Stoniš: Černochová neodpudivější fanatik. Kritizuje zbytečně sportovce Svobodu. Na Wimbledon Rusko, Bělorusko

„Ministryně Jana Černochová je nejodpudivější fanatik v ministerské funkci v éře samostatné ČR. Trestat za bezprecedentní šikanu by ji měl Petr Fiala, ne ona pana Svobodu za vyjádření svobodného a relevantního postoje,“ napsal na Twitteru Stoniš.

Ozvala se také bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „Podpora fašismu není svobodným a relevantním postojem. Podpora fašismu je také fašismus,“ reagovala na Twitteru. „Vaše definice fašismu je podobně přesná jako telepatické zdravotní diagnózy a prognózy smrti prezidenta Miloše Zemana,“ rýpnul si však do ní bývalý šéfredaktor Reflexu.

Do debaty se zapojil také bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. „Nevím, jestli se takto může vyjadřovat jako člen naší armády. Ale podotýkám, že lhal a dnes opět lhal při své omluvě na Facebooku. 5:1 poměr nesouhlasu s jeho postojem mezi reprezentanty, které zastupuje, není neutrální,“ reagoval.

Trest pro Svobodu? Proč? 

Armádního sportovce se zastal i kandidát na prezidenta doktor Pollert, který hovoří na statisícových demonstracích v Praze na Václavském náměstí proti Fialovi a spol., kteří ničí ČR.

Podle expertů by měl Pollert vytvořit tým odborníků a trvat u generála Pavla, aby Fiala podal demisi, jak po tom volá většina národa. Stalo se to i za Václava Havla, kdy došlo ke změně v ČR a SR.

Canov. „Vyjádření Svobody bylo nešťastné a nevhodné, ale nechal bych ho dál žít a nevymýšlel tresty. (…) Bojím se, že až se olympiáda přiblíží a ruští a běloruští sportovci budou na hrách startovat, zdvihne se otázka bojkotu, a to bych nerad,“ dodal senátor.

Podle mediálního teoretika Jana Jiráka je veřejný hon na pětibojaře Svobodu značně nebezpečný.  „Považuji za velmi alarmující, že byl někdo pronásledovaný za to, že veřejně řekl svůj názor,“ kroutil hlavou mediální expert Jan Jirák. „To, co se tady nastartovává, tedy určité omezování rejstříků názorů, je začátek autocenzury,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Svobody se zastával také šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek. „Reakce mi přijdou absolutně nepřiměřené a teatrální, zejména ze strany ministryně obrany. Pokud si pamatuji, tak se Svoboda  druhý den okamžitě omluvil a slova bral zpět. Není to zřejmě člověk zvyklý vystupovat v médiích a vyjadřovat se k politickým otázkám,“ hájil olympionika v pětiboji Balšínek.

X X X

ANGLIE  OTEVŘELA   SPORTOVIŠTĚ,  JAKO  MOV,

I  TENISTŮM  RUSKA  A  BĚLORUSKA

ČERNOCHOVÁ  VÍCE  SLEDOVAT  SVĚT  A  SKONČIT  S  BOJEM  NA  UKRAJINĚ

UŽ  JE  DOST  MRTVÝCH  A  ZNIČENÝCH  OBCÍ  A  MĚST  UKRAJINY

PRO  SKONČENÍ  VÁLKY  JE  I  PAPEŽ, CELÝ  VATIKÁN

Wimbledon ruší zákaz účasti ruských a běloruských tenistů

Ruští a běloruští sportovci mohou letos na Wimbledonu soutěžit v neutrálním dresu. Hráči, kteří se chtějí slavného turnaje účastnit, budou ovšem muset dodržovat určité podmínky. Například nevyjadřovat podporu lídrům svých zemí.

Letošního ročníku tenisového turnaje ve Wimbledonu se budou moci účastnit i ruští a běloruští hráči. Organizátoři turnaje v pátek oznámili, že ruší opatření, které proti sportovcům z těchto zemí zavedli v loňském roce po tom, co Rusko napadlo sousední Ukrajinu.

„Bylo to neuvěřitelně obtížné rozhodnutí, které nebylo přijato lehce nebo bez velkého ohledu na ty, kteří budou postiženi. Domníváme se, že po zvážení všech faktorů je toto uspořádání šampionátu pro letošní rok nejvhodnější,“ cituje stanice BBC Iana Hewitta, předsedu organizace All England Club, která za turnajem stojí.

Ten zdůraznil, že organizace „nadále zcela odsuzuje nezákonnou ruskou invazi a z celého srdce podporuje ukrajinský lid“.

Ruští a běloruští tenisté dostali v minulém roce poté, co Rusko využilo běloruské území jako odrazový můstek pro invazi na Ukrajinu, zákaz účastnit se prestižního turnaje Wimbledon i dalších britských tenisových soutěží. Na dalších světových turnajích, a to včetně grandslamů, mezitím mohli tito sportovci nadále soutěžit v neutrálním dresu.

Zákaz tehdy vyvolal rozporuplné reakce na všech frontách. Kritizovala ho světová Asociace tenisových profesionálů, srbský tenista Novak Djokovič i například česká tenisová legenda Martina Navrátilová. Britská tenisová asociace Lawn Tennis Association i Wimbledon nakonec byly za zavedení zákazu tvrdě potrestány, připomíná agentura AFP. Obě organizace dostaly tučné pokuty a Wimbledon přišel o body do žebříčku.

Více o wimbledonském zákazu pro Rusy a Bělorusy:

Rozhodnutí nepustit ruské tenisty na Wimbledon bylo vedeno také obavami, že královská rodina bude nucena předat trofej hráči z Ruska.

Nyní se rozhodl All England Club od tohoto opatření ustoupit. Ruským a běloruským sportovcům umožnil účastnit se letošního grandslamu, který odstartuje 3. července. Za „podmínky, že budou soutěžit jako neutrální sportovci“ a splní některé další předpoklady.

Mezi ně patří například to, že hráči, kteří se budou chtít turnaje účastnit, nebudou moci vyjadřovat podporu ruské invazi na Ukrajinu ani lídrům svých zemí. Na Wimbledonu také budou moci soutěžit pouze ti sportovci, kteří nepřijímají finanční podporu od ruského a běloruského státu či organizací na ně napojených.

Organizátoři Wimbledonu tvrdí, že pravidla pro účast ruských a běloruských tenistů byla „vypracována pečlivě“, po předchozích konzultacích s britskou vládou, britskou tenisovou asociací i mezinárodními tenisovými organizacemi.

O titul vítěze Wimbledonu by se na základě nových opatření mohli utkat ruští tenisté Daniil Medveděv, Andrej Rublev a Daria Kasatkinová, kteří patří do první desítky mužského i ženského žebříčku, nebo také ženská světová dvojka, Běloruska Aryna Sabalenková, která letos vyhrála Australian Open.

Světové organizace krok vítají

Britská média připomínají, že rozhodnutí zrušit zákaz účasti ruských a běloruských sportovců se týká také dalších tenisových turnajů, které se ve Velké Británii budou před Wimbledonem konat. I na nich ovšem bude pro ruské a běloruské sportovce platit podmínka neutrality.

Asociace tenisových profesionálů i Ženská tenisová asociace krok britských organizací přivítaly. „Jsme rádi, že všichni hráči budou mít letos v létě příležitost zúčastnit se Wimbledonu a akcí Lawn Tennis Association,“ uvedly organizace ve společném prohlášení.

„Byla zapotřebí spolupráce napříč celým sportem, abychom dospěli k funkčnímu řešení, které chrání férovost hry. Tato situace je i nadále mimořádně obtížná a my bychom rádi poděkovali Wimbledonu a LTA za jejich úsilí, které vynaložily na dosažení tohoto výsledku, a zároveň znovu opakujeme, že jednoznačně odsuzujeme válku Ruska proti Ukrajině,“ dodaly tenisové organizace.

X X X

NESCHOPNÁ   LEYENOVÁ  Z  EU,  NĚMECKA ,  CHCE  ŘÍDIT  NATO

ČERNOCHOVÁ  BY  MĚLA  KAMÁRÁDKU  NA  VÁLKU

GENERÁL  PAVEL  PROSAZUJE  DO  VEDENÍ  NATO  I  ČAPUTOVOU  ZE  SR?

Von der Leyenová chce vést NATO. V čele obrany se neosvědčila, míní Britové

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se uchází o post nového generálního tajemníka NATO, informoval v pátek britský bulvární deník The Sun s odvoláním na svůj diplomatický zdroj. Podle něj by mohla Leyenová nastoupit na místo dosavadního šéfa NATO Jense Stoltenberga v říjnu.

 Řada členských států NATO podle The Sun navrhla, aby Ursula von der Leyenová převzala alianci letos v říjnu, kdy má skončit dosavadní generální tajemník Jens Stoltenberg. Ten ve funkci působil téměř devět let a jeho mandát byl třikrát prodloužen.

Deník s odvoláním na britské zdroje rovněž uvedl, že Británie bude kandidaturu Leyenové pravděpodobně vetovat, a to kvůli jejím „špatným výsledkům“ v době, kdy zastávala post německé ministryně obrany.

Německý list Welt am Sonntag uvedl, že mezi hlavními kandidáty na Stoltenbergova nástupce jsou španělský premiér Pedro Sánchez a britský ministr obrany Ben Wallace.

X X X

V Haagu proces s bývalým kosovským prezidentem Thaçim a dalšími členy UÇK

V nizozemském Haagu v pondělí začne proces s někdejším kosovským prezidentem Hashimem Thaçim a dalšími třemi vedoucími představiteli bývalé Kosovské osvobozenské armády (UÇK). Čelí obvinění, že se v době povstání za nezávislost na Srbsku dopustili válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Proces zřejmě potrvá roky.

Bývalý politický šéf UÇK Thaçi rezignoval na úřad kosovského prezidenta v listopadu 2020 poté, co se dozvěděl o svém formálním obvinění zvláštním tribunálem pro Kosovo v Haagu (KSC). Nedlouho poté byl zatčen a přepraven do Nizozemska. Thaçi před soudem prohlásil, že obžaloba je nepodložená a že se cítí nevinný.

Prokurátoři KSC spolu s Thaçim obvinili tři další někdejší vůdce UÇK – mluvčího organizace a později předsedu kosovského parlamentu Jakupa Krasniqiho, šéfa tajné služby uvnitř UÇK a později šéfa hlavní opoziční strany Kadriho Veseliho a také vojenského velitele a pozdějšího ministra pro veřejný pořádek Rexhepa Selimiho. Stejně jako Thaçi byli v roce 2020 převezeni do haagské věznice.

Podle obžaloby jsou Thaçi a jeho spolupracovníci zodpovědní za vraždy asi 100 civilistů, které členové povstalecké armády spáchali mezi březnem 1998 a zářím 1999. Prokuratura tvrdí, že obvinění nepodnikli žádné kroky, aby vraždám zabránili nebo potrestali pachatele, nebo se na zločinech sami přímo podíleli či k nim vydávali rozkazy.

Obžaloba také konstatuje, že se čtveřice snažila získat kontrolu nad Kosovem mimo jiné nezákonným zastrašováním, mučením, násilím a odstraňováním nepohodlných lidí. Pokud by soud shledal obviněné vinnými, hrozilo by jim až doživotní vězení.

Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po silném tlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele povstalecké UÇK, která bojovala za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Je součástí kosovského soudnictví, ale z bezpečnostních důvodů sídlí v nizozemském Haagu, kde dříve působil také Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Členové tribunálu jsou zahraniční soudci.

Soudní případy u mezinárodních soudů jsou známé dlouhou dobou trvání. Předsedající soudce tribunálu pro Kosovo Charles Smith v březnu uvedl, že jen výslechy ohlášených 312 svědků v tomto případu mohou trvat i více než šest let.

UÇK v letech 1998 až 1999 bojovala proti režimu v Bělehradu s cílem dosáhnout nezávislosti Kosova na Srbsku. Válka si vyžádala až 13 000 mrtvých, z většiny kosovských Albánců. Boje skončily po 78 dnech náletů NATO.

Kosovo vyhlásilo samostatnost v roce 2008. Uznala ji doposud zhruba polovina členských států OSN, nikoliv však Srbsko a jeho spojenci v Radě bezpečnosti Rusko a Čína. Nezávislost neuznává také pět členských států

X X X

Pomáhal postiženým a zneužíval ženy. Archa se vyrovnává s pravdou o vůdci

Církevní hnutí Archa, které se z Francie v posledních dekádách rozšířilo do celého světa, řeší jak dál. Organizací totiž stále otřásá skandál jejího zakladatele Jeana Vaniera. Uznávaný teolog a „velký křesťan“ sice přes padesát let pomáhal mentálně postiženým, vedle toho však sexuálně zneužíval ženy. A navíc hnutí založil jen proto, aby skryl své zvrhlé choutky.

 „V něco jsem věřila, v nějakou vizi, a pak vám řeknou, že to tak není. Frustruje mě to. Napáchalo to škodu u spousty lidí, kteří také věřili a nakonec zjistili, že to všechno byla lež,“ říká Azucena Bustamanteová. V Hondurasu, Mexiku a Dominikánské republice vede pobočky organizace Archa. Mluví o otci zakladateli Jeanu Vanierovi a jeho donedávna tajné temné stránce.

Prvotní zjištění z roku 2020 bylo neuvěřitelné: Jeden z vážených katolických lídrů dvacátého století, který vybudoval mezinárodní hnutí a víc než půl století pomáhal lidem s mentálním postižením, zprznil katolickou doktrínu o Ježíši a Panně Marii, aby ospravedlnil své vlastní sexuální choutky a zneužíval ženy.

S těmi mezi lety 1970 a 2005 „navazoval manipulativní sexuální vztahy“ a obvykle měl nad svými oběťmi „psychologickou kontrolu“. Poznatky druhé zprávy byly ještě horší: Hnutí, které založil, mělo ve svém nitru tajnou, mysticko-sexuální sektu. A vzniklo přesně proto, aby zatajilo její zvrácenou podstatu před církevními autoritami.

Mladé ženy obvykle ve věku mezi dvaceti a pětatřiceti lety byly „součástí kontinua chaosu, kontroly a zneužívání“. „Ne všechny svědkyně se nutně považovaly za oběti. Zdůraznily však zmatek mezi spirituální, citovou a sexuální rovinou, který vystihoval jejich vztah,“ píše se ve zprávě, která vyšla na konci ledna a čítá 868 stran.

„Údajné oběti měly pocit, že přišly o svobodnou vůli a že jejich sexuální aktivity byly vynucené nebo se odehrály za vynucených okolností,“ uvedla už první zpráva. Odhalení pravdy o Vanierovi a Arše srazilo její členy na kolena. Tím spíš, že sama komunita ustavila nezávislou vyšetřovací komisi poté, co před pár lety obdržela první stížnost jedné z Vanierových obětí, píše agentura AP.

Kanadský teolog a filozof Vanier zemřel v roce 2019 ve věku devadesáti let. Až do skandálního odhalení jej veřejnost a zvláště jeho příznivci považovali prakticky za svatého. Papež František také držitele Templetonovy ceny nazval „velkým křesťanem“. Jen v Kanadě po Vanierovi pojmenovali několik katolických škol a svému krajanovi udělili Řád Kanady i Řád Québecu. Hnutí Archa se z Francie rozšířilo do osmatřiceti zemí světa.

Národní a regionální lídři Archy se minulý týden sešli nedaleko Říma. Byla to jejich vůbec první schůze od chvíle, co hrůzné tajemství prasklo. Téma bylo jasné: Jaká bude naše cesta dál? A emoce byly stále rozjitřené. „Důležité je, abychom si už nikoho neidealizovali, včetně našeho zakladatele,“ říká členka komunity Loredana Morettiová s tím, že zpětně viděno, Vanier představoval typického vůdce s velkým charismatem. „Byl extrémně dobrý i zlý,“ podotýká.

Jeden zvrhlík se inspiroval u jiného zvrhlíka

Bývalý důstojník kanadského námořnictva Archu založil v roce 1964 na severu Francie. Zpočátku ve svém domě ubytoval dva duševně zaostalé muže a postupně podle AP vybudoval „katolictvím inspirovanou komunitu v utopickém stylu“, která se pak rozšířila do světa. Jeho myšlenkou bylo spojovat lidi bez postižení i s ním tak, aby spolu dokázali žít ve vzájemném respektu.

Syna vysoce postavených a silně věřících rodičů – jeho otec Georges Vanier působil jako generální guvernér Kanady – prý k myšlence přivedl pobyt v psychiatrické léčebně. Nelíbilo se mu, v jakých podmínkách tam pacienti žili a rozhodl se to změnit. Kromě bohulibého záměru ho však vedla ještě jedna pohnutka. Před vznikem Archy pobýval ve skupině L’Eau Vive (Živá voda).

Tu v padesátých letech založil francouzský dominikánský kněz Thomas Philippe, který své zvrácené učení údajně odkazuje na jediný zážitek z roku 1938. V Římě tehdy podle svých slov prožil „mystickou milost“, když si prohlížel fresku Madony v kostele Svaté Trojice nad Španělskými schody.

Postupem času začal tvrdit, že se Ježíš a Panna Marie oddávali incestu, a na této zkazce pak zakládal své „milosti“ – tedy sex se ženami. Kanaďan Vanier si právě toto „učení“ odnesl i do své komunity v severofrancouzském Trosly-Breuil. Ve Vatikánu se přitom o Philippeových praktikách dozvěděli už v roce 1952 a o čtyři roky později ho potrestali za „falešný mysticismus“.

Knězi zakázali veřejnou i soukromou službu, L’Eau Vive rozpustili a členům skupiny předem zatrhli jakékoliv případné snahy komunitu obnovit. Jenže Philippe s Vanierem a ženami, které se jim podařilo zmanipulovat, výzvu neuposlechli a scházeli se dál. Ukázala to soukromá korespondence a církevní archiválie, které prozkoumali vyšetřovatelé Archy. Philippe se po čase ke své dominikánské službě vrátil a Vanier založil Archu.

Podle lednové zprávy vyšetřovací komise to přitom udělal jen jako zástěrku pro skutečnost, že se navrátil k původní skupině L’Eau Vive a jejím „myšlenkám“. Komise uvádí, že altruista Vanier během let zneužil nejméně pětadvacet žen, které si k němu přišly pro pomoc a duchovní vedení. Počet obětí navíc bude spíš mnohem vyšší, dodává. Většina jeho zločinů se odehrála ve Francii.

„Oběti stále žijí nedaleko,“ cituje zprávu kanadská stanice CBC. Dnešní vůdci Archy už se zneužitým ženám omluvili, poděkovali jim za odvahu vystoupit se svým traumatem na veřejnost a posypali si popel na hlavu za to, že dění v organizaci neodhalili dřív. Podotkli přitom, že se svého otce zakladatele po prvních stížnostech začali na jeho činy ptát, ten jinam však pokaždé zalhal.

„Sami sebe se ptáme: Máme teď vyprávět náš příběh? Jaký je? Je to přerušený příběh,“ míní jedna z lídryň Archy Stacy Cates-Carneyová. Odhalení skandálu podle ní „roztříštilo“ způsob, jakým lidé v organizaci smýšleli o kořenech svého hnutí. „Jsme ve fázi zármutku. A z něj se lidé dostávají různě,“ dodává.

Poučením z Vanierovy kauzy jsou mimo jiné plánované pravidelné audity, které mají zabránit nevhodnému chování. Expert Vatikánu na problematiku prevence zneužívání, člen Papežské komise pro ochranu nezletilých a kněz Hans Zollner chválí Archu za její „nebojácnou“ odvahu odkrývat bolestivou pravdu o své minulosti.

Církev podle něj nemůže fenomén duchovních zneužívajících své postavení dál ignorovat. „Ještě před časem jsme o zneužívání moci, které je podstatou každého typu zneužívání, ať už jde o sexuální, psychické nebo spirituální, nemluvili. Jasně se ukázalo, že se tím musíme víc zabývat,“ říká Zollner.

X X X

Komici vtipkují o Trumpově zatčení. K „vítězství“ mu pogratuloval i Tarantino

Trestní stíhaní bývalého prezidenta a jedné z nejvýraznějších tváří současné americké politiky Donalda Trumpa vyvolalo vlnu nevole u jeho podporovatelů, ale také dalo vzniknout mnoha vtipům, které mezi Trumpovými názorovými oponenty kolují na sociálních sítích. Jeho obvinění komentoval i hollywoodský režisér Quentin Tarantino nebo slavný moderátor Jimmy Fallon.

Hned několik vtipů a memů se týká Trumpovy několikasekundové role ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992). Ztracený desetiletý chlapec Kevin se v luxusním hotelu ptá Trumpa, jenž je v roli sebe samého, kudy se dostane do vestibulu, a Trump mu odpovídá, že chodbou rovně a doleva. Lidé nyní poukazují na to, že Trump by se ve skutečnosti mohl ptát Kevina, kudy se dostane do své cely, a Kevin říká, že „chodbou rovně a doleva“.

Irský divadelní režisér Dean Johnson na svém Twitteru poznamenal, že „Trump se stane třetí postavou ze Sám doma 2, která skončí ve vězení“ společně s pověstnými zloději Harrym a Marvem. Autor John Brammer zase vtipkoval, že Trump se svém floridském sídle v Mar-a-Lago nyní barikáduje a chystá pasti stejně jako Kevin na Harryho a Marva ve svém domě.

Hollywoodský režisér Quentin Tarantino Trumpovi na svém Instagramu pogratuloval, že „konečně zvítězil v lidovém hlasování“. O Trumpově obvinění hlasovala třiadvacetičlenná soudní porota na newyorském Manhattanu a Tarantino ve své „gratulaci“ odkazoval také na Trumpovo odmítnutí uznat porážku v prezidentských volbách před třemi lety.

 Na vítězství v lidovém hlasování poukázal i správce twitterového účtu The Daily Show. Moderátor této populární talk-show John Leguizamo rozhodnutí poroty o Trumpově obvinění oznámil svému publiku v hledišti ve čtvrtek při natáčení, načež lidé reagovali bouřlivým potleskem.

Podobně reagovalo i publikum moderátora Jimmyho Fallona v jeho talk-show The Tonight Show. Americké diskusní a publicistické „late night“ pořady jsou tradičně oblíbenější mezi demokraty než mezi republikány.

„Někteří se obávají, že (Trumpovo) zatčení způsobí rozdělení národa. No jistě, protože doteď jsme tu všichni přátelsky a společně jedli pizzu u jednoho stolu,“ poznamenal v pátek ironicky Fallon.

Trump je historicky prvním trestně stíhaným americkým prezidentem. Přesný předmět obvinění zatím není veřejný, ačkoliv manhattanský soudce už se zveřejněním svolil. Velká porota v New Yorku se však zabývala Trumpovou údajnou platbou za mlčenlivost dvou žen, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Trump tyto platby následně ve svém účetnictví údajně zaevidoval jako „právní výdaje“, jelikož platba se uskutečnila skrze jeho advokáta.

X X X

Ukrajina si v Polsku objednala sto Rosomáků. Bojová vozidla zaplatí EU a USA

Ukrajina si v Polsku objednala 100 nových bojových kolových vozidel pěchoty Rosomak. Uvedl to na Twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki, který v sobotu navštívil výrobní závod těchto vozů v Horním Slezsku. Zakázku uhradí z peněz EU, které dostává Polsko, a z fondů od USA, které získává Ukrajina.

 Podle polské agentury PAP Morawiecki uvedl, že obdržel objednávku osobně od ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala. Morawiecki také naznačil, že očekává další zakázky, například ze Slovinska a Saúdské Arábie. Jednání však stále neskončila.

 Armia Ukrainy kupi od nas 100 sztuk Rosomaków, które są produkowane w Siemianowicach Śląskich. Rosomaki to transportery bojowe z najwyższej półki.
Zapłata za ten zakup będzie z pieniędzy UE i USA.

Rosomak je polskou licenční verzí, která vychází z finského víceúčelového vojenského vozidla Patria AMV, dodala agentura DPA. Závod v Horním Slezsku je nyní schopen vyrábět 100 vozidel Rosomak ročně. Morawiecki dodal, že jedná s vedením závodu o zdvojnásobení kapacity zavedením další směny.

Rosomak je pojmenován po šelmě z čeledi kunovitých rosomák. Kolové bojové vozidlo pěchoty váží asi 22 tun, nabízí prostor pro řidiče, velitele, střelce a osm vojáků pěchoty. Součástí výzbroje je kanon ráže 30 mm.

X X X

Papež František opustil nemocnici. Ještě jsem naživu, žertoval při odchodu

Papež František v sobotu dopoledne opustil římskou nemocnici Gemelli, ve které se od středy léčil se zánětem průdušek. Před zdravotnickým zařízením se 86letá hlava katolické církve krátce pozdravila s příznivci a novináři, uvedla agentura AFP.

 Na otázku, jak se cítí, odpověděl papež „Ještě jsem naživu“, píše AFP. Papež se krátce pomodlil s párem, který v noci na sobotu přišel o dítě, uvedla na Twitteru vatikánská reportérka Cindy Woodenová. Z nemocnice Františka odvezl malý bílý vůz značky Fiat, zamířil do Vatikánu.

Papeže do nemocnice převezli ve středu, protože si stěžoval na problémy s dýcháním. Ve čtvrtek Vatikán uvedl, že se zdravotní stav Františka zlepšil a že papež začal pracovat.

V pátek navštívil pacienty na dětském onkologickém oddělení v nemocnici, kde byl sám hospitalizován. Dětem přinesl růžence, čokoládová vejce, která italské děti tradičně dostávají k Velikonocům, a výtisky dětské knihy o Ježíšově narození. Během půlhodinové návštěvy stihl i pokřtít jednoho chlapce, napsala agentura Vatican News.

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni již dříve uvedl, že se v neděli očekává papežova účast na Svatopetrském náměstí na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

V uplynulých letech papež podstoupil operaci střeva a měl i problémy s kolenem. Kvůli tomu v poslední době používá invalidní vozík. František už dříve uvedl, že by na svatopetrský trůn rezignoval, pokud by mu zdravotní stav znemožňoval vykonávat mandát.

X X X

Odhalování je nepřátelství. Šéf íránské justice chce stíhat nezahalené ženy

Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí pohrozil, že bude bez milosti stíhat ženy s odhalenými vlasy, napsala v sobotu agentura Reuters s odvoláním na místní média. Reagoval tak na rostoucí počet žen, které se vzpírají povinnému zahalování.

„Odhalování se rovná nepřátelství s (našimi) hodnotami,“ citovalo šéfa íránské justice několik zpravodajských serverů. Ti, „kteří se dopustí takových anomálních činů, budou potrestáni“ a budou „bez milosti stíháni“, dodal, aniž uvedl, co tento trest obnáší.

Edžeí řekl, že příslušníci orgánů činných v trestním řízení jsou „povinni postoupit zjevné trestné činy a jakýkoli druh abnormality, která je v rozporu s náboženským právem a vyskytuje se na veřejnosti, soudním orgánům“.

Stále více žen nosí odhalené vlasy od loňského úmrtí 22leté Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové poté, co ji zatkla mravnostní policie. Její zadržení souviselo s nesprávně nasazeným hidžábem, šátkem zakrývajícím vlasy, který musejí Íránky povinně nosit.

Vládní síly násilně potlačily několikaměsíční celonárodní protesty, které její smrt rozpoutala. Přesto jsou ženy, které riskují zatčení za to, že se vzepřou povinnému oděvu, běžně k vidění s odhalenými vlasy v nákupních centrech, restauracích, obchodech a na ulicích po celé zemi. Sociální sítě zaplavily videonahrávky těchto žen, jak se brání mravnostní policii.

Íránské ženy si na veřejnosti musejí šátkem zakrývat vlasy a dekolt od islámské revoluce z roku 1979. Ty, které nařízení poruší, čelí veřejným pokáráním, pokutám či zatčením.

Íránské ministerstvo vnitra ve čtvrtečním prohlášení hidžáb označilo za “jeden z civilizačních základů íránského národa“ a „jeden z praktických principů islámské republiky“. Dodalo, že v této otázce nebude „ustupovat“ ani nic „tolerovat“. Úřad také vyzval běžné občany, aby se postavili nezahaleným ženám. Podobné směrnice v minulosti povzbudily zastánce tvrdé linie k beztrestným útokům na ženy.

X X X

Ringo Čech promluvil o slavných milenkách, manželce i prodělané mrtvici

František Ringo Čech (79) promluvil o prodělané cévní mozkové příhodě, o které koncem ledna informoval jeho syn. Rozpovídal se také o své manželce a milenkách z divadla, kde dělal v minulosti ředitele. Ženy, se kterými si vzájemně padli do oka, prý pak získávaly zajímavé pracovní nabídky.

 „Mám rád vtipné lidi a živím se tím, že lidi bavím,“ vysvětluje František Ringo Čech svou pro mnohé leckdy až přílišnou upřímnost a otevřenost. Tu neztrácí ani s věkem – letos v létě oslaví osmdesáté narozeniny. Příliš slavit se ale nechystá.

„To už není oslava, to je tryzna. Jediné, co je na osmdesátce pozitivní, je to, že se toho člověk dožil. Nemám umělej kloub, udržím stolici – to jsou v osmdesáti letech úspěchy,“ říká v rozhovoru pro pořad Život ve hvězdách.

Přiznává, že energii mu v poslední době dobíjejí hlavně vnoučata. „Myslím, že jsem pro ně velkým zdrojem zábavy, protože moji vnuci už všechno vědí lépe než já. Kdykoliv mám problém s internetem, tak jim volám,“ popisuje.

Ukázkový vztah má Ringo Čech také se svou manželkou Magdou, se kterou už léta žijí odděleně. Říká, že křivdy a smutky dávno vzala voda a dokážou spolu vycházet jako dobří přátelé.

Hudebník, výtvarník a někdejší superlídr Strany práv občanů (SPO) František Ringo Čech v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (12. září 2017)

„Kamarádi mi to závidí. Po sedmnácti letech jsme se s manželkou mírně rozešli. Moje žena prožila ještě jeden krásný milostný vztah. To už jsem jí to přál, po těch sedmnácti letech se mnou, říkal jsem si, ať si holka užije. Je to fajn ženská. Ke stáru jsme se nerozvedli, neprali jsme se. Teď se staráme společně o rodinné věci,“ říká.

Kolem Františka Ringo Čecha se celý život točily krásné ženy. Dokonce se proslýchá, že měl něco s každou, která prošla jeho divadlem, kde byl ředitelem.

„S každou ne. Ale samozřejmě jsem se o každou snažil! To by udělal každý. Tak se chovají všichni ředitelé divadel na celém světě. V Americe to teď odnášejí a zavírají je, zkrátka Me Too. Tenkrát to ale bylo běžné. Chlap se dvořil krásné ženské a ona řekla buď ano, nebo ne. Fakt je, že u takových pak nebyla velká touha si je držet v souboru,“ přiznává.

Ženy, se kterými si padl do oka, získávaly zajímavé pracovní nabídky. „Řešil jsem to smlouvou o externí spolupráci nebo smlouvou o díle. Jak říkal doktor Plzák, chlap není monogamní. A já jsem měl navíc to štěstí, že jsem vždycky pracoval s těma nejkrásnějšíma ženskýma. U mě v divadle byly KubelkováŠvandováKornováŠeredová… prostě ty nejhezčí ženské,“ vzpomíná s tím, že krásné ženy jsou podle něj slabostí každého muže.

Mladý a dravý Olympic v roce 1965. Petr Janda (vpravo) s Ladislavem Kleinem, vzadu bubnuje František Ringo Čech.

„Vždycky jsem zastával názor, že každý divák má právo na to, aby se díval na krásné ženské. Ohyzda nemá na scéně co dělat! Od toho jsou tam chlapi. I role jsem psal tak, aby je ty missky a manekýny mohly hrát,“ říká Ringo Čech.

Dnešní dobu prý vůbec nechápe. „Teď je takový trend, dávat všechno do pořádku. Aby i ty šeredný se ukázaly. Přece mají taky právo. Já ji vidím, ona má ještě tři jména, Nováková Vopičková, teď si dokonce říká ještě třeba Karel Nováková. Tento trend myslím vezme časem za své. Když to někdy v televizi vidím… Ona sice vypadá hrozně a šilhá, ale dejme ji tam, ať lidé vidí, že i ty méně krásné se mohou uplatnit v naší vyspělé společnosti! A vy tu televizi pak raději vypnete,“ myslí sí bývalý politik.

Koncem ledna vystrašil všechny své příznivce, když médii proběhla informace, že měl mrtvici. „Volal mi tehdy syn Michal, zvedl jsem telefon a nedal jsem dohromady ani jednu větu. Něco se stalo. Věděl jsem, co chci říct, ale nešlo mi to. On hned volal záchranku. Odvezli mě do nemocnice, byl jsem tam den a noc, potíže s řečí odezněly. Doktor mi pak řekl, že neví, co to přesně bylo, že to mohl být buď mozek, nebo srdce,“ popisuje.

Na závěr lidem vzkazuje, aby nepodléhali žádným vlivům. „Nenechte se oblbovat. Přemýšlejte sami, koukejte se do historie, čtěte knížky. Nebuďte otroci idiotů. Jsme obklopeni idioty, vážení přátelé. Myslete na to,“ dodává.

Bubeník, zpěvák, textař, herec, publicista, scenárista, dramatik, naivní malíř a spisovatel František Ringo Čech, původním jménem František Čech, vstoupil do politiky po sametové revoluci, byl nezávislým kandidátem za Klub angažovaných nestraníků, pak přestoupil do ČSSD.

V letech 1996 až 1998 byl poslancem. V senátních volbách roku 1998 neúspěšně kandidoval za ČSSD do senátu na Jičínsku, 28. října 2015 ho tehdejší prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí za zásluhy.

X X X

Firma LightGate, která figurovala v kauze pražských jízdenek, nechce platit zálohu na náklady insolvenčního řízení

 Společnost LightGate ze západočeského Sadova – Boru, která před lety dodávala hologramy na jízdenky v ostře sledované kauze pražského dopravního podniku pro společnost Neograph, známé především vyšetřovanou provizí 17 haléřů z každé jízdenky na Britské Panenské ostrovy, se poslala do insolvence. Ekonomický deník o tom informoval v půlce března. Z insolvenčního rejstříku nyní vyplynulo, že společnost nechce zaplatit zálohu na náklady insolvenčního řízení. Jde o 50 tisíc korun. Společnost se proti zaplacení zálohy odvolala, jak dále vyplývá z insolvenčního rejstříku.

LightGate podala odvolání proti zaplacení zálohy na náklady insolvenční řízení ve výši 50 tisíc korun 27. března.

„Dlužníkovi byla Krajským soudem v Plzni stanovena záloha v maximální možné výši 50.000,- Kč. S výší stanovené zálohy dlužník nesouhlasí. Dlužník si je vědom účelu a smyslu zálohy, tj. překlenout prvotní nedostatek peněžních prostředků potřebných na krytí nákladů insolvenčního řízení, aniž by tyto byly přenášeny na stát (zejména zjištění majetkové situace dlužníka, soupis majetkové podstaty, hotové výdaje insolvenčního správce). Na druhou stranu majetková situace dlužníka v tomto konkrétním případě je jasná a není potřeba provádět žádné náročné zjišťování a prověřování,“ tvrdí v odvolání předseda představenstva Luděk Polášek.

Dlužník má podle Poláška fungující statutární orgán, který je připraven
poskytnout veškerou potřebnou součinnost (předání řádně vedeného účetnictví, řádně vedené smluvní dokumentace, podkladů a informací k veškerému majetku, dluhům a pohledávkám dlužníka). Dlužník dle Poláška „řádně vykonával svoji činnost, není potřeba nic složitě dohledávat, vše je k dispozici u statutárního orgánu dlužníka“.

„Z tohoto hlediska by se jako přiměřená a dostatečná záloha jevila částka výrazně nižší. Dlužník podáním insolvenčního návrhu splnil svoji zákonnou povinnost, neboť je evidentně v úpadku. Jak vyplývá z insolvenčního návrhu, dlužník od roku 2018 neustále a nepřetržitě bojoval s finančním úřadem, kdy do doby podání insolvenčního návrhu tento boj pro něj vyzníval nepříznivě. Pokud by nakonec byl dlužník přece jen úspěšný, musel by finanční úřad vracet dlužníkovi velký majetek (potenciální velký majetek dlužníka). Mezitím se však dlužník dostal do stavu úpadku. Dlužník má svůj zbývající majetek blokovaný v rámci exekuce a nemůže s ním volně disponovat,“ namítá Luděk Polášek.

Finančnímu úřadu dluží 77 milionů

Věřitelů má společnost LigtGate několik, především však Finanční úřad pro Karlovarský kraj, který po firmě vymáhá přes 77 milionů korun. Společnost je takzvaně „playte“. Mimochodem, v pozadí byznysu s hologramy v České republice se léta velmi aktivně pohybují Rusové. A ne ledasjací, jeden z nich se například podílel na testování jaderných zbraní právě za pomoci hologramů.

Insolvenční návrh na akciovou společnost LightGate byl zveřejněn 3. března. Společnost zastupuje předseda představenstva a jediný statutár Luděk Polášek.

Hlavní činností akciové společnosti LightGate byla výroba a prodej hologramů a obchodní činnost (nákup a prodej strojů). Společnost se rovněž účastnila několika projektů, na základě kterých čerpal od veřejných subjektů dotace.

„Dlužník jako insolvenční navrhovatel tímto podává na sebe insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkurzu. Dlužník má za to, že je v úpadku a tento úpadek nelze řešit jiným způsobem nežli konkurzem,“ objevilo se počátkem března v insolvenčním rejstříku.

Ruská stopa

LightGate dluží několika subjektům. Společnosti Hologram4U například 258 724 tisíc korun. LightGate a Hologram4U byly úzce personálně propojeny. Mimo jiné přes statutáry Luďka Poláška a Petra Kalčice.

Zde se objevuje výše zmíněná ruská stopa. Do firmy před dvěma lety vstoupila jako společník firma NanoSpeckle z Karlových Varů. Jejími vlastníky byli tehdy Rusové Alexandr Smyk a Vladimir Gaponov – mimochodem vedoucí laboratoře fyzikálně-technického institutu MEPhI v ruském Sněžninsku, který se podílel na testování jaderných zbraní za pomoci hologramů, pro které konstruoval defektoskopickou aparaturu založenou na holografické interferometrii. Podílu se loni v říjnu zbavili ve prospěch Petra Kalčice.

Rus Alexandr Smyk pak v minulosti působil ve společnosti TurboLight z Boskovic, kde byli jeho kolegy spolupracovník Státní bezpečnosti ze Slovenska Rudolf Schmiedt nebo někdejší příslušník komunistického ministerstva vnitra, později prokurátor a advokát Jan Paroulek. Z této firmy vedou stopy do jiné firmy na Slovensku s názvem Turbolight Sk Co.Ltd., s.r.o., jež měla v náplni činnosti mimo jiné výrobu holografické produkce, technický výzkum a vývoj nových zařízení nebo polygrafickou činnost v rámci holografické produkce.

Ve statutárních orgánech lze nalézt opět Rusa Alexandra Fiodoroviče Smyka a dalšího Rusa Leonida Alexejeviče Bondareva a Rudolfa Schmiedta z Košic.

Je to už jen možná shoda okolností, ale předseda představenstva Luděk Polášek LightGate má podle zdrojů Ekonomického deníku za manželku také Rusku.

Společnost LightGate vyrobila hologram například pro Československou obchodní banku.

77 milionů finančáku a konec

Ale zpět k návrhu na insolvenci LightGate. Dále pak po společnosti v rámci řízení LightGate vymáhá 206 910 korun za právní služby advokátka Veronika Vlková z Karlových Varů.

Předseda představenstva LightGate Luděk Polášek pak vymáhá 258 509 korun z titulu nevyplacených mezd z pracovního poměru za období prosinec 2021 až únor 2023.

Dále následují tři pohledávky v nižší výši.

Poslední a nejzásadnější pohledávku přihlásil Finanční úřad pro Karlovarský kraj. Dle evidence finančního úřadu činí pohledávka celkově 77 514 412 korun (z důvodu příslušenství daní, penále, odvody za porušení rozpočtové kázně, daň z příjmu právnických osob). Vůči této pohledávce vznesl dlužník námitky, nicméně tyto byly pravomocně, naposledy Nejvyšším správním soudem, zamítnuty.

„V souvislosti s kontrolou finančního úřadu v návaznosti na dotované projekty byly dlužníkovi dle jeho názoru v únoru 2018 neoprávněně zablokovány bankovní účty. Dlužník se tomuto postupu ze strany
finančního úřadu aktivně bránil. Blokace bankovních účtů nicméně vedla k tomu, že dlužník nemohl v dosavadním rozsahu provádět svoji podnikatelskou činnost. Fakticky byla jeho činnost zcela ochromena. Dlužník tedy byl nucen ukončit výrobu hologramů i svoji obchodní činnost (nákup a prodej strojů). Propustil veškeré zaměstnance s výjimkou jediného, který zajišťoval veškerou běžnou činnost dlužníka. Jediná podnikatelská aktivita dlužníka pak spočívala v pronájmu dlužníkem vlastněných strojů a strojního zařízení na výrobu hologramů třetí osobě (výrobce hologramů). Z pronájmu strojů dlužník financoval v rámci možností svoji činnost a splácel dluhy. Dlužník věřil, že nakonec dosáhne spravedlnosti a bude moci svoji činnost obnovit v plném rozsahu. K dnešnímu dni již dlužník nevlastní ani předmětné stroje a zařízení, neboť tyto byly prodány ke konci roku 2022 v dražbě v rámci probíhající exekuce. Dlužník tak již nemá žádný majetek pro pokračování podnikatelské a provozní činnosti a není ani schopen dále pokračovat ve splácení svých dluhů. I pracovní poměr jediného zbývajícího zaměstnance byl ukončen k datu 28. 02. 2023 a dlužník k okamžiku podání tohoto insolvenčního návrhu již žádné zaměstnance nemá,“ stojí v žádosti o konkurz firmy.

„Z výše uvedeného vyplývá, že další fungování dlužníka není smysluplné a dlužník ztratil schopnost hradit splatné závazky. V současné době má dlužník jediného člena představenstva – pana Luďka Poláška, který je současně také jediným akcionářem dlužníka.

Majetek ve svěřenských fondech a dluhopisy za 100 milionů

Společnost LightGate tvrdí, že nevlastní žádný nemovitý majetek a majetek movitý je prý bezcenný.

Průmyslový areál v Boru-Sadově byl ale například přesunut pod společnost Receivables.

Společnost už v roce 2012 vydala cenné papíry v hodnotě 100 milionů korun, splatné v roce 2032. V roce 2014 uvedla společnost v účetní rozvaze v kolonce cizí zdroje sumu 102 304 000 korun.

Bez zajímavosti také není, že nedaleko společnosti LightGate fungují čtyři svěřenské fondy, které spravují hned několik nemovitostí. Ty původně patřily lidem kolem LightGate.

Jde o RRR svěřenský fond, který spravuje 4 nemovitosti na Karlovarsku od roku 2022. Dále pak SL Pro svěřenský fond a Ostrov svěřenský fond, které spravují napůl jednu nemovitost v Ostrově. Dalším vlastníkem jedné nemovitosti v Boru je pak TG Family svěřenský fond. Svěřenským správcem všech fondů je daňový poradce Ladislav Kubica z Prahy.

Tentýž daňový poradce Ladislav Kubica pak zastupoval LightGate před Krajským soudem v Plzni, kde se společnost neúspěšně soudila s karlovarským finančním úřadem kvůli pohledávce finančního úřadu ve výši 77 milionů korun.

Soud návrhu vyhověl

Krajský soud v Plzni návrhu na konkurz společnosti LightGate vyhověl.

„Oznamuje se, že insolvenčním návrhem v záhlaví označeného navrhovatele – dlužníka bylo zahájeno insolvenční řízení ve věci dlužníka: LightGate, a.s., IČO 26145219, Bor 4, 360 01, Sadov. Tato vyhláška byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku dne 03.03.2023 09:13; tímto okamžikem nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení. Insolvenční soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u insolvenčního soudu přihlášku pohledávky. Poučení: Proti této vyhlášce není odvolání přípustné,“ stojí v rozhodnutí plzeňského soudu z 3. března,“ stojí v rozhodnutí soudu.

Soudci bude s insolvencí pomáhat určená soudní asistentka Petra Goeslová.

LighGate a Neograph

Nyní ještě trocha historie. V roce 2015 řešil pražský soud údajné tunelování společnosti Neograph, která dodávala papír na jízdenky pražskému dopravnímu podniku. Dodavatelem hologramů byla společnost LightGate.

Někdejší obchodní ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta mladší u soudu popřel obžalobu z tunelování firmy. Zdůraznil, že Neograph pro něj byl „posvátnou rodinnou společností“. Shodně jako jeho rovněž obžalovaný otec chápe trestní stíhání jako mstu za to, že u zakázky pro pražský dopravní podnik upozornil na vyvádění peněz k lobbistovi Ivo Rittigovi. Jednání, které je Sittovi vytýkáno, bylo podle něj v souladu se zákonem a vycházelo ze švarcsystému, který v Neographu prosadil spolumajitel firmy a Rittigův pozdější spoluobviněný Jan Janků.

Trestní stíhání Sittovi prý bylo o problematiku zprostředkovatelských smluv rozšířeno tři pracovní dny poté, co jako svědek vypovídal v kauze jízdenek proti čerstvě obviněnému Rittigovi. Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová, která v případu Sittových jako zmocněnkyně zastupuje nové vedení Neographu, podle něj využila situace a kladla mu při výslechu otázky ohledně firmy Prompt. O smlouvě s LightGate jí prý tehdy řekl sám, předtím o ní údajně nevěděla.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová Sittovi vytýkala mimo jiné uzavření zprostředkovatelských smluv s klienty Neographu, společnostmi Prompt a LightGate. I ty prý ale podle Sitty souvisely s jeho dohodou s Janků. „Rámcové smlouvy s firmami Prompt a LightGate byly podepsány ve stejný den, kdy mi byla snížena mzda,“ řekl.

Sitta tehdy tvrdil, že jeho stíhání souviselo s kauzou údajně předražených jízdenek vyráběných Neographem. Podle něj i podle kriminalistů posílala firma provizi 17 haléřů z každé jízdenky společnosti Cokeville Assets sídlící na Britských Panenských ostrovech, peníze prý končily u Rittiga.

Mimochodem, všichni obžalovaní v této kauze dopravního podniku byli v roce 2021 pravomocně obžaloby zproštěni.

Výroba na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Na další problém s jízdenkami upozornil v říjnu roku 2015 magazín Reportér. Velice výnosný nebyl jen tisk jízdenek, ale také hologramy, které dopravní podnik kupoval. Na výrobě těchto hologramů – a také hologramů pro mnoho dalších soukromých firem – pracovala tajná manufaktura, kterou provozovali vyučující na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Využívali přitom vybavení a zázemí této veřejné instituce.

„Na ten okamžik si vzpomíná velmi přesně. Uvědomil si totiž, že vidí něco, co do školní laboratoře nepatří. Z jednoho přístroje na něj blýskala hotová raznice pro výrobu hologramů s logem velké české  banky. Později zase v jedné z laboratorních místností několikrát narazil na tvořící se matrici se stylizovaným ´РЖД´ s poznámkou (přepsanou špatně do latinky) „Rusiskoje zeleznicnoje darogy“. Ony hologramy, respektive základní součástky pro jejich konečnou výrobu se nacházely v laboratořích katedry fyzikální elektroniky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské pražského Českého vysokého učení technického,“ uvedl muž, který magazínu Reportér dění v laboratořích popsal.

„Myslel jsem si, že to je nějaká hospodářská spolupráce. Až do doby,  než jsem zahlédl hologramy značek jako ČSOB nebo Sony. To se mi rozsvítilo, že to do školy asi nepatří,“ podotkl.

Společnost LightGate vyrobila mimo jiné hologram Sportovního střeleckého klubu Policie ČR.

Zmíněné hologramy jsou podle magazínu Reportér jen kouskem příběhu výroby hologramů pro mnoho soukromých firem, při kterých se využívalo vybavení a zázemí veřejné instituce, Českého vysokého učení technického. Raznice pro tištění hologramů přitom nejsou žádné legrační kovové plíšky, jsou náročné na výrobu a velmi obtížně kopírovatelné. Proto také hologramy často slouží jako bezpečnostní prvky bránící padělání. Jejich výroba je drahá i výnosná zároveň: tržní cena jakéhosi prvotního obrazu či „nevyvolané fotografie“, takzvaného masteru pro hologram, jde do desítek tisíc eur, tedy stovek tisíc korun. A co více, míst v České republice, kde se dá takový master pro hologram vyrobit, je jenom pár. Jedno z nich je právě na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT.

„Fungovali jako manufaktura, která běží 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ uvedl svědek. Nepřeje si být jmenován, avšak redakce jeho identitu zná. Říká, že bude vypovídat a svědčit, pokud se rozběhne vyšetřování kvůli možnému zneužívání prostředků veřejné vysoké školy.

„Padlo několik společností, pro které hologramy dělali. A když praskla kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik (v souvislosti s nimi se objevuje jméno proslulého pražského podnikatele Ivo Rittiga, pozn. red.), pro který se hologram vytvářel také tady, čekal jsem, že tu naši tajnou manufakturu už musí policie vybrat. Ale nic se nestalo. Nikdo se pořád neptá, kde se ten materiál celé roky na trhu bere,“ říká.

Na místě údajné výroby společnosti LightGate se fyzicky nikdy nic nevyrábělo. Budova tak nebyla zkolaudována a společnost na rekonstrukci dostala dotaci. Dům byl ale pronajímán na bydlení. Foto: Next Reality

Existuje celá řada indicií a materiálů ukazujících na mnohaletou výrobu základních matric hologramů a jejich raznic pro soukromé firmy v laboratoři zmíněné vysoké školy, tedy veřejné instituce. Podle názvů zakázek jsou mezi nimi i bezpečnostní hologramy na Slovensko, do Polska, do Ruska: na ceniny, jako jsou jízdenky, stravenky a kolky určené pro zahraničí.

Děkan fakulty Igor Jex magazínu Reportér v roce 2015 sdělil, že po konzultaci s právníkem prozkoumá další možné kroky. Chce si ověřit, zda výroba takového rozsahu probíhala, zda na ni případně existují smlouvy a je-li vůbec ve škole legální.

A vysokoškolští pracovníci, kteří jsou uvedeni na výrobních zakázkách, zařízení spravují a odpovídají za ně, odmítli na otázky odpovědět s odkazem na mlčenlivost, kterou jsou prý vázáni vůči vedení fakulty a komerčním partnerům univerzity. Ve společném e-mailu uvedli, že veškerá jejich  činnost „byla prováděna na FJFI vždy v rámci příslušných projektů, případně v rámci smluv s partnery ČVUT“.

Výroba hologramů je technicky velmi složitá. Právě proto se také používají jako ochranné prvky – mají totiž pomoci spolehlivě odlišit originál (ať už listiny, bankovky, pasu, lahve s alkoholem, nebo spousty dalších výrobků) od padělků.

Unikátní a komplikovaná technologie výroby znemožňuje, aby si hologram udělal amatér doma. A práci s hologramy také provázejí přísná bezpečnostní pravidla.

„Pan Janků, můj šéf v Neographu (a vlastník půlky společnosti, pozn. red.), mě oslovil s tím, zda bych uměl zajistit hologramy. Podmínkou byla co nejvýhodnější cena,“ uvedl Vladimír Sitta ml. U výrobce holografických nálepek, společnosti LightGate, a. s., pak Sitta objednal pro Neograph pět různých holografických zakázek určených pro dopravní podnik coby koncového zákazníka. Část byly přelepky na smlouvy, část byla určená na další aplikaci například na jízdní doklady.

Konstrukce obchodu byla následující. Neograph objednal u LightGate hologramy a následně je za několikanásobek prodal dopravnímu podniku. Tři čtvrtiny ze zisku pak Neo­graph odeslal do Karibiku.

Podle Sitty získal Neograph všech pět zakázek hologramů od firmy LightGate za 4,5 milionu korun. Dopravní podnik však jen za dvě z těchto pěti zakázek zaplatil 8,8 milionu (Sitta, jak už bylo řečeno, zná úplné detaily jen k oněm dvěma zakázkám, za kolik byly zbylé tři, neví; o řadu dokladů prý přišel při vyhnání z Neographu). Zisková marže: minimálně 4 miliony 300 tisíc korun. A z toho zmíněné 3,1 milionu pro Cokeville.

„Dopravní podnik na otázky magazínu Reportér uvedl, že Neograph dodával v  letech 2009 až 2011 hologram na dražší jízdenky (ty, které si pasažéři kupovali za 55, 80, 160 a 310 Kč). Celkový počet byl asi 1,5 milionu kusů za rok. „Cena za jízdenku (tj. jeden kus, pozn. red.) včetně hologramu v letech 2009–2011 byla v řádech jednotek korun,“ uvedl tehdy pro magazín Reportér mluvčí Jiří Štábl.

„Dnes se už tento hologram nepoužívá, dopravní podnik si nechal kvůli autorským právům vyrobit nový a ten je od roku 2012 na všech jízdenkách. Jízdenky s hologramem dodává Státní tiskárna cenin a stojí zhruba sedmadvacet haléřů. Je to tedy výrazně nižší cena než několik korun, které dostával Neograph pouze za hologram,“ uzavřel magazín Reportér v roce 2015 téma hologramů pro jízdenky pražského dopravního podniku. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

 Moravu zasáhlo tornádo, potvrdili meteorologové. Důkaz dodali lovci bouřek

Český hydrometeorologický ústav potvrdil první letošní tornádo. Vyskytlo se mezi obcemi Kunštát a Letovice na Blanensku. Téměř minutu a půl dlouhé video s jevem připomínajícím tornádo zachytili obyvatelé Horního Štěpánova na Prostějovsku, další záběry vznikly právě u Letovic. O terenní výzkum, díky kterému se tornádo potvrdilo, se postarali lidé z CTRA.

 „Dle předběžného hodnocení vznikla konvektivní buňka, pravděpodobně supercelární povahy, před postupující linií bouřek. Již před vznikem samotné tromby byla pozorována výrazná rotace stěnového oblaku,“ píší na Facebooku lovci bouřek z Czech Thunderstorm Researh Association (CTRA).

Doplnili, že tromba (vzdušný vír, pozn. red.) vznikla zřejmě v okolí Kunštátu a postupovala směrem na Letovice, kde došlo k prokazatelnému kontaktu se zemským povrchem v katastru obcí Nýrov a Lhota, kde tornádo způsobilo škody odpovídající intenzitě F0. Členové CTRA také doplnili, že jsou v kontaktu s tamní samosprávou, hasiči či svědky události.

Meteorologové byli zpočátku opatrní v soudech, o jaký jev přesně šlo – neměli totiž potvrzený dotyk víru se zemí, uvedl Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hlášené nejsou ani žádné škody, informoval starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Přesto hasiči likvidovali v dané oblasti stromy popadané přes silnici.

 První letošní tornádo se vyskytlo mezi obcrmi Kunštát a Letovice. Bylo slabé a trvalo krátkou dobu.
Přestože video tromby – funnel cloudu se objevilo ve večerních hodinách, panovala jistá nejistota, zda způsobené škody byly z tornáda, nebo z následně postupující squall line. Informace se k nám dostávaly postupně. Důvod proč jsme tak opatrní je ten, že podmínky na tvorbu tromb se vyskytují poměrně často, ale potvrdit, zda tromba dosedla na zem (a stala se tornádem) vyžaduje buďto vizuální potvrzrní létajících trosek anebo terenni průzkum. O ten se tentokrát postarali lidé z CTRA (@czech thunderstorm)

„Na záběrech byla vidět nálevka, ale jestli to byla tromba a nedotknulo se to země, nebo to bylo tornádo… To řekne jen terénní průzkumník,“ vysvětluje Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k záběrům na videu obyvatel Horního Štěpánova na Prostějovsku, kteří na mobil zachytili úkaz připomínající tornádo.

Hruškův kolega z brněnské pobočky Petr Münster iDNES.cz sdělil, že zvažuje nasazení dronu, který by oblast zmapoval. „Jenom z obrázků se toho moc vyčíst nedá,“ doplnil.

„Podobné škody včera páchal i vítr,“ podotkl meteorolog Tomáš. Doplňuje ještě, že „několik menších tornád do roka je. Zvláštní byly páteční poměrně silné bouřky. Na to, že byl ještě březen. To úplně obvyklé není,“ upozornil.

Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají na rozdíl od tornáda škody. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Nechalo za sebou devastující škody na majetku a také několik obětí na životech.

X X X

Bývalý golfový areál v Klánovicích koupilo v dražbě Hlavní město Praha

Hlavní město Praha se stalo majitelem někdejšího golfového areálu v Praze-Klánovicích. Areál v Klánovickém lese bude po diskusi s městskou částí sloužit především místním občanům, provozovat se zde budou nejrůznější volnočasové aktivity pro děti a mládež. Budovu s pozemkem o rozloze 26 tisíc metrů čtverečních získala Praha za vyvolávací cenu 46,4 milionu korun.

O koupi areálu rozhodli v únoru pražští zastupitelé. Objekt bývalé golfové klubovny sloužil jako restaurace s kapacitou sto míst a bude tak sloužit i nadále. Hlavní město objekt ze 30. let minulého století šetrně opraví s respektem k jeho architektonické hodnotě, podle znaleckého posudku je technický stav budovy velmi dobrý, opravena byla naposledy v roce 2008.

„To, že se nám podařilo uspět v dražbě bývalého golfového areálu v Klánovicích, považuji za mimořádný úspěch.  Do budoucna budou volný čas v objektu trávit především pražské děti během letních prázdnin ve spolupráci s DDM Praha. Tento záměr ještě projednáme na koaliční úrovni i s městskou částí. Na využití čekal nejen tento areál, ale i městská část Klánovice, řadu let,“ říká Adam Zábranský, radní pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy.

V roce 2021 se majitelem areálu stala firma Perseus Health Resort, přejmenovaná na akciovou společnost Drbalovo. Ta je ale od minulého roku v insolvenci a areál se tak dostal do dražby. O odkup areálu hlavním městem usilovala i městská část Praha-Klánovice, zájmem Klánovic je, aby jej mohli využívat především místní obyvatelé.

Dražba se konala 22. března, zajistila ji brněnská realitní společnost Gaute, prodejní cena nemovitosti odpovídala znaleckému posudku. Užitná plocha budovy je 782 m2 a pozemku 26 698 m2. Budova se nachází v lese asi 140 metrů od souvislé zástavby rodinných domů.

Podle posudku lze areál využít jako golfové hřiště, dětská hřiště či rekreační areál s vodními plochami. Podmíněně zde lze postavit obchodní zařízení s podlažní plochou nepřevyšující 250 m2, zařízení veřejného stravování a malá ubytovací zařízení se službami. Pro podmíněné přípustné využití platí, že nedojde k znehodnocení nebo ohrožení využitelnosti dotčených pozemků.

Prvorepubliková klubovna s ubytováním sloužila od roku 1937 jako zázemí golfového klubu společně s hřištěm s šesti jamkami, další tři jamky vznikly o rok později. Odpalovat golfové míčky sem jezdíval i Jan Masaryk. Za druhé světové války prostor sloužil jako polní lazaret. Provoz hřiště byl v 50. letech minulého století ukončen a většina areálu hřiště byla zalesněna.

V roce 1991 byly klubovna a tříhektarový pozemek vráceny obnovenému Golf Clubu Praha, ten začal usilovat o obnovení hřiště, získal dokonce i stavební povolení na vybudování 18 jamek, nicméně stavba se neuskutečnila kvůli nedostatku peněz. Areál následně prodal firmě Forest Golf Resort Praha, která v areálu provozovala cvičné jamky a cvičné odpaliště, takzvaný driving range. I tento majitel rovněž usiloval o obnovení golfového hřiště, což se však nelíbilo místním obyvatelům, jelikož by mu musel ustoupit vzrostlý Klánovický les, který je dnes přírodní rezervací. Proti kácení se vyslovili i lidé v referendu v roce 2009. Záměr vybudovat golfové hřiště byl definitivně zmařen v roce 2014, kdy hlavní město změnilo územní plán v neprospěch stavby.  Vít Hofman, tiskový mluvčí

X X X

Famózní Kvitová slaví třicátý titul. V Miami zdolala Rybakinovou

Skvělou formu, bojovné srdce a psychickou pohodu Petra Kvitová naplno využila na turnaji v Miami. Česká tenistka ve finále porazila kazašskou soupeřku Jelenu Rybakinovou 7:6 (16:14), 6:2 a získala svůj třicátý titul.

 Na cestě k jubilejnímu triumfu se třiatřicetiletá Kvitová musela vyrovnat s nahuštěným programem a hlavně s o deset let mladší protivnicí, která v posledních týdnech předvádí mimořádné výkony.

Dvojnásobná wimbledonská šampionka Kvitová se vrátí díky triumfu ve světovém žebříčku do první desítky. Rybakinová nevyužila šanci získat po Indian Wells takzvaný Sunshine Double a zůstane sedmá. S Kvitovou prohrála i druhý letošní duel, v lednu nestačila na českou tenistku také na turnaji v Adelaide.

Kvitová postoupila do finále v Miami jako třetí nejstarší hráčka v historii po Chris Evertové a Sereně Williamsové. V rozhodujícím duelu akce kategorie WTA 1000 byla potřinácté, v Miami však ve finále debutovala. Utkání sledoval z hlediště i bývalý boxerský šampion Mike Tyson.

VYPLNĚNÉ PROROCTVÍ. Fanynky Petry Kvitové při finále turnaje v Miami.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Vaňka měla první set dobře rozehraný. V úvodní hře sice nevyužila dva brejkboly, nadále se ale opírala o kvalitní servis a v deváté hře se jí už podařilo na třetí pokus získat brejk. Za stavu 5:4 však set nedopodávala.

V dramatickém tie-breaku Kvitová odvrátila pět setbolů a za stavu 14:14 si vypracovala minibrejk při vlastním servisu. Využila ho a ujala se po 66 minutách vedení. Rybakinová prohrála první z osmi letošních zkrácených her a v úvodním setu jí nepomohlo ani deset es.

Petra Kvitová ve finálovém zápase turnaje v Miami.

Kvitová těžila z psychické výhody i v úvodu druhého setu a díky brzkému brejku utekla na 3:0. Rybakinová sice ještě uhrála dva gamy, zkušená Češka však zůstávala při servisu stoprocentní a za stavu 5:2 si vypracovala první mečbol.

Po úderu do autu moskevské rodačky mohla Kvitová už jen zvednout zvednout ruce a chytit se nevěřícně za hlavu. Ve 33 letech a 25 dnech se stala po Serně Williamsové druhou nejstarší vítězkou turnaje v Miami, první českou a převzala trofej, kterou vyrobila firma Lasvit z Nového Boru.

X X X

 FILIP SALAČ VYRAZÍ DO ZÁVODU  V  NEDĚLI  JAKO TŘINÁCTÝ

Po úspěšných pátečních trénincích a druhém kombinovaném času si Filip Salač zajistil přímý postup do Q2. Do třetího tréninku ani nenastoupil, protože trať byla po dešti vlhká a svůj čas by už stejně nevylepšil. Mezičasy prvního kola kvalifikace vypadaly velmi nadějně, ale v deváté zatáčce přišel pád. Filip dokázal svůj Kalex zvednout, nastartovat a dojet do boxů. Následovala rychlá oprava a náš jezdec se stihl do kvalifikace ještě vrátit a zajet alespoň 13. čas.

V tu chvíli byla trať už téměř suchá, ale na některých místech zůstávala mokrá místa. Okruh Termas de Río Hondo klouže i za sucha a na vlhku je o to více zrádný. I když si Filip Salač i členové týmu QJMOTOR GRESINI RACING pomýšleli na lepší výsledek, do zítřejšího závodu nastoupí s optimistickou náladou.

 „Dnešek pro nás nebyl ideálním dnem. Vzhledem k vlhké trati mi nepřišlo rozumné nastoupit do třetího tréninku. Zrychlit se v těchto podmínkách nedalo a bylo zbytečné riskovat. V prvním kole kvalifikace se mi podařilo nastavit dobré tempo, podle mezičasu jsem byl v tu chvíli nejrychlejší na trati a byl by to čas pod 1:43 minuty. Každopádně jsem šel hodně pozdě na brzdy a buď jsem najel na mokrý flek, nebo to už prostě bylo moc. Uklouzlo mi to docela ve velké rychlosti a motorka šla pana orel, takže byla dost potlučená. Po pár minutách se mi ji podařilo nastartovat. Dojel jsem do boxů, mechanici odvedli skvělou práci a zprovoznili motorku tak, abych stihl odjet alespoň jedno rychlé kolo. Nicméně náš Kalex pochopitelně nebyl v dobrém stavu, měl jsem ohnuté řidítko, nefungoval mi quickshifter, měl jsem problém při řazení i podřazování. Ale i přes to se těším na závod a věřím, že máme na to bojovat o přední místa. Tým předvedl skvělý výkon, motorku mi mechanici dokázali opravit během dvou minut,“ zhodnotil dnešní den Filip Salač #12.

Druhý letošní závod kategorie Moto2, který proběhne v neděli 2. dubna 2023, odstartuje ve 12:15 hodin místního času. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.