Orbán 44 percent Maďarov, mohol by spôsobiť odchod z EÚ. Poľsko chce do Európskej prokuratúry. Kosovo zrušilo predpis nálepiek srbských vozidiel. Brutálna vražda v SR, žena mala vyrezané orgány

Podľa vlaňajšieho decembrového prieskumu inštitútu IDEA, ktorého výsledky v piatok zverejnil server telex.hu, 39 percent respondentov nepovažuje scenár odchodu svojej krajiny z Únie za reálny, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Prieskum sa uskutočnil ešte pred Orbánovým vetom rozpočtu EÚ a jeho odchodom z hlasovania o začatí prístupových rokovaní Únie s Ukrajinou na decembrovom bruselskom summite, pripomína server.

K otázke perspektívy členstva Maďarska v EÚ sa nevedelo vyjadriť 17 percent opýtaných. Vo vekovej kategórii do 30 rokov označilo v prieskume vystúpenie Maďarska z Únie za reálny scenár až 54 percent Maďarov./agentury/

X X X

Fakultná nemocnica v Prešove sa dostala do exekúcie, rozhodol súd

 Fakultná nemocnica v Prešove sa dostala do exekúcie, rozhodol súd. Situácia môže priamo ohroziť výkon starostlivosti v nemocnici.

Napriek tomu, že zákon veľké nemocnice pred exekúciou chráni, Fakultná nemocnica jej aktuálne čelí. Ide o tretiu najväčšiu štátnu nemocnicu, ktorá má viac ako 1200 lôžok. Informáciu Denníku N potvrdilo ministerstvo zdravotníctva a aj prešovská nemocnica.

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (Slovensko) presadil v roku 2020 novelu zákona, podľa ktorej sa majetok všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vylúčil z exekúcií. Dôvodom mala byť ochrana pacientov a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.

O tom, že prešovská nemocnica sa napriek tomu dostane do exekúcie, rozhodli súdy. Dôvodom sú dlhy nemocnice voči dodávateľom, aktuality.sk

X X X

Mesiace 2024 budú pre Ukrajinu náročné.

V prvých šiestich mesiacoch vojny v roku 2024 budeme sledovať trend, že sa Ukrajina bude skôr brániť než útočiť, hovorí v podcaste analytik a riaditeľ Adapt Institute Matej Kandrík.

Aký rok má za sebou Ukrajina? Bola naozaj ukrajinská protiofenzíva neúspešná? Aký vývoj čakať v roku 2024? Kto je dnes vo výhode a ako môže vojnu ovplyvniť únava z nej, americké voľby, či zmenšujúca sa finančná a vojenská pomoc? Téma pre riaditeľa Adapt Inštitútu Mateja Kandríka.

Podľa analytika v prvých šiestich mesiacoch vojny v roku 2024 budeme sledovať trend, že sa Ukrajina bude skôr brániť než útočiť. „Rozhodne sa budú Rusi snažiť pokračovať v ofenzíve, aby nedali Ukrajine vydýchnúť,“ hovorí.

Matej Kandrík tiež hovorí, že Rusko bude mať v prvých mesiacoch prevahu v dôležitých otázkach – napríklad v dronoch, delostrelectve, mínometoch. „Výrazne to nahráva ruskej strane a vedie to k úvahe, že Ukrajina bude musieť prejsť od ofenzívy k obrannej pozícii.“

Aká je stabilita ruského prezidenta pred voľbami? „Môžeme si dnes povedať, že to Vladimir Putin zvládol, ale bolo to o chlp. Pachuť a memento vystrašenia tam ostáva. Pozícia Putina je však stále silná,“ myslí si šéf Adapt Inštitútu.

Podľa neho možno špekulovať aj nad tým, či nebude chcieť Vladimir Putin pred voľbami ukázať nejaký vojenský úspech. „Takže by neprekvapilo do marca zíntezívnenie bojov,“ dodáva.

Zlomový bude podľa Kandríka november, a to pre americké voľby. „Výsledok amerických volieb ukáže, kam sa pohneme ďalej,“ dodáva, aktuality.sk

X X X

Ivan Korčok skritizoval šéfa SNS za výroky k Petrovi Pellegrinimu: Je to úbohé a hanebné

Bývalý šéf slovenskej diplomacie a prezidentský kandidát Ivan Korčok kritizoval výroky Andreja Danka. Šéfovi národniarov sa nepáčili postoje Petra Pellegriniho (Hlas) k ohláseniu kandidatúry prezidentských voľbách.

Danko totiž nedávno prezradil, že zbiera podpisy na vlastnú prezidentskú kandidatúru a už ich má viac ako 10-tisíc. „Ja sa len pripravujem na možnosti,“ doplnil.

Predseda SNS pre TASR uviedol, že je pripravený na rokovania v rámci koalície aj so Štefanom Harabinom.

„Pripravujeme si aj pozíciu pre prípad, že nenastane dohoda ani s jedným kandidátom,“ ozrejmil. Zopakoval, že SNS považuje za najlepšieho kandidáta na prezidenta premiéra Roberta Fica (Smer). Ak by bol Fico prezidentom, SNS by podporila za premiéra lídra Hlasu Petra Pellegriniho.

„Handlovanie Dankovej SNS s Petrom Pellegrinim o podporu jeho kandidatúry za funkcie ako na tureckom bazáre je absolútne nedôstojné a nehodné tohto úradu,“ napísal Korčok na sociálnej sieti.

Šéf národniarov predsedovi parlamentu odkázal, že ak bude dlho čakať, SNS zoberie kandidatúru „do vlastných rúk“.

Korčok: Odmietam vyťahovanie vecí zo súkromia

Danko sa okrem iného tiež vyjadril, že občania by mali o prezidentovi „vedieť všetko“.

„Vrátane jeho orientácie či manierov, správania sa či finančnej hotovosti. Každý kandidát sa má pripraviť nielen na to, či sa vie usmievať alebo vie hovoriť po nemecky, rusky či anglicky. Musí povedať aj, koľko má detí, koho má rád, s kým žije, z čoho je financovaná kampaň, a potom si ľudia vyberú,“ myslí si predseda SNS.

Korčok v tejto súvislosti poznamenal, že v politickej kampani prezidentských volieb odmieta prepieranie osobného súkromia kandidátov.

„Pri Petrovi Pellegrinim som kritický pri veľkom množstve vecí a jeho postojov, zároveň však ostro odmietam vyťahovanie vecí zo súkromia, klebiet a osobných záležitostí na kohokoľvek. Je to úbohé a hanebné,“ uzavrel bývalý minister.

Prezidentské voľby

Počet 15-tisíc podpisov vyzbieral v týchto dňoch aj diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš. „Ale zbierame ďalej, až skoro do konca januára, keď plánujeme petičné hárky odovzdať,“ vyjadril sa pre TASR.

Podpisy na kandidatúru zbiera tiež zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková a Marta Čurajová, ktorá zbiera podpisy ako občianska kandidátka. O post prezidenta sa chce uchádzať aj líder mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró.

Spomína sa tiež kandidatúra exministra spravodlivosti a exšéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.

Prezidentke Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. Hlavu štátu volia občania v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov.

Ústava SR hovorí, že kandidátov navrhuje najmenej 15 poslancov alebo občania, ktorí majú právo voliť do parlamentu, a to na základe petície. Podpísať ju musí najmenej 15-tisíc občanov. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb, aktuality.sk

X X X

Poľsko požiadalo o vstup do Európskej prokuratúry

Šéf poľského rezortu spravodlivosti neočakáva voči tomuto kroku Poľska nijaké námietky zo strany Európskej komisie, ktorá má na prijatie poľských dokumentov štyri týždne.

Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar podpísal a odoslal v piatok dokumenty, ktoré Poľsku umožnia vstúpiť do Európskej prokuratúry (EPPO). TASR o tom informuje podľa správy agentúra PAP.

Bodnar na tlačovej konferencii oznámil, že zaslal potrebné dokumenty predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a belgickému premiérovi Alexanderovi de Croovi, ktorý stojí na čele súčasného belgického predsedníctva v Rade EÚ.

Šéf poľského rezortu spravodlivosti neočakáva voči tomuto kroku Poľska nijaké námietky zo strany Európskej komisie, ktorá má na prijatie poľských dokumentov štyri týždne.

Bodnar uviedol, že snaha Poľska a vstup do EPPO je výsledkom mechanizmov na posilnenie spolupráce s Európskou úniou. Nie je preto potrebné prijímať nijaké legislatívne opatrenia, len rozhodnutie vlády.

Minister poslal poľskému premiérovi Donaldovi Tuskovi požiadavku na vstup Poľska do EPPO v polovici decembra, hneď po vymenovaní novej poľskej vlády. Týmto krokom Bodnar zvrátil pozíciu predchádzajúcej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá bola v konflikte s Bruselom pre viacero záležitostí.

„Rozhodnutie Poľska vo veci Európskej prokuratúry je signálom, že chceme, aby boli záležitosti právneho štátu prioritou,“ reagoval na piatkové udalosti poľský minister pre európske záležitosti Adam Szlapka.

Spory Poľska a Bruselu sa týkali kontroverzných reforiem súdnictva presadzovaných vládou PiS. Jedným z hlavným problémom bol práve právny štát, pripomína PAP.

Európska prokuratúra je nezávislý úrad pre záležitosti týkajúce sa finančných záujmov EÚ. Z 27 členských krajín EÚ je súčasťou EPPO zatiaľ 22 z nich vrátane Slovenska, aktuality.sk

X X X

Opozícia prinútila Fica ustúpiť, tvrdí Šimečka. Ohlásila ďalšie protesty

 Protesty opozície proti návrhu novely Trestného zákona, ktorý obsahuje aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, budú pokračovať aj po sviatkoch. Najbližšie protesty budú v Bratislave na Námestí SNP a v ďalších slovenských mestách vo štvrtok 11. januára o 18:00. Oznámili to lídri strán Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Sloboda a Solidarita (SaS).

  Podľa informácií z portálu si ich zavolal na stretnutie, kde im oznámil, že s nimi chce ukončiť spoluprácu. Pokiaľ by to neurobili dobrovoľne, tak minister vnútra Matúš Šutaj Eštok by ich mohol bez uvedenia dôvodu preložiť.

Jedným z námestníkov Slovenskej informačnej služby (SIS) sa údajne má stať Marián Zetocha, bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA. Tvrdí to exminister

Dôvody na protesty podľa opozície, sú aj zmeny v polícii. Nový policajný prezident Ľubomír Solák stihol už potajme vymeniť šiestich z ôsmich krajských šéfov, informuje denník SME obrany Jaroslav Naď (Demokrati). „Podľa mojich informácií bude jedným z námestníkov Marián Zetocha, bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA, známy najmä pre obvinenie v kauze Očistec a z blízkeho prepojenia s Norbertom Bödörom,“ uviedol dnes Naď na sociálnej sieti.

Zdôraznil, že práve za pôsobenia Zetochu a ďalších dnes obvinených policajtov malo dochádzať napríklad k nezákonnej lustrácii novinárov, nehovoriac o podozreniach zo zosnovania mafiánskej skupiny na najvyšších miestach NAKA. „Tento človek má dostávať utajované spisy a citlivé informácie? A to, samozrejme, nie je všetko. Na SIS sa chystajú ďalší Bödorovi ľudia, a to rovno na najvyššie riaditeľské pozície. Človek figurujúci v šiestich najväčších kauzách histórie Slovenska si postupne obsadzuje ľudí na najvyššie a zároveň mimoriadne citlivé posty,“ napísal Naď.

 Zároveň dodal, že za normálnych okolností musia záujemcovia o tieto pozície podstúpiť prísne bezpečnostné preverenie a nevie si predstaviť, ako by ľudia ako Zetocha mohli dostať previerku najvyššieho stupňa. „Ak sa naplní tento scenár, máme dôvod obávať sa, že je to Bödör, ktorý má na špagáte predsedu vlády SR,“ uzavrel Naď.

„Robert Fico zaznamenal prvú prehru, keď chcel dať zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry ako darček svojim oligarchom už pred Vianocami. Plné námestia a dôrazný boj v parlamente ho však prinútili ustúpiť, čo vôbec nečakal. Náš tlak v parlamente a na námestiach však musí pokračovať,“ povedal predseda PS Michal Šimečka. Ako ďalej dodal, cieľom protestov je promafiánsky balíček nielen spomaliť, ale úplne zastaviť. Zrušenie 20 rokov fungujúcej inštitúcie a zásadné zníženie trestov za korupciu je podľa neho neprípustné a spoločnosť aj politici sa tomu musia jasne postaviť na odpor. „Musíme tiež zabrániť tomu, aby v dvoch tohtoročných voľbách vyhrali zástupcovia vládnej koalície, pretože nemôžu mať všetko,” vyhlásil Šimečka.

 Predseda KDH Milan Majerský dodal, že vládna koalícia od prvého dňa po voľbách namiesto zlepšovania zdravotníctva, školstva, stavania diaľnic či rozvíjania regiónov láme spravodlivosť cez koleno, znižuje tresty za korupciu a ruší špeciálnu prokuratúru. „Chyby a nedostatky sa dajú opraviť odbornou diskusiou, to však strany Smer, Hlas a SNS nechcú. Oni chcú pomáhať svojim blízkym, aby neboli trestne stíhaní – a tomu musíme zabrániť,“ zdôraznil.

Podľa slov lídra SaS Richarda Sulíka „ide do tuhého“, keďže v najbližších dňoch ich v parlamente čaká rozprava o zrušení špeciálnej prokuratúry. „Bude veľmi záležať na tom, či ubránime na Slovensku právny štát alebo sa z nás opäť stane čierna diera Európy a kolónia Ruska. Ak si Robert Fico a jeho poskokovia mysleli, že nás po sviatkoch umlčia, tak sú na omyle. V protestoch budeme pokračovať,“ povedal Sulík. Ako ďalej dodal, čím viac ľudí vyjde do ulíc, tým jasnejšie si začne Peter Pellegrini (Hlas-SD) uvedomovať, že mu protesty nepomáhajú v jeho ambícií stať sa prezidentom.

Bližšie informácie o protestoch a ďalšom postupe v parlamente oznámia predstavitelia strán PS, KDH a SaS v pondelok./agentury/

X X X

Taraba odobril výstavbu LNG terminálu v Bratislave. Hneď v blízkosti najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe

Na Slovensku môže vyrásť prvý terminál na skvapalnený plyn (LNG). Postaviť ho môžu na Dunaji priamo v bratislavskom nákladnom prístave neďaleko centra mesta. Povolil ho minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý zároveň zamietol sťažnosti environmentálnych organizácií Greenpeace Slovensko či Znepokojené matky.

 Projekt terminálu tak dosiahol kľúčový míľnik v projektovej príprave. Povoliť stavbu ešte musí mestská časť Bratislava-Ružinov. Investorom je štátna akciová spoločnosť Verejné prístavy, ktorá spadá pod rezort dopravy.

Taraba argumentuje, že po odpojení sa od ruských dodávok je potrebné budovať infraštruktúru, ktorá zvýši stabilitu dodávok s plynom. „Z pohľadu stability dodávok plynu potrebujeme budovať infraštruktúru bez ohľadu na to, kto si o tom čo myslí. Jediné, čo ma zaujíma, je, aby boli technické riešenia bezpečné. Ja som si tieto sankcie, ktoré nás poškodili, nevymyslel,“ vyhlásil minister.

 Treba však upozorniť na to, že podľa pôvodného zámeru nemá ísť o ten istý typ terminálu LNG, aké sa stavajú v prímorských oblastiach po celej Európe. Tam sa hlboko zmrazený skvapalnený plyn prevážaný tankermi premení späť na plynnú formu a putuje ďalej plynovodmi až do domácností a firiem. Takto LNG na Slovensko prúdi z rôznych kútov sveta už v súčasnosti. Umožňuje to vybudovaná európska plynová infraštruktúra s LNG terminálmi na pobrežiach európskych štátov.

 Ten v bratislavskom prístave však bude iný a slúžiť má ako čerpacia stanica pre riečne lode. Energetický analytik Radovan Potočár z portálu energie-portal.sk upozorňuje, že bratislavský LNG terminál nebude súčasťou infraštruktúry, ktorá zásobuje plynom domácnosti či priemyselné podniky. „Plánovaný LNG terminál teda nijako neposilní energetickú bezpečnosť Slovenska, čo sa týka dodávok plynu na vykurovanie alebo využitie v priemysle,“ tvrdí pre Pravdu.

Taraba odobril projekt

Súhlasné záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) vydalo ministerstvo životného prostredia ešte v marci 2023. Teda za úradovania ministra Jána Budaja (Demokrati). Proti vydanému záverečnému stanovisku boli na ministerstvo doručené rozklady, teda výhrady voči projektu. Boli od občianskeho združenia Greenpeace Slovensko a občianskeho združenia Znepokojené matky.

Minister Taraba teda v rozkladovom konaní potvrdil prvostupňové rozhodnutie, a tým pádom de facto povolil stavbu. Voči rozhodnutiu už nie je možné sa odvolať. Minister tiež zdôraznil, že v záverečnom stanovisku bolo stanovených vyše 50 dodatočných technických požiadaviek na zvýšenie bezpečnosti, technickej úrovne LNG terminálu a zníženia negatívnych vplyvov pri jeho výstavbe.

Výstavba novej fosílnej infraštruktúry je podľa riaditeľky organizácie Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej v rozpore s dosiahnutím cieľov Parížskej dohody udržať oteplenie pod 1,5 stupňa Celzia. „Podľa poslednej správy Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu už existujúca fosílna infraštruktúra spôsobí emisie viac skleníkových plynov, ako si môžeme dovoliť, ak nebude predčasne vyradená z prevádzky. To znamená, že žiadnu novú fosílnu infraštruktúru si už dovoliť nemôžeme,“ hovorí.

 Zároveň upozorňuje, že žiadne technické zlepšenie nezmení to, že tento terminál je fosílnou plynovou infraštruktúrou, v rámci ktorej nie je možné eliminovať úniky metánu, silného skleníkového plynu. Poukazuje tiež na príklad z Írska, ktoré zamietlo výstavbu nového LNG terminálu s odvolaním sa na klimatické ciele.

Juríková považuje tiež za nezmysel, že LNG terminál na Dunaji má byť zdrojom plynu pre Slovensko, ktorý bude možno využiť aj pre verejný sektor či domácnosti. „Navrhovaný terminál má primárne slúžiť na skvapalňovanie plynu pre lodnú dopravu, preto spomínať verejný sektor či domácnosti je nielen nepresné, ale tiež to totálne nezodpovedá realite, kam musíme ako spoločnosť smerovať,“ dodáva.

LNG terminál ako taký nemá podľa Greenpeace v centre Bratislavy čo hľadať a už vôbec nie v blízkosti najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe, ktorou je Žitný ostrov. Podľa organizácie môže napriek akýmkoľvek technickým zabezpečeniam tento významný zdroj pitnej vody ohroziť.

Znižovanie emisií v doprave

Ak postavia LNG terminál v Bratislave, nákladné lode budú môcť tankovať skvapalnený plyn na dopravnej tepne Rýn – Mohan – Dunaj. V súčasnosti v okolí Bratislavy chýba čerpacia stanica pre riečne lode, kde by si mohli dotankovať skvapalnený plyn. Investor argumentuje dekarbonizáciou dopravy. V súčasnosti lode využívajú na svoj pohon prevažne viac znečisťujúcu naftu či ťažký lodný olej.

„Hlavným cieľom projektu je znižovanie emisií skleníkových plynov a znečisťujúcich látok v riečnej doprave na Dunaji prostredníctvom sprístupnenia alternatívneho paliva LNG riečnym plavidlám v prístave Bratislava, ako aj pre nákladnú cestnú dopravu,“ tvrdí pre Pravdu generálny riaditeľ Verejných prístavov Matej Danóci.

Terminál však podľa neho vie plniť aj opačnú funkciu, ktorou je prečerpávanie LNG dovezeného loďami na ďalšiu distribúciu, ktorá môže slúžiť ako ďalší minoritný zdroj pri budovaní energetickej nezávislosti.

Nasledovať by teraz mohlo ekonomické posúdenie projektu a vypracovanie technickej štúdie realizovateľnosti projektu. V nej sú zapracované všetky pripomienky z procesu EIA. Pred samotnou realizáciou je potrebný výber najvhodnejšej technológie, projekt pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Termín výstavby LNG terminálu závisí od toho, kedy projekt získa stavebné povolenie. Danóci vysvetľuje, že v súčasnej dobe nie je potrebná finančná podpora zo strany akcionára, teda rezortu dopravy. „Snahou predstavenstva spoločnosti bude financovať tento projekt s podporou EU. EU poskytuje zdroje na financovanie takejto infraštruktúry,“ dodáva.

Aj rezort životného prostredia sa prikláňa k názoru, že alternatívne palivá by mohli ukončiť závislosť dopravy od ropy. „Skvapalnený zemný plyn je alternatívnym zdrojom paliva a jednou z možností zníženia emisií skleníkových plynov z dopravy a ukončenia závislosti dopravy od ropy,“ vysvetľuje minister envirorezortu Taraba. V rozhodnutí sa tiež píše o tom, že pri riečnej doprave nemožno očakávať v dohľadnej dobe výrazný prechod na nízkoemisné alternatívne technológie.

Organizácia Greenpeace však upozorňuje, že výmena jedného fosílneho paliva za iné sa nemôže považovať za krok k dekarbonizácii a nahrádzanie „špinavších“ fosílnych palív práve skvapalneným plynom nie je efektívnou stratégiou znižovania emisií. Zároveň je tento argument podľa organizácie v priamom rozpore so závermi Európskeho parlamentu a rady. V návrhu nariadenia sa píše, že „na rozdiel od námornej dopravy by mali v prípade vnútrozemskej vodnej dopravy, kde sa bežne používajú menšie plavidlá a pokrývajú kratšie vzdialenosti, technológie hnacej sústavy s nulovými emisiami, ako vodík a elektrina, vstúpiť na trh rýchlejšie. Očakáva sa, že LNG už v tomto odvetví nebude zohrávať významnú úlohu“ /agentury/

X X X

Dráma v Rakúsku: Muž ohrozoval svoju manželku mačetou, polícia ho zastrelila

Muž podľa polície neposlúchol výzvu, aby zložil zbraň.

Policajti privolaní do domu v spolkovej krajine Burgenland na východe Rakúska v piatok zastrelili nemeckého občana, ktorý sa svojej manželke vyhrážal mačetou. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Policajti po príchode do domu v obci Bad Sauerbrunn narazili na 55-ročného muža s mačetou. Muž podľa polície neposlúchol výzvu, aby zložil zbraň, a ani použitie paprikového spreja nemalo žiadny účinok. Muž následne napadol a zranil policajta, čo viedlo policajtov k streľbe.

Nemec podľa úradov žil v Rakúsku. Informácie o tom, odkiaľ z Nemecka pochádzal, polícia ani prokuratúra neposkytli, aktualit.sk

X X X

Kosovo zrušilo predpis nálepiek na srbských evidenčných číslach vozidiel

Snaha vlády v Prištine vynútiť si výmenu tabuliek aj s použitím polície viedla opakovane ku konfliktom so srbskými obyvateľmi.

Kosovská vláda rozhodla, že vodiči srbských vozidiel už na svojich tabuľkách s evidenčným číslom nemusia mať nálepku, aby zakryli označenie štátnej príslušnosti. TASR prevzala piatkovú správu z tlačovej agentúry DPA.

Rozhodnutie, na ktorom sa vláda v Prištine dohodla vo štvrtok večer, nasleduje po podobnom kroku srbskej vlády z minulého mesiaca. Opatrenie Belehradu znamená, že ani vozidlá idúce z Kosova do Srbska už nemusia zakrývať svoj pôvod.

Tabuľky s evidenčným číslom boli zdrojom napätia medzi oboma balkánskymi rivalmi celé roky. Srbsko predtým namietalo proti kódu krajiny RKS – čo znamená Kosovská republika – a proti podobe kosovskej vlajky.

Kosovo sa odtrhlo od Srbska v roku 2008 po krvavej vojne. Srbsko odmieta uznať nezávislosť Kosova, ktorého obyvateľstvo tvoria prevažne etnickí Albánci, a pokladá ho za svoju provinciu.

Po tom, ako Kosovo v roku 2010 zaviedlo vlastné tabuľky s evidenčným číslom, Srbsko vydalo nariadenie používať provizórne tabuľky na vozidlách z Kosova, ktoré chceli prekročiť hranicu.

Na jeseň 2021 sa obe strany dohodli na vyriešení problému s tabuľkami a nálepkami, pomohla to sprostredkovať Európska únia. Opatrenie bolo pokladané za provizórne a vypršalo s príchodom nového roka.

Spor okolo evidenčných čísiel vozidiel postihol aj srbských obyvateľov na severe Kosova, ktorí dlho odmietali vymeniť si Srbmi vydané štátne poznávacie značky za kosovské.

Snaha vlády v Prištine vynútiť si výmenu tabuliek aj s použitím polície viedla opakovane ku konfliktom so srbskými obyvateľmi. Odmietavý postoj týchto jednotlivcov povzbudzovalo aj vedenie v Belehrade, aktuality.sk

X X X

Poľský prezident zverejnil na sociálnej sieti X zvláštny príspevok

Poľská vláda prezidentovi navrhla, aby bol opatrnejší, a ponúkla mu tiež pomoc pri prípadnom overení bezpečnosti jeho účtov.

Poľský minister digitalizácie Krzysztof Gawkowski navrhol v piatok prezidentovi Andrzejovi Dudovi, aby si skontroloval prístup k účtom na sociálnych sieťach. Urobil tak po tom, čo sa na Dudovom účte na sociálnej sieti X objavil nakrátko zvláštny príspevok. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Na súkromnom účte Dudu bol vo štvrtok zverejnený príspevok, v ktorom sa písalo: „Povedz mu, aby sa spýtal svojej ženy, čo to znamená mať gule. Ona to vie!“

Príspevok bol rýchlo po zverejnení zmazaný, no internetoví užívatelia si stihli spraviť snímky obrazovky, ktoré začali na internete rýchlo kolovať. Príspevok mnohých pobavil, no ozvali sa aj kritické hlasy, podľa ktorých by sa mala hlava štátu správať v online priestore opatrnejšie.

Dudova kancelária nevysvetlila, čoho sa príspevok týkal, a ani to, ako prišlo k jeho zverejneniu.

Poľská vláda vedená Dudovým rivalom, premiérom Donaldom Tuskom, prezidentovi navrhla, aby bol opatrnejší, a ponúkla mu tiež pomoc pri prípadnom overení bezpečnosti jeho účtov.

„Keďže na sa účte prezidenta Andrzeja Dudu na webovej stránke X objavila zvláštna položka, ktorá rýchlo zmizla, žiadam prezidenta, aby skontroloval bezpečnosť prístupov k svojim účtom na sociálnych sieťach,“ reagoval na sieti X minister Gawkowski.

Duda v minulosti už komunikoval napríklad s anonymnými užívateľmi sociálnych sietí a prijal tiež telefonáty od ruských vtipkárov, ktorí predstierali, že sú generálnym tajomníkom OSN a francúzskym prezidentom, píše AP, aktuality.sk

X X X

Rezort vnútra predstavil kroky, ktoré chce podniknúť pre zvýšenie bezpečnosti po streľbe v Prahe

Jedným z opatrení bude bezpečnostný audit na školách, ktorý sa uskutoční formou dotazníka, oznámilo ministerstvo vnútra.

V súvislosti s tragickými predvianočnými udalosťami na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe zintenzívnila i slovenská polícia monitoring vytypovaných miest s vyššou koncentráciou a pohybom obyvateľov. Upozornilo na to Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré zároveň pripomína, že jedným z ďalších opatrení bude bezpečnostný audit na školách.

Pripravuje ho pracovná skupina zložená zo zástupcov Prezídia a Akadémie Policajného zboru, odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra, takisto Fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity, Úradu vlády SR, rezortov školstva, dopravy i Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Bezpečnostný audit formou dotazníka

Bezpečnostný audit sa uskutoční formou dotazníka, ktorý má poukázať na slabiny a medzery v zabezpečení konkrétnej školy. „Následne sa vypracuje systém odporúčaní na zvýšenie opatrení pre konkrétnu školu. Plošne spracované informácie zo škôl poslúžia ako východiskové údaje pre metodiku k zvyšovaniu bezpečnosti na jednotlivých úrovniach škôl,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Minister pripomenul aj systém spolupráce medzi školami a políciou spočívajúci v tom, že príslušníci PZ nevystupujú v týchto prípadoch ako preventisti, ale ako tzv. školskí policajti, ktorí sú pre školy k dispozícii pre prípad riešenia podnetov vyžadujúcich si komunikáciu školy a polície. „Napríklad pri podozrení z ohrozenia bezpečnosti školy, prejavoch násilia voči spolužiakom, alebo prejavoch radikalizácie a extrémizmu. Polícia je tak priamo zapojená do diania v škole,“ doplnil tlačový odbor MV.

Systém RIS

Do spomínanej spolupráce sú zapojené stredné a základné školy napojené na systém RIS – Rezortný informačný systém Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. „Takéto školy budú mať vytvorenú komunikačnú dvojicu: policajt a vedúci pedagogický pracovník, ktorej zámerom je vytvoriť bázu dôvery a mať pravidelne informácie o dianí v škole,“ dodal rezort vnútra.

Na projekte participuje takmer 2700 základných a vyše tisícka stredných škôl, rovnako tak približne 2500 pridelených policajtov. Vedenie škôl môže aj priamo komunikovať s jednotlivými krajskými riaditeľstvami PZ, na tento účel zriadili špeciálne e-mailové adresy, aktuality.sk

X X X

 Blinken priletel do Turecka, začína ďalšiu cestu po Blízkom východe

Počas predchádzajúcich ciest po Blízkom východe sa Blinken snažil zabrániť rozšíreniu vojny z Pásma Gazy, no útokom v poslednom čase už prišlo aj v Libanone, Iraku, Jemene či Iráne.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pricestoval v piatok do Turecka, kde sa začne jeho v poradí štvrté turné po krajinách Blízkeho východu od vypuknutia vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas pred vyše troma mesiacmi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

V sobotu bude Blinekn rokovať v Istanbule s tureckým rezortným partnerom Hakanom Fidanom a tureckým prezidentom Recepom Erdoganom, jedným z najtvrdších kritikov americkej podpory Izraela vo vojne s Hamasom v moslimskom svete.

„Neočakávame, že všetky rokovania počas tejto cesty budú ľahké. Očividne tento región v súčasnosti čelí zložitým záležitostiam a rozhodnutiam,“ uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie Matthew Miller v súvislosti s Blinkenovou cestou.

„Minister však verí, že je na zodpovednosti Spojených štátov viesť diplomatické snahy o zvládnutie týchto výziev,“ uviedol Miller.

Šéf americkej diplomacie navštívi potom v nadchádzajúcich dňoch Izrael, sídlo Palestínskej samosprávy na západnom brehu Jordánu a päť arabských krajín – Jordánsko, Egypt, Katar, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty.

Počas predchádzajúcich ciest po Blízkom východe sa Blinken snažil zabrániť rozšíreniu vojny z Pásma Gazy, no útokom v poslednom čase už prišlo aj v Libanone, Iraku, Jemene či Iráne.

V utorok zahynul pri útoku, ktorý je pripisovaný Izraelu, zástupcu šéfa Hamasu Sálih Árúrí. Iránom podporovaní jemenskí povstalci husíjovia zase útočia na lode v Červenom mori na znak solidarity s ľuďmi v Gaze.

V stredu tiež došlo k jednému z najkrvavejších bombových útokov v Iráne, pri ktorom zomrelo najmenej 84 ľudí.

Blinken sa tiež v sobotu nakrátko zastaví v Grécku, ktoré je znepokojené možným predajom amerických stíhačiek F-16 Turecku. Očakáva sa totiž, že Washington Turecku tieto stíhačky ponúkne, keď Ankara schváli dlho odkladnú žiadosť Švédska o vstup do NATO, aktualit.sk

X X X

Taraba odobril výstavbu LNG terminálu v Bratislave. Hneď v blízkosti najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe

 Na Slovensku môže vyrásť prvý terminál na skvapalnený plyn (LNG). Postaviť ho môžu na Dunaji priamo v bratislavskom nákladnom prístave neďaleko centra mesta. Povolil ho minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý zároveň zamietol sťažnosti environmentálnych organizácií Greenpeace Slovensko či Znepokojené matky.

 Projekt terminálu tak dosiahol kľúčový míľnik v projektovej príprave. Povoliť stavbu ešte musí mestská časť Bratislava-Ružinov. Investorom je štátna akciová spoločnosť Verejné prístavy, ktorá spadá pod rezort dopravy.

Taraba argumentuje, že po odpojení sa od ruských dodávok je potrebné budovať infraštruktúru, ktorá zvýši stabilitu dodávok s plynom. „Z pohľadu stability dodávok plynu potrebujeme budovať infraštruktúru bez ohľadu na to, kto si o tom čo myslí. Jediné, čo ma zaujíma, je, aby boli technické riešenia bezpečné. Ja som si tieto sankcie, ktoré nás poškodili, nevymyslel,“ vyhlásil minister.

 Treba však upozorniť na to, že podľa pôvodného zámeru nemá ísť o ten istý typ terminálu LNG, aké sa stavajú v prímorských oblastiach po celej Európe. Tam sa hlboko zmrazený skvapalnený plyn prevážaný tankermi premení späť na plynnú formu a putuje ďalej plynovodmi až do domácností a firiem. Takto LNG na Slovensko prúdi z rôznych kútov sveta už v súčasnosti. Umožňuje to vybudovaná európska plynová infraštruktúra s LNG terminálmi na pobrežiach európskych štátov.

 Ten v bratislavskom prístave však bude iný a slúžiť má ako čerpacia stanica pre riečne lode. Energetický analytik Radovan Potočár z portálu energie-portal.sk upozorňuje, že bratislavský LNG terminál nebude súčasťou infraštruktúry, ktorá zásobuje plynom domácnosti či priemyselné podniky. „Plánovaný LNG terminál teda nijako neposilní energetickú bezpečnosť Slovenska, čo sa týka dodávok plynu na vykurovanie alebo využitie v priemysle,“ tvrdí pre Pravdu.

Taraba odobril projekt

Súhlasné záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) vydalo ministerstvo životného prostredia ešte v marci 2023. Teda za úradovania ministra Jána Budaja (Demokrati). Proti vydanému záverečnému stanovisku boli na ministerstvo doručené rozklady, teda výhrady voči projektu. Boli od občianskeho združenia Greenpeace Slovensko a občianskeho združenia Znepokojené matky.

Minister Taraba teda v rozkladovom konaní potvrdil prvostupňové rozhodnutie, a tým pádom de facto povolil stavbu. Voči rozhodnutiu už nie je možné sa odvolať. Minister tiež zdôraznil, že v záverečnom stanovisku bolo stanovených vyše 50 dodatočných technických požiadaviek na zvýšenie bezpečnosti, technickej úrovne LNG terminálu a zníženia negatívnych vplyvov pri jeho výstavbe.

Výstavba novej fosílnej infraštruktúry je podľa riaditeľky organizácie Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej v rozpore s dosiahnutím cieľov Parížskej dohody udržať oteplenie pod 1,5 stupňa Celzia. „Podľa poslednej správy Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu už existujúca fosílna infraštruktúra spôsobí emisie viac skleníkových plynov, ako si môžeme dovoliť, ak nebude predčasne vyradená z prevádzky. To znamená, že žiadnu novú fosílnu infraštruktúru si už dovoliť nemôžeme,“ hovorí.

 Zároveň upozorňuje, že žiadne technické zlepšenie nezmení to, že tento terminál je fosílnou plynovou infraštruktúrou, v rámci ktorej nie je možné eliminovať úniky metánu, silného skleníkového plynu. Poukazuje tiež na príklad z Írska, ktoré zamietlo výstavbu nového LNG terminálu s odvolaním sa na klimatické ciele.

Juríková považuje tiež za nezmysel, že LNG terminál na Dunaji má byť zdrojom plynu pre Slovensko, ktorý bude možno využiť aj pre verejný sektor či domácnosti. „Navrhovaný terminál má primárne slúžiť na skvapalňovanie plynu pre lodnú dopravu, preto spomínať verejný sektor či domácnosti je nielen nepresné, ale tiež to totálne nezodpovedá realite, kam musíme ako spoločnosť smerovať,“ dodáva.

LNG terminál ako taký nemá podľa Greenpeace v centre Bratislavy čo hľadať a už vôbec nie v blízkosti najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe, ktorou je Žitný ostrov. Podľa organizácie môže napriek akýmkoľvek technickým zabezpečeniam tento významný zdroj pitnej vody ohroziť.

Znižovanie emisií v doprave

Ak postavia LNG terminál v Bratislave, nákladné lode budú môcť tankovať skvapalnený plyn na dopravnej tepne Rýn – Mohan – Dunaj. V súčasnosti v okolí Bratislavy chýba čerpacia stanica pre riečne lode, kde by si mohli dotankovať skvapalnený plyn. Investor argumentuje dekarbonizáciou dopravy. V súčasnosti lode využívajú na svoj pohon prevažne viac znečisťujúcu naftu či ťažký lodný olej.

„Hlavným cieľom projektu je znižovanie emisií skleníkových plynov a znečisťujúcich látok v riečnej doprave na Dunaji prostredníctvom sprístupnenia alternatívneho paliva LNG riečnym plavidlám v prístave Bratislava, ako aj pre nákladnú cestnú dopravu,“ tvrdí pre Pravdu generálny riaditeľ Verejných prístavov Matej Danóci.

Terminál však podľa neho vie plniť aj opačnú funkciu, ktorou je prečerpávanie LNG dovezeného loďami na ďalšiu distribúciu, ktorá môže slúžiť ako ďalší minoritný zdroj pri budovaní energetickej nezávislosti.

Nasledovať by teraz mohlo ekonomické posúdenie projektu a vypracovanie technickej štúdie realizovateľnosti projektu. V nej sú zapracované všetky pripomienky z procesu EIA. Pred samotnou realizáciou je potrebný výber najvhodnejšej technológie, projekt pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Termín výstavby LNG terminálu závisí od toho, kedy projekt získa stavebné povolenie. Danóci vysvetľuje, že v súčasnej dobe nie je potrebná finančná podpora zo strany akcionára, teda rezortu dopravy. „Snahou predstavenstva spoločnosti bude financovať tento projekt s podporou EU. EU poskytuje zdroje na financovanie takejto infraštruktúry,“ dodáva.

Aj rezort životného prostredia sa prikláňa k názoru, že alternatívne palivá by mohli ukončiť závislosť dopravy od ropy. „Skvapalnený zemný plyn je alternatívnym zdrojom paliva a jednou z možností zníženia emisií skleníkových plynov z dopravy a ukončenia závislosti dopravy od ropy,“ vysvetľuje minister envirorezortu Taraba. V rozhodnutí sa tiež píše o tom, že pri riečnej doprave nemožno očakávať v dohľadnej dobe výrazný prechod na nízkoemisné alternatívne technológie.

Organizácia Greenpeace však upozorňuje, že výmena jedného fosílneho paliva za iné sa nemôže považovať za krok k dekarbonizácii a nahrádzanie „špinavších“ fosílnych palív práve skvapalneným plynom nie je efektívnou stratégiou znižovania emisií. Zároveň je tento argument podľa organizácie v priamom rozpore so závermi Európskeho parlamentu a rady. V návrhu nariadenia sa píše, že „na rozdiel od námornej dopravy by mali v prípade vnútrozemskej vodnej dopravy, kde sa bežne používajú menšie plavidlá a pokrývajú kratšie vzdialenosti, technológie hnacej sústavy s nulovými emisiami, ako vodík a elektrina, vstúpiť na trh rýchlejšie. Očakáva sa, že LNG už v tomto odvetví nebude zohrávať významnú úlohu“./agentury/

X X X

Manželku zastrelil cez dvere kúpeľne, z väzenia ho prepustili na podmienku. My si odpykávame doživotný trest, vraví mama obete

Bývalého juhoafrického paraatléta Oscara Pistoriusa podmienečne prepustili z väzenia. Paralympijský šampión sa dostal na slobodu po takmer 11 rokoch po vražde svojej priateľky Reevy Steenkampovej.

 Reeva Steenkampová a Oscar Pistorius na snímke z novembra 2012, tri mesiace pred vraždou.

Pistorius ju zastrelil na Valentína v roku 2013 cez dvere kúpeľne. Neskôr tvrdil, že si ju pomýlil s vlamačom. Juhoafrický súd ho v roku 2016 odsúdil na 13 rokov väzenia.

Páchatelia závažných násilných činov v Juhoafrickej republike majú nárok na podmienečné prepustenie po odpykaní aspoň polovice trestu.

Televízne štáby, fotoreportéri a redaktori sa pred šiestou hodinou ráno zišli pred bránami nápravného centra v Atteridgeville v juhoafrickom hlavnom meste Pretória a čakali, kedy zahliadnu svetoznámeho bežca, ktorý musel podstúpiť amputáciu oboch nôh.

Predstavitelia väznice však uviedli, že čas piatkového prepustenia Pistoriusa vopred neoznámia, čo naznačuje, že sa ho budú snažiť držať čo naďalej od médií.

Tridsaťsedemročný atlét požiadal o podmienečné prepustenie v novembri po druhý raz, prvú žiadosť mu zamietli. Matka Steenkampovej June Steenkampová vo vyhlásení uviedla, že rešpektuje toto rozhodnutie ako súčasť juhoafrického prá­va.

„Existuje spravodlivosť pre Reevu? Odsedel si Oscar dosť času? Spravodlivosť nemôže byť nikdy naplnená, ak sa váš milovaný už nevráti. Žiadny čas nám nevráti Reevu späť. My sme tí, ktorí si odpykávame doživotný trest.“

 Atlét by mal po prepustení dodržiavať prísne podmienky, až pokiaľ v decembri 2029 nevyprší zvyšok jeho trestu.

Niektoré z podmienok podmienečného prepustenia zahŕňajú obmedzenia týkajúce sa toho, kedy môže opustiť svoj dom, zákaz konzumácie alkoholu a musí sa zúčastniť programov na zvládanie hnevu a násilia páchaného na ženách.

Bude musieť vykonávať aj verejnoprospešné práce. Do konca trestu má zákaz vyjadrovať sa pre médiá. Ak poruší niektorú z podmienok podmienečného prepustenia, môžu ho poslať späť do väzenia./agentury/

X X X

Brutálna vražda v Ružinove: Žena mala vyrezané orgány. V Novom Meste zase našli dvoch mŕtvych mužov

V jednom z bytov v druhom bratislavskom okrese na Prievozskej ulici našli vo štvrtok telo 48-ročnej ženy bez známok života. Krajskí kriminalisti preverovali na mieste okolnosti nálezu.

Podľa informácií portálu noviny.sk, bolo telo rozrezané a zohavené. Na zemi ležalo vedro s jej orgánmi a srdce ženy bolo vyrezané vedľa nej. Mala tiež rozrezané ľavé líce, hrudník aj stehno. Vrah prikryl telo dekou, na ktorej ležal britský pas. Podľa informácií z portálu išlo o ženu slovenského pôvodu.

 Žena menom Patrícia bola podľa susedov milá a ochotná vždy pomôcť, avšak v domácnosti úradoval alkohol. Jej partner bol často agresívny a vyhrážal sa jej. Priateľ zavraždenej Patrície neskôr poslal svojej príbuznej SMS správu, že sa chce zabiť. Tá zalarmovala políciu. Hliadka po príchode do bytu našla telo ženy v hrôzostrašnom stave, informuje portál noviny.sk.

Polícia bratislavskej krajskej kriminálky intenzívne vyšetruje závažný trestný čin. V tejto súvislosti začali trestné stíhanie vo veci trestného činu vraždy. Polícia v priebehu dnešného popoludnia zadržala osobu dôvodne podozrivú z trestného činu.

Kriminalisti pátrali po partnerovi zavraždenej. Ide o 47-ročného Jozefa Hanuska z Bratislavy, ktorý je kuchárom. Ako informuje portál tvnoviny.sk, na svojej webstránke ponúka varenie u niekoho doma, ale aj na rôznych podujatiach. Predstavuje sa ako Kuchár Jožko.

X X X

Polícia opäť zasahovala: V ďalšom byte našla dvoch mŕtvych

Polícia a záchranári v piatok popoludní zasahovali aj na Ovručskej ulici v bratislavskom Novom Meste. Privolali ich tam na základe oznámenia o mŕtvej osobe.

 Podľa výpovede suseda tam bývala žena, ktorá sa spájala s asociálnymi ľuďmi a popíjali alkohol. Nebývali tam dlhodobo, ale chodievali tam občasne. Zápach zanedbaného bytu pociťovali roky.

 Policajti na mieste zistili, že byte sa nachádzali dvaja muži bez známok života a žena v zlom zdravotnom stave, 5. januára 2024.

„Policajti na mieste zistili, že byte sa nachádzali dvaja muži bez známok života a žena v zlom zdravotnom stave,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Michal Szeiff. Dodal, že obhliadajúci lekár nariadil pitvu, ktorá má určiť presnú príčinu smrti. „Prípadom sa policajti naďalej zaoberajú,“ uviedol Szeiff.

 Hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) Martin Balko doplnil, že ženu, ktorú v byte našli s poranením končatín, previezli záchranári do nemocnice.

Na prípad upozornila TV Joj. Políciu mali podľa jej informácií zavolať susedia, pretože z bytu cítili zápach./agentury/

X X X

Fio banka v nových spotoch vyráža do Talianska

Fio banka priváža nové reklamné spoty zo série Pre každú jazdu. Hlavnými tvárami sú stále Daniel Fischer ako kolotočiar Fredy Bihári a Petra Nesvačilová, ktorá stvárňuje jeho manželku Karmen. Dvojica tentoraz vyrazila na dovolenku do Talianska.

 Agentúra Jinej Gang pripravila aj ďalšie pokračovanie kampane pre Fio banku s názvom Pre každú jazdu, v ktorej svojich hlavných protagonistov, Fredyho Bihári a jeho manželku Karmen, poslali na dovolenku do Talianska. Dvojicu sledujeme pri ich príchode na mýtnu bránu, v kempe, na pláži či na tradičnom rybom trhu. V hlavných úlohách diváci uvidia Daniela Fischera a Petru Nesvačilovú. Spoty vznikli v produkcii AdKolektiv, režíroval ich Daniel Růžička, osvedčený tvorivý tím sa tak nezmenil. Natáčalo sa na niekoľkých rôznych miestach v Chorvátsku, Slovinsku aj Taliansku.

„Od začiatku sme sa tešili na to, kam až bude možné kampaň Pre každú jazdu posunúť, pretože sme vedeli, že komická dvojica ponúka bohaté možnosti. Atraktívne prostredie a humor tak trochu na hrane, to sú hlavné znaky aj tohtoročného pokračovania. Stojíme si za tým, že si zo seba aj banka môže urobiť srandu a oceňujú to súčasní aj noví klienti. Okrem toho, že naše reklamy budia emócie, tak aj na číslach vidíme, že kampaň dobre funguje a plní svoj účel,“ uvádza nové spoty obchodný riaditeľ Fio banky Jan Bláha.

V rámci pokračovania bolo natočených celkom 5 spotov, diváci ich postupne uvidia v priebehu januára./agentury

X X X

Ukrajina stupňuje útoky na Belgorod. Do krytov sa ľudia nedostanú, úrady im radia prelepiť okná lepiacou páskou

Úrady v ruskom meste Belgorod na hranici s Ukrajinou v piatok vyzvali obyvateľov, aby si počas ukrajinského ostreľovania zabezpečili okná na domoch lepiacou páskou.

 Poškodená informačná tabuľa od projektilov a šrapnelov ukazujúca smer k ruskému mestu Belgorod pri hraniciach s Ukrajinou

„Odporúčame prelepiť okná lepiacou páskou. Je to dobrý spôsob, ako okná ochrániť pred nárazovou vlnou. Sklo sa nerozbije na malé kúsky,“ uviedol mestský úrad Belgorodu na sociálnej sieti Telegram. Pridal aj inštrukcie, ako pásku nalepiť.

Ukrajinské sily v piatok opäť ostreľovali ruskú Belgorodskú oblasť aj samotné mesto Belgorod. Miestne úrady hlásili najmenej dvoch zranených. Úrady v tejto oblasti tiež oznámili, že pre ostreľovanie tam zostanú niektoré školy zatvorené až do 19. januára.

Mesto Belgorod sa nachádza približne 30 kilometrov od štátnej hranice s Ukrajinou a od začiatku ruského vojenského útoku na Ukrajinu vo februári 2022 je opakovane cieľom ukrajinského ostreľovania. Počas uplynulého víkendu si tam ukrajinské útoky vyžiadali 25 obetí.

 Obyvatelia Belgorodu sa posledné dni sťažovali na uzamknuté protiletecké kryty: počas ostreľovania nebolo možné sa schovať do pivníc, píše ruská redakcia britskej stanice BBC a pýta sa, prečo sú ľudia pripravení o možnosť ukryť sa v bezpečnom mieste a čo robia úrady.

Úrady označili ostreľovanie za najhoršie od začiatku vojny. Zasiahnuté bolo športovisko Dinamo, obchodný dom Belgorod aj klzisko v centre mesta. Poplach zaznel až 30 minút po začiatku ostreľovania, povedalo niekoľko miestnych obyvateľov serveru Novaja gazeta Jevropa.

V ten deň v meste prvýkrát zapli sirény inak ako cvične. Okná mnohých domov rozbila tlaková vlna. Gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov varoval pred ďalším útokom a vyzýval obyvateľov, nech sa odoberú do krytov.

„Problém je v tom, že kryty v pivniciach sú zamknuté,“ povedal BBC jeden z miestnych, premenovaný kvôli bezpečnosti na Alexandra. „Na dverách do niektorých pivníc je papier s číslom telefónu človeka, ktorý má kľúč. Najhoršou možnosťou je kľúč u šéfa správcovskej spoločnosti, pretože počas sviatkov nikto nebol v práci,“ dodal.

Aj ďalší deň, 31. decembra, zostali pivnice v meste uzamknuté. Jedna z obyvateliek zverejnila video natočené pri zatvorenom kryte v Čapajevovej ulici. Na dverách bolo napísané, že kľúč je v UK SP DSK-Centr. „Čo to je, kde to je? Netuším,“ hovorí autorka videa. „Možno niekto príde za hodinu a otvorí, až všetci padnú,“ dodala.

Obyvatelia Belgorodu sa hnevajú, že ani po takmer dvoch rokoch vojny ministerstvo pre mimoriadne situácie nezverejnilo zoznam adries krytov. „Ako je to možné?“ pýta sa na sociálnej sieti používateľka Anžela gubernátora Gladova.

Dodala, že oblastná správa ministerstva jej tvrdila, že žiadne údaje o krytoch nemá, a tak sa pýta, či sa má domáhať informácií o zatvorených krytoch u správcovských firiem a čo si majú počať ľudia, ktorí do mesta prišli napríklad za príbuznými.

„V meste Staryj Oskol sú všetky kryty zamknuté. Chýbajú informácie o tom, kde sú kľúče. Nie sú ani žiadne ukazovatele. Správa nič nerobí. Ak nás budú ostreľovať, nevieme, kam sa schovať,“ píše používateľ Sergej.

Problémy s krytmi v Belgorode sú od začiatku vojny, myslí si Julija, ktorej meno bolo kvôli bezpečnosti zmenené. „Som strašne nahnevaná: všetci o tom hovorili, ale problém s krytmi sa ukázal v plnom svetle, až keď sa objavili mŕtvi. Kam sa ukryť – presnejšie, kryty sú, ale nikto nevie kde,“ vyhlásila.

V Belgorode skutočne nie sú oficiálne fungujúce kryty. Krátko po vypuknutí vojny šéf oblastnej správy ministerstva pre mimoriadne situácie Sergej Potapov to vysvetlil tým, že v takom prípade by ukrajinská armáda mohla úmyselne zasahovať kryty. Avšak niektoré zariadené kryty sa v meste predsa len vyskytujú, sú ale určené iba pre pracovníkov niektorých podnikov a obyvatelia nepoznajú ich adresy.

Čo robiť pri ostreľovaní vysvetľuje video, ktoré rozširujú mestské úrady, sociálne siete a médiá. Ľuďom sa predovšetkým odporúča, aby schovali čo možno najnižšie, do pivnice, alebo k susedom na prízemí, aby sa vyhýbali oknám, nezostávali na schodiskách a nepoužívali výťahy a dopravné prostriedky. Najbezpečnejšou miestnosťou býva kúpeľňa. Tí, koho ostreľovanie zastihne na ulici, si majú ľahnúť a odplaziť sa do krytu, alebo sa pritlačiť k obrubníku, plotu či nejakej betónovej konštrukcii.

„Počas ostreľovania veľa ľudí nejde do pivníc, pretože je už nebezpečné prebiehať cez ulicu, a radšej sa schovávajú v kúpeľniach. Známi z Ukrajiny mi ale povedali, že to je zlý nápad. Sú tam rúrky s horúcou vodou. V prípade zásahu hrozia popáleniny aj uhorenie zaživa,“ hovorí Julija.

Ostreľovanie Belgorodu pokračovalo 2. januára, kedy o život prišiel dvadsaťsedemročný muž. Išiel autom a vedľa vozidla explodoval granát. Na mieste podľahol zraneniam spôsobených črepinami.

Počas ostreľovania mnohí obyvatelia Belgorodu otvárali vchody do domov, aby sa okoloidúci mohli schovať, hovorí Alexandr. Jeho kamarát kaviarnik personál, hostí i ľudí z ulice odviedol do pivnice svojho podniku. „Pomáhame si navzájom,“ povedal.

V Belgorode 3. a 4. januára zavreli najväčšie nákupné strediská a kiná. Úrady ľuďom odporučili zostať doma. „Mesto teraz vyzerá ako po vymretí. Na uliciach je málo ľudí i áut. Prvýkrát sú vo dvoroch domov prázdne parkovacie miesta. Ľudia odchádzajú. Vládne panika, nikto nevie, čo bude,“ hovorí Alexandr.

Večer 3. januára gubernátor Gladkov oznámil zámer evakuovať asi 600 (zo zhruba 334-tisíc obyvateľov mesta), pretože v okolí ich domov sa našla nevybuchnutá munícia. Situáciu so zamknutými krytmi nekomentoval. Ale na svojom účte na sociálnej sieti pravidelne odporúča obyvateľom, aby sa schovali do krytov, akonáhle zaznejú sirény varujúce pred nebezpečenstvom. Ruská redakcia BBC požiadala tlačovú službu gubernátora o vyjadrenie, ale doteraz ho nedostala.

Ruský prezident Vladimir Putin označil ostreľovanie Belgorodu z raketometov za teroristický čin. Raketomety vo vojne používajú obe strany.

Podľa ukrajinských úradov ruská armáda široko používa tieto zbrane nielen na ostreľovanie pozícií vojsk, ale aj na ostreľovanie miest. Napríklad 26. decembra z raketometov Grad ostreľovala Cherson. Grad pritom používa neriadené rakety, a je to teda oveľa nevyberavejšia a menej presná zbraň, než ukrajinský raketomet Vilcha, ktorý podľa ruského ministerstva obrany poslúžil na ostreľovanie Belgorodu. Rakety Vilcha sú svojimi parametrami blízke ruskému raketometu Tornado-S. Ministerstvo tiež tvrdilo, že na ostreľovanie Belgorodu poslúžil aj český raketomet Vampire.

 Belgorodská oblasť je pravidelne ostreľovaná od začiatku vojny. Za smrť či zranenie ľudí a za poškodený alebo zničený majetok nikto nenesie zodpovednosť. Neohlásili ani jediné odvolanie miestnych predstaviteľov kvôli ostreľovaniu, ani nezazneli žiadne pokarhania za zlú prípravu.

„Úradom sú obyvatelia Belgorodu ukradnutí, rovnako ako obyvatelia (pravidelne ostreľovaného pohraničného mestečka) Šebekino a ďalší,“ sťažuje sa Julija. Podľa nej nie je nádej, že sa bezpečnosť v meste zlepší. Od mája 2022 podľa miestneho denníka Fonar zahynulo kvôli ukrajinskému ostreľovaniu 96 ľudí.

„Ostreľovanie bude určite pokračovať. Čo sa zmení? Postavia kryty? Možno postavia do laty držiteľa kľúčov od pivníc. Po predchádzajúcom ostreľovaní už robili cvičenia, aby ich naučili, že pivnice majú byť odomknuté. Teraz vidíme, že to bola Potemkinova dedina,“ dodala Julija./agentury/

X X X

Vytrvalé dažde v Británii pokračujú, zaplavené sú domy, doprava je obmedzená

Rieky, kanály a plavebné trasy preplnené vodou sa v Anglicku a Walese vyliali z brehov.

Veľké rieky po celej Británii sa po hustých lejakoch v piatok vyliali z brehov. Vláda vydala vyše 300 varovaní pred záplavami, dopravné spoločnosti oznámili vážne narušenia v prevádzke spojov a škody zatiaľ utrpelo okolo 1000 domov. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry Reuters.

Séria búrok v posledných týždňoch znamenala vytrvalé dažde, ktoré začali vo štvrtok padať na už premočenú pôdu a rýchlo spôsobili, že rieky, kanály a plavebné trasy preplnené vodou sa v Anglicku a Walese vyliali z brehov.

Búrky v posledných dňoch zapríčinili povodne aj v ďalších častiach Európy.

Vyliala sa tiež rieka Trent v strednom Anglicku, takže miestny úrad musel vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Londýnsky protipožiarny zbor informoval, že vo štvrtok večer musel odviesť do bezpečia okolo 50 ľudí, keď sa kanál na východe metropoly vylial z brehov.

Zatopené su aj domy

„Zobudili sme sa, ako mnohí vidia, do veľmi mokrých podmienok v celej krajine,“ uviedla pre britskú televíznu stanicu BBC ešte dopoludnia Caroline Douglassová, riaditeľka poverená manažmentom povodňovej situácie na Úrade životného prostredia.

Douglassová dodala, že zatiaľ bolo zatopených približne 1000 domov. Železničná spoločnosť Great Western Railways oznámila, že jej trate v troch oblastiach na juhu krajiny sú uzavreté.

Na piatok meteorológovia predpovedali ďalší dážď, ale nie taký silný ako počas noci, pričom má nasledovať suchšie počasie. Britský Úrad pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) však vydal varovanie pred chladným počasím od soboty, píše agentúra DPA, aktuality.sk

X X X

„Kope“ Danko za Korčoka?

Pred dvomi tromi mesiacmi sme hútali, či Ivan Korčok v prezidentských voľbách nájde dôstojného rivala. Dnes je situácia úplne iná. Horúcim kandidátom na víťazstvo je Peter Pellegrini. No neohrozuje ho napodiv Korčok, ale koaličný partner Andrej Danko.

 Predsedovi SNS neleží v žalúdku silný opozičný liberálny kandidát s úplne inými predstavami o svete, ale predseda Národnej rady. Postupne voči nemu stupňuje rétoriku, jeho výpady sú stále ostrejšie. A to koalícia nemá za sebou ani štvrť roka.

Najprv Danko nabádal Pellegriniho, nech sa rýchlo rozhodne, potom že by mal požiadať SNS o podporu (za neúmerne vysokú cenu) a na začiatku nového roka sa predsedovi Hlasu vyhráža tvrdým súbojom a útokmi na súkromie. Toto skutočne nie je hodné koaličných partnerov a korektných vzťahov.

Do istej miery možno Danka chápať. Obáva sa, že ak by, podľa neho alibista, Pellegrini zasadol na prezidentskú stoličku, Smer by mohol pohltiť Hlas a SNS by sa stala vo vláde malým príveskom strany Roberta Fica (,,silného žraloka“). No predseda Smeru bol vždy k partnerom veľkorysý – to by mal Danko za tie roky vedieť. Aj teraz si vyboxoval v koalícii viac, ako strane, ktorá s odretými ušami preliezla do parlamentu (aj to najmä zásluhou mimostraníckych občianskych aktivistov), prináleží. Viac pokory by predsedovi SNS nezaškodilo.

Ak pôjde Danko takto ďalej, prezidentom sa stane liberálny kandidát opozície, rozpadne sa koalícia a nakoniec nebude ani SNS v parlamente To chce? Za koho „kope“?

Danko akoby nevedel, o čo sa v prezidentských voľbách hrá. Pellegrini je jediný z tábora sociálnych a národných konzervatívcov schopný poraziť kandidáta sociálnych a ekonomických liberálov. Aj preto, že predseda Hlasu je „šmrncnutý“ liberalizmom. No to mu dáva šancu zabodovať aj u liberálnych voličov – na rozdiel od Fica, ktorého Danko tak preferuje – a poraziť Korčoka. Okrem Fica nemá šance podľa prieskumov ani ďalší exminister zahraničia Ján Kubiš, ani Štefan Harabin.

Ak si šéf SNS myslí, že národné sily by mali mať vlastného kandidáta, tak môže podporiť Harabina, alebo dať v prvom kole na výber voličom medzi ním a koaličným partnerom. No nemal by zabúdať, že takmer dve tretiny voličov SNS by podporili Pellegriniho, a nie Harabina.

Nikto nebráni kandidovať samotnému Dankovi, ale mal by sa pritom správať ako seriózny koaličný partner, a nie sa predsedovi Hlasu vyhrážať tvrdým súbojom. Prečo nie tvrdý súboj s Korčokom? Či mu je progresívny Korčok bližší ako Pellegrini? Danko začína robiť to isté v koalícii, čo ešte nedávno robili k zúfalstvu celého Slovenska Richard Sulík a Igor Matovič.

Útoky na súkromie a strašenie „vyzliekaním do naha“ či provokujúcimi otázkami, kto bude prvá dáma, sú skutočne za čiarou. Nikto zatiaľ nechutné karty nevytiahol, iba práve Danko. Apropo, kto by sa v prípade víťazstva Danka stal prvou dámou? Nakoniec sa táto hazardná hra môže obrátiť proti samotnému predsedovi SNS. Pretože aj o jeho súkromí preleteli nie príliš lichotivé správy a v médiách sa objavila čisto súkromná konverzácia s Alenou Zs., odsúdenou z objednávky vraždy Jána Kuciaka. Nikto nevie, kedy ho minulosť dobehne, ako sa stalo aj v prípade Borisa Kollára. Kto druhému jamu kope, sám do nej padne.

Svojím nevypočítavým správaním Danko čoraz viac pripomína Matoviča. Ak pôjde takto ďalej, prezidentom sa stane liberálny kandidát opozície, rozpadne sa koalícia a nakoniec nebude ani SNS v Národnej rade. To chce? Za koho „kope“?/agentury/

X X X

Neuveriteľný záver súboja o bronz! Česi šokovali Fínov, za 50 sekúnd im strelili štyri góly a radujú sa z medaily

Hokejisti Česka získali bronzové medaily na MS do 20 rokov. V bláznivom zápase, v ktorom padlo až 13 gólov, zdolali rovesníkov z Fínska 8:5 a domov si odvážajú po vlaňajšom striebre ďalší cenný kov.

Českí hokejisti oslavujú bronz na MS do 20 rokov po výhre nad Fínskom.

Česi prehrávali v stretnutí už 2:5. Ich obrat zavŕšil v 59. minúte víťazným gólom Tomas Hamara, Česi následne pridali ďalšie dva góly počas hry súpera bez brankára.

Pre Česko je to historicky druhá bronzová medaila v ére samostatnosti a celkovo piaty cenný kov z MS „20.“

V dnešnom súboji o zlato nastúpia od 19.30 hráči USA proti domácemu Švédsku. Zápas si môžete pozrieť aj v našom online prenose.

Fíni mali ideálny vstup do zápasu, keď po góloch Kumpulainena a Nymana viedli v 8. minúte 2:0. Česi zareagovali striedaním brankárov, keď Hrabala nahradil Vondraš.

 Prvá tretina naďalej herne patrila Fínom, no Čechov viackrát podržal Vondraš. V 17. minúte sa Česi dostali k prvej presilovke, v ktorej kapitán Kulich upravil na 1:2.

Fíni pykali aj za druhé oslabenie a po góle Štancla v 29. minúte bolo vyrovnané – 2:2. Tento stav však vydržal iba 15 sekúnd, keď Helenius vrátil Fínom tesný náskok a o ďalších 19 sekúnd už severania viedli o dva góly po presnom zásahu Hämeenaha – 2:4.

Keď ten istý hráč po individuálnej akcii v presilovke zvýšil na 2:5, zdalo sa, že o víťazovi je rozhodnuté.

Becher však v závere druhej tretiny v oslabení gólom na 3:5 vrátil Čechom nádej a Kulich v 45. minúte využil aj tretiu presilovku svojho tímu – 4:5.

Česi v závere vyvinuli tlak počas hry bez brankára a hoci Kulichovi príliš nesadla strela, Becher z následnej dorážky vyrovnal – 5:5.

Šokovaní Fíni nezvládli nasledujúce striedanie, obrancu Hamaru pustili k strele od modrej čiary, na ktorú brankár Kokko nedosiahol – 6:5.

Fíni sa v snahe o vyrovnanie odhodlali k hre bez brankára, no v nej Rymon a Becher, ktorý skompletizoval hetrik, upravili na konečných 8:5./gentury.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.