USA obávať zhoršenia vzťahov s Pekingom. Exsúdca SR Harabin obvinil políciu. Dr. Tedla: Rakoviny hrdla narastajú. Vysoký krvný tlak útočí aj na mladši

Riaditeľ CIA navštívil v tajnosti Čínu. Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns v máji navštívil Čínu, kde svojim náprotivkom zdôrazňoval potrebu udržiavať komunikáciu medzi Washingtonom a Pekingom. Informoval o tom v piatok denník Financial Times, ktorého zistenie následne potvrdili ďalšie médiá.

Podľa denníka cesta vysokopostaveného činiteľa ilustruje hĺbku obáv tímu amerického prezidenta Joea Bidena ohľadom zhoršenia vzťahov s Čínou.

Burns je podľa médií najvyššie postaveným predstaviteľom americkej vlády, ktorý Čínu navštívil od februárového zostrelenia čínskeho balóna nad USA, ktorý americké úrady označujú za špionážne zariadenie. Washington sa teraz snaží zmierniť napätie plynúce z tohto a ďalších stretov medzi dvoma najsilnejšími ekonomikami sveta.

„Riaditeľ Burns minulý mesiac cestoval do Pekingu, kde sa stretol so svojimi náprotivkami a zdôraznil, aké je dôležité udržiavať otvorené línie komunikácie prostredníctvom spravodajských kanálov,“ povedal médiám nemenovaný americký činiteľ.

Burnsov program bol tajný a CIA ani Biely dom vec oficiálne nekomentovali. Médiá podotýkajú, že prezident Biden bývalému diplomatovi a súčasnému riaditeľovi tajnej služby silne dôveruje a opakovane ho posiela na citlivé rokovania s predstaviteľmi protivníkov USA. Na sklonku roku 2021 bol Burns vyslaný do Moskvy, zatiaľ čo silnelo podozrenie ohľadom prípravy ruskej invázie na Ukrajinu.

Burnsova cesta do Pekingu nebola jediným stretnutím amerických a čínskych činiteľov v posledných týždňoch. Vo Viedni v prvej polovici mája rokoval Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan s najvyššie postaveným čínskym diplomatom Wangom I.

V piatok médiá informovali o letmom stretnutí amerického ministra obrany Lloyda Austina s jeho čínskym náprotivkom Li Šang-fuom na okraji bezpečnostného summitu v Singapure.

 Americký minister obrany Lloyd Austin (vpravo) si podáva ruku s čínskym ministrom obrany generálom Li Šang-fuom počas ich stretnutia v rámci medzinárodnej bezpečnostnej konferencie Dialóg Šangri-La v Singapure 2. júna 2023

Šéf Bieleho domu na májovom summite skupiny G7 uviedol, že očakáva zlepšenie vzťahov USA a Číny. Príčinu predchádzajúceho zhoršenia vtedy opísal ako „blbý balón, ktorý niesol špionážne vybavenie, ktoré by naplnilo dva nákladné vozidlá“. Už predtým Biden uviedol, že sa chce znova stretnúť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, s ktorým naposledy osobne rokoval vlani v novembri./agentury/

X X X

Ukrajina odmietla Orbánovu výzvu na prímerie a mierové rokovania s Ruskom

 Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odmietlo výzvu maďarského premiéra Viktora Orbána na mierové rokovania s Ruskom, informovala britská stanica BBC. V rozhlasovom rozhovore zverejnenom v piatok sa Orbán vyslovil za mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom pred začiatkom očakávanej ukrajinskej protiofenzívy.

„Skôr ako Ukrajinci začnú protiútok, musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme dosiahli prímerie a začali mierové rozhovory,“ povedal maďarský premiér. Zároveň sa označil za jediného premiéra v EÚ, ktorý je zástancom mieru, a zdôraznil, že sa pre to ocitá v zložitej situácii.

 Kyjev žiada Washington o odmínovacie vozidlá M1150, ktoré by mu mohli pomôcť prelomiť ruskú obranu. USA ich Ukrajine zatiaľ nedodali. / Zdroj: US Army

V reakcii na to hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko vyhlásil, že mierové rozhovory budú možné až po úplnom stiahnutí ruských vojsk z Ukrajiny.

„Prímerie bez tejto podmienky by zmrazilo status quo, dalo by Rusku príležitosť preskupiť a nahromadiť (vojenské) sily a pristúpiť k novej vlne agresie. Dokazujú to (naše) skúsenosti z rokov 2014–22,“ napísal Nikolenko vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook.

Dodal, že pokračujúce každodenné ruské útoky na ukrajinské mestá dokazujú, že Moskva neuvažuje o iných scenároch ako o pokračovaní voj­ny.

 „V záujme zmiernenia tejto situácie vyzývame predsedu maďarskej vlády, aby začal konať. Napríklad odsúdil ruskú agresiu, požadoval od Moskvy zastavenie vojny a návrat ruskej armády na ruské územie, pripojil sa k medzinárodným opatreniam na izoláciu Ruska a nepodkopával jednotu v EÚ,“ apeloval hovorca ukrajinského rezortu diplomacie.

Medzičasom – podľa BBC – aj Kremeľ uviedol, že nevidí žiadne možnosti pre ukončenie vojenských operácií proti Ukrajine.

„O dialógu sme hovorili už neraz – teraz (ale) takýto variant neexistuje. Nezvažuje sa a nie sú preň ani žiadne predpoklady,“ povedal podľa BBC hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov./agentury/

X X X

 Čínsky osobitný vyslanec pre Ukrajinu Li Chuej apeloval na vlády, aby „prestali posielať zbrane na bojisko“ a viedli mierové rozhovory. O výsledkoch svojej nedávnej cesty do regiónu však neinformoval. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AP.

Výzva čínskeho vyslanca prišla v období, keď Washington a jeho európski spojenci zrýchľujú dodávky zbraní Ukrajine, ktorá sa pokúšajú oslobodiť územia okupované Ruskom.

Vláda čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga tvrdí, že je vo vojne neutrálna a chce slúžiť ako sprostredkovateľka mieru. Politicky pritom podporuje Moskvu.

 „Čína je presvedčená, že ak naozaj chceme ukončiť túto vojnu, zachrániť životy a zaviesť mier, je dôležité, aby prestali dodávky zbraní na bojisko, inak bude napätie iba prudko stúpať,“ povedal Li novinárom.

Li navštívil 15.-28. mája Ukrajinu, Rusko, Francúzsko, Nemecko a sídlo Európskej únie. Politickí analytici dávali iba malú šancu, že čínska iniciatíva prinesie pokrok. Napriek tomu dali Pekingu príležitosť uplatniť sa aj takto ako dôležitý hráč vo svetovej diplomacii.

 Čínsky diplomat Li na tlačovom brífingu v piatok vyhlásil, že Rusko a Ukrajina musia podniknúť „konkrétne opatrenia“ na zabránenie jadrovej nehody. Podľa neho je riziko vyostrenia vojny „stále vysoké“, píše portál britskej televízie Sky News.

„Všetky strany musia zaistiť bezpečnosť jadrových zariadení a podniknúť konkrétne opatrenia na ochladenie horúčky,“ vyhlásil.

X X X

 V meste Berďansk, ktoré na juhovýchode Ukrajiny okupuje Rusko, sa dnes ozvali výbuchy. Predstaviteľ okupačnej správy Vladimir Rogov neskôr uviedol, že pri ukrajinskom ostreľovaní mesta utrpelo zranenie deväť ľudí. Kyjev sa zatiaľ nevyjadril.

Na záznamoch je vidieť dym v blízkosti námorného prístavu, pričom médiá hovoria o najmenej šiestich explóziách. O výbuchoch v meste informuje aj ukrajinská agentúra Ukrinform s odvolaním sa na vyjadrenie ukrajinskej správy mesta, podľa ktorej boli zasiahnuté pozície okupačných síl.

Zástupca Ruskom dosadenej okupačnej správy ukrajinskej Záporožskej oblasti Rogov najprv napísal, že ukrajinské ozbrojené sily „sa pokúsili vykonať na mesto raketový úder“ a pracovala protivzdušná obrana; následne informoval o zásahu námorného prístavu.

Neskôr Rogov na telegrame písal o deviatich zranených, ktorí boli hospitalizovaní. „Informácie o zabitých sa upresňujú,“ povedal a zdieľal rovnaké video, ktoré predtým publikoval kanál Politika krajiny, pričom Rogov zverejnil iba jeho časť. Agentúra Reuters k záberom poznamenala, že bola schopná potvrdiť, že pochádzajú z Berďansku, ale nemohla overiť dátum, kedy boli natočené.

Rogov okrem toho podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS povedal, že útok bol uskutočnený pravdepodobne raketami Storm Shadow, ktoré Kyjev dostal od Británie.

X X X

Mnoho európskych krajín si je podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova vedomých problémov, ktorý by vznikli v prípade vstupu Ukrajiny do NATO, ale tón v Alianci udávajú Spojené štáty.

To, že by Ukrajina chcela vstúpiť do NATO, podľa Peskova dokladá jej neochotu riešiť problémy pri rokovacom stole. Členstvo Kyjeva v Aliancii by spôsobilo problémy na mnoho ďalších rokov, uviedol hovorca prezidenta Vladimíra Putina podľa agentúry Reuters. Varoval, že Rusko bude chrániť svoju bezpečnosť a záujmy.

Keď Ruská federácia vo februári minulého roka Ukrajinu napadla, zdôvodňoval Putin agresiu snahou o „denacifikáciu“ a „demilitarizáciu“ susednej krajiny. Moskva však tiež opakovane hovorí o svojom záujme zastaviť rozširovanie aliancie k ruským hraniciam. Tento rok na jar sa však novým členom NATO stal ruský sused Fínsko, krajina o vstup a teda silnejšie záruky bezpečnosti požiadala práve pod dojmom ruského útoku na Ukrajinu.

Putinov hovorca dnes tiež povedal, že Rusko si všíma pribúdajúce diskusie o mieri na Ukrajine, ale neukazuje sa pri nich vraj „politická vôľa“ brať do úvahy aj záujmy Moskvy. Kyjev si ako zásadnú podmienku na rokovanie kladie odchod ruských vojsk z celého medzinárodne uznaného ukrajinského územia a západná krajina uvádza, že je na brániacich sa Ukrajincoch, aby určili, kedy a za akej situácie plánujú začať prípadné rozhovory.

O možnosti pristúpenia Ukrajiny k Severoatlantickej alianci sa bude rokovať v júli na summite v litovskom Vilniuse./agentury/

X X X

Roztrieštené Slovensko neveští nič dobrého

Posledné prieskumy agentúr AKO pre TV Joj a Ipsos pre Denník N potvrdili, že Slovensko je naprieč celým politickým spektrom veľmi roztrieštené. Vymizli klasické deliace čiary, no najmä – a to je oveľa dôležitejšie – tiež spoločné zdieľané priestory, ktoré sú predzvesťou povolebnej spolupráce a stabilnej vlády.

 Dva fakty sú v prieskume AKO doslova šokujúce. Viac ako štvrtina (28 %) voličov Smeru uviedla ako druhú voľbu prirodzeného spojenca – vlastne odídencov z tejto strany – Hlas. Platí to aj opačne (podľa Ipsosu je vzájomná náklonnosť ešte väčšia). Potiaľ je to v poriadku.

No až 23 percent by volilo Republiku (iba 10 % Dankovu SNS), ktorá sa vynorila z klérofašistického podhubia kotlebovcov – ktoré popravde cielene opúšťa. Ešte prekvapivejší je pohľad zo strany voličov Republiky: až takmer polovica by volila ako druhú možnosť Smer – nie ĽS NS a SNS. Naopak podľa Ipsosu sa musí obávať Andrej Danko – až 45 % voličov SNS preferuje ako druhú stranu Smer.

Druhé prekvapenie: voliči konzervatívneho KDH by ako druhú možnosť najradšej nevolilo nikoho – 22 %. A na druhom mieste by skončilo na konzervatívne pomery až ultraliberálne Progresívne Slovensko –15 %. Iba 11 % by to hodilo lístok v poslednom čase veľmi ultrakonzerva­tívnemu hnutiu OĽaNO.

Prieskum AKO aspoň potvrdil prepojenosť liberálov z PS a SaS, a nepriamo aj fakt, že časť voličov SaS prešla po potopení už druhej vlády Richardom Sulíkom práve do PS. Viac ako 50 % voličov oboch strán by volilo tú druhú. V ostrom boji volebnej kampane tak pôjde medzi týmito stranami oveľa. Pritom povolebná vládna spolupráca týchto „bratských“ strán vôbec nemusí byť ideálna. Na ekonomické (daňové) otázky a environmentálnu politiku Bruselu majú odlišné, niekedy až diametrálne, názory.

Rozdrobenosť, pyšnosť a nevôľa k spolupráci bude viesť v predvolebnej kampani ešte k väčšiemu vyhrocovaniu. Lídri strán nebudú mať inú možnosť: dobre vedia, že im volič pri akomkoľvek zaváhaní môže nadobro uletieť.

Aj naklonenosť voličov jednotlivých strán k spájaniu sa v prieskume AKO potvrdila roztrieštenosť politickej scény. Až viac ako 57 % respondentov sa k spájaniu vyjadrilo negatívne, áno povedalo necelých 28 percent: teda za spájanie strán je približne iba jedna štvrtina voličov. Keď to rozmeníme na drobné, ide o zanedbateľné skupinky v rámci strán, zväčša do 10 %. Sklamanie opäť pre Andreja Danka, ktorý sa chcel silou mocou spájať so Smerom. No iba deväť percent voličov Ficovej strany je k takému spojenectvu (o percento viac si želá dokonca Republiku a Hlas).

Sklamanie to musí byť pre Hegerových Demokratov, voliči žiadnej strany ich nechcú za nevestu. Najviac priaznivcov majú v KDH – úbohých 11 %. V materskom hnutí OĽaNO si to želá iba šesť percent, viac by sa spojilo dokonca s liberálmi z PS (14 %), a to je čo povedať.

Oba prieskumy opäť potvrdili, že Slováci sú hodnotovo značne neukotvení. Sú proti spájaniu „svojej“ strany s niekým iným napriek tomu, že jej výtlak je malý, a zároveň sú ochotní voliť hocijakú inú stranu, na hony ideovo vzdialenú tej pôvodnej. Táto rozdrobenosť, pyšnosť a nevôľa k spolupráci bude viesť v predvolebnej kampani ešte k väčšiemu vyhrocovaniu. Lídri strán nebudú mať inú možnosť: dobre vedia, že im volič pri akomkoľvek zaváhaní môže nadobro uletieť. O to náročnejšie bude skladanie efektívnej koalície po voľbách./agentury/

X X X

Exsúdca Harabin obvinil políciu, že ho pripravila o 140-tisíc fanúšikov na FB. Ako v skutočnosti prišiel o svoju FB stránku?

Bývalý šéf justície nehovoril pravdu o okolnostiach zablokovania jeho facebookovej fanstránky. Usvedčili ho viaceré dôkazy.

V júni minulého roka Facebook prekvapil rozhodnutím zablokovať fanstránku poslanca za Smer-SD Ľuboša Blahu. Bol preňho hlavným komunikačným kanálom, sledovalo ho zhruba 175-tisíc Slovákov.

Z najpopulárnejšej sociálnej siete na Slovensku však medzičasom v tichosti zmizol aj iný známy politik z „alternatívnej“ scény – bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin. Jeho profil mal cez 140-tisíc fanúšikov, dnes je však rovnako nedostupný.

V polovici mája sa sociálnou sieťou vo veľkom rozšírila informácia, že Facebook aktuálne Harabina zablokoval. Nie je to však celkom úplne pravda. Čo sa vlastne stalo?

Podozrivé ticho

Redakcia Živé.sk sa o nedostupnosti fanstránky Štefana Harabina dozvedela koncom apríla – viac ako dva týždne predtým, ako sa rozšírila správa, že Facebook ju údajne zablokoval.

Už vtedy sme mali viaceré indície, že stránka je nedostupná oveľa dlhší čas, aspoň v rádoch mesiacov. Ako to však mohlo širšej verejnosti – najmä komunite zaujímajúcej sa o dezinformačnú scénu – úplne uniknúť?

Jedným z dôvodov bol fakt, že Harabin sa na údajné zrušenie svojej facebookovej stránky nikdy nesťažoval. V minulosti pritom nepremeškal príležitosť posťažovať sa na údajnú cenzúru – napríklad, keď mu Facebook vymazal príspevok alebo keď mu YouTube dočasne zablokoval jeho 40-tisícový kanál.

Prečo to Harabin nevyužil a na Facebook (opäť) neukázal prstom? Jedným z potenciálnych vysvetlení by bola možnosť, že ex-sudca svoju stránku sám „zneviditeľnil“, teda dočasne pozastavil jej publikovanie na sociálnej sieti. V takom prípade by mal možnosť profil kedykoľvek znova obnoviť.

V minulosti to opakovane využíval napríklad dezinformačný web Bádateľ s medicínskymi hoaxami. V jednom takom prípade následne útočil na osoby a médiá, ktoré sa mylne domnievali, že Facebook jeho stránku zablokoval.

Internet nezabúda

Pripomeňme, že bývalého sudcu trestne stíha Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá ho 16. mája minulého roka zadržala, vypočúvala a v rámci domovej prehliadky mu zadržala viaceré elektronické zariadenia. Obvinený bol z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistického trestného činu kvôli facebookovému statusu, v ktorom schvaľoval rozhodnutie Vladimira Putina zaútočiť na Ukrajinu.

Prečo je to dôležité? Harabina sme sa snažili kontaktovať so žiadosťou o vysvetlenie situácie. Po niekoľkých neúspešných pokusoch odpovedal – tesne po tom, ako sa v polovici mája začala šíriť spomínaná správa o jeho zablokovaní.

Harabin pre Živé.sk uviedol, že profil mu v skutočnosti zrušili už pred 12 mesiacmi, práve v deň jeho zadržania políciou.

„Zablokovali mi ju presne pred rokom 16. mája 2022, keď mi NAKA nezákonne urobila domovú prehliadku,“ povedal Harabin, avšak preukázateľne nehovoril pravdu.

Napríklad, jeden zo statusov na jeho fanstránke redakcia Živé.sk citovala ešte v júni, keď v ňom reagoval na spomínané dočasné zablokovanie YouTubom.

Podľa databázy projektu Blbec.online, ktorý aktívne zálohuje statusy vybraných facebookových profilov a stránok, dokonca Harabin publikoval príspevky na svojej fanstránke ešte do 30. septembra 2022.

Keď sme Harabina konfrontovali s priamymi dôkazmi, otázku nezodpovedal.

V reakcii na Harabinovo vyššie uvedené stanovisko však redakcii odpovedala polícia. „Vyšetrovateľ Policajného zboru nežiadal v trestnom konaní zablokovanie profilu JUDr. Štefana Harabina na sociálnej sieti Facebook,“ vylúčili pre Živé.sk zodpovednosť za situáciu orgány činné v trestnom konaní.

Situáciu objasnila až Meta

Presne 30. septembra Harabin zverejnil na svojom kanáli na kontroverznej platforme Telegram siahodlhý dokument, v ktorom žiadal generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby zrušil uvedené rozhodnutie o obvinení Harabina zo schvaľovania trestného činu.

V ten istý deň na Facebooku prezdieľal článok dezinformačno-konšpiračného webu InfoVojna, ktorý o dokument zverejnil v plnom znení. Podľa databázy Blbec.online to bol posledný status ex-sudcu na najpopulárnejšej sociálnej sieti na Slovensku.

Ako sa totiž ukázalo, Facebook Harabina predsa len skutočne zmazal, avšak nie v máji. Potvrdili sa indície, že sa tak stalo pred mnohými mesiacmi.

Spoločnosť Meta, prevádzkovateľ Facebooku, tento týždeň redakcii Živé.sk potvrdila, že Harabinovu fanstránku zrušila v októbri 2022 z dôvodu opakovaného porušovania pravidiel sociálnej siete. Konkrétne prehrešky však firma nespresnila.

Štefan Harabin je dlhodobo známy šírením dezinformácií, konšpirácií a ruskej propagandy. Strata veľkej fanstránky môže byť pre neho citeľná vo vzťahu k avizovanému plánu opäť kandidovať na post prezidenta vo voľbách v roku 2024. Na sociálnych sieťach totiž išlo o jeho zďaleka najväčší komunikačný kanál, ktorý mohol využiť počas predvolebnej kampane. Napokon si tak bude musieť vystačiť s jeho YouTubom, kde ho odoberá takmer 45-tisíc ľudí, 9-tisícovým telegramovým kanálom, prípadne s jeho štvortisícovým TikTokom.

Posledná neznáma

Ostáva teda posledná otázka: koho vlastne Facebook zablokoval v máji 2023, keď sa rozšírila informácia o Harabinovej stopke na FB?

Informácia pramenila z notifikácie, ktorú Facebook zobrazil jednej z používateliek siete. Jeho profil v minulosti nahlásila, ako však sama priznala, už si bližšie nepamätala, o akú stránku išlo.

Na Facebooku je totiž viacero profilov nesúce meno známeho ex-sudcu. Ešte pred rozšírením správy o zablokovaní bol najväčším profilom s menom Štefana Harabina súkromný profil s približne 5-tisíc priateľmi. Dostupný pritom ostal aj po nedávnom zverejnení spomínanej informácie, že bývalého sudcu zablokovali.

Je preto pravdepodobné, že zrušený bol niektorý z ešte menších profilov na sieti. Zároveň je tiež pravdepodobné, že v skutočnosti ani len nepatril Harabinovi, aktuality.sk

X X X

Remišová, Krajniak, Mikulec aj Heger idú naspäť do parlamentu. Osem mien bývalej vlády si najalo 11 asistentov za 100-tisíc eur

 Administratívne služby pre čerstvých členov Národnej rady pre štát budú stáť 100-tisíc eur. Ide o sumu, ktorú vyplatia zo štátneho rozpočtu na odmeny pre ich asistentov do konca septembra, teda do skončenia volebného obdobia.

 Členovia Hegerovej vlády nastúpili do Národnej rady v máji

Podľa zákona si každý poslanec môže najať až troch asistentov. Výšku odmeny pre každého určí podľa svojho rozhodnutia, celková suma však nesmie prekročiť 3 521 eur mesačne. Ak by chcel, túto celú sumu môže dať aj jednému asistentovi.

Naď sa teší, že vyhodí Gyimesiho z parlamentu

Bývalí členovia vlády, ktorí sa v polovici mája vrátili do parlamentu, služby asistentov využili naplno. Z ôsmich nových poslancov si posilu zohnali siedmi. Dokopy majú 11 asistentov, ktorí majú zabezpečovať chod kancelárií, pomáhať s prípravou zákonov či s mediálnymi výstupmi.

Mnohí asistenti dostanú nadpriemerný plat aj napriek tomu, že parlament má pred sebou prázdninové obdobie. Do nových volieb zostávajú iba dve riadne schôdze, z ktorých jedna bude slávnostná. Znamená to, že pre ňu netreba pripravovať žiadne návrhy zákonov. Hlavnou pracovnou náplňou asistentov tak zrejme bude predvolebná komunikácia politikov.

Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave si myslí, že na asistentov poslancov parlamentu by mohli platiť o čosi prísnejšie požiadavky. „Mohol by byť výrazne inteligentnejší ako jeho poslanec. Aby mu vedel dobre poradiť, kedy je potrebné niečo urobiť a kedy je lepšie zaliezť do rohu a šúchať nohami. Určite by mal byť flexibilný, ovládať cudzie jazyky, mať politologické alebo právnické vzdelanie,” popísal odborník ideálnu „pravú ruku” zákonodarcu.

 Hegerovi pomáhajú traja

Eduard Heger potreboval na pomoc so svojou prácou v parlamente zamestnať až troch asistentov. Ako prvý mu na výpomoc pribudol Ivan Ľuba, ktorý za svoju prácu bude poberať symbolické jedno euro mesačne. Ľuba sa však zrejme neživí iba asistovaním expremiérovi. Podľa verejne prístupných informácií má aj ďalšie zamestnania. Pôsobí ako politický poradca v agentúre Restartup, ktorá sa zaoberá politickým marketingom. Šéfom tejto firmy je poradca prezidentky Zuzany Čaputovej pre vnútornú politiku Michal Novota.

Ďalší rozpočet určený na asistentov Heger rozdelil medzi Matúša Mandráka, ktorý je zároveň hovorcom strany Demokrati, a Tomáša Hajdušeka. Ten v predošlom volebnom období pôsobil v strane Spolu, s ktorou sa hegerovci spojili.

 Exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) si za asistentku vybral dávnu spolupracovníčku, v parlamente mu bude pomáhať jeho rezortná hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková. Andrej Stančík (Demokrati) sa, naopak, rozlúčil s Dianou Dobrovodskou, s ktorou spolupracoval pred odchodom z Národnej rady na rezorte diplomacie. Novou posilou sa mu stala Katarína Šimnová, stranícky tlačový odbor však nepriblížil podrobnosti o jej predošlých pracovných skúsenostiach. Asistentky budú za svoju prácu v letnom období odmenené každá sumou vyše 17,5 tisíca eur.

Ján Budaj (Demokrati) pravdepodobne ako jediný plánuje zvládnuť poslaneckú agendu samostatne, zatiaľ totiž nemá zaevidovaného žiadneho asistenta. Či jeho alebo ju ešte plánuje prijať, zatiaľ neuviedol.

Nešetria na platoch

Štedrý k asistentke je aj bývalý minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Jeho posilou bude bývalá zamestnankyňa ministerstva financií Veronika Gmiterko. Najskôr bola riaditeľkou kancelárie Eduarda Hegera, potom ju povýšili na generálnu tajomníčku a spolupracovala aj s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom. Ako upozornil denník SME, Gmiterko sa zúčastnila na straníckej tlačovke hnutia v apríli, v tom čase síce ešte bola štátnou zamestnankyňou a jej šéfom bol líder konkurenčnej strany Heger.

 Od mája z vedúcej pozície na ministerstve odišla, no finančne si zrejme nepohoršila. Ako parlamentná asistentka má až do konca septembra zaistený slušný prijem, poslanec Mikulec jej totiž pridelil najvyššiu možnú odmenu 3,5-tisíc eur mesačne.

Hnutie OĽaNO sa odmietlo vyjadriť k tomu, ako sa Gmiterko dostala k spolupráci s Mikulcom, ako aj k výške určenej odmeny. „Nevidíme dôvod na zverejňovanie informácií o súkromných aktivitách asistentky pána Mikulca. Mzda asistenta je vecou dohody medzi poslancom a asistentom, pričom nemôže prekročiť zákonom stanovený limit,” uviedlo hnutie vo svojom stanovisku.

Z ministerstva si do parlamentu dotiahol asistenta aj Milan Krajniak (Sme rodina). Bývalý minister práce „vybavil flek“ svojmu poradcovi Jurajovi Kamenskému, pridelil mu tiež najvyšší plat. Na ministerstvo nastúpil spolu s Krajniakom v roku 2020 a vtedy bol prezentovaný ako odborník na analýzy strategických dát.

 Zdedili po kolegoch

Ďalší člen Sme rodina Štefan Holý nedoviedol do kancelárie nových ľudí, ale zachránil prácu asistentkám dvoch straníckych kolegov, ktorí z parlamentu odstúpili. „Pani Havlíková najprv pracovala ako asistentka bývalého poslanca Jozefa Hlinku a pani Konušová ako asistentka bývalej poslankyne Evy Hudecovej. Keďže sa na týchto pozíciách osvedčili, a ako poslanci, tak aj samotné hnutie bolo s ich prácou spokojné, pán poslanec Holý sa rozhodol s nimi nadviazať spoluprácu,” uviedlo hnutie na otázky Pravdy. Obidve sú už dlhodobou súčasťou aj tlačového oddelenia Sme rodina, doplnili.

Naplno rozpočet na asistentov vyčerpala aj šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Do konca septembra jej na pôde Národnej rady budú asistovať kameraman a fotograf Radoslav Hajnoš za 1 500 eur mesačne a tiež Vanda Tuchyňová, ktorá predtým radila inej členke Za ľudí Miriam Šutekovej. Tá z Národnej rady odišla práve kvôli nástupu Remišovej. Ani strana Za ľudí pre Pravdu nechcela povedať, aké požiadavky mali na prípadných uchádzačov o pozíciu asistentov, ani vysvetliť výšku ich odmien.

 Milióny ročne

Asistenti poslancov nie sú štátnymi zamestnancami. Svoje služby poskytujú ako živnostníci a okrem vysokej odmeny nemajú takmer žiadne ďalšie benefity. Za výhody majú iba slušný prijem, štátom hradené náhrady na zahraničné služobné cesty či stály prístup ku kuloárnym informáciám z toho najvyššieho stupňa domácej politiky.

Zákon pritom stanovuje na asistentov poslancov pomerne nízke požiadavky. Majú byť bezúhonní, mať dosiahnuté úplné stredoškolské vzdelanie a nesmú nastúpiť do funkcie, ak v Národnej rade je poslancom niekto z ich príbuzných. Agendu majú takú, ktorá si nevyžaduje odborné znalosti.

Ich práca však štátny rozpočet vychádza na milióny. Podľa aktuálnych informácií na webovej stránke Národnej rady 150 poslancov zamestnáva celkom 285 asistentov. Mesačné výdavky štátu na administratívnu a mediálnu výpomoc zákonodarcom tak vychádzajú na vyše pol milióna eur, za rok táto suma vyskočí až na šesť miliónov./agentury/

X X X

Pacienti chcú, aby VšZP prehodnotila postoj k zmluve pre nemocnicu Bory

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR v otvorenom liste žiada o prehodnotenie postoja štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) k ďalšiemu zazmluvneniu v Nemocnici Bory.

VšZP tvrdí, že pod zdržanie sa podpísalo nekompletné doručenie žiadosti o zazmluvnenenie. Nemocnica Bory tvrdí, že jej žiadosť je kompletná a čakajú na konečné vyjadrenie.

Prezidentka asociácie Mária Lévyová verí, že štátna poisťovňa vezme na zreteľ potreby pacientov. Tí majú podľa nej právo výberu poskytovateľa. „Nám pacientom je naozaj jedno, či nás ošetria v štátnej alebo v neštátnej nemocnici, pokiaľ nám pomôžu vyriešiť alebo zastabilizovať náš zdravotný problém, zachrániť život,” doplnila Lévyová. List podporili viaceré pacientske organizácie.

Proces zazmluvňovania s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (PZS) stále prebieha a poisťovňa postupne posudzuje žiadosti, ktoré dostáva, reagovala pre TASR Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP. „Pod zdržanie sa významne podpísal najmä fakt, že všetky žiadosti o zazmluvnenenie jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti boli zo strany PZS doručené poisťovni ako nekompletné,” podotkla.

Ozrejmila, že poisťovňa nie je povinná zazmluvniť každého poskytovateľa. „Jej povinnosťou je v prvom rade posúdiť potrebu rozšírenia siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých odbornostiach, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zároveň efektivita pri uzatváraní zmlúv a narábaní s verejnými zdrojmi,” doplnila.

Priblížila, že VšZP má v Bratislave zazmluvnenú širokú sieť poskytovateľov. „Vrátane viacerých súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré sú rovnako moderné, komfortne vybavené ako Nemocnica Bory a poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť vo všetkých odbornostiach,” povedala.

Plný potenciál

Sieť nemocníc Svet zdravia upozorňuje, že ak má využiť plný technický a odborný potenciál Nemocnice Bory, potrebuje plnohodnotné začlenenie do pevnej siete ústavných zariadení a zazmluvnenie zo strany všetkých zdravotných poisťovní.

„Zatiaľ čo obidve súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union promptne zazmluvnili tieto činnosti pre svojich poistencov v plnom rozsahu, štátna VšZP má na Boroch zazmluvnenú iba prvú skupinu ambulantnej starostlivosti a diagnostiky. Naopak, doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár,” reagoval hovorca siete Tomáš Kráľ. Doplnil, že majú potvrdené, že žiadosti sú kompletné a čakajú na konečné vyjadrenie.

Priblížil, že od začiatku prevádzky nemocnica ošetrila vyše 10.000 pacientov, z toho približne polovica bola poistencami VšZP, ktorým poskytla aj 621 vyšetrení v nezazmluvnených odbornostiach bezplatne. „Tento stav je neudržateľný a musí sa čo najskôr zmeniť. Potvrdzujú to aj súhlasné stanoviská kľúčových pacientskych organizácií. Nechceme diskriminovať poistencov VšZP, ktorí zjavne nemajú lepšiu a dostupnejšiu alternatívu,” uzavrel generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka, aktuality.sk

X X X

Pacienti chcú, aby VšZP prehodnotila postoj k zmluve pre nemocnicu Bory

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR v otvorenom liste žiada o prehodnotenie postoja štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) k ďalšiemu zazmluvneniu v Nemocnici Bory.

VšZP tvrdí, že pod zdržanie sa podpísalo nekompletné doručenie žiadosti o zazmluvnenenie. Nemocnica Bory tvrdí, že jej žiadosť je kompletná a čakajú na konečné vyjadrenie.

Prezidentka asociácie Mária Lévyová verí, že štátna poisťovňa vezme na zreteľ potreby pacientov. Tí majú podľa nej právo výberu poskytovateľa. „Nám pacientom je naozaj jedno, či nás ošetria v štátnej alebo v neštátnej nemocnici, pokiaľ nám pomôžu vyriešiť alebo zastabilizovať náš zdravotný problém, zachrániť život,” doplnila Lévyová. List podporili viaceré pacientske organizácie.

Proces zazmluvňovania s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti (PZS) stále prebieha a poisťovňa postupne posudzuje žiadosti, ktoré dostáva, reagovala pre TASR Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP. „Pod zdržanie sa významne podpísal najmä fakt, že všetky žiadosti o zazmluvnenenie jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti boli zo strany PZS doručené poisťovni ako nekompletné,” podotkla.

Ozrejmila, že poisťovňa nie je povinná zazmluvniť každého poskytovateľa. „Jej povinnosťou je v prvom rade posúdiť potrebu rozšírenia siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v jednotlivých odbornostiach, aby bola zabezpečená dostupnosť zdravotnej starostlivosti a zároveň efektivita pri uzatváraní zmlúv a narábaní s verejnými zdrojmi,” doplnila.

Priblížila, že VšZP má v Bratislave zazmluvnenú širokú sieť poskytovateľov. „Vrátane viacerých súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré sú rovnako moderné, komfortne vybavené ako Nemocnica Bory a poskytujú komplexnú zdravotnú starostlivosť vo všetkých odbornostiach,” povedala.

Plný potenciál

Sieť nemocníc Svet zdravia upozorňuje, že ak má využiť plný technický a odborný potenciál Nemocnice Bory, potrebuje plnohodnotné začlenenie do pevnej siete ústavných zariadení a zazmluvnenie zo strany všetkých zdravotných poisťovní.

„Zatiaľ čo obidve súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union promptne zazmluvnili tieto činnosti pre svojich poistencov v plnom rozsahu, štátna VšZP má na Boroch zazmluvnenú iba prvú skupinu ambulantnej starostlivosti a diagnostiky. Naopak, doteraz nezazmluvnila ani jedno lôžkové oddelenie, žiadnu zo špecializácií jednodňovej zdravotnej starostlivosti a ani jeden stacionár,” reagoval hovorca siete Tomáš Kráľ. Doplnil, že majú potvrdené, že žiadosti sú kompletné a čakajú na konečné vyjadrenie.

Priblížil, že od začiatku prevádzky nemocnica ošetrila vyše 10.000 pacientov, z toho približne polovica bola poistencami VšZP, ktorým poskytla aj 621 vyšetrení v nezazmluvnených odbornostiach bezplatne. „Tento stav je neudržateľný a musí sa čo najskôr zmeniť. Potvrdzujú to aj súhlasné stanoviská kľúčových pacientskych organizácií. Nechceme diskriminovať poistencov VšZP, ktorí zjavne nemajú lepšiu a dostupnejšiu alternatívu,” uzavrel generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka, aktuality.sk

X X X

Heger: Bol to dobrý plán, len nevyšiel. Rázsochy z európskych peňazí definitívne nebudú

 V piatok sa na pôde Národnej rady stretol výbor pre zdravotníctvo. Za úlohu mal oficiálne povedať, aký plán B má štát pri výstavbe legendárnej nemocnice Rázsochy v Bratislave. Nateraz je jasné len to, že nemocnica sa postaviť v rámci plánu obnovy nestíha. Celkovo 281 miliónov eur, ktoré boli určené pre nemocnicu v hlavnom meste sa tak rozdelí medzi regionálne nemocnice.

 Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) ide o zlyhanie Eduarda Hegera (Demokrati). Tomáš Szalay, tieňový minister za Sasku podotkol, že „to mysleli dobre, no dopadlo to, ako to dopadlo“.

Nad osudom vlajkovej lode štátneho zdravotníctva, nemocnicou Rázsochy, visí čoraz viac otáznikov. Kým expremiér Heger do poslednej chvíle veril, že štátnu nemocnicu sa podarí postaviť z plánu obnovy, po jeho nútenom odchode sa ciele zmenili. Predstavitelia štátu až do Hegerovho odovzdania poverenia viesť vládu hlásali, že nemocnicu sa postaviť podarí.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič priznal, že sklzy v projekte boli natoľko veľké, že projekt nemal šancu byť do míľnikov hotový. Teraz si chce vypočuť všetkých uchádzačov a zistiť čo je realizovateľné. Kto je zlyhaniu projektu na vine však nepriznal. Je zrejmé, že úradnícka vláda s projektom moc nepohne a otázne je odkiaľ štát zoberie peniaze. Túto otázku zatiaľ neriešili no vzhľadom na plánovaný vyrovnaný rozpočet bude ťažké nájsť stámilióny eur na výstavbu.

Stanovisko expremiéra Hegera

Predseda Demokratov Eduard Heger reagoval, že plán obnovy bol nastavený tak, aby Rázsochy boli postavené z týchto financií.

„Bol to dobrý plán, ale nie všetko sa podarí podľa plánu. Ak sa vyskytli prekážky naplnenia tohto plánu, ministerstvo zdravotníctva správne rozhodlo analyzovať riziká omeškania a hrozbu nevyužitia financií z plánu obnovy. Dnes sme dostali analýzu rokovaní z EU a konzorciom pripravujúcim projekt NUN Rázsochy. Analýza je zrozumiteľná, a svojou dôveryhodnosťou jasne zdôvodnila rozhodnutie ministerstva zdravotníctva nevyužiť na výstavbu Rázsoch financie z plánu obnovy. Zároveň bol predstavený plán B, na ktorom začala pracovať už moja vláda. Onedlho budú predstavené a posúdené projekty na iné nemocnice,“ zdôraznil Heger.

Podľa neho je „celospoločenská zhoda na tom, že slovenskí pacienti potrebujú špičkovú koncovú nemocnicu, ktorá spĺňa tie najvyššie zdravotnícke štandardy“. „Na Slovensku takú nemocnicu nemáme a potrebujeme ju v Bratislave. Preto sú Rázsochy pre budúcnosť slovenského zdravotníctva nevyhnutné,“ uzavrel Heger.

Heger školil v apríli novinára, ktorý sa ho pýtal, či sa Rázsochy vôbec časovo dajú zrealizovať: To nie sú moje názory, takto sa štát neriadi.

Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti SR a využívanie eurofondov Lívia Vašáková tvrdí, že tvrdo rokovali s Európskou úniou o predĺženie termínov. Podarilo sa nám vyrokovať posun termínov z konca roka 2025 na dostavbu nemocníc na rok 2026 a tento termín nie je žiaľ možné posunúť,“ spresnila.

Podľa prezentácie, ktorá bola dnes na výbore poslancom predstavená nemajú Rázsochy dokončenú projektovú dokumentáciu v požadovanej kvalite, neodzrkadľujú strategické smerovanie ostatných zdravotníckych zariadení v Bratislave a nemajú dostatočné riešenie pre ambulancie. Stavebno-architektonické plánovanie je „vadné”, nie sú jasné investície, vyskytli sa zásadné práve otázky a štát priznal, že pri projekte očakáva ďalšie výrazné zdržania.

Vašáková napriek týmto faktom, projekt do poslednej chvíle hájila. „Komunikovali sme to transparentne o rizikách sme informovali,“ ozrejmila. „Je veľmi dôležité mať na zreteli to, že veľké projekty nepôjdu jednoducho a treba im dať šancu. Keď prichádza bod zlomu musíme prijať rozhodnutie. Teraz prichádzame s rozhodnutím v bode zlomu a peniaze presunieme na iné projekty,“ spresnila.

 Palkovič poukázal na reputačné riziko, ako aj problematické chyby, ktorých odstránenie by trvalo tri až šesť mesiacov. Problémom je aj stav kvality projektovej dokumentácie. „Sú tam nedostatky, ktoré my vnímame, že odstránenie by trvalo ďalších minimálne tri až šesť mesiacov. Je preto veľmi zodpovedné, aby sme my teraz predstúpili pred politických lídrov, a keďže sme dostali súhlasné stanovisko, tak plán výstavby novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách pôjde zo štátneho rozpočtu,“ povedal.

K zmenám bolo podľa Palkoviča potrebné pristúpiť aj v prípade nemocnice v Martine vzhľadom na neúspešné verejné obstarávania na jej výstavbu. Nemocnica by sa tak nemala zo zdrojov z plánu obnovy postaviť v úrovni full fit out, ale iba do úrovne shell&core, teda hrubá stavba.

V súčasnosti sa má tak aktivizovať plán B, aby sa zabránilo prepadu financií. „Navrhujeme dať druhú šancu projektom nemocníc, ktoré vypracovali a zverejnili štúdiu uskutočniteľnosti investície v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Chceli by sme ich pozvať na stretnutie vo štvrtok (8. júna), kde by nám prezentovali svoje projekty, aby sme mohli na základe interakcií s nimi zhodnotiť, do akej miery je realistický harmonogram,“ povedala vicepremiérka Vašáková.

 Varovala, že sa budú rozhodovať na základe objektívnych parametrov, ktoré rámcujú plán obnovy a sú nimi najmä čas dodania, počet lôžok a rozpočet. Ide podľa jej slov o nemocnice v Banskej Bystrici (sever a juh), Trnave, Martine, v Prešove a detské nemocnice v Bratislave a Košiciach.

Šéf rezortu zdravotníctva informoval, že zástupcovia politických strán sa zhodli, že Bratislava potrebuje novú univerzitnú nemocnicu. „Nemyslím si, že niekto, kto príde v ďalšej vláde, by tento projekt nepodporoval alebo nehľadal riešenie, ako ho najefektívnejšie zrealizovať,“ do­dal.

Čo bude s Bratislavou?

Ako prvý odišiel zo stretnutia zdravotníckeho výboru poslanec Smeru Vladimír Baláž. Podľa neho je výstavba Rázsoch z plánu obnovy je definitívne odmietnutá. Štát teraz tak čaká ďalšia debata o tom, čo bude so štátnou koncovou nemocnicou v Bratislave.

 Heger dúfal, že sa Rázsochy dostavajú v roku 2029. Z plánu obnovy sa mala zafinancovať hrubá stavba. Nik nevedel, čo ten pojem znamenal, no „hrubá stavba“ mala stáť 281 miliónov eur a nemocnica mala mať 653 lôžok. Peniaze z plánu obnovy však nie sú viazané na dokončenie Rázsoch, ale na vytvorenie nových lôžok. Ktoré regionálne nemocnice dostanú milióny z plánu obnovy sa rozhodne najskôr na budúci týždeň. Pripravené projekty by mali mať v detskej fakultnej nemocnici v Košiciach, vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica a vo Fakultnej nemocnici v Trnave.

Podľa Baláža by mala byť aj nová nemocnica v Martine taktiež odmietnutá a jej projekt zrejme pôjde do zásobníka. Nateraz sa plánuje vybudovať aspoň hrubá stavba. „Som z toho strašne sklamaný a neberiem to politicky. Som lekár chcem, aby tu zdravotníctvo fungovalo. Tá nedbanlivosť, ten neporiadok a chaos je fakt neuveriteľný,“ podotkol.

 Bratislava podľa neho potrebuje skutočnú koncovú nemocnicu. „My tu žijeme vo virtuálnom svete, že v Bratislave existuje nejaká univerzitná nemocnica. To nie je pravda,“ zdôraznil.

Štát chcel z plánu obnoviť postaviť nemocnicu Rázsochy, nemocnicu v Martine a zatiaľ sedem regionálnych projektov. Exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) v deň svojho odchodu vybral osem projektov nemocníc, ktoré by sa mali rekonštruovať z plánu obnovy. Heger si toto rozhodnutie následne zobral na preskúmanie. Uviedol, že rozhodnutie exministra zdravotníctva považuje „za vysoko neštandardné“. Projekt nemocnice Kysuckej nemocnice v Čadci preveruje polícia.

 Finančnej skupine Penta sa z jej štyroch nemocníc do výberu dostala len Spišská Nová Ves. Neúspešné boli projekty v Humennom a Michalovciach, no jeden projekt medzi neúspešnými chýba. Je ním práve nemocnica v Rimavskej Sobote. Namiesto nej Penta žiadala peniaze na neznámy projekt Digital Park II na Einsteinovej ulici v Bratislave. Lengvarského predchodca na čele rezortu Marek Krajčí (OĽaNO) sa domnieva, že práve za týmto projektom sa skrýva nemocnica v Rimavskej Sobote./agentury/

X X X

Vojna na Ukrajine: Vzdušné sily zničili v noci všetky útočiace ruské drony a rakety

Od mája okupanti terorizujú Kyjev aj cez vzdušný priestor. Ukrajina zničila v noci drony a rakety, ktoré smerovali na ukrajinské hlavné mesto.

Ukrajina zničila v noci na piatok všetky útočiace rakety a drony. Išlo už o šiesty ruský útok na Kyjev za šesť dní a vyžiadal si dvoch ranených. TASR informuje podľa agentúry AFP.

Zranenia utrpeli 11-ročné dieťa a 68-ročný senior, uviedol generálny prokurátor v oznámení. Podľa šéfa kyjevskej polície Andrija Nebytova bolo padajúcimi troskami poškodených päť bytových domov. Poplašné sirény zneli vyše dve hodiny, dodal Nebytov.

„Okupanti sa neprestávajú snažiť terorizovať hlavné mesto Ukrajiny útokmi dronov a rakiet,“ oznámili ukrajinské vzdušné sily. „Všetkých 15 striel s plochou dráhou letu a 21 útočných dronov bolo zničených,“ dodali.

Otázky o motívoch Moskvy

Kyjev bol až donedávna relatívne ušetrený od vzdušných útokov. Od začiatku mája však Rusko útočí takmer denne a v pondelok 29. mája dokonca útočilo za bieleho dňa.

„Za posledných šesť dní (Rusi) podnikli šesť útokov na toto mesto!“ napísal na sociálnej sieti Telegram vojenský veliteľ Kyjeva Serhij Popko. „Po balistických raketách predchádzajúci deň bol tentoraz útok kombinovaný: útočili naraz drony a strely s plochou dráhou letu,“ spresnil.

Útoky na hlavné mesto vzdialené od hlavných bojísk na východe a juhu Ukrajiny vyvolali otázky o motívoch Moskvy. Odborníci v rozhovoroch s AFP ich pripisujú snahe Ruska vyčerpať protivzdušnú obranu Ukrajiny a zdržať plánovanú protiofenzívu, ktorej cieľom je oslobodiť okupované územie.

Rusko sa tiež pokúša „zasiať paniku“ medzi obyvateľmi, tvrdia ukrajinskí predstavitelia. Podľa Moskvy však útoky mieria len na vojenské ciele, aktuality.sk

X X X

Strane Za ľudí vypršali lehoty na splatenie miliónových dlhov

 Požičali si vo veľkom na kampaň vo voľbách 2020 a vyzerá to tak, že splatiť všetky dlhy sa strane Za ľudí pod vedením Veroniky Remišovej nepodarilo. Nezachránili ju ani miliónové príspevky z rozpočtu.

 V rokoch 2019 a 2020 strana Za ľudí podpísala sedem zmlúv o pôžičkách v celkovej hodnote 3,25 miliónov eur. Prostriedky pre vtedy novovzniknutú stranu zháňal jej zakladateľ a bývalý prezident Andrej Kiska. Zapožičané peniaze mali zabezpečiť financovanie volebnej kampane v parlamentných voľbách 2020. Splácať dlhy politická strana zrejme plánovala z financií, ktoré po voľbách získa od štátu, akými sú príspevky na činnosť a mandát.

Podľa informácii na webovej stránke Za ľudí, strana mala splatiť všetky dlhy do 31. mája 2023. Tento termín vypršal včera a je tak otázne, či sa strane Veronike Remišovej podarilo splniť svoje finančné záväzky. Na hroziace nebezpečenstvo pred rokom upozorňovala audítorka, ktorá kontrolovala výročnú správu Za ľudí za rok 2021.

O probléme vedeli

V tom čase mala strana nesplatený dlh viac ako 930-tisíc eur, čo presahovalo jej vlastný majetok o takmer 650-tisíc. „Uvedená situácia naznačuje existenciu významnej neistoty, ktorá môže vyvolať pochybnosť o schopnosti politickej strany naďalej nepretržite pokračovať v činnosti,“ skonštatovala audítorka.

Výročná správa za vlaňajšok ešte nebola zverejnená, a tak nie je známe, či sa strane podarilo dostať z červených čísiel v účtovníctve. Výrazne pomôcť so splátkami pôžičiek mal aj príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý strane Za ľudí priniesol volebný výsledok. Na jeho základe mala strana dostať 5,2 milióna eur.

 Prvá platba 2,3 milióna eur prišla na stranícky účet hneď po voľbách, ďalšie finančné injekcie malo Za ľudí postupne dostavať v rokoch 2021 až 2024 a to raz za rok. No zo štátneho rozpočtu strane nakoniec príde menej, lebo volebné obdobie sa konči skôr. Za ľudí tak prídu o príspevok za budúci rok, zníži sa aj suma tohtoročnej výplaty.

Financie strany na začiatku vlaňajška vyzerali tak, že jej dlh bol vyše 930-tisíc eur a zo štátneho rozpočtu mala dostať 847-tisíc eur. Vyrovnať bilanciu by strane mohli štedré dary donorov, no u Remišovej na darčekoch nazbierali iba 65-tisíc eur. Táto suma nezakrýva výšku nesplatených dlhov. Situáciu zhoršuje aj to, že vlani konali komunálne voľby a Za ľudí na kampaň v nich vynaložila necelých 100-tisíc eur.

Ako dopadli, nevedno

Vyriešiť problém Remišovej strana teoreticky by mohla niekoľkými spôsobmi. So svojimi veriteľmi sa napríklad mohli dohodnúť na reštrukturalizácii dlhu. Najväčšiu zapožičanú sumu má Za ľudí od vlastného zakladateľa Andreja Kisku, dá sa preto predpokladať, že by k dohode pravdepodobne došlo. Strana tiež mohla na splatenie dlhu zobrať ďalšiu pôžičku.

Pôžičky strany Za ľudí v rokoch 2019 a 2020

Pomohlo by, aj keby spomínaný štátny príspevok za volebný výsledok prišiel strane v riadnom termíne. Podľa zákona táto výplata prichádza za stranícke účty v lehote 30 dní od predloženia výročnej správy ministerstvu vnútra. Tú všetky politické strany a hnutia musia odovzdať do konca apríla a do konca mája by im mali prísť peniaze z rozpočtu.

Ak by sa tak stalo, Za ľudí by dostali finančnú dávku ešte do vypršania termínu na splatenie dlhov. Háčikom však je, že tento rok konajú predčasne voľby a to výrazne mení pravidlá. Strany preto dostanú svoje príspevky až po vyhlásení termínu konania parlamentných volieb. Toto sa ešte nestalo a predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) avizoval, že ich vyhlási 9. júna a konať budú 30. septembra.

 U Remišovej však nechcú povedať, či sa im z finančných problémov podarilo dostať. Na otázku Pravdy o tom, či sa strane podarilo včas splatiť všetky pôžičky alebo jej hrozí bankrot, priamo neodpovedali.

“Za ľudí funguje v súlade so zákonom o politických stranách a povinnosti zverejňovať informácie o svojich záväzkoch v zmysle zákona si dlhodobo riadne plní. Vo výročných správach a na web stránke sú informácie o financovaní strany pravidelne zverejňované a aktualizované,” uvádza sa v stanovisku.

Tlačová služba Za ľudí ďalej doplnila, že strana je vo výbornej kondícii a kampaň do budúcich parlamentných volieb bude financovaná v súlade so zákonom a maximálne transparentne.

V kuloároch sa však hovorí o tom, že súčasná šéfka Za ľudí Remišová sa vo voľbách zúčastní na kandidátke OĽaNO Igora Matoviča. Oficiálne to zatiaľ nepotvrdila žiadna strana. Podľa prieskumov, volebne preferencie Za ľudí sú dlhodobo pod hranicou zvoliteľnosti. V najčerstvejšom volebnom modeli agentúry Median SK má táto strana hlasy 1,8 percent ľudí./agentury/

X X X

Zuzana Čaputová súhlasí s úpravou nároku na vdovský výsluhový dôchodok

Vdova po policajtovi alebo vojakovi bude mať nárok na výplatu vdovského výsluhového dôchodku počas dvoch rokov od úmrtia manžela.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú v piatok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

Obdobie vyplácania vdovského dôchodku sa predĺži z jedného na dva roky po úmrtí manžela. Po uplynutí tejto doby bude mať vdova nárok na výplatu vdovského výsluhového dôchodku aj v prípade, ak dovŕšila vek 57 rokov a vychovala jedno nezaopatrené dieťa. Právna úprava počíta s ponechaním zvýhodnenia v prípade vychovania dvoch detí, ako aj zvýhodnenia v prípade vychovania aspoň troch detí, dopĺňa aj zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa.

Prezidentka podpísala aj novelu Civilného sporového poriadku. V legislatíve sa tak zakotví lehota na vydanie uznesenia k náhrade trov konania. A to v trvaní 60 dní odo dňa právoplatnosti rozhodnutia súdu prvej inštancie, ktorým bol nárok na náhradu trov konania účastníkovi priznaný, aktuality.sk

X X X

Francúzsko dáva do predaja zámok zosnulého Putinovho protivníka Berezovského

Francúzske úrady dali do ponuky na predaj luxusný zámok v hodnote niekoľkých miliónov eur, ktorý bol zhabaný ruskému oligarchovi Borisovi Berezovskému.

 Berezovskij získal zámok Chateau de la Garoupe na Azúrovom pobreží v 90. rokoch minulého storočia, keď bol v Rusku pri moci prvý postsovietsky prezident Boris Jeľcin. Magnát Berezovskij bol vtedy považovaný za jedného z najmocnejších a najvplyvnejších ľudí v Rusku.

Francúzske úrady zámok skonfiškovali v roku 2015, dva roky po tom, ako Berezovského našli mŕtveho v jeho dome v Anglicku. Okolnosti Berezovského smrti neboli nikdy úplne vysvetlené.

Zámok, rovnako ako susednú usadlosť Clocher de la Garoupe, tiež vlastnenú Berezovským, bol skonfiškovaný po tom, ako bol vyhodnotený ako výnos z prania špinavých peňazí, ktorého sa dopustila investičná spoločnosť Sifi a jej manažér Jean-Louis Bordes. Vyšetrovaním sa zistilo, že tieto dva subjekty poslúžili ako krytie pre Berezovského.

Príslušné francúzske orgány potrebovali na rozlúštenie zložitého pozadia okolností nákupu zámku Chateau de la Garoupe takmer desať rokov.

Danú nehnuteľnosť na prestížnom polostrove Cap d’Antibes dal postaviť britský priemyselník a poslanec Charles McLaren a zavítali do nej osobnosti ako maliar Pablo Picasso, hudobník Cole Porter či spisovateľ a novinár Ernest Hemingway.

Od návštev cárskej rodiny v polovici 19. storočia sa Azúrové pobrežie medzi Rusmi stále teší veľkej popularite, a to najmä medzi novozbohatlíkmi, ktorí tam nehnuteľnosti začali skupovať po páde Berlínskeho múru v roku 1989. Berezovskij bol jedným z prvých bohatých Rusov, ktorí sa zamerali na polostrov Cap d’Antibes.

Berezovskij bol považovaný za šedú eminenciu v čase vlády Borisa Jeľcina. Keď sa v roku 2000 k moci dostal Vladimir Putin, Berezovskij upadol do nemilosti. Krátko na to odišiel do londýnskeho exilu, kde sa stal zarytým odporcom Kremľa. V marci 2013 ho našli obeseného v jeho súkromnej rezidencii.

Invázia ruskej armády na Ukrajinu a sankcie zo strany Západu spôsobili, že vlastnenie nehnuteľnosti a dokonca aj vstup do Francúzska sú pre mnohých Rusov čoraz problematickejšie./agentury/

X X X

Kardiologička Vachulová: Vysoký krvný tlak útočí aj na mladšie ročníky a športovcov. Niektorí majú „šťastie“, že ochoreli až dnes

 Viac ako polovica pacientov svojvoľne vysadí lieky na vysoký krvný tlak po jednom, dvoch či troch rokoch liečby. Dobrovoľne si tak skrátia život, upozorňuje kardiologička Anna Vachulová.

Vysoký krvný tlak je na Slovensku najčastejšie chronické ochorenie, ktoré nás síce nebolí, ale má závažné dôsledky. Napriek tomu, že lekári upozorňujú pacientov, aby lieky poctivo užívali, drvivá väčšina si začne postupne znižovať dávky, až ich napokon úplne vysadí.

„Každý si myslí, že je taký vyťažený, že si nemôže dovoliť niečo zmeniť. Ale keď príde závažná akútna situácia, napríklad infarkt myokardu, zrazu si človek povie, že zmení život a aj sa mu to podarí,“ vysvetľuje kardiologička a prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna VACHULOVÁ.

Na Slovensku máme veľký počet odvrátiteľných úmrtí, teda takých, ktorým by sa dalo predísť. Všetko má vo svojich rukách pacient, podľa odborníkov stačí len chodiť pravidelne na preventívne prehliadky a z času na čas si zmerať krvný tlak.

X Kedysi sa hovorilo, že ľudia, ktorí majú kardiovaskulárne ochorenie, by sa pitiu kávy mali oblúkom vyhýbať. Aký vplyv má na náš krvný tlak?

Začiatkom tohto roka boli publikované viaceré analýzy, ktoré hovoria, že káva znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ak si pacienti s vysokým cholesterolom, cukrovkou či vysokým krvným tlakom dajú každý deň jednu až tri šálky, má to pre nich dokonca benefity. Pitie kávy vám rozhodne nevylieči krvný tlak, ale dať si ju môžete. Ak si dáte k šálke kávy aj cigaretu, ide o škodlivú kombináciu pre vaše telo a mali by ste sa jej vyhnúť.

X S energetickými nápojmi to nebude asi také ružové.

Ak má niekto problémy so srdcom, poruchu srdcového rytmu či vysoký krvný tlak, energetickým nápojom by sa mal vyhnúť. Striktne na to pacientov upozorňujeme. Nie je tiež zdravé piť sladené nápoje, na Slovensku máme predsa veľmi kvalitnú pitnú vodu. Práve tú by sme mali piť. Pravdou je, že na to radi zabúdame a radšej siahneme po niečom farebnom.

X U mladých ľudí je populárne kombinovať alkohol s energetickými nápojmi. Čo na to povie naše srdce?

V zásade je to pre srdce nevhodná kombinácia. Škodlivý účinok sa nemusí vždy dostaviť, závisí od toho, v akom rozpoložení je náš zdravotný stav. Ak máme napríklad nízku hladinu draslíka, táto kombinácia môže byť fatálna. Počas piatkov, keď v baroch bývajú akcie na tieto nápoje, sú na urgentných príjmoch pravidelne vyšetrovaní polointoxikovaní mladí ľudia. Ak majú navyše nediagnostikované ochorenie, môžu si zbytočne skomplikovať život.

 X Hovorí sa, že vysoký krvný tlak je tichý zabijak. Je to správne označenie?

Nemám rada toto označenie. Vysoký krvný tlak je najčastejšie chronické ochorenie, ktoré nebolí. Problémom týchto chorôb je, že na začiatku síce nebolia, ale môžu viesť k závažnej zdravotnej komplikácii. Môže to byť akútny infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda. Potom sa povie, že zdravý človek zomrel na infarkt, lenže on zdravý nebol. Mal nedostatočne liečený vysoký krvný tlak. Takže nejde o tichého zabijaka, ale o závažné ochorenie s ešte závažnejšími dôsledkami.

X Čím si najčastejšie ničíme srdce?

Záleží na tom, aký máme životný štýl, ako sa stravujeme, či jeme pravidelne a aké zloženie má naša strava. Dôležitý je aj aktívny pohyb. Vážnym faktorom je stres, ktorý veľakrát nevieme spracovať a nedokážeme sa voči nemu obrniť. Mali by sme mať aj dobré sociálne zázemie či kvalitný spánok.

X Neustále sa hovorí o tom, že musíme zmeniť životný štýl. Mnoho ľudí má sedavé zamestnanie, stresovú prácu a nemá čas ani chuť niečo meniť.

Ide o to, ako si veci usporiadate. Môžete sa vyhovárať alebo začnete robiť malé zmeny. Namiesto výťahu choďte po schodoch a v nedeľu namiesto nákupných centier môžete ísť do prírody. Každý si myslí, že je taký vyťažený, že si nemôže dovoliť niečo zmeniť, ale keď príde napríklad infarkt, človek si zrazu povie, že zmení život a aj sa mu to podarí.

X Predstavme si, že človek žije vo vysokom tempe, je vystavený veľkému stresu doma a v práci. Čo by sa stalo, ak by zrazu všetko stopol a prešiel by do úplného pokoja?

Ak sme vo veľkom strese, zrazu sa nám spustia mechanizmy, aby sa predišlo zlyhaniu organizmu. Môže sa stať, že človek má ochorenia, ktoré si nevšimne a organizmus ich potláča, aby zvládol vysoký stres. Keď stres zrazu opadne, prídeme na to, že má vysoký krvný tlak alebo napríklad cukrovku. Potom si pacienti povedia, že radšej mohli aj naďalej žiť v strese, pritom len zanedbávali svoje zdravie.

X Keď vysoký krvný tlak včas diagnostikujete a nastavíte liečbu, tak ku komplikáciám nemusí vôbec prísť.

Hlavne pacientovi výrazne predĺžime život. Musíme o tejto téme hovoriť a už deti v školách vzdelávať, ako sa dá zdravo žiť. Nástup vysokého krvného tlaku oddialime už len tým, že budeme športovať, zdravo žiť a mať kvalitný spánok. Na Slovensku máme obrovský počet odvrátiteľných úmrtí, teda takých, ktorým by sa dalo predísť. Hlavnú úlohu má pacient, ktorý má celé ochorenie vo svojich rukách.

X Ale nie všetko máme vo svojich rukách. Vysoký krvný tlak môžeme vlastne aj zdediť.

Presne tak, sú rizikové faktory, s ktorými nevieme urobiť nič. A to je vek, rodinná predispozícia či mužské pohlavie. Vtedy sa treba sústrediť na včasné zachytenie kardiovaskulárnych ochorení. Napríklad ženy vo veku od 15 do 49 rokov majú hormóny, ktoré ich do menopauzy chránia, potom riziko vysokého krvného tlaku stúpa.

X Kedy mám spozornieť, že s mojím krvným tlakom nie je niečo v poriadku?

O vysokom krvnom tlaku hovoríme vtedy, akpacientovi namerajú v ambulancii lekára opakovene viac ako 140/90 mmHg (jednotkou merania krvného tlaku sú milimetre ortuťového stĺpca, pozn. red.). Kladieme dôraz na to, aby si pacienti merali krvný tlak aj doma, nemusia to však robiť každý deň. Ak viem, že môj otec či starý otec mali vysoký krvný tlak, mal by som si ho raz za čas zmerať. A upozorniť na to všeobecného lekára.

X Mal by mať každý doma tlakomer?

Nie je to nevyhnutné, len chceme, aby boli ľudia informovaní. Teraz sú hitom merania hodnôt tlaku krvi bez klasickej manžety tlakomera, napríklad cez inteligentné hodinky, ktoré považujeme za dobrú vec. Musím však povedať, že nie je jedno, za akých podmienok meriate krvný tlak, fungujú tam určité pravidlá.

X O akých pravidlách hovoríme? Stáva sa, že človek si doma nameria vysoký tlak, vystresuje sa, zmeria ho opäť a je ešte vyšší.

Pre správnu diagnostiku krvného tlaku odporúčame meranie pomocou tlakomera s manžetou na rameno. Pacient musí mať správnu šírku manžety tlakomera, ktorá pokrýva dve tretiny ramena. Mal by pri tom sedieť, rameno má mať obnažené a nohy rovno na zemi. Pred meraním by 30 minút nemal piť kávu, fajčiť a mal by byť po potrebe. Počas merania bypacient nemal rozprávať, hýbať sa a pozerať sa na displej tlakomeru, pretože sa zbytočne vystresuje. Prvé meranie by mal ignorovať a približne po minúte by si mal tlak zmerať ešte raz a až tú hodnotu brať na vedomie.

X Čiže meranie by sme mali zopakovať viackrát?

Minimálne dva- až trikrát za sebou. Odporúčam aj takzvané domáce sedemdňové meranie hodnôt. Pacient si meria tlak krvi a hodnotu srdcovej frekvencie v domácom prostredí sedem dní za sebou a hodnoty si zapisuje. Tieto údaje prinesie na kontrolu k svojmu lekárovi.

X Takže ktoré meranie je lepšie – v ambulancii či doma?

Prekvapivé je, že práve doma majú pacienti nižší krvný tlak. Aj odborná literatúra potvrdzuje, že u lekára ho budete mať zaručene vyšší. Po ceste k lekárovi rozmýšľate nad vecami, ktoré vás čakajú, neviete, či stihnete autobus, k lekárovi dobehnete na poslednú chvíľu a v neznámom prostredí vám sestrička meria tlak, to znamená, že vám vyletí. U lekára sú teda hodnoty vždy vyššie.

X Existuje aj pojem hypertenzia bieleho plášťa, o čo ide?

Znamená to, že pacient má doma normálne hodnoty krvného tlaku, ale u lekára má vysoký krvný tlak. Iná situácia je vtedy, ak pacientovi prvýkrát namerajú v ambulancii tlak 180/100 mmHg, počas druhej návštevy 160/100 mmHg a pacient stále tvrdí, že sa len bojí a ide o efekt bieleho plášťa. Takému pacientovi netreba veriť.

X Vysádzajú pacienti lieky na krvný tlak? Pretože v podstate ich nič nebolí a možno si mylne myslia, že si znížia dávky a časom sa možno z toho vysokého krvného tlaku vyliečia.

Viac ako 50 percent pacientov si svojvoľne vysadí liečbu vysokého krvného roku po jednom, dvoch či troch rokoch. Platí to celosvetovo, stačí nám ísť za hranice. Českí kolegovia robili štúdiu, počas ktorej sledovali, ako pacienti užívali lieky na zníženie hodnôt krvného tlaku. Išlo o pacientov, ktorí mali takzvanú rezistentnú hypertenziu, to znamená, že mali minimálne päť kombinácií liekov. Z krvi zistili, že jedna tretina z pacientov neužíva lieky vôbec, jedna tretina užíva len časť liekov a jedna tretina tak, ako ich predpísal ich lekár.

X Každý lekár zrejme apeluje na pacienta, aby dodržiaval stanovenú liečbu. Kde je teda chyba?

Artériová hypertenzia nie je ochorenie, ktoré trvá dva mesiace. Je to dlhodobé a chronické ochorenie. Rozmýšľali sme s kolegami, ako najlepšie vysvetliť pacientom, že zmena životného štýlu a užívanie liekov je potrebné trvale (do konca života). Tak sme vymysleli iniciatívu Zdravie máš len jedno, kde sme priblíži príbehy jednotlivých pacientov. Liečba a užívanie liekov nie je len o znižovaní krvného tlaku, ale znamená, že pacientom predlžujeme a skvalitňujeme život.

Stáva sa, že pacientom s akútnym infarktom myokardu zachránime život, vysvetlíme im, že potrebujú doživotnú liečbu a sledovanie, no aj tak takmer polovica z nich vysadí lieky.

X Ako vyzerá liečba pacienta s vysokým krvným tlakom?

Začíname úpravou životného štýlu a vieme, pri akých hodnotách a profile pacienta začneme antihypertenzívnu liečbu. V súlade s najnovšími odporúčaniami má pacient predpísané najčastejšie dva lieky, ktoré sú väčšinou v jednej tabletke. Liečba je jednoduchá, účinná, bezpečná a nastavená tak, aby ho minimálne zaťažila. Ak podchytíme vysoký krvný tlak včas, potrebuje menej liekov. Keď oddialime liečbu hypertenzie o šesť týždňov, pacient si skráti život o viac ako dva roky. Pár neliečených týždňov má veľký vplyv na organizmus pacienta.

X Faktom je, že na infarkt zomiera stále viac mladších ročníkov. Liečime teda na Slovensku vysoký krvný tlak zle?

Najsilnejším faktorom na poškodenie srdca je práve hypertenzia. Ak znížime hodnoty krvného tlaku, znížime možnosť srdcového zlyhania, cievnej mozgovej príhody či infarktu. Máme pacientov, ktorí povedia, že neriešili vysoký krvný tlak, pritom v zdravotnejkarte majú od lekárov namerané vysoké hodnoty. Nie je to správny prístup a veľakrát na to pacient doplatí.

X Z toho, čo hovoríte, nám vychádza, že práve lekár by mal upozorniť pacienta, že mal opakovane vysoký krvný tlak.

Ako lekári to aj vždy robíme. Príde mladý amatérsky športovec, ktorý má nameraný vysoký krvný tlak, lekár ho zavolá na ďalšiu kontrolu a pacient už nepríde, pretože športuje a má pocit, že sa ho to netýka. Potom ide napríklad na predoperačné vyšetrenie kvôli inému zdravotnému problému a opäť mu namerajú vyšší krvný tlak. Dostane sa k nám aj do tretice, ale už s infarktom myokardu či so srdcovým zlyhávaním.

X Pri každom ochorení je dôležitá včasná liečba, ale nie vždy sa človek dokáže dostať hneď k odborníkovi, pretože termín dostane o dva mesiace. Máme dostatok kardiológov?

Na Slovensku je veľmi málo kardiológov a čakacia doba závisí od toho, v ktorom kraji sa pacienti nachádzajú. Najhoršia situácia je paradoxne v Bratislave. Aj keď vieme pacientov liečiť, je nás stále málo. Dôležité je aj to, že kardiológia má množstvo pododborov. Chýbajú nám lekári, ktorí sú špecialisti na srdcové arytmie (arytmológovia), či tí, ktorí sú odborníci na srdcové zlyhávanie. Dobrá správa pre pacientov je, že manažment komplikovanej artériovej hypertenzie je plne v kompetencii praktického lekára pre dospelých. Preto ak máte opakovane namerané vyššie hodnoty tlaku krvi ako 140/90 mmHg, obráťte sa s dôverou na vášho praktického lekára.

 X Občas nás z ničoho nič pichne pri srdci. Je to nebezpečné?

Závisí od toho to, aké je to pichnutie a za akých okolností vzniká. Ak je to krátke pichnutie, ktoré sa vyskytuje veľmi zriedkavo, nie je potrebné špeciálne vyšetrenie. Nebezpečné je, keď po námahe začne zvieravá bolesť na prednej strane hrudníka, ktorá sa šíri do ľavej ruky či sánky. Keď vás pichne pri srdci, na jednom mieste na pár sekúnd, nejde o nič vážne. Ak by ste sa začali potiť a ani po 30 minútach bolesť neustane, musíte vyhľadať pomoc. Najčastejším dôvodom na odoslanie pacienta k špecialistovi kardiológovi je búšenie srdca. Predtým však musia mať vylúčenú inú, nekardiologickú príčinu. Búšenie srdca môže znamenať dve veci – buď srdce ide veľmi rýchlo, alebo búcha silno.

X Čo sa za ním skrýva?

V prvom rade povieme pacientom, nech si pravidelne merajú pulz. Sú totiž pacienti, ktorí prídu, že majú 100 pulzov, keď im meriame krvný tlak, zistíme, že je vysoký, nastavíme liečbu a srdce zrazu prestane búšiť. Pacientov posielame na štandardné 12-zvodové EKG, kde sa snažíme zistiť príčinu. Ak ho nezachytí, pretože búšenie trvá príliš krátko, tak používame dlhodobejšie EKG monitorovacie systémy.

X Spomínali ste, že pribúdajú mladšie ročníky. Ako sa za roky vašej praxe menia pacienti, ktorí vám zaklopú na dvere?

To, čo vidím za posledné roky, sú mladší pacienti – štyridsiatnici, ktorí majú srdcové zlyhávanie. Oni aj majú v zdravotnej karte záznamy, že posledných päť rokov trpia vysokým krvným tlakom, akurát si ho liečili iba jeden až dva roky a potom liečbu svojvoľne ukončili. Pribúdajú tiež pacienti s neliečenou artériovou hypertenziou. Zároveň sa mení aj medicína, ktorá ide vpred. Veľakrát poviem pacientovi, aké má šťastie, že ochorel až teraz, pretože pred 15 rokmi by sme mu nevedeli vôbec pomôcť.

Prečo sa znižuje hranica u mladých pacientov, ktorí majú problémy so srdcom? Čo je za tým?

Výskyt kardiovaskulárnych ochorení súvisí s rizikovými faktormi. Z ovplyvniteľných rizikových faktorov sú to najmä obezita, fajčenie, vysoký krvný tlak. Ako ukazujú celoslovenské štatistiky, na Slovensku stúpa počet obéznych detí a mladých ľudí, stúpa aj výskyt obezity a nadváhy v celej dospelej populácii. Výskyt fajčenia má, žiaľ, veľmi podobný, stúpajúci trend. Samostatným rizikovým faktorom je vysoký krvný tlak, ktorý je často podceňovaný a nedodiagnostikovaný. Najmä však neliečený.

Športovanie je súčasťou zdravého životného štýlu. U zdravých ľudí je vhodné športovať pravidelne a výber športu je úplne na nich. Musíme prihliadať na vek, fyzickú zdatnosť, trénovanosť a predchádzajúce športové skúsenosti. Športovanie odporúčam aj pacientom s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Napríklad pacientom s artériovou hypertenziou odporúčame aeróbne cvičenie minimálne 30 minút päť až sedem dní v týždni.

X Sú prípady, keď vrcholoví športovci náhle zomreli, pretože sa im zastavilo srdce. Prečo?

Najčastejšou príčinou kolapsu u vrcholových športovcov je porucha srdcového rytmu, čiže arytmia. V tomto prípade ide o závažnú komorovú arytmiu s vysokou srdcovou frekvenciou. V dôsledku poruchy „elektriny“ v srdci dochádza k zhoršeniu práce srdca ako pumpy. Srdce potom nie je schopné prečerpávať krv a zastaví sa.

Dochádza aj k poškodeniu všetkých orgánov a mozog je najviac citlivý na nedostatok kyslíka, preto dochádza k strate vedomia. Ak sa malígna arytmia neodstráni do niekoľkých minút, dôjde k závažným nezvratným zmenám v organizme, aktuality.sk

X X X

Grécky líder najsilnejšej strany Mitsotakis prerušuje volebnú kampaň pre covid

Bývalý grécky premiér Kyriakos Mitsotakis, ktorý je favoritom parlamentných volieb vypísaných na 25. júna, v piatok oznámil, že pozastavuje svoju predvolebnú kampaň pre pozitívny výsledok testu na infekčné ochorenie COVID-19.

„Objatia a bozky počas volebnej kampane sú vždy veľmi príjemné, ale niekedy majú svoju cenu,“ uviedol Mitsotakis na sociálnych sieťach. Z jeho statusu citovala aj agentúra AFP.

„Som pozitívny, preto budem musieť zostať niekoľko dní doma,“ konštatoval Mitsotakis, ktorý sa svojho času podrobil očkovaniu proti covidu.

Päťdesiatpäťročný Mitsotakis mal cez víkend navštíviť mníšsku enklávu na hore Athos – údajne preto, aby vyslal signál voličom novej procirkevnej strany a predišiel tak strate ich hlasov.

Prieskumy verejnej mienky zverejnené tento týždeň ukázali, že jeho konzervatívna strana Nová demokracia vedie nad svojím najbližším súperom, ľavicovou stranou Syriza, približne o 20 bodov.

V predchádzajúcich – nerozhodných – voľbách konaných 21. mája porazila Nová demokracia Syrizu o viac ako 20 bodov, ale do väčšiny v 300-člennom parlamente jej chýbalo päť kresiel.

Voľby 25. júna sa budú konať podľa novozavedeného systému, ktorý víťazovi poskytuje bonus až 50 bodov, čo uľahčuje úsilie o vytvorenie vlády jednej strany, aktuality.sk

X X X

Dr. Tedla: Prípady rakoviny hrdla narastajú. V minulosti za ňou bývalo najmä pitie alkoholu a fajčenie, dnes aj niektoré sexuálne praktiky

 Počet prípadov rakoviny hrdla stúpa a za časť z nich môže HPV vírus. Ten sa môže prenášať aj orálnym sexom. Hovorí v rozhovore ORL špecialista Miroslav Tedla a pripomína, že proti HPV sa dá očkovať.

Vedia zmeniť či prinavrátiť hlas, voperovať implantát, aby hluchý pacient mohol počuť, aj odstrániť nádor. Lekár Miroslav Tedla hovorí, že ORL je fantastický odbor, aj keď u nás o ňom máme skreslenú predstavu.

Tedla pracuje ako docent ORL na klinike otorinolaryngológie, chirurgie hlavy a krku na Lekárskej fakulte UK a v Univerzitnej nemocnici Bratislava, kde zároveň pôsobí aj ako medicínsky námestník.

V nemocnici s prestávkou pracuje od roku 1999. Pár rokov strávil vo Veľkej Británii a rok v USA, kde pôsobil vo výskume.

X Istú časť svojej kariéry ste strávili vo Veľkej Británii. Čomu ste sa tam venovali?

Pôsobil som tam dohromady štyri a pol roka. Rok som bol na výučbovom špecializovanom pobyte (fellowship) a tri a pol roka som pracoval ako konzultant, čo je podobná pozícia ako primár.

X Čo bol pre vás dôvod, pre ktorý ste sa vrátili na Slovensko?

Mám tu dobrú pracovnú pozíciu, v akademickom prostredí. A máme tu s rodinou dobrý život v porovnaní so životom vo Veľkej Británii. Viem sa tu ísť napríklad v lete kúpať a v zime lyžovať, čo som tam nemohol. (úsmev)

V Spojených štátoch amerických aj vo Veľkej Británii je to jeden z najžiadanejších odborov. V USA bol nejaký čas dokonca najžiadanejší.

Ako ORL špecialisti operujeme veľa vecí, od chirurgie ucha, plastickej chirurgie tváre cez chirurgiu slinných a štínej žľazy, rozsiahle resekcie zhubných nádorov po mikrochirurgiu hlasiviek a nervov.

X Je u nás ORL podceňované? Taká skreslená predstava, že riešite len mandle?

Vnímame to tak, že je. Prevláda predstava, že riešime len bolesť v krku a nádchu. ORL je pritom fantastický odbor a aj týmto chcem apelovať na našich najlepších medikov, aby k nám išli pracovať. (úsmev)

Robíme plastické operácie nosa a uší. Vieme vybrať hrtan či časť hltana pri rakovine, odobrať vzdialené tkanivové laloky a zrekonštruovať defekt, ktorý vznikol po odstránení nádoru. Voperujeme vnútroušné implantáty, akýsi počítač, ktorý sa napojí na ušný nerv, a na kožu nad implantát sa magnetom prichytí mikrofón, ktorý je schovaný pod vlasmi, a inak hluchý pacient zrazu počuje. To sú úžasné veci.

X Čomu sa primárne venujete vy?

Diagnostike a chirurgickej liečbe rakoviny hlavy a krku, chirurgickej liečbe porúch hlasu a štítnej žľazy, nechirurgicky sa venujem poruchám prehĺtania.

X Rastie počet týchto ochorení?

Áno, vidieť to pri rakovine hrdla, teda rakovine podnebných mandlí alebo koreňa jazyka. Typickými pacientmi s takouto rakovinou zvykli byť šesťdesiatnici a sedemdesiatnici a príčinou bolo často fajčenie a nadmerné pitie alkoholu.

Posledných 20 až 30 rokov máme novú skupinu pacientov. Sú to mladší pacienti, ktorí nefajčia, nepijú nadmerne alkohol, ale za rakovinu u nich môže HPV vírus.

X To je vírus, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice a prenáša sa pohlavným stykom. Ako sa ocitne v hrdle?

Nie je to vždy jasné, no za časť prípadov môžu byť zodpovedné niektoré sexuálne praktiky ako napríklad orálny sex.

X Súvisí to teda s tým, že sme zmenili naše sexuálne správanie?

Postupne áno. V Západnej Európe sa tieto nádory začali objavovať skôr ako v našom regióne. Vo východnej Európe bola zase rozvinutá kultúra pitia alkoholu a fajčenia. Ako sa spoločnosť vyvíja, tak sa zdá, že alkoholizmu a fajčenia je menej. Takže aj početnosť týchto tumorov (tzv. HPV negatívnych) sa znižuje a zvyšuje sa početnosť tumorov spôsobených HPV vírusom (HPV pozitívnych). Uvádza sa, že ľudia, ktorí majú skúsenosť s viac ako siedmimi sexuálnymi partnermi, sú na ochorenie náchylnejší.

X Roky sa v súvislosti s HPV vírusom hovorí najmä o rakovine krčka maternice a rakovine penisu. Prečo o rakovine hrdla počuť málo?

V prvom rade chcem povedať, že je extrémne dôležité, aby proti HPV vírusu bola preočkovaná ešte pred začatím pohlavného života nielen populácia dievčat, ale aj chlapcov.

V druhom rade, v odborných kruhoch sa o tom hovorí veľa a je čas, aby sme o tom začali hovoriť viac aj do médií.

Kolegovia z Prahy pred niekoľkými rokmi zorganizovali mediálnu kampaň, keď prišli do pražských krčiem a endoskopom cez nos ľuďom pozerali, či nemajú rakovinu hlavy a krku. Nebolo to však vyslovene cielené len na HPV pozitívne tumory.

 X Akej vekovej kategórie sa ochorenie najčastejšie týka?

Najčastejšie ide o tridsiatnikov a štyridsiatnikov.

X Je v niečom rakovina hrdla spôsobená HPV vírusom iná?

Vyzerá veľmi podobne, ale má iné správanie. Prejavuje sa tak, že skôr metastázuje do uzlín na krku. Pacient často príde k lekárovi s tým, že má veľkú zdureninu na krku. Väčšinou sa zväčšuje, je nebolestivá a je prítomná viac ako tri týždne.

Keď vidíme takéhoto pacienta, ktorý má okolo 40 rokov a zdureninu na krku, tak je pravdepodobné, že keď sa mu pozrieme do úst, nájdeme malý tumor mandle, ktorý sa rozšíril do krčných lymfatických uzlín a to vidíme ako prvý príznak choroby.

Dobrá správa je, že tieto nádory pomerne dobre reagujú na liečbu, takže vo veľkom percente vieme pacientov spoľahlivo vyliečiť.

X Koľko máte ročne takýchto prípadov spôsobených HPV vírusom?

Žiaľ, na Slovensku nemáme k dispozícii presné čísla. Ale trend je rastúci a počet takzvaných HPV pozitívnych a HPV negatívnych nádorov mandle a koreňa jazyka je v súčasnosti asi pol na pol. Niektoré typy HPV vírusu spôsobujú okrem rakoviny aj inú chorobu.

X Akú?

Volá sa papilomatóza hrtana. V hrtane na hlasivkách vyrastajú papilómy, čo sú nezhubné výrastky a tie zhoršujú hlas. Je to tiež do istej miery brané ako pohlavne prenosná choroba.

Vírus sa môže prenášať aj pri pôrode. Keď dieťa prejde pôrodnými cestami, tak sa môže nakaziť HPV vírusom a ako dôsledok mať papilómy na hlasivkách. Je to veľmi nepríjemné, lebo sa vracajú, čiže aj keď ich chirurgicky odstránime, môžu narásť naspäť. Niektorí ľudia takto môžu absolvovať aj desiatky operácií.

Máme na túto chorobu rôzne lieky, ale zatiaľ nič stopercentne nefunguje. No vývoj ide dopredu a časti pacientov už vieme pomoc.

X Vy sa však venujete aj špecifickejším operáciám.

Áno, robím aj operácie hlasiviek pri tranzícii, to znamená pacientom, ktorí prechádzajú napríklad procesom zmeny z mužského na ženské pohlavie.

Jedným z problémov pri tomto precese je, že veľkosť hrtana hormonálne nezmeníte, keďže je to štruktúra zložená z chrupiek, ktorá má v sebe hlasivky. Čím je hlasivka napnutejšia alebo kratšia, zvuk je vyšší – dá sa to pripodobniť tvorbe tónu pri hre na gitare.

Takže keď chceme zvýšiť frekvenciu hlasu, musíme hlasivky skrátiť alebo napnúť. To vieme urobiť chirurgicky.

X Koľkým ľuďom robíte ročne takúto operáciu?

Najväčšie centrum v Európe je podľa mojich informácií v Londýne. V našom stredoeurópskom priestore tieto operácie vo väčšom množstve vykonávajú kliniky v Prahe a Hradci Králové. Na Slovensku takýchto operácií nie je veľa, dali by sa zrátať na prstoch ruky.

Aj mnohí Slováci takúto liečbu podstupujú v zahraničí, no vieme ju ponúknuť aj my. Zároveň vieme aj zredukovať ohryzok, ktorý je výraznou mužskou črtou, a tiež to býva súčasťou tohto procesu.

X Robíte to aj v opačnom garde, keď žena prechádza tranzíciou na muža?

Je aj taká možnosť, ale ja som takého pacienta ešte nemal.

X Viete hlas nielen meniť, ale ho takpovediac aj prinavrátiť ľuďom, ktorí oň prichádzajú?

Vieme pomôcť s poruchou hlasu. Sú ľudia, ktorí majú ochrnutú hlasivku napríklad po operácii štítnej žľazy alebo krku, mozgu či nádore pľúc. Z šepkajúceho hlasu vieme urobiť takmer normálny hlas.

Takto sme už pomohli mnohým ľuďom, napríklad aj známemu rozhlasovému redaktorovi. Mal operáciu, pri nej sa mu poškodil hlasivkový nerv, ale podarilo sa nám vrátiť som ho do rozhlasu do aktívnej práce.

X Keď sme sa neformálne rozprávali, hovorili ste, že sa vás ľudia pýtajú aj na to, čo je unikátne na hlasivkách napríklad Luciana Pavarottiho. Čo je to?

Jeho hlasivky vyzerajú tak isto ako hlasivky kohokoľvek iného. Je to celé o tom, ako s nimi dokáže pracovať, akú má prácu s dychom, telesnú stavbu a podobne.

 X Posledné roky sme často počúvali o strate čuchu kvôli covidu. No strata čuchu môže signalizovať aj vážny problém. Je to tak?

Pri nádore v mozgu môže byť strata čuchu jedným z prvých príznakov rastúceho tumoru. Je to však skôr raritné. Väčšinou sa príčina straty čuchu buď nezistí, alebo sa dáva do spojitosti s prekonanou infekciou.

X Prečo práve pri covide sme sa s tým stretávali tak často?

Na vysvetlenie, čuch sa môže poškodiť dvomi spôsobmi. Keď máte zamedzený prístup k čuchovým zakončeniam. Deje sa to pri nádche, keď máte upchatý nos, opuchnuté sliznice alebo keď máte v nose polypy. Čiže je tam niečo, čo blokuje, aby sa vôňa dostala k nervovým zakončeniam.

Alebo sa poškodia nervové dráhy a vonné látky sa síce dostávajú do nosa aj k čuchovým zakončeniam, ale nefunguje to. Práve pri covide sa zistilo, že poškodzuje niektoré z buniek čuchového systému a bez nich nevie čuchový systém fungovať.

X Čuch sa zvykol po nejakom čase vrátiť, ale u niektorých ľudí to už nebolo ono. Poznám človeka, ktorý s tým má problém aj po dvoch rokoch od prekonania covidu. Alebo ľudia opisujú, že im zrazu páchne jedlo – mäso, káva, mlieko… Prečo sa to deje?

U niekoho môže byť porucha čuchu dočasná a u niekoho trvalá. A áno, môžu nastať aj také poruchy čuchu, pri ktorých človek cíti nejakú vôňu alebo zápach aj vtedy, keď nie sú alebo ich cíti inak. Kávu môže cítiť napríklad ako spálenú gumu. Prečo sa to deje, však úplne nevieme.

X Vieme čuch trénovať?

Existuje metóda čuchového tréningu. Spočíva v tom, že niekoľkokrát denne privoniavate k známym vôňam. Tým sa čuch akoby znova senzibilizuje.

Najčastejšie týmito vôňami býva citrón, ruža, klinček a eukalyptus.

X Prečo práve tieto?

Sú to esencie, ktoré nie sú agresívne a ktoré zároveň dráždia čuchový nerv.

X Ako dlho trvá, kým sa dostavia výsledky?

Úplne presne to nevieme. Ale niekedy nemusíme mať šťastie a čuch sa vôbec nenavráti. A niekedy sa dá do poriadku v priebehu niekoľkých dní či týždňov.

X Môžem si takto trénovať čuch, aj keď nemám zdravotné problémy?

Tak ako si môžete trénovať hmat, ako napríklad profesionálni hráči kariet si vedia nahmatať označenú kartu, tak si môžete trénovať aj čuch.

X Toto využívajú napríklad someliéri?

Určite áno. Tu sa môžeme pristaviť pri tom, aké je spojenie čuchu a chuti.

X Aké?

Na hornej časti nosovej dutiny máme zakončenia čuchových nervov. Chuťové poháriky sú v ústach najčastejšie na jazyku alebo na podnebí. Oba tieto zmysly sú do veľkej miery prepojené.

Pokrm najprv cítite svojím čuchom a následne aromatické látky, ktoré sú obsiahnuté v jedle, podráždia aj chuťové bunky. Treba povedať, že čuch je mnohonásobne citlivejší ako chuť.

Na podráždenie chuťových receptorov potrebujeme o 20-tisíc molekúl viac ako na podráždenie čuchových buniek. Čiže keď nemáte čuch, tak chuť je omnoho slabšia.

X Inak povedané, ak nefunguje správne čuch, tak ani to jedlo mi nebude chutiť?

Presne tak.

 X Je pravdou, že porucha čuchu a chuti sa spája aj s poruchami nálady a prejavmi depresie?

Ak nepočujete alebo nevidíte, má to veľmi dôležité psychologické dôsledky. Takisto keď je poškodený čuch alebo chuť, tak je život omnoho menej pestrý. Keď máte rada dobrú kávu alebo dobré jedlo a neviete si ich vychutnať, môže to zhoršiť nálady a eventuálne aj pôsobiť na vznik psychického ochorenia, ako je depresia.

X Keď sme pri tom vychutnávaní si – rozlišujeme päť základných chutí a jednou z nich je umami. Čo je to?

Keď som študoval na lekárskej fakulte, učili sme sa, že chute boli len štyri, sladká, slaná, horká a kyslá. V posledných rokoch sa pridala piata chuť – umami. Tá sa dá prirovnať k chuti, ktorú máte pri konzumácií sójovej omáčky alebo veľmi výdatného mäsového vývaru.

X To je dôvod, prečo nám tak chutia ázijské jedlá

Presne tak, to je umami.

X Ako sme ju nadobudli?

Máme množstvo rôznych chutí, ale tieto nie sú uznané ako základné chute. To musí byť chuť, na ktorú nájdeme špecifické chuťové receptory na jazyku. No a v posledných rokoch sa našli práve receptory na túto špecifickú chuť umami.

X Hovorí sa, že samotný jazyk môže prezradiť aj mnohé ochorenia. Čo by sme si mali všímať?

Zmeny na jazyku môžu vyzerať rôzne. Niektoré môžu byť vážne a niektoré nezávažné.

Napríklad biely alebo červený fľak, ktorý môže krvácať alebo sa postupne zväčšuje a nestratí sa ani o niekoľko týždňov, môže byť jedným z prvých príznakov predrakovinového štádia alebo rakoviny jazyka.

Pri niektorých ochoreniach môže jazyk meniť farbu, napríklad malinový jazyk sa popisuje ako súčasť streptokokovej infekcie. Bielo povlečený jazyk môže byť zase súčasťou mykotického ochorenia alebo hubovej infekcie.

Potom sú to zmeny na jazyku, ako napríklad mapovitý jazyk, ktoré presne nevieme, čo znamenajú, aktuality.sk

X X X

Bratislavu obsadili Hells Angels. Ako sa v jej uliciach kontroverzní motorkári správali?

 Dánsko, Austrália, Kalifornia, ale aj Švédsko či Kanárske ostrovy. Slovensko brázdia obávaní motorkári z celého sveta. Sú neprehliadnuteľní a rovnako dobre je ich aj počuť. Nielen na cestách v smere na Šamorín, kde sa cez víkend koná zraz Hells Angels Motorcycle Club World Run. Natrafiť na nich môžete v týchto dňoch aj v Bratislave.

 Motorkári, ktorí sa zgrupujú pod hlavičkou Hells Angels Motorcycle Club, majú niektoré štáty na čiernej listine. V zahraničí sa totiž s Hells Angels (z angl. Pekelní anjeli) spájajú výrazy ako obchod so zbraňami, drogy či prostitúcia. USA označili klub za gang a zakázali vstup do krajiny každému cudzincovi, ktorý je jeho členom. Viac sa ich histórii a povesti venujeme nižšie.

Americká ambasáda na Slovensku pred ich návštevou dokonca vydala bezpečnostné opatrenia, ktoré odporúča v rozmedzí od 31. mája do 4. júna obyvateľom dodržiavať. Opatrenia posilnila v čase ich návštevy aj polícia.

Na kávičke aj u barbera

Členovia gangu z Hells Angels patria medzi najslávnejší klub motorkárov, ktorí každoročne organizujú podujatia World Run po celom svete. Tento rok prvýkrát od svojho vzniku dorazili aj na Slovensko do uzavretého areálu v okolí hotela Kormorán v Šamoríne, kde sa ich najväčšie podujatie bude konať tento víkend. Celkovo sa na podujatí môže zúčastniť až 3000 členov klubu. V roku 2005 a 2010 sa podujatie uskutočnilo aj v Prahe – bez významnejších incidentov. Primátor Šamorína Csaba Orosz vopred vyzval majiteľov podnikov, aby zvážili, či budú mať počas podujatia otvorené.

V centre hlavného mesta sme na motorkárov z Hells Angels Motorcycle Club (HAMC) natrafili na takmer každej ulici. Odparkovaná motorka značky Harley-Davidson predurčovala, že v jej blízkosti niektorého z členov klubu stretneme. Najviac viditeľní boli pred Hotelom Tatra, ktorý susedí s Prezidentským palácom. Zaparkované motorky priamo pred hotelom pútali okoloidúcich. Motorkárov v hlúčiku pred ubytovaním si z diaľky nakrúcali či fotili.

Nazreli aj k Ukrajincom

Káva na terase, zmrzlina či pizza v talianskej reštaurácii. Na skúsenosť s motorkárskym klubom v hlavnom meste sme sa pýtali vo viacerých prevádzkach. Motorkári sa podľa slov personálu správali v priestoroch podnikov slušne. To, čo si objednali, zaplatili, nevyvolávali žiadne konflikty.

Navštíviť mali aj kultúrne centrum Ukrajinský inštitút s kaviarňou. Sídli neďaleko hotela, v ktorom sú motorkári ubytovaní. Ako uviedla zamestnankyňa inštitútu, boli milí, dali si kávu aj zmrzlinu a odišli. Využili aj služby pánskeho holičstva neďaleko hotela. Skúsenosť s nimi bola zhodná – bez konfliktov a zanechali dobrý dojem.

 Sťažnosti na hluk

Okrem neprehliadnuteľných kožených búnd a viest s výšivkami s lebkou, ktorú je vidno už z diaľky, je motorkárov rovnako dobre z diaľky aj počuť.

V úzkej spolupráci s Policajným zborom dohliada na bezpečnosť počas návštevy motorkárov Mestská polícia Bratislava. V teréne má výrazne zvýšený počet hliadok. Ako uviedla pre Pravdu hovorkyňa Mestskej polícia Bratislava Barbora Krajčovičová, v súvislosti s klubom ľudia najčastejšie upozorňovali na nesprávne parkovanie motoriek alebo na hluk. Ako potvrdila, žiadne závažnejšie narušenie verejného poriadku alebo ohrozenie bezpečnosti doposiaľ nezaznamenali.

Ako dodala, motorkári by sa v Bratislave mali zdržiavať do nedele, vtedy by bezpečnostné opatrenia mali byť ukončené.

 X Kto sú Hells Angels?

História Hells Angels siaha až do roku 1948 do Spojených štátov. Ich meno odkazuje k 303. bombar­dovacej letke, ktorá bojovala počas druhej svetovej vojny. Sú pre ich typické klubové farby, logo okrídlenej lebky, nápis MC a motorky predovšetkým Harley-Davidson. Od 50. rokov sa postupne začala ich subkultúra rozprestierať do celého sveta a vznikali ďalšie kluby spojené s Hells Angels. V súčasnosti má klub zhruba 5000 členov a približne 350 pobočiek.

Prví motorkári pôsobili v Amerike ako divokí jazdci na revúcich mašinách, agresívne pohŕdajúci konvenciami a v „normálnej“ spoločnosti vyvolali zmes strachu a zvedavosti. Reprezentujú rebelský a bohémsky život a pravidelne jazdia na hrane zákona, čo v 60. rokoch priťahovalo aj množstvo intelektuálov. S ich hodnotami sa začalo spájať dokonca hnutie hippies. Symbióza medzi týmito dvoma odlišnými svetmi však skončili po tom, čo Hells Angels napadli demonštráciu proti vojne vo Vietname.

Klub sa riadi vlastnými prísnymi pravidlami a členovia sú nekompromisne vyberaní. Na čele stojí prezident a noví uchádzači o členstvo musia prejsť dlhým prijímacím rituálom. Asi najslávnejším prezidentom v dejinách klubu je zakladateľ pobočky v kalifornskom Oaklande Ralph „Sonny“ Barger, ktorý zomrel vlani v júni vo veku 83 rokov.

Okrem nádychu romantiky sa však s Hells Angels ťahá aj temná povesť kriminálneho gangu spojeného predovšetkým s drogami, vydieraním, nútenou prostitúciou či obchodom so zbraňami. Hoci sa v posledných rokoch motorkárske hnutie snaží očistiť svoje meno, tak klub Hells Angels vedie polícia vo viacerých krajinách ako zločineckú skupinu. Zákaz majú v domovskej krajine USA, ale taktiež v Holandsku a v nemeckom Berlíne.

Hells Angels vs. Noční vlci

Ruskí Noční vlci, ktorí vznikli v 80. rokov, sa v minulosti inšpirovali práve týmto americkým klubom, vzájomne spolupracovali, avšak svoje styky ukončili. Členovia Hells Angels sa od svojich počiatkov prezentujú apolitizáciou, v čom sa jasne líšia od motorkárskeho klubu Noční vlci. Tí jasne inklinujú k politike Kremľa, nacionalizmu, sú známi osobnými väzbami na Vladimíra Putina a pravoslávnu cirkev, za čo ich členovia Hells Angels aj iné motorkárske organizácie značne kritizujú a odsudzujú. Avšak aj v klube Hells Angels sa dajú evidovať medzi členmi rasistické, homofóbne a extrémistické prejavy, takže ich tvrdenia o apolitizácii sú sporné.

Asi najbrutálnejšiu vojnu motorkárov zažila v polovici 90. rokov Škandinávia. Členovia Hells Angels a konkurenčný gang Bandidos (Banditi) po sebe strieľali protitankovými strelami a ich boj o kontrolu nelegálneho trhu s narkotikami si vyžiadal asi 11 obetí. K násilnostiam v rámci World Run prišlo aj v roku 2015 v Grécku, kde členovia Hells Angels surovo zbili gréckeho občana, ktorý neskôr na následky zranení zomrel. Bývalému šéfovi Frankovi Hanebuthovi hrozí 13 rokov väzenia v Španielsku, kde spoločne s niekoľkými ďalšími členmi na Mallorke prevádzkovali množstvo nelegálnych aktivít./agentury/

X X X

Obvinený župan Rastislav Trnka po zamietnutí sťažnosti nepovedal, či siahne po paragrafe 363

Predseda Košického samosprávneho kraja spochybňuje Lipšicovu objektivitu.

Cíti sa nevinný a spochybnil úrad špeciálnej prokuratúry. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka zareagoval na minulotýždňové rozhodnutie špeciálneho prokurátora, ktorý zamietol jeho sťažnosť.

Sťažnosť zamietol

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry vo februári pri akcii Valentín zadržali košického župana Rastislava Trnku aj podnikateľa a Trnkovho kamaráta Richarda Redaya. Obaja čelia obvineniu zo zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní spolupáchateľstvom.

Trnka trvá na svojej nevine, zostal naďalej aj vo funkcii župana. Proti obvineniu podal sťažnosť, rovnako ako ďalší spoluobvinení. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sťažnosti všetkých obvinených minulý týždeň zamietol.

Svoje kroky neprezradí

Rozhodnutie špeciálneho prokurátora o zamietnutí sťažnosti proti uzneseniam o vznesení obvinenia znamená, že obvinenia sú právoplatné.

Obaja majú ešte možnosť rozhodnúť, či sa na generálnu prokuratúru obrátia s návrhom na postup podľa známeho paragrafu 363.

„Predseda Rastislav Trnka nebude dopredu informovať o krokoch, ktoré urobí v tejto veci, tak ako dopredu neinformujú o svojich krokoch ani OČTK (orgán činný v trestnom konaní – pozn. red.),“ napísal Michal Hudák, hovorca Košického samosprávneho kraja.

Pochybný nákup tatroviek

Trnku sa týka prípad nákupu tatroviek pre košickú správu ciest za viac ako milión eur. Redaya aj pochybné obstarávanie predražených bezkontaktných teplomerov z čias pandémie covidu za takmer 200-tisíc eur.

Pre oboch mužov žiadal dozorujúci prokurátor aj vyšetrovaciu väzbu, aby nemohli mariť vyšetrovanie a pokračovať v trestnej činnosti. Redaya súdy aj do väzby poslali. V prípade košického župana však prokurátor neuspel.

Najvyšší súd Trnku tiež do väzby neposlal, skonštatoval však, že jeho obvinenie je na mieste. „Na rozdiel od rozhodnutia prvostupňového súdu sme toho názoru, že stíhanie je dôvodné. Hovoríme, že podozrenie, že skutok bol spáchaný aj prostredníctvom obvineného,“ vyhlásil predseda senátu Peter Hatala.

Lipšica spochybňuje

Trnka minulý týždeň na rozhodnutie nereagoval, pretože nebol na Slovensku. „Opakovane hovorí, že si nie je vedomý porušenia žiadneho zákona,“ tlmočil Hudák reakciu predsedu kraja.

V reakcii spochybňuje Lipšicovu objektivitu argumentami, že špeciálnemu prokurátorovi vyčítali priveľkú prepojenosť s politikou, čo podľa Trnku narúša nezávislosť Úradu špeciálnej prokuratúry. Vyčítali mu tiež koncentráciu moci medzi priateľmi v politike. Ako to ovplyvnilo Lipšicove rozhodnutie, kto mal záujem na takomto rozhodnutí, bližšie nešpecifikoval.

No ako píše hovorca Hudál zamietnutie sa preto, dalo očakávať, aktuality.sk

X X X

Ako ušetriť desiatky eur na benzíne cestou do Chorvátska? Zo Slovenska vyrazte s poloprázdnou nádržou

Ceny pohonných hmôt síce už nie sú také extrémne ako počas vlaňajšej turistickej sezóny, no správnym plánovaním tankovania môžete výrazne ušetriť. Cestou k Jadranu totiž prechádzate cez Maďarsko, prípadne cez Rakúsko a Slovinsko. Ceny benzínu, nafty a LPG sa tu výrazne líšia. Tankujte teda len tam, kde je to výhodné.

 Ceny v Chorvátsku sú momentálne zastropované. A to na veľmi lákavej úrovni. Ceny benzínu a nafty sa priebežne menia. Našťastie, tento rok už nie sú poznačené vojnovými udalosťami na Ukrajine tak výrazne, ako tomu bolo vlani, keď vystrelili k dvom či viac eurám za liter. Cenovky na „čerpačkách“ sa upokojili. To ale neznamená, že cestou k vytúženému Jadranu nemôžte ušetriť. Tankovaniu sa jednoducho nevyhnete. Treba ale tankovať tam, kde je to výhodné, a naopak, vyhnúť sa čerpaniu pohonných hmôt v krajinách a na miestach, kde sú pohonné hmoty najdrahšie. Tento rok je to v podstate jasné. Chorváti majú stále zastropované ceny palív. A sú čarovné. Jednoducho, palivo v Chorvátsku je momentálne najlacnejšie. Liter benzínu stojí na akejkoľvek čerpacej stanici, či už na diaľnici, alebo mimo nej, 1,32 eura a nafta dokonca len 1,24 eura.

Čo čakajú Chorváti od letnej turistickej sezóny a na čo si dať pozor

Benzín je teda v porovnaní so Slovenskom či Rakúskom lacnejší približne o 25 centov a v porovnaní s Maďarskom dokonca o viac ako 30 centov. A 10 centov za liter benzín ušetríte aj v porovnaní so Slovinskom. Podobné je to s naftou. Ak teda mierite k Jadranu, platí jednoduché pravidlo – natankujte do nádrže na Slovensku len toľko paliva, aby ste prišli do Chorvátska, kde dotankujete „plnú“. A rozhodne sa vyhnite tankovaniu v Maďarsku, kde je palivo momentálne najdrahšie. Odlišná situácia je len s LPG. To je, naopak, najdrahšie práve v Chorvátsku. Za liter propán-butánu zaplatíte až 92 centov – o vyše 20 centov viac ako na Slovensku a v Rakúsku. Je to tiež o chlp viac ako v Maďarsku.

Je na zváženie, či sa v Chorvátsku neoplatí radšej natankovať benzín ako LPG, pretože propán-bután je síce lacnejší, ale motor si ho na 100 km vypýta viac. Otázne je, dokedy budú Chorváti udržiavať zastropované ceny palív. Zatiaľ platí nariadenie do 7. júna, ale pochybujeme, že by malo dôjsť k radikálnej zmene cien. Priaznivé ceny na čerpacích staniciach sú totiž súčasťou snahy Chorvátska prilákať čo najviac turistov. Tento rok dokonca očakávajú rekordnú sezónu. Zvyšovať turistom náklady na cestu by bolo kontraproduktívne. Navyše, zastropované ceny znamenajú, že turisti nemusia schádzať z diaľnice a hľadať lokálnu čerpaciu stanicu s nižšími cenami pohonných hmôt. Môžu tankovať priamo na tých diaľničných a nestrácať čas. To je veľmi komfortné./agentury/

X X X

Vojna na Ukrajine: Premiér Morawiecki prisľúbil pomoc Poľska s výcvikom ukrajinských pilotov stíhačiek F-16

Premiér Mateusz Morawiecki pripomenul, že Varšava už poslala Ukrajine svoje bojové lietadlá MiG, ktoré označil za „dobré lietadlá a stíhačky“.

Poľsko pomôže Ukrajine s výcvikom pilotov na stíhačky typu F-16. Vo štvrtok to vyhlásil poľský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal však, že jeho vlasť Kyjevu stíhačky poskytnúť nemôže. TASR správu prevzala z agentúry PAP.

Poľsko v súčasnosti disponuje 48 stíhačkami F-16, nie všetky z nich sú však bojaschopné. „Počet stíhačiek F-16, ktoré má Poľsko momentálne k dispozícii, nie je nateraz dostatočný na to, aby sme ich poslali na Ukrajinu, preto v tejto záležitosti nie sú žiadne očakávania,“ povedal Morawiecki na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku.

Premiér dodal, že Varšava už poslala Ukrajine svoje bojové lietadlá MiG, ktoré označil za „dobré lietadlá a stíhačky“. Zároveň uviedol, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mu poďakoval za to, že sa Poľsko podieľa na tvorbe koalície krajín ochotných poskytnúť Ukrajine stíhačky.

Poliaci Ukrajincom Patriot nepošlú

Morawiecki tiež ozrejmil, že Varšava nemôže Ukrajine poskytnúť systém protivzdušnej obrany Patriot, pretože ich nemá dostatok. Apeloval však na ostatných zúčastnených summitu, aby niektoré zo svojich Patriotov Kyjevu ponúkli.

„Musím povedať, že išlo o konštruktívne a dobré stretnutie… Ministri niektorých krajín, ktoré majú systémy Patriot k dispozícii, sľúbili, že ich pošlú na Ukrajinu,“ vyhlásil Morawiecki.

Európske politické spoločenstvo je zoskupenie 47 krajín, členov EÚ aj štátov mimo Únie. Vzniklo z iniciatívy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Prvý summit EPC sa uskutočnil vlani v októbri v Prahe, najbližší bude v októbri 2023 v španielskej Granade, aktuality.sk

X X X

Dobos: Vďaka financovaniu cez VWFS majú firmy a podnikatelia menej starostí a viac času na biznis

Minimalizácia nákladov na vozový park je jednou z priorít každého podnikateľa a firmy. Aj z toho dôvodu nie je ponuka spoločnosti VOLKSWAGEN Finančné služby Slovensko s.r.o. (VWFS) len o úvere či lízingu.

 Spektrum služieb ušetrí podnikateľom to najcennejšie – čas, ktorý môžu využiť pre rozvoj svojho biznisu. V rozhovore s Luciou Dobos, šéfkou oddelenia Fleet vo VWFS sa dozviete, prečo by ste mali využiť operatívny lízing a čo všetko dnes podnikateľ dostane pri financovaní vozidiel cez VWFS, no takisto, aká je budúcnosť financovania vozidiel a ako na ňu bude vplývať rozvoj elektromobility.

X V čom vidíte hlavné výhody financovania vozidiel cez vašu lízingovú spoločnosť?

Zákazník spolu s vozidlom získa komplexný balík služieb, navyše pri viacerých spôsoboch financovania má klient jednu kontaktnú osobu, ktorá mu je k dispozícii po celý čas trvania zmluvy. Z našich skúseností môžeme povedať, že pri firemných zákazníkoch je dôležitým argumentom práve úspora času. Aj preto sa snažíme vyjsť klientovi v ústrety a ponúkame riešenia doslova šité na mieru, tak pre živnostníkov, malých podnikateľov, ale aj veľké firmy. Vo všetkých prípadoch je dôležitá nielen komunikácia a ústretovosť, ale aj dostupnosť služieb a servisov. Tým, že sme koncernová lízingová spoločnosť pre značky ŠKODA, VW, SEAT, CUPRA, ale aj AUDI a Porsche, pokrývame najširšiu predajno-servisnú dílersku sieť na Slovensku, čo znamená, že naše služby sú ľahko dostupné v každom regióne.

X Firemní zákazníci čím ďalej tým viac preferujú vozidlá na operatívny lízing. Aké sú jeho hlavné benefity?

Operatívny lízing je bez vstupného kapitálu, zákazník si vozidlo len prenajíma a po skončení zmluvy nám ho odovzdá naspäť. Nečaká ho teda žiadna administratíva súvisiaca s predajom vozidla a riziko straty na zostatkovej hodnote berie na seba lízingová spoločnosť. Keďže pri operatívnom lízingu si podnikateľ volí dĺžku prenájmu od 12 do 86 mesiacov, môže obmeniť vozový park podľa rastu svojho biznisu v podstate už po jednom roku.

Ďalšou výhodou operatívneho lízingu je jeden účtovný doklad. Keďže splátku si môže účtovať ako nákladovú položku, šetrí to opäť administratívne zaťaženie podnikateľa. Mesačná splátka je počas trvania zmluvy fixná, čo znamená stabilný predpoklad cash flow na celé obdobie. V splátke je zahrnutá cestná daň, registračné poplatky, poistenia, servis, ale aj zimné pneumatiky vrátane uskladnenia. Ak má klient záujem, tak môže obsahovať aj diaľničné známky či karty na pohonné hmoty.

Lucia Dobos

X Financujete koncernové, ako aj nekoncernové vozidlá, rovnako nové, aj ojazdené. Firemným zákazníkom poskytujete viaceré finančné produkty…

Áno, je to tak. Vieme byť v úlohe spoľahlivého finančného partnera firemného vozového parku, čo znamená, že klient môže mať multimodelovú flotilu a tiež využívať rôzne finančné produkty, ktoré sú v našom portfóliu. Je na klientovi, či mu viac vyhovuje financovanie prostredníctvom operatívneho alebo finančného lízingu alebo využije štandardný úver.

X Nakoľko sú dôležití dodávatelia, s ktorými lízingové spoločnosti spolupracujú?

Overení etablovaní dodávatelia sú dôležitou súčasťou fungovania našej spoločnosti. Teší nás, že klienti sa vracajú, svedčí to o tom, že boli spokojní nielen s nami ako lízingovou spoločnosťou, ale aj s našimi dodávateľmi či servismi, ktoré využívali. Je pre nás dôležité budovať si dlhodobé vzťahy nielen so zákazníkmi, ale takisto aj s dodávateľmi. Vďaka tomu môžeme vychádzať v ústrety aj klientom, ktorí nás počas trvania zmluvy oslovia s netradičnými požiadavkami vyžadujúcimi individuálne riešenia.

X Udalosti z uplynulých rokov urýchlili rozvoj elektromobility. Nastal už aj na slovenskom trhu čas elektromobilov?

Podiel predaja nových elektromobilov je na Slovensku stále veľmi nízky a výrazne zaostáva za vývojom zvyšku EÚ. Má to svoje dôvody, no je pravdepodobné, že o 10 rokov bude situácia iná. Najmä pri malých vozidlách by mali elektromobily nahradiť verzie so spaľovacím motorom. Predpokladá sa, že ešte pred rokom 2035, kedy sa v EÚ prestanú vyrábať nové automobily so spaľovacími motormi, budú mať elektromobily majoritný podiel. Ceny vozidiel sa viac priblížia a nie je vylúčené, že o pár rokov budú luxusné autá so spaľovacím motorom drahšie ako ich elektrické verzie. Už dnes je však prevádzka elektrického vozidla lacnejšia ako v prípade auta so spaľovacím motorom.

X Donedávna bol najpoužívanejším argumentom ekologický rozmer elektromobilov, a to najmä pri mladších vekových skupinách. Vyššie uvedené zmeny však ovplyvnia aj ekonomickú stránku…

Predpokladáme, že práve záujem o elektromobily zvýši aj záujem o financovanie vozidiel. Z tohto dôvodu je dôležité ponúknuť zákazníkom viaceré možnosti financovania vozového parku. Práve pri elektromobiloch je pre klienta zaujímavý operatívny lízing vozidiel, kedy riziko z vývoja nákladov na servis a straty hodnoty vozidla prenáša klient na lízingovú spoločnosť./agentury/

X X X

Bojoval so súperom aj s bučiacimi tribúnami. Djokovič sa pohrával s publikom a postúpil

Divoký a dramatický zápas pred rozvášneným publikom. Ten má za sebou v 3. kole grandslamového Roland Garros Novak Djokovič. Srbský tenista postúpil do osemfinále turnaja po víťazstve nad Španielom Alejandrom Davidovichom Fokinom za tri hodiny a 36 minút 7:6 (4), 7:6 (5), 6:2.

 Novak Djokovič prejavoval v zápase 3. kola radosť veľmi emotívne.

Počas stretnutia sa rozvášnené publikom na centrálnom kurte viackrát obrátilo proti Djokovičovi. Očividne ho poburovali tradičné víťazné gestá srbskej bývalej svetovej jednotky.

Najväčší hnev tribún nastal po druhom sete, po ktorom si Djokovič zobral čas na ošetrenie. Diváci spustili mohutné bučanie na čo reagoval Srb svojsky. Pozrite si vo videu:

„Vedel som že to bude ťažký zápas, fyzické stretnutie. Súper bojoval tvrdo, je to veľký bojovník, nemá v hre moc slabín. Odohrali sme skvelý zápas,“ uviedol Djokovič v prvom rozhovore priamo na kurte.

Po skončení zápasu si napokon naklonil divákov na svoju stranu. A to po tom, ako odpovedal na jednu z otázku plynulou francúzštinou. „Prioritou je pre mňa a môj tím teraz zregenerovať a pripraviť sa na ďalší zápas. Tento mi zobral dosť síl.“

Djokovič sa musel na víťazstvo nadrieť, prvé dva sety rozhodol vo svoj prospech až v tajbrejkoch, pričom v tom otáčal z 1:3.

 Odpor súpera zlomil až v treťom sete, keď v druhom geme zobral Španielovi servis a vytvoril si rozhodujúci náskok 3:0.

Do osemfinále postúpil aj Rus Karen Chačanov, ktorý ako nasadená jedenástka zdolal Austrálčana Thanasiho Kokkinakisa 6:4, 6:1, 3:6 a 7:6 (5).

 Jeho ďalším súperom bude Talian Lorenzo Sonego, ktorý vyradil siedmeho nasadeného Andreja Rubľova. S Rusom prehral prvé dva sety, ale napokon dokázal zvíťaziť 5:7, 0:6, 6:3, 7:6 (5) a 6:3. Duel trval tri hodiny a 42 minút.

„Neuveriteľný comeback. Od polovice stretnutia som začal hrať agresívnejšie ako v prvom a druhom sete. Ak on hrá agresívne, tak je proti nemu ťažké hrať. Mal som správny prístup a všetko som zmenil,“ vyjadril sa Sonego podľa aentúry AFP./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.