Krym podľa Blinkena z USA Putinova červená čiara. Kolíková sudcovi neospravedlní

Z Kyjeva znie, že vojna sa skončí tam, kde sa pred deviatimi rokmi začala. Na Kryme. Jeho oslobodením. V deň, keď únik z neverejnej diskusie šéfa americkej diplomacie naznačil, že Washington považuje Ruskom anektovaný polostrov za sud s pušným prachom, zopár explózií na Kryme pripomenulo, že Ukrajina sa ho nemieni vzdať.

Ruská protivzdušná obrana vo štvrtok ráno zasahovala pri Sevastopole, kde podľa miestnych úradov zostrelila útočné drony. Popoludní na sociálnych sieťach kolovali zábery mohutnej explózie v Armiansku. Tentoraz ruskí predstavitelia tvrdili, že išlo o „bojovú koordináciu“ ich jednotiek „s použitím rôznej munície“.

V každom prípade pár dní pred prvým výročím veľkej ruskej invázie napätie hustne. A spoza oceánu prichádzajú signály, že konať treba s chladnou hlavou.

Pokus Ukrajiny získať späť Krym by bol pre šéfa Kremľa Vladimira Putina „červenou čiarou“ a mohol by viesť k „masívnejšej ruskej odpovedi“. Spojené štáty preto „aktívne nenabádajú“ Kyjev k plánovanému návratu anektovaného polostrova. Podľa portálu Politico to povedal šéf americkej diplomacie Anthony Blinken v stredu počas online rozhovoru so skupinou expertov.

Minister však zdôraznil, že Kyjev o svojich vojenských plánoch rozhoduje nezávisle. Hlavným cieľom Washingtonu podľa neho je pomôcť ukrajinským silám postúpiť tam, „kde sa bojuje, najmä na východe“. Podľa denníka Politico, ktorý sa opiera o informácie štyroch anonymných zdrojov oboznámených s obsahom dôvernej zoomovej komunikácie, tak Blinken reagoval na otázku, či sú Spojené štáty pripravené pomôcť Ukrajine dosiahnuť jej ciele na Kryme.

Pripravení bojovať

V USA sú si vedomí, že Putin je v otázke Krymu pripravený zájsť veľmi ďaleko. Už v televíznom dokumente k prvému výročiu zabratia Krymu priznal, že pre prípad ozbrojeného odporu zo strany Západu na jar 2014 zvažoval nasadenie jadrových zbraní. Washingtonu vraj vtedy jasne odkázal, nech neriskuje svetový konflikt: „Toto je naša zem. Za čo tu chcete bojovať? Neviete?! A my vieme. A sme na to pripravení.“

Putin kontroluje Krymský most. Osobne za volantom mercedesu.

Blinken podľa dvoch zdrojov dal jasne najavo, že USA v tejto chvíli nepovažujú útok na Krym za rozumný krok. Ďalší účastníci diskusie však z ministrových slov vyrozumeli, že Washington môže byť v budúcnosti k tejto možnosti „otvorenejší“.

 Pochybnosti o účelnosti bojov o polostrov zazneli od amerických predstaviteľov v minulosti už viackrát, pripomína Politico. Cituje napríklad generála Marka Milleyho, predsedu zboru náčelníkov, ktorý sa netají skeptickým názorom na možný pokus dobyť späť Krym: „Trvám na tom, že tento rok by bolo veľmi, veľmi ťažké vojensky vyhnať ruské sily zo všetkých oblastí, z každého centimetra Ukrajiny, ktorý Rusko okupuje. To neznamená, že sa to nemôže stať, ale bolo by to veľmi, veľmi ťažké.“

 Pevné obranné línie

Krym je doslova prešpikovaný systémami protivzdušnej obrany, muničnými skladmi, sídli tam ruská čiernomorská flotila a desaťtisíce vojakov. Mnohé z týchto jednotiek sú v opevnených pozíciách, ktoré sa tiahnu stovky kilometrov až po Dneper. „Pre ukrajinské jednotky bude ťažké prelomiť tieto ruské línie aj po tom, čo dostanú sľúbené delostrelectvo a obrnené vozidlá od západných darcov,“ píše Politico.

 Experti spájajú žiadosti Ukrajiny o rakety ATACMS, ktoré majú dosah 300 kilometrov, s plánmi spustiť útok na Krym a už teraz zničiť ruskú logistiku na juhu Ukrajiny. Biely dom však váha, pôvodne signalizoval, že si neželá, aby boli odpálené na územie Ruska, teraz sa odvoláva na nedostatok týchto rakiet.

Niektorí experti neveria, že by si Ukrajina trúfla pustiť sa do dobýjania Krymu. Pravdepodobnejšie podľa nich je, že sa ho pokúsi izolovať.

„Sú tri kritické body: pozemný koridor do Ruska, most cez Kerčský prieliv a námorná základňa v Sevastopole. Mali by vyradiť všetky tri,“ radí podľa Politica Kurt Volker, bývalý osobitný vyslanec USA pre Ukrajinu, a dodáva: „To by zbavilo veľkú časť ruských síl adekvátnej podpory, a to bez toho, aby sa Ukrajina reálne pokúsila obsadiť Krym. Aj tak by to bola ťažká rana pre ruské vojenské úsilie.“/agentury/

X X X

Čaputová žiada voľby skôr: Mimoriadnu schôdzu neotvorili. SaS poprela Ficove tvrdenia, že chce podať vlastný návrh

 Poslanci neotvorili mimoriadnu schôdzu, na ktorej by mali rozhodnúť, či sa voľby predsa len nebudú konať pred letom. S touto iniciatívou prišiel opozičný Smer. Za júnový termín bude s určitosťou hlasovať takmer celá opozícia okrem strany SaS. Šéf liberálov Richard Sulík trvá na tom, že sa dohodli na septembri a schôdzu nepomôžu ani otvoriť. Prezidentka dnes uviedla, že to, čo sa deje v parlamente, je dôvodom na skorší termín predčasných volieb.

 Strana SaS nepomôže otvoriť mimoriadnu chôdzu, na ktorej by sa malo rokovať o júnovom termíne predčasných parlamentných volieb. Ako ďalej uviedol predseda SaS Richard Sulík na dnešnej tlačovej besede, dohodu, na ktorej sa dohodla bývalá vládna koalícia dodržia, a tak preferujú septembrový termín volieb. Ak by júnový termín prešiel, predseda parlamentu Boris Kollár by ich musel vyhlásiť najneskôr 6. marca.

Neskôr sa k celej veci vyjadril aj Sulík. Robert Fico totiž tvrdil aj to, že existujú SMS-ky, ktoré to dokazujú. „Ja som si s Robertom Ficom nepísal ani nepamätám, nemám ani jeho aktuálne telefónne číslo,“ uviedol Sulík. „My nechystáme takúto schôdzu. Ak Fico tvrdí, že som mu písal takúto SMS, tak klame,“ uviedol líder SaS.

„Ak bude dohoda na júnovom termíne, my sme s tým v poriadku, ja mám problém len s tým, že sa zruší dohoda len tak,“ uviedol líder SaS Richard Sulík. „Slovenská politika funguje tak šeredne preto, lebo sa nedržia dohody,“ uviedol Sulík s tým, že ju nebude rušiť len preto, lebo Fico zvolal schôdzu. „Ak OĽaNO zahlasuje len preto, že prezidentka vymenuje úradnícku vládu, bude to nová situácia a prispôsobíme sa. Ak voči nám nebude dodržaná dohoda, to bude tiež nová situácia,“ povedal Sulík.

„Neviem, či sa pani prezidentka v paláci nudila, ale vnášať do tohto chaosu tento chaos, aký predviedla, je, myslím si, u prezidentky nemiestne. Sama prišla s návrhom na septembrový termín, sama povedala, že je pre ňu akceptovateľná koaličná dohoda,“ uviedol Matovič.

Matovič: Vnášať do tohto chaosu tento chaos, aký predviedla, je u prezidentky nemiestne.

„Zrejme si medzi časom prečítala prieskum a zistila, že ľudia by chceli viac jún a natočila svoje názory ako slnečnica za slnkom v ústrety júnovému termínu. Prezidentka by sa takto chaoticky správať nemala. Na druhej strane je tu vážne obvinenie zo strany Roberta Fica voči SaS, že kujú pykle a na budúci týždeň chcú predložiť takýto termín. Tam kvitujem postoj SaS, že nič také nekujú. Niekto hovorí o SMS-skách, sám som zvedavý, ako to dopadne,“ povedal Matovič.

Fico tvrdí, že SaS príde s vlastným návrhom na zmenu termínu predčasných volieb. SaS tieto tvrdenia popiera.

„Mali by sme si ctiť Národnú radu aj prezidentka by si ju mala ctiť,“ povedal na margo toho, že dohoda už bola urobená a termín odhlasovaný. „Ak by hrozilo vymenovanie úradníckej vlády, tak ideme do predčasných volieb napriek dohode,“ uviedol s tým, že predpokladá, že v tom prípade by názor zmenili aj ostatní koaliční lídri. „Nikto nechce, aby si tu pani prezidentka urobila úradnícku vládu z politikov Progresívneho Slovenska. Zlomyseľné kroky od pani prezidentky očakávam,“ dodal Matovič.

OĽaNO a SaS sa rozhodli držať neschopnú a škodlivú vládu Eduarda Hegera až do trpkého konca a znemožnili čo i len diskusiu o skoršom termíne volieb, tvrdí strana Hlas. „OĽaNO a SaS ostali ako posledné dve strany, ktoré svojím konaním preberajú plnú zodpovednosť za ďalšie atómovky Igora Matoviča a ich možné fatálne škody pre Slovensko. Radšej ako poctivú diskusiu k termínu volieb si dnes zvolili obštrukciu, hoci ešte pred niekoľkými mesiacmi vykrikovali, že je nehoráznosť, aby poslanci brali kráľovské platy a pritom blokovali parlament. Znovu vyzývam poslancov strany SaS, aby sa prebudili a pozreli sa realite do očí – ľudia na Slovensku si drvivou väčšinou želajú voľby čím skôr a našou povinnosťou je ich želanie naplniť,“ uviedol líder Hlasu Peter Pellegrini.

Pellegrini vyzýva, aby prezidentka Čaputová konala

Mimoriadna schôdza sa presúva na zajtra po hlasovaní o 11:00. Parlament nebol uznášaniaschopný.

SaS poprela slová Roberta Fica. „To, čo tvrdí pán Fico sú nezmysly. Nič iniciovať nebudeme,“ Ak nebude parlament dnes uznášaniaschopný, schôdza sa presunie na zajtra po hlasovaní o 11:00.

Juraj Šeliga navrhol, aby sa držali rokovania. „Čo urobí Sulík, je jeho vec,“ povedal. „Dovolím si parafrázovať Roberta Fica. Ja by som povedal, že strach Roberta Fica je veľký. Ak SaS niečo také povedala Robertovi Ficovi a Smeru a ak naozaj budú takto politikárčiť, poďme od toho, nech sa SaS vyfarbí,“ povedal Matovič s tým, že sú otvorení akejkoľvek dohode. Suja povedal, že má rovnakú informáciu. Kollár zvolal na 15-tu grémium, kde sa majú poslanci poradiť, ako ďalej.

„Pán predseda, hneď na úvod sa priznám, že to nebude celkom procedurálny návrh. Toto je vážna situácia, v ktorej sa nachádzame. My sme sa pokúšali včera získať súhlas na otvorenie mimoriadnej schôdze s júnovým termínom. Oni nám povedali, že to nepodporia, ale že predložia vlastný návrh na skorší júnový termín,“ povedal Fico.

Ak sa nepodarí zmeniť termín na júnový, Smer sa pokúsi ešte o jednu mimoriadnu schôdzu počas trvania riadnej. „Myslím, že máme ešte jeden pokus, vtedy by vyšli voľby myslím na prvý júlový týždeň. Určite ten pokus ešte raz urobíme,“ povedal Fico.

 Mimoriadnu schôdzu zatiaľ neotvorili, parlament nebol uznášaniaschopný.

Šipoš oboznámil poslancov so závermi rokovania klubov. „Za poslanecký klub OĽaNO hovorím, že nepodporíme ani jednu, ani druhú schôdzu,“ povedal. Hnutie Sme rodina zahlasuje za otvorenie mimoriadnej schôdze v júnovom termíne, mimoriadnu schôdzu k Migom nepodporia. „Bez riadneho prerokovania v parlamente nemá vláda kompetencie Migy niekde posunúť,“ povedal Peter Pčolinský.

Boris Susko zo Smeru nechápe, k čomu boli stanoviská klubov. „Súhlasím,“ povedal Kollár. Kollár otvoril schôdzu. Parlament nie je schopný uznášať sa, poslanci sa opätovne pokúsia schôdzu otvoriť o pol hodinu o 14:50.

Poslanci zatiaľ schôdzu neotvorili, pred hlasovaním o tom, či je parlament uznášaniaschopný požiadal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš o päťminútovú prestávku na poradu klubov.

 OĽaNO nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze k zmene termínu predčasných volieb, prezidentka podľa hnutia vytvára chaos.

OĽaNO v stanovisku uviedlo, že nerozumie „otočke prezidentky Zuzany Čaputovej o 180 stupňov“, keďže sama iniciatívne septembrový termín ponúkla ako akceptovateľnú možnosť, na ktorú nadviazala dohoda bývalých koaličných strán. „Vyhovárať sa na prípadnú poslaneckú iniciatívu poslancov nie je zo strany prezidentky poctivé, keďže skorší termín nezabráni žiadnej poslaneckej iniciatíve a hlavne, ona ako prezidentka má pri každom návrhu v rukách právo veta. Pani prezidenta takýmto konaním zbytočne vnáša chaos do spoločnosti a nahráva tak mafiánom a extrémistom v súčasnej opozícii,“ uviedlo hnutie, ktoré bude mať tlačovku o tretej.

 Pravdepodobnosť, že na tejto schôdzi prejde júnový termín je malá.

Je tu aj možnosť, že poslanci schôdzu vôbec neotvoria. Líder SaS Richard Sulík už avizoval, že názor strany SaS sa nezmenil, trvajú na septembrovom termíne a nepodporia ani otvorenie schôdze. Na schválenie uznesenia je potrebných 90 hlasov. Júnový termín má zatiaľ podporu Smeru, Hlasu, Sme rodiny, čo je spolu 55 hlasov. Skorší termín dlhodobo presadzujú aj piati nezaradení poslanci v Republike a siedmi poslanci za ĽS NS. Júnový termín plánuje podporiť aj Tomáš Valášek. Poslanec Martin Klus zatiaľ váha a chce sa poradiť s odídencami z OĽaNO. Bez SaS však uznesenie nemá šancu prejsť.

Prezidentka by mala prísť do parlamentu a mala by si predvolať Sulíka.

Vyzval ju, aby popoludní o 14.00 h vystúpila pred poslancami. „Chcem požiadať prezidentku, aby využila svoje právo kedykoľvek predstúpiť pred parlament a prihovoriť sa poslancom NR SR. Chcem ju požiadať a vyzvať, aby sem o 14.00 h prišla, aby sa prihovorila poslancom predtým, ako sa bude rokovať o otvorení mimoriadnej schôdze o skrátení volebného obdobia, a aby požiadala poslancov aj váhou svojho úradu a osobnosti, aby sa schôdza otvorila,“ apeloval Pellegrini na prezidentku. Vyzval ju, aby bola rázna, ak to myslí vážne.

Okrem toho hlavu štátu vyzval, aby si predvolala predsedu SaS Richarda Sulíka a aby s ním hovorila o podpore júnového termínu. Ten je podľa Pellegriniho momentálne jazýčkom na váhach. Kritizoval pritom postoj SaS.

Pellegrini apeluje na voľby v júni.

Nezaradený poslanec a líder mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini vyzval strany i ostatných poslancov, aby prehodnotili svoj postoj a podporili júnový termín predčasných volieb. Podotkol, že v demokratických krajinách sa po páde vlády vyhlási čo najskorší termín volieb. Na Slovensku to tak nebolo. Dodal, že v parlamente vznikajú nebezpečné koalície, ktoré sa menia podľa jednotlivých návrhov či hodnotových otázok. Riešenie vidí v predčasných voľbách v čo najskoršom termíne.

 Poslanci schválili septembrový termín volieb.

Zopakoval aj argumenty o potrebe prípravy štátneho rozpočtu v riadnom termíne. Podotkol, že aj vďaka predošlému postoju prezidentky SR Zuzany Čaputovej vláda schválila septembrový termín volieb. Ak sa popoludní neotvorí mimoriadna schôdza k termínu volieb, mala by podľa neho prezidentka radšej menovať úradnícku vládu. Vláde by mala podľa neho jasne odkázať, že ak to takto pôjde ďalej, vymenuje úradnícku vládu. Apeluje aj na vetovanie „parlamentných bludov“ a vracanie návrhov do NR SR.

SaS názor zatiaľ nezmenila

„Nehovoríme, že názor nezmeníme, ja len potrebuje na to uchopiteľný dôvod,“ povedal na margo zmeny termínu. „Vyčíňanie jedného šaša pre nás dôvod nie je,“ uviedol. „Ja pozvania na stretnutia od väčšiny ľudí prijíma,“ uviedol Sulík s tým, že ak by ho k okrúhlemu stolu pozval Kollár, pozvanie by prijal. Postoju prezidentky nerozumie. „Neviem, prečo sa rozhodla konať tak, ako si želá Robert Fico,“ povedal o Zuzane Čaputovej.

 Jediný z poslancov SaS, ktorý otvorene hovoril o podpore júnového termínu bol Juraj Krúpa. Zmene termínu by sa nebránil aj Ondrej Dostál, no rešpektuje septembrovú dohodu. „Budem postupovať rovnako ako moji kolegovia z klubu SaS. Rešpektujem, že v rámci bývalej koalície bola uzatvorená dohoda o septembrovom termíne. Ak by bola vôľa túto dohodu zmeniť na jún, určite by som sa tomu nebránil,“ uviedol.

S júnovým termínom nemá problém ani Gábor Grendel, no OĽaNO má ešte rokovať a takisto sa vyjadriť na tlačovke. „Od začiatku si myslím, že septembrový termín po tom, čo vláda stratila legitimitu, nebol rozumný,“ povedal. Smer ohlásil na poobedie tlačovú besedu, ktorú strana nazvala „výzva prezidentke Čaputovej na vymenovanie úradníckej vlády a zastavenie chaosu v krajine“. Strana zrejme počíta s tým, že schôdza nebude úspešná. Júnový termín by podporilo aj hnutie Sme rodina Borisa Kollára, poslanci Hlasu, Republiky či ĽS NS.

Čaputová chce skorší termín, Matovič si myslí, že mení názor podľa prieskumu

Súčasná politická situácia, charakterizovaná legislatívnou parlamentnou smršťou, ohrozujúcou ústavné princípy a verejné financie, je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. „Dianie v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných,“ skonštatovala hlava štátu. Obracia sa zároveň na politických lídrov, aby sa postarali o nápravu.

 Prezidentka Zuzana Čaputová sa pri zmene názoru na termín predčasných parlamentných volieb riadi prieskumom, uviedol líder OĽaNO Igor Matovič. Matovič vyhlásil, že hoci prezidentka bola najprv za skorší termín volieb, následne iniciatívne prišla s tým, že vie žiť so septembrom. „To, že sú voľby v septembri, je jej zásluha. To, že ju to dodatočne mrzí, pretože si pozrela nejaký prieskum, to mi je ľúto,“ povedal v parlamente novinárom. Dodal, že prezidentka „všetko robí podľa prieskumu“.

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra. V posledný januárový deň o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR. Hlasy o konaní volieb v skoršom termíne ako na konci septembra však neutíchajú, v stredu ho označili za potrebný aj bývalí prezidenti SR./agentury/

X X X

Kolíková sa sudcovi, ktorého odvolala po zvláštnej razii NAKA na súde, neospravedlní

 Po Národnom bezpečnostnom úrade aj najvyšší samosprávny orgán slovenskej justície uznal, že vlaňajšia razia Národnej kriminálnej agentúry na súde, ktorú sprevádzali agresivita a vyhrážky, nebola v poriadku. Predseda súdu Roman Fitt postupoval podľa Súdnej rady správne. Napriek tomu bol vtedajšom ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou odvolaný. Predseda parlamentu Boris Kollár preto žiada jeho rehabilitáciu a ospravedlnenie. Kolíková ale naďalej trvá na tom, že sa Fitta takto zbaviť mohla a ospravedlniť sa nechystá.

 Keď vlani na konci apríla policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) hľadali na Okresnom súde Bratislava III hľadali dokumenty z prípadu dvoch známych kajúcnikov, na súde nastala bezprecedentná situácia. Zákonný sudca aj predseda súdu im požadované dokumenty vydať odmietli, pretože by tým porušili zákon. Príslušníci NAKA preto s povolením na priehladku obsadili priestory súdu a odmietali odísť. Podľa prítomnej sudkyne sa správali arogantne a agresívne a dokonca mali súdnu tajomníčku obmedziť aj na osobnej slobode.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a policajný prezident Štefan Hamran svojich podriadených obhajovali. Zastávala sa ich aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Predseda súdu Roman Fitt ale trval na svojom. „Niekto nás vlastne nútil, aby sme sa dopustili trestného činu. To je nemysliteľné,“ vysvetlil Fitt pre denník Pravda. O zaujatie stanoviska preto požiadal Súdnu radu. Tá teraz rozhodla, že správne postupoval on a nie príslušníci NAKA.

 Spor spočíval v tom, ktorá povinnosť má prednosť. Sudcovia totiž musia podľa zákona o sudcoch a zákona o utajovaných skutočnostiach zachovávať mlčanlivosť. Špeciálne v prípadoch, kedy by mohlo dôjsť k vyzradeniu identity utajovaného svedka, či policajného agenta. Polícia má zas podľa Trestného poriadku právo zaistiť vec, ktorá môže slúžiť na účely dokazovania.

„Postup sudcov a predsedu Okresného súdu Bratislava III, ktorým odmietli vydať vyšetrovací spis a jeho utajovanú prílohu na základe výzvy na vydanie veci orgánu činného v trestnom konaní, pričom neboli zbavení mlčanlivosti ani povinnosti zachovávať utajované skutočnosti v tajnosti, bol plne v súlade so zákonom,“ skonštatovala Súdna rada na svojom utorňajšom zasadnutí.

Už aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vlani 21. júna vo svojom stanovisku označil prehliadku priestorov súdu za neštandardný postup a potvrdil, že Fitt nielen že nemal, ale ani nesmel vydať požadované dokumenty. Tieto totiž boli chránené ako utajované skutočnosti.

 Agresivita a vyhrážky

Príslušníci NAKA na Okresnom súde Bratislava III hľadali spis a najmä jeho utajovanú prílohu k prípadu obvinenia dvoch známych spolupracujúcich svedkov – Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu. Bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy a niekdajší námestník SIS boli v tom čase okrem iného obvinení aj z krivej výpovede v kauze týkajúcej sa korupcie bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Mučili Imreczeho vo väzbe a má 200-tisíc na zaplatenie trestu?

Utajovaná príloha spisu mala údajne obsahovať dôkazy „o fungovaní zločineckej skupiny v orgánoch presadzujúcich právo“. NAKA otvorila toto trestné konanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny ešte 8. apríla na základe trestného oznámenia bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa.

 Keď policajti vyšetrovací spis a najmä jeho utajovanú prílohu nezískali ani od zákonnej sudkyne ani neskôr po pracovnej dobe od službukonajúceho sudcu, na druhý deň už s príkazom na prehliadku priestorov súdu. Obsadili priestory súdu a miestnosť s trezorom a na vydaní naďalej dôrazne trvali.

V úradnom zázname, ktorý spísala sudkyňa Halvoňová, zhodnotila správanie policajtov ako „dosť agresívne, arogantné a drzé“. „Musím podotknúť, že za 32 rokov svojej súdnej praxe som sa s podobným správaním polície ešte nestrela,“ uviedla. Podľa nej tiež súdnu tajomníčku policajti obmedzovali na osobnej slobode.

Predseda súdu dokonca tvrdil, že sa mu policajti vyhrážali, že začnú prehľadávať všetky priestory súdu, a keď bude treba, „zavolajú zámočníka a vylomia trezor s tým, že ešte uvidia, čo všetko sa tam nájde“. „Na tieto vyhrážky som reagoval tým, že som im uviedol, že hrubým spôsobom prekračujú zákon a že si vyprosím takýto spôsob jednania,“ napísal Fitt v liste, ktorým požiadal Súdnu radu o zaujatie stanoviska.

 Tá však nestihla ani rozhodnúť a Fitt už prišiel o funkciu. Kolíková sa v júni odvolala s odôvodnením, že porušil povinnosť predsedu súdu vykonávať svoju funkciu svedomito a riadne, a včas. Odvolanie predsedu súdu vraj nijako nesúviselo s právnou otázkou, či mal alebo nemal byť vydaný spis alebo jeho utajovaná príloha zo súdu. Vyčítal mu, že dopustil vyhrotenie situácie a a nebol s vyšetrovateľmi NAKA súčinný.

Odolal vonkajším tlakom

Predseda parlamentu a líder hnutie Sme rodina Boris Kollár však trvá na osprevedlnení. „Očakávam od ministra spravodlivosti okamžité ospravedlnenie za nekompetentné konanie ministerky Kolíkovej a požadujem plnú rehabilitáciu odvolaného predsedu súdu, rovnako aj finančnú kompenzáciu,“ uviedol Kollár na sociálnej sieti.

Kolíková je aj naďalej predvedčená, že konala správne. Tvrdí tiež, že rozhodnutie Súdnej rady bolo politické. „Rozhodnutie o odvolaní je o vážnom manažérskom zlyhaní,“ uviedla.

„Osobitne ma mrzí, že značná časť súdnej rady politicky urobila vyjadrenie k veci, ktorou sa zaoberá vecne súd. A najmä vecne sa nevenovala dôvodom odvolania, lebo tie sú zasadne o inej vecnej otázke. Vulgárne povedané, niekto o koze a niekto o voze,“ doplnila Kolíková.

Odkazuje na konanie Krajského súdu v Bratislave, ktorý rieši správnu žalobu Fitta na ministerstvo spravodlivosti. O tej ale súd zatiaľ nerozhodol.

Ministerstvo spravodlivosti, ktoré už v súčasnosti vedie Viliam Karas, sa naopak Fitta zastalo. Na svoje pôvodné miesto sa však vrátiť nechce, keďže sa tretí okresný súd v súvislosti s novou súdnou mapou bude špecializovať len na obchodnú agendu. Fitt sa ale venuje trestnému právu.

„Minister spravodlivosti opakovane vyjadruje presvedčenie, že Fitt bude prínosom pre trestné súdnictvo a bude vykonávať svoju prácu striktne v zmysle právnych predpisov, a to bez ohľadu na vonkajšie tlaky, ako to preukázal aj pri spornej záležitosti s NAKA,“ reagovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Monika Klobušická.

Kollár tiež podľa vlastných slov očakáva, že dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) vyvodí voči postupu polície patričné kroky. Ani on zatiaľ nie je presvedčený o tom, že by príslušníci NAKA nejako pochybili. V tejto súvislosti pripomína, že na postup vyšetrovateľa dozeral prokurátor a ani on nezistil žiadne pochybenia.

„Postup vyšetrovateľa NAKA P PZ bol preverovaný aj vyšetrovateľom úradu inšpekčnej služby, ktorý konštatoval vo svojom rozhodnutí, že zo strany príslušníka NAKA PPZ nedošlo k spáchaniu trestného činu. Zároveň vec postúpil na NAKA, na preverenie, či zo stany vyšetrovateľa NAKA nedošlo k inému pochybeniu. Nadriadený vyšetrovateľa NAKA P PZ v danej veci koná, a až po zabezpečení všetkých podkladov vyhodnotí postup vyšetrovateľa. Až po rozhodnutí nadriadeného NAKA P PZ bude možne prijať záver, či vyšetrovateľ v danej veci pochybil alebo nie,“ uviedol rezort vnútra.

Ministerstvo tiež pripomenulo odlišné stanovisko, ktoré zaujal predseda Súdnej rady Ján Mazák. „Súdna rada prijatím uznesenia neprípustne anticipovala výsledok konania v správnom súdnictve, keď uzavrela, že postup odvolaného predsedu okresného súdu bol v súlade so zákonom. Z takého záveru súdnej rady priamo vyplýva, že odvolanie predsedu okresného súdu z jeho funkcie pre jeho postup voči vyšetrovateľom NAKA by nemalo byť v súlade so zákonom,“ myslí si Mazák, podľa ktorého mohla Súdna rada svojim uznesením prekročiť svoje kompetencie./agentury/

X X X

Matovič : Bohatým som bral, chudobným dával. Čaputová je falošná, parlament však nezastaví

 Igor Matovič (OĽaNO) nepovažuje cestu od premiéra k radovému poslancovi za pád, ale za dôstojný odchod. Som spokojný, sme najrodinnejší štát EÚ, uviedol v relácii Ide o pravdu. Vyzdvihol najmä schválenie príspevku 200 eur pre rodiny s deťmi.

 Voľby podľa Matoviča budú o tom, či sa k moci vráti mafia alebo nie. Je to voľba medzi Moskvičom a BMW, uviedol. Príspevok 500 eur pre voliča za účasť na voľbách nepovažuje za vysoký a povie aj to, kde na to štát vezme peniaze.

„Ak ľudia vrátia mafiu, ktorá rozkrádala štát, tak niektorí budú mať aspoň príspevok na letenku, lebo tu nebudú chcieť žiť. Ak sa ľudia rozhodnú, že mafia sa nevráti, bol som – obrazne povedané – v štátnom trezore a viem ako sa dá spravovať štát a ako sa peniaze dajú ušetriť, keď ich nerozkrádate. Viem, že bez problémov tie peniaze zaplatíme a že to bude veľmi dobrá investícia.

Volanie po skoršom termíne predčasných volieb zo strany Zuzany Čaputovej Matovič nepovažuje za férové, keďže podľa neho spôsobila, že termín je až septembrový. Označil ju za falošnú ženu, ktorá robí z ľudí hlupákov, pretože skorší termín volieb nič nezmení na tom, že parlament má pred sebou ešte tri schôdze a skráti tak len parlamentné prázdniny. Poslanci schvália, čo by aj tak schválili, uviedol.

Vyjadril spokojnosť s tým, že sa mu podarilo presadiť 200 eur na dieťa, čím sa podľa neho stalo Slovensko najprorodinnejším štátom EÚ a dodal tiež, že krajina najviac pomáha svojim občanom pri cenách energie v porovnaní s inými štátmi. Daňovo-odvodová reforma, ktorú už predstavil skôr, zaviazla na Richardovi Sulíkovi, tvrdí. „Celá reforma je nachystaná, ale Sulík blokoval všetko, kreslil si farbičkami svoje červené čiary“./agentury/

X X X

Prokurátor podal obžalobu na exministra Petra Kažímíra. Je podozrivý z podplácania

Korupčný prípad šéfa Národnej banky Slovenska súvisí s úplatkom pre prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho. Kažimír mal zohrať úlohu kuriéra, vinu popiera.

Na súde je ďalšia obžaloba na bývalého vysokopostaveného politika Smeru. Prokurátor špeciálnej prokuratúry posiela pred súd kauzu Petra Kažimíra.

„Prokurátor ÚŠP GP SR dnes podal obžalobu na Špecializovaný trestný súd na Ing. P. K. za trestný čin podplácania podľa § 333 ods. 1, ods. 2 TZ. Obžaloba sa týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam,“ informovala špeciálna prokuratúra popoludní na sociálnej sieti.

Podľa zákona mu horzí sadzba dva až päť rokov.

Kažimír ešte ako minister financií vraj v mene ďalšieho podnikateľa oslovil prezidenta Finančnej správy SR Františka Imreczeho. Keďže exšéf daniarov spolupracuje s políciou a priznáva sa k trestnej činnosti, polícii opísal aj korupčný prípad Kažimíra. Ten vraj priniesol 48-tisíc eur, aby sa v úrade urýchlili a pozitívne ukončili odvolacie daňové konania spoločnosti Loject.

„Necítim sa byť vinný zo žiadneho trestného činu,“ uviedol ešte v októbri 2021 exminister financií a bývalý podpredseda strany Smer-SD. V neskoršom vyjadrení povedal, že ide o lož.

Jeho obvinenie najprv zrušila generálna prokuratúra cez známy paragraf 363. Vyšetrovacie orgány však na jeseň 2022 znova vzniesli obvinenie a teraz je už prípad na súde.

Podľa informácií Aktuality.sk elektornická podateľňa pridelila kauzu sudcovi Špecializovaného trestného súdu Milanovi Cisarikovi. Ten si prípad musí preštudovať a potom rozhodne, či obžalobu prijíma alebo kauzu vráti späť prokurátorovi.

Kauza Mýtnik

Meno guvernéra NBS sa spomínalo aj v súvislosti s miliónovými zákazkami na Finančnej správe. Od júna je totiž z prijímania úplatku vo výške 150-tisíc eur obvinený jeho dlhoročný kamarát – architekt Miroslav Slahučka. Krátko bol aj vo vyšetrovacej väzbe.

Podľa obvinenia si mal cez Františka Imreczeho vypýtať úplatok od majiteľa firmy profitujúcej na utajovaných zmluvách – IT magnáta Michala Suchobu. S tvrdením, že na Kažimírovom ministerstve financií sa postará o príslušné rozpočtové opatrenie k plánovanému dodatku.

Podľa vyšetrovateľov si Slahučka vypýtal v roku 2017 úplatok vo výške päť percent z konečnej hodnoty zákazky na plánovaný dodatok k projektu eKasa. Suchoba ako majiteľ firmy profitujúcej na zákazke mal zaplatiť za to, že Slahučka vybaví schválenie príslušného rozpočtového opatrenia na Kažimírovom ministerstve.

Súčasný guvernér NBS to opakovane rezolútne odmietol a hovoril o „zjavnej lži“. Z uznesenia Špecializovaného trestného súdu o Slahučkovej väzbe vyplýva, že zatiaľ nie je úplne zrejmé, kto si údajný úplatok nechal a na konci úplatkárskeho reťazca je zatiaľ iba Slahučka. Kažimír v prípade Mýtnik obvinený nie je, naopak, Slahučkov prípad je už pred súdom, aktuality.sk

X X X

Michal Kaliňák: Na volebné sľuby chýba štátu hotovosť

Ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák tvrdí, že samosprávy dnes nevedia, kto je ich partnerom pri rokovaniach o riešení ich problémov, pretože „každý sa na niekoho vyhovára“. V relácii Tak takto?! uviedol, že za partnera považuje tripartitu. „Problémom je, že tripartita by sa mala stretnúť s lídrami bývalej koalície a k tomu ešte nedošlo.“

„Ochutnávkou“ toho, čo by mohlo prísť v najbližšom období bol štrajk zamestnancov mestskej hromadnej dopravy v Košiciach. „V tomto roku nám vláda zobrala cez daňový bonus a prorodinný balíček 618 miliónov eur. Prípad z Košíc aj zastávky na znamenie v Bratislave sú reakciou na to, čo sa môže diať, keď prídeme o peniaze,“ povedal Kaliňák.

Poznamenal, že ak samospráva nemá financie na to, aby dofinancovala hromadnú dopravu, „verejná doprava sa stane skôr spontánnou ako verejnou a ľudí vyženieme cestovať akokoľvek inak“. To by následne nabúralo parkovaciu politiku a integrovanú dopravu. „Potom zistíme, že každému sa ublížilo iba preto, že na začiatku bol prorodinný balíček a odoberanie peňazí samosprávam.“

Samosprávy chystajú protesty

Dôležitou otázkou podľa Kaliňáka je, ako rýchlo dokáže zasiahnuť štát, aby spomalil to, čo sa ide diať. „Práve preto prichádzame s protestami. Máme avízo, že ľudia pôsobiaci v mestách a obciach chápu súvislosti a sú ochotní prísť každý mesiac s určitou formou protestu a ukázať, čo všetko sa bude diať,“ uviedol Kaliňák. Dodal, že „ak sa teraz nepomôže komunálu, tak sa preukázateľne ublíži ľuďom“.

Prvý protest by sa mal konať 22. februára. „Zatiaľ vieme, že príde viac ako 30 autobusov. Pred národnou radou chceme symbolické stretnutie, kde predstavíme základné požiadavky, ktoré máme,“ priblížil. Ďalej uviedol, že cieľom je upozorniť na to, že ekonomická nestabilita znásobuje problémy.

Ak nedôjde k riešeniu týchto problémov, o mesiac sa bude konať ďalší protest. Návrhy, ktoré prichádzajú, hovoria o zablokovaní dopravy v Bratislave, na hlavných ťahoch či hraničných priechodoch. „Stále premýšľame, ako to urobiť tak, aby sa čo najmenej ublížilo ľuďom, pretože my sme na strane obyvateľov.“

Kaliňák zdôraznil, že samosprávy momentálne potrebujú „legislatívnu stopku zákonov, ktoré nám ubližujú“. Opäť pripomenul, že ak by samosprávam na tento rok nevzali 618 miliónov eur, prežili by s odretými ušami. Prorodinný balíček, na ktorý tieto peniaze išli, je v týchto dňoch aj predvolebnou témou. „Problémom je, že na tie volebné sľuby chýba hotovosť,“ uzavrel Michal Kaliňák./agentury/

X X X

Slovensko má vlastné zásoby zemného plynu. Ťažba sa však zasekla. Čo sa deje?

Až 100 miliárd eur ročne. To je suma, ktorú v posledných rokoch platili Európania Kremľu za svoju závislosť od ruského plynu. Aj preto Európska komisia predstavila plán REPowerEU, ktorým reaguje na ťažkosti a narušenie svetového trhu s energiou zapríčinené inváziou Ruska na Ukrajinu. Členské krajiny sa postupne zbavujú ruskej závislosti od dodávok uhľovodíkov. V súčasnosti už dve tretiny dodávok plynu nepochádzajú z Ruska.

 Každý ušetrený kubický meter plynu sa počíta. Čím menej ruského plynu bude smerovať do Európy, tým menej peňazí zaň bude Rusko inkasovať. Znamená to, že Kremľu budú chýbať peniaze na poháňanie vojenskej mašinérie.

Slovensku by mohli pomôcť vlastné zásoby zemného plynu. Ten nám v niektorých lokalitách leží priamo pod nohami. Momentálne sa na Slovensku ťaží len jedno percento z celkovej spotreby plynu. To je zhruba 50 miliónov kubických metrov. Ak sa potvrdia odhady ťažiarov zo spoločnosti Nafta, domáca ťažba by mohla pokryť až desatinu ročnej spotreby. Potenciál ťažby slovenského plynu je tak desaťnásobný oproti súčasnosti. Je to aj vďaka novým potenciálnym ložiskám plynu, ktoré objavili pri Trnave.

 Trnava je perspektívna lokalita

Na Slovensku sú tri lokality vhodné na ťažbu. Prvou je Záhorie, druhou je okolie Trnavy a treťou je východné Slovensko. Ak by sme využili ložiská, ktoré sú na Slovensku, zo súčasných 50 miliónov by sme sa vedeli dostať až na úroveň 500 miliónov kubických metrov. Na to, aby sme sa k tomuto cieľu dostali, sú potrebné nové vrty v lokalitách, kde sa plyn pod zemou ukrýva.

 „Sever Trnavy je najperspektívnejšia lokalita,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič. V prípade územia v okolí Trnavy spoločnosť Nafta investovala už deväť miliónov eur a nepohli sa z miesta. „Čakáme na rozhodnutie EIA,“ opisuje situáciu Bartošovič. EIA je skratka pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Je to proces, ktorého cieľom je posúdiť možné dosahy uvažovaného zámeru na životné prostredie. Na východe Slovenska boli aktivity pozastavené.

Na Slovensku sú tri lokality vhodné na ťažbu. Prvou je Záhorie, druhou je okolie Trnavy a treťou je východné Slovensko.

Je tak otázne, kedy a či vôbec by sa mohla ťažba rozbehnúť v okolí malého Ríma. Všetko bude závisieť od rozhodovacieho procesu. „Pri plytkých hĺbkach vieme začať vŕtať do šiestich mesiacov,“ dodáva. Prvé vrty sú prieskumné vrty, ktorých cieľom je potvrdiť, čo videli v seizmologických meraniach. Môže sa stať, že prieskumný vrt je suchý. Na druhej strane prieskumný vrt môže objaviť aj oveľa väčšie ložisko. Aj preto sú prieskumné vrty dôležité, aby sa vedelo, koľko kubických metrov plynu je pod zemou ukrytých. Držiteľom licencie na prieskumné vrty v okolí Trnavy je spoločnosť Nafta, ktorá patrí do impéria EPH českého miliardára Daniela Křetínskeho, a spoločnosť Vermilion Slovakia Exploration, ktorá patrí do kanadskej skupiny Vermilion.

Proti otváraniu nových ťažobných polí sa postavili miestni obyvatelia, ktorí nechcú žiť v blízkosti ťažobných zariadení. Proti novým vrtom spisujú petície. „Chodíme po obciach a snažíme sa ľudí presviedčať a vysvetľujeme im,“ tvrdí šéf slovenských ťažiarov. Vrty na plyn sú podľa neho rovnaké, ako sa robia aj na pitnú vodu. Nie je to ako pri frakovaní zemného plynu, kde sa používa veľké množstvo chemikálií. Frakovanie je technika, keď sa do podzemia pumpuje voda s veľkým množstvom chemikálií. Cieľom je vytvorenie trhlín v hlbokých podzemných štruktúrach, cez ktoré bude voľnejšie prúdiť plyn. Ten sa následne dostáva na povrch. Technika frakovania však pri Trnave nebude použitá.

Slovensko má bohatú históriu domácej ťažby plynu. Priemerná ťažba plynu za dekádu bola v 60. rokoch minulého storočia na úrovni 1476 miliónov kubických metrov. Vtedy bola ťažba na vrchole. Dnes je priemer na úrovni len desiatok miliónov kubických metrov.

Podľa Bartošoviča sú problémom pri navýšení ťažby dlhé povoľovacie procesy. Situáciu u nás porovnáva so susedným Maďarskom či Chorvátskom. V Maďarsku je takýto proces dlhý 5 či 6 mesiacov, na Slovensku je to 16 mesiacov. Je to tak podľa neho ešte bez toho, aby aktivisti do tohto procesu zasahovali.

Zástancom domácej ťažby plynu je aj predseda hospodárskeho výboru v parlamente Peter Kremský (OĽaNO). „Putinovi sa oplatilo chytiť Európu pod krk a výsledkom sú vysoké ceny plynu“ povedal. Potenciál domácej ťažby plynu treba využiť, tvrdí. Situácia s drahými energiami podľa neho tlačí krajinu k tomu, aby prehodnotila svoj postoj k domácej ťažbe.

Argumenty za a proti

Oplatí sa na Slovensku ťažiť plyn? Environmentálni aktivisti a ťažiari sa v tejto otázke rozchádzajú. Toto sú ich najčastejšie argumenty proti a v prospech ťažby.

Ak ťažiari zvýšia ťažbu na avizovaných desať percent spotreby, dostanú sa na úroveň 500 miliónov kubických metrov. Ak má nové ložisko objem dve miliardy, tak desať percent spotreby by vedeli zabezpečiť len na štyri roky. Toto je prvý argument, ktorý hovorí v neprospech ťažby kvôli malému ložisku a krátkemu času ťažby.

Druhý argument proti domácej ťažbe je ten, že ďalšie investície do zemného plynu by síce ťažobnej firme mohli v krátkodobom horizonte priniesť zisky, ale prispeli by ku klimatickej zmene a ďalším dosahom na miestnu prírodu v okolí Trnavy. Lepším spôsobom môže byť zameranie sa na energetickú efektívnosť, ktorú zvýšime napríklad obnovou budov. „Vieme ušetriť aj viac ako 60 percent energie zateplením, výmenou okien a pod. V takýchto budovách nám potom vykurovanie tepelnými čerpadlami zabezpečí komfort dlhodobo s minimálnymi dosahmi na naše peňaženky a životné prostredie,“ vysvetľuje Juraj Melichár zo slovenskej mimovládky Priatelia Zeme-CEPA možnosti, ako sa zbaviť fosílnych palív.

Tretí argument je ten, že plyn je fosílne palivo a je jednou z príčin klimatickej krízy. Pri jeho spaľovaní sa do atmosféry dostáva oxid uhličitý. Navyše pri ťažbe, preprave a skladovaní plynu sa uvoľňuje metán, ktorý dokáže v rozmedzí 20 rokov otepliť našu planétu až 82,5-krát viac ako spomínaný oxid uhličitý.

V prospech domácej ťažby plynu hrá skutočnosť, že nevyžaduje žiadne enormné investície do novej infraštruktúry, lebo potenciálne ložiská sú bezprostredne v blízkosti tej existujúcej. Slovensko má navyše po Holandsku druhú najhustejšiu sieť plynovodov v Európskej únii. Odpadá tak problém s únikom plynu pri dlhej preprave.

Domáca ťažba plynu tiež posilňuje energetickú bezpečnosť Slovenska. Podľa ťažiarov je dosah na životné prostredie takmer nulový, pretože vrty k plynu sa robia podobne ako vrty k pitnej vode. Navyše sa staré vrty môžu používať na ohrev vody. Vtlačí sa do vrtov sladká voda, hlboko v podzemí sa ohreje a miestna firma môže teplú vodu zužitkovať. Staré vrty tak môžu slúžiť ako prietokový ohrievač.

Posledným argumentom je skutočnosť, že plyn je „najčistejšie“ z fosílnych palív. Emisie oxidu uhličitého sú oproti uhliu až o polovicu nižšie. Úloha plynu bude zrejme značná v energetickom mixe aj v nasledujúcich desaťročiach, ukazuje štúdia spoločnosti McKinsey. Plynové elektrárne budú nahrádzať výpadky dodávok elektriny z obnoviteľných zdrojov. Napríklad sa zapnú v prípade, že vietor nefúka alebo a v noci, keď nesvieti slnko./agentury/

X X X

Národná rada označila ruský režim za teroristický, podporila Ukrajinu

Národná rada SR opätovne odsúdila ruskú agresiu na Ukrajine a vyjadrila podporu nezávislosti a zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Odsúdila rozsiahle útoky Ruska na civilné obyvateľstvo, civilné objekty a kľúčovú energetickú štruktúru.

 Vyplýva to z uznesenia, ktoré poslanci vo štvrtok prijali. NR SR uznesením zároveň označuje súčasný ruský režim za teroristický a Rusko ako štát podporujúci terorizmus.

Za schválenie hlasovalo 78 zo 120 prítomných poslancov. Nepodporil ho napríklad opozičný Smer expremiéra Roberta Fica ani niektorí ďalší zákonodarcovia. Tí tiež zhodne napríklad kritizujú sankcie, ktoré EÚ a ďalšie západné krajiny uvalili na Rusko po jeho invázii do susednej krajiny.

Poslanci parlamentu odsúdili tiež priame aj nepriame vyhrážky Ruska o použití jadrových zbraní. NR SR uznesením vyjadrila, že neuznáva konanie ani výsledky referend v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti Ukrajiny, pričom považuje územia naďalej za súčasť Ukrajiny. Parlament tiež vyjadril podporu úsiliu o zostavenie zvláštneho tribunálu pre stíhanie zločinov agresie a podporu pre stíhanie zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.

Zároveň odsudzuje hybridnú vojnu vedenú Ruskom aj na území Slovenska. Vyzýva pritom orgány činné v trestnom konaní, tajné služby a ďalšie kompetentné orgány, aby hrozbu nepodceňovali, ale voči nej účinne zakročili v záujme udržania bezpečnosti a demokracie na Slovensku.

 Šéf diplomacie Rastislav Káčer na tlačovej konferencii povedal, že Bratislava bude pokračovať v podpore brániacej sa Ukrajiny. „Ak by Ukrajina neustála tento súboj, bolo by agresívne, imperiálne Rusko na našich hraniciach,“ povedal Káčer.

Minister obrany Jaroslav Naď pred novinármi doplnil, že je v záujme Slovenska, aby sa Ukrajina ubránila. „Rus, ak by vyhral na Ukrajine, by sa na Ukrajine nezastavil. Na rade by sme boli my,“ povedal.

Bratislava pomáha Kyjevu vojensky aj humanitárne. Podľa Naďa pokračujú tiež rokovania o možnosti, že by Slovensko dodalo na Ukrajinu vyradené stíhačky MiG- 29, tanky T-72 či raketový systém Kub.

 Poslanci nebudú rokovať o stíhačkách MiG-29, neschválili program schôdze

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o stíhačkách MiG-29, ktoré by Slovensko mohlo posunúť Ukrajine. Vo štvrtok popoludní neschválili program mimoriadnej schôdze, ktorú inicioval opozičný Smer.

Strana chcela na schôdzi presadiť uznesenie, ktorým mal parlament vysloviť nesúhlas s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Líder strany Robert Fico pripomenul, že aktuálne je na Slovensku vláda iba dočasne poverená a má oklieštené právomoci. Hovorí preto o protiústavnosti posielania zbraní na Ukrajinu./agentury/

X X X

Vedúca financií pre ministerstvo obrany vypadla z výškovej budovy v Petrohrade

Mŕtva Marina Jankinová (58) bola vedúca finančného riadenia ruského ministerstva obrany pre Západný vojenský okruh.

V Petrohrade našli v stredu ráno mŕtve telo vysokopostavenej predstaviteľky ruského ministerstva obrany. Príčinou smrti bol údajne pád z výškovej budovy. TASR správu prevzala vo štvrtok z webových stránok týždenníka Newsweek a stanice Rádio Sloboda (RFE/RL).

Mŕtva Marina Jankinová (58) bola vedúca finančného riadenia ruského ministerstva obrany pre Západný vojenský okruh.

Polícia na balkóne na 16. podlaží našla jej dokumenty i osobné veci. Newsweek však tieto informácie nebol schopný bezprostredne potvrdiť. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie sa k správam o Jankinovej smrti ešte nevyjadril.

Jankinovej smrť na sociálnej sieti potvrdil aj poradca ukrajinského rezortu vnútra Anton Geraščenko. V angličtine napísal, že vypadla z okna a pripomenul, že to nebolo prvé úmrtie ruského vysokopostaveného predstaviteľa za posledný rok.

V pondelok 13. feburára našli v dome v obci neďaleko Moskvy telo bývalého námestníka náčelníka hlavného velenia ministerstva vnútra pre boj s extrémizmom, generálmajora Vladimira Makarova. Údajne spáchal samovraždu, aktuality.sk

X X X

Národy piatich armád sa zišli v strede Slovenska. Cvičili bojovú pohotovosť

Osemsto vojakov s dvesto kusmi techniky sa zúčastnilo štvordenného intenzívneho výcviku v Lešti. Spolu tam „bojovali“ Slováci, Američania, Slovinci, no najväčšie zastúpenie mali Česi s Nemcami.

 Základné schopnosti a funkcie jednotky v rámci fiktívneho scenára, ktorý sa podobá reálnemu nasadeniu v boji, si v Lešti vyskúšali národy piatich armád. Cvičenie Field Tactical Excercise mnohonárodného práporu, ktorému velí česká strana, predstavuje najvyšší stupeň poverenia jednotky ako celku. Je ďalším krokom k certifikácii bojového zoskupenia ako Combat Ready.

„Dáva nám možnosť preveriť, že zvládame to, k čomu sme sa zaviazali, teda byť pripravení brániť východné krídlo aliancie proti akejkoľvek agresii,“ povedal plukovník Karel Navrátil, ktorý je veliteľom mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku.

Major M. S., zástupca veliteľa práporu, priblížil zadanie celkového rozohrania riadiaceho cvičenia nemeckej jednotky. „Nepriateľské jednotky prelomili prvolíniovú obranu východného krídla aliancie a prápor obdržal úlohu presunúť sa z priestoru aktuálneho rozmiestnenia do nových pozícií. Tu mal vybudovať obranu s cieľom zastaviť postup protivníka,“ povedal.

Počas fiktívneho nasadenia sa jednotky museli vyrovnať s celou radou bojových scenárov, ktorých sa zúčastnila aj kolesová obrnená technika ako nemecké Boxery, slovinská Patria či české Pandury. Výcvik letecky podporil aj vrtuľník Black Hawk, ktorý z bojiska evakuoval zraneného vojaka. V rámci scenára nechýbali ani menšie incidenty ako nepojazdné vozidlo či riešenie konfliktov s miestnym obyvateľstvom. Navrátil pripomenul, že pracujú podľa štandardizovaných postupov. Zladenie je podľa neho dôležité, lebo vojaci rôznych národností musia medzi sebou komunikovať v angličtine. „V medzinárodnom prostredí sú k tomu nútení. Vojaci sa v tom naučia pracovať, je to veľmi prínosné,“ podotkol.

 Major M. S. objasnil, že cvičenie v Lešti je pre nich výzvou. „Doteraz sme to robili ako jednotlivé roty – česká, nemecká a americká zvlášť. Samozrejme, nejaká kooperácia tam bola, ale nie v takom meradle ako teraz. Dať dohromady tie sily s niekým iným, pričom určitú rolu hrá tiež jazyková bariéra, je zaujímavé. Najmä vidieť to a porovnávať výsledky,“ vysvetlil.

Mnohonárodná bojová skupina NATO na Slovensku funguje pod velením Českej republiky, pričom vznikla vlani na jar ako reakcia na agresiu Ruskej federácie na Ukrajine. Doplnila tak už existujúce bojové skupiny NATO v Pobaltí a Poľsku. Spoločné certifikačné cvičenie tam mala bojová skupina aj minulý rok v septembri. Cieľom bolo preveriť jej pripravenosť plniť úlohy spojené s obranou Slovenskej republiky. Tiež interoperabilitu medzinárodných jednotiek v bojovej skupine a precvičiť procesy velenia a riadenia vo vzťahu k slovenskej 2. mechanizovanej brigáde v zostave ktorej bojová skupina pôsobí.

 Lešť je na takéto akcie ideálna. Nachádzajú sa tam výcvikové trenažéry, strelnica, cvičisko trhania a mínovania či stanový tábor. Do apríla by malo byť kompletne hotové aj kontajnerové mestečko s kapacitou viac ako 2 400 lôžok pre vojakov Severoatlantickej aliancie.

Výcvikové centrum Lešť plní úlohy súvisiace s bezpečnosťou a obranou štátu, vykonávaním zdravotného zabezpečenia, prípravy špeciálnych jednotiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky a výkonných zložiek nášho bezpečnostného systému. Komplexný výcvik tam zvyknú absolvovať nielen vojaci, ale aj policajti, hasiči a zdravotní záchranári./agentury/

X X X

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podal trestné oznámenie v súvislosti s činnosťou iClinic

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) podal minulý týždeň v súvislosti s činnosťou skupiny iClinic trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Ten sa mal dopustiť ublíženia na zdraví, falšovania a vyhotovenia nepravdivej zdravotnej dokumentácie, ako aj podvodu. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚDZS Monika Hudecová.

 „Trestné oznámenie je založené na zisteniach z kontroly skupiny očných kliník iClinic, ktorú úrad vykonal na základe podnetov verejnosti. Podľa týchto zistení vo viacerých prípadoch došlo k nesprávnemu poskytnutiu zdravotnej starostlivosti, čoho následkom bolo aj vážne poškodenie zraku pacientov,“ priblížila Hudecová. Ďalej uviedla, že úrad počas svojho dohľadu objavil ďalšie skutočnosti, ktoré vyvolávajú podozrenia z nezákonného čerpania finančných prostriedkov z verejného zdravotného poistenia s cieľom obohatiť sa.

„V zdravotnej dokumentácii niekoľkých pacientov je napríklad zaznamenaná diagnóza sivý zákal, hoci týmto ochorením zjavne netrpeli. Náklady na liečenie sivého zákalu sú pritom hradené z verejného zdravotného poistenia,“ spresnila hovorkyňa. Vzhľadom na alarmujúcu intenzitu a závažnosť zistení bude podľa jej slov úrad aktívne spolupracovať s Generálnou prokuratúrou SR, kde bolo trestné oznámenie doručené.

„Úrad je zároveň nútený pripustiť, že praktiky poškodzujúce zdravie pacientov i verejné financie sa môžu opakovať, preto je vysoko žiadúce, aby orgány činné v trestnom konaní včas a dôsledne preverili skutočnosti uvedené v trestnom oznámení,“ zdôraznila.

 Úrad ďalej uviedol, že zatiaľ čo v počas roka 2019 boli voči subjektom skupiny iClinic doručené tri podnety na vykonanie dohľadu nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti, v roku 2020 to boli dva podnety, v roku 2021 sa počet podnetov zvýšil na 14 a v minulom roku to bolo 26 podnetov.

Z celkového počtu 45 podnetov bolo doteraz uzavretých 25 prípadov, „z ktorých bolo v 14 prípadoch zistené porušenie povinnosti poskytovať zdravotnú starostlivosť správne a/alebo viesť zdravotnú dokumentáciu správne, t. j. miera opodstatnenosti podnetov je aktuálne približne na úrovni 56 percent“. Bežná miera opodstatnenosti podnetov vo vzťahu k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti a služieb súvisiacich so zdravotnou starostlivosťou sa podľa úradu pohybovala v rokoch 2019 až 2021 na úrovni 15 až 18 percent./agentury/

X X X

Španielsko ako prvé v Európe schválilo zákon o platenom menštruačnom voľne

 Španielski zákonodarcovia vo štvrtok definitívne schválili návrh zákona o zavedení plateného voľna pre ženy, ktoré trpia silnými menštruačnými bolesťami. Španielsko je prvá európska krajin, ktorá presadila takúto legislatívu, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

 Cieľom zákona, za ktorý hlasovalo v dolnej komore parlamentu 185 poslancov a 154 bolo proti, je prelomiť v tomto smere isté tabu. Španielska ministerka pre rodovú rovnosť Irene Monterová na Twitteri uviedla, že z pohľadu pokroku v oblasti feminizmu je tento deň „historickým“. AFP pripomína, že „menštruačné“ pracovné voľno poskytuje len hŕstka krajín, ako Japonsko, Indonézia či Zambia.

Schválená legislatíva oprávňuje ženy, aby si v prípade bolestivej menštruácie vybrali toľko dní voľna, koľko budú potrebovať. Tzv. nemocenské im bude hradiť štátny systém sociálneho zabezpečenia, a nie zamestnávateľ.

Rovnako, ako pri inom type plateného voľna zo zdravotných dôvodov, musí ženám dočasnú práceneschopnosť odobriť lekár. Presnú dĺžku z týchto dôvodov však nový zákon nestanovuje.

Podľa španielskej spoločnosti pre gynekológiu a pôrodníctvo trpí vážnymi menštruačnými bolesťami približne tretina žien.

Zákon o tzv. menštruačnom voľne názorovo rozdelil politikov a dokonca aj odbory v krajine, konštatuje AFP. Mohlo by totiž dôjsť k stigmatizácii žien pri prijímaní do zamestnania – zamestnávatelia by mohli uprednostňovať mu­žov.

Schválené „menštruačné voľno“ je súčasťou širšieho reformného balíka v oblasti tzv. reprodukčného zdravia. Rozširuje napríklad interrupčné práva pre dievčatá vo veku 16 a 17 rokov, ktoré už nebudú musieť mať súhlas od rodiča alebo iného zákonného zástupcu./agentury/

X X X

Moldavský parlament schválil novú prozápadnú vládu

Moldavský parlament vo štvrtok schválil prozápadnú vládu pod vedením nového premiéra Dorina Receana. Ten prisľúbil oživiť hospodárstvo krajiny a nasmerovať ju do Európskej únie. TASR informácie prevzala od agentúr Reuters a AP.

 Recean (48) dostal od prezidentky Maie Sanduovej poverenie zostaviť vládu minulý piatok po tom, ako podala demisiu jeho predchodkyňa Natalia Gavrilicová. Jej vláda skončila po 18 mesiacoch poznačených sériou kríz, vyvolaných predovšetkým inváziou Ruska na susednú Ukrajinu.

Recean, bývalý minister vnútra, dosiaľ pôsobil ako poradca prezidentky a tajomník Najvyššej rady pre bezpečnosť. V 101-člennom parlamente si zaistil podporu 62 poslancov. Program svojej vlády nazval „Prosperujúce, bezpečné, európske Moldavsko“.

„Chceme žiť v bezpečnom svete, kde sa dodržiavajú medzinárodné dohovory, kde sa problémy medzi krajinami riešia dialógom, kde je rešpekt voči malým štátom,“ píše sa v programe s tým, že Moldavsko chce byť plnoprávnym členom EÚ.

Recean pred hlasovaním poslancov povedal, že v kabinete vymení len štyroch ministrov – financií, infraštruktúry, spravodlivosti a energetiky.

 Moldavsko sužuje energetická kríza a rastúca inflácia. Od ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022 zaznamenalo prílev utečencov a výpadky elektriny po útokoch na ukrajinskú energetiku. V krajine značne závislej od ruského zemného plynu vypukli protesty proti zvyšujúcim sa cenám, čo Kišiňov označil za súčasť Kremľom podporovanej snahy o destabilizáciu moldavskej vlády.

Proeurópsky orientovaná prezidentka Sanduová tento týždeň znova obvinila Moskvu zo snahy zvrhnúť vedenie bývalej sovietskej republiky s cieľom zabrániť jej vstupu do EÚ a využiť ju vo vojne proti Ukrajine. Rusko, ktoré má vojakov v moldavskom odštiepeneckom regióne Podnestersko, to popiera.

Moldavsko vlani krátko po začiatku ruskej invázie požiadalo o vstup do EÚ, ktorá mu v júni spolu s Ukrajinou udelila štatút kandidátskej krajiny./agentury/

X X X

Do kauzy Katargate je zapletených čoraz viac europoslancov

 Vyšetrovanie, ktoré spustila belgická prokuratúra v prípade škandálu Katargate, odhaľuje, že do korupčných praktík boli zapojení aj ďalší europoslanci, informuje server Politico.

 Nové mená, ktoré odhalilo vyšetrovanie, sú belgická europoslankyňa Maria Arenová a jej talianska kolegyňa Alessandra Morettiová, obe z politickej frakcie socialistov a demokratov (S&D), ku ktorej patrili aj predtým zadržaní zákonodarcovia.

Mená oboch poslankýň sa spomínajú v rámci medzinárodného zatykača vydaného na meno talianskeho europoslanca Andreu Cozzolina. Ten bol minulý týždeň v súvislosti s kauzou Katargate zatknutý pre obvinenia z korupcie, prania špinavých peňazí a účasti v zločineckej organizácii.

 Zatykač vydal 10. februára belgický sudca Michel Claise. Podľa tohto dokumentu boli Arenová a Morettiová členmi štvorčlennej skupiny spolu s Cozzolinom a belgickým europoslancom Marcom Tarabellom, ktorého v Belgicku zatkli minulý týždeň.

Nižší trest za viac dôkazov

Štvorica podľa vydaného zatykača prijímala pokyny od vodcu celej skupiny, bývalého talianskeho europoslanca Piera Antonia Panzeriho. Ten sa po zadržaní dohodol s belgickými prokurátormi na znížení navrhovaného trestu, výmenou za poskytnutie dôkazov o nezákonnej činnosti páchanej spolu s ďalšími podozrivými.

Škandál Katargate prepukol vlani v decembri po tom ako belgické úrady vykonali raziu vo viacerých domoch a kanceláriách na základe obvinení, že predstavitelia Kataru dávali vybraným europoslancom peniaze a dary, aby zabezpečili priaznivé hlasovanie v EP pri otázkach týkajúcich sa tejto bohatej arabskej krajiny.

 V jednom z prípadov, na ktoré poukazuje zatykač, sú Arenová a Morettiová vyzvané, aby koncom roka 2021 konali podľa Panzeriho pokynov počas hlasovania o uznesení EP o Katare. Panzeri, ktorý v tom čase už nebol europoslancom, totiž už hlasovanie nemohol osobne ovplyvniť. Jeho pokyny však plnil jeho bývalý asistent Giuseppe Meronia, ktorý v tom čase pracoval pre skupinu S&D v EP, a snažil sa tak ovplyvniť dotyčné uznesenie. Práve vďaka mobilným textovým správam v duchu „Katar je vyriešený“, ktoré Meronia posielal Panzerimu, mohli vyšetrovatelia odhaliť celú skupinu.

Zbavia poslankyne imunity?

Do komunikácie o Katare bol zapojený aj Francesco Giorgio, ďalší bývalý asistent Panzeriho, ktorý koncom roka 2021 pracoval pre Cozzolina. Ide o manžela gréckej europoslankyne a bývalej podpredsedníčky Evy Kailisovej, ktorá je už taktiež vo väzbe a vyšetrovaná v prípade Katargate.

Poslankyňa Morettiová podľa Politico obvinenia z korupcie popiera a tvrdí, že sa nikdy v rámci svojej politickej činnosti neriadila pokynmi Panzeriho.

Na rozdiel od poslancov Cozzolina a Tarabellu belgické úrady zatiaľ nepožiadali Európsky parlament o zbavenie imunity Arenovej a Morettiovej, čo je nevyhnutný krok na ich vyšetrovanie alebo obvinenie./agentury/

X X X

V Česku sa budú vyrábať systémy protivzdušnej obrany pre Ukrajinu

Pôjde o upravené terénne vozidlá Toyota s dvojicou rýchlopalných guľometov. V Česku sa budú vyrábať systémy protivzdušnej obrany určené Ukrajine. Stovku vozidiel s podvozkami Toyota má zaplatiť Holandsko. Vo štvrtok to oznámil riaditeľ Agentúry pre medzivládnu obrannú spoluprácu Aleš Vytečka. Informuje spravodajkyňa TASR s odvolaním sa stanicu ČT24.

Pôjde o upravené terénne vozidlá Toyota s dvojicou rýchlopalných guľometov. Majú zosilnené odpruženie a špeciálny adaptér, ktorý umožní streľbu priamo z vozidla. Budú môcť zasahovať napríklad proti dronom. Holandsko k nim od českých firiem kúpi aj potrebnú muníciu. Obchod sprostredkoval český rezort obrany.

Má robustnú konštrukciu a dobrú presnosť streľby

Na rovnaké zariadenie sa už Česi skôr zložili v kampani iniciatívy Darček pre Putina, v ktorej tiež zaplatili tank. Konkrétne na systémy protivzdušnej obrany poslali 90 miliónov českých korún (približne 3,8 milióna eur), z čoho sa nakúpilo 15 upravených vozidiel Toyota.

Systém podľa nich dokáže účinne brániť strategické aj civilné ciele pred náletmi dronov, leteckým bombardovaním či vrtuľníkmi v malých výškach. „Má robustnú konštrukciu a dobrú presnosť streľby – účinný dostrel je cez dva kilometre,“ opísala vozidlo iniciatíva.

Spolupráca s Holandskom je založená na podobnom princípe ako modernizácia 90 tankov T-72. Náklady na renováciu tankov zo zásob českého obranného priemyslu si medzi sebou rozdelia Spojené štáty a Holandsko. Celková suma sa odhaduje na 90 miliónov dolárov, aktuality.sk

X X X

Zelenskyj ocenil brigádu titulom Edeľvejs, Rusi to využili. Jednotka s podobným menom masakrovala ľudí v SNP

 Horská brigáda za úspechy v bojoch proti Rusom dostala od Zelenského čestný titul Edeľvejs. Podobne sa volala nacistická protipartizánska jednotka v časoch SNP. Pripomenul to český sever idnes.cz s tým, že ruská propaganda to okamžite zneužila.

 Vo vyhláške zo 14. februára 2023 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil vzorné plnenie zverených úloh pri ochrane územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny a samostanej 10. samostatnej horskej útočnej brigáde Pozemných síl Ozbrojených síl Ukrajiny dal čestný názov „Edeľvejs“ (Едельвейс, Edeľvejs, Edelweiss, čo je rastlina plesnivec).

 Podobné krycie meno Edelweiss používala počas druhej svetovej vojny aj jednotka Abwehrgruppe 218, ktorá zasahovala po vypuknutí Slovenského národného povstania v roku 1944 proti partizánom a počas svojej činnosti zavraždila stovky ľudí.

iDnes.cz však upozorňuje, že nový názov s temnou minulosťou nemá nič spoločné. Ukrajinsky sa plesnivec v prepise z azbuky povie edeľvejs.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí okamžite využilo tento Zelenského krok, aby podporilo svoje tvrdenia, že Kyjev treba „denacifikovať“ a ospravedlňuje aj tým inváziu do susednej Ukrajiny.

 „Hovoria, že na Ukrajine nie sú žiadni nacisti? Pre tých slepých a hluchých je tu ďalší dôkaz. Na deň svätého Valentína Zelenskyj oficiálne pomenoval ukrajinskú divíziu Edelweiss po neslávne známej jednotke nacistického wehrmachtu, zodpovednej za vojnové zločiny,“ komentovalo Zelenského krok ruské ministerstvo zahraničia. Rusko inváziu na Ukrajinu obhajuje údajnou potrebou „denacifikovať“ Ukrajinu,“ cituje idnes.cz stanovisko ruského ministerstva.

Ukrajinská horská brigáda sa špecializuje na boj v horských a zalesnených oblastiach a vznikla ako najmladšia brigáda v ukrajinskej armáde v roku 2015, píše idnes.cz. Hneď po svojom vzniku bola nasadená do bojov proti jednotkám separatistických republík na východe krajiny a vo februári pomohla odraziť útok Rusov na Kyjev./agentury/

X X X

Neziskovky sa obávajú, že ľudia prídu o dostupné bývanie. Vláda nesplnila podmienky na čerpanie eurofondov

Vláda momentálne skúma možnosti zaradenia chýbajúcich dokumentov na rokovanie vlády a neziskovky čakajú na verdikt, či budú môcť pokračovať napríklad v úspešnom programe dostupného bývania.

Slovensko nesplnilo základné podmienky pre čerpanie eurofondov na znižovanie chudoby. Vláda totiž pred svojim pádom nestihla schváliť Národnú koncepciu pre prevenciu a ukončovanie bezdomovectva, k čomu sa zaviazala. Chýba tiež aktualizovaný národný program rozvoja výchovy a vzdelávania. Ako prvý o zablokovaní eurofondov informoval portál Euractiv.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zablokovanie eurofondov popiera a argumentuje prvými zálohovými platbami v hodnote 200 miliónov eur, ktoré už prišli na rozbeh nových eurofondov z Programu Slovensko. Na tie však podľa eurokomisie základné podmienky nepotrebuje spĺňať. Ako uviedol Euractiv, zálohové platby sú jediný zdroj z eurofondov, na ktorý majú momentálne nárok aj Maďarsko a Poľsko.

MIRRI sľubuje, že splnenie základných podmienok nebude mať vplyv na prijímateľa. Pre obavy z ďalšieho čerpania eurofondov na sociálnu oblasť sa ministerka Veronika Remišová stretla aj so zástupcami Únie miest Slovenska (ÚMS).

„Boli ubezpečení, že plnenie týchto podmienok sa nebude týkať príjemcov prostriedkov, teda samospráv, ale vzťahu štátu a Európskej komisie. Výzvy na čerpanie prostriedkov a ich samotné čerpanie nie sú ohrozené,“ povedala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. V praxi by chýbajúce financie mal zaplatiť štát, ktorý by si ich po splnení podmienok mal nechať refundovať z európskych štruktúr.

Neziskovky však zostávajú znepokojené a obávajú sa, že neschválenie koncepcie môže viesť k ukončeniu či skomplikovaniu viacerých projektov.

Znižovanie chudoby

Faktom však zostáva, že Národná koncepcia pre prevenciu a ukončovanie bezdomovectva ako jedna z podmienok na čerpanie eurofondov na znižovanie chudoby zostáva neschválená a dočasne poverená vláda zrejme nemá kompetencie na to, aby ju schválila.

„Vládna legislatíva ÚV SR momentálne skúma možnosti zaradenia tohto bodu na rokovanie vlády, a to vzhľadom na súčasný stav a kompetencie vlády,“ uviedla hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková, ktorá tiež potvrdila, že materiál národnej koncepcie už Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny doručilo na vládu.

A hoci MIRRI sľubuje, že situácia sa nedotkne prijímateľov eurofondov, oslovené neziskové organizácie sa obávajú, že bez neho môžu dostať stopku aj dôležité projekty: otázne je napríklad pokračovanie pilotného projektu dostupného bývania s prvkami housing first – teda dostupného bývanie pre ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou.

„V týchto bytoch žijú vďaka eurofondovej výzve nielen jednotlivci, ale aj rodiny s deťmi. Stále sa hovorilo, že otvoria aj ďalšiu výzvu, aby sa v projekte dalo pokračovať. V doterajšom pláne sa však zatiaľ neobjavila práve s argumentáciou, že nebola schválená národná stratégia,“ hovorí riaditeľka občianskeho združenia Proti prúdu Nina Beňová. Projekty pritom končia už v júni tohto roka.

„Ak sa výzvy nespustia a bude príliš veľký prestoj vo financiách, hrozí, že väčšina z daných domácností skončí bez domova,“ dodáva a prízvukuje pritom, že projekt sa ukázal ako veľmi úspešný.

Ohrozené projekty

Riaditeľka občianskeho združenia Vagus Alexandra Kárová poukazuje, že problém neschválenia národnej koncepcie má dve dôležité roviny. „Kým ako štát nemáme koncepciu, ktorá by sa venovala problematike prevencie a ukončovaniu bezdomovectva, nemáme presne určené, ako tento problém riešiť. Akútnym problémom je fakt, že sme nesplnili jednu z podmienok zo strany Európskej komisie, aby sme mohli čerpať financie na socialnu oblasť. Veľa projektov, ktoré dnes bežia alebo fungujú, sú do budúcna ohrozené, lebo nevieme, či a kedy sa na ne otvoria nové výzvy, napríklad na dostupné bývanie s prvkami housing first.“

Na národnej koncepcii sa pritom pracovalo už roky, prvý nástrel bol hotový už v roku 2019 a o tom, že ju potrebujeme prijať, sa hovorilo už dávno predtým. Podľa Beňovej bola jej príprava veľmi náročná, dokument si prešiel pripomienkovým konaním a na konci panovala všeobecná zhoda. Do úplného konca však prácu nedokázali dotiahnuť kvôli vysloveniu nedôvery vláde.

Beňová pripomína, že 30 rokov od vzniku samostatnej republiky sme poslednou krajinou Európskej únie, ktorá takúto koncepciu ešte nemá.

„Je to o politickom záujme,“ dodáva Kárová. „Téma ľudí bez domova a prevencie straty bývania je na chvoste politického záujmu – málokto má úprimný záujem riešiť to.“

Beňová sa tiež obáva, že ak sa nebude dať súčasná stratégia schváliť touto vládou, nová vláda nemusí akceptovať súčasnú podobu koncepcie a chcieť ju prepísať, čím by sa zmarili roky práce.

V otázke celkového čerpania eurofondov MIRRI sľubuje pozitívny výsledok a tvrdia, že doteraz nesplnené základné podmienky nijakým spôsobom neovplyvnia ani vyhlasovanie výziev z Programu Slovensko ani financovanie projektov.

„Predpokladáme zároveň, že obidve podmienky budú splnené do termínu zaslania prvej žiadosti o platbu na Európskej komisie a zo strany Európskej komisie budú Slovensku výdavky preplatené,“ povedal hovorca MIRRI Andrej Ďuríček pre Aktuality.sk.

X X X

Do Galanty chcú dostať futbalový šampionát. Projekt za štvrť miliardy má tajomné pozadie

 Nový športový areál má stáť na pozemkoch bývalého štátneho funkcionára Adriána Iványiho. Oficiálnym vlastníkom firmy je však iba 22-ročná podnikateľka.

Golfové ihrisko, hokejová aj krytá lyžiarska hala, 250-miliónová investícia a futbalové majstrovstvá sveta do 20 rokov v Galante – takto plnil titulky médií ohlásený projekt Sport Park International v Galante. Aktuality.sk sa rozhodli pozrieť na jeho pozadie a našli v ňom zaujímavé osoby. No narazili sme aj na rúško tajomstva – o akcionároch projektu nikto nechce hovoriť.

22-ročná majiteľka

Za projektom Sport Park International stojí spoločnosť Sport Park International, a. s. (SPI). Podľa registra právnických osôb je v nej jedinou konečnou užívateľkou výhod 22-ročná Sofia Švidráková.

Telefón však za spoločnosť zdvíha jej otec Ivan Švidrák. Dcérin akcionársky podiel Švidrák nechcel konkretizovať: „To vám nepoviem. To nie je podstatná informácia pre vás,“ odpovedal.

Utajení akcionári

Projekt už má podľa Švidráka zabezpečené financovanie a viacerých akcionárov. Nechcel ich však menovať. „Ide o podnikateľov z EÚ, ktorí nie sú zo Slovenska,“ dodal.

Ich mená nepozná ani súčasný primátor Galanty Peter Kolek: „Nemáme právomoc preverovať akcionárov investora,“ reagoval na otázku Aktuality.sk.

Predchádzajúce vedenie mesta Galanta pritom už so spoločnosťou v minulosti podpísalo memorandum o spolupráci, pričom v športovom areáli sa počitalo aj s výstavbou polikliniky. Práve tá sa stala neskôr kameňom úrazu, lebo lokalita, v ktorej ležia pozemky plánovaného projektu, je oficiálne určená len na športové využitie.

„Trváme však na dodržaní územného plánu, preto sme zrušili memorandum predchádzajúceho vedenia mesta s SPI, ktoré nebolo v súlade so súčasným územným plánom,“ vysvetlil primátor.

Poznamenal, že ak sa na pozemkoch zrealizuje nejaká investícia, tak musí byť bez prípadného ubytovacieho využitia. „Ak by to následne chcel niekto zmeniť, ja sa odvážim povedať, že ani jeden poslanec v Galante by to neodsúhlasil,“ uvádza primátor.

Kolek uzavrel svoj názor na projekt tvrdením, že ho podporí, ak bude všetko v súlade s pravidlami a, naopak, bude postupovať tvrdo, ak by sa objavilo akékoľvek podozrenie. Projekt podľa neho podporuje aj Slovenský futbalový zväz z dôvodu majstrovstiev európy do 21 rokov v roku 2025, ktoré sa majú konať na Slovensku.

Potrebu ďalšieho futbalového stánku na majstrovstvá však poprel Ondrej Matej z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. „O projekte počujem prvýkrát, ale majstrovstvá považujem za irelevantné pri takejto investícii. Máme štadióny v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede, Košiciach, začína sa budovať Presov, všetko na úrovni UEFA 3-4, ďalší na majstrovstvá nie je potrebný a v prípade, že by na to malo ísť čo i len euro štátnych alebo eurofondových peňazí, tak to považujem za ich vyhadzovanie,“ uviedol Matej. Výstavba štadióna do konania majstrovstiev v roku 2025 by podľa neho bola možná pri dostatočnom finančnom krytí drahých stavebných materiálov a možných stúpajúcich cien.

Vo firme bol aj poslanec

V predstavenstve firmy rok pôsobil dlhoročný poslanec v Galante Zsolt Takáč.

Primátora Koleka najprv naša informácia, že Takáč firmu v minulosti zastupoval, prekvapila. „S tým sa nám nepochválil,“ čudoval sa najprv Kolek.

Neskôr však redakcii poskytol na Takáča telefónne číslo. „Keď p. Švidrák začínal s týmto projektom, mal som pre nich nezáväzne pripraviť biznisplán, a preto ma chceli zapojiť do tímu. Keďže som vtedy nemal iné povinnosti, súhlasil som,“ uvádza poslanec. Neskôr však začal projekt rekonštrukcie kaštieľa, na ktorý získal dotáciu z projektu interreg. „Keďže aj v projekte SPI pripadá do úvahy využitie dotácií a niektoré projekty neumožňujú zúčastneným čerpať viacero rôznych dotácií, tak som z projektu odišiel, aby som im nebránil pri zháňaní financovania,“ pokračuje Takáč, podľa ktorého je projekt zatiaľ hypotetický a reálny bude až po odkúpení pozemkov.

Ani Takáč momentálne nepozná akcionárov projektu či zdroje financovania: „Môžu komunikovať s bankami a inštitúciami na európskej úrovni, to je štandard pri takýchto veľkých investíciách. Zároveň jeden zdroj financovania nevylučuje druhý, čiže stále by na projekt bolo možné využiť aj granty či dotácie, ale realizovať sa niečo také dá, až keď budú mať právny vzťah k pozemku,“ uzavrel bývalý člen predstavenstva SPI.

„Projektový manažér“ v exekúcii

Otec majiteľky spoločnosti SPI tvrdí, že vo firme svojej dcéry má pozíciu externého projektového manažéra, pričom nevlastní žiadne akcie a nevystupuje v orgánoch firmy.

Podľa portálu Finstatživnosť Ivana Švidráka dlhuje 5200 eur na zdravotnom poistení a je voči nej vedených osem poverení exekúcií.

Projektový manažér tvrdí, že dcéra nie je v orgánoch spoločnosti a v akcionárskej štruktúre z dôvodu jeho exekúcie. „To s tým nič nemá. Sme na Slovensku, tu každý dlhuje každému, mne tiež ľudia dlhujú.“

„Nepríde vám to trochu debilné?“ spýtal sa Švidrák po otázke na výšku jeho dlhov. Komentovať ju nechcel. „Nie sú to žiadne státisíce ani milióny,“ uzavrel.

Šéf SBS Abas

V predstavenstve SPI pôsobí okrem šéfky Švidrákovej aj člen predstavenstva Marcel Biznár. Ten je dnes šéfom esbéesky ABAS, ktorej v minulosti šéfoval Ľudovít Makó. Podľa viacerých zdrojov má dnes esbéeska s exšéfom daňovych kriminalistov Makóom napäté vzťahy.

Podľa Švidráka pôsobí Biznár vo firme ako advokát – on sám však tvrdí, že je vo firme sám za seba a nezastupuje žiadneho klienta. Bližšie informácie nechcel zatiaľ uvádzať.

Nominant v štátnom JAVYS-e

Pozemky pod budúcim projektom Sport Parku vlastní spoločne so sestrou Adrián Iványi z Galanty, ktorý bol roky spoločníkom exministra Gábora Gála a v minulosti daroval 6-tisíc eur strane Most-Híd.

No a práve v obdobiach, keď býval Most súčasťou vládnej koalície, Iványi dostal funkcie v štátnych podnikoch. Najprv za vlády Ivety Radičovej bol v predstavenstve Trnavskej teplárenskej. No a v apríli 2017 zas Ficov kabinet vymenoval Iványiho do dozornej rady štátneho podniku JAVYS, ktorý má na starosti vyraďovanie jadrového odpadu.

Spomínaný projekt športového areálu či svoje nominácie dnes už Adrián Iványi nechcel komentovať. Zdôvodnil to tým, že aktuálne nie je verejným funkcionárom, ale súkromnou osobou.

 Gábor Gál: Je skúsený

V Trnavskej teplárenskej bol Iványi podľa denníka Pravda nominantom Mosta-Híd, teda strany Bélu Bugára, v ktorej mal v tom čase veľký vplyv Gábor Gál. Práve on sa pre Pravdu vyjadroval aj k Iványimu: „Je to skúsený právnik, ktorého nikto neopije rožkom.“

Predseda strany Béla Bugár však kritizoval Iványiho mlčanie, keď redakcii Pravdy neodpovedal: „Je veľmi zlé, ak niekto dostáva peniaze z verejných zdrojov a vôbec nechce hovoriť s médiami, za čo ich dostáva.“

Gál má s Iványim dlhé roky spoločnú firmu Gave. Obaja sú tiež kontaktnými osobami na nájomnej zmluve daniarov v priestoroch galantskej firmy ALBERTË, aktuality.sk

X X X

  Chorvátske pobrežie pri Krku zasiahlo zemetrasenie, v Rijeke sa triasli budovy

Chorvátske pobrežie zasiahlo zemetrasenie o sile 4,8 stupňa, jeho epicentrum sa nachádzalo na ostrove Krk. Otrasy boli podľa médií cítiť aj v Rijeke, kde sa rozhojdali výškové budovy. Podľa prvotných správ si zemetrasenie nevyžiadalo obete ani väčšie škody.

Silné zemetrasenie udrelo krátko pred jedenástou hodinou blízko obce Bašćanska Draga na Krku, uviedla chorvátska seizmologická služba. Otrasy pôdy boli podľa nej cítiť v časti Chorvátskeho prímoria, regiónu zahŕňajúcom severné časti pobrežia Jadranského mora a priľahlé ostrovy.

Podľa svedkov, na ktorých sa odvoláva denník Jutarnji denník, boli otrasy cítiť v regionálnom centre Rijeke a tiež v Rovinji na Istrijskom polostrove. Menšie škody boli podľa denníka zaznamenané v obci Jurandvor blízko známeho turistického letoviska Baška.

Premiér Andrej Plenković uviedol, že je v súvislosti so zemetrasením v kontakte s miestnymi úradmi. „Podľa informácií, ktoré teraz máme, nedošlo k vážnym škodám,“ citovala stanica N1 predsedu vlády.

Časti Chorvátska sú seizmicky aktívnou oblasťou. Zemetrasenie o sile 6,4 stupňa zasiahlo pred viac ako dvoma rokmi oblasť Banija (Banovina) juhovýchodne od Záhrebu. Zahynulo vtedy sedem ľudí a desiatky ďalších bolo zranených. Poškodených bolo takmer 42 000 budov. S následkami sa región vyrovnáva dodnes./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.