Klaus: Nestačí vyměnit Síkelu, Dvořáka, Stanjuru, Fialu. Třeba změnit systém v ČR. To Fiala nedokáže. Gen. Pavel vyhodit Fialu, rychle splnít návrhy Klause. Szijjártó: NATO se stává aliancí útočnou. Fico odvolá dva soudce, propustí třetinu úředníků státu

Bývalý prezident Václav Klaus představil svou studii, v níž analyzuje příčiny špatně fungujícího ekonomického systému České republiky a její hospodářské politiky. „Zelenání ekonomiky a pletení se státu do ní pokračuje neuvěřitelným tempem,“ řekl Klaus.

„Nemáme Babišovu úroveň HDP z roku 2019. Nestačí dílčí, na povrchu se pohybující se změny. Nestačí vyměnit jednoho Síkelu za jiného Síkelu a jednoho Stanjuru, je třeba změnit systém,“ prohlásil bývalý prezident.

X X X

KLAUSOVA   DOPORUČENÍ

O  ZMĚNY  RYCHLE  ZASADIT  POLITICKÁ  STRANA

zbavit se dnešní inflace,  uvést do rovnováhy finance státu, státní rozpočet,. u nového zákona, který žádá peníze státu, musí být, kde se suma ušetří,. radikální snížení počtu zaměstnanců státu, veřejný zájem musí zajišťovat stát, nepřekročitelné lhůty pro úřady,

začít připravovat reformy školství, zdravotnictví a důchodového systému, opustit zelené, sociální a genderové imperativy, aplikace známých a dostupných technologií,
10. méně razítek, to že budou digitální, věc neřeší, radikální změna zákoníku práce

aktivní a sebevědomý postoj v orgánech EU, minimalistické přenášení evropských směrnic, omezení počtu účastníků správních řízení, vyřadit „měkké“ projekty (volnočasové) z financování Evropské unie,

přehodnotit dotační politiku,  zrušit daňové úlevy, výjimky a odklady,  kroky směrem od přebujelého systému ochrany zákazníka, vzdát megalomanské plány na hustou síť vysokorychlostní železnice

Výslovně tak kritizoval ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu za hnutí STAN a opřel se do ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS.

O své studii řekl, že je to 67. publikace Institutu Václav Klause a posteskl si, že vláda podle něj věnuje odborné kritice malou pozornost.

„Inflace chaotizuje společnost“

Klaus ve studii kritizuje 37 návrhů, které pro vládu navrhla Národní ekonomická rada vlády, a místo toho navrhuje svých 19 bodů.

„Zbavme se dnešní inflace, která chaotizuje společnost, to je alfa a omega,“ prohlásil bývalý prezident. Inflace byla podle uměle přibrzděná a klesla, ale nezmizela.

„Jde o uvedení věcí do pohybu,“ řekl Klaus s tím, že nechce vyprávět celý obsah své knížky. „To by vás nebavilo,“ uvedl a doporučil všem, ať si radši jeho knížku přečtou.

„Dostali jsme se do vážné ekonomické poruchy,“ řekl Klaus. „Je to běh na dlouhou trať,“ dodal s tím, že se pokusil navrhnout kroky, které nebudou vyžadovat „sametovou revoluci“.

„Outsourcování odpovědnosti z vlády na podivné instituce je nesmysl. Tudy cesta nevede,“ tvrdí bývalý prezident a kritizoval, že vláda sází na externí poradní orgány.

O změny se podle Klause musí zasadit nějaká politická strana. Řekl, že se ale obává, že žádná ze současných toho schopna není. „Neudělá to žádná neziskovka,“ řekl bývalý prezident.

X X X

Slováci si uvědomili, že nechtějí další Čaputovou, říká odborník na kampaně

 Peter Pellegrini se stal slovenským prezidentem poté, co zvítězil v druhém kole voleb. „Slováci chtějí prezidenta, který je jim bližší,“ vysvětluje rozhodnutí voličů politický marketér Michal Ruttkay. Jak vnímal průběh kampaně a co vše mohlo mít vliv na výsledek, popisuje v rozhovoru.

x Jaký bude z vašeho pohledu Peter Pellegrini prezident?

Bude to prezident, který bude mít před sebou opravdu těžký úkol. Bude muset zkrotit rozhádaný roj včel. Ti na straně poražených se se svým údělem budou muset vyrovnat a prezident jim v tom bude muset pomoci. Pokud však bude neustále ostřelován falešnými útoky, tak to bude mít mnohem obtížnější. S určitým nadhledem dokážeme tuto situaci překonat. Pokud však naopak vlezeme do zákopů, můžeme zde mít ještě polarizovanější společnost než dosud.

Z jeho rétoriky Ivana Korčoka jsem byl opravdu překvapen. Byla ostrá a místo smíru přinesl konflikt. Během projevu zvedal varovný prst, což je mimořádně nestátnické.

X X X

FICO  PROPOUŠTĚT  VE  SPRÁVĚ  SR,  TŘETINU  LIDÍ

VYMĚNIT  DVA  SOUDCE

Fico chce propouštět ve státní správě, zbavil by se třetiny lidí. A dvou soudců

Slovenský premiér Robert Fico v pondělí nastínil, že by chtěl propustit zhruba třetinu zaměstnanců státní správy. Vysvětluje to potřebou získat do rozpočtu potřebné finance, definitivní rozhodnutí však zatím nepadlo. Fico oznámil i další ekonomická opatření. A slovně zaútočil na dva soudce Nejvyššího soudu, kteří pracovali na citlivých politických kauzách z Ficova okolí.

 „Slušný výkon jsme podali na úřadu vlády, pokud šlo o snižování stavů za pár měsíců, ale ještě tam vidím prostor, poměrně výrazný prostor. Možná teď vyplaším zaměstnance, ale myslím si, že třicetiprocentní řez by absolutně nebyl poznat,“ řekl Fico k údajné přezaměstnanosti ve slovenské státní správě.

Je to však prý jeho osobní názor a žádné rozhodnutí v tomto ohledu dosud nepadlo. Koaliční rada to má projednávat v nejbližších dnech. Ministr financí Ladislav Kamenický podle Denníku N uvedl, že například na ministerstvu životního prostředí pracuje zhruba 400 lidí na dohodu o provedení práce. Údajně už toto téma s šéfem tohoto resortu Tomášem Tarabou a prostor pro snižování stavů vidí i jinde.

Naopak několik kroků už je v rámci oznámené konsolidace veřejných financí známo. Vláda podle Fica víc zdaní tabákové výrobky a slazené nealkoholické nápoje. Premiér vysvětlil, že jeho kabinet na příští rok musí najít asi 1,4 miliardy eur. Avizovaná opatření údajně přinesou asi 100 milionů eur. Fico prý není příznivcem zvyšování DPH a ani na sociální dávky sahat nechce.

Nepřípustné a nebezpečné, říká předseda Nejvyššího soudu

Fico v pondělí také slovně zaútočil na dva trestní soudce Nejvyššího soudu Juraje Klimenta a Petera Štifta v souvislosti s jejich rozhodováním v politicky citlivých kauzách. Před novináři se vyslovil pro to, aby byli oba zbaveni soudcovského taláru. Tvrdil, že se jejich soudní senát podílel na „špinavé práci“ proti bývalé opozici. V té byla Ficova strana Směr-SD od roku 2020 do loňských předčasných voleb.

Předseda Nejvyššího soudu Ján Šikuta minulý týden, kdy Fico rovněž kritizoval Klimenta, označil opakující se veřejné ataky na soudce za nepřípustné a nebezpečné. Také soudcovská rada Nejvyššího soudu se proti zastrašujícím vyjádřením členů vlády a představitelů politické moci vůči soudcům ohradila.

Soudci obecných soudů na Slovensku mohou přijít o funkci například na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v disciplinárním řízení.

Fico kritiku svou obou soudců vysvětluje rozhodnutími Ústavního soudu, který podle něj několikrát konstatoval, že soudní senát těchto soudců při rozhodování opakovaně pochybil. Jeden z případů se týkal i stíhaného nynějšího Ficova poradce Marka Pary.

Stávající premiér už jako opoziční politik vyšetřování některých kauz zpochybňoval. Jeho vláda dosud stihla prosadit březnové zrušení Úřadu speciální prokuratury, který se podílel na vyšetřování s politiky souvisejících případů. Podle Fica na Slovensku existovala organizovaná skupina složená z příslušníků elitní jednotky policie, speciální prokuratury a některých soudců Specializovaného trestního soudu (STS) a Nejvyššího soudu.

Všichni se měli podílet na zneužívání práva proti bývalé opozici, tvrdí premiér. Slovenská policie totiž v minulosti obvinila několik desítek lidí v různých kauzách z doby dřívějšího vládnutí Směru-SD. Na vyšetřování těchto případů dohlížela speciální prokuratura a například o vazebních návrzích, stížnostech, obžalobách rozhodovaly STS a Nejvyšší soud.

X X X

Szijjártó: Funkce NATO jako obranné aliance eroduje, stává se aliancí útočnou

Maďarský ministr zahraničí Peter Péter Szijjártó při hodnocení situace na Ukrajině obvinil NATO z překračování „červených čar“. Prohlásil, že jeho země nemá v úmyslu se těchto aktivit účastnit.

V sobotním rozhovoru pro web Index.hu zdůraznil, že NATO se od počátku vyhýbalo vstupu do rusko-ukrajinského konfliktu a přímé konfrontaci s Ruskem. Šéf maďarského ministerstva zahraničí věří, že rozhodnutí přijatá před několika dny na jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu v Bruselu alianci válce přibližují.

Szijjártó během jednání v Bruselu uvedl, že Maďarsko se nebude podílet na úkolech vyplývajících ze zvýšené koordinační role NATO a nebude jim poskytovat finanční podporu. „Na maďarském území se nemohou konat žádné aktivity (…), které by vyplynuly ze zvýšené koordinační role NATO při výcviku a přesunech zbraní,“ prohlásil. V rozhovoru pro Index uvedl, že Budapešť je proti vytvoření fondu pro Ukrajinu ve výši 100 miliard eur, který by financovaly členské státy NATO v poměru k jejich HDP.

Maďarský ministr zahraničí věří, že nejodhodlanější země NATO by chtěly přizvat Ukrajinu do NATO již během červencového summitu ve Washingtonu. Podle jeho názoru bylo kvůli odporu mnoha zemí „vymyšleno náhradní opatření v podobě zvýšení koordinační role NATO“.

„V posledních dvou letech NATO přijalo řadu rozhodnutí a kroků, které posilují přesvědčení, že původní funkce NATO jako obranné aliance stále více eroduje a že se z ní stává útočná aliance. To je zcela v rozporu se statutem NATO a záměry jeho zakladatelů,“ uvedl Péter Szijjártó, server vasevec.cz

X X X

Privatizovali zisky, teď se bude znárodňovat

Největší britské společnosti na úpravu vody a odpadních vod jsou na pokraji bankrotu. Vláda nemá peníze, aby uprostřed recese a rozpočtové krize podnikla zásadní záchranné kroky. Společnosti na úpravu vody a odpadních vod dluží investorům více než 60 miliard liber.

Všechny tyto společnosti byly privatizovány během éry Margaret Thatcherové. V následujících desetiletích šetřily na všem, odmítaly rozvíjet vlastní infrastrukturu a všechny peníze vydaly na výplatu dividend svým vlastníkům – investičním fondům v Kanadě, Spojených arabských emirátech a Číně.

Situace je obzvláště tristní pro společnost Thames Water, která působí v Londýně. Ta utratila za 30 let na výplaty dividend 56 miliard liber a nyní s dluhy ve výši 14 miliard liber čelí bankrotu. Modernizace infrastruktury na úpravu vody vyžaduje miliardy, které nikde nejsou.

Odpadní vody jsou vypouštěny přímo do řek a oceánů a každý rok ve stále větším objemu. Došlo to tak daleko, že akutní střevní infekce se začaly šířit i mezi účastníky slavných závodů lodí na Temži, kde týmy z Oxfordu a Cambridge soutěží 160 let. A bude to prý jen horší. Investoři z Blízkého východu a Číny již odmítají investovat do nerentabilní britské infrastruktury, která umírá.

Labouristé, kteří se k moci dostanou na podzim, slibují znárodnění vodárenského sektoru. Naplní se tak klasický postup, kdy podniky veřejných služeb jsou privatizovány, zisky jsou odčerpány a krachující společnosti jsou zestátněny, aby se lidé k zásadním službám vůbec dostali. Říká se tomu privatizace zisků a socializace ztrát, server vasevec.cz

X X X

Štefan Nižňanský: Od Štoplíka ku Korčokovi…

Hlavný kŕmič sľúbil antilopu, no do klietky vletel len živý holub. A aj ten uletel… Rozzúrený a sklamaný tiger teraz behá od mreže k mreži, zazerá i vrčí na všetky strany. Nepripomína vám to, priatelia, niekoho z nášho ľudského sveta? Mne konkrétne neúspešného prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, ktorý si v kampani celej opozície s podporou zahraničia i všetkých médií hlavného prúdu viedol obratne. Skoro ako ten rozprávkový kamarát Štoplík z pera Hany Ponickej, ktorého sme si my – seniori – z časopisov Včielka či Ohník v šesťdesiatych rokoch tak obľúbili.

No za polstoročie Štoplík z korku vyrástol, zmenil sa a isto sa mu už snívalo, ako v júni preberá kľúče od Grasalkovičovho paláca. No čerstvý šesťdesiatnik Ivan Korčok neuspel a s porážkou sa nedokáže vyrovnať. Sklamaný a rozčarovaný v bratislavskej Starej tržnici trasľavým hlasom po zverejnení predbežných výsledkov volieb neovládol emócie. „Videli sme, že prezidentom republiky sa môže stať človek, ktorý vedie netransparentnú kampaň, pri ktorej nevidieť, odkiaľ prúdia peniaze. Videli sme, že prezidentom sa môže stať človek, ktorý šíri nenávisť a bičuje vášne, ktorý z toho druhého urobí kandidáta vojny,“ hovoril Korčok. Namiesto toho, aby stíchol a pokorne odišiel, odhodil maskovacie okuliare kampane a ukázal svoju pravú tvár. Tvár nenávisti, revanšu, urazenosti. „Toto vám nezabudnem!“ – vyhrážal sa verejne víťaznému táboru.

Nespochybniteľná väčšina Slovenska dala celému svetu najavo, že malebná krajina pod Vysokými Tatrami má mierumilovných a pohostinných 5 434 712 obyvateľov, zodpovedných 4 432 419 voličov, ktorí majú svoju hlavu i svedomie. Volili v súlade s najvtipnejším heslom vrcholiacej kampane: „V sobotu sa volí Pellegrini, v nedeľu Korčok!“

Slovenská republika bude mať v budúcich piatich rokoch ako hlavu štátu človeka, ktorého všetci poznajú. Po desiatich rokoch marketingových experimentov s nastrčenými bábkami zasadne do prezidentského kresla Peter Pellegrini, skúsený politik, ktorý dosiahol ústavný hetrik. Bol dvojnásobným predsedom parlamentu, premiérom vlády a čochvíľa – ako jasný víťaz volieb s 53,1 percentami hlasov – vkročí do Prezidentského paláca. Má všetky predpoklady byť prezidentom dôstojne reprezentujúcim štát a obhajujúcim záujmy všetkých občanov Slovenska. Dokonca aj tých 1 779 455 voličov, ktorí k urnám nemerali kroky. Niektorí kvôli znechuteniu z verejného života, z neustáleho hašterenia sa politických elít, iní kvôli tomu, že im chýba „motivačné“ od trnavského Borata…

Igor Matovič sa opäť nezdržal a tesne pred moratóriom vyzval „slušných voličov, aby nešli v sobotu voliť, ak si želajú víťazstvo Ivana Korčoka“. Spresnil to predstaviteľ Rómov Alexander Daško, ktorý redaktorke RTVS na jej otázku odpovedal, že obyvatelia rómskych osád ignorujú prezidentské voľby, lebo nedostali: „many, many, many Prekvapuje ma, že takúto zakorenenú a neskrývanú volebnú korupciu poslednej päťročnice zatiaľ nik nepreoral. No možno práve obava z odkrývania tieňohry počas uplynulej doby temna prezidentovania Zuzany Čaputovej, s chaotickým vládnutím Igora Matoviča, Eduarda Hegera i Ľudovíta Ódora, vyvolala tú paniku opozičných lídrov. Najslávnejší boxer všetkých čias Muhammad Ali povedal, že: „V šatni porazeného nikto nevie, čo má povedať. Pre slovenskú opozíciu to neplatí. Korčok prešiel do útoku súčasne so zverejnením výsledkov slobodných a demokratických volieb.

Šatňa porazených a liberálna bratislavská kaviareň bzučí, vzdychá, jajká a upozorňuje na absolútne ovládnutie moci Ficovou koalíciou. Hoci nedávne opačné garde si užívala ako mangalica kukuričné pole. Na podporu Ivana Korčoka priviezol špeciálny vlak zadarmo stovky študentov z Českej republiky, ďalší merali cestu autami, autobusmi aj lietadlami na Slovensko, aby vzdorovali propagandistickému naratívu, že Slovensko – ak zvíťazí Pellegrini –sa stane Putinovým „trójskym koňom Európy“…

Pôjdem sa asi večer pozrieť na Hlavnú stanicu, ako sú obsadené rýchliky vypravované z mesta na Dunaji do celého sveta. Lebo veď herci, celebrity, umelci aj „umelci“ by si miestenky v pridaných vagónoch mali z čoho zakúpiť. Štefan Nižňanský, (Nové slovo), server vasevec.cz

 X X X

 Islámské praktiky nesmí vládnout Evropou!

Před školou Arthura Rimbauda ve francouzském městě Montpellier byla zbita do bezvědomí třináctiletá Samara početnou skupinou chlapců + Samařina spolužačka. Ta a dva chlapci byli zadrženi pro pokus o vraždu a posláni do vazby.

Zadržená spolužačka je pravděpodobně vůdkyní bandy a Samaru pronásledovali a napadali již déle. Matka Samary uvedla, že nejpravděpodobněji důvodem stálého napadání je nenošení hidžábu – muslimského oděvu a trocha make-upu. Výsledek je krvácení do mozku, ztráta vědomí a po probuzení v přítomnosti matka projevená ztráta paměti.

Zde je nutno připomenout, že francouzská vláda loni zakázala žačkám a studentkám nosit muslimské oděvy. Jde především o abáju, dlouhý oděv zakrývající celé tělo, který ale některé dívky dál nosí. A jsme i toho nejhoršího: nedůslednost a nevynucování příslušných ustanovení v ústavě vede k jedinému – stále větší rozlézání do všech koutů Evropy, užívání muslimských praktik a potlačování křesťanských tradic. Mnohde je falešně poukazováno na náboženskou svobodu a při jejím užívání je islám stavěn na stejnou pozici jako křesťanství.

Tedy stručný závěr má jasné kontury: islám je v rozporu s ústavou a proto do Evropy nepatří! A pokud se sem migrantskou cestou nuceně dostal, musí být naprosto zřejmé, že kdo nehodlá ctít zákony a zvyklosti, musí si hledat jinou destinaci. Miroslav Kulhavý, server vasevec.cz

X X X

Pellegrini bude proevropský prezident. V extrémech se umí postavit i Ficovi, říká spoluzakladatel Směru

Peter Pellegrini byl v sobotu zvolen novým slovenským prezidentem. „V průzkumech se vždycky pohyboval okolo 40 až 45 procent a vždy měl na svojí straně i voliče, kteří nebyli stranicky vázaní a kteří k němu měli sympatie jako k osobě,“ vysvětluje pro Radiožurnál spoluzakladatel strany Směr Boris Zala výsledek slovenských voleb. Chybu Pellegriniho protikandidáta vidí v tom, že nevystoupil z role diplomata a neoslovil i další, nerozhodnuté voliče.

Co podle vás ukázalo druhé kolo slovenských prezidentských voleb?

Já bych do toho nevkládal velmi silné politické poselství. Uvědomme si jednu věc. Peter Pellegrini byl nejpopulárnější politik poslední tři roky. Permanentně vedl na Slovensku všechny žebříčky popularity a průzkumy vždycky ukazovaly, že má ve vztahu k Ivanovi Korčokovi 60 procent ku 40 procentům.

Peter Pellegrini si jen udržel tuto dominanci na politické scéně. Vedl volební kampaň tak, že neztratil hlasy ani ve středě, ale ani směrem ke konzervativním nacionalistům. Udržel si širokou paletu voličů.

X To podle vás znamená, že v kampani nedošlo k zásadnímu zlomu? Že to zkrátka od začátku směřovalo k tomuto výsledku?

Ano. Peter Pellegrini měl v průzkumech vždycky o hodně větší počet procent, než dohromady mají strany Směr i Hlas. Ty získávaly v průzkumech okolo 30 procent dohromady.

A Peter Pellegrini se vždycky v průzkumech pohyboval okolo 40 až 45 procent. To znamená, že měl vždy na svojí straně i voliče, kteří nebyli stranicky vázaný a kteří k němu měli sympatie jako k osobě.

X Máte pocit, že se na výsledku voleb podepsalo to, že větší část slovenské společnosti nechtěla, aby následovaly roky sporů mezi prezidentem a vládou?


Ne. Nemyslím si, že toto hrálo nějakou roli. Myslím si, že o hodně větší roli hrálo to, že na Slovensku přece jen je trochu strach z válečných událostí.

To neznamená, že každý, kdo má strach z války a je za mír, je zároveň proruský. Ale jsme velmi blízko ukrajinských hranic a lidi z toho mají skutečně strach. A raději poslouchají uklidňující řeči o míru než agresivní vyjádření k válce na Ukrajině.

X Udělal podle vás Ivan Korčok nějakou zásadní chybu?

Ano, Ivan Korčok se za celou volební kampaň skutečně držel jako diplomat a nepřekročil hranici směrem k politice. Neuvědomil si, že potřebuje svými hesly a vystoupeními ovlivnit o hodně větší škálu voličů než to, co už udělal, když oslovil ty s takzvanou prozápadní orientací. To je jenom část voličů a jen pro část voličů to hraje významnou roli. Takhle to u všech voličů není.
Výzvy pro Pellegriniho

X Z doby, kdy jste byl vlivným politikem strany Směr, znáte velmi dobře Petera Pellegriniho. Jakým bude prezidentem?

To si netroufám předvídat, protože ho sice znám povahově dobře, ale on bude vystavený mnoha zkouškám a ty zkoušky budou vyplývat z toho, že Robert Fico se nezastaví ve své politice. Fico bude vést politiku, která skutečně bude tahat Slovensko k orbánovské cestě. A tam je mnoho schodů, přes které je třeba přejít.

Je proto otázka, jak se Peter Pellegrini postaví k jednotlivým krokům, které nás budou tahat směrem k této orbánovské politice. Jestli se postaví proti a bude schopný to ukormidlovat, tak bude mít sympatie veřejnosti, dokonce mu sympatie narostou

Pokud toho nebude schopný udělat a bude skutečně jen posluhovat Robertovi Ficovi, tak bude sympatie ztrácet.

X A vy spíš očekáváte, že se Peter Pellegrini postaví vládě, anebo že spíš bude postupovat v zájmech vlády? Ptám se na to i proto, že bývalý slovenský prezident Andrej Kiska nedávno ve 20 minutách Radiožurnálu připomínal situaci po vraždě Jána Kuciaka a po demisi Roberta Fica, kdy se Peter Pellegrini jako tehdejší premiér Ficovi vzepřel, odvolal tehdy policejního prezidenta. Očekáváte nějaký podobný vzdor i potom, kdy Peter Pellegrini začne úřadovat v prezidentském paláci?

Myslím, že pokud by přišlo na extrémní situace, které by překračovaly určité hranice, tak Peter Pellegrini se umí i tvrdě postavit. Ale myslím si, že prvně se bude snažit usilovat věci vyřešit, řekl bych, tichou politikou v pozadí, aby zabránil určitým extrémům.

Až kdyby nedošlo k dohodě, tak si myslím, že je schopný i veřejně vystoupit proti extrémním ambicím. Já hrozby vidím hlavně od Slovenské národní strany (SNS), takzvaná ľudácká politika se skutečně dostala do popředí a autoritářské tendence jsou tam velmi výrazné.

Robert Fico schopný manévrovat skoro na všechny strany, ale Slovenská národní strana je skutečně riziko extrémní pravice.

X Premiér Fico výsledek druhého kola prezidentských voleb komentoval tak, že se tím ukázalo, že vláda má podporu voličů. Očekáváte, že teď bude ještě razantnější v prosazování programu, se kterým kandidoval, o které mluví?

V některých věcech bude razantnější, především ve věcech, které demokratická veřejnost nebude brát moc pozitivně, jako bylo například prosazení novely trestního zákona. Ta změna byla samozřejmě šitá na míru tak, aby se určité kauzy zametly pod koberec.

Ale zase si myslím, že v otázce plnění vládního programu ze sociálního a ekonomického hlediska nevidím žádnou konfliktní situaci.

X Peter Pellegrini ujišťuje, že on i jeho strana Hlas jsou zárukou ukotvení Slovenska v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Může se jeho nástup do prezidentského úřadu nějak výrazněji odrazit na česko-slovenských vztazích, poněkud poznamenaných spory ohledně další pomoci Ukrajině?

Jsem přesvědčený, že Peter Pellegrini se výrazně bude snažit o zlepšení je slovensko-českých vztahů. Myslím si, že z toho bude snažit udělat dokonce svoji prioritu. Myslím si, že bude chtít posílit i svoji osobní pozici dobrými vztahy s novou polskou vládou Donalda Tuska, která je výrazně proevropská. Myslím si, že v prezidentské funkci bude hrát silnou proevropskou politiku.

Kdo se sjednotí

X Neúspěšný kandidát Ivan Korčok zatím neřekl, jestli si svou budoucnost představuje v politice. Nechal si čas na rozmyšlenou. Očekáváte, že zůstane v politice, a pokud ano, v jaké roli?

Ivana Korčoka znám dobře mnoho let a je třeba říct, že ano, je to politický živel a jako diplomat měl vždy výrazný zájem o domácí politiku, žil domácí politikou. Myslím si, že tímto neskončil a že bude pokračovat v nějakém typu politické kariéry.

Jestli si raději založí vlastní stranu, anebo přijme nabídku některé jiné politické strany jako řekněme integrátor občanské pravice? Je to celkem možné. V tuto chvíli neumím odpovědět a myslím si, že ani on to ještě nemá promyšlené. Ale jak ho znám, z politiky neodejde.

Korčok je osobně politicky orientovaný spíš pravicově, takže si myslím, že kdyby byl takovýto integrátor malých politických stran, tak by to pod jeho taktovkou mohlo vést k úspěchu.

X Nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini už v noci ze soboty na neděli mluvil o tom, že chce být prezidentem nadstranickým, že chce sjednotit slovenský národ. Očekáváte, že se mu to může podařit, anebo naopak očekáváte, že situace na Slovensku bude dál vyhrocenější a že ty příkopy se třeba budou ještě prohlubovat?

Tady jsem skeptický. Myslím si, že se to nepodaří. Peter Pellegrini o to může usilovat, ale rozdělení společnosti je dneska velmi striktní. A je třeba říct, že je tu výrazný nástup konzervativního nacionalismu, který na Slovensku má podobu ľudáctva, ale je to celoevropský trend.

Pokud by prezidentské volby ve Spojených státech vyhrál Donald Trump, tak tato extrémní, konzervativní a nacionalistická pravice by narostla výrazně v rámci celé Evropy. A samozřejmě by posílila i na Slovensku.

X X X

Fiala se sešel s Pavlem kvůli důchodům. Řešili i Pellegriniho a Ukrajinu

Premiér Petr Fiala (ODS) při dnešním večerním jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě hovořil o výsledku prezidentských voleb na Slovensku, v nichž o víkendu vyhrál Peter Pellegrini. Dalšími tématy jednání byly plány vlády do konce volebního období nebo válka na Ukrajině.

 Fiala uvedl na síti X, že se s Pavlem také shodli na tom, že důchodová reforma je „nutným a podstatným krokem, který zajistí slušnou penzi i lidem mladším 40 let.“

Po březnové schůzce zástupců koalice i opozice u prezidenta oznámil Pavel shodu na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat. Opoziční ANO to následně odmítlo, Pavel si ale za svými výroky stojí a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zpochybnil mandát k jednání zástupců opozičního hnutí na schůzce. Další setkání v tomto formátu se má uskutečnit 22. dubna.

Také podle Kanceláře prezidenta republiky politici dnes jednali o penzijní reformě, zásadních legislativních plánech vlády, výsledcích slovenských voleb a situaci na Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Pavel s Fialou se spolu setkali v polovině února, kdy podle prezidentské kanceláře jednali o ekonomickém výhledu České republiky nebo o bezpečnostní situaci na Blízkém východě a na Ukrajině. Podle Fialy se tehdy politici shodli na potřebě dodržování spojeneckých závazků v Severoatlantické alianci (NATO) a investování do bezpečnosti země. Počátkem roku spolu prezident s premiérem poobědvali i s manželkami, tehdy ale šlo spíše o společenské setkání.

X X X

OKAMŽITĚ  SKONČIT  S  VÁLKOU  NA  UKRAJNĚ,  VRAŽDĚNÍM  LIDÍ,  VYHAZOVÁNÍM  MILIARD  NA  UKRAJINU

V  OSTRAVĚ  LIBERTA  STOJÍ,  NEMÁ  DVĚ  MILIARDY  NA  PLYN

FIALA  NEPOMOHL,  NEPŘIJEL  SE  TAM  ANI  PODÍVAT

PŘES  STO  LIDÍ  NA  OSTRAVSKU  NEPACUJE

ZASÁHNOUT  GEN.  PAVEL,  FIALU  VOJENSKY  VYHODIT

Bartoš ostře o Rakušanovi: Sbírá lajkýsky, těží z polarizace společnosti a prohlubuje ji

Ostrými slovy se opřel šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš do svého koaličního kolegy, předsedy hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS Bartoš vysvětlil, co mu nejvíc vadí na Rakušanových debatách, se kterými objíždí Česko. Bartoš v rozhovoru mluvil také o sporu o eurokomisaře, odmítl kritiku stavebního zákona nebo to, že by se pomalu digitalizovalo.

X Co vás aktuálně v politice nejvíc štve?

Asi celosvětová situace. Bezpečnost světa jako celku, vleklý konflikt, který probíhá po ruském útoku na Ukrajinu. Ovlivňuje to životy všech.

X Čekala jsem, jestli mi neodpovíte, že vás štve hnutí STAN a Vít Rakušan.

Jsme pět stran v koalici a snažíme se zemi vyvést z poměrně složité situace a vleklé krize, která byla po covidu. Není prostor na nějaké větší emoce. Máme program, který se snažím prosazovat, někdy to vyjde hůř, někdy líp. Jsou tady věci, které jsou větší než my. Mezinárodní politika, geopolitika, nástup zvláštních autoritářských režimů, které jsou v naší blízkosti – ve V4.

X Máte strach, že takový režim by mohl někdy nastat i u nás?

Věřím, že nenastane, že zvítězí demokratické strany a bude se opět skládat demokratická vláda. Ukázalo se, že divoké výroky Viktora Orbána nebo premiéra Fica nebyly jen v rámci volební kampaně, ale že politiku blízkou Rusku realizují. Chtěl bych, aby pilíře demokracie a lidských práv zůstaly zachované. Jsou tady hodnoty, za které demokratické společnosti roky bojovaly, a najednou se vydobyté pozice velmi lehce ztrácejí. To není dobré.

 Na žádnou schůzku, kde by explicitně padlo, že v rámci PirStan bude eurokomisaře navrhovat STAN, si nepamatuji.

X Pojďme postupně k domácí politice. Proč se se STAN hádáte kvůli kandidátovi na eurokomisaře? Podle Starostů jste se dohodli, že jej nominují oni, ale Piráti teď chtějí navrhnout svého člověka.

Premiér Petr Fiala několikrát hovořil o tom, že nominace připadá Pirátům a Starostům. Podle mě je z pohledu České republiky i této vlády důležité, aby se nám podařilo vyjednat dobré portfolio. Naším kandidátem je kvestor a bývalý místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Je velmi aktivní na poli vnitřního trhu a digitálních agend. Bylo by dobré jako koalice Pirátů a STAN nabídnout dva kandidáty. Konflikt je spíše živený tím, že je záležitost vytahována jako top téma voleb. Mnohem důležitější je, aby v rámci eurovoleb vyhrály demokratické strany, aby se neohýbala Evropa podobným směrem jako Maďarsko nebo Polsko.

X Takže to bude tak, že vy navrhnete Kolaju a STAN Danuši Nerudovou?

Zatím jsem neslyšel oficiální oznámení. Zaznělo jméno Jozefa Síkely, Honzy Farského, Danuše Nerudové. Že bychom se někde s Vítem Rakušanem nebo vedením koalice potkali a tahle jména diskutovali, to se nestalo. Takže mi to přijde spíš jako věc, která se odehrává v médiích, než že by byla nějaká diskuze.

X Domlouvali jste se při skládání vlády se Starosty, že křeslo eurokomisaře připadne jim?

Je to koalice Pirátů a STAN.

X Takže nedomlouvali?

U takové dohody jsem nebyl. Na žádnou schůzku, kde by explicitně padlo, že v rámci PirStan bude eurokomisaře navrhovat STAN, si nepamatuji.

 Je důležitější, jestli to děláte dobře, než zda jste v nějakou chvíli viditelný.

X Pro Seznam Zprávy jste řekl, že Vít Rakušan dělá na svých výjezdech z lidí hlupáky. Čím?

Moc nekomentuji marketing jiných stran. Ale byl jsem dotazován, co si o tom myslím, tak jsem odpověděl. Není mi osobně příjemné, jak je ta jejich kampaň vedená. Za poslední dva roky mám výjezdů do regionů třeba 50. Lidé mají různé obavy, potřeby, a cílem je si ty lidi vyslechnout a potom přinést nějaké řešení v reálné politice. Nejezdím na debaty s Vítem Rakušanem, ale sleduji sociální sítě. Ten formát, kdy je tam ukázaný člověk jako nějaký hlupák ještě ve vazbě k regionu, ale přitom je třeba obětí dezinformační kampaně, mi přijde špatný. To není diskuze. Když je to taková drsná kampaň i o emancipaci STAN v rámci vlády, tak bych byl moc rád, když se pak na vládě vyjednávají peníze třeba pro školství, aby to nakonec nebyli jediní Piráti, kteří za to kopou.

X Není to jen závist, že vy taky mezi lidi jezdíte, ale tentokrát jste to nedokázali tak dobře prezentovat?

Dělám to kvůli lidem, ne, abych sbíral na polarizaci společnosti lajkýsky na sociálních sítích. Chci si večer v klidu pohrát se svým dítětem a vědět, že věci, které dělám, jsou správné. STAN má teď marketingovou strategii, kterou bych já nevolil. Těží z polarizace společnosti a prohlubuje ji. Já bych to takhle nedělal. A závist v tom rozhodně není. Já nebo Honza Lipavský jsme hodnocení jako jedni z nejdůvěryhodnějších politiků a Piráti mají v průzkumech kolem 11 procent. Je důležitější, jestli to děláte dobře, než zda jste v nějakou chvíli viditelný.

X Máte poslední rok na přijetí klíčových věcí, pak už se nic neprosadí. Co ještě musí vláda nutně udělat?

Je toho ještě spoustu. Překvapil mě výrok ministra financí Zbyňka Stanjury, že už žádné velké další změny nebudou. Nejzásadnější je zákon o podpoře v bydlení, který pomůže 1,6 milionu lidí v ČR, pro které může být problém si bydlení udržet. Musíme dotáhnout důležité věci v digitalizaci. Máme e-doklady, dělá se portál gov.cz, portál občana, aplikace portálu občana. Legalizace konopí, která by snad i přes výhrady KDU-ČSL mohla v nějaké podobě projít, řeší se hlavně samopěstování. Je důležité, aby se vyřešily věci týkající se reformy školství, nový trestní zákoník, reforma penzí.

X V předvolebním programu jste měli napsáno, že „nikdo nebude muset bydlet nedůstojně. Stát a obce pomohou účinně řešit vážnou situaci s bydlením každému, kdo si nedokáže vlastními silami najít nebo udržet důstojné bydlení.“ Splníte to do konce volebního období?

Udělalo se hodně, ať už je to konsensuálně schválený stavební zákon, díky kterému ubude 40 procent úkonů na straně stavebních úřadů. Vyčlenili jsme osm miliard v Národním plánu obnovy na budování dostupného nájemního bydlení v obcích. Dalším dílem skládanky kromě digitalizace stavebního řízení je zákon o podpoře v bydlení, který nabídne obcím spoustu nástrojů, jak lidem pomoci, když se třeba dostanou do krize s bydlením. Zákon také umožní obcím rozšiřovat a lépe spravovat své bytové fondy. Věřím, že projde i vládou a Sněmovnou, je to v prioritách vlády. Tím kormidlem se nedá otočit úplně rychle. Představa, že tady za dva roky vyroste sto tisíc bytů najednou, je mylná. Snažím se poskládat takovou paletu nástrojů, aby to do sebe zapadlo. Reforma Bydlení pro život je to, co chci na ministerstvu pro místní rozvoj dokázat.

 Nechci mít v titulku, že jsem naivní. Jsem optimista a jdu do toho tak, aby to dobře dopadlo.

X Stavební zákon je nyní pod velkou palbou kritiky. Hrozí kolaps celého stavebního řízení, jak varují někteří developeři?

Ten zákon se schválil v květnu minulého roku. Jeho parametry byly vydiskutovány s Hospodářskou komorou, developery, obcemi, Asociací krajů. Prošel jednomyslně Sněmovnou a pak i Senátem. Už rok se ví, jak ten zákon bude vypadat. Jen teď 1. července začíná platnost. Posledním střípkem je digitalizace stavebního řízení. Vysoutěžili jsme portál pro stavitele i úředníky a realizujeme to. Věřím, že se změna zvládne, do 4. dubna proběhlo už 30 školení, na kterých jsme vyškolili přes čtyři tisíce úředníků. Chystáme e-learning nebo linku technické pomoci. Zhruba od poloviny května budou mít úředníci přístup přímo do informačního systému.

X Kolaps tedy nehrozí?

Byl bych rád, kdyby se víc řešilo ratio. Vnímám celou debatu jako velmi silně politicky ovlivněnou. Zavádění změn má nějaké bolesti, ale ukazuje se, že jsme portál vysoutěžili dobře.

X Od Pirátů se čekalo, že hodně pohnou s digitalizací. Slibovali jste, že Česko bude jako Estonsko. I sám šéf Digitální informační agentury Martin Meršmíd připouští, že digitalizace jde pomalu. Čím to je?

Překonat resortismus není nejjednodušší. Po vzoru států, které jsou v digitalizaci úspěšné – Finsko, Estonsko, Velká Británie –, jsme zřídili Digitální informační agenturu, převzali centrální registry, aktualizovali jsme nakoupený nový hardware, řešíme centrální projekty. Digitalizuje se jako nikdy před tím. E-doklady už má 330 tisíc uživatelů. U portálu občana je za poslední tři čtvrtě roku půl milionu uživatelů navíc. Jde to nahoru. S využíváním služeb e-governmentu jsme nad průměrem EU.

X Byli jste před vstupem do vlády naivní a mysleli si, že to půjde rychleji?

Problémy jsou zejména v oblasti lidských zdrojů ve státní správě. IT odborníci, které stát na své straně potřebuje, berou o 40 procent méně než v soukromém sektoru. To řešíme. Přinesl jsem nespočet návrhů a věřím, že některé padnou na úrodnou půdu, protože jsou fiskálně neutrální.

X Ještě jednou, byli jste naivní a mysleli jste si, že to změníte rychleji?

Tuto odpověď vám nedám. Nechci mít v titulku, že jsem naivní. Jsem optimista a jdu do toho tak, aby to dobře dopadlo.

X X X

Ruská FSB islamistickou hrozbu ignorovala, soustředila se na Západ a Ukrajinu

Ruská protiteroristická komise se před březnovým útokem na koncertní síň u Moskvy zaměřila na organizaci akcí namířených proti opozičním aktivistům, Západu a Ukrajincům a islamistické hrozbě se nevěnovala. Uvádí to portál The Insider. Ačkoli ke krvavému útoku se přihlásil teroristický Islámský stát, Kreml tuto možnost opakovaně vyvrací a viní Ukrajinu.

Jen loni se pod záštitou ruského Národního protiteroristického výboru (NPV) konalo na pětadvacet konferencí, kulatých stolů a dalších akcí. Podle portálu The Insider se většina z nich soustředila na „zhoubný vliv“ USA, Evropské unie či Kyjeva. Pokud se hovořilo o radikálních organizacích, pak většinou o neonacistech, a to v souvislosti s Ukrajinou.

Ruský prezident Vladimir Putin uvádí „denacifikaci“ jako jeden z důvodu pro rozpoutání války v sousední zemi. Skutečnost, že v ukrajinském parlamentu není zastoupena žádná krajně pravicová strana (na rozdíl od Ruska) nebo fakt, že prezident Volodymyr Zelenskyj je sám židovského původu a jeho příbuzní umírali za holokaustu, Kreml nevidí jako překážku pro to, aby ho mohl nazývat nacistou.

„Kultura proti terorismu“, stálo v názvu konference NPV, která se loni v srpnu odehrála jen kousek od Crocus City Hall. Akce se zúčastnilo 450 kulturních pracovníků, přičemž řečníci se zaměřili na „boj proti teroristické ideologii“ a prevenci „negativních jevů“ u mládeže.

„Radikalizaci obyvatelstva napomáhá informační válka, kterou proti Rusku vede řada států a jejímiž hlavními metodami jsou vytváření atmosféry nemorálnosti a bezduchosti a překrucování dějin,“ prohlásil tehdy Andrej Kuzmičjov, šéf moskevské protiteroristické komise.

Ačkoli západní zpravodajci v týdnech před útokem Moskvu na nebezpečí útoku extremistů upozornili, ruská tajná služba FSB mu nedokázala předejít. K úderu, který si vyžádal 144 mrtvých, se přihlásila afghánská odnož IS. Úřady zadržely jedenáct podezřelých pocházejících z Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Další podezřelí byli dopadeni v Dagestánu na jihu Ruska.

Národní protiteroristický výbor vznikl v roce 2006 a jeho úkolem je koordinace činností v boji proti terorismu. V jeho čele stojí ředitel FSB Alexandr Bortnikov. Ačkoli dříve podle The Insideru funkcionáři NPV hovořili o IS jako o jednom z hlavních nepřátel Ruska, po zahájení invaze na Ukrajině se jejich rétorika zaměřila na ukrajinské a západní zpravodajské služby.

Loni na jaře NPV uspořádal na moskevské Finanční univerzitě povinnou přednášku o boji proti terorismu, fašismu a radikální ideologii mezi mladými. Obsah se zaměřil na čečenské války, Ukrajinu a vlastenectví. O islámském radikalismu nepadla ani zmínka. Většina vystoupení se soustředila na „skrytou propagandu neonacistické ideologie“ v informačním prostoru.

Krátce poté se konala konference v Tambově, jejíž prioritou bylo „zabránit šíření extremismu na nových ruských územích“, tedy na okupovaných částech ukrajinské Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Podobné akce se konaly na mnoha místech v zemi. „Důraz byl kladen na boj proti Ukrajině a jejím ,kurátorům’ ze Západu,“ píše The Insider.

Kromě akcí pro dospělé a mladistvé NPV nezapomíná ani na děti a vydává pro ně pestrobarevný časopis s názvem Spasajkin (Zachránce), který má ruskou omladinu „chránit před zahraničním vlivem“, jenž „zasévá lhostejnost, závislost a narušuje ruskou  omladinu.

Měsíc před březnovou tragédií se odehrálo zasedání NPV, kde Bortnikov prohlásil, že západní zpravodajské služby, a „jimi řízená ukrajinská centra informačních a psychologických operací“, se snaží zapojit ruské občany do podvratné a teroristické činnosti. Uvedl také, že od února 2022 ruský internetový dozor Roskomnadzor odstranil 37 tisíc příspěvků souvisejících s činností ukrajinských neonacistických organizací. O IS opět pomlčel.

Ačkoli se Islámský stát k úderu hrdě hlásí a řada zahraničních expertů tato prohlášení označila za věrohodná, ruské vedení v čele s Putinem se nadále snaží útok spojovat s Ukrajinou. „Rusko nemůže být objektem teroristických útoků islámských fundamentalistů,“ řekl ve čtvrtek Putin.

„Naše země demonstruje unikátní příklad mezináboženské a mezietnické jednoty,“ uvedl šéf Kremlu s tím, že Rusko si i na mezinárodním poli vede tak, že by islamisté neměli k útoku na něj důvod.

Český bezpečnostní expert Adam Dolník ale v minulém týdnu upozornil, že organizace si už v minulosti brala za cíl Rusy. V této souvislosti připomněl útok z roku 2015 na let z egyptského Šarm aš-Šajchu do Petrohradu nebo útok na ruskou ambasádu v Kábulu z roku 2022.

Rusko v nedávné historii zažilo i několik velkých útoků spojovaných s čečenskými separatisty. V roce 2010 připravily 40 lidí o život sebevražedné útoky v moskevském metru. Při útoku na školu v Beslanu v roce 2004 zahynulo přes 330 lidí. V roce 2002 zemřelo při obléhání divadla Dubrovka čečenskými ozbrojenci a následném zásahu ruského komanda 129 civilistů.

X X X

V Rusku spadl most na železniční trať vedoucí do Běloruska. Spojení obou zemí se zkomplikovalo

Ve městě Vjazma na západě Ruska se zřítil silniční most, přičemž spadl na železniční trať vedoucí do Běloruska, což zřejmě ovlivní spojení mezi oběma zeměmi. Incident si vyžádal jeden život.

Běloruské dráhy upozornily, že incident v ruské Smolenské oblasti může ovlivnit provoz vlaků mezi Ruskem a Běloruskem. Při propadu mostu zemřela žena, která po něm jela v osobním automobilu, uvedla s odvoláním na ruské ministerstvo pro mimořádné události agentura RBK. K příčinám pádu mostu se ruské úřady zatím nevyjádřily.

Při incidentu utrpělo zranění šest lidí. Na záběrech zveřejněných agenturou RBK lze vidět propadlý most i přehrazené koleje.

Informační kanál NEXTA podotkl, že zřícení mostu zablokovalo hlavní dopravní koridor mezi Ruskem a Běloruskem, protože trať vede z Moskvy do Minsku. Moskevské dráhy zatím informovaly o přerušení provozu na asi třicetikilometrovém úseku trati Vjazma-Semljovo.

X X X

Spisovatele Kunderu navrhl Babiš na nejvyšší státní vyznamenání

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš navrhl udělit nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád Bílého lva, známému spisovateli Milanu Kunderovi. „Je náš nejslavnější spisovatel,“ zdůvodnil návrh Babiš ve svém podcastu Sorry jako.

„Záleží to na panu prezidentovi,“ doplnil Babiš. Poslanci měli čas podat své návrhy na státní vyznamenání do konce března. Všechny pak posoudí speciální podvýbor a poté Sněmovna jako celek. Vybraná jména pak pošle prezidentovi Petru Pavlovi na Hrad.

„Milan Kundera by si vyznamenání pravděpodobně zasloužil. A nejenom proto, že je jednou z nejvýraznějších postav naší kultury v zahraničí. Ale ne tak úplně u nás doma,“ řekl loni v září v rozhovoru pro iDNES.cz Pavel.

„Ono se totiž mnohdy ukazuje, že svět vnímá některé výrazné Čechy mnohem pozitivněji než my sami,“ dodal s tím, že do budoucna spisovatelovo ocenění stojí za úvahu.

Kundera, který zemřel loni v červenci v Paříži ve věku 94 let, byl v roce 1995 oceněn medailí Za zásluhy 1. stupně. Kundera, který žil až do smrti v exilu ve Francii, ho sice přijal, ale na ceremoniál poslal pouze svou ženu.

Autor románů Nesnesitelná lehkost bytí nebo Žert emigroval z Československa do Francie v roce 1974, o čtyři roky později byl zbaven občanství. Natrvalo se do rodné země už nikdy nevrátil. Také proto jej ve světě čtenáři znají spíše jako francouzského spisovatele českého původu.

„Já jsem měl tu čest ho navštívit v Paříži 10. listopadu 2018. Tam jsem zjistil, že nemá naše občanství. Nakonec jsme ho přesvědčili, aby to občanství akceptoval,“ připomněl ve svém podcastu Babiš.

Kundera v roce 2008 důrazně popřel tvrzení historiků, že v roce 1950 udal agenta-chodce Miroslava Dvořáčka. Komunistická policie si na něj počíhala přímo na koleji, kde bydlel u své kamarádky. Spisovatel označil zprávu badatelů v telefonickém rozhovoru s ČTK za nepravdivou.

X X X

Špatný mír lepší než válka či odvolání vlády. Jakými výroky se Bašta proslavil?

Přestože bývalý diplomat a poslanec za SPD Jaroslav Bašta, který v pondělí zemřel, v politice zažil dlouhou kariéru, proslavil se v posledních letech zejména výroky v prezidentské kampani. Tam se nechal slyšet například o tom, že by při zvolení odvolal vládu, přestože to je podle Ústavy nemožné. Připomeňte si, které jeho výroky se staly nechvalně proslulými.

 „Slibuji, že pokud budu zvolen, tak odvolám vládu Petra Fialy podle článku 62,“ prohlásil Bašta například při prezidentské kampani.

Jenže daný slib byl nesplnitelný. Tehdy na upozornění, že něco takového česká ústava neumožňuje, přecházel mlčením či nesouhlasem a své heslo pro jistotu ještě jednou zopakoval.

Tehdy serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že slib plánuje dodržet. Že by tuto kompetenci jako prezident měl, mu podle jeho slov potvrdili „jeho právníci“. Jmenoval při tom tehdy například Zdeňka Koudelku, který do Senátu kandidoval v trojkoalici Trikolora, SPD a Moravanů, Pavla Hassenkopfa nebo Jana Kudrnu.

„Špatný mír je lepší než válka“

„Jedno z těch hesel, které používám, zní: Špatný mír je lepší než válka,“ zněl další slogan, který tehdejší kandidát na prezidenta pronesl. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz tehdy své heslo odůvodnil tím, že špatný mír byl třeba ten v Koreji, který podle něj ve své konečné fázi ani mírem nebyl.

„Je to příměří, které ale trvá 70 let a bylo uzavřeno za situace, kdy hrozilo, že válka přeroste v jaderný konflikt. A nyní jsme v podobné situaci,“ vysvětlil v minulosti Bašta.

Bašta také pro iDNES.cz nastínil, jak by si přestavoval ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. „Přestane se střílet a bude se jednat. Nemusí se to vůbec jmenovat mír, ale jen příměří,“ řekl. Jakmile podle něj dojde k jednání o míru, tak to skončí kompromisem, který se nebude líbit ani jedné z těch valčících stran.

„Bavme se tedy o tom, jaká je alternativa míru. Třetí světová. Když nebude mír, tak co bude, no nejspíš třetí světová válka,“ řekl jako někdejší kandidát na prezidenta.

Poslancem SPD byl Bašta od roku 2021. V roce 1996 byl zvolen poslancem za ČSSD, tuto funkci zastával do roku 2000. Byl také ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Mezi lety 2000 a 2010 působil jako český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

V loňské volbě prezidenta republiky Bašta kandidoval s podpisy 20 poslanců klubu hnutí SPD. Mezi osmičkou kandidátů byl nejstarší. V prvním kole skončil na pátém místě, když získal 4,45 procenta hlasů, a do druhého kola volby tak nepostoupil.

X X X

Angličtina na železnici povinná nebude. Hromadný odpor přiměl Brusel ustoupit

Strojvedoucí se s dispečerem nebo výpravčím nebude muset v nejbližších letech povinně bavit v angličtině. Myšlenka přiblížit železniční dopravu standardům v letectví totiž narazila na odpor a nízkou jazykovou kompetenci v oboru.

V současnosti je nutné, aby strojvedoucí ovládal jazyk země, kterou projíždí. Povinná angličtina by vše zjednodušila, a proto ji opatrně prosazovali zejména nákladní železniční dopravci. Firmám provozujícím přeshraniční spojení by ušetřila část nákladů.

Otázkou společného komunikačního jazyka se měla zabývat evropská směrnice o certifikaci strojvedoucích. „Návrh ale Evropská komise nakonec vůbec nevydala, a to zejména vzhledem k negativnímu postoji sektoru a států k zamýšlené regulaci jazykového vybavení strojvedoucích na síti TEN-T,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Páteřní evropská železniční síť TEN-T tak sice bude mít jednotné zabezpečovací zařízení, roztříštěnost licencí navázaných na národní jazyky však zůstane.

Na nebi se přitom angličtina coby jednotný komunikační jazyk používá už přes osmdesát let, a to od podpisu Mezinárodní úmluvy o civilním letectví v americkém Chicagu v roce 1944.

„Přestože povinnost byla stanovena, řada leteckých nehod způsobená špatnou znalostí anglického jazyka při komunikaci řídících provozu s piloty vyvinula tlak na Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, aby stanovila jasná kritéria, podle kterých by se znalost anglického jazyka měla posuzovat. Následně se začlenila do legislativy jednotlivých států, a tudíž mohla být vymáhána,“ vysvětlil mluvčí řízení letového provozu Richard Klíma.

Jak piloti, tak řídící provozu v současnosti musí skládat zkoušky z takzvané letecké angličtiny (ICAO Level 4). Ty je nutné navíc po třech letech pro udržení certifikátu obnovovat.

I na železnici je nutné doložit znalost cizího jazyka. Na rozdíl od angličtiny v letectví jde ale o komunikační jazyk dané země, ve které chce žadatel získat licenci strojvedoucího.

Při získávání licence v rámci zkoušek všeobecné odborné způsobilosti se jazyk neřeší. Řeší se až při prokazování osvědčení strojvedoucího,“ uvedla Pavlína Straková, mluvčí tuzemského Drážního úřadu. V rámci takzvaného osvědčení musí adepti na povolání strojvedoucího prokázat, že ovládají jazyk, konkrétní drážní vozidlo a znalost tratí, po nichž budou jezdit.

Zvládá to jen každý dvacátý

Pro cizí strojvedoucí je stanovena jazyková úroveň B1, tak jako pro ty naše zajíždějící na cizí území. Výjimku vzhledem k jazykové blízkosti v tomto ohledu představuje Slovensko,“ uvedl mluvčí Českých drah Filip Medelský.

Strojvedoucích, kteří mohou zajíždět do zahraničí, je kvůli nastaveným pravidlům jen zlomek. U Českých drah – největšího dopravce v Česku – jde o pět procent mašinfírů. Celkem má licenci strojvedoucího v tuzemsku okolo deseti tisíc lidí.

Nedostatek lidí schopných projet se soupravou napříč několika členskými státy motivoval část železničního sektoru ke snaze po zavedení angličtiny jako jednotného komunikačního jazyka. Museli by ho však ovládat jak strojvedoucí, tak dispečeři, kteří provoz na tratích dálkově řídí.

„Pětadevadesát procent studentů v Evropě se už anglicky učí,“ upozorňuje výkonná tajemnice Asociace evropských nákladních dopravců Carole Couneová na železniční konferenci v Pardubicích před čtyřmi lety. Apel ale zřejmě na úrodnou půdu nepadl

Plán asociace přitom počítal s přechodným obdobím. V prvním kroku by se asociace spokojila se zavedením angličtiny jako komunikačního jazyka v mezistátní dopravě, což by bylo uskutečnitelné do tří až pěti let. Vnitrostátní doprava by pak na přechod dostala více času, aby nebylo nutné nutit do jazykových kurzů například strojvedoucí v předdůchodovém věku, uvažovala před čtyřmi lety Couneová.

X X X

Trenér Růžička chce do politiky. Je na kandidátce Rajchlova PRO do eurovoleb

Bývalý hokejista a trenér národního týmu Vladimír Růžička chce vstoupit do politiky. Strana PRO Jindřicha Rajchla ho v pondělí představila jako jednoho z kandidátů pro letošní volby do Evropského parlamentu. Sám Růžička na tiskové konferenci uvedl, že by chtěl v politice zlepšit podmínky českých sportovců a hájit národní zájmy.

 „Rozhodl jsem se kandidovat za stranu PRO do europarlamentu, protože bych chtěl, aby se zlepšily podmínky českých sportovců a národních zájmů. Nejsem žádný řečník, takže děkuji,“ řekl Růžička na tiskové konferenci. Redakce iDNES.cz se ho snažila kontaktovat s dalšími dotazy, prozatím ale neodpověděl.

Růžička dovedl jako kapitán českou reprezentaci ke zlatu na olympiádě v Naganu. Z vítězného týmu to už v politice zkoušelo několik jeho spoluhráčů. Kromě Milana Hniličky, který byl v minulém volebním období poslancem a šéfem Národní sportovní agentury za hnutí ANO, to do Sněmovny dotáhl také Jiří Šlégr. Ten byl zvolen poslancem v roce 2010 na kandidátce ČSSD, kterou ale později opustil a s Jiřím Paroubkem založil LEV 21.

Naposledy z „naganských hochů“ oznámil angažmá v politice bývalý gólman Dominik Hašek. Za TOP 09 bude na podzim kandidovat na Benešovsku do Senátu.

Jako trenér dovedl Růžička české reprezentanty k titulům mistrů světa v letech 2005 a 2010. Dvakrát také vyhrál extraligu s pražskou Slavií, poté trénoval také Chomutov, prvoligovou Kadaň či Hradec Králové. V posledních letech ale příliš šancí v extralize nedostával. Naposledy vedl v minulé sezóně extraligový Litvínov, kde s hokejem začínal. Na začátku letošní sezony pak působil v druholigovém Ústí nad Labem. Poté odešel na Slovensko, kde vedl Slovan Bratislava. Po sérii neuspokojivých výsledků ale v polovině prosince skončil.

X X X

Ruská propaganda vytasila amerického zběha, v USA ho hledají za zneužívání dětí

Ruští prováleční blogeři na sociálních sítích oslavují někdejšího amerického vojáka, který se rozhodl bojovat na Ukrajině za Moskvu. V posledních dnech sdílejí video, na kterém Američan vypráví o svých zkušenostech se vstupem do ruské armády a bojem u obce Avdijivka. Podle zahraničních médií jde o bývalého zastupitele, který v USA čelí obvinění z držení dětské pornografie.

!Will sloužil v amerických ozbrojených silách, ale poté, co si uvědomil, co na Ukrajině skutečně děje, se před několika měsíci přihlásil do speciální vojenské operace jako dobrovolník,“ napsal ve středu na platformě Telegram ruský válečný bloger Jurij Kotenok, který video sdílel jako první.

„Spolu s ruskými muži osvobozoval Avdijivku,“ napsal Kotenok s tím, že Američan dostal jednorázovou výplatu 745 tisíc rublů (188 tisíc korun) a za každé dva měsíce služby dostává dalších 150 000 rublů (38 tisíc korun).

 Podle portálu Agenstvo je na propagandistickém videu osmadvacetiletý Wilmer Puello-Mota, někdejší příslušník americké Národní gardy a bývalý zastupitel města Holyoke ve státě Massachusetts, kterého policie roku 2020 obvinila z držení dětské pornografie – na mobilu měl snímky náctileté dívky.

Později byl obviněn také z padělání a maření výkonu spravedlnosti.

Soud s Puello-Motou měl začít v lednu 2024. Soud na Rhode Islandu na něho ale vydal zatykač poté, co se nedostavil na slyšení. Podle prokuratury se posléze ukázalo, že Puello-Mota letos 7. ledna nastoupil na let společnosti Turkish Airlines do Istanbulu.

Puello-Mota rozhovor poskytl při návštěvě náborového střediska ve městě Chanty-Mansijsk na Sibiři. „Na Ukrajině jsem sloužil v ruské cizinecké legii. Bojoval jsem s kluky se Srbska, poznal jsem tam hodně skvělých lidí,“ říká Američan na záběrech, zatímco za zním na zdi visí portrét ruského prezidenta Vladimira Putina. „Udělal bych to znovu,“ dodal.

O tom, že Puello-Mota je v USA na útěku před spravedlností, ruští blogeři pomlčeli. Místo toho jeho zběhnutí označili za PR úspěch Moskvy. „Puello-Mota je pevně přesvědčen o nutnosti podpořit Rusko a obdivuje houževnatost a hrdinství našich vojáků,“ napsal jeden z nich.

Podle listu The Guardian je Puello-Mota zřejmě mužem, který v Avdijivce v únoru vyvěsil americkou vlajku. „Přišel jsem sem pověsit vlajku USA na znamení našeho přátelství. Jsem hrdý na to, že tu mohu být,“ řekl tehdy voják s rozostřeným obličejem na videu, které rovněž široce sdíleli ruští blogeři.

Massachusettský deník The Republican posléze uvedl, že lidé, kteří Puello-Mota znají, na videu s jistotou poznali jeho hlas.

Rusko od začátku své invaze pozměnilo řadu svých zákonů ohledně služby v armádě a snaží se do ní nalákat co nejvíce cizinců. Média v předchozích měsících informovala, že na ruské straně válčí Kubánci, Syřané, Indové, Nepálci nebo Srbové. Podle The Guardianu za Moskvu bojují i dva Britové.

X X X

Stavebnictví roste díky inženýrským stavbám

„Postupný pokles úrokových sazeb zvyšuje zájem lidí o hypoteční úvěry. Díky tomu se dostává více peněz na realitní trh, což vyvolává růst cen nemovitostí. Zdražování realit následně povede k oživení stavební produkce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Stavební produkce v únoru zaznamenala meziroční růst o 3,6 procenta. Nedařilo se produkci v rámci pozemního stavitelství, která se snížila o 1,5 procenta. Bohatě to však kompenzovala produkce v rámci inženýrského stavitelství, která vzrostla o 19,4 procenta. Stavebnictví pomáhá příznivé počasí, které umožnilo rozjet inženýrské stavební práce již od února.

V únoru bylo zahájeno pouze 1 861 bytů, což představuje meziroční snížení o 47,2 procenta. Zahajování projektů se často odkládá kvůli drahému financování. Tento problém se však zmírňuje díky postupnému poklesu úrokových sazeb. Dokončeno bylo 3 331 bytů, což představuje meziroční růst o 24,3 procenta.

České stavebnictví stále trpí kvůli velkému množství zbytečných regulací, což vyplývá i z mezinárodních srovnání. Kvůli dlouhým povolovacím procesům se výrazně prodražují stavební projekty. Situaci by částečně mohla zlepšit digitalizace stavebního řízení, která se však dostává do časového skluzu. Ing. Štěpán Křeček, MBA, Hlavní ekonom

  X X X

 Muž ignoroval výzvy Ústavního soudu k zastoupení advokátem, Štrasburk stížnost zamítl

 Muž z Liberce ignoroval výzvy českého Ústavního soudu k nápravě svých vadných podání. U soudu si stěžoval více třicetkrát bez právního zastoupení. Změny nedosáhli ani zpravodajové. Poslední stížnost byla odmítnuta bez přezkumu pro opakované nesplnění zákonných náležitostí podání. K Evropskému soudu pro lidská práva podal muž stížnost na ČR pro porušení práva na přístup k soudu, který mu měl být znemožněn.

V případu Horyna v. ČR přijal Evropský soud pro lidská práva argumenty české vlády. Vyhověl návrhu vlády a stížnost Josefa Horyny z Liberce prohlásil za nepřípustnou.

Horyna podal stížnost pro porušení práva na přístup k soudu v lednu 2020. „S odvoláním na čl. 6 odst. 1 Úmluvy stěžovatel namítá, že mu byl znemožněn přístup k Ústavnímu soudu, který zamítl jeho odvolání pro procesní vady dříve, než ji mohl nechat doplnit advokátem,“ shrnul jádro stížnosti soud ve Štrasburku.

Stížnost podal sám, soud ji zamítl, až potom dostal advokáta

Stěžovatel Josef Horyna byl účastníkem konkursního řízení. Dne 15. května 2019 mu byl doručen rozsudek Nejvyššího soudu. Až dne 1. července 2019 požádal Českou advokátní komoru o bezplatné přidělení advokáta za účelem napadení rozsudku Nejvyššího soudu u Ústavního soudu.

Avšak v poslední den lhůty 15. července 2019, podal ústavní stížnost sám, protože Komora nereagovala na jeho žádost o přidělení advokáta. Současně požádal o dodatečnou lhůtu k doplnění, jakmile mu bude advokát ustaven. Tři dny poté Ústavní soud jeho stížnost zamítl.

Rozhodnutím I. ÚS 2298/19 ze dne 18. července 2019 Ústavní soud stížnost stěžovatele zamítl, aniž by ji věcně přezkoumal. Konstatoval, že stěžovatel byl v minulosti opakovaně a podrobně informován o všech formálních náležitostech ústavní stížnosti, včetně požadavku právního zastoupení před Ústavním soudem, a že tedy již není nutné a účinné informovat ho znovu,“ uvádí se v rozhodnutí ESLP.

Dva týdny po rozhodnutí Ústavního soudu o odmítnutí jeho stížnosti vyhověla stěžovatelově žádosti Advokátní komora a dne 31. července 2019 mu přidělila advokáta.

O bezplatné přidělení advokáta žádal pětatřicetkrát

Podle informací předložených Soudu českou vládou se stěžovatel k Ústavnímu soudu obrací pravidelně od roku 2010. Podal více než třicet stížností, které byly všechny zamítnuty buď pro formální vady, nebo pro zjevnou neopodstatněnost. Ve velkém počtu případů nebyl stěžovatel zastoupen advokátem, což vedlo Ústavní soud k poskytnutí dodatečné lhůty k nápravě; v některých případech žadatel vyhověl, v jiných ne.

V červenci 2018 už nebyl vyzván, aby se nechal zastupovat, protože všechny informace obdržel v minulosti, a „přesto je ignoroval“, uvádí ESLP.

„Kromě toho stěžovatel žádal od roku 2011 Českou advokátní komoru v pětatřiceti případech o bezplatné poskytnutí advokáta pro účely řízení před Ústavním soudem; obvykle byly žádosti zpracovány do dvou až čtyř týdnů, často zamítnutím s tím, že předpokládaná odvolání byla zjevně bez šance na úspěch,“ shrnuje dále ESLP.

Usnesení ÚS obsahují jen opakovaná poučení

Předmětné usnesení českého Ústavního soudu z 18. července 2019, ve kterém soud stížnost zamítá, neboť nejde o řádné podání, je zde.

Usnesení Ústavního soudu odkazuje na další dvě usnesení. Hned první z nich obsahuje dalších šest odkazů na odmítnuté stížnosti pro neodstraněné vady podání a absenci právního zastoupení před Ústavním soudem.

„Ústavní soud konstatuje, že se stěžovatel obrací na Ústavní soud opakovaně, přičemž byl již mnohokrát vyzýván k odstranění vad svých návrhů a byl též poučen o nezbytnosti právního zastoupení před Ústavním soudem, včetně možnosti návrh odmítnout bez věcného projednání, pokud vady podání nebudou odstraněny (srov. např. III. ÚS 3601/17, IV. ÚS 1720/18, IV. ÚS 2878/17, I. ÚS 2309/17, I. ÚS 1136/14, III. ÚS 2911/11). Ústavní soud tak nemá pochybnosti o tom, že stěžovatel již byl řádně seznámen s požadavky kladenými zákonem na návrh na zahájení řízení před Ústavním soudem, včetně povinnosti být v řízení před Ústavním soudem zastoupen advokátem, a to již při podání ústavní stížnosti,“ napsal stěžovateli mnohokrát Ústavní soud.

Ústavní soud se brání před obcházením zákona

Evropský soud pro lidská práva nejprve připomněl, že způsob aplikace článku 6 – právo na spravedlivý proces závisí na zvláštnostech daného řízení u vyšších soudů, k posouzení je nutné vzít v úvahu celý proces v tuzemském právním řádu včetně zákonných omezení přístupu k vyšším soudům, předvídatelnosti omezení či nadměrného formalismu. Podle Soudu je rovněž třeba zvážit, zda byl stěžovatel zastoupen.

Současná praxe českého Ústavního soudu je taková, že pokud ústavní stížnost obsahuje formální vady, které lze napravit, může soudce zpravodaj poskytnout stěžovateli k nápravě dodatečnou lhůtu. Cílem je zejména informovat žadatele o procesních náležitostech, které mu nejsou známy.

„Protože stěžovatel obdržel relevantní informace již mnohokrát a byl žádán o nápravu stále stejných formálních nedostatků ve svých podáních, Ústavní soud má za to, že poskytovat i nadále tomuto stěžovateli stále stejné informace je formalistické a neefektivní,“ uvádí v rozhodnutí ESLP.

Takový postup má zabránit stěžovatelů, kteří záměrně ignorují formální požadavky a automaticky očekávají, že jim bude poskytnuta dodatečná lhůta k nápravě svých odvolání, obcházet zákon a prodlužovat zákonnou lhůtu.

Vědomě jen dva týdny před uplynutím lhůty

V projednávané věci, přestože mu byl rozsudek Nejvyššího soudu doručen dne 15. května 2019, požádal stěžovatel Českou advokátní komoru o přidělení advokáta pro účely řízení před Ústavním soudem až 1. července, tedy patnáct dnů. před uplynutím lhůty pro podání ústavní stížnosti, uvedl v rozhodnutí Evropský soud pro lidská práva. Podle Soudu si muž byl plně vědom, že musí být před Ústavním soudem zastoupen advokátem, že mu Ústavní soud nemusí poskytnout dodatečnou lhůtu k nápravě a že trvá několik týdnů, než Komora zpracuje jeho žádost.

„Tvrdí-li ve svém vyjádření před Soudem, že nemohl kontaktovat advokátní komoru dříve, protože se na plný úvazek staral o svou nemocnou matku, které byl zároveň opatrovníkem, nemůže Soud takové odůvodnění přijmout,“ uvádí dále ESLP.

Ústavní soud jednal předvídatelně s legitimním cílem

Podle Soudu tento argument neuplatnil u Ústavního soudu na podporu své žádosti o poskytnutí dodatečné lhůty, ale především fakt, že od roku 2017 vystupoval jako opatrovník své matky, mu nebránil, aby se už dříve mnohokrát obrátil na advokátní komoru a Ústavní soud. „Je třeba také poznamenat, že žádost o přidělení advokáta kanceláří se provádí pomocí formuláře,“ dodal k tomu Soud.

S ohledem na výše uvedené má Soud za to, že omezení přístupu, v tomto případě Ústavním soudem, nebylo pro stěžovatele nepředvídatelné a že sledovalo legitimní cíle, požadavek právní jistoty a řádný výkon spravedlnosti, uzavřel Evropský soud pro lidská práva.  Stížnost prohlásil za zjevně neopodstatněnou a zamítl ji. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

 Soud se dopustil excesů proti pravidlům právního státu, namítá ústavní stížnost v případu podmínky za znásilnění

 Celé trestní řízení v případu dívky, kterou měl zneužívat otčím, provázely nezákonnosti, avšak až postup odvolacího senátu Krajského soudu v Brně (KS) způsobil, že bylo zasaženo do jejích základních práv. „Odvolací soud zvolil postupy, které se příčí principům práva na spravedlivý proces v nejobecnější rovině, čímž současně zasáhl i do substanciálních práv stěžovatelky,“ konstatuje se v ústavní stížnosti, kterou v zastoupení poškozené dívky podal její právní zástupce Marcel Jurčaga. Česká justice měla možnost se s textem stížnosti seznámit.

Vedle Nejvyššího soudu (NS), na který se stížností pro porušení zákona obrátil ministr spravedlnosti Pavel Blažek, se bude případem dívky, kterou měl zneužívat její otčím a byl za to potrestán podmíněným trestem, zabývat i Ústavní soud (ÚS). Minulý týden byla podána ústavní stížnost, v níž se poškozená dívka domáhá toho, aby ÚS zrušil lednové rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Právě postup a rozsudek odvolacího soudu byl totiž podle ústavní stížnosti natolik excesivním porušením základních pravidel právního státu, že bylo zasaženo hned do několika ústavně zaručených práv stěžovatelky.

Konkrétně do práva na účinné vyšetřování podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a čl. 6 odst. 1 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, práva stěžovatelky na účast v řízení dle čl. 38 odst. 2 Listiny základních práv a svobod a čl. 6 odst. 1 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, dále do práva na ochranu lidské důstojnosti, nedotknutelnosti osoby a soukromí dle čl. 7 odst. 1 a čl. 10 odst. 1 a 2 Listiny základních práv a svobod a čl. 8 odst. 1 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a v posledku do práva nebýt podrobena ponižujícímu zacházení dle čl. 7 odst. 2 Listiny základních práv a svobod a čl. 3 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Pohled justice na tresty za znásilnění se mění

Jakkoliv se ve stížnosti konstatuje, že dosavadní praxe Ústavního soudu je, co se týče rušení rozhodnutí soudů v neprospěch pachatelů, zdrženlivá s tím, že poškozený nemá subjektivní právo na potrestání pachatele, dochází k posunu. V této souvislosti je zmíněno aktuální rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve věci M.G. proti Litvě č. 6406/21 ze dne 20. února 2024, podle něhož příliš mírný trest za znásilnění nezletilého je porušením čl. 3 Úmluvy.

Stěžovatelka ohledně materiální přípustnosti stížnosti dále poukazuje na rozsah porušování zásad trestního řízení, které se podle ní netýkalo jen odvolacího soudu, jehož rozhodnutí napadá, ale k nezákonnostem docházelo i během přípravného řízení.

Překážkou pro to, aby stížnost ÚS projednal a věcně rozhodl, pak podle ní není ani ministrem spravedlnosti podaná stížnost pro porušení zákona, neboť ta je čistě akademická. Ohledně rozhodnutí nejvyššího státního zástupce nepodat dovolání proti rozhodnutí odvolacího soudu se ve stížnosti uvádí, že se nejednalo o žádný úřední akt, ale o sdělení tiskovou zprávou, v níž sdělil, že nespatřuje dovolací důvody v uložení nepřiměřeného trestu. Jak se ovšem upozorňuje ve stížnosti, Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí tuto možnost připustil (usnesení Nejvyššího soudu ze dne 24. ledna 2024 pod sp. zn. 8 Tdo 985/2023).

Stát má závazek objasnit, chránit a napravit

Samotné odůvodnění stížnosti vychází z toho, že je povinností státu chránit hodnoty svobody a integrity jednotlivce, včetně svobodného rozhodování o vlastním sexuálním chování. To se však podle stěžovatelky nevyčerpává statickým nastavením pramenů trestního práva, ale je třeba posuzovat, jestli stát při ochraně těchto práv v každém jednotlivém případě dostál své povinnosti tato práva chránit.

Stá má povinnost objasnit veškeré aspekty trestného činu, včetně jeho následků pro jeho oběť. Musí také nakládat po celou dobu s obětí tak, aby byly maximálně chráněny její zájmy, tedy s určitou mírou respektu i potřebné procesní empatie orgánů činných v trestním řízení. „Jinými slovy, neučinit z ní předmět trestního řízení, ale respektovat prostý fakt, že trestní řízení jí má poskytnout procesní i věcnou satisfakci a probíhá primárně s cílem ochránit její práva a napravit následky, které pachatel způsobil. S tím pak souvisí i to, že uložený trest musí odpovídat tomu, co lze v běžných podmínkách považovat za adekvátní potrestání,“ popisuje se ve stížnosti. To vyplývá i z Úmluvy Rady Evropy o ochraně dětí proti sexuálnímu vykořisťování a pohlavnímu zneužívání, v níž se ČR mj. zavázala ukládat za tyto trestné činy účinné, přiměřené a odrazující sankce.

V tomto konkrétní případě však došlo k porušení zásad nejen trestního řádu, ale i těchto mezinárodních závazků.

Systém o oběť ztratil zájem

Stížnost předně upozorňuje na to, že nebyl dostatečně objasněn skutek, neboť v přípravném řízení nebyl řešen dopad spáchaného skutku na poškozenou. Ta byla vyslechnuta znalci primárně kvůli své věrohodnosti. „Celý problém má samozřejmě i klíčovou subjektivní stránku, protože sama stěžovatelka byla podrobena podrobnému zkoumání, aby se zjistilo, lidově řečeno, že si nevymýšlí. Jakmile ale bylo takové zkoumání dokončeno, tak už nikdo neřešil, co se jí stalo a co jí bylo způsobeno. Z hlediska stěžovatelky systém, se kterým byla konfrontována, v podstatě o ní ztratil zájem, poté co si ověřil, že „si nevymýšlí“ a následně už neřešil, jak jí pachatel ublížil,“ uvádí se ve stížnosti. To nenapravil posléze ani nalézací soud, který taktéž tuto věc po prohlášení viny nijak neobjasňoval.

Fatálního pochybení se však dopustil soud odvolací, který zvolil „postupy, které se příčí principům práva na spravedlivý proces v nejobecnější rovině, čímž současně zasáhl i do substanciálních práv stěžovatelky“.

Soud krystalicky porušil trestní řád

Předně je ve stížnosti namítáno, že odvolací řízení soud „utajil“ jak před poškozenou, tak před jejím právním zástupcem, ani jeden z nich nebyl soudem o nařízeném veřejném zasedání vyrozuměn.

A dále pak odvolací soud porušil zásadně trestní řád, když bez provedení důkazů vyhodnotil skutkový stav odlišně od soudu nalézacího, vycházel z procesně nepoužitelných důkazů, dezinterpretoval některé závěry znalců a v posledku se písemné vyhotovení odůvodnění odlišovalo od toho, které zaznělo v jednací síni.

„Odvolací soud hodnotil skutkový stav zcela jinak, některá skutková zjištění zcela ignoroval. Porušil tak uvedené ustanovení trestního řádu flagrantně, krystalicky. Toto porušení prochází úvahovou strukturou celého napadeného rozsudku. Nejedná se o dílčí exces v jinak obvyklé přezkumné činnosti. Odvolací soud dochází ke zcela nepodloženým závěrům o úloze pachatele jako živitele rodiny, bagatelizuje jeho trestnou činnost, popírá následky trestné činnosti a přenáší zcela nedůvodně vinu za závažnou trestnou činnost páchanou zcela z vůle vedlejšího účastníka na stěžovatelku. Zatímco nalézací soud neměl pochyby o závažnosti trestné činnosti, konstatoval, byť nedostatečně, následky a konstatoval, že majetkové poměry nebyly nijak zjištěny a nebylo možné k nim přihlížet, tak odvolací soud tato zjištění zcela obrátil a přidal k nim spoluvinu stěžovatelky. Jedná se o krystalické porušení pravidla stanoveného v § 263 odst. 7 trestního řádu,“ uvádí se k tomu ve stížnosti.

Ze strany odvolacího soudu tak podle stěžovatelky došlo k „uzurpaci moci“, kterou bylo zasaženo do jejích ústavních práv.

Konsensuální sex neospravedlňuje znásilnění

Odvolací soud tak dospěl k závěrům, které ve vztahu k pachateli nemají žádnou oporu v dokazování před nalézacím soudem, ani v trestním spisu. Jedná se o otázky, k nimž přitom odvolací soud přihlížel a odůvodnil jimi uložený trest: majetkové poměry pachatele či jeho vztah k rodině.

Za zásadní pochybení je pak označena jednak bagatelizace následků trestné činnosti na poškozenou, a především závěr odvolacího soudu o údajné iniciaci vztahu poškozenou, kterou soud opřel o procesně nepoužitelný úřední záznam z přípravného řízení, který navíc ani takto nevyznívá.

„Zde pak stěžovatelka musí zdůraznit, že i kdyby tyto závěry byly pravdivé, jako že zřejmě nejsou, nemohly by být vnímány jako polehčující okolnost. Konsensuální pohlavní styk, i pokud je iniciovaný jakoukoliv stranou, není nikdy za žádných okolností polehčující okolností ve vztahu k pozdějšímu znásilnění. V případě, kdy pachatel je otčím a znásilněná osoba je dítě v jeho péči, to platí rovněž. Představa odvolacího soudu, že konsensuální styk s dítětem ve vlastní péči nebo dokonce dítětem iniciovaný styk zakládá určitou míru ospravedlnění jeho pozdějšího opakovaného znásilnění nebo je důvodem pro jeho shovívavější hodnocení, je zcela absurdní a popírá zcela všechny zásady ochrany lidské důstojnosti. Představa, že pokud nezletilá dívka souloží dobrovolně, stává se jakousi potenciální nedobrovolnou konkubínou svého otčíma pro futuro pro účely dlouhodobého opakovaného znásilňování je zcela nepřijatelná,“ konstatuje se ve stížnosti.

Stížnost již byla přidělena III. senátu, který bude rozhodovat ve složení Vojtěch Šimíček, Tomáš Lichovník a Lucie Dolanská Bányaiová. Nicméně dvěma členům tohoto senátu, soudcům Šimíčkovi a Lichovníkovi, v červnu skončí mandát ústavních soudců. Petr Dimun, ceskajustice.cz

 X X X

 DOBROVOLNÁ DOHODA  OSTRAVSKA  SE SPOLEČNOSTÍ AL INVEST BŘIDLIČNÁ JE SPLNĚNA

Al Invest Břidličná a Moravskoslezský kraj se v červnu 2022 v rámci dobrovolné dohody opět zavázaly k aktivitám, které povedou k menšímu zatížení životního prostředí. Oba subjekty své závazky za rok 2023 splnily, vyplynulo ze zpětného hodnocení.

„Každý krok, který může pomoci zlepšit životní prostředí v našem regionu, je důležitý. Kromě příspěvků na výměny neekologických kotlů také podporujeme čistou mobilitu. Dále jednáme s velkými podniky, které v našem kraji působí. Ty díky dobrovolným dohodám nad rámec svých povinností realizují aktivity, které naše životní prostředí zlepšují. Jejich zodpovědného přístupu si velmi vážím,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica a připomněl, že aktuálně má kraj dobrovolnou dohodu uzavřenou s celkem pěti velkými podniky působícími v regionu. Kromě společnosti AL INVEST Břidličná se k aktivitám nad rámec legislativy zavázaly ještě společnosti BorsodChem MCHZ, Lenzing Biocel Paskov, OKK Koksovny a Třinecké železárny.

K aktivitám, které budou mít pozitivní vliv na životní prostředí, se v rámci dobrovolných dohod zavázal také Moravskoslezský kraj. Například z krajského rozpočtu finančně podporuje nadlimitní čištění komunikací, přispívá na výměnu starých kotlů v domácnostech, podporuje regionální monitoring kvality ovzduší nebo například podpoří obce v efektivnějším nakládání s komunálními odpady.

„Dobrovolné dohody uzavíráme s velkými podniky pravidelně už od roku 2018. Stejně jako se k aktivitám zavazují jednotlivé společnosti, činí konkrétní kroky i Moravskoslezský kraj. Vše, co jsme v dobrovolné dohodě přislíbili, jsme také realizovali. Například přispíváme všem úspěšným žadatelům o kotlíkovou dotaci dalších 7 a půl tisíce korun navíc. V minulém roce jsme tak z krajského rozpočtu na výměnu neekologického kotle vyplatili 17,4 milionu korun. Dalších více než 10 milionů máme připraveno pro následují období mezi lety 2024 a 2025. Také nad rámec zákonných povinností hradíme nadlimitní čištění silnic. Ročně takto vynakládáme přes 12 milionů korun na čištění komunikací v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Takto jsme během teplé poloviny roku, kdy je prašnost nejintenzivnější, vyčistili celkem 952 kilometrů krajských silnic,“ řekla radní pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš s tím, že krajský úřad obhájil certifikát EMAS a certifikovaný systém řízení kvality. To znamená, že minimalizuje negativní dopady svého provozu na životní prostředí a zlepšuje kvalitu služeb občanům.

AL INVEST Břidličná se v rámci dobrovolné dohody zavázala k celkem 5 opatřením. „Naše investice do opravy komunikací, snížení emisí CO2, energetické úspornosti, modernizace kompresorů a instalace nových traf jsou důkazem našeho závazku k trvale udržitelnému rozvoji,“ řekl ředitel společnosti David Bečvář a doplnil, že tyto iniciativy potvrzují neustálou snahu AL INVEST Břidličná o ekologickou odpovědnost a dlouhodobou udržitelnost podnikání. Bc. Romana Fujáková

X X X

Průlom v oblasti umělé inteligence a česky namluvených audioknih

V době, kdy audioknihy zaznamenávají mezi čtenáři stále větší popularitu, přichází  novinka, která může tento trend posunout ještě dále. V rámci inovativního projektu spojil olomoucký autor Marek Hnila své síly s Městskou knihovnou v Praze a představují společně průlom v oblasti umělé inteligence a audioknih namlouvaných českým jazykem. Tento projekt, realizovaný za podpory technologie české společnosti The Mama AI, otevírá nové horizonty v produkci audioknih.

První knihou, která bude představena v této nové éře, je kniha Mezi Tebou a Mnou od Marka Hnily, což ji činí první knihou namluvenou českým jazykem pomocí umělé inteligence. Tento milník představuje významný krok vpřed nejen pro českou literaturu, ale i pro využití AI technologií v kulturním sektoru.

„S rostoucím zájmem o audioknihy mezi čtenáři jsme hledali způsoby, jak inovovat nabídku. S využitím aplikace od společnosti The Mama AI tady otevíráme dveře do nové éry audioknih,“ komentuje spisovatel a spoluautor projektu Marek Hnila.

Projekt je významným průkopníkem v používání českého jazyka v interakci s umělou inteligencí, což přináší revoluci v způsobu, jakým jsou audioknihy vytvářeny a konzumovány. Díky technologii The Mama AI, která zajišťuje plynulé a přirozené předčítání, mohou být audioknihy dostupné širšímu spektru posluchačů, včetně těch, kteří mají omezenou možnost číst tištěné knihy.

„Tento projekt nejenže ukazuje sílu spolupráce mezi technologií a literaturou, ale také zdůrazňuje potenciál umělé inteligence jako nástroje pro zpřístupnění kultury a vzdělávání širšímu okruhu lidí. Nesnažíme se vytvořit konkurenci pro klasické audioknihy. Stále platí heslo, že chceme kvalitní českou literaturu co nejjednodušší cestou dostat ke čtenáři.“ dodává Marek Hnila.

X X X

Přijďte slavit 20 let koupaliště Michal na akci GRAFFITI A SKATE JAM 2024

 Přírodní koupaliště Michal u Sokolova letos slaví 20 let od doby, kdy uvítalo první návštěvníky. A jubilejní sezónu chce oslavit přímo velkolepě. Na 18. května 2024 zve od 14 hodin na parkoviště před areálem koupaliště všechny příznivce graffiti, skateboardingu, kol bmx nebo inline bruslí, aby si přišli zasoutěžit, zapojit se do workshopů, sledovat parkour exhibici nebo si jen poslechnout skvělou muziku.

„Myšlenka uspořádat graffiti jam vyšla z toho, že jsme dlouhodobě hledali příležitost, jak zeď podél koupaliště oživit a zároveň do toho zapojit mladé výtvarné talenty. Výsledkem našeho záměru je, že se sejdou nejlepší graffiti umělci z Karlovarského kraje a na zdi ztvární různé výjevy. Součástí akce ale budou i workshopy, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet různé výtvarné techniky. Připravujeme skateboardový závod na U-rampě o prize money, taneční soutěž a vystoupí také sokolovský hip hopový zpěvák MC Matheus a DJ Danny Rivera,“ vysvětlil Jiří Štěpán, jednatel koupaliště.

Vstupné na akci bude dobrovolné a všechny vybrané příspěvky poputují Nadačnímu fondu Františka Štěpánka. Fond podporuje lidi z Karlovarského kraje,  jež se ocitli v těžké situaci či bojují se závažným onemocněním a nedostává se jim prostředků na léčbu a další potřebné věci. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

 ČEŠTÍ VRCHAŘI ODSTARTOVALI SEZÓNU NA SLOVAKIA RINGU

Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu odstartovalo letošní sezónu netradičně na okruhu Slovakia Ring. Jednodenní podnik, při kterém se odjely dva samostatné závody, je započítáván do celkových výsledků, ale většina závodníků ho považovala za skvělou příležitost k odzkoušení techniky a rozjetí se po zimní přestávce.

 Už v průběhu loňského roku došlo k dohodě se slovenskými kolegy, na základě které se vybrané podniky Mistrovství České republiky pojedou na slovenských tratích a naopak slovenští jezdci zavítají do České republiky. Oba šampionáty zůstávají uzavřené, což znamená, že si účastníci navzájem nebudou ubírat body do celkového hodnocení.

 I když je teprve začátek dubna, počasí nad Slovakia Ringem přineslo vyloženě letní teploty, což přispělo k příjemné atmosféře úvodního podniku.

První závod v kategorii otevřených vozů vyhrál Václav Janík, druhý dojel Petr Vítek a třetí Jiří Špalek. V kategorii uzavřených vozů zvítězil Marek Rybníček před Pavlem Bejdou a Lukášem Kellerem.

Pořadí ve druhém závodě zůstalo v kategorii II stejné (Janík, Vítek, Špalek), v kategorii I opět zvítězil Marek Rybníček, druhý skončil Lukáš Keller a třetí Pavel Bejda.

„I když to pochopitelně není klasický závod do vrchu, vítáme vždy příležitost dostat auto před sezónou opět do ruky, vyzkoušet vše potřebné, doladit nastavení a zkrátka dostat sebe, techniku i celý tým do formy. Na Slovakia Ring jsme přijeli v kompletním složení, užili jsme si závody, k čemuž pochopitelně přispělo i super počasí, takže jsme spokojení,“ prohlásil absolutní vítěz úvodního podniku a majitel týmu ORLEN Janík Motorsport, Václav Janík (Norma M20 FC, ORLEN I Janík Motorsport).

„Jsem spokojený nejen s výsledkem, ale také s přístupem slovenských kolegů a pořadatelů. Vyšli nám vstříc a je vidět, že mají stejně jako my zájem o další spolupráci. Závod byl na rozjetí super, v rychlých zatáčkách bylo znát velké boční přetížení, a to si fakt užívám. Na klasické kopcové trati se tohle zažije málokdy. Po pravdě, mně by stačilo méně pohárů, přivezl jsem si jich zbytečně moc,“ přiznává s úsměvem druhý muž v pořadí a člen komise ZAV Petr Vítek.

„Po půlroční pauze jsme naši Normu vytáhli z dílny, takže jsme tenhle závod brali jako funkční test před sezónou. Řešili jsme menší problém na podvozku, který se nám podařilo najít a z větší části odstranit. Ještě to dopilujeme doma a už se těšíme na ty opravdové kopce se vším, co k nim patří,“ prozradil Jiří Špalek (Norma M20 F EVO, Komvet Racing).

„Dvě vítězství jsou pochopitelně dobrým vstupem do sezóny. Dopoledne jsme řešili drobný technický problém, ale jinak vše fungovalo skvěle. Vyzkoušeli jsme auto před sezónou, přes zimu jsme na něm hodně zapracovali, a věřím, že to bude znát na časech. Těším se na další závody a zvu všechny fanoušky k nám do Náměšti na Zámecký vrch,“ zhodnotil úvodní závod Marek Rybníček (KTM  X-BOW GTX, LIQUI MOLY Racing Team).

„Byl to můj první závod s Toyotou Yaris, takže jsme chtěli především vyzkoušet nastavení podvozku na staré a nové pneumatiky a já jsem se potřeboval s autem více poznat. Oproti chronicky známým tratím se na Slovakia Ringu poznalo, kdo se umí rychle adaptovat na nové prostředí a komu to trvá déle. Možná i proto byly větší rozdíly v časech. Pochopitelně to není srovnatelné s klasickým závodem do vrchu, tohle je přeci jen okruh a hlavní rozdíl je především v délce zatáček. Na normálním kopci se nikde tak dlouho neopíráme do pneumatik. Ale jinak to bylo fajn a já jsem si vyzkoušel, co bylo potřeba,“ komentoval nedělní závodní den Jaromír Malý (Toyota Yaris, Komvet Racing).

Následujícím podnikem Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu je populární Zámecký vrch v Náměšti nad Oslavou, jehož 43. pokračování proběhne v obvyklém jarním termínu 3. – 5. května 2024.Jan Koudelka

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.