V SR přes 40 tisíc lidí odmítá bojovat, v ČR budou kopat zákopy. Metoda na obnovu zraku

Odmítáme bojovat, nahlásily desetitisíce Slováků státu. V ČR to předem nelze. Na Slovensku tento rok více než 40 tisíc mužů odmítlo bojovat v případě, kdyby nastal válečný stav. K tomu slouží prohlášení o odepření výkonu mimořádné služby, které doručují na tamní úřady. Branný zákon, který je platný v ČR, s žádnou formou písemného odmítnutí ještě před vyhlášením války nepočítá. Zřeknout se služby ale možné je.

 Na Slovensku žije poměrně početná skupina mužů, kteří se reálně obávají, že je stát povolá do zbraně a pošle do války. Zákon na takové lidi myslí a každoročně až do konce ledna umožňuje všem, kteří odmítají byť jen teoreticky bojovat se zbraní, podepsat takzvané Prohlášení o odepření výkonu mimořádné služby.

Letos tento dokument podalo rekordní množství Slováků. Ministr obrany SR Jaroslav Naď tvrdí, že tak učinilo více než 40 tisíc z nich. Jen pro srovnání, loni to bylo ani ne 1500 lidí, v předešlých letech stát přijímal jen stovky prohlášení. Za prudký nárůst může především strach z války na Ukrajině.

„Přes 40 tisíc lidí podalo takový tiskopis, který je mimochodem naprosto zbytečný,“ řekl slovenský šéf obrany Naď a dodal: „Kdyby došlo na mobilizaci, což se teoreticky v budoucnu může stát, stejně by byli mobilizováni, ale nedostali by do ruky zbraň. Šli by do nemocnic nebo kopat zákopy. Nevyhnuli by se službě vlasti.“

Prohlášení mohli do konce ledna podat na Slovensku všichni muži, kterým vzniká branná povinnost, tedy občané od 18 do 55 let. Učinit tak mohli z náboženských důvodů či svědomí.

ČR takový formulář nenabízí. „Branný zákon je dostatečný a myslí i na odmítnutí vojenské služby pro obranu vlasti,“ řekla Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení Generálního štábu.

Problematika odmítnutí mimořádné služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání je řešena § 6 branného zákona.

Stav ohrožení státu

V případě, že je bezprostředně ohrožena svrchovanost státu nebo územní celistvost státu anebo jeho demokratické základy, je parlamentem České republiky vyhlášen stav ohrožení státu.

Pro vyhlášení tohoto stavu je třeba, aby s jeho vyhlášením souhlasila nadpoloviční většina všech poslanců a nadpoloviční většina všech senátorů.

Válečný stav

Jedná se o nejzávažnější stav. Je vyhlašován parlamentem České republiky v situaci, kdy je ČR napadena, nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení.

Ten jasně říká, že lze odmítnout vykonávat mimořádnou službu a to do 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaného při odvodním řízení, nebo ode dne účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu.

Jinak řečeno, v případě, kdyby došlo na nejhorší, tedy na stav ohrožení státu nebo válečný stav, je právo každého, koho se týká branná povinnost, tedy v případě České republiky mužů i žen od 18 do 60 let, odmítnout službu ve zbrani. Takové odmítnutí musí být ve stanovené lhůtě podáno písemně s ověřeným podpisem.

Odmítnout službu ve zbrani může i voják v záloze. Do deseti dnů, písemně. I beze zbraně se musí zapojit jiným způsobem, například pracovní povinností.

To může znamenat podílet se na výrobě, pomoc v nemocnicích a tak podobně. To platí pro všechny, kteří jsou zdravotně způsobilí, ale nechtějí bojovat ze zákonných důvodů.

X X X

Lukašenko: Bojovat s Rusy proti Ukrajině? Jen za jediné okolnosti

 Bělorusko se zapojí do bojů na Ukrajině po boku Rusů zatím pouze v případě, že bude samo napadeno, řekl běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Odpověď na jakoukoliv agresi vůči Bělorusku bude podle něj tvrdá, informovala běloruská státní agentura Belta.

 Bělorusko, které je nejbližším spojencem Ruska, sice nevyslalo své vojáky do války proti Ukrajině, ale poskytlo Moskvě k útoku proti sousední zemi své území a letiště. V počáteční fázi invaze odtud ruská vojska vedla ofenzivu na Kyjev. Ukrajina se obává, že by se Bělorusko mohlo do války zapojit na straně Ruska ještě intenzivněji.

„Jsem připraven bojovat společně s Rusy z území Běloruska zatím jen v jediném případě: pokud odtamtud (z Ukrajiny) přijde jediný voják zabíjet mé lidi,“ řekl novinářům Lukašenko.

„Pokud se dopustí agrese proti Bělorusku, bude následovat tvrdá odpověď,“ dodal. Toto podle něj neplatí jen pro Ukrajinu, ale všechny sousedy Běloruska.

Běloruský vůdce zároveň popřel zvěsti o chystané mobilizaci v zemi. Podle něj mohou Bělorusové v této věci „žít naprosto klidně“. „Pokud pocítíme hrozbu války, provedeme mobilizaci. Zatím žádná taková hrozba neexistuje,“ řekl Lukašenko.

Lukašenko v lednu bez bližších podrobností uvedl, že Kyjev nabídl Minsku uzavření smlouvy o neútočení. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na to ujistil, že Ukrajina se nechystala, ani nechystá napadnout sousední zemi.

X X X

ČERNOCHOVÁ  JMENUJE  ŠÉFY  BEZ  VÝBĚROVÉHO  ŘÍZENÍ

Černochová jmenovala bez výběrového řízení nového šéfa Vojenského technického ústavu

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve středu jmenovala bez výběrového řízení do funkce nového ředitele státního Vojenského technického ústavu (VTÚ) Jiřího Kašpárka. V souvislosti s Kašpárkem se mluví o možném střetu zájmů kvůli probíhajícímu tendru na lehká útočná vozidla. V minulosti totiž zpracoval studii, která doporučila koupit armádě vozidla Supacat, v Česku zastoupené firmou známého ministerského náměstka Františka Šulce.

Právě těmto vozům mají podle zdrojů Novinek nahrávat podmínky probíhajícího výběrového řízení. Resort jakýkoliv střet zájmů odmítá.

Kašpárek byl jmenován nestandardně bez výběrového řízení, a to s odůvodněním resortu, že je třeba podnik stabilizovat. Děje se tak poté, co za řady nejasností ministryně Černochová vyhodila tehdejšího šéfa VTÚ Petra Novotného. Oficiální zdůvodnění resortu znělo, že část zaměstnanců byla výrazně nespokojena s jeho vedením podniku a komunikací. Tomu však neodpovídá fakt, že více než polovina zaměstnanců firmy se tehdy proti Novotného odvolání v petici ohradila.

„Úkoly nového ředitele jsou především stabilizace personální situace, přepracování obchodního a finančního plánu na letošní rok, který odmítla dozorčí rada, zajistit řádný chod tohoto strategického podniku pro obranyschopnost státu a pokračování důležitých projektů,“ stojí v tiskové zprávě zveřejněné na webu ministerstva obrany.

Zdroje Novinek z bezpečnostní komunity obeznámené s děním okolo státního podniku VTÚ dávají Kašpárkovo jmenování do čela podniku do souvislosti s veřejnou zakázkou na nákup lehkých útočných vozidel (LÚV) za 5,6 miliardy korun, která by měla putovat k 601. skupině speciálních sil či 43. výsadkovému pluku.

V podniku se podle zdrojů Novinek diskutuje o tom, že by po Kašpárkově příchodu mohlo dojít k ukončení projektu státní firmou spoluvyvíjeného lehkého útočného vozidla Sabre, které VTÚ představilo na loňském veletrhu Future Forces Forum pořádaném v Praze, tak aby nemohlo zasáhnout do tendru.

„Obávám se, že po nástupu pana Kašpárka bude zastaven společný projekt VTÚ Sabre(LEV), který je přímým konkurentem vozidla Supacat, ovšem s přímým zapojením VTÚ a českého průmyslu,“ řekl Novinkám například poslanec a člen branného výboru Michal Ratiborský (ANO) s odkazem na své informace z bezpečnostní komunity.

Právě Kašpárek v době, kdy v letech 2019 až 2021 působil na pozici ředitele speciální výroby ve vyškovském závodě VTÚ, zpracovával studii proveditelnosti, z níž vzešlo doporučení pořídit vozidla HMT400 Jackal od britského výrobce Supacat, jakožto nejvhodnější řešení pro českou armádu.

Možný střet zájmů

Už v listopadu 2021 v souvislosti s nástupem Černochové a jejího náměstka Františka Šulce na resort Novinky psaly o tom, že by se měla koupit LÚV a horkými kandidáty jsou britská vozidla. Britského výrobce Supacat v Česku zastupuje společnost Letecké přístroje Praha (LPP) zbrojaře Jiřího Sauera, který je známým prvního ministerského náměstka Šulce a v dotčené době byli také obchodní partneři. Před Šulcovým nástupem na ministerstvo Sauer držel podíl v Šulcově společnosti RobotScientific, po nástupu do funkce náměstka mu Šulc svůj obchodní podíl za nezveřejněnou částku odprodal.

Když Novinky na podzim roku 2021 upozornily na možný střet zájmů kvůli vazbám obou mužů při případné akvizici britských vozů, reagoval Šulc slovy, že redaktor přemýšlí za „pět rohů“. Už od samého počátku se v bezpečnostních kruzích hovořilo o tom, že nakoupeny by měly být právě vozy Supacat. Situace o více než rok později dává Novinkám za pravdu, zdroje redakce stále hovoří o tom, že preferované jsou Supacaty a muž, který svým doporučením částečně umetl cestičku, je jmenován bez výběrového řízení do funkce ředitele výdělečného státního podniku.

Možnost pro podání přihlášek do tendru na vozy uplyne 27. února.

Na možné ovlivnění výběru LÚV Kašpárkovým nástupem do VTÚ se dotazoval na prosincovém jednání sněmovního branného výboru také zmíněný poslanec Ratiborský. Náměstek ministerstva obrany Filip Říha tehdy odvětil, že k ovlivnění dojít nemůže. Ministerstvo obrany ke středeční tiskové zprávě ke Kašpárkovu jmenování přiložilo sérii potenciálních několika otázek, z nichž jedna právě mířila na možný střet zájmů: „Není ve střetu zájmů a obecně řečeno, jeden člověk nemůže ovlivnit akviziční proces,“ odpovědělo rovnou.

X X X

FBI  HLEDÁ  UTAJOVANÉ  DOKUMENTY  U  BIDENA

FBI provedla další pátrání kvůli utajovaným dokumentům, Biden spolupracoval

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podnikl v minulých týdnech dvě pátrání na univerzitě v Delaware v souvislosti s vyšetřováním toho, jak prezident Joe Biden nakládá s utajovanými dokumenty. Informovala o tom americká CNN s odvoláním na nejmenované zdroje blízké vyšetřování.

K pátrání došlo se souhlasem Bidenova právního týmu a rovněž ve spolupráci s ním. FBI i Bílý dům tyto informace odmítly komentovat a postoupily dotazy ministerstvu spravedlnosti, napsala agentura Reuters. Stejně tak zatím na zaslané otázky nereagovala ani univerzita v Delaware.

Na začátku února FBI prohledala i prázdninový dům prezidenta Bidena, žádné dokumenty označené jako tajné tam ale neobjevila. Vyšetřovatelé si nicméně odnesli „nějaké materiály a ručně psané poznámky“ k dalšímu přezkoumání, řekl médiím prezidentův advokát Bob Bauer. Prohlídka byla tehdy již v pořadí třetí, kterou FBI provedla v některé z nemovitostí spojených s Bidenem, a trvala zhruba čtyři hodiny.

Akce FBI představuje nejnovější vývoj v kauze utajovaných dokumentů nalezených u Bidena jeho spolupracovníky. Dříve nalezené složky pocházejí z doby, kdy byl Biden viceprezidentem v administrativě Baracka Obamy. Biden ostře kritizoval republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, když vyšetřovatelé nalezli utajované dokumenty v jeho floridském sídle.

Američtí prezidenti i viceprezidenti mají po skončení mandátu povinnost odevzdat svoji korespondenci i další takzvané prezidentské záznamy a rovněž utajované dokumenty Národnímu archivu USA.

X X X

Britové se vzdají poslední africké kolonie. Atoly jsou strategické i pro USA

Čagoské ostrovy v Indickém oceánu by se mohly v nejbližší době vrátit pod kontrolu Mauricia. Londýn tak po dlouhých letech ustoupil sílícímu mezinárodnímu tlaku a vzdá se své poslední africké kolonie, kde je umístěna důležitá americká vojenská základna.

 Uprostřed Indického oceánu, zhruba na půl cesty mezi Sumatrou a Africkým rohem, leží pusté souostroví. Poslední domorodci odsud byli vystěhováni přesně před padesáti lety. Nový domov našli na Mauriciu, početnou komunitu Čagosanů najdete i v městečku Crawley nedaleko londýnského letiště Gatwick.

Nyní to vypadá, že Velká Británie, která je kdysi z jejich vlasti vyhnala, o svou poslední africkou kolonii brzy přijde. Londýn loni začal vyjednávat o předání souostroví Mauriciu, podle ministra zahraničí Jamese Cleverlyho bude otázka Čagoských ostrovů vyřešena „na základě mezinárodního práva“ v nejbližších měsících.

Historie vleklého územního sporu se začala psát v 60. letech, kdy se britské impérium rozpadalo a jeho kolonie bleskovou rychlostí získávaly nezávislost. V roce 1968 ji vyhlásil i Mauricius, ale Londýn ještě před tím z jeho teritoria vydělil Čagoské ostrovy, které leží víc než dva tisíce kilometrů severovýchodním směrem.

Proč Londýn tehdy tolik stál od šestapadesát ostrůvků obývaných sběrači kokosů? Studená válka byla v plném proudu a atoly v samém centru Indického oceánu byly příliš dobře položené na to, aby se jich lehkomyslně zbavil. Původní obyvatele přesídlil a na ostrovech vyhlásil Britské indickooceánské území (BIOT).

Největší ostrov Diego Garcia pronajal americké armádě, která si zde zřídila námořní a leteckou základnu. Podmínky dohody jsou pro Pentagon velmi výhodné: nulový nájem, téměř žádná omezení a mizivý dohled ze strany Britů.

Z geopolitického hlediska má ostrov klíčový význam. Je to nejvýznamnější americká vojenská základna mezi Perským zálivem a Jihočínským mořem a spolu se základnou na Guamu hlavní opěrný bod pro americkou strategii v Indo-pacifickém regionu, kde si čím dál víc asertivněji počíná Čína.

Ze základny na ostrově Diego Garcia za první války v Perském zálivu startovaly strategické bombardéry B-52 k útokům na irácké jednotky, po teroristických útocích z 11. září odsud Američané vedli útoky na bašty Tálibánu a al-Káidy v Afghánistánu. Na ostrově byla zřejmě i jedna z tajných věznic CIA.

Mapa ostrova Diego Garcia v Indickém oceánu

Bezpečnostní zájmy po dlouhá léta Britům sloužily jako hlavní argument, proč nad Čagoskými ostrovy nemohou ztratit kontrolu. Jenže tato pozice je rok od roku neudržitelnější a v posledních letech několik mezinárodních instancí došlo k závěru, že pokračující britská okupace je v rozporu s právem.

Před třemi lety to v poradním verdiktu potvrdil i Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, podle nějž Britové území Mauricia v roce 1965 rozdělili protiprávně. Organizace spojených národů dokonce už na své oficiální mapě světa zaznačila Čagoské ostrovy jako neoddělitelnou součást Mauricia.

Spor má ještě jeden nepříjemný rozměr: právě poukazováním na případ Čagoských ostrovů Rusko v minulosti hájilo anexi Krymu. A když se loni britská diplomacie snažila mobilizovat světové společenství k jednoznačnému odsouzení invaze na Ukrajinu, mnoho afrických politiků se tázalo: proč bychom měli plísnit Moskvu za okupaci Ukrajiny, když Londýn dělá to samé?

Podle týdeníku The Economist se ovšem nyní skutečně zdá, že Britové se kontroly nad Čagoskými ostrovy vzdají. Loni na podzim se uskutečnila dvě kola jednání, Liz Trussová se během svého jepičího pobytu v Downing Street stihla sejít s premiérem Mauricia Pravindem Jugnauthem.

Jisté obavy ze změny poměrů panují ve Washingtonu. Republikán Mike Waltz napsal do Pentagonu a varoval, že na ostrovech by si v budoucnosti mohli otevřít základnu i Číňané. To je ovšem podle portálu Nikkei Asia velmi nepravděpodobné: Mauricius je považován za spojence Západu a navíc už slíbil, že Američanům prodlouží pobyt na ostrově Diego Garcia o dalších 99 let.

X X X

V Mexiku odhalili obří továrnu na drogu padesátkrát silnější než heroin

Mexické armádě se podařilo odhalit vůbec největší laboratoř pro výrobu fentanylu. Zabavili také více než půl milionu tabletek této syntetické drogy, uvedla agentura AP. Venkovní laboratoř se nacházela v západomexickém městě Culiacán ve státě Sinaloa. Právě tento stát je domovem stejnojmenného drogového kartelu.

 Vojáci provedli razii v laboratoři již v úterý a zabavili téměř 630 tisíc pilulek, které podle všeho obsahují silný syntetický opioid fentanyl. Informovali rovněž o zabavení 128 kilogramů práškového fentanylu a 100 kilogramů podezřelých mefamfetaminů.

Mexické drogové kartely drogu vyrábějí z chemikálií získaných z Číny. Poté ji lisují do pilulek, aby vypadala jako léky Xanax, Percocet či Oxycodone, což jsou léky se zklidňujícími účinky či proti bolesti. Lidé často pilulky užívají, aniž by věděli, že obsahují fentanyl a mohou se předávkovat, což může vést až ke smrti.

Americké úřady na konci prosince oznámily, že v roce 2022 zkonfiskovaly tak velké množství fentanylu, že by to mohlo zabít každého Američana. Fentanyl, který může být až 50krát silnější než heroin a 100krát silnější než morfin, je podle Agentury pro potírání narkotik (DEA) nejsmrtelnější drogovou hrozbou v USA. V roce 2021 zemřelo na předávkování drogami více než 100 tisíc Američanů. Dvě třetiny z těchto úmrtí jsou přičítána právě fentanylu.

X X X

COVID  NENÍ  NAKAŽLIVÝ?

Stát chce vyřadit COVID-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž šíření je trestné

 Vyřazení nemoci COVID-19 ze seznamu nakažlivých lidských nemocí, jejichž šíření je trestné, navrhuje Ministerstvo spravedlnosti. Zdravotníci mají údajně o nemoci dost informací a umí zajistit léčbu i prevenci. Represe už tak podle ministerstva není potřeba. Ponecháním stavu by nebylo možné zrušit navazující opatření včetně izolace nemocných. Počet stíhaných a odsouzených za šíření nakažlivých nemocí v posledních dvou letech strmě roste.

Vyplývá to z návrhu novely vládního nařízení, kterým se stanovují nakažlivé nemoci: „Cílovým stavem je dosažení dekriminalizace zaviněného šíření onemocnění COVID-19,“ uvádí spravedlnost s tím, že „riziko spojené se zaviněným šířením této nemoci již zdaleka nedosahuje takové úrovně společenské škodlivosti, jaká je dána u zaviněného šíření jiných nemocí uvedených v příloze č. 1 uvedeného nařízení vlády“.

COVID-19 je ve zmíněné příloze dáván na roveň AIDS (syndrom získané imunodeficience) včetně nosičství viru HIV, amébové úplavici, choleře, moru, dávivému kašli, pohlavním nemocem, tuberkulóze nebo tyfu či žloutence a záškrtu.

Stát prý neměl informace, léčba nebyla

Nové vládní nařízení, které by mělo vstoupit v účinnost od 1. července 2023, by to mohlo změnit. „Důvody, které vedly k přijetí nařízení vlády č. 75/2020 Sb., kterým došlo k rozšíření seznamu nakažlivých lidských nemocí o COVID-19, tak do značné míry pominuly, uvádí ministerstvo ve zprávě RIA.

COVID-19 byl zařazen na seznam v roce 2020 proto, že stát podle ministerstva neměl o nemoci informace a neexistovala léčba: „Onemocnění COVID-19 bylo do přílohy č. 1 nařízení vlády č. 453/2009 Sb. zařazeno na jaře roku 2020, tedy v době, kdy o něm bylo velice málo relevantních informací, zejména o jeho zdravotních dopadech a důsledcích pro veřejné zdraví, a kdy nebyla k dispozici účinná léčba a prevence tohoto onemocnění,“ uvádí důvodová zpráva.

Represe byla nutná

Jak vyplývá z důvodové zprávy, stát musel zavést tresty za rizikové chování lidí, protože část obyvatel teorii o nemoci covid nepřijala: „Vzhledem k poměrně velmi časté negativní percepci preventivních opatření činěných k zamezení vzniku a šíření nákazy SARS-CoV-2, která častokrát vedla k nedodržování nařizovaných protiepidemických opatření ze strany dotčených osob, docházelo k dalším přenosům této nákazy a tím k pokračující progresi epidemie se všemi negativními dopady na život společnosti,“ uvádí se ve zprávě RIA.

Soudkyně se chtěla vyhnout očkování a je stíhána za šíření nemoci COVID-19 Foto: Pixabay

„V dalším období však bylo na základě vědeckého pokroku dosaženo stavu, kdy byly vytvořeny potřebné podmínky pro předcházení závažných život ohrožujících stavů a došlo též i ke zvýšení dostupnosti účinné léčby a prevence. Postupně tak došlo k výraznému snížení rizika, které tato nákaza představuje pro komunitu, a především její nejslabší členy, tj. seniory a další osoby s nedostatečnou mírou imunitní odolnosti, a tím více ohrožených závažným průběhem onemocnění,“ popisuje spravedlnost vývoj.

Ani nové varianty nepřerušily trend ubývající nákazy

Od jara 2020 se však podle ministerstva situace úplně proměnila: „Nyní však již Ministerstvo zdravotnictví disponuje dostatečným množstvím poznatků o tomto onemocnění a je schopno zajistit jeho účinnou léčbu a prevenci závažných život ohrožujících stavů. Lze se proto domnívat, že důvody pro zařazení této nemoci na seznam nakažlivých lidských nemocí obsažený v příloze č. 1 uvedeného nařízení vlády již pominuly,“ uvádí ministerstvo.

„Přes objevení se celé řady nových variant a subvariant viru SARS-CoV-2 stále ubývá situací s explozivním šířením nákazy a výskytem závažných průběhů onemocnění COVID-19 a s ohledem na epidemiologické predikce nelze ani předpokládat, že by tento pozitivní vývoj byl ve významném měřítku přerušen,“ stojí doslova v důvodové zprávě.

Podle zprávy RIA je podstatnou informací počet hospitalizovaných na Covid-19, který k listopadu 2022 činil 500 pacientů v celé ČR, z toho méně než 40 na jednotkách intenzívní péče. Rovněž počet úmrtí byl poslední listopadový týden menší než pět úmrtí denně.

Za nárůst odsouzených může Covid-19

Jak dále vyplývá ze zprávy RIA, v letech 2021 a 2022 se strmě zvýšil počet stíhaných i odsouzených osob z trestného činu šíření nakažlivé nemoci. Zatímco v roce 2020 bylo stíhaných devět osob a šest osob odsouzených, v roce 2021 bylo trestně stíháno 85 lidí a 50 jich bylo odsouzeno. Za šíření je dokonce stíhána i plzeňská soudkyně.

„Třebaže není statisticky sledováno, pro šíření které nemoci dochází v případě těchto trestných činů ke stíhání a odsouzení jejich šiřitelů, lze bezesporu konstatovat, že uvedený nárůst lze přičítat právě výskytu pandemie nemoci COVID-19,“ uvádí k tomu ministerstvo spravedlnosti.

Právní úprava je překážkou pro zrušení dalších opatření

Ministerstvo spravedlnosti nabízí ve zprávě RIA dvě varianty řešení: Předně ponechat Covid-19 mezi trestně stíhatelnými nemocemi. Ponecháním současného stavu, kdy bude i nadále docházet k odsuzování osob, které zaviněně šíří onemocnění COVID-19 však současně představuje překážku pro zrušení souvisejících opatření jako například stanovené povinnosti izolace nakažených, uvádí k tomu ministerstvo.

Nebo za druhé tuto nemoc vyškrtnout ze seznamu nemocí, za jejichž šíření jsou lidé trestně stíháni: „Jen tato možnost dostojí požadavku, že prostředky trestního práva je možné uplatňovat pouze v krajních případech ve smyslu principu ,ultima ratio´. Nelze odhlédnout ani od skutečnosti, že současná právní úprava je považována za překážku pro zrušení řady přijatých protiepidemických opatření,“ uvádí své stanovisko ministerstvo spravedlnosti. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

 ZASTAVILI  STÍHÁNÍ  LIDÍ  Z  MOSTECKÉ

Švýcarský trest stačí. Český soud zastavil stíhání exmanažerů Mostecké uhelné

Pražský městský soud pravomocně zastavil stíhání podnikatelů Marka Čmejly a Jiřího Diviše v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Důvodem je jejich předchozí trest, který muži dostali ve švýcarské větvi kauzy. Se zbylými obžalovanými včetně manažera Antonia Koláčka bude české trestní řízení pokračovat.

O zastavení stíhání dvou exmanažerů informoval ve čtvrtek server Aktuálně.cz. Se třemi zbylými obžalovanými – manažery Antoniem Koláčkem, Oldřichem Klimeckým a exnáměstkem ministra průmyslu Robertem Sýkorou – bude české trestní řízení pokračovat.

„Bylo rozhodnuto o zastavení jejich trestního stíhání pro nepřípustnost, neboť začali vykonávat podmíněné tresty odnětí svobody a podmíněného peněžitého trestu, které jim byly uloženy ve Švýcarsku,“ sdělil pro Aktuálně.cz ke Čmejlovi a Divišovi mluvčí soudu Adam Wenig.

Švýcarská justice loni v létě změnila původní nepodmíněné tresty vězení na dvouletou podmínku pro Čmejlu a dvacetiměsíční podmínku pro Diviše.

Česká obžaloba tvrdí, že Koláček, Diviš, Čmejla, Klimecký a Petr Kraus ovládli těžební společnost jejími vlastními penězi. Údajně vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS.

Český soud projednává obžalobu od roku 2018

Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana.

Krausovo stíhání v české větvi bylo už dříve rovněž zastaveno poté, co ve Švýcarsku nastoupil do vězení za prakticky totožně popsaný skutek.

Pražský městský soud projednává českou obžalobu od listopadu 2018. Loni na podzim už počítal s přednesem závěrečných řečí, avšak Koláček vypověděl plnou moc svým advokátům a hlavní líčení se muselo odložit. Pokračovat má v březnu a červnu. „S ohledem na stadium trestního řízení lze očekávat možnost závěrečných řečí a další průběh nelze předvídat,“ řekl dnes mluvčí soudu.

Švýcarský soud potrestal už v roce 2013 za podvodné ovládnutí MUS a praní špinavých peněz Čmejlu, Diviše, Koláčka, Krause, Klimeckého a Belgičana Jacquese de Grooteho. De Groote jako jediný dostal pouze peněžitý trest, ostatní byli odsouzeni k odnětí svobody. Všichni muži vinu odmítají.

X X X

Český velvyslanec v Polsku Dürr náhle zemřel. Kondoluje Lipavský i premiéři

Ve čtvrtek náhle zemřel český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr, bylo mu 46 let. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Dürr byl od listopadu na nemocenské a ze zdravotních důvodů se tehdy vrátil z Varšavy do České republiky, následně se ale do Polska k práci vrátil. „Byl rozeným diplomatem, jedním z nejvíce respektovaných a oblíbených všude tam, kam přijel,“ uvedlo ministerstvo.

 „Se zármutkem oznamujeme, že ve čtvrtek 16. února 2023 zemřel Mgr. Jakub Dürr, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec, skvělý diplomat, politolog, polonista a bývalý náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR, náměstek ministra zahraničních věcí ČR a prorektor pro zahraniční a vnější vztahy Univerzity Palackého,“ uvedlo ministerstvo ve své tiskové zprávě.

Ministerstvo zahraničí doplnilo, že Dürr zanechal nesmazatelnou stopu na celkové podobě a směřování české unijní politiky. „Byl rozeným diplomatem, jedním z nejvíce respektovaných a oblíbených všude tam, kam přijel. Svou každodenní prací a osobním nasazením zlepšoval vztahy i reputaci současného Česka. Měl dar tlumit spory a nedůvěru, byl otevřený, laskavý a pozitivní, lidé různých názorů a orientací ho nejen uznávali, ale také měli rádi,“ uvedl resort.

Dürr se stal mimořádným a zplnomocněným velvyslancem České republiky v Polské republice ve Varšavě v prosinci 2021. V české diplomacii působil více než dvanáct let. Nejprve byl českým velvyslancem ve Výboru stálých zástupců na Stálém zastoupení ČR při Evropské unii v letech 2018 až 2020. Ve funkci tehdy skončil předčasně, na postu jej nahradila Edita Hrdá.

„Těžko se vyrovnávám se zprávou, že odešel jeden z nejtalentovanějších českých diplomatů Jakub Dürr. Je mi to ohromně líto a v myšlenkách jsem s jeho rodinou a blízkými,“ napsal ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Pro českou diplomacii udělal mnoho nejen v Polsku, v minulosti neúnavně prosazoval naše zájmy v Evropské unii, evropským záležitostem se s houževnatostí věnoval i v ústředí,“ dodal v tiskové zprávě ministerstva.

„Čest jeho památce a upřímnou soustrast rodině a jeho blízkým,“ vyjádřil se k úmrtí na Twitteru předseda vlády ČR Petr Fiala. Zpráva o náhlém úmrtí našeho velvyslance Jakuba Dürra mě hluboce zasáhla. Znal jsem ho jako studenta, akademického kolegu a úspěšného diplomata, se kterým jsem úzce spolupracoval.

Soustrast pozůstalým vyjádřili mimo jiné polský premiér Mateusz Morawiecki či ministr zahraničí Zbigniew Rau. „S velkým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí Jakuba Dürra, českého velvyslance v Polsku. Skvělý diplomat, tvrdě pracoval pro polsko-české vztahy. Zemřel tak náhle, v tak mladém věku. Upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým. Odpočívej v pokoji,“ napsal na Twitteru polský premiér Morawiecki.

Polský ministr zahraničí Rau na Twitteru polsky i česky napsal, že zprávu o Dürrově úmrtí přijal „s velkým zármutkem“. „Před pár dny jsme společně oslavili 30. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Polskem a Českou republikou,“ uvedl. „Budu na něj vzpomínat jako na mimořádně profesionálního diplomata a srdečného člověka, který přispěl k posílení polsko-českých vztahů. Upřímnou soustrast rodině a přátelům velvyslance,“ dodal šéf polské diplomacie.

Velvyslanec Polska v České republice Mateusz Gniazdowski napsal, že odešel „skvělý kolega a významný diplomat, upřímný přítel Polska“. „Jakub byl velký profesionál a hlavně dobrý člověk a kamarád,“ napsala místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Kondolence vyjádřila také řada dalších současných či bývalých kolegů diplomata či novinářů působících v Bruselu. Zprávu zaznamenala také řada polských médií včetně tiskové agentury PAP, deníku Gazeta Wyborcza či týdeníku Wprost.

Jakub Dürr vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Absolvoval řadu zahraničních studijních pobytů, např. na Jagellonské univerzitě v polském Krakově. Mimo jiné vykonával rovněž funkci prorektora pro zahraniční a vnější vztahy Univerzity Palackého a v letech 2008 – 2009 působil na pozici náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

X X X

BIS  HLEDÁ  AGENTY

BIS hledá nové agenty. Podmínky jsou přísné, uspějí jen nejlepší

Bezpečnostní informační služba hledá nové agenty na odhalování nelegálních aktivit, nebo operativce v Karlových Varech. Náročná služba, ale i přísná výběrová řízení nejsou pro každého. Zájemce musí zvládat stres, být časově flexibilní, ale také projít nemilosrdným, výběrovým sítem.

 Bezpečnostní informační služba je zpravodajská instituce českého státu, která působí uvnitř jeho území. Službu řídí a kontroluje vláda ČR a její fungování upravuje zákon o Bezpečnostní informační službě. Agenti BIS jsou ve služebním poměru, mají hodnost a jsou oprávněni nosit a držet služební zbraň.

Zpravodajské informace, které agenti zjistí, předávají skrze nejvyšší vedení prezidentu republiky, vládě (předsedovi vlády a jednotlivým ministrům), státním a policejním orgánům. Oproti policii ale agenti nemohou pachatele vyslýchat, zadržet a ani zatýkat. To přísluší Policii České republiky.

„Pokud nejste terorista nebo špión, neohrožujete demokratický systém, bezpečnost a ekonomické zájmy státu, nevyzrazujete utajované informace, nepatříte k organizovanému zločinu, ani nejste v kontaktu s lidmi, kteří ve zmíněných oblastech nemají čisté svědomí, nemusíte se sebemenšího našeho zájmu o vaši osobu obávat,“ uvádí na svých stránkách BIS.

Staňte se agentem nebo operativcem

V rozsáhlém výčtu nabízených pozic, kde figurují i uklízečky, kuchaři a zámečníci zaujmou pozice, které si mnozí idealizují, připodobňují k hrdinům akčních filmů. Agent. V žargonu personalistů Bezpečnostní informační služby to jsou terénní specialisté a specialisté na práci s informacemi.

Čím se zabývá BIS

Podle zákona o zpravodajských službách ČR se Bezpečnostní informační služba zabývá získáváním, shromažďováním a vyhodnocováním následujících informací:

hrozby terorismu, aktivity ohrožující bezpečnost nebo významné ekonomické zájmy státu, činnost cizích zpravodajských služeb na našem území, záměry nebo činy mířící proti demokratickým základům, svrchovanosti a územní celistvosti ČR, aktivity organizovaného zločinu, činnosti ohrožující utajované informace.

Jejich úkolem je zjišťování a ověřování informací v terénu na základě předchozích podnětů, zaznamenávání a zpracovávání získaných informací, jejich interpretace a písemné vyhotovení závěrečných zpráv, ale i komunikace se zadavatelem, v rámci týmu a technické podpory.

Nároky jsou vysoké, ale rozhodně ne nesplnitelné. V případě operativce je vhodná i pro stresuodolné absolventy, kteří vlastní řidičský průkaz skupiny B, A je výhodou.

Samozřejmostí je pak časová flexibilita a protože se pozice hledá pro oblast Karlových Varů, samozřejmostí je místní znalost. Předpokládá se i znalost v oboru elektro a zájem o foto a video techniku.

V případě specialisty na práci s informacemi je rozsah pracovišť širší. Praha, Brno a Olomouc. Pracovníci týmu, respektive agenti se zabývají terorismem, kontrašpionáží, extremismem, organizovaným zločinem a v neposlední řadě kybernetickou bezpečností.

Vybraný jedinec musí mít „schopnost přizpůsobit se rozdílným komunikačním partnerům,“ ať již tím BIS myslí cokoliv a kromě minimálně bakalářského vzdělání se očekává dobrá znalost světových jazyků. Obligátní angličtina se předpokládá. Čínština a ruština budou nesporně výhodou.

X X X

DR:  MARVANOVÁ:  NEJSEM  V  KOALICI,  ZABRÁNILA  JSEM  BLAMÁŽI

Marvanová: Zabránila jsem v Praze blamáži. Členem koalice nejsem, dodala po volbě primátora

Nejsem už součástí koalice, takže jsem se zdržela hlasování o Bohuslavu Svobodovi (ODS), řekla po čtvrteční volbě pražského primátora v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zastupitelka za Spolu Hana Marvanová. Ke svému prosincovému rozhodnutí nepodpořit lídra Spolu v hlavním města dodala, že tím zabránila právní blamáži. Svoboda nakonec primátorský řetěz získal í díky hlasům opozičního hnutí ANO.

X Praha má konečně nového primátora. Jak to hodnotíte?

Především jsem ráda, že skončila dlouhá etapa bezvládí a Praha bude mít po skoro pěti měsících nové vedení, protože bez toho nemůže fungovat a čekání bylo opravdu neúnosně dlouhé.

X Bohuslava Svobodu jste znovu nepodpořila. Bylo to určité gesto poté, co se stalo v prosinci?

Tak tomu není. Od zářijových voleb jsem prosazovala vytvoření koalice na vládním půdorysu. Praha potřebuje vedení s dostatečnou podporou v zastupitelstvu. Kolegy z klubu Spolu jsem přesvědčovala, aby došlo ke kompromisům a dohoda s Piráty a STAN vznikla, což se nakonec taky stalo. Byla jsem připravena koalici jako člen klubu Spolu podpořit svým hlasem. Následně jsem se ale dozvěděla, že si to Spolu nepřeje. Nejsem tedy součástí koalice, takže jsem se zdržela hlasování o panu Svobodovi.

X Jak tedy budete na zastupitelstvu fungovat? Budete hlasovat s koalicí, přestože jste ji nepodpořila?

Budou-li vedením města předkládány rozumné návrhy, tak pro ně budu samozřejmě hlasovat. Jako zastupitelka a senátorka bych zejména chtěla pohlídat, aby se Praze podařilo prosadit změny zákonů, které nutně potřebuje. Zároveň chci hlídat projekty, na kterých jsem pracovala – dostupné bydlení pro Pražany či družstevní bydlení. Rozhodně nechci, aby se zrušila přísná regulace hazardu a chci, aby se dotáhly audity dopravního podniku nebo se řešilo Airbnb.

 X Na to se ale potřebujete s koalicí bavit. Jak komunikace s bývalými kolegy ze Spolu probíhá?

Komunikace neprobíhá. Mrzí mě to a nechápu to, zvlášť když mohou komunikovat úplně se všemi včetně bývalého primátora Zdeňka Hřiba, se kterým si ještě v prosinci vzájemně hrozili žalobami. Neberu to nijak osobně. Role zastupitelky i senátorky mi umožňuje prosazovat věci, které potřebujeme. Teď jsme třeba v Senátu probírali Airbnb a pan ministr Ivan Bartoš (Piráti) nám nabízel spolupráci, takže má role v parlamentu je pro Prahu velmi užitečná.

X S panem Svobodou jste před volbami byli společně na billboardech po celé Praze jako hlavní tváře koalice Spolu. Není tedy konec vaší spolupráce trochu zradou na voličích, kteří vás volili jako tandem?

Byla jsem tam skutečně umístěna jako jedna z tváří kandidátky Spolu a doporučovala jsem lidem podporu nově zvoleného primátora, takže je pro mě překvapující, že již nestojí o mou spolupráci. Ale nijak se tím nezabývám. Budu detailně sledovat jednání rady, aby pokračovaly projekty, o kterých jsem mluvila. Od některých koaličních partnerů Spolu jsem již dostala nabídky, abych s nimi na tom spolupracovala, za což jsem ráda.

X Budete nadále trvat na svém členství v klubu Spolu

Jsem členem klubu, nehodlám odstoupit. Myslím, že jsem jednala v zájmu Spolu.

X Můžete se ještě vrátit k prosincové volbě Svobody, kde jste jej nepodpořila? Jaké byly vaše motivy?

Ministerstvo vnitra připravuje novelu zákona o hlavním městě Praze a obcích, která už zakazuje, aby se volil odděleně primátor a rada města. Vnitro reagovalo na situaci, která byla v prosinci bizarní a nezákonná. Tehdy jsem přesvědčovala pana Svobodu, že to nemůžeme udělat, jelikož by to bylo napadené žalobami, čímž hrozil pan bývalý primátor Hřib. Tím, že se to nestalo, tak jsme zažehnali soudní spory. Byla jsem přesvědčena, že se tím situace odblokuje, což se přesně stalo. V lednu si všichni sedli k jednacímu stolu a dohodli se. Svým způsobem jsem ráda, přestože kolegové z klubu Spolu asi tento názor nesdílí, že jsem jim pomohla, aby nevznikla blamáž, kdy by byl primátor zvolen nezákonným způsobem.

X Jak na to tehdy pan Svoboda reagoval, když jste mu říkala, že by šlo o nezákonný způsob volby, kdyby byl zvolen primátor sám bez zbytku rady?

Říkala jsem mu, že na něj hrozí žaloby a on reagoval, že je mu to jedno a nebojí se toho. Jako právník jsem se však bála. Viděli jsme to také u prezidentských kandidátů, že soudy nakonec rozhodly jinak než vnitro. Kdyby byla volba soudem zrušena a pan primátor by mezi tím podepisoval smlouvy o zakázkách, tak by byly neplatné. To jsem se snažila v prosinci panu docentovi vysvětlit. On však není právník, ale lékař, takže mé obavě asi úplně nevěřil. Vítám proto, že ministerstvo vnitra již připravuje změnu, aby taková situace již nebyla možná.

 X X X

MACUROVI  SE  NECHCE  OD  KORYTA   U  BABIŠE,  ZALÍBILY  SE  MU  MILIONY

NESPOLEHLIVÝ  POLITIK,  NEDÁ  SE  MU  UŽ  V  ANO  VĚŘIT,  PODRAZIL  BABIŠE,  ZROVNA  JAKO  VONDRÁČEK

LIDĚ  TVRDÍ,  ŽE  V  ANO  NEMAJÍ  CO  DĚLAT,  MACURA,  VONDRÁČEK

Chtějí se mě zbavit, říká ostravský primátor. Spiklenecká teorie, oponuje ANO

Vedení ANO údajně vyvíjí nátlak na odchod ostravského primátora Tomáše Macury z funkce poté, co ukončil členství v hnutí. Tlak cítí i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), který minulý týden rezignoval na funkci místopředsedy hnutí. Vedení hnutí to však považuje za spiklenecké teorie.

Oba moravskoslezští politici delší dobu kritizují směřování hnutí ANO a v prezidentské volbě nepodpořili předsedu Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta Petra Pavla.

„Do Ostravy dnes míří hlavní manažer hnutí (Jan Richter, pozn. red.) s jednoznačným zadáním ‚přesvědčit‘ členy zastupitelského klubu o nutnosti zbavení se Macury,“ uvedl primátor Tomáš Macura na Twitteru.

„Nesmysl. Jedu na místo, abych zjistil, jaká je v tamní organizaci situace, což je práce hlavního manažera hnutí. Bylo by naopak divné, pokud bych tam nejel,“ reagoval Jan Richter.

Macura: Nemusejí prachsprostě lhát

Podle Macury i Vondráka tak vedení ANO jedná v rozporu s tím, co Karel Havlíček a místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová deklarovali v médiích, tedy že nebude do rozhodování zastupitelstev vstupovat.

„Ta realita je naprosto opačná proti tomu, co oba dva členové vedení hnutí ANO říkají. Já jsem si žádné iluze nedělal, že by se hnutí ANO nepokoušelo nějak ovlivnit naše členy, ale nemusí u toho prachsprostě lhát,“ řekl Macura.

„Nemůžu teď žádné další informace říkat, což asi chápete proč. Samozřejmě, že tlak je a ten tlak tady je už delší dobu, to mi ti členové říkají. O tom není sporu. Nemohu říkat jména, protože oni se už v daný okamžik cítí extrémně ohroženi,“ uvedl Vondrák.

Dodal, že z dostupných informací může potvrdit, že je vyvíjen tlak na to, aby Macura opustil funkci. „Samozřejmě se potažmo počítá, že tak to bude i se mnou. Uvidím, co se bude dít dál,“ řekl Vondrák.

„Kolegové jsou v zajetí spikleneckých teorií. Pan Richter je hlavním manažerem hnutí ANO a do regionu jede proto, aby zjistil, jaká je v tamních organizacích ANO (na úrovni krajské, oblastní a místní) situace,“ reagoval Havlíček.

Zmatek podle něj vyvolali svými kroky právě Vondrák s Macurou. „Možná si to neuvědomují, ale stále jde o organizace hnutí ANO, ne o jejich buňky, proto tam i hlavní manažer jel. ANO v kraji a oblasti není izolovaná jednotka a nás pochopitelně zajímají názory našich členů v regionu,“ dodal.

Macura má v Ostravě podporu

Primátor se delší dobu názorově rozcházel s celostátním vedením strany. V lednové volbě prezidenta nepodpořil svého stranického šéfa Babiše. Oznámil, že volil jeho protikandidáta. Vysvětlil to tím, že Babiš podle něj nemá k prezidentské funkci předpoklady. Stejně se zachoval i moravskoslezský hejtman a tehdejší místopředseda ANO Vondrák.

Macura v pondělí oznámil odchod z hnutí ANO a uvedl, že na zastupitelském klubu nabídne k dispozici primátorskou funkci a nechá o svém dalším působení v čele města rozhodnout své kolegy.

Předsedkyně zastupitelského klubu ANO a náměstkyně primátora Kateřina Šebestová přitom ještě v úterý řekla, že věří, že Macura zůstane primátorem Ostravy i po odchodu z hnutí. Klub zastupitelů má o jeho podpoře jednat v úterý, ve středu v Ostravě zasedá zastupitelstvo. Macurovi vyjádřili podporu někteří koaliční partneři.

Významná většina ostravského klubu zastupitelů hnutí ANO podporuje setrvání primátora Tomáše Macury ve funkci. Na středečním zastupitelstvu členové klubu nevyvolají hlasování o důvěře.

Po čtvrtečním jednání klubu řekla jeho předsedkyně a primátorova náměstkyně Kateřina Šebestová (ANO). Na odpoledním jednání se sešlo 18 z 21 členů zastupitelského klubu hnutí ANO. Macura v pondělí po dlouhodobých neshodách s vedením hnutí oznámil odchod z ANO.

Ve čtvrtek dopoledne uvedl, že vedení hnutí chce jeho odchod z primátorské funkce a vyvíjí nátlak na členy zastupitelského klubu.

„Na dnešním jednání klubu jsme se shodli na významné většinové podpoře setrvání primátora a celého vedení města. Vzhledem k tomu, že jsme nedošli k úplné shodě, budeme se situací dále zabývat. Předmětem středečního zastupitelstva ale nebude,“ uvedla Šebestová.

Dodala, že členové klubu hlasování o důvěře primátorovi, případně vedení města, nevyvolají. „Je nás 21, tři lidé dnes nebyli, protože dva jsou mimo Ostravu a jeden je nemocný. Situace je taková, že na naše členy je vyvíjen hrozný nátlak,“ uvedla Šebestová. Dodala, že padla i hrozba zrušení oblastní organizace.

X X X

Separatisté unesli novozélandského pilota. Indonéská armáda nevylučuje akci

Indonéská armáda a policie připravují záchrannou akci, jejímž cílem je osvobození novozélandského pilota zajatého separatisty z indonéské Papuy. Chtějí k ní přistoupit ale jen v tom případě, že selžou jednání. Rebelové zveřejnili záběry, na kterých stojí kolem uneseného muže. Tvrdí, že je v pořádku.

 Na počátku února příslušníci Národní osvobozenecké armády Západní Papuy (TPNPB) zapálili malé dopravní letadlo společnosti Susi Air, které přistálo s pěti pasažéry na letišti Paro, a unesli novozélandského pilota Philipa Mehrtense. Jeho propuštění podmiňují získáním nezávislosti.

Regionální velitel pro Papuu Muhammad Saleh Mustafa uvedl, že Indonésie postupuje opatrně, aby zajistila propuštění pilota, je ale připravena k akci. „Indonéská policie a armáda mají standardní operační postup při prosazování zákona. Abychom předešli prodloužení tohoto problému, musíme stanovit lhůtu,“ řekl podle agentury Reuters Mustafa na tiskové konferenci.

Separatisté tento týden zveřejnili video a fotky pilota. Mehrtens se na nich nachází vedle mužů ozbrojených luky a samopaly. Zajatec na videu čte ze zřejmě připraveného prohlášení, v němž opakuje požadavky rebelů. Mehrtens uvedl, že pokud indonéská vláda nebude ochotná se separatisty jednat, zůstane u nich uvězněn navždy.

Skupina tvrdí, že pilota zadržuje, protože indonéská armáda vojensky spolupracuje s Novým Zélandem. Ostatní pasažéři zapáleného letadla byli Papuánci, separatisté je nechali jít.

Mluvčí rebelské skupiny Sebby Sambom řekl stanici RNZ Pacificže Mehrtens je v pořádku. „Je v bezpečí s našimi kluky v poli. Vše je v pořádku. Zůstává s našimi přáteli a rodinou na ústředí. Má dobré schopnosti. My jej budeme opatrovávat a on naučí naše vojáky řídit letadlo,“ prohlásil.

Na přírodní zdroje bohatá západní polovina ostrova Nová Guinea o nezávislost usiluje od roku 1969, kdy se podle agentury Reuters kontroverzním způsobem dostala pod indonéskou správu na základě hlasování, na které dohlížela OSN.

Od roku 2018 dochází k postupné eskalaci konfliktu a separatisté podnikají čím dál smrtelnější a častější útoky. Ozbrojená odnož Hnutí za svobodnou Papuu (OPM) v poslední době získává více zbraní, mimo jiné i přepadáváním a krádežemi na armádních stanovištích, přeshraničními nákupy a nelegálním prodejem zbraní indonéské vlády. Vyplývá to z loňské zprávy Institutu pro politickou analýzu konfliktů.

První podobný únos separatisté z indonéské Papuy provedli v roce 1996, kdy drželi v zajetí 24 lidí z vědecké expedice, kteří podle indonéských úřadů poškodili místní kmenovou svatyni.

X X X

Akademik Vaněk rezignoval, čelí podezření z obtěžování studentek

Šéf Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Miroslav Vaněk po podezření z obtěžování studentek rezignoval, píše Deník N. K odstoupení ho vyzvala rada ústavu. Vaňkovu rezignaci nyní převezme předsedkyně Akademie věd ČR.

„Rada ÚSD byla ve čtvrtek informována o tom, že Miroslav Vaněk odstoupil z funkce ředitele,“ sdělila předsedkyně Rady ÚSD Adéla Gjuričová. Vaňkovu rezignaci podle Deníku N převezme předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

Mücke na funkci ve vedení ÚSD podal rezignaci už v prvním únorovém týdnu. „Důvodem mé rezignace byla ztráta osobní víry, že bych ve službě na této pozici mohl ústavnímu kolektivu ještě něco dáti,“ uvedl tehdy.

Vaňka poté vyzvaly k odstoupení v pondělí rada a dozorčí rada ústavu. „V zájmu řádného fungování a činnosti ÚSD a v návaznosti na informace přednesené na zasedání oba orgány vyzývají ředitele ÚSD, aby ze své funkce odstoupil,“ oznámily pak na webu ústavu.

Podezření z obtěžování řeší kromě FHS i PedF

Podnět týkající se sexuálního obtěžování studujících podle vyjádření děkanky FHS Marie Pětové obdrželo vedení fakulty prostřednictvím univerzitní ombudsmanky Kateřiny Šámalové. Ombudsmanka řeší případ podle UK s vedením vysoké školy a fakulty.

„Vedení fakulty jasně odmítá jakékoli projevy sexuálního obtěžování a zneužívání autority, přistupuje k dané záležitosti s plnou vážností a ve spolupráci s poradní komisí, kterou k této kauze jmenovala paní rektorka. Situaci na daném studijním programu prošetřujeme,“ oznámila již dříve Pětová.

Vaněk i Mücke jakékoli provinění odmítali. Vaněk minulý týden řekl, že si vinu nepřipouští a rezignaci na funkci ředitele ústavu či ukončení působnosti na univerzitě nezvažuje. Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, který vznikl v roce 1990 a zabývá se výzkumem českých a československých dějin po roce 1938 v mezinárodním kontextu, Vaněk vedl od roku 2017 a byl jeho třetím ředitelem.

Podobný případ řeší také na Pedagogické fakultě (PedF) Univerzity Karlovy. Vznikla tam komise, která má doporučit další postup kvůli podezření na nevhodné chování pedagoga vůči studujícím. Řešení případu mají na starosti fakultní ombudsmanky. Děkan PedF UK Michal Nedělka sdělil, že jakékoliv obtěžující nebo znevažující chování je na fakultě nepřijatelné.

X X X

EKONOMKA  ŠVIHLÍKOVÁ  KRITIZUJE  FIALU,  LIDÉ  DO  DŮCHODU  JAKO  ZA  KOMUNISTŮ  A  VE  FRANCI,  CHTĚJÍ  VE  STÁŘÍ  JEŠTĚ  ŽÍT

Do důchodu v 68? Číslo jak vytažené z klobouku, kritizuje Švihlíková. Navrhla vlastní řešení

V debatě nad vládními pracovními návrhy o posunutí věkové hranice odchodu do důchodu padají čísla jako 68 či 69 let, podivovala se ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Ilona Švihlíková s tím, že neví, kde a kdo ta čísla bere a „jestli je tahá z klobouku“. Případné změny by podle ní mohly ohrozit společenský smír. Navýšení věku odchodu do penze s sebou navíc nese i několik dalších skrytých problémů – k efektivní přeměně dosavadního systému je dle ekonomky potřeba nejprve odstranit jeho dosavadní chyby.

„Věk dožití není to samé jako zdravý věk dožití. Již lidé okolo šedesátky mají často významné zdravotní problémy. Další otázka je, jak funguje trh práce,“ nastínila ekonomka v pořadu K věci na CNN Prima NEWS s tím, že i lidé starší 50 let mají dnes problém fyzicky zvládat či si vůbec najít zaměstnání.

 Celá debata o posunutí věkové hranice je podle Švihlíkové „úplně mimo“, důchodový systém má totiž větší množství problémů. „Z celého komplexu vytáhnete jednu věc a začnete se kolem ní točit. Je potřeba začít tím, jak funguje systém nyní. Pracující důchodci již mají problémy s tím, aby se jim důchod automaticky zvýšil. Musejí si žádat, přestože je systém vidí, Česká správa sociálního zabezpečení tady nefunguje. U OSVČ a dohodářů absolutně není přehled. To jsou zdroje, které pak v systému chybí,“ rozvedla komplikace současného nastavení.

Poštvávání mladších proti starším

„Zdůraznila bych, že reforma může naprosto závažně ohrozit sociální smír v této zemi, o tom se téměř nemluví. Bavíme se i o generačním smíru. Jsem citlivá na to, když se poštvávají mladší skupiny proti starším, považuji to za odporné a nebezpečné,“ varovala ekonomka.

Sama by vládě doporučila změny zavádět pozvolna: „Nejprve je potřeba analyzovat situaci a řešit patologie. Ne, že začnu ‚halabala‘ mluvit o odchodu do důchodu v 68 nebo 69 letech, to není reforma.“ Na místě je podle ní zpřehlednění systému a samostatné vyčlenění důchodového účtu.

X X X

EKONOM  TAJOVSKÝ:  STANJURŮV  ROZPOČET  JAKO  CEDNÍK

Stanjura funguje hůř, než jsem si uměl představit. Rozpočet je jako cedník, říká ekonom

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) popírá veškeré předvolební sliby, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Ladislav Tajovský. Podle něj je zvyšování daní absurdní a stát musí vyjít s tím, co již vybírá.

Premiér Petr Fiala (ODS) se sejde si ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), přičemž zhodnotí plnění programového prohlášení a konsolidace veřejných financí. Podle ekonoma Ladislava Tajovského ale Stanjura zatím nemá dobré výsledky. „Funguje nejhůř, jak jsem si uměl představit, coby člen ODS popírá veškeré předvolební sliby,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj Stanjura selhal například ve zdaňování velkých firem nebo ve snaze naplnit státní rozpočet, který je „děravý jak cedník“.

Ekonom Pavel Peterka to ale vidí pozitivněji. „Loňský rok byl velmi náročný a následoval řadu těžkých let, ať už jde o covid, či začátky inflace. Naopak bych vypíchnul snahu ministra financí o konsolidaci státního rozpočtu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Připustil, že se to sice zatím úplně nedaří, podle něj je to ale způsobené také tím, že v loňském roce se uskutečnilo mnoho voleb a politická reprezentace měla kvůli tomu „svázané ruce“. „Na druhou stranu to vypadá, že ministr financí bere problematiku děravého rozpočtu vážně a bude se snažit o konsolidaci,“ sdělil Peterka.

 Zda dojde ke slibované úspoře 70 miliard korun, to podle něj záleží na politické odvaze. „Skloňuje se problematika zdanění živnostníků, což je těžké rozhodnutí. Bilancujete na hranici, jak udržet státní rozpočet v chodu a zároveň nespáchat politickou sebevraždu. Můžeme ale předpokládat, že alespoň 50 miliard se najít podaří,“ řekl Peterka. Stanjura se podle něj bude muset podívat na daňové příjmy. „Bylo zmíněno DPH, na pořadu dne ale budou i spotřební daně a případně navýšení daňového zatížení živnostníků,“ dodal ekonom.

Podle Tajovského je ale zvyšování zdanění absurdním krokem. „Národu se podařilo vštípit přesvědčení, že problém se musí řešit na straně výdajů. Jediné řešení, což je konsolidace veřejných financí, musí začít tím, že se zastropují příjmy a stát bude muset vyjít s tím, co už vybírá,“ řekl s tím, že k tomu ale téměř jistě nedojde.

Podotkl také, že zaměstnanec odvádí z průměrného příjmu přes 61 procent. „To je neuvěřitelné.  A jestli si v této situaci někdo troufne mluvit o tom, že je potřeba zvýšit daně, je to nehorázné,“ zdůraznil Tajovský.

X X X

NEJVĚTŠÍ  KOMUNISTÉ  VE  VLÁDĚ  FIALA  A  SPOL

GLOSA: Největší komunisté ve vládě nejsou Piráti, ale občanští demokraté

Ano, tento titulek je tvrdý, ale bohužel pravdivý. Smutně vtipný paradox. Všichni čekali, co budou ve vládě vymýšlet Piráti – a přišlo to ze Spolu. Brutální zdanění OSVČ. Šíleně špatně řešený dojezd velkého Babišova mejdanu. Z české vlády je jedno velké nepřehledné STUDIO 54.

Jde o podstatu. Filosofickou. Pravicovou. Živnostenskou. Jestli vláda, kterou vede ODS, fakt zdaní OSVČ tak, jak říká ministr financí Stanjura, tedy řečeno bez obalu až do pr…, pak živnostníci budou buď dělat načerno, nebo masivně zdraží služby, anebo prostě a jednoduše spáchají sebevraždu, což zatím vypadá jako nejsnadnější cesta z krize.

Podle webu Seznam Zprávy navrhuje vláda zvýšit odvody během tří let až o 60 procent, prý je na tom v koalici shoda. Až na ty Piráty, kteří pravicové vládě sveřepě pravicově brání levicovým nápadům. Naprostý úlet. Z ODS je LOL.

Tady už jen chybí konstatování, že OSVČ jsou paraziti, jak řekl kdysi někdejší ministr průmyslu Jan Mládek – ale to byl sociální demokrat. A ani ti si tak brutální útok na OSVČ nedovolili.

Když je krize, což už je třetí rok, bohatí bohatnou a chudí chudnou, ale ti chudí aspoň dosáhnou na dávky – takže celou tuhle freak show platí střední třída, tedy i (a hlavně a především) živnostníci. Dobré je, že brzy budou taky chudí. A sáhnou si na ty dávky, pokud si, jak bylo řečeno, nesáhnou na život.

Mám pro vás jasný vzkaz: Český svět patří zaměstnancům a sociálním případům! Hlavně se nesnažte nic vymýšlet, dělat na sebe, stát vás za to spravedlivě potrestá.

Kolik bude mít Spolu v čele s ODS u voleb 2025? Určitě míň procent, než bude v tu dobu registrovaných OSVČ. To znamená maximálně šest.

X X X

METODA  NA  OBNOVU  ZRAKU

Český student známý jako génius získal vysoké státní vyznamenání poté, co objevil metodu, která dokáže obnovit zrak v každém věku

Neuvěřitelná událost se odehrála na jarním kongresu Evropské společnosti refrakční kataraktové chirurgie. Diváci přivítali na tribuně českého vysokoškoláka Mareka Juháse 10minutovým potleskem. Byl to on, kdo navrhl použití unikátní formule, která dokáže vyléčit oční onemocnění v každém věku, a tím zabránit úplné ztrátě zraku.

Marek přišel se skvělým nápadem, na kterém začalo pracovat několik evropských institutů. Na vývoji produktu se podíleli výzkumníci a renomovaní specialisté působící ve výzkumném oftalmologickém centru. Preparát je aktuálně připravený a dokázal předvést výborné výsledky.

Jak může nový preparát zachránit miliony lidí před slepotou a jak ho mohou české občané získat s obrovskou slevou – to vše prozradí dnešní článek.

x Korespondent: „Mareku, jste jeden z deseti nejlepších studentů medicíny na světě. Proč jste se rozhodl věnovat problémům se zrakem?“

Moc nerad o tom veřejně mluvím, motivace vychází z mého osobního života. Před pár lety se mé matce začal rapidně zhoršovat zrak a brýle ani kontaktní čočky nebyly k užitku. Její zrak se rychle zhoršoval. Přihlásila se na operaci, ale týden před plánovanou schůzkou se zjistilo, že její ztráta zraku byla způsobena špatným prokrvením fundu a čočky. A to znamená, že operace nepřipadá v úvahu.

Moje babička tehdy kvůli velmi podobné nemoci úplně ztratila zrak. Tehdy jsem začal vážně studovat oční choroby. Byl jsem šokován, když jsem zjistil, že většina produktů dostupných v lékárně jsou čisté chemikálie, které situaci jen zhoršují. Moje matka brala tyto léky každý den.

Syndrom suchého oka je prvním příznakem špinavých cév. Projevuje se pálením, suchostí a zarudnutím oka.

Sekundární glaukom. Pacientka měla již dvě operace, které samozřejmě neodstranily příčinu onemocnění (kontaminované cévy). V důsledku toho se nemoc objevila znovu, ale v těžší formě.

Šedý zákal. Pacient má ztrátu zraku na jednom oku způsobenou zakalením čočky a atrofií zrakového nervu.

Poslední tři roky jsem se do tématu důkladně ponořil. O nejnovější léčebné metodě očních onemocnění, o kterých teď všichni mluví, jsem se dozvěděl při psaní své diplomové práce. Věděl jsem, že jsem objevil něco nového. Ani ve snu by mě však nenapadlo, že bude ze strany různých organizací tak velký zájem.

X Jaké organizace máte konkrétně na mysli?

Jakmile vyšla moje publikace o způsobu léčby, okamžitě začaly přicházet nabídky na její zakoupení. Nejprve přišli Francouzi, kteří nabídli 120 000 eur. Poslední požadavek přišel od amerického farmaceutického holdingu, nabídli už 35 milionů dolarů. Od té doby jsem změnil své telefonní číslo a už nechodím na sociální sítě, protože každý den chtějí můj nápad koupit všemi možnými způsoby.

X Ale jestli tomu dobře rozumím, neprodal jste vzorec?

Ne. Možná to bude znít nezvykle, ale na tvorbě přípravku jsem nepracoval proto, abych z toho těžil v zahraničí. Koneckonců, co se stane, když vzorec prodám? Udělají na preparát patent, jeho výroba je všem ostatním zakázána a přípravek je zdražován. Možná jsem mladý, ale nejsem hloupý. Kdybych to prodal, Češí by ani neměli šanci se uzdravit ze své nemoci. Zahraniční lékař mi řekl, že takový preparát bude stát minimálně 3000 dolarů. To by přesáhlo všechny meze. Kdo má v České republice dost peněz, aby to zaplatil?

Proto, když jsem byl státem vyzván, abych se podílel na vývoji domácího produktu, okamžitě jsem řekl ano. Spolupracovali jsme s nejlepšími specialisty European Vision Institute. Měl jsem neuvěřitelný zážitek. V současné době produkt prošel klinickými testy a je dostupný veřejnosti.

Koordinoval vývoj MUDr. Wheeler-Schilling, primář Evropského institutu pro zrak. Požádali jsme ho, aby promluvil o novém produktu a o tom, jaké plány mají do budoucna.

X Korespondent: „Co je podstatou Marekova nápadu? Je to opravdu vhodné pro obnovení zraku v každém věku?“

Marekovou myšlenkou je nový přístup k léčbě zrakových problémů, který lze využít i v případě dědičných onemocnění. Pro odborníky není tajemstvím, že všechny přípravky dostupné v lékárnách jsou účinné pouze v počátečních stádiích onemocnění. Bohužel se můžeme setkat s mnoha lékaři, kteří zpočátku záměrně předepisují léky ve velkém množství, které pouze oddalují problém. Najednou ale přichází okamžik, kdy pacient dosáhne bodu, kdy téměř vůbec nevidí. Tehdy jsou posláni na operaci.

Pro ně to není nic jiného než byznys – až na to, že se nikdo nezabývá léčbou pacienta.

Na začátku roku 2000 si naši vědci uvědomili, že 90% problémů se zrakem může být vysvětleno jednou příčinou, a to nedostatečným přívodem krve do oční bulvy, která dodává čočce, spojivce a rohovce potřebné živiny. Pokud odstraníme primární příčinu, můžeme se prakticky vyhnout drahé operaci

Prokrvení oka jako celku lze regulovat pomocí metody navržené Marekem. V souladu s tím lze riziko ztráty zraku zcela vyloučit i v raných stádiích onemocnění. To samozřejmě nestačí k tomu, abychom mohli léčit nemoci ve vážném stavu, kdy pacient již zcela ztratil zrak. Proto byla nutná účast tak velkého počtu lékařů a specialistů, aby bylo možné podle receptury navržené Marekem vytvořit skutečně účinný přípravek, který dokáže obnovit zrak v každém věku.

x Korespondent: „Mnoho lidí říká, že není možné získat zpět zrak bez operace, zejména ve věku nad 40 let?“

To je nesmysl. Očividně to říkají, protože se tím živí. Již dávno bylo prokázáno, že jakákoliv část těla se dokáže sama obnovit a uzdravit se. Nezbývá nám, než mu pomoci snížením zánětlivých procesů, zvýšením prokrvení a urychlením odstraňování odumřelých buněk a toxinů.

x Korespondent: „Jak se léčily problémy se zrakem za starých časů? V lékárnách seženete spoustu různých druhů léků.“

Existuje mnoho druhů přípravků, to je pravda. Všechny jsou ale založeny na principu vysvětleném na začátku rozhovoru. Farmaceutické produkty pouze zmírňují příznaky, to je vše, co mohou udělat. Stav člověka se časem zlepšuje. Obecně však působí na organismus spíše negativně než léčebně. A v tom má Marek naprostou pravdu. Když se podíváte na léky dostupné v lékárnách, každý specialista vám řekne, že byste je neměli užívat.

X Korespondent: „Čím se tedy váš preparát liší od ostatních? S jeho pomoci si člověk může skutečně obnovit plné vidění?“

Primárním účelem preparátu je vytvoření nové místo poškozené tkáně a obnovení prokrvení oka. Jediná aplikace stačí k aktivaci více než 930 000 buněk, které se přímo podílejí na obnově zraku. Krok za krokem. To je základní princip léčby.

Navíc jsme stejně jako Marek přistoupili k řešení problému rozumně. Náš vzorec není opětovným použitím starší receptury, která tvoří základ většiny léků, ale unikátní směsí vysoce koncentrovaných extraktů rostlinného původu. Proto je přípravek nejen maximálně účinný, ale také poskytuje naprostou bezpečnost při léčbě.

1-2 dny po zahájení užívání přípravku začíná obnova zraku. Zrak se stává ostřejším, zlepšuje se schopnost oka zaostřit, odstraňuje se zarudnutí a pálení. Poté se buňky regenerují a zrak se vrací i v nejtěžších případech. Kromě toho, na rozdíl od chemikálií dostupných v lékárně, „Oculear“ nemá škodlivý účinek na kapiláry v oční bulvě.

x Korespondent: „Bude váš produkt dostupný v lékárnách? Pokud ano, kolik to bude stát?“

Myslím, že jste si vědomi toho, že jakmile se projevila účinnost námi vytvořeného přípravku, farmaceutické společnosti proti nám zaútočily na všech možných frontách. Od začátku chtěli koupit Marekův nápad. Není to tak, že by chtěli produkt uvést na trh. Naopak: zabránit výrobě produktu. V léčbě očních chorob je celosvětově obrovský byznys. Jen v USA se z těchto preparátu vydělávají miliardy dolarů. Naš preparát však může situaci radikálně změnit. Koneckonců, není třeba utrácet peníze za drahé operace nebo laserové ošetření, protože s pomocí „Oculear“ můžete po jedne kúře v jakémkoli věku získat svůj zrak zpět navždy.

Lékárenské řetězce mají úzké vazby a spolupráci s různými farmaceutickými společnostmi. Jejich osud do značné míry závisí na množství prodaných léků. Proto o nás a našem produktu nechtějí ani slyšet. Navzdory tomu, že je to v současnosti jediný přípravek, který byl oficiálně schválen Národním ústavem pro farmaceutickou a potravinovou bezpečnost. Koneckonců, s tímto přípravkem je dokázáno, že vidění lze obnovit a lze se vyhnout slepotě.

x Korespondent: „Jak můžeme získat preparát, když není dostupný v lékárnách?“

Rozhodli jsme se, že pokud s námi lékárny odmítnou spolupracovat, budeme nuceni se bez nich obejít. Proto jsme zahájili přímou distribuci „Oculear“. Bez zprostředkování lékáren. Zvažovali jsme několik možností a rozhodli jsme se pro nejefektivnější řešení. Každý, kdo si chce produkt zakoupit, může provést objednávku v našem internetovém obchodě. Následně vás budeme kontaktovat a po konzultaci vám produkt dodáme. Centrum zdravotnických věd 16.01.2023 nyní podpořil zahájení provozu našeho internetového internetového obchodu. Internet je dnes dostupný téměř každému. Ať už z telefonu nebo jiného zařízení, i když nemáte počítač. Výrobek si může objednat kdokoli.

Každý, kdo zadá objednávku 17.02.2023 (včetně) může dostat 50% slevu na balíček produktů „Oculear“. Akce se provádí ve spolupráci Centra zdravotnických věd s cílem upozornit veřejnost na produkt. Doufáme, že díky šíření novinek „fámou“ doporučí všechny vyléčené osoby produkt svým známým.

x Korespondent: „Kolik bude produkt stát pro všechny ostatní zákazníky?“

Výrobní cena přípravku je přibližně 1780 czk za balení. Podle naší dohody s ministerstvem zdravotnictví ale polovinu nákladů hradí stát. Naštěstí význam zpřístupnění takového produktu celé populaci země, nejen nejbohatším lidem, je chápán ve vyšších kruzích. Na oplátku jsme slíbili, že výrobek nebudeme prodávat do zahraničí, ani jej nevyvážíme, bude se prodávat pouze na území Evropské unie.

X X X

HORSKÁ SLUŽBA  NA  SEVERNÍ  MORAVĚ SI  POŘÍDILA ČTYŘKOLKY A DALŠÍ DŮLEŽITÉ ZÁCHRANÁŘSKÉ VYBAVENÍ

Moravskoslezský kraj letos Horské službě přispěl 1,3 milionu korun. Za milion pořídila Horská služba Jeseníky dvě terénní čtyřkolky, za 300 tisíc korun nakoupila Horská služba Beskydy zdravotnický a záchranný materiál, například vybavení pro záchranu osob z laviny. Kraj tak pokračuje v každoroční podpoře horských záchranářů.

„Hory a divoká příroda v posledním období lákají stále více turistů. Horská služba tak bývá mnohdy opravdu velmi vytížená. Horští záchranáři organizují a provádí záchranné i pátrací akce v horském terénu, poskytují první pomoc, zajišťují transport raněných a vytvářejí v horách výletníkům co nejbezpečnější podmínky. Horská služba spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, přesto ji kraj každoročně podporuje. Za posledních sedm let šlo horským záchranářům z krajského rozpočtu více než 3 miliony korun, pro letošek krajští zastupitelé schválili příspěvek 1,3 milionu korun,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že krajské prostředky využijí Horské služby v Beskydech a Jeseníkách. Dodal, že také v tomto roce může Horská služba s krajskou podporou počítat, v krajském rozpočtu je pro ni alokováno opět 1,3 milionu korun.

Zástupci kraje předali horským záchranářům z Jeseníků dvě terénní čtyřkolky, akce se zúčastnil také náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška: „Návštěvníci našich hor se mohou cítit bezpečně, jsou pro ně připravené skvělé podmínky. Původní technika jesenické Horské služby pozvolna dosluhovala, a tak jsme z krajského rozpočtu přispěli na nákup dvou nových terénních čtyřkolek, které budou stoprocentně spolehlivé a díky kterým budou zásahy záchranářů rychlé a efektivní. Horská služba Beskydy pak z krajské dotace nakoupila zdravotnický a záchranný materiál,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a upřesnil, že beskydští záchranáři nakoupili například transportní prostředky, přístroje pro diagnostiku, vakuové dlahy a matrace a další zdravotnický a záchranářský materiál. Také si pořídili lavinové systémy, takzvané airbagy, zajišťující bezpečnější pohyb záchranářů v lavinovém terénu.

„V posledních letech je hodně moderní free ride, tedy pohyb na lyžích v neupraveném divokém terénu, ale také skialpinismus nebo turistika na sněžnicích. Lidé se začali pohybovat mimo sjezdovky a značené trasy, a tak se významně zvyšuje riziko stržení laviny. Stačí jen troška nepozornosti a menší či větší množství sněhu nám přidělá hodiny práce. Jsme rádi, že nás Moravskoslezský kraj podpořil v nákupu zařízení, která nám lavinové zásahy usnadňují,“ řekl náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský a připomněl, že o život už v Beskydech přišel skialpinista při sjíždění hory Smrk, před lety skončil na Pustevnách pod lavinou snowboardista, lavina také strhla turisty při sestupu Kněhyně.

Horská služba je vytížená i v létě. „Tak jako v zimě nejčastěji vyjíždíme k lyžařům, v letních měsících pomáháme cyklistům a pěším turistům. Zde bych rád všechny vyzval, aby se v horách chovali zodpovědně. Nejvíce úrazů a nešťastných náhod se totiž stává hlavně ve chvílích, kdy lidé začnou porušovat pravidla. Opouštějí stezky, vydávají se do nevhodného terénu nebo zbytečně riskují. Určitě je vhodné znát své možnosti a hranice a respektovat je,“ vysvětlil náčelník horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller. Dodal, že z krajské dotace jeseničtí záchranáři zakoupili dvě terénní čtyřkolky značky CAN AM BRP-OUTLANDER MAX 1000./bir/

X X X

BASKETBALISTÉ  PRAHY  S  NOVÝM  VEDENÍM

Kolo: 4. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/23. Datum, čas, místo: 18.2.23, 18:00, Praha
Utkání: USK Praha – Královští sokoli

Vstupujeme do druhého kola utkání proti soupeřům v nadstavbové skupině A2. Na Folimance přivítáme Hradec Králové, který se snaží dostat, seč mu síly stačí z posledního místa tabulky. Má na svém kontě po pětadvaceti odehraných utkáních pouhé čtyři výhry. Tu poslední vybojoval na hřišti Děčína začátkem ledna, od té doby má šňůru osmi porážek v řadě.

Vedení sokolů reagovalo, přivedlo nové hráčské tváře v podobě Chorvata, Švéda a Itala. Jejich soupiska tak má čtyři cizince, ale v tomto týdnu došlo k další aktualitě. Byl odvolán dlouholetý trenér Peterka, kterého nahradil Slovák Kucsa. Právě on bude mít v sobotu na Folimance premiéru a mohl by být novým impulsem pro hru Hradce. Sovy mají v rámci KNBL se soupeřem stoprocentní kladnou bilanci. V rámci Českého poháru ale padly a to 80:95. Musejí se tak mít na pozoru. Většinou jim největší problémy dělá rozehrávač Solevič a křídlo Škranc. V posledním
vzájemném střetnutí oba dali okolo dvaceti bodů. Favoritem utkání je jednoznačně USK Praha a bude záležet na něm, zda tuto nálepku potvrdí.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Víme, že když tým vymění trenéra, většinou dostanou hráči novou dávku energie. Tu určitě ukáží proti nám a my musíme být připraveni na to reagovat. Budou se chtít ukázat i před novým trenérem, protože bojují o pozice v tabulce ale i na hřišti. My stále hledám konzistenci po celé utkání, daří se nám to zlepšovat, ale musíme na tom pracovat. Budeme chtít před reprezentační přestávkou zakončit toto období výhrou.“/mš/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.