Výbuch v bani Nováky SR, zranení. Štyria v kritickom stave. Rokovania s menšími stranami. Operácia, najúčinnejšia metóda, zbaví vás bolesti

Štyria ťažko zranení, štyria stredne. Ráno boli v bani poslanci. V Bani Nováky došlo v stredu podvečer k výbuchu. Na mieste výbuchu bolo deväť baníkov. Na miesto prišli všetky záchranné zložky. Zdravotní záchranári informovali, že dostali hlásenie o výbuchu plynu v bani. Evidovali viacero zranených. Podľa najnovších informácií Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR je počet zranených osem.

„Počet zranených po výbuchu v nováckej bani stúpol na 8. Štyria z nich sa zranili ťažko a do nemocníc ich previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a v umelom spánku. Ďalší štyria zranení utrpeli stredne ťažké poranenia,“ uviedlo stredisko.

Na miesto smerovali štyri posádky leteckých záchranárov z Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína a Žiliny, potvrdila pre TASR za Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu ATE Zuzana Turočeková. Dva vrtuľníky leteli so zranenými do bratislavskej nemocnice v Ružinove, ďalšie dva do Košíc do nemocnice v Šaci. Ľahšie zranených odviezli sanitky do nemocnice v Bojniciach.

Polícia neskôr na sociálnej sieti informovala, že v podzemí došlo pravdepodobne k vyhoreniu metánu, pričom na mieste hlásili viacero zranených osôb. „Bližšie informácie poskytneme, až keď nám to situácia na mieste udalosti dovolí,“ doplnila polícia.

Predseda vlády SR Eduard Heger bol o situácii po výbuchu v Bani Nováky informovaný. Na miesto aktuálne smeruje minister hospodárstva a v prípade potreby bol pripravený na miesto vyraziť aj premiér. Heger sa napokon rozhodol, že príde na miesto nešťastia.

„Minister hospodárstva Karel Hirman už smeruje na miesto nešťastia, rovnako tak predseda Hlavného banského úradu Erich Veselényi,“ informovalo ministerstvo hospodárstva.

V bani boli ráno poslanci NR SR

V bani v stredu ráno boli aj poslanci hospodárskeho výboru, uviedol Peter Kremský, predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.

„Práve na mieste, kde sme sa doobedu pohybovali, došlo poobede k výbuchu plynu. Niekoľko baníkov zrejme utrpelo popáleniny. Vďaka Bohu, unikli sme tomu o pár hodín. Veľmi ma to mrzí, že napriek všetkým bezpečnostným opatreniam, ktorých sme boli sami svedkami, sa stávajú takéto nehody. V duchu som s tými zrobenými chlapmi, ktorých sme tam dolu stretli a všetkým zraneným želám skoré uzdravenie. Verím, že bez následkov,“ uviedol poslanec na sociálnej sieti.

Hornonitrianske bane: Baníkov bolo na pracovisku deväť

Osem zranených, ktorí utrpeli popáleniny, si vyžiadala mimoriadna udalosť, ku ktorej došlo v stredu o 16.30 h na stenovom porube v bani v Novákoch. Na mieste došlo pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu – metánu. TASR o tom informovala tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) Adriana Siváková.

Na pracovisku sa v čase udalosti podľa nej nachádzalo deväť zamestnancov. „Zraneným zamestnancom bola okamžite poskytnutá prvá pomoc a vyfárali z podzemia, kde im bolo poskytnuté lekárske ošetrenie, v závislosti od rozsahu zranenia a boli hospitalizovaní,“ uviedla Siváková.

Všetci zamestnanci, ktorí sa nachádzali na uvedenom stenovom porube a na ďalších pracoviskách v tejto časti nováckej bane, z podzemia podľa nej bezpečne vyfárali.

„Prieskum pracoviska aktuálne zabezpečujú dve čaty banských záchranárov z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. Príčiny a okolnosti vzniku mimoriadnej udalosti zatiaľ nie sú známe. Budú predmetom vyšetrovania komisie Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici, ktorá po záchranárskom prieskume fára na pracovisko,“ priblížila ďalej Siváková.

K mimoriadnej udalosti došlo na produktívnom pracovisku, na komplexne mechanizovanom stenovom porube 102 001–95 prvého predáka Milana Vrabca, prevádzkujúcom v revitalizovanom druhom úseku na prvom horizonte Bane Nováky. Stenový porub, nachádzajúci sa v hĺbke 200 metrov pod povrchom s dennou kapacitou ťažby nad 1000 ton uhlia, zabezpečuje ťažbu uhlia od februára tohto roka./agentury/

X X X

Riaditeľ nemocnice, kde ležia baníci v kritickom stave: Ubezpečujem príbuzných, že urobíme všetko, čo je v našich silách

Za spolupráce všetkých záchranných zložiek sa pacientov podarilo dostať spod zeme do nemocníc v priebehu dvoch hodín a desiatich minút. Deväť zranených je doterajšia bilancia nešťastia, ku ktorému dnes popoludní prišlo v bani v Novákoch.

Štyria pacienti sú ťažko zranení a sú v kritickom stave, štyria utrpeli stredne ťažké zranenia, posledného raneného vytiahli len nedávno.Prevážali ich prioritne do nemocníc, ktoré majú popáleninové oddelenia.Informoval o tom štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič.

Štyria sú v kritickom stave

Dvoch mužov s ťažkými zraneniami previezli záchranárskym vrtuľníkom do Bratislavy, do nemocnice v Ružinove. Sú v kritickom stave a napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer povedal, že aktuálne prebieha diagnostika pacientov, majú hlavne popáleniny na tvári, krku a horných končatín. Bližší rozsah zranení budú vedieť po ich ošetrení.

„Moji kolegovia momentálne pracujú na tom, aby poskytli tú najkomplexnejšiu starostlivosť. Ubezpečujem príbuzných, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pacientom pomohli a dostali ich z tejto vážnej situácie,” povedal.

Ďalší dvaja ťažko zranení boli prevezení do nemocnice Košice – Šaca. Obaja sú na umelej pľúcnej ventilácii.

Piati v Bojniciach

Piati pacienti boli ošetrení v nemocnici v Bojniciach. Väčšinou majú stredne ťažké poranenia. Podľa štátnej tajomníčky Lenky Dunajovej Družkovskej, traja z nich sú hospitalizovaní na traumatologickom oddelení. Jeden, ťažší pacient je na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny a je pri vedomí.

Súčinnosť boli podľa nej pripravené poskytnúť aj ďalšie nemocnice. Či sú pacienti iba muži, Palkovič nevedel povedať, ale podľa neho ide o pacientov v strednom veku.

Prvé volanie pred pol šiestou

Šéf Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Július Pavčo povedal, že prvé hlásenie o neštastí v bani dostali o 17:24.

Vyhodnotili to ako udalosť s hromadných postihnutým osôb, na miesto poslali záchranky a jeden vrtuľník.

„Po vytiahnutí zranených a zhodnotení ich zdravotného stavu, sme okamžite doplnili počet vrtuľníkov, ktoré pacientov v kritickom stave transportovali do zdravotníckych zariadení,” povedal Pavčo.

Za spolupráce všetkých záchranných zložiek sa pacientov podarilo dostať spod zeme do nemocníc v priebehu dvoch hodín a desiatich minút, aktuality.sk

X X X

Bilčík tvrdí, že Srbsko musí držať jednotnú líniu s Európskou úniou, v téme vojny na Ukrajine

Srbi by sa podľa Bilčíka mali zamerať najmä na posilnenie nezávislosti súdnictva, boj proti organizovanému zločinu a korupcii a posilnenie nezávislého mediálneho prostredia.

Hlavným cieľom správy o Srbsku, ktorú v stredu v Európskom parlamente schválili poslanci Výboru pre zahraničné veci (AFET), bolo predložiť realistickú a vyváženú správu a podporiť strategický cieľ Srbska, ktorým je vstup do Európskej únie. Uviedol to pre TASR europoslanec Vladimír Bilčík (EPP), stály spravodajca EP pre Srbsko a autor tejto správy.

Podľa jeho slov ide o dôležitý politický dokument, ktorý hodnotí pokrok Srbska na ceste do EÚ a načrtáva ďalší postup v prístupovom procese. O správe bude Európsky parlament hlasovať v pléne 10. mája v Štrasburgu.

Srbi by sa podľa Bilčíka mali zamerať najmä na posilnenie nezávislosti súdnictva, boj proti organizovanému zločinu a korupcii a posilnenie nezávislého mediálneho prostredia. Podstatné časti správy sú venované energetickej politike, najmä odstráneniu závislosti od Ruska a fosílnych palív a zlepšeniu environmentálnych otázok.

„Moja správa oceňuje priebeh posledných parlamentných volieb, pričom poukazuje na určité nedostatky a víta návrat opozície do srbského Národného zhromaždenia. Ako spoluorganizátora parlamentného dialógu v Srbsku ma povzbudzujú aj pozitívne signály všetkých relevantných politických strán, ktoré majú záujem spolupracovať s Európskym parlamentom na zlepšovaní parlamentnej kultúry,“ uviedol Bilčík.

Zároveň však pripomenul, že Srbsko zostáva jedinou kandidátskou krajinou na západnom Balkáne, ktorá nepodporila sankcie EÚ voči Rusku, čo jeho správa zdôraznila. „Európske krajiny v časoch vojny musia držať spolu na základe spoločných hodnôt. Očakávam, že všetci politickí lídri v Srbsku zaujmú jasný postoj a odsúdia Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu,“ vysvetlil.

Bilčík pripomenul, že dialóg Belehrad-Priština za posledný rok prešiel turbulentnými obdobiami. Odsúdil prípady násilia voči Srbom v Kosove, rovnako ako pokusy zastrašiť tých, ktorí pracujú na európskej budúcnosti regiónu.

„V posledných mesiacoch vidíme príležitosť na dosiahnutie dlho očakávanej normalizácie vzťahov medzi Srbskom a Kosovom. To si bude vyžadovať európsku víziu, skutočný záväzok rokovať v dobrej viere a určitý stupeň politickej odvahy od lídrov na oboch stranách,“ opísal situáciu. Doplnil, že úspech v normalizácii srbsko-kosovských vzťahov bude aj európskym úspechom, aktuality.sk

X X X

Domácnosti ušetrili na energiách od 2800 do skoro 10 tisíc eur. Hirman ukázal prepočty troch modelových prípadov

 Slovensko patrí spolu s Maďarskom a Chorvátskom medzi krajiny, kde došlo k najmenším nárastom cien elektrickej energie a plynu pre domácnosti za druhý polrok roku 2022.

 Na základe údajov Európskeho štatistického úradu (Eurostat) o tom v stredu na tlačovej konferencii informoval dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

„Domácnosť v bytovke, ktorá je zásobovaná teplom z centrálneho zdroja, zaplatí za tento rok účet vo výške zhruba 1360 eur. Pomoc zo strany štátu predstavuje v tomto prípade vyše 2800 eur. Ak by pomoc nebola poskytnutá, takýto byt by ročne zaplatil účet na úrovni vyše 4000 eur,“ povedal Hirman o ročnom objeme pomoci domácnostiam s energiami.

Upozornil tiež na prípad rodinného domu s vykurovaním zemným plynom. Ročný účet v tomto prípade je 1910 eur, ak by štát neposkytol pomoc, domácnosť by zaplatila o viac ako 4500 eur vyšší účet. Pri rodinných domoch s kúrením elektrinou poskytol štát pomoc pri ročnom vyúčtovaní vo výške zhruba 9606 eur.

Miera pomoci štátu pre malých odoberateľov, ako sú malé firmy, menšie obce, predstavuje 63 %, v prípade stredných odoberateľov, stredne veľkých firiem alebo okresných miest predstavuje kompenzácia v prípade cien energií pomoc vo výške 44 % a pre veľkých odoberateľov – veľké firmy či krajské mestá – takmer 50 %.

 Zároveň podľa Hirmana počas vlády Roberta Fica a Petra Pellegriniho v rokoch od 2016 – 2020 narástla cena elektrickej energie pre domácnosti o 20 %. „Od roku 2020 až 2023 narástla cena o 10,5 %,“ vyjadril sa Hirman.

Kde bol plyn najdrahší

Ceny plynu pre domácnosti sa vlani v druhom polroku v Českej republike zvýšili medziročne najviac zo všetkých krajín Európskej únie. Rast predstavoval 231 percent, zatiaľ čo napríklad na Slovensku dosiahol 18 percent a bol druhý najnižší v únii. Vo svojej správe to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Ak sa cena vyjadrí v eurách, najlacnejší plyn mali domácnosti v Maďarsku. Upozorňujú České noviny.

Rast cien elektriny potom bol v Českej republike druhý najvyšší z celej EÚ, medziročne dosiahol 97 percent. Najmenej elektrina zdražela v Luxembursku, kde rast predstavoval tri percentá.

Priemerne sa cena elektriny pre domácnosti v druhej polovici minulého roka v celej EÚ zvýšila o 28,4 percenta. Cena plynu sa v únii zvýšila o 11,4 percenta.

Popri Rumunsku a Českej republike elektrina zdražela najviac v Dánsku (o 70 percent), Litve (o 65 percent) a v Lotyšsku (o 59 percent). Najmenej si za elektrinu museli priplatiť v Luxembursku (plus tri percentá), Rakúsku a Nemecku (v oboch krajinách o štyri percentá) a v Poľsku a Bulharsku (v oboch krajinách o päť percent).

Vyjadrené v eurách boli priemerné ceny plynu pre domácnosti v druhej polovici minulého roka najnižšie v Maďarsku (3,5 eura za 100 kilowatthodín), v Chorvátsku (4,5 eura za 100 kWh) a na Slovensku (4,9 eura za 100 kWh) , najvyššia potom vo Švédsku (27,5 eura za 100 kWh) av Dánsku (20,8 eura za 100 kWh).

Opatrenia vlád

Ceny energií sa začali výrazne zvyšovať ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu, čo bolo na konci minulého februára. Potom rast cien energií až do druhého polroka zrýchľoval. Elektrina a zemný plyn v poslednej dobe vykazovali známky stabilizácie, podľa Eurostatu čiastočne kvôli politike a intervenciám EÚ.

Jednotlivé krajiny únie zvolili rôzne opatrenia, ako sa s prudkým rastom cien energií vysporiadať. Niektoré znížili dane a poplatky, dočasne odpustili dane spotrebiteľom, zaviedli cenové stropy, poskytli jednorazovú podporu alebo prideľovali poukážky konečným spotrebiteľom. Niektoré členské štáty uplatňovali aj regulované ceny./agentury/

X X X

Tabák na kandidátake SNS nebude: Nie sme Noemova archa, hovorí Danko. S Ficom plánuje spoločné akcie

 Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko a predseda strany Smer Robert Fico dnes absolvovali spoločné rokovanie na pôde národniarov. Pôvodne bol pozvaný aj predseda strany Hlas Peter Pellegrini, na stretnutie neprišiel. SNS stavia podľa Danka silnú kandidátnu listinu do parlamentných volieb aj cez spájanie sa s predstaviteľmi menších subjektov. Nezaradená poslankyňa Romana Tabáj na nej nebude.

Líder SNS Andrej Danko (vľavo) sa so šéfom Smeru Robertom Ficom dohodol na spoločných akciách.

Líder SNS však nemá záujem byť platformou pre akýchkoľvek nezávislých poslancov, ktorí hľadajú uplatnenie. Reagoval na otázku, prečo SNS nerokuje s nezaradenou poslankyňou Romanou Tabák. Poslankyňu by si na kandidátke vedel predstaviť napríklad líder partnerskej strany Život-NS Tomáš Taraba.

 Danko tvrdí, že Tabák si váži, ale pri tvorbe kandidátnej listiny s ňou nepočíta. „Som zodpovedný za kandidátku, spájam národné a kresťanské sily, ktoré sú dlhodobo národné a kresťanské. Ale pani Tabák pracovala s Kollárom, aj Matovičom a SNS nie je Noemova archa, kde príde každý, keď sa rozhodne,“ vyhlásil.

Pellegrini na stretnutie neprišiel

Spoločné stretnutie s Ficom, na ktorom by bol aj Peter Pellegrini sa Dankovi zatiaľ organizovať nepodarilo, ale očakáva, že s nimi bude viesť dialóg separátne. Hoci Smer a Hlas súperia o voliča, podľa Danka by mali udržiavať vzájomnú komunikáciu už pred voľbami. SNS tiež uvažuje, že by sa pripojila k podpore Národnej petície za zmenu, ktorú Hlas rozbehol.

 Predseda SNS Andrej Danko a predseda strany Smer Robert Fico po spoločnom pracovnom rokovaní.

Pellegrini cez víkend uviedol, že nemá problém s priateľským stretnutím s Dankom, ale nerozumie, prečo by na ňom mala byť tretia osoba. Predseda Smeru Fico uviedol, že Pellegrini sa s ním nechce stretnúť, lebo sa bojí, že by týmto krokom odplašil hnutie Progresívne Slovensko a stranu Sloboda a solidarita „v ich vysnívanej budúcej koalícii“.

Pellegrini: Robím politiku, aby sa nikto nehanbil s Hlasom rokovať po voľbách

Danko uviedol, že takisto odpovie Pellegrinimu listom. Lídrom Hlasu odporúča, aby nešiel cestou Radoslava Procházku. „Salto mortale urobila aj SDĽ vo vláde s Dzurindom. Som presvedčený, že Peter Pellegrini by mal hľadať cestu k stranám, kde je jasná spolupráca,“ uviedol.

Danko varuje pred opakovaním situácie z roku 2016, keď podľa neho vzniku vlády s účasťou Igora Matoviča zabránilo až rozhodnutie SNS radšej ísť do vládnej koalície s národnostnou stranou Most-Híd, Smerom-SD a Sieťou. Napokon sa však OĽANO dostalo do vládneho kabinetu spolu so SaS, hnutím Sme rodina a Za ľudí v roku 2020.

 „Boli tu tri roky experimentov, ľudia, ktorí vládli, neboli pripravení do funkcií. Slovensko potrebuje zásadnú zmenu,“ dodal na margo spolupráce. Predseda SNS naďalej však verí, že po voľbách budú zostavovať vládu v zložení SNS, Smer a Hlas.

Spoločné akcie so Smerom

Ako ďalej na tlačovej besede po rokovaní uviedol Danko, s Ficom si naplánovali niekoľko spoločných aktivít. Taktiež ich čaká diskusia v odborných prienikoch a sú pripravení spolupracovať v každej oblasti, keďže majú podľa Danka absolútnu programovú zhodu. Zároveň je presvedčený, že strany v mnohých veciach budú vedieť dospieť ku konsenzu.

 Pre Fica bude potešením, ak nadviažu na spoločné účasti na niektorých podujatiach. Dodal, že 8. mája budú organizovať veľké podujatie pri príležitosti konca druhej svetovej vojny a porážky fašizmu, na ktoré Danka pozval.

Rokovania s menšími stranami

Pokračoval, že pôvodne uvažoval o vytvorení predvolebného bloku Hlas-SD, Smer-SD, SNS, ktorý by spolu išiel už do komunálnych volieb. Dnes sa ukazuje, že každý pôjde do parlamentných volieb samostatne. SNS chce na svojej kandidátnej listine angažovať osobnosti z menších národne orientovaných strán. „Oslovil som politické strany, ktoré sa hýbu pod piatimi percentami. Taraba s Kuffovcami, Radačovský s tímom, rokujeme s Huliakovcami. Rokujeme s rôznymi osobnosťami občianskeho a politologického spektra,“ povedal Danko.

Fico povedal, že Danko sa pustil do náročného projektu s názvom integrácia politických síl, ktoré majú spoločné charakteristické črty. „Už len spoločné rozhodnutie predsedu Danka o spolupráci s Tomášom Tarabom naznačuje, že tento projekt bude úspešný. Nepochybujem, že SNS postavená na takejto myšlienke integrácie má šancu prekročiť päťpercentnú hranicu a bude zohrávať dôležitú úlohu v povolebnom vývoji,“ povedal šéf Smeru./agentury/

X X X

Demokrati a KDH? Zatiaľ je to nereálne, lídri majú odlišné verzie. Pravica stále prešľapuje na mieste

Kým lídrovi SNS Andrejovi Dankovi sa zatiaľ ako-tak darí vytvárať tzv. národný blok a na spoločných akciách sa dohodol aj so šéfom Smeru Robertom Ficom, stredopravé strany prešľapujú na mieste. Žiadne spájanie sa nekoná. Politici o ňom síce stále rozprávajú, no ochota lídrov je minimálna. Voliči sú svedkami rôznych prestupov poslancov zo strany do strany a niektorí sa začali upínať na spojenie Demokratov a KDH. Takéto spojenie je však nereálne, KDH s Demokratmi nerokuje, Demokrati im vraj poslali dobrý návrh.

 Podľa politológa z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslava Štefančíka je však také spojenie zrejme len v mysli poslanca Juraja Šeligu. Práve on a jeho kolegyňa Jana Žitňanská stáli za poslednou zmenou straníckeho trička. Dvojica sa rozhodla dať prednosť Eduardovi Hegerovi a ich odchodom ostala Veronike Remišovej, predsedníčke strany Za ľudí, v parlamente už len jedna poslankyňa.

Demokrati a KDH? Hrozí prepad hlasov

Rokovania medzi Hegerom a lídrom KDH Milanom Majerským v čase, keď bola budúcnosť premiéra ešte vo hviezdach, stroskotali. Heger si našiel útočisko v bývalej strane Spolu, z ktorej sa stali Demokrati. Hegerov najnovší prírastok Šeliga však v rozhovore pre Denník N uviedol, že je s ľuďmi z KDH v kontakte a urobí všetko pre to, aby boli Demokrati s KDH na jednej kandidátke. Odvoláva sa okrem iného aj na prieskum agentúry Focus, ktorý týmto dvom stranám v prípade spojenia predpovedal zisk takmer 15 percent, čím by sa stali tretím najsilnejším subjektom.

 Majerský to však vidí inak. V hnutí v súčasnosti s Demokratmi nerokujú a stále platí niekoľkokrát opakované stanovisko, že do volieb idú samostatne. „Doposiaľ sme nevideli žiadny program strany Demokrati a nepoznáme jej hodnotový základ, teda nevieme, či je to strana liberálna, konzervatívna alebo progresívna,“ povedal pre Pravdu Majerský.

Pre KDH je podstatné, aby mal konzervatívny volič v parlamente jasné zastúpenie. „A aby budúca vláda bola stabilná, čo sa bez jasného zadefinovania programu nedá. V tomto období si od ľudí pýtame silný mandát, aby mal konzervatívny volič v parlamente jasné a čo najsilnejšie zastúpenie,“ dodal. Sporadicky sa však stretli na regionálnej úrovni.

 Pred niekoľkými dňami sa uskutočnili rokovania medzi Za ľudí, KDH a odvolaným premiérom Eduardom Hegerom.

Líder Demokratov Eduard Heger dnes uviedol, že nejakú ponuku hnutie KDH od nich dostala. „Myslím si, že ponuka bola veľmi dobrá,“ reagoval. „My za Demokratov môžeme jasne povedať, že sme spojili, spájame a budeme ďalej spájať. To, čo urobia druhí, je na ich rozhodnutí,“ povedal Heger, priamej odpovedi sa vyhýbal.

Situáciu by mohli zmeniť májové prieskumy. Majerský zatiaľ v preferenciách problém nevidí. „Pokiaľ ide o prieskumy verejnej mienky, v rozhraní niekoľkých dní boli prezentované výsledky od 4 agentúr, pričom v troch z nich získalo KDH podporu od 6,3 do 7,4 percent,“ uviedol. Na otázku, či by zvažoval spoločnú kandidátku v prípade, že by hrozil prepad hlasov, Majerský neodpovedal.

 Podľa politológa Štefančíka však jedna lastovička leto nerobí. „A ani jeden prieskum neurobí z dvoch malých strán kandidáta na víťaza volieb. Nemyslím si, že spoločná kandidátka KDH a Demokratov by priniesla dvojciferné číslo,“ zhodnotil. „Myslím, že to spájanie prebieha len v hlave pána Šeligu. Napokon, prečo by on rokoval za Demokratov s KDH, keď ešte neukázal, že vlastní stranícku knižku Demokratov,“ skonštatoval politológ.

Ponuka je podľa neho stále široká. „Pokiaľ budú v ponuke aj ďalší konzervatívni konkurenti, šanca na dvojciferné čísla napravo od stredu sa výrazne znižuje,“ uviedol. „Skôr si myslím, že mnohé z týchto strán sa napokon nedohodnú na spolupráci a do volieb pôjdu samostatne,“ myslí si Štefančík. Výsledkom môže byť veľké množstvo prepadnutých hlasov voličov neúspešných strán. Ich podiel v roku 2020 bol takmer 30 percent. „Nemožno vylúčiť, že to bude podobné aj tento rok, hoci 30 percent je skutočne obrovské množstvo hlasov,“ uviedol politológ.

Roztrúsení „spájači“ a Danko

Veľkým lídrom spájania mal byť pôvodne aj Mikuláš Dzurinda, no ani tam sa zatiaľ žiadne ľady nepohli a po dvoch tlačovkách je strana ticho. Posun nenastal ani pri strane Za ľudí, ktorá vo voľbách nemá šancu uspieť samostatne. V kuloároch sa špekuluje, že Veronika Remišová by sa mohla vrátiť k lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi. Aj keď bol jej odchod k Andrejovi Kiskovi búrlivý, podľa Matoviča z OĽaNO „vlastne nikdy neodišla“.

 Remišová cez víkend uviedla, že Za ľudí rokuje so stranou OĽaNO aj s Demokratmi. Detaily však prezradí až po uzavretí rokovaní. Podľa odborníkov je však ťažké predstaviť si, že by sa spojila s Hegerom, ktorý prijal nespokojných odídencov z jej strany.

Sulík aj o Pellegrinim: Ukázal, že nie je lídrom ničoho

Hovorilo sa aj o rokovaniach medzi Saskou a Progresívnym Slovenskom. Podľa informácií Pravdy síce nejaké vyjednávanie prebiehalo, no netýkalo sa predvolebného spájania, ale skôr debát okolo spoločného postupu. Obe strany potvrdili, že do volieb idú samostatne. Sulík dokonca vyhlásil, že hru mení preto, aby jeho strana vyhrala voľby.

Menšie spojenie sa podarilo lídrovi Maďarského fóra Zsoltovi Simonovi. Jeho strana pôjde do volieb v koalícii s niekoľkými politickými subjektmi vrátane ODS Pavla Macka či Demokratickej strany, v ktorej je niekoľko bývalých „saskárov“.

Danko s Ficom bez Pellegriniho. Nechce sa so mnou stretnúť, tvrdí expremiér

Spájanie je podľa politológa to, keď vstúpia všetci do jednej strany, nie do koalície, ktorú tvorí množstvo menších strán. „Načo je komu v parlamente zostava 15 poslancov, z ktorých 10 bude šéfovať nejakej vlastnej mikrostrane? Veď taká strana sa do pár mesiacov od volieb rozpadne znovu, a to predsa volič pravice nechce,“ dodal.

Kým pravici sa spájanie nedarí ani v náznakoch, líder SNS Danko rokuje a združuje menšie nacionalistické strany ako Slovenský Patriot, Národná koalícia či Život. Aj keď zatiaľ ani v jeho prípade to zatiaľ nie je nič veľké.

 „Som presvedčený, že Slovenská národná koalícia sa do parlamentu dostane,“ vyhlásil. Na kandidátke bude mať Tomáša Tarabu a Filipa Kuffu a na spoločných akciách sa dohodol aj so stranou Smer. Nezaradená poslankyňa Romana Tabák sa k Dankovi nepridá, SNS podľa necho nie je „Noemova archa“.

Pellegrini nevidel dôvod, aby na priateľskom stretnutí s Dankom bol aj Fico a pozvanie odmietol. Podľa Fica tak urobil, preto, lebo sa bojí, že „odplaší Progresívne Slovensko a Sasku z ich „vysnívanej koalície“. Líder Hlasu však rokuje s Dobrou voľbou, ktorá by mala po spojení zaniknúť. Pellegrini nevylúčil ani to, že na kandidátke bude Tomáš Drucker, exminister zdravotníctva a bývalý líder Dobrej voľby.

 Podľa Štefančíka si Danko a Fico idú vlastnou cestou a Pellegrini sa zatiaľ zreteľne dištancuje od Fica, a niektoré pravicové strany sa zasa priamo alebo nepriamo dištancujú od Pellegriniho. „Ak to budú robiť aj naďalej, Pellegrini zaklope na dvere svojho učiteľa a vrhne sa mu do náručia. Hovorí sa, že národ má len takých politikov, akých si zaslúži. Ja však fakt netuším, komu tento národ urobil niečo také zlé, že musí mať až takých nemožných politikov,“ dodal Štefančík.

Klus zvažuje návrat, Sulík sa prejavil ako klamár

Posledný, kto sa ešte nerozhodol, je nezaradený poslanec Martin Klus. Po odchode liberálov z vlády zostal na poste štátneho tajomníka na rezorte diplomacie niekoľko týždňov, vrátil sa do poslaneckých lavíc a koncom októbra minulého roka sa pre rozdielne názory na predčasné voľby rozlúčil aj so Saskou.

 Jeho ambíciou bolo pôsobiť v diplomatických kruhoch, vláda dočasne povereného premiéra Hegera ho v januári tohto roka nominovala ako kandidáta do Európskeho dvora audítorov (EDA), no jeho nominácia sa skončila fiaskom. Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre kontrolu rozpočtu odporučil neschváliť ho za člena EDA. Proti hlasovalo 20 členov výboru, za nehlasoval nikto. Klus kandidatúru nakoniec sám stiahol.

Dôvodom bol podľa neho list, ktorý poslal jeho bývalý stranícky šéf Richard Sulík europoslancom, Klusa v ňom kritizoval a odporúčal, aby ho nezvolili. Aj keď je mu Saska stále programovo najbližšia, problémom je preňho po spomínanej kauze práve Sulík.

 „Bohužiaľ, znovuzvolením Richarda Sulíka, ktorý sa prejavil ako bezcharakterný klamár a udavač, za predsedu, je pre mňa vylúčená nielen akákoľvek spolupráca s SaS, dokonca aj jej voľba v predčasných voľbách. Ak sa po nich zmení vedenie strany, nič v budúcnosti nie je vylúčené,“ povedal Klus.

 Aj keď sa chcel zo slovenskej politiky stiahnuť, obava o budúcnosť demokracie na Slovensku či riziko „deštrukcie zahraničnej a európskej politiky“ ho prinútili zvážiť návrat. Aktuálne je Klus v kontakte s viacerými stredopravými subjektmi.

„Dnes už nevylučujem ani možnosť, že budem v predčasných voľbách kandidovať,“ povedal pre Pravdu nezaradený poslanec s tým, že má viacero ponúk. Rozhodnúť sa chce do konca júna, keď by už strany mali mať uzatvorené kandidačné listiny.

Bude niekto skokanom?

Z prieskumov je zatiaľ jasné, že rozhodujúce slovo bude mať po voľbách zrejme aj strana Petra Pellegriniho. Kto sa však môže okrem nich stať skokanom volieb? „Je viacero kandidátov. Okrem Smeru, to môže byť napríklad Progresívne Slovensko, ale aj Pirátska strana – Slovensko,“ uviedol Štefančík s tým, že v prípade malých a nevýrazných strán ako sú slovenskí Pirátki ide skôr o prekvapenie v podobe dvoch troch percent, nie o šancu dostať sa do parlamentu.

„Výrazný nárast hlasov zaznamená tá strana, ktorá v kampani najlepšie zreflektuje momentálne nálady v spoločnosti a bude mať dostatok peňazí a inovatívnych nápadov, aby upriamila na seba pozornosť,“ dodal. Šéf agentúra AKO Václav Hřích by však neočakával veľkého skokana. „Tieto voľby skôr budú o tom, koľkým stranám sa podarí dostať do parlamentu, oblasť okolo hranice 5 percent je totiž viac ako preplnená,“ zhodnotil.

Podľa odborníka na komunikáciu z New School Communications Gabriela Tótha nabehli v posledných prieskumoch na trend rastu viaceré strany. „Dobrý výsledok, teda nad rámec súčasných preferencií, môže získať buď Smer alebo Rebublika, na druhej strane spektra Progresívne Slovensko,“ myslí si./agentury/

X X X

Klus zvažuje, že bude kandidovať: Sulík sa prejavil ako klamár a udavač. Ak sa nič nezmení, spolupráca so Saskou je pre mňa vylúčená.

Nezaradený poslanec Martin Klus sa po nedávnej kauze s jeho neúspešnou kandidatúrou na post člena Európskeho dvora audítorov (EDA) stiahol do úzadia. Tvrdil, že do politiky sa už v ďalšom volebnom období vrátiť nechce. Po niekoľkotýždňovom odpočinku však uvažuje inak. Klus sleduje situáciu na stredopravom spektre a opäť je v hre aj možnosť, že v budúcich voľbách bude znovu kandidovať. Kam povedú jeho kroky?

Po odchode liberálov z vlády ostal na poste štátneho tajomníka na rezorte diplomacie ešte niekoľko týždňov. Neskôr sa vrátil do poslaneckých lavíc a napokon koncom októbra minulého roka odišiel kvôli rozdielnym názorom aj na predčasné voľby aj zo Sasky. V politike sa podľa vlastných slov nevidel aj preto, lebo mal ambície pôsobiť v diplomacii, čo mu nevyšlo.

Sulík aj o Pellegrinim: Ukázal, že nie je lídrom ničoho

Nevylučujem, že budem kandidovať

Klus uviedol, že je aktuálne v kontakte s viacerými stredopravými subjektmi. „A hoc som mal pôvodne v pláne stiahnuť sa zo slovenskej politiky, dnes už nevylučujem ani možnosť, že budem v predčasných voľbách kandidovať,“ povedal pre Pravdu nezaradený poslanec. Silným motívom je pre neho riziko „deštrukcie zahraničnej a európskej politiky“.

Vláda stiahla nomináciu Klusa na člena Európskeho dvora audítorov

Medzi jeho dôvodmi figuruje aj „obava z budúcnosti demokracie na Slovensku pri pohľade na aktuálny vývoj preferencií politických strán“. „Preto aktívne sledujem najmä spájanie sa stredopravých subjektov a aj podľa neho sa najneskôr do konca júna rozhodnem,“ uviedol.

V januári sa hovorilo o tom, že by sa mohol pridať k strane Jablko, ktorej predsedníčkou je europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tej zatiaľ pomáha s programom. „Platí, že s programom som nateraz pripravený pomôcť aj Jablku, prípadne komukoľvek ďalšiemu hodnotovo a programovo blízkemu, kto si myslí, že môžem byť pre nich v tejto oblasti prínosom,“ povedal.

Sulík sa prejavil ako klamár a udavač

Špekuluje sa preto aj o strane Demokrati. „Mám aj konkrétne ponuky, ale nerád by som ich v tejto fáze, kedy sa stále rozhodujem, či vôbec budem kandidovať, špecifikoval,“ dodal Klus. Do sporu sa dostal so svojím bývalým straníckym šéfom Richardom Sulíkom. List šéfa liberálov eurposlancom bol podľa neho kľúčovým dôvodom, prečo ho nezvolili do EDA.

Vie si po odchode zo Sasky a po liste predstaviť spoluprácu s touto stranou? Aj keď je mu Saska stále programovo najbližšia strana s ľuďmi, ktorých považuje za priateľov a má pekné spomienky, problémom je pre neho vedenie. „Bohužiaľ, znovuzvolením Richarda Sulíka, ktorý sa prejavil ako bezcharakterný klamár a udavač, za predsedu, je pre mňa vylúčená nielen akákoľvek spolupráca s SaS, ale dokonca aj jej voľba v predčasných voľbách. Ak sa po nich zmení vedenie strany, nič v budúcnosti nie je vylúčené,“ dodal.

Kauza okolo kandidatúry za člena dvora audítorov

Klus čelil koncom marca blamáži týkajúcej sa jeho kandidatúry do EDA. Na tento post ho Hegerova vláda nominovala v januári 2023. Následne sa však ozvali kritici, nezaradení poslanci Národnej rady z mimoparlamentného Hlasu, ktorí vyzvali na stiahnutie nominácie. Spochybnili pritom, že by Klus spĺňal predpoklady na lukratívny post v Luxemburgu bez audítorského vzdelania či praxe.

Klus však v rozhovore pre denník Sme uviedol, že Sulíkov list považoval za rozhodujúci moment, ktorý mu zabránil stať sa členom EDA. Sulík mal byť kritický a viacerých eurposlancov mal vyzvať, aby sa Klusa nehlasovali. Bývalý Saskár dodal, že verejne podporí každého, kto sa postaví proti Richardovi Sulíkovi.

Klus nakoniec sám požiadal vládu o stiahnutie jeho kandidatúry. Urobil tak po tom, ako dočasne poverený premiér Eduard Heger avizoval, že ak tak neurobí, nomináciu stiahne vláda. „Chyby patria k životu a aj zlá skúsenosť je skúsenosť,“ uviedol Klus v krátkom statuse. Zároveň sa ospravedlnil tým, ktorých sa jeho skúsenosť negatívne dotkla, a poďakoval tým, ktorí mu pri jej absolvovaní pomohli.

Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre kontrolu rozpočtu v stredu 22. marca odporučil plénu neschváliť slovenského kandidáta Martina Klusa za člena EDA. Po vypočutí Klusa hlasovalo proti nemu 20 členov výboru, pričom nikto nehlasoval za a traja členovia sa hlasovania zdržali. Prezidentka SR Zuzana Čaputová následne požiadala Hegera, aby vláda Klusovu nomináciu stiahla. /agentury/

X X X

V Rusku bude trestné pomáhať Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu

 Horná komora ruského parlamentu schválila zákon, ktorý má zaviesť trestnú zodpovednosť za poskytovanie súčinnosti Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu (ICC) a ďalším medzinárodným inštitúciám. Informoval o tom web stanice Rádia Slobodná Európa.

 Haagsky súd v marci vydal kvôli deportáciám ukrajinských detí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú splnomocnenkyňu pre práva detí Mariju Ľvovovú-Bělovovú.

Oznámenie o vydaní zatykača na Putina vyvolalo nevôľu Moskvy, hoci sa ruská diplomacia pokúsila závažnosť tohto kroku znížiť vyhlásením, že „rozhodnutie nemá žiadny význam“ vzhľadom na to, že Rusko nemá voči ICC žiadne záväzky. V praxi ale zatykač znamená, že asi 120 štátov, ktoré spadajú pod jurisdikciu ICC, má povinnosť Putina zatknúť, ak by sa pohyboval na ich území.

Návrh zákona zavádza trestnú zodpovednosť za súčinnosť pri vykonávaní rozhodnutí medzinárodných inštitúcií, ktorých Rusko nie je členom. Zákon predpokladá trest v podobe pokuty od 300 000 do jedného milióna rubľov (od 3 300 eur do 11-tisíc eur) alebo odňatia slobody až na päť rokov./agentury/

X X X

Záhada kyjevského záblesku vyriešená. Pomohol pohľad zo Slovenska

 Neboli to mimozemšťania, satelit NASA, ani ruské rakety. Záblesk, ktorý pred týždňom večer znepokojil obyvateľov Kyjeva a ďalších ukrajinských miest už má svoje oficiálne vedecké vysvetlenie. Medzinárodná meteorická organizácia (IMO) k nemu dospela aj na základe záberov zo Slovenska.

 Záblesk nad ukrajinským hlavným mestom Kyjevom 19. apríla 2023.

Obyvateľov ukrajinskej metropoly, ktorá býva terčom ruských raketových útokov, jasný záblesk na oblohe 19. apríla nemohol nevystrašiť. „Aj keď to nebolo hneď jasné, záblesk bol tentoraz čisto prírodným javom, a to veľmi jasným bolidom,“ napísala IMO na svojej webovej stránke.

 Bolid je mimozemské teleso, ktoré dopadlo na povrch Zeme alebo výnimočne jasný meteor podobný padajúcej ohnivej guli. Za bolidy sa považujú meteory s jasnosťou väčšou akú má pri pohľade zo Zeme planéta Venuša .

Polmetrový meteor

Podľa IMO úkaz nad Kyjevom spôsobil pád meteoroidu s priemerom pol metra a hmotnosťou 200 až 300 kilogramov.

Meteor preletel vo výške asi 80 kilometrov nad Kyjevom juhozápadným smerom rýchlosťou 29 km/s. Let trval 5 sekúnd a skončil sa výbuchom.

„Časť bolidu bola zaznamenaná z veľkej vzdialenosti najvýchodnejšími kamerami European Fireball Network (EN). EN je projekt Astronomického ústavu Akadémie vied ČR prevádzkový na Slovensku v spolupráci s Astronomickým ústavom Slovenskej akadémie vied,“ informuje IMO. „Najcennejšie sú záznamy prídavnými videokamerami v Kolonici a Starej Lesnej a rádiometrické svetelné krivky najmä z Kolonice. Celooblohový záber bol získaný aj na Kolonici, aj keď tam bola obloha polooblačná a bolid sa objavil len v medzerách blízko horizontu,“ dodáva.

Cenný pohľad z diaľky

Napriek zlému geometrickému stavu, keďže vzdialenosť slovenských kamier od bolidu bola okolo 700 kilomerov, bola trajektória určená s presnosťou niekoľkých stoviek metrov, konštatuje IMO.

Bolid bol prvýkrát pozorovaný vo výške 98 kilometrov nad Veľkou Dymerkou. Následne prešiel priamo nad Kyjev vo výškach okolo 80 kilometrov a rýchlosťou 29 km/s pokračovala na juhozápad. K veľkej erupcii došlo vo výške 38 kilometrov, keď absolútna magnitúda bolidu dosiahla –18 alebo o niečo viac, čo znamená, že bolid patril do kategórie superbolidov.

Meteoroid s odhadovanou počiatočnou hmotnosťou do tristo kilogramov sa rozpadol na množstvo úlomkov a prachu. „Spomalenie bolidu po vzplanutí naznačuje, že najväčšie vyprodukované úlomky mali hmotnosť pod jeden kilogram,“ konštatuje meterorická organizácia.

Veľká počiatočná rýchlosť nebola priaznivá pre „prežitie meteoritu“, pripomínajú vedci. Profily erupcií naznačujú, že na zem sa mohli dostať len malé úlomky, niekde medzi mestami Popilnya, Romanivka, Strokiv a Pavoloch.

NASA rozptýlila dohady

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak minulú stredu v prvej chvíli pripísal záblesk paľbe protivzdušnej obrany. Neskôr ale tento príspevok zo sociálnych sietí zmazal a vyzval, aby sa počkalo na informácie od letectva. To uviedlo, že v danej chvíli protivzdušná obrana nezasahovala.

Šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko následne vyslovil domnienku, že záblesk nad Kyjevom bol „dôsledkom pádu družice NASA na zem“. NASA krátko predtým informovala, že do atmosféry sa po doslúžení vráti 300-kilogramový satelit RHESSI. Rob Margetta z oddelenia komunikácie NASA ale v rozhovore pre BBC ubezpečil, že v čase, keď na Ukrajine zaznamenali záblesk, bol satelit stále na obežnej dráhe a návrat do atmosféry ho ešte len čakal.

Prečo nebol poplach?

Ukrajinské sociálne médiá kvôli záhadnému záblesku zaplavili špekulácie a vtipy o tom, čo ho mohlo spôsobiť. Často sa objavovalo tvrdenie, že ide o mimozemšťanov.

Hlavné stredisko zvláštnej kontroly, ktoré pôsobí pri ukrajinskej vesmírnej agentúre a teda má podobné javy na starosti, uviedlo, že zaznamenaná „akustická udalosť s veľkým výdavkom energie“ zrejme súvisela „so vstupom vesmírneho telesa do hustých vrstiev atmosféry“.

„Vzdušné sily sa nestarajú o nebeské telesá. Vzdušné sily sa starajú o odrazenie ruskej agresie,“ vyhlásil v televízii hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat v odpovedi na otázku, prečo nebol vyhlásený letecký poplach./agentury/

X X X

Bratislavské módne dni priniesli inšpirácie z domácej aj svetovej fashion scény

Dva dni plné módnych inšpirácií, 14 prehliadok, viac ako 50 modeliek a modelov, niekoľko hudobných vystúpení, prominentní hostia, luxusné autá a šperky. Osemnásty ročník podujatia Bratislavské módne dni, ktorý sa niesol v duchu elegancie, sa skončil. Po prvý raz bola generálnym partnerom tejto najprestížnejšej módnej udalosti na Slovensku značka Lexus. Podujatím sprevádzala moderátorka Simona Simanová a DJ Cavallier.

 V úvode podujatia, ktoré sa konalo v netradičných industriálnych priestoroch Refinery Gallery, zaspomínala jeho zakladateľka Mária Reháková na svoje začiatky a vyzdvihla prácu návrhárov aj všetkých ľudí, bez ktorých by bolo podujatie nerealizovateľné. „Je neuveriteľné, že je to už osemnásť rokov. Spomenula som si, ako sme začínali s kolegyňou Katkou len my dve a vtedy mi ani nenapadlo, že budeme niekedy organizovať osemnásty ročník.“

Osemnásty ročník podujatia Bratislavské módne dni sa po prvýkrát prepojil s automobilovou značkou Lexus, ktorá je charakteristická špičkovou kvalitou a remeselným spracovaním vozidiel. Pozíciu značky Lexus v automobilovom priemysle pripodobnil jej zástupca postaveniu Haute couture v módnom odvetví. Interiér každého vozidla totiž skrášľujú stehy, ktoré sú výsledkom ručného šitia. S maximálnou a oku lahodiacou presnosťou ho tvoria japonskí majstri výroby Takumi.

„V spojení značky Lexus a Bratislavských módnych dní vidím veľa zrejmých prienikov. Spája nás elegancia, móda a vysoká kvalita spracovania. Najkrajšie kúsky oblečenia pochádzajú z dielne tých najšikovnejších krajčírov. Pri autách je to podobné. Keď sa majstri spoja s umelcami, vznikne niečo naozaj výnimočné,” zaznelo v príhovore Milana Kočku, riaditeľa zastúpenia značiek Toyota a Lexus na Slovensku.

„Teší nás, že vďaka novému partnerovi môžeme aj naďalej spoločne podporovať talentovaných slovenských návrhárov a prinášať divákom kvalitné a inšpiratívne módne prehliadky,“ okomentovala nového partnera generálna riaditeľka AGENTÚRY PROMOTION Mária Reháková.

Novinkou tohto ročníka bola aj zmena moderátora. Módnou udalosťou jarnej sezóny sprevádzala hostí Simona Simanová. Prehliadky otvorila v stredu jedna z najúspešnejších módnych návrhárok domácej scény – Jana Jurčenko, ktorá žne ocenenia aj v zahraničí. Okrem nej sa na móle počas prvého večera predstavili značky Jenny Jeshko, Poner, Svadobný a spoločenský salón Weda a finalistka súťaže Nové tváre módnej scény 2019 Radovana Svýbová. Závan exotiky vniesla na mólo návrhárka Paulina Tsvetanova z berlínskej značky Paulina’s Friends, ktorá svoju kolekciu z pestrofarebných zvyškov látky prezentovala aj na fashion weeku v New Yorku a Paríži. Lesk drahokamov predviedla značka ručne zhotovených šperkov SOLOOM.

Druhý večer podujatia pokračoval prehliadkami Renáty Kliskej zo značky La Rena, Zuzany Hakovej, Alexis Vidic’ Millinery, Lombardi Fashion House, Rozalie Bot a Jany Pištejovej.

Najočakávanejšou zahraničnou hostkou večera bola Belinda Chorley. Tá sa preslávila najmä prácou na ikonických svadobných šatách Carrie Bradshaw zo seriálu Sex v meste od Vivienne Westwood, s ktorou dlhé roky úzko spolupracovala ako špecialistka na korzety. Keďže návrhárka Vivienne Westwood navždy opustila svet módy v závere minulého roka, druhý večer podujatia jej organizátori venovali krátku spomienku.

Po inšpiratívnych módnych prehliadkach nasledovala afterparty, počas ktorej sa mohli hostia nielen občerstviť a zabaviť v zónach partnerov, ale aj pokochať sa vystavenými vozidlami Lexus.

Značka Lexus si pre návštevníkov podujatia pripravila aj súťaž v skladaní origami s možnosťou vyhrať vozidlo Lexus RX na týždeň s plnou nádržou, ako aj zážitkový fotokútik. V rámci neho mohli priaznivci módy nastúpiť do kabrioletu Lexus LC500 a vďaka fotoboxu si vytvoriť nezabudnuteľnú spomienku na 18. ročník Bratislavských módnych dní./agentury/

X X X

S operáciou ešte počkajte. Je tu celosvetovo najúčinnejšia metóda, ktorá vás zbaví bolesti

Máte pocit, že každý okolo vás rieši boľavé kĺby? Ak tento problém trápi aj vás, je tu metóda, ktorá vás zbaví bolestí. Dlhoročné problémy s artrózou či osteoporózou pôjdu do zabudnutia. Ako je to možné?

Boľavé kĺby sú čoraz väčším problémom. Vo veku nad 50 rokov trápi artróza okolo 80% ľudí. Vzniká opotrebovaním kĺbov – predovšetkým tých veľkých, ako je koleno a bedro. Dochádza k tomu najmä preto, že v chrupavke ubúda kolagén, preto prestáva byť dobre prekrvená a v dôsledku toho degeneruje a rozpadá sa. Pokročilá artróza sa prejavuje bolesťou aj počas relatívneho pokoja. Poškodený kĺb reaguje zápalom, opuchom, zvýšenou bolesťou i obmedzeným pohybom.

Existuje však spôsob, ako od bolestí uľaviť. O najmodernejšej a celosvetovo najúčinnejšej neinvazívnej liečebnej metóde hovorí primár z Centra liečby ochorení pohybového aparátu MUDr. Vladimír Hudec: „Ortopédi majú niekoľko možností na konzervatívne zmiernenie artrotických bolestí. Trh je taktiež zaplavený rôznymi výživovými doplnkami, ktoré do určitej miery odolnosť a trvanlivosť chrupavky môžu podporovať. Veľa preparátov však obsahuje minimum účinných látok, pritom adekvátna denná dávka je pre účinok úplne zásadná.“

Keď už nepostačujú konzervatívne liečebné metódy, prichádza na rad operačné riešenie, príp. umelá náhrada kĺbu. To si však vyžaduje dlhé týždne až mesiace rekonvalescencie, po ktorej je návrat do práce často problematický.

Ako sa vyhnúť operácii

Až donedávna u nás neexistovala žiadna terapia, ktorá by riešila úbytok chrupavky či kostnej hmoty, teda samotnú príčinu ochorenia. „Klasická liečba je zameraná na dočasné potlačenie bolesti a oddialenie operačného riešenia. Pokrok v medicíne sa však výrazne prejavil aj v tejto oblasti a nemeckí lekári vyvinuli kauzálnu (príčinnú) terapiu, ktorou je molekulárna biologicko – stimulačná metóda (MBST terapia). Jej výsledkom je nárast objemu chrupavky v kĺboch pri liečbe artrózy a zvýšenie hustoty kostí pri liečbe osteoporózy,“ prináša nádej MUDr. Hudec.

Liečba prebieha v modernej liečebnej jednotke, ktorá pracuje na tom istom princípe ako MRI diagnostická metóda a ktorá cielene podľa konkrétnej diagnózy pacienta spúšťa proces regenerácie chrupaviek a kostí. Výsledným efektom je podľa primára Hudeca zreteľný nárast objemu kĺbovej chrupavky (liečba artrózy) a zvýšenie hustoty kostnej hmoty (liečba osteoporózy).

MBST terapia je celosvetovo najúčinnejšia neinvazívna terapia na ošetrenie kĺbových a kostných ochorení, pretože sa nezameriava iba na symptómy, ale aj na základné príčiny ochorenia. Napr. vo Švajčiarsku a Nemecku sa metóda úspešne využíva a neustále zdokonaľuje na špičkových klinikách už viac ako 24 rokov. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a o jej vhodnosti pre pacienta rozhodne po vyšetrení lekár, ktorý následne terapiu nastaví podľa konkrétnej diagnózy. „Terapia je účinná až do 3.stupňa artrózy (vrátane), keď je ešte v kĺbe zachovaná aspoň nejaká chrupavková vrstva, ktorú dokážeme regenerovať,“ tvrdí primár.

Je to bezpečné?

„Chodia k nám pacienti, ktorí už absolvovali všetky dostupné neinvazívne možnosti liečby kĺbov. Avšak nikdy som u pacientov nevidel tak evidentné zlepšenie klinického stavu, ako po absolvovaní MBST terapie. Liečba je bezbolestná a nemá žiadne vedľajšie nežiadúce účinky. Nehrozí žiadne riziko infekcie, krvácania či zrastov. Výhodou je, že pacient nemusí prerušiť svoje pracovné či pohybové aktivity,“ sľubuje MUDr. Hudec.

Ustúpenie bolesti a zlepšenie pohyblivosti kĺbu často nastupuje už počas terapie.

Ak ste sa teda rozhodli, že by ste to chceli skúsiť, na Slovensku je MBST terapia poskytovaná na certifikovanom pracovisku v Sun Medical centre v Leviciach. Na základe ich 8-ročných skúseností vám terapiu nastavia presne podľa individuálnych potrieb. Pacientom vychádzajú v ústrety a terapiu môžete absolvovať aj vo večerných hodinách a taktiež počas víkendov. „Je to naozaj dôležité z toho hľadiska, že terapia musí byť poskytnutá intenzívnou formou každý deň po sebe bez prestávky, inak stráca účinnosť,“ prízvukuje primár Hudec.

Dohodnite si termín

Ak máte bolesti, nečakajte a zavolajte na číslo 0949 67 77 99. Dohodnite si termín vstupnej lekárskej konzultácie, kde odborníci posúdia váš zdravotný stav a odporučia vhodný postup.

Terapiu odporúča aj známy kardiochirurg:

„Dôkladne som si vyhľadal a preveril všetky informácie o MBST terapii a rozhodol som sa ju absolvovať. Môžem konštatovať, že som veľmi prekvapený výborným efektom na moje kolená. Ako športový nadšenec sa teším na to, že v tenise teraz dokážem poraziť aj doteraz nezdolaných protivníkov. MBST terapiu v Sun Medical centre v Leviciach naozaj odporúčam každému, kto trpí bolesťami kĺbov,“ netají spokojnosť Prof. MUDr. Viliam Fischer, CSc., úspešný kardiochirurg, ktorý v roku 1998 realizoval prvú úspešnú transplantáciu srdca na Slovensku./agentury/

X X X

Svrab spôsobuje roztoč podobný korytnačke. Koľko minút kontaktu je potrebných na prenos?

 Zo susedných Čiech prišla správa, že tam stúpol výskyt svrabu. Z 1486 prípadov v marci 2023 stúpol ich počet v apríli už na vyše dvetisíc. Ľudia si svrbivé kožné ochorenie často mýlia s ekzémom. Hoci klasický obraz svrabu je svrbivý kožný výsev, svrbenie dokonca nemusí byť vždy dominantným príznakom.

Zákožka svrabová, roztoč, ktorý patrí do triedy článkonožcov. Samička meria 0,3 až 0,4 mm, samček je menší – 0,25 až 0,35 mm.

„Svrab je parazitárna infekcia kože, ktorú spôsobuje roztoč Sarcoptes scabiei, po slovensky zákožka svrabová. Názov roztoča vznikol z gréckych a latinských slov: mäso, biť alebo rezať a škrabať. Bol to Giovanni Cosimo Bonomo, ktorý ako prvý už v roku 1689 presvedčivo dokázal, že túto nákazlivú chorobu spôsobuje drobný roztoč podobný korytnačke (voľným okom je sotva viditeľný).

„Výskyt svrabu je celosvetový problém, pohybuje sa od 0,2 do 71 % s najvyšším podielom v tichomorskej oblasti, južnej Ázii a Latinskej Amerike,“ píše sa v odbornom časopise Derma 1/2023. „Rastúci trend svrabu zaznamenávame aj v Európe v dôsledku utečeneckých kríz a migrácie ľudí z tzv. tretieho sveta. Svoju úlohu mohla zohrať aj pandémia covid-19 z dôvodu možného sexuálneho prenosu. Svrab môže postihnúť ľudí každej vekovej kategórie, rasy či pohlavia. Riziko nákazy zvyšujú stiesnené podmienky, nižší sociálno-ekonomický status, epidémie sa môžu vyskytnúť v ústavných zariadeniach aj vo väzniciach.“

Na Slovensku Úrad verejného zdravotníctva SR od začiatku roka zaznamenal 441 prípadov svrabu. Vlani to bolo 1299 prípadov, v roku 2021 ich bolo 886.

Akú rýchlosť dosiahne zákožka svrabová?

Ako vyzerá zákožka svrabová? Má zaoblený tvar a na chrbtovej strane drobné špicaté tŕne, ktoré jej pomáhajú pri zahrabávaní sa do kože. Roztoč vylučuje látku podobnú slinám, ktorá pomáha rozpúšťať keratín. Samička meria 0,3 až 0,4 mm, samček je menší. Roztoč má štyri štádiá vývoja – vajíčko, larva, nymfa a dospelý jedinec.

Dospelé roztoče sa dokážu dobre pohybovať po povrchu kože, pričom dosahujú rýchlosť až 2,5 centimetra za minútu. Nie sú schopné skákať. Po nájdení vhodného miesta sa samička zavŕta do kože a približne za hodinu úplne zmizne pod povrchom. Samček a samička sa v týchto chodbičkách spájajú. Samček po oplodnení zahynie, oplodnená samička kladie každý deň 2–4 vajíčka.

Vývoj od vajíčka po dospelého jedinca trvá približne desať dní u samcov a 14 dní u samíc. Samce žijú len 1–2 dni a tento čas trávia vyhľadávaním nespárených samičiek. Vajíčka sú odolné voči alkoholu a mydlu. „Zákožka je schopná prežiť 24 až 36 hodín v izbových podmienkach a stále zostáva patogénna a schopná preniknúť do kože,“ píšu dve dermatovenero­logičky v odbornom časopise Derma.

 Koľko minút úzkeho kontaktu je potrebných na prenos svrabu?

Svrab sa zvyčajne prenáša priamym kontaktom s infikovanou osobou. Tento kontakt musí byť tesný a dlhotrvajúci, sexuálny nevynímajúc. Odhaduje sa, že 15–20 minút úzkeho kontaktu je potrebných na prenos svrabu z jedného človeka na druhého. Podanie ruky alebo krátke objatie zvyčajne nákazu neprenesie, píšu MUDr. Z. Baranová a MUDr. Z. Fedáková z Kliniky dermatovenerológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Riziko prenosu pri blízkom kontakte priamo závisí aj od počtu prenesených roztočov. Infekciu však možno získať aj nakazenou posteľnou bielizňou, oblečením a inými textíliami. Inkubačná lehota pri prvom zamorení trvá 2–6 týždňov, kým imunitný systém zareaguje kožnou reakciou, svrbením a vznikom kožných prejavov. Opakovaná nákaza sa však príznakmi prejaví podstatne skôr – už v priebehu 24–48 hodín.

Vznikajú však aj prípady bezpríznakových ľudí, ktorí sa považujú za nositeľov infekcie. Avšak pacienti s klasickým svrabom sa sťažujú na svrbenie, ktoré sa prejavuje 4–6 týždňov po počiatočnom zamorení. Najintenzívnejšie svrbenie býva v noci, no nie je to pravidlom pri každom type svrabu.

Ako svrab vyzerá?

Diagnostikovať svrab nie je ťažké, ak má typické prejavy. Dodnes však platia slová riaditeľa Inštitútu pre liečbu pohlavných chorôb a prvého amerického dermatovenerológa Johna Stokesa z roku 1936, že „svrab je zároveň najľahšou aj najťažšou diagnózou v dermatológii“.

 Charakteristickým nálezom je chodbička vytváraná dospelou samičkou roztoča, ale často nie je viditeľná následkom infekcie. Roztoče vyhladávajú miesta na tele s vyššou telesnou teplotou a tenkou mäkkou rohovou vrstvou, kde vyrastá len málo chlpov, preto sa zvyčajne nachádzajú v medziprstových priestoroch, na plochách zápästí a lakťov, u žien na prsníkoch, u mužov na penise a miešku, v oblasti pupka a v línii opasku atď. U dojčiat a malých detí bývajú postihnuté aj dlane, chodidlá, hrudník, chrbát, oblasť hlavy a krku. Pri klasickom svrabe sú obyčajne viditeľné 2–3 mm pupienky, aj hnisavé. Sú početnejšie a nápadnejšie ako chodbičky, najmä ak nákaza trvá už dlhší čas.

Ako sa svrab lieči? Čo obsahujú masti a čo tablety?

Najstarším používaným prostriedkom proti svrabu je síra. Celsus ju používal zmiešanú s tekutou smolou už v roku 25 nášho letopočtu. Používa sa vo forme mastí v koncentráciách od 2 do 10 %. Po kúpeli sa vmasíruje do pokožky celého tela (mimo tváre) počas troch po sebe nasledujúcich dní. Liečba sírou je bezpečná a účinná a možno ju použiť aj u dojčiat starších ako 2 mesiace, u tehotných aj dojčiacich žien. Nevýhodou je, že je žltá a nepríjemne páchne, spôsobuje škvrny na oblečení a môž viesť k dráždivému zápalu kože.

Permetrín je silný insekticíd (určený na hubenie hmyzu) a je vysoko účinný už po jednej aplikácii. Po vstrebaní do kože sa vylučuje močom. V 5 % koncentrácii vo forme kožného krému je prvou voľbou liečby svrabu. Aplikuje sa na noc a necháva sa pôsobiť 8–12 hodín. Môže sa použiť aj u detí starších ako dva mesiace, má málo nežiaducich účinkov, môže však spôsobiť sčervenanie či, pálenie.

Liek ivermektín, ktorý sa preslávil počas pandémie covidu, sa predpisuje v štandardnej jednorazovej dávke 200 mikrogramov na kilo telesnej hmotnosti. Jeho bezpečnosť sa zatiaľ nestanovila u detí s hmotnosťou nižšou ako 15 kg a u tehotných žien, možné vedľajšie účinky sú bolesť hlavy, kĺbov, svalov, horúčka atď.

Svrbenie na koži pomáhajú tlmiť antihistaminiká (protialergické lieky) v tabletách či kapsulách. Sekundárna infekcia baktériami (následok škriabania) si vyžaduje lokálnu či celkovú liečbu antibiotikami. Smola je, že liečiť by sa nemali len klinicky chorí pacienti s potvrdenou diagnózou, ale aj osoby žijúce v jednej domácnosti a sexuálne kontakty nakazeného svrabom. Efekt liečby sa má hodnotiť až po šiestich týždňoch po ukončení terapie. Väčšina prípadov zlyhania liečby je pravdepodobne následok nedostatočného dodržiavania potrebných opatrení.

Čo robiť s bielizňou a nakazenými predmetmi?

– vyprať osobnú i posteľnú bielizeň pri 60 stupňoch Celzia
– kontaminované predmety (napr. deky) zmraziť alebo uchovať v hermeticky uzatvorenom igelitovom vreci najmenej 48–72 hodín. /agentury/

X X X

Zmenili vaše nechty farbu a textúru? Dajte zbohom nechtovej mykóze hneď na začiatku!

Všimli ste si na vašich nechtoch zmeny, ktoré vás znepokojujú? S najväčšou pravdepodobnosťou trpíte nechtovou mykózou. Ešte ste o nej nepočuli? Hlavne nepodliehajte panike. Nasledujte rady odborníka a elegantne sa jej zbavte.

 Plesňové ochorenia patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce kožné problémy u ľudí. Mohlo by sa zdať, že ich výskyt je otázkou zanedbanej hygieny. No, nie je to tak. Huby a kvasinkové mikroorganizmy „prekvitajú“ vo vlhkom prostredí v teple, ale aj tme a nájdu si cestu k pacientovi v každom veku. Pravdou však ostáva, že plesňové ochorenie – nechtová mykóza sa častejšie objavuje u starších ľudí.

Čo hovoria vaše nechty o vašom zdraví?

Signály nechtovej mykózy sú viditeľné na prvý pohľad. Jej prejavy sa na nohách ukážu najskôr medzi prstami a pokračujú smerom k nechtovému lôžku. Nechtom sa zrazu začne meniť farba, štruktúra aj hrúbka a sú oveľa krehkejšie a náchylnejšie k lámaniu. Dermatovenero­logička, MUDr. Anna Šebová sa stretáva s týmto ochorením vo svojej ambulancii pomerne často: „Pacienti mi hovorievajú, že nechtovú mykózu zdedili po svojich rodičoch alebo že je to jednoducho znak starnutia. Nie je to však pravda. Nechtová mykóza je spôsobená nevhodným nosením obuvi a ponožiek z umelých vlákien.“Pýtali sme sa aj na to, akú skupinu pacientov najčastejšie postihuje toto ochorenie: „Na výskyt nechtovej mykózy sú oveľa náchylnejší ľudia so zníženou imunitou, diabetici, onkologickí pacienti alebo tí, ktorí sa liečia imunosupresívami či kortikoidmi,“ dopĺňa doktorka.

Prevencia, základ všetkého

Ak ste pravidelný návštevník a milovník oddychu vo wellness, pokojne v tom pokračujte. No dbajte o to, aby ste mali svoje nohy vždy chránené pred kontaktom s povrchmi, na ktorých sa môžu choroboplodné zárodky vyskytovať: „Plavárne, sauny a wellness centrá sú miesta, kde je zvýšený výskyt plesňových baktérií. Preto každému odporúčam vkročiť do týchto zariadení s extra obuvou vo svojej taške. Doma nezanedbajte pravidelnú dezinfekciu obuvi, ktorú do týchto zariadení nosíte,“ hovorí MUDr. Šebová. Ďalším užitočným tipom, ktorým zamedzíte rozmachu mykózy je určite nosenie koženej či plátennej obuvi, obzvlášť v teplých mesiacoch. Takisto ponožky zo syntetiky vymeňte za prírodný materiál a preventívne držte svoje nohy doslova „v bavlnke“.

Keď je neskoro…

Pokiaľ tento problém zašiel priďaleko, rozhodne neobíďte svojho kožného lekára. Mykologické vyšetrenie odhalí pôvod baktérií, ktoré ťažkosti vyvolal a následne sa zvolí vhodná liečba. „Strach z tohto vyšetrenia mať rozhodne nemusíte. Pacientovi trpiacemu nechtovou mykózou jemne odoberieme vzorku nechtu a kože, ktoré podrobíme kultivácii a po získaní výsledkov nasadíme lokálnu alebo celkovú liečbu,“ dopĺňa dermatovenero­logička MUDr. Šebová.

V prípade, že ste spozorovali na svojich nechtoch alebo chodidlách mykózu, siahnite po pomocníkovi menom FungeX. S vysokou účinnosťou ničí pleseň na nechtoch, zabraňuje šíreniu infekcie a navyše pomáha predchádzať jej opakovaniu. Kúpite ho vo vašej lekárni alebo na www.avepharma.sk./agentury/

X X X

Savo vo fľaši – šikana či „len“ zábava? Psychológ vysvetľuje, čo je za násilným detským správaním a aká je najlepšia reakcia rodičov

Prípad 12-ročnej školáčky v Banskej Bystrici, ktorej niekto nalial do fľaše na pitie dezinfekciu Savo, vyšetruje polícia. Nesie známky šikanovania, aj keď to škola popiera, a zároveň rozvíril debatu o krutostiach, ktoré si deti navzájom robia. Čo ich k tomu vedie a prečo nie je najlepším riešením premiestniť dieťa do inej školy, vysvetľuje psychológ Marek Madro, ktorý sa v združení IPčko venuje práve problémom mladých.

„Ak vám chce dieťa niečo povedať, prosím, odložte všetko, čo sa dá a počúvajte ho,“ vraví psychológ Marek Madro.

X Aké deti bývajú najčastejšie šikanované?

Vo všeobecnosti sa obeťou šikany môže stať ktokoľvek z nás, ktorékoľvek dieťa. A to najčastejšie v situácii, keď sme nejakým spôsobom zraniteľní, hoci len máme určité ťažké obdobie, keď sa cítime neisto. Agresor alebo ľudia, ktorí sú okolo nás, to dokážu vycítiť. Najzraniteľnejšími obeťami šikany sú práve deti, ktorým sa deje niečo ťažké, čo v nich vyvoláva pocit neistoty, ohrozenia. Práve ony veľmi často musia čeliť takýmto neférovým zaobchádzaniam.

X Je takýmto faktorom aj zmena školy? V aktuálnom prípade z Banskej Bystrice je známa informácia, že dievčina chodila na túto školu iba rok.

Nechcem, a ani nemôžem, sa vyjadrovať k tomu konkrétnemu prípadu, ale vo všeobecnosti môžem povedať, že áno, je to také citlivé obdobie, keď zmeníte školu, keď sa vám rozvádzajú rodičia, niekto blízky zomrie, a podobne. To sú všetko tie krízové momenty, kedy sa cítite neisto, a kedy sa môže stať, že sa stanete obeťou zábavy, srandičiek iných, toho, čo my dospelí nazývame šikana.

X Obeťou šikany sa stávajú ľudia, deti, v určitom náročnom období, keď sú zraniteľnejšie. Čo ale vedie tú druhú stranu, tých šikanujúcich, túto ich slabosť využiť, ukázať si moc? Prečo to potrebujú oni?

To slovo „moc“ je kľúčové. Majú pocit, že niečo môžu dokázať. Že to, čo im znižuje sebaistotu, dôveru v samých seba, to si vedia doplniť takto cez niekoho iného. A na jeho úkor vlastne získavajú vlastnú sebahodnotu alebo zapojenie sa do skupiny, status v tejto skupine. A v skupine tých 12-13-ročných detí je to neraz brané ako normálne, mozog ešte nie je dostatočne vyvinutý na to, aby dokázal vyhodnocovať riziká a všetky aspekty nášho správania. Teda tie deti často nevedia domyslieť všetky dôsledky toho, čo niekomu robia. „Veď to je len sranda, my sme to tak úplne nemysleli,“ to veľmi často počúvame v rozhovoroch s agresormi. Necítia vinu. Keď my hovoríme, že to je šikana, násilie, oni to tak nevyhodnocujú a nevnímajú. Na to by potrebovali ešte pár rokov vývinu, aby mozog bol schopný vyhodnotiť všetky aspekty toho rizika. Dieťa vie, že druhému tým ubližuje, ale nevie úplne domyslieť, čo to znamená.

X Teda ich nemôžeme celkom odsudzovať? Robia to síce zámerne, ale keby vedeli domyslieť všetky dôsledky, možno by to nerobili?

Je to tak. Keby dokázali pochopiť, vidieť celé to svoje správanie a jeho dopady, čo teda nie je možné, tak by určite zvolili niečo iné. Takto to voláme patológiou. To, čo treba odsudzovať, sú prejavy a formy správania, ale určite treba pomôcť aj agresorovi aj obeti. Napokon, obeť tiež nechce byť označovaná ako obeť, lebo to znižuje jej status, tým jej hovoríte, že je slabá. To, čo potrebujú tie deti, je cítiť prijatie, vypočutie, pocit, že toto je bezpečie, že sú tu dospelí, ktorí sa zaň dokážu postaviť, podporiť ho.

X Aj v prípade z Banskej Bystrice prenikli informácie, že dievčina mala byť šikanovaná už dlhšie, čo však škola popiera s tým, že k šikane nedochádzalo. Bez ohľadu na to, ako dlho je možné vydržať a mlčky znášať potupné zaobchádzanie?

Niektoré deti takto žijú celý život, nielen detský, ale aj dospelý. Naučia sa, že svet je skrátka takýto nefér, aj voči nim. Ich životný postoj je potom ku všetkému taký, že toto je niečo, čo je hrozne ťažké, strašne nefér, ale sa v tom nejako naučím fungovať a žiť. A preto je tu nesmierne dôležitá úloha ostatných, ktorí to pozorujú, aby jednoznačne dali najavo, že takto to nie, že násilie, šikana je niečo, čo do našej spoločnosti nepatrí. Sú ale aj prípady, kedy ľudia násilie vydržia naozaj krátko, že sú tie útoky tak prekvapivé a intenzívne, že to končí fatálne, ľudia si siahnu na život. Nevedia si predstaviť ďalšie fungovanie, tak ťažko im je.

Rád by som mladým v núdzi odkázal: Obráťte sa na niekoho, komu dôverujete, či už je to kamarát, rodič, učiteľ… A ak takého človeka nemáte, stále môžete vyskúšať linky dôvery, ktoré sú tu, anonymné, bezplatné, dostupné. A sú tam ľudia, ktorí čakajú, že prídete a budete o takýchto veciach hovoriť. Je ich našťastie už viac, vrátane nášho IPčka.

X Ako možno rozpoznať, že je dieťa obeťou šikany? Ktoré sú typické prejavy?

Veľmi často sú to zmeny v správaní. Keď máte veselé, šťastné dieťa, ktoré je aktívne, a zrazu sa prestáva venovať veciam, ktoré má rado. Nemá chuť ísť na krúžok, do školy, vymýšľa si rôzne ochorenia, vyhýba sa niečomu, čo obľubovalo. Druhý znak je prospech, ktorý sa zhoršuje a neviete povedať prečo. Dobrý indikátor je aj spánok, keď dieťa začne mať problémy, napríklad spí veľmi dlho, nevie vyjsť z postele, vykazuje úzkosť, depresivitu. Alebo nevie vôbec zaspať, máva nočné mory.

X Treba teda svoje dieťa vnímať…

Na to, aby bol rodič schopný identifikovať problém, musí mať naozaj veľmi intenzívny vzťah s dieťaťom. Tá bežná kontrola – čo známky, čo bolo v škole, to nestačí, aby sme rozpoznali, že sa dieťaťu niečo deje, že sa cíti ohrozované v základnej integrite. Dôležité je vytvárať vzťahy medzi rodičmi a deťmi tak, aby mohli deti hovoriť o čomkoľvek.

X Skrátka v rodine je dobré sa rozprávať, tak?

Áno, určite. Ale veľmi často keď toto povieme rodičom, tak krčia ramenami – rozprávať sa? Vo veku okolo tých 12 rokov si mnohé deti začnú vytvárať svoj svet, súkromie, kedy nehovoria o všetkom svojej rodine. Je to prirodzené, dobré, je to súčasť vývinu, niečo, čo by dieťa malo prežiť, mať svet mimo rodičov, tajnosti. Rodič má možno pocit, že dieťa sa mu vzďaľuje, že s ním stráca kontakt, keďže predtým dieťa prijímalo svet taký, aký mu ho rodina ponúkala. No je nesmierne dôležité, aby aj v tejto situácii dával dieťaťu najavo, že keby čokoľvek sa udialo, môžeš prísť, som tu. Ako ponuku. Nemôže sa mu vnútiť. Najhoršie, čo môže urobiť, je byť tam z pozície kontroly a hodnotiteľa, či si dieťa vytvára dobré, vhodné vzťahy alebo nie.

X Dieťa napriek tomu, že má ten svoj svet, za takýmto rodičom v prípade potreby príde?

Naša skúsenosť je taká, že obete šikany hľadajú spôsob, ako rozprávať s rodičmi. Ale dieťa nepríde za nimi s tým že: „šikanujú ma“. Často samé nevie pomenovať, čo sa mu to vlastne deje, ešte sa aj hanbí, že asi niečo robí zle, provokuje. Hľadá teda rôzne spôsoby, ako to dospelému odkomunikovať,. Ale dospelí často nie sú citliví na to, že to dieťa prichádza. Moje odporúčanie je, že vždy, keď za vami príde dieťa a máte pocit, že vám chce niečo povedať, prosím, odložte všetko, čo sa dá a venujte mu naozaj plnú pozornosť. Počúvajte a snažte sa, aby dieťa rozprávalo. Predtým, ako vy začnete rozprávať, dajte mu priestor, aby vedelo, že môže hovoriť.

X A čo rodičia tých šikanujúcich detí? Im sa deti asi neprídu zdôveriť…

Tí, ktorí šikanujú, to často nevedia s tým stotožniť, majú pocit, že si len robia srandu. Je v nich pochybnosť, ale samozrejme, tiež sa za to hanbia. Fenomén násilia jedného voči druhému oslabuje obidvoch. Keď rodič zistí, že jeho dieťa je agresorom, pochopiteľne, musí odsúdiť správanie, ktoré podnecuje násilie a je neprijateľné. Musí dieťaťu povedať, a to je tá najťažšia úloha: „Toto nie, ale napriek tomu som tu pre teba a milujem ťa. Napriek tomu, že si urobil takéto veci, prináša to nejaké následky, s ktorými sa spoločne dokážeme vysporiadať. A keby čokoľvek, ja som tu pre teba.“ Rodič sa nesmie dopustiť ďalšieho násilia na tom dieťati, lebo keď sa dieťa stretne s označením „ja som násilník“ a ešte sa niekto ďalší správa voči nemu násilne, tak sa akurát tak učí vzorcu toho násilia. Ako jav sa dostáva do jeho správania a v nejakej chvíli ho použije voči sebe alebo niekomu inému. Nahradenie násilia je komunikácia, ktorá vedie k prijatiu, pochopeniu, k podpore toho dieťaťa. Samozrejme, takých rodičov, ktorí toto dokážu, je minimum.

X Ako reagujú väčšinou?

 Veľmi často sa postavia do úlohy ochranára toto dieťaťa, alebo popierača – toto moje dieťa nerobí. Alebo navonok nepripustia, že dieťa urobilo chybu a neprevezmú za to zodpovednosť. Potom sa ani dospelý k tomu nepostaví ako dospelý človek.

X Kde je hranica medzi šikanou a tvrdším žartíkom, doberaním sa detí navzájom?

Žartík je to vtedy, keď sa všetci na tom dokážeme zabaviť, naozaj všetci, a keď si vieme určiť hranicu, ktorá je už naozaj zraniteľná. Ak je to útok, kde je už ten jeden naozaj v pozícii toho slabšieho, vtedy je to šikana.

X Keď sa šikana už odhalí, čo môžu rodičia robiť?

To najdôležitejšie, čo môže rodič urobiť, ani nie je že zobrať dieťa preč, ale vytvoriť prostredie tak, aby šikanované dieťa aj agresor zažívali pocit bezpečia, toho, že násilie je niečo, čo nie je súčasťou našej komunity, nechceme sa správať takto. Dieťa to dokáže pochopiť, ak sa k nemu správate nenásilne. Zmena školy je to pre mňa už to hraničné riešenie a veľmi odporúčam pracovať so školským psychológom a vytvoriť systém pomoci pre dieťa tak, aby sa mohlo správať inak.

x Je možné, aby sa aj po odhalenom prípade šikany a vhodnej intervencii zainteresovaných ďalej normálne stretávali obe strany a normálne spolu, resp. vedľa seba existovali?

Dá sa to riešiť, máme aj školy, ktoré to dokážu. Šikana prichádza vtedy, ak deti majú pocit, že nemajú kde ventilovať svoje potreby, frustrácie, že nemôžu nič ovplyvňovať, nemajú moc. Veľmi dobré je, ak školy zapájajú deti do rozhodovacích aktivít – napríklad čo v škole chceme vybudovať, aké ihrisko a podobne. Skrátka dať im možnosť participácie na rozhodovaní v oblastiach, ktoré ich presahujú, to je účinná prevencia. Zapojiť ich do života, dať im nejakú moc v celej komunite, to je jeden z receptov, ktoré poznám. Posledným, už spomínaným hraničným riešením je odchod zo školy. Ja totiž oddeľujem jav násilia (že je to vzorec správania, ktorý dieťa pozná) od samotného dieťaťa. To dieťa nie je len násilník, rovnako ako obeť nie je len obeť. To celé ostatné v tom dieťati je ten nový spôsob ako tým celým prejsť.

Obaja potrebujú pomoc, a aj tí, ktorí to pozorujú, potrebujú pomoc. Je potrebné, aby bolo v komunite stanovené, že násilie nie je to, čo tu chceme žiť. Akonáhle dáme dieťaťu nálepku násilníka, agresora, a začneme verejne pomenuvávať, kto je to, dávame mu na celý život nejakú rolu, s ktorou sa môže pasovať./agentury

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.