Nová vláda SR, priniese pokoj? Putin zvoláva bezpečnostnú radu. Lukašenko žije, na verejnosti. Rusko kritizuje zákaz štartu na MS v hokeji

Politika bude turbulentná aj naďalej, tvrdí politológ. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu odborníkov na čele s Ľudovítom Ódorom. Na tlačovej besede prvýkrát predstavili to, akým smerom chcú viesť Slovensko nadchádzajúce mesiace. Úradnícka vláda by sa podľa nového premiéra mala riadiť piatimi princípmi. Prvým z nich je pokoj.

 Podľa politológa Radoslava Štefančíka by sme nemali mať od novej vlády veľmi veľké očakávania. Dôvodom je, že odborníci nebudú mať podporu v parlamente. Zároveň väčšina pozornosti nebude podľa Štefančíka smerovať na členov vlády ale na politikov v parlamente, ktorí už začali s predvolebnou kampaňou.

„Ak sa vám podarí komunikovať a spolupracovať korektne a so vzájomným rešpektom, bude to presvedčivá ukážka, alebo skôr povzbudivý príklad, že máme šancu to dokázať aj my ostatní. Bude to dôkaz, že výkon verejnej služby môže byť predovšetkým profesionálnou prácou a rozdielnosti môžu slúžiť na hľadanie najlepších riešení, nie na deštrukciu,“ vyhlásil prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom príhovore k vymenovaniu úradníckej vlády.

Nový predseda vlády Ľudovít Ódor je pripravený upokojiť situáciu na Slovensku. „Ľudia na Slovensku, ale aj po celom svete, si za posledné roky zažili veľmi veľa kríz, neistoty a obáv. Hádky a nestabilita na politickej scéne situáciu len zhoršili. Našou spoločnou ambíciou je priniesť pokoj, stabilitu, toleranciu a v neposlednom rade kultivovanú diskusiu.“, aktuality.sk

X X X

 Putin naliehavo zvoláva bezpečnostnú radu. Po ústupe pri Bachmute a katastrofe v Briansku nejde nič podľa plánu

Ruský prezident Vladimir Putin sa neplánovane stretáva s členmi bezpečnostnej rady po novej sérii neúspechov ruských síl na Ukrajine. Rusi začali strácať pôdu pod nohami pri Bachmute a cez víkend prišli o letku dvoch stíhačiek a dvoch vrtuľníkov vo vlastnom vzdušnom priestore.

 Tradičné zasadnutie bezpečnostnej rady štátu, ktoré sa bežne koná každý piatok, sa mimoriadne uskutoční už v pondelok, oznámil podľa portálu Moscow Times na brífingu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Pred vlaňajšou ruskou inváziou žilo v ukrajinskom Bachmute viac ako 70-tisíc ľudí. Dnes sú z mesta dymiace trosky. Video: 112. brigáda teritoriálnej obrany

Stretnutia sa zúčastnia stáli členovia rady – dvanásť pohlavárov vrátane šéfov všetkých bezpečnostných zložiek (ministerstvo obrany, ministerstva vnútra, tajná služba FSB a zahraničná rozviedka), predsedovia oboch komôr parlamentu, ako aj minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, bývalý Dmitrij Medvedev, ktorý je Putinovým zástupcom na čele bezpečnostnej rady a jej tajomník Nikolaj Patrušev.

Naposledy sa Bezpečnostná rada zišla v piatok 12. mája. Podľa Kremľa sa zaoberala otázkami účasti Ruska „v niektorých medzinárodných organizáciách“.

Nové, mimoriadne stretnutie zvolal Putin po správach o narastajúcich problémoch armády pri Bachmute, na ktorý ruské sily neúspešne útočia už viac ako trištvrte roka.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová v noci na pondelok informovala, že Ozbrojené sily Ukrajiny dobyli viac ako desať pozícií ruských síl na severných a južných predmestiach Bachmutu, ktoré sa stalo dejiskom najdlhšej a najkrvavejšej bitky bezmála 15 mesiacov trvajúcej vojny. Podľa Maliarovej Ukrajinci postúpili o dva kilometre.

Ozbrojené sily Ukrajiny reálne „prelomili obranné postavenia“ ruských jednotiek, píše na Telegrame vojenský veliteľ Alexander Simonov. Front sa podľa neho „zatriasol“ západne od Kleščejevky, po čom ukrajinská armáda „vyčistila“ les východne od kanála Seversky Donec-Donbas.

 „Útek“ ruskej armády z Bachmutu minulý týždeň ohlásil šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin, podľa ktorého sa situácia vyvíja „podľa najhoršieho z predpovedaných scenárov“. „Krídla sa rúcajú, front sa rúca,“ posťažoval sa zakladateľ žoldnierskej armády a dodal, že Ozbrojeným silám Ukrajiny sa podarilo opäť získať kontrolu nad cestou Časov Jar-Bachmut, po ktorej by sa do mesta mala dovážať munícia.

 Ruské ministerstvo obrany označilo to, čo sa deje pri Bachmute, za „preskupenie“ s presunom do „výhodnejších obranných pozícií“ a zdôraznilo, a že žiaden prielom frontu nenastal.

Ukrajinské vojská postupujú v oblasti Bachmutu, a to napriek mimoriadne ťažkým podmienkam, oznámil v pondelok veliteľ ukrajinských pozemných síl Olexandr Syrskyj. Postup označil za prvý čiastkový úspech ukrajinských útočných operácií pri obrane Bachmutu.

„Postup našich vojsk v oblasti Bachmutu je prvým úspechom ofenzívy počas operácie s cieľom zaistiť ochranu Bachmutu,“ uviedol Syrskyj. „Posledných niekoľko dní ukázalo, že sme schopní postupovať vpred a likvidovať nepriateľa v mimoriadne zložitých podmienkach,“ zdôraznil.

Ukrajinský postup severozápadne od Bachmutu v oblasti medzi Bohdanivkou a Berchivkou potvrdil aj americký Inštitút pre štúdium vojny.

 Z Luhansku, ďalšieho mesta na ukrajinskom Donbase, ktoré na rozdiel od Bachmutu leží ďaleko od frontovej línie, včera prišla správa o dvoch nových explóziách. Predstaviteľ miestnej proruskej správy Rodion Mirošnik na komunikačnej platforme Telegram napísal, že mesto pravdepodobne čelilo raketovému útoku, pričom podľa neho išlo o ukrajinský útok strelami Storm Shadow s dlhým doletom, ktorých dodávku na Ukrajinu minulý týždeň potvrdil Londýn.

Úder podľa Mirošnika zasiahol oblasť pri autobusovej stanici. Terčom podľa neho mohol byť areál bývalej vojenskej leteckej školy. Dve explózie otriasli Luhanskom aj koncom minulého týždňa.

 Cez víkend ruská armáda utrpela jeden z naväčších neúspechov od spustenia invázie. Lietadlá a vrtuľníky letky, ktorá sa chystala bombardovať ukrajinskú Černihivskú oblasť, boli v prihraničnej Brianskej oblasti takmer naraz zostrelené.

Dva vrtuľníky Mi-8, stíhací bombardér Su-34 a stíhačka Su-35 sa nevrátili na svoje materské letisko. Podľa denníka Kommersant ich s najväčšou pravdepodobnosťou zostrelili rakety vzduch-vzduch. Kyjev sa k útoku neprihlásil, tvrdí, že Rusi si stíhačky a vrtuľníky zostrelili sami./agentury/

X X X

Ruská stíhačka Su-27 v pondelok vzlietla k jednému nemeckému a jednému francúzskemu hliadkovaciemu lietadlu nad Baltským morom.

Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Po tom, čo ruské stíhacie lietadlo odvrátilo cudzie vojenské lietadlá od štátnej hranice Ruskej federácie, sa bezpečne vrátilo na svoju základňu,“ vyhlásilo ruské ministerstvo obrany. Dodalo, že stíhačka vykonala svoju úlohu bez nebezpečného priblíženia sa k nemeckému lietadlu P-3C Orion či francúzskemu stroju Atlantique 2.

X X X

Medzi členskými krajinami Severoatlantickej aliancie v súčasnosti prebiehajú diskusie o tom, ako zabezpečiť, aby po skončení súčasnej vojny Rusko opätovne nenapadlo Ukrajinu. Zároveň sa však snažia vyhnúť zatiahnutiu Aliancie do konfliktu, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na Kodanskom summite o demokracii. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP.

Bezpečnostné záruky žiada od Aliancie ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„V súčasnosti prebiehajú konzultácie,“ povedal v tejto súvislosti Stoltenberg bez uvedenia ďalších podrobností.

Po ruskom útoku na Ukrajinu požiadali pred rokom o členstvo v NATO severské krajiny Fínsko a Švédsko. Fínsko tento rok na jar do NATO vstúpilo, Švédsko zatiaľ nie, avšak obom krajinám ešte vlani poskytli bezpečnostné záruky Spojené štáty, Británia, Francúzsko aj Nemecko.

„Jediný spôsob, ako toto zastaviť, je zabezpečiť, aby Ukrajina bola vojensky dostatočne silná, aby vedela odstrašiť budúcu agresiu Ruska alebo prípadne sa jej ubrániť. Zároveň však treba nájsť rámec, aby (ruský) prezident (Vladimir) Putin postupne neukrajoval z európskej bezpečnosti,“ povedal Stoltenberg.

X X X

Poľský veľvyslanec v Moskve dnes odovzdal ruskému ministerstvu zahraničnú nótu týkajúcu sa odstránenia pomníkov poľským a litovským obetiam sovietskych represií pri meste Irkutsk na juhovýchode Sibíra. Informovala o tom agentúra PAP.

„Odovzdali sme dnes ruskému ministerstvu zahraničných vecí nótu v súvislosti so zrušením symbolického náhrobku, ktorý pripomínal poľské obete politických represií v Rusku, ako aj susedného kríža, ktorý pripomínal litovské obete,“ povedal veľvyslanec Krzysztof Krajewski. „Spojili sme tieto dve cenné a dôležité miesta, pretože nerozlišujeme obete podľa národnosti,“ dodal.

Veľvyslanec zdôraznil, že poľský pamätník platila Varšava a bol postavený so súhlasom miestnych úradov. „Protestujeme proti odstráneniu pamätníka a jeho premiestneniu na neznáme miesto,“ uviedol diplomat a dodal, že nóta vyzýva na objasnenie, kam bol pamätník premiestnený.

Oblastné úrady podľa irkutského serveru irCity.ru tvrdia, že poľský pamätník a litovský kríž boli na niekdajšom pohrebisku obetí politických represií v dedine Pivovaricha postavené v roku 2015 nezákonne, teda bez súhlasu úradov. Avšak Poliaci a Litovci sú spomínaní medzi ďalšími obeťami, ktorých tu stalinská tajná polícia NKVD zastrelila až 15-tisíc; známe sú mená asi 12-tisíc obetí. Pamätníky boli strhnuté za pomoci ťažkej techniky. Podľa úradov boli odovzdané do depozitára kvôli rekonštrukcii miesta.

Rusko zvyčajne búrlivo protestuje, ak sú v zahraničí odstránené pomníky predstaviteľov sovietskeho režimu, ako bolo pred tromi rokmi odstránenie sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe. Konev bol ruský vojvodca a sovietsky maršal. Na konci druhej svetovej vojny sa podieľal na oslobodení Prahy, časti Poľska, Sliezska a Saska. Viedol tiež krvavé potlačenie povstania v Maďarsku v roku 1956 a pôsobil v Berlíne v čase výstavby berlínskeho múru.

X X X

Prezident Ruska Vladimir Putin v pondelok podľa webovej stránky ruskej vlády podpísal dekrét o zjednodušení procesu udelenia občianstva cudzím štátnym príslušníkom a ľuďom bez občianstva, ktorí budú bojovať v radoch ruskej armády na Ukrajine. Ruské občianstvo zjednodušenou cestou poskytnú tým, ktorý podpíšu zmluvu o službe v ruskej armáde na jeden rok. Nárok na občianstvo podľa dekrétu budú mať aj ich manželky, deti a rodičia. Dekrét nadobudol okamžitú účinnosť. Informuje o tom portál Kyiv Independent.

Rusko čelí ťažkostiam pri udržiavaní počtu vojakov, keďže sa snaží vyhnúť úplnej mobilizácii na svojom území.

X X X

V Zaporožžskej a Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny je v súčasnosti rozmiestnených približne 152-tisíc ruských vojakov, ktorí sa pripravujú na obranu svojich pozícií počas očakávanej ukrajinskej protiofenzívy. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie predstaviteľa ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrija Černiaka pre spravodajský web RBC Ukraine.

„Nevidíme sťahovanie jednotiek zo Zaporožžskej alebo Chersonskej oblasti. Áno, robia určité kroky – berú niektoré veci, evakuujú niektorých ľudí, rabujú, ale nevidíme sťahovanie vojenských jednotiek. Napríklad v Enerhodare berú všetko, čo sa dá, ako autá a lekárske vybavenie, ale nesťahujú sa. Jasne si uvedomujú, že sa tam bude bojovať,“ povedal Černiak. Podotkol, že ruskí vojaci sa pripravovali na obranu, posilňovali svoje existujúce obranné opevnenia a stavali nové, pretože vedia, že nemajú dostatok síl na ofenzívu.

Černiak tvrdí, že hlavným cieľom ruských okupačných síl je udržať svoje súčasné pozície. Vysvetlil tiež, že Rusi využívajú takzvanú „evakuáciu“ z okupovaných území na juhu Ukrajiny ako zásterku pre činnosť kontrarozviedky a filtračné operácie. Násilne deportujú aj prívržencov Ukrajiny, pretože sa obávajú, že by sa mohli rozvinúť partizánske hnutia.

X X X

Vo východoukrajinskom Luhansku, okupovanom ruskými vojskami, bol spáchaný atentát na úradujúceho ministra vnútra neuznávanej Luhanskej ľudovej republiky, ktorú Rusko vlani na jeseň anektovalo. Minister Igor Kornet bol vážne zranený, teraz je na jednotke intenzívnej starostlivosti, uviedla ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z bezpečnostných zložiek. „Bol ťažko ranený. Pokúsili sa ho zabiť. Je na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ povedal zdroj.

Kornet, považovaný za jedného v najvplyvnejších ľudí medzi východoukrajinskými separatistami, ktorí od roku 2014 s ruskou pomocou viedli ozbrojený konflikt s prozápadnou vládou v Kyjeve, podľa ruských médií utrpel zranenia pri výbuchu v luhanskom salóne krásy. TASS pôvodne hlásil, že pri výbuchu bolo zranených päť ľudí, z toho traja ťažko.

X X X

Kremeľ v pondelok tvrdil, že nové zbrane, ktoré chce Británia dodať Ukrajine, spôsobia jedine „ďalšiu deštrukciu a boje“. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Británia sa usiluje stavať na popredné miesto krajín, ktoré naďalej pumpujú zbrane na Ukrajinu,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého krajina vedie už od vlaňajšieho februára masívnu vojenskú agresiu voči susednej Ukrajine. Kyjev sa preto musí pri obrane svojho územia a obyvateľstva spoliehať na dodávky zbraní od západných spojencov.

X X X

Premiérka Meloniová navštívila v nemocnici Berlusconiho, podľa nej je už takmer zdravý

Berlusconi minulý víkend predniesol prvý príhovor od začiatku svojej hospitalizácie.

Šéfka talianskej vlády Giorgia Meloniová navštívila v nedeľu v milánskej nemocnici bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý sa tam už od začiatku apríla lieči z pľúcnej infekcie. Meloniová po vyše hodinovom stretnutí vyhlásila, že 86-ročný Berlusconi sa už takmer úplne zotavil, je v dobrej forme a intenzívne sa venuje práci, informuje tlačová agentúra ANSA.

„Berlusconi je vo veľmi dobrej nálade, rýchlo sa uzdravuje a napriek svojej hospitalizácii neustále pracuje a študuje najdôležitejšie spisy,“ uviedla premiérka po stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v expremiérovej izbe v nemocnici San Rafaele v Miláne.

Podľa Meloniovej úradu obaja lídri, zastupujúci dve z troch strán pravicovej koalície, „hovorili o budúcich scenároch, ďalších iniciatívach vlády a (vládnej) väčšiny“.

Trojnásobného talianskeho premiéra hospitalizovali v milánskej nemocnici San Raffaele 5. apríla. Jeho lekári neskôr oznámili, že trpí zápalom pľúc súvisiacim s leukémiou, o ktorej predtým verejnosť nebola informovaná. Prvý týždeň strávil Berlusconi na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Neskôr lekári oznámili, že sa jeho stav stabilizoval a začal sa zlepšovať. V najnovšom nedeľnom hlásení uviedli, že expremiér strávil v nemocnici ďalšiu pokojnú noc, avšak termín jeho prepustenia do domáceho ošetrenia sa podľa nich zatiaľ nedá predpovedať.

Berlusconi minulý víkend predniesol prvý príhovor od začiatku svojej hospitalizácie. Vo vopred nahratom videoposolstve sa prihovoril k delegátom zjazdu svojej strany Forza Italia, aktuality.sk

X X X

Dve tváre Smeru: na Slovensku dali „po papuli“ liberálom, v Bruseli schválili, proti čomu doma bojovali

Strana Smer je pre svoje kontakty s Republikou v europarlamente pod drobnohľadom európskych socialistov.

Pred voľbami v roku 2020 boli slovenskí konzervatívci a nacionalisti v pohotovosti. Kňaz Marián Kuffa otvorene vystupoval proti prijatiu Istanbulského dohovoru a mnohí politici ho počúvali.

Na modlitbové stretnutie proti dohovoru, ktoré Kuffa organizoval, sa prišli ukázať poslanci z SNS, kotlebovci aj Štefan Harabin. Dohovor Rady Európy, ktorý má chrániť ženy pred domácim násilím, odmietal aj vtedy koaličný Smer.

V priebehu roka 2019 poslanci Národnej rady dohovor dvakrát odmietli, pár týždňov pred voľbami tak urobila aj vláda, podľa ktorej bol dokument v rozpore s našou ústavou a definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy.

Keď parlament v marci 2019 prvýkrát zastavil ratifikáciu Istanbulského dohovoru, Robert Fico vyhlásil, že „veľmi výrazne dostal liberalizmus po papuli“. Smer však má aj svoju druhú tvár, ktorú ukazuje v Bruseli.

Hajšel nemá žiadny problém

Európsky parlament minulý týždeň veľkou väčšinou hlasov schválil pristúpenie Únie k dohovoru.

Aj napriek tomu, že doma na Slovensku Smer proti dohovoru bojoval, v europarlamente zaň hlasovali všetci traja poslanci strany – Monika Beňová, Robert Hajšel a Katarína Roth Neveďalová. Proti boli jedine Miriam Lexmann z KDH a Milan Uhrík s Miroslavom Radačovským.

„Ako sociálny demokrat nemám s tým žiadny problém, keďže ide o najdôležitejší medzinárodno-právny dokument, ktorého cieľom je vykoreniť domáce násilie na ženách. V samotnej Únii okolo 60 miliónov žien čelilo vo svojom živote fyzickému alebo sexuálnemu násiliu, čo je strašná štatistika. Na podpore dokumentu sme sa dohodli aj v rámci našej národnej delegácie v sociálno-demokratickej frakcii,“ odpísal nám Hajšel na otázku, prečo nehlasoval v súlade s líniou svojej strany.

„Za Istanbulský dohovor som hlasovala vždy, keď sa o ňom hlasovalo. Je to dohovor o boji proti násiliu na ženách,“ reaguje zasa Beňová. S postupom svojich europoslancov nemajú problém ani v centrále Smeru.

Bude chrániť aj Slovenky

Poslanec strany a šéf parlamentného zahraničného výboru Marián Kéry hovorí, že on sám by síce hlasoval proti, lebo v dohovore vidí „gender ideológiu“, ale hlasovaniu svojich kolegov rozumie.

„Nechcem sa ich nejakým spôsobom zastávať, ale v europarlamente existujú rôzne frakcie, ktoré sa dohadujú, ako hlasovať, a tábor európskych socialistov zrejme podporil tento Istanbulský dohovor,“ tvrdí Kéry. Podľa poslanca navyše europarlament neprijal nič, čo by bolo pre Slovensko právne záväzné.

Nie je to však úplne tak. Europoslanec Vladimír Bilčík vysvetľuje, že po hlasovaní europarlamentu sa bude dohovor vzťahovať na všetkých občanov Únie.

„Tým, že EÚ pristúpi k dohovoru, respektíve k jeho relevantným článkom, bude vlastne chrániť aj Slovenky,“ konštatoval. Slovensko pritom dohovor neratifikovalo, hoci ho podpísalo už v roku 2011.

Okrem nás Istanbulský dohovor neratifikovali ani Bulharsko, Česko, Litva, Lotyšsko a Maďarsko. Európsky parlament preto minulý týždeň – tiež aj hlasmi poslancov Smeru – všetkých šesť štátov vyzval, aby tak bezodkladne urobili.

Vylúčia Smer?

Europoslanci Smeru zdvihli za Istanbulský dohovor ruku práve v čase, keď európski socialisti podľa portálu euractiv.sk zvažujú vylúčenie Ficovej strany zo svojich štruktúr.

Na európskych socialistov sa listom obrátili ôsmi slovenskí europoslanci, ktorí ich upozornili na „krajne pravicovú rétoriku“ šéfa Smeru a jeho možnú spoluprácu s hnutím Republika.

„Hovorili sme o tom na našom poslednom zasadnutí Strany európskych socialistov a budeme o tom hovoriť aj na ďalších zasadnutiach,“ povedala pre euractiv.sk šéfka europarlamentnej Skupiny progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) Iratxe García Pérez.

Podľa Moniky Beňovej však portál jej vyjadrenie dezinterpretoval. Smeru vraj nehrozí žiadne vylúčenie. „O vylúčení sa nedebatuje, hovorí sa o monitorovaní krokov,“ dodala. Úvahy o vyhodení Smeru odmieta aj Kéry: „Nie, toto nie je na programe dňa, nič také som nezachytil., aktuality.sk

X X X

Vláda nového premiéra Ódora chce priniesť pokoj. Dovedieme krajinu k demokratickým voľbám, hovoria ministri

 Urobíme maximum za krátky čas, aby sme k rozvoju Slovenska prispeli aj my, hovorí predseda vlády Ľudovít Ódor počas prvej oficiálnej tlačovej besedy.

Nová vláda Ľudovíta Ódora dnes počas prvej tlačovej besedy predstavila to, akým smerom sa vydá Slovensko. Riadiť sa chce piatimi princípmi a prvým z nich je pokoj. Práve ten na Slovensku podľa premiéra Ódora chýbal.

„Ľudia na Slovensku, ale aj po celom svete, si za posledné roky zažili veľmi veľa kríz, neistoty a obáv. Hádky a nestabilita na politickej scéne situáciu len zhoršili. Našou spoločnou ambíciou je priniesť pokoj, stabilitu, toleranciu a v neposlednom rade kultivovanú diskusiu,“ hovorí hneď v úvode tlačovej besedy nový premiér.

Druhým princípom, ktorý úradnícka vláda prináša, je odbornosť. Ministri na čele s premiérom priznávajú, že zázraky nemôžeme čakať, ale zabezpečia riadny chod štátu. „Nebudeme sa hádať v médiách a mrhať drahocenným časom na nezmysly,“ priznáva Ľudovít Ódor.

Treťou prioritou tejto vlády je budúcnosť a konkurencieschopnosť Slovenska. Premiér hovorí, že táto vláda bude robiť viac ako len „svietiť a kúriť“. V lete podľa jeho slov netreba „svietiť a kúriť“ ale skôr „chladiť horúce hlavy“.

Ďalším princípom vlády odborníkov je spájanie. Premiér si uvedomuje, že sme rôzni a preto chce táto vláda rešpektovať rôznorodosť. „Nebudeme prilievať olej do ohňa otvorením citlivých kultúrnych tém, ktoré nás často polarizujú rozdeľujú na my, a tí ostatní,“ dodáva premiér. Priznáva tiež, že politici pred voľbami budú vyťahovať práve také témy, ktoré spoločnosť rozdelia.

Posledným princípom je služba krajine. V praxi to znamená to, že vláda bude stavať na tých veciach, ktoré boli dobre nastavené. Na druhej strane chcú viesť konštruktívny dialóg s politikmi aj pred koncom volebného obdobia, aby nedávali do programového vyhlásenia nereálne veci.

Ministri dostali od premiéra úlohy

Priority predstaví nová vláda v návrhu programového vyhlásenia vlády. Ich hlavným cieľom je doviesť Slovensko k predčasným voľbám a zabezpečiť riadny chod štátu.

„Na neformálnej vláde som poprosil kolegov o malú domácu úlohu, aby identifikovali tri plus tri priority,“ hovorí predseda vlády Ódor.

Prvé tri problémy sú tie, ktoré nepočkajú a treba ich na Slovensku riešiť ihneď. Zvyšné tri by mali byť v prospech Slovenska. Mali byť kľúčové bez ohľadu na „politické tričko“. Aj keď ich nová vláda nestihne dotiahnuť do konca, plánuje ich rozpracovať a pripraviť pre svojich nástupcov.

Premiér s ministrami tiež hovorí, že ich čaká veľa úloh, ktoré súvisia s plánom obnovy či pomoci ľuďom v boji s vysokými cenami.

 Diskusia s politickými stranami

Prvých 30 dní má vláda plnú právomoc, vyvrcholí to tým, že sa kabinet Ľudovíta Ódora bude uchádzať o dôveru parlamentu.

„Všetkým parlamentným politickým stranám, ktoré budú mať zaújem, vysvetlíme naše priority,“ priznáva Ódor.

Nechce odhadovať či sa vláde podarí nakoniec získať dôveru, otvorení sú konštruktívnej diskusii. Nevylučuje tak z diskusie ani stranu Roberta Fica Smer-SD.

Premiér Ódor tiež hovorí, že ministrom dal voľnú ruku pri výbere štátnych tajomníkov. To znamená, že ich môžu vymeniť a príde tak k personálnym zmenám.

Smerovanie Slovenska je jasné

Nová vláda chce pripraviť taký rozpočet, ktorý bude rešpektovať aj ďalšia vláda po voľbách. Ministri, ktorí si dnes preberajú rezorty sa zhodujú na tom, že chcú zabezpečiť riadny chod ministerstiev a odovzdať ich svojim nástupcom po voľbách.

„Slovenská zahraničná politika bude aj naďalej jasná, čitateľná a hodnotová,“ dopĺňa nový minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.

Nadviazať tak chce na svojich predchodcov. Voči ruskej agresii musíme byť podľa jeho slov aj naďalej jednotní.

Premiér Ódor tiež hovorí, že Slovensko bude pokračovať v proeurópskej zahraničnej politike, pretože krajina si podľa jeho slov ctí členstvo v Európskej únií a v NATO, aktuality.sk

X X X

Pápežov rabín Skorka: Musíme pracovať na spiritualite ľudskosti

 Brat a priateľ – slová ktoré o ňom vyslovil pápež František. Obsahom ich však naplnil ešte v čase, keď nestál v čele vyše miliardy katolíkov.

To „brat a priateľ“ ale neadresoval katolíkovi. Obracia sa ním na brata vo viere, ktorá tú kresťanskú ešte predchádza. K židovskému rabínovi z jeho Buenos Aires, ktorý si prišiel na Slovensko prevziať čestný doktorát. A opäť: nie niektorej zo židovských univerzít, ale univerzitnej ustanovizne, ktorú zakladali ešte spolubratia pápeža Františka – jezuiti v Trnave.

Hosťom RánoNahlas je Františkov spolurodák s poľskými koreňmi – rabín Abraham Skorka. Rabín Abraham Skorka v súčasnosti pôsobí na prestížnej Georgetownskej univerzite v Spojených štátoch ako hlavný výskumník pre židovské štúdiá a medzináboženské vzťahy.

Počas predchádzajúceho pôsobenia v Latinskej Amerike sa venoval aj židovskému právu a bol riaditeľom rabínskej školy. Pôsobil tiež ako rektor a profesor židovského a rabínskeho práva v Latinsko-americkom rabínskom seminári.

Prítomnosť rabína Skorku na Slovensku si všimol aj jeho vatikánsky priateľ pápež František. Na slávnosť odovzdania čestného doktorátu na Trnavskej univerzite mu poslal pozrav v podobe listu. František si v ňom spomína aj na svoju návštevu Bratislavy a osobitne na stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí. Priateľstvo s rabínom Skorkom v liste označuje za dar.

Brat a priateľ – rabín a pápež

Brat a priateľ – ako sa to počúva od pápeža? Lebo takto to naformuloval vo vašej spoločnej knihe rozhovorov, ktorá vyšla, ešte keď bol len miestny arcibiskup.

„Náš blízky vzťah predchádza momentu, keď bol zvolený za pápeža. Datuje sa ešte do čias, keď zastával post arcibiskupa Buenos Aires v Argentíne. Jeho zvolenie za pápeža ma veľmi zasiahlo. Bol to taký mix pocitov. Na jednej strane mal môj rešpekt a zrazu som sa ocitol pred človekom, ktorý bol pápežom. Hlavou vyše miliardy veriacich. Na druhej zostáva stále pokorným, mne veľmi blízkym. Stále je tu ten pocit, že som v spoločnosti priateľa. Veľmi dobrého a verného priateľa.

Rozprávame sa bez akýchkoľvek prekážok, zákazov, vymedzení. Hovoríme veľmi otvorene. Môžem povedať, že si otvárame srdcia.

Spomínam si, keď som raz prišiel za ním neohlásene do Vatikánu. Mal som niečo veľmi súrne na vybavenie. Jeden z kňazov ma k nemu uviedol. Bolo to včas ráno. A keď ma zbadal, jeho tvár sa zmenila. Bol zrazu vysmiaty. Všetky problémy, ktoré musel riešiť, akoby neexistovali.

Je to teda tak, že na jednej strane si uvedomujem, že je pápežom, na druhej mám rovnako silné vedomie toho, že je mojím priateľom.“

Po tých desiatich rokoch na pápežskom stolci sa ten Jorge Mario Bergoglio – aktuálne František nezmenil?

„Ak mám hovoriť za seba, tak nie. Je to tá istá osoba.

Priateľstvom k spiritualite ľudskosti

Čo sa muselo stať, aby sa spriatelili katolícky arcibiskup a židovský rabín?

„Ja to vidím nasledovne. Bol som riaditeľ rabínskeho seminára v Argentíne. A tiež rabínom spoločenstva, z ktorého sa vyvinule jedno z dôležitých konzervatívnych hnutí. V tom čase som tiež pravidelne publikoval články v dôležitých národných novinách, ktoré Bergoglio čítal denne.

Často som v nich písal aj o dôležitosti budovanie dialógu medzi židmi a kresťanmi. Po tých dvoch tisícročiach aj napätých vzťahov je to potrebné. Jednou z výziev pre nás židov a katolíkov je pracovať na spiritualite ľudskosti. Jednoducho vysielať posolstvo spravodlivosti, milosrdenstva. Ide o biblické hodnoty, ktoré spolu zdieľame.

On toto posolstvo prijal. Hovorím pritom o osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. V Argentíne bolo vtedy viacero kňazov, ktorí sa snažili rozvíjať odkaz druhého vatikánskeho koncilu. Hľadali pritom partnerov, s ktorými by začali rozvíjať dialóg.

On mi vtedy otvoril dvere. Hovorím samozrejme metaforicky. Pozval ma k sebe. Ponúkol mi svoju blízkosť. Cestou bol pritom futbal. (smiech). Je totiž veľmi dôležitou súčasťou života v Buenos Aires. Mám s tým spojených veľa úsmevných príhod a vtipov. Dôležité však bolo to, že ja som vtedy prijal to meta posolstvo, ktoré skrývali.

Začali sme sa potom stretávať. Organizovali sme rôzne podujatia, na ktoré som ja pozýval jeho a on zas mňa. Tak sa zrodilo naše priateľstvo a akýsi podobný pohľad na život.“

Argentínčan s poľskými koreňmi

Nachvíľu nechajme pápeža Františka, budeme sa venovať Vám. Prišli ste na Slovensko, do slovanskej krajiny. Vaše priezvisko Skorka v našich končinách vôbec neznie cudzo. Ako sa dostalo do Argentíny. Máte slovanské korene?

„Moji starí rodičia pochádzali z Poľska. Tam sa to vyslovuje skurka a označuje to kožu. V Poľsku som našiel aj mestečko s týmto názvom. Mama sa narodila v Lodzi, otec v mestečku Konskie neďaleko mesta Kielce. Starí rodičia pricestovali do Argentíny v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Utiekli pred hladom a antisemitizmom v Poľsku.“

Stihli to teda ešte pred vojnou…

„Ten útek ich zachránil pred vykynožením, ktoré postihlo obe strany rodiny, ktorá v Poľsku zostala. Z otcovej a maminej strany. Podľa niektorých prameňov skončili v Majdanku, podľa jednej mojej známej historičky, ktorá urobila aj výskum, zas vo vyhladzovacom tábore Chełmno. Je však možné, že obidve rodiny zahynuli v jednom tábore, pretože pred exportáciou boli v tom istom židovskom gete v Lodži.“

Šoa – imperatív nezabudnúť

Pri tejto ceste do našich končín, ktoré sú vzhľadom na vzdialenosť s Argentínou ničím, nesiete si so sebou aj „rodinný smútok“? Predsa len vojna vo vašej rodine zanechala veľa smrti.

„Nesporne ma to silno zasiahlo. Šoa je veľkou témou môjho života. A musím povedať, že už od detstva. (Abraham Skorka je ročník 1950, pozn. redakcie). Rodičia prijímali tých, čo Šoa prežili. Príliš ale tému nedramatizovali, ona je dramatická sama o sebe. A dosť na to, aby rovno šokovala. Povedali mi, čo sa stalo, no chceli ma uchrániť pred šokom.

Samozrejme, neskôr som navštívil Birkenau a na vlastnej koži som pocítil hrôzy toho miesta. Tie pocity, myšlienky… Keď sa nachádzam v tejto časti sveta, silno pociťujem skutočnosť, že tu žili pred Šoa veľké komunity židov s ich silnými príbehmi. Na to sa nemôže zabudnúť.“

Šoa – smrť Boha?

Ak niektoré hodnotenia situácie koncentračných táborov hovoria o tom, že tam „Boh ako keby zomrel“, neriešili ste v sebe pre strašnú skutočnosť Šoa dilemu, či Boh naozaj nezomrel? Nezomrel vo vás niekedy?

„Nie. Keď veríte Bohu, snažíte sa dopracovať sa k odpovedi, no nie k odpovedi, prečo došlo až k Šoa. Pokúsim sa to vysvetliť. Pomôžem si pritom anekdotou. Keď sa pýtali na Šoa Martina Bubera, ktorý je dôležitým a známym filozofom dvadsiateho storočia, kde bol Boh pri Šoa, odpovedal, že to nie je tá správna otázka. Tou správnou otázkou podľa neho je, že kde bol človek pri Šoa.

Je veľa svedectiev židov, ktorý si veľa vytrpeli, prešli strašným mučením z rúk nacistov. Keď vchádzali do plynových komôr, oni vedeli, že je to koniec, tiež koniec utrpenia. A oni vtedy zo seba vydávali tie biblické slová: Šema Israel. Ide o verše z knihy Deuteronómium, ktoré sú syntézou našej viery. Počuj Izrael, Pán, náš Boh, je Jediný. Náš život pokračuje v Ňom. A je o tom veľa svedectiev, že ľudia nestrácali svoje vieru v Boha ani v momente, keď ich násilne a strašným spôsobom pripravovali o život. A to ani v prípadoch, keď videli hynúť svoje rodiny, zabíjať svoje deti! Aj v takýchto situáciách si zachovali vieru v Jediného.

Šoa – otázky bez odpovedí

Šoa zostáva veľkou otázkou, no ja súhlasím s Buberom. Musíme sa pýtať viac na to, kde bol človek, ako na prítomnosť Boha v čase Šoa. Nevieme dať inú odpoveď.

Viete, naše židovská biblia je obdivuhodná. Nie sú v nej žiadne ohraničenia, nijaký druh nejakej cenzúry. Tóra je podľa našej tradície dielom Boha. Máme však iné druhy kníh v tretej časti biblie, ako napríklad knihu Žalmov či Jóba, a tie sú napísané človekom.

Odpoveď Jóbom

Jób bol človek, ktorý pretrpel veľa. Stratil doslova všetko. Ešte aj zdravie. Videl smrť svojich detí. Napriek tomu si uchoval svoju vieru. A žiadal si od Boha: Rád by som od Teba odpoveď. Príď a vysvetli mi svoj postup.

A čo urobil Boh? Stačí si prečítať kapitolu 38, v ktorej Jóbovi hovorí o tom, ako tvoril zem. A Jóba sa pýta: Kde si bol ty, keď som ju tvoril, keď som dával tvar kozmu a planétam. Ako si môžeš nárokovať, aby som ti ja vysvetľoval svoj postup a správanie!

A v závere knihy Boh odpovedá Jóbovi: Prosím, prines obetu na odstránenie hriechov, ktoré činia tvoji priatelia. Nik si nemôže nárokovať poznať moje cesty.

Filozof Martin Buber, ktorý analyzoval túto knihu, sa pýta, že ako je možné, že židia, ktorí prežili hrôzy Šoa, sa pokračujú modliť k takémuto Bohu? Deň čo deň ho pritom chvália a hovoria o ňom, že je dobrý, že jeho vernosť je večná! Rovnako jeho dobrota k ľudskému pokoleniu. Buber sa pýta, ako je možné, že židia toto dokážu vysloviť po Osvienčime?!

Buberova odpoveď je nasledovná: Jób zostal pokojný po tom, ako sa mu prihovoril Boh. Nedostal síce odpoveď, no spoznal, že Boh, s ktorým sa rozpráva, je mu blízky.

Buber hovorí o „zatmení“, ktoré Boh dopustil na židov, ktoré malo byť časťou ich trestu. A to zatmenie, keď sa počas vojny akoby skryl, nedokážeme pochopiť.

Veriť znamená niekedy nemať odpovede na veľké otázky našej existencie.

Viete, niektorí chasidskí rabíni hovoria, že pre niekoho, kto neverí, neexistujú odpovede. Pre toho kto verí, neexistujú zas otázky.“

Nebezpečný „koktail“ náboženstva a politiky

X Na Slovensko ste si prišli prevziať čestný doktorát. Je za ním váš príspevok k dialógu medzi náboženstvami. História však medzi náboženstvami zaznamenávala aj nevraživosť, odpor až nenávisť, ktorá neraz viedla až k zabíjaniu. Prečo ten paradox – ak napríklad pri monoteistických náboženstvách hovoríme o Bohu ako o zdroji samých pozitívnych skutočností – Boh ako pôvodca poriadku, či Boh láska – alebo biblické obrazy Boha v pozícii starostlivého otca, ľudí náboženstvo dokázalo rozhádať – a niekedy až k besneniu, na konci ktorého boli zverstvá?

„Pozrite, je rozdiel medzi židovským a kresťanským chápaním odpustenia. Pre nás židov, ak sa dopustíš nejakého zverstva, musíš byť súdený výrokom ľudského súdu za zverstvá, ktoré si urobil. To za prvé.

Sila božieho odpustenia, áno aj tá má miesto v židovských rabínskych prameňoch. Ale čo je odpustenie? Nemôžem odpustiť, že tu došlo k okolnostiam, výsledkom ktorých bolo šesť miliónov zavraždených židov. Neexistuje žid, ktorý by povedal, že toto sa dá odpustiť.

Našou povinnosťou je udržiavať pamäť, stáť blízko pri tých, ktorých sa zverstvá vojny dotkli, uznať ich a urobiť všetko pre to, aby sa nezopakovali v budúcnosti. A to nielen židom, ale nikomu z ľudí.

Nemecko zaujalo práve tento postoj. Jeho vláda pred mnohými rokmi vyslovila, že sú so židovským národom prepojení s drámou, v ktorej my sme boli vrahovia a židovský národ obeťou. Vydali sa cestou dlhého procesu, v ktorom sa priznajú chyby a jasne sa deklaruje, že sa to nemôže viac opakovať.

Dnes je jedným najlojálnejších krajín pre židov práve Nemecko. Môžete tam nájsť celú škálu inštitúcií, ktoré uchovávajú dokumenty z obdobia Šoa a učia o nich nové generácie. My to robíme tiež.

A teraz k prvej časti vašej otázky, v ktorej zaznieva to, že ako je možné, že sa náboženstvá so svojimi predpismi robiť dobro, byť milosrdní, v rôznych momentoch dejín ocitli až v agresívnych náboženských vojnách.

Odpoveďou je fakt, že náboženstvá sa miešajú s politikou a inými záujmami. Vzniká z toho veľmi nebezpečný koktejl, povedal by som.

Pri istej príležitosti som povedal pápežovi Františkovi: Vieš, kresťanstvo stratilo veľa zo svojej prvotnej čistoty. A to v momente, keď sa stalo náboženstvom impéria za čias rímskeho cisára Konštantína.“

Človek – veľmi osobitá bytosť

X V ekonomicky vyspelých krajinách ako sú USA, Európa, Japonsko zaznamenávame odklon od tradičných prejavov náboženstva – obľubu nadobúdajú alternatívne formy. Náboženstvom sa stáva aj to, ako človek vyzerá, čo je… teda móda, stravovacie návyky. Aký je váš obraz Boha?

„O živote a o Bohu musíme začať hovoriť úplne jednoduchým spôsobom. Zároveň jasne a inteligentne. V prvom rade musím poukázať na to, že osobný život má zmysel. Ža naša existencia nie je nejakým kapricom, náhodou kdesi v zabudnutí prírody, ale že ide pri nej o neporovnateľne viac.

Musíme hovoriť o spirituálnom rozmere života, ktorý si zaslúži pozornosť človeka, ktorý si zaslúži hlbší vhľad.

Na začiatku nemôžu byť ceremónie, náboženské praktiky, ako sa to deje tak u nás židov, ako u kresťanov. Prvé miesto, ako to vnímam ja, patrí vedomiu spirituálneho. Že nie všetko je len zábava či sex. Všetko musí byť prepojené láskou.

Na mladých sa rád obraciam aj takto: Prosím vás, zahľadte sa do svojho vnútra a všimnite si, že ste veľmi osobité bytosti.

X Zo Slovenska si odnesiete čestný doktorát. Keď budete hovoriť s pápežom Františkom, čo mu poviete o Slovensku? Akú krajinu ste tu našli?

„Nemôžem hovoriť o celej krajine, ale to čom som videl a zažil, našiel som tu veľmi dobrých ľudí, ktorí bojujú za to isté, čo on: za hodnoty a posolstvá, ktoré z nás urobia prínos pre budúcnosť ľudstva., aktuality.sk

X X X

Sociálni netvori prídu po nás, vyhlásil na odľahčenie Ódor. Vyrovnaného rozpočtu, kríz a šetrenia sa neobáva

Nová vládna garnitúra premiéra Ľudovíta Ódora bude na čele štátu zatiaľ len do predčasných volieb v septembri. To je však podľa neho dostatok času na to, aby si určili aj dlhodobé priority. Medzi ne patrí udržanie a prilákanie talentov, profesionálne riadenie eurofondov a pomoc slabším. Ódor si priznal, že dlhodobé ciele sa zrejme nestihnú naplniť, ale chcú ich rozpracovať a diskutovať o nich s politickými stranami.

 Ľudovít Ódor v pondelok prevzal úrad vlády z rúk Eduarda Hegera (Demokrati). Heger mu daroval magnézium na „pevné nervy“.

 Napriek tomu, že ho čaká šetrenie, krízy a vízia vyrovnaného rozpočtu, neobáva sa, že jeho kabinet si verejnosť zapamätá ako vládu sociálnych netvorov. „Pravdepodobne rozpočet príjme nasledujúca vláda, nie my. Takže oni budú tí netvori,“ ozrejmil Ódor s úškrnom. V zapätí dodal, že odpoveď bola „na odľahčenie“.

„Pre nás je dôležité pripraviť taký rozpočet, ktorý budú vedieť rešpektovať aj budúce vládne strany, budúca koalícia. A práve preto sa budeme snažiť predstaviť akúsi mozaiku, akejsi lego kocky, z čoho sa dá ten rozpočet postaviť,“ spresnil. Dodal, že ak ďalšia vláda bude mať preferenciu riešiť to na strane príjmov, bude si môcť vybrať aj na strane príjmov aj na strane výdavkov.

„Pravdepodobne, naša úloha bude ešte o niečo náročnejšia. Budeme musieť pripraviť väčší jedálny lístok, väčší balíček, aby si potom jednotlivé strany vedeli vybrať na základe svojich vlastných politických preferencií,“ vyhlásil Ódor.

Nateraz z diskusií s politickými stranami nevylúčil nikoho. „Ak bude záujem o konštruktívnu diskusiu, apriori v prvom rade nevylučujem nikoho,“ odpovedal nový premiér na otázku, či na rokovania pozve aj predsedu Smeru Roberta Fica.

Politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV vidí práve rozpočet ako najväčšiu výzvu pre kabinet odborníkov. „Nový kabinet bude musieť v prvom rade začať práce nad zákonom o štátnom rozpočte. Je to v jeho kompetencii. Tento zákon však môže implikovať aj prijímanie iných zásadných zákonov a politických rozhodnutí o zásadnom politickom a ekonomickom smerovaní štátu. Pokiaľ vláda nedostane v parlamente dôveru, zdedí ich nový kabinet, ktorý vzíde z parlamentných volieb. Zásadnou úlohou vlády je znižovanie deficitu štátneho rozpočtu, čo bude veľmi bolestivé,“ podotkol Marušiak.

Pripomenul, že prezidentke Zuzane Čaputovej sa podarilo spoločnosť politicky upokojiť len čiastočne a aj to zrejme iba na krátky čas. „Prezidentke sa nepodarilo zabezpečiť, aspoň zatiaľ, parlamentnú väčšinu pre novú vládu. Naopak, pokiaľ bude vláda bez parlamentnej väčšiny, chaos sa môže iba prehĺbiť,“ zdôraznil politológ.

 Odórov kabinet podľa neho prináša vládu odborníkov, ale aj prenesenie zodpovednosti za vládnutie od strán bývalej koalície na vládu a samozrejme na prezidentku. Historicky prvá vláda odborníkov má možnosť ukázať ako sa dá štát riadiť bez politických vplyvov. Podľa Marušiaka to však nebude to začiatok konca politických nominantov na kľúčové rezorty.

„Riadiť štát bez politických vplyvov je dosť nebezpečné. Riadenie štátu je výsostne politická záležitosť a interpretovať politiku ako nejaké zlo je nebezpečné uvažovanie, pretože smeruje k delegitimizácii demokracie v prospech technokraticko-autoritatívnych riešení,“ upozornil. Skonštatoval, že politický pluralizmus je založený na systéme politických strán a „nič lepšie zatiaľ nebolo vymyslené“. „Všetky iné riešenia viedli k autoritarizmu,“ uzavrel Marušiak./agentury/

X X X

Ódor sa ujal funkcie. Premiér predstavil priority vlády a kabinet

 Nový premiér Ľudovít Ódor si prevzal od svojho predchodcu Eduarda Hegera Úrad vlády SR. Urobil tak po tom, ako ho prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie. „Našou devízou bude, že sa nemusíme hádať v priamom prenose, nemusíme sa vybíjať v priamom prenose,“ skonštatoval Ódor.

 Krátkodobými prioritami nového premiéra sú zabezpečenie riadneho chodu štátu do predčasných parlamentných volieb, príprava zodpovedného rozpočtu na budúci rok a proeurópska zahraničná politika. Za priority v prospech budúcnosti Slovenska označil efektívne využívanie európskych peňazí, udržanie talentovaných ľudí v krajine a pomoc slabším. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej konferencii.

 „Je dôležité, aby sme definovali len zopár priorít a tie aby sme vedeli aj dodržať. Popritom budeme riešiť všetko, čo život prináša,“ skonštatoval premiér. Ako vysvetlil, všetkých členov vlády požiadal o definovanie troch priorít súvisiacich s aktuálnym problémami a troch týkajúcich sa budúcnosti Slovenska. Tie chce kabinet rozpracovať a prediskutovať s politickými lídrami, hoci ich nebude môcť uviesť do života. Svoje priority predstaví vláda podrobnejšie v programovom vyhlásení.

 Ódor pomenoval aj päť princípov, ktorými sa chce jeho vláda riadiť. Priniesť chce pokoj, stabilitu a kultivovanú diskusiu. Dôraz bude klásť aj na odbornosť. Ako načrtol premiér, jeho kabinet má veľkú ambíciu posunúť krajinu dopredu. Pre novú vládu je dôležitá aj budúcnosť. Ďalším princípom je spájanie, nechce otvárať citlivé kultúrno-etické témy. „Budeme prinášať témy, ktoré nás spájajú, kde máme všetci spoločný záujem,“ avizoval premiér. Na záver podčiarkol službu krajine. Kabinet chce zabezpečiť kontinuitu na začiatku aj po konci svojho pôsobenia.

Zdôraznil, že ministri budú mať voľné ruky pri výbere štátnych tajomníkov. Za dôležité tiež považuje pripraviť taký návrh štátneho rozpočtu, ktorý bude rešpektovať aj budúca vládna koalícia./agentury/

X X X

V Iráne vykonali ďalšie popravy bez verdiktu súdu

V Iráne v pondelok popravili piatich ľudí, ktorí boli odsúdení za „ozbrojené pašovanie drog, informovala agentúra AFP, ktorá sa odvolala na miestne justičné zdroje. K popravám obesením došlo po tom, ako príslušné súdne verdikty odobril aj iránsky najvyšší súd.

Týmito popravami sa počet ľudí popravených za menej ako týždeň v súvislosti s pašovaním drog zvýšil na osem, doplnila AFP. Minulú stredu bol totiž trest smrti vykonaný nad tromi odsúdenými členmi drogového kartelu.

K poprave trojice odsúdených došlo len deň po tom, ako vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk v utorok upozornil, že Irán tento rok každý týždeň popraví – v priemere – viac než desať ľudí.

AFP dodala, že tento rok bolo v Iráne popravených už viac ako 210 osôb – väčšina z nich za drogové trestné činy. Vo vyhlásení OSN sa však uvádza, že skutočný počet popravených je pravdepodobne oveľa vyšší.

Mimovládna nezisková organizácia Iránske ľudské práva (IHR) so sídlom v Nórsku a organizácia Spoločne proti trestu smrti (ECPM) sídliaca v Paríži vo svojej spoločnej správe zverejnenej v apríli konštatovali, že vlani bolo v Iráne popravených najmenej 582 ľudí, čo je najvyšší počet popráv v tejto krajine od roku 2015 a výrazne viac ako 333 popráv zaznamenaných v roku 2021.

Aj podľa iných skupín venujúcich sa ochrane ľudských práv – vrátane Amnesty International – popraví Irán ročne viac ľudí ako ktorákoľvek iná krajina – s výnimkou Číny, aktuality.sk

X X X

Žije. Lukašenko sa po piatich dňoch dohadov objavil na verejnosti

Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa v pondelok prvýkrát od 9. mája objavil na verejnosti. Jeho fotografiu v uniforme a tlačovú správu pre novinárov zverejnila Lukašenkova tlačová služba v pondelok v aplikácii Telegram.

 Bieloruský vodca Alexandr Lukašenko sa rozpráva s dôstojníkmi pri návšteve ústredného veliteľského stanovišťa vzdušných síl a síl protivzdušnej obrany v Bielorusku, pondelok 15. mája 2023.

Ako informovala stanica BBC, správe o Lukašenkovej návšteve na centrálne veliteľské stanovište vzdušných síl a síl protivzdušnej obrany predchádzalo niekoľko dní dohadov a fám o jeho zdravotnom stave.

Tie súviseli s Lukašenkovou účasťou na oslavách Dňa víťazstva v Moskve, keď nedokázal prejsť 300 metrov cez Červené námestie a namiesto chôdze použil elektrické auto. Vynechal aj neformálny slávnostný obed, ktorý usporiadal jeho spojenec prezident Vladimir Putin.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sleduje vojenskú prehliadku Dňa víťazstva pri príležitosti 78. výročia ukončenia druhej svetovej vojny na Červenom námestí v Moskve v Rusku, utorok 9. mája 2023.

Neskôr sa síce Lukašenko objavil na slávnostnom kladení kvetov v Minsku, ale svoj tradičný prejav k vojnovým veteránom nepredniesol – poveril tým ministra obrany.

Niektorí ruskí i bieloruskí novinári vo svojich spravodajských materiáloch komentovali, že Lukašenko počas vojenskej prehliadky na Červenom námestí „vyzeral zle“.

V nedeľu Lukašenko vynechal podujatia pri príležitosti Dňa vlajky, erbu a hymny Bieloruska.

Oficiálne miesta v Bielorusku Lukašenkovu neprítomnosť na verejnosti doteraz nekomentovali.

Jediným zdrojom, ktorý sa v týchto dňoch vyjadril k Lukašenkovmu stavu, bol poslanec ruskej Štátnej dumy Konstantin Zatulin, keď povedal, že s Lukašenkom sa nedeje „nič mimoriadne“ a že si len potrebuje „trochu oddýchnuť“.

BBC dodala, že Lukašenkov zdravotný stav nie je ani zďaleka témou, o ktorej je bieloruské vedenie ochotné informovať a diskutovať.

 Za posledných desať rokov sa oficiálne informácie o Lukašenkovom zdraví objavili len štyrikrát: keď podstúpil dve operácie toho istého kolena a ešte dvakrát, keď sa počas pandémie nakazil koronavírusom. Ochorenie COVID-19 malo uňho bezpríznakový priebeh./agentury/

X X X

Z právnej analýzy je neoficiálny právny názor. Naď je presvedčený, že darovať MiG-29 Ukrajine bolo správne

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) zverejní v pondelok na sociálnej sieti právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Ako zdôvodnil na tlačovej konferencii, svojmu nástupcovi chcel nechať „čistý stôl“. Naď však v apríli odmietol materiál zverejniť. Nepomohla ani žiadosť cez infozákon.

 Minister obrany v rozhodnutí o nezverejnení informácie z 25. apríla skonštatoval, že ministerstvo obrany požadovanou informáciou nedisponuje vôbec, daná informácia u povinnej osoby „neleží“ a povinná osoba s takou informáciou nepracuje.

„Žiadateľom požadovaná informácia sa nenachádza v žiadnej listinnej alebo elektronickej evidencii, resp. v registratúre povinnej osoby a teda sa nenachádza v jej dispozičnej sfére. Preto, aby mohla byť predmetná informácia sprístupnená, musela by byť povinnou osobou kvalifikovaným spôsobom spracovaná a vytvorená,“ zdôraznil Naď v rozhodnutí.

 Dnes však analýza existuje a má byť zverejnená. Exminister naďalej je presvedčený o správnosti rozhodnutia darovať stíhačky Ukrajine, ale aj o zákonnosti rozhodnutia.

„Tento dokument som odovzdal pred samotným rozhodnutím aj pánovi ministrovi spravodlivosti, ďalším členom vlády, podpredsedovi vlády pre legislatívu aj ministrovi zahraničných vecí. Všetci sa oboznámili s tým dokumentom a vyjadrili s ním súhlasné stanovisko aj ich ľudia a na základe toho bol spracovaný aj materiál na rokovanie vlády,“ vysvetlil Naď.

 Ide podľa neho o neoficiálny dokument – právny názor ľudí z rezortu obrany, ktorý mal slúžiť ako podklad pre rozhodnutie ministra. Očakáva, že aj po zverejnení analýzy pretrvajú rôzne právne názory. Jediný, kto sa môže k veci relevantne vyjadriť, je podľa exministra Ústavný súd SR. Analýza je anonymizovaná, aby spracovatelia neboli vystavení politickému tlaku.

Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú v marci schválila vláda Eduarda Hegera. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky.

Ako Slovensko darovalo Ukrajine sovietske stíhačky?

Dočasne poverenému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a dočasne poverenému predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (obaja Demokrati) sa v marci na medzinárodnej úrovni podarilo vyrokovať darovanie 13 sovietskych stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Rovnako sa im to podarilo obhájiť pred vládnym kabinetom aj na Slovensku. Sporné však zostáva dodržovanie ústavných pravidiel. Vláda chcela uzemnenými a vyradením stíhacími lietadlami pomôcť Ukrajine brániť sa pred agresorom, no poslanci parlamentu jej 15. decembra 2022 vyslovili nedôveru.

Prezidentka Zuzana Čaputová v decembri vládu odvolala a poverila ju dočasným výkonom pôsobnosti v obmedzenom rozsahu. Tým odvolaná vláda stratila aj kompetenciu rozhodovať o zásadných otázkach zahraničnej politiky. Tieto otázky by za ňu mal teda riešiť parlament, no poslanci sa k téme darovania stíhačiek mohli vyjadriť len na výboroch. Vláda sa rozhodla, že dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer (Demokrati) vystaví plnú moc rozhodnúť pre Naďa.

Naď zdôraznil, že podľa neho darovanie vojenského materiálu nie je zásadnou otázkou zahraničnej politiky. Je presvedčený, že darovaním vyradených lietadiel Slovensko len pokračuje v tom, na čom sa už dohodlo. Zásadná otázka zahraničnej politiky by sa podľa neho naskytla až vtedy, keby Slovensko chcelo prestať pomáhať Ukrajine. Podľa ústavného právnika Vincenta Bujňáka z Právnickej fakulty Univerzity Komenského ide pri vysvetľovaní Ústavy SR o monológ dočasne povereného kabinetu. „Ak odvolaná vláda tvrdí, že medzinárodná zmluva o darovaní vojenského materiálu susedovi vo vojne nie je zmluvou vojenskej povahy, minimálne by k tomu mala zverejniť právnu analýzu, ktorou argumentuje,“ zdôraznil./agentury/)

X X X

Expert: Erdogan nakoniec vyhrá. Voľby v Turecku boli slobodné, ale nie spravodlivé

V prvom kole tureckých prezidentských volieb zvíťazila úradujúca hlava štátu Recep Tayyip Erdogan. Porazil opozičného kandidáta Kemala Kilicdaroglua, hoci prieskumy naznačovali opačný scenár. „Aj v minulosti sme boli svedkami toho, že výskumom sa nepodarilo zachytiť skutočnú atmosféru v krajine. Keď Erdogan vyhrá aj v druhom kole, bude robiť to, čo doteraz. Bude nútiť všetky inštitúcie, aby sa podriadili jeho modelu vlády,“ povedal pre Pravdu Toni Alaranta, expert na Turecko z Fínskeho inštitútu pre medzinárodné vzťahy.

 Recep Tayyip Erdogan vládne Turecko 20 rokov. Najprv ako premiér, od roku 2014 ako prezident.

Keď robíme tento rozhovor, neúplné výsledky tureckých prezidentských volieb ukazujú, že súčasná hlava štátu Recep Tayyip Erdogan dostala 49,5 percenta hlasov a opozičný vyzývateľ Kemal Kilicdaroglu má okolo 44,9 percenta. Ako hodnotíte volebný proces v krajine? Môžeme týmto výsledkom dôverovať?

Už sú to v zásade konečné výsledky a 28. mája pôjdu kandidáti do druhého kola. Vyzeralo to tak takmer už od začiatku, keď prichádzali výsledky a tretí kandidát Sinan Ogan mal podporu okolo piatich percent. Nemôžem povedať, že by som vnímal nejaké veľké problémy týkajúce sa sčítania hlasov. Tým mám na mysli niečo také, čo by to zmenilo výsledky. Jediným zásadnejším momentom bolo, že erdoganovci požadovali opätovné rátanie hlasov v okrskoch, v ktorých víťazil Kilicdaroglu. Ale to bola len zdržovacia taktika, podvody sa nediali. Výsledkom teda môžeme dôverovať.

Kemal Kilicdaroglu, opozičný vyzývateľ prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Prekvapili vás? V porovnaní s prieskumami mal Erdogan asi o niečo lepší výsledok, ale najmä môžeme povedať, že Kilicdaroglu je na tom horšie.

Nie som veľmi prekvapený. Priznám sa, že som pochyboval o presnosti prieskumov. Aj v minulosti sme boli svedkami toho, že sa im nepodarilo zachytiť skutočnú atmosféru v krajine. Ale určite sa dá povedať, že výsledok prvého kola vníma Kilicdaroglu ako sklamanie. Vyzerá to tak, že nebol schopný získať aspoň časť hlasov konzervatívnejších voličov.

Prečo sa mu to nepodarilo?

Má to viacero príčin. Základným faktorom však je, že konzervatívny tábor je v Turecku vo väčšine. Veľa ľudí z neho priam spája svoju existenciu s prezidentom Erdoganom. Určite uprednostňujú, aby sa nič nezmenilo. Dokonca sú preto ochotní vydržať aj ekonomicky náročnú situáciu, ktorá vyplýva z vysokej inflácie. Títo ľudia pomohli Erdoganovi v tom, aby sa dve dekády udržal pri moci.

Pozrime sa na kampaň pred prvým kolom. Aké hlavné témy riešil Erdogan a aké Kilicdaroglu?

Opozičný kandidát sa usiloval zdôrazniť, že turecká ekonomika sa rúca a Erdogan nie je schopný to vyriešiť. Kilicdaroglu sa tiež spoliehal na to, že vytvorí širokú demokratickú platformu a nechcel sa obracať len na svojich tradičných voličov. Snažil sa ukázať, ako mu záleží na právnom štáte a základných právach občanov. Erdogan v prvom rade voličom pripomínal, čo všetko dokázal počas dvoch desaťročí pri moci. Poukazoval na vybudovanú infraštruktúru, na ekonomické úspechy z minulosti a na to, že Turecko pod jeho vedením zohráva oveľa výraznejšiu rolu na svetovej scéne. Samozrejme, Erdogan tvrdo útočil na Kilicdaroglua. Tvrdil, že Strana kurdských pracujúcich (PKK) a Gülenovo hnutie preferujú opozičného kandidáta.

Ako na to Kilicdaroglu reagoval? Erdogan obviňoval jeho stúpencov aj z toho, že podporujú homosexuálov.

Kilicdaroglu, samozrejme, vyhlásil, že, čo sa týka PKK, nikdy nebude akceptovať teroristické činy. Vo svojich prejavoch zdôrazňoval, že Turecko potrebuje lídra, ktorý sa bude zaujímať o všetkých občanov a že v krajine žijú slušní a morálni ľudia bez ohľadu na ich politické názory, náboženskú príslušnosť či sexuálnu orientáciu. Kilicdaroglu sa v tomto usiloval vystupovať umiernene a racionálne. V zahraničí boli turecké voľby zasadené do rámca boja s autoritárstvom. Ale aj samotná Republikánska ľudová strana pod vedením Kilicdaroglua to používala. Už som povedal, že opozičný tábor sa usiloval vybudovať širokú demokratickú platformu s tým, že hovoril o návrate k parlamentnému systému vlády a podpore nezávislosti súdnictva a centrálnej banky. Bola to priama výzva pre prezidenta, lebo súčasný turecký politický systém je osobne nastavený na Erdogana. Ale keby aj Kilicdaroglu voľby vyhral, nebolo by jednoduché zaistiť vytvorenie dobre fungujúcej demokracie. Opozičná koalícia nemá jednotný pohľad na to, ako to urobiť. Bolo by pre ňu veľmi zložité vyriešiť kurdskú otázku, veď potrebuje podporu nacionalistov. Kilicdarogluova vláda by určite nebola prechádzka ružovou demokratickou budúcnosťou. Vo všeobecnosti má však opozícia záujem vytvoriť v krajine demokratickejší systém.

 Povedali ste, že výsledky volieb sa nedali sfalšovať. A celý proces hlasovania bol asi slobodný. Bol však aj spravodlivý? Pýtam sa vzhľadom na to, aký systém si Erdogan vybudoval vrátane ovládnutia časti médií.

Neboli to spravodlivé voľby. Erdogan má štrukturálne Turecko podchytené. Mohol sa spoľahnúť na mediálne pokrytie a využil všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii. Prispelo to k tomu, že bol favoritom volieb. A sú to dôvody, pre ktoré hovorím, že proces nebol spravodlivý. Samotné hlasovanie však bolo relatívne slobodné a pri sčítaní hlasov sa nevyskytli podvody.

Čo očakávate od druhého kola?

V parlamente bude mať s ultranaciona­listami väčšinu Erdoganova Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP). Dá sa povedať, že je to taký psychologický moment, ktorý tiež hovorí v prospech súčasného prezidenta. Predpokladám, že nás čakajú dva búrlivé týždne, keď útoky na Kilicdaroglua budú pokračovať. Samozrejme, uvidíme, koho podporí nacionalistický kandidát Ogan. Myslím si však, že hlasy jeho stúpencov získa skôr Erdogan. Kilicdaroglu by ich potreboval, ale bude to pre neho veľmi zložité.

 V tejto chvíli tvrdím, že áno.

Čo to urobí s tureckou domácou politikou, a ako sa bude Ankara správať na medzinárodnej scéne, najmä, čo sa týka ruskej vojny proti Ukrajine?

Na domácej pôde bude robiť Erdogan to, čo doteraz, s tým, že sa bude odvolávať na volebné víťazstvo. Bude nútiť všetky inštitúcie, aby sa podriadili jeho modelu vlády. Zároveň bude pokračovať v nie úplne vyhranenej politike toho, koľko kritiky Erdogana si Turci môžu dovoliť. Zostane to nejasné, aby bola z toho opozícia nervózna. Čo sa týka zahraničnej politiky, všetko svedčí o tom, že sa Erdogan bude naďalej snažiť o rovnovážny prístup k Rusku a Ankara bude chcieť zostať nezávislým hráčom na medzinárodnej scéne. Samozrejme, toto sa dá dosiahnuť rôznymi spôsobmi. Je možné, že Erdogan pristúpi k istej deeskalácii vzťahov so Západom a normalizácii kontaktov s hráčmi na Blízkom východe.

Keď ste spomenuli deeskaláciu vzťahov so Západom, pustí Erdogan Švédsko do NATO?

Vidím to tak, že tam smeruje, ale otázkou je, či sa to stane do júlového summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse. Tým si nie som istý. Ale povedal by som, že ak Erdogan vyhrá voľby, Švédsko sa do NATO dostane o niekoľko týždňov, maximálne mesiacov./agentury/

X X X

Nemeckí Turci volili viac Erdogana

Turci žijúci v Nemecku v nedeľných voľbách v drvivej väčšine podporili súčasného tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Nemecko je domovom najväčšej tureckej komunity mimo Turecka, podotkla vo svojej správe agentúra DPA. Zo sčítania takmer 98 percent hlasovacích lístkov odovzdaných tureckými voličmi v Nemecku vyplýva, že Erdogan získal približne dve tretiny hlasov, informovala agentúra DPA odvolávajúca sa na štátnu tlačovú agentúru Anadolu.

Podľa predbežných údajov v Nemecku hlasovalo za Erdogana asi 65,4 percenta voličov, zatiaľ čo jeho hlavný súper, opozičný líder Kemal Kiličdaroglu, dostal podporu od 32,6 percent voličov.

Turecká Najvyššia volebná komisia v pondelok zverejnila predbežné, takmer kompletné výsledky nedeľňajších prezidentských volieb, z ktorých vyplýva, že Erdogan získal 49,51 percenta hlasov a Kiličdaroglu skončil druhý s 44,88 percentami hlasov. Tretie miesto s 5,17 percentami obsadil pravicový kandidát Sinan Ogan.

Ani zvyšných niečo vyše 35-tisíc dovtedy nespočítaných hlasov však nič nezmení na tom, že ani jeden z kandidátov nezískal viac než 50 percent hlasov potrebných na víťazstvo už v prvom kole prezidentských volieb. O tom, kto sa stane prezidentom, tak rozhodne druhé kolo volieb, v ktorom sa 28. mája stretnú Erdogan a Kiličdaroglu, aktuality.sk

X X X

Mikuláš Dzurinda môže získať nečakanú posilu. Vďaka hádke v Aliancii

Most-Híd odmieta Györgya Gyimesiho na kandidátke Aliancie. Ak sa tam objaví, budú to považovať za porušenie stanov.

Návrat Mikuláša Dzurindu do straníckej politiky neprebehol práve hladko. V predvolebných prieskumoch nebodoval, Modrá koalícia sa mu rozpadla skôr, ako začala fungovať a pri takzvanom spájaní pravice zostali jeho Modrí na okraji záujmu.

No teraz môže vďaka hádkam v strane Aliancia získať nečakaného spojenca – členov platformy Most-Híd.

Dôvody rozkolu

Strana Aliancia sa skladá z troch bývalých menšinových strán: SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť. Vznikom Aliancie trojica strán formálne zanikla, no existenciu si zachovali vo forme platforiem. A dnes sa členovia jednej z nich – Mostu-Híd – začnú pravdepodobne chystať na odchod.

Dôvodom je zaangažovanie bývalého poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho. Platforma SMK sa s ním v sobotu definitívne dohodla, že môže kandidovať za Alianciu zo 150. miesta. Most-Híd je však radikálne proti. Podľa nich stelesňuje vulgarizáciu politiky a matovičovský populizmus.

Členovia platformy sú preto na odchode. Definitívne rozhodnutie padne v pondelok večer, keď budú strany rokovať o podobe kandidátky. Podľa našich informácií sa už medzičasom predstavitelia Mosta a Modrých stretli a diskutovali o možnej spolupráci. Oficiálne sa k tomu žiadny z predstaviteľov nevyjadruje.

SMK chcelo rozšíriť ponuku

V Moste považujú angažovanie Gyimesiho za podvod. SMK zas hovorí, že sa snaží posilniť popularitu strany, ktorej preferencie sa zasekli zhruba na dvoch percentách, a že podľa dohody patrí 150. miesto práve im.

„Pán Gyimesi je stelesnením matovičovského populistického štýlu politiky, ktorý Most-Híd dlhodobo odmieta. My nechceme, aby naša strana išla týmto smerom. Ak páni Forró (predseda Aliancie, pozn. red.) a Berényi (predseda platformy SMK, pozn. red.) na dnešnom zasadnutí republikového grémia budú trvať na tom, aby Aliancia odovzdala kandidátku, s ktorou Most-Híd nesúhlasí, čím by porušili stanovy strany, jednoducho nebudeme mať inú možnosť,” komentoval predseda platformy Most-Híd Konrád Rigó.

Šéf platformy SMK József Berényi hovorí, že cieľom dohody s Gyimesim bolo rozšíriť ponuku pre voličov. Domnieval sa, že takýto krok všetci privítajú. Nestalo sa.

Berényi preto odkázal na staré sváry, ktoré sa vznikom Aliancie pokúsili politici maďarskej menšiny preklenúť. „Oni to majú v DNA, keď sa im nejaká personálna politika nepáči, tak odídu,” hovorí Berényi s odkazom na rok 2009, keď vznikol Most-Híd. Udialo sa tak po tom, čo sa v roku 2007 stal predsedom SMK Pál Csáky. Časť strany na čele s Bélom Bugárom vtedy odišla a založila konkurenčnú, liberálne ladenú stranu.

Predseda proti platforme

Berényi si myslí, že jeden nápad by rozpad Aliancie mohol zvrátiť. Večer chce navrhnúť, aby o Gyimesim tajne hlasovala Republiková rada strany. Vopred by sa všetci mali zaviazať, že výsledok hlasovania budú rešpektovať.

Pokiaľ by takýto návrh prešiel, má veľkú šancu na úspech. SMK, ktorého drvivá väčšina delegátov podporuje, má v orgáne 35 hlasov zo 70. Most-Híd 21 a Spolupatričnosť 14. Stačí teda presvedčiť pár jednotlivcov a SMK vyhrá.

To si uvedomuje aj vedenie Mosta. Poukazujú na to, že Berényiho nápad je pokusom obísť dohodnuté mechanizmy. „Rozhodujúce slovo v prípade kandidátky má republikové grémium a nie republiková rada. Dohodu v grémiu chcú nahradiť tým, že nás chcú prevalcovať jednoduchou väčšinou, čo považujem za politické pokrytectvo,” hovorí Rigó.

Predseda Aliancie Krisztián Forró postoj „mosťákov“ kritizuje a ich odchod vidí skepticky. „Platforma Most-Hid nemôže odísť z Aliancie. Môžu odísť iba jednotlivci. V najbližších dňoch sa dozvieme, ktorí to myslia s toleranciou vážne, a ktorí iba hovoria o nej, ktorí sú za jednotu, a ktorí ju chcú vystúpením rozbiť,” reagoval Forró., aktuality.sk

X X X

Minister Palkovič: Ako patológ prichádzam na záver

V pondelok predstavil svoj kabinet nový slovenský premiér Ľudovít Ódor. Medzi ministrami sa objavili aj mená bývalých štátnych tajomníkov. Jedným z nich je aj Michal Palkovič, ktorý z postu štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva prešiel na ministerskú stoličku. Keď sa dostal k slovu, ako posledný minister s úsmevom poznamenal, že je patológ a tí prichádzajú na záver.

 Na snímke minister zdravotníctva Michal Palkovič podpisuje menovací dekrét počas vymenovania novej vlády odborníkov v Prezidentskom paláci v Bratislave v pondelok 15. mája 2023.

 Novovymenovaní ministri na Úrade vlády predstavovali svoje priority. Medzi Palkovičove jednoznačne patrí nový platobný mechanizmus pre nemocnice. DRG systém, teda klasifikačný systém, podľa ktorého sa určuje koľko jednotlivé hospitalizačné zákroky stoja, je podľa neho potrebné pripraviť tak, aby bol od začiatku roka 2024 akcieschopný a reflektoval na ich potreby.

Palkovič chce tiež pokračovať v realizácii projektov z plánu obnovy. Dôraz chce klásť i na optimalizáciu siete nemocníc. Rezort začal podľa neho pripravovať aj optimalizáciu siete záchranných zdravotných služieb. „Tak aby ďalšia vláda mohla urobiť efektívnejšie rozhodnutia,“ doplnil. Poukázal tiež na potrebu dodržiavania rozpočtovej vyhlášky. „Aby bol dodržiavaný obchodno-finančný plán Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby sme podporili aj ambulantný sektor tak, aby dostal to, čo mu patrí, a v neposlednom rade centralizovali aj riadenie nemocníc, čím sa zefektívni ich chod do budúcna,“ dodal.

 Palkovič sa po odchode Lengvarského z postu ministra zdravotníctva stal štátnym tajomníkom rezortu a Heger ho poveril, aby rezort spravoval. Pôsobil ako zástupca predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Palkovič sa počas pôsobenia vo funkcii zástupcu osvedčil ako skúsený odborník v oblasti medicíny, ale aj ako kvalitný manažér.

V roku 2021 sa mu spolu s predsedníčkou úradu Renátou Bláhovou podarilo naštartovať niekoľko dôležitých projektov a niektoré z nich aj úspešne dokončiť. Najdôležitejšie bolo zastavenie cenovej špirály súkromných organizátorov prehliadok mŕtvych, kde hrozilo neefektívne odliatie miliónov eur ročne, ako aj reorganizácia pobočiek vrátane ich konsolidácie.

 V roku 2022 sa v spolupráci s ministerstvom investícií naplno rozbehol projekt zameraný na digitalizáciu prehliadok mŕtvych tiel – „e-prehliadky“. ÚDZS uviedol, že projekt je ohrozený pre problémy v komunikácii medzi MIRRI, MZ SR a Národným centrom zdravotníckych informácií. Študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, má titul a atestáciu z odboru patologickej anatómie a súdneho lekárstva a verejného zdravotníctva. Na ÚDZS vykonáva pitvy a skúmal aj ochorenie covid./agentury/

X X X

Naď zverejní právnu analýzu k darovaniu stíhačiek Ukrajine, nástupcovi chce nechať „čistý stôl“

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zverejní v pondelok na sociálnej sieti právnu analýzu k darovaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Ako zdôvodnil na tlačovej konferencii, svojmu nástupcovi chcel nechať „čistý stôl“.

Naďalej je presvedčený o správnosti rozhodnutia darovať stíhačky Ukrajine, ale aj o zákonnosti rozhodnutia.

„Tento dokument som odovzdal pred samotným rozhodnutím aj pánovi ministrovi spravodlivosti, ďalším členom vlády, podpredsedovi vlády pre legislatívu aj ministrovi zahraničných vecí. Všetci sa oboznámili s tým dokumentom a vyjadrili s ním súhlasné stanovisko aj ich ľudia a na základe toho bol spracovaný aj materiál na rokovanie vlády,“ vysvetlil Naď.

Ide podľa neho o neoficiálny dokument – právny názor ľudí z rezortu obrany, ktorý mal slúžiť ako podklad pre rozhodnutie ministra. Očakáva, že aj po zverejnení analýzy pretrvajú rôzne právne názory. Jediný, kto sa môže k veci relevantne vyjadriť, je podľa exministra Ústavný súd SR. Analýza je anonymizovaná, aby spracovatelia neboli vystavení politickému tlaku.

Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub je predmetom medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorú v marci schválila vláda Eduarda Hegera. Viacerí politici i právnici tvrdili, že dočasne poverený kabinet nemal oprávnenie darovať migy, keďže to považovali za zásadnú otázku zahraničnej politiky, aktuality.sk

X X X

Autobus plný maďarských dôchodcov a rumunský kamión. Je za tragickou nehodou mikrospánok?

Maďarský autobus plný ľudí na diaľnici D2 pri Kútoch zrejme v plnej rýchlosti vpálil do zadnej časti kamióna, ktorý vychádzal z odpočívadla a chcel sa pripojiť na diaľnicu. Podľa medializovaných informácií stál rumunský kamión v odstavnom pruhu len necelú minútu, keď došlo k zrážke. Cestujúcich tvorili maďarskí seniori, ktorí smerovali z Miškovca na rekreáciu do Prahy. Jeden človek zahynul a 59 ich utrpelo zranenia.

 Prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek potvrdil, že išlo o autobus s maďarskými turistami. Nehoda sa stala pri výjazde autobusu z odpočívadla, vodič kamiónu nie je zranený. Šofér autobusu podľa informácií TV JOJ pravdepodobne zaspal. ​Po zrážke zostala polovica autobusu zakliesnená v kamióne.

 Univerzitná nemocnica Bratislava v súvislosti s nehodou aktivovala traumatologický plán. Prijala desať pacientov, z toho osem v kritickom stave, informoval riaditeľ nemocnice Alexander Mayer. Ďalších zranených ošetrili v nemocniciach v Malackách, Trnave a Skalici. Trinásť ľudí utrpelo ťažké poraneniam, osem ľudí má stredne ťažké zranenia.

„Rozsah zranení je skutočne alarmujúci. Sú to polytraumy, ľudia, ktorí vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu, sú tam rozsiahle traumatické zmeny tváre, panvy, dolných končatín vyžadujúce si okamžitú intervenciu, ktorú pacienti dostali,“ povedal minister zdravotníctva Michal Palkovič. Ozrejmil, že prvé hlásenie o nehode dostali záchranári o 10.33 h a do desiatich minút dorazila na miesto prvá záchranárska posádka a o 11.17 h už odvážali prvého pacienta do UNB.

Na mieste zasahovalo dokopy 12 pozemných ambulancií záchranárov a tri vrtuľníky, ktoré sa niekoľkokrát otočili, ozrejmila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) Alena Krčová. Zdôraznila, že nešlo o bežnú udalosť. Okrem jednej obete sa zo 60 účastníkov nehody „13 osôb zranilo ťažko, osem utrpelo stredne ťažké poranenia a 38 osôb sa zranilo ľahko alebo neutrpelo žiadne poranenia,“ spresnila.

 Minister vnútra Ivan Šimko nekomentoval, kto je za nehodu zodpovedný. Polícia okolnosti zrážky vyšetruje. Dychové skúšky na zistenie prítomnosti alkoholu v organizme vodičov boli negatívne.

 Prezidentka Zuzana Čaputová zaslala maďarskej prezidentke Katalin Novákovej sústrastný telegram .

„Prezidentka prijala správu o tragickej nehode, ktorá si vyžiadala stratu ľudského života a mnoho zranených, s hlbokým zármutkom. V mene občanov SR, ako aj v mene svojom vyjadrila Maďarsku, ale najmä rodine a blízkym obeti úprimnú sústrasť a zraneným zaželala rýchle uzdravenie,“ priblížil Lukáš Laczko z odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR./agentury/

X X X

Prečo Budweiser Budvar nezmenil receptúru už viac ako 127 rokov? Poznáme odpoveď!

Vedeli ste, že ležiak Budweiser Budvar Original sa stále varí podľa receptúry, ktorá má už viac ako 127 rokov? Úplne rovnaký ležiak ako pred mnohými rokmi si vychutnajú spotrebitelia aj dnes.

 Budweiser Budvar Original je najpredávanejšie české pivo vo svete, jeho originálnu chuť si doprajú pivári až v 80 krajinách sveta. Aj Slováci ho mimoriadne obľubujú, Budweiser Budvar Original je u nás druhý najpredávanejší český ležiak. Čo sa skrýva za úspechom prémiového piva z Českých Budějovíc?

Nie je tajomstvo, že Slováci sú čoraz otvorenejší pivným štýlom zo zahraničia a neváhajú vyskúšať aj netradičné pivné špeciály. V prípade prémiových ležiakov ako je Budweiser Budvar Original sú však naši pivári nekompromisní. V neistej dobe, kvôli ktorej Slováci opatrne otvárajú peňaženky aj pri nákupe piva, dávajú čoraz viac prednosť prémiovému a kvalitnému pivu. A aj preto predaj Budvaru na Slovensku neustále rastie.

Tajomstvo Budvaru? Tradičná receptúra, kvalitné suroviny a až 90 dní zrenia

Budějovický Budvar je český národný pivovar, ktorý vlastní Česká republika, a v prenesenom význame slova 10,5 milióna občanov. V porovnaní s nadnárodnými korporáciami to prináša niekoľko konkurenčných výhod. „Nekompromisne trváme na vysokej kvalite nášho piva. Ako jeden z posledných veľkých pivovarov varíme pivo tradičným spôsobom výhradne iba v Českých Budějoviciach, z dokonalo čistej vody z vlastných artézskych studní. Pre zachovanie unikátnej chuti používame celé hlávky Žateckého Červeňáku, chmeľu, ktorý je jednou z najtradičnejších a najkvalitnejších odrôd na svete. Vyznačuje sa zriedkavou vyváženosťou horkosti a arómy, ktorá charakterizuje chuť ležiaka Budweiser Budvar Original. Tú rôzne granuláty, ktoré používajú iné pivovary nikdy nenahradia,“ vysvetľuje Ivan Schwarz, Regional director EMEA spoločnosti Budweiser Budvar a dodáva: „Špičkový sladový jačmeň pre nás pestujú na Morave v oblasti Haná.“

O Budějovickom Budvare je známe, že pivo necháva ležať až celých 90 dní. Pritom ukazuje, že aj keď si ide vlastnou cestou, na ktorej kladie dôraz na maximálnu kvalitu a dokonalý chuťový zážitok spotrebiteľov, neustále zvyšuje objem výroby a vývozu do zahraničia.

 Rôznym chutiam Slovákov vyhovie vyvážená ponuka ležiakov z Budějovíc

Budweiser Budvar Original je vlajková loď z Českých Budějovíc, vďaka vyváženej ponuke ale pivovar dokáže pokryť širokú chuťovú škálu rôznych pivárov. Fanúšikov horkosti poteší ležiak Budvar 33, v ktorom je použitý chmeľ Agnus, jedna z najhorkejších odrôd chmeľu na svete. Netradičný Budvar Tmavý ležiak je výnimočný svojou unikátnou receptúrou, vďaka ktorej nie je presladený a jeho chuť dáva vyniknúť jemným karamelovým a kávovým podtónom. Tradičná budějovická „desítka“ Budvar Výčepní patrí ku klasike, ktorá je u nás dobre známa a obľúbená. Ponuku uzatvára Budvar Nealko, ktorý sa varí rovnakým tradičným spôsobom zo žateckého chmeľu, moravského sladu a vody z artézskych studní. S jedinou výnimkou – proces kvasenia sa zastaví skôr, preto kvasinky nevytvoria toľko alkoholu.

 Kdekoľvek vo svete si Budweiser Budvar Original kúpite, všade bude chutiť rovnako

Pivovaru Budějovický Budvar sa posledné roky mimoriadne darí. Stal sa najväčším českým exportérom piva, v uplynulom roku vyviezol viac ako 1,3 milióna hektolitrov ich obľúbeného ležiaku. Fľašu Budweiser Budvar Original s tradičným logom nájdu pivári v obchodoch a baroch až v 80 krajinách sveta. „České pivo má vo svete cveng, zahraniční pivári ocenia jeho kvalitu a výnimočnú chuť aj v takých krajinách, ako je Jordánsko, Azerbajdžan, Irak, Vietnam, či Izrael. No ak dostanete chuť na náš ležiak trebárs na dovolenke na ostrove Reunion, môžete si ho dopriať aj tam,“ dodáva Ivan Schwarz. Najvzdialenejším trhom pre Budvar je dlhodobo Austrália.

Budějovický pivovar predáva svoj exportný ležiak pod tromi značkami, pričom stále ide o rovnaké pivo. „Stoja za tým dlhoročné patentové spory o ochrannú známku Budweiser, ktoré vedieme s americkým pivovarom,“ vysvetľuje Ivan Schwarz. Česi vyhrali až 75% uzatvorených sporov, vďaka tomu je vo väčšine krajín sveta známy Budweiser Budvar Original. Do Severnej a Južnej Ameriky a do Juhoafrickej republiky sa však dodáva pod značkou Czechvar. V niektorých krajinách je zase dostupný pod značkou Budějovický Budvar, napríklad v Švédsku, Austrálii, či Spojených Arabských Emirátoch. „Patentové spory prinášajú aj paradoxy. Zatiaľ čo v Írsku nájdete Budějovický Budvar, v Anglicku je to Budweiser Budvar. Vo fľaši je pritom úplne rovnaké kvalitné české pivo,“ dodáva Ivan Schwarz.

Tri rôzne značky, rovnaký prémiový ležiak – či už je to Budweiser Budvar Original, Budějovický Budvar alebo Czechvar, je to pivo, ktoré sa varí a exportuje výhradne z Českých Budějovíc, vyrába sa z celých hlávok žateckého chmeľu, z výnimočného moravského sladu a zreje až 90 dní!. /agentury/

X X X

Fico zverejnil uniknuté video z Dubaja. Sulík kričí, že treba vypiť celý bar

Predseda Smeru v nedeľu sľuboval, že zverejní „dôkaz proti Sulíkovi“ v súvislosti s výstavbou Expo v Dubaji. V pondelok poobede zverejnil krátke video, kde sa predseda SaS Richard Sulík zabáva spolu s nemeckým celebritným párom Geissovcov.

 Kauza Expo v Dubaji znova oprášil dnes už exminister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati), ktorý našiel pohľadávky a záväzky v objeme milión eur. Medzi inými boli nezaplatený účet 54-tisíc eur za reštauráciu či 180-tisícové pohľadávky za apartmány.

 Fico video zverejnil s popisom, že liberáli „v Dubaji mľaskali, že ich bolo počuť až na Slovensko“. Krátke video ukazuje Sulíka a poslankyňu SaS Janku Bittó Cigánikovú spolu s Geissovcami. Fico nepovedal, odkiaľ ho má a na krátkom 40-sekundovom videu Sulík predstavuje Bittó Cigánikovú a Geissovcov. Sulík na videu hovorí, že „máme dosť ťažkú úlohu. Dnes treba vypiť bar“.

„Zatiaľ môžem konštatovať, že nám tu ostal jeden veľký bordel v dokladoch. Nevydokladované výdaje a použitie štátneho majetku v sumách stoviek tisíc eur. Na druhej strane sú tu údajné pohľadávky za údajne poskytnuté služby a neviem čo všetko v rádoch desiatkach a stovkách tisíc eur,“ povedal minulý týždeň o kauze Expo v Dubaji Hirman.

Pozrite si, aké nezrovnalosti našiel Hirman po Sulíkovi v súvislosti s Expo v Dubaji.

Saska chystá reakciu, na utorok zvolali tlačovku s názvom „Upozornenie pre nového ministra hospodárstva + reakcia na Expo Dubaj“./agentury/

X X X

Rusi opäť kritizujú zákaz štartu na MS v hokeji 2023: Ako sa víťazi môžu nazvať majstri sveta?

Rusko a Bielorusko chýbajú na MS v hokeji pre inváziu na Ukrajine už druhý rok po sebe. Namiesto účasti v elitnej kategórii odohrali proti sebe šesť prípravných zápasov. Pred šampionátom sa s ruským výberom do 25 rokov stretol aj Kazachstan.

 Kazachstan vstúpil do MS výhrou 4:3 nad Nórskom po samostatných nájazdoch, následne prehral s Českom 1:5. Pred šampionátom prišiel o štvoricu legionárov, ktorým vláda odmietla predĺžiť občianstvo.

Do Rigy sa nedostal ani tréner Andrej Skabelka, pretože mu pobaltská krajina pre jeho bieloruský pôvod neudelila víza. Nahradil ho Galim Mambetalijev.

 „V príprave nám Kazachstan nedal ani gól, ale hráči boli nadšení, že si proti nám môžu zahrať. Zdá sa, že im to prospelo, dôstojne sme ich pripravili,” povedal pre ruský web Championat viceprezident ruskej hokejovej federácie a tréner ruského mužstva do 25 rokov Roman Rotenberg.

Doterajšia kvalita 86. majstrovstiev sveta v hokeji ho sklamala. Potešil ho však fakt, že mladí Rusi si môžu v prípravných zápasoch zahrať aspoň proti Bielorusku. „Oba tímy sú silné, hráme na vysokej úrovni. Všetci sú spokojní. Hráme lepší hokej, ako predviedli Američania či Fíni, ktorí išli po odchode hráčov z KHL výkonnostne dole, ale to je ich vec,” zhodnotil Roman Rotenberg.

 TURNAJ ICH NEZAUJÍMA

Negatívny názor na neúčasť svojej krajiny majú aj bývalí hokejisti. Trojnásobný zlatý medailista Sergej Fjodorov tohtoročné MS v Tampere a Rige ignoruje. „Turnaj nebudem sledovať, vôbec ma nezaujíma.”

Dvojnásobný olympijský víťaz z rokov 1984 a 1988 Alexander Koževnikov má rovnaký názor. Tvrdí, že účasť ruského národného mužstva by jednoznačne premiešala medailovým poradím. „Keby sme boli na šampionáte, určite hráme o zlato. Nechápem hráčov, ktorí sa po celkovom víťazstve budú nazývať majstri sveta,” povedal Alexander Koževnikov pre RB Sport.

Rusko a Bielorusko sa nepredstavia ani na najbližších majstrovstvách sveta v Prahe a Ostrave v roku 2024. Bývalý tréner Jurij Novikov tvrdí, že je potrebné nájsť spôsob ako vrátiť obe krajiny medzi elitu. „Musíme na nich zatlačiť. Majstrovstvá sveta sú mimoriadnou športovou udalosťou. S Ruskom, aj bez neho. Naša neúčasť víťazom zásluhy nezníži.”

 MS v hokeji 2021: Slovensko – Rusko: zľava brankár Alexander Samonov (Rusko) inkasuje úvodný gól z hokejky Miloša Kelemena. Uprostred sa teší Marián Studenič (Slovensko), vpravo sa prizerá Grigorij Dronov (Rusko)Zdroj: TASR

Ich posledná účasť sa datuje do roku 2021 v lotyšskej Rige. Rusko si pre dopingové škandály zahralo na šampionáte pod neutrálnou vlajkou a štatútom Ruského olympijského výboru, jeho cesta skončila už vo štvrťfinále, napriek výhre v základnej skupine. Na MS ich dokázalo zdolať iba Slovensko a Kanada.

Bielorusku sa turnaj vôbec nevydaril a skončil na predposlednom mieste. Z elitnej kategórie sa však nevypadávalo, a tak nebyť invázie na Ukrajinu, predstavilo by sa aj na šampionáte v roku 2022. Po vyhlásení zákazu ich v elitnej kategórii nahradilo Rakúsko a Francúzsko, aktuality.sk

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.