Ublížite iba sebe! MOV sa obul do Ukrajincov. Nemci sťahujú úspory do bezpečia. Úradnícku vládu poslanci SR nepodporí

Na svete je 70 ozbrojených konfliktov. Medzinárodný olympijský výbor kritizoval výzvu ukrajinskej vlády na bojkot. Športovci Ukrajiny dostali oficiálne pokyn bojkotovať súťaže, na ktorých sa zúčastnia Rusi a Bielorusi. Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

O stanovisku MOV v sobotu informovala agentúra Reuters. „Ak by sa takéto rozhodnutie realizovalo, ublížilo by to len ukrajinským športovcom a nijako by to neovplyvnilo vojnu, ktorú chce svet ukončiť a ktorú MOV tak vehementne odsúdil,“ uviedol olympijský výbor.

Podľa neho nie je v rukách vlád jednotlivých krajín aby rozhodli, ktorí športovci sa môžu zúčastniť na ktorých medzinárodných súťažiach. „Ak by toto pravidlo zaviedli, ublížilo by to aj postavenie niektorých ukrajinských športovcov a ďalších členov ukrajinskej olympijskej komunity.“

MOV tiež argumentoval, že na celom svete je 70 ozbrojených konfliktov, vojen alebo kríz a že postihnuté národné olympijské výbory dodržiavajú princípy olympijskej charty a nevyzývajú na bojkot.

Rozhodnutie bolo prijaté na návrh ministra mládeže a športu a prezidenta Národného olympijského výboru Ukrajiny Vadima Gutcajta.

Rozhodnutie sa vzťahuje na všetky súťaže vrátane kvalifikačných súťaží na olympijské hry 2024. Ak by sa športovci napriek tomu zúčastnili súťaží, v ktorých by boli aj športovci z Bieloruska alebo Ruska, mohlo by to viesť k tomu, že príslušné federácie by boli zbavené svojho národného štatútu./agentury/

X X X

Nemci sťahujú svoje úspory do bezpečia. Miliardy eur sa dali do pohybu

Nemeckí sporitelia sa obracajú chrbtom k zahraničným bankám napriek lákavým úrokovým sadzbám z vkladov. Majú totiž strach, aby neprišli o svoje úspory pre problémy vo finančnom sektore, ktoré položili na lopatky americkú Silicon Valley Bank (SVB). TASR o tom informuje na základe údajov agentúry Reuters.

 Ľudia si čítajú oznam pred vchodom do banky Silicon Valley Bank (SVB) v kalifornskej Santa Clare v piatok 10. marca 2023. Po skončení desaťročnej éry lacných peňazí sa v globálnom finančnom systéme objavujú trhliny.

Nemecké domácnosti, ktoré majú „najplnšie vrecká“ v rámci Európy s 2 biliónmi eur na účtoch, vyhľadávali vyššie výnosy a otvárali si účty on-line v malých bankách v slabších európskych ekonomikách, ako sú Litva, Malta, Taliansko či Portugalsko.

Tento trend sa však náhle zmenil 10. marca, keď krach Silicon Valley Bank vyvolal otrasy v bankovom sektore. Ukázali to údaje dvoch nemeckých porovnávacích we­bov.

Ide o peniaze: Ako sú chránené naše peniaze? Čo sa bude diať, ak skrachuje vaša banka? Všetko o ochrane vkladov s Romanom Fusekom z Národnej banky Slovenska. Premiéra 29. 3. 2022.

Dopyt po zahraničných termínovaných vkladoch klesol od 10. marca o 15 až 20 % v porovnaní s februárom podľa údajov platforiem Check24 a Biallo, ktoré spolupracujú s bankami pri uvádzaní týchto a iných produktov na trh.

Bezpečné nemecké banky

Naopak, nemecké banky, ktoré sú vnímané ako bezpečnejšie, vďaka vysokému úverovému ratingu ich vlády a dvom samostatným bezpečnostným sieťam pre vklady, zaznamenali nárast dopytu.

Ústup Nemcov na bezpečnejšiu pôdu napodobňuje v malom meradle exodus amerických vkladateľov z malých do veľkých bánk po kolapse SVB. To však môže zvýšiť náklady na financovanie pre veriteľov v slabších európskych ekonomikách, ktorí dúfali, že využijú obrovské množstvo hotovosti obyvateľov Nemecka.

„Nálada investorov sa po 10. marci zmenila,“ povedal Moritz Felde, riaditeľ Check 24. „Vidíme nárast dopytu po bankách v krajinách s ratingovou známkou AAA,“ dodal.

Check24 a konkurenčné platformy nezverejňujú konkrétne čísla, takže je ťažké povedať, koľko peňazí si Nemci uložili v zahraničí.

Miliardy do doámacich účtov

V uplynulých šiestich mesiacoch však Nemci naliali do domácich termínovaných vkladov 83 miliárd eur. Pre menšie banky v zahraničí predstavuje už len 10 % z tejto sumy významnú príležitosť.

Malá talianska investičná banka Smart Bank ponúkla vo štvrtok (30. 3.) najvyššiu úrokovú sadzbu za 12-mesačný vklad, a to 3,5 %, nasledovaná maltskou bankou Izola a chorvátskou bankou Kovanika s úrokom 3,45 %, zatiaľ čo v Nemecku mohli sporitelia získať úrok maximálne 2,55 % od on-line veriteľa SWK Bank.

„Očakávame, že rozpätie (úrokov) medzi poskytovateľmi z krajín s trojitým AAA a bankmi z krajín s nižším úverovým ratingom sa bude v nasledujúcich týždňoch ďalej rozširovať, keďže dopyt domácich investorov po bezpečnosti sa pravdepodobne bude ďalej zvyšovať,“ uviedol hovorca Biallo.

Termínované vklady, známe v nemčine ako Festgeld, boli veľmi vyhľadávané, kým ich pokles úrokových sadzieb pred desiatimi rokmi nepripravil o atraktivitu. Vzhľadom na zvyšovanie sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) v rámci boja proti inflácii však nemecké domácnosti od septembra znovu oživili „stratenú lásku“ k Festgeldu, ukázali údaje ECB./agentury/

X X X

Podľa Krajniaka by Čaputovej úradnícku vládu poslanci nepodporili

 Dočasne poverený minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si myslí, že úradnícka vláda prezidentky Zuzany Čaputovej by nezískala podporu Národnej rady.

 Ako ďalej uviedol v diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS, prehĺbil by sa tým chaos o ďalší prvok, ktorý by bol na politickej scéne. „Podporujeme takú vládu, ktorú považujeme za dobrú a plní náš program. Aj túto vládu podporujeme preto, lebo náš program splnila,“ tvrdí Krajniak.

Podpredseda strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling v relácii uviedol, že liberáli by úradnícku vlády v parlamente podporili. Zároveň tvrdí, že národná rada je veľmi nevyspytateľná, až odtrhnutá z reťaze. „Je to besný parlament, neviete, čo príde každý deň, kto podá aký pozmeňujúci návrh,“ myslí si exminister školstva.

Z výsledkov minuloročnej kontroly NBÚ na ministerstve vyplýva, že Mikulec opakovane neoprávnene manipuloval s utajovanými informáciami. Zákon mal porušiť 29-krát a dostal sa k utajovaným informáciám, ktoré sa týkajú NATO alebo Európskej únie. Na situáciu reagovala i prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá opätovne uvažuje o vymenovaní úradníckej vlády.

Smer? Aktuálne nie

Krajniak v relácii tiež uviedol, že hnutie má pre povolebnú spoluprácu tri podmienky a Smer či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. Hlas by zase podľa Gröhlinga nebol pre SaS želaný partner. Je však presvedčený, že SaS by mala teraz ostať neutrálna pri ďalšom vymedzovaní sa voči možnej budúcej spolupráci so stranami.

Smer v reakcii na Krajniaka uviedol, že strana nikdy nepôjde cestou politiky vylučovania spolupráce s inými stranami. „Smer touto cestou nikdy nepôjde, pretože naša ponuka je jasná a postavená na princípe silného štátu s nespochybniteľným ľavicovým, protifašistickým a európskym pilierom,“ uviedli z tlačového odboru Smeru. Krajniak podľa strany svojou politikou vylučovania zaradil hnutie Sme rodina k OĽANO, Za ľudí či Demokratom.

Sme rodina podľa Krajniaka vždy pred voľbami povedalo, s kým pôjde alebo nepôjde do vlády, a dodržalo to. Medzi podmienky hnutia na povolebnú spoluprácu patrí presadzovanie programu hnutia, rovnako postoj k SNP, holokaustu a Tisovmu režimu, ale aj budúcnosť Slovenska a otázka jeho partnerov v rámci Európskej únie. „Smer alebo Republika do toho dnes nespadajú,“ podotkol.

 „Nemali by sme začať vylučovať všetkých krížom-krážom. Toto nie je cesta, aby sme vytvorili stabilnú vládu, ktorá bude reformná, pretože SaS je tá reformná časť aj budúcej vlády, ktorá by mohla priniesť Slovensko do 21. storočia,“ skonštatoval Gröhling. Pripomenul, že liberáli už zo spolupráce vylúčili Smer, SNS či Republiku./agentury/

X X X

Berlín má problém. Armáda chýbajúcu výzbroj do roku 2030 nenahradí

Nemecká armáda nie je schopná do roku 2030 kompletne doplniť vojenské vybavenie, ktoré jej teraz chýba. V rozhovore s denníkom Welt am Sonntag to uviedol nemecký minister obrany Boris Pistorius. Nemecko dodalo časť svojho vybavenia Ukrajine, aby mohla vzdorovať ruskej agresii, a ďalšia technika už chýbať nemôže, dodal Pistorius. K jeho prioritám patrí obrana východného krídla Severoatlantickej aliancie, dodal minister.

Boris Pistorius, nemecký minister obrany, hovorí so zástupcami médií pred bojovými vozidlami pechoty Puma počas svojej inauguračnej návštevy Bundeswehru vo výcvikovom priestore Altengrabow v nemeckom Moeckerne, štvrtok 26. januára 2023.

Všetci vieme, že existujúce medzery nemožno do roku 2030 úplne zaplniť… Bude to trvať roky. Toho sú si všetci vedomí,“ uviedol Pistorius.

Bundeswehr od konca studenej vojny trpí nedostatočnými investíciami, poznamenáva Reuters. Podľa odborníkov sa navyše doposiaľ nepodarilo nahradiť veľkú časť techniky, ktorú Nemecko poslalo na Ukrajinu. Pistorius už koncom januára oznámil, že kvôli doplneniu armádneho arzenálu bude rokovať s predstaviteľmi zbrojného priemyslu, píše DPA.„Rovnako ako ostatné krajiny máme obmedzené zásoby. Ako spolkový minister obrany nemôžem všetko rozdať,“ povedal Pistorius. Minister tiež odmietol dodávky zbraní na Ukrajinu nad rámec už skôr oznámených záväzkov.

Kvôli obmedzenému rozpočtu je potrebné si stanoviť priority, pre Pistoriusa je to ochrana východného krídla NATO. Do roku 2025 chce vybudovať plne vybavenú divíziu a adekvátne prispievať do aliančných síl rýchlej reakcie, píše DPA.

Sociálne demokratický minister obrany, ktorý sa funkcie ujal v polovici januára, chce navýšiť nemecké výdavky na obranu zo súčasných približne 1,5 percenta HDP na dve percentá v súlade s požiadavkami NATO. Pokiaľ sa posun týmto smerom podarí do konca volebného obdobia, bude Pistorius spokojný, cituje z rozhovoru Reuters.

Nedostatočné tempo investícií do nemeckej armády v polovici marca kritizovala parlamentná splnomocnenkyňa pre obranu Eva Höglová. Za existujúcich podmienok by podľa nej trvala modernizácia pol storočia. Vadí jej ťažkopádne a pomalé verejné obstarávanie, nedostatočná výška zbrojného fondu alebo žalostný stav časti kasární.  /agentury/

X X X

Krajniak predstavil novú pomoc pre ľudí. Chce rozdávať 100 eurovky, pozrite sa, kto bude mať nárok

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v piatok poobede predstavil novú pomoc v súčasnej situácii, kedy rastú ceny takmer všetkého. Pripravovaná pomoc má byť adresná a pre tých, ktorí prepadli sitom doterajšej inflačnej pomoci a pomoc pre najodkázanejšie rodiny.

 Tí obyvatelia Slovenska, ktorí mali mesačný príjem za posledný pol rok najviac 1,81 násobku životného minima, čo predstavuje sumu okolo 400 eur a nebola im do dnes poskytnutá žiadna podpora alebo v minulom roku nedostali žiadnu formu inflačnej pomoci, tak budú mať nárok na jednorazový príspevok vo výške 100 eur.

Kto bude mať nárok na 100 eur

Nárok bude mať asi 50-tisíc ľudí, Mesačný príjem za posledných 6 mesiacov je najviac vo výške 1,81 násobku životného minima, Nebola mu poskytnutá dotácia na podporu humanitárnej pomoci, v roku 2022 nedostal žiadnu z doterajších foriem inflačnej pomoci

Nárok na príspevok má podľa Krajniaka približne 50-tisíc ľudí a má sa vyplácať už v máji. Systém, akým si ľudia o príspevok budú môcť žiadať, ešte podľa Krajniaka dopracúvajú. Pravdepodobne by sa ale mali hlásiť na úradoch. „Kontrola bude spočívať v tom, že či už žiadateľ dostal niektorú z tých pomocí, ktoré sme vyplácali. Ak nie, tak bude mať nárok na tento príspevok,“ uviedol Krajniak s tým, že podrobnosti zverejnia neskôr.

Vyšší príspevok na bývanie

Druhou formou pomoci má byť príspevok na bývanie. Ten by sa mal zvýšiť od júla tohto roka. Návrh na jeho zvýšenie by mal prísť podľa jeho slov už o jeden či dva mesiace. Pre jednu osobu by sa mohol zvýšiť o takmer 20 eur. Dnes je suma na úrovni 63,9 eura na jednu osobu, od júla by mohla byť 83 eur. Pre dve až viac osôb momentálne platí príspevok vo výške 101,9 eura. Ak by prešli zmeny, tak príspevok by sa zvýšil pre dve osoby na 140,9 eur, pre tri osoby 178,8 eur, pre štri osoby 216,7 eur a pre päť a viac osôb 254,5 eur.

Tretím návrhom, ktorý oznámil, je skôr vyplatená valorizácia rôznych dávok. Ak by sa nič nezmenilo, zvýšená valorizácia by mala prísť 1. januára 2024. Minister práce ju však chce vyplatiť už od októbra tohto roku. Ide o dávky v hmotnej núdzi, ochranný príspevok, aktivačný príspevok, príspevok na nezaopatrené dieťa či príspevok na bývanie.

Napríklad zvýšila by sa dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca bez detí z 74 na 83,4 eura. Osoba, ktorá má jedno až štyri deti, by dostala 158,6 eura, čo je o 18 eur viac ako v súčasnosti.

Kto to zaplatí nie je jasné

Koľko by stála celá pomoc štátu a kto by ju zaplatil, Krajniak nespresnil. Časť peňazí by mala ísť z rozpočtu. Krajniak povedal, že o zdrojoch financovania debatuje s ministerstvom financií. „Rádovo sú to desiatky miliónov eur. Časť týchto peňazí máme v rozpočte a o zvyšnej časti už dlhšie debatujeme s Ministerstvom financií, robíme si priebežne prepočty. Myslím si, že sú to všetko zrealizovateľné výdavky,“ uviedol minister práce.

Ekonómovia volajú už dlho po adresnej pomoci. Teda pomáhaniu chudobnejším domácnostiam, ktoré to naozaj potrebujú. Kritizujú plošné opatrenia a míňanie peňazí aj pre bohatšie rodiny. Forma pomoci pre najslabších v časoch vysokej inflácie spolu riešia vládni predstavitelia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou už týždne.

Strana hlas by podporila akúkoľvek protiinflačnú pomoc ľuďom avšak jednorazový príspevok vo výške 100 eur považujú za kozmetický a okruh osôb, ktorý ho má dostať, zas príliš úzky. „Ak sumu rozdelíme na 12 mesiacov, tak títo ľudia dostanú len niečo vyše 8 eur mesačne, pričom zdražovanie vyrovnalo 22 ročné historické maximá. Navyše mnohí sa k tejto pomoci ani nemusia dostať, keďže sa nedoručuje automaticky, ale je potrebné si o ňu žiadať,“ uviedol pre Pravdu podpredseda strany Hlas Erik Tomáš. Doplnil, že ich strana už pripravuje vlastný návrh zákona, ktorý by mal pomôcť ľuďom žijúcim pod hranicou chudoby./agentury/

X X X

Matovič kritizoval prezidentku za slová k odmene za voľby: Dať ľuďom 500 eur nie je návrh z jej mentálneho sveta

Šéf koaličného hnutia OĽaNO Igor Matovič kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú za negatívne vyjadrenia k návrhu zákona o 500-eurovej odmene vo voľbách.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyhlásila, že si nevie predstaviť, že by podpísala prípadný zákon týkajúci sa 500-eurovej odmeny za účasť vo voľbách.

„Jasné, že by zákon o mimoriadnej odmene za účasť vo voľbách nepodpísala. Neviem, na čo to potrebuje ešte aj verejne avizovať. S tým som počítal. Dať miliónom obyčajným ľuďom po 500€, to nie je návrh z jej mentálneho sveta,“ uviedol na sociálnej sieti Matovič.

Hlava štátu podľa poslanca „do krvi bojovala proti pomoci rodinám cez 200€ mesačne na dieťa a našťastie svoj boj prehrala a rodiny dvestovku mesačne majú“. „Teraz bude robiť všetko proti 500€. A znova to prehrá,“ doplnil Igor Matovič.

Prezidentka o chýbajúcich financiách

Prezidentka pri odmietavom stanovisku argumentovala tým, že financie aktuálne na Slovensku chýbajú vo viacerých oblastiach a je podľa nej potrebné starostlivo zvážiť ich cielené poskytovanie.

„Takéto nápady, ktoré majú obrovský dosah na verejné financie, majú byť najskôr päťkrát zvážené, až potom vyslovené,“ poznamenala hlava štátu v piatok v Trebišove.

Podotkla, že napríklad na východe Slovenska chýbajú financie okrem iného na dobudovanie potrebných lôžok v nemocniciach pre deti a niekto sníva o miliardách eur na projekt, ktorý by mohol byť aj právne sporný.

Opätovne predložený návrh

Poslanci počas týždňa odmietli novelu z dielne Igora Matoviča, ktorá obsahovala odmenu za účasť vo voľbách.

Šéf OĽaNO však pred hlasovaním návrh opätovne predložil do parlamentu.

Navyše vyhlásil, že jeho hnutie vstúpi po septembrových parlamentných voľbách len do takej vládnej koalície, ktorá sa zaviaže vyplatiť odmenu 500 eur každému, kto sa na týchto voľbách zúčastnil, aktuality.sk

X X X

Tisíce ľudí na Slovensku dostanú jednorazový príspevok. Minister Krajniak upresňuje, kto má na neho nárok

Rezort práce pripravil jednorazovú pomoc vo výške 100 eur pre tých, ktorí žiadnu inflačnú pomoc zatiaľ nedostali.

Minister práce Milan Krajniak predstavil pomoc pre tisíce ľudí ohrozených chudobou, ktorí sa prepadli doterajším sitom inflačnej pomoci. Jednorazový príspevok bude vo výške 100 eur a dostať by ho mohli Slováci už v máji.

„Odhadujeme, že je približne 50-tisíc ľudí, ktorí nedosiahli doposiaľ na žiadnu formu pomoci, preto chceme aj im umožniť, aby sa o túto inflačnú pomoc prihlásili,“ uviedol Krajniak počas tlačovej besedy.

O príspevok budú musieť ľudia požiadať na úrade práce. Podrobnosti však ministerstvo ešte upresní a zverejní.

Už teraz sú však známe niektoré podmienky, ktoré musí žiadateľ splniť. Mesačný príjem za posledného pol roka by mal byť najviac vo výške 1,81 násobku životného minima. Zároveň žiadateľ v predchádzajúcom roku nedostal žiadnu z foriem inflačnej pomoci a ani neobdržal dotáciu na podporu humanitárnej pomoci.

K aktuálnych opatreniam, medzi ktoré patrí valorizácia dôchodku, zastropovanie cien energií či príspevok na dieťa, od júna pribudne aj zvýšený príspevok na stravu pre dva milióny pracujúcich.

Ďalšou pomocou je aj pripravovaná novela o príspevku na bývanie, kde rozširujú okruh žiadateľov. O tomto návrhu bude parlament hlasovať na májovej schôdzi.

Minister Krajniak dodal, že o možnostiach inflačnej pomoci rokoval aj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, aktuality.sk

X X X

Slovensko rokuje s Ukrajinou o spoločnej výrobe munície

Slovensko môže byť Ukrajine nápomocné pri dodávkach 155-milimetrovej aj 152-milimetrovej munície. SR je jednou z iba troch krajín na svete spomedzi tých, ktoré podporujú Ukrajinu, ktorá vyrába práve 152-milimetrovú muníciu. V piatok to na Ukrajine vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď, ktorý predtým absolvoval rokovania so svojím ukrajinským rezortným partnerom Olexijom Reznikovom.

 Slovenský minister obrany Jaroslav Naď a jeho ukrajinský kolega Olexij Reznikov počas návštevy slovenskej delegácie na Ukrajine v piatok 31. marca 2023.

Slovensko predalo Ukrajine sedem húfnic typu Zuzana 2 a ich nasadenie v ostrých bojoch umožňuje doladiť niektoré nedostatky. „Môžete realizovať akékoľvek vojenské testovanie, ale test priamo v bojovej operácii je nenahraditeľný,“ vysvetlil Naď. Zároveň potvrdil, že doteraz bola zničená jedna húfnica z celkovo dodaných ôsmich kusov.

S Reznikovom rokoval aj o možnom spustení spoločného podniku na výrobu munície na Slovensku. „Do konkrétností pôjdeme v najbližších dňoch a týždňoch,“ oznámil Naď s tým, že to Slovensku môže priniesť významnú investíciu.

Predmetom diskusií bola tiež chystaná protiofenzíva Ukrajiny, ktorá je podľa neho reálna aj preto, že na Ukrajinu prichádza množstvo munície, ťažkej techniky aj vycvičených vojakov. „Je to aj o počasí. Jednoducho, musí to do seba zapadnúť. Ale ja verím, že najbližšie mesiace budú rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj vojny na Ukrajine,“ uviedol Naď s tým, že v lete už očakáva optimistickejšie správy z vojny na Ukrajine.

Poľské MiGy sú už nachystané

Slovensko postupne doručuje Ukrajine stíhačky typu MiG-29. Posiela ich rozobraté po zemi prostredníctvom špeciálneho systému. „V momente, keď všetky naše migy odídu, prídu na rad poľské, ktoré sú už pripravené,“ pokračoval Naď. Dodal, že sa čaká iba na uvoľnenie tohto špeciálneho systému pre Poľsko.

Podľa vlastných slov vie o štyroch až piatich členských krajinách NATO, ktoré chcú dať Ukrajine svoje stíhačky F-16, prípadne F-18. Tieto krajiny ich vo vlastnej výzbroji nahradia lietadlami F-35. Ukrajina by vraj takto mohla dostať až 50 stíhačiek, a to možno ešte do konca tohto roka.

Zároveň prebieha výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16, pričom Ukrajinci zisťujú, ako rýchlo sa ich piloti dokážu preorientovať z lietadiel MiG-29 na stroje F-16. „Keď zistia, že je to relatívne rýchlo, tak aj dodávky lietadiel F-16 alebo F-18 môžu prísť pomerne rýchlo,“ uzavrel Naď s tým, že by to mohlo byť ešte na jeseň alebo začiatkom zimy./agentury/

X X X

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú úspech. To, že zaviesť sadu opatrení sa oplatilo, oznámil Banskobystrický samosprávny kraj s už vyčíslenou úsporou za ostatné mesiace. Ušetrené peniaze župa prerozdelí v dotačnej schéme. Zisťovali sme, ako sú na tom ostatné vyššie územné celky, no vyjadriť sa k tomu nevedeli. Župan Ondrej Lunter oznámil, že sa im podarilo ušetriť milión eur.

Od októbra do konca februára ušetril Banskobystrický samosprávny kraj na energiách v priemere takmer 21 percent. Vďaka tomu vyčlení, zo svojho rozpočtu, na dotácie 1,1 milióna eur. Ich prerozdelenie už schválili župní poslanci.

Kraj túto sumu uvoľní do šiestich oblastí. Najviac pôjde na všeobecno-prospešné služby a to až 610-tisíc eur. Do tejto skupiny sú zahrnuté aj občianske združenia či kultúra. Nasledujú šport (150-tisíc), zdravotníctvo a regionálny cestovný ruch (po 100-tisíc), sociálne služby pre seniorov či detské tábory pre deti zo sociálne slabších rodín (po 70-tisíc). Do konca apríla zasadnú komisie, ktoré rozhodnú o rozdelení peňazí medzi jednotlivé projekty.

Ambulantný sektor je v troskách, tvrdí banskobystrický župan Ondrej Lunter. S krajskými poslancami vyzýva, aby ministerstvo zdravotníctva urýchlene konalo.

Pre dobro veci

„Tomuto kroku sa asi najviac potešia niektoré samosprávy a ľudia na viacerých miestach kraja, ktorí o dotácie požiadali,“ povedal banskobystrický župan Ondrej Lunter. Keď totiž schvaľovali rozpočet koncom minulého roka, museli oznámiť, že forma takejto pomoci obciam a mestám na rozvoj sociálnych služieb, cestovného ruchu či športovej infraštruktúry nie je možná. Nevyčlenili na to nič, čiže skončili na nule.

„Čelili sme vysokým cenám energií a zásahom vlády na našich rozpočtoch,“ zdôvodnil Lunter. „Zároveň sme sľúbili, že na konci prvého štvrťroku sa k tomu vrátime a podľa vývoja situácie to prehodnotíme. Uvoľniť prostriedky sa nám podarilo, zjednodušene povedané, vďaka šetreniu na energiách,“ hovorí. Na priamu otázku, či spomínanú sumu usporili týmto spôsobom, odpovedal kladne. Zásluhu na tom podľa neho majú zamestnanci úradu a všetkých krajských inštitúcií, ktorí mali na pracovisku znížený komfort.

„Ale bolo to pre dobro veci,“ podotkol župan. „Počas zimy boli naozaj zodpovední a namiesto plánovaných 15 sme ušetrili až 21 percent, čo je vynikajúci výsledok“ podčiarkol. Objasnil, že to dosiahli znížením teploty na pracoviskách, ale aj ďalšími opatreniami. „Pre jednotlivé organizácie sme vytvorili manuály. Napríklad ktoré spotrebiče môžu používať a ako ich vypínať. Prípadne ak niektoré časti budov neboli využívané, jednoducho ich treba uzavrieť,“ vysvetlil. Vzápätí sa vrátil k dotáciám.

„Máme viac ako 1 300 žiadateľov. Či a koľko dostanú, sa dozvedia v máji. Samozrejme, rozdeliť môžeme menej prostriedkov, ako to bolo minulý rok. Vtedy sme mali v dotačných schémach viac ako 2,6 milióna eur. Tých súčasných 1,1 milióna je však aspoň niečo a verím, že v nasledujúcom roku to bude lepšie,“ dodal.

 Na hodnotenie je skoro

Na situáciu s energiami a prípadnú úsporu súvisiacou s nimi sme sa pýtali aj ďalších samosprávnych krajov. Trnavský a Nitriansky na naše otázky nereagovali. Ostatné sa k tomu jasne vyjadriť nevedeli. „K číslam úspor za energie sa budeme vedieť zodpovedne vyjadriť na konci tohto roka, keďže až vtedy sa prejavia skutočné spotreby. Akékoľvek čísla dnes použité by boli veľmi nepresné, až zavádzajúce,“ tvrdí Daša Jeleňová z Prešovského samosprávneho kra­ja.

Podobne je na tom aj Trenčianska župa. „Takto narýchlo nedokážeme poskytnúť komplexné informácie za náš úrad a organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti, ktorých je spolu osemdesiat,“ uviedla hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Barbora Jánošková.

„K príprave rozpočtu na rok 2023 vychádzal Bratislavský samosprávny kraj z prognóz cien energií, ktoré boli známe na konci minulého roka. Na tomto základe tvoril kraj rezervy na tento rok na dofinancovanie energií,“ uviedla hovorkyňa župy Lucia Forman.

„Keďže ich vývoj, najmä v oblasti plynu, je v tomto roku priaznivejší než sa očakávalo, a zároveň boli spustené schémy pomoci na dofinancovanie energií zo strany štátu, umožnilo nám to čiastočne navrátiť do platnosti dotačné schémy, ktoré budú spustené od apríla,“ doplnila Forman.

Rozdelenie dotácií v Banskobystrickom kraji

všeobecno-prospešné služby 610 000 eur´, detské tábory 70 000 eur, podpora športu 150 000 eur, regionálny rozvoj a cestovný ruch 100 000 eur, rozvoj sociálnych služieb pre seniorov 70 000 eur, rozvoj a podpora zdravotníctva 100 000 eur/agentury/

X X X

Zranený chrbát Škriniara, nebol ani na lavičke. Inter stratil všetky body

Futbalisti Interu Miláno utrpeli v talianskej Serii A tretiu prehru za sebou. V sobotnom súboji 28. kola podľahli doma Fiorentine 0:1. Futbalisti Interu Miláno zaznamenali už tretiu ligovú prehru za sebou.

Slovenský obranca Milan Škriniar chýbal na zápasovej súpiske domácich pre zranenie chrbta kvôli ktorému nezasiahol do hry ani počas nedávnych reprezentačných zápasov.

Inter sa mohol ujať vedenia v 21. minúte, keď Henrich Mchitarjan prenikol po pravom krídle. Prešiel cez dvoch brániacich hráčov, no jeho strelu zneškodnil Pietro Terracciano. Hostia si vypracovali v prvom polčase takisto niekoľko sľubných príležitostí, ale neboli úspešní. Po zmene strán sa domáci útočník Romelu Lukaku ocitol v stopercentnej šanci, Alessandro Bastoni mu prihral z ľavej strany, ale belgicky útočník netrafil dobre loptu.

Fiorentina udrela po rohovom kope, hlavičku Arthura Cabrala ešte brankár Andre Onana vyrazil, no Giacoma Bonaventura z dorážky dostal loptu do siete.

„Nerazzurri“ z tretieho miesta zaostávajú za suverénnym lídrom z Neapola už o 21 bodov. Na druhú priečku, ktorá patrí Laziu Rím, strácajú dva body, no majú na svojom konte o zápas viac.

Hráči Atalanty Bergamo zvíťazili na ihrisku US Cremonese 3:1. Hostia sa vďaka triumfu dostali v priebežnej tabuľke na 5. miesto, ktoré zaručuje účasť v skupinovej fáze Európskej ligy. Domáci sú na poslednej 20. priečke znamenajúcej zostup do nižšej súťaže./agentury/

X X X

Dve stredné školy v Bratislave končia. Stovky detí si budú musieť nájsť novú

 Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v piatok odhlasovali zrušenie dvoch stredných odborných škôl elektrotechnickej a hotelovej v bratislavskej mestskej časti Rača.

Riaditeľka Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu Mária Katreniaková (za rečníckym pultom) počas tlačovej konferencie k zachovaniu činnosti stredných odborných škôl v bratislavskej mestskej časti Rača 30. marca 2023

Deje sa tak v rámci plánovanej optimalizácie, čiže zlučovaniu škôl. Stovky žiakov by mali od septembra budúceho roku pokračovať v štúdiu na iných, lepšie vybavených školách.

Dotknuté vedenia škôl tvrdia, že majú vytvorené náležité podmienky na svoj chod aj výchovu žiakov. Zároveň spustili petíciu za ich zachovanie, ktorú doteraz podpísalo viac ako 5-tisíc ľudí. Bratislavský župan Juraj Droba argumentuje transformáciou a presunutím slovenského školstva do 21. storočia.

Bratislavská župa zrušila dve odborné školy v bratislavskej mestskej časti Rača. Rodičia stoviek detí spisujú petíciu

Riaditeľka Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu (SOŠ HsaO) Mária Katreniaková na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla, že ich škola je v súčasnosti naplnená na 85 percent, využíva ju 350 žiakov strednej školy a 80 žiakov základnej školy.

V školskom internáte, ktorý je jej súčasťou, je ubytovaných 209 žiakov. Podľa Katreniakovej je v rámci BSK 17 iných stredných odborných škôl, ktoré majú nižší počet študentov ako oni.

Katreniaková tvrdí, že škola je ekonomicky sebestačná, za posledných šesť rokov do nej investovali viac ako tri milióny eur. Doplnila, že škola poskytuje kvalitné vzdelanie, pričom každú triedu a každý odbor má v systéme duálneho vzdelávania.

 „BSK tvrdí, že nechcú dané objekty škôl predať, ale zachovať pre ďalšie vzdelávanie. Je preto oprávnené sa pýtať či už potom nebude potrebné do týchto objektov investovať,“ zamýšľa sa Katreniaková.

Tvrdí, že práve v období, keď má počet stredoškolákov v Bratislavskom kraji narastať, sa ide rušiť dobre fungujúca stredná odborná škola. „V žiadnom prípade nechceme skončiť ako neďaleké železničné učilište, z ktorého zostala len ruina a premrhané verejné prostriedky,“ uviedla.

Otázka nekvality

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) a odborník na školstvo Róbert Chovanculiak tvrdí, že na Slovensku vo všeobecnosti nemáme problém s rušením kvalitných škôl, ale s nerušením nekvalitných.

„VÚC sú zriaďovateľmi stredných škôl, a preto od nich očakávam, že budú aj manažovať sieť svojich škôl, k čomu patrí aj ich rušenie. Ide tak o legitímny a prirodzený krok v čase, keď nám dlhodobo klesá priemerný počet žiakov na stredných školách,“ uviedol Chovanculiak.

 Riaditeľ Strednej odbornej školy elektrotechnickej Vladimír Sénaši (za rečníckym pultom) počas tlačovej konferencie k zachovaniu činnosti stredných odborných škôl v bratislavskej mestskej časti Rača 30. marca 2023

Riaditeľ susednej Strednej odbornej školy elektrotechnickej (SOŠE) Vladimír Sénaši na tlačovej konferencii poukázal na rozpory v regionálnych stratégiách výchovy a vzdelávania kraja, v ktorých sa s rušením škôl nepočíta a, naopak, sa uvádza posilňovanie odborného vzdelávania ako jeden z kľúčových prvkov rozvoja.

Upozornil, že do školy boli za posledné roky investované nemalé finančné prostriedky. Poukázal tiež, že vzhľadom na to, že proces vyňatia školy zo siete a jej zrušenie nie je jednoduchá záležitosť, je potrebná hlbšia analýza súčasného stavu. „Máme za to, že tento pripravovaný zámer nie je úplne pripravený, resp. je účelovo navrhnutý. Nezodpovedané ostali aj otázky okolo budúcnosti školských budov a celého areálu,“ tvrdí Sénaši.

„SOŠE zabezpečuje kvalitné, moderné a veľmi dobre odborne vybavené vzdelávanie. Škola má moderne upravené a kvalitné zariadené odborné učebne. Absolventi sa uplatňujú bez problémov na trhu práce. Svedčia o tom aj výsledky v oblasti duálneho vzdelávania, ktoré si BSK dalo ako prioritu v odbornom vzdelávaní. Škola je v tejto oblasti na poprednom mieste, priblížil.

Škola je podľa Sénašiho vyhľadávaná u iných zamestnávateľov, o čom svedčí skutočnosť, že ju vyhľadávajú a chcú s ňou spolupracovať aj pri zabezpečovaní praktického vyučovania.

 Priestory Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu v bratislavskej mestskej časti Rača

Práve otázka nekvality by podľa analytika INESS a odborníka na školstvo Róberta Chovanculiaka mala byť rozhodujúca pri konečnom rozhodnutí či zrušiť alebo ponechať školu v činnosti. „Zopakujem dôležitú myšlienku, že na Slovensku vo všeobecnosti nemáme problém s rušením kvalitných škôl, ale s nerušením nekvalitných. Len medzi základnými školami máme 50 škôl, kde sa vzdeláva 20-tisíc žiakov, a títo nedosiahnu počas svojho vzdelania ani základnú úroveň vzdelania,“ upozorňuje Chovanculiak.

„Toto sú školy, pri ktorých by sa zriaďovatelia mali zamyslieť, či zvládajú ich manažovanie a či by nebolo lepšie pre všetkých vrátane detí aby školu prebral iný zriaďovateľ alebo operátor škôl. Tento proces by mohla uľahčiť a urýchliť reforma vo forme umožnenia vzniku autonómnych škôl,“ dodáva analytik INESS.

Zlaté kľučky

Bratislavský samosprávny kraj pri rušení škôl argumentuje vysokou finančnou náročnosťou na renováciu všetkých objektov. Hovorí sa o sume 26 miliónov eur. Ľubomír Polonec, ktorý má na starosti prevádzku celého areálu strednej odbornej školy hotelovej v Rači, poznamenal, že táto suma je značne nadsadená.

Katreniaková hovorí, že táto suma by stačila na novovýstavbu, nieto rekonštrukciu. Tvrdí, že pri takejto vynaloženej sume by mohli na všetkých dverách školy osadiť zlaté kľučky.

Študenti počas prestávky na Strednej odbornej škole hotelových služieb a obchodu v bratislavskej mestskej časti Rača

„V rozpočte je napríklad naplánovaná na rekonštrukciu prístupovej cesty a chodníkov suma 850-tisíc eur. Škola už dnes má obnovenú cestu a máme aj obnovený prístupový chodník. Reálna výška tejto investície v minulom roku bola 150-tisíc eur. Myslím, že tento príklad názorne ilustruje nepomer medzi tým, čo argumentuje Bratislavský samosprávny kraj, a skutočnou realitou,“ skonštatoval Polonec.

V návrhu na zrušenie školy sa tiež uvádza, že je postavená na nevhodnom podloží. Táto skutočnosť je podľa Polonca nepravdivá, keďže s daným typom podložia sa rátalo pri projektovaní a výstavbe týchto stavieb.

„Existuje niekoľko odborných posudkov vypracovaných autorizovanými osobami, ktoré konštatujú vyhovujúci stav všetkých objektov bez statických porúch a poškodení. Teda po technickej stránke sú všetky objekty v poriadku a prechádzajú pravidelnými revíziami,“ dodal Polonec.

Spor o bazén

Škola disponuje aj plaveckým bazénom, ktorý navštevujú nielen žiaci školy, ale aj deti z okolia a plavecké kluby, uviedla Júlia Kertésová, ktorá sa vyjadrila za Slovenskú plaveckú federáciu a za kluby využívajúce plaváreň a športové priestory školy. Podľa nej bol bazén v roku 2016 plne zrekonštruovaný. „Bazén je vo výbornom stave, bez nutnosti ďalšej investície, tak ako je nepravdivo popísané v dôvodovej správe na BSK,“ uviedla.

 Bazén Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu v bratislavskej mestskej časti Rača

Bazén využívajú aj plavecké kluby. Momentálne ho podľa Kertésovej využíva približne 700 športovcov týždenne v rámci voľnočasových aktivít. Iná alternatíva pre tieto deti z Bratislavského kraja podľa nej nie je.

„Od roku 2016 prešlo plaveckými výcvikmi na škole približne 5-tisíc plavcov z Bratislavského kraja, ktorí sa naučili plávať,“ uviedla s tým, že bazén sa plne využíva na plavecké preteky aj v spolupráci so Slovenskou plaveckou federáciou.

„Na bazéne sa konajú krajské majstrovstvá a slovenské žiacke kolá slovenských plaveckých pretekov. Takisto alternatíva 25 m bazéna pre súťaže v Bratislave a okolí absentuje. Na bazéne trénujú reprezentanti Slovenska,“ uzavrela Kertésová.

 Plne zrekonštruované sprchové kúty, ktoré sú súčasťou bazénovej časti Strednej odbornej školy hotelových služieb a obchodu v bratislavskej mestskej časti Rača

Župan Juraj Droba na piatkovom zasadnutí BSK upozornil, že bazén sa rušiť nebude. Ubezpečil, že najbližších 18 mesiacov sa na jeho fungovaní nebude nič meniť. Po tomto čase bude BSK podľa Drobu hľadať spôsoby, ako bazén držať v prevádzke, kým to jeho technický stav umožní. „Som za to, aby plávanie detí aj dorastencov pokračovalo. Neviem, či je o tejto téme potrebné vôbec hovoriť,“ uviedol počas rokovania zastupiteľstva Dro­ba./agentury/

X X X

Úradné dokumenty budú už aj v maďarčine

Ministerstvo práce začne zverejňovať úradné dokumenty pre žiadateľov o prácu aj v maďarskom jazyku, informoval o tom poslanec za OĽaNO György Gyimesi.

Do maďarčiny bude preložených 57 rôznych tlačív. Doposiaľ boli preložené len tri z nich. Rezort práce by mal do konca mája zverejniť všetky tlačivá v cudzom jazyku.

Dokumenty v maďarčine budú žiadateľom slúžiť len ako vzor. „Na základe nich si vyplní akékoľvek tlačivo v slovenčine,“ vysvetlil poslanec Gyimesi, ako budú postupovať na úradoch prípadný záujemcovia o prácu.

Zákon totiž neumožňuje, aby sa úradné dokumenty odovzdávali v inom, ako slovenskom jazyku, aktuality.sk

X X X

Vyše 300-tisíc ľudí čaká nárast splátok o stovky aj tisícky eur. Prepočítali sme ilustračné zdraženie úverov (otázky a odpovede)

Podmienky na realitnom trhu sú iné ako pred rokom. Ceny nehnuteľností začali klesať, no pre ľudí to neznamená, že sa k bývaniu dostanú ľahšie. Práve naopak. Dostupnosť bývania sa na Slovensku nezlepšuje, napriek tomu, že sa ceny mierne znížili.

Ceny hypoték prudko stúpajú. Pokles cien nehnuteľností nestačí, dostupnosť bývania sa ďalej zhoršuje.

Tlak sa presunul z trhu nehnuteľností na trh s úvermi. Záujemcom o bývanie sa však nová nehnuteľnosť vzďaľuje. Ceny úverov totiž stúpajú prudko.

Banky do určitej miery poskytujú úvery rizikovejšie, no žiadna dráma s nárastom nesplácaných úverov sa na trhu nedeje. Veľa ľudí môže mať onedlho so splácaním veľké problémy. Úverov, ktorým sa tento rok končí fixácia, je 85-tisíc, v roku 2024 ich bude viac ako 144-tisíc a v roku 2025 viac ako 145-tisíc. V tomto a v nasledujúcich dvoch rokoch čaká refixácia sadzby každého druhého človeka s hypotékou. V praxi to znamená, že vyše 300-tisíc ľuďom môže v najbližších dvoch rokoch vyskočiť splátka o desiatky či stovky eur za mesiac. Niektorým aj o tisícky eur za rok.

Ešte prednedávnom bola priemerná sadzba na nových hypotékach jedno percento. V súčasnosti presiahla tri percentá a rastie smerom k štyrom. Ide o troj- až štvornásobné zdraženie úverov iba za jeden rok. Národná banka Slovenska (NBS) navyše predpovedá, že úroky porastú až k 4,5 percenta a zostanú tam do konca roka 2025.

Vidieť to aj na objeme poskytnutých hypoték. Za minulý mesiac ich banky rozdali v hodnote 660 miliónov eur, približne pred rokom to boli viac ako tri miliardy. Ide tak o prepad o viac ako 70 percent.

Kam až môžu úrokové sadzby stúpnuť?

To je v súčasnosti veľmi ťažké povedať. Ceny úverov ovplyvňujú rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá sleduje tempo zdražovania v eurozóne. Miera inflácie je výrazne nad dvojpercentným inflačným cieľom ECB.

NBS však predpokladá, že do októbra 2025 môže byť úroková sadzba nových poskytnutých úverov na úrovni 4,5 percenta. Aktuálne je pod úrovňou štyroch percent.

Aké drahé sú úvery v súčasnosti?

Čoraz drahšie. Vo februári sa priemerná úroková sadzba nových hypoték výrazne zvýšila. Stúpla z januárových 3,18 percenta na 3,86 percenta. Trhový priemer teda medzimesačne stúpol o 0,68 percen­tuálneho bodu. Trh sa tak vrátil na úroveň, kde bol zhruba na jeseň 2013. Toto medzimesačné tempo rastu je najrýchlejšie od januára 2004, keď NBS začala tieto údaje zverejňovať. Na porovnanie, iba pred rokom dávali banky nové hypotéky priemerne za 1,07 percenta.

Čo to prakticky znamená, ak úroková sadzba stúpne o jedno percento?

Klient banky zaplatí za svoj úver vyššiu splátku. To, o koľko bude splátka vyššia, závisí od sumy, ktorú má ešte splatiť, a takisto od obdobia, ktoré mu do konca splátkového kalendára ostáva.

V modelovom príklade predpokladajme, že klient si požičal na tridsať rokov stotisíc eur, zvolil fixáciu na tri roky a získal úrokovú sadzbu vo výške jedného percenta. Zároveň pre jednoduchosť výpočtu je možné predpokladať, že úroková sadzba zahŕňa všetky poplatky. V takom prípade je mesačná splátka takéhoto úveru 321,64 eura.

Po 36 splátkach klientovi zostáva splatiť 91 294,66 eura, klient by mal splácať ešte 27 rokov. Ak sa žiadny iný parameter úveru nezmení a sadzba stúpne na dve percentá, mesačná splátka sa zvýši zhruba na 364,90 eura. Mesačná splátka stúpne o viac ako 43 eur. Za rok o 516 eur.

Situácia je však dramatickejšia. Sadzbu s úrokom okolo jedného percenta mohol klient získať zhruba na začiatku roku 2022. Trojročná fixácia uplynie v závere roka 2025. Podľa odhadov NBS by už na začiatku roka 2025 mohla byť priemerná úroková sadzba nových hypoték na úrovni 4,5 percenta. Ak bude teda úroková sadzba pri refixácii na začiatku roka 2025 takáto, mesačná splátka stúpne z pôvodných 321,64 eura na 487,26 eura.

Ak teda bude situácia na trhu v súlade s prognózami NBS, klient, ktorý si na začiatku roka 2022 zobral stotisícový úver pri sadzbe jedno percento zaplatí po troch rokoch, po výročí fixácie mesačne zhruba o 165 eur viac. Za rok je to o 1 980 eur viac.

Zrúti sa trh s hypotékami, keď úrokové sadzby rastú?

Je to krajne nepravdepodobné. Objem nesplácaných úverov je aktuálne nižší ako tesne pred vypuknutím pandémie. Z tohto pohľadu sa javí, že banky poskytujú úvery relatívne obozretne.

Na druhej strane, práve nové poskytnuté úvery už majú mieru rizika vyššiu. Práve takéto úvery môžu predstavovať v budúcnosti výraznú záťaž. „Pri vysokej zaťaženosti splátkami sa však zvyšuje riziko ťažkostí so splácaním úveru. Úvery s vysokým ukazovateľom schopnosti splácať úver (DSTI – pozn. red.) navyše vo väčšej miere čerpajú klienti s nižším príjmom a vzdelaním. Okrem toho klienti s DSTI na hranici si častejšie fixujú úrokovú sadzbu iba na jeden rok, keďže sadzby pri tejto fixácii sú najnižšie, preto sú spojené aj s najnižšími splátkami,“ upozorňujú centrálni bankári.

Čo rast úrokových sadzieb úverov pre ľudí prakticky znamená?

Pre klientov, ktorí už úver majú, rast sadzieb znamená, že pri výročí fixácie im banka ponúkne horšie podmienky, teda drahší úver. Pre klientov, ktorí úver zatiaľ nemajú, to znamená, že môžu od banky získať menej ako pred rokom. Pre finančné inštitúcie platia totiž pri poskytovaní úverov limity, ktoré musia dodržať. Jedným z tých limitov je, že splátky všetkých dlhov môžu tvoriť najviac šesťdesiat percent príjmu domácnosti. Tento príjem je navyše znížený o životné minimum. Ide o spomínaný ukazovateľ DSTI.

Ako sa vyvíjajú ceny nehnuteľností?

Klesajú. Prepad cien ako v roku 2008 sa však očakávať nedá. Ekonomika krajiny je silnejšia ako v roku 2008, trh práce je silnejší, banky poskytujú úvery obozretne. NBS v minulom roku upozornila, že ceny nehnuteľností sú v porovnaní so silou ekonomiky zhruba o 600 eur na štvorcový meter vyššie, ako by podľa výkonu ekonomiky mali byť. To, čo sa v súčasnosti deje, je teda skôr cenová korekcia.

„Ceny nehnuteľností v 4. štvrťroku 2022 poklesli o 1,94 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Medzištvrťročný pokles cien evidujeme prvýkrát od roku 2019. Ceny najvýraznejšie klesli v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Medziročné tempo rastu sa výrazne spomalilo na 15 percent, z predchádzajúcich 22 percent. Očakávania ohľadne cenového obratu sa potvrdili, vrchol dosiahli ceny nehnuteľností v júli 2022. Mesačné údaje zo začiatku roka 2023 naznačujú pokračujúci klesajúci trend cien bývania,“ upozorňuje NBS.

Trh sa výrazne spomaľuje. To cítiť aj na trhu nehnuteľností a aj v bankách. „Ceny nehnuteľností vo štvrtom štvrťroku 2022 zaznamenali medzištvrťročný pokles. Ceny inzerovaných bytov poklesli po prvýkrát od roku 2013, pričom pokles pokračoval aj v prvých mesiacoch tohto roka. Pokles reálnych príjmov u časti domácností, postupný nárast úrokových sadzieb a rastúce životné náklady zvyšujú opatrnosť ľudí,“ hovorí Národná banka.

To sa prejavuje v tom, že klesá objem poskytnutých hypoték. Vo februári sa objem úverov na bývanie znížil až pod hranicu 660 miliónov eur. V čase, keď bol trh na vrchole, banky poskytli mesačne úvery v hodnote aj tri miliardy eur. To bolo na jar minulého roka.

„Rýchlosť predaja nehnuteľností sa spomalila a kupujúci už nie sú pod tlakom rýchleho rozhodovania. Zároveň pretrvávajúca zvýšená neistota mohla viesť pri niektorých domácnostiach k odloženiu ich rozhodnutia o kúpe nehnuteľností,“ dodáva banka.

Ide o peniaze: Čo urobili úroky na hypotékach s realitným trhom v roku 2022? V relácii Ide o peniaze, odpovedá Matej Dobiš, výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný Kompas. Premiéra 15. 12. 2022.

Prečo je bývanie menej dostupné?

Môžu za to najmä drahšie úvery. Pokles cien nehnuteľností nestačí na to, aby vykryl rast cien úverov. Ceny úverov boli na historickom maxime ku koncu roka 2021, odvtedy sa cena hypoték stroj až štvornásobila. Dostupnosť bývania sa na Slovensku zlepšila v prípade tých, ktorí na kúpu nehnuteľnosti nepotrebujú úver.

„Pokles cien nehnuteľností ani v spojení s rastom miezd nedokázal vykompenzovať efekt úrokových sadzieb na dostupnosť bývania,“ upozorňuje centrálna banka. Pokles cien nehnuteľností by kompenzoval aktuálny rast úrokových sadzieb v prípade, že by boli ceny nižšie o sedemnásť percent. K takému poklesu sa trh aktuálne neblíži./agentury/

X X X

Banková panika dolieha aj na Deutsche Bank a Alibaba sa delí na 6 častí

Najznámejšia čínska spoločnosť prejde výraznou zmenou. Zmeny zrejme zažije aj kryptoburza binance, na ktorú tlačí regulátor a z bánk má tentokrát problémy nemecká Deutsche Bank.

Alibaba prejde reorganizáciou

Čínska spoločnosť Alibaba má za sebou veľmi ťažké roky. Vo svojej podstate zažívala veľký boom a darilo sa jej dobre, až kým jej zakladateľ Jack Ma nezačal kritizovať domácu čínsku vládu. V jednom z rozhovorov bol veľmi kritický k tamojšiemu finančnému systému ku ktorému sa vyjadril, že o žiadny systém nejde a že vyzerá skôr ako záložňa.

To sa ale zjavne predstaviteľom štátu nepáčilo a začala sa niekoľko ročná šikana čínskych technologických spoločností. Na ne boli následne uvalené mnohé prísne regulačné obmedzenia, firmy museli platiť milairdové pokuty a vláda im výrazne začala zasahovať do ich fungovania. Potom prišli covidové lockdowny, logistické problémy a to spôsobilo výrazný pád cien akcií Alibaby, ale aj iných technologických firiem.

Posledné mesiace sa ale situácia otáča, akcie Alibaby vyzerajú, že majú už najhoršie za sebou a teraz firma prišla s informáciou, že plánuje svoje fungovanie rozčleniť do šiestich samostatných divízií. Pôjde o divízie čínskeho online obchodu, zahraničného obchodu, cloudu, médií, logistiky a služieb. Takéto rozdelenie má spoločnosti pomôcť byť pružnejšou, svižnejšou a v prípade potreby si každá časť môže zabezpečiť vo svojej réžii ďalšie financovanie. Akcie Alibaby na informáciu reagovali pekným rastom. Rozdelenie firmy dáva biznisový zmysel, keďže sa momentálne zaoberá už mnohými oblasťami, ktoré sú relatívne rozdielne.

Dôvodom tohto kroku môže byť aj tlak Číny na samotnú Alibabu. Čínske technologické firmy totiž vláde prerástli cez hlavu, dlhé roky rástli a fungovali bez pravidiel či obmedzení a podelili si celý tamojší trh. Ak sa pozrieme napríklad do USA, tak veľké technologické firmy síce začínajú prenikať aj do nových segmentov, viac menej sa ale vždy na niečo špecializujú. Jedna firma vyrába elektroniku, druhá sa venuje reklame, tretia poskytuje zdieľanie bývania, štvrtá donášku jedla a piata streamovanie atď. V Číne je ale situácia odlišná, pár veľkých hráčov robí naozaj úplne všetko a tento krok by mohol znížiť silu jednotlivých menších spoločností. Aká je primárna motivácia Alibaby k tomuto kroku sa asi nedozvieme, firma ale zrejme prejde výraznou organizačnou zmenou.

Americký regulátor sa pustil do Binance

Pokojný rok za sebou nemajú ani kryptomenové burzy. Kryptomeny výrazne oslabovali, burzy čelili odlivu depozít a problémy vyvrcholili minulý rok krachom burzy FTX. Teraz má problémy dokonca najväčšia kryptoburza na svete Binance.

Tú žaluje americká komisia pre obchodovanie s komoditami (CFTC) ktorá tvrdí, že Binance prevádzkovala niektoré nelegálne aktivity. Americké úrady už dlhšiu dobu bojujú napríklad proti takzvanému stakingu kryptomien na burzách. Binance však podľa regulátora roky ponúkala a vykonávala transakcie s komoditnými derivátmi v mene amerických osôb, ktoré mali byť v rozpore so zákonom. Binance údaje cielene obchádzala niektoré pravidlá a nariadenia.

Vedenie burzy pochybenia popiera a tvrdí, že bude aj naďalej postupovať tak, ako jej ukladajú zákony a že burza urobila veľké investície, aby fungovala v súlade so zákonmi. Okrem CFTC Binance vyšetruje aj americké ministerstvo spravodlivosti kvôli podozreniu z prania špinavých peňazí a porušovania sankcií. Binance údajne takto preprala 10 miliárd amerických dolárov.

Problémy má už aj Deutsche Bank

Problémy bankového sektoru sú hlavnou témou posledných týždňov. Panika začala v USA, odkiaľ sa neskôr preliala aj do Európy a prvou európskou obeťou sa stala Credit Suisse. Tú po tlaku regulátora preberie banka UBS. Dlhodobo najviac problémovou bankou v Európe je však pravdepodobne nemecká Deutsche Bank.

Tá bola podobne, ako Credit Suisse, zapojená v priebehu rokov do mnohých škandálov a podvodov. Práve to, že banka nie je v dobrej kondícii má za následok, že sa objavili obavy o jej bezpečnosť a investori začali akcie predávať, čo spôsobilo pokles ich cien. Bankový trh je teda stále napätý a aj ked úrady upokojujú situáciu ako môžu, tak existuje šanca, že sa panika ešte prejaví a odniesť by si to mohla výraznejšie práve aj nemecká Deutsche Bank, aktuality.sk

X X X

Alkohol je oddnes výrazne drahší. Spotrebná daň vzrástla až o 30 percent

Od 1. apríla nadobúda účinnosť novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorou sa zvyšuje sadza spotrebnej dane na lieh o 30 %. Informovala o tom Martina Rybanská, hovorkyňa finančnej správy.

V súčasnosti platná základná sadzba spotrebnej dane 1080 eur na hektoliter 100-percentného alkoholu tak po novom bude podľa nej na úrovni 1404 eur na hektoliter.

Uviedla, že finančná správa o zvýšení sadzby spotrebnej dane na lieh a jej vplyve na výpočet, napr. zábezpeky na daň, informovala dotknuté daňové subjekty zaslaním tzv. softwarningovej správy. Všetky dôležité informácie k úprave sadzieb spotrebnej dane sú podľa nej zverejnené na portáli finančnej správy.

 Spresnila, že v minulom roku finančná správa vybrala spotrebnú daň z liehu v celkovej výške 235.886.997,05 e­ura, vrátane spotrebnej dane z liehu vyrobeného v liehovarníckych závodoch na pestovateľské pálenie ovocia, čo predstavuje sumu 10.814.963,91 eura. K 31. decembru 2022 bolo registrovaných 257 prevádzko­vateľov liehovarníckeho závodu na pestovateľské pálenie ovocia a evidovaných 52 súkromných výrobcov destilátu.

Finančná správa si podľa Rybanskej uvedomuje, že zvyšovanie daní môže potencionálne spôsobiť nárast prípadov protiprávneho konania s cieľom obchádzania príslušných daňových povinností. Intenzívne vykonáva kontroly zamerané na preukázanie legálneho nadobudnutia liehu, vrátane jeho zdanenia v súlade s platnou legislatívou.

V prípade, ak vznikne podozrenie zo spáchania trestného činu, colný úrad podľa nej odstupuje tieto zistenia Kriminálnemu úradu finančnej správy. Ten sa, rovnako ako colné úrady, v rámci svojich kompetencií venuje výkonu operatívno-pátracej činnosti a vyšetrovaniu aj v oblasti nepovolenej výroby liehu a v týchto činnostiach bude aj naďalej pokračovať./agentury/

X X X

V Bratislave spustili pravidelnú leteckú linku do obľúbenej dovolenkovej destinácie

Z bratislavského Letiska M. R. Štefánika už premáva pravidelná linka do egyptskej destinácie Marsa Alam. TASR o tom informovala špecialistka pre vzťahy s verejnosťou letiska Veronika Tóthová.

„Do Marsa Alam sa bude lietať dvakrát týždenne, a to v utorok a v piatok. Lietať sa bude lietadlami typu Airbus A320-214 a moderným lietadlom Airbus A320 neo,“ priblížila Tóthová. Dodala, že na prvom lete sa vypredalo 177 miest z kapacity 179. Linka bude prevádzkovaná leteckým dopravcom Air Cairo.

Let trvá približne 4,5 hodiny. Generálny riaditeľ letiska Dušan Keketi skonštatoval, že Egypt je jednou z najpopulárnejších dovolenkových krajín, aktuality.sk

X X X

Nová platová politika v Paríži St. Germain. Škriniar bude musieť zabrať

Francúzsky futbalový veľkoklub Paríž St. Germain implementoval nové klauzuly do všetkých zmlúv, ktoré v posledných mesiacoch uzavrel. Týka sa to aj kapitána slovenskej reprezentácie Milana Škriniara.

 Milan Škriniar má byť v Paríži zaplatený podľa toho, koľko zápasov odohrá.

Podľa Le Parisien súvisia klauzuly s tým, že platy futbalistov PSG budú závisieť od počtu zápasov, v ktorých hráč počas sezóny nastúpi.

Zmenu finančnej politiky do klubu priniesol portugalský poradca Luis Campos po konzultácii s mnohými odborníkmi na prestupovom trhu. Ak by napríklad Škriniar odohral iba polovicu stretnutí v sezóne, zarobil by len 50 percent z dohodnutej čiastky.

 Prvým futbalistom klubu, ktorý podpísal predĺženie zmluvy podľa nových pravidiel, bol taliansky stredopoliar Marco Verratti. Médiá v decembri označili jeho rokovania o kontrakte ako veľmi ťažké.

Talian odvtedy nastúpil v drese PSG na deväť z 15 možných zápasov, čo spôsobili najmä zdravotné problémy. Po novom tak má nárok na 60-percentný podiel z dohodnutého pla­tu.

Le Parisien uviedol, že s rovnakými podmienkami súhlasil aj Škriniar, ktorý si v priebehu januára dohodol letný odchod Paríža St. Germain.

Denník dodáva, že pred započítaním klauzuly zarobí slovenský obranca 10 až 12 miliónov eur ročne. Čiže aj keby odohral iba polovičnú porciu zápasov, zarobí rovnako, ako aktuálne v Interi Miláno./agentury/

X X X

Víťazná premiéra Franza Straku. Mikuláš sa pomaly lúči s Fortuna ligou

Český futbalový tréner František Straka zažil úspešnú premiéru na lavičke AS Trenčín.

Jeho tím zvíťazil v 3. kole nadstavbovej časti Fortuna ligy v skupine o udržanie sa v Poprade nad posledným tímom tabuľky MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:0. Góly: 47. a 64. Bainovič. Rozhodovali: Marhefka – Štrbo, Čajka, ŽK: Václavik – Soares, Yem, Hollý, 221 divákov

V sobotňajšom zápase sa Trenčania dostali do vedenia v úvode druhého polčasu, keď prízemná strela Filipa Bainoviča skončila v bráne Martina Polačeka. Krátko na to však mohli domáci vyrovnať, no kapitán Richard Bartoš nepremenil penaltu. Hostia v 64. minúte zvýšili na 2:0, keď Bainovič zaznamenal druhý gól v stretnutí.

Liptovský Mikuláš nedokázal zvíťaziť v 12. zápase za sebou a patrí mu s desiatimi bodmi posledné 12. miesto v tabuľke. Trenčania sa dostali po triumfe na 10. priečku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.