NATO najväčšie letecké cvičenie v histórii. Nemci protestujú. Scholz zámer rokovať s Putinom. Situácia v SR napätá, domácnosti horšie, vina Čaputovej

Stovky ľudí sa dnes zišli na demonštrácii pred základňou Wunstorf pri nemeckom Hannoveri, kde má v pondelok začať najväčšie letecké cvičenie v histórii NATO. Požadujú prímerie a diplomatické riešenie vojny na Ukrajine, informovala agentúra DPA.

 Leteckého cvičenia NATO Air Defender 23 v Nemecku sa zúčastní aj americká armáda. Protest pod heslom „Cvičte mier namiesto vojny“ zvolali mierové iniciatívy, podľa DPA bol napríklad transparent s nápisom: „Preč so zbraňami! Nie vojne! Odzbrojenie ihneď!“ Podľa údajov polície sa na demonštrácii zhromaždilo asi 300 osôb.

 Pod nemeckým vedením má byť cvičenie Air Defender 23 najväčšie v dejinách Severoatlantickej aliancie. Manévrov, ktoré sa budú odohrávať nad Nemeckom a časťami Severného a Baltského mora do 23. júna, sa zúčastní 25 štátov, Slovensko medzi nimi chýba: Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Japonsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Švédsko, Slovinsko, Španielsko, Česká republika, Turecko , Maďarsko, USA, Veľká Británia, informuje nemecká armáda na svojom webe.

Nasadených bude 250 lietadiel, ktoré podniknú okolo 2000 letov. Cvičenia sa má zúčastniť až 10 000 vojakov. Americká veľvyslankyňa v Nemecku Amy Gutmannová cvičenie označila za pôsobivú ukážku pripravenosti NATO.

X X X

 Nemecký kancelár Olaf Scholz vyjadril svoj zámer udržiavať kontakt s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a „čoskoro“ s ním uskutočniť rokovanie, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Scholz poznamenal, že s Putinom hovoril krátko po tom, čo pred 15 mesiacmi ruský prezident nariadil vojenskú inváziu na susednú Ukrajinu.

„Mám v úmysle to čoskoro zopakovať,“ povedal Scholz v sobotu na 38. kongrese nemeckej evanjelickj cirkvi v meste Norimberg na juhu krajiny. Putinovi podľa vlastných slov plánuje zavolať a vyzvať ho, aby stiahol svojich vojakov z Ukrajiny.

Predpokladom pre „spravodlivý mier“ je, že Rusko stiahne svojich vojakov z Ukrajiny, uviedol ďalej nemecký kancelár. „To je to, čo je potrebné pochopiť,“ dodal.

Z publika zazneli príležitostné výkriky „Vyjednávajte“, píše DPA. Scholz na to odpovedal: „Vyjednávanie je v poriadku. Otázkou je: kto vyjednáva s kým, a o čom.“

X X X

Ukrajinskí vojaci zo západoukrajinskej Zakarpatskej oblasti, ktorých zajali ruské sily a neskôr boli prevezení do Maďarska, už nie sú vojnoví zajatci, ale slobodní ľudia. Pre server mandiner.hu to v sobotu uviedol maďarský vicepremiér Zsolt Semjén, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Semjén tak reagoval na skutočnosť, že ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí predvolalo chargé d’affaires maďarského veľvyslanectva v Kyjeve. Podľa hovorcu ukrajinskej diplomacie Oleha Nikolenka totiž ukrajinská vláda nedostala informácie o rokovaniach medzi maďarskou a ruskou stranou ohľadom vojnových zajatcov. Ukrajina sa pritom o presune 11 vojnových zajatcov do Maďarska dozvedela iba z piatkového vyjadrenia maďarského vicepremiéra.

Nemenovaný zdroj v piatok v tejto súvislosti ukrajinským médiám povedal, že prevezenie vojnových zajatcov do Maďarska bolo zdôvodnené tým, že pochádzali zo Zakarpatskej oblasti, a teda sú maďarskej národnosti. Zdroj však upozornil na to, že títo zajatci sú občanmi Ukrajiny, takže ich presun do tretej krajiny bez súhlasu a priamej účasti Ukrajiny je neprípustný./agentury/

X X X

Situácia je napätá. Domácnosti sú na tom finančne čoraz horšie

Domácnosti trápi vysoká inflácia aj vyššie úrokové sadzby. Pokles reálnych miezd bol v minulom roku najvýraznejší za uplynulých 25 rokov. Situácia by sa však mohla začať otáčať.

 Finančná situácia slovenských domácností sa od minulého roka pod vplyvom vysokej inflácie a rastu úrokových sadzieb zhoršuje. Kým vlani udržiavali ľudia svoje výdavky na úkor úspor, aktuálne štatistiky o vývoji slovenskej ekonomiky za 1. štvrťrok už ukázali aj pokles spotreby, upozornili analytici. Ekonomika tak rástla najpomalšie za dva roky. Na druhej strane, ak bude inflácia postupne spomaľovať a reálne mzdy začnú opäť rásť, do konca roka by sa situácia domácností mohla zlepšiť.

V minulom roku klesla na Slovensku v dôsledku vysokej inflácie reálna mzda najviac od roku 1998, v priemere o 4 %, pripomenul finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) reálny plat klesol až 70 % zamestnancov. Pri súbežne rastúcich úrokoch sú tým výrazne zasiahnutí hypotekárni dlžníci. „Finančná situácia domácností, ktorým sa refixáciou zvýšila splátka hypotéky aj o niekoľko stoviek eur, je dnes skutočne napätá, keďže väčšina z nich nemá dostatočné finančné úspory a v zásade ich jedinou možnosťou je tak škrtenie výdavkov,“ upozornil Búlik.

 Domácnosti v minulom roku výrazne siahli do svojich úspor, najnovšie dáta však ukazujú, že tento rok už obmedzili aj svoju spotrebu. „Po medziročnom raste spotreby o 5 % v poslednom kvartáli 2022 vidíme v 1. kvartáli 2023 pokles spotreby domácností o 2 %,“ vyčíslil analytik. Zároveň však upozornil, že domácnosti majú v bankách stále uložených vyše 42 miliárd eur, z čoho výrazná väčšina je dostupná bez obmedzení na bežných účtoch.

Aj keď oslabenie domácej spotreby na začiatku tohto roka bolo očakávané, prepad bol o niečo väčší, než sa predpokladalo, upozornil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. „Medziročne bol zaznamenaný pokles reálnej spotreby domácností o viac než dve percentá, keďže domácnosti pod tlakom zvýšenej inflácie, poklesu reálnych miezd a míňajúcich sa úspor pristupujú k okresávaniu objemu nakupovaných tovarov a služieb,“ priblížil.

Reálne mzdy v 1. štvrťroku ďalej klesali, medziročne o 4,9 %. Rast platov tak nestíha pokryť nárast cenovej hladiny. „Toto má implikácie aj pre rast hrubého domáceho produktu (HDP), keďže slabšia kúpyschopnosť znamená aj nižšiu reálnu spotrebu. Spotreba domácností tak bude v tomto roku podľa našich odhadov tlmiť rast ekonomiky,“ doplnil Horňák.

Na finančnú situáciu domácností bude v ďalších mesiacoch podľa Búlika vplývať vývoj inflácie, nezamestnanosti a reálnych miezd. „Predpoveď vývoja všetkých troch parametrov do konca roka vyzerá optimisticky. Jediným rizikovým faktorom je ekonomika, ktorej rast na rozdiel od minulosti už neťahá rastúca spotreba domácností, ale očakávané investície z eurofondov a export,“ vysvetlil analytik. Slovensko by sa však malo vyhnúť recesii, a tým aj rastu nezamestnanosti. Inflácia už postupne klesá a s ňou sa redukuje aj pokles reálnych miezd.

„Ak bude aktuálny inflačný trend pokračovať do konca roka a ekonomika bude pokračovať v predpovedanom miernom raste pri nízkej nezamestnanosti, na konci roka by sa reálne mzdy mohli opäť vrátiť k rastu. Situácia slovenských domácností by sa tak mala zlepšovať,“ doplnil Búlik.

Inflácia a rast úrokových sadzieb budú tento rok hlavnými faktormi vplývajúcimi na finančnú situáciu domácností, avizovala NBS v aktuálnej Správe o finančnej stabilite na Slovensku. „V porovnaní s infláciou je však vplyv rastúcich sadzieb miernejší. Kým pokles reálnych miezd v roku 2022 bol relatívne plošný, nárast úrokových sadzieb sa bude týkať len časti zadlžených domácností a nastane neskôr,“ zdôraznila centrálna banka s tým, že negatívny vývoj zmierňujú viaceré faktory.

Najdôležitejším je rast príjmov a stabilný trh práce. NBS očakáva, že od roku 2023 by mali reálne mzdy v priemere znova rásť, vďaka čomu domácnosti jednoduchšie pokryjú zvýšené výdavky aj zvýšenie splátky v čase refixácie úrokovej sadzby. „Rast príjmov navyše predbiehal rast cenovej hladiny aj v minulosti, a to v rokoch 2016 až 2021. Tým sa vytvoril istý priestor na to, aby domácnosti dokázali zvládnuť aj aktuálny pokles reálnych miezd,“ pripomenula NBS.

Každý žiadateľ o hypotéku bol navyše v minulosti testovaný, či ju zvládne splácať aj pri náraste úrokových sadzieb o 2 percentuálne body (p. b.). Aj keď je aktuálny nárast sadzieb vyšší, domácnosti by mali mať v tomto smere aspoň čiastočnú rezervu, dodala centrálna banka./agentury/

X X X

Pellgrin: Nepripúšťam spoluprácu s Republikou, Smer sa spriahne aj s diablom

Pri otázkach na spoluprácu s hnutím Republika predseda strany Hlas Peter Pellegrini ozrejmil, že nechcel menovať jednotlivé strany, s ktorými si nevie predstaviť spoluprácu. Počas snemu sa však vyslovene nevymedzil spolupráci s týmto hnutím. Odvoláva sa však na hodnotové piliere strany Hlas. V nich sa strana zaväzuje nespolupracovať so stranami, ktorých politika je postavená na nenávisti, extrémizme a neofašizme.

 Pri odídencoch z extrémistickej ĽS NS zdôraznil, že sa nedá „zo dňa na deň hrať na niečo, čím nie ste“. „Nestačí sa len prezliecť do obleku. Hodnoty a názory sa nemenia a veľmi pozorne sledujeme, či sa títo ľudia dokázali zmeniť a či vo svojom vnútri nezostali presne takí, akí boli v ĽS NS,“ spresnil Pellegrini. Preto „nezvažuje, nerozmýšľa a ani nepripúšťa koalíciu s Republikou“. Smer si podľa neho chce dokázať, že vie vyhrať voľby a chce sa vrátiť k moci. Dodal, že sú podľa neho schopní „spriahnuť sa s diablom“, aby sa im to podarilo.

 Nepríde vám trochu protichodné, že hovoríte o zdražovaní z vysvieteného drahého pódia?

Nie. Máme pódium, ktoré zodpovedá veľkosti našej strany. Zodpovedá tomu, že sme strana, ktorá môže byť rozhodujúcou a snem tak musí vyzerať. Hodnoty môžete mať aj keď prídete nie len na bicykli v otrhanom svetri. Pri hodnotách sociálneho demokrata môžete prísť aj normálnym autom. Nie je to podmienka, že keď chcete byť sociálny demokrat, tak musíte byť biedny. Ako asi budú ľudia veriť, že ich môže riadiť niekto, kto sa nedokáže postarať, ani o seba alebo svoje okolie. To je zvrátená myšlienka, že ľuďom o solidarite musíte hovoriť z otrhaného svetra a bosý chodiť ako bezdomovec. To je zvláštne, čo ste povedali. Snem zodpovedá kvalite, veľkosti a ambíciám strany vyhrať kampaň a voľby.

Spomenuli ste, koho by ste z povolebnej spolupráce vylúčili, no v povolebnej spolupráci sa skloňuje spolupráca s Progresívnym Slovenskom. Máte nejaké červené čiary v hodnotových otázkach, ktoré by ste neprekročili? Napríklad čo sa týka nestarnúcej otázky interrupcií či zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí?

V otázke interrupcií má Hlas jasno. Naša legislatíva je vo vysokej úrovni zodpovedajúcej moderným postupom iných štátov. Slovensko netrpí extrémnym počtom interrupcií, naopak klesajú. Myslím si, že táto téma každých šesť mesiacov zaťažuje Slovenskú spoločnosť. Ak hovoríme o vlajkovej lodi Progresívneho Slovenska, o okamžitom zavedení registrovaných partnerstiev, tak tu musím povedať, že preferujeme to, o čo sa snažil minister Karas. Musíme najskôr riešiť životné situácie ľudí, ktorí žijú v spoločnej domácnosti. Dnes nežijú v spoločnej domácnosti len dvaja muži alebo dve ženy. Viac ako 45 percent manželstiev končí rozvodom a máme páry rôzneho pohlavia v jednej domácnosti a takisto sa nemôžu pýtať na zdravotný stav partnera. Momentálne je stav a kvalita politickej diskusie na Slovensku, na akékoľvek vážnejšie témy, zdevastovaná. Nedá sa prísť ako Progresívne Slovensko, že teraz to hneď bude. Tým ešte viac ublížia komunite, ako im pomôžu. Podľa mňa je potrebné začať postupne robiť kroky a postupne vidieť, kam je slovenská spoločnosť ochotná zájsť.

 Centrom vašej kampane má byť človek. V čom sa líšite od predchádzajúcej vlády, ktorá tiež cielila na človeka, v čom to nie sú z vašich úst len prázdne frázy?

Predchádzajúca vláda mierila zle a na ľudí sa vykašlala. Vôbec neriešila životné situácie ľudí, tak ako treba. Pomoc bola pomalá, nedostatočná a často krát byrokraticky extrémne náročná. Nezasiahla tých ľudí, ktorých sa to týkalo. Nie je možné, aby 200-tisíc seniorov sa dostalo do pásma chudoby, to nie je pomoc ľuďom. Nie je možné, aby si ľudia museli pred lekárňou vyberať, či si kúpia liek a v akej kvalite a pritom musia šetriť na mäse a uskromniť sa na strave. Pri človekovi musíte vidieť človeka a nie len číslo. Je ľahké ukazovať v televíznych reláciách grafy, keď ľudia na ulici hovoria, že pomoc necítia a je im ťažko. Moja vláda bude riešiť problémy v jednotlivých regiónoch Slovenska a bude riešiť to, čo ľudí trápi. Slovensko začalo po 22 rokoch chudobnieť, aj to svedčí o tom, že vláda svojimi opatreniami ani len nedokázala zastaviť prepad životnej úrovne. Vnímam príbeh 88 ročnej dôchodkyne. To je človek, o ktorého je našou povinnosťou sa postarať, aby nemusela žiť smutný, nedôstojný život. Musíme vidieť jednotlivca.

X Je podľa vás strana Smer, v otázkach sociálnej demokracie, stranou minulosti?

Strana Smer opustila priestor štandardnej sociálnej demokratickej strany. Používa niektoré metódy, ktoré sa im v minulosti oplatili, ale nezachytil som nič moderné, žiadne nové trendy. Žiadne prispôsobenie politiky sociálnej demokracie, novým výzvam, ako je sociálne spravodlivá zelená tranzícia, ako je tranzícia priemyselných regiónov. Zastali v čase a v zásadných hodnotách sociálnej demokracie odišli viac ku konzervatívnym hodnotám a často krát siahajú, asi v záujme získať vodiča, k extrémnejším prejavom, ktoré nepatria do úst štandardnej sociálno-demokratickej strany v Európe.

X Dnešný snem sa koná tri roky odkedy ste založili stranu Hlas. Spravili ste za ten čas nejaké politické chyby?

Možno niekedy sa od nás očakával ráznejší postoj, možno niekedy sme mohli byť menej rázni, ale to záleží od situácie. Ale strana, ktorá je tak mladá, ktorá má pred sebou prvé parlamentné voľby a má tak rôznorodých podporovateľov, to má na politickej scéne o to viac ťažšie, keď chce byť štátotvornou, premiérskou stranou. Keby sme chceli byť stranou so štyrmi, piatimi percentami, tak by sme politiku možno robili inak. Ale my musíme uchopiť životné situácie komplexne a to je veľmi náročné. Nie všetko je v politike biele a čierne. Ale vidím to ako skôr náš hendikep, ale my chceme rozprávať aj o tom, že je niečo medzi. Ľudia, keď sa hnevajú chcú buď biele, alebo čierne. Keď hovoríte o kompromise, tak možno nie ste čitateľní, alebo pochybujú o vašich názoroch. No ja si za tým stojím, čas nám dá za pravdu, pretože keď si pozriete na niečo, čo sme tvrdili pred rokom, tak to nakoniec aj tak dopadlo. Je to možno niečo čo nám ľudia vyčítajú, ale ja viem prečo to robím a robím to v záujme tejto krajiny.

X Dnes som si dával pozor, či sa prerieknete a pomýlite si Hlas so Smerom. Pri vás sa to nestalo ani raz, tak ma zaujíma, či máte pocit, že sa vám podarilo zmazať tento biľag?

Nemyslím si, že som mal nejaký biľag. Ja sa za svoju minulosť nehanbím a nikdy ju nezapriem. Bolo to veľa rokov, veľa skúseností, príležitostí a odchádzal som zo Smeru s tým, že som si svoj dlh splatil. Ak mi niekde dali šancu zastávať funkciu, tak som ju najlepšie odrobil a neurobil som nikde hanbu. No tak ako som dospieval, ako som dozrieval a ako sa mi vyčistilo videnie politiky, tak ma prirodzene začalo odkláňať od politiky, v ktorej chce pokračovať Smer./agentury/

X X X

Šéf Hlasu menoval osem podmienok a naznačil, s kým by vládol. Zadné vrátka si nechal otvorené

Najväčší dôraz kladú v Hlase na členstvo Slovenska v EÚ a NATO. Ide o prvú požiadavku Hlasu, ktorá sa dostala dokonca aj pred pomoc seniorom či ľuďom v núdzi.

Stovky delegátov, slávnostná atmosféra a za rečníckym pultom sedem slovenských vlajok. Strana Hlas si dnes v Púchove zorganizovala pracovný snem, na ktorom sa Peter Pellegrini rozhodol pomenovať podmienky, za ktorých by jeho strana bola po voľbách ochotná vstúpiť do koalície.

Napokon sme ich narátali osem. Pellegrini vo svojom prejave, ktorý účastníci snemu často prerušovali potleskom, o konkrétnych stranách veľa nehovoril. Odkazov, ktoré sa dali čítať medzi riadkami, však poslal niekoľko.

Na prvý pohľad pôsobia podmienky Hlasu jednoznačne, v skutočnosti si však strana stále ponecháva pomerne široký manévrovací priestor pre prípadné rokovania prakticky s kýmkoľvek okrem dvoch subjektov.

Čiernu dieru nedopustia

Hlas už skôr oznámil, že z akejkoľvek spolupráce vylučuje ĽSNS a OĽaNO, ktoré považuje za priamu hrozbu pre demokraciu. Pellegrini dnes potvrdil, že na tejto pozícii strany sa nič nezmenilo.

Inak je vraj expremiér pripravený rokovať s každým, kto bude akceptovať ich požiadavky. „Aby nedošlo k omylu, sme pripravení sadnúť si za rokovací stôl, to ešte neznamená, aký bude výsledok,“ začal šéf strany, ktorá sa dnes v prieskumoch pohybuje na druhom mieste v tesnom závese za Smerom.

Prvá podmienka Hlasu sa týka zahraničnopolitického postavenia Slovenska a dostala sa tak dokonca aj pred pomoc seniorom či ľuďom v núdzi. Pellegrini hovorí, že do vlády pôjdu len so stranami, ktoré nijako nespochybnia či neohrozia naše členstvo v EÚ a NATO.

„Nedopustíme, aby sa Slovensko stalo čiernou dierou Európy,“ dodal. Proti NATO najmä od vypuknutia vojny na Ukrajine vystupujú politici Smeru či Republiky. Oficiálne však aj Robert Fico tvrdí, že Slovensko inde ako v NATO nevidí.

Aj v druhej požiadavke Hlasu možno cítiť narážku na Smer, no Pellegrini sa ani v tomto prípade nevyjadril jednoznačne. Tvrdí, že žiada rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti štátov a odmieta násilné zmeny hraníc.

Odkaz Republike?

„Budeme podporovať tých, ktorí sa stali obeťami agresie. Budeme však presadzovať mierové riešenia konfliktov,“ povedal. Len pre porovnanie, šéf Smeru na sneme svojej strany vlani v novembri vyhlásil, že ak by sa dostali do vlády, ukončili by akúkoľvek vojenskú pomoc Kyjevu. Aj Smer však hlása, že chce na Ukrajine mier a ruskú agresiu formálne odsúdil.

V tretej podmienky Hlasu možno vnímať odkaz Republike. Hlas podľa Pellegriniho odmietne spoluprácu so stranami, ktorých politika je postavená na nenávisti, extrémizme a neofašizme. „Rovnako odmietame spoluprácu so subjektami, ktoré s týmito stranami úzko spolupracujú a snažia sa o ich politickú akceptáciu,“ poznamenal.

Republika, ktorú založili odídenci z ĽSNS, oficiálne všetky totalitné ideológie odsudzuje. Nespomína ani na Slovenský štát, ako to zvykol robiť Marian Kotleba. Milan Mazurek sa dokonca ospravedlnil za svoje prešľapy z minulosti.

Ďalšie požiadavky Hlasu sa už týkajú aj sociálnej oblasti. Pellegrini chce ísť do vlády len so stranami, ktoré pristúpia na politiku silného štátu, ktorý „má v rukách dostatočne silné nástroje, aby strategickými rozhodnutiami b oblasti energetiky a potravín dokázal pomôcť ľuďom“. Hlas tiež bude presadzovať, aby sa platy politikov znižovali, ak sa bude znižovať životná úroveň ľudí.

Chcú vyhrať voľby

Šiesta požiadavka: Hlas bude spolupracovať len s tými stranami, ktoré odmietajú politiku rozoštvávania a zaviažu sa spolupracovať s relevantnými ekonomickými aj spoločenskými partnermi. „Nebudeme spolupracovať so stranami, ktoré odmietajú elementárnu politickú kultúru, princípy právneho štátu a základné zásady demokracie,“ doplnil Pellegrini.

V siedmom bode si niekdajší predseda vlády spomenul aj na penzistov. Do koalície by išiel len so stranami, ktoré budú podporovať sociálnu politiku štátu pre seniorov či rodiny odkázaných. No a napokon posledná podmienka. Hlas chce vypracovať a v horizonte troch volebných období uskutočniť „Veľký národný plán definitívneho vyrovnania regionálnych rozdielov“.

„Toto sú podmienky a toto je jasná odpoveď na otázku, s kým chceme vládnuť a s kým nie,“ vyhlásil Pellegrini. Hlas podľa neho má ambíciu vyhrať voľby, no je pripravený odísť aj do opozície.

Voliči majú podľa neho niekoľko možností – návrat do minulosti, čím narážal na Smer, pokračovanie súčasného marazmu, čím myslel bývalú vládnu štvorku, experimenty s novými politikmi alebo môžu voliť budúcnosť. Tým myslel samého seba, aktuality.sk

X X X

Galis: Viete si predstaviť, že by na MS namiesto Španielov postúpili Slováci? Kdeže, FIFA by prišla o peniaze

Bývalý tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Dušan Galis odmietol, že by v prvom barážovom dueli o postup na MS 2006 medzi Slovenskom a Španielskom udrel hlavného rozhodcu Massima De Santisa.

 „Neudrel som ho, prisahám na rodičov. Nespravil som to, hoci už pri podávaní rúk som vedel, ako sú karty rozdané.

Viete si predstaviť, čo by znamenalo, keby namiesto Španielska postúpilo na majstrovstvá sveta Slovensko? O koľko divákov a peňazí by FIFA prišla?

Keď vo futbale o niečo ide, je hierarchia daná. Nikto ma nepresvedčí, že vo futbale neexistuje diplomacia,“ vyhlásil Galis.

 Pravdou je, že dva týždne po zápase bol De Santis suspendovaný kvôli korupcii a úplatkárstvu.

Avšak, ak je debata o facke, Galis jednu utŕžil. Priznal, že bola poriadna. A dodal, že od trénera Štefana Jačianskeho zaslúžená.

„Išli sme zo zápasu v Trnave, a v Bratislave čakali na vlak do Košíc. Jano Strausz oslavoval narodeniny, pozval ma na víno. Čosi sme vypili, čo Jačiansky spoznal podľa našej reči.

Vo vlaku prišiel a zahlásil: Ty si pil. Odpovedal som: No a čo? Flákol mi takú facku, že sa mi hlava otočila o 360 stupňov.

Potom prišiel, či mi nezlomil sánku alebo ma nezranil. Bral som to, bola to otcovská facka, lebo Jačiansky mi bol ako druhý otec. Vďačil som mu za celú kariéru,“ doplnil Galis./agentury/

X X X

Dobrá voľba zanikla v Hlase. Pellegrini prosí ľudí, aby si nenechali tlačiť „kaleráby do hlavy“

Od Bratislavy bola v sobotu ráno plynulá premávka. Za Trenčínom sa na diaľnici začali predbiehať drahé autá a zápchy sa začali tvoriť až pri púchovskej športovej hale. Od sobotného rána sa do nej schádzali delegáti strany Hlas. Chvíľu pred desiatou hodinou za skladby Legendary od Welshly Arms vošiel v sprievode fotografov do sály predseda strany Peter Pellegrini.

 Pellegrini zaujal svoje miesto pred obrovskou svetelnou stenou a z dvoch reproduktorových veží sa po zaplnenej hale začal ozývať jeho hlas. Ohlásil, že sú „plne organizovaná strana pripravená prevziať kontrolu nad Slovenskom“. Priblížil, že po troch rokoch práce je dojatý, keď vidí aký výsledok dokázali.

Hlas nechce z povolebnej spolupráce vylučovať nikoho, okrem strán OĽaNO a ĽSNS. „Odmietneme spoluprácu so stranami, ktorých politika je postavená na nenávisti, extrémizme a neofašizme. Rovnako odmietame aj spoluprácu so subjektmi, ktoré s týmito stranami úzko spolupracujú a snažia sa o ich politickú akceptáciu,“ zdôraznil Pellegrini. Napriek antifašistickým koreňom strany sa spolupráce s hnutím Republika nevyhýba.

Prvá podmienka povolebnej spolupráce sa týka zahranično-politickej orientácie. Členstvo v Európskej únii a NATO považuje Hlas za garanciu slobodného rozvoja slovenského národa. Strana podľa jej lídra odmietne spoluprácu so stranami, ktorých politika je postavená na nenávisti, extrémizme a neofašizme. Ďalším zásadným sociálnodemokra­tickým pilierom je podľa Pellegriniho účinná pomoc štátu občanom. Do koalície pôjde Hlas len so stranami, ktoré podporia sociálnu politiku pomoci pre seniorov, rodiny, odkázaných a „ľudí práce“. V prípade, ak na program partnerov nenájdu, Hlas je pripravený obhajovať záujmy občanov krajiny aj v opozícii.

 Seniorom sľúbil navrátenie 13. dôchodku. „Dôchodcom po troch rokoch trápenia určite nepomôže len jedna mimoriadna pomoc. Preto im vrátime to, na čo mali zákonný nárok, kým im to páni Matovič a Heger v rozpore so svojimi sľubmi nezobrali. Zavedieme plnohodnotný 13. dôchodok, aby už pred najbližšími Vianocami dostal každý jeden dôchodca zákonom garantovaných 578 eur,“ sľúbil Pellegrini. Dodal, žeaak budú ceny prudko rásť, „nebudú sa dôchodky zvyšovať raz, ale dvakrát ročne.“ Mladým chce zase ponúknuť tzv. štartovný balíček. Ten by mal obsahovať príspevok od štátu po ukončení školy.

Zdražovanie a pomoc slabším

Na úvod bola zvolená podpredsedníčka strany Denisa Saková ako vedúca snemu. Následne produkcia prehrala emotívne video s inštrumentálnou hudbou. Z nej bolo cítiť úzkosť, no štipku nádeje. Vo videu sa k zhuba tisícke delegátov prihovárala dôchodkyňa, starostka, matka, matrikárka, kaderníčka či riaditeľ fabriky. Viac krát zopakovali slová, ako „prežívame, šetríme, od výplaty k výplaty, prepúšťanie či neistota z budúcnosti. Vinník je však jasný – exkoalícia.

Hlavnou témou snemu je zdražovanie. Heslá s podobným znením už skôr zaplavili Slovensko s Pellegriniho tvárou. Ten sľubuje, že Slovensko sa vráti na správnu cestu, vyrieši zdražovanie . Podpredsedníčka strany Zuzana Dolinková v sľuboch išla ešte ďalej a vyhlásila, že keď bude predseda Hlasu premiérom, postaví Rázsochy.

 Hlas sa zišiel na deň presne potom, ako Pellegrini ohlásil odchod zo Smeru. Hovorí o tom, ako o najvážnejšom rozhodnutí v živote. Pellegriniho „jedenástka“ odišla z domovského Smeru v júni 2020 a podľa slov predsedu Hlasu bez jediného eura.

„Uznal som všetko dobré, čo sa Smeru podarilo presadiť. Poďakoval som všetkým, čo ma sprevádzali, ale povedal som že svet minulosti a svet budúcnosti nemôžu existovať v jednej strane a je čas na nový začiatok,“ vyhlásil. V strane Smer mu chýbala viera v budúcnosť sebakritika a perspektíva. Smer sa podľa neho zahľadel len do seba a podľahol pokušeniu moci.

 V svojom príhovore sa v zahraničných otázkach sa však diametrálne nelíši od svojho najbližšieho konkurenta Roberta Fica (Smer). Nespomenul pomoc Ukrajine, ale venoval sa najmä jej obnove po skončení vojny. „Áno, vojna na Ukrajine je niečo strašné. Nikdy by sme nečakali, že v našom susedstve budú umierať státisíce nevinných ľudí. Ale pevne verím, že tento konflikt sa čím skôr skončí, spravodlivým a dôstojným mierom. A potom príde úloha obnoviť Ukrajinu – žiaľ, nie kvôli tomu čo napáchala príroda, ale čo spáchali ľudia,“ ozrejmil Pellegrini. Vyhlásil, že nepodľahol „módnej vlne a nie je pre neho vzorom ani Orbán, ani Putin, ani Trump“.

V príhovore sa nevenoval žiadnym kultúrnym či hodnotovým otázkam. „Úlohou sociálnej demokracie nie je riešiť kultúrne vojny – to nech si robia naši konzervatívni a liberálni súperi. Našou úlohou je postarať sa o každého jedného človeka a zabezpečiť mu dôstojný život od kolísky až po hrob,“ dodal Pellegrini. Prírodu podľa neho chrániť treba, no nemali by sa počúvať len aktivisti. „Priemysel musí postupne zavádzať ekologickejšie technológie, aby sme si spoločne chránili planétu, ale nie nezmyselnými opatreniami zničiť celé výrobné odvetvia aj s tisíckami ich zamestnancov. Budúcnosť je zložitejšia ako aktivistické nadšenie,“ spresnil svoju víziu.

 Po príhovore predsedu sa medzi rečníkmi predstavil aj Boris Zala. Ten priznal Smeru integračné úlohy spojené so vstupom do Európskej únie. „Časom sa zo Smeru vytratila sociálna demokracia a začal ísť do prava podľa orbanovského vzoru. Od Budapešti by sme sa učiť nemuseli,“ upozornil. Odchod zo Smeru považuje za „vzburu voči konzervatívnej línii“. Ako jediný si v príhovore Hlas so Smerom pomýlil bývalý politik a diplomat Peter Weiss.

Ciele snemu

Delegáti majú dnes v pláne schváliť podmienky povolebnej spolupráce a dokončiť spojenie s mimoparlamentnou stranou Dobrá voľba. Do predsedníctva tiež majú zvoliť troch nových členov.

Predseda strany sa voliť nebude, pretože v roku 2020 pri vzniku strany získal súčasný šéf Peter Pellegrini mandát na štyri roky. Dobrá voľba sa už skôr dohodla s Hlasom na tom, že jej zástupcovia budú nominovaní na kandidátnej listine Hlasu v septembrových parlamentných voľbách.

Na sneme sa tak uzavrelo zlúčenie s Dobrou voľbou. Pellegrini sa pochválil profesionálnym spájaním strán. Expredseda Dobrej voľby Tomáš Drucker sa, ako riadny člen strany Hlas predstavil slovami – dnes sa budem uchádzať o vašu dôveru.

Novými tvárami predsedníctva strany by mali po dnešnom sneme byť Kamil Šaško, Michal Kaliňák a Tomáš Drucker. Predsedníctvo tak bude mať 20 členov.

„Delegáti zo všetkých okresov Slovenska schvália základné tézy programu strany, zlúčenie Hlasu so stranou Dobrá voľba a prijmú deklaráciu týkajúcu sa hodnotových princípov povolebnej spolupráce. Tá jasné vymedzí, za akých podmienok je pripravený Hlas vstúpiť do prípadnej vládnej koalície,“ priblížila program hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková./agentury/

X X X

Generálny prokurátor Žilinka je zárukou Ficovej nepotrestateľnosti?

V tomto prehľade sa okrem témy z titulku dozviete aj o odpálení ukrajinskej priehrady Kachovka ruskými okupantami, či o kandidatúre Chrisa Christieho v Republikánskych primárkach. No a končiť budeme vo Švédsku, kde Najvyšší súd vydal Kurda do Turecka.

 Český web Irozhlas.cz zverejnil na svojich stránkach článok s titulkom „Prokurátor Žilinka mal pomôcť očistiť Slovensko, vo funkcii je ale skôr zárukou Ficovej beztrestnosti“. Autor v článku konštatuje, že Žilinka sa ujal funkcie v decembri roku 2020. Jeho hlavnou úlohou mal byť boj za očistu štátu proti korupcii a mal pomôcť zabudnúť na časy, kedy špičky Ficovho Smeru boli jedna ruka s prokurátormi a sudcami.

„Prax je ale iná. Prakticky neodvolateľný muž s veľkou mocou Ficovi skôr pomáha,“ konštatuje autor a dodáva, že sa tak deje vďaka paragrafu 363. Pripomína kauzu, v ktorej mal byť stíhaný Robert Kaliňák ako aj Robert Fico, ale prokurátor práve prostredníctvom tohto paragrafu vyšetrovanie zastavil.

Český web sa zároveň pýta, prečo si vlastne takéhoto generálneho prokurátora vtedajšia vláda vybrala. Podľa autora išlo o zmes nekompetentnosti a naivity. Prokurátor Žilinka bol na zozname Kočnera a Zsuzsovej ako jedna z nepohodlných osôb, ktoré treba zlikvidovať. Vláda z toho usúdila, že Žilinka je slušný a kompetentný človek. Bývalý premiér Heger už otvorene priznal, že zvolenie Žilinku bola „najväčšia chyba vládnej koalície“.

Deutsche Welle: Ukrajina obviňuje Rusko zo zničenia priehrady Kachovka

Ukrajinská armáda tvrdí, že ruské okupačné sily vyhodili do povetria obrovskú priehradu Kachovka na južnej Ukrajine. Rusi tvrdia, že priehradu zničili Ukrajinci. Výbuch bol však lokalizovaný vo vnútri inžinierskej časti priehrady, ktorej vráta sú pod ruskou kontrolou.

Zničenie priehrady má za následok zaplavenie asi 80-ich obcí na ukrajinskom území, odkiaľ sa museli obyvatelia evakuovať len s najnutnejšími osobnými vecami. Priehrada však zásobovala vodou aj Rusmi okupovaný ukrajinský Krym, uvádza Deutsche Welle.

Zničenie priehrady bude mať negatívny dopad aj na atómovú elektráreň v Záporoží, lebo voda z priehrady bola používaná na chladenie elektrárne. Bezprostredné nebezpečenstvo jadrovej havárie však nehrozí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil zničenie priehrady za ruskú „ekocídu“. Podľa Ukrajincov Rusi vyhodili priehradu do vzduchu preto, aby zastavili ukrajinskú protiofenzívu, ktorá začala v predchádzajúcich dňoch.

The Guardian: Chris Christie ďaľším uchádzačom o Biely Dom

Bývalý guvernér štátu New Jersey Chris Christie ohlásil svoju kandidatúru v Republikánskych primárkach, ktoré učia nominanta strany na boj o kreslo v Bielom Dome. Christie hodlá vyzvať priamo Donalda Trumpa a svoju kampaň zameria proti nemu. „Nie som hlúpy. Chcem poraziť lídra, aby som vyhral,“ uviedol bývalý guvernér. O Republikánsku nomináciu sa uchádzal neúspešne už v roku 2016.

Po neúspechu sa stal Trumpovým poradcom a odvrátil sa od neho až v roku 2020, keď Trump začal popierať svoju volebnú porážku s Joeom Bidenom. V rozhovoroch pre médiá zdôraznil, že Trumpa musí vyzvať niekto, kto ho pozná. „A ja ho poznám lepšie, ako ktokoľvek iný,“ zdôvodňoval Christie podľa The Guardian svoju nomináciu.

Trump má tak už dokopy 11 vyzývateľov, čo je pre neho výhodné. Jeho početní skalní fanúšikovia budú voliť jeho, kým pri toľkých uchádzačoch sa podpora pre ostatných bude trieštiť.

Middle East Eye: Švédi vydajú Kurda do Turecka

Švédsky Najvyšší súd potvrdil vydanie Mehmeta Kokolua do Turecka. Ankara žiada o vydanie Kokolua z dôvodu, že si má odpykať zvyšok svojho trestu, ktorý dostal za prechovávanie 1,8 kg marihuany, uvádza Middle East Eye. Kokolu tvrdí, že v skutočnosti ide Turecku o jeho prokurdské postoje, ktoré vyjadroval počas svojho pobytu vo Švédsku na Facebooku.

Kokolu bol v Turecku odsúdený na 4 roky a sedem mesiacov, po odpykaní dvoch rokov z trestu ho podmienečne prepustili. V roku 2018 sa vybral do Švédska, kde dostal pracovné povolenie a legálne tam žije. Je zástancom kurdskej nezávislosti a prívržencom kurdskej strany PKK v Turecku.

Kritici rozsudku Švédskeho Najvyššieho súdu vidia rozsudok ako ústupok Stockholmu požiadavkám Ankary. Turecko totiž podmieňuje súhlas so vstupom Švédska do NATO vydávaním „teroristov“, za ktorých Ankara považuje i prívržencov a členov PKK žijúcich vo Švédsku, aktuality.sk

X X X

Spojené štáty tvrdia, že Poľsko bolo zrejme základňou sabotérov pri útokoch na plynovody Nord Stream

Vyšetrovatelia plne zrekonštruovali dvojtýždňovú plavbu 15-metrovej rekreačnej jachty s názvom Andromeda, ktorá je podozrivá, že zohrala úlohu pri útokoch na plynovody.

Nemeckí vyšetrovatelia skúmajú v prípade poškodenia plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori v septembri minulého roka dôkazy naznačujúce, že sabotážna skupina využila Poľsko ako svoju operačnú základňu, napísal denník Wall Street Journal (WSJ). TASR o tom informuje na základe sobotňajšej správy denníka The Guardian.

Vyšetrovatelia plne zrekonštruovali dvojtýždňovú plavbu 15-metrovej rekreačnej jachty s názvom Andromeda, ktorá je podozrivá, že zohrala úlohu pri útokoch na plynovody.

Pomocou údajov z rádiového a navigačného zariadenia Andromedy, satelitných a mobilných telefónov a e-mailových účtov sa zistilo, že jachta sa odchýlila od svojho kurzu a vstúpila do poľských vôd.

Vyšetrovatelia sa tiež pokúsili priradiť vzorky DNA z paluby k aspoň jednému ukrajinskému vojakovi.

Nemecký Spolkový kriminálny úrad ani úrad poľského premiéra tieto tvrdenia zatiaľ nekomentovali.

Denník Washington Post v utorok informoval, že USA sa dozvedeli o ukrajinskom pláne zaútočiť na plynovody v júni 2022, teda tri mesiace pred útokmi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však pre nemecké médiá poprel, že by na plynovody zaútočila Ukrajina.

Prevádzka Nord Streamu 1, cez ktorý Rusko dodávalo zemný plyn Nemecku a ďalším európskym krajinám, bola zastavená po rozpútaní vojny na Ukrajine. Plynovod Nord Stream 2 pre vojnu nebol uvedený do prevádzky, aktuality.sk

X X X

Macko: Chceme byť alternatívou aj k chaosu. Potrebujeme, aby Ukrajinci ustáli agresiu

 Ľudia po voľbách čakali zmenu, ale prišiel chaos. Chceme byť alternatívou aj k tomu starému, aj k chaosu, povedal generál Pavel Macko o ambíciách vo voľbách v relácii Ide o pravdu. Do predčasných volieb sa spojili viaceré menšie politické subjekty a vytvorili volebnú stranu Maďarské fórum – Občianski demokrati Slovenska – Za regióny – Rómska koalícia – Demokratická strana. Zohľadňujú podľa Macka všetky strany, ktoré sa dali dohromady a dlhý názov má voličom povedať, že sa strany nešli spájať nasilu.

 “Nechceme jeden druhého pohltiť, máme jasný cieľ, zhodujeme sa programovo, zhodujeme sa hodnotovo, ale máme aj špecifické cieľové skupiny,“ uviedol Macko a dodal, že stavajú svoju kandidátku na občianskom a demokratickom princípe.

V prípade úspechu vo voľbách nechce pri podpore Ukrajiny nič meniť. „Potrebujeme, aby Ukrajinci ustáli ruskú agresiu, lebo ak ju neustoja, máme agresora na našich hraniciach,“ uviedol generál.

Na otázku, či je Slovensko dostatočne chránené po tom, ako odovzdalo protiraketový systém S-300 Ukrajine a z Patriotov od iných členských krajín NATO je na Slovensku už len jeden, odpovedal, že krajina je ochránená dáždnikom spojencov. Dlhodobo táto situácia však nie je udržateľná, uviedol. Prídu špičkové lietadlá F-16, ale Slovensko bude musieť riešiť aj protiraketové systémy, aj keď je to veľmi drahé.

Darovanie S-300 bolo podľa neho v poriadku, lebo tento krok reflektoval zahraničnú politiku Slovenska a zásadne ju nemenil. Okrem toho pri S-300 aj pri uzemnených migoch išlo o “nakladanie s neupotrebiteľným alebo prebytočným majetkom štátu”, lebo štát ho už nevedel používať na svoje účely – a na narábanie s ním má vláda právomoci, tvrdí.

Správal by sa Pavel Macko ako minister obrany rovnako ako Jaroslav Naď alebo by niečo robil inak? Ak nedosiahne vo voľbách úspech, skončí s politikou a stratí sa z verejného priestoru? Aj na tieto otázky dostanete odpoveď, keď si pozriete reláciu Ide o pravdu.

X X X

Demokrati žiadajú SaS, aby stiahla novelu, ktorá by zvýšila zisky zdravotných poisťovní

Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní nijak nepomôže občanom ani slovenskému zdravotníctvu, upozorňuje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Mimoparlamentná strana Demokrati vyzýva SaS, aby z parlamentu stiahla novelu zákona, ktorá sa zameriava na zvýšenie zisku súkromných akcionárov poisťovní. TASR o tom informovali Demokrati v sobotu.

SaS podľa Demokratov predložila do parlamentu návrh na zvýšenie zisku zdravotných poisťovní z jedného na dve percentá. Podpredsedníčka strany Andrea Letanovská uviedla, že slovenskí pacienti zažívajú ťažké časy a v súčasnosti je potrebné každé euro pre pacientov.

„Na rozvoj ambulancií, do nemocníc, na podporu sestier, na podporu paliatívnej starostlivosti. Máme tu mnoho priestoru, kde môžeme použiť peniaze, ktoré sa vyberú navyše. Teraz nie je čas na to, aby sme naháňali zisky súkromným akcionárom,“ dodala Letanovská.

Hovorca SaS Ondrej Šprlák pre TASR uviedol, že sa k tomu vyjadria v utorok (13. 6.) počas tlačovej konferencie.

Táto novela nepomôže ani občanom ani zdravotníctvu

Poslanci Národnej rady SR v máji posunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú predložila Jana Bittó Cigániková (SaS). Cieľom návrhu je zmena právnej úpravy regulácie zisku zdravotných poisťovní „na základe kritérií kvality, ktoré budú reflektovať najmä kľúčové priority štátnej zdravotnej politiky a budú stanovované tak, aby pokrývali najpálčivejšie problémy slovenského zdravotníctva a pacientov“.

Ďalšie zvýšenie ziskov zdravotných poisťovní nijak nepomôže občanom ani slovenskému zdravotníctvu. Naopak, profitovať z neho budú akcionári súkromných zdravotných poisťovní. Upozorňuje na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). V liste vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby zvážili prijatie novely, ktorá má zvýšiť zisk zdravotných poisťovní, aktuality.sk

X X X

Takmer trojhodinová dráma. Muchová to nezabalila, musela sa však skloniť pred Swiatekovou

Poľská tenistka Iga Swiateková sa stala tretíkrát v kariére víťazkou ženskej dvojhry na Roland Garros. Najvyššie nasadená obhajkyňa titulu zdolala vo finále Češku Karolínu Muchovú po trojsetovom boji 6:2, 5:7, 6:4 a získala svoju štvrtú grandslamovú trofej.

 Na parížskej antuke prvýkrát triumfovala v roku 2020, vlani nenašla premožiteľku ani na US Open. Z francúzskej metropoly si odnáša prémiu 2,3 milióna eur pred zdanením a 2000 bodov do rebríčka WTA, v ktorom si udrží post svetovej jednotky.

Odkedy zasadla na ženský tenisový trón, má na podujatiach veľkej štvorky impozantnú bilanciu 26:2. Na tohtoročnom Roland Garros stratila v priebehu celého turnaja iba jediný set.

Muchová, ktorej súčasťou tímu je aj slovenský tréner Emil Miške, dosiahla napriek finálovej prehre životný úspech.

V semifinále vyradila nasadenú dvojku Bielorusku Arinu Sobolenkovú, hoci v treťom sete prehrávala už 2:5 a čelila mečbalu. V novom vydaní rebríčka si polepší o 27 miest a posunie sa na 16. priečku.

Swiatekovej vyšiel úvod finálového duelu, keď v druhom geme vďaka kvalitným returnom prelomila Muchovej podanie a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:0

Češka sa snažila hrať variabilne, no vo výmenách robila príliš veľa nevynútených chýb. V piatom geme viedla Muchová pri podaní Swiatekovej 30:0 a prepracovala sa k prvému brejkbalu k zápasu, no Poľka ho odvrátila a následne zvýšila na 4:1.

 Vo ôsmom geme súperku opäť brejkla a prvý set sa stal jej korisťou. Muchová mala nízku percentuálnu úspešnosť prvého podania, čo bola voda na mlyn Swiatekovej, ktorá aj na začiatku druhého dejstva odskočila súperke na 3:0.

Češka však nezložila zbrane, v ďalších minútach vyrovnala na 3:3 a po dvojchybe Swiatekovej v deviatom geme išla do vedenia 5:4. Po sérii chýb vzápätí stratila servis, no za stavu 5:5 opäť zobrala Poľke podanie a v dvanástom geme premenila tretí setbal.

Češka bola v laufe a rozhodujúce dejstvo odštartovala dvoma čistými hrami. Swiateková sa rýchlo zmobilizovala, otočila na 3:2, no Muchová vďaka pestrej hre kontrovala a po brejku v Tildenovom geme viedla 4:3.

Swiateková však potom získala tri hry za sebou a aj štvrté grandslamové finále dotiahla do víťazného konca. Poľka odplatila Muchovej prehru z turnaja WTA v Prahe z roku 2019 a vyrovnala vzájomnú bilanciu na 1:1.

 Muchová vôbec prvýkrát prehrala s hráčkou z elitnej svetovej trojky, v predchádzajúcich piatich dueloch slávila úspech.

Swiateková sa ziskom tretieho titulu na Roland Garros vyrovnala Američankám Serene Williamsovej a Monice Selešovej, Austrálčanke Margaret Courtovej i Španielke Arantxe Sanchezovej Vicariovej.

„Ďakujem všetkým za podporu. Chcem zablahoželať Karolíne k skvelému turnaju. Predvádza pestrý tenis a verím, že si ešte zahrá v grandslamovom finále. Veľká vďaka patrí celému môjmu tímu. Je dôležité mať na svojej strane správnych ľudí.

V priebehu turnaja to nebolo vždy ľahké, ale dokázali sme to a môžeme tento titul poriadne osláviť. Špeciálne poďakovanie patrí môjmu otcovi. Paríž milujem, je to moje obľúbené miesto.

Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľajú na organizácii tohto turnaja, dávate do toho 100 percent. Dúfam, že na budúci rok bude ešte lepšia atmosféra,“ uviedla Poľka v slávnostnom príhovore.

 Muchovú po aplauze od divákov premohli počas ceremoniálu emócie. „Je to senzačné. V Paríži som prežila fantastické tri týždne. Dnes som bola blízko k zisku titulu, ale pritom ďaleko, lebo som hrala proti svetovej jednotke.

Blahoželám Ige, je to skvelá hráčka. Chcem sa poďakovať celému tímu, ktorý ma poháňa vpred a dodáva mi energiu. Vďaka patrí aj trénerom, rodičom a priateľom. Dúfam, že je to iba začiatok našej cesty a že dosiahneme ešte niečo väčšie.

Roland Garros je super turnaj. Veľkú zásluhu majú na tom nielen organizátori, ale aj ľudia v zákulisí – zberači, dobrovoľníci či fyzioterapeuti. Keď sa pozriem na skvelých divákov, napriek finálovej prehre sa cítim ako víťazka.“

ženy – dvojhra – finále:
Iga Swiateková (Poľ.-1) – Karolína Muchová (ČR) 6:2, 5:7, 6:4/agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.