V prvom kole volib do Senátu ČR vedie hnutie ANO. Cigániková s Tabák po bitke na pohotovosti

V prvom kole volieb do hornej komory parlamentu ČR postúpili dvaja kandidáti, jedným z nich je menovec českého premiéra Petr Fiala. O týždeň sa uskutoční druhé kolo senátnych volieb. Volebná účasť v prvom kole pri sčítaní viac ako 90 percent okrskov dosiahla 42 percent.

 V prvom kole volieb do tretiny Senátu Českej republiky podľa hlasov zrátaných v polovici okrskov vedie opozičné hnutie ANO. V jedenástich obvodoch ANO vedie samostatne a v dvoch obvodoch v koalícii s ČSSD. Ďalších osem kandidátov ANO je na druhom mieste, čiže do druhého kola by podľa predbežných výsledkov postúpilo 21 kandidátov ANO. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Strany vládnej koalície si tiež nepočínajú zle. Kandidáti na senátorov, ktorí sa o hlasy uchádzajú s podporu niektorej z vládnych strán, vedú v 14 obvodoch. V ďalších 9 majú veľkú šancu na postup do druhého kola. Druhé kolo sa uskutoční 30. septembra a 1. októbra.

V komunálnych voľbách a vo voľbách do tretiny Senátu začali českí voliči hlasovať v piatok a volebné miestnosti sa zatvorili v sobotu o 14.00 hodine. O priazeň voličov sa uchádzalo takmer 200-tisíc kandidátov na členov obecných zastupiteľstiev a 180 kandidátov na senátorské kreslá.

Postúpila aj Nagyová z kauzy Čapí hnízdo

Do druhého kola senátnych volieb v Česku postúpila aj Jana Nagyová, ktorá je spolu s Andrejom Babišom obžalovaná v kauze dotačného podvodu na farme Čapí hnízdo. V súboji o senátne kreslo sa o týždeň stretne so súčasným predsedom Senátu Milošom Vystrčilom. Vyplýva to z výsledkov Českého štatistického úradu (ČSÚ), informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Nagyová, ktorá kandidovala za hnutie ANO, získala približne 30 percent hlasov, Vystrčil pod hlavičkou koalície SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) približne 45 percent hlasov. Predseda hnutia ANO označil Nagyovej výsledok za úspech.

„Je to veľký úspech pre pani Nagyovú, ktorú takmer nikto nepozná. To sme možno ani nečakali,“ reagoval na výsledky Babiš. Jej kandidatúru proti Vystrčilovi označil za súboj bezprávia s ponovembrovým „kartelom“. Na otázku, či Nagyovú príde podporiť aj pred druhým kolom senátnych volieb, odpovedal, že s ňou bude pred súdom.

Nagyová na otázku redaktorky Českej televízie, čo urobí ako prvé, ak by bola do Senátu zvolená, odpovedala: „Ako prvé vojdem do dverí a požiadam o imunitu“. Babiš však odmieta, že by cieľom jeho angažovania sa v Nagyovej volebnom obvode bol práve jej zisk imunity a tým skomplikovanie súdneho konania v kauze Čapí hnízdo.

Výzva do druhého kola

Hnutie ANO celkovo zaznamenalo v tohtoročných senátnych voľbách úspech. „Teraz, keď je ANO najsilnejšou opozičnou stranou, má prirodzene veľký potenciál posilniť práve vo voľbách do Senátu, takže nevidím to ako veľké prekvapenie,“ povedal vo vysielaní ČT24 politológ Petr Just. Upozornil však, že pred druhým kolom sa skóre vynuluje.

Podľa Justa mali kandidáti v minulosti problém priviesť aj svojich voličov k druhému kolu volieb. Ešte ťažšie je podľa neho presvedčiť tých, ktorí v prvom kole volili kandidátov, čo nepostúpili. Pre hnutie ANO to preto bude podľa zmieneného politológa výzva.

Podľa Fialu bola kampaň jednou z najvyhrotenejších

Český premiér a predseda strany ODS Petr Fiala v sobotu povedal, že kampaň pred tohtoročnými komunálnymi a senátnymi voľbami bola jednou z najvyhrotenejších v histórii volieb v Českej republike.

Ako koalícia SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) by chceli uspieť v Prahe a on osobne by bol rád, ak by vyhrali aj v Brne, odkiaľ pochádza. „Koncept spolupráce je veľmi dôležitý, funguje. Ukazuje sa to ako v komunálnych, tak aj v senátnych voľbách,“ povedal premiér.

„Koalícia SPOLU nikdy nebola projektom na jedny voľby,“ súhlasila s Fialom predsedníčka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Koalíciu zakladali podľa nej s tým, aby fungovala dlhší čas.

Najčastejšie vyhrávajú nezávislí

České ministerstvo vnútra sa občanom poďakovalo za účasť. „Ďakujeme všetkým, ktorí ste dorazili k voľbám a využili svoje právo voliť,“ napísal na sociálnej sieti Twitter rezort vnútra. Voličom sa poďakoval aj premiér Petr Fiala a minister vnútra Vít Rakušan. „Svojím hlasom ste ovplyvnili, kto bude sedieť na radniciach a obecných úradoch vo vašej obci, vo vašom meste,“ povedal minister. Zvoleným zástupcom zaželal, aby pre ľudí urobili čo najviac.

Ako uviedla Česká televízia, v komunálnych voľbách vyhrávajú najčastejšie nezávislí kandidáti. V prípade straníckych kandidátov získava najviac mandátov KDU-ČSL. Podľa počtu hlasov v komunálnych voľbách v roku 2018 zvíťazilo hnutie ANO, mandátov však malo menej.

Situáciu ilustruje Brno, kde síce hnutie ANO vyhralo, vládnucu koalíciu však nakoniec vytvorili strany ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD. Predseda ANO Andrej Babiš to vtedy označil za „megapodraz“. Podobná situácia bola aj v Prahe, kde zvíťazila ODS, ale koalíciu vytvorili Piráti, Praha Sobě a Spojené sily pre Prahu (TOP 09 a STAN).

 V českom hlavnom meste sa aj tento rok očakáva súboj medzi ODS a jej kandidátom na primátora Bohuslavom Svobodom a Pirátmi, za ktorých Zdeněk Hřib obhajuje primátorské kreslo.

Prvé výsledky v menších obciach sa očakávajú v priebehu niekoľkých desiatok minút, vo väčších mestách by mohli byť známe vo večerných hodinách. Oficiálne výsledky komunálnych volieb budú známe zrejme až v nedeľu, senátnych volieb pravdepodobne už v sobotu večer.

Podozrenie o kupovaní hlasov

Ešte pred začiatkom volieb prijala polícia v Úsťanskom kraji oznámenie o podozrení s kupčením hlasov. Podľa aktivistu Miroslava Broža sa to pred voľbami deje v regióne opakovane. Ľuďom vraj za hlas ponúkali 300 českých korún (približne 12 eur).

V inej komisii v kraji riešili situáciu, keď starostka obce vyškrtla zo zoznamu voličov 50 ľudí. Podľa nej sa do obce na začiatku roka prisťahovali desiatky ľudí, ktorí chcú zrejme hlasovať pre konkrétne zoskupenie. Predseda volebnej komisie však uviedol, že nechá voliť aj tých. Vecou sa tiež zaoberá polícia.

Okrem toho sa prvý volebný deň zaobišiel podľa Českej televízie bez väčších problémov. Medzi prvými svoj hlas v obci Lány odovzdal prezident Miloš Zeman a v Brne premiér Petr Fiala. V priebehu piatka hlasovali všetci lídri koaličných aj opozičných politických strán, ktoré sú zastúpené v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR. /agentury/

 X X X

 Bittó Cigániková skončila po bitke s Tabák na pohotovosti. Podáva trestné oznámenie

 Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková podáva trestné oznámenie na Romanu Tabák (Sme rodina). Tvrdí, že ju fyzicky napadla v bratislavskom podniku.

 „Bola som s kamarátkami a manželom v jednom bratislavskom podniku na koncerte. Bola perfektná nálada, obsluha, prostredie aj spoločnosť až do momentu, keď po jeho skončení v nočných hodinách prišla do podniku Romana Tabák,“ píše v úvode statusu na sociálnej sieti Bittó Cigániková.

„Počas niekoľkých nechutných verbálnych útokoch sa mi ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale ona pokračovala. Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia‘ reprezentuje svojich voličov v parlamente. Myslela som, že keď si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, že sa ukľudní,“ uviedla ďalej poslankyňa. Následne ju Tabák údajne začala ťahať za vlasy a fyzicky napádať.

„Ľudia, ja som cítila takú sprostredkovanú hanbu, ako ešte nikdy. Celý čas som sedela a nijako som útok neopätovala, len som opakovala dokola, či je normálna, nech sa ukľudní a nech ma pustí. Veď sme na verejnosti a reprezentujeme parlament. Pani poslankyňa bola ale v takom animálnom amoku, že nevedela prestať, nevedela sa absolútne ovládať,“ pokračovala Bittó Cigániková.

Po chvíli ju Tabák pustila a odišla. Podľa Bittó Cigánikovej sa však Tabák vrátila a do hlavy jej vrazila silný úder. „Dnes som skončila na pohotovosti s opuchnutým lícom, bolesťami hlavy a krku. Následne na polícii podávam trestné oznámenie, lebo toto je jediný kultivovaný spôsob, ako sa brániť,“ dodala poslankyňa.

Romana Tabák na sociálnej sieti zverejnila večer fotografiu s textom: „Klamstvá šprintujú, ale pravda beží maratóny.“

 Bývalé koaličné kolegyne mali roztržku aj v nedávnej minulosti. Konflikt vznikol ešte v máji, keď sa v parlamente hlasovalo o vydaní Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie. Tabák sa vtedy hlasovania zdržala. Hnutie OĽaNO ju následne vylúčilo z poslaneckého klubu. Bittó Ciganiková o nej v tom čase napísala blog, v ktorom uviedla, že sa za poslankyňu hanbí. Tabák spolu s ďalšími poslancami onedlho vstúpila do klubu Sme rodina. Následne zavítala na tlačovku strany SaS a jej poslancov označila za najväčšiu brzdu krajiny a Bittó Cigánikovú nazvala „tepšou“./agentury/

 X x x

 Ak Rusko anektuje ukrajinské územia, postihnú ho ťažké straty, povedal Biden

 Referendá sú falošná zámienka pre pokus nasilu pripojiť časti Ukrajiny, čo bude do očí bijúce porušenie medzinárodného práva, povedal Biden.

Prezident USA Joe Biden v piatok varoval Rusko, že ak využije „podvodné“ referendá na pripojenie ďalších ukrajinských území, nasledovať budú „rýchle a ťažké“ straty pre ruskú ekonomiku. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Ruskom organizované referendá sú podvod – falošná zámienka pre pokus nasilu pripojiť časti Ukrajiny, čo bude do očí bijúce porušenie medzinárodného práva,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

„Budeme so svojimi spojencami a partnermi pracovať na tom, aby sme Rusku spôsobili ďalšie rýchle a ťažké ekonomické straty,“ dodal, aktuality.sk

X X X

Britská kráľovská rodina zverejnila prvý záber Karola III. pri plnení štátnych povinností

Karol III. na nej sedí za pracovným stolom. Ako súčasť panovníckej kontinuity sú na fotografii za ním jeho zosnulí rodičia Alžbeta a Filip.

Britská kráľovská rodina zverejnila prvú fotografiu nového kráľa pri plnení si štátnych povinností. Informovala o tom agentúra AP.

Fotografia vznikla tri dni po smrti kráľovnej Alžbety II. v miestnosti z 18. storočia v Buckinghamskom paláci. Karol III. na nej sedí za pracovným stolom a vyberá z oficiálnej červenej krabice korešpodenciu, ktorú mu pripravil osobný tajomník.

Ako súčasť panovníckej kontinuity sú na fotografii za ním jeho zosnulí rodičia Alžbeta a Filip. Dvojica ju darovala kráľovi Jurajovi VI. v roku 1951, rok na to sa Karolova mama stala kráľovnou.

Počas svojho panovania bola kráľovná Alžbeta II. pravidelne zobrazovaná pri vybavovaní korešpodencie a vládnych dokumentov, ktoré jej v oficiálnej červenej krabici prinášal jej osobný tajomník. Kráľovná zomrela 8. septembra vo veku 96 rokov, jej pohreb sa konal 19. septembra. Úctu zosnulej panovníčke vyjadrili desaťtisíce obyčajných ľudí i svetoví lídri, aktuality.sk

X X X

Pestovatelia zeleniny varujú pred jej nedostatkom. Pre ceny energií môžu skleníky ostať prázdne

„Ak to bude takto, nemá zmysel začínať ďalší rok. Nie je to udržateľné,“ skonštatoval francúzsky farmár.

Drahé energie netrápia len továrne, ale aj pestovateľov zeleniny v celej severnej a západnej Európe. Mnohí farmári uvažujú o zastavení svojich aktivít pre obrovské účty za energie, čo ešte ohrozuje dodávky potravín. Informuje o tom správa Reuters.

Emmanuel Lefebvre vyprodukuje na svojej farme v severnom Francúzsku tisíce ton čakanky ročne, no tento rok zvažuje, či vôbec zvládne ochromujúce náklady na energiu.

Varujú pred nedostatkom zeleniny

Prudký nárast cien elektriny a plynu ovplyvní plodiny pestované cez zimu vo vyhrievaných skleníkoch, ako sú paradajky, papriky a uhorky, aj tie, ktoré je potrebné umiestniť do chladiarní, ako sú jablká, cibuľa či čakanka.

Európski farmári preto varujú pred nedostatkom niektorých druhov zeleniny. To spolu so skokom v cenách môže viesť k tomu, že supermarkety prejdú na odber väčšieho množstva tovaru z teplejších krajín, ako sú Maroko, Tunisko, Egypt a Turecko.

Rastúce ceny plynu a elektriny sú podľa farmárov najväčšími nákladmi, ktorým čelia pestovatelia zeleniny v skleníkoch.

„V najbližších týždňoch by som mal plánovať sezónu, ale neviem, čo robiť,“ povedal Benjamin Simonot-De Vos, ktorý pestuje uhorky, paradajky a jahody južne od Paríža. Dodal, že dvaja farmári, ktorí už dostali zmluvu na cenu elektriny pre budúci rok, sa posťažovali, že je 10-krát vyššia ako v roku 2021.

„Ak to bude takto, nemá zmysel začínať ďalší rok. Nie je to udržateľné,“ skonštatoval.

Narástli aj ceny hnojív

Poľnohospodári nebojujú len so špirálovito stúpajúcimi cenami energií. Rastú im aj náklady na hnojivá, balenie a dopravu, čo ohrozuje ich marže.

„Čelíme zvýšeniu celkových výrobných nákladov,“ povedal Johannes Gross, zástupca manažéra predaja v nemeckom družstve Reichenau-Gemüse, ktorého skleníky pokrývajú približne 60 hektárov. Energia podľa neho predstavuje polovicu až dve tretiny dodatočných nákladov.

„Niektorí kolegovia uvažujú o tom, že nechajú svoje skleníky prázdne. Nikto nevie, čo bude na budúci rok,“ dodal.

Holandská skupina zo „skleníkového priemyslu“ Glastuinbouw Nederland tvrdí, že až 40 % z jej tritisíc členov je vo finančnej tiesni.

Dokonca aj v krajinách zaliatych slnkom, ako je Španielsko, pestovatelia ovocia a zeleniny zápasia s 25-% nárastom nákladov na hnojivá.

Podľa Jacka Warda, riaditeľa britskej asociácie pestovateľov, produkcia ovocia a zeleniny sa tak začne presúvať do teplejších oblastí. „Výroba sa bude presúvať stále ďalej na juh, dole cez Španielsko do Maroka a Afriky,“ upozornil Ward, aktuality.sk

X X X

Šok od lyžiarskeho velikána, rakovina semenníkov. Hantuchová reagovala

 Jedna z najväčších hviezd zjazdového lyžovania nedávnej minulosti, Nór Aksel Lund Svindal, má rakovinu semenníkov. Päťnásobný majster sveta zverejnil informáciu na sociálnej sieti.

 Bývalý celkový víťaz Svetového pohára v rozsiahlom príspevku opísal, ako na ochorenie prišiel. „Cítil som vo svojom tele zmenu. Nevedel som, či to niečo znamená, ale rozhodol som sa ísť na testy,“ napísal Svindal.

Po výsledkoch ho takmer okamžite poslali do nemocnice. „V nej potvrdili to, čoho sa lekár obával: rakovina semenníkov,“ uviedol Nór.

Prognóza na úspešný boj s ochorením je v jeho prípade dobrá. „Mal som skvelú lekársku podporu, trochu šťastia a urobil som dobré rozhodnutie.“ Tým bolo, že sa včas rozhodol situáciu riešiť s odborníkmi.

„Muži len ťažko hovoria o svojich zdravotných problémoch,“ vysvetľuje. Predpovedá rýchly proces rekonvalescencie. „Testy, skeny a operácia prebehli rýchlo. Už po prvom týždni som vedel, že prognóza je veľmi dobrá,“ potešil fanúšikov.

 Zaujímavosťou je, že ako prvá na jeho nečakaný príspevok reagovala bývalá slovenská tenistka Daniela Hantuchová, ktorá vložila do komentárov tri emotikony modlenia.

Svindal je jedným z najúspešnejších lyžiarov všetkých čias. Nór vyhral malý krištáľový glóbus v zjazde (2×), super-G (5×), obrovskom slalome a kombinácii. K tomu sa pridali dve celkové víťazstvá vo Svetovom pohári v sezónach 2006/07 a 2008/09, aktuality.sk

 X X X

  Každá druhá žena po materskej zmení prácu. Stráca tak aj zamestnávateľ

Polovica žien sa po narodení dieťaťa nevráti do svojej pôvodnej práce. Málo miest v materských školách či nedostatočne flexibilné podmienky vo firmách. Aj to sú dôvody, prečo Slovensko oproti Západu zaostáva v zamestnanosti matiek s malými deťmi. Podľa iniciatívy Pracujúce mamy tak stráca nielen žena matka, ale aj zamestnávateľ, ktorý prichádza o kvalifikovanú pracovnú silu.

Problémy, ktorým čelia ako zamestnávatelia, tak aj samotné matky, ukazuje aj prieskum, ktorý na požiadavku iniciatívy vypracovala agentúra IPSOS. Ten naznačuje, že takmer polovica žien sa po materskej nevráti k svojmu pôvodnému zamestnávateľovi. Až 58 percent žien nezostane ani pri pôvodnej pozícii. Aktuálne je pritom na materskej dovolenke približne 60-tisíc žien. Znamená to výrazné preskupenie ľudí na pracovnom trhu.

Zamestnankyňa pritom opúšťa svoje odvetvie napriek rokom praxe a začne pracovať na menej kvalifikovaných pozíciách.

„Ženy na materskej majú strach z budúcnosti. Rozmýšľajú, či dokážu skĺbiť prácu s rodinným životom a majú nižšie kariérne sebavedomie,“ vysvetľuje Terézia Miháliková z organizácie Pracujúce mamy. Zdôrazňuje, že dôvodom odchodov je najmä to, že mnohí zamestnávatelia neponúkajú matkám skrátený úväzok či flexibilnejšiu pracovnú dobu.

Zamestnávatelia sa zase v prípade žien matiek obávajú častého čerpania OČR alebo iných typov absencie. Ich cesty sa preto mnohokrát rozchádzajú a škoda nastáva na oboch stranách: kým žena nevyužíva svoj potenciál a vzdáva sa aj naplňujúcej práce, zamestnávateľ prichádza o kvalifikovanú pracovnú silu. Tej je pritom na trhu nedostatok.

Drahé nábory

Podľa Patrície Hirschnerovej, spoluzakladateľky iniciatívy Pracujúce mamy, môžu byť čiastočným riešením nedostatku kvalifikovaných pracovníkov aj matky. „Nábory nových zamestnancov, ktorých treba zaučiť, sú dnes veľmi drahé. Keď má zamestnávateľ možnosť prijať človeka, ktorý pozná kultúru firmy a procesy – teda matku na alebo po materskej –, je rádovo výhodnejšie zamestnať ju. A to aj v prípade, že bola dlhšie preč a potrebuje spätne zaškoliť,“ konštatuje.

Dáta z ich prieskumu ukazujú, že to vo firmách nie je bežná prax. Podľa Hirschnerovej za to môže aj nedostatočná komunikácia medzi zamestnávateľom a zamestnankyňou, ktorou by dokázali preklenúť vzájomné obavy z nástupu do práce. V iniciatíve preto učia firmy a matky viesť dialóg a hľadať riešenia.

Pri matkách je zásadnou otázkou flexibilita pracovného miesta či pracovná doba. Podľa prieskumu však bolo alebo je pre 36 percent žien problém, že im v práci neposkytli čiastočný úväzok.

Práve menšie úväzky sú podľa zakladateliek iniciatívy cestou, ako si firmy a matky môžu k sebe nájsť cestu. Pre matky by to podľa Mihálikovej mohlo znamenať väčšiu slobodu. „Keby boli pracovné miesta flexibilnejšie, ženy, ktoré majú chuť pracovať, by mohli pracovať v odvetví, v ktorom pracovať chcú. A je jedno, či sa chcú vrátiť po jednom roku alebo po troch.“

 Job sharing

Konkrétne hovoria o takzvanom job sharingu (zdieľanie pracovného miesta), ktorý bežne funguje aj v zahraničí. Ide o čiastočný úväzok, kde je zamestnanec rovnocenný partner s jedným alebo viacerými kolegami, všetci sa pritom delia o rovnakú pozíciu. V prípade, že jednému z nich ochorie dieťa, vystrieda ho druhý.

Hirschnerová uznáva, že pre zamestnávateľa to môže byť nová skúsenosť z pohľadu odvodov, no upozorňuje aj na benefity: „Niektoré matky možno pracujú kratšie, no naplno. Zamestnanci, ktorým firma umožnila tento spôsob pracovného pomeru, sú navyše veľmi lojálni.“

Matky podľa nej motivuje k vysokému pracovnému výkonu fakt, že si prácu musia dokončiť ešte predtým, ako ich budú čakať ďalšie povinnosti: tie v súkromnom živote.

Zároveň poukazuje na to, že v časoch, keď pracujeme napoly v online svete, by sa mala sprístupniť aj možnosť flexibilného pracovného času.

Zamestnávateľ si takto vie dlhodobo udržať kvalitnú zamestnankyňu. Hirschnerová dodáva, že cesta k zdravému a udržateľnému biznisu je pohľad na zamestnancov ako na ľudí, ktorí majú aj svoj osobný život. Podľa amerického prieskumu až 83 percent pracujúcich mám zmení prácu, ak má ponuku od niekoho, kto viac rešpektuje ich rodinné potreby.

 Voľné miesta

Pre 50 percent žien bol návrat do práce problematický pre absenciu materskej školy či inej dostupnej starostlivosti o dieťa. Ide pritom o dlhodobý problém: v roku 2019 bolo zamietnutých viac ako 11-tisíc žiadostí o umiestnenie do predškolského zariadenia. V roku 2020 počet odmietnutých prihlášok stúpol na 18-tisíc.

Zakladateľky iniciatívy Pracujúce mamy sa zhodujú, že mamám by jednoznačne pomohol väčší počet voľných miest v škôlkach či iných opatrovateľských zariadeniach. Uvedomujú si však, že to samy zmeniť nevedia.

„Chceme robiť s tým, na čo máme dosah. Preto radíme našim klientkám, ako si poradiť v situácii, ktorá tu aktuálne je,“ hovorí Hirschnerová. Odporúča, aby si matky ešte pred koncom rodičovskej dovolenky priznali, že ich čaká stresujúce obdobie. A že by sa mali aspoň pol roka dopredu ozvať zamestnávateľovi a komunikovať s ním o tom, aké sú možnosti ich nástupu do práce – a to aj v prípade, že im nezoberú dieťa do predškolského zariadenia. Zároveň by si mali byť vedomé, že týždne adaptácie v škôlke môžu byť náročné a mal by o tom vedieť aj ich zamestnávateľ.

Skorou komunikáciou sa dá zmierniť aj takzvané „príjmové vákuum“, v ktorom sa ocitne až 36 percent jednodetných matiek. Po dovŕšení tretieho roku dieťaťa totiž už nie je možné poberať rodičovské, no matke trvá šesť až dvanásť mesiacov, kým sa opätovne zaradí do pracovného procesu, a teda začne mať príjem.

 Kariérne sebavedomie

Dôvodom zmeny práce po rodičovskej dovolenke býva aj pokles kariérneho sebavedomia. „Veľa žien sa po materskej cíti, akoby nemali čo ponúknuť. Práve s tým sa snažíme pracovať: aby si uvedomovali, čo všetko sa im počas materskej podarilo získať. Nemyslíme tým len klasické veci ako multitasking. Veľa žien sa počas materskej angažuje, majú nové zručnosti, skúsenosti, sú veľmi efektívne. Je dôležité, aby to vedeli odkomunikovať aj zamestnávateľovi,“ vysvetľuje Miháliková.

Dodáva, že keď sa žena objektívne pozrie na to, ako si prácu vykonávala pred materskou a čo všetko sa naučila počas nej, môže nabrať sebavedomie aj na to, aby zamestnávateľovi predostrela svoje požiadaky. „Môže povedať, že potrebuje flexibilitu, ale zároveň urobí všetko pre to, aby bola práca hotová. Napríklad, že si ju dokončí skoro ráno alebo večer z domu.“

Odporúča však tiež, aby ženy obdobie materskej využili aj pre seba. „Netreba zabúdať ani na seba, svoje záľuby. Aby neupadali do toho, že sa musia venovať len dieťaťu a rodine. Môže to pre ne byť dobrá psychohygiena a základ pre ďalší osobný rozvoj,“ pripomína Miháliková./agentury/

X X X

Pri opustených novorodencoch nás to vnútorne núti pomáhať. Potrebujú to aj staršie deti  

Adoptívni rodičia by sa nemali hrať na biologických a radšej by mali dieťaťu povedať pravdu. Skôr či neskôr ich totiž toto klamstvo dobehne, hovorí Ľubica Vyhnánková, ktorá sa roky venuje návratu detí do rodín.

Pri opustených novorodencoch máme potrebu pomáhať a je to v nás. Na Slovensku sa niekedy dostanú do rodiny v priebehu dní, sú však aj takí, ktorí v nemocniciach čakajú týždne, hovorí Ľubica Vyhnánková z občianskeho združenia Návrat, kde prednedávnom zverejnili na sociálnej sieti výzvu, v ktorej hľadali ženy ochotné starať sa v nemocniciach o opustených novorodencov.

 X Na sociálnej sieti ste pred časom zverejnili výzvu, že hľadáte ženy, takzvané Dominiky, ktoré by sa denne starali o opustených novorodencov v nemocnici v Bratislave. Príspevok bol veľmi zdieľaný rôznymi stránkami či influencermi. Podarilo sa vám nájsť záujemkyne?

Ten boom nás prekvapil. Už v deň, keď sme výzvu zverejnili, sme ju aj stopli, pretože sa nám prihlásilo okolo 180 záujemkýň.

X V podmienkach bolo uvedené, že žena musí mať rodičovské skúsenosti. Prečo?

Bábätko v nemocnici je cudzí človek a žena si s ním musí veľmi rýchlo vytvoriť vzťah. V praxi sa nám ukázalo, že je dobré, keď už má za sebou rodičovskú skúsenosť a vie, ako si ho s dvoj-trojdňovým bábätkom vybudovať. Aby si bola istá v starostlivosti a poskytla mu základné bezpečie. A tiež aby vedela, že vydrží, aj keď bude dieťa dve hodiny spať, ale aj keď bude dve hodiny plakať. Zároveň bude rozumieť plaču – či je to nepohoda, hlad a podobne. Je tiež dôležité, aby tá Dominika mala naplnenú rodičovskú potrebu

X Prečo?

Za bábätkom prichádza s ponukou nejakého vzťahu, ktorý však musí byť adekvátny danej situácii. Bude s ním deň-dva, možno týždne a pustí ho ďalej. Je to veľmi emočne náročné. Aj pre ženy, ktoré tam opakovane chodia. Je naozaj podstatné, aby sme nenapĺňali svoju potrebu, ale boli tam pre bábätko. Nehovorím, že by to nefungovalo aj u bezdetných žien, ale bolo by to možno ohrozujúce aj pre ne. Nechceme, aby niekto v tej situácii zostal zaskočený.

X Projekt takzvaných „kukulíkov“ nie je novinkou, funguje aj v iných mestách. Kde všade sa staráte o novorodencov?

Spolupracujeme s piatimi nemocnicami na Slovensku – vo Zvolene, v Brezne, Banskej Bystrici, Trenčíne a Bratislave.

X Odborníci zdôrazňujú význam kontaktu novorodenca s matkou a tiež kľúčovosť prvých rokov života v ich psychickom vývoji. Prečo je pre dieťa dôležitá aj prítomnosť cudzieho dospelého?

Opustenie bábätka po pôrode je aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie považované za prvú veľkú stratu. Dieťa prežíva masívnu opustenosť. Telo matky, ktorá nejako voňala, mala nejaký hlas, zrazu nie je. Zmizne mu celý svet, ktorý poznalo. Snažíme sa to zmierniť tým, že príde niekto, na koho si zvykne a kto je tam plne preň. Koho vôňu bude poznať a dá mu stabilitu a dôveru, kým mu nenájdeme rodinu.

X Ako dlho trvá na Slovensku proces, kým sa opustený novorodenec dostane do adoptívnej rodiny?

Závisí to od všetkých zúčastnených na tomto procese. Nemocnica osloví úrad práce, sociálnych vecí a rodiny po tom, čo sa udeje utajený pôrod alebo dá matka generálny súhlas na adopciu. Následne sociálny pracovník osloví súd a ten vyrieši stav dieťaťa. Sú nemocnice, kde už v priebehu pár dní môže prísť za dieťaťom vybraný žiadateľ o osvojenie. Inde to trvá dva-tri týždne.

X Myslíte, že sú tieto procesy u nás dostatočne rýchle?

Bolo by skvelé, keby sa to bábätko hneď po narodení a odchode matky dostalo do kontaktu so stabilnou rodinou, ktorá by sa oň starala. V nemocniciach by totiž mali byť iba pacienti, ktorí potrebujú zdravotnú starostlivosť. Tieto deti nie sú pacienti. Ich pobyt navyše zaťažuje personál nemocnice aj zdravotný systém. Určite by sa dali procesy zrýchliť.

X Utajené pôrody teda nie sú výnimkou ani v našich nemocniciach. Kto sú ženy, ktoré sa pre ne rozhodujú?

Môžu zažívať domáce násilie, nemajú okolo seba priateľské prostredie. Možno utajovali aj tehotenstvo a nechcú, aby o tom bol záznam. Nechcú, aby sa iné osoby, napríklad starí rodičia, dopátrali k dieťaťu. Niekedy sa stretávame s tým, že im to niekto odporučí ako výhodu pre dieťa, lebo tým môže ísť veľmi rýchlo do osvojenia.

X Takéto pôrody prebiehajú v absolútnej anonymite – meno matky by nemal poznať ani personál nemocnice. Je pre dieťa v dospelosti nejaká šanca, že by sa dopátral k svojej biologickej matke?

Nie je to dobrá situácia, pretože tá matka naozaj zostáva utajená. V nemocnici sa spíše iba záznam, že sa takýto výkon uskutočnil. Je však bez mena a bez ďalších údajov. My sa snažíme presvedčiť ženy, ktoré k nám chodia a zvažujú utajený pôrod, aby radšej dali generálny súhlas na adopciu.

X V čom je rozdiel?

Pri generálnom súhlase nie sú údaje o biologickej matke tajné. Dieťa tak má možnosť spoznať ju. Je to veľmi dôležité pre jeho identitu. Aby vedelo, odkiaľ pochádza, možno aj pre nejaké genetické ochorenia, pochopenie svojich záľub, nadania a podobne.

X Keďže meno matky je pri utajenom pôrode zamlčané, dieťa nedostane jej priezvisko. Ako sa teda bude volať?

Meno dieťaťa určí súd, môže to byť na návrh matriky. Adoptívni rodičia ho potom môžu zmeniť pri osvojení.

X Ženy po pôrode môžu byť ovplyvnené hormónmi, emóciami. Majú nejaký čas na rozmyslenie si svojho rozhodnutia?

Áno, je tam lehota šesť týždňov. Dovtedy môžu vziať svoje rozhodnutie späť a dieťa im vrátia, aj keby už bolo v osvojiteľskej rodine.

X Ak sa rozhodne po tejto lehote?

Už nemá žiadnu možnosť žiadať si dieťa naspäť.

X Hovoríte, že deti po utajených pôrodoch sa do rodín dostanú väčšinou rýchlo. Sú situácie, keď je to problematické?

Právny problém tam nie je. Väčšinou nastávajú komplikácie, keď má dieťa nejaký vážny zdravotný problém alebo hendikep.

X OZ Návrat sa opusteným novorodencom venuje už niekoľko rokov. Kam sme sa v rámci tejto oblasti ako krajina posunuli?

Vnímame, že v rámci nášho systému sa to dá aj v priebehu dní. Asi je to naozaj otázka kapacít súdov a úradov. O novorodencovi by sa naozaj malo rozhodovať v priebehu dní.

X Adoptívne rodičovstvo je zo všetkých foriem náhradnej starostlivosti najbližšie tomu biologickému. Mali by títo rodičia pred dieťaťom od začiatku priznať, že je adoptované?

Môže ich to lákať, aby sa hrali na klasickú rodinu. My odporúčame, aby dieťa od mala vedelo, že sa narodilo iným rodičom. Biologická rodina s ním totiž v nejakej forme bude celý život. Poznať identitu je dôležité. Ak o tom rodičia nehovoria odmala, dieťa cíti napätie a možno ho naozaj viac zaťaží, keď mu to nepovieme. Niekedy majú rodičia tendenciu nechať to na neskôr. Sami si tým pripravujú pascu, lebo dieťa môže nadobudnúť pocit, že mu klamali v takej dôležitej veci.

X Sú dnešní adoptívni rodičia ochotní hovoriť deťom pravdu?

Dnes už veľa z nich s týmto nastavením prichádza k nám na prípravu. Radíme im spôsoby – aby to deťom vraveli cez rôzne príbehy, formou večerného rozprávania alebo tým, že môžu oslavovať dvoje narodeniny.

X Hovorí sa o tom, že čakacie doby na adopciu sú u nás skutočne dlhé a čas sa počíta v rokoch. Koľko ľudí u nás reálne čaká na osvojenie?

Sú to stovky ľudí. V niektorých krajoch čakajú päť až sedem rokov.

X Tu sa vynára otázka, prečo máme teda tisíce detí v centrách pre deti a rodinu – bývalých detských domovoch?

Sú to rôzne skupiny. Veľkou sú také deti, pri ktorých rodičia nedali súhlas na adopciu. Ak súd nerozhodol o zbavení práv, na čo treba závažné dôvody, tieto deti nemôžu byť adoptované. Môžu ísť iba do pestúnstva alebo do profesionálnej rodiny. Ďalej sú to deti, o ktoré nie je záujem. Či už z etnických dôvodov, zdravotných alebo preto, že sú to skupiny súrodencov, ktoré nechceme deliť.

X Pred začiatkom nášho rozhovoru ste mi vraveli, že vás pozornosť bábätkám teší, ale že treba myslieť aj na staršie deti. Čo ste tým mysleli?

Pri bábätkách nás to vždy vnútorne akoby rozhýbe a máme nutkanie sa o ne postarať. Príroda to tak zariadila. Aj preto tá výzva tak zarezonovala. No to dieťa bude niekde aj o rok, päť, desať. V Návrate by sme boli radi, keby v nás tá citlivosť zostala. Aby sme mali v sebe empatiu, aj keď vidíme štvorročné dieťa správať sa čudne alebo rómske dieťa. Zvykneme hľadať aj dobrovoľníkov na pomoc k väčším deťom do pestúnskych rodín, kde je viac detí. Asi sa toho ľudia viac boja, pretože nie je taký záujem ako o bábätká.

X Sú to tiež oficiálne výzvy, ktoré zverejňujete?

Áno, občas robíme aj oficiálne výzvy. Cieľom je odľahčiť tú rodinu, vziať dieťa na výlet alebo aj na víkend. Opäť je však dôležité, aby to bol dlhodobý vzťah./agentury/

X X X

Ronaldo a spol. vyškolili Čechov. Poslali ich na dno tabuľky v A-divízii

Futbalisti Česka prehrali v stretnutí Ligy národov doma s Portugalskom 0:4, dvoma gólmi zažiaril obranca Diogo Dalot. V druhom súboji 2. skupiny A-divízie prehralo Španielsko so Švajčiarskom 1:2.   Portugalský obranca Diogo Dalot sa na víťazstve v Česku podieľal dvomi gólmi.

Znamená to, že Portugalci sa po sobotných súbojoch dostali s desiatimi bodmi na prvé miesto tabuľky – majú o dva body viac ako druhé Španielsko. Česi sú so štyrmi bodmi poslední.

V Prahe išli do vedenia Portugalci po polhodine hry, keď sa z päťky presadil Diogo Dalot. V nadstavenom čase prvej polovice dal druhý zásah Bruno Fernandes, ktorého nábeh do šestnástky nezachytil ani jeden z obrancov, krátko po zmene strán pridal svoj druhý gól strelou z diaľky Dalot a v závere upravil na 4:0 Diogo Jota.

 Česi mohli skórovať tesne pred zmenou strán, no Patrik Schick nepremenil penaltu, keď prestrelil. Portugalci sa tak dostali na čelo tabuľky a v záverečnom kole si zahrajú o postup so Španielmi, ktorí majú o dva body menej. Česi budú hrať o udržanie sa so Švajčiarmi.

Španieli držali proti Švajčiarom od úvodu loptu na svojich kopačkách, no proti dobre organizovanej obrane súpera sa nevedeli presadiť, v záverečnej fáze boli bez nápadu a za prvý polčas vystrelili iba dvakrát a ani raz medzi tri žrde.

 Švajčiari hrozili z brejkov a štandardiek a v 21. minúte sa dostali do vedenia, keď po rohu otvoril skóre Manuel Akanji hlavičkou o zem. V 43. minúte mohlo byť 2:0, no strelu Xherdana Shaqiriho vychytal Unai Simon. Španielom sa podarilo vyrovnať už po desiatich minútach druhého dejstva, Marco Asensio po peknej individuálnej akcii posunul loptu naľavo Jordimu Albovi a ten prepálil brankára.

Domáci hráči si však už o tri minúty znovu nedali pozor na roh a Breel Embolo poslal Švajčiarsko druhýkrát do vedenia. V ďalšom priebehu Španieli tlačili, no vyrovnať sa im už nepodarilo. A-divízia, 2. skupina: Česko – Portugalsko 0:4 (0:2), Góly: 33. a 52. Dalot, 45.+2 Fernandes, 82. Jota

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.