Premiér SR Heger kancelárovi Nemecka Scholzovi o elektrine. Problémy SR v EU nie sú vyriešené

 Profit z našej elektriny končí v nemeckých vačkoch, vráťte nám ho. Premiér SR Eduard Heger (OĽANO) ubezpečil, že vláda nedopustí, aby slovenská ekonomika v dôsledku energetickej krízy skolabovala.

 V diskusnej relácii Sobotné dialógy zdôraznil, že ak EÚ nepomôže Slovensku uvoľnením nevyčerpaných eurofondov alebo dobrovoľným prerozdelením výnosov z mimoriadneho zdanenia ziskov energetických spoločností, SR má pripravený plán B. A to v podobe znárodnenia na Slovensku vyrobenej elektriny.

 Predseda vlády zopakoval, že prijaté opatrenia na riešenie vysokých cien energií ministrami EÚ nie sú dostatočné, keďže Slovensko nebude profitovať z tejto pomoci. „Všetkým európskym krajinám som musel povedať, že ak nebude pomoc z Bruselu, elektrickú energiu si budeme musieť ponechať na Slovensku,“ podotkol. Výnosy z mimoriadneho zdanenia ziskov energetických spoločností totiž podľa neho skončia najmä v Nemecku.

Slovensko sa môže dohodnúť na dobrovoľnom prerozdelení výnosov z mimoriadneho zdanenia. „Preto som volal s nemeckým kancelárom a jasne som povedal, že sú dve možnosti. Buď budú schopní na svojom trhu zdaniť firmy a pošlú nám nadmerný profit, alebo im v opačnom prípade nebudeme schopní poslať našu elektrickú energiu,“ podotkol premiér v relácii.

Premiér zopakoval, že ceny energií sú do konca roka zastropované a regulované budú aj na ďalší rok. Ohrozeným skupinám obyvateľstva, ktorých sa nárast cien výrazne dotkne, avizuje adresnú pomoc./agentury/

 X X X

Minister Hirman po rokovaní v Bruseli: Hlasoval som proti, problémy SR nie sú vyriešené

Minister hospodárstva Karel Hirman po piatkovom rokovaní povedal, že za návrh Európskej komisie štáty zahlasovali aj z dôvodu solidarity. „Keď už bol na stole, tak to schválme“, povedal.

 Hirman tvrdí, že občania na Slovensku mali v súvislosti s riešením EÚ vysoké očakávania, keďže súčasná situácia má mimoriadny dopad na všetkých odberateľov energie. „To, čo sa dohodlo, som bol proti tomu. Návrh je z pohľadu Slovenska nedostatočný, aj keď v ňom došlo k úpravám. Ale opatrenia nám primárne neriešia naše problémy,“ hovorí Hirman.

O aktuálnej dohode tvrdí, že nám nepomôže vyzbierať veľa peňazí. „Výnosy získané z mechanizmov nariadenia nám neumožnia kompenzácie subjektov dotknutých vysokými cenami elektriny,“ tvrdí.

Problém je, že slovenskí výrobcovia elektriny ju už predali do zahraničia za lacné ceny a teraz ju dovážame drahšie. Preto sa aj Eduard Heger vyhráža, že ak nám Komisia nevyjde v ústrety, elektrinu už predanú, ale ešte nevyrobenú elektrinu, znárodníme. Tým pádom ani strop na 180 eur za elektrinu nám nepomôže, lebo je príliš vysoko a vybrali by sme iba veľmi málo peňazí na kompenzácie občanom.

  „Objektívne povedané, nemáme zatiaľ riešenie, s ktorým by som bol spokojný,“ dodal Hirman. Ale aspoň diskusia nabrala podľa neho praktickejší smer. „Je to zásadný posun,“ hodnotí situáciu Hirman. „Keď som šiel do Bruselu, situácia bola horšia. Debata teraz nabrala praktickejší, rýchlejší smer. Hovorí sa o niekoľkých dňoch, že treba doriešiť opatrenia. Každý vie, že situácia je veľmi vážna,“ zakončil Hirman.

Aj keď bývalý štátny tajomník v rezorte hospodárstva hovoril, že 30. septembra dôjde k dohode, Hirman tvrdí, že to nie je možné, lebo návrhy Komisie boli zlé.

 O strope na plyn sa ešte rokuje

Návrh 15 členských krajín na zastropovanie veľkoobchodných cien plynu nebol predmetom rokovaní piatkovej Rady EÚ pre energetiku v Bruseli, ako však uviedol minister hospodárstva SR Karel Hirman, tento scenár stále platí a dostal sa do úrovne rokovaní na expertnej úrovni. Informuje o tom spravodajca TASR.

Ministri členských krajín EÚ pre energetiku dosiahli v piatok politickú dohodu o núdzových opatreniach na zmiernenie energetickej krízy, ktorá bude prijatá na budúci týždeň formou písomnej procedúry.

Návrh na schválenie stropu na plyn dovážaný potrubiami nebol predložený na piatkové schvaľovanie, ale Hirman potvrdil, že pre Slovensko je to stále najhlavnejší scenár, ako riešiť dosahy energetickej krízy.

Minister, ktorý pricestoval do Bruselu už vo štvrtok, sa aj prostredníctvom bilaterálnych stretnutí s rezortnými kolegami z viacerých krajín Únie, aj v rámci piatkového ministeriálu do poslednej chvíle pokúšal presvedčiť svojich partnerov o výhodách tohto scenára a snažil sa im opísať špecifické postavenie Slovenska.

Podľa jeho slov bola zastropovaniu cien plynu venovaná druhá časť ministerských rokovaní, pričom debaty, ktoré sa uskutočnili, označil za „bohaté a konštruktívne“.

„Väčšina krajín pochopila, že toto je cesta, ktorá by nám umožnila už v najbližšej dobe reálne reagovať na stav, ktorý tu máme, a prakticky riešiť tú nerovnováhu na trhu s energiami, a predovšetkým s cenami plynu, a teda aj elektriny,“ vysvetlil.

Hirman priznal, že počas diskusií nezachytil, že by nejaká členská krajina bola absolútne proti tomuto návrhu, že „v žiadnom prípade touto cestou nejde“, dokonca ani Nemecko, ako informovali niektoré tlačové agentúry. Skôr sa podľa neho upozorňovalo na detaily, otázky, aké to môže mať dosahy, a problémy, ktoré ešte treba prerokovať a spresniť.

„Práve o tom sa tá debata teraz začína. Máme riešenie, ktoré minimálne 15 krajín považuje za zhodné a praktické. Ide sa na tom teraz pracovať, aby sa to ukončilo tak, aby s tým bolo stotožnených čo najviac krajín EÚ,“ opísal situáciu.

Ako minister spresnil, v piatok sa rozhodlo o tom, že diskusia o zastropovaní cien plynu bude pokračovať, a Európska komisia dostala za úlohu pripraviť svoju pozíciu. V nasledujúcich dňoch sa diskusia povedie na expertnej úrovni, aby sa vyjasnili niektoré sporné otázky.

Hirman potvrdil, že Slovensko podporuje návrh, aby sa zastropovala cena všetkého plynu dovážaného do Európy potrubiami, teda nielen ruského plynu, ako navrhla eurokomisia. A dodal, že ak napríklad Nemecko na celoeurópskej úrovni presadzuje spoločný nákup plynu, Slovensko proti tomu určite nenamieta./agentury/

 X X X

 Pellegrini: Predstava ďalšieho roka a pol pod taktovkou Matoviča je desivá

 Stovky delegátov strany Hlas sa zišli na Liptove, kde rokovali o nadchádzajúcich komunálnych voľbách, súčasnej kríze či „neschopnosti Hegerovej vlády“. Zazneli tiež slová o referende a predčasných parlamentných voľbách.

 Na druhom pracovnom sneme strany Hlas, ktorý sa konal v Liptovskom Mikuláši, sa stretlo 722 delegátov z celého Slovenska. Hlavnou témou boli komunálne voľby a povzbudenie ľudí kandidujúcich za stranu na starostov, primátorov či županov. Nechýbali tiež kandidáti na poslancov obecných, mestských či krajských zastupiteľstiev.

Predseda Hlasu Peter Pellgrini počas prejavu na sneme strany.

„Veľká väčšina z nich sú ľudia, ktorí doteraz v politike neboli až tak aktívni. Politický priestor je veľmi tvrdý a ľudia sú na seba zlí. Aj naši delegáti či kandidáti zažívajú počas kampane rôzne útoky. Preto sme sa rozhodli, že mesiac pred voľbami sa s nimi stretneme a povzbudíme ich,“ povedala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Doplnila, že okrem stretnutia s vedením si ich kandidáti môžu osviežiť myšlienky, ktoré chce Hlas ponúknuť verejnosti a zároveň nabrať odvahu do posledného mesiaca pred voľbami.

Pellegrini: Odmietnime rozvrat štátu

Predseda Hlasu Peter Pellegrini sa delegátom prihovoril v takmer päťdesiat minútovom prejave. Do veľkej sály, kde sa snem konal, vstúpil za veľkého potlesku. „Keď sa pozerám na tieto stovky odhodlaných a pripravených ľudí, musím sa vrátiť do obdobia pred dva a pol rokmi. Bolo po voľbách a všetci sme cítili, že Slovensko potrebuje zmenu. Skutočnú sociálnu demokraciu, ktorá nebude len vykrikovať z opozície, ale je schopná plniť svoje plány a vládnuť,“ povedal.

Pellegrini pokračoval slovami o marazme a „krutej slovenskej realite.“ Pripomenul výpovede viac ako dvetisíc lekárov, hroziaci zdravotnícky kolaps či kilometrové kolóny na hraniciach s Českom a Rakúskom.

Zdôraznil zlyhanie slovenskej polície v boji s migráciou, tiež školy, ktoré nemajú za čo kúriť. „Úradníci budú musieť pracovať z domu, aby na úradoch šetrili náklady za energie. Národná banka Slovenska ohlasuje na budúci rok hospodársku recesiu a zdražovanie vo výške 22 percent,“ spomenul ďalšie problémy.

Mestá a obce sú podľa neho v štrajkovej pohotovosti, lebo štát na ne hádže svoju vlastnú zodpovednosť bez toho, aby im na to poskytol financie. „A neexistujúci premiér Eduard Heger v zahraničných médiách slávnostne oznamuje, že slovenská ekonomika sa rúti do krachu,“ poznamenal rozhorčene.

Šéf Hlasu si neodpustil ani tvrdú poznámku na ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý je vraj najväčším zlom slovenskej politiky. „Naša politická scéna tu celé mesiace, namiesto pomoci ľuďom, rieši jedného duševne narušeného človeka, ktorý je prilepený k svojej stoličke a niet tej moci, ktorá by ho od nej odlepila,“ zdôraznil s tým, že je psov povinnosťou každého opozičného poslanca hlasovať za jeho odvolanie. „Niet tej moci, ktorá by tejto neschopnej a babráckej vláde povedala, že sa má ospravedlniť slovenskému národu za svoje zlyhania a pratať sa kade ľahšie. Odmietnime tento rozklad štátu,“ podotkol.

Pellegrini: Hlas nikdy v živote nevytvorí žiadnu koalíciu s OĽaNO a ĽSNS

Kaliňák: Neskloňujeme problémy, ale riešenia

Na záver venoval Pellegrini povzbudzujúce slová svojim kandidátom v blížiacich sa voľbách. V župných ponúka Hlas štyroch – v Nitre Branislava Becíka, v Prešove Michala Kaliňáka, v Košiciach Roberta Suju a v Žiline Petra Slyška.

„V ostatných krajoch Hlas buď vyslovil alebo vysloví podporu konkrétnemu kandidátovi, o ktorom je presvedčený, že je pre svoju župu tým najlepším riešením,“ objasnil Pellegrini.

Rozrečnil sa tiež o referende či predčasných voľbách. „Potrebujeme povedať jasné nie vláde Hegera s Matovičom a jasné nie politickým stranám, ktoré sú hrozbou pre našu budúcnosť a pre slovenskú demokraciu,“ hovorí. „Predstava ďalšieho roka a pol totálneho chaosu, marazmu a bezradnosti pod roztrasenou taktovkou Igora Matoviča a Eduarda Hegera je vskutku desivá,“ mieni.

Na sneme nechýbal ani kandidát na Prešovského župana Michal Kaliňák. „Prišiel som, lebo Hlas je jednou zo strán, ktorá podporuje môj volebný program. Aj preto, že sa tu stretne veľká skupina ľudí, ktorá nebude skloňovať problémy, ale riešenia,“ uviedol.

Za najväčšie problémy označil sociálnu nestabilitu a ekonomickú neistotu. „Čo najskôr by sme mali prestať pozerať televíziu, kde vidíme politikov, ktorí sa za naše peniaze hádajú. My potrebujeme vidieť riešenia. To sú sociálny zmier, rozvaha a to, aby sa nám politici prihovárali s tými riešeniami,“ povedal.

Predčasné parlamentné voľby sú podľa Kaliňáka nevyhnutnosťou. „Bez ohľadu na to, či referendum bude alebo nie, dnes je už otázka, kedy sa dohodnúť na predčasných voľbách. Ak by ich vyhrali opozičné strany, energetická situácia sa čo najskôr musí zlepšiť,“ tvrdí.

Pripomenul, že Slovensko je štátom Európskej únie a podľa toho by malo konať. „Už dávno sme štátu ponúkali, aby sme čo najviac nevyužitých eurofondov investovali práve na sanovanie všetkých tých škôd, ktoré spôsobuje energetický armagedon,“ uzavrel Kaliňák./agentury/

X X X

Kadyrov po stiahnutí vojakov v Lymane: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov v sobotu vyhlásil, že Rusko by malo na Ukrajine zvážiť použitie jadrových zbraní s nízkou účinnosťou.

S týmto vyhlásením prišiel Kadyrov po tom, ako boli ruské jednotky v sobotu ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

„Podľa môjho osobného názoru by sa mali prijať drastickejšie opatrenia, až po vyhlásenie vojnového stavu v pohraničných oblastiach (Ruska) a použitie jadrových zbraní s nízkou účinnosťou,“ uviedol Kadyrov na svojom kanáli na platforme Telegram, z ktorého citovala agentúra AFP.

Kadyrov pred tým zo zodpovednosti za ústup ruských jednotiek z Lymanu obvinil veliteľa Centrálneho vojenského okruhu generálplukovník Alexandra Lapina.

Komunikácia so šéfom generálneho štábu

Kadyrov tvrdí, že Lapin poslal na všetky smery frontu v Lymane mužov mobilizovaných v Luhanskej ľudovej republike, ale nezabezpečil im potrebnú komunikáciu, interakciu a zásobovanie muníciou.

Podľa svojho statusu Kadyrov o rizikách na lymanskom fronte hovoril so šéfom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimovom. Gerasimov ho však údajne presviedčal, že Lapin je skúsený veliteľ a že k ústupu ruských jednotiek z Lymanu nedôjde.

Kadyrov vo svojom statuse píše, že nie je mrzuté to, že Lapin zlyhal, ale to, že ho „kryjú ľudia v generálnom štábe“.

Zareagoval ruský oligarcha

Dodal, že keby mal tú moc, degradoval by Lapina na radového vojaka, zbavil ho vyznamenaní a „so samopalom v rukách ho poslať do prvej línie, aby krvou zmyl hanbu“, ktorú Rusku spôsobil.

Na tieto Kadyrovove slová medzičasom súhlasne reagoval ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, ktorý len nedávno prestal skrývať, že stojí za súkromnou armádou známou ako Vagnerova skupina – bojujúcou momentálne na strane Ruska aj vo vojne na Ukrajine.

Britská stanica BBC dodala, že „vagnerovci“ na sociálnych sieťach kritizujú vedenie ruského ministerstva obrany už niekoľko mesiacov. Argumentujú, že velitelia týchto žoldnierskych jednotiek sa o svojich podriadených starajú lepšie a bojové úlohy, ktoré im boli zverené, plnia s menšími stratami, aktuality.sk

X X X

Washington Post: Sme dva či tri kroky od jadrovej vojny

 Rusko kradne ukrajinské územie a ešte sa aj vyhráža atómovou vojnou. Hoci je stále mimoriadne nepravdepodobné, že by Rusko použilo jadrové zbrane, expertov znepokojuje rétorika režimu Vladimira Putina.

 Šéf Kremľa na Ukrajine od vojny, ktorú začal 24, februára, nedosiahol prakticky nič. Vojenský neúspech sa Putin v piatok usiloval zakryť vyhlásením o pripojení štyroch ukrajinských území k Rusku na základe vymyslených referend. A k nacionalistickým propagandistickým rečiam Putin opäť pridal vyhrážky, že by mohol siahnuť jadrovým zbraniam.

 Jadrovú triádu tvoria strategické bombardéry, jadrové ponorky a medzikontinentálne balistické rakety. Pozrite si ju na videu US Department of Defense.

Denník Washington Post napísal, že Západ dúfal, že ukrajinské úspechy prinútia ruského prezidenta ustúpiť, no namiesto toho ide šéf Kremľa do ešte väčšieho rizika.

Nikto nevie, čo sa stane

„Znova a znova vidíme, že Putin to vidí ako veľkú existenčnú vojnu a je pripravený zvýšiť stávky, ak prehrá na bojisku,“ povedal pre Washington Post Alexader Gabujev z Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier. „Zároveň si nemyslím, že Západ ustúpi, takže je to teraz veľmi náročná výzva. Sme dva-tri kroky od toho, aby Rusko nedosiahlo svoje ciele a uchýlilo sa k tomu, čo bolo kedysi nemysliteľné,“ uviedol Gabujev očividne narážajúc na použitie jadrových zbraní.

 „Nikto nevie, čo sa Putin rozhodne urobiť, nikto,“ reagoval pre Washington Post predstaviteľ Európskej únie, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, aby mohol diskutovať o citlivej téme. „Ale je úplne v kúte, je to blázon a pre neho neexistuje východisko. Jediným východiskom pre neho je totálne víťazstvo alebo totálna porážka a my pracujeme na tom druhom. Potrebujeme, aby Ukrajina vyhrala, a preto pracujeme na tom, aby sme zabránili najhorším scenárom tým, že pomôžeme Ukrajine vyhrať.“

Franz-Stefan Gady z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie v Londýne si myslí, že pravdepodobnosť, že Putin použije jadrové zbrane, je nízka. Západným politikom ale odkázal, aby túto možnosť predsa len nebrali na ľahkú váhu.

„Je málo pravdepodobné, že sa to stane, ale je to najvážnejší prípad jadrovej hrozbe od 80-tych rokov, keď sa skončila studená vojna. Je to veľmi nebezpečná situácia a západní politici ju musia brať vážne,“ pripomenul Gady pre Washington Post.

Putin nie je samovrah

Odborník však zároveň pripomenul, že Putin má k dispozícii aj iné možnosti, ako eskalovať vojnu. A tie asi využije ešte pred tým, ako by sa rozhodol siahnuť po atómových bombách.

 „Jadrové zbrane by pravdepodobne použil až potom, čo by mobilizácia, sabotáže a iné opatrenia zlyhali, a nie je jasné, čo by Putin ich nasadením dosiahol,“ podotkol Gady. „Z čisto vojenského hľadiska by jadrové zbrane nevyriešili ani jeden z vojenských problémov ruského prezidenta. Na zmenu toho, ako vojna vyzerá, by nestačil jeden útok. Ani by nezastrašil Ukrajinu, aby sa vzdala územia, a ešte by to viedol k zvýšenej západnej podporu a myslím si, že by prišla odpoveď USA,“ vysvetlil Gady.

Bývalý veliteľ amerických síl v Európe Ben Hodges predpokladá, že šéf Kremľa jadrové zbrane nepoužije. „Aj keď je Putin nebezpečný, nie je to samovrah, a ani ľudia okolo neho nie sú samovrahovia,“ povedal pre Washington Post Hodges./agentury/

  X X X

 Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

 Peter Pellegrini zatiaľ vylučuje spoluprácu len s dvomi stranami – ĽSNS a OĽaNO. Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval odmietavo. „Cielene nás chce poškodiť,“ tvrdí.

 Predseda strany Hlas Peter Pellegrini (za rečníckym pultom) a jeho predsedníctvo na sneme v Liptovskom Mikuláši 1. októbra 2022

Predsedníctvo Hlasu prijalo rozhodnutie, ktorým vylúčilo akúkoľvek spoluprácu pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami s ĽSNS a OĽaNO, potvrdil Pellegrini. „Platiť to bude aj pre veľké parlamentné voľby. Nikdy v živote s nimi nevytvoríme žiadnu pred ani povolebnú koalíciu. Nepodporíme ani ich nominantov,“ povedal Pellegrini. Spoluprácu s Republikou však zatiaľ jasne nevylúčil.

Pellegrini: Hlas nikdy v živote nevytvorí žiadnu koalíciu s OĽaNO a ĽSNS

„Niekde sa s nami môže vyskytnúť, v rámci nejakej širšej koalície, ako napríklad pri primátorke Banskej Štiavnice, ktorú podporujeme. Ale ona si vyberala, kto všetko ju bude podporovať. Cielene však bolo odporúčanie pre našich krajských a okresných predsedov nevytvárať s Republikou koalície,“ hovorí. Ak dôjde k zásadnému postoju, že úplne jednoznačne odmietnu spoluprácu s touto stranou, budú vraj o tom informovať.

Spoluprácu s Republikou líder Hlasu jasne nevylúčil

Ráno pred snemom poslal šéf Smeru Robert Fico svojmu bývalému kolegovi videopozdrav s tým, že poukázal na možnosť spolupráce Hlasu s liberálnymi stranami. Podľa neho by išlo o akéhosi „mačkopsa“. Následne zopakoval, že prirodzená a logická by bola skôr spolupráca medzi ich dvomi stranami.

Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov, tvrdí Pellegrini

„Už ma unavujú reči, ktoré rozširuje aj predseda Smeru. Svojimi vyjadreniami chce Hlas cielene poškodiť,“ tvrdí Pellegrini. „Nič z toho, čo hovorí, sa nezakladá na pravde. Nie sme liberálna strana a neplánujeme s takou ani spoluprácu.

Neurobili sme jediný krok, ktorý by nás mohol približovať k liberálom. Jednoducho ide o snahu zneistiť našich voličov. Preto stále prichádza s teóriou, že sme spojení s liberálmi,“ zdôraznil Pellegrini. Naopak mrzí ho, že keď Fico navrhuje odvolať ministra, a sú nachystaní poskytnúť všetkých svojich jedenásť podpisov, ide radšej za Republikou a Hlas obchádza. „Podobne je to pri zvolávaní mimoriadnej schôdze. Tak potom kto je tu pripravený spolupracovať?“ pýta sa Pellegrini./agentury/

X X X

Ruský raper Walkie spáchal samovraždu, aby sa vyhol povolaniu do bojov na Ukrajine

 Ruský raper Ivan Vitalijevič Petunin spáchal v piatok samovraždu, aby sa vyhol povolaniu do bojov na Ukrajine. V rozlúčkovom videu to nazval aktom „posledného protestu“ proti vojne, ktorú na Ukrajine vedie ruský prezident Vladimir Putin.

 Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu pri príležitosti podpisu zmluvy o pričlenení štyroch okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku

K samovražde 27-ročného Petunina došlo v čase exodu, ktorý v Rusku vyvolalo minulotýždňové vyhlásenie čiastočnej mobilizácie. Počas jej chaotického priebehu utiekli tisícky ruských mužov, žien i detí cez hranice do susedných krajín vrátane Gruzínska.

Petunin, ktorý svoj život ukončil v juhoruskom Krasnodare, bol v Rusku známy pod umeleckým menom Walkie. Jeho telo našli blízko výškovej budovy. Na platforme Telegram predtým zverejnil video, v ktorom uviedol, že za žiadne ideály nie je ochotný zabíjať.

Raper, ktorý predtým slúžil v ruskej armáde a liečil sa v psychiatrickej liečebni, svojim fanúšikom odkázal: „Ak pozeráte toto video, už nie som nažive. Nedokážem a nechcem svoju dušu zaťažiť hriechom vraždy. Nie som pripravený zabíjať za žiadne ideály.“

Vyjadril tiež obavy, že Putinova čiastočná mobilizácia sa čoskoro môže zmeniť na úplnú. Objavili sa totiž tvrdenia, že Moskva na záchranu zlyhávajúcej invázie na Ukrajine plánuje do bojov povolať až milión mužov.
Od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie prezidentom Putinom ušlo z Ruska viac než 194.000 jeho občanov do Gruzínska – kde Rusko vtrhlo v roku 2008 – ,Kazachstanu a Fínska, pripomína denník. V drastickejších prípadoch sa ruskí muži uchýlili aj k úmyselnému lámaniu končatín, aby sa vyhli povolávaciemu rozkazu./agentury/

X X X

Rusko nemá informácie, že západné tajné služby môžu za sabotáž Nord Streamu

 Rusko nemá informácie, že sabotáž na plynovodoch Nord Stream, ktoré majú po dne Baltu privádzať ruský plyn do Nemecka, zorganizovali západné tajné služby, uviedol v ruskej televízii tajomník ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že predtým sa západné tajné služby poškodením plynovodov výbuchmi zaoberali, uviedol denník Kommersant na svojom webe.

 „Nemáme takéto údaje (o účasti západných tajných služieb), ale máme informáciu o tom, že predtým to robili. Po nejakom čase to oznámime,“ povedal Patrušev podľa agentúry TASS a dodal, že má na mysli „výbuchy plynovodov“. „Nebudem o tom teraz hovoriť, ale zaoberali sa tým,“ povedal bez toho, aby spresnil, o aké incidenty ide.

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že výbuchy na plynovodoch zorganizovali „Anglosasi“, ktorí podľa jeho názoru „začali ničiť európsku energetickú infraštruktúru“. Americký prezident Joe Biden odmietol Putinovo vyjadrenie ako dezinformáciu a lož.

 Ešte pred Putinovým vystúpením Kremeľ vyzval na medzinárodné vyšetrovanie výbuchov, ktoré poškodili potrubie plynovodov Nord Stream. Hovorca ruského prezidenta ale podľa agentúry TASS ponechal bez odpovede otázku, či je Rusko ochotné podeliť sa o údajné dôkazy, ktoré podľa šéfa ruskej civilnej rozviedky SVR Sergeja Naryškina svedčia o západnej stope v týchto udalostiach.

Naryškin predtým pred novinármi hovoril o dôkazoch svedčiacich o tom, že za útokmi proti plynovodom bol Západ, ale nespresnil, akými dôkazmi Rusko disponuje.

„Už máme isté materiály, ktoré ukazujú na západnú stopu v organizácii a vykonaní tohto teroristického činu,“ povedal Naryškin. „Podľa mňa Západ robí všetko, aby skryl skutočných páchateľov a organizátorov tohto medzinárodného teroristického činu,“ dodal.

O únikoch z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 tento týždeň informovali dánske a švédske úrady. Podľa Európskej únie aj politikov z jednotlivých európskych krajín sú za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko odmietlo, že by bolo za škody zodpovedné, a naopak, spomínalo Spojené štáty. Kremeľ označil za „absurdné“ obvinenie Ukrajiny, že Moskva ničí svoju infraštruktúru, aby prehĺbila energetickú krízu v Európe a vyvolala na Západe pred zimou paniku.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo štvrtok uviedol, že Severoatlantická aliancia by na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov reagovala jednotne a rázne. Poškodenie plynovodov Nord Stream v Baltskom mori podľa Stoltenberga vyvoláva hlboké obavy./agentury/

X X X

Premiér Heger: V živote nedopustíme, aby slovenská ekonomika skolabovala

Premiér Eduard Heger opakuje, že Slovensko má plán v prípade energetickej krízy. Tiež verí, že v decembri nenastane kolaps v nemocniciach. Počas týždňa vyvolali značný ohlas slová premiéra Eduarda Hegera pre Financial Times.

Zahraničným novinám povedal, že slovenskej ekonomike hrozí pre rastúce náklady na elektrinu kolaps.

„Doma budem upokojovať aj naďalej, lebo my riešene doma máme, ale to riešenie doma sa dotkne všetkých v zahraničí,” povedal v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Premiér hovoril, že jeho odkaz cez Financial Times bol všetkým krajinám, ktoré od nás nakúpili lacnú energiu a dnes ju chcú predávať naspäť Slovensku za výrazne viac, že takto to nepôjde a krajinu si ochránime.

Buď nám ostatné štáty vrátia nadmerné zisky, alebo im nepošleme elektrinu, varoval ich Heger.

Nedostatočné riešenie

V piatok sa energetická kríza riešila na bruselskej pôde. Ministri členských krajín Európskej únie (EÚ) zodpovední za energetiku prijali isté opatrenia.

Slovensku ale s riešením nie je spokojné. Heger hovorí, že je to pre nás nedostatočné.

„My sme jasne povedali, že európske riešenie by malo byť také, že ktokoľvek to predá za cenu 500 eur a kúpil to za sto eur, tak by 400 eur mal poslať do krajiny, odkiaľ to kúpil, čo by bolo v tomto prípade Slovensko. Toto sa neschválilo, ale Európska komisia urobila ústupok a povedala, že sa dobrovoľne môžeme dohodnúť s krajinami, ktoré energiu kúpili lacno a predávajú draho,” povedal premiér.

Znamená to, že paušálne riešenie Slovensku neprešlo, ale môže sa individuálne dohodnúť s krajinami ako Česko či Nemecko, ktoré od nás kúpili lacnú elektrinu, že by nám nadmerný zisk poslali naspäť. Ale je to na ich dobrovoľnej báze.

Heger už vstúpil do rokovania s nemeckým kancelárom. A opäť zopakoval, že ak sa nedohodnú, tak im nebudeme môcť elektrinu dodať.

No tiež hovorí, že sú tu ešte aj nevyčerpané eurofondy, ktoré by chceli použiť na pomoc firmám zasiahnutým energetickou krízou. „Tam vidíme výrazný posun s Európskou komisiou, ktorá preukazuje značnú snahu vyhovieť,” povedal Heger.

Verí, že nemocnice neskolabujú

Okrem hroziacej energetickej krízy žije krajina posledné dni aj výpoveďami lekárov. Takmer 2000 lekárov sa rozhodlo podať výpovede, v mene požiadaviek Lekárskeho odborového združenia.

Ak sa s nimi vláda počas nasledujúcich dvoch mesiacov nedohodne, v decembri odídu. Heger ale verí, že v decembri kolaps v nemocniciach nenastane.

Hovorí, že lekárom rozumiem, keď hovoria o dlhodobom zlom stave v zdravotníctve. Na druhej strane poukazuje na to, že pre zdravotníctvo urobila táto vláda to, čo žiadna vláda od roku 2006.

Spomína reformy, plán obnovy aj zvýšenie platov, o ktorom sa rokuje v parlamente. „Podávať takejto vláde výpovede nie je fér,“ povedal.

Podľa neho je teraz úlohou ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby lekárom ukázal, čo všetko urobili a kedy budú ďalšie výsledky.

Posilniť vonkajšie hranice

Uplynulé dni začali naši západní susedia zavádzať kontroly na hraniciach so Slovenskom. Urobilo tak Česko aj Rakúsko. Dôvodom je zvýšená nelegálna migrácia.

Heger hovorí, že problém je na vonkajšej hranici Schengenu, konkrétne na hranici medzi Maďarskom a Srbskom a preto treba posilniť túto hranicu.

„Povedali sme, poďme pomôcť Maďarsku zvládať situáciu, lebo pre nich je to tiež veľké sústo, keď sa im tam navalí viacej ľudí. Pošlime našich policajtov, Čechov, Rakúšanov, Slovákov na hranicu Maďarska so Srbskom a Maďarska s Rumunskom, aby pomohli zvládnuť nápor tam a nedovolili ilegálnej migrácii do Európy. Potom si nemusíme medzi sebou zatvárať hranice,” povedal Heger.

To, že by sme my zavreli hranicu s Maďarskom, považuje za zlý prístup. „Keď si pozatvárame hranice, aký má význam Schengen,” pýtal sa.

Zahodiť politické tričká

Popri tom všetkom sa slovenská politická scéna posledné dni venuje odvolávaniu lídra OĽaNO Igora Matoviča z postu ministra financií.

Poslanci mali o návrhu na jeho odvolanie hlasovať vo štvrtok. Nakoniec schôdzu prerušili po tom, čo skolaboval poslanec OĽaNO. Hlasovanie sa presunulo na utorok.

„Odvolávanie nemalo byť,” reagoval na dianie. Hovorí, že poslanci by mali teraz odložiť svoje politické tričká a riešiť skutočné problémy ľudí ako je aj energetická kríza.

A keď sa to vyrieši, potom nech sa dejú politické bitky. „Myslím si, že to bolo zbytočné, zobralo to jeden a pol dňa parlamentu,” povedal.

Igor Matovič si počas odvolávania neodpustil ani útoky voči novinárom.

Na otázku, či je v poriadku, že označuje novinárov za progresívnych fašistoch a použil aj prirovnanie k Hitlerovým novinárov, premiér neodpovedal priamo.

„Na Slovensku musíme chrániť profesiu novinárov, aby mali slobodu, aby mali autonómiu, aby mohli písať. Samozrejme so slobodou ide aj zodpovednosť,” povedal Heger./agentury/

X X X

Špičkový právnik Matúš Varga: Odísť do USA a zlegalizovať si tam pobyt je práve teraz najľahšie

 Zažil súdy a väznice vo všetkých štátoch USA. Kariéru rozbehol vďaka rusky a španielsky hovoriacim klientom. Tí prví si ho našli pre jeho ruštinu, tí druhí si mysleli, že je jedným z nich a volá sa Vargas. Všetkých si však získal šarmom a ľudským prístupom. Dnes je Matúš Varga úspešný a vyhľadávaný imigračný právnik v Miami na Floride. Mrzí ho, že Slováci žijúci v USA sú v dodržiavaní pravidiel neporiadni. „Keby chceli a dali si veci do poriadku, takmer každý by tam mohol žiť legálne. Dnes je to možné a ľahké. Spojené štáty navyše práve teraz hľadajú státisíce ľudí na voľné pracovné pozície,“ vyhlasuje.

 V Spojených štátoch žije Varga už 16 rokov. Zastupuje prisťahovalcov z Ruska, Latinskej Ameriky, Ázie, ale aj z Maďarska, Česka či zo Slovenska.

Čo potrebuje Slovák na vysťahovanie sa do Spojených štátov?

Ako sa dá pobyt v USA legalizovať zo dňa na deň?, Aké zbytočné chyby robí okolo 750-tisíc Slovákov žijúcich za oceánom?, Aké vtipné situácie zažil vo väzniciach, na súdoch a pri kontrolách imigračného úradu?

 Matúš Varga chcel byť advokátom či exekútorom. Už počas štúdia práva v Bratislave sa vybral s kamarátkou do USA, naučiť sa jazyk, okúsiť svet. Robili, kde sa dalo. Upratovali, umývali riad, obsluhovali v reštauráciách. Domov sa vrátili s novými skúsenosťami. Skončili vysokú školu a odišli znova do USA. Odvaha im nechýbala. V Miami na Floride zaklopali na dvere advokátskej kancelárie so zameraním na imigračné právo. Prijali ich. Po čase sa kamarátka vrátila na Slovensko, chýbal jej domov. V Bratislave si otvorila vlastnú prax, o niekoľko rokov aj Varga, ale na Floride. Žije tam už 16 rokov a klientov z Ruska, Latinskej Ameriky, Ázie, ale aj z Maďarska, Česka či zo Slovenska už obhajoval vo všetkých štátoch USA.

 „Úspech prišiel, keď ma začali húfne vyhľadávať prisťahovalci z Mexika a Latinskej Ameriky. Vtedy som ešte nehovoril po španielsky a oni nevedeli po anglicky. Možno si mysleli, že sa volám Vargas. Náročné boli najmä výsluchy vo väzniciach, ale ja som si všetko zapisoval, dodatočne prekladal a hoci to bolo náročné, dôležitý bol výsledok,“ spomína na ťažké začiatky v zámorí.

 Florida, najmä Miami, je pre imigračného právnika dobré miesto. Prichádza tam mnoho prisťahovalcov, hneď po príchode si chcú zlegalizovať pobyt, ale sú aj takí – a patrí medzi nich aj väčšina Slovákov – čo si myslia, že keď majú roky legálnu firmu, dom, auto a platia dane, nemusia mať legálny status občana. To je však veľký omyl a ak napríklad spôsobia dopravnú nehodu, čaká ich väzenie a v minulosti po ňom nasledovala okamžitá deportácia na Slovensko. „Našinci to zbytočne podceňujú. Mám skúsenosť, že siedmi z desiatich Slovákov žijú v USA ilegálne, ale nemuseli by,“ hovorí Varga.

Vo videu sa dozviete, ako sa dá americké občianstvo dieťaťa rozšíriť na celú rodinu. Ako ľahko po zmenách, ktoré zaviedol súčasný americký prezident Joe Biden, možno zadarmo získať zelenú kartu. Čo sú to investorské víza? Čo potrebuje na vysťahovanie do USA pilot, architekt, návrhár či moderátor?

Pozrite si podrobnosti vo videu alebo si vypočujte druhú časť nového seriálu denníka Pravda s názvom Naši a svetoví.

Naši a svetoví

Vo svete, za hranicami domoviny, žijú približne dva milióny Slovákov. Najviac ich je v USA, potom nasleduje Česká republika, po nej Kanada a Maďarsko. Len za posledných 15 rokov odišlo z krajiny do sveta za prácou aj za novými skúsenosťami vyše 300-tisíc našincov. Sú takí, ktorí nabrali skúsenosti a vrátili sa domov, iní sa vlastným umom a šikovnosťou presadili v silnej konkurencii a žnú úspechy za hranicami dodnes. Niekoľkých vám predstavíme v novej rubrike denníka Pravda./agentury/

X X X

Futbalové bašty chátrajú, sú z nich ruiny. Z niektorých sú bezdomovci

Kedysi patrili k baštám slovenského futbalu. Teraz chátrajú, stali sa z nich futbalové ruiny. Komplikované obdobie má za sebou košický i prešovský futbal, ich tímy už roky chýbajú medzi slovenskou elitou.

 Legendy Interu, asistent trénera Ladislav Petráš (vpravo) a Szilárd Németh, ktorý jediným gólom rozhodol o výhre mužstva v zápase s Ružomberkom vo finále Slovenského pohára 2001.

V kritickej situácii sa aktuálne ocitol reprezentant ďalšieho krajského mesta Nitry. Mužstvo spod Zobora ešte vlani na jar hralo v najvyššej súťaži, ale teraz sa trápi vo štvrtej lige.

A umieračik zvoní FK Senica, ktorý po finančnom kolapse padol v lete až do štvrtej ligy, ale ani do nej napokon nenastúpil.

Podobnú situáciu veľmi dobre pozná Jozef Barmoš. Zažil strmhlavý pád s Interom Bratislava. Klub preslávili mnohé legendy československého a slovenského futbalu, v roku 2000 a 2001 vybojoval titul i Slovenský pohár, ale o šesť rokov neskôr vypadol z najvyššej súťaže a už sa v nej viac neobjavil.

Na jar 2009 síce vyhral druholigovú súťaž, ale predstaviteľ majiteľov Ľubomír Chrenko oznámil, že klub už sponzori nebudú viac podporovať.

 Prezident Interu Bratislava Jozef Barmoš v auguste 2010, keď klub prežíval existenčné problémy. Legenda žlto-čiernych sa výrazne pričinila o to, že Inter nezanikol.

Prvoligovú licenciu predal práve Senici, ktorá bola v tom čase lídrom štvrtej ligy a z večera na ráno sa stala nováčikom v najvyššej súťaži. V Interi to znamenalo koniec mužského futbalu.

„Bola to čudná hra. Noví majitelia boli zároveň hrobármi klubu,“ nevyrovnal sa ani po viacerých rokoch s likvidáciou klubu Barmoš.

Z interistov sa stali bezdomovci

Legendárny obranca, bronzový medailista z ME 1980, prežil na Pasienkoch najkrajšie roky. Keď tím v žlto-čiernych farbách žal posledné úspechy na slovenskej scéne, pôsobil v klube ako generálny manažér. Súčasnú situáciu Senice, ktorá preberala štafetu po Interi, nevidí optimisticky.

„Mrzí ma, v akej situácii sa Seničania ocitli. Nikomu niečo podobné neprajem, zažil som to na svojej koži. Mám obavy, že sa futbal v Senici len tak na nohy nepostaví. Je to problém, pretože samosprávy, mestá, športu príliš nepomáhajú.

Tomuto spoločenskému nezáujmu o šport nerozumiem. Pýtam sa, načo investovali v meste do štadióna, keď tam končí futbalový život? Dúfam, že sa v klube udrží aspoň mládež.“

 Barmoš sa v kritickom období postavil na čelo Interu a mal výrazný podiel na tom, že v ňom úplne nezanikol futbalový život. Pokračoval najmä v práci s mladými talentovanými futbalistami.

V Interi dali dokopy aj seniorský tím, ktorý sa z piatej ligy vyhrabal postupne až do druhej, ale medzi slovenskú špičku, do ktorej desaťročia patril, sa už nevrátil.

„Na to bolo potrebné získať viac financií. Tie nám chýbali aj na druhú ligu. Bez podpory silného sponzora sme nemali šancu. To je aj súčasný problém Senice,“ približuje prezident Interu a bývalý československý reprezentant.

Inter sa vysťahoval do Stupavy, kde si vybudoval svoje sídlo. Aktuálne pôsobí v tretej lige. Jeho prioritou zostala mládež. V klube sa starajú o 350 detí.

„Venujeme sa im celý týždeň, čo pokladám za spoločensky užitočnú prácu, ale necítime takmer žiadnu podporu od mesta a ďalších, ktorým by na tom malo tiež záležať.

 Legendy Interu, asistent trénera Ladislav Petráš (vpravo) a Szilárd Németh, ktorý jediným gólom rozhodol o výhre mužstva v zápase s Ružomberkom vo finále Slovenského pohára 2001.

Chýbajú nám ihriská pre mládež. Prišli sme o všetko, aj o štadión na Pasienkoch, nedostali sme zaň nijakú kompenzáciu, aspoň náhradné plochy, hoci aj na periférii Bratislavy.“

Interu sa nepodarilo doteraz nájsť trvalé sídlo v meste, ktoré desaťročia reprezentoval, v tom vidí najväčší problém aj Barmoš.

„Stali sme sa bezdomovcami. V Stupave sa Inter nechytil, aj preto budeme v najbližšej budúcnosti hrávať domáce zápasy v Dunajskej Lužnej. Sme rozhádzaní na mnohých miestach a za prenájmy platíme nekresťanské peniaze,“ povzdychol si.

Dlhy narástli na 750-tisíc

Senický klub má síce vynovený stánok, kde sa hrala prvá liga nepretržite trinásť sezón, ale za niekoľko týždňov prišiel o mužstvo seniorov.

V prvých sezónach po vstupe do prvoligovej súťaže pôsobil ako stabilný článok v slovenskom futbale. Ako nováčik obsadil v dvanásťčlennom pelotóne šieste miesto, aj pred tímami ako Trnava či Dunajská Streda.

 Senica potom tri roky po sebe reprezentovala v Európskej lige, dvakrát skončila v lige druhá. Dva razy sa prebojovala do finále Slovenského pohára a podľahla v ňom až na penalty.

Dlhodobé finančné problémy vyvrcholili v tomto roku, keď klub nebol schopný plniť si zmluvné záväzky k hráčom i k ďalším pracovníkom. Na jar dohrával ligu už len s dorastencami a hoci obsadil 10. miesto a v pohode sa zachránil, preradili ho až o tri súťaže nižšie pre neplnenie si licenčných povinností.

Právny zástupca Únie futbalových profesionálov Peter Lukášek zastupuje bývalých senických hráčov. „Momentálne klub dlhuje 750-tisíc eur všetkým veriteľom, hráčom, trénerom, pracovníkom,“ tvrdí.

Táto suma je momentálne nevymáhateľná. „Senický klub pôsobí ako schránkový subjekt, je to niečo, čo existuje len na papieri, nevlastní štadión, nijaké aktíva, majetok, ktoré by sa mohli speňažiť.

 Neexistuje forma, ako ho prinútiť, aby vyrovnal záväzky. Klub má od FIFA zákaz prestupov,“ vysvetľuje komplikovanú situáciu Lukášek.

Tento prípad nemusí byť v slovenskom futbale posledný. Právnik vidí hrozbu, lebo neexistuje garancia, aby sa niečo podobné neopakovalo.

„Vieme, že potrebujeme zvýšiť bankovú záruku, ktorá by kryla minimálne polovicu rozpočtu klubu na mzdy hráčov. Futbalový zväz a Únia ligových klubov, ktorá riadi najvyššiu súťaž, tvrdia, že stačí 30-tisícová suma, ktorú kluby ukladajú pred sezónou na zväzový účet.

Tú však v prípade Senice vyčerpal jeden hráč, ktorý mal právoplatné rozhodnutie, na ostatných nezostalo nič. Neexistujú nijaké mechanizmy a nie je ani záujem prijímať tvrdšie opatrenia. Kluby – až na malé výnimky – nič nevlastnia, nemajú majetok.“

V lete opustili prvoligovú scénu pre neplnenie licenčných podmienok aj futbalisti Serede, do tretej ligy padli z výšky – zo šiestej priečky prvoligovej tabuľky. Štyri roky účinkovali medzi najlepšími, ale ich štadión nespĺňal podmienky a nemohli tam hrať zápasy.

 Kočovali po celom západnom Slovensku, doma boli v Nitre, Zlatých Moravciach, Trnave, v Myjave a aj na bratislavských Pasienkoch. Po štyroch rokoch sa vrátili do Serede, kde môžu hostiť treťoligových súperov, čo v klube považujú za jeden z pozitívnych momentov.

Za Nitrou je už len Marcelová

Podobné problémy nemusia riešiť v Nitre. Donedávna prvoligový klub, zadlžený síce až po uši, má zatiaľ kde hrávať. Je doma na štadióne pod Zoborom, ktorý prešiel rekonštrukciou, dostal moderný strih a spĺňa požiadavky aj na zápasy reprezentácie.

Namiesto Slovana či Trnavy však Nitrania na ňom hostia okolité dediny, ktoré pôsobia s nimi vo štvrtej lige. Po ôsmich kolách im hrozí ďalšia športová potupa. Získali zatiaľ len bod a patrí im predposledné miesto. Za reprezentantom krajského mesta je len Marcelová…

Klub, ktorý roky patril medzi najlepšie vo výchove talentov, prišiel aj o silné výbery do 17 a 19 rokov. Futbalisti sa rozutekali po okolitých kluboch, v áčku mužov už nepôsobia nijakí hráči, ktorí v ňom boli ešte vlani na jar.

 V úvode sezóny Nitrania nevycestovali na súboj do Lednických Rovní, nenazbieralo sa dosť futbalistov, aby mohli odohrať majstrovský zápas. Skontumovali ho v prospech súpera a v prípade, že by sa podobná situácia opakovala, Nitre hrozí, že ju vylúčia zo súťaže.

„V klube je stále kopa nevyriešených vecí, ktoré sa roky nabaľovali, rástli dlhy, striedali sa tu majitelia. Na čelo sa dostali aj ľudia, ktorí nemali o futbale ani šajn. To, čo sa deje, je dôsledok toho všetkého.

Mali by viac pomôcť domáci Nitrania, ktorí sa radi hrdia, že majú nitrianske srdiečka, ale príliš sa to neprejavuje. Nitriansky futbal dopláca na rozhasené vzťahy,“ tvrdí bývalý vynikajúci futbalista Augustín Antalík.

Rodák z neďalekých Veľkých Ripnian prežil najlepšie roky v Baníku Ostrava, s ktorým vybojoval dva federálne tituly, na sklonku kariéry pôsobil v Nitre. V posledných sezónach pomáhal klubu na poste trénera a momentálne je vedúci mužstva mužov.

 Podľa neho sa k tradičnému nitrianskemu futbalovému klubu stavia macošsky mesto. „Poznám podobnú situáciu z Ostravy. Aj tam sa dostal do veľkých problémov Baník, ale krízu prekonal. Ale len vďaka mestu, u ktorého našiel podporu. Aj v Nitre je to jediná cesta.

Mesto vlastní štadión a FC Nitra je značka. Tá by mala byť prioritou. Keď mesto nepodá pomocnú ruku, klub sa z toho nevyhrabe. Aj hokej, ktorý je na tom teraz lepšie, mal pred časom problémy. Aj jemu pomohlo mesto, aby sa postavil na nohy.“

Za pochodu, tesne pred štartom súťaže, narýchlo pozliepali v klube mužstvo, na lavičku sa posadil mladý tréner Jozef Kozák, ktorý si aj priviedol zopár hráčov. „Pomaly skladáme mužstvo, verím, že situácia sa bude zlepšovať a súťaž dohráme. Hráči sú amatéri, dostávajú nejaké drobné.

Zatiaľ kvalita chýba, ale tím potrebuje teraz čas, musí sa zohrať. To nie je otázka jedného či dvoch týždňov. A v zime sa musí káder posilniť. Kým však hráme, tak žijeme,“ vraví Antalík, ktorý minulý mesiac oslávil 69. narodeniny.

Veľké mestá zostávajú bez ligy

Klub dlhuje svojim bývalým hráčom 420-tisíc eur. Aj preto mala aj Nitra pozastavené transfery, nemohla dopĺňať káder o nových hráčov. V tomto smere nastal aspoň malý posun. Potvrdzuje to aj právny expert Peter Lukášek.

 „V júli došlo v klube k akcionárskej zmene, aspoň navonok sa to takto javí. S novými akcionármi klubu sme sa dohodli, že tento dlh vyrovnajú. Túto dohodu potrebovali, aby odblokovali zákaz prestupov od FIFA a mohli aspoň odohrať štvrtú ligu.

Nitra uznala dlhy a zaviazala sa ich uhradiť v siedmich splátkach do júla 2023. Hráči sa navyše plošne dohodli, že ak ani jedna splátka nebude meškať, vzdajú sa tridsiatich percent záväzkov. Prvá splátka bola uhradená, uvidíme, čo bude ďalej,“ približuje Lukášek.

Aj posledné skúsenosti trápiacich sa klubov opäť vyvolali diskusiu o transparentnosti vlastníckych vzťahov. Svetlo sveta by mala uzrieť smernica o vlastníckych štruktúrach futbalových klubov. Mala by priniesť aj povinnosť väčšej kontroly, kto sa môže stať ich vlastníkom.

„Podľa mňa neskoro, ale SFZ sa aspoň touto otázkou konečne zaoberá. Malo by byť jasné i verejne známe, kto je vlastníkom klubu. A tiež by malo byť zrejmé, ako možno klub nadobudnúť a kedy.

 Je zlé, ak sa pravidelne opakuje, že v strede súťaže nastúpi nový vlastník a od začiatku si neplní povinnosti. Taká zmena by nemala mať negatívny vplyv na už rozbehnutú sezónu. Nemôže pokračovať stav, aby riadiaci orgán súťaže nemal v tomto procese žiadne slovo,“ dodáva Lukášek.

Únia ligových klubov by chcela mať v elitnej súťaži zástupcov veľkých miest, kde je futbalová tradícia a aj vyšší divácky potenciál. Zatiaľ sa však musí najvyššia súťaž zaobísť bez tradičných klubov z Košíc, Prešova, Nitry.

Banská Bystrica sa vrátila do nej len toto leto, hlavné mesto zastupuje iba Slovan, hoci donedávna malo tri prvoligové tímy. Návrat kedysi silných mužstiev do elitnej súťaže zostáva naďalej vo väčšine prípadoch v nedohľadne./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.