Poražený Fiala lékařům vysolil 9,8 miliardy. Další dostanou školy, odbory. Trump skončí NATO? Ministr Blažek nemá miliony na platy soudců. Dr. Zeman neuspěl při volbě soudců v Haagu. V USA pochybují o ukrajinské protiofenzivě

Lékaři podepsali smír, dostanou 9,8 miliardy. Žádné obavy o péči, řekl Fiala. Zástupci nespokojených lékařů podepsali v pátek s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem dohodu o navýšení platů. Na ty vláda vyhradí 9,8 miliardy. „Dohoda je možná více než pro lékaře a zdravotníky důležitá pro občany, protože znamená, že lidé v Česku nemusejí mít obavy, že by neměli zajištěnou zdravotní péči, uvedl premiér.

 Výpověď z dobrovolných přesčasů s platností od 1. prosince podalo v uplynulých týdnech přes šest tisíc zdravotníků, vláda tak páteční dohodou odvrátila kolaps zdravotnictví.

„Chtěl bych především poděkovat panu Válkovi za dlouhé trpělivé vyjednávání a že nakonec bylo nalezeno správné řešení. Podařilo se najít i správnou metodiku,“ uvedl na začátku tiskové konference Fiala.

Poděkoval i všem lékařům a zdravotníkům. „Nešlo jen o peníze na platy a mzdy. Řada shodných momentů se našla už dříve, je to oblast vzdělávání, pracovní podmínky i plat,“ řekl Fiala.

Podotkl, že 9,8 miliard nejde ze státního rozpočtu, ale již v systému byly. Dohodou se podle něj garantovalo, že prostředky půjdou na platy „Jsou to peníze, které zohledňují mimořádnost práce lékařů, ale nutnost se i dále vzdělávat,“ uvedl premiér.

Proto podle něj je v dohodě zavedené odstupňování odměn podle dalšího vzdělávání. Fiala uvedl, že je nutné dále zlepšovat podmínky práce lékařů.

Předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda vyzval všechny lékaře, aby stáhli výpovědi z přesčasů, protože se podařilo dohody dosáhnout. Fiala očekává, že když reprezentanti lékařů a jejich odbory dokument podepsali, dohoda bude naplněna.

Válek uvedl, že jsou další legislativní změny, které ministerstvo zdravotnictví připravuje. Jedná se například o hrazení přeshraniční zdravotní péče. „Zákony mají za cíl zlepšit zdravotní péči. To je i cílem naší vlády. Je potřeba myslet na to, aby naši senioři žili déle a byli zdraví,“ podotkl Válek.

Spokojený lékař, spokojený pacient

Dodal, že spokojený lékař znamená spokojený pacient. „Dohoda se týká i pracovníků, kteří nejsou zdravotníky. A jsem rád, že jsme na ně nezapomněli,“ přiblížil ministr zdravotnictví.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek uvedl, že podpis může uklidnit klienty pojišťovny, že nebude dostupná zdravotní péče. Podotkl, že takzvané dodatky k úhradové vyhlášce, které budou pojišťovnami uzavírány s poskytovateli zdravotních služeb, je dobrovolný kontrakt.

Zvýšení platů nemocnice zajistí na základě smluv. Ohodnocení se nebudou zvyšovat automaticky, ale budou peníze navíc půjdou do jiných složek platů, především pak do osobního ohodnocení.

„Naším cílem nebylo omezovat zdravotní péči, ale zlepšit medicínu tak, aby byla dostupná nejen v prosinci a lednu, ale i v následujících letech, abychom měli dostatek lékařů a lékařek,“ řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek s tím, že dohoda pomůže, aby zdravotnictví bylo udržitelné.

„Tato dohoda je určitým kompromisem, i když některými kritizovaným. Největším vítězem jsou pacienti, nebudou trpět bolestí a bude jim poskytnuta pomoc. Jsme na počátku cesty, která má zdravotnictví oživit a bylo trvale použitelným,“ předseda Lékařského odborového klubu (LOK-SČL) Martin Engel.

Dodal, že doufá, že se zastaví i feminizace zdravotnictví, aby do něj proudilo více mužských studentů. „Nemyslel jsem to zle, ale hodně oborů je náročných a sladit soukromý a rodinný život je těžké. Myslím, že je správné, aby mladší hoši měli o to zájem. Vycházím ze svých zkušeností,“ přiblížil.

Přáda uvedl, že se jedná o kompromis udělaný za 12 týdnů. „Bylo nám všem jasné, že se nedá udělat reforma zdravotnictví. Dali jsme tomu vše, co jsme mohli. Ukázalo se, že se lékaři dokážou postavit za správnou věc,“ řekl Přáda.

Podotkl, že je potřeba si uvědomit, že lékaři jsou také jen lidi. Přáda je rád, že se podařilo dohody dosáhnout. Protest lékařů, kteří odmítají nadále sloužit dobrovolné přesčasy, zatím neskončil.

Kubek uvedl, že výsluhy pro lékaře, o kterých dříve mluvil, spíše bere jako benefity. „Žádná profese nemá tolik hodin přesčasů jako lékařky a lékaři. Roky si ničí zdraví, v nemocnicích odpracují 15 měsíců ročně. Nemají za to žádný benefit. Řešením není předčasný důchod, protože máme nedostatek lékařů, zdravotnictví by se zhroutilo,“ uvedl Kubek.

Podobný benefit bude předmětem dalších diskuzí. Kvůli označení výsluhy se proti Kubkovi se objevily i petice vyzývající k jeho odstoupení z čela České lékařské komory.

„Česká lékařská komora má 50 tisíc členů, ne všichni se shodneme na všem. Spojení výsluh, které jsem použil, implikuje určitou kompenzaci vyplývající ze služebního poměru. To není tento případ,“ řekl Kubek iDNES.cz.

Požadavek podle něj má mezi lékaři obrovskou podporu. Benefit by měl být pro lékaře, kteří slouží přesčasy, tedy především ty, kteří slouží v nemocnicích.

Podle něj je spravedlivé, aby za odvedenou práci měli nějakou výhodu. Součástí dohody je závazek dalších jednání o podobných odměnách.

Kromě slíbených 9,8 miliardy Fiala přistoupil i na požadavek lékařů, aby peníze šly na platy lékařů a zdravotníků ve všech zdravotnických zařízeních, ne jen v přímo řízených. Dále by pak v dohodě mělo být zákonně zakotveno volno před atestační zkouškou nebo umožnění 24hodinových směn.

Český zákoník práce umožňuje lékařům ročně sloužit 416 hodin přesčas. Novela zákoníku, kterou vláda letos představila, tento počet navýšila o dalších 416 hodin takzvaných dobrovolných přesčasů. Novela začala platit v říjnu. Podle lékařů je ale celkový počet 832 hodin přesčasové práce ročně neakceptovatelný.

Lékařů pracuje v nemocnicích podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zhruba 23 000. Do služeb odpoledne a v noci jich nastupují podle ČLK asi 13 000, dobrovolnou práci přesčas od prosince vypovědělo asi 6 100 z nich.

X X X

FIALU  ZACHVÁTILA   PANIKA,  JEŠTĚ  NENÍ  KONEC,  DALŠÍ  MILIARDY  POŽADUJÍ  ŠKOLY  A  ODBORY

Ve sporu nespokojených lékařů a vlády jsou poraženými spíše politici, a to jak premiér Petr Fiala (ODS), tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Seznam Zpráv Václav Dolejší. Podle něj mohla vládu zachvátit panika a Fiala chtěl v krizi přinést dobrou zprávu. Komentátor CNN Prima NEWS Thomas Kulidakis ale míní, že prohráli všichni občané a Fiala ukázal, že někteří lidé mu jsou bližší než jiní.

V českých nemocnicích od pátku platí výpovědi dobrovolné přesčasové práce, kterou podalo více než šest tisíc lékařů. Chtějí tak podpořit své požadavky na změny zákoníku práce a růst mezd a platů. S premiérem Petrem Fialou (ODS) se ve čtvrtek sice dohodli na 9,8 miliardách korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování, čekají ale na písemné potvrzení. „Poražení jsou členové vlády, a to jak pan premiér Fiala, tak vlastně i ministr Válek, protože nezabránili krizi nebo nechození do práce, kterým lékaři hrozí,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS komentátor Dolejší.

Podle něj za vším může být panika. „Tento týden byla stávka a demonstrace proti vládě. Kabinet nedává dobré zprávy, neustále je všechno negativní, všechno je špatně a nic se nedaří. Podle mě chtěl premiér Fiala přinést dobrou zprávu, že zažehnal krizi ve zdravotnictví,“ sdělil Dolejší.

Komentátor Kulidakis ale míní, že prohráli všichni. „Sledujeme pokračování naprosté tragédie, která je ke smutku všech občanů, a je úplně jedno, kdo tuto vládu volil, a kdo ne. Poražení jsme všichni,“ uvedl.

Podle něj se ukázalo, že premiérovi jsou někteří bližší než jiní. „Ještě v pondělí tvrdil, že pod nátlakem jednat nebude a že to je nepřípustné. Teď přišli vydírat někteří lékaři a najednou kapituloval v přímém přenosu. Jsme svědky naprosté bezradnosti,“ dodal Kulidakis.

X X X

Nebezpečný krok za miliardy korun každý rok. Ekonomové varují před výsluhami pro lékaře

Renta pro lékaře by otevřela Pandořinu skříňku pro další nároky státních zaměstnanců. Varují před tím ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS. S výsluhami měl souhlasit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ekonom Lukáš Kovanda navíc upozorňuje, že vláda Petra Fialy (ODS) se mohla vylekat odborářské stávky i posledních předvolebních průzkumů. Na zavedení renty tlačí delší dobu Česká lékařská komora a také zdravotnické odbory.

O možném zavedení výsluh pro lékaře informoval jako první server Lidovky.cz. Podle něj by na ně měli lékaři nárok poté, co by odsloužili požadovaný počet hodin v nemocnicích. Ministr Válek měl s podobným mechanismem souhlasit. O rentě by se pak mělo jednat v příštím roce během přípravy nového zákona o odměňování zdravotníků.

 Ekonomové ale před podobnými výsluhami varují. V současné době je obdrží příslušníci armády, policisté nebo hasiči. Tedy ti, kteří nasazují svůj život během služby. Stát na rentách vydal naposledy částku okolo 6 miliard korun. Ta se ale každoročně zvyšuje.

 „Výsluhy by byly významnou a trvalou položkou. To není jednorázový výdaj a muselo by se s ním počítat trvale. Odhaduji, že by to byly nižší jednotky miliard korun v současných cenách,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.

Podle něj se tím ukazuje, že vláda Petra Fialy (ODS) chce utrácet a o peníze není nouze. „Dlouhou dobu tvrdí, že se blížíme bankrotu a veřejné finance jsou v rozvratu, ale zjevně politici zjišťují, že peníze v kase jsou. Odborářská stávka mohla být určitým zlomem. Strany se totiž i pod vlivem nelichotivých průzkumů voličských preferencí začínají přeorientovávat na volby,“ řekl dále ekonom.

Nároky mohou vznést i další státní zaměstnanci

Poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček připomíná, že výsluhy byly vždy nástrojem pro bezpečnostní složky státu. „U lékařů se nedá zpochybnit jejich obrovskou záslužnost pro společnost. S velkým nasazení prodlužují lidem život a zvyšují jeho kvalitu. Nicméně se nedomnívám, že lékaři nasazují při své práci život,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Podle něj je potřeba vést před případným schválením výsluh pro lékaře obsáhlou diskuzi. Bude totiž nutné nastavit hranice pro získání renty. „Odstartovalo by to další požadavky. Podobné výsluhy mohou požadovat učitelé, kteří taktéž mají záslužnou práci. Pak se mohou ozvat i další státní zaměstnanci,“ řekl dále.

 I Kovanda varuje před dalším rozšiřováním mimořádné renty. „Vytvořilo by to určitou Pandořinu skříňku. I další zaměstnanci placení z eráru by na výsluhy chtěli dosáhnout. Je to nebezpečné a peníze by měly být vyhrazeny primárně pro pracovníky bezpečnostních složek,“ dodal Kovanda.

X X X

Esper: Trump může způsobit konec NATO

Bývalý šéf Pentagonu Mark Esper (2019–2020 v administrativě prezidenta Donalda Trumpa) v rozhovoru pro MSNBC řekl, že Donald Trump, pokud vyhraje příští prezidentské volby, může vyvést Spojené státy z NATO, což by znamenalo konec aliance.

Esper vyjádřil přesvědčení, že po znovuzvolení Trumpa USA přistoupí ke stažení amerických jednotek z členských zemí NATO. „A nakonec by to mohlo vést ke kolapsu celé aliance,“ řekl v rozhovoru pro MSNBC. Americká armáda by se ovšem mohla stáhnout z řady dalších zemí světa. V současnosti disponuje více než 800 známých základen.

Podle názoru M. Espera by to také znamenalo konec hegemonie USA a zhroucení „pravidel a norem“, které byly v posledních letech zavedeny, server vasevec.cz

X X X

Ani v příštím roce nic nebude. V USA pochybují o ukrajinské protiofenzivě

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025.

 Americký list The Wall Street Journal (WSJ) připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Volodymyr Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu – na Den ozbrojených sil – potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti. „Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev – povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní – rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

Na bojišti si někteří ukrajinští vojáci nejsou jisti, jak dlouho jim vydrží zásoby munice. Ti, kteří bojují na Donbase, říkají, že dělostřelecké granáty na příděl ztěžují odrážení ruských jednotek, které se na ně řítí, píše deník. V nedávných rozhovorech Ukrajinci podél frontové linie i daleko od ní rezignovaně připouštěli, že mohou přijít další špatné zprávy.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že jakákoli přestávka v bojích by nyní Rusku pouze poskytla příležitost přeskupit síly a připravit se na novou akci. „Připravujeme naše brigády na nové protiútoky a obranné operace,“ uvedl šéf diplomacie.

Některé z nich byly nedávno patrné poblíž města Lyman nedaleko frontové linie, píše WSJ, podle něhož tam Ukrajinci kopou zákopy, které svědčí o novém přístupu ukrajinské armády. Od počátku války Ukrajinci kopali relativně mělké zákopy a snažili se o mobilní obranné operace, přičemž podnikali bleskové výpady na ruské jednotky, popisuje deník.

Vzhled nových zákopů podle něj připomíná ty, které ruské síly budovaly od loňské zimy po jižní Ukrajině a které pomohly zmařit letní ukrajinskou protiofenzivu. Připomínají patovou situaci, která na Donbase panovala osm let poté, co jeho část obsadili v roce 2014 Moskvou podporovaní separatisti, píše list, který dále upozorňuje, že obranné operace ovšem nemusí zahrnovat pouze opevnění.

Pokud se Ukrajina a její spojenci dokáží vypořádat se současnými problémy a budou pokračovat v dodávkách zásob vojákům, je podle západních stratégů nejlepším možným scénářem, že se příští rok stane pro ukrajinskou armádu rokem obnovy, domnívá se WSJ. Naděje by pak podle něj spočívala v tom, že omezený počet ukrajinských vojáků dokáže udržet ruské síly na uzdě, což by poskytlo zemím NATO čas na výcvik čerstvých ukrajinských bojovníků, rozšíření výroby zbraní a doplnění ukrajinského arzenálu.

Jinou nadějí vyjádřenou na nedávném zasedání NATO bylo, že ruské pokusy o prolomení ukrajinské obrany selžou, což oslabí ruské zdroje a potenciálně to nabídne Ukrajině lepší vyhlídky na převzetí nové iniciativy na bojišti na jaře 2025, pokud přežije rok 2024, poznamenává list.

X X X

JEDNOTA  UKRAJINY  SE  ROZPADÁ,  KONEC  UMÍRÁNÍ   LIDÍ

BOXER  KLIČKO  KRITIZUJE  ZELENSKÉHO,  NALETĚL  ZÁPADU,

UKRAJINU  ZAPRODAL

Jednota Ukrajiny se rozpadá. Kličko se pustil do Zelenského, může prý skončit jako Putin

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel tvrdě zkritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského. Doposud jednotné – alespoň mediálně – politické a vojenské velení Ukrajiny se začíná drolit. Podle Klička má ukrajinský prezident autoritářské sklony a jednou může skončit jako Vladimir Putin.

Když začala válka na Ukrajině a každý čekal, že Kyjev po ruské invazi do pár hodin padne, zdál se navenek východoevropský národ nebývale semknutý, píše týdeník. První nápor země vydržela a dokonce vyhnala Rusy pryč od Kyjeva. Už tehdy to ale prý v rámci velitelské struktury začalo skřípat.

V rozhovoru pro Der Spiegel to prozradil starosta Kyjeva a bývalý boxer Vitalij Kličko. Postěžoval si, že Ukrajina v první fázi války postrádala jasné příkazy, utápěla se v chaosu a byla prakticky bez velení.

 Hlavní roli tehdy podle Klička nesehrál Zelenskyj, ale starostové měst, kteří dokázali po vlastní ose zorganizovat obranu země. Kličko také překvapil prohlášením, že navzdory tomu, že je starosta hlavního města, není se Zelenským od začátku války v kontaktu.

Může být jako Putin

Vůbec nejtřaskavější kritiku na adresu prezidenta Kličko vyslal ve chvíli, kdy pro německé médium hodnotil jeho chování. Ukrajinský prezident se prý chová autoritářsky a snaží se potlačit politický vliv starostů a lídrů menších územních celků.

„V určitém okamžiku se už nebudeme lišit od Ruska, kde vše závisí na rozmaru jednoho člověka,“ překvapil Kličko.

Nevraživost mezi ním a Zelenským je ale zřejmě vzájemná. List Kyiv Independent upozornil, že administrativa ukrajinského prezidenta kritizovala starostu Kyjeva za to, že dostatečně nepřipravil své město na obranu. Konkrétně zmínila špatný stav protileteckých krytů nebo dlouhé výpadky elektřiny.

Kličkova slova o Zelenském se dostávají na povrch jen pár dní poté, co ukrajinská poslankyně Mariana Bezuhlaová (ze strany Služebník lidu, za kterou kandidoval i prezident Zelenskyj) vyzvala k odvolání vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného.

„Pokud vedení armády nedokáže předložit žádný plán pro rok 2024 a všechny jeho návrhy na mobilizaci se omezují na potřebu většího počtu lidí bez jakéhokoli návrhu na změny v armádním systému, pak by toto vedení mělo odstoupit,“ kritizovala politička a odkryla vzrůstající neshody mezi ukrajinskou armádou a politickou scénou a jednotlivými složkami velení.

X X  X

Macron slavil s Židy a sklidil kritiku za „dvojí metr“ kvůli muslimům

Francouzský prezident Emmanuel Macron sklízí kritiku za to, že ve čtvrtek večer v prostorách Elysejského paláce spolu s představiteli židovské obce zapálil svíčku na oslavu začátku židovského svátku chanuka. Podle části společnosti, tím prezident porušil princip odluky státu a církve. Macron si ale za svým gestem stojí, prezentuje ho jako snahu o „svornost“ obyvatel.

 Konference evropských rabínů každoročně oceňuje Cenou Immanuela Jakobovitse bojovníky proti antisemitismu a za náboženské svobody. Letošním laureátem se stal Macron, a slavnostní večer s předáním ceny se proto konal v sídle francouzského prezidenta. Připadl na první den osmidenního svátku chanuka, během něhož se zapalují svíčky.

Macron uvedl, že zapálení svíčky bylo součástí širšího programu, kterého se účastnili představitelé více náboženství. Podle Macrona šlo o „kulturní gesto“ v duchu „svornosti, která je republikánským principem“.

 Allumage de la première bougie de Hanoucca à l’Elysée en présence d’Emmanuel Macron. Le président de la République a allumé une bougie en mémoire des victimes des massacres du 7 octobre et le Grand Rabbin De Fr | (1:55)

Allumage de la première bougie de Hanoucca à l’Elysée en présence d’Emmanuel Macron. Le président de la République a allumé une bougie en mémoire des victimes des massacres du 7 octobre et le Grand Rabbin De France, Haïm Korsia, a allumé la première bougie.

Prezident rovněž dodal, že tím chtěl „dodat sebedůvěru“ francouzské židovské komunitě, která je od začátku války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem před dvěma měsíci výrazně častěji terčem antisemitských útoků.

Elysejský palác o akci na svých stránkách neinformoval, na sociálních sítích se ale objevilo video Macrona s francouzským vrchním zemským rabínem Haimem Korsiou a zaplněným slavnostním sálem.

Zejména představitelé levice se obávají, že francouzská společnost by mohla mít pocit, že prezident v době rostoucího napětí mezi židy a muslimy má „dvojí metr“. Francie uzákonila důslednou odluku státu a církve 9. prosince 1905.

„Pozor: od mše v Marseille po chanuku v Elysejském paláci Macron ukazuje, že nerozumí sekularismu,“ poznamenal představitel levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon. Narážel na Macronovu účast na zářijové mši v Marseille na jihu Francie, kterou celebroval papež František.

„Elysejský palác není místem bohoslužeb. V případě sekularismu neděláme kompromisy. Je cenný, ale křehký,“ řekla k setkání šéfka regionu Okcitánie Carole Delganova.

Ministr vnitra Gérald Darmanin, do jehož kompetence spadají i náboženské záležitosti, odmítl, že by byl sekularismus jakkoli ohrožen. Uvedl, že je to stejně absurdní jako nedávné spory některých radnic o zákazu vánočních trhů a jesliček, které jsou podle Darmanina „součástí kulturního společenského života“.

X X X

POROŠENKO  S  ORBÁNEM  O  MÍRU,  ZABÍJENÍ  LIDÍ,  NIČENÍ  ZEMĚ

Porošenko chtěl Orbánovi nabídnout uzavření míru

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, kterému na pokyn tajné služby byl před několika dny znemožněn výjezd do zahraničí, se měl setkat s maďarským předsedou vlády Viktorem Orbánem a jeho prostřednictvím vyslat signál o své připravenosti vést kampaň s cílem přivést Ukrajinu k uzavření míru. Původně se mluvilo pouze o jednání Porošenka ve Varšavě a Washingtonu, plánované setkání s Orbánem vyšlo najevo později.

Povolení k zahraniční cestě získal Porošenko, nyní je poslancem Vrcholné rady, od předsedy parlamentu   Ruslana Stefančuka, jehož zástupce ho později na pokyn Služby bezpečnosti Ukrajiny zrušil. Tato služby došla závěru, že Porošenkova cesta do Maďarska umožní Rusku poškodit zájmy země.

„Porošenko měl Orbánovi, respektive dalším zainteresovaným stranám, bohužel nejen v Moskvě, oznámit svou připravenost vést kampaň, která má přinutit Ukrajinu k uzavření míru,“ tvrdí nyní nové informace.  Z dodávaného konstatování, že bývalý prezident, nyní poslanec a vůdce strany Evropská solidarita, „již má zkušenosti s podepisováním kapitulačních Minských dohod,“ dosti zavání snaha exprezidenta a jeho okolí diskreditovat.

Útok na Petro Porošenka ukazuje, že na Ukrajině se rozhořel politický boj o to, jakým způsobem bude vyřešena současná katastrofická situace země a jakým směrem se vydá v budoucnosti. To je ovšem spojené i s budoucím osudem mnohých protagonistů, včetně nynějšího prezidenta Volodymyra Zelenského, server vasevec.cz

X X X

EXMINISTR  SVOBODA:  EU  ZAVŘE  HRANICE,  ODMÍTNE  CIZINCE

Svoboda: EU jednou zavře hranice kvůli migraci z Ukrajiny. Zaorálek hájil Orbánovy požadavky

S Ukrajinou bychom měli navázat dlouhodobý dialog, nikoli přístupové rozhovory o členství v Evropské unii, uvedl v pořadu 360° exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Podle něj by jedním z důsledků přijetí mohl být nárůst migrace z Ukrajiny do jiných zemí východní Evropy. Lubomír Zaorálek (SOCDEM), rovněž bývalý ministr zahraničí, připustil, že skepsi maďarského premiéra Viktora Orbána v otázce rozšíření sedmadvacítky chápe.

Podle Svobody může hrát ve věci přijetí Ukrajiny do EU zásadní roli Maďarsko, jeho premiér Viktor Orbán tomu není nakloněn. „Unie v této otázce potřebuje jednotu, musí souhlasit všichni. Maďarsko bude zřejmě zahájení přístupových rozhovorů vetovat, což neznamená, že se v jednáních nebude pokračovat dál. Podle mě je potřeba všechno lépe promyslet,“ uvedl exministr Svoboda zahraničí.

 Podle něj by se měl s Ukrajinou vést spíše dlouhodobý dialog. Pokud začnou přístupové rozhovory, otevřou se prý složitá a těžko uzavíratelná témata.

„Naopak si myslím, že přijde doba, kdy budeme zavírat hranice mezi Ukrajinou a východní Evropou, protože nastane obrovský přesun obyvatelstva. Jako se bráníme migraci z Afriky a migraci přes Polsko a Bělorusko, tak se budeme muset bránit i na této hranici,“ uvažoval Svoboda.

Podle Zaorálka nejde zjednodušovat debatu o skepsi přijetí Ukrajiny do Evropské unie jen na premiéry Maďarska a Slovenska Viktora Orbána a Roberta Fica. Podobný postoj podle něj má celá řada dalších zemí, jmenoval například Nizozemsko, kde na konci listopadu vyhrála volby extrémní pravice v čele s Geertem Wildersem.

Dodal také, že některé požadavky maďarského premiéra chápe. „Orbán řekl, že se Maďarsko o přijetí Ukrajiny do EU nebude bavit, dokud nepovedeme zásadní debatu o nějaké nové strategii přístupu k zemi, což je ale docela legitimní požadavek,“ hodnotil v pořadu 360° Zaorálek.

„Jak chcete jednat o přijetí do Evropské unie někoho, jehož celý rozpočet dneska hradíte, a jehož administrativa by se de facto zhroutila, kdybychom ji každý rok neplatili?“ tázal se exministr zahraničí z vlády Bohuslava Sobotky.

X X X

 Vladimír Putin bojující a postupně vítězící…

Zní to  pateticky či melodramaticky, ale  pro muslimský svět a země Globálního jihu vůbec je to významný plus.  Víceméně končí Putinovo soustředění na speciální vojenskou operaci na Ukrajině, protože  téměř není pochyb o tom, že skončí dříve či později vítězstvím Ruska a porážkou Západu, který do ní investoval neskutečně mnoho financí a, zbraní, ačkoliv z historického hlediska bylo zřejmé, že Biden  dopadne tak jako Napoleon, který  dorazil do Moskvy, aby nakonec prchal z jejích hořících sutin, či jako Hitler. Který  chtěl porazit Sovětský svaz, aby nakonec sovětští vojáci stáli u jeho ohořelých ostatků zvěstovatele tisícileté říše… V podstatě stejný výsledek lze očekávat nyní: USA jako historicky velmocenský gigant Západu sjednotil  27 států Evropské unie, stejně jako 31 členů – států nejsilnějšího světového vojenského paktu současnosti, aby porazili Rusko, jen proto, že na počátku arogantně odmítli uvažovat, že se Ukrajina nestane členským státem NATO.

Dnes je jasné, že se Ukrajina přirozeně nestane členem NATO, ale je jisté, že celá tato nesmyslná a pro Ukrajince lidsky a ekonomicky drahá  avantýra možná na desetiletí tuto zemi postihne.

Na rovinu: Evropa potřebuje, aby nejen Ukrajina, ale i všechny východoevropské státy, které zvlčely v představě, jak to to Rusko dostanou na kolena  ve svých představách  vrátili do reality. A realita je zřejmá: Rusko zjevně se upevní a zůstane jedinou geopolitickou velmocí Evropy. Maďarsko, Slovensko s ním bude na tom dobře, s ostatními státy klidně může nevycházet. Dnes už Evropu nepotřebuje, jeho pozice světové  velmoci naopak vzrostla..

A tady přichází nová geopolitická úloha Ruska, které se  díky selhání  Bidenových USA  v klidu dere k vítězství.

Ne  nechci hovořit o jeho kandidatuře na prezidenta v březnu příštího roku. Samozřejmě, že zvítězí a i když bude tuším kandidovat jakýkoliv liberál, stejně  jako šéf Komunistů Zjuganov, který, možná částečně důvodně může bušit, že ne všechno sociální se děje přiměřeně, má to jisté.

Putin pro muslimský svět a vůbec svět Globálního jihu  představuje  zřejmě spolu s čínským prezidentem Xi Tiao Phingem věrohodné  světové vůdce – odpůrce současného  prezidenta USA Bidena, který je schopen se postavit izraelskému premiérovi Netanjahuovi. Oproti čínskému prezidentovi je však pomyslně jedničkou, protože se USA postavil vojensky natvrdo a to má hodnotu zlata. Taková je realita…Putin je  válečník, Xi je obchodník.

A v současné době ten, kdo se jako  válečník umí postavit celému Západu (opakuji 27 států EU, 31 států NATO)  platí mnohem víc než jinak jistě silný obchodník.

Výhodou ovšem je, že i ten obchodník i válečník tvoří skvělý tandem. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

ZÁPAD  PŘED  VÁLKOU  NA  UKRAJINĚ  PŘESTAL PŘEDVÍDAT

EXPREMIÉR  PAROUBEK:  Schopnost předvídat…

Fialova vláda není tvořena politiky, ale aktivisty. To platí i o velké části dnešních politických elit EU. Politik profesionál v klidu shromažďuje informace, analyzuje je i za pomoci týmů a následně předvídá další vývoj událostí. Snaží se vybrat, na základě co nejširšího spektra kvalitních informací a jejich analýzy, takové řešení, aby z toho měli občané jeho země, co největší užitek. Naopak aktivista má nějakou zafixovanou ideu a za tu zuřivě bojuje. Snaží se přesvědčit, nebo dokonce donutit okolí, že jde o jedinou správnou věc. Pro dnešní naše „spasitele“ je Rusko naprostý nepřítel bez ohledu na to, že jde o surovinovou a vojenskou velmoc. Čínu nemají rádi, protože nefunguje podle jejich hodnot, bez ohledu na to, že se tam vyrábí už úplně všechno, bez čeho nepřežijeme.

Svět ovšem nefunguje podle našich snů a představ. Ve světě vítězí silnější, bohatší a schopnější, kteří využívají slabší, i když nám to může připadat nespravedlivé a různá mezinárodní společenství hledají cesty, jak tuto zákonitost oslabit. Někdy se oslabit daří, ale ve velké většině vyhrávají ti s vetší ekonomickou silou.

Nacistické Německo prohrálo válku ne proto, že bylo totalitní a mělo nelidskou, zrudnou ideologii, ale proto, že  bylo hospodářsky a tedy i vojensky slabší než proti němu stojící blok Spojenců. Sovětský svaz se nezačal drolit proto, že by byla jeho ideologie proti lidským právům, ale neobstál v hospodářské soutěži.

Všichni ti, kteří předpovídali porážku Ruské federace v konfliktu na Ukrajině, zapomněli, že dnešní západní svět jeví známky ekonomického úpadku. Rusko je z hlediska surovin jedna z největších mocností světa.  A jeho propojení s výrobní a technologickou mocností Čínou tvoří blok, na který upadající Západ nebude perspektivně stačit. Především proto, že umění reálné politiky a vůdcovství je vystřídáno ideologickým aktivismem. Aktivismem jedině správných hodnot, klimatickým blouzněním, aktivismem migračním a aktivismem okrajových pseudoproblémů (např. LGBT).

Abychom vyhráli, nebo alespoň důstojně přežili, musíme být lepší, tedy bohatší, silnější a schopnější. Západ dělá vše pro to, aby prohrál, a nemá vůbec představu, co pak nastane. Dnes už i ti největší optimisté ztrácí nadšení, že Ukrajina,  a to s pomocí celého Západu porazí Rusko. Zatímco před rokem mohlo být dosaženo míru, dnes to začíná vypadat na katastrofální prohru Ukrajiny. Ukrajina se bez pomoci USA zhroutí jako domeček z karet. Tamní lidé se mohou vzbouřit, protože už se jim nebude chtít umírat a živořit za zájmy nadnárodních oligarchů a domácích zlodějů. Myslíte si, že je to nereálné? Kolik dostanou dolarů, když prezidentské volby vyhraje Trump? Evropa bez USA za zády zahodí pomoc Ukrajině i s rukama. Na Ukrajině se mohou rázem zcela změnit nálady a poměry. Konečně, vždyť k něčemu podobnému došlo v první světové válce.

Ještě v roce 1917 mohly ústřední mocnosti dosáhnout důstojného míru. Rakousko-uherská monarchie by v tom případě přežila. Třeba jako konstituční a federální stát. Nestalo se. Táhli to až do úplného zhroucení. Vládnoucí elita nepochopila, že zničila sama sebe. Nedovedli si představit, že se jejich staletá panství rázem zhroutí. Navíc vytvořili podmínky pro nacismus a sovětský komunismus. Naše dnešní situace je až příliš podobná.  Ing. Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.

X X X

  Jen každý desátý Polák věří ve „výborného“ premiéra Tuska

Polský institut IBRiS, specializující se na průzkum trhu a veřejného mínění, na objednávku listu „Rzeczpospolita“ zkoumal očekávání Poláků od budoucího předsedy vlády Donalda Tuska. Pro lídra Občanské koalice to nejsou příliš příznivá zjištění. Spíše naopak.

Krátce před pověřením k sestavení rady ministrů jen 10,1 procenta respondentů soudí, že bude „výborným“ premiérem a 21,1 procenta „dobrý“. „To znamená, že méně než každý třetí respondent má na Tuska pozitivní názor.   22,1 procent  respondentů uvedlo, že vůdce koalice vládních stran  bude „průměrný“ premiér.  11,4 procenta respondentů vyjádřilo potom názor, že bude „špatným“ a 30,4 procenta  „příšerným“ předsedou vlády.

Negativní očekávání tedy jednoznačně převažují pozitivní. Není bez zajímavosti, že  negativní pohled  dokonce převyšuje voličský elektorát Práva a spravedlnosti z posledních voleb,  poznamenal IBRiS. Jistě není divu, že právě stoupenci Této strany a Konfederace jsou vůči Tuskovi nejvíce skeptičtí. Z „vládních“ stran potom  jde o blok Třetí cesta (Lidová strana a hnutí Polsko 2050), kde  až 65 procent soudí, že bude „pouze“ průměrným premiérem.

Před pondělním pověřením od prezidenta Andrzeje Dudy se tedy ukazuje, že společnost většinově od Tuska příliš dobrého neočekává. Z toho ovšem také podle komentářů plyne, že při  nedostatku nadšení občanů   bude snazší pozitivně je překvapit, server vasevec.cz

X X X

BIDEN  U  HERCŮ  ŽEBRÁ  O  DOLARY?

Biden sbírá v Hollywoodu peníze. Lidé jsou vzrušení a nedočkaví, zaznělo

Takto vypadá konec jako z hollywoodského filmu, jenž chce americký prezident Joe Biden převést do reality: úřadující hlava státu čelí nízkým předvolebním číslům a otázkám na svůj věk, přesto ale chce překonat drzého protivníka a získat druhé funkční období v Bílém domě. Podle agentury AP Biden chystá v Kalifornii rozsáhlé tažení za získání finančních prostředků na svou kampaň za znovuzvolení.

Biden s první dámou Jill mají v plánu se o tomto víkendu zúčastnit šesti fundraisingových akcí a setkání v oblasti Los Angeles a požádat některá z nejzvučnějších jmen ve městě, aby otevřela své šekové knížky.

Některé z akcí budou veřejné, jiné soukromé a všechny se odehrají během 36 hodin. Podle organizátorů by měl Biden o víkendu vybrat více než v jakémkoli podobném časovém úseku od ohlášení své kampaně letos v dubnu. Může také vybrat více než kterýkoli prezidentský kandidát v širším Los Angeles s takovým předstihem od volebního dne, míní AP.

„To předvánoční vzrušení je opravdu nevídané,“ řekl Jeffrey Katzenberg, spoluzakladatel společnosti DreamWorks Pictures a dlouholetý organizátor demokratických prezidentských akcí v Los Angeles, který je jedním z národních spolupředsedů Bidenovy kampaně. „Lidé jsou nadšení. Jsou mobilizováni. A čekali měsíce, aby mu mohli vyjádřit svou podporu,“ uvedl.

Podle zdroje blízkého prezidentově kampani, který chtěl zůstat v anonymitě, mají víkendové akce pomoci Bidenovi dosáhnout cíle pro shromažďování finančních prostředků ve výši zhruba 67 milionů dolarů za poslední čtvrtletí v roce.

Biden se nejdříve v pátek večer zúčastní dobročinné akce v Santa Monice, kterou pořádají osobnosti jako Steven Spielberg a Barbra Streisandová, komediální režisér Rob Reiner, magnát nahrávacího průmyslu David Geffen nebo známá producentka Shonda Rhimesová.

Podle pozvánky vystoupí rocker Lenny Kravitz, publiku promluví bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a také Biden.

V sobotu se v Katzenbergově domě v Los Angeles uskuteční další setkání pro získání finančních prostředků.

Biden se nyní více zaměří na západ USA

Biden, který se často označuje za „nejvíce pro-odborového“ prezidenta v dějinách USA, se během stávky scénáristů a herců v Los Angeles zdržel vybírání peněz. Nyní se však může ucházet o přízeň Hollywoodu, tradičního zdroje velkých dolarových darů pro demokraty, bez politické odezvy, píše AP.

Katzenberg uvedl, že tento víkend by měl odstartovat častější Bidenovy cesty za účelem shromažďování finančních prostředků na západě USA.

Biden už shromažďoval peníze také na východním pobřeží. V úterý přiletěl do Bostonu na trojici setkání k získání financí, včetně jednoho, na kterém vystoupil zpěvák a skladatel James Taylor, a ve středu se zúčastnil akce za vysoké částky v hotelu poblíž Bílého domu.

Na pondělí má Biden naplánovanou další dobročinnou akci ve Filadelfii, na níž by měl vystoupit demokratický guvernér Pensylvánie Josh Shapiro, o němž se mluví jako o možném kandidátovi na prezidenta po roce 2024. Prezident se chystá také na recepci v Marylandu, kde vystoupí demokratický guvernér Wes Moore, který je pro Bidenovu kampaň klíčovým hlasem u mladých voličů.

„Sbírání peněz na obou pobřežích by mohlo uklidnit některé dárce, kteří v soukromí reptají, že prezident neudělal dost pro to, aby si předvolební pokladnu před soubojem v roce 2024, který bude pravděpodobně tvrdý a těsný, dostatečně naplnil,“ míní AP.

Ta podotýká, že někteří z voličů, kteří Bidenovi pomohli v roce 2020 porazit Donalda Trumpa, nyní dávají prezidentovi nízké hodnocení a také mezi spolehlivými demokraty vyvstává otázka, zda by mohl být problém, že Bidenovi bude příští rok jednaosmdesát. Jiní však sledovali, jak si Trump v republikánských prezidentských primárkách vybudoval velitelský náskok, a nyní se ještě více snaží podpořit Bidena vzhledem k tomu, že odveta s Trumpem se zdá být pravděpodobná, konstatuje AP.

„Ať už je to nadšení kvůli výjimečným úspěchům prezidenta Bidena, nebo kvůli extrémní alternativě někoho, kdo se prohlašuje za autokrata, tak jako tak dojdete ke stejnému závěru. A to, že Biden je váš člověk,“ řekl Katzenberg.

Prezident musí nyní řešit hlavně Ukrajinu, Izrael a hrozící odstávku vlády

James Costos, bývalý člen vedení stanice HBO, který byl velvyslancem prezidenta Baracka Obamy ve Španělsku, pořádá páteční akci ve svém domě. „Je čas, aby každý zmobilizoval sebe, své komunity a sítě,“ řekl Costos.

Dalšími spolupořadateli páteční akce jsou Jim Gianopulos, bývalý předseda společnosti Paramount Pictures, a Wendy Schmidtová, manželka bývalého generálního ředitele společnosti Google Erica Schmidta.

Zúčastnit se má také kalifornský guvernér Gavin Newsom, další možný kandidát na prezidenta po volbách v příštím roce. Ceny vstupenek se pohybují od tisíce dolarů (22,6 tisíce korun) za běžné vstupné až po půl milionu dolarů (11 milionů korun).

Jako spolupořadatelé jsou uvedeni také Bob Tuttle, který působil jako velvyslanec USA ve Spojeném království za republikánského prezidenta George W. Bushe, a jeho manželka Maria Hummer Tuttleová.

AP připomíná, že Biden zatím uspořádal pouze jedno předvolební shromáždění, na kterém vystoupil na letní akci ve Filadelfii s odbory, které společně podpořily jeho znovuzvolení. Místo toho se podle AP soustředí na vládnutí a shánění peněz.

Kampaň také koordinuje s Demokratickým národním výborem (DNC), aby pomohl pokrýt náklady na reklamu a vybudoval štáby v klíčových státech po celé zemi – snaží se udržet nízké výdaje, dokud se závod příští rok nerozhoří. Prezident a DNC oznámili, že ve čtvrtletí končícím 30. září vybrali více než 71 milionů dolarů.

Bidenovy příjmy za třetí čtvrtletí přesáhly zhruba 70 milionů dolarů, které Obama a s ním spojené výbory vybrali ve stejném čtvrtletí roku 2011, a to bez zohlednění inflace. Podle AP nicméně Biden nedosáhl na Trumpa, který v době, kdy usiloval o znovuzvolení v roce 2019, vykázal, že ve třetím čtvrtletí získal s Republikánským národním výborem 125 milionů dolarů.

Brian Goldsmith, demokratický konzultant z Kalifornie, který se plánuje zúčastnit Bidenovy páteční akce, řekl: „Je skvělé, že přijede, ale nevím jak často se bude vracet, ani si nemyslím, že by se měl vracet tak často.“

„Myslím, že dárci chápou, že mezi Izraelem, Ukrajinou a další možnou odstávkou vlády má před sebou velký kus práce. To nejlepší, co může udělat pro své znovuzvolení, je pokračovat v dobré práci prezidenta,“ uvedl.

X X X

BIDENŮV  SYN  OBVINĚN,  NEPLATIL  DANĚ

Syn amerického prezidenta Bidena čelí dalším obviněním, tentokrát kvůli daním

Syn amerického prezidenta Hunter Biden čelí několika dalším obviněním. Týkají daňových deliktů, především nezaplacení 1,4 milionu dolarů (31,6 milionu korun) na daních. Problémy syna Joea Bidena, který je prvním stíhaným potomkem úřadujícího amerického prezidenta, by se podle médií mohly stát důležitým předmětem prezidentské kampaně v příštím roce, v níž se Biden bude ucházet o znovuzvolení.

Prezidentův potomek byl obviněn ze tří daňových trestných činů a šesti daňových přestupků. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až 17 let odnětí svobody. Případ bude mít na starosti soud v Los Angeles.

Hunter Biden se podle obvinění předloženého americkým ministerstvem spravedlnosti několik let snažil vyhnout placení federálních daní, které dlužil za roky 2016 až 2019, tedy za období, v němž podle vlastních slov bojoval se závislostí na drogách. Daně od té doby podle agentury AP doplatil.

Na místo placení daní podle obvinění tehdy Biden mladší vydával vysoké částky za drogy, ženský doprovod, luxusní hotely, exotická auta či oblečení. Například v roce 2018 utratil více než 1,8 milionu dolarů (40,6 milionu Kč), a to včetně 383.000 dolarů (8,6 milionu Kč) za „různé ženy“, 151.000 dolarů (3,4 milionu Kč) za oblečení a doplňky či 100.330 dolarů (2,3 milionu Kč) za „zábavu pro dospělé“, uvádí agentura DPA.

Ve vícero případech přitom Hunter Biden platby ženám, s nimiž měl romantické nebo sexuální vztahy, označil jako plat. Jako služební výdaj pak zase vykázal třeba 10 000 dolarů (226 000 Kč), které dal za členství v erotickém klubu, a podobně naložil s některými platbami za striptérky či pronájem luxusního auta.

Obvinění se věnuje i příjmům Huntera Bidena, které mezi rokem 2016 a říjnem 2020 činily přes sedm milionů dolarů (158 milionů Kč) hrubého.

Kdyby nebyl Biden, neobviní ho, tvrdí advokát

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že vyšetřování Huntera Bidena nadále pokračuje. Právník Bidena juniora k novým obviněním sdělil, že prokuratura podlehla republikánskému nátlaku. Kdyby se Hunter nejmenoval Biden, nikdo by ho podle advokáta neobvinil. Bílý dům věc nekomentoval.

Už v říjnu Hunter Biden u soudu odmítl vinu poté, co byl obžalován ze tří zločinů spojených s nákupem a držením střelné zbraně v roce 2018. Jde o to, že před pěti lety v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver. Je rovněž podezřelý, že bral drogy v době, kdy zbraň vlastnil. Podle svých právníků však zákon neporušil.

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna mají mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po divoké spekulace o zapojení do korupčních aktivit. Republikánští politici tyto teorie spojují s hlavou státu, která je lídrem demokratů, pro taková obvinění však nepředkládají důkazy. Navíc Bidenovým republikánským soupeřem v prezidentských volbách příští rok nejspíš bude trestně stíhaný a několikrát obviněný exprezident Donald Trump.

X X X

Diskuze o metru D se posunula k účelovým manipulacím. Za referencemi si stojíme, říká vítěz tendru

 Neúspěšní uchazeči v tendru na stavbu metra D používají nefér argumenty, které se nezakládají na pravdě. Vyplývá to z vyjádření vítěze výběrového řízení, sdružení vedeného společností Subterra. Sdružení kolem firem Porr,Vinci a Marti (PVM) napadlo osm klíčových referencí společnosti. Subterra reference doložila České justici dokumenty i smlouvami o dílo nebo řadou osvědčení, objednaných prací, plánů nasazení personálu či rozpočtů a fotografií. „Nezbývá nám, než vyjádřit politování nad tím, jak se diskuze ohledně jednoho z klíčových stavebních projektů v zemi posunula z odborné roviny směrem k mediálním zkratkám a účelovým manipulacím,“ řekl mluvčí společnosti Subterra Vladislav Beneš.

Třicetimiliardovou zakázku na druhou část stavby nové linky metra D vyhrálo v září sdružení vedené společností Subterra. Před tím dopravní podnik vyloučil o dvě miliardy levnější nabídku, již podalo sdružení kolem firem PVM. Podle dopravního podniku nesplnilo podmínky tendru. Z právního hlediska je zcela v souladu se zákonem i judikaturou nesoutěžit podobné stavby na nejnižší cenu. Jak varují soudci, advokáti a další odborníci, výběr pouze podle nejnižší cenové nabídky s sebou může nést velká rizika.

Některá média, ale i politici se v uplynulých týdnech ze strany neúspěšné konkurence objevila řada obvinění společnosti Subterra. Podle společnosti se ani jedno z nich nezakládá na pravdě a jde o manipulaci s fakty. Jedním z tvrzení je například to, že referenční zakázka „Nové spojení Praha hl.n., Masarykovo n. – Libeň, Vysočany, Holešovice“ nesplňuje požadavek na minimální hodnotu 1 miliardy korun bez DPH. „Z celkové hodnoty zakázky (cca 8,5 mld Kč) tvoří nová rakouská tunelovací metoda podle rozpočtu i fakturace více než 1,6 miliardy korun, a přesahuje tak požadavky zadávací dokumentace. V médiích uváděná částka 885,5 milionu Kč představuje hodnotu pouze jedné z tunelových trub, přičemž projekt sestával ze dvou,“ vysvětluje mluvčí Subterra Vladislav Beneš. Nová rakouská tunelovací metoda je jednou z metod ražby. Nerazí se celý profil tunelové trouby v kuse, ale probíhá po částech. Je rychlejší a efektivnější.

Stejná kritika zazněla i u zakázky „Přeložka trati Březno u Chomutova – Chomutov“. Podle mluvčího při stavbě došlo k neočekávanému závalu, kvůli kterému bylo nutné i na dříve neplánované části využít novou rakouskou tunelovací metodu. Celkově tedy ražba kvůli mimořádné události vystoupala na hodnotu přes miliardu korun.

Reference potvrdilo i rozhodnutí ÚOHS

U dalších zakázek se objevily informace, že reference jsou neplatné, protože je společnosti Subterra poskytl Metrostav. Adekvátnost těchto referencí ale potvrdilo i rozhodnutí ÚOHS z června letošního roku.

Ražba tunelu u probíhající stavby první etapy metra D Foto: DPP

Mluvčí společnosti také odmítá námitky, že Subterra nesplnila reference týkající se dodávky výtahů. Zadávací dokumentace ale vyžadovala dva projekty a Subterra doložila dokonce tři.

Zástupci Subterra pak odmítají i tvrzení konkurence, že někteří manažeři nesplňují kvalifikační předpoklady nebo se realizace staveb přímo neúčastnili.

Konsorcium Porr-Vinci-Marti v námitkách u Dopravního podniku například napadlo Štefana I., který by měl působit jako stavbyvedoucí výstavby druhé etapy metra D. Společnosti tvrdí, že se některých referenčních projektů neúčastnil nebo se jejich realizace překrývaly. Manažer měl také údajně v době realizace referenčního projektu působit na Islandu, kam ho vyslal tehdejší zaměstnavatel Metrostav na ražení tunelů. Dokládat to má fotka, která byla v zahraničí pořízena.
Podle mluvčího Subterra byl ale snímek pořízen na soukromé dovolené, kterou Štefan I. čerpal během svého pracovního zařazení na Islandu. V tu dobu už žádných projektech v ČR nepracoval. „Na zakázkách “Nové spojení” a “Březno u Chomutova” pracoval zčásti souběžně, což není ve stavebnictví vzhledem k nezbytnosti plného využití technologických a odborných kapacit nic výjimečného. Zadávací dokumentace to navíc ani nevylučuje,“ vysvětluje Vladislav Beneš a dodává, že působení Štefana I. lze doložit i u dalších realizací staveb konkrétními důkazy.

Za experty si stojíme, dokumenty máme

Podobně se Subterra zastává dalších napadených zaměstnanců. U všech je podle Beneše připravena kvalifikaci doložit. „Stojíme si za tím, že jsme pro danou zakázku zvolili nanejvýš zkušené experty a manažery, kteří jsou po všech stránkách schopni zvládnout náročnost tohoto projektu,“ dodává Beneš s tím, že Subterra odmítá účelové útoky a za společnost mluví mnoho realizovaných staveb.

Dopravní podnik všechny námitky PVM zamítl. Tendr nyní posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), na který se konsorcium obrátilo. Vydal už třetí předběžné opatření, které pražskému dopravnímu podniku zakazuje uzavřít smlouvu s s vítězem tendru do doby vydání vlastního rozhodnutí. Takový postup je standardní. Předběžné opatření ve svém zdůvodnění pouze shrnuje posuzovanou otázku a rozhodnutí ve věci samotné nijak nepředjímá. Podle mluvčího Martina Švandy se antimonopolní úřad soustředí na to, aby byla zakázka v souladu se zákonem, nikoliv na útoky v médiích. „Úřad v oblasti veřejných zakázek posuzuje výlučně postupy zadavatelů a případné jednání zadavatele musí mít dopad do zadávacího řízení,“ uvedl pro Českou justici.

Hřib: Objevuje se řada nesmyslů

Místopředseda představenstva DPP Ladislav Urbánek na jednání kontrolního výboru magistrátu uvedl, že podnik při hodnocení nabídek prověřoval tvrzení firem nad rámec zákona. Z celé řady ustanovení vyplývá, že je to dodavatel, kdo je povinen prokazovat splnění zadavatelem stanovených požadavků na kvalifikaci. Podle § 39 odst. 5 zákona o veřejných zakázkách (ZZVZ v průběhu zadávacího řízení zadavatel vychází z údajů, dokladů, vzorků nebo modelů poskytnutých účastníkem zadávacího řízení. Zadavatel může ověřovat věrohodnost poskytnutých údajů, dokladů, vzorků nebo modelů. Zadavatel si také může údaje, doklady, vzorky nebo modely opatřovat také sám, pokud nejde o údaje, doklady, vzorky nebo modely, které budou hodnoceny podle kritérií hodnocení. „Z ustanovení vyplývá, že zadavatel má právo, ale nikoliv povinnost, ověřovat údaje, které dodavatel uvádí v nabídce, včetně té části, ve které prokazuje svou kvalifikaci, tedy splnění zadavatelem požadovaných kvalifikačních předpokladů. To potvrzuje i rozhodovací praxe ÚOHS,“ říká Petr Bouda, právník kaneláře Frank Bold Advokáti. Až v situaci, kdy kvalifikaci dodavatele, resp. vybraného dodavatele, zpochybní jiný dodavatel, resp. třetí osoba, mění se právo zadavatele ověřovat údaje poskytnuté dodavatelem na povinnost.

Podle vyjádření pražského náměstka pro dopravu Zdeňka Hřiba je normální, že se zájemci pokoušejí o zakázku bojovat různými způsoby. „To, co tady je, je asi nějaký standard, na který si musíme zvyknout,“ uvedl po jednání kontrolního výboru v říjnu. Dodal, že v médiích se k tendru objevila i řada nesmyslů a výstupy jsou pochopitelně jednostranné, protože DPP se vyjadřovat nemůže. „Protože v médiích vystupuje jenom jedna strana, tak ta vyjádření jaksi vyznívají jednostranně,“ uvedl náměstek.

Stavba nové linky pražského metra začala loni, ve výstavbě je nyní kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek z Olbrachtovy na Nové Dvory, kterého se týká diskutovaný tendr. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

 Nezaměstnanost stagnuje na 3,5 %, vláda má o jeden problém míň

Podle aktuálních dat Úřadu práce ČR k 30. listopadu 2023 Česká republika eviduje celkem 263 226 uchazečů o zaměstnání, což je o 6 039 více než v předchozím roce. Tento počet je však stále relativně nízký vzhledem k počtu volných míst, který činí 278 708, a to ještě nezahrnuje desítky tisíc pracovních míst, které nejsou registrovány Úřadem práce. To naznačuje, že skutečný počet volných pracovních míst může přesahovat 300 tisíc.

Situace na trhu práce je taková, že na jedno volné pracovní místo v ČR připadá průměrně 0,9 uchazeče, což je výrazný pokles ve srovnání s minulostí, kdy v některých regionech, jako je Karviná a Bruntál, bylo na jedno místo přes sto uchazečů. Nezaměstnanost dosahuje úrovně 3,5 %, což je podle mě nezdravě nízká hodnota, která omezuje volbu zaměstnavatelů a brzdí ekonomický růst.

V souvislosti s přílivem pracovních sil je důležité zmínit, že od vypuknutí konfliktu v roce 2023 získalo v ČR práci 343 392 osob z Ukrajiny, což pozitivně ovlivnilo situaci na trhu práce. Tento trend podtrhuje význam získávání pracovníků ze zemí, které jsou kulturně blízké, jako jsou Slovanské země a státy bývalého Sovětského svazu.

Zaměstnavatelé mají trvalý zájem o zaměstnance v technických a dělnických profesích, přičemž dlouhodobě je poptávka po kvalifikovaných řemeslnících. Nejnižší nezaměstnanost byla zaznamenána v okresech Praha-východ, Praha-západ a Pelhřimov, zatímco nejvyšší v Karviné, Mostě a Bruntále, což ukazuje na regionální rozdíly.

V listopadu pobíralo podporu v nezaměstnanosti 76 986 osob, což tvoří 29,2 % všech uchazečů, přičemž průměrná výše podpory činila 10 610 Kč měsíčně.

Ačkoli někteří očekávají v příštím roce zvýšení nezaměstnanosti, já s nimi nesouhlasím. Je totiž pravděpodobné, že se ekonomika oživí a nezaměstnanost zůstane stabilní. Nízká nezaměstnanost však představuje problém pro dlouhodobý růst. Firmy nemají lidi, nemohou růst a musejí zvyšovat ceny. To jim podkopává mezinárodní konkurenceschopnost.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

 X X X

 Spravedlnost žádá opět o mimořádné navýšení rozpočtu, chybí peníze na platy

 Ministerstvo spravedlnosti (MSp) žádá opět o mimořádné navýšení rozpočtu na rok 2023. Jde o prostředky na platy soudců, státních zástupců, zaměstnanců Vězeňské služby ČR (VS) a provozní výdaje soudů. Celkem se jedná o bezmála 536 mil. Kč.

Ministerstvo spravedlnosti opět žádá vládu o mimořádné navýšení rozpočtu pro letošní rok. Naposledy se tak stalo v létě, když obdrželo od vlády bezmála 1 mld. Kč, aby měly soudy na platby advokátům ex offo, znalcům a tlumočníkům.

Aktuálně se nedostává na platy soudců, státních zástupců, občanských zaměstnanců věznic a provozní výdaje soudů.

Největší položku činí požadavek o prostředky na platy soudců a státních zástupců, konkrétně jde o 471 mil. Kč. V odůvodnění materiálu pro vládu ministerstvo odkazuje na to, že o tyto peníze žádalo již v létě, avšak na základě požadavku ministerstva financí byla tato položka vyjmuta s tím, že se vyčká na vývoj čerpání příslušné rozpočtové kapitoly.

O 42 milionů žádá ministerstvo na provozní výdaje soudů. Těm se nedostává financí proto, neboť oproti předpokladu se zvýšila celková částka vyplacená na odměnách exekutorům za zastavování bagatelních exekucí. Oproti původně předpokládaným 180 mil. Kč se má výdaj na konci roku vyšplhat na 222 mil. Kč.

Bezmála 23 mil. Kč by chtělo MSp na zvýšení platů občanských zaměstnanců Vězeňské služby. V odůvodnění požadavku ministerstvo velmi důrazně upozorňuje, že za stávající situace, kdy se platy občanských zaměstnanců pohybují pod celorepublikovým průměrem, není možné, aby jim nebyla uhrazena ani práce přesčas. MSp zároveň plánuje, že uvolní na přesčasy příslušníků VS ještě letos 72 mil. Kč.

„V této souvislosti je třeba upozornit, že v roce 2021 bylo fyzicky napadeno 43 příslušníků a zaměstnanců, 48 příslušníků a zaměstnanců v roce 2022 a v roce 2023 již 54 příslušníků a zaměstnanců, přičemž při napadení dozorce dne 18.11.2023 došlo k pokusu o vraždu příslušníka a byl plánovaný hromadný útěk skupiny mladistvých odsouzených a současně je třeba zdůraznit, že VS ČR čelí bez potřebných finančních prostředků hlubokému podstavu příslušníků i zaměstnanců, kteří si zcela logicky kladou otázku, zda za plat nižší než je průměrná mzda v národním hospoství mají riskovat své zdraví a život,“ uvádí se v materiálu pro vládu. Petr Dimun, ceskajustice.cz

 X X X

 Bývalý český nejvyšší státní zástupce Zeman neuspěl při volbě soudců v Haagu

 Bývalý český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman neuspěl při volbě soudců Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Vyplývá to ze stránek soudu a potvrdilo to i české ministerstvo zahraničí. Uspěli kandidáti ze šesti zemí – Mongolska, Rumunska, Francie, Slovinska, Tuniska a Jižní Koreje.

„JUDr. Pavel Zeman, jehož kvality a odbornost byly partnery během kampaně oceňovány, bohužel nakonec ve vysoce kompetitivní volbě nebyl zvolen,“ uvedlo dnes ministerstvo zahraničí. Volba se uskutečnila na začátku tohoto týdne v New Yorku. V rámci východoevropské regionální skupiny, kam náleží i Česká republika, kandidovalo na dvě místa celkem pět uchazečů.

V několikakolovém řízení bylo potřeba prokázat i odborné znalosti z mezinárodního práva, nestačil tedy jen lobbing ze strany jednotlivých států. V prvním kole však Zeman získal jen 25 hlasů ze 123 a v následujících kolech se jeho podpora neustále snižovala. V prvním kole za Zemanem skončil jen kandidát z Burkiny Faso, který získal 14 hlasů. Informaci o Zemanově neúspěchu dnes přinesl i server Seznam zprávy.

Výběrové řízení trvalo více než rok, předtím se o českém kandidátovi loni na podzim rozhodovalo v Praze. Nakonec byl vyslán do boje o prestižní křeslo právě Pavel Zeman.

Další kandidátkou byla Ivana Hrdličková, která patří mezi nejúspěšnější české právničky a řadu let předsedala Zvláštnímu tribunálu pro Libanon, který se jako jediný na světě věnoval terorismu, a to bombovému útoku na premiéra Rafíka Harírího z roku 2005. Podle zdrojů ČTK mohla mít přitom se svými znalostmi a zkušenostmi z mezinárodního práva větší šanci v konkurenci uspět.

Pavel Zeman působil jako nejvyšší státní zástupce v letech 2011 až 2021. Předtím byl od roku 2004 jako první zástupce ČR u Eurojustu, tedy instituce Evropské unie pro právní spolupráci.

Mezinárodní trestní soud (ICC) první stálá instituce svého druhu s celosvětovou působností, která stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Sídlí v nizozemském Haagu. Za dvě desítky let své působnosti zahájil vyšetřování zločinů spáchaných ve Středoafrické republice, Demokratické republice Kongo, Keni, Libyi, Pobřeží slonoviny, Ugandě či Venezuele. Dohoda o vzniku ICC byla podepsána 18. července 1998 v Římě. Nyní má ICC podporu 123 zemí, Rusko, stejně jako například Spojené státy, ale jeho jurisdikci neuznávají, ceskajustice.cz

X X X

 Vězeňská služba po pokusu o vraždu dozorce varuje před nedostatkem lidí a peněz

 Kdo půjde za nízký plat pracovat jako příslušník Vězeňské služby? Práce ve věznicích je často velmi riziková, upozorňuje Ministerstvo spravedlnosti v materiálu pro vládu, ve kterém žádá o navýšení rozpočtu kvůli nedostatku financí na mzdové prostředky. V této souvislosti resort poukazuje na zvyšující se agresivitu vězněných osob. V listopadu dokonce ve věznici Všehrdy došlo k pokusu o vraždu jednoho z dozorců.

Incident se stal v druhé polovině listopadu ve Věznici Všehrdy na Chomutovsku. Dva odsouzení napadli dozorce, jeden z nich byl dokonce mladistvý. Obvinění jsou z pokusu o vraždu. „V případě prokázání viny před soudem jednomu z obviněných hrozí trest odnětí svobody až do výše 20 let. U mladistvých osob se tresty snižují na polovinu,“ uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Vězni byli na místě zadrženi. Napadený dozorce skončil se středně vážným zraněním v chomutovské nemocnici.

Mluvčí Vězeňské služby ČR Markéta Prunerová uvedla, že šlo o mimořádně závažnou událost. Na pokoji, kde se incident stal, se měli nacházet tři odsouzení, jeden z nich se ale do potyčky nezapojil.

Vězeňské službě dlouhodobě chybí stovky příslušníků, v některých věznicích chybí i desítky procent zaměstnanců. „Vězněné osoby si toho také všímají, ten stav nepřispívá k dobrým vztahům. Často zaznamenáváme neadekvátní chování a agresivitu ze strany vězněných, na kterou jsme ještě nedávno nebyli zvyklí,“ uvedl už dříve generální ředitel Simon Michailidis. Počet vězňů přitom stále stoupá.

Ministerstvo spravedlnosti nyní opět žádá vládu o mimořádné navýšení rozpočtu pro letošní rok. Jde o prostředky na platy soudců, státních zástupců, zaměstnanců nebo právě pro příslušníky Vězeňské služby. „V této souvislosti je třeba upozornit, že v roce 2021 bylo fyzicky napadeno 43 příslušníků a zaměstnanců, 48 příslušníků a zaměstnanců v roce 2022 a v roce 2023 již 54 příslušníků a zaměstnanců, přičemž při napadení dozorce dne 18.11.2023 došlo k pokusu o vraždu příslušníka a byl plánovaný hromadný útěk skupiny mladistvých odsouzených a současně je třeba zdůraznit, že VS ČR čelí bez potřebných finančních prostředků hlubokému podstavu příslušníků i zaměstnanců, kteří si zcela logicky kladou otázku, zda za plat nižší než je průměrná mzda v národním hospodářství mají riskovat své zdraví a život,“ uvádí se v materiálu pro vládu.

Pro Vězeňskou službu žádá resort 23 milionů korun navíc. V odůvodnění požadavku ministerstvo velmi důrazně upozorňuje, že za stávající situace není možné, aby příslušníkům nebyla uhrazena ani práce přesčas. Resort zároveň plánuje, že uvolní na přesčasy příslušníků ještě letos dalších 72 milionů korun, ceskajustice.cez

X X X

 Kontroly aplikací čTečka za covidu byly podle NSS v rozporu se zákonem

Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu dotyčného. NSS verdikt z konce listopadu zveřejnil na své úřední desce. Aplikaci čTečka spustilo ministerstvo zdravotnictví v červnu 2021 spolu s aplikací Tečka, ministerstvo tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). ČTečka měla přes 1,4 milionu stažení.

Navrhovatel se u soudu domáhal zrušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví z konce roku 2021, kterým ministerstvo stanovilo povinnost prokazovat se při vstupu do vybraných zařízení bezinfekčností, a to na základě covid pasů, které kontrolor načetl pomocí aplikace „čTečka“. Navrhovatel namítal, že prokazováním bezinfekčnosti dochází k zásahu práv na ochranu soukromí, kdy návštěvník či divák jako zákazník musel sdílet informace o svém zdravotním stavu s kontrolory.

Mimo jiné namítal, že jako zákazník kadeřnictví a stravovacích služeb je povinen si nechat zkontrolovat údaje o zdravotním stavu, a nechat si tak nepřiměřeně zasahovat do práva na ochranu soukromí. „K obdobným zásahům došlo také tehdy, když mu měly být poskytnuty ubytovací služby. Jemu a jeho rodině byl odepřen přístup do akvaparku,“ popisuje návrh rozsudek.

NSS se v tomto přiklonil na stranu navrhovatele, nařízení bylo podle něj v tomto v rozporu se zákonem. Podle rozsudku muselo být ministerstvu navíc zřejmé, že jsou kontrolující osobě zpřístupňovány k nahlédnutí osobní údaje obsažené v certifikátu kontrolované osoby. „Odpůrce proto pochybil, jestliže v odůvodnění mimořádného opatření nijak neidentifikoval právo na informační sebeurčení zákazníků, k jehož zásahu v souvislosti s používáním aplikace čTečka mohlo dojít. Jde totiž o základní a zjevný zásah, který byl povinen zohlednit,“ stojí v rozsudku.

K prokazování bezinfekčnosti lidí sloužila aplikace „Tečka“, která začala fungovat v červnu 2021. Sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu-19, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Stažena byla do více než šesti milionů mobilních telefonů. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace. Ta měla více než 1,4 milionu stažení.

X X X

Telemedicína má pomoci klientům sociálních služeb a ulevit zdravotníkům

Kraj Vysočina bude od jara příštího roku ve svých pobytových zařízeních sociálních služeb testovat zapojení takzvané telemedicíny, která má doplnit lékařskou péči a pomoci částečně vyřešit nedostatek lékařů. Pečovatelé by tak nově mohli v konkrétních případech konzultovat zdravotní stav klientů s lékařem po telefonu. „Lékař bude mít k dispozici sdílenou aktuální anamnézu a základní zdravotní údaje klienta. Díky tomu bude možné vyhodnotit jeho aktuální stav a doporučit zdravotníkovi další postup, případně volání záchranné služby nebo převoz do zdravotnického zařízení k dalšímu ošetření,“ nastínil radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jan Tourek připravovaný projekt.

Kraj Vysočina aktuálně vypracovává zadání veřejné zakázky, v rámci které by telemedicínu pilotně vyzkoušelo pět sociálních pobytových zařízení v regionu, například třebíčský Domov pro seniory Koutkova-Kubešova nebo Domov ve Věži v Nových Syrovicích a další. Lékařskou péči v nich zajišťují navštěvující praktičtí lékaři. „Ze zkušenosti Kraje Vysočina vyplývá problém většiny organizací v omezené dostupnosti tohoto lékaře. Podle velikosti dochází do zařízení zpravidla jednou až dvakrát týdně. Nově tuto péči doplní on-line služby lékařů, kteří budou v požadovaných časech garantovat dostupnost a reakci na kontakt pečovatelů,“ uvedl Jan Tourek s tím, že pilotáž digitální hybridní medicíny bude financována z projektu Rozvoj a podpora procesů pro zkvalitnění poskytování služeb sociální zdravotního pomezí v Kraji Vysočina, podporovaného Evropskou unií. Testování potrvá rok.

Výjezdy k pacientům do sociálních služeb ve velké míře zaměstnávají záchrannou službu, která do pobytových zařízení jezdí šestkrát častěji než do běžného terénu. I této statistice by měla jít naproti telemedicína, kdy pečovatel nejprve zkonzultuje s lékařem další postup. Pro konzultaci zdravotního stavu klientů bude na ambulanci možné zavolat od 8 do 18 hodin. „Správné nastavení fungování podpoříme vzděláváním lékařů a zdravotnického personálu sociálních služeb,“ doplnil radní Jan Tourek.

Cílem projektu je zvýšení dostupnosti ošetřovatelské a lékařské péče pro klienty pobytových sociálních služeb, řešení nedostatku praktických lékařů, zachování komfortu klientů, kteří nebudou zatěžování častými převozy nebo změnou prostředí a také snížení jejich hospitalizace.

X X X

Kam směřuje myslivost v České republice: O novele zákona o myslivosti se dnes diskutovalo v Poslanecké sněmovně

 O novele zákona o myslivosti, kterou navrhlo Ministerstvo zemědělství, dnes v Poslanecké sněmovně debatovali poslanci, zástupci resortu, lesnických fakult, odborných institucí, vlastníků lesů, myslivců, ekologických organizací i zástupci veřejnosti. Měli tak další možnost, jak veřejně přednést podněty nebo připomínky nejen k chystané změně zákona, ale i obecnému směřování české myslivosti.

„Cílem novely zákona o myslivosti je snížit počty spárkaté zvěře, a tím snížit i škody, které způsobuje na lesních a zemědělských porostech. Novela zlepšuje kontrolu lovu a zavádí digitalizaci, aby se myslivci obešli bez zbytečného papírování. Zároveň uvolňuje některá dosavadní pravidla lovu, například umožní lov se zbraněmi s nočním viděním,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

„O novele jsme už od začátku jednali s odborníky. Před několika dny skončilo mezirezortní připomínkové řízení, kdy se k ní mohly závazně vyjádřit zainteresované strany, jako jsou státní instituce, ale i ekologické spolky, vlastníci lesů nebo lesnické fakulty. Nyní jsme, jak jsme už dříve slíbili, k novele uspořádali také seminář v Poslanecké sněmovně,“ uvedl Patrik Mlynář, vrchní ředitel sekce lesního hospodářství Ministerstva zemědělství.

Podněty vzešlé z připomínkového řízení zapracuje Ministerstvo zemědělství do novely do konce ledna příštího roku. Na přelomu ledna a února pak odešle materiál k projednání na Legislativní radu vlády. Norma by měla začít platit od ledna 2025, některé její části pak od ledna 2027.

Záměrem novely je především nastavit podmínky, které myslivcům umožní efektivní lov a zároveň ochrání v co nejvyšší míře lesní porosty. Na základě dat Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti se škody pohybují řádově mezi 2,5 až 4 miliardami korun ročně. Plány lovu se proto budou sestavovat podle stupně poškození lesa ve vymezených územích. Poškození lesa zvěří bude odborně posuzovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.

Novela také mění minimální výměru téměř všech honiteb z dosavadních 500 hektarů na 250 hektarů. Zmenšení výměry honiteb umožní lepší ovlivňování hospodaření v nich, lov, a tím celkově ochranu lesa, plodin a pozemků před škodami způsobenými zvěří. Zároveň posiluje práva vlastníků honebních pozemků v souladu s Programovým prohlášením vlády.

Větší přehlednost do mysliveckého plánovaní přinese digitalizace, tedy vznik Informačního systému evidence myslivosti, který zároveň podstatně zjednoduší administrativu doposud vedenou převážně papírově.

Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

   X X X

 Modernizace Záchranné stanice Pasíčka začíná

 Výstavba nových léčebných a rozletových voliér a investice do vybavení i do zvýšení efektivity provozu, to je hlavní část projektu modernizace Záchranné stanice Pasíčka nedaleko Proseče na Chrudimsku, který právě začíná.

Seznam zvířat, kterým pracovníci záchranné stanice pomohli jen v minulém měsíci nebo dokonce zachránili život, je dlouhý – zraněný ledňáček, káně, ježek nebo netopýr a mnohá další. Ve snaze rozšířit a zlepšit kvalitu dosavadní poskytované zdravotní péče pro zvířata se také Pardubický kraj podílí na finanční podpoře projektu modernizace stanice. Záchranná stanice Pasíčka totiž nyní obdržela dotaci na tuto akci od Ministerstva životního prostředí ČR.

Slavnostního poklepání na základní kámen projektu modernizace se zúčastnil kromě jiných i krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil. „Stanice a její zaměstnanci vykonávají dennodenně pro náš region práci, která je potřebná a má velký smysl. Velmi často zde léčí dravce, kteří se zraní při srážce s automobilem nebo se starají o další zvířata, která si ublíží například při kontaktu s elektrickým vedením či nárazem do jiných lidmi vytvořených překážek. Musí zde proto projít nutnou rehabilitací, do volné přírody jsou vypuštěny, až když jsou v plné kondici. Modernizace by tak měla posloužit k posílení kvality poskytované péče. V letošním roce jsme uvolnili 1,5 milionu korun. V příštím roce by měla podpora ze strany Pardubického kraje dosahovat stejné částky. Jsem rád, že se nám podařilo domluvit na podpoře tohoto projektu,“ řekl radní Krčil.

Plánovaná je i rekonstrukce příjezdové cesty ke stanici. Podílet by se na ní měl Pardubický kraj a město Proseč. „Společně jsme se dohodli na opravení příjezdové cesty, která je dlouhodobě ve velmi špatném stavu. Dohoda se týká i konkrétní výše příspěvku na investici ze strany kraje. V této souvislosti děkuji za spolupráci a přístup k řešení panu starostovi Janu Macháčkovi a městu Proseč. Pardubický kraj opravu finančně podpoří 500 tisíci korunami,“ uvedl krajský radní Krčil.

PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana

X X X

 Český tým Accolade Smrz Racing BGR vsadí v roce 2024 na dva mladé talenty

Po fantastické sezóně 2023, která se zapsala do historie tuzemského motosportu – českobudějovický tým Accolade Smrz Racing BGR získal zásluhou španělského jezdce José Luis Perez Gonzaleze titul vícemistra světa v kategorii World Supersport 300 – se tým Jakuba Smrže rozhodl dát šanci dvěma mladým jezdcům. Jedním z nich je také česká naděje Filip Novotný.

Teprve šestnáctiletého rodáka z Brna, který v roce 2023 vybojoval pódium v Northern Talent Cupu, tak v příští sezóně čeká debut v mistrovství světa. Jeho týmovým kolegou bude Chris Clark z USA, který v barvách týmu Accolade Smrz Racing BGR startoval již koncem letošní sezóny. Jakub Smrž (manažer týmu): „Pro sezónu 2024 jsme vsadili na mladou krev. Chris s námi loni odjel dva závodní víkendy. Přestože byl poprvé v Evropě a na nových okruzích, ukázal svůj potenciál. Filip se předvedl v Northern Talent Cupu a po dlouhé době můžeme dát možnost českému nadějnému jezdci.

Pro oba to nebude snadné, ale všichni uděláme maximum, abychom bojovali minimálně o světové body. Po sezóně, kdy jsme jeli o titul to bude rozhodně jiná výzva. V tuto chvíli také řeším angažmá našeho jezdce Josého, kterého bych rád viděl v Supersportech.“ Filip Novotný: „V první řadě bych rád poděkoval Kubovi a celému týmu za tuto příležitost závodit v mistrovství světa. Nemohu se dočkat na svoji spolupráci s takto úspěšným týmem. Věřím, že to bude sezóna plná zážitků, zkušeností a dobrých výsledků. Určitě mě tato spolupráce posune jako jezdce, a už se moc těším, až se pustíme do práce. Děkuji všem, co mě podporují na cestě za mým snem.“ Chris Clark: “Děkuji Kubovi a celému týmu, že mohu být jeho součástí. Opravdu se moc těším na práci se všemi členy týmu s cílem se zlepšit jako jezdec. Díky možnosti odjet s týmem Accolade Smrz Racing BGR poslední dva závody sezóny 2023 jsem poznal, že právě tady bych chtěl působit. Jsem vděčný za tuto příležitost. Vím, že spolupráce s týmem Jakuba Smrže mě hodně posune.

 X X X

 Basketbal: Prolomí rozjetý Kolín čekání na výhru z Folimanky?

 15. kolo Kooperativa NBL 2023/24, místo: 9.12.23, 17:30, Praha.

Utkání: USK Praha – BC GEOSAN Kolín

Po 4 výhrách v řadě si hladoví medvědi určitě budou chtít přijít pod Nuselský most po další cenný skalp. Vždyť naposledy se Kolín radoval z výhry na Folimance 9.3.2022! Navíc celek trenéra Beňačky vede vpřed čtvrtý nejlepší střelec soutěže Jamari Alayae Smith a mistr těsných koncovek Adam Číž.

Do přímého souboje o třetí místo naopak USK Praha nastupuje po zatím nejtěžší porážce v dosavadním průběhu sezóny. Pokud chce mladá sestava trenéra Kuhna v zápase uspět, bude muset podat diametrálně odlišný výkon, než tomu bylo před týdnem v Nymburku. I přes obrovskou porážku si však sovy udržely status druhé nejlepší obrany v Kooperativa NBL. Průměrně inkasují 76 bodů na zápas a spolu s domácí diváckou kulisou se budou kolínské čekání na výhru snažit znovu prodloužit.

Frank Kuhn (trenér USK Praha): Nečekali jsme v Nymburku tak výraznou prohru, takže klíčové bude zapracovat na sebevědomí. Věřím, že fanoušci na Folimance nám k tomu pomohou a nakopnou nás k dobrému výkonu. Kolín má několik kvalitních hráčů, včetně jednoho z nejlepších hráčů ligy Číže, takže to bude určitě těžký souboj a musíme se na něj připravit hlavně po mentální stránce!

František Fuxa  (USK Praha):  Zítra nas čeká souboj o třetí místo v dosavadním průběhu základní části KNBL. My se musíme hlavně soustředit na náš výkon a najít zpátky naši identitu, kterou jsme nedokázali prezentovat při posledním utkání v Nymburce. Věřím, že nás čeká atraktivní utkání, které přitáhne na tribuny Folimanky velké množství fanoušků!

x X X

Basketbalisté Prahy si napravili chuť

Výhra o 26 a návrat na třetí příčku v Kooperativa NBL

15. kolo Kooperativa NBL 2023/2024, USK Praha – BC GEOSAN Kolín 102:76 (25:13, 49:32, 70:54)

Do utkání vstoupily oba celky s obrovským tempu. Skóre se překlápělo ve prospěch obou týmů, ale za stavu 7-8 ve z pohledu domácích si vzali režii utkání mladíci z USK do vlastních rukou. Zkušený Stegbauer měl možnost zpomalit rozjíždějící se sovy a stáhnout vedení domácích na 14:10, minutá volná střela z pod koše však vyslala do protiútoku domácího Johnsona II a jeho proměněný útok donutil za stavu 15:8 Kolín požádat o první timeout. První periodu uzavřel muž, který ji bodově i otevřel. Patrick Samoura vsítil svůj osmý bod a skóre 25:13 po první hrací části USK naznačovalo, že se zpamatovalo z bodové mizérie z posledního zápasu.

Do druhé čtvrtiny vstoupil Kolín zónovou obranou. První body zaznamenal kapitán Vyroubal, který v rychlém protiútoku proměnil akci and-one a vzápětí na to svoji druhou trojku v zápase zaznamenal Dalibor Vlk. Další body Vlka a Švece znamenaly za stavu 35:17 minutí druhého timeoutu hostů. Ve 14. minutě Vlk zaznamenal již třetí trojku, následně díky Vyroubalovi zaznamenal jednoduché dva body a náskok sov byl rázem 21 bodů. Za hosty nejčastěji skóroval Veljkovič, citelná však byla absence bodů od střelce Číže. Ten svůj první bod zaznamenal až 2 minuty před koncem prvního poločasu, kdy proměnil jednu ze dvou šestek.

Skóre druhé poloviny otevřel svým sedmým bodem Petružela. Adam Číž se své herní trápení rozhodl prolomit v obraně a svůj vydřený zisk míče zakončil úspěšnou trojkou. Následně však zahodil dvě šestky a svou pověst střelce nepotvrdil ani v následujících dvou útocích, které skončily právě na jeho rukou. Naopak svou nejúspěšnější čtvrtinu odehrál rozehrávač USK Johnson II, který v ní zaznamenal 9 bodů a stal se dalším hráčem domácích s dvoubodovým střeleckým účtem. Medvědi z Kolína kousali i nadále, svým nekompromisním smečem je však před koncem čtvrtiny zbrzdil Švec a do poslední hrací části se šlo za stavu 70:54.

Ve čtvrté čtvrtině pokořili dvaceti bodovou hranici postupně Dalibor Vlk a Ondřej Švec. V polovině čtvrtiny zasáhl poprvé do utkání rozehrávač Šafařík, ke kterému se přidal i navrátilec po zranění Palas. Ten zároveň zaznamenal poslední koš USK a v souboji o třetí místo ještě kosmeticky zkorigoval skóre kolínský hráč Goga na závěrečných 102:76.

Frank Kuhn (trenér USK) : “Byl to dobrý zápas, jsem šťastný zejména proto, že je to poprvé v sezóně, co jsme dokázali porazit stejný tým dvakrát. Zápas jsme dostali na svou stranu zejména díky obraně, což bylo i naším cílem. Chtěl bych svým hráčům dát kredit i za velmi dobrou hru v útoku, měli jsme dobré střely, navíc s 24 asistencemi a statistika +/- značí, že šlo o kolektivní výkon. Je to dobrá reakce na náš výkon z předchozího utkání.”

Dalibor Vlk (USK): “Pro nás bylo nejdůležitější, jak zareagujeme na porážku s Nymburkem. Myslím, že se nám to podařilo perfektně, od začátku jsme šlapali a vytvořili jsme si náskok 20 bodů, který jsme si dokázali udržet po celý zápas. Podali jsme super výkon a doufám, že v tom budeme pokračovat i nadále.”

Predrag Benaček (trenér KOL): “Nehráli jsme dobře zejména v obraně, ale celkově bych dnešní výkon připsal únavě. Naposledy jsme hráli v šestici ve Vídni, dnes jsme na USK přišli s deseti hráči, kteří měli plný počet připravených a odpočinutých hráčů, gratuluji jim.”

Filip Halada (KOL): “Gratuluju USK, víme, že hrají agresivně a mají super rotaci i trenéra. Nepřišli jsme sem v plné sestavě, trápí nás zranění a marodka. Tak, jako v každém zápase, jsme se snažili do toho dát všechno a plnit pokyny trenéra. USK hraje agresivní obranu po celém hřišti, na což se musíme určitě připravit, protože nás čeká podobný styl v následujících dvou zápasech proti Písku a Brnu. Chyběla nám agresivita a po posledním zápase ve Vídni, který jsme odehráli v šestici, byla určitě vidět i únava. Musíme se poučit, zapomenout na tento výkon a snažit se o horní část tabulky i nadále.”

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.