Prigožin nechal stopu aj v SR. Firma Vagnerovej skupiny sídlo v Bratislave? Jurinová vyzvala Matoviča na súboj o predsedu OĽaNO. Briti dopyt po autách na benzínový pohon

Firma s prepojením na šéfa vagnerovcov dlhuje štátu na odvodoch. Miliardové biznisy oligarchu Jevgenija Prigožina zanechali stopu aj na Slovensku. Firma s tesnými prepojeniami na šéfa Vagnerovej skupiny má sídlo v Bratislave a údajne v nej pôsobil aj človek zo sankčného zoznamu USA. Podľa zistení Pravdy dnes táto bunka Prigožinovej podnikateľskej ríše lieta v problémoch.

 Vodca Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin pri odchode z veliteľstva Južného vojenského okruhu v Rostove na Done v Rusku 24. júna 2023

Ešte v roku 2020 americké ministerstvo financií zaradilo na svoj sankčný zoznam podnikateľa Igora Lavrenkova. Podľa vlády USA pôsobí ako zakladateľ, akcionár a riaditeľ niekoľkých spoločností kontrolovaných Prigožinom v Hongkongu a v Thajsku. Podnikateľ tiež známy ako „Putinov šéfkuchár“ mal Lavrenkovove firmy využívať na krytie finančných operácií po celom svete, a to pre vyhýbanie sa sankciám.

Kollár o Prigožinovej vzbure: Rusko je úplne rozvrátené

„V rokoch 2018 až 2019 subjekty so sídlom v Thajsku a Hongkongu sprostredkovali viac ako 100 transakcií presahujúcich 7,5 milióna dolárov, ktoré smerovali do firiem spojených s Prigožinom. Tieto prostriedky podporili jeho aktivity v Sudáne a prevádzku jeho súkromných lietadiel,“ informovalo americké ministerstvo financií.

Slovenská stopa

Obyvateľ Moskvy Igor Lavrenkov v tom čase podnikal na Slovensku, svedčia o tom údaje Obchodného registra (ORSR). Spolu s ďalším podnikateľom ruského pôvodu Alexandrom Ushchevom vlastnil spoločnosť Flash Asia Logistic, ktorá aj dnes má sídlo v Bratislave.

Podľa zistení investigatívnych novinárov medzinárodného konzorcia OCCRP ide o slovenskú pobočku rusko-čínskej spoločnosti Flash Asia, ktorá sídli v Hongkongu na rovnakej adrese s ďalšími firmami, ktoré sú na sankčnom zozname USA vinou väzieb na Jevgenija Prigožina.

Hlavná kancelária Flash Asia sa nachádza v Moskve a podľa informácií z webovej stránky firmy sa zaoberá prepravou tovarov medzi Ruskom a Čínou. Zistiť, aké obchodné aktivity firma vykonáva na Slovensku, sa nepodarilo. Spoločnosť totiž má v ORSR uvedenú adresu v kancelárskej budove, ktorá bola zbúraná takmer pred rokom. Nové sídlo na OR SR nenahlásila, za čo môže dostať aj pokutu vyše troch tisíc eur.

 Miliardové biznisy oligarchu Jevgenija Prigožina zanechali stopu aj na Slovensku. Firma s tesnými prepojeniami na šéfa Vagnerovej skupiny má sídlo v Bratislave a údajne v nej pôsobil aj človek zo sankčného zoznamu USA.

Zistiť, kde sa momentálne nachádza kancelária spoločnosti, sa nepodarilo ani telefonicky. Na čísle, ktoré rusko-čínska firma uvádza ako kontakt na slovenskú pobočku, sa na otázky k pôsobeniu Flash Asia vyjadriť nechceli. „Niečo sa mení, na všetko sa pýtajte kancelárie v Moskve,“ odpovedali na otázky Pravdy.

Podnikateľ Lavrenkov, ktorého americké úrady priamo spájajú so šéfom vagnerovcov, sa podielu v slovenskej eseročke zbavil krátko po zaradení na sankčný zoznam. Majetkové práva posunul obchodnému partnerovi Alexandrovi Ushcevovi, ale pravdepodobne mal naďalej vplyv na fungovanie firmy. Podnikatelia sú totiž prepojení aj cez ďalšie firmy v Rusku a v Číne. Podľa vyjadrení bývalých zamestnancov Flash Asia v Moskve Lavrenkov a Ushchev spoločne riadia jej biznis.

Pravda oslovila ruskú kanceláriu Flash Asia s prosbou potvrdiť, že slovenská eseročka je jej pobočkou. Spýtali sme sa tiež, či má firma prepojenia na Igora Lavrenkova či Jevgenija Prigožina. Spoločnosť na otázky nereagovala. Neúspešný bol aj pokus osobne položiť otázky súčasnému majiteľovi firmy Alexandrovovi Ushchevovi. Na adrese, ktorú má uvedenú ako bratislavské bydlisko, zrejme nebýva. Nemá označený zvonček, ani poštovú schránku.

 Firma zaniká

Ushchev odkúpil podiel na firme Flash Asia Logistic už po tom, čo americké sankcie voči Lavrenkovovi nadobudli platnosť. Reštrikcie USA znamenajú, že všetok majetok podnikateľa na území Spojených štátov je zablokovaný a americké firmy a občania majú zakázané s Lavrenkovom či jeho firmami obchodovať.

Sankcie Spojených štátov sa na Slovensku automaticky neuplatňujú. Postihnúť však môžu podľa amerického ministerstva tých, ktorí budú pomáhať firmám a osobám zo sankčného zoznamu s obchádzaním reštrikcií. Toto zrejme spôsobilo problém pre biznis Igora Lavrenkova na Slovensku. Podľa informácií portálu FinStat, ktorý zverejňuje informácie o hospodárení slovenských firiem, dosiahla eseročka Flash Asia Logistic zisky naposledy v roku 2019. Odvtedy bojuje o svoju existenciu – za tri po sebe idúce roky zaznamenala nulové tržby a topí sa v stratách.

Teraz firma pravdepodobne prestala splácať aj odvody za svojho jediného zamestnanca. Na začiatku júla firma dlhovala vyše tisíc eur Sociálnej poisťovni a ďalších 500 eur na odvodoch na zdravotné poistenie. Flash Asia neodpovedala na otázky, vinou čoho dlh vznikol.

Prigožin sa doma topí

Po tom, ako sa vagnerovci koncom júna vzbúrili proti ruskému armádnemu vedeniu a podnikli protestné ťaženie na Moskvu, Prigožin postupne stráca svoje podnikateľské aktíva v Rusku. Cez víkend tamojšie úrady zablokovali prístup k stránkam mediálnej skupiny Patriot, ktorú mnohí označovali za „továreň na trollov“.

Koncom júna tiež prestala fungovať sociálna sieť JaRus, ktorú Prigožinove štruktúry vyvíjali ako náhradu za v Rusku zakázaný Instagram. Podľa informácií portálu The Bell má záujem o odkúpenie mediálnych aktív šéfa vagnerovcov oligarcha a blízky Putinov spojenec Jurij Kovaľčuk.

 Prigožinove firmy tiež čelia podozreniam z profitovania na štátnych zákazkách. Prezident Vladimir Putin totiž uviedol, že z rozpočtu bolo pre žoldnierov z Vagnerovej skupiny vyčlenených 86 miliárd rubľov (takmer miliarda eur). „Dúfam, že tieto prostriedky neboli rozkradnuté. Alebo aspoň, že ukradli o niečo menej,“ uviedol ruský vodca minulý týždeň.

Samotný oligarcha po neúspešnom pokuse o prevrat odišiel do Bieloruska. Bolo to súčasťou dohody, ktorú sprostredkoval Alexander Lukašenko./agentury/

X X X

Európska komisia adresovala Slovensku sedem odporúčaní v oblasti právneho štátu

Prvým z odporúčaní je zabezpečiť, aby sa na členov Súdnej rady vzťahovali dostatočné záruky nezávislosti, pokiaľ ide o ich odvolanie.

Európska komisia zverejnila v stredu štvrtú výročnú správu o právnom štáte, v ktorej mapuje stav v tejto oblasti v každej členskej krajine EÚ. Pre Slovensko vydala sedem odporúčaní. Až na to posledné nadväzujú na jej vlaňajšie odporúčania, ktoré SR realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec, informuje TASR.

Prvým z odporúčaní je zabezpečiť, aby sa na členov Súdnej rady vzťahovali dostatočné záruky nezávislosti, pokiaľ ide o ich odvolanie, berúc do úvahy európske normy nezávislosti súdnych rád. Podľa EK Slovensko v zmysle jej minuloročných odporúčaní nedosiahlo v tomto smere nijaký pokrok.

Komisia taktiež žiada, aby Slovensko zabezpečilo zavedenie a riadne dodržiavanie dostatočných záruk pre prípady, keď sudcovia musia niesť trestnoprávnu zodpovednosť za trestný čin „ohýbania práva“ v súvislosti so svojimi súdnymi rozhodnutiami. V tejto oblasti sa taktiež nepodarilo dosiahnuť pokrok.

Eurokomisia ďalej Slovensku odporúča predložiť legislatívne návrhy na reguláciu lobingu a posilnenie právnych predpisov o konfliktoch záujmov a majetkových priznaniach. V tomto smere Slovensko dosiahlo od roku 2022 čiastočný pokrok.

Exekutíva EÚ žiada slovenskú stranu aj o zlepšenie koordinácie medzi jednotlivými orgánmi presadzovania práva, kde nedošlo k pokroku, a o zabezpečenie objektivity rozhodnutí prokuratúry, kde nastal čiastočný pokrok. Objektivita sa má zaistiť pokračovaním v presadzovaní legislatívnych zmien, ktorými sa obmedzí právomoc generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia prokuratúry. Cieľom je podporiť dosiahnutie presvedčivých výsledkov v prípadoch korupcie na vysokých miestach.

Ďalšie odporúčanie sa týka pokroku v procese vytvárania legislatívnych a iných záruk v záujme zlepšenia fyzickej bezpečnosti a pracovného prostredia novinárov vrátane reformy zákona o ohováraní. Zohľadniť je pritom potrebné európske normy na ochranu novinárov. V tomto smere Slovensko čiastočne pokročilo.

EK odporúča tiež pokračovať v posilňovaní pravidiel a mechanizmov na podporu nezávislého riadenia a redakčnej nezávislosti verejnoprávnych médií s prihliadnutím na európske normy pre tieo médiá. Aj v tejto oblasti došlo od vlaňajška k určitému pokroku.

Posledným a zároveň úplne novým odporúčaním EK je zabezpečiť účinné verejné konzultácie a zapojenie zainteresovaných strán do procesu tvorby právnych predpisov.

Komisia okrem toho pripomenula Slovensku záväzky, ktoré prijalo v rámci národného plánu obnovy.

Výročná správa EK zahŕňa oznámenie, v ktorom mapuje situáciu v EÚ ako celku. Zároveň obsahuje 27 kapitol o jednotlivých krajinách, zameraných na dôležitý vývoj od júla 2022. Posudzuje plnenie vlaňajších odporúčaní a členským štátom opäť poskytuje konkrétne odporúčania.

Správa sa zaoberá štyrmi piliermi právneho štátu – vnútroštátnou justíciou, protikorupčným rámcom, pluralitou médií a inými inštitucionálnymi systémami bŕzd a protiváh. Konštatuje, že z minuloročných odporúčaní bolo v celej EÚ úplne alebo čiastočne splnených 65 percent, aktuality.sk

X X X

Predaj áut v Británii vzrástol v júni o viac než štvrtinu

Naďalej pokračuje výrazný dopyt po autách na benzínový pohon.

Predaj áut v Británii vzrástol v júni o viac než štvrtinu, pričom vysokú popularitu si udržali autá na benzínový pohon. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila údaje britského Združenia výrobcov a predajcov áut (SMMT).

V júni sa v Británii predalo 177.266 áut. Medziročne to znamená rast o 25,8 %. Umožnilo to zlepšenie situácie v dodávateľskom reťazci v porovnaní s rovnakým obdobím spred roka.

Naďalej pokračuje výrazný dopyt po autách na benzínový pohon. Predaj týchto vozidiel sa v júni zvýšil medziročne o 22,7 % a udržal si pozíciu najpredávanejších vozidiel.

Ešte vyššie tempo rastu však zaznamenal predaj hybridov a plug-in hybridov, a to o 40,1 %, respektíve o 65,5 %. Predaj batériových elektrických áut vzrástol o 39,4 %. Naopak, predaj áut na naftový pohon klesol o 13,5 %, aktuality.sk

X X X

Erika Jurinová vyzvala Igora Matoviča na súboj o post predsedu OĽaNO. Hnutie ukázalo kandidátku

Hnutie predstavil kandidátku do predčasných septembrových volieb. Za hnutie bude kandidovať aj bývalý podpredseda SaS.

 Erika Jurinová, ktorá bude viesť OĽaNO do volieb ako jednotka na kandidátke, vyzvala Igora Matoviča na boj o stoličku predsedu hnutia. Spolu s Igorom Matovičom o tom informovala na tlačovej besede, na ktorej predstavovali kandidátnu listinu hnutia.

„Tieto voľby pre nás vo vnútri hnutia budú demokratickým zápasom o to, kto bude budúcim predsedom nášho hnutia. Kto z nás dvoch, či Erika alebo ja, získame viac krúžkov a väčšiu dôveru, ten bude budúcim predsedom,“ uviedol Matovič, ktorý oznámil, že pôjde do volieb znova zo 150. miesta, čo je podľa neho znakom odvahy.

Slová Matoviča, že vo voľbách sa bude rozhodovať o kresle predsedu OĽaNO, potvrdila aj Jurinová. „Vnímam, že ľudia nechcú mať konfrontačný typ politika a ja som človek, ktorý hľadá riešenia,“ povedala.

Tvárami hnutia budú aj Remišová a Záborská

Erika Jurinová je predsedníčkou Žilinského samosprávneho a patrí k prvým štyrom zakladajúcim členom OĽaNO. Zvolená bola do parlamentu aj v predchádzajúcich voľbách, no svojho poslaneckého mandátu sa vzdala, keď zvíťazila vo voľbách na žilinského župana. „Rovnako to bude aj po týchto voľbách. Podľa toho aké výsledky bude mať hnutie a aké budem mať ja osobne sa rozhodnem, ktorý mandát si uplatním,“ informovala dnes Jurinová.

Dvojkou kandidátky bude generálny manažér hnutia a člen predsedníctva hnutia Július Jakab. Ten viedol Úrad vlády za vlády Igora Matoviča aj Eduarda Hegera.

Hnutie OĽaNO pôjde do volieb v koalícií s Kresťanskou úniou a stranou Za ľudí. Na kandidátke teda budú aj predsedníčky týchto strán Anna Záborská a Veronika Remišová, a to na 148., v respektíve na 147. mieste

Záborská sa počas aktuálneho volebného obdobia preslávila najmä snahou o obmedzenie interrupcií. Veronika Remišová, ktorá šéfuje strane, ktorú založil bývalý prezident Andrej Kiska, zdôvodňovala spojenie sa s OĽaNO istotou, že „nezradia voličov“ a nepôjdu po voľbách do koalície so Smerom či Hlasom.

Bývalý podpredseda SaS sa pridal k Matovičovi

S hnutím bude kandidovať aj Ľubomír Galko. „Bývalý podpredseda strany SaS, ktorý ako jeden z prvých prekukol, kto to je Richard Sulík,“ predstavil ho Matovič. Galko odišiel z SaS v roku 2019 spolu s desiatkami ďalších členov strany. Neskôr vstúpil do Demokratickej strany, ktorú opustil v januári tohto roku. Na kandidátke bude na 146. mieste.

Igor Matovič kritizoval počas konferencie ostatné politické strany, pretože podľa neho nevylúčili povolebnú spoluprácu s „mafiou“. „Ľudia, ktorí si počas posledného tri a pol roka odskúšali na vlastnej koži, čo to znamená byť mesiac vo vyšetrovacej väzbe, ako Jaroslav Haščák alebo Robert Kaliňák, posledné tri roky robia intenzívne všetko preto, aby sa mafia vrátila späť,“ vyhlásil Matovič na konferencií, kde stál s tričkom s nápisom „my vás mafii nepredáme“ a skonštatoval, že Peter Pellegrini a Robert Fico predali krajinu mafii.

Na kandidátke OĽaNO bude aj podpredseda parlamentu a šéf strany Nova Gábor Grendel (149. miesto), bývalý minister vnútra Roman Mikulec (10. miesto) či jednotka kandidátky hnutia z roku 2020 Mária Šofránko (24. miesto), aktuality.sk

X X X

Ohováral ruskú armádu? Rozsudok zabíja chorého penzistu i jeho 97-ročnú matku

 Už druhý týždeň trávi 64-ročný Igor Baryšnikov za mrežami. Chronicky chorého dôchodcu z Kaliningradskej oblasti, ruskej pobaltskej exklávy, odsúdili na 7,5 roka za „diskreditáciu“ armády. Kým on sedí v ústave predbežného zadržania v oblastnej metropole, v Sovietsku, meste pri litovských hraniciach, jeho bezvládna matka, o ktorú sa staral, kým bol počas vyšetrovania v domácom väzení, sa dožila 97. narodenín.

  Igor Baryšnikov počas procesu, na ktorom ho odsúdili na 7,5 roka za údajné šírenie dezinformácií o ruskej armáde.

Baryšnikova odsúdili za príspevky na Facebooku o ruskom bombardovaní Mariupoľu, zabíjaní civilistov v okupovanej Buči a potopení krížnika Moskva v Čiernom mori. Žaloba pre neho navrhla osem rokov v trestaneckom tábore. Súd ale „zohľadnil jeho zdravotný stav a rodinnú situáciu“ a vymeral mu napokon o pol roka menej.

 Podľa ľudskoprávneho projektu OVD-Info lekári Baryšnikovovi diagnostikovali nádor s podozrením na rakovinu prostaty a operačne mu zaviedli cystostómiu, hadičku, ktorá z močového mechúra odvádza moč priamo cez prednú brušnú stenu.

 Lekári Baryšnikovovi diagnostikovali nádor s podozrením na rakovinu prostaty a operačne mu zaviedli hadičku, ktorá z močového mechúra odvádza moč cez brušnú stenu.

Žiadosť advokátov o vyšetrenie zdravotného stavu odsúdeného, aby sa zistilo, či môže byť uväznený, súd zamietol.

 Advokáti sa ale nevzdávajú. V najbližších dňoch sa chystajú obrátiť na Výbor OSN pre ľudské práva a zároveň spúšťajú procedúru umožňujúcu prepustenie väzňa z dôvodu choroby. „Rusko je stále členom OSN, čo znamená, že existuje nádej, že bude možné dosiahnuť operáciu,“ cituje spravodajský portál Sever.Realii právničku OVD-Info Mariu Bonclerovú.

„Jeho ošetrujúci lekár na súde vypovedal, že pri vyšetrení odhalil uzliny, aké pri nezhubnom nádore nebývajú. Lekár nepochybuje o tom, že Igor má rakovinu,“ konštatuje Bonclerová. Podľa nej sa nádor dá vyliečiť iba chirurgicky a cystostóm je v podstate vstupnou bránou infekcie, vyžaduje si neustálu starostlivosť, dezinfekciu, raz za mesiac je potrebné vymeniť katéter v nemocničnom prostredí. „Odopretie včasného poskytnutia lekárskej starostlivosti môže viesť k rozvoju smrteľných komplikácií,“ zdôrazňuje.

Bonclerová pripúšťa, že dosiahnuť prepustenie väzňa pre chorobu je veľmi ťažké, pretože onkologických pacientov z ruských väzníc vypúšťajú až v terminálnom štádiu. „Ale toto nedopustíme. Kým bude v cele predbežného zadržania, budeme sa domáhať, aby mu poskytli predpísanú liečbu,“ hovorí Bonclerová.

„V skutočnosti jedným verdiktom súd zabíja dvoch – Igora a jeho matku,“ upozornila Bonclerová. Matka podľa právničky ťažko znáša odlúčenie od syna. Ten sa pred časom presťahoval z Čeľabinska do Sovietska kvôli tomu, aby mamu doopatroval.

 Igor Baryšnikov sa do vzatia do väzby staral o svoju bezvládnu matku.

Jevgenia Baryšnikovová je Židovka a obeť holokaustu. Ako dievča utiekla pred nacistami, celú jej rodinu vyvraždili. „Už nevstáva z lôžka, trpí demenciou. Len pri Igorovi zvykla trochu ožiť. Posadil ju, kŕmil lyžicou, vozil na invalidnom vozíku, staral sa o ňu ako o malé dieťa,“ hovorí právnička.

Z rozhodnutia súdu má byť Jevgenia Baryšnikovová zverená do ústavnej starostlivosti. Vzhľadom na neslávnu povesť ruských sociálnych služieb to ale rodina odmietla a starostlivosť o bezvládnu svokru prevzala Baryšnikovová manželka Ľudmila.

Napriek chronickej chorobe a obavám o osud matky sa Baryšnikov drakonickým rozsudkom nedal zlomiť. „Igorovi som dala v cele predbežného zadržania všetky lieky,“ povedala pre Sever.Realii po jeho návšteve právnička Jekaterina Selizarová. „Momentálne je dobre naladený, je to chlapík, bojovník. Vôbec neklesá na duchu,“ dodala.

Baryšnikova odsúdili na základe smutne známeho článku 207.3 trestného zákonníka, ktorý režim od minulého roku používa ako nástroj vojenskej cenzúry a represií za výroky o vojne proti Ukrajine. Článok umožňuje uložiť až pätnásťročný trest odňatia slobody za „verejné šírenie vedome nepravdivých informácií o nasadení ozbrojených síl Ruskej federácii, motivované politickou nenávisťou“.

 Baryšnikov sa tohto trestného činu podľa súdu dopustil tým, že po začatí ruskej invázie na Ukrajinu uverejnil na svojej facebookovej stránke protivojnové príspevky, ako aj odkazy na články zahraničných médií.

Právom posledného slova na procese Baryšnikov označil svoj prípad za politický, vykonštruovaný tajnou službou FSB. „Som obvinený zo závažného zločinu. Pritom som nikoho nezabil, nikoho neokradol, neznásilnil, nikomu nič neukradol,“ citoval z jeho vystúpenia telegramový kanál SOTA.

„Som obvinený z podnecovania nenávisti voči skupine ľudí, ktorí podporujú túto vládu. Kde sú na to dôkazy? Ako by som mohol podnecovať nenávisť na svojej súkromnej stránke, ktorú môžu vidieť iba priatelia?“ opýtal sa.

Baryšnikov podľa portálu Currenttime.tv tvrdí, že mu veľmi pomáha podpora príbuzných, priateľov a ľudí, ktorí zdieľajú jeho názory. Zdôraznil, že protivojnové príspevky by na sociálnej sieti zverejnil aj v prípade, keby vedel, že povedú k trestnému stíhaniu. „Aspoň som niečo urobil. Myslím si, že to v budúcnosti pre Rusko a jeho občanov ešte zohrá nejakú rolu ako aj pre mňa a moju rodinu. Už teraz je dôležité ukázať, že nie všetci sú zajedno a nie každému je jedno, čo sa deje na Ukrajine.“/agentury/

X X X

Podľa expertky OSN na ľudské práva je situácia v Bielorusku katastrofálna

Režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka zámerne zbavuje občiansku spoločnosť aj posledných kritických hlasov.

Situácia s dodržiavaním ľudských práv v Bielorusku je katastrofálna a stále sa zhoršuje, uviedla osobitná spravodajkyňa OSN Anais Marinová. TASR o tom informuje v stredu na základe správy agentúry AFP.

Režim bieloruského lídra Alexandra Lukašenka zámerne zbavuje občiansku spoločnosť aj posledných kritických hlasov, povedala Marinová na utorkovom zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve.

„Situácia zostáva katastrofálna. Nanešťastie sa stále zhoršuje,“ zhodnotila situáciu v oblasti ľudských práv v Bielorusku.

Lukašenkova vláda podľa nej sprísnila už aj tak reštriktívne zákony obmedzujúce občianske slobody. To viedlo k nárastu politicky motivovaných trestných stíhaní a rozsudkov. K zhoršovaniu situácie a šíreniu strachu podľa nej prispieva aj beztrestnosť pre predstaviteľov režimu pošliapavajúcich práva občanov.

Francúzska politologička Marinová už pred dvoma rokmi – počas potláčania protestov proti spornému Lukašenkovmu znovuzvoleniu – upozornila Radu pre ľudské práva na to, že režim v Minsku zaznamenal „obrat smerom k totalite“, ktorý sa prejavil v „ľahostajnosti voči ľudskému životu a dôstojnosti“.

Spravodajkyňa vo výročnej správe napísala, že v Bielorusku zadržiavajú pre politicky motivované obvinenia viac než 1500 ľudí. Denne k nim pribudne v priemere 17 prípadov svojvoľného zatknutia občanov. Osoby odsúdené za politické delikty majú podľa nej vo väzení sprísnené podmienky.

Represie úradov podľa Marinovej vyhnali do exilu už státisíce Bielorusov. Zrušených bolo vyše 1600 organizácií vrátane nezávislých odborových zväzov. Nezávislé médiá boli označené za extrémistické organizácie a systematickým útokom je vystavená aj akademická sloboda. Ideologická kontrola a hrozby sa podľa nej uplatňujú aj na základných a stredných školách.

K zhoršovaniu situácie prispieva aj zatýkanie osôb, ktoré sa kriticky vyjadrujú k ruskej vojenskej agresii voči susednej Ukrajine. Niektorí z týchto ľudí čelia obvineniam z plánovania teroristických útokov, za ktoré by im mohol hroziť až trest smrti, upozornila spravodajkyňa OSN.

Bielorusku bol ponúknutý priestor, aby mohlo na Marinovej vyjadrenia zareagovať. Bieloruský zástupca však nebol na utorkovom zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva prítomný, uvádza AFP, aktuality.sk

X X X

Vo Varoch zaujal Ewan McGregor s dcérou aj bulharský film o učiteľke a gangstroch

Hviezdou festivalu bol do tretice herec Ewan McGregor, ktorý prišiel spolu s dcérou Clarou, tiež herečkou. Na ich počesť uviedli film Druhá šanca, v ktorom hrajú obaja hlavné úlohy. Herec si prevzal pri tej príležitosti Cenu prezidenta festivalu.

Hviezdou festivalu bol do tretice herec Ewan McGregor, ktorý prišiel spolu s dcérou Clarou, tiež herečkou. Na ich počesť uviedli film Druhá šanca, v ktorom hrajú obaja hlavné úlohy. Herec si prevzal pri tej príležitosti Cenu prezidenta festivalu.

„Clara napísala k filmu scenár a zároveň je aj jeho producentkou. Keď som si ho prečítal, urobil na mňa dobrý dojem. Nie je to náš príbeh, ale vychádza z našich spoločných zážitkov a skúseností. Spolupráca nás pozitívne ovplyvnila a utužila náš vzťah,“ vyznal sa hrdý otec. Clara dodala: „Vždy som na otca pozerala s úctou a o to viac som si vážila okamihy, keď sme spolu hrali.“

 Britský herec Ewan McGregor s prezidentom festivalu v Karlových Varoch Jiřím Bartoškom, ktorý mu odovzdal cenu.

Ošial z hereckých hviezd na chvíľu trochu opadol, čo však znamená nezáujem o ne, len malé vydýchnutie. Hostia festivalu sa rozpŕchli do kinosál, lebo je čo pozerať. A na počudovanie tohto roku je väčší záujem o súťažné filmy. Zdá sa, že sa karta obrátila, hlavná súťaž je totiž mimoriadne zaujímavá.

Zaujal Úsvit aj Citlivý človek

Pozoruhodný bol napríklad súťažný česko-slovenský koprodukčný film režiséra Matěja Chlupáčka Úsvit. Príbeh sa dohráva v roku 1937, keď pod Tatrami založili na holej lúke mesto s baťovskými tradíciami. Témou však nie je stavba mesta, ale medziľudské aj pracovné vzťahy a zaostalosť tohto regiónu. Nechýba ani detektívny motív, pred továrňou nájdu mŕtve dieťa hermafrodita, čo chcú rýchlo zamiesť pod koberec. Manželke riaditeľa továrne vo Svite, Helene (Eliška Křenková), to však nedá pokoj a pátra na vlastnú päsť. Genderová téma, hovoriaca veľmi adresne aj k dnešku, naznačuje, že vtedajšia spoločnosť nedozrela na to, aby sa dokázala vysporiadať s touto otázkou a podčiarkuje, že aj dnes, takmer po sto rokoch, je to ešte vážny problém. Film nie je bez chýb, ale svojím spôsobom zaujímavý a prináša tému do diskusie.

Druhá česko-slovenská koprodukčná snímka Citlivý človek českého režiséra Tomáša Kleina vznikla podľa predlohy známeho spisovateľa Jáchyma Topola. Dvojhodinová feéria pripomína tvorbu Juraja Jakubiska či Ela Havettu. Poetikou je im veľmi podobná a je návratom do 60. rokov. Snímka hovorí o láske, strachu z osamelosti a po režijnej, no najmä kameramanskej stránke sa dá nájsť v nej nájsť veľa pekných sekvencií.

Vynikajúca bulharská herečka

Hypnóza (Hypnosen) vznikla v švédsko- nórsko- francúzskej koprodukcii a jej režisérom je Ernst De Geer. Hlavní hrdinovia, André a Vera, sú partneri nielen v živote, ale aj v práci. Snažia sa uspieť s aplikáciou venujúcou sa ženskému reprodukčnému zdraviu, ktorá je určená predovšetkým chudobnejšej časti zemegule. Aby sa im to podarilo, všeličo predstierajú, čo sa nakoniec obráti proti nim. Milé, úsmevné, poučné kino vhodne zapadlo do podnetného rámca súťažných filmov.

Väčší rozruch a ohlas už vzbudil bulharský film Blagina lekcia ((Uroteite na Blaga) Stephana Komandareva. Veľa o bulharskej kinematografii nevieme a snímka bola naozaj prekvapením. Vážená učiteľka Blaga (Eli Skorčeva) ovdovie a jej snom je manželovi, bývalému policajtovi, i sebe, postaviť dôstojný pomník na cintoríne. Cena je astronomická, Blaga peniaze má a súhlasí. Lenže sa stane cez telefón obeťou podvodníkov a príde o všetky úspory.

 Tvrdošijne trvá na pomníku a za každú cenu sa snaží peniaze zohnať. No ktože by už zamestnal ženu, ktorá má 70 rokov? Jej žiačka, ktorú súkromne doučuje bulharčinu, jej podá inzerát pod iným menom a Blage sa podarí získať lukratívny džob, presne u tých gaunerov, ktorí ju okradli. Neváha a prácu zoberie. Ako žena pevných morálnych zásad, zrazu pod ťarchou okolností, nepochopenia okolia, syn jej navyše vynadá do intelektuálok, ktorá nikdy nič nerobila, prehodnotí svoje postoje k životu a zavrhne všetko, čo jej bolo dovtedy posvätné.

Aktuálna téma je mementom bezradnosti tak riešiť situáciu spoločnosti, ako aj jedinca. Snímka sa v detailoch dotkne takmer všetkých aspektov, ktoré vedú k morálnej devastácii ľudí a má široký záber. A v tejto sugestívnej a znepokojujúcej dráme hrá veľkú rolu vynikajúci výkon Eli Skorčevy v úlohe Blagy, ktorá je vážnym adeptom na hereckú cenu.

Nádej zomiera posledná

To si povedali aj filmári, ktorí sa rozhodli nakrútiť film v Libanone. Druhého augusta 2020 zmietla šokujúca explózia veľkú časť krásneho Bejrútu, život tam bol a je bezútešný, korupcia kvitne, ale tí, čo neutiekli, to nevzdávajú. Napríklad skupina filmárov, ktorá nakrúca film.

Film vo filme Tanec na okraji sopky (Dancing on the Edge of a Volkano) režiséra Cyrila Arisa je v podstate oslavou ľudskej sily a viery v lepší život. Nadšeným filmárom nesťažilo prácu len zdevastované mesto, ale aj covid. Herci, ktorí to mali na skok do metropoly, cestovali komplikovane cez rôzne krajiny a hranice, podľa stupňa epidémie a jej zákazov, ale film dokončili. Výborne napísaný scenár, vtipné dialógy, atmosféra príbehu a herecké výkony dali nazrieť pod pokrievku zničenej krajiny, no nie s pesimizmom a odovzdanosťou osudu, ale s nádejou.

ČÍTAJTE VIACRecenzia Aftersun: Keď dospievajú dospelí

Pesimistickejšie už vyznel iránsky príspevok Prázdne siete (Toorhaye khali) režiséra Behrooza Karamizadeho. Láske dvoch mladých ľudí, Amirovi a Narges, stoja v ceste nielen existenčné problémy, ale aj skostnatené zvyky. Mladí sa majú úprimne radi, ale potenciálny ženích je chudobný, a preto musí vziať ťažkú prácu rybolovu. No ani to nestačí. Z krajiny, kde vládnu gangstri a kšeftári, nemá inú šancu, ako ju opustiť.

Rafinovaný príbeh zo súdnej siene sa odohráva v Kanade, kde sa začína súdny proces s trojnásobným vrahom Ludovicom Chevalierom. Na proces sa dostaví aj záhadná modelka Kelly-Anne, na ktorú sa zavesí mladá obdivovateľka vraha. Dievča je posadnuté Ludovicom, no len dovtedy, kým jej Kelly-Anne neukáže záznamy z dvoch vrážd, jedna chýba. Rozhodne sa proces viac nesledovať a odcestuje domov. Kelly-Anne však pátra ďalej, je priam posadnutá nájsť záznam tretej vraždy a evidentne je výborná hackerka a preniknúť do zakázaných serverov jej nerobí problém. Názov filmu Les chambres rouges Pascala Planteho je sám názvom takého zakázaného serveru a neprekladá sa. Tento netradične vystavaný prípad zo súdnej siene je pozoruhodný aj tým, že ani po skončení filmu divák nevie, len háda, akú rolu v príbehu Kelly-Anne zohrala./agentury/

X X X

Ceny ropy sa vyvíjali opačným smerom, cena Brentu klesla k hranici 76 USD

Vývoj ceny Brentu čiastočne ovplyvnili najnovšie údaje o ekonomickej aktivite, ktoré prevážili nad predchádzajúcimi správami od veľkých ropných producentov o znižovaní ťažby a exportu.

Ceny ropy sa v stredu vyvíjali opačným smerom, pričom cena Brentu zaznamenala mierny pokles a skĺzla k hranici 76 USD za barel (159 litrov). Vývoj ceny Brentu čiastočne ovplyvnili najnovšie údaje o ekonomickej aktivite, ktoré prevážili nad predchádzajúcimi správami od veľkých ropných producentov o znižovaní ťažby a exportu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 13.28 h SELČ 76,05 USD (69,80 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 20 centov (0,26 %). Počas obchodovania zaznamenala pokles o viac než dolár, neskôr sa však ceny skorigovali.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom dosiahla 71,11 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 1,32 USD alebo 1,89 %.

Saudská Arábia tento týždeň oznámila, že pôvodne na júl plánovanú redukciu ťažby o 1 milión barelov denne predlžuje na august. Následne Rusko oznámilo, že na budúci mesiac zníži vývoz ropy o 500.000 barelov denne a v rovnakom rozsahu plánuje obmedziť aj produkciu.

Stredajšie ekonomické správy z Európy a Číny však poukázali na oslabovanie ekonomickej aktivity, čo môže mať v nasledujúcom období negatívny vplyv na dopyt po rope. Súkromná spoločnosť Caixin v stredu uviedla, že aktivita v čínskom sektore služieb rástla v júni najslabšie za päť mesiacov, navyše aktivita v súkromnom sektore eurozóny v minulom mesiaci klesla, prvýkrát za pol roka. Trhy okrem toho stále čakajú na ďalšie zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) a americkej centrálnej banky Fed, pričom sa očakáva, že obidve zvýšia úrokové sadzby, aktuality.sk

X X X

Pre Federera má špeciálny úsmev: Takto princezná Kate žiari vedľa slávneho tenistu. Manželka Mirka pred objektívmi na druhej koľaji

Úsmevy, vtipy, živá konverzácia – aspoň do momentu, kým sa nezačalo na kurte hrať. V kráľovskej lóži v Londýne bolo veselo a postarala sa o to vskutku slávna dvojica.

 Roger Federer a princezná Kate v živej a zjavne zábavnej konverzácii v kráľovskej lóži na Wimbledone.

Britská princezná Kate navštívila tohtoročný tenisový turnaj prvýkrát už počas druhého dňa jeho trvania. Nebola to však celkom náhoda. Najprv absolvovala návštevu zápasu v spoločnosti bývalých tenisových hráčok Deborah Jevansovej a Laury Robsonovej, aby sa následne stretla s absolútným šampiónom.

 Reč je, samozrejme, o Rogerovi Federerovi – bývalom profesionálnom hráčovi, ktorého usadili do kráľovskej lóže spoločne s manželkou Mirkou Federerovou priamo do kráľovskej lóže a vedľa princeznej z Walesu.

Štyridsaťjedenročná Kate bola zjavne vo veľmi dobrej a diskusii otvorenej nálade (konieckoncov, jej bezprostrednosť a spontánnosť v kontakte s inými je povestná) a prejavilo sa to aj na záberoch z lóže. Dvojica vtipkovala, opakovane konverzovala a neskôr Kate s nadšením a hrdo aplaudovala Federerovi, ktorého organizátori vítali ako čestného hosťa.

Trošku v tieni tentoraz zostala (a vlastne asi celkom pochopiteľne) tenistova manželka, slovenská rodáčka Mirka Federer. Životná partnerka švajčiarskeho tenistu a bývalá profi hráčka je však už asi na podobnú „deľbu pozornosti“ zvyknutá.

 Zatiaľ čo rodáčka z Bojníc sa na Wimbledone objavila v romantických letných bielych šatách z madeirovej čipky, princezná Kate priniesla vo svojom módnom outfite prekvapivú inšpiráciu 80-tymi rokmi. Spojila elegantnú plisovanú sukňu s trendy sakom s dvojradovým zapínaním v pepermintovej far­be./agentury/

X X X

Kylian Mbappé dostal podmienku od prezidenta PSG. Túto vec musí splniť

Francúzsky futbalista Kylian Mbappé musí podpísať s Parížom St. Germain novú zmluvu, ak si praje zostať v klube aj v budúcej sezóne. V stredu to vyhlásil prezident PSG Nasser Al-Khelaifi.

Dvadsaťštyriročný útočník má s Parížom kontrakt platný do budúceho roka. Minulý mesiac oznámil, že ho predĺžiť nechce, no rád by vo Francúzsku odohral nasledujúcu sezónu. Ak Mbappého PSG nepredá v letnom prestupovom období, tak na budúci rok odíde z klubu zadarmo, pripomína agentúra AFP.

„Pozícia je jasná. Ak chce Kylian zostať, musí podpísať novú zmluvu. Nemôžeme ho nechať odísť ako voľného hráča. Jednoducho nemôžeme nechať jedného z najlepších hráčov na svete odísť zadarmo,“ uviedol Al-Khelaifi podľa agentúry AFP.

Mbappé prišiel do Paríža v roku 2018 za 180 miliónov eur. V drese PSG odohral 260 zápasov vo všetkých súťažiach, v ktorých strelil 212 gólov a pridal 98 asistencií. V uplynulej sezóne sa stal s 29 gólmi najlepším strelcom Ligue 1. V drese národného tímu triumfoval na MS 2018 v Rusku a vlani získal s „Les Bleus“ striebro na MS v Katare, pričom vo finále proti Argentíne strelil hetrik, aktuality.sk

X X X

Francúzski cyklisti majú obavy z toho, čo bude, u Pogačara nevedia, čo sa deje. Stará dáma šliape do neznáma

Tohtoročná Tour de France odštartovala na mieste, ktoré bolo kedysi „preslávené“ nepokojmi a teroristickými útokmi. Španielske autonómne územie Baskicko bolo hostiteľom úvodných dvoch etáp, v tretej sa pelotón dostal domov. Do Francúzska.

 Francúzsko je už vyše týždňa v zajatí mohutných protestov a nočného vandalizmu. Vyvolala ich smrť 17-ročného mladíka alžírskeho pôvodu Nahela Merzouka, ktorého zabila polícia. Odmietol rešpektovať jej výzvu, rozbehol svoje auto, no jeden z mužov zákona na neho z bezprostrednej blízkosti vystrelil.

Video z udalosti sa rýchlo rozšírilo na sociálnych sieťach a tamojších obyvateľov hlboko šokovalo. Odvtedy mohutne protestujú. Predovšetkým vo veľkých mestách ako Paríž či Marseille.

Prezident Emmanuel Macron preto odložil plánovanú zahraničnú cestu do Nemecka a krajina povolala do služby 40-tisíc policajtov. Tí po nociach zadržali tisícky mladých výtržníkov v tínedžerskom ve­ku.

Hoci nočné protesty pomaly slabnú, Stará dáma, ako najslávnejšie cyklistické podujatie prezývajú, je v neistote. Pelotón mieri do neznáma.

Pozor na mestá

Pre organizátorov to nie je príjemné. Podujatie prináša so sebou množstvo nepredvídateľných situácií, trasy jednotlivých etáp nie je možné stopercentne zabezpečiť, ani davy fanúšikov popri trati skontrolovať. Už v minulosti bola Tour svedkom mnohých protestov, vlani to boli klimatickí aktivisti, ktorí sa pokúsili narušiť jej priebeh.

Francúzsko však dnes lavíruje na hrane občianskej vojny, počuť dokonca aj hlasy vyzývajúce prezidenta Macrona, aby vyhlásil výnimočný stav. Aj preto Tour – mimochodom najlepšia aj najpremyslenejšia reklama na Francúzsko – musí byť pripravená na scény, na aké v minulosti zvyknutá nebola.

Riaditeľ pretekov Christian Prudhomme tvrdí, že organizátori sú po nociach drsných nepokojov po celej krajine v „neustálom spojení“ s francúzskou vládou.

Vrásky na tvári im spôsobujú predovšetkým etapy končiace sa vo veľkých mestách – v Bordeaux, Clermont-Ferrand, Bourg-en-Bresse či v nedeľu 22. júla v Paríža na slávnych Elyzejských poliach.

 Prudhomme sa snaží situáciu nedramatizovať a vraví, že „v závislosti od toho, čo sa stane, sa v prípade potreby prispôsobíme“. V predvečer štartu Tour v baskickom Bilbau zasa vyhlásil: „Sme v neustálom kontakte so štátnymi orgánmi a situáciu pozorne sledujeme.“

Kým veľká časť trasy tohtoročnej Tour de France sa vinie francúzskym vidiekom, celý konvoj často prespáva v mestských oblastiach.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin napríklad už v piatok požiadal, aby sa celoštátne zaviedli opatrenia na zastavenie autobusovej a električkovej dopravy v administratívnom regióne Ile-de-France.

Nie sme naivní

Aj vlaňajšiu Tour opakovane narušili aktivisti v oblasti zmeny klímy. V rámci ochrany pred ďalšími incidentmi jazdia tento rok pred pelotónom dve motorky zo zásahovej brigády francúzskeho policajného veliteľstva. Ako ochrana jazdcov pred demonštrantmi.

„Budú fungovať spoločne ako duo,“ potvrdil tímovým manažérom vedúci policajného útvaru Jean Francois Prunet. „Naším cieľom je schopnosť okamžite reagovať a vyhnúť sa zastaveniu pretekov.“

Nielen medzi organizátormi, ale aj v samotných cyklistických stajniach panuje napätie. Matt White, športový riaditeľ tímu Jayco AlUla, pre Guardian povedal:

„Myslím si, že by sme boli dosť naivní, keby sme si mysleli, že tohtoročnú Tour prejdeme bez akýchkoľvek protestov. Je to niečo, čo musíte zatlačiť do úzadia. Je to mimo našej kontroly.“

Napríklad environmentálna skupina Derniere Renovation už začiatkom tohto roka uviedla, že na júlovej Tour bude opäť protestovať.

„Vždy sa nájdu spôsoby, ako to celé narušiť, pokiaľ vláda neprijme účinné opatrenia,“ povedal hovorca hnutia podcastu RadioCycling. „Vždy sa nájdu ľudia ochotní konať na športových alebo kultúrnych podujatiach nenásilným spôsobom. Neprestaneme s tým,“ doplnil.

Aktuálne pnutie vo francúzskej spoločnosti je však pre pelotón oveľa horšou správou.

„Tohtoročný kontext je iný ako zvyčajne,“ potvrdzuje Adrien Petit, jazdec francúzskeho tímu Intermarche-Wanty Gobert. „Každé ráno kontrolujem správy, aby som zistil, čo sa stalo cez noc.“

 O čom hovoríte?

Hoci organizátori držia jazdcov v akejsi bubline a o nepokojoch v republike nahlas príliš nehovoria, francúzski pretekári sú vraj v obraze.

„Naozaj nemám potuchy, o čom hovoríte,“ uškŕňal sa líder pretekov Adam Yates z UAE-Team Emirates po 2. etape, keď sa ho novinári pýtali na aktuálne problémy. „Súťažím tu na Tour de France a všetku svoju pozornosť sústreďujem na obranu žltého dresu a pomoc Tadejovi Pogačarovi.“

A teraz francúzsky pohľad: „Samozrejme, že sme znepokojení,“ naznačuje Philippe Mauduit, športový riaditeľ domácej stajne Groupama FDJ. „Nemôžeme byť necitliví k tomu, čo sa deje, ale zároveň nemôžeme nič urobiť,“ dodal.

Zdá sa, že posledné noci vo francúzskych mestách neboli také hektické ako predtým. Napriek pozitívnym náznakom však niektorí cyklisti uvádzajú, že zostávajú opatrní. Majú pocit, že nešliapu iba do pedálov, ale aj do neistoty.

„Dúfam, že keď prídeme do veľkých miest, nič vážne sa nestane,“ zamýšľa sa jazdec AG2R Aurélien Paret Peintre, pričom si uvedomuje, že história Tour je ovenčená kadejakými príbehmi. Často aj necyklistickými.

Na názor sme sa opýtali aj renomovaného novinára z L’Equipe Jeana-Luca Gatelliera. Ten vidí situáciu celkom optimisticky.

„Myslím si, že na začiatku pretekov tu bol strach. Tour je akési štvortisícové putovné mesto s policajnou ochranou na celé tri týždne. Navyše, vo Francúzsku sa situácia upokojila,“ povedal nám včera.

Obavy zostávajú, všetci však veria, že to dopadne dobre./agentury/

X X X

Jeden z najlepších tenistov v dejinách, Andre Agassi, vraj rozbil každú trofej, ktorú vyhral. Dôvod? Naštvala ho rola jeho bývalej manželky v obľúbenom televíznom seriáli Priatelia.

 Americký tenista a herečka Brooke Shieldsová sa zoznámili v roku 1993 a hneď si padli do oka. Vtedy ich spájali zlé skúsenosti so slávou, navyše, obaja nemali veľmi vrelé vzťahy s ich rodičmi. Neskôr z toho bolo búrlivé manželstvo (1997–1999).

Za ich rozchodom jer podľa všetkého vystúpenie herečky a modelky v televíznej show Priatelia (1994–2004). Herečka v americkom sitcome stvárnila Eriku, teda šialenú ženu, ktorá fanaticky miluje a stalkuje Joeyho Tribbianiho.

Prvé manželské problémy nastali v čase, keď sa slávny tenista zúčastnil nakrúcania ikonickej scény. Od toho času bola v ich manželstve hádka za hádkou. Žiarlivý Agassi totiž zostal zlosťou bez seba, keď sledoval, ako jeho manželka priamo na pľaci olizuje a žužle prsty svojho hereckého kolegu.

Shieldsová v nedávnom rozhovore pre magazín New Yorker prezradila veľmi pikantné podrobnosti o tom, čo sa dialo počas nakrúcania inkriminovanej scény a aj neskôr v ich domácnosti.

 „Andre bol v publiku a z ničoho nič odišiel,“ opisovala herečka prvú reakciu svojho vtedajšieho manžela.

Napätie medzi nimi však hustlo čím ďalej tým viac aj po jeho návrate domov, najmä keď sa objavili prvotné ohlasy na jej pôsobenie. Tie Agassiho doviedli k totálnej nepríčetnosti.

„Všetci si zo mňa teraz robia srandu. Týmto správaním si zo mňa urobila blázna,“ mal údajne predniesť rozzúrený Agassi. „Je to komédia! Čo je to s tebou?“ odpovedala mu vraj jeho žena.

Podľa autobiografie Shieldsovej mala dokonca bývalá svetová jednotka systematicky rozbíjať všetky svoje vyhrané trofeje, vrátane tých najcennejších kúskov z Wimbledonu či US Open.

Agassi vraj mal byť pod vplyvom ťažkých drog. „Vysvetlil mi, že celú úvodnú časť nášho vzťahu bol závislý od pervitínu,“ obvinila svojho bývalého muža zo závislosti od metamfetamínu. Tieto vážne podozrenia sa však nikdy nepreukázali.

 Herečka sa snažila manželstvo zachrániť, ale márne. Rozličné problémy a incidenty viedli k tomu, že sa nesúrodý pár rozišiel v apríli 1999.

Agassi ukončil kariéru v roku 2006 a začal sa venovať trénovaniu, cepoval napríklad aj Novaka Djokoviča či Naomi Osakaovú. Je jedným zo siedmich tenistov, ktorým sa podarilo zvíťaziť vo všetkých štyroch grandslamových turnajoch.

Bol prvým hráčom v histórii, ktorý získal takzvaný Golden Slam, čo je označenie pre triumf na všetkých grandslamoch a súčasne aj víťazstvo na olympiáde./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.