Pavel, Fiala největší zlo po Klausovi, Zemanovi pro lidi, firmy ČR. Zabránit živoření měst a obcí, konec bojů s USA, Anglií

Exprezidenti Klaus, Zeman už několikrát upozornili na nevhodné kandidáty na prezidenta ČR. Bez Klause by se Fiala do politiky nikdy nedostal, protože nemá na to schopnosti, a co je vybudováno, všechno se snaží zničit, a skrývá se za Vatikán a Boha, že je věřící. Ale pouze, aby se udržel u koryta. I přes NATO, USA  a válčení Pavla s vojáky, které znovu přijímají. Půjde do bojů i syn Fialy, jako byl syn Stalina?

Baťa ve Zlíně, nebo Čuba ve Slušovicích, a dnes Babiš, se tím neoháněli, neohánějí, ale hlavně se snaží o to, aby se všichni měli dobře, bez válek a vraždění lidí, dnes na Ukrajině i jinde ve světě. To Pavel a Fiala nedělají. Proto štvou i proti Babišovi, který chce hlavně miliardy nechat pro občany a firmy ČR.

X X X

ZEMAN  ZNOVU  ROZUMNĚ  PODPORUJE  VE  VOLBÁCH  NA  HRAD  BABIŠE

Ve prospěch expremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše hrají ve druhém kole prezidentské volby podle končící hlavy státu Miloše Zemana jeho politické zkušenosti. U generála Petra Pavla, který se s Babišem za 14 dní utká, prý vidí nedostatečné znalosti v tématech, které lidi „pálí“. Zeman v nedělním rozhovoru pro Blesk také uvedl, že oba kandidáti budou „očistec“. Volit v druhém kole bude prý opět Andreje Babiše.

„Vzhledem k tomu, že mám masivní podporu médií, tak já už v rámci férové konkurence řeknu několik poznámek, které nejsou založeny na emocích, ale na faktech. Neděste se. Zaprvé jsem řekl, několikrát, že Andrej Babiš má větší politickou zkušenost než Petr Pavel, což je nesporně jeho výhoda,“ prohlásil Zeman.

„Druhý argument je fakt, že v drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják, a je třeba přemýšlet o tom, proč tomu tak je. Kdysi jsem říkal, že nejsme v latinské Americe, aby hlavou našeho státu byl voják. To už ale neplatí, protože už ani tam nejsou generálové prezidenti a byli nahrazeni civilními prezidenty,“ dodal prezident.

Poslední věc, která podle Zemana Pavla limituje, jsou nedostatečné znalosti v oblasti mimo armádu. „Těžko bych mu dokázal přiznat kvalifikaci v jiné oblasti, protože ty oblasti prakticky nestudoval, ani se jimi nijak nezabýval. Podle mého názoru prezident potřebuje být odborníkem na socioekonomická témata, která pálí veřejnost,“ řekl prezident.

Do druhého kola prezidentské volby, které se uskuteční za 14 dní, v sobotu voliči poslali právě Pavla (zisk 35,4 procenta) a Babiše (34,99 procenta). Průzkumy dávají větší šance na vítězství Pavlovi.

„Není to dramatická volba. Zatímco paní Nerudová prohlásila, že Andrej Babiš je zlo, z čehož implicitně vyplývalo, že Petr Pavel je ráj. Svým způsobem jsou ale oba dva očistec. S oběma zažijeme dobré i zlé. Žádný prezident není ideální. Ať se rozhodneme jakkoliv, dramatická volba to nebude,“ myslí si dosluhující prezident Miloš Zeman.

Výrok, že prezident může odvolat vládu je přinejmenším krajně sporný. Ani já bych si nedovolil tento výklad

Babišovi prý k postupu do druhého kola Zeman, který jej volil a veřejně expremiéra podpořil, negratuloval, protože to prý není zatím vítězství. „Vzhledem k nepatrnému rozdílu se tu o výhře nedá mluvit,“ vysvětlil.

V druhém kole Zeman dá opět hlas Babišovi, protože „má daleko více politických zkušeností a odvedl kus práce“. Lidem vzkázal, aby šli taktéž k urnám a usilovali ve vlastním zájmu o co nejvyšší účast. „Házením prázdných lístků prokazujete svou vlastní zbabělost, kterou si nejste ochotni přiznat,“ dodal.

X X X

Konec éry excentrického a tvrdě pijícího prezidenta, píší v USA o českých volbách

Prezidentské volby

V rozhovoru také dosluhující prezident řekl, že za jakési „černé koně“ voleb považoval podnikatele Karla Diviše a poslance SPD Jaroslava Baštu, kteří v prvním kole neuspěli. Diviš si podle Zemana své vystupování pokazil v předvolebních debatách. „Minimálně v jedné diskusi se začal chovat jako blázen, když začal napadat všechny okolo,“ prohlásil.

U Bašty se zase pozastavil nad jeho předvolebním slibem, že v případě zvolení odvolá vládu. „Výrok, že prezident může odvolat vládu je přinejmenším krajně sporný. Ani já bych si nedovolil tento výklad,“ řekl Zeman, který je znám tím, že si Ústavu vykládá volněji.

Generál Petr Pavel je bývalý náčelník generálního štábu AČR a předseda vojenského výboru NATO. V prvním kole prezidentských voleb 2023 získal největší počet hlasů a společně s Andrejem Babišem postoupil do 2. kola, které se koná 27. a 28. ledna.

Miliardář Andrej Babiš je poslanec, bývalý ministr financí a předseda vlády. V prvním kole prezidentských voleb 2023 získal 35 % hlasů a společně s Petrem Pavlem postoupil do druhého kola, které se koná 27. a 28. ledna.

X X X

V  CIZINĚ  VOJÁCI  PREZIDENTI  NEJSOU

POUZE  VÝJIMKY,  JAKO  BYL  GENERÁL  DE  GAULLE  VE  FRANCII,  BOJOVAL  PROTI  HITLEROVI

V civilizovaných zemích vojáci prezidenty nejsou, podpořil Zeman Babiše

 Prezident Miloš Zeman v neděli v Blesku znovu podpořil předsedu hnutí ANO. Na adresu Petra Pavla prohlásil, že je to vládní kandidát a „v drtivé většině civilizovaných zemí není hlavou státu voják“.

 Končící prezident Miloš Zeman v neděli prohlásil, že předvolební průzkumy tentokrát nebyly daleko od pravdy, tedy kromě Danuše Nerudové, která skončila s odstupem třetí. V závěrečné fázi kampaně si to podle něj někdejší rektorka Mendelovy univerzity pokazila sama.

Za černé koně prý považoval podnikatele Karla Diviše a poslance SPD Jaroslava Baštu. U toho zmínil, že jde o bývalého signatáře Charty 77 a politického vězně.

JAK SE VOLILO?

Zeman uvedl, že druhé kolo podle něj nebude dramatickou volbou. „Svým způsobem jsou ale oba dva očistec. S oběma zažijeme dobré i zlé. Žádný prezident není ideální. Ať se rozhodneme jakkoliv, dramatická volba to nebude,“ prohlásil na adresu obou kandidátů.

Předsedovi hnutí ANO například vytkl, že neznal Švejka. „I když je mi Babiš sympatický, neznamená to, že budu chválit každý jeho nedostatek,“ řekl. Poradil mu prý, aby mluvil pomaleji – „jako když kape voda“ a s úsměvem.

Expremiér Andrej Babiš má podle něj větší politickou zkušenost, což označil za přednost. Naproti tomu bývalého předsedu Vojenského výboru NATO Petra Pavla, který první kolo prezidentské volby vyhrál, označil za kandidáta, kterého „navrhla koalice Spolu“.

Na upozornění, že nebyl Spolu navržen, ale podpořen společně s Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem, Zeman opáčil, že i podpora znamená, že je dotyčný vládní kandidát.

Hezký knír

„Heslo ‚Řád a klid‘ trochu připomíná klid na práci a normalizaci,“ řekl k ústřednímu mottu kampaně Petra Pavla.

Vojáci se podle něj v drtivé většině civilizovaných zemí prezidenty nestávají. Pavla ale podle svých slov považuje za dobrého vojáka, který má také hezký knír.

Generál ve výslužbě na to reagoval slovy, že Babiš má zkušenosti s politikou, která Zemanovi imponuje, tedy rozdělováním, chaosem či překrucováním faktů. „Ale o tom, že mám hezký knír, samozřejmě nelhal a jeho pochvaly si cením,“ dodal s nadsázkou.

Petr Pavel vyhrál páteční a sobotní první kolo prezidentských voleb ziskem 35,4 procenta hlasů. Andrej Babiš skončil druhý se ziskem 34,99 procenta hlasů. O Zemanově nástupci voliči rozhodnou 27. a 28. ledna.

Zeman o vztahu k Putinovi

Prezident se v rozhovoru vyjadřoval rovněž ke svému končícímu působení na Hradě. Když padl dotaz na Vladimira Putina, řekl, že vztah k němu byl „založen na ekonomické diplomacii“.

Zeman v Evropě dlouhodobě patřil k největším zastáncům ruského prezidenta. V minulosti například v souvislosti s počínáním Kremlu na východě Ukrajiny prohlásil, že sankce vůči Moskvě by se měly zrušit a anektovaný poloostrov Krym je ruský.

Když se v květnu 2017 potkali v Pekingu, kamery zachytily, jak Putinovi říká, že novináři by se měli likvidovat.

Odvrátil se od něj teprve po únorovém ruském vpádu na Ukrajinu. Od té doby tvrdí, že za invazi by měl jít Putin před válečný soud. Nyní by mu prý vzkázal, aby stáhl armádu z Ukrajiny.

 X X X

EXREKTOR  VONDRÁK  Z  OSTRAVSKA  BY  BEZ  BABIŠE  V  POLITICE  NEBYL

VONDRÁK  TEĎ  D/ĚLÁ  CHYTRÉHO…,  PODOBÁ  SE  NERUDOVÉ,  DALEKO  K  POLITICE,  VONDRÁK  DĚLÁ  PODRAZ  NA  BABIŠE

PROČ  UŽ  DŘÍVE  NA  OSTRAVSKU  NEBOJOVAL  ZA  HORNÍKY  PROTI  BAKALOVI,  KDYŽ  NA  50  TISÍC  BYTŮ  SEBRAL  HORNÍKŮM  A   FIRMY  ZA  VÍCE  NEŽ  60  MILIARD?

Vondrák: Tiskovka Babiše nebyla povedená, zvažuji odchod z ANO

 Místopředseda hnutí ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák zvažuje, že opustí hnutí. Řekl to v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Ve druhém kole bude volit za prezidenta opět Petra Pavla.

 Jeho postoj rezonoval už před prvním kolem prezidentské volby. A rozhodnutí nepodpořit Andreje Babiše – šéfa hnutí, jehož je členem – zopakoval Ivo Vondrák pro Seznam Zprávy i před kolem druhým.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že považuje Vondrákovo rozhodnutí za podraz. „Je to nekolegiální. Je to divné, jsme demokratická strana, takže každý si tam může říkat, co chce, a vidíte, že to funguje. Já osobně s tím nesouhlasím. Ale dobře, jestli chcete, tak já to klidně řeknu, je to podraz,“ reagovala.

Vondrák slova o podrazu odmítá. Rozhodnutí volit Petra Pavla vysvětluje tím, že tisková konference Babiše po prvním kole byla podle něj nepovedená, a navíc zvažuje, že opustí řady ANO.

„Samozřejmě, že o tom uvažuji. Není nás málo, kteří už vnímají tyto rozpory. A je otázka, jestli je hnutí ANO schopné se vrátit k tomu, co bylo na začátku,“ říká Vondrák v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

x V prvním kole jste volil Petra Pavla, budete ho volit i v tom druhém?

Ano. Nepatřím mezi ty, kteří by měnili názor nebo stanoviska. Ani pod tlakem, takže zůstávám na svém.

x Alena Schillerová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že je to od vás nekolegiální a že to považuje za podraz. Co na to říkáte?

Myslím si, že jsou dvě věci, které je třeba si říct. Je tady nějaká stranická disciplína, tady se ale jedná o volbu prezidenta, nikoliv hnutí ANO. Jinými slovy řečeno, volby se týkají pana předsedy, o tom není sporu. Nicméně já jsem také definoval, jaké si myslím, že by ten člověk měl mít vlastnosti. Tady si prostě stojím za svým a myslím si, že bohužel včerejší tisková konference mě usvědčila v tom, co jsem si myslel, a to je to, že ta pozitivní kampaň, která se vedla, v podstatě okamžitě vzala za své. Je to špatně.

Myslím, že ve straně také musí existovat jakási pluralita názorů, jinak by to nebyly demokratické strany. Z tohoto pohledu vnímám pozitivní to, že i když se jim to nelíbí, tak pořád vnímám to, že celá řada lidí to respektuje.

Schillerová: Volba Pavla je od Vondráka podraz

Šéfka poslaneckého klubu ANO a exministryně Aleny Schillerová v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, jak vnímá volbu Petra Pavla ze strany svého poslaneckého kolegy a hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka. Podle Schillerové je to nekolegiální a je to podraz.

x Tisková konference Andreje Babiše včera byla tedy podle vás nepovedená?

Myslím, že určitě nebyla povedená, ale je to možná nějaká volební strategie. Myslím si, že pokud to má mít noblesu – a já si myslím, že budoucí prezident má mít noblesu – tak prostě to není cesta, kudy by se měla vést kampaň.

Ale samozřejmě, pokud se na to podíváte pragmaticky a machiavelisticky, tak si myslím, že to je kampaň, která samozřejmě může být ta, která rozhodne o vítězi ve prospěch třeba Andreje Babiše.

x Rozumíte ale tomu, proč váš postoj považují někteří straníci za podraz?

To není pravda. Já jsem poměrně ve velkém stavu napětí s panem předsedou delší dobu a to nejen za posledních několik měsíců nebo poslední rok. Myslím si, že to napětí bylo i v době covidu, kdy jsem s celou řadou věcí nesouhlasil. A i předtím bylo několik věcí, které jsme si nebyli schopni vyjasnit.

Na druhou stranu vždycky následovalo nějaké období smíru, to znamená, že jsme se shodli. Třeba po volbách jsem vnímal vznik stínové vlády jako krok, který jsem považoval za rozumný a bylo to, řekněme, více o konsensuálním jednání. Jsou ale zase věci, které se objevovaly a objevují, které zase vedou k mému jakémusi napětí mezi panem předsedou.

x Nebude vyústěním tohoto dlouhotrvajícího napětí to, že opustíte hnutí ANO? Uvažujete o tom?

Samozřejmě, že o tom uvažuji. Není nás málo, kteří už vnímají tyto rozpory. A je otázka, jestli je hnutí ANO schopné se vrátit k tomu, co bylo na začátku. To znamená, že to bude catch-all-party (strana oslovující co největší spektrum voličů, pozn. red.), liberální hnutí a bylo to hnutí – nebyla to strana. Vzniklo v podstatě sjednocením občanů. Myslím si, že ten koncept nebyl vůbec špatný, a myslím si, že se ukázalo i v těch letech, že byl správný.

Ale teďka otázka zní, a to říkám na rovinu, jak se budou věci dále vyvíjet.

x Do kdy se tedy chcete rozhodnout, zda opustíte hnutí ANO?

Myslím si, že to povede v čase k tomu, že se bude muset svolat sněm. A na tom sněmu budou hlasovat řadoví členové. Dostal jsem e-maily od lidí, kteří jsou i ve funkcích hnutí ANO, kteří mě podporovali ve smyslu, že vidí nějaké světlo na konci tunelu. Ale jestli nás bude dost, jestli to bude mít smysl, to je samozřejmě věc, která se ukáže.

Pokud by se ukázalo, že to je beznadějné, pak si myslím, že setrvávat v hnutí ANO nemá smysl. Pořád jsem ale toho názoru, že je to významná politická síla a je tam poměrně hodně lidí, kteří v podstatě vnímají politiku velmi racionálně, nikoliv emočně.

x Volal vám kvůli tomu Andrej Babiš?

Ne, nevolal.

x Jak hodnotíte, že se ve druhém kole utká Babiš s Pavlem?

Myslím si, že se to očekávalo. Jediné, co mě trošku překvapilo, je to, že hlasů, které získala paní Danuše Nerudová, bylo méně, než jsem si myslel. To bych řekl, že bylo jediné takové možná překvapení v této oblasti.

Druhé překvapení pozitivní je to, že přišlo volit tolik lidí. To si myslím, že skutečně stojí za zdůraznění.

 X X X

PAVEL  NENÍ   ŠTVÁČ  VÁLEK?

CO  UDĚLAL  PROTI  VÁLKÁM  USA,  BIDENA,  ANGLIE  A  SPOL?   TEĎ  PROTI  VRAŽDĚNÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ,  NIČENÍ  ZEMĚ?

MLUVIL  S  VLÁDOU  UKRAJINY,  IZRAELEM,  TURECKEM,  KAMARÁDY  Z  NATO?  ZELENSKÝ  KOMIK,  JEHOŽ  ŘÍDÍ  USA  A  SPOL,  CHCE  DÁL  ZABÍJET  LIDI,  JAKO  HITLER

Označit mě za válečného štváče je absurdní, reaguje Pavel na Babiše

 Vymezil se tak vůči slovům Andreje Babiše, který během sobotního projevu uvedl, že nesouhlasí s Pavlem, když říká, že dlouhodobý mír je iluze. „Já jsem zásadně proti. My nechceme válku, my chceme mír. Evropa od 2. světové války má mír a za to musíme bojovat,“ prohlásil Babiš s tím, že proto by se snažil upořádat mírový summit.

Pavel oponoval: „Já bych rozhodně nechtěl zlehčovat jednání o míru, ale usmívám se z toho důvodu, že Andrej Babiš o tom mluví, zatímco já jsem v minulosti konal,“ prohlásil.

A připomněl, že v době po anexi Krymu – kdy byl Andrej Babiš premiérem – tak žádný mírový summit v Praze neuspořádal ani se o to nepokusil.

„Já jsem v té době z pozice předsedy vojenského výboru, i přes výhrady některých členů Aliance, pokračoval v jednání s ruskou stranou. A nakonec se mi podařilo přesvědčit generála Gerasimova (náčelník generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace, pozn. red.) k jednání na nejvyšší vojenské úrovni, což byl tehdy opravdu průlom. A přestože to nevedlo k dlouhodobému míru, byl to významný krok,“ připomněl své zásluhy Pavel.

Takové kroky chce podle svých slov dělat i dál. „Ale naprosto racionálně – tam, kde jsou k tomu předpoklady. Vytvářet naději, že Česká republika je dnes v pozici, kdy může uspořádat globální mírový summit, je opravdu jen marketingový tah Andreje Babiše,“ dodal Pavel.

Babiš tvrdí, že by k tomu využil svých kontaktů – spojence v rámci Visegrádské čtyřky, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či německého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera.

„Ano, pomáhali jsme Ukrajincům a pomáháme – to je dobře – ale je potřeba, aby někdo začal mluvit o míru,“ tvrdí Babiš.

„Vládu kritizuji“

Petr Pavel se také v rozhovoru pro Českou televizi ohradil vůči nařčení Miloše Zemana, že je vládním kandidátem, když ho trojkoalice – podobně jako Danuši Nerudovou a Pavla Fischera – podpořila.

„Já rozhodně nejsem vládním kandidátem, nikdy jsem jím nebyl. Vždycky jsem zdůrazňoval, že moje stanoviska budou nezávislá,“ uvedl a nic na tom podle něj nemění ani fakt, že trojkoalici Spolu volil. „To neznamená, že jsem jí čímkoli zavázán nebo s ní spojen,“ řekl.

Vyjmenoval, že vládu v mnoha ohledech kritizuje. A to konkrétně „neschopnost komunikovat, co dělá, jasně vysvětlovat opatření, která přijímá, plošnost opatření a tím pádem nízkou efektivitu, a zpoždění, se kterými některá opatření vláda přijímala“.

Navíc podle něj vláda neřeší dlouhodobé problémy. „Daňovou reformu, reformu vzdělávání, penzí. A i přes složitost situace, ve které jsme dnes, toto vláda musí řešit.“

Za vládního kandidáta označuje Pavla i Babiš, který se snaží voliče nalákat na to, že bude protiváhou vlády Petra Fialy. „Když bude na Hradě pan Pavel, samozřejmě je to nominant vlády a určitě to nebude dobře pro naše občany. Protože si myslím, že tam bude vykonávat jenom vůli své vlády,“ opakuje Babiš.

Jeho opoziční hnutí ANO požádalo na nadcházející týden o svolání sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS). ANO to zdůvodnilo tím, že koalice zamezila sněmovní debatě o opozičních tématech, které se podle ní týkaly „skutečných problémů lidí“.

X X X

FIALA  NENÍ  ŽÁDNÝ  DEMOKRAT

TO  BYLI  PODNIKATELÉ  BAŤA  VE  ZLÍNĚ  A  ČUBA  VE  SLUŠOVICÍCH,  BUDOVALI  PRO  CIZÍ  I  VLASTNÍ  LIDI  FIRMY,  NEDĚLALI  ŽADNÉ  ROZDÍLY

Schillerová: Hrubě se mi nelíbí nálepkování Babiše jako nedemokrata. Pavel je loutka vlády

Hrubě se mi nelíbí nálepkování Andreje Babiše jako nedemokrata, zdůraznila předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS reagovala na slova premiéra Petra Fialy (ODS), který v sobotu po prvním kole prezidentských voleb poděkoval všem voličům „demokratických kandidátů“. Podle Schillerové je vítěz úvodního kola boje o Hrad „loutkou kabinetu“. Proti tomu se ve studiu ohradil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

„Hrubě se mi nelíbilo nálepkování Petra Fialy, že poděkoval voličům, kteří volili demokratické kandidáty. O Petru Pavlovi těžko můžeme říci, že by byl lepší prezident, nic o něm nevíme,“ uvedla v Partii místopředsedkyně ANO Alena Schillerová.

Podle ní je vítěz prvního kola voleb „marketingový produkt“. „Pětikoalice by ráda na Hradě měla loutku, která jí půjde na ruku. Automat na podpisy. Pavel by byl loutkou vlády. Odešel do důchodu s výsluhou, to je v pořádku. Od té doby se ale nijak neangažoval, nepracoval pro stát,“ pustila se Schillerová do Pavla a za příklad dávala svého šéfa, který byl premiérem.

 Jejím slovům se ale bránil první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Je komické, když politička ANO někoho označuje za marketingový produkt. Podle všech analytiků je právě marketing silnou zbraní hnutí ANO. To, že někdo hodně pracuje neznamená, že má dobré výsledky. Proto jste prohráli volby,“ vmetl Schillerové.

Jak může být prezident loutkou?

„Jak může být prezident naší loutkou? Naše volební období se s ním nekryje. V říjnu 2025 budou sněmovní volby a prezidentské období končí v roce 2028. To je marketingová propaganda,“ bránil se Stanjura a uvedl příměr se současnou hlavou státu. „Když prezident nevrátí zákon, tak je loutkou vlády? Miloš Zeman, který je náš politický odpůrce a soupeř, nám vrátil pouhopouhé tři zákony. Chcete říct že byl loutkou? Jak to budeme poměřovat, počtem vrácených zákonů a vet?“ rozčílil se Stanjura.

V Partii navíc vyzval voliče, aby podpořili Petra Pavla i ve druhém kole. Uvedl přitom, že s týmem generála ve výslužbě se nikdy nesetkal a ani to neplánuje. Neprozradil však, koho volil v prvním kole voleb.

„Koalice Spolu neměla kandidáta, podpořila tři občanské kandidáty. Ani premiér, ani ministr neřekli, koho podpořili, což je zvláštní,“ pozastavovala se nad Stanjurovými slovy Schillerová. Zdůraznila, že ona stojí za svým šéfem Babišem, který je podle ní silnou osobností. „Jeden kandidát, který dostane dva miliony, je silná osobnost a druhý, který je dostane také, je loutka? To nemá žádnou logiku,“ kroutil hlavou šéf státní kasy.

Pavla v prezidentských volbách volilo 35,40 procent lidí, Babiše 34,99 procent voličů. Druhé kolo prezidentských voleb se koná 27. a 28. ledna. Současnému prezidentu Miloši Zemanovi skončí jeho druhé funkční období 8. března.

X X X

 POSLANEC  FOLDYNA:  TŘEBA  ZMĚNIT  MNOHO  ZÁKONŮ,  JEDNAT  S  KRAJEM

  VELKÉ  PROBLÉMY  NA  SEVERU  ČECH,  FIALA  NIC  NEŘEŠÍ,  O  70  ÚŘEDNÍKŮ  SI  VZAL  DO  VLÁDY,  A  MILIARDY  ČR  CHYBĚJÍ

Jaroslav Foldyna: Je třeba změnit řadu zákonů a také jednat s krajem

Náměstkem primátora města pro legislativu a spolupráci se zákonodárnými orgány státu se stal Jaroslav Foldyna (SPD). Jde zcela o novou funkci, která má Děčín více provázat s krajem a poslaneckou sněmovnou.

x Co konkrétně budete mít ve své gesci?

To, že jsem náměstkem primátora pro legislativu, je možná pro někoho obtížně uchopitelné. Jde ale zkrátka o to využít skutečnosti, že kromě náměstka primátora Děčína, podotýkám, že neuvolněného, jsem současně i zastupitelem kraje a poslancem Parlamentu ČR. A protože ve městě je řada problémů, které se musí řešit na krajské úrovni, nebo dokonce na úrovni Poslanecké sněmovny, tak já, zjednodušeně řečeno, budu jezdit mezi městem, krajem a sněmovnou a snažit se problémy Děčína řešit tam, kde to bude nejefektivnější. Některé stávající zákony se v praxi na městě ukázaly jako nedokonalé a navrhovanými změnami se ve sněmovně či na ministerstvech nikdo pořádně nezabývá, neboť realitu nikdo nezná nebo znát nechce. Současné zákony nedovolují řadu věcí, které se týkají města, řešit přímo v rámci pravomocí města, týká se to zejména oblasti sociální politiky, ale lidé i tak žehrají na starosty a zastupitele, kteří jsou v tom ovšem často nevinně, protože nemají k dispozici nástroje, kterými by se s problémy mohli vypořádat. To se musí změnit. Pozitivní stránkou věci býti poslancem a zároveň zastupitelem na kraji je, že člověk může nejen formálně, ale i neformálně lobovat za své město, což přesně budu dělat. Nezapomínejme, že sice rozhodují instituce, ale v institucích sedí lidi. Alespoň většinou…

x V minulosti jste již působil jako zastupitel města. Máte tedy srovnání mezi minulostí a současností…

Dřívější zastupitelstva, snad od samého počátku až do roku 2018, kterých jsem se účastnil jako zastupitel, většinou pracovala relativně efektivně. Jednotliví zastupitelé se snažili mluvit k věci, snažili se navrhovat řešení a ano – často spolu sesouhlasili. Vše ale vesměs probíhalo ve věcné rovině. V současném zastupitelstvu je to v porovnání s tím mnohem horší. Opozice destruuje jednání neustálými připomínkami či dotazy, které s tématem nemají často žádnou souvislost. Snaží se vymýšlet procesní obstrukce, zdržovat… zkrátka je vidět, že jim jde jen o to házet nám klacky pod nohy. My bohužel nemáme moc nástrojů, jak tomu zabránit. Je to únavné a časově náročné, ale s tím se nedá nic dělat. Doporučuji občanům poslechnout si z jednání zastupitelstva záznamy.

x Od ledna zdražily aquapark a zoo, což schválila rada města. Jak těžké to bylo rozhodnutí?

Velmi těžké. Museli jsme volit ze dvou zel. Naše země se nachází v energetické a finanční krizi, jejíž důsledky dopadají nejen na všechny občany, ale také na všechny organizační jednotky státu – tedy i na obce. Je ovšem potřeba říci, že je to krize vyvolaná především činností stávající vlády, která svou politikou dovolila a stále dovoluje likvidovat energetický trh, zejména formou emisních povolenek, jež jsou obrovskou zátěží pro český průmysl. Povolenky jsou ale ve skutečnosti pouhým spekulativním finančním nástrojem, jehož využívají různé investiční fondy z USA a dalších zemí k vysávání peněz z ČR. Politika Green Dealu a emisní povolenky jsou zásadním důvodem energetické krize, jejíž dopady na občany a města jsou drastické. Konkrétně Děčín musí vynaložit více než 140 milionů korun na pokrytí zvýšených nákladů za energii, což je v našem rozpočtu obrovská částka. Jako komunální zastupitelé jsme proto postaveni před rozhodnutí, zda navýšit příjmy města, které pokryjí zmíněných 140 milionů zdražením vstupného do zoo, kam jde občan jednou, možná dvakrát za rok, anebo zásadním zdražením služeb v sociální oblasti, základním školství a v dalších službách, které město poskytuje občanům. A právě zde jsme byli, jak už jsem uvedl, nuceni hledat menší zlo. To, že jsme proti zdražování, se ale odrazí například v tom, že nechceme zvedat ceny pozemků a nájmů pro zahrádkáře ani pro zájemce o bytovou zástavbu.

x Co podle Vás v současné době nejvíce Děčín trápí?

Děčín, ale i jiná města Ústeckého kraje jsou ve srovnání s celou Českou republikou přetížena sociálními problémy a pokryteckou sociální politikou, která neumožňuje tyto věci řešit. Obecně řečeno i dopad krize, ve které se nachází celá

republika, má v našem regionu větší razanci než jinde. Tomuto se samozřejmě chci se svými kolegy věnovat a v rámci svých možností věci řešit. Cílem je zlepšení situace v oblasti turistického ruchu a s ním souvisejících poskytovaných služeb. Chceme být daleko otevřenější potřebám občanů a malých a středních firem, které v této oblasti podnikají.

x Mezi Vaše témata patří i řešení otázky nepřizpůsobivých obyvatel. Je to pro Děčín vážný problém?

Je to vážný problém nejen pro Děčín, ale pro celý region Ústeckého kraje. V Poslanecké sněmovně jsme jako SPD předložili novelu zákona o dávkách v hmotné nouzi, která by řešení tohoto problému pomohla, avšak stále není vůle zákon projednat a schválit. Prostředky je v třeba investovat tak, aby se problém nezvětšoval, nýbrž zmenšoval, což se ovšem neděje. Kdo není slepý, anebo neschopný, či neochotný vnímat realitu, musí vidět, že problémy s nepřizpůsobivými občany se neřeší, ale naopak prohlubují.

x Hodláte pokračovat v kontrolách problémových domů, případně zavést jiná opatření?

Hodláme v této věci dělat vše, co nám zákon povoluje. Určitě například budeme intenzivněji spolupracovat s policií, s hygieniky a s dalšími institucemi, které mají kompetence situaci ovlivňovat. Dalším zásadním problémem je obchod s chudobou, za nějž jsou z velké části odpovědní také vlastníci nemovitostí, kteří problémové lokality často sami vytvářejí. I s nimi budeme jednat.

x Jez, dálniční přivaděč: to jsou stavby, na které Děčín čeká desítky let. Jaká je šance, že se je podaří dotáhnout do konce?

Právě provázanost mezi krajskou a parlamentní politikou mi dává větší prostor vyvíjet tlak na řešení zmíněných problémů na kraji, ale především v parlamentu, bez nějž se v této věci těžko obejdeme. Město se vždy musí pohybovat v mezích daných zákonem a nikdo jiný než parlament zákon změnit nemůže. A že je co měnit! Snažím se proto ve sněmovně o kroky, které by umožnily pro řešení těchto, pro naše město a region, klíčových otázek, najít podporu napříč všemi politickými stranami. Věřím ve spolupráci zdravého selského rozumu, a to bez ohledu na politickou příslušnost, i když je potřeba říci, že někteří kolegové zatím patří k lidem, kteří odmítají vidět realitu. Musím jim vysvětlit, že tím, že zavřeme oči, problémy nezmizí.

x Co je pro Vás, pro náměstka primátora, hlavní prioritou do budoucna?

Chci co nejvíce dopomoci tomu, aby se věci zmíněné v tomto rozhovoru pozitivně pohnuly a lidé si na konci našeho volebního období řekli, že koalice ANO a SPD ve městě situaci zlepšila. Luděk Stínil, tiskový mluvčí města Děčín

X X X

Europoslanec dr. David: Jak se liší Babiš od Pavla? S StB spolupracovat musel. Kariérista Pavel USA, NATO uprchlíkům nepomáhalo a nepomáhá

Rozdíl mezi kandidáty je ten, že Andrej Babiš s tajnými službami spolupracovat musel. Tak se zastal šéfa ANO směrem ke druhému kolu prezidentských voleb europoslanec za SPD Ivan David v televizi CNN Prima NEWS.

„Rozdíl mezi kandidáty je ten, že Andrej Babiš s tajnými službami spolupracovat musel, patřilo to k zahraničnímu obchodu. Byl obchodník a tajné služby se zajímaly o to, co se děje v zahraničím obchodu. Když byl v zahraničí, musel o tom referovat. Vybral si to povolání s tím, že bude mít tuto povinnost,“ zastal se v Partii Babiše europoslanec SPD dr. Ivan David.

„Naopak Petr Pavel se sám ochotně rozhodl pro to, že bude rozvědčíkem. To je ten rozdíl,“ útočil na generála, který vyhrál první kolo prezidentských voleb s 35,40 procenty hlasů. Šéf ANO skončil na druhém místě s 34,99 procenty voličů. Rozdíl byl necelých 23 tisíc hlasů.

 Babiš byl před listopadem 1989 členem KSČ. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) se ale navíc měl v roce 1980 stát důvěrníkem StB a o dva roky později ho komunistická tajná policie údajně získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš se proti evidenci bránil u slovenských soudů, které mu nejprve daly za pravdu, po zásahu ústavního soudu ale Babišovu žalobu zamítly. Soudní proces stále není uzavřen. Babiš spolupráci popírá.

Komunistickou minulost má ale i druhý kandidát ve finálovém duelu o Hrad Petr Pavel. Ten studoval v 80. letech československou vojenskou školu. Za svou minulost se omluvil. Babiš generála ve výslužbě v sobotu označil za „komunistického rozvědčíka“ a přirovnal ho k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

X X X

ŘADA  KOMUNISTŮ  V  ODS,  U  LIDOVCŮ,  VE  STÁTNÍCH  ORGÁNECH

ZA  DR.  HUSÁKA  BYLO  LÉPE,  ZA  FIALY  V  ČR  BÍDA,  DRAHOTA

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček v pořadu uvedl, že doufá, že komunistická minulost nebude jediné téma druhého kola prezidentských voleb.

Vondráček svého šéfa bránil. „Nesouhlasím s tím, že Andrej Babiš není schopen řešit kritické situace v klidu a ve prospěch všech. To je váš výklad. Souhlasím, že prezident má být stabilizační prvek, překlenuje vládní krize. Nestačí o tom jen mluvit, jak budete spojovat, ale musíte mít názory a prokázat je,“ uvedl.

X X X

Končí éra excentrického a tvrdě pijícího prezidenta, píše New York Times

České prezidentské volby jsou důležité zejména proto, že ukončí éru „excentrického a tvrdě pijícího“ prezidenta, který se často dostával do potyček s českou vládou a evropskými spojenci kvůli snaze o ruské a čínské sbližování. Bez ohledu na to, který z finalistů zvítězí, odchod Miloše Zemana vrátí zahraniční vztahy země na prozápadní cestu, míní list The New York Times.

Deník The New York Times (NYT) konstatuje, že role českého prezidenta je především ceremoniální, ale Zeman ji využíval a podle svých kritiků i zneužíval, aby z Pražského hradu učinil alternativní centrum zahraniční politiky zaměřené na budování vztahů spíše s Východem než se Západem.

„Jen několik dní před tím, než v pátek začalo první kolo voleb, měl Zeman videokonferenční hovor s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, který Prahu vyzval, aby aktivně podporovala vztahy Číny s východní a střední Evropou, což je něco, co není pravděpodobné, až Zeman v březnu formálně odejde,“ píše americký list.

Na to, až Zemanova éra končí, se tak těší i český ministr zahraničí Jan Lipavský, podle něhož to přinese novou šanci a zásadní nový impuls české zahraniční politice.

„Zemanova éra skončila a bez ohledu na to, kdo vyhraje, se situace změní. Škodil české zahraniční politice. Byl více otevřený Východu, více otevřený Rusku a Číně,“ říká podle NYT v podobném duchu politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity.

Deník připomíná, že česká vláda v čele s Petrem Fialou je silným podporovatelem Ukrajiny. Zeman, zděšený ruskou invazí na Ukrajinu, podle deníku v posledních měsících dává najevo menší nadšení pro úzké vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale zároveň udržuje vřelé vztahy s jeho nejbližšími evropskými přáteli – maďarským premiérem Viktorem Orbánem a srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, kteří jsou autoritářskými vůdci.

V kontrastu ve Zemanem jsou finalisté prezidentské volby podle NYT zaměřeni spíše na Západ než na Východ, i když oba zahájili svou kariéru v komunistickém Československu a byli členy komunistické strany. Nástup do funkce kteréhokoliv z nich tak přinese bližší vztahy se západními zeměmi a NATO než doposud.

Babiš, který byl politickým spojencem Zemana, se krátce před volbami setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a sice má dobré vztahy s Orbánem, ale během působení v úřadu premiéra nedával najevo žádné sympatie vůči Rusku. Pavel se zase stal šéfem českého generálního štábu a poté stanul v čele vojenského výboru NATO, připomíná deník.

X X X

Armáda posiluje, tento rok chce přijmout 2200 nových vojáků

Zájem o službu v armádě roste. Náborový web navštívilo meziročně o 79% více zájemců. Nováčky láká nejen nová technika, zbraně a modernizované prostředky, ale také náborový příspěvek. Armáda slibuje i spuštění virtuálního náborového centra, které přijímání vojáků zjednoduší.

 „Na rok 2023 byl stanoven rekrutační cíl k přijetí 2 200 osob do služebního poměru vojáka z povolání. Z tohoto počtu je 500 studentů pro Univerzitu obrany a 1 700 vojáků k vojenským jednotkám,“ uvádí Vlastimila Cyprisová z Generálního štábu AČR a dále dodává: „V roce 2022 si podalo žádost o povolání do služebního poměru celkem 4 511 uchazečů, z toho 872 žen (19,3 %). Do služebního poměru bylo přijato 1 667 uchazečů, z toho 233 žen (13,9 %).“ Celkový podíl žen v AČR je nyní přibližně 14%, tedy podobně jako policistek.

Náborové cíle se dlouhodobě armádě daří plnit i přes odchody. „Pokud budeme vycházet z dlouhodobého průměru počtu zániků služebního poměru, lze odhadovat, že v tomto roce zanikne služební poměr přibližně 950 vojákům,“ dodala Cyprisová. Důvody jsou různé, roli hraje věk, zdravotní stav, ale i neprodloužení závazku. Dle Koncepce výstavby AČR by měla mít armáda 30 000 vojáků do roku 2030, tedy zhruba o tři tisíce více, než je současný stav.

Nováčky pro vstup do armády motivuje i vysoký, náborový příspěvek, který může být až 250 000 korun. Vyplácí se postupně: 20 % po 6 měsících, 30 % po 12 měsících, 50 % po 24 měsících. Oproti tomu Policie České republiky, která je na trhu práce armádě konkurentem, vyplácí 150 000 korun po zkušební době.

Motivující může být i zvyšující se armádní rozpočet, který tento rok činí 111,8 miliardy korun, což představuje 1,52 % HDP a s tím spojená modernizace. „Aktuálně nabízíme 64 různých pozic v 53 místech výkonu služby. Hledáme, mimo jiné, řidiče Pandurů, spojaře nové generace, ale i specialisty digitálního marketingu, tedy nové, moderní pozice, které reflektují dnešní dobu a armádní potřeby,“ říká Cyprisová.

Rozsah nabízených pozic je opravdu široký, tradičně atraktivní je výsadkový pluk, který nováčky láká k minometům, granátometům, ale i za volant výsadkářských vozů. Uplatnění najdou i výborní angličtináři. Lektory armáda ocení důstojnickou hodností a platem od 60 000 korun. Pozice řidiče tanku a bojového vozidla pěchoty získá na atraktivitě především po modernizaci, kdy se očekává nákup nových bojových vozidel pěchoty CV-90 ze Švédska, ale i tanků Leopard z Německa. Jedním již armáda disponuje, dalších čtrnáct vojáci převezmou v tomto roce.

Vojáci v Přáslavicích převzali první tank Leopard 2A4, které Česko získalo darem od Německa

Stejná situace panuje i u letectva, protivzdušné obrany, ale i u dělostřelců. Uzavřené armádní tendry slibují nové, samohybné houfnice, systémy protivzdušné obrany, radiolokátory, ale i vrtulníky. V plánu je i nákup stíhacích letounů páté generace. Vojáci získávají nové ruční zbraně, zejména útočné pušky CZ BREN 2 a další výzbroj a výstroj. „Armáda je kvalitním zaměstnavatelem, který se těší dlouhodobé, vysoké podpoře obyvatelstva. Nováčkům nabízíme adekvátní zázemí, ale i motivující finanční ohodnocení,“ říká Cyprisová.

Schůzka s rekrutéry on-line z pohodlí domova

Základní plat vojáka v hodnosti svobodníka, tedy nejnižší hodnosti po dokončení základního výcviku ve Vyškově přesahuje třicet tisíc korun hrubého. K tomu má nárok na příspěvek na bydlení, který se vypočítává dle velikosti obce, kde žije. Ten činí minimálně 3000 korun. Další složkou je dvouprocentní výkonnostní příplatek, ale voják jej může získat nejdříve po roce služby.

Plat vojáků AČR

Nejnižší hodností je vojín, který po dobu výcviku bere 17 300 korun. Platům takzvaného stříbrného sboru, tedy mužstva a poddůstojníků dominuje štábní praporčík s platem 64 490 korun. Stejně si vydělá i major. Nejvyšší plat tradičně bere náčelník Generálního štábu AČR, obvykle čtyřhvězdičkový generál. Jeho základní plat je zhruba 150 000 korun. V základním platu nejsou připočítané různé příplatky.

Nábor by v brzké době mělo zjednodušit virtuální náborové centrum. Ulehčí administrativu, ale i zjednoduší kontakt s rekrutéry. „Potřebná dokumentace se jednoduše nahraje do aplikace virtuálního náborového centra. Zjednoduší to i práci rekrutérovi, který už nebude muset opisovat údaje z jednoho systému do druhého, čas tak využije optimálněji pro práci s uchazečem,“ uvádí mluvčí Generálního štábu AČR Ivo Zelinka. Virtuálně si tak zájemce domluví videoschůzku, probere představy, reálné možnosti a to vše bez nutnosti opustit domov. Podle Zelinky se na virtuálním náborovém centru usilovně pracuje a spuštěno by mělo být v nejbližší době.

X X X

Babiš má kurz 6, Pavel 1,1. Výhru generála predikuje STEM i bookmakeři?

Favoritem druhého kola prezidentské volby je podle predikcí agentury STEM pro CNN Prima NEWS generál Petr Pavel, mohl by vyhrát se ziskem až 55 procent hlasů. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ředitel agentury Martin Buchtík. Pavel je také sázkovým favoritem. Zatímco na vítězství bývalého premiéra Andreje Babiše je vypsaný kurz 6:1, na Pavlovu výhru je kurz okolo 1,12:1.

„Jednoznačným favoritem je Petr Pavel. Nicméně musíme to vnímat jako aktuální náladu. Nyní začíná druhá fáze kampaně, na kterou se Andrej Babiš připravoval. Zatím jsme totiž jeho kampaň neviděli ve větší šíři, jak má hnutí ANO ve zvyku,“ upozornil Buchtík.

Dodal také, že během následujících dvou týdnů se může spousta věcí změnit a výsledky mohou nakonec vypadat naprosto jinak. Stejně jako se to stalo před prvním kolem.

X X X

Zeman se začíná stěhovat do svého bungalovu, těší se na velkou knihovnu

Bungalov prezidenta Miloše Zemana v Lánech je hotový od srpna minulého roku. Jak Zeman uvedl v rozhovoru pro Blesk.cz, musí do něj nyní přemístit všechny knihy, které za své funkční období dostal. O velké knihovně podle svých slov vždy snil. Bydlení v domě se zahradou pak označil jako náhradu rekondičního pobytu.

„Budu mít určitou komplikaci. Budu muset jak z Hradu tak z Lán odstranit knihy, které jsem dostal. Bojím se této práce, budou to bedny a bedny knih a dalších věcí, ale především těch knih,“ přiblížil. Dodal, že už vyklidil šuplík ve své pracovně, ale to je zhruba jedno procento práce, která ho čeká.

Že Zeman touží po velké knihovně, potvrdil před třemi lety také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Až bude bungalov dohotoven, tak pan prezident by byl velmi rád, aby v něm byla umístěna velká knihovna a aby se mohl věnovat po deseti letech činnosti na prezidentském stolci knížkám, na které teď opravdu moc času není,“ uvedl tehdy.

„Zkolaudováno máme, máme i číslo popisné. Nyní se tam naváží nábytek, včetně polohovací postele. I když mi teď vyndali žaludeční sondu, pořád si někdy lehnu,“ nastínil Zeman.

„To víte, skoro osmdesátiletý člověk už není mladík,“ dodal. Zavzpomínal na to, jak chodil pěšky, jezdil na kole či na běžkách, což už nyní nemůže. Výhodu našel ale také ve svém vozíku, který mu usnadňuje přesun po dlouhých chodbách.

„Domek je na pozemku, kde je několik smrčků, asi patnáct. Pod nimi je ježek. Domek je projektovaný tak, že jednou prosklenou stěnou vidím na ty smrčky, případně i na ježka, pokud tam zrovna je,“ popsal prezident.

„Takže můj rekondiční pobyt bude spočívat v tom, že mi udělali před těmi smrčky krásnou zahradu, vysázeli tam vřes a trvalé rostliny, no a já se budu koukat, případně si s vozíkem vyjedu do zahrady,“ dodal.

Zeman také zmínil, že se určitě podívá i na Vysočinu, kde má také velkou knihovnu, kterou už není kam převážet. „Budu tam jezdit jen v létě. V zimě jsem tam jezdil na běžky, ale to už nejde,“ posteskl si.

Stavělo se od roku 2020

Stavební práce odstartovaly na západním okraji středočeské obce Lány v polovině května 2020. Zeman získal pozemek o rozloze tisíc metrů čtverečních za 2,5 milionu korun od tamního podnikatele Josefa Hoška.

Server Aktuálně.cz v létě upozornil, že dva týdny po převodu peněz pro Hoška získala jeho dcera Ivana Píšová zakázku na výrobu prken od Lesní správy Lány za celkem 1,5 milionu korun. Obchod podepsal tehdy stíhaný šéf lánské obory Miloš Balák. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že jde o „nesmyslné konstrukce“.

Zeman vlastní také byt v tvrzi v Novém Veselí na Vysočině, kde dříve trávil většinu času, než se stal v roce 2013 poprvé prezidentem. Když byl zvolen hlavou státu, přestěhoval se i s rodinou do Lumbeho vily v blízkosti Pražského hradu. V Novém Veselí však pravidelně tráví část letní dovolené.

X X X

RUSKO  VELMOC,  NEUSTOUPÍ,  JAKO   ANGLIE  NEPUSTÍ  SKOTSKO,  AUSTÁLII  A  DALŠÍ  ZEMĚ

Pokud Putin neustoupí, svrhnou ho vojáci nebo oligarchové?, míní Zeman

Pokud bude ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině setrvávat, svrhnou ho buď vojáci nebo oligarchové. Takový názor vyjádřil v neděli prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Blesk. Kdyby mohl Putinovi něco vzkázat, bylo by to, aby se ze země stáhl, slovy ale svou chybu uznat nemusí.

„Vzkázal bych mu zcela přátelsky, aby stáhl armádu z Ukrajiny. Nikdo po něm nechce, aby slovy uznal svoji chybu a bil se v prsa. Ale fakticky by mohl tu svou chybu stažením armády z Ukrajiny uznat,“ prohlásil Zeman v rozhovoru pro Blesk.

Dodal, že si sice uvědomuje, že to není reálné, jiný vzkaz pro něj však nemá.

„Není vyloučeno, že bude-li na Ukrajině setrvávat, tak ho buď svrhnou vojáci, protože ti na Ukrajině prohrávají a mají pocit, že je tomu tak kvůli tomu, že politické vedení země je slabé a dostatečně je nepodporuje, nebo ho naopak svrhnou byznysmeni, takzvaní oligarchové, kteří mají velmi oprávněný pocit, že sankce proti Rusku, včetně zabavování jachet a podobně, výrazně poškozují jejich zájmy,“ dodal Zeman.

Tento scénář se podle něj může odehrát ve střednědobém horizontu. „Přesný termín nemám, kdybych měl, tak si otevřu věštírnu. Ale jak říkal můj oblíbený klasik – dlouhodobě jsme všichni mrtví ,“ dodal Zeman.

Ten se v rozhovoru vyjádřil také ke svému dřívějšímu vztahu s ruskou hlavou státu. „Byl založen na ekonomické diplomacii, protože v té době bylo Rusko dodavatelem velmi levných energetických surovin. Protože chci hájit české ekonomické zájmy, tak jsem neměl důvod vést proti Putinovi nějaké řeči. Po napadení Ukrajiny však byla překročena červená linie,“ vysvětlil změnu svých postojů.

 Od Krymu jako „fait accompli“ po Putina jako šílence

Zeman byl v minulosti znám svými proruskými postoji a patřil k politikům veřejně vyjadřujícím pochopení pro kroky Putinova režimu. Ještě několik dní před invazí například v rozhovoru pro MF DNES řekl, že si nemyslí, že Rusko Ukrajinu skutečně napadne. Poté, co se tak před rokem stalo, však režim odsoudil.

„Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru,“ řekl tehdy v mimořádném projevu dva dny po začátku invaze. Putina označil za šílence a dodal, že „šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními“.

V rozhovoru pro Radio Svobodná Evropa se v červnu vrátil ke slovům, v nichž ruskou anexi ukrajinského Krymu označoval za již neměnnou záležitost. „Když jsem Krym označil za ‚fait accompli‘, řekl jsem to v určité chvíli a pro určité publikum. Nikdy jsem nezpochybňoval, že Rusko Krym obsadilo v rozporu s mezinárodním právem a že to bylo a je špatně,“ uvedl Zeman tehdy.

X X X

Výsledky bojů ještě potěší, vše je podle plánu, hodnotí Putin válku na Ukrajině

 Ruská speciální vojenská operace, jak Moskva nazývá válku na Ukrajině, jde podle plánu, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Ve státní televizi Rossija-1 vyjádřil přesvědčení, že ekonomická situace země je stabilní a lepší, než očekávaly předpovědi. Prohlášení šéfa Kremlu přišlo krátce po sobotním ruském útoku na obytný dům v ukrajinském Dnipru, při kterém zahynulo 23 civilistů.

 „Dynamika je pozitivní. Vše se vyvíjí podle plánu ministerstva obrany a generálního štábu,“ řekl Putin. Jeho plány únorové invaze přitom podle západních zemí i podle médií počítaly s tím, že Rusové obsadí Ukrajinu za několik dní. „Doufám, že nás naši vojáci ještě nejednou potěší svými bojovými výsledky,“ poznamenal také.

Rusko v pátek oznámilo, že získalo kontrolu nad městem Soledar v Donbasu, což by, jak připomíná agentura Reuters, byl vzácný úspěch na bitevním poli po měsících neúspěchů. Kyjev tvrdí, že boje o Soledar pokračují.

Agentura Interfax zprostředkovala vyjádření ruského ministerstva obrany k sobotní vlně útoků na Ukrajinu, podle něhož byly zasaženy všechny cíle. Moskva se však nevyjádřila k zásahu obytného domu v ukrajinském Dnipru, v jehož troskách zahynulo nejméně 23 lidí a desítky dalších včetně dětí utrpěly zranění.

Celkem za sobotu při ruských útocích podle Kyjeva přišlo o život nejméně 28 civilistů a 83 osob utrpělo zranění.

X X X

Okamura znevažoval průzkumy, Baštu přitom trefily. Teď jedná, koho podpořit

Kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta si před volbami věřil. Společně s předsedou SPD Tomio Okamurou tvrdili, že Bašta může oslovit až 60 procent voličů. V kampani se bývalý disident odkazoval i na průzkum neexistující agentury. Jeho šance sebrat hlasy Andreji Babišovi predikovali dokonce někteří odborníci. Nakonec však očekávání nenaplnil.

 „Může jich být 50, 60 procent, možná i víc. A v takovém případě při tom postupu do druhého kola pak je naprosto jasné, že bych byl prezidentem de facto všech,“ chlubil se prezidentský kandidát Jaroslav Bašta v rozhovoru pro Český rozhlas v listopadu.

Podobně se vyjádřil i v lednu v rozhovoru pro MF DNES. „Když se nebudeme bavit o procentech, ale o počtech potenciálních voličů, tak já mám 1,5 milionu podporovatelů. A je paradox, že se to v těch průzkumech neprojevuje. Něco tedy musí být špatně,“ sdělil Bašta. Dle jeho vyjádření by se mohl dostat jednoznačně do druhého kola.

Nakonec ale bývalý disident a kandidát SPD skončil s úplně jiným výsledkem. Ve volbách získal zhruba 4,5 procent.

Velkou podporu svému stranickému kolegovi predikoval i šéf SPD Tomio Okamura. Například 5. ledna sdílel průzkum agentury STAR Research, kde Bašta získal 18 procent hlasů. Problém byl v tom, že zmíněná agentura neexistuje. Jenže Okamura se průzkumem chlubil i na sociálních sítích.

Kromě zmíněného smyšleného průzkumu mu ještě loni v listopadu věřil na druhé kolo. „Mainstreamovým průzkumům přeci občané nevěří. Kolik tyto agentury dávají SPD? Pak míváme dvojciferné výsledky ve volbách. Pan Bašta má reálnou šanci na druhé kolo. Je to celoživotní bojovník za svobodu, jeden z prvních signatářů Charty 77, za své názory byl vězněn,“ komentoval tehdy na CNN Prima News.

Hnutí také opakovaně tvrdilo, že Bašta je jediný prezidentský kandidát, který se jasně postaví proti Fialově vládě a proti diktátu Bruselu a Washingtonu. „Nejlepší by bylo, kdyby Andrej Babiš skutečně odstoupil z voleb a podpořil Baštu. Babiš nemá šanci ve druhém kole. Podle všech průzkumů vychází, že ho nesnáší 70 procent voličů,“ vzkázal předseda SPD.

V sobotu odpoledne po sečtení hlasů prohlásil, že Bašta je kandidát s jasnou morální integritou. „Jeho kandidatura probíhala za podmínek bezprecedentní mediální manipulace,“ tvrdil po volbách.

 Skvělá odpověď Jaroslava Bašty, který je proti zvyšování daní. Včerejší prezidentskou superdebatu v TV Prima drtivě vyhrál Jaroslav Bašta se 47% hlasů diváků a zcela deklasoval soupeře. https://t.co/CfiHnJh9AW | (0:26)

Skvělá odpověď Jaroslava Bašty, který je proti zvyšování daní. Včerejší prezidentskou superdebatu v TV Prima drtivě vyhrál Jaroslav Bašta se 47% hlasů diváků a zcela deklasoval soupeře. https://t.co/CfiHnJh9AW

Okamura v neděli přiznal, že se již v sobotu sešel s Andrejem Babišem. Podle šéfa SPD to bylo na expremiérovu žádost. Opoziční hnutí SPD dá podle jeho slov v brzké době určité doporučení k druhému kolu prezidentské volby. Okamura však nechtěl předjímat, zda šéf hnutí ANO bude tím, koho SPD podpoří.

Poznamenal ale také, že nemá problém se sejít s kýmkoli a to nejen v souvislosti s prezidentskou volbou, ale také například ohledně parlamentních záležitostí.

Dvouciferný výsledek, říkal politolog

Politici SPD ale nebyli jediní, kteří predikovali větší úspěch Jaroslava Bašty. Například politolog Lukáš Jelínek těsně před volbami uváděl, že Bašta může ubrat hlasy Babišovi a sáhnout si i na dvojciferný výsledek.

„V tuto chvíli tady máme relativně vyrovnané postavení pana Pavla, paní Nerudové a pana Babiše. Když by se pan Bašta snažil, mohl by získat i dvojciferný výsledek, což by klidně mohlo Andreje Babiše z druhého kola vyřadit,“ predikoval politolog Jelínek v pořadu CNN Prima News.

Bašta v kampani proslul především výrokem o odvolání vlády. „Politika naší vlády je cesta do pekel, opozice musí být jasně definovaná. Fiala se premiérem stát neměl. V případě zvolení bych vládu odvolal. Zbylých osm kandidátů je stejné zboží jen v osmi různých obalech,“ uvedl bývalý disident Bašta v rozhovoru pro MF DNES.

X X X

Technici při analýze vzorků využívají i DNA policistů. Urychlí tím vyšetřování

Snaha usnadnit práci technikům a urychlit vyšetřování dovedla vedení české policie k přelomovému rozhodnutí. Po vzoru západních kolegů začala na bázi dobrovolnosti odebírat vzorky DNA svým příslušníkům, kteří se pohybují na místě činu. Přestože například pražská mordparta takto pracuje dlouhá léta, u jiných jednotek jde o novinku. Odborníci krok vítají, někteří policisté se však bojí zneužití.

„Za mé praxe se nejvíc stávalo, že policajti přijeli na místo činu, zapálili si a pak vajgl odhodili. Technik je následně posbíral a už byly DNA vzorky policistů v laboratoři,“ popisuje situaci na místě činu Jaroslav Vaněk, bývalý policejní náměstek pro vnější službu Zlínského kraje.

Zpracování vzorků a následné šetření, jestli patří policistům zasahujícím na místě, nebo případnému pachateli, policii při práci na případu zbytečně zdržovalo. Navíc právě čas hraje zásadní roli a každé zdržení může být rozhodující.

Podle Vaňka jsou policisté poučeni, jak se na místě činu chovat, kontaminaci biologického materiálu vlastními DNA vzorky přesto nikdy nelze vyloučit.

Vedení policejního sboru se proto rozhodlo jít cestou zahraničních kolegů a formou dobrovolnosti začít svým zaměstnancům odebírat biologický materiál.

 Policisté se bojí zneužití databáze

Ne všichni policisté jsou však k odebírání DNA vzorků svolní. Například jeden nejmenovaný příslušník policejního sboru, jehož totožnost redakce iDNES.cz zná, ale přál si zůstat v anonymitě, přiznává, že spolu s kolegy byli razantně proti odebírání vzorků. Jakkoliv to prý může pomoct vyšetřování.

„Vedení přišlo s tím, že si můžeme nechat odebrat vzorky DNA, aby se rychleji vyloučilo na místě činu, že jde o pachatele. Takhle porovnají vzorek, zjistí, že to je někdo ze zasahujících kolegů a vyřadí ho z okruhu podezřelých. Ale já to s kolegy odmítl, nepřijde nám to dobré,“ tvrdí a vysvětluje svůj důvod: „Nikdy nevíte, k čemu mohou být vzorky zneužity. Naštěstí je to dobrovolné.“

Před tím varuje i Vaněk: „Každá taková evidence je zneužitelná, proč myslíte, že existuje GDPR?“ pokládá řečnickou otázku. Přestože se myšlenka líbí i členovi Spolku pro ochranu osobních údajů Františku Nonnemannovi, stejně jako Vaněk i on vnímá jistá úskalí.

„Z operativního hlediska je to určitě dobrá myšlenka. Má to svůj význam, ale chtělo by to pořádně napsaná pravidla. Je to dlouholetý spor mezi Českým úřadem pro ochranu osobních údajů a ministerstvem vnitra, že neexistuje právní zákon na národní databázi DNA. Pár vět je v zákoně o policii. Úřad říká, že je to málo, podle policie to stačí a nejsou tam stanovena detailní pravidla.“

Mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek ale uklidňuje, že odběr slouží skutečně pouze k eliminaci případné kontaminace biologických stop. „Součástí každé databáze na světě, která slouží k forenzním účelům, jsou eliminační vzorky pracovníků, kteří manipulují s biologickým materiálem určeným ke genetické expertíze. Odběr je dobrovolný a probíhá na základě písemného souhlasu se zpracováním osobních údajů,“ říká Vinčálek.

Na webu policie je uvedeno, že k 1. lednu 2022 evidovali 40 182 příslušníků sboru. Podle mluvčího sboru aktuálně policie zpracovává údaje o DNA profilech asi 4 200 policistů a občanských zaměstnanců policie, v evidenci je tedy desetina všech zaměstnanců.

Zkušený kriminalista Mareš krok kvituje

Nápad kvituje rovněž bývalý kriminalista Josef Mareš, který u policie strávil 30 let, šéfoval pražské „modrpartě“, podílel se na odhalení Orlických vrahů a je spoluautorem scénářů seriálů Případy 1. oddělení a Devadesátky. Pro iDNES.cz zmiňuje, že s podobným postupem se ve své praxi v minulosti setkal, navíc ho aktivně propagoval.

„Z důvodu rozvoje vědních disciplín používaných při vyhodnocování zajištěných stop to považuji za nezbytné. Není to ale nic nového. Již před lety, v době, kdy jsem pracoval u policie, jsem sám inicioval odebírání kontrolních vzorků všech policistů, kteří se vyskytují při ohledání místa činu,“ uvedl.

Odhalil také, že „kupříkladu kontrolní vzorky všech policistů 1. oddělení jsou již dávno založené v databázi DNA. Včetně všech vedoucích pracovníků krajské kriminálky, tedy i mého. Nevidím v tom žádný problém.“

X X X

Slepené lístky i vzkaz „hovada“. Neplatných hlasů bylo přes 44 tisíc

V prvním kole prezidentských voleb lidé odevzdali 5,6 milionu obálek s hlasy pro svého favorita na budoucí hlavu státu. Avšak ne všechny hlasy byly platné. Přes 44 tisíc hlasů propadlo z různých důvodů jejich neplatnosti.

Po sečtení všech hlasů o volebním víkendu, vyšlo najevo, že platných hlasů bylo přesně 5 577 111, tedy o 44 227 méně než jich bylo odevzdáno.

Důvody neplatnosti volebního lístku mohou být různé. Například se mohlo stát, že si volič nevšiml, že má dva lístky se jmény kandidátů přilepené na sobě, a hlasoval tak pro dvě jména, což je neplatné.

„Byl jsem u komise. Skoro všechny neplatné hlasy, co jsme dostali, byly lístky, kdy se dva přilepily k sobě a volič si toho nevšiml,“ napsal jeden z členů volební komise na Twitteru.

Tím se dostáváme k záměrně neplatným hlasům. Někteří voliči sice k volbám přišli, ale spíše než aby tam vyjádřili svůj politický nesouhlas, tím že do obálky vložili jiný list papíru například s nějakým vzkazem.

„Nejčastěji to jsou dva hlasovací lístky, které volič nedokázal oddělit. Pak je tam významně dost demonstrativně neplatných a prázdných. Těch skutečně neplatných (pokud neberu ty dva za sebou) je minimum,“ shrnul jiný přispěvatel na sociální síti.

Ministerstvo vnitra v první den prezidentských voleb varovalo před různými úpravami hlasovacích lístků, s tím, aby pak lidé nebyli překvapení, že byl jejich hlas platný. Ne všechny důmyslné zásahy lístek zneplatní.

„K různým kreativním úpravám hlasovacích lístků komise při sčítání nepřihlíží. Pokud jsou z lístku patrné potřebné údaje, lístek byl v úřední obálce pouze jeden a není zcela přetržený, vždy se jedná o platný hlas,“ uvedl resort na Twitteru.

X X X

ÚS  SE  ROZLOŽI  NOVÝM  PŘEDSEDOU  ÚS?

ODCHODEM  RYCHETSKÉHO?

Zemanovo jmenování nového předsedy ÚS může soud rozložit, míní Blažek

Pokud by prezident Miloš Zeman jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS), mohlo by to chod soudu vnitřně paralyzovat. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Také podle jeho předchůdkyně Heleny Válkové by to způsobilo neklid justice v Česku.

 Nynějšímu předsedovi ÚS Pavlu Rychetskému končí mandát v srpnu, tedy asi pět měsíců poté, co vyprší funkční období Zemanovi. Zeman před časem řekl, že disponuje analýzou, podle níž neexistuje právní překážka pro to, aby ještě před vypršením svého mandátu nástupce Rychetského jmenoval.

„Pokud Miloš Zeman takové rozhodnutí udělá, je to nešťastné, protože se to podle mého přesvědčení dostane k soudu,“ řekl Pavel Blažek v České televizi „Někteří ostatní soudci nebudou respektovat takto zvoleného nového předsedu. Například pokud nový předseda svolá plénum Ústavního soudu, tak ostatní nepřijdou,“ dodal ministr spravedlnosti.

„Sdílím obavu, že by došlo k neklidu justice,“ řekla také poslankyně a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková.

Podle místopředsedy Vrchního soudu v Praze Roberta Fremra se jedná o protiústavní krok. „Předseda Ústavního soudu musí být jmenován ze současných soudců. Kdyby nový prezident souhlasil s tímto podle mého názoru protiústavním krokem, tak by se sám kompromitoval,“ řekl.

Ochrana Ústavy

Samotní ústavní soudci by podle Fremra neměli na jmenování od Zemana přistoupit. „Role ústavního soudce je střežit Ústavu, chránit ji. Kdyby akceptoval tento krok, tak by to i pro jeho kariéru znamenalo zásadní pochybení,“ poznamenal místopředseda Vrchního soudu v Praze.

Zeman nechce do voleb nové hlavy státu prozradit, zda krok, který ovlivní chod Ústavního soudu, učiní. Druhé kolo prezidentské volby, v kterém se utká bývalý vysoký představitel armády a NATO Petr Pavel a bývalý premiér a Andrej Babiš, se uskuteční 27. a 28. ledna.

Mezi jednu z výlučných pravomocí prezidenta republiky patří to, že jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy. Nového předsedu ÚS by Zeman musel jmenovat s odloženou platností.

Ústavní experti takový postup označují za protiústavní. Prezident Zeman argumentoval mimo jiné tím, že jmenování jednoho ze čtyř rektorů z nedávné doby nabude platnosti až k 18. březnu, tedy potom, co už nebude prezidentem.

X X X

Dva roky od dohod a nikde ani noha. Izrael čeká na turisty z Perského zálivu

Když Izrael v roce 2020 uzavřel se Spojenými arabskými emiráty (SAE) a Bahrajnem dohodu o navázání diplomatických vztahů, po letech ostrakizace na Blízkém východě to oslavoval coby zásadní úspěch. Izraelští úředníci doufali, že nové vztahy překročí rámec strohých ujednání a podnítí turistiku a celospolečenskou změnu ve vzájemném vnímání. To se však ani po dvou letech nekoná.

 Přestože Emiráty v roce 2022 navštívilo na 160 tisíc Izraelců, do Izraele od loňského zrušení koronavirových cestovních omezení dorazilo pouze 1 600 jejich občanů. Kolik do země přicestovalo Bahrajnců, izraelské ministerstvo cestovního ruchu neví, neboť „jejich počet je příliš malý“.

„Stále je to zvláštní a citlivá situace. Obyvatelé SAE mají pocit, že udělali něco špatného, když navštívili Izrael,“ popsal atmosféru agentuře AP Morsí Híja, vedoucí fóra pro arabsky mluvící průvodce v Izraeli.

Nedostatek turistů z obou zemí podle odborníků odráží dlouhodobý problém s image Izraele v arabském světě a odhaluje limity takzvaných Abrahámovských dohod. Na jejich základě kromě Emirátů a Bahrajnu uznaly Izrael a navázaly s ním diplomatické vztahy také Maroko a Súdán.

Přestože bilaterální obchod mezi Izraelem a SAE narostl z 11,2 milionu dolarů v roce 2019 na závratných 1,2 miliardy dolarů v loňském roce, popularita dohod v zemích Perského zálivu podle amerického Institutu pro politiku Blízkého východu prudce klesá. Zatímco v roce 2020 smlouvy s Izraelem schvalovalo na 47 procent obyvatel Emirátů, nyní je to pouze čtvrtina z nich. V Bahrajnu podpora klesla z 45 na pouhých 20 procent.

„Lidé se musí navzájem poznat“

Izraelští představitelé se přitom domnívají, že arabská turistika z Perského zálivu je právě tím, co by dohody posunulo za hranice diplomatických vazeb. Turismus do Izraele je podle AP minimální také z Egypta a Jordánska, s nimiž země mírových smluv dosáhla už před desítkami let.

„Musíme lidi povzbudit, aby k nám poprvé přijeli. Je to důležitá mise. Musíme podporovat cestovní ruch, aby se lidé navzájem poznali a rozuměli si,“ domnívá se izraelský velvyslanec v SAE Amir Hayek.

Izraelští představitelé minulý měsíc v Emirátech propagovali svou zemi coby bezpečnou a atraktivní destinaci. Jako hlavní lákadlo nabízejí obchodní a zábavní centrum Tel Aviv. Sázení na Jeruzalém se dosud příliš nevyplatilo, neboť svaté město si nárokují také Palestinci. Ti normalizační dohody odsuzují a vnímají je jako zradu ze strany muslimských zemí.

„Z arabského světa stále přichází mnoho váhání. Očekávají, že Izrael bude zónou konfliktu,“ uvedl Dan Feferman, šéf organizace Sharaka organizující výměnné pobyty mezi Izraelem a arabskými zeměmi. „Vedl jsem dvě cesty turistů z Bahrajnu a Emirátů do Izraele. Teď se snažím najít další lidi,“ míní.

Arabové se obávají rasismu a diskriminace

Návštěvy neprobíhají vždy hladce. Když skupina influencerů z obou zemí v roce 2020 navštívila mešitu Al Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, přítomní Palestinci na ně plivali a házeli po nich boty.

Když pak na místo v doprovodu izraelské policie dorazila skupina představitelů SAE, vzbudili hněv jeruzalémského muftího. Ten následně zakázal návštěvu svatostánku občanům Emirátů, kteří by tak chtěli v rámci normalizace vztahů s Izraelem učinit. Výhrůžkám Palestinců čelí také ti, kteří do Izraele přijedou za studiem.

„Ne každý ten tlak zvládne,“ vylíčila AP jednatřicetiletá Sumaja Almehiriová z Dubaje, která v izraelské Haifě studuje na zdravotní sestru. „Já jsem před hrozbami neustoupila, ale mnoha občanům Emirátů strach brání do Izraele jet,“ podotýká žena.

Někteří Arabové ze zemí Perského zálivu mají podle AP strach, že budou v Izraeli čelit rasismu a diskriminaci. Izraelská policie loni v létě omylem zadržela dva turisty ze SAE v Tel Avivu při pátrání po zločinci, jenž střílel v ulicích. Jiní si na sociálních sítích rovněž stěžovali, že je izraelští úředníci na telavivském letišti kontrolují zevrubněji než jiné cestující.

„Pokud je sem přivezete a nebudete s nimi zacházet citlivě, už se nevrátí a svým přátelům řeknou, ať sem nejezdí,“ míní průvodce Híja.

Nová vláda může dohody ohrozit

Premiér Benjamin Netanjahu, který na přelomu roku nastoupil své šesté funkční období, se zavázal Abrahámovské dohody posílit. Jakožto jejich hlavní strůjce doufá, že se je podaří rozšířit také na Saúdskou Arábii.

Experti se však podle agentury Reuters obávají, že jeho nová, ultranacionalistická a nábožensky konzervativní vláda by mohla turisty z Perského zálivu odradit a navíc dohody ohrozit. Kabinet totiž slíbil rozšířit židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu a anektovat celé jeho území, což byl krok, který byl pozastaven coby podmínka dohody se SAE.

„Tato vláda jistě vztahy Bahrajnu a Emirátů s Izraelem otestuje. Pokud kvůli území na Západním břehu dojde ke konfliktu, obě země budou pod tlakem Palestinců, aby něco udělaly,“ uvedl analytik Aziz Alghashian.

X X X

Navrátilová promluvila o boji s rakovinou i lásce k ženám. Některé ji připravily o miliony

Jednou už nad zrádnou rakovinou zvítězila, tentokrát je to boj daleko těžší. Jedna z nejúspěšnějších českých tenisek Martina Navrátilová, která v roce 1975 emigrovala do USA, kde o šest let později získala americké občanství, se v současné době léčí s rakovinou prsu a hrtanu.

Martina Navrátilová, jejíž sportovní kariéra byla úctyhodná, nyní prožívá velmi těžké období. Bojuje s rakovinou prsu a hrtanu. Dobrou zprávou je, že k lékařům přišla včas a obě nemoci jsou v prvním stádiu, čímž se šance na uzdravení zvyšují. „Doufám v příznivý výsledek. Bude to těžké, ale budu bojovat se vším, co mám. Jedná se o rakovinu typu HPV, která velmi dobře reaguje na léčbu. Oba nálezy jsou v raných fázích,“ napsala bývalá tenistka v prohlášení médiím. Rakovinu prsu už mimochodem před třinácti lety, kdy jí bylo 53 let, překonala. Nyní věří, že se jí to podaří i tentokrát.

 Rodačka z Řevnic se stala jedním z prvních sportovců na světě, kdo přiznal homosexualitu. „Bohužel jsem nemohla říct pravdu dřív, než jsem dostala americké občanství. To by mě totiž v té době diskvalifikovalo,“ líčila v pořadu Good Morning Britain.

Když novinku oznámila světu, všechno z ní najednou spadlo a cítila, že učinila správnou věc. „Byla to pro mě neuvěřitelná úleva. Už jsem nemusela nic předstírat a hrát si na někoho, kým nejsem. Svoboda, která s mým přiznáním přišla, se podepsala také v mé kariéře a udělala ze mě ještě lepší sportovkyni,“ dodala tenistka.

Milenky na ní vysoudily miliony dolarů

Na lásku ovšem měla dlouho smůlu. Dva roky chodila se spisovatelkou Ritou Mae Brownovou. Krátce randila i s basketbalovou hvězdou Nancy Liebermanovou. Sedm let trval vztah s Judy Nelsonovou, Miss Texas, která se kvůli ní rozvedla, přestože měla dvě děti. Když se rozešly, Judy na Martině vysoudila odškodné ve výši 70 milionů dolarů. Tenistka poté deset měsíců randila s modelkou a herečkou Hunter Reno. Ta se nakonec vdala a porodila dvě dcery.

Slibně to vypadalo s podnikatelkou Toni Laytonovou. Ta opustila manžela a Martinu si neoficiálně vzala za ženu. Pak ale přišel velmi bolestný rozchod, za kterým zůstala hořká pachuť. Tenistku žádala o tučné odškodné. Nakonec se dohodly na částce 63 milionů dolarů. „Martina mě zničila. Bez jakéhokoli varování mě odkopla. Můj svět se zhroutil. Vyhodila mě na ulici. Nezůstalo mi nic než oblečení, které jsem měla na sobě. Martina má ve skříni spoustu kostlivců, je to spíš něco jako sklad plný kostlivců. A já je všechny znám,“ citoval Laytonovou portál ISport.cz.

Štěstí našla Martina Navrátilová až v náručí bývalé Miss SSSR a podnikatelky Julie Lemigové. Po sedmi letech vztahu se vzaly a společné vychovávají i dvě dcery, které má Julie z předchozího vztahu. Jedna z dívek je paradoxně Martině velmi podobná. „To nám říkají všichni. Je to zajímavé. Kdo ví, jak to celé je. Ale musím se smát, když mi lidé říkají, že mi úplně vypadla z oka. Někdy jim s úsměvem přiznám, že není moje. Ale i díky tomu teď zažívám totéž, co zažíval můj táta Navrátil. I on mě adoptoval, když můj biologický táta Šubrt umřel, a také mu říkali, že jsem mu vypadla z oka,“ prozradila Navrátilová v roce 2017 v rozhovoru pro Magazín DNES.

X X X

Herečka Smutná opustila manžela kvůli ženě. Vysloužila si přezdívku, kterou nemůže vystát

Herečka Jitka Smutná se v ČR stala první veřejně známou ženou, která učinila coming out, tedy zveřejnila svoji sexualitu, a přiznala, že žije se ženou. Učinila tak ve svých šedesáti letech po třicetiletém manželství s Jaromírem Nekudou, s nímž má dvě děti. Jak to přijal její muž, rodina a kolegové? A co ji v souvislosti s homosexuální orientací trápí nejvíce?

Herečce Jitce Smutné, která letos oslavila sedmdesáté narozeniny, statečnost, odvaha a kuráž rozhodně nechybí. Vyšla s pravdou ven, přestože tušila, jaké nepříjemnosti si tím způsobí. Už v osmnácti letech se platonicky zamilovala do dívky, ale to ji ještě nenapadlo nahlížet na ženy jako na objekty intimního citu.

 Vdala se, měla dvě děti Terezu a Jakuba a krásné manželství. Svoji skutečnou sexuální orientaci si uvědomila až v době, kdy jí bylo padesát. Jako prvního o tom informovala svého manžela, zároveň měla čas všechno v klidu probrat v rodině. Veřejně svoje přiznání učinila až po deseti letech, po třech letech vztahu se svou tehdejší partnerkou, spisovatelkou Petrou Braunovou.

Opět je zamilovaná

Přestože od těch nejdůležitějších osob, tedy nejbližších a kolegů se jí dostalo stoprocentní podpory a pochopení, s odstupem let občas zalituje, že se takto odhalila. Někteří lidé ji za její lesbickou orientaci odsoudili a pomluvili. Mrzelo ji také, jak se k tomu postavila některá média.

„Občas mi blesklo hlavou, že jsem měla držet pusu. Dostala jsem za to ‚spravedlivou odplatu‘. Ne všechna periodika jsou seriózní a označení ‚nejslavnější česká lesbička‘ mě opravdu nadzvedává. Je to urážlivé, i když to některá média považují za pochvalu. Po takové tedy opravdu netoužím. Slova umějí bolestně říznout. Hlavně dotýkají-li se mých nejbližších. V tu chvíli se zlobím i nadávám. Podcenila jsem, že co se jednou objeví v mediálním prostoru, tam už zůstane. Teď už si hranici, za kterou nejdu, hlídám. A za ní je cokoli o mém soukromí. Mluvit o něm už veřejně nechci,“ svěřila se v rozhovoru pro deník Právo.

Se spisovatelkou Braunovou už sice netvoří pár, ale láska si ji znovu sama našla. V současné době je spokojená ve vztahu s další ženou.

X X X

Řecký parlament nezbavil ministra imunity kvůli pomluvám poslankyně, soud ve Štrasburku nařídil zaplatit odškodné

Jako ministr obrany zesměšnil poslankyni údajně pomlouvačnou reakcí na twitteru. Parlament ho jako poslance nezbavil imunity pro trestní stíhání pro pomluvu. A to přesto, že výroky na sociální síti vyhodnotili soudci jako nesouvisející s výkonem jeho funkce. Tím parlament znemožnil přístup pomluvené poslankyně k soudu. Řecko musí poslankyni zaplatit pět tisíc eur za nemajetkovou újmu uvedl Evropský soud pro lidská práva (ESLP).

Stížnost pro porušení článku 6 Úmluvy – právo na spravedlivý proces podala k Evropskému soudu pro lidská práva poslankyně řeckého parlamentu Theodora Bakoyanni. Narodila se v roce 1954 a žije v Aténách, uvádí o ní rozhodnutí ESLP. „Věc se týká odmítnutí řeckého parlamentu zbavit imunity PK, který byl v rozhodné době ministrem obrany, za pomluvu údajně spáchanou na stěžovatelce,“ stojí v úvodu rozsudku Bakoyanni v. Řecko. „Stěžovatelka si stěžovala, že odmítnutí řeckého parlamentu zbavit PK imunity porušilo její právo na přístup k soudu podle čl. 6 odst. 1 Úmluvy,“ stojí dále v rozsudku.

Případ se odehrál v roce 2018 v době, kdy byli dva řečtí vojenští důstojníci zatčeni a obviněni ze špionáže v Turecku. Poslankyně byla přesto pozvána na inauguraci tureckého prezidenta 8. července 2018 a toto pozvání přijala. Což ohlásila na twitteru: „Budu přítomna na Erdoganově přísaze na jeho pozvání. Hluboce věřím, že – zvláště v těžkých časech – kdy jsou dva řečtí vojenští důstojníci nespravedlivě drženi v tureckých věznicích, je udržování komunikačních kanálů s tureckým vedením činem ukazujícím serióznost a odpovědnost.“

Na to ministr obrany a poslanec PK na osobním profilu na twiteru odpověděl: „Vzhledem k tomu, že dva řečtí vojenští důstojníci [jsou zadrženi] jako rukojmí, Dora Christoforakou – Marinaki [stěžovatelka] se chystá vzdát úctu sultánovi…. Turecký heroin platí… PROBUĎTE SE!!!!“

Tyto výroky soudci Evropského soudu pro lidská práva potvrdili jako nesouvisející s výkonem funkce poslance a ministra.

Dne 6. srpna 2018 podala poslankyně na PK trestní oznámení k athénskému prokurátorovi. Domáhala se jeho trestního stíhání pro přečiny verbálního napadání a pomluvy prostřednictvím médií podle řeckého trestního zákoníku.

„Stěžovatelka zejména tvrdila, že dotyčný tweet urazil její čest a důstojnost, protože ji zmiňoval jako ,Christoforakou-Marinaki´, a to navzdory skutečnosti, že její příjmení bylo Bakoyanni (jméno jejího zesnulého manžela, který byl zabit teroristickou skupinou).  Žalobkyně tvrdila, že odkaz na ni pomocí těchto příjmení naznačuje, že je v v transakčním a závislém, finančním, profesionálním nebo jiném vztahu s panem Christoforakisem a panem Marinakisem (bývalým generálním ředitelem společnosti Siemens v Řecku a řeckým vlastníkem lodi), což není pravda,“ cituje z trestního oznámení Soud.

Poslankyně se soudí s exministrem obrany Foto: Archiv Theodory Bakoyanni/ Flickr

Poslankyně si dále stěžovala, že PK tvrdil, že „se chystá vzdát hold sultánovi“. Podle ní tato fráze naznačovala servilní chování z její strany. Nakonec tvrdila, že fráze „turecký heroin platí… PROBUĎTE SE!!!!“ naznačuje, že byla zaplacena za to, aby se zúčastnila dotyčného obřadu, popisuje dále ESLP.

Stěžovatelka žádala náhradu nemajetkové újmy a v případě odsouzení PK měl soud nařídit zveřejnění rozsudku ve dvou athénských novinách na náklady PK. Jak dále vyplývá z rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, zveřejnění rozsudku v tisku může v Řecku nařídit soud pouze prostřednictvím trestního řízení.

Imunita se nevztahuje na jiné názory na twitteru

Protože byl PK poslancem, byl trestní spis po zahájení trestního řízení pro přečin pomluvy předán kanceláři státního zástupce a poté postoupen řeckému parlamentu k souhlasu nebo nesouhlasu s vydáním poslance k trestnímu stíhání. Parlamentní Výbor pro etiku rozhodl, že s ohledem na postavení PK jako ministra obrany bude použito ustanovení Ústavy, podle kterého může trestní řízení zahájit pouze Parlament. Imunita poslance PK nebyla zrušena, ale Parlament žádné řízení nezahájil.

Poslankyně Theodora Bakoyanni podala dne 6. srpna 2018 občanskoprávní žalobu pro porušení osobnostních práv, čehož se měl dopustit PK „šířením pomluv a zveřejňováním urážlivých tweetů“ Žádala mimo jiné 200 000 eur jako náhradu nemajetkové újmy, dále žádala, aby se PK v budoucnu zdržel porušování jejích osobnostních práv a aby zajistil zveřejnění rozsudku v novinách „Kathimerini “ do patnácti dnů od jeho oznámení.

Soud prvního stupně v Aténách jí vyhověl a přiřkl 5 000 euro za nemajetkovou újmu, zatímco povinnost zveřejnit rozsudek zamítl. „Soud odmítl argumenty PK ohledně nedostatku pravomoci (vzhledem k postavení PK jako poslance parlamentu) s odkazem na judikaturu vnitrostátních soudů v této věci, podle níž zásada imunity poslanců podle čl. 61 Ústavy se vztahuje pouze na případy týkající se vyjádřeného názoru nebo hlasování při výkonu  parlamentních povinností a nikoli na jiné vyjádření názoru, jako je názor vyjádřený v médiích nebo online,“ uvádí Evropský soud pro lidská práva.

Bez zbavení imunity není náprava možná

Před Evropským soudem pro lidská práva argumentovala vláda Řecka tím, že věc projednaly civilní soudu, byla jí přiznána náhrada a tím ztratila status oběti.

Stěžovatelka před ESLP naopak tvrdila, že její pověst mohla být obnovena pouze zveřejněním rozsudku trestního soudu proti PK Podle stěžovatelky takovou nápravu stanovil trestní zákoník (čl. 361-363), nikoli však zákon, který řešil otázku občanskoprávní odpovědnosti médií. Dodala, že podle § 369 odst. 1 trestního zákoníku platného v rozhodné době mohla oběť požádat trestní soudy, aby nařídily zveřejnění rozsudku, kterým byla přiznána náhrada škody… Oběť měla vždy právo požádat o zveřejnění rozsudku a trestní soud mohl takové zveřejnění nařídit.

Jak dále vyplývá z rozhodnutí ESLP, v civilním procesu může soud nařídit zveřejnění rozsudku jen v případě, že škoda je způsobena předmětným médiem/vydavatelem. „Soud však její žádost zamítl, protože k porušení její osobnosti došlo prostřednictvím Twitteru a PK nebyla vlastníkem ,tištěného dokumentu´,“ argumentovala stěžovatelka.  „Pokud by podle stěžovatelky parlament zbavil PK imunity a on by byl odsouzen, trestní soud by nařídil zveřejnění rozsudku. Prvek, který stěžovatelka považovala za hlavní újmu způsobenou porušením jejích osobnostních práv, tedy nebyl a nemohl být napraven,“ shrnuje argumentaci ESLP.

Soud: Právo na přístup k soudu není absolutní

Právo na přístup k soudu je zaručeno článkem 6, uvedl v úvodu svého rozhodování Evropský soud pro lidská práva s odkazem na případ Golder v. Velká Británie: „V tomto případě Soud shledal právo na přístup k soudu jako inherentní aspekt záruk zakotvených v článku 6 s odkazem na zásady právního státu a vyhýbání se svévoli, které jsou základem velké části Úmluvy.“

„Toto právo však není absolutní a může podléhat omezením; ty jsou implicitně povoleny, protože právo na přístup ze své podstaty vyžaduje regulaci ze strany státu, regulaci, která se může lišit v čase a místě podle potřeb a zdrojů komunity a jednotlivců (viz Stanev v. Bulharsko). Při stanovování takové úpravy mají smluvní státy určitý prostor pro uvážení. Zatímco konečné rozhodnutí o dodržování požadavků Úmluvy spočívá na Soudu, není součástí funkce Soudu nahrazovat hodnocení vnitrostátních orgánů jakýmkoli jiným posouzením toho, jaká by mohla být nejlepší politika v této oblasti. Uplatněná omezení však nesmí omezit přístup jednotlivce tak nebo do té míry, že by byla narušena samotná podstata práva,“ uvedl k tomu Evropský soud pro lidská práva.

Poté soud shrnul, co je třeba v takovém případě zkoumat: Legitimní cíl a přiměřenost. „Základním cílem imunity přiznané členům parlamentu je umožnit jim zapojit se do smysluplné diskuse a zastupovat své voliče v záležitostech veřejného zájmu, aniž by museli omezovat svá pozorování nebo upravovat své názory kvůli nebezpečí, že budou podléhat soudu nebo jinému takovému orgánu, jakožto i zachování dělby moci mezi zákonodárnou a soudní moc,“ uvedl Soud. Dále musí zkoumat, zda imunita platí jen pro výkon parlamentní funkce.

Právo zahájit trestní řízení není zaručeno

Tento případ se týká nezbavení imunity poslance, nikoli odmítnutí trestního řízení proti poslanci, uvedl dále Soud. Soud dále poznamenal, že článek 86 řecké Ústavy skutečně obsahuje „preferenční zacházení s ministry, pokud jde o trestné činy, což se projevuje ve výlučné pravomoci Parlamentu zahájit trestní řízení proti ministrovi v krátké době, ve které Parlament může být vyzván k výkonu své jurisdikce“. „Soud do jisté míry uznal legitimitu cíle sledovaného tímto nařízením: skutečnost, že zahájení řízení závisí na rozhodnutí politického orgánu, se může jevit jako sporná; má však tendenci vyhýbat se trestání politického života a předčasným zásahům spravedlnosti do řízení politických záležitostí,“ uvádí v rozsudku doslova Evropský soud pro lidská práva.

Evropský soud pro lidská práva dále připomněl, že Úmluva „nezaručuje právo zahájit trestní řízení nebo zajistit odsouzení třetí strany“. Možnost nechat třetí osoby stíhat nebo odsoudit za trestný čin nelze samostatně uplatnit, ta musí být neoddělitelná od výkonu práva oběti zahájit občanskoprávní řízení ve vnitrostátním právu, i když pouze za účelem zajištění symbolického odškodnění nebo ochrany občanského práva, jako je právo na „dobrou pověst“, uvedl dále Soud.

Nemožnost trestně stíhat měla nenapravitelný dopad

Stěžovatelka se rovněž prostřednictvím občanskoprávní žaloby a svého trestního oznámení na PK domáhala konkrétní náhrady tím, že případný budoucí rozsudek v případě jeho odsouzení bude zveřejněn v novinách, čehož bylo možné dosáhnout je prostřednictvím trestního práva, shrnul Soud.  Stěžovatelka se trestím řízením snažila chránit svoji pověst. Občanskoprávní řízení nemohlo v tomto případě napravit újmu způsobenou její dobré pověsti, uvádí dále v rozhodnutí ESLP.

Podle Soudu je v projednávané věci zásadní, že zveřejnění rozsudku v novinách v případech, kdy je pachatelem soukromá osoba, je možné pouze v rámci trestního řízení na žádost oběti. „Zejména § 369 trestního zákoníku stanoví, že pokud byl daný čin spáchán zveřejněním protiprávního materiálu ve sdělovacích prostředcích, pak zveřejnění rozsudku musí mít formu zveřejnění alespoň odůvodnění v novinách a výrokové části předmětného rozhodnutí,“ shrnul Soud.

„Z toho vyplývá, že nemožnost zahájit proti PK trestní stíhání měla nenapravitelný vliv na deklarovaný cíl stěžovatelky, kterým bylo navrácení jejího dobrého jména v očích veřejnosti,“ uvedl ESLP v závěru rozsudku.

Soud: Výroky nesouvisely s ministerskou a poslaneckou funkcí

Soud dále podotkl, že trestní oznámení stěžovatelky se týkalo údajných trestných činů verbálního napadání a pomluvy prostřednictvím médií, které podle ní urážely její čest a důstojnost kvůli tweetu PK.  „Nelze tedy říci, že by napadené jednání souviselo s výkonem jeho poslaneckých či ministerských funkcí. Jednočlenný prvoinstanční soud v Aténách ve svém rozsudku rovněž rozhodl, že předmětný tweet nespadá pod důvody odůvodňující zákaz zbavení imunity přiznané čl . 61 Ústavy a nezabývá se otázkou aplikace čl . 86 Ústavy,“ připomněl ESLP.

„S ohledem zejména na skutečnost, že újmu údajně způsobenou stěžovatelčině dobré pověsti bylo možné napravit pouze v rámci trestního řízení, jakož i s ohledem na neexistenci jasné souvislosti mezi jednáním PK a jeho poslaneckou či ministerskou činností, dochází Soud k závěru, že odmítnutí zbavit ho imunity narušilo samotnou podstatu stěžovatelova práva na přístup k soudu. V souladu s tím došlo k porušení článku 6 odst. 1 Úmluvy,“ uvedl doslova soud ve Štrasburku. Irena Válová, ceskajustice.cz

X X X

Osobní maximum. Macík bere na Dakaru konečné stříbro mezi kamiony, vyhrál Nizozemec

Martin Macík obsadil celkově druhé místo v Rallye Dakar v kategorii kamionů, vytvořil si nové osobní maximum a při jedenáctém startu na slavné soutěži se poprvé prosadil na pomyslné stupně vítězů. Automobilový jezdec Martin Prokop skončil šestý a vedle svého nejlepšího výsledku vyrovnal i české historické maximum z roku 2019. Mezi motocyklisty obsadil Martin Michek konečné 11. místo a jen jedna pozice ho dělila od nejlepšího výsledku z roku 2021.

V kategorii automobilů si páté vítězství připsal Násir Attíja z Kataru, motocyklistům kraloval po dramatické koncovce Argentinec Kevin Benavides, jenž navázal na dva roky starý triumf a v kamionech vyhrál Janus van Kasteren z Nizozemska.

„Jsme nadšení a teď budeme slavit,“ radoval se Macíkův navigátor František Tomášek na týmových sociálních sítích. „A přivezeme středního Beduína po dlouhé době do České republiky,“ doplnil jej mechanik David Švanda. O poslední české umístění mezi trojicí nejlepších ve vypsaných hlavních kategoriích se postaral v roce 2007 Aleš Loprais, který byl třetí rovněž mezi kamiony.

Prokop skončil šestý

V závěrečné 14. etapě soutěže čekala na účastníky 136 km dlouhá rychlostní zkouška a přesun do cílového města Dammám. Automobilový závodník Prokop po technických problémech v sobotním předposledním dějství startoval v neděli až jako osmnáctý a za nejrychlejším Francouzem Guerlainem Chicheritem zaostal o 7:12 minuty.

V etapovém pořadí byl čtyřicetiletý český jezdec čtrnáctý. Šesté místo v konečném hodnocení ale bez problémů uhájil, sedmý Argentinec Juan Cruz Yacopini za ním zaostal o více než 46 minut. Při osmém startu na Dakaru se Prokop potřetí prosadil do první desítky.

„Jsme v cíli, šestka je potvrzená, což je úžasné,“ řekl Prokop na Facebooku. „Byl to dlouhý Dakar, nejdelší v Saúdské Arábii a rozhodně nejtěžší. Etapy byly krásně namixované a žádná z nich nebyla jednoduchá. Super zážitek,“ uvedl jezdec týmu Orlen Benzina.

Klíčem k úspěchu bylo podle Prokopa, že úspěšně zvládli náročnou druhou etapu, kde řada favoritů chybovala. „My ne a dostali jsme se do první desítky, kterou jsme drželi. Poté jsme ve velké nadmořské výšce psychicky ustáli, že jsme hodně ztráceli, s čímž jsme nemohli nic dělat. Třetím důležitým bodem bylo, že jsme se v předposlední etapě, kdy se nám rozbil diferenciál, nevzdali a dovezli auto do cíle,“ řekl Prokop a ocenil výkon navigátora Viktora Chytky i všech týmových mechaniků.

Za vítězstvím mířil od počátku Attíja, který se dostal do průběžného vedení ve třetí etapě a první místo už neopustil. Pátým triumfem v kategorii se odpoutal v historických tabulkách od Ariho Vatanena z Finska, více prvenství má pouze Francouz Stéphane Peterhansel (8).

 Druhého Sébastiena Loeba z Francie Attíja porazil o téměř 81 minut, třetí skončil Brazilec Lucas Moraes. Devítinásobný mistr světa v klasické rallye Loeb skončil druhý při sedmém startu již potřetí.

Motorkář Michek celkově jedenáctý

Michek zajel na závěr jedenáctý čas, za nejrychlejším Benavidesem zaostal o 7:27 minuty. Celkové jedenácté místo bezpečně uhájil před Slovákem Štefanem Svitkem a byl nejlepším pilotem bez podpory továrního týmu na 45. ročníku slavné soutěže.

„Dakar pro nás skončil skvělým výsledkem, tento ročník byl opravdu velmi tvrdý. Tahal jsem, co to šlo. Jsem blázen, protože občas jsem šel v některých situacích do risku, po hlavě. Jsem fakt rád, že jsem to přežil a dostal se do cíle,“ radoval se Michek. „Jedenácté místo je krásné, byli jsme desátí, nyní jedenáctí. Výsledky na motorkách v této kategorii máme úžasné, je to něco výjimečného,“ dodal člen týmu Orion Moto Racing Group.

Benavides do posledního dne vstupoval jako druhý muž pořadí. Tovární jezdec KTM ale dokázal porazit týmového kolegu Tobyho Price z Austrálie o 55 sekund a celkově vyhrál o 43. Třetí skončil další Skyler Howes.

Do cíle dojeli i další dva čeští motocyklisté. Celkové 31. místo obsadil Jan Brabec, který si při šestém startu připsal druhý nejlepší výsledek. David Pabiška byl v absolutním pořadí 36., v kategorii Original by Motul vypsané pro jezdce bez asistence skončil čtvrtý.

Mezi kamiony byl v neděli blízko premiérovému etapovému vítězství Jaroslav Valtr, po dvouminutové penalizaci ale skončil třetí. Nejrychlejší čas zajel Litevec Vaidotas Paškevičius hájící barvy českého týmu Fesh Fesh. Macík dostal také penalizaci a byl šestý. „Chtěl jsem etapu vyhrát, ale kluci v posádce nechtěli riskovat. Jelo se na bahně a pořád jsme se klouzali,“ podotkl s úsměvem Macík.

Premiérový triumf na Dakaru si připsal Janus van Kasteren z Nizozemska, za kterým Macík v barvách týmu MM Technology zaostal o 1:14:34 hodiny. Třetí skončí další Nizozemec Martin van den Brink před svým synem Mitchelem, Valtr obsadil páté místo.

Letošní ročník Dakaru v kategorii kamionů ovlivnila neúčast ruského továrního týmu Kamaz v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu. Jeho piloti v minulých letech opanovali přední pozice, vyhráli předešlých šest ročníků rallye a osmnáct od roku 2000.Pavel, Fiala.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.