Ukrajinský oligarcha Kolomojskyj obviněn z podvodu. Kancelár Scholz spadol, pomliaždil si tvár. Na Cypre opäť k útokom voči migrantom. Ako chcú strany zachrániť zdravotníctvo?

Ukrajinský súd uvalil dvojmesačnú väzbu s možnosťou kaucie vo výške 509 miliónov hrivien na kontroverzného ukrajinského miliardára Ihora Kolomojského, ktorému do vlaňajšieho novembra čiastočne patrili ropné firmy Ukrnafta a Ukrtatnafta, uviedla agentúra Reuters. Denník Kyiv Independent predtým informoval o tom, že Kolomojskyj bol obvinený z podvodu a prania špinavých peňazí.

 Denník Ukrainska pravda uviedol, že podnikateľovi bol počas domovej prehliadky odovzdaný dokument, podľa ktorého je oficiálne podozrivý z viacerých trestných činov.

„Ihor Kolomojskij legalizoval viac ako pol miliardy hrivien ich prevodom do zahraničia s využitím bankových inštitúcií pod jeho kontrolou,“ oznámila ukrajinská tajná služba SBU.

Ukrajinská prokuratúra uviedla, že bude žiadať uvalenie väzby na Kolomojského s kauciou vo výške odhadovaných škôd. Denník Ukrainska pravda uviedol, že sudca nariadil vziať Kolomojského do väzby hneď v súdnej sieni.

SBU vykonala prehliadku v dome Kolomojského v Dnipre už tento rok vo februári. Médiá vtedy písali, že sa vyšetrovanie týka podvodov spojených s firmami Ukrnafta a Ukrtatnafta, ktoré patria k najväčším ťažiarom a spracovateľom ropy v krajine. Ukrajina vlani vyvlastnila časť miliardových podnikov, vrátane ropných spoločností zapletených do údajných machinácií. Riadenie vyvlastnených firiem prešlo na ministerstvo obrany.

SBU vo februári uviedla, že v spomínaných spoločnostiach odhalila rozsiahle sprenevery – manažéri z oboch firiem podľa SBU vytunelovali asi 40 miliárd hrivien. Poukázala tiež na rozsiahle daňové úniky či neplatenie cla.

 Podľa denníka Kyiv Independent je miliardár Kolomojskyj vyšetrovaný tiež v Británii, v Spojených štátoch a v Izraeli. Na Ukrajine sa už skôr dostal do konfliktu s vládou kvôli zoštátneniu svojej banky PrivatBank. Ústav, najväčší na Ukrajine, bol podľa Kyjeva zoštátnením zachránený pred bankrotom, čo Kolomojskyj poprel. V roku 2015 prišiel Kolomojskyj po konflikte s kyjevskou vládou o post dnepropetrovského gubernátora.

 Niekdajší súper terajšieho ukrajinského prezidenta vo voľbách Petro Porošenko svojho času označoval Volodymyra Zelenského za Kolomojského bábku. Kým Zelenskyj získal prezidentský úrad, preslávil sa ako komik a hral úlohu prezidenta v relácii vysielanej na televíznom kanáli vlastnenom Kolomojským. Oligarcha tiež podporil jeho zvolenie do úradu v roku 2019. Zelenskyj však akúkoľvek závislosť od peňazí jedného z najbohatších Ukrajincov popieral.

Zelenskyj teraz v narážke na súdne konanie proti Kolomojskému poďakoval orgánom činným v trestnom konaní za ich odhodlanie dotiahnuť vlečúce sa prípady do konca, uviedla agentúra Reuters. „Ďakujem ukrajinským orgánom činným v trestnom konaní za ich odhodlanie doviesť k spravodlivému výsledku každý z prípadov, ktoré boli po desaťročia brzdené,“ uviedol Zelenskyj vo svojom večernom videoposolstve.

O Kolomojskom sa hovorilo aj v súvislosti s plukom Azov, ktorý sa počas terajšej vojny Ukrajiny s Ruskom preslávil obranou mesta Mariupol. Podľa magazínu The Algemeiner aj ďalších médií Kolomojskyj Azov spočiatku financoval.

Postup proti Kolomojskému prichádza v čase, keď sa Kyjev snaží ukázať pokrok počas vojnového potierania korupcie.

Podnikateľ je považovaný za jedného z oligarchov, ktorí po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 nazhromaždili obrovské priemyselné bohatstvo a majú obrovský politický a ekonomický vplyv. Pred ruskou inváziou sa Zelenskyj a jeho administratíva snažili tento vplyv obmedziť legislatívou, ktorá vyžadovala, aby sa registrovali a držali sa mimo politiky. Vojna oslabila ich moc, pretože na východe a juhu krajiny boli zničené ich lukratívne priemyselné aktíva a televízne kanály vysielali centralizované vojnové vysielanie.

Počas vojny Zelenskyj zdôrazňuje potieranie korupcie na Ukrajine, ktorá podala žiadosť o vstup do Európskej únie. Dúfa, že získa desiatky miliárd dolárov na pomoc pri obnove krajiny po 18 mesiacoch vojny, ktorej koniec je v nedohľadne. Západné vlády nebudú chcieť nalievať finančné prostriedky na obnovu krajiny, ak si budú myslieť, že na tom bohatnú oligarchovia, poznamenal Reuters./agentury/

X X X

Oligarcha Kolomojskyj má na krku obvinenie z podvodu a prania špinavých peňazí

Kyjevský súd rozhodol, že Kolomojského preventívne zadržia na 60 dní. Dali mu možnosť splatiť kauciu vo výške pol miliardy hrivien. Ukrajinský miliardár Ihor Kolomojskyj skončil v sobotu v rukách príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Čelí obvineniam z podvodu a legalizácie majetku získaného trestnou činnosťou, ľudovo – z prania špinavých peňazí.

Podľa SBU mal Kolomojskyj v rokoch 2013 až 2020 legalizovať viac než pol miliardy hrivien (zhruba 12 miliónov eur) ich prevodom do zahraničia, pričom využil bankové inštitúcie pod jeho kontrolou.

Presne túto sumu určil kyjevský súd, ktorý rozhodol o Kolomojského preventívnej väzbe, ako kauciu. Podľa reportéra Ukrajinskej pravdy ani prokurátor, ani samotný Kolomojskyj rozhodnutie súdu nekomentovali.

Web Suspilne media pripomína, že SBU vykonala raziu v Kolomojského dome aj vo februári. Raziu vtedy odôvodňovala odhaleniami podozrivých schém, v ktorých sa malo v ťažiarských firmách Ukrnafta a Ukrtatnafta spreneveriť 40 miliárd hrivien (jedna miliarda eur).

Vyšetrujú ho vo viacerých krajinách

Ešte vlani v septembri ukrajinské protikorupčné orgány informovali o tom, že zo sprenevery finančných prostriedkov vo výške 13 miliárd hrivien (325 miliónov eur) spoločnosti Ukrnafta, ktorej jedným z akcionárov je skupina Privat spriaznená práve s Kolomojským, podozrievajú osem osôb.

Medzi podozrivými bol bývalý predseda predstavenstva, bývalý zástupca vedúceho oddelenia predaja ropy a plynu, bývalý vedúci oddelenia kontroly ropy a ropných produktov a bývalí riaditelia piatich obchodných podnikov. O niekoľko týždňov nato štát zabavil majetok piatich strategicky dôležitých podnikov, medzi nimi boli aj Ukrnafta a Ukrtatnafta.

V zhruba rovnakom čase súd v ruskej Kazani vydal rozhodnutie o zatknutí v neprítomnosti Kolomojského aj spolumajiteľa skupiny Privat Hennadija Bohoľubova za údajné privlastnenie si 800-tisícov ton ruskej ropy.

Podľa Kyiv Independent Kolomojského vyšetrujú aj v USA, Izraeli a vo Veľkej Británii.

„Zákon musí fungovať“

Počas prezidentskej kampane v roku 2019 vtedajší prezident Petro Porošenko spájal svojho súpera, herca, ktorý ho nakoniec v súboji drvivo porazil, Volodymyra Zelenského práve s oligarchom Kolomojským.

Zelenskyj akékoľvek spojenie s Kolomojským odmietal.

„Ďakujem ukrajinským mužom zákona za rozhodnosť dopracovať k spravodlivému výsledku každý z prípadov, ktoré sa po desaťročia brzdili. Zákon musí fungovať. Tak to je a tak to aj bude,“ povedal dnes vo svojom pravidelnom zhrnutí Zelenskyj, ktoré zverejnil krátko po zasadnutí súdu.

„‚Tak ako vždy‘ – toto už nebude,“ okomentoval s tým, že sa končí éra, keď sa v Ukrajine niekto mohol cítiť „byť nad zákonom“, aktuality.sk

X X X

Nemecký kancelár Scholz spadol pri behaní a pomliaždil si tvár

Nemecký kancelár Olaf Scholz spadol pri behaní a utrpel pomliaždeniny na tvári, pre ktoré musel cez víkend zrušiť niektoré stretnutia. S odvolaním sa na vyhlásenie nemeckej vlády o tom informovala agentúra AP.

 V e-mailovej odpovedi na otázku ohľadom tohto incidentu vláda uviedla, že 65-ročný kancelár mal „malú športovú nehodu“ a zrušil nedeľňajšie stretnutia v strednom Hesensku, kde sa 8. októbra konajú krajinské voľby. Uviedla však, že jeho program v budúcom týždni nebude ovplyvnený.

 O udalosti ako prvý informoval hesenský denník Frankfurter Rundschau. Citoval šéfa zahraničného výboru Spolkového snemu Michaela Rotha, ktorý je významným členom Scholzovej SPD, a ktorý kancelára pozval do svojho rodného mesta Heringen a na nedeľu tam s ním plánoval diskusnú akciu.

Scholz stojí na čele Nemecka od decembra 2021. Predtým pôsobil ako minister financií a práce krajiny a ako starosta Hamburgu./agentury/

X X X

Na Cypre opäť došlo k útokom voči migrantom, polícia zadržala 13 extrémistov

V reakcii na násilné protesty proti utečencom a migrantom sa v sobotu na cyperskom prístavom meste Limasol konala mimoriadne rokovanie za účasti príslušných ministrov a vedúcich predstaviteľov polície, civilnej obrany a hasičského zboru.

 Ako uviedla agentúra DPA, šlo o reakciu na udalosti z piatka večera, keď v meste Limasol približne 350 výtržníkov v kapucniach útočilo na prisťahovalcov a ich obchodné prevádzky, pričom skandovali: „Cyprus je grécky“ a útočili na ľudí s „nesprávnou“ farbou pleti.

Polícia páchateľov, ktorí podpaľovali odpadkové koše, rozbíjali výklady obchodov a hádzali zápalné fľaše, rozohnala pomocou slzotvorného plynu. Počas svojho zásahu polícia zatkla 13 ľudí označených miestnymi médiami za pravicových extrémistov.

Cyperské médiá v súvislosti s piatkovými udalosťami kritizovali aj políciu, ktorá podľa nich situáciu nezvládla.

DPA pripomenula, že minulý víkend sa terčom podobných útokov stali najmä migranti zo Sýrie. Polícia bola vtedy nútená použiť proti útočníkom slzotvorný plyn a vodné delo. Ďalšie násilnosti nasledovali v pondelok večer.

Cyperský prezident Nikos Christodulidis odsúdil piatkové násilnosti a zábery z nich, ktoré odvysielali cyperské médiá, označil za „obrazy hanby“. Naznačil súčasne, že násilnosti spáchali skupiny výtržníkov bez prepojenia s migračnou krízou. Dodal, že úradom sa za posledných šesť mesiacov podarilo výrazne obmedziť príchod migrantov a zvýšiť ich repatriáciu.

 Veľký prílev migrantov vyvoláva na Cypre napätie, pretože tamojšie úrady majú problém postarať sa o nich. Úrady opakovane uvádzajú, že migranti tvoria približne šesť percent populácie ostrova, čo je viac ako päťkrát viac ako priemer v iných členských krajinách Európskej únie.

Agentúra DPA dodala, že utečenecké tábory na Cypre sú preplnené a na mnohých miestach sú to skôr getá, kde ľudia žijú v chudobe.

Cyprus je od roku 1974 rozdelený na severnú časť, ktorú okupuje Turecko, a medzinárodne uznávanú Cyperskú republiku, ktorá je od roku 2004 členským štátom EÚ.

Cyperské vlády sa opakovane sťažujú, že migranti legálne cestujú z Turecka na sever Cypru a odtiaľ prechádzajú cez zelenú hranicu do južnej časti Cypru, čím sa dostanú do EÚ./agentury/

X X X

Zomrel Bill Richardson, Indiana Jones americkej diplomacie

Vo veku 75 rokov zomrel v sobotu americký diplomat a bývalý veľvyslanec USA pri OSN Bill Richardson. Počas svojej kariéry sa špecializoval na vyjednávania o prepúšťaní osôb zadržaných v zahraničí a vyslúžil si za to prezývku „Indiana Jones americkej diplomacie“.

 Prostredníctvom tlačovej správy to v sobotu oznámil viceprezident jeho nadácie Mickey Bergman, informovala televízia CNN. Bergman dodal, že Richardson „zomrel v spánku počas noci“ vo svojej letnej rezidencii v americkom štáte Massachusetts.

„Svet stratil obhajcu tých, ktorí boli nespravodlivo zadržiavaní v zahraničí,“ píše sa vo vyhlásení.

Richardson v roku 2011 založil neziskovú organizáciu Richardson Center for Global Engagement, ktorá sa špecializovala na vyjednávania o prepustení Američanov zadržiavaných v krajinách nepriateľských voči Spojeným štátom.

V roku 2022 sa tak Richardson zaslúžil o prepustenie basketbalistky Brittney Grinerovej, ktorá bola za uchovávanie drog odsúdená v Rusku na trest väzenia. Angažoval sa i v prípade bývalého príslušníka americkej námornej pechoty Paula Whelana odsúdeného v Rusku za údajnú špionáž.

Richardson zohral aj významnú úlohu pri rokovaniach s irackým diktátorom Saddámom Husajnom o prepustení dvoch Američanov, ktorí v roku 1995 prekročili hranice do Iraku.

Ľútosť nad Richardsonovým úmrtím vyjadrila okrem iných i Neda Sharghiová, predsedníčka združenia Bring Our Families Home.

„Guvernér Richardson bol zarytým zástancom ľudských práv a úsilia o návrat domov ľudí nespravodlivo zadržiavaných v zahraničí,“ konštatovala.

Bill Richardson sa narodil v roku 1947 v meste Pasadena v štáte Kalifornia, vyrastal však v Mexiku. Ako tínedžer sa presťahoval do Spojených štátov na predmestie Bostonu. Bol jedným z prvých predstaviteľov hispánskej komunity, ktorí dosiahli vysoké politické funkcie, pričom sa uchádzal aj o nomináciu Demokratickej strany v prezidentských voľbách v roku 2008 – opäť ako prvý kandidát z latinskoamerickej menšiny.

Nakoniec sa zo súboja o Biely dom stiahol a podporil Baracka Obamu. Po jeho zvolení za prezidenta USA mal vstúpiť do jeho vlády, ale aféra s financovaním kampane Richardsona prinútila vzdať sa možnosti stať sa jeho ministrom obchodu.

Richardson pôsobil aj ako guvernér amerického štátu Nové Mexiko a v administratíve demokratického prezidenta Billa Clintona zastával post ministra energetiky./agentury/

X X X

Šimečka: Fico ponúka Slovensku len pomstu a beztrestnosť pre svojich ľudí? Chceme tomu zabrániť

 Naštartovanie ekonomiky, zdravotníctvo či zmena celospoločenskej atmosféry k väčšej vzájomnej tolerancii. „Chceme postaviť tri veľké nemocnice, rovnako znížiť zdanenie práce a uľahčiť začiatok podnikania vrátane podpory mikropodnikania,“ zdôraznil líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka pri predstavovaní desiatich kľúčových opatrení programu.

 Po voľbách by z tzv. Plánu pre budúcnosť chceli presadiť adresnú pomoc vrátane príspevku na bývanie. V pláne majú zavedenie špeciálneho celoslovenského cestovného lístku ‘CeloSlovák’ na všetky druhy verejnej dopravy. Opatreniami chcú zintenzívniť progres elektronizácie verenej a štátnej správy, chcú priniesť maximálnu podporu fotovoltiky a docieliť to, aby boli životné partnerstvá dostupné pre všetkých.

Šimečka pripustil, že všetky opatrenia sa možno nepodarí počas nasledujúcich štyroch rokov uviesť do života. „Som však bytostne presvedčený, že za štyri roky sa dá urobiť zásadný rozdiel,“ zdôraznil. Pri predstavovaní programu dodal, že nejde tak o vízie, ako o štýl ich presadzovania. Do politiky by rád priniesol cestu politickej konštruktívnej spolupráce. So Smerom si nevie predstaviť spoluprácu, ani keby z jeho vedenia odišiel Robert Fico či Robert Kaliňák a hovorí o nich ako o „hrozbe pre Slovensko“. Pred voľbami sa taktiež nechce s možnými povolebnými partnermi hádať o kultúrno-hodnotových otázkach, ani kvôli nim kresliť červené čiary. „Nemá zmysel, aby sme sa začali hádať ešte predtým, ako ľudia pôjdu voliť,“ zdôraznil.

X V prieskumoch dôveryhodnosti vedie Robert Fico aj pred prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Chcete priniesť témy spájania, no o Ficovi otvorene hovoríte, ako o hrozbe. Ako chcete osloviť tú časť spoločnosti, ktorá dôveruje Smeru?

Súhlasím s vami, že v tejto chvíli vyhráva Robert Fico. Ak sa v najbližších 27 dňoch niečo dramaticky nezmení, tak to bude Robert Fico, ktorý bude skladať novú slovenskú vládu. To považujem za hrozbu pre Slovensko, pre našu budúcnosť, pre naše medzinárodné ukotvenie. Spravím všetko preto, aby sa to nestalo. Budeme komunikovať náš program, budeme hovoriť o tom, ako chceme naštartovať ekonomiku, zvýšiť životnú úroveň ľudí, ako chceme dať do poriadku zdravotníctvo. To, čo nebudeme robiť, sú útoky. Nebudeme útočiť na iné politické strany, špeciálne nie na našich partnerov a vymedzovať sa voči nim. Nebudeme to hrať na osobné útoky, nebudeme šíriť nenávisť ani pomstu. To je to, čo Roberta Fica motivuje. Jeho program je dnes pomsta, neponúka nič pre Slovensko, iba pomstu, revanš a beztrestnosť pre svojich ľudí. Ja aj moji kolegovia kandidujeme kvôli plánu pre budúcnosť. Som pevne presvedčený, že ľudí, ktorí nechcú návrat Roberta Fica je na Slovensku väčšina a kľúčové je, či prídu voliť.

X Často sa opakuje argument, že na Slovensku sú vážnejšie problémy, ako riešiť práva menšín. Debata pri kultúrno-hodnotových otázkach sa zvykne stočiť k najhoršiemu a nič sa nevyrieši. Vy máte medzi svojimi programovými prioritami to, aby životné partnerstvá boli dostupné pre všetkých. Je to podľa vás vôbec možné?

Súhlasím, že sa debata vždy stočí niekam inam. My máme priority jasné. Naštartovanie ekonomiky, zdravotníctvo, nemocnice, regionálna ambulantná sieť a zlepšenie celkovej spoločenskej atmosféry, kam mimochodom patrí aj hodnota rovnosti. To znamená, aby ľudia na Slovensku neboli diskriminovaní, aby tu mohli voľne dýchať, aby sa nemuseli báť hrozieb a urážok, iba preto, lebo patria k nejakej menšine. Životné partnerstvá nie sú žiadnou kultúrnou vojnou, to nie je žiadna ideológia, to je o pomoci konkrétnym ľuďom. Sú to naši susedia, naši príbuzní, naši kolegovia, desaťtisíce ľudí na Slovensku, pričom mnoho z nich aj volí konzervatívne strany, ktorým vieme pomôcť a dramaticky zvýšiť ich kvalitu života. Ktorým vieme dať tie isté práva, ako má zvyšok obyvateľstva a nás to nič nestojí. Nič to nestojí ani rozpočet a nijako to neublíži spoločnosti. Neohrozí to vzťah muža a ženy, ani manželstvo. Toto budem hovoriť aj svojim partnerom a je to naša priorita a kľúčová hodnota. No zároveň nechcem v tejto chvíli kresliť červené čiary, lebo to je štýl vládnutia, ktorý nás dostal tam, kde sme. Nemá zmysel, aby sme sa začali hádať ešte predtým, ako ľudia pôjdu voliť.

 X Má podľa vás Slovensko svoju budúcnosť v Európe? Ak sa pozrieme na všetky možné štatistiky, tak nás v nich predbieha Rumunsko, vedieme aj vo viere v konšpirácie. Má ešte Slovensko nejakú európsku identitu?

Politicky, kultúrne a ekonomicky patrí Slovensko do Európy, na západ. Nie sme o nič horší, ani pokiaľ ide o možnosti, ktoré môžeme dosiahnuť ako Slovinci, Íri či Estónci. Veď oni dokázali zreformovať svoju krajinu a konštruktívne využiť svoje členstvo v Európskej únii, tak prečo by to nedokázali Slováci? Jediné, čo nás posledné roky brzdilo, bolo, že tu boli politici, ktorí nemali ambíciu nás posúvať do budúcnosti, nemali ambíciu tu niečo urobiť. Vtedy mali ambíciu držať sa pri moci a teraz majú ambíciu sa pomstiť, alebo si zabezpečiť beztrestnosť a to hovorím o Robertovi Ficovi. Myslím si, že za štyri roky stabilnej proeurópskej vlády, sa síce nedá stihnúť všetko, ale dá sa posunúť výrazne vpred. Výrazne sa dá priblížiť k európskym priemerom či už ide o podiel HDP, zdravotníctvo alebo vzdelávanie. Máte pravdu, že stagnujeme, ostatní nás predbiehajú, ale to je vecou toho, ako sa rozhodneme 30. septembra a akí politici dostanú mandát.

 X Často bývate kritizovaní za to, že ste bratislavským hnutím pre mladých podnikateľov. Čo teda ponúkate napríklad starším ľuďom?

To, že by sme boli bratislavským hnutím, je dnes mýtus, aj vzhľadom na preferencie. Prakticky sme prví alebo druhí vo všetkých krajoch. Podporovateľov máme po celom Slovensku, v mestách aj dedinách, všetkých vekových kategórií. A pre nich je aj náš program. Pri mladých je našou prioritou, aby sa začali vracať domov, aby neodchádzali zo Slovenska. To sa týka vzdelávania, ale aj takých vecí, akou je prechod na zelenú ekonomiku a ochrana životného prostredia, ktorá je pre mladých dôležitá. To nie je len o peniazoch. Ľudia síce odchádzajú aj kvôli platom, ale aj kvôli celkovej spoločenskej klíme. Máme program aj pre ľudí v strednom veku. V otázke dôchodkov chceme zreformovať druhý a tretí pilier, aby ľudia, ktorí majú dnes štyridsať, možno päťdesiat rokov, mali garanciu slušných dôchodkov. Pre dôchodcov ponúkame aj príspevok na úhradu nákladov na bývanie, máme viacero opatrení, ktoré sa týkajú sociálnych služieb. No ak hovoríme o odchode mladých do zahraničia ako o obrovskom probléme, nie je to len kvôli ekonomike, že nebudeme mať z čoho platiť v budúcnosti dôchodky, ale predsa je to problém pre starších ľudí, ktorí žijú v osamelosti. Sú to desaťtisíce, možno státisíce ľudí v seniorskom veku, ktorí svoje deti a vnúčatá vidia párkrát do roka cez videohovor. Aj to ovplyvňuje kvalitu života a duševné zdravie. Starším treba pomôcť aj finančne, dôchodky sú nízke, potraviny a bývanie drahé, ale musíme myslieť aj na to, že tí, čo odchádzajú zo Slovenska, tu zanechávajú svojich starých rodičov, rodičov, ktorí tu žijú sami.

X Ste pripravení aj na ‘plán b’, teda že budete musieť svoj program presadzovať z opozičných ľavíc?

Pochopiteľne, ak si voliči vyberú Roberta Fica a strany, ktoré budú ochotné mu tam robiť poskokov, tak to budeme rešpektovať ako demokratickú vôľu občanov a budeme v opozícii. Tam budeme presadzovať presne to, o čom hovoríme aj dnes. Ale ja pevne verím, že sa to nestane, že takýto scenár nebude, lebo to by bola katastrofa. Ak bude vládu zostavovať Robert Fico, tam už Slovensko veľkú budúcnosť nemá./agentury/

X X X

Bývalý taliansky premiér obviňuje Paríž z havárie lietadla z roku 1980. Chceli zabiť Kaddáfího, tvrdí

Bývalý taliansky premiér Giuliano Amato obvinil Francúzsko zo zodpovednosti za haváriu lietadla DC9 leteckej spoločnosti Itavia, ktoré sa 27. júna 1980 zrútilo do Tyrrhenského mora neďaleko ostrova Ustica ležiaceho severne od Sicílie. Pri havárii zahynulo všetkých 81 ľudí na palube DC9.

 Na archívnom zábere z 10. decembra 2007 je bývalý líbyjský vodca plukovník Muammar Kaddáfí, vľavo, a francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy v Elyzejskom paláci v Paríži. Ilustračné foto.

Amato v rozhovore, ktorý podľa agentúry DPA vyšiel v sobotňajšom vydaní talianskeho denníka La Repubblica, tvrdí, že lietadlo DC9 bolo zasiahnuté francúzskou raketou. Deklaroval tiež, že pôvodným zámerom bolo zabiť vtedajšieho líbyjského vládcu Muamara Kaddáfího.

Agentúra DPA dodala, že Amato pre tieto svoje tvrdenia v rozhovore pre denník neposkytol žiadne dôkazy.

DPA podotkla, že dodnes nie je jasné, čo sa vlastne 27. júna 1980 stalo: okrem teórie o zostrelení civilného lietadla sa špekuluje aj o vzdušnom súboji medzi lietadlami líbyjskej armády a lietadlami NATO, ako aj o bombe ukrytej na palube.

V súvislosti s incidentom sa viedlo už niekoľko súdnych konaní, avšak bez toho, aby sa dospelo k objasneniu prípadu, doplnila DPA.

Podľa Amata „najdôveryhodnejšia je verzia o zodpovednosti francúzskeho letectva so spoluúčasťou Američanov a tých, ktorí sa zúčastnili na leteckej vojne na našej oblohe večer 27. júna“.

Amato, ktorý má v súčasnosti 85 rokov, v rozhovore pre taliansky denník vyhlásil, že „plán, na papieri veľmi zložitý, spočíval v simulovaní cvičenia NATO“ s mnohými lietadlami v akcii. Počas cvičenia mala byť na lietadlo sovietskej výroby MiG, v ktorom mal byť líbyjský vodca, vypálená raketa.

Podľa Amata pripravená operácia mala pôsobiť dojmom neúmyselnej nehody.

 Amato však dodal, že operácia nevyšla podľa plánu, lebo „Kaddáfí bol varovaný pred nebezpečenstvom a nenastúpil do svojho lietadla. A raketa vypustená proti líbyjskému migu zasiahla“ lietadlo DC9 s 81 ľuďmi na palube.

Amato dodal, že v roku 2000 sa ako predseda talianskej vlády rozhodol „napísať prezidentom (USA a Francúzska Billovi) Clintonovi a (Jacquovi) Chiracovi a požiadať ich, aby objasnili túto leteckú tragédiu“.

„Dostal som veľmi zdvorilé odpovede, ktoré ma odkázali na príslušné orgány. Ale potom som už nič nepočul. Úplné ticho,“ dodal Amato.

Taliansky expremiér v najnovšom rozhovore apeluje na súčasného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý bol v čase tragédie batoľaťom, aby „zmyl hanbu, čo dolieha na Francúzsko“: buď tým, že preukáže, že Amatom pertraktovaná téza je ničím nepodložená, alebo, ak sa táto téza potvrdí, že sa ospravedlní Taliansku i rodinám obetí.

Súčasná talianska pravicová vláda vzala tieto Amatove vyjadrenia na vedomie.

Premiérka Giorgia Meloniová konštatovala, že ide o dôležité vyhlásenie, ktoré si zaslúži pozornosť. Zároveň spresnila, že sú to Amatove „osobné závery“, a nie názor jej vlády. Expremiéra však vyzvala, aby vláde – ak ich má – predložil informácie, ktoré by mohli viesť k prehodnoteniu záverov prijatých v prípade DC9 talianskou justíciou a parlamentom.

Podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini vyzval Paríž, aby sa ku kauze vyjadril./agentury/

X X X

Danko: Fico konečne povedal, čo chce. Budem lídrom kandidátky SNS aj v eurovoľbách

 Andrej Danko chce so SNS dosiahnuť výsledok, aby nebol v prípadnej koalícii len do počtu. V relácii Ide o pravdu tiež uviedol, že bude lídrom SNS aj do eurovolieb.

 Nedávno Danko prekvapil vyjadrením, že sa šéf Smeru Robert Fico a šéf Hlasu dohodli, že Pellegrini bude v prípadnej budúcej vláde premiérom. Obaja to odmietli.

„Dôležité je, že Fico konečne povedal nahlas, že chce byť premiér, ak vyhrá voľby a prezidentka Čaputová v pondelok povedala, že poverí zostavením vlády víťaza volieb,“ povedal Danko.

„Je staré pravidlo, keď chceš vedieť pravdu, vyvolaj konflikt. Bolo to za tým účelom, aby som počul od Roberta Fica priamo verejne a jasne, že chce byť premiér,“ dodal.

Aký vzťah má Danko k Republike? Čo hovorí na oslavy SNP v Banskej Bystrici a vo Zvolene? Čím ho Robert Fico prekvapil na oslavách vo Zvolene? Ako sa stavia ku kampani SaS, ktorá sa ho snaží zosmiešniť? Čo hovorí na prezidentské voľby a na ľudí ako Ivan Korčok či Ján Kubiš, ktorí už vyjadrili svoj záujem kandidovať? Pozrite si reláciu Ide o pravdu./agentury/

X X X

Postavia diaľnicu na Zemplín za 7 rokov? Dargovčania hromžia, denne im prejde cestou v obci 20-tisíc áut

Diaľničné úseky pribúdajú len pomaly, na niektorých sa práce zastavili, či prerušili a ich výstavba trvá neúmerne dlho. No v niektorých regiónoch o nich ani nechyrovali. Dopravná situácia v obci Dargov je neúnosná. Denne cez ňu prejdú tisíce áut vrátane kamiónov.

Diaľnica na Zemplín

Patrí medzi ne aj Zemplín, kde je nárast dopravy vysoký, no cestná sieť sa nemodernizuje a dostáva zabrať. Hlavne trasa z Košíc do Michaloviec a následne na Sobrance až po ukrajinskú hranicu vo Vyšnom Nemeckom. O urýchlenie výstavby sa pokúša aj občianske združenie (OZ) Diaľnica na Zemplín.

Na problém opäť poukázali tento týždeň na tlačovej konferencii Diaľnica na Zemplín: Intenzita dopravy cez obec Dargov. Práve v tejto dedine je problém intenzity dopravy hádam najvypuklejší. Podľa starostu Dargova Jána Kiša majú miestni obyvatelia problém prejsť z jednej strany na druhú, či vyjsť s autom na hlavnú cestu.

 Cez obec Dargov v okrese Trebišov prejdú denne tisíce áut a kamiónov. Mnohé z nich pokračujú na ukrajinskú hranicu.

„Deti chodia na základnú školu do Sečoviec. Keďže musia prejsť cez cestu, rodičia sa ich boja púšťať na autobus práve kvôli doprave. Už je najvyšší čas, aby sa tento problém vyriešil,“ opísal problémy starosta. Aj kvôli tomu vykonalo OZ Diaľnica na Zemplín v poradí už tretie manuálne sčítanie dopravy v obci Dargov. Sčítanie urobili počas druhého a tretieho augustového piatka.

Každé dve sekundy jedno auto

„To, čo sa momentálne deje s dopravou na Zemplíne presahuje všetky normy. Počas sčítania sme narátali 20 468 vozidiel. Navyše od druhej do štvrtej popoludní je tu taká intenzita dopravy, že každú dve a štvrť sekundy prejde jedno auto. Norma pre cestu I. triedy je od 5-tisíc do 13-tisíc vozidiel. Cesty na Zemplíne ju ďaleko prekračujú. Navyše sú normy rozdelené podľa šírky vozovky. Cesta I. triedy E 50, ktorá vedie Zemplínom bola stavaná ešte podľa starých noriem,“ vysvetlil predseda OZ Diaľnica na Zemplín Peter Báthory.

Dodal, že na niektorých úsekoch máme šírku osem metrov, pričom podľa súčasných noriem môže mať najužšia cesta deväť a pol metra. Navyše cesta pri Dargove prešla v roku 2015 rekonštruk­ciou, no je zrelá na ďalšiu. „Výstavba diaľnice D3 na Kysuce alebo rýchlostnej cesty R2 Mýtna – Lovinobaňa sa začala pri intenzite 11-tisíc vozidiel denne,“ argumentuje ďalej Báthory s tým, že norma pre diaľnicu je od 17 500 automobilov.

Báthory podčiarkol, že zastaralá a zanedbaná cestná infraštruktúra prechádza okresmi, ktoré patria medzi najmenej rozvinuté. „A tak sa pýtam, čo ešte máme robiť? Tri roky sa ľudia aj podnikatelia z regiónu skladajú na chod občianskeho združenia, aby sme mohli chodiť, lobovať, prosiť, či presviedčať, že diaľnica je potrebná,“ povedal Báthory. Ako príklad rýchlosti výstavby diaľnic a rýchlostných ciest by podľa neho pre Slovensko mohlo slúžiť Poľsko. Pred tridsiatimi rokmi malo 378 kilometrov, dnes má zhruba 5 – tisíc kilometrov. Slovensko malo v roku 1993 250 kilo­metrov, v súčasnosti 860 kilometrov. „Potrebujeme urýchlene riešiť otázky, ako urýchliť prípravu a následne výstavbu diaľnice. Ministerstvo dopravy pripravilo podklady pre legislatívu, ktorá zrýchli prípravu výstavby niekde až o dva roky,“ dodal Báthory s tým, že vďaka rozvinutej diaľničnej sieti patrí Poľsko do dvadsiatky najlepších ekonomík na svete, zatiaľ čo Slovensko je na 61. mieste za Etiópiou a pred Ekvádorom. Navyše diaľnica D1 až po ukrajinskú hranicu má byť súčasťou TEN T koridoru, čiže transeurópskej dopravnej siete. To ale znamená postaviť ju do roku 2030. „Rád by som sa opýtal všetkých politikov, ako plánujú ďalej po voľbách pokračovať v príprave výstavby diaľnice na Zemplín,“ dodal na záver Báthory.

Treba využiť šancu

„Som z Humenného, často chodím navštevovať rodičov a cesty sú tu úbohé. Cestovať šesť hodín z Bratislavy na východ po nekvalitných cestách je v 21. storočí neskutočné. Ak niekto chodieva do Bratislavy, tak vidí, že cesty na celom Slovensku sú rozkopané. Je to kvôli tomu, že opravujeme, čo sa dá,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva dopravy výstavby (MDV) SR Jaroslav Kmeť. Ocenil, že aj vďaka OZ Diaľnica na Zemplín sa v roku 2020 začalo reálnejšie pracovať napríprave výstavby diaľnice na ukrajinskú hranicu. Doplnil, že zatiaľ sa na prelome rokov 2024 a 2025 sa podarí dokončiť úseky diaľnice Hubová – Ivachnová a Lietavská Lúčka – Dubná skala. „Stále ale bude chýbať úsek Turany – Hubová. A to nehovoríme o úplne chýbajúcom úseku na ukrajinskú hranicu. Situácia na Ukrajine ukazuje na to, ako tú diaľnicu potrebujeme. Hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom je zaprataný kamiónmi. Ukrajina nemá alternatívu, ako transportovať obilie po cestách a železniciach. Do úvahy tu prichádzajú štyri krajiny – Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Poľsko. Ak toto Slovensko nevyužije, tak sa nám nikdy nepodarí povzniesť východ,“ myslí si Kmeť.

Štúdia zostarla, vypracovali novú

„Chceme využiť bruselské fondy, ktoré majú uzávierku 14. septembra a Národná diaľničná spoločnosť (NDS) tam podá dva projekty. Jeden je pre EIA a druhý na dokumentáciu pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Plánom ministerstva dopravy a NDS je, aby sme vytiahli aspoň diaľničný privádzač na hranici s Ukrajinou. Kamióny tam musia čakať niekoľko hodín. Lebo tak ako čelí náporu Dargov, či obec Závadka, tak trpí aj Vyšné Nemecké. Je zahltené kamiónmi, odpadom, tí šoféri si ani nemajú kde odskočiť a chýba tam infraštruktúra,“ objasnil Kmeť najbližšie plány. Dodal, že tento úsek diaľnice má okrem hospodárskeho aj startegický, ba až vojenský význam. Hoci mala NDS už v roku 2014 vypracovanú štúdiu realizovateľnosti výstavby diaľnice na Zemplín, medzičasom je už neaktuálna. Nová, za 700 – tisíc eur má byť konečne hotová ešte tento rok. To je signál pre 450 – tisíc obyvateľov Zemplína, že diaľnica, ktorá by odbremenila aj mestá Michalovce, Sečovce a Sobrance sa stane realitou.

 Napokon, Útvar hodnoty za peniaze pripravil výber priorít pre pre výstavbu cestných projektov do roku 2030. Práve tu sa prioritne ráta aj s úsekmi medzi Košicami, resp. Bidovcami až po hranicu s Ukrajinou. Najvyššie, na 12. mieste je úsek na 13. Pozdišovce – Sobrance, 15. miesto patrí úseku Bidovce – Dargov. Paradoxne úsek medzi Sobrancami a hranicou s Ukrajinou, sa ocitol na 67. priečke priorít. To sa ale ešte nič neznamená. „V tomto rebríčku sa zatiaľ nič nezmenilo, ale môže k tomu dôjsť, akonáhle budú známe výsledky štúdie. Nie je vylúčené, že by sa výstavba riešila aj formou PPP projektov,“ pripustil na záver štátny tajomník Kmeť./agentury/

X X X

Ako chcú strany zachrániť zdravotníctvo? Po voľbách majú jasné plány, no Ódorove akútne riešenia krízy podporiť váhajú

Politické strany mesiac pred voľbami pomaly odhaľujú detaily svojich programov. Viacero z nich, najnovšie Hlas a Demokrati, už prezentovalo svoju víziu, ako v prípade úspechu vo voľbách konečne napravia stav slovenského zdravotníctva. Všetky politické agendy však spája jedno – urgentné problémy lekárov nechávajú na pleciach úradníckej vláde Ľudovita Ódora, ktorá momentálne hľadá podporu poslancov pre stabilizáciu situácie s pediatrami, ktorí podali hromadné výpovede. Kandidujúce strany sú v tomto prípade omnoho zdržanlivejšie, než vo svojich sľuboch.

 Podľa prieskumu Ipsosu pre Transparency International Slovensko vyše 55 percent voličov pri rozhodovaní kladie dôraz na kvalitu volebného programu strany, ktorú plánuje voliť. Mesiac pred voľbami sa však kandidujúci politici s ich zverejnením neponáhľajú. Viaceré strany doteraz predstavili svoju víziu iba k jednej, zato najhorúcejšej téme – slovenskému zdravotníctvu.

Lekárski odborári ešte v polovici apríla upozorňovali, že vláda neplní väčšinu z bodov memoranda o zlepšení systému zdravotníctva. „Lekári si ctia záväzok vyplývajúci z memoranda a podobný prístup očakávajú aj od druhej strany, teda vlády. Ak vláda bude naďalej ignorovať záväzky, ktoré jej vyplývajú, ani LOZ sa nebude cítiť viazaná memorandom a hrozí horúca jeseň,“ vravel vtedy predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

 Riešenia vraj majú

Práve na jeseň politické strany prichádzajú s návrhmi, ktoré by mali ďalšiu zdravotnícku krízu aspoň oddialiť. Najčerstvejšie svoj program týmto smerom predstavila strana Demokrati, ktorej líder Eduard Heger vlani podpisoval memorandum s lekármi ako vtedajší predseda vlády. Volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská uviedla, že prioritami v sfére zdravotníctva majú byť skrátenie čakania na vyšetrenie u lekára, vybudovanie 200 nových ambulancií v regiónoch, vytvorenie zdravotných centier či efektívnejší rezidentský program. Strana tiež navrhuje zavedenie zdravotných centier, v ktorých by mali pod jednou strechou pôsobiť všeobecní lekári aj špecialisti, ktorí by mohli využívať spoločné služby či priestory. Strana chce tiež zlepšiť dostupnosť paliatívnej starostlivosti, zdravotníckych pomôcok a rehabilitácií.

Progresívne Slovensko (PS) sa vo svojom programe tiež zameriava na zvýšenie počtov lekárov a zdravotníckeho personálu. Zároveň navrhujú dostať nemocnice pod koordinované riadenie a zavedenie predpísaných čakacích lehôt pre poisťovne. Ak ich nedokázali dodržať, mali by podľa PS získať väčšie kapacity na to, aby sa pacientovi čakanie skrátilo. Ďalším návrhom je zriadenie minimálnej siete pre všetky špecializácie. Tá by umožnila poistencom vedieť, koľko a akých lekárov a lekárok majú v okolí.

Na skrátenie čakacích lehôt u lekára sa po voľbách chce zamerať aj strana SaS. Ďalšími jej prioritami v oblasti zdravotníctva sú dostupné lieky a zavedenie efektívneho systému prevencií. Liberáli tiež navrhujú znížiť administratívnu zaťaž zdravotníkov, ako aj vyťaženosť všeobecných lekárov nepotrebnými návštevami. Príkladom v tom by malo byť Švajčiarsko. Program SaS zahŕňa aj reformu sieti štátnych nemocníc, ktorá je dnes podľa strany drahá a neefektívna.

Mimoparlamentný Hlas-SD vo volebnom programe navrhuje zavedenie garancií, ktoré majú zabezpečiť fungujúci zdravotnícky systém. Prvou je zavedenie termínov na vyšetrenia a liečbu, poriadok v poplatkoch a doplatkoch za lieky a plnení základných práv pacientov. Druhá garancia by mala zabezpečiť dostatok lekárov a stabilitu zdravotníckeho personálu. Pomôcť s tým ma aj uprednostnenie slovenských študentov pred zahraničnými na medických vysokých školách. Hlas tiež navrhuje zaviesť nenávratné pôžičky pre zdravotníkov a napraviť problémy s výstavbou bratislavskej nemocnice Rázsochy.

Dokončenie dlhoročnej výstavby Rázsoch má na programe aj líder volebných prieskumov Smer-SD. Strana v programe tiež hovorí o zabezpečení vhodných podmienok pre vzdelávanie sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov, ako aj o motivačných opatreniach na návrat lekárov na Slovensko. Smer okrem iného deklaruje, že „sa nebude vyhýbať kontroverzným stabilizačným mechanizmom na udržanie absolventov lekárskych fakúlt na Slovensku”. Pred voľbami 2020 strana totiž navrhovala aby študenti medicíny, ktorí po skončení štúdia odídu do zahraničia, štátu hradili školné v sume 55-tisíc eur.

 Vláda akútne rieši pediatrov

Zatiaľ čo politici prezentujú dlhodobé vízie do budúcna, úradnícka vláda Ľudovíta Ódora sa zaoberá akútnym problémom na Ambulantných pohotovostných službách. Stovky pediatrov totiž koncom júna podali výpovede a na nich trvajú. Vyzývajú tiež poslancov, aby sa zúčastnili na mimoriadnej schôdzi parlamentu a prijali zákonné úpravy na podporu primárnej pediatrickej starostlivosti.

Mimoriadnu schôdzu k téme chce zorganizovať kabinet ministrov, ktorý pripravil návrh zákona na stabilizáciu situácie s pediatrami. Tých je nedostatok, ale majú povinnosť slúžiť na pohotovostiach. To sa má návrhom vlády upraviť tak, že detské pohotovosti budú fungovať o dve hodiny menej, do 20:00. Zároveň však budú pediatri slúžiť 5 dní v týždni a teda dokopy 40 hodín.

Premiér Ódor ešte pred týždňom uviedol, že má prísľub 30 poslancov parlamentu, ktorí zvolanie schôdze podporia. Síce tento počet hlasov je dostatočný, podporu nemá garantovanú a preto rokovania predsedu vlády s politickými stranami pokračujú. Premiér totiž zdôrazňuje, že návrh zákona k problémom pediatrov chce riešiť v skrátenom legislatívnom konaní, aby tento návrh bolo možné prerokovať v rozumnom čase.

 Zároveň zdôraznil, že vládne návrhy stiahne z legislatívneho procesu, pokiaľ by k nim poslanci chceli pridať niečo, čo nesúvisí s danou problematikou. „O obsahu je vždy možné debatovať, ale ak tam chce niekto prilepiť niečo, čo absolútne nesúvisí s tou témou, sme pripravení tieto návrhy stiahnuť. Nechceme sa dostať do predvolebnej kampane alebo do prestrelky politických strán,” ozrejmil dočasne poverený predseda vlády.

Polovicu prisľúbených podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze Ódorovi dodá strana Demokrati. “Návrh, ktorý predložila Ódorová úradnícka vláda, považujeme za účinné krátkodobé riešenie, ktoré môže odvrátiť akútnu krízu. Naši poslanci podporia otvorenie mimoriadnej schôdze a sme pripravení rokovať o vládnom návrhu tak, aby sme nakoniec schválili najlepšie riešenie pre pacientov,” uviedla strana v stanovisku pre náš denník.

Podporiť otvorenie schôdze tiež avizoval Hlas Petra Pellegriniho, ako aj poslanec PS Tomáš Valášek. Mimoparlamentná Republika tiež sa zasadnutia parlamentu k pediatrom chce zúčastniť, podporu zákonu však negarantujú. „Počkáme si na oficiálne predloženie textov vládnych návrhov a následne sa rozhodneme, ci ich podporíme,” uviedlo tlačové oddelenie hnutia.

Ďalšie strany a hnutia, ktoré majú zástupcov v parlamente, nereagovali na otázky Pravdy k tomu, či sú ochotné prispieť k vyriešeniu krízy s pediatrami a podporiť vládny návrh zákona. Mimoriadna parlamentná schôdza, na ktorej by mali poslanci v skrátenom legislatívnom konaní schvaľovať zmeny, sa pravdepodobne uskutočni 7. septembra./agentury/

X X X

Sociálna poisťovňa prichádza s veľkou novinkou. Povie vám, aký budete dostávať dôchodok a na čo všetko máte nárok

Sociálna poisťovňa rozšírila elektronický účet poistenca. Prináša nové funkcionality, ktoré okrem iného dôchodcom umožnia zistiť, či im niektoré z ich detí neodoprelo kontroverzný rodičovský dôchodok. Elektronický účet tiež pomáha zorientovať sa v poberaní dávky v nezamestnanosti, novinky sa týkajú aj nemocenského poistenia. Občan si môže skontrolovať, aké dávky za uplynulých desať rokov poberal. Ide o dávku v prípade práceneschopnosti, ale aj ošetrovné, materské, tehotenské, vyrovnávacia dávka.

  Sociálna poisťovňa elektronické služby dizajnovala tak, aby klienti dostali informáciu o tom, či majú vybavené všetko tak, aby mohli požiadať o starobný dôchodok. Poistenec vidí, či poisťovňa eviduje všetkých jeho zamestnávateľov aj takzvané neevidované obdobia. O tom, čo je v elektronickom účte poistenca nové, a kto ho vie využiť, hovorí generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko.

Čo aktuálne pribudlo v elektronickom účte poistenca?

Máme v ňom šesť nových funkcionalít. Predstavili sme prípravu na dôchodok, všetky vyplatené dôchodkové dávky, či už starobný, predčasný, vdovský dôchodok. Ďalšia informácia je o vyhláseniach týkajúcich sa rodičovského dôchodku, toto je najmä pre deti rodičov, ktorým vznikne nárok na rodičovský dôchodok. Majú možnosť cez elektronický účet poistenca podať vyhlásenie, zmeniť vyhlásenie, zrušiť vyhlásenie. A pridali sme rodinné vzťahy.

Keď poberáte rodičovský dôchodok, viete si skontrolovať, od ktorých detí, ktoré vám priznali, ktoré možno odopreli, ale vidieť tam ten detail, nemusíte ísť do pobočky. Ďalšou časťou je poistenie v nezamestnanosti. Tu prinášame prehľad o dávke v nezamestnanosti: vidíte, kedy vám bola vyplatená dávka v nezamestnanosti respektíve kedy ste boli nezamestnaný a prinášame aj presný detail celého konania dávky v nezamestnanosti.

Od momentu, keď prídete na úrad práce, zaregistrujete sa, hneď máte možnosť aj si požiadať o dávku v nezamestnanosti. Z úradov práce príde táto informácia automaticky do Sociálnej poisťovne. Akonáhle ju dostaneme, v elektronickom účte poistenca si klient môže pozrieť detail konania o tejto dávke. Či ešte rozhodujeme, či sa mu dávka vypočítava, či už je priznaná, kedy bude vyplatená a v akej výške. Vidí to veľmi prehľadne, s presnými dátumami aj s informáciou, či už bola vyplatená dávka, alebo nebola.

 Poslednou novinkou, ktorú pridávame v rámci nemocenského poistenia, okrem elektronickej práceneschopnosti je, že klient transparentne vidí všetky svoje vyplatené dávky za posledných desať rokov. Či už je to PN, ale aj ošetrovné, materské, tehotenské, vyrovnávacia dávka.

X Informácií je tam pomerne dosť. Ale ak je niekto zdravý, zamestnaný, akurát má už len pár rokov do dôchodku… Čo by si tam mal najviac všímať a ktoré údaje by ho mali zaujímať najviac?

Pre klientov, ktorí majú 45 rokov a viac prinášame Prípravu na dôchodok. Je v nej päť záložiek. Jedna je sprievodná informácia, aby sme vysvetlili, čo všetko je potrebné si prichystať. Väčšinou sú to tie problematické ako napríklad vojenská knižka, maturitné vysvedčenie, diplom o ukončení vysokoškolského štúdia, ktoré už nevieme natiahnuť do našich informačných systémov, pretože, keď máte chvíľku pred dôchodkom, tak ste školu končili asi pred 40 rokmi, a tie doklady nemáme. Ďalšie záložky sú evidované obdobia, neevidované obdobia a prehľad zamestnávateľov. V evidovaných obdobiach nájdete prehľadne po roku všetky informácie, ktoré sú potrebné na výpočet dôchodku. Koľko máte poistných dní, ktoré budú zaradené do toho výpočtu.

 Ďalšou informáciou, ktorá vstupuje do výpočtu, je vymeriavací základ, ktorý tam tiež vidíte za každý rok. Samozrejme, na konci je sumár, vidíte aj počet získaných dôb poistných, ale aj vymeriavací základ. V neevidovaných dobách – a to je to podstatné, čo potrebujeme vyriešiť medzi Sociálnou poisťovňou a klientom – je práve to, že vypichneme, ktoré obdobia neevidujeme – či ste pracovali, len to nevieme, či ste nepracovali, či ste boli odcestovaný v zahraničí. Ani pobyty v cudzine nemáme v našich informačných systémoch, lebo pred rokmi neboli prepojené s Európskou úniou, ako sú teraz. V neevidovaných obdobiach presne vidíte tie, ktoré nemáte.

X Čo sa s tým dá robiť? Aké má klient možnosti?

Ak zamestnávateľ ešte existuje, požiadajte ho o podklady. Je jeho zákonná povinnosť, aby zaplatil odvody a aj poslal výkazy do Sociálnej poisťovne. Ak už bývalý zamestnávateľ neexistuje, treba sa obrátiť na archív. Toto môžeme spraviť aj my ako Sociálna poisťovňa, pokúsime sa dohľadať tie doby v archíve, keďže keď zamestnávateľ zaniká, má povinnosť dokumenty odovzdať do archívu.

Ak to nie je ani v archíve, vtedy už nastupujú trošku komplikovanejšie procesy, napríklad je možnosť mať dvoch svedkov, vedia napríklad aj ukázať výplatnú pásku a vtedy vieme uznať aj toto obdobie. Posledná záložka je prehľad zamestnávateľov. Prehľadne vidíte, akých zamestnávateľov ste mali počas ekonomicky aktívneho života, kedy ste nastúpili do zamestnania a kedy ho u daného zamestnávateľa ukončili.

X Ľudia majú rôzne životné situácie. Vy ste to už načrtli, že niekto študoval alebo pracoval v zahraničí, niekto cestoval, niekto naozaj robil u niekoho, kto neodovzdával všetko, čo mal, alebo neplatil odvody. Prečo je táto hranica určená práve na 45 rokov? Lebo keď má niekto 35, mohol by si skontrolovať dnes, čo mu chýba a dohľadá to ľahšie ako o desať rokov.

Určite v krátkej dobe to pribudne aj pre ostatných. Prečo sme to zatiaľ zobrazili iba pre tých, ktorí majú 45 rokov a viac? Pre komplikácie, ktoré máme v Sociálnej poisťovni. Prepájali sme štyri informačné systémy. Navyše máme kategóriu obyvateľov, o ktorých výkazy máme v papierovej forme. Musíme ich dať do digitálnej podoby, a to chvíľu trvá. Pre tých, ktorí sú starší ako 45 rokov, to už máme hotové. Postupne umožníme túto službu aj ostatným.

X Je elektronický účet poistenca pre všetkých klientov Sociálnej poisťovne, teda aj pre dvadsaťročného pracujúceho a môže si ho zriadiť?

Presne tak. Pre ekonomicky aktívneho občana máme či už elektronickú práceneschopnosť alebo dávku v nezamestnanosti. Stratili ste napríklad zamestnanie, zaevidujete sa na úrade práce, mám možnosť si skontrolovať konanie. Pre tých, ktorí sú krátko pred dôchodkom, je práve Príprava na dôchodok. Nemusíte zažiť šok, že prídete do pobočky spísať žiadosť a zrazu zistíte, že päť období nemáte evidovaných a rozmýšľate, čo teraz. Chceme klientov na dôchodok pripraviť. Nám to pomôže rýchlejšie rozhodnúť. Klientovi to pomôže, že rýchlejšie dostane na účet peniaze. A účet je aj pre existujúcich dôchodcov.

 Prinášame jednak zoznam vyplatených všetkých dávok, či už starobný dôchodok, predčasný, invalidný a tak ďalej, ale vlastne aj rodičovský dôchodok, kde je možnosť kontrolovať si deti, či vám ho priznali alebo nie a overiť si, či má Sociálna poisťovňa o vás všetky údaje. Ak nemá, máte možnosti navštíviť pobočku a zdokladovať to. Samozrejme, klientom vieme pomôcť aj telefonicky či on-line. V elektronickom účte môžu klienti naraziť na niektoré nezrovnalosti vo svojich záznamoch. Je tam zoznam dokumentov, ktoré potrebujú na to, aby mohli ísť do dôchodku ako maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, vojenská knižka, ale nezistia, či údaje o ich štúdiu registrujete.

X Môže mať Sociálna poisťovňa diplomy ľudí, ktorí skončili vysokú školu minulý rok a diplomy ľudí, ktorí skončili školu pred 40 rokmi, respektíve môže mať vojenské knižky od ľudí, ktorí boli na vojne? A ak áno, dá sa to tam vidieť?

Presne na toto slúži Príprava na dôchodok. My si to elektronicky nevieme natiahnuť z tých inštitúcií, lebo napríklad keď rozprávame o klientovi, ktorý má dva roky do dôchodku, tak vysokú školu študoval pred 35 alebo 40 rokmi. Doklady boli len v papierovej forme a my ich určite nemáme. Preto to treba zdokladovať. Čo sa týka nových klientov, toto si už elektronicky vymieňame, tam nie je problém. Na druhej strane, dnes to už pri výpočte dôchodku nepomôže, keďže od roku 2004 sa doba štúdia už neráta.

X Ak tam niekto nemá poistenia platené štátom, pričom študoval alebo bol na vojenčine, čo má robiť?

Ak štúdium alebo vojnu zdokladuje, my to tam nahodíme, je to úplne v poriadku. Čo sa týka poistenca štátu, tak tam sú naozaj vybrané kategórie. Ide napríklad o ženy na materskej a tak ďalej. Treba sa ozvať a priniesť o tom potvrdenia.

X V neevidovaných obdobiach majú viacerí nejaké dni, najmä tie krátko po maturite a krátko po skončení vysokej školy. Je to problém pri výpočte dôchodku?

Nemyslím si, že by to bol problém, ale ak to klient vie zdokladovať, my to, samozrejme, do výpočtu zahrnieme. Po maturite sa obdobie až do augusta zarátava zo zákona. Ak je tam nejaké obdobie od konca augusta a ďalej, to už musí zdokladovať, či niečo robil. Ak robil, zdokladuje, ak nie, nevieme mu to do dôchodku zahrnúť.

 X Kto vidí v kategórii rodičovský dôchodok svoje deti, ak už brigádujú alebo pracujú? Každý klient, alebo až keď začne poberať dôchodok?

Zo zákona má Sociálna poisťovňa možnosť zobraziť iba tie informácie, ktoré sú na rozhodnutí. My môžeme zobraziť informácie ohľadom rodinných vzťahov iba existujúcim dôchodcom, teda ľuďom, ktorým vznikol nárok na rodičovský dôchodok.

X V elektronickom účte poistenca je naozaj veľa informácií, ale tá najdôležitejšia, ktorá bude všetkých zaujímať je, aký bude jeho dôchodok. Bude to raz klient vidieť aj priebežne? Podľa výšky príjmu by sa mu raz ročne prepočítaval budúci možný dôchodok?

Pre klientov, ktorí už majú Prípravu na dôchodok a naozaj sú už krátke obdobie pred odchodom do dôchodku, chceme priniesť jeho informatívny výpočet. Zahrnieme doň všetky údaje, ktoré máme, dáme ich do vzorca, ktorý vyrátava dôchodok a dáme informatívnu sumu, ktorá klientovi povie, koľko približne by mal na dôchodku dostávať peňazí. Do budúcnosti chceme aj pridať predikciu dôchodku. Ak totiž máte napríklad 30 rokov, z vašich údajov by bol vypočítaný veľmi nízky dôchodok a to vám nijako nepomôže. Pre týchto klientov pridáme predikciu, na ktorú sú napríklad zvyknutí pri 2. alebo 3. pilieri. Pošleme im aj optimistický, aj pesimistický, aj realistický scenár, zahrnieme infláciu a tak ďalej. Najskôr teda chceme priniesť informatívny výpočet pre tých, ktorí majú krátko pred odchodom do dôchodku. Neskôr prinesieme aj predikciu pre tých ostatných.

X Elektronický účet poistenca prináša veľa zaujímavých informácií. Koľko ľudí si ho už zriadilo?

Máme vyše 200-tisíc používateľov. Pevne verím, že po tejto aktualizácii pribudnú ďalší, že sme pridali taký ten motivátor zistiť, čo o mne v Sociálnej poisťovni vedia. Či už ide epéenku, dávku v nezamestnanosti, klienti budú chcieť vidieť priebeh konania, ako rozhodujeme, koľko nám to trvá, kedy nám to vyplatia a kedy im to cinkne na účet.

X Na záver skúste povedať, ako si ľudia môžu zriadiť elektronický účet poistenca a čo k tomu potrebujú.

Prvá možnosť je prísť do pobočky, vypísať formulár, zamestnanec vám účet aktivuje, následne sa môžete prihlásiť. V pobočke zamestnanci Sociálnej poisťovne vedia aj vysvetliť elektronický účet poistenca a klientovi s aktiváciou pomôcť. Druhá možnosť je s elektronickým občianskym preukazom. Kedykoľvek, kdekoľvek on-line z pohodlia domova vyplníte žiadosť, pošlete cez elektronický občiansky, následne vám ho aktivujeme. Nemusíte nikam chodiť./agentury/

X X X

Eros Ramazzotti môže ľutovať. Keď sa jeho krásna exmanželka zjavila v Benátkach, objektívy cvakali ako divé

Aj 35-ročná modelka a herečka Marica Pellegrinelli si užíva atmosféru festivalových Benátok. Modelka a herečka Marica Pellegrinelli, exmanželka Erosa Ramazzottho, v Benátkach.

Kedysi padla do oka talianskemu spevákovi Erosovi Ramazzottimu, s ktorým má dve deti. Festivalové Benátky ozdobila aj krásna modelka a herečka Marica Pellegrinelli.

 V záplave talianskych krások ako Caterina Murino, Bianca Balti a Mariacarla Boscono sa nestratila ani ďalšia talianska rodáčka. 35-ročná Pellegrinelli si zapózovala v bielom outfite, ktorý vďaka korzetovému topu niesol prívlastok sexi. Exmanželka slávneho speváka rozdávala žiarivé úsmevy objektívom, tmavé vlasy jej viali vo vetre. Bola očarujúca.

 Je to len pár dní, čo jej exmanžel, 59-ročný Eros Ramazzotti, zverejnil foto s jeho novou láskou. Je ňou o 25 rokov mladšia Delilah Gelsomino (34). Manželstvo s Maricou Pellegrinelli sa po desiatich spoločných rokoch oficiálne ukončilo rozvodom v roku 2019, dvojica má spolu dve ratolesti – dcéru Raffaellu Maria (12) a syna Tullia Gabria (8). Ramazzotti má aj dcéru Auroru (26), ktorá sa narodila počas jeho manželstva s moderátorkou Michelle Hunzikerovou. Aurora sa v roku 2023 už stala mamou.

Marica Pellegrinelli si najskôr v Benátkach zapózovala na pláži, neskôr sa prešla po červenom koberci premiéry snímky Ferrari po boku hviezd ako Adam Driver a Patrick Dempsey./agentury/

X X X

Zelenskyj v reakcii na kritikov zdôraznil, že protiofenzíva postupuje vpred?

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol kritiku niektorých západných predstaviteľov týkajúcu sa údajne malého pokroku ukrajinskej protiofenzívy a uviedol, že ukrajinské sily postupujú vpred. Ukrajina sa počas takmer trojmesačnej protiofenzívy dokázala znovu zmocniť viac ako desiatky dedín, neprevzala však späť kontrolu nad žiadnym významným strediskom, uviedla agentúra Reuters.

 „Ukrajinská armáda postupuje vpred. Napriek všetkému a bez ohľadu na to, čo kto hovorí, postupujeme a to je to najdôležitejšie,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

Nemenovaní americkí predstavitelia tento týždeň vyjadrili sklamanie nad malým pokrokom operácie a hovorili tiež o zlej ukrajinskej stratégii, čo vyvolalo hnev Kyjeva.

 Podľa agentúry Reuters existujú obavy, že by podpora Západu Ukrajine mohla začať slabnúť, ako bude chladnejšie a daždivejšie počasie spomaľovať ukrajinský postup na bojisku. Západ dáva Ukrajine na pomoc s protiofenzívou miliardy dolárov, podľa Kyjeva je však pomoc potrebné ďalej vystupňovať.

Výraznejší úspech ohlásila ukrajinská armáda v posledných dňoch na záporožskom fronte na juhu Ukrajiny, kde sa jej podľa námestníčky ministra obrany Hanny Maľarovej podarilo preraziť prvú ruskú obrannú líniu.

 Biely dom v piatok ocenil „znateľný postup ukrajinskej armády“ v tejto oblasti. Maľarová však varovala, že ukrajinskí vojaci budú po prelome čeliť ešte silnejšie opevneným ruským pozíciám. Komplikáciou sú tiež husté mínové polia.

 Ukrajinský generálny štáb vo svojom hodnotení situácie na bojisku v sobotu uviedol, že ukrajinské jednotky postupujú k okupovanému Melitopoľu, ktorý je významným mestom Záporožskej oblasti. Podľa generálneho štábu sa na frontových líniách za posledný deň odohralo 45 bojových stretov, pričom boje zúria tiež na východe krajiny, kde Ukrajinci odrážajú početné ruské útoky.

 Rusko už skôr uviedlo, že ukrajinská protiofenzíva zlyhala. Kyjev tvrdí, že postupuje pomaly, aby minimalizoval straty, a že mu k rýchlejšiemu postupu chýba moderná letecká technika./agentury/

X X X

Komik Samo Trnka: Politici musia zniesť tvrdý humor. Robíme si z nich srandu v mene bežných ľudí

 Ak sa ľudia do tretieho vtipu nezasmejú, viem, že to bude boj. No zatnem zuby a dobojujem do konca, hovorí známy stand-up komik.

Samuel „Samo“ TRNKA je bývalý novinár, ktorý sa v súčasnosti naplno venuje humoru. Dlhodobo vystupuje v stand-upe Silné reči, no televízni diváci ho môžu poznať aj z vedomostnej súťaže Dobre vedieť, kde vystupoval pod menom Vedátor Karol.

Okrem divákov ho môžu poznať aj rozhlasoví poslucháči z relácie Skúška sirén, na ktorej spolupracuje so svojím kolegom, komikom Tomášom Hudákom a hercom Kamilom Mikulčíkom.

X Sme na Kremnických Gagoch a máte po vystúpení relácie Skúška sirén Rádia Slovensko. Boli ste v zostave s Tomášom Hudákom a Kamilom Mikulčíkom. Boli dnes diváci naladení na váš humor?

Kremnicko-gagové publikum je jedno z najlepších publík na svete pre humoristu z každého jedného kúta sveta. Ľudia idú na humor, to znamená, že sa chcú smiať. Som veľmi rád, že dnes sa bolo na čom smiať.

Veľmi pekne ďakujem za tento krásny zážitok.

X Ako komikovi sa vám na vystúpeniach niekedy stalo, že sa publikum nesmialo? Máte nejaké pravidlá na to, dokedy sa musí zasmiať, aby nenastala trápna chvíľka?

Ako stand-upista to mám tak, že pokiaľ sa do môjho tretieho joke-u (vtipu, pozn. red.) ľudia nezasmejú, tak viem, že som úplne v prdeli. Niekde sme si proste nesadli s publikom nesadli a bude to boj.

Ale vzhľadom na to, že mám tie veci nabiflené, tak zatnem zuby. Ľudia zaplatili nie za to, aby som sa vzdával, ale aby som to dobojoval dokonca. A neskôr sa utešujem, že v poriadku, môžu to len iba tak počúvať.

X V minulosti ste pôsobili ako novinár celoslovenského denníka. Ako ste sa dostali k žurnalistike?

K novinárčine som sa dostal cez humor. A to tak, že som písal na blogy SME, a aj na vlastný. Keďže vtedy bola blogosféra veľmi uzučká, tak sme sa všetci poznali. A bol tam aj Tomáš Bella (redaktor Denníka N, pozn.red.), ktorý mi v jeden moment, keď sa na mojom blogu dočítal, že už mám urobenú diplomovku a štátnice, napísal, či by som nechcel robiť pre SME.

No a tak som išiel robiť pre denník, lebo sa mi tak zazdalo, že by som bol mechom udrený, ak by som tam nešiel pracovať.

X Nešli by ste do toho opäť?

Milerád by som sa k tomu vrátil, no práca komika je teraz v mojom živote intenzívnejšia. Ale stále veľmi rád píšem.

X Pred rokmi váš kolega a moderátor Ťažkého týždňa Jakub Gulík spravil humoristické video o Borisovi Kollárovi, kde použil naozaj tvrdý humor, za ktorý ho hnutie Sme rodina ostro kritizovalo. Ako je to s komikmi a humorom o politikoch? Sú tam hranice, ktoré sa neprekračujú?

Myslím, že ak si to ten politik zaslúži, tam by som hranice ani nevidel. Ak to nie je útok na súkromie politika, ktoré nie je súčasťou. To je aj ako na pieskovisku, že kto útočí „na manku alebo na dzeci, ten je žebrák“. Myslím si, že toto platí aj pri komikoch. Musí to sedieť, nesmie to byť nespravodlivé, lebo humor je zbraň bezbranných.

My si robíme srandu z mocných za všetkých tých, ktorí moc nemajú.

X Ocitli ste sa niekedy v podobnej situácii ako Jakub Gulík?

Áno, bol jeden moment, keď som robil ešte v SME-čku. Prezident Ivan Gašparovič nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, a tým ma strašne nahneval. Napísal som príšerný skeč, kde nechám prezidenta Slovenskej republiky sadnúť na drevený kolík.

Ale vzhľadom na to, že som tomu rozumne urobil dramaturgiu, bola to švanda. Dostalo sa to však na Radu pre vysielanie a retransmisiu, pretože niekto podal podnet. Rada to zmietla zo stola s tým, že ide o bežný spôsob satiry. Hoci tvrdej, ale politik ju musí zniesť.

X Jedna zo streamovacích služieb nedávno spustila stand-up špeciál Samo Trnka: Manžel, otec, hovado. Bola príprava v niečom ťažšia ako na bežné vystúpenie?

Príprava prebiehala tak, že som zhrnul na kopu všetky stand-upy, čo som dovtedy napísal. Bolo ich asi 90 plus niečo. Z nich som urobil výberku. Z výberky ešte výberku, potom tú výberku, ktorá mala už len 60 strán, som poslal kolegovi Maťovi Makovickému, ktorého som prizval ako môjho dramaturga.

Navrhol nejaký sled tém a učesal to do nejakého celku. Samozrejme som si to pozeral a povedal som si, že to je úplne na hovno, čo mi má on čo vyprávať – ja to viem lepšie (smiech). Upravil som to podľa seba, čo vyzeralo vlastne tak, ako to upravil on, ale už teraz to bolo moje (smiech).

Potom sme škrtali, škrtali, až nakoniec z toho bolo 28 strán, ktoré som sa učil. Týždeň som sa učil. Ako na maturity.

X Je to ťažšie ako obyčajné, klasické vystúpenie?

Je to oveľa ťažšie ako normálne vystúpenie – už len dĺžkou, množstvom textu, čo musím mať v hlave a množstvom energie, ktorú musím zo seba vydať. Natáčali sme to tak, že som mal dve predstavenia – jedno o piatej a druhé o ôsmej. Po predstavení o piatej som zistil, že začínam cítiť hrdlo. Produkcia mi bežala kúpiť pastilky, aby som hlas nestratil úplne. Bol to pre mňa signál, že ide o strašne veľký nápor.

X Viete povedať, či to má úspech?

Neviem, aké sú čísla. Ohlasy sú kladné, ale píšu mi to ľudia, ktorí ma majú radi. Čo by mi písali iného? (smiech). Nevidím tých ľudí, ktorí si to pustia doma a povedia si, že je to somarina. O nich prehľad nemám a ani mi to nepíšu.

X Tridsiateho septembra budú predčasné parlamentné voľby. Ste rozhodnutý, komu dáte hlas?

Tam vás opravím. To je paradox, že ony sú predčasné, a meškajú. (smiech)

Ste rozhodnutý, komu dáte hlas?

Áno, som pevne rozhodnutý. Už druhé volebné obdobie mám svojich obľúbených – Progresívne Slovensko.

X Drvivá väčšina Slovákov sa na poslednú chvíľu rozhoduje, komu dá hlas pri volebnej plente. Hovorí sa tomu aj voľba srdcom. Rozhodovali ste sa niekedy na poslednú chvíľu?

Áno, v komunálnych voľbách. V nich som natoľko nezodpovedný, že niekedy volím len tak spakruky. Mám stranu, ktorú chcem voliť, ale až keď vidím „súpisku“, rozhodnem sa definitívne. Stranu mám vybratú vždy, ale konkrétne krúžkovanie je mnohokrát také, že prídem s nejakým „shortlistom“, a vyberiem si z neho až tam.

X  Čo ako komik považujete za najväčšiu bizarnosť z aktuálnych politických kampaní?

Fiat 500-ky sa núkajú, ale mne sa veľmi páči reklama, teda billboard toho „lumpenproletariátu“ v hnutí Republika, ktorý píše, že my sme Slovensko nerozkradli.

Keď mal henten substrát banskobystrickú župu, tak rozkradli, čo sa dalo. To po prvé, hoci sa už volajú Republika. Mne sa proste pýta na ten plagát dopísať, že my sme Slovensko nerozkradli ZATIAĽ. To je jednoducho na sto percent jasné, že keď sa dostanú k moci, tak to bude čistá rabovačka.

X Je niečo, čo vás hnevá ohľadom našej politickej scény?

Od Radičovej vlády sa nevie spamätať henten príčetnejší blok zo správy štátu. Víťazí ten, škaredo poviem, Mordor, alebo byzantský spôsob riadenia štátu. Bohužiaľ, to má u nás podporu. Hnevá má aj zarážajúca príchylnosť k sólo-jazde ľudí, ktorí predtým boli v nejakej strane. Rozpad SDKÚ ma veľmi mrzí dodnes.

X Vystupovali ste v kampani pre prvovoličov. Máte pre mladých nejakú radu?

V rámci rýchlokurzu geniality hovorím, že „spoznáte ich po ovocí“. Čiže nekukať sa na to, čo kto hovorí, ale na to, čo po nich zostalo. A ďalšia vec je pozrieť sa na to, či v tej strane niekedy už vymenili predsedu. Lebo ak nie, tak to nie je bohvieaká strana, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.