Klaus: Fiala, Stanjura, Juračka boří v ČR co se dá. Podpora gen. Pavla, místo nové vlády. Ekonom Pikora radí Fialovi. Rakušan na výlet do Afriky za miliony ČR

Klaus: Stanjura otesánek, vládě bych nedal ani halíř. Zbořili už, na co sáhli, řekl odborář Středula. Škody v ČR jdou do miliardy, které nemůže nikdo nahradit. ČR potřebuje novou vládu, o které by se měl zasloužit gen. Pavel. Místo zbraní do války miliony, miliardy nechat v ČR a nekupovat žádnou vojenskou techniku. Postarat by se o to měli vyšetřovatelé policie a  žalobci od NSZ.

Současné vládě bych už nedal ani halíř, kroutil hlavou ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý prezident Václav Klaus. Nynějšího ministra financí Zbyňka Stanjuru a kabinet Petra Fialy (oba ODS) následně označil za otesánky. „Za poslední dvě etapy vlády zbořily, na co sáhly,“ přidal se v pořadu 360° do debaty o zadluženosti státu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Důsledky vládní rozpočtové politiky teď podle něj skrze vysokou inflaci zaplatí zaměstnanci a důchodci.

Podle Klause kabinet Petra Fialy (ODS) jen konzumuje víc peněz, aby je mohl někomu dávat. Současné vládě by už nepřenechal ani halíř. „Je to otesánek,“ přirovnal ji bývalý prezident k pohádkovému jedlíkovi.

„Dejme rychle zpátečku. Udělejme něco a nepokoušejme se dále zvyšovat výdaje, což mně se zdá, že dnešní vláda, při vší opačné rétorice, ve skutečnosti dělá,“ pronesl.

  „Musí se provést škrty a já vždycky říkám škrty plošné. Zároveň, aby bylo jasné, ne sociálně necitlivé škrty. K nim by se měla dodat sociálně citlivá pomoc,“ doplnil bývalý předseda Občanských demokratů. Podle něj je třeba učinit radikální řez, jinak skončíme jako Řecko. Tomu v roce 2010 hrozil státní bankrot.

Odborový předák Středula je proti „tupým škrtům“, které podle něj současná vláda provádí „Zatíží ty, kteří se nejvíce podílí na růstu hrubého domácího produktu. Tím pádem ho zmrazí, protože zaměstnanci a důchodci srazí svou spotřebu,“ uvedl Středula.

Kromě Klausem zmíněných výdajů by se podle něj vláda měla intenzivně zabývat také příjmovou stranou státního rozpočtu. „Musí ji řešit, protože ji podsekla,“ sdělil Středula. Zatím prý zbořila všechno, na co sáhla, a to prý i ta předešlá Andreje Babiše (ANO).

Pomohlo by zvýšit DPH?

Jednou z cest, jak ozdravit veřejné finance, je dle některých politických subjektů zvýšit daň z přidané hodnoty. To ale podle Klause není nutné. „Jestli máme nadměrně nafouknuté výdaje, tak stav veřejných financí nikdy nevyřešíme zvyšováním daní. To je cesta do pekel,“ myslí si profesor pro obor financí.

Varuje před tím i Středula. „Výsledkem toho bude, že spotřebitel zaplatí ještě vyšší cenu. Dalším důsledkem bude, že vzroste nespokojenost. Stát sice zvýšením DPH získá nějaké prostředky, ale bude to zatíženo tím, že lidé začnou méně utrácet,“ dodal Středula.

X X X

Ekonom: Rodičovská? Neadekvátní, ale na růst nemáme. Stavební spoření zničili politici

„Výše rodičovského příspěvku sice není adekvátní, zároveň si ale myslím, že nemáme na to, abychom jej zvyšovali,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Pikora. Vyjádřil se rovněž ke stavebnímu spoření, důvěru v něj prý výrazně snížily výroky některých politiků.

Podle Pikory nemůže otázka stát tak, zda je potřeba rodičovský příspěvek zvýšit. „Máme se ptát, zda na to máme. Já myslím, že ne. Stát by měl přibrzdit a na mnoho podobných příspěvků rezignovat. Není adekvátní doba na zvyšování jakýkoliv podobných výdajů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Rodičovská nyní činí 300 tisíc korun, rodiče ji mohou čerpat do čtyř let dítěte. Čím vyšší měsíční částka je, tím rychleji se suma vybere. Měsíčně je možné pobírat až 70 procent základu výdělku. Loni stát na rodičovských příspěvcích vyplatil přes 33 miliard korun, jejich navýšení prosazují například Piráti či lidovci.

Pikora se rovněž ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil ke stavebnímu spoření. Ministerstvo financí zvažuje, že jeho současnou podporu v rámci konsolidace státního rozpočtu zruší nebo omezí.

„Jsem velkým zastáncem stavebního spoření. Myslím, že má řadu výhod. Šlo o jednoduchou formu, která vedla lidi k finanční gramotnosti. Nicméně už asi dvanáct let pozorujeme jeho permanentní torpédování všemi možnými ministry. Nahlodala se tak důvěra v tento produkt. Politici vlastně stavební spoření zničili svými výroky,“ kritizoval ekonom.

Stavební spořitelny tvrdí, že zrušení státního příspěvku by vedlo k menší motivaci lidí vkládat peníze do tohoto produktu, což by se promítlo i do snížení dostupnosti úvěrů. Na rozdíl od hypotečních bank je totiž stavební spořitelny poskytují z peněz, které jim klienti svěří.

X X X

Vláda nezvládla mluvit o rušení pošt, zastal se gen. Pavel obcí nejen na Liberecku

Prezident Petr Pavel s manželkou dorazil do Libereckého kraje. Setkali se již se zástupci kraje a obcí, od nichž mimo jiné převzali dary, či vojáky a zdravotníky. Prezident také kritizoval komunikaci vlády s kraji a obcemi ohledně rušení poboček České pošty a finančních úřadů.

„Zrušení poboček pošt a úřadů vychází z předpokladu dostatečné digitalizace. Ale ukazuje se, že některá místa jsou bez dostatečného připojení. Pokud vláda chce, aby se fungovalo přes internet, měla se o to postarat,“ upozornil Pavel během odpolední tiskové konference k plánu snížit počet poboček pošty o 300 na 2900 a zrušit 77 z 201 územních pracovišť finančních úřadů.

„Problémům se dalo předejít, kdyby se dobře komunikovalo od začátku,“ poukázal na nutnost konzultovat plánovaný postup se starosty.

Prezident chce problematiku vzájemné komunikace brzy řešit i s členy vlády. V plánu má kromě schůzky s premiérem Petrem Fialou (ODS), jež se uskuteční v úterý, také setkání s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), se zástupci Svazu měst a obcí a Asociace krajů.

Se zástupci kabinetu chce Pavel jednat i o tom, do jaké míry je rozhodnutí o rušení  pošt.

Výjezd do Libereckého kraje je druhou Pavlovu krajskou návštěvu po inauguraci, před měsícem zamířil do Moravskoslezského kraje.

Studentka si nechala podepsat namalovaný portrét

V půl desáté dopoledne dorazil prezident Petr Pavel s první dámou Evou Pavlovou do Nového Města pod Smrkem ve Frýdlantském výběžku, kde se setkal s hejtmanem Martinem Půtou a starosty přilehlých obcí.

Příjezd prezidenta s chotí si nenechaly ujít děti z místní základní školy a desítky dalších lidí. Někteří si hlavu státu fotografovali, jiní tleskali.

„Fandili jsme mu, volila jsem ho a jsem ráda, že vyhrál. Hodně lidí mu tady fandí,“ svěřila se jedna z obyvatelek města. „Jsme rádi, že je tady,“ dodala druhá.

Do Nového Města dorazila i studentka libereckého Gymnázia Jeronýmova Tereza Engelmannová, která namalovala portrét prezidenta. Nechala si ho podepsat, aby si ho následně mohla vystavit doma.

„Začínáme v Novém Městě pod Smrkem, protože jedno z témat pana prezidenta bylo pomoci regionům, které jsou na tom ekonomicky a i s ohledem na další ukazatele nejhůř. A toto je řadou statistik jasně definované místo, kde je největší nezaměstnanost, nejnižší HDP na obyvatele a celá řada dalších problémů,“ vysvětlil před schůzkou hejtman Martin Půta s tím, že si uvědomuje, že jeden výjezd vlády do okrajové části republiky nezmění vnímání zdejších problémů.

„Ale bez zásadní podpory těchto regionů budeme v dalších letech přihlížet tomu, jak se z nich dál stěhují lidé a jak je tam méně a méně dostupných služeb, jako jsou lékaři nebo školství,“ dodal.

Schůzka s představiteli kraje a obcí trvala asi půl hodiny. Následovala procházka po městě. „Připomíná mi to tu můj rodný kraj,“ řekla první dáma Eva Pavlová, která pochází ze Šumperku.

Inovace, ale i vyloučené lokality

Poté se prezidentský pár přesunul do areálu bývalé továrny Textilana, kde by mohl vyrůst průmyslový park.

„Areál bývalé Textilany může působit velice depresivně, na druhou stranu ta demolice je předzvěstí a příslibem projektu, který je velice zajímavý a o kterém jsme se bavili. Ten by výrazně pomohl městu i regionu. Možná je to symbolické a jsem rád že jsme setkání zahájili právě tady, protože v tomto kraji můžeme vidět často protiklady. Na jedné straně úžasné inovace a technický pokrok, jako jsou například nanotechnologie, na straně druhé vyloučené lokality, které si svými problémy nijak nezadají,“ řekl prezident Pavel bezprostředně po návštěvě rumiště po Textilaně.

„Měl jsem možnost hovořit s místními starosty o zdejších problémech. Rozdíly, které tady vnímám, jsou nejen v nápadech a v odhodlání, ale mají celou řadu dobrých příkladů, které se týkají právě třeba práce s vyloučenými lokalitami a nepřizpůsobivými občany,“ pokračoval prezident.

Podle něj může projekt na místě Textilany přinést místu, ale i regionu příležitosti bydlení, vzdělávání, sportu a další, ale obecně naráží na stavební řízení a protahování či na změny v územních plánech.

„V podobných projektech bychom měli reagovat rychleji. Klasickým příkladem je nedaleké Polsko, které řešilo tyto problémy mnohem rychleji než my a řídí se stejnými regulemi jako ČR. Není jediný důvod, aby to u nás trvalo násobně déle než v Polsku,“ dodal prezident.

Ruské lži, překroucená fakta a zavádějící informace

Během návštěvy Textilany Pavel reagoval na úterní komentář ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova vůči němu.

Pavel v rozhovoru pro bruselský web Politico řekl, že mír na Ukrajině v tuto chvíli není v zájmu Číny, protože válka Pekingu umožňuje nutit Rusko k ústupkům. „Nemyslím si, že by Čína měla skutečný zájem válku v krátké době ukončit,“ citoval server českého prezidenta. „Myslím si, že je v zájmu Číny prodlužovat status quo, protože může tlačit Rusko k různým ústupkům.“

„Je to výrok takového typu, který nemá nic společného s působením normálního politického činitele,“ řekl Lavrov, jenž nyní řídí zasedání RB OSN díky rotačnímu předsednictví, které tento měsíc připadlo Rusku.

„Zrovna z úst ministra zahraničí Ruské federace, která se posledních několik let vůbec nechová jako normální stát, to zní opravdu zajímavě,“ uvedl dnes stručně Pavel s tím, že za svými slovy si stojí a ta Lavrovova nechce komentovat. „Naopak bych řekl, že mnoho z toho, co v posledních letech představitelé ruského státu říkali, byly přímé lži, překroucená fakta nebo zavádějící informace, takže nemá smysl to komentovat, opravdu ne.“

Jako dary sklo i motocykl

Před polednem Petr Pavel zamířil i do sídla krajského úřadu v Liberci, aby pohovořil se členy Rady Libereckého kraje i se starosty obcí s rozšířenou působností. Uvítání se ujal ředitel Krajského úřadu Libereckého kraje René Havlík. Společně se pak odebrali na jednání do velkého sálu, kde na ně již čekali radní.

Poté došlo na předávání darů. První dáma převzala sadu šperků – náhrdelník a náušnice. Prezident Pavel pak obdržel vázu a mísu z fúzovaného skla s názvem Flanel, protože má vzor červeno-černé košile ze stejnojmeného materiálu, jíž Pavel proslul během prezidentské kampaně. Rovněž dostal model motocyklu zkonstruovaný na 3D tiskárně ze střední průmyslové školy a umělecký špendlík s motivem lva.

Prezident následně navštívil také 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany, poté zamířil do krajské nemocnice v Liberci.

Zde ho kromě slavnostního poklepání na základní kámen Centra urgentní medicíny čekala beseda se zaměstnanci i brífink s generálním ředitelem nemocnice Richardem Lukášem.

„Investice do vzdělávání a zdravotnictví mi dávají největší smysl. Tady se jedná o velkou investici, díky níž vznikne špičkové pracoviště,“ pochvaloval si prezident budoucí Centrum urgentní medicíny.

Na debatě v Lidových sadech je plno

Tím jeho pobyt v kraji nekončí, v 16 hodin Pavel zavítal do firmy Elmarco, která vyvíjí stroje na výrobu nanovlákenných materiálů a je mimo jiné známá svou technologií Nanospider. O dvě hodiny později se prezident vydal tramvají ze Šaldova náměstí do Lidových sadů.

Svůj nabitý program vrcholí v kulturním centru, kde po 18:30 započala debata s veřejností. Vstupenky na besedu již nejsou k dostání.

Petr Pavel ovládl v lednu ve druhém kole prezidentských voleb všechny okresy v kraji s výjimkou Českolipska, kde jej o téměř 1 380 hlasů předstihl Andrej Babiš. Z volby Liberečanů pak vzešel Pavel s téměř 64 procenty všech hlasů jako jasný vítěz.

Jde o první návštěvu českého prezidenta v tomto kraji po téměř šesti letech. Naposledy tu byl Pavlův předchůdce Miloš Zeman v květnu 2017.

X X X

 FIALA   VYHODIL  SCHOPNÉ  PORADCE,  NESNÁŠÍ  CHYTRÉ  ODBORNÍKY

Vláda se zbavila poradce, který napsal posudek pro Babiše i zkorumpovaný Metrostav

Kabinet Petra Fialy odvolal z legislativní rady zkušeného trestního právníka Jiřího Jelínka, kterého v poslední době provázely kontroverze.

Profesor Jiří Jelínek je od 28. října 2020 nositelem Medaile I. stupně Za zásluhy v oblasti školství a výchovy, vyznamenal ho tehdejší prezident Miloš Zeman. Ocenil ho za jeho podíl na rozvoji trestního práva. Jelínek je autorem několika univerzitních učebnic, napsal publikace k zákonům a účastnil se odborné diskuse, z níž roku 2009 vzešel nový trestní zákoník.

Jelínek byl do října 2021 více než deset let vedoucím katedry trestního práva na pražské právnické fakultě. Od června 2019 zasedal také v Legislativní radě vlády, kam ho jmenoval kabinet Andreje Babiše (ANO). Jelínek ve středu v radě skončil, Fialova vláda ho odvolala. Po jejím jednání to redakci potvrdil mluvčí kabinetu Václav Smolka.

„Vláda mě tam jmenovala, vláda mě může odvolat. Necítím potřebu se k tomu víc vyjadřovat,“ odpověděl Jelínek na dotaz Aktuálně.cz, jak o svém odstavení z rady smýšlí. Legislativní rada vlády vyhodnocuje návrhy nových právních předpisů od všech ministerstev, má zásadní vliv na jejich konečnou podobu.

„Nežijeme ve vakuu, vše souvisí se vším“

„Zároveň se vládě navrhuje odvolat dosavadní členy Legislativní rady vlády prof. JUDr. Jiřího Jelínka, CSc., (…), a to s ohledem na nutnost optimalizovat činnost Legislativní rady vlády s přihlédnutím k potřebám vlády,“ stojí v materiálu, na jehož základě Fialův kabinet rozhodl a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

 Návrh na Jelínkovo odvolání vzešel od ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty), který Legislativní radě vlády předsedá. Důvodem byla potřeba obměnit její odbornou expertizu. „Je třeba doplnit radu o experty zejména na správní právo, právo životního prostředí a právo zaměřené na sociální zabezpečení,“ uvedl pro Aktuálně.cz ministr.

Zda za odvoláním Jelínka z rady stály i jeho kontroverze z poslední doby, není zcela jasné. Nicméně v odpovědi na dotaz redakce to Šalomoun výslovně nevyloučil. „Nežijeme ve vakuu, vše souvisí se vším. Na základě nejrůznějších podnětů dostávám doporučení a návrhy, kdo by měl, či neměl být členem Legislativní rady vlády.“

Právník ve střetu zájmů

U pražského městského soudu leží od loňského listopadu na bývalého soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka obžaloba z korupce. Má se zodpovídat z toho, že byl připravený za úplatek zmírnit trest firmě Metrostav ve druhé větvi úplatkářské kauzy bývalého hejtmana za ČSSD Davida Ratha. A podklad pro jeho argumentaci měl podle policie přichystat právě Jelínek, jak upozornily Seznam Zprávy.

Právník odmítl, že by posudek pro soudce zhotovil. Ale ve prospěch stíhané firmy Metrostav vypracoval expertizu už před vynesením nepravomocného rozsudku. Jak informovaly Lidové noviny, roku 2019 také sepsal posudek pro Andreje Babiše v souvislosti s kauzou možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo. Babiše soud letos v lednu nepravomocně očistil.

Jelínek v posudcích používal hlavičku pražské právnické fakulty. Její vedení však o těchto expertizách nevědělo. Jelínek navíc pracoval coby asistent na pražském vrchním soudu, přestože radil obviněným, třeba Metrostavu, jejichž kauzami se instance zabývala. Předseda soudu Luboš Dörfl s ním předloni v lednu kvůli střetu zájmů ukončil spolupráci.

Po výše zmíněných problémech vypsal děkan pražské právnické fakulty Jan Kuklík výběrové řízení na vedoucího katedry trestního práva, v němž Jelínek svou funkci neobhájil. Porazil ho jiný uznávaný expert na trestní právo, navíc zkušený trestní advokát, Tomáš Gřivna. Oficiálně Jelínek přestal být vedoucím od října 2021.

Odvolání experta, který kritizoval vládu

Vedle Jelínka vláda ve středu odvolala z legislativní rady Petra Bezoušku, který v ní zasedal od června 2006 coby expert na občanské a pracovní právo. Odborník dává své odvolání do souvislosti s tím, že v lednu otevřeně kritizoval návrh vládní legislativy, jež by otevřela cestu k zestátnění části ČEZ. Označil ji jako neústavní.

„Ano, bylo mi řečeno, že jde o reakci na můj status na Facebooku, v němž jsem napsal, že projednáváme regulaci, která může být použita k rozdělení ČEZ. Jen dodávám, že jsem nevyzradil žádnou tajnou informaci, neboť návrh té regulace byl již dva měsíce dostupný ve veřejné knihovně vládní legislativy,“ řekl Ekonomickému deníku.

Už v březnu na členství v radě rezignoval znalec občanského práva Jaroslav Svejkovský, což ve středu vláda oficiálně potvrdila. Uvolněná místa v radě po rozhodnutí kabinetu zaplnili odborník na správní právo Martin Kopecký a expertka na právo sociálního zabezpečení Kristina Koldinská. Naopak zatím neprošel jiný znalec správního práva Petr Svoboda.

„Jejich odborná erudice a bohaté zkušenosti s tvorbou práva jsou zárukou, že Legislativní rada vlády bude, pokud jde o oblast správního práva, práva životního prostředí a práva sociálního zabezpečení, adekvátně posílena,“ píše se k profesnímu profilu nových poradců ve vládním materiálu.

X X X

MINISTR  BLAŽEK  CHCE  JEDNAT  SE  SOUDCI  A   ŽALOBCI  O  PLATECH

Hrozí další zmrazení platů? Ministr Blažek svolal jednání soudců a státních zástupců

 Dojde ke snížení platů soudců a státních zástupců? Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) svolal jednání špiček justice a vedoucích státních zástupců. Tématem schůzky, která se uskuteční 9. května na Ministerstvu spravedlnosti (MSp), bude právě úprava platů v justici.

Pozvánku na jednání dostali za justici předsedové Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu, obou vrchních soudů a také prezident Soudcovské unie. Za státní zastupitelství byl pozván nejvyšší státní zástupce, vedoucí Vrchního státního zastupitelství v Praze, Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a nový prezident Unie státních zástupců.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra České justici řekl, že platí základní a stále opakovaný postoj justice. Tedy že nesmí dojít při změnách v platech v justici k porušení zákona a ohrožení soudcovské nezávislosti. „Pakliže jsou škrty jen politické rozhodnutí které se má týkat pouze části obyvatel, nemůže se to soudců podle zákona týkat. A nemělo by se to podle mého názoru týkat ani státních zástupců. Pakliže by byly úspory plošné, tak to samozřejmě dle zákona možné je,“ uvedl.

Soudci se proti předchozímu zmrazení platů během covidové pandemie brání u Ústavního soudu. Ten ale ve věci ještě nerozhodl.

Například mladoboleslavský soud navrhuje, aby ÚS zpětně vyslovil protiústavnost totožně nastavené platové základny v roce 2021.

„Opakované zásahy zákonodárce, směřující ke snížení soudcovských platů, jsou evidentním porušením principu ochrany nabytých práv,“ stojí v návrhu. Poukazuje také na to že soudci byli v době pandemie covidu-19 vystaveni mnoha rizikům a že jsou dlouhodobě a dobrovolně společensky solidární, ovšem většinou „mlčky a bez zbytečné pompéznosti“.

Ministr Blažek již nedávno v diskusním pořadu televize Prima Partie naznačil, že záměrem vlády je upravit růst platů v justici. A to s ohledem na ekonomický vývoj a stav veřejných financí. „Předpokládám, že platy nejenom politiků – což jsou i soudci a na to navázaní státní zástupci, budou předmětem konsolidačního balíčku,“ řekl v Patrii Blažek. Podle něj možná není správný ani způsob výpočtu jejich platů. Ten se v současné době odvozuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy.

Před jednáním na MSp se očekává dohoda ve vládní koalici na konkrétním návrhu celkových úspor. Před tím nechtěl ministr Blažek pro Českou justici jednání jakkoliv komentovat.

Konsolidační balíček chce vláda představit v nejbližších týdnech. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by balíček měl snížit strukturální deficit státního rozpočtu o jedno procento hrubého domácího produktu (HDP), tedy asi 70 miliard korun. Strukturální schodek představuje výsledek hospodaření státu po očištění o vliv hospodářského cyklu, loni podle ministerstva financí byl 2,6 procenta HDP. Petr Dimun, epa, ceskajustice.cz

X X X

Soud zprostil bývalého náměstka rozvědky Blahuta obžaloby z podvodu a zneužití pravomoci

 Pražský městský soud dnes zprostil bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta obžaloby z podvodu a zneužití pravomoci. Státní zástupce tvrdí, že Blahut využil důvěry ředitele rozvědky a informací, kterými jako náměstek disponoval, aby z prostředků rozvědky získal pro sebe a případné další nezjištěné osoby 190 milionů korun. Podle soudu nešlo o trestný čin. Dnešní rozsudek není pravomocný, žalobce si proti němu podal odvolání, které bude řešit Vrchní soud v Praze.

Hlavní líčení v případu začalo loni v listopadu. Kvůli ochraně utajovaných informací bylo vedeno neveřejně, s účastí veřejnosti jen státní zástupce na počátku přečetl obžalobu. Právě kvůli ochraně tajných informací dnes soudce Petr Blažek své rozhodnutí odůvodnil pouze obecně. Podle něj se neprokázalo, že by Blahut jednal v úmyslu někoho obohatit.

„Pokud by byly nějaké prostředky vynaloženy a cílem byla záchrana občana České republiky, nelze tvrdit, že úmysl a motiv jednání obžalovaného směřoval k tomu, aby sebe či jiné obohatil,“ uvedl mimo jiné soudce.

Blažek připustil, že Blahut sice hypoteticky ne vždy dodržoval všechny předpisy, což by mohlo teoreticky zavdat důvody pro řízení kvůli kárnému provinění či nedbalostnímu deliktu, podotkl ale, že pro takové činy obžalovaný před soudem nestojí.

Obžaloba tvrdí, že bývalý náměstek měl informace tom, že český občan, který byl od prosince 2015 zadržován v jedné z afrických zemí pro údajnou protistátní činnost, bude v zemi odsouzen a následně tamním prezidentem omilostněn „v očekávání zlepšení bilaterálních vztahů“.

Krycí legendy

Blahut ale podle obžaloby v prosinci 2016 nepravdivě informoval ředitele ÚZSI o tom, že existuje možnost zajistit propuštění občana prostřednictvím intervence jedné ze sousedních afrických zemí, a to výměnou za dodávku „technického zařízení“ v hodnotě 190 milionů korun. Technické zařízení ale nebylo ani zakoupeno, jak bylo uvedeno ve svazcích rozvědky, a peníze nebyly jedné ze sousedních afrických zemích předány, což podle spisu tvrdil Blahut.

„Jednalo se pouze o krycí legendy, které měly (…) vzbudit zdání legality vynaložení částky 190 milionů korun z prostředků ÚZSI,“ uvedl státní zástupce v obžalobě. Peníze určené na nákup zařízení si Blahut podle něj ponechal.

Soudce dnes také zmínil možné jednání Blahuta v krajní nouzi, byť nebylo jednoznačně prokázáno. „Zájem České republiky nesporně je chránit občany, ať už jde o jejich zdraví nebo životy,“ řekl Blažek.

Náměstkem civilní rozvědky byl Blahut od září 2014 do ledna 2018. Policie ho obvinila v srpnu 2019. Blahut s obviněním nesouhlasil, jeho stížnost proti stíhání ale zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství.

Úřad pro zahraniční styky a informace se zabývá informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Na rozdíl od Bezpečnostní informační služby (BIS) a Vojenského zpravodajství (VZ) například nesmí pořizovat odposlechy, ceskajustice.cz

X X X

MÍSTO  PŘEDSEDA  ÚS  FENYK  PŘEDÁVÁ  MÍSTO  NOVÝM  SCHOPNÝM  SOUDCŮM

Končící ústavní soudce bilancuje: Předám 13 případů, nováčky čeká rozjetý vlak

Končící místopředseda Ústavního soudu (ÚS) Jaroslav Fenyk vidí jako největší úspěch pomoc tam, kde „jiné pomoci nebylo“. Jako soudce zpravodaj měl na stole asi 1 900 ústavních stížností a připravil bezmála 150 nálezů. Ústavní soudci podle něj musí navazovat na judikaturu předchůdců a dbát na předvídatelnost a srozumitelnost rozhodování.

Fotogalerie1

Končící ústavní soudce Jaroslav Fenyk. (29. května 2013) | foto: ČTK

„Za tři dekády rozhodování ÚS se prostor, ve kterém může soudce uplatnit nové přístupy a názory, nebo snad i experimenty, totiž výrazně zúžil. Všechny nálezy ÚS jsou závazné pro všechny jeho soudce, stávající i budoucí. To nejhorší, co by ÚS mohlo potkat, by totiž bylo, kdyby se opitý pocitem vlastní výjimečnosti začal chovat nepředvídatelně a nesrozumitelně,“ uvedl Fenyk.

Funkční období Fenyka končí 3. května, stejně jako Milady Tomkové a Jana Filipa. Prezident Petr Pavel je pro další funkční období nenavrhnul. „Myslím, že každý soudce ÚS by rád pokračoval v práci, která je prestižní, zajímavá a podnětná. U mne to není jiné. Ale nikterak na mandátu nelpím, i deset let je zajímavá zkušenost,“ uvedl Fenyk.

Jako místopředseda ÚS zajišťoval jeho vnější vztahy a mezinárodní styky, včetně organizace Kongresu evropských ústavních soudů. Nyní míří do akademické sféry, další úvahy ponechává na pozdější dobu.

Když před deseti lety přicházel k ÚS, brzy dostal na stůl asi 180 nerozhodnutých věcí. Při odchodu kolegům odevzdá 13 neskončených spisů, které nejsou starší než tři měsíce.

„Velký úspěch pro mne znamenalo, když jsem mohl pomoci tam, kde jiné pomoci nebylo. Jen namátkově sem určitě patří kauza slabozraké učitelky, se kterou zaměstnavatel zacházel tak, že mi z toho bylo smutno, nebo otce, kterému v době výkonu trestu odnětí svobody soud odepřel styk s jeho nezletilými dětmi s odůvodněním, že věznice je pro návštěvu dětí nevhodným prostředím, či rodičů, kterým státní zástupce nedovolil nahlédnout do zdravotnické dokumentace jejich zemřelého dítěte,“ uvedl Fenyk.

Odlišná stanoviska jsou důležitá, míní Fenyk

Významný byl podle něj i nález o ústavně konformních podmínkách použití pachové stopy v trestním řízení nebo o příslušnosti soudů k úkonům v přípravném řízení. Dále zmínil také sadu nálezů k podmínkám zastoupení právnické osoby v trestním řízení či nálezy výrazně omezující takzvaný ping-pong mezi nalézacím a odvolacím soudem.

„Osobně za důležitá považuji ale i takzvaná odlišná stanoviska, která jsem uplatnil vůči rozhodnutí mých kolegů, se kterým jsem nesouhlasil. Vypracoval jsem jich sám nebo společně s jinými soudci celkem 17. Za zmínku stojí můj osamocený disent k právu vstupu kontrolního orgánu obce do obydlí v případě, kdy je podezření na spalování látek vydávajících tzv. příliš tmavý kouř, kde na rozdíl od domovní prohlídky ÚS připustil, že není potřeba příkazu soudce,“ popsal Fenyk.

Odlišné stanovisko uplatnil Fenyk také v kauze „lex Babiš“, kdy ÚS zamítl návrhy tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona o střetu zájmů. Když ÚS zrušil kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů část volebního zákona, Fenyk opět zůstal v menšině – spolu s několika kolegy se domníval, že dosavadní systém možná nebyl ideální, ale zachovával ústavní zásady poměrného zastoupení.

Noví soudci nastoupí do „rozjetého vlaku“

V souvislosti s ÚS se občas hovoří o zahlcení mnoha stížnostmi. Podle Fenyka však lze celkový nápad kolem 4000 věcí ročně zvládat dobře. „Záleží jen na tom, zda chcete stěžovateli nebo navrhovateli sdělit více ze svých názorů na jejich stížnost, nebo je odbydete stručným konstatováním, že jejich stížnost je nepřípustná či zjevně neopodstatněná. Já jsem volil přiměřené odůvodnění. Považoval jsem to za minimální projev slušnosti. Od toho se odvíjí i to, jak rychle rozhodujete,“ uvedl Fenyk.

„Rady do začátku“ svým nástupcům Fenyk příliš dávat nechce, ostatně neví, kdo přijde po něm. „Víc než 95 procent agendy ÚS tvoří ústavní stížnosti a z nich téměř 100 procent směřuje proti rozhodnutí obecných soudů v civilních, trestních nebo správních věcech. Zde je tedy zcela rozhodující profesní zkušenost, vyzrálost a právní erudice,“ uvedl Fenyk.

Nováčci podle něj vstoupí do rozjetého vlaku, který je již „z velké části zaplněn velmi různými cestujícími“. „Bude na nich, jak se s nimi porovnají. Taková bude i jejich cesta. Může být pohodlná, nebo naopak strastiplná. Doufám, že nebude nebezpečná,“ řekl Fenyk.

X X X

ZAČNOU  POLICISTÉ  A  ŽALOBCI  STÍHAT  FIALU,  RAKUŠANA,  STANJURU  ZA  ROZHAZOVÁNÍ  MILIARD V  POŠTĚ?

VYSOKÉ  ODMĚNY  VEDOUCÍCH,  POŠTA  V  DLUZÍCH

Česká pošta se loni dostala do ztráty, manažeři i tak dostali vysoké odměny

Česká pošta se loni podle ministra vnitra Víta Rakušana dostala do ztráty ve výši zhruba 1,75 miliardy korun. Vedení státního podniku to na svých odměnách ale nepocítilo. Mimořádné odměny za loňský rok získali i dva ředitelé České pošty, která se potýká s obrovskými finančními problémy a chystá se propouštět.

Základní měsíční hrubá mzda tehdejšího generálního ředitele Romana Knapa byla v roce 2022 ve výši 332 500 korun. MF DNES to zjistila z dotazu podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík na první dotaz redakce k odměňování vedení odmítl odpovědět. „Bonusy, které vyplývají ze smluvního vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a jsou navázány na splnění konkrétních úkolů, jsou osobními údaji jednotlivého konkrétního zaměstnance, a proto je nelze zveřejnit,“ tvrdil.

Bonusy firem pro vedení

Až po dalším dotazu na základě zmíněného zákona pošta přiznala nejen základní plat tehdejšího generálního ředitele, ale i to, že dva z jejích ředitelů získali odměny celkem 376 542 korun. „Jednalo se o odměny za zástup za neobsazená pracovní místa jiných členů vedení povinného subjektu,“ uvedl manažer specializovaného útvaru České pošty Vladimír Brož. Údaje byly redakci poskytnuty bez konkrétních jmen.

S odmítnutím zveřejnit údaje o odměňování manažerů ve státních podnicích se MF DNES nesetkala jen u České pošty. „Státní podnik Lom Praha tyto informace nebude poskytovat,“ uvedla jeho PR manažerka Jitka Šuláková. Obdobně reagovaly i podniky Vojenské lesy a statky nebo Lesy ČR.

Ty přitom podle zjištění MF DNES loni vyplatily dvě vůbec nejvyšší individuální manažerské odměny.

Konkrétně: přes jeden milion korun dostal na bonusech obchodní ředitel Radovan Srba, který se do podniku po výměně vedení v roce 2018 vrátil loni 1. dubna.

Druhá nejvyšší odměna – téměř 920 tisíc získal správní ředitel Zbyněk Šmída, který stejně jako Srba odpracoval ve zmíněné pozici devět měsíců.

Za co konkrétně oba bonusy dostali, ale není zřejmé. „Odměny jsou vypláceny na základě vyhodnocení plnění prioritních úkolů generálním ředitelem za daný rok,“ uvedla v reakci na dotaz vedoucí odboru právního a veřejných zakázek Lesů ČR Alice Štecová. Její odpověď MF DNES získala opět po dotazu na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Třetí nejvyšší odměnu v loňském roce vyplatil státní podnik Diamo, který se specializuje na zahlazování následků po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v Česku. Vedoucímu zaměstnanci skrytému pod číslem jedna bylo za loňský rok vyplaceno necelých 803 tisíc korun. Další tři manažeři pak dohromady získali přes 1,5 milionu korun.

„Výše odměn nebo prémií se určuje mimo jiné na základě vyhodnocení plnění pracovních úkolů a povinností, zabezpečování činností vyplývajících z organizačního řádu podniku a dále na základě vyhodnocení stanovených výrobních a ekonomických ukazatelů,“ vyjmenovala vedoucí odboru komunikace Diama Lenka Rychtaříková.

Tradičně nejvyšší odměny se i letos očekávají v polostátní energetické společnosti ČEZ. „Příjmy včetně odměn budou na obdobné úrovni jako předloni,“ řekl mluvčí Ladislav Kříž s tím, že zpráva o celkových příjmech vedení společnosti za uplynulý rok bude zveřejněna zřejmě v květnu.

Za rok 2021 si představenstvo rozdělilo téměř 135 milionů korun. Generální ředitel Daniel Beneš z toho získal téměř 34,9 milionu.

X X X

RAKUŠAN  A  SPOL  NA  VÝLET,  JAKO  FIALA,  TEĎ  DO  AFRIKY

CO   PORADÍ  AFRIKA  ČR?,  KDYŽ  TAM  MÁ  ODBORNÍKY  ZE  SVĚTA?

Island, Ghana či Rwanda. Čeští státníci míří na zahraniční cesty

České státníky čeká mnoho zahraničních cest. Ministr vnitra Vít Rakušan odletí ve čtvrtek na desetidenní cestu po Africe. Navštíví postupně Senegal, Ghanu a Rwandu. Prezident Petr Pavel pak navštíví v polovině příštího měsíce Kodaň a Reykjavík. V dánské metropoli 15. května vystoupí na konferenci nazvané The Copenhagen Democracy Summit, o den později se na Islandu zúčastní summitu Rady Evropy.

 Hlavy států a předsedové vlád ze 46 členských států Rady Evropy se v Reykjavíku sejdou 16. a 17. května. Měli by hovořit o společných hodnotách této organizace, mezi něž patří lidská práva a demokracie, o nových hrozbách či podpoře Ukrajiny. Rada Evropy loni v březnu kvůli vojenské invazi na Ukrajinu vyloučila ze svých řad Rusko.

Rada Evropy je mezinárodní organizací, jež podporuje spolupráci evropských zemí při ochraně lidských práv, rozvoji demokracie, harmonizaci právních řádů, ochraně životního prostředí či kultury. Existuje od roku 1949, Česká republika je jejím členem od roku 1993. Rada Evropy nemá žádnou spojitost s Evropskou unií.

Kodaňský summit je fórum, jehož účastníci usilují o posilování demokracie, otevřené diskuse a svobody ve světě a diskutují o společném postupu demokratických sil vůči autoritářským režimům. Jedním z témat letošního setkání bude i ruská agrese vůči Ukrajině. Akci pořádá nadace, kterou založil bývalý generální tajemník NATO a někdejší dánský premiér Anders Fogh Rasmussen.

Pavel, který je v čele státu od 9. března, na první zahraniční cestu zamířil na Slovensko, poté jel do Polska a Německa. Minulý týden navštívil instituce EU a NATO v Bruselu. Český prezident měl v plánu odjet ještě v dubnu na Ukrajinu, příští měsíc má navštívit Rakousko a v červnu se zúčastní summitu NATO ve Vilniusu.

Rakušan míří do Senegalu či Rwandy

Ministr vnitra Vít Rakušan zamíří do Afriky. Budou ho doprovázet lékaři, kteří působí v humanitárním programu resortu vnitra Medevac, a také podnikatelská delegace. Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že hlavní náplní programu budou humanitární projekty Medevac a Pomoc na místě, region považuje pro Česko a Evropskou unii za naprosto klíčový z pohledu bezpečnosti a migrace.

Misi zahájí Rakušan v pátek v Senegalu, kde se sejde s představiteli tamní vlády a také s vedoucím Mezinárodní organizace pro migraci pro západní a střední Afriku. Partnerské nemocnici Medevacu v senegalském městě Thies předá peněžní dar.

V Ghaně má Rakušan naplánovaný program mezi 30. dubnem a 2. květnem. V hlavním městě Akkře bude jednat s viceprezidentem a ministry vnitra, vnitřní bezpečnosti a zdravotnictví. V nemocnici Cape Coast zahájí během návštěvy misi v rámci Medevacu lékaři z plastické chirurgie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Dvoudenní návštěvu Rwandy zahájí delegace v památníku genocidy, která vypukla v roce 1994, v hlavním městě Kigali. V plánu má Rakušan jednání s ministrem zahraničních věcí či generálním inspektorem policie. Zúčastní se také zdravotnického fóra, kde s rwandskou stranou podepíše memorandum o porozumění k programu Medevac.

Kabinet v březnu schválil mezi letošními prioritami programů Pomoc na místě, ve kterém letos bude k dispozici 150 milionů korun, a Medevac (60 milionů korun) pomoc pro Irák, Jordánsko, Libanon, Ghanu, Rwandu, Senegal či Zambii.

Cílem léta fungujících programů je vysílání českých lékařských týmů do problémových oblastí, poskytování finančních a materiálních darů na rozvoj zdravotnické infrastruktury, přímou pomoc uprchlíkům, ochranu hranic a boj proti migraci. Ghana, Senegal, Rwanda a také Keňa, Libye a Maroko byly cílovými zeměmi programu pro severní Afriku v loňském roce.

Loni vyčlenila ČR na program Medevac 55 milionů, na program Pomoc na místě 140 milionů korun.

 Fiala se vrátil z Taškentu

Český premiér se v úterý v uzbecké metropoli sešel s předsedou uzbecké vlády Abdullou Aripovem, na programu měl i setkání s prezidentem Šavkatem Mirzijojevem. „Jednali jsme o podpoře našich firem tady v Uzbekistánu, ale také o dodávkách surovin. Uzbekistán má obrovské zásoby zlata, ale co je pro ČR důležitější, má také zásoby uranu a mědi, které je připraven dodávat pro Českou republiku. A my jako průmyslová země, která chce zvýšit energetickou bezpečnost a obecně rozšířit možnosti získávání surovin, máme zájem o spolupráci,“ řekl Fiala.

„Naopak české firmy by mohly dodávat pokročilé technologie právě pro těžbu nerostů,“ dodal.

Česko se v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině snaží zbavit závislosti na dovozu surovin z Ruska. O možném dovozu uranu pro české jaderné elektrárny a také o dovozu ropu mluvil Fiala i v pondělí v Kazachstánu.

Významnou částí jednání premiéra Fialy v Uzbekistánu byla rovněž oblast dopravy, proto se také k delegaci dnes v Taškentu připojil český ministr dopravy Martin Kupka. Fiala na tiskové konferenci řekl, že společnost Škoda Transportation se v Uzbekistánu účastní tendru na 34 moderních vlaků. Kdyby uspěla, jednalo by se o největší zakázku, jakou kdy česká firma v této středoasijské zemi získala.

Společnost Zetor zase plánuje v Uzbekistánu zřídit výrobu traktorů. „České firmy by se také mohly podílet na dalších velkých zakázkách, například rozšíření vozového parku tramvají v Samarkandu, což jsou tramvaje, které byly původně také dodány z České republiky,“ prohlásil premiér. Uzbecký předseda vlády podle něj projevil velký zájem i o rozšíření prodeje letounů L410 společnosti Omnipol.

X X X

MIZERNÉ  VLÁDNUTÍ  ODS,  ZLOBÍ  SE  ČLENOVÉ,  VYHODIT  FIALU

ODS  POTŘEBUJE  NOVÉHO  PREDSEDU,  JAKO  BYL  KLAUS

Nejde o špatnou komunikaci, spíš o mizerné vládnutí. ODS zapomněla na své voliče

„Vláda je kritizována za komunikaci. Já si myslím, že o tom to není. Jde prostě o mizerné vládnutí. Koalice předvádí naprostý chaos. Jsem politický komentátor a ani mě už pomalu nebaví číst hromadu návrhů, které jsou druhý den zase jinak. Takhle se opravdu nevládne. Kabinet by měl připravit nějaký program a pak jej lidem vysvětlovat,“ kritizoval Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS.

Komentátor: Nejde o špatnou komunikaci, spíš o mizerné vládnutí. ODS zapomněla na své voliče© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Pravdou je, že vláda stále nepředstavila komplexní plán na ozdravení veřejných financí. Jednotlivé strany pětikoalice se navíc netají tím, že mají v tomto ohledu velmi různorodé preference. Analytici v této souvislosti často upozorňují na fakt, že pětičlenná koalice může být kamenem úrazu.

 „Vládní koalice je skutečně nesourodá. Zdá se mi, že spotřebovala veškerou svoji mentální psychickou energii a sílu na to, aby se jí podařilo vyhrát volby. Možná s tím ani tak úplně nepočítala. Na konsolidaci veřejných financí, což má být zejména vlajkou lodí ODS, nebyla připravena,“ sdělil Schmarcz.

Na adresu občanských demokratů si pak neodpustil kritickou poznámku: „ODS prostě už není stranou, kterou bývala. Mám pocit, že zapomněla, kdo ji volil.“

X X X

Tučná pokuta nebo 5 let za mřížemi: Rusko schválilo postih za spolupráci s Mezinárodním tribunálem

Horní komora ruského parlamentu schválila zákon, který má zavést trestní zodpovědnost za poskytování součinnosti Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu (ICC) a dalším mezinárodním institucím. Informoval o tom web stanice Rádia Svobodná Evropa. Haagský soud v březnu vydal kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Oznámení o vydání zatykače na Putina vyvolalo nevoli Moskvy, ačkoliv se ruská diplomacie pokusila závažnost tohoto kroku snížit prohlášením, že „rozhodnutí nemá žádný význam“ vzhledem k tomu, že Rusko nemá vůči ICC žádné závazky. V praxi ale zatykač znamená, že asi 120 států, které spadají pod jurisdikci ICC, má povinnost Putina zatknout, pokud by se pohyboval na jejich území.

Návrh zákona zavádí trestní zodpovědnost za součinnost při provádění rozhodnutí mezinárodních institucí, jejichž Rusko není členem. Zákon předpokládá trest v podobě pokuty od 300.000 do jednoho milionu rublů (od 78.000 do 260.000 korun) nebo odnětí svobody až na pět let. Dolní komora ruského parlamentu návrh schválila minulý týden.

 X X X

Medveděv komentoval opětovnou kandidaturu Bidena na prezidenta

„Biden se rozhodl. Zoufalý dědeček. Kdybych byl v pozici americké armády, rychle bych vyrobil falešný kufřík s vymyšlenými jadernými kódy, pokud by vyhrál. Tím by se předešlo nenapravitelným následkům,“ napsal na Telegramu.

Biden v úterý oznámil, že chce v příštím roce opět kandidovat na prezidenta Spojených států. Odůvodnil to tím, že chce více času na to, aby „udělal svou práci“. Kritici ale upozorňují na jeho věk, kdy by mu na konci možného druhého funkčního období bylo 86 let.

Medveděv, který je zástupcem šéfa ruské Národní bezpečnostní rady, je častým kritikem Západu, především na sociálních sítích.

X X X

ZEMANA  POŠKODILO  VEDENÍ  VOJENSKÉ  NEMOCNICE  V  PRAZE?

 Když byl v říjnu roku 2021 tehdejší prezident Miloš Zeman náhle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, ředitel nemocnice Miroslav Zavoral se stal snad nejvytíženější osobou v Česku. Ze všech stran se na něj totiž chrlily otázky týkající se Zemanova zdravotního stavu. A jednoduché to rozhodně nebylo.

Miloš Zeman byl v říjnu náhle hospitalizovaný.

Exprezident Miloš Zeman v říjnu 2021 pořádně vyděsil všechny své příznivce a blízké. Náhle byl totiž hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, kam se dobrovolně nechal převézt na doporučení svého ošetřujícího lékaře a zároveň ředitele nemocnice Miroslava Zavorala. A pak se strhla mela. Všichni totiž chtěli vědět, co s prezidentem je. Miroslav Zavoral byl tak pod palbou otázek.

S prací nemocnice je spokojen

„Kdykoliv o událostech té doby přemýšlím, uvědomuji si, že jednoduché to skutečně nebylo, ale nepostupoval bych dnes jinak. Jsem přesvědčený, že jsme se se situací vyrovnali se ctí a že naše postupy, ať již medicínské, nebo doprovodné, učiněné vždy po zralé úvaze, byly naprosto v pořádku,” vzpomínal na říjen 2021 Miroslav Zavoral v rozhovoru pro Blesk.

Přestože celá hospitalizace podle Miroslava Zavorala proběhla v pořádku, v souvislosti s ní se hovoří o několika ne úplně pozitivních skutečnostech. Miloš Zeman se například kdysi nechal slyšet, že o něm Zavoral prohlásil, že „z nemocnice odejde buď v rakvi, nebo do LDN”. To ale ředitel odmítá.

Vše bylo, jak má

„Nemohu se hlásit k něčemu, co jsem neřekl. Toto není můj styl vyjadřování,” stojí si Zavoral dodnes za svým. Následně se pak Miloš Zeman znovu ozval a obvinil nemocnici z toho, že Senátu zaslala zprávu obsahující informace o jeho zdravotním stavu. „Z ÚVN nebyla zaslána Senátu zpráva o zdravotním stavu pana prezidenta, nýbrž pouze písemné odpovědi na písemně zaslané dotazy, to je nutné zdůraznit. S daty každého pacienta, prezidenta nevyjímaje, nakládáme velmi obezřetně a s respektem k zákonu,” hájí nemocnici Zavoral.

K tomu všemu ještě podle Miloše Zemana nemocnice skartovala dva listy z jeho zdravotní dokumentace. I to ale ředitel ÚVN odmítá.

X X X

Zemanovo udání šéf vojenské nemocnice odmítl. Jednali jsme podle zákona, hájí se

Ředitel pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral odmítl nařčení bývalého prezidenta Miloše Zemana. Ten na začátku dubna podal Úřadu pro ochranu osobních údajů podnět, aby prověřil, jak nemocnice zacházela s jeho citlivými údaji v době, kdy mu právě v ÚVN lékaři zachraňovali život. „Trvám na tom, že naše nemocnice, kolegové lékaři, zdravotníci postupovali ve všech ohledech zákonně,“ řekl Zavoral.

 Podle Zemana nemocnice vytvořila dva „přípisy“, ve kterých bylo uvedeno, že Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

„Trvám na tom, že naše nemocnice, kolegové lékaři, zdravotníci postupovali ve všech ohledech zákonně.“ řekl Zavoral ve středu Blesku na dotaz, zda opravdu dva dokumenty nemocnice skartovala.

Zeman si již dříve stěžoval, že během jeho hospitalizace ve vojenské nemocnici v říjnu 2021 její vedení vytvořilo dva „přípisy“ týkající se jeho zdravotního stavu, o nichž ani nevěděl. Jedno stanovisko nemocnice dala bývalému vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky Vratislavu Mynáři a druhé předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi.

Ve stanovisku pro Vystrčila bylo uvedeno, že Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti. Hovořilo se tehdy o možnosti odejmout prezidentovi pro jeho zdravotní stav některé pravomoci.

„Dovolím si uvést mylnou interpretaci na pravou míru: Z ÚVN nebyla zaslána Senátu zpráva o zdravotním stavu pana prezidenta, nýbrž pouze písemné odpovědi na písemně zaslané dotazy, to je nutné zdůraznit. S daty každého pacienta, prezidenta nevyjímaje, nakládáme velmi obezřetně a s respektem k zákonu,“ trvá na svém Zavoral.

„Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu osobních údajů podnět od právního zástupce bývalého prezidenta Miloše Zemana obdržel a zabývá se jím,“ sdělil dříve serveru iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Milan Řepka.

Zeman v lednu také uvedl, že Zavoral při jeho předloňské hospitalizaci několika lidem řekl, že buď hlava státu z ÚVN odejde v rakvi, nebo do léčebny dlouhodobě nemocných (LDN). To nyní Zavoral popřel. „Nemohu se hlásit k něčemu, co jsem neřekl. Toto není můj styl vyjadřování,“ uvedl lékař.

Od listopadu 2021 do letošního března se o zdraví Zemana starala soukromá firma Senior Home Group, celkově za služby zaplatil Hrad 2,8 milionu korun. Po skončení mandátu a přesunu do Lán se o něj starají zdravotní sestry a nový lékař, kterému je Zavoral k dispozici pro konzultace.

„Miloš Zeman byl náležitě předán do péče registrujícího praktického lékaře spádového území. Já jsem aktuálně praktickému lékaři k dispozici pro případ potřeby odborné konzultace,“ řekl Zavoral.

Zavoral se o Zemana roky staral. Během jeho hospitací v ÚVN byl jeho ošetřujícím lékařem. Loni mu u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa udělil Zeman státní vyznamenání za zásluhy.

X X X

Babiš navštívil Zemana v kanceláři. Zkritizoval mi prezidentskou kampaň, uvedl šéf ANO

Babiš byl kritizován za některé prvky kampaně zejména před druhým kolem prezidentské volby. V tom prohrál se současnou hlavou státu Petrem Pavlem. Kritiku si vysloužil mimo jiné za billboard s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“

Sám později uznal, že nápis nebyl vhodný, odmítl ale, že by dělal negativní kampaň. Marketéra Marka Prchala, který s Babišem spolupracoval deset let, vyloučilo sdružení reklamních profesionálů Art Directors Club Czech Republic (ADC). Babišovu kampaň považovalo za neetickou.

Bývalý předseda vlády uvedl, že jej Zeman do kanceláře, kterou v Jaselské ulici v Praze otevřel před týdnem, pozval. Vyjádřil se podle něj k Babišově prezidentské kampani a zkritizoval ji. Dále hovořili o expremiérově záměru, kdy se snaží oslovit historiky k sepsání knihy o české historii od sametové revoluce. „Dalšími tématy byly situace v Evropě a v hnutí ANO,“ řekl Babiš.

Zemanovi mandát skončil 8. března, v úřadu prezidenta byl deset let. Nyní pobývá ve svém novém domě v Lánech. Babiš je jedním z prvních lidí, kteří jej v nové kanceláři navštívili.

X X X

Nájemníkům vadil nahý majitel na dvoře domu, německý soud nevidí problém

Soud v německém Frankfurtu se na jaře zabýval netradičním případem. Nájemcům bytu v jednom z tamních činžáků totiž vadilo, že se jeho majitel chodí opalovat na dvůr bez oblečení a požadovali kvůli tomu snížení nájemného. Soud nicméně ve středu rozhodl, že nahý muž nemá na použitelnost pronajaté nemovitosti vliv.

Kauza se odehrála v luxusní rezidenční čtvrti, kde si patro jednoho z domů pronajala personální společnost. Ta začala majiteli bytu platit méně peněz z nájemného s odůvodněním, že nahým opalováním „narušil použitelnost pronajaté nemovitosti“. Majitel na ni v reakci podal žalobu.

Soud ve středu ve svém rozhodnutí uvedl, že v jeho nahém opalování nevidí „nepřípustné ani záměrně nevhodné působení na nemovitost“. Místo, kde se pronajímatel opaloval, bylo navíc podle soudu z pronajaté kanceláře vidět jen v případě, že se někdo „vyklonil daleko z okna“.

Firma podle listu Spiegel rovněž tvrdila, že majitel se bez oblečení prochází také po chodbách. To se jí ale nepodařilo dokázat. „Pronajímatel naopak věrohodně uvedl, že měl na sobě vždy župan, který si svlékl až těsně před lehátkem,“ uvedl soud-

X X X

Poslankyně navrhují přísně trestat náhradní mateřství. Řadě rodin přitom pomáhá

Párů, pro které je náhradní mateřství poslední možností mít vlastní dítě, přibývá. „To se samozřejmě promítá i v poptávce na naší klinice. Nyní vyřizujeme až 20 dotazů měsíčně,“ říká Tereza Agáta Jičínská z kliniky reprodukční medicíny Repromeda. Zabránit možnosti náhradního mateřství v Česku ale chtějí poslankyně ANO Helena Válková a Zuzana Ožanová.

Navrhují toho, kdo si objedná surogátní čili náhradní mateřství, nově trestat dvěma až deseti lety vězení.

Lidem z klinik, které by tuto možnost poskytovaly, by podle návrhu dvou opozičních poslankyň teoreticky hrozilo dokonce vězení pět až dvanáct let či propadnutí majetku, protože takový trest má za zprostředkování náhradního mateřství hrozit členům „organizované skupiny“.

„Nepřijatelnost obchodování s lidmi a komercializace lidského těla patří ke kulturním pilířům západní civilizace a to bez ohledu na to, zda objednatel dítěte a těla náhradní matky žije v manželství nebo jinak. Proto mimo jiné i země jako Německo, Rakousko nebo Francie přistupují k surogátnímu mateřství s nulovou tolerancí,“ napsaly Válková s Ožanovou do zdůvodnění svého návrhu.

Není to první pokus náhradní mateřství omezit. Zatrhnout ho zákonem se pokoušel už před šesti lety tehdejší lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, ale získal pro svou iniciativu jen 12 hlasů, většinou z KDU-ČSL.

Tereza Agáta Jičínská z kliniky Repromeda vysvětluje, kdo má nyní šanci s pomocí lékařů na náhradní mateřství. „Náhradní mateřství může využít pouze pár, který splňuje stanovené podmínky. V první řadě musí mít vážný zdravotní důvod. Tím může být kupříkladu děložní faktor neplodnosti, například vývojová vada nebo absence dělohy, příliš nízká děložní sliznice, která nenarůstá ani po náležité hormonální terapii či třeba stavy způsobující nemožnost počít a donosit dítě způsobené jinými onemocněními, například onkologickými, kardiovaskulárními, neurologickými,“ uvedla pro iDNES.cz.

„Pro léčbu musí být přítomen jednoznačný důvod k použití náhradní matky (medicínská indikace). Nejčastěji se jedná o ženy, kterým byla děloha operačně odstraněna, druhou skupinou jsou ženy, u kterých nedošlo k vývoji dělohy,“ uvádí na svých stránkách také klinika IVF Zlín.

Poslankyně Válková a Ožanová, které chtějí omezit náhradní mateřství jako jednu z možností pro páry, které mají problém mít dítě, tvrdí, že je třeba, aby v případě náhradního mateřství trestní postih dopadal zejména na objednatele náhradního mateřství. Náhradní matky podle zdůvodnění jejich návrhu často pocházejí ze sociálně znevýhodněného prostředí.

 Případů, kdy s náhradním mateřstvím pomůže vlastní rodina, není málo

Jak to je podle kliniky, která za rok zařídí desítky náhradních mateřství? „Možnosti, kde může pár sehnat náhradní matku, jsou široké. Ideální cesta je obrátit se na na své příbuzné, známé a kamarády. Společnými silami může pár obsáhnout poměrně velkou skupinu lidí. Případů, kdy biologickým rodičům odnosila miminko sestra nebo kamarádka sousedky, není málo,“ uvedla pro iDNES.cz Agáta Jičínská z kliniky Repromeda.

Klinika IVF Zlín v podmínkách pro zprostředkování náhradního mateřství upozorňuje, že nelze akceptovat, aby náhradní matce byla poskytnuta úplata za donošení dítěte a jeho následné svěření do péče za účelem adopce, neboť by se jednalo o trestný čin. Náhradní matka má nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů, které jí vzniknou v souvislosti s těhotenstvím a porodem, výživou a ošacením.

Věk náhradní matky musí splňovat podmínku stanovenou v zákoně o specifických zdravotních službách, podle nějž lze umělé oplodnění provést ženě v jejím plodném věku, pokud její věk nepřekročil 49 let.

Legální je náhradní mateřství například v USA, v Británii, na Kypru či v v Izraeli. Na Ukrajině je tato praxe legální od roku 2002. Náhradní mateřství za peníze je možné i v Belgii, naopak výslovně zakázáno je to například v Japonsku, Austrálii, Francii, Řecku, Dánsku a v Nizozemsku. V Kanadě je legální pouze dobročinná forma surogátního mateřství.

X X X

Země je ve spárech lumpů, začne zabíjení. Unikl další hovor ruských elit

Rusko je ve spárech lumpů, kteří zemi postupně promění v peklo na zemi. Taková slova zazněla na dalším údajném záznamu rozhovoru mezi ruskými elitami. Muži na nahrávce jsou podle nezávislé stanice Current Time ruský miliardář Roman Trocenko a podnikatel Nikol Matuševskij. Oba odmítají, že by k takovém rozhovoru došlo.

„Rusko, které tak upřímně milujeme, se dostalo do spárů haj*lů,“ říká na nahrávce jeden z hlasů, zatímco druhý mu přitakává. „Zastávají podivné názory z 19. století. Tohle nemůže skončit dobře, skončí to peklem. Lidé se budou zabíjet na ulicích. Budou se vzájemně bodat na ulicích v Moskvě. Je otázkou času, kdy se to stane,“ odpovídá mu.

 

Jak se může země rozvíjet, když jedinou ideologií je vydělávání peněz a udržení jedné skupiny lidí u mocí?“ ptá se hlas identifikovaný jako Trocenko. „V určitém okamžiku zemřou a nic po sobě nezanechají. Z Ruska bude spálená poušť. Lidé nebudou mít peníze a jejich děti zemřou ve válce,“ dodává miliardář podle stanice Current Time spadající pod Rádio Svobodná Evropa.

„Díval jsem se na výběr novoročních projevů našeho prezidenta, včetně toho posledního, kde ten blbec Putin nestojí před vánočním stromkem, ale před skupinou vojáků. Říká, že jsme měli těžký rok, ale že to musíme vydržet. To samé říká už dvacet let. Pořád mluví o nepřátelích a čekání na vítězství. Jak může vést zemi?“ ptá se Matuševskij. „Zdá se, že rok 2023 je posledním rokem, kdy se dá odejít. Získat nové občanství, začít znovu,“ dodává.

 Rozhovor se podle Current Time odehrál začátkem ledna. Muži, kteří se vzájemně oslovují jako „Kolja“ a „Roma“, si během něho povídají také o svých rodinách a dovolené jednoho z nich. Matuševskij podrobně vypráví o svém novém podnikatelském projektu na indonéském ostrově Bali. „Je to neuvěřitelné místo. Za deset let se tu všechno zdesetinásobí. V Rusku za tu dobu všechno dvakrát spadne,“ vypráví svému příteli.

Lež, reagovali oba údajní aktéři

Jak Trocenko, tak Matuševskij odmítají, že by mezi nimi k takovému rozhovoru někdy došlo. „Myslím, že je to podvrh s využitím umělé inteligence,“ řekl Current Time Matuševskij. Trocenko uvedl, že Matuševského sice dobře zná, ale naposledy s ním hovořil loni a rozhodně ne o politice.

Ačkoli autenticitu nahrávky, která se 17. dubna objevila na internetu, je podle Current Time těžké s jistotou potvrdit, stanice se domnívá, že pravost hovoru lze doložit osobními údaji, které na sebe jeho aktéři prozradili. Matuševskij se v době telefonátu skutečně nacházel v Indonésii, což lze potvrdit prostřednictvím jeho příspěvků na Instagramu.

Trocenko, kterého časopis Forbes řadí na 38. místo v žebříčku nejbohatších lidí v Rusku s majetkem ve výši 3,8 miliardy dolarů, má údajně blízko k Putinovu spojenci a šéfovi společnosti Rosněfť Igoru Sečinovi. Ačkoli se Trocenko podle listu The Moscow Times přestal po startu invaze účastnit schůzek s Putinem, v únoru od něho získal Řád přátelství.

Podnikatel Matuševskij se řadí mezi Trocenkovy blízké přátele. V posledních letech veřejně sympatizoval s ruskou opozicí. Mimo jiné na Instagramu zveřejňoval videa z moskevských protestů z roku 2021.

Rozhovor není prvním záznamem telefonátu mezi představiteli ruské podnikatelské elity, který unikl na internet. Před měsícem ruskou smetánkou otřásl záznam hovoru mezi producentem Josifem Prigožinem a miliardářem Farchadem Achmedovem, kteří nadávali Putinovi a jeho vnitřní kruh vinili z toho, že chaotickou válkou na Ukrajině „po*ebal“ Rusko. Také v tomto případě oba muži odmítají, že by taková stanoviska vyslovili.

X X X

Obrat v Berlíně. Po dvou desetiletích ho povede pravicový primátor

Konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) a sociální demokraté (SPD) podepsali koaliční smlouvu o společné regionální vládě v Berlíně. Primátorem se ve čtvrtek stane konzervativec Kai Wegner, který nahradí sociální demokratku Franzisku Giffeyovou. Nová koalice vzešla z únorových regionálních voleb, které byly soudem nařízeným opakováním hlasování z roku 2021.

Koaliční smlouvu dnes podepsali Wegner s Giffeyovou, kteří vedou zemské pobočky svých stran. Jádrem dokumentu, který nese název To nejlepší pro Berlín, jsou rozsáhlá podpora ochrany klimatu, reforma městské správy, investice do berlínské policie a hasičů a také rychlá výstavba bytů.

Wegnerovi na cestě do primátorského křesla nyní zbývá poslední krok, kterým je zvolení berlínskou Poslaneckou sněmovou. Regionální poslanci budou o novém primátorovi rozhodovat ve čtvrtek. Berlínský deník Der Tagesspiegel napsal, že zvolen nemusí být hned v prvním kole. Koaliční poslanci mají sice ve sněmovně 86 hlasů a potřebných je jen 80, ale někteří sociální demokraté by se mohli na protest proti podobě koalice v prvním kole volby hlasování zdržet. Takové vyjádření nesouhlasu se v minulosti už stalo.

SPD doposud v Berlíně vládne společně se Zelenými a postkomunistickou Levicí. V opakovaných regionálních volbách 12. února drtivě vyhrála CDU. Trojice stran původní koalice sice ztratila značnou část voličů, i tak by si ale udržela většinu ve sněmovně. O udržení současné vlády otevřeně usilovali Zelení i postkomunisté, kteří varovali, že možná koalice SPD a CDU by pro metropoli znamenala krok zpět. SPD pod vedením Giffeyové ale nakonec upřednostnila konzervativce.

Regionální volby se v Berlíně opakovaly, protože ty řádné v září 2021 doprovázela značná pochybení. Berlínský ústavní soud kvůli tomu loni nařídil, že hlasování se musí zopakovat. Pro nově zvolené poslance a rovněž pro nastupující senát, jak se regionální vláda v metropoli nazývá, opakované volby znamenají, že budou pokračovat v mandátu svých předchůdců zvolených v roce 2021. Další řádné regionální volby se proto nebudou konat za pět let, ale už v roce 2026.

Wegner bude prvním konzervativním primátorem Berlína od roku 2001. Tím posledním byl Eberhard Diepgen, který metropoli řídil deset let a který v roce 2001 po předčasných volbách skončil. Wegner byl také prvním lídrem CDU od roku 1999, který stranu v Berlíně dovedl k vítězství.

X X X

Rána pro AfD. Kontrarozvědka zařadila její mládežníky mezi extremisty

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který je německou civilní kontrarozvědkou, zařadil mládežnickou organizaci krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) mezi extremistické subjekty, které ohrožují demokracii.

 Civilní kontrarozvědka začala mládežnickou organizaci AfD sledovat kvůli podezření z extremismu již v roce 2019. Ve středu uvedla, že jako extremistické subjekty klasifikuje také další dvě organizace.

„Již není pochyb o tom, že tyto tři skupiny vyvíjejí úsilí, které je v rozporu s ústavou,“ uvedl v prohlášení šéf BfV Thomas Haldenwang.

„Děláme vše pro to, abychom vysušili úrodnou půdu pro extrémně pravicové násilí,“ uvedla v prohlášení ministryně vnitra Nancy Faeserová. „Aktéři takzvané ‚nové pravice‘ šíří jen nenávist a diskriminaci vůči jinak smýšlejícím, uprchlíkům a lidem s migračním pozadím,“ dodala.

Nová klasifikace by mohla mít dopad na možnost členů těchto uskupení získat zaměstnání ve veřejném sektoru nebo získat zbrojní průkaz.

Mládežnická organizace AfD podle kontrarozvědky odmítá integraci přistěhovalců z mimoevropských zemí na základě „biologických“ předpokladů a obecně negativně vykresluje muslimy. V příspěvku na facebooku z 22. března skupina uvedla, že „Němci jsou nyní v naší společnosti na samém konci hierarchie obětí“.

Z politického hlediska je to také rána pro AfD, která byla založena v roce 2013 jako strana proti euru v době dluhové krize v eurozóně, ale posunula se doprava a stala se nejúspěšnější krajně pravicovou stranou v Německu od druhé světové války.

V současné době se strana pohybuje v průzkumech kolem 15 až 17 procent, jen několik procentních bodů za Zelenými a vládnoucími sociálními demokraty (SPD). Těží z hněvu voličů kvůli rostoucím cenám energií v důsledku sankcí vůči Rusku.

Kontrarozvědka mládežnické uskupení označila za extremistické poté, co Německo koncem loňského roku uvedlo, že zmařilo pokus jiné krajně pravicové skupiny zahájit násilné svržení státu a dosadit do čela země potomka šlechtického rodu, který usiloval o podporu Ruska. Dva ze zatčených při zátahu tehdy patřili k AfD.

Představitelé mládežnické organizace AfD uvedli, že rozhodnutí je nepřekvapilo. Civilní kontrarozvědka podle nich pouze dělá svou práci, která „v podstatě spočívá v potlačování opozice“. Skupina dodala, že proti rozhodnutí podnikne právní kroky.

X X X

Erdogan náhle přerušil rozhovor v televizi i kampaň. Trápí ho zdraví

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu přerušil kampaň před volbami, ve kterých se uchází o třetí prezidentský mandát. V úterý večer odešel předčasně z rozhovoru v televizi kvůli zdravotním potížím. Brzké uzdravení mu popřál jeho hlavní soupeř a kandidát na prezidenta bloku opozičních stran Kemal Kiliçdaroglu.

 Na doporučení lékařů Erdogan zrušil středeční program kampaně, v rámci které měl vystoupit na setkáních a mítincích ve třech různých provinciích. Devětašedesátiletý Erdogan vede intenzivní kampaň, objíždí zemi a často otevírá nové infrastruktury či zařízení.

Zda bude pokračovat v kampani v příštích dnech, není jasné. V úterý večer musel kvůli nevolnosti pozastavit rozhovor v televizi. Zhruba po deseti minutách od začátku rozhovoru ho moderátor náhle přerušil. Prezident se na obrazovku vrátil zhruba po patnácti minutách a divákům se omluvil.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak canlı yayınında gündemi değerlendirirken yayın birden kesildi. Soru sorulduğu sırada birden soruyu soran kişi rejiye ‘reklam’ dedi ve ayağa | (0:58)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 7 ve Ülke TV ortak canlı yayınında gündemi değerlendirirken yayın birden kesildi. Soru sorulduğu sırada birden soruyu soran kişi rejiye ‘reklam’ dedi ve ayağa kalkmaya çalıştı. https://t.co/iGnEFAAQHr

„Dnes a včera (v úterý a pondělí) jsem měl mnoho práce. Proto jsem onemocněl střevní chřipkou,“ řekl v televizi Erdogan, který podle agentury AFP vypadal unaveně. Do prezidentských a parlamentních voleb v Turecku zbývá 18 dnů. Už tento týden budou hlasovat Turci žijící v zahraničí, včetně početné krajanské komunity v Německu, kde žije zhruba 1,5 milionu tureckých voličů.

Výsledek letošních voleb nelze zatím odhadnout. Průzkumy veřejného mínění přisuzují výhru v prvním kole prezidentských voleb střídavě Erdoganovi a Kiliçdarogluovi. V případě, že by nikdo nedostal většinu hlasů, bude se 28. května konat druhé kolo volby mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty.

X X X

BANKROT  ČR  VINOU  FIALY,  NECHCE  SE  MU  ODEJÍT,  CHUTNÁ  MU  MOC

ČR  DOPADNE  JAKO  ŘECKO,  MERKELOVÁ  V  NĚMECKU  UŽ  NEVLÁDNE,  ABY  ČR  POMOHLA  JAKO  ŘECKU

SCHOLZE  V  NĚMECKU  ODMÍTAJÍ,  ČR  V  NIČEM  NEPOMOHL,  JAKO EU

Rozjela se soutěž, kdo si více kopne do vlády. Zatím vede Kalouskovo strašení bankrotem?

V čím horším stavu jsou veřejné finance, tím chmurnější jsou výhledy. V neděli se v televizi bývalí ministři shodli na tom, že deficit státního rozpočtu skončí letos ještě hůře, než si vláda naplánovala. Musím s nimi bohužel souhlasit. Nedivil bych se, kdyby se deficit státního rozpočtu nakonec blížil ke 400 mld. Kč místo předpovídaných 295 mld. Kč. Ukazuje se, že takto špatně sestavený rozpočet jsme ještě nikdy neměli. Ministr v rozpočtu zapomněl na kdeco od valorizací penzí až na menší výběr nových daní.

Některým vládním politikům vůbec nevadí, v jakém stavu je státní pokladna, a ignorují fakt, že tato vláda zadlužila naši zem v průměru každý den o 1,15 mld. Kč (od nástupu do funkce do konce letošního března). Neustále přicházejí s novými a novými návrhy, kde mohou rozhazovat veřejné peníze. Nejprve to bylo pět tisíc za každé dítě, pak výchovné, a nakonec dotace pro lidi, kteří zdědí po babičce dům v žalostném stavu. Vůbec nechápu, jak někdo může přicházet s podobnými nápady. Kdyby byl ministr financí co k čemu, tak tyto diskuse utne hned v začátku jako nesmyslné.

Média jsou plná strachu

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek mluví o možnosti státního bankrotu. Podle mě se ale jedná jen o pravicový populismus. Kdyby na tom byly naše veřejné finance tak zle, že bychom směřovali k bankrotu, neměli bychom tak dobrý rating jako dnes.

Nicméně je jasné, že pokud bychom stejně špatně jako letos hospodařili i příštích mnoho let, mohli bychom se jednou k bankrotu dopracovat. Je to ovšem málo pravděpodobné. Zaprvé dříve či později přijde vláda, která bude umět šetřit. I kdyby ale nešetřila, tak už u dluhu 55 % HDP narazí stát na dluhovou brzdu a bude muset sestavit minimálně vyrovnaný rozpočet, když už ne přebytkový.

Miroslav Kalousek pochopitelně ví, že bezprostředně žádný bankrot nehrozí, a tak pro Hospodářské noviny tento týden uvedl: „Samozřejmě bankrot není za dveřmi. Ale cesta k němu je přímá a občas dokážeme vymyslet i zkratku.“

Vláda je úplně zoufalá a nedokáže na Kalouskův výrok reagovat. Vůbec neví, co má dělat. Nechává si radit od ekonomů, kteří jí navrhují zvyšování daní, což je ale proti předvolebním slibům koalice SPOLU. Skoro se mi zdá, že Národní ekonomická rada vlády (NERV) pracuje pro opozici, protože pokud udělá vláda to, co NERV doporučuje, podvede své voliče. Pak si může být jistá tím, že už ji lidé příště nezvolí.

Na chytré škrty už není čas

Řešení je přitom snadné a stačí k němu čtyři kroky: Sníží se počet státních zaměstnanců zpět na úroveň roku 2012. Zastaví se téměř všechny dotace. Zruší se daňové výjimky. Všechna ministerstva si škrtnou výdaje ve výši 5 až 10 %

Křižovat se teď nad tupými škrty je pozdě. Deficit je tak obrovský, že na chytré škrty už zkrátka není čas. Výmluvy, že něco je priorita, ukazují, že dotyčný jen nepochopil, jak vážná je situace. Už nemáme nic, kde bychom si mohli dovolit rozdávat.

Navrhovaná změna DPH je podle mě úplně mimo. Pokud bych chtěl systém zjednodušit, jak tvrdí vláda, zavedl bych jednotnou daň. Navrhovaný stav bude jen eldorádem pro daňové poradce. Zvýšené inkaso ve výši 24 mld. Kč je podle mě neadekvátní tomu, jaké politické náklady to vládu stojí. Krok je to nejen nepopulární, ale navíc přichází v době vysoké inflace, kterou obratem ještě zvýší. Kdybych byl politikem, DPH vůbec neřeším.

Bohužel se nám tu rozmohl takový nešvar, že ministrem financí není ekonom. Není jím ani nikdo, kdo by dříve ve financích pracoval. A jestliže si může elektrikář hrát na ekonoma, já si mohu zahrát na politologa.

Hypotéza: Kalousek jede kampaň

Podle nejnovějšího průzkumu CVVM hodnotí Češi vládu Petra Fialy jako nejhorší od roku 2013. Lidé jsou nespokojeni s programem, činností i složením vlády. Mám kolem sebe mraky lidí, kteří vládu volili a nyní jsou nespokojení.

A v tomto čase se najednou ve všech médiích objevuje jako velký kritik vlády Miroslav Kalousek. Kdyby se tam objevil občas, řekl bych si, že to je pochopitelné. I Topolánek se občas někde objeví. Když ho ale čtu, vidím či slyším denně, říkám si, že to asi nebude náhoda. Myslím, že zde někdo rozjel kampaň, aniž by si toho kdokoliv všimnul.

V médiích se objevila zmínka o tom, že zvažuje kandidaturu do Evropského parlamentu. Jestli je ovšem pravdou, že na tom není dobře s cizími jazyky, možná zvažuje i nějaké domácí politické angažmá. Velmi výrazně okopává nohy ODS a média mu k tomu překvapivě dávají dost prostoru. A to i ta, která vládu dlouhodobě hájí.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Kalousek připustil, že se mu po politice stýská. Myslím, že se do ní vrátí. Bude tvrdit, že bez něj bude příštím premiérem zase Babiš a hodně lidí mu to uvěří. Současná vláda děla vše tak špatně, že se Babiš nemusí ani moc snažit.

Na Kalouska si ale dejme pozor. Když je v opozici, zní jako nejpravicovější politik v republice, ale když byl ale u moci, moc pravicový nebyl. Ostatně i teď tvrdí, že je ochoten zvyšovat daň z příjmu a majetkové daně. Skutečná pravice ale daně nezvyšuje. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

Skončilo 135. plenární zasedání ČBK

V poutním domě na Hoře Matky Boží v Králíkách jednali od 25.-26. dubna 2023 biskupové Čech, Moravy a Slezska. 135. zasedání ČBK se účastnil i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a zástupci mužských a ženských řeholí, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.

Na začátku zasedání přítomné pozdravil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, který byl přítomen celý první den jednání. Arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, přítomné informoval o situaci církve v dnešní společnosti. Biskupové dále debatovali o podnětech z komisí, rad a pracovních skupin ČBK např. z rady pro ekumenismus, pro laiky a hnutí či o aktivitách COMECE.

Hovořili mimo jiné o další formaci kněží či možnostech práce s novým Direktoriem pro katechezi, který navazuje na synodu o nové evangelizaci a dokument Evangelii gaudium papeže Františka a dohodli se připravit na lednové plenární zasedání r. 2024 studijní den, aby se mohli seznámit a reflektovat situaci v oblasti katecheze v jednotlivých diecézích. Diskutovali také o návrhu směrnice, která má stanovit novou službu katechisty. Dohodli se, že do směrnice budou zapracovány připomínky, aby byla předložena ke schválení na plenárním zasedání ČBK letos v červenci.

Členové ČBK se v rámci jednání zásadně věnovali i tématu ochrany nezletilých a zranitelných v církvi, konkrétně aktualizovanému apoštolskému listu Motu proprio Vos estis lux mundi. Na základě změn v tomto textu schválili i aktualizaci dokumentu Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti 6. přikázání Desatera na území ČR, podle které se v církvi v ČR postupuje v případě řešení těchto případů a zabývali se rovněž dalšími nástroji formace pracovníků církve v této problematice.

V úterý 25. dubna celebrovali čeští a moravští biskupové mši svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie v areálu kláštera na Hoře Matky Boží společně s dalšími kněžími z Litoměřické kapituly. Bohoslužbě předsedal kardinál Dominik Duka, emeritní arcibiskup pražský, kázal pomocný královéhradecký biskup Josef Kajnek. Děkan poutního kostela P. Karel Moravec na konci mše svaté poblahopřál kardinálu Dominiku Dukovi k jeho 80. narozeninám, které pak biskupové s kardinálem Dominikem Dukou společně oslavili. CSILIc. Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska

X X X

ÚVODNÍ PODNIK PEUGEOT RALLY CUPU VYHRÁL JAKUB TALAŠ

Už je to pár let, kdy v seriálu Peugeot Rally Cup startoval Jan Talaš. Rodinnou „dvěstěosmičku“ má stále na dílně a občas ji půjčí svému mladšímu bratrovi Jakubovi, jehož doménou jsou především motokáry. Kuba si však rozumí i s plechovým autem a domácí Šumavu vyhrál s náskokem bezmála jeden a půl minuty před Miroslavem Čížem.

 

Do úvodního závodu sedmého pokračování Peugeot Rally Cupu se přihlásilo pět posádek, ale na poslední chvíli se omluvil David Štefan, který je v letošní sezóně s vozem Peugeot 208 Rally4 papírovým favoritem seriálu. Absence Štefana otevřela cestu k vítězství posádce Hordossy – Palivec (rovněž s vozem 208 Rally4), která v cupu startuje premiérově. Robert Hordossy ale havaroval v šesté erzetě, a v poli tak zůstali pouze Jakub Talaš, Miroslav Číž a Dominik Brož, všichni s vozy Peugeot 208 R2.

Jakub Talaš postupně zvyšoval náskok před svými pronásledovateli, v závěru první etapy se před Dominika Brože prosadil mladoboleslavský Miroslav Číž. Pouhé dvě erzety před cílem vyřadila Brože z boje ohnutá „spojovačka“ a bylo rozhodnuto. Jakub Talaš v cupu zvítězil a obsadil rovněž druhé místo ve skupině „dvoukolek“. Miroslav Číž dokončil náročnou Šumavu ve skupině 2WD jako pátý, do cupu si připisuje body za 2. místo.

„Bylo to prostě skvělé! Před závodem na mě sice dolehla nějaká viróza, ale to byla asi jediná komplikace jinak úžasného víkendu. Moc děkuji bráchovi, že mi umožnil start s Peugeotem na domácí soutěži. Tahal jsem, jak to šlo, a i když jsem se v autě cítil skvěle, docela mě překvapil jedenáctý absolutní čas ve třetí erzetě. Vlastně asi to překvapilo víc mého spolujezdce,“ vypráví s úsměvem Kuba Talaš a pokračuje: „Kromě bratra děkuji celému týmu Talaš Racing, zejména mým mechanikům Honzovi Červenému a Václavu Valečkovi. Náš Peugeot byl celý víkend skvěle připravený a mohl jsem si naplno užít krásné šumavské erzety. Konkurence byla veliká, ale nám se podařilo utrhnout a pak už jsem jen držel tempo a kontroloval si vybudovaný náskok.“

„Časy nebyly špatné, ale musím přiznat, že mi to úplně nesedlo. Celý víkend jsem se nemohl dostat do konstantního tempa, ale to tak prostě někdy je. Nicméně rychlostní zkoušky byly moc krásné a náročné, typicky šumavské. Uvidíme, jak se nám bude dařit v Krumlově,“ doplnil krátce Miroslav Číž.

„První soutěž cupové sezóny byla nad očekávání, co se týče divácké účasti. Také pořadatelé odvedli, jak už bývá na Rallye Šumava zvykem, skvělou práci. Naše posádky i přes absenci vozů specifikace Rally4 potvrdily vysokou soutěžní úroveň. Věřím, že na jubilejním ročníku Rallye Český Krumlov, která je další soutěží zařazenou do Peugeot Rally Cupu, se představíme v ještě silnější sestavě a větší závodní formě,“ prohlásil Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR PEUGEOT RALLY CUP CZ, Jan Koudelka

X X X

Sparta zdolala Plzeň a dotáhla Slavii. Infarktový zápas rozhodl gól ve 14. minutě nastavení

Fotbalisté pražské Sparty porazili ve šlágru 29. kola první ligy obhájce titulu Plzeň 2:1 gólem z penalty ve 14. minutě nastavení. Letenští za vedoucím městským rivalem Slavií v tabulce zaostávají kolo před koncem základní části o skóre.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.