Varování Černochové před pranýřováním Svobody z armády. Kalousek: Politika Fialy pod psa. Rusko na Wimbledon

Jako cenzura vlády jedné strany, varoval expert před pranýřováním Svobody. Veřejné pronásledování za vyřčení vlastního názoru. Jde o začátek autocenzury, což je alarmující, říká o kauze olympijského moderního pětibojaře Davida Svobody mediální expert Jan Jirák. Svoboda čelí ostré kritice za svá vyjádření, kterými podpořil návrat ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží.

 „Považuji za velmi alarmující, že byl někdo veřejně pronásledovaný za to, že veřejně řekl svůj názor,“ kroutil hlavou mediální expert Jan Jirák. „To, co se tady nastartovává, tedy určité omezování rejstříků názorů, je začátek autocenzury,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Cenzurou se podle Jiráka rozumí například omezení publikovat. „Dříve to například dělala vedoucí strana, kdysi katolická církev,“ popsal expert s tím, že to může mít vážné následky. „Může to být vyloučení z kolektivu ostatních profesionálů. Výsledkem nutně bude to, že bude trpět rejstřík a pestrost názorů, které budou mít lidé k dispozici. Což je možná účel, já nevím,“ uvedl Jirák.

Černochová musí výstup vysvětlit

Překvapila ho jak smršť reakcí na výrok Svobody, tak reakce ministryně obrany Jany Černochové. Ta přemýšlela, jak sportovce potrestat. Svoboda nakonec skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru. Za svoje výroky navíc dostal důtku od ředitele Dukly Pavla Bence.

„Asi by stálo za to, kdyby paní ministryně byla schopna tento svůj výstup nějak osvětlit,“ doplnil Jirák s tím, že ministerský post je funkcí, která má mít autoritu. „Zvlášť u někoho, kdo reprezentuje silové ministerstvo. Tam je ta odpovědnost větší,“ doplnil.

Podle Jiráka by celá kauza možná dříve vyšuměla. „Ovšem žijeme v emocionalizované společnosti, která je ve velké míře naladěná na to, aby vnímala věci emocionálně,“ vysvětlil. Dodal, že to souvisí i se sociálními sítěmi. „Ty jsou totiž založené na tom, aby se tam projevovaly emoce,“ řekl.

X X X

NA  UKRAJINĚ  ZBYTEČNĚ  UMÍRAJÍ  LIDÉ,  SPOLEČNÝ  NÁROD  UKRAJINY,  RUSKA

ČERNOCHOVÁ  NEDĚLÁ  NIC  PRO  KONEC  BOJŮ

PROTI  VÁLCE  I  LIDÉ  USA

ČERNOCHOVÁ  SPOČÍTAT,  KOLIK  UŽ  ZBYTEČNĚ  VŠECH  MRTVÝCH  A  MILIARDOVĚ  ŠKODY  UKRAJINY

SPORTOVEC,  LÉKAŘ  POLLERT  SE  ZASTAL  ČLENA  DUKLY  SVOBODY

POLLERT  BY  MĚL  BÝT  PREMIÉREM  MÍSTO  FIALY,  DOSADIT  HO  STATISÍCE DEMONSTRANTŮ,  JAKO  TO  BYLO  ZA  HAVLA

Černochová hledá trest pro Svobodu za výroky o ruských sportovcích. Zastal se ho Pollert

„Že ‚první obětí každého válečného konfliktu je pravda‘ si myslím také a stejně jako David s Ruskou agresí na Ukrajině též nesouhlasím,“ reagoval na kritickou vlnu veřejnosti i politiků Pollert, který se stal olympijským vítězem v roce 1992 ve vodním slalomu. Ve svém příspěvku na Twiteru použil stejná slova, jaká Svoboda uvedl při rozhovoru ve veřejnoprávní televizi.

„Válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, první obětí každého válečného konfliktu je pravda,“ uvedl v rozhovoru olympionik. Na to, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

Právě tato slova na sebe strhla vlnu pozornosti a následného „mediálního lynče“. Ministerstvo obrany stejně jako jeho šéfa Jana Černochová (ODS) se od těchto výroků distancovaly, ministryně dokonce prověřuje, zda by Svoboda neměl být za svá slova potrestán.

„Musím od personalistů dostat nějaké informace, jaké máme podle zákona možnosti,“ sdělila na dotaz Seznam Zpráv Černochová. „Nevím, jak by ho měla paní ministryně trestat,“ odvětil na dotaz novinářů ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Například poslanec Jan Lacina (STAN) byl postojem sportovce zklamán. „Netroufal bych si ho kritizovat, ale můj postoj to není,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Kritikou naopak nešetřil zlatý hokejový brankář z Nagana Dominik Hašek. Domnívá se, že Svoboda svými výroky „podpořil ruskou propagandu“.

Mezi sportovci shoda nepanuje

A co na to Dukla, pod kterou moderní pětibojař patří? „Určitě se o tom budeme bavit a budeme se domlouvat s našimi nadřízenými, jakým způsobem budeme pokračovat dál,“ sdělil CNN Prima NEWS ředitel ASC Dukla Pavel Benc. Sám olympionik se za své výroky v rozhovoru později omlouval.

„V žádném případě neschvaluji válku na Ukrajině ani nemám důvod obhajovat politiku Ruska nebo Běloruska. Jde mi pouze o obranu nevinných sportovců, a aby politika do sportu co nejméně zasahovala. Bohužel, některá moje vyjádření vyzněla nešťastně. Nebojte se, nejsem na špatné straně. Odpusťte mi prosím ten úlet a nezlobte se na mě,“ napsal.

Podle ankety komise sportovců Českého olympijského výboru ani mezi sportovci nepanuje shoda. Proti účasti Rusů a Bělorusů na velkých akcích je striktně jen necelá polovina z oslovených 208 sportovců, jen o něco menší skupina by to s určitými výhradami, nebo dokonce bez výhrad akceptovala.

X X X

ZALOŽIT  STÁVKOVÉ  VÝBORY  NA  ODSTRANĚNÍ   FIALY,  ČERNOCHOVÉ…

Založte stávkové výbory kvůli platům, žádají odboráři pracovníky škol

Školské odbory osloví pracovníky škol, aby zakládali stávkové výbory. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství (ČMOS PŠ). Nejedná se o stávkovou pohotovost, odboráři chtějí ale být připraveni na případné protesty, uvedla mluvčí svazu Jana Kašparová.

Odboráři požadují, aby od příštího roku dostali plat ve výši 130 procent průměrné hrubé měsíční odměny všichni pedagogičtí pracovníci. Rovněž chtějí navýšení výdělků nepedagogických pracovníkům ve školách a úpravu tarifů pro pedagogy.

„Předsednictvo ČMOS PŠ pověřuje vedení svazu k organizaci a přípravě protestu a vyzývá k zakládání stávkových výborů ve školách,“ usnesli se odboráři.

Členové předsednictva ČMOS PŠ v pátek rovněž vyjádřili „velké zklamání nad postojem vlády“. „(Vláda) ustupuje ze svých slibů o prioritě ve vzdělávání a hledá nesystémově škrty, doslova kde se dá. Vnáší tím mezi pedagogy neodůvodnitelné dělení na učitele a pedagogy druhé kategorie,“ uvedlo předsednictvo odborové organizace.

Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka odboráři chtějí, aby do základní složky výdělku učitelů šlo 80 procent z částky, o kterou se pedagogům letos navýší platy. Zbylých 20 procent by podle návrhu odborářů mělo být rozděleno na odměnách.

Požadavek zástupci odborů podle Dobšíka opakovaně představili na takzvané malé školské tripartitě, naposledy 13. března. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová o den později řekla, že úřad návrh školských odborářů předloží vládě.

Odboráři požadují také to, aby se všem pedagogickým pracovníkům upravily platy na garantovanou výši k průměrné hrubé měsíční mzdě v ČR. Podpořili původní vládní návrh k nyní projednávané novele zákona o pedagogických pracovnících a novele školského zákona. Ten počítal s tím, že by objem peněz na platy pedagogických pracovníků byl stanoven na nejméně 1,404násobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v Česku vždy za předminulý rok.

Nesouhlasně se odboráři vyjádřili k návrhu koaličních poslanců, podle kterého by se měl zákonem stanovit plat pouze učitelům, a to na 130 procentech průměrné hrubé měsíční mzdy v ČR.

Podle odborářů bude schválení pozměňovacího návrhu, kdy má výše platu učitelů a ostatních pedagogických pracovníků vycházet z průměrné mzdy dosažené v roce 2022, znamenat to, že v roce 2024 se na platech ve školství bude šetřit. Průměrný měsíční výdělek pedagogického pracovníka tak bude podle propočtů odborářů příští rok 49 800 korun, zatímco v případě schválení vládního návrhu by byl 56 655 korun. Rovněž učitelé dostanou méně v porovnáním s vládním návrhem, uvedly odbory.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek zopakoval, že jeho vláda významně navýšila rozpočet školství, záměr zákonem garantovat výši platů nějaké profese označil za unikátní počin. Při návštěvě Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) uvedl, že zástupci vlády vedou se školskými odbory jednání a je na každém aktéru, aby zvážil svoji strategii

Vyjádření předsedy spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho

Pedagogická komora podporuje požadavky školských odborů ohledně navýšení platů ve školství. Jsme připraveni aktivně odborářům pomoci při přípravách stávkové pohotovosti i s případnou stávkou.

Premiér Petr Fiala záměrně mate veřejnost tvrzeními, že vláda investuje do školství více peněz. Oproti roku 2021 klesly platy učitelů ze 126,4 % na letošních 116,6 % průměrné mzdy v ČR. Pokud by byl schválen pozměňovací návrh poslanců pěti koaličních stran, došlo by k dalšímu poklesu až k 113,5 %. To je hodně vzdálené od programového prohlášení, kde vláda slibuje, že „udrží platy učitelů na 130 % průměrné nominální mzdy“.

Vláda šetří nejen na platech pedagogů, ale i na financích určených k nákupu pomůcek a učebnic pro žáky. Ostatní neinvestiční výdaje (ONIV) se v roce 2022 snížily veřejným školám skoro o 1 miliardu korun a pro letošní rok jsou navzdory vysoké inflaci stejné jako loni.

X X X

KALOUSEK  KRITIZUJE  NESCHOPNOST  FIALY,  NIČÍ  LIDI  I  FIRMY  ČR

Tvrdá kritika Fialovy vlády. Hospodářská politika je pod psa, výsledky děsivé, míní Kalousek

Tvrdá kritika Fialovy vlády. Hospodářská politika je pod psa, výsledky děsivé, míní Kalousek© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

„Po roce a půl vládnutí kabinetu Petra Fialy máme v rámci EU třetí nejhorší inflaci a druhý nejhorší hospodářský růst. Výsledky jsou děsivé. Oslavujme dál vládu za její zahraniční politiku, jsem na ni pyšný, ale chtějme po ní také výkon doma. Její hospodářská politika je pod psa,“ napsal Kalousek na Twitter.

I když je Kalousek spoluzakladatelem a stálým členem vládní TOP 09, dlouhodobě viní kabinet z toho, že se často chová populisticky a rozpočtově neodpovědně. Zatímco v případě zahraniční politiky exministr financí vládu obvykle chválí, v domácí sféře podle něj „Fialova parta“ selhává.

 Bývalý ministr financí, který podle Deníku N přemýšlí o kandidatuře do Evropského parlamentu, nejdále zašel zřejmě na začátku března, když Fialu přirovnal ke svému bývalému rivalovi – šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Fiala pak v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS na Kalouskovu kritiku reagoval následovně: „Miroslav Kalousek je známý tím, že napíše nějaký tweet a ráno ho maže. (Jeho kritice) nepřikládám zas tak velkou váhu.“

Předseda vlády se také hájí tím, že kabinet kromě rozpočtové odpovědnosti musí myslet i na sociální smír. „O panu Kalouskovi se ví, že je rozpočtový jestřáb. Skutečně máme spravit a konsolidovat veřejné finance. O to se snažíme. Na druhé straně ale musíme dbát na sociální smír, aby fungovaly naše firmy a abychom neohrozili zaměstnanost,“ dodal Fiala.

Výroky netěší ani Pekarovou

Nesouhlas s některými Kalouskovými názory již v minulosti vyjádřila také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Že se z něj stal až takový kritik, mě mrzí. Myslím, že je důležité o věcech diskutovat, a i kritika je na místě, ale všechno má své meze. Není možné tímto způsobem vlastně napomáhat naší konkurenci, jako je Andrej Babiš či Tomio Okamura. Nevím, jestli si on (Kalousek) přeje, aby hnutí ANO a SPD uspěly v dalších volbách. Jestli ano, tak pro to dělá hodně,“ sdělila v létě minulého roku ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Pekarovou tehdy nepotěšil Kalouskův velmi kritický výrok na adresu TOP 09: „Položil jsem si otázku běžného voliče: V čem je TOP 09 jedinečná a proč ji budu volit? V zahraniční politice to zastane Petr Fiala, na rozpočtovou odpovědnost jsme trestuhodně rezignovali a manželstvím pro všechny to nedoženeme. Odpověď neexistuje. Tedy ani voliči.“

Pekarová Kalouska osočila z toho, že je prý neupřímný. „On vždy říká, že nesmíme mít vysoké schodky. To má pravdu, ale veřejně na Twitter už pak nenapíše, co říká interně na jednáních, že by jeho návrhy byly nepopulární. Myslím si, že mu do jisté míry schází zodpovědnost,“ dodala.

Kalousek již v létě minulého roku sepsal společně s expremiérem Mirkem Topolánkem desatero kroků, které by podle nich Fialova vláda měla učinit, aby zajistila udržitelné hospodaření státu. Dva bývalí politici doporučili například snížení počtu státních zaměstnanců, změnu valorizačního schématu důchodů či umožnění nákupu nadstandardní zdravotní péče.

X X X

EXPREMIÉR  PAROUBEK   NAPADÁ  MINISTRA  VNITRA  RAKUŠANA  ZA  LIKVIDACI  POŠT,  DĚLÁ   VÍC   ŠKOD  NEŽ  UŽITKU,  JE  TO  VINA  I  FIALY

Paroubek brojí proti Rakušanovi. Zveřejnil petici proti rušení poboček České pošty

Expremiér za ČSSD Jiří Paroubek se svým spolkem Nespokojení si přeje záchranu poboček České pošty. Zveřejnil petici, ve které vyzývá vládu a konkrétně ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) k okamžitému zastavení záměru omezení činnosti pošty. Bývalý premiér v nedávné době představil své ambice sjednotit levici a uspět ve volbách do Evropského parlamentu v příštím roce.

 „My, občané ČR podepsaní pod touto peticí, vyjadřujeme zásadní nesouhlas se záměrem ministra vnitra Víta Rakušana a vedení státního podniku Česká pošta, s rušením stovek poboček České pošty a propouštěním tisíců jejích zaměstnanců,“ píše Paroubkův spolek Nespokojení ve své petici.

„Vidíme v tom ohrožení dostupnosti veřejných služeb a pokus o model, který bude následně současná vláda aplikovat i u jiných veřejných služeb (např. u národního dopravce České dráhy). Domníváme se, že jde o pokus odstartovat další a možná poslední etapu privatizace zbývajících veřejných služeb v ČR,“ stojí dál v textu.

 Paroubkova petice, jejíž záměrem je zastavení avizovaného rušení poboček, měla však v pátek odpoledne pouze několik desítek podpisů.

Důvod avizovaného razantního omezení provozu České pošty má být ryze ekonomický. Státní podnik jen za loňský rok zvýšil ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy korun. Důvodem je nedostatečná úhrada služeb objednaných státem, pokles listovních služeb i snížení počtu transakcí na pobočkách. Podle Rakušana podniku v letošním roce hrozila insolvence, a proto bylo nutné zahájit transformaci podniku.

Paroubkův comeback?

Bývalý premiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek založil spolek Nespokojení, který by měl dát základ novému levicovému hnutí. Někdejší předseda vlády má se spolkem Nespokojení velké plány. V září by z něj chtěl vytvořit politické hnutí, spojit se s dalšími levicovými subjekty a o rok později zabojovat se společnou kandidátkou o lukrativní křesla v Evropském parlamentu.

Podle svých slov by si Paroubek dokázal představit, že by pod jeho křídly kandidovala dosavadní komunistická europoslankyně Kateřina Konečná, exministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) či sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek.

„V těchto volbách kandidovat nebudu. Jsem ale přesvědčen, že dokážeme získat dva nebo tři mandáty. To je realistické,“ podotkl Paroubek.

X X X

Lukašenko vyzval k příměří na Ukrajině, kterou zároveň varoval před protiofenzivou

Autoritářský vůdce také podle agentury AFP vyjádřil obavy z jaderné války způsobené Západem a zopakoval pozici Minsku, že rozmístěním ruských jaderných zbraní na běloruském území nechce provokovat, ale pouze tím sleduje ochranu své země.

„Musíme přestat teď, než se (konflikt) začne stupňovat. Beru na sebe riziko a navrhuji klid zbraní,“ řekl Lukašenko. „Je možné – a nezbytné – bez předchozích podmínek zasednout k jednacímu stolu a urovnat všechny záležitosti ohledně území, obnovy, bezpečnosti a tak dále,“ uvedl vůdce, který stojí v čele Běloruska od roku 1994.

Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které už více než rok vede válku proti Ukrajině. Své vojáky do bojů sice Minsk nevyslal, ale jednotky z Moskvy z jeho území vedly útok na sever Ukrajiny včetně ofenzivy na Kyjev. Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně. Krok zdůvodnil tím, že podobně do spojeneckých zemí umisťují zbraně Spojené státy.

 „Spojené státy a jejich satelity rozpoutaly (na Ukrajině) totální válku,“ řekl dnes Lukašenko a dodal, že na obzoru kvůli tomu čeká jaderný konflikt. Západ obvinil, že buduje své síly v Polsku na hranicích Běloruska a plánuje jeho „napadení a zničení“. Tři z pěti sousedů Běloruska – Polsko, Lotyšsko a Litva – jsou členem NATO.

„Chápete a víte, že je zde jenom jedno řešení: vyjednávání! Vyjednávání bez předchozích podmínek,“ řekl Lukašenko. Konfliktu, který na Ukrajině před více než rokem rozpoutalo Rusko, podle něj hrozí vyhrocení. Zatímco v Rusku „jede zbrojní průmysl na plné obrátky“, Ukrajinu „zaplavily zbraně ze Západu“, uvedl běloruský vůdce.

Rusko a Ukrajina zahájily jednání o míru loni na jaře, krátce po začátku ruské invaze. Hovory však po několika kolech uvázly na mrtvém bodě a od té doby nebyly obnoveny. Obě strany si kladou řadu podmínek pro jejich opětovné zahájení a daly najevo, že za současné situace jednání není možné. Zatímco Moskva požaduje, aby Kyjev ustoupil jejím požadavkům včetně postoupení části ukrajinského území Rusku, Ukrajina chce plné stažení ruských sil. To platí i pro Krymský poloostrov, který Moskva anektovala v roce 2014.

Kreml dnes uvedl, že Lukašenkovu výzvu k příměří zaznamenal a bude s ním o tom jednat, konkrétně na úrovni Putin-Lukašenko příští týden ve čtvrtek. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale podle agentury Reuters zároveň uvedl, že vyjednáváním nyní nelze dosáhnout cílů „speciální vojenské operace“. Tak Moskva oficiálně označuje svou invazi na Ukrajinu./agentury/

X X X

TRUMP  K  SOUDU?

Otisky prstů i policejní foto, ulička hanby asi ne. Co čeká Trumpa po zatčení?

USA by mohly příští týden zažít podívanou, jakou ještě nikdy neviděly. Řeč je o prvním zatčení bývalého prezidenta, které se očekává po čtvrteční zprávě o obvinění Donalda Trumpa v kauze kolem úplatků před volbami v roce 2016. Některé zdroje uvádějí jako možný termín úterý. Přesná obvinění zatím nejsou známa, pozornost médií se soustředí na otázku falšování účetních záznamů.

 Trumpův právní tým momentálně s prokuraturou    dem zabývá, jedná o podrobnostech ohledně vyslechnutí obvinění před nejvyšším soudem v New Yorku. „Očekáváme, že obvinění vznesou během úterka,“ řekla exprezidentova právnička Susan Nechelesová.

Trump obvinění ve čtvrtek označil za „politické pronásledování“ a „vměšování do voleb“. „Jsem nevinen,“ ujistil exprezident, jenž chce v roce 2024 usilovat o návrat do Bílého domu. Nyní se nachází ve svém domě na Floridě.

Vzhledem k historické povaze obvinění a bezpečnostním obavám jsou podrobnosti Trumpova vystoupení před soudem nejasné. „Pokud se v úterý vydá úřadům, Trump nejspíše projde v New Yorku rutinními kroky spojenými se zatčením za těžký zločin. Bezprecedentní zatčení bývalé hlavy státu ale bude všechno, jen ne rutinní,“ uvádí list The New York Times.

Trumpovi právníci oznámili, že exprezident bude s newyorskou prokuraturou spolupracovat, tudíž na něho nebude vydán zatykač.

Poutům se Trump se nejspíš vyhne

Trump má soukromé letadlo, takže zřejmě dorazí na jedno z letišť v New Yorku a poté se vydá autem na cestu k budově soudu na dolním Manhattanu. Soud mu podle stanice BBC zřejmě umožní soukromý vstup do budovy namísto obvyklé „uličky hanby“ pro obviněné před nastoupenými médii.

Jakmile se Trump ocitne uvnitř, čeká ho to, co každého obviněného – sejmutí otisků prstů a pořízení policejních snímků. Zda bude exprezident i spoután, zatím není jasné. Jeho právníci se ho pokusí želízek ušetřit.

Trumpovi budou přečtena jeho práva, která mu připomenou ústavou chráněné právo na obhájce či právo odmítnout mluvit s vyšetřovateli.

Exprezidenta budou během celého procesu zadržení doprovázet ozbrojení agenti tajné služby, tedy prezidentské ochranky, která má povinnost jej neustále chránit. Také se čeká, že Trump předstoupí před soud, kde si vyslechne obžalobu a vysloví se k otázce své viny.

Posléze přijdou na řadu další podrobnosti, jako je termín soudního řízení a případná cestovní omezení a požadavky na kauci pro obžalovaného.

Samotný proces nejspíše začne až za mnoho měsíců. V loňském roce byla na Manhattanu průměrná prodleva mezi vznesením obvinění a soudním verdiktem 900 dní. Při takovémto harmonogramu by proces nastal až po prezidentských volbách, do kterých zbývá rok a půl.

Podle listu Politico je nepravděpodobné, že by chtěli prokurátoři Trumpa během stíhání držet ve vazbě. Exprezident, kterého aktuálně průzkumy favorizují na zisk nominace republikánů, tak zřejmě bude moci bez problémů pokračovat v předvolební kampani. V americkém zákoně neexistuje žádná klauzule, která by mu v tom bránila. Kampaň je možné vést i z vězení.

Falšování účetních záznamů

Vznesení trestních obvinění ve čtvrtek schválila velká porota, která vyhodnocovala důkazy shromážděné v kauze označované jako „peníze za mlčení“. Jejím jádrem je platba dvěma ženám, pornoherečce Stormy Daniels a modelce Karen McDougalové, které dostaly před volbami z roku 2016 celkem 280 tisíc dolarů (přes šest milionů korun).

Podle tehdejšího Trumpova právníka Michaela Cohena si tím chtěl pozdější vítěz voleb zajistit jejich mlčení o milostných románcích.

Cohen, který byl později odsouzen za porušení pravidel financování politických kampaní, je ústřední postavou případu a jedním z hlavních svědků. Už v roce 2019 předložil Kongresu kopie šeků, které podle něj dokazují, že mu Trump peníze zprostředkované dvěma ženám nahradil. Exprezident transakce nicméně zaznamenal jako „právní výdaje“, což by nyní mohlo vyústit v obžalobu z falšování účetních záznamů.

Podle zákonů státu New York je takové maskování výdajů protiprávní, ovšem zpravidla je klasifikováno pouze jako přestupek. „Stává se těžkým zločinem v případě, že cílem zfalšování záznamů bylo zakrýt jiný trestný čin. Prokurátoři by tak museli dokázat, že samotné transakce například porušovaly pravidla financování kampaní.

BBC uvádí, že půjde o velmi komplikovaný případ, neboť pro takové stíhání existuje minimální precedens a minulé pokusy obvinit politiky z překročení hranice mezi financováním kampaně a osobními výdaji skončily neúspěchem. „Bude to těžké,“ řekla stanici Catherine Christianová, bývalá žalobkyně okresního prokurátora v New Yorku.

Newyorské bezpečnostní složky už se několik dní připravují na možnost protestů ve spojení s obviněním exprezidenta, který zůstává více než dva roky po odchodu z Bílého domu lídrem Republikánské strany.

X X X

STOVKY  DELEGÁTŮ  NA  PRAŽSKÉM  HRADĚ

Na Hradě se sešly stovky „delegátů“. Studenti díky konferenci zažívají fungování OSN

Stovky studentů se v pátek sešly na Pražském hradě u příležitosti zahájení desátého ročníku mezinárodní konference Porgmun a ocitli se v kůži diplomatů OSN. Čtyřdenní setkání pořádají studenti pražského gymnázia Nový PORG pro kolegy z celého světa. Letos se budou zabývat zejména potlačováním ženských práv, čipovou krizí či růstem extremistických organizací.

O aktuálních společenských problémech budou studenti z celého světa ve věku od 14 do 20 let diskutovat podobně jako skuteční delegáti OSN, a to až do pondělí. Letos se jubilejního 10. ročníků účastní více než 300 studentů, a to nejen z Česka, ale také z Izraele, Portugalska, Saúdské Arábie či Polska.

 „Setkání má významný mezinárodní přesah, z nejrůznějších koutů světa na něj každým rokem dorazí stovky delegátů. Pravidelně na ní přednášejí významné osobnosti veřejného života,“ cituje mluvčího letošní konference Pavla Hálka web Forbes. Letos v pozici významného řečníka vystoupil například signatář a bývalý mluvčí Občanského fóra Jan Urban.

Sami studenti, kteří se na organizace mezinárodní konference podílí, jeho výstup a projev označili za jeden z vrcholů zahajovacího ceremoniálu. „S delegáty se podělil o svůj životní příběh. Hovořil také o zacházení s občany po změně režimu i o tom, jak zajistit spravedlnost pro oběti, pachatele a lidi, kteří se dopustili trestných činů,“ líčili. Dotazy na Urbana se jen množily.

V praxi si studenti, kteří se k akci sami přihlásí – přičemž podmínkou je výše uvedený věk a nutnost mluvit plynně anglicky – vyzkouší, co obnáší role delegáta na konferenci OSN. Mají příležitost osvojit si práci s informacemi, vystupování před publikem, debatování a práci na týmových projektech. Ředitel gymnázia Nový PORG doplnil, že si konferenci organizují sami studenti vyšších ročníků, čímž získávají významnou zkušenost.

Během čtyř dnů se účastníci rozdělí do skupin a zastupují různé členské státy OSN. „Vzhledem k povaze naší konference vytváříme vlastní mezinárodní komunitu, která vytváří jedinečnou Petriho misku myšlenek,“ dodávají studenti. Spolupořadatelem neziskové akce je Pražský hrad, v jehož prostorech konference začíná. Později se „delegáti OSN“ přesunou do prostor Anglo-americké univerzity, zakončení konference se bude konat v prostorách pražského magistrátu.

X X X

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy korun. Tu loňskou způsobil zejména pokles hodnoty pevně úročených dluhopisových a akciových portfolií a vyšší úrokové výnosy vyplácené českým bankám kvůli zvýšeným sazbám.

 V lednu banka informovala, že měla účetní ztrátu 411,8 miliardy korun. Tehdy šlo ovšem o předběžný výsledek, ve kterém nebyly zahrnuty všechny dodatkové operace za rok 2022.

Největší část finanční ztráty, 207,7 miliardy korun, vznikla v kapitole správy devizových rezerv. V souvislosti se zvyšováním úrokových sazeb ČNB v první polovině roku zaznamenala také růst nákladů na měnové operace. To zatížilo hospodaření banky úrokovými náklady vyplacenými obchodním bankám za 159,6 miliard korun, o rok dříve to bylo 24,4 miliardy.

  Růst domácí cenové hladiny se promítl i do provozních nákladů ČNB. Provozní hospodaření skončilo ve ztrátě tři miliardy korun, v roce 2021 to bylo 2,6 miliardy. ČNB v závěrce uvedla, že se snaží o efektivnější vynakládání peněz na provoz, když zpomalila mzdový růst zaměstnanců a zmrazila platy členů bankovní rady.

Kumulovaná ztráta ČNB vzrostla na 487,1 miliardy korun. Tuto ztrátu plánuje centrální banka uhradit z budoucích zisků.

Centrální banka dlouhodobě upozorňuje na to, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Tou je péče o cenovou a finanční stabilitu. Podle analytiků neznamená ztráta problém pro fungování ČNB.

ČNB určuje měnovou politiku, pečuje o finanční stabilitu, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává i dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami a institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

X X X

ŽALOBKYNĚ  STOVKY  V  BRNĚ  SE  ODVOLALA

Žalobkyně kauzy Stoka se odvolala v plné šíři. Podle ní neměl spolupracující obviněný dostat tak tvrdý trest

 Žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Lucie Slámová, která dozoruje známou brněnskou kauzu Stoka, se před nedávnem v plné šíři odvolala proti rozsudku Krajského soudu v Brně. Slámová podala k Vrchnímu soudu v Olomouci odvolání do výroku o vině a trestu a do zprošťujícího výroku v neprospěch všech obžalovaných osob, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Slámová mimořádně pléduje ve prospěch korunního svědka obžaloby Samana El-Talabaniho, kontroverzní postavy brněnského podsvětí. Podle ní jeho trest jako spolupracujícího obviněného překročil maximální možnou zákonnou výměru. Podle Slámové mohlo být porušeno i El-Talabaniho právo na zákonnou obhajobu neodůvodněného nepovolením nahlížení do poznámek při jeho výslechu během hlavního líčení.

Příběh údajné rozsáhlé korupce v Brně s krycím názvem Stoka míří do dalšího dějství – odvolacího řízení před Vrchním soudem v Olomouci.

Krajský soud v Brně v prvoinstančním rozhodnutí konstatoval, že v jihomoravské metropoli skutečně existovala korupční skupina, která manipulovala zakázkami na radnici Brno-střed.

Soud uznal vinným bývalého místostarostu a radního městské části Jiřího Švachulu (hnutí ANO) vinným. Odsoudil i dalších osm z 11 obžalovaných.

Bývalý místostarosta Brna-středu Jiří Švachula podle předsedkyně soudního senátu Jaroslavy Bartošové vedl zločineckou skupinu, která manipulovala veřejnými zakázkami v objemu cca 60 milionů korun. Za to mu soud trest 9,5 roku za mřížemi, propadnutí části peněz a majetku.

Státní zástupce přitom navrhoval čtrnáctiletý trest a propadnutí zajištěného majetku.

Dalším podstatným zjištěním pak je, že dva obžalovaní – podnikatelé Petr Kalášek a Ivan Trunečka – jsou podle nalézacího soudu nevinní. Od začátku tvrdili, že jsou nevinní a Ekonomický deník v několik textech detailně popsal, jak je do příběhu zatáhl brněnský „chábr“ z tamního podsvětí a letitý policejní „ráfek“ Saman El-Talabani.

Obžaloba olomouckého Vrchního státního zastupitelství v některých ohledech před soudem neobstála a neprošly jí ani návrhy výrazně tvrdších trestů.

Rozporný a nepřezkoumatelný rozsudek

Kauzu původně dozoroval žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radek Mezlík. Poté, co se stal evropským žalobcem, případ drží v rukou kolegyně Lucie Slámová. Ta podala 23. ledna odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. Slámová podala odvolání do výroku o vině a trestu a do zprošťujícího výroku v neprospěch všech obžalovaných osob.

„Státní zástupce k podanému odvolání ve stručnosti uvádí, že napadený
rozsudek je vnitřně rozporný a nepřezkoumatelný, neboť obsahuje odsuzující a zároveň zprošťující výrok pro týž skutek právně kvalifikovaný jako trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém soud nepravomocně rozhodl i usnesením, kterým vrátil věc státnímu zástupci k došetření,“ tvrdí žalobkyně Slámová.

Dále je podle ní rozsudek brněnského krajského soudu „vadný pro nejasnost a neúplnost svých skutkových závěrů, když se soud
nevypořádal se všemi okolnostmi významných pro rozhodnutí, a to zejména z hlediska obecných závěrů o objektivní stránce i stránce subjektivní, kdy hodnocení důkazů není v rozporu s trestním řádem založeno na pečlivém uvážení všech okolností jednotlivě, ale zejména v jejich souhrnu“.

Jednotlivé dílčí útoky pak soud podle Slámové v rozporu s formální logikou posuzuje zcela izolovaně, kdy u některých z nich přisvědčuje závěrům o skutečnostech svědčících o vině obžalovaných, nicméně u jiných z nich vůbec nevychází, zcela takové skutečnosti pomíjí a tyto další časově i věcně související útoky posuzuje zcela samostatně bez vztahu k ostatním. O správnosti některých skutkových zjištění vznikají pochybnosti i z důvodu neúplného výslechu obžalovaných, resp. svědků u hlavního líčení.

Příliš tvrdý trest pro „ráfka“

„Bylo rovněž porušeno ustanovení trestního zákoníku, kdy soud i přes aplikaci ustanovení trestního zákoníku překročil při ukládání souhrnného trestu odnětí svobody spolupracujícímu obviněnému El-Talabanimu maximální možnou zákonnou výměru. Dále pak při ukládání trestu odnětí svobody u obžalovaného Jiřího Hose nalézací soud vybočil
z mantinelů stanovených trestním zákoníkem, když při ukládání trestu obžalovanému aplikoval ustanovení trestního zákoníku a uložil mu trest pod spodní hranicí zákonné trestní sazby, aniž by byly splněny zákonné podmínky. U některých obžalovaných se pak uložený trest v přezkoumávané části rozsudku jeví jako nepřiměřeně mírný, přičemž u obžalovaného Jiřího Švachuly absentuje i část výroku o propadnutí části majetku,“ tvrdí žalobkyně Slámová.

V neposlední řadě státní zástupkyně poukázala i „na podstatné vady předcházejícího řízení“.

„Které mohly způsobit nesprávnost některých výroků rozsudku, spočívající v možném porušení práva na obhajobu u obžalovaného Samana El-Talabaniho v kontextu neodůvodněného nepovolení nahlížení do poznámek při jeho výslechu během hlavního líčení,“ tvrdí Lucie Slámová.

Korunní svědek – brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani  usiloval o status spolupracujícího obviněného. Odsouzen byl už v jiné kauze obřích daňových úniků, vyhrožoval i vysoce postavenému detektivovi, policii na kauzu Stoku přivedl.

Původní žalobce Radek Mezlík pro něj požadoval trest odnětí svobody ve výměře tří roků se zařazením do věznice s ostrahou, případně souhrnný trest ve výměře pět let s ohledem na jinou věc projednávanou u Krajského soudu v Brně či případně další souzenou trestnou činnost obviněného, při „jejímž rozkrývání obviněný spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení“.

Dále Mezlík Talabanimu navrhl peněžitý trest ve výši 100x denní sazby 10 tisíc korun (tedy 1 milion korun) a náhradní trest odnětí svobody ve výši jednoho roku, pokud by pokutu neuhradil.

Návrh byl později modifikován na trest 4,5 roku, peněžitý trest 500 tisíc korun, zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.

Nepravomocný rozsudek ale zní: Souhrnný trest 6 let i za předchozí trestnou činnost, peněžitý trest jeden milion korun, zákaz činnosti v obchodních společnostech na 10 let.

Dva nevinní

Podnikatelé Petr Kalášek a Ivan Trunečka si po prvoinstančním rozsudku oddechli. Oba muži, kteří od počátku tvrdí svou nevinu. A tu Krajský soud v Brně stvrdil.

Státní zástupkyně Lucie Slámová se ale odvolala i proti jejich zproštění obžaloby.

Žalobci Radek Mezlík Karel Cibulka oběma navrhovali v kauze jedny z nejvyšších trestů.

Petr Kalášek měl přitom podle obžaloby vybírat úplatky. Žalobce mu navrhl 12 let a peněžitý trest 2 miliony korun.

Společnosti Ivana Trunečky získávaly zakázky mimo jiné v městské firmě Teplárny Brno. Žalobce pro něj navrhl 12 let za mřížemi, peněžitý trest 3 miliony korun a propadnutí necelých 2 milionů korun.

Senát brněského krajského soudu se neztotožnil s obžalobou ohledně údajné korupce v městských společnostech Teplárny Brno, Technické sítě Brno a SAKO Brno.

„Soud dospěl k názoru, že jednání obžalovaných nebylo trestným činem,“ uvedla předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Státnímu zastupitelství zároveň mimo jiné vrátila část případu k došetření, týká se to některých veřejných zakázek na opravy bytových domů.

Chtěli po mně výpalné

Klíčovou postavou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci se stal Saman El-Talabani. O úplatcích v Brně se podnikatel iráckého původu rozmluvil v době, kdy mu hrozil vysoký trest za jinou kriminální činnost.

El-Talabani je známou postavou brněnské šedé zóny. Byl pravomocně odsouzen ke čtyřem letům vězení v kauze rozsáhlých podvodů. Přestože byl jednou ze dvou klíčových postav a organizátorů rozsáhlých podvodů s DPH, dostal jen čtyřletý trest. „Bílí koně“ v této kauze si vyslechli přitom tresty ve výši sedmi let.

Kontakt s El-Talabanim popsal obžalovaný podnikatel v energetice a stavebnictví Ivan Trunečka, aktuálně soudem zproštěn obžaloby.

„Na podzim roku 2015 jsem po schůzce s ing. Petrem Kaláškem (podnikatel Kalášek také seděl na lavici obžalovaných a byl taktéž zproštěn obžaloby – pozn. red.) v restauraci Plzeňský dvůr při odchodu potkal svého známého ing. Miroslava Kubu, který seděl u stolu s nějakou společností. On mě oslovil, oslovil mě ´pane továrníku´ a přivedl mě ke stolu, kde seděla skupina osob. Jednou z těch osob, dnes už to vím na sto procent, byl pan Talabani, který se ke mně přitočil a začal mi prezentovat nějaké portfolio svých služeb a co všechno vykonává. Byl ozbrojen, dal si na tom poměrně dost záležet, měl střelnou zbraň pod sakem a prezentoval mi, že se pohybuje v oblasti bezpečnosti, že mi nabízí ochranu, ochranu osob, ochranu před trestním stíháním, ochranu před médii, na mě to všechno působil velmi prapodivně. Původně jsem si myslel, že mi nabízí ostrahu majetku, my jsme v té době měli v Brně pouze velmi malý areál a měli jsme tam suma sumárum dva hlídače, kteří se u nás střídali. Tak jsem se mu jal vysvětlovat, že by to pro něj, pro velkou společnost, jak to prezentoval, nebyl obchod. Nicméně posléze jsem pochopil, že šlo úplně o něco jiného a tuto společnost jsem opustil,“ začal popis kontaktu se Samanem El-Talabanim Ivan Trunečka.

Podruhé prý jméno Samana El-Talabaniho zaregistroval, když byl obviněn v kauze vynášení informací z policie a nabízení ochrany podnikatelům. „Na jaře roku 2016 už v celém Brně vibrovalo jméno pan Talabani ohledně nějakých pokusů ovlivňování, neřekl bych ani zakázek, to neuměl, ale o získávání nějakých finančních prostředků z titulu ochrany, bezpečnosti, dnes bych se nebál to nazvat výpalné. Následně se událo několik nešťastných událostí, za oknem u automobilu na parkovišti před hotelem International jsem měl dopis nebo lísteček ´Zaplať!´. Pak mi přišly dvě nebo tři prapodivné SMS zprávy. Moje reakce byla, možná z dnešního pohledu, hysterická, nicméně tehdy jsem to vyřešil tak, že jsme v polovině června opustili republiku, strávili jsme celé léto v Chorvatsku a do Brna už jsme se nevrátili a odstěhovali jsme se na Šumavu, kde jsme měli zakoupený rekreační objekt. Děti začaly chodit na Šumavě do školy a de facto 2 roky jsem se v Brně vůbec nevyskytoval,“ popsal Trunečka, proč z obav o život rodiny opustil brněnskou metropoli.

Trunečka pak před soudem dále prohlásil, že ve druhé polovině roku 2016 tlak na něj vyvrcholil. „Myslím si, že to bylo někdy na úrovni listopadu, prosince, kdy mi přišel dopis, byl psaný přes šablonu, jak se píše technické písmo, výhružný, kde byly informace, že pokud nezaplatím, tak budu perzekuován v médiích a bude informovat policii o nějakých manipulacích se zakázkami, o tom co děláme nebo neděláme v Teplárnách Brno a nejen to. Tento dopis bohužel nemám uschovaný, protože poté, co byl pan Talabani zadržen a zatčen, tak jsem si myslel, že příběh skončil a do Brna jsem se vrátil. Nicméně tento proces pokračoval dál,“ nechal se slyšet dále Ivan Trunečka.

Důkazy předal soudu

Příběh podle jeho výpovědi pokračoval i v roce 2019 po jeho zatčení a zahájení operace Stoka. „Dostal jsem další dopis, dostal ho i můj otec, naši zaměstnanci začali dostávat pochybné SMS zprávy. K tomuto ty dokumenty mám a následně je předám soudu, kde po mně bylo vyžadováno výpalné v řádech několik milionů korun,“ upozornil soud obžalovaný podnikatel.

El-Talabani je podle Trunečky nebezpečná osoba. „Poté, co jsem za stěračem našel papírek, poté, co mi přišla jedna SMS, druhá, tak samozřejmě jsem z toho byl neklidný a požádal jsem našeho zaměstnance, který je bývalým policistou, jestli by mi nemohl poskytnout nějakou informaci k této osobě. Pan Mgr. Z první dobré vyloženě zkoprněl a nebylo mu z toho dobře, že mu říkám toto příjmení. Informoval mě o tom, že je to člověk, který se pohybuje na druhé straně zákona, který má blízko k násilné i majetkové trestné činnosti, kterého v rámci své profese opakovaně mu procházel nějakými spisy, nicméně nebyl konkrétní. Toto byla jedna z velmi závažných informací, která mě vedla k odchodu z Brna a rozhodli jsme se, že ukončíme svou podnikatelskou činnost v oblasti stavebnictví… …Když se o vás začnou zajímat takoví mimořádní gentlemani jako pan Talabani, tak máte dvě možnosti, buď podáte trestní oznámení a spojíte se s policí, což dle obecných informací byla naprostá hloupost, protože to byl jeho spojenec. Shodou okolností kauza Krov (vynášení informací z policie, ve které je Saman El-Talabani také obviněn – pozn. red.) je toho důkazem. V kauze Krov jsem byl vyslýchán a s největší pravděpodobností si na mě pan Talabani nechal dělat lustraci z policejních databází. Takže ty možnosti byly dvě a jelikož mě kolega informoval v těchto intencích zvolil jsem druhou možnost a Brno jsem opustil,“ vysvětloval podnikatel soudu, proč se neobrátil na policii.

„Až dnes mi to celé začalo docházet. Pana Talabaniho jsem měl víceméně možnost vidět poprvé naživo a jeho osobnostní rozměr mě, na rovinu, omámil. Když jsem poslouchal, jakým způsobem je schopen měnit fakta a připravovat si půdu pod nohama ať už k nějakému vydírání, viz jeho odsuzující rozsudek v oblasti vydírání pana policejního důstojníka Ohnoutky (dnešní náměstek Národní centrály proti organizovanému zločinu Richard Ohnoutka, kterému El-Talabani vyhrožoval – pozn. red.) , tak mi to celé začalo zapadat. Chtěl bych říct, že celé to povídání o nějakých zmanipulovaných zakázkách touto formou je absolutní nesmysl. To jsou všechno rozhodnutí kolektivních orgánů, tam zasedají komise. Všechny zakázky nad 100 tisíc korun je městská část povinna zveřejňovat do plánu oprav a investic, který je nedílnou součástí rozpočtu. To znamená i ten cenový limit té zakázky víte rok dopředu na základě rozhodnutí zastupitelstva. Já vůbec nechápu, proč by jim za to měl někdo něco platit, to mi absolutně uniká. Ale to jsem odbočil. Tak jestli tento gentleman v létě 2016 byl odstaven od něčeho a možná byl odstaven díky tomu, že já jsem naprosto nepokrytě chodil po městě a zmiňoval jsem jeho příjmení, že takto to opravdu nejde, tak pak tady mám dárek v podobě trestního stíhání. Kdybyste se mě na to zeptali v přípravné fázi, tak jsem tady možná nestál,“ sdělil Trunečka otevřeně obžalobě a soudu.

Část z esemesek, které posílal v minulosti Saman El-Talabani detektivovi (dnes náměstkovi NCOZ) Richardu Ohnoutkovi.

Hrozil, že nás dostane „do tepláků“

Takto pak popsal roli Samana El-Talabaniho hlavní podezřelý, bývalý politik hnutí ANO, Jiří Švachula, který se s El-Talabanim zná ještě z dob socialismu:

„Po mém nástupu na radnici Brno – střed do pozice místostarosty mne Saman El-Talabani telefonicky kontaktoval a požádal mě o schůzku. Tato schůzka proběhla asi v listopadu 2014, potkali jsme se na ní sami dva a nabídl mi spolupráci v oblastech: bezpečnost a ochrana důvěrných informací, získávání informací z politických kruhů v Brně, a navázání klidné spolupráce s opozicí,“ začal svou výpověď u soudu Švachula.

El-Talabani mu podle jeho slov dále nabídl lobbing ve prospěch hnutí ANO, podporu zájmů hnutí a získávání hlasů pro volby mezi fanoušky Komety Brno a Zbrojovky Brno. Dále Švachulovi, který vlastnil galerii nabídl zajišťování bonitních zájemců o umění do galerie. „Například za mnou poslal člověka, který mi nabízel prohlídku kanceláře a zjištění, zda není monitorována. Vždy měl důležité informace z jednání radnice Brno – střed, a to i dříve než byly tyto informace zveřejněny a neměl je od mé osoby,“ sdělil konkrétní aktivity spolupracujícího obviněného.

Saman El-Talabani chtěl postupně získat vliv ve firmách, které byly ve vlastnictví Statutárního města Brno, ve Veletrzích Brno, Pískovně Černovice a dalších. „Nabízel různé formy spolupráce. Tvrdil mi, že je spoluvlastníkem nebo partnerem ve firmě SIKO Koupelny a měl zájem, aby tato firma dodávala jako subdodavatel pro společnosti, které realizovaly zakázky pro městskou část Brno – střed své zboží. Také argumentoval tím, že je partnerem v bezpečnostní agentuře a pracuje pro brněnský hokejový klub Kometa, kde zajišťuje pořadatelskou službu na hokejových utkáních a akcích tohoto klubu. Chtěl po mně, abych se setkal s majitelem klubu Liborem Zábranským a nějakým způsobem pomohl při možné výstavbě nového zimního stadionu. Saman El-Talabani měl zájem se v tom nějakým způsobem majetkově angažovat,“ popsal Švachula další kontakty s El-Talabanim. „Neustále po mně žádal nějaké kontakty a informace o zakázkách, které jsem mu v průběhu roku 2015 předával. Tyto informace o veřejných zakázkách byly veřejné a mohl se k nim přes portál veřejných zakázek dostat každý. Komunikoval jsem v té době pouze s ním a nevěděl jsem o zapojení nějakých dalších osob do jakékoliv formy spolupráce. Je pravdou, že mi v průběhu roku 2015 předal v různých částkách v hotovosti cca jeden milion korun, což bylo prezentováno jako odměna za spolupráci do budoucna. Nebylo to navázáno na žádný konkrétní případ veřejné zakázky spojené s Městskou částí Brno – střed popř. s městskými firmami,“ tvrdí Švachula.

Začalo ale přituhovat. „Od konce roku 2015 jsem začal zjišťovat, že Saman El-Talabani vystupuje u různých osob mým jménem a žádá o placení nějakých ´provizí´ za to, že tyto firmy a osoby budou oslovovány Městskou částí Brno – střed při veřejných zakázkách. Jelikož jsem ani jemu ani nikomu jinému nic takového neslíbil, dával jsem všem najevo, že s tím nemám nic společného a že na takovéto nabídky Samana El-Talabaniho nemají reagovat. Když to zjistil, začal vyvíjet nátlak na mou osobu a postupně mě začal sám vydírat, popřípadě k tomu použil nějaké další osoby, které jsem ani osobně neznal. V té době se také začaly objevovat informace o trestné činnosti, do které byl Saman El-Talabani zapojen a o tom, že jde o nebezpečného člověka s podezřelými kontakty. Opakovaně mě kontaktoval – telefonicky, SMS, osobně a nevybíravým způsobem mě vydíral a vyhrožoval mi. Měl jsem z něho v té době obavy, zvláště když zmiňoval, že by se mohlo něco stát i mému synovi,“ popsal další vývoj Švachula, který je měsíc propuštěn z vazby, kde trávil cca rok a půl od svého zatčení.

„V říjnu 2016 si mě zavolal do IBC, kde proběhla schůzka. Věděl jsem, čeho je schopný, a proto jsem se mu během tohoto rozhovoru snažil neodporovat. Po celou dobu opakoval, že jsme měli nějakou dohodu, já jsem ji nedodržel, a proto po mně žádá vyrovnání za nějaké nerealizované akce. Snažil jsem se s ním v podstatě mírně rozejít a hrál jsem jeho hru, kdy jsem mu jeho verzi v podstatě odkýval. Jelikož vznášel stále požadavky na zaplacení nějakého ušlého zisku z činností, kterým jsem údajně já zabránil, tak jsem mu slíbil vrácení peněz, které mi v minulosti předal. Ve stejný den jsem mu skutečně částku 1 milion korun vrátil.

Tyto peníze jsem vybral ze svého účtu v bance. Pro úplnost chci dodat, že Saman El-Talabani na mne stále vyvíjel nátlak, abych mu zajistil ´přístup´ k nějakým zakázkám městských firem a ke vlivu na tyto firmy, jako Teplárny Brno, Dopravní podnik, SAKO a další. Já jsem mu nic takového nesliboval a nic jsem pro něho nebo další osoby v tomto směru neudělal, protože jsem ani nemohl. Neměl jsem žádný vliv na chod a řízení těchto společností. On byl přesvědčený, že mu něco dlužím za údajnou podporu hnutí ANO, kterou prý zařídil náborem nových členů a nějakým lobbingem na dění na politické scéně Brna. Vyjadřoval se tak, že bez něho bychom nebyli tam, kde jsme, že platil různá hlasování, že má na výplatní listině důležité lidi z politiky a od policie, apod. Styky s policisty dokazoval tím, že mi asi jednou poskytl, aniž bych o to žádal, nějaké policejní dokumenty, které se týkaly jednoho z radních magistrátu města Brna,“ vzpomínal u soudu na detaily styků s El-Talabanim Švachula.

V období od října 2016 pak prý byl pod neustálým psychickým tlakem z jeho strany a měl a má obavy o bezpečí rodiny. „Když se mu nepodařilo mě zastihnout nebo jsem nereagoval na jeho kontakty, posílal za mnou různé lidi, kteří mi měli od něho něco vyřizovat. Většinou jsem na to nereagoval a snažil se jakémukoliv kontaktu s ním vyhnout. Od 12. října 2016 do svého zadržení jsem Saman El-Talabani viděl přibližně třikrát, a to dvakrát v období do konce roku 2016 a jednou v zimě 2018. Na těchto schůzkách se mnou řešil svůj zájem se nějakým způsobem dostat k vlivu v Pískovně Černovice a opakoval své zájmy angažovat se v rámci Komety Brno. Nic jsem mu neslíbil a ani jsem mu nic nemohl zajistit, kromě případné podpory v rámci zájmu města na výstavbě stadionu,“ pokračoval Švachula.

Poslední setkání proběhlo v době, kdy už Švachula věděl, že Saman El-Talabani je trestně stíhaný, což mu následně sám sdělil. A na této schůzce, která proběhla po jeho propuštění z vazby, mi doslova řekl, že když mu moji ´kamarádi z Prahy´ nepomůžou, tak nás všechny dostane do tepláků. Tato schůzka proběhla na Špilberku, Saman El-Talabani na mne působil až paranoidním dojmem a připadalo mi, že je vybaven nějakým zařízením pro nebo proti případnému nahrávání. Nic jsem mu neslíbil, nic jsem pro něho neudělal a ani nevím, koho měl na mysli, když hovořil o mých kamarádech,“ vypíchl Švachula.

Švachula tvrdí, že kromě El-Talabaniho se v období od začátku roku 2015 do března 2019 o veřejných zakázkách s nikým mimo radnici Brno – střed nebavil a to prý platí i pro ostatní obžalované v kauze Stoka. „Nekontaktoval jsem se s nimi v této souvislosti a nic jsem s nimi ani zprostředkovaně neprojednával. Nebyla tedy z mé strany založena organizovaná zločinecká skupina. V období od konce roku 2015 jsem tušil, že kolem zakázek děje něco nezákonného. Ale měl jsem ze Samana El-Talabaniho obavy a proto jsem v této věci nic neudělal. Kromě částky 1 milion korun od Saman El-Talabani jsem v souvislosti s jednáním popsaným v obžalobě od nikoho nic neobdržel a ani já sám jsem nikomu žádný úplatek neposkytl ani neslíbil,“ tvrdí Švachula.

Psychopat. Vyvíjel na mě tlak

Podobně se před soudem rozhovořil i další obžalovaný Petr Ovčarčin. Ten byl s El-Talabanim odsouzen v kauze podvodů s DPH. „Jsem ještě teď v šoku z částek, co říkal pan Talabani, těch deset a devatenáct milionů, jak řekl, že jsme společníci a že se se mnou z tohoto důvodu podělil. Jednak v té době, jak říká, v půlce léta 2016, už jsme spolu nekomunikovali nebo spíše z jeho strany probíhaly výhrůžky, které doložím soudu. Jednak bych asi nebyl v takových problémech nebo neměli jsme ty společné problémy, co jsme měli s placením nájmu v kanceláři v IBC, kdy jsem ze svého zaplatil majiteli několik nájmů ze svého, podotýkám, že jsem uhradil přes 400 tisíc korun. Na začátku roku 2017 ta, byl doplatek asi 350 tisíc korun a já jsem se s majitelem domluvil na tom, že mu to opravdu uhradím.

Já jsem už ani Talabaniho nekontaktoval, protože jsem mu jenom napsal, že vyklízíme kancelář, mám to také zdokumentováno a předložím to soudu, kdy mi napsal, že s tím nesouhlasí, že ty nájmy jsou vymyšlené… …Nechápu, z jakého důvodu pan Talabani tvrdí, že se se mnou dělil o něco, co jsem já si potom platil ze svého a dostal jsem se do finančních problémů. Kdybych z těch peněz něco měl, co říká Talabani, tak budu spokojený a nebudu mít finanční problémy. Ale ty peníze jsem bohužel nedostal v žádném případě, jak pan Talabani tu částku uvedl, tak jsem se z toho skoro zpotil,“ začal argumenty rozporovat výpověď korunního svědka.

Saman El-Talabani je podle Ovčarčina velký manipulátor. Ovčarčin se u soudu začal rozvzpomínat na to, co El-Talabani říkal o dalším z obžalovaných, bývalému šéfovi správy nemovitostí radnice Brno-střed, Petru Kosmákovi. „Talabani říkal, jestli si dobře vzpomínám, že já nebo pan Talabani dal moc panu Kosmákovi. To vůbec nechápu, co tím myslí, protože na jedné straně řekl, že pana Kosmáka viděl jednou v životě, ale ještě předtím řekl, že jsme se s Kosmákem domluvili. On se s ním viděl možná jednou nebo dvakrát v životě, chci ukázat, že Talabani mluví, jak se mu to hodí, na co si zrovna v hlavě vzpomene a ví dobře dopředu, co může následovat.

„Pozastavuji nad tím, že dodává soudu podklady, které po třech domovních prohlídkách policie nenašla a on je dodává… …Připadá mi to připadá zvláštní a jak znám Talabaniho, tak je to zase nějaká manipulace, někde si něco vyrobil, udělal. Nerozporuji to, já souhlasím s tím, co jsem udělal a ponesu si za to následky, jenom říkám, že mi to nepřijde normální,“ poukázal Ovčarčin na další nestandardní vývoj děje ze strany El-Talabaniho.

Ovčarčin pak pokračoval v detailním popisu interakce se Samanem El-Talabanim. „Pamatuji si ho z 90. let, kdy byl normální. Kdybych věděl v tom roce 2008 nebo 2009, když jsem mu nabídl prostor na tu LED diodovou obrazovku, tak bych mu to nenabídl, protože to, že jsem se s ním v roce 2009 dal dohromady, mi přineslo jen to, co za poslední dva roky zažívám a zažívá moje rodina atd. Pan Talabani je pro mě, ale i pro více lidí, kteří ho znají, fakt psychopat a měl by být vyšetřený. Někdo už to navrhoval, aby ho lékaři vyšetřili, protože ten člověk není normální. Vyvíjel na mě tlak už od roku 2009, kdy jsem s ním začal dělat tu LED diodovou obrazovku, začal jsem s ním dělat i jiné věci, kdo kterých mě donutil. A potom pod psychickým tlakem mě nutil dělat nějaké věci, nevyhrožoval mi, že mi něco udělá, ale sem tam mi přišly nějaké SMS. Existuje tady výslech jednoho svědka, který potvrdil, že mu pan Talabani zaplatil za to, aby mě v noci potkal a něco mi udělal, a on mu řekl, že to neudělá, že jsem pro něho starší osoba atd. Mám dokumentaci, kterou jsem si už v roce 2009 udělal, kdy mně vyhrožoval, tuto mám, mohu ji předat,“ popsal dále osobu korunního svědka obžaloby Ovčarčin.

Na otázku, kdy s El-Talabanim ukončil styky, Ovčarčin soudu sdělil: „Řekl jsem mu, že už s ním nechci být dál v kanceláři, nedocházel jsem tam, řekl jsem mu, že ji vypovíme. Také jsme ji na konci roku 2016 vypověděli. Psychicky jsem to už nezvládal. Měl jsem strach z pana Talabaniho a z psychického tlaku. On mi nijak nevyhrožoval, že mi něco udělá, ale vyvíjel na mě psychický tlak, který na mně viděla i rodina, manželka, děti. Já jsem vlastně za něj převzal i společný dluh, a platím za něj dost vysokou částku i za tu cenu, že už s ním nikdy nebudu mluvit, ani mu o tu částku neřeknu, aby mi ji vrátil. Raději to zaplatím a nechci s ním mít nic společného“.

Ovčarčin podotkl, že ho El-Talabani nikdy nenapadl, a že rodině vyhrožoval nepřímo. „On tak nikdy neřekl, ale to byste ho musela znát a být s ním často, já jsem s ním byl de facto jednu dobu skoro každý den. On byl paranoický, pořád žil v tom, že ho někdo sleduje, neustále měl kontakty s policií. Já jsem pořád odcházel z kanceláře, chodili za ním policisté, GIBS, všelijaké složky policie. Já jsem v takovém životě nechtěl žít. Předtím dělal dvacet let fotky, dělám je pořád dál, a i za cenu toho, že přijdu o 50 tisíc měsíčně jsem s ním už nechtěl být,“ prohlásil před soudem obžalovaný podnikatel.

Předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová se pak Ovčarčina zeptala, proč s El-Talabanim spolupracoval. „Vy jste ho neznal z minulosti?“ položila otázku obžalovanému. „Znal, ale on v té době v těch 90. letech byl normální člověk, v roce 2008 nebo 2009 jsem ho oslovil s LED diodovou obrazovkou a už tím, co jsme udělali LED diodovou obrazovku, tak nám začaly problémy. Dělali jsme nějakou činnost ve spojitosti s arabskou komunitou, to je součást toho stíhání, o kterém jsme na začátku mluvili, kdy ze mě udělal bílého koně, a když jsem mu po nějaké době řekl, že to není tak, jak to mělo být, tak řekl, že ať se o to nestarám, že to je úplně něco jiného, že tomu nerozumím, ať držím basu a jedu dál. Dnes, tak jak jsem tušil, tak z toho mám velký problém,“ prohlásil na margo korunního svědka obžaloby Petr Ovčarčin.

Popsal také, jakým způsobem měl El-Talabani zesilovat tlak na společnosti, které mu měly dávat provize za to, že získaly nějaké zakázky na Brně-střed. „Já jsem panu Talabanimu v garážích IBC řekl, že z té zakázky ta společnost to nezaplatí, protože tam ty peníze nejsou, že rozpočet je špatně spočítán. A on dostal hysterický záchvat a řekl, že si najde podle výpisu, kde ten majitel bydlí, a že tam někoho pošle, nebo že si pro ty peníze pojede. To byl takový první začátek, kdy jsem už nechtěl dál pokračovat s panem Talabanim,“ přiblížil soudu El-Talabaniho aktivity v brněnské úplatkářské kauze.

K předchozím výpovědím a relevanci informací, které El-Talabani poskytl obžalobě, se přidal i další obžalovaný Petr Liškutin: „Pan Talabani zde uvedl, že jsem převzal nějaký úplatek od firmy Uchytil. K tomu chci uvést, že osobně neznám vůbec nikoho z firmy Uchytil, nikdy jsem se s nikým nesetkal a žádný úplatek jsem od nich nepřevzal,“ konstatoval v návaznosti na výslech korunního svědka obžaloby Petr Liškutin.

Podle soudní databáze bylo v brněnské kauze Stoka podáno proti prvoinstančnímu rozsudku dosud 13 odvolání. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

 Měli by znát názory měst, stěžují si primátoři a starostové na rušení pošt

Česká pošta v pátek zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší k polovině roku. V Praze jich ubude 35, v Ostravě 19 a po 12 pobočkách zanikne v Brně a Plzni. Se zaniknutím poboček, včetně těch velmi frekventovaných, nesouhlasí nejen primátoři, ale také starostové obcí, kterých se transformace České pošty citelně dotkne.

 Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyzval v pátek k racionální diskusi o rušení poboček České pošty. Současný ekonomický model fungování pošty je podle něj neudržitelný a je logické, že vláda musí nalézt ekonomicky udržitelnou a racionálně fungující podobu státního podniku.

Zveřejněný seznam 300 rušených poboček nechtěl hodnotit. „Je logické, že tohle téma vyvolá velkou politickou diskusi, protože se redukuje veřejná služba tam, kde jsou na ni lidé zvyklí“ uvedl Kuba.

„Za sebe bych jen všechny aktéry požádal, abychom tu diskusi vedli co nejracionálněji, s vědomím toho, že veřejné rozpočty jsou jen jedny a musíme z nich jako společnost zaplatit důchody, léčby pacientů v nemocnicích, provoz kvalitních sociálních služeb, školství, funkční policii a složky IZS a další věci,“ doplnil šéf asociace.

Liberecký kraj

Ve stotisícovém Liberci hodlá Česká pošta zrušit šest ze 14 poboček. Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) ovšem s rušením poboček nesouhlasí. Zámečníkovi se nelíbí, že polovina z toho je z Liberce a navíc, že by jich v pátém největším městě v zemi dál fungovalo jen osm.

„To mi přijde na stotisícové město málo. Navíc se tím zvýší třeba i dopravní zatížení. Budeme proti tomu vystupovat. Nevíme, zda náš odpor něco může, nespokojenost ale vyjádřit musíme,“ sdělil primátor.

Ústecký kraj

Se změnami nesouhlasí ani starostka ústecké městské části Neštěmice Iveta Tomková (Vaše Ústí). „Ze strany České pošty je to otřesné jednání. Se samosprávou vůbec nekomunikovali a aniž by vzali v potaz počet obyvatel, zruší pobočku od stolu. Po zrušení pošty v Neštěmicích, kde žije 10 tisíc lidí, zůstane v obvodu jedna, v Krásném Březně. Tady žije dalších 15 tisíc lidí. Nápor lidí jediná pošta nemůže zvládnout, už teď se tvoří fronty,“ konstatuje Tomková.

Starostka Neštěmic se chce rozhodnutí pošty bránit. „Vyvoláme jednání s Českou poštou a budeme se snažit pobočku zachovat,“ je rozhodnuta Tomková.

Jenom jedna pošta ze tří stávajících bude od července otevřena také v Lounech. Podle starosty Milana Rychtaříka (ANO) se rušením dvou poboček pošty bude v pondělí zabývat rada města. „Teď jsou obě pobočky využívány a nedovedu si představit, že především senioři budou chodit z jednoho konce města na druhý. S rušením nesouhlasíme,“ uvedl.

Pardubický kraj

Na škrty v Pardubickém kraji doplatí obyvatelé šesti měst. V Pardubicích od července zůstane šest poboček, zbylých sedm končí. Lidem v Ústí nad Orlicí, Chrudimi a Svitavách zůstane po poštovní čistce jediná pobočka. Krok České pošty vadí místním politikům hlavně proto, že není dobře připravený. Pokud by lidé měli k dispozici slušně vybavenou prostornou poštu s velkým parkovištěm ideálně u zastávky MHD, patrně by se s redukcí sítě vyrovnali. Realita alespoň v Pardubickém kraji je však jiná. Přesně opačná.

Stačí pouhý pohled do mapy, aby člověk zjistil, že například hlavní pošta v Lánech je od nejvzdálenějšího obydlí v Lačnově vzdušnou čarou něco přes 4 kilometry. Natož v docházkové vzdálenosti, kterou Český telekomunikační úřad kvůli menšímu zájmu o poštovní služby snížil ze 2500 na 3000 metrů. Stejnými vzdálenostmi se v dopise starostům ohání Miroslav Štěpán, který byl ministrem Rakušanem pověřený řízením České pošty na začátku března.

„Na Svitavy se kritéria stanovená Českým telekomunikačním úřadem aplikovat nedají. Bude mě zajímat, kdo toto stanovisko v případě Svitav hodnotil. Sto domácností zůstane mimo okruh tří kilometrů. Dokud mi někdo logicky nevysvětlí toto rozhodnutí, jsem připraven bojovat,“ řekl starosta Svitav David Šimek.

Královéhradecký kraj

Zrušení poboček se bude týkat také Královéhradeckého kraje. Například radnice v téměř dvacetitisícovém Náchodě se ohradila proti zrušení dvou poboček na okrajích města, zbude jediná pošta na historickém náměstí. „Rozhodnutí, které dopadne zejména na ty nejstarší klienty, mě lidsky mrzí. Restrukturalizaci i nutná úsporná opatření samozřejmě chápu,“ řekl starosta Náchoda Jana Birke (ČSSD). Očekával, že se úspora Náchoda dotkne, ale ne v této míře.

Dotkne se vás rušení poštovních poboček?

ozhodnutím České pošty, která zruší pobočku na Benešově třídě, jsou zaskočeni obyvatelé největšího sídliště v Hradci Králové. V lokalitě bydlí přes 12 tisíc lidí a má velikost menšího okresního města. Lidé se pozastavují hlavně nad tím, že pošta zruší pobočky na třech sousedních sídlištích, takže budou muset buď do centra nebo naopak do okrajového Nového Hradce Králové. Tamní malá pošta pak zástupy lidí bude těžko zvládat.

Moravskoslezský kraj

Nejvíce poboček bude zrušeno v Moravskoslezském kraji, a to osmačtyřicet. V Ostravě má podle dostupných informací zaniknout poboček devatenáct. Podle ostravského primátora Tomáše Macury se to týká navíc i těch velmi frekventovaných. „Spolu s hejtmanem Vondrákem se proto obrátíme na vládu s požadavkem na přehodnocení,“ napsal primátor na svém twitterovém účtu.

V otevřeném dopise tak žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby přehodnotil rozhodnutí o rušení poboček České pošty (ČP), řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Podle Vondráka a Macury je takovéto rušení pošt nepřijatelné a může zvýšit nezaměstnanost. „Jeví se, že jediným kritériem, které bylo zvoleno, je docházková vzdálenost, nic dalšího. Ta kritéria nerespektují, aspoň podle mě, specifika města, jeho sociálně-ekonomickou strukturu, věkovou strukturu,“ řekl Macura.

Olomoucký kraj

Podle primátora města Olomouc Miroslava Žbánka je to nepromyšlené a budou na toto téma ještě jednat. „Nebráním se nějaké racionalizaci. Pokud zůstane zachovaná rozumná dostupnost, pokud budou zajištěny kvalitní služby a pokud v exponovaných časech budou na pobočkách pošty otevřené odpovídající počty přepážek a lidé nebudou stát ve frontách. Takže není to jen o rušení poboček, ale je to o zkvalitnění celé sítě služeb,“ uvedl Žbánek s tím, že nemá ve svém okolí nikoho, kdo by si nestěžoval na kvalitu donášky.

Ke kroku České pošty se vyjádřil také Radek Vincour, starosta města Uničov (pobočka Střelice). „Zrušení jsme očekávali. Komunikovali jsme s předsedy osadních výborů městských částí Střelice, Dětřichov, Benkov a Renoty, které jsou v okolí této pobočky, abychom se sešli, zajistili tu nutnou potřebnost a našli cesty, jak hlavně starším spoluobčanům zabezpečit služebnost. Přemýšlíme například nad využitím služby Senior taxi, která by je z těchto místních částí dopravila na uničovskou poštu. Budeme hledat cesty. Budeme celou věc řešit po Velikonocích,“ uvedl Vincour.

Zlínský kraj

K rušení poboček se vyjádřil také starosta a poslanec Uherského Hradiště Stanislav Blaha. „Mají-li být v Uherském Hradišti zrušeny 2 ze 3 stávajících poboček České pošty, nepovažuji to za dobré rozhodnutí. S pověřeným zástupcem České pošty mě čeká jednání, během kterého důkladně prověřím, jestli se dá rozhodnutí ještě zvrátit,“ uvedl.

„Je to lumpárna, když tři ze čtyř poboček zavírají. Nedovedu si představit, jak jediná pobočka zvládne takový nápor, pro zaměstnance i klienty to bude stresující,“ uvedl Robert Stržínek, starosta a poslanec Valašského Meziříčí.

Jihomoravský kraj

Městská část Brno-střed přijde o šest z osmi poboček České pošty. Zbylé dvě se pak přesunou na jiná místa, řekla v pátek mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. Podle ní se významně zhorší dostupnost služeb a občané budou jezdit na poštu přes půl města.

S tímto rozhodnutím nesouzní ani starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan. „Jsem starostou už dvanáct let a pošta se za tu dobu měla rušit už pětkrát. Komunikace nebyla žádná, dozvěděli jsme o tom z článků na internetu. Nevíme, co máme dělat, když se pan Rakušan rozhodl, že to zruší.

Ve staré Líšni žije 6 tisíc lidí, na sídlišti v Líšni žije přes 20 tisíc lidí a bude je obsluhovat jen jedna pošta, super. Sepíšu dopis, dám ho na zastupitelstvo městské části, popíšeme tam demografické údaje a pošleme ho panu Rakušanovi. Víc udělat nemůžeme,“ vyjádřil se starosta.

Rušení považuje za nešťastné také starostka města Znojma Ivana Solařová, protože se všech pět poboček nachází ve specifické lokalitě s vysokou koncentrací lidí včetně mnoha seniorů.

„Neumím si představit, že nejen těmto lidem dostupnost poštovních služeb vláda zhorší. V případě seniorů jim mnohdy znemožníme pobočku pošty vůbec navštěvovat, v lepším případě pak jen s obtížemi,“ uvádí s tím, že propouštění mnohdy dlouholetých zaměstnanců citelně zasáhne celé rodiny a v regionu se jim bude hledat adekvátní uplatnění jen těžko.

Karlovarský kraj

V Karlovarském kraji se má od července uzavřít čtrnáct poboček České pošty, Starostové měst, kde služby ubydou, s tím nesouhlasí. „Není to dobře. Už minulý týden jsem psal ministru (vnitra Vítu) Rakušanovi, aby proces zastavil. Před takovým rozhodnutím by měli znát názory a argumenty měst,“ sdělil v pátek starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní).

Chod města by ovlivnilo především uzavření pobočky ve Staroměstské ulici. Podle Pizingera by to znamenalo, že „budou tyto služby hůře dostupné zejména pro dům s pečovatelskou službou, tedy pro seniory a také pro obyvatele okolních sídlišť,“ řekl starosta.

Jedna pobočka zanikne také v Mariánských lázních, k čemuž se negativně vyjádřila poslankyně Jana Mračková Vildumetzová. Podle jejích slov Česká pošta zruší pobočku s bezbariérovým přístupem a ponechá tu hůře dostupnou.

  Přesně, jak jsem se obávala. Starostovi Mariánských lázní přišel do datové schránky dopis, že u nich ruší jednu ze dvou poboček pošty. Tu s bezbariérovým přístupem. Na fotce je ta, která otevřená zůstane. Schody při vstupy do budovy pokračují i uvnitř. Nemusím asi nic dodávat.

Obavy má také starosta Aše Vítězslav Kokoř (ANO), a to především u přepážky pošty č.1, kde se podle něj budou tvořit ještě větší fronty. „Zaměstnanci budou přetížení a lidé nervózní, naštvaní. Rozumím tomu, že ČP se musí transformovat. Ale nemělo by to být na úkor již nyní nedostatečných služeb,“ uvedl v pátek Kokoř na Facebooku.

Rušené pobočky pošta vybírala podle návštěvnosti klientů, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability jejich provozu a podle kritérií, jež jsou důležitá z pohledu klienta, jako jsou například bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD.

X X X

 Bývalý hradní protokolář Kruliš míří do ČNB. Bude organizovat akce či komunikaci

Dosavadní ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vladimír Kruliš nastoupí 3. dubna do České národní banky (ČNB) do sekce kancelář. Bude zodpovídat především za koordinaci akcí a činností protokolárního charakteru. Média v minulosti spekulovala, že by Kruliš měl sekci kancelář ČNB vést, nastupuje ale na jiné místo.

 „Z pozice hlavního experta v oblasti organizační a protokolu bude zejména zodpovídat za koordinaci akcí a činností protokolárního charakteru, podílet se na přípravě mezinárodních konferencí a zajišťovat koordinaci a protokolární komunikaci vůči ECB, ústavním institucím a státním orgánům,“ popsala ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová náplň Krulišovy práce.

Kruliš dal v KPR výpověď v lednu, na Hradě tak končí k dnešnímu dni, uvedla vedoucí KPR Jana Vohralíková. Redakce iDNES.cz oslovila s dotazy samotného Kruliše, ten však zatím nereagoval.

„Považuji za férové nezůstávat“

V únorovém rozhovoru pro iDNES.cz Kruliš podotkl, že pracoval pro Miloše Zemana a považuje za férové s ním i odejít. „Stejně tak považuji za férové nezůstávat na Hradě, nečekat na výpověď podanou ze strany Kanceláře prezidenta republiky. Kam povedou mé další kroky, zatím nevím. Nabízí se několik možností. Vím ale, že chci dělat práci, ve které budu moci uplatnit znalosti a kontakty, které jsem za těch téměř deset let na Pražském hradě nasbíral,“ řekl tehdy pro iDNES.cz.

Právě bývalý prezident Zeman o Krulišovi v rozhovoru pro Prima CNN News řekl, že je nejlepší manažer, kterého kdy potkal. A že závidí každému, kdo ho dostane do svých služeb.

Nehoda s policejním BMW i8

Kruliš začal v odboru hradního protokolu pracovat v červnu 2014. Nejprve měl na starost hlavně vnitrostátní cesty tehdejšího prezidenta Zemana, na kterých ho i doprovázel. V dubnu 2015 se stal zástupcem ředitele odboru protokolu a od února 2018 byl šéfem protokolu, když ve funkci nahradil Miroslava Sklenáře.

V roce 2012 byl Kruliš manažerem petiční kampaně za první kandidaturu Miloše Zemana. Vedl například i kampaně Petice za přímou volbu (2011) a Petice za zákon o prokázání původu příjmů a majetku (2013). V letech 2010, 2013 a 2017 neúspěšně kandidoval za SPOZ do Poslanecké sněmovny.

V květnu 2017 se pak stal účastníkem nehody policejního sportovního hybridního vozu BMW i8 v Brně. Řidič hybridu tehdy kvůli mozkové příhodě nezvládl řízení a s vozem sjel do potoka v brněnských Chrlicích. Vážně se zranil on i Kruliš, který jel ve voze s ním a který si zlomil dva obratle.

Kruliš před nehodou s policií zajišťoval bezpečnost návštěvy prezidenta Zemana v Jihomoravském kraji a při prezentaci policejní techniky podle prezidia projevil zájem o praktickou ukázku vozu. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) žádné protiprávní jednání nezjistila.

Současně ho s bývalým prezidentem Zemanem pojí osobní přátelství. „Já znám Vladimíra Kruliše několik let. A nepoznal jsem v jeho generaci slušnějšího člověka, než je on,“ řekl o něm Zeman v minulosti.

X X X

 Rasismus, nebo zlepšení výuky  žáků? Názor senátorky Hamplové

 Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová sklidila vlnu kritiky po čtvrtečním vystoupení v Senátu, kdy navrhla samostatné třídy pro romské děti. Ty by měly být vyučovány samostatně, svou přítomností ve společných třídách totiž podle senátorky mohou „ubližovat“ ostatním dětem.

 „Musí být společně všechny děti. Romské, české atd. Krásná myšlenka. V reálu nerealizovatelná, protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum,“ prohlásila Hamplová během projednávání rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci. Česko by podle ní mohlo segregací tříd jít příkladem Evropské unii.

„Možná kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, tak jim vybudujeme ty rovné šance do budoucna. Není to diskriminace, je to naopak úplně rozumný krok,“ dodala.

Výrok senátorky vyvolal kritiku na sociálních sítích, došlo i na přirovnání k bývalému poslanci Miroslavu Sládkovi. Ten v devadesátých letech vedl extrémně laděnou stranu SPR-RSČ a proslavil se výrokem, že „cikáni by měli být trestně odpovědní již od narození, neboť to je jejich největší zločin“.

Rétorika Hamplové je podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) rasistická a odpudivá. „Dobrovolničila jsem v dětských domovech v Arménii a Maroku a poté se jako politička začala věnovat sociální oblasti. Věřím totiž, že společnost musí dopomáhat k rovnosti šancí,“ uvedla.

„Senátorka Zwyrtek Hamplová si spletla století a možná i kontinent. Chce zavádět segregované třídy jen pro romské děti. My bychom byli raději, kdyby v Senátu nebyli lidé, kteří rozpoutávají nenávist a šíří dezinformace,“ uvedlo na svém Twitteru hnutí STAN.

Reagoval také ministr školství Vladimír Balaš (STAN). „Senátorka Zwyrtek Hamplová prosazuje zavedení segregace a vytváření ghett. Něco takového považuji za zcela nepřijatelné!“ uvedl. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil výrok za čirý rasismus.

 Co dnes v Senátu předvedla senátorka Hamplová je čirý rasismus. Ne, vlastně čirý ne. Je ušmudlaný pokrytectvím, protože senátorka JZH se nezdráhá zaštiťovat tím, že rasová segregace je pro dobro segregovaných. Dětí.

„Měl jsem za to, že omyly s tuzemskými variacemi na apartheid už jsme překonali v 90. letech, kdy jsme zbourali zeď v Matiční ulici. Omyl. Po Sládkovi, Vandasovi a Okamurovi zdvihá prapor české xenofobie a rasismu paní Hamplová,“ napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Takové nehorázné projevy nepatří snad ani do čtvrté cenové, natož pak do Senátu,“ uvedl jeho spolustraník a senátor Tomáš Czernin.

Proti evropským hodnotám, míní Fuková

Nad výrokem se pozastavila také vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková. „Kvalitní vzdělání je nejzásadnějším prostředkem, jak pomoci uspět dětem všech sociálních i etnických skupin ve společnosti. Segregace omezuje úspěšnost ve vzdělávání a naopak přináší obrovské ekonomické náklady pro stát, regiony i obce. Výrok senátorky Hamplové jde proti všem evropským hodnotám a jen potvrzuje, jak je vzdělání důležité,“ řekla serveru Romea.cz.

Manažer stipendijního programu organizace Romea.cz Štefan Balog označil tvrzení za hloupé a absurdní. „Organizace Romea se od začátku věnuje právě tomu, aby nedocházelo k segregaci romských dětí na základních školách, protože vidíme, že to má negativní dopady nejen na ty děti, ale na společnost jako takovou,“ uvedl pro iDNES.cz.

„V našem stipendijním programu máme každý rok 90 studentů středních a vysokých škol. S nimi objíždíme sociálně vyloučené lokality, kde právě v těch segregovaných školách mluvíme o tom, jak je důležité, aby se lidé vzdělávali a aby měli kamarády jak mezi Romy, tak mezi neromy. Integrace je to, co může do budoucna vést k tomu, aby se vzdělávací systém v Česku pro Romy zlepšil,“ dodal Balog.

Podle novinářky a romské aktivistky Jarmily Balážové Hamplová levným způsobem sbírá politické body. „Já se naopak bojím toho, jak se cítí romské děti a studenti, které podle paní Hamplové patří do separátních tříd,“ uvedla na Facebooku.

Dělit děti je nepřípustné, říká zmocněnkyně pro lidská práva

Rasistická vyjádření politiků jsou nepřijatelná, dělit děti podle příslušnosti k menšině je nepřípustné, uvedla v reakci na Hamplovou zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

„Je třeba se proti těmto výrokům razantně vymezit, tvrdě se od nich distancovat. Je absolutně nepřijatelné, aby kdekoliv, a zejména na plénu veřejných institucí a od politických představitelů, zaznívala rasistická vyjádření. Výroky paní senátorky ukazují na zásadní nepochopení příčin a souvislostí nerovností v českém vzdělávacím systému, ale taktéž vyjadřují postoje, které do demokratické společnosti a už vůbec na tak reprezentativní půdu, jako je Senát, nepatří,“ sdělila zmocněnkyně.

  Je třeba se proti těmto výrokům razantně vymezit, tvrdě se od nich distancovat. Rasistická rétorika paní senátorky Jany Zwyrtek Hamplové je v příkrém rozporu s lidskými právy a demokratickými hodnotami, na nichž stojí naše společnost.

Šimáčková Laurenčíková uvedla, že rozdílný přístup ke vzdělávání podle příslušnosti dětí k nějaké menšině je nepřípustný. Naopak je nutné nerovnosti odbourávat. Jako jediný funkční přístup považuje spolupráci školského, zdravotnického i sociálního systému, kterou doplní podpora v bydlení a služby na pomoc rodinám. Zmínila i podporu v krizích a při složitých životních situacích či při rozvoji rodičovských dovedností.

Řešení problému segregace romských dětí hledá tým expertů z ministerstev školství, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, nevládních organizací i akademických pracovišť. Poprvé se zástupci resortů a odborníci sešli ve středu. „Připravují a zhruba do šesti měsíců vládě navrhnou komplexní opatření, která budou řešit téma segregace romských a sociálně znevýhodněných dětí,“ uvedla zmocněnkyně.

S tvrzením Hamplové nesouhlasí ani exporadce Miloše Zemana a bývalý člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka. „Jakkoliv halí své ‚myšlenky‘ do změti slovního balastu, projev v Senátu ji usvědčil z rasismu,“ napsal na Twitteru. „A dál? Dneska na romská děcka a zítra na ukrajinská, nebo pak na mentálně postižené a vozíčkáře? A co na lesby a gaye? To všechno tu už bylo,“ dodal.

Výroku si všímají i zahraniční novináři. „Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová v projevu k horní komoře parlamentu požaduje oddělené třídy pro romské děti. Čirý rasismus od této antivaxerky a veskrze ostuda české politiky,“ napsal na Twitter irský žurnalista Ian Willoughby.

Hamplová v minulosti kritizovala například výcvik ukrajinských vojáků na území České republiky. V únoru ji vyšetřovala policie poté, co na sociálních sítích šířila poplašnou zprávu. Tehdy nabádala obyvatele Olomouckého kraje k vyšetření u lékaře kvůli tuberkulóze, kterou podle ní šířili ukrajinští vojáci. Za svůj výrok se senátorka později omluvila.

X X X

 Jsou dalším rájem šovinistických prasat? Část anglických hasičů to popírá

Podle zprávy Královské inspekce policejních, požárních a záchranných služeb (HMICFRS) je mezi anglickými hasiči rozšířený sexismus, rasismus a homofobie. S podobnými zjištěními se nedávno potýkal také londýnský policejní sbor.

Ve více než polovině hasičských a záchranných služeb v zemi se vyskytuje šikana, obtěžování a diskriminace, stojí ve vyšetřovací zprávě, která navíc kritizuje nedostatek férovosti a různorodosti a také neschopnost hlásit znepokojivé jevy a nevhodné chování.

V britských médiích v poslední době přibylo zpráv o misogynním a rasistickém chování. Jde přitom pravděpodobně jen o špičku ledovce, domnívá se i HMICFRS.

Oblíbené neoficiální účty služeben na sociálních sítích podle inspekce odbývají nepřátelské chování vůči ženám a homosexuálům i rasismus jako pouhé popichování. O ráj šovinistických prasat prý nejde.

Mnozí zaměstnanci nicméně vnímají hasičský sbor jako „pánský klub“ a ze strachu před důsledky své pochyby nehlásí, upozorňuje HMICFRS.

Šéf hasičských odborů FBU Matt Wrack ocenil, že vyšetřovací zpráva ukazuje rozměr problému. „Je zjevné, že neschopnost začít mluvit o diskriminaci a obtěžování ve službě vychází od vedení,“ řekl Wrack BBC.

X X X

Obrana chce nakoupit kritizovaná útočná vozidla násobně dráž než Britové

Ministerstvo obrany pod vedením Jany Černochové hodlá pořídit nová lehká útočná vozidla Supacat pro 601. skupinu speciálních sil za dvě miliardy. To je přitom při jednotkové ceně, která by vycházela zhruba 80 milionů za kus, výrazně více, než za kolik je nakupovali například Britové. S nákupem supacatů pro speciální síly navíc souvisí podstatně větší zakázka na lehká útočná vozidla pro výsadkový pluk v Chrudimi.

O lehká útočná vozidla, v podstatě pancéřované kabriolety, je v české armádě zájem. Podle zdrojů iDNES.cz si je chce pořídit 601. skupina speciálních sil a výsadkový pluk v Chrudimi. Zakázka pro speciální síly je neveřejná, ale dle informací od zdrojů z ministerstva obrany se jedná o 24 vozidel za cenu zhruba dvě miliardy Kč. Projekt by měla získat bez soutěže firma LPP zbrojaře Jiřího Sauera, která zastupuje v Česku britského výrobce vozidel Supacat. A právě ty si chtějí čeští speciálové pořídit.

Vedle toho probíhá otevřená soutěž na vozidla ve stejné kategorii, jako je britský Supacat, která mají sloužit pro výsadkový pluk v Chrudimi. Termín pro podání nabídek byl opakovaně posouván kvůli tomu, že soutěžící firmy položily několik stovek otázek kvůli nejasným požadavkům resortu. Nakonec by měly být nabídky podány do 4. dubna. Armáda poptává celkem 159 vozidel s odhadovanou cenou 5,6 miliardy Kč. Výběr supacatů pro speciální síly může mít vliv i na probíhající soutěž na vozidla pro výsadkáře.

Staré známé supacaty

Pokusy dostat supacaty do výzbroje českých vojáků se přitom datují již do roku 2012, kdy nákup tří supacatů za ‚baťovských‘ 99 milionů korun zarazil tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra. Britské obrněné kabriolety si i tehdy chtěla pořídit 601. skupina speciálních sil. A právě tento nákup se dnes, tedy po více než deseti letech, vrátil na stůl.

Pokud by si 601. skupina speciálních sil pořídila 24 supacatů za 2 miliardy Kč, znamenalo by to, že kusová cena vozidla dosahuje více než 80 milionů Kč, skoro třikrát tolik než u nákupu, který zrušil Alexandr Vondra. Přitom už původně plánovaný nákup v roce 2012 byl kritizován jako předražený, protože Britové ten samý typ nakoupili zhruba za 15 milionů za kus.

Resort obrany je na informace k zakázce pro speciální síly skoupý. „Tato veřejná zakázka je v neveřejném režimu, touto formou k ní tedy není možné poskytnout žádné detailní informace,“ uvedla mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková.

Vůz HMT400 Supacat

„Přitom se počítá ještě se smlouvou na servis, ta v těch dvou miliardách určitě není,“ řekl iDNES.cz Jaroslav Štefec, zbrojní expert a bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování.

„Supacaty navíc nejsou odolné při najetí na minu. Dá se očekávat, že se LÚV budou pohybovat v zaminovaném prostředí, jak to dnes hojně vidíme na Ukrajině. Do toho, jak je Supacat vysoký, nemá dobrou stabilitu. Hodí se možná do pouště, ale ne do středoevropského terénu,“ dodává Štefec.

I podle dalších expertů je tento nákup pochybný: „Když už chce Ministerstvo obrany nakoupit vojákům pancéřovaný kabriolet, což je vzhledem k aktuálním zkušenostem z Ukrajiny nevhodný typ techniky z hlediska ochrany vojáků, může za zlomek ceny nakoupit plejádu dalších vozidel,“ uvádí expert, který si nepřál být jmenován. Nabízí se například americký Flyer nebo český Zetor Gerlach.

Střet zájmů podle ministerstva není

Kolem lukrativního tenderu se navíc hraje složitá hra. Někteří experti zpochybňují samotnou koncepci vozidel. Zjednodušeně řečeno LÚV je pancéřovaný kabriolet, který nechrání posádku proti střelbě ani výbuchům, resp. jen do pasu. Větší stupeň ochrany poskytuje uzavřená pancéřovaná karosérie, což ale znamená podstatně větší váhový limit než požadovaných 9,5 tuny.

Další kontroverzí jsou spekulace, že se management ministerstva a státního podniku VTÚ, konkrétně náměstek ministryně obrany František Šulc a nově jmenovaný ředitel VTÚ Jiří Kašpárek, snaží ovlivnit výběr ve prospěch britského vozidla Supacat. Šulc byl před svým nástupem na ministerstvo společníkem zbrojaře Jiřího Sauera, jehož firma LPP Supacat v České republice zastupuje.

Střet zájmů resort obrany i ústy své ministryně Černochové důrazně popírá. Ta se k němu vyjádřila například v rámci interpelací ve Sněmovně letos v únoru. „K údajnému zapojení mého prvního náměstka Františka Šulce do jakýchkoli zakázek spojených s útočnými vozidly bych ráda tyto spekulace definitivně utnula. Pan první náměstek vyhotovil čestné prohlášení, ve kterém konstatoval, že se nepodílí, nikdy nepodílel a do budoucna nebude jakkoli podílet na rozhodovacích procesech spojených s takovými projekty,“ uvedla Černochová.

Podle ní se Šulc neúčastnil, neúčastní a nebude se účastnit rozhodovacích procesů ani dílčích jednání k zakázkám tohoto typu. „Pokud na jakémkoli jednání kdokoli vysloví „LÚV“, pan první náměstek odchází z místnosti,“ doplnila Černochová. Stejnou odpověď zaslalo ministerstvo obrany i redakci.

Nynější šéf VTÚ Kašpárek zase ještě jako ředitel vyškovské pobočky VTÚ zpracoval studii, ze které Supacat vyšel jako ideální vozidlo pro české výsadkáře, přestože na trhu je celá řada srovnatelných typů a supacatu se v historii jeho nasazení nevyhnula kritika.

V roce 2009 navrhovali odborníci stažení vozidla Supacat z výzbroje britských jednotek z Afghánistánu v důsledku vysokých ztrát jejich posádek ať už v důsledku najetí na minu, nebo zásahy odstřelovačů. Jako hlavní důvod byla uváděna nevhodná konstrukce podlahy vozidla a slabá ochrana posádky.

X X X

Výpadky léků může vyřešit Jižní Korea. O český trh má zájem pět výrobců

Jižní Korea by mohla Česku dodat některé nedostatkové léky. O dodávky do Česka má zájem pět jihokorejských výrobců. „Objemy, které potřebujeme, nám jsou schopni poskytnout,“ řekl na tiskové konferenci náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Podle něj jeden výrobce zvládne dodat i stovky tisíc balení přípravků. Česko chce získat léky z Koreje do příštího podzimu.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová o poskytnutí nedostatkových léčiv jednala s premiérem Korejské republiky Han Tok-su během své nedávné cesty. „V Jižní Koreji se nám podařilo dosáhnout mimořádného úspěchu. Je to cesta do budoucnosti, cesta, jak zvýšit odolnost trhu,“ řekl Vlastimil Válek.

Náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček uvedl, že Česko v Jižní Koreji oslovilo pět výrobců. „Jsou schopni naprosto bez problémů saturovat nejen Českou republiku, ale celý region,“ uvedl. Kapacity těchto výrobců podle něj dramaticky převyšují kapacity, které by střední Evropa potřebovala.

Jeden ze středně velkých výrobců, který má o spolupráci s Českem zájem, je podle Dvořáčka schopen poskytnout několik stovek tisíc balení přípravků.

S jihokorejskými výrobci čeští zástupci řešili především dodávky antibiotik, bavili se však i o lécích na nemoci srdce či onkologická onemocnění. Česko chce podle Pekarové Adamové získat léky do příštího podzimu.

V současné době mají Jihokorejci dodat dokumentaci o své výrobní praxi, kterou pak posoudí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nejprve by šlo o mimořádnou dodávku, do budoucna i o standardní postup, kdy léky budou dodávané přímo pravidelně českých distributorům.

Markéta Pekarová Adamová a její tým jednali s tamními zástupci i o možnosti přesunu výroby části korejských léků do Česka. Jihokorejští partneři jsou tomu podle Pekarové Adamové nakloněni. „Jižní Korea je jedním z největších investorů v České republice,“ připomněla.

Podle Válka je zásadní dostat na český trh zahraniční výrobce léků, aby se tak zvýšila konkurenceschopnost tuzemských výrobců. „Jižní Korea je výborný výrobce léků s širokým portfoliem, aktivní látky si vyrábí sami, navíc znají český trh,“ poznamenal ministr.

Do letošního podzimu chce mít ministr schválenou novelu zákona o léčivech, která výrobcům dává povinnost držet u všech léků dvouměsíční zásobu. Farmaceutické firmy návrh kritizovaly podle nich povede ke zvýšení cen léků pro pacienty nebo přímo nedostupnosti některých léků. Podle Válka ale návrh omezí výpadky léků.

 Jednali jsme spolu mimo jiné o dovozu nedostatkových léčiv. Jedním z úkolů naší vlády je hledat spolehlivé partnery a předejít tak kritickým situacím. Jižní Korea se mezi takové partnery řadí.

Nedostatek některých léčiv trápí Česko i další země Evropské unie od prosince. Podle Vlastimila Válka budou výpadky trvat do letních prázdnin, resort přípravky pro podzimní chřipkovou vlnu shání i v zahraničí, řekl ministr v pátek na kongresu praktických lékařů.

Zástupci ministerstva o dodávkách jednali například také ve Spojených arabských emirátech nebo v Austrálii. „Není to otázka ceny. Cena může být, jakou chce výrobce, vláda ji schválí a bude hrazená,“ řekl ministr.

„Situace pořád není dobrá,“ zhodnotil Válek. Podle něj se ale nestává, že by nebyl dostupný žádný lék, který je na konkrétní onemocnění použitelný.

X X X

Kvitová překonala kritické momenty a porazila Cirsteaovou. Poprvé si v Miami zahraje finále

Tenistka Petra Kvitová postoupila na turnaji v Miami poprvé v kariéře do finále. Při svém třináctém startu na Floridě zdolala v semifinále Rumunku Soranu Cirsteaovou 7:5, 6:4 a o titul si zahraje s úřadující wimbledonskou šampionkou Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu, která po triumfu na předchozím turnaji v Indian Wells usiluje o takzvaný Sunshine Double.

Dvojnásobná wimbledonská šampionka Kvitová, jež si už účastí v semifinále vylepšila maximum na zdejším turnaji, opět dokázala výborně zvládnout kritické momenty. V úvodním setu sice přišla jako první o podání a prohrávala už 2:5, ziskem pěti gamů za sebou ale dokázala skóre otočit. V deváté hře odvrátila při podání soupeřky dva setboly a sadu dotáhla za 58 minut k vítězství.

 Do druhého setu vstoupila třiatřicetiletá Kvitová dalším brejkem. Celkem turnajová patnáctka získala sedm gamů v řadě, ujala se vedení 2:0 a náskok už udržela. O měsíc mladší soupeřku, která na turnaji v předchozích kolech vyřadila Češky Karolínu Muchovou a Markétu Vondroušovou, porazila v jedenáctém vzájemném duelu posedmé.

S úřadující wimbledonskou vítězkou Rybakinovou, která aktuálně drží sérii 13 výher v řadě, se Kvitová utká potřetí. Dosavadní bilanci mají obě hráčky vyrovnanou 1:1, poslední zápas na letošním turnaji v Adelaide vyhrála česká reprezentantka.

V ruském semifinále mužů porazil Daniil Medveděv 7:6, 3:6, 6:3 svého kamaráda Karena Chačanova a postoupil do pátého finále na ATP Tour za sebou. V něm v neděli narazí na vítěze zápasu mezi světovou jedničkou Carlosem Alcarazem ze Španělska a Italem Jannikem Sinnerem.

Pátý hráč žebříčku Medveděv sice se svým vrstevníkem a soupeřem už od juniorských let Chačanovem ztratil v Miami poprvé set, pokračoval však ve vylepšování svého maxima na Floridě. Už semifinále bylo na tomto turnaji jeho dosud nejlepším výsledkem.

Medveděv před Miami získal tituly v Dauhá, Rotterdamu a Dubaji a ztroskotal až ve finále předchozího velkého turnaje v Indian Wells na Alcarazovi.

X X X

Rusové a Bělorusové po loňské absenci opět mohou na Wimbledon. Ale pod neutrální vlajkou

Nejslavnější tenisový turnaj Wimbledon se loni stal výjimkou. Na rozdíl od ostatních grandslamů a všech dalších podniků nevpustil na travnaté kurty ruské a běloruské hráče. Válka na Ukrajině pokračuje, nicméně pořadatelé z Velké Británie upustili od svého striktního přístupu. Do All England Clubu (AELTC) se tak vrátí bývalá světová jednička Daniil Medveděv nebo úřadující šampionka Australian Open Aryna Sabalenková.

„Naším záměrem je přijímat přihlášky od ruských i běloruských hráčů pod podmínkou, že budou hrát jako neutrální sportovci a splní příslušné podmínky,“ uvedli zástupci AELTC v prohlášení. S neutrálním statusem už rok hrají i běžné turnaje na okruzích ATP a WTA.

 Mezi zmíněné podmínky patří, že nebudou vyjadřovat podporu ruské invazi, oběma zemím či jejich vůdcům nebo přijímat finanční prostředky od svých států či jimi provozovaných společností. Podle BBC se zrušení loňského zákazu vztahuje i na přípravné turnaje před Wimbledonem včetně elitní tour v Queen’s Clubu či Eastbourne.

X X X

 FILIP SALAČ ZAJEL V ARGENTINĚ DRUHÝ ČAS V TRÉNINCÍCH

Na úspěšné vystoupení v Portugalsku navázal Filip Salač skvělým druhým místem po dvou dnešních trénincích kategorie Moto2 v Argentině. Před našeho jezdce se dokázal prosadit pouze Tony Arbolino a Filip tak za sebou nechal ostatní zvučná jména včetně Acosty, Dixona nebo Caneta.

Už první trénink naznačil, že výsledky z minulého týdne nebyly pouhou náhodou. Hned v úvodních měřených kolech zajel Filip Salač velmi rychlé časy a ještě 7 minut před koncem držel první příčku. Pak se před něho dostal Gonzalez, Chantra a Canet, takže Filipovi patřila čtvrtá pozice. Ve druhém tréninku svůj čas ještě vylepšil a s minimální ztrátou 66 tisícin sekundy dokončil dnešní den jako druhý za Arbolinem.

„První den byl poměrně složitý. Přijeli jsme sem hned po úvodním Portugalsku, kde je podle mého asi nejlepší přilnavost z celého seriálu, a naopak tady v Argentině je téměř nejhorší. Všichni jsme tomu museli přizpůsobit jezdecký styl. Nedalo se jet úplně agresivně, snažil jsem se hlavně o plynulou jízdu a hledal si rychlou a hladkou stopu. S týmem jsme se soustředili především na rychlou adaptaci na zdejší podmínky. To se nám podařilo a byl jsem schopný zajíždět stabilně rychlá kola. Jsem rád, že jsme dokázali navázat na úspěšný víkend v Portimau a těším se na kvalifikaci, kde bych chtěl figurovat opět v první desítce. Díky všem za podporu,“ zhodnotil první dvě tréninkové jízdy Filip Salač #12.

Jak už v nabité kategorii Moto2 bývá pravidlem, rozestupy mezi předními jezdci jsou minimální a do jedné vteřiny se v Argentině vtěsnalo 13 jezdců. Filip Salač se dokázal rychle přizpůsobit charakteru okruhu Termas de Río Hondo a dnešním výkonem se velmi přiblížil k možnosti nastoupit rovnou do Q2. Jan Koudelka, AMK

X X X

Basketbalista Vyroubal poslal buzzerem Hradec v Praze do baráže

Sovy vydřely třináctou výhru v řadě i za pomoci dvou hráčů, kteří si dnes
vylepšili svá střelecká maxima, 10. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/2023
USK Praha – Královští sokoli 92:91 (19:24, 46:44, 70:71) Takhle se bojuje o třináctou výhru v řadě a čest! Domácí nastoupili ve stejně okleštěné sestavě jako ve
středu v Olomouci a Kryštof Havlíček naskočil dokonce do základní sestavy v rámci svého druhého utkání v Kooperativa NBL. Sovy vedly 13:4 po čtyřech minutách a utkání dobře otevřely zásluhou Vyroubala.

Hradec ale srovnal hru, tlačil se pod koš (20 bodů) a nakonec vyhrál první čtvrtinu 24:19. Dostal se až na osmibodový rozdíl, když z rychlého protiútoku trestal ztráty domácích, které to v úzké rotaci zraňovalo dvojnásob. Oddechový čas pomohl
a po něm přišla šňůra 8:1. Hosté ale hráli doslova o bytí a nebytí v Kooperativa NBL, navíc slušně stříleli a četli hru. Znovu odskočili, ale pak začal úřadovat Pipes, který do poločasu stihl 21 bodů a Folimanka skandovala “MVP”.

To vše mělo za následek spravedlivý poločasový stav 46:44. Sovy po návratu z šatny pokračovaly v budování náskoku, ale brzdil je Sturanovic, který úřadoval z bezprostřední blízkosti koše. Po pětadvacet minutách byl stav 62:56. Pak přišla trochu divoká a svižná pasáž hry, na jejímž konci bylo šest bodů Hradce. Jenže Pipes dal dvě trojky a na druhé straně jednu Peterka, Prskalo i Goga. Do poslední čtvrtiny se tak šlo za stavu 70:71. Drama mohlo pokračovat, protože hosté byli ve vedení 77:75 i po dalších pěti odehraných minutách, když se oba týmy nadřely na každý koš. Stav 83:83 dvě a půl minuty do konce. Vyroubal trojka a kontra Cavallero trojka. Krásné drama pokračuje! Goga dává trojku s faulem, ale nedává trestný hod, který poté bude ještě hodně mrzet. Bátovský se na druhé straně z trojky a těžké pozice nemýlí, přestože je to v dnešním utkání teprve jeho pátý bod.

Nerozhodně 89:89 a do konce 58 vteřin. Jenže Sturanovic dává celkem lehkou dvojku a Sovy ne a ne dobýt koš. Nakonec mají poslední šanci a pár vteřin. Vyroubal předribluje rychle půlku, za kterou brzdí, aby ještě stihl vystřelit. Na hodinách svítí samé nuly a míč prolétá obručí. Dnešní kapitán si pásku zasloužil. Svým třiadvacátým bodem si vylepšuje své střelecké maximum v Kooperativa NBL a zároveň definitivně utnul naděje Hradce Králové na vyhnutí se barážovým bojům. Fanoušci šílí a spoluhráči na něj skáčou radostí. Není konec dokud není konec a Marek to ví. Nejlepším dnešním střelcem domácích se stal s 36 body Pipes, který si díky tomu vylepšil své střelecké
maximum. Na straně Hradce byl smutným hrdinou dvacetibodový Cavallero. Najužitečnějším hráčem utkání se ale stal hrdina poslední vteřiny Marek Vyroubal.

Richard Kucsa (trenér Královští sokoli): „Byl to zápas, který měl co nabídnout divákům a jsem rád, žese hrálo v dobré atmosféře a družstva bojovala. Gratuluju USK k další výhře a přeju jim vše nejlepší do další fáze sezóny. Já mohu jen pogratulovat svým hráčům. Dnes jsme udělali vše, co bylo v našich silách. Bohužel to nevyšlo. Mrzí mě ty trestné hody, které nás trápí, ale musíme se dívat dopředu. Takovýmto výkonem můžeme pokračovat a ukončit tu sezonu tak, jak všichni chceme.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Můžu být jen spokojen za výsledek a za snahu, kterou jsme dnes vynaložili i přes nedostatek hráčů, kterým v těchto dnech trpíme. Jeden z našich hráčů vyběhl na hřiště hned poté, co se dostal ze zvýšené teploty a další byl zase nešťastně trefený hned na začátku zápasu a v podstatě jsme ho po zbytek zápasu už nemohli dostat do hry. I tak to však pro soupeře nebyl fyzicky jednoduchý zápas, nepovolovali jsme mu moc, a to mě opravdu těší. Určitě bych chtěl také pogratulovat svým hráčům, protože jak jsem jim před zápasem v šatně vzpomínal, bylo snadné tento zápas vypustit a prohrát. V první řadě proto, že máme rozsáhlou marodku, což určitě ovlivňuje mentální stránku hráčů a v druhé řadě proto, že nám by už tento výsledek do tabulky nijak významně nepomohl. Připomněl jsem jim proto, že nejsme průměrný tým, který by se s touto situací smířil a řekl jsem jim, že my jsme vítězný tým! Gratuluji klukům a jsem na ně hrdý!“

Ondřej Peterka (hráč Královští sokoli): „Pro nás to byla poslední šance, jak se vyhnout baráži. Chtěli jsme do toho jít s tím, že ten zápas zvládneme, že USK chybí nějací hráči a chtěli jsme toho využít. Ten zápas byl celou dobu vyrovnaný a jak řekl trenér, diváci měli na co koukat. Bohužel rozhodla poslední střela. My se nemáme za co stydět. Nechali jsme tam všechno a bojovali jsme až do konce. Je to velká škoda, ale musíme takhle bojovat i dál. Věřím, že takhle zvládneme baráž a v té soutěži se udržíme.“
Marek Vyroubal (hráč USK Praha): „Byl to zápas s koncovkou se štěstím. Je to dost zadosti učinění. Myslím, že jsme prohráli asi sedm zápasů v koncovkách v základní části, a i proto jsme teď v A2. Trošku lucky shoot, ale samozřejmě jsem za něj hrozně rád. Máme třináctou výhru v řadě a byl to hrozně těžký zápas. Hráli jsme v úzké rotaci kvůli zdravotnímu stavu a vedli jsme, že to bude těžké hlavně na doskoku. Ubojovali jsme to a jsme za to rádi. Čekají nás poslední dva zápasy ve skupině A2 a musíme se připravit na předkolo play-off.“ /mš/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.