Politici SR k rozsudku Kuciaka, príbeh nie je dokončený. Horváth: SR debatu o stave verejných financií. Matovič nespresnil, s kým sa plánuje spájať

Šipoš je sklamaný a Gröhling má mnoho otázok. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku uznal z objednávky a prípavy vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej Alenu Zsuzsovú. Mariana Kočnera už druhýkrát oslobodili. Politikov rozhodnutie zaskočilo, no rešpektujú ho.

 Kauza sa stále nekončí. Právni zástupcovia poškodených sa odvolali a prípad tak opäť smeruje na najvyšší súd. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš bol z rozsudku osobne sklamaný. „Prečo by si nejaká neznáma žena, ktorá ledva prežije, objednávala vraždu novinára, ktorý písal o obrovských kauzách Smeru a Kočner?“ pýta sa.

„Myslím si, že príbeh nie je dokončený. Som rád, že sa obhajcovia a advokáti pozostalých odvolali. Pevne verím, že si raz Kočner nakoniec raz vypočuje spravodlivý rozsudok,“ uviedol s tým, že verí, že všetkých, ktorí vraždu spáchali, raz dobehne spravodlivosť.

 Podpredseda Sasky Branislav Gröhling chce budovať demokratickú krajinu a chce dôverovať rozhodnutiam súdov. „Ale nedostal som odpoveď na množstvo mojich otázok,“ uviedol. „My sa pýtame, prečo by zosnovala (Zsuzsová, pozn. red.) takýto zločin? Kto ho zaplatil?. Na toto sme nedostali odpoveď, je to zvláštne a chceme sa pýtať. Myslím si, že mali vysvetliť Slovensku, prečo tak rozhodli,“ uviedol s tým, že nezodpovedaných otázok je veľmi veľa.

Podľa poslankyne Hlasu Denisy Sakovej žiadny rozsudok nikdy nenahradí smrť dvoch mladých ľudí. „Myslím si, že to nie je ani satisfakcia pre rodičov. Nikdy nebude,“ povedala. „Keď som sadla na stoličku ministerky vnútra, zhruba za štyri až päť mesiacov boli vrahovia zatknutí a obvinení, takisto aj pani Zsuzsová. Marian Kočner bol už vtedy vo väzbe pre inú trestnú činnosť. Ja rozhodnutie prvostupňového súdu akceptujel. Viem že sa všetky strany odvolali a uvidíme, ako bude odvolanie pokračovať na druhom stupni,“ dodala. /agentury/

X X X

 Biden naznačil, že vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou by sa mali čoskoro zlepšiť

Americký prezident Joe Biden v nedeľu uviedol, že vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom by sa mohli čoskoro zlepšiť. Napätie medzi oboma krajinami sa vyostrilo začiatkom roka po zostrelení čínskeho údajne špionážneho balóna nad Spojenými štátmi. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Biden povedal, že vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili v období, ktoré nasledovalo po jeho stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom na summite G20 na indonézskom ostrove Bali vlani v novembri.

Na tlačovej konferencii v japonskom meste Hirošima – dejisku summitu G7 – dostal americký prezident otázku, prečo nie je v prevádzke plánovaná horúca linka medzi USA a Čínou.

„Máte pravdu, mali by sme mať otvorenú horúcu linku. Na Bali sme sa s prezidentom Si Ťin-pchingom dohodli, že to urobíme… A potom tento hlúpy balón, ktorý niesol dva nákladné vagóny špionážneho zariadenia, lietal nad Spojenými štátmi,“ povedal. Peking tvrdí, že balón zostrelený vo februári pri východnom pobreží Spojených štátov bol civilným zariadením využívaným na meteorologické účely.

Podľa Bidena sa v súvislosti s komunikáciou medzi Pekingom a Washingtonom všetko zmenilo po tom, ako Spojené štáty tento balón zostrelili. „Myslím, že čoskoro uvidíte, ako sa (vzťahy) začnú otepľovať,“ dodal.

Bidenova administratíva tiež rozhnevala Čínu, keď sankciami skomplikovala Pekingu výrobu moderných mikročipov pre obavy, že budú použité na armádne účely.

Prezident USA v nedeľu obhajoval toto rozhodnutie. „(Peking) buduje svoju armádu, a preto som dal jasne najavo, že s Čínou nie som pripravený obchodovať s určitými položkami,“ uviedol. Podľa jeho slov sa k prijatiu takýchto obmedzení zaviazali aj spojenci Washingtonu.

„Ale to nie je nepriateľský akt. Je to krok, ktorý hovorí: Uistíme sa, že urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zachovali súčasný stav,“ povedal šéf Bieleho domu, aktuality.sk

X X X

Michal Horváth hovorí, že Slovensko potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií

Slovensko viac ako kedykoľvek predtým potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií a možnostiach, ako ho zlepšiť.

Uviedol to minister financií Michal Horváth. „Ak nezasiahneme, v budúcnosti môže mať Slovensko veľký problém,“ skonštatoval. Poukazuje na Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), podľa ktorej sa verejné financie v roku 2022 dostali do pásma vysokého rizika z pohľadu dlhodobej udržateľnosti.

„Aj v európskom porovnaní, žiaľ, zaostávame. Slovensko podľa RRZ po zohľadnení dôchodkovej reformy patrí k tej najhoršej štvrtine krajín v rámci Európskej únie z pohľadu dlhodobej udržateľnosti a potvrdila to aj Európska komisia. RRZ rovnako upozorňuje, že miera zadlženosti by bez dodatočných opatrení začala stúpať,“ upozornil Horváth odvolávajúc sa na poslednú správu rady.

Zlepšenie hodnotenia Slovenska agentúrou S&P ministra podľa jeho slov veľmi teší. „Pravdou však je aj to, že výhľad ratingu sa zlepšil napriek stavu verejných financií. Riziká v tejto oblasti boli argumentom proti zlepšeniu, prevážil však priaznivejší ako očakávaný ekonomický vývoj,“ komentoval. Agentúra podľa neho zároveň predpokladá, že po voľbách začnú politici verejné financie razantne ozdravovať. V opačnom prípade Slovensku rating zhorší.

Za aktuálny stav verejných financií Horváth neviní žiadnu konkrétnu politickú garnitúru. Pripisuje ho dlhodobému zanedbávaniu tejto oblasti aj viacerým krízam, ktorým krajina čelila.

K pozícii ministra chce pristupovať ako odborník. „Zatiaľ, čo politici sa na verejné financie mnohokrát pozerajú v krátkodobom horizonte ich vládnutia, my ich vnímame z pohľadu dlhodobej udržateľnosti,“ poznamenal, aktuality.sk

X X X

Tvrdý úder proti Rusku? Medzinárodná agentúra schladila očakávanie najmocnejších štátov

 Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) neočakáva, že najnovší plán štátov zo skupiny G7 pritvrdiť v súvislosti s cenovým stropom na ruskú ropu zmení situáciu v ponuke ropy a ropných produktov. Povedal to šéf IEA Fatih Birol.

 Zaviedli na ruskú ropu prepravovanú tankermi cenový strop na úrovni 60 USD (55,51 eura) za barel (159 litrov) s cieľom obmedziť Moskve prílev peňazí na financovanie vojny na Ukrajine. Na samite v japonskej Hirošime lídri G7 v sobotu (20. 5.) uviedli, že zvýšia úsilie s cieľom zabrániť obchádzaniu cenového stropu, podrobnosti však neoznámili.

 V tejto súvislosti Birol na okraj samitu pre agentúru Reuters povedal, že zvýšené úsilie G7 vo veci dodržiavania cenového stropu by dodávky ropy a ropných produktov ovplyvniť nemalo. „Akékoľvek významné zmeny na trhu by sme tak ako vždy zverejnili v našich analýzach a správach. Momentálne však nevidím dôvod, aby sme naše analýzy o vývoji na trhu menili,“ povedal Birol.

Dodal, že cenový strop na ruskú ropu splnil hlavné ciele: ruská ropa prúdi ďalej, takže situácia na trhu sa nezhoršila, príjmy Ruska z predaja ropy však klesli. „Moskva zahrala energetickou kartou, tento krok jej však nevyšiel. Je však pravda, že v prípade cenového stropu sa objavili určité diery, určité problémy, ktoré je potrebné riešiť, aby toto opatrenie fungovalo lepšie,“ povedal šéf IEA./agentury/

X X X

Ako chcú Američania dominovať nebu? Pripravujú novú stíhačku s mozgom

 Je to prísne tajný program. Veď v ňom nejde o nič menej ako to, aby americké stíhačky ovládli nebo. USA vytvoria platformu novej generácie vzdušnej dominancie (NGAD). Zjednodušene povedané, Spojené štáty chcú nahradiť svoje lietadlá F-22 Raptor, čo sú stíhačky piatej generácie, strojmi šiestej generácie.

 Pentagon oznámil, že na budúci rok plánuje vybrať dodávateľa. Do úvahy pripadajú najmä veľké spoločnosti, ako sú Lockheed Martin, Boeing či Northrop Grumman. Lietadlá by mali byť k dispozícii už v roku 2030, čo mnohí experti pokladajú za šibeničný termín. Čo sa týka motora stíhačky, ten by mohli dodať firmy General Electric alebo Pratt & Whitney.

Nové stíhačky: boj o nadvládu v nebi sa začal

Generačný skok

„NGAD je životne dôležitým prvkom systémov vzdušnej dominancie, ktorý predstavuje generačný skok v porovnaní technológiou s F-22, ktorú nahradí,“ povedal Frank Kendall, štátny tajomník amerického ministerstva obrany, ktorý má na starosti letecké sily.

Mimochodom, Američania vzhľadom na technológiu „neviditeľnosti“ a ďalšie utajované detaily Raptory nepredávajú ani najbližším spojencom.

Portál BreakingDefense.com informoval, že Pentagon chce vo fiškálnom roku 2024 na projekt vyčleniť 1,9 miliardy dolárov s tým, že v roku 2028 by to bola už suma 4,1 miliardy. Celkovo sa predpokladá, že jedna stíhačka šiestej generácie by mohla stáť až niekoľko stovák miliónov dolárov. Je to oveľa viac ako suma 70 až 90 miliónov, ktorú v súčasnosti záujemcovia zaplatia za stroje piatej generácie F-35, ktoré sa napríklad chystá nakúpiť Česko.

Podľa Kendalla sa na prototype NGAD začalo pracovať už v roku 2015. Ako však štátny tajomník povedal ešte vlani, nejde len nový samostatný stroj.

 „NGAD musí predstavovať oveľa viac ako len ďalšie stíhacie lietadlo riadené ľuďmi. Je to program, ktorý bude zahŕňať systém s posádkou, a spojený s oveľa lacnejšími autonómnymi bojovými strojmi bez posádky,“ uviedol Kendall.

Žiadny Top Gun

Je teda v podstate potrebné zabudnúť na priame vzdušné súboje, na aké sú zvyknutí diváci filmov ako Top Gun. Nová stíhačka by mala vo vzduchu ničiť súperov ešte skôr, ako si tí uvedomia, že im niečo hrozí. Bude môcť fungovať samostatne alebo vo formácii s dronmi. To má umožniť monitorovanie vzdušného priestoru a nasadenie kombinácie zbraní, ktorej by nemal odolať žiadny nepriateľ.

F-35 vzlietli. Rusi sú (atómovo) blízko, na severe prihára

Stroj by mal zároveň plniť funkcie riadenia, velenia a komunikácie. Mal by tiež dokázať útočiť na pozemné ciele vrátanie ničenia protivzdušnej obrany a zapájať sa do kybernetických operácií. Hoci stíhačky šiestej generácie budú mať pilotov, ráta sa aj s tým, že ich nasadenie by mohla riadiť umelá inteligencia.

Vie sa, že už v roku 2020 americké letectvo tajne navrhlo, postavilo a pilotovalo aspoň jeden prototyp bojového lietadla novej generácie. Informáciu vtedy zverejnili viaceré média v USA, ktoré sa špecializujú na oblasť vojenstva. Potvrdil ju Will Roper, ktorý mal vtedy v Pentagone na starosti nákupy, technológie a logistiku pre vzdušné sily. Vyhlásil, že USA sú pripravené postaviť lietadlá novej generácie spôsobom, akým to nikdy predtým nerobili.

„Môžem povedať len toľko, že testovacie lety NGAD boli úžasné. Bol som ohromený tým, ako dobre sa digitálne technológie prenášali do skutočného sveta.“ uviedol Roper pre BreakingDefen­se.com.

„Na to, aby sa výrobcom podarilo dosiahnuť vlastnosti očakávané od stíhačky šiestej generácie, budú do nej musieť začleniť rôzne konštrukčné prvky. Základom technológie budú takpovediac mozgy lietadla, teda pokročilé digitálne platformy, ktoré sa budú schopné prepájať, umelá inteligencia na palube a moderné komunikačné zariadenia. Súčasťou nových stíhačiek bude pravdepodobne aj virtuálny kokpit spojený s prilbou pilota, čo mu umožní 360 stupňový pohľad. Lietadlá šiestej generácie, rovnako ako ich predchodcovia, budú musieť byť vybavené pokročilou technológiou neviditeľnosti, najmä vzhľadom k tomu, že systémy protivzdušnej obrany sú čoraz sofistikovanejšie. Špekuluje sa aj o tom, že tieto stroje budú mať dokonca vo výbave zbrane s nasmerovanou energiou, ako je laserový systém blízkej obrany,“ napísal v analýze portál Insider.

Bombardér B-21 Raider: Svet také lietadlo ešte nevidel

Vlani v decembri firma Northrop Grumman predstavila aj projekt neviditeľného bombardéra B-21 Raider. A samozrejme, USA nie sú jedinou krajinou, ktorá pracuje na stíhačke šiestej generácie. Takýto stroj spoločne vyvíjajú Francúzi, Nemci a Španieli a rovnaký zámer oznámili Briti, Japonci a Taliani. Ambíciu byť súčasťou exkluzívneho klubu majú aj Rusi a Číňania./agentury/

X X X

Podpredseda SaS Gröhling: Robert Fico je diktátor. Dezinformácie podľa neho šíri aj OĽaNO

Niektoré politické strany sa obávajú, že by Robert Fico mohol zrušiť priamu voľbu prezidenta. Potreboval by na to však ústavnú väčšinu.

Poplašné správy šírené z Ruska o tom, že na Slovensku je zvýšená radiácia, nie sú len dôkazom o prebiehajúcej dezinformačnej vojne. Na domácej politickej scéne spôsobujú aj spor o tom, kto šíri vlastne pomáha šíreniu falošných správ.

O tom, že Slovensko patrí medzi najzraniteľnejšie krajiny z hľadiska šírenia dezinformácií, v minulosti viackrát hovoril aj sociológ Michal Vašečka.

Podpredseda SaS Branislav Gröhling zo šírenia dezinformácií obvinil aj stranu OĽaNO, s ktou bola strana donedávna vo vládnej koalícii.

Šipoš: Nevidíš rozdiel medzi Smerom a nami?

„Slovensko je v hybridnej vojne a spôsobili to politici,“ povedal v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. „Za rozvrat spoločnosti môže Smer a OĽaNO… Šíria dezinformácie o tom, že existuje zmluva medzi primátorom Bratislavy (Matúšom) Vallom a (premiérom Ľudovítom) Ódorom.“

„Ty keď nevidíš rozdiel medzi nami a Smerom to ma mrzí,“ reagoval šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Na internete sa už niekoľko dní šíria nepravdivé správy, že na Slovensko valí rádioaktívny mrak po výbuchu v ukrajinskom meste Chmeľnyckyj. Hoaxy zdieľali viaceré dezinformačné weby, účty na Facebooku, ale aj poslanec parlamentu za hnutie Republika Miroslav Urban.

Informácie o zvýšenej rádioaktivite na Slovensku a na Ukrajine vyvrátili slovenskí meteorológovia, ktorí na svojej stránke dokonca zverejňujú online výstupy z monitorovacích staníc. Tie rovnako nezaznamenali žiadne zvýšenie rádioaktivity.

Zruší Fico priamu voľbu prezidenta?

Politici dnes v relácii V politike diskutovali aj o tom, či by šéf Smeru Robert Fico v prípade zostavenia vlády a zisku ústavnej väčšiny mohol opäť kandidovať za prezidenta. Tentoraz však už cez parlament a nie prostredníctvom priamej voľby. Fico kandidoval za prezidenta aj v roku 2014, v priamej voľbe ho vtedy porazil Andrej Kiska.

O tom, že Fico by mohol presadiť zmenu ústavy a zrušiť priamo voľbu, tento týždeň hovoril komentátor Marian Leško v diskusii Denníka N. „Tamtamy bijú a už je známe, čo by pri rýchlej zmene s ústavnou väčšinou ten nedemokratický tábor naplánoval ako prvé. Zruší priame prezidentské voľby a budeme voliť prezidenta v parlamente,“ vyhlásil Leško.

Obáva sa toho aj Gröhling: „Robert Fico je diktátor… Ak by vyhral voľby a nebodaj by zostavoval vládu, toto leto bude posledné leto, ktoré si Slovensko môže užiť v slobode,“ vyhlásil člen predsedníctva SaS v TA3.

Smer obvinenia odmieta. Deklaroval, že nechce zrušiť priamu voľbu prezidenta a návrh nikdy v parlamentne nepodporí.

X X X

OĽaNO sa ide spájať, požiadajú o zmenu názvu hnutia

Hnutie OĽaNO sa pred nadchádzajúcimi voľbami bude spájať s inými politickými subjektmi a už v pondelok 22. mája požiada na Ministerstve vnútra o zmenu názvu. Povedal to na dnešnom brífingu šéf hnutia Igor Matovič. Nespresnil však, s kým sa hnutie plánuje spájať.

„Rokujeme s Kresťanskou úniou, so stranou NOVA, ktorú zakladal Daniel Lipšic, a takisto rokujeme aj so stranou Za ľudí,“ povedal Matovič.

Zároveň vyzval menšie opozičné strany, ktorým hrozí, že neprekročia päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu, aby spolu rokovali. Inak podľa neho hrozí, že prepadnú tri až štyri strany so ziskom okolo štyroch percent hlasov.

„Všetky strany, ktoré sú pod piatimi percentami, by sa mali správať zodpovedne,“ povedal Matovič. Inak podľa neho hrozí, že Smer a jeho spojenci dosiahnu ústavnú väčšinu a zmenia spôsob voľby prezidenta. „V prípade, ak prepadnú ich hlasy, tak nie Fico si zabezpečí ústavnú väčšinu, ale oni mu zabezpečia ústavnú väčšinu,“ dodal Matovič./agentury/

X X X

Hegerov tlak na výmenu šéfa SIS je politikárčenie. Mal mať odvahu spraviť to sám

Ako možno hodnotiť štart Ódorovej vlády? Prečo je tlak na neho ohľadom výmeny šéfa SIS neférový? Aký vplyv môže mať rozkol u maďarských strán na Slovensku vo volebnom boji? V podcaste denníka Pravda odpovedá Andrej Matišák.

 Je dobré, že si Ódorova vláda uvedomuje limity svojej funkcie, pretože situácia v ktorej sme sa ocitli nie je bežná a nemali by sme si na ňu zvykať. „Aj keď vznikla v situácii, keď nebolo iného východiska, myslím si, že by mala mať čo najkratšie trvanie. Sme parlamentná demokracia a je dobré ak je na čele krajiny vláda, ktorá je odvodená od pomerov v parlamente, hoci sa nám nemusí páčiť akých, ale to je základ ako má krajina fungovať,“ tvrdí Matišák

Zatiaľ sa javí, že vláda Ľudovíta Ódora chce urobiť všetko pre to, aby doviedla krajinu stabilne do volieb a nechystá sa prekračovať nejaké červené ústavné čiary. „Myslím si, že ani pani prezidentka nechce, aby sa táto vláda púšťala do nejakých dobrodružstiev, pretože by to nemuselo prospieť jej aj jej prípadnej opätovnej kandidatúre,“ dodáva Matišák.

 Preto by na mieste premiéra Ódora skôr nešiel do výmeny šéfa SIS, na ktorú ho vyzývajú mimovládne organizácie a niektoré bývalé koaličné politické strany. „Som nemilo prekvapený, ak Eduard Heger alebo Veronika Remišová hovoria, že treba vymeniť šéfa SIS Michala Aláča (nominanta Sme rodina, pozn.red.). Ak to títo ľudia teraz hovoria a keď to mohli urobiť, neurobili to, tak je to čisto politikárčenie. Dostávajú premiéra Ódora pod tlak, ktorý si nezaslúži,“ myslí si Matišák.

Hoci komentátor uznáva, že ne jeho výmenu môžu byť relevantné argumenty, premiér by to podľa neho nemal urobiť skôr ako jednoznačnejšie uvidí pomery v parlamente. „Či jeho vláda bude mať, alebo nebude mať dôveru.“

Hoci je nepravdepodobné, že vláda odborníkov získa v parlamente podporu, podľa Andreja Matišáka je výhodou, že rozpočet na budúci rok bude pripravovať kabinet, ktorého členovia nie sú v predvolebnej kampani. „Myslím si, že pre akúkoľvek vládu, ktorá príde po voľbách, bude dobré ak bude mať na stole pripravený rozpočet, ktorý jej nastaví zrkadlo ako na tom sme, hoci s ním nemusí politicky súhlasiť,“ hovorí Matišák.

Fidesz nie je s Gyimesim spokojný

Rozkol u Maďarov na našej politickej scéne môže podľa Andreja Matišáka paradoxne pomôcť toľko diskutovanému spájaniu menších stredopravých strán.

„Ťah s Gyimesim Aliancii nevyjde,“ myslí si Matišák, „nedostanú sa do parlamentu. A ktovie, možnože tento ťah nakoniec prispeje k tomu, že sa nájde zhoda aspoň medzi niektorými stredopravými politickými stranami. Ak Most-Híd sa v podstate okamžite dokázal dohodnúť s Dzurindovcami a rokujú aj Hegerom, pri všetkých nie úplne najlepších vzťahoch je to možno krok, ktorý spustí domino, lebo si uvedomia, že čas ich tlačí a pokúsia so spojiť tá, ktorí sa môžu,“ uvažuje Matišák.

A čo hovorí na to, že Viktor Orbán má takýto vplyv na našu domácu politiku? „Ja som počul, že ani Fidesz už nie je celkom spokojný s Gyimesim, lebo sa zdá, že si hrá nejaké svoje hry a ak by sa Gyimesi neprihlásil do Aliancie a zostal by tam Most-Híd spolu s ostatnými platformami, tak by mali väčšiu šancu sa dostať do parlamentu. Aj s časťou politikov, ktorí očividne fandia Orbánovi. S Gyimesim majú menšiu šancu byť tam, tak mi uniká zmysel toho ako to pomôže Orbánovi na Slovensku,“ hovorí Matišák s tým, že sa nedá vylúčiť návrat Gyimesiho k Matovičovi do OľaNO.

V podcaste denníka Pravda je reč tiež o tom, prečo v konflikte, a v boji o voliča, medzi Hegerom a Matovičom ťahá prvý menovaný za kratší koniec a čo mu jedine ešte zostáva, aby sa to pokúsil zvrátiť./agentury/

X X X

Podpredseda SaS Gröhling: Robert Fico je diktátor. Dezinformácie podľa neho šíri aj OĽaNO

Niektoré politické strany sa obávajú, že by Robert Fico mohol zrušiť priamu voľbu prezidenta. Potreboval by na to však ústavnú väčšinu.

Poplašné správy šírené z Ruska o tom, že na Slovensku je zvýšená radiácia, nie sú len dôkazom o prebiehajúcej dezinformačnej vojne. Na domácej politickej scéne spôsobujú aj spor o tom, kto šíri vlastne pomáha šíreniu falošných správ.

O tom, že Slovensko patrí medzi najzraniteľnejšie krajiny z hľadiska šírenia dezinformácií, v minulosti viackrát hovoril aj sociológ Michal Vašečka.

Podpredseda SaS Branislav Gröhling zo šírenia dezinformácií obvinil aj stranu OĽaNO, s ktou bola strana donedávna vo vládnej koalícii.

Šipoš: Nevidíš rozdiel medzi Smerom a nami?

„Slovensko je v hybridnej vojne a spôsobili to politici,“ povedal v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. „Za rozvrat spoločnosti môže Smer a OĽaNO… Šíria dezinformácie o tom, že existuje zmluva medzi primátorom Bratislavy (Matúšom) Vallom a (premiérom Ľudovítom) Ódorom.“

„Ty keď nevidíš rozdiel medzi nami a Smerom to ma mrzí,“ reagoval šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Na internete sa už niekoľko dní šíria nepravdivé správy, že na Slovensko valí rádioaktívny mrak po výbuchu v ukrajinskom meste Chmeľnyckyj. Hoaxy zdieľali viaceré dezinformačné weby, účty na Facebooku, ale aj poslanec parlamentu za hnutie Republika Miroslav Urban.

Informácie o zvýšenej rádioaktivite na Slovensku a na Ukrajine vyvrátili slovenskí meteorológovia, ktorí na svojej stránke dokonca zverejňujú online výstupy z monitorovacích staníc. Tie rovnako nezaznamenali žiadne zvýšenie rádioaktivity.

Zruší Fico priamu voľbu prezidenta?

Politici dnes v relácii V politike diskutovali aj o tom, či by šéf Smeru Robert Fico v prípade zostavenia vlády a zisku ústavnej väčšiny mohol opäť kandidovať za prezidenta. Tentoraz však už cez parlament a nie prostredníctvom priamej voľby. Fico kandidoval za prezidenta aj v roku 2014, v priamej voľbe ho vtedy porazil Andrej Kiska.

O tom, že Fico by mohol presadiť zmenu ústavy a zrušiť priamo voľbu, tento týždeň hovoril komentátor Marian Leško v diskusii Denníka N. „Tamtamy bijú a už je známe, čo by pri rýchlej zmene s ústavnou väčšinou ten nedemokratický tábor naplánoval ako prvé. Zruší priame prezidentské voľby a budeme voliť prezidenta v parlamente,“ vyhlásil Leško.

Obáva sa toho aj Gröhling: „Robert Fico je diktátor… Ak by vyhral voľby a nebodaj by zostavoval vládu, toto leto bude posledné leto, ktoré si Slovensko môže užiť v slobode,“ vyhlásil člen predsedníctva SaS v TA3.

Smer obvinenia odmieta. Deklaroval, že nechce zrušiť priamu voľbu prezidenta a návrh nikdy v parlamentne nepodporí, aktuality.sk

X X X

Krajiny Európskej únie vrátane Slovenska poskytnú Taliansku pomoc pri ničivých záplavách

Viaceré krajiny EÚ vrátane Slovenskej republiky pošlú Taliansku vybavenie na odčerpávanie vody v rámci pomoci pri ničivých záplavách, ktoré postihli najmä región Emilia Romagna na severe krajiny.

Oznámila to v nedeľu Európska komisia (EK), informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Okrem SR pošlú pomoc Taliansku, ktoré v nedeľu aktivovalo mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany, aj Slovinsko, Rumunsko, Poľsko, Nemecko, Francúzsko, Bulharsko a Rakúsko. Predmetný mechanizmus slúži ako platforma na koordináciu a spoločné využívanie núdzových zdrojov Európskej únie, vysvetľuje DPA.

„EÚ je po smrteľných záplavách plne solidárna s Talianskom. Naše myšlienky sú s rodinami, ktoré stratili svojich blízkych, ako aj s tými, ktorých domovy boli poškodené,“ uviedol eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Ničivé záplavy na severe Talianska si podľa dostupných informácii vyžiadali už 14 životov, aktuality.sk

X X X

Ryanair ma ambiciózne plány: Zlikvidujeme všetky aerolinky v Európe

Najväčšia letecká spoločnosť v Európe chce do roku 2034 ročne prepraviť až 300 miliónov cestujúcich. To sa zatiaľ žiadnemu z jej konkurentov nepodarilo.

 Generálny riaditeľ írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair Michael O’Leary predstavil verejnosti svoje veľké plány. Chce naštartovať prudký rast spoločnosti a prevziať väčší podiel na trhu od svojich európskych konkurentov, informuje o tom anglický denník Financial Times.

 O’Leary má pritom mimoriadne ambiciózne ciele. Do roku 2034 by mal Ryanair podľa neho ročne prepraviť až 300 miliónov cestujúcich. To sa doposiaľ žiadnej z leteckých spoločnosti nepodarilo. „Predpoklad, že Európa je už v tomto smere úplne vyčerpaná, nie je správny,“ povedal pre denník samotný šéf aeroliniek.

Noviny v tejto súvislosti pripomínajú, že Ryanair začiatkom mája nakúpil v rámci dohody s Boeingom 300 lietadiel určených na krátke vzdialenosti. Spoločnosť tak do rozšírenia svojej flotily lietadiel, v snahe priblížiť sa k svojmu cieľu, investovala 40 miliárd dolárov.

Investori a analytici však veľkolepé plány spoločnosti spochybňujú. Na stole je totiž podľa nich otázka, či bude v čase rastúcich obáv spojených s klimatickými zmenami a zvyšovania uhlíkovej dane na leteckú prepravu dostatok cestujúcich.

 Šéf najväčšej leteckej spoločnosti v Európe však s podobnými obavami nezápasí. Trvá na tom, že na starom kontinente je k dispozícii dostatok priestoru na preberanie podielu konkurentom, ako aj na stimuláciu dopytu na trhu strednej a východnej Európy. „Pokiaľ neurobíme nejakú chybu, vytrieme podlahu s každou leteckou spoločnosťou v Európe,“ uzavrel O’Leary.

X X X

Štátny bonus na tepelné čerpadlo aj 13-tisíc eur, na fotovoltiku 3-tisíc eur. Kde sa hlásiť?

Tepelné čerpadlá, solárne panely a zatepľovanie domov. Slováci tak naskočili na zelený boom, ktorý prišiel s obnoviteľnými zdrojmi energie.

 .Len desiatky minút stačili na to, aby sa posledné dotácie na inštalovanie obnoviteľných zdrojov energie rozchytali. O peniaze z programu Zelená domácnosti prejavili ľudia veľký záujem. Od jeho vzniku v roku 2015 sa na vyše 50-tisíc podporených zariadení použilo vyše 100 miliónov eur. Na strechách domov po celom Slovensku je tak vidieť oveľa viac fotovoltických panelov či solárnych kolektorov. Nové tepelné čerpadlá a kotly na biomasu zasa zabezpečujú pre domy teplo.

 V súčasnosti môžu ľudia dotácie na zakúpenie a inštaláciu čistého energetického zdroja získať aj z programu Obnov dom. Tretia výzva bola ukončená a pripravuje sa nová. Zároveň už na jeseň by sa mohol spustiť nový projekt, v ktorom bude prostredníctvom Programu Slovensko pre domácnosti k dispozícii 142 miliónov eur. Viac ako 20 miliónov eur bude určených pre Bratislavský kraj. Ten bol z posledných dotácii vylúčený.

Podpora obnoviteľných domov má hneď niekoľko cieľov. Prvým je šetriť životné prostredie, druhým je šetriť peňaženku domácností a v neposlednom rade zbaviť sa závislosti od ruských fosílnych palív. Aj preto v poslednom období štát vypisoval niekoľko výziev. Či už pre firmy, samosprávy, ale aj domácnosti.

„Každý krok k sebestačnosti je dobrý, hlavne ak je možné využiť dotácie. Určite by som odporúčal zúčastňovať sa výziev, pretože sú to investície do vášho bývania, ktoré nemusíte nikomu vracať,“ tvrdí pre Pravdu konateľ spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár.

Ľudí štátne dotácie lákajú

Program Zelená domácnostiam bežal donedávna spolu už osem rokov. Zameraný bol na podporu obnoviteľných zdrojov energie. Zastrešovala ho štátna spoločnosť Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Peniaze sa priraďovali formou takzvaných poukážok na webovej stránke agentúry. Boom dopytu po poukážkach sa na plno prejavil vlani v lete, keď ceny elektriny dosahovali rekordné výšky.

 Ľudia sa v obave o vysoké faktúry snažili nakúpiť vlastné energetické zariadenia. Mnoho domácností tak robí najmä z dôvodu, aby ušetrili peniaze. Rezort hospodárstva vlani v lete ešte zjednodušil proces a navýšil peniaze v programe. Začiatkom roka do programu prišlo ďalších 5,6 miliónov eur. Posledné poukážky sa tak rozchytali behom niekoľkých minút.

Na tepelné čerpadlá bolo možné získať maximálnu dotáciu 3 400 eur, na fotovoltické panely a kotly na biomasu 1 500 eur a na slnečné kolektory 1 750 eur. V princípe program Zelená domácnostiam fungoval tak, že žiadosť o dotáciu mala platnosť tri mesiace, počas ktorých musela byť ukončená inštalácia. Žiadateľ dostal kód, ktorý poskytol montážnej firme, tá do systému nahrala potvrdenie o úspešnom dokončení prác.

Veľký záujem bol napríklad aj o tepelné čerpadlo. Je to zariadenie, ktoré využíva teplo z vonkajšieho prostredia. Princíp je v podstate opačný ako pri chladničke. Odoberá teplo z vonkajšieho chladnejšieho prostredia a pri vyššej teplote ho odovzdáva do vykurovacieho systému. Cena sa líši od typu čerpadla. Môže stáť od troch tisíc do niekoľko desiatok tisíc eur. Investícia sa môže vrátiť už aj za tri roky, no môže to trvať aj desať rokov, informuje SIEA.

 „Zelená domácnostiam patrí medzi úspešné programy, čo vidieť aj na záujme domácností, ktorý sa s príchodom energetickej krízy ešte navýšil. Aj preto má zmysel prehodnotiť, či je ešte stále potrebné poskytovať dotácie, alebo prejsť na zvýhodnené úvery, ako je to pri obnove bytových domov,“ opisuje pre Pravdu dotačný program Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.

Ako ďalej upozorňuje, tak aktuálne sa nachádzame v medziobdobí, keď sa jedno eurofondové obdobie skončilo a druhé začína, a preto je vhodný čas zamyslieť sa nad prioritami. Napríklad nad tým, ako vhodnejšie podporiť nízkopríjmové domácnosti, ktoré nemajú financie na spoluúčasť.

Badida tiež upozorňuje, že prioritou má byť zníženie spotreby energie a až následne zmena vykurovacieho telesa, kde zasa môže nastať kolízia s programom Obnov dom. „Motivácia na inštaláciu fotovoltiky sa zasa znižuje s dodávkou elektriny od Slovenských elektrární za zvýhodnené ceny,“ upozorňuje na tretí problém.

Koľko elektriny získate z panelov

Solárne kolektory slúžia na ohrev vody. Premieňajú slnečnú energiu na teplo. Zohrievajú vodu v zásobníku a teplá voda sa potom môže použiť na sprchovanie či umývanie riadu. Fotovoltické panely na druhej strane vyrábajú elektrinu, ktorú v dome ľudia môžu využiť na vlastnú spotrebu v domácnosti.

Napríklad z programu Zelená domácnostiam bolo možné získať na fotovoltický panel maximálny príspevok 1 500 eur. Sadzba je 500 eur na inštalovaný výkon jeden kilowatt. Čiže za maximálny príspevok 1 500 eur si žiadateľ môže inštalovať výkon fotovoltických panelov na úrovni troch kilowattov. Takýto inštalovaný výkon pre domácnosť bude slúžiť ako doplnok spotreby pre domácnosť.

 Odborník na energie Andrej Lednár tvrdí, že takýto výkon môže pomôcť napríklad s ohrevom teplej vody, ale určite sa nedá hovoriť o sebestačnosti. „Záleží od uloženia panelov, ročného obdobia a slnečného svitu, koľko budú reálne schopné vyrobiť,“ tvrdí pre Pravdu. Podľa neho teoreticky za ideálnych podmienok vie takáto inštalácia vyprodukovať 3 600 kilowatthodín elektrickej energie, ale môže to klesnúť na úroveň 1 200 kilowatthodín za rok. Na porovnanie, priemerná ročná spotreba elektriny v slovenskej domácnosti je zhruba 2 200 kilowat­thodín.

Vyše 13-tisíc eur na tepelné čerpadlo

V programe Obnov dom je výzva číslo tri uzatvorená. Vysoký záujem žiadateľov naplnil cieľ desaťtisíc podaných žiadostí už po 14 hodinách. Ďalšia výzva bude zverejnená zrejme až po lete. Princíp v tomto prípade je, že obnovou rodinného domu musí dôjsť k úspore primárnej energie minimálne o 30 percent oproti stavu pred obnovou. Obnova rodinného domu môže byť realizovaná ľubovoľnou kombináciou opatrení, pričom musia byť splnené stanovené podmienky.

Opatrenia sú rozdelené do skupiny A a B. Zjednodušene, záujemca musí zatepliť dom, ak sa chce uchádzať aj o inštaláciu energetických zdrojov. Na tepelné čerpadlo je stanovená maximálna dotácia až vo výške 13 110 eur, na solárny kolektor 2 679,50 eura a na fotovoltický panel 2 875 eur.

„Vo výzve 3 je stanovené, že opatrenia skupiny A musia dosiahnuť minimálne 25 percent z celkovej obnovy. Teda samostatne iba o opatrenia zo skupiny B nie je možné žiadať,“ informuje tlačové oddelenie Slovenskej asociácie životného prostredia. Tá má program Obnov dom na starosti. Cieľom je z európskych peňazí obnoviť 30-tisíc rodinných domov. Pre energetickú obnovu rodinných domov je vyčlenených 500 miliónov eur.

Firmy hlásia záujem, majú veľa zákaziek

Veľký záujem potvrdzujú aj majitelia firiem, ktoré energetické zariadenia inštalujú. Spoločnosť i-energy zo Zvolena má vyše 20-ročnú prax s nízkoenerge­tickými stavbami. Jej konateľ Miroslav Bauco pre Pravdu tvrdí, že u nich sa to prejavilo viditeľne v čase, keď dochádzalo k nárastom ceny elektriny a plynu na svetových trhoch. Vtedy bol podľa jeho slov obrovský boom a dopyt po tepelných čerpadlách a fotovoltike.

 Firmy mali vo všeobecnosti problém uspokojiť veľký dopyt. Do toho tiež vstúpil nedostatok elektroniky a niektorých drobných dielov, čo malo za následok neschopnosť výrobcov skompletizovať zariadenia. Sklady výrobcov sa plnili zariadeniami, ktoré čakali napríklad na snímače teploty. Pre problémy v dodávateľských reťazcoch sa dodacie doby predĺžili na viac ako jeden rok, pri niektorých prvkoch dokonca až na dva roky. Firmy tak boli odkázané na zariadenia, ktoré boli v tom momente na trhu dostupné.

Prvotný boom však neskôr vystriedalo ochladenie záujmu. Dôvodom bola masívna pomoc štátu domácnostiam s energiami. „Keď sa krajiny rozhodli riešiť zásahmi zastropovanie cien vo forme krátkodobej pomoci, zrazu dopyt opadol,“ opisuje situáciu na trhu s energetickými zariadeniami Bauco. Podľa neho dôvodom, prečo ľudia inštalujú zelené zdroje, je, že došlo k spopularizovaniu toho, že môžu získať akúsi dotáciu. „Z môjho pohľadu ide o zanedbateľný systém dotácií. V porovnaní s inými krajinami, ako je Česko, Nemecko, Rakúsko či Poľsko, je systém jednoduchší a znamená oveľa vyšší príspevok ako u nás,“ dodáva.

Podobný veľký záujem hlási aj Eugen Benčat, konateľ spoločnosti Geosun. Inštalujú tepelné čerpadlá či fotovoltiku. „Na tepelné čerpadlá sme mali minulý rok dvojnásobný počet objednávok ako predchádzajúci rok. Tento záujem pokračuje i tento rok. O dodávky fotovoltiky bol bežný záujem a nedošlo k navýšeniu objednávok,“ opisuje situáciu pre Pravdu.

Hlavné dôvody inštalácie sú podľa neho tie, že ľudia majú obavy, že onedlho sa bude platiť i za emisie pri prevádzke plynového kotla. V dôchodkovom veku tiež môžu mať ťažkosti s prípravou tuhého paliva na kúrenie. Ľudia investujú podľa neho do tepelného čerpadla aj preto, lebo ich ženie strach pred devalváciou prebytočných finančných prostriedkov.

V neposlednom rade je to podľa Benčata aj strach z európskej legislatívy. „Podľa návrhu nových opatrení, ktoré majú v Európskej únii podporiť okrem renovácii rodinných domov i energetickú hospodárnosť rodinných domov, ktorá povedie bez zmeny zdroja tepla podľa nich k zvýšeným nákladom na energie,“ dodáva./agentury/

X X X

Moskva považuje Bachmut za dobytý. Ešte máme v rukách Lietadlo, hovorí Kyjev

Majú ruskí vojaci pod kontrolou celý Bachmut? Ukrajina odkazuje, že ešte nie. Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj však nepriamo potvrdil, že ho už mohli stratiť. Myslím si, že Bachmut už nie je v ukrajinských rukách, dnes už je len v našich srdciach, odpovedal na otázku novinára na svojej ceste v Japonsku. Neskôr však jeho kancelária uviedla, že odpoveď mala presne opačný význam, že Bachmut Rusi nedobyli, ale ho zničili, preto zostal len v „našich srdciach“.

 Na tomto zábere prevzatom z videa zverejneného tlačovou službou Prigozhin v sobotu 20. mája 2023 členovia vojenskej spoločnosti Wagner Group Jevgenija Prigožina mávajú ruskou národnou a Wagnerovou vlajkou na vrchole poškodenej budovy v Bakhmute na Ukrajine.

Ruským jednotkám sa spolu s vagnerovcami podarilo dobyť Bachmut, uviedlo podľa agentúry AP ruské ministerstvo obrany. Predtým to isté tvrdil šéf súkromnej vojenskej skupiny Vagner Jevgenij Prigožin, Kyjev to však odmietol. Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová však priznala, že situácia v meste, o ktoré sa bojuje už niekoľko mesiacov, je pre ukrajinské sily kritická. Ak sa ruské tvrdenie potvrdí, pôjde podľa agentúry Reuters o najväčší bojový úspech Ruska za posledných 10 mesiacov.

Rusi priniesli skazu. Čo zostalo z Bachmutu?

Ruská nezávislá webová stránka Meduza poznamenala, že štvrť na juhozápade mesta (Litak), kde sa podľa nej ukrajinskí obrancovia stále držia, sa nachádza na kopci. Miesto s niekoľkými poškodenými viacposchodovými obytnými domami má preto strategický význam, uviedla. Ukrajinskí obrancovia oň bojujú s nepriateľom od februára.

„V Bachmute prebiehajú prudké boje. Situácia je kritická. Naše jednotky zároveň držia obranu v okrese prezývanom Lietadlo. V súčasnosti majú naši obrancovia pod kontrolou niektoré priemyselné a infraštruktúrne objekty v tomto okrese, ako aj obytnú oblasť,“ uviedla Maljarová.

 Jej vyhlásenie prišlo krátko po tom, ako šéf ruských žoldnierov oznámil úplné obsadenie Bachmutu ruskými silami. „Dnes na poludnie bol Bachmut úplne obsadený. Úplne sme obsadili celé mesto, dom po dome,“ uviedol Prigožin podľa agentúry Reuters v oznámení zverejnenom na platforme Telegram. Dodal, že jeho muži začnú od stredy mesto opúšťať a ponechajú ho v rukách pravidelnej ruskej armády. Podobné tvrdenia nie je možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov, keďže boje pokračujú. V minulosti Prigožin opakovane zverejnil tvrdenia, že jeho muži obsadili ukrajinské dediny, ktoré sa následne nepotvrdili, konštatuje BBC na svojej ruskojazyčnej webovej stránke.

Približne osem hodín po Prigožinovi informovalo o zajatí Bachmutu podľa agentúry AP aj ruské ministerstvo obrany. Ruský prezident Vladimir Putin neskôr zablahoželal vojakom k úplnému ovládnutiu mesta, ktoré sa stalo jedným zo symbolov vojny.

„Nie je to pravda. Naše jednotky pokračujú v boji v Bachmute,“ odmietol Prigožinovo vyhlásenie hovorca východnej skupiny ukrajinských jednotiek Serhij Čerevatij v komentári pre agentúru Reuters ešte pred vyjadrením ruského ministerstva obrany.

Sneh, blato, smrť. Takéto drsné podmienky boli v bojoch o Bachmut

Podľa tlačovej agentúry Unian Čerevatyj predtým v televíznom vysielaní hovoril o tom, že Rusom sa nepodarilo obsadiť ukrajinské pozície v meste, a poukázal aj na miestne úspechy ukrajinskej armády. Podľa Unianu reagoval na informácie šírené ruskou propagandou o údajnom dobytí mesta ruskými silami.

Ruské sily sa pokúšajú dobyť Bachmut už deväť mesiacov. V posledných dňoch ruská armáda s veľkou pravdepodobnosťou presunula do mesta nové jednotky, uviedlo v sobotu britské ministerstvo obrany. Maljarovová tiež varovala pred presunom ruských záloh do oblasti Bachmutu tento týždeň. V posledných dňoch sa však objavili aj správy o úspešných miestnych protiútokoch ukrajinskej armády, ktoré potvrdili zahraniční analytici.

Správy o ukrajinských úspechoch sa týkali predovšetkým ukrajinského postupu pri severnom a južnom okraji Bachmutu. Agentúra Reuters uviedla, že išlo o najrýchlejší ukrajinský postup za posledných šesť mesiacov a že Prigožin v súvislosti s ním hovoril o nebezpečenstve obkľúčenia svojich bojovníkov.

O ukrajinských protiútokoch v oblasti Bachmutu americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej najnovšej analýze situácie na Ukrajine napísal, že pravdepodobne do značnej miery odvrátili hrozbu obkľúčenia Ukrajincov ruskými silami./agentury/

X X X

Starosta Ríma: Po proteste vo Fontáne di Trevi musíme vyliať 300-tisíc litrov vody

Talianska skupina približne desiatich ľudí sa v nedeľu pred zásahom polície postavila priamo do fontány a na protest do nej vyliala čiernu tekutinu.

Klimatickí aktivisti z talianskej odnože skupiny Posledná generácia podnikli v nedeľu akciu občianskej neposlušnosti, aby upozornili na potrebu riešiť klimatickú krízu. Do slávnej Fontány di Trevi v Ríme naliali čiernu tekutinu vyrobenú zo zriedeného rastlinného uhlia. Starosta mesta však neskôr upozornil, že teraz treba z fontány vypustiť až 300-tisíc litrov vody. TASR prevzala správy z tlačových agentúr ANSA a AFP.

Environmentálna skupina Posledná generácia uviedla, že čierna tekutina, ktorú použili pri proteste, fontánu nepoškodila.

Starosta Ríma Roberto Gualtieri reagoval, že vyčistenie Fontány di Trevi v historickom center Ríma bude „stáť čas, úsilie a vodu, pretože táto fontána funguje na princípe recirkulácie vody“.

„Teraz ju musíme vyprázdniť a vyliať 300-tisíc litrov vody,“ vysvetlil.

Talianska skupina približne desiatich ľudí sa v nedeľu pred zásahom polície postavila priamo do fontány a držala pútač s textom „Nebudeme platiť za fosílne palivá“. Bol to odkaz na kampaň za zastavenie investovania verejných peňazí, ako aj dotácií do fosílnych palív. Podľa hnutia Posledná generácia (taliansky: Ultima Generazione) sú práve fosílne palivá zodpovedné za emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú klimatickú krízu.

„Naša krajina umiera,“ skandovali medzi urážkami turistov a okoloidúcich. Potom zasiahla polícia, vytiahla aktivistov z fontány a odviedla preč.

Protest sa konal po niekoľkých podobných akciách občianskej neposlušnosti z posledných týždňov v Taliansku, ktoré majú pritiahnuť pozornosť na klimatickú krízu.

Protestujúci sa v nedeľu konkrétne zmienili aj o krutých záplavách a zosuvoch pôdy v regióne Emilia Romagna na severe Talianska, ktoré si vyžiadali 14 ľudských životov. Vyvolala ich nová vlna extrémneho počasia, ktoré vedci spájajú s globálnym otepľovaním.

Aktivisti podnikli protest v Ríme v čase, keď talianska premiérka Giorgia Meloniová práve pricestovala do regiónu Emilia Romagna a navštívila tam oblasti najviac zničené záplavami, označovanými ako najhoršie za posledných 100 rokov. Za 36 hodín tam totiž spadli zrážky, ktoré inak namerajú za šesť mesiacov.

Aktivisti z Poslednej generácie už hodili polievku, tortu, zemiakovú kašu či umývateľnú farbu na historické a kultúrne pamiatky alebo na umelecké diela v múzeách, aktuality.sk

X X X

V Rooseveltovej nemocnici trénovali operácie zlomenín tvárového skeletu

V priestoroch školiaceho centra Eduka v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici sa tento týždeň uskutočnil dvojdňový medzinárodný kurz pre lekárov zameraný na základné ošetrenie zlomenín tvárového skeletu.

Absolvovalo ho 30 účastníkov aj z Česka, Veľkej Británie, Albánska, Kuvajtu, Maďarska a Belgicka. Informovala o tom nemocnica na sociálnej sieti.

„V rámci maxilofaciálnej chirurgie išlo vôbec o prvý takýto kurz na Slovensku, doposiaľ sa konali len v zahraničí. Bohatá medzinárodná účasť bola aj medzi školiteľmi, dvaja prišli z Anglicka, v rovnakom počte aj zo Slovinska a jeden z Nemecka. Medzi školiteľmi nechýbali ani piati odborníci zo Slovenska vrátane našej nemocnice,“ uviedla nemocnica.

Počas prestížneho vzdelávacieho podujatia si účastníci vyskúšali aj tri praktické cvičenia na modeloch lebiek so simuláciou zlomeniny strednej etáže tváre a mali možnosť používať inštrumentárium, s ktorým sa pracuje na operačnej sále pri maxilofaciálnych operáciách. Na modeloch obnovovali anatomické pomery lebky pred úrazom.

„Na kurze sa zúčastnili aj naši mladí lekári z kliniky maxilofaciálnej chirurgie, pre ktorých to bola príležitosť získať nové zručnosti na domovskej pôde. Nemusia tak cestovať za školeniami do zahraničia,“ dodala nemocnica, aktuality.sk

X X X

Centrálny register účtov by sa mohol podľa ministerstva financií spustiť do konca roka

Centrálny register účtov by sa mohol spustiť do konca roka. Jeho príprava je vo finálnej fáze. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Register mal byť pôvodne uvedený do prevádzky v januári 2023. Neskorší termín spustenia zdôvodňuje rezort komplexnosťou a náročnosťou systému centrálneho registra účtov, ako aj stále prebiehajúcimi diskusiami s trhovými subjektami s cieľom zabezpečenia čo najvyššej ochrany a bezpečnosti uchovaných dát.

„MF SR aktuálne finalizuje práce na vyhláške, ktorá by mala podrobnejšie definovať a popísať oblasti fungovania centrálneho registra účtov, ako napríklad podrobnosti o zasielaní údajov do centrálneho registra účtov, proces prideľovania prístupov do registra a podobne,“ načrtol rezort v stanovisku.

Ministerstvo avizuje aj spustenie testovacej verzie, ktorá umožní vykonanie bezpečnostných a prevádzkových školení fungovania centrálneho registra pre osoby, ktoré budú oprávnené doň vstupovať.

Cieľom centrálneho registra účtov je zefektívniť predchádzanie, odhaľovanie, vyšetrovanie a stíhanie závažnej trestnej činnosti a predchádzanie legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu. Oprávnené orgány by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach.

MF SR bude správcom a prevádzkovateľom registra. Zriadenie systému by sa malo financovať z plánu obnovy, aktuality.sk

X X X

Sopka Etna opäť vybuchla, popol zastavil prevádzku letiska v Catanii

Sopka Etna na talianskom ostrove Sicília v nedeľu opäť vybuchla. Chrlila popol na neďaleké mesto Catania a vynútila si uzavretie tamojšieho letiska.

 Taliansky Národný ústav geofyziky a vulkanológie (INGV) oznámil, že popol dopadol na Cataniu a najmenej jedno menšie mesto na obývaných svahoch sopky. Zranenia nehlásili.

Ústav tiež priblížil, že výhľadu na erupciu najvyššej aktívnej sopky v Európe bránila počas daždivého dňa oblačnosť. ANSA uviedla, že ľudia v mestách Adrano a Biancavilla počuli v nedeľu hlasné dunenie vychádzajúce z Etny.

Letisko v Catanii, najväčšom meste na východe Sicílie, oznámilo, že vzhľadom na sopečný popol dočasne zastavilo leteckú dopravu. Obnovia ju po tom, ako to bude znova bezpečné.

Podľa INGV pri monitorovaní zaznamenali v posledných dňoch zvýšenú zemetrasnú aktivitu. Talianska civilná ochrana ešte vo štvrtok z tohto dôvodu upozornila na možné náhle zmeny sopečnej činnosti Etny. V prvej časti roku 2021 trvala erupcia tejto sopky niekoľko týždňov./agentury/

X X X

Rekonštrukcia je už schválená. Centrálny kurt turnaja v Ríme bude mať zaťahovaciu strechu

 Organizátori tenisového podujatia Italian Open v Ríme prisľúbili, že do roku 2026 nainštalujú nad centrálnym kurtom zaťahovaciu strechu. Informovala agentúra AP.

„Plán rekonštrukcie sme už schválili. Bude to nadčasový projekt, vďaka ktorému vieme využívať hlavný kurt Foro Italico po celý rok,“ uviedol pre tamojšie médiá generálny riaditeľ talianskej vládnej agentúry Vito Cozzoli.

Organizátori turnaja potrebujú na získanie potrebných stavebných povolení 8 až 10 mesiacov. Potom by výstavba pokračovala 18 až 24 mesiacov s prestávkami počas turnajov v rokoch 2024 a 2025.

Arénu po prestavbe bude možné využívať aj na halové športy, ako je basketbal a volejbal a na organizovanie koncertov. Po výberovom konaní, ktoré zahŕňalo 33 rôznych návrhov, zákazku na dizajn strechy získala spoločnosť Frigerio Design Group so sídlom v Janove, aktuality.sk

X X X

Borussia Dortmund drží Bayern Mníchov v šachu, siaha na vysnívaný ligový titul

Futbalisti Borussie Dortmund sa jedno kolo pred koncom sezóny posunuli na čelo nemeckej Bundesligy.

V nedeľnom stretnutí 33. kola zvíťazili na pôde Augsburgu 3:0. O úvodné dva góly duelu sa postaral Sebastien Haller, presadil sa v 59. a 84. minúte. Tretí pridal v úplnom závere Julian Brandt.

„Žlto-čierni” zužitkovali početnú výhodu, ktorú mali od 38. minúty, keď uvidel priamu červenú kartu obranca Felix Uduokhai. Sebastien Haller skóroval dvakrát v zápase rovnako ako minulý týždeň proti Mönchengladbachu. V sezóne má na konte 9 gólov. Útočník z Pobrežia Slonoviny sa tak po prekonaní rakoviny semenníkov dostal do formy v pravý čas.

Dortmund má na čele tabuľky náskok 2 body pred Bayernom, ktorý v sobotu ponúkol líderský post po domácej prehre s Lipskom 1:3. Borussia privíta v poslednom kole 27. mája doma Mainz, ktorému patrí v tabuľke 9. priečka a na pozície znamenajúce európske súťaže sa už posunúť nemôže. Bavori budú hrať na pôde Kolína nad Rýnom, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.