USA: Dárek na zabíjení Ukrajinců. Zelenský nástroj Západu, válka, nic o míru. Paroubek radí Babišovi

Paroubek: Musím konstatovat, že Babiš díky svému marketingovému týmu dělá seriály chyb. To už se projevilo mezi prvním a druhým kolem senátních voleb. Předseda hnutí ANO by měl neprodleně změnit svůj přístup k vedení kampaně a zejména obměnit svůj volební tým a štáb. Pokud to neudělá, bude poražen trapným způsobem už v prvním kole prezidentské volby.

Kromě toho by si měl Babiš a jeho tým důkladně prostudovat všechny relevantnější průzkumy veřejného mínění z poslední doby. Počínaje průzkumem, který zpracoval STEM pro Českou spořitelnu. Tyto průzkumy ukazují na stále se zvyšující nárůst počtu občanů, kteří nesouhlasí s hospodářskou politikou vlády a také zejména s vojenskou podporou Ukrajiny dodávkami zbraní i jinak.

Prostě Babiš, pokud ještě vůbec chce vyhrát, musí v krátké době „orbánizovat“ svou politiku a politicky se odlišit od svých dvou hlavních protikandidátů, kteří představují jen derivát americké zahraniční politiky a ve vnitřní politice se neodlišují s plytkostí sobě vlastní od vlády.

Tím, že A. Babiš nejde do vyhrocených politických diskusí s těmito lidmi, vlastně umožňuje Pavlovi i Nerudové, aby se soustředili na naprosto bezobsažné žvanění a předvádění se ve stylu mediálních celebrit typu či popových hvězd.

X X X

PRAŽANÉ,  LIDÉ  ČR,  TURISTÉ,  VZPOMÍNAJÍ  NA  BABIŠOVU  VÁNOČNÍ  POLÉVKU  PŘED  ŠTĚDRÝM  DNEM

Politici před Vánocemi rozdávají polévku. Po Babišovi tradičně i primátor Hřib

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér se dosud odmítal účastnit televizních debat. Své potenciální voliče se snaží oslovit na různých předvánočních akcích. Naposledy se ukázal v Komunitním centru Kostela Matky Terezy v Praze Hájích, kde spolu se svou manželkou Monikou rozléval lidem polévku. Obdobnou akci chystá tradičně také například pražský primátor Zdeněk Hřib.

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš připravil před Vánocemi dopis, v němž představuje svých osm závazků vůči občanům. Pro horkou fázi kampaně počítá také se dvěma nebo třemi talk show, které se už konaly v prosinci, a zároveň se poprvé zúčastní některých televizních debat.

Do té doby potkává své příznivce na různých akcích. Dva dny před Štědrým dnem dorazil se svou ženou Monikou do Komunitního centra Kostela Matky Terezy v Praze Hájích, kde lidem rozléval polévku.

Obdobnou akci chystá na pátek také primátor Prahy Zdeněk Hřib, který bude v čase od 11 do 13 hodin rozdávat rybí polévku na Staroměstském náměstí. Tři tisíce porcí je připraveno pro lidi bez domova, i pro zájemce z řad Pražanů a návštěvníků metropole.

Zatímco podpora Nerudové v posledních průzkumech roste a spolu s generálem Petrem Pavlem se stávají horkými favority boje o Hrad, Andrej Babiš by se například podle aktuálního volebního modelu agentury Median nedostal do druhého kola prezidentské volby.

Babiš podle průzkumu sbírá podporu zejména mezi penzisty ve věku 65 let a více a mezi absolventy středních škol bez maturity. Nerudovou a Pavla preferují především absolventi vysokých škol a středních škol s maturitou. O vítězi rozhodnou voliči už v lednu, první kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku.

X X X

FIALA   NESTAČÍ  LIKVIDOVAT  EKONOMICKOU  KRIZI

TO  BY  SE  BABIŠOVI  NESTALO,  BYL  BY  LEVNÝ  PLYN,  ROPA,   PHM,  ENERGIE  PRO  VŠECHY,  LIDI,  PODNIKY

To by se za Babiše nestalo, tvrdila Schillerová k současné ekonomické krizi

Stínová vláda ANO zkritizovala na čtvrteční tiskové konferenci poslední politický a ekonomický vývoj v zemi. Vláda podle ní nevyužila šanci během předsednictví v Radě Evropské unie něco změnit. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová odsoudila zvýšení minimální mzdy, podle ní není pro lidi dostatečně motivující.

 Bývalá ministryně financí Schillerová považuje středeční oznámení zvýšení minimální mzdy o 1 100 Kč za nedostatečné. Rovněž označila za nepřípustné, že sociální dávky přicházejí pozdě.

„Smyslem minimální mzdy je, že lidé jsou motivováni pracovat. Takový vzrůst minimální mzdy ale bude znamenat, že lidé opět sáhnou po dávkách,“ okomentovala Schillerová. „To by se za Babiše nestalo,“ tvrdila.

Schillerová odsoudila zdražování. „Přes 80 procent domácností pociťuje zdražování a 19 procent je dokonce ve velkých potížích,“ citovala již dříve z nejnovějšího průzkumu společnosti STEM pro CNN Prima NEWS, který se zaměřil na dopady ekonomické situace na domácností.

„Alarmující je i ten trend. Situace se zhoršuje měsíc od měsíce. Vláda nechává lidi padat na kolena a nepomáhá ani systém podpory, protože dávky se zpožďují i o několik měsíců,“ komentovala dříve.

„Nikdy to nevzdáme, protože tlak, který vytváříme na vládu, nese své ovoce. Vláda nakonec pod naším tlakem opatření udělá, ač někdy pozdě, nedostatečně či hloupě,“ dodala Schillerová.

Předsednictví znevýhodnilo evropské firmy, míní Havlíček

Bývalý ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček zpochybnil váhu úspěchů českého předsednictví v čele Evropské unie. „Nově budou za emise platit i běžní lidé – za jízdu autem, domácnosti a chalupáři za vytápění,“ komentoval unijní opatření proti spotřebě „špinavých“ energií.

Vláda nevyužila šanci při předsednictví něco změnit, tým úředníků práci zvládl skvěle, ale politickým zadáním chyběla odvaha, míní Havlíček.

Podle Havlíčka české předsednictví také znevýhodnilo evropské firmy vůči podnikům v USA a Asii, ohrozilo výrobu aut v Evropě. Exministr rovněž uvedl, že se zdraží díky emisním požadavkům výstavbu nových budov. Kritizoval tak unijní dohodu o tom, že za několik let budou muset být nové budovy bezemisní.

Hořkou třešničkou na dortu je podle Havlíčka pochvala od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse. „To je jako, když vás soused před Vánocemi vytopí, brodíme se půlmetrem vody v obýváku, načež nám soused pošle živého kapra jakožto vyjádření dobrých sousedských vztahů,“ uvedl Havlíček.

Rozšíření emisních povolenek je věcně i časově špatně i podle bývalého ministra životního prostředí Richard Brabce. Vnáší podle něj nejistotu do toho, o kolik zdraží teplo či pohonné hmoty, protože se opatření nebude vztahovat jen na pevná paliva, ale i na plyn.

Ze závěrů nedávné klimatické konference je podle Brabce zřejmé, že globální emise neklesají. „To, co dnes Evropa za obrovského sebezapření a obětí včetně rostoucí nezaměstnanosti a ztráty konkurenceschopnosti slavně ušetří, což jsou možná stovky milionů tun emisí CO2, tak to hravě Indie, Čína a další velcí znečišťovatelé vypustí,“ dodal.

„Vidíme, že ceny jsou významně dražší. K tomu si Evropská unie vymyslí, že tyto astronomické ceny zatíží další složkou, tedy povolenkami. Je to výsměch,“ komentoval Brabec. Systém podle něj nefunguje a EU pod českým předsednictvím tak do rozbitého systému vhodila bombu a znejistila miliony lidí. „Je to další důkaz toho, že tato vláda neumí navrhnout rozpočet a jsou to pouze čísla na papíře,“ dodal.

Na nedostatek léků se podle Špičáka dalo připravit

Stínový ministr zdravotnictví Julius Špičák ohodnotil fungování resortu jako nedostatečné. Zásadní chybou ministerstva podle něj je, že dostatečně nekomunikuje.

„Většina léků, které nejsou, jsou zastupitelné. Veřejnost ale nemůže o tom být informována a ministerstvo nevytvořilo mechanismus, aby zabránilo nevyhnutelné panice,“ uvedl Špičák.

Na nedostatek léků a rozšíření respiračních chorob po koronavirové pandemii se podle Špičáka bylo možné připravit. Na podobnou situaci podle něj upozorňoval před dvěma lety i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Programové prohlášení resortu je podle Špičáka srozumitelné, liší se ale v tom, jakých výsledků vláda umí dosáhnout. „Resort jako takový je naštěstí robustní. Prokázal to v minulosti, je tedy schopen autonomně zvládat problémy,“ zhodnotil Špičák.

X X X

Kreml vystavil na náměstích válečnou symboliku, s oslavami ale váhá

Města napříč Ruskem začlenila do vánočních a novoročních dekorací symboliku spojenou s válkou na Ukrajině. Podle expertů tak Kreml činí ve snaze sjednotit obyvatele v podpoře „speciální vojenské operace“, ve které se mu nedaří dle očekávání. Zatímco výzdoba se nese v proválečném duchu, s oslavami Nového roku ale řada ruských měst, včetně metropole, stále váhá.

 Vánoční vesnice v moskevském Gorkého parku je vyzdobena podobně jako každý rok. Jsou tu dřevěné chatrče či jedle ověšené pestrobarevnými ozdobami. Letos je tu ale i něco nového: zářivě svítící písmena Z, V a O, která se stala symbolem brutální ruské invaze na Ukrajině.

Přítomnost písmen podle listu The Guardian svědčí o tom, že Kreml stále hledá symboliku a způsob, jak ruské obyvatele sjednotit v podpoře konfliktu. „Město je koupilo a umístilo sem. Přála bych si, aby to neudělali,“ míní pokladní v nedalekém obchodě s nabídkou suvenýrů.

A to není všechno. U vchodu do parku je další obří „zetko“, které svítí v barvách stuhy svatého Jiří, což je další symbol používaný k propagaci bojů. Nad písmenem se skví nápis v ruských barvách „Jsme spolu“.

Vzhledem k tomu, že veřejné demonstrace proti válce Kreml pod pohrůžkou trestu zakázal, pokusy o začlenění „speciální vojenské operace“ do oslav Vánoc a Nového roku, se staly cílem odporu vůči válce.

Poté, co petrohradští úředníci v prosinci odhalili novou instalaci oslavující získání ukrajinského Mariupolu, jenž ruská armáda dobyla při extrémně krvavé ofenzívě. Na instalaci se brzy objevilo graffiti: „Vrazi, vy jste ho vybombardovali. Jidášové“. Ruská policie o několik dní uvedla, že v souvislosti s „vandalismem“ zadržela sedmnáctiletou studentku.

Nadšeně začlenili téma invaze do oslav svátků také úředníci v Belgorodu, několik kilometrů od hranic s Ukrajinou. Muž oblečený coby Děda Mráz tu dorazil na dětskou oslavu Vánoc v obrněném transportéru. „Jaká ostuda. Někteří lidé ztratili smysl pro realitu,“ reagoval místní aktivista.

„Více než deset měsíců po válce neexistuje žádné další nadšení a únava z války je evidentní,“ řekl politolog Andrej Kolesnikov z moskevského Carnegie Center. Nedávná částečná mobilizace a možnost jejich dalších vln, vedla podle něj k „vysoké úrovni úzkosti, která je stále významná“.

Kolesnikov se domnívá, že generační propast, kdy starší Rusové nadále podporují válku, zatímco jejich děti a vnoučata už méně, se neustále prohlubuje. „Starší kohorty voličů a elity rozhodují za mladší generace o tom, jak žít a dokonce o tom, jak zemřít,“ míní politolog.

Úřady nechtějí oslavami naštvat obyvatele

Rusko se od počátku invaze snažilo udržet na domácí půdě pocit normálnosti a zmírnit tak možnou reakci na dlouhodobý konflikt s Ukrajinou a větší izolaci od Západu. V pokusech předstírat, že jde o „běžnou věc“, ale už nešlo pokračovat poté, co se zářijová ukrajinská protiofenzíva v Charkovské oblasti stala jedním z největších ruských selhání od vypuknutí bojů. Selhání ruských sil si v Rusku vysloužilo ostrou kritiku i od spojenců a podporovatelů Kremlu.

Když se pak o měsíc později ruská armáda stáhla také z jihoukrajinského Chersonu, města napříč Ruskem ohlásila, že omezí okázalé oslavy Nového roku. Ačkoli to povětšinou vysvětlovala touhou věnovat ušetřené peníze armádě, podle západních médií tak činila hlavně proto, aby nevyvolala hněv.

„Na sváteční dekorace nevynaložíme ani rubl. Oslavy úplně nezrušíme, ale rozhodně odmítneme masové akce velkého rozsahu,“ dušoval se Vasilij Golubjev, guvernér Rostovské oblasti.

Seškrtat výdaje na oslavy se rozhodl také Novosibirsk, který má letos být „novoročním hlavním městem Ruska“. Ušetřené miliony poputují k rodinám vojáků povolaných do bojů v rámci mobilizace.

Také v Kursku, Omsku, Tule nebo Kurganské oblasti se podle TASS rozhodli „maximálně šetřit“, a tak vyzdobí ulice starými girlandami. Bez ohňostrojů a salv se obejdou v Amurské, Lipecké, Omské, Pskovské, Tomské a Ťumenské oblasti, v Jekatěrinburgu a Petrohradu.

S oslavami našlapuje zlehka také Kreml, který sklidil zlobu po zářijovém ohňostroji na počest založení Moskvy. Místní úřady oznámily zrušení velkých koncertů na ulicích. Výtěžky z novoročních jarmarků a dalších podniků radnice věnuje rovněž na podporu vojáků a jejich rodin.

Prezident Vladimir Putin vynechává většinu hlavních akcí, včetně tradičního hokejového zápasu na Rudém náměstí, i maratonské tiskové konference, kde by zřejmě čelil nepříjemným otázkám ohledně neúspěchu ve válce.

Krátce před koncem roku je také stále nejasné, zda Moskva uspořádá novoroční ohňostroje. Místní média v úterý uvedla, že složky IZS doporučily každoroční oslavu nepořádat, ty ale zprávu později zase popřely.

X X X

Zelenskyj zku*vysyn a nástroj Západu, kritizovala Zacharovová

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová označila během čtvrteční tiskové konference ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za „zku*vysyna“. Západ ho podle ní používá jako nástroj proti Rusku.

„Zelenskyj je zku*vysyn Západu – proto je mu vše dovoleno,“ uvedla podle ruského serveru gazeta.ru Zacharovová na brífinku.

Díky loajálnímu postoji západních zemí vůči Ukrajině podle Zacharovové roste „pocit shovívavosti a beztrestnosti“. Ukrajina tak může podniknout nebezpečné kroky, uvedla.

Zacharovová zároveň řekla, že západní státy Zelenského využívají jako nástroj v boji proti Rusku. Spojené státy podle ní de facto potvrdily přímou účast v konfliktu, uvedla ruská agentura RIA Novosti.

„Ukrajinská armáda se díky zbraním zahraničních velitelů stala žoldnéřskou armádou, uvedla Zacharovová. Zdůraznila, že je nepravděpodobné, že by Západ dokázal konflikt na Ukrajině i přes aktivní podporu Kyjeva protáhnout.

Zacharovová na začátku prosince uvedla, že se Spojené státy snaží válku na Ukrajině protáhnout až do roku 2025. Kongres podle ní chce do rozpočtu na rok 2023 zahrnout i 37 miliard dolarů na pomoc Ukrajině.

Zelenskyj ve středu poprvé navštívil Spojené státy americké, setkal se s prezidentem Joem Bidenem a promluvil před Kongresem. Americká finanční pomoc podle něj není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie.

Setkání obou státníků také kritizoval – diplomatičtější formou – mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Řekl, že je politováníhodné, že od obou politiků vůbec nezazněla snaha vnímat „ruské obavy“.

X X X

ZELENSKÝ  SE  BOJÍ  O  ŽIVOT,   PŘES  150  TISÍC  UKRAJINCŮ  UŽ  V  HROBĚ,  DALŠÍ  PADNOU  O  VÁNOCÍCH?

ZELENSKÝ  STÍHÁ  VŠECHY,  KTEŘÍ  SE  VYHÝBAJÍ  VÁLCE,  O  TOM  ZÁPAD,  USA,  ANGLIE   NEPÍŠE

Jak dostat Zelenského do USA. Doprovod stíhačky i pohotovost tajných služeb

První zahraniční návštěva Volodymyra Zelenského ve Spojených státech amerických byla složitá a především pečlivě utajovaná vojenská operace. Ukrajinského prezidenta dopravilo na historické setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem za Atlantik špionážní letadlo NATO v doprovodu americké stíhačky. Americké tajné služby přistupovaly k návštěvě se stejnou zodpovědností jako k jiné státní návštěvě.

 Americký vojenský transportní letoun Boeing C-40 vybavený systémem včasného varování a kontroly AWACS (Airborne Early Warning and Control) dorazil do polského Rzesowa během středy, tam pak v v 8:15 místního času vzal na palubu prezidenta Zelenského a přepravil ho z Evropy do USA.

Když stroj přelétal nad Velkou Británií, připojila se k němu i stíhačka F-15 amerického letectva, která vzlétla z letecké základny Mildenhall v Suffolku ve Velké Británii. Měla sloužit jako součást naplánované doprovodné mise.

Oba vojenské letouny, C-40 i F-15, nad Severním mořem, tedy nad oblastí, kde se v minulosti projevovala ruská námořní aktivita, úzce spolupracovaly. Když Zelenského letadlo přelétalo nad Skotskem, stíhačka se vrátila zpět na svou základnu.

Ve středu odpoledne letoun s prezidentem bezpečně přistál na Andrewsově základně, společném letišti letectva Spojených států amerických a amerického námořnictva ve státě Maryland. To je pouhých několik desítek minut jízdy od Bílého domu. Odtud Zelenského do Washingtonu dopravili v koloně vozidel.

Cesta ukrajinského prezidenta Zelenského do Washingtonu byla podle několika zdrojů z amerických bezpečnostních služeb obeznámených s plány považována za jakousi „mini“ státní návštěvu. I tak podléhala mimořádným bezpečnostním opatřením. V pohotovosti byly stovky členů zpravodajských služeb, hlavní slovo však měla americká tajná služba.

„Od okamžiku, kdy prezident přistane a sejde po schodech svého letadla, bude pod ochranou tajné služby,“ potvrdil jeden z úředníků listu ABC News. Tuto ochranu bude mít podle jeho slov po celou dobu pobytu, dokud nenastoupí zpět do letadla a neodletí do Evropy. I vozidla pro jeho kolonu poskytne rovněž tajná služba, asistovat jí bude policie okresu Prince George’s a washingtonská metropolitní policie. Zelenskyj měl při návštěvě USA s sebou i vlastní ukrajinskou ochranku.

„Tajná služba chrání všechny zahraniční hlavy států, když jsou na území USA, výjimkou není ani ukrajinský prezident,“ řekl listu ABC bývalý agent tajné služby Don Mihalek. Ta má podle něj za úkol mobilizovat bezpečnostní deštník složený z několika agentur, aby všichni zajistili naprostou bezpečnost jeho návštěvy.

„Vzhledem k tomu, že jsme ve válečném stavu s Rusy, hrozí nebezpečí nejenom ze strany ruských agentů či kolaborantů, ale také od odpůrců ukrajinské nezávislosti a dalších jednotlivců či skupin, které mohou mít zájem na tom, aby Ukrajina v konfliktu s Ruskem neuspěla,“ dodal Mihalek.

Cesta „prosákla“ moc brzy

Podle e-mailu zaslaného již dříve zaměstnancům Kapitolu, který získala stanice ABC News, byla bezpečnostní opatření „značná“. Ve zprávě se uvádí, že do křídla Sněmovny reprezentantů bude po určité době povolen vstup pouze zaměstnancům a členům.

Tajná služba rovněž konzultovala bezpečnostní situaci s policií Kapitolu, CIA, FBI a dalšími zpravodajskými službami. Podle jednoho z představitelů bezpečnostních složek byli v pohotovosti všichni příslušníci policie v Kapitolu.

„Jsme si velmi dobře vědomi toho, že Rusko je u nás aktivní a mohlo by o cokoli pokusit,“ řekl ABC jeden z vysokých úředníků Kapitolu. „Víme, co je v sázce,“dodal.

Spojené státy si jsou dobře vědomy toho, že již na počátku konfliktu Rusové zřejmě plánovali Zelenského fyzicky zlikvidovat. Mnohé úředníky také znepokojilo, že se zpráva o jeho návštěvě v USA objevila na veřejnosti příliš brzy.

„Bylo by podle něj mnohem lepší, kdyby naši protivníci měli méně, nikoli více času na to, aby si něco rozmysleli a přesunuli sem své prostředky a operativce. Úředník dále uvedl, že se obává o Zelenského bezpečnost, až bude opouštět zemi.

X X X

POSLANKYNĚ  EU,  KONEČNÁ:  MÍSTO  ZBROJENÍ  USA  JEDNAT  O  KONCI  VÁLKY

Zbrojení Ukrajiny je špatné a sankce zbytečné, míní Konečná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odcestoval do USA, aby s tamními nejvyššími představiteli, včetně amerického prezidenta Joea Bidena, řešil otázky bezpečnosti Ukrajiny. Ne všichni evropští politici však tuto návštěvu schvalují. Například šéfka KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná kouká na setkání Zelenského s Bidenem jako na schůzku „hochů“, kteří budou řešit zbrojení. Komunistická politička vzápětí schytala kritiku od svých kolegů z europarlamentu.

 „Kdyby (Zelenskyj a Biden) mluvili o míru, tak je to pozitivní. Obávám se ale, že se tam budou bavit o dalším dodávání zbraní na Ukrajinu. To je špatně. O míru se nemluví. Od jednání Zelenského a Bidena neočekávám nic. Navíc se dlouhodobě ukazuje, že sankce jsou zbytečné,“ řekla Kateřina Konečná (KSČM) v pořadu 360° CNN Prima NEWS. Zelenského s Bidenem pak nazvala „hochy“. Její pohled kategoricky odsoudili zástupci TOP 09, Pirátů i hnutí ANO.

„Od šéfky KSČM mě to nepřekvapuje, stejná rétorika jako u SPD. Američané poskytnou napadenému státu jednu miliardu na protileteckou obranu a vy tady mluvíte o hoších? Putin překročil všechny přípustné meze, je to teroristická válka. Jsem v šoku. Na Ukrajině umírají děti, matky, civilisté a USA pomáhají k tomu, aby se Ukrajinci bránili před ruskými raketami, které zabíjí lidi,“ pustil se do Konečné Jiří Pospíšil (TOP 09).

. . .Rovněž připomněl, že pokud by Západ Ukrajinu nepodporoval, tak by Rusko tuto zemi již obsadilo. Dita Charanzová (za ANO) i Mikuláš Peksa (Piráti) shodně uvedli řečnickou otázku, zda se k podobným prohlášením komunistického politika má cenu vůbec vyjadřovat.

Členové KSČM dlouhodobě požadují místo vojenské pomoci Ukrajině větší důraz na mírová vyjednávání. Nejsou ale příliš konkrétní v tom, jak by měl Západ s ruským diktátorem Vladimirem Putinem jednat, obzvlášť vzhledem k tomu, že Rusko nadále pokračuje v bombardování ukrajinských měst, a navíc se odmítá stáhnout z okupovaných ukrajinských území, která před časem anektovalo.

X X X

ŘEKYNĚ  EU  KAILIOVÁ   VÁNOCE  VE  VĚZENÍ

Kailiová zůstane nadále ve vazbě, rozhodl soud. Europoslankyně vinu popírá

Bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová, která čelí obvinění z korupce, zůstane nadále ve vazbě. Rozhodl o tom ve čtvrtek soud v Bruselu, který jí prodloužil vazbu o měsíc. Kailiová může do 24 hodin odvolat. Řecká politička je podezřelá v případu týkajícím se úplatků ze strany Kataru pro evropské činitele. Vinu popírá.

Právníci Kailiové žádali soud o propuštění a nabízeli, že pohyb čtyřiačtyřiceti leté ženy mimo vazební věznici by mohl být monitorován elektronickým náramkem.

„Eva Kailiová je nevinná,“ zdůraznil ve čtvrtek před soudem její právní zástupce, který ve středu řecké televizi řekl, že politička je ve špatném psychickém stavu.

Soud ale žádosti Kailiové nevyhověl. Politička, kterou její kolegové tento měsíc zbavili funkce místopředsedkyně europarlamentu, se do vazby spolu s trojicí dalších lidí dostala 11. prosince kvůli podezření, že se za finanční a věcné dary snažila uplatňovat svůj vliv ve prospěch Kataru. Obviněna je také z praní špinavých peněz.

Podle zpráv médií se pozornost policie, která případ vyšetřuje řadu měsíců, soustředí i na Maroko, které se údajně pokoušelo získávat přízeň podobným způsobem jako Katar.

X X X

ČR  VYCHOVÁVÁ  UKRAJINCE  NA  ZABÍJENÍ  LIDÍ  NA  UKRAJINĚ

Ukrajinští vojáci dokončili výcvik na Libavé, další skupina přijede v lednu

První rotace ukrajinských vojáků dokončila ve čtvrtek výcvik ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Nováčci i zkušení bojovníci z fronty se zde učili jak základní vojenské dovednosti včetně střelby z útočných pušek nebo řízení bojových vozidel pěchoty, tak i velitelské schopnosti. Ukrajinci svým českým kolegům naopak předávají zkušenosti z vedení opravdových bojů.

 Ukrajinskou jednotku, kterou nyní čeká odjezd na Ukrajinu a pravděpodobně brzy pak zapojení do obrany Ukrajiny, ve středu navštívila ministryně obrany Jana Černochová a zástupci armády a Olomouckého kraje.

„Česká republika stojí za vámi. Pro české vojáky i pro občany České republiky jste hrdinové,“ řekla Černochová při setkání s ukrajinskými vojáky. Poznamenala, že fakticky bojují za celý demokratický svět. „Válečný zločinec Putin musí být poražen,“ zdůraznila. O podpoře české armády ukrajinské kolegy ujistil náčelník generálního štábu Karel Řehka. „Přeji vám brzké vítězství,“ řekl.

Do konce příštího roku by se měly uskutečnit další čtyři výcvikové turnusy. První z nich je plánován na konec ledna.

Výcvik ukrajinských vojáků schválila vláda a Parlament na podzim. Cílem je do konce příštího roku v Česku vycvičit až čtyři tisíce Ukrajinců především z mechanizovaných jednotek, do Česka ale zamíří i specialisté. Podobně jsou ukrajinští vojáci bránící svou zemi před ruskou agresí cvičeni i v dalších evropských zemích.

Podle velitele 71. mechanizovaného praporu Libora Tesaře se na výcviku podílí přes 200 českých vojáků, v případě například nácviku střelby je doplňují další posily.

Věk ukrajinských vojáků je velmi rozdílný, stejně jako jejich zkušenosti z bojů. Zatímco někteří se v Česku prvně učili, jak zacházet s útočnou puškou, další zažili boje přímo na frontě. „Je to výhoda i pro naši armádu, Ukrajinci nám předávají své obrovské zkušenosti,“ poznamenala Černochová.

Podle velitele pozemních sil české armády Romana Náhončíka ukrajinští vojáci na Libavé strávili asi tři týdny. Jednotka o síle mechanizovaného praporu, tedy několika set mužů, zkoušela ostré střelby i taktickou přípravu, součástí programu bylo i předávání zkušeností jak plánovat útok, obranu nebo přesuny. I on poukázal na to, že si zkušenosti čeští a ukrajinští vojáci vyměňují vzájemně.

„Ukazují si, jak to dělají oni, jak to děláme my a každý si pak z toho vybral své a používá to ve svých postupech,“ řekl Náhončík. Zdůraznil motivaci a entuziasmus Ukrajinců získat z výcviku co nejvíc. Podle Řehky je důvodem vědomí, že brzy nabyté zkušenosti využijí přímo v bojích.

Řehka označil za nesmyl, že by ukrajinští vojáci v Česku cvičili na úkor českých vojáků. Stejně zástupci armády odmítli i dezinformace o tom, že se mezi Ukrajinci objevily vážné nemoci. Černochová zdůraznila, že účastníci výcviku jsou prověřováni a během kurzu zůstávají v táboře.

Zajištění výcviku ocenil i hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, který Černochovou na Libavou doprovodil. Uvedl, že na místě absolvoval prezentaci českých velitelů, kteří mu popsali obrovské odhodlání, disciplínu a zaujetí pro věc ukrajinských vojáků a vojákyň. „Jsem moc rád, že jim toto zázemí můžeme poskytnout,“ řekl.

Odmítl, že by s výcvikem měli problém místní starostové. „Na úrovni starostů garantuji, že tady žádný neklid není,“ poznamenal. Pouze zpočátku jim podle něj chyběly informace, ty ale již dostali.

X X X

Nový důkaz k výbuchu muničního skladu v Bílině. GIBS obnovuje vyšetřování

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obnovuje vyšetřování výbuchu muničního skladu v Bílině na Teplicku. V případu se objevil nový důkaz, který přinesl jeden z obviněných. Nová lhůta pro vyšetřování trvá do února. Informaci České televizi potvrdilo státní zastupitelství v Ústí nad Labem.

 GIBS navrhla obžalovat dva bývalé policejní pyrotechniky v listopadu. V případě prokázání viny z obecného ohrožení z nedbalosti jim hrozí až pětileté tresty a zákaz činnosti. Muniční sklad v Bílině vybuchl před dvěma lety. Nikomu se nic nestalo.

Podle krajského zastupitelství by měl být nový důkaz pro vyšetřování zásadní. „Státní zástupce dospěl k závěru, že vyšetřování bude třeba skutečně doplnit. Proto byla včerejšího dne (ve středu 21. prosince) věc vrácena Generální inspekci bezpečnostních sborů k doplnění vyšetřování,“ řekl České televizi Dan Anděl z Krajského zastupitelství v Ústí nad Labem.

GIBS tvrdí, že policisté řádně nedbali své povinnosti a z nedbalosti ohrozili osoby v okolních objektech. „Policisté se protiprávního jednání měli dopustit zejména tím, že nechali sklad užívat v rozporu s kolaudačním rozhodnutím, které povolovalo skladování pouze omezeného množství výbušného materiálu a jen v částech k tomu určených a bezpečných,“ uvedla dřív mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Sklad vybuchl 15. září 2020 v místní části Chudeřice. Nikdo se nezranil. Exploze rozmetala několik drobnějších trosek do okolí. Svědci tehdy popsali, že zazněly nejméně tři silné výbuchy a několik dalších.

Kvůli explozi byla uzavřena silnice I/13. Evakuováni museli být lidé v okruhu 500 metrů, včetně zaměstnanců stavebních firem, městských technických služeb a skláren. Vedení města tehdy uvedlo, že o existenci muničního skladu na svém území nevědělo.

X X X

 Ministr Šojgu navštívil vojáky Ruska na Ukrajině. ‚Prověřil podmínky rozmístění personálu,‘ tvrdí Kreml

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek oznámilo, že ministr Sergej Šojgu navštívil ruské jednotky bojující na Ukrajině. Kde přesně byl, agentura RIA Novosti neuvedla. Citovala pouze z prohlášení, ve kterém stojí, že Šojgu pobýval v „oblasti, kde probíhá speciální vojenská operace“. Tímto termínem Moskva oficiálně nazývá svou už více než 300 dní pokračující invazi na Ukrajinu.

„Sergej Šojgu prověřil podmínky rozmístění personálu a vojenského vybavení v oblasti dočasného rozmístění vojenských jednotek,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Zvláštní pozornost prý ministr věnoval „komplexní podpoře vojáků, kteří se podílejí na speciální operaci“. Prověřil mimo jiné i podmínky ubytování vojáků, zda netrpí zimou, ale rovněž i zásoby léků a zdravotnického vybavení.

Jak poznamenala agentura AFP, jde již o druhou podobnou návštěvu za poslední necelý týden. Poprvé o inspekci u ruských vojáků podílejících se na „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině informovalo ministerstvo obrany v neděli. Tehdy rovněž nezveřejnilo, kde přesně Šojgu byl.

Rusko, které válku na Ukrajině rozpoutalo svou invazí na konci února, se v poslední době potýká s řadou vojenských neúspěchů a ukrajinská armáda osvobodila velké části oblastí, které Rusko na jaře okupovalo.

Od října zintenzivnilo vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, miliony lidí se kvůli tomu ocitají bez dodávek elektrického proudu, vody i tepla.

X X X

Čína tlačí Rusko ke zdi, tvrdí zdroj z Telegramu

Čínský prezident údajně ztrácí trpělivost s ruskou táhlou operací na Ukrajině. Tvrdí to telegramový účet General SVR, který má prý vazby na Kreml. Zdroj uvedl, že Si Ťin-pching naléhal na Vladimira Putina, aby mu v dopise napsal, kdy a jak válku ukončí.

General SVR je tajemný a populární účet na sociální síti Telegram, který má být údajně napojený na lidi kolem Kremlu. A který v minulosti publikoval řadu štiplavých proroctví. Ne vždy se ale vyplnila. Na účet General SVR každopádně běžně odkazují i velká zahraniční média. Kupříkladu britské Sky News.

Teď telegramový účet zveřejnil informaci o údajném rétorickém dusnu na trase mezi Moskvou a Pekingem. Čínský prezident Si Ťin-pching měl naléhal na Putina, aby mu písemně sdělil, kdy přesně hodlá ukončit válku na Ukrajině a jakým způsobem chce k završení válečných operací dospět.

Posel z Ruska?

S čínským prezidentem se ve středu sešel Dmitrij Medveděv, místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace a také exprezident Ruska. General SVR tvrdí, že právě tato exkurze byla přímo důsledkem předchozí komunikace mezi Pekingem a Moskvou.

Medveděv měl totiž podle této verze předat Siovi dopis ukrývající odpověď na zmíněný čínský políček. List Daily Mail s odkazem na čínské zdroje poznamenal, že Medveděv skutečně předal prezidentovi Číny určité psaní.

„Jestli si spolu lídři obou zemí budou v blízké době telefonovat, pak teprve poznáme, jak moc dopis ruského prezidenta Ťin-pchinga přesvědčil,“ napsal General SVR.

X X X

Ostrá bitka na hranicích: Hordy indických a čínských vojáků se mlátily tyčemi i kameny

Na sociálních sítích se aktuálně hojně šíří video, které má pocházet z indicko-čínských hranic. Střetli se tam vojáci obou zemí, kteří na sebe vzájemně zaútočili. Střelné zbraně však nechali stranou. Místo toho se mlátili železnými i dřevěnými tyčemi a házeli po sobě kamením.

Na jedné straně stojí vojáci Čínské lidové osvobozenecké armády, na té druhé příslušníci indické armády. Mezi oběma skupinami to vře. Nezůstane přitom pouze u slovních střetů, dojde i na násilí.

Video ukazuje, jak se čínští vojáci pokouší proniknout do oblasti, kterou Indové zabezpečili ostnatým drátem.

Podle indických představitelů se celý souboj obou armád odehrál v indickém státě Arunáčalpradéš poblíž města Tawang v severovýchodním cípu Indie, o nějž se Čína s Indií už léta přou.

Vojáci obou stran mají k dispozici útočné pušky a pistole, které však nepoužili, místo toho použili tyče a klacky. Indové navíc po Číňanech hází předměty, nejspíš kameny.

Po chvíli se Indům podaří překonat ostnatý drát a vrhají se na Číňany s ještě větší urputností. Ti naopak z místa raději prchají. Následuje jásot Indů.

Na dalším videu je pak vidět, jak na hranici proti sobě stojící skupiny hádajících se indických a čínských vojáků.

Střet s desítkami mrtvých

Americká stanice CNN s odkazem na indické ministerstvo obrany uvedla, že ke střetu obou jednotek došlo minulý pátek. Má jít o první incident podobného typu za poslední dva roky. Čínská strana na video doposud oficiálně nereagovala. CNN ovšem zároveň dodává, že video mohlo být pořízeno již dříve. Na videu totiž hornatá oblast není zasněžená.

Indové mají v této oblasti s Čínou hranici dlouhou více než tři tisíce kilometrů. Arunáčalpradéš se tak stal ožehavým tématem bilaterálních vztahů. Obě země si totiž určují své hranice v tomto místě po svém. Vzájemně se obviňují z rozpínavosti.

Naposledy se tvrdý střet odehrál v červnu 2020. Tehdejší boje nepřežilo nejméně 20 indických vojáků, zatímco Číňané měli přijít o čtyři muže. I tehdy podle dostupných informací nevstoupily do hry střelné zbraně, ale pouze ty ruční.

X X X

Platy v justici výrazně narostou. Soudce bude mít měsíčně nejméně sto tisíc

Nejnižší měsíční hrubý plat soudce okresního soudu překročí příští rok bez náhrad hranici sta tisíc korun. Nejnižší plat státního zástupce pak přesáhne 90 tisíc. Vyplývá to z informací ministerstva práce a sociálních věcí. Odměny soudů a státních zástupců vzrostou i v souvislosti s jejich zmrazením na loňské úrovni po většinu letošního roku zhruba o 12,7 procenta.

Platy soudců okresních, krajských a vrchních soudů se stanovují podle počtu let práce. Stejně to platí pro státní zástupce. Soudci okresního soudu budou pobírat příští rok 100 100 korun až 171 800 korun měsíčně, tedy o 11 300 až 19 400 korun víc než nyní.

Soudcům krajských soudů se zvýší platy ze současných 96 900 až 168 500 korun na 109 200 až 189 900 korun. O 13 400 až 23 600 korun vzrostou platy soudců vrchních soudů, a to na 119 400 až 209 300 korun.

Státní zástupci okresních státních zastupitelství budou pobírat od příštího roku mezi 90 100 a 154 600 korunami měsíčně, růst činí v porovnání s nynějškem 10 200 až 17 500 korun.

O 11 200 až 19 300 korun navíc budou mít žalobci krajských státních zastupitelství, jejich plat vzroste na 98 300 až 171 000 korun. Zvýšení odměn státních zástupců vrchních státních zastupitelství mezi 12 100 a 21 300 korunami jim zajistí 107 500 až 188 400 korun měsíčně.

Soudci Ústavního soudu

Vyšší platy než řadoví soudci a státní zástupci mají jejich nadřízení. Nejlépe placeni pak jsou soudci Ústavního soudu. Měsíční odměna jeho předsedy vzroste o 37 200 na 329 800 korun a soudců z 207 800 na 234 300 korun. Předsedové Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu budou pobírat měsíčně 284 300 korun, o 32 100 korun víc než teď. Soudcům těchto soudů stoupne plat ze 185 700 na 209 300 korun.

Platy soudců se odvíjejí stejně jako platy vrcholných politiků od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok. Vypočítávají se z takzvané platové základny, která je součinem této průměrné mzdy a zákonného koeficientu tři.

Přesnou výši platové základny zveřejňuje koncem roku ministerstvo práce a sociálních věcí v příslušném sdělení, pro příští rok činí 113 709 korun. Platová základna státních zástupců je podle zákona o desetinu nižší, na příští rok představuje 102 338,1 koruny.

Letos v lednu vzrostly platy soudců a státních zástupců zhruba o šest procent. Od února je ale stejně jako vrcholným politikům snížila na loňskou úroveň novela koaliční vlády Petra Fialy kvůli snaze o úspory vzhledem ke schodku státního rozpočtu. Z podnětu Okresního soudu v Ústí nad Labem se tímto zákonem zabývá Ústavní soud.

X X X

Český ekologický aktivista dostal v Londýně podmínku, zablokoval dálnici

Český ekologický aktivista dostal ve čtvrtek od londýnského soudu šestiměsíční trest odnětí svobody s odkladem na dva roky za to, že v listopadu spolu s dalšími zablokoval okružní dálnici okolo Londýna, která je jednou z nejfrekventovanějších v zemi.

Deník Daily Mail uvádí, že Arne Springorum, který se účastnil řady podobných protestů i v Česku, se spolu dalšími příznivci hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) dožadoval zastavení nových projektů těžby ropy a plynu v Británii tím, že se spustil z konstrukce dálničního značení.

Podle vyšetřovatelů hrozilo, že kvůli němu i dalším protestujícím řidiči ztratí pozornost nebo na jejich auta něco spadne. Policie proto na více než dvě hodiny značnou část dálnice M25 uzavřela.

Padesátiletý Springorum, který má české i německé občanství, ve čtvrtek před budovou soudu zdůraznil, že se při svém protestu snažil předejít zbytečnému poškození řidičů a cestujících v autech. Neměl na sobě prý nic, co by mohlo spadnout, a před akcí absolvoval lezecký výcvik.

Daily Mail si všímá také toho, že Springorum mnohasetkilometrovou cestu z Prahy na čtvrteční 15minutové soudní stání absolvoval autobusem.

X X X

 Rumunská vládní delegace jela v kradeném autě, kdysi zmizelo z Itálie

Moldavští pohraničníci zabavili na hraničním přechodu rumunské vládní delegaci auto. Ukázalo se totiž, že vůz byl ukraden v Itálii. Informují o tom moldavská a rumunská média. Zabavený vůz řídil šéf úřadu pro digitalizaci, který byl v delegaci rumunského ministra Sebastiana-Ioana Burduji. Ten má v rumunské vládě na starosti výzkum, inovace a digitalizaci.

„Pohraniční policie automobil zadržela na příkaz Interpolu. Řidič ho poté, co se dozvěděl, že po voze pátrají italské úřady, osobně předal policistům. V současnosti je vozidlo na policejním parkovišti, čeká na objasnění situace a rozhodnutí,“ uvedla mluvčí pohraniční policie.

Portál G4Media.ro pak uvádí, že řidičem je šéf úřadu pro digitalizaci Dragoș-Cristian Vlad, který jel na pracovní návštěvu do Kišiněva. Jeho vůz v Rumunsku poprvé registrovali už v roce 2010 a pak ještě několikrát.

Dotyčné auto sloužilo v Rumunsku třem různým úřadům, než bylo v roce 2020 předáno úřadu pro digitalizaci. Ten jej používal jako služební vůz a údajně neměl tušení, že figuruje na mezinárodním seznamu odcizených aut.

V roce 2017 ho zabavili daňoví úředníci a dali jej k dispozici nejprve ministerstvu spojů. Úřad pro digitalizaci pak v prohlášení zdůraznil, že nepříjemná situace ukázala, jak důležité je mít propojené databáze.

 X X X

 Ronaldo může zakotvit v Saudské Arábii, píší španělská média. Vydělal by tam téměř 5 miliard

Portugalský fotbalový útočník Cristiano Ronaldo je podle španělského deníku Marca blízko uzavření lukrativní sedmileté smlouvy s klubem an-Nasr a Saúdskou Arábií. Sedmatřicetiletý kanonýr by měl dva a půl roku hrát a ve zbytku působit jako ambasador země při snaze o získání pořadatelství mistrovství světa 2030 spolu s Egyptem a Řeckem.

 Pětinásobný držitel Zlatého míče by jako hráč vydělal astronomickou částku 200 milionů eur (přes 4,8 miliardy korun) za sezonu. V roli ambasadora by jeho plat dokonce ještě vzrostl. Aby si an-Nasr jeho monstrózní plat mohl dovolit, propustil by tři hráče.

„Rádi bychom ho přivedli do naší ligy. Chceme překvapit podpisy vícero špičkových hráčů z celého světa. Jako svaz bychom byli víc než spokojení,“ uvedl předseda saúdskoarabského svazu (SAFF) Jásir Misihál.

Informace o Ronaldově dohodě s an-Nasr se objevily už v průběhy nedávno skončeného světového šampionátu v Kataru. Nejlepší reprezentační střelec všech dob to ale popřel.

Mistr Evropy z roku 2016 skončil v listopadu v Manchesteru United, jehož vedení i trenéra Erika ten Haga předtím zkritizoval v televizním rozhovoru. Nabídku ze Saúdské Arábie od tehdy nejmenovaného klubu obdržel už v létě, ale rozhodl se pokračovat na Old Trafford.

V anglickém týmu ale vypadl ze základní sestavy a měl rozepře s Ten Hagem. Do Manchesteru se Ronaldo loni vrátil po 12 letech, mezitím hrál za Real Madrid a Juventus.

MS mu nevyšlo

Hvězdnému útočníkovi se nedařilo ani na MS v Kataru. V úvodním duelu se sice díky gólu do sítě Ghany stal prvním hráčem v dějinách, který skóroval na pěti světových šampionátech, další střelecký zápis už ale nepřidal.

Nyní již bývalý reprezentační trenér Fernando Santos ho po hodině hry třetího zápasu s Koreou vystřídal, což hvězdný hráč nelibě nesl. Santosovi se Ronaldova podrážděná reakce nelíbila, podle jeho slov si ale situaci vyříkali.

Proti Švýcarsku přesto Ronaldo poprvé od roku 2008 chyběl v základní sestavě na velkém turnaji, podle kouče z taktických důvodů. Do neúspěšného čtvrtfinále proti Maroku zasáhl rovněž až ve druhé půli. Po vyřazení Portugalska se začal individuálně připravovat v tréninkovém centru Realu Madrid.

An-Nasr je devítinásobným mistrem Saúdské Arábie, v 90. letech minulého století ho krátce vedl i Dušan Uhrin starší. Tým trénuje Francouz Rudi Garcia, bývalý kouč AS Řím, Lyonu nebo Marseille.

V kádru jsou kolumbijský brankář David Ospina, který dříve chytal za Arsenal a Neapol, bývalý záložník Bayernu Mnichov Brazilec Luiz Gustavo či kapitán kamerunské reprezentace Vincent Aboubakar.

X X X

Nedaleko Ostrova u Vysokého Mýta byl ve čtvrtek odpoledne otevřen druhý úsek dálnice D35 z Časů právě do Ostrova.

Vzhledem k důležitosti stavby nejen pro Pardubický kraj se zahájení provozu na téměř 15 kilometrů dlouhém úseku zúčastnili také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a námětek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš.

„Otevření druhého úseku dálnice D35 na území našeho kraje můžeme nepochybně nazvat předčasným vánočním dárkem pro všechny řidiče, kteří na tento moment a vůbec na dálnice D35 čekají desítky let. Jsem rád, že máme nyní v provozu úsek z Opatovic nad Labem až po Ostrov v délce přesahující 27 kilometrů. Díky tomu se výrazným způsobem zrychlí cestování z východní části našeho kraje a napojení na dálnici D35. Nezbývá než doufat, že zahájení stavby dalších úseků bude brzy následovat.

Jistě potěšující je, že se Ředitelství silnic a dálnic posunulo také v rámci úseků mimo náš kraj a v minulém týdnu získalo územní rozhodnutí pro 18 kilometrů dlouhý úsek ze Starého Města do Mohelnice, kde by se mělo začít stavět v roce 2025. Klíčové úseky pro náš region jsou však ty v okolí Vysokého Mýta a Litomyšle, což jsou města, která trpí tranzitní dopravou procházející přímo centrem obou měst. Doufám, že i tyto úseky budou brzy zahájené a bez komplikací dokončené,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle náměstka hejtmana Michala Kortyše nečeká Ředitelství silnic a dálnic v rámci dalších úseků jednoduchá práce. „Zprovoznění dalšího úseku dálnice je skvělou zprávou pro řidiče nejenom z našeho kraje, protože se jedná o páteřní komunikaci celostátního významu. ŘSD v tomto případě zasluhuje pochvalu za dodržení termínu. Dalším úsekem je sedmikilometrový úsek z Ostrova do Vysokého Mýta, kde bude jako samostatná stavba řešen dálniční tunel Homole v délce přesahující 500 metrů. V případě samotné dálnice má ŘSD vykoupeno přes 80 procent pozemků a probíhá zpracování dokumentace pro zadání a provádění stavby.

V průběhu prosince bylo vypsáno výběrové řízení na záchranný archeologický výzkum, se kterým máme i my na našich stavbách ne zcela pozitivní zkušenosti, jelikož nám velmi výrazně celou stavbu prodražuje,“ sdělil náměstek hejtmana Michal Kortyš, který také připomněl, že Pardubický kraj v letošním roce zahájil stavbu obchvatu Dašic a obchvatu Rokytna a Býště. Stavba dalšího přivaděče bude následovat v příštím roce. Jedná se o modernizaci silnice II/312 z Chocně na České Libchavy. „V dubnu příštího roku by mělo dojít k předání staveniště. Dřívější termín nebyl možný vzhledem k investicím na hlavním železničním koridoru a nutnosti zachování objízdných tras a tras pro návoz stavebního materiálu. I přes pozdější zahájení stavby děláme maximum proto, aby původní termín dokončení stavby zůstal beze změny,“ řekl náměstek Kortyš.

Dálniční úsek D35 z Časů do Ostrova je dlouhý 14,7 kilometru a obsahuje 155 stavebních objektů. Zhotovitelem stavby za 3,232 miliardy korun bez DPH jsou společnosti EUROVIA, Metrostav a Swietelsky. Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Zástupci Karlovarska zamířili do Hroznětína, Merklína a Vysoké Pece

Poslední letošní pracovní cesta hejtmana Petra Kulhánka a krajského radního Víta Hromádka vedla do podkrušnohorského Hroznětína, Merklína a Vysoké Pece. Se starosty a zastupiteli diskutovali zástupci kraje o návaznosti vlaků a autobusů, čerpání dotací i o plánovaných projektech. Výjezdy do obcí, kterých letos oba představitelé kraje navštívili téměř devadesát, budou pokračovat i v roce 2023.

V Hroznětíně informoval starosta Martin Maleček zástupce kraje o tom, že místní jednotka dobrovolných hasičů neuspěla v žádosti o finanční podporu na pořízení čtyřkolky především pro zásahy v obtížně dostupných částech rekreační oblasti Velký Rybník. „Podle pravidel, která jsou nastavena pro udělování krajských dotací hasičům, nesplňuje hroznětínská jednotka potřebné podmínky. Nicméně lokalita Velkého Rybníka je v současnosti velmi zastavěná, s úzkými uličkami a čtyřkolka by výrazně usnadnila zásah hasičů. Proto jsme se domluvili, že krajská komise s ohledem na tyto skutečnosti problematiku znovu vyhodnotí, poté si město může případně opět podat žádost,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Řeč byla také o tom, že dopravu po železnici ve směru od Karlových Varů do Merklína zajištuje zastaralá vlaková souprava, kterou kvůli obtížnému nástupu a výstupu jen málo využívají třeba senioři. Možnost obnovy vlaku chce kraj probrat s představiteli Českých drah, věcí se bude zabývat rovněž  Komise rozvoje venkova a zemědělství při Radě kraje. Hejtman i krajský radní si také prohlédli knihovnu, školku i školu, již čeká další modernizace prostor i vybavení.

Podkrušnohorský Merklín se potýká s problémem napojení skiareálu na Plešivci na vodohospodářskou soustavu v Pstruží. To pak nemá dostatek pitné vody pro obyvatele. „Podle informací starosty Zdeňka Geráta proto obec připravuje projektovou dokumentaci na dostavbu vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod a nechá také odborně posoudit zdroje vody v lokalitě. Obcím s náklady na tyto akce pomáhá i jeden z krajských dotačních programů,“ upřesnil hejtman.

Ten také přislíbil, že bude jednat s krajským policejním ředitelem o vyslání dopravního specialisty, který by pomohl najít vhodné řešení chybějících přechodů pro chodce na silnici s intenzivním provozem do Krušných hor. V případě Hroznětína i Merklína pak kraj prostřednictvím koordinátora dopravního systému naplánuje změnu překryvu autobusů a vlaků, které jezdí ve stejný čas. „Chceme se věnovat i tomu, že obce jen obtížně shánějí peníze na bytovou výstavbu, parametry stávajících dotačních titulů pro ně nejsou vhodně nastaveny a to je třeba vyřešit,“ dodal Petr Kulhánek.

Ve Vysoké Peci seznámil starosta Václav Malý a další zastupitelé hejtmana a krajského radního se záměre vystavět na Rudném potoku rybník, jenž by pomohl zadržení vody a zároveň by se stal vodním zdrojem například pro zavlažování. Kraj se seznámí s připravenou projektovou dokumentací a ověří, jaké jsou možnosti externího financování. Stejně tak zástupci kraje budou jednat o možnosti přispět na opravu střechy místního kostela. Vysoká Pec a její okolí patří mezi další lokality v regionu, kde není dostupný rychlý internet. „Zahrneme oblast do našeho seznamu k jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu a s operátory. Nyní se testují opatření, jež by měla stav zlepšit, ve třech pilotních obcích. Kraj navíc prověří, jestli by bylo možné sdílet infrastrukturu pro pokrytí internetem se Správou železnic,“ vysvětlil krajský radní Vít Hromádko. Obec taktéž dostane potřebné informace o poradenství v oblasti energetických úspor bezplatně nabízené sdružením EKIS. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

Strach o Pelého. Zdravotní stav fotbalové legendy se prudce zhoršil, říkají lékaři

Zdravotní stav brazilské fotbalové legendy Pelého se podle jeho ošetřujících lékařů prudce zhoršil. Trojnásobný mistr světa se od loňského září léčí s rakovinou tlustého střeva, od konce listopadu je někdejší útočník hospitalizován na klinice v Sao Paulu. Spolu se zhoršující se rakovinou lékaři Pelému diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci, přesto zůstává ve svém pokoji.

Dvaaosmdesátiletý Pelé před pár dny pogratuloval útočníkům Lionelu Messimu a Kylianu Mbappému za jejich úchvatný souboj o krále střelců v nedělním finále mistrovství světa v Kataru mezi Argentinou a Francií. Vzpomněl i na již zesnulou legendu Argentince Diega Maradonu, spolu s nímž je považován za nejlepšího fotbalistu všech dob.

Lékaři měli Pelému při plánované kontrole zhodnotit účinky chemoterapie, navíc mu ale museli nasadit léčbu diagnostikovaného zánětu dýchacích cest.

Rodina po hospitalizaci popřela informace médií, že Pelé už nereaguje na chemoterapii a přešel do paliativní péče.

X X X

Slovensko pláče. Zemřel Anton Tkáč, legendární cyklistický šampion

V 71 letech zemřel nejúspěšnější dráhový cyklista československé historie Anton Tkáč, olympijský vítěz z Montrealu z roku 1976 a dvojnásobný mistr světa ve sprintu. O jeho čtvrtečním úmrtí informoval Slovenský olympijský výbor. Tkáč na podzim podstoupil operaci srdce, ale jeho zdravotní stav se dál zhoršoval.

 Anton Tkáč na nejvyšším stupínku jako olympijský šampion z Montrealu 1976, vlevo stříbrný Francouz Daniel Morelon, vpravo bronzový východoněmecký sprinter Jürgen Geschke. | foto: Profimedia.cz

Tkáč startoval na olympijských hrách také v roce 1972 v Mnichově a v roce 1980 v Moskvě, kde skončil čtvrtý. Světovým šampionem se stal v letech 1974 a 1978. Na mistrovství světa získal ještě bronz v závodě na kilometr s pevným startem v roce 1970, kdy mu bylo teprve 19 let.

Dvakrát vyhrál československou anketu Sportovec roku, a to v letech 1976 a 1978. Třikrát byl vyhlášen nejlepším cyklistou země. V anketě o slovenského sportovce 20. století skončil druhý za krasobruslařem Ondrejem Nepelou.

Tkáčova první olympijská zkušenost byla hořká. Před hrami v Mnichově patřil k favoritům závodu na kilometr s pevným startem, ale při tréninku v Brně upadl a bolestivě si poranil kyčel. I když sotva chodil, musel navzdory zdravotním potížím na příkaz funkcionářů na olympiádě startovat a skončil třináctý.

Za neúspěch byl potrestán vyřazením z reprezentace, což temperamentního jezdce naštvalo natolik, že přestal trénovat. K přípravě se vrátil až po několika měsících pod dojmem triumfu svého kamaráda ze Slovanu Bratislava Nepely na krasobruslařském MS v Bratislavě.

Po návratu přešel na sprint, v němž dosáhl největších úspěchů. Nejslavnější Tkáčovy chvíle nastaly na olympijských hrách v Montrealu, kde jako nenasazený přešel přes všechny soupeře až do finále. V něm si svěřenec trenéra Jaromíra Žáka po třech strhujících jízdách poradil i s Francouzem Danielem Morelonem, největším favoritem a svým dávným vzorem.

V královské disciplíně na dráze poprvé triumfoval o dva roky dříve na světovém šampionátu rovněž v Montrealu, ačkoli závodil na sériovém kole značky Favorit. Teprve poté dostal z popudu tehdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala čtyři špičkové italské stroje na míru.

Druhý duhový trikot získal Tkáč v roce 1978 v Mnichově, i když chtěl před MS ukončit kariéru a půl roku pořádně netrénoval. Rozloučil se čtvrtým místem na OH 1980 v Moskvě.

Po konci kariéry začal trénovat reprezentaci. Později byl poradcem na ministerstvu obrany, působil ve Slovenském olympijském výboru a deset let vedl národní cyklistický svaz. Kromě toho podnikal.

Legendární cyklista paradoxně nikdy neměl vlastní kolo. „Rodiče mi ze strachu žádné nekoupili, protože jsem byl velice temperamentní. Další jsem už dostával od klubu nebo státu,“ vzpomínal v minulosti rodák z Lozorna nedaleko Bratislavy. O jeho úspěšném sportovním osudu kdysi rozhodl náborový závod, který vyhrál na vypůjčeném kole.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.