Henry Kissinger: obdivovaný aj zatracovaný. Lavrov v NATO. Vládna koalícia sa dohodla na štátnom rozpočte SR. 37 % ľudí môže prísť kedykoľvek o svoj domov‘. Mercedesy‘ pre Rusov

Vo veku 100 rokov zomrel Henry Kissinger, najvplyvnejšia postava americkej zahraničnej politiky od konca druhej svetovej vojny. Minister zahraničných vecí USA a poradca 12 amerických prezidentov bol v očiach mnohých oslavovaným stratégom studenej vojny a zároveň tým, kto presadzoval politiku zmierenia. Na druhej strane, ľavicový tábor ho vnímal ako zástancu americkej globálnej hegemónie, údajného vojnového zločinca a najmä ako obrovského cynika.

 Počas jeho pôsobenia na ministerstve zahraničných vecí zaznievala kritika jeho myslenia a predovšetkým jednotlivých rozhodnutí. Obzvlášť ostro bol kritizovaný za úlohu, ktorú Washington zohral počas Allendeho ľavicovej vlády a pri jej zvrhnutí v Čile, alebo za tajné bombardovanie Kambodže počas vietnamskej vojny.

No Kissinger bol predovšetkým zástanca tzv. realpolitiky. Podľa tejto koncepcie musí politik prihliadať iba na štátne záujmy a nič iné. Ideológia a rôzne mravné ohľady idú bokom. Je prirodzené, že takýto prístup sa nepáčil rôznym mierovým aktivistom a bojovníkom za ľudské práva.

Politik, ktorý sa musí vyrovnať s realitou, namiesto toho, aby sa usiloval o dosiahnutie najlepšieho riešenia, ktoré si dokáže predstaviť, by sa mal usilovať o najlepšie možné riešenie. Tí, ktorí nesú skutočnú zodpovednosť za mier, si nemôžu dovoliť byť čisto idealistickí – na rozdiel od tých, ktorí stoja bokom.

Kissinger sám seba považoval za predstaviteľa realistickej historickej školy, ktorá v politike vždy uvažuje o rôznych možných scenároch vývoja. Bol preto presvedčený, že budúcnosť bude výrazne ovplyvnená kurzom, ktorý nastaví spoločnosť, a najmä politici.

Skúsenosť utečenca nepochybne formovala jeho pohľad na svet. Z weimarského Nemecka, v ktorom sa moci chopili nacisti, si priniesol poznatok, že demokracia je veľmi krehký systém, a preto ho treba chrániť aj za cenu toho, že niektoré prostriedky nebudú celkom „kóšer“.

Za takýto prístup pravdepodobne vďačí tomu, čo zažil na vlastnej koži. Rodák z nemeckého Fürthu sa narodil ako Heinz Alfred Kissinger a pochádzal zo židovskej rodiny. Mal obrovské šťastie, lebo jeho otec – stredoškolský učiteľ – včas pochopil, ako to Hitler naozaj myslí „s riešením židovskej otázky“, a tak roku 1938 stihol emigrovať do Spojených štátov. Zvyšok jeho príbuzných holokaust neprežil.

Skúsenosť utečenca nepochybne formovala jeho pohľad na svet. Z weimarského Nemecka, v ktorom sa moci chopili nacisti, si priniesol poznatok, že demokracia je veľmi krehký systém, a preto ho treba chrániť aj za cenu toho, že niektoré prostriedky nebudú celkom „kóšer“.

Tí, čo mu však vyčítajú cynický prístup, nerešpektujúci ľudské práva, by si mali uvedomiť, že v čase, keď riadil americkú diplomaciu, existoval bipolárny svet a Európu od Štetína po Terst rozdeľovala železná opona. Keby Spojené štáty počas studenej vojny s expanzívnou sovietskou mocou presadzovali ušľachtilú politiku nezasahovania vo všetkých konfliktoch po celom svete, malo by to fatálne dôsledky. Napokon Washington sa už od roku 1947 riadil Trumanovou doktrínou zadržiavania komunizmu, ktorá obsahovala záväzok Spojených štátov brániť demokraciu vždy a všade.

Aj keď v poslednom čase Kissinger čelil kritike za svoj postoj k vojne medzi Ruskom a Ukrajinou, svet si ho bude pamätať ako najväčšieho intelektuála, aký kedy riadil americkú zahraničnú politiku./agentury/

X X X

Lavrov dostal pozvanie od štátu NATO. Analytik vysvetľuje, čo sa deje

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zavítal do krajiny Severoatlantickej aliancie. Napriek agresii Moskvy proti Ukrajine ho Severné Macedónsko pozvalo na zasadnutie ministerskej rady Organizácie pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe (OBSE). Je to narúšanie jednoty Západu?

 Lavrov bol od spustenia veľkej invázie vlani vo februári z krajín NATO iba v Turecku, ktoré sa stavia k Rusku neutrálnejšie, a v USA, ale tam prišiel na zasadnutie Valného zhromaždenia OSN. Stretnutie v Skopje bojkotuje Ukrajina, pobaltské štáty či Poľsko. Bulharsko zase podľa Ruska nedovolilo ministrovi zahraničných vecí prelet, preto musel využiť vzdušný priestor Grécka. Dôvody návštevy Lavrova pre Pravdu ozrejmil Ján Cingel, zakladateľ organizácie Strategic Analysis.

 Ako vnímate rozhodnutie Severného Macedónska pozvať na ministerskú radu OBSE šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova? Zasadnutie sa začalo dnes a pokračuje zajtra.

Chápem to tak, že Severné Macedónsko sa usiluje dať príležitosť všetkým, aby sa zúčastnili záverečného ministeriálu. Predsedá OBSE a argumentuje tým, že Lavrov už bol aj v Spojených štátoch na Valnom zhromaždení OSN. Teda existuje nejaký precedens, že Rusko bolo súčasťou multilaterálnych platforiem, čiže to nie je úplne nová situácia. Hlavný argument Skopje je, že OBSE je organizácia, ktorá prijíma rozhodnutia konsenzom, to znamená, že za rokovací stôl by mali zasadnúť všetci vrátane Ruska.

 X  Je to podľa vás problematické rozhodnutie vzhľadom na pokračujúcu vojnu?

Minister zahraničných veci Severného Macedónska Bujar Osmani to vysvetlil tak, že on sa nestretne s Lavrovom ako šéf diplomacie svojej krajiny, ale ako úradujúci predseda OBSE. Nevnímam to ako nejaké narúšanie jednoty v rámci NATO. Ani čo sa týka Európskej únie, vzhľadom na to, že Severné Macedónsko je kandidátskou krajinou. Nevidím to až tak kriticky, ale predsa toto rozhodnutie do istej miery vybuchlo Skopje do tváre. Pobaltské krajiny oznámili bojkot, rovnako ako aj Ukrajina, čo sa dalo očakávať. Lebo, ak to porovnáme s Valným zhromaždením OSN, formát v New Yorku sa dá vnímať neutrálnejšie. OBSE je menšia organizácia. A už v jej názve je, že by mala zaistiť bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Aktuálne tu však máme vojnu na Ukrajine, v ktorej je Rusko agresorom. Chápem teda postoj Kyjeva a pobaltských krajín. Veď Rusko okrem iného zablokovalo Estónsko, ktoré sa chcelo stať predsedníckou krajinou OBSE.

X Ako to vo všeobecnoti vyzerá s postojmi k Rusku v Severnom Macedónsku?

Spoločnosť tu dlhodobo bola naladená pomerne silno proeurópsky. Po dohode s Gréckom o názve krajiny mnohí ľudia očakávali, že sa ich štát pohne smerom k EÚ. Áno, po istom čase Skopje dostalo kandidátsky štatút a formálne sa začali rokovania o vstupe, ale teraz ich zablokovalo Bulharsko. Podpora pre úniu klesá najmä medzi etnickými Macedóncami. Zmena názvu štátu sa ich dotkla a otázka identity sa ich týka viac ako Albáncov, ktorí v krajine tiež žijú. Popularita EÚ je medzi etnickými Macedóncami pod 40 percent, pokiaľ si to správne pamätám, čo je porovnateľne nízko ako v susednom Srbsku. Vnímajú to až ako zradu, že na ceste do únie musia ustúpiť Bulharom, hoci už niečo podobné riešili s Gréckom. Problémom je i to, že v Severnom Macedónsku pôsobia veľmi vplyvné prosrbské a proruské weby, ktoré šíria dezinformácie o Západe i vojne na Ukrajine. A je tu ešte jeden aspekt. Formálne sa miestna pravoslávna cirkev osamostatnila od srbskej pravoslávnej cirkvi, ale stále tu funguje hierarchická línia Skopje-Belehrad. A, samozrejme, Moskva. V pravoslávnej cirkvi v Severnom Macedónsku teda pozorujeme silné proruské vplyvy./agentury/

X X X

Maďarsko nepodporí žiadny návrh týkajúci sa začatia rozhovorov s Ukrajinou o jej vstupe do Európskej únie, povedal Gergely Gulyás, šéf kancelárie maďarského národnokonzer­vatívneho premiéra Viktora Orbána.

Je to podľa neho „úplne predčasný návrh“. Podľa agentúry AP Gulyás dodal, Maďarsko nebude súhlasiť, aby lídri EÚ o otvorení prístupových rokovaní s Kyjevom diskutovali, keď sa v polovici decembra stretnú na summite v Bruseli.

Európska komisia tento mesiac odporučila členom dvadsaťsedmičky, aby začali prístupové rokovania s Ukrajinou za podmienky, že krajina, ktorá sa už viac ako rok bráni ozbrojenej ruskej agresii, posilní boj proti korupcii alebo upraví politiku týkajúcu sa národnostných menšín. Na západe Ukrajiny žije asi 100 000 etnických Maďarov a Budapešť obviňuje Kyjev, že potláča ich jazykové práva.

X X X

V Chersonskej oblasti na juhu krajiny zahynuli kvôli ruskému delostreleckému ostreľovaniu traja ľudia. Server Ukrajinska pravda informoval, že v obci Sadove zahynula deväťdesiatpäťročná žena a dvaja muži, ktorí sa narodili v rokoch 1970 a 1956.

X X X

Ministri zahraničia krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes na zasadnutí v Severnom Macedónsku za prítomnosti svojho ruského kolegu Sergeja Lavrova odsúdili ruskú útočnú vojnu proti Ukrajine a vyzvali Moskvu, aby ju ihneď ukončila. Lavrov naproti tomu vinu za konflikt opäť hádzal na Západ a snažil sa očierniť vládu v Kyjeve, ktorá na protest proti jeho účasti nevyslala do Skopje svojho zástupcu.

Tón väčšiny prejavov udal svojou úvodnou rečou zástupca predsedníčky krajiny OBSE, šéf severomacedónskej diplomacie Bujar Osmani, podľa ktorého je ruský vpád na Ukrajinu urážkou princípov, na ktorých organizácia stojí.

X X X

Francúzsko sa zaviazalo, že v budúcom roku zvýši dodávky munície Ukrajine s cieľom pokryť obranné potreby Kyjeva. Oznámilo vo štvrtok ukrajinské ministerstvo obrany po návšteve francúzskej delegácie. Zástupca ukrajinského ministra obrany Dmytro Klimenkov a generálporučík Ivan Havryľuk sa stretli v Kyjeve s francúzskou delegáciou vedenou hlavným vojenským inžinierom francúzskej armády Jeanom-Francoisom Dockom, aby prediskutovali obrannú spoluprácu medzi oboma krajinami. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Francúzsky podporný fond sa snaží čiastočne pokryť ukrajinské nákupy zbraní a náhradných dielcov, poznamenal Dock, a dodal že v budúcom roku Paríž zvýši dodávky munície. Oznámenie o dodatočnej munícii z Francúzska prichádza v čase výziev, aby spojenci Kyjeva zvýšili výrobu zbraní pre Ukrajinu. Rusko svoj vojenský rozpočet pre budúci rok posunulo do rekordných výšok, čo signalizuje ťažký rok na ukrajinských bojiskách.

X X X

Český minister zahraničia Jan Lipavský bojkotoval prejav šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova na stretnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v severomacedónskom Skopje. Ako informuje spravodajský portál denníka The Guardian, český diplomat to napísal na sociálnych sieťach. „Považoval som za prínosnejšie, aby bol v tom momente v sále náš kolega, ktorý má na starosti monitoring dezinformácií,“ napísal Lipavský na platforme X.

Počas prejavu Lavrova okrem Lipavského vyšli zo sály aj niekoľkí ďalší predstavitelia OBSE. Ministri zahraničia Ukrajiny, Litvy, Lotyšska a Estónska dokonca pre prítomnosť ruského ministra na stretnutí bojkotovali celé podujatie.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak ostro skritizoval prítomnosť Lavrova na stretnutí a na X sa vyjadril, že „jediná vhodná stratégia voči Rusku je dnes jeho absolútna politická izolácia“. Lavrov pred predstaviteľmi OBSE rečnil 15 minút, píše agentúra AP. Okrem iného obvinil Západ z toho, že jeho tolerancia „vládneho neonacistického režimu v Kyjeve“ zapríčinila vojnu, ktorú vlani vo februári spustila Moskva voči Ukrajine. „Samotná existencia Rusov a ich rozhodujúci príspevok k histórii Ukrajiny sú popierané. Je veľa faktov. OBSE a jej príslušné inštitúcie mlčia,“ vyhlásil Lavrov, ktorý po prejave zo sály odišiel.

Dánsky minister zahraničia Lars Løkke Rasmussen, ktorý rečnil po Lavrovovi, vyhlásil, že „ruské pokusy obviňovať ostatných za svoje vlastné rozhodnutia sú transparentné“. „Nebudeme robiť kompromisy v základných princípoch európskeho bezpečnostného poriadku ani nedovolíme Rusku odoprieť Ukrajine právo robiť vlastné nezávislé rozhodnutia v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky – princípy, s ktorými Rusko samo súhlasilo,“ dodal.

X X X

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že oslobodenie Krymu bude jednoduchšie než oslobodenie Donbasu. Tvrdí, že na okupovanom polostrove neboli žiadne nepriateľské akcie, ale oslobodiť Doneckú a Luhanskú oblasť bude náročnejšie pre desaťročnú kontrolu Ruska, militarizáciu územia a separatizmus. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Zelenskyj to povedal počas stretnutia so študentmi v Mykolajive.

„Moji partneri raz povedali: ‚Bude pre vás takmer nemožné získať späť Krym a veľmi ťažké získať späť Donbas.‘ Podľa môjho názoru, keď hovoríme o ľuďoch, územia sa vracajú s ľuďmi. Ak sa ľudia nebudú chcieť vrátiť, bude to veľmi ťažké,“ povedal ukrajinský líder.

Zelenskyj však vraví, že návrat obyvateľov okupovaného Donbasu bude psychicky náročnejší, keďže región trpel desať rokov ozbrojeným konfliktom a bola tam kontaktná línia. „Na Kryme nedošlo k žiadnym vojenským akciám, takže verím, že Krym netrpezlivo očakáva návrat a Donbas tiež, ale bude to veľmi ťažké, pretože významná časť tohto územia bola okupovaná a vysoko militarizovaná. Okrem toho je tu výrazná prítomnosť separatizmu,“ skonštatoval Zelenskyj.

X X X

Bude mať Ficova vláda odvahu urobiť to, čo urobila Mečiarova?

Vláda, ktorá svätosväte tvrdí, že bude vždy postupovať striktne podľa zákona, nebude váhať zákony zmeniť, aby mohla postupovať tak, ako chce.

Tibor Gašpar sa svojimi výrokmi diskvalifikuje

Keď sa politik najsilnejšej vládnej strany vyjadruje o tom, koho by mala polícia obviniť z trestných činov, je to vždy problematické. Keď ten politik hovorí o obvinení predstaviteľa opozície, je to ešte väčší problém.

Teraz si predstavme, že tým politikom najsilnejšej vládnej strany je bývalý policajný prezident, ktorý je sám obžalovaný z trestných činov, ktorých sa údajne dopustil vo funkcii. Pre každú inú stranu by to bol veľký reputačný problém. Pre Smer je to predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Tibor Gašpar, údajný hlavný kandidát na šéfa SIS.

Áno, kým Tibor Gašpar v parlamentnom pléne pri odvolávaní Matúša Šutaja Eštoka hovorí, že bývalý minister vnútra Roman Mikulec by mal byť obvinený, pretože je „účastník na trestných činoch čurillovcov vo forme pomoci, spolupáchateľstva“, vláda údajne kvôli nemu mení zákon., aktuality.sk

X X X

Štát vedie ostrý spor pre ceny plynu, premiér Fico označil šéfa regulačného úradu za teroristu

Vláda plánuje odvolať šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Urobí tak po tom, čo regulátor ohlásil zvyšovanie cien plynu o 125 percent.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravila redaktorka ekonomickej redakcie Katarína Runnová.

Ministerstvo hospodárstva chce odvolať šéfa regulačného úradu, dôvodom sú ceny plynu: Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vydal v utorok 28. novembra cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel (SPP), podľa ktorého by sa mala cena plynu v roku 2024 výrazne zvýšiť, a to približne na dvojnásobok.

Na krok regulačného úradu okamžite reagovalo ministerstvo hospodárstva, ktoré slovenské domácnosti ubezpečilo, že za plyn viac platiť nebudú, a postup ÚRSO, ktorý vydal rozhodnutie skôr, ako vláda rozhodne o kompenzáciách pre ceny domácností, označilo za neakceptovateľný, aktuality.sk

X X X

Český herec Jiří Bartoška priznal, že je znovu onkologickým pacientom

Legendárny 76-ročný umelec nepodstúpil žiadnu novú operáciu a lieči sa v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

Český herec Jiří Bartoška priznal, že sa mu po deviatich rokoch vrátila rakovina a podstupuje liečbu na onkológii.

„Môžeme potvrdiť, že prezident MFF Karlove Vary v súčasnosti absolvuje onkologickú liečbu,“ uviedla pre Blesk hovorkyňa festivalu Uljana Donátová.

Portál pripomenul, že Bartoška mal v júni zdravotné problémy pre prekonanej viróze.

Hospitalizovali ho a dlho nebolo jasné, či sa vôbec zúčastní na karlovarskom festivale. V tom čase sa zveril lekárovi profesorovi Robertovi Lischkemu.

„Pán Bartoška prekonal virózu kombinovanú s bakteriálnou infekciou. Potreboval dlhodobé antibiotiká, preto bol v nemocnici a teraz má dychovú rehabilitáciu, poznamenal vtedy pre CNN Prima News.

Diváci ho od januára 2024 uvidia v seriáli Českej televízie Smysl pro tumor.

Okrem neho dostal Bartoška ponuku, aby si opäť zahral rebela veterinára v pokračovaní úspešnej českej komédie Teorie tygra z roku 2016.

„Zatiaľ som to odpísal, že to nebudem robiť. Naozaj som si chcel naozaj odpočinúť,“ povedal herec podľa serveru zhruba pred polrokom, aktuality.sk

X X X

Andrejovi Dankovi pridelili ochranku

Šéf SNS má ako podpredseda parlamentu nárok len na šoféra. Na stretnutia ho však budú sprevádzať aj štátni bodyguardi.

Podpredsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi pridelili štátnu ochranku. Vo štvrtok večer o tom informovala TV Markíza. Šéf Slovenskej národnej strany (SNS) sa sťažoval, že v minulosti čelil vyhrážkam.

Štátnych bodyguardov pridelilo Dankovi ministerstvo vnútra, ktoré odmietlo komunikovať detaily z taktických a bezpečnostných dôvod. Podpredseda parlamentu má nárok len na šoféra.

Ochranka má dohliadať na bezpešnosť šéfa SNS aj na stretnutiach, ktoré Danko absolvuje ako jeden z troch lídrov koalície, aktuality.sk

X X X

Vládna koalícia sa dohodla na štátnom rozpočte

Dohodnutý návrh rozpočtu doručia do parlamentu. Strany Smer, Hlas a SNS sa vo štvrtok večer na zasadnutí koaličnej rady dohodli na návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu.

„Príslušné legislatívne návrhy vláda SR prerokuje v pondelok 4.12. a NR SR môže o nich začať rokovať v stredu 6.12,“ oznámil na sociálnej sieti premiér Robert Fico, aktuality.sk

X X X

Šimkovičovú pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase

 Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS) pobúril obraz vystavený v Slovenskom rozhlase. Ako informoval denník Nový Čas, ide o obraz zobrazujúci dvoch mužov od slovenského umelca Andreja Dúbravského. Obraz vystavený v priestoroch verejnoprávneho rozhlasu šéfka rezortu kultúry kritizovala vo vysielaní televízie Slovan.

 Obraz zobrazujúci dvoch mužov od slovenského umelca Andreja Dúbravského

Kritika smerovala i na to, že obraz je vystavený v predvianočnom období. Šimkovičová avizuje prípravu legislatívy, ktorá by umožnila vyrovnať sa s podobnými záležitosťami. Nejde len o predmetný obraz, ale i podnety, ktoré nedávno riešila a zamietla ako neopodstatnené Rada pre reklamu, a ktoré sa týkali reklamy údajne zobrazujúcej homosexualitu. Ministerka konštatovala, že tieto veci rieši, pretože podnety i s otázkami, čo môže urobiť, dostáva vo veľkých počtoch.

 Uviedla tiež, že to vyrušuje aj ju samotnú a hnevá ju, že ako ministerka na to nedokáže vplývať. Tvrdí, že legislatívne zmeny sú v štádiu prípravy a považuje za potrebné, aby jej rezort mal väčšie kompetencie vplývať na tieto veci.

Samotný Dúbravský, ktorého diela vystavuje napríklad Slovenská národná galéria a ktorý momentálne pripravuje výstavu v New Yorku, sa pre Nový Čas vyjadril, že ministerkine názory ho znepokojujú.

 Poznamenal ale, že Šimkovičovej vyjadrenia s ním nič nerobia a dúfa, že počas svojho pôsobenia vo funkcii stihne strpčiť život čo najmenšiemu počtu ľudí pôsobiacich v kultúre. Zdôraznil tiež, že kým umelecké diela, vrátane tých jeho, ostanú uchované pre budúce generácie, na ľudí, ktorí stavajú svoju kariéru na šírení nenávisti a rozoštvávání, sa rýchlo zabudne.

Projektový manažér Galérie Slovenského rozhlasu a kurátor výstavy Ivan Jančár považuje za nešťastné, ak by im niekto bral umeleckú slobodu a vnucoval, čo môžu a čo nie. Zdôraznil tiež, že predmetný obraz nie je pornografický, no niekomu asi môže prekážať, že je na ňom homosexuálny pár. Dodal však, že mu nezišlo na um, či by ho z daného dôvodu mohol alebo nemohol vystavovať. Zároveň uviedol, že výstava sa už skončila, a teda nebola predvianočná.

 Progresívne Slovensko (PS) odmieta útoky ministerky kultúry na Andreja Dúbravského. Ako uviedol predseda PS Michal Šimečka, Dúbravský na rozdiel od Šimkovičovej skvele reprezentuje Slovensko v zahraničí. „Šikovní ľudia sú ten najvzácnejší kapitál, ktorý naša krajina má. Andrej patrí k nim, je špičkový výtvarník a jeho diela sú zastúpené v prestížnych galériách po celom svete. Je smutné a hlúpe, ak osobnosti ako Andrej Dúbravský čelia útokom a nepochopeniu, špeciálne od politikov, ktorí by ich mali podporovať a vážiť si ich,“ tvrdí predseda PS. Časy, keď vládni predstavitelia rozhodovali o tom, aké obrazy budú povolené, by sa podľa Šimečku nikdy nemali vrátiť./agentury/

X X X

Ďalší dramatický incident na škole: Chlapec chcel vyskočiť z okna, zabránili mu v tom spolužiaci

Na Základnej škole (ZŠ) Budatínska v bratislavskej Petržalke riešili tento týždeň mimoriadnu situáciu, pri ktorej zasahovala aj polícia. Počas prestávky mal nečakane na okennú parapetu vstúpiť jeden zo žiakov a pokúsiť sa otvoriť okno. Udalosť sa zaobišla bez zranení.

 Základná škola Budatínska v bratislavskej Petržalke.

Pre TASR to potvrdila riaditeľka školy Marta Režnáková. Na prípad upozornil Nový Čas. „Situácia bola bezpečne vyriešená a nikto nebol zranený,“ ubezpečila Režnáková. Pre portál vyzdvihla najmä postoj žiakov, ktorí okamžite dali najavo, že im na spolužiakovi záleží.

Pre žiakov danej triedy následne zabezpečili krízovú intervenciu prostredníctvom Centra poradenstva a prevencie (CPP) Bratislava V. Rozhovory o konkrétnej krízovej situácii, ale tiež prevencii viedla riaditeľka školy spolu so školskou psychologičkou. Uskutočnili sa aj v ďalších triedach, aby sa podľa riaditeľky „predišlo šíreniu neoverených informácií a klebiet“.

 Zásah polície na škole potvrdila aj bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková. „Policajti boli 28. novembra vyslaní do jednej zo základných škôl k prevereniu udalosti,“ uviedla pre TASR Šimková s tým, že bližšie informácie k prípadu nie je možné poskytnúť.

Mestskú časť, ktorá je zriaďovateľom základnej školy, vzniknutá situácia mrzí. „Keďže však nepoznáme jej celé pozadie, nevieme, či išlo o dlhotrvajúcu šikanu žiaka, psychické problémy alebo chvíľkový skrat, z pozície mestskej časti sa nevieme k danej veci relevantne a objektívne vyjadriť,“ povedala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Poznamenala, že v rámci podpory mentálneho zdravia žiakov, prevencie kriminality či šikany realizuje mestská časť na svojich základných a materských školách viaceré podporné aktivity. Oddelenie školstva zároveň pravidelne komunikuje s Centrom poradenstva a prevencie, školy sú zapojené do série projektov. Do pozornosti dáva tiež národný projekt, ktorý má pomôcť udržať na školách pozície školských podporných tímov, pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov či školských digitálnych koordinátorov.

„Okrem toho zamestnanci oddelenia školstva prvýkrát rozbiehajú intervenčné a prevenčné aktivity na školách v spolupráci s kolegami z oddelenia sociálnych vecí na podporu detí zo sociálne slabších pomerov, ktoré v najbližšom období predstavíme verejnosti,“ doplnila Halašková.

 Podobný incident sa stal minulý týždeň v obci Parchovany v okrese Trebišov. Ten však skončil tragicky. Zo strechy školy tam vyskočil 15-ročný chlapec. Zraneniam z pádu podľahol v nemocnici. O udalosti informovali viaceré médiá s tým, že išlo o dôsledok šikany. Udalosťou sa zaoberá trebišovský vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície, ktorý vedie vyšetrovanie pre trestný čin usmrtenia./aktuality.sk/

X X X

Ropa zlacnela, trhy majú pochybnosti o dohode OPEC+

Podľa zdrojov OPEC+ sú nové ťažobné obmedzenia na 1. štvrťrok budúceho roka dobrovoľné a každá krajina oznámi rozsah. Analytici však uviedli, že majú o pochybnosti o tom, ako to štáty budú realizovať.

Po raste o viac než 1 % na začiatku obchodovania zaznamenali ceny ropy vo štvrtok pokles, aj keď v prípade ceny Brentu bol iba mierny. Skĺzla však pod hranicu 83 USD za barel (159 litrov). Dôvodom sú pochybnosti trhov o realizácii najnovšej dohody o znížení ťažby. Informovala o tom agentúra Reuters.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári (kontrakt exspiruje vo štvrtok) dosiahla do 18.58 h SEČ 82,89 USD (75,83 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 21 centov (0,25 %). Za november klesla cena Brentu približne o 6 %. Cena ropy Brent s februárovým kontraktom zaznamenala pokles o 2,05 USD (2,5 %) na 83,83 USD/barel.

Cena americkej ľahkej ropy s dodávkou v januári dosiahla 76,46 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,40 USD (1,80 %). Za celý mesiac klesla cena WTI zhruba o 9 %.

Predstavitelia ropného zoskupenia OPEC+, ktoré pozostáva z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších 10 štátov na čele s Ruskom, sa zišli vo štvrtok na schôdzke, na ktorej rokovali o ťažobnej politike na ďalšie obdobie. Najnovšia dohoda zahrnuje ťažobné škrty v rozsahu takmer 2 milióny barelov denne. Súčasťou sú však aj známe dobrovoľné produkčné škrty Saudskej Arábie v objeme jeden milión barelov/deň. Tie sú v platnosti od júla tohto roka a Rijád tieto obmedzenia predĺži, aktuality.sk

X X X

37 % ľudí môže prísť kedykoľvek o svoj domov: Nebuďte medzi nimi

Stačí len pár eur mesačne a nemusíte zbytočne riskovať. Tento rok sme boli svedkami početných živelných udalostí, ktoré zasiahli rôzne časti Slovenska. Koncom marca to bola víchrica, v máji búrky zasiahli západné Slovensko a najmä Bratislavu, prívalové dažde nás postihli aj v júni, júlové krupobitie zasa spôsobilo veľké škody v okolí Michaloviec a Sobraniec, začiatok augusta priniesol búrky s výdatnými zrážkami, ktoré zapríčinili rozsiahle povodne a záplavy na východnom a strednom Slovensku a októbrové zemetrasenie na východe za sebou zanechalo doslova spúšť.

 Najčastejšie ničí náš majetok voda

„Tento rok sa z hľadiska počtu škôd radí už teraz medzi tie historicky škodovejšie. Od začiatku roka nám klienti z poistenia majetku nahlásili viac ako 13-násť tisíc poistných udalostí v hodnote viac ako 15 miliónov eur. Len následkom vyčíňania živlov nám bolo nahlásených viac ako 2 600 poistných udalostí v celkovej hodnote 6,2 milióna eur, hovorí Tomáš Potúček, riaditeľ poistenia majetku a zodpovednosti z Generali.

Najčastejšou príčinou poistnej udalosti na majetku boli tento rok atmosférické zrážky, ktoré zapríčinili každú štvrtú hlásenú škodu. Druhou najčastejšou príčinou bola tento rok víchrica nasledovaná povodňami a záplavami.

Tornádo aj zemetrasenie

Čoraz častejšie sa však stretávame aj so živelnými udalosťami, ktoré doteraz neboli pre našu oblasť typické, ako bolo tornádo na Morave či októbrové zemetrasenie na východe. Tieto živly za sebou zanechávajú rozsiahle škody, často po nich zostávajú zničené celé ulice, dediny či mestá.

„Následkom zemetrasenia na východe nám klienti nahlásili 416 poistných udalostí v hodnote viac ako 1,1 milióna eur. Vo väčšine prípadov šlo o vážne poškodenia rodinných domov, kde zemetrasenie zanechalo popraskané múry, steny či posunuté priečky, ale aj spadnuté komíny, poškodené strechy či terasy. Škody nám klienti hlásili aj na zariadení svojich domovov,“ vymenúva Tomáš Potúček.

Až 37 % ľudí nemá poistenie

Žiaľ, táto ako aj iné rozsiahle živelné udalosti odhaľujú smutnú pravdu o tom, koľko nehnuteľností nie je poistených. Podľa prieskumu agentúry Focus nie je na Slovensku poistených približne 37 % nehnuteľností, no odhady odborníkov hovoria dokonca až o 60 %. Najčastejšie ide práve o nízkopríjmové domácnosti alebo starších ľudí. Ako dôvod, prečo poistenie nemajú, uvádzajú nedostatok informácií a obavy z platenia drahého poistného.

Práve seniori a nízkopríjmové domácnosti sú najohrozenejšou skupinou, ktorá by poistenie majetku určite mala mať. „Akýkoľvek nečakaný výdavok totiž môže ohroziť finančnú stabilitu mnohopočetnej rodiny alebo dôchodcu, nehovoriac o škodách väčších rozmerov, keď hrozí, že prídu behom pár sekúnd o svoj domov. Poistenie majetku si je pritom možné uzavrieť už od 5 eur mesačne,“ upozorňuje Potúček.

Najčastejšie sú bez poistenia seniori

Aj keď poisťovne pozorujú nárast záujmu o poistenie majetku, je to spojené skôr s poistením nových nehnuteľností a nedávnym hypotekárnym boomom. „V posledných rokoch pozorujeme záujem o poistenie majetku medzi ľuďmi v produktívnom veku. Paradoxom je, že ich rodičia bývajúci v starších nehnuteľnostiach zostávajú vo väčšine prípadov aj naďalej bez poistnej ochrany.“

Pomôcť s poistením majetku pritom môžete rodičom aj vy. „Poistenie majetku môže pomôcť rodičom uzatvoriť aj syn alebo dcéra. A ešte vedia získať aj zvýhodnenie. S ohľadom na blížiace sa vianočné sviatky môže byť poistenie majetku užitočným darčekom pre rodičov,“ dodáva.

Ako na komplexné poistenie?

Dôležité je nezabudnúť na poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ktoré je dobré doplniť aj poistením zodpovednosti. Základom dobrého poistenia je stanovenie adekvátnej poistnej sumy, teda reálnej hodnoty poisťovanej nehnuteľnosti. „Pri výbere poistenia odporúčam siahnuť po komplexnom krytí. Poistenie majetku od Generali kryje všetky najčastejšie sa vyskytujúce riziká už v základnom balíku. Klient tak nemusí mať obavy, že by jeho domov nebol komplexne chránený. Poistné riziká sme totiž vyskladali podľa našich dlhoročných skúseností a na základe najpočetnejších poistných udalostí našich klientov. Klient sa tak iba rozhodne, akú výšku poistného limitu si zvolí,“ uzatvára Tomáš Potúček z Generali.

Ak hľadáte kvalitné poistenie majetku pre seba alebo svojich blízkych, zastavte sa v ktorejkoľvek pobočke Generali, zavolajte na číslo 02/38 11 11 16 alebo sa informujte u svojho sprostredkovateľa./agentury/

X X X

Roky bola zneužívaná, lekári jej museli mozog resetovať elektrošokmi. Dnes pomáha ľuďom s podobným osudom

 Roky ma zneužíval bratranec, rodina chcela, aby som mu odpustila. Boh bol pre mňa zlý sudca, ktorého som sa bála. Dnes už viem, že chyba nebola vo mne, hovorí Katarína Iršová z Ligy za duševné zdravie.

Bol to leto ako každé iné. Katka mala šesť rokov, vlasy zapletené v dlhom vrkoči a na sebe obľúbené volánové šaty. Vbehla do bunkra z dvoch starých kresiel a oranžových prikrývok, ktorý si s bratrancom postavili v obývačke u babky. Rodičia sedeli v kuchyni, pili kávu a rozprávali sa. Len pár metrov od nich sa malej Katky začal dotýkať o rok starší bratranec pred očami jej mladšej sestry.

Robil to pravidelne každé leto do jej 14 rokov. Nevhodné dotyky postupne prešli až do sexuálneho násilia. „Mama mi povedala, že sme boli deti a hlavne, že je to moja rodina. Mám mu odpustiť. Donekonečna som mu odpúšťala. Vždy, keď sa to stalo,“ začína rozprávať svoj príbeh Katarína IRŠOVÁ. Po troch dekádach násilníkovi skutočne odpustila a dnes pracuje v Lige za duševné zdravie. Pomáha tým, ktorí si zažili podobné veci ako ona.

X Kedy ste si všimli, že ste iná ako vaši rovesníci?

Bolo to na základnej škole, keď sa všetky deti radovali zo života, hrali sa a smiali. Ja som to vôbec nevedela. Prežila som si veľmi zlé veci, ktoré som dokázala v sebe dobre potlačiť, aby si ich nikto nevšimol. No tak veľmi som psychicky trpela, že sa to začalo prejavovať aj fyzicky. Mala som silné kŕče v bruchu, úzkosti, nočné mory, ktoré sa striedali s nespavosťou.

X Tie veľmi zlé veci sa začali, keď ste boli ešte len dieťa a vlastne sa s vami tiahli celé roky.

Odmalička ma sexuálne zneužíval bratranec, aj keď vtedy tomu hovoril, že sa len hráme. Keď som dospela, hovoril, že toto robia dospelí a musíme v tom pokračovať. Keď začala dospievať moja mladšia sestra, bratranec sa zameral na ňu. To bolo pre mňa veľmi ťažké, ale podarilo sa mi ju ochrániť, aby sa jej nedotkol.

X Vaši rodičia si nič nevšimli, že ste zrazu utiahnutá a bojíte sa ľudí?

Vedela som veľmi dobre veci skrývať a väčšinou ma aj učitelia chválili, že som dobré dieťa. Celá rodina si myslela, že som len po otcovi, keď som tichšia. Doma sme mali veľké problémy, pretože otec odišiel z východu pracovať do Bratislavy.

Mali sme blízky vzťah a veľmi mi chýbal. Keď prišiel raz za mesiac domov, rodičia spolu nevedeli fungovať, stále sa viac a viac hádali. Až keď som bola dospelá, tak sa rozviedli, mama sa opäť vydala. Jej manžel mi nikdy neveril, že som skutočne chorá, hovoril vždy, že mám len niečo s mozgom a mám sa viac snažiť.

X Komu ste sa zdôverili s tým, čo sa deje a čo vám bratranec robí?

Ako dieťa viete len veľmi ťažko rozlíšiť, s čím sa môžete zdôveriť. Bratranec mi to zakázal. Stále mi hovoril, že mi to nikto neuverí, a ja som sa bála. Sme prísne veriaca rodina a toto sa doma neriešilo. Vždy mi povedali, že chybu mám hľadať v sebe a mám odpustiť.

Donekonečna som odpúšťala, vždy keď sa to stalo. Vedela som, že chyba je vo mne, lebo mi to od malička vštepovali. Navyše som si ľudí veľmi idealizovala a verila som, že sú lepší, ako v skutočnosti boli.

 X Viera hrala vo vašom detstve veľkú úlohu. Pomáhala vám, ale zároveň aj veľmi ubližovala. Dávali ste si za vinu veci, za ktoré ste absolútne nemohli.

Boha som v detstve vnímala ako zlého sudcu, ktorý ľudí za všetko len trestá. Každú nedeľu v kostole mi bývalo až fyzicky zle. Ťažko sa mi dýchalo, cítila som sa ako nahá a celé telo mi horelo. Ani na spovedi som nedokázala kňazovi povedať, čo sa doma deje. Viera učí, že sa máme starať o svoju dušu, ale keď som začala byť chorá, tak mi nikto nepomohol.

X Určite prišiel moment, keď si vaši rodičia povedali, že naozaj potrebujete pomoc.

K lekárom som sa dostala veľmi neskoro, až keď som bola na gymnáziu. Prestávala som rozprávať, koktala som, nedodržiavala som hygienu, nejedla som. Vtedy si už aj mama povedala, že niečo so mnou nie je v poriadku. Depresie som mala už od detstva, ale až v dospelosti som dostala psychiatrickú diagnózu.

X Akú?

Schizoafektívnu poruchu, ktorá môže mať rôzne formy halucinácií a bludov. Tie som mala však len raz. Choroba mi spôsobila najmä ťažkosti v práci, pretože som mala veľký strach, úzkosti, kŕče v bruchu. Snažila som sa to všemožne skrývať, aby ma nevyhodili.

Neskôr, počas pandémie, mi lekári diagnostikovali aj disociatívnu poruchu, ktorá vzniká po traumách. Mala som záchvaty, ktoré sa skončili tak, že som zmodrela, nevedela som dýchať a upadla som do bezvedomia.

X Aký bol váš bod zlomu?

Bodov zlomu som mala viacero. Keď sa rodičia rozvádzali, nešťastne som sa zamilovala do spolužiaka, ktorý mi lásku neopätoval, zomrela mi babka a neprijali ma na vysokú školu. Bola som vtedy čerstvo dospelá a skončila som na psychiatrii, kde som sa dostala prvýkrát do klietky. Asi tento moment bol najsilnejším bodom zlomu.

X To sa rozpráve o období pred asi dvadsiatimi rokmi. Ako vyzerala taká klietka?

V nemocničnej izbe máte na posteli pripevnenú klietku. Mňa vtedy museli pripútať o posteľ, ruky som mala silno priviazané, aby som si nemohla ublížiť. Pamätám si, ako som ležala, kričala na sestričky, že potrebujem ísť na toaletu.

Neprišli, pretože mali väčšinu času zavreté dvere a ja som tam ležala pomočená. Cítila som sa tam ako odvrhnuté zviera, nie ako človek. Toto bolo pre mňa hrozné a traumatizujúce.

X Zdôverili ste sa nakoniec na psychiatrii lekárom s tým, čo sa dialo doma?

Dlho som nespolupracovala a neverila som vôbec nikomu, ani lekárom. Vystavala som si okolo seba hotový Alcatraz. Nikto sa ku mne nevedel dostať. Stále som verila, že chyba je vo mne, musím ju len nájsť a odstrániť. Nasadili mi lieky, asi mi aj vysvetlili, čo sa so mnou deje, ale vtedy som sa zrútila. Lieky ma však stabilizovali a bolo mi už lepšie.

X Okrem liekov ste však prvýkrát dostali aj elektrošoky. Tie pomáhajú ľuďom s ťažkými depresiami či so schizofréniou, no stále sú pomerne kontroverznou témou.

Dostala som tri elektrošoky a až vtedy ma pustili z klietky. Nie som fanúšičkou tejto liečby, ale viem, že už nič iné by mi nepomohlo. Úplne ma reštartovali a priviedli ma opäť k sebe. Zrazu som začala veľa rozprávať, moje telo sa akoby zľaklo a opäť naštartovalo.

X Na konci gymnázia vám teda lekári nastavili liečbu, ktorú máte dodnes. Tým by sa váš príbeh mohol skončiť.

Mohol by, ale neskončil sa. Rodina mi stále hovorila, že som zdravá, nech si nevymýšľam a mám lieky vysadiť. Podľa nich som bola len lenivá. Pristúpila som na to a lieky som naozaj vysadila. Išla som vtedy pracovať na Cyprus, kde som sa úplne zrútila.

Vrátila som sa domov, normálne som zošalela, nevnímala som okolie a opäť som bola hospitalizovaná. Znova som musela ísť na elektrošoky, ale tie nepomohli. O mesiac mi dali ďalšiu sériu a až to ma opäť priviedlo k sebe. Celkovo som absolvovala až 21 elektrošokov. V tom momente som si povedala, že už nikdy viac lieky nevysadím.

X Dozvedeli sa vaši rodičia o tom, že vás bratranec celé roky zneužíval?

Celú pravdu, čo sa dialo každé leto u babky, som mame povedala, až keď som mala 33 rokov. Bolo mi už naozaj psychicky veľmi zle, vysadila som lieky a chcela som spáchať samovraždu. Zúfalo som čakala podporu od rodiny. Mama mi povedala, že sme boli len deti a bratranec je moja rodina, mám mu odpustiť.

X Ako sa s tým vôbec dá žiť, všetko v sebe dusiť a nikomu sa nezdôveriť s tým, čo prežívate?

Veľmi ťažko. Som introvert a dnes to vnímam ako chybu, že som si nikoho k sebe nepustila. Malo to dôvod – okolie mi stále dávalo najavo, že som nikto, ťažko sa potom niekomu dá zdôveriť.

Možno keby som od začiatku povedala, čo sa deje, a spolupracovala s lekármi, môj život by vyzeral inak. Bola som tiché dieťa a s nikým som sa nerozprávala. Veľmi rada som sa učila cudzie jazyky, no napriek tomu ma neprijali na tri vysoké školy a v dospelosti som pre moju chorobu vystriedala 15 rôznych zamestnaní.

Keď som mala v škole alebo v práci niečo prezentovať, nikto nedostal zo mňa ani slovo. Nevedela som sa postaviť za seba a ešte viac som sa uzatvárala.

X Aj keď rodina nie je vašou oporou, tak mnohí ju nájdu práve v priateľstvách.

Mala som okolo seba zopár ľudí, ktorí to so mnou nevzdali a snažili sa mi pomôcť vrátane môjho kamaráta zo školy. Skamarátili sme sa, až keď mi diagnostikovali ochorenie a stál pri mne ďalších 20 rokov, kým som s chorobou bojovala.

Pritom som si myslela, že oporou mi bude niekto úplne iný. Celé cirkevné gymnázium som sa starala o zrakovo postihnutú spolužiačku, pretože sme spolu sedeli v lavici. To v mojom psychickom stave vôbec nebolo ľahké, mať na pleciach ďalšie povinnosti a zodpovednosť. Dnes už vôbec nie sme v kontakte a priateľstvo sa pretrhlo. Ale ak by som neverila v dobro ľudí a v lásku, tak tu už nie som.

X Videli ste ešte bratranca, ktorý vám ubližoval?

Videla som ho pred rokmi na pohrebe jeho rodičov, ale nerozprávali sme. Bol istý čas vo väzení, ale nesedel za to, čo mi urobil, ale za pašovanie drog. Dnes s ním už súcitím za to, že bol vo väzení, že mu zomreli rodičia. To mi síce zničený život nevráti, ale odpustenie môže mať liečivé účinky.

X Celý život ste robili dobrovoľníctvo a dnes pracujete ako peer konzultantka v Lige za duševné zdravie, kde pomáhate ľuďom s podobným príbehom, aký máte vy.

Peer konzultanti sú na Slovensku pomerne nový pojem a potrebujeme ich ako soľ. Ide o ľudí, ktorí si prešli duševným ochorením, sú stabilizovaní a dnes pomáhajú druhým svojím príbehom zotavenia. Predstavujú tak most prepojenia medzi zdravotníkom a pacientom.

Peer vznikol v zahraničí ako nový prístup k starostlivosti o duševne chorých pacientov. Zatiaľ máme na Slovensku len pilotný projekt, ale už dnes vidíme, ako veľmi pacientom pomáha, keď majú niekoho, o koho sa môžu oprieť a vie sa vcítiť do toho, čo prežili.

Je veľmi dôležité, aby ľudia hovorili o tom, čo sa deje v ich vnútri, aj keď sa mnohí boja rodiny, okolia, kamarátov a celkovo spoločnosti.

X Svojím príbehom tak môžete pomôcť druhým, aby vedeli, že s psychickými ochoreniami a traumami z detstva sa dá bojovať a nakoniec môžete vyhrať.

Je to moja vysnívaná práca a verím, že toto je to, čo mám odovzdať svetu. Mňa Liga za duševné zdravie zachránila. Dala mi pocit, že niekam patrím, a berú ma takú, aká som, so všetkým, čo som prežila. Dáva mi pocit užitočnosti a nádej, že ľudskosť existuje a pacienti majú niekoho, kto ich pochopí a kto im rozumie, aktuality.sk

X X X

Ropa zlacnela, trhy majú pochybnosti o dohode OPEC+

Podľa zdrojov OPEC+ sú nové ťažobné obmedzenia na 1. štvrťrok budúceho roka dobrovoľné a každá krajina oznámi rozsah. Analytici však uviedli, že majú o pochybnosti o tom, ako to štáty budú realizovať.

Po raste o viac než 1 % na začiatku obchodovania zaznamenali ceny ropy vo štvrtok pokles, aj keď v prípade ceny Brentu bol iba mierny. Skĺzla však pod hranicu 83 USD za barel (159 litrov). Dôvodom sú pochybnosti trhov o realizácii najnovšej dohody o znížení ťažby. Informovala o tom agentúra Reuters.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v januári (kontrakt exspiruje vo štvrtok) dosiahla do 18.58 h SEČ 82,89 USD (75,83 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 21 centov (0,25 %). Za november klesla cena Brentu približne o 6 %. Cena ropy Brent s februárovým kontraktom zaznamenala pokles o 2,05 USD (2,5 %) na 83,83 USD/barel.

Cena americkej ľahkej ropy s dodávkou v januári dosiahla 76,46 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 1,40 USD (1,80 %). Za celý mesiac klesla cena WTI zhruba o 9 %.

Predstavitelia ropného zoskupenia OPEC+, ktoré pozostáva z Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších 10 štátov na čele s Ruskom, sa zišli vo štvrtok na schôdzke, na ktorej rokovali o ťažobnej politike na ďalšie obdobie. Najnovšia dohoda zahrnuje ťažobné škrty v rozsahu takmer 2 milióny barelov denne. Súčasťou sú však aj známe dobrovoľné produkčné škrty Saudskej Arábie v objeme jeden milión barelov/deň. Tie sú v platnosti od júla tohto roka a Rijád tieto obmedzenia predĺži, aktuality.sk

X X X

Ďalší dvaja čurillovci sa môžu vrátiť do práce. Súd opäť nedal za pravdu Šutajovi Eštokovi

 Po policajtovi Milanovi Sabotovi sa do práce vracia aj zástupca riaditeľa odboru Bratislava NAKA Branislav Dunčko. Vyplýva to z rozhodnutia Mestského súdu Bratislava IV, ktoré zverejnil právny zástupca Peter Kubina. Ten zastupuje aj ďalších policajtov postavených mimo služby. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich policajtov, tzv. čurillovcov.

 „4:3,“ komentoval advokát Peter Kubina na sociálnej sieti rozhodnutie súdu. „Od zajtra sa vracia do práce aj Branislav Dunčko, zástupca riaditeľa odboru Bratislava NAKA PPZ,“ informoval.

„V prípade 3 policajtov (Branko Kišš, Štefan Mašin, Milan Sabota) súd rozhodol, že v antidiskrimi­načnom spore má právomoc rozhodnúť a nariadil navrhované neodkladné opatrenia, pričom ako predbežnú otázku posudzoval súlad konania ministra vnútra so zákonom o ochrane oznamovateľov, konkrétne nezískanie predchádzajúceho súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov,“ napísal Kubina na sociálnej sieti.

Dodal, že v prípade ďalších 3 policajtov (Ján Čurilla, Pavol Ďurka a Róbert Magula) súd rozhodol, že nemá právomoc a k meritu veci sa nevyjadril. V týchto prípadoch boli podané odvolania.

„Vykryštalizovali sa tu dva protichodné názory na otázku právomoci, a preto je namieste, aby sa k veci vyjadril odvolací súd a tieto názory ‚zrovnal‘, či už jedným alebo druhým smerom,“ skonštatoval Kubina. Návrhy boli podľa advokáta všetky odôvodnené rovnako, pričom o každom z nich rozhodoval iný sudca./agentury/

X X X

Toto sú nové ‘Mercedesy‘ pre Rusov. Vraj ešte lepšie. Čo iné im aj ostáva

Rusi už zistili, ktoré autá sú lepšie ako Mercedesy-Benz, BMW, Audi alebo Volvá. Ich pôvod asi tušíte. Či si to ale okrem Kremľa myslia aj bohatí ruskí zákazníci, je otázne.

 Čínska limuzína Hongqi by vraj mohla bohatých Rusov presvedčiť, že nemusia túžiť po Rolls-Royce alebo Bentleyoch.

Odchod západných automobiliek z Ruska, po napadnutí Ukrajiny, spôsobil absolútny nedostatok luxusných áut renomovaných výrobcov na tomto trhu. Dostupné síce sú, ale len formou takzvaného „paralelného dovozu“, ktorý však autá značiek Mercedes-Benz, BMW, Audi, Volvo, Lexus, Range Rover, Bentley alebo Rolls-Royce, výrazne predražuje. Tamojší predstavitelia automobilového trhu sa tak snažia zákazníkom vsugerovať, že za ne majú plnohodnotné, alebo dokonca ešte lepšie náhrady. Asi tušíte, že na mysli majú alternatívy z Číny.

 Podľa Andreja Terljukeviča, riaditeľa spoločnosti AutoSpetsCenter, čínske značky a modely dodávané do Ruska sú lepšie ako „zastarané prémiové zahraničné autá“. Vymenúva značky Exeed, Tank, Voyah alebo Hongqi. Podľa neho už teraz kupujúci prejavujú záujem aj o elektrické vozidlá a hybridy značiek Zeekr, Li Auto, Aito, a Avatr. Chytajú sa tiež novinky značiek GWM, Wey a Ora. Jevgeniy Vjatkin, riaditeľ Rolf Autoprime pre agentúru Avtostat poznamenal, že prémiový trh je dnes voľný pre nových hráčov, čo predstavuje potenciál rastu.

 Očakáva sa, že v blízkej budúcnosti sa v Rusku objavia exkluzívne nové produkty BYD U8 a M-Hero. Podľa Renata Tjukteva, zástupcu generálneho riaditeľa pre predaj nových áut spoločnosti Avilon AG, čínske autá nie sú technicky v žiadnom prípade horšie ako rovnaké kórejské a dokonca aj európske značky. Pokiaľ ide o ceny prémiových a luxusných modelov, sú tiež konkurencieschopné. Čo sa týka elektrických vozidiel a hybridných hybridov, „Číňanov“ možno označiť za vyspelejších, domnieva sa Tjuktev.

 Argumentuje tým, že na dizajne pracujú poprední dizajnéri z najväčších automobiliek v Európe a rýchlosť čipov, obrazoviek a softvéru v čínskych autách dokonca prekonáva lídrov nemeckej trojky. „Samozrejme, väčšina čínskych značiek má v porovnaní s európskymi značkami nižší imidž,“ priznáva. Podľa neho však aj v Číne existujú spoločnosti s bohatou históriou a dedičstvom ako Hongqi alebo Changan. Tie sú ale spojené s čínskou komunistickou vládou.

„Sila čínskych značiek je v tom, že nelipnú na histórii a tradíciách, ale ponúkajú nový prístup k rozvoju automobilového priemyslu,“ tvrdí. Preto sa Čína stala lídrom vo výrobe elektrických a hybridných áut, zatiaľ čo krajinyny Európy, Japonsko a Kórea zaostávajú,“ hovorí Alexander Kovalev, hovorca Expocar Group of Companies. V mnohom môže mať pravdu. Otázkou ale je, či technologický náskok v jednej z oblastí stačí na to, aby bohatí Rusi presadli zo svojich Mercedesov do limuzín Hongqi alebo zo svojich SUV značky BMW do čínskeho Voyahu.

X X X

Exšéf diaľničiarov v priznaní neuviedol svoje firmy. NDS zdôvodnenie.

Do novembra tohto roka Stanislav Beňo šéfoval NDS, stále je však členom vedenia a investičným riaditeľom. V majetkovom priznaní neuviedol svoje firmy, cez ktoré vlastní miliónové aktíva.

Exminister dopravy Andrej Doležal pred rokom priviedol do predstavenstva Národnej diaľničnej spoločnosti Stanislava Beňa – muža s podozrivým majetkom, ktorý ešte ako šéf bratislavských vodární dal ich majetok strážiť bödörovcom. Doležalov nástupca, dnes už tiež exminister Pavol Lančarič, v októbri posunul Beňa do kresla šéfa diaľničiarov. O mesiac neskôr sa stal opäť členom predstavenstva a investičným riaditeľom tejto štátnej firmy.

Aktuality.sk zistili, že štátny manažér Beňo v aktuálnom majetkovom priznaní nemá uvedené podiely vo firmách, ktoré vlastní. Beňo je spoločníkom vo firmách Gain Group, Vodas SK a Building Service. Prvá má oficiálne aktíva vyše 400-tisíc eur, druhá viac ako 140-tisíc eur. Beňo je tiež konečným užívateľom výhod spoločnosti Building Service s aktívami vyše sedem miliónov eur. Vlastní ju spoločne s advokátom Ivana Kmotríka – Petrom Ďurčekom. Práve Kmotrík mal v minulosti významný vplyv na bratislavské mestské vodárne, ktorým Beňo šéfoval.

Nevedia prečo

Súčasný zamestnávateľ Beňa nevie, prečo v majetkovom priznaní firmy vynechal. „Národná diaľničná spoločnosť nedisponuje informáciami obsiahnutými vo vašej požiadavke, nakoľko uvedené sa týka iných obchodných spoločností a nie výkonu funkcie Ing. Stanislava Beňa ako člena predstavenstva našej spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. Aktuality.sk oslovili aj Beňa, ten do zverejnenia článku neodpovedal.

Developer v NDS

Beňo sa stal predmetom verejnej diskusie v Bratislave v roku 2015, keď vtedajší primátor Ivo Nesrovnal avizoval, že ho odvolá z postu šéfa vodární po uzavretí dočasnej zmluvy na strážne služby s pôvodne bödörovskou firmou BMN Security. Neposlúchol totiž pokyn, aby o plánovaných zmluvách informoval mesto. Cez zastupiteľstvo návrh na odvolanie Beňa neprešiel a on stihol uzavrieť ďalšiu zmluvu na strážnu službu, a to priamo s bödörovským Bonulom.

Po odchode z vodární sa z verejného života vytratil – mimo zraku verejnosti stihol nadobudnúť dva veľké domy v Bratislave bez hypotéky a podiel v developerskej firme Building Service, ktorá plánuje za byty blízko Nitry utŕžiť 23 miliónov eur. O majetkových pomeroch Beňa Aktuality.sk informovali v roku 2022, keď ho exminister Andrej Doležal menoval do predstavenstva NDS.

Po Doležalovi si ho osvojil aj jeho nasledovník Lančarič. „Minister bude manažérov posudzovať len podľa ich výkonov, nie podľa toho, akú majú minulosť,“ uviedol exminister Lančarič, keď z Beňa urobil šéfa diaľničiarov.

Stanislav Beňo na zaslané otázky neodpovedal, žiadnu odpoveď nezaslal ani pri otázkach Aktuality.sk v minulosti.

X X X

Prečo Európska komisia neakceptovala zákaz klietok? Silvia Čaňová zo Slobody zvierat za tým vidí aj farmársku lobby

  Viac ako 30 organizácií na ochranu zvierat z celej Európy vrátane Slobody zvierat a Humánneho pokroku po prvýkrát v histórii podalo oficiálnu sťažnosť európskemu ombudsmanovi.

Namietajú, že Európska komisia nedodržala svoj záväzok voči európskej iniciatíve občanov – Koniec doby klietkovej, v ktorej 1,4 milióna občanov požiadalo o zákaz klietok v poľnohospodárstve.

Komisia v júni 2021 prisľúbila pripraviť do konca svojho funkčného obdobia právne predpisy, ktoré zakážu skupinové aj individuálne klietky pre sliepky, kačky a husi na foie gras, králiky na mäso, prasnice a teliatka. Svoj záväzok však Európska komisia nedodržala.

Viac o oficiálnej sťažnosti európskemu ombudsmanovi v podcaste Ekocaste povedala Silvia Čaňová, riaditeľka kampaní Slobody zvierat.

X Európska komisia podľa vás a ďalších organizácií zlyhala pri doručení legislatívy požadovanej Európskou občianskou iniciatívou Koniec doby klietkovej. Vieme na úvod vysvetliť, o čo šlo v tejto iniciatíve?

V roku 2019 sa obrovská organizácia Compassion in World Farming, teda organizácia na ochranu zvierat a na zmeny v legislatíve, rozhodla, že zorganizuje Európsku občiansku iniciatívu. Je to nástroj vytvorený pre občanov Európskej únie, aby sa mohli podieľať na tvorbe politík Európskej únie. Compassion in World Farming vytvorila nadnárodnú petíciu, do ktorej sa môžu zapojiť všetci občania Európskej únie, keď chcú zmeniť legislatívu, ktorú považujú za nesprávnu alebo nevhodnú a škodlivú.

Prizvala tiež ďalšie zvieracoprávne organizácie z celej Európskej únie, bolo nás myslím 170, a rozhodli sme sa, že požiadame o zákaz klietok. Je to obrovský problém, v ktorom žijú stovky miliónov zvierat. Chceli sme, aby sa zakázali klietky nielen pre sliepky, lebo chov nosníc v klietkových systémoch je asi najznámejší, aký ľudia poznajú, ale ľudia nevedia, že v klietkach žijú aj králiky na mäso, husi, kačice, prepeličky, gravidné prasnice a ich mladé, ale aj teliatka. Je to obrovská škála hospodárskych zvierat, ktoré trpia v absolútne najnevhodnejšom systéme, ktorý, čo sa ustajnenia a vplyvu na ich zlé zdravie, pohodu a welfare, existuje.

Dočítala som sa, že prvá vlna vašej kampane sa týkala králikov, pretože na farmách v EÚ sa ich každoročne dochová viac než všetkých ošípaných a kráv dohromady – viac ako 300 miliónov a 99 % z nich žije v klietkach. To sú alarmujúce čísla … Aké sú hlavné problémy klietok?

Klietky, či už sú to skupinové alebo individuálne, znemožňujú zvieratám pre svoju stiesnenosť základné prejavy prirodzeného správania. Husi a kačice, ktoré sú tam natlačené, v klietkach nemôžu plávať. Potrebujú mať vodných zdroje, na ktorom sa môžu kúpať, čistiť si perie. Nosnice si v klietkach nemôžu pretriasať krídla, nemôžu sa váľať v prachu. Nemôžu sa ani len otočiť.

Králiky zas potrebujú hopkať, skákať, panáčikovať, teda postaviť sa na zadne, potrebujú si natiahnuť predné aj zadné labky do dĺžky.

Jednoducho potrebujú byť v prirodzenej polohe, no v klietkach to absolútne nie je možné. Klietky im znemožňujú mať dostatok životného priestoru na to, aby mohli zmeniť polohu alebo si nájsť pohodlnú polohu. Klietky majú mrežované dno, aby mohli prepadávať výkaly. Tieto systémy sú veľmi praktické pre chovateľov, ale absolútne nevhodné a nerešpektujúce potreby zvierat. Dochádza tam k zraneniam, pretože mreže sú nebezpečné a ostré. Dochádza tiež k šíreniu ochorení, pretože je tam veľká hustota zvierat v malom priestore. A tie ochorenia nie sú nebezpečné len pre zvieratá…

Problémom je aj to, že dochádza k nadužívajú preventívne liečivá, ktoré sú nebezpečné aj pre spotrebiteľa. Pandémia covid-19 napríklad ukázala, že tieto ochorenia sú nebezpečné aj pre ľudí. V kožušinových chovoch zvierat, čo je tiež veľmi náročná téma, sa ukázalo, že covid-19 tam mutuje do nových variantov, ktoré sa šíria nielen medzi zvieratami, ale potom prechádzajú na človeka. Je to tiež zdroj obrovského stresu a utrpenia pre milióny zvierat.

X Ako je to s klietkovými veľkochovmi na Slovensku?

Slovensko, žiaľ, nie je žiadnym priekupníkom, čo sa týka vysokých štandardov welfare. Sme členom Európskej únie a prijíma sa spoločná európska legislatíva, ktorá je záväzná pre každý jeden členský štát. Ten musí schválenú, prijatú legislatívu transponovať do svojich právnych predpisov a musí ju aj dodržiavať. Nachádzame však spôsoby, ako všelijako sa legislatíva obchádza a že ani to predpísané minimum sa nedodržiava. Toto minimum ale nie je hranicou, ktorú nemožno prekročiť.

Máme krajiny, ktoré sú oveľa ďalej ako my. V nich prijímajú legislatívu, ktorá je nad týmito minimálnymi štandardami, lebo chcú lepšiť podmienky. Mnohé škandinávske krajiny sú takými lídrami čo sa týka ochrany zvierat, ale aj v iných oblastiach, ale tiež napríklad susedné Rakúsko či Nemecko. Tie si už dávno prijali legislatívu, ktorá zakazuje klietkové chovy prasníc, alebo králikov, alebo zakazuje obohatené klietky nosníc. U nich taká produkcia už nie je povolená.

X Prečo Európska komisia zatiaľ neposkytla odpoveď a nedodržala tak svoj záväzok?

Veríme, že tam sú mnohé dôvody. Určite farmárska lobby, ktorá je zriedkakedy naklonená zmenám v prospech welfare zvierat. Je to veľmi silný protihráč. Určite tam sú dôvody ako pandémia či vojna na Ukrajine. Uznávame, že to bolo ťažké obdobie. Napriek tomu Komisia tento svoj záväzok prijala a času mala dosť. Mala 5-ročné funkčné obdobie, ktoré sa končí budúci rok. A my ako občania tiež máme právo dožadovať sa toho, aby splnila svoje sľuby a záväzky.

X Môžeme povedať, že sa jej to do agendy vo zvýšku funkčného obdobia skrátka už ani nedostane?

Sme skeptickí, ale nie úplne beznádejní. Budeme robiť všetky kroky aj motivovať občanov, aby vyzývali komisiu, ale teraz sa obraciame sa ombudsmana a veríme, že právo je na strane nás a trpiacich zvierat. Nehážeme flintu do žita, aktuality.sk

X X X

Padnutý chodník v Tatrách priškrtil návštevnosť horských chát, chatári ho opraviť nemôžu

 Turisti musia ísť po obchádzkovej trase okolo Bilíkovej chaty smerom dole okolo vodopádov Studeného potoka.

VYSOKÉ TATRY: Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách za zimnú sezónu navštívi okolo štvrť milióna turistov. Ďalej za Hrebienkom v tatranskej doline už však takýto optimizmus, čo sa týka návštevnosti, nezdieľajú. Iba pár stoviek metrov za najnavštevovanejšou zimnou atrakciou v Tatrách totiž začiatkom novembra tohto roku spadol asi šesť metrov dlhý úsek turisticky mimoriadne obľúbeného chodníka.

Ten je nástupným bodom na túry do Veľkej a Malej Studenej doliny a vedie k trom vysokohorským celoročne otvoreným chatám – Rainerovej, Zamkovského a Téryho chate. Ku všetkým trom síce vedie okrem poškodeného chodníka i ďalšia turistická trasa, napriek tomu chatári zo Zamkovského a Téryho chaty pociťujú výrazný prepad návštevnosti.

„Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je návštevnosť nižšia o tretinu. Príčinou je práve poškodený chodník. Po ňom môžu podľa pokynov Správy Tanapu prechádzať iba vysokohorskí nosiči a zamestnanci chát. Turisti musia ísť po obchádzkovej trase okolo Bilíkovej chaty smerom dole okolo vodopádov Studeného potoka. Tá je ale dlhšia zhruba o 20 až 30 minút a vedie na začiatku náročnejším terénom ako po aktuálne zatvorenej červenej turistickej značke,“ vysvetľuje chatár z Teryho chaty Peter Michalka.

Téryho chata sa nachádza v nadmorskej výške 2 015 metrov nad morom a je tak najvyššie položenou celoročne otvorenou horskou chatou nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj na celom Slovensku. Turisti si preto jej návštevu najmä v zimnom období starostlivo plánujú. Časové zdržanie po páde časti chodníka po červenej značke na začiatku turistickej trasy z Hrebienka môže viacerých z nich od návštevy chaty odradiť. V zime je totiž vzhľadom na sneh a ľad túra oproti letným mesiacom náročnejšia.

Chodník by opravili

Pokles návštevnosti zasiahol aj chatárku Janu Kalinčíkovú zo Zamkovského chaty v ústí Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 1475 metrov nad morom. Obvykle prechádzka z Hrebienka na túto tatranskú chatu zaberie okolo hodiny. Po novom trvá približne hodinu a 20 minút. Chata navyše prechádza náročnou investíciou, ktorá v týchto mesiacoch finišuje.

„Po prepade chodníka k nám chodí o tretinu menej návštevníkov. Je to náročné, pretože dokončujeme rekonštrukciu chaty, pripravujeme sa na kolaudáciu a do toho príde ešte toto,“ vraví Jana Kalinčíková.

 Tatranci od Správy TANAP-u očakávajú skorú opravu chodníka. Obaja chatári zo Zamkovského a Téryho chaty preto zvažovali, že opravu chodníka zaplatia z vlastného. Tento návrh sa však na Správe Tatranského národného parku, ktorý chodník spravuje, nestretol s pochopením. Ide totiž o štátnu príspevkovú organizáciu a súkromné investície do majetku v jej správe preto nie sú také jednoduché.

K oprave dôjde najskôr za niekoľko mesiacov

„Opravia chatári na vlastné náklady cudzí majetok a vezmú si na seba zodpovednosť za prípadné ohrozenie zdravia a života ľudí, ktorí by takto opravený chodník využívali? Pre chatárov neplatia zákony a predpisy, ktoré musíme aj my ako správcovia národného parku v tejto situácii dodržiavať,“ odpovedá otázkami námestník riaditeľa Správy TANAP-u Peter Spitzkopf.

Chatár Michalka hovorí, že defekty terénu v lokalite zosuvu pôdy boli viditeľné minimálne rok dozadu. Myslí si preto, že včasným zásahom do okolia turistického chodníka sa dalo predísť súčasným škodám. Miesto zosuvu je dobre prístupné aj autom, doprava materiálu by tak nebola komplikovaná.

Kedy a či vôbec tatranská správa chodník opraví, nie je jasné. V hre je totiž aj možnosť, že sa táto trasa úplne zatvorí a dôjde k úplnej sanácii poškodeného chodníka. Svah nad padnutou časťou chodníka je nestabilný a ďalším rizikom sú zvetrané skaly, ktoré ho ohrozujú. Okolitý terén posudzujú odborníci z Technickej univerzity v Košiciach. Vzhľadom na to, že v Tatrách už panuje pravé zimné počasie so snehom a mrazmi, k oprave chodníka dôjde najskôr až na jar budúceho roka.

Náročnejšia trasa si vyžaduje vhodnú obuv

Chatár z Rainerovej chaty Peter Petras, ktorá je na tejto trase prvou z troch spomínaných chát, upozorňuje, aby si turisti počas zimy obuli vhodné turistické topánky s ďalšou výbavou. „Odporúčam použiť obuv s hrotmi alebo takzvané mačky. V zime sa na chodníku okolo Bilíkovej chaty dole k vodopádom tvorí námraza a ľad. Vhodná obuv uľahčí pohyb v teréne. A kto nemá takú obuv, tak nech si zoberie do rúk aspoň turistické palice, aj tie pomôžu k stabilite v teréne,“ radí Petras.

 Rainerovej chaty sa zatiaľ pokles návštevnosti vplyvom zosuvu časti chodníka tatranskej magistrály netýka. „Nie, na tržbách som to zatiaľ nepocítil,“ vraví Petras. Podľa neho nejde o výnimočnú situáciu, v minulosti bol hlavný chodník už viackrát poškodený.

„Za tých 60 rokov, čo po ňom chodím, som už zažil viaceré krízové situácie. Sneh, voda, spadnuté skaly, stromy. Vždy sa ale našlo riešenie. Ja som za zachovanie a opravu chodníka. Pre nosičov by bola obchádzková trasa náročná pre jej klesanie a stúpanie. Pre turistov sa cesta na Rainerovu chatu momentálne predlžuje o nejakých 15 minút,“ spresňuje Petras.

Pod zosuv pôdy sa podpísal dážď

Časť chodníka červenej turistickej trasy z Hrebienka sa prepadla do doliny po výdatných dažďoch začiatkom novembra tohto roka. Po niekoľkých dňoch sa prepad ešte zväčšil. Chodník má v súčasnosti šírku približne jeden meter. Dá sa po ňom núdzovo prejsť, je však výrazne zúžený.

Vstup na neho majú preto po rozhodnutí Správy TANAP-u povolený iba zamestnanci chát, horskí nosiči a horskí záchranári. Pred jeho zrútením sa tadiaľ dalo prechádzať aj motorovým vozidlom, čo podstatne skracovalo trvanie záchranných akcií v náročnom horskom teréne.

 Aj to je jeden z dôvodov, prečo by sa mala turistická trasa po posúdení jej stability opätovne obnoviť. Mesto Vysoké Tatry v tejto lokalite pred časom vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Tá má pomôcť celý problém rýchlejšie vyriešiť. Presný termín opravy chodníka nie je známy.

„S opravou sa začne, keď bude rozhodnuté, akým spôsobom sa zrealizuje oprava, vypracuje sa na to projekt, budú vybavené všetky potrebné povolenia, súhlasy a výnimky v zmysle plalegislatívy, budú na opravu vyčlenené finančné prostriedky a keď to budú umožňovať klimatické podmienky,“ konštatuje Spitzkopf, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.