Orbán: Nástupnícký štáty nechať na historikov. Putin: Gruzínci sa zbláznili. Exšéf NAKA si nahral policajtov. Zastavili vás policajti, chcú zobrať vodičský preukaz?

Je chybou púšťať túto otázku do centra slovensko-maďarských vzťahov, konštatoval. Pokiaľ nebude medzi Maďarskom a Slovenskom zhoda v otázke nástupníckych štátov, tak ju bude potrebné prenechať historikom. Vyhlásil to v piatok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v pravidelnom rozhovore pre stanicu Kossuth Rádió, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán v súvislosti so Slovenskom upozornil na skutočnosť, že v septembri budú v SR parlamentné voľby. Ako dodal, ak obe krajiny budú mať v otázke nástupníckych štátov spor, tak to bude potrebné ponechať na historikov. „Je chybou púšťať túto otázku do centra slovensko-maďarských vzťahov,“ konštatoval.

Slovenský prístup k tejto problematike je podľa jeho názoru značne odlišný od maďarského. Maďari vnímajú svoju históriu ako jednotných 1100 rokov. „Vnímame to ako jeden príbeh,“ dodal.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR si pre Orbánove výroky v pondelok predvolal maďarského veľvyslanca Csabu Balogha. „Československo (a neskôr Slovensko) či Maďarsko sú rovnakými nástupníckymi štátmi Rakúsko-Uhorska. Od dnešného Maďarska teda nemohlo byť nič odtrhnuté,“ reagovalo ministerstvo na Orbánove slová určené Maďarom žijúcim v „odtrhnutých častiach krajiny“.

Orbán minulú sobotu na letnej univerzite Maďarov v rumunskom Baile Tušnad kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je podľa neho schopná zabezpečiť si zastúpenie v slovenskom parlamente.

V súvislosti s protestmi, ktoré sa z Rumunska i Slovenska ozvali po jeho výrokoch na letnej univerzite Maďarov, Orbán podotkol, že vidí veľké príležitosti na spoluprácu s Bukurešťou i s Bratislavou. „V ďalšom období by sme spolu mohli urobiť veľa pekných vecí,“ vyhlásil Orbán, aktuality.sk

X X X

  ‚Ruská loď, choď do prdele‘. Gruzínci vyhnali stovky Rusov z prístavu pri Čiernom mori

Gruzínski demonštranti zabránili v Batumi pri Čiernom mori v pristátí výletnej lode s ruskými turistami na palube. Stalo sa tak po tom, čo niektorí turisti z Ruska gruzínskej tlači oznámili, že schvaľujú ruské kroky vo vojne s Gruzínskom v roku 2008. Loď priplávala vo štvrtok ráno z ruského mesta Soči, prístav v Batumi ale musela onedlho kvôli protestom opustiť, informoval web Nastojaščeja vremja.

 Gruzínski opoziční aktivisti počas protestu proti obnoveniu leteckých spojení s Ruskom na medzinárodnom letisku pri Tbilisi 19. mája 2023.

Na lodi Astoria Grande sa plavilo 800 výletníkov, z ktorých väčšina boli ruskí občania. Jej príchodu predchádzali protiruské protesty, ktoré prepukli ako v samotnom prístavnom Batumi, tak v hlavnom gruzínskom meste Tbilisi. Nevôľu demonštrantov vyvolali výroky ruských turistov v Gruzínsku, že „Rusko oslobodilo Abcházsko od Gruzíncov“. Pobúrilo tiež priznanie niektorých ruských turistov, že navštívili Abcházsko. Gruzínsko totiž považuje vstup cudzincov z ruskej strany do Abcházska za porušenie svojho zákona o „okupovaných územiach“.

Gruzínsko a Rusko sa v roku 2008 stretli v krátkej vojne po tom, čo Rusko obvinilo Gruzínsko z príprav vojny v separatistickom Južnom Osetsku a vyslalo tam armádu. Po vojne Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska aj Abcházska a udržiava v nich vojenské posádky. Gruzínsko naďalej považuje obe separatistické provincie za svoje územie.

 Počas demonštrácie v Tbilisi niektorí protestujúci spálili ruskú vlajku. V Batumi mali aktivisti transparenty s heslami ako „Rusko nás oberá o vlasť, život a budúcnosť“ alebo „Nie politike porušovania“. Podľa miestneho serveru tiež ľudia v prístave skandovali okrídlenú frázu „Ruská loď, choď do prdele“. Vetu „Ruská vojnová loď, choď do prdele“ prvýkrát vlani v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu predniesol ukrajinský obranca čiernomorského Hadieho ostrova, ktorý reagoval na posádku blížiaceho sa ruského armádneho plavidla. Jeho chladná reakcia natoľko zaujala, že sa stala námetom aj špeciálne známky ukrajinskej pošty.

V Gruzínsku v máji ľudia protestovali tiež proti prvému priamemu letu z Ruska od roku 2019. Do Gruzínska v minulom roku zamierili desaťtisíce Rusov, ktorí sa rozhodli emigrovať po začatí ruskej invázie na Ukrajinu alebo utekali pred čiastočnou mobilizáciou vyhlásenou v Rusku. Podľa odhadu gruzínskeho ministra hospodárstva Levana Davitašviliho z konca minulého roka asi 60.000 z nich v Gruzínsku zostalo natrvalo./agentury/

X X X

Gruzínci prekvapili Putina: Vravím si, zbláznili sa

Ruský prezident Vladimír Putin vyjadril v piatok svoje prekvapenie nad protikremeľskými protestami v Gruzínsku, ktoré vypukli po tom čo Rusko obnovilo s kaukazskou krajinou letecké spojenie, uviedla agentúra AFP.

 Desiatky Gruzíncov protestovali minulý týždeň pred letiskom v hlavnom meste Tbilisi v čase, keď na ňom pristálo po prvýkrát od roku 2019 ruské dopravné lietadlo.

„Úprimne, bol som úplne prekvapený tou reakciou,“ Putin uviedol na stretnutí s podnikateľmi. „Myslel som si, že všetci povedia: vďaka, skvelé. Ale nie, namiesto toho tu bol okolo danej záležitosti úplne nepochopiteľný rozruch.“

„Keď sa na to pozerám stadiaľto, vravím si: zbláznili sa. Nie je vôbec jasné, čo sa tam deje,“ vyhlásil.

Agentúra AFP pripomenula, že Rusko napadlo Gruzínsko v krátkej no intenzívnej vojne v roku 2008 a v kaukazskej krajine dodnes panujú silné protiruské nálady.

Rusko zakázalo akúkoľvek lety do Gruzínska v roku 2019 v rámci svojej reakcie na protimoskovské protesty v Tbilisi. Avšak tento mesiac Putin zákaz prekvapujúco zrušil a zaviedol i 90-dňový bezvízový režim pre gruzínskych občanov.

Ruský prezident dodal, že Moskva nebude zasahovať do gruzínskej vnútroštátnej politiky. „Čo sa deje v ich krajine sa nás netýka,“ uviedol.

Demonštranti v Tbilisi minulý týždeň držali v rukách transparenty s nápismi „Nie ste tu vítaní“ a „Rusko je teroristický štát“./agentury/

X X X

Dušan Kováčik pred súdom: Exšéf NAKA si nahral policajtov bez ich vedomia, sudca nahrávky nepripustil

 Branislav Zurian pred súdom opisoval, ako mu policajti hovorili o manipulovaní káuz. Samosudca nahrávky nepripustil, prokurátor súvis s prípadom nevidel.

V korupčnej kauze, v ktorej je z prijímania úplatku obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, vypovedal exriaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian. Jeho výsluch navrhla obhajoba, keďže v prípravnom konaní jeho výpoveď nezaznela.

„Konkrétne o skutku neviem nič, stalo sa to v roku 2016, keď som ešte nepôsobil na NAKA,“ povedal a dodal, že až neskôr mu nejaké informácie sprostredkoval exšéf bratislavských policajných operatívcov Ján Kaľavský.

Prišiel za ním začiatkom roka 2021, nie dlho po smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, a porozprával mu o tom, ako on a ďalší policajti „manipulovali nejaké kauzy“.

Zurian si Kaľavského nahral

Neskôr v marci mu mal Kaľavský zreferovať, že „policajti opäť zmanipulovali nejakú vec“.

Išlo o úplatok v knihe, kde neboli strany. Peniaze nikto nevidel, tak tú knihu vynechali a zmenili to, aby peniaze boli podávané z ruky do ruky.“

Zurian opísal, ako informáciu posunul úradu inšpekčnej služby na preverenie.

Rozhovor s Kaľavským si aj nahral, pričom nahrávku je ochotný poskytnúť súdu, má ju uloženú v zahraničí. Hoci o nej v minulosti na policajnej inšpekcii hovoril, nikto ju od neho dosiaľ nežiadal.

Kaľavský je neprávoplatne odsúdený za korupciu, vo svojej kauze však vypovedal len cez telemost z Bosny a Hercegoviny, kde požiadal o azyl.

Na diaľku by mal svedčiť aj v súčasnom korupčnom prípade Kováčika, ktorý si už za iný úplatok odpykáva osemročný trest.

 Scéna ako z Krstného otca

Práve v knihe s vyrezanými stranami mal Kováčik prebrať úplatok 50-tisíc eur v prípade, pre ktorý stojí pred súdom teraz. Podplatiť ho mal Peter Košč, blízky policajným funkcionárom aj SIS, s ktorou, ako už skôr zaznelo na súde, mal podpísanú zmluvu o spolupráci. Košč je v kauze rovnako obžalovaný.

Špeciálny prokurátor mal za úplatok zariadiť, že trestné stíhanie nikam nepovedie v dvoch prípadoch, v jednom z nich išlo priamo o Košča, v druhom o Koščovho kamaráta, expolicajta a bývalého šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, v tom čase podozrivého z vynášania informácií zločineckej skupine sýkorovcov. Tento týždeň ho aj pre tento starý prípad neprávoplatne odsúdil práve špecializovaný trestný súd na väzenie a prepadnutie majetku.

Kováčik mal podľa obžaloby zámerne odňať Rehákov prípad jeho vtedajšiemu podriadenému prokurátorovi Petrovi Kyselovi a zariadiť, aby ho nevyšetrovala NAKA, ale policajná inšpekcia.

Kľúčovým svedkom proti Kováčikovi je Bernard Slobodník, ktorý popísal, ako bývalému prvému mužovi špeciálnej prokuratúry odovzdal peniaze v upravenej knihe v tvrdej väzbe, vnútri s vyrezaným otvorom na bankovky.

O scéne „ako z filmu Krstný otec“ hovoril z lavice svedkov niekdajší zástupca šéfa policajnej inšpekcie Adrián Szabó. Pred súdom v procese vypovedal, že od svojho vtedajšieho šéfa na inšpekcii Milana Lučanského počul, že Kováčik v roku 2016 dostal úplatok 50-tisíc eur v knihe s vyrezanými stranami. „Peter Košč mal knihu podať Slobodníkovi, aby ju dal pánovi Kováčikovi.“ Slobodník v čase odovzdania nemal vedieť, čo je vnútri.

„Pripadalo mi to ako scéna z Krstného otca a nie z reality,“ komentoval Szabó.

Zurian si ako šéf NAKA nahral aj záznam zo stretnutia s ďalším kolegom Tomášom Emmelom. Vtedajší vyšetrovateľ NAKA mu vraj volal s plačom, že „on sa nedá zatvoriť a čierne veci robiť nebude“, bližšie informácie mu však sľúbil len v prípade osobného stretnutia.

V služobnom byte mu neskôr opísal, ako mu prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry núkal do jednej DPH-ačkárskej kauzy „svedka z ulice“, ktorý mu všetko potvrdí. Emmel poznal toto slovné spojenie od Petra Petrova, známeho ako Tiger. Keď mu zavolal, ten mu potvrdil, že práve on je tým svedkom. Dohodol sa vraj s prokurátorom, že bude vypovedať podľa potreby a na oplátku nebudú venovať jeho kauzám z minulosti.

Zurian povedal, že chcel Emmela chrániť a nakázal mu spísať o celej udalosti oficiálny úradný záznam, čo vyšetrovateľ aj urobil.

Túto verziu potvrdil v piatok pred súdom aj samotný Emmel, nevedel však, že rozhovor s ním si vtedajší šéf NAKA nahral.

K samotnému úplatku pre Kováčika, o ktorom hovorí obžaloba, nevedel povedať nič.

Obhajoba sa cez výpovede Zuriana s Emmelom snažila spochybniť Petrova ako svedka, v procese s Kováčikom totiž aj on dosvedčoval Slobodníkov príbeh o odovzdávaní úplatku v knihe s vyrezanými stranami. Mal ho len z počutia, práve od Slobodníka, s ktorým sa dobre poznali.

Obaja bývalí policajti spochybňovali aj dôveryhodnosť samotného Slobodníka, podľa Zuriana sa o ňom veľmi nelichotivo vyjadroval Lučanský, Emmel ho zase nazýval „náladovým“ a spomenul príklady, keď sa správal zmätene.

V piatok vypovedal ako svedok aj Ján Hazucha, ďalší z bývalých príslušníkov NAKA. Ani on „nemá vedomosť o skutku z obžaloby“. Hovoril však o tom, že pociťoval zo strany niektorých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry nátlak, aby menil svoje výpovede.

„Pán Hazucha, ak máte pocit, že na vás ktokoľvek vyvíja nátlak, boli ste policajt, podajte trestné oznámenie,“ zastavil ho sudca Truban.

Hazucha tiež tvrdil, že na základe vymyslených informácií od Petrova sa začalo iné trestné stíhanie Kováčika pre podozrenie z vynášania informácií zo spisu v prípade prípravy vraždy vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu.

Kováčik sa sťažuje na zaujatosť

Kováčik na piatkovú výpoveď Zuriana reagoval, že exšéf NAKA nemal možnosť vypovedať v prípravnom konaní.

„Boli vypočutí svedkovia, ktorí nevedeli nič povedať, ale tak dôležitý svedok ako pán Zurian nebol. Z obsahu jeho výpovede je zrejmé, že sa manipulovalo s vyšetrovaniami nielen v tejto veci, ale aj v iných,“ povedal Kováčik. Zurianovi ďakoval mu „za prejavenie občianskej odvahy“.

Aj dvaja ďalší svedkovia podľa neho potvrdili, „že tí, ktorí začnú uvádzať skutočnosti, ktoré hovoria o manipulácii s trestnými stíhaniami, respektíve si dovolia vypovedať proti kajúcnikom, sú okamžite trestnoprávne postihnutí“.

Emmelovi však obvinenia zo zneužitia právomoci a korupciu zrušili podľa známeho paragrafu 363, pričom generálna prokuratúra krok zdôvodňovala aj rozpormi vo výpovediach kľúčových svedkov, ktorými boli Petrov alias Tiger a Slobodník.

Bývalý špeciálny prokurátor na začiatku procesu vyhlásil, že je nevinný a o vyšetrovaní hovorí ako „o zaujatom, účelovom a jednostrannom“.

Sudca nahrávky nepripustil

Obhajoba v piatok navrhla vykonať nahrávky, ktoré si Zurian zo spomenutých stretnutí s Kaľavským a Emmelom urobil.

Sudca Truban po vypočutí všetkých troch na piatok naplánovaných svedkov prehrávanie nahrávok, ktoré si Zurian vyhotovil bez súhlasu aktérov, na súde s Kováčikom nepovolil.

„Ich autenticita a pôvod sú sporné,“ povedal samosudca a dodal, že obe nahrávky, s Kaľavským aj Emmelom, majú preukazovať skutočnosti, ktoré vyplývajú z dôkazov, ktoré už na súde zazneli.

„Bolo by to nad rámec dokazovania, lebo k tomu boli obaja (Zurian aj Emmel) vypočutí.“ Kaľavský by mal rovnako ako ďalší expolicajt Marian Kučerka vypovedať začiatkom augusta cez telemost, obaja sa zdržiavajú v Bosne a Hercegovine.

Pojednávanie by sa tak malo presunúť z Banskej Bystrice do Pezinka, kde majú pre takýto typ výsluchu technické zázemie. Sudca Truban však zatiaľ nevedel potvrdiť termín, keďže zo Sarajeva zatiaľ nemá odpoveď.

Prokurátor: Zásadný zvrat nevidím

S rozhodnutím súdu nepripustiť Zurianove nahrávky sa stotožnil aj prokurátor Michal Šúrek, i on hovoril o „spornej procesnej použiteľnosti“ takýchto nelegálne vyhotovených zvukových záznamov.

Námietky mal už v skoršej fáze procesu pri inej nahrávke, keď si dvaja niekdajší kolegovia nahrali súkromný rozhovor s Bernardom Slobodníkom v aute bez toho, aby o tom vedel. V tom čase už bol Slobodník v civile a chystal vypovedať na Úrade špeciálnej prokuratúry a ako obaja tvrdili od nich chcel osviežiť niektoré minulé konania z NAKA.

„Namietal som už procesnosť použitia nahrávky Slobodníka z auta, ani on vtedy nevedel, že je nahrávaný,“ komentoval prokurátor a dodal, že rovnako to vidí aj pri Zurianových nahrávkach. Myslí si tiež, že pre dokazovanie skutku v obžalobe sú zbytočné, keďže z jeho pohľadu sa priamo nedotýkajú prípadu.

Výpovede svedkov obhajoby z piatku hodnotiť nechcel, urobí tak až v záverečnej reči, žiadny zásadný zvrat v prípade však podľa neho nepriniesli.

„Títo svedkovia neovplyvnili môj názor, že obžaloba bola podaná dôvodne. Je taktikou obhajoby spochybniť svedkov, robia to od začiatku. Bernard Slobodník na tomto súde vypovedal dva dni, dostával dokola šikanózne otázky a vypovedal konzistentne,“ povedal.

Práve Slobodník je tým, ktorý bol podľa obžaloby a jeho svedectva priamo pri odovzdaní a prevzatí úplatku pre Kováčika.

Sudca Truban sa v piatok obrátil na obhajobu aj prokuratúra, aby s časom narábali hospodárne a nedokazovali už dokázané a mysleli na to pri navrhovaní prípadných ďalších dôkazov. Zhrnul, že umožnil stranám venovať sa hodnovernosti svedkov, čo je dôležité práve najmä pri spolupracujúcich kajúcnikoch, no zároveň naznačil, že dokazovanie sa blíži k záveru., aktuality.sk

X X X

Na Ipli otvorili nový most, pribudol 37. hraničný priechod medzi SR a Maďarskom

Výstavbu mosta spustili začiatkom roka 2021. Celkový rozpočet stavby vyčíslili na 3.838.631 eur bez DPH.

V piatok odovzdali do užívania nový cezhraničný most ponad rieku Ipeľ medzi slovenskou obcou Chľaba a maďarskou Ipolymadásd za účasti ministra hospodárstva SR Petra Dovhuna a maďarského ministra zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Pétera Szijjártóa. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Podľa Dovhuna skracuje 58 metrov dlhý most o polhodinu doterajšiu obchádzkovú trasu dlhú 24 kilometrov. Jeho súčasťou je cyklistický chodník a prístupové cesty na oboch stranách rieky. „Je to veľký prínos pre región. Nielen pre návštevníkov, ale aj pre rodiny, ktoré tu žijú,“ dodal.

Szijjártó ocenil, že v súčasnosti už nepočuť nenávistné hlasy z oboch brehov Dunaja či Ipľa, aké sa ozývali v uplynulom období. „Spolupráca Slovenska s Maďarskom je úspešným príbehom, pretože v skutočne dôležitých záležitostiach sa dokážeme vzájomne posilňovať v ekonomickej i bezpečnostnej oblasti,“ podčiarkol. Maďarský minister poznamenal, že dobrý susedský vzťah založený na vzájomnej úcte je veľmi cenný.

Pripomenul, že v roku 2010 bolo pri nástupe vlády premiéra Viktora Orbána medzi Maďarskom a SR 22 cezhraničných priechodov. V piatok odovzdaný most ponad Ipeľ je v poradí už 37. priechodom. „Táto investícia potvrdzuje, že Slováci a Maďari vynikajúco spolupracujú v prihraničných otázkach, a že vynikajúcim spôsobom využívajú európske finančné zdroje,“ zdôraznil.

Do konca tohto roka otvoria SR a Maďarsko ešte tri nové hraničné priechody. Dva z nich budú ďalšie mosty na rieke Ipeľ a cestné prepojenie na východnej spoločnej hranici oboch krajín. Do konca roka sa tak bude dať medzi oboma krajinami prechádzať cez 40 hraničných priechodov.

Výstavbu mosta spustili začiatkom roka 2021. Celkový rozpočet stavby vyčíslili na 3.838.631 eur bez DPH. Projekt zahŕňa výstavbu mosta a prípojných komunikácií zo slovenskej aj maďarskej strany. Projekt je financovaný z programu cezhraničnej spolupráce EÚ Interreg. Výstavbu prípojnej komunikácie zo slovenskej strany financoval Nitriansky samosprávny kraj a z maďarskej strany Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő zártkörűen működő Részvénytársaság (NIF), aktuality.sk

X X X

Zastavili vás policajti a chcú vám zobrať vodičský preukaz? Nie vždy im ho musíte dať, aj keď na tom trvajú

Pozor však, zadržanie vodičského preukazu si nemožno pliesť so zákazom viesť motorové vozidlo. Blokové konanie je zjednodušenou a skrátenou formou priestupkového konania. Je to v podstate dohoda o vine a sankcii medzi orgánom verejnej moci, teda policajtom, a osobou obvinenou z daného priestupku.

 Na to, aby určitý protiprávny skutok mohol byť prejednaný v blokovom konaní, je potrebné, aby boli kumulatívne – teda naraz, splnené tri zákonné podmienky:

spoľahlivé a objektívne zistenie skutkových okolností, (jednoduché a neodôvodnené konštatovanie policajta o údajnej protiprávnej činnosti vodiča nie je dostačujúce na splnenie tejto podmienky),

súhlas obvinenej osoby so zaplatením pokuty – v žiadnom prípade nemáte povinnosť podrobiť sa blokovému konaniu,

súhlas obvineného zaplatiť pokutu „na mieste“ je v podstate uznaním skutkových okolností, tvrdených policajtom, ako aj súhlas s právnou kvalifikáciou daného skutku a policajtom určenou výškou pokuty za spáchaný priestupok.

Nejde o návrhový priestupok (teda taký, pri ktorom môže navrhovateľ svoj návrh vziať späť, čo vyústi do zastavenia správneho konania).

Na úseku cestnej dopravy sa väčšinou možno stretnúť s priestupkami, ktoré sa prejednajú z úradnej povinnosti policajtov (teda ex offo).

K jedinému návrhovému priestupku na tomto úseku dôjde vtedy, ak niekto poruší všeobecne záväzný právny predpis o bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda, pri ktorej inému ublíži na zdraví alebo inému spôsobí škodu na majetku.

 Pokutu vám nevrátia

Je potrebné si uvedomiť, že ak raz blokovú pokutu uhradíte, niet cesty späť. „Proti blokovému konaniu nemožno využiť žiadne opravné prostriedky. To znamená, že ak niekto zaplatí blokovú pokutu, tak sa už voči tomu nemôže odvolať a nemôže využiť inštitút obnovy konania a ani preskúmanie mimo odvolacieho konania,“ konštatuje JUDr. Ádám Sípos.

Pokiaľ vodič podozrivý z priestupku nesúhlasí s blokovou pokutou, resp. blokovým konaním, príslušník Policajného zboru má povinnosť spísať správu o výsledku objasňovania priestupku.

Tá musí obsahovať identifikáciu orgánu, ktorý vykonával objasňovanie skutkového stavu, osobné údaje podozrivej osoby z priestupku, identifikáciu svedkov, poprípade poškodených, výpoveď svedkov, resp. poškodených, krátke ale výstižné opísanie skutkových okolností a napokon presné určenie priestupku.

Treba si uvedomiť, že policajt nemôže svojvoľne zadržať vodičský preukaz len preto, lebo osoba odmietne blokové konanie.

Nie ste si vedomý dopravného priestupku?

K zadržaniu vodičského preukazu môže pristúpiť policajt výhradne vtedy, ak je za daný priestupok možné uložiť sankciu, resp. trest zákazu činnosti, spočívajúcu v zákaze vedenia motorového vozidla.

Musí ísť teda o závažné porušenie pravidiel cestnej premávky (ustanovenie § 137 ods. 2 zákona o cestnej premávke).

Ak vodič taký čin nespôsobil, samotný nesúhlas s blokovou pokutou nemôže byť dôvodom na zadržanie vodičského preukazu.

Vodičský preukaz môže policajt zadržať, najmä ak: má vodič súdom uložené ochranné liečenie alebo súdom alebo iným príslušným orgánom uložený zákaz viesť motorové vozidlo, orgán Policajného zboru rozhodol o preskúšaní odbornej spôsobilosti, preskúmaní zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla alebo je vodičský preukaz neplatný alebo vodič vedie motorové vozidlo, na ktorého vedenie je jeho vodičský preukaz neplatný.

Obávate sa, že vám pri kontrole polícia vezme doklady od vozidla? Kedy tak môže urobiť? Policajt je podľa advokátky Kataríny Kasalovej z advokátskej kancelárie act MPH advocate oprávnený zadržať príslušné doklady, ak zistí pri prehliadke, že vozidlo je technicky nespôsobilé na jazdu.

 Napríklad vtedy, ak existujú nejaké viditeľné poškodenia na čelnom skle alebo keď z vozidla uniká dôležitá prevádzková kvapalina alebo keď vozidlo dymí a keď vizuálne je zrejmé, že auto nie je spôsobilé na ďalšiu jazdu.

V takýchto prípadoch môže policajt odobrať malý alebo veľký technický preukaz a takisto má oprávnenie zadržať aj evidenčné čísla.

Urobiť tak ale môže aj vtedy, ak pri kontrole zistí, že vodič neuhradil poplatky za jazdu na spoplatnenej ceste, ak vozidlo nemá emisnú a technickú kontrolu alebo ak má podozrenie, že v dokladoch k vozidlu boli robené nejaké zmeny.

„Vodič by si mali uvedomiť, že všetky doklady od vozidla aj vodičský preukaz sú verejné listiny a v prípade, ak by v nich niekto robil zmeny alebo sa ich pokúsi sfalšovať, tak ide o trestný čin, za ktorý hrozí trest v podobe odňatia slobody až do výšky dvoch rokov,“ upozorňuje právnička.

Prísť o papiere môžete aj v prípade, ak máte poškodenú tabuľku s evidenčným číslom, ak vodič nemá potvrdenie o úhrade povinného zmluvného poistenia. Ak policajt zadrží doklady, musí vám ale vydať potvrdenie.

V ňom môže určiť, že vozidlo sa môže ďalej používať v skrátenej lehote, väčšinou je to 15 dní. Ak vám ale vezme evidenčné číslo, takéto doklady vám vydať nesmie.

Ak ale vodič do lehoty 60 dní odstráni dôvody, pre ktoré mu polícia vzala tabuľky s číslom, tak sa mu doklady vrátia. Ak lehotu nestihne, postupuje sa prípad na okresný dopravný inšpektorát.

 Vodičské oprávnenie sa odoberie aj tomu, kto ako vodič motorového vozidla v priebehu posledných piatich rokov trikrát poruší pravidlá cestnej premávky, v ktorého dôsledku vznikne dopravná nehoda s následkom na živote alebo zdraví, v priebehu posledných piatich rokov dvakrát poruší pravidlá cestnej premávky požitím alkoholu alebo inej návykovej látky alebo sa odmietne podrobiť vyšetreniu na ich zistenie alebo sa v určitej lehote dopustí ďalšieho porušenia pravidla cestnej premávky závažným spôsobom alebo prekročenia rýchlosti jazdy vozidiel ustanovenej týmto zákonom alebo vyplývajúcej z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia.

Dôkaz musí dodať polícia

Na všetky priestupky na úseku dopravy je nutné hľadieť ako na veci trestnoprávneho charakteru. Samotná forma ani výška sankcií nemá žiadny vplyv na túto skutočnosť.

Práve z tohto dôvodu je potrebné pri priestupkovom konaní vychádzať tak z právnych predpisov z oblasti správneho práva, ako aj z oblasti trestného práva.

Dôkazné bremeno by pritom mal vždy niesť správny orgán, teda polícia. V konaní o priestupku je nevyhnutné, aby polícia spoľahlivo a bez dôvodných pochybností preukázala vinu subjektu obvineného z daného priestupku.

 V právnom štáte obvinený z protiprávneho konania nemá povinnosť dokazovať svoju nevinu. Prezumpcia neviny je jedným zo základných princípov správneho trestania, preto je potrebné na obvineného z priestupku hľadieť tak, ako by bol nevinný, až do momentu, kým nebude správnym orgánom preukázaný opak.

Zdroj: RUŽAROVSKÝ, M., Prečo je niekedy lepšie nezaplatiť blokovú pokutu a ísť do správneho konania /agentury/

X X X

Čo Boris Kollár zamlčal: firme z kauzy cestárov, s ktorou vraj nič nemá, Sme rodina vyplatila 87-tisíc eur

Slovenská správa ciest sa sťahuje do budovy, ktorá kedysi patrila Borisovi Kollárovi. Predseda parlamentu vyhlasoval, že s firmou už nemá nič spoločné.

Predseda parlamentu Boris Kollár sa bráni proti jeho spájaniu s firmou, ktorej patrí budova nového sídla Slovenskej správy ciest (SSC).

Tvrdí, že s firmou Arker, ktorá mu kedysi patrila, už nemá nič spoločné. Nie je to však celkom tak. Šéf Sme rodina zamlčal, že jeho hnutie minulý rok vyplatilo spomínanej firme takmer 90-tisíc eur.

Kollára prezradila výročná správa hnutia, ktorú zverejnilo ministerstvo vnútra na svojej stránke len v týchto dňoch.

Kauza týkajúca sa nových priestorov cestárov vypukla ešte začiatkom júna, keď vyšlo najavo, že SSC sa sťahuje z vlastných priestorov do súkromného podnájmu. Štátna organizácia uzavrela zmluvu so spoločnosťou Real & Property Advisor, samotná budova však patrí firme Arker.

Za desať rokov cestári zaplatia za prenájom budovy asi 14,5 milióna eur. Zmluvu podpísali len pár dní pred pádom Hegerovej vlády, ministrom dopravy bol v tom čase nominant Sme rodina Andrej Doležal.

Kollár nevie, za čo platili

K firme Arker má Boris Kollár blízko. Politik v minulosti firmu vlastnil. Dnes je jej vlastníkom Patrik Ondrovič – partner jednej z matiek detí Borisa Kollára. Predseda parlamentu však dáva od firmy ruky preč.

„Z tejto spoločnosti som odišiel v roku 2017, odvtedy ma prestala táto spoločnosť zaujímať. Odišiel som odtiaľ a nič s tým nemám,“ vysvetľoval na tlačovke začiatkom júna.

Z výročnej správy Sme rodina za minulý rok však vyplýva, že Kollárove tvrdenia o tom, ako ho prestala spoločnosť Arker zaujímať, sú prinajmenšom zavádzajúce. Hnutie totiž minulý rok vyplatilo firme takmer 87-tisíc eur.

Za čo presne, to sa nám zistiť aj napriek prísľubom Borisa Kollára nepodarilo. Predseda Sme rodina na naše otázky najskôr reagoval iba tvrdením, že s firmou nemá nič spoločné.

„Nie som ani konečný užívateľ výhod a ani beneficient vo vzťahu k firme Arker,“ napísal nám v SMS správe šéf zákonodarného zboru.

Neskôr dodal, že nevie, za čo Sme rodina spoločnosti platila, túto informáciu má vraj ekonóm hnutia, ktorý však bol minulý týždeň na dovolenke. Kollár sľúbil, že keď sa ekonóm z dovolenky vráti, odpovie. Po niekoľkých dňoch nám zase napísal, že nemá čas, pretože je na východe krajiny, kde vyčíňala búrka. Kontakt na ekonóma nám neposkytol.

Ďalšie nejasnosti

Sťahovanie cestárov do budovy svojej bývalej firmy Kollár obhajoval tým, že bolo nevyhnutné, pretože v súčasnosti sídlia v budove, ktorá je „zdraviu škodlivá a plná azbestu“.

S výberom budovy okrem toho podľa neho pomáhal medzinárodný poradca, ktorý následne rozhodol, ktorá budova by SSC vyhovovala najviac. Podľa zistení Aktuality.sk poradca najprv odporučil cestárom, aby si vybrali jednu z deviatich podľa neho vyhovujúcich budov.

Správa ciest však následne päticu budov úplne vylúčila. Napokon teda porovnávali iba ponúkané ceny prenájmu v štyroch zvyšných budovách. Dôvod vylúčenia ostatných nie je známy, Slovenská správa ciest ho nevysvetlila. Na naše otázky vôbec neodpovedala.

Do prípadu vstúpila aj Barbora Richterová, ďalšia z matiek Kollárových detí, ktorá prednedávnom politika obvinila, že ju fyzicky napadol. Kollár sa k útoku priznal, no hovorí, že len bránil svoje dieťa a za aktivitami Richterovej vidí podnikateľa Zoroslava Kollára.

Richterová tvrdí, že líder Sme rodina je osobným priateľom šéfa cestárov Ivana Rybárika a sťahovanie SSC do budovy Arkeru vraj spolu dohadovali. Rybárik bol štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva za HZDS v prvej vláde Roberta Fica, strane Vladimíra Mečiara , aktuality.sk

X X X

 Putin opäť povedal, že Moskva je pripravená rokovať s Kyjevom

Kremeľ dlhodobo deklaruje svoju údajnú ochotu viesť „mierové” rokovania, ale jedine ak Kyjev uzná ruskú okupáciu ukrajinských území.

Šéf Kremľa Vladimir Putin v piatok zopakoval svoje tvrdenie, že Moskva je pripravená na rokovania s Ukrajinou, no Kyjev ich podľa jeho slov odmieta. V piatok to uviedol denník The Guardian, informuje TASR.

Šéf Kremľa tak reagoval na vyjadrenie predsedu Komisie Africkej únie (AÚ) Moussu Fakiho Mahamata, ktorý na rusko-africkom summite v Petrohrade vyzdvihol dôležitosť integrity a zvrchovanosti jednotlivých štátov a mierové riešenie ukrajinskej krízy prostredníctvom kompromisu.

Kremeľ dlhodobo deklaruje svoju údajnú ochotu viesť „mierové“ rokovania, ale jedine ak Kyjev uzná ruskú okupáciu ukrajinských území.

The Guardian pripomína, že Kyjev neplánuje rokovať s Moskvou, kým sa ruské jednotky, ktoré Ukrajinu vlani vo februári napadli, nestiahnu z ukrajinského územia.

„Pripustiť akékoľvek rokovania s Ruskom teraz, keď je okupant na našej pôde, znamená zmraziť vojnu, zmraziť bolesť a utrpenie,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na júnovom stretnutí s delegáciou afrických lídrov.

Na summite Rusko-Afrika egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval Putina na obnovenie čiernomorskej obilnej dohody, ktorá umožňovala vývoz obilia z ukrajinských prístavov. Moskva sa minulý týždeň rozhodla túto dohodu nepredĺžiť. Sísí vyhlásil, že je „nevyhnutné dohodnúť sa“ na obnovení dohody, aktuality.sk

X X X

V ambulanciách bude dusno. Vyčerpaní pediatri sa riešenia nedočkali, od augusta im nadčasy predpíšu povinne

Skrátenie služieb prepracovaných pediatrov na pohotovosti rozhádalo zdravotníkov. Riešenie kolabujúceho zdravotníctva je v nedohľadne a v utorok 1. augusta viac ako 400 pediatrov takticky vypovie služby.

  Ambulantní lekári požadujú, aby sa od septembra, najneskôr od začiatku budúceho roka, skrátili ordinačné hodiny na detskej pohotovosti o dve hodiny. Dôvodom je najmä prepracovanosť slovenských zdravotníkov a nedostatok pediatrov. Do sporu sa ale dostali s Lekárskym odborovým združením (LOZ).

Odborárom prekáža, že by sa po skrátení pacienti z ambulantných pohotovostí presunuli na urgentné príjmy v nemocniciach. Nemocniční lekári, ktorí si koncom minulého roka vybojovali vyššie platy a záväzok v podobe memoranda, že štát zveľadí zdravotníctvo, ale viac práce nechcú.

 Pre pacienta sa aj napriek všetkému chaosu zatiaľ veľa nezmení. Atmosféra v ordináciách frustrovaných lekárov však bude pravdepodobne ešte dusnejšia.

Pediatrom bude služba na pohotovostiach, aj napriek ich symbolickým výpovediam, prikázaná zákonom a nemocniční lekári budú slúžiť tak, ako doteraz. Štátu na zvrátenie tohto stavu v zálohe ešte stále zostáva zrušenie 14 detských pohotovostí. Dôvodom je, ako inak, nedostatok zdravotníckeho personálu.

 Tresty za neuposlúchnutie zákona o službách na pohotovosti sa začínajú zhruba pri troch tisícoch eur. Nasleduje odobratie lekárskej licencie a povolenia. „Je to, ako keby niekto rozhodol za vás. Keď ste v robote, ktorá vás už nebaví, čakáte na poslednú kvapku. Ak to rozhodne niekto za vás, poviete si, že dobre,“ ozrejmila pre denník Pravda hlavná odborníčka pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Elena Prokopová prípadné pokutovanie lekárov za neposlušnosť.

Zdôraznila, že mnohí pediatri by potrebovali tzv. sabatikal (sabatikal je dlhodobé neplatené pracovné voľno, za účelom regenerácie, pozn. red.). „V banke ho dostanete, u nás nie. Ani na PN nemôžeme ísť,“ posťažovala sa. Pripomenula, že pokiaľ nie je v pediatrickej ambulancii pediater musí si za seba nájsť náhradu. No kým sa termíny dovoleniek naplánovať dajú, horšie je to, ak pediater musí podstúpiť štvormesačnú onkologickú liečbu. „To už žiadna kolegyňa nezoberie,“ ozrejmila Prokopová.

Skrátenie o dve hodiny

Preukázateľný kolaps siete pediatrických ambulancií sa začal, keď vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb. Odôvodnili to, okrem iného, ich nedostatkom a preťaženosťou. „My nie sme vydierači, my len nevládzeme,“ zdôraznila ciele pediatrov Prokopová.

Vyzvali štát na prijatie opatrení, ktoré ich kritickú situáciu stabilizujú. Rezort preto navrhol skrátenie pracovnej doby. Pediatri majú dnes podľa zákona prikázané služby na pohotovosti do 22. hodiny. Niekedy im to takto vyjde aj trikrát týždenne. Dostanú síce nárok na náhradné voľno, to si však nemajú kedy vybrať, pretože na ďalšie ráno musia otvoriť svoje ambulancie.

 Podľa údajov rezortu zdravotníctva rodičia po 20. hodine služby detských pohotovostí nevyhľadávajú a ich počty sa mesačne pohybujú v jednotkách. Ministerstvo preto navrhlo, aby sa pracovná doba upravila nasledovne: V pracovné dni, kedy pediatri slúžia od 16. hodiny do 22. hodiny, by po novom boli v práci len do 20. hodiny. Počas dní pracovného pokoja, kedy slúžia od 7. hodiny do 22. hodiny, by po novom slúžili od 8. hodiny do 20. hodiny.

Zákon o skrátení ordinačných hodín sa však pred koncom funkčného obdobia nedostal na rokovanie Národnej rady. Zostal medzi mnohými ďalšími návrhmi, ktoré na konci riadnej schôdze prepadli.

Medzi najviac kriticky nedostatkové okresy v odbornosti pediatria patria okresy Krupina, Veľký Krtíš, Gelnica a Malacky.

Ide sa ďalej

Od 1. augusta sa však pre najmenších pacientov nezmení nič. Vypovedanie zmlúv len pediatrom zhorší ich pozíciu. Dokým si dnes ešte mohli povedať, kedy budú slúžiť, teraz ich bez diskusie dostanú priradené samosprávou. A tej je vo výsledku jedno, či má niekto v druhej polovici mesiaca nahlásenú dovolenku. Slúžiť musia, pretože im to tak prikazuje zákon.

Doktorka Prokopová priznala, že k vypovedaniu zmlúv museli pediatri pristúpiť, lebo chcú občanom ukázať, že ich práca je neúnosná. Ďalšie nátlakové akcie nateraz nechystajú, ani nechcú pristúpiť k štrajkovej pohotovosti. Podľa jej slov nepristúpia k tomu, aby „ako vlani LOZ zobrali pacientov, sťa rukojemníkov“.

Keď lekár doslúži v ambulancii, má zo zákona povinnosť odslúžiť zmenu na pohotovosti. Ak je lekárov málo, hrozí mu, že ju bude slúžiť aj viac ako jedenkrát za týždeň. Sú miesta, kde traja lekári točia služby celý mesiac.

 No na Slovensku zároveň chýba 20 percent primárnych pediatrov a takmer každý druhý pediater je v dôchodkovom veku. Ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo, že 24 percent lekárov je starších ako 80 rokov.

Prokopová pred časom pre denník Pravda pripomenula, že pohotovosti nie sú pre infarkt alebo vážne zranenia. „Je tam poskytovaná zdravotná starostlivosť osobe, ktorá nie je v ohrození života, alebo nie sú ohrozené jej základné životné funkcie,“ spresnila.

Rodičia totiž dnes podľa nej často služby pohotovosti využívajú v prípade soplíku, alebo sa im nechce cez deň čakať u lekára, či si chodia po bicyklovaní dávať vybrať kliešťov.

Štátu na stabilizáciu pediatrov však medzičasom došli riešenia. Preto, aby vyšiel v ústrety unaveným pediatrom, sa rozhodol prijať stabilizačné opatrenia na zachovanie ambulantnej pohotovostnej služby. Bez nich sa podľa rezortu zdravotníctva ambulantnú starostlivosť pre deti definitívne nepodarí udržať.

 Kedy sa má chodiť na pohotovosť?

Ambulantná pohotovostná služba (APS) poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre pacientov, ktorých zdravotný stav sa náhle zhoršil, ale nemusí im priamo ohrozovať život. Ide teda o prípady, keď by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára. Osobitne sa prevádzkuje pre dospelých a pre deti a dorast. Samostatne sa poskytuje tiež APS pre zubné lekárstvo.

Do APS patria napríklad vzniknuté ochorenia s následným zhoršením zdravotného stavu bez ohrozenia života (napr. vysoké teploty, alergické reakcie, bolestivé stavy, závraty a podobne).

Služba nie je určená pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia. O takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch v nemocniciach. V prípade potreby sa priamo volá záchranka. Na pohotovosť nepatrí ani dlhotrvajúci kašeľ, nádcha, dlhotrvajúce mierne bolesti brucha, krátkodobá redšia stolica.

Stav vecí

Minister zdravotníctva Michal Palkovič mal preto premiérovi Ľudovítovi Ódorovi predložiť návrhy na „stabilizáciu a systémové riešenia v oblasti pediatrie“.

Rezort sa neobáva, že skrátenie pracovnej doby ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Argumentujú scenárom z roku 2017, kedy sa skrátila služba na detských pohotovostiach. Lekárom, čo museli slúžiť celú noc až do rána, sa pracovná doba skrátila do 22. hodiny. Podľa ministra zdravotníctva Michala Palkoviča žiadna katastrofa nenastala a obavy z preťaženosti centrálnych príjmov sa nenaplnili.

Spor lekárov neobišiel tak ani predsedu vlády Ódora. Ten v piatok ráno odprevádzal hasičov na Rodos a následne sa stretol so zástupcami LOZ, ako aj s hlavnou odborníčkou pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast Prokopovou. Výsledkom rokovaní je len vecné konštatovanie sta­vu.

„Predseda vlády si vypočul názory a podnety oboch strán. Aj na základe dnešných stretnutí minister zdravotníctva predloží premiérovi riešenia a návrhy, ktoré budú viesť k stabilizácii a následne k systémovým riešeniam v oblasti ambulantnej a nemocničnej pediatrie,“ priblížil za úradníckeho premiéra jeho hovorca Peter Majer. Dodal, že je to „práve konštruktívny prístup a vecná diskusia, ktoré vedú k pozitívnym výsledkom a pomáhajú pacientom, obzvlášť deťom“.

 Aký bude výsledok výpovedí zo služieb a ani kedy by sa nejaký dal očakávať, nevedela povedať ani doktorka Prokopová. Ak by štát chcel skrátiť hodiny pohotovostných služieb, musela by zmena najskôr prejsť cez Národnú radu. Je však leto, parlament nezasadá, poslanci dovolenkujú a nemajú tak podľa všetkého ani akútnu snahu o to, aby niečo menili.

Vláda, ktorá momentálne nemá dôveru parlamentu, by sa mohla dohodnúť na skrátenom legislatívnom konaní. No politickú podporu by hľadala ťažšie.

O zvolanie mimoriadne schôdze k tejto téme sa zasadzuje len strana Demokrati. Nemajú však na to dostatok poslancov, keďže ich neexistujúci klub má 15 hlasov a na zvolanie mimoriadnej schôdze je potrebných 30 podpisov.

No ani keby sa im ju podarilo zvolať, nemajú zaručené, že príde dostatok ľudí. Pred pár dňami sa Smeru podarilo zvolať dve mimoriadne schôdze, ktorých výsledkom boli len tlačové besedy./agentury/

X X X

Putin: Rusko zvažuje návrhy Afriky na ukončenie vojny na Ukrajine

 Rusko „dôkladne“ zvažuje návrhy niektorých afrických lídrov na ukončenie konfliktu na Ukrajine, vyhlásil v piatok ruský prezident Vladimir Putin. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP a denníka The Guardian.

 „Vážime si vašu iniciatívu a dôkladne ich skúmame,“ povedal Putin počas druhého dňa rusko-afrického summitu v ruskom Petrohrade. „Rusko a africké štáty spoločne vystupujú za vybudovanie novej a spravodlivejšej architektúry svetového poriadku, spoločne obhajujú medzinárodné právo, Chartu Spojených národov a kľúčovú úlohu tejto svetovej organizácie,“ dodal ruský vodca.

Šojgu navštívil Kima

Delegácia afrických lídrov vedená juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom v júni predstavila svoju mierovú iniciatívu Putinovi aj ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Súčasťou delegácie bol Senegal, Egypt, Zambia, Uganda, Konžská republika a Komory. Ich návrhy zahŕňali dosiahnutie mieru prostredníctvom diplomacie či rešpektovanie suverenity a zaistenie bezpečnostných záruk pre všetky krajiny.

 Putin iniciatívu spočiatku privítal a reagoval na ňu zoznamom ruských sťažností na Ukrajinu a Západ. Zelenskyj však odmietol myšlienku na prímerie, keďže Rusko stále okupovalo asi pätinu územia Ukrajiny a Rusi by vďaka nemu získali čas na preskupenie vojsk, píše agentúry Reuters.

Počas druhého dňa Rusko-afrického summitu Putin tiež uviedol, že Moskva je pripravená dodať bezplatne Afrike zbrane, aby sa tak zlepšila bezpečnosť kontinentu. Vyjadril tiež pripravenosť bližšie spolupracovať s africkými orgánmi činnými v trestnom konaní a spravodajskými službami.

 Putin ešte vo štvrtok ponúkol šiestim africkým krajinám dodávky obilia zadarmo. Takisto uviedol, že Rusko zvýši dodávky potravín do Afriky a vyjadril záujem o vývoj vojenskej spolupráce s africkými krajinami.

V Petrohrade sa v súvislosti so summitom objavil aj zakladateľ skupiny Jevgenij Prigožin. V médiách sa šírila fotografia, na ktorej si v petrohradskom hoteli potriasa rukou s predstaviteľom Stredoafrickej republiky Freddym Mapoukaou, ktorý podľa médií zastáva funkciu šéfa protokolu prezidentskej kancelárie. Podľa správy BBC ide o prvý potvrdený doklad toho, že sa Prigožin po nepodarenej vzbure vagnerovcov z júna nachádza v Rusku. Jednotky skupiny sa pritom v minulých týždňoch presúvali do Bieloruska./agentury/

X X X

Necestujte sem! Rusky a Bielorusky si vypočuli rázny verdikt z Prahy, kvôli jednej z nich zasahovala polícia

Tenistky z Ruska a Bieloruska si nezahrajú na budúcotýždňovom turnaji WTA v Prahe, organizátori im totiž nedovolia zúčastniť sa na ňom.

 Do hlavnej súťaže vo dvojhre už bola nasadená Bieloruska Alexandra Sasnovičová a v kvalifikácii sa mali predstaviť Rusky Diana Shnaiderová, Polina Kudermetevová a Erika Andrejevová.

Riaditeľ podujatia v českej metropole hranom na tvrdom povrchu Miroslav Malý potvrdil, že jedna zo spomenutých ruských tenistiek sa márne snažila dostať do krajiny. Jej meno však neprezradil.

Polícia ju zadržala ešte na letisku a nepustila ju ďalej.

 Organizátori Praha Open už údajne oznámili ostatným tenistkám z Ruska a Bieloruska, ktoré sa mali zúčastniť na turnaji, aby do Česka necestovali.

Aj keď WTA umožňuje súťažiť hráčkam z Ruska a Bieloruska na svojich podujatiach s neutrálnym štatútom, Česi v reakcii na vojenský konflikt na Ukrajine vylúčili všetkých športovcov z oboch krajín zo súťaží na svojom území.

 Podobnú situáciu zažila Ruska Vera Zvonariovová, ktorej poľské úrady zamietli vstup do krajiny, keď sa chcela zúčastniť na turnaji WTA vo Varšave.

Do Poľska priletela z Belehradu na francúzske vízum, zostala v tranzitnej zóne varšavského letiska a následne odletela do čiernohorskej Podgorice.

Údajne je na zozname osôb, ktorých pobyt na území Poľska je nežiaduci a do krajiny ju nepustili z dôvodov štátnej a verejnej bezpečnosti./agentury/

X X X

Rusko údajne zostrelilo ukrajinskú raketu, zvyšky dopadli do centra Taganrogu

Informuje o tom TASR podľa správy britskej stanice Sky News.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo v piatok Ukrajinu z „teroristického útoku“ raketou zem-vzduch na ruské mesto Taganrog, ležiace na pobreží Azovského mora približne 50 kilometrov od ukrajinských hraníc. Ruská armáda raketu údajne zostrelila, avšak jej zvyšky dopadli na mesto v Rostovskej oblasti. Informuje o tom TASR podľa správy britskej stanice Sky News.

„Kyjevský režim vykonal teroristický útok na obytnú infraštruktúru mesta Taganrog protilietadlovou raketou systému S-200, pozmenenou na útočnú verziu,“ píše sa vo vyhlásení ruského ministerstva obrany, z ktorého cituje Sky News.

Gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubev medzitým vyhlásil, že ďalšiu raketu zostrelili systémy protivzdušnej obrany v Azovskom okrese, taktiež v Rostovskej oblasti. Podrobnosti o tomto incidente zatiaľ nie sú známe.

Pri údajnom dopade zvyškov rakety v centre Taganrogu utrpelo podľa Golubeva zranenia 15 ľudí. Deviatich z nich previezli do nemocnice, ich zrazenia sú vraj stredne ťažké a ľahké, aktuality.sk

X X X

Namiesto sexu v trojke facky a kopance. V Česku sa za bitku odstupuje

Bývalý poslanec za Českú pirátsku stranu Lukáš Kolářík rezignoval na funkciu námestníka českého ministerstva vnútra. Dôvodom bolo, že sa zapojil do konfliktu svojej manželky s milenkou a zároveň asistentkou. Milenku mal niekoľkokrát fyzicky napadnúť. Prípad rieši aj polícia.

 Potýčka sa odohrala ešte v júni. Vtedy však Koláříkova asistentka nemala záujem situáciu komentovať. Vyjadrila sa až teraz pre server Seznam Zprávy.

Český politik tvrdil, že asistentka ohrozovala jeho i manželku nožom, pričom uviedol že práve ona bola tá, ktorá ho fyzicky napadla ako prvá. To však jeho milenka odmieta. „Nie je pravda, že som bola prvá, kto niekoho fyzicky napadol. Ďalej nie je pravda, že by som kohokoľvek napadla v spánku a nedošlo ani k žiadnemu ohrozeniu, nieto napadnutiu kohokoľvek nožom,“ uviedla.

K incidentu došlo prvého júna v pražskom hoteli po vyhlásení výsledkov ankety Hasič roka. Politik šiel do hotela so svojou manželkou, pozval však aj svoju asistentku, s ktorou v tom čase udržiaval intímny pomer.

 Asistentka tvrdí, že zatiaľ čo manželka politika odišla spať, pokúsili sa spolu o intímny kontakt. Manželka sa ale vrátila, pričom ich nachytala. Situácia vyústila do hádky, pri ktorej mal Kolářík ženám ponúknuť sex v trojici. Asistentka ďalej tvrdí, že zatiaľ hádka vygradovala aj medzi ňou a politikovou manželkou, pričom od nej dostala pár faciek.

Po hádke asistentka izbu opustila. Keď sa však vrátila, bol s ňou aj jej manžel, ktorého zavolala sama funkcionárova manželka. Práve vtedy malo podľa Koláříka prísť k ohrozeniu jeho manželky nožom. Asistentka však tvrdí, že v tom čase spal a nebolo ho možné zobudiť.

Údery do tváre, kopance na zemi

Asistentka chcela podľa svojich slov exposlancovu manželku napadnúť po tom, čo zistila, že to bola práve ona, kto zavolal do hotela jej manžela. „Naraz sa mi podarilo manželovi vyšmyknúť a dala som jej pár rán, kým ma manžel stihol odtrhnúť a ona sa ukryla v kúpeľni,“ popísala situáciu.

 Tvrdenie politika, že ohrozovala jeho ženu nožom komentovala s tým, že ho použila iba na otvorenie zámky do kúpeľne. Mala nasledovať ďalšia hádka, pričom ju mal politik začať škrtiť. Po tom, ako asistentka udrela politika do tváre, jej mal dať facku, po ktorej spadla na zem.

Vždy som bol nekonfliktný typ a nezhody sa snažím riešiť s chladnou hlavou a dohodou. Gentlemanstvo sa nesmie z politiky vytratiť, rovnako ako zo života.

Heslá s ktorými Kolářík kandidoval

Po hádke mal Kolářík podľa svojej asistentky opäť zaspať. Kým však stihla odísť, znova sa prebral. „Začal ma zozadu ťahať za vlasy a vo chvíli, keď som sa otočila, ma dvakrát udrel päsťou do tváre a ja som spadla na zem. Na zemi do mňa niekoľkokrát kopol so slovami, že so mnou skončil. Potom som z izby utiekla,“ popísala žena zážitok.

Koláříkova asistentka svoje správanie ľutuje, pričom sa politikovej manželke ospravedlnila. Tá na manželovu asistentku trestné oznámenie nepodala, lebo ide o matku malého dieťaťa.

Bila ju, čím bolo poruke. Potom chytila nôž

Lukáš Kolářík na zasadnutí Pirátov uviedol, že asistentka bila jeho manželku päsťami aj vecami, ktoré mala poruke. Politikova manželka mala byť po bitke týždeň práceneschopná.

Situáciu v kúpeľni politik popísal tak, že po tom, ako jeho asistentka použila nôž na otvorenie dverí do kúpeľne, zaútočila ním na jeho manželku. „Volala o pomoc,“ uviedol Kolářík.

Kým dovtedy poslanec bránil svoju ženu, ako sám tvrdí, použitím „mäkkých techník“, už musel „zasiahnuť razantnejšie“.

 „Moja rezignácia čiastočne súvisí s incidentom, pri ktorom prišlo k fyzickému napadnutiu mojej ženy a pri ktorého riešení som osobne zlyhal. Incident sa nestal na oficiálnej akcii ministerstva vnútra a nie sú podané žiadne trestné oznámenia. Viac to vzhľadom na ochranu súkromia svojich blízkych nebudem komentovať,“ vyjadril sa bývalý český politik.

Kým odstúpil, nechal sa ešte zvoliť do straníckych orgánov

„…incident, tak ako ho (Kolářík) popisuje, je zo začiatku júna a z funkcie námestníka odstúpil až o mesiac neskôr. Medzitým sa nechal ešte zvoliť do straníckych orgánov v Juhočeskom kraji, čo mi nepríde úplne kóšer,“ podotkol politikov stranícky kolega Martin Štěrba s tým, že Kolářík prišiel s vysvetlením pre kolegov až po tlaku mnohých členov, ktorí sa sťažovali, že kauza vládnu stranu poškodzuje./agentury/

X X X

Ceny energií 2024: Ceny elektriny stúpnu o 81 percent, plynu až o 110 percent, varuje regulátor

Ak vláda rezignuje na energetické opatrenia, domácnosti sa môžu v budúcom roku pripraviť na výrazný nárast cien energií. Konštatuje to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

 Z analýzy úradu vyplýva, že pri absencii mimoriadnych opatrení vlády SR by koncové ceny elektriny pre domácnosti na rok 2024 mohli oproti dnes platným cenám vzrásť v priemere o 81 % a v prípade plynu o 110 % pri súčasných úrovniach trhových cien.

Súčasné ceny energií pre domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov sú prevažne ovplyvnené mimoriadnymi opatreniami štátu. Ide napríklad o poskytnutie zlacnenej elektriny zo zmluvy so Slovenskými elektrárňami pre domácnosti ako aj zastropovanie cien energií a finančné kompenzácie.

„Upozorňujeme však, že mimoriadne opatrenia nie sú automaticky aplikovateľné aj na rok 2024,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

 Regulačný úrad už vypracoval viacero odporúčaní a opatrení s cieľom zabezpečiť primerané ceny energií pre slovenských odberateľov aj v roku 2024. ÚRSO napríklad vyzýva na implementáciu využitia zlacnenej elektriny zo zmluvy s Slovenskými elektrárňami pre domácnosti a prípadné ďalšie cieľové skupiny odberateľov elektriny. Vláda by mala podporiť rozvoj a pripájanie nových decentralizovaných a obnoviteľných zdrojov elektriny a zariadení na uskladnenie elektriny.

Podľa regulačného úradu je dôležitá aj adresná podpora najmä pre tých, ktorí nebudú mať prístup k zlacnenej elektrine od Slovenských elektrární. Kabinet by mal taktiež prijať legislatívne ustanovenie definície energetickej chudoby, včítane implementácie opatrení na ochranu domácností spadajúcich do energetickej chudoby. Zvýšiť by sa mal podľa ÚRSO aj transparentnosť trhu s dodávkami energií tak, aby boli dodávatelia povinní zverejňovať ceny a cenníky za dodávku elektriny a plynu pre koncových odberateľov, najmä na neregulovanom trhu./agentury/

X X X

Bývalý šéf NAKA Zurian na súde s Kováčikom spochybnil svedkov

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, v piatok pokračuje hlavné pojednávanie v korupčnej kauze s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý je obžalovaný z prijatia 50-tisíc eur za blokovanie dvoch trestných stíhaní. Pred súdom takmer tri hodiny vypovedal exriaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian, popoludní proces pokračuje ďalšími výsluchmi.

 Bývalý riaditeľ NAKA Branislav Zurian prišiel na ŠTS do Banskej Bystrice svedčiť v kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. 28.7.2023

Zurian, ktorý bol predvolaný ako svedok obhajoby, pred súdom uviedol, že k skutkom, ktorých sa proces týka, nemá detailné informácie, keďže v tom čase ešte nepôsobil na NAKA. Informácie získal len sprostredkovane od Jána K., bývalého policajta, ktorý bol neprávoplatne odsúdený za korupciu.

Zurian vo svojej výpovedi spochybnil viacerých svedkov a hovoril aj o stretnutiach s Jánom K. Ten mal bývalému riaditeľovi NAKA povedať o tom, ako niektorí policajti manipulujú vyšetrovania a pripravujú svedkov na výsluchy, stať sa tak podľa Jána K. malo aj v korupčnej kauze Dušana Kováčika. Zurian si rozhovor i nahral, záznam je ochotný predložiť ako dôkaz, no uložený ho má v zahraničí.

 Kováčik po výpovedi Zuriana uviedol, že ako svedka ho chceli vypočuť už počas prípravného konania, no nebolo im to umožnené. „Z obsahu jeho výpovede je zrejmé, že sa manipulovalo s vyšetrovaniami nielen v tejto veci, ale aj v iných, a dokonca je zrejmé, kto na týchto manipuláciách participoval. Svedok len potvrdil to, že vyšetrovanie je voči nám obžalovaným vedené zaujate, neobjektívne a jednostranne,“ skonštatoval niekdajší špeciálny prokurátor.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik čelí na banskobystrickom pracovisku ŠTS obžalobe zo zločinu prijímania úplatku. V roku 2016 mal v špeciálne upravenej knihe prijať 50-tisíc eur od spoluobžalovaného Petra K. za to, že bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Jednou z nich je kauza bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R., ktorého ŠTS za spoluprácu so zločineckou skupinou sýkorovcov a branie úplatkov neprávoplatne odsúdil na 11 rokov väzenia. Druhý prípad, ktorý mal Kováčik ovplyvňovať, sa týkal priamo Petra K.

 V korupčnej kauze s bývalým špeciálnym prokurátorom okrem Zuriana doposiaľ vypovedalo už niekoľko v minulosti verejne činných osôb. Ide napríklad o bývalého šéfa policajných odposluchov Jozefa R., exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Antona Šafárika, bývalého námestníka SIS Borisa Beňu či niekdajšieho funkcionára policajnej inšpekcie Adriána Szabóa. Kľúčovým svedkom obžaloby je bývalý riaditeľ Národnej jednotky finančnej polície Bernard S., v procese vypovedal aj prokurátor ÚŠP Peter Kysel, ktorému mal Dušan K. jeden zo spisov odňať.

Bývalého špeciálneho prokurátora, ktorý je už právoplatne odsúdený za inú korupčnú kauzu na osem rokov väzenia, na piatkové pojednávanie eskortovali z väzenia. Na súde od začiatku procesu chýba jeho spoluobžalovaný Peter K., podnikateľ s údajnými väzbami na bezpečnostné zložky, ktorý je na úteku v zahraničí a koná sa voči nemu ako ujdenému. Obaja obžalovaní vinu popierajú./agentury/

X X X

Prečo po zosnulom manželovi nededí len manželka, ale musí sa o dedičstvo deliť s inými ľuďmi? Pozrite si príklady delenia majetku

Dedenie zo zákona nastáva, ak poručiteľ nezanechal žiadny závet, ale aj vtedy, ak poručiteľ síce zanechal závet, ale vynechal v ňom neopomenuteľných dedičov. Potrite sa, ako sa dedí v druhej dedičskej skupine.

 Takéto dedenie nastane aj vtedy, ak predmetom závetu nie je rozdelenie celého majetku poručiteľa, alebo ustanovený dedič bude v čase smrti poručiteľa nespôsobilý dediť, odmietne dedičstvo alebo zomrie skôr ako poručiteľ. Pri dedení zo zákona treba upozorniť na to, že do dedičovho podielu sa započíta všetko, čo za života poručiteľa dedič od poručiteľa bezplatne dostal.

 Dedičské skupiny

V skupine dedia: poručiteľove deti a manžel (každý rovnakým dielom). V druhej skupine dedia: manžel, poručiteľovi rodičia a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa (rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu z dedičstva).

V tretej skupine dedia: súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa (rovnakým dielom). V štvrtej skupine dedia: prarodičia poručiteľa a ak nededí žiaden z nich, ich deti (každý rovnakým dielom).

Druhá dedičská skupina

Kto pripadá do úvahy ako možný dedič

Občiansky zákonník stanovuje, že v druhej skupine nastupujú ako dedičia manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak v druhej dedičskej skupine niet ďalších zákonných dedičov, celé dedičstvo pripadne manželovi poručiteľa.

Ak v druhej dedičskej skupine niet ďalších zákonných dedičov, celé dedičstvo pripadne manželovi poručiteľa. Zo zákona platí, že dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy dedí najmenej polovicu dedičstva. Zákon upravuje dedenie takým spôsobom, že v prvej dedičskej skupine nemôže dediť manžel sám, čiže dedí až v druhej dedičskej skupine, a to spolu s manželkinými rodičmi, polovicu dedičstva dostane on a polovicu rodičia alebo rodič, ak žije len jeden.

Pozostalý manžel môže byť teda v druhej skupine aj samostatným dedičom. Rovnako samostatným dedičom v druhej skupine zákonných dedičov môžu byť aj rodičia poručiteľa, pokiaľ niet iných dedičov tejto skupiny.

Takisto ako rodič dedí po poručiteľovi môže dediť aj osvojiteľ alebo osvojitelia. Pokiaľ bol osvojiteľ len jeden z partnerov, tak dedí sám, jeho partner (manžel), nededí.

Ak nededia poručiteľovi rodičia, nenastupujú namiesto nich ich deti (deti – súrodenci poručiteľa môžu dediť v tretej skupine zákonných dedičov).

Osoby, ktoré žili s poručiteľom v spoločnej domácnosti, v tejto skupine nemôžu byť samostatnými dedičmi. Ak teda v tejto skupine nededí ani manžel (manželka) poručiteľa, ani niektorý z rodičov poručiteľa, prechádza sa do tretej dedičskej skupiny. Za osobu, ktorá s poručiteľom žila v spoločnej domácnosti, sa považuje osoba, ktorá s ním žila aspoň pod dobu jedného roka pred jeho smrťou. Podstatné ale je, že v čase smrti poručiteľa tento stav musí trvať, teda ak sa deň pred smrťou poručiteľa uvedená osoba z domácnosti odsťahovala, už dedičom nebude. Môže ísť pritom o druha/družku, súrodenca, priateľa, priateľku, známeho.

U spolužijúcich osôb musia byť teda súčasne splnené tieto zákonné podmienky: spolužitie s poručiteľom v spoločnej domácnosti, existencia minimálnej dĺžky spolužitia v spoločnej domácnosti, teda aspoň jeden rok pred smrťou poručiteľa, starostlivosť o spoločnú domácnosť, alebo odkázanosť uvedených osôb na výživu poručiteľa.

Spolužijúcimi osobami sú väčšinou vzdialenejší príbuzní, ale môžu to byť známi alebo priatelia, takisto sem možno zaradiť osoby zverené poručiteľovi do pestúnskej starostlivosti. Medzi spolužijúce osoby zákon zaraďuje aj družka alebo druha poručiteľa, ak spĺňa zákonné predpoklady.

Ako spolužijúce možno definovať osoby, ktoré s poručiteľom prípadne nemusia byť v príbuzenskom pomere, ale žili s ním v jednej domácnosti a ich vzťah sa podobal rodinnému vzťahu.

Spolužitie v spoločnej domácnosti musí existovať v čase smrti poručiteľa. Platná legislatíva vyžaduje minimálne jednoročnú trvácnosť domácnosti, pričom jeden rok musel uplynúť už v čase smrti poručiteľa. Doba jedného roka starostlivosti o spoločnú domácnosť sa počíta spätne odo dňa smrti poručiteľa a je potrebné, aby v čase poručiteľovej smrti uvedené spolužitie trvalo. Na to, aby spolužijúce osoby mohli dediť, musí byť splnená aj podmienka, že spoločná domácnosť musela počas tejto doby existovať bez prerušenia. Príklady:

A: Zosnulý muž bol majiteľom rodinného domu spoločne manželkou – dom patril do ich bezpodielového spoluvlastníctva (každý z nich teda vlastnil polovicu). Po smrti manžela a vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov v rámci dedičského konania sa predmetom dedičského konania stal jeho polovičný podiel na vlastníctve domu. Manželia nemali deti, dediť bude teda manželka, manželovi rodičia, ktorí by prichádzali do úvahy ako dedičia z druhej dedičskej skupiny, už nežijú.

Rodinný dom v dedičskom konaní zdedí manželka, stane sa teda úplnou vlastníčkou nehnuteľnosti. Ak by žili manželovi rodičia, mali by ako dedičia z druhej dedičskej skupiny tiež nárok na dedičský podiel, manželke by ale pripadla najmenej polovica dedičstva.

B: Zosnulá manželka vlastnila s manželom byt v rámci bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Manželia boli bezdetní, manželkini rodičia žijú. Predmetom dedičského konania je polovica trojizbového bytu, ktorá pripadla zosnulej manželke v rámci vyrovnania bezpodielového spoluvlastníctva manželov v rámci dedičského konania.

Manželkin polovičný podiel na vlastníctve bytu sa v dedičskom konaní rozdelí medzi manžela a oboch jej rodičov, ktorí sú zákonnými dedičmi podľa druhej dedičskej skupiny. Manžel získa polovicu z dedeného podielu, druhá polovica podielu sa rovnakým dielom rozdelí medzi otca a matku zosnulej. Vlastníctvo bytu bude nasledovné: manžel získa 1/4 podiel, celkovo bude mať teda ako 3/4 spoluvlastnícky podiel. Otec manželky bude mať 12,5 percenta, matka manželky 12,5 percenta. Ak by žil len jeden z rodičov, tak by získal 25-percentný podiel z dedenej polovice bytu po zosnulej dcére./agentury

X X X

Tretia najväčšia banka na Slovensku mení cenník. Zavádza nový poplatok vo výške 12 eur

ČSOB sa rozhodla od septembra upraviť cenník bankových poplatkov. Naposledy ho menila k 1. januáru 2023. Zmeny sa podľa Finančného kompasu dotknú SEPA platobných operácií, kde banka zavádza nový poplatok 12 eur za zadanie trvalého príkazu či inkasa v priestoroch pobočky. Zmeny sa týkajú aj debetných a kreditných kariet, kde sa niektoré poplatky zvýšia a niektoré aj znížia.

 Banka zníži poplatok za znovuvydanie karty v prípade straty, krádeže, zmeny údajov držiteľa karty, predčasnej obnovy karty, poškodenia karty z pôvodných 15 eur na 5 eur. Na druhej strane, zvýši poplatok za zaslanie PIN do pobočky na 15 eur z pôvodných 10 eur.

 Poplatok za opätovné zaslanie PIN a zmenu čísla účtu k platobnej karte zruší. Pri úveroch na bývanie banka zruší 40-eurový poplatok za preverenie stavu stavby bankou a 200-eurový poplatok za urgentné vyjadrenie k žiadosti o úver.

 ČSOB do konca roka 2007 pôsobila na Slovensku ako pobočka zahraničnej banky. Od 1. januára 2008 sa stala samostatnou akciovou spoločnosťou s vlastným predstavenstvom. ČSOB patrí do skupiny KBC, pričom belgická skupina vlastní v slovenskej banke 100-percentný podiel na hlasovacích právach. V októbri 2021 sa ČSOB zlúčila s OTP Bankou, maďarská OTP Bank svoj podiel na Slovensku predala KBC Bank.

X X X

Nemôžem ohnúť nohu, sťažoval sa Sagan po odstúpení. Rozhodli o Poliakovi, ktorý poslal na zem desiatky jazdcov

Mladý poľský cyklista Filip Maciejuk dostal dištanc na 30 dní za to, že na pretekoch Okolo Flámska spôsobil hromadný pád.

 Medzinárodná cyklistická únia (UCI) potrestala jazdca tímu Bahrain Victorious za incident, ktorý sa udial ešte 2. apríla.

Na spomenutých pretekoch jazdil Poliak vedľa pelotónu, keď sa však končila nespevnená plocha, strhol riadenie doprava a spôsobil pád ďalších jazdcov. Doplatil na to aj slovenský pretekár Peter Sagan, ktorý z pretekov odstúpil.

Incident z viacerých pohľadov:

„Neviem, koľko nás tam mohlo byť. Spadlo 30 – 40 pretekárov. Ja som našťastie nedopadol až tak zle. Keď som spadol, bolo to na niečo ostré. Poranilo mi to sval a nemôžem ohnúť nohu,“ priblížil vtedy Sagan pre RTVS svoj pohľad na hromadný pád cyklistov.

Dištanc od UCI začal platiť v utorok a znamená, že Maciejuk nemôže štartovať na podujatí Okolo Poľska, ktoré sa začne v piatok. Chýbať bude aj na augustovom svetovom šampionáte v škótskom Glasgowe.

 Poliaka organizátori pretekov Okolo Flámska diskvalifikovali, Maciejuk sa potom za svoje nerozvážne správanie ospravedlnil. „Toto som nemal spraviť, spravil som veľkú chybu v úsudku,“ napísal na twitteri.

Podľa verdiktu UCI jazdil poľský pretekár mimo predpísanej trate a spôsobil pád väčšieho počtu jazdcov.

Strešný orgán svetovej cyklistiky tiež doplnil, že je prísne zakázané jazdiť po chodníkoch, v pruhoch či na cyklocestičkách, ktoré nie sú súčasťou oficiálne pretekárskej trate./agentury/

X X X

Poškodený zo Smolníka tvrdí, že polícia klame a zľahčuje v prospech podozrievaného podnikateľa. Postup vyšetrovania preverujú

Kauza prerezaných gúm pokračuje. Jakub Pohle, ktorý si spolu s ďalšími deviatimi majiteľmi áut našiel na festivale prepichnuté pneumatiky svojho auta, postup strážcov zákona od začiatku kritizuje.

 Po festivale ostali prepichnuté pneumatiky na desiatich autách. Jedno z nich patrí aj aktivistovi Jakubovi Pohlemu.

 A nielen to. Otvorene tvrdí, že polícia klame. Ide o prípad z uplynulého víkendu, keď si účastníci festivalu 66 hodín v Smolníku našli na autách prerezané, či prepichnuté pneumatiky. Jakub Pohle, ktorý mal na festivale prednášku o Ukrajine tvrdí, že páchateľom má byť miestny podnikateľ a majiteľ penziónu Radoslav Baran.

Oslovili sme aj Radoslava Barana. Keď sme sa dovolali do penziónu, mužský hlas nám tvrdil, že Baran tam nie je. Po tom, ako bolo upresnené, na čo sa chceme opýtať, reagoval stroho slovami: „nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ a zložil telefón.

Všetko sa začalo tým, keď Pohle na sociálnej sieti opísal, ako pravdepodobný páchateľ nechcel zaplatiť vstupné na festival a odmietal mať pásku. Po vyvedení z areálu sa mal vulgárne vyhrážať návštevníkom a v tom istom čase na Pohleho, ako aj ďalších autách niekto prepichol pneumatiky. „Organizátori majú k dispozícii ako fotku jeho auta unikajúceho z miesta činu, tak video Baranovho správania,“ uviedol. Už vtedy sa mu prístup policajných hliadok nepozdával.

Aktivista tiež uviedol, že s Baranom sa snažil viackrát nadviazať komunikáciu na urovnanie konfliktu. „Ja osobne som sa snažil Barana kontaktovať na niekoľkých telefónnych číslach, cez miestnych, aj tuto, cez moje statusy na nete. Odkázal som mu, že ho hľadáme a chceme ho konfrontovať aj cez účastníkov festivalu, bez akejkoľvek odpovede. Keď okolo nás prechádzal viackrát na aute, účelovo otočil hlavu na druhú stranu a ani sa na nás nepozrel. Stáli sme pred tým penziónom celý deň a nevyšiel riešiť vzniknutú situáciu ani jeden jediný raz,“ tvrdí Pohle.

Prípad sa medzitým medializoval a začala ho riešiť polícia. O pár dní nato Pohle k tejto téme zverejnil ďalší status, v ktorom reaguje na stanovisko strážcov zákona.

 Prípad pneumatík, ktoré mal počas festivalu 66 hodín v Smolníku prepichnúť miestny muž, má ďalšiu dohru. Jednému z poškodených sa nepozdáva postup polície.

Polícia má na prípad iný pohľad. Podľa košickej krajskej policajnej hovorkyne Jany Mesárovej sa polícia sa od prvej chvíle zaoberá prípadom poškodenia pneumatík na viacerých autách v Smolníku.

„V uplynulú sobotu v skorých ranných hodinách operačný dôstojník na linku „158“ prijal oznámenie o poškodení pneumatík na viacerých vozidlách, ktoré boli zaparkované na parkovisku v obci Smolník, a ihneď vyslal policajnú hliadku oznámenie preveriť. Na mieste sa nachádzala jedna z poškodených osôb, ktorá skutok polícii oznámila. Policajti na mieste zistili, že na deviatich vozidlách je prepichnutá pneumatika. Lustráciou v policajných evidenciách boli zistení majitelia vozidiel,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla policajná hovorkyňa.

Ďalej dodáva, že vzhľadom na nočnú dobu sa policajtom podarilo skontaktovať a vyrozumieť o skutku iba dvoch z poškodených, ktorí boli poučení o ďalšom postupe. „Pretože sa s ďalšími poškodenými nepodarilo skontaktovať, požiadali organizátora podujatia o súčinnosť. Ten na poškodených vozidlách na viditeľnom mieste, zanechal výzvu, aby ho poškodení majitelia vozidiel kontaktovali z dôvodu ďalšej dokumentácie skutkov zo strany polície,“ priblížila Mesárová.

 Postup policajtov preverujú

Policajná hovorkyňa tiež spresnila, že ostatných majiteľov vozidiel sa podarilo vyrozumieť v priebehu dňa. Polícia podľa nej zadokumentovala jednotlivo sedem skutkov, ktoré objasňuje ako priestupky proti majetku so spôsobenou škodou od 50 do 150 eur, pretože v čase ich oznámenia a následného preverovania neboli zistené skutočnosti, že sa skutku mala dopustiť jedna osoba alebo viacero páchateľov.

Prečo policajti postupovali takto? „Vozidlá stáli na rôznych miestach parkoviska a zatiaľ sa nám neprihlásil žiadny svedok, ktorý by vniesol viac svetla do prípadu. Policajti sa prípadom intenzívne zaoberajú od prvej chvíle od oznámenia skutku, objasňujú okolnosti, zisťujú páchateľov. Už máme k dispozícii kamerové záznamy, ktoré sa vyhodnocujú. V prípade, ak sa vyšetrovaním preukáže, že sa skutku dopustila jedna osoba, dôjde k zmene právnej kvalifikácie na trestný čin poškodzovania cudzej veci a páchateľovi hrozí vyšší trest ako za priestupok,“ dodala policajná hovorkyňa.

Správnosť postupu policajtov v tomto prípade už preverujú kontrolné orgány. „Po záveroch kontroly poskytneme viac informácií. Aj v týchto chvíľach policajti na prípade intenzívne pracujú,“ uzavrela Mésarová.

Počty nesedia?

Pohle ako reagoval zverejnením ďalšieho statusu na sociálnej sieti. Nazval ho Polícia klame. „Toto je sen. Najviac ma na tom baví tá absencia svedkov a skúmanie nejakého skupinového útoku. Môj šofér sa prebral počas incidentu a na mieste videl jediného chlapa, v rovnakom tričku, ako mal Baran. Ale dobre. Áno, mohlo sa stať, že niekto ešte dával pozor. Ale „neprihlásil sa žiadny svedok“ je úplne absurdné, keď som bol pri tom, ako svedok hovoril policajtovi sám od seba, čo videl. Brutal. Od začiatku sme policajtom hovorili, koho podozrievame, rovnako ako komukoľvek z dediny, kto sa na to pýtal. Uplný masaker,“ píše Pohle v statuse.

 Zároveň upresňuje, že poškodených áut bolo 10, nie 9.

„Polícia klame, že videla 9 a zadokumentovala 7 skutkov? Základné počty vám nesedia. Nedajte sa vysmiať. Ak ste jedno auto vôbec nezadokumentovali, to Vám gratulujem. Na základe čoho ste sa rozhodli, že niekoľko pneumatík si do seba spravilo diery samé od seba, kým iné boli prepichnuté? Alebo ako ste toto vypočítali? Zháňali sme 11 gúm na 10 áut, tak si to dobehnite,“ argumentuje Pohle.

Spochybňuje aj ďalšie tvrdenie polície – že s ďalšími poškodenými sa polícii nepodarilo skontaktovať. „Polícia klame. S ďalšími poškodenými sa skontaktovať sami ani len nepokúsili. Rovno to hodili na nás, s tým, že nájdite ich, my na toto nemáme čas, lebo nám končí služba. Druhá privolaná hliadka rovnako nula bodov. Nulová ochota, zasa len, my nevieme vyhľadať podľa ŠPZ, nájdite tých ľudí vy, alebo nám zavolajte, keď konečne prídu k autu. Poškodené autá parkovali na jednom mieste, nie na viacerých,“ dodal Pohle.

Upresnil tiež, že všetky autá, ktoré boli poškodené, stáli na pozemku, ktorý bol na tento účel prenajatý od obce. A to rovno pred Baranovým penziónom. „Doslova dva metre. Poškodené autá stali doslova vedľa seba, jedno vedľa druhého,“ tvrdí Pohle.

Podľa neho polícia klame s tvrdením, že sa neprihlásil žiadny svedok. Pritom ich má byť viac. „Môj šofér je svedok, rovnako ako organizátori. Polícia tieto skutočnosti vie, no neriešila ich. Ani môj šofér mi nehlási, že by sa mu ozvali,“ uviedol ďalej Pohle v statuse, pričom sa mu nepozdáva ani tvrdenie polície, že spôsobená škoda bola do 150 eur. „Polícia klame. Na jednom aute boli prepichnuté dvoje pneumatiky, čiže spôsobená škoda môže byť ak tak od 50 do 300€. Zas nesedia základné počty. Už zostáva len otázka, prečo?“ pýta sa na záver Pohle./agentury/

X X X

Jevgenij Prigožin podporil vojenský prevrat v Nigeri. Povstalcom ponúkol svojich žoldnierov

Rusko sa dlhodobo snaží o presadenie svojho vplyvu a podnikateľských záujmov v Afrike, v čom mu výrazne pomáhajú wagnerovci pôsobiaci vo viacerých tamojších krajinách.

Šéf súkromnej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, ktorý sa v júni neúspešne pokúsil o vzburu proti veleniu ruskej armády, označil vojenský puč v Nigeri za „dobrú správu“ a ponúkol služby svojich bojovníkov pri znovunastolení poriadku v tejto západoafrickej krajine. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Rusko sa dlhodobo snaží o presadenie svojho vplyvu a podnikateľských záujmov v Afrike, v čom mu výrazne pomáhajú wagnerovci pôsobiaci vo viacerých tamojších krajinách. Moskva si zachováva podporu v Afrike aj napriek značnej medzinárodnej izolácii, ktorej čelí pre pokračujúcu vojenskú agresiu voči Ukrajine.

Podľa hlasovej správy v aplikácii Telegram, ktorú údajne nahral Prigožin, sa puč v Nigeri označuje za „moment dlhoočakávaného oslobodenia spod západných kolonizátorov“. Hlas na nahrávke neuviedol, že by sa do nigerského prevratu akýmkoľvek spôsobom zapojili i wagnerovci.

Reuters upozorňuje, že hoci osoba, ktorá hlasovú správu nahrávala, má podobnú intonáciu ako Prigožin, nateraz sa nedá potvrdiť, či ju naozaj odoslal šéf wagnerovcov.

„To, čo sa stalo v Nigeri, je len bojom miestnych obyvateľov s kolonizátormi, ktorí sa im snažia nanucovať svoje pravidlá a podmienky a tak ich držia v stave, v akom bola Afrika pred 100 rokmi,“ uvádza hlas v správe.

Dodal, že Niger teraz „prakticky dosiahol svoju nezávislosť“ a jeho budúcnosť odteraz leží na pleciach jeho obyvateľov.

„Tisíce wagnerovcov je schopných nastoliť poriadok (v Nigeri), zničiť teroristov a nedovoliť im, aby ubližovali miestnym obyvateľom,“ uviedol hlas v nahrávke.

Po neúspešnom pokuse o prevrat v Rusku odišla časť wagnerovských žoldnierov z ruských základní do Bieloruska. Prigožin vtedy zverejnil video, v ktorom svojich bojovníkov vyzýva, aby „zbierali sily na novú cestu v Afrike“.

Nigerskí pučisti dva dni po zadržaní prezidenta Mohameda Bazouma vyhlásili za nového vodcu krajiny generála Abdourahamana Tchianiho, ktorý bol šéfom prezidentskej ochranky a viedol stredajší prevrat.

Prevrat odsúdili viacerí svetoví lídri vrátane generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa či francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok vyzval na obnovenie ústavného poriadku v tejto chudobnej africkej krajine, aktuality.sk

X X X

Japonsko označuje mocenské ambície Pekingu za najväčšiu strategickú výzvu

Čína, Rusko i Severná Kórea podľa japonskej vlády prispievajú k tomu, že súčasná globálna bezpečnostná situácia je „najvážnejšia a najkomplikovanejšia“ od čias druhej svetovej vojny.

Japonsko považuje rastúce mocenské ambície komunistickej Číny za svoju „najväčšiu strategickú výzvu“. Vyplýva to z dokumentu venovaného obrane, ktorý v piatok schválila vláda japonského premiéra Fumia Kišidu. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

V prijatom dokumente sa uvádza, že Japonsko bude na aktivity Číny reagovať prostredníctvom spolupráce s USA a ďalšími „podobne zmýšľajúcimi krajinami“.

Tzv. biela kniha o obrane nadväzuje na bezpečnostnú stratégiu, ktorú japonská vláda prijala v decembri minulého roka. Podľa tejto stratégie sa Japonsko odkloní zo svojej dlhoročnej bezpečnostnej doktríny zameranej výlučne na obranu, aby bolo schopné napríklad eliminovať nepriateľské raketové pozície.

V dôsledku tejto zmeny obrannej stratégie sa masívne navýšia výdavky na japonské ozbrojené sily, vysvetľuje DPA.

Oba spomínané dokumenty japonskej vlády ukazujú, aké má Tokio obavy z narastajúcich vojenských ambícií Pekingu. Obáva sa napríklad toho, že by sa komunistická Čína mohla pokúsiť zmocniť ostrova Taiwan, ktorý považuje za súčasť čínskeho územia.

Čína, Rusko i Severná Kórea podľa japonskej vlády prispievajú k tomu, že súčasná globálna bezpečnostná situácia je „najvážnejšia a najkomplikovanejšia“ od čias druhej svetovej vojny.

Čínska a ruská delegácia sa vo štvrtok navštívili severokórejský Pchjongjang, kde sa spoločne s tamojším diktátorom Kim Čong-unom zúčastnili na vojenskej prehliadke. KĽDR na nej predstavila nové drony a rakety dlhého doletu schopné niesť jadrové zbrane, uviedli tamojšie štátom kontrolované médiá, aktuality.sk

X X X

S Alzheimerovou chorobou sa život nekončí. Trnavské centrum to dokazuje takmer 20 rokov

Dať seniora do denného stacionára stále berú mnohé deti ako vlastnú prehru a neschopnosť. Neuvedomujú si, že tým môžu zabezpečiť kvalitnejší život sebe aj svojim rodičom, hovorí riaditeľka denného stacionára pre seniorov.

Ruch pred ružovo-bielymi budovami uprostred sídliska v Trnave pripomína ranný frmol spred škôl. Autá prichádzajú a odchádzajú, ľudia sa lúčia a zatvárajú za sebou dvere. V tomto prípade je to však iné – do areálu vchádzajú rodičia, nie deti. Tie často sedia za volantom.

Denný stacionár pre seniorov s Alzheimerovou chorobou na Okružnej ulici v Trnave pomohol mnohým rodinám zvládnuť náročné ochorenie, zmieriť sa s ním a neprísť o zamestnanie. Vedia, že za jeho bránami ich rodičia dostanú to, čo by im mnohí doma nedokázali ponúknuť – spoločnosť rovesníkov, profesionálny personál, ale aj tréningy pamäti, vďaka ktorým dokážu prežiť dôstojnú starobu a spomaliť progres choroby.

Napriek neprehliadnuteľným plusom sa však podľa riaditeľky centra stále nájdu deti, ktoré berú umiestnenie rodiča do takéhoto zariadenia ako prehru či zradu. V skutočnosti však ide o ideálny kompromis medzi starostlivosťou doma a tým, že by sa senior do zariadenia presťahoval úplne.

Modlitba a rozcvička

V trnavskom centre sa deň začína o 6.30 – vtedy prichádzajú prví klienti. Keď sa zhromaždia v útulnej miestnosti zariadenej pohodlnými kreslami s vysokými operadlami, odštartujú o siedmej program spoločnou modlitbou ruženca.

„Toto si sami zvolili. Snažíme sa, aby sa podieľali na tvorbe programu a mali pocit, že ich zapájame,“ vysvetľuje riaditeľka centra Andrea Tóthová.

Zvykom je, že sa seniori vždy modlia za niekoho – buď za príbuzného, ktorý má problém, alebo sa spýtajú priamo zamestnancov, či nepotrebujú takúto pomoc. Vďaka tejto rutine majú podľa Andrey Tóthovej pocit užitočnosti a dôležitosti a zároveň si tým trénujú pamäť a reč.

„Mali sme klientov, ktorí k nám prišli v stave, že nerozprávali. Ruženec však naspamäť vedeli a zapojili sa,“ poznamenáva riaditeľka. Po prvej spoločnej aktivite prichádza na rad občerstvenie v podobe desiatej – v deň našej návštevy to bol chlieb so šunkovou nátierkou a zeleninou.

Nasleduje 45-minútová rozcvička a cvičenie s loptičkami. Cieľom je rozvíjanie mobility. Keďže sa medzi klientmi nachádzajú aj takí, ktorí majú problém s pohybom, sedia pri tom na stoličkách.

 Intenzívne cvičenie pamäti

Medzi doobedné aktivity patria aj intenzívne tréningy pamäti v rôznom prevedení. Vo štvrtok 13. júla boli na programe slovné protiklady, deň predtým zasa spisovné a nespisovné slová. V iné dni vypĺňajú testy, hovoria hádanky alebo dopĺňajú slová.

„Napríklad majú povedať zeleninu začínajúcu sa na písmeno k. Každý povie jednu, ale vždy musí zopakovať všetky, ktoré už zazneli. Alebo menujú hercov či prezidentov, ktorých zoraďujú podľa funkčných období,“ opisuje aktivity riaditeľka.

Súčasťou nich býva napríklad aj spomienková terapia v podobe kufríkov spomienok. Každý klient dostane jeden, ktorý si najprv vyzdobí a následne si doň vkladá fotky z detstva, mladosti či svadby, ale aj predmety, ktoré mu pripomínajú to, čo rád robil.

„Lyžiar si doniesol lyžiarske rukavice, pani, ktorá rada varila, zasa vložila celú polievkovú misu. Pracovníci im zároveň napíšu životopisy a tie si čítajú,“ doplnila Tóthová. Takto pripravené kufríky sa následne uložia na poličku. Po čase si ich majitelia znova vezmú a v spomienkach sa vracajú do minulosti – vybavujú si veci, ktoré si už pre chorobu nepamätajú.

Ďalšou z aktivít je spoločné varenie. Mnohí zo seniorov sa k tejto aktivite doma nedostanú, pretože sa príbuzní boja o ich bezpečnosť. V centre sa tak môžu aspoň takto k obľúbenej činnosti vrátiť. Pripravujú šaláty, pečú koláče, ktoré potom aj sami zjedia. Krájanie alebo čistenie zeleniny je zasa skvelým tréningom jemnej motoriky.

Do centra chodí z času na čas aj kaderníčka, ktorá klientov upraví, vo februári si zasa vyrábajú masky a majú karneval.

Pravidelne sem prichádza aj ukrajinská výtvarníčka Oksana Lukomska, ktorá si pre klientov pripravuje rôzne zaujímavé aktivity – napríklad maľujú na plátno či sklo.

„Sme prekvapení, aké pekné obrázky maľujú. Robia náročnejšie techniky, predsa len sú to dospelí. Snažíme sa, aby neboli výsledkom kresby ako v škôlke, ale aby si to naozaj doma vystavili,“ spresnila Tóthová s tým, že neraz sú prekvapení aj samotní príbuzní, ktorí vidia svojich rodičov v úplne inom svetle.

„Neveria, že ich rodičia sa tak zapájajú, že sú ochotní robiť rôzne aktivity. Doma by to vraj nerobili. Je to prirodzené. V kolektíve rovesníkov sú dravejší, motivovanejší,“ dodáva riaditeľka.

 Povinná vychádzka a znova tréning

V rámci komplexnej starostlivosti nezabúdajú v Trnave ani na mobilitu. Seniori a seniorky chodia pred obedom na prechádzky takmer za každého počasia – s výnimkou veľkých horúčav a silných dažďov. Vtedy im musí stačiť posedenie na terase. Pred odchodom sa delia na dve skupiny – na tých, ktorí zvládnu prejsť viac, a tých, ktorým stačí menšia vzdialenosť. Okrem toho niekedy sadia kvety a starajú sa o bylinkový záhon.

Po vyvetraní sa nasleduje obed. Klienti si za okrúhlymi stolmi vychutnávajú obľúbené jedlo – poctivý rezeň so šalátom. Po ňom ich čaká krátky oddych a hor sa na ďalšiu aktivitu.

„Sú už unavenejší. Snažíme sa, aby si maximálne posedeli, nie aby ležali, aj keď niektorým to na chvíľu dovolíme,“ vysvetľuje riaditeľka.

Poobedné tréningy pamäti sú už kratšie a jednoduchšie – na programe je dopĺňanie slov do skupiny. Po iné dni si napríklad trénujú písanie a podpis. O pol tretej nasleduje opäť modlenie ruženca a po ňom začínajú klienti postupne odchádzať. Za posledným sa zatvárajú dvere približne o 16.00.

 Z prirodzenej potreby centrum

História denného stacionára pre seniorov sa začala písať pred takmer 20 rokmi. V roku 2003 po troch rokoch fungovania materského centra vznikla prirodzená potreba vytvoriť priestor pre seniorov.

„Matky zrazu zistili, že nemajú iba deti, ale aj rodičov, o ktorých sa treba starať. V spolupráci s mestom Trnava tak Záujmové združenie rodina otvorilo tento stacionár,“ vysvetľuje Andrea Tóthová.

Jedno z prvých centier svojho druhu na Slovensku v ľuďoch spočiatku vzbudzovalo rozpaky, pretože nevedeli, čo ponúka, a pre svojich rodičov skôr hľadali celoročné pobytové zariadenie.

Aj vplyvom pribúdajúcich diagnostík Alzheimerovej choroby a predlžovania strednej dĺžky života sa postupne začali špecializovať iba na týchto pacientov, ktorých bude podľa prognóz stále viac. Zamestnanci absolvovali špeciálne tréningy na Slovensku aj v zahraničí, vďaka čomu sa podarilo vyskladať profesionálny tím.

„Hlavným cieľom je udržanie sebestačnosti a sebaobslužnosti. Chceme, aby boli čo najdlhšie mobilní, aby sa vedeli o seba postarať,“ ozrejmuje Tóthová s tým, že skúsenosti jasne ukazujú, že vďaka týmto terapiám majú seniori omnoho vyššiu kvalitu života a dôstojnejšie odchádzajú. Sama má takú skúsenosť so svojou tetou, ktorá do zariadenia chodila 10 rokov.

V Trnave majú momentálne zapísaných 22 klientov, v priemere majú 79 rokov. Nie všetci však chodia každý deň, pretože kapacita je 15 ľudí. Ak klient chodí do centra každý pracovný deň, zaplatí za mesiac približne 220 eur. Suma závisí od toho, aký stupeň odkázanosti na sociálnu službu mu štát uzná.

Už dnes je však jasné, že postupom času bude potrebných viac miest. Zariadenie na Okružnej ulici v Trnave je zatiaľ jediným svojho druhu v Trnavskom kraji.

 Vnútorná dilema

Hoci je povedomie o denných stacionároch na Slovensku lepšie ako kedysi, stále nie sme podľa Andrey Tóthovej napríklad na úrovni susedného Česka. Deti sa akoby stále boja a berú to ako vlastné zlyhanie, že rodiča s Alzheimerovou chorobou do zariadenia umiestňujú. A neraz dlho váhajú, čo v konečnom dôsledku zbytočne nahráva postupu ochorenia.

„Predstavte si, že máte 56 rokov a vášmu otcovi diagnostikujú toto ochorenie. Zostanete s ním doma dva roky? Tri? Štyri? Kto vás potom pár rokov pred dôchodkom zamestná? Nehovoriac o následkoch na vašej psychike, keďže starostlivosť o takéhoto človeka je nesmierne náročná,“ vysvetľuje.

Práve denný stacionár je podľa nej pre rodiny kompromisom. Mnohé totiž cítia výčitky za to, že rodičov umiestnili do pobytového zariadenia. V tomto prípade ich však môžu mať stále doma a do zariadenia chodia iba cez deň – podobne ako napríklad deti do škôl.

„Je tu aj ďalší rozmer – doma jednoducho málokto vytvorí taký program, rôzne aktivity. Popri zamestnaní na to prirodzene ani človek nemá energiu. Keď od nás klienti poobede odchádzajú, sú unavení a doma spokojne oddychujú. Aj čas strávený doma je vďaka tomu pokojnejší,“ dodáva Tóthová s tým, že plusom je aj neustála prítomnosť odborníkov, ktorí mnohokrát lepšie ako príbuzní odpozorujú, že ich otec či mama napríklad potrebujú inak nastaviť liečbu.

Zároveň sa centrum snaží z času na čas zapojiť do programu aj zvyšok rodiny. Organizujú grilovačky či predvianočné posedenia, kde sa môžu spoločne porozprávať a podeliť sa medzi sebou o skúsenosti s náročnou diagnózou príbuzných.

„Mnohí jednak vidia, ako to u nás v centre funguje, a zároveň pochopia, že aj iní zažívajú rovnaké situácie. Zrazu vidia, že to ten otec alebo mama doma naozaj nerobia naschvál,“ dopĺňa Andrea Tóthová, aktuality.sk

X X X

V Dnepropetrovskej oblasti na Ukrajine odstránili Brežnevovu bustu

Toto rozhodnutie bolo podľa starostu mesta prijaté na základe ukrajinského zákona o zákaze imperiálnych a komunistických symbolov.

Ukrajinské úrady dali demontovať bustu generálneho tajomníka Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Leonida Brežneva, ktorá bola nainštalovaná na hlavnej ulici v meste Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti.

Brežnev sa v tejto lokalite narodil v roku 1906 – v tom čase mesto patrilo do Jekaterinoslavskej oblasti Ruska, informovala v noci na piatok britská stanica BBC.

Primátor mesta Kamianske, ktoré sa za sovietskych čias volalo Dneprodzeržinsk, objasnil, že toto rozhodnutie bolo prijaté na základe ukrajinského zákona o zákaze imperiálnych a komunistických symbolov.

„Viem, že pre mnohých starších ľudí je Leonid Brežnev historickou osobnosťou, človekom, ktorý urobil veľa pre naše mesto.

V súlade so zákonom o dekomunizácii musíme však túto bustu z verejného priestoru odstrániť,“ napísal primátor Andrej Belousov.

Vysvetlil, že busta bude premiestnená do mestského múzea a inštalovaná v aleji, „aby si každý mohol prísť uctiť pamiatku svojho rodáka“, ak bude chcieť.

Ukrajinská verejnoprávna televízia Suspiľne konštatovala, že Brežnev „symbolizoval éru, ktorá sa snažila zničiť Ukrajincov a ich identitu“.

BBC pripomenula, že v polovici apríla tohto roku ukrajinská Najvyššia rada prijala zákon, ktorý zakazuje symboly a toponymá spojené s ruskou imperiálnou politikou na Ukrajine vrátane oficiálnych symbolov Ruska, pričom od čias Moskovského cárstva až po súčasnú Ruskú federáciu, aktuality.sk

X X X

Regulátori sa zbláznili do kapitálu. Úvery budú drahšie a bankám to nepomôže (názor Howarda Daviesa)

Dobre riadená banka žiaden kapitál nepotrebuje. Zle riadenú banku žiadny objem kapitálu nezachráni. Ako však zistíme, že banka je zle riadená?

Howard Davies je predsedom predstavenstva NatWest Group a bývalým viceguvernérom Bank of England.

Prvá námestníčka generálnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu Gita Gopinathová vystúpila na letnom fóre Európskej centrálnej banky v Portugalsku s prejavom, v ktorom načrtla „tri nepríjemné pravdy pre menovú politiku“. Často sa však nepríjemne počúval samotný prejav.

 Prvou pravdou, ktorú Gopinathová vyslovila, bolo, že „inflácii trvá príliš dlho, kým sa vráti späť k cieľu“ a že „trvalo vysoká inflácia sťažuje znižovanie inflácie“. Predstavte si! Čo by sme si len počali bez MMF, a takýchto jeho odvážnych odhalení?

Treba väčšie rezervy?

Medzi floskulami však bol skrytý jeden postreh, ktorý bankárov v publiku zaskočil. „Bolo by užitočné,“ tvrdil Gopinathová, „ešte viac posilniť kapitálové rezervy. Banky by mali časť svojich súčasných vysokých ziskov ušetriť ako kapitál.“ Áno? A komu by to bolo užitočné?

Takto dosiahnutý vyšší kapitál by mal za následok drahšie a menej dostupné úvery. A z hľadiska finančnej stability Gopinathová na inom mieste tvrdí, že „pomery kapitálu a likvidity bankového systému ako celku sú solídne“. Tento názor potvrdila tento týždeň aj Bank of England, ktorá dospela k záveru, že „banky majú dostatok kapitálu na to, aby prežili vážny stres“.

Gopinathová teda obhajuje použitie makroprudenciálnej politiky ako náhrady alebo možno ako doplnku zvyšovania úrokových sadzieb. To však nebol pôvodný argument v prospech dodatočných kapitálových rezerv. Tie mali byť prostriedkom na riešenie systémových rizík vyplývajúcich zo vzájomnej prepojenosti a slabín v rámci finančného systému.

Ako nedávno vysvetlil podpredseda Fedu pre dohľad Michael Barr, „cieľom proticyklickej kapitálovej rezervy je vytvoriť rezervy v dobrých časoch, ktoré pomôžu pripraviť sa na zlé časy“. Dôsledky využívania makroprudenciálnej politiky na presadzovanie cieľov menovej politiky si vyžadujú oveľa dôkladnejšie zváženie, než aké poskytla Gopinathová. Kapitál kríze nezabráni, aktuality.sk

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.