Rozdávanie všetkým sa v SR končí. Biden: Ukrajina nie snadno do Nato. Speváčka Katarzia: V SR sme v prijímania inakosti stále „za opicami“. Ľudí s nízkym príjmom veľa

Ódorova vláda hovorí o adresnej pomoci. Kto dostane viac? Súčasťou programového vyhlásenia vlády je zmena prístupu k pomoci občanom zo strany štátu. Kým aktuálna vláda rozdáva peniaze občanom plošne, jeden z najsilnejších odkazov vlády Ľudovíta Ódora je, že pomoc občanom by mala byť adresná. To sa odzrkadľuje aj v programovom vyhlásení vlády.

 Predchádzajúca vláda Eduarda Hegera na seba plošne vzala vyššie ceny energií pre domácnosti. Aktuálni vládni predstavitelia, odborníci kabinetu Ľudovíta Ódora tento princíp nepovažujú za správny. Už v prvých dňoch vlády odborníkov jej členovia avizovali, že krajina na plošnú pomoc domácnostiam s cenami energií nemá peniaze.

 „Problém je, že sa neoddelila krátkodobá pomoc s cenami energií a potravín a dlhodobejšia rodinná politika. V ideálnom prípade mala byť tá krízová pomoc dočasná a adresná. Nemám nič proti inému nastaveniu rodinnej politiky, no tam sa malo hľadať finančné krytie. To, že sa nehľadalo, prispieva k tomu, že v tomto roku očakávame deficit okolo šiestich percent HDP,“ poznamenal Michal Horváth v rozhovore pre denník Pravda.

 Vytypované skupiny

Druhou stranou tej istej mince je, že vláda si za jednu z priorít v programovom vyhlásení vlády určila aj pomoc zraniteľným skupinám. „Vláda podporí úpravu dávky v hmotnej núdzi a životného minima vrátane príspevku na bývanie a iných naviazaných dávok. Cieľom je aj hľadať zdroje na úpravu hodinovej sadzby osobnej asistencie a výšky sumy peňažného príspevku na opatrovanie pre osoby v produktívnom veku, ako aj pre opatrovateľov poberajúcich niektorú z dôchodkových dávok,“ píše sa v programovom vyhlásení vlády.

Viac by mali podľa predstáv kabinetu odborníkov dostať poskytovatelia sociálnych služieb, mimoriadne zvýšenie príspevkov pre tieto zariadenia už vláda dokonca odklepla. Od 1. júla 2023 štát mimoriadne zvýši finančný príspevok z rozpočtovej kapitoly Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na poskytovanie sociálnej služby vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb. Aktuálne schválené nariadenie vlády SR zvýši príspevok o 7 percent mesačne pre zariadenia podmienené odkázanosťou a pre zariadenia krízovej intervencie.

„Ide o reakciu na energetickú krízu a medziročný nárast miery inflácie. Mimoriadny nárast pocítia zariadenia verejných poskytovateľov na lokálnej úrovni i neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Na obdobie tretieho a štvrtého štvrťroka 2023 rezort práce na tento účel vyčlení viac ako 7,2 milióna eur,“ upozornil rezort práce.

Viac náhradným rodičom

Ďalšia kategória, ktorej chcú vládni predstavitelia podporiť, sú náhradní rodičia. „Pre náhradných rodičov vláda navrhne jednorazové zvýšenie, respektíve v prípade starých rodičov poskytnutie opakovaného príspevku náhradnému rodičovi. Vláda zváži jednorazové zvýšenie príplatku k prídavku na dieťa. Pre deti a mladých dospelých v profesionálnej náhradnej rodine navrhneme jednorazovú podporu zvýšenia úhrady výdavkov spojených s bývaním dieťaťa a mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine,“ uvádza sa v programovom vyhlásení vlády.

Ľudí s relatívne nízkym príjmom je veľa

Aj toto opatrenie ukazuje, že vláda sa bude venovať v prvom rade najslabším, že pomoc plošná nebude. Zatiaľ ale nie je jasné, kde by si vláda predstavovala deliacu čiaru. Pri každom opatrení bude inde, v každom prípade ale platí, že napäté rodinné rozpočty má veľmi veľa ľudí.

„Najhoršie platená desatina Slovákov a Sloveniek zarobila vlani menej ako 840 eur v hrubom. Ak si predstavíme, že človek nemá deti a uplatňuje si nezdaniteľnú časť mzdy, tak títo ľudia zarábali v čistom menej ako 662 eur,“ upozornil v roku 2023 portál Profesia.sk s odvolaním sa na údaje z roku 2022.

Platový medián podľa tejto analýzy je 1 350 eur mesačne, čistý príjem je v tomto prípade tesne nad hranicou tisíc eur. Polovica obyvateľov krajiny teda zarába menej.

Naopak, najlepšie zarábajúca desatina Slovákov mala na výplatnej páske viac ako 2550 eur v hrubom. Ak ľudia vlani nemali deti a uplatňovali si výhodu nezdaniteľnej časti, zarobili nad 1861 eur v čistom.

Práve podobu opatrení slabším použili niektorí politici ako argument pre to, aby vláde nevyslovili dôveru. „Úradnícka vláda nepredstavila v programovom vyhlásení vlády konkrétnu pomoc ľuďom v boji so zdražovaním potravín a energií, pomoc krvácajúcim samosprávam a hlavne odpočet v akom stave krajinu zanechala vláda Matoviča a Hegera,“ povedal k programovému vyhláseniu vlády Peter Pellegrini./agentury/

X X X

Ukrajina nebude mať zjednodušenú cestu do NATO, vyhlásil prezident Joe Biden

Na blížiacom sa summite NATO v litovskom Vilniuse sa naočakáva pozvánka do Aliancie pre Ukrajinu.

Spojené štáty nepodniknú osobitné opatrenia, ktoré by Ukrajine uľahčili vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). Uviedol to v sobotu americký prezident Joe Biden, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

„Musia splniť rovnaké kritériá. Takže im to nebudeme uľahčovať,“ povedal Biden novinárom.

Prvé zasadnutie Rady NATO-Ukrajina

Jeho vyjadrenie prišlo pred júlovým summitom NATO v litovskom Vilniuse. Lídri členských krajín tam chcú symbolicky zorganizovať prvé zasadnutie Rady NATO-Ukrajina s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, uviedol v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Podľa jeho slov to dá Kyjevu rovnocennejšiu možnosť „konzultovať a rozhodovať o bezpečnostných otázkach“.

Stoltenberg však dodal, že hoci NATO na summite upevní politické vzťahy s Ukrajinou, o jej členstve sa nebude hovoriť. „Na vilniuskom summite nebudeme diskutovať o pozvánke, ale o tom, ako môžeme priblížiť Ukrajinu k NATO,“ povedal s tým, že je presvedčený o nájdení „dobrého riešenia a konsenzu“.

Krajiny NATO z východnej Európy naliehajú, aby Ukrajina dostala lepší plán získania členstva. Kľúčoví spojenci ako USA a Nemecko však nechcú ísť veľmi nad rámec nekonkrétneho prísľubu Aliancie z roku 2014, že Ukrajina jedného dňa do NATO vstúpi, pripomína AFP, aktuality.sk

X X X

Muž v Trnave prišiel na preventívku a skončil v nemocnici. Za zdravotníkmi sa nahrnuli stovky ľudí

„Mali sme tu aj pána, ktorý mal hypertenziu. Ešte v ten deň navštívil lekára a rovno ho hospitalizovali v nemocnici,“ prezradila pracovníčka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave, u ktorej sa striedali ľudia na meranie cukru v krvi a cholesterolu. Na ďalších stanovištiach v centre Trnavy radili záujemcom s výberom vhodného čaju na niektoré neduhy, masírovali stuhnutú šiju či po novom vyšetrovali zrak. Trnavské Dni zdravia, ktoré prebiehali počas dvoch dní priamo v uliciach mesta, sa tešia obrovskej popularite.

 V miestnosti na radnici to vyzeralo vo štvrtok dopoludnia ako v mravenisku, vonku sa zatiaľ tvoril zástup čakajúcich. Prichádzali najmä seniori. „Už od rána sme vyšetrili asi 70 ľudí,“ spresnila Andrea Šimorová z regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý je už stálicou navštevovaného podujatia. Deň predtým prišlo asi 130 záujemcov.

Ľudia sa hrnuli za zdravotníkmi

Vo vnútri si ľudia nechali po vyplnení dotazníka ochotne pichnúť ihlu do prsta, aby z kvapky krvi zistili hodnoty glukózy či cholesterolu. Ďalej sa presúvali na meranie krvného tlaku či telesného tuku až sa dopracovali k celkovému poradenstvu.

„Pri výsledkoch spozornejú najmä tí, ktorí pravidelne nenavštevujú lekára. Ak zistia, že majú vysoký cholesterol či cukor, do ambulancie sa chystajú hneď na druhý deň,“ podotkla jedna z pracovníčok vo vnútri.

Trnavčanka Pavlína (74) absolvovala celé „kolečko“ v priebehu 20-tich minút. „Prišla som najmä kvôli cholesterolu,“ prezradila s tým, že v minulosti ho mala vyšší a istý čas brala aj lieky. „Odvtedy to mám v norme a takto si to sledujem. Vyhovuje mi to viac, ako s tým obťažovať lekárku,“ dodala.

Problémy s cholesterolom doviedli na radnicu aj Alenu (64) z Trnavy. „Ten som mala v poriadku, no prekvapilo ma, že mám zvýšený cukor,“ podotkla. Do vedľajšej budovy zas prichádzali ľudia s fľašami s vodou zo studní. Jej analýza má odhaliť najmä prítomnosť dusitanov či dusičnanov. Ľudia mohli priniesť aj zeleninu. Medzi fľašami s vodou sa však vynímala len jedna paprika.

Opodiaľ sa ľudia zbavovali topánok a niektorí i ponožiek. Na špeciálny prístroj sa museli postaviť naboso a podržať pred sebou rúčky. Okrem BMI, množstva telesného tuku či kostrového svalstva sa dozvedeli aj o množstve viscerálneho tuku, ktorý sa nachádza okolo orgánov v brušnej dutine. Ak je ho priveľa, môže to viesť k zápalom, rozvoju cukrovky, autoimunitným ochoreniam či k narušeniu hormonálnej rovnováhy.

„Teraz budete cítiť strek do oka, tak sa nezľaknite,“ upozorňovali v stánku očnej kliniky pred radnicou počas vyšetrenia očí. Kým prístroj pracoval, ľudia zakrytí čiernou plachtou pozerali na lietajúci balón, ktorý sa im postupne rozostroval.

 „V dnešnej dobe je veľmi problematický syndróm suchého oka. Včera sme tu mali niekoľko ľudí, ktorý ním trpia,“ prezradila Ivana Bilavčíková, vrchná sestra z očnej kliniky s tým, že im na začiatok odporučili vhodné kvapky z lekárne.

Ochutnávku čajov spolu s masážami krku, šije u chrbta ponúkali desiatky študentov Strednej zdravotníckej školy v Trnave, ktorá patrí k stálym partnerom podujatia. „O masáže je enormný záujem. Ľudia si chvália najmä masáže šije, prichádzajú k nám stuhnutí,“ priblížila Eva Šantová, učiteľka odborných predmetov na škole.

Prichádzajúcich ľudí si dokonca zapisovali do poradovníka, aby nemuseli čakať a mohli si zatiaľ niečo vybaviť. V tomto roku prišli aj s novinkou vo forme parafínových zábalov na ruky. Okrem toho merali ľuďom aj tlak či poradili, ako starať o detské zuby či protézu./agentury/

X X X

Západ Francúzska zisťuje rozsah škôd po prekvapivom zemetrasení

Obyvatelia regiónu na západe Francúzska zisťovali v sobotu rozsah škôd po tom, ako ich v piatok večer prekvapilo zriedkavé zemetrasenie, ktoré poškodilo desiatky domov.

Na viacerých domoch v departemente Charente-Maritime severne od mesta Bordeaux sa objavili praskliny, hlásili tam tiež škody na kostoloch. K obetiam na životoch nedošlo. Informovala o tom agentúra AFP, od ktorej TASR správu prevzala.

Zemetrasenie malo magnitúdu 5,3, vyplýva z údajov francúzskej monitorovacej siete RENASS. Európsko-stredomorské seizmologické centrum (EMSC) udáva magnitúdu 5,0. Podľa seizmológov bolo najsilnejším v regióne za vyše 50 rokov.

Epicentrum sa nachádzalo východne od pobrežného mesta La Rochelle. Otrasy pocítili až v meste Rennes v Bretónsku a v susednom departemente Deux-Sevres utrpeli podľa záchranárov dvaja ľudia zranenia. V sobotu dopoludnia zaznamenali dva dotrasy.

V meste La Laigne bolo vidno na budovách praskliny, na zemi popadané kamene a časti obkladov a na strechách poškodené komíny. Hasiči označili desiatky domov za neobývateľné. Zemetrasenie podľa nich postihlo celkovo 135 budov a 170 ľudí museli presťahovať.

„Väčšinu domov v centre zasiahlo v rôznej miere. Kostol je úplne nepoužiteľný. Školu budú musieť preventívne uzavrieť,“ uviedol šéf správy departementu Charente-Maritime Nicolas Basselier, aktuality.sk

X X X

Matka drogovo závislého: Boli chvíle, keď som syna až neznášala. Dnes ho ľúbim rovnako ako kedysi a viem, že potrebuje pomoc

Pred rokom Tomáš hovoril, že pôjde na vysokú školu a ja som ho tam už naozaj videla. Bola by som prešťastná. Teraz viem, že to nie je dôležité. Prajem si len to, aby bol čistý. Lebo čistý sa u neho rovná živý, hovorí matka drogovo závislého.

Tomáša sme stretli v resocializačnom centre Návrat pre drogovo závislých. Len 25-ročný mladík si už prešiel mnohým. Keď hovorí o svojej závislosti, je cítiť, že o nej veľa rozmýšľa a že skutočne analyzuje, čo môže spraviť pre to, aby sa dostal von z najhoršieho. A prízvukuje, že mu je ľúto všetkého, čo spôsobil svojej rodine.

O niekoľko mesiacov máme možnosť hovoriť aj s jeho mamou Monikou. Syna vychovala sama. Za posledných šesť rokov si prešla turbulentným obdobím, keď musela vlastné dieťa vyhodiť z domu a sledovala, ako Tomáš kvôli drogám skončil na JIS-ke a takmer zomrel. Vo všeobecnosti mala pocit, že o syna prišla.

„Zmenil sa, bol to niekto iný. A robil všetky tie hrozné veci. Vedela som, že si to neuvedomuje, mal vtedy nepríčetný pohľad. V konečnom dôsledku necítim, že by mi môj syn urobil niečo zlé, alebo že by mi ublížil,“ hovorí matka drogovo závislého.

 X Keď som sa stretla s Tomášom, zapôsobil na mňa veľmi príjemným dojmom. Na prvý pohľad by mi ani nenapadlo, že má už 6 rokov problémy s drogami. Aké bol Tomáš dieťa?

Tomáš bol odmala také slniečko. Bol veľmi milý, bezproblémový chlapec s veľmi dobrým srdcom. Bol to veľmi nesebecký a láskyplný človek. Takto sa prejavoval aj voči svojmu bratovi a všetkým v rodine.

Je veľmi inteligentný, doteraz číta knihy, zaujíma ho psychológia, je hĺbavý a analytický. Je mi to veľmi ľúto, ale kvôli drogovej závislosti nemá ukončené ani stredoškolské vzdelanie, čo je veľký hendikep do ďalšieho života.

Určite ho zasiahol rozvod, hoci o tom nikdy nehovoril. S manželom sme sa rozvádzali veľmi skoro, Tomáš mal len sedem rokov, bol prvák. Deti som vychovávala sama. Snažila som sa dať im všetko, aby nemali pocit, že sú na tom horšie ako deti z kompletných rodín. Avšak dnes viem, že im chýbala tvrdšia ruka.

X Tomáš mi povedal, že pil alkohol už na základnej škole. Kedy ste si u neho začali všímať prvé problémy?

Nebolo to vypuklé. Alkohol je veľmi tolerovaná droga, no snažila som sa s tým bojovať a zakazovať ho. Ale v prvom rade, keď sa objavili nejaké problémy, napríklad v škole, snažila som sa ho z nich vytiahnuť. Niektorí psychológovia mi povedali, že som bola vo výchove až príliš dobrá.

Bola som ten druh matky, ktorý chodí do školy na všetky rodičovské združenia, je v školskej rade. Aj preto mu učitelia dávali stále ďalšie šance – napríklad mu ospravedlnili absencie navyše. Na strednej škole sa sem-tam opil, ale netušila som, že môže mať väčšie problémy.

X Kedy ste zistili, že Tomáš môže mať väčšie ťažkosti?

Nejaký čas som už vnímala, že niečo nie je v poriadku. Všetko však veľmi dobre tajil. Napríklad veľa brigádoval, a keďže pracoval vo fastfoode, chodil domov aj o polnoci. Začal sa fyzicky meniť, no nedochádzalo mi, čo sa deje. Úbytok hmotnosti a problémy s imunitou som riešila s detskou lekárkou. Vnímala som, že sa správa trochu paranoidne, ale nevedela som to vyhodnotiť. Vždy som bola slušné dievča, nemala som s drogami žiadnu skúsenosť. Ale nevedela to identifikovať ani detská lekárka na základe fyzických prejavov.

Podozrenie som začala mať, až keď mi raz Tomášova priateľka preposlala správu, ktorú od neho dostala. Bola to samovražedná správa, že sa chce predávkovať liekmi. Bola som práve v meste na jednom kurze, okamžite som sa postavila a odišla som za ním. Až vtedy som sa začala obávať, že berie drogy.

X Dovtedy ste teda synovi dôverovali a zrejme ste ho považovali za toho dobrého chlapca, ktorý by si s drogami nezačal.

Presne tak. Nikdy som mu ani nezobrala telefón a nehľadala v ňom. Veľmi som mu dôverovala a dodnes považujem dôveru za veľmi dôležitú súčasť každého vzťahu. Pri závislom synovi to je ale problém, ľahko sa necháte ovplyvniť. Dnes už viem, že sa to volá „spoluzávislosť“. Zistila som to však oveľa neskôr – až keď som za synom prišla do resocializačného zariadenia Návrat a dostala som tam odporúčanie na knihu o spoluzávislosti – Skoncujte so spoluzávislosťou. Neznamená to, že užívate drogy. Pri spoluzávislosti veľa vecí nevidíte a nevedomky ešte závislému pomáhate v pití alebo v inej závislosti. Taktiež si posúvate hranice toho, čo je normálne.

Všetko pod kontrolou?

X Čo ste spravili, keď ste zistili, že Tomáš možno droguje?

V prvotnom šoku som nevedela, čo mám robiť. Vedela som však, že ho musím udržať doma, ale vtedy už mal osemnásť a bola to veľmi ťažká úloha. Ešte v ten deň som zháňala psychiatra.

Bola to taká prvá pomoc. Psychiater sa hneď na druhé ráno porozprával aj s ním, aj so mnou a povedal mi, že má podozrenie, že by to mohla byť schizofrénia alebo drogy – teda pervitín a stimulanty, ktoré spôsobujú psychózy a stavy, ktoré sa niekedy podobajú na schizofréniu.

Pre potvrdenie alebo vylúčenie bola podľa neho dôležitá hospitalizácia a vyšetrenie v nemocnici. Syn tam nechcel ísť, takže som ho tam dostala ľsťou, kvôli čomu sa na mňa hneval. Spravili mu toxikológiu, ale už mal osemnásť a nedal mi súhlas, aby ma mohli informovať. Trvalo mi dva týždne, kým som ho presvedčila, aby mi ho dal. Dozvedela som sa, že berie drogy – laboratórne vyšetrenia potvrdili pervitín, marihuanu a benzodiazepíny.

X Takže dovtedy vám možnosť, že droguje, ani nenapadla?

Dnes to hodnotím tak, že boli viditeľné signály, ale ja som ich v tom čase nevedela správne vyhodnotiť, možno aj v kolobehu každodenných povinností som sa nad nimi málo zamýšľala. Ako matka samoživiteľka som toho mala dosť, nehovoriac o nekonečných finančných problémoch. Zvládať prácu, deti, všetky choroby, vymeškávať z práce… Možno som to nedostatočne riešila už v tom období, keď bol v puberte. Ale tvrdé drogy, to mi nikdy nenapadlo.

X Dovtedy mal Tomáš slobodu, potom sa medzi vami asi začal akýsi súboj. Čo sa medzi vami zmenilo?

Bol to veľmi nevyrovnaný súboj. Nemôžete dospelé dieťa priviazať a všetko mu zakázať. Búril sa, hádali sme sa. Demonštratívne si balil veci, že odchádza. Trvala som na tom, aby nebral drogy a liečil sa. On sa bránil, že to má pod kontrolou a nepotrebuje to.

X Čo to obnáša, mať závislého syna?

Bol veľa preč a keď bol aj doma, boli to veľmi vypäté situácie. Bol mimo a málo sme komunikovali. Keď bol pod vplyvom drog, nechodil domov a potom spal. Všade nechával strašný neporiadok. Nič a nikoho nerešpektoval. Stále sme sa doťahovali. Ja som stále trvala na tom, aby išiel na liečenie, pretože potrebuje pomoc. On to odmietal s tým, že to zvláda aj sám.

X Veľa ľudí predpokladá, že život s drogovo závislým automaticky obnáša aj to, že kradne od najbližších, len aby mal na drogy. Bolo to tak aj u vás?

V tomto smere má vybudované morálne zásady, ale v najtemnejších chvíľach sa vyskytlo pár takých prípadov, kedy sa stratila z domu drobná hotovosť. Vždy mi však prízvukoval, že mne alebo niekomu z rodiny nechcel ublížiť ani nám nič vziať a svoje konanie si nepamätal. Peniaze na drogy a s tým spojený životný štýl si buď zarobil alebo požičal.

Musia pocítiť dno

X Čo ste v tom čase vedeli o závislosti a čím ste sa riadili pri komunikácii so synom?

Čítala som rozhovory so psychiatrami a odbornú literatúru. Všade zdôrazňovali, že závislý musí pocítiť dno a že najúčinnejšia metóda je vyhodiť ho z domu. Hlavne keď nedodržiava žiadne pravidlá. Dať mu ultimátum, že buď pôjdeš na liečenie alebo si vyberieš drogy, ale ja ti v tom nemôžem pomáhať. Zo začiatku to bolo pre mňa nepredstaviteľné.

X Takže ste sa rozhodli vyhodiť ho z domu.

Ja som chcela riešiť jeho situáciu už pomerne skoro. Vstúpila ale do toho aj širšia rodina. Tomáš dokáže urobiť veľmi dobrý dojem, vedel presvedčiť okolie, že nemá žiadny problém. Zdalo sa mi, že nikto nebral jeho problém dostatočne vážne.

Ja som ale nebola ochotná tolerovať jeho správanie a trvala som na liečení. Na liečenie však mohol ísť len dobrovoľne. Bývalý manžel mu ešte chcel dať šancu a po dohode s ním sa Tomáš odsťahoval k otcovi.

Aj u neho to však po čase prekročilo únosné medze.

X Aké pre vás bolo, že odišiel?

Keď užíval drogy, bol to niekto úplne iný, pre mňa cudzí človek. Nevnímala som ho, že to je môj syn. Napriek tomu bolo však veľmi ťažké vyhodiť ho z domu – takmer rok som ho nevidela. Často sa mi o ňom snívalo, po prebudení som mala pocit prázdnoty. Vnímala som reálnu stratu, akoby zomrel a už sa nikdy nemal vrátiť.

X Čo robil, keď nemohol žiť u otca?

 Ujala sa ho babka a zaujala veľmi starostlivý prístup, kontrolovala a pripomínala mu jeho povinnosti, ale ani tak nedokázala zabrániť recidívam.

Potom nás však začal doslova fyzicky ohrozovať, a to sme už museli riešiť. Oči pred tým nemohli zatvárať už ani moji rodičia, ktorým som dlho nevedela vysvetliť, že keď závislému dieťaťu nedáte pocítiť hranicu a neokúsi dno, podporujete ho v užívaní. Drogy pritom majú veľmi devastačný účinok. Pri alkohole trvá aj 20-30 rokov, kým človek zomrie, ale pri drogách to má veľmi rýchly spád. Tomáš raz skončil na JIS-ke, lebo mu zlyhali vnútorné orgány a skoro zomrel.

X Kedy a prečo išiel na prvé liečenie?

Neviem, kedy sa to v ňom zlomilo, na prvé liečenie však išiel dobrovoľne. Videl, že to nezvláda. Bolo to po nejakej psychóze, keď si uvedomil, že to je niečo, čo ho presahuje. Keď sme mu po psychózach povedali, čo robil, bolo mu to ľúto.

X Aké bolo to prvé liečenie z vášho pohľadu?

Keď som tam prvýkrát prišla na návštevu, po rokoch som mala pocit, že sa mi vrátil syn. Bolo to pre mňa veľmi silné. Veľa sme sa rozprávali. Boli to dvojhodinové návštevy, no nikdy nám ten čas nestačil. Rozprávali sme sa v záhrade na lavičke a boli sme si veľmi blízki. Odvtedy sme na seba veľmi napojení.

Zároveň som bola rada, že doma máme po rokoch chvíľu pokoja. Pre všetkých nás v rodine to bola úľava. Bolo o neho postarané a my sme mohli pokračovať v bežnom živote a pokojne spávať.

X Ako sa zmenila situácia po liečbe?

Prišla realita. Bol veľmi odhodlaný, zamestnal sa, začal čistý život… a zase do toho spadol. Začínalo sa to drobnými klamstvami – vynechaním liekov, potom si možno dal jedno pivo…

X Vy ste však určite dúfali, že tá prvá liečba bude poslednou.

Samozrejme. Verila som, ale pravda je, že som nebola úplne naivná. Niekde vo vnútri máte aj obavy. Verila som tomu, lebo som videla, že sa veľmi zmenil, že bol opäť veľmi hĺbavý, napožičiaval si knihy, chcel pomáhať aj iným so závislosťou. Bol motivovaný. Ale nemalo to dlhé trvanie. Druhé a tretie liečenie som brala trochu s väčšou rezervou. Ale na 100 percent mu verím a podporujem ho v tom, aby to dokázal. Aj keď viem, že percento vyliečených závislých je veľmi nízke.

X Spomínali ste, že vás aj ohrozoval. Čo to znamenalo v praxi?

Bolo viac takých situácií. Po jednom z liečení prišiel bývať opäť domov. Vtedy už vedel, že keď bude mať problém, musí mi o tom povedať. V jeden večer mi zavolal, že to nezvládol a dal si drogu, pôsobil celkom vyrovnane a vyjadril vôľu ísť opäť na liečenie. Uložila som ho spať s vedomím, že hneď ráno ho vezmem do nemocnice. Všetci sme zaľahli.

Drogy však majú určité fázy účinku. Zrazu u neho naplno prepukla psychóza – bol úplne mimo, prebudil nás, v ruke mal nôž a ohrozoval nás. Ja som sa na neho dívala a videla som, že to nie je môj syn. Pokúšal sa zabrániť mi v telefonovaní, nejako sme ho pretlačili a zamkli v jeho izbe. Následne som zavolala políciu, bez ich pomoci by sme to nezvládli.

Na psychiatrii nás raz upozornili, že sa môže stať, že dostane psychózu a už sa nevráti do normálu. Že v nej zostane zaseknutý.

X Takže ste si mysleli, že už má čistý život, keď sa to zase zosypalo.

To sme si niekoľkokrát zopakovali. Stávalo sa, že mi volali z nemocnice alebo polície, takže neustále máte niekde v sebe ten stres, kedy a čo sa stane…

Pre rodinu je to zakaždým ťažké, lebo stále je to váš milovaný syn či vnuk a nechcete si pripustiť realitu. Dlho som bola jediná, ktorá komunikovala s odborníkmi a chápala som, že tam nie je iná cesta len liečenie, že to sám nezvládne. Môže hovoriť, že pôjde do práce, nebude chodiť von, nebude to tak.

Pamätám si to dobré

X Čo to vlastne pre rodiča znamená, keď prežíva drogovú závislosť svojho dieťaťa?

Je to pocit hroznej beznádeje. Mala som pocit, že som stratila syna, a to definitívne. Zmenil sa, bol to niekto iný. A robil všetky tie hrozné veci. Vedela som, že si to neuvedomuje, veď mal aj ten nepríčetný pohľad.

V konečnom dôsledku necítim, že by mi môj syn urobil niečo zlé, alebo že by mi ublížil. Zvyknem si pamätať hlavne to dobré, aj keď viem, že vo mne zostávajú aj zlé zážitky. Cítim, že ma to asi poznačilo a za tie roky jeho závislosti som sa stala viac úzkostnou.

X Predtým ste taká neboli.

Nie, poznačilo ma to na psychickej aj fyzickej úrovni. Je to veľmi veľký stres, ktorý sa odrazí aj na zdraví.

X Tomáš bol aj na treťom liečení, z ktorého odišiel predčasne.

Áno. Myslel si, že už všetko vie, že to už nepotrebuje.

Odišiel z liečenia a neprešiel ani týždeň a zase si dal drogu. Vtedy prišla posledná psychóza, kedy vyvádzal na verejnosti za bieleho dňa. Nakoniec skončil v nemocnici a sám si uvedomil, že trojmesačné liečenie mu už nestačí a musí ísť na resocializáciu.

X Teraz je už niekoľko mesiacov v resocializačnom zariadení Návrat, ktoré organizuje aj rodinné terapie pre rodinných príslušníkov závislých. V čom vám pomohli?

Prestala som sa sebaobviňovať. V minulosti som rozmýšľala nad tým, že možno sa to celé stalo kvôli rozvodu. V Návrate ale vidím, že to isté sa deje aj v kompletných rodinách.

Ďalšia vec je pocit spolupatričnosti a zdieľanie. Zrazu zistíte, že to, čo sa deje vám, zažívajú aj iní. Keď máte závislé dieťa, všetko sa točí okolo neho. V Návrate sa učíme, ako sa nenechať ovládať závislým a žiť svoj vlastný život.

Keď som hovorila, že na prvom liečení sme si s Tomášom obnovili vzťah, tu je to ešte hlbšie. Na predchádzajúcich liečeniach nám veľmi pomohli, ale bol tam v bubline, v nereálnom svete. Keď sa vrátil, nevedel ani on, ani ja, ako sa správať. Teraz sa učí postupnými krokmi, ako normálne žiť. Jednotlivé fázy resocializácie smerujú k tomu, aby sa postupne zaradil do bežného života a stal sa samostatným.

X Roky riešite závislosť svojho syna. Nectili ste s v tom byť opustená?

Cítila som sa a dodnes sa v tom cítim úplne sama.

Mám síce obrovskú podporu rodičov, ale nerozumejú závislosti, napríklad nevedia prijať, že poskytovať vnukovi záchrannú sieť mu v konečnom dôsledku škodí.

X Vy ste povedali, že ste sa v práci museli tváriť, akoby sa nič nedialo. Nevedia teda o vás, že máte závislého syna?

Je ťažké hovoriť o týchto veľmi dôverných a ťažkých veciach aj v okruhu priateľov. Okrem toho, mám aj určité obavy z odsúdenia okolím. Veľa ľudí zastáva názor, že závislým chýba pevná vôľa a môžu si za to sami. Nevedia, že je to choroba, ktorú treba liečiť.

X Mali ste teda nejakú podporu?

V prvom rade mám partnera. Sme spolu presne od obdobia ako u Tomáša vznikla závislosť, teda približne šesť rokov. Prišla som za ním a povedala som mu, že môj syn je závislý a že úplne pochopím, ak by so mnou preto nechcel byť. Zostal so mnou a pomáhal mi určovať si hranice. Napríklad neviem, či by som zvládla zatvoriť Tomášovi dvere pred nosom, keby som nemala jeho podporu.

X  Neviníte sa z toho, že Tomáš je závislý?

Prešla som si takou fázou ale viem, že to nie je moja zodpovednosť. K tomuto poznaniu mi pomohli aj rodinné terapie v Návrate, naozaj sa naučíte veľa o závislosti. Je to choroba, ktorá sa môže stať každému.

X  Po tom všetkom, čo ste si so synom prežili: ľúbite ho stále rovnako?

Určite áno. Boli obdobia, keď bol nepríčetný, lietal v závislosti a v niektorých stavoch som ho až neznášala. Aj som rozmýšľala, či je v poriadku mať takýto pocit… Potom, keď sa mi odrazu vrátil, považovala som to za zázrak. Áno, ľúbim ho rovnako, ale vnímam, že je chorý a potrebuje pomoc. Chcem mu pomáhať. A najviac mu pomôžem tým, že budem voči nemu prísna.

Mením však očakávania. Pred rokom Tomáš hovoril, že pôjde na vysokú školu a ja som ho tam už naozaj videla. Bola by som prešťastná. Teraz viem, že to nie je dôležité. Prajem si len to, aby bol čistý. Lebo čistý sa u neho rovná živý. Ak by s drogami zase začal, zabilo by ho to, aktuality.sk

X X X

Lada Niva: V Rusku objavili ‘stroj času‘. Má 43 rokov a cenu Porsche

Na takúto Ladu Niva len tak ľahko nenarazíte. Exemplár z roku 1980 sa objavil na portáli auto.ru. Vyzerá, akoby ho vyrobili včera. A tomu zodpovedá aj cena. Pravdepodobne ide o najdrahšiu Nivu v histórii.

 Táto Niva zišla z výrobných liniek ruského AvtoVazu v roku 1980. Teda pred 43 rokmi. Kým ostatné autá z tohto obdobia sú už dávno na šrotoviskách, ponúkaný exemplár vyzerá ako nový. Dokonca aj jeho červený lak.

Ruskú Ladu Niva predstavovať rozhodne netreba. Je to žijúca legenda, schádzajúca z výrobných liniek neuveriteľných 46 rokov. Dokonca aj po tom, čo sa svojho majoritného podielu v spoločnosti AvtoVaz vzdal francúzsky Renault a opustil tamojší trh. Keďže práve stará Niva potrebovala najmenej súčiastok zo Západu, Rusom sa podarilo aj napriek sankciám po pár mesiacoch produkciu oživiť.

X X X

1 000 míľ československých: Do Bratislavy dorazili veterány

Ešte dnes môžete Nivy vidieť aj na našich cestách. Od roku 1977 sa ich totiž doviezlo neúrekom a nie je to tak dávno, čo sa dali klasické Nivy kúpiť ako nové. Teraz to už ale neplatí. Nielen kvôli konfliktu na Ukrajine. AvtoVaz to musel s exportom do EÚ zabaliť ešte v roku 2019, kvôli prísnejším emisným normám, na ktoré konštrukcia spred polstoročia už jednoducho nestačila.

 Doma sa jej však darí a vyzerá to tak, že sa dožije aj päťdesiatky. Projekty novej Nivy sú totiž po odchode Renaultu z Ruska definitívne „pasé“. Prvé a najdlhšie vyrábané SUV sveta tak pravdepodobne zlomí ďalšie rekordy. A bude vyzerať takmer rovnako ako v roku 1977. Prečo to spomíname? Pretože na ruskom portáli auto.ru sa objavil inzerát na exemplár z roku 1980, teda z raných čias, ešte pred prvou inováciou, keď Niva prišla o chrómové nárazníky a pôvodné logo s červeným podkladom.

 Ochranný náter pružín azda ani nepotrebuje komentár. Táto Niva veru terén nevidela.

Je to priam neuveriteľné, pretože takmer všetky Nivy z tohto obdobia už dávno „zožrala“ hrdza. Ale toto je celkom iný prípad. Červená Niva 1 600 vyzerá, akoby práve zišla z výrobnej linky. Na rozdiel od svojich spolupútničiek mala ľahký život. Za 43 rokov najazdila len 220 km. Pravdepodobne aj preto, že zaregistrovaná do prevádzky bola z neznámych dôvodov až v roku 2016. Dokazujú to doklady.

 Ak je akumulátor v dobrom stave, mal by 4-valec s objemom 1,6 litra a výkonom 75 koní naskočiť ako nový.

Ako uvádza inzerát, celý ten čas stala v uzavretej garáži bez prístupu slnečného svetla. Jej lak tak žiari ako nový. A vlastne, platí to pre celé auto. Veď v interiéri sú na sedadlách pôvodné ochranné fólie. Ani pneumatiky nedostali šancu, aby zodrali svoj dezén. Priložená fotogaléria demonštruje absolútne pôvodný stav podvozka či motora. Mimochodom, ten by mal mať 75 koní a svoj výkon posielať cez 4-stupňovú prevodovku permanentne k obom nápravám.

 Auto je v takom dokonalom stave, že ho AvtoVaz pred troma rokmi vystavil pri príležitosti 50. výročia založenia podniku. Teraz je na predaj. Jedinou chybou tohto „stroja času“ je jeho cena. Chápeme, že ide o možno najzachovalejšiu pôvodnú Nivou na svete, ale tých 23 miliónov rubľov, je predsa len trochu priveľa. Bavíme sa totiž o sume 196 000 eur. Veď za túto sumu si môžete dovoliť prakticky akékoľvek auto snov a ešte vám ostane aj na úplne novú Nivu./agentury/

X X X

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podľa Dôvery zavádza pri hodnotení financovania nemocníc

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zavádza pri hodnotení prerozdeľovania financií nemocniciam zo strany zdravotných poisťovní. Uviedla to súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera v reakcii na výsledky preverovania podnetu lekárskych odborárov.

Zdôraznila, že zmluvy a ich podmienky neurčuje poisťovňa, ale sú výsledkom dohody s poskytovateľmi. Stanovisko pre TASR poskytol PR špecialista zdravotnej poisťovne Matej Štepianský.

ÚDZS pri preverovaní podnetu potvrdil, že VšZP nemocniciam platí viac ako súkromné zdravotné poisťovne. Dôvera v reakcii poukázala na to, že štátna poisťovňa bola opakovane dofinancovaná, preto mala prirodzene k dispozícii viac prostriedkov. „Úrad rovnako ignoruje aj odlišné spôsoby pri vykazovaní a revízii ústavnej zdravotnej starostlivosti, a teda zavádza verejnosť,“ dodala.

ÚDZS tiež podľa nej zavádza alebo vedome klame, keď tvrdí, že poisťovne prerozdeľujú peniaze jednotlivým nemocniciam. Pripomína, že podmienky zmlúv a následná platba za zdravotnú starostlivosť sú výsledkom rokovaní s poskytovateľmi.

Dôvera konštatuje, že úrad ako kontrolný orgán zlyhal. „Problémy VšZP dlhodobo prehliada a namiesto toho sa dookola venuje vymysleným ‚kauzám‘ a navrhuje opatrenia, ktoré nemajú žiadny vplyv na zlepšenie zdravotníctva,“ poznamenala poisťovňa. „K návrhu ÚDZS na obmedzenie zmluvnej slobody, inými slovami, na reguláciu cien a platobných mechanizmov, uvedieme len to, že myšlienky komunistov sú stále živé, hoci história nám ukázala, že tieto myšlienky vedú len k nedostatku, problémom a biede,“ dodala.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platí nemocniciam za výkony viac ako súkromné Dôvera a Union zdravotná poisťovňa. Potvrdil to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý na podnet lekárskych odborárov preveroval prerozdeľovanie financií nemocniciam. Avizoval, že vláde odborníkov navrhne zrušenie tzv. zmluvnej voľnosti, aktuality.sk

X X X

Zomrel herec a bývalý hlásateľ Juraj Sarvaš

Juraj Sarvaš bol na začiatku pravidelného rozhlasového vysielania zo stredného Slovenska.

Vo veku 91 nás opustil hlásateľ banskobystrického rozhlasového štúdia Československého rozhlasu, herec, recitátor a vysokoškolský pedagóg Doc. Juraj Sarvaš. V sobotu o tom informovalo Rádio Regina Stred.

Známy umelec bol na začiatku pravidelného rozhlasového vysielania zo stredného Slovenska v roku 1957. „Hlas Juraja Sarvaša toto vysielanie otváral a zároveň celou prvou reláciou sprevádzal,“ pripomína rozhlasová stanica.

Sarvaš v ostatných rokoch prednášal na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Študentov učil umelecký prednes, ktorému sa počas kariéry dlhodobo venoval.

V roku 2009 mu prezident udelil Pribinov kríž II. triedy za rozvoj slovenskej kultúry.

Narodil sa 14. júla 1931 v Radvani, ktorá je dnes súčasťou Banskej Bystrici. Študoval herectvo u profesora Andreja Bagara na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Ochotníckemu herectvu sa venoval už počas štúdia na gymnáziu. Neskôr hral v desiatkach filmov a seriálov. Okrem iných si ho môžu ľudia pamätať zo snímok Mladé letá (1962), Jánošík I., II. (1963), Hernani (1967), Mŕtve duše (1971), Skrytý prameň (1973), Muži s plnou mocou (1988) či Sobáš za každú cenu (1996).

RTVS si pripomenie osobnosť umelca v premiére portrétu Juraj Sarvaš v sobotu 17. júna o 20.00 h na Dvojke, aktuality.sk

X X X

Hudba s Gzom: Katarzia a Teza odkazujú LGBTIQ+ komunite, že ju nenecháme žiť v strachu

Na Slovensku sme v rámci otázky prijímania inakosti stále „za opicami“, tvrdí speváčka Katarzia.

Moje meno je Branislav Wáclav alebo Gza a každú sobotu vám prinášam hudobné správy, recenzie albumov alebo reportáže z koncertov. Peter Lipa oslávil osemdesiatku novým albumom, Billy Barman prišli s novým singlom a česko-slovenská skladba Propojený sa vracia k minuloročnej dvonásobnej vražde na Zámockej ulici.

Lipa nahrával v hlavnom meste jazzu

Peter Lipa už roky patrí medzi stálice domácej hudobnej scény. Len nedávno oslávil svoje životné jubileum, a tak, ako sa patrí na umelca jeho formátu, pripravil pre svojich fanúšikov prekvapenie v podobe nového albumu s názvom Nola. Nahrával ho v mekke jazzu, teda v New Orleans a treba povedať, že výsledok stojí skutočne za to.

Na albume vyšla aj úplne nová verzia klasiky Balada o štyroch koňoch, ktorej nový šat skutočne pristane. Hoci Lipa oslávil osemdesiatku, pobyt za veľkou mlákou mu dodal novú energiu. Skladba je dokonalou ukážkou toho, že remake slávneho hitu môže niekedy prekonať originál, aktuality.sk

X X X

Či miluje ženy alebo mužov sa špekulovalo roky, odpoveď dal sám. Spevák megahitu Mandy oslavuje 80

Patrí medzi najznámejších a najpredávanejších spevákov a skladateľov americkej pop-music. Jeho skladby majú romantický nádych a často sa objavujú na svadbách alebo v zamilovaných filmoch.

 Spevák a skladateľ Barry Manilow na vyhlásení cien Tony Awards v júni 2023.

Americký spevák a skladateľ Barry Manilow oslavuje v sobotu 17. júna ookrúhle narodeniny, miláčik publika dovŕšil v zdraví osemdesiatku.

Manilow predal okolo 85 miliónov hudobných nosičov, je držiteľom stoviek zlatých a desiatok platinových platní. Medzi jeho najznámejšie hity patria piesne ako Mandy, ktorú pod názvom Sú sviatky naspieval aj Karel Gott, Copacabana alebo Could it be magic.

Rodák z Brooklynu sa narodil do rodiny so židovskými, írskymi a ruskými koreňmi. Otec od nich čoskoro odišiel. Vyštudoval dnes už neexistujúcu Newyorskú hudobnú školu a Juilliardovu hudobnú školu v New Yorku.

 Od 60. rokov začal pracovať ako hudobný aranžér a producent, skladateľ a začal spievať. Najväčšie úspechy zberal v Las Vegas, kde pravidelne vystupoval so svojou show. Jeho profesionálnu dráhu odštartoval spomenutý hit Mandy v roku 1974.

 Medzi priateľov tohto speváka, ktorý sa angažuje v rade charitatívnych projektov, patria politici aj umelci. V roku 2014 uzavrel registrované partnerstvo so svojim dlhoročným priateľom a manažérom Garrym Kiefom, čím boli ukončené dlhoročné mediálne špekulácie o jeho sexuálnej orientácii.

Manilow stále vystupuje, naposledy sa objavil na vyhlásení divadelných cien TONY Awards počas uplynulého víkendu v New Yorku./agentury/

X X X

Letmý bozk, slza v oku a prst dvihnutý do neba. Šampión Evenepoel sa vydal na počesť Mädera na dlhé sólo

Belgický cyklista Remco Evenepoel sa stal víťazom sobotňajšej 7. etapy pretekov Okolo Švajčiarska.

 Remco Evenepoel v cieli 7. etapy na Okolo Švajčiarska 2023.

Jazdec tímu Soudal – Quick Step sa presadil v 183,5 km dlhej predposlednej etape z Tübachu do Weinfeldenu.

Zvíťazil po sólovom útoku, dosiahol rovnaký čas ako jeho krajan Wout van Aert z Jumbo-Visma a tretí Francúz Bryan Coquard z Cofidisu.

Slovenský reprezentant Peter Sagan z tímu TotalEnergies prišiel do cieľa na 87. priečke.

Po tragickom úmrtí švajčiarskeho reprezentanta Gina Mädera sa postavilo na štart iba 113 jazdcov. Vôbec sa neprezentoval Mäderov tím Bahrain Victorious, Intermarché-Circus-Wanty a domáca stajňa Tudor./agentury/

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.