Zadržaná podpredsedníčka EU Kailiová nechce vzdať mandátu. Szijjartó: Fico si zaslúži uznanie!

Zadržaná podpredsedníčka Európskeho parlamentu sa nechce vzdať mandátu europoslankyne. K zatknutiu podozrivých došlo v piatok po sérii razií v Bruseli, pri ktorých sa podľa belgických prokurátorov našlo 600-tisíc eur v hotovosti.

Hovorca belgickej federálnej prokuratúry informoval, že vyšetrovatelia v sobotu pokračovali vo vypočúvaní podpredsedníčky Európskeho parlamentu Evy Kailiovej a ďalších štyroch osôb podozrivých v prípade „korupcie a prania špinavých peňazí“. Informovala o tom agentúra AFP.

Belgická polícia zadržala Kailiovú v piatok, len niekoľko hodín po tom, ako boli zadržané ďalšie štyri osoby. Najmenej traja z nich boli buď talianski občania, alebo pochádzali z Talianska.

Kailiová je partnerkou jedného zo štyroch zadržaných, Francesca Giorgiho, asistenta jedného z poslancov zo skupiny socialistov a demokratov v Európskom parlamente, uviedol zdroj z belgickej prokuratúry.

Zatknutý bol údajne aj bývalý taliansky europoslanec Pier-Antonio Panzeri, ktorý pôsobil v EP v rokoch 2004-19. Talianske médiá v sobotu informovali, že v Taliansku boli zadržané Panzeriho manželka a dcéra.

Belgická prokuratúra v piatok nezverejnila totožnosť podozrivých ani krajinu, ktorá ich mala korumpovať.

Právny zdroj blízky prípadu však neskôr agentúre AFP potvrdil správy belgickej tlače, že dotyčnou krajinou bol Katar, ktorý sa podľa vyšetrovateľov niekoľko mesiacov pokúša nelegálne ovplyvniť ekonomické a politické rozhodnutia Európskeho parlamentu, a to prostredníctvom platieb v hotovosti alebo darov pre vysokopostavených predstaviteľov europarlamentu.

K zatknutiu podozrivých došlo v piatok po sérii razií v Bruseli, pri ktorých sa podľa belgických prokurátorov našlo 600-tisíc eur v hotovosti. Polícia zaistila aj počítače a mobilné telefóny.

Belgický denník L’Echo v sobotu informoval, že v Kailiovej dome v Bruseli, ktorý sa polícia rozhodla prehľadávať po tom, ako jej otca prichytila, ako v kufri preváža veľkú sumu peňazí, sa našlo „niekoľko tašiek plných bankoviek“.

Grécke médiá priniesli v piatok večer správy o vylúčení Kailiovej zo strany Panhelénske socialistické hnutie (PASOK).

Kailiovej politická skupina v Európskom parlamente – Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D), v piatok oznámila, že s okamžitou platnosťou pozastavuje jej členstvo v skupine, a to „v reakcii na prebiehajúce vyšetrovanie“.

Predseda PASOK Nikos Andrulakis v sobotu na platforme Twitter oznámil, že v rámci strany PASOK existuje tlak, aby sa Kailiová vzdala aj mandátu v Európskom parlamente.

Kailiová sa však „v tejto chvíli nechce vzdať svojho kresla, pretože vie, že by to znamenalo stratu poslaneckej imunity,“ uviedol podľa AFP iný zdroj zo strany PASOK.

Agentúra AFP dodala, že v dôsledku tejto kauzy sa v sobotu objavili výzvy, aby sa od poslancov europarlamentu vyžadovali vyššie štandardy.

„Toto nie je ojedinelý prípad,“ uviedla organizácia Transparency International, ktorá sa zaoberá bojom proti korupcii.

„Aj keď ide možno o najzávažnejší prípad údajnej korupcie, aký Európsky parlament zažil za mnoho rokov, nejde o ojedinelý incident,“ upozornil podľa agentúry AFP riaditeľ Transparency Michiel van Hulten.

Objasnil, že počas mnohých desaťročí sa v europarlamente vytvorila kultúra beztrestnosti, ktorá „sa prejavuje kombináciou laxných finančných pravidiel a kontrol a úplným nedostatkom nezávislého (alebo dokonca žiadneho) etického dohľadu“.

Van Hulten vyzval na zásadnú a rozsiahlu reformu – poukázal na to, že momentálne každý pokus o zlepšenie blokuje predsedníctvo europarlamentu so súhlasom väčšiny jeho poslancov, aktuality.sk

X X X

Maďarská diplomacia: „Fico si zaslúži uznanie!“ (názor Zsolta Simona)

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjartó tento týždeň navštívil Bratislavu. Absolvoval rad stretnutí. Stretol sa s rezortným kolegom Káčerom. Rovnako sa stretal aj s ,,prominentnými“ politikmi, navštívil Alianciu (strategického partnera), Andreja Danka šéfa SNS ako aj Roberta Fica predsedu strany SMER, s ktorým absolvoval aj spoločnú tlačovku.

Tu Szijjartó prekvapil, hodil cez palubu Hegerovu vládu na čele s Matovičom, Gyimesiho ale aj Maďarov na felvidéku.

Šéf maďarskej diplomacie, tým že sa stretol s Ficom a ich spoločnou tlačovkou takpovediac napľul vládnej koalícii do tváre. Táto vládna koalícia sa pasuje za bojovníka proti korupcii (ktorú zosobňuje samotný Fico). Pričom sa pred rokom samotný Szijjartó ešte hrdo fotil s Matovičom a Gyimesim ako s najväčšími spojencami a priateľmi. Dnes sa Szijjartó vyjadruje pochvalne na adresu Roberta Fica: ,,Fico si zaslúži úctu Maďarov a Maďarska“.

Szijjartó ako šéf maďarskej diplomacie poslal Matoviča a túto vládu do teplejších krajín. Vyslal signál, že Fico je akceptovateľnejším spojencom ako predstavitelia súčasnej vlády.

Toto jeho vyjadrenie je zároveň signálom pre strategického partnera Maďarskej vlády na Slovensku (Alianciu), že spolupráca s Ficom je absolútne akceptovateľná. Na Slovensku si Fico nezaslúži úctu ani jediného Maďara. Prečo by aj?

Fico a jeho vlády Maďarom škodili, spomeňme si aspoň pár momentov: Prijali zákon zakazujúci dvojité občianstvo ako reakciu na maďarský zákon (z dielne FIDESZ).  Prijali jazykový zákon obmedzujúci používanie maďarčiny na Slovensku

Ponižovali a vyštvali Hedvigu Malinovú len preto, že je Maďarka, Nechali zbiť fanúšikov DAC Dunajská Streda len preto, že sú Maďari, Maďarov opakovane považoval za bezpečnostné riziko

Uvedené skúsenosti by mali byť dostatočným dôkazom, že Fico si nezaslúži úctu ani jedného Maďara. Ani na naliehanie pána ministra nemôžeme zmeniť svoj názor. Szijjártó konštatovaním, že Fico si zaslúži úctu Maďarov sklamal Maďarov na felvidéku a zároveň prehodil celú maďarskú komunitu na Slovensku cez palubu.

Jeho záujem mať na európskom poli pro-rusky orientovaného spojenca je dôležitejší ako záujem maďarskej komunity.

Vážený pán Szijjartó majte na pamäti, že česť nie je na predaj. Maďari na Slovensku stoja na tej správnej strane a ani na Vaše naliehanie si Fica nebudeme ctiť. Je nám ľúto, že Vám viac záleží na dobrom vzťahu s Ficom ako na záujmoch maďarskej komunity na Slovensku, aktuality.sk

X X X

Zelenskyj: Ruské sily zničili mesto Bachmut

Ruské sily zničili východoukrajinské mesto Bachmut v Doneckej oblasti, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Situácia je podľa neho „veľmi ťažká“ vo viacerých mestách na frontovej línii v Donbase. Konkrétne vymenoval práve Bachmut, ale aj Soledar, Marjinku a Kreminnu.

„V týchto oblastiach už nezostalo miesto pre život, ktoré by nebolo poškodené strelami,“ uviedol Zelenskyj vo svojom nočnom videoprejave. „Okupanti zničili Bachmut, ďalšie mesto na Donbase, ktoré ruská armáda premenila na spálené ruiny,“ dodal. Podľa agentúry AP ukrajinský prezident nespresnil, čo má na mysli výrazom „zničili“; niektoré budovy v meste stále stoja a v uliciach sa pohybujú obyvatelia.

 Ukrajinský generálny štáb informoval, že ruská armáda podnikla na Ukrajine za uplynulých 24 hodín 20 náletov a rovnako 80 útokov zo salvových raketometov. Najtvrdšie boje sa odohrávali práve v oblasti Bachmutu, uviedol hovorca generálneho štábu Oleksandr Štupun. Boje okolo Bachmutu zintenzívnili po tom, čo ukrajinská armáda pred mesiacom znovu získala kontrolu nad mestom Cherson.

        Rusko začalo okupáciu Ukrajiny v roku 2014 anexiou Krymu. Zmocnilo sa tiež časti Doneckej a Luhanskej oblasti v Donbase. Ruské vojská na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vtrhli na Ukrajinu 24. februára, čím rozpútali najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Počty obetí na životoch, vojakov a civilistov, sa odhadujú v radoch desiatok tisíc, milióny ľudí vojna vyhnala z domovov. Putin „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako nazýva vojnu, odôvodňoval potrebou „demilitarizácie“ a „denacifikácie“ susednej krajiny. Kyjev a Západ pokladajú inváziu za ničím nevyprovokovanú a neodôvodnenú agresiu./agentury/

X X X

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

 Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

 Rusko interpretovalo vyjadrenia Merkelovej v jej rozhovore pre týždenník Die Zeit tak, že mierový plán z Minska bol uzavretý len preto, aby Ukrajina získala čas na zbrojenie a prípravu na vojnu s Ruskom, informovala tlačová agentúra DPA.

„Úprimne povedané, bolo to pre mňa absolútne nečakané. Je to sklamanie. Naozaj som neočakával, že niečo také budem počuť od bývalej nemeckej kancelárky,“ povedal Putin novinárom v kirgizskom hlavnom meste Biškek. Minský mierový plán pre východnú Ukrajinu, ktorá je od začiatku bojov v roku 2014 pod ruským vplyvom, stanovil pre strany konfliktu ďalekosiahle záväzky, ktoré sa však neuplatnili.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neskôr vyhlásil, že dohody dosiahnuté za sprostredkovania Nemecka a Francúzska nebude plniť. V dôsledku toho Putin nariadil 24. februára vpád ruských síl na územie Ukrajiny.

„Vždy som predpokladal, že vedenie Nemeckej spolkovej republiky sa k nám bude správať úprimne,“ povedal Putin. Podľa zhodnotenia DPA však už vtedy bolo jasné, že Nemecko je na strane Ukrajiny a podporuje ju.

„Stále sa mi však zdá, že vedenie Nemecka sa vždy úprimne snažilo nájsť riešenie na základe zásad, na ktorých sme sa dohodli a ktoré boli dosiahnuté okrem iného v rámci minského procesu,“ poznamenal ruský prezident.

Merkelová v zmienenom rozhovore zverejnenom vo štvrtok doslovne uviedla: „Minské dohody z roku 2014 boli pokusom poskytnúť Ukrajine čas. Tento čas krajina využila aj na to, aby sa stala silnejšou – ako môžeme dnes vidieť.“

Podľa Merkelovej mohol Putin ľahko ovládnuť Ukrajinu už začiatkom roku 2015. „Veľmi pochybujem, že by štáty NATO vtedy mohli urobiť toľko, koľko robia teraz, aby pomohli Ukrajine,“ skonštatovala nemecká exkancelárka.

Merkelová, ktorá daný post zastávala v rokoch 2005–2021, však svoju podporu pre výstavbu nemecko-ruského plynovodu Nord Stream 2 neľutuje. Zákaz tohto projektu by totiž podľa jej slov „nebezpečne zhoršil“ vzťahy Nemecka s Ruskom./agentury/

X X X

Kollár za pád Hegerovej vlády nezahlasuje

 Nezaradený poslanec a predseda strany Spolu Miroslav Kollár nebude hlasovať za návrh na odvolanie Hegerovej vlády, informoval o tom po sneme strany. Diskusiu s kolegami označil za intenzívnu, rozhodnutie však bude jeho vlastné.

 Kollár povedal, že existuje 363 dôvodov, prečo by nemala táto vláda pokračovať. Návrh z dielne SaS však považuje za nešťastný, keďže nie je jasné, čo sa bude diať deň po „povalení vlády“. Označil ho za nezodpovedný hazard s budúcnosťou krajiny. Dôvodom má byť, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a Robert Fico (Smer) podľa neho chcú predčasné voľby ešte v apríli. „Nešiel som do politiky preto, aby som pomáhal Ficovi dostať sa späť k moci,“ zdôraznil Kollár.

Dodal, že za budúcoročný štátny rozpočet zahlasuje, ak v ňom budú výdavkové limity.

Jedným z najsilnejších motívov rozhodnutia podržať vládu je však vojna na Ukrajine a otázne zahraničné smerovanie krajiny v prípade konca tejto vlády.

Doobedňajší príhovor premiéra Eduarda Hegera ani preferencie strany podľa Kollára nehrali pri rozhodovaní rolu. Dôležité podľa neho bolo to, že keby boli predčasné voľby v apríli, „volič by nemal koho z demokratického spektra voliť“. Na hlasovaní sa zúčastní a bude hlasovať proti vysloveniu dôvery.

 Od štvrtka sa rokuje o odvolaní vlády. Je jasné, že prakticky celá opozícia bude hlasovať za pád kabinetu Eduarda Hegera, no stále nie je úplne isté, či vláda napokon padne. V hre sú viaceré scenáre, ale v každom rozhodujú nezaradení poslanci.

Dzurinda aj Heger prišli na snem Spolu

Z bežného snemu strany sa tak stala politická udalosť. Svedčili o tom aj hostia. Medzi nimi je napríklad bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda či premiér Eduard Heger. Kollár priznal, že keď plánovali snem Spolu ešte nevedel, že sa bude konať pred hlasovaním o nedôvere vláde. Na snem prišli aj poslanci Ondrej Dostál, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga či Martin Klus.

 Premiér Heger sa vo svojom prejave snažil presvedčiť delegátov strany Spolu, aby vládu v hlasovaní o vyjadrení nedôvery podržali. Zdôraznil, že osud jeho vlády však závisí od SaS. Zopakoval, že rekonštrukciu vlády nevníma ako realistickú možnosť a že SaS považuje za priateľov a stále verí, že sa dohodnú na pokračovaní vlády. Odvolanie Matoviča podľa neho neprichádza do úvahy.

 „Keď pozerám na záujem médií tak som prišiel na snem nie bezvýznamnej strany,“ prihovoril sa účastníkom Dzurinda. Znova spomenul svoju víziu nového politického „projektu“. „Strana Spolu má v tomto projekte miesto,“ zdôraznil. Hovoril o potrebe „zbaviť občanov úzkosti z toho, že sú odsúdení či odkázaní na to že vládu bude tvoriť Smer, Smer dva a fašisti“. „Nie sme odsúdení ani odkázaní na takú temnú predstavu,“ vyhlásil. Dodal, že v 90. rokoch sa Slovenku „vďaka odvahe, obeti a odolnosti podarilo

„V posledných rokoch sme na Slovensku svedkami trieštenia a štiepenia demokratických politických síl, čím dochádza k ohrozeniu demokracie ako takej,“ vyhlásil šéf strany Spolu Miroslav Kollár. Dodal, že tak silnie extrémizmus, populizmus a spochybňovanie členstva Slovenska v NATO a Európskej únii.

„Zvýrazňuje to potrebu spolupráce a spájania s cieľom vytvorenia jasnej občiansko-demokratickej alternatívy pre stredopravého voliča,“ povedal Kollár. „Vidíme, ako sa vyvíja svet. O to viac sa musíme všetci demokrati zomknúť a začať sa správať rozumne a zodpovedne,“ poznamenal. Kollár apeloval, že ak Slovensko pustí k moci mafiu a extrémistov, tí sa postarajú o to, aby krajina prestala byť západnou demokraciou s perspektívou dobrého života.

 Dzurindov projekt

„Je potrebné sa pokúsiť vytvoriť zmysluplnú politickú alternatívu,“ vyhlásil expremiér Dzurinda. Vo svojom príhovore kritizoval najmä nekultúru v politike či spoločnosti, ale aj rastúci dlh.

Opäť odmietol svoj nový politický projekt bližšie priblížiť. Zatiaľ je jasné len to, že jedným z pilierov bude strana Spolu. Odmieta tvrdenia, že by mu mohla uškodiť kauza Gorila, pretože podľa svojich slov už v minulosti vyvodil politickú zodpovednosť.

Nový projekt by mal byť založený na umiernenom konzervativizme a na hodnotách Európskej ľudovej strany. Podotkol, že Lucia Ďuriš Nicholsonová nie je súčasťou pripravovanej platformy.

 Spresnil, že mu ide o založenie perspektívnejšieho projektu, nie o projekt na jedny voľby. „Z istej časti predčasné voľby neovplyvňujú môj projekt, ale do istej časti ho ovplyvniť môžu,“ poznamenal.

Dzurinda tvrdí, že pri procese tvorenia projektu nehrajú jeho osobné motívy žiadnu rolu. Personálne otázky tiež zatiaľ nerieši.

Na to, či budú súčasťou projektu strany ako Za ľudí či KDH, odpovedať nevedel. Nemá však záujem rozkladať strany. „Niet pochýb o tom, že profilovo, ideovo a hodnotovo tam istý prienik byť môže, ale všetko má svoj čas,“ skonštatoval s tým, že to je aj dôvod, prečo nechce hovoriť o projekte ako celku, lebo je tam ešte veľa otáznikov./agentury/

X X X

Ekonomická kríza: Žilina chce dvíhať poplatky a vziať úver, Martin šetrí na viceprimátorovi

Finančno-ekonomická situácia samospráv je ťažká. Kvôli opatreniam štátu viacerým obciam hrozí, že nezostavia rozpočet.

Žilinská radnica sa pripravuje na budúcotýždňové rokovanie o rozpočte na rok 2023. Chýbať v ňom má 10-miliónov eur. Primátor preto navrhuje zvýšenie daní aj úver.

Pandémia, vojna na Ukrajine a stým spojený rast cien, daňový bonus, ale aj navyšovanie kompetencií samospráv, ako bola napríklad chodníková novela, stavia obce do čoraz ťažšej finančnej situácie.

Primátor Žiliny Peter Fiabáne (nezávislý) hovorí, že vládou nedávno schválený balíček na zavedenie daňového bonusu je lákavý a populárny, no všetky peniaze, ktoré rodiny dostanú, zobral štát samosprávam.

„Od začiatku sme hovorili, že si tieto peniaze budú musieť mestá a obce vybrať od ľudí naspäť, a to prostredníctvom daní a poplatkov. Akurát, že v tomto príbehu bude vinníkom mesto, nie vláda a poslanci, ktorí sú za to zodpovední,“ podotkol Fiabáne.

ie mestského zastupiteľstva v Žiline, ktoré bude v utorok 13. decembra, smerujú návrhy všeobecne záväzných nariadení na úpravu daní, poplatku za komunálny odpad či miestneho poplatku za rozvoj.

V rozpočte chýba asi 10 miliónov eur, čo zhruba tvorí 10 % žilinského rozpočtu. Peniaze chýbajú na mzdy, fungovanie mestskej polície, dopravného podniku, aj na osvetlenie či na zákonné dorovnanie nákladov za odpad.

Mestá a obce môžu financie na svoje fungovanie získavať z daní z príjmu, alebo miestnych daní. Pokiaľ sú ohrozené, samospráva nevie dobre vykonávať svoje povinnosti. Fiabáne tvrdí, že dane chcú zvýšiť aby mohli poskytovať základné služby a rozvojové projekty a k myšlienke dospeli až po tom, čo urobili úsporné opatrenia.

 „Súčasná situácia nie je dôsledkom nášho zlého hospodárenia, ale vplyvom vonkajších okolností. Urobili sme viaceré oparenia, aby sme ušetrili. Veľkú časť rozpočtu odborov či mestských podnikov sme okresali až tak, že je oslabená efektivita plnenia ich služieb,“ posťažoval sa primátor.

Nedávno zvolení poslanci budú tak v utorok rozhodovať napríklad o dani za stavebné pozemky, záhrady, zastavané plochy, nádvoria či lesné pozemky, kde by mali ľudia začať platiť namiesto 1,25 % až 1,5 % z ich hodnoty. Daň za meter štvorcový plochy bytu alebo domu by narástol z 50 na 90 centov.

Za poľnohospodárske stavby by ľudia platili nie 50, ale 60 centov za každý štvorcový meter. Daň za garáž by sa vyšplhala z 1,2 na 1,5 eura za meter štvorcový.

Daň za psa v rodinnom dome by stúpla z 5 na 10 eur, daň za predajné automaty zo 100 na 120 eur za rok. Mesto chce dvíhať aj poplatok za zber komunálneho odpadu. Žilinčania doteraz platili 27 eur, po zvýšení by to bolo 36 eur ročne na osobu.

Mesto si navyše chce zobrať aj úver vo výške 3,8 milióna eur, ktorým by pokryli výdavky na povinné dofinancovanie europrojektov, spustenie parkovacej politiky a splnenie niektorých zákonných záväzkov, ktoré mesto v budúcom roku čakajú.

Kompenzácia

Poslanci s primátorom už o novom rozpočte rokovali. Niektorí sa vyjadrili, že za návrhy na zvyšovanie daní v takom znení, v akom sú predložené, nezahlasujú. A to z dôvodu, že vláda sľubuje samosprávam kompenzovať výpadok financií. Má na to minúť 300 miliónov eur, pričom novelou zákona o dani z príjmov samosprávy prídu až o takmer 800 miliónov eur.

Zvýšenie daňového bonusu na dieťa znamená, že štát vyberie od rodín, ktoré majú deti, nižšie dane. Čím však bude menej zaplatených daní z príjmu fyzických osôb, tým bude menej podielových daní, z ktorých sú samosprávy financované.

Richard Rybníček, primátor Trenčína a prezident Únie miest a obcí Slovenska hovorí, že keď samosprávy kvôli tomu nevedia zostaviť rozpočty. Dohoda o kompenzácii mestám a obciam pomôže prežiť, Rybníček však dodáva, že to neznamená, že nebudú zvyšovať dane z nehnuteľností či poplatky za školy, pretože peniaze budú napriek tomu chýbať.

Šetria na zástupcovi

V Martine by mali poslanci o daniach a poplatkoch rokovať vo štvrtok 15. decembra. Následne sa budú snažiť zostaviť rozpočet, prerokovať by ho chceli stihnúť ešte v tomto roku.

Primátor Martina Ján Danko (nezávislý) so zvyšovaním poplatkov za odpad nesúhlasí. Martinčania platia za odpad 31 eur. „Poplatky za odpad, na rozdiel od iných daní, negatívne ovplyvňujú predovšetkým viacpočetné rodiny a seniorov, a teda skupiny, ktoré budú budúci rok ohrozené najviac,“ informoval Danko.

 Dodal, že v záujme šetrenia financií mesta neobsadil funkciu druhého viceprimátora, na mestskom úrade začali so šetrením už v priebehu roka a sú pripravení podporiť návrhy na úsporné opatrenia v jednotlivých výboroch mestských častí.

Ján Danko má v tomto volebnom období len jedného viceprimátora, ktorým sa stal jeho konkurent v predvolebnom boji, ktorý sa tiež uchádzal o post primátora – Stanislav Thomka. V predchádzajúcich štyroch rokoch mal primátor dvoch zástupcov, aktuality.sk

X X X

Maroko píše dejiny, vyradilo aj Portugalcov! Ronaldov sen sa skončil v slzách

Futbalisti Maroka sa stali tretími semifinalistami MS v Katare. V sobotňajšom štvrťfinále zvíťazili nad favorizovaným Portugalskom 1:0 gólom Youssefa En-Nesyriho zo 42. minúty.

V súboji o účasť vo finále sa stretnú s úspešnejším tímom z dvojice Anglicko – Francúzsko, ktoré proti sebe nastúpili v sobotu od 20.00 SEČ. Prvýkrát v histórii MS bude mať africký kontinent zástupcu v najlepšej štvorke. Prvú semifinálovú dvojicu tvoria Argentína a Chorvátsko.

Maroko – Portugalsko 1:0 (1:0)

V pozícii favorita boli Portugalci, v ktorých základnej zostave opäť chýbal Cristiano Ronaldo. Maročania však od úvodu pôsobili kompaktne a prispeli k pútavému dianiu prvého polčasu. Portugalský tím mal v prvom polčase loptu častejšie vo svojej moci, snažil sa diktovať hru, ale Maročania si dávali pozor na defenzívu a hrozili z brejkov.

Ako prví sa do šance dostali Portugalci, keď Joao Felix po rýchlej akcii hlavičkou zamestnal brankára Bounoua. Podobným spôsobom zakončenia krátko na to odpovedali Maročania, ale ani En-Nesyri nebol úspešný. Marocký útočník sa k hlavičke dostal aj v 26. minúte, ale loptu poslal mimo bránky.

V 42. minúte sa Maročania dostali k ofenzívnej akcii, El Idrissi odcentroval do šestnástky, v ktorej En-Nesyri vyťažil zo zaváhania brankára Costu aj nevýrazného bránenia Rubena Diasa a hlavičkou otvoril skóre – 1:0. Portugalci boli blízko k vyrovnaniu už v následnej akcii, ale strieľaný center Fernandesa trafil iba hornú žŕdku.

V 51. minúte bolo rušno pred portugalským brankárom po centri Ziyecha a hlavičke Ounahiho, ale brankár Costa si poradil. V druhom polčase mali Portugalci ešte výraznejšiu prevahu v držaní lopty, ale nebolo im to nič platné.

V ich hre chýbal moment prekvapenia a do výraznejších gólových príležitostí sa nevedeli dostať kombináciami ani po centroch. Ronaldo nastúpil v 52. minúte na rekordný 196. zápas v národnom tíme a po polhodine hry v ofenzívnej akcii prihral Joaovi Felixovi, ktorého strelu zmaril pohotový Bounou.

V nadstavenom čase sa Ronaldo dostal k pohotovej strele, ale ani on neprekonal brankára Maroka. Maročan Cheddira dostal v nadstavenom čase dve žlté karty, ani krátka presilovka však Portugalcom nepomohla. Skóre nezmenil ani nábeh portugalského kapitána Pepeho na center Cancela./agentury/

X X X

Čaputová: Pápež František pozýva k solidarite a spolupráci                                                                                                                                                               

Pápež František prijal v sobotu dopoludnia na audiencii vo Vatikáne prezidentku SR Zuzanu Čaputovú so sprievodom. Audiencia v Sále bibliotéky Apoštolského paláca, kde pápež zvyčajne prijíma hlavy štátov, trvala 45 minút. Prezidentka označila stretnutie za ľudsky blízke a dodala, že rozhovor s pápežom bol hlboký a inšpiratívny.

Vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook prezidentka uviedla, že pápež má Slovensko veľmi rád a ďakuje za dni strávené na Slovensku minulý rok, ktoré boli preňho – podľa jeho slov – veľkým povzbudením.

 „Žijeme ťažké časy a lepšie cez ne prejdeme, keď všetci tí, ktorí to cítia rovnako, budú otvorení spolupráci a porozumeniu. Keď sa nebudeme uzatvárať do našich názorových svetov, keď sa nebudeme navzájom povyšovať, ale napriek odlišnosti rešpektovať. Vždy máme voľbu, ako sa zachovať. Ako vo svojom dnešnom odkaze pre Slovensko povedal Svätý Otec: jednota je dôležitejšia než konflikt,“ uvádza sa v statuse prezidentky SR.

Podľa nej prostredníctvom myšlienky, že „sme rôzni, ale všetci sme bratia a sestry“, pápež pozýva k solidarite a spolupráci.

Dodala, že pápežove slová, ktoré zazneli počas audiencie vo Vatikáne, „môžu byť pred nadchádzajúcimi vianočnými sviatkami povzbudením pre nás všetkých“.

Svätý Otec privítal prezidentku Čaputovú o 10.30 h a pol hodiny s ňou pobudol v súkromnom rozhovore, spresnili Vatican News. Nasledovalo predstavenie členov delegácie so spoločnou fotografiou a výmena darov.

Slovenská prezidentka sa následne v priestoroch Štátneho sekretariátu stretla s vatikánskym sekretárom pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami Paulom Richardom Gallagherom.

Hovorili o bilaterálnych vzťahoch medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou a o úlohe cirkvi v spoločnosti.

Podrobnejšie diskutovali aj o vojne na Ukrajine a jej vplyve na regionálnej a medzinárodnej úrovni. Osobitná pozornosť bola venovaná humanitárnej situácii, prijímaniu utečencov a sociálno-ekonomickej kríze, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom Tlačovým strediskom Svätej stolice po schôdzke.

Podľa Vatican News pápež venoval prezidentke SR niekoľko darov: veľkú medailu z bronzu zobrazujúcu sv. Martina ako vojaka na koni, ktorý sa delí s chudobným o svoj plášť, ktorá je dielom rímskeho medailéra Guida Veroiho. Ďalšími darmi sú štyri tlačené publikácie.

Prezidentka Čaputová priniesla pápežovi Františkovi ako dar obraz sv. Františka z Assisi od akademickej umelkyne Doroty Sadovskej, ručne vyrábané sklenené vianočné ozdoby z družstva Okrasa v Čadci a sviatočné pečivo zo sociálneho podniku Bivio v Bratislave na prútenom podnose z chránenej dielne Vrbovnica v Bardejove.

 Zuzana Čaputová darovala pápežovi Františkovi obraz, vianočné ozdoby aj tradičné sviatočné pečivo

Ako dary pre Svätého Otca priniesla slovenská prezidentka aj dve publikácie: ilustrovanú knihu Pápež František deťom z vydavateľstva Nové mesto s ilustráciami Evy Šimonovej a biografickú publikáciu Silvo Krčméry – o osobnosti slovenského katolíckeho disentu z doby komunistickej totality vydanú v rámci projektu Nenápadní hrdinovia.

Vatican News dodal, že v delegácii, ktorá sprevádzala prezidentku Čaputovú počas audiencie u pápeža, boli aj niekdajší parlamentný politik a exponent boja za slobodu a demokraciu František Mikloško, obeť útoku na LGBTI+ komunitu Radoslava Trokšiarová, vikár provinciála saleziánov Peter Jacko, koordinátorka centra pomoci utečencom z Ukrajiny Camp Žilina Martina Ďurčová, lekárka-paliatologička z Národného onkologického ústavu Kristína Križanová a držiteľka ocenenia Učiteľka Slovenska 2021 Alexandra Hučeková./agentury/

X X X

Miliardár Tkáč, pravda o svojich viníciach

Pod Devínskou Kobylou vyrastá jeden z najatraktívnejších vinohradov Slovenska. Svojou polohou ničím nezaostáva za chýrnymi rakúskymi vinicami vo Wachau, pod pätou ktorých takisto preteká Dunaj. Vinárstvo Zlatý roh buduje Patrik Tkáč, jeden z najbohatších a do vína zahľadených Slovákov. Čo dáva víno človeku? Tkáč odpovedá, že ako jedna z mála vecí jednoducho spája ľudí na celom svete.

 V portfóliu spoločnosti J&T, ktorú založil spolu s Ivanom Jakabovičom, je aj slávne vinárstvo Le Dôme v Bordeaux. To zasvietilo nielen stobodovými vínami známeho garážového vinára Jonathana Maltusa, ale aj supermodernou architektúrou – je za ňou slávny architekt Norman Foster.

X Aká bola vaša cesta k vínu? Kedy ste zistili, že víno je viac než len súčasť povesti úspešného muža?

Pamätám si presne okamih zlomu môjho vzťahu k vínu. Kamarát Milan Fabián, majiteľ AGEMU, prišiel do Tatier a ochutnal víno, ktoré sme mu naliali. Spýtal sa ma: „Ako môžeš takéto niečo piť?“ Hneď som si spomenul na môjho priateľa vinára Mira Fondrka, s ktorým teraz robíme víno pod jeho menom. Má pekné butikové vinárstvo v Tomášove a zásobuje vínami Fabiánov zámok v Tomášove.

x Čím vás pritiahol Fondrk?

Možno tým, že začal robiť víno v garáži rovnako ako Jonathan Maltus, náš vinársky partner v Bordeaux. Maltus patrí do slávnej generácie garážistov z deväťdesiatych rokov. A keďže Miro Fondrk začal rovnako v garáži a už vtedy bol známy červenými vínami, napadlo mi pozdvihnúť jeho umenie. Prečo mu nepomôcť vybudovať seriózne vinárstvo? Stal sa mojím prvým vinárskym guru, ktorý ma zoznámil z radu vybočujúcimi vinármi a vinohradníkmi Martinom Pomfym z Vinosadov a Milanom Skovajsom z Pezinka. Fondrk mi pomáhal pri prvých úvahách okolo vína v Devíne aj pri výbere vinárstva v Bordeaux. Neskôr som stretol Filipa Nagya, ktorý je dnes hlavný winemaker, vinohradnícka a vinárska hlava všetkého, čo spoločne robíme vo vinárstve Zlatý roh na Devíne. Víno, ak sa mu začnete poctivo venovať, vás privedie k správnym ľuďom.

x Ste rozhodný a energický. Zbytočne sa ničím nezdržiavate. Podali sme si ruky a hneď začali s prehliadkou devínskeho vinohradu. Človek sa nestačí čudovať. Vo vinici sa pasie dobytok aj so stádom kôz. Je to ekologický návrat do náruče prírody?

Dobytok sa len tak naverímboha nepasie, on pracuje. Hnojí vinicu, produkuje prírodné hnojivo, to je dnes vzácnosť. Len jedno neviem naučiť kravy, že majú hnojiť do riadkov medzi vinič a nie kde ich napadne, na cestičky a trávniky. Napokon, je to zanedbateľná daň biodynamickému hospodáreniu. Naše kravy zásobujú rodinu mliekom, syrom, podľa mňa robíme najlepší camembert na svete, ponúkame ho v reštaurácii a potravinách Od našich. A máme tu aj kone, nielen športové, ale ťažné, pár slovenského norika muránskeho. Obrábame s nimi vinohrad.

 X Naposledy priorávali vinič konským pluhom moji nebohí dedovia, bolo to pred 50-timi rokmi. Čo riadok, to deci vínka. Čo vás viedlo k obnove dnes toľko skloňovanej ekologizácie dorábania potravín?

Nemyslím si, že biopoľnohospodárstvo je akýmsi pánskym výstrelkom. Je to čoraz silnejšia reakcia na doterajší spôsob výroby potravín a celkový spôsob života ľudí. Odkedy sme začali chodiť do Burgundska a do Bordeaux, naturálne vyrobené vína sa nám dostávali viac a viac pod kožu. Podľahli sme biodynamike, kde, jednoducho povedané, pestujete a chováte všetko úplne „na zdravo“. Vo Francúzsku som videl obrábať vinice s koňmi. Hoci neviem, či to nerobia niekde skôr pre turistov. Žeby tie obrovské výmery zvládli len s koňmi? Po pravde, ani my nedokážeme obrobiť vo vinohrade s koňmi všetko, ale urobíme veľa. Prečo je to výhoda? Jednak do pôdy padá konský trus, koník pomáha s hnojením, ale hlavne menej utláča zem. Kone, kozy, kravy tvoria s pôdou a vinohradom, zeleninovou záhradou jeden celok. Snažíme sa ho obnoviť.

x Vravíte celok, vy ste sa stali najväčším devínskym vinohradníkom. Ako sem človek, ktorý býval v River Parku, vôbec zablúdil a začal budovať usadlosť s rozprávkovou vyhliadkou na zrúcaninu hradu Devín?

Vravím, že na začiatku bolo úplné zlyhanie školstva.

Školstva?

No ako to povedať, na niektoré veci príde človek neskoro a mohol by skôr. Ako mladík som pozeral seriál Dallas. Veľká americká rodina tam bývala na ranči. Uchvátilo ma to. Nejak som zabudol, že každé z dospelých detí malo aj byt. Do veľkého domu na ranči sa prišli len pohádať. Keď sa mi začalo dariť, postavil som multigeneračný dom na Kramároch a očakával, že budeme žiť celá rodina pohromade. Ale chyba lávky. Nik mi nevysvetlil, že nemôžete postaviť jednu kuchyňu pre vlastnú mamu aj manželku. V záujme prežitia rodiny som to vzdal a premýšľal, čo ďalej. Vyriešil to sám život. U Ivana Jakaboviča bola raz párty, pozrel som sa cez plot a za ním húština.

 Le Dôme – vesmírny palác vína navrhol slávny architekt Norman Foster. Stál 10 miliónov eur.

x A čo bolo za ňou?

Staré, ale úplne zničené vinohrady, v ktorých kedysi hospodárilo družstvo v Devíne. Vinica prerastená kríkmi a dvíhajúcim sa lesom bola pre mňa provokujúcou výzvou.

x S deťmi som chodieval na vychádzky na Devínsku Kobylu. Pustnúce vinohrady boli na zaplakanie. Teraz sú znovuzrodené, krásou súperia s najlepšími francúzskymi vinicami. Z čoho ste ich obnovu pred ôsmimi rokmi začali?

Listoval som v starých mapách a majetkových knihách, ktoré dokladovali, že Bratislava, Pressburg – Prešporok a jej okolie vrátane Devína sa vždy živili vínom. Za vlády Márie Terézie však zdvihli dane a Devínčania si povedali: skúsme robiť víno bez daní, tak vznikol slávny devínsky ríbezľák. Potom až za komunizmu sa začalo robiť víno vo veľkom, čo bolo pre režim typické. Do priestoru pod Kobylou pustili buldozéry a bagre. Do toho najlepšieho terroiru.

Le Dôme predáva nový Bordeaux príbeh, jeho spoluautormi sú Východoeurópania, Slováci, Česi. Myslím, že náš čas ešte iba príde.

x Kdesi som čítal, že územie v okolí Devínskej Kobyly je pamätníkom štyroch morí, z ktorých sa štyri razy vynorila suchá zem.

A tu násilne narobili terasy, brutálne stiahli pôdu a nebolo jasné, či tu niekedy ešte nejaké dobré víno bude. Verím, že my dokazujeme, že môže byť dobré. Vzácne horninové podložie, plné vápencových skamenelín, rôznych morských aj suchozemských živočíchov, víno miluje. Pri obrábaní viníc na ne narážame. Necitlivý zásah človeka príroda prežila, naše víno sa teda môže rozvíjať a čerpať silu z trpezlivo obnovovanej pôdy a výnimočného podložia s bohatstvom vápnika a ostatných minerálov. Prostredie dáva vínu úžasnú kompozíciu.

x Vinohrad vôbec nie je malý, to si všimne každý, kto ide okolo. Aký priestor vinárstvo 

X Zlatý roh vlastne obhospodaruje?

Dovedna pár desiatok hektárov. Časť z viníc, asi 4 hektáre, obklopujú dom, kde bývam s rodinou. Zvyšok je normálne poľnohospodársky obhospodarovaná pôda. Plot okolo vinice vyrástol kvôli zveri, žije tu veľa vysokej a diviakov. Po celom okolí máme 30 ha pôdy až popod les, z toho kvalitné zrevitalizované vinohrady sú asi na 10 hektároch. V príprave je zhruba 5-hektárová plocha. Pôdu nechávame tri roky odpočinúť. Pestujeme tam rôzne miešanky, ktoré nazeleno zaorieme, aby bola pôda, do ktorej zasadíme vinič, plná sily.

x Aké odrody pestujete?

Ešte v čase, keď sme nemali vinice v Bordeaux, som si hovoril, kto miluje Bordeaux vína, chce dopestovať aj vlastné Bordeaux, aj keď z Devína. Pestujeme teda Cabernet Sauvignon aj Merlot, urobili sme z nich Bordeaux blend (cuvée – zmes z oboch vín). Je ho neveľa, ale víno sa vydarilo. Máme tu terasu s Pinotom noir, reprezentantom Burgundska, trochu Chardonnay. Z bielych odrôd Rizling rýnsky a Veltlín zelený, v tejto chvíli je to moja najobľúbenejšia odroda. Aj biele vína blendujeme, spájame, ale po svojom.

x V čom postupujete inak?

Som citovo závislý od konceptu Bordeaux vín, kde majstrovsky blendujú viac vín v jedno vynikajúce. Dostal som nápad vytvoriť blend z Veltlínskeho zeleného a Rizlingu rýnskeho. Tak sa pod rukami Filipa Nagya, čo je hlavný winemaker a nositeľ myšlienky, zrodilo nové víno s menom Blanc. Môžeme toto víno ročníka 2018 ochutnať. Sú v ňom spojené nielen dve odrodové vína z dvoch polôh vinohradov, ale aj vína dozrievajúce v rôznych nádobách – terakotových amforách, žulovom vajíčku či drevenom sude.

X Víno má krásnu jantárovú farbu, akoby odrážalo zlatú jeseň pod Devínskou Kobylou, popod ktorou viedla stará obchodná jantárová cesta. Ako sa vám pracuje s Filipom Nagyom? Dvaja ľudia a na konci jedno spoločné víno. Je to vôbec možné?

Často sme spolu a vína ochutnávame. Víno zbližuje, ale vykáme si. Zlatý roh je moje vinárstvo, Filip je mojím winemakerom, ale súčasne buduje aj svoju značku 7 Rows – 7 riadkov. Ťažko sa nazvem inak ako kapitalistom investujúcim do statkov, víno je pre mňa aj investícia aj radosť, mám najradšej, keď vzniká takáto kombinácia. Ale spraviť to môžete dokonale len vtedy, keď máte šťastie či nos na dokonalých ľudí. Filip je dokonalý, spoločne robíme maximum pre devínsky terroir, aby sme ho dostali na európsku mapu. Už ho tam dostávame – prostredníctvom vín Zlatého rohu a 7 Rows, jeho 7 riadkov.

X Aký je medzi vašimi vínami rozdiel?

Oproti hlavnému vinárskemu prúdu revolučným spôsobom obrábame vinohrady aj tvoríme víno. Ale Filipovo víno je ešte viac výstredné, má taký hipsterský look. 7 Rows je veľmi obľúbené aj v najlepších reštauráciách západnej Európy. Inšpirácia prišla z argentínskeho vinárstva Catena Zapata, ktorého winemaker má vlastnú značku s provokačným názvom El Enemigo – Nepriateľ. Spoločne zdieľame vinohrady, ktoré Filip svedomito obrába, sú ako obrázok. Z úrody mu predám hrozno a on urobí víno divokejším spôsobom, necháva ho dlhšie macerovať na šupkách, spracúva ho ako kedysi na území prastarého Gruzínska v nádobách kvevry. Vzniká z toho víno „divočák“, ale je oň záujem.

X Kto vás dal s Filipom dovedna?

Nejaký dobrý kamarát, keď som hľadal akurátneho človeka pre projekt na Devíne. Filip spomína s láskou na vysokoškolské časy v Lednici, ktorá je liahňou kvalitných vinárov. Južná Morava je dnes plná mladých vinárov. Na Devíne by sme radi mali viacej ľudí s Filipovým talentom. Takých, ktorí by povedali, chcem zasvätiť svoj život vínu, vytvorím špičkový vinohrad na piatich hektároch. Hľadáme ich, ale zatiaľ sme takých nenašli. Túžime po rôznorodejšej produkcii vína, aby nebolo na Devíne iba zopár vinárov.

x Nie je problémom začínajúcich vinohradníkov a vinárov kapitál, nedôvera vo vlastné sily či chýbajúce povzbudenie? Ako von zo slepej uličky?

A načo sú sociálne siete? Som otvorený človek. Nepamätám sa, že by mi niekto napísal odkaz: Milujem víno, som v tom dobrý, dajte mi príležitosť. Ani jeden jediný. A čítame s Filipom všetko.

Čo z vašej strany znamená dať príležitosť?

Urobiť projekt. Niekto dá peniaze, niekto nadaný ho realizuje, poctivo odpracuje a keď je úspech, tak sa podelia. Je to jednoduché. Hoci sa v Devíne začínajú Malé Karpaty, nepovažujú nás za malokarpatských vinárov, tie sa v mysliach ľudí začínajú od Rače. Potrebujeme zmeniť pohľad na slovenské víno, celý Malokarpatský región a špeciálne na Devín. Nechcem krivdiť chlapom, čo robia víno v Devíne, ale väčšinou ho dorábajú v malom a skoro nik ho nepredáva. Predstavujem si viacej značiek vína z Devína, je to beh na dlhú trať. Ale som optimista, vinohradov je dosť. Poďme viac spolupracovať.

x Prečo je teraz, na začiatku 21. storočia, 8-tisíc rokov po prvom kontakte človeka s vínom, taká snaha vrátiť sa k pôvodným prameňom a pôvodnému spôsobu výroby vína?

Je to vďaka tomu, že našťastie bohatneme a máme viac rozumu, múdrieme, vďaka tomu máme šancu rozmýšľať nad tým, čo jeme, pijeme a keď sa nad tým zamyslíme, vždy by to prírodné malo byť lepšie ako neprírodné.

 x Na prelome rokov 2021 a 2022 v Saint-Émilione otvorili jednu z najimpozantnejších vinárskych stavieb sveta, vesmírne vinárstvo Le Dôme. Investícia J&T prekvapujúco premostila Slovensko s najslávnejšou oblasťou Bordeaux. Ako sa to stalo?

Príbeh je jednoduchý. Zamiloval som sa do vína a mal som pocit, že sa spoločnosti lepšie darí, takže si treba kúpiť niečo v Bordeaux. A podarilo sa. Máme jeden z najväčších vinohradov v Saint-Émilione. Pre zaujímavosť, v celom Bordeaux je 8000 vinárstiev, v samotnom Saint-Émilione je ich tisíc. Jedno však treba vysvetliť.

x Čo také?

Kým Zlatý roh v Devíne je moja privátna investícia, vinárstvo v Bordeaux je väčšia vec – súčasť investičného portfólia spoločnosti J&T. Prostredníctvom dcéry J&T Wine Holding vlastníme v Bordeaux vinárstvo Chateau Teyssier, ktorého súčasťou je vinárstvo Le Dôme, a máme tiež dve vinárstva na Morave.

Le Dôme je kapitálny úlovok.

Isteže. Vo svete vína všetci dobre poznajú hodnotiteľa Roberta Parkera. Z 24 Parkerom najlepšie hodnotených vín v rozmedzí rokov 2000 – 2015 sú štyri vína z Le Dôme. Máme stobodové vinárstvo od Parkera, aj keď mnohí ho považujú za kontroverzného, je rešpektovaný.

 X Ako ste sa ale dostali k Le Dôme?

Hľadali sme vinárstva, ktoré sú na predaj. Stretli sme sa s Jonathanom Maltusom, známym vinárom garážistom, ktorý figuruje vo všetkých vinárskych encyklopédiách. Poznali sme ho, už z predchádzajúcich kampaní, keď sme nakupovali v Bordeaux víno. A Maltus odrazu hovorí: „Páni, na predaj je Chateau Teyssier. Štyridsaťhektárové vinárstvo, bežný Saint-Émilion, so vždy vyše 90-bodovými kvalitnými vínami, fľaška po takých 20 eur, ale predsa len normálne vinárstvo, jedno z mnohých v Saint Émilione. No mám tu špecialitu – desať hektárov Le Dôme, ktorého vína porážajú všetko ostatné.“ Vysvitlo, že Maltus je jediný známy Angličan dorábajúci víno v Bordeaux. Jeho víno sa podávalo na svadbe princa Wiliama, a práve on mal sen postaviť si za života veľkolepé dizajnové vinárstvo.

x Ale to podstatne menilo situáciu, nie?

Veruže áno. Maltus navrhol: „Kúpte odo mňa Chateau Teyssier, ja si postavím nové vinárstvo. Mám dohodu s pánom Normanom Fosterom, veľmi starým, ale veľmi významným architektom, ktorý mi nakreslil, ako by chateau mohlo vyzerať.“ Zareagoval som protinávrhom, že chceme byť súčasťou rodiaceho sa príbehu, kde krásu vína mala podčiarknuť výnimočná stavba. Maltus sa zamyslel a vraví: „Dobre, chlapci, uvažujme, ako by sme to spravili spolu.“ Nechcel byť v partnerstve, pravdaže, malý, ale uvedomoval si, že ide o veľa peňazí. Napokon sme dospeli k dohode: 80 percent Le Dôme získa J&T Wine Holding, 20 percent Jonathan Maltus a jeho rodina.

X Kto má vinárstvo, musí ho ustavične zveľaďovať, starať sa o vinohrady a víno. Ako ste si podelili úlohy?

Jonathan Maltus je naďalej zodpovedný za riadenie vinárstva, je hlavným winemakerom, je to stále veľmi aktívny, činorodý muž. J&T Wine Holding zasa získalo na vinárskej prestíži, máme jedno z najlepších vinárstiev v Bordeaux, na pravom brehu rieky Dordogne, a tým pádom na svete. V Saint Émilione sme v prvej štvorke alebo päťke najväčších vinárstiev, lebo priemerné vinárstvo tam má okolo 5 hektárov, naše má 60 hektárov. Z čoho najlepší vinohrad má plochu 10 hektárov.

X Norman Foster je velikán architektúry. Ako sa s ním pracovalo?

Na rovinu poviem, do vzťahu Angličan – Angličan, ktorý bol medzi Jonathanom Maltusom a Normanom Fosterom, som nevstupoval. Mám síce od pána Fostera vlastnoručné venovanie, ale o realizáciu stavby sa postarali, samozrejme, odborníci. Z Fosterovho nákresu sa im zakrútila hlava. Keď sa začalo stavať, zavolali mi architekti prostredníctvom nášho Real Estate J&T, a sťažovali sa, že starý pán nakreslil nejakú „malúvku“, ktorá sa nedá postaviť. Odvetil som im: „Nie, nie, chlapci, ja viem, čo to stálo, bude to presne také, ako na tej „malúvke“ od pána Fostera.“ To, že stavbu v presnom zadaní od štúdia Foster Partners zvládli, je skutočne pozoruhodný výkon, pretože z pár čiarok na skici urobili skutočné architektonické veľdielo.

X Keď ste ho zočili, zostali ste ohromení a vyhlásili, že skutočnosť prekonáva najlepšie fotografie. Zrejme je to niečo podobné, ako počuť či čítať o vynikajúcom víne a potom dostať dúšok z neho do úst. Čo je na stavbe najúchvatnejšie?

Možno to, ako komunikuje s vinohradom, ktorým je obklopená a ktorý stojí uprostred UNESCO-m chránenej oblasti. Vinárstvo má strechu s unikátnou drevenou konštrukciou s priemerom 40 metrov. Vyzerá ako klobúčik UFO. Tvoria ho vzájomne sa podopierajúce oblúkové trámy, ktoré preklenujú veľký centrálny priestor bez stĺpov. Konštrukcia strechy prirodzene vytvára vo svojom strede šesť metrov široký okulus – guľatý otvor, cez ktorý slnko zaplavuje horné podlažie denným svetlom. Strecha je pokrytá recyklovanými lokálnymi terakotovými škridlami. Sme krásni, aj ekologickí, moderní aj pôvodní. Vyzerá to, ako keby z neba spadol kozmický stroj, ale vôbec neruší krajinu, kde pristál. Vedľa je Chateau Angélus, čo je grand cru premiér A, hovorím o klasifikácii viníc v Bordeaux, opodiaľ Chateau Canon – vlastní ho Chanel, samé veľké vinárstva a medzi nimi skvostný Le Dôme.

x Ako sa v Le Dóme popíja víno?

Ako v najkrajšom vinárstve na svete. Ste stále v kontakte s vínom, a nie iba s tým v pohári. Budova má kruhový pôdorys a jej priestory definujú dve rampy. Vonkajšia zdôrazňuje vzťah s miestom a vnútorná umožňuje návštevníkom prejsť jednotlivými štádiami výroby vína. Obe rampy vedú na galériu na hornom podlaží, ktorá je spoločenským srdcom vinárstva s degustačnými stolíkmi. Vinárstvo má, pravdaže, aj elegantný vínny bar a priestor pre zábavu. Galéria je obkolesená terasou s 360 stupňovým výhľadom na vinohrady. V každom ročnom období tu zažijete inú neopakovateľnú náladu.

Patrik Tkáč očami svojho vinára

Filip Nagy, rodák z Košíc, absolvent Mendlovej univerzity v Brne a na oboch brehoch rieky Moravy vysoko kótovanej lednickej vinárskej fakulty má čosi spoločné s jeho partnerom Patrikom Tkáčom – obaja nosia rasputinovskú bradu. Možno ako prejav nezávislosti a živelnosti, ktorou vybavila príroda aj víno. Víno a diskusia okolo neho spája oboch mužov, medzi ktorými je rozdiel takmer jednej generácie. Tkáč má 49 rokov a Nagy 31. Rozumejú si, pretože sa prú.

Tu sú tri Nagyove postrehy o Tkáčovi:

Rád vníma informácie zo všetkých uhlov.Môj názor na vec je možno najotvorenejší, lebo bývam opozíciou všetkých vecí, ktorými je obklopený.

Chce počuť, ako sa veci naozaj majú.Keby nebol takým človekom, nebol by som v Zlatom rohu ani ja.

Zaujíma sa o novinky, o iné názory, o diskusiu,najradšej sa hrabe vo veciach, ktoré sú nejednoznačné, čo je jasné, to ho nezaujíma, ale pokiaľ je niečo nerozlúsknuté, tvrdohlavo vzdorujúce, hľadá spôsob, ako problému prísť na kobylku.

X  Prenikli ste do sveta veľkého vína, stali sa jedným z jeho subjektov. Ako vás vnímajú?

V našom príbehu je veľa náhod. Ale náhody čakajú na ľudí pripravených konať. Nám sa vinárstvo Le Dôme páčilo od začiatku a vtom sme zistili, že je na predaj, aj keď nie úplne. Jonathan Maltus si chcel zrealizovať svoj sen, čo je lepšie, ako keby vinárstvo iba predal. Niekto povie, že nejakí chlapci z Východu sa tvária, aký geniálny obchod s vínom urobili uprostred Bordeaux. V skutočnosti iné je dôležité. To, že sme si vybudovali dôverný vzťah s Jonathanom Maltusom, veľkým vinárskym mágom. Aj vďaka tomu vzniklo dielo podčiarkujúce génia priestoru, ktorému kraľuje víno. Ideme svojou cestou. Dorábame víno nielen v Bordeaux, ale máme ho aj v Amerike. Naša produkcia vín sa predáva pod značkou World’s End. Le Dôme predáva nový Bordeaux príbeh, jeho spoluautormi sú Východoeurópania, Slováci, Česi myslím, že náš čas ešte iba príde.

x Ako sa podniká kapitalistom z východu Európskej únie v jej západnej časti?

No niekedy to nie je med lízať. Rakúšania vám vôbec nechcú predať pôdu. Snažil som sa kúpiť v Rakúsku jeden hektár, mám za sebou tri súdy a výsledok nula. Vedia si vymyslieť dôvod, prečo vám ju nepredajú. Musí sa ešte veľa vecí zmeniť.

 x Sú Francúzi iní ako Rakúšania?

Nie sú. Lenže zakladali Európsku úniu. Keby sa tvárili, že vám nepredajú trhové aktívum, načo je potom EÚ? Zatiaľ EÚ pomáha im viac ako nám. Lebo získali trh a predávajú nám svoje výrobky. Netvárme sa, že ide o dobročinnosť. Jednoducho, EÚ je kvôli tomu, aby bol otvorený trh a veľmi otvorene hovorím, že pán Rakúšan, čo mi nechcel predať pôdu, to asi nečítal, ale Francúzi sú z tohto pohľadu, zdá sa, pri niektorých veľkých veciach iní. No v zásade ochrana vlastného trhu pôsobí v EÚ dramaticky, inak ako u nás. My predáme každému všetko a robíme zle domácim. Všetci ostatní robia zle tým, čo prichádzajú. Taká je realita našej politiky.

x Ako sa Francúzi zatvárili, keď J&T vstúpilo do Le Dôme?

Nemali sme potrebu vystúpiť vo francúzskych novinách a povedať, že sme kúpili jedno z najlepších vinárstiev. Dali sme iba peniaze, aby mohla vzniknúť ikonická stavba a súčasťou dohody bola kúpa väčšiny vo vinárstve, ale reálny boss Le Dôme je Jonathan Maltus. Spoločne žijeme jeho príbeh. Nehráme sa na Slovákov a Čechov, šéfom našej obchodnej spoločnosti je Talian, víno vyrába Angličan. Sme kozmopolitná spoločnosť.

Napokon, aká je vaša definícia dobrého vína?

Veľmi jednoduchá, vypijete tri fľašky a ráno vás nesmie bolieť hlava. To je základ, ktorý, bohužiaľ, chýba väčšine vín. Neškodnosť vína by mali ľudia brať ako hlavný rozpoznávací znak. Keď vypijete tri fľašky vína a bolí vás hlava, volajte do Zlatého rohu.

Tkáč: investor, bankár aj vinár

 Patrik Tkáč je fenomén zrodený reštauráciou kapitalizmu na Slovensku. Bankár a investor rýchlo po zániku spoločného štátu prekročil Moravu a začal podnikať na oboch brehoch rieky. A hoci je ukotvený v česko-slovenskom priestore financiami, ktoré hýbu ekonomikou oboch štátov, spoločnosť J&T už dávno podniká v globálnom rozsahu.

Kto je vlastne Patrik Tkáč? Iba dravý kapitalista, muž s inštinktom na rozmnožovanie peňazí, s majetkom, ktorý sa zdá bežnému smrteľníkovi nedosiahnuteľný? Alebo je to človek, čo vďaka svojim schopnostiam vystúpil až na pomyselný Olymp podnikateľských úspechov?

Pravda ukazuje Tkáča v menej známom svetle: ako muža zamilovaného do vína, ktoré mu prinieslo radosť. Nebol by to Tkáč, keby s vínom nepodnikal a nemenil krajinu – vo veľkom štýle. Zatiaľ Devín, ale aj južné Slovensko, ako aj veľkolepé Bordeaux, aj tam sa mu podarilo vkročiť. Áno, aj cez víno spoznávame Tkáča a jeho spôsob myslenia.

No ešte aspoň v krátkosti pár slov o Tkáčovi nevinárovi. Prvú banku založil ako dvanásťročný chlapec. Vkladmi spolužiakov boli tuzexové bony, nemecké marky a americké doláre. Keď na to rodičia prišli, musel Tkáč Standart Bank zrušiť a peniaze kamarátom vrátiť.

Reštart prišiel o desaťročie neskôr. Len čo s Ivanom Jakabovičom zarobili peniaze, založili banku. Nakúpili akcie skrachovanej IRB (Investičnej a rozvojovej banky), z ktorej vyhodili jeho otca Jozefa (ten predtým pôsobil v IRB na pozícii riaditeľa). Tajomstvo úspechu? V rozhovore pre novembrový Forbes Tkáč vysvetľuje: „Nepožičiavali sme nikomu, koho sme nepoznali, ako to robili banky v deväťdesiatych rokoch.“

S Tkáčom sa však spájajú aj kontroverzné veci. Známou sa stala kauza, keď v lete 2008 navštívil jachtu J&T v Monaku vtedajší minister financií SR Ján Počiatek. Tkáč s Jakabovičom čelili podozreniu, že sa od neho v predstihu dozvedeli konverzný kurz koruny pred zavedením eura na Slovensku (začalo platiť od 1. januára 2009), čo všetci popreli.

Hodnota majetku, ktorý dnes skupina J&T Financial Group spravuje, sa odhaduje na 11 miliárd eur. Tkáč je muž širokej česko-slovenskej spolupráce. Muž, čo rád zdieľa dobré nápady a podporuje ich. Pochvaľuje si spoluprácu s Čechom Danielom Křetínským.

Kde všade Tkáča ako investora možno objaviť? Napríklad v energetickej spoločnosti EPH (elektrina, plyn), tam jeho podiel časopis Forbes odhadol na 1,5 miliardy eur. Jeho záber je však podstatne širší, zahŕňa napríklad známu americkú „teniskovú“ spoločnosť Foot Locker, britskú poštu Royal Mail aj tamojší obchodný reťazec Sainsbury’s. S Křetínskym vstúpil aj do sveta médií, napríklad do českého Blesku či Francúzskeho Le Monde. Angažuje sa v biznise vyrastajúcom zo športu – je v londýnskom futbalovom klube West Hame United. Jeho manželka Iveta, bývalá tanečnica, má vychytenú školu tanca. Na Slovensku sa Tkáčovo meno spája s aktivitami Tatry Mountain Resorts./agentury/

X X X

Kollár za pád Hegerovej vlády nezahlasuje, Sulík hovorí o politickej hre

 Nezaradený poslanec a predseda strany Spolu Miroslav Kollár nebude hlasovať za návrh na odvolanie Hegerovej vlády, informoval o tom po sneme strany. Diskusiu s kolegami označil za intenzívnu, rozhodnutie však bude jeho vlastné.

 Kollár povedal, že existuje 363 dôvodov, prečo by nemala táto vláda pokračovať. Návrh z dielne SaS však považuje za nešťastný, keďže nie je jasné, čo sa bude diať deň po „povalení vlády“. Označil ho za nezodpovedný hazard s budúcnosťou krajiny. Dôvodom má byť, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a Robert Fico (Smer) podľa neho chcú predčasné voľby ešte v apríli. „Nešiel som do politiky preto, aby som pomáhal Ficovi dostať sa späť k moci,“ zdôraznil Kollár.

Dodal, že za budúcoročný štátny rozpočet zahlasuje, ak v ňom budú výdavkové limity.

Jedným z najsilnejších motívov rozhodnutia podržať vládu je však vojna na Ukrajine a otázne zahraničné smerovanie krajiny v prípade konca tejto vlády.

Doobedňajší príhovor premiéra Eduarda Hegera ani preferencie strany podľa Kollára nehrali pri rozhodovaní rolu. Dôležité podľa neho bolo to, že keby boli predčasné voľby v apríli, „volič by nemal koho z demokratického spektra voliť“. Na hlasovaní sa zúčastní a bude hlasovať proti vysloveniu dôvery.

 Strana SaS v reakcii na Kollárovo stanovisko uviedla, že vníma jeho postoj ako ďalšiu politickú hru. Podržaním tejto vlády poprie podľa strany všetko, čo spoločne kritizovali.

Kollár na sneme strany Spolu hovoril, že prichádza k ohrozeniu demokracie, silnie extrémizmus či populizmus. „Tieto slová sú presné, avšak líder Spolu zabudol pomenovať, čo je ich príčinou – a to súčasná vláda. Práve vďaka vládnutiu Igora Matoviča (OĽANO) s Borisom Kollárom (Sme rodina) a prizerajúcemu sa premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO) rastie sila Roberta Fica (Smer-SD) a extrémistov,“ skonštatoval predseda SaS Richard Sulík.

Nezaradený poslanec si podľa SaS vezme na plecia zodpovednosť za všetky ďalšie prešľapy tejto vlády. Zároveň mu pripomína, že ako prvý opustil vládnu koalíciu pre štýl Matovičovho vládnutia a teraz tú istú vládu podrží.

Od štvrtka sa rokuje o odvolaní vlády. Je jasné, že prakticky celá opozícia bude hlasovať za pád kabinetu Eduarda Hegera, no stále nie je úplne isté, či vláda napokon padne. V hre sú viaceré scenáre, ale v každom rozhodujú nezaradení poslanci.

Dzurinda aj Heger prišli na snem Spolu

Z bežného snemu strany sa tak stala politická udalosť. Svedčili o tom aj hostia. Medzi nimi je napríklad bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda či premiér Eduard Heger. Kollár priznal, že keď plánovali snem Spolu ešte nevedel, že sa bude konať pred hlasovaním o nedôvere vláde. Na snem prišli aj poslanci Ondrej Dostál, Jana Žitňanská, Juraj Šeliga či Martin Klus.

 Heger na sneme Spolu: Meniť teraz vládu je nezmysel. Čo mu poradil Dzurinda?

Premiér Heger sa vo svojom prejave snažil presvedčiť delegátov strany Spolu, aby vládu v hlasovaní o vyjadrení nedôvery podržali. Zdôraznil, že osud jeho vlády však závisí od SaS. Zopakoval, že rekonštrukciu vlády nevníma ako realistickú možnosť a že SaS považuje za priateľov a stále verí, že sa dohodnú na pokračovaní vlády. Odvolanie Matoviča podľa neho neprichádza do úvahy.

 Dzurinda na sneme Spolu o svojom projekte: Moje osobné motívy nehrajú žiadnu rolu

„Keď pozerám na záujem médií tak som prišiel na snem nie bezvýznamnej strany,“ prihovoril sa účastníkom Dzurinda. Znova spomenul svoju víziu nového politického „projektu“. „Strana Spolu má v tomto projekte miesto,“ zdôraznil. Hovoril o potrebe „zbaviť občanov úzkosti z toho, že sú odsúdení či odkázaní na to že vládu bude tvoriť Smer, Smer dva a fašisti“. „Nie sme odsúdení ani odkázaní na takú temnú predstavu,“ vyhlásil. Dodal, že v 90. rokoch sa Slovenku „vďaka odvahe, obeti a odolnosti podarilo vymaniť z čiernej diery a integrovať sa do vyspelého sveta“.

„V posledných rokoch sme na Slovensku svedkami trieštenia a štiepenia demokratických politických síl, čím dochádza k ohrozeniu demokracie ako takej,“ vyhlásil šéf strany Spolu Miroslav Kollár. Dodal, že tak silnie extrémizmus, populizmus a spochybňovanie členstva Slovenska v NATO a Európskej únii.

„Zvýrazňuje to potrebu spolupráce a spájania s cieľom vytvorenia jasnej občiansko-demokratickej alternatívy pre stredopravého voliča,“ povedal Kollár. „Vidíme, ako sa vyvíja svet. O to viac sa musíme všetci demokrati zomknúť a začať sa správať rozumne a zodpovedne,“ poznamenal. Kollár apeloval, že ak Slovensko pustí k moci mafiu a extrémistov, tí sa postarajú o to, aby krajina prestala byť západnou demokraciou s perspektívou dobrého života.

 Dzurindov projekt

„Je potrebné sa pokúsiť vytvoriť zmysluplnú politickú alternatívu,“ vyhlásil expremiér Dzurinda. Vo svojom príhovore kritizoval najmä nekultúru v politike či spoločnosti, ale aj rastúci dlh.

Opäť odmietol svoj nový politický projekt bližšie priblížiť. Zatiaľ je jasné len to, že jedným z pilierov bude strana Spolu. Odmieta tvrdenia, že by mu mohla uškodiť kauza Gorila, pretože podľa svojich slov už v minulosti vyvodil politickú zodpovednosť.

Nový projekt by mal byť založený na umiernenom konzervativizme a na hodnotách Európskej ľudovej strany. Podotkol, že Lucia Ďuriš Nicholsonová nie je súčasťou pripravovanej platformy.

Boris Kollár kričal: Pre mňa to nie sú fašisti, pre mňa sú to Republika a ĽSNS

Spresnil, že mu ide o založenie perspektívnejšieho projektu, nie o projekt na jedny voľby. „Z istej časti predčasné voľby neovplyvňujú môj projekt, ale do istej časti ho ovplyvniť môžu,“ poznamenal.

Dzurinda tvrdí, že pri procese tvorenia projektu nehrajú jeho osobné motívy žiadnu rolu. Personálne otázky tiež zatiaľ nerieši.

Na to, či budú súčasťou projektu strany ako Za ľudí či KDH, odpovedať nevedel. Nemá však záujem rozkladať strany. „Niet pochýb o tom, že profilovo, ideovo a hodnotovo tam istý prienik byť môže, ale všetko má svoj čas,“ skonštatoval s tým, že to je aj dôvod, prečo nechce hovoriť o projekte ako celku, lebo je tam ešte veľa otáznikov./agentury/

X X X

Kosovo pre etnické napätie v krajine odkladá komunálne voľby z decembra na apríl

Kosovská prezidentka odôvodnila rozhodnutie tiež analýzami bezpečnostnej situácie zo strany polície a tajných služieb.

Komunálne voľby v Kosove sa pre narastajúce etnické napätie v krajine preložia z pôvodného decembrového termínu na apríl budúceho roku. V sobotu to po rokovaniach s politickými stranami v Prištine oznámila kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Presný dátum volieb, ktoré sa mali konať v termíne 18.-25. decembra, bude ohlásený neskôr.

Dôvodom konania volieb je, že zo svojich funkcií odstúpili srbskí starostovia a lokálni predstavitelia v štyroch obciach na severe Kosova. Protestovali tým proti plánovaným krokom Prištiny čo sa týka pokutovania vodičov, ktorí si na vozidlách nevymenili srbské poznávacie značky za kosovské. Tento spor sa medzičasom podarilo urovnať.

Kosovská prezidentka odôvodnila rozhodnutie tiež analýzami bezpečnostnej situácie zo strany polície a tajných služieb.

DPA v tejto súvislosti uvádza, že v noci na piatok srbskí militanti strieľali na kosovskú policajnú hliadku v meste Zvečan na severe krajiny. Pri incidente utrpel ľahké zranenia jeden policajt, policajné vozidlo bolo vážne poškodené.

V utorok zase militantní Srbi strieľali do vzduchu, aby rozohnali policajtov a volebných predstaviteľov, ktorí uskutočňovali prípravy na hlasovanie. Kosovská polícia v reakcii na tieto udalosti posilnila svoje sily v severnej časti rozdeleného mesta Mitrovica. V častiach tejto prevažne Srbmi obývanej polovice mesta, kde žijú Albánci a Bosniaci, bolo rozmiestnených dodatočných 300 policajtov.

V severnej Mitrovici, ktorá sa nachádza bezprostredne pri srbských hraniciach, má Belehrad vlastné mocenské štruktúry, ktoré sa opierajú o militantných aktivistov a kriminálnikov, píše DPA.

V súčasnosti už takmer výlučne etnicky albánske Kosovo sa v roku 1999 s pomocou Severoatlantickej aliancie oddelilo od Srbska a v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť. Viac než sto krajín ju uznalo. Naopak, nezávislé Kosovo neuznáva Srbsko, Rusko a Čína, ale ani päť členských krajín Európskej únie – okrem Slovenska tiež Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko, aktuality.sk

X X X

Čo ukazuje minulosť o dôsledkoch pádu vlády. Pôjde Heger cestou Radičovej, Dzurindu a Mečiara?

 Ak vláda Eduarda Hegera nezíska v utorok podporu Národnej rady, tak Slovenská republika zažije už štvrtý pád vlády v histórii svojej samostatnosti. Heger by sa zaradil za premiérku Ivetu Radičovú a premiérov Mikuláša Dzurindu a Vladimíra Mečiara, ktorých vlády tiež predčasne skončili po rozhodnutí poslancov parlamentu.

 Po štvorročnej vláde Roberta Fica spolu so stranami HZDS a SNS sa volebnej líderke SDKÚ Ivete Radičovej podarilo zložiť koalíciu s SaS, KDH a Mostom-Híd. Funkčné obdobie vlády sa skončilo predčasnými voľbami po tom, čo 11. októbra 2011 nezískala dôveru. Hlasovanie o dôvere vlády totiž Radičová spojila so schválením finančného fondu na pomoc najzadlženejších krajín EÚ.

Za Radičovej zotrvanie hlasovalo zo 124 prítomných poslancov len 55 poslancov. Okrem opozície premiérku nepodporilo ani 18 členov poslaneckého klubu SaS, traja poslanci Obyčajných ľudí vrátane Igora Matoviča či traja poslanci z klubu Most-Híd. Radičovej vláda tak padla už po 15 mesiacoch a v ďalších predčasných voľbách opäť vyhral Smer Roberta Fica, ktorý tentoraz už vďaka 44,41 percenta hlasov zostavil jednofarebnú vládu.

 Mikuláš Dzurinda

Podobne ako pred ním Vladimír Mečiar ani Mikulášovi Dzurindovi (SDKÚ) sa nepodarilo počas jeho druhého premiérskeho obdobia dovládnuť až do riadnych parlamentných volieb. Koalíciu zložil spolu so stranami KDH, SMK a ANO. Jeho druhá vláda pokračovala v liberalizácii hospodárstva a privatizácii významných štátnych podnikov, prijala reformy dôchodkového systému, financovania školstva a zdravotníctva. Slovensko vstúpilo do EÚ a NATO a zrušilo brannú povinnosť.

Definitívu dala vtedajšej koalícii v poslednom roku vládnutia Vatikánska zmluva. KDH vo februári 2006 oznámilo, že ak vláda neschváli zmluvu o výhrade vo svedomí medzi Slovenskom a Vatikánom, koalíciu opustí. Premiérova SDKÚ však označila zmluvu za neprijateľnú. O dva dni neskôr tak KDH z koalície aj so svojimi 15 poslancami a troma ministrami odišlo. Parlamentné voľby sa uskutočnili len zhruba o tri mesiace skôr, ako sa mali konať riadne parlamentné voľby. V tých už triumfovala nová strana Smer a po zostavení vlády s HZDS a SNS sa na čelo vlády dostal Robert Fico.

 Správa prezidenta Michala Kováča o stave republiky z marca 1994, v ktorej kritizoval spôsob vládnutia premiéra Vladimíra Mečiara, pripravila HZDS o väčšinu v parlamente a nakoniec viedla k predčasným voľbám. Následne Národná rada v tajnom hlasovaní vyslovila Mečiarovi ako premiérovi po roku a pol vládnutia nedôveru.

Približne pol roka fungovala vláda Jozefa Moravčíka, ktorá doviedla krajinu k septembrovým predčasným voľbám. Výrazne ich vyhralo Mečiarovo HZDS. Spolu so Združením robotníkov Slovenska a SNS zostavil Mečiar svoju tretiu vládu.

Tá sa do histórie zapísala výrazným zneužívaním štátnych orgánov na politické a ekonomické ciele jej predstaviteľov. Odohralo sa zavlečenie prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, pamätná je divokou privatizáciou. V tomto období začala vznikať aj tzv. slovenská kapitálotvorná vrstva, ktorá dala základ budúcej moci viacerých dnes dobre známych podnikateľov a oligarchov.

Osem hlavných dôvodov, pre ktoré sa SaS rozhodla odvolať Hegerovu vládu. Počas predloženia návrhu ich prezentoval Richard Sulík.

  1. Táto vláda nie je schopná usporiadaného vládnutia.„Ono je to vláda Eduarda Hegera na papieri, ale v skutočnosti je to vláda Igora Matoviča a Borisa Kollára. Chaos, ktorý je posledné mesiace úplne zrejmý, všetci to vidíme, je obrovský,“ povedal.
  2. Koalícia a vláda nevedia zorganizovať samých seba.„Neefektívne rokovania, legendárne dvojhodinové tlačovky so zmätočnými závermi vedú k chaosu nielen v parlamente, ale aj v legislatíve,“ uviedol líder SaS.
  3. Nemohúcnosť hnutia OĽaNO odfiltrovať zlé a veľmi zlé nápady Igora Matoviča.„Predtým sme to robili my na vláde. Teraz sa to po našom odchode presunulo do parlamentu,“ povedal Sulík. Miesto slova odchod povedal najprv obchod, na čo sa ozval veľký potlesk z radov OĽaNO. „To bolo dobré Riško,“ kričal Pročko.
  4. Charakteristickou črtou lídrov súčasnej koalície Matoviča a Kollára, ale aj Eduarda Hegera je nechať veci vyhniť, opakovane odsunúť a potom na poslednú chvíľu a pod veľkým tlakom ich prijímať. „Presne takto sa nesmie a nemá vládnuť,“ povedal.
  5. Absolútny dešpekt pred pravidlami.„Koľkokrát sme kritizoval Smer v minulých obdobiach, že nerešpektujú pravidlá, ale dnes je to ďaleko horšie,“ kritizoval Sulík s tým, že je pravidelne porušovaný okrem iného aj rokovací poriadok či obchádzanie medzirezortného pripomienkového konania.
  6. Problémom je aj nadmerný počet skrátených legislatívnych konaní.„Počet skrátených legislatívych konaní, ktoré sme spolu s OĽaNO počas vlád Smeru kritizovali, je dnes štyrikrát väčší, 103 namiesto 28,“ znel ďalší dôvod.
  7. Neschopnosť kompromisu a neschopnosť hľadať najlepšie riešenia.„Pozrime sa, čo sa stalo s lekármi. Najprv nič, žiaden kompromis a potom to bolo o stovky miliónov drahšie.“
  8. Zneužívanie funkcie ministra financiína osobnú pomstu a osobné ťaženie./agentury/

X X X

Piatkovú divočinu rieši FIFA. Začala konanie voči Argentíne a Holandsku

 Disciplinárna komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) začala disciplinárne konanie voči Argentíne a Holandsku za nevhodné správanie v piatkovom štvrťfinále na MS v Katare (2:2, 3:4 v rozstrele z 11 m). Španielsky rozhodca Antonio Mateu Lahoz v ňom napokon udelil rekordných 18 žltých kariet.

„FIFA iniciovala disciplinárne konanie voči Argentínskej futbalovej federácii pre potenciálne porušenie článkov 12 (nevhodné správanie hráčov i členov realizačného tímu) a 16 (bezpečnosť na zápasoch).

Voči Holandsku začala konanie pre potenciálne porušenie disciplinárneho kódexu,“ píše sa v stanovisku riadiaceho orgánu svetového futbalu, ktoré sprostredkovala agentúra AFP.

FIFA v oficiálnom zápise o stretnutí uviedla, že Lahoz udelil 18 žltých kariet, čo je nový rekord na MS.Holandský obranca Denzel Dumfriex videl po neúspešnom jedenástkovom rozstrele druhú žltú a následne červenú kartu.

 Žlté karty dostali aj strelec oboch holandských gólov Wout Weghorst, tréner Argentíny Lionel Scaloni i člen realizačného tímu dvojnásobných majstrov sveta Walter Samuel.

X X X

Ovláda desiatky cudzích jazykov, vrátane tých mŕtvých. Vidím ich ako farby, hovorí študentka Eva

Keď sa učíte cudzí jazyk a otvoríte si učebnice, je to úplna katastrofa. Sú v nich slovíčka, ktoré nikdy nepoužijete, hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk 18-ročná hyperpolyglotka Eva Spekhorstová z Česka.

Ovláda desiatky mŕtvych jazykov, vrátane etruštiny, latinčiny či mykénčiny. U študentky Evy SPEKHORSTOVEJ je doma počuť aj viacero iných jazykov. S mamou sa rozpráva po česky, s otcom po nemecky a holandsky. Niekedy u nich doma počujete i francúzštinu.

„Učím sa ich veľmi impulzívne, niekedy sa jazykom venujem aj osem hodín denne a inokedy si dám menšiu pauzu,“ opisuje nadaná študentka Eva, ktorá predčasne zmaturovala.

Vysvetľuje, že sa potrebuje učiť nové veci, lebo tak má nastavený mozog a miluje, keď jej niečo nejde, pretože potom môže hľadať rôzne riešenia. Mama sa ju snažila zastaviť pri ôsmom cudzom jazyku. Ďalšie sa potom učila potajomky, ale rodičia ju rýchlo odhalili. Jazyky, ktorými Eva hovorí, vidí ako farby, ktoré majú rôzne povrchy.

x Koľko jazykov vlastne ovládate? Lebo ak si vyhľadáme na internete vaše meno, tak tie počty sa líšia.

Predtým to bolo 48 a niekto to zaokrúhlil na 50. Tak som si povedala, že sa naučím ďalšie jazyky, nech ten počet sedí a akurát vtedy mi na univerzite pribudla akadčina, tak sa ju stále učím.

X Akadčina je mŕtvy jazyk. Ako sa ho vôbec učíte?

Akadčina a jazyky z oblasti Mezopotámie sú dobre rozlúštené. Začnem najprv písmom, je tam šialene veľa znakov, niektoré z nich majú logogramy a celé je to pomiešané. Snažím sa pochopiť gramatiku, pretože mŕtve jazyky sú skôr o gramatike ako o slovíčkach. No tie texty sú dosť jednotvárne – o bohoch a chrámoch.

X A čo tie jazyky, ktoré nie sú dobre rozlúštené?

Niektoré majú limitovaný počet zápisov, limitovaný počet slov a aj gramatika je ohraničená, napríklad je to tak v etruštine. Čiže niečo sa naučím a potom musím vytvárať vlastné hypotézy ohľadom toho, čo by mohli ďalšie slová znamenať.

 X Študujete v Nemecku archeológiu a matematiku. Zrejme máte rada ťažké veci.

Môj odbor je zameraný na históriu a lingvistiku a to ma baví. Čím je to ťažšie, tak tým lepšie. Ak cítim, že niečomu nerozumiem, tak ma to baví ešte viac. Som veľmi šťastná, keď niečomu nechápem, pretože sa môžem stále zlepšovať a potom keď to pochopím, tak je to úžasné.

X Ste z bilingválnej rodiny, holandsko-českej. Aj toto vám zrejme pomohlo pri učení sa jazykov.

Dalo mi to určite nejaký dobrý základ. Napríklad angličtinu som sa vôbec nemusela učiť, a ani ma to na škole nebavilo. Bolo to také z donútenia. Vymyslela som to tak, že som si povedala nemecké slovíčko a to som si pretočila do anglického akcentu a bolo to správne.

X To vážne funguje?

Áno, po tretí ročník som tak fungovala, ale je to tak, že čím viac jazykov viete, tak potom vidíte, kde sú rovnaké a čím sa líšia.

X Potrebujete mať vysvetlené veci do detailov? Napríklad keď sa učíte cudzí jazyk?

Ak niečo nemám vysvetlené úplne do detailov, tak to jednoducho nepochopím. Ešte to musím mať vždy v kontexte, kde a do čoho to zapadá. Takže ak sa učím nové slovíčko, potrebujem ho mať vo vete.

X Ako dieťa ste boli zrejme zvedavá. Nehnevalo to učiteľov?

Niektorých asi áno, lebo stále som sa niečo pýtala. Mala som rada rozprávku Bol raz jeden život a tam som videla model vnútorného ucha. Veľmi sa mi zapáčil a naučila som sa ho po latinsky. Potom som ho stále recitovala.

50 jazykov je veľké číslo. Aký je váš systém učenia sa nových jazykov?

Ja knižky nepodporujem. Srandujem, sú fajn, ale mám radšej iné metódy. Ale napríklad v hebrejčine som potrebovala knihy, lebo toho nebolo veľa online. Všeobecne sa učím jazyky z online dostupných článkov a videí a najradšej sa rozprávam s cudzími ľuďmi.

x Čiže učebnice cudzích jazykov vás neohúria.

Listovali ste si ich? Sú tam slovíčka, ktoré nikdy nepoužijete. Ja som si listovala učebnicu nemčiny, ktorá je môj materinský jazyk. Pozerala som na to, že čo to akože je? Radšej si otvorím stránky veľvyslanectiev, kde mávajú kurzy základov jazyka. Keď základy pochopím, tak idem sama ďalej.

x Od základnej školy sa deti učia jazyky a základnym nástrojom sú práve učebnice.  Paradoxom je, že po skončení školy mnoho z nich nevie plynule rozprávať napríklad po anglicky. Čím to podľa vás je?

Chybu vidím v tom, že sa jazyky na školách známkujú, skôr by bolo vhodnejšie slovné hodnotenie. Jazyky sa nedajú merať, treba robiť chyby, aby sme sa ich naučili. Ak urobí žiak chybu, dostane zlú známku. Ten, ktorý má dobré známky sa tiež bojí spraviť chybu, aby si nepokazil priemer. Študentom to vytvorí akurát blok a po skončení školy sa nikdy v živote jazyk učiť nebudú.

X Takže radi robíte chyby?

Jasné, ja sa veľmi rada strápňujem v jazykoch. Robenie chýb je top stratégia na to, aby sme sa jazyk naučili. Ešte ak sa môžem vrátiť k tým školám, tak nás na škole vždy učili primárne gramatiku a úplne chýbalo napočúvanie si jazyka, a to je chyba. Malo by to byť presne naopak. Najprv si jazyk napočúvajme a až potom poďme na gramatiku.

X Vyzerá to tak, že vám záleží na tom, ako to vyzerá na školách.

Máte pravdu, veľmi mi na tom záleží. Nechcem, aby mali deti a potom dospelí strach z učenia sa jazykov. Rada by som ostala aj po škole v akademickom živote a venovala sa matematickej lingvistike z pohľadu histórie. Som rada, že ste túto tému nadhodili, lebo stále vymýšľam nové metódy učenia sa. Ako sa čo najrýchlejšie a najefektívnejšie veci naučiť.

x Tak nám dajte tipy.

Testujem novú metódu, že sa naučím všetko počas toho, ako profesor vysvetľuje učivo. Vytvorím si rôzne kategórie, ako sú dáta, rôzni ľudia, a to hlavné, moje myšlienky.

Z konkrétkych dát si vytvorím kartičky a každý deň si prejdem 80 kartičiek. Tým, ako si ich prechádzam, dostávajú sa mi do dlhodobej pamäte a nemusím sa bifľovať. Mám tabuľu, kde si napíšem čiernou fixkou hlavné témy z konkrétnej hodiny a vypíšem si z hlavy všetko, čo o tom viem. Červenou si doplním potom všetko, na čo som zabudla.

 X Ak sa vrátime ešte k vašim 50 jazykom, tak na akých úrovniach ich ovládate?

Je to rôzne, niektoré ovládam úplne plynule na C1. Iné som sa začala učiť len tento rok, ako je zulu, s ktorým hovoria v Južnej Afrike. Tie úrovne sa menia, ale snažím sa ich udržať na úrovni B2, čo je dobré, gramatiku nezabúdam, lebo ju pochopím. Treba tými jazykmi žiť. Ja si prestavujem na mobile pravidelne v nastaveniach jazyk, aby som ho aj pasívne cvičila.

X Ak by som vám povedala niečo napríklad po kórejsky, potrebujete chvíľu na odpoveď?

Nie, môj mozog prepne hneď do kórejčiny. Neviem však prepínať veľmi rýchlo, že by som jednu vetu povedala v jednom jazyku a druhú zase v inom. Každý jazyk, ktorý viem, je ako jeden vlak. Tieto vlaky sú vedľa seba na koľajniciach úplne paralelne a nepretínajú sa. Ja nemôžem z toho vlaku uhnúť do ľava, lebo to jednoducho nejde.

x Takže, ak hovoríte v jednom jazyku, tak aj v ňom rozmýšľate. V ktorom jazyku sa vám sníva?

Je to rôzne, ale snívajú sa mi sny v asi ôsmich jazykoch. Najčastejšie je to taliančina a nemčina, ale keď som poriadne unavená, tak je to čínština s indonézčinou. Raz sa mi na hodine fyziky stalo, že som si poznámky písala gréckym písmom, vôbec som si to neuvedomila.

x A v akom jazyku nadávate?

Taliančina. Ale keď som spadla na lyžiach, narazila som si chrbát, nebola som schopná rozmýšľať po česky a hovorila som len po kórejsky. Nikto mi nerozumel.

X Predpokladáme, že jazyky sú aj pre vás na rôznych úrovniach obtiažnosti. Ktorý jazyk vám robil problém?

Najprv to bola turečtina, ale teraz je to akkadčina. Z gramatiky som mala migrénu. Tá gramatika je tak šialene odlišná od môjho materského jazyka, čiže mozog to musí pochopiť, ako sa vôbec to slovo vytvára. Sú tam také veci, ktoré náš jazyk vôbec nepozná. Pre Turkov alebo Arabov by to však nebolo ťažké, lebo majú podobný základ.

X Je čeština ťažká, keď ju porovnáte s ostatnými?

To teda je. Stále si hovorím, čo by sa stalo, ak by sa čeština za tri tisíc rokov učila na univerzitách tak, ako akadčina. To budú mať študenti poriadne ťažké, pochopiť všetky vzory a gramatiku. Prajem im teda veľa štastia.

x Dobre a čo také jazyky, ktoré sú založené na tónoch a intonácii, ako sú ázijské jazyky. To sa ako viete naučiť?

Snažím sa hovoriť veľmi pomaly, aby som nikoho neurazila tým, čo poviem a nepovedala som nadávku. Musím si ten jazyk vždy napočúvať a triafam tóny. Počúvam celé vety a nie len slová.

x Keď ste hovorili o tom, že sa radi rozprávate s cudzincami, aké máte ohlasy?

Veľmi pozítívne. Raz mi volala mamina, že v susednom meste sú kórejskí študenti. Mala som asi štrnásť, prišla som a začala som sa s nimi rozprávať, aby som si precvičila kórejčinu alebo som sa raz v Taliansku pripojila k čínskej skupinke dôchodcov a začala som sa s nimi rozprávať. Čínskym babičkám sa to veľmi páčilo.

x Čo na to hovorili vaši rodičia, že všetok čas obetuje práve novým jazykom?

Jazyky sa učím od prvého ročníka na základnej škole. Začala som francúzštinou a španielčinou. Mamina chcela, nech skončím pri ôsmych jazykoch, aby som to nepreháňala. Ale ja som sa naučila aj po portugalsky a tajne po fínsky. Hneď ma prekukla a povedala, že zrejme mám iný mozog a keď ma to tak veľmi baví, bude ma podporovať.

x Bavia vás aj, nazvime to, normálne veci?

Ale áno. Rada maľujem, chodím na spev, gitaru a sama sa učím hrať na klavír. Milujem aj lyžovanie, to je pre mňa najobľúbenejší koníček a začala som cvičiť jógu.

x Robí vám v škole aj niečo problém?

Absolútne mi nejde literatúra. Máte pasáž textu a učiteľ od vás chce, aby ste popísali, ako sa tá osoba cítila. Ja to faktologicky napíšem, ale je to úplne inak. Čiže to som sa musela naučiť naspamäť. Snažím sa pri všetkých predmetoch si počas prednášky okrem poznámok, písať aj moje myšlienky, aby som učivo pochopila do hĺbky. Potom sa to už doma nemusím vôbec učiť. Neznášam sa bifľovať a ani prístup, sadnem si k stolu a toto sa musím naučiť.

X Zatiaľ to vyzerá tak, že sa vám vo vedomostnej oblasti darí nadpriemerne. Ako zvládate praktický život?

Čiastočne nezvládam! Teraz na internáte som mrzla dva dni, lebo som zle točila koliesko na radiátore. Volala som mamine, čo mám robiť, že je vážne zima. Moji rodičia si stále hovoria, ako je schopná vôbec prežiť. Ja tieto praktické veci a sedliacky rozum proste prirodzene v sebe nemám, ale rada varím alebo šoférujem. No neviem veci opraviť, napríklad o bicykel sa mi stará brat, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.