Státisíce ľudí v Poľsku protestujú proti vláde. V Štokholme proti vstupu Švédska do NATO. Fico Ódorovi: Rieši iba personálne zmeny. Pápež opäť vyzval na mier a proti vojne 

Niektorí účastníci uviedli, že na protest prišli pre roztržku, ktorú vyvolal kontroverzný zákon zameraný na vyšetrovanie ruského vplyvu v krajine.

Státisíce ľudí v nedeľu protestujú vo Varšave proti vláde. Poľská opozícia protest označila za skúšku svojej schopnosti ukončiť po nadchádzajúcich voľbách osemročnú vládu nacionalistov, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Do Varšavy prichádzali stovky autobusov, aby priviezli prívržencov opozície z celej krajiny. Podľa hovorcu organizátorov protestu úrady odhadujú, že do ulíc vyšlo asi pol milióna Poliakov, uvádza agentúra AFP.

Niektorí účastníci uviedli, že na protest prišli pre roztržku, ktorú vyvolal kontroverzný zákon zameraný na vyšetrovanie ruského vplyvu v krajine.

Kritici tento zákon v jeho súčasnej podobe vnímajú ako nástroj na odstránenie politických oponentov vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) z politického života, predovšetkým opozičného lídra Donalda Tuska.

Líder opozičnej strany Občianska platforma a expremiér Tusk privítal v nedeľu svojich podporovateľov na proteste slovami, že Poliakov nemožno umlčať. „Prvý krok k víťazstvu je spoznať našu silu. Sme tu, aby Poľsko a Európa videli našu silu,“ uviedol Tusk.

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok nečakane oznámil, že v zákone na vyšetrovanie ruského vplyvu navrhne zmeny. Zákon pritom podpísal len pred niekoľkými dňami.

Nedeľňajšie protesty sa uskutočnili v deň 34. výročia prvých povojnových demokratických volieb v Poľsku. Na jeseň pritom Poľsko čakajú ďalšie parlamentné voľby.

Predvolebné prieskumy naznačujú, že výsledok volieb bude tesný. Vládnuca PiS sa totiž stala v Európe vedúcim hlasom proti Kremľu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Opozícia sa tak snaží s ťažkosťami získať podporu aj napriek kritike, ktorej PiS čelí doma i v zahraniční za spomínaný zákon či podporovanie homofóbie, aktuality.sk

X X X

 Stovky ľudí protestovali v Štokholme proti vstupu Švédska do NATO.

  Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej sa na manifestácii zúčastnili tiež desiatky prokurdských protestujúcich. Švédske úrady demonštráciu nazvanú „Nechceme NATO, nechceme Erdoganove zákony vo Švédsku“ povolili, hoci proti nej vystúpila Ankara, ktorej sa nepáči, že medzi organizátormi je aj prokurdská organizácia.

Demonštráciu zorganizovalo hnutie nazvané Aliancia proti NATO, ktorá zastrešuje zmes kurdských organizácií, ľavicových skupín, anarchistov, mládežníckych a klimatických aktivistov a ľudí, ktorí sú proti novým švédskym protiteroristickým zákonom, ktoré vstúpili do platnosti na začiatku júna, opísala AP.

Tá zároveň pripomína, že pri januárovom proteste jeden z aktivistov spálil vo Švédsku moslimskú posvätnú knihu korán, čo pozastavilo rokovania o členstve Švédska v Severoatlantickej aliancii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Štokholmu vtedy oznámil, že pre demonštrácie prokurdských skupín a odporcov islamu nemôže počítať s tureckou podporou vstupu do NATO.

„Vieme, že to Erdogan sleduje a… v minulosti ho tieto veci veľmi nahnevali, takže s najväčšou pravdepodobnosťou sa od neho dočkáme rovnakej reakcie a vstup Švédska do NATO ešte viac oddialime,“ uviedol teraz hovorca Aliancie proti NATO Tomas Pettersson./agentury/

X X X

Pápež František v nedeľu vo svojom prvom vystúpení vo veľkom televíznom štúdiu opäť vyzval na mier a vyslovil sa proti vojne.

„Je to príbeh starý ako ľudstvo: S mierom vždy vyhráš, možno trochu, ale vyhráš; s vojnou stratíš všetko. A takzvané zisky sú stratami,“ povedala hlava katolíckej cirkvi v televíznej relácii „A Sua immagine“ (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1, ktorá má centrálu v Ríme.

Pápež odpovedal na otázky moderátorky Loreny Bianchettiovej. Televízne rozhovory František doteraz poskytoval buď z Vatikánu alebo prostredníctvom videospojenia.

Tento obľúbený katolícky TV-program sa tradične vysiela v nedeľu pred pápežovou modlitbou Anjel Pána.

X X X

Do obce Novaja Tavolžanka v Belgorodskej oblasti vstúpili „sabotážne a prieskumné skupiny“, bojuje sa tam, uviedol gubernátor ruského regiónu Vjačeslav Gladkov. Zároveň vyhlásil, že je pripravený stretnúť sa s proukrajinskými partizánmi, aby pomohol ruským zajatcom.

Večer ruskí partizáni uviedli, že sa Gladkov na stretnutie nedostavil. Pri cezhraničnom vpáde vraj zajali niekoľko ruských vojakov a odovzdajú ich ukrajinským úradom. Ruský dobrovoľnícky zbor to podľa agentúry Reuters uviedol vo videu na telegrame, kde bolo vidieť asi tucet zrejme ruských vojakov. Televízia Dožď poznamenala, že zatiaľ čo partizáni navrhli na stretnutie Novaju Tavolžanku, Gladkov hovoril o Šebekine.

 X X X

Niektorí paranoidní ruskí bezpečnostní činitelia si zrejme vykladajú tvrdé zákony vydané v čase vojny v tom zmysle, že akokoľvek verejné používanie modrých a žltých predmetov je zakázané, pretože by mohlo znamenať skrytú podporu Ukrajine. Uviedlo britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej správe.

Poukazuje na prípad pracovníka domova s ​​opatrovateľskou službou, ktorého zatkli preto, že si vzal do práce modro-žltú bundu. V prípade iného zadržaného zase napokon vyšlo najavo, že išlo o vlajku ruských leteckých síl, ktorá je tiež modro-žltá.

Tieto kroky kritizuje paradoxne ultranacionalis­tická, provojnová Liberálno-demokratická strana, ktorej znak je tiež modro-žltý, dodáva Londýn.

X X X

Vo vojne, ktorú Rusko už 16. mesiac vedie proti Ukrajine, bolo zabitých najmenej 500 ukrajinských detí, uviedol v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Prezident vo vyhlásení ďalej uviedol, že „ruské zbrane a nenávisť naďalej každý deň berú a ničia životy ukrajinských detí“.

„Mnohé z nich sa mohli stať slávnymi vedcami, umelcami, športovými šampiónmi a prispieť k ukrajinskej histórii. Musíme vydržať a vyhrať túto vojnu. Celá Ukrajina, všetci naši ľudia, všetky naše deti musia byť oslobodené od ruského teroru,“ dodal.

Zelenskyj pripomenul, že presný počet detí, ktoré sa stali obeťami tohto konfliktu, nie je možné určiť, pretože boje pokračujú a niektoré oblasti sú pod ruskou okupáciou.

X X X

Polovica z viac ako tisíc protileteckých krytov v ukrajinskom hlavnom meste, v ktorých urobila inšpekciu Kontrolná komisia pre kryty v Kyjeve, bola zatvorená alebo neboli pripravené na použitie. Uviedol to v nedeľu na komunikačnej platforme Telegram ukrajinský minister pre strategické odvetvia Oleksandr Kamyšin. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Do dnešného rána do 8:00 bolo skontrolovaných 1 078 objektov. Polovica z nich nefungovala, buď neboli pripravené na použitie alebo komisia ich nemohla otvoriť,“ napísal minister.

X XX

Belgická vláda sa obráti na Ukrajinu so žiadosťou o vysvetlenie v súvislosti s informáciami o použití zbraní belgickej výroby v ruskej Belgorodskej oblasti. Informoval o tom denník Het Laatste Nieuws, píše Ukrajinská pravda. Denník The Washington Post skôr s odvolaním sa na spravodajské informácie uviedol, že bojovníci Ruského dobrovoľníckeho zboru a Légie Sloboda Ruska, ktorí bojujú na strane Ukrajiny a ktorí koncom mája vtrhli do Belgorodskej oblasti, použili najmenej štyri taktické vozidlá, ktoré predtým západné mocnosti odovzdali Ukrajine./agentury/

X X X

Moskva odrazenie „diverzantov“

Do obce Novaja Tavolžanka v Belgorodskej oblasti vstúpili „sabotážne a prieskumné skupiny“, bojuje sa tam, uviedol v nedeľu popoludní podľa agentúry TASS gubernátor ruského regiónu Vjačeslav Gladkov. Ruské ministerstvo obrany neskôr vyhlásilo, že pomocou delostrelectva v oblasti zahnalo skupinu „ukrajinských teroristov“. Gladkov podľa médií tiež uviedol, že je pripravený stretnúť sa s proukrajinskými partizánmi, aby pomohol ruským zajatcom. Légia Sloboda Rusku a Ruský dobrovoľnícky zbor predtým oznámili, že v bojoch pri hraniciach s Ukrajinou vzali do zajatia dvoch ruských vojakov.

 Bojovníci partizánskeho odboja Ruský dobrovoľnícky zbor na hraniciach v regióne Suma.

Ozbrojené skupiny zároveň ponúkli, že zajatcov vymenia za „niekoľko minút rozhovoru“ s gubernátorom oblasti pri osobnom stretnutí, informovala agentúra Reuters. Spoločné vyhlásenie ozbrojenej skupiny Légia Sloboda Rusku a Ruského dobrovoľníckeho zboru, ktoré bojujú na strane Ukrajiny, bolo zverejnené na platforme telegram.

„S najväčšou pravdepodobnosťou ich zabili, akokoľvek je to pre mňa ťažké povedať. No ak sú živí, tak od 17:00 do 18:00 (16:00 až 17:00 SELČ) na cestnom kontrolnom bode Šebekino. Garantujem bezpečnosť,“ uviedol vo videu zverejnenom telegrame Gladkov. Zatiaľ nie sú k dispozícii informácie, ako sa situácia ďalej vyvíjala.

Ruské ministerstvo obrany medzitým podľa agentúry TASS uviedlo, že armáda spoločne s pohraničnou službou FSB odhalili pokus „diverznej a prieskumnej skupiny ukrajinských teroristov“ prekročiť rieku pri obci Novaja Tavolžanka a ich akciu pomocou delostreleckej paľby prekazili. „Nepriateľ bol rozprášený a stiahol sa,“ uviedol ruský rezort obrany.

Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné v podmienkach vojny bezprostredne nezávisle overiť.

Generál Zalužnyj: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše

Predtým počas dňa belgorodský gubernátor uviedol, že ukrajinská armáda pokračovala v noci na nedeľu v ostreľovaní regiónu po tom, ako si paľba vyžiadala v sobotu dva životy. Podľa neho bol terčom opäť Šebekinský okres a tiež mesto Volokovka a okolie. Ukrajinské sily sa k útokom na ruské územie nehlásia. V Šebekine, nachádzajúcom sa asi sedem kilometrov od ukrajinskej hranice, strely dopadli na trhovisko v centre mesta a spôsobili tam požiar, nikto neutrpel zranenia, uviedol Gladkov. Viac ako 4 000 ľudí bolo evakuovaných do provizórneho ubytovania, dodal.

Belgorodská oblasť, podobne ako ďalšie ruské regióny susediace s Ukrajinou, od začiatku ruskej invázie pomerne často hlásia útoky na svojom území. V oblasti, ktorá okrem iného susedí s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblasťou, sa podľa tamojšieho gubernátora situácia v poslednom čase zhoršila. Gladkov v posledných dňoch takmer pravidelne informuje o ostreľovaní prihraničného regiónu zo strany Ukrajiny.

 Minulý týždeň v pondelok sa tento ruský región stal dejiskom ozbrojených stretov, ktoré podľa ruských úradov vyvolal vpád ukrajinských „sabotážnych skupín“. Podľa Kyjeva aj médií do oblasti prenikli Rusi z oddielov Légia Sloboda Rusku a Ruského dobrovoľníckeho zboru. Légia sloboda Rusku tento týždeň uviedla, že ruskí partizáni v bojoch v Belgorodskej oblasti pokračujú./agentury/

X X X

 Kiska definitívne hodil Remišovú a Za ľudí cez palubu. Prezradil, koho bude voliť

 Bývalá hlava štátu bude vo voľbách voliť Sasku. Kiska tak vyjadril strane podporu a oznámil to spoločnou fotografiou s Vladimírou Marcinkovou a jej otcom Vladimírom Ledeckým.

„Voliť PS alebo SaS? Aj vy máte túto dilemu? Ja už ju nemám,“ napísal Kiska na Facebooku.

„Ďakujeme pán prezident. Obe tieto strany považujem za blízke a veľmi dúfam, že dostaneme vo voľbách silný mandát a spojíme sily pre dobré veci,“ zareagovala poslankyňa Marcinková.

Predseda Sasky Richard Sulík predstavil pred časom prvých 30 miest na kandidátnej listine do septembrových predčasných parlamentných volieb.

V prvej dvadsiatke sa ocitli odídenci zo Za ľudí vrátane štvorky na kandidátke, bývalej ministerky spravodlivosti a „na oko tvrdej ženy“ Márie Kolíkovej. Pridala sa aj Vladimíra Marcinková, ktorá sa nedávno stala mamičkou, a jej otec, „búrač mýtov o tom, ako sa to nedá a superstarosta“ Vladimír Ledecký. Obaja boli takisto sklamaní z toho, kam smeruje projekt Andreja Kisku./agentury/

X X X

Kapela Rammstein žiada, aby ju neodsudzovali

 Nemecké vydavateľstvo Kiepenheuer & Witsch ukončilo spoluprácu s frontmanom kapely Rammstein Tillom Lindemannom kvôli správam o spevákovom nevhodnom správaní voči ženám. Uviedlo tiež, že jedna publikácia vydaná nakladateľstvom bola použitá v hudobníkovom pornografickom videu, napísala agentúra DPA. Nemecké médiá dnes informovali o niekoľkých prípadoch, keď spevák údajne využil svoje postavenie, aby mal sex so svojimi fanúšičkami.

Vydavateľstvo v uplynulých rokoch vydalo spevákovi jednej z najznámejších nemeckých kapiel dve zbierky básní. „Otriasli nami obvinenia proti Tillovi Lindemannovi, ktoré boli zverejnené v uplynulých dňoch,“ uviedla šéfka vydavateľstva Kerstin Glebaová. Vydavateľstvo sa tiež ohradilo proti tomu, že jedna z ním vydaných básnických zbierok figurovala v pornografickom videu, kde Lindemann oslavoval násilie na ženách.

Nemecká stanica ARD a denník Süddeutsche Zeitung uverejnili svedectvo niekoľkých žien ohľadom údajného nevhodného správania speváka skupiny. Ženy tvrdia, že dostali pozvánky na večierky od osôb blízkych Lindemannovi za predpokladu, že prídu atraktívne oblečené a budú ochotné s ním mať sex. Niektoré tvrdia, že im boli podané omamné látky bez toho, aby o tom vedeli. Nikto sa ich na večierkoch nepýtal na vek, keď im ponúkal alkohol či drogy. Šesťdesiatročný hudobník podľa médií vyhľadával spoločnosť veľmi mladých žien. Tvrdenie žien podľa tlače dokladajú správy zo sociálnych sietí.

 Na Lindemannovom správaní sa verejne sťažovala na konci mája írska fanúšička Shelby Lynnová, ktorá pricestovala do Vilniusu na koncert skupiny Rammstein. Tvrdí, že Lindemann jej ponúkol po koncerte sex a na jej odmietnutie reagoval veľmi podráždene. Žena sa tiež domnieva, že jej niekto do nápoja primiešal omamné látky, pretože si nepamätá na časť večera, hoci požila relatívne málo alkoholu. Dodala, že podala oznámenie na políciu.

 Kapela v krátkom stanovisku vylúčila, že by sa v jej prostredí mohli stať záležitosti popísané Lynnovou. Dodala, že nemá informácie o žiadnom oficiálnom vyšetrovaní.

Na instagrame vo vyhlásení napísala: „Vo verejnosti a predovšetkým u našich fanúšikov vznikli v posledných dňoch podráždenie a otázky. Výčitky sa nás všetkých veľmi tvrdo dotkli a berieme ich mimoriadne vážne,“ uisťuje šesť muzikantov. Manažment frontmana Lindemanna naďalej mlčí. Kapela však fanúšikom sľubuje: „Je pre nás dôležité, že sa na našich šou cítite dobre a bezpečne – pred aj za scénou. Kapela Rammstein ďalej píše: „Odsudzujeme akékoľvek prekračovanie osobných hraníc a prosíme vás: nezúčastňujte sa na verejných odsúdeniach voči tým, ktorí tieto obvinenia vzniesli. Majú právo na svoje videnie vecí.“

To isté však hudobníci žiadajú aj pre seba: „My, kapela, však tiež máme právo – totiž rovnako nebyť odsudzovaní,“ uzatvárajú svoje vyhlásenie. Za štyri hodiny získal príspevok na Instagrame skoro 100 000 lajkov.

Téma však bude fanúšikov zamestnávať ešte dlho, keďže Rammstein patrí k najúspešnejším kapelám nemeckej histórie. Kapela vždy polarizovala, najmä Lindemann. Známym príkladom je jeho báseň „Wenn du schläfst“ – Keď spíš, ktorá sa končí vetou: „Etwas Rohypnol im Wein. Kannst dich gar nicht mehr bewegen. Und du schläfst, es ist ein Segen.“ -v preklade: „Trochu rohypnolu vo víne. Už sa vôbec nemôžeš hýbať. A spíš, je to požehnanie.“/agentury/

X X X

Olaf Scholz: Do roku 2045 musia byť všetky budovy v Nemecku klimaticky neutrálne

Návrh reformy energetického zákona stanovuje, že od začiatku roka 2024 by mali prakticky všetky nové vykurovacie systémy v budovách čerpať 65 % energie z obnoviteľných zdrojov.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval v spore o tzv. vykurovací zákon na vecnú a pokojnú diskusiu. Priznal, že navrhovaná povinná výmena starých vykurovacích systémov je predmetom vnútrokoaličného sporu, v ktorom má podľa neho každá strana „trochu pravdu“. Cieľ je jasný, klimatická neutralita sa do roku 2045 musí dosiahnuť aj v stavebníctve, zdôraznil v sobotu (3. 6.) kancelár. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Návrh reformy energetického zákona stanovuje, že od začiatku roka 2024 by mali prakticky všetky nové vykurovacie systémy v budovách čerpať 65 % energie z obnoviteľných zdrojov. V praxi by to znamenalo zákaz inštalácie nových kotlov na olej a plyn. Predkladateľ zákona, minister hospodárstva Robert Habeck zo strany Zelených, tvrdí, že vláda zohľadní sociálne aspekty a transformáciu bude sprevádzať balík finančnej podpory v hodnote niekoľkých miliárd eur.

V rámci trojčlennej koalície proti plánu ostro vystupuje liberálna strana FDP. Pre jej výhrady sa návrh zákona, ktorý už schválil vládny kabinet v Berlíne, zatiaľ nedostal na prerokovanie do Bundestagu, aktuality.sk

X X X

Bývalý kolega Jaroslava Naďa korigoval jeho slová o ruskom ovplyvňovaní volieb v prospech Smeru

Erik Tomáš (Hlas) si myslí, že pokiaľ exminister obrany klamal, tak by mal niesť zodpovednosť. Takéto vyhlásenia následne spejú k znižovaniu dôveryhodnosti medzi občanmi.

Rusi chcú ovplyvniť voľby v prospech Smeru. S týmto tvrdením rozčeril politické vody minulý týždeň bývalý minister obrany Jaroslav Naď. V diskusnej relácii Na telo uviedol, ako má Moskva snahu o manipuláciu v parlamentných voľbách.

„Sme dostali spravodajskú informáciu zo zahraničia, ktorá hovorí presne o osobe, o čase a o mieste, kedy štátny občan Slovenskej republiky bol v Rusku preberať finančné zdroje v prospech politickej strany Smer na manipuláciu volieb,“ vyhlásil Naď.

Exšéf brannobezpečnostného výboru a bývalý Naďov kolega Juraj Krúpa (SaS) miernil jeho ostré obvinenia.

„Ide o vlastnú interpretáciu Jaroslava Naďa. Mechanizmy financovania prechádzajú cez rôzne firmy a sponzorské aktivity. Vytvára sa tu dojem, že tu niekto prišiel s kufkríkom peňazí, aby zmenil výsledky volieb,“ povedal Krúpa v dnešnej relácii Na telo.

Podľa neho nie je nič nové na tom, keď sa niekto snaží ovplyvniť verejnú mienku. Točia sa v tom veľké peniaze, ktoré nie sú ľahko dokázateľné.

Ako ďalej uviedol Michal Šipoš (OĽaNO), on sám zatiaľ nemá žiadny dôkaz o tom, čo hovoril bývalý minister obrany minulý týždeň. Zároveň však dodal, že je evidentné, ktoré strany na Slovensku obhajujú Rusko. Jednou z nich je aj Smer, ktorý preberá proruské mantry.

Erik Tomáš (Hlas) si myslí, že pokiaľ exminister obrany klamal, tak by mal niesť zodpovednosť. Takéto vyhlásenia následne spejú k znižovaniu dôveryhodnosti medzi občanmi. Polovica ľudí na Slovensku dnes totiž neverí v transparentnosť vo voľbách.

Túto informáciu podľa Naďa dostali najvyšší ústavní činitelia. Potvrdil ju zatiaľ iba bývalý premiér Eduard Heger.

Zvyšní ústavní činitelia však zatiaľ odmietajú povedať, či sa k ním vôbec takáto spravodajská informácia dostala. Predseda Národnej rady Boris Kollár označil informácie za utajované skutočnosti, ktoré ako druhý najvyšší ústavný činiteľ, komentovať nebude. „Ja by som takúto informáciu v televízii určite nevyslovil,“ povedal Boris Kollár.

Prezidentský palác rovnako odmietol obvinenia potvrdiť. „O utajovaných skutočnostiach už z povahy veci prezidentka nemôže informovať verejnosť. Túto informáciu preto nemôže potvrdiť ani vyvrátiť,“ odkázal Martin Strižinec, hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej, aktuality.sk

X X X

Ajatolláh Chameneí obvinil zahraničné mocnosti a diaspóru z podnecovania protestov

Chameneí, najmocnejší muž v islamskej republike, obvinil časť globálnej iránskej diaspóry z vlastizrady, pričom vyhlásil, že títo ľudia sa „obrátili chrbtom k vlastnej krajine“.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vo svojom nedeľňajšom prejave obvinil „zahraničné sily“ a iránsku diaspóru z podnecovania protestov v celej krajine, ktoré vypukli na jeseň minulého roka. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Chameneí, najmocnejší muž v islamskej republike, obvinil časť globálnej iránskej diaspóry z vlastizrady, pričom vyhlásil, že títo ľudia sa „obrátili chrbtom k vlastnej krajine“. Chameneí použil na označenie protestov slovo „nepokoje“.

„Ľudia, ktorí odtiaľto odišli, sa stali žoldniermi a agentmi politiky nepriateľov Iránu,“ povedal 84-ročný ajatolláh.

Chameneí prehovoril k tisíckam ľudí pri príležitosti 34. výročia smrti ajatolláha Rúholláha Chomejního – vodcu revolúcie z roku 1979 – v jeho mauzóleu na juhu Teheránu.

Chameneí ďalej povedal, že hlavné svetové mocnosti sa už roky spolčujú proti Iránu. „Rozdiel je však v tom, že iránsky národ je dnes silnejší a oni sa stali slabšími,“ dodal.

Celonárodné demonštrácie, ktoré nasledovali po tom, ako vlani v septembri zomrela v policajnej väzbe v Teheráne 22-ročná Mahsa Amíníová, viedli k masovým protivládnym protestom. Kurdku zadržala mravnostná polícia za to, že nemala správne oblečený hidžáb (moslimskú šatku, ktorou si žena zahaľuje vlasy a krk).

Protesty sa spočiatku sústredili na nesúhlas s povinnosťou žien nosiť hidžáb na verejnosti, ale neskôr sa presunuli na požiadavky na zrušenie teokratického systému v Iráne. Zatiaľ čo sa do tejto krajiny do veľkej miery vrátil pokoj, mnohé ženy naďalej ignorujú pravidlá obliekania. aktuality.sk

X X X

Fico vyčíta Ódorovi, že rieši iba personálne zmeny.

Líder Smeru nie je spokojný s fungovaním úradníckej vlády. Podľa neho nerieši reálne problémy a za tri týždne dokázala presadiť len personálne zmeny. Dáta naznačujú, že Fico počas pôsobenia na čele kabinetu postupoval rovnako.

Líder strany Smer totiž súčasného premiéra skritizoval za to, že nevidí žiadne výsledky práce jeho kabinetu. Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Ľudovíta Ódora do funkcie predsedu vlády pred troma týždňami, teda 15. mája.

„Otvorím si program vlády a tam nič. Výmena štátneho tajomníka, výmena veľvyslanca, predlženie výplaty na ubytovanie Ukrajinca, 150 vojakov na hraničné kontroly kvôli Globsecu. Čo robia, preboha,“ kritizoval Ódorov kabinet Fico.

Doplnil, že podľa neho situácia v krajine v septembri bude katastrofálna a úradnícka vláda s tým nevie nič urobiť. „Tá bezmocnosť pána Ódora bola očividná, keď som sa s ním rozprával,“ uzavrel líder Smeru.

Predseda Sasky Richard Sulík sa premiéra zastal. „To je veľmi nekorektne od Roberta Fica. Kope do vlády, že za tri týždne nestihli zabezpečiť, aby lietali pečené holuby. To je smiešne, čo on rozpráva. Ľudovít Ódor je veľmi rozvážny človek, skvelý ekonóm, ale ani on nedokáže zázraky. Lebo procesy trvajú,“ uviedol šéf liberálov.

Ako ďalej uviedol, je prirodzené, že premiér najprv vyrieši personálne zmeny na kľúčových pozíciách. „Ja by som kritizoval, keby to tak nebolo. Nech si zostaví tím, ktorý potrebuje a čím skôr. Lebo mu zostáva niečo vyše štyroch mesiacov,“ zhodnotil Sulík.

Sulík o Ódorovi: Je skvelý ekonóm, ale nedokáže zázraky

Na svoje vlády zabudol

Informácie z oficiálneho portálu vlády, kde sa zverejňujú programy rokovaní, svedčia o tom, že Ódorov kabinet počas prvých troch zasadnutí prerokoval celkom 50 návrhov. Menej ako polovica z nich sa týkala personálnych zmien. Celkom vláda schválila 22 návrhov súvisiacich s odvolaním alebo vymenovaním štátnych tajomníkov na ministerstvách a ďalších vysokopostavených zamestnancov.

„Je prirodzené, že v časovo limitovanom období tejto vlády potrebuje mať minister okolo seba ľudí, na ktorých sa môže plne spoľahnúť, ktorých pozná a stopercentne im dôveruje,“ vysvetľoval v máji Ľudovít Ódor.

 Dáta z vládneho portálu zároveň ukazujú, že Robert Fico na poste šéfa vlády postupoval rovnako. Keď prebral moc po páde kabinetu Ivety Radičovej v apríli 2012, program prvých troch rokovaní bol zostavený väčšinou z návrhov o personálnych zmenách na jednotlivých rezortoch. Na prvom rokovaní bolo tejto téme venovaných 14 z 15 bodov programu. Na druhom a treťom zasadnutí sa personálnych otázok týkalo 26 z 34 prero­kovaných návrhov.

Podobný vývoj bol aj pri nástupe tretej vlády Smeru v roku 2016. Pod vedením vtedajšieho premiéra Fica kabinet najprv riešil otázky súvisiace s programovým vyhlásením vlády a personálnym obsadením vysokých postov na rezortoch. Na prvých troch schôdzach vláda rokovala celkom o 26 návrhoch, z ktorých 18 bolo o vymenovaní a odvolávaní štátnych tajomníkov či iných vysokopostavených úradníkov./agentury/

X X X

Ruské úrady vyzývajú na evakuáciu pohraničia v Belgorodskej oblasti

Okres Šebekino na západe Belgorodskej oblasti je denne ostreľovaný a niekoľko ľudí tam už preto prišlo o život.

Ruské úrady vyzvali v nedeľu obyvateľov obcí v Belgorodskej oblasti ležiacich pri ukrajinských hraniciach, aby opustili svoje domovy po tom, čo sa tam tento týždeň zintenzívnilo ostreľovanie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Okres Šebekino na západe Belgorodskej oblasti je denne ostreľovaný a niekoľko ľudí tam už preto prišlo o život. Gubernátor oblasti Viačeslav Gladkov teraz vyzval obyvateľov, aby spolupracovali s úradmi a z oblasti sa evakuovali.

„Žiadam, aby (obyvatelia) v obciach, predovšetkým v ostreľovanom okrese Šebekino, počúvali stanoviská úradov a odišli – dočasne odišli – zo svojich domovov,“ napísal Gladkov na sociálnej sieti Telegram.

Cieľom evakuácie je „ochrániť to najdôležitejšie: váš život a životy vašich blízkych“, dodal gubernátor.

Uviedol, že v oblasti bola opäť nepokojná noc a bolo spôsobených „veľa škody“. V sobotu Gladkov uviedol, že pri ostreľovaní pohraničnej obce prišli o život dve ženy.

Podľa Gladkova sa v súčasnosti už vyše 4000 obyvateľov pohraničnej oblasti nachádza v dočasnom ubytovaní v Belgorodskej oblasti. Uviedol tiež, že úrady v nedeľu prevezú maloletých z pohraničia a deti ruských vojakov mobilizovaných do boja na Ukrajine do mládežníckych táborov, aktuality.sk

X X X

Uznávaný ekonóm brzdí odborárov. Platy nemôžu rásť tak rýchlo

Prezident Rakúskeho inštitútu pre hospodársky výskum (WIFO) Gabriel Felbermayr vyzval sociálnych partnerov, najmä odbory, aby boli vzhľadom na vysokú infláciu zdržanliví v mzdových požiadavkách. Mzdy nemôžu rásť dlhodobo rýchlejším tempom, ako je rast produktivity, uviedol v rozhovore pre denník Die Presse. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

 Kampus Viedenskej ekonomickej univerzity.

Miera inflácie v Rakúsku sa stále nachádza o viac ako 2,5-percentuálneho bodu vyššie oproti priemeru eurozóny, čo je vážny problém ohrozujúci konkurencieschop­nosť krajiny, uviedol Felbermayr. Ak sa má tento rozdiel stratiť, je podľa neho nevyhnutná spolupráca všetkých konštruktívnych síl v krajine. Za ďalší problém označil automatické úpravy cien nájomného a mnohých ďalších nákladových položiek. Ak sa budú všetky ceny indexovať o infláciu, potom je dvojpercentný inflačný cieľ minulosťou, varoval ekonóm.

 Felbermayr v tejto súvislosti poukázal na nedávne hospodárske krízy v krajinách južnej Európy. Od polovice 90. rokov minulého storočia do konca uplynulej dekády mali tieto krajiny trvalo vyššiu mieru inflácie, ako bol priemer eurozóny. Vo svete s vlastnou menou by to viedlo k devalvácii, s eurom to už nie je možné, uzavrel Felbermayr.

Podľa najnovších údajov rakúskeho štatistického úradu ceny v Rakúsku v máji spomalili medziročný rast na 8,8 % z 9,7 % v apríli. Miera inflácie bola, ako aj v predchádzajúcich mesiacoch výrazne nad priemerom eurozóny, kde sa v máji znížila na 6,1 % z úrovne 7 % v apríli. Inflácia tak zostala výrazne nad strednodobým cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá si ho stanovila na úrovni 2 %./agentury/

X X X

Hlas a Republika ohrozujú Smer. Spájaniu povedali voliči jasné nie, výnimkou sú Demokrati

Na víťazstvo v predčasných voľbách majú najlepšie našliapnuté strany Smer a Hlas. Okrem strany Petra Pellegriniho však strana trojnásobného expremiéra loví svojou rétorikou voličov aj v extrémistických vodách. V posledných prieskumoch sa mu podarilo svojho niekdajšieho spojenca predbehnúť a podarilo sa to aj Progresívnemu Slovensku (PS).

 V dvojičke Smer a Hlas panuje medzi lídrami Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim väčšie napätie než medzi Michalom Šimečkom (PS) a Richardom Sulíkom (Saska).

Hitom týchto volieb je aj spájanie strán. Aj keď sa o ňom hovorí mesiace, stranám sa to nedarí a voliči im odkázali jasné nie. Do volieb však ostávajú ešte niekoľko mesiacov a na presný odhad toho, ako by mohla politická mapa v októbri vyzerať, je ešte skoro. S odborníkmi sme sa pozreli na to, aká je druhá voľba voličov a čo hovoria na spájanie.

 Hlas a Republika ohrozujú Smer približne rovnako

Keď líder Hlasu Pellegrini prvýkrát naznačil, že si nevie predstaviť sedieť v jednej vláde s Ficom, šéfa Smer to nahnevalo. Fico v reakcii uviedol, že rešpektuje, že sa Pellegrini rozhodol vybrať „pravicovou a liberálnou cestou“ a že Smer a Republiku vylúčil z povolebnej spolupráce. Hlas tak oficiálne doteraz neurobil, aj keď Pellegrini to v niekoľkých rozhovoroch naznačil.

 Aj keď voľby ešte vyhlásené neboli, medzi Hlasom a Smerom sa vo februári tohto roka začal zatiaľ neoficiálny, no otvorený boj. Pellegrini označil Fica za „politika minulosti“ a niekoľkokrát zopakoval, že si nevie predstaviť vládnuť so svojím bývalým šéfom.

 Prieskum agentúry AKO pre TV Joj sa realizoval od 4. do 10. mája na vzorke 1000 respondentov.

Koncom apríla pre Pravdu uviedol, že Hlas súperí so Smerom o čo najlepší výsledok. „Preto nevidím logiku ani dôvod, prečo by mal Hlas dopredu pred voľbami vytvárať nejakú dohodu a koalíciu,“ vyjadril sa Pellegrini. Na stretnutia so Smerom a SNS sa mu veľmi nechcelo a na rozdiel od Fica sa neobjavuje na spoločných tlačovkách ani akciách a odmietol aj pozvanie na poslednú spoločnú tlačovú konferenciu Smeru a SNS.

A aj keď Fico hovorí o Hlase ako o najbližšom partnerovi, nenechá si ujsť žiadnu príležitosť na ich kritiku. Smeru však evidentne jeho taktika vychádza viac ako Hlasu, keďže ich dokázali v posledných prieskumoch predbehnúť. Fico a jeho poslanci sú vo svojej práci aktívnejší.

 Mimoparlamentné strany Hlas a Dobrá voľba podpísali dohodu o spájaní sa. Informovali o tom predsedova strán Peter Pellegrini a Tomáš Drucker.

Líder Smeru zrejme vie, prečo to robí. Podľa májového prieskumu agentúry AKO pre TV Joj hrozí Ficovej strane strata voličov najmä v prospech Hlasu (28 percent) a zhruba 23 percent voličov Smeru by si vybralo Republiku. Keďže ide o druhú voľbu, voliči k tej strane môžu ľahšie utiecť.

 „Hlas a Republika ohrozujú Smer zhruba rovnako. Polovica voličov Smeru má na druhom mieste Hlas alebo Republiku,“ okomentoval výsledky prieskumu pre Pravdu šéf agentúry AKO Václav Hřích. Naopak Hlas vie čerpať najmä z voličov Smeru (28 percent). „Ostatné hlasy sú distribuované na menšie čísla. Sme rodina 13 percent, PS 10 percent, Republika 6 percent a Saska 5 percent,“ uviedol Hřích.

Riziko straty voličov pri Smere a Hlase je teda rovnaké. Pri potenciále zisku ide o pohľad na rozhodnutie voličov z opačnej strany – koho majú voliči, ktorí majú na druhom mieste Smer alebo Hlas, na prvom mieste?

 Prieskum agentúry AKO pre TV Joj sa realizoval od 4. do 10. mája na vzorke 1000 respondentov.

Čo sa týka potenciálneho zisku Smeru, zo všetkých oslovených respondentov, ktorí v druhej voľbe označili ako možnosť Smer je takmer polovica voličov Hlasu a 30 percent voličov Republiky. Ďalších 16 percent tvoria voliči SNS.

 Pri Hlase je situácia oveľa jasnejšia. Až 70 percent voličov, ktorí by v druhej voľbe volili Hlas patria do elektorátu Smeru. „Z toho sa dá povedať, že Smer vie čerpať od iných, hlavne z Republiky a potom z SNS. Naopak Hlas vie čerpať hlavne zo Smeru a potom zo Sme rodiny a viac menej aj KDH,“ uviedol Hřích.

Smer svojou politikou podľa politológa z Prešovskej univerzity Michala Cirnera viac ohrozuje Republiku a SNS ako Hlas. „Pretože loví v radikálnych vodách. Málokto umiernení sa teraz bude rozhodovať pre Smer, tam je silné jadro voličov – nekritických fanúšikov,“ zhodnotil.

Súboj dvojičiek

So Smerom je veľmi úzko späté aj hnutie Republika. Líder strany Robert Fico už tradične prieskumy nekomentuje a ani sa nevyjadruje k spoluprácam. Nevylúčil z nej ani extrémistické strany a hnutia. S predsedom Republiky Milanom Uhríkom si podal ruky pri referende a spoločných kandidátov mali aj v spojených voľbách.

 Odídenci z krajnej pravicovej strany Ľudová strana Naše Slovensko sa snažia pôsobiť umiernenejšie a zrejme sa im to darí. V prieskumoch vidno, že na seba dokázali naviazať okolo osem až deväť percent voličov a blížia sa k dvojcifernému zisku. Takmer 45 percent voličov Republiky podľa prieskumu AKO uviedlo ako druhú voľbu Smer.

Čo sa potenciálneho zisku týka, viac než 60 percent voličov, ktorí by Republiku volili v druhej voľbe pochádzajú z elektorátu Smeru. „Ak sa v kampani budú vymedzovať voči Republike, môžu časť ich voličov získať, ale musia si dávať pozor, aby na úkor Republiky nezískali príliš veľa hlasov a tým Republiku príliš neoslabili, keďže sa jedná o potenciálneho povolebného partnera Smeru,“ skonšatoval Cirner.

 Okrem Smeru a Hlasu je výraznejšou dvojičkou už len PS a Saska. Sú prepojení druhou voľbou, rizikom straty aj potenciálom zisku. Medzí lídrami Michalom Šimečkom a Richardom Sulíkom je však na rozdiel od Pellegriniho a Fica oveľa bližší vzťah a navzájom sa vnímajú ako blízki partneri.

U voličov Sasky je PS druhou voľbou pre viac ako polovicu, podobne je to aj v prípade PS. Potenciál zisku u Sasky je na úrovni takmer 75 percent, u PS je to takmer 40 percent.

Je druhá voľba ohrozením?

Ak sa pozrieme na druhú voľbu celkovo, voliči najviac siahali po PS a Sasku. Napriek tomu PS, OĽaNO, KDH, ale aj Smer a Hlas majú percento druhej voľby nižšie než sú ich preferencie a ich potenciál rastu je teda menší. Republika, Sme rodina a Demokrati majú preferencie a druhú voľbu takmer rovnakú a vyrovnané sú aj šance na rast preferencií. Druhú voľbu vyššiu ako preferencie má len Saska, má teda šancu na rast a má kde čerpať voličov. Otázne je, či to dokáže.

 Výsledky prieskumu agentúry AKO pre TV Joj – časť „druhá voľba“.

Aká je teda reálna šanca, že voliči prejdú k inej strane? „Druhá voľba je skôr sympatia k typovo najbližšej strane a práve volebná kampaň je to, čo sa môže stať. Do začiatku volebnej kampane naberajú strany kondíciu a volebná kampaň to už sú tie preteky a tam môžu tú kondíciu potvrdiť alebo stratiť,“ ozrejmil Hřích.

Podľa šéfa AKO sú napríklad televízne debaty tým, čím sa priamo nedá získať voličov, len svoj elektorát utvrdiť alebo stratiť. „Ak niekto fatálne zlyhá v kampani, zvolí zlý druh komunikácie alebo bude príliš pasívny a povie si, že je ešte dosť času dosť. Ak niekto urobí väčšie chyby v kampani, na ktoré budú voliči emočne reagovať, tak vtedy môže časť voličov prejsť do druhej voľby,“ uviedol.

 Progresívci však v poslednom prieskume agentúry NMS Market Research pre denník Sme predbehli Hlas. Majú šancu predbehnúť aj Smer? „Veľa bude záležať od výkonu Hlasu v predvolebnej kampani a od výkonu stredopravých ministrán, ktoré ešte stále rozprávajú o spájaní,“ zhodnotil Cirner.

Pokiaľ sa stranám nepodarí pospájať a budú mať nízke preferencie, volič ktorý chce mať istotu, že jeho hlas vo voľbách neprepadne to môže podľa politológa hodiť práve PS. Otázne ešte je, či nastane súboj dvojičiek. „Uvidíme, akým spôsobom bude boj prebiehať, či si budú udržiavať elektorát, alebo sa budú snažiť aktívne vziať voličov druhej strane,“ skonštatoval šéf AKO.

 Sulík predstavil na Dunaji svojich top 30 kandidátov.

„Je iné, keď Saska zoberie dve percentá PS. Pre PS je to oveľa menšia strata, ako keď Smer vezme štyri percentá Republike a Republika bude zisťovať, či je v parlamente,“ myslí si. Pre menšie strany môže byť súboj väčším ohrozením, pre väčšie veľmi nie.

 Ešte je tu aj skupina voličov, zhruba 30 percent, ktorí sa rozhodnú posledný týždeň alebo až vo volebnej miestnosti. „Ale oni sa nerozhodujú z nuly, nejdú do miestnosti s prázdnou hlavou. Väčšina má dve možno až tri strany, medzi ktorými sa rozhodujú. Nemusí to byť strana, ktorú povie volič v prieskume,“ ozrejmil Hřích.

Vo volebnej miestnosti sa totiž rozhodne, ktorá strana je mu v tej chvíli sympatickejšia alebo ktorá ho menej sklamala. „Je to utvrdenie rozhodnutia, nie je to nové rozhodnutie. Tieto údaje môžeme čerpať z druhej voľby. Keď vidíme, že je niekto veľmi ohrozený inou stranou na druhom mieste, ten tok potom môže vzájomne meniť pomery,“ povedal.

Na pevné voličské jadro je ešte skoro

Podľa prieskumu majú Smer a Hlas ukotvených voličov relatívne rovnako a najpevnejšie. Prieskum AKO nemeral pevnosť rozhodnutia, od ktorého sa odvíja voličské jadro. Podľa Hřícha však niečo naznačujú odpovede „nevolil/a by som inú stranu“ a „neviem“ pri otázke o druhej voľbe.

 Juraj Droba, Matúš Vallo a Michal Šimečka v centrále SaS počas čakania na oficiálne výsledky spojených volieb do orgánov územnej samosprávy 2022.

„Sme rodina, OĽaNO, ale aj Republika či Saska, dokonca aj Hlas, to sú strany, kde je aspoň plus mínus tretina voličov, ktorí nechcú ísť inam a volič niekoho iného,“ vysvetlil Hřích.

U Demokratov je len osem percent voličov, ktorí už nechcú inú stranu alebo nevedia povedať. Podľa Hřícha však ide o voličov, ktorí prišli z iných strán a ešte si nie sú úplne istí svojím rozhodnutím. Podľa politológa voliči Demokratov zatiaľ stagnujú, aj preto sa ich preferencie pohybujú okolo troch až štyroch percent. „Ich prípadní voliči silne zvažujú ďalšie možnosti, aby ich hlas neprepadol,“ povedal Cirner.

Sulík a Matovič? Smrteľná kombinácia

Čo sa týka PS, je len 12 percent takých, ktorí nechcú inú stranu a 10 percent, ktorí nevedia odpovedať. „Aj tam tá pevnosť nie je taká istá, ako by to všetci rátali,“ uviedol Hřích. V minulosti sa však podľa šéfa AKO stávalo, že strany mali aj 50 percent voličov, ktorí boli strane verní.

Oproti minulosti však máme obrovské množstvo strán, z ktorých väčšina vznikla delením. „Je to taká pekná slovenská tradícia, že nevieme sa dohodnúť, tak budeme dvaja šéfovia. Tým pádom je vernosť voliča aj vďaka neustálemu deleniu strán stále menšia. Už to nie je jeho bežná vlastnosť – byť verný strane. Skôr sú voliči naučení skákať od jednej strany k druhej,“ skonštatoval.

Sulík o Dubaji: Áno, po tvrdej makačke sme sa zabavili

Momentálne je ťažké predpokladať, ktoré strany majú isté päťpercentné jadro. Prvý zlomový bod, kedy sa bude dať merať voličské jadro, bude odovzdanie kandidátky.

„V tej chvíli sa budú merať už iba strany, ktoré sa prihlásili do volieb. Určitý počet strán, ktorých voliči sa vyskytujú v prieskumoch pravidelne v prvej aj druhej voľbe, tí tam do volieb nebudú, lebo sa ich nezúčastnia,“ vysvetlil Hřích.

Až zhruba mesiac a pol až mesiac pred voľbami sa začne pomaly ukazovať, ako by mohla politická mapa po voľbách vyzerať. „Sme štyri mesiace pred voľbami, to je strašne dlhý čas. Emočných reakcií voličov ešte môže byť veľmi veľa, čo vieme aj zo skúsenosti z minulých rokov,“ povedal šéf AKO.

Spájaniu povedali voliči jasné nie

Prieskum AKO skúmal v druhom prieskume aj názor voličov na spájanie. Ten bol jasný. Takmer 60 percent voličov si myslí, že strana, ktorú volia, by sa nemala s nikým spájať. Podľa Hřícha to naznačuje fakt, že nevidia potenciál v tom, že by spájanie mohlo ich straním pomôcť.

 „Dopyt po spájaní je kúsok viac ako štvrtina, čiže len každý štvrtý volič si myslí, že spájanie by malo efekt,“ povedal. „Môže to by dôsledkom toho, že tak veria svojím stranám, že si myslia, že už nepotrebujú spájanie s niekým iným alebo to môže byť paradoxne práve následkom tak trochu znechutenia z devalvácie pojmu spájania,“ myslí si Hřích.

Podľa politológa sa časť voličov môže obávať, ako by taká strana fungovala po voľbách, či by sa hneď jej poslanecký klub nerozpadol a podobne. „A časť voličov nechce voliť „mačkopsa“, je pre nich neprijateľný kompromis, aby volili kandidátku, kde budú potenciálne im nesympatickí politici z iných politických zoskupení,“ uviedol Cirner.

 Prekvapivé bolo, že voliči OĽaNO označili ako prvú stranu na spojenie Progresívne Slovensko. Podľa politológa to nie je odraz budúcej koalície, ale odraz druhých, tretích a ďalších preferencií voličov. „Veľká časť voličov OĽaNO sú tzv. protestní voliči a tí majú tendenciu podporiť okrem neštandardnej politickej sily, akou je OĽaNO aj niekoho, kto ešte v parlamente nebol a ide teda o novú šťuku v politickom rybníku, ktorá by čistila pomyselný Augiášov chliev,“ myslí si.

O spájaní sa intenzívne hovorí už niekoľko týždňov a straním to zatiaľ nevychádza podľa ich predstáv. „Možno práve fixácia na spájanie, ktorá je hitom tohto predvolebného obdobia, nie je z pohľadu voličov až taká žiadaná,“ povedal šéf AKO.

 Ak by sa v prieskume podľa šéfa AKO vyskytla strana, ktorej 25 percent voličov by chcelo spojenie s inou stranou, tak by bolo silné vyjadrenie. „Ale toto nefunguje ani medzi Saskou a PS-kom, takže dominantný názor je nespájať sa. Napríklad pri Sme rodine je viac ako 84 percent je úplne proti spájaniu, tam ten dopyt nie je vôbec,“ uviedol.

Výnimkou pri spájaní sú Demokrati

Jediný rozdiel bol u Demokratov. Len 33 percent ich voličov je proti spájania. „Zdá sa, že tam viac ako polovica ľudí cíti nejakú potrebu spojenia a keď, tak potom takmer 21 percent z voličov Demokratov by chcelo spojenie s KDH a takmer 13 percent voličov s OĽaNO. Je vidieť, že medzi voličmi Demokratov je dopyt po spojení,“ ozrejmil.

Líder Demokratov Eduard Heger pred časom v diskusii Denníka N uviedol, že by si vedel predstaviť koalíciu s KDH a PS a označil ju za „koalíciu pokoja“. Spojenie s KDH a ani OĽaNO neprichádza do úvahy, obe strany však idú do volieb samostatne.

Heger má v strane „jadrovú“ posilu, profesora Sitára

Pri strane Za ľudí sa otvorene hovorí, že sa s niekým spoja. Takmer 39 percent voličov nechce spájanie, ale vyše 46 nechcelo alebo nevedelo odpovedať. „Voliči zrejme čakajú na nejakú informáciu, ako to bude v budúcnosti. A keď, tak tam vyskakuje OĽaNO,“ zhodnotil Hřích.

Ktorá strana je najžiadanejšia na spájanie? Práve to by mohlo odzrkadľovať aj koaličný potenciál strany. „Keď sa pozrieme na výsledky, hlavné zistenie je, že niet favorita. Keď sa pozrieme na najsilnejšiu stranu Smer, tam je 3,3 percenta a najslabšia je KSS 0,1. Neexistuje strana, o ktorej by si voliči povedali, že tí „moji“ by sa s nimi mali spojiť,“ uviedol Hřích.

„Zjavne je preferencia spájania vždy o typológii strany, teda volím nejakú stranu a preferujem na spájanie nejakú typovo podobnú stranu,“ vysvetľuje s tým, že aj tu sa vytvorili dvojičky ako Smer a Hlas alebo PS a Saska. Dvojičky sú však v politike prirodzené a zjavne to podľa šéfa AKO viac súvisí s profiláciou strany než s tým hľadať niekoho veľmi silného./agentury/

X X X

Rumunom sa nepáči, čo spravila maďarská prezidentka na púti v Sedmohradsku

Rumunská strana viackrát vyzývala maďarských predstaviteľov k zdržanlivosti počas návštev Rumunska, avšak bez úspechu.

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo námietky voči prejavu maďarskej prezidentky Katalin Novákovej po víkendovej národnej púti maďarských katolíkov na Turíce v Sumuleu Ciuc v rumunskom Sedmohradsku.

Nováková na Facebooku zverejnila video hymnickej piesne sikulských Maďarov a v titulku statusu z textu hymny vyzdvihla vetu: „Nenechaj nám vziať Sedmohradsko, náš Bože!“ S odvolaním sa na server propeller.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Nevhodné“

Podľa servera transtelex.ro rumunské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu vydalo vyhlásenie. V ňom namietalo voči verejným prejavom maďarskej prezidentky, ktoré sa týkajú aj jedného z historických regiónov Rumunska. Ministerstvo ich označilo za „nevhodné“ a Bukurešť v tejto súvislosti vyjadrila protest aj veľvyslancovi Maďarska v Rumunsku.

Vo vyhlásení rumunská diplomacia upozornila na skutočnosť, že rumunská strana viackrát vyzývala maďarských predstaviteľov k zdržanlivosti počas návštev Rumunska, avšak bez úspechu. Problematické vyhlásenia sú podľa Bukurešti v rozpore so zámerom podporovať dobré susedské vzťahy a spoluprácu medzi oboma krajinami.

Nováková sa minulú sobotu súkromne zúčastnila na púti v Sumuleu Ciuc v župe Harghita, ktorá je najväčšou národnou púťou maďarských katolíkov, a ktorú ročne navštívi vyše 100.000 ľudí. Následne na svojom účte na Facebooku zverejnila video so sikulskou hymnou, aktuality.sk

X X X

Viaceré strany zverejnili transparentné účty, minúť môžu 3 milióny eur

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra.

Viaceré politické strany už zverejnili svoje transparentné účty v súvislosti s financovaním volebnej kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami. Adresy účtov sú zverejnené na webe Ministerstva vnútra (MV) SR. Strany môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur s DPH.

Transparentný účet majú prístupný strany Hlas-SD, ĽSNS, KDH, zoskupenie Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana, takisto hnutie OĽANO a priatelia, Republika, SaS, Sme rodina, Smer-SD, Aliancia a Progresívne Slovensko. Strana alebo koalícia, ktorá bude vynakladať na kampaň financie, ich musí viesť na osobitnom platobnom účte. Musí ísť o účet, ktorý patrí konkrétnej osobe a ktokoľvek má prístup k prehľadu transakcií.

Na transparentný účet môže strana vkladať peniaze výlučne prevodom z iného účtu. „Rovnako platí, že politická strana môže prijať peňažný dar od inej osoby na svoj osobitný platobný účet, len ak bol poukázaný prevodom z iného účtu,“ upozorňuje rezort vnútra. Na jeho požiadanie musí strana preukázať, kto je vlastníkom účtu, z ktorého prišiel dar. Na transparentný účet možno vložiť peniaze najneskôr do 48 hodín predo dňom konania volieb.

Ak potrebuje strana zaplatiť v hotovosti, musí najprv vybrať peniaze z transparentného účtu. „Politická strana je však v takomto prípade povinná viesť evidenciu o použití týchto prostriedkov,“ priblížilo MV. Politická strana musí doručiť najneskôr v 30. deň po voľbách záverečnú správu o nákladoch na volebnú kampaň.

„Do limitu nákladov politickej strany sa okrem nákladov vynaložených na volebnú kampaň započítavajú aj náklady vynaložené na propagáciu politickej strany v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,“ informuje MV. Do nákladov sa ráta tiež rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou.

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ich má vyhlásiť v piatok 9. júna. Volebná kampaň sa začína dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR, aktuality.sk

X X X

Rázsochy sú podľa šéfa SaS veľkým fiaskom expremiéra Eduarda Hegera

Smer nepodporí programové vyhlásenie novej vlády Ľudovíta Ódora. Robert Fico už teraz považuje tento materiál za bezcenný.

Slovensku hrozí, že nevyčerpá až 4 miliardy eur z európskych peňazí. Na tento fakt upozornil predseda strany Smer Robert Fico. Práve definitíva, ktorú ohlásila nová vláda o nepostavení nemocnice na Rázsochách a v Martine z plánu obnovy, je dôkazom toho, ako Slovensko zle čerpá financie z únie.

„Čaputovej vláda nerobí nič a ani nič neurobia. Pokiaľ bude súčasťou novej vlády Smer, treba nasadiť krízový manažment v prípade čerpania eurofondov, lebo nám prepadne 3,5 až 4 miliardy eur,“ vyhlásil Fico v diskusne relácii V politike na TA3.

Podľa neho nový kabinet, ktorý vzíde zo septembrových volieb, bude musieť vyrokovať flexibilitu. Ak totiž naša krajina nebude vedieť využiť peniaze na výstavbu nových nemocníc, tak ich treba použiť na nákup technológií a vybavenia či prípadne na rekonštrukcie starých nemocničných budov.

Šéf Smeru sa pozastavil nad tým, ako bývalí členovia predchádzajúcich vlád zrazu dávajú ruky preč od škandálu s nedostavaním nemocnice na Rázsochách z európskych peňazí.

„Od začiatku ste vedeli, koho ste dali na čelo čerpanie eurofondov – bábkoherečku,“ povedal Fico svojmu oponentovi Richardovi Sulíkovi (SaS).

Podľa predsedu liberálov Veronika Remišová, bývala podpredsedníčka vlády zodpovedná za investície a eurofondy, neprekvitala zodpovednosťou. Zároveň však pripomenul nekompetentnosť bývalých Ficových ministrov.

„V júni 2022 som to jasne hovoril premiérovi Hegerovi a ministrovi zdravotníctva Lengvarskému, že Rázsochy sa nepostavia. Je to fiasko Eduarda Hegera,“ pokračoval Sulík. Zároveň súhlasil s tvrdením, že Slovensko môže reálne prísť o miliardy eur z EÚ.

Pri čerpaní eurofondov podľa neho narážame na dva protichodné prístupy. Buď sú pravidlá veľmi prísne, aby sa tieto zdroje nerozkradli a potom je čerpanie pomalé, alebo sa pravidlá uvoľnia a zrýchli sa čerpanie, čo sa následne prejaví na rozkrádaní. Preto treba nájsť zlatú strednú cestu.

Smer nepodporí programové vyhlásenie novej vlády Ľudovíta Ódora. Fico už teraz považuje tento materiál za bez hodnoty. „Chceme sa baviť s vládou o veciach, ktoré najviac trápia ľudí, predovšetkým zdražovanie. Tak by sme sa o tom s nimi bavili, ale nič konkrétne nepredložili,“ dodal.

Sulík odmietol Ficovu kritiku na adresu premiéra Ódora. „Je to neférová kritika. Ódor zobral na seba veľký údel a vyčítať mu nečinnosť po troch zasadnutiach vlády je absurdné. Určite podporíme prednostné zákony, ktoré predloží vláda. Aj na júnovej schodzi aj kľudne v skrátenom legislativnom prostredí,“ uzavrel Sulík, aktuality.sk

X X X

Ruské úrady vyzývajú na evakuáciu pohraničia v Belgorodskej oblasti

Okres Šebekino na západe Belgorodskej oblasti je denne ostreľovaný a niekoľko ľudí tam už preto prišlo o život.

Ruské úrady vyzvali v nedeľu obyvateľov obcí v Belgorodskej oblasti ležiacich pri ukrajinských hraniciach, aby opustili svoje domovy po tom, čo sa tam tento týždeň zintenzívnilo ostreľovanie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Okres Šebekino na západe Belgorodskej oblasti je denne ostreľovaný a niekoľko ľudí tam už preto prišlo o život. Gubernátor oblasti Viačeslav Gladkov teraz vyzval obyvateľov, aby spolupracovali s úradmi a z oblasti sa evakuovali.

„Žiadam, aby (obyvatelia) v obciach, predovšetkým v ostreľovanom okrese Šebekino, počúvali stanoviská úradov a odišli – dočasne odišli – zo svojich domovov,“ napísal Gladkov na sociálnej sieti Telegram.

Cieľom evakuácie je „ochrániť to najdôležitejšie: váš život a životy vašich blízkych“, dodal gubernátor.

Uviedol, že v oblasti bola opäť nepokojná noc a bolo spôsobených „veľa škody“. V sobotu Gladkov uviedol, že pri ostreľovaní pohraničnej obce prišli o život dve ženy.

Podľa Gladkova sa v súčasnosti už vyše 4000 obyvateľov pohraničnej oblasti nachádza v dočasnom ubytovaní v Belgorodskej oblasti. Uviedol tiež, že úrady v nedeľu prevezú maloletých z pohraničia a deti ruských vojakov mobilizovaných do boja na Ukrajine do mládežníckych táborov.

X X X

Herec Karol Tóth z Dunaja: Sorosovanie je maďarský vynález, takýto rozhovor by som v Maďarsku ani nechcel mať

 Priznáva, že je „maďarský východniar“. Roky žije v Budapešti, ale v poslednom čase dostáva úlohy v obľúbených televíznych formátoch na Slovensku.

Aktuálne hrá židovského mladíka v historickom seriáli Dunaj. „Som menšina a k téme mám jednoducho vzťah,“ tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk herec Karol TÓTH.

 X Mnohí diváci na Slovensku o vás ešte pred pár rokmi nič nevedeli. Odrazu ste sa zjavili v seriáli ako skúsený herec.

Začalo to tak, že môj dlhoročný známy, ktorý robil produkciu v Druhej šanci na Markíze mi zavolal, že si na mňa spomenul a že hľadajú novú postavu do druhej série. Nech sa prídem ukázať. Spolu so mnou takto prišlo vyše 30 ľudí a vôbec som nemal žiadne očakávania. Sedem rokov som nehrával po slovensky a dávno-dávno som hrával v Maďarsku.

Bál som sa, že určite budem mať prízvuk a že moja slovenčina nebude fungovať. Ale po kastingu vysvitlo, že predsa len to nie je zlé a vybrali si ma. Veľmi som sa potešil, lebo som rád žil na Slovensku. Strávil som tu študentské roky a Bratislava je tak trochu aj moje mesto.

X Takže úloha v slovenskom seriáli bola pre vás výzvou?

Bola to veľká výzva. Keď som sa prvýkrát postavil pred kameru a po rokoch som začal rozprávať po slovensky, nebolo mi všetko jedno. Nerozprával som sa dlho po slovensky, ale snažil som sa jazyk udržať takým spôsobom, že mám doma v Budapešti súkromné štúdio, kde som bral aj slovenské projekty.

Ale tam som si nechal čas a vedel sa na to pripraviť. Bol som pánom svojho času a nikto ma do ničoho nehnal. To bolo jediné, čo ma spájalo so slovenčinou. Okrem toho nič. Bol to veľký stres, priznávam.

X Čo ste hrávali v Maďarsku?

Išlo o jeden kultový seriál. Prirovnal by som to asi k Paneláku. Vysielali ho viac ako 20 rokov a ja som sa doň zapojil na posledné dva roky. Ale všetko napokon zrušil covid. Nakrúcal som ešte menšie epizódne postavy v iných seriáloch. Nejaký film, dabing. Všetko, čo hercovi môžu v danej chvíli ponúknuť.

X Aké seriály majú radi maďarskí diváci?

Dobový seriál – ako je u nás Dunaj – tam momentálne nevysielajú. Všetko, čo je vlastné, je pre divákov zaujímavé. Na druhom mieste sú turecké a juhoamerické telenovely. Na treťom sú už seriály s veľkým S z Netflixu a ďalších streamovacích služieb.

 X Je známe, že ste pôsobili v tamojšom národnom divadle a vyjadrili ste sa, že maďarské divadelníctvo je ovplyvnené politikou. Do akej miery?

Vnímam to tak preto, lebo to viem porovnať so Slovenskom. Slovenskí herci z národného divadla sa pri akomkoľvek proteste postavia na pódium a majú príhovory. Niekedy aj surovo proti politikom či vládnej garnitúre.

Toto je v Maďarsku nepredstaviteľné. Kto má prácu v štátnej organizácii – trebárs v ktoromkoľvek divadle, vrátane národného – je nepredstaviteľné, že by vyslovil kritické slovo proti systému. Jednoducho je výrazne potláčané, aby tam mali umelci vlastný názor, ktorý na verejnosti aj vyjadria.

X To sú umelci lojálni voči vláde. Alebo radšej nepovedia nič, aby niečo nepokazili?

Skôr platí druhá možnosť.

X Obávajú sa niečoho?

Maďarský systém nemá rád chyby v ňom a takýchto ľudí považujú za chyby v „mechanizme“. Také potom odstraňujú.

X Kedy ste si uvedomili, že to takto u našich južných susedov funguje?

Vždy som to vedel. Keď som sa na to pozrel hlbšie, aj prostredníctvom toho, že som mal hrať v divadlách, len ma to utvrdilo. Z môjho pohľadu je to niečo, čo nerobím veľmi rád. Hrával som v národnom divadle v Budapešti a mal som veľakrát pocit, že tu nemôžem povedať len tak hocičo na chodbe alebo aj v šatni.

X Môžete otvorene povedať, čo vám na maďarskom politickom systéme prekáža?

Veľmi veľa vecí. Napríklad to, že drzosť politiky, je taká nehorázna a taká viditeľná pre každého, že sa to ani nesnažia tajiť. Že najlepší kamoš premiéra sa stal najbohatším človekom v krajine a za rok zarába viac ako majiteľ Mety Mark Zuckerberg. Každý o tom vie a nikto to nerieši. A premiér Viktor Orbán sa k obyčajným jednoduchým ľuďom prihovára veľmi agresívne.

X Ako by reagovali zrazu ľudia, keby počuli nejakú kritiku na vládnych politikov?

Ani neviem, či sú na to pripravení. Niekto by tým prelomil ľady.

X zaznela ukrajinská hymna a jasne vyhlásili, že odsudzujú ruskú vojenskú agresiu. Toto by sa mohlo stať v Maďarsku?

Určite nie. Maďarské národné divadlo je vo veľmi úzkom vzťahu s vládou a tá sa nechce do toho verejne miešať ani doma ani v zahraniční. Neposkytuje značnú pomoc Ukrajine, pretože medzi premiérom a Putinom je nadštandardný vzťah a nechcú si ho kaziť.

Myslím, že v Maďarsku sa aj boja toho, že by sa to Orbánovi nepáčilo. Takže radšej sú vždy ticho. Mimochodom, takýto rozhovor by som v Maďarsku ani nechcel mať.

X Môžu si ho prečítať napríklad slovenskí Maďari.

Ale tam by sa asi ani nenašiel maďarský redaktor, ktorý by kládol takéto citlivé otázky.

X Vnímate sa ako rebel v tom, že ste išli do toho a povedali kritiku?

Nie. Keď vyjadrenie svojho názoru už nazývame rebéliou, je to už zlé. Ja som iba úprimný a poviem, čo si myslím. Možno sa už toto v Maďarsku považuje za rebelstvo, ale nemyslím si, že je to správne.

X Žijete v Budapešti, takže ste sa nad politické veci zrejme povzniesli.

Ale áno. Budapešť som si vybral preto, lebo po VŠMÚ som mal angažmán 6 rokov v Komárne, kde som pracoval takmer výlučne s maďarskými režisérmi. Mal som vzťah k tamojšiemu divadelníctvu a tento svet sa mi čoraz viac približoval.

Potom som si v Komárne povedal: OK, všetko som tu videl a zažil. Musím sa posúvať ďalej. A prirodzene to bolo Maďarsko, ktoré mi bolo v tej chvíli viac známe. A povedal som si, že skúsim šťastie v Budapešti. Mal som tam byt a všetko bolo pripravené tak, aby som v živote otvoril novú kapitolu a bol to správny krok.

 X Takže už nemáte pocit sťahovať sa znova ďalej.

No, to nie je pravda. Akurát sa z Budapešti sťahujem. Nemám s ňou problém, okrem toho, že je tam veľmi rušno. Naozaj mesto nikdy nespí a prežil som sedem rokov na veľmi frekventovanom mieste. Zažil som tam aj covid, a toto obdobie som prežil v malom byte.

Prišiel som na to, že na svete sú také dôležité veci, ktoré som si dovtedy neuvedomoval. Napríklad, aby som mal okolo seba životný priestor. Prírodu. Čistý vzduch. Preto som sa po pandémii rozhodol presťahovať na vidiek. Bude to na polceste medzi Bratislavou a Budapešťou.

X Aktuálne pôsobíte na Slovensku v seriáli Dunaj, k vašim službám. Hráte mladého Žida, ktorý to vo vojnovom čase nemá ľahké. Prečo ste sa rozhodli prijať túto rolu?

Dunaj vyrába rovnaká produkcia, ktorá tvorí aj Druhú šancu. Je to výborný tím profesionálov a kolegov. Pri nakrúcaní Druhej šance som mal až pocit, že tam patrím k akejsi rodine a chcel som v tom pokračovať. O deji sme vtedy ešte veľa nevedeli, keďže sa píše priebežne.

Zbežne som vedel, že ide o mladého židovského chlapca. Ja ako menšina mám k tejto téme vzťah. V 90-rokoch som v Košiciach vyrastal ako maďarský chlapec. V týchto časoch ešte boli tu a tam konflikty a úplne sa do toho viem vžiť.

X Nielen v Bratislave by vám povedali, že ste maďarský východniar.

Áno, ešte k tomu aj východniar (smiech). Takže o to viac mi bolo k postave blízke a zároveň zaujímavé.

X Pripravujete sa špeciálne na slovenčinu?

Asi dvakrát viac mi trvá učiť sa texty v slovenčine, než v maďarčine. Poprosil som ľudí v štábe, že pokiaľ počujú čokoľvek zle, keď mám prízvuk alebo zatiahnem, alebo vyslovím divne samohlásku, nech to zastavia a napomenú ma.

Nemusí to byť ani režisér. Hocikto, kto má pocit, že to nebolo dobré. Sú veľmi milí a pomáhajú mi. Nikdy som som sa nestretol s výsmechom či negatívnou kritikou, že by počuli maďarčinu. Je to pomoc, ktorú rád prijímam. V slovenčine sa chcem zdokonaľovať.

X Dokáže Dunaj otvoriť oči tým divákom, ktorí pripúšťajú, že slovenský štát bol dobrý systém?

Určite je to aj edukatívne. Poviem príklad. Môj otec nie je seriálový typ, ale má veľmi rád históriu a dejepis. Začal pozerať Dunaj a zostal pri tom. Seriál dostal od neho veľmi dobrú kritiku, a to je už čo povedať, lebo otca dobre poznám.

Páčilo sa mu, že čo sa týka histórie, snažia sa byť presní a dá sa z toho aj niečo naučiť. Nie je to len o zábave či romantickom príbehu. Sú tam aj historické fakty.

X Druhá šanca, Tvoja tvár a Dunaj… Bude niečo nové, do čoho sa pustíte?

Zatiaľ mám skôr prázdnejšie obdobie. Chodím na kastingy. Čakáme, či a ako sa rozbehne tretia séria Druhej šance. Momentálne sa najviac sústreďujem na seba. Keď som začal nakrúcať Druhú šancu – v apríli 2022, vtedy začal veľmi-veľmi náročný rok.

Šesť mesiacov nakrúcania Šance, do toho prišla Tvár, potom Dunaj. Bez zastavenia som pendloval z Budapešti do Bratislavy a dalo to zabrať. Dá sa povedať, že si teraz viac užívam oddych. Mám menej natáčacích dní a robím divadlo v Komárne.

X Nevnímate to tak, že máte toho málo?

Aj keby som nemal čo robiť, bol by som len rád. Lebo verím, že všetko je ako má byť. A tiež, že sa človeku môže zmeniť život zo dňa na deň. Ešte vlani v marci som ani nesníval o tom, že v apríli budem nakrúcať jeden z najúspešnejších slovenských seriálov. Stačí jeden telefonát a všetko je dole hlavou. Takže som v kľude (smiech).

Dobré otázka. Tam som šoubiz až tak nežil, lebo nastalo covidové obdobie počas pôsobenia v tamojšej televízii. Všetko potom fungovalo v núdzovom režime. Po pandémii som už pomaly začínal pracovať na Slovensku. Ťažko to porovnám. Ale je to iné.

X V čom?

Napríklad v honorároch. Tam je to horšie. Maďarsko je dvakrát väčšia krajina ako Slovensko a honorovaná práca v televízii či umení je o 30-40 percent nižšia.

X Dá sa povedať, že sa v tomto smere Maďarsku žije horšie?

Platí tam taká pravda, aká je viditeľná. Napríklad Orbán zaviedol zvláštny zákon o tom, že politické kampane sa môžu robiť pred voľbami. Ale inokedy tam žiadna politická reklama nemôže existovať. Môže ju robiť iba vláda. Investuje miliardy forintov do toho, aby ju zviditeľnila.

Napríklad, keď chce útočiť na Brusel, lebo s niečím nesúhlasí, celá krajina je oblepená: Stop Brusel, stop EÚ. Provokuje ľudí a ovplyvňuje ich, aby boli proti Únii. Vidíte oblepené autobusy či bilbordy, reklamy v televízii či tlači. Nedá sa to nevidieť. Takže potrpí si na to, aby jej pravda bola „skutočná“. Aj keď v skutočnosti nie je.

X Boli tam tiež bilbordy proti Sorosovi.

Sorosovanie je maďarský vynález, ktorý sa aj na Slovensku pokúšajú niektorí pretlačiť. Ja tomu neverím, ale je to každého súkromná vec.

X Prečo ste odmietli maďarskú šou Tvoja tvár znie povedome? V slovenskej ste účinkovali

Trochu z toho robili reality šou a už pri prvých kastingoch sa ma pýtali najmä otázky typu, prečo sa tu chcem prihlásiť alebo čo chcem dokázať. V skutočnosti som sa nikam nehlásil. Zavolali ma oni ako herca, ktorý vie spievať s tým, že by som tam možno dobre zafungoval.

Chceli, aby som sa tváril ako veľmi to chcem a oni mi dajú túto príležitosť. Volali ma do štyroch sérií. Trikrát som to odmietol úplne. Pri štvrtej som šiel na kasting a stalo sa toto. Nerád sa budem tváriť niekoľko mesiacov, že to tam chcem napríklad vyhrať a hovoriť niečo, o čom ani nebola reč. Mali tiež predstavu, že za to ani nebudú platiť honorár, keďže ja tam chcem prísť. To bolo úplne mimo. Skončili sme.

 X Vyrastali ste v Košiciach, pracovali pre maďarské stanice, teraz už aj pre slovenskú. Je vám ľahšie porovnať Slovákov a Maďarov?

Maďari sú priamejší. Keď prídem do reštaurácie, každý čašník či predavačka sa k vám správajú ako by boli vašimi dlhoročnými priateľmi. Na druhej strane, aj keď sú Maďari na prvý pohľad priateľskejší, myslím, že sa tam ťažšie vytvárajú priateľstvá i profesionálne vzťahy.

Lebo maďarský národ má stále traumu, že vždy z neho niečo zobrali. Takže, keď sa má Maďar rozhodnúť, či niečo ukradne alebo si niečo nekorektne nechá, tak si nechá. Lebo sa asi stále bojí, že zasa bude ukrátený o niečo (smiech).

X Prečo túto traumu stále živia?

Je to politický žolík. Neviditeľný nepriateľ s odkazom, že stále na nás číha nejaké nebezpečenstvo. Keď bol Slota v politike, tiež hovoril, že si chcú Maďari prisvojiť Slovensko a brojil proti ním. Veľmi veľa ľudí mu to verilo. To platí aj na druhej strane. Neexistujúce problémy si maďarskí politici radi vyrábajú.

No a Slovákov vidím ako viac uzavretejších. Ale môžem povedať aj to, že sa s nimi pracuje oveľa jednoduchšie. Sú menej komplikovaní. Maďari veľmi radi komplikujú veci.

X V čom napríklad?

Pár príkladov. V Maďarsku je 4-miestne poštové smerovacie číslo. Keď som chcel niečo poslať na Slovensko s 5-miestnym číslom, nechápali to. Argumentoval som, že sú aj iné krajiny, ktoré to majú takto.

Stalo sa mi tiež, že som zavolal elektrikára a opýtal sa ma, či mám certifikát dotykovo-bezpečnostného technika. Čudoval som sa, čo vlastne chce. Najprv vraj podľa neho musí prísť takýto človek, ktorý musí zistiť, či je práca pre elektrikára bezpečná a musí mi vystaviť certifikát.

A takýchto vecí je milión, hoci ide o maličkosti. Máte všetko jednoduchšie. V Maďarsku potrebujem niečo vybaviť v banke či poisťovni, nikto nezdvíha telefón. Môže vyzváňať celý deň. Všetko idem radšej vybaviť osobne.

X Cez covid ste vraj vypustili sledovanie správ. Neochudobnilo vás to?

Práveže obohatilo. Každý deň sa z internetu valili negatívne informácie. A ja som dosť citlivý človek. Priznám, že od covidu trpím akousi úzkosťou. Nezvládol som to a potreboval som sa odpojiť od cunami informácií spravodajských portálov. Všetko som prestal sledovať a nečítať správy.

Trvá to doteraz. Keď sa niečo stane, tak mi to niekto porozpráva. Uvedomujem si, že to nie je vždy komfortné, keďže nie vždy hneď viem, čo sa deje vo svete. Ale na prvom mieste je môj vnútorný pokoj.

X Na Slovensku sa zvolebnieva. Je vám známa politická situácia?

Nemám na to presný názor, keďže ako hovorím, utlmil som veľa správ na to, aby som riešil takéto veci. Pokiaľ to začnem riešiť, iba ma to vie vytočiť. Môžem povedať toto: Veľmi držím palce obidvom národnom, aby vyhral zdravý rozum.

X Chystáte sa voliť?

Určite vždy. Ja si pred voľbami tradične prečítam programy a sľuby politikov. A idem na to, aktuality.sk

X X X

Smer a Hlas na čele, Progresívne Slovensko si pohoršilo, Sulík a Matovič by preliezli len tesne

 Ficov Smer zostal v prieskume agentúry Focus pre TV Markíza na prvom mieste, v tesnom závese je Pellegriniho Hlas.

 Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v máji, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 18 percent hlasov. Nasledovali by Hlas-SD (17,4 percenta) a Progresívne Slovensko (12,5 percenta). Vyplýva to z prieskumu, ktorý v dňoch dňoch 24. až 31. mája na vzorke 1 012 respondentov realizovala agentúra Focus pre reláciu TV Markíza Na telo.

Štvrté miesto v prieskume obsadilo hnutie Republika (9,7 percenta), nasleduje Sme rodina (6,6 percenta).

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH (5,5 percenta) a OĽaNO a SaS (obe 5,3 percenta).

Pred bránami Národnej rady by zostalo SNS (4,7 percenta). Nasledujú Aliancia – Szövetség (4 percentá), v prepade pokračujú Demokrati Eduarda Hegera (3,2 percenta), ĽS NS (2,5 percenta), Most-Híd 2023 (1,5 percenta), strana Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana (1,1 percenta), Za ľudí (1,1 percenta), Modrí – Európske Slovensko (1 percento).

Na základe výsledkov by Smer obsadil v parlamente 34 kresiel, Hlas 33. Nasledujú Progresívne Slovensko (23), Republika (18) a Sme rodina (12). KDH, OĽaNO a SaS by mali zhodne 10 poslancov./agentury/

X X X

Francúzska speváčka Zaz svojou mágiou i slovenčinou opäť očarila Bratislavu

 Aj pop môže byť sofistikovaný a bezprostredný, zároveň Zaz vypredanému NTC dokázala, že dobrá hudba nepotrebuje pozlátko ani pózy.

Štyridsiatnička Isabelle Geffroy, známa pod umeleckým menom Zaz, je dôkazom, že nikdy nie je neskoro na to stať sa hviezdou. Ako speváčka začínala v lokálnych bluesových a jazzových kapelách už pred vyše dvadsiatimi rokmi, no zlom v jej kariére prišiel až v tridsiatke, keď vydala vlastný sólový album. Odvtedy patrí Zaz k tomu najlepšiemu francúzskemu hudobnému exportu.

To, že vie vytvoriť neobyčajné spojenie so svojim publikom, predviedla aj na piatkovom koncerte v hale bratislavského Národného tenisového centra. Jej dokonale namiešaný mix jazzu, varieté, soulu a popu je najlepším dôkazom toho, že populárna hudba sa dá robiť aj sofistikovane, no zároveň prirodzene a bez pozlátka.

 Dokonalý domáci predskokan

Pred nástupom Zaz publikum rozohriala domáca začínajúca hviezda Tamara Kramar. Tá bola skvelou voľbou na otvorenie koncertu. Jej hudba žánrovo i náladou výborne zapadla do konceptu večera.

V sprievode štvorčlennej kapely, vyskladanej z elitných domácich hudobníkov, Tamara predviedla skladby zo svojho debutového EP. Aj tomu, kto jej mix neo-soulu a Londýnom inšpirovaného jazzu nikdy predtým nepočul, musí byť od piatku jasné, prečo získala v roku 2021 cenu Radio_Head Awards v kategórii objav roka.

Tamara Kramar je zjav, ktorý si zaslúži pozornosť. Hoci viackrát poznamenala, že to bolo jej prvé vystúpenie takéhoto druhu, treba povedať, že jej to na veľkom pódiu s kapelou veľmi pristalo a jednoznačne naň patrí.

 Ako si podmaniť publikum

Hlavná hviezda večera však ostych z vypredaných hál dávno nezažíva. Zaz presne vie, ako na svoje publikum. Bratislavský koncert začala priamo uprostred neho. Svoj úvodný hit Les Jours Heureux zo svojho najnovšieho albumu Isa skutočne odspievala medzi fanúšikmi, čím si okamžite získala srdcia všetkých prítomných. Od tohto momentu patrila do posledného miesta zaplnená hala NTC iba jej.

Z francúzskej hviezdy vyžarovala mimoriadna energia a ešte väčšia prirodzenosť, ktorá nenechala nikoho chladným. Po druhej skladbe Imagine však Zaz posunula kontakt s publikom ešte ďalej. Nasadila si okuliare a plynulou slovenčinou prečítala text, ktorý dokonale vystihoval atmosféru momentu:

„S mágiou žijeme každý deň, ale už sme si na ňu tak zvykli, že na ňu zabúdame. Preto som chcela na pódiu osláviť päť živlov: vzduch, zem, vodu, oheň a nás. Keď je všetko príliš tmavé, zapálim sviečky. Pripomína mi to, že stále vo mne žije plameň. Páčia sa mi symbolické gestá, pretože zviditeľňujú neviditeľné.“

Áno, vystúpenia Zaz bývajú vždy magické, no od tejto chvíle sa mágia len stupňovala. Tancovalo sa, spievalo, tlieskalo a nikomu neprekážalo, že Zaz väčšinu večera komunikovala s publikom čisto vo francúzštine.

Špičkové hudobné výkony či spev pri Zaz ani nemusíme spomínať. Sú samozrejmosťou. Úroveň muzikálnosti všetkých členov sprievodnej kapely je priam virtuózna a práve muzikálnosť hrala počas večera hlavnú rolu.

Z pódia, samozrejme, zazneli aj všetky zásadné hity zo speváčkinej bohatej kariéry. Francúzskym hlavným mestom inšpirovaná Paris Sera Toujours Paris, ktorú pôvodne naspieval Maurice Chevalier, šansón Édith Piaf Dans Ma RueDe Couleurs Vives z aktuálneho albumu IsaEblouie Par La NuitOn Ira či hit Je Veux z debutového albumu Zaz, ktorý ju preslávil.

Bratislava sa dočkala aj dvoch prídavkov v podobe balady Chant Des Grives a záverečnej ikonickej La Vie En Rose. To všetko sa odohralo pri jednoduchom osvetlení, bez veľkých efektov a póz.

Ako speváčka povedala v rozhovore pre Aktuality.sk, počas svojho turné Organique mala chuť mať na pódiu iba minimum vecí, aby sa tak mohla vrátiť k prapodstate. „Žiadne veľké obrazovky, len jednoduché hľadanie základu, a tým je hudba,“ vysvetlila. To sa jej podarilo aj v Bratislave. Zaz dokázala, že kvalitná hudba nepotrebuje divadlo, aktuality.sk

X X X

Nemilosrdný verdikt v Paríži. Po trafení zberačky loptičiek do hlavy prišla diskvalifikácia

Dvojica Miju Katová z Japonska a Aldila Sutjiadiová z Indonézie kontumačne prehrala osemfinálový duel štvorhry na tenisovom grandslamovom Roland Garros proti česko-španielskemu páru Marie Bouzková, Sara Sorribesová Tormová.

 Rozhodca zápas ukončil v prospech česko-španielského dua po tom, čo Japonka trafila do hlavy jednu zo zberačiek loptičiek.

Rozhodca pôvodne Katovú len varoval, no zasiahnuté dievča ďalšiu štvrťhodinu plakalo, na čo Bouzková so Sorribesovou Tormovou upozornili.

Katová sa síce ospravedlnila, no Japonku aj jej indonézsku spoluhráčku napokon diskvalifikovali.

„Samozrejme, že k podobným veciam už došlo. Je to zložité. Dievča plakalo 15 minút. Myslím, že rozhodca dal najprv len varovanie, lebo netušil, že dievča malo také bolesti, až plakalo. Povedali sme mu, že by sa na to mal pozrieť, pretože lopta letela priamo k dievčaťu a nešlo o pomalý úder,“ citovala Bouzkovej vyjadrenie agentúra DPA./agentury/

X X X

Nie je na čo čakať, znie zo Slovana. Kmotrík privítal posilu z Trnavy a prezradil, s kým už neráta

Grécky stredopoliar Kyriakos Savvidis je prvou posilou futbalového Slovana pred novou sezónou. Do tímu úradujúceho majstra prichádza z konkurenčnej Trnavy. Odchovanec PAOK Solún podpísal zmluvu na tri roky.

„Nie je na čo čakať, dôležitá kvalifikácia Ligy majstrov je predsa za dverami. Veríme, že sezóna 2023/24 bude plná výziev, preto je v našich silách posilniť mužstvo čo najkvalitnejšie,“ oznámil tím na facebooku.

 Generálny manažér Ivan Kmotrík ml. na sociálnej sieti avizoval príchody ďalších hráčov:

„So Savidisom sme sa dohodli na trojročnej spolupráci. Verím, že naša spolupráca bude úspešná a spoločne dosiahneme mnoho športových úspechov. Dnes je to však iba začiatok. Môžete sa tešiť na ďalšie vzácne posily, ktoré postupne predstavíme,“ uviedol.

Na oficiálnej stránke klubu prezradil, že Savvidisa považoval za najlepšieho hráča Spartaka.

 „Počas pôsobenia v Trnave dokazoval, že dosahuje kvality Slovana Bratislava. Bol pre nás teda jasnou voľbou. Pre mňa osobne to bol dokonca najlepší hráč nášho odvekého rivala. Jeho bojovnosť, líderstvo a zanietenosť bolo na trávniku radosť sledovať. Už dlhšie som si ho u nás vedel predstaviť,“ prezradil Kmotrík ml.

Savvidis bude pôsobiť v treťom slovenskom klube. Pred angažmánom v Spartaku Trnava obliekal dres MFK Zemplín Michalovce. Vo Fortuna lige odohral 107 zápasov a strelil 10 gólov.

„Prichádza ku nám zvýšiť kvalitu a konkurenciu v strede poľa ako náhrada za Uche Agba, s ktorým už v klube do ďalšej sezóny nerátame a budeme teda pracovať v nasledujúcom období na jeho odchode,“ oznámil Kmotrík ml. novinku týkajúcu sa nigérijského stredopoliara./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.