Diváci hokeje ve Varech vypískali gen. Pavla, protesty v Chebu. PPF, Kellnerová, prodává majetek v Rusku

Nově zvolený prezident Petr Pavel ve středu zahájil v Aši dvoudenní návštěvu Karlovarského kraje, kde ve volbách zvítězil jeho protivník Andrej Babiš. Pavel se setkal se zástupci obcí, s lidmi debatoval jen minimálně. Na slavnostním buly ho pak vypískali fanoušci hokejového týmu HC Energie Karlovy Vary.

Pavel zahájil svou první cestu do regionů od zvolení v Aši a po několika fotografiích před budovou radnice odešel i s manželkou na jednání s představiteli města. Do sálu směli pouze novináři z České televize, Novy a Seznam Zpráv. Až po naléhání ostatních novinářů dovolil tým Petra Pavla fotografie před začátkem jednání.

Venku na nového prezidenta čekalo několik lidí. „Mysleli jsme si, že to bude setkání s veřejností. To se tedy ukázal, agent,“ komentoval 79letý Miroslav, který k budově radnice přišel o hůlce v naději, že se s budoucím prezidentem bude moct podělit o své názory.

Pavel šel na setkání s vedením Aše jednat o sociální situaci, pracovním trhu nebo dostupnosti lékařské péče. Ašský výběžek trápí nedostatek lékařů, navíc většina z nich je v důchodovém věku. Mluvit měli také o problémech s doručováním zásilek České pošty.

Pavel se z Aše přesunul do asi dvacet kilometrů vzdáleného Chebu, kde navštívil Mateřské centrum Klubíčko. Před budovou na něj čekalo několik podporovatelů, kteří si přišli pro podpis.

„Nechal jsem si podepsat fotku. Je tam pan generál s mým kamarádem, to je jeho úplný dvojník. Stačilo by nasadit červený baret. Fotili se před třemi lety. A už tehdy jsme Pavlovi říkali pane prezidente. A dočkali jsme se,“ usmívá se s podepsanou fotografií jeden z Pavlových voličů Antonín Podvalský. „Kdyby prezident potřeboval dvojníka, jsme připravení,“ dodává a ukazuje na podobiznu svého přítele.

Na budoucího prezidenta v Chebu čekal také Libor Dušek, který Pavlovi přišel poradit, jak by mohl kraji pomoct. V dokumentu, který věnoval generálovi, doporučuje například zřízení pobočky plzeňského krajského soudu pro Karlovarský kraj se sídlem v Chebu či sídla Českého báňského úřadu v Sokolově.

Nově zvoleného prezidenta na jeho cestě Karlovarským krajem doprovází jeho manželka Eva Pavlová. „Budu se na to muset ještě víc připravit,“ odpovídá na chebském náměstí na dotaz, jak zvládá pozornost médií. Se svým mužem chce vyrazit i na další setkání s občany České republiky. Ti ji zde v ulicích Chebu žádali o podpis a nosili jí květiny.

 Na setkání zasahovala policie

Na setkání v Chebu zasahovala krátce před příjezdem generála ve výslužbě policie. Dva uniformovaní policisté vyzvali asi padesátiletého muže, který pokřikoval, že nesouhlasí se zvolením Pavla prezidentem, aby se odebral přes silnici na druhý chodník. Tam ho poté kontrolovali a hlídali dva členové antikonfliktního týmu.

„Přišel jsem, protože nesouhlasím s nově zvoleným prezidentem, jinak se s vámi bavit nebudu,“ řekl muž redaktorům MF DNES krátce před tím, než začal na odcházejícího Pavla a jeho ženu pískat.

Pavel následně v Chebu navštívil společnost BWI, která tu vyrábí od roku 2016 tlumiče a brzdy do automobilů. Firma má čínské vlastníky.

„Na čínských investicích není v principu nic špatného. Ani na obchodu s Čínou. Pokud jsem se vyjadřoval kriticky k některým čínským investicím nebo obchodním aktivitám u nás, tak to bylo v souvislosti s konkrétními firmami,“ obhajoval Pavel svou návštěvu zmíněné společnosti a dodal, že právě ta je důležitým poskytovatelem pracovních míst pro lidi z regionu.

Jako příklad firmy, ke které má kritický postoj, uvedl například společnost Huawei, která má podle něj „přímou vazbu na zpravodajské služby Číny i na její vládu“. „Produkuje technologie, které mohou umožnit přístup k citlivým i utajovaným informacím. Je to věc, která souvisí s národní bezpečností. Výroba tlumičů zatím s národní bezpečností nesouvisí,“ dodal Pavel.

Bučení na hokejovém zápasu

Na cestě krajem se budoucí prezident zastavil také na radnici v Sokolově. V Karlových Varech se později setkal s představiteli Karlovarského kraje a města, a to jak s hejtmanem Petrem Kulhánkem (KOA), tak i primátorkou města Andreou Pfeffer Ferklovou (ANO).

S nimi poté dorazil generál ve výslužbě na téměř zaplněný hokejový stadion, kde zahájil zápas mezi HC Energie Karlovy Vary a Spartou Praha. Část arény před slavnostním vhozením buly na Pavla pískala. „Vypadni,“ křičeli karlovarští fanoušci.

Zcela odlišná atmosféra pak panovala v krajské knihovně, v jejímž sále se sešlo několik desítek Pavlových podporovatelů. Do místnosti měli přístup lidé z řad veřejnosti, avšak organizátoři je dovnitř pouštěli na základě jména. Budoucí prezidentský pár přivítali potleskem ve stoje. Pavla se poté ptali na otázky týkající se řešení diskriminace, nedostatku pracovních příležitostí či nedostatečného vzdělání v Karlovarském kraji.

X X X

GENERÁL  PAVEL:  OBCHODOVÁNÍ  S  ČÍNOU  NENÍ  NIC  ŠPATNÉHO

Na obchodu s Čínou není v principu nic špatného, komentoval Pavel návštěvu firmy v Chebu

Na obchodu s Čínou není v principu nic špatného, uvedl ve středu zvolený prezident Petr Pavel po návštěvě firmy BWI Czech Republic v Chebu, která vyrábí tlumiče a brzdy do vozů BMW. Ta patří čínskému státnímu fondu. Pavel přitom Peking dlouhodobě označuje jako možnou bezpečnostní hrozbu pro ČR.

„Na čínských investicích a obchodu s Čínou není v principu nic špatného,“ uvedl Pavel po návštěvě firmy BWI Czech Republic. „Firma je sice investovaná čínským investorem, ale její zaměstnanci jsou až na generálního ředitele z naší země. Poskytuje přes 200 pracovních míst lidem z regionu,“ zdůraznil.

Pavel přitom Čínu dlouhodobě označuje za potenciální hrozbu. „Pokud jsem se vyjadřoval kriticky k některým čínským investicím u nás nebo k určitým aktivitám, tak to bylo v souvislosti s konkrétními firmami, jako je třeba firma Huawei, která má poměrně přímou vazbu nejen na zpravodajské služby Číny, ale i na vládu, a která produkuje technologie, které mohou mít přístup nejen k citlivým, ale i utajovaným informacím. To je věc, která souvisí s národní bezpečností. Výroba tlumičů přeci jen zatím s národní bezpečností tak úplně nesouvisí,“ uvedl.

Podle zvoleného prezidenta čínský investor do chodu firmy nijak nezasahuje. „Takže je to, co se týče zaměstnanců, firma naše,“ podotkl. Také upozornil, že BWI umožňuje lidem pokračovat dál do zahraničí, lidé podle něj z firmy jezdí pracovat třeba do Polska.

 Na začátku února Pavel uvedl, že Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní se západními demokraciemi. Země Evropské unie by se podle něj proto měly zbavit veškerých iluzí o ní. V rozhovoru pro Financial Times také poznamenal, že se Česko nebude jako pštros schovávat před tím, že může více ekonomicky získat od Tchaj-wanu než od Číny.

Zvolený prezident ve středu vyrazil na první cestu do regionů, jak avizoval po volbách. Dopoledne se setkal s představiteli Aše, se kterým řešil sociální situaci i pracovní trh ve městě. Pak se zastavil v mateřském centru v Chebu.

Atraktivní region

„Karlovarský region vidím jako region atraktivní. Když budeme schopní pohnout s jednotlivými strukturální problémy, jako jsou místa ve školách zdravotnictví, ale i kultura a sport, tak má dobrou budoucnost,“ komentoval Pavel s tím, že poznatky z návštěvy bude řešit s vládou.

Odpoledne Pavel navštíví Sokolov nebo Karlovy Vary. Setkat se má s hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem (KOA) i primátorkou města Andreou Pfeffer Ferklovou (ANO).

„Bude mě zajímat, co jsou podle místních největší problémy regionu, jak vnímají účinnost vládních opatření nebo jak by se dalo zabránit odcházení mladých lidí z regionu,“ komentoval svůj výjezd na Twitteru.

K večeru se pak ve středu chystá na extraligový duel mezi HC Energie Karlovy Vary a HC Sparta Praha. Na začátku zápasu by měl vhodit slavnostní buly. Poté se zvolený prezident ještě setká s občany v krajské knihovně v Karlových Varech.

X X X

ING  BABIŠ  SE  ZNOVU  VYDÁVÁ  DO   MĚST  A  OBCÍ  ČR

Přelepím obytňák a pojedu za lidmi. Babiš naznačil své plány a změny v ANO

Andrej Babiš zůstal předsedou hnutí ANO a dál bude i poslancem. Mediálně se chce ale držet více v pozadí. „Chci tím motivovat novináře, aby se začali konečně věnovat ‚své‘ vládě a tomu, jak katastrofálně selhává při řízení státu,“ vysvětlil své rozhodnutí v rozhovoru pro MF DNES Babiš.

X Zůstal jste poslancem navzdory tomu, že máte jednu z nejvyšších absencí ve Sněmovně. Proč?

Práce poslance ale přece není o vysedávání ve Sněmovně. Je hlavně o komunikaci s občany a plnění předvolebního programu. Proto za nimi jezdím, mluvím s nimi a snažím se jim pomáhat. Moji docházku řeší jenom novináři, kteří jsou posedlí Babišem. Představují si, že práce poslance je neustále sedět ve Sněmovně a na výborech.

Za těch deset let, co jsem v politice, jsem osm let pracoval ve vládě, tedy exekutivě, a do Sněmovny jsem hlavně chodil obhajovat zákony, jako ministr financí třeba EET nebo jako premiér rozpočet.

X Odteď ale budete do Sněmovny chodit častěji, nebo ne?

Určitě tam budu častěji, ale neznamená to, že tam budu každý den. Jak jsem říkal, pro mě práce poslance znamená hlavně scházet se s lidmi, mluvit s nimi a skládat jim účty. Navíc teď ve Sněmovně ani jako opozice nemůžeme kvůli vládní hlasovací mašinerii o 108 hlasech prosadit vůbec nic. Ani na výborech, ani na plénu.

Pětikoalice si dělá, co chce. Chová se arogantně, ignoruje nás. Přitom když já jsem byl premiér, tak jsem neměl problém při interpelaci od opozičního poslance, pokud měl dobrý nápad, si ho poslechnout a pak se o tom s dotyčným i pobavit a dát mu schůzku.

X Ve Sněmovně máte zatím k ruce jen jednoho asistenta, což je oproti jiným poslancům minimum. Navýšíte teď tento počet?

Nemyslím si, spíš to teď bude o něco klidnější. Nikdy jsem ani nečerpal všechny finanční výhody, plat posílám samoživitelkám.

x Ptám se to proto, že spolupráci s ANO ukončili tři klíčoví lidé – Marek Prchal, Tünde Bartha nebo Vladimír Vořechovský, tak jestli alespoň některý z nich pro vás nově nebude třeba pracovat ve Sněmovně?

Ne, to ne.

X Zatímco Marek Prchal vyjednává o práci se slovenskou stranou Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka, Bartha ani Vořechovský neřekli, kam zamíří. Máte informace o tom, co budou dělat?

Mám, ale nezlobte se, nebudu to říkat. Jsou to už soukromé osoby. Média jim ze života udělala peklo, rozdmýchávala vůči nim nenávist. Myslím, že si zaslouží mít zase trochu klid. Uvědomte si, že těmto lidem plivali na auta, propichovali pneumatiky, rozbili čelní sklo. Učitelé dokonce dehonestovali jejich děti před celou třídou. Policie dokonce musela varovat mého spolupracovníka, že mu hrozí nebezpečí.

x Do budoucna počítáte, že hnutí budete pomáhat v kampaních, ať už před volbami do europarlamentu, krajů, nebo Sněmovny. První volby budou příští rok. Kdy znova začnete jezdit mezi lidi, jak jste avizoval?

Předpokládám, že někdy v květnu, červnu. Teď začnu objíždět členské organizace. Těším se, že předsednictvo pod mým vedením konečně začne hnutí ANO strategicky řídit. Také se chci soustředit na charitu a konečně se starat i o sebe.

X Budete po republice jezdit opět v obytňáku?

Samozřejmě. Obytňák dnes zná už skoro každý. Těším se, že ho znovu přelepíme a vyjedeme za lidmi.

X Během svého působení v parlamentu jste lidem každý týden v pořadu Čau, lidi dával hlášení, co děláte. Budete v tom pokračovat?

Určitě zůstanu na sociálních sítích, ale moje aktivita se významně sníží. A to zejména na Twitteru, kde je největší koncentrace nenávisti a kde se uživatelé předhánějí ve vulgaritách vůči mně a mým spolupracovníkům.

x Předsedou ANO zůstanete minimálně do příštího roku, kdy bude mít hnutí sněm. Stínovou vládu ale nově řídí Karel Havlíček, druhou hlavní tváří ANO je šéfka poslanců Alena Schillerová. Vy sám se chcete spíš upozadit. Kdo z vás tedy bude udávat směr politiky hnutí ANO?

Hlavní slovo má samozřejmě předsednictvo a grémium jako v každé straně nebo hnutí. Ale navzdory novinářským floskulím, že ANO je stranou jednoho muže, u nás nikdo nikdy nikoho neumlčoval a každý mohl vyjádřit názor na další směřování. Bohužel ne všichni, kteří teď tvrdí, že se snažili uvnitř ANO vyvolat debatu, tu debatu opravdu vyvolat chtěli. Na zasedání předsednictva mlčeli, nebo tam vůbec nechodili. Dotyčným šlo spíš o vlastní medializaci, protože když si někdo kopne do Babiše, rázem ho novináři milují.

 X Představa, že zrovna vy se upozadíte, mi k vám moc nejde. Proč to chcete udělat?

Protože chci médiím vzít cíl jejich obsesivní nenávisti a motivovat novináře, aby se začali konečně věnovat „své“ vládě a tomu, jak katastrofálně selhává při řízení státu. Anebo si dovedete představit, že by média pokorně mlčela, kdyby si Adam Vojtěch jako ministr zdravotnictví za mé vlády dovolil vzkázat rodičům, ať si obvolají 100 lékáren, aby sehnali dětem sirup proti horečce? Nebo že by moje vláda dala z peněz daňových poplatníků desítky milionů na sebepropagaci? Ten rozdíl v přístupu novinářů vůči pětikoalici a hnutí ANO je přece do očí bijící.

X V čem přesně?

Přece v tom, že většina novinářů opustila základní principy novinářské etiky. Naplno se odkopali zejména během prezidentské volby, kdy manipulovali buď zcela otevřeně, nebo skrytě. Otevřeně tím, že bylo jasné, komu fandí, a to dokonce i ve zpravodajství. Skrytě používáním zavádějících titulků, manipulacemi a podprahovými sděleními či záměrnou dezinterpretací mých výroků a jejich vytrháváním z kontextu nebo vybíráním nejošklivějších fotografií…

Debatu v ČT ani nebudu komentovat, výkon moderátora viděl snad každý a myslím, že vejde do dějin žurnalistiky jako příklad toho, jak se nemá vést debata. Média jsou přímo odpovědná za rozdělenou a rozeštvanou společnost.

X Podle vás tedy za rozdělenou společnost mohou média?

Ano, novináři můžou za to, že děti vyhrožovaly svým rodičům, že pokud budou volit Babiše, tak už nikdy neuvidí vnučku. Nebo se je snažily uplatit pěti tisíci korunami, když jim dají volební lístek Babiše. Jedné kolegyni dokonce nevzali dítě do školy, protože pracuje u Babiše. Ta míra obsesivní nenávisti, to, že ze mě novináři udělali zosobněné zlo, je výsledkem dlouholeté práce řady novinářů, kteří v prezidentské volbě selhali na plné čáře.

x Jak selhali? Že k vám byli kritičtí?

Ne, proto ne. Že nebyli kritičtí na obě strany stejně. Vybrali si svého kandidáta a pana Pavla protežovali. Téměř žádný novinář nepoložil panu Pavlovi nepříjemné otázky, a že se jich nabízelo hodně. Místo toho mě vykreslovali jako čisté zlo. Deset let o mně systematicky většina novinářů lhala, stejně jako moji političtí oponenti. Neštítili se ani zneužít mého psychicky nemocného syna a poštvat ho proti mně. Takže se opravdu musím smát, když slyším výzvy premiéra Fialy, že se máme semknout a nerozjitřovat společnost. Zrovna od něho to opravdu sedí.

x  A nesedí?

To opravdu ne. On sám pořád rozděluje občany na ty lepší a horší, mluví o tom, že jsou tu demokratické a nedemokratické strany, takže i voliče dělí na demokratické a nedemokratické. Nikdy se nevymezil proti narušování našich mítinků, kde příznivci pětikoalice a členové ODS rozdávali píšťalky a agresivně, až hystericky proti nám vystupovali, jako třeba v Jablonci nad Nisou, kdy nás dav málem ušlapal. Proč tehdy pan premiér, který chce spojovat společnost, záhadně mlčel a pak začal blouznit o nějakém konci Babiše v politice nebo extremismu?

X Myslíte si, že premiér Fiala si přál váš konec v politice?

Premiér Fiala opakovaně lže, takže mu fakt nemůžu věřit ani to, že chce někoho spojovat. Lhal voličům, že nebude zvyšovat daně, nesáhne na důchody, nedopustí zákaz spalovacích motorů, zabrání zadlužování státu. Lhal o inflaci, emisních povolenkách, o Green Dealu. Všechno porušil. Lhal i o tom, že pan Pavel nebyl vládní kandidát nebo že straším válkou. Přitom právě Petr Fiala jako první prohlásil, že jsme ve válce, že máme válečný rozpočet, že zavádí válečnou daň. A konečně premiér dokonce lže i v tom, že jsem třikrát prohrál volby.

X A nebylo to tak? Předloni sněmovní, loni senátní a letos prezidentské volby.

Takže pro úplnost. Od doby, co se pan Fiala stal předsedou ODS v lednu 2014, tak projel osmery volby, které hnutí ANO vyhrálo – 2014, 16, 17, 18, 19, 20, 21 a 22. On mě jako předseda ODS neporazil ani jednou. Ano, prezidentské volby jsem prohrál a loni jsme prohráli senátní volby, ale vládní strany zase dostaly výprask v komunálních volbách. A pokud pan Fiala myslí sněmovní volby v roce 2021, tak ANO získalo 1,458 milionu hlasů a 72 poslanců, zatímco ODS těch hlasů získala 732 tisíc a to je 34 křesel ve Sněmovně.

X Premiér Fiala nejspíš myslel výsledek celé koalice SPOLU, která vás porazila…

… pokud pan Fiala myslel, že ODS je s TOP 09 a KDU-ČSL jedna strana, tak jsem nezaznamenal slučovací sjezd ani volbu předsedy SPOLU. Nicméně i tento slepenec má méně poslanců než ANO.

x Pojďme ještě k vaší budoucnosti v ANO. Chcete v roce 2025 znovu usilovat o post premiéra?

Příští volební sněm ANO bude v únoru 2024. Do té doby mám čas si rozmyslet, jestli budu kandidovat na předsedu, nebo ne. Teď musíme hlavně dobudovat struktury hnutí, soustředit se na mladou generaci a hledat nové tváře. Musíme nabrat síly, připravit další strategii do evropských a krajských voleb v roce 2024 a také do voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2025.

X V čele stínové vlády vás vystřídal Karel Havlíček. Znamená to, že jste si ho vybral jako korunního prince, který by vás mohl jednou nahradit v čele ANO?

Jsme demokratické hnutí a o tom, kdo bude předsedou, rozhoduje sněm. Nemyslete si, že Babiš na někoho ukáže a sněm ho zvolí. My jsme demokratické hnutí, kde se členové rozhodují podle sebe. Takže kdokoli, kdo bude chtít být v čele ANO, musí především přesvědčit delegáty sněmu, že na to má, a uspět v tajné volbě.

X Na tiskové konferenci v minulém týdnu jste řekl, že ANO bude kvůli postoji v prezidentské volbě cílit mimo jiné na voliče SPD, jehož vedení nepřímo podpořilo Petra Pavla. Čím je budete chtít oslovit?

Především tím, že předsedu SPD Okamuru nezajímají zájmy jeho voličů, tedy výměna Fialovy asociální vlády. Vždyť on celou dobu tuto vládu kritizuje a pak najednou jde proti opozičnímu kandidátovi?

X Tomio Okamura ale tvrdí, že voliči SPD se k vám nepřidají pro vaši probruselskou politiku. Změníte i tuto rétoriku?

My nic měnit nebudeme. Okamura nikdy nehájil zájmy svých voličů, nikdy nic pro ně neprosadil. Jeho zájmem je být ve Sněmovně a hlavně sedět v opozici, nechce něco měnit ve vládě. Chce hlavně kasírovat příspěvky pro svou stranu.

Voličům SPD proto budeme vysvětlovat, ať raději volí jinou stranu nebo hnutí ANO, protože házet hlasy SPD je jako vyhodit hlas do koše. Okamura pro ně nikdy nic neudělá. To samé ale budeme říkat i nespokojeným voličům pětikoalice. Mě by totiž nikdy nenapadlo přepsat programové prohlášení, zvýšit daně. Bral bych to jako podraz na voliče.

X X X

PREZIDENT  ZEMAN  JMENOVAL  ÚSTAVNÍM  SOUDCEM  SVATONĚ

Prezident Zeman jmenoval ústavním soudcem Svatoně, kritizoval politický aktivismus

 Novým ústavním soudcem se stal bývalý děkan brněnské právnické fakulty Jan Svatoň. Do funkce ho dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Svatoň dosud působil na katedře ústavního práva brněnské Masarykovy univerzity, kde byl i prorektorem. Slib dnes složila také nová soudkyně Veronika Vlčková, která bude soudit na Okresním soudu v Trutnově.

Sedmdesátiletý Svatoň na Ústavním soudu nahradí Kateřinu Šimáčkovou, která již předloni přešla k Evropskému soudu pro lidská práva. Jmenování koncem ledna schválil na Zemanův návrh Senát, jeho nominaci jednomyslně doporučily senátní výbory ústavně-právní a pro lidská práva. Rovněž předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský již dříve označil Svatoně, který byl asistentem tří ústavních soudců, za velmi kvalitního kandidáta.

„Věřím, že právě ve vaší osobě a na základě vašich bohatých profesních zkušeností je záruka, že Ústavní soud nebude, jak se někdy říká, jakousi třetí komorou Parlamentu. A že jeho představitelé budou skutečnými soudci, nikoli politickými aktivisty,“ řekl Zeman při jmenování Svatoně.

Zeman původně na místo po Šimáčkové navrhoval advokáta Petra Poledníka, ten ale loni v Senátu potřebnou podporu nezískal. Svatoň získal v senátní tajné volbě 57 ze 68 odevzdaných senátorských hlasů.

Svatoň v kandidátské řeči senátorům řekl, že si je vědom reálného významu Ústavního soudu, ale také jeho odpovědnosti před společností a obyvatelstvem. Chtěl by dbát nejen na kontrolu ústavnosti, ale také na důsledný respekt k právům a svobodám jednotlivců a skupin, nediskriminaci a sociální solidaritu. Odmítl zkratkovitý a formalistický přístup při rozhodování soudu.

Za jedno z nejpodstatnějších rozhodnutí Ústavního soudu označil Svatoň verdikt, podle něhož ústava není založena na hodnotové neutralitě, ale vyjadřuje základní hodnoty demokratického státu, a že právo a spravedlnost není předmětem volné dispozice zákonodárce.

Děkanem Právnické fakulty Masarykovy univerzity byl Svatoň v letech 2001 až 2007. Později též zastával pozici prorektora pro sociální záležitosti a další vzdělávání. Je odborníkem na ústavní právo a státovědu. V minulosti byl asistentem ústavních soudců Jiřího Malenovského a Vojena Güttlera, nyní působí ve stejné pozici u soudce Vladimíra Sládečka. Vztah k ústavnímu soudnictví proto Svatoň označil za ‚osudovou přitažlivost‘. Byl také přísedícím kárného senátu Nejvyššího správního soudu.

Na Pražském hradě dnes složila slib i soudkyně Vlčková, kterou Zeman společně s dalšími soudci jmenoval počátkem prosince. Vlčková se ale tehdy z důvodu nemoci akce nemohla zúčastnit.

Kdo je Jan Svatoň?

Datum a místo narození: 29. prosince 1952, Jihlava

Vzdělání: absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (MU; 1977) Dosavadní zaměstnání a funkce: právník, pedagog na Masarykově univerzitě, člen rady Justiční akademie v Kroměříži

Kariéra: po promoci začínal jako justiční čekatel, od roku 1978 vyučuje na právnické fakultě dnešní Masarykovy univerzity, začínal na katedře správního práva, od roku 1990 působí na katedře ústavního práva a politologie; v letech 2001 až 2007 byl děkanem na Právnické fakultě MU, poté působil čtyři roky jako prorektor Masarykovy univerzity pro sociální záležitosti a další vzdělávání; mezi roky 2006 a 2011 byl a od roku 2013 byl znovu členem Rady Justiční akademie v Kroměříži (spadá pod ministerstvo spravedlnosti a věnuje se vzdělávání soudců, státních zástupců a dalších zaměstnanců justice); v minulosti byl asistentem ústavních soudců Vojena Güttlera a Vladimíra Sládečka

X X X

USA a Británie mají nové velvyslance, Zeman od nich přijal dekrety

Spojené státy nebo Velká Británie mají od středy oficiálně nové velvyslance v České republice. USA v Česku zastupuje Bijan Sabet a Británii Matthew Field. Pověřovací listiny předalo prezidentu Miloši Zemanovi na Pražském hradě také dalších šest ambasadorů a velvyslankyň z Evropy i Afriky.

Sabet v České republice pobývá od posledního lednového dne. Je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem.

Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby byl post velvyslance USA v Praze neobsazený, ambasádu dočasně vedla chargé d’affaires Christy Agorová.

Od ledna je v Praze i britský velvyslanec Field, který ve funkci nahradil Nicka Archera. Dříve byl Field například ambasadorem v Bosně a Hercegovině, v minulosti působil také na britské ambasádě v Brazílii či v Chorvatsku, byl i politickým poradcem zvláštního zástupce EU v Makedonii.

Oba velvyslanci začali být po příjezdu aktivní na sociálních sítích. Field zaujal svým videem, ve kterém se představil Čechům plynulou češtinou. Sabet i Field se již v Praze podle fotografie zveřejněné na Twitteru setkali.

Zeman převzal pověřovací listiny i od dalších šesti velvyslanců. Jihoafrickou republiku nově v Praze zastupuje velvyslankyně Mosa Ditty Sejosingoeová, Kyperskou republiku George S. Jiang, Egypt Mahmúd Mustafá Afifi a Lotyšsko Elita Kuzmaová.

Své pověřovací listiny Zemanovi ve středu předali i velvyslankyně Islandu Maria Erla Marelsdóttirová a ambasador Džibutské republiky Jasín Husajn Doual, kteří budou své země v České republice zastupovat z Berlína.

X X X

V  BŘEZNU  PREZIDENT  RAKOUSKA  DO  ČR,  ROZLOUČÍ  SE  SE  ZEMANEM

Zeman se v březnu rozloučí s Van der Bellenem, Hrad jedná o návštěvě Novákové

Českou republiku na začátku března navštíví rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem i dalšími ústavními činiteli. Hrad jedná také o návštěvě maďarské prezidentky Kataliny Novákové.

 Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Van der Bellen navštíví Česko 1. a 2. března. První den přicestuje do Prahy, Zeman ho přijme ve čtvrtek 2. března. Setkání se uskuteční jen několik dní před Zemanovým odchodem z funkce prezidenta republiky.

Zeman už dříve avizoval, že Van der Bellenovi předá nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. „Myslím, že si to zaslouží,“ řekl v lednu rádiu Frekvence 1.

Van der Bellen stojí v čele Rakouska od ledna 2017, opětovně zvolen byl do úřadu loni na podzim. Se Zemanem se setkal například v červnu 2021 a v dubnu 2019 ve Vídni nebo v červnu 2017 v Praze.

Do Prahy by ještě před koncem Zemanova mandátu mohla přijet i maďarská prezidentka Nováková. Půjde o další z rozlučkových setkání Zemana. Na poslední zahraniční cestu se minulý týden vydal tradičně na Slovensko, se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou se setkal na Štrbském Plese ve Vysokých Tatrách.

O týden dříve v Srbsku otevřel společně se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem v Bělehradě Český dům. S polským prezidentem Andrzejem Dudou se setkal koncem ledna v Náchodě.

X X X

FIALA  SE  NEOBEJDE  BEZ  KOMUNISTŮ,  TEĎ  VYHODIL  PORADCE  KLÍMU

KLÍMA  BYL  ŘADU  LET  VE  VEDENÍ  RUDÉHO  PRÁVA,  PO  PŘEVRATU  SI  CHTĚL  ZPRIVATIZOVAT  I  TISKÁRNU  ČESKÁ  TYPOGRAFIE

Zmocněnec pro média a boj s dezinformacemi Klíma končí ve funkci

Vláda zrušila pozici zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. Ve funkci končí Michal Klíma. Jeho agenda připadne národnímu bezpečnostnímu poradci Tomáši Pojarovi, potvrdil premiér Petr Fiala. Se zprávou jako první přišel Deník N. Klíma byl pod palbou kritiky kvůli chystanému Akčnímu plánu boje proti dezinformacím. Proti němu se ohradili i vydavatelé.

„Pozice zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, se převedením části agendy na národního bezpečnostního poradce a vznikem funkčního Oddělení strategické komunikace při Úřadu vlády, ruší,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Pojar se ujal koordinace agendy boje proti vlivu cizí moci. „Koordinace boje proti vlivům cizí moci úzce souvisí s úkoly, které jako národní bezpečnostní poradce již vykonávám. Věřím, že tento krok posílí spolupráci jednotlivých složek českého státu a že dojde k zefektivnění celého systému. Právě za tímto účelem proto také vzniká i pracovní podskupina v rámci Bezpečnostní rady státu, která se bude primárně zabývat tímto typem bezpečnostních hrozeb,“ uvedl ke změně národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.

Vydavatelé varovali před hrozbou pro svobodu slova

Klímův konec přišel v den, kdy Unie vydavatelů odeslala otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi, ve kterém jej vyzvala, aby vláda vrátila návrh Akčního plánu vládnímu zmocněnci pro oblast médií a dezinformací Michalu Klímovi k přepracování.

„V prvé řadě se Akční plán nevypořádává s nejzásadnějším problémem, co je vlastně dezinformace. Není zřejmé, co se za tímto širokým pojmem pro potřeby Akčního plánu skrývá. Tímto nedostatkem vzniká příležitost k svévoli výkladu pojmu dezinformace, kvůli čemu vzniká významná hrozba pro svobodu slova v České republice,“ uvedli vydavatelé.

„Považujeme za nešťastné v dnešní době předpokládat, že finanční podpora takzvaných nezávislých médií je cestou, jak dezinformacím čelit. Návrh Akčního plánu, s ohledem na výše uvedené zásadní nedostatky, nevratně poškodí mediální prostředí v České republice,“ varovali také vydavatelé.

Kvůli plánu boji proti dezinformacím se hádali poslanci

Vášně při projednávání bodu „Aktuální opatření vlády v boji proti šíření dezinformací“ na začátku února planuly ve Sněmovně.

„Vracíme se do padesátých let. Aby se lidem zakazovalo poslouchat informace, to je vrchol,“ vztekal se poslanec SPD Jaroslav Foldyna. „Prostě chcete přerazit pravdu a diskusi o pravdě zákonem,“ vyčítal koalici.

„První stupeň cenzury je autocenzura,“ řekl předseda volebního výboru Aleš Juchelka z ANO. Znepokojila ho zpráva z konce prosince o chystaném „akčním plánu“, podle jehož pracovní verze by stát mohl šiřitele dezinformací stíhat, odstřihnout takové weby od reklamy státních institucí nebo desítkami milionů korun podporovat „nezávislá média“.

„Nevzniká žádný úřad cenzurní,“ řekl poslancům vládní zmocněnec pro oblast médii a dezinformací Michal Klíma. Uvedl, že o plánu vlády pro boj s dezinformacemi diskutuje se zástupci koaličních stran.

X X X

FIALA  OPĚT  ŠIDÍ  DŮCHODCE,  MISTO  TISÍCOVKY  JIM  DÁ  JEN  750  KČ

MINISTRŮM  SE  BOJÍ  SNÍŽIT  PLAT,  PROTOŽE  BY  HO  NEDRŽELI  U  KORYTA

Vláda chce o tisícovku nižší růst penzí a důchodcům přidat jen 750 korun

Vláda chce zvýšit důchody od června v průměru o 750 korun, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Čtyři stovky měsíčně má dostat přidáno podle Jurečky každý důchodce, kromě toho penze mají vzrůst o 2,3 procenta. Tento princip nyní ministerstvo práce sepíše do návrhu, který znovu projedná vláda a pak i parlament.

 Průměrný důchod v červnu by podle shody vlády měl překročit 20 tisíc korun, ale pokud by se valorizovalo podle momentálně platných pravidel, byl by růst penzí zhruba o tisícovku vyšší, ale méně by si polepšili lidé s nízkou penzí, kteří zdražování pociťují víc.

Důchody se podle platného zákona zvyšují pravidelně vždy od ledna a pak také mimořádně, pokud za sledované období od posledního přidání přírůstek cen překročí pět procent.

Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná a zásluhový procentní díl odráží odpracované roky, výši odvodů z výdělků a počet vychovaných dětí. Při mimořádné valorizaci se dosud navyšuje jen zásluhový díl.

Penzi pobíralo od České správy sociálního zabezpečení na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19.438 korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.

Od loňského července do letošního ledna cenový přírůstek pro důchodcovské domácnosti činil podle Českého statistického úřadu 9,9 procenta. Ekonom Lukáš Kovanda napsal, že penze by podle platných pravidel měly v červnu vzrůst o 1771 korun.

Jurečka proto bude jednat se zástupci opozice, aby ve Sněmovně nižší růst penzí neblokovala. Poukázal na to, že při stanovení pravidel se nepočítalo s dvoucifernou inflací a následnými vysokými dopady na rozpočet.

Je to drzost, reagovala šéfka poslanců ANO

Už první reakce ANO naznačují, že vláda se vstřícností opozice nemůže počítat. „Pro nás je to velmi citlivé téma. Budeme důchodce bránit, aby dostali to, co jim patří,“ řekla iDNES.cz šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Argumentaci vlády, že tvůrci valorizačního schématu nepočítali s vysokou inflací, a proto je vláda povinna ho změnit v neprospěch důchodců, označila za drzost. ANO má 72 poslanců a spolu se 20 poslanci SPD možnosti brzdit přijetí zákona.

„Nemůžeme se smířit s tím, že je zablokovaná Poslanecká sněmovna,“ odvětil premiér Petr Fiala na otázku iDNES.cz, zda má vláda připravený plán B pro případ, že se poslanci opozice – tedy ANO a SPD – postaví k vládnímu návrhu negativně a budou se snažit dosáhnout toho, aby důchody vzrostly víc, než teď předpokládá vláda. Vláda je podle Fialy připravena prosadit svou vůli stůj co stůj, i kdyby se přitom měla jednat i opakovaně v noci.

 Koordinátorkou pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny má být Laurenčíková

Kabinet rozhodl o obsazení nové pozice národního koordinátora pro adaptaci a integraci válečných uprchlíků z Ukrajiny. Funkce se ujme zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Po jednání vlády to řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině přejdou podle něj od 1. dubna pod ministerstvo vnitra. Do neděle 12. února ministerstvo vnitra oficiálně evidovalo 488 227 udělených víz o dočasné ochraně uprchlíkům před Putinovou válkou.

Ke zvládnutí přílivu běženců vláda loni začátkem března vyhlásila nouzový stav, postup řídil Ústřední krizový štáb. Později začala o řešení a opatřeních jednat strategická skupina, kterou tvoří zástupci ministerstev i dalších institucí.

Podle Šimáčkové Laurenčíkové se skupina zaměřuje na bydlení, vzdělávání, práci i podmínky zranitelných skupin, tedy postižených, vážně nemocných či seniorů. Řeší třeba podporu k postupnému přesunu uprchlíků z ubytovacích zařízení do běžného bydlení. Podle průzkumů PAQ Research je nedostatečná třeba výuka češtiny pro dospělé. Chybí i podpora při hledání práce a bydlení.

X X X

MAJITELKA  PPF  KELLNEROVÁ  PRODÁVÁ  MAJETEK  V  RUSKU

Rodina Kellnerova se zbavuje posledních majetků v Rusku

Investiční skupina PPF prodala velký logistický park u Moskvy Trilogy Tomilino. Současně od ruských úřadů dostala povolení prodat velkou obchodní galerii Něvské centrum v Petrohradu.

Největší tuzemská investiční skupina PPF prodala jednu z posledních nemovitostí, kterou v Rusku vlastní. Jde o logistický areál Trilogy Tomilino v blízkosti Moskvy, který nabízí skladovací prostory o rozloze přes 100 tisíc metrů čtverečních.

„Ano, můžu to potvrdit,“ uvedl bez dalších podrobností ředitel komunikace skupiny PPF Leoš Rousek.

Trilogy park Tomilino se nachází šest kilometrů jihovýchodně od Moskvy v blízkosti moskevského dálničního okruhu. Projekt byl dostavěn a zkolaudován v roce 2010 a svým nájemcům nabízí v 19ti hektarovém areálu přibližně 101 tisíc metrů čtverečních skladových ploch a pět tisíc metrů čtverečních kanceláří.

V procesu prodeje je také sedmipatrové obchodní a zábavní Něvské centrum s rozlohou 91 tisíc metrů čtverečních, které se nachází na Něvském prospektu v srdci Petrohradu. V současnosti PPF podle informací SZ Byznys jedná s velkým ruským investorem. „Zatím to není uzavřeno, ale ruské úřady už transakci schválily,“ uvedl zdroj obeznámený s jednáním.

Všechny prodeje ruského majetku zahraničních firem z „nepřátelských“ zemí musí schvalovat ruské úřady, které se k investorům přirozeně nestaví shovívavě. „Kdybyste dostali takové podmínky, taky byste si vzali čas na rozmyšlenou,“ dodává manažer blízký transakci. Potenciálním kupcem může být podle informací deníku Vědomosti firma Aptekarsky, která vlastní v Petrohradu jiná obchodní a zábavní centra.

„Necháme to bez komentáře,“ dodal pro SZ Byznys ředitel komunikace PPF Leoš Rousek.

PPF Real Estate, což je dceřiná společnost skupiny PPF, byla do února letošního roku jedním z největších zahraničních investorů do ruských nemovitostí. V žebříčku časopisu Forbes se umístila na 13. místě s ročním příjmem z pronájmu ve výši 155 milionů dolarů (3,4 miliardy korun). V roce 2018 koupila společnost Něvské centrum od finské firmy Stockmann za 171 milionů eur (čtyři miliardy korun).

Náklady odchodu

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu prodala nákupní a zábavní centrum Jarmarka v Astrachani investiční společnosti Central Properties. Na konci loňského roku pak koupil výrobce kovových konstrukcí Ventall od PPF jeden z největších ruských logistických parků Južnyje vrata u Domodědova u Moskvy.

Další nákupní centrum v Rjazani získal lokální developer Marmax a obchodní park Comcity na Kyjevské magistrále převzala firma Inventa izraelsko-gruzínského podnikatele Avigdora Yardeniho. Ruská společnost Invest AG akcionářů ocelářského Evrazu Alexandra Abramova a Alexandra Frolova, kteří podnikají i v Česku, koupila od české skupiny PPF 130 hektarů pozemků na výstavbu bytů v Moskvě. PPF rovněž prodala banku Home Credit Bank.

Skupině PPF tak zbývá kromě Něvského centra kancelářské centrum Metropolis. Malý podíl pak má i v ruském těžaři zlata Polymetal.

Skupina PPF vykázala v prvním pololetí roku 2022 auditovanou ztrátu 318 milionů eur (7,5 miliardy korun), kterou způsobily hlavně náklady spojené s odchodem z ruského bankovního trhu. I v případě nemovitostí dojde k odpisům majetku.

„Ztráta vyplývá ze stažení Home Creditu z ruského trhu. V tomto kontextu pro mě představuje spíše vyjádření dobrých mravů než neúspěch,“ řekl v prosinci k výsledkům generální ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF působí ve 25 zemích a investuje do různých odvětví včetně finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí a strojírenství. Portfolio skupiny PPF sahá od Evropy přes Severní Ameriku až po Asii. Skupina měla k pololetí loňského roku aktiva ve výši 40,13 miliardy eur a zaměstnávala 70 tisíc lidí po celém světě. Hlavním akcionářem je Renáta Kellnerová s rodinou.

X X X

Evropská komise žaluje osm států včetně Česka, nezačalo chránit whistleblowery

Evropská komise podá žalobu k Soudnímu dvoru EU na osm členských států včetně České republiky. Nezavedly pravidla, která mají chránit oznamovatele protiprávního jednání (takzvané whistleblowery) před případnou odvetou. Informovala o tom ve středu EK v prohlášení.

Žaloba se kromě Česka týká také Německa, Estonska, Španělska, Itálie, Lucemburska, Maďarska a Polska. Zakotvení ochrany oznamovatelů do legislativy jednotlivých států vychází z evropské směrnice z října 2019, lhůta pro její začlenění do právních řádů členských států uplynula předloni v prosinci.

Směrnice je podle EK klíčová při prosazování unijního práva v těch oblastech, kde může jeho porušení vést k poškození veřejných zájmů. Týká se to nejrůznějších politik od ochrany životního prostředí přes zadávání veřejných zakázek po jadernou bezpečnost.

Česká vláda loni v listopadu schválila příslušný návrh zákona, který nyní posuzuje sněmovní ústavně-právní výbor. Ten jeho projednávání přerušil na začátku února, věnovat se mu bude opět na začátku března.

Smyslem směrnice je vytvořit takové prostředí, ve kterém se oznamovatelé nebudou muset obávat jakékoliv sankce v případě, že oznámí protiprávní jednání.

Opatření má pomoci lidem, kteří na svém pracovišti odhalí například praktiky ohrožující veřejné zdraví, ochranu dat, bezpečnost produktů či dopravy nebo jadernou bezpečnost. Týká se veřejného sektoru i soukromých firem s 50 či více zaměstnanci.

„Oznámení o žalobě ze strany EK není pro Česko dobrou zprávou, ačkoliv ji šlo očekávat vzhledem k tomu, že implementace směrnice je zpožděná již více než o rok a zákon stále není přijat. Na druhou stranu je zde nyní naděje, že hrozba sankcí od EU přispěje k urychlenému přijetí zákona. České firmy by ale v každém případě již neměly se zavedením účinných opatření na ochranu oznamovatelů příliš otálet, protože po přijetí zákona bude lhůta pro přizpůsobení se poměrně krátká. Lze také očekávat některé výkladové nejasnosti například ohledně povinnosti oznamovatele uvádět své identifikační údaje, firmy by tak měly důkladně zvážit, zda aplikují pouze zákonné minimum, nebo ochranu z vlastní iniciativy rozšíří, aby těmto problémům předešly“, okomentoval okolnosti ohledně směrnice Michal Nulíček ze společnosti ROWAN LEGAL.

X X X

Dr. David, europoslanec:  Zemětřesení, geopolitické zájmy a mocenské boje

 Dnes je to týden, kdy se doslova otřásla Země. Zemětřesení v několika vlnách srovnalo se zemí města v jihovýchodním Turecku a severovýchodní Sýrii. Počet obětí každý den stoupá, ve chvíli, kdy píšu tuto stať, už dosáhlo 36 000 a stále přibývají, dokonce se odhaduje, že závěrečný počet bude dvojnásobný.

Je to strašlivá tragédie, v tom se shodují všichni. Bohužel, mocní se neshodnou v tom, jak a kterým obětem pomoci.

Ohledně Turecka jsem měl obavy, jak turecký stát pomůže v oblastech, které jsou obývány převážně Kurdy. Na území na severovýchod od epicentra zemětřesední u města Gaziantep. Postižena byla velká „kurdská“ města, například Diyarbarkir/ Amed či Malataya.

Zdá se, že nejhorší obavy se naplnily. Jak uvádějí reportéři z místa, včetně reportérky rakouské veřejnoprávní televize ORF, ale především kurdští představitelé z Turecka, pomoc po 3 kritické dny od začátku zemětřesení prakticky nebyla žádná. Předseda Kurdské německé obce Ali Ertan Toprak v rozhovoru 11. února pro STERN řekl: „Lidé jsou zcela ponecháni sami sobě. Tisíce lidí jsou stále pod troskami a ti, kteří přežili, se bojí, že zemřou žízní, zemřou hlady nebo umrznou. Máme tam mnoho přátel a příbuzných, jak v Turecku, tak v Sýrii. Už několik dní od nich dostáváme zoufalé hovory a hlasové zprávy. Lidé nás doslova prosí, abychom požádali mezinárodní společenství o pomoc, protože turecký stát naprosto selhal.“

Toprak také upozornil, že Turecko má druhou největší armádu NATO – asi 1 milion lidí ve zbrani – ale vláda a prezident Erdogan je na pomoc po zemětřesení vůbec nenasadili! Turecká záchranářská organizace AFAD podle vyjádření místních představitelů také v mnoha oblastech vůbec nebyla. Přišla pomoc ze zahraničí – z Řecka a Arménie, ale také z Rakouska, Německa, Ruska a dalších zemí. Vzedmula se obrovská vlna solidarity. Kurdská německá obec sebrala jen za 3 dny 100 000 eur. Pomáhá mezinárodní organizace Červený kříž a Červený půlměsíc. Pomoc tureckého státu je hodnocena jako velmi nedostatečná. Turecká armáda a další mocenské složky nastoupily až v okamžiku, kdy bylo třeba zabránit rabování či chránit záchranné týmy před útoky místních lidí, kteří mnohdy po řadu dní vyhrabávali své mrtvé či zraněné z trosek holýma rukama a jsou zoufalí a naštvaní. K tomu se přidávají útoky různých kriminálních band… Mnohé záchranné týmy, třeba izraelský, už Turecko opustily.

Situaci v Sýrii komplikují jednak složité mocenské poměry – zrovna v zasažených regionech severovýchodní Sýrie nemá Asadův režim nad územím příliš kontrolu. Situaci velmi zhoršují americké sankce podle federálního zákona Cézar, které fakticky znamenají zákaz dovozu jakéhokoli materiálu a pomoci do Sýrie. Tam byli lidé tedy odkázáni pouze na sebe a pomoc států, které si ze sankcí příliš nedělají – tedy Ruska, Íránu a Číny.

USA po několika dnech zoufalého volání představitelů mezinárodních organizací Červeného kříže a Červeného půlměsíce, záchranářských a humanitárních organizací na nakonec i představitelů OSN sankce částečně odvolaly. Jelikož z pomoci i nadále vylučují syrskou vládu, je to v praxi jen kosmetická úprava. Když jde o „padoucha, který není náš“, tedy v tomto případě prezidenta Bašára Asada, není nikdy škoda obětí – cizích – aby byl odstraněn.

Počty úmrtí lidí pod troskami nesmí odradit Západ od jeho lidskoprávních aktivit (rozuměj aktivit ke změně režimu – hořký sarkasmus). Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států Ned Price se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že si za vše mohou sami Syřané, nemají volit Asada.

Severozápad Sýrie je „horké“ území – část je pod kurdskou samosprávou, část ovládají proturečtí džihádisté, kteří pro jistotu odmítli vpustit do provincie Afrín syrské záchranné oddíly. Pak si stěžují kurdské záchranné týmy, že je na některá území nepouští Asadův režim. A do toho všeho turecké vojenské letectvo na rozkaz prezidenta Erdogana Kurdy v Sýrii během záchranných prací opakovaně bombardovalo. Informaci o tom válečném zločinu, o němž se u nás mlčí, přinesl z místa zpravodajský tým německé televize ZDF.

Mezi Sýrií a Tureckem je jediný funkční hraniční přechod. Kdo tím ve finále trpí, je jasné – k lidem se nedostane pomoc. Zástupce generálního tajemníka OSN Martin Griffiths, který o víkendu navštívil turecko-syrskou hranici, uvedl, že mezinárodní společenství v pomoci lidem na severozápadě Sýrie selhalo. “Lidé na severozápadě Sýrie se právem cítí opuštěni,“ citovala Griffithse agentura AP.

Strašlivá tragédie je tak umocněna mocenskými zájmy těch, kdo se nechtějí dohodnout. Uvidíme, jak si budou zasažené státy a světové společenství počínat nadále, protože lidé mrznou, nemají domov, potřebují ubytování, teplo a jídlo. Doufejme, že solidarita obyčejných lidí převáží nad geopolitickými zájmy i touhou zbavit se nepohodlného etnika.

Na pomoc lidem postiženým zemětřesením v Turecku i v Sýrii v ČR vyhlásil sbírku Český červený kříž. Jako neutrální humanitární organizace s mezinárodně právní subjektivitou dokáže potřební vybavení dostat na místo neštěstí v Turecku i Sýrii. Pod příspěvek přidávám odkaz na jejich sbírku. Další možností je konto pomoci obětem zemětřesení Kurdské německé obce, které je také zárukou, že peníze se dostanou tam, kam mají, a pomoc trpícím nebude jen vedlejší produkt další barevné revoluce v některém „darebáckém“ státě. MUDr. Ivan David, europoslanec

X X X

SKOTSKÁ  PREMIÉRKA   KONČÍ,  ANGLIE  NEDOVOLILA  SAMOSTATNOST  SKOTSKA

„Jsem taky člověk.“ Skotská premiérka Sturgeonová po osmi letech končí

Nicola Sturgeonová rezignuje na post skotské premiérky, který zastává od roku 2014. Oznámila to na tiskové konferenci. Ve funkci zůstane, dokud nebude vybrán nový lídr Skotské národní strany, který ji nahradí. Uvedla, že nastal správný čas odejít. Hovořila také o osobní dani, kterou si působení ve vrcholné politice vybírá.

Šéfka Skotská národní strany (SNP) své rozhodnutí, o němž už předtím informovala BBC, oznámila na tiskové konferenci v Edinburghu. Stanici předtím sdělila „že už má dost“.

„Vždy jsem věřila, že součástí dobrého úřadování by bylo vědět, kdy je ten správný čas uvolnit místo někomu jinému… V hlavě i v srdci vím, že ten čas je teď,“ prohlásila. Dodala, že učinila kroky k zahájení volby nového lídra SNP a že zůstane na svých postech, dokud volba neskončí.

Dvaapadesátiletá Sturgeonová je nejdéle vládnoucí premiérkou Skotska a také první ženou ve funkci. Funkci převzala v listopadu 2014 od Alexe Salmonda po neúspěšném referendu o nezávislosti.

Nyní Skotsko usiluje o další hlasování, soud však zakázal jeho uspořádání bez souhlasu Londýna. Sturgeonová prosazuje osamostatnění v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie, který skotští voliči v roce 2016 nepodpořili.

V poslední době byla Sturgeonová pod tlakem nejen kvůli této porážce pro skotské nacionalisty. Potýkala se také s kontroverzí kolem transgenderové ženy odsouzené za znásilnění dvou žen před změnou pohlaví a umístěné do ženské věznice, média zmiňují také kauzu půjčky od premiérčina manžela pro SNP.

Sturgeonová řekla, že její rozhodnutí není reakcí na „krátkodobé tlaky“. „Toto rozhodnutí vychází z hlubší a dlouhodobější úvahy,“ citovala ji BBC. Práci v čele regionální vlády popsala jako nesmírně náročnou a naznačila, že už nechtěla „vydávat ze sebe této práci absolutně všechno“. „Nečekám žádné famfáry, ale jsem kromě politika taky člověk,“ řekla.

Sturgeonová odchází z funkce bez zjevného nástupce. Někteří komentátoři poznamenávají, že její odchod může významně ovlivnit nejen hnutí za skotskou nezávislost, ale celou britskou politiku. Případné oslabení SNP by mohlo pomoci Labouristické straně, která po více než deseti letech v opozici usiluje o návrat k moci.

Ve skotských volbách v letech 2016 a 2021 Sturgeonová dovedla SNP k jasným vítězstvím. Od roku 2015 strana získává také většinu skotských křesel v Dolní sněmovně.

X x x

UKRAJINA  NEZAPOMÍNÁ  PO  HITLEROVI  NA  NACISTY  A  FAŠISTY

Zelenskyj udělil brigádě čestné jméno. Stejné nesla i nacistická jednotka

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil čestný titul 10. samostatné horské útočné brigádě za její úspěchy v bojích proti ruským silám. Nově bude jednotka známa pod názvem Edelweiss. Stejné jméno nosila ale i nacistická protipartyzánská jednotka, která měla za druhé světové války na svědomí masakry civilistů na Slovensku, což neušlo Rusku.

„S ohledem na příkladné plnění svěřených úkolů při ochraně územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny uděluji 10. samostatné horské útočné brigádě Pozemního vojska Ozbrojených sil Ukrajiny čestný název Edelweiss,“ uvedl ukrajinský prezident v tiskovém prohlášení na oficiálních stránkách prezidentské kanceláře. „Ode dne vyhlášení bude brigáda známa pod tímto názvem,“ dodal. Edelweiss je německé označení pro horskou květinu protěž alpská.

Zelenskyj minulý týden chválil brigádu za úspěšné protiofenzivní operace v Doněcké oblasti. Připustil, že situace je zde obtížná a ukrajinské síly jsou pod velkým ruským tlakem.

„Dnešek je pro nás důležitý den. Jsme hrdi, že jsme nyní Edelweiss! Protože pro nás to není jen květina. Je to symbol vysokého cíle, k němuž sebevědomě kráčíme. Vítězství bude naše!“ reagovala jednotka na zprávu.

Název Edelweiss pro vojenskou jednotku má však temnou minulost. Nesla jej nacistická protipartyzánská jednotka, která na Slovensku spáchala masakry ve vesnicích Ostrý Grúň a Kľak, kde zemřelo celkem 164 lidí.

„Říkají, že na Ukrajině nejsou žádní nacisté? Pro ty slepé a hluché je zde další důkaz. Na den svatého Valentýna Zelenskyj oficiálně pojmenoval ukrajinskou divizi Edelweiss po nechvalně známé jednotce nacistického wehrmachtu, zodpovědné za válečné zločiny,“ komentovalo Zelenského krok ruské ministerstvo zahraničí. Rusko invazi na Ukrajinu obhajuje údajnou potřebou „denacifikovat“ Ukrajinu.

 Kdo je 10. horská útočná brigáda?

Brigáda se specializuje na boj v horských a zalesněných oblastech. Sestává z několika útočných praporů, patří pod ní i tanková a dělostřelecké divize. Jednotka vznikla jako nejmladší brigáda v ukrajinské armádě v roce 2015. Kromě ní se termínem „horská útočná brigáda“ honosí už jen jedna jednotka ukrajinské armády, 128. samostatná horská útočná zakarpatská brigáda.

Okamžitě po svém zformování byla brigáda nasazena do bojů, které se na Ukrajině vedly od zřízení separatistických, Ruskem podporovaných lidových republik v Doněcku a Luhansku v roce 2014. Po vpádu ruských sil na Ukrajinu v únoru 2022 brigáda pomáhala odrazit útok v okolí Kyjeva.

Brigáda v lednu tohoto roku zveřejnila video, na němž ukazuje způsoby, jakými její příslušníci bojují s ruskou žoldnéřskou Wagnerovou skupinou. „Nesmyslné útoky na ukrajinské pozice ze strany skupiny a naprostá neochota zachraňovat životy svých vojáků. Tak se dá popsat situace na naší frontě,“ doprovodila video komentářem. „Přicházejí a my je odstřelujeme jednoho po druhém.“

V listopadu jednotka ukázala záběry několika desítek mrtvých Rusů. „Toto video zahrnuje výsledek jen jednoho útoku. Okupantská potrava pro děla, která je každý den posílána k likvidaci,“ uvedla skupina.

X X X

UKRAJINA  FIALOVI:  KORUPCE  NEVADÍ,  PROTO  POLITICI  UKRAJINY  KUPUJÍ  DRAHÁ  AUTA

HLÁSÁ  TO  I  FIALŮV  KAMARÁD  ZELENSKYJ

Korupce nevadí. Ukrajinský ministr obrany zůstává, na přání prezidenta

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov agentuře Reuters řekl, že zůstává na žádost prezidenta Volodymyra Zelenského ve funkci. Pozicí jedné z nejvýraznějších tváří ukrajinského odporu proti ruským invazním silám v uplynulých týdnech otřásly korupční skandály, objevily se proto informace o jeho chystaném odvolání.

 Na otázku, zda očekává, že bude v nadcházejících měsících pokračovat ve funkci ministra obrany, Reznikov odpověděl: „Ano, bylo to rozhodnutí mého prezidenta.“

Reznikovova politická budoucnost se stala předmětem diskusí poté, co jeden z vysoce postavených poslanců Zelenského strany prohlásil, že ministr obrany bude odvolán. Reznikov však nakonec ve funkci zůstal.

Právník, který se stal ministrem obrany jen několik měsíců před zahájením ruské invaze, byl pod tlakem kvůli korupčnímu skandálu spojenému s jeho ministerstvem. Média informovala o tom, že jeho ministerstvo nakupuje předražené potraviny pro armádu, která už téměř rok brání Ukrajinu před ruskou vojenskou agresí.

V souvislosti s kauzou odstoupili tři Reznikovovi náměstci. O možném odvolání Reznikova psala ukrajinská média, hovořili o tom i někteří poslanci. V souvislosti s novým vedením resortu obrany se hovořilo o dosavadním šéfovi vojenské rozvědky Kyrylovi Budanovovi.

Reznikov uvedl, že se Zelenským probíral rovněž svou budoucí úlohu, která se má zaměřit na právní boj za potrestání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Reznikov řekl, že doufá, že se této role bude moci ujmout po skončení války.

X X X

NSZ Stříž nesouhlasí s osvobozením státní zástupkyně Krützner v kauze krácení daně

 Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s osvobozením pražské státní zástupkyně Sylvy Krützner v kauze krácení daně při prodeji bytu. I napodruhé podal k Nejvyššímu soudu dovolání v její neprospěch. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Krützner působí jako náměstkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6. Čelila obžalobě z toho, že úmyslně neodvedla daň ve výši 346.000 korun. Pokud by ji soudy pravomocně uznaly vinnou, nemohla by nadále pracovat jako státní zástupkyně. Pražský městský soud ale loni v listopadu uvěřil její obhajobě, podle níž byla žena přesvědčena o tom, že je od daňové povinnosti osvobozena.

„Nejvyšší státní zástupce nesouhlasí se závěrem Městského soudu v Praze, který posoudil jednání obviněné tak, že jednala v právním omylu, a nebyla tak naplněna subjektivní stránka činu,“ sdělil mluvčí.

To, že Krützner od daně osvobozena nebyla, a jejím neodvedením tedy naplnila takzvanou objektivní stránku trestného činu krácení daně, konstatoval Nejvyšší soud už dříve po prvním Střížově dovolání. Pražský městský soud pak znovu zkoumal ještě to, zda Krützner naplnila i subjektivní stránku trestného činu – tedy zda chtěla daň zkrátit, a to se podle jeho závěru neprokázalo.

Krützner začínala kariéru jako čekatelka v Praze 10, kde si úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu. Nastěhovala se do něj v roce 2008, o čtyři roky později jej od městské části odkoupila zhruba za 900.000 korun. Po dalších dvou letech jej prodala dalšímu majiteli za 3,4 milionu Kč. Právě tento příjem nepřiznala úřadům. Po zahájení stíhání danou částku finančnímu úřadu doplatila.

Obvodní soud pro Prahu 5 ženu původně uznal vinnou a uložil jí peněžitý trest ve výši neodvedené daně. Městský soud v Praze ji poté na základě jejího odvolání osvobodil, tehdy se ale do věci poprvé vložil Stříž svým dovoláním, a věc se proto řešila na úrovni odvolacího soudu znovu.

Obžaloba v minulosti upozorňovala i na okolnosti, za nichž Krützner na služební byt vůbec dosáhla. V žádosti podle státního zástupce uváděla věci, která se nezakládaly na pravdě. Například napsala, že není vlastnicí žádné nemovitosti, přitom od roku 2001 vlastnila byt v Mladé Boleslavi. Podle žalobce od počátku věděla, že byt půjde do privatizace a chtěla ho získat a několikanásobně zhodnotit prodejem.

X X X

PŮLMILIARDOVÁ   POKUTA  PRO  OBRANU  ZA  VRTULNÍKY

Soud potvrdil půlmiliardovou pokutu pro obranu. Chybovala v tendru na vrtulníky

Krajský soud v Brně potvrdil půlmiliardovou pokutu od antimonopolního úřadu pro ministerstvo obrany. Chybovalo v tendru na armádní vrtulníky, které za 17 miliard korun koupilo od firmy Bell. Ministerstvo může ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

 Podle rozhodnutí úřadu se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s americkou vládou dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. Rozhodnutí v dubnu 2021 potvrdil i předseda úřadu Petr Mlsna.

Ministerstvo ale trvalo na tom, že postupovalo správně, o zakázce podle něj jednaly přímo vlády obou zemí a firma, která nebyla oslovena, do zakázky nemůže zasahovat.

Pokutu sice ještě v roce 2021 uhradilo, ale bránilo se podáním správní žaloby ke Krajskému soudu v Brně. Ten ji dnešním rozhodnutím zamítl.

„Podání námitky ze strany společnosti Leonardo bylo neoprávněné a obstrukční. Jedná se o subjekt, který v rámci projektu nikdy nebyl ministerstvem v rámci průzkumu trhu napřímo osloven,“ uvedl tehdejší mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Oslovené v zakázce podle něj byly pouze americká a italská vláda, která ale námitku nepodala.

Úřad odpovídá na časté dotazy k případu

x Proč byla uložena tak vysoká pokuta?

Pokuty za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek jsou ukládány v poměru k hodnotě zakázky, maximálně mohou dosahovat až 10 % z ceny zakázky. V uvedeném případě maximální výše pokuty činila téměř 1,5 miliardy korun. Úřad dále musel zohlednit, že Ministerstvo obrany ČR chybuje při zadávání veřejných zakázek opakovaně. Pokuta proto byla uložena ve výši přibližně 1/3 možné výše.

x Kdo takto vysokou pokutu zaplatí? Nebudou to nakonec daňoví poplatníci?

Pokutu bude muset ze svého rozpočtu zaplatit Ministerstvo obrany ČR. Daňový poplatník nicméně poškozen nebude, protože pokuta se stane příjmem státního rozpočtu. Nejde však jen o formální přesuny částek v rámci státního rozpočtu – uložení vysoké sankce je pro veřejnost signálem, že zadavatel hrubým způsobem porušuje zákon.

Současně se zadavatel musí bez prostředků zaplacených na pokutě ve zbytku rozpočtového období obejít, což pro něj může být citelný problém. V neposlední řadě zadavatel může postihnout osoby, které jsou za pochybení přímo odpovědné.

Jednalo se o mezivládní smlouvu, proč se tedy mělo ministerstvo zabývat námitkou italské společnosti, která navíc podle ministerstva nebyla schopna požadované vrtulníky dodat?

Zákon o zadávání veřejných zakázek výslovně umožňuje podat námitky proti postupu zadavatele mimo zadávací řízení. Tyto námitky mohou podat i dodavatelé, kteří nesplňují podmínky nastavené postupem mimo zadávací řízení, ale tvrdí, že by mohli veřejnou zakázku plnit v případě odlišného postupu. Zadavatel navíc prokazatelně oslovil navrhovatele v rámci průzkumu trhu pro plnění veřejné zakázky (byť prostřednictvím vlády Italské republiky) a jeho vrtulníky AW-139M pro realizaci veřejné zakázky určitým způsobem zvažoval.

Současně z aktivity společnosti Leonardo jasně plyne, že měla o získání veřejné zakázky enormní zájem a právě v nemožnosti se o tuto zakázku ucházet spatřuje újmu na své straně. Její námitky proto nelze považovat za čistě obstrukční, jak tvrdí zadavatel.

Ministerstvo mělo povinnost podané námitky řádně vypořádat a smlouvu nemělo uzavírat dříve, než rozhodnutí o námitkách doručilo a než uplynuly všechny příslušné blokační lhůty.

x Proč nebyl uložen zákaz plnění smlouvy, když ministerstvo při jejím uzavírání porušilo zákon?

Všechny podmínky pro uložení zákazu plnění smlouvy byly v daném případě splněny, nicméně zákon vylučuje uložení zákazu plnění smlouvy v případech, kdy by to znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu.

V daném případě bylo prokázáno, že by uložením zákazu plnění k ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu mohlo dojít, proto nebyl zákaz plnění uložen.

X X X

Ryby po otravě Bečvy skákaly na břeh jako sebevrazi, řekl soudu svědek

Vyskakovaly z vody na břeh, točily se kolem vlastní osy nebo plavaly leklé břichem vzhůru. Tak popisovali u vsetínského okresního soudu rybáři chování ryb po otravě řeky Bečvy. Soud dnes také přehrál videozáznam pokusu, který několik měsíců po havárii provedla policie spolu se znalcem Jiřím Klicperou.

 Znalec do vody u výpusti společnosti Energoaqua nalil barvivo a sledoval, kdy se smíchá s vodou v řece. Ve videu Klicpera uvedl, že po hodině od začátku pokusu je ve vzdálenosti 1 200 metrů od výpusti vidět, jak se barvivo míchá do celého toku. Jde o místo pod jezem Juřinka 2. Chvíli předtím v záznamu řekl policejní technik, že je zelené zabarvení v šířce celé řeky.

Rybáři však dnes u soudu uvedli, že první uhynulé ryby pozorovali v den otravy u Choryňského mostu, tedy téměř 3,5 kilometru po proudu od výpusti firmy Energoaqua, která je z ekologické havárie z 20. září 2020 spolu s ředitelem podniku Oldřichem Havelkou obžalovaná.

„Já to považuju za velmi důležitý důkaz, který od prvopočátku ukazoval, že šetření nešlo správným směrem,“ řekl k videozáznamu Havelka, který vinu stejně jako zmocněnec firmy Vladimír Kurka odmítl.

Podle Havelkova obhájce Jiřího Obluka je video v brutálním rozporu s tím, co Klicpera uvedl v písemném vyhotovení znaleckého posudku. Znalec podle něj napsal, že k úplnému promísení barviva s vodou došlo až 3,4 kilometru od výpusti firmy Energoaqua.

Státní zástupce Jiří Sachr nepovažuje výroky technika a znalce ve videu vzhledem k jejich postavení za rozhodující. Poukázal na fotografie z dronů, které podle něj dokazují, že těsně před jezem Juřinka 2 se odpadní a povrchová voda nepromísily a zabarvení se i pod jezem drželo při pravém břehu řeky.

Někteří z rybářů z vody cítili i zápach chlóru, jiní nikoliv. „Ryby jako sebevrazi vystřelovaly do kamenů na břeh. Na všechny strany. Utíkaly před tím, co tam teklo. Cítili jsme zápach, jako kdyby Savo,“ řekl rybář Jiří Kašpar.

Uvedl, že spolu se synem a dobrovolným hasičem odebral do tří propláchnutých PET lahví vzorky vody, které pak předal pracovnici oddělení životního prostředí Městského úřadu v Hranicích na Přerovsku. Později ji telefonicky kontaktoval, žena mu prý tvrdila, že vzorky předala pracovníkům České inspekce životního prostředí.

U lávky ve Lhotce nad Bečvou, části Valašského Meziříčí na Vsetínsku, pozorovali rybáři po otravě mnoho živých ryb. Lávka pro pěší se nachází asi 1,5 kilometru po proudu pod výpustí společnosti Energoaqua, kudy se podle obžaloby jedovaté látky do vody dostaly, a zhruba dva kilometry nad mostem u Choryně na Vsetínsku.

Kanál byl spálený, nikdo to neřešil, říká svědek

Firma spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy.

Svědek Lukáš Gerla vypověděl, že první uhynulé ryby v den otravy viděl asi 100 metrů pod poslední výpustí ve Lhotce nad Bečvou, která se nachází na pravém břehu Bečvy poblíž bývalého vepřína. Domnívá se, že jedovaté látky se do řeky dostaly právě tudy, což prý řekl i zasahujícím hasičům a policii.

„Nejel tam nikdo, neřešil to nikdo. Jiný kanál to být nemohl. Ten kanál byl vybělený, spálený. Kam vede, neví nikdo,“ řekl Gerla.

Na ostatních výše položených výpustích podle něj rostl mech a řasy. Zhruba 300 metrů nad kanálem ve Lhotce podle něj navíc v době otravy chytal ryby jiný rybář, který byl po kolena ve vodě. „Ryby mu braly,“ uvedl Gerla.

Rybáře po ponoření do vody pálily ruce

Stejně jako další rybáři před soudem tvrdil, že některé leklé ryby byly poleptané. Jiní rybáři na nich však nic zvláštního nepozorovali. Část rybářů si také stěžovala, že je po ponoření do vody pálily ruce. Jeden po sběru uhynulých ryb v noci na 22. září krvácel z nosu. „Nemám žádnou nemoc, už se mi to neopakovalo,“ řekl svědek Jaromír Pospíšil.

Řeka měla podle rybářů v době otravy kvůli suchu nízký průtok, voda v ní ale byla čistá.

Zmocněnec obžalované firmy Vladimír Kurka i Havelka vinu v kauze odmítli. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.

Firma podle státního zástupce Jiřího Sachra způsobila znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem, a to minimálně na 37 kilometrech řeky.

Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb různých druhů, velikosti a stáří. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, podle odborníků tam jedovaté látky poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy.

X X X

PRÁVNÍK  VARUJE:  NEZAPOMÍNAT  NA  DATOVÉ  SCHRÁNKY

Stát nařídil datové schránky. Na benevolenci nespoléhejte, varuje právník

Rozhovor s advokátem společnosti Deloitte Legal Jánem Kuklincou o úskalí datových schránek.

 „Těžkopádné uživatelské rozhraní a automatické mazání zpráv.“ Na co by si noví uživatelé datovek měli dát pozor, rozebírá v Agendě SZ Byznys advokát Ján Kuklinca.

 Podnikatelé a živnostníci od ledna povinně komunikují se státem pomocí datových schránek. Stát jich už zřídil asi dva miliony. Protože jde o rozsáhlý projekt digitalizace, toto přechodné období potrvá až do března. Datovky nabíhají postupně, stejně tak si o ně podnikatelé mohou zažádat sami dříve na stránce chcidatovku.gov.cz.

„Stále existuje velké množství lidí, kteří se digitálních produktů bojí,“ říká advokát Ján Kuklinca a vyjmenovává tři základní problémy, které se s plošným zaváděním datovek pro podnikatele pojí.

„Za prvé byly datové schránky velké části lidí zřízeny povinně a lidé se často na něco, co je jim dáno jako povinnost, dívají s nedůvěrou. Momentálně jsou navrženy v některých ohledech takovým způsobem, že mohou nepříjemně překvapit. Zprávy v nich zůstávají omezenou dobu, určitě proto doporučuji nastavit si systém upozornění na všechny nově příchozí dokumenty,“ popisuje Ján Kuklinca.

Pozor by si podle něj podnikatelé v této souvislosti měli dát na tzv. pravidlo fikce doručování. To prakticky znamená, že úřady považují dokument za doručený po uplynutí deseti dnů od jeho dodání do datové schránky. „Je to stejné, jako kdybyste si nevyzvedli dopis na poště. A opomenutí může způsobit různě závažné situace až po zásadní dopady s finančními následky,“ upozorňuje advokát.

Jako třetí hendikep pak vidí poměrně těžkopádné uživatelské rozhraní datových schránek. „V některých aspektech se s nimi obtížně pracuje, například pokud má někdo více schránek, jednu jako fyzická osoba a další jako právnická osoba, obtížně se mezi nimi přepíná,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys.

Podnikatelům radí, aby k datovkám přistupovali se stejnou pozorností podobně jako například k internetovému bankovnictví. Zprávy musí archivovat celé, nikoli jen přílohy. A rozhodně by neměli ani v přechodném období počítat s tím, že stát bude k novým uživatelům datovek mírnější, když něco přehlédnou. „Nic takového ani zákon neumožňuje,“ vysvětluje.

Ján Kuklinca

Advokát Deloitte Legal s více než třináctiletou praxí. Specializuje se na právo infomačních a komunikačních technologií, ochranu osobních údajů, digitalizaci a elektronické podepisování. Mimo jiné je veden na seznamu expertů Evropského sboru pro ochranu osobních údajů pro oblast práva a nových technologií a technické expertízy v nových technologiích a informační bezpečnosti.

Rozvoj datových schránek je dalším krokem digitalizace státní správy. Prakticky vzato by měly podnikatelům umožnit komunikovat s úřady od stolu. Jde o státem garantované prostředí, které nahrazuje papírový dopis. Podnikatelé kromě času ušetří také částky za poštovné nebo za výpisy z různých katastrů, provoz datovek je totiž zdarma.

Od ledna 2023 má stát povinnost automaticky zřídit datovou schránku všem podnikatelům a OSVČ včetně živnostníků, lékařů, architektů a dalších. Stejně tak je mají mít nadace, spolky nebo společenství vlastníků.

X X X

Zdivočelý strážník v Lipníku stál muži na hlavě, druhý ho kopal. Zákrok doprovázený vulgarismy zachytila kamera

Cynická dvojice strážníků kope do muže ležícího na zádech na zemi, jeden mu dlouhé sekundy stojí na hlavě. Povýšeně ho častují vulgarismy a ponižují ho. Videozáznam zachycující tuto scénu v Lipníku nad Bečvou se objevil na sociálních sítích. Incident z minulého týdne Novinkám potvrdil šéf lipnické městské policie, případ podle něj řeší rovněž státní policisté.

Brutální zákrok strážníků v Lipníku nad Bečvou

 Zhruba půlminutový videozáznam, který pořídil svědek události, zachycuje muže ležícího na zemi a nad ním stojící dva strážníky. Co se odehrálo před tím, není jasné.

Muž je viditelně malátný a neohrabaně se ožene nohou po jednom ze strážníků. Ten na to reaguje kopancem, jeho kolega současně muži silným šlápnutím přitiskne hlavu stranou do země, kde ji dlouhé sekundy drží těžkou služební obuví.

Následují další kopance ze strany strážců městského pořádku doprovázené vulgaritami nejhrubšího zrna a ponižováním bezbranného opilce, kdy mu například přikazují: „Nezkoušej to na nás, vole, co si myslíš? Lež, vole, ani se nehni!“

Šéf strážníků v Lipníku nad Bečvou Pavel Maloch Novinkám ve středu potvrdil, že se incident skutečně odehrál, podle něj minulý týden. Sám byl tehdy na dovolené, takže se k informacím dostal až později.

„Tento postup rozhodně není v Lipníku na denním pořádku a určitě nebyl správný. Budeme z toho vyvozovat důsledky,“ řekl s tím, že případem se rovněž zabývá státní policie kvůli případné trestněprávní odpovědnosti strážníků.

Zákrok prověřují kriminalisté z Přerova, do jehož okresu Lipník nad Bečvou spadá. „Právní kvalifikace nebyla doposud stanovena,“ napsali policisté na Twitteru.

Bitý a šikanovaný muž byl podle něj opilý a strážníci ho měli přepravit na záchytku. Maloch zdůraznil, že muž nebyl po zásahu strážníků zraněný, což prokázala záchranka, která ho ošetřila, což je standardní postup při převozu na stanici pro silně opilé.

Některé záběry z videozáznamu sice naznačují, že muž měl na tváři krev, prokazatelné to ale není.

Dvojice strážníků podle Malocha momentálně nepůsobí v hlídkové službě a nechodí do práce, vyhazov ale nedostali, protože se případ teprve prověřuje. K jejich věku a délce působení u městské policie uvedl, že jednomu je přes padesát a druhému do čtyřiceti let. Jeho kolegy jsou posledních pár let.

Incident se podle šéfa lipnické městské policie odehrál v místě, kde bývají problémy s opilci a převozy na záchytku se v poslední době množí.

Maloch incidentu lituje, protože se podle něj jinak lipničtí strážníci ve městě těší za svou práci přízni.

X X X

Revitalizace Císařských lázní se blíží ke konci, vedení kraje se seznámilo s aktuálním stavem projektu

Zástupci příspěvkové organizace Císařské lázně a vedoucí projektu představili krajským zastupitelům aktuální stav národní kulturní památky, která by se měla otevřít veřejnosti v druhé polovině měsíce června. Kompletní revitalizace objektu byla zahájena v roce 2019.

„Je nutné si uvědomit, že práce probíhaly ve velmi turbulentní době. Krátce po zahájení prací vypukla pandemie koronaviru, v únoru roku 2022 pak začala válka na Ukrajině, která znamenala zásadní zdražení stavebního a dalšího materiálu. To nás dostalo pod značný tlak ze strany dodavatele. Přesto se podařilo dodržet časový harmonogram a já se velmi těším, že budeme moci veřejnosti představit Císařské lázně v novém kabátě. Již nyní projevuje veřejnost o tento projekt velký zájem, což je velmi potěšující zprávou a příslibem pro další fungování objektu po jeho otevření,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje Patrik Pizinger.

V rámci revitalizace objektu byly provedeny sanační, stavební a restaurátorské práce. Při těchto byly objeveny zajímavé prvky, které připomínají zlatou éru nejmodernější a nejkrásnější lázeňské stavby Evropy své doby, jako například skryté iluzivní tapety či fládry.

Významným prvkem Císařských lázní je nepochybně multifunkční sál, který nabídne kapacitu až pro 338 návštěvníků koncertů, plesů, divadelních představení, přednášek, videoprojekcí, výstav či konferencí. Veřejnosti budou přístupné muzejní expozice,  v nabídce nebudou chybět ani prohlídky jednotlivých okruhů nebo také akce nejrůznějšího charakteru v knihovně. Zde se počítá s konáním například autorských čtení, přednášek, recitálů a dalších. Součástí objektu bude i infocentrum a návštěvnické centrum, obchod se suvenýry, nájemní jednotky a další výstavní prostory.

„Od léta budou moci zájemci navštívit všechny reprezentační prostory Císařských lázní. Ať už je to Zanderův sál, bohatě zdobené odpočinkové salony, sál v atriu, ale i unikátní císařskou koupelnu. Věříme, že dokážeme nabídnout opravdu širokou škálu kulturního vyžití – od klasických prohlídek a muzejní expozice až po koncerty a přednášky. Naším cílem je, aby byla budova přístupná po celý rok, sedm dní v týdnu. I tím budeme v rámci našeho kraje mezi památkami unikátní,“ doplnil ředitel Císařských lázní Alexandr Chalupník. Kompletní náklady činí více než 1,4 miliardy korun. Bc. Jitka Čmoková, tiskové oddělení

X X X

Filmový svět v slzách. Po krátké nemoci zemřela herečka Welchová, sexsymbol 60. let

Po krátké nemoci zemřela herečka a bývalá modelka Raquel Welchová. Ženě, která se v 60. a 70. letech stala sexsymbolem, bylo 82 let. O smrti umělkyně americká média informovali rodinní příslušníci. Diváci si ji mohou pamatovat například ze snímků Tři mušketýři, Zvíře nebo Pravá blondýnka.

Smutnou zprávu zveřejnil web TMZ. Podle rodinných příslušníků zemřela Welchová ve středu ráno po krátké nemoci. Během své dlouhé kariéry se herečka a bývalá modelka objevila v řadě oblíbených filmů, ať už jde o westerny a dobrodružné snímky jako 100 pušek či Zvíře s Jeanem-Paulem Belmondem, nebo novější díla jako Pravá blondýnka.

 Poprvé se na filmovém plátně Welchová objevila v roce 1966, a to ve snímku Milion let před Kristem. Nebyl to však herecký výkon, který mnohé oslnil, ale hereččin oděv: odvážné kožené bikiny. Právě tato role podle fanoušků z Welchové udělala sexsymbol filmového plátna 60. a 70. let.

Zlatý glóbus za Tři mušketýry

V roce 1995 byla Welchová v jednom z čísel časopisu Empire jmenována jednou ze „100 nejvíce sexy hvězd filmové historie“. V žebříčku časopisu Playboy „100 nejvíce sexy hvězd 20. století“ se pak herečka umístila na třetím místě.

Welchová se narodila 5. září 1940 a o vystupování před lidmi se začala zajímat už v mládí – účastnila se soutěží krásy a tancovala v baletním souboru. Posléze získala stipendium na univerzitě v San Diegu v oboru divadelní umění, díky čemuž hrála v mnoha místních představeních, připomíná web New York Post. Za svůj život byla Welchová čtyřikrát vdaná. Se svou středoškolskou láskou měla dvě děti.

Během své kariéry získala Welchová řadu ocenění, včetně Zlatého glóbu. Cenu si herečka odnesla za nejlepší ženskou filmovou roli v muzikálu nebo komedii díky snímku Tři mušketýři z roku 1974.

X X X

Bohdalku si Dvořák prosadil do Televarieté navzdory zákazu

Zábavný pořad, jehož ústředními postavami byli Vladimír Dvořák s Jiřinou Bohdalovou, si národ zamiloval. K obrazovkám usedaly miliony televizních diváků. Že se z Televarieté stane takový fenomén, nikdo nepředpokládal. Připomeňte si ho v seriálu o zábavných retro pořadech.

Nebýt Vladimíra Dvořáka (*1925–†1999), tahle estráda by nespatřila světlo světa. Inspiroval se při dovolené ve Francii, kdy navštívil pařížský klub Olympia. Psal se rok 1964. „Zaujalo mě, že první část programu sestávala z výstupů tanečníků, zpěváků, kouzelníků či artistů a po přestávce následovala hodina věnovaná pouze jedinému umělci,“ zavzpomínal Dvořák.

Tohle spojení mu hned začalo šrotovat v hlavě. Co udělat něco podobného i doma v Praze? Myšlenkou byl tak posedlý, že na nic nečekal, vzal tužku a papír a začal vymýšlet scénář. Když ho dopsal, zamířil s ním rovnou do Československé televize. „Žil jsem v bláhové představě, že si z toho formátu všichni sednou na zadek, ale to jsem se přepočítal,“ uvedl.

Ovšem nevzdával se. Byl přesvědčený, že se pořad divákům bude líbit. Než však celý projekt dostal zelenou, uplynulo sedm let. Až když se Dvořák stal šéfem Hlavní redakce zábavních pořadů, mohl si své „dítě“ konečně zrealizovat. „Jen jsem musel změnit název. Místo TV Varieté, které znělo příliš anglicky, na Televarieté,“ popsal.

Pak začalo hledání vhodného místa, kde by se natáčelo. Podmínkou bylo dostatečně velké jeviště se zázemím a divadlo, které by bylo ochotno uvolnit prostor. „Nakonec vyšlo nejlépe divadlo v Mělníku, kde byl v roce 1971 natočen první díl,“ prozradil Dvořák. Hudební doprovod už tehdy zajišťoval orchestr Karla Vlacha. Po několika dílech se natáčení přesunulo z Mělníku do Kutné Hory a došlo k dalším změnám.

„Postupně se odstraňovaly ‚mouchy‘, vychytávaly chyby. Bylo upuštěno od celkového konferování programu a s ohlasem se příliš nesetkalo uvádění čísel cedulkami, které vždycky nosila fešná děvčata. Uvádění jednotlivých čísel se proto ujaly televizní hlasatelky. Všechno mělo svůj přirozený vývoj, takže se měnil i ráz druhé části programu. Když jsme začínali, domácích hvězd tolik nebylo, proto se místo interpretů objevovali i skladatelé, obvykle světových hitů,“ vysvětlil.

Po pár letech se program „ohrál“ a začínal nudit. „Vyčerpali jsme v podstatě všechno, co tehdy dokázala československá zábavní scéna nabídnout,“ přiznal autor. A byl tu ještě jeden problém. „Tehdejší šéfredaktor televizní zábavy Jaroslav Homuta uvažoval o zrušení pořadu, protože se začala přebírat východoněmecká revue Ein Kessel Buntes. Ta, jak známo, byla bohatě dotovaná. Když se tyto dva světy daly dohromady, tak Televarieté vypadalo jako chudý příbuzný.“

A tak přišlo to, čeho se obával, 25. díl měl být poslední. Po pěti letech přišel konec. Dvořák se s tím nechtěl za žádnou cenu smířit. Měl však handicap v tom, že už byl jen řadovým dramaturgem ČST, a tudíž nemohl věci tolik ovlivňovat.

Za svůj produkt ale i nadále orodoval a bojoval jako lev. Program se snažil inovovat, aby u nadřízených prošel. „Přišel jsem s návrhem, že v něm bude více humoru, který bude proložen hudebními vystoupeními a varietní složkou těch nejlepších a nejpopulárnějších hvězd nejen z Československa, ale také zahraničí. Vrátil jsem zpátky také konferování programu, kterým by provázel muž a žena,“ zavzpomínal.

Když dostal zprávu, že takový koncept prošel, byl štěstím bez sebe. Aby té radosti nebylo málo, bylo mu doporučeno, aby pořad moderoval on a sám si k sobě vybral nějakou dámu. „Jako první mi okamžitě naskočila Jiřina Bohdalová, se kterou jsem poprvé spolupracoval už v roce 1956,“ uvedl Dvořák.

Kupodivu tohle jméno prošlo. A to měla herečka za sebou škraloup kvůli hlavní roli trezorového filmu Ucho. Vladimír Dvořák měl zřejmě ostré lokty, a herečka mu může být vděčná, že ji vrátil na výsluní. Natáčení se přesunulo do Hudebního divadla Karlín v Praze a začalo se znovu.

Po tradiční úvodní znělce Orchestru Československé televize, který většinou řídil Václav Zahradník nebo Václav Hybš, moderátorská dvojice přivítala publikum, vyměnila si několik vtipných dialogů a uvedla první číslo. Vystoupení umělců se střídalo s komediálními scénkami v podání právě Dvořáka s Bohdalovou. „Všechny je psal Vladimír, který měl pro to velký cit,“ poznamenala herečka.

Dvořákovi se dařilo zvát umělce nejen ze socialistických zemí, ale i ze Západního Německa, Itálie nebo Francie. A dovoloval si čím dál víc. Když se hrany obrousily, do svých textů propašoval narážky na režim, což publikum vždycky odměnilo bouřlivým potleskem. Oblíbenost Televarieté dosáhla vrcholu v roce 1982, kdy se stalo dokonce hlavním silvestrovským pořadem.

Národ se bavil tím, jak to Dvořákovi Bohdalka zase nandala. Poslední předrevoluční díl byl odvysílaný pár týdnů před listopadem 1989, ale na rozdíl od jiných pořadů, které změnou režimu padly, Televarieté šlo dál. Dvořák dokázal v programu uplatnit nová témata a scénky nijak nestrádaly.

Poslední díl byl natočen v roce 1998, kdy už byl Vladimír nemocen. Necelý rok nato zemřel. Počet dílů, které byly za několik desetiletí natočeny, se zastavil na čísle 74. A ruku na srdce, tohle už jiná zábavná show těžko někdy překoná.

X X X

Tvrdá bitka mezi ruskými a ukrajinskými fotbalisty. V Turecku je ubytovali ve stejném hotelu

V belekském hotelu na jihozápadě Turecka došlo k fyzické potyčce mezi fotbalisty ukrajinského FC Minaj a ruského FK Šinnik Jaroslavl. Oba celky trávily v zemi na různých místech soustředění, kvůli zemětřesení a následné evakuaci se však ocitly na stejné adrese. Zástupci mužstev se nyní na sociálních sítích vzájemně obviňují z vyprovokování potyčky.

Na chodbách hotelu Royal Sigunas v letovisku Belek došlo v pondělí 13. února ke rvačce členů ruského a ukrajinského fotbalového týmu. Hráči prvoligové Minaje se na místo přesunuli v rámci evakuace po zemětřesení, původně tak byli ubytování jinde než rivalové z Jaroslavle. Informoval o tom web Daily Mail.

„Příčinou konfliktu bylo hanebné chování jednoho z fotbalistů ruského týmu vůči zaměstnancům hotelu a provokace našich hráčů,“ nabídl na sociálních sítích klub z Minaje svou verzi události.

 Druholigová Jaroslavl se proti tomu ohradila. Napaden byl prý její hráč, a tak ho ostatní „jako opravdový tým“ bránili.

Do pěstní potyčky se zapojilo několik hráčů z obou mužstev. Daily Mail citoval ruská média, podle kterých čtyři zástupci Jaroslavle skončili s podezřením na zlomeniny. „Když pak Ukrajinci zamířili do svých pokojů, Rusové se nadále přeli mezi sebou. Ti, co se snažili situaci zklidnit, byli obviněni z podpory Ukrajiny,“ uvedlo ukrajinské družstvo podle webu Mirror. Na místo dorazila i policie.  Následující den se fotbalisté Jaroslavle přestěhovali do jiného hotelu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.