Kennedy: Role USA pro ukrajinský lid hrozná. Biden léčit, dát už konec války na Ukrajině, nevraždit lidi. Prezidentem SR Babiš? Lepší, než Pavel ČR

Demokratický prezidentský kandidát Robert F. Kennedy Jr. ve středu řekl, že role Spojených států v rusko-ukrajinské válce je pro ukrajinský lid „hrozná“, cituje The Hill. „Zanedbali jsme mnoho, mnoho příležitostí k mírovému urovnání této války,“ řekl Kennedy v živém vysílání celoamerické televizní sítě NewsNation. „Myslím, že způsob, jakým jsme vedli válku, je špatný… je pro ukrajinský lid hrozný.“

Kandidát na prezidenta pro rok 2024 řekl, že přesně neví, jak by vyjednaný mír vypadal, ani zda by to znamenalo postoupení ukrajinského území Rusku. Z vytváření podmínek pro válku ale obvinil desetiletí politiky USA a NATO vůči Ukrajině a Rusku.

„Bylo nám řečeno, že jde o humanitární záležitosti. … Ale když byl prezident Biden dotázán, proč jsme tam, řekl, že pro změnu režimu Vladimira Putina,“ uvedl Kennedy. Připomeňme, že počátkem loňského roku Biden poznamenal, že Putin „nemůže zůstat u moci“. Až později tvrdil, že po změně režimu nevolá.

Kennedy také odkazoval na komentáře ministra obrany Lloyda Austina, že mezi cíle USA při pomoci Ukrajině je „vidět oslabené Rusko“. „To je opak humanitární mise, to je mise o opotřebovací válce, ve které umírají lidé Ukrajinci,“ řekl Kennedy na NewsNation.

Podle soudu Roberta Kennedyho jde na Ukrajině o zástupnou válku mezi Ruskem a Spojenými státy, do které byl vtažen ukrajinský lid, server vsevec.cz

X X X

HACKEŘI  NAPADLI  OMNIPOL,  NEZAPLATIL JIM  MILIONY?

Omnipol nezaplatil, hackeři zveřejnili data českých zbrojařů na darknetu

V úterý vypršel zbrojařskému koncernu Omnipol čas, který měl na zaplacení „výkupného“ hackerům, kteří předminulý týden ukradli jeho data. Omnipol podle všeho nezaplatil, protože útočníci soubory nyní nabízejí volně ke stažení. Jde mimo jiné o „dokumenty klientů a zaměstnanců firmy, pasy a utajované informace“, jak stojí v popisku, který k datům uvedli sami hackeři.

Stránku na darknetu (tedy jakési odvrácené straně internetu, kde nezřídka probíhají nelegální obchody), z níž lze soubor s daty Omnipolu stahovat, si prohlédlo už přes dva tisíce lidí a lze předpokládat, že část z nich možnost stažení souborů využila. Podle hackerů jde zatím o „ochutnávku“ dat, která se jim podařilo Omnipolu vzít. Pokud jim firma nezaplatí, zveřejní prý vše.

Podle zdroje MF DNES panuje uvnitř firmy zjitřená atmosféra. „Je riziko, že to poškodí vztahy s obchodními partnery a naruší důvěru,“ uvedl zdroj redakce obeznámený se situací v Omnipolu. Sama společnost se k útoku nechce vyjadřovat.

X X X

PUTIN  PŘEBRAL  VLÁDU  PO  PRIGOŽINOVI

Putin přebírá vládu nad Prigožinovým impériem, jde po jeho spojencích

Režim ruského prezidenta Vladimira Putina se po rebelii ruské žoldnéřské Wagnerovy vojenské skupiny pokouší ovládnout impérium jejího šéfa, Jevgenije Prigožina. Ubezpečuje představitele zemí v Asii a Africe, že vše je při starém. Samotné žoldáky se snaží dostat pod kontrolu, některé údajně zatýkají. Putin dal najevo, že půjde po Prigožinových spojencích.

 Náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Veršinin v pondělí zamířil do Damašku za syrským prezidentem Bašárem Asadem, aby mu sdělil, že místní členové Wagnerovy vojenské skupiny už dále nebudou působit nezávisle. Podle saúdských médií citovaných ruským deníkem Kommersant Rusové zadrželi v Sýrii zdejší hlavu wagnerovců spolu s dalšími třemi vysoce postavenými veliteli žoldnéřské skupiny, uvedl server Meduza s tím, že ale zprávy nebyly nezávisle ověřeny.

Tyto události ukazují na dvojí výzvu, které Putinův režim čelí po víkendové rebelii šéfa wagnerovců. Putin hodlá potrestat všechny, kteří by mohli být spolčeni s Prigožinem, zároveň ale hodlá zachovat rozsáhlé sítě vlivu, které takzvaný „Putinův šéfkuchař“ rozprostřel napříč kontinenty.

Žoldnéřská skupina působí v Sýrii, Mali, Středoafrické republice či Libyi v bezpečnostních složkách nebo na pozici vojenských poradců. Rusku tím zajišťuje vliv na místní vysoce postavené politiky, kromě toho též umožňuje Moskvě bohatnout na zlatu či diamantech a dalších lukrativních zdrojích, ke kterým se wagnerovci dostali.

Zástupci ruského ministerstva zahraničí volali prezidentovi Středoafrické republiky, aby jej ujistili, že víkendové události nemění nic na ruské expanzi do Afriky. Ruská vládní letadla kromě Sýrie přistála i v Mali, uvádí zdroje listu The Wall Street Journal. Podle listu spěšná diplomatická aktivita naznačuje, že Putin se snaží své spojence ubezpečit, že domácí chaos nebude mít na dosavadní vztahy a společné operace žádný vliv.

Asadova kancelář po setkání s náměstkem ruského ministerstva zahraničí Sergejem Veršininem uvedla, že obě strany spolu hovořily o koordinaci, a to především „ve světle nedávných událostí“. Podle zdrojů obeznámených s celou situací Veršinin přiletěl i proto, aby od Asada získal záruky, že nedovolí wagnerovcům opustit Sýrii bez dohledu Moskvy. Žoldnéři se museli shromáždit na letecké základně spravované ruským ministerstvem obrany v syrském městě Latákie. Wagnerovci údajně poslechli.

Moskva se po většinu času k wagnerovcům oficiálně nehlásila. Až v úterý Putin oficiálně připustil, že ruská vláda žoldnéře financovala, platila jim miliardy rublů. Šéf Kremlu zároveň slíbil veřejně zúčtovat s těmi, kteří ve spojení s wagnerovci vydělávali na dodávkách potravin.

Putinova pomsta

Podle ruského novináře Konstantina Remčukova, který se zúčastnil setkání Putina s ruskými médii za zavřenými dveřmi, prezident uvedl, že prozkoumá Prigožiny kontrakty s ministerstvem obrany. Podle novináře se Putin soustředil na ekonomické motivy Prigožina, přičemž naznačil, že úřady budou pátrat po tom „kdo co podepsal, kdo lobboval za zakázky, za uniformy nebo za zbraně.“

Vlivný oligarcha kolem sebe vytvořil síť kontaktů, připomíná list The New York Times. Podle listu hluboké vazby s vládnoucí elitou komplikují snahu Kremlu potrestat lidi spojené s rebelií.

„Je to velmi komplikovaná otázka,“ připustil politický konzultant Kremlu a ruský poslanec Oleg Matvejčev, že není snadné určit, koho potrestat. On sám dříve s Prigožinem spolupracoval, ale ukončil partnerství poté, co podle svých slov poznal, že podnikatel je „mentálně nestabilním“ člověkem.

Podle něj cíli trestných zátahů vlády nebudou ti, kteří se jen „někde vyfotili s Prigožinem“, ale ti, kteří „jej aktivně kryli, aktivně v tom pokračují a aktivně pracují proti prezidentově politice“.

Několik médií spojovaných s Prigožinem je zablokovaných, také společnosti, které jsou s jeho osobou propojeny, přestaly fungovat, uvádí ruský nezávislý portál Bumaga. Zavřené je například Wagnerovo centrum v Petrohradu, nefungují též jeho trollí farmy a mluví se o prodeji mediální sekce oligarchova impéria.

Podle neověřených zpráv úřady v minulých dnech zatkly ruského generála Sergeje Surovikina, zástupce velitele invazních vojsk na Ukrajině, který působil též v Sýrii. Americká média s odvoláním na zpravodajské zdroje uvedla, že Prigožin informoval Surovikina o svém plánu zajmout ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. To ale popřel mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, Moskva oficiálně neuvedla, zda je generál zatčený, či ne.

Prigožin měl s ruským vojenským vedením dlouhodobě napjaté vztahy. Situace vyvrcholila poté, co ruské ministerstvo obrany oznámilo, že se žoldnéři musí začlenit do armády. Prigožin to odmítl. Po vzpouře Putin řekl, že bojovníci musejí vstoupit do armády, nebo odejít do Běloruska za svým velitelem. Po uzavření dohody s běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem zamířil Prigožin do Minsku.

Co přesně s wagnerovci bude, je nejasné. Stejně tak s Prigožinovým osudem. Podle expertů by se mohl chtít přesunout do Afriky, aby zde dále spravoval svůj byznys. „Afrika na něj čeká, Sýrie na něj čeká,“ prohlásil bývalý wagnerovec Marat Gabidullin. „Není tam nikdo, kdo by ho nahradil.“

X X X

MASAKR  V  KRAMATORSKU,  ZBYTEČNÍ  MRTVÍ

JEDNAT  S  RUSKEM  O  MÍRU,  JAK  VOLÁ  IZRAEL,  PAPEŽ…

INICIATIVU  VYVINOUT  I  NĚMECKO,  NEBÁT  SE  USA

Zabili jsme dva generály a 50 důstojníků, tvrdí Kreml o Kramatorsku

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek uvedlo, že v úterý při „vysoce přesném úderu“ na ukrajinský Kramatorsk jeho síly zlikvidovaly dva ukrajinské generály a až padesát ukrajinských důstojníků. Podle ukrajinských představitelů ale Rusové v Kramatorsku zasáhli balistickou raketou Iskander pizzerii plnou civilistů. Zahynulo při tom nejméně dvanáct lidí, včetně tří dětí.

 Válka na Ukrajině

„Podle zpřesněných informací byly v důsledku vysoce přesného úderu z 27. června ve městě Kramatorsk Doněcké lidové republiky na místo dočasného nasazení 56. samostatné motorizované pěší brigády ukrajinských ozbrojených sil zlikvidováni dva generálové, kteří se účastnili štábní porady, až 50 důstojníků ukrajinských ozbrojených sil a také až 20 cizích žoldnéřů a armádních poradců,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Kramatorsk přitom označilo za součást takzvané Doněcké lidové republiky, tedy mezinárodně neuznávaného útvaru, který na východní Ukrajině vyhlásili v roce 2014 proruští separatisté. Kramatorsk ale separatisté v roce 2014 ovládli jen nakrátko a od té doby je pod kontrolou Kyjeva.

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko ve čtvrtek informoval o zvýšení bilance mrtvých po ruském útoku na Kramatorsk na dvanáct, včetně tří dětí. Zranění podle něj utrpělo zhruba 65 lidí, mezi nimi i osmiměsíční dítě.

Portál RBK Ukrajina napsal, že záchranná akce na místě pizzerie, která byla v době útoku plná lidí, skončila ve čtvrtek ráno. Záchranáři předtím zpod trosek vyprostili tělo dvanácté oběti. „Dvacet lidí požádalo o psychologickou pomoc,“ uvedl šéf oblastní správy Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko.

„Prosím všechny: nezanedbávejte bezpečnostní opatření! Evakuujte se do bezpečnějších oblastí Ukrajiny!“ napsal Kyrylenko na Telegramu.

Útok pomohl navést ruský agent

Ukrajinská tajná služba ve středu oznámila, že zadržela agenta ruské vojenské rozvědky, zaměstnance místní plynárenské společnosti, který údajně pomohl navést ruský útok na Kramatorsk. Na pokyn ruské rozvědky tajně pořídil videozáznam gastronomické provozovny v centru Kramatorsku a poblíž zaparkovaných aut s vojenskými poznávacími značkami, který předal Rusům. Následoval zásah pizzerie.

Úřad generálního prokurátora ve čtvrtek uvedl, že zadržený muž byl informován, že je podezřelý ze spáchání vlastizrady. Za tento trestný čin hrozí až doživotní trest. Prokuratura muže neidentifikovala ani neuvedla, jak na obvinění reagoval. „Každý, kdo pomáhá ruským teroristům ničit životy, si zaslouží maximální trest,“ uvedl ve středu večer ve svém videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Moskva popírá, že by na Ukrajině útočila na civilisty, její tvrzení ale vyvracejí zprávy médií i řada svědectví. V polovině tohoto měsíce zasáhly ruské síly také bytový dům ve městě Kryvyj Rih v jižní části Ukrajiny, následkem čehož podle ukrajinských úřadů zemřelo 13 lidí a dalších zhruba 30 utrpělo zranění.

V dubnu zemřelo 23 lidí v Umani ve střední části Ukrajiny, kde ruská raketa zasáhla panelový dům. V lednu svým rozsahem šokoval útok na bytový dům v Dnipru, kde podle ukrajinských úřadů zemřelo nejméně 46 lidí.

X X X

BIDEN  SPÍ  V  MASCE,  UŽ  BY  SE  MĚL  LÉČIT,  DÁT  KONEC  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ

Podivné otlačeniny na Bidenově obličeji: Bílý dům vysvětlil, proč spí v masce

Americký prezident Joe Biden v posledních týdnech začal používat přístroj pro léčbu a monitoring spánkové apnoe, aby si zlepšil kvalitu spánku. Osmdesátiletý Biden je nejstarší prezident v dějinách USA a čelí kvůli svému věku čelí značným obavám americké veřejnosti ohledně své schopnosti vykonávat funkci hlavy státu

 Mluvčí prezidentova úřadu Andrew Bates upozornil, že prezident o svých potížích se spánkovou apnoe informoval ve zprávách o svém zdravotním stavu už v minulosti. „Přístroj CPAP používal i uplynulou noc, což je u lidí s těmito potížemi běžné,“ řekl Bates.

Spánková apnoe je závažná porucha, při níž dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k následnému snížení saturace kyslíku v krvi. Pacienti v noci chrápou a přes den bývají ospalí a unavení.

Agentura Reuters píše, že novináři si ve středu všimli, že Biden má na obličeji otisky naznačující, že na něm měl něco nasazené pomocí pásky.

Lékaři po rutinní zdravotní prohlídce letos v únoru konstatovali, že prezident je zdráv a v kondici pro výkon svého úřadu.

Biden před dvěma měsíci oznámil, že se příští rok bude ucházet o znovuzvolení do Bílého domu. Už v roce 2020 byl nejstarším politikem, který byl zvolen do prezidentské funkce v dějinách USA. Vzhledem ke svému věku čelí pochybnostem ohledně schopnosti plnohodnotně vykonávat funkci.

Syndrom spánkové apnoe spadá do kategorie závažných onemocnění. Při něm člověk během spánku v určitých intervalech přestává na několik sekund dýchat, takže se vlastně dusí. Člověk usíná, spánek se prohlubuje a v určité fázi tělo přestane dýchat.

Tato takzvaná apnoická pauza může trvat desítky sekund, ale třeba i minutu nebo déle. Organismus je ovšem vybaven reflexními obrannými mechanismy, a když zjistí, že má málo kyslíku v krvi, člověk se částečně probudí a s obrovským zachrápáním se nadechne. Obvykle o tom ani neví a spí dál. Ovšem jakmile usne hlubším spánkem, situace se opakuje. V závažných případech to tak jde celou noc, v nejlehčích pak jen krátkou část noci.

X X X

Francouzská horká noc. Tisíce policistů v akci, stojící doprava i zákaz vycházení

Francie kvůli nepokojům vyvolaným smrtí sedmnáctiletého mladíka Nahela M. při policejní dopravní kontrole povolala do služby na čtvrteční večer na čtyřicet tisíc policistů a četníků. Celkem pět tisíc jich je povoláno do služby jen v Paříži, uvedl podle stanice BFM TV ministr vnitra Gérald Darmanin.

 Kromě výrazného posílení počtu policistů a četníků v ulicích metropole a dalších měst byla ve čtvrtek ve 21 hodin v Paříži zastavena veřejná doprava. Město Clamart u Paříže vyhlásilo zákaz nočního vycházení. Zákaz platí až do pondělí, uvedla AFP. Clamart se v noci na čtvrtek zařadil mezi dějiště nepokojů, demonstranti tam zapálili tramvaj. Místní představitelé uvedli, že smyslem nočního zákazu vycházení je obnovit ve městě klid a pořádek.

„Naše doprava není terčem pro násilníky a vandaly!“ napsala na Twitteru také Valérie Pécresseová, šéfka regionu Ile-de-France, který obklopuje Paříž. Ministři francouzské vlády se rozjeli do oblastí zasažených násilnostmi a vyzývali ke klidu.

Svůj původně ohlášený program zrušila i premiérka Élisabeth Borneová a namísto toho zamířila do Garges-les-Gonesse, kde v noci demonstranti podpálili radnici. Prezident Emmanuel Macron násilí v ulicích označil za „neomluvitelné“, zároveň však řekl, že je střelba policisty na mladého Francouze neodpustitelná. Vládní politici varovali, že nedovolí pokračování násilností.

Ty propukly v několika francouzských městech v noci na čtvrtek. Hněv davu vyvolala policejní dopravní kontrola, při níž zemřel sedmnáctiletý Nahel M. Mladík přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž se severoafrickými kořeny brzy nato zemřel.

Epicentrem protestů bylo Nanterre na severozápadním předměstí Paříže, potyčky mezi protestujícími a policií však zažilo také Toulouse nebo Lille. Demonstranti zapálili i autobus, tramvaj nebo budovu radnice.

„Noc nepřípustného násilí proti symbolům republiky: zapálené nebo napadené radnice, školy a policejní stanice. 150 zatčených. Vyjadřuji podporu policistům, četníkům a hasičům, kteří se tomu odvážně postavili. Hanba těm, kteří nevyzvali ke klidu,“ napsal ministr ve čtvrtek ráno na Twitteru.

Střety demonstrantů s policií si vyžádaly 170 zraněných strážců zákona, nikdo z nich není podle Darmanina v ohrožení života. Později ministr dodal, že policie zadržela přes 180 výtržníků. Část politiků, zejména z krajní pravice, volá po vyhlášení nouzového stavu. Vláda o tom podle zdrojů agentury AFP zatím neuvažuje, změnila nicméně obsah svého jednání.

Pieta za Nahela

V Nanterre se ve čtvrtek konal „bílý průvod“, pieta za sedmnáctiletého Nahela M. Průvod zahájila mladíkova matka Mounia, usazená na dodávce v bílém tričku s nápisem „Spravedlnost pro Nahela“, popisují francouzská média.

Šest tisíc shromážděných vyšlo po třídě Pabla Picassa, většina lidí byla také oděna v bílém a někteří nesli transparenty s nápisy „Není spravedlnosti, není míru“, „Všichni nenávidí policii“ nebo „Už nikdy více“, popsal list Le Monde.

„Je třeba, aby celý svět viděl, že když pochodujeme za Nahela, pochodujeme za všechny, kteří u sebe neměli kameru,“ prohlásila matka zastřeleného na začátku průvodu. Nedlouho před začátkem akce hovořila s francouzskými novináři. „Můj život, mé srdce mi bylo ukradeno. Chybí mi, je to tak bolestivé,“ řekla Mounia.

Mezi stovkami, podle stanice BBC možná i tisíci, shromážděnými v průvodu byli i vysoce postavení politici, například šéf levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Manuel Bompard nebo předsedkyně strany Evropa Ekologie – Zelení (EELV) Marine Tondelierová.

Průvod se po několika hodinách přerodil v násilnou akci. Krátce po čtvrté hodině odpoledne se skupiny demonstrantů na náměstí Nelsona Mandely střetly s pořádkovými silami a v půl šesté už na místě zasahoval intervenční policejní tým. Nedaleko policejní stanice v Nanterre následně shořelo několik aut a policisté pálili slzný plyn do řad protestujících, kteří nazpátek posílali ohňostroje.

Úmyslné zabití

Francouzská prokuratura už policistu, který střílel, obvinila z úmyslného zabití. „Veřejný státní žalobce dospěl k závěru, že nebyly splněny podmínky pro legální použití zbraně,“ prohlásil prokurátor Pascal Prache.

Na videu, jež koluje na sociálních sítích a agentura Reuters ověřila jeho pravost, je vidět, jak dva policisté stojí vedle vozu Mercedes AMG a jeden z nich zblízka střílí na mladistvého řidiče, který se snaží odjet.

Policista přiznal, že vystřelil smrtící ránu, a vyšetřovatelům řekl, že chtěl zabránit automobilové honičce. Obával se prý, že by mohl být zraněn on nebo jiný člověk poté, co se mladík údajně dopustil několika dopravních přestupků. Prokurátor z Nanterre uvedl, že Nahel byl policii známý tím, že už dříve nerespektoval příkazy k zastavení.

„Pitva ukázala, že jediná kulka prošla levou rukou, pak krkem, zleva doprava,“ cituje prokurátora BFMTV. Při prohlídce vozu se nenašly žádné nebezpečné předměty ani omamné látky, dodal prokurátor.

Ve voze se zabitým mladíkem jeli další dva lidé. Jeden z nich vypovídal a byl poté propuštěn, druhý se dosud nenašel. Právě v reakci na mladíkovu smrt země zažila dvě noci násilných protestů.

Francouzský právní systém rozlišuje mezi neúmyslným a úmyslným zabitím. V rámci druhé kategorie pak existuje další dělení podle toho, zda cíleně způsobená smrt byla plánovaná či nikoliv, uvádí server Mon expert du droit.

Policistův advokát Laurent-Franck Liénard řekl agentuře AFP, že je odhodlaný prokázat, že jeho klient jednal v mezích zákona. „Dnes šel můj klient do vězení za to, že vystřelil ze zbraně, kterou mu dal stát k zajištění bezpečnosti vlastní a jeho spoluobčanů. Rozhodnutí soudu hodláme napadnout a bojovat proti němu všemi právními prostředky, jakmile se zmírní politický tlak a nepokoje v ulicích,“ řekl Liénard.

X X  X

Je zachránkyně migrantů klíště? Svoboda názoru, zastal se senát Salviniho

Italský vicepremiér Matteo Salvini nestane před soudem kvůli výrokům na adresu kapitánky lodě s migranty Caroly Racketeové. Italský Senát ho ve středu odmítl vydat k trestnímu stíhání za pomluvu. Podle většiny Salvini vyjadřoval jen své názory, které chrání parlamentní imunita. Opozice však tvrdí, že se vůdce krajně pravicové Ligy dopustil urážky.

Výroky, kvůli kterým čelil obvinění z vážné pomluvy, Salvini pronesl v létě roku 2019, kdy zastával funkci ministra vnitra. Racketeová velela lodi německé organizace Sea Watch, která zachraňovala migranty ve Středozemním moři. Salvini se tenkrát pokoušel zakázat lodím humanitárních organizací zakotvit v italských přístavech.

Racketeová se rozhodla zákazu neuposlechnout a se svou lodí vplula do přístavu na ostrově Lampedusa. Při manévru došlo ke kontaktu s plavidlem finanční stráže. Salvini kapitánce v té době věnoval řadu nelichotivých příspěvků na sociálních sítích. Označoval ji například za „německé klíště“, „bohatou německou kriminálnici“ či za „fanfarónku“.

Plénum Senátu ve středu rozhodlo, že tato vyjádření chrání parlamentní imunita. S tím nesouhlasily největší opoziční politické strany. „Slova, která Matteo Salvini použil na adresu Caroly Racketeové, nejsou názory, ale nadávky,“ řekl senátor z opoziční Demokratické strany Alfredo Bazoli. S rozhodnutím Senátu nesouhlasí ani advokát Racketeové Alessandro Gamberini.

Nazval mě pirátkou, to je urážka. Německá kapitánka zažaluje Salviniho

 

Za své počínání na Lampeduse čelila Racketeová trestnímu stíhání, připomíná deník Corriere della Sera. Německá námořnice byla například obžalována ze „vzdoru a útoku na válečnou loď“. Italské soudy ji však pravomocně osvobodily. Podle nejvyššího soudu svým počínáním jen plnila povinnosti obsažené v mezinárodním právu ohledně záchrany na moři.

Jsou Salviniho výroky o kapitánce svobodným projevem názoru, za který nemá být

Spor se spisovatelem

Salvini figuruje, jako údajný poškozený, i v dalších dvou procesech kvůli pomluvě. Obžalovaným je v obou případech spisovatel Roberto Saviano, který žádnou parlamentní imunitu na své výroky výroky nemá.

Před soudem vysvětluje, proč Salviniho a současnou premiérku Giorgiu Meloniovou nazval „bastardy“ za výroky těchto dvou krajně pravicových politiků ohledně záchrany migrantů v moři. Saviana podpořili představitelé opozice a organizací na ochranu svobody tisku.

V jiném procesu pak spisovatel, kterého proslavila kniha Gomora o neapolské mafii, čelí obžalobě z pomluvy za to, že Salviniho veřejně označil za „ministra zločinu“.

Spisovatel tím komentoval, že Salviniho při senátních volbách v Kalábrii podporovali lidé, kteří podle spisovatele jsou blízcí organizovanému zločinu. Kritizoval Salviniho i za to, že označil za největší bezpečnostní problém tohoto regionu na jihu Itálie, kde má kořeny nejmocnější italská mafie ´Ndrangheta, nelegální migraci.

Pomluva či vážná pomluva jsou v Itálii i trestným činem, za který hrozí až tři roky odnětí svobody.

X X X

BABIŠ  PREZIDENTEM  SLOVENSKA?  ROZHODNĚ  LEPŠÍ,  NEŽ  GEN.  PAVEL

PAVEL  LIDEM,  FIRMÁM  V  NIČEM  NEPOMÁHÁ,  NECHÁVÁ  HROBAŘIT  FIALU

Politiky stínové vlády ANO velmi rozveselil dotaz, zda bývalý premiér a šéf opozičního hnutí Andrej Babiš nezvažuje možnost kandidovat na slovenského prezidenta. Jako prvního to rozesmálo Aleše Juchelku, pak Kláru Dostálovou. „No, probírali jsme to,“ řekl předseda stínové vlády Karel Havlíček a rozesmál se.

 Po chvilce váhání ale pro jistotu dodal: „Samozřejmě ne. Není to tak a byla by to i pro mě velká novinka, ale rozhodně o tom u nás nepadlo ani slovo.“ To už se smáli i další přítomní politici

„Na Slovensku se množí dotazy, jestli nezvažuje pan předseda kandidaturu na slovenského prezidenta, když se uvolnilo místo,“ ptala se novinářka slovenské televize a rozhlasu RTVS. „Nevíte něco o jeho plánech v této věci?“ ptala se.

Kandidovat už totiž nebude slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a bývalý premiér Andrej Babiš, který se neúspěšně ucházel o post české hlavy státu, je bratislavský rodák.

„Ne, nezvažuje, prosím vás, nezvažuje… Já vím, že vás to mrzí, tomu já rozumím. My o něho nechceme přijít. Tahle země ho potřebuje,“ uzavřela tuto část tiskovky, která postupně „odbourala“ všechny členy stínové vlády ANO, šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

X X X

MINISTR  BLAŽEK  MUSÍ  SPLNIT  POŽADAVKY  PIRÁTA  BARTOŠE

Vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš se ve středu sešel s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), kterého Piráti kritizují. Bartoš mu předal pět podmínek, které po něm a případně po premiérovi Petru Fialovi (ODS) bude chtít splnit, píše web Deník N. Blažek prý s pěticí kroků souhlasil, uvádí web.

Piráti se minulý týden v on-line hlasování usnesli, že Blažek jako ministr spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Pirátské usnesení reagovalo na možný Blažkův střet zájmů ve vztahu k prošetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o nichž v posledních měsících informovaly protikorupční organizace.

 Předseda nejmenší vládní strany Bartoš před několika dny o věci hovořil s předsedou vlády a tuto středu se setkal i s Blažkem. Na schůzce mu předal pět podmínek, které po něm a případně i po premiérovi bude chtít splnit, píše Deník N s odvoláním na neveřejnou část internetového fóra Pirátů. Pětici kroků, se kterými Blažek prý souhlasil, hodlá Bartoš ještě konzultovat na druhé schůzce s premiérem. Ta by měla být v následujících dnech.

Na prvním místě Bartoš po ministrovi požadoval, aby odpověděl na výhrady protikorupčních organizací a svou reakci zveřejnil, uvádí web. Dále podle něj Bartoš na fóru uvedl, že mu Blažek slíbil, že zajistí hladký průběh novelizace zákona o státním zastupitelství i se změnami, které prosazují právě Bartoš a jeho kolegové. To potvrdil i Blažek, který prohlásil, že v tom nespatřuje problém.

 Podle třetí podmínky by měl být ministr opatrný při komunikaci ohledně brněnské bytové kauzy. I další dva body se podle Deníku N částečně týkají toho, co Piráti požadovali už na počátku týdne. „Jako důležité vnímám i doložení tvrzení paní poslankyně za ODS Evy Decroix, která veřejně v České televizi uvedla, že nejvyšší státní zástupce Igor Stříž jednoznačně vyvrátil, že by byl Pavel Blažek v brněnské kauze prověřován,“ uvedl Bartoš s tím, že s premiérem hovořil i o situaci okolo rezignace vrchního státního zástupce v Olomouci Radima Daňhela.

 Hlasování všech členů Pirátů iniciovala na stranickém fóru europoslankyně Markéta Gregorová, podle ministra spravedlnosti ji k tomu vedla snaha o zviditelnění se. Gregorová Blažkovi vyčítá některé medializované případy, proti kterým by se podle ní měli Piráti jako protikorupční strana vymezit. V důvodové zprávě ke svému původnímu podnětu zmínila například opakované Blažkovy dotazy na informace z tzv. živých kauz, což podle ní způsobuje, že se dostává do střetu zájmů.

Kvůli kritice Blažka se premiér Fiala s Bartošem sešel minulý týden. Podle předsedy vlády si celou záležitost vysvětlili. Blažka se navíc tento týden zastalo širší vedení ODS. „Jeho kroky v roli ministra spravedlnosti míří k naplnění programového prohlášení vlády a posilují respekt k celému resortu spravedlnosti a k větší vymahatelnosti práva v České republice,“ stojí v usnesení výkonné rady.

 X X X

STANJURA  DĚRAVÉ  BOTY,  NA  MINISTRA   NESTAČÍ, JAKO  FIALA,  OBA  ODEJÍT

ZASLOUŽÍ  SE  O  TO  GEN.  PAVEL?

Stanjurovi teče do bot. Ztrácí důvěru koalice a dostatečně nekomunikuje, tvrdí politolog

Kritika koaličních partnerů, která míří na Zbyňka Stanjuru (ODS), v poslední době sílí. Přibývá hlasů, jež mluví o ztrátě důvěry v současného ministra financí, a nespokojenost s ním není spojena pouze s nedostatečnou komunikací, nýbrž i s jeho systémem práce. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek. Podle něj Stanjurovi chybí jasná představa, jak sestavit státní rozpočet, aby byl vyvážený po příjmové i výdajové stránce.

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský se vyjádřil, že na práci Stanjurova týmu je smutný pohled. Šéf rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN) rovněž hovořil o ztrátě důvěry v expertizu resortu financí a dodal, že spoléhá spíš na tu od Národní rozpočtové rady. Kritika se ozývá i ze strany Pirátů či například od ministryně Langšádlové (TOP 09), která hovořila o Stanjurových hausnumerech, shrnul politolog dosavadní výroky směrem k ministru financí.

 Koalici tak zkrátka podle odborníka dochází trpělivost, a i když na začátku volebního období slibovala, že před veřejností bude vystupovat jednotně, nepodařilo se jí to. To Jelínek hodnotí jako chybu politickou. „Zároveň to ale také svědčí o tom, že už si koaliční politici nemůžou pomoci a kritiku zkrátka potřebují ventilovat,“ zhodnotil odborník.

 Jelínek podle svých slov rozumí snaze ministra financí a premiéra Petra Fialy (ODS), aby se náklady na řešení propadu veřejných financí rozložily mezi různé sociální skupiny. Problém však spatřuje v tom, že očividně nemají představu, které daňové výjimky seškrtat a na které dotace a v jakých resortech sáhnout. „Dodnes nemáme jasno, jak bude vypadat podoba balíčku poté, co projde Poslaneckou sněmovnou a bude sestavený rozpočet na příští a přespříští rok,“ zmínil.

 Příkladem mohou být i sliby politiků o valorizaci všeho možného: „Budou se valorizovat penze, budou se valorizovat platy kantorů, bude se valorizovat státní platba za pojištěnce zdravotním pojišťovnám? Ono to zní hezky, ale musíme také myslet na to, že bychom pak také potřebovali daně, které by se spíše podobaly zemím na západ od nás, než daním, které mají v Rumunsku nebo Bulharsku,“ porovnal ekonomickou situaci politolog.

X X X

UPRCHLÍCI  V  ČR  NA  ULICI,  JAKO  BEZDOMOVCI

  ČR  DOSÁHLA  KONEČNĚ   ŽIVOTA   ZÁPADU

Desítky tisíc uprchlíků skončí na ulici, čekají experti. Stát jim omezí podporu

Od soboty začnou platit nová pravidla ohledně vyplácení příspěvku pro uprchlíky. Novinky přinášejí konec podpory solidárních domácností, změnu výpočtu či snížení humanitární dávky. „Problém je, že ta šoková terapie je více méně úmyslná. Zkrátka udělat to v Česku pro uprchlíky tak nepohodlné, že jich pokud možno co nejvíce odejde,“ komentoval pro iDNES.cz Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Uprchlíci z Ukrajiny, ilustrační snímek. | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Již v sobotu začnou pro uprchlíky z Ukrajiny platit nová pravidla ve vyplácení příspěvků. Novinky přinášejí konec peněžní podpory solidárních domácností, omezení hromadného humanitárního ubytování a změnu výpočtu a snížení humanitární dávky.

Pro desetitisíce uprchlíků, zejména pro ty nejslabší a zranitelné, to může podle neziskových organizací znamenat další zchudnutí nebo nutnost vrátit se předčasně zpět na Ukrajinu. Například nevládní organizace zastřešené Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty nesouhlasí s výslednou podobou novely zákona.

„Bude docházet k nárůstu zkratového chování“

„Obáváme se dopadů, které legislativa bude mít na životy uprchlíků. Údajným smyslem novelizace měla být cílená podpora v ubytování tak, aby v podporovaném ubytování nesetrvávali lidé, kteří již pracují, a motivace k většímu zapojení na trhu práce,“ zdůraznila Blanka Tollarová z Konsorcia.

Výsledná podoba zákona podle organizace však neovlivní jen pracující, ale vezme podporované bydlení i těm nejzranitelnějším. „Byli jsme připraveni vést odborné pracovní diskuse, aby vznikla užitečná novela, která povede k zamýšleným cílům. Ale to se nepodařilo,“ doplnila Tollarová.

Zároveň poukázala na fakt, že souhrou všech změn se řada uprchlíků bude muset přestěhovat, budou hledat novou práci a novou školu pro děti. „Čímž zahodí úsilí, které dosud svému začlenění věnovali, další z nich se dostanou do neřešitelné situace a bude docházet k nárůstu zkratového chování, nebo se budou vracet do země, kde se stále válčí,“ varovala Tollarová.

Obavy neskrývá ani odborník na sociální témata z organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. „Pokud jde o lidi ubytované ve skupinovém ubytování zajišťovaném kraji, tak má být ukončen provoz asi 2 tisíce objektů ze 6 500. Náš odhad tedy je, že bez bydlení by se mohly v červenci ocitnout desítky tisíc uprchlíků,“ řekl pro iDNES.cz Hůle.

Azylové domy jsou přetížené

Část z nich podle něj zřejmě odjede ze země, ale i tak ten nápor bude ohromný. „Do toho je třeba započítat změny u solidárních domácností, kde dochází k výrazné změně a uprchlíci v případě nějakého jiného příjmu nebudou dosahovat na deklarovanou podporu ze strany ministerstva práce a sociálních věcí,“ pokračoval.

Částečně tak neodpovědnost státu podle jeho slov na sebe opět vezmou solidární domácnosti, ale v některých případech také pravděpodobně dojde k ukončení ubytování.

To, že by pro některé uprchlíky mohly být řešením azylové domy, je spíše nepravděpodobné. Podle Hůleho jsou totiž zoufale přetíženy. „Na naší help linku prakticky každý den volají chudí Češi, kteří nemají kam jít bydlet. Pro uprchlíky tak nejsou prakticky žádné kapacity. Nedostatek bytů je i na trhu s nájmy, protože s poklesem hypoték se přirozeně zvýšila poptávka po nájemním bydlení ze strany střední a nižší střední třídy,“ komentoval dále odborník.

Problém podle něj v současné době je, že dochází k takto skokové změně. Člověk v tísni již před rokem navrhoval, aby byl naplánován útlum podpory, ale pozvolný. „Nešťastné je dělat změny ve všech způsobech ubytování. Navíc v červenci jak úřady, tak poskytovatelé pomoci mají omezenější kapacity,“ uvedl.

Organizace vládu na problém upozorňuje od samého počátku. Problém však podle Hůleho slov je, že šoková terapie je více méně úmyslná. „Zkrátka udělat to v Česku pro uprchlíky tak nepohodlné, že jich pokud možno co nejvíce odjede,“ zdůraznil.

Jediné smysluplné a legitimní řešení je začlenit uprchlíky do standardního dávkového systému pomoci. Nedávat jim více než dostávají chudí Češi, ale ani méně. „Teď to vychází tak, že podpora bydlení je pro uprchlíky asi o 50 procent nižší, což je podle nás i z hlediska práva neobhajitelné, protože status dočasné ochrany jim dává de facto obdobná práva jako mají obyvatelé EU,“ pokračoval Hůle a současně dodal:

„Už před rokem z úst představitelů MPSV ostatně zaznělo, že úřad ví, že na to mají uprchlíci právo, ale museli by se o to soudit. Pokud naši právní experti potvrdí, že je postup Česka nezákonný, tak tento postup napadneme u soudu.“

Přesouvají se do standardních nájmů

Redakce ohledně možné krize s bydlením oslovila ministerstvo vnitra i ministerstvo práce a sociálních věcí. Mluvčí vnitra Hana Malá pro iDNES.cz pouze odpověděla, že jsou to dotazy na resort práce a sociálních věcí.

Mluvčí MPSV Jakub Augusta však v úvodu své odpovědi uvedl, že otázky jsou primárně na ministerstvo vnitra, které má v gesci nouzové ubytování a které komunikuje s kraji o obcemi. MPSV podle něj řeší „pouze“ humanitární dávku a solidární příspěvek.

„Počet lidí žijících v solidárních domácnostech podle našich dat dlouhodobě mírně klesá a uprchlíci se přesouvají především do standardních nájmů. MPSV také mapovalo ochotu solidárních domácností pobírajících současný příspěvek pokračovat v ubytování za nových podmínek. Drtivá většina odpovědí byla kladná,“ řekl však dále Augusta.

Podle něj se novinky dotknou solidárních domácností jen v malém rozsahu. „Lze také zopakovat, že změny, které přichází po více než roce od začátku války, zachovávají vzhledem k situaci vstřícnou podporu směrem k válečným uprchlíkům. Jsou ale zároveň postaveny na předpokladu, že po čase se lidé s dočasnou ochranou zapojí do běžného života, začnou pracovat a své potřeby více zabezpečovat i vlastními silami,“ komentoval.

Současně podotkl, že téměř 100 tisíc uprchlíků u nás nyní legálně pracuje a naopak přispívá do systému. „Je také třeba připomenout, že na zranitelné osoby se nadále bude pohlížet výrazně vstřícněji,“ dodal Augusta za MPSV.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve čtvrtek doplnil, že po změně podpory budou moci uprchlíci v tísni ve výjimečných případech pro účely bydlení získat dávku mimořádné okamžité pomoci. Jurečka také uvedl, že Krajská asistenční centra a úřady práce budou o víkendu a o svátcích v pohotovosti pro případ nouze.

Nefunkčnost nového systému

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty ve své zprávě ještě na příkladech ukázalo, na jaký příspěvek budou mít uprchlíci nárok. „Zjednodušeně jde o vzorec, kdy se od příjmů odečtou státem nastavené, nikoliv reálné, započitatelné náklady na bydlení a výše životního nebo existenčního minima,“ stojí v příkladu.

Výsledek poté určí, zda má držitel dočasné ochrany nárok na humanitární dávku a na jakou výši. Dosud na dávku dosáhli i uprchlíci, kteří hradili tržní nájem, ale vydělali si téměř pouze na něj a dávka jim tedy poskytla navíc prostředky na živobytí. Nový výpočet na úhradu reálného nájemného nestačí.

„Nefunkčnost nového systému ukazuje příklad matky dvou dětí (7 a 10 let), která si našla dvě práce jako asistentka ve školce a uklízečka, čímž si měsíčně vydělá 18 940 korun čistého. Zapojila se na trh práce a našla bydlení v takzvané solidární domácnosti, které hradí náklady na energie. S platností lex Ukrajina V bude mít nárok na humanitární dávku ve výši 170 korun,“ poukazuje dále Konsorcium.

Ohroženou skupinou jsou také podle něj lidé, které nespadají do kategorie zranitelných podle novely zákona, avšak fakticky kritérium zranitelnosti naplňují, nebo se mu blíží. Jedná se zejména o uprchlíky v předdůchodovém věku, pro něž je z různých důvodů, například právě věku, jazykové bariéry nebo zdravotních problémů obtížné si najít pracovní uplatnění.

„Tito lidé nebudou mít nadále nárok na ubytování hrazené státem, avšak vzhledem k nově nastaveným pravidlům a výši humanitární dávky nebudou schopni si vlastními silami nové bydlení zajistit. Výše humanitární dávky, na kterou bude mít od 1. července nárok dospělá osoba mladší 65 let po půl roce pobytu v Česku, činí 3 130 korun, plus náklady na bydlení – opět 3000 nebo 2400 korun,“ dodalo Konsorcium.

X X X

Naděje pro nedonošené děti. Španělé představili prototyp umělé dělohy

Vědci ve Španělsku představili prototyp umělé dělohy, která by v budoucnu mohla pomoci extrémně nedonošeným dětem. Přístroj, který udržuje plod v ochranném prostředí a dodává mu živiny přes pupečník, by měl poskytnout potřebný čas pro zvýšení zralosti plic, trávicího traktu nebo mozku, a zvýšit tak šance předčasně narozených dětí na zdravý život.

 Na výzkumném projektu centra BCNatal se podílí desítky odborníků, kteří zatím umělou dělohu testují na zvířecích mláďatech. Nedonošená jehňata v něm dokázali udržet při životě 12 dní.

„Snažíme se vyvinout systém, který nám umožní pečovat o plod mimo tělo matky, ale v podmínkách podobných jako by bylo uvnitř – s dýcháním přes pupeční šňůru, krmením přes pupeční šňůru, obklopené tekutinou s konstantní teplotou,“ řekl Reuters šéf projektu Eduard Gratacós.

Podle něj se systém snaží vylepšit lékaři mnoha různých specializací i inženýři. „Je to výzva a jde o velmi choulostivý úkol, když chcete přelstít přírodu a něco takového umožnit,“ dodal.

Za extrémně nedonošené se pokládají novorozenci, kteří se narodí už po šesti měsících těhotenství nebo ještě dříve. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že v roce 2019 zemřelo po celém světě na 900 tisíc takových dětí.

X X X

SOUDCI  NSS  NAŘÍDILI  NOVÉ  PODMÍNKY

Soudci nesmí při nařizování vazebních zasedání zvýhodňovat jednu ze stran, potvrdil NSS

 Soudce Okresního soudu v Teplicích (OS) Miroslav Čapek neuspěl s kasační stížností proti rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem (KS), který zamítl jeho žalobu proti výtce. Tu soudci Čapkovi uložil bývalý předseda OS za to, že příliš spěchal s nařízením vazebního řízení, přičemž o jeho termínu informoval telefonicky pouze obhájce, zatímco státní zastupitelství obeslal datovou zprávou.

Soudce trestního úseku teplického okresního soudu Miroslav Čapek pochybil, když na jaře před dvěma lety nařídil vazební zasedání tak, že o něm informoval s předstihem 24 hodin dozorového státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem (KSZ) pouze zprávou do datové schránky. Pro takovou rychlost postupu ve věci totiž nebyl důvod, když návrh obdržel od státního zástupce o týden dříve a lhůta měla uplynout až o další dva týdny po nařízeném vazebním zasedání. Soudce Čapek měl navíc při svém postupu zvýhodnit obhájce, kterého o termínu informoval telefonicky.

K takovému závěru dospěl nejdříve senát KS v Ústí nad Labem, který zamítl Čapkovu žalobu proti výtce, kterou za tento postup soudci uložil tehdejší předseda soudu. Aktuálně pak Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl i Čapkovu kasační stížnost proti tomuto rozhodnutí.

Soudce Čapek argumentoval tím, že postupoval standardně a dozorového státního zástupce KSZ v Ústí nad Labem informoval s dostatečným předstihem 24 hodin.

Pracovní doba začíná v 7 hodin

I kdyby podle něho platilo, že datovou zprávu, kterou nechal odeslat v časných odpoledních hodinách předchozí den, si příslušný státní zástupce přečte až na druhý den ráno, pracovní doba začíná na KSZ v sedm hodin. Vzhledem k tomu, že dojezdová vzdálenost z Ústí nad Labem do Teplic je 30 minut, měl by tedy případně i zastupující státní zástupce dostatek času prostudovat si příslušný spisový materiál.

Podle soudce Čapka je navíc v těchto případech obvyklá praxe, že soudce vyrozumí stranu obhajoby telefonicky, neboť na rozdíl od státního zastupitelství, které je personálně dobře obsazeno, bývá u advokátů naopak problém s účastí a případnou substitucí.

Ovšem jak senát KS v Ústí nad Labem, tak NSS jeho argumentaci nepřisvědčil.

Oba senáty dospěly k závěru, že při vazebních řízení se má sice postupovat rychle a bez zbytečných zdržení, avšak zároveň nikoliv „bezhlavě a na úkor státního zastupitelství jako druhé strany trestního řízení“. Soudce Čapek si podle obou senátů musel být vědom, že jeho postup, navíc v době pandemie Covid, způsobí na straně státního zastupitelství komplikace a možná zapříčiní neúčast dozorového státního zástupce u vazebního zasedání.

Dostatečný prostor na přípravu

Drobným nedostatkem v práci soudce tak podle NSS může být nesprávný postup při přípravě vazebního zasedání, kdy předseda senátu vyrozumívá obě strany a poskytuje jim dostatečný prostor na přípravu.

„Vazební zasedání by tedy mělo být nařizováno s takovým časovým odstupem, aby i při vědomí nutnosti urychleného rozhodování měli obhájce a státní zástupce možnost se na něj náležitě připravit za účelem přednesení argumentace k vazbě dotyčné osoby, a to za podmínek, které je nebudou stavět do podstatné nevýhody ve srovnání s protistranou, neboť také při tomto úkonu se uplatňuje zásada kontradiktornosti řízení,“ konstatuje se v aktuálním odůvodnění rozhodnutí NSS.

„Lze tedy shrnout, že stěžovatel jednal v rozporu s ustanovením § 73e odst. 2 trestního řádu, když dobu vazebního zasedání stanovil urychleně bez náležitého neformálního upozornění tak, že se ho nemohl zúčastnit dozorový státní zástupce, čímž došlo k podstatnému znevýhodnění této strany trestního řízení oproti obhajobě. Jedná se přitom o zaviněné porušení soudcovských povinností stanovených v § 80 odst. 1, odst. 3 písm. a) zákona o soudech a soudcích, neboť stěžovatel uvedeným postupem při přípravě vazebního zasedání ohrozil důvěru v nestranné rozhodování soudu a neposkytl státnímu zástupci plnou možnost k uplatnění jeho práv,“ uzavřel NSS. Petr Dimun, ceskajustice.cz

 X X X

ŽALOBA  NSZ  NA  ZÁSTUPCE  KOMÁRA

 NSZ Stříž podal kárnou žalobu na státního zástupce Pavla Komára. Urazil Daňhela

 Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dnes kárnou žalobu na Pavla Komára z Vrchního státního zastupitelství(VSZ) v Olomouci. Důvodem je podle dnešního vyjádření Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně dehonestační komunikace při rezignaci olomouckého žalobce Radima Daňhela. Komár se jí údajně dopustil formou otevřeného e-mailu, a to v den, kdy Daňhel oznámil svůj odchod.

‚Jsi zbabělec a měl by ses stydět‘, to je v krátkosti obsah sdělení emailu, který po oznámení své rezignace na funkci vedoucího státního zástupce VSZ v Olomouci dostal od svého podřízeného Pavla Komára Radim Daňhel. Česká justice o tom informovala jako první. „Byl bych za omluvu určitě rád, ale nečekám ji. A rozhodně ho k ní nebudu jakkoliv vyzývat,“ uvedl k jednání Komára Daňhel v rozhovoru o důvodech jeho rezignace.

„Postupoval tak v rozporu s ustanovením zákona o státním zastupitelství, který stanoví státním zástupcům povinnost zachovávat náležitou úctu k ostatním státním zástupcům,“ stojí na webu Nejvyššího státního zastupitelství.

Komárovi se nelíbilo, že Daňhel rezignaci odůvodnil mimo jiné tím, že se mu úřad špatně řídí i kvůli existenci dvou poboček úřadu, v Ostravě a v Brně. Daňhel by měl podle něj přiznat, že na funkci nestačí a nepoužívat pobočky jako výmluvy. A vyzval ho, ať to řekne do očí i státním zástupcům, kteří na pobočkách pracují. Email ovšem neposlal Komár jen Daňhelovi, ale i všem kolegům a zaměstnancům VSZ.

Stříž poté v polovině června VSZ v Olomouci navštívil a některým žalobcům ostře vytkl některým z nich nedostatky v jejich práci. Komárovi pak e-mail ostře vytkl s tím, že přípustné by možná bylo, kdyby Daňhelovi své výhrady řekl mezi čtyřma očima.

Daňhel ve svém oficiálním vyjádření k rezignaci uvedl, že důvody jeho odchodu nesměřují proti organizaci úřadu. Týkají se podle něj výlučně jeho osoby a jeho odpovědnosti, kterou za chod úřadu nese. Končí k 31. červenci, Stříž hledá jeho nástupce. Podaný kárný návrh posoudí příslušný senát Nejvyššího správního soudu, ceskajustice.cz

X X X

NOVÝ  TRENÉR  HOKEJISTŮ  ČR

Jalonen končí v pozici trenéra hokejové reprezentace. Nahradí ho kouč juniorů Rulík

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje ve čtvrtek odvolal hlavního trenéra reprezentace Kariho Jalonena i celý jeho realizační tým. Novým koučem národního týmu byl jmenován Radim Rulík. Na tiskové konferenci o tom informoval prezident svazu Alois Hadamczik.

Osmapadesátiletý Rulík doposud vedl juniorskou reprezentaci, se kterou v minulé sezoně získal stříbrné medaile na šampionátu hráčů do 20 let. U seniorského národního týmu působil jako asistent Vladimíra Růžičky v sezoně 2004/2005 a podílel se na zisku zlatých medailí na mistrovství světa ve Vídni.

 O pět let starší Jalonen byl prvním zahraničním trenérem české reprezentace. Na loňském MS tým pod jeho vedením vybojoval bronzové medaile, ale letošní šampionát se národnímu výběru nevydařil. Češi vypadli ve čtvrtfinále a obsadili celkově osmé místo, což je historicky nejhorší výsledek.

Rulík, se kterým se k A-týmu přesunou od dvacítky i asistenti Jiří Kalous, Marek Židlický a Ondřej Pavelec, povede reprezentaci na mistrovství světa v Praze a Ostravě v květnu 2024.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.