Fialova primátorka Brna Vaňková drogy? V Nigeru chválí Rusko. V Polsku hodně potratů, ženy nechtějí děti. Stanjura hledá miliony v kasinech

Fotka brněnské primátorky s bílým práškem a smotanou ruličkou? Fotomontáž, hájí se Vaňková. Na sociální síti Facebook koluje fotografie, na které má údajně být brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) a další lidé u telefonu, na němž je připraven bílý prášek připomínající kokain. Na snímku také jeden z přítomných drží stočenou bankovku coby ruličku.

Fotografii mimo jiné sdílel i brněnský opoziční zastupitel Matěj Hollan (Žít Brno), který redakci zmínil, že podle něj nejde o falešnou fotku, i když má za to, že nebyla pořízena čerstvě. Vaňková to ale rezolutně odmítá. Snímek považuje za fotomontáž a mluví o „nechutném politickém boji“.

 Fotografie s Vaňkovou, jak stojí s několika lidmi kolem telefonu, na němž je bílý prášek evokující lajny kokainu, se objevila na sociální sítí Facebook již v sobotu večer a její pravost nelze ověřit. Mimo primátorky lze na fotografii rozpoznat také jejího náměstka z řad ODS Roberta Kerndla.

„Primátorka s náměstkem osobně dohlíží na kvalitu festivalu Pop Messe,“ píše se u fotografie. Ta se objevila na účtu nazvaném Ještěže se toho nedožilo Brno autem.

Snímek začali postupně sdílet i další lidé. Mezi nimi byl i opoziční brněnský zastupitel a někdejší náměstek primátora Matěj Hollan. Ten pro CNN Prima NEWS řekl, že fotku nepořídil a nic bližšího o ní neví. O upravenou falešnou fotku podle něj nejde. „Nevím, kdy přesně vznikla. Nevypadá to, že by to bylo z festivalu Pop Messe, protože primátorka tam měla jiné oblečení. Zároveň je jasné, že to není deep fake,“ komentoval Hollan.

Vaňková ale něco podobného zásadně odmítá. „Jedná se o fotomontáž a tento styl politického boje považuji za nevhodný a nechutný,“ uvedla primátorka přes SMS zprávu pro redakci CNN Prima NEWS.

Hollan ale trvá na tom, že fotka upravená není a poukazuje na divoké večírky, které se údajně odehrávají přímo na brněnské radnici. „Strašně se tam chlastá a užívá koks a takové věci,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Zatím není jasné, zda bude chtít primátorka Vaňková fotografii na sociálních sítích nějakým způsobem dále řešit či zda se jejím původem například nebude zabývat policie.

 X X X

 „Ať žije Putin!“ Stoupenci pučistů v Nigeru zaútočili na francouzskou ambasádu

Tisíce stoupenců junty, která tento týden provedla v Nigeru převrat, v neděli pochodovaly ulicemi hlavního města Niamey s ruskými vlajkami a skandovaly protifrancouzská hesla a jméno ruského prezidenta Vladimira Putina. Dav podle agentury AP následně zapálil dveře francouzské ambasády, než jej bezpečnostní složky rozehnaly slzným plynem. Hospodářské společenství západoafrických států se zemí přerušuje vztahy.

 Francouzský prezident Emmanuel Macron útok ostře odsoudil a uvedl, že bude reagovat. „Každý, kdo zaútočí na francouzské občany, armádu, diplomaty nebo francouzské základny, se dočká okamžité a nekompromisní odvety Francie. Prezident republiky nebude tolerovat žádný útok proti Francii a jejím zájmům,“ oznámil Elysejský palác.

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina již působí v sousedním Mali a Putin by rád ruský vliv v Africe rozšířil. Zatím však není jasné, zda se nigerská junta přikloní k Moskvě, nebo se bude držet západních partnerů, píše AP.

Vzbouřenci uvedli, že prezidenta Mohameda Bazouma, který byl zvolen před dvěma lety v prvním pokojném a demokratickém předání moci v Nigeru od získání nezávislosti na Francii, svrhli proto, že nebyl schopen zabránit rostoucímu džihádistickému násilí. Někteří analytici a Nigerijci však tvrdí, že je to jen záminka a ve skutečnosti jde o pouze o mocenský souboj.

Bezpečnostní situace v Nigeru je sice neutěšená, ale není tak špatná jako v sousedním Burkina Fasu nebo Mali, které rovněž bojují proti radikálům napojeným na teroristické skupiny Al-Káida a Islámský stát. Zároveň byl Niger dosud považován za posledního spolehlivého partnera Západu v boji proti džihádistům v oblasti Sahelu, píše AP s tím, že Západ v oblasti s Ruskem soupeří o vliv v boji proti extremistům.

Francie má v Nigeru 1 500 vojáků, kteří vedou společné operace s Nigerijci. Spojené státy a další evropské země také pomáhají s výcvikem tamních sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že Evropská unie kvůli převratu pozastavila s Nigerem bezpečnostní spolupráci. Rozvojovou a další finanční pomoc Nigeru v sobotu pozastavila také Paříž. Africká unie (AU) mezitím vyzvala k tomu, aby byl v Nigeru do 15 dnů obnoven ústavní pořádek a aby se vojáci okamžitě vrátili do kasáren.

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) vyzývá Niger k okamžitému obnovení ústavního pořádku a přerušuje veškeré obchodní transakce. Schválilo také použití síly, pokud nebude svržený prezident Mohamed Bazoum do týdne navrácen do funkce, píše agentura AP. Na vůdce vojenského převratu uvalilo sankce a cestovní omezení. Uskupení o tom rozhodlo na mimořádně svolaném summitu v nigerijské Abuji.

V Nigeru po vojenském puči v pátek převzal moc výbor vedený generálem Abdourahamanem Tianim, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta Bazouma, jenž Nigeru vládl od dubna 2021. Historii země provází od získání nezávislosti na Francii v roce 1960 státní převraty a četné pokusy o puč.

X X X

 Dr. Vyvadil: Skvěle naplánovaný puč v Nigeru

Se smyslem pro časový detail v okamžiku zahájení Summitu Rusko-Afrika vypukl v Nigeru poslední oáze západní dominance v Africe vojenský puč proti stávajícímu proamerickému, profrancouzskému a proevropskému prezidentovi. Ruské vlajky vlály a zdá se, že Niger nastoupí podobnou cestu jako Mali, Burkina Fasso, kde byly Francouzi vypuzeni a země začaly spolupracovat s wagnerovci, kteří je brání proti islamistům.

Stoupenci puče mávali ruskými vlajkami a skandovali protifrancouzská hesla, což odráželo rostoucí vlnu nevole vůči bývalé koloniální mocnosti Francii a jejímu vlivu v oblasti Sahelu. Niger získal nezávislost na Francii v roce 1960. Puč zahájila prezidentská garda, která se skládá z ozbrojených sil a obvykle chrání prezidenta a jeho doprovod, v čele s generálem Omarem Tchianim.

Noční čtvrteční (27. července) zpráva o tom, že nigerská armáda odvolala prezidenta Mohameda Bazouma, Evropu i USA překvapila, když přišla krátce poté, co šéf EU pro zahraniční věci Josep Borrell navštívil Niamey, aby pochválil Bazoumovy prodemokratické reformy. „Vysoký představitel Borrell byl minulý týden v Nigeru, s misí šlo všechno dobře, všechno šlo podle plánu,“ řekla jeho mluvčí s odkazem na tamní vojenskou výcvikovou misi EU.Na dotaz tisku v Bruselu, zda se puče mohli zúčastnit vojáci vycvičení EU, mluvčí uvedla, že mise EU začala pracovat teprve v únoru a její výcvikové kurzy „ještě nezačaly“.Na otázku, zda byli do převratu zapojeni nějací zahraniční aktéři, dodala:

„V současné době vyhodnocujeme situaci… stále velmi proměnlivé“. EU, Francie, Spojené království a USA puč odsoudily a vyzvaly vojáky, aby Bazouna osvobodili. „Doporučujeme britským státním příslušníkům, aby zůstali uvnitř,“ uvedlo britské ministerstvo zahraničí v bleskové bezpečnostní radě pro expaty. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo: „V tuto chvíli je město klidné. Všem doporučujeme omezit zbytečné pohyby a vyhnout se všem cestám po Rue de la République [centrální bulvár v Niamey]“. Pokud bude puč úspěšný, což tak zatím vypadá) bude to představovat velkou překážku pro západní země, které se snaží udržet politický a vojenský vliv v regionu.

Francie nedávno přesunula své centrum operací do Nigeru poté, co Mali vykoplo mezinárodní jednotky bojující proti džihádistům v Sahelu. Strategické důsledky byly „velmi vážné… nejen pro Francii a EU, ale také pro USA, které v Nigeru udržují bezpilotní základnu,“ řekl Alex Vines, expert na Afriku z britského think-tanku Chatham House. „Pučisté ve svém prohlášení včera v noci uvedli, že všechny existující [mezinárodní] dohody budou respektovány – ale řekli externím partnerům, aby se ohledně převratu drželi odstupu,“ dodal.

Nigerský šok přichází uprostřed geopolitických přetahovaných mezi Západem a Ruskem v Africe. Niger sousedí s Mali a Libyí, kde má největší počet bojovníků ruská vojenská skupina Wagner. Hraničí také s Burkinou-Faso, kde se Wagner snaží vybudovat přítomnost.

Převrat se shodoval se začátkem summitem ruského prezidenta Vladimira Putina se 17 africkými vůdci v Petrohradu téhož dne.

Borrellova mluvčí ve čtvrtek poznamenala, že do Ruska přijelo mnohem méně vůdců než během posledního Putinova summitu o Africe v Soči v roce 2019.

Řekla také, že EU může Africe nabídnout více než Rusko, pokud jde o pomoc a investice.

Ale pokud tomu tak bylo, Petrohrad se zdál být lepším místem než Brusel, kde by se tento týden mohly spřádat intriky o budoucnosti Nigeru.

Kde se vzal, tu se vzal, objevil se na summitu Rusko-Afrika se objevil i šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který pro média nadšeně přivítal puč jako dovršení procesu dekolonizace a nabídl pomoc svých jednotek nové moci.

Věc je ovšem delikátní. Rusko oficiálně chce plně spolupracovat s Africkou unií, která puč odsoudila a bylo by proto nevhodné je nahlas podporovat. Na druhé straně Wagnerova skupina v Africe pro země Sahelu představuje významný prst ruského vlivu v boji proti islamistům a bortí verbální i faktické snahy EU porazit Rusko

Dnes již Borell, který si svého „ triumfálního úspěchu“ návštěvy Nigeru neužil ani jeden den, oznámil ukončení veškeré pomoci Nigeru.

Jakkoliv načasování puče je až nápadně související se střetem Ruska a proti němu bojující EU, západní služby včetně USA prohlašují, že nebyly zjištěny žádné známky vstupu Ruska do této pro Západ tak ponižující události.

„Tohle je Wagnerův modus operandi,“ řekla Joana de Deus Pereira, ruská specialistka z britského obranného think-tanku Royal United Services Institute.

Budiž řečeno, že Wagnerova skupina je v Africe obrovským pojmem. Dnes působí již v 17 zemích. A i když máme za sebou jednodenní puč-nepuč, který Putin ostře odsoudil, je zřejmé že pro Rusko je Prigožin silným vývozním artiklem, který účinně pomáhá Rusku zasahovat do vojenských poměrů Afriky.

„Pro Putina je tato africká kampaň maraton, s největší pravděpodobností závod železného muže – bojujete, útočíte, vítězíte,“ řekla.

No je to veselé a zatím – a to je skvělé – zcela nekrvavé.

Asi tak. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

 Nepřilévám benzin do ohně, ale…

Po dotazích čtenářů reaguji na dnešní (29.7) příspěvek profesora medicíny a kardiologa Josefa Veselky (1965) – Diagnóza: Proč stojí za to znovu se vyjadřovat k válce na Ukrajině.

Předem vyjadřuji obdiv profesorovi za jeho aktivity odborné, ale i v oblasti beletrie a žurnalistiky. V roce 2017 mu vyšla kniha povídek – Překroč ten stín. Ve stejném roce začal s psaním sloupků do přílohy Hospodářských novin. Ty se staly základem pro dvě knihy: Velká vizita a Kardiologova příslužba. Od dubna 2020 do září 2021 vycházel každý týden v Lidových novinách seriál jeho mikropovídek z nemocničního prostředí pod titulem Špitál. V roce 2021 vyšel román Srdcaři. Jak potvrzuje jeho dnešní příspěvek, je také aktivní jako externí komentátor Seznamu Zprávy. K obdivu si ale dovoluji připomenout následující:

1) Cituji z jeho příspěvku: Jednou z největších vymožeností současnosti je svoboda slova… I proto mají mediální diskuze takový význam – ovlivňují nejen některé čtenáře, ale dostávají se i k uším mocných, kteří mají potenciál měnit společnost. Pan profesor se hluboce mýlí. Jedna z realit potvrzuje, že žádná média v podstatě nebyla, nejsou a nikdy nebudou nezávislá, objektivní a pravdivá. Proč? Protože média vždy někdo vlastní. A kdo platí, objednává muziku. Platí to i v případě pana profesora. Pravdivá média být nemohou, protože neexistuje jedna všeobecně platná pravda kromě té, že každý musí umřít, žádný strom neroste do nebe a nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně. Platí to i v oblasti diagnostiky i kardiologie. Mocní, které podle pana profesora mají potenciál měnit společnost, jsou pouze bezmocné loutky.

2) Přísloví: Ševče, drž se svého kopyta. Proč by se měl pan profesor držet svého kopyta? Protože se mi jeví, že v oblasti politiky se nic nepoučil ani z doby, kdy byl členem konzilia lékařských expertů, kteří pečovali o zdraví Václava Havla. Proto jeho dnešní blábolení na Seznamu pod výše uvedeným názvem patří do kategorie žvanění, tj. bulšitu v mediální sféře. A protože o nebožtících se má mluvit jenom dobře, budu raději mlčet.

Kdyby se pan profesor něco politicky přiučil, věděl by, že není možné psát: Domnívám se, že pokud se české vládě v posledním roce a půl něco daří, pak je to zahraniční politika. Jsme aktivní součástí západního světa a Ukrajině jsme pomohli nejen slovy a postoji, ale i konkrétními činy. Nevím proč, pan profesor ignoruje skutečnost, že:

1) Zahraniční politika se neformuluje v Černínském paláci, ve Strakovce či na Hradě, ale celá desetiletí daleko za oceánem a s účastí profesionálů v Langley. Tam dávno zaměnili světovou válku a barevné revoluce na permanentní moderní světovou válku. O ní se nikde z pochopitelných důvodů nediskutuje. Lid požaduje klid! Cesta k němu ale není legrace a něco pro mladé politické a analytické rychlokvašky bez životní zkušenosti. Přesto odpověď na rozpínavost NATO je jednoduchá: V kapitalismu, který je založen na expanzi, nemůže mít vojenská složka založená k ochraně zájmů neexpanzivní funkci a poslání. Vysvětlování politiků a jim podobných autorit o mírovém poslání NATO je klam, a určeno pro občany neznající funkce geopolitického systému, vojenských bloků a jako test úrovně debility občana.

2) Je potřebné šířit vědění o vysoké emocionalitě Čechů, proradnosti, dezorientaci ve světě hodnot, objektivních trendech, úpadku kvality vzdělání a post-kovidových změnách kognitivních funkcí, včetně vnímání. Protože ty ve výsledku vytvářejí mylný dojem, že nás se to netýká, nemůže se to stát, a že případná velká válka se obejde bez Čechů či Evropanů.

Osobnosti veřejného života, ke kterým se pan profesor zařadil svojí žurnalistikou aktivitou, by neměli ignorovat potvrzenou pravdu, že tzv. Minské dohody byly založeny na klamu a lži Západu, že sankce kolektivního Západu představují mýtus, snahu prodloužit život USD a ukotvit Evropu na americkém břehu. A že vojenská podpora Západu zkorumpované vládě Ukrajiny je založena na představě o vojenské porážce Ruska a zákonné nemožnosti Ukrajinských orgánů jednat s Ruskem a slouží jako zkušební model dalšího rozvoje Evropy.

Již proto válka na Ukrajině v roli pracovního modelu s předákem – hercem v křesle moci bude trvat mnoho let. Kolik let? Nevím, abych byl upřímný. Vím ale, že žijeme v době, kdy neutrální státy Evropy se stávají partnery NATO, a zbytek Švýcarské neutrality se vypařuje. Evropa přechází ze stádia feudálního vazala USA k plnohodnotnému modernímu otroctví. Velká část zemí nepatří Evropanům a EU nemá žádné kulturní a existenciální prostředky, včetně politicko-vojenských, aby mohla zabránit realizaci dlouhodobého plánu USA. O něm se nepíše a nemluví, protože obsahuje systémové a posloupné pokoření Evropy. Evropa bude povinna přijmout patronát USA a svěřit jim do rukou její život a smrt. A zároveň i evropské zdroje. Nebude-li Evropa chtít přijmout patronát USA, jeví se mi pro ni jako jedno z náhradních a představitelných řešení tragický osud Ukrajiny. I takový osud je potřeba si uvědomit, připravit se na něj a ne ignorovat takovou možnost.

Je proto nutno akceptovat, že jednotná a nezávislá evropská politika neexistuje, o české nemluvě, zánik Evropy je v podstatě skutečností a geostrategické plánování Ruska a Číny vychází z těchto faktů. To bude mít vliv na naší budoucnost, vývoj společnosti a kvalitu občanů, ať se nám to líbí, nebo ne.

V závěru cituji z  interview, které jsem dal – Naše Pravda, které ale ještě nebylo zveřejněno. Současně věřím, že nepřilévám benzin do ohně. Co se týče války na Ukrajině, výsledkem bude porážka Západu v jedné z několika forem, o nichž se nebudu zmiňovat. Nový státní nebo administrativní útvar na části území dnešní Ukrajiny bude mít dál funkci drona – kamikaze proti Rusku do té doby, než se ukotví nové uspořádání světa. V něm EU, v pozměněné formě, bude bezmocnou loutkou, USA odejdou z NATO a národní státy Evropy zmizí.

Rusko se dlouhá léta neotočí obličejem k Evropě a Německu nepomůže. Čína se bude snažit upevnit strategické spojenectví s Ruskem, a spojenectví typu BRICS budou mít větší vliv na obchodní a finanční vztahy ve světě než je tomu dnes. USA nezbyde nic jiného než se vydat na cestu k dalšímu boji s již vyhledaným nepřítelem, Čínou, budou-li chtít zůstat velmocí. Nebo se budou muset smířit s novou rolí, ideálně beroucí na zřetel, že militarismus je neslučitelný s demokracií. Ta již dávno imigrovala i z USA. V nové roli USA mohou pak působit na poli zbídačené Evropy jako jedna z regionálních mocí po ukotvení nového světového systému civilizačních bloků.

V době, kdy mnozí z nás zapomenuli, že války je snadné začít, ale nesmírně obtížné je ukončit, že tam, kde se ctí bohatství, se pohrdá vším, co je čestné: věrností, slušností, studem, a že čím vyšší je jednoho pozice, tím méně svobody on má, řešit problém či výzvu potřebuje desetkrát více vědění a znalostí, než je ve skutečnosti třeba. Jan Campbell, server vasevec.cz

X X X

UKRAJINCI:  VŠICHNI  MUŽI  NA  FRONTĚ,  HODNĚ  POHŘBÍVÁME

  VINA  ZELENSKÉHO,  LIDÉ  ZBYTEČNĚ  UMIRAJÍ  A  NIČENA  UKRAJINA

BEZ  ZELENSKÉHO  UŽ  DÁVNO  MOHLA   BÝT  DOHODA,  JAK  VOLÁ  PAPEŽ  A  IZRAEL

 Všichni muži jsou na frontě, hodně pohřbíváme. Válka vysála sibiřské město

Obyvatelé sibiřského města Domna mají omezené pracovní příležitosti a mnoho místních mužů volí kariéru v ruské armádě, která nabízí nadprůměrnou mzdu. V posledních měsících se ale nástup do služby rovná nasazení na Ukrajině. „Téměř všichni zdejší muži jsou na frontě. Pohřbíváme spoustu lidí,“ říkají obyvatelé.

 „Vojenská služba je pro nás hlavním způsobem obživy. Teď nabírají nové dobrovolníky. Téměř všichni už odešli do války,“ líčí místní obyvatel Alexej.

Před invazí na Ukrajinu žilo v Domně asi šest tisíc lidí, nyní se jejich počet podle Rádia Svobodná Evropa (RFE) tenčí. Mnoho mladých mužů se do bojů přihlásilo dobrovolně nebo je ruská armáda loni na podzim povolala v rámci částečné mobilizace. Jen za první týden po jejím vyhlášení odjelo z města 500 mužů. Další emigrovali, aby se odvodu vyhnuli.

„Zmobilizovali hodně chlapů. Naložili je do autobusů a odvezli. Včetně mého bratra – je mu teprve dvacet let. A také sem přivezli mobilizované z dalších regionů, vycvičili je tu a poslali na bojiště,“ dodal Alexej.

V Domně, která se nachází v sibiřském Zabajkalském kraji, sídlí velké vojenské letiště, domovská základna 120. gardového stíhacího leteckého pluku a servisní středisko pro ruská armádní dopravní letadla.

Město má špatnou pověst, zejména co se bezpečnosti týče. „V noci se tam skoro nedá pohybovat. Místní gauneři vás zmlátí jen tak. Všechno se točí kolem železnice nebo armády. Jediný způsob, jak sehnat jinou práci, je podplácet. Jakmile začala válka, téměř všichni místní muži byli odvedeni,“ řekl RFE anonymně místní taxikář.

Jeho kolega popsal, že ruští vojáci se do města nyní vracejí z bojiště na dovolenou, aby si odpočinuli. „Vypráví mi, že na Ukrajině umírá spousta našich chlapů a že velitelé do boje posílají zpět i raněné. Jsou to mladí kluci a v očích nemají život. Někteří říkají, že nedostali slíbené peníze,“ uvedl.

Zabajkalsko zaujímá po Burjatsku druhé místo mezi ruskými regiony za Uralem, pokud jde o počet mrtvých ve válce na Ukrajině. Podle serveru Mediazona od počátku invaze přišlo o život nejméně 47 tisíc ruských vojáků. Moskva přitom přiznává jen 5 900 zabitých. Spolu s těžce zraněnými, propuštěnými ze služby, činí nevratné ztráty ruské armády podle Mediazony 125 tisíc mužů. Ukrajina odhaduje ztráty ruské armády na 234 tisíc „zlikvidovaných“ vojáků, ale tento počet zřejmě zahrnuje i zraněné a zajaté.

„Slibovali výcvik a hodili nás na frontu“

Na propustku do Domny přijel také dvaadvacetiletý Alexandr Rjabčenko, kterého armáda mobilizovala loni koncem září. Předtím pracoval na zdejší letecké základně jako dělník. „Měl jsem utéct? Jsem přece vlastenec a slíbené peníze mě k odjezdu přesvědčily,“ popsal.

Příjezd na frontu ho ale zaskočil. „Slíbili nám, že dostaneme výcvik v Rostově, ale to se nestalo. Důstojníci před námi v letadle otevřeně mluvili o tom, že nás půlka zemře. V Rostově nás přesadili do autobusů a rovnou odvezli na Ukrajinu. Při výstupu nás Ukrajinci ostřelovali a hned zemřelo osm kluků. Padl jsem na zem a myslel jsem, že umřu také,“ vylíčil.

Na bojiště z Domny zamířil na pauzu i osmačtyřicetiletý Igor. „Od roku 2016 sloužím ve Wagnerově skupině,“ uvedl s odkazem na žoldnéřskou organizaci miliardáře Jevgenije Prigožina. „Nemohl jsem sehnat práci. Nevzali mě ani do dolů, protože jsem seděl,“ řekl Igor. Na Ukrajinu se má podle svých slov v řadách wagnerovců zanedlouho vrátit.

Bojovníci z Wagnerova uskupení by se přitom na základě dohody, kterou Prigožin po své červnové vzpouře proti Moskvě uzavřel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, měli rozhodnout, zda budou následovat svého šéfa do běloruského exilu, přidají se k ruské armádě nebo odejdou do civilu.

Prigožin v minulém týdnu uvedl, že jeho muži nyní na Ukrajině nebudou bojovat a soustředí své síly v Africe.

Podle místní obyvatelky Eleny má záznam v trestním rejstříku řada obyvatel Domny. „Každého druhého policie vzala na stanici. Hodně lidí tu sedělo za krádeže. Člověk musí nějak žít. Všichni normální lidé odjíždějí jinam,“ uvedla.

Mnozí z těch, kteří odjeli na Ukrajinu, se do vesnice v posledních měsících vrací v rakvích. „Pohřbíváme hodně lidí. Děláme to bez vlajek, bez pozdvižení. Někdo by jinak mohl hrob znesvětit. Koneckonců ne každý tu válku podporuje,“ řekla RFE místní obyvatelka Kristina.

X X X

 Žralok, zbraň proti Rusům v Černém moři. Ukrajinci ukázali vodní drony

Mají elegantní trup v ocelově šedé barvě, měří něco málo přes pět metrů a svým úzkým tvarem připomínají kánoe. Říkají jim „žraloci“ a ovládají je důmyslným systémem pák, monitorů a tlačítek. Řeč je o ukrajinských vodních dronech, které jsou zásadní pro bitvu v Černém moři.

Americká televize CNN se dostala na základnu, kde se ukrajinské vodní drony, dosud novinářům skryté, testují. Ukrajincům tyto bezpilotní stroje pomáhají sledovat Rusy v Černém moři a na Krymském poloostrově, a umožňují na ně efektivně útočit. Základna dbá na přísná bezpečnostní pravidla, přesto někteří piloti tajemství dronů toliko důležitých v boji proti Rusům poodhalili.

„Zaplaveme si se žralokem,“ říká jeden z maskovaných pilotů, a sahá po dlouhém černém kufříku v tvrdé skořepině. Odhaluje na míru vyrobené řízení dronu s několika obrazovkami. Jedná se v podstatě o důmyslné herní centrum s pákami, joysticky, monitorem a tlačítky, která mají kryty na spínačích.

Kromě rafinovaného ovládání mají drony také výbušnou nálož o hmotnosti až 300 kilogramů. Jejich nejnovější verze váží zhruba tunu a pohybují se maximální rychlostí 80 km/h. A co víc, jedná se o originální ukrajinský výrobek.

„Tyto drony jsou zde navrženy, sestrojeny i testovány,“ říká jeden z vývojářů, podle nějž si Ukrajina vyrábí a navrhuje více než polovinu součástek. Software je též jejich vlastní. A právě to na Rusy platí. „Je pro ně velmi obtížné dostat se dovnitř dronu, a je pro ně taky velmi těžké ho najít,“ říká vývojář, podle nějž rychlost dronů převyšuje maximální rychlost všech námořních plavidel v oblasti Černého moře. I to by vysvětlovalo, proč jsou Ukrajinci útočící s těmito drony poměrně úspěšní.

Postrach moře a ruských vlajkových lodí

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) potvrdila, že námořní drony se podílely na nejméně dvou akcích: zaútočily v červenci na Krymský most, a loni také na loď Admirál Makarov, která kotvila v Sevastopolu.

„Tyto drony jsou určeny k ničení lodí i celé flotily. To celkem úspěšně děsí Rusy,“ řekl jeden z pilotů. Vývojář doplňuje, že právě operace proti ruským námořním cílům posouvají Ukrajinu dál na Černé moře, a Rusko tím pádem „oddalují“ od Ukrajiny. Díky dronům se tak daří komplikovat nebo úplně narušovat některé ruské útoky.

Vývojáři nejnovějších ukrajinských dronů jsou optimističtí. „Myslím, že bude trvat pět až deset let nebo i déle, než budou Rusové schopni účinně čelit tomuto typu zařízení,“ říká jeden z nich. Ruské vybavení je z 20. století, naše z 21. století. Mezi námi je 100 let rozdíl,“ dodává.

X X X

POLSKO  VYMÍRÁ,  HODNĚ  POTRATŮ,  ŽENY  NECHTĚJÍ  DĚTI

 Vymírání Polska zrychlilo. Benefity nezabraly, ženy odrazuje zákaz potratů

Polský populační sešup nebezpečně zrychluje, a to navzdory štědré rodinné politice konzervativní vlády. Na konci června žilo v EU zhruba o 130 000 Poláků méně než před rokem a do poloviny století by náš ambiciozní soused mohl přijít o další tři miliony obyvatel.

Češi v posledních letech k Polákům vzhlížejí s rostoucím respektem. Hospodářství šlape, dálnice stavějí se záviděníhodnou rychlostí, jako největší spojenci Ukrajiny vstoupili do klubu evropských velmocí a našinec začíná oceňovat i půvaby dovolené u Baltu. Pokud ovšem dojde na problémy demografie, Poláci naopak pokukují k nám.

„Jižní soused Polska na prorodinnou politiku vydává méně, přesto má lepší výsledky,“ napsal zkraje roku deník Rzeczpospolita . V Česku se sice loni narodilo nejméně dětí od roku 2004, polská čísla jsou ještě horší: zatímco průměrný počet dětí narozených jedné Češce loni činil 1,66, v Polsku tento klíčový ukazatel spadl na 1,26.

Rzeczpospolita připomíná, že polská konzervativní vláda vydává na prorodinnou politiku 3,5 procenta HDP, v Česku to je 2,13 procenta HDP. Na hojně propagovaný program 500 plus, v rámci nějž rodiče dostávají měsíčně pět set zlotých (2 980 korun) na každé dítě, šlo ze státní kasy za posledních šest let 216 miliard zlotých (1,75 bilionu korun).

Jenže štědré vládní balíčky se na neradostných demografických statistikách příliš neprojevují. Předběžná zpráva statistického úřadu z tohoto úterý ukázala, že počet obyvatel Polska znovu klesl. V červnu měla země méně než 37,7 milionu obyvatel, o milion méně než na přelomu tisíciletí, kdy se populační křivka zlomila k pozvolnému poklesu.

Z posledních dat je navíc zřejmé, že pokles zrychluje. V prvních šesti měsících letošního roku připadlo na každých 10 000 obyvatel o 34 úmrtí více než narození. Loni toto číslo činilo 21. Letos se narodilo o 14 000 novorozenců méně oproti stejnému období loňského roku, a to navzdory nízké nezaměstnanosti, která se v červnu pohybovala okolo pěti procent.

Klesající tendenci nezvrátil ani rostoucí počet polských emigrantů, kteří se vracejí do vlasti. Pokud to tak půjde dál, bude mít Polsko v polovině tohoto století 34,6 milionu obyvatel a na konci století o devět milionů obyvatel méně než dnes.

Nezadržitelné stárnutí populace představuje zásadní problém pro hospodářství i celý sociální systém. Víc seniorů znamená vyšší výdaje na důchody, péči a lékařskou péči. Méně dětí znamená slabší budoucí generace, které budou pracovat a platit daně – mimo jiné na sociální politiku.

Polští demografové při srovnávání se situací v Česku poukazují na odlišné nastavení rodičovského příspěvku, ale i na kulturní rozdíly: Češky se nestydí strčit dítě co nejdřív do jeslí nebo školky a vrátit se aspoň na částečný úvazek do práce. Muži se zase častěji a s větší ochotou zapojují do rodičovské péče.

„V Polsku je menší pracovní flexibilita. Jen málo žen pracuje na částečný úvazek, což je v České republice běžné. Pro české ženy je snazší vrátit se na trh práce, což jim dává pocit jistoty,“ uvedla pro list Rzeczpospolita profesorka Irena Kotowska z Institutu statistiky a demografie Varšavské ekonomické školy.

Kritici poměrů v katolické zemi ovšem nízkou porodnost spojují především se zpřísněním zákazu interrupcí za nynější konzervativní vlády. Pokud žena neví, že se v případě komplikací bude moci nemocného plodu včas zbavit, otěhotnění si dvakrát rozmyslí. „Pro pocit sociální jistoty je důležitá i skutečnost, že v České republice existuje liberální zákon o interrupcích,“ přiznává Rzeczpospolita.

Za vlády konzervativní vlády strany Právo a spravedlnosti byly již tak striktní protipotratové zákony dál zpřísněny, interrupce je dnes možná jen v případě znásilnění nebo pokud těhotenství ohrožuje ženu na životě. V poslední době došlo k úmrtím několika těhotných, protože lékaři v obavě z postihu příliš dlouho čekali se zákrokem až na odumření plodu.

Předseda strany Právo a Spravedlnost nedávno vyvolal pobouření vyjádřením, že za nízkou porodnost částečně mohou mladé ženy, které nadměrně pijí alkohol. „Pokud bude nadále přetrvávat situace, že mladé ženy do pětadvaceti let pijí stejně jako jejich mužští vrstevníci, žádné děti nebudou,“ prohlásil k mimořádnému pobouření liberálnější části veřejnosti Jaroslaw Kaczyński.

X X X

 Téměř 32 milionů korun. Tolik bude stát rozjezd virtuálního náborového střediska armády

 Za start virtuálního náborového střediska armády zaplatí ministerstvo obrany státnímu podniku LOM Praha téměř 32 milionů korun, jak vyplývá z Hlídače státu. Projekt náborového střediska by měl uchazečům o službu vlasti zjednodušit cestu do uniformy. Nový systém by měl provést rekruty „takřka za ruku“ celým procesem náboru, a to online. LOM Praha je podle smlouvy povinen splnit smluvní závazky ve třech etapách: první nejpozději do 14. srpna, druhou nejpozději do 1. září a třetí od 1. září do listopadu.

Účelem smlouvy mezi ministerstvem obrany a LOM Praha je poskytnutí služeb spočívajících ve spuštění a provozu vnitřního ověřovacího provozu, pilotního provozu a ostrého pilotního provozu Virtuálního náborového střediska“.

Celková cena bez DPH činí 26 317 883,50 korun, celková cena včetně DPH pak činí 31 844 639,04 korun.

Místem plnění smlouvy a poskytovaných služeb je Agentura personalistiky Armády České republiky, přejímajícím je ředitel Agentury personalistiky nebo jím písemně pověřená osoba.

LOM Praha je povinen: a) zabezpečit po celou dobu plnění předmětu této smlouvy komunikaci s nabyvatelem výhradně v českém jazyce, b) plnit termíny vyplývající z této smlouvy a o průběhu plnění průběžně informovat prvotního příjemce, c) v případě ohrožení termínu plnění s dostatečným předstihem informovat nabyvatele a prvotního příjemce, d) upozornit nabyvatele bez zbytečného odkladu na nevhodnou povahu pokynů daných mu nabyvatelem k plnění závazků z této smlouvy, jestliže poskytovatel mohl tuto nevhodnost zjistit při vynaložení odborné péče. Nevhodnou povahou pokynů jsou míněny takové pokyny, které jsou v rozporu s povinnostmi, vyplývajícími pro nabyvatele z této smlouvy, e) spolupracovat s nabyvatelem a prvotním příjemcem při vyplňování „Formuláře žádosti o stanovisko Hlavního architekta eGovernmentu k plánovanému projektu zahrnujícímu záměr realizovat výdaj související s informačními a komunikačními technologiemi“ s tím, že poskytovatel odevzdá svoji část formuláře, kterou je schopný ze svého postavení a informací mu dostupných vyplnit, nabyvateli elektronicky do 24. července 2023.

Smlouva byla zveřejněna 24. července.

Hledají se vojáci, armáda jich chce mít 30 tisíc

Rámcovou dohodu na poskytování služeb, souvisejících s provozem Virtuálního náborového střediska české armády na čtyři roky ministerstvo obrany uzavřelo se státním podnikem LOM Praha na jaře. Projekt náborového střediska by měl uchazečům o službu vlasti zjednodušit cestu do uniformy. Nový systém by měl provést rekruty „takřka za ruku“ celým procesem náboru, a to online.

V roce 2030 chce armáda dosáhnout stavu třicet tisíc vojáků, letos v lednu jich bylo 23 tisíc. Pro letošní rok si ozbrojené síly vytkly coby metu získat 2 200 nových vojáků. Napomoci tomu má Virtuální náborové středisko (VNS).

Armáda si od virtuálního náborového centra slibuje zrychlení cesty z civilu do uniformy, zvýšení zájmu mladších generací o ozbrojené síly a také méně papírování.

Potenciálním uchazečům o vstup do české armády tak bude, v uvozovkách stačit, nahrát scan maturitního vysvědčení, zarezervovat si den a hodinu zdravotní prohlídky nebo cviky pro tělesné zkoušky podle instruktážních videí.

Účelem rámcové dohody mezi ministerstvem a LOM Praha je vymezení obecného právního rámce pro uzavírání jednotlivých dílčích smluv.

Jejich předmětem má být poskytování služeb ve prospěch resortu obrany související s vytvořením a provozem VNS, které bude sloužit k zefektivnění propagace služby v ozbrojených silách, získávání informací potenciálních uchazečů, komunikace s nimi a správa samotného
náborového procesu v internetovém prostředí tak, aby bylo umožněno pružně reagovat na současnou geopolitickou situaci a naléhavou potřebu zásadním způsobem navýšit počet nových příslušníků
ozbrojených sil Armády České republiky.

Maximální cena rámcové dohody byla stanovena na 75 206 611,57 korun bez DPH, tedy 91 milionů s DPH. Maximální hodinová sazba poskytnutého pracovníka LOM Praha má činit 2 760 korun bez DPH.

Virtuální náborové středisko bude představovat webové rozhraní, jež bude mít dvě hlavní funkce. Za prvé přilákat pozornost potenciálních zájemců o službu formou interaktivních prvků, jako jsou počítačové hry s armádní tematikou, encyklopedický obsah o aspektech vojska či vyhledávání pozic v armádě formou používanou pracovními portály.

„Virtuální náborové středisko vnímáme jako platformu pro občana, jak bezpečným způsobem komunikovat s armádou přes internet, něco takového nyní chybí,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz manažer projektu a zároveň armádní mluvčí, plukovník Ivo Zelinka.

„Celý web i aplikaci zamýšlíme jako ‚mobile first‘ (návrh uživatelského rozhraní pro chytré telefony – pozn. red.), budou tam herní prvky. Chceme také nastavit nějakou míru soutěživosti,“ řekl už dříve pro iROZHLAS.cz Zelinka.

„Dnes veškeré další procesy po odeslání přihlášky leží na bedrech rekrutérů. Co se nyní dělá ručně a pomocí excelových tabulek, bude nově zautomatizované,“ popsal Zelinka, proč armáda centrum potřebuje.

Náběh jednotlivých prvků aplikace má trvat několik měsíců, první nábory se touto cestou očekávají kolem poloviny roku.

„Důvodem pro výběr LOM Praha bylo zejména jeho know-how vyvíjet a dodávat sofistikované technologie, například letecké a jiné simulátory, které pro armádu dlouhodobě vytváří,“ řekl mluvčí ministerstva Jiří Táborský. Zároveň coby další výhodu avizuje, že citlivé údaje zájemců o vstup do armády budou pod ochranou státu, nikoliv soukromého subjektu.

Na projektu pracoval tým několika desítek lidí ze Sekce komunikačních a informačních systémů, Velitelství kybernetických sil a informačních operací, Sekce vyzbrojování a akvizic, ale i Oddělení spojovacích a komunikačních systémů 43. výsadkového pluku.

Je cena 75 milionů korun, kterou stát za zakázku zaplatí, obvyklá v místě a čase? Počáteční odhady totiž hovořily o částce cca 20 milionů.

„Zadávající (ministerstvo obrany – pozn. red.) tuto hodnotu ověřil srovnáním cen maximální hodinové sazby pracovníků poskytovatele za práce v rámci plnění obdobných smluv v oblasti IT. Na základě tohoto posouzení lze konstatovat, že cenová hodinová sazba ve výši 2 760,00 Kč bez DPH je cenou v čase a místě obvyklou,“ stojí v dokumentu, který k VNS projednala vláda. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

 Penny zavádí ekologický příplatek. Některé potraviny zdraží o 94 procent, Němce čeká šok

Mnozí zákazníci německých obchodů Penny zažijí v pondělí během nákupu hodně nepříjemné překvapení. Vedení prodejny se totiž rozhodlo připočítat k vybraným devíti produktům ekologické náklady. Jde konkrétně o párky, sýry a jogurty. K ceně se připočítá částka, která by měla zohlednit všechny ekologické a zdravotní škody způsobené výrobou, píše web týdeníku Stern.

Pro zákazníky, kteří bojují s raketově rostoucími cenami potravin to bude šok. Vybrané položky totiž zdraží až o 94 procent! Jen pro ilustraci, balení vídeňských párků bude stát 6,01 eura (144,4 koruny) místo 3,19 eura (76,6 koruny). Cena za mozzarellu se zvýšila z 89 centů (21,4 koruny) na 1,55 eura (37,2 koruny) a za ovocný jogurt zákazník musí místo 1,19 eura (28,6 koruny) zaplatit 1,56 eura (37,5 koruny), vypočítává web upday.com.

 „Víme, že mnoho našich zákazníků trpí vysokými cenami potravin. Přesto musíme čelit nepříjemné zprávě, že ceny našich potravin, které vznikají v rámci dodavatelského řetězce, neodrážejí ekologické náklady,“ uvedl šéf Penny Stefan Görgens. Prodejna chce jít proto příkladem a ve všech 2 150 pobočkách vytvořit povědomí o tomto problému. Akce s ekologickou cenou bude trvat týden, píše web týdeníku Stern.

„Skutečné ceny“ vybraných produktů zahrnují nejen obvyklé výrobní náklady, ale i dopady produkce potravin na půdu, klima, vodu a zdraví. Vypočítali je vědci z Technické univerzity v Norimberku a Univerzity v Greifswaldu.

 Například na 300gramové balení sýra maasdam zdražilo o 94 procent z 2,49 (59,8 koruny) na 4,84 eura (116,3 koruny) . Podle výpočtů vědců existují skryté náklady ve výši 2,35 eura (56,4 koruny). Podle nich to je 85 centů (20,4 koruny) za emise poškozující klima ze zemědělství, jako je metan nebo CO2. Dále 76 centů (18,3 koruny) za znečištění půdy způsobené intenzivním zemědělstvím na výrobu krmiv. Dalších 63 centů (15,1 koruny) za dopad používání pesticidů a dalších faktorů na zdraví farmářů. A opět o něco více než 10 centů (2,40 koruny) za znečištění podzemních vod například hnojivy.

Ekologická přirážka ale není u všech produktů stejná. U veganského řízku to je pouhých pět procent a je výrazně nižší než u vídeňských párků nebo jogurtů. Nejnižší je příplatek u čistě rostlinných produktů kvůli nižšímu dopadu na životní prostředí, tvrdí environmentální ekonom Tobias Gaugler z Technické univerzity v Norimberku, který na projektu spolupracuje. Výrazně vyšší je u mléčných výrobků a nejvyšší u masa.

 „Lžeme sami sobě, pokud předstíráme, že současná produkce potravin nemá žádné skryté ekologické náklady,“ říká Amelie Michalke, která na univerzitě v Greifswaldu studuje ekologické a sociální dopady zemědělské výroby. Tyto náklady se sice nepromítají do maloobchodní ceny, ale nese je široká veřejnost a budoucí generace.

Řetězec, který patří do skupiny Rewe Group, dodatečné příjmy, které získá, věnuje na projekt ochrany klimatu a zachování rodinných farem v alpském regionu.

X X X

  Města obráží lobbisti kasin s požehnáním Stanjury, říká šéf Občanů proti hazardu

 Obce a městské části vzali útokem provozovatelé herních automatů, aby si je získali pro stavbu kasin mimo území měst s nulovou tolerancí. Podle hosta podcastu Kontext Martina Svobody se odvolávají na ministra financí Zbyňka Stanjuru, který je s návrhem přerozdělování podrží a „potichu opraví“. Bývalý gambler a aktivista komentuje úterní neveřejnou dohodu nad rozdělením daně jako „akceptovatelný kompromis“.

 O nahrávce pořízené na zastupitelstvu Tuchoměřic na konci června informovaly Seznam Zprávy. Tam se pánové Jiří Bunda a Jiří Žák, kteří mají zájem o to provozovat v obci kasina a herny, rozpovídali, kolik peněz přiteče do radniční kasy, pokud jejich záměr podpoří v obecném referendu.

Zároveň ujišťovali zastupitele, že ministr financí Zbyněk Stanjura „potichu opraví“ návrh hazardního přílepku konsolidačního balíčku tak, aby nebyl odstraněn přepočet dle množství automatů na území obce.

Svoboda mluví v podcastu o kompromisu sjednaném na zasedání koalice v úterý, kdy se peníze z technických rozdělí ve formě 55 procent pro stát a 22,5 procent pro obce dle počtu obyvatel a 22,5 procent podle počtu automatů. Dohoda není oficiálně oznámená a musí ji schválit vláda.

„Pro nás by bylo nejlepší, kdyby tam ten motivační prvek podle počtu automatů nebyl vůbec, ale chápu to vzhledem k současné rozpočtové situaci. Je to složitě vyjednatelné a je to kompromis, který je akceptovatelný,“ říká předseda Občanů proti hazardu.

Absurditu současné situace ilustruje na příkladu Chvalovic, kdy bezmála šestisethlavé městečko na Znojemsku bere 240 milionů. Zato například milionové Praze kvůli omezování „jednorukých banditů“ plyne „jen“ 429,5 milionu korun z daně technických her.

„Jde o to, aby nevznikalo víc takových Chvalovic nebo Českých Kubicí, což se samozřejmě může stát. Zatím ale míříme k takovému zdanění a přerozdělení, že obce nebudou motivovány dělat ze sebe hazardní zóny, když peněz bude méně a méně, anebo nebudou vůbec. Jedinou motivací jsou ty obrovské peníze,“ říká k přepočtu na počet automatů Svoboda.

Co ho přimělo dostat se z hazardní spirály a splatil již svůj osmimilionový dluh? Proč je dobře, když se hazard přesune na internet? Není férovější rozdělovat podle počtu automatů, když se města mají pak potýkat s následky závislosti na hazardu? 

X X X

 Muskova dvojnásobná exmanželka se zasnoubila s dětskou hvězdou Lásky nebeské

Herec Thomas Brodie-Sangster (33) požádal o ruku kolegyni a feministickou spisovatelku Talulah Riley (37). Herečka, která byla dvakrát vdaná za miliardáře Elona Muska, s nabídkou ke sňatku souhlasila. Pár spolu hrál v seriálu Pistol o kapele Sex Pistols. Dohromady se dali ovšem až po skončení natáčení.

„Velmi ráda se podělím o zprávu, že po dvou letech chození Thomas Brodie-Sangster a já jsme zasnoubeni,“ napsala Talulah Riley na Twitteru, který vlastní její exmanžel Elon Musk.

Dvojice se poprvé ukázala společně na veřejnosti loni v březnu na předávání cen BAFTA. Nyní žijí na anglickém venkově, kde si koupili malé panství.

Talulah Riley byla za nejbohatšího muže světa provdaná dvakrát. Poprvé si Elona Muska vzala v roce 2010. Rozvedli se o dva roky později. Druhá svatba přišla v roce 2013 a rozvod v roce 2016.

Thomas Brodie-Sangster se proslavil coby dětská hvězda v romantické komedii Láska nebeská, kde hrál zamilovaného kluka Sama. Bylo mu v té době 13 let. Na svém kontě má i filmy Kouzelná chůva Nanny McPhee, Nowhere Boy, Star Wars: Síla se probouzí, Labyrint či seriály Hra o trůny a Dámský gambit.

X X X

 „Tanga dnes na pláži nosí každá žena.“ Spodní díl bikin se povážlivě zmenšuje

Nejnovějším hitem letní plavkové sezóny jsou podle zahraničních médií tanga. Někteří jejich vlnu popularitu přičítají celebritám, které plavky v tomto stylu nosí. Mnoho žen zase tvrdí, že jim tento střih pomáhá smířit se se svým tělem.

Stále více žen se řídí filozofií méně je více. I třicetiletá makléřka Codi Maherová z floridského Palm Beach si před několika lety všimla, že spodní díl bikin se stále zmenšuje. Jak mizela látka zakrývající ženské pozadí, sama začala přemýšlet o tom, že by si pořídila plavky ve střihu tang.

„Řekla jsem si, nosí je každý, kašlu na to, je mi to jedno,“ řekla listu The New York Times (NYT). Líbí se jí také, že v nich nejsou vidět opálené linie, což opakuje řada žen. „Někdy se cítím nepříjemně. Ale začínám být sebevědomější, když v nich vidím ostatní,“ uvedla Cassidy.

Někteří přičítají nejnovější vlnu popularity tang celebritám, které plavky v tomto stylu nosí, jako Emily Ratajkowská, Kim Kardashianová, Kendall Jennerová a Kate Hudsonová. „Tanga jsou nejoblíbenějšími plavkami Hollywoodu,“ napsal server Popsugar.

Zakázali nahotu. A tak vymyslel tanga

Tanga sice mají prastarý původ a jejich variace existovaly po celém světě, ale na veřejnosti se tento styl poprvé objevil v roce 1939 před Světovou výstavou v New Yorku. Starosta města Fiorello La Guardia totiž nařídil, aby zde dívky vystupovaly zahalené, a ne zcela nahé, což bylo na veletrzích v tomto období běžné. Nařízení bylo součástí starostova boje proti předvádění „špíny a oplzlosti“. La Guardia v roce 1937 podpořil celoměstský zákaz 14 burleskních divadel, který poprvé v historii města vedl k uzavření striptýzových klubů policií.

O několik desetiletí později na západním pobřeží další právní zásah proti předvádění těla podnítil inovaci plavek. V roce 1974, když radnice v Los Angeles zakázala nahotu na veřejnosti, reagoval australsko-americký návrhář Rudi Gernreich vynálezem bikin ve stylu tang.

„Tanga jsou mojí reakcí na rozpory v naší společnosti. Nahota tu je, spousta lidí se chce koupat a opalovat nahá, ale zároveň se spousta lidí stále pohoršuje nad nahotou na veřejnosti,“ napsal Gernreich ve svém manifestu ze sedmdesátých let, které citoval magazín Vogue. Stejný rozpor, který identifikoval Gernreich, nakonec vynesl tanga až k Nejvyššímu soudu Spojených států.

Soud rozhodoval o tangách v případech Barnes versus Glen Theatre, Inc. z roku 1991 a město Erie versus společnost Pap’s z roku 2000. V obou případech exotické tanečnice, které se chtěly zcela svléknout, argumentovaly tím, že zákony, které jim ukládají nosit tanga, porušují jejich práva vyplývající z prvního dodatku.

Soud považoval ženskou nahotu za hrozbu pro společenský řád a potvrdil povinnost nošení tang jako „řešení zločinu, nemoci a chaosu“, uvedla Amy Adlerová, profesorka práva na Newyorské univerzitě. Podle ní je tento oděv dvojjediný – je to věc „fantazie a strachu“, která zároveň poukazuje na ženskou sexualitu a zároveň ji skrývá.

Miniaturní plavky pro ženy všech tvarů

V posledních letech řada obcí v Severní Karolíně uvolnila omezení a vymáhání zákonů o nahotě, aby vyhověla nárůstu počtu spoře oděných návštěvníků pláží. Obce v Jižní Karolíně zatím odmítly následovat jejich příkladu, a to navzdory výzvám, aby se zbavily zákona o tangách. Ty jsou ve většině Spojených států legální, ale zákony se liší podle měst a okresů. Například na Floridě jsou plavky v tomto střihu zakázané ve státních parcích, včetně některých částí státních pláží.

Bez ohledu na legálnost mnoho žen tvrdí, že jim tento střih pomáhá smířit se se svým tělem. V minulosti byly miniaturní plavky považovány za doménu žen s konvenčně „dokonalou“ postavou, ale dnes jsou tanga, střih g-string a další sotva viditelné spodní díly přijímány ženami všech tvarů a velikostí.

Právní asistentka Nikki Suttonová z Atlanty, která má dvě děti, uvedla, že si před cestou do Portorika objednala bílá tanga, protože se chtěla „na chvíli cítit sexy“. I když nedávno přibrala 15 kilo, rozhodla se, že si plavky stejně oblékne, protože ji to vyvede z komfortní zóny a donutí ji to být „naprosto spokojená“ se svým tělem přesně takovým, jaké je, „s každým kouskem toho, co mám – s centimetry, váhou, se vším všudy“.

„To se mnou tanga dělají. Dodávají mi sílu a nutí mě cítit se ve své kůži o něco lépe. Musím chodit s určitou mírou sebevědomí, ať už se tak cítím, nebo ne,“ prohlásila Suttonová. Dodala, že snad tím povzbudí ostatní ženy, aby se cítily pohodlně ve svém vlastním těle, bez ohledu na jeho tvary nebo velikost.

X X X

 Sklenka vína denně? Bylo vyvráceno, že je to zdraví prospěšné, říká Cajthamlová

Internistka a psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová (61) se stala mediálně známou díky účasti v televizním pořadu Jste to, co jíte, kde radila lidem ohledně zdravé výživy a hubnutí. V rozhovoru pro iDNES.cz se rozpovídala na téma stárnutí i klinických studií, které jsou podle ní mnohdy sponzorované.

 X Setkáváme se na vernisáži výstavy Krajiny mých snů, malíře Václava K. Killera. Co vy a umění?

Já mám umění ráda. Tady ty obrázky pana Killera na mě jsou kapku příliš konkrétní. Mám radši umění abstraktní a miluji takové divočárny. Třeba v poslední době mě zaujal Manuel Martinez. Ale co se týče pana Killera, tady je to velmi krásně romanticky modré a člověk se dostává pocitově do století zámořských plaveb. A to se mi moc líbí, já jsem romantik.

X Investujete do umění?

Mám partnera, který v současnosti dostal takovou krásnou nabídku účastnit se popartového projektu a do tohoto umění jsem zainvestovala. Moc se mi to líbí, takže ano. A navíc to máme jako rodinnou tradici. Protože jsem asi čtyřikrát dědila, tak mám opravdu strašnou spoustu různých uměleckých děl. Ale ne všechno, jak říkám, odpovídá úplně tomu, co se mi líbí. Já mám radši ta abstraktní díla.

X Je pro vás v životě důležitá láska?

Já myslím, že pro každého člověka, neboť není člověku není dobře samotnému. Ale říká se, že ta důležitá láska není ta, kterou dostáváte, ale ta, kterou prožíváte a cítíte. To znamená, že ta se dá mít i vůči zemřelým lidem. Já třeba takto velice miluji svého dědečka. Samozřejmě miluji své děti, jak jinak. A miluji své přátele, svého partnera… Takže ano, láska je podstatná.

X Televizní diváci, co mají širší přehled, vědí, že vás mohou slýchávat i na vlnách Českého rozhlasu. Nedávno jste tam o sobě řekla, že jste stará osoba. Proč?

No, tak je mi jedenašedesát, tak to už tradičně jsou staré osoby. Já s takovou trochou nadsázky říkám, že jsem bába. A tady vycházím z takového toho povídání, co říkaly porodní báby „Já bába po Bohu pomohu, kde mohu. A kde nemohu, nechám Pánu Bohu“. Takže konečně jsem bába. Já jsem odmalička chtěla být důchodce, takže konečně žiji ten svůj sen.

X Jste ráda, že dnešní doba nahrává aktivnějšímu životu i po padesátce šedesátce? Že to není jako za dob ČSSR, kdy už v době, kdy vám bylo pětačtyřicet, jste byla vlastně babička s šátkem?

Já se chci zeptat, vy si vážně myslíte, že dnešní doba je prostá ageismu? Já si to vážně nemyslím. Já mám pocit, že to záleží člověk od člověka. A komu to vadí, ať to řeší. Mně to nevadí. To, že některé mé vrstevnice nemohou sehnat práci, protože jsou drahé a „příliš zkušené“, a je vlastně nouze o pracovní místa, tak to sleduji se smutkem. Ale myslím si, že kdo chce příležitost mít, tak si nějakou najde.

X Přemýšlela jste někdy nad tím, třeba i z hlediska své profese, proč někteří lidé stárnou biologicky rychleji?

Tak za prvé, velmi mnoho dělají telomery, to znamená naše genetika. My máme programované stárnutí a jsou lidé, kteří mají vlastně předčasné, výrazné, urychlené stárnutí. Jejich telomery pravděpodobně prostě stárnou rychleji. Jinak my všichni máme například podle pana Hayflicka limit sto dvacet let dožití. Já jsem z dlouhověké rodiny, takže mám ve svém světě půlku života před sebou! (smích)

X Co jíte proto, abyste měla kvalitní pleť a podpořila zdraví?

Moje kvalitní pleť je z takových devadesáti procent genetická. Protože jak říkám, máme dlouhověkost v rodině a moje maminka v šedesáti čtyřech vypadala mladší než já. Na anatomii mi říkali, že mám velmi silné asijské geny a v Asii se stárne rovněž jinak. Když se na mě kouknete, mám takové to lehké zešikmení očí. Mám prostě pár asijských rysů a je možné, že tedy v mém případě jsem si vytáhla dobrý los. Ale jinak baštím kolagen, jako každá marnivá žena, která hodlá to stáří trošku přibrzdit. A mažu se různými krémy, různě drahými. A doufám, že to nějak bude možné a vydrží to. Ale nevydrží to. To víte, že ne.

X Souzníte s názorem, že žena po čtyřicítce a zvláště žena po menopauze by si měla dopřát denně sklenici vína, protože je to prý prospěšné?

Proboha! Prosím, to bylo opakovaně vyvráceno. A pro lidi, které zajímá ta studie, která to vyvrátila, tak se jmenuje „Lies, Damned Lies and Alcohol“. Je to meta studie několika studií, které prokazovaly, že takzvaní „moderátní pijáci“ žijí déle a jsou zdravější. Ale bohužel problémem byla kontrolní skupina. Klinické studie někdy bývají sponzorované a myslím si, že toto je právě ten případ.

X Snažíte se eliminovat stres?

Já nevím, jestli můžeme eliminovat stres? Stres je entita prostředí, se kterou se musíme naučit nějak zacházet, čili musíme stresu měnit význam. Já hrozně rozčiluji hlavně svou dceru, protože od chvíle, co mi padla šedesátka, tak se ptám, co bude chtít kdo zdědit. Říkám jim, jak by měly vypadat různé věci, třeba pohřeb a tak dále… Ale je to proto, protože „memento mori“, tedy pamatuj, že jsi smrtelný. To znamená, že život s vědomím, že je konečný, se prožívá intenzivněji, než když máme pocit, že tady budeme věčně.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.