Putin: Rusko nezatvorí okno do Európy. Ciele Smeru: Stabilizovať krajinu aj financie a znova vyhrať. Ukrajinský 007 stál slobodu študenta na Kryme. Blaha mieri do europarlamentu. Páry cez inzerát hľadajú ženy, ktoré im vynosia dieťa

Rusko nemieni zatvoriť svoje okno do Európy. Zložité obdobie momentálne prežíva vo vzťahu s európskymi elitami, nie však s európskou spoločnosťou. Podľa agentúry TASS to uviedol ruský prezident Vladimir Putin.„Nechceme s nikým prerušovať vzťahy. Nič nezabuchneme, ani dvere, ani okná,“ povedal Putin na medzinárodnom kultúrnom fóre v Petrohrade, ktorý je historicky označovaný za geografické i kultúrne okno Ruska do Európy či na Západ. „Nemáme žiadny konflikt s európskou spoločnosťou“, ale „s európskymi elitami prežívame ťažké časy“, dodal.

 Európska únia a mnohé západné krajiny uvalili na Rusko a jeho politikov sankcie v dôsledku ruskej agresie proti Ukrajine. Na samotného Putina vydal v marci Medzinárodný trestný súd (ICC) zatykač v súvislosti s obvinením z vojnových zločinov.

 Ruský prezident ďalej uviedol, že pomyselné okno do Európy by bolo potrebné zatvoriť v prípade zlého počasia. To však nepanuje, čo podľa neho dokazujú dobré výsledky ruskej ekonomiky.

 Moskva napriek sankciám zverejňuje pozitívne ekonomické údaje, ktoré je však ťažké nezávisle overiť. Teraz Putin povedal, že ekonomický rast Ruska za tento rok presiahne tri percentá. „A teraz nebudem hovoriť, ako je to v európskych krajinách, aby to nevyzeralo ako arogancia alebo vystatovanie,“ povedal Putin./agentury/

X X X

Fico na sneme predstavil priority. Keby ma dostali do väzby, Smer by bol zničený: Blaha mieri do europarlamentu

 Jedna z najdlhšie pôsobiacich strán, ktorá budúci rok oslávi 25 rokov od vzniku, si na svoj ďalší slávnostný snem vybrala opäť Zimnú jazdiareň. Smer v septembri vyhral voľby a predseda strany Robert Fico hneď v úvode pripomenul vyše 400 prítomným hosťom, veľvyslancom, delegátom či členom strany, aby neboli takí vážni. „Veď sme vyhrali, preboha.“ Vo svojom úvodnom príhovore predstavoval víziu pre Smer na najbližší rok. Nezabudol spomenúť „covidové šialenstvá“, potrebu zmeny zákona, ktorý chráni čurillovcov, Smer opísal ako opozičného martýra a neskrýval radosť z toho, že sa opäť zblížil s Hlasom. Približne v druhej polovici prejavu sa dostal k prioritám, ktoré chce Smer vo vláde predstaviť.

 Slávnostný snem Smeru. K delegátom a hosťom hovorí predseda strany a premiér Robert Fico.

Atmosféra na sneme bola pomerne pokojná, členovia aj delegáti si stretnutie užívali pri fotokútiku aj v oddelenej časti, kde sa stretávali ministri a ďalší hostia. V úvode snemu si pripomenuli v tichosti pamiatku tých, ktorí zomreli.

Fico vystúpil s príhovorom na slávnostnom sneme strany

V prvej polovici príhovoru Fico kritizoval bývalú vládu a jej riadenie, v druhej sa venoval cieľom strany a po necelých dvoch hodinách svoj prejav ukončil slovami: „Sme tu, ideme ďalej, nezlomili nás.“ Ficovo líderstvo je pre Smer podľa vyjadrení podpredsedu strany Juraja Blanára dôležité. „Nesťahujme gate, kým neprídeme k brodu. Nech žije Smer – sociálna demokracia, nech žije Slovenská republika,“ ukončil svoj príhovor. Pre svoj snem si vybral dátum 17. november, keď Slovensko slávi výročie Nežnej revolúcie a Medzinárodný deň študentstva, no v príhovore sa mu nevenoval. Ako vyzeral snem Smeru?

Veď sme vyhrali voľby, preboha

Snem viedol jeden z podpredsedov strany Juraj Blanár. Na sneme Blanár privítal nielen delegátov, poslancov a ministrov strany, ale i hostí, medzi ktorými boli predstavitelia zastupiteľských úradov v Slovenskej republike. Ide napríklad o zástupcov Bulharska, veľvyslanca Spojeného kráľovstva, Číny, Spojených štátov amerických, a tiež Kuby, Českej republiky a Maďarska.

 Účasť potvrdil i poľský veľvyslanec. Medzi hosťami boli aj predseda Jednoty dôchodcov Michal Kotian, predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik či Predseda zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer. Prítomní boli aj zástupcovia zamestnávateľov. Z ministrov boli prítomní minister obrany Robert Kaliňák, minister financií Ladislav Kamenický či minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Na snem prišla aj podpredsedníčka strany a členka Mládežníckej organizácie Zuzana Plevíková. Tú preslávil zostrih videa, v ktorom sa podľa nej člen Hlasu Peter Kmec pred voľbami prihlásil ku koalícii Hlas, SaS a Progresívne Slovensko. Kmec sa kvôli tomu vzdal postu zahraničného tajomníka strany.

 Kým počas úvodných oficialít mal na sebe Fico sako, pri príhovore nahodil „ležérny mód“. S vyše 20-ročnými skúsenosťami vie, ako svojich ľudí nabudiť a stavil na osvedčené predvolebné témy, ktorými si síce voličov získal, no zaradil sa k politikom, ktorí tiahnu k alternatívnej scéne. „Toto je stranícky snem, toto nie je zasadnutie vlády, tak už prestaňte byť takí vážni, veď sme vyhrali voľby, preboha. Poďme trošku oslavovať naše víťazstvo. Chápem, že nestačila tá jedna pesnička Na kráľovej holi nad ránom v centrále strany,“ povedal v úvode.

 V príhovore chcel predstaviť víziu na najbližší rok, no dostal sa k nej až v druhej polovici príhovoru. „Vyhrali sme parlamentné voľby, a to piatykrát,“ povedal a pripomenul, že vládu zostavili trikrát a čakajú na vyslovenie dôvery tej štvrtej. Poslanci vo štvrtok nakoniec o programovom vyhlásení vlády ani o dôvere vláde nehlasovali.

V kuloároch sa však hovorilo o tom, že chceli mať hlasovanie za sebou ešte pred snemom, aby sa mohol predseda vlády pochváliť. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) síce avizoval, že rokovanie bude trvať až do konca, vrátane hlasovania, napokon však nič také neohlásil a rozprava sa skončila podľa pôvodného plánu krátko po ôsmej večer.

 Na sneme strany bola aj Monika Beňová, ktorá po príhovore Fica zo snemu odišla.

„Oni si asi naozaj mysleli, že nám pokazia radosť, keď sa vo štvrtok večer nebude hlasovať o programovom vyhlásení vlády, ale na atmosfére na tomto sneme to nemôže vôbec ubrať. Sme absolútne najúspešnejšou, a to podčiarkujem tisíckrát, politickou stranou v histórii moderného Slovenska a chceme ňou zostať,“ uviedol.

S Hlasom sme sa znova prirodzene spojili

V úvode príhovoru sa okrem iného venoval aj podľa neho protiprávnym krokom bývalej vlády počas pandémie covidu, vyzdvihoval alternatívne médiá a na ostatné zaútočil s tým, že pretláčali povinné očkovanie. Smer na snem nepustil štyri médiá – Denník N, denník Sme, Markízu a Aktuality. Od minulého týždňa sú neželanými hosťami aj na úrade vlády.

 „Na Slovensku sa čím ďalej, tým otvorenejšie hovorí o 20-tisíc obetiach nezvládnutého riadenia krajiny a nezmyselných rozhodnutiach vlády,“ pokračoval štvornásobný premiér. Chce podporiť úsilie politikov, ktorí chcú skontrolovať činnosti minulej vlády a neplánuje podporiť ani činnosť Svetovej zdravotníckej organizácie na úkor suverénnych štátov, čo sa týka riadenia boja proti pandémiám. „Takýto nezmysel mohli vymyslieť len nenažraté farmaceutické firmy,“ povedal.

O Smere po voľbách 2020 hovoril ako o „odpisovanej“ strane, ktorej oponenti sa tešili, že sa sociálna demokracia rozdelila na dve skupiny, keď Peter Pellegrini odišiel zo strany a založil Hlas. „Veľmi prirodzene sa však opäť stretli, pokiaľ ide o vládnu spoluprácu. Nie náhodou sme celé obdobie pred predčasnými voľbami zdôrazňovali, že základom vytvorenia novej vlády by malo byť spojenie Smeru a Hlasu,“ povedal.

 Vyzdvihol aj stranu SNS. „Šok našich oponentov z volebného víťazstva Smeru a nasledujúcich razantných krokov smerujúcich k rýchlemu vytvoreniu vlády bol tak veľký, že vytvárali atmosféru, ako keby sme to volebné víťazstvo ukradli a vraj ho máme odovzdať opozičnému lieblingu Progresívnemu Slovensku,“ povedal. Okrem PS opäť kritizoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú a to, že nevymenovala „statočného starostu so zdravým rozumom“ Rudolfa Huliaka a Igora Matoviča znova označil za „duševne chorého“.

 Fico na margo pozastavenia členstva v strane Európskych socialistov uviedol, že nevie, prečo im prekáža SNS, keď ide o tú istú stranu ako v minulosti. „Smer nie je plechový kohút na streche, ktorý sa otáča tam, kde fúka vietor,“ dodal s tým, že za pozastavením členstva je Portugalsko. Členstvo v strane im nebolo nikdy nápomocné a Fico si spomína len na haldy kritiky. „Kedy nám bola za ostatných 20 rokov strana Európskych socialistov nápomocná? Kedy? Neviem si spomenúť,“ dodal.

Strana Andreja Danka je v zahraničí kritizovaná najmä preto, že sa uberá radikálnejšou cestou. Pred voľbami sa SNS spojila s troma menšími krajne pravicovými subjektmi a viacerí členovia boli v minulosti kandidáti za Ľudovú stranu Naše Slovensko, ktorej líder Marian Kotleba bol odsúdený za extrémizmus a prišiel aj o mandát.

Keby som šiel do väzby, Smer by bol zničený. Do europarlamentu mieri Blaha

Za to, v akom stave sa Slovensko nachádza, vinil politikov, ktorí boli na jeho čele v minulom volebnom období. „Nezničil nás iný názor na covid, nezničil nás iný názor na Ukrajinu a nezničil nás ani pokus pozatvárať nás za politické aktivity,“ hovoril.

 „Neviem, či existuje v EÚ opozičný politik, ktorý by bol za tri roky štyrikrát obvinený za politické názory. Nie za korupciu, ale za politické názory,“ adresoval zahraničným hosťom. Fico bol spolu s Tiborom Gašparom a Robertom Kaliňákom obvinený v kauze Súmrak, ktorá sa týkala okrem iného zosnovania a založenia zločineckej skupiny.

„Mal som obrovské šťastie, že som neskončil vo väzbe, pretože, keby za moje politické názory za dve tlačové konferencie, kde sme hovorili pravdu, ma dostali do väzby, tak dnes tu nestojím ani ja, ani vy tu nesedíte, lebo strana by bola bývala zničená,“ dodal.

 Ľuboš Blaha prichádza na snem strany Smer na Bratislavskom hrade a doniesol si so sebou aj svoju knihu.

 Fico otvoril aj tému prezidentských volieb a eurovolieb. „Záujem o voľby prejavil aj podpredseda strany Ľuboš Blaha, európsky parlament sa na teba, Ľuboš, určite teší,“ povedal k téme Fico. Opozícia ho chcela nedávno odvolávať kvôli tomu, že si po nástupe do funkcie podpredsedu parlamentu zavesil miesto portrétu prezidentky Zuzany Čaputovej portrét revolucionára Che Guevaru, schôdzu však koalícia zablokovala. Pred pár dňami pokrstil aj svoju knihu s názvom „Che“ a prišiel s ňou aj na smerácky snem. Pokiaľ ide o prezidentské voľby, predseda vlády a šéf Smeru nechcel predbiehať. „Sú rôzne úvahy,“ povedal k ďalším voľbám.

Okrem toho hovoril aj o potrebe zmeny Trestného zákona a Trestného poriadku, o potrebe zmeny na Úrade špeciálnej prokuratúry. Okrem iného sa vyslovil aj za urýchlenú zmenu zákona o oznamovateľoch protispoločenskej činnosti, ktorý aktuálne chráni vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu, ale aj šéfa NAKA Ľubomíra Daňka. K čurrilovcom a ich ochrane povedal, že ide o „zúfalé pokusy, ktoré treba zlikvidovať príslušnou legislatívou“.

Ciele strany – stabilizovať krajinu aj financie a znova vyhrať

Neskôr sa Fico dostal aj k základným politickým cieľom strany Smer. Hlavným je najmä úspešné vládnutie zakončené v roku 2027 opätovným víťazstvom v parlamentných voľbách. V prejave pomenoval, na čo by sa mala vláda sústrediť v nasledujúcich mesiacoch. „Úspešné vládnutie nevnímam ako súhrn čísel, ukazovateľov či grafov. (…) Úspešní budeme v roku 2027 len vtedy, ak ľudia skonštatujú, že sa majú lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žijú,“ vyhlásil Fico.

 V rámci vlády zdôraznil Fico potrebu politickej stability a snahy minimalizovať vnútrokoaličné konflikty. Apeloval tiež na prijatie rýchlych politických rozhodnutí so zámerom ukázať záujem „stabilizovať rozvrátené verejné financie rozumným a udržateľným tempom“. Tiež sa má vytvoriť dostatočná finančná rezerva na kompenzáciu vysokých cien energií najmä pre domácnosti.

Chce tiež znížiť dosahy vysokých úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch a po refixáciách v priebehu roka 2023, pričom v roku 2024 avizuje pri hypotékach priamu pomoc. Potvrdil tiež cieľ vytvoriť finančné podmienky na vyplatenie plného 13. dôchodku. Zdôraznil aj potrebu mať k dispozícii všetky potrebné regulačné nástroje a zdroje na prípadné zásahy pri významných výkyvoch cien potravín.

 Vláda by podľa Fica mala prijať aj okamžité rozhodnutie, ako presunúť čo najväčší objem financií z eurofondov na kraje, mestá a obce a maximálne zjednodušiť administratívnu náročnosť pri ich čerpaní. Apeloval tiež na schválenie zmien v legislatíve upravujúcej povoľovacie konania a podmienky verejného obstarávania „v rekordne krátkom čase“. Dohodnúť sa treba podľa predsedu vlády aj na lepšej ponuke vzdelávacieho systému pre potreby praxe tak, aby zmeny začali platiť začiatkom školského roka 2024/2025.

Potvrdil tiež, že vláda začala rokovať o nových zahraničných investíciách. „Máme niečo na stole, projekty momentálne prehodnocujeme. Vždy je to otázka intenzity štátnej pomoci,“ poznamenal. Rovnako považuje za povinnosť podporiť každú slovenskú firmu, ktorá chce pôsobiť na zahraničných trhoch.

 V priebehu dvoch až troch mesiacov treba podľa Fica prísť s mechanizmom a legislatívou na skrátenie obdobia, v ktorom môžu legálni migranti s kvalifikáciou potrebnou pre slovenské podniky získať všetky povolenia. Navrhované opatrenia označil za minimum, čo musí vláda urobiť. Zdôraznil, že všetky opatrenia musia byť prijímané v širokom sociálnom dialógu. Potvrdil tiež, že v decembri sa uskutoční výjazdové rokovanie vlády v Trenčíne a koncom januára v Prešovskom kraji. Okrem Fica vystúpili s príhovormi aj podpredsedovia strany vrátane Ľuboša Blahu, Ladislava Kamenického či Richarda Takáča./agentury/

X X X

Vynosenie dieťaťa ako biznis? Zúfalé neplodné páry hľadajú na sociálnych sieťach ženy, ktoré im porodia dieťa

 Niektoré slovenské páry cez inzerát hľadajú ženy, ktoré im vynosia dieťa a splnia im sen o rodine. Za to dostanú finančnú kompenzáciu. Náhradné materstvo nemá byť biznis, hovorí jedna z náhradných matiek.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu odomykáme na 24 hodín tento prémiový obsah. Staňte sa naším predplatiteľom a pomôžte nám bojovať za demokraciu a prinášať nezávislú žurnalistiku každý deň.

Túžia mať vlastné dieťa, ale nedarí sa. Skúšajú to mesiace, niekedy až roky. Navštívia rôznych lekárov, podstúpia viaceré vyšetrenia. Skúsia umelé oplodnenie, ale ani to nepomôže. Aj takto môže vyzerať cesta, ktorou si prešiel nejeden slovenský pár.

Jedným z nich sú aj Soňa a Dušan. Tak veľmi túžili po vlastnom biologickom dieťati, že adopcia pre nich neprichádzala do úvahy. Rozhodli sa, že si v Česku nájdu ženu, náhradnú matku, ktorá im dieťa porodí. V podobnej situácii sa ocitol aj iný pár, ktorý sa zase vybral cestou osvojenia (adopcie pozn. red.).

Oslovili sme viaceré páry, ich skutočné mená má redakcia Aktuality.sk k dispozícii, ale rozhodli sme sa zachovať ich anonymitu.

Rovnako sme sa spojili aj s Annou z Českej republiky, ktorá ako náhradná matka už jedno dieťa porodila. Opísala nám svoj príbeh, ale aj prezradila úskalia surogačného či náhradného materstva. Rozprávali sme sa aj so psychologičkou, ktorá pripravuje budúcich rodičov na adopčný proces.

Na dieťa sa nemôžu naviazať

Písal sa rok 2011, keď zdravotná sestra Anna sprevádzala svoju kamarátku s manželom na reprodukčnú kliniku v Brne. Dlho sa snažili o dieťa a dúfali, že umelé oplodnenie im pomôže. To však nebolo úspešné ani po niekoľkých pokusoch.

O pár rokov neskôr sa Annini kamaráti stali rodičmi. Vytúžené dieťa im vynosila náhradná matka. Vtedy Anna prvýkrát počula o náhradnom materstve.

S odstupom času sa Anna, ktorá má doma 15-ročného syna, rozhodla, že sama pomôže niekomu, kto ešte dieťa nemá a stane sa tak náhradnou matkou. Ozval sa jej muž, ktorý má viacero reštaurácii v Brne a chcel sa s ňou stretnúť. Je homosexuál a veľmi túžil po dieťati.

„Spriatelili sme sa a chcela som mu veľmi pomôcť. Vedela som, že je finančne zabezpečený a dá svojmu dieťaťu dobrý život,“ začína rozprávať Anna, ktorej sa na reprodukčnej klinike v Česku podarilo otehotnieť až na tretíkrát.

Vajíčko mala od darkyne a spermie od muža, ktorému dieťa vynosila.

„Každá náhradná matka si musí uvedomiť, že oplodnené embryo, ktoré do nej vložia lekári, nie je jej. Dáva dieťaťu len ‚miesto‘, kde vyrastie, a to som si plne uvedomovala,“ hovorí.

Aj kliniky, ktoré sprostredkujú náhradne materstvo, podľa Anny odporúčajú náhradným matkám, aby po pôrode neostávali v kontakte s ľuďmi, ktorým vynosili dieťa. Práve preto, aby sa na dieťa nenaviazali.

Samotné páry napriek tomu idú do rizika, či im náhradná matka dieťa po narodení dá. Ani podpísaná zmluva nič nezaručuje a všetko má v rukách náhradná matka, ktorá je zapísaná v rodnom liste dieťaťa. Ak sa rozhodne, že si dieťa nechá, tak to rodičia neovplyvnia. Česká legislatíva to, podobne ako aj iné oblasti náhradného materstva, zatiaľ nijako nerieši.

Anna sa neobávala citovej väzby k dieťaťu, bála sa skôr toho, čo povie na náhradné materstvo jej okolie.

„Mnoho ľudí mi povedalo, že je to obdivuhodné, čo robím. Kolegyňa v práci mi hovorila, že jej dcéra má problémy s maternicou. Tiež budú hľadať náhradnú maminku,“ opisuje.

Náhradné materstvo nemá byť biznis

V Česku nebola v minulosti platforma, ktorá by spájala náhradné matky s rodičmi. Po skúsenosti s náhradným materstvom sa Anna rozhodla, že si na sociálnych sieťach založí stránku, kde bude zadarmo pomáhať párom nájsť náhradné matky.

Za dva roky uverejnila viac ako 200 inzerátov a prepojila náhradné matky s pármi z Česka, Slovenska či Nemecka. Ozývajú sa jej nielen bezdetné páry, ktoré túžia po dieťati, ale aj ženy, ktoré chcú pomôcť heterosexuálnym či homosexuálnym párom.

Anna však upozorňuje aj na „odvrátenú“ stránku náhradného materstva. „Je veľa podvodníčok, ktoré zúfalým rodičom sľúbia, že im vynosia dieťa. Vylákajú od nich peniaze, že nemajú napríklad na nájom. Ak rodičia pošlú peniaze, tak sa im môže žena začať vyhrážať, že ich nahlási, lebo si chceli kúpiť dieťa,“ vysvetľuje, s čím sa stretávajú budúci rodičia.

Ak žena nemá peniaze na bývanie či elektriku, tak žije v prostredí, ktoré nebude vyhovujúce pre dieťa. „V prípade, že fajčí, pýta si peniaze, tak to nie je správna náhradná matka. Od nej radšej utekajte preč. Náhradné materstvo nemá byť biznis – žena, ktorá dieťa vynosí, dostane len kompenzáciu,“ približuje.

V praxi to vyzerá tak, že kliniky vyčíslia pre náhradné matky kompenzáciu za tehotenstvo, ktoré je fyzicky, psychicky i časovo náročné. Ceny sa pohybujú na úrovni od 350 až 600-tisíc českých korún. „Nie je to malá čiastka a mnoho matiek – samoživiteliek to spraví aj pre peniaze,“ pripúšťa Češka.

Čo na to české zákony?

Aj keď náhradné materstvo v Českej republike funguje a na tamojšie kliniky sa obracia čoraz viac neplodných párov aj zo Slovenska, faktom je, že sa ním česká legislatíva zatiaľ nezaoberá. Nachádza sa „v šedej zóne“.

Z analýzy, ktorú si v roku 2020 dali vypracovať české ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo vnútra, vyplýva, že právny poriadok v Česku náhradné materstvo nezakazuje a nie je ani samostatne upravené. Je podľa nej možné sa prikloniť k názoru, že jeho realizácia je v Česku legálna.

To, že chýba právna úprava náhradného materstva, je podľa analýzy problém, pretože z neho vyplýva rad otázok a komplikácií. Poukazuje na situáciu, keď náhradná matka odmietne odovzdať dieťa po narodení páru. Naopak, i náhradná mama sa ocitá v neistote, či si pár dieťa zoberie, aj ak by sa narodilo napríklad so zdravotným postihnutím.

Analýza tiež pripomína trestnoprávnu zodpovednosť, ak by pár alebo náhradná matka porušili zákon. Upozorňuje na zdravotnícke zákony, ale aj na trestný čin obchodovania s ľuďmi. Dopustí sa ho ten, kto za odmenu zverí dieťa inému za účelom adopcie alebo pre iný podobný účel. Hrozí mu trest až tri roky väzenia.

Podľa odborníkov spomínaných v analýze je možné sa prikloniť k názoru, že za odmenu sa nepovažuje čiastka, ktorá pokrýva náklady náhradného materstva, ktoré vznikli v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom. Aj keď česká legislatíva nešpecifikuje jej výšku, treba túto otázku posudzovať individuálne s ohľadom na okolnosti konkrétneho prípadu a príslušné zákony.

Ako už spomínala Anna, české kliniky pre náhradné matky vyčíslia výšku kompenzácie. Rozhodli sme sa preto skontaktovať jednu z českých kliník. Aj napriek viacerým vymeneným emailom a telefonátom, nám na otázky neodpovedali.

Kým náhradné materstvo je v Česku v šedej zóne, tak napríklad v USA fungujú agentúry, ktoré vypracujú zmluvy medzi budúcimi rodičmi a náhradnou matkou. Do nich sa dá zapracovať všetko, vrátane toho, ako sa bude matka počas tehotenstva stravovať.

Turistika za dieťaťom do Česka

Naopak, u nás na Slovensku legislatíva v podstate surogačné materstvo nepozná. „Materstvo sa zakladá pôrodom, nie okolnosťou, od ktorej ženy pochádza vajíčko alebo uznaním materstva jednostranným prejavom vôle matky,“ píše ministerstvo spravodlivosti. Dodáva, že žiadne zmluvy a dohody v tomto prípade neplatia a matkou je žena, ktorá dieťa porodila.

Druhá vec je, že dopyt zo strany slovenských párov tu je a neváhajú preto vycestovať za hranice.

Slováci podľa Anny chodia najčastejšie na reprodukčnú kliniku do Zlína, pretože je najbližšie k hraniciam. Väčšinou je však slovenským párom úplne jedno, z ktorej časti Česka či Slovenska náhradná matka je, sú ochotní prejsť stovky kilometrov, len aby sa stretli.

Klinika reprodukčnej medicíny a gynekológie v Zlíne ako prvá otvorene uviedla, že náhradné materstvo realizuje a od roku 2004 až 2017 zrealizovala 130 cyklov, aktuality.sk

X X X

Programové vyhlásenie vlády: Prírodu sme chránili príliš, nový minister zníži štandard jej ochrany

 Hoci najhorší scenár so zastavením reformy národných parkov sa nenaplnil, mnohé priority novej vlády však signalizujú skôr nadbiehanie znečisťovateľom, poľovníkom či developerom, ako ochrane prírody.

Robert Fico sa vyhráža novinárom. Aktuality.sk zaradil medzi nepriateľské médiá. Finančnou podporou Aktuality.sk stojíte na strane profesionálnych kritických médií a pomáhate obrane demokracie.

Oslovili sme viacerých odborníkov, ktorí pomenúvajú pozitíva, ale aj slabé miesta programového vyhlásenia vlády v oblasti životného prostredia.

Po tom, ako sa k moci dostali politici, ktorí pred voľbami šírili hoaxy a brojili proti ochrane prírody, zavládli v ochranárskej obci veľké obavy o smerovanie štátu v tejto oblasti.

Rozruch vyvolali najmä vyjadrenia o revízii národných parkov, ktoré by mohli ohroziť čerpanie peňazí z Plánu obnovy, prísľuby opätovného zavedenia lovu chránených šeliem poľovníkmi či očividná náklonnosť nového šéfa rezortu životného prostredia priemyslu.

Po zverejnení programového vyhlásenia vlády (PVV) sa niektoré obavy zmiernili, pridali sa však ďalšie. Nová vláda do svojich priorít zahrnula budovanie nových spaľovní, plánuje znižovať štandard ochrany životného prostredia a v záujme urýchliť výstavbu chce opäť zjednodušiť proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Zonácie majú pokračovať, aby neohrozili Plán obnovy

Napriek vyhrotenej predvolebnej rétorike národniarov sa rezort životného prostredia v programovom vyhlásení vlády napokon prihlásil k míľnikom v Pláne obnovy a deklaroval, že reforma národných parkov bude pokračovať tak, aby nebolo ohrozené čerpanie peňazí.

„V prípade nezaujatého procesu prípravy zonácií to dáva nádej na vyriešenie dlhodobých problémov v národných parkoch, nádej na naštartovanie rozvoja regiónov v okolí národných parkov a dáva to aj nádej na doriešenie rozporu s európskou legislatívou v prípade hlucháňa,“ reaguje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

V dokumente sa však zároveň hovorí, že zonácia je príležitosťou pre redefinovanie širších spoločenských vzťahov osobitne v susedstve národných parkov. Avizuje aj prehodnotenie sústavy chránených území z pohľadu sociálno-ekonomických dopadov na obyvateľov vidieka a ich samosprávy. To môže podľa ekológa Ondreja Kameniara z Iniciatívy My sme les znamenať zmenšovanie počtu a výmery chránených území alebo znižovanie stupňov ochrany.

O Envirostratégii 2030, ktorú prijímala Pellegriniho vláda, ani zmienka

„V tomto smere mi v PVV chýba prihlásenie sa k záväzku EÚ do roku 2030 chrániť 30% územia EÚ a z toho tretinu bez zásahov. Z hľadiska adaptácie na zmeny klímy je to nevyhnutný krok,“ konštatuje Kameniar.

„Envirostratégiu 2030 pritom prijala Pellegriniho vláda,“ pripomína bývalý štátny tajomník Michal Kiča s tým, že stratégia vznikala v participatívnom procese a prevzali ju obe nasledujúce vlády.

„Prijímali ju strany, ktoré sú všetky zastúpené v tejto vládnej koalícii, no napriek tomu ju úplne ignorujú. Z textu PVV je zrejmé, že kapitolu o environmentálnej politike nepripravovali žiadni experti a v porovnaní s inými časťami PVV má mimoriadne nízku úroveň. Minister životného prostredia Tomáš Taraba naviac kritizuje mnohé opatrenia, ktoré sú explicitne upravené práve v Envirostratégii, napríklad výkupy pozemkov, reformu národných parkov či ich zonácie,“ dopĺňa Kiča.

 Máme príliš prísne zákony

Podľa viacerých odborníkov pôsobí rušivo aj zámer revidovať zákony v oblasti životného prostredia. Nová vláda sa chce pozrieť na to, či u nás nedochádza k uplatňovaniu prísnejších noriem ako je štandard schválený EÚ a či táto prílišná regulácia nespôsobuje stratu konkurencieschopnosti Slovenska.

„Z programového vyhlásenia vlády doslova kričí, že podľa vlády na Slovensku príliš ochraňujeme životné prostredie, čo brzdí náš rast a hospodársky rozvoj. Tvorcovia PVV žijú v mentálnom svete, kde príroda má byť predovšetkým zdroj a jej ochrana nemá obmedzovať ľudí. To je šialene spiatočnícka téza,“ myslí si advokátka Eva Kováčechová spolupracujúca s organizáciou Via Iuris.

Michal Kiča považuje záväzok vlády znižovať štandard ochrany životného prostredia len na nevyhnutnú mieru, ktorú vyžadujú predpisy EÚ, za mimoriadne nebezpečný. „Ak by tento záväzok naplnila, musela byť napríklad zrušiť zákon o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia, čo by síce potešilo podnikateľov, ale malo by to potenciálne devastačný účinok pre obyvateľov v zasiahnutých oblastiach,“ vysvetľuje Kiča.

Ridzoň pripomína, že slovenská legislatíva bola donedávna práveže slabá a v rozpore s európskou legislatívou.

„V PVV dosť chýba podpora praktickej ochrany prírody, ktorej podporu žiadajú aj vlastníci pozemkov. Pritom nejde len o ochranu vzácnych druhov, biotopov, vešanie búdok, ale mnohé opatrenia sú aj benefitom pre poľnohospodárov, keď obnova spustnutých biotopov v zlom stave vedie k rozšíreniu poľnohospodárskej plochy, podpore tradičného hospodárenia a riešeniu problému bielych plôch,“ dopĺňa.

 Pri love šeliem okaté nadbiehanie poľovníckej lobby

Šírenie strachu z premnožených medveďov bola silná predvolebná téma národniarov. Po voľbách pridali k medveďom aj vlkov, o ktorých rovnako tvrdia, že sú premnožené. Vedci však premnoženie šeliem vylúčili. V PVV nová vláda zavádza nulovú toleranciu výskytu medveďa a vlka v blízkosti intravilánov obcí a miest a avizuje, že bude dávať včasné povolenia na reguláciu pre zásahový tím.

To je podľa Ondreja Kameniara najokatejšie prihlásenie sa k presadzovaniu záujmov poľovníckej lobby. „Z formulácie tohto opatrenia a z nominovania dvoch poľovníkov za dočasných riaditeľov národných parkov je evidentné, že záujmy poľovníctva budú za tejto vlády nadradené záujmom ochrany prírody,“ obáva sa Kameniar.

Okrem toho chce nová vláda zmapovať reálny stav počtu medveďa hnedého a začne vecný dialóg s Európskou komisiou o preklasifikovaní stupňa ochrany v prípade, že sa preukáže jej premnoženie.

Podľa Kameniara takto nové vedenie ministerstva v zhode s predvolebnými vyjadreniami národniarov podsúva dojem, že primárnym problémom je počet medveďov. „Očakával by som skôr dôraz na preventívne opatrenia. Čo je ešte horšie, šelmy sa prezentujú ako ohrozenie pre zdravie a životy obyvateľstva, čo je v kontexte reálnych príčin úmrtí nehorázna demagógia – aj samotní poľovníci sú zodpovední za násobne väčšie množstvo tragických úmrtí ako šelmy,“ pripomína.

Skutočným problémom slovenského ovčiarstva podľa Kiču nie je vlk dravý, ale zanedbaná konkurencieschopnosť tohto sektoru, na čo však vláda nereaguje ani v PVV.

 Staneme sa odpadovou dierou Európy?

V odpadovej časti sa veľmi stručne uvádza, že nová vláda uznáva potrebu recyklácie. V ďalšom texte však veľmi konkrétne avizuje výstavbu dostatočného množstva spaľovní ako najlepšieho riešenia pre spracovanie komunálneho odpadu.

Spaľovanie odpadov je pritom v hierarchii nakladania s odpadmi až na štvrtom mieste (pred skládkami) alebo inak povedané, druhou najhoršou možnosťou po skládkach, pričom pred ním je mechanicko-biologická úprava odpadu. Zavádzanie úpravy od budúceho roka však nová vláda od začiatku spája s problémami. Minister Taraba už avizoval, že polovica samospráv nie je na túto povinnosť pripravená a chystá sa s nimi o tom diskutovať.

Preferovať spaľovanie odpadu pred jeho triedením a recykláciou je podľa odborníkov krátkodobé a nesprávne riešenie, ktoré nám neodporúča ani EÚ.

Jediný správny model udržateľného odpadového hospodárstva je podľa bývalej inšpektorky životného prostredia a odborníčky na odpady Moniky Medovičovej obehové hospodárstvo.

V PVV však o ňom nie je ani zmienka. Európske stratégie a dokumenty v odpadovom hospodárstve podľa nej poukazujú na nevyhnutnosť odklonu od lineárneho hospodárstva k obehovému hospodárstvu, v rámci čoho je potrebné podporovať modely predchádzania vzniku odpadov, opakovaného využitia a recyklácie.

Vyrábať elektrinu či teplo z komunálu nie je nízkoemisné

V časti o energetickej politike sa v PVV uvádza, že „vláda prijme také opatrenia, aby akcelerovala energetické a nízkoemisné využitie odpadov – ako potencionálnej suroviny aj pre výrobu elektriny a tepla a jej distribúcie pre odberateľov.

„Takáto formulácia o energetickom a nízkoemisnom využití odpadov je nezrozumiteľná, pretože nie je uvedené o aké odpady sa jedná a o aké nízkoemisné využitie odpadov ide. Energetickým a nízkoemisným využitím odpadov je napríklad spracovanie kuchynského odpadu na biometán s jeho následným využitím ako paliva, ale to bolo potrebné v PVV uviesť,“ kritizuje bývalá inšpektorka.

Dopĺňa, že ak by sa tým myslelo energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov alebo napríklad plastových odpadov, takéto energetické využitie nie je nízkoemisné, ale vysokoemisné. Tiež energetická účinnost spaľovní komunálnych odpadov – ako zariadenie na energetické využitie odpadov je veľmi nízka, dokonca nižšia ako energetické využitie uhlia.

Kiča si všíma, že PVV nijako nereaguje na ochranu ovzdušia, pričom na zlú kvalitu ovzdušia u nás predčasne zomrie 5000 ľudí a za nedodržiavanie limitov jemných prachových častíc nám hrozí žaloba zo strany EK. Upozornil na nedávnu štúdiu Inštitútu environmentálnej politiky, ktorá vyrátala, že ak sa povolia všetky spaľovne, ktoré sú v procese EIA, niekoľkonásobne to prevýši našu potrebu a spoločnosti budú musieť dovážať 660-tisíc ton odpadu ročne zo zahraničia.

 Odkiaľ zoberieme na sanáciu envirozáťaží?

V súvislosti so zálohovým systémom na jednorazové nápojové obaly sa už minister Taraba otvorene vyjadril, že ide o „zlodejinu“. Do PVV sa však dostala len pomerne nejasná formulácia o tom, že parametre zálohového systému plánuje nová vláda nastaviť tak, aby nedochádzalo k svojvoľnej eliminácii subjektov na trhu a aby mal štát silnejšiu pozíciu v systéme.

Správca zálohového systému reagoval len diplomaticky, že s vedením envirorezortu v minulosti aj v súčasnosti aktívne spolupracuje na zefektívňovaní a vylepšovaní zálohového systému. „Pozitívne vnímame každú konštruktívnu diskusiu a sme v nej pripravení pokračovať aj naďalej,“ reagovala hovorkyňa správcu Monika Farka.

Vláda tiež avizuje dokončenie informačného systému odpadového hospodárstva.

V zrýchlenom konaní plánuje novelizovať zákon o envirozáťažiach tak, aby nedochádzalo k právnej a finančnej neistote tým vlastníkom, ktorí záťaž nespôsobili.

„Zámerom novelizácie tohto zákona bolo vyhnúť sa opakovaniu situácie, kedy podnikatelia v minulosti prostredníctvom rôznych obchodných transakcií a bielych koňov preniesli povinnosť sanovať environmentálnu záťaž, ktorú sa zaviazali vykonať na vlastné náklady v privatizačných zmluvách, a ťarchu takejto sanácie preniesli na štát. Na tento účel sa malo zriaďovať záložné právo v prospech štátu v sume nákladov sanácie, avšak len do výšky hodnoty pozemku. Environmentálne záťaže si vyžadujú približne 2 miliardy eur, čo zďaleka nepokryjú európske prostriedky. Minister nepovedal iný zdroj, odkiaľ chce vziať na sanáciu záťaží po celom Slovensku,“ ozrejmuje Kiča s tým, že môžeme len dúfať, že minister zvolí taký postup ktorý, nebude jednostranne favorizovať nezodpovedných privatizérov na úkor štátu.

Ochrana klímy nie je sklamaním, zákon však nesmie byť hocijaký

Jedným z pozitívnych bodov PVV je podľa odborníkov postoj novej vlády ku klimatickej zmene. V dokumente sa hlási k medzinárodným záväzkom a k Parížskej dohode uržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnemu obdobiu.

V tejto časti zároveň uvádza, že „chce dosiahnuť, aby ekonomické náklady súvisiace s nízkouhlíkovou transformáciou niesli rovnomerne všetky krajiny na svete podľa svojej ekonomickej sily a miery, akou sa podieľajú na globálnom znečisťovaní s následkom globálneho otepľovania“. Nie je však jasné, ako to chce dosiahnuť.

Lucia Szabová z Klimatickej koalície pripomína, že na to, aby bola cesta ku klimatickej neutralite úspešná a spravodlivá pre všetkých, je potrebná široká koordinácia naprieč rezortmi a zapojenie celej spoločnosti. „Máme obavu, či po predchádzajúcich útočných vyjadreniach voči mimovládkam a viacerých kontroverzných častiach venovaných občianskemu sektoru v celom PVV, máme brať čiastkové zmienky ohľadom potreby dialógu s mimovládkami seriózne. Na pomoc s napredovaním Slovenska sme ale pripravení,“ konštatuje Szabová.

Nová vláda zároveň avizuje aj nový klimatický zákon a viac financií do transformácie priemyslu z Environmentálneho fondu a Modernizačného fondu. Szabová však pripomína, že zákon nemá byť akýkoľvek, ale musí mať silné črty, ktorými reaguje na slovenské potreby. „Musí adresovať otázky kvality dát, potrebu koordinácie, kontroly plnenia záväzkov a ich vymáhateľnosti. Inak zostane transformácia prázdnym sľubom vo vládnom programe alebo strašiakom, čo prehlbuje rozdiely medzi ľuďmi,“ varuje.

 Pomoc priemyslu áno, ale nie z Envirofondu

Na margo toho, že jedno z prvých stretnutí ministra bolo s riaditeľom hlinikárne Slovalco, ale aj na margo jeho viacerých vyjadrení o pomoci priemyslu, priraďujú k Tarabovi skôr rezort hospodárstva ako životného prostredia.

Pomoc priemyslu v nízkouhlíkovej transformácii a zdôraznenie potreby energetickej efektívnosti však odborníci považujú za správne.

Luciu Szabovú z Klimatickej koalície však znepokojuje, že v PVV sa v menšej miere spomínajú zelené príležitosti a viac sa objavuje rétorika, ktorá vyznieva skôr ako uprednostňovanie podpory znečisťovateľom. „Špeciálne navýšenie financií z Environmentálneho fondu smerom k priemyslu je kontroverzné. Práve environmentálny fond by mohol slúžiť na lepšiu pomoc obyvateľom a obciam a priemysel dlhodobo dostáva z tohto zdroja financie na transformáciu v dostatočnej miere. Navyše na tieto účely je určený Modernizačný fond,“ dodáva Szabová.

S obavou vníma aj zdôrazňovanie úlohy fosílneho plynu v energetickej politike. „Na Slovensku sa vyrába čoraz viac tepelných čerpadiel, ale naše ciele pre využívanie tohto obnoviteľného zdroja sú najmenšie zo všetkých krajín Európskej únie. Posilňovanie dôležitosti fosílneho plynu je v priamom rozpore s dosiahnutím cieľov Parížskej dohody. Úloha plynu by mala byť naozaj len prechodná, čo ale vyžaduje jasne určiť rok ukončenia jeho používania a sústrediť na na túto zmenu. Investície do fosílnej infraštruktúry sú presne opačným krokom,“ dopĺňa. Z dlhodobej závislosti na plyne a problémov, ktoré nám spôsobuje, by sme sa mali podľa nej poučiť. Inak obyvateľom škodíme a udržiavame ich v zraniteľnej pozícii závislosti od výkyvov jeho ceny.

 Rozostavajú Slovensko na úkor verejného záujmu?

Nová vláda avizuje odkanalizovanie obcí a výstavbu vodovodov, tiež aj výmenu turbín vo vodnom diele Gabčíkovo. To, čo ochrancov prírody znepokojuje, je zámer vlády urýchliť výstavbu, zjednodušiť povoľovacie procesy, výrazne zjednodušiť proces posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA). Advokátka Eva Kováčechová upozorňuje, že programové vyhlásenie vlády dokonca naznačuje, že proces posudzovania by sa mohol zrušiť, ak sa s výstavbou počíta v územnom pláne.

S novou vládou sa paradoxne zhoduje v tom, že súčasná nová stavebná legislatíva nie je pripravená natoľko, aby bolo možné na základe nej od apríla budúceho roka povoľovať stavby. Organizácia Via Iuris nové stavebné zákony dlhodobo kritizovalo, pretože sú podľa nej nekvalitné, nepremyslené, zmätočné, často vnútorne rozporné a príslušná štátna správa na ne nie je vôbec pripravená.

Znepokojivý je však podľa nej aj zámer vlády prijať čo najskôr novelu existujúceho, teda starého, stavebného zákona s cieľom urýchliť povoľovacie procesy. „Rozhodne sa s vládou nezhodneme v tom, že jediným kritériom pri výstavbe má byť rýchlosť, pričom environmentálne posúdenia by mali byť minimalizované v podstate len na formalistickú úroveň. Ak sa naplnia predstavy vlády uvedené v PVV, možno očakávať divokú výstavbu bez ohľadu na vzťahy v území a potrebu ochrany životného prostredia, nielen pre nás, ale aj pre budúce generácie,“ varuje Kováčechová.

Pripomína zároveň, že nová vláda sa pri svojich deklaráciách o potrebe prehodnotenia chránených území a zonácie národných parkov oháňa najmä ochranou vlastníckych práv súkromných vlastníkov lesných pozemkov, no pri urýchľovaní povoľovania dopravnej infraštruktúry, ktorá ide mnohokrát na úkor vlastníckych práv z dôvodu vyvlastňovania pozemkov pre účely výstavby už vlastnícke práva až také sväté nie sú.

Kiču znepokojuje aj zámer vlády rozširovať súkromno-verejné partnerstvo v oblasti rozvoja riečnych prístavov. „V aktuálnych pomeroch Slovenska to znamená jediné, a to realizáciu mimoriadne kontroverzného zámeru výstavby nového prístavu v lokalite Vlčie hrdlo, ktorý je spojený s výrubom viac ako 100 000 stromov dunajských lužných lesov v bezprostrednom okolí Bratislavy, čo niečo nie je nič iné len biomasaker,“ dodáva Kiča, aktuality.sk

X X X

Skupina Volkswagen ďalej rastie, opäť zvýšila predaje

Aj dlhodobo problematický obchod s elektromobilmi v Číne sa začína oživovať.

Skupina Volkswagen minulý mesiac pokračovala v zlepšovaní predaja a rast zaznamenala aj v Číne. V októbri koncern predal 765 500 vozidiel všetkých svojich značiek, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka nárast o 10,7 percenta. Informuje o tom agentúra DPA.

V Číne, ktorá je pre skupinu najdôležitejším jednotlivým trhom, predaj po niekoľkých mesiacoch poklesu vzrástol o 5,1 percenta na 276 800 vozidiel. V západnej Európe dodal Volkswagen 255 300 áut, čo predstavuje nárast o 11,3 percenta. Za desať mesiacov do konca októbra predaje celkovo vzrástli o 10,9 percenta na 7,48 milióna vozidiel. V Číne skupina stále eviduje malé mínus.

Výrobca športových vozidiel Porsche dodal v októbri 25 600 vozidiel, čo predstavuje nárast o 8,8 percenta. Audi zvýšilo predaje výraznejšie, a to o 15,6 percenta na 152 400 automobilov. Rovnomenná vlajková značka Volkswagen predala 414 100 vozidiel, o 6,6 percenta viac ako v októbri minulého roka.

Dlhodobo problematický obchod s elektromobilmi v Číne sa začína oživovať. V októbri sa tam dodávky plne elektrických vozidiel takmer zdvojnásobili na 23 393 automobilov. Veľkú úlohu v tom zohral model ID.3, ktorý sa stal jedným z najpredávanejších elektromobilov v ľudovej republike, aktuality.sk

X X X

Na Kanárske ostrovy sa dostal enormný počet migrantov, viac ako v rekordnom roku 2006

Regionálna vláda v súvislosti s vývojom vyzvala vládny kabinet v Madride, aby jej poskytol viac zdrojov na zvládnutie prísunu migrantov.

Počet migrantov, ktorí sa tento rok dostali na Kanárske ostrovy patriace Španielsku, prekročil rekordný počet za celý rok 2006. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne údaje zverejnené vládou.

Podľa španielskeho ministerstva vnútra sa medzi 1. januárom a 15. novembrom na Kanárske ostrovy preplavilo z Afriky 32 436 migrantov – v roku 2006 ich bolo 31 678. Je to nárast o 118 percent v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2022.

Španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska v októbri uviedol, že od začiatku roka úrady prekazili cestu na Kanárske ostrovy viac ako 12 000 migrantom.

Regionálna vláda v súvislosti s týmto vývojom vyzvala vládny kabinet v Madride, aby jej poskytol viac zdrojov na zvládnutie prísunu migrantov.

Po sprísnení kontrol v Stredozemnom mori sa Kanárske ostrovy stali obľúbenou zastávkou pre ľudí utekajúcich pred chudobou a konfliktami v Afrike. Plavidlá s migrantmi vyrážajú najmä z Maroka a Západnej Sahary, ako aj z Mauritánie, Gambie a Senegalu.

Aby sa pašeráci vyhli hraničným kontrolám, lode najprv nasmerujú na západ na otvorený Atlantik a potom pokračujú na sever ku Kanárskym ostrovom. Mnohé z nich skončia na malom – najzápadnejšom – ostrove El Hierro.

Podľa španielskej mimovládnej organizácie Caminando Fronteras pomáhajúcej lodiam s migrantmi, ktoré sa ocitnú v núdzi, a rodinám nezvestných, v rokoch 2018-2022 počas plavby na Kanárske ostrovy zahynulo alebo sa stratilo viac ako 7800 ľudí, aktuality.sk

X X X

Rusko chce zakázať medzinárodné verejné hnutie LGBT, pre údajný extrémizmus

Nálepku extrémistov použili ruské úrady aj proti množstvu organizácií na ochranu ľudských práv a opozičných skupín.

Ruské ministerstvo spravodlivosti v piatok uviedlo, že podalo na Najvyšší súd formálnu žiadosť o zákaz „medzinárodného LGBT verejného hnutia“ pre extrémizmus. Nespresnilo, či mu ide aj o zákaz konkrétnych skupín, TASR informuje podľa agentúry AFP.

Ide o najnovší krok v dlhotrvajúcej snahe Ruska obmedzovať komunitu LGBTQ ľudí, ktorí majú podľa úradov „netradičnú“ sexuálnu orientáciu a rodové identity.

Ministerstvo spravodlivosti požaduje, aby Najvyšší súd označil „medzinárodné hnutie LGBT za extrémistické a zakázal jeho činnosť v Rusku.“ Nálepku extrémistov použili ruské úrady aj proti množstvu organizácií na ochranu ľudských práv a opozičných skupín, čo vystavuje ich členov trestnému stíhaniu.

Podľa ministerstvo „LGBT hnutie pôsobiace na území Ruskej federácie“ podnecuje k „rôznym znakom a prejavom extrémizmu vrátane podnecovania k sociálnej a náboženskej nenávisti“. Uviedlo, že súdne pojednávanie je naplánované na 30. novembra.

Od začiatku invázie na Ukrajine, často vykresľovanej ako existenciálny boj proti západným liberálnym hodnotám, Rusko vystupňovalo kampaň proti LGBTQ skupinám.

„Ruské úrady opäť zabúdajú, že LGBT+ komunita sú ľudské bytosti,“ povedala Dilya Gafurova, šéfka LGBTQ skupiny Sphere.

Úrady „nás nechcú len vymazať z verejného priestoru: chcú nás zakázať ako sociálnu skupinu,“ dodala Gafurová, sktuality.sk

X X X

Medzinárodný súdny dvor nariadil Azerbajdžanu umožniť obyvateľom Náhorného Karabachu bezpečný návrat

Medzinárodný súdny dvor (MSD) nariadil v piatok Azerbajdžanu, aby umožnil obyvateľom Náhorného Karabachu bezpečný návrat do sporného regiónu, ktorý azerbajdžanské sily dobyli pri bleskovej ofenzíve v septembri.

 Etnickí Arméni z azerbajdžanského odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach v centre humanitárnej pomoci na juhu Arménska, september 2023.

Azerbajdžan musí podľa rozhodnutia umožniť „bezpečný, neobmedzený a rýchly“ návrat všetkým obyvateľov Náhorného Karabachu. Rovnako musí umožniť odísť z tejto oblasti každému, kto si to želá, a zaistiť, že voči tamojším obyvateľom nie je uplatňovaná sila ani zastrašovanie.

 Jednodňová ofenzíva, ktorou Azerbajdžan ovládol celé územie Náhorného Karabachu po prvý raz po troch desaťročiach, vyvolala hromadný odchod tamojších Arménov. Väčšina zo 120 000 obyvateľov hornatého regiónu utiekla do Arménska v priebehu niekoľkých dní.

 Arménsko žiadalo MSD, aby predbežným opatrením prinútil Azerbajdžan nepodnikať žiadne kroky „zamerané na… vysídlenie zvyšných etnických Arménov z Náhorného Karabachu“. Jerevan na predošlom pojednávaní tvrdil, že v regióne dochádza k etnickým čistkám, čo Baku poprelo./agentury/

X X X

Pes moldavskej prezidentky pohrýzol rakúskeho prezidenta. Televízna kamera zachytila útok

 Rakúsky prezident Alexander van der Bellen utrpel v Kišiňove drobné zranenie. Rakúsky prezident Alexander van der Bellen s ošetrenou rukou na návšteve v Kišiňove.

Incident sa stal vo štvrtok pred sídlom moldavskej prezidentky, keď Maia Sanduová vyšla s van der Bellenom a slovinskou prezidentkou Natašou Pircovou Musarovou na nádvorie paláca.

Podľa záberov, ktoré zverejnila rádiotelevízia TVR Moldova, Sanduová od zriadenca prevzala na vôdzke svojho psa Codrutu a pohladkala ho.

Psa – najdúcha si prezidentka osvojila pred siedmimi mesiacmi, potom, čo sa vystrábil zo zranení, ktoré mu spôsobilo auto, čo ho zrazilo. Pri nehode prišiel o jednu labku.

Keď sa k prezidentkinmu trojnohému miláčikovi zohol van der Bellen a pokúsil sa ho pohladiť, Codruta si najskôr vystrašene ľahol, vzápätí však vyskočil a rakúskeho prezidenta pohrýzol do pravej ruky.

Van der Bellenovi, ktorý je známy ako milovník psov, to zrejme príliš nerozladilo, keďže sa útočníkovi milo prihovoril. Moldavská prezidentka sa za svojho chovanca okamžite v angličtine ospravedlnila. Ako vysvetlila, jej pes sa zjavne zľakol davu.

Na webovej stránke moldavského parlamentu sa neskôr objavili fotografie van der Bellena s rukou prelepenou veľkým leukoplastom.

Sanduová ale na sociálnej sieti Instagram zverejnila záber, na ktorom je spolu s van der Bellenom, s Pircovou Musarovou aj psom Codrutom a zdá sa, že všetci majú veľmi dobrú náladu./agentury/

X X X

Pellegrini považuje za zvláštne, že udalosti Novembra ’89 dokázali národ spojiť a dnes ho rozdeľujú

Deň boja za slobodu a demokraciu si pripomenul položením venca k pamätníku Alexandra Dubčeka.

Treba sa prestať obzerať dozadu, navzájom sa obviňovať, neutiekať sa len k novembrovým frázam, ale vrátiť sa k tomu, čo Nežná revolúcia skutočne stelesňovala. „Iba tak sa ako národ posunieme vpred,“ uviedol predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v piatkovom prejave pri Centrálnom pamätníku popraveným a umučeným politickým väzňom komunizmu na vrakunskom cintoríne v Bratislave.

„Z volania po sociálnej spravodlivosti sa stala sociálne rozdelená spoločnosť, ktorá stále nesplatila historický dlh celým skupinám slovenských občanov. Z volania po slobode a z diskusie sa stali urážky, vulgárnosť a agresivita vo verejnom priestore. Z túžby po zjednotení vzišla rozdelená slovenská spoločnosť, ktorej rôzne svety si pre vzájomnú nenávisť dnes nemôžu prísť na meno,“ zhodnotil Pellegrini.

Považuje za zvláštne, že udalosti, ktoré kedysi dokázali celý národ spojiť, ho dnes významne rozdeľujú. Za dôvod na zamyslenie označil to, že November ’89 dnes vníma pozitívne menej ako polovica spoločnosti.

Nežná revolúcia sa svojím charakterom, obsahom aj príbehom stala podľa Pellegriniho ojedinelou a výnimočnou v dejinách celej Európy. „ Nebolo to nenávistné volanie po pomste, ale spojenie sa celého národa za niečo. Za silnú ideu slobody, lepšiu sociálnu perspektívu aj národnú emancipáciu. Bol to zásadný prelom v živote slovenského národa a predurčil naše smerovanie na dlhé roky dopredu,“ vyhlásil.

Deň boja za slobodu a demokraciu si Pellegrini pripomenul aj položením venca k pamätníku Alexandra Dubčeka. Zúčastnil sa tiež na pietnej spomienke pri pamätníku Brána slobody na Devíne, aktuality.sk

X X X

Mladí na výročie revolúcie upozorňujú na odliv mozgov aj zlú politickú kultúru, vyzývajú na zmeny

Za tých, ktorí majú moc rozhodovať o Slovensku, sa často hanbia. „Neinšpirujú nás, aby sme tu chceli zostať,“ píšu vo vyhlásení mládežnícke organizácie.

Sedemnásť mládežníckych organizácií upozorňuje v spoločnom vyhlásení Krok vpred na únik mozgov, zlú politickú kultúru, nedostatočnú úroveň školstva, stav internátov, nedostupnosť bývania či potrebu riešiť klimatickú krízu. Vyzývajú na zmeny.

Zo Slovenska chcú spraviť hrdú, modernú, vzdelanú a silnú krajinu. Vyhlásenie zaznie na piatkovom Koncerte pre všímavých v Bratislave. TASR o tom informovali signatári dokumentu.

„Očakávame, že naša krajina bude podporovať a chrániť svoj talent, bude zvyšovať kvalitu akademického prostredia, bojovať proti klimatickej kríze, bude sa aktívne snažiť predchádzať odlivu mozgov a bude venovať pozornosť potrebám všetkých študentov a študentiek,“ uviedli vo zverejnenom vyhlásení, ktoré pripravili pri príležitosti 34. výročia Nežnej revolúcie.

Signatári pripomínajú, že každý rok odchádzajú zo Slovenska tisícky mladých ľudí. Vo vyhlásení konštatujú, že Slovensko už roky stagnuje a zaostáva. „Za tých, ktorí majú moc rozhodovať o Slovensku, sa často hanbíme a neinšpirujú nás k tomu, aby sme tu chceli zostať a pracovať na lepšej budúcnosti nás všetkých. Namiesto toho sa hádajú, klamú a urážajú,“ kritizujú mladí ľudia.

Organizácie sa zasadzujú aj o zlepšenie školstva, pripomínajú nízke platy učiteľov, zaostávanie za vyspelejšími krajinami Európy, plagiátorstvo u politikov či etické prešľapy predstaviteľov akademickej obce.

Vyhlásenie upozorňuje aj na potrebu poctivo a systematicky riešiť klimatickú krízu. Ďalej apelujú na rovnaké príležitosti a podporu pre zahraničných študentov, ktorí študujú na Slovensku. V texte vyhlásenia tiež prejavujú vôľu patriť k tým najlepším v Európe.

Pod vyhlásenie sa podpísali organizácie Aliancia stredoškolákov, Chcem tu zostať, Diákhálózat, ICM Banská Bystrica, ICM Prievidza, ICM Topoľčany, Klíma ťa potrebuje, Klimatická koalícia, Mladí, o.z., Modelový parlament Slovenska, Rada mládeže Slovenska, Senica 2.0, Slovenský skauting, Stredoškolská únia, SYTEV, ŠRVŠ, ZIPCEM, aktuality.sk

X X X

Ukrajinský 007, jazykový škandál, ktorý stál slobodu študenta na Kryme, a stovky ruských rakiet

 Proti Ukrajine bojuje vrah ruskej novinárky Anny Politkovskej. Rusi si podľa rozviedky na útoky na energetickú infraštruktúru Ukrajiny pripravili viac ako 800 rakiet.

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu odomykáme na 24 hodín tento prémiový obsah. Staňte sa naším predplatiteľom a pomôžte nám bojovať za demokraciu a prinášať nezávislú žurnalistiku každý deň.

Prinášame vám prehľad udalostí na Ukrajine aj toho, čo v krajine rezonovalo v uplynulom týždni. Ukrajinský výber pre vás pripravila reportérka Stanislava Harkotová.

Zničil Nord Stream ukrajinský 007?

Po článkoch v magazíne Time a v týždenníku The Economist tu máme ďalší materiál, ktorý rozvíril (nielen) ukrajinské debaty.

Denník Washington Post, ktorý na svojom materiáli spolupracoval s nemeckým Spieglom, prišiel so záverom, že za odpálením plynovodov v Baltickom mori Nord Stream 1 a 2 stojí muž z ukrajinskej vojenskej rozviedky.

Plukovník Roman Červinskyj mal podľa amerických novinárov koordinovať skupinu šiestich sabotérov, ktorí si na špeciálnu operáciu mali požičať jachtu a potápajúc sa do hĺbky 80 metrov umiestniť na plynovodoch výbušniny.

Červinskyj prostredníctvom advokáta účasť na sabotáži poprel.

Viacerí ukrajinskí analytici verziu Washington Post spochybňujú. Argumentujú najmä tým, že Červinskyj – akokoľvek by už bol vynaliezavý, o čom svedčia iné operácie, ktorých sa zúčastňoval – nemohol mať prostriedky na podobný typ operácie. A ani právomoci.

Zároveň pripomínajú, že pokiaľ by ukrajinskí tajní čosi také skutočne spravili, zásadným spôsobom mohli ohroziť pomoc európskych spojencov. Ukrajina odmieta, že by s odpálením Nord Streamu mala čokoľvek spojené.

Článok si pochopiteľne všimli aj v Rusku. Jeho obsah pre Fabryku Novyn komentovala napríklad ruská novinárka Julia Latynina, ktorá si všímala dávnejšie napätie medzi prezidentským úradom Volodymyra Zelenského a časťou ukrajinských špeciálnych služieb. Ide o kauzu Wagnergate, keď Zelenskyj stopol rozbehnutú akciu, na ktorej rozviedka pracovala dva roky, a následne vyhodil jej šéfa Vasyľa Burbu.

„Putin je absolútne presvedčený, že sú za tým Američania,“ myslí si Latynina. „Ukrajina pre Putina nejestvuje, a už nie v zmysle geopolitického protivníka. A teraz si predstavte, kto príde k Putinovi a povie mu: ‚Viete, v Ukrajine je taký bordel a jej špeciálne služby sú také odvážne (…), že v rámci súboja Burbu a Červinského s ukrajinskou vládou išli a odpálili Nord Stream bez Zelenského vedomia‘?“

 Pohyby na Dnepri

Podľa amerického Inštitútu pre výskum vojny sa ukrajinskí vojaci pravdepodobne pustili do väčších operácií na ľavom brehu Dnepra na úseku frontu v Chersonskej oblasti.

Všímajú si najmä ruské zdroje, ktoré píšu o zatiaľ neúspešných pokusoch Ukrajincov tlačiť líniu frontu viac a viac na juh. Podľa ruských tzv. vojenkorov ukrajinské sily po tých ruských pálili z centra Kryniek, útočia pri osade Pojmy a Piščanivka. V tomto prípade Ukrajinci vošli do vnútrozemia okupovanej oblasti na vzdialenosť zhruba 4 kilometre od brehu rieky.

Ruskí blogeri zároveň tvrdia, že ruské sily nateraz bránia tým ukrajinským evakuovať zranených a zároveň pokračujú v snahe kumulovať ukrajinské sily pri Antonivskom moste (most cez Dneper v Chersone). Samotní Ukrajinci nateraz tvrdia, že sa im podarilo vytlačiť Rusov na vzdialenosť tri až osem kilometrov od brehu Dnepra.

Ukrajinský vojenský analytik Kosťantyn Mašovec, ktorého cituje Ukrajinská pravda, upozorňuje, že Rusi už pravdepodobne vypracovali plán, ako ukrajinské pozície na ľavom brehu eliminovať. Nateraz vytvorili tri taktické skupiny, ktoré podľa experta zrejme nasadia pri už spomínaných Krynkách a dedine Kozači Laheri a ktoré sa budú snažiť vytlačiť Ukrajincov späť na sever za rieku.

POLITKOVSKEJ VRAH NA FRONTE: Moskovský expolicajt Sergej Chadžikurbanov, ktorého v roku 2014 odsúdili na 20 rokov odňatia slobody za vraždu novinárky a kritičky Vladimira Putina Anny Politkovskej, dnes v radoch ruskej armády bojuje na Ukrajine. Tvrdí to web Baza.

Chadžikurbanov, ktorý si mal odsedieť ešte dvanásť rokov, sa koncom vlaňajška dostal na front po tom, čo ho omilostili.

Začal ako veliteľ v jednej z jednotiek rozviedky. Podľa zdroja Bazy mal opakovane zájsť za nepriateľskú líniu a plniť tam „úlohy špecifické pre spravodajských dôstojníkov“. Nakoniec sa z neho stal veliteľ práporu, web nešpecifikuje ktorého.

O DRONE VEDELI: Vyšetrovanie tragédie 128. útočnej horskej zakarpatskej brigády ukazuje, že vojaci, ktorých zhromaždili v prifrontovej dedine v Záporožskej oblasti vedeli, že ich pozoruje ruský prieskumný dron.

„V celom regióne bol vyhlásený letecký poplach. Vojakom dali vedieť o sektore, v ktorom sa nachádzal nepriateľský dron. Hneď, ako bolo zaregistrované odpálenie rakety, vysielal sa signál ‚raketové nebezpečenstvo‘. Na mieste udeľovania vyznamenaní neprijali žiadne centralizované bezpečnostné opatrenia,“ uviedol minister obrany Rustem Umerov.

Poukázal na to, že sa nedodržali pravidlá maskovania a zároveň sa v lokalite zhromaždilo viacero vojenských vozidiel.

Škandál, ktorý ohrozil študenta

Exposlankyňa z nacionalistickej strany Sloboda Iryna Farionová má na krku trestné stíhanie i vyhadzov z univerzity, kde pracovala.

Všetko sa to začalo, keď v rozhovore s moderátorkou Janinou Sokolovou Farionová vyhlásila, že vojaci, ktorí hovoria po rusky, nie sú Ukrajinci.

Keď Sokolovová argumentovala, že napríklad časť vojakov nacionalistických jednotiek, kam patrí brigáda Národnej gardy Azov alebo 3. útočná brigáda ozbrojených síl, hovorí po rusky a sú oporou obrany Ukrajiny, Farionová odkázala, že pokiaľ sú vlastenci, majú sa naučiť ukrajinčinu a nemajú si vymýšľať výhovorky. „Predstavte si situáciu, keby príslušníci Ukrajinskej povstaleckej armády v roku 1942 medzi sebou hovorili poľštinou o tom, akí sú patrioti. Čo je to za absolútny nezmysel?“ povedala Farionová, ktorá pôsobila na Ľvovskej polytechnickej národnej univerzite ako filologička.

Kauza má ale vážnejší dôsledok, než len to, že sa Farionová hádala s vojakmi Azova. Pedagogička totiž na sociálnej sieti zverejnila mail od krymského študenta, ktorý ju podporil. „Ste pre mňa lúčom svetla v temnote. Viem, že Ukrajina premôže rašu (Rusko, pozn. red),“ napísal jej študent, ktorý v maili opísal, že si nevie predstaviť, ako po oslobodení Krymu budú po uliciach chodiť ukrajinskí vojaci a naďalej hovoriť po rusky.

Na liste jazykovedkyni by nebolo nič zlé, keby Farionová nezverejnila plné meno študenta aj to, kde študuje. Na telegramkanále ju pritom i jej sledovatelia upozorňovali, že sa 18-ročný Maksym, ktorý študuje v okupovanom Simferopole, môže dostať do problémov. A presne to sa stalo – po Maksyma si totiž prišla ruská FSB.

Na Ukrajine sa medzičasom voči Farionovej rozbehlo vyšetrovanie a SBU oznámila začiatok trestného stíhania. Ľvovská pedagogička zároveň prišla o prácu. Dôvod? Slovami ministra školstva „vo vzdelávacom systéme nemajú priestor ľudia, ktorí necítia úctu k vojakom“. Samotná Farionová už avizovala, že pripravuje žalobu.

 Podľa hovorkyne armádneho koordinačného centra Juh Natalije Humeňukovej si Rusi na ostreľovanie energetickej infraštruktúry nahromadili viac ako 800 rakietOdvoláva sa na dáta z rozviedky rezortu obrany, aktuality.sk

X X X

Podvodníci idú v čase adventu naplno, toto sú ich najčastejšie finty!

Do Vianoc sa môže niekomu zdať ešte ďaleko, nákupy darčekov sa však pomaly rozbiehajú. Za oficiálny štart vianočnej nákupnej sezóny sa považuje Black Friday. Tento fenomén pochádza z Ameriky, ide totiž o prvý piatok po Dni vďakyvzdania, ktorý je za veľkou mlákou udalosťou porovnateľnou s Vianocami. Tento rok pripadne na 24. novembra a obchodníci tak majú pred sebou najhektickejší mesiac roka. Z nákupného ošiaľu však neprofitujú len obchodníci, ale aj podvodníci.

 Na čo by ste si mali dať v tomto období pozor? Druhy podvodov sú v súčasnosti takmer nekonečné. Preto by ste mali nakupovať s rozvahou. Môžete tak dokonca ušetriť, pretože impulzívne nákupy bývajú poväčšine hlavným vinníkom pri nekontrolovanom míňaní peňazí. Avšak stres, tlak a strach z “premrhanej príležitosti” sú presne taktiky, ktoré podvodníci využívajú. Navyše dnes už bežne nakupujeme online z domu, počas prestávky v práci, či dokonca na nudnej porade. A práve vaša nesústredenosť nahráva podvodníkom do karát.

Dobre si overte, či nákup na internete realizujete na reálnej stránke. Dnes existuje množstvo podvodných stránok, dokonca aj známych značiek, kde si objednáte tovar, zaplatíte zaň, ale nikdy ho neuvidíte. Lákadlom bývajú podozrivo nízke ceny a vysoké zľavy. Nakupujte z overených stránok, riaďte sa aj recenziami zákazníkov, pozor však aj na generické a len vychvaľujúce príspevky.

 Ak potrebujete urobiť prevod cez internet, radšej manuálne zadajte adresu vašej banky. “Vo všeobecnosti neodporúčame, aby ste pri prihlasovaní do internet bankingu využívali internetový vyhľadávač. Ak nepoznáte presnú adresu, zadajte hlavnú stránku banky a prihláste sa cez odkaz internet banking na oficiálnej stránke,” hovorí Radomír Adamkovič, vedúci oddelenia prevencie podvodov vo VÚB banke.

Falošné kuriérske a poštové výzvy na zaplatenie

Podvodníci sa často v podobných prípadoch vydávajú napríklad aj za Slovenskú poštu alebo kuriérsku spoločnosť a pošlú vám SMS správu s výzvou na zaplatenie poštovného alebo iného poplatku. Po kliknutí na ich falošný odkaz od vás vylákajú vaše platobné údaje a vy môžete prísť o veľa peňazí.

Podvody na online bazároch

Ak chcete naopak veci predávať, pri online bazároch ako sú bazoš.sk, Vinted alebo Facebook market place, vždy zvýšte opatrnosť. Podvodníci sa napríklad často tvária ako vážni záujemcovia o kúpu. Cez odkaz, ktorý vám zašlú v komunikácii, si vyžiadajú prihlasovacie údaje do internet bankingu alebo údaje z vašej karty, aby vám „mohli zaplatiť“ alebo aby ste mohli „prijať“ peniaze. Prípadne si od vás vyžiadajú e-mail a vy dostane následne správu od kuriérskej spoločnosti (ako napr. Packeta). V skutočnosti ide o falošný e-mail a na presmerovanú stránku, takéto údaje nezadávajte. Podvodníkom totiž ide o ukradnutie peňazí z vášho účtu. Pri nakupovaní si dobre rozmyslite, či pošlete peniaze vopred, aby ste namiesto vysnívanej veci nedostali len prázdny balíček.

Podvodné sms alebo emaily

Podvodný e-mail alebo esemeska vyzerajú akoby ich poslala vaša banka. S najväčšou pravdepodobnosťou to bude výzva na odblokovanie účtu, hoci vám nebol predtým zablokovaný. Alebo obsahuje informáciu o potrebe aktivácie novej služby, o ktorú ste takisto nežiadali. “Súčasťou správy býva odkaz na falošnú stránku, ktorá pôsobí úplne ako internet banking banky. Tam vás vyzvú na zadanie údajov na prihlásenie alebo údajov o karte, či aktivačných SMS kódov k aplikácii mobil banking,” vysvetľuje Radomír Adamkovič./agentury/

X X X

Slovák dostal za vraždu učiteľky v Írsku doživotie. Motív činu zostáva záhadou

Na doživotný trest väzenia odsúdili v Írsku 33-ročného Slováka, ktorého súd minulý týždeň uznal za vinného z vlaňajšej vraždy mladej učiteľky základnej školy. Informovala o tom írska rozhlasová stanica RTE.

Tridsaťjedenročná Ashling Murphyová, učiteľka a folková hudobníčka, bola zavraždená vlani v januári, keď si išla zabehať k vodnému kanálu pri meste Tullamore. Útočník ju 11-krát bodol do krku.

 Prípad, ktorý bol v Írsku nesmierne sledovaný, vyvolal v krajine diskusiu o potrebe posilniť boj proti násiliu na ženách a tiež o migrácii. Pri súdnom pojednávaní dostali priestor na vyjadrenie najbližší príbuzní obete aj jej partner, ktorí hovorili o nenahraditeľnej strate, ktorú im vražda Murphyovej spôsobila.

Sudca Tony Hunt označil trest za „plne zaslúžený“. Uviedol tiež, že motív činu zostáva neznámy. „Jednu vec o tomto prípade nevieme, a to je: prečo,“ povedal.

 Žiaci, ktorých učila 23-ročná učiteľka Ashling Murphyová, držia jej fotografiu počas pohrebu v obci Mountbolus v strednom Írsku v utorok 18. januára 2022.

Odsúdený Jozef Puška, ktorý je otcom piatich detí, žije so svojou rodinou podľa írskych médií v krajine desať rokov. Predtým pracoval ako stavebný robotník v Česku. Na stavbe pracoval aj neskôr v Írsku, potom však utrpel pri nehode poranenia chrbta a odvtedy poberal invalidný dôchodok. S obeťou sa pred osudným dňom nepoznali.

Podľa prokuratúry boli dôkazy o tom, že sa činu dopustil, jednoznačné. Prokuratúra pritom vychádzala zo záberov bezpečnostných kamier a tiež zo vzoriek DNA za nechtami obete, ktoré sa zhodovali s DNA odsúdeného Slováka, napísal denník The Irish Times. Na mieste činu bol tiež nájdený jeho bicykel.

Prokuratúra tiež uviedla, že Slovák sa, zadržaný nedlho po čine, najprv k vražde priznal. Priznanie však nebolo nahraté. Neskôr už muž vinu popieral. Tvrdil, že sa Murphyovej s/nažil pomôcť po tom, čo na ňu zaútočil iný muž, ktorý vraj bodol aj jeho. Avšak svedkyňa vypovedala, že videla, ako Slovák držal Murphyovú na zemi./agentury/

X X X

Koniec polemiky o Weissovi? Tromfy v rukách má teraz Calzona, tvrdí Šesták

Progres v hre slovenského tímu, ale aj slabšia forma očakávaných favoritov sa podľa bývalého slovenského reprezentanta Stanislava Šestáka podpísali pod postup SR na ME 2024.

 Účastník majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike 2010 priznal, že „slovenskú“ J-skupinu považoval od začiatku za vyrovnanú, ale zároveň prijateľnú z hľadiska postupových ambícií slovenského tímu.

Pred štvrtkovým zápasom s Islandom (4:2), v ktorom Slováci spravili rozhodujúci krok k postupu, dôveroval zverencom Francesca Calzonu: „Veril som, že mužstvo má svoju kvalitu. Hnal ho plný štadión a dúfal som, že to zvládne.“

Slováci potrebovali na istotu druhého miesta v tabuľke J-skupiny za Portugalskom získať aspoň bod z novembrového dvojzápasu proti Islandu a Bosne a Hercegovine. Z postupu sa chceli radovať pred domácim publikom, no nezačali ideálne, keďže od 17. minúty prehrávali 0:1.

 „Stalo sa presne to, čo som vravel už pred zápasom – aby sme si nenechali streliť gól, ktorý by nám to spravil ťažším. Dá sa však povedať, že to bola jediná šanca Islandu a zápas sme kontrolovali,“ pripomenul Šesták.

Slovenskí reprezentanti otočili skóre ešte v prvom polčase a v druhom zvýšili svoj náskok už na 4:1. V euforickej atmosfére pred vyše 21-tisíc divákmi dokonali svoj tretí postup na ME za sebou. V októbri 2022, keď sa konal žreb kvalifikačných skupín, nemali ideálne vyhliadky, keďže boli nasadení až do 5. výkonnostné­ho koša.

V skupine s favorizovaným (a doteraz suverénnym) Portugalskom sa mali podľa „papierových“ predpokladov popasovať o druhé postupové miesto. Napokon preskočili Bosnu a Hercegovinu, Island i Luxembursko a nezaváhali ani s outsiderom skupiny Lichtenštajnskom.

„Túto skupinu som považoval za vyrovnanú, ale zároveň aj prijateľnú pre nás. Išli sme do nej z 5. výkonnostného koša. Boli na to dôvody, pre ktoré sme sa dostali do takéhoto koša. Napokon sa objavilo viacero faktorov, ktoré sa podpísali pod to, že sme postúpili. Slovenský tím spravil veľký progres,“ skonštatoval.

 Slovákom pomohli aj zakopnutia tímov Bosny a Hercegoviny a Islandu a nečakaný vývoj v skupine. „Treba pripomenúť, že o postup bojovali hráči Luxemburska. S tým som vôbec nepočítal. Keby zvládli zápas s nami, v ktorom boli asi aj lepší, mohlo to vyzerať inak a zrejme by boli postupujúci oni“ povedal Šesták.

Pod postup SR sa trénersky podpísal Talian Francesco Calzona, ktorý prevzal mužstvo v lete 2022. Od začiatku nebol v jednoduchej pozícii, ktorú mu nevylepšili ani úvodné výsledky. V prvom zápase na lavičke slovenského tímu jeho zverenci prehrali v Pohári národov s Azerjbajdžanom 1:2 a prvého víťazstva sa dočkal až vo svojom šiestom zápase, keď Slováci zdolali Bosnu a Hercegovinu 2:0.

Tento duel ich napokon naštartoval do úspešného ťaženia v kvalifikácii, v ktorej prehrali iba s favorizovaným Portugalskom. Aj Šesták si uvedomuje, že Calzona postupom na ME umlčal kritikov.

„Všetky tromfy má teraz v rukách on, to je jednoznačné. Postúpil na ME, to hovorí za všetko. Úvod jeho pôsobenia nebol dobrý, aj ja som sa s ním o tom osobne rozprával. Situácia s prekladateľom, ktorý asi nebol z futbalového prostredia, príliš nevyšla a spočiatku nebolo ideálne ani vystupovanie k fanúšikom a o výsledkoch ani nehovorím.“

 Mužstvo sa pod novým vedením podľa neho hľadalo a postupne nastavovalo. „Bola neustála polemika o tom, koho má nominovať a koho nie, najmä ohľadom Vlada Weissa. On si však ako tréner spravil svoju prácu na sto percent, doviedol Slovensko na ME. Nikto mu teraz nič nemôže povedať ani vyčítať, svoj cieľ splnil.“

Slovensko sa na ME predstaví tretíkrát za sebou. V roku 2016 vo Francúzsku sa prebojovalo do osemfinále, na ME 2020 obsadilo v základnej skupine nepostupové tretie miesto za Švédskom a Španielskom. Bude to už štvrtý veľký turnaj s účasťou slovenských futbalistov, na prvý z nich, ktorým boli MS 2010, sa Slovensko prebojovalo aj vďaka šiestim gólom Šestáka.

Ten pripomenul, že účasť na ME je aj napriek percentuálne vyššej pravdepodobnosti (vzhľadom na vyšší počet účastníkov) veľký úspech:

„Čo by za to dali hráči Bosny, Švédska a ďalších tímov. Je to veľký úspech, treba sa na to pozerať reálne. Áno, bola väčšia pravdepodobnosť kvalifikovať sa, než trebárs pred 20 rokmi. Ale nemá zmysel sa na to takto pozerať, vždy je to úspech a nikdy nie je nič isté. Dôležitý výsledok je ten, že sme tam a že to prinesie peniaze slovenskému futbalu. O pol roka sa budeme pozerať na ME s tým, že tam bude hrať náš národný tím a to je to krásne,“ dodal Stanislav Šesták./agentury/

X X X

 Albánsko oslavuje postup na EURO! Moldavci sa zázračne udržali v boji o historický úspech

Futbalisti Albánska postúpili na ME 2024. V piatkovom kvalifikačnom zápase remizovali v Kišiňove s domácim Moldavskom 1:1 a na prvom mieste tabuľky E-skupiny majú 14 bodov. Bude to pre nich druhá účasť na európskom šampionáte.

 Albánci viedli od 25. minúty po tom, čo Sokol Cikalleši skóroval z penalty po faule domácich. V herne vyrovnanom stretnutí sa Moldavci dočkali vyrovnania v 87. minúte. Hostia nedostali loptu von z pokutového územia a Vladislav Baboglo zblízka rozhodol o deľbe bodov. Albánci sa na ME predstavia po ôsmich rokoch, na európskom šampionáte v roku 2016 obsadili 18. miesto. Šancu na postup živia aj Moldavci, ktorí sú pred posledným 10. kolom na 3. mieste, no pre účasť na ME potrebovali zhodu viacerých výsledkov vrátane svojho víťazstva nad Českom, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.