Zásoby plynu nie sú také, ako tvrdí Hirman. Slovensko so stavom zásob plynu nie je na tom tak dobre, ako to avizoval bývalý minister hospodárstva Karel Hirman, hovorí predseda SaS Richard Sulík. Strana SaS dnes počas tlačovej konferencie predstavila analýzu o zásobách plynu. Podľa ich slov je predčasné tvrdiť, že sme pripravení na zimu.
Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík tvrdí, že v zásobníkoch je o 30 percent menej plynu, ako bolo v roku 2020. Strana SaS preto navrhuje zákon o povinných zásobách plynu, ktorá hovorí o skladovacej povinnosti. Dodávateľ plynu by tak musel uskladniť v zásobníkoch táke množstvo, ktoré predstavuje súčin trhového podielu za predchádzajúci rok. Hlasovať sa o tomto návrhu bude v parlamente dnes o 17:00.
Podľa Sulíka mal byť tento zákon už dávno schválený, ale bývalý minister Hirman ho z lobistických dôvodov naťahoval.
„Máme veľké zásobníky, až predimenzované. Vedeli by sme v nich uskladniť celú zimnú spotrebu plynu. Musíme sa snažiť, aby sme tieto zásobníky využili v prospech slovenských domácností,“ vysvetľuje predseda SaS Richard Sulík.
Sporné EXPO Dubaj
Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík v druhej časti tlačovej besedy hovoril aj o EXPO Dubaj. Tvrdí, že keď prišiel na ministerstvo po vláde Roberte Fica, tak na túto výstavu nebolo pripravené nič.
„Na vláde som chcel navrhnúť, že Slovensko sa ako jediná krajina na svete, sa nezúčasní výstavy Dubaj, kvôli babráctvu ministra hospodárstva, ktorý ministroval za vlády Roberta Fica,“ opisuje bývalý minister Richard Sulík. Hovorí, že Fico je spoluzodpovedný za toto „obrovské babráctvo“.
Organizátori svetovej výstavy však kvôli pandémií presunuli o rok a rezort hospodárstva mal na prípravu 18 mesiacov.
„Svetová výstava EXPO v plnom rozsahu splnila plány a očakávania, ktoré sme mali a bola úspešná,“ hodnotí Sulík a dodáva, že rozpočet, ktorý bol 8 miliónov eur, rezort dodržal.
Smer-SD hovorí o papalášstve
Predseda strany Smer-SD Robert Fico ešte včera obvinil šéfa liberálov z papalášstva. Fico upozorňuje, že Sulík dal svojim kamarátom v Dubaji vážnu úlohu. Mali zadarmo do rána vypiť bar v slovenskom pavilóne na svetovej výstave Expo.
Sulík priznal, že naozaj v Dubaji oslavovali a vypili zvyšný alkohol. Problém, ktorý rezort riešil, bol dovoz slovenského alkoholu do Dubaja, pretože sme na neho nemali povolenie. Nakoniec sa ministerstvu podarilo zabezpečiť dovoz alkohol zo zahraničia, ktorý Dubaj povoľoval.
„Áno, zabavili sme sa. Po 180 dňoch tvrdej makačky, sme sa zabavili. Všetkých som tam pozval na drink,“ opisuje Sulík oslavu v Dubaji. Vysvetľuje, že vývoz alkoholu na Slovensko bol takmer nemožný, tak ho vypili spolu s personálom.
Smer totiž zverejnil video z tejto oslavy v Dubaji. Hlas počas dnešnej tlačovej besedy hovorí, že ich toto video neprekvapilo. Peter Pellegrini tiež upozorňuje, že z nahrávky nie je jasné, či bol na oslave aj šéf parlamentu Boris Kollár.
„To nie je o videu, to je o celej väčšej kauze, kde sa minuli milióny a ministerstvu na to chýbajú papier. To je prúser ako delo,“ hovorí dnes Pellegrini z Hlasu.
Kritika exministra Hirmana
Dnes už bývalý minister hospodárstva Karel Hirman kritizoval organizovanie svetovej výstavy EXPO Dubaj, ktoré bolo pod záštitou Richarda Sulíka.
„V súvisloslosti s EXPO Dubaj sa boríme s veľmi závažnými nedostatkami. Ešte stále prebiehajú audity, nenachádzajú sa tu základne dokumenty a faktúry,“ povedal Hirman pred pár dňami počas poslednej tlačovej besedy pred odchodom z postu ministra.
Avizoval, že rezort v súvislosti s EXPO Dubaj podáva prvé súdne žaloby. Budúcemu vedeniu ministerstva Hirman odkázal, aby hľadal odpovede, pretože išlo o peniaze daňovníkov.
Podľa jeho slov sú tam stále viaceré nejasnosti vo financovaní. Problémom bolo aj uzatvorenie zmluvy medzi ministerstvom a dcérou Richarda Sulíka o jej ceste na výstavu. Vtedajší minister Sulík ešte v novembri 2021 priznal, že išlo o zlyhanie, aktuality.sk
X X X
Sulíkove oslavy z Dubaja vyvolali odozvy. Poslanci chcú kontrolu, Hirman sa pýta, čo tam mal za partičku
Šéf SaS Richard Sulík vyhlásil, že na Expo v Dubaji bolo doviezť alebo vyviezť alkohol prakticky nemožné. Zároveň priznal, že na záver výstavy usporiadal inkriminovanú oslavu, na ktorú upozornil Robert Fico (Smer).
Predseda SaS Richard Sulík a exminister hospodárstva Karel Hirman.
Je dobré, že Fico upozornil na Dubaj, nechal sa počuť šéf strany SaS Richard Sulík v reakcii na video, ktoré v pondelok zverejnil jeden z opozičných lídrov.
Šéf strany Smer Robert Fico v pondelok zverejnil sľubovaný dôkaz proti Sulíkovi v súvislosti s výstavou Expo v Dubaji. „Liberáli v Dubaji mľaskali, že ich bolo počuť až na Slovensko,“ povedal Fico.
Sulík vo svojej reakcii priznal, že na konci Expa usporiadal oslavu, na ktorú pozval všetkých, ktorí sa v Dubaji podieľali na prezentácii Slovenska. Priznal však jeden problém, ktorým bol podľa neho s dovozom slovenského alkoholu. Ten totiž nemal byť zapísaný v dovozových zoznamoch. Preto ho bolo podľa šéfa Sasky lepšie vypiť, naznačil na utorkovej tlačovke.
„Expo plní dôležité úlohy pre slovenské hospodárstvo,“ zhrnul šéf liberálov. Ako zdôraznil, v rámci výstavy sa uskutočnilo 11 podnikateľských misií, 550 podnikateľských rokovaní, prezentovalo sa 175 firiem a slovenský pavilón navštívilo 500-tisíc ľudí. Celkový rozpočet na úrovni približne 8 mil. eur bol pritom podľa neho dodržaný. „Minister hospodárstva nie je na to, aby kontroloval faktúry, ja som tam bol na to, aby sme vytvorili podmienky na obchodné rokovania,“ odkázal kritikom Sulík.
„Priznávam, zabavili sme sa, všetkých som pozval na drink,“ povedal šéf liberálov s tým, že nepovažuje jednu oslavu za 182 dňoch za relevantný problém.
Na krátkom video, ktoré šéf strany Smer zverejnil, je okrem samotného predsedu Sasky vidieť aj poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú či manželov Geissovcov. Líder liberálov na videu prítomným hovorí, že „máme dosť ťažkú úlohu. Dnes treba vypiť bar“.
Na problémy spojené s pobytom Sulíka v Dubaji upozornil už skôr exminister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati).
Exminister rovnako zareagoval aj na aktuálne zverejnené informácie. V statuse na sociálnej sieti Facebook Hirman napísal, že Sulíkova reakcia na kauzu ho „naozaj rozosmiala“.
„Pozrite si to video: vidíme tam, ako Sulík víta poslankyňu Sasky Bitto-Cigánikovú a jeho osobných parťákov Geissovcov! Táto „spoločnosť“ sa ako zaslúžila o náš národný stánok na Expo Dubaj? Zjavne ich Sulík zobral na záverečnú pitku, aby mu „pomohli“ s alkoholom, ako sám zdôvodňoval svoju výzvu „zobrať bar útokom“ zachytenú na videu,“ napísal Hirman.
Na kauzu reagoval aj expremiér a dnes už parlamentný poslanec Eduard Heger (Demokrati). Ten vyhlásil, že o tom, čo sa v Dubaji dialo nevedel. „Ako premiér som bol pozvaný na otvorenie a odvtedy som tam nebol,“ uzavrel.
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) na margo zverejneného videa vyhlásil, že ho takéto správanie považuje za nezlučiteľné s antikorupčnými postojmi vlády, v ktorej zasadal. „Ak zmeny hry má byť ožieranie sa v bare za štátne peniaze, tak ďakujem pekne, ale takúto zmenu Slovensko nepotrebuje,“ zdôraznil Naď.
Na zverejnené informácie medzičasom zareagovali aj poslanci. Tí schválili procedurálny návrh, podľa ktorého má Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR bezodkladne vykonať kontrolu hospodárnosti nakladania s finančnými prostriedkami SR na svetovej výstave Expo Dubaj.
Návrh pôvodne predložil poslanec Igor Matovič (OĽANO), podľa ktorého v tomto prípade existuje podozrenie z plytvania prostriedkov a nevydokladovania výdavkov./agentury/
X X X
Premiér Ódor chce uzavrieť tajnú dohodu s Bratislavou za milióny eur, tvrdí predseda OĽaNO Matovič
Predseda OĽaNO Igor Matovič tvrdí, že novozvolený premiér Ľudovít Ódor uzavrie dohodu s hlavným mestom za 50 milión eur. Matovič ho vyzval , aby prípravy na uzavretie dohody s Progresívnym Slovenskom ukončil.
Len včera prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu Ľudovíta Ódora. Dnes v parlamente poslanci z OĽaNO tvrdia, že sa premiér chystá uzavrieť tajnú zmluvu za desiatky miliónov eur s hlavným mestom Bratislava. Podrobnosti však povedať nevedeli.
„My sme viac ako týždeň atakovaní manipuláciou zo strany primátora Bratislavy Matúša Valla o tom, ako vláda prostredníctvom rodinného balíka ublížila Bratislave,“ tvrdí počas tlačovej besedy poslanec Vetrák.
Vysvetľuje, že rodinný balík nás stál necelých 600 miliónov eur. Naspäť štát vracal samosprávam približne 789 miliónov. Z toho podľa jeho slov vyplýva, že rodinný balík nemôže za podfinancovanie samospráv.
Ceny energií na Slovensku klesli, čo znamená, že 200 miliónový balík pomoci, ktorý bol určený pre samosprávy, nebol úplne vyčerpený. Zostalo z neho asi 50 miliónov eur.
„Zarazilo nás, keď sme sa dozvedeli informácie z prostredia úradu vlády a ďalších rezortov štátnej správy, že miesto toho aby sa pravidlo išlo rokovať s mestami a obcami, ako by sa to dalo medzi ne férovo rozdeliť, tak sa tu pripravuje dohoda výlučne s Bratislavou,“ tvrdí Milan Vetrák.
Práve hlavné mesto by podľa jeho slov malo dostať zvyšný balík peňazí. OĽaNO odmieta takéto dohody na úkor ostatných miest a obcí. Tvrdia, že ide o prepojenie na Progresívne Slovensko.
„Je to takzvaná malá domov medzi premiérom, ktorého vymenovala progresívna prezidentka a primátorom, ktorý si drží podporu vo svojom zastupiteľstve iba vďaka Progresívnemu Slovensku,“ poukazuje poslanec Vetrák.
„Pani prezidentka si ho vymenuje a on späť spraví službičku pre svojich vlastných,“ dopĺňa svojho kolegu poslanec Matovič. Hnutie OĽaNO vyzvalo nového premiéra Ódora, aby sa vyjadril, že či chce takúto dohodu s vedením mesta uzavrieť.
„Ak premiér ratifikuje túto dohodu a podpíše ju, ani sa nemusí unúvať a rokovať s našou stranou o podpore,“ hovorí poslanec Matovič o podpore novej vlády Ľudovíta Ódora v parlamente.
Strana Igora Matoviča však nevie povedať, kedy vznikla takáto dohoda a nemá ani informácie o tom či ju premiér odmietne, aktuality.sk
X X X
Fico upozorňuje na miliónové dlhy VšZP. Podľa neho v lete hrozí obmedzenie zdravotnej starostlivosti
Opäť chýbajúce peniaze v zdravotníctve. Najväčšej štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) sa len za tri mesiace podarilo nahromadiť dlh vo výške 50 miliónov eur. Štát ich pritom dofinancoval ešte vlani. Najprv v marci vložil do základného imania 120 miliónov eur a následne v auguste ďalších 40 miliónov.
VšZP však už dlhodobo poukazuje na podfinancovanie sektora a narastajúce náklady na zdravotnú starostlivosť, čo je dôvod záporného výsledku hospodárenia všetkých zdravotných poisťovní.
Smer chce pre narastajúci dlh požiadať o vyjadrenie ministra zdravotníctva Michala Palkoviča. Šéf Smeru Robert Fico upozornil, že VšZP za tri mesiace urobila dlh 50 miliónov eur a podľa neho hrozí, že narastie až na dvesto miliónov eur. „Uvedomujete si, že samotná zdravotná poisťovňa hovorí, že pokiaľ nebude dofinancovaná, tak nebudú peniaze na platy zdravotníkov už počas letných mesiacov,“ povedal Fico.
Tvrdí, že poisťovňa zatiaľ za zatvorenými dverami hovorí o úpadku VšZP a môže podľa neho dôjsť k presunu poistencov do súkromných poisťovní.
„V interných dokumentoch sa píše, že vzhľadom na to, že niektoré nemocnice nie sú zazmluvnené, tak môže výrazne stúpnuť počet pacientov, ktorým nebude poskytnutá elementárna starostlivosť a budeme nadväzovať na 20-tisíc mŕtvych, ktorí zbytočne zomreli pri covide,“ upozornil Fico.
Všetky tri zdravotné poisťovne vykázali ku koncu marca stratu 69 miliónov eur. Vlani pritom skončili v mínuse viac ako 166 miliónov eur a najväčšiu stratu vykázala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, 153,8 milióna eur.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podľa slov jeho predsedníčky Renáty Bláhovej nemôže nariadiť ozdravný plán, pretože mu na to odňali právomoc. Avizuje, že budú na mesačnej báze sledovať plnenie finančno-obchodného plánu aj platobnú schopnosť VšZP. Ku koncu marca bola v strate 50,2 milióna eur.
Platíme aj za druhých
Eva Peterová, manažérka oddelenia komunikácie VšZP zdôraznila, že v štátnej poisťovni odmietajú uvedené poplašné správy. „Môžeme uistiť, že poisťovňa si aj v roku 2023 riadne a včas plní všetky záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čím zabezpečuje komplexnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre svojich poistencov, a to aj napriek mimoriadne náročnej situácii v zdravotníctve,“ spresnila Peterová.
VšZP podľa nej dlhodobo vynakladá na úhradu zdravotnej starostlivosti viac ako 97 percent svojich príjmov z verejného zdravotného poistenia, čo je najviac spomedzi všetkých zdravotných poisťovní. Navyše, VšZP trvalo vynakladá zdroje na ústavnú zdravotnú starostlivosť v objeme, ktorý presahuje jej podiel na liečených pacientoch. Len v roku 2022 uvedená nerovnováha predstavovala približne 90 miliónov eur.
„Jednoducho povedané, VšZP tieto financie uhradila navyše, aj za poistencov ostatných zdravotných poisťovní. Na tento fakt, ktorý sa dlhodobo a opakovane podpisuje pod stratu poisťovne, poukazuje VšZP už dlhodobo, preto za kľúčové považujeme zvýšenie transparentnosti a zrovnoprávnenie systému úhrad za pacientov. To by podľa Peterovej viedlo k tomu, že každá zdravotná poisťovňa uhrádza zdravotnú starostlivosť výlučne za svojich poistencov.
„To sú dôvody prečo VšZP na úskalia súčasného nastavenia systému roky dopláca a súkromné zdravotné poisťovne dokážu tvoriť zisk,“ dodala.
O tom, že by sa štátna poisťovňa znova rútila do nútenej správy pod ozdravným plánom by muselo rozhodnúť ministerstvo.
SaS poukázala na zbytočné míňanie
Nie je to len Smer, ktorý upozorňuje na finančnú nestabilitu štátnej VšZP. Podľa SaS aj napriek nedostatku financií pokračuje v neudržateľnom a nezmyselnom hospodárení. Upozorňujú na to, že napriek opakovaným stámiliónovým dotáciám zo štátneho rozpočtu je poisťovňa dlhodobo v strate, čím sa prehlbujú problémy v celom sektore.
Podľa liberálov za to môže nielen zlé hospodárenie poisťovne, ale aj jej nezmyselné výdavky na marketingové kampane. Aj napriek tomu, že je poisťovňa v obrovskej finančnej strate, podľa ekonomického experta SaS Martina Barta zbytočne míňa peniaze na nezmysly.
„Zvyšuje výdavky na marketing, ktorý jej nič nepriniesol, keďže jej v rokoch 2021 a 2022 aj tak odišli poistenci do súkromných poisťovní. Zároveň organizuje pompézne podujatia pre zamestnancov či platí influencerov,“ dodal.
Poisťovňa to vníma ako znevažovanie práce všetkých zamestnancov VšZP, ktorí napriek náročnej situácii v zdravotníctve zabezpečujú zdravotnú starostlivosť pre ľudí na Slovensku. /agentury/
X X X
Sociológ Vašečka: Veľkou chybou prezidentky Čaputovej, že úradnícka vláda nevznikla už oveľa skôr
Úbohé a lacné, hovorí o snahe Roberta Fica delegitimizovať úradnícku vládu Ľudovíta Ódora sociológ Michal Vašečka. Podľa neho hlave štátu nezostávala iná možnosť, než prevziať zodpovednosť a úradnícku vládu vymenovať. Za veľkú chybu prezidentky považuje, že takáto vláda nevznikla už oveľa skôr. Tempo politického života podľa neho určuje Fico, ale ak jeho oponenti nebudú mať ťah na bránu a nepredefinujú tému volieb, vládnu moc si nezaslúžia.
Slovensko má nového premiéra, doterajšieho viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora. Po Igorovi Matovičovi a Eduardovi Hegerovi si po voľbách v roku 2020 zasadol do premiérskeho kresla už tretí šéf vlády. Na rozdiel od oboch spomínaných politikov sa však Ľudovít Ódor nestal predsedom vlády z rozhodnutia parlamentných strán, ale z vôle prezidentky Zuzany Čaputovej. Slovensko má tak po prvý raz vo svojich moderných dejinách takzvanú úradnícku vládu. Aj keď ide o vládu de facto mimo politických štruktúr, do mesiaca bude musieť predstúpiť pred parlament a požiadať poslancov o dôveru. Väčšina politickej scény si však nad vládou úradníkov doslova umýva ruky a kľúčoví politickí hráči, od Roberta Fica až po Igora Matoviča, si namiesto toho spravili z hlavy štátu mediálno politický terč.
Ako v tejto zložitej politickej, ale aj hospodársko-sociálnej situácii, môže obstáť prvá vláda úradníkov v našich moderných dejinách, čo od nej môžeme vlastne čakať a ako to celé ovplyvní už i tak tvrdo kampaňujúcu politickú scénu? No a čo jej existencia urobí s politickou váhou ako i popularitou hlavy štátu? A napokon, zahrala prezidentka s vyše miliónovým mandátom od voličov pri kreovaní tejto vlády politicky dobrú a aj právne čistú hru?
Témy a otázky pre sociológa Michala Vašečku. Počúvate Ráno Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský, aktuality.sk
X X X
Aké boli majetkové pomery nového premiéra a ministrov? Ódor zarábal státisíce ročne na investíciách, Palkovič je milovníkom áut
Niektorí odborníci, ktorých včera vymenovali za ministrov v minulosti pôsobili vo verejných funkciách, preto podliehali povinnosti zverejňovať majetkové priznania. Okrem nového premiéra Ľudovíta Ódora pracovali pre štátne inštitúcie aj piati ďalší členovia vlády odborníkov. Denník Pravda si posvietil na ich majetkové pomery.
Ľudovít Ódor predstavil spolu s ministrami priority úradníckej vlády.
V roku 2021 dostal Ódor za výkon funkcie viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) necelých 73-tisíc eur, čo je okolo 6 000 eur v hrubom mesačne. Presunom na premiérske kreslo by si nemal finančne pohoršiť, predsedovi vlády prislúcha mesačný plat vo výške necelých 7 000 eur v hrubom. Túto sumu tvorí základná mzda, ku ktorej sa pripočítava funkčný príplatok a paušálne náhrady.
Ódor nebol odkázaný len na plat
Skúsený finančník Ódor však nie je odkázaný len na plat. Bývalý viceguvernér NBS v majetkovom priznaní uvádza, že vlastní vklady v bankách a investície v podielových fondoch. Ich výška nie je známa, no predsedovi úradníckej vlády prináša slušné príjmy. Pred dvoma rokmi totiž z iných zdrojov ako z výkonu funkcie zarobil vyše 192-tisíc eur. Aj v roku 2020 tvorili väčšinu jeho príjmov výnosy z iných zdrojov, a tiež sa vyšplhali nad 150-tisíc eur.
Tlačové oddelenie Úradu vlády sme požiadali o informácie, z čoho pochádzajú mimopracovné príjmy nového premiéra. Zároveň sme sa spýtali, či nehrozí, že sa Ódor vo funkcii predsedu vlády môže dostať do konfliktu záujmov, napríklad preto, lebo jeho konanie na čele vlády by mohlo ovplyvňovať aj ziskovosť niektorých bánk, v ktorých má úspory. „Pre alternátov v Rade guvernérov Európskej centrálnej banky platia veľmi prísne pravidlá v tejto oblasti, ktoré pán Ódor ako viceguvernér NBS musel spĺňať,“ reagoval na otázky Úrad vlády.
V majetkovom priznaní Ódor tiež uviedol vlastníctvo nehnuteľnosti v lukratívnom bytovom komplexe v Bratislave a nové osobné auto značky BMW.
Na iné príjmy sa spolieha aj novovymenovaný minister hospodárstva Peter Dovhun. Z platu verejného funkcionára pred rokom zarobil viac ako 21 500 eur, z iných zdrojov si prilepšil o vyše 136-tisíc. Podľa majetkového priznania vlastní akcie súkromných a verejne obchodovateľných spoločností, ako aj dlhopisy.
Tlačové oddelenie jeho rezortu do uzávierky nereagovalo na otázky Pravdy, o akcie akých spoločnosti ide a či ich vlastníctvo nebude problémové z pohľadu konfliktu záujmov.
Cenné papiere a dva rodinné domy
Okrem cenných papierov vlastní Dovhun spolu s manželkou dva rodinné domy v okrese Dunajská Streda. Ako minister má nárok na hrubý mesačný plat vo výške 4 900 eur. K tomu môže poberať i paušálne náhrady, ktorých sumu určuje vláda podľa osobitného predpisu.
Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok vymenovala novú vládu pod vedením Ľudovíta Ódora.
Šéf ministerstva investícií a regionálneho rozvoja (MIRRI) Peter Balík pred nástupom do funkcie pôsobil v rezorte ako štátny tajomník. Súčasne bol členom dozornej rady v štátnej akciovej spoločnosti National development fund II (predtým Slovak Investment holding). Tento fond sa zaoberá podporou strategických investícií na Slovensku z prostriedkov európskych fondov.
Podľa majetkového priznania z roku 2021 mal Balík príjmy 67 700 eur, ktoré nepochádzali z výkonu verejnej funkcie, ale z iných zdrojov. Uviedol tiež vlastníctvo finančných úspor, investície do podielových fondov, ako aj to, že je spoločníkom v eseročke.
Podľa informácii z Obchodného registra má Balíkova firma prevádzkovať gynekologickú ambulanciu vo Veľkom Krtíši. Nový šéf MIRRI priznal i vlastníctvo bytu s garážou, ktoré mali byť pred rokom vo výstavbe. Vo formulári však neuviedol, v ktorom okrese sa tieto nehnuteľnosti nachádzajú.
Ministerka práce Soňa Gaborčáková rovnako ako Balík pôsobila v rezorte už pred nástupom na jeho čelo ako štátna tajomníčka, okrem toho je mestskou poslankyňou v Starej Ľubovni. Za výkon verejných funkcií v roku 2021 dostala odmeny vyše 50-tisíc eur, príjem z iných zdrojov predstavoval necelých 4 000 eur.
Palkovič je zrejme milovník áut
Podľa majetkového priznania jej patria i polovičné podiely na niekoľkých nehnuteľnostiach – na byte, chate a rodinnom dome s rozlohou 461 štvorcových metrov, ktorý sa nachádza v pamiatkovej zóne v Starej Ľubovni. Deklaruje tiež, že je zamestnankyňou Gréckokatolíckej charity, ale pre výkon funkcie ministerky a poslankyne ju z tohto pracovného pomeru uvoľnili.
Nový šéf rezortu zdravotníctva Michal Palkovič je zrejme milovníkom áut. Podľa zverejnených informácií vlastní tri vozidlá značiek Dacia, Ford a Peugeot a tiež dva prívesy. Finančný majetok v priznaní neuviedol a vlani nemal žiadne iné príjmy okrem tých pracovných. Vo vlastníctve má i rodinný dom s vinicou v Pezinku a menšinové podiely na pôdohospodárskych pozemkoch v okrese Trnava.
Jozef Bíreš, ktorý v úradníckej vláde zastáva post ministra pôdohospodárstva, viedol pred nástupom do funkcie Štátnu veterinárnu a potravinovú správu. Ako uviedol v majetkovom priznaní, pôsobil na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie a v Inštitúte vzdelávania veterinárnych lekárov.
Z výkonu verejnej funkcie dostal v roku 2021 odmeny v sume 47 500 a vyše 9 000 eur z iných zdrojov. Všetky jeho nehnuteľné majetky sa nachádzajú v Košiciach. V metropole východu spoluvlastní rodinný dom, garáž a záhradu vo výmere 700 štvorcových metrov./agentury/
Heger hovorí o koalícii PS, KDH a Demokrati: Ak sa rozdelíme, Fico zvíťazí. Matovič a Sulík sú smrteľná kombinácia
Líder Demokratov Eduard Heger sa dnes vrátil do parlamentu a nič mu nebráni v tom, aby sa naplno venoval predvolebnej kampani. Aj preto v deň, kedy odovzdal Úrad vlády novému premiérovi Ľudovítovi Ódorovi, začal presviedčať lídra Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), aby sa pred voľbami spojili. Heger hovorí o koalícii pokoja, Majerský ho však odmietol.
Eduard Heger a Jaroslav Naď sa vracajú do poslaneckých lavíc
Líder Demokratov si vie predstaviť koalíciu v zložení KDH, Demokrati a Progresívne Slovensko (PS). Jedna zo strán už odmietla. Líder PS dlhodobo hovorí, že do volieb pôjde samostatne.
Koalícia pokoja je zrejme nereálna
Bývalý predseda vlády a poslanec Heger si vie predstaviť koalíciu s hnutím PS a KDH. Túto kombináciu si predstavuje ako koalíciu pokoja. „Nielen, že si ju viem predstaviť. Myslím si, že to je koalícia pokoja,“ zhodnotil. Exminister obrany Jaroslav Naď dodal, že sú otvorení každému, kto chce spolupracovať.
Včera na diskusii Denníka N pripustil možnosť ďalších rokovaní so širším zoskupením viacerých strán, ako je Aliancia, Most-Híd, Maďarské fórum či strana Modrí Mikuláša Dzurindu. Líder Smeru Robert Fico a extrémisti sú pre neho hrozbou. „Ak sa tu budeme rozdeľovať na kultúrno-etických otázkach, bude tu víťaziť Fico a extrémisti a my budeme pozerať cez prsty,“ povedal.
Heger si je istý, že hádky medzi PS, KDH a Demokratmi nehrozia, pretože pozná aktérov strán. „Stojíme pred hrozbou, že demokracia bude pošliapaná,“ povedal Heger. „Dnes je loptička v rukách iných strán,“ povedal.
KDH Hegera odmietlo, PS praje veľa šťastia
Šimečka však dlhodobo tvrdí, že strana ide do volieb samostatne a strana to potvrdila aj v stanovisku pre Denník Pravda. „Pre nás je dôležité ponúknuť voličom skutočnú stabilitu, aby mohli voliť stranu, ktorej predstavitelia sú názorovo jednotní, fungujú ako tím a po prekročení brán parlamentu sa nezačnú rozpadať a spôsobovať ďalší chaos. Preto spájanie vylučujeme a na spoluprácu sme pripravení po voľbách. Držíme však kolegom palce, aby sa im podarilo pospájať strany, ktoré sú aktuálne pod hranicou zvoliteľnosti a k spájaniu sa hlásia,“ uviedol hovorca strany Radovan Choleva.
Majerský už včera na diskusii Demokratov odmietol. Na sociálnej sieti to potvrdil aj exminister hospodárstva a člen strany Karel Hirman. Naď správaniu KDH nerozumie. „Už dvakrát narazili čelom do steny, keď nezískali päť percent,“ uviedol s tým, že nevie, čo chcú dosiahnuť tým, že pôjdu do volieb samostatne.
Podľa politológa z Ekonomickej univerzity Radoslava Štefančíka je takáto koalícia alebo spojenie nereálne. „Kultúrno-etické spory sa za ostatné roky vyhrotili do takej podoby, že dnes spolupráca liberálov a kresťanských demokratov v rámci jedného subjektu prináša riziko, že minimálne tí tzv. „praví kresťania“ budú hľadať alternatívu niekde inde. Ak by politici uvažovali o takomto spojení, mali by najskôr niekoľko mesiacov viesť medzi sebou pokojnú a tolerantnú diskusiu,“ zhodnotil pre Pravdu.
Postoj KDH je komický, tvrdí Hirman
Ako ďalej Hirman na sociálnej sieti napísal exminister hospodárstva Karel Hirman (Demokrati), podľa Majerského by týmto spojením získali na sile „fašisti z Republiky“. „Pre mňa je tento postoj predsedu KDH až komický. KDH v aktuálnej úradníckej vláde získalo, síce nepriamo, ale predsa, dva zaujímavé ministerské posty,“ uviedol Hirman. Nová ministerku práce Soňa Gaborčáková totiž v posledných voľbách kandidovala za KDH a v strane bol aj minister vnútra Ivan Šimko.
Majerskému podľa exministra hospodárstva zjavne neprekáža, že KDH tieto ministerské posty získalo od „plne liberálnej prezidentky“. „Pán Majerský a ďalší lídri demokratického umierneného pravicového spektra, rozumiete, o čo nám spoločne ide, aké hodnoty máme spoločne hájiť, kde chceme našu spoločnú vlasť – Slovensko – vidieť a v akej politicko-spoločenskej realite sa nachádzame?“ pýta sa Hirman.
Predseda KDH Majerský vo včerajšej diskusii uviedol, že v januári Hegerovi hodili „záchranné lano“, aby mal pevné ukotvenie v približne rovnako hodnotovej strane, Heger sa však rozhodol ísť inou cestou. „Lano bolo hodené do momentu, kedy Heger nevstúpil do Modrej koalície, ktorá bola premenovaná zo strany Spolu a hneď nato sa rozpadla,“ uviedol s tým, že ponuka už exspirovala. Predseda Demokratov Heger v relácii uviedol, že nehľadal miesto na kandidátke a taktiež sa nechcel nikde „upratať“.
Matovič a Sulík? Smrteľná kombinácia
Heger na tlačovej besede uviedol, že Demokrati sú späť v parlamente. „V mieste silnej radiácie, mnohých atómoviek, konfliktov, hádok a chaosu. Chcem však jasne povedať, že Demokrati budú voči hádkam, ktoré spôsobujú Fico, Sulík a Matovič a mnohí ďalší alternatívou pokoja, chceme prinášať konštruktívne riešenia,“ povedal v parlamente.
Radiácia je podľa Hegera taká vysoká, že Jaslovské Bohunice môžu závidieť. „Máme tu Fica a extrémistov, máme tu Sulíka s Matovičom, ktorí podkopávajú stabilitu v akejkoľvek vláde, v ktorej sú. To sú dvaja chlapci – jeden má bandasku s benzínom, druhý zápalky. To je smrteľná kombinácia,“ uviedol.
Kým predtým vystupoval zmierlivo, dnes je ako poslanec a líder Demokratov pripravený sa brániť. Háji tým, že sa reaguje na útoky voči jeho osobe a strane. „Nebudem mlčať a nebudem si hrýzť do jazyka. To som robil kvôli plánu obnovy,“ uviedol. O vznik poslaneckého klubu sa snažiť nebude.
Heger Matovičovi venoval aj status na sociálnej sieti. Je presvedčený, že šéf hnutia OĽaNO by mal čo najskôr odísť z politiky, rovnako ako aj Sulík a Fico. Matovičovi vyčíta, že problémy nerieši konštruktívne. Demokrati chcú byť podľa Hegera alternatívou k Matovičovi, Sulíkovi, Ficovi, extrémistom a ostatným politikom chaosu.
Matovič podľa Hegera uteká pred zodpovednosťou a pritom kope do ľudí, čo mu roky pomáhali. Pripomína mu, že bol šéfom OĽaNO, ktoré nominovalo bývalého ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, a aj jeho. „Utekáš pred zodpovednosťou, že si ako premiér Vlčana na odporúčanie svojho šéfa poradcov Ľubomíra Ščasného nominoval za štátneho tajomníka ministrovi Jánovi Mičovskému. Dávno predtým, ako som sa ja stal premiérom,“ podčiarkol.
Dodal, že on hovorí od začiatku, že Vlčan bol ministrom jeho vlády a pred zodpovednosťou neuteká. Jedným dychom však uviedol, že Vlčan doteraz nedostal z eurofondov vyplatené ani jedno euro. „Dal som všetko preveriť, spustili sa kontroly, komunikoval som so všetkými zodpovednými vrátane pani prezidentky. Vyšetruje to aj NAKA. A tak sa má k problémom pristupovať v normálnom svete,“ skonštatoval Heger.
Igor Matovič v pondelok uviedol, že Heger „exemplárne zlyhal“, keď sa dva týždne s kolegami z Demokratov snažil ututlať kauzu dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Podľa neho sa navyše Heger po jej prevalení namiesto vyvodenia zodpovednosti snažil zbaviť zodpovednosti „a až nedôstojne sa verejne prosíkal prezidentke o pokračovanie vo svojej funkcii“./agentury/
X X X
NAKA aktuálne zadržala štyri osoby pre korupciu v akcii Pilát. Sú medzi nimi exdaniari Ladislav Hanniker a Daniel Čech
Národná kriminálna agentúra (NAKA) aktuálne zasahuje v Bratislavskom kraji. V policajnej akcii s krycím názvom Pilát zadržala štyri osoby pre korupciu. Polícia SR o tom informovala na sociálnej sieti.
„Zadržané boli štyri osoby Ladislav H., Daniel Č., Milan G. a Ján J.,“ priblížili policajti. Podľa ich slov má ísť o jedného súčasného a troch bývalých príslušníkov Finančnej správy SR.
Podľa dvoch zdrojov Aktuality.sk sú medzi zadržanými dvaja bývalí vysokopostavení funkcionári finančnej správy Ladislav Hanniker a Daniel Čech.
Polícia avizovala, že osoby sú podozrivé zo spáchania korupčnej trestnej činnosti, ktorej sa mali dopúšťať v období rokov 2017 až 2021 so spôsobením škody vo výške viac ako 200 000 eur.
„Momentálne sú so zadržanými vykonávané prvotné neodkladné úkony, a preto nie je možné zatiaľ poskytnúť bližšie informácie,“ doplnila polícia.
Bývalé špičky daniarov
V prípade Daniela Čecha pritom ide už o tretí prípad, v ktorom ho vyšetruje polícia. Čech ako bývalý šéf daňovej a colnej sekcie figuruje v kauzách Judáš, Mýtnik, ako aj v prípade uplácania bývalého siskára Františka Böhma. Čech v prípade Judáš dostal štvorročnú podmienku a peňažný trest 30-tisíc eur.
Daniela Čecha v minulosti spojil exposlanec Jozef Rajtár so spoločnosťou CHDU, ktorá profitovala zo zavedenia systému eKasa u daniarov. Konateľom CHDU bol Milan Guťan, bývalý šéf bratislavských colníkov, ktorý bol podľa informácií Aktuality.sk dnes tiež zadržaný.
Exšéf sekcie boja proti podvodom u daniarov Ladislav Hanniker vlastní firmu Rovinkáreň spoločne s manželkou podnikateľa Petra Benka, ktorého bývalé firmy majú státisícové dlhy na dani. Od firmy podnikateľa Petra Benka kúpila Hannikerova manželka luxusný Brabus, na ktorom Hanniker chodil do práce na finančnej správe. Hanniker ani Benko sa nikdy nevyjadrili, za koľko bolo auto predané. Ceny Mercedesov v úprave Brabus sa pohybujú v státisícoch eur, aktuality.sk
X X X
Jaroslav Naď požiadal o ochranku aj na ďalšie mesiace. Dlhodobo čelí vyhrážkam zabitím
Viacerí exministri končia s odstupným takmer 14-tisíc eur.
Bývalému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi bude aj ako poslancovi štát naďalej poskytovať ochranku. Informáciu nám potvrdilo ministerstvo vnútra, o ochrankárov požiadal samotný Naď. Niekdajší šéf rezortu obranu dlhodobo čelí vyhrážkam zabitím.
„Bývalému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi bude po jeho skončení vo funkcii ministra poskytovaná osobná ochrana po dobu 90 dní. Jaroslav Naď o jej poskytnutie požiadal ministra vnútra, ktorý dočasné pridelenie osobnej ochrany Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR podpísal,“ uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra.
Naď hovorí, že ochranku si vypýtal, pretože mu to odporúčal Úrad pre ochranu ústavných činiteľov. „Dôvodom sú pretrvávajúce vyhrážky smrťou, vrátane viacerých, pri ktorých prebiehajú trestné konania,“ dodal.
S ochrankou aj Heger
Naď ako minister obrany podporoval vojenskú pomoc pre Ukrajinu či presadzoval podpis obrannej dohody so Spojenými štátmi. Aj preto sa viackrát dostal do konfliktu s prívržencami ruského prezidenta Vladimira Putina.
Vo februári mu niekto poslal obálku s ostrým nábojom. „Vyhrážky rôzneho druhu mi chodia, či už na domácu adresu alebo do práce, relatívne často. Je za tým politika, ale tiež zahraničné spravodajské služby. Nepochybujem o tom,“ hovoril pred štvrťrokom.
Ochranku bude mať naďalej pridelenú aj bývalý predseda vlády Eduard Heger. Podľa zákona má ňu nárok ešte 90 dní. Okrem expremiéra a Naďa by už spomedzi bývalých členov vlády podľa rezortu vnútra nemal mať nikto vlastných ochrankárov.
Odstupné 14-tisíc
Viacerí exministri však neodídu úplne naprázdno. Podľa zákona majú nárok na odstupné, a to vo výške troch svojich mesačných platov. Ministri zarábajú 4600 eur, ich odstupné je tak necelých 14-tisíc eur.
Nárok na peniaze však nemajú všetci, ale len tí, ktorí v predchádzajúcich voľbách neboli zvolení a teraz sa nevracajú do parlamentu. Odstupné teda dostanú Rastislav Káčer, Natália Milanová, Karel Hirman, Andrej Doležal, Samuel Vlčan, Ján Horecký a Viliam Karas.
Paradoxom, na ktorý upozornila televízia Markíza, je, že peniaze na rozlúčku dostane aj Vlčan, ktorý ako minister skončil po tom, čo vyšlo najavo, že jeho rodinná firma získala takmer 1,5-miliónovú dotáciu od envirorezortu, aktuality.sk
X X X
Fico si priznal porážku. Skoršie voľby nebudú
Mimoriadnu schôdzu Národnej rady k vláde odborníkov a skoršiemu termínu predčasných volieb ani v utorok neotvorili. Poslanci opakovane neboli uznášaniaschopní. Navrhované uznesenie bude programom ďalšej riadnej schôdze, ktorá sa má začať v júni.
Šéf Smeru Robert Fico priznal, že z ich strany ide o posledný pokus o otvorenie otázky predčasných volieb.
„Už to nevychádza. Všetko si to spískali tak ako bolo treba. To čo predviedla pani Čaputová je porušenie všetkých princípov parlamentnej demokracie a za to bude niesť plnú zodpovednosť, pretože táto vláda je predurčená na neúspech,“ zdôvodnil.
Mimoriadne rokovanie inicioval opozičný Smer-SD. Chcel presadiť uznesenie k úradníckej vláde a skorším voľbám, a to 1. alebo 8. júla. Kabinet odborníkov chcel zaviazať, aby predložil aj návrhy zmien zákonov upravujúcich lehoty a podmienky dôležité na konanie parlamentných volieb v júlovom termíne.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok (15. 5.) vymenovala vládu odborníkov na čele s doterajším viceguvernérom Národnej banky Slovenska Ľudovítom Ódorom. K tomuto kroku hlava štátu pristúpila po tom, ako dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuela Vlčan avizoval odchod z funkcie. Po ňom požiadal o odobratie poverenia riadiť rezort aj minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a následne aj premiér Eduard Heger./agentury/
X X X
Heger: Predsedom branno-bezpečnostného výboru by mal byť Jaroslav Naď, lebo je najlepší
Predsedom branno-bezpečnostného výboru parlamentu by mal byť Jaroslav Naď, lebo je najlepší. Uviedol to dnes pred médiami šéf strany Demokrati a expremiér Eduard Heger. Potešilo ho, že sa podarilo zastaviť novelu Trestného zákona, čo je podľa neho „veľká vec, lebo to bola veľká hrozba. Na miesto predsedu branno-bezpečnostného výboru chce Heger navrhnúť Jaroslava Naďa, pretože podľa jeho názoru je to „legitímne najlepší minister obrany v histórii Slovenskej republiky“.
Jaroslav Naď
Branno-bezpečnostný výbor je v súčasnosti po odvolaní jeho predsedu Juraja Krúpu nefunkčný, takže preto je podľa Hegera dôležité, aby na tento post zasadol nový predseda. Hegerov spolustranník Juraj Šeliga dodal, že Demokrati nebudú súhlasiť, aby sa predsedníčkou výboru stala Denisa Saková zo strany Hlas. A to najmä z toho dôvodu, že nechcú tento dôležitý post dávať do rúk opozície, ktorá je navyše podozrivá zo závažných káuz. „Však tam sa vyšetruje, baví sa tam často o vojne v polícii a o podobných veciach,“ vysvetlil Šeliga, ktorý si myslí, že Jaroslava Naďa by mali podporiť aj Boris Kollár (Sme rodina) a Igor Matovič (OĽaNO) so svojimi poslancami.
Eduard Heger upriamil pozornosť aj na chaos v parlamente a dodal, že „to tam bude až do konania predčasných volieb ešte ťažké“. Členovia strany Demokrati sú podľa Šeligu za to, aby parlament rokoval aj budúci týždeň. V parlamente je podľa neho veľa zákonov, ktoré sú populistické, ale aj veľa takých, ktoré sú správne. „Je to pomoc s hypotékami, ochrana Úradu špeciálnej prokuratúry v ústave, pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím a mnoho ďalších vecí, ktoré sú naozaj dobré,“ skonštatoval Šeliga./agentury/
X X X
Čo bude s Bieloruskom po Lukašenkovi? Treba sa pripraviť na všetko
Alexander Lukašenko sa na verejnosti neobjavil od vojenských prehliadok v Moskve a v Minsku 9. mája a v nedeľu chýbal tiež na ceremónii k pocte štátnej vlajky, čo priživilo špekulácie o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave. Minsk špekulácie nekomentoval. Nezaváhal však a bieloruské štátne médiá zverejnili fotografiu, ktorá má zachytávať Lukašenkovu návštevu veliteľstva letectva a protivzdušnej obrany. Bieloruská opozičná líderka Svjatlana Cichanovská uviedla, že je potrebné sa pripraviť „na akýkoľvek scenár“. Podľa odborníkov by diktátorov koniec vyvolal nepokoje, ktoré by sa teraz Rusku rozhodne nehodili.
Bieloruský vodca Alexandr Lukašenko sa rozpráva s dôstojníkmi pri návšteve ústredného veliteľského stanovišťa vzdušných síl a síl protivzdušnej obrany v Bielorusku, pondelok 15. mája 2023.
Podľa jedného z opozičných predákov a bývalého ministra kultúry Pavla Latušku je Lukašenko „zjavne veľmi vážne chorý“. Trpí vraj „infekčno-alergickou myokarditídou“. „Jednoducho má choré srdce,“ vysvetlil.
Spolu so špekuláciami o Lukašenkovom zdraví sa hovorí dokonca o jeho možnom otrávení ruským režimom. Anna Dynerová z Poľského inštitútu pre medzinárodné záležitosti však označila túto možnosť za veľmi málo pravdepodobnú. „Pre Rusko by to počas vojny s Ukrajinou znamenalo akurát ďalšie politické nepokoje, ktoré si nemôže dovoliť,“ povedala pre poľský denník Gazeta Wyborcza. Hoci je pripojenie Bieloruska k Rusku dlhodobým cieľom Kremľa, Putin by z jeho smrti podľa nej teraz nič nemal.
„O zdravotnom stave diktátora Lukašenka koluje veľa zvestí. Pre nás to znamená jediné: mali by sme byť dobre pripravení na akýkoľvek scenár,“ napísala na Twitteri Cichanovská, ktorá v dôsledku prenasledovania bieloruskými úradmi žije v litovskom exile. Dodala, že treba obrátiť Bielorusko na cestu k demokracii a zabrániť Rusku, aby sa do toho zamiešalo. „Potrebujeme, aby medzinárodné spoločenstvo bolo proaktívne a rýchle,“ vyzvala svet.
Bývalý dôstojník Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Ivan Stupak uviedol, že zatiaľ má síce v Bielorusku všetko pod plnou kontrolou Výbor štátnej bezpečnosti (KGB), to však podľa neho nič neznamená, pripomína idnes.cz. Stupak poukázal na rýchly koniec komunistickej vlády v Rumunsku. „Keď režim Ceaușesca začal praskať vo švíkoch, za šesť dní sa zrútil,“ pripomenul. „Ich tajná služba Securitate, ktorá mala väčší dosah, rozsah a krutosť ako bieloruská KGB, nemohla nepokoje ustáť,“ povedal Stupak. Podobný osud môže podľa jeho názoru stretnúť aj Bielorusko. Potom by zrejme Rusko muselo v krajine nejakým spôsobom zasiahnuť.
Kým Moskva pokračuej v agresii proti Ukrajine, americká Ústredná spravodajská služba (CIA) sa usiluje presviedčať Rusov, aby prezrádzali utajované informácie o svojej krajine. Video: CIA
Opozičný server Naša Niva si všimol, že na poslednej zverejnenej fotografii má Lukašenko obviazanú druhú ruku ako v Moskve, čo podľa portálu zrejme svedčí o tom, že musí byť pravidelne napojený na infúzie, a pod Lukašenkovou bundou sa črtajú obrysy akejsi vesty.
86-ročný Lukašenko, ktorý vládne východoeurópskej krajine tvrdou rukou od roku 1994, sa na verejnosti podľa médií neobjavil šesť dní. Minulý týždeň v utorok spoločne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a lídrami niekoľkých ďalších postsovietskych krajín prizeral v Moskve vojenskej prehliadke pri príležitosti víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Niektorí ruskí a bieloruskí novinári poznamenali, že na Červenom námestí vyzeral unavene.
V Rusku Lukašenko nezostal až do konca osláv a vrátil sa do Minska. Tam sa zúčastnil na akcii pripomínajúcej koniec druhej svetovej vojny, avšak nepredniesol prejav. To sa podľa agentúry Reuters stalo po prvý raz počas jeho vlády. V nedeľu ho na ceremónii k pocte štátnej vlajky zastúpil premiér. V sobotu podľa niektorých médií Lukašenko navštívil kliniku na minskom predmestí, ktorú využívajú najvyšší predstavitelia krajiny.
Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Lukašenkov stav nechcel komentovať. „Treba sa riadiť oficiálnymi správami. Zo strany Minska žiadne takéto oficiálne správy neboli,“ povedal novinárom kremeľský hovorca Dmitrij Peskov. Minsk je pokladaný za najbližšieho spojenca Moskvy. Do ruskej invázie na Ukrajine sa Bielorusko síce priamo nezapojilo, ale poskytlo Rusku svoje územie a letisko.
Lukašenko je pri moci od júla 1994. Naposledy podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil vo voľbách v roku 2020. Opozícia a západné krajiny však považujú toto hlasovanie za sfalšované, v skutočnosti podľa nich vyhrala Cichanovská. Nespokojnosť s voľbami vyvolala v krajine protesty nebývalých rozmerov. Bezpečnostné zložky nepokoje brutálne potlačili, desaťtisíce ľudí zatkli a tisíce ich zbili. Mnoho Bielorusovzahraničia./agentury/
X X X
Pápežov rabín Skorka: Musíme pracovať na spiritualite ľudskosti
Brat a priateľ – slová ktoré o ňom vyslovil pápež František. Obsahom ich však naplnil ešte v čase, keď nestál v čele vyše miliardy katolíkov.
To „brat a priateľ“ ale neadresoval katolíkovi. Obracia sa ním na brata vo viere, ktorá tú kresťanskú ešte predchádza. K židovskému rabínovi z jeho Buenos Aires, ktorý si prišiel na Slovensko prevziať čestný doktorát. A opäť: nie niektorej zo židovských univerzít, ale univerzitnej ustanovizne, ktorú zakladali ešte spolubratia pápeža Františka – jezuiti v Trnave.
Hosťom RánoNahlas je Františkov spolurodák s poľskými koreňmi – rabín Abraham Skorka.
Rabín Abraham Skorka v súčasnosti pôsobí na prestížnej Georgetownskej univerzite v Spojených štátoch ako hlavný výskumník pre židovské štúdiá a medzináboženské vzťahy.
Počas predchádzajúceho pôsobenia v Latinskej Amerike sa venoval aj židovskému právu a bol riaditeľom rabínskej školy. Pôsobil tiež ako rektor a profesor židovského a rabínskeho práva v Latinsko-americkom rabínskom seminári.
Prítomnosť rabína Skorku na Slovensku si všimol aj jeho vatikánsky priateľ pápež František. Na slávnosť odovzdania čestného doktorátu na Trnavskej univerzite mu poslal pozrav v podobe listu. František si v ňom spomína aj na svoju návštevu Bratislavy a osobitne na stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí. Priateľstvo s rabínom Skorkom v liste označuje za dar.
Brat a priateľ – rabín a pápež
Brat a priateľ – ako sa to počúva od pápeža? Lebo takto to naformuloval vo vašej spoločnej knihe rozhovorov, ktorá vyšla, ešte keď bol len miestny arcibiskup.
„Náš blízky vzťah predchádza momentu, keď bol zvolený za pápeža. Datuje sa ešte do čias, keď zastával post arcibiskupa Buenos Aires v Argentíne. Jeho zvolenie za pápeža ma veľmi zasiahlo. Bol to taký mix pocitov. Na jednej strane mal môj rešpekt a zrazu som sa ocitol pred človekom, ktorý bol pápežom. Hlavou vyše miliardy veriacich. Na druhej zostáva stále pokorným, mne veľmi blízkym. Stále je tu ten pocit, že som v spoločnosti priateľa. Veľmi dobrého a verného priateľa.
Rozprávame sa bez akýchkoľvek prekážok, zákazov, vymedzení. Hovoríme veľmi otvorene. Môžem povedať, že si otvárame srdcia.
Spomínam si, keď som raz prišiel za ním neohlásene do Vatikánu. Mal som niečo veľmi súrne na vybavenie. Jeden z kňazov ma k nemu uviedol. Bolo to včas ráno. A keď ma zbadal, jeho tvár sa zmenila. Bol zrazu vysmiaty. Všetky problémy, ktoré musel riešiť, akoby neexistovali.
Je to teda tak, že na jednej strane si uvedomujem, že je pápežom, na druhej mám rovnako silné vedomie toho, že je mojím priateľom.“
X Po tých desiatich rokoch na pápežskom stolci sa ten Jorge Mario Bergoglio – aktuálne František nezmenil?
„Ak mám hovoriť za seba, tak nie. Je to tá istá osoba.
Priateľstvom k spiritualite ľudskosti
X Čo sa muselo stať, aby sa spriatelili katolícky arcibiskup a židovský rabín?
„Ja to vidím nasledovne. Bol som riaditeľ rabínskeho seminára v Argentíne. A tiež rabínom spoločenstva, z ktorého sa vyvinule jedno z dôležitých konzervatívnych hnutí. V tom čase som tiež pravidelne publikoval články v dôležitých národných novinách, ktoré Bergoglio čítal denne.
Často som v nich písal aj o dôležitosti budovanie dialógu medzi židmi a kresťanmi. Po tých dvoch tisícročiach aj napätých vzťahov je to potrebné. Jednou z výziev pre nás židov a katolíkov je pracovať na spiritualite ľudskosti. Jednoducho vysielať posolstvo spravodlivosti, milosrdenstva. Ide o biblické hodnoty, ktoré spolu zdieľame.
On toto posolstvo prijal. Hovorím pritom o osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch. V Argentíne bolo vtedy viacero kňazov, ktorí sa snažili rozvíjať odkaz druhého vatikánskeho koncilu. Hľadali pritom partnerov, s ktorými by začali rozvíjať dialóg.
On mi vtedy otvoril dvere. Hovorím samozrejme metaforicky. Pozval ma k sebe. Ponúkol mi svoju blízkosť. Cestou bol pritom futbal. (smiech). Je totiž veľmi dôležitou súčasťou života v Buenos Aires. Mám s tým spojených veľa úsmevných príhod a vtipov. Dôležité však bolo to, že ja som vtedy prijal to meta posolstvo, ktoré skrývali.
Začali sme sa potom stretávať. Organizovali sme rôzne podujatia, na ktoré som ja pozýval jeho a on zas mňa. Tak sa zrodilo naše priateľstvo a akýsi podobný pohľad na život.“
Argentínčan s poľskými koreňmi
X Nachvíľu nechajme pápeža Františka, budeme sa venovať Vám. Prišli ste na Slovensko, do slovanskej krajiny. Vaše priezvisko Skorka v našich končinách vôbec neznie cudzo. Ako sa dostalo do Argentíny. Máte slovanské korene?
„Moji starí rodičia pochádzali z Poľska. Tam sa to vyslovuje skurka a označuje to kožu. V Poľsku som našiel aj mestečko s týmto názvom. Mama sa narodila v Lodzi, otec v mestečku Konskie neďaleko mesta Kielce. Starí rodičia pricestovali do Argentíny v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Utiekli pred hladom a antisemitizmom v Poľsku.“
Stihli to teda ešte pred vojnou…
„Ten útek ich zachránil pred vykynožením, ktoré postihlo obe strany rodiny, ktorá v Poľsku zostala. Z otcovej a maminej strany. Podľa niektorých prameňov skončili v Majdanku, podľa jednej mojej známej historičky, ktorá urobila aj výskum, zas vo vyhladzovacom tábore Chełmno. Je však možné, že obidve rodiny zahynuli v jednom tábore, pretože pred exportáciou boli v tom istom židovskom gete v Lodži.“
Šoa – imperatív nezabudnúť
X Pri tejto ceste do našich končín, ktoré sú vzhľadom na vzdialenosť s Argentínou ničím, nesiete si so sebou aj „rodinný smútok“? Predsa len vojna vo vašej rodine zanechala veľa smrti.
„Nesporne ma to silno zasiahlo. Šoa je veľkou témou môjho života. A musím povedať, že už od detstva. (Abraham Skorka je ročník 1950, pozn. redakcie). Rodičia prijímali tých, čo Šoa prežili. Príliš ale tému nedramatizovali, ona je dramatická sama o sebe. A dosť na to, aby rovno šokovala. Povedali mi, čo sa stalo, no chceli ma uchrániť pred šokom.
Samozrejme, neskôr som navštívil Birkenau a na vlastnej koži som pocítil hrôzy toho miesta. Tie pocity, myšlienky… Keď sa nachádzam v tejto časti sveta, silno pociťujem skutočnosť, že tu žili pred Šoa veľké komunity židov s ich silnými príbehmi. Na to sa nemôže zabudnúť.“
Šoa – smrť Boha?
X Ak niektoré hodnotenia situácie koncentračných táborov hovoria o tom, že tam „Boh ako keby zomrel“, neriešili ste v sebe pre strašnú skutočnosť Šoa dilemu, či Boh naozaj nezomrel? Nezomrel vo vás niekedy?
„Nie. Keď veríte Bohu, snažíte sa dopracovať sa k odpovedi, no nie k odpovedi, prečo došlo až k Šoa. Pokúsim sa to vysvetliť. Pomôžem si pritom anekdotou. Keď sa pýtali na Šoa Martina Bubera, ktorý je dôležitým a známym filozofom dvadsiateho storočia, kde bol Boh pri Šoa, odpovedal, že to nie je tá správna otázka. Tou správnou otázkou podľa neho je, že kde bol človek pri Šoa.
Je veľa svedectiev židov, ktorý si veľa vytrpeli, prešli strašným mučením z rúk nacistov. Keď vchádzali do plynových komôr, oni vedeli, že je to koniec, tiež koniec utrpenia. A oni vtedy zo seba vydávali tie biblické slová: Šema Israel. Ide o verše z knihy Deuteronómium, ktoré sú syntézou našej viery. Počuj Izrael, Pán, náš Boh, je Jediný. Náš život pokračuje v Ňom. A je o tom veľa svedectiev, že ľudia nestrácali svoje vieru v Boha ani v momente, keď ich násilne a strašným spôsobom pripravovali o život. A to ani v prípadoch, keď videli hynúť svoje rodiny, zabíjať svoje deti! Aj v takýchto situáciách si zachovali vieru v Jediného.
Šoa – otázky bez odpovedí
Šoa zostáva veľkou otázkou, no ja súhlasím s Buberom. Musíme sa pýtať viac na to, kde bol človek, ako na prítomnosť Boha v čase Šoa. Nevieme dať inú odpoveď.
Viete, naše židovská biblia je obdivuhodná. Nie sú v nej žiadne ohraničenia, nijaký druh nejakej cenzúry. Tóra je podľa našej tradície dielom Boha. Máme však iné druhy kníh v tretej časti biblie, ako napríklad knihu Žalmov či Jóba, a tie sú napísané človekom.
Odpoveď Jóbom
Jób bol človek, ktorý pretrpel veľa. Stratil doslova všetko. Ešte aj zdravie. Videl smrť svojich detí. Napriek tomu si uchoval svoju vieru. A žiadal si od Boha: Rád by som od Teba odpoveď. Príď a vysvetli mi svoj postup.
A čo urobil Boh? Stačí si prečítať kapitolu 38, v ktorej Jóbovi hovorí o tom, ako tvoril zem. A Jóba sa pýta: Kde si bol ty, keď som ju tvoril, keď som dával tvar kozmu a planétam. Ako si môžeš nárokovať, aby som ti ja vysvetľoval svoj postup a správanie!
A v závere knihy Boh odpovedá Jóbovi: Prosím, prines obetu na odstránenie hriechov, ktoré činia tvoji priatelia. Nik si nemôže nárokovať poznať moje cesty.
Filozof Martin Buber, ktorý analyzoval túto knihu, sa pýta, že ako je možné, že židia, ktorí prežili hrôzy Šoa, sa pokračujú modliť k takémuto Bohu? Deň čo deň ho pritom chvália a hovoria o ňom, že je dobrý, že jeho vernosť je večná! Rovnako jeho dobrota k ľudskému pokoleniu. Buber sa pýta, ako je možné, že židia toto dokážu vysloviť po Osvienčime?!
Buberova odpoveď je nasledovná: Jób zostal pokojný po tom, ako sa mu prihovoril Boh. Nedostal síce odpoveď, no spoznal, že Boh, s ktorým sa rozpráva, je mu blízky.
Buber hovorí o „zatmení“, ktoré Boh dopustil na židov, ktoré malo byť časťou ich trestu. A to zatmenie, keď sa počas vojny akoby skryl, nedokážeme pochopiť.
Veriť znamená niekedy nemať odpovede na veľké otázky našej existencie.
Viete, niektorí chasidskí rabíni hovoria, že pre niekoho, kto neverí, neexistujú odpovede. Pre toho kto verí, neexistujú zas otázky.“
Nebezpečný „koktail“ náboženstva a politiky
X Na Slovensko ste si prišli prevziať čestný doktorát. Je za ním váš príspevok k dialógu medzi náboženstvami. História však medzi náboženstvami zaznamenávala aj nevraživosť, odpor až nenávisť, ktorá neraz viedla až k zabíjaniu. Prečo ten paradox – ak napríklad pri monoteistických náboženstvách hovoríme o Bohu ako o zdroji samých pozitívnych skutočností – Boh ako pôvodca poriadku, či Boh láska – alebo biblické obrazy Boha v pozícii starostlivého otca, ľudí náboženstvo dokázalo rozhádať – a niekedy až k besneniu, na konci ktorého boli zverstvá?
„Pozrite, je rozdiel medzi židovským a kresťanským chápaním odpustenia. Pre nás židov, ak sa dopustíš nejakého zverstva, musíš byť súdený výrokom ľudského súdu za zverstvá, ktoré si urobil. To za prvé.
Sila božieho odpustenia, áno aj tá má miesto v židovských rabínskych prameňoch. Ale čo je odpustenie? Nemôžem odpustiť, že tu došlo k okolnostiam, výsledkom ktorých bolo šesť miliónov zavraždených židov. Neexistuje žid, ktorý by povedal, že toto sa dá odpustiť.
Našou povinnosťou je udržiavať pamäť, stáť blízko pri tých, ktorých sa zverstvá vojny dotkli, uznať ich a urobiť všetko pre to, aby sa nezopakovali v budúcnosti. A to nielen židom, ale nikomu z ľudí.
Nemecko zaujalo práve tento postoj. Jeho vláda pred mnohými rokmi vyslovila, že sú so židovským národom prepojení s drámou, v ktorej my sme boli vrahovia a židovský národ obeťou. Vydali sa cestou dlhého procesu, v ktorom sa priznajú chyby a jasne sa deklaruje, že sa to nemôže viac opakovať.
Dnes je jedným najlojálnejších krajín pre židov práve Nemecko. Môžete tam nájsť celú škálu inštitúcií, ktoré uchovávajú dokumenty z obdobia Šoa a učia o nich nové generácie. My to robíme tiež.
A teraz k prvej časti vašej otázky, v ktorej zaznieva to, že ako je možné, že sa náboženstvá so svojimi predpismi robiť dobro, byť milosrdní, v rôznych momentoch dejín ocitli až v agresívnych náboženských vojnách.
Odpoveďou je fakt, že náboženstvá sa miešajú s politikou a inými záujmami. Vzniká z toho veľmi nebezpečný koktejl, povedal by som.
Pri istej príležitosti som povedal pápežovi Františkovi: Vieš, kresťanstvo stratilo veľa zo svojej prvotnej čistoty. A to v momente, keď sa stalo náboženstvom impéria za čias rímskeho cisára Konštantína.“
Človek – veľmi osobitá bytosť
X V ekonomicky vyspelých krajinách ako sú USA, Európa, Japonsko zaznamenávame odklon od tradičných prejavov náboženstva – obľubu nadobúdajú alternatívne formy. Náboženstvom sa stáva aj to, ako človek vyzerá, čo je… teda móda, stravovacie návyky. Aký je váš obraz Boha?
„O živote a o Bohu musíme začať hovoriť úplne jednoduchým spôsobom. Zároveň jasne a inteligentne. V prvom rade musím poukázať na to, že osobný život má zmysel. Ža naša existencia nie je nejakým kapricom, náhodou kdesi v zabudnutí prírody, ale že ide pri nej o neporovnateľne viac.
Musíme hovoriť o spirituálnom rozmere života, ktorý si zaslúži pozornosť človeka, ktorý si zaslúži hlbší vhľad.
Na začiatku nemôžu byť ceremónie, náboženské praktiky, ako sa to deje tak u nás židov, ako u kresťanov. Prvé miesto, ako to vnímam ja, patrí vedomiu spirituálneho. Že nie všetko je len zábava či sex. Všetko musí byť prepojené láskou.
Na mladých sa rád obraciam aj takto: Prosím vás, zahľadte sa do svojho vnútra a všimnite si, že ste veľmi osobité bytosti.
X Zo Slovenska si odnesiete čestný doktorát. Keď budete hovoriť s pápežom Františkom, čo mu poviete o Slovensku? Akú krajinu ste tu našli?
„Nemôžem hovoriť o celej krajine, ale to čom som videl a zažil, našiel som tu veľmi dobrých ľudí, ktorí bojujú za to isté, čo on: za hodnoty a posolstvá, ktoré z nás urobia prínos pre budúcnosť ľudstva.“, aktuality.sk
X X X
Internetoví zločinci Kim Čong-una nestrácajú čas. Takto ukradli Japonsku stovky miliónov dolárov
Prostriedky sa následne často využívajú na podporu severokórejského jadrového programu.
Kim Čong-un si mädlí ruky a počíta zisky. Severokórejský diktátor si možno ani nemyslel, že jeho hackeri – špeciálne skupina Lazarus – budú takou „účinnou zbraňou“ a zároveň zdrojom príjmov. Podľa odhadov analytikov len Japonsko ich aktivitami za posledných päť rokov prišlo o 721 miliónov dolárov.
Celkovo mala skupina Lazarus za roky 2017 až 2022 ukradnúť minimálne okolo 2,3 mld. dolárov v kryptomenách. Veľké škody v tomto smere počíta nielen Japonsko, ale aj Vietnam (540 mil. USD), USA (497 mil. USD) a Hong Kong (281 mil. USD).
Hoci to nebolo nikdy oficiálne potvrdené, veľký úlovok sa skupine Lazarus zrejme podaril pred pár rokmi napríklad v súvislosti s rozsiahlym útokom na japonskú burzu kryptomien Coincheck v hodnote stoviek miliónov dolárov.
Niekoľko podobných prípadov z rokov 2017 – 2022 analyzovala spoločnosť Elliptic, ktorá sa zaoberá analýzou tzv. blockchainu (ide o technológiu, ktorá sa v oblasti kryptomien používa najčastejšie na uchovávanie informácií o transakciách uskutočnených používateľmi).
Podľa správy, ktorú 5. apríla zverejnila skupina expertov Bezpečnostnej rady OSN, Severná Kórea len v roku 2022 ukradla v kryptomenách 600 mil. až 1 miliardu dolárov. Čo bolo dvakrát viac ako v predchádzajúcom roku.
Skupina Lazarus je pritom profesionálna, dobre organizovaná skupina hackerov, ktorá pôsobí pod záštitou a v mene severokórejského režimu. Finančné prostriedky, ktoré nelegálne získali počítačoví odborníci, sa okrem iného používajú na rozvoj severokórejského jadrového programu.
Skupina má používať dva hlavné typy kybernetických útokov: hacking a ransomvér.
Analýza spoločnosti Elliptic však väčšinou odhalila hackerské útoky, resp. krádeže priamo z kryptomenových búrz. Keďže neexistuje istota, či bude útok vydieračským škodlivým kódom úspešný (či bude druhá strana ochotná zaplatiť), má sa za to, že KĽDR zameriava svoje úsilie práve na priame útoky na burzy. Úspešný hack môže rovno priniesť obrovskú „korisť“ v podobe aktív v kryptoměnách, aktuality.sk
X X X
Most-Híd opúšťa Alianciu, prekáža mu Gyimesi aj postoj SMK
Platforma Most-Híd odchádza z mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia. Pre TASR to uviedli predstavitelia platformy po pondelkovom grémiu Aliancie, na ktorom sa nedohodli na obsadení kandidátnej listiny. Most-Híd tvrdí, že platforma SMK trvá na tom, aby bol György Gyimesi na kandidátke Aliancie. Gyimesi ohrozuje hodnotové ukotvenie Aliancie, preto v nej Most-Híd podľa svojich slov nemôže zotrvať.
György Gyimesi
„Vulgarizácia politiky a politický štýl, ktorý bývalý poslanec OĽANO predstavuje, ohrozuje pôvodné hodnotové ukotvenie Aliancie, preto v nej nemôžeme zotrvať,“ vyhlásil pre TASR predseda platformy Most-Híd Konrád Rigó. Dodal, že na základe utorkového uznesenia prijatého najvyšším rozhodovacím orgánom platformy odchádzajú z Aliancie.
Most-Híd skonštatoval, že zástupcovia SMK nekompromisne trvajú na kandidatúre Gyimesiho za Alianciu v predčasných parlamentných voľbách aj za cenu toho, že tým Most-Híd definitívne vytesnia z Aliancie. „Odchádzame z Aliancie, ale neodchádzame z politiky. Príbeh strany Mosta-Híd pokračuje vo štvrtok ustanovujúcim snemom strany,“ dodal predstaviteľ Mosta-Híd László Sólymos.
Predseda Aliancie Krisztián Forró zároveň TASR informoval, že všetky tri platformy predložili svoje kandidátne listiny. „K dohode zatiaľ nedošlo. Súčasťou kandidátnej listiny, ktorú predložila platforma SMK, je aj György Gyimesi na 150. mieste,“ priblížil.
Podpredseda Aliancie Szabolcs Mózes už skôr vyhlásil, že odchod jednej z platforiem by znamenal zánik Aliancie. Zdôraznil, že je kľúčové, aby strana zostala jednotná.
Aliancia vznikla zo strán Most-Híd, Spolupatričnosť a SMK, ktoré sa stali jej platformami. SMK cez víkend uviedla, že sa dohodla s Gyimesim na spolupráci a má byť na 150. mieste kandidátky Aliancie. Ešte predtým Most-Híd deklaroval, že nebude súčasťou Aliancie, za ktorú bude kandidovať Gyimesi. Aliancia mala o návrhu kandidátky rozhodnúť v pondelok (15. 5.), čo sa nestalo. Do konca mája mala návrh kandidátky odobriť republiková rada Aliancie./agentury/
X X X
Príbuzní obetí zrážky vlakov v Grécku žalujú premiéra a ďalších politikov
Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku.
Skupina zastupujúca 57 obetí nedávneho železničného nešťastia v Grécku v utorok oznámila, že podala žalobu na premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, ministrov, exministrov a ďalších vládnych úradníkov. Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na zástupcu poškodených Christosa Konstantinidisa, ktorého manželka bola jednou z obetí zrážky osobného a nákladného vlaku pri meste Larisa.
Osobný vlak sa 28. februára krátko pred polnocou neďaleko Larisy zrazil s nákladným vlakom po tom, ako mu bola omylom povolená jazda po tej istej koľaji. Tridsať z 57 usmrtených malo menej ako 30 rokov, mnohí z nich boli vysokoškolskí študenti.
Masové protesty
Železničné nešťastie vyvolalo masové, niekedy násilné protesty proti vláde, ktorú posledných osem rokov viedol konzervatívec Mitsotakis, resp. jeho hlavný rival, ľavičiar Alexis Tsipras.
Bezprostredne po tragédii odstúpil z funkcie a bol stíhaný šéf železničnej spoločnosti OSE. Prednosta stanice, ktorý mal v osudný noc službu, je vo vyšetrovacej väzbe na základe obvinenia z ohrozenia verejnej dopravy a zabitia z nedbanlivosti. V prípade usvedčenia mu hrozí až doživotný trest. V súvislosti s nešťastím boli obvinení aj traja ďalší zamestnanci železníc.
Vláda sa dostala pod paľbu kritiky po tom, ako sa najprv snažila vinu zvaliť na službukonajúceho prednostu stanice.
Najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie
Britská stanica BBC uviedla, že v tejto situácii sa v Grécku 21. mája uskutočnia zrejme najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie. Očakáva sa, že práve železničná tragédia v Larise bude mať na ich výsledok veľký vplyv.
Mitsotakis prisľúbil kompletnú revíziu gréckej železničnej siete a zaviazal sa, že v prípade znovuzvolenia budú do konca septembra nainštalované elektronické bezpečnostné systémy.
„Sme tu na to, aby sme napravili (chyby),“ povedal Mitsotakis.
Odbory zamestnancov železníc už dávnejšie varovali, že železnice sú po desaťročí znižovania výdavkov podfinancované a nemajú dostatok personálu.
Grécky úrad pre dohľad nad železnicami tiež uviedol, že zistil vážne bezpečnostné nedostatky v celej sieti vrátane nedostatočného základného školenia personálu v kriticky dôležitých funkciách.
X X X
Príbuzní obetí zrážky vlakov v Grécku žalujú premiéra a ďalších politikov
Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku.
Skupina zastupujúca 57 obetí nedávneho železničného nešťastia v Grécku v utorok oznámila, že podala žalobu na premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, ministrov, exministrov a ďalších vládnych úradníkov. Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na zástupcu poškodených Christosa Konstantinidisa, ktorého manželka bola jednou z obetí zrážky osobného a nákladného vlaku pri meste Larisa.
Osobný vlak sa 28. februára krátko pred polnocou neďaleko Larisy zrazil s nákladným vlakom po tom, ako mu bola omylom povolená jazda po tej istej koľaji. Tridsať z 57 usmrtených malo menej ako 30 rokov, mnohí z nich boli vysokoškolskí študenti.
Masové protesty
Železničné nešťastie vyvolalo masové, niekedy násilné protesty proti vláde, ktorú posledných osem rokov viedol konzervatívec Mitsotakis, resp. jeho hlavný rival, ľavičiar Alexis Tsipras.
Bezprostredne po tragédii odstúpil z funkcie a bol stíhaný šéf železničnej spoločnosti OSE. Prednosta stanice, ktorý mal v osudný noc službu, je vo vyšetrovacej väzbe na základe obvinenia z ohrozenia verejnej dopravy a zabitia z nedbanlivosti. V prípade usvedčenia mu hrozí až doživotný trest. V súvislosti s nešťastím boli obvinení aj traja ďalší zamestnanci železníc.
Vláda sa dostala pod paľbu kritiky po tom, ako sa najprv snažila vinu zvaliť na službukonajúceho prednostu stanice.
Najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie
Britská stanica BBC uviedla, že v tejto situácii sa v Grécku 21. mája uskutočnia zrejme najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie. Očakáva sa, že práve železničná tragédia v Larise bude mať na ich výsledok veľký vplyv.
Mitsotakis prisľúbil kompletnú revíziu gréckej železničnej siete a zaviazal sa, že v prípade znovuzvolenia budú do konca septembra nainštalované elektronické bezpečnostné systémy.
„Sme tu na to, aby sme napravili (chyby),“ povedal Mitsotakis.
Odbory zamestnancov železníc už dávnejšie varovali, že železnice sú po desaťročí znižovania výdavkov podfinancované a nemajú dostatok personálu.
Grécky úrad pre dohľad nad železnicami tiež uviedol, že zistil vážne bezpečnostné nedostatky v celej sieti vrátane nedostatočného základného školenia personálu v kriticky dôležitých funkciách? Aktuality.sk
X X X
Naďovi s Hegerom zostáva štátna ochranka. Na rozdiel od Vlčana však nemajú nárok na trojmesačné odstupné
Bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) priznal, že pre dlhodobé vyhrážky zabitím mu bude štát aj ako poslancovi poskytovať ochranku. Vypýtal si ju na odporúčanie Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a strážiť by ho mala minimálne najbližších 90 dní. Rozhodol o tom minister vnútra.
Naď však nie je sám, koho v parlamente sprevádza štátom platená ochranka. Jeho stranícky kolega a expremiér Eduard Heger ju bude mať naďalej pridelenú na 90 dní.
Exministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) sa po chodbách parlamentu pohybovala sama. Inak tomu nebolo ani pri bývalom ministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) či Jánovi Budajovi (Demokrati).
Odchádzajúci ministri majú podľa zákona nárok aj na odstupné vo výške troch platov. Ide o sumu takmer 14-tisíc eur, no odstupné nedostanú všetci. Nárok naň majú len tí, ktorí v predchádzajúcich voľbách neboli zvolení a ani sa nevrátili do parlamentu.
Úrad vlády spresnil, že ustanovenie o odstupnom sa nevzťahuje na člena vlády, ktorý bezprostredne po skončení výkonu funkcie začal vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa Slovenskej republiky. Tri platy by tak mali dostať Viliam Karas, Rastislav Káčer, Karel Hirman, Natália Milanová, Andrej Doležal, Ján Horecký a Samuel Vlčan.
Práve Vlčanova dotačná kauza zlomila Hegerovej vláde väz./agentury/
X X X
NAKA aktuálne zadržala štyri osoby pre korupciu v akcii Pilát
Národná kriminálna agentúra (NAKA) aktuálne zasahuje v Bratislavskom kraji. V policajnej akcii s krycím názvom Pilát zadržala štyri osoby pre korupciu. Polícia SR o tom informovala na sociálnej sieti.
„Zadržané boli štyri osoby Ladislav H., Daniel Č., Milan G. a Ján J.,“ priblížili policajti. Podľa ich slov má ísť o jedného súčasného a troch bývalých príslušníkov Finančnej správy SR.
Medzi zadržanými by podľa aktualít mali byť Ladislav Hanniker a Daniel Čech.Polícia avizovala, že osoby sú podozrivé zo spáchania korupčnej trestnej činnosti, ktorej sa mali dopúšťať v období rokov 2017 až 2021 so spôsobením škody vo výške viac ako 200 000 eur.
„Ide o podozrenie z korupčnej trestnej činnosti, ktorá mala spočívať v tom, že boli odvádzané finančné prostriedky osobám z prostredia finančnej správy v súvislosti s tým, aby nedochádzalo k vykonávaniu colných kontrol u vybraných veľkých podnikateľských subjektov,“ priblížil špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
„Momentálne sú so zadržanými vykonávané prvotné neodkladné úkony, a preto nie je možné zatiaľ poskytnúť bližšie informácie,“ doplnila polícia./agentury/
X X X
Kotlebovci varili guláš na školskej akcii v Banskej Bystrici. Je to zneužitie, reagujú radnica a škola
Kritici poukazujú na porušenie zákazu zo školského zákona, strana žiadny problém nevidí.
BANSKÁ BYSTRICA: Na akcii základnej školy v Banskej Bystrici varili členovia a podporovatelia Kotlebovcov – ĽS NS guláš. Prišli na aute označenom logom strany a vytiahli aj zelené stranícke šiltovky a zástery.
Fotografie zverejnil na sociálnej sieti samotný šéf strany Marian Kotleba, ktorý pre právoplatné odsúdenie za extrémizmus v kauze šekov na sumu 1488 vlani skončil ako poslanec parlamentu aj krajského zastupiteľstva. V septembri sa konajú predčasné voľby do národnej rady.
„V sobotu 13. mája sme podporili školskú akciu v Sásovej. Kotlebovského gulášu sa zjedol celý kotol,“ napísal k fotografiám na svojom oficiálnom facebookovom profile Kotleba.
Pózuje na nich spolu s ďalšími straníkmi Rastislavom Schlosárom a Petrom Podhorským, ktorý v jesenných voľbách neúspešne kandidoval na post banskobystrického primátora a na marcovom takzvanom pochode za mier na Námestí SNP v Banskej Bystrici rozdával letáky.
Banskobystričania začali fotografie z akcie s účasťou detí, rodičov aj učiteľov, komentovať, že propagácia politických strán a hnutí je na pôde školy zakázaná a že ide o „ďalšiu peknú vizitku“, keďže Základná škola na Pieninskej sa nedávno negatívne zviditeľnila prípadom dievčaťa, ktorému niekto do fľaše s vodou nalial Savo a ono sa z nej napilo.
Škola sa dištancuje, mesto vyzýva politikov
Mesto Banská Bystrica ako zriaďovateľ školy potvrdilo, že v sobotu, 13. mája sa v jej areáli uskutočnilo celodenné podujatie s názvom Planéta Zem sa usmieva, išlo o vyvrcholenie ročnej práce žiakov v oblasti environmentálnej výchovy. Časť rodičov sa ponúkla, že počas školskej akcie zabezpečí varenie gulášu pre účastníkov.
„Radou rodičov poverená osoba však zneužila podujatie na propagáciu vlastnej politickej strany. Riaditeľka školy preto vyzvala zodpovedné osoby, aby upustili od politickej prezentácie, pretože zákon hovorí, že v školách a v školských zariadeniach sa zakazuje činnosť politických strán a politických hnutí a ich propagácia,“ reagovalo na kritiku zo strany verejnosti mesto cez svoju hovorkyňu Dominiku Adamovičovú.
Základná škola sa od politickej prezentácie kotlebovcov dištancuje. Mesto ako zriaďovateľ zároveň upozornilo ostatné školy a ich riaditeľov, aby neumožnili podobne zneužívať školské akcie. „Dôrazne žiadame všetkých politikov, aby do apolitických priestorov nevťahovali svoje politické aktivity,“ odkázala radnica.
Kritici hovoria o zneužití akcie, kotlebovci problém nevidia
Aktivitu kotlebovcov kritizuje aj banskobystrický poslanec Matúš Molitoris (nezávislý), ktorý je už niekoľko rokov členom konkrétnej Rady školy. „Marian Kotleba je rodičom žiaka školy. Ak chcel pomôcť, v poriadku, no poňal to tým najhorším a najprimitívnejším spôsobom. Po tom, čo riaditeľka školy skupinu vyzvala, aby preparkovali auto s názvom strany a odstránili alebo zakryli stranícke označenia, upozornenie akceptovali,“ opísal situáciu Molitoris, ktorého prekvapilo, že fotografie z podujatia organizovaného školou sa objavili na Kotlebovom politickom profile.
Hoci k prezentácii programu a názorov strany na mieste nedošlo, tá podprahová s použitím loga a farieb strany sa podľa Molitorisa prehliadnuť nedala. „Hulvátsky zneužili akciu školy na politický marketing. Mrzí ma, že celá situácia vrhla negatívne svetlo na celoročnú aktivitu detí a ich pedagógov,“ okomentoval. S podobným prístupom iných politických strán sa počas pôsobenia v Rade školy nestretol.
Kotlebovci však v účasti na akcii a v použití ich straníckej symboliky žiadny problém nevidia. „Podľa názoru nášho právneho oddelenia nedošlo k porušeniu žiadneho zákona,“ reagoval na našu žiadosť o vysvetlenie Martin Beluský z ĽS NS.
Podľa májového prieskumu voličských preferencií agentúry AKO je ĽS NS hlboko pod hranicou zvoliteľnosti, nedosiahla ani percento. Do parlamentu by sa však dostali odídenci od Kotlebu z Republiky.
Apolitickosť aj v praktickej rovine
„Apolitickosť školského prostredia vyplýva zo zákona a následne aj zo štátnych vzdelávacích programov. Školy a školské zariadenia musia zabezpečiť apolitickosť nielen vo svojich interných dokumentoch, ale aj v praktickej rovine dodržaním izolácie od akýchkoľvek zásahov pracovníkov školy alebo tretích osôb vedúcich k propagácii politických strán a ich kandidátov vo voľbách,“ reagovala hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.
Škola pritom podľa nej môže otvárať diskusiu o kľúčových témach, akými sú základné demokratické princípy alebo ľudské práva, no mala by to robiť bez prejavu sympatií ku konkrétnym politikom či stranám. V škole by sa podľa nej mali deti učiť vyjadriť svoj názor, tolerovať názory iných, no zároveň kriticky myslieť.
Sťažnosťami a podnetmi na propagáciu politických strán a hnutí na pôde škôl sa podľa inšpekcie zaoberá regionálny úrad školskej správy, aktuality.sk
X X X
Slováci dominujú v tom, v čom nechce byť prvý nik. A sú lákavejší ako Česi
Slovenskí hokejisti majú za sebou úvodné tri zápasy na majstrovstvách sveta. Zo súbojov s Českom, domácim Lotyšskom a Kanadou vydolovali tri body. Možno viac, ako mnohí očakávali.
Slováci priťahujú ľudí na tribúny. No zároveň „najusilovnejšie“ zbierajú trestné minúty.
Pre zverencov Craiga Ramsayho je to solídny štart do turnaja – najmä vzhľadom na to, že čelili dvom veľkým favoritom a výberu hostiteľskej krajiny, ktorý túži po štvrťfinálovej miestenke.
Partii okolo kapitána Mareka Hrivíka stačilo na štyri body päť gólov, pričom inkasovala šesťkrát. Mimochodom, v doterajšom priebehu sa len raz stalo, že slovenský brankár ťahal puk z bránky po presilovej hre súpera (Škorvánka prekonal pri rozhodujúcom presnom zásahu Čech Sedlák).
Slováci sa tak radia k najlepším tímom z hľadiska ubránenia oslabení. Dosiaľ ich hrali jedenásť, desať prežili bez ujmy.
Ohlasy médií na duel Slovenska s KanadouFotogaléria – 9 fotiekVšetky fotky
Majú tak 90,91-percentnú úspešnosť bránenia početnej nevýhody.
Treba však zdvihnúť aj výstražný prst. Pokiaľ ide o počet nazbieraných trestných minút, sú Slováci „najlepší“ spomedzi šestnástich účastníkov šampionátu (platilo pred úvodnými utorňajšími zápasmi).
Na ich konte svieti 78 trestných minút. Hneď za nimi nasledujú Francúzsko (60), s veľkým odstupom potom Kanada (34), Kazachstan a Slovinsko (po 22).
Čo je však pozitívne, slovenský tím zatiaľ láka na tribúny tisíce ľudí. Z hľadiska priemernej návštevnosti sa zaradil do elitnej šestky, keďže do Rigy pricestovali fanúšikovia spod Tatier v hojných počtoch.
Na čele sú domáci Fíni s priemerom takmer 12-tisíc divákov na stretnutie. Nasledujú Nemci (9631), Švédi (9056), taktiež domáci Lotyši (8656), Američania (8439).
Na Slovákov bolo v úvodných troch dueloch v priemere zvedavých priamo v Riga Aréne 7123 priaznivcov.
Najviac ich – podľa očakávania – prišlo na duel so spoluhostiteľmi turnaja (8930), derby s Českom prilákalo 7800 ľudí, stretnutie s Kanadou sledovalo 4640 divákov.
Mimochodom, Čechom patrí vo fanúšikovskom záujme s priemerom 6416 ľudí na stretnutie až deviate miesto. Si môžu Slováci najbližšie vylepšiť vo štvrtok, keď ich čaká posledný z radu silných súperov v B-skupine.
Od 19.20 sa postavia zoči – voči Švajčiarsku, ktoré v prvých dvoch dueloch (Nórom a Slovincom) nastrieľalo desať gólov, ani jeden neinkasovalo./agentury/
X X X
Zamestnanci veľkej fabriky na východe sú v neistote. Odchádza významný investor
Popradská fabrika mení majiteľa, dôvodom môžu byť prísnejšie európske normy. Novým majiteľom je turecký investor.
Fabrika na východnom Slovensku mení majiteľa.
Na východnom Slovensku sa chystajú zásadné zmeny vo veľkej fabrike. Spoločnosť Whirlpool v Poprade končí, závod mení majiteľa. Na Slovensku je teda v neistote 1 100 pracovných miest. Okrem Slovenska sa Whirlpool, teda americký kapitál, sťahuje aj z Poľska a Talianska. Tiež opúšťa Blízky východ a africký trh.
Televízia Markíza informovala, že za odchodom Whirlpoolu z Európy môžu byť prísne ekologické štandardy na spotrebiče.
Zatiaľ nie je jasné, čo sa s pracovnými miestami v Poprade stane. Fabriku totiž prevezme turecká spoločnosť Arcelik. O tom, že Whirlpool obmedzuje podnikanie v Európe spoločnosť informovala už v januári, keď turecká spoločnosť potvrdila, že európske aktíva tejto americkej spoločnosti preberie.
Spoločnosť Whirlpool uzavrela dohodu s firmou Ardutch B.V, ktorú vlastní práve Arcelik. Súčasťou dohody je vznik nového európskeho holdingu. Ardutch B.V, v ňom bude mať podiel vo výške 75 percent, 25 percent si nechá Whirlpool.
Arcelik zaplatil za aktíva spoločnosti Whirlpool, ktorých súčasťou je aj popradská fabrika, celkovo 20 miliónov eur. Arcelik v čase uzavretia dohody s Whirlpoolom zamestnával 45-tisíc zamestnancov, pôsobil v 53 krajinách a po svete mal 30 výrobných závodov v deviatich krajinách. Pod túto spoločnosť patrí napríklad značka Beko./agentury/
X X X
Príbuzní obetí zrážky vlakov v Grécku žalujú premiéra a ďalších politikov
Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku.
Skupina zastupujúca 57 obetí nedávneho železničného nešťastia v Grécku v utorok oznámila, že podala žalobu na premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, ministrov, exministrov a ďalších vládnych úradníkov. Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na zástupcu poškodených Christosa Konstantinidisa, ktorého manželka bola jednou z obetí zrážky osobného a nákladného vlaku pri meste Larisa.
Osobný vlak sa 28. februára krátko pred polnocou neďaleko Larisy zrazil s nákladným vlakom po tom, ako mu bola omylom povolená jazda po tej istej koľaji. Tridsať z 57 usmrtených malo menej ako 30 rokov, mnohí z nich boli vysokoškolskí študenti.
Masové protesty
Železničné nešťastie vyvolalo masové, niekedy násilné protesty proti vláde, ktorú posledných osem rokov viedol konzervatívec Mitsotakis, resp. jeho hlavný rival, ľavičiar Alexis Tsipras.
Bezprostredne po tragédii odstúpil z funkcie a bol stíhaný šéf železničnej spoločnosti OSE. Prednosta stanice, ktorý mal v osudný noc službu, je vo vyšetrovacej väzbe na základe obvinenia z ohrozenia verejnej dopravy a zabitia z nedbanlivosti. V prípade usvedčenia mu hrozí až doživotný trest. V súvislosti s nešťastím boli obvinení aj traja ďalší zamestnanci železníc.
Vláda sa dostala pod paľbu kritiky po tom, ako sa najprv snažila vinu zvaliť na službukonajúceho prednostu stanice.
Najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie
Britská stanica BBC uviedla, že v tejto situácii sa v Grécku 21. mája uskutočnia zrejme najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie. Očakáva sa, že práve železničná tragédia v Larise bude mať na ich výsledok veľký vplyv.
Mitsotakis prisľúbil kompletnú revíziu gréckej železničnej siete a zaviazal sa, že v prípade znovuzvolenia budú do konca septembra nainštalované elektronické bezpečnostné systémy.
„Sme tu na to, aby sme napravili (chyby),“ povedal Mitsotakis.
Odbory zamestnancov železníc už dávnejšie varovali, že železnice sú po desaťročí znižovania výdavkov podfinancované a nemajú dostatok personálu.
Grécky úrad pre dohľad nad železnicami tiež uviedol, že zistil vážne bezpečnostné nedostatky v celej sieti vrátane nedostatočného základného školenia personálu v kriticky dôležitých funkciách, aktuality.sk
X X X
Príbuzní obetí zrážky vlakov v Grécku žalujú premiéra a ďalších politikov
Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku.
Skupina zastupujúca 57 obetí nedávneho železničného nešťastia v Grécku v utorok oznámila, že podala žalobu na premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, ministrov, exministrov a ďalších vládnych úradníkov. Došlo k tomu len niekoľko dní pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Grécku, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na zástupcu poškodených Christosa Konstantinidisa, ktorého manželka bola jednou z obetí zrážky osobného a nákladného vlaku pri meste Larisa.
Osobný vlak sa 28. februára krátko pred polnocou neďaleko Larisy zrazil s nákladným vlakom po tom, ako mu bola omylom povolená jazda po tej istej koľaji. Tridsať z 57 usmrtených malo menej ako 30 rokov, mnohí z nich boli vysokoškolskí študenti.
Masové protesty
Železničné nešťastie vyvolalo masové, niekedy násilné protesty proti vláde, ktorú posledných osem rokov viedol konzervatívec Mitsotakis, resp. jeho hlavný rival, ľavičiar Alexis Tsipras.
Bezprostredne po tragédii odstúpil z funkcie a bol stíhaný šéf železničnej spoločnosti OSE. Prednosta stanice, ktorý mal v osudný noc službu, je vo vyšetrovacej väzbe na základe obvinenia z ohrozenia verejnej dopravy a zabitia z nedbanlivosti. V prípade usvedčenia mu hrozí až doživotný trest. V súvislosti s nešťastím boli obvinení aj traja ďalší zamestnanci železníc.
Vláda sa dostala pod paľbu kritiky po tom, ako sa najprv snažila vinu zvaliť na službukonajúceho prednostu stanice.
Najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie
Britská stanica BBC uviedla, že v tejto situácii sa v Grécku 21. mája uskutočnia zrejme najmenej predvídateľné voľby za posledné desaťročie. Očakáva sa, že práve železničná tragédia v Larise bude mať na ich výsledok veľký vplyv.
Mitsotakis prisľúbil kompletnú revíziu gréckej železničnej siete a zaviazal sa, že v prípade znovuzvolenia budú do konca septembra nainštalované elektronické bezpečnostné systémy.
„Sme tu na to, aby sme napravili (chyby),“ povedal Mitsotakis.
Odbory zamestnancov železníc už dávnejšie varovali, že železnice sú po desaťročí znižovania výdavkov podfinancované a nemajú dostatok personálu.
Grécky úrad pre dohľad nad železnicami tiež uviedol, že zistil vážne bezpečnostné nedostatky v celej sieti vrátane nedostatočného základného školenia personálu v kriticky dôležitých funkciách, aktuality.sk
X X x
Vojna na Ukrajine: Británia a Holandsko sľubujú koalíciu na pomoc vzdušným silám Ukrajiny
Britský premiér a predseda holandskej vlády prisľúbili vytvorenie „medzinárodnej koalície“.
Britský premiér Rishi Sunak a predseda holandskej vlády Mark Rutte v utorok prisľúbili vytvorenie „medzinárodnej koalície“, ktorej cieľom bude pomáhať ukrajinským vzdušným silám vrátane „podpory od výcviku až po zaobstaranie stíhačiek F-16“. Obaja premiéri sa zúčastňujú na summite Rady Európy v Reykjavíku. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá v tejto súvislosti citovala hovorcu britského premiéra.
„Premiér (Sunak) zopakoval svoje presvedčenie, že miesto Ukrajiny je v NATO. Lídri sa zhodli na dôležitosti poskytovania dlhodobej bezpečnostnej pomoci Ukrajine, aby tak dokázala odstrašiť budúce útoky,“ uviedol Sunakov hovorca.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v pondelok stretol so Sunakom vo vidieckom sídle britských premiérov Chequers. Následne uviedol, že vidí „veľmi pozitívne“ vytvorenie medzinárodnej koalície, ktorá Ukrajine dodá stíhačky. Sunak zároveň uviedol, že Spojené kráľovstvo čoskoro začne cvičiť ukrajinských pilotov na používanie západných stíhačiek.
Výcvik ukrajinských pilotov v pondelok ohlásil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, avšak vylúčil dodanie bojových lietadiel Kyjevu.
Ukrajina už dlho vyzýva Západ na dodanie stíhačiek F-16 americkej výroby na pomoc v boji proti ruskej invázii, k oficiálnemu rozhodnutiu však v tejto súvislosti na Západe dosiaľ nedošlo, aktuality.sk