Kadyrov vyzývá Rusko k použití nukleárních zbraní. Dr. Kovářová: V Senátu si mě nikdo neochočí

 Moskva by měla zvážit demonstrativní použití jaderných zbraní. Uvedl to Ramzan Kadyrov, vládce ruského regionu Čečensko, poté, co Rusové ztratili klíčové ukrajinské město Lyman na východě země.

„Podle mého osobního názoru by měla být přijata více radikální opatření, a to jak vyhlášení válečného stavu v pohraničních oblastech (s Ukrajinou, pozn. red.), tak i použití jaderných zbraní s nízkou účinností,“ uvádí Kadyrov v příspěvku na ruské sociální síti Telegram.

Vyjádřil se takto den poté, co prezident Vladimir Putin vyhlásil anexi čtyř ukrajinských regionů – a to včetně Doněcké oblasti, kde se ztracený Lyman nachází. Tím je také zařadil pod takzvaný „ruský jaderný deštník“ s tím, že Moskva bude připravena bránit tyto státy stejnou silou a prostředky, jaké by použila na ochranu svého území.

Mimo jaderného strašení se vládce kavkazského regionu Čečensko pustil i do generálplukovníka Alexandra Lapina, který je velitelem ruských sil bojujících u Lymanu. Podle Kadyrova se jedná pouze o průměrného vojáka.

Kadyrov není jediným představitelem Ruska, který otevřeně mluví o možnosti jaderného útoku. V podobném, ale umírněnějším duchu se vyjadřuje i bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.

 X X X

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina? Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině?

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Čínský ministr zahraničí Wang I se na Valném shromáždění OSN setkal se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Stalo se tak poprvé od začátku ruské invaze v únoru letošního roku, informoval o tom britský web Daily Mail.

 Wang I na shromáždění vyzval k diplomatickému řešení ruské invaze. „Zainteresované strany vyzýváme k tomu, aby zabránily přelití konfliktu a chránily práva a zájmy rozvojových států,“ řekl čínský ministr zahraničí. „Čína podporuje všechny kroky, které povedou k mírovému řešení krize na Ukrajině. Prioritou musí být uspořádání mírových rozhovorů,“ dodal.

Vyjádření čínského ministra zahraničí podpořila také Indie, což svědčí o tom, že podpora války mezi tradičními ruskými spojenci upadá. Právě tyto dva asijské státy se totiž v minulosti vymezily proti sankcím, které Západ na Moskvu uvalil.

Podle amerických představitelů nicméně Peking válku přímo nepodporuje, jelikož Rusku odmítl poslat vojenské vybavení. Kreml se proto musel obrátit na Severní Koreu a Írán, aby mu pomohly s armádní výzbrojí.

Podle britského deníku The Times se ruský prezident Vladimir Putin rozzlobil, když zjistil, že jsou čínské a indické vlády invazí znepokojeny. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu dokonce naléhal, aby válku ukončil.

Moskva dříve spoléhala i na Turecko, které ovšem ostře odsoudilo pseudoreferenda o připojení východoukrajinských území k Rusku. „Podporujeme teritoriální integritu Ukrajiny, její nezávislost a suverenitu, což jsme zdůrazňovali už od ilegální anexe Krymu v roce 2014. Opakujeme naši ochotu podpořit mírová vyjednávání, která by pomohla ukončit válku,“ vyjádřila se Ankara.

 X X X

VÁLKA  ZÁPADU,  USA,  ANGLIE  A  SPOL  PROTI  RUSKU

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Podle Visingra se scénáře pro zimní boje války na Ukrajině nabízí v podstatě dva. První možností je, že konflikt během chladných měsíců ustrne, jako tomu bylo například na přelomu roku 2014 a 2015 mezi Ukrajinci a separatisty na Donbasu. „Obě strany se zakopaly, vedly se tam dělostřelecké souboje, ale tanky téměř aktivní nebyly,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS vojenský expert.Druhou možností je podle něj situace, kdy

nadcházející zima nebude tak krutá, tudíž se během ní bude moci bojovat. Visingr dodává, že nyní se na mnoha místech Ukrajiny začne tvořit tzv. rasputica, neboli velmi bahnitá až bažinatá půda. „Pokud přijde mírná zima, tak to bláto ztuhne a vytvoří to dobrý terén pro manévrové operace. Faktem ale je, že Rusové i Ukrajinci jsou na zimu zvyklí, pro ně nebude překážkou,“ doplnil Visingr.

V každém případě je ale podle něj jisté, že ruská armáda se o žádnou útočnou operaci již nepokusí. „Rusové už na žádnou ofenzivu nemají sílu, to je prostě nemožné,“ popsal analytik. Ruské síly podle něj stále možná budou moci vést omezenou obranu, ale to je maximum. Bude tedy spíše záležet na Ukrajincích, zda budou chtít využít iniciativy a tlačit Rusy dále, nebo se pro letošní rok už spíše zakopou a připraví se na ofenzivu na jaře.

Jisté je, že Kyjev bude až do příchodu mrazů velmi tlačit. „Pak je otázka, kdy ty mrazy přijdou, jestli se Ukrajinci zastaví a zakopou, nebo jestli budou pokračovat v zimních ofenzivách,“ řekl redakci Visingr.

X X X

 Komu pomůže čas?

Zakopání a zamrznutí konfliktu by Rusům do jisté míry pomohlo díky tomu, že by získali čas na vycvičení svých čerstvě a většinou nedobrovolně naverbovaných branců v rámci mobilizace, kterou minulý týden vyhlásil prezident Vladimir Putin. Visingr však upozorňuje, že čas hraje především právě proti Rusku.

 „Samozřejmě, že kdyby získali nějaký čas, tak jim to může pomoci z hlediska toho, že budou mít na jaře více lidí, ale Ukrajina bude mít zase daleko více zbraní a nezapomínejme, že Ukrajinci také budou mít více lidí,“ řekl Visingr. Připomněl, že výcvik ukrajinských jednotek probíhá nejen v jejich domovině, ale rovněž v zahraničí. Ukrajince cvičí vojenští instruktoři například ve Velké Británii i jinde na Západě.

Podle vojenského analytika navíc Moskva ani nezvládne vycvičit větší množství svých nových rekrutů. „Obě strany přes zimu mohou načerpávat sílu, ale je otázka, kdo víc. Dlouhodobě až střednědobě to favorizuje Ukrajinu, protože Rusové nemají kapacity na to, aby ty vojáky cvičili. Ukrajinci je mají a pomáhá jim Západ. Rusku nepomáhá nikdo,“ zmínil Visingr.

Putin chce mobilizací získat aspoň 300 tisíc mužů

Ruská částečná mobilizace, kterou v minulém týdnu vyhlásil Putin, se má oficiálně týkat pouze mužů, kteří jsou v aktivní záloze či mají vojenskou zkušenost. Objevují se však zprávy, že verbíři na mnoha místech v Ruské federaci berou každého muže na potkání, i když s armádou do té doby nikdy nepřišel do styku.

Ministr obrany Sergej Šojgu v návaznosti na Putinův projev uvedl, že by ruská armáda tímto způsobem měla získat 300 tisíc nových mužů.

 Mnoho Rusů již skutečně narukovalo, další otevřeně protestují. V mnoha městech včetně Moskvy či Petrohradu došlo k rozsáhlým demonstracím, proti kterým tvrdě zasáhli policisté. Skoro až otevřená revolta vypukla v kavkazském Dagestánu, kde se místní muži i ženy pouštějí do střetů s ozbrojenými policisty.

Desítky tisíc Rusů již navíc podle dostupných informací opustily Rusko. Velké kolony se tvoří například na hranicích s Finskem, Gruzií či Kazachstánem a Mongolskem. Lety z ruských měst do jiných zemí jsou velmi žádané a jejich ceny raketově rostou.

X X X

 Opozice nezmobilizovala naštvané voliče, hodnotí experti senátní volby

V senátních volbách jednoznačné zvítězily strany vládní koalice. Opozice nevyužila příležitost a naštvanou část voličů se ji do druhého kola zmobilizovat nepodařilo. Výsledky kopírují dlouhodobý trend, o volby se zajímají jen aktivnější voliči, dominantně příznivci současné vlády, i to rozhodlo o výsledku. Na tom se shodují politologové Michal Pink a Josef Mlejnek.

 Neúspěšná kandidátka Jana Nagyová ANO sleduje závěr sčítání voleb ve štábu ANO v Dělnickém domě v Jihlavě. (1. října 2022) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je to jednoznačný úspěch vládní koalice, která proměnila většinu příležitostí v druhém kole a polepšila si,“ shrnuje výsledky senátních voleb Josef Mlejnek, politolog z Univerzity Karlovy. Vládní uskupení Spolu získalo 18 křesel.

V České republice přitom sílí hlasy proti vládní garnituře, jak ukazují početné demonstrace z posledních týdnů. Lidé zejména protestují proti nedostatečnému řešení zdražování a energetické krize. Tyto nálady se však dle Mlejnka do voleb nepromítly.

„Druhé kolo proběhlo podle stejných vzorců chování a zákonitostí jako všechna druhá kola senátních voleb předchozích. Tedy je zde menší volební účast a volí specifická skupina lidí, v níž mají strany vládní koalice převahu,“ vysvětluje odborník.

S tím souhlasí politolog Michal Pink jen částečně. Podle jeho slov výsledek voleb je i signálem pro vládu, že její pozice je silnější, než se může zdát. Zároveň ale doplňuje, že voliči v senátních volbách mohou být částečně jinou skupinou, než ti, kteří proti vládě protestují.

„Část voličů dlouhodobě v České republice nechodí k volbám, obzvlášť k senátním a druhému kolu. Ti, kteří chodí k senátním volbám, jsou často dobře socializovaní jedinci, kteří ví, kde žijí a co se ve volbách jedná,“ říká Pink, politolog z Masarykovy univerzity.

Letos přišlo k druhému kolu senátních voleb 19,44 procent voličů, což je sice nejvíce za poslední dekádu, stále je ale číslo poměrně nízké. Druhé kolo podle politologů dokáže přitáhnout pouze specifickou skupinu voličů a příznivci opozice naopak Senát nevnímají jako tak důležitý.

„Příznivci současné opozice považují Senát za zbytečnou a pro ně nevýznamnou komoru. Opoziční strany Senát tímto způsobem často i samy traktují,“ vysvětluje Mlejnek. „ Dvoukolový volební systém trestá ty kandidáty a politiky, kteří mají víc nepřátel než podporovatelů,“ doplňuje Pink.

 Promarněná příležitost opozice

Opoziční hnutí ANO ale přeci jen tři senátorská křesla získalo a poprvé může utvořit senátorský klub. Politolog Mlejnek přesto výsledek ANO hodnotí jako „drtivou porážku“.

Oslovení odborníci se shodují, že opozici nahrávala frustrace přítomná ve společnosti, avšak nepodařilo se jim ji využít. „Vzhledem k tomu, jaká je atmosféra ve společnosti a jak roste kritika vlády, tím větší je to i porážka,“ říká Mlejnek a jmenuje tradiční bašty ANO, kde hnutí bývalého premiéra Andreje Babiše bodovalo v komunálních volbách, například Ostravu či Ústí nad Labem, nyní zde ale kandidáti za ANO neuspěli.

Politolog Pink by počínání ANO jako úplnou prohru neviděl. „Z pozice ANO to až taková porážka není. V tuto chvíli mají alespoň nějaké senátory,“ uvádí expert. Zároveň ale souhlasí, že se mobilizace naštvaných voličů nepodařila. „Ve chvíli, kdy je ANO opoziční strana a celospolečenská nálada pomáhá opozičním stranám, tak jejich schopnost mobilizovat voliče byla velice omezená,“ dodává.

ANO dále luxuje levici, přibývá žen

Volby podle obou oslovených potvrzují trend, že elektorát levice přebralo hnutí ANO, případně pak SPD. „Levici v Česku zastupuje hnutí ANO, do značné míry to potvrzují i senátní volby,“ říká Pink.

ANO podle Pinka navazuje na voličský elektorát, který oslovoval v minulosti Jiří Paroubek nebo Miloš Zeman. „U sociální demokracie v posledních letech převládlo sociálně liberální křídlo. V tu chvíli přišel Andrej Babiš a stál před obchodem, kde se prodávalo jiné zboží, než volič hledal a situaci vyřešil,“ shrnuje politolog.

Letos v senátních volbách postoupilo do druhého kola 17 žen, ženy tvoří dokonce více než třetinu ze všech zvolených, což je historicky největší podíl. „Obecně emancipace žen vzrůstá, ženy čím dál více zastávají řídící funkce,“ uvádí Mlejnek s tím, že ho proto i větší zastoupení žen mezi vítězi nepřekvapilo. Dle Pinka jsme v tomto ohledu spíše na začátku a jestli jde skutečně o trend většího nárůstu žen v politice, ukáží až další volby. Senátorek je totiž v horní komoře celkově méně než pětina.

X X X

 Obžalovaná Nagyová: Výsledek voleb je obrovský úspěch

Jana Nagyová (ANO), která čelí obžalobě v kauze Čapí hnízdo, neuspěla ve druhém kole senátních voleb. Porazil ji v něm současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nagyová to však za prohru nepovažuje. „Pro nás je to obrovský úspěch s tím, že jsme čelili neuvěřitelné mediální masáži i ze strany funkcionářů a zástupců koalice, kteří šířili opravdu nepravdivé a lživé informace o mé osobě,“ říká Nagyová v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

X Výsledky jsou již známé, Miloš Vystrčil vás porazil ve druhém kole senátních voleb. Čím si vysvětlujete tento neúspěch?

V žádném případě to nepovažuji za neúspěch. Šli jsme jeden proti pěti, protože pan Vystrčil byl kandidátem za pětikoalici, tedy pěti stran. Druhá věc je určitě velký hendikep: obžalovaná a nezkušená. S aktivní kampaní jsme začali prakticky před měsícem, pan Vystrčil tady dělá aktivní kampaň v podstatě celých dvanáct let, co je senátorem.

Všechno je asi tak, jak má být. Za neúspěch to opravdu nepovažujeme, naopak. Pro nás je to obrovský úspěch s tím, že jsme čelili neuvěřitelné mediální masáži i ze strany funkcionářů a zástupců koalice, kteří šířili opravdu nepravdivé a lživé informace o mé osobě. To je něco, proti čemu jsme stáli, a já to osobně považuji za obrovský úspěch. Navíc počet lidí, který přišel ke druhému kolu, to tady ještě nebylo. Jsem velice vděčná.

X Říkáte, že jste čelila lživé kampani i ze strany pětikoalice, stejně to komentoval i Miloš Vystrčil po prvním kole, že čelil lživé kampani proti své osobě. Hodnotíte to tedy jako střet lživých kampaní?

Byl to střet. Asi to oba dva takhle vnímáme. Je asi z mého pohledu čas si říct „co jsme si, to jsme si.“ A začít znova, protože my dva v Jihlavě zůstáváme i dál, na rozdíl od množství lidí, kteří tyto informace šířili a v Jihlavě nežijí.

X Vy jste na to již narazila. Jak se vaše obžaloba v kauze Čapí hnízdo podepsala na těchto volbách? Na jednu stranu jste měla asi největší mediální prostor z kandidátů hnutí ANO, na druhou to asi nevyznívalo úplně pozitivně..

Podepsala se určitě hodně. Z emočního hlediska bych řekla, že to hodně lidí zvedlo, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu. To znamená, že přišli už jenom proto, aby vyjádřili svůj hlas mně, protože mi fandí a říkají, že to by se stávat nemělo, nebo proti, protože měli pocit, že člověk, který stojí před soudem, by kandidovat neměl.

Co se týče mediálního prostoru před soudem, tak samozřejmě ty mediální výstupy nemůžou být objektivní, protože objektivně rozhodne až soud, aspoň doufám a pevně věřím. Rozhodně to hendikep byl.

Neměla jsem jinou možnost

X Prakticky vůbec jste se nezúčastňovala předvolebních debat a konfrontací s Milošem Vystrčilem. Mohlo rozhodnout i to, že jste nevyužila této možnosti?

Určitě. Pravdou je, že jsem tím pádem neměla možnost vyjádřit svoje názory na konkrétní situace, konkrétní řešení, co bych chtěla dělat. Nebyl tam prostor pro ten střet názorů, který bych na jednu stranu velice uvítala, na druhou stranu situace, ve které jsem se nacházela, mi opravdu ten prostor nedávala.

X To je ten důvod, proč jste se odmítla zúčastnit předvolebních debat? Ve veřejném prostoru spíše zaznívaly názory, že se schováváte za předsedou Andrejem Babišem, který kampaň vedl.

V žádném případě ne. Jsem samozřejmě velice vděčná panu Babišovi a celému týmu, že mě přišli podpořit. Ale v konečném důsledku to bylo moje jméno na plakátech a moje jméno, které jsem do toho nesla. Nemám se za koho ani proč schovávat. Přiznám se, že jsem do těch debat chtěla, ale vyhodnotili jsme to i doma, že by to už s ohledem na soud nebylo v lidských silách.

X Kde budete působit dál?

Tento výsledek vnímám jako obrovský závazek. Pro mě volby skončily, ale rozhodně něco nového začíná. Všechny hlasy, které jsem dostala, je to skoro dvakrát tolik hlasů, než kolik dostal pan Vystrčil v minulých volbách, bych chtěla říct, že rozhodně nepropadly. Budu dál fungovat a najdu si prostor, jak za ně bojovat. Dostala jsem v Jihlavě zastupitelský mandát, takže se určitě budu angažovat na tomto poli, vracím se do komunálu po čtyřech letech. Potřebuji hlavně nyní dotáhnout soud do vítězného konce, pevně v to věřím, v nic jiného ani nevěřím. Až budu mít čistý štít, věřím, že o mně bude slyšet ještě víc.

Nejsem lobbistka

X Když se vrátím ještě k soudu o Čapím hnízdě. Svědek Jan Bareš vypověděl nové skutečnosti, státní zástupce Jaroslav Šaroch v pátek řekl, že je to obrovské množství nových informací. Jak na vás ty dva týdny nyní působí, stále si věříte, že dokážete před soudem prokázat svou nevinu?

Ano, věřím. Z mého pohledu s ohledem na naši obžalobu opravdu nic zásadně nového nezaznělo. Zazněly informace, se kterými jsem většinou pracovala. Stále tvrdím, že žádný trestný čin se nestal.

X Považujete se za lobbistku, jak vás označil právě svědek Jan Bareš?

Kdepak. Pan Bareš je obchodník tělem i duší. Rozhodně lobbistka nejsem. To, že člověk konzultuje věci s řídícím orgánem, je úplně běžná praxe všech konzultantů. Nevím, co je na tom lobbistického. Asi to tak má zažité, nevím.

X První dny jste odmítli odpovídat na otázky soudu s tím, že na ně odpovíte zřejmě během říjnového termínu. Budete se na soud chystat? Připravujete si další řeč?

Ano. Určitě se chystám, další dva týdny plánuji se hodně soustředit na tuto část. Finální rozhodnutí o tom, jak co bude pokračovat, ale nechám na právnících. Mám v ně plnou důvěru.

  X X X

 Dr. Kovářová: Dejte si všichni pozor, protože mě si nikdo neochočí, já kousat budu. To si buďte jistí

Bojovnice za „normální svět“, bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (BEZPP za NK) uspěla ve druhém kolem volbách do Senátu. V Plzni porazila Karla Naxeru (TOP 09). Krátce po zvolení Radiožurnálu řekla, že ještě neví, s kým bude v Senátu spolupracovat, ale aby si na ni všichni dali pozor, protože si ji nikdo neochočí.

 x Ve své kampani jste propagovala a prosazovala tzv. normální svět. Co to je?

Je zajímavé, že tady na to volební heslo se nikdy v zapadlé vesničce a v obcích mého senátního obvodu nikdo neptal, protože těm lidem je to úplně jasné. Žiji na vsi a myslíme si, že ten život možná trochu postaru a ne úplně moderní a progresivistický je v pořádku a že není třeba na něm něco změnit.

A kdyby vás oslovil někdo z velkého sídla, byť původem třeba z obce, která má 800 obyvatel a jmenuje se Drozdov, a chtěl po vás odpovědět na otázku, co ten normální svět přesně je?

Je to svět, ve kterém žijí muži a ženy a nikoli dalších 70 pohlaví. Je to svět, ve kterém nikdo nikomu nenařizuje, co má číst, a z knihoven se nevyřazují žádné knihy, ani ty, které obsahují slova, která byla napsaná dříve a dnes třeba moderní progresivistivci říkají, že se nemají říkat. Je to svět, kde si může každý říct svoje názory a kde se neblbne s Green Dealem a podobně. A tento svět a tento program mě zcela jistě dostal i do druhého kola a pomohl mi vyhrát volby.

x A jakým způsobem konkrétně budete tento svůj program prosazovat v Senátu?

To se uvidí. Vím, že jsem byla zvolená asi 45 minut. Takže si chci vydechnout a oslavit to s rodinou. A taky se musím podívat, jak vypadá složení Senátu. Musím se podívat na to, kdo tam v lavici zasedne, a pak budou identifikovat společné zájmy a cíle a podle toho vymyslím další kroky.

x Takže v tuto chvíli ani nemůžete říci, který klub by vám byl nejbližší?

Ne, to opravdu teď nemůžu říct. V tuto chvíli spíš děkuji voličům, že přišli. Čeká mě děkovné turné, protože opět obejdu maximální počet míst a podám každému ruku a poděkuji svým voličům za to, že přišli.

x Jako jeden z atributů toho normálního světa jste uváděla také možnost dát si tlačenku a pivo v hospodě. To bude to, čím budete oslavovat?

Když přijdete do venkovské hospody, která otvírá ve čtyři hodiny, tak tam čepují pivo a nabízejí hermelín a utopence. A to byla taky nejčastější strava, kterou jsem si s místními dávala. A musím říct, že mi to spolu s tím venkovským pospolitým životem velmi zachutnalo a moc se mi líbily všechny debaty, které jsme kolem těch stovek hostinských stolů ve všech vesničkách vedli.

x Kdybychom si měli vyměnit gastronomickou zkušenost, tak nás dnes doma čeká buřtguláš, takže to bude vlastně něco podobného. Děkuji paní doktorce Daniele Kovářové za rozhovor a přeji hezký zbytek dne. Na shledanou.

Na shledanou a jenom chci říct, abyste se na mě dali všichni pozor, protože mě si nikdo neochočí, já kousat budu. To si buďte jistí.

X X X

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina? Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině? 

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Čínský ministr zahraničí Wang I se na Valném shromáždění OSN setkal se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou. Stalo se tak poprvé od začátku ruské invaze v únoru letošního roku, informoval o tom britský web Daily Mail.

 Wang I na shromáždění vyzval k diplomatickému řešení ruské invaze. „Zainteresované strany vyzýváme k tomu, aby zabránily přelití konfliktu a chránily práva a zájmy rozvojových států,“ řekl čínský ministr zahraničí. „Čína podporuje všechny kroky, které povedou k mírovému řešení krize na Ukrajině. Prioritou musí být uspořádání mírových rozhovorů,“ dodal.

Vyjádření čínského ministra zahraničí podpořila také Indie, což svědčí o tom, že podpora války mezi tradičními ruskými spojenci upadá. Právě tyto dva asijské státy se totiž v minulosti vymezily proti sankcím, které Západ na Moskvu uvalil.

Podle amerických představitelů nicméně Peking válku přímo nepodporuje, jelikož Rusku odmítl poslat vojenské vybavení. Kreml se proto musel obrátit na Severní Koreu a Írán, aby mu pomohly s armádní výzbrojí.

Podle britského deníku The Times se ruský prezident Vladimir Putin rozzlobil, když zjistil, že jsou čínské a indické vlády invazí znepokojeny. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu dokonce naléhal, aby válku ukončil.

Moskva dříve spoléhala i na Turecko, které ovšem ostře odsoudilo pseudoreferenda o připojení východoukrajinských území k Rusku. „Podporujeme teritoriální integritu Ukrajiny, její nezávislost a suverenitu, což jsme zdůrazňovali už od ilegální anexe Krymu v roce 2014. Opakujeme naši ochotu podpořit mírová vyjednávání, která by pomohla ukončit válku,“ vyjádřila se Ankara.

X X X

Piráti v Praze ženou Spolu do náruče ANO, míní expert. Jejich požadavky se jeví nepřijatelně

V kruzích ODS se prý často hovoří o tom, že Piráti ženou koalici Spolu do holportu s ANO. Zadávají požadavky, které se zdají být druhé straně nepřijatelné. V pořadu 360° to uvedl komentátor deníku Právo a webu Novinky.cz Thomas Kulidakis.

Jestli bude ve vedení Prahy hnutí ANO, je podle Kulidakise největší otázkou současnosti. „Není žádným tajemstvím, že v kruzích ODS se často hovoří o tom, že Piráti doslova ženou ODS a koalici Spolu do holportu s ANO. Dávají si takové požadavky, které se zdají druhé straně nepřijatelné. Pravdou je, že logika věci by tomu možná i nahrávala. ODS a ANO byly společně v opozici, a tudíž měly blízko i programově,“ zhodnotil v pořadu 360° komentátor.

„Na druhou stranu toto nebylo možné udělat ještě před druhým kolem senátních voleb. Voliči Spolu by asi hodně těžko nesli, kdyby se dala jejich koalice v hlavním městě dohromady s ANO,“ podotkl Kulidakis. Dalším důležitým aspektem je podle něj určitý morální imperativ, kterým se prezentují Piráti.

„Říkají, že tam nechtějí být s někým, kdo je obviněn. Konkrétně myslí pana Volfa za KDU-ČSL, který je součástí Spolu. Na to koalice reaguje dvěma způsoby. Zaprvé si Piráti nemají co klást podmínky a za druhé, že obviněný neznamená odsouzený,“ pokračoval komentátor.

X X X

Grandiózní oslava šedesátin Pavla Vítka. Nasazené tempo se mu vymstilo, skončil zraněný

Pražská Lucerna zažila další neopakovatelnou událost – narozeninový koncert Pavla Vítka se spoustou hvězdných hostů. Vedle Josefa Zímy dorazila Regina Rázlová, Adéla Gondíková, Vendula Pizingerová, Veronika Žilková nebo Felix Slováček. Z plátna zazpívala i Eva Pilarová nebo Karel Gott, na které oslavenec často a rád vzpomíná.

Oslavenec Pavel Vítek střídal kostým za kostýmem a překypoval radostí a energií. V jednu chvíli se mu nasazené tempo vymstilo a odřel si ruku. „Spěchal jsem na jedno číslo a zakopl jsem tam, ale to je jedno, lidi byli nadšení, to se zahojí,“ neztrácel dobrou náladu Vítek.

Nadšení byli i slavní gratulanti, kteří mu přišli udělat radost v podobě písničky nebo básničky. Tu přednesla třeba herečka Veronika Žilková.

„Jsem spolužačka Pavla Vítka, byli jsme takový herecký pár. Dneska mám kostým, protože jsme spolu hráli Švandu Dudáka. On hrál Švandu a já Dorotku a pak jsme spolu hostovali v Karlíně v Pohádce mého života. Hráli jsme pár, vybrali nás asi proto, že jsme oba živí a taky že jsme k sobě šli výškově,“ popsala Žilková.

A prozradila, že její nový přítel byl z kostýmu nadšený. „Má rád kroje a dělá si legraci, že musím k němu na Moravu jezdit v kroji. Tenhle je ale chodský, tak budeme muset sehnat moravský. Obávám se, že to udělá,“ prohlásila se smíchem.

Měl jsem co dělat, abych mohl ještě zpívat

Ředitelka nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová se Showtimu přiznala, že se jí Pavel Vítek v 16 letech hodně líbil. „Pak jsem ho potkala až na Drákulovi. Od té doby se datuje naše přátelství a já jsem uznala, že jsem udělala dobře, že jsem na něj nečekala. V té době jsem byla už dávno vdaná,“ uvedla vdova po Karlu Svobodovi.

Se zpěvačkou Monikou Absolonovou už se Vítek zná téměř 30 let. „Jsme oba Váhy a spoustu věcí máme podobně. Známe se od roku 1993 a v roce 1995 jsme začali hrát v Drákulovi. Byli jsme outsideři, on byl pop, já jsem byla od Michala Davida. Naše oslavy a setkání končily bujarými večírky, které byly skvělé,“ vzpomínala Absolonová.

Sám Vítek pak přiznal, že ho gratulace dojaly. „Uvědomil jsem si, jak je to krásný pocit, když tě mají lidi rádi a dají ti to najevo. Měl jsem co dělat, abych mohl ještě zpívat. A hlavně děkuju pražskému publiku, že naplnili Lucernu, to byl můj sen,“ uzavřel oslavenec.

X X X

Krejčíková má po delší době na dosah titul, zvládla dlouhý thriller

Barbora Krejčíková si po téměř devíti měsících zahraje o titul na WTA Tour. Šestadvacetiletá tenistka otočila v estonském Tallinnu více než tříhodinový duel proti druhé nasazené Švýcarce Belindě Bencicové a po vítězství 6:7, 7:6 a 6:2 je dál ve hře o první triumf v sezoně. V nedělním finále vyzve domácí Anett Kontaveitovou, nebo její krajanku Kaiu Kanepiovou.

Brněnská rodačka Krejčíková se naposledy dostala do finále turnaje WTA v lednu v Sydney, kde nestačila na Španělku Paulu Badosaovou. Od února do května ji zabrzdilo zranění lokte. Poprvé od ledna také vyhrála čtyři zápasy za sebou.

Sedmadvacátá hráčka světa Krejčíková oplatila Bencicové loňskou porážku z olympijských her v Tokiu, kde nakonec Švýcarka došla až ke zlaté medaili. Česká tenistka může získat čtvrtý singlový titul v kariéře, ve finále je posedmé.

Krejčíková nevyužila v úvodu tři brejkboly, naopak přišla v páté hře o servis. Dvojnásobná vítězka loňského Roland Garros se však nevzdala ani za stavu 3:5. Dvakrát si vzala pauzu na ošetření, nechala si promasírovat a otejpovat levou ruku. Díky třem vyhraným gamům za sebou duel otočila a za stavu 6:5 měla dva setboly. Ani jeden ale nevyužila a v dramatické zkrácené hře uspěla Bencicová. Krejčíková přišla poprvé v Tallinu o set.

Ve druhé sadě si obě hráčky držely podání až do dalšího tie-breaku. V něm tentokrát Krejčíková získala po dvou rychlých minibrejcích vedení 6:1 a utkání vyrovnala.

V rozhodují sadě se české reprezentantce podařilo v úvodu prolomit soupeřčin servis a díky stoprocentnímu podání dotáhla duel k vítězství. Utkání zakončila až po šestém mečbolu při podání Bencicové po třech hodinách a 22 minutách.

X X X

Sparta otočila zápas s Hradcem a po pěti remízách slaví výhru, tři body vystřelil letenským Kuchta

Fotbalisté Sparty navzdory oslabení vyhráli po obratu v 10. kole první ligy nad Hradcem Králové 2:1 a naplno bodovali po pěti remízách. Pražané neprohráli v nejvyšší soutěži podeváté za sebou a v neúplné tabulce zůstali třetí. „Votroci“ nezvítězili čtvrté kolo po sobě a jsou sedmí.

X X X

Na tenisovém turnaji v Ostravě si zahraje sedm vítězek grandslamu, Kvitová dostala divokou kartu

Nejlepší české tenistky, světová jednička Polka Świateková, další špičkové hráčky a žádné koronavirové restrikce pro diváky. To jsou lákadla 3. ročníku ostravského tenisového turnaje WTA 500. Kvalifikace začíná o víkendu, hlavní soutěž v pondělí. Pár dní před sobotním losem se přihlásila i Petra Kvitová, dvojnásobná vítězka Wimbledonu.

 „Světová špička a české hráčky. Petra Kvitová zažádala o volnou kartu, takzvanou top 20 wildcard, kterou samozřejmě dostala, protože splňuje kritéria. My jsme jako organizátoři nadšeni, že ji můžeme na našem turnaji přivítat,“ potěšilo ředitele pořádající agentury Jana Smíška.

V pondělí začne tenisový turnaj v Ostravě. Poslechněte si slova organizátora Jana Smíška. Startovní pole bude v Ostravě opravdu nabité. Ve hře bude hned sedm grandslamových vítězek. Kvitová je jednou z nich.

„Doplnila už tak silného pavouka. Na kategorii WTA 500 to není úplně obvyklé, máme tři hráčky z první světové čtyřky, mezi českými hráčkami tu jsou Karolína Muchová, Karolína Plíšková, Barbora Krejčíková a teď i Petra Kvitová,“ pokračuje Smíšek.

Dalších pět Češek se do turnaje může probojovat skrz kvalifikaci, čehož bude chtít využít především Linda Nosková, které už v sedmnácti letech patří 105. místo světového žebříčku WTA.

Kromě fenomenální Polky Światekové se diváci v Ostavě mohou těšit na světovou trojku Paulu Badosaovou, Estonku Anett Konteveitovou, loňskou řeckou finalistku Mariu Sakkariovou či švýcarskou olympijskou vítězku Belundu Bencicovou.

A to nejsou jediné důvody proč letošní ročník bude pro diváky příjemnější. Koronavirové restrikce totiž téměř nebudou.

„Ve srovnání s předchozími lety můžeme použít slovíčko téměř, ale to nebezpečí tady stále je. Budeme se snažit, abychom co nejvíce ochránili zdraví hráček a všech zúčastněných, nicméně žádné z těch opatření se nebude týkat diváků. Je na nás organizátorech, abychom hráčky ohlídali a udělali vše možné i nemožné pro jejich zdraví,“ dodal před startem turnaje Smíšek.

Turnaj v Ostravě začíná v pondělí, v sobotu probíhají kvalifikační zápasy a los pavouka. Dotace činí 750 000 eur (18,5 milionu korun).

X X X

Famózní Filip Salač v Thajsku druhý!

 Velká cena Thajska mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP dnes vyvrcholila závody. Ze čtvrté řady na gridu odstartoval v kategorii Moto2 Filip Salač, český reprezentant a člen ACCR Czech Talent Teamu Autoklubu České republiky. Průběh závodu ale poznamenal silný déšť. Salač se poprvé v kariéře v Moto2 dokonce dostal do vedení, aby jej krátce před přerušením předjel Toni Arbolino. Kvůli neustávajícím proudům vody se restart nakonec nekonal. Filip Salač tak zopakoval svůj životní výsledek v MotoGP, když skončil druhý!

Když už se rovnaly stroje kategorie Moto2 na gridu, okruh v Buriramu začal skrápět čím dál silnější déšť. Následně byl závod prohlášen za mokrý, což znamenalo rychlé přezutí pneumatik a zkrácení ze 24 na 16 kol. Mokré podmínky českému reprezentantovi vyhovují a po startu vyletěl jako raketa. Ještě v průběhu prvního kola se z dvanáctého místa dostal na třetí pozici. Filip Salač se pak sice propadl na čtvrté místo, ale dvanáct kol před cílem ve velmi rychlém sledu předjel dva soupeře, o kolo později se dokonce dostal do čela závodu a profesorskou jízdou se vzdaloval soupeřům! V šestém kole zaznamenal nejrychlejší čas.

Pro silný déšť byl závod přerušen po osmém kole v okamžiku, kdy se před Filipa po jeho lehkém přebrzdění dostal Tony Arbolino. Posléze bylo rozhodnuto o opětovném startu a dokončení závodu na pět kol. Restart se ale kvůli neustávajícímu dešti několikrát odsouval, po otevření pitlane byly během zaváděcího kola znovu vyvěšeny červené vlajky a závod definitivně přerušen. Filip si tak vychutnal triumfální stupně vítězů, třetí skončil Aron Canet. Radost mu určitě nezkalí fakt, že jezdci z této velké ceny obdrží pro neodjetí dvou třetin závodu poloviční příděl bodů. Filip Salač v Thajsku vyrovnal svůj nejlepší výsledek z loňska, kdy v Le Mans ještě v kategorii Moto3 také skončil stříbrný.

„Do ranního warm upu jsme udělali velkou změnu na motocyklu, která určitě pomohla. Měl jsem skvělý pocit z přední části motorky, mohl jsem na brzdách tlačit na přední kolo, jak jsem si představoval. Do startu závodu, kdy začalo pršet, jsme zvolili kombinaci mokrých pneumatik a skoro suchého nastavení motorky. Už v zaváděcím kole jsem viděl, že je všude mokro až na cílovou rovinku. Chtěl jsem hned jet dopředu a rychle jsem se dostal do vedení, všechno jsem měl pod kontrolou. Bohužel pak osm kol před koncem jsem přebrzdil v poslední zatáčce, a to mě stálo vítězství. V těch podmínkách, které byly, se pak už nedalo pokračovat, na trati bylo strašně vody a bylo to opravdu nebezpečné.

Každopádně, první pódium v motodvojkách, nečekal jsem, že se letos hned v první sezóně budu schopný dostat se na bednu. Všem, díky kterým jsem se na ten druhý stupínek podíval, děkuji za podporu. Budeme takhle pokračovat v příštích závodech, doufám, že to nebyla poslední bedna. Díky všem! Toto pódium je pro Jasona…,“ uvedl Filip Salač po závodě.

Světový šampionát silničních motocyklů pokračuje za dva týdny Velkou cenou Austrálie. Bohumil Pácl, Marketing, Media a PR manager, Autoklub ČR

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.