Milionáři z politiky Fiala, Stanjura dělají převrat lidem, firmám po dr. Husákovi. Válek legalizuje podvody? Dr. Dostál roznesl na kopytech Jurečku. Fialova ostuda daně z nemovitostí

Fiala, Stanjura zřejmě měli bohaté rodiče, kteří je podporovali na studiích, i když za Novotného, dr. Husáka bylo studium na školách všemožně podporováno. Byly levné koleje na ubytování, stravování, sport, stipendium, a kdo potřeboval víc peněz, při studiu pracoval v podnicích, nemocnicích, na školách, hotelech i jinde. Dělali to i středoškoláci, učni hotelových škol a jiných oborů.

Dnes to chce Fiala se Stanjurou zamítnout. Vypadá to jako závist, zabránit lidem, aby se dostali na výši, stali se odborníky a chytřejšími lidmi, než jsou Fiala, Stanjura a spol. Jsou to zaostalci?, kteří sami dosud nic nedokázali, neumějí podnikat, řídit školy, podniky, obce, města, stát. Dostali se pouze náhodou k moci, od níž se jim teď nechce odejít, podat demisi, jak o tom už dříve napsal politik a spisovatel SR Ladislav Mňačko v knize Jak chutná moc.

Před takovými lidmi varoval, protože takoví Fialové, Stanjurové nevymřeli, ale stále se ve společnosti vyskytují a škodí celé společnosti, mnoha lidem a podnikům v rozvoji a úspěšném podnikání a životě. Nedávají lidem na dně ani možnost, aby se vzchopili a získali vlastní byt nebo chatu a nemuseli spát pod mostem nebo v kanálech. Za prezidenta Novotného a dr. Husáka byla Bytová družstva, která stavěla levné byty a zájemci o byt dostávali levné půjčky od České spořitelny.

Hodně by o tom mohl vyprávět i předseda ÚS dr. Rychetský, který byl v SBD právníkem. Na tyto dřívější potřebná a vyzkoušená nařízení Fiala, Stanjura a spol. vůbec nepamatují a pro spokojenost občanů nedělají, nic nezařizují. Myslí jen na vlastní milionářský život z politiky. Bez ní, a hlavně bez exprezidenta Klause, by se tam nedostali.

X X X

VOLBY  V  TURECKU,  KDO  BUDE  PREZIDENTEM?

Vyhrál Erdogan volby? Opozice tomu nevěří, druhé kolo je skoro jisté

 Turci sečetli už téměř všechny hlasy voličů v parlamentních a prezidentských volbách, zbývají necelá čtyři procenta. Zatím vede dosavadní hlava státu Recep Tayyip Erdogan, ale zřejmě nezískal víc než 50 procent. To znamená, že druhé kolo voleb už je téměř jisté. Erdoganův sok Kemal Kiliçdaroglu má podle agentury Anadolu přes 44 procent. Opozice výsledkům nevěří.

 V 0:45 SELČ bylo podle dat agentury Anadolu sečteno přes 96 procent hlasů. Stále vede stávající prezident Erdogan, ale už jen se ziskem 49,4 procenta. Kiliçdaroglu má 44,9 procenta hlasů a třetí kandidát Sinan Ogan 5,3 procenta.

Opozice však tvrdí, že se agentuře nedá věřit a že její interní data ukazují opačný výsledek. Mluví o 51,5 procenta hlasů pro Kiliçdaroglua. Agentura ANKA, kterou citují opoziční média, ukazuje, že je sečteno 99 procent hlasů. I podle ní však Erdogan dostal 49,25 procenta hlasů a Kiliçdaroglu 45 procenta.

Novinář portálu Ragip Soylu také popsal, proč se mohou výsledky obou agentur lišit. Podle něj ANKA čerpá z výsledků zjištěných přímo ve volebních místnostech. Volební lístky se však později dávají do pytlů a vezou do hlavní volební centrály, kde je znovu sečtou a zapíšou do systému.

Z toho pak data čerpá Anadolu, píše Soylu s tím, že i proto je normální, že je počet sečtených hlasů uváděn nižší – mnozí komisaři v době zveřejňování výsledků ještě čekali, až se dostanou na řadu.

Státní agentura Anadolu poskytuje informace o sčítání hlasů všem tureckým médiím, v roce 2019 na ni však padl stín poté, co až se zpožděním zveřejnila posledních pár procent hlasů v regionálních volbách. Podle vítězné opozice to byl záměr, podle Anadolu jen důsledek sporů mezi stranami a podaných stížností. Pro MEE agentura uvedla, že si letos chce znovu získat důvěru.

Stále se čeká na prohlášení nejvyššího volebního orgánu YSK. Podle agentury AP úřad uvedl, že poskytuje údaje o sčítání stranám, oficiálně se vyjádří, až bude sčítání dokončeno. Podle stanice BBC by se tak mohlo stát během několika hodin.

Hlasy se sčítají rovněž i u parlamentních voleb. V těch zatím podle Anadolu vede Erdoganova Strana rozvoje a spravedlnosti (AKP) s 35,5 procenta, Kiliçdarogluova Republikánská lidová strana (CHP) má nyní 25 procent. Strany kandidovaly sdružené do aliancí. Z tohoto pohledu vede vládní Lidová aliance, opoziční Národní aliance je druhá.

„Volební proces byl v celé naší zemi ukončen způsobem odpovídajícím naší demokracii. Nyní, jako vždy, nastal čas pevně chránit volební urny. Chraňte i nadále vůli našeho národa až do konečného vyhlášení výsledků!“ napsal po skončení voleb Erdogan. Ve chvíli, kdy bylo sečteno 80 procent, prohlásil, že poklidný průběh voleb je „výrazem demokratické vyspělosti Turecka“.

„Ukvapené vyhlášení výsledků by bylo uzurpací národní vůle,“ dodal prezident. Ten od začátku průběžného sčítání vedl. Jeho náskok však stále klesal a zhruba při 89 procentech sečtených hlasů spadl pod 50 procent. A to znamená, že se za dva týdny bude konat druhé kolo voleb.

 „Máme náskok,“ napsal naopak v průběhu sčítání Kiliçdaroglu s odkazem na údajné interní výsledky voleb. I on apeloval na „hrdiny demokracie“, aby za žádných okolností neopouštěli volební místnosti, „dokud nebude doručen poslední podepsaný protokol z volební urny“. „Uvidíte, že to bude stát za vaši únavu,“ dodal Kiliçdaroglu. Prohlásil, že „se navrátí demokracie do Turecka“.

Účast ve volbách podle prvních údajů dosáhla 88 procent. V Turecku je volební účast tradičně vysoká a nezřídka dosahuje 80 i více procent. Totéž se očekávalo i nyní, kdy se rozhoduje o Erdoganově dalším osudu. V Turecku je na 64 milionů registrovaných voličů. Volební úřad YSK oproti původním předpokladům zrušil zákaz zveřejňování odhadů a prvních výsledků už v 5:30 SELČ.

V zemi je o hodinu víc než v Česku, volby tak odstartovaly v neděli v osm ráno tamního času. Podle portálu Middle East Eye (MEE) se před mnoha školami a úřady, kde se volby konaly, tvořily dlouhé fronty. Nikomu se však údajně dveře před nosem nezavřely, čekající ještě i po páté hodině tamního času mohli odvolit. Během voleb byl zakázán prodej alkoholu a restaurace musely zůstat zavřené.

 Jeden z komisařů agentuře Reuters prozradil, že senioři mají u voleb přednost. Každý, komu už bylo pětasedmdesát, tak mohl jít rovnou za plentu. „Proto říkám kolegům, aby se nebáli ptát žen na jejich věk,“ dodal s úsměvem.

Před jedenáctou dopoledne SELČ už měli odvoleno Kiliçdaroglu, starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu či šéfka spřízněné Strany dobra Meral Akşenerová, ale i samotný prezident. Ten si i se svou ženou Emine a jedním z vnuků vystál frontu před volební místností. Během čekání svého vnuka plácl po tváři, předtím rozdával dětem peníze.

Po vhození hlasu do urny ještě poskytl rozhovor agentuře Anadolu a televizi TRT, v němž mluvil o síle turecké demokracie i volbách v oblastech zasažených zemětřesením. Tam lidé mohli volit v improvizovaně přistavených kontejnerech. Přesto se ne všichni k volbám dostali a i z obav, jak to úřady na jihu země zvládnou, se po otřesech spekulovalo o odložení voleb. To se nakonec nestalo.

Na prezidenta venku čekal hlouček příznivců, kteří v ustáleném rytmu provolávali jeho jméno, když vyšel ven. V obklopení fanoušků byl ostatně i Kiliçdaroglu. „Všem nám chyběla demokracie, chyběla nám pospolitost. Dá-li Bůh, uvidíte, že do naší země přijde jaro a bude tu vždy s námi,“ řekl Erdoganův rival s odkazem na svůj volební slogan slibující návrat jara.

Podvody na jihu?

Turecký úřad YSK uvedl, že se volby obešly bez problémů. Například podle předsedkyně CHP v Istanbulu Canan Kaftanciogluové se však u istanbulských volebních místností staly ojedinělé incidenty. A na sociálních sítích kolují videa z vesnice Minare na jihu země, v němž volební komisaři „volí“ Erdogana.

Podle poslance opoziční CHP Oğuze Kaana Salıcıho také zbili jejich komisaře a guvernér provincie Şanliurfa ani velitel policie prý nebyli k zastižení. Pravost přiloženého videa není možné ověřit, nicméně jen na Twitteru je i několik dalších, kde se pokoušejí falšovat výsledky ve prospěch současného prezidenta. Jak tyto případy dopadly, není jasné.

Kromě toho deník Cumhuriyet informuje i o dalších incidentech z jihu Turecka. Podle něj si člen kurdské Lidově demokratické strany (HDP) postěžoval, že členové Erdoganovy Strany rozvoje a spravedlnosti (AKP) „nechali lidi hlasovat otevřeně za přítomnosti četníků“. A když příbuzní nejmenovaného kandidáta za AKP chtěli hlasovat hromadně a opoziční komisaři se tomu pokusili zabránit, strhla se bitka a dva lidé byli zraněni.

V otřesy zasažené provincii Diyarbakir někteří voliči médiím řekli, že hlasovali pro opozici, další však dali hlas Erdoganovi. „Země potřebuje změnu,“ řekl šestadvacetiletý Nuri Can. Kiliçdaroglua volil kvůli hospodářské krizi, se kterou se Turecko potýká. „Po volbách bude za dveřmi opět ekonomická krize, takže jsem chtěl změnu,“ dodal.

Jedenapadesátiletý Hayati Arslan dal svůj hlas současnému prezidentovi. „Ekonomická situace země není dobrá, ale stále věřím, že Erdogan tuto situaci napraví. Prestiž Turecka v zahraničí s Erdoganem výrazně stoupla a já si přeji, aby to pokračovalo,“ uvedl.

Erdogan už v sobotu vyzval volební komisaře, aby začali svůj den brzy a byli u volebních místností nejpozději v 6:30. „Kolegové z volebních místností, dobře víte, že volební urna je čest a volby se vyhrávají u volební urny,“ napsal na Twitteru. „Přeji každému z vás, aby se vám ve volebních místnostech dobře pracovalo. Ať nám Alláh pomáhá a je nám nakloněn,“ napsal.

Jeden u Atatürka, druhý v mešitě

Oba hlavní kandidáti v sobotu večer symbolicky zakončili svou kampaň. Zatímco prezident se přišel pomodlit do mešity Hagia Sophia v Istanbulu, jež se z chrámu ve svatostánek proměnila za jeho vlády, Kiliçdaroglu navštívil Atatürkovo mauzoleum v Ankaře a nechal tam květiny.

Erdogan pátečním příspěvkem na Twitteru podle některých komentářů vyvolal obavy o pokojné předání moci v případě výhry Kiliçdaroglua. „Pokud to bude nutné, budeme bránit naši nezávislost a budoucnost za cenu našich životů, jako jsme to udělali v noci 15. července,“ napsal Erdogan. Tehdy se část armády neúspěšně pokusila o převrat a na Erdoganovu výzvu vyšli lidé do ulic. To si vyžádalo 251 obětí.

Na přímou otázku však odmítl, že by se v případě své prohry nechtěl vzdát funkce, a označil to za směšné. Hlavou státu je od roku 2014, premiérem byl předtím od roku 2003. „K moci se dostáváme demokratickou cestou. Pokud můj národ rozhodne jinak, udělám vše, co po nás demokracie žádá. Ať už z volebních uren vzejde jakýkoliv výsledek, budeme jej považovat za legitimní,“ řekl Erdogan.

Podobný rozruch vyvolal i Kiliçdaroglu, když vzkázal do Ruska, aby nezasahovali do tureckých voleb. Důkazy však nepředložil. Poté, co Moskva toto nařčení odmítla, vzal uchazeč o prezidentský post svá slova zpátky. „Děkuji za prohlášení z Ruska. Říkají, že zasahovat nebudou. My nemáme problém s ruským národem. Ve svém tweetu jsem je nazval ruští přátelé. Bylo mou povinností vydat to varování,“ uvedl.

Ve volbách kandidoval i Muharrem Ince, který nakonec odstoupil. Turci žijící v zahraničí už mají odhlasováno, urny na ambasádách se uzavřely 9. května a všechny hlasy se pak ve speciálních pytlích odvezly zpět do Turecka. Největší turecká diaspora žije v Německu, kde mohlo hlas odevzdat 1,5 milionu lidí.

X X X

FIALA ,  STANJURA  A  SPOL  DOBROVOLNĚ  NEODEJDOU,  POUZE  JAKO  ZA  HAVLA  DEMONSTRACEMI  A  GENERÁLNÍ  STÁVKOU?

VOJÁK,   GENERÁL  PAVEL,  NEMÁ  ŽÁDNOU  SNAHU  LIDEM  A  FIRMÁM  ČR  POMOCI

GENERÁL  ŠÁNDOR  O  FIALOVI  A  STANJUROVI

 Andor Šándor: Šaráda sebechvály. Premiér a jeho parta měli začít nejprve oznámením, že si o 20 procent sníží platy a začnou s úsporami u sebe

Vláda představila očekávaný úsporný balíček a důchodovou reformu – opatření mají pomoci ke snížení zadlužování Česka. Pro ŽivotvČesku.cz vystoupení vládního kabinetu okomentoval bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor (65), který není proti tomu, aby se zastavilo další zadlužování země, ale opět politici měli začít u sebe, vyplynulo z jeho slov.

Vládní konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent.

Chvíli jsem se na tiskovou konferenci díval. A musím přiznat, že šaráda sebechvály, která tam zazněla a pětkrát jsme ji museli poslouchat, když to každý z ministrů řekl, byla děsivá. Ne nadarmo se říká, že samochvála smrdí, ale tohle bylo trochu moc,“ uvedl v úvodu svého komentáře Andor Šándor.

Díky sloučení sazeb se podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) sníží o tři procentní body DPH na zdravotnické prostředky, potraviny či bydlení. Jedinou výjimkou ze sazeb bude nulová DPH na knihy. Úprava DPH podle Stanjury bude znamenat, že lidem zůstane navíc 6,3 miliardy korun.

Ve snížené sazbě DPH zůstanou bezlepkové výrobky, vodné a stočné, teplo, doprava cestujících, ubytovací a stravovací služby s výjimkou točeného piva, vstupenky na kulturní a sportovní akce, časopisy, léky, stavební práce pro bydlení, potraviny, dětské sedačky do automobilů a pohřební služby, uvedl Stanjura. Ostatní položky, které dosud byly v jedné ze snížených sazeb, se přesunou do základní 21procentní.

Chápu, že se systémem veřejných financí je potřeba něco dělat. Jak jsem již v minulosti řekl, vláda si půjčuje a my to musíme splácet, to moc fajn není. Nikdo se nás neptá. Způsob, jakým to politici prezentují, je opravdu zvláštní. Ani nechci zacházet do toho, že před volbami každá strana má nějaký program, ve kterém deklaruje, co a jak bude dělat, na základě toho jí volič dává důvěru, tady je však ukázka toho, že je to obráceně. Pokud lidi nechtějí chodit k volbám, tak tady dostali další důvod,“ zdůraznil mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert a politický a vojenský komentátor pro ŽivotvČesku.cz.

Do základní sazby se přesunou například noviny, přestože časopisy zůstanou ve snížené. Stanjura to zdůvodnil snahou daňově zvýhodnit vědecké časopisy. V daňovém řádu je přitom nelze odlišit od ostatních.

Daň z příjmu právnických osob od roku 2025 vzroste na 21 procent ze současných 19 procent, státu to vynese 22 miliard korun. Podle Stanjury se Česko úpravou sazby dostane na průměrnou hodnotu v Evropské unii. Dva procentní body, o které se sazba daně zvýší, půjdou podle nové úpravy rozpočtového určení daní do státního rozpočtu.

Mně by se líbilo, kdyby děvčata a chlapci nastoupili před lidi a začali tím, že si o dvacet procent sníží platy, a to bez ohledu na to, zda to má nějaký dopad na finance, přestanou se vozit v luxusních »kočárech«, jako jsou »audiny, mercedesy a bavoráci«, a začnou využívat české škodovky, zkrátka začnou u sebe. A to tady není vidět. A lidé by to chápali úplně jinak. Uvidíme, co ta opatření přinesou. Nejsem proti tomu, abychom zastavili cestu dalšího zadlužování, ale realita je, že za covidu opozice do Babiše tepala, že by měl ještě více vydávat peněz na podporu těch, kteří kvůli pandemii nemohli vykonávat svou profesi a práci, a dnes ho za to kritizují. To je také velká ukázka pokrytectví, která zdomácněla a přijde mi zvláštní,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že je potřeba si říct pravdu, fanouškem Babiše pak rozhodně není.

Sazba daně z nemovitosti se zvýší dvojnásobně. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu. Příští rok to vynese devět miliard korun, v roce 2025 dalších 300 milionů korun. Stanjura zdůraznil, že i po zvýšení zůstane přínos daně z nemovitosti do státního rozpočtu hluboko pod průměrem zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Daně z tabáku, alkoholu a hazardu vynesou za dva roky navíc 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce. Daně z cigaret, tabáku na kouření a doutníků se příští rok zvýší o deset procent, v následujících třech letech vždy o pět procent. Daň ze zahřívaného tabáku se bude zvyšovat o 15 procent ročně, nově se zdaní nikotinové sáčky a náplně do e-cigaret. Nižší sazba daně z hazardních her se zvýší na 30 z nynějších 23 procent. Daň z lihu se příští rok zvýší o deset procent, v dalších třech letech vždy o pět procent.

Balíček zvýší odvody živnostníků. V letech 2024 až 2026 se minimální vyměřovací základ pro sociální pojištění bude zvyšovat o pět procentních bodů ročně ze současných 25 procent průměrné mzdy. Živnostníci také budou nově platit pojistné nejméně 55 procent základu daně místo současných 50 procent. Živnostníci tak příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun, v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun.

Opětovné zavedení nemocenského pojištění se sazbou 0,6 procenta přinese státu příští rok dodatečných 11,9 miliardy korun, v dalším roce dalších 1,1 miliardy korun.

X X X

POLITOLOG  VALEŠ:  VLÁDNÍ  ŠKRTY  PODVOD  NA  VOLIČÍCH

Politolog: Vládní škrty jsou podvod na voliče. Změny působí šité horkou jehlou

Zvyšování daní je podvod na voliče, řekl v pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš k vládou prezentovanému konsolidačnímu balíčku. Podle něj kabinet změnou DPH nevybere nic navíc, a ještě si proti sobě poštve mnoho skupin obyvatel.

Valeš připomněl, že premiér Petr Fiala (ODS) spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) ještě loni v listopadu veřejně prohlašovali, že neplánují zvyšovat žádné daně. Obsah konsolidačního balíčku tak považuje za zradu voličů. „Ministr Stanjura opakovaně ujistil, že například daň z nemovitosti zvyšovat nehodlá, že je to nemravná daň. A opak se stal skutečností,“ pronesl v pořadu Partie PLUS.

Zároveň zkritizoval jisté kroky, které mají vést k úsporám, ale výrazné sumy do státní kasy nepřinesou. Fiala a spol. si prý jimi zhoršili image u řady voličských skupin. „Naštvaní jsou hostinští, vydavatelé novin, také studenti, co koalici Spolu nebo Piráty ve velkém volili. Ti zatím měli daňové zvýhodnění, když si při studiu přivydělávali. Stát jeho zrušením sice ušetří, ale pouze 340 miliónů. Naštvat si celou mladou generaci jen kvůli této částce? Tomu nerozumím,“ kroutil hlavou.

Fialově vládě vyčetl, že prezentovaný úsporný návrh působí zmatečně. „Bohužel se potvrdilo, že nemá žádnou strategii. Všechno to vypadá, že je to šité horkou jehlou, na poslední chvíli,“ řekl.

Za problém také považuje nejasnost mnohých opatření z celkového balíčku, které jsou výsledkem vnitřních kompromisů koalice. „Kompromisy se řeší údajně již pět měsíců, ale na tiskové konferenci nebyla řada ministrů schopná vysvětlit, jakou podobu budou mít škrty na jejich ministerstvech,“ dodal.

Premiér Fiala v neděli v České televizi připustil, že by kabinet mohl opravit nedokonalosti nebo evidentní chyby. „Ale že bychom ustupovali z opatření, jak jsme je stanovili, to nemůžu. Je potřeba se na ně dívat jako na celek,“ zdůraznil. „Přece si nebudeme vynucovat to, že budeme žít na dluh a země se řítí do katastrofy, nějakými stávkami,“ dodal.

Kabinet ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů ve čtvrtek představil tzv. konsolidační balíček obsahující 58 opatření. Ta mají v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 94 miliard korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun. Předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají především úspory, hlavně omezení státních dotací.

X X X

DRAHÉ  PIVO,  HOSPODY  NA  VENKOVĚ  ZMIZÍ  VINOU  FIALY  A  STANJURY

DŘÍVE  HOSPODY  A  PRODEJNY  BUDOVALY  DRUŽSTVA  JEDNOTA

Zvýšení daně z přidané hodnoty u čepovaného piva rozzlobilo 1. místopředsedu SPD Radima Fialu. Ten v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že krok povede k zánikům hospod v menších obcích. Podle něj se do těchto podniků trefují takřka všechny vlády – připomněl zákaz kouření v prostorách restaurací či někdejší zřízení elektronické evidence tržeb. Fiala přislíbil, že poslanci SPD budou vládní konsolidační balíček na půdě Parlamentu obstruovat.

„Hospody na vesnicích se staly terčem ostřelování snad všech vlád, které tady v minulosti byly. Nejdřív se tam zakázalo kouření, potom se na ně uvalilo EET,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Fiala z SPD.

Rozohnilo ho, že se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) rozhodla přesunout čepované pivo do základní sazby DPH, tedy 21procentní. Podle jeho mínění krok povede ke konci hospod na vesnicích a v malých městech. „Teď se jim (hospodám a restauracím) mění cena piva, takže lidi budou pít doma na zahradě lahvové pivo a nebudou chodit do hospody,“ komentoval Fiala.

 „Já si myslím, že do hospod na vesnicích nikdo nebude chodit. Kvůli dvou či třem lidem to žádná obec a hospodští nebudou držet,“ dodal šéf poslanců SPD s tím, že to má za „další systémovou chybu“. Připustil, že v Praze podniky možná přežijí.

 Ministr financí Zbyněk Stanjura ke zvýšení sazby DPH u točeného piva poznamenal, že stále může dojít na jednání mezi vládou a například Asociací malých a středních podniků a živnostníků, která opatření ostře kritizuje. „Já se žádnému jednání nevyhýbám, ale nepovažuju za pravděpodobné, že by se to změnilo,“ komentoval šéf státní kasy.

Dle jeho slov navíc nelze odhadovat, zda zvýšení sazby povede ke konci některých podniků. „To se samozřejmě nedá. Nejsem ten, který by říkal, že nějaké opatření všechny zachrání, anebo všechny zničí,“ řekl dále Stanjura ve vysílání CNN Prima NEWS.

SPD slibuje obstrukce

Fiala z SPD v pořadu Partie Terezie Tománkové také prohlásil, že společně se svými kolegy chystá i sněmovní obstrukce, aby se prosazení konsolidačního balíčku zabránilo.

„Pro nás je to selhání této vlády. Je to zvyšování daní, nic jiného. Ty škrty nejsou plošné, jsou nedostatečné. A vůbec bych nemluvil o zvyšování daní, ale šetřil bych na vlastní straně. To znamená, že budeme obstruovat, ano. Nepustíme to jenom tak. Hned v úterý budeme navrhovat mimořádný bod, abychom o tom diskutovali,“ řekl šéf poslanců SPD.

Stanjura zareagoval, že obstrukce zde nemají žádný smysl, protože zatím není návrh zákona. V okamžiku, kdy ten přijde do Sněmovny, tak obstrukce považuje za legitimní nástroj opozice.

 X X X

Jermanová kritizuje vládu: Máme jen létající balonky. Jurečka mě taky štve, říká Wagenknecht

Veřejnost i politici nadále čekají, co vzejde z jednání koaličních stran o konsolidačním balíčku. Diskutující v Partii Terezie Tománkové se shodli, že je špatně, když jednotliví ministři vypouštějí takzvané „balonky“, tedy neucelené informace k zamýšleným opatřením pro redukci státního deficitu, které následně velmi často berou zpět. „Nemáme co komentovat,“ postěžovala si poslankyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Způsob komunikace kabinetu se však nelíbí ani pirátskému senátorovi Lukáši Wagenknechtovi.

„Objeví se balonek, někdo něco pustí z vlády, je haló v médiích. Žádný ucelený návrh na stole neleží. Pokud koalice potáhne za jeden provaz, jsme ochotni diskutovat, ale zatím se nemáme k čemu vyjadřovat,“ myslí si Jermanová.

 Bývalá hejtmanka Středočeského kraje spatřuje problém také v tom, že současný kabinet tvoří pětikoalice. „Pět stran táhne zemi jiným směrem. Nepřispívá to k tomu, abychom se dohodli na kompromisech,“ doplnila.

Vypouštění „balonků“ kritizoval také pirátský senátor Wagenknecht a nešetřil výtkami na adresu ministra práce a sociálních věcí. „Nejsem ve vládě. Budu upřímný, například balonky pana ministra Jurečky už mě štvou. Doporučil bych mu, aby to už nedělal,“ reagoval v Partii.

 Poslanec ODS Jiří Havránek je však optimistický k výsledkům jednání o konsolidačním balíčku, které má vláda představit v polovině května. „Jsem zvědav, co vyjde z diskuze koaličních špiček. Na jednáních, u nichž jsem byl, jsem u všech koaličních partnerů viděl, že si problém dobře uvědomují a chtějí ho řešit,“ uvedl na obranu Fialova kabinetu.

Naopak výsledku příliš nevěří poslankyně SPD Marie Pošarová. „Počkáme si, co z vlády vypadne. Místo abychom bojovali s inflací, budeme ji zvyšovat. Stát například obchodníkům doplácí další peníze,“ argumentovala poslankyně.

Vláda má podle dřívějších vyjádření představit asi šest desítek opatření na zmírnění deficitu ve státní kase. Premiér Petr Fiala (ODS) je slíbil uvést v polovině května a ve stejném termínu hodlá kabinet zveřejnit i návrh důchodové reformy.

X X X

JUDR  DOSTÁL:  FIALOVA  OSTUDA,  DANĚ  Z  NEMOVITOSTÍ

Právník Ondřej Dostál k útoku vlády na peněženky Čechů: Za zvláště ostudné považuji dvojnásobné zvýšení daně z nemovitostí

Zástupci vládních stran ve čtvrtek oznámili, jak chtějí snížit prohlubující se zadlužení státu a reformovat důchodový systém. Zásadní změna – úsporný balíček se dotkne všech Čechů. Pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál uvedl, že úpravu v rámci zvýšení daně z nemovitosti vnímá jako vládní ránu pod pás. „Považuji to za zvláště ostudné,“ uvedl.

Úsporný balíček obsahující 58 opatření předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí, znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Daň z přidané hodnoty má mít dvě sazby místo nynějších tří, zruší se 22 daňových výjimek.

Předmětem vládního úsporného balíčku je především tvrdé zdanění podniků a zvýšení odvodů OSVČ, z čehož chce stát získat 30 miliard ročně. Více zdanění budou též zaměstnanci, a to jak ti vysokopříjmoví, tak »dohodáři«. V resortu zdravotnictví dojde k vyššímu zdanění většiny léků, ač o tom ministři mlžili. Dosud pro léky platila třetí, nejnižší sazba DPH ve výši 10 procent, ta se nyní ruší a sazby budou jen dvě – 21 procent a 12 procent.

Takže DPH na léky poskočí o dva procentní body, následkem čehož dojde k jejich zdražení pro pacienty i pojišťovny. Do 10% sazby patřila také kojenecká výživa, radiofarmaka nebo některé služby, např. domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany. I zde se nejspíš zdraží,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz právník Ondřej Dostál s tím, že změnu pocítí všichni, pokud jde pak o léky, nejvíce to lidově řečeno zabolí nízkopříjmové skupiny lidí.

Na polovinu se sníží státní podpora stavebního spoření, roční dálniční známka zdraží z 1500 na 2300 korun. Snížit schodek veřejných financí mají ale především úspory, hlavně omezení státních dotací, řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vládní záměry kritizovala opozice, odbory, některé profesní svazy, zástupci malých firem i živnostníků nebo místní samosprávy.

 „Na zaměstnance dále tvrdě dopadne zvýšení odvodů na nemocenské pojištění, z čehož chce stát získat 13 miliard ročně. Ministři to postavili tak, že buď toto, nebo znovuzavedení takzvané karenční doby, tedy nevyplácení dávek nemocenského pojištění v prvních třech dnech pracovní neschopnosti,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál s tím, že očekával lepší vizi vlády a zejména také, že začne u sebe – tedy sáhne na své platy.

X X X

KALOUSEK:  ÚTOK  NA  PENĚŽENKY  LIDÍ  A  FIREM  NEMŮŽE  BÝT  JEN  JEDEN

KAŽDÝ  ROK  POTŘEBUJEME  250  MILIARD

Miroslav Kalousek přiznal: Útok vlády na peněženky Čechů nemůže být jen jeden. Je to jen první krok, řeší jen polovinu problému

Zástupci vládních stran ve čtvrtek oznámili, jak chtějí snížit prohlubující se zadlužení státu a reformovat důchodový systém. Úsporný balíček obsahuje 58 opatření. Redakci ŽivotvČesku.cz bývalý šéf státní kasy a politický komentátor Miroslav Kalousek (62) sdělil, že »útok na peněženky Čechů« musí v nějaké podobě přijít ještě jednou.

Redakce ŽivotvČesku.cz bývalému ministrovi financí, který má k současnému balíčku výhrady, ale jako celek ho podporuje, položila otázku, kdy se úsporné opatření začne projevovat tak, aby ho Češi pocítili.

Úsporný balíček se projeví už v roce 2024 a pokračovat bude v roce 2025 a nesmíme skončit. Tohle je jen první krok, tohle není řešení celého problému. Je to první krok, který ten problém řeší částečně, je velmi důležitý, protože je první, ale nesmí být poslední,“ uvedl.

Balíček předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí, znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Daň z přidané hodnoty má mít dvě sazby místo nynějších tří, zruší se 22 daňových výjimek.

Na polovinu se sníží státní podpora stavebního spoření, roční dálniční známka zdraží z 1500 na 2300 korun. Snížit schodek veřejných financí mají ale především úspory, hlavně omezení státních dotací, řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vládní záměry kritizovala opozice, odbory, některé profesní svazy, zástupci malých firem i živnostníků nebo místní samosprávy.

 Podle Miroslava Kalouska jde jen o první krok. „Problém má objem přes 200 miliard korun. My jsme v situaci, kdy si každý rok musíme půjčit 250 miliard na to, abychom zaplatili běžný standard a provoz státu tak, jak jsme na něj zvyklí. Když se k tomu objeví ještě nějaké mimořádné události, jako je covid, válka, energetická krize, tak je to samozřejmě ještě víc. A těch 250 miliard je rozdíl v normálních časech, to si zkrátka nemůžeme dovolit. Musíme mít pouze takový nákladný stát a veřejné služby, jaké jsou jeho příjmy. A úsporný balíček řeší problém jen z poloviny, to znamená, že ještě druhá půlka nás musí čekat,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz brilantní rétor.

X X X

PRÁVNÍK  DOSTÁL  ROZNESL  NA  KOPYTECH  JUREČKU

Ministra Jurečku slovy roznesl na kopytech špičkový právník Dostál v kauze vyhazovu šéfa úřadu práce Najmona

V polovině týdne ministr práce Marian Jurečka (42) odmítl jako absurdní výzvy ke svému odchodu z funkce kvůli nahrávce, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku Jurečka nabídl generálnímu řediteli úřadu práce Viktoru Najmonovi před jeho odvoláním mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje. Jurečka novinářům řekl, že postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi sdělil opakovaně, zdůraznil. Podle opozičního ANO mohl být služební zákon porušen a premiér Petr Fiala (ODS) by měl případně Jurečku odvolat. Fiala se Jurečky zastal, Najmonovým odvoláním podle premiéra na úřadu odblokoval řešení problémů. Věc nyní šetří policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný pravník Ondřej Dostál (43) uvedl, že zákony se na jednání Jurečky »nedívají« příznivě.

MfD spadající do svěřenských fondů předsedy opozičního ANO Andreje Babiše ve čtvrtek část nahrávky zveřejnila na webu. Záznam pořídil Najmon, podle deníku mu Jurečka řekl, že pokud sám nerezignuje, dá mu špatné služební hodnocení a ukončí spolupráci. Najmona Jurečka odvolal v polovině února. Novinářům poté sdělil, že o svých výhradách mluvil opakovaně na poradách vedení i s Najmonem. Úřad podle ministra vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. Najmon své odvolání považuje za nezákonné.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného právníka Ondřeje Dostála, který celou kauzu rozebral odborným pohledem. Z jeho slov vyplývá, že Marian Jurečka jednal nestandardně.

Pokud ministr Jurečka tvrdí, že se při odvolávání generálního ředitele Úřadu práce Viktora Najmona řídil zákonem o státní službě a postupoval správně, není to pravda. Podle zákona o státní službě (lidově, služební zákon) se u úředníků provádí pravidelné služební hodnocení. U vedoucích pracovníků je provádí ministr v součinnosti se státním tajemníkem. Výsledkem hodnocení je závěr, jaké úředník ve službě dosahoval výsledky, od vynikajících až po nevyhovující. Nepříznivé hodnocení má pro úředníka vážné důsledky, může být zbaven vedoucí pozice či dokonce vyhozen ze služebního poměru,“ vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz v první části svého komentáře Ondřej Dostál.

Jurečka také novinářům ukázal šanon se služebním hodnocením Najmona a s výhradami. Na tiskovou konferenci přinesl i druhou tlustou složku, která podle něj obsahovala dopisy s kritikou a výhradami k fungování úřadu, které psal v minulém volebním období Babiš jako premiér. Kvůli dlouhodobé kritice Najmonovy práce označil Jurečka nynější výzvy k odvolání či svému odstoupení za »poměrně absurdní«.

Na jednání Jurečky má právník Ondřej Dostál ale jiný pohled. „A teď se podívejme, co se stalo na Jurečkově ministerstvu. Buď má pravdu ředitel Najmon, pracoval správně a ministr se ho chtěl zbavit, což by se mu ale podle služebního zákona nepovedlo. Pokud mu vyhrožoval nepravdivě nezákonným služebním hodnocením a za »dobrovolný« odchod mu nabízel »držhubné«, šlo by o postup zcela nepřijatelný. Nebo má pravdu ministr Jurečka a ředitel Najmon pracoval špatně. Ale i v takovém případě Jurečka pochybil. Měl řediteli Najmonovi vystavit negativní hodnocení a »vyhodit ho«, ne mu nabízet mimořádnou odměnu. Přece nelze za neuspokojivou práci odměňovat – šlo by o plýtvání penězi daňových poplatníků,“ dodal odborným pohledem pro ŽivotvČesku.cz uznávaný právník.

Úřady práce čelí od loňska náporu a sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Jurečka loni několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní a i přes navrhovaná opatření se situace nevyvíjela dobře. Jurečka k věci dále uvedl, že před 14 dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o »sérii kontrol« v úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek.

 Najmon už dříve sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal. Mínil, že ministrovy výtky mohly být zástupné a účelové kvůli snaze změnit vedení úřadu. Kritice se bránil tím, že agendy výrazně přibylo, ale počet pracovníků se nezvedl a digitalizace je jen částečná a postupná.

X X X

GENERÁL  ŠÁNDOR:  JUREČKOVI  BY  SEDĚL  NEJLÉPE  TRAKTOR  ZEMĚDĚLCŮ

Andor Šándor zhodnotil ve svém komentáři ministra Jurečku: Více by mu asi seděla profese zemědělce

Hlavním makroekonomickým problémem Česka je prohlubující se strukturální deficit státního rozpočtu daný růstem povinných výdajů a také nárůst zadlužování. Tuzemská inflace, která je pátou nejvyšší v EU, výrazně snižuje životní úroveň obyvatel. Valorizace důchodů je v době dvouciferné inflace časovanou rozpočtovou bombou. Bez reforem důchodového, zdravotního i sociálního systému je stabilizace veřejných financí nemožná. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve výroční zprávě úřadu za loňský rok. Zejména důchodová reforma je v současnosti téma, které rezonuje společností. Pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři zhodnotil ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (42) bezpečnostní expert a politický komentátor Andor Šándor (65).

Úřad zprávu zveřejnil dnes. Výrazné úspory lze podle úřadu nalézt v systému dotací, který je podle něj zbytnělý a neřiditelný. Prezident NKÚ připouští, že ekonomickou kondici Česka loni ovlivnila válka na Ukrajině a její dopady. Většina nedostatků, na které úřad ve své zprávě poukazuje, však podle něj s válkou nijak nesouvisí anebo jen velmi okrajově. Podle ministerstva financí (MF) poukazuje NKÚ na podobné problémy jako Národní rozpočtová rada nebo Národní ekonomická rada vlády (NERV). MF zdůraznilo, že řada problémů má strukturální charakter a nelze je vyřešit z roku na rok. Připomnělo ale, že vláda se zavázala problémy řešit.

Ze současných témat, kdy se mluví o důchodové reformě, mám pocit, že je to politicky velmi špatně uchopené. Za současný stav, tedy i nálady ve společnosti, si nemyslím, že může jen ministr Jurečka, ale je to vizitka celé vlády. A to zejména z důvodu, že někdo něco vypouští a zkouší se, jaká bude reakce médií a lidí, což mi v rámci téma, jakým je důchodová reforma, nepřijde dobré,“ zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Veřejné finance loni skončily se schodkem 3,6 procenta HDP. Státní dluh se loni zvýšil na 44,6 procenta HDP ze 42 procent v roce 2021, míra zadlužení je tak nejvyšší od vzniku Česka.

Když slyším, jak nám politici říkají, že ČR má veřejné finance v nepořádku, tak jsme to nebyli my, kdo to způsobil, ale oni. Způsob, kterým to chtějí napravit, my nepříjde adekvátní,“ zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ve svém komentáři politický glosátor Andor Šándor.

Výdaje státního rozpočtu za posledních pět let vzrostly podle NKÚ o 705 miliard korun, ale příjmy se navýšily pouze o 351 miliard. V roce 2016 kryly příjmy 102 procent výdajů, ale v roce 2021 kryly už jen 89 procent. „Ve výsledku tak Česká republika zůstává jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí v Evropské unii a tento trend ohrožuje stabilitu veřejných financí,“ stojí ve výroční zprávě.

 „Pokud jde o pana Jurečku, tak jsem patrně jeden z mála, kdo si myslí, že ministr zdravotnictví nemusí být lékař, ministr obrany voják, ministr zemědělství zemědělec a podobně, a to za situace, kdy státní správa roky funguje dobře, nemění se a je tam kontinuita. V momentě, kdy každé nové volby přináší nové ministry, kteří vyměňují část státní správy jako uvolnění postů pro své kamarády, tak samozřejmě vyvstává problém a nastává chaos. Panu Jurečkovi by asi více seděla profese zemědělce než člověka, který má na starosti jeden z nejsložitějších resortů vůbec. Měli bychom ho samozřejmě hodnotit, až to bude, myslím důchodovou reformu, celé připravené, dojednané s opozicí a povede se to Sněmovnou protlačit, ale některá současná vyjádření mi nepřijdou konzistentní, vzbuzují u veřejnosti určitý odpor a to na mě nepůsobí dobře,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor k otázce, kdy se ministr Jurečka pro Právo vyjádřil ohledně toho, že vláda chce motivovat lidi k tomu, aby zůstávali na pracovním trhu i poté, kdy jim vznikne nárok na starobní důchod.

X X X

PRÁVNÍK  DOSTAL:  SMUTNÝ  PŘÍPAD  MINISTRA  VÁLKA  VE  ZDRAVOTNICTVÍ

Právník Ondřej Dostál v rozhovoru zhodnotil, na jaké úrovni je české zdravotnictví. O ministrovi Válkovi řekl, že je to smutný případ

Špičkový právník Ondřej Dostál je specialistou na zdravotnictví. Pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor, v němž nejen zhodnotil současnou péči o pacienty, ale promluvil na dotaz i o ministru Vlastimilu Válkovi, kterého hodnotí jako »slabého« šéfa resortu. Problém pak podle něj je výpadek některých léků, což vnímá jako jev, na který vláda nedostatečně reagovala.

X Ondro, jak v současnosti hodnotíte české zdravotnictví, je pořád na vysoké úrovni?

Víte, je na vysoké úrovni pro ty, kteří se k bezplatné péči dokáží probojovat, a to přes známosti, přes prémiové programy, nebo prostě mají štěstí na dobrého lékaře. Ale přístup k dobré a včasné péči přestává býti jistotou.

X Jak to myslíte?

No, stále častěji slýchám stížnosti lidí, že neseženou praktika, zubaře, čekají nepřiměřenou dobu na základní vyšetření či operace. První na ráně jsou ti v chudších regionech, bez tzv. sociálního kapitálu, kteří poctivě platí pojistné, ale slovy Ivana Mládka neznají nikoho »jehož bratr v OÚNZ dělá sestřičku«. Přitom na zdravotnictví dáváme suverénně nejvíc v historii České republiky, 465 miliard pro rok 2023 je víc než dvojnásobek peněz za 2012.

X Rozumím. Musím se tedy zeptat na to, že ministrem je téměř rok a půl Vlastimil Válek. Vnímáte ho jako pacovitého šéfa resortu, který si ví rady?

Vnímám ho jako smutný případ, který vyčerpal veškerou energii na to, aby se stal ministrem zdravotnictví a na samotné řízení resortu už žádnou nemá. Zpětným pohledem – hned na začátku hrozby povinným očkováním, proti němuž se přitom pan profesor chtěl ještě před volbami polonahý přivazovat ke Sněmovně. Drahý a zbytečný zákaz vánočních trhů. Silou prosazená novela pandemického zákona. Teď přes půl roku trvající nedostatek základních léků včetně antibiotik. Do toho mediální »bláboly« – třeba výrok o úplatkářství jako »dani za demokracii«, nebo o možnosti »obvolat si sto lékáren« kvůli nurofenu pro děti. Ve VZP ministrovi doutná větev trestní kauzy »Dozimetr« týkající se IT zakázek – občan by čekal hloubkovou kontrolu z ministerstva, vyvození důsledků, možná nucenou správu, ale kde nic tu nic. Do zdravotnictví lijeme stovky miliard korun, jak do cedníku, ale není vidět žádná snaha o řešení systémových příčin, úhradových mechanismů, soustavy poskytovatelů péče. Nevím, zda je to nedostatek manažerských dovedností a píle, nebo zda ministrovi nic pořádného nedovolí jeho vlastní okolí, každopádně to nefunguje. Tweety o tancích Leopard vskutku nejsou dostatečná náhražka.

X Mnoho lidí vnímá některé nedostatky v rámci dostupnosti léků. Jde o běžný jev, nebo je to spíše událost, která je mimořádná?

Doufám, že na nedostatek penicilinu si ve 21.století nebudeme muset zvykat jako na běžný jev. K výpadkům léků dojít může z důvodů výrobních i obchodních, ale vláda na ně musí promptně reagovat, stejně jako to učinili Němci či Poláci.

X Chápu, zeptat se však musím, co vaším pohledem stojí za tím, že některé léky chybí?

Primárně to, že jsme jako Česko i jako Evropa zčásti přišli o soběstačnost v lécích tím, že se výroba základních účinných látek přesunula do zahraničí, například do Číny či Indie. Dojde-li v Asii k výpadku výroby, nebo k přerušení logistiky kvůli lockdownům či válce, máme problém. Ten si zhoršujeme administrativní kontrolou cen a úhrad, která vede k tomu, že nedostatkové léky skončí spíše ve státech, kde lépe platí. Potřebujeme znovu začít investovat do národního farmaceutického průmyslu, na to měly jít ty miliardy z dotací a fondů obnovy, místo do aktivistických nesmyslů. Ono se pořád mluví o ropě, plynu, čipech, ale kdyby nás v rámci nějakých sankčních válek odstřihl ošklivý nedemokratický rozvojový svět od dodávek lékových surovin, tak bychom se nestačili divit.

X V současnosti se mluví o tom, že vláda hledá řešení, jak naplnit státní kasu tím, že učiní řadu škrtů, mělo by dojít na změnu v rámci DPH a podobně. Dotkne se to i zdravotnictví – jinými slovy péče o pacienty?

Určitě ano. Plán zvýšit DPH na léky z dnešních 10 procent na 14 procent, vypuštěný Stanjurou a dementovaný Fialou, by zatížil zdravotní pojišťovny v řádu miliard, protože DPH se do úhrad za léky automaticky propisuje. U doplatkových či nehrazených léků by zvýšení daně přímo zasáhlo i pacienty, a to v čase, kdy řeší drahotu energií, potravin a všeho možného dalšího. Vláda má v příštích týdnech představit, jak chce řešit katastrofický schodek rozpočtu, možná to bude právě zvýšení DPH, možná zdaní nemovitosti či práci, uvidíme. Zde podotýkám, že prostým odstraněním plýtvání a nepotismu ve veřejném zdravotnictví by šlo ušetřit vyšší desetimiliardy ročně, bez dopadu na péči – ovšem za cenu šlápnutí na velkou spoustu kuřích ok aktérům blízkým pětikoaliční vládě, pročež se to nestane.

X Jak to v současnosti vidíte v rámci personálu ve zdravotnictví – je ho dostatek?

 Zdravotníků sice nemáme v porovnání s okolními státy málo, ale chybí tam, kde je nejvíc potřeba – v základní, každodenní péči. Přebujelý systém atestací a vzdělávání plýtvá kapacitou těch mladých, tupá byrokracie plýtvá časem a prací všech. Největší zakopaný pes je přitom v sektoru přímo řízeném sektoru ministerstva, fakultních klinik a dalších ústavů, které by měly být výkladní skříní veřejného zdravotnictví, ale jsou spíše líhní nepotismu, mazáctví, melouchaření, dělení na »chovné a tažné«, přičemž být tím tažným už nikoho nebaví. Radši volí odchod do Německa, což vůbec není jen o penězích, spíš o útěku do normálně fungujících poměrů. Kritické je, že z důvodu věku odchází generace lékařů, kteří vnímali péči jako poslání a na nichž systém stál, vzorově si představme primáře Sovu z Nemocnice na kraji města, a noví nepřicházejí – étos zdravotnictví je ničen nespravedlnostmi v úhradách, podceňováním dobré práce, koneckonců i stálou hrozbou soudních žalob. Je úkolem vedení resortu, aby zdravotníkům vytvořil příznivější podmínky k práci. Není to jen o penězích.

X X X

DR  DOSTÁL:  MINISTR  VÁLEK  LEGALIZUJE  PODVODY?

Nelegální poplatky v ordinacích: Pokud ministr Válek říká, že jde o „daň za demokracii“, tak tyto podvody legalizuje, říká právník Dostál

Oficiálně sice nadstandardy ve zdravotnictví nejsou, ve skutečnosti si pacienti připlácejí čím dál častěji ze svého. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (62) tvrdí, že s touto situací nemůže nic dělat, uvedl to v rozhovoru pro Deník N. Jenže podle právníka přes zdravotnictví Ondřeje Dostála (43) to je holý nesmysl. „Vynucování úplatků za lékaře nejsou »daň za demokracii«, ale selhání ministerstva. Pacient má právo u smluvního lékaře své pojišťovny dostat hrazenou péči bezplatně. Požadovat po pacientovi peníze za výkony, které již hradí pojišťovna, je zakázáno,“ sdělil na dotaz pro ŽivotvČesku.cz.

Deník N se dotázal ministra zdravotnictví ohledně řady dopisů od čtenářů, kteří si připadají jako rukojmí současného systému. Poplatky vybírají totiž nejen gynekologové, ale i některé rehabilitační ordinace. Někteří zubaři zase dovybírají tisíce korun za ošetření, které hradí pojišťovny.

Ze sdělení čtenářů pak vyplývá, že na lékaře si oficiálně stěžovat nechtějí, protože jsou rádi, že vůbec k nějakému mohou chodit. Pojišťovny zase přiznávají, že nechtějí s lékařem rozvázat smlouvu, protože jsou rády, že tam vůbec nějakého specialistu mají.

Já osobně bych žádné poplatky neplatil. Obrátil bych se na svou pojišťovnu nebo lékařskou komoru, aby tento problém řešila. V demokracii občan nese spoustu výhod, ale musí nést i její dopady. Kdybychom měli diktaturu, tak osvícený diktátor půjde a lékaře, kteří porušují zákony a vybírají nějaké nelegální poplatky, zavře. To by bylo možné v Severní Koreji nebo u nás za bolševika. Tady to ale možné není. Je to jakási daň za demokracii. A já znovu opakuji, že si opravdu nemyslím, že by šlo o nějaký plošný jev. Taková data nemám,“ uvedl Vlastimil Válek ve své odpovědi pro Deník N.

Podle Ondřeje Dostála ale lékař záměrně uvádí pacienta v omyl, že musí platit, ač dle zákona nemusí, čímž ho podvádí a porušuje, mimo jiné, zákon o zdravotních službách. „Pokud ministr říká, že jde o »daň za demokracii«, tak tyto podvody legalizuje. A pokud říká, že proti tomu nemůže zakročit, tak jen předvádí, jak je neschopný. Kontrolovat a trestat lživá poučení o ceně mají dle zákona za úkol orgány krajů. Ty ale jednají v takzvané přenesené působnosti, ministerstvo by je tedy mělo řídit směrnicemi, metodikami a také kontrolovat, zda tyto úkoly plní řádně. Odpovědnosti za selhání při potírání úplatkářského nešvaru se tedy ministr nemůže zprostit,“ zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

 Podle uznávavaného právníka si stěžovat lze i na zdravotní pojišťovny, které mohou souběžně postihnout lékaře za porušení smlouvy. „Lékař se zavazuje nevybírat od pojištěnců za to, co mu plně hradí pojišťovna. Pokud to pojišťovny zanedbávají, což je smutný fakt, je opět povinností ministra, aby je kontroloval, pokutoval, může nad nimi dokonce vyhlásit nucenou správu. Ani tyto nástroje, které jsou v zákoně od 90. let v nezměněné podobě, však ministr zjevně nezná, soudě podle toho, co říká v rozhovoru,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Dostál.

X X X

DR  PRYMULA:  V  ČR  SE  VYHODILY  MILIARDY  OKNEM  ZA  VAKCÍNY

BUDOU  FIALU,  VÁLKA  STÍHAT  POLICIE  A  ŽALOBCI?

Dozvuk covidu, o kterém se moc nemluví. V ČR „protékají“ miliardy za vakcíny oknem, Roman Prymula způsob nákupu kritizuje

Počátkem roku 2020, kdy se covid-19 začal šířit na území ČR, na toto onemocnění neexistovala žádná vakcína ani ověřený lék, který by účinkoval přímo proti viru SARS-CoV-2. Následoval nezvykle rychlý vývoj preparátů – přesně 26. prosince téhož roku se tak do tuzemska dostalo prvních 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Od té doby Česko do konce loňského roku za vakcíny vydalo 14,6 miliardy korun, za asi 11,2 miliardy je nakoupilo od zmíněné firmy, další dodávky objednaných vakcín na covid-19 plánuje rozložit až do konce roku 2026. Mohlo by se tím ušetřit až 1,5 miliardy korun – uvedl to náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Na dotaz se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil epidemiolog a bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula (59), který popsal »finančně ztrátový kontrakt« a zároveň nepřímo nabídl řešení, jak by se situace teoreticky dala otočit ve prospěch ČR.

Varianta rozložení dodávek do roku 2026 je podle Dvořáčka součástí dodatku ke smlouvám Evropské komise s výrobcem. „V této chvíli plně podporujeme vyjednanou dohodu Evropské komise o úpravě smlouvy, která umožní redukovat množství objednaných vakcín a také dodávky zbylé vakcíny rozložit do dalších let,“ uvedl Dvořáček pro ČTK s tím, že dodatek také zachovává podmínku o dodání vždy poslední existující varianty vakcíny. Odstoupení od smlouvy by podle něj představovalo roky soudních sporů a riziko dalších nákladů pro český stát.

Takový krok by bylo možné učinit až jako poslední možnou variantu, kdy by selhaly veškeré možnosti vyjednávání. Pokud se však nepodaří najít dohodu mezi všemi členskými státy a země jako Bulharsko a Polsko nepodpoří dohodu, bude nutné přijít s novým scénářem a případně vyjednávat individuálně,“ sdělil.

Realitou v současnosti je, že dlouhodobě je očkování proti covidu-19 na ústupu – lidé o něj již neprojevují významně zájem. V Česku má dokončené základní očkování asi 65 procent populace, jednu posilující dávku má třetina lidí a sedm procent dvě. Zájem ale podle údajů ministerstva setrvale klesá. Letos očkování zahájilo jen zhruba 1200 lidí.

Mezinárodně uznávaný odborník v oblasti zdravotnictví Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz popsal přehledně situaci, kterou osobně vnímá jako »finančně neefektivní«.

Jde o významný problém a už na počátku, kdy se vakcíny dostaly na trh, bylo zřejmé, že mechanismus přijatý Evropskou unií není úplně výhodný. A je diskutabilní, že se nechala dotlačit do podepsání nevýhodných kontraktů, kdy země, jejichž zájmem bylo mít vakcínu včas, musely nakoupit mnohonásobek reálné spotřeby preparátů. Diskutovalo se o tom, že nezužitkované vakcíny se eventuálně vyvezou do třetích zemí, nicméně tento model se v masovém měřítku nepodařilo realizovat. Vyvezlo se pouze »x« milionů dávek, valnou většinu následně nechtěly přijmout ani africké země.

Situace je v současnosti taková, že ČR by měla obdržet nadspotřební množství vakcín v krátkém časovém období. To je důvod, proč probíhala jednání, aby to nebylo v tomto časovém režimu, kdy se to spolehlivě nevypotřebuje, a tak bylo dohodnuto, že vakcíny budou dodávány v delším časovém období. To ale nic nemění na tom, že pokud nedojde k významně závažnější mutaci SARS-CoV-2 a logicky se tím nezvýší zájem o vakcinaci, tak je zcela jisté, že většina vakcín se bude likvidovat,“ popsal pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula, který odpověděl na dotaz redakce, zda existuje řešení, které by pro ČR nepředstavovalo lidově řečeno »vyhazování peněz oknem«.

Je možné, že v současnosti z toho (kontraktu na dodávky vakcín) není cesta ven. Neviděl jsem smlouvu, jak je napsána a jaké jsou v ní uvedeny sankce, ale dá se předpokládat, že jsou velmi vysoké, jinak je proti zdravému rozumu, aby se taková smlouva nevypověděla,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V rozpočtu na letošní rok má na nákup vakcíny ministerstvo vyčleněnu miliardu korun. „Kontrakt se sjednával na úrovni celé EU, tedy není zcela jednoduché nasadit politiku individuální, byť se o to třeba Polsko pokouší a snaží se to nějakým způsobem vypovědět. To znamená, že cesta není jednoduchá, ale měla by se hledat, protože je to plýtvání finančními prostředky, a tak by se mělo alespoň dojít k pokusu najít řešení v podobě dohody, že by se v objemu daných finančních prostředků vyplývajících z kontraktu odebraly jiné léky či vakcíny, které jsou v současnosti mnohem potřebnější,“ dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

X X X

VLAK  SMRTI  MIGRANTŮ  DO  MEXIKA?

Vyčerpání a strach ze znásilnění. CNN sledovala cestu migrantů ve „vlaku smrti“ do USA

V pátek se v USA změnila migrační opatření, čehož využívají tisíce lidí z Latinské Ameriky. Štáb CNN sledoval cestu některých z nich ve vagónu nákladního vlaku. Migranti popsali, že utíkají z rozvrácených států Venezuely nebo Hondurasu. Nebezpečný je pro ně ale už samotný přesun k americkým hranicím.

Hranice Spojených států a Mexika se stávají pro tisíce lidí z Latinské Ameriky místem zaslíbeným. V pátek totiž v USA přestalo platit opatření, které bylo spojené s koronavirovou pandemií. Americké úřady mohly urychleně vyhošťovat migranty, kteří přicházeli ze zemí zasažených nákazou. To už nyní neplatí.

I když začalo obratem platit nové opatření, které je v mnohých ohledech ještě přísnější a zasahuje primárně proti ilegálním migrantům, přechod do USA teď láká mnohem více lidí. U hranice Mexika a Texasu jich jsou dokonce desetitisíce.

 Den před vypršením covidové migrační politiky mířili k hraniční linii také běženci z Venezuely nebo Hondurasu. Jejich cestu ve voze nákladního vlaku sledoval štáb americké CNN. Podle něj šlo spíše o „vlak smrti“.

Cesta plná strastí

Migranti se pohybují pod pražícím sluncem, mnozí z nich jsou nemocní a vyčerpaní. Vidina azylu v USA je ale žene kupředu.

„Kvůli kriminalitě v naší zemi nemůžeme pracovat, nemůžeme dělat nic,“ popsal CNN 23letý Roberto, který pochází z Hondurasu a směřuje do Spojených států s otcem a sestrou. Původně cestoval ještě se dvěma mladšími bratry. „Přivedl jsem je sem do Mexika, ale onemocněli a téměř zemřeli. Musel jsem je poslat zpátky domů,“ dodal Roberto.

Hondurasan se svěřil, že za poslední dva týdny se už přepravoval v nejméně sedmi vlacích. Nákladní ale pochopitelně nejsou žádný luxusní hotel. „Nevyspíte se,“ uvedl Roberto.

Myšlenka překročení hranic žene dopředu i kolumbijský pár Felipeho a Marcelu. Také oni popsali CNN špatné životní podmínky. Mají žízeň a hlad. Na migranty ale číhá i jiné nebezpečí.

„Zacházení s ženami je to nejhorší. A nebezpečné. Lidé nasedají na vlak, aby se poohlédli po ženě,“ popsal Felipe. „Když mluví o nebezpečí, tak tím myslí znásilnění. Někteří nastupují jen pro to,“ doplnila Marcela.

K hranici USA míří cestující ze všech zemí. Štáb CNN dokonce narazil na dva Číňany. Spojuje je život, který chtějí nechat za sebou, v zemi, kde se podle nich už žít nedá. A také vize, že se dostanou do Spojených států, kde začnou znovu.

Na ulicích a v úkrytech na severu Mexika čeká na svoji chvíli proniknout do USA podle odhadů zhruba 155 tisíc lidí. A přicházejí další.

X X X

ZELENSKÝ  CENU  VELIKÉHO  V  NĚMECKU  ZA  TISÍCE  MRTVÝCH  NA  UKRAJINĚ  A  ZNIČENOU  ZEMI?

Zelenskyj v Německu dostal cenu Karla Velikého, získali ji Havel i Clinton

Ukrajinský prezident Zelenskyj převzal v Cáchách Mezinárodní cenu Karla Velikého, dostal ji společně s ukrajinským lidem za obranu evropských hodnot. Již během noci přijel do Německa, ráno se setkal s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem, poté zamířil za kancléřem Olafem Scholzem. „Německo bude Ukrajinu podporovat, dokud bude třeba, ujistil Zelenského Scholz.

 „Německo bude Ukrajinu podporovat, dokud bude třeba, ujistil Zelenského kancléř Scholz. Poznamenal, že Německo v podpoře nepolevuje a právě připravuje další zbrojní pomoc. Nový balíček zbrojní pomoci o objemu 2,7 miliardy eur (64 miliard Kč) představilo spolkové ministerstvo obrany v sobotu.

„Ukrajinský národ bude německému lidu navždy vděčen,“ řekl Zelenskyj a poznamenal, že Scholz svým vládním postojem přispívá k bezpečnějšímu světu.

Zelenskyj novinářům řekl, že nadále usiluje o získání stíhaček od západních zemí. Považuje to za důležité pro zlomení ruské vzdušné převahy. Scholz k tomu poznamenal, že nyní je třeba se zaměřit na dodávky již poskytovaných zbraní včetně tanků.

Ukrajinský prezident prohlásil, že věří v ukončení války do konce letošního roku. Očekává, že se tak stane díky porážce Ruska na Ukrajině. Řekl, že Ukrajina neplánuje zaútočit na ruské území, chce ale osvobodit Ruskem okupované regiony, což bude cíl připravované protiofenzivy. „Ruské území nenapadáme, my osvobozujeme naše území,“ řekl.

Scholz zdůraznil, že mír může nastat jedině stažením ruských vojsk z Ukrajiny. „Bez toho to není možné,“ řekl kancléř s tím, že mír diktovaný Ruskem je vzhledem k imperialistické ideologii nepřijatelný.

Kancléř označil ruskou invazi za brutální. „Tato strašná válka má hrozné mezinárodní dopady. Nejvíce však trpí ukrajinští občané,“ řekl Scholz. V této souvislosti připomenul, že Německo přijalo přes milion ukrajinských válečných uprchlíků.

Oba státníci ve společném prohlášení požadují potrestání všech odpovědných za válečné zločiny během ruské invaze. „Ukrajina a Německo zdůrazňují své pevné odhodlání hnát k odpovědnosti osoby zodpovědné za válečné zločiny a další zvěrstva souvisejícími s ruskou útočnou válkou proti Ukrajině,“ uvádí prohlášení obou zemí.

Německo jako „opravdový přítel“

Zelenskyj poděkoval Steinmeierovi za jeho podporu Ukrajiny a německému lidu za solidaritu s Ukrajinou a Ukrajinci. „Děkuji, Německo,“ řekl v němčině.

 Tématy nedělních jednání jsou zcela jistě vojenská situace na Ukrajině a další vojenská a hospodářská pomoc napadené zemi, jak dříve na Twitteru naznačil ukrajinský prezident. „Zbraně. Silný balíček. Vzdušná obrana. Rekonstrukce. EU. NATO. Bezpečnost,“ napsal Zelenskyj na Twitteru po nočním příletu do Německa.

Zelenskyj následně z Berlína odletěl do západoněmeckých Cách, aby převzal Cenu Karla Velikého. Toto ocenění, které je vyznamenáním za zásluhy o Evropu a evropské sjednocení, letos získal společně s ukrajinským lidem. V Cáchách byl přítomen i Olaf Scholz. „Ukrajina patří do evropské rodiny a společná historie bude pokračovat,“ řekl Scholz Zelenskému na ceremonii k předání Ceny Karla Velikého.

Scholz připomenul, že Zelenskyj se zařadí mezi významné nositele, jakým byl někdejší československý a český prezident Václav Havel. O něm hovořila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, když řekla, že ruský prezident Vladimir Putin chce zničit hodnoty, které Havel spolu s dalšími evropskými osobnostmi pomáhal budovat.

Kancléř Zelenského ujistil, že Ukrajina se může na své cestě ke členství v Evropské unii na Německo plně spolehnout.

Scholz také uvedl, že ukrajinský lid touží po svobodě, demokracii a právním státu. To v projevu řekla i předsedkyně Evropské komise von der Leyenová. „Prezident Zelenskyj a ukrajinský lid bojují přesně za ty hodnoty, která tato cena představuje.

X X X

 RUSKO  STUPŇUJE  ÚTOKY NA  UKRAJINĚ

Rusové stupňují své útoky, těžké boje probíhají v Bachmutu, hlásí Ukrajina

 Ruské jednotky podle ukrajinského generálního štábu znatelně zesílily své útoky na frontě. Za poslední den odrazily ukrajinské ozbrojené síly 57 nepřátelských útoků, což je podstatně více než v předchozích dnech, uvedl ukrajinský štáb ve svém pravidelném ranním shrnutí.

 Tvrdě se bojuje v oblasti Bachmutu, kde ukrajinští vojáci pokračují v protiútocích. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské jednotky například poprvé po delší době zaútočily směrem na Kupjansk, který se nachází v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Jejich snaha o postup ale nebyla podle generálního štábu úspěšná.

Těžké boje svádějí ukrajinští vojáci uvnitř města Bachmut, které se Rusové pokoušejí již řadu měsíců dobýt, a také ve městě Marjinka v Doněcké oblasti, píše generální štáb.

Americký Institut pro studium války uvedl, že Ukrajinci v okolí Bachmutu pokračují v protiútočných akcích. Podle nepotvrzených zpráv se jim podařilo dobýt nové území u vesnice Kurdjumivka ležící 14 kilometrů jižně od Bachmutu, kde byly ruské síly zatlačeny na východní břeh vodního kanálu Severní Doněc – Donbas. Analytici ISW uvedli, že informace pocházejí od ruských proválečných blogerů a že je zatím nemohou „vizuálně potvrdit“.

„Institut pro studium války odhaduje, že ukrajinské síly osvobodily během nedávných protiútoků v oblasti Bachmutu 16,85 kilometru čtverečního území,“ píší analytici ISW ve své zprávě.

Podle Moskvy podnikly ukrajinské síly za posledních 24 hodin útoky na severu a jihu Bachmutu, ruskou obranu ale neprolomily. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová nicméně dnes uvedla, že ukrajinské jednotky „pokračují v postupu na předměstí Bachmutu“.

X X X

Lukašenko neudrží rovnováhu a je vážně nemocný, tvrdí běloruská opozice

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko se neobjevil na ceremonii k poctě státní vlajky, která se konala v Minsku. Stalo se tak poprvé po 29 letech. Osmašedesátiletého vůdce zastoupil premiér Raman Haloučanka. To přiživilo spekulace o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu. Ukrajinská média dokonce informovala, že je v nemocnici.

 Běloruský vůdce tento týden v úterý společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a lídry několika středoasijských zemí a Arménie přihlížel vojenské přehlídce na moskevském Rudém náměstí. Ihned poté se ale vrátil do Minsku a nezůstal v Rusku až do konce oslav. V Minsku se sice rovněž zúčastnil oslav vítězství nad nacistickým Německem, nicméně nepřednesl svůj tradiční projev.

Podle médií je Lukašenko, přezdívaný poslední evropský diktátor, od začátku května celkově málo vidět. Tuto sobotu podle všeho mimo zraky veřejnosti navštívil kliniku na předměstí Minsku, kterou využívají nejvyšší představitelé země.

I podle jednoho z běloruských opozičních předáků a bývalého ministra kultury Pavla Latušky je Lukašenko zjevně velmi vážně nemocný. „Nedokáže ujít pár set metrů, nemůže ani stát rovně na tribuně, kymácí se slabostí,“ uvedl Latuška.

Lukašenko je u moci od července 1994, kdy byl hlavou státu zvolen poprvé. O dva roky později prosadil novou ústavu a díky tomu prezidentský mandát prodloužil do roku 2001. Prezidentské volby v tomto roce opět vyhrál a referendem v roce 2004 zrušil omezení, které mu znemožňovalo vykonávat úřad prezidenta více než dvě funkční období.

Lukašenko poté podle ústřední volební komise vyhrál i další volby v letech 2006, 2010 a 2015. Podle oficiálních výsledků byl zvolen i ve volbách v roce 2020. Opozice a západní země ale označily oznámený výsledek za zmanipulovaný a Bělorusko následně zažilo obrovskou vlnu protestů. Policie proti nim tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla.

X X X

 V Thajsku skončily parlamentní volby, výsledky mohou přinést změnu režimu

V Thajsku se v neděli konaly parlamentní volby. Největší šance na vítězství se připisují opoziční Straně Thajců, která je spojena s miliardářskou rodinou Šinavatrů, a straně Budoucnost vpřed, kterou podporují hlavně mladí lidé. Volby by tak mohly přinést změnu režimu, neboť zemi už devět let vede bývalý armádní generál Prajutch Čan-Oča.

 Volební místnosti se uzavřely v 17:00 místního času (12:00 SELČ) a volební komise předpověděla, že účast by mohla být rekordní, kolem 80 procent. První výsledky jsou očekávány v podvečer místního času (odpoledne SELČ), napsala agentura AP.

Strana Thajců a její předchůdci vyhráli všechny volby za posledních 20 let. Strana ale potřebuje získat velké množství hlasů, aby se neopakovala situace z roku 2019, kdy sice zvítězila, kvůli volebním zákonům sepsaným juntou ale nakonec vládu vytvořit nemohla.

Voliči v parlamentních volbách lidé rozhodovali o obsazení 500 křesel dolní komory parlamentu, 250členný senát je nevolený a jeho členy jmenovala vojenská vláda. Budoucího premiéra vyberou v červenci členové obou parlamentních komor. Pokud by Prajutcha Čan-Oču podpořil celý senát, stejně jako v posledních volbách z roku 2019, stačilo by mu ke znovuzvolení premiérem 126 hlasů dolní komory.

V čele Strany Thajců stojí 36letá Petongtán Šinavatrová, nejmladší dcera expremiéra Tchaksina Šinavatry. Ten, podobně jako jeho sestra a bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová, žije v současné době v dobrovolném exilu, aby se vyhnul trestu vězení, jemuž čelí kvůli obviněním ze zneužití moci. Oba politici byli svrženi při převratech a tvrdí, že jsou tato obvinění politicky motivovaná.

„Lidé potřebují změnu,“ prohlásila Petongtán Šinavatrová, když v neděli vhodila do urny hlasovací lístek, a dodala, že věří v jasné vítězství své strany.

V průzkumech veřejného mínění si v posledních týdnech dobře vedla i strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí podnikatel Pita Limdžarenrat. Strana prosazuje progresivní politiku, chce mimo jiné ukončit povinnou vojenskou službu a změnit přísný zákon o urážce královského majestátu, který bývá podle kritiků zneužíván k umlčování disentu.

S mocnou armádou jsou spojené dvě strany. Stávající premiér Prajutch Čan-Oča, který čelí kritice kvůli špatnému stavu ekonomiky a autoritářské vládě, stojí v čele nové konzervativní Strany sjednoceného thajského národa. Další stranu vede bývalý armádní generál a místopředseda vlády Pravit Vongsuvan.

X X X

 Rozpočty Fialy jsou stejně špatné jako za Babiše

Miroslav Kalousek vládu nedávno vyzval k „tupým škrtům“. Letošní plánovaný schodek 295 miliard bude podle něj jistě překročen. „Rozpočtová politika je stejná jako za Babiše. To, že by to dnes Babiš dělal ještě hůř, není ospravedlnění,“ kritizuje vládu.

Za nezbytné považuje bývalý předseda TOP 09 další úspory na důchodech. Trvalo to, ale vláda nakonec předložila nový koncept valorizací důchodů. Průměrná měsíční penze od června vzroste „jen“ o 760 korun. Namísto 1770 korun. Tím ale podle Kalouska usměrňování příliš rychle rostoucích důchodů nesmí skončit.

Žádná systémová reforma se podle Kalouska nestihne, výbuch tikající bomby mohou oddálit jen nižší valorizace a pozdější odchody do důchodu. „Nezbytně musí přijít další úpravy valorizací. Desítky let tu byl náhradový poměr 40 % (průměrný důchod byl 40 % průměrné mzdy, pozn. red.). A nenarušovalo to sociální smír. Teď poměr kvůli nečinnosti vlády vystřelil na 50 % a to je dlouhodobě udržitelné. Minimálně ke 40 % se to musí vrátit,“ domnívá se Kalousek.

 X X X

 Pole spálená glyfosátem. Není jiná možnost, brání se zemědělci

Plošné chemické postřiky používali zemědělci v uplynulých dnech, aby připravili pole na zasetí. Podle odborníků to ale ohrožuje jak biodiverzitu, tak vodní zdroje. Zemědělci se brání, že jim legislativa nedává jinou možnost.

 Některá pole v Česku se v uplynulých dnech změnila na spálená zažloutlá strniště. Zemědělci na nich totiž chemickými postřiky likvidují tzv. ozim – tedy plodiny, které na polích nechávají přes zimu, zejména proto, aby zbrzdili erozi půdy.

Využívají k tomu glyfosát, chemickou látku, před jejímiž negativními dopady na krajinu, biodiverzitu i lidské zdraví odborníci dlouhodobě varují.

Navzdory rozšířenému používání chemických postřiků není jasné, jak na organismy a krajinu působí jejich vzájemná kombinace.

Herbicidy vs. pesticidy

Pesticidy jsou chemické látky, které se v zemědělství užívají proti celé řadě škůdců – ať už hmyzu, plevelům, nebo třeba houbám. Pesticidy určené specificky k hubení rostlin jsou pak označovány jako herbicidy.

„Třeba na pole s řepkou přijde 6 až 7 postřiků různými pesticidy. Jsou tam herbicidy, jsou tam insekticidy. A my vlastně vůbec nevíme, jak působí ta směs. A opravdu k tomu neexistují žádná tvrdá data,“ popsal Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Herbicidy se spolu s dalšími látkami kumulují zejména v podzemních vodách. Těch je podle poslední zprávy České informační agentury o životním prostředí pesticidy a herbicidy nadlimitně znečištěna téměř třetina.

Podle zemědělského experta Hnutí DUHA Martina Rexy pak situaci zhoršuje i to, že tyto látky se v přírodě odbourávají velmi pomalu.

„V podzemních vodách se stále nachází herbicidy zakázané od roku 2007,“ ilustroval Rexa. „Ty, které používáme dnes, tam budeme nacházet i za dalších 15 až 20 let,“ dodal. Podle Hrušky pak lze podobně v české krajině najít rezidua pesticidu DDT, zakázaného už v roce 1971.

Chemie proti erozi

Seznam Zprávy oslovily konkrétní zemědělce, kteří k jarní aplikaci herbicidů přistoupili. Uvedli, že v rámci současné legislativy nemají při likvidaci ozimu jinou možnost než herbicidy použít.

„Není možné umrtvit tu vegetaci mechanicky, nějakým zapravením do půdy,“ popsal Seznam Zprávám agronom Martin Nečada ze zemědělské firmy Agrovation hospodařící na polích ve východních Čechách.

Dodal, že pokud chtějí zemědělci na polích pěstovat třeba kukuřici nebo jiné širokořádkové plodiny, musí být podle současných pravidel v půdě přítomný určitý podíl rostlinné biomasy, který ji zpevňuje. Pokud by tedy zemědělci ozim zaorali, legislativní podmínky by nesplnili. Při likvidaci rostlin chemickým postřikem však podíl rostlinné biomasy dodrží.

Hruška ale oponuje, že s erozí se dá bojovat i jinak. „Když nebudou tak obrovské půdní bloky, které se na polích vytváří, nebo vzniknou v polích dočasné biopásy či meze, tak se zmenší plocha, na které eroze může rozběhnout,“ řekl.

Rozsáhlá aplikace herbicidů tak podle něj vede k aktuálnímu poklesu biodiverzity. „Pomocí herbicidů se krajina činí do jisté míry sterilní,“ komentoval.

Podobnost s bojovou látkou

Ministerstvo zemědělství tvrdí, že zemědělce k menšímu využívání herbicidů tlačí.

„Tento postup je méně šetrný k životnímu prostředí. Proto Ministerstvo zemědělství usiluje o to, aby zemědělci využívali přednostně takové postupy, které budou obecně minimalizovat potřebu použití chemických přípravků,“ uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Sdělil také, že spotřeba chemických přípravků na ochranu rostlin v Česku klesá. Za posledních 10 let se podle ministerstva snížila spotřeba účinných chemických látek přibližně o 30 procent. V posledních letech se na polích použije kolem 5 milionů kilogramů herbicidů ročně.

Důvod k optimismu ale nevidí chemik Pavel Drašar z Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT, podle kterého jsou zdravotní rizika s užíváním glyfosátu značná – zejména kvůli jeho karcinogenitě.

„Chemik, když vidí nějakou látku a shledá, že je nějaké jiné podobná, tak tuší, že bude mít stejné vlastnosti. Tato látka – glyfosát – je strukturně podobná bojové chemické látce označované jako VX ,“ ilustroval zdravotní rizika glyfosátu Drašar. „Přehlížení dlouho známých neradostných faktů, jak se dá očekávat z ekonomických důvodů, není ospravedlnitelné,“ dodal.

Glyfosát do konce roku

O zákazu používání glyfosátu se debatuje na půdě EU minimálně od roku 2015. Tehdy Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci publikovala zprávu o jeho možné karcinogenitě. Na základě této zprávy evropské země o dalším používání glyfosátu hlasovaly, nedohodly se však ani na povolení ani na zákazu.

Aktuální povolení pro jeho užívání platí do 15. prosince letošního roku. O další budoucnosti tohoto herbicidu proto zatím není jasno.

Podle Hrušky ale samotný zákaz nic nevyřeší. „Typický životní cyklus pesticidu je ten, že nejdřív je objeven jako nová účinná a neškodná látka. Pak se nějaký čas používá. Pak se zjistí, že tak úplně neškodný není, a po dalších několika letech následuje zakázání,“ popsal seznam.cz

 X X X

 ČERSTVÉ NOVINKY! Dvacetiletý český student získal nejvyšší lékařské ocenění za objev unikátní metody, jak ZCELA OBNOVIT VIDĚNÍ bez operace!

Jak může nejnovější vývoj zachránit miliony lidí před slepotou a jak budou moci občané České republiky získat nový produkt s 50% slevou v rámci slevového programu – v dnešním vydání!

Neuvěřitelný objev Daniela Haláse potěšil diváky Mezinárodní oftalmologické konference, mezi nimiž byli skuteční velikáni medicíny – renomovaní oftalmologové, profesoři a doktoři věd.

Místnost stála a 10 minut tleskala mladému muži na pódiu.

Daniel Halás vyvinul unikátní recepturu, která umožňuje obnovení zraku BEZ OPERAČNÍHO PROVOZU, V KAŽDÉM VĚKU!

Podle statistik bude v roce 2022 trpět očním onemocněním asi 78% populace nad 40 let. Zcela ztrácejí zrak a stávají se invalidními ve věku 70 až 55 let.

Daniel Halás vyvinul unikátní vzorec pro obnovu zraku, jehož aplikaci využívaly přední české vědecké struktury. Specialisté Výzkumného ústavu oftalmologie a mikrochirurgie. Přímo se podílel na vytvoření nového revolučního produktu pro vidění a tuto metodu nenazval jinak než senzací oftalmologie.

V současné době jsou všechny klinické studie úspěšně dokončeny a přípravek na bázi Danielova vzorce je nyní dostupný široké veřejnosti!

 Reportér: „Danieli, jsi jedním z deseti nejslibnějších mladých vědců na světě. Proč jste se rozhodl zpracovat problematiku zrakového postižení?

Daniel Halás: Abych byl upřímný, nechci o tom moc mluvit, ale motivace je zde extrémně osobní. Před pár lety se mamince postupně zhoršoval zrak, nepomáhaly brýle ani kontaktní čočky – vidění se zhoršovalo dál. Byla plánována operace, ale týden před termínem se zjistilo, že má progresivní slepotu v důsledku špatného prokrvení nejdůležitějších částí oka – čočky a očního pozadí, což znamená, že se to nedá operovat.

Moje babička byla úplně zaslepena podobnou nemocí. Dlouho trpěl, byl hospitalizován a podstoupil několik neúspěšných operací. V posledních 7 letech svého života žil kvůli svému problému zcela slepý a bezmocný, uzavřený mezi čtyřmi stěnami. S matkou jsme se o ní starali a viděli jsme její trápeni.

Daniel babičku miloval, když byl dítě, v roce 2002, o ní přišel.

Po babiččině smrti se matčin zrak začal zlepšovat. Měla šedý zákal. Na začátku chtěli lékaři hodně peněz, které jsme neměli. Pak řekli, že v jeho případě nepomůže ani operace. I když po neúspěšných operacích u babičky jsem už neměla naději na operaci a lékaře.

Bál jsem se, že i moje matka oslepne, a tak jsem si dal za cíl najít způsob, jak jí vrátit zrak!

Ponořil jsem se do zkoumání léků předepsaných mé matce. Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že většina toho, co se prodává v lékárnách, je zbytečná chemie, která situaci jen zhoršuje. Moje matka je brala každý den.

Poslední tři roky jsem se do tohoto tématu úplně ponořil. Během psaní diplomové práce se totiž objevila nová metoda obnovy zraku, o které teď všichni mluví. Věděl jsem, že jsem vymyslel něco nového. Nedokázal jsem si ale představit, že by to vyvolalo tolik zájmu různých struktur.

Reportér: „Z jakých struktur?“

Daniel Halás: Jakmile se objevily publikace o mé metodě, okamžitě přišly nabídky na prodej nápadu. Jako první se přihlásili Francouzi, kteří nabídli 120 000 Kč. Poslední byl americký farmaceutický holding, můj vývoj chtěli koupit za 15 milionů dolarů. Právě jsem si změnil telefonní číslo a nejsem na sociálních sítích.

Reportér: „Ale pokud vím, tak jste ten produkt neprodal?“

Daniel Halás: Samozřejmě, že ne! Možná se to někomu nelíbí, ale já jsem patriot České republiky, miluji a podporuji svou zemi ve všem.

Nevytvořil jsem tento přípravek proto, aby z něj měli prospěch cizinci, ale proto, aby k léku měli přístup všichni obyvatelé České republiky.

Co se totiž stane, když produkt prodám do zahraničí? Vezmou si patent, zakážou výrobu a zvednou cenu. Obyvatelé České republiky prostě nemohou vrátit zrak.

Jeden ze zahraničních lékařů řekl, že takový produkt by měl stát minimálně 1500 dolarů. Jen se zamyslete, kdo si to v České republice může koupit za tolik peněz?

Proto, když jsem dostal nabídku od státu podílet se na národním vývoji preparátu, okamžitě jsem souhlasil. Spolupracovali jsme s nejlepšími specialisty Výzkumného ústavu oftalmologie a mikrochirurgie.

Byl to pro mě úžasný zážitek! Nyní jsou klinické zkoušky dokončeny a produkt je k dispozici lidem.

Na vývoji produktu podle Danielova vzorce pracovali nejlepší vědci naší země

Reportér: „Jak se teď cítí tvoje matka?“

Daniel Halás: Nyní je zcela zdravý. Můj preparát, respektive produkt na jeho základě vytvořený, mu zcela vrátil zrak. Nyní má mírnou krátkozrakost, která nezpůsobuje mnoho nepohodlí. Máma brýle nenosí a dokonce bez nich čte.

Reportér: Děkuji Danieli a přeji další úspěchy! Jsi opravdová pýcha národa!“

Od státu vývoj koordinuje Michal Janáček specialista Výzkumného ústavu oftalmologie a mikrochirurgie. Požádali jsme ho, aby nám řekl více o novém produktu a o tom, jak se k němu v dnešní době mohou dostat obyčejní lidé.

Reportér: „Co je podstatou nápadu Daniela Haláse? Opravdu pomáhá receptura obnovit zrak v jakémkoli věku a v jakémkoli stavu?

Michal Janáček: Danielův nápad je zcela nový přístup k obnově zraku. Pro specialisty není žádným tajemstvím, že dnes všechny farmaceutické přípravky mohou pomoci pouze v počátečních fázích. Bezohlední lékaři navíc často postupují špatně: předepisují hromadu léků, které jen oddalují nevyhnutelné. Když přijde čas, člověk prakticky nevidí, je okamžitě odeslán na operaci.

Pamatujte: operace je vždy riskantní! To je pravděpodobnost poškození zrakového nervu a obtížné zotavení, stejně jako obrovské náklady, které si ne každý může dovolit!

Pro placené soukromé kliniky je to byznys – nikdo nechce lidem zachraňovat zrak.

Již na počátku 21. století si naši vědci uvědomili, že 90% problémů se zrakem vzniká z jediné příčiny – nedostatečné prokrvení oční bulvy, nedostatečná výživa čočky, skléry a rohovky esenciálními látkami. Pokud je tato základní příčina odstraněna, je možné zcela obnovit zrak bez nákladných operací.

Danielův nápad pomáhá regulovat správné prokrvení celého zrakového orgánu člověka. To umožňuje zcela eliminovat riziko ztráty zraku v počátečních stádiích onemocnění. Ale to samozřejmě nestačí k obnovení práce oka v těžké fázi onemocnění, kdy mluvíme o úplné slepotě.

Ve skutečnosti to je důvod, proč úsilí tak velkého počtu lékařů a specialistů bylo nutné k vytvoření účinného produktu založeného na receptuře navržené Danielem, který dokáže obnovit zrak v každém věku a téměř v jakémkoli patologickém stavu. Produkt se jmenuje „Oculax“ a dnes je to nejúčinnější a nejbezpečnější způsob, jak obnovit zrak!

Reportér: „Ale oni si myslí, že je nemožné obnovit zrak nechirurgicky, zvláště po 40 letech?“

Michal Janáček: To je všechno nesmysl. No, touha farmaceutických společností vydělat. Již dávno je prokázáno, že každý orgán těla se dokáže opravit sám, jen je potřeba mu pomoci – odstranit zánět, zvýšit krevní oběh a urychlit odstranění odumřelých buněk a toxinů.

Reportér: „Ale předtím, bylo vidění nějak ošetřeno? Lékárny mají na svých regálech širokou škálu léků. „

Michal Janáček: To je právě ten problém, že jich je mnoho. Všechny jsou ale založeny na principu popsaném na samém začátku rozhovoru. Léky pouze zmírňují příznaky – to je vše, co mohou udělat. Stav se během krátké doby zlepší. Obecně je však pravděpodobnější, že zrak negativně ovlivní, než že jej obnoví.

Daniel měl naprostou pravdu. Pokud se podíváte na vzorce léků v lékárnách, pak každý specialista chápe, že by se měly brát pouze jako poslední možnost.

Reportér: „Jak se tedy liší od Oculax? Pomáhá nový produkt úplně obnovit zrak?

Michal Janáček: Hlavním úkolem našeho produktu je vytvořit novou tkáň místo poškozené tkáně a obnovit prokrvení oka. Jeden kurz stačí k aktivaci více než 930 000 buněk, které se přímo účastní procesu obnovy zraku. Musí se tedy aplikovat pouze v intervalech. To je princip nové metody.

S tím vším jsme, stejně jako Daniel, přistoupili k věci zcela netriviálně. Jeho příprava není pouze novým uspořádáním chemických sloučenin migrujících z jedné drogy na druhou, ale unikátním složením vysoce koncentrovaných extraktů rostlinného původu. Je tedy nejen nejúčinnější, ale také zcela bezpečný a přirozený.

Procesy obnovy zraku a poškozených očních tkání začínají již od prvních dnů aplikace, ALE pro dosažení požadovaného terapeutického účinku je třeba absolvovat celý kurz – vzorec má kumulativní účinek. Obraz se vyjasní, zaostření se zlepší, zarudnutí a pocit pálení zmizí.

Poté se buňky obnoví a zrak se vrátí i v těch nejvíce zanedbaných případech. Kromě toho, na rozdíl od farmaceutické chemie, „Oculax“ nemá negativní vliv na malé cévy oční bulvy.

Reportér: „S jakými problémy se zrakem pomáhá Oculax?“

Michal Janáček: „Oculax“ pomáhá s téměř všemi onemocněními orgánů zraku: krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, glaukom, šedý zákal, zánět zrakového nervu, zánět nervů, uveitida (zánět uveální membrány oka), syndrom suchého oka, retinální dystrofie a mnoho dalších problémů se zrakem.

Během klinických zkoušek bylo prokázáno, že „Oculax“ přispívá k: Prevence očních chorob, např. krátkozrakost, glaukom a šedý zákal. Obnova a zachování zraku. Ochrana zraku při zvýšené zrakové zátěži (práce s počítačem a negativní vliv slunečního záření). Normalizace nitroočního tlaku. Ochrana objektivu, včetně záměny. Zlepšení zrakové ostrosti. Zvýšení kontrastu vidění. Obnova poškozených buněk zrakového orgánu. Zlepšení krevního oběhu orgánů zraku. Zmírňuje syndrom suchého oka (únava očí, svědění, zarudnutí, suchost, bolest).

Zde je to, co je ještě zajímavější. Všimněte si, že jsem řekl, že formulace obsahuje pouze přírodní bylinné složky. Výrobce tak namísto zastaralé technologie zpracování používá nejnovější technologii extrakce za studena. S jeho pomocí jsou z rostlin izolovány koncentrované účinné látky, které maximálně zachovávají jejich výhody. Díky této technologii se účinnost formule zvýšila o 47%!

Reportér: „Ale Oculax bude i v lékárnách, ne? Kolik to stejně bude stát?

Michal Janáček: Jakmile bylo jasné, že skutečně dostáváme něco, co stojí za to udělat, lékárníci na nás zaútočili na všech frontách. Nejprve Danielovi nabídli, že produkt odkoupí.

Nevím, jestli to Dániel řekl, ale bylo mu dokonce vyhrožováno. Nechtějí dát Oculax do výroby! Tohle je jen vymáhaní a sabotáž!

V naší době je korekce zraku největší světovou mezerou na farmaceutickém trhu. Jen ve Spojených státech se ročně prodají drogy za miliardy dolarů. Náš produkt může radikálně změnit situaci na trhu. V každém věku lze jedno ošetření s Oculax provést pouze jednou a zrak lze jednou provždy obnovit.

Reportér: „Pokud se Oculax neobjevuje v lékárnách, jak ho můžete získat?“

Michal Janáček: Probrali jsme několik možností a rozhodli jsme se pro tu nejúčinnější.

Nyní jsme spustili speciální výprodej, kde můžete získat Oculax se slevou až 50%! Polovinu podpory převzal Výzkumný ústav oftalmologický. Poptávka po produktu se již zdesetinásobila, není ho dost pro každého, a tak jej v posledních dnech výprodeje seženete pouze se slevou prostřednictvím online slosování o ceny . Jak se říká, nikdo by se neměl urážet.

Nyní je důležité přitáhnout pozornost lidí k Oculax. Snad ústní reklama od lidi bude fungovat a každý pacient, kterému se vrátí zrak, doporučí tento produkt svým přátelům.

Důležité! Došli k závěru, že květen nejlepší čas začít s obnovou zraku. Díky ustálení průměrné teploty se zrychluje látková výměna, zvyšuje se prokrvení organismu, zvyšuje se průtok krve a kyslíku do vnitřních orgánů včetně zrakových orgánů a zvyšuje se účinek užívání přípravku. Obnova zraku je o 67% rychlejší než v kteroukoli jinou roční dobu.

 X X X

 Otec smí vidět dceru jen třikrát za rok kvůli nepřístojnému chování. ESLP stížnost zamítl

Jen třikrát za rok po hodině a s asistencí smí vidět po rozvodu svoji dceru muž z Příbrami. Český soud takto rozhodl chránit dítě před nepřístojným chování muže. V minulosti byl odsouzen za pronásledování matky a posudkem shledán těžce psychicky nemocným. Rodič nemá právo na opatření poškozující dítě, uvedl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Stížnost v případu Karas. V. Česká republika prohlásil za zjevně neopodstatněnou a nepřípustnou.

Pouze první středu v dubnu, první středu v srpnu a první středu v prosinci daného roku se může otec po rozvodu vidět se svojí dcerou. Kontakt je omezen na jednu hodinu a musí se odehrát v přítomnosti sociálního pracovníka, aby se dítě ochránilo před konfrontační situací. Rozhodly tak české soudy včetně soudu ústavního.

Rozhodnutí potvrdil ve čtvrtek 4. května 2023 Evropský soud pro lidská práva, který stížnost muže v případu Karas v. ČR zamítl.

Soud nejprve souhlasil se stykem dvakrát týdně

O přísném režimu, ve kterém může otec vidět dceru třikrát do roka od 14,00 hodin do 15,00 hodin rozhodl už Okresní soud v Příbrami s účinností od roku 2019. V říjnu 2020 zamítl stížnost muže senát Ústavního soudu, kterému předsedala soudkyně Kateřina Šimáčková, nynější soudkyně ESLP zvolená za Českou republiku.

Případ však začal už v roce 2016, kdy se manželé v rozvodovém řízení dohodli o společné péči o tehdy dvouletou dceru A. Kvůli vyhroceným vztahům mezi partnery však soud vzápětí vydal předběžné opatření a dítě svěřil do péče matce. Otci udělil právo vidět se s dcerou dvakrát týdně.

Styk skončil policejním zásahem a odsouzením

V únoru 2018 ale soud zbavil stěžovatele práva dítě navštěvovat, přičemž shledal, že otec poškozuje zdravý vývoj dítěte. „Soud poukázal především na stěžovatelovo manipulativní chování a křivé obvinění matky, které vedlo k několika policejním zásahům a zbytečným hospitalizacím A. Dále uvedl, že poté, co stěžovatel opakovaně vrátil A. pozdě matce, odmítl ji vůbec vrátit, což vedlo k vydání soudního příkazu k jejímu navrácení,“ uvádí se v odůvodnění rozsudku Evropského soudu pro lidská práva.

„Stěžovatel byl mezitím odsouzen za pronásledování matky; podle znaleckého posudku vypracovaného pro účely trestního řízení trpěl těžkou formou paranoidní poruchy osobnosti,“ popisuje fakta případu soud ve Štrasburku.

Znalci potvrdili, že stěžovatel i přes poruchu osobnosti svou dceru miloval a chovala k němu i pozitivní city, které však byly spojeny s nepříjemnými emocionálními zážitky, stojí dále v rozsudku. Dcera měla otce ráda, ale vyvinula si proti němu a jeho chování obranné mechanismy.

Proto znalec uvedl, že o změně práv lze uvažovat do budoucnosti, pokud muž podstoupí léčení a kriticky se podívá na své chování. Za současného stavu by častější kontakt, než třikrát ročně podle znalce zvýšil riziko ohrožení zdravého vývoje dítěte.

Vláda: Otec dostal možnost, ta selhala

S odvoláním na článek 6 – Právo na spravedlivý proces a článek 8 – Právo na soukromý a rodinný život podal muž stížnost na porušení Úmluvy u Evropského soudu pro lidská práva v roce 2021.

Dále shledal, že přijatá opatření proti otci jsou skutečně tvrdá: „Soud uznává, že rozsah stěžovatelových práv na návštěvu dcery, jak byl stanoven v napadeném řízení ve věci samé, se jeví velmi omezený,“ uvedl.

„Souhlasí však s argumentací vlády, že stěžovateli byla již dříve dána dostatečná příležitost rozvíjet svůj vztah s dcerou a prokázat své rodičovské schopnosti, neboť napadená rozhodnutí omezující jeho přístup k A. byla přijata až po jiných ujednáních, a že vazba prostřednictvím relativně častého kontaktu bez dozoru a poté kontaktu pod dohledem selhala,“ shrnul poté Soud.

Soud: Rodič nemá nárok škodit vývoji dítěte

Poté s odkazem ke dvěma českým stížnostem Soud uvedl: „Soud v této souvislosti připomíná, že rodič nemůže mít nárok na opatření, která by poškozovala zdraví a vývoj dítěte (viz např. Pedovič proti České republice , č. 27145/03 , § 109, 18. července 2006, a Drenk proti České republice , č. 1071/12 , § 84, 4. září 2014).“

Podle Soudu nic „nenasvědčuje tomu, že by zjištění, k nimž dospěly vnitrostátní soudy, které měly tu výhodu, že přímo vyslechly všechny dotčené osoby, byla nepřiměřené, a nespadala tak mimo jejich široký prostor pro uvážení“.

„Soud nemůže souhlasit ani s tvrzením stěžovatele, že soudy vůči němu projevily podjatost, protože ho považovaly za výtržníka,“ stojí v rozsudku ESLP.

Podle ESLP byla předmětná opatření přijata po kontradiktorním řízení, rozhodovací proces byl spravedlivý a že důvody uváděné vnitrostátními soudy byly relevantní a dostatečné a soudy dosáhly spravedlivé rovnováhy mezi dotčenými zájmy. „Z těchto důvodů soud jednomyslně prohlašuje žádost za nepřípustnou,“ uzavřel Evropský soud pro lidská práva. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

Československo patřilo před sto lety k průkopníkům rozhlasového vysílání

První pokusy s rozhlasovým vysíláním se na obou stranách Atlantiku objevily už před první světovou válkou. Průkopníci se objevili v Británii, Nizozemsku nebo USA, nezaostávalo ale ani nově vzniklé Československo. Pravidelné rozhlasové vysílání zde začalo 18. května 1923, zhruba půl roku po britské BBC.

Zatímco Evropa šla většinou cestou státních nebo časem státem ovládnutých stanic, v Americe se od samého počátku prosadila soukromá iniciativa. První komerční rádio , které zahájilo vysílání 2. listopadu 1920 v Pittsburghu, bylo projekt elektrotechnické společnosti Westinghouse. A ta si datum nevybrala náhodou, na ono podzimní úterý připadly první poválečné volby prezidenta a stanice chtěla průkopníky, kteří si pořídili přijímač, informovat o jejich výsledku.

Podobný nápad ovšem dostali i jiní, už koncem srpna 1920 například přenášel výsledky místních voleb vysílač patřící deníku Detroit News. Primát prvního rozhlasového vysílání ale může patři i dalším. Situace s rozhlasovým vysíláním totiž byla na prahu 20. let minulého století nejen ve Spojených státech složitá, teprve se rodily potřebné předpisy. Nikdo také neměl přesnou představu o tom, k čemu by takové vysílání mělo sloužit a z čeho by se mělo platit.

Šéfové Westinghouseu původně trochu naivně plánovali, že se provoz stanice zaplatí z prodeje přijímačů. Provoz rádia totiž stál dost peněz, i kvůli odměnám umělcům a hlasatelům. V USA se nakonec – na rozdíl od Evropy, která šla docela jinou cestou – prosadil model založený na prodeji reklamy.

I když lidé z Westinghouseu zpočátku tvrdili, že pokud se inzerce se v éteru objeví, znehodnotí to „veškerou práci vynaloženou na to, abychom lidem přinesli kvalitní informace a příjemnou zábavu“.

Nakonec se ale museli přizpůsobit a reklama se začátkem druhé půle 20. let postupně stávala samozřejmou součástí vysílání. Během prvních pěti let se vysílání nejen postupně rozšiřovalo do dalších amerických měst a získalo legislativní rámec, ale pevnější podoby nabýval i program.

Po průkopnické éře, kdy hudbu hráli živě zaměstnanci firmy Westinghouse, přišli na řadu profesionálové, později i hudba z desek, přímý přenos z bohoslužby a v srpnu 1921 i živá reportáž z baseballového zápasu.

V Evropě se ovšem vysílání vyvíjelo trochu jiným směrem než v Americe. První stanice se na starém kontinentu zrodila už o rok dříve než v USA, a to v Nizozemsku – a také ji založili s výhledem, že přinese zákazníky pro rozhlasovou techniku.

Projekt inženýra Hanso Idzerdy, známý pod volacím znakem PCGG (zkratka hesla Pracht Concerten Gratis Geven, tedy Skvělé koncerty dáváme zdarma), si rychle získala oblibu, a to nejen v Nizozemsku, ale i v Británii, kam se přes moře jeho signál šířil.

Soukromníci zprvu iniciovali vysílání i v dalších evropských zemích včetně Francie, Německa nebo právě Velké Británie, ve které se na podzim 1922 zrodila British Broadcasting Company (přímá předchůdkyně BBC), za níž stáli ostrovní výrobci přijímačů. O pět let později se ale z akciové společnosti stala rozhodnutím parlamentu národní institucí.

A stát postupně začal hrát podstatnou nebo hlavní roli i ve zbytku Evropy, zatímco v USA rozhlasový éter nadále ovládaly soukromé firmy.

Masarykovské Československo přitom nebylo v rámci evropských zemí výjimkou, snad jen v tom, že zdejší vývoj šel někdy rychleji než jinde. První úspěšné pokusy s vysíláním řeči a hudby z vojenské radiostanice na Petříně se datují už do roku 1919, o rok později byl ke druhému výročí vzniku republiky odvysílán hodinový pořad. Poté čs. experimenty s radiofonií úspěšně pokračovaly až do května 1923, kdy začalo pravidelné vysílání ze stanice ve Kbelích u Prahy.

X X X

 FILIP SALAČ VYBOJOVAL V DRAMATICKÉM ZÁVODĚ DRUHÉ MÍSTO

Na okruhu Ettoreho Bugatti v Le Mans dnes vyvrcholilo páté zastavení seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů. Velké drama přinesl závod kategorie Moto2, který musel být po velkém karambolu Arenase, Caneta a Gonzaleze zastaven červenou vlajkou. Filip Salač začal velmi rychle po restartu tlačit na Lopeze a ve třetím kole ho předjel. Po pádu Acosty se posunul na druhou pozici, kterou pak udržel až do cíle. Český jezdec QJMOTOR GRESINI RACING zatím zažívá nejúspěšnější sezónu ve své kariéře.

Úplně spokojený však Filip Salač s průběhem víkendu nebyl. Celou dobu bojoval se ztrátou přilnavosti na zadním kole a obával se toho i před závodem. „Věděl jsem, že ve druhé polovině závodu budu pravděpodobně ztrácet grip zadní pneumatiky. Proto jsem chtěl tahat hned od začátku, žádná jízda na jistotu,“ měl už před startem jasno jednadvacetiletý jezdec.

Přerušení závodu a jeho zkrácení na 14 kol bylo pro Filipa velkou výhodou, navíc měl na startovním roštu před sebou volné místo, protože „poleman“ Sam Lowes spadl hned v prvním kole závodu. Druhý start vyšel našemu jezdci lépe a držel se těsně za Acostou na čtvrté pozici. Acosta pak překonal Lopeze, ale v šesté zatáčce čtvrtého kola ukončil jeho snahu pád. Filip dokázal Lopeze předjet a stahoval i vedoucího Arbolina. Na Itala to už sice nedalo, ale druhé místo v cíli je fantastický výsledek v extra nabité kategorii Moto2.

„Tohle byl asi nejúžasnější závod v mé kariéře a děkuji všem, co za mnou stojí. Užil jsem si každé kolo a neměl žádný problém. Obával jsem se sice degradace zadní pneumatiky, ale vzhledem ke zkrácenému závodu to guma vydržela. Z loňského roku už jedno druhé místo mám, ale to bylo na vodě a s dnešním závodem se to vůbec nedá srovnávat. Tohle je první stříbro na suchu a myslím, že na letošní Le Mans budu dlouho vzpomínat. A jsem rád, že u toho poprvé mohla být i moje přítelkyně. Díky všem za podporu a těším se na další podnik,“ komentoval průběh závodu Filip Salač #12.

Filip Salač si druhým místem připisuje 20 bodů a s celkovými šedesáti se vrací na čtvrté místo průběžného pořadí. Jan Koudelka, AMK

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.