Gen. Pavel odvahu proti Fialovi, jako gen. Řehka proti Černochové. Ekonom Hindls, Horská žádají pomoc pro ČR, zbavit se Fialy. Ropa z Ruska do Německa. Kalousek školil Nerudovou, v EU pro ostudu?

Generál armády ČR Řehka otevřeně vystoupil proti Černochové, která je ministryní armády jen na papíře a pro kariéru a miliony, ale armádě nerozumí. Kdežto Řehka je prvotřídní odborník, takže si poznámky Černochové právem nenechal líbit. Podobně by měl jednat i gen. Pavel a tvrdě vystoupit proti Fialovi, který devastuje ČR, ničí firmy, lidí, ekonomiku. Zemi může zachránit jen Pavel, který má k tomu i moc a poradit se s nejlepšími odborníky, ekonomy a dalšími experty od nás i z ciziny. Pomoc už několikrát nabízel i exprezident Klaus a další ekonomové a politici.

X X X

Fiala se stal premiérem naprostým omylem, ale dále nelze trpět jeho nečinnost. Fialovi je naprosto jedno, co se v ČR děje, ale nedokáže zasáhnout a sjednat rychlou nápravu. Fiala prý nespokojenosti občanů rozumí, ale k ničemu jinému se nedostane, protože mu jde hlavně o jeho polický prospěch a ve vládě vydržet co nejdéle. Nedokáže se rozloučit s mocí, k níž se po Václavu Klausovi dostal a toho se bude za každou cenu držet. Jedině gen. Pavel může ČR prospět, zachránit ji od úpadku. Fialu přimět k demisi a jmenovat novou vládu odborníků.

X X X

EKONOM  HINDLS,  HORSKÁ  ŽÁDAJÍ  POMOC  PRO  ČR

Česká ekonomika je nemocná. Inflační podhoubí bylo už před covidem, shodli se ekonomové

Česká ekonomika není v dobrém stavu, je nemocná, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Richard Hindls. Ekonomka Helena Horská tuzemské hospodářství přirovnala k organismu, který postihla infekce. Podmínky pro rozjezd inflace, která Česko v současné době trápí, však podle ní existovaly již před pandemií covidu.

„Naše ekonomika je nemocná. Použiju přirovnání – když náš organismus není dostatečně odolný, tak stačí i malá inflace nebo malý atak, aby to s ním významně zahýbalo,“ uvedl Hindls.

 Podle Horské není tuzemské hospodářství v dobré kondici již nějakou dobu. „Do covidu naše ekonomika vstupovala s nízkou imunitou, už v té době jsme měli vybudované podhoubí inflace. Covid ji jenom nechal rozjet,“ řekla v pořadu Co na to vaše peněženka členka Národní ekonomické rady vlády.

Podle ní Česko potřebuje posílit konkurenci na různých trzích, například v oblasti pohonných hmot nebo potravin. Dále je podle ní třeba více a pečlivěji kontrolovat soutěž mezi obchodníky a pořádně se podívat na některé oligopolní struktury, které jsme si v ekonomice vypěstovali.

Podle Hindlse je boj s inflací dlouhodobou záležitostí. Připomněl také, že inflace není jediný problém trápící tuzemskou ekonomiku. „Pereme se také s nízkým hospodářským růstem nebo už teď dokonce s jejím poklesem, a také s rychlým nárůstem schodku ve státním rozpočtu,“ dodal ekonom s tím, že nás prý mohou překvapit i další problémy.

 X X X

KALOUSEK  ŠKOLIL  NERUDOVOU,  STEJNÝ  EXPERT,  JAKO  FIALA,  JEN  KARIÉRA  PRO  MILIONY

Premiér Petr Fiala (ODS) se ohradil proti kritice vládních snah o konsolidaci veřejných financí ze strany Danuše Nerudové a Miroslava Kalouska (TOP 09). Jejich negativní vyjádření jsou podle něj, jak uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz, zřejmě součástí předvolební kampaně do europarlamentu. Nerudová v eurovolbách povede kandidátku STAN, o možné Kalouskově kandidatuře se zatím spekuluje.

Fiala považuje výtky Kalouska a Nerudové vůči vládou připravené konsolidaci financí za nevhodné. „Někdo kritizuje, že škrtáme moc, někdo, že škrtáme málo, to tak prostě je. My jsme přesvědčeni, že hledáme správnou rovnováhu mezi tím, co je potřeba udělat pro uzdravení veřejných financí a tím, co je únosné pro společnost a pro jednotlivé sociální a profesní skupiny,“ hájil koalici v rozhovoru pro iDnes.

„V tomto nemají pravdu. Danuše Nerudová také řadu věcí, které dělá vláda, podporuje a chválí. Takže bych to nepřeceňoval. Na druhé straně, oba přemýšlejí nad kandidaturou do Evropského parlamentu, a to asi už je součást nějaké volební kampaně, sebeprezentace,“ zhodnotil.

 Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek měl původně k úspornému balíčku pětikoalice velké naděje. „Je to maximum možného v rámci koaličního kompromisu. Pokládám za svou povinnost balíček podpořit, protože jeho alternativou je nic a neudržitelný rozpočet. Teď je klíčové, aby vláda neustoupila tlakům na změkčení. Ustupování by rozdrobilo cestu a zamlžilo cíl,“ zhodnotil v květnu na sociální síti X tehdejší podobu návrhu úspor.

Optimismus ohledně zlepšení stavu veřejných financí mu však nevydržel příliš dlouho. „Ztrácím naději. Co zažíváme, je prostě zoufalství v přímém přenosu, na to se nedá koukat. Takhle se nedá řídit příprava státního rozpočtu a nemůže to dobře dopadnout,“ řekl koncem srpna ve vysílání CNN Prima NEWS, čímž narážel na vládou chystaný rozpočet na rok 2024.

Kritikou nešetřila ani Nerudová. „Voliči pětikoalice očekávali, že navržené změny budou větší a zásadnější. Třeba já bych si u konsolidačního balíčku představovala, že když se ohlásí škrt ve výši 54 miliard na dotacích, tak ministr financí minimálně předloží konkrétní seznam, co přesně se bude kde škrtat. A takových věcí, ze kterých se pak skládá celkový obraz nedůvěry, je víc,“ pronesla v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Fiala se pozastavil i nad výrokem Nerudové o tom, že by byla po případném pádu současného kabinetu připravena sestavovat novou vládu. Rozhodování o návrhu na českého eurokomisaře by to však podle něj nemělo ovlivnit. „Kdo chce sestavovat vládu, tak spíš kandiduje do Poslanecké sněmovny než do Evropského parlamentu. Pokud jde o kandidáta na eurokomisaře, jsme domluveni, že ho bude navrhovat koalice STAN a Pirátů. Ale rozhoduje vláda a ta bude muset přihlížet ke všem okolnostem, třeba včetně toho, jaké budou možnosti získat portfolio pro Českou republiku. Ten proces je ještě před námi,“ uvedl v rozhovoru.

 X X X

 JAK  DOPADNE  VYŠETŘOVÁNÍ  PREZIDENTA USA  BIDENA?

Chtěli by Bidena vypeachit

Impeachment amerického prezidenta Joe Bidena, ke kterému má směřovat zahájené vyšetřování tří výborů Sněmovny reprezentantů, se asi nepodaří, protože v Senátu by Republikáni nezískali dost hlasů. Ale vyšetřování samotné je dost nebezpečné na to, aby překazilo Bidenovo znovuzvolení.

Hned tři výbory jednoho ze dvou nejvyšších zákonodárných sborů USA, Sněmovny reprezentantů Kongresu Spojených států, mají zahájit vyšetřování prezidenta Joe Bidena, zda se nedopustil korupce a působení ve prospěch zahraniční mocnosti, což by byl důvod k odvolání z funkce (impeachment). K tomu však nestačí jen republikánská většina ve sněmovně, a není jisté, že by pro návrh hlasovali všichni. Odsouzení prezidenta vyžaduje také dvoutřetinovou většinu v Senátu, a tu Republikáni nemají.

Jinou věcí je, že třeba republikánský prezident Richard Nixon roku 1974 raději sám odstoupil, když se dostal do bezprostřední hrozby impeachmentu. Došlo k tomu po odhalení skandálu s „instalatéry“, kteří nasázeli odposlouchávací štěnice do volební centrály Demokratické strany ve washingtonském kancelářském komplexu Watergate. Jak se ukázalo, byli to „všichni prezidentovi muži“.

To prezident Bill Clinton měl pevnější nervy a odolával impeachmentu kvůli nevhodnému sexuálnímu chování se stážistkou Monikou Lewinskou. Využil svých právnických kvalit a dokazoval, že když si s Monikou hráli na dámu s doutníkem, o žádný sex nešlo, neboť nebyl aktivován proces reprodukce. Ekonomika navíc rostla a federální rozpočet byl v přebytku, tak co byste chtěli.

Na druhou stranu, bývalý prezident Donald Trump přežil dva pokusy o impeachment a pořád kandiduje. Podruhé to bylo pouhý týden před koncem jeho funkčního období v lednu 2021 za podněcování lidového povstání proti výsledku prezidentských voleb z listopadu 2020. Teď je za to popotahován v trestním řízení.

Avšak samotné zpochybňování výsledku voleb není jeho vynález. Předtím to použil roku 2000 jeho předchůdce George W. Bush, aby zvrátil hrozící porážku od Al Gora, který měl celkově o půl milionu hlasů víc. Jenže počítají se až volitelé, a tak se rozhodující boj odehrál ve státě Florida, kde se střídaly zprávy o tom, kdo vlastně vyhrál.

Finále mělo podobu dramatického přepočtu proštípnutých dírek a papírových koláčků, které z mechanicky označovaných volebních lístků padaly na zem. Budova, ve které byli sčítací komisaři, byla obklopena rozzlobeným republikánským davem, aby bylo jasno, jak mají postupovat. Jeden z členů vrcholného republikánského štábu uvnitř měl vtipný nápad a vyběhl před dav s lopatkou, na které ty koláčky smetl. „To jsou hlasy, o které nás chtěli okrást,“ měl prohlásit podle pamětí Bushova mluvčího McClellana, jako by se z těch koláčků dalo něco vyčíst. Al Gore to nakonec vzdal.

Z hlediska současnosti je nejzajímavější symetrie situací, ve kterých byl Trump vláčen v prvním impeachmentu a které se teď sypou na prezidenta Bidena. Trump čelil obžalobě, že se pokoušel vydírat Ukrajinu, když finanční pomoc americké vlády spojoval s žádostí o „laskavost“ od nového prezidenta Zelenského, aby se podíval na vydírání Ukrajiny od Joe Bidena, když tam sloužil jako viceprezident. Jenže Biden se něčím podobným po skončení své viceprezidentské funkce sám chlubil v Councel on Foreign Relations, a nechal se přitom natočit a pouštět po internetu. Popisoval, jak požadoval okamžité odvolání generálního prokurátora, jinak večer odletí a slíbenou miliardu dolarů nedá.

Teď už se ví, že Biden neměl pravdu, když onoho generálního prokurátora Viktora Šokina označoval za zkorumpovaného a liknavého v boji proti korupci. Krátce předtím byl Šokin hodnocen americkou vládou podle nově nalezených dokumentů úplně jinak:

„Ambiciózní reformní a protikorupční program vaší vlády na nás udělal dojem,“ sdělila Šokinovi v létě 2015 Victoria Nulandová, která byla na ministerstvu zahraničí odpovědná za Ukrajinu. „Ukrajina dosáhla dostatečného pokroku ve svém reformním programu, aby to ospravedlnilo třetí záruku“ peněžní pomoci, poznamenal v říjnu téhož roku jiný federální funkcionář. Píše to New York Post, pravda ryze trumpovská tiskovina.

Dnes už také víme, že Šokin vyšetřoval korupci v plynařské společnosti Burisma, ve které seděl viceprezidentův syn Hunter ve správní radě. Ta se na Huntera obrátila s požadavkem, aby to riziko nějak odvrátil. Od toho ho tam přece měli. Syn pak zavolal do Washingtonu. Nakonec se odehrála ona slavná scéna, o které Biden vypráví na internetu. Bylo to za návštěvy Kyjeva, kam se vypravil pár dní po Hunterově „telefonátu do D.C.“, tedy do federálního distriktu Columbia s hlavním městem Washingtonem.

Předseda jednoho z výborů, který se nyní věnuje vyšetřování pro potřeby případného impeachmentu prezidenta Bidena, republikán James Comer z dohlédacího výboru sněmovny, už požádal písemně ministra zahraničních věcí Antonyho Blinkena o příslušné dokumenty: „Výbor žádá informace o tom, jak ministerstvo zahraničí vnímalo ukrajinskou generální prokuraturu, kterou v té době vedl Viktor Šokin.“

Další výbory, které mají vyšetřovat podezřelé aktivity prezidenta Bidena, jsou soudní a rozpočtový. Soudní se zajímá zejména o chování FBI, která odmítala reagovat na podněty, které dostávala. Rozpočtový chce vidět bankovní účty, aby se potvrdilo, zda a kam šly peníze ze zahraničí, například ze společnosti Burisma, o kterých se mluví ve svědectvích i elektronické poště. Vyšetřování pro impeachment je obdařeno pravomocí žádat dokumenty, povolávat svědky a vyslýchat je pod přísahou. Případné tresty za odmítnutí, zamlčení nebo nepravdu jsou děsivé, v desítkách let.

S podrobnostmi počkejme, až se to trochu pohne. Republikáni chtějí Demokratům vrátit jejich soustavné týrání prezidenta Trumpa smyšlenou „ruskou stopou“. Chtějí dokázat, že pod zahraničním vlivem jednal někdo jiný. List Washington Post, který straní vládě, už na názorové stránce Bidena vyzval, aby znovu nekandidoval. Kvůli věku, samozřejmě. A kdyby to ohlásil teď, stihnou se ještě připravit další kandidáti do primárek, kteří jinak mlčí, protože proti vlastnímu prezidentovi se nekandiduje.

Co vlastně znamená to slovo impeachment? Do češtiny se překládá jako „ústavní žaloba“, ale to je smysl výrazu, nikoliv jeho obsah. Myslel jsem, že kmenem slova je „peach“, což je slangové „prásknout komplice“, „propíchnout“ něco, „provalit“, ale taky „funět“. To by byla pěkná divočina. Až tlustější akademické slovníky mě upozornily na původ slova ve francouzském empecher („ampešé“) ve smyslu zabránit. Zabránit činnosti prezidenta, který se utrhl ze řetězu.

Když Američani ten francouzský výraz tak pěkně zmršili, co bych já nemohl svým vypeachením zmršit zas ten jejich? Zbyněk Fiala, server vasevec.cz

X X X

Eduard Šebo: The day after… (Deň po tom…)

Situácia na rusko-ukrajinskom fronte znepokojuje celý svet. Jeho premena na zákopovú vojnu, resp. neschopnosť ani jednej strany dosiahnuť víťazstvo, vedie k neodbytným otázkam „Čo po tom?“

V prípade víťazstva Ukrajiny je scenár už dávno pripravený a jasný. Ukrajina bude prijatá do NATO a EÚ, a svet bude šťastnejší o 45 miliónov ukrajinských obyvateľov.

Čo však ak Ukrajina nevyhrá? Samozrejme, s takouto alternatívou naše médiá a politici neuvažujú. Považujú takýto scenár za vylúčený. Ešteže občania Slovenska, ale i z iných krajín EÚ, sa pozerajú na príčiny tohto konfliktu úplne inak ako politici a náš mainstream a tušia, ako to dopadne.

Sú ich pohľady výsledkom nejakej zákernej propagandy alebo iba prejavom zdravého rozumu, ktorý sa u politických garnitúr EÚ už úplne vytratil?

Zdá sa, že pre USA je vojna vážnou politickou a hospodárskou záťažou a vytvára čoraz väčší tlak na ukrajinského Antihrdinu, ktorému zostávajú iba dve možnosti:

  1. Vojensky zvíťaziť a oslobodiť všetky obsadené územia alebo
  2. zasadnúť za rokovací stôl a pozrieť sa pravde do očí.

Amerika od samého začiatku upozorňovala, že jej podpora Ukrajiny má svoje limity, ktoré nehodlá prekročiť. Ide najmä o to, že tento konflikt im nestojí za to, aby sa kvôli Ukrajine rozpútala tretia svetová vojna! Jej podpora bola vždy závislá od toho, do akej miery dokážu Ukrajinci oslabovať Rusko. Oficiálny predstavitelia USA boli veľmi opatrní pri nadchýnaní sa porážkou Ruska, príp. jeho rozbitím, čo tvorilo základnú agendu politického vedenia Ukrajiny.

Takéto vízie podporovali a presadzovali najmä predstavitelia vojensko-priemyselného komplexu USA, pre ktorých vyprázdňovanie armádnych skladov v USA a v EÚ bolo prísľubom hojných a bohatých rokov v budúcnosti.

Ukrajinský prezident, ako nadšený tlmočník amerických vízií do konkrétnych podmienok jeho krajiny, stavil všetko na jednu kartu, a to na porážku Ruska. Za tento cieľ bol a je ochotný bojovať do posledného ukrajinského vojaka, ktorého presviedčal, že nebojuje iba za slobodnú a zvrchovanú Ukrajinu, ale i za ideály a hodnoty celého demokratického Západu.

Dnes, po osemnástich mesiacoch vojny si musíme všetci priznať, že veci sa nevyvíjajú celkom podľa očakávaní ukrajinského Antihrdinu, nakoľko vojenský konflikt sa dostáva do mŕtveho bodu, kde víťazstvo jedného alebo druhého sa komplikuje, a odsúva sa na dlhšie obdobie a do neurčitej budúcnosti. Obe strany si uvedomujú, že boj na tisíc kilometrov dlhej vojnovej línii, pri obrovských stratách na živej sile a technike, sa viac-menej presúva z vojenských stretov na hospodársku silu USA a Ruska, ktorá nakoniec aj rozhodne o víťazstve. Schopnosť doplniť muníciu, nahrádzať straty v radoch armády, udržiavať funkčnú logistiku a dodávky ďalších zbraní a potravín… bude to, čo určí víťaza tohto zápasu.

Neschopnosť ukrajinských síl prelomiť obranné línie ruskej armády neveštia nič dobrého pre hlavného mobilizátora a propagandistu tejto vojny. Jeho celosvetové turné a pravidelné návštevy všetkých vlád a parlamentov EÚ i sveta, kde hľadal nových donátorov, sa stáva čoraz problematickejším a bez náležitej finančnej podpory.

Prezident USA je pod vážnym politickým a občianskym tlakom, a miliardy investované do oslabenia Ruska sa stávajú vážnou prekážkou jeho možného opätovného zvolenia, a preto v súčinnosti s EÚ zostruje podmienky ďalšej finančnej podpory Ukrajiny.

Neúspech jarnej, letnej a pravdepodobne i jesennej ofenzívy oberá Joe Bidena o body a zúfalo chce presvedčiť amerických občanov, že investícia do finančnej a vojenskej podpory Ukrajiny bola a je pre USA výhodná.

Občania USA, konfrontovaní s rastom cien, infláciou, chýbajúcimi zdrojmi na rekonštrukciu upadajúcej infraštruktúry, okresávanie sociálnych programov… to vedie nielen k bezprecedentnej rozpoltenosti USA, ale aj k radikalizácii hlavných politických strán.

Prezidentov tlak na výsledky v ukrajinskej vojne dáva aj nový časový rámec tomuto konfliktu. Zdá sa, že pre prezidenta USA je ukončenie konfliktu do konca tohto roka, resp. do prvého snehu podmienkou, ktorú bude musieť akceptovať aj ukrajinský Antihrdina.

Bez finančnej a vojenskej pomoci USA možno považovať konflikt za ukončený a pre Ukrajinu i prehratý.

Rolu donátora USA v tomto konflikte nie je dnes schopná prevziať ani EÚ, ktorá svojím otáznym politickým programom nezávislosti na energetických a surovinových zdrojoch z Ruska sa vyčerpala, a je tak zbavená možnosti púšťania sa do nových avantúr.

USA nemajú problém s prehrou Ukrajiny, pretože sa vždy štylizovali iba do roly finančnej a vojenskej pomoci, a nikdy nepovažovali tento konflikt za svoj. Preto ak ukrajinská armáda nepríde s nejakým vojenským víťazstvom, musí sa sama vysporiadať s takouto realitou.

Pre USA je to tentoraz i oveľa komfortnejšia pozícia ako ich posledný útek z Kábulu… Dnes stačí iba uzavrieť všetky finančné kohútiky a vojna skončila!

Predstavme si, že to takto skutočne aj dopadne.

Čo s našimi rusofóbnymi médiami? Čo s našimi politikmi, ktorí by sa najradšej zúčastnili delenia Ruska?

Čo teda ak sa tento konflikt neskončí víťazstvom Ukrajiny a porážkou Ruska?

Nastane koniec dejín?

Skôr si myslím, že keď sme dokázali s Ruskom žiť v mieri takmer 80 rokov vedľa seba, a kapitalizmus priniesol pre Rusko, i pre strednú a východnú Európu vysokú životnú úroveň, ktorá nemá žiadnu obdobu, mohli by sme ho spolu užívať minimálne ďalších 80 rokov.

Niektorí politici nás chcú presvedčiť, že EÚ, a teda i Slovensko, pri prípadnej prehre Ukrajiny bude mať za následok, že sa staneme súčasťou nového sovietskeho Ruska.

Myslím si, že táto predstava nezodpovedá skutočnosti a pokojne si budeme môcť osvojiť realistický americký prístup a ešte sa aj pochváliť, že sme frajeri, pretože sa nám podarilo odvrátiť nebezpečenstvo jadrovej katastrofy.

Nakoniec, ani EÚ nemusí proti takémuto výsledku rebelovať, pretože naše víťazstvo spolu s USA nám umožní opätovne vstúpiť do našej energetickej a surovinovej „závislosti“, pretože hlavne ona bola zdrojom európskej prosperity posledných tridsať až štyridsať rokov.

Tento konflikt nám však nastoľuje jednu nepríjemnú otázku, ktorá nás núti zamyslieť sa nad tým, čo to je vlastne EÚ?

Kam sme to vlastne vstúpili?

Mne sa zdá, že mylne sme sa dlhé roky domnievali, že sme vstúpili do nejakého tristo miliónového suverénneho spolku, avšak v skutočnosti sme vstúpili iba do NATO, ktoré nám pevne organizuje náš život, i život celého sveta!

Veci sa uberajú nejak zvláštne a zásady, ktoré doteraz platili, a podľa ktorých sa svet riadil, akoby prestávali platiť.

Že by sme stáli na prahu nejakej novej, zlomovej doby, kedy prestáva platiť logika našej doterajšej skúsenosti? Eduard Šebo, (Nové slovo), server vasevec.cz

X X X

Další zločiny Saakašviliho

Výkonný tajemník Gruzínského snu Mamuka Mdinaradze uvedl, že bylo potvrzeno, že bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili utrácel prostředky ze státního rozpočtu mimo jiné na soukromé lety. „Skutečně se potvrdil nový kriminální fakt. Věřím, že by to mělo být základem pro zahájení vyšetřování,“ řekl Mdinaradze.

Podle zpráv médií byla mezi gruzínským ministerstvem obrany a leteckou společností Georgian Airways uzavřena rámcová dohoda v hodnotě 24 milionů lari (více než 9 milionů dolarů), z čehož 14 milionů lari (5,3 milionů dolarů) bylo vynaloženo jen na soukromé cesty Saakašviliho.

Vyšetřování  ukazuje, že Saakašvili během výkonu funkce gruzínského prezidenta   nekontrolovaně utrácel veřejné prostředky, například si v Londýně koupil sedm sak a kašmírový kabát, udělal několik botoxových injekcí na nejlepších evropských a amerických klinikách, koupil plátna pobuřující umělkyně a herečky Meredith Ostrom, která se maluje nahým tělem,  zaplatil si vlastního stylistu a procedury na hubnutí v rakouském lékařském centru či  rozdával drahé dárky.

Saakašvili si v současné době odpykává trest ve dvou trestních věcech souvisejících nikoli s válečnými zločiny spáchanými při útoku na Jižní Osetii, ale se zneužitím moci a korupcí. Když Saakašvili uprchl na Ukrajinu, byl v nepřítomnosti odsouzen za podíl na vraždě bankéře a zbití poslance. Kromě toho byl exprezident Gruzie zapojen do případů brutálního rozehnání opozičního shromáždění v listopadu 2007 a útoku na televizní společnost Imedi. Soud nyní projednává případ zpronevěry veřejných prostředků, server vasevec.cz

X X X

ROPA  Z  RUSKA  DO  NĚMECKA,  EU  S  LEYENOOU  NIČEMU  NEZABRÁNÍ

NĚMECKO  KONEČNĚ  SE  ZBAVIT  LEYENOVÉ  PRO  DOBRO  EVROPY

EU  POTŘEBUJE  NOVÉ  VEDENÍ,  ODBORNÍKY  S  NÁPADY

Německo kupuje ruskou ropu … z Indie

Údaje německého Spolkového statistického úřadu „naznačují“, že Německo nadále dováží ruskou ropu – přes Indii.

V úterý oznámil úřad ve Wiesbadenu, že dovoz ropných produktů z Indie vzrostl za prvních sedm měsíců letošního roku více než dvanáctkrát ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Portál  tagesschau.de uvádí, že z  Indie byly do Německa dovezeny ropné produkty v hodnotě 451 milionů eur. Ve stejném období loňského roku to přitom bylo jen  za 37 milionů eur. Je třeba dodat, že   Indie podle údajů OSN získává velké množství ropy z Ruska.

Plyne z toho, že „je velmi pravděpodobné, že Německo a další evropské země nepřímo nakupují ruskou ropu“. Jakmile dojde k zablokování přímé obchodní cesty, je trh schopen ji „nepřímo vyvážit“. I když je přesný původ ropy „nejasný“, jde „pravděpodobně o ruskou ropu“, uvedl Georg Zachmann z bruselského think tanku Bruegel, server vasevec.cz

X X X

Mladých pacientů s chronickými záněty střev přibývá

Často trpí závažnějšími formami nemoci než dospělí

 Autoimunitních chorob v posledních letech přibývá a nevyhýbají se ani čerstvě dospělým či dětem. Jedním z typů těchto chorob jsou tzv. nespecifické střevní záněty (IBD), mezi které patří například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida. Ty doprovází člověka po celý život.

Proto se lékaři snaží co nejdříve nemoc zklidnit, a předejít tak nevratnému postižení střeva nebo vzniku komplikací, které by mladé pacienty významně omezovaly v běžném životě. Přestože je v současné době k dispozici stále více moderních léků i chirurgických postupů, ne vždy se daří dostat nemoc pod kontrolu. I to bude tématem diskuse gastroenterologů na konferenci Biologická léčba IBD a pokroky v chirurgické léčbě IBD, která startuje 21. září v Praze.

 Podle odborníků trpí v současné době nespecifickými střevními záněty v Česku téměř 70 000 lidí. Značná část pacientů onemocní ještě před dovršením dospělosti. „Přestože se zánětlivá střevní onemocnění charakteru IBD nejčastěji poprvé projevují v adolescentním věku, není již výjimkou jejich výskyt u batolat nebo u kojenců,“ říká MUDr. Katarína Mitrová, Ph.D., z oddělení dětské gastroenterologie ve Fakultní nemocnici v Motole. Nemoci jako Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida jsou tzv. imunitně podmíněná onemocnění, tedy způsobuje je vlastní imunitní systém pacienta. „Přestože jednoznačnou příčinu neznáme, uplatňují se zde jak faktory genetické, tak i faktory vnějšího prostředí. U obou nemocí byly prokázány genetické dispozice, které jsou daleko silněji vyjádřeny u Crohnovy choroby. Čím silnější je genetická vloha, tím časněji se choroba projeví a obvykle také probíhá agresivněji,“ prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., přednosta kliniky ISCARE.   Nejčastěji se IBD projevují bolestmi břicha, průjmy nebo krví ve stolici. U dětí však může být, na rozdíl od dospělých pacientů, jediným projevem porucha růstu.

„Dětský věk je obdobím neustálého růstu, proto je nutné pomocí vhodné terapie zánětlivou aktivitu nemoci co nejdříve zklidnit, aby nedošlo k negativnímu ovlivnění vývoje malého pacienta. Ze stejného důvodu musíme také citlivě volit léčbu, aby vývoj negativně neovlivňovala,“ vysvětluje MUDr. Mitrová. Přestože mají lékaři k dispozici naprostou většinu léků, které jsou určeny i k léčbě dospělých, vyžaduje léčba mladých pacientů zvláštní přístup. K potlačení Crohnovy nemoci například lékaři používají místo kortikosteroidů tzv. výlučnou enterální výživu, což je roztok obsahující cukry, tuky, bílkoviny, ionty, vitaminy, stopové prvky a vodu. Ten pacienti do trávicího traktu dostávají popíjením nebo sondou. U těžších případů je pak důležité časné zahájení imunosupresivní či biologické léčby nebo jejich kombinace. Tou se lékaři snaží předejít definitivnímu poškození střeva.

„V současné době se mění také přístup k chirurgickým zákrokům, které již neslouží jenom k řešení komplikací nebo jako ‚poslední možnost‘ po selhání léků. Optimální načasování operace u dětských pacientů může pozitivně ovlivnit jejich další vyhlídky a často i odpověď organismu na další léčbu,“ říká MUDr. Mitrová. Péče je tak podle ní v Česku srovnatelná s nejlepšími pracovišti na světě, obor však bohužel trpí nedostatkem lékařů i sester, což bude s narůstajícím počtem pacientů v budoucnu stále větší problém. Už nyní jsou na některých pracovištích čekací lhůty v řádech měsíců. IBD u dětí a mladých dospělých jsou podle lékařů velmi specifické i proto, že se s nimi musí naučit žít v období nejrychlejšího fyzického a psychického vývoje.

„Je důležité dětem i mladým dospělým o jejich nemoci nelhat, komunikovat otevřeně a postupně je připravovat na to, aby byli schopni nemoc přijmout a jednou také převzít spoluodpovědnost za svůj zdravotní stav. V tom je klíčová role celé rodiny, jejíž fungování nemoc nepochybně ovlivňuje také,“ popisuje MUDr. Mitrová. I období přechodu pacientů od dětských gastroenterologů k těm pro dospělé může být citlivé a musí k němu přistupovat obezřetně. „Navázání důvěry mezi námi a pacientem a často i jeho rodiči je velice důležité,“ říká prof. Lukáš. Podle jeho zkušeností funguje předávání pacientů do péče gastroenterologů pro dospělé velmi dobře, což většinou vychází ze spolupráce pracovišť pro děti i dospělé. Pacient vždy dostává možnost výběru centra, které se problematikou IBD zabývá a které mu nejvíce vyhovuje. Mgr. Vojtěch Šprdlík

X X X

Moderní svět se všemi svými vymoženostmi a technologickými zázraky s sebou přináší méně vítaný doprovod: zvyšující se výskyt psychických stavů, jako je syndrom vyhoření a deprese.

Syndrom vyhoření neovlivňuje pouze profesní život, ale narušuje celkovou kvalitu života. Deprese představuje ještě hlubší problém, vedoucí k pocitům smutku, ztrátě radosti z činností i fyzickým příznakům, jako jsou poruchy spánku nebo chronická únava. Oba stavy navíc významně ohrožují rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Výzkumný tým Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN vedený profesorem lékařské psychologie Radkem Ptáčkem se jako jediný v České republice věnuje mapování syndromu vyhoření a deprese dlouhodobě již od roku 2014.

Syndrom vyhoření i deprese získávají stále více pozornosti. Je proto důležité jim porozumět. Oba tyto stavy, přestože jsou jedinečné svým původem a projevy, sdílejí znepokojivé přesahy, zejména ve způsobu, jakým zasahují do našeho každodenního života. „Vyhoření není jen náhodný pocit únavy po dlouhém dni nebo módní slovo, které uslyšíte v chodbách kancelářských budov. Je to hluboký, chronický stav vyčerpání, zakořeněný v psychice člověka,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu prof. Radek Ptáček. Dopad syndromu vyhoření se neomezuje pouze na profesní život, ale narušuje i osobní vztahy, volnočasové aktivity a celkovou kvalitu života. Je charakterizovaný dlouhodobým, neřešitelným pracovním stresem vedoucím k emocionálnímu, kognitivnímu a fyzickému vyčerpání. „Člověk se cítí prázdný, pesimistický a klesá jeho schopnost řešit problémy. Objevují se také fyzické projevy, jako například bolesti hlavy nebo snížená imunita,“ upřesňuje prof. Jiří Raboch.

Deprese dlouhodobě patří na přední místo v celosvětové zátěži nemocí. Tato porucha nálady vysává radost a vitalitu z každodenních zážitků. Kromě dopadů na jednotlivce má deprese i společenské důsledky, jakými jsou ztráta produktivity, napjaté zdroje zdravotní péče a ničivé škody na rodinách
a komunitách. Vyhoření a deprese mají mnoho společného. Vyčerpávající povaha syndromu vyhoření může vyvolat depresivní epizody a již existující deprese může člověka učinit náchylnějšího
k syndromu vyhoření.

Klíčové je pochopení syndromu vyhoření i deprese

Pochopení syndromu vyhoření a deprese je klíčové pro celou společnost. Výzkumný tým Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN se proto dlouhodobě věnuje jejich zkoumání a mapování. Ve spolupráci s agenturou STEM/MARK od roku 2014 pravidelně sbírá data od reprezentativního vzorku populace. Dotazovaní jsou ve věku 18–65 let a demografickým profilem (pohlaví, vzdělání, věk, místo bydliště) odpovídají české populaci.

Z výsledků výzkumu vyplynulo, že od prosince 2020 dochází ke znepokojivému nárůstu syndromu vyhoření a deprese, jejich míra je nejvyšší za posledních devět let. „Domníváme se, že je to z určité části způsobeno kombinací izolace vyvolané pandemií, obavami z probíhající války, ekonomickou krizí, a s tím souvisejícími zdravotními problémy a narušením obvyklých osobních i profesních rutin,“ říká přednosta kliniky doc. Martin Anders.

Nárůst těchto problémů s duševním zdravím je alarmující nejen kvůli jejich bezprostřednímu dopadu na kvalitu života jednotlivců, ale také kvůli potenciálu dlouhodobých fyzických a emocionálních komplikací, včetně chronických onemocnění. „Klíčová je zde prevence. Kromě osvojení si zdravého životního stylu, který zahrnuje pravidelné cvičení, vyváženou stravu a dostatek spánku, je zásadní si vytvořit a udržovat svou vlastní zdravou rutinu, stanovit si hranice mezi pracovním a osobním časem
a věnovat se volnočasovým aktivitám, které si člověk užívá,“
doporučuje dr. Martina Sebalo Vňuková. Praktiky mindfulness, jako je meditace a cvičení hlubokého dýchání, také mohou pomoci. Důležitá je i emocionální podpora přátel rodiny a blízkého okolí. Stěžejní je rozpoznat, kdy je člověk přetížený, a vyhledat pak odbornou pomoc. Péče o duševní zdraví by měla být stejnou prioritou jako péče o zdraví fyzické, stigmatizace duševních nemocí nemá v moderní společnosti místo. Ing. Veronika Ležatková, tisková mluvčí, Oddělení komunikace a marketingu 1. LF UK

 X X X

Vrchní soud zřejmě zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo

 Vrchní soud v Praze dnes rozhodl o odvolání státního zástupce v kauze Čapí hnízdo, v níž byl letos v lednu nepravomocně osvobozen bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Výsledek nesdělí, dokud rozhodnutí nedoručí státnímu zástupci a obhájcům. Novinářům to řekla mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Písemné vyhotovení usnesení podle ní nelze očekávat dříve než za měsíc. Z procesního postupu nicméně vyplývá, že odvolací senát případ zřejmě vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání.

O odvolání rozhodoval senát soudců Evy Brázdilové, Stanislava Králíka a Roberta Pacovského. „V neveřejném zasedání odvolací senát rozhodl usnesením, které bude nyní písemně vyhotoveno a následně rozesláno procesním stranám prostřednictvím soudu prvního stupně – Městského soudu v Praze. Vzhledem ke složitosti věci, jejíž spis čítá přes 36.000 stran, nelze písemné vyhotovení rozhodnutí očekávat dříve než za měsíc,“ uvedla Kolářová.

„Jelikož rozhodnutí ve věci dosud nebylo vyhotoveno, natož doručeno, a procesní strany se s ním tedy neměly možnost seznámit, nebude Vrchní soud v Praze výsledek jednání komentovat. Této zásady zdejší soud dbá ve všech věcech nehledě na jejich mediální sledovanost,“ doplnila mluvčí.

Vrchní soud v Praze nařídil v případu neveřejné zasedání, tedy jednání bez přítomnosti státního zástupce či obhájců. V neveřejném zasedání nelze podle trestního řádu odvolání pro nedůvodnost zamítnout a rozsudek prvostupňového soudu potvrdit. Soud ale může nepravomocný verdikt zrušit a případ vrátit zpět městskému soudu. Právě to v odvolání požadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Podle nepravomocného rozhodnutí Městského soudu v Praze se ale v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce Jana Šotta vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu. Šaroch v odvolání závěry soudu rozporoval.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, nepravomocný osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu, ceskajustice.cz

X X X

 Děti narozené z anonymního spermatu podaly stížnost proti státu, ESLP vztyčil varovný prst

 Zatímco evropský trend jde cestou přístupu k odhalení informací o identitě dárců při umělém početí, Francie procházela dlouhou debatou bez shody více než dvacet let. Děti narozené ze spermatu anonymního dárce podali stížnost proti státu, který nesplnil závazek zpřístupnit jim informace o jejich skutečném rodiči. Evropský soud pro lidská práva vztyčil varovně prst. Podle čtyř soudců k porušení Úmluvy nedošlo, další tři se postavili za názor, že stát vzal lidem identitu.

Nedošlo k porušení článku 8 (právo na respektování soukromého a rodinného života) Evropské úmluvy o lidských právech a základních svobodách, rozhodl nakonec hlasy 4 ku 3 Evropský soud pro lidská práva. A to jen proto, že podle Soudu nemohla Francie kvůli debatě bez konce a shody jednat jinak.

Stěžovateli před Evropským soudem pro lidská práva byli paní Audrey Gauvin-Fournis a pan Clément Silliau. Oba jsou Francouzi narození v roce 1980 a 1989 prostřednictvím využití dárců. Tajemství jejich početí jim rodiče prozradili. V dospělosti jim ale byly odepřeny informace o jejich původu, kdo je jejich skutečný rodič, jaké je jeho sociální postavení, anamnéza či věk.

Tento stav trval až do září 2022, kdy byl ve Francii přijat zákon o přístupu k informacím o svém původu, a to i zpětně, ale za předpokladu, že dárce poskytne souhlas.

Paní Gauvin-Fournis byla počata umělým oplodněním dárcem spermatu metodou ART, která spočívá v injekci spermatu přímo do dělohy ženy. Touto ženou byla v tomto případě jak její rodná matka, tak biologická matka. O jejím početí jí rodiče řekli pravdu v roce 2009. Bylo jí tehdy 29 let.

Kvůli krizi identity skončila na psychiatrii

V únoru 2010 požádala paní Gauvin-Fournis Bondyho centrum pro výzkum gamet a konzervace (CECOS), aby jí poskytlo informace o dárci gamet, který se podílel na jejím početí. Chtěla konkrétně znát jeho identitu a informace, jako jeho věk, pracovní stav, fyzický popis, důvody darování, počet osob počatých pomocí jeho gamet a údaje o jeho anamnéze.

Zejména si přála vědět, zda její bratr, narozený v roce 1977, byl počat pomocí stejného dárce. Komise pro přístup k administrativním dokumentům (CADA) však nedoporučila přístup k informacím s výjimkou lékařských záznamů rodičů a zdůraznila zásadu anonymity, která je základem darování gamet.

V srpnu 2011 vydala nemocniční lékařka oboru psychiatrie Dr. B., lékařské potvrzení popisující její těžkou krizi identity od odhalení jejího neznámého původu.

Mezitím její žádost zamítl správní soud a nakonec dne 12. listopadu 2015 i Ústavní soud Francie. „Pravidlo anonymity odpovídá cíli ochrany soukromí dárce a jeho rodiny; pokud toto pravidlo, použitelné pro všechna darování prvku nebo produktu těla, brání uspokojení určitých žádostí o o poskytnutí informace, neznamená to samo o sobě žádný zásah do soukromí a rodiny takto počaté osoby, zejména proto, že je pouze na rodičích, aby se rozhodli, zda zrušit tajemství svého početí,“ uvedl Ústavní soud.

Deset osob si testovalo DNA, zda nejsou příbuzní

„Zákonodárce při přijímání zákona ze dne 7. července 2011 tím, že vyloučil jakoukoli úpravu pravidla anonymity, vycházel z několika hledisek veřejného zájmu, zejména zajištění stability rodin a velkého rizika zpochybnění sociálního a efektivního charakteru filiace,“ argumentoval francouzský Ústavní soud s tím, že informace jsou přístupné jen lékařům v případě léčení.

Před Evropským soudem pro lidská práva pak stěžovatelka uvedla: „Paní Gauvin-Fournis před Soudem uvedla, že v září 2017 se ona a devět dalších osob počatých ve Francii dárcovstvím gamet, včetně jejího bratra a jejího manžela, rozhodly podstoupit test DNA se společností American 23andme. Tyto testy umožnily zjistit, že z deseti testovaných lidí byli čtyři od stejného dárce, včetně ní a jejího bratra. Upřesnila, že její manžel byl schopen identifikovat a lokalizovat dárce, který vyjádřil svou radost z toho, že ho našel, a informoval ho o své anamnéze,“ shrnuje vývoj událostí rozsudek ESLP.

Francie přijala zákon, jenže dárce je po smrti

Druhý stěžovatel před ESLP pan Silliau byl také počat umělým oplodněním dárcem spermatu. V roce 2006 ve věku jeho sedmnácti let mu rodiče způsob oplodnění prozradili. Také pan Siliau požádal CECOS o přístup informacím o svém původu, ale neobdržel žádnou odpověď. Komise CADA konstatovala, že spis jeho dárce nelze nalézt.

Také on se neúspěšně obrátil na francouzské soudy. Rovněž jeho odvolání shledal Ústavní soud nepřípustným.

Oba stěžovatelé s odvoláním na článek 8 (právo na respektování soukromého a rodinného života) tvrdili, že nemožnost získat informace o jejich biologických otcích je porušením práva na soukromý a rodinný život. Rovněž podle jejich názoru čelí diskriminaci. Stížnosti byly podány u Evropského soudu pro lidská práva dne 15. dubna 2016 a 23. dubna 2017.

Dne 3. srpna 2021 byl v Úředním věstníku Francouzské republiky zveřejněn zákon č. 2021-1017 týkající se bioetiky (dále jen „ zákon 2021 “). Článek 5 tohoto zákona upravuje informační systém dostupný dětem počatým z dárcovství, jakmile dosáhnou zletilosti. Umožňuje také dětem narozeným ve starém systému požádat o přístup k neidentifikujícím údajům a totožnosti dárce, který je třetí stranou (odstavce 50 až 54 níže), pokud s tím dárce souhlasí.  Tento systém vstoupil v platnost 1. září 2022, shrnuje Evropský soud pro lidská práva.

Děti byly počaté z anonymního dárcovství Foto: Pixabay

Jak vyplývá z disentu tří soudců ESLP, pro ženu, která chtěla znát identitu svého otce, bylo definitivně pozdě. Její otec – dárce byl po smrti:  „Stěžovatelka takový dopis odeslala dne 7. října 2022 a dne 28. března 2023, tedy téměř o šest měsíců později, jí bylo sděleno, že po smrti jejího biologického otce nelze dát souhlas se zveřejněním jeho identity ani jakýchkoli jiných údajů, a že v důsledku jí nebudou sděleny žádné informace o jeho původu,“ uvedli soudci v disentu.

Dárce má vztah jen s příjemcem, nikoli s dítětem?

Změnu legislativy z úplné anonymity na možnost znát identitu dárce doprovázela ve Francii dlouhá debata. Evropský soud pro lidská práva shromáždil studie, které změně předcházely.

Například jedna z francouzských studií připomíná, že „význam absolutní, bezpodmínečné a nevratné anonymity zavedený čl. 16-8 občanského zákoníku byl zpochybněn, když první děti počaté metodou ART s cizím dárcem dosáhly zletilosti, přičemž určitý počet z nich vyjádřil utrpení nad tím, že byli zbaveni svého biologického původu a pokusili se dosáhnout uznání specifičnost „ daru plození“ a zrušení anonymity dárce jako třetí strany“.

Proti tomu stojí varování, že v případě zrušení anonymity by mohlo dojít k dalším dopadům: změna motivace dárcovství a profilů dárců, riziko komerčního přístupu a posílení kultury mlčenlivosti o způsobu zplození dítěte.

Jenže výzkum sociologů a psychologů ukázal, že „radikální uplatnění zásady anonymity přijaté v roce 1994 má na dítě škodlivé účinky, v podstatě proto, že dítě je zbaveno rozměru svého příběhu, který se ho přesto důvěrně týká,“ cituje francouzskou debatu o zapřené identitě dítěte Soud. Tato debata ve Francii vyústila ve změnu zákona ve prospěch práva znát svůj původ.

Ostatně právo znát svůj původ a rodiče je zakotven v několika mezinárodních úmluvách včetně Haagské úmluvy o právech dítěte, jak v rozsudku uvádí ESLP.

Na tato fakta upozornili stěžovatelé ve stížnosti proti Francii: „Stěžovatelka nakonec odmítá systém, který zohledňuje pouze vztah mezi dárcem a příjemcem na úkor práv dítěte,“ uvedl ESLP.

Věk, povolání a zdravotní stav. Vše, co lze znát o rodiči

Kromě toho Soud poznamenal, že neexistuje evropský konsensus o zveřejnění lékařské informace a právo být informován o svém zdraví poté, co vytvořil srovnávací studii o situaci v národních státech.

„Patnáct z dvaceti pěti států, které toto darování povolují, uznává právo počaté osoby na přístup k identitě dárce. Z těchto patnácti států to jeden povoluje pouze ze zdravotních důvodů (Španělsko). Některé státy to již dávno připustily, jako Švédsko (1985), Německo (1989), Rakousko a Švýcarsko (1992), Norsko (2003), Nizozemsko (2004), Spojené království (2005) a další to uznaly teprve nedávno –  jako je Irsko (2015), Malta a Portugalsko (2018). Deset států zakazuje přístup k původu (Belgie, Česká republika, Řecko, Lotyšsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Polsko, Srbsko, Slovinsko, Ukrajina).

Některé státy, které toto právo nezakotvují, přesto umožňují sdělování neidentifikujících informací (Belgie, Česká republika, Řecko, Lotyšsko, Polsko, Srbsko, Slovinsko, Španělsko a Ukrajina). V tomto případě se neidentifikující informace týkají lékařských informací sdělovaných dítěti a jeho zákonným zástupcům (Řecko, Srbsko, Španělsko, Slovinsko) nebo pouze příjemci nebo přijímajícímu páru a také lékaři dítěte.

Věk dárce, povolání a zdravotní stav jsou kandidátskému páru k darování gamet poskytnuty v době darování v ČR, Lotyšsku a na Ukrajině; může to být i jeho fyzikální charakteristika.

K tomu se před Soudem vyjádřil druhý stěžovatel: „S ohledem na dárce připomíná, že má v úmyslu pouze znát jeho původ a nikoli zakládat příbuzenství. Ohledně legální rodiny poukazuje na to, že se k jeho žalobě připojili rodiče. Co se týče dotčených dětí, ty, které jsou výsledkem stejného dárcovství, by měly být naopak chráněny před rizikem příbuzenství,“ uvedl s odkazem na psychický, sociologický a antropologický dopad.

Dlouhá debata bez shody příčinou pomalosti

Článek 8 chrání identitu jednotlivce, uvedl Evropský soud pro lidská práva. „K tomuto naplnění přispívá zjištění podrobností o jeho identitě jako lidské bytosti a životním zájmu na získání informací nezbytných pro zjištění pravdy o důležitém aspektu jeho osobní identity, např. jeho rodiči,“ uvedl Soud s tím, že k tomuto mají státy pozitivní závazek, přičemž hranice mezi pozitivním a negativním závazkem je tenká.

Soud se domnívá, že Francie dosáhla spravedlivé rovnováhy mezi konkurenčními zájmy, o které jde, s ohledem na neidentifikující lékařské informace.

Soud poznamenal, že v době, kdy oba Francouzi podávali stížnosti proti svému státu nebyla možnost, jak zjistit identitu dárce nebo získat o něm informace v případech, kdy jim byla odhalena metoda jejich početí. V prvních bioetických zákonech z roku 1994 zvolil zákonodárce zásadu anonymity darování gamet. Existovaly jen dvě výjimky, a to v případu nutného léčení, nebo když byla u dárce identifikovaná závažná genetická vada nebo anomálie.

Tento stav trval až do 1. září 2022, kdy vstoupil v platnost přijat nový právní systém pro získání přístupu ke svému původu. Pro jednotlivce, kteří se narodili před tímto systémem, však byl nutný souhlas dárce a za předpokladu, že ho bylo možno najít a že k tomu byly k dispozici lidé a finanční zdroje.

Soud konstatoval, že situace, na kterou si stěžovatelé stěžují, vyplynula z rozhodnutí přijatých zákonodárným sborem a každému bioetickému zákonu předcházela veřejná debata. Protože nedošlo k jasné shodě v otázce zrušení anonymity dárců, proces přístupu k informacím byl pomalý. Teprve nedávno se trend změnil ve prospěch zrušení anonymity. Žalovanému státu proto nelze vytýkat pomalost, s jakou byla reforma provedena.

ESLP: Jak jinak měl stát situaci řešit?

Soud poznamenal, že zásada anonymity v dárcovství gamet nezabránila lékařům v získání přístupu k lékařské péči, co se týče informací potřebných pro léčení a s ohledem na prevenci rizika příbuzenství.

ESLP rovněž zopakoval, že francouzský Ústavní soud ve svém rozhodnutí ze dne 12. listopadu 2015 konstatoval, že neidentifikující zdravotní informace by bylo možné získat preventivně, konkrétně v případě páru, kde se oba partneři narodili dárcovstvím gamet. ESLP rovněž shromáždil a citoval studie na téma bioetika a početí, z nich vyplývá, že trend anonymity dárce se obrací ve prospěch práva znát svůj původ.

Pokud jde o děti narozené z dárcovství po 1, září 2022, děti se mohou obrátit na CAPADD, aby požádaly dárce o souhlas se zveřejněním jeho nebo její identity a další neidentifikující údaje. Soud nepodcenil obavy, že dárci nebudou nalezeni nebo že nemusí souhlasit se zveřejněním informací, protože jim byla zaručena absolutní a definitivní anonymita.

Na druhý scénář ve skutečnosti došlo v případě první stěžovatelky. Soud však poznamenal, že rozhodnutí zákonodárce mělo základ v zájmu respektovat situaci vytvořenou předchozí legislativou a neví, jak jinak ji mohl žalovaný stát vyřešit. V souladu s tím se domnívá, že zodpovídající stát nepřekročil míru uvážení, když se rozhodl zavést přístup k informacím o svém původu za podmínky, že k tomu dárce jako třetí strana poskytne souhlas.

Nezaniká povinnost mlčet o tajemství se smrtí?

Tři asentující soudci naopak označili postup Francie za „útok na identitu člověka“. Podle judikatury Evropského soudu pro lidská práva je právo znát svůj původ nedílnou součástí práva na soukromý život chráněného Článkem 8 a stát má podle soudů pozitivní závazek přístup k identitě zajistit. Zatímco v Evropě sílil trend odkrývání identity dárců, Francie změnu blokovala, napsali v nesouhlasném stanovisku soudci.

To je podle soudců v naprostém rozporu se zájmy dítěte, jak je Soud v judikatuře definoval. „Při existenci konkurenčních zájmů mezi dítětem a jeho biologickým otcem není podle našeho názoru vhodné přikládat větší váhu právům a volbám dospělého rodiče a naklánět tak rovnováhu směrem k dodržování přísné anonymity,“ uvedli tři soudci, podle kterých fascinující debaty, které o problému ve Francii proběhly, připravily stěžovatele o právo znát svůj původ.

Děti mohou prožívat krizi identity Foto: Pixabay

„Je důležité zdůraznit, že ve většině případů si dárci, kteří pomohli neplodnému páru s rozmnožováním, nepřejí, aby byla odhalena jejich identita, aby se vyhnuli žádostem od dětí, s nimiž se rozhodli neudržovat spojení, což bylo jejich právo a jejich povinnost podle staré právní úpravy. Nicméně jak lze ospravedlnit zachování mlčenlivosti po smrti dárce v legislativním rámci zavedeném v roce 2021, když nelze určit rodičovství ani před ani po smrti dárce a nelze deklarovat žádný nárok na hypotetické dědictví? Nezaniká povinnost mlčet po zmizení toho, kdo jediný mohl tajemství odhalit za svého života? Takovouto otázkou, byť zásadní, se správní orgány, které žalobkyni odmítly, zřejmě nezabývaly,“ uvedli soudci v disentu.

Děti budou žít s krutostí tajemství původu

Poté soudci učinili závěr: Stěžovatelé, navzdory jejich zjevným rozdílům v situaci, sdílejí společný úděl, že žijí se zpochybňováním a krutostí tajemství svého původu a jsou po léta vystaveni zákonu, který, i když byl revidován, zůstal neměnný v principech, zatímco utrpení dětí narozených z darování gamet bylo stále více zřejmé a zatímco se formoval evropský trend otevírající dveře k poznání jejich původu.

Zákon byl přijat příliš pozdě. „Roky mlčenlivosti zaručené zákonem je připravily o zásadní část identity, kterou žádný následný legislativní zásah nebude schopen kompenzovat,“ uvedli tři soudci ze sedmi. Podle nich se Francie porušení článku 8 Úmluvy dopustila. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

 Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně

Mikroregion Velkomeziříčsko-Bítešsko, město Velké Meziříčí a Kraj Vysočina začnou už příští rok pilotně prověřovat rozšíření terénní pečovatelské služby. Služba, která bude veřejnosti nově k dispozici 7 dní v týdnu minimálně od 7:00 do 20:00 hodin. Bude k dispozici i v menších obcích, které ji zatím neměly nebo v nich byla dostupná pouze ve všední den a s kratší provozní dobou. Memorandum, které upravuje spolupráci zmíněných subjektů, už schválila krajská rada. Jak informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, tento projekt by do budoucna mohl být cestou, jak umožnit především seniorům, kteří potřebují pomoc pečovatelek, zůstat déle ve svých rodinách.

„Uvědomujeme si, že máme do budoucna nějaké kapacity pobytových sociálních služeb. Naší snahou je v maximální možné míře prodloužit pobyt lidí seniorského věku, kteří potřebují konkrétní sociální službu, v domácím přirozeném prostředí,“ řekl hejtman Vítězslav Schrek.

Zhruba pět desítek obcí mikroregionu v okolí Velkého Meziříčí a Velké Bíteše se dohodlo, že budou přispívat do společného fondu ročně částkou, která bude odpovídat 100 korunám na jednoho trvale žijícího obyvatele. Fond bude spravovat Velké Meziříčí. Město se zavázalo systém pečovatelské péče koordinovat a z fondu přispívat na provoz služeb v oblasti. „Kraj Vysočina je připraven navýšit v této části regionu počet dotovaných pracovních úvazků terénních sociálních služeb až o pět lidí,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jan Tourek. Výhodou tohoto řešení je podle Jana Tourka, že se obce do financování zapojí spravedlivě stejně vysokým příspěvkem a zároveň budou spolufinancovat rozšíření pečovatelské služby, které jim přinese plnou dostupnost.

V praxi platí, že terénní služby jsou obvykle levnější než ty pobytové. Vedení Kraje Vysočina a partneři projektu počítají v příštím roce fungování projektu s jeho průběžným vyhodnocováním. „Pokud se se tento systém spolufinancování terénní péče osvědčí, mohl by se rozšířit i do dalších částí kraje. O možnosti tohoto řešení od roku 2025 již zástupci kraje se starosty obcí s rozšířenou působností jednají,“ uzavírá Jan Tourek. Jiří Bína, odbor sociálních věcí

X X X

Pardubická Sféra bude špičkovým vzdělávacím centrem

V  areálu Automatických mlýnů v Pardubicích se bude kromě krajské Gočárovy galerie nacházet také Galerie města Pardubic a Vzdělávací centrum Sféra. To si ve středu odpoledne společně s ředitelem organizace Davidem Koppitzem prohlédl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Proměna areálu automatických mlýnů v sobě nese hned několik projektů tří investorů. Vedle naší Gočárovy galerie jsou to projekty města Pardubic a manželů Smetanových. Vzdělávací centrum Sféra bude z mého pohledu špičkově vybaveným vzdělávacím centrem s přesahem do celého našeho kraje, kdy může kromě dětí všeho věku lákat také širokou veřejnost. Městská instituce má také velké štěstí v pozici ředitele Davida Koppitze, který je úspěšným manažerem se zkušenostmi z ministerstva pro místní rozvoj a také pardubickým rodákem a patriotem,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Plánujeme v nejbližší době zajistit detailní seznámení s projektem pro ředitele našich středních škol a vytvoření systému, který by Sféru a její možnosti provázal s výukou na našich školách,“ řekl hejtman.

Vzdělávací centrum Sféra se veřejnosti otevře již v září a nabídne širokou škálu vzdělávacích aktivit, prostor pro vzájemné setkávání a předávání zkušeností. Návrh prostorového řešení počítá s řemeslnými dílnami, učebnami pro chemii, fyziku, přírodopis, informační technologie a robotiku. Součástí objektu bývalého skladu mouky bude i Galerie města Pardubic, která se bude do areálu stěhovat z Příhrádku.

Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

 X X X

 Náměstí ve Vysokém Mýtě už po dvanácté uvítá mezinárodní soutěž učňů Řemeslo/Skill

 Ve dnech 19. až 21. září poměří ve Vysokém Mýtě svoje síly, schopnosti, znalosti a nabyté zkušenosti učni stavebních oborů z České republiky a Slovenska v rámci mezinárodní soutěže simulující podmínky skutečné stavby domu.

V prostředí České republiky se v případě Řemeslo/Skill 2023 jedná o jedinou soutěžní přehlídku svého druhu, která svým unikátním konceptem propojuje jednotlivé učební obory při simulované stavbě domu. O popularitě již už dvanáctého ročníku Řemeslo/Skill také svědčí i enormní zájem učňů podílet se na soutěži. Tento ročník je registrovaných 68 soutěžících, kteří budou reprezentovat české i slovenské školy ve 34 dvoučlenných družstvech.

Každoroční konání akce zároveň usiluje o zapojení veřejnosti, zejména žáků základních škol, kteří mají ve Vysokém Mýtě příležitost vyzkoušet si svoji zručnost, seznámit se s novými technologiemi v oblasti stavebnictví a lépe se rozhodnout při výběru střední školy. Velký zájem tak splňuje očekávání, která si od podobných akcí slibujeme,“ hodnotí radní Josef Kozel mezinárodní soutěž, ve které se před očima odborné komise a veřejnosti pokusí se zadanými úkoly práce postupně vypořádat učni v oborech zedník, montér suchých staveb, instalatér a truhlář.

S výběrem střední školy se během konání akce studentům pokusí napomoci také spolupořadatel soutěže, Střední škola stavební Vysoké Mýto, v jejíchž prostorách je pro studenty připraven další program. Během stavební přehlídky budou zároveň přítomni i zástupci odborných firem z oblastí stavby domů, rekonstrukce bytů, výběru stavebních materiálů, izolací, stavebních úprav v koupelně, včetně sanitární keramiky, vodovodních baterií, montáže sádrokartonů, zateplovacích systémů, rozvodů vody a odpadu.

Mezi spoluorganizátory akce patří Pardubický kraj, město Vysoké Mýto a Střední škola stavební Vysoké Mýto. Stavební soutěž zaštitují také odborové svazy a profesní cechy, jmenovitě Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Cech suché výstavby ČR. Tradičním podporovatelem soutěžní přehlídky je i společnost Heluz cihlářský průmysl v.o.s., která bude i v letošním roce prezentovat možnosti moderního vzdělávání mladých stavařů. Michele Vojáček, oddělení komunikace a vnějších vztahů

X X X

  Olomouc hostila soutěž o nejtvrdšího hasiče

Hbitost, sílu a rychlost českých profesionálních hasičů prověřila nejtvrdší hasičská soutěž, která se konala ve čtvrtek 14. září v Olomouci. Před výškovou budovou RCO v přednádraží se bojovalo o titul na X. Mistrovství České republiky v disciplínách TFA. Na start se postavilo 73 závodníků.

Absolutním vítězem se stal v našlapané konkurenci Pavel Kouřík z HZS Plzeňského kraje, kterému se v Olomouci pravidelně daří. Od loňska drží traťový rekord. I když se jej dnes nepodařilo překonat, přesto porazil všechny borce na startovní listině a vyhrál nejprestižnější kategorii A, v níž závodí hasiči od 18 do 34 let. Famózním výběhem 18 pater výškové budovy vydřel zasloužené vítězství. Pro zajímavost: 315 schodů překonal za 1 minutu a 40 sekund.

Příslušníci HZS Olomouckého kraje předvedli v této kategorii rovněž výborné výkony. Naše mladá naděje Lukáš Navrátil vybojoval skvělým výkonem 4. místo, Pavel Popelka 6. a Luboš Ptáček skončil na 22. příčce (všichni ze stanice Olomouc).

Kategorii B ovládl Zdeněk Král z HZS Pardubického kraje. Náš Jan Šindelka (stanice Prostějov) v této kategorii získal 6. místo, Ondra Šenk (stanice Olomouc) obsadil 17. pozici.

V kategorii C dlouhodobě drží reprezentanti našeho sboru monopol na stupně vítězů. Dlouholetí soupeři Michal Přecechtěl (stanice Olomouc) a Daniel Kouřil (stanice Zábřeh) zaběhli oba vynikající časy, se kterými by mohli směle konkurovat i mnohem mladším kolegům. Nakonec vítězství urval skvělým výkonem na prvních třech úsecích Michal.

Družstva ovládli hasiči z HZS Moravskoslezského kraje.

Název soutěže se do českého jazyka překládá jako Nejtvrdší hasič přežije, což vystihuje samotný charakter sportovního klání, které je především náročné na fyzickou kondici a svým pojetím je blízké náročným podmínkám u zásahů. Hasiči závodí s dýchacím přístrojem, přilbou a v zásahovém oděvu, celková zátěž je asi 18 kilogramů. Trať je postavena paralelně pro současný postup dvou soutěžících. Skládá se ze čtyř úseků, kdy musejí hasiči splnit tyto úkoly:

  1. úsek – Běh s požárními hadicemi

Po startu soutěžící běží k připravené požární stříkačce, na ni napojí dvě hadicová vedení, která následně uchopí za proudnice a rozvine je. Smotá dvě hadice, které odnese do boxu. Žádná část hadice nesmí přesahovat půdorys boxu.

  1. úsek – Hammer box, tunel, figurína a bariéra

Soutěžící doběhne k hammer boxu a palicí provede 80 úderů, tunelem pronese 20kg závaží tam a zpět, transportuje 90kg figurínu a na závěr překoná třímetrovou bariéru.

  1. úsek – Výstup na lešení

Nastavovací žebřík soutěžící opře o lešení, na které následně vystoupá a nahoře vytáhne 20kg závaží. Cestou do cíle ještě napojí proudnici na monitor.

  1. úsek – Běh do 18. patra

Poslední disciplínou tohoto fyzicky velmi náročného závodu je výstup do 18. patra výškové budovy Regionálního centra Olomouc.

Po sečtení všech časů proběhne vyhodnocení soutěže ve čtyřech kategoriích a předání cen vítězům. Por. Mgr. Lucie Balážová, tisková mluvčí, HZS Olomouckého kraje

X X X

Další změna jezdeckého složení u týmu Accolade Smrz Racing BGR.

Chris Clark se představí po boku Perez Gonzaleze v Aragonu

Tým Accolade Smrz Racing BGR pojede poslední dva závodní podniky letošní sezóny kategorie World Supersport 300 opět v novém jezdeckém složení. Zdravotní stav Maxima Repáka bohužel neumožní, aby se mladý jezdec ze Slovenska vrátil za řídítka Kawasaki českého týmu po zbytek sezóny. Levi Badie, který jej nahradil ve francouzském Magny Cours, se nemůže účastnit příštího závodu ve španělském Aragonu z důvodu předchozích závazku. Český tým tak byl nucen povolat dalšího talentovaného jezdce. Bude jím teprve šestnáctiletý Chris Clark z USA, který
dostane příležitost poměřit svůj talent s ostatními protagonisty mistrovství světa již v Aragonu 22-24 září.

Chris Clark: „Jsem moc rád, že mohu potvrdit moji účast na mistrovství světa World Supersport 300 v Aragonu s týmem Accolade Smrz Racing BGR. Je to pro mě úžasná příležitost, a rád bych poděkoval svým sponzorům a Jakubovi Smržovi, že mi tohle umožnili. Moc se těším, že budu mít možnost závodit s tak zkušeným týmem.“

Jakub Smrž (manažer týmu): „Max nepojede do konce sezóny a Levi má v termínu Aragonu závody v Moto America. Tím pádem jsme museli povolat dalšího náhradního jezdce. Plán byl, že se na Portimao vrátí Levi, ale není možné neustále měnit jezdce bez vážnějších důvodů, takže Chris pojede také poslední závod sezóny. Bude to opět nová výzva, ale Chris je velmi nadějný, a má na třístovku dobré fyzické parametry.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.