Brňák Fiala hrobařem ČR. Špatně je z něho i Klausovi, jiným ekonomům. Babiš navrhl dr. Kubu. Odstranit i Stanjuru, Jurečku, Válka

ČR se musí zachránit od Fialů a spol., protože není jiná možnost. Brňák Fiala nedokázal udělat pořádek i v Brně, kde je největší fotbalový stadión, který byl chloubou celé ČR, protože na něj chodilo na utkání nejvíce lidí z ČR. Bylo to přes 50 tisíc diváků. Dnes chátrá, je zarostlý plevelem a nikdo neví, co s ním. Na opravu prý nejsou peníze. Neopravuje se ani hlavní nádraží a další objekty v Brně. Na novém stadionu na Velkou Cenu ČR se nezávodí, protože ho přenechali cizincům, ale startovné platila ČR.

Fotbalisté Brna spadli znovu do druhé ligy. Expert na sport Martin Strnad už několikrát kritizoval politiky Brna, že to jsou hrobaři sportu a celého Brna, a dnes s Fialou i celé ČR a Evropy. Protože stejně, jako v Brně je zničený fotbalový stadión v Praze na Strahově, chlouba spartakiádního stadionu, který obdivovali příznivci sportu v celém světě, a další sportoviště v ČR včetně skokanských můstků v Harrachově. To je neodpustitelné. Policie a žalobci by měli viníky trestně stíhat. Fiala byl na ministerstvu školství a nic ve školství, včetně sportování, nezlepšil a nezavedl.

X X X

BRŇÁK  FIALA  NAPROSTO  NESCHOPNÝ,  CHRÁNIT  SE  PŘED  FIALOU  A  JEHO  KAMARÁDY  – VÁLKA,  LIDOVCŮ  JUREČKY,  PEKAROVÉ,  RAKUŠANA,  PIRÁTŮ,  KTERÝM  DAL  KORYTA   A  ROZHAZUJÍ  MILIARDY  STÁTU

PODLE  FIALY  JE  PRÝ  DŮCHOD  20  TISÍC  VÝBORNÝ,  DEJTE  HO  TEDY  FIALOVI  A  JDE  DO  DŮCHOU,  TVRDÍ  CHUDÁCI  A  ODBORNÍCI

EXPREZIDENT  KLAUS:  FIALA  SE  SCHOVÁ   ZA   LIDI,  KTEŘÍ  NIC  NEUMĚJÍ   A  CHRÁNÍ  HO  U  KORYTA

Fiala není tahounem, schovává se za vládu, kritizoval Václav Klaus

„Současná situace je nepřijatelná, neomluvitelná a neodpustitelná. Jsem toho zásadním kritikem,“ řekl v pořadu Rozstřel bývalý prezident České republiky – také bývalý premiér i ministr financí – Václav Klaus. Zkritizoval také státní rozpočet, který v květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, nebo kroky současné vlády.

Stávající deficit podle Klause přesahuje veškeré chápání.

„Já bych nedopustil vznik tak obřího rozpočtu. Měli se připravovat delší dobu, vládnou přes dvacet měsíců. Čtyřicet procent volebního období mají promarněné, ale teď se probudili a udělali balíček, který nemá s ozdravnostní nic společného. Měli to řešit už před rokem,“ kritizoval.

Zdůraznil, že vláda prvně od listopadu 1989 zvyšuje daně právnických osob, což nesmí projít bez povšimnutí. Zvyšováním daní podle něj cesta nevede. „Vláda musí škrtat. Kde, to je otázka číslo dvě. Ale oni neodpověděli na otázku číslo jedna – kolik škrtnout? Pak je teprve třeba hledat, kde škrtnout. Této vládě radím nonstop už nejméně rok,“ doplnil. Škrtat by se podle něj mělo všude.

„Neurčitost je naprosto nezodpovědná. Zdánlivě bojují s inflací, ale ta je teď. Kdybych poslouchal optimistické výroky, za rok bude dvě až tři procenta, což je ale nesmysl. Kdyby brali vážně sami sebe, inflace půjde dolů a není potřeba nic škrtat,“ komentoval. „Výslovně nás podvádějí, nemám k tomu jiných slov.“

Vadí mu také to, že se neděje nic. Zopakoval, že on sám v roce 1989 udělal po několika dnech ve funkci. „Byly to balíčky, které byly škrty okamžitými,“ vzpomínal. „Nyní tam počítají všechno, co bude vyžadovat změny zákonů a podobně,“ komentoval také.

Inflace bude požírat hodnotu peněz

Klaus dodal, že rozpočet podle něj vláda brzy překročí. Rozpočet bude podle něj mít také problém financovat státní dluhy. „Dluhy se budou velmi prodražovat,“ varoval.

„Hrozí, že nebudeme schopni dluh ufinancovat. Buď se musí zaplatit, nebo zničit inflací. Vládě ale inflace nevadí, protože na inflaci nejvíc prodělává dlužník. A to je náš stát,“ doplnil také. Inflace bude podle něj s dluhem pojídat také hodnotu peněz.

„Bankrot hrozí v dlouhém období. Ještě chvíli to vydrží. A nejde také o slovo bankrot v ‚argentinském‘ slova smyslu,“ myslí si také exprezident. „Každá ekonomika je ale velmi křehká. Z malého cvrnknutí se může stát velká věc,“ varoval také s tím, že dluhový strop má v ruce vláda. „Propad v roce 2023 je stejný, jako byl v letech 2020 a 2021. Fialova vláda dělá stejný deficit, a to v sobě nemá žádnou paní Maláčovou (Janu Maláčovou, bývalou ministryni práce a sociálních věcí, pozn. red.), která rozhazovala peníze plnými hrstmi,“ řekl také.

Premiér Petr Fiala podle něj do dnešního dne nepřesvědčil veřejnost. „Nestal se osobou, která by táhla nezbytnost konsolidace rozpočtu. Schovává se za vládu jako celek. Není typ, který by to uměl nebo to cítil jako fatální problém,“ komentoval také. Komentovat počínání ministra financí Zbyňka Stanjury odmítl, protože politika vlády je podle něj špatná jako celek.

Válka na Ukrajině může trvat ještě dlouho

„Není možné finanční aspekt ukrajinské války, a ještě k tomu finanční z hlediska našeho rozpočtu, vytrhnout z debaty o celé válce. Tímhle způsobem to nechci zužovat. Myslím, že válka se udržuje, protože nikdo nemá velký zájem ji ukončit,“ myslí si Klaus také. Pokud jsou záměry Západu ponížit Rusko, budou se do ní cpát peníze ještě dlouhou dobu, předvídá.

Česká republika také podle jeho slov může dát peníze kamkoli. „Na inkluzi na základních školách nebo na válku na Ukrajině. To může, ale měla by uvažovat v rozpočtovém omezení. Když má nevyrovnaný rozpočet, měla by vláda být přísnější,“ apeluje. Zadlužené Česko by podle něj také nemělo například nakupovat drahé letouny F-35.

Připomněl také slova z 18. století zakladatele moderní ekonomie Adama Smithe, že válka by neměla být vedena na dluh. „Občané necítí, na úkor čeho to je. To je nedůstojné a falešné,“ dodal na závěr.

Klaus komentoval také nedělní debatu expremiéra Andreje Babiše a současného premiéra Petra Fialy. „Nemám žádný zájem ani zájmovou skupinu, ale jejich deficit považuji za děsivý a nepřijatelný,“ kritizoval podle svých slov s ohledem na zájmy České republiky.

Konsolidační Klaus balíček už v minulosti několikrát kritizoval. Vládní koalice podle něj návrh nedostatečně konzultovala s opozicí i odborníky. „Jedná se o klasický úsporný balíček, kterých jsme už za posledních 20 let provedli několik, ale prodává se to jako reformní čin. To je mystifikace veřejnosti,“ napsal v komentáři pro iDNES.cz.

Klaus nedávno kritizoval také prezidenta Petra Pavla. Současná hlava státu podle něj dělá okázalá gesta a dělá frajeřinu. Pavel navíc poděkoval za rozvoj česko-německých vztahů mluvčímu Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi, kterého Klaus označil za „otazníkovou osobnost“

X X X

 Mzdovou a cenovou spirálu přibrzdí tvrdá měnová politika a především vládní škrty

Český statistický úřad dnes uvedl, že v 1. čtvrtletí 2023 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 8,6 %. Nerostly nicméně jen mzdy, rostly i ceny. Reálně tak mzdy klesly o 6,7 %, což není žádná sláva. Za svou práci si koupíme méně. Je proto logické, že se lidé cítí chudší.

Průměrná mzda v ekonomice činí 41 265 Kč, na tuto částku však zhruba dvě třetiny domácností nedosáhnou. Když seřadíme mzdy v ekonomice od nejnižší po nejvyšší, získáme medián, který činí 34 741 Kč. A to je částka, k níž bychom se měli upínat. Oficiální průměrná mzda je totiž zkreslena některými extra vysokými platy.

Studenti gender studies se jistě pohorší nad tím, že zatímco medián mezd mužů činí 37 696 Kč, u žen dosáhl pouze 31 856 Kč. Očekávám, že tak velký rozdíl bude časem neudržitelný a mzdy mužů a žen se přiblíží. Bude to nicméně běh na dlouhou trať, protože stále platí, že v některých odvětvích pracují spíše ženy a v některých spíše muži. A některá odvětví jsou zkrátka lépe placena než jiná.

Největší nárůst mezd zaznamenala energetika, v níž vzrostly mzdy o 23,1 %. To nejspíše všichni vzhledem k cenám energií čekali. Co překvapí, jsou veřejná správa a obrana, kde mzdy vzrostly o 11,9 %. Překvapivý růst vidíme rovněž u stravování a pohostinství, kde si zaměstnanci polepšili o 11,4 %. Naopak nejméně rostou mzdy ve vzdělávání, kde si polepšili jen o 3,9 %.

Růst mezd ve veřejné správě zřejmě brzo skončí. Nemůžeme si ho dovolit. Myslím, že potřebujeme méně státních úředníků.

Zajímavé je, že z pohledu regionů rostly nejrychleji mzdy v Jihočeském kraji, kde se zvýšily o 9,9 % a nejméně v Praze, kde si zaměstnanci připsali jen 7,2 %. To si vysvětluji tím, že kvůli nedostatku zaměstnancům s nižším vzděláním rostly mzdy zejména v profesích, které se v hlavním městě tolik nepoptávají.

Obávám se, že se nám začíná roztáčet mzdově-cenová spirála. Aktuálně rostou mzdy téměř o 9 %, což se za posledních dvaadvacet let stalo pouze ve třech čtvrtletích. Kvůli růstu cen nyní rostou mzdy a kvůli mzdám porostou ceny. Vzniká tak nekonečná spirála, ve které hrají velkou roli inflační očekávání. A dokud nebudou ukotvena, ceny porostou.

Léčba je jasná, je třeba tvrdá měnová politika. Tu máme. 7 % je dost. K tomu by se ovšem měla přidat i vláda snížením výdajů. Velmi efektivně zapůsobí v tomto směru navržené snížení mezd státních zaměstnanců, které srazí inflační očekávání. Takový krok bude velmi nepopulární, makroekonomický efekt by se nicméně měl dostavit.

Pro centrální banku jsou uvedená data dost nepříjemná. Myslím, že většina centrálních bankéřů je ochotna akceptovat růst mezd do výše 10 %, což je taková psychologická hladina. Podle sebe soudím, že dokud se budeme pohybovat pod ní, budou centrální bankéři ochotni hlasovat pro ponechání stávajících úrokových sazeb. Pokud by ale rostly mzdy rychleji, hlasovali by pro vyšší úrokové sazby, aby ekonomiku ochladili. Nicméně pokud opravdu bude vláda škrtat a sníží mzdy, myslím, že růst úrokových sazeb nebude nutný. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

x x x

BABIŚ.  MUSÍME  EVROPU  CHRÁNIT  PŘED  FANATIKY

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš CNN Prima NEWS sdělil své definitivní rozhodnutí, že příští rok nebude kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Nechce prý, aby to vypadalo, že se snaží být úplně všude. Své příznivce ale burcuje, aby se eurovoleb zúčastnili. „Nastal čas zachránit Evropu před fanatiky,“ prohlásil.

Zúčastní se Andrej Babiš příští rok eurovoleb, nebo ne?

Definitivní odpověď na tuhle otázku poskytl hlavní představitel opozice až v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Své „ne“ následně rozebral i podrobněji.

„Nepůjdu do toho, i když by mě to bavilo. A přestože evropské problematice rozumím,“ řekl bývalý český premiér a nedávný neúspěšný adept na prezidenta. „Ono by to vypadalo, že kandiduju úplně na všechno. To bych nerad. A pak – taky by to dělalo dojem, že opouštím své voliče.“

V Partii si vyslechl výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM, podle něhož by nyní volby vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů, druhá by byla ODS se ziskem 14,6 procenta. Poukázal na to, že nejlepším průzkumem preferencí budou pro něj právě až volby do Evropského parlamentu, které proběhnou od 6. do 9. června 2024.

 Podle svých slov se vynasnaží, aby jeho voliči eurovolby nepodcenili.

„Jsou důležité. Musíme Evropu zachránit před fanatiky, kteří zneužívají Green Deal, aby nám vzali tenhle způsob života,“ argumentoval šéf hnutí ANO. „Musíme lidem vysvětlit, že tam budeme bojovat za naše zájmy, aby Evropa měla léky, aby nám nebrala auta, nezakazovala kotle. Když teď česká vláda zakazuje kotle na uhlí, je to úplně absurdní. Naši výrobci vyrobí kotel, vyvezou ho do Polska, Češi si to pak kupují tam. To je přece úplně na hlavu!“

Když mluví o fanaticích, má tím na mysli mimo jiné Piráty, které označuje za „největší ohrožení naší kultury a způsobu života“. Pochvaluje si, že evropská politika se od jejich náhledu na svět přece jen pomalu odklání.

„Vypadá to nadějně. I CDU a Macron už mluví o tom, že pokračovat v Green Dealu není možné. Nelze zachraňovat celou planetu za cenu vůbec všeho. To by bylo ohrožení zaměstnanosti a průmyslu,“ mínil Babiš. „Celá energetická krize je stejně důsledkem rozhodnutí Angely Merkelové zavřít jádro. Kdybych byl teď premiér, z recese řeknu Scholzovi, aby mi prodal čtyři jádra, každé za euro. Že to budu provozovat. Co by mi na to asi pověděl?“

Zatímco svou kandidaturu do jednoho ze sedmi orgánů Evropské unie vyloučil, jména jiných možných lídrů hnutí ANO prozatím neprozradil.

Z jeho slov se přesto dá ledacos vyčíst.

„Máme dobré europoslance. Předpokládám tedy, že na předních místech budou i příští rok,“ uvedl. „Lídrem kandidátky určitě musí být člověk, který zná evropskou problematiku, mluví velice dobře anglicky. A který bude bojovat za české zájmy. Považuji za nenormální, že mnozí stávající europoslanci přijdou do televize, dohadují se mezi sebou. Zase je to souboj stran. Za sebe tvrdím – ODS má několik rozumných europoslanců, to samé mohu říct i o poslankyni Konečné. Jenže bohužel – strany jako TOP 09, Piráti a STAN by do Bruselu nejradši předali úplně všechno.“

 X X X

 BABIŠ  BUDUJE,  UKÁZAL  PODNIKÁNÍ,  JAKO   BAŤA,  ČUBA  VE  SLUŠOVICICH,  FIALA  NIČI  FIRMY  A  SPOKOJENST  LIDÍ   ZA  DR.  HUSÁKA  –  LEVNÝ  PLYN,  PHM,  DOPRAVA,  BYTY,  REKREACE

  DNES  ZA  FIALY  LIDÉ  BYDLI  POD  MOSTEM,  NA  ULICI,  DRAHÉ  POTRAVINY,  BTY  SI  NEPOSTAVÍ

Komentátorka Karolína Stonjeková a politolog Lukáš Valeš o debatě Fialy s Babišem

Za aktuální problémy s veřejnými financemi nese vinu jak expremiér Andrej Babiš (hnutí ANO), tak současný premiér Petr Fiala (ODS). Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli komentátorka Karolína Stonjeková a politolog Lukáš Valeš. Podle něj se oběma pánům práší od úst a měli by odejít na pověstné smetiště dějin?

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS měli diváci podle politologa Lukáše Valeše možnost vidět dva viníky v přímém přenosu. „Ještě tam měl být Tomio Okamura,“ podotkl Valeš a připomněl, že to byl právě Babiš, kdo navrhl zrušení superhrubé mzdy. „Návrh poslance Babiše podpořilo hnutí ANO, Petr Fiala a jeho ODS a také SPD. Tím vzali rozpočtu 100 miliard korun a dalších 25 miliard odškrtli tak, že zrušili daň z nabytí nemovitosti v době, kdy vrcholil nemovitostní boom,“ popsal Valeš.

Právě kvůli tomu podle něj vznikl strukturální problém, který dodneška řešíme. „Oběma pánům se s odpuštěním práší od úst. Oba dva by měli odejít na pověstné smetiště dějin nebo do kláštera, tam si kajícně kleknout před oltář a prosit pána Boha nebo aspoň občany České republiky za odpuštění,“ řekl Valeš.

 S tím, že si vlády nemají co vyčítat, souhlasí i komentátorka Karolína Stonjeková. „Katastrofální je, že vláda, která se označuje za pravicovou, pokračuje v rozhazovačné politice. V minulém roce se vyplácely plošně přídavky na děti nebo energetické tarify. Podívejme se na částky –⁠ to, co vláda rodinám a firmám na boj s krizí poskytla, si v příštích dvou letech vybere zpátky a ještě s velkým úrokem,“ popsala Stonjeková a zdůraznila, že takhle se fiskální politika dělat nedá.

Ve vysílání CNN Prima NEWS připomněla, že od představitelů koalice jsme často slýchali, že problém není na příjmové straně rozpočtu, ale na výdajích. „Problém ale přichází v okamžiku, kdy se podle toho, co pan premiér a jeho koalice slibovali, má začít politicky jednat. To tady nevidím,“ uvedla Stonjeková s tím, že křivka státního rozpočtu ale vznikla už za vlády Andreje Babiše během pandemie koronaviru.

 X X X

BABIŠ  FIALOVI:  VYHOŤTE  STO  LIDÍ,  BUDOU  PENÍZE  PRO  DŮCHODCE

 Klaus stydí za Fialu, Stanjuru, Jurečku. Zničená ČR. Z lidí, firem, žebráči .Skvělý důchod 20 tisíc? Pro Fialu?

 Babiš se opřel do Fialy: Nesnášíte živnostníky, s Piráty jste extrémní levice. Vyhoďte 100 lidí. Řekl, že Fialova vláda si inflaci vymyslela. A že jí loni se svým kabinetem předal zemi s nízkým dluhem.

Premiér nesouhlasil. Oponoval, že růst cen rozpoutala právě Babišova vláda.

„Během prvního roku vlády jsme snížili daňové zatížení občanů o 30 miliard. Odbory říkají, že dokonce o 50 miliard,“ ubezpečoval. „Udělali jsme to proto, abychom pomohli lidem, firmám a živnostníkům, kteří byli postiženi vysokými cenami energií a dalšími problémy. Daně jsme tedy snížili. My šetříme, to vy vůbec neumíte. Ani ve vašich návrzích se to neobjevuje. Vy si myslíte, že šetřit vůbec není potřeba. My šetříme na výdajové straně státu.“

Babiš si neodpustil poznámku, že Fialova vláda je amatérská.

„Pan premiér se na to nehodí,“ mínil. „Píše krásné knihy, ale konzervatismus už zapomněl. Jsou levice jako Piráti – chtějí komunismus, dáme statky nahromadu… Měl by předat řízení vlády hejtmanovi Kubovi, jít na eurokomisaře místo Jourové.“

Bolestná, ale nutná opatření

Fialova vláda představila dlouho připravovaný konsolidační balíček, který nazvala „Česko ve formě“. Konkrétní body, které se týkají důchodů, daní či zeštíhlení státu, mají v příštím roce ušetřit přes 70 miliard korun ve státní kase. Kabinet by chtěl návrhy projednat ve Sněmovně v prvním čtení ještě do poslaneckých prázdnin. Schválené by pak měly být do konce roku. Prezident Petr Pavel avizoval, že se bude chtít před podpisem poradit s experty.

Opatření jsou dle premiéra bolestná, ale nutná. Vláda k nim prý musela přistoupit i kvůli nečekané ruské invazi na Ukrajinu. Občanští demokraté také argumentují, že v otázce zvyšování daní jde o kompromis, ke kterému v rámci koalice museli dojít.

X X X

BABIŠ  FIALOVI:  NECHTE  VEDENÍ  NOVÉ  VLADY  DR.  KUBOVI  Z  ODS

KDY  ZASÁHNE  GEN.  PAVEL?  VÍC  SE  STARAT  O  ČR,  NESHÁŇET  ZBRANĚ  NA  ZABÍJENÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ

ČR  POTŘEBUJE  MILIARDY  PRO  LIDI  A  PODNIKY

FIALA  NEŘEKL,  KOLIK  UŽ  MRTVÝCH   UKRAJINCŮ,  KOLIK  UŽ  ČR  VYHODILA  MILIARD  UKRAJINĚ?

VINA  CNN,  TOMÁNKOVÉ,  ŠPATNĚ  VEDE  ROZHOVORY,  NEROZUMÍ  TOMU

TOMÁNKOVOU  NĚKOLIKRÁT  ZESMĚŠNIL  I  PREZIDENT  ZEMAN,  MUSEL  JÍ  OPAKOVAT  SVOJE  SLOVA,  PROTOŽE  TOMÁNKOVÁ  SI  JE  NEPAMATOVALA

Premiérovi posléze nalinkoval budoucí plány. Fiala by podle Babiše měl předat řízení vlády hejtmanovi Martinu Kubovi (ODS), jít na evropského komisaře místo Věry Jourové (ANO), Zbyňka Stanjuru (ODS) vzít s sebou do Bruselu a do ministerstva financí dosadit Jana Skopečka (ODS).

„Sice je to taky asociální ódéesák, ale aspoň tomu rozumí. Ivana Bartoše (Piráti) ať si vezme taky do evropského parlamentu. To je povýšení,“ rozohnil se Babiš na CNN Prima NEWS.

„Nezasahujte do naší personální politiky a záležitostí občanské demokracie. Jaký je recept hnutí ANO na řešení této krize? Mimořádné zvýšení důchodů, zvýšení rodičovského příspěvku, nulová DPH na potraviny, zastropování základní ceny potravin. Víte, co by taková věc znamenala? Dalších 250 miliard minus. Vy si to ani neumíte spočítat, jednáte populisticky a žádné recepty nemáte,“ vrátil Fiala opozičnímu politikovi.

X X X

Schillerová: V rozpočtu jsou podvody, je vylhaný.

Vládní rozpočet je vylhaný, obsahuje účetní triky, a dokonce podvody, řekla v pořadu Partie ve vysílání CNN Prima NEWS exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Předsedkyně poslaneckého klubu si údajně chystá stěžovat u Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) jí připomněla poslední roky a vyzvala ji, aby se vládě nepletla pod nohy.

„Pojďme na čísla. Jaký konsolidační balíček? To je daňový balíček, zvyšujete daně o 73 miliard korun. Z hlediska konsolidace tam nemáte ani čárku, už si přestaňme lhát,“ řekla v Partii předsedkyně poslanců ANO.

 Následně se pustila do svého nástupce v resortu financí Zbyňka Stanjury (ODS). „Sestavil rozpočet na rok 2023 naprosto nepoctivě. Ten rozpočet je vylhaný, jsou v něm účetní triky, dokonce i podvody,“ uvedla Schillerová.

 Za konkrétní podvod považuje 50 miliard z modernizačního fondu, který podle exministryně nikdy nebude součástí státního rozpočtu. Prohlásila, že se v této věci obrátí na NKÚ

X X X

 Stanovisko k návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů STANOVISKO K PŘIMĚŘENOSTI NAVRHOVANÝCH OPATŘENÍ KE KONSOLIDACI VEŘEJNÝCH

ROZPOČTŮ Think tank racionální politiky závislostí velmi uvítal programové prohlášení vlády, které v oblasti věnované závislostem obsahovalo následující tvrzení: Při řešení problematiky závislostí budeme uplatňovat politiku postavenou na vědecky ověřeném a vyváženém konceptu prevence rizik a snižování škod, přičemž zajistíme dostatečné financování jak preventivních programů, tak i služeb a regulace návykových látek, které bude odpovídat míře jejich škodlivosti.

V aktuálně předloženém návrhu zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů se však od této deklarace do značné míry odchyluje. V oblasti zdanění tabákových a nikotinových výrobků není dodržen princip vyššího zdanění více škodlivých výrobků. Kouření patří k nevýznamnější faktorům ovlivňujícím nemocnost a úmrtnost v ČR. Ročně zemře na nemoci spojené s kouřením v ČR cca 15-20 tisíc osob, tj. téměř pětina zemřelých v ČR. Společenské náklady na kouření (ztráta produktivity v důsledku nemocnosti, úmrtnost, náklady na zdravotní léči atd.) se odhadují na nejméně 100 mld. Kč. Škodlivost tabákových a nikotinových produktů vyplývá z vdechování tabákového kouře (ten obsahuje cca 7000 chemických látek, z nichž 70 je prokázanými karcinogeny) nikoliv z nikotinu. Pokud jde o nikotin jako takový, jde o vysoce návykovou látku, ale jeho škodlivost je mnohem nižší ve srovnání s dalšími složkami tabákového kouře. Jiné způsoby užívání nikotinu jsou tedy mnohem méně škodlivé než kouření. Alternativní nikotinové výrobky mají potenciál nahradit spalovaný tabák a tím dramaticky snížit veřejnozdravotní dopady kouření, včetně dopadů na veřejné rozpočty.

Tento harm redution potenciál se týká orálního tabáku (porcované sáčky), nikotinových sáčků, elektronických cigaret s tekutými náplněmi i tzv. zahřívaného tabáku. Doporučujeme nastavit spotřební daně u tabákových a nikotinových produktů ve vzájemné souvislosti tak, aby klasické cigarety byly ve vyšší cenové hladině, elektronické cigarety, zahřívaný tabák a orální tabák (vč. nikotinových sáčků) v nižší cenové hladině. V oblasti zdanění alkoholických nápojů je princip regulace dle škodlivosti jednotlivých produktů porušen zejména v oblasti tichého vína.

Ročně zemře v ČR v souvislosti s alkoholem cca 6,5 tisíce osob, ročně je hlášeno 13-14 tis. hospitalizací v souvislosti s alkoholem a odhadovaná délka dožití u osob rizikově konzumujících alkohol je o 24 let nižší než u běžné populace. Konzumace alkoholu je nejčastější příčinou domácího násilí a je spojena s řadou dalších sociálně patologických jevů. Odhad celkových společenských nákladů spojených s konzumací alkoholu v ČR dosahuje téměř 60 mld. Kč ročně. Nejvyšší podíl tvoří náklady na ušlou produktivitu a zdravotní náklady. Míra škodlivosti alkoholických nápojů spočívá množství obsaženého etanolu. Nastavení zdanění, které nerespektuje míru rizika jednotlivých nápojů, ovlivňuje cenovou hladinu a zvyšuje poptávku po nich. Nízká cena zvyšuje míru užívání alkoholu, což má dopady do oblasti veřejného zdraví a také sekundární negativní dopady na veřejné rozpočty. Vnímáme dilema vlády v souvislosti s podporou domácích producentů tichého vína, ale upozorňujeme na fakt, že značná část nabídky tichého vína v tuzemském maloobchodním prodeji, zejména ta levnější, pochází ze zahraničí

Věříme, že řešením by bylo uplatnění „francouzského modelu“, kde značná část inkasa ze spotřební daně na tiché víno je použita na podporu domácích vinařů. Doporučujeme nastavit spotřební daně u alkoholických nápojů tak, aby jejich výše korespondovala s obsahem etanolu. Míra škodlivosti není respektována ani v případě navrhovaného zdanění hazardních her. Hraní hazardní hry v posledních 12 měsících uvedlo téměř 50% obyvatel České republiky. V riziku problémového hráčství nachází cca 250 tisíc osob, ve vysokém riziku pak cca 110 tisíc osob. Napříč studiemi se dlouhodobě ukazuje, že nejvyšší počet rizikových hráčů je zastoupen mezi hráči technických her (tzv. automatů), živých her a hráči kurzových sázek. Vysokou rizikovost vykazují také online hry různého typu. Oproti tomu číselné loterie vykazují nejmenší rizikovost. S hraním hazardních her je také spojeno mnoho negativ, zejména finanční problémy hráčů a jejich rodin, vysoké zadlužení a také kriminalita. V roce 2019 se dopustilo krádeže 51 % patologických hráčů, podvodu 37 %, zpronevěry 33 %, výroby a/nebo prodeje drog 28 % a loupeže 12 %. Většina patologických hráčů má dluhy, které obtížně splácí, často trpí i jejich rodiny, které se dostávají do existenčních potíží a jsou ohroženy sociálním vyloučením. V navrženém zákoně není rizikovost jednotlivých typů her a zvýšená rizikovost online her zohledněna.

Například loterie jsou daněny vyšší částkou než mnohem nebezpečnější kurzové sázky. Není rozlišováno mezi hrami online a offline. Doporučujeme, aby zdanění jednotlivých typů hazardních her odpovídalo jejich reálné míře škodlivosti. Jsme si vědomi, že předloženi zákona je vynuceno vnějšími okolnostmi, zejména následky pandemie COVID 19 a bezprecedentní agrese Ruské federace vůči Ukrajině a s ní spojenou energetickou krizí. Velmi si ceníme zásadových postojů naší vlády a míru pomoci bojující Ukrajině, včetně přijetí velkého množství válečných uprchlíků. Víme, že se nacházíme ve složité době, která vyžaduje řešení sociálních a ekonomických problémů. Věříme však, že i v této době by vláda neměla rezignovat na základní principy, které deklarovala ve svém programovém prohlášení. Petr Pleva, ředitel Think tanku racionální politiky závislostí

X X X

ODBORÁŘI  KRITIZUJI  FIALU, HROZÍ  PROTESTY

PROČ  UŽ  STŘEDULA  NEVYHLÁSIL   GEN  STÁVKU, JAKO  DŘÍVE  HAVEL?

STŘEDULA  POUČIT  V  POLSKU,  KDE  JSOU  VELKÉ  PROTESTY,  LIDÉ  MAJÍ  LEVNÉ  POTRAVINY  A  JINÉ  ZBOŽÍ

JESTLIŽE  STŘEDULA  NA  VEDENÍ  ODBORÁŘŮ  NESTAČÍ,  VYMĚNIT  HO

 Šéf odborářů Josef Středula kritizuje vládu za nedostatečnou komunikaci. Chce, aby přistoupila k jednání o opatřeních pro konsolidaci veřejných rozpočtů. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce. Upozornil, že další škrty by uspíšily odborářské protesty.

 Podle Středuly vláda nekomunikuje o svých návrzích, čímž přispívá k zesilování nálad k protestním akcím. „Se zaměstnavateli jsme říkali vládě, pojďme si sednout k jednání. Výsledek je ticho, to je strašlivé,“ řekl předseda ČMKOS.

Zároveň ale nechtěl mluvit o možnosti vyhlášení generální stávky. „Naším cílem je dohodnout se, ne vyexponovat situaci. My jen reagujeme na absolutní nekomunikaci,“ řekl.

Varoval také před zvažovanými dodatečnými úsporami v letošním státním rozpočtu, o kterých mluvil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s ohledem na dosavadní plnění státního rozpočtu.

Podle Středuly by opatření, která by zajistila dodržení letošního plánovaného schodku 295 miliard korun, musela být drastická. „To se nebudeme potkávat ve studiu, ale na náměstích,“ řekl.

Rozpočet ke konci května skončil ve schodku 271,4 miliardy korun. Stanjura uvedl, že chce příští týden předložit vládě opatření, která by zajistila ještě letos úspory zhruba za 20 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) upozornil, že ohledně splnění schodku bude jasněji na konci léta, až do rozpočtu přijde dividenda energetické společnosti ČEZ a příjmy z daně z neočekávaného zisku.

X X X

V Číně strach z jejího růstu?, míní profesor z Harvardu.

Obavy Spojených států, že se z Číny stane regionální velmoc, jsou neopodstatněné. Střet Pekingu a Washingtonu spíše vyústí ve spolupráci obou rivalů, napsal Stephen Walt, profesor mezinárodních vztahů z Harvardovy univerzity, v analýze listu Foreing Policy. Podle něj se v minulosti řada zemí snažila o status globální velmoci, povedlo se to ale jen jediné.

Už v roce 2018 americký exministr obrany James Mattis veřejně formuloval obavu, že se z Číny stane významná globální velmoc, která k sobě mocensky přiková ostatní státy v Asii.

„Čína dlouhodobě usiluje o přepsání světového řádu. Jejich vzorem je zřejmě dynastie Ming, jen v mnohem svalnatější podobě, která požaduje, aby se ostatní národy staly podřízenými státy, které poklonkují Pekingu,“ řekl tehdy Mattis.

 Ani po pěti letech obava Washingtonu z čínského vzestupu nevyprchala. Naopak po ruské invazi na Ukrajinu ještě zesílila. Profesor Stephen Walt se domnívá, že USA jsou společně se svými asijskými spojenci, mezi které patří například Jižní Korea, myšlenkou vzestupu Číny doslova posedlé.

Strach z Pekingu je neopodstatněný, tvrdí Walt. To pouhé obavy z Číny prý způsobují, že její moc roste.

Všichni až na jednoho selhali

„Regionální hegemonie může být v teoretické rovině lákavá, historie ale ukazuje, že to je nedosažitelný cíl. Hned několik rozdílných velmocí se v moderní historii pokusilo o regionální dominanci, ale každý z těchto pokusů skončil fiaskem. Francie selhala pod Ludvíkem XIV. i Napoleonem Bonapartem, Německo bylo poražené ve dvou světových válkách a japonský pokus skončil rovněž totální porážkou,“ domnívá se Walt ve sloupku pro Foreing Policy.

Podle něj se v moderní historii podařil mocenský vzestup pouze jediné zemi – Spojeným státům. A to zejména díky specifické geografické pozici.

„USA jsou od ostatních velmocí oddělené dvěma oceány, což je izoluje od mnoha vzdálených sporů. Taková bezpečnost dávala americkým lídrům v minulosti obrovskou volnost. Když někde vypukl konflikt, mohli zůstat neutrální, nebo bojovat jen ve válkách, v nichž se jejich účast zdála rozumná. A když takové vzdálené intervence selhaly – jako třeba ve Vietnamu, Iráku nebo Afghánistánu – mohly se Spojené státy stáhnout bez ohrožení vlastní bezpečnosti,“ soudí profesor.

Rivalové v regionu

V porovnání s USA je ale osud Číny podle Walta naprosto odlišný. „Mnozí sousedé Číny ji už velmi energicky vyvažují. Výdaje na obranu strmě rostou, Austrálie, Indie i Japonsko spolupracují mezi sebou navzájem a také se Spojenými státy. Čím větší bude strach z čínské hegemonie, tím razantnější tyto reakce budou,“ domnívá se Walt.

Profesor mezinárodních vztahů věří, že souboj mezi USA a Čínou skončí relativně poklidně.

„Obě země jsou rozlehlé a mají v populaci stamiliony vlasteneckých občanů. Mají obrovské a sofistikované ekonomiky, mocnou konvenční armádu i jaderné zbraně. Navíc je dělí obří oceán, takže by žádná ze stran nemohla úspěšně napadnout druhou. Soužití není pouze žádoucí, ono je nevyhnutelné,“ míní Walt

X X X

ČSSD  POTŘEBUJE   NOVÉHO  PŘEDSEDU,  NA  ŘÍZENÍ  SVĚTOVÉ  STRANY  ŠMARDA   NESTAČÍ

PROČ  NEVYUŽIJÍ  EXPŘEDSEDU  PAROUBKA?  MĚL  NEJVÍCE  HLASŮ  HNED  PO  ZEMANOVI

Sociální demokracie si v sobotu 10. června na sjezdu v Plzni zvolí nové vedení. Post předsedy hodlá obhájit současný šéf tohoto politického uskupení Michal Šmarda, má ale podmínku. Delegáti by měli souhlasit s jeho plánem na „restart strany“. Do boje o nejvyšší stranický post hodlá vstoupit například starosta Brna-Líšně Břetislav Štefan. Bývalá ministryně Jana Maláčová kandidovat nechce, navzdory tomu, že by ji část členů v čele ČSSD viděla ráda.

 Od lednového sjezdu ČSSD v Brně hledal Šmarda cestu, jak stranu ozdravit. S konceptem, který má být „restartem sociální demokracie“ vystoupí v Plzni a teprve podle reakcí na svůj plán se rozhodne, zda se bude o post předsedy znovu ucházet.

 „Rozhodl jsem se, že pokud se strana s restartem ztotožní, tak má smysl, abych pokračoval dál ve vedení sociální demokracie,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES Šmarda. „Pokud by strana rozhodla, že jsme (v plánu na restart strany, pozn. red.) šli špatným směrem, že se máme vydat víc ke komunistům, konzervativcům nebo liberálům a nejít sociálnědemokratickou cestou, potom by mělo smysl vyměnit předsedu,“ dodal.

 Detaily svého plánu poodhalil ve vysílání CNN Prima NEWS. „Místo konsolidačního balíčku máme připravený balíček, který by zlepšil hospodaření České republiky o 180 až 200 miliard korun,“ uvedl Šmarda v pořadu Partie Terezie Tománkové. Toho by podle něj sociální demokraté mohli dosáhnout například prostřednictvím úpravy bankovní daně, kdy by byla daněmi zatížena aktiva a nikoliv zisk.

Dále je podle něj nutné omluvit se za předchozí chyby strany. „Já si restart představuji tak, že uznáme chyby, pokud je to možné, tak se za ně omluvíme, odčiníme je, poučíme se z nich a už se k nim nebudeme vracet. Naopak se budeme opírat o to dobré, čeho sociální demokracie dosáhla. A toho je taky sakra hodně,“ zmínil předseda strany.

S obnovou ČSSD by podle zjištění Seznam Zpráv mohl pomoci miliardář Jan Bárta. „Měli jsme jednání, kde jsem deklaroval svoji ochotu ČSSD podpořit. A za mě záleží na tom, jak dopadne sjezd,“ uvedl investor do IT, který do veřejného povědomí vstoupil svou podporu Petra Pavla v prezidentské kampani.

„Za prvé je to nepochybně slušný člověk, za druhé má čisté peníze, za třetí, pokud bude ochoten sociální demokracii podpořit, tak skutečně může, ale pak zde platí čtvrtá a pátá podmínka. Tedy, že nikdy nebude mít vliv na naši základní politiku a nebude moci ovlivňovat naši činnost a naše rozhodování,“ prohlásil Šmarda na adresu Bárty.

Důraznější kritika vlády

Šmardovi se během roku a půl v čele sociální demokracie podařilo zásadně snížit dluh strany, přestože se jí příjmy snížily o 80 procent. „Dlužili jsme skoro čtvrt miliardy korun. A my jsme se s tím vypořádali. Dnes má sociální demokracie naprosto minimální míru zadlužení v řádu jednotek milionů,“ objasnil Šmarda. Jeho kritici mu ale vyčítají nedostatečnou kritiku současné vlády. I proto se rozhodl o post lídra ČSSD ucházet současný místopředseda strany Břetislav Štefan.

 „Je to v důrazu. V České republice je spousta ekonomických problémů, vláda dělá spoustu chyb a přenáší zodpovědnost a placení dluhů na střední a slabší třídy. Myslím si, že sociální demokracie by měla být výrazně důraznější v kritice kroků současné vlády,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štefan. Pokud ČSSD sociální tematiku neuchopí silněji, stane se podle Šmardova vyzyvatele nástrojem v rukou populistů.

V působení Šmardy v čele strany vidí řadu pozitiv, na druhou stranu je podle něj třeba posunout se dál. „Jsem velmi rád, že se sociální demokracie pod vedením Michala Šmardy dokázala stabilizovat a je bez výraznější finanční zátěže. Zároveň je ale potřeba jít dopředu, to znamená, že musíme získat finanční prostředky, abychom si pořídili mediální prostor,“ dodal starosta Brna-Líšně.

 V souvislosti s vedením strany se také dlouhodobě skloňuje jméno bývalé ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která dokonce získala i nominaci. Také ona již jednou neúspěšně kandidovala na předsedkyni ČSSD, letos ale proti současnému předsedovi vystupovat nehodlá.

„Zaznamenala jsem nominace z regionu na předsedkyni ČSSD, a ačkoliv si jich nesmírně vážím, kandidovat letos na žádnou funkci nebudu,“ řekla Seznam Zprávám. V případě, že by se o pozici šéfky strany ucházela, není pravděpodobné, že by byla úspěšná. Před posledními parlamentními volbami se totiž postavila za tehdejšího předsedu strany Jana Hamáčka, který ČSSD přivedl k tragickému volebnímu výsledku 4,65 procenta. Bývalá ministryně je tak spojena se zásadním neúspěchem strany. Sjezdu se Maláčová zúčastní jako delegátka za Prahu.

X X X

MINISTR  BLAŽEK  O  BYTECH,  NIKOHO  Z  ODS  NEKRYL,  TVRDÍ

Nikoho z ODS jsem nekryl, brání se Blažek v kauze manipulace s byty v Brně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek popřel v pondělí, že by kryl členy ODS v kauze týkající se manipulace privatizace městských bytů v Brně. Zpochybnil také důležitost utajených spisů z případu, které dostal k dispozici. Uvedl, že k nim měl přístup širší okruh lidí a že obsahovaly smyšlenky a pomluvy.

 Blažkovi materiály podle zjištění Seznam zpráv před čtyřmi lety přinesl jeho někdejší spolustraník Zdeněk Černý, který uvedl, že je předal jako přítel příteli. „Mým přítelem nebyl a není, byl ‚jen‘ spolustraníkem, a to je velký rozdíl,“ brání se Blažek. „Jeho chování vedlo v roce 2021 k jeho vyloučení z jihomoravské ODS, jíž jsem předsedal,“ dodal ministr na Twitteru v reakci na nejnovější článek Seznam zpráv, podle nichž kolegu z ODS kryl.

 „‚Utajené protokoly‘ plné smyšlenek a pomluv byly v Brně běžně ‚k mání‘ a byly nabízeny jako diskreditační materiál proti ODS. Prokazatelně je už léta mají mimo jiné i autoři článku. Jako opoziční poslanec jsem je zcela správně bezprostředně po obdržení předal ministru vnitra jako důkaz jejich nezákonného šíření. A nic jsem tedy ‚nekryl‘,“ napsal také Blažek.

Ministr také uvedl, že „je zcela běžné, že se poslanci obracejí s podněty na členy vlády.“ „A předpokládal jsem, že se tak věc vyšetří bez vědomí orgánů, které minimálně tolerovaly a tolerují masivní uniky ze spisů, které před čtyřmi lety byly pár měsíců po jejich ‚sepsání‘ volně ‚na prodej‘,“ dodal.

To, že se obrátil na ministra vnitra, obhajuje Blažek tím, že „je zodpovědný mj. za činnost Policie ČR“. „Pokud obdrží oznámení o nekalostech, musí konat –třeba tím, že to předá kompetentním orgánům k dalšímu šetření. A přesně to se stalo,“ podotkl, ačkoli měl možnost podat klasické trestní oznámení.

Seznam zprávy mu vyčítají, že před vyšetřovacími orgány utajil jeden ze zdrojů úniků, který znal.

Kontroverze se kolem Blažka objevily už loni na podzim, kdy server Seznam Zprávy informoval, že ministr spravedlnosti požadoval v brněnské bytové kauze jména soudců, kteří rozhodovali o vazbě či o domovních prohlídkách. K čemu totožnost soudců Blažek potřeboval, neobjasnil.

Později Blažek na Twitteru uvedl, že jde o běžný zákonný postup při vyřizování stížnosti. V bytové kauze ale údajně figurovali i jeho známí.

Za neobvyklý označil Blažkův požadavek i prezident Soudcovské unie Libor Vávra. „Nesetkal jsem se s tím, že by po mně někdo chtěl jména soudců, kteří na případu pracovali. Takže nevím, jak bych postupoval,“ řekl Vávra.

X X X

Pražský soudce přišel o funkci. Vinili ho z průtahů v desítkách řízení

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí zbavil funkce soudce Martina Valehracha z Obvodního soudu pro Prahu 8, a to za průtahy. Kárné žalobě čelil potřetí během několika let. Odvolání z funkce je nejpřísnější postih ukládaný v kárném řízení. Valehrach vinu popřel.

Valehrach soudí zhruba čtyři desítky let, v civilním úseku obvodního soudu působí od roku 2014. Kárnou žalobu pro průtahy na něho podala předsedkyně obvodního soudu Andrea Lomozová, která jeho odvolání z funkce i navrhovala.

Šlo podle ní o neodůvodněné průtahy zhruba v šesti desítkách věcí, a to od června 2019 do června 2022, kdy průtahy byly podle ní třeba i dvouleté. Kárný senát soudce uznal vinným z průtahů ve 42 věcech, zbylé byly promlčené.

Valehrach už dříve poukázal na to, že za tři roky počet neskončených věcí zredukoval z více než 300 na 150. V pondělí zopakoval, že při podávání kárného návrhu nebyla zohledněna epidemie covidu-19 a s tím související opatření, také dovolená či nemoc. Obhájce poukázal i na složitost soudcem posuzovaných věcí, navrhoval zproštění kárného obvinění.

Podle senátu Valehrach porušil své povinnosti, když nerozhodoval v přiměřených lhůtách, což mohlo ohrozit důvěru v soud a ve spravedlivé rozhodování soudce. Podle senátu se přitom Valehrach dopustil průtahů i ve spisech, za které byl v minulosti potrestán.

Předseda kárného senátu Tomáš Langášek uvedl, že skutek senát považuje za trvající delikt. „Je to soudce, kdo je povinen mít spisy pod kontrolou, je manažerem svých věcí. Odpovědnosti se soudce nezbaví tím, že si spis neustále posouvá se svým asistentem a vytváří tím dojem, že se ve spise něco děje,“ poukázal Langášek.

Valehrach v posledních letech kvůli průtahům stanul před kárným senátem dvakrát. V prvním případě šlo o průtahy ve 246 věcech, ve druhém ve 152 věcech. V obou případech mu senát dočasně snížil plat.

Kárný senát může ukládat za různé prohřešky soudcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky. Krajním řešením je odvolání z funkce soudce, které znamená pro dotyčného konec působení v justici. Řádný opravný prostředek neexistuje, lze pouze podat ústavní stížnost, která nemá odkladný účinek.

Soudce mediálně známých sporů

Martin Valehrach se v minulosti na městském soudě specializoval na autorské právo, ochranu duševního vlastnictví i ochranu osobnosti. Řešil mediálně známé spory. Třeba žalobu Jany Bobošíkové, která v roce 2007 žádala omluvu od bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného za „lži, urážky a výmysly“, které o ní údajně šířil v médiích.

Rozhodoval také o sporu mezi muzikanty a nařídil kytaristovi kapely Support Lesbiens Jaroslavu Helešicovi, aby zaplatil hudebníkovi Janu Kalouskovi 200 tisíc korun kvůli pár taktům z jeho písně Chodím ulicí.

Řešil i případ Strany zelených, která v předvolební kampani zneužila slogan písně Katapultu: „A co děti? Mají si kde hrát?“ Na starosti měl v minulosti i spor o stávku odborů či případy lidí, kteří se domáhali vymazání ze seznamu spolupracovníků StB.

X X X

Soudce Sládeček vyřídil víc než 3000 stížností, míří zpět do akademické sféry

 Ústavní soudce Vladimír Sládeček, jehož desetileté funkční období dnes končí, má namířeno zpět do akademické sféry. Za svého působení u Ústavního soudu (ÚS) byl soudcem zpravodajem v 3096 řízeních, což je nadprůměrně vysoké číslo. Připravil více než 90 nálezů a uplatnil 46 odlišných stanovisek, plyne z databáze soudu.

Před nástupem k ÚS působil Sládeček na právnických fakultách v Praze a Olomouci. Odborně se věnoval hlavně správnímu právu. Začátkem 90. let byl tajemníkem poslanecké a expertní komise pro přípravu nové ústavy ČSFR, později se podílel na vzniku Kanceláře Veřejného ochránce práv. K ÚS přišel po předchozí asistentské zkušenosti v roce 2013 na místo, které krátce před tím uvolnil Miloslav Výborný.

„Uteklo to rychle,“ uvedl Sládeček v květnu po jednom ze svých posledních veřejných vyhlášení. Bude se mu stýskat po Brně i některých kolezích. „Všechno někdy končí. I když bych tady třeba i pobyl déle, je to stanoveno na deset let, což si myslím, že je možná krátká doba, ale to je věc spíš nějaké další odborné diskuse,“ uvedl Sládeček. Předpokládá, že nyní bude mít víc času na akademické aktivity.

Právnická fakulta Univerzity Palackého navrhla Sládečka jako vhodného adepta i pro další období u ÚS. Prezident Petr Pavel však zatím upřednostňuje nová jména. V Senátu získal prezident souhlas s nominací soudců Daniely Zemanové, Josefa Baxy a ústavního právníka Jana Wintra. V pondělí odpoledne je na Pražském hradě jmenuje do funkcí.

Ústavní soud v plné sestavě tvoří 15 soudců, dosud bylo obsazeno jen 12 míst. Nedávno totiž skončilo funkční období místopředsedů Milady Tomkové a Jaroslava Fenyka i soudce Jana Filipa. Nebýt pondělního doplnění soudu, po Sládečkově odchodu by počet soudců klesl na 11, což znamená, že by plénum nemohlo rozhodovat o návrzích na rušení právních předpisů.

X X X

Plzeňský kraj naváže užší partnerství s Francií

 Inspirativní a věcná diskuse v oblasti zahraniční spolupráce se dnes konala na v budově Krajského úřadu Plzeňského kraje. Na oficiální setkání s hejtmanem kraje Rudolfem Špotákem a jeho prvním náměstkem Petrem Vankou, jenž má v gesci regionální rozvoj, IT a evropské záležitosti, dorazil velvyslanec Francie v České republice J. E. Alexise Dutertre společně s  atašé pro vědu a výzkum Véronique Debord-Lazaro. Ze závěru jednání vyplynul společný zájem na vytipování některého z francouzských regionů pro navázání jeho úzké spolupráce s Plzeňským krajem. Od roku 2016 nemá Plzeňský kraj ve Francii žádný partnerský region.

Věcnost jednání provázela dnešní jednání zástupců vedení Plzeňského kraje od samého začátku. Odvinula se od nedávné návštěvy francouzského velvyslance J. E. Alexise Dutertre na setkání Česko-francouzské komory v plzeňském technologickém centru TechTower. I dnes francouzský velvyslanec zdůraznil, jak výrazná je v plzeňském regionu ekonomická přítomnost Francie a zmínil i aktivní dobrou  spolupráci se zdejší Západočeskou univerzitou. „V oblasti průmyslové výroby máme v České republice 5000 podniků, což silnější zastoupení, než je tomu v Rakousku, Maďarsku, Portugalsku a dokonce je to více než v Indii či Korei. Proto je naše přítomnost u vás tolik důležitá a chceme ji dále rozvíjet,“ řekl zástupcům vedení PK J. E. Alexise Dutertre. 

I když jsou vztahy na úrovni diplomatické či na úrovni spolupráce v oblasti kultury a cestovního ruchu důležité, mnohem pevnější a silnější základ mají ve chvíli ekonomického propojení. Pevně věřím, že nalezneme společné body, kdy se nám tuto propojenost a spolupráci podaří rozšířit a upevnit,“ prohlásil hejtman R. Špoták s tím, že Plzeňský kraj má zájem na konkrétní úzké spolupráci s některým z francouzských regionů, jako tomu bývalo v minulosti. „Chtěli bychom spolupracovat s takovým regionem, v němž budou zastoupeny všechny segmenty pro možnou spolupráci – od středních a vysokých škol, přes kulturní instituce, firmy až po vědu a výzkum,“  naznačil náměstek Petr Vanka. 

Společné body pro další spolupráci vidí obě strany ve společném prosazování nezbytnosti jaderné energetiky a v oblasti infrastruktury, která spočívá především v budování vysokorychlostních tratí. V této souvislosti hejtman Rudolf Špoták francouzskou stranu informoval o dosavadních jednáních o možné výstavbě gigafactory v Plzeňském regionu. V návaznosti na to uvedl, že ho rovněž těší, že se opět objevil zájem na řešení rychlého železničního propojení Prahy s Mnichovem, který by mohl být v oblasti hospodářské „rychlým zásobovacím kanálem“, neboť zkrátí cestu na čtyři hodiny. Zájem spolupracovat je rovněž v oblasti PPP projektů.

Hejtman Rudolf Špoták spolu s náměstkem Petrem Vankou rovněž přislíbili účast na setkání pořádaném francouzskou stranou s názvem RENDEZ-VOUS AĹA FRANCAISE, kde se potkají nejen zástupci firem, ale také škol, univerzit a vědy a výzkumu. To vše za účelem propojení všech těchto sfér k zajištění větší motivace a mobility pro využití vzdělaných odborníků v ekonomické oblasti a v oblasti rozvoje vědy a výzkumu.

„Vážím si dnešní inspirativní a věcné diskuse a věřím, že se bude v tomto duchu odvíjet naše spolupráce i nadále,“ řekl závěrem hejtman Rudolf Špoták.

 X X X

Perez Gonzalez čtvrtý v prvním závodě v Misanu

Saiz Marquez závod nedokončil Český tým Accolade Smrz Racing BGR má za sebou první závod třetího podniku letošní sezóny kategorie World Supersport 300, který se koná v italském Misanu tento víkend. José Luis Perez Gonzalez se kvalifikoval čtvrtý, a dojel si pro čtvrté místo také v cíli prvního závodu, pouze 0.8 vteřiny za vítězem. Závod byl přerušen ihned po startu z důvodu technické chyby při startovní procedůře. V průběhu celého zkráceného závodu se španělský jezdec pohyboval ve skupince, která bojovala o vítězství.

Nakonec však v souboji s několika soupeři opět skončil těsně pod stupni vítězů a posunul se na celkově čtvrté místo v šampionátu. Yeray Saiz Marquez po problémech s motorkou ze závodu odstoupil. Druhý závod této kategorie startuje v neděli v 15:15 a tým Jakuba Smrže tak bude mít druhou příležitost bojovat o pódium a světové body. Foto: Václav Duška Jr. #73 José Luis Perez Gonzalez: „Superpole se nám myslím vydařilo, i když to mohlo být ještě lepší. Bylo kolem mě hodně soupeřů a odjet jedno rychlé kolo bylo opravdu náročné. V závodě se hodně bojovalo od začátku až do konce. K pódiu jsme měli blízko, tak snad zítra.“ Jakub Smrž (manažer týmu): „José byl od včera mezi nejrychlejšími a potvrdil to čtvrtým místem v Superpole. Bohužel jsme opět dostali penalizaci (3 místa na gridu) za projetí long lapu během žluté vlajky. Nikdy jsme se s tímto pravidlem nesetkali. Yeray od včerejška zrychloval. V Superpole skončil 23., ale s minimální ztrátou na Top10.

Ze závodu odstoupil pro problémy s řazením. Motorka řadí normálně, takže zjišťujeme, kde je chyba. José zajel perfektní závod. Nakonec opět 4. místo, i když jezdec před ním byl mimo trať v posledním kole a získal tak výhodu. Pořadí bylo potvrzeno a zůstali jsme 4. Jsme i tak moc spokojeni, José se posunul na 4. místo v šampionátu. Děkuji jezdcům a celému týmu za skvělou práci.“ Denisa Odendaal Accolade Smrz Racing BGR PR / Media

X X X

SPADLA  Z  KONĚ,  ZEMŘELA

Irenko, byla jsi mým vzorem. Po tragické smrti jezdkyně na závodech píší lidé dojemné vzkazy

Irenko, sbohem. Byla jsi mým vzorem. Tak se lidé na sociálních sítích loučí s 55letou jezdkyní, která na závodech v Neratově u Lázní Bohdaneč tragicky zemřela po pádu z koně. K incidentu mělo dojít po skončení závodů při tréninkových skocích. Smrt své členky potvrdila Česká jezdecká federace.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme velmi smutnou událost. V rámci tréninku po oficiálním skončení závodů v Neratově se stala tragická nehoda, při níž zesnula naše členka paní Irena M. Přes rychlý zásah zdravotníků byla její zranění po pádu z koně neslučitelná se životem. Upřímnou soustrast všem pozůstalým,“ uvedla na svém Facebooku Česká jezdecká federace.

 Jak doplňuje web ikun.cz, jezdkyni bylo 55 let a byla protagonistkou Malé jezdecké společnosti z. s. Lohenice. Na vůbec prvním závodu v Neratově – který pořádala Stáj Tomáše Kociána Neratov – se účastnila hobby soutěží v sedle pětiletého valacha Antonína. Pro mladého koně se mělo jednat o první start.

Proč se ti to muselo stát?

„Irenko, sbohem. Byla jsi mým vzorem a děkuji, že jsi mě naučila jezdit na koni. Díky tobě jsem lepší jezdec. Byla jsi moc hodná a hezká holčina. Proč se zrovna tobě muselo tohle stát?“ ptala se jedna z uživatelek na sociálních sítích. Zdůraznila, že jezdkyně bude navždy v jejím srdci: „Moc tě milujeme a navždy na tebe budeme v dobrém vzpomínat.“

  Po informaci o skonu ženy se další uživatelka podělila o to, co závodnici nestihla říci. „Nestihla jsem ti odpovědět na tvou otázku, než jsi s ‚Lojzou‘ odjela do Neratova. Ani jsem ti nestihla říct, jak moc mi pomohlo, že jsi mi vstoupila do života. Jak moc jsi mi pomohla v mém těžkém období,“ uvedla.

Za pomoc Ireny byla vděčná i další žena. „Jsem ráda, že jsem u tebe mohla jezdit na koni, a stále mohu. Děkuji za to, že jsi mi vstoupila do života. Byla jsi můj idol – a i když tu s námi už nejsi, tak pořád budeš. Je nám to moc líto, ale doufám, že jsi šťastná. Odpočívej v pokoji,“ doplnila. Více než dvě desítky dalších vzkazů se týkají jediné věty: „Upřímnou soustrast.“

Jak pro CNN Prima NEWS již dříve uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská, smrt ženy se vyšetřuje. „Policisté s dalšími složkami IZS jsou na místě. Míří tam také náš vyšetřovatel ke zjištění okolností pádu,“ informovala v době tragédie. Na místě přistál i záchranářský vrtulník, ženě však již nebylo pomoci.

X X X

Do Prahy se ženou angličtí a italští chuligáni, zvrhne se velké finále v řež?

Česko se těší na velkou fotbalovou slávu, středeční finále Evropské konferenční ligy mezi italskou Fiorentinou a anglickým West Hamem se však může změnit v pekelnou noční můru. Do Prahy kvůli němu míří desítky tisíc fanoušků, v drtivé většině bez vstupenky. Hlavní město bude v pozoru nejen kvůli mnoha dopravním omezením. Ale i proto, že příznivci obou klubů patří k obávaným chuligánům.

Psal se rok 2006. A kdo se zrovna procházel ulicemi italského Palerma, z prázdninové idylky zničehonic procitnul do šílené scenérie jak z válečného filmu. V ulicích sicilského města totiž kolem půlnoci začali řádit příznivci anglického West Hamu, kteří sem přijeli kvůli 1. kolu Poháru UEFA.

V centru rozpoutali hromadnou bitku s fanoušky domácích, při které vzduchem létaly lahve, židle i stoly. Do rvačky se zapojilo zhruba 500 lidí, sedmnáct osob muselo být se zraněním převezeno do nemocnice. Policii trvalo hodinu, než situaci uklidnila.

„Fanoušci West Hamu se chovali jako zvířata. S lahvemi v rukou se potulovali ulicemi a hledali kohokoliv, s kým by se mohli pobít,“ popisoval očitý svědek listu Guardian.

Promění se teď v Palermo i Praha?

West Ham sem míří za finálovým duelem Evropské konferenční ligy, který jej ve středu v Edenu postaví proti italské Fiorentině. A jeho fanoušci dorazí s vizitkou dost možná největších anglických raubířů.

 Pobodaní, postřelení

Alarmující je, že zdaleka nejde jen o 17 let starou sicilskou řež.

Chuligánské jádro klubu z londýnských doků, které kdysi vzešlo ze skinheadské scény, o sobě dalo vědět už mnohokrát. Třeba při madridské mele z roku 1980, kdy jeden fanoušek zemřel poté, co jej přejel autobus. Nebo v roce 1985, kdy se jeho souputníci servali na trajektu přes La Manche s fandy dalších anglických klubů a výsledkem bylo pět pobodaných.

Rušno bylo i v roce 2009, při souboji s nenáviděným arcirivalem Millwallem. Tenkrát potyčky probíhaly jak na stadionu, tak v ulicích. Jeden z fanoušků Millwallu byl pobodán, West Ham po utkání nařídil 54 lidem doživotní zákaz vstupu na svůj stadion.

Kdo ví, třeba se teď něčeho podobného dočká i Praha.

Byl by tu totiž ještě jeden důvod, proč se to může stát.

Ke svatouškům nepatří ani příznivci Fiorentiny.

Policisté v uniformách i na koních

Před rokem se tihle italští „divočáci“ bezprostředně po přicestování do Nizozemska brutálně porvali s fandy Twente, starosta města Enschede jim proto následně zakázal vstup do města. Už rok před tím se „vytáhli“ při hromadné potyčce s ultras Interu Milán, na florentské Piazza Alberti se s protivníky do sebe pouštěli nejen pěstmi, ale i dřevěnými holemi. Hodně zle bylo též v roce 2014, kdy to před finále domácího poháru s Neapolí skončilo na předměstí Říma třemi postřelenými.

Kvůli tomu všemu se teď české hlavní město chystá na velké policejní manévry. Vůbec to není přehnaný výraz.

Na celosvětově sledované utkání dohlédne přímo v ulicích několik stovek příslušníků z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké policie. Na bezpečnostních opatřeních se budou podílet i členové antikonfliktního týmu a jejich kolegové na koních, psovodi a letecká služba. K ruce bude dalších 300 dobrovolníků.

„Policisté budou sledovat pohyb a chování fotbalových fanoušků už několik dnů před utkáním,“ uvedl mluvčí policie ČR Jan Rybanský.

Situaci příliš nepomáhá fakt, že stadion v Edenu je mnohem menší, než by se na tak velkou akci slušelo. West Ham i Fiorentina dostaly pro své fanoušky pouze po pěti tisících vstupenek. Do města nad Vltavou se přitom chystá i zhruba 25 tisíc příznivců bez zakoupeného lístku.

Kam se vydají?

Pořadatelé udělají všechno pro to, aby se tvrdá jádra obou finalistů nikde přímo nestřela. I proto mají návštěvníci z Anglie svou základnu na Letenské pláni, kdežto ti italští na Výstavišti.

„V den zápasu budou na letišti vyhrazené autobusy pro příznivce obou klubů, které pojedou přímo do určených Fan Meeting Pointů. Pro podvečerní cestu na stadion budou mít fanoušci Fiorentiny k dispozici speciální vlaky z Holešovic přímo do Edenu a kvůli příznivcům West Hamu bude výrazně posílena linka metra A. Po utkání navíc bude prodloužena jeho provozní doba až do 02:00,“ informovala fotbalová asociace.

Uzavírky i zákazy

Za fotbalovou slávu Pražané zaplatí několika omezeními. Ve Vršovicích se chystá dočasné uzavření některých ulic, v jiných bude zaveden zákaz zastavení.

„Vzhledem k předpokládanému počtu fanoušků obou týmů je velmi pravděpodobné, že v okolí těchto zón budou během dne možné dopravní komplikace. Ty lze předpokládat i při jejich přesunu k fotbalovému stadionu v Edenu během dne,“ potvrdil Rybanský.

Například do ulic U Slavie a U Vršovického hřbitova se tak řidiči nedostanou od středečních 14 hodin do čtvrtečních zhruba čtyř hodin ráno, po stejnou dobu pro ně bude uzavřena i Vladivostocká ulice až ke Kubánskému náměstí. V ulicích Gruzínská, Jerevanská, Kišiněvská, Amurská, Krasnojarská a Užocká bude obousměrný provoz a dopravu tam usměrní policisté.

Problém může být i s parkováním. Třeba pro majitele garáží ve Vladivostocké ulici budou bezplatně rezervována volná parkovací místa v garážích OC Eden. Pro rezidenty je k parkování rezervován úsek v rozmezí ulic Kodaňská až Moskevská, kde bude dočasně změněna oranžová zóna na modrou.

„Uvědomujeme si, že některým obyvatelům mohou přijatá opatření způsobit komplikace, a předem se za ně omlouváme. Všechny zainteresované strany se snažily, aby dopad na běžný život Pražanů byl co nejmenší. Zároveň jsme chtěli, abychom Prahu prezentovali v co nejlepším světle. Věříme, že jsme učinili všechna opatření pro hladký průběh finále nejenom na stadionu, ale v celé Praze,“ řekl tiskový mluvčí organizačního týmu Petr Šedivý.

Nejen on jistě doufá, že Praha ve středu spatří jediný boj: ten fotbalový, v němž rozhodují pouze góly. Pokud to dopadne druhým Palermem, může být zle.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.