Závažná zjištění o Nerudové. Milion a půl eur Řekyně Kailiové z EU. Víchová, škody Zelenského

Kauza Mendelovy univerzity se bude řešit den před druhým kolem prezidentských voleb, potvrdil Plaga. Národní akreditační úřad dál prověřuje, jestli Mendelova univerzita v Brně neporušovala vysokoškolský zákon. V době kdy k údajným pochybením mělo dojít, školu vedla současná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová.

Předseda úřadu Robert Plaga pro Radiožurnál potvrdil, že výsledek kontroly zatím není konečný. Rada, která se případem bude zabývat, zasedne 19. ledna, tedy den před případným druhým kolem prezidentských voleb.

 Podle kontroly, jejíž závěry získal Deník N, měla Mendelova univerzita porušovat zákon o vysokých školách, nařízení vlády o akreditacích a taky vlastní předpisy.

Předseda Národního akreditačního úřadu Robert Plaga uvedl, že některá zjištění jsou závažná. Jestli ale došlo k porušení zákona, musí rozhodnout rada akreditačního úřadu. Ta se sejde 19. ledna, což je den před případným druhým kolem prezidentských voleb.

„Držíme se striktně lhůt. Kauzu nezrychlujeme, ani ji nezpomalujeme. Proto neuvažujeme o tom, že bychom ji 19. ledna neprojednávali. Ten termín je plánován dlouhodobě,“ uvedl Plaga k zasedání rady.

Trestem pro školu může být odejmutí institucionální akreditace doktorských ekonomických programů, tedy povolení pro univerzitu, aby akreditace svým oborům mohla udělovat sama.

Odpovědnost podle Plagy spočívá hlavně na bedrech děkanů jednotlivých fakult, kteří mohli selhat. Role Nerudové z pozice tehdejší rektorky se podle něj dál posuzuje.

Hlubší kontrola

Akreditační úřad původně zjistil problémy s udělováním doktorských titulů v ekonomických oborech, šlo o plagiátorství, „rychlotituly“ nebo vymyšlenou publikační činnost. Děkan provozně ekonomické fakulty kvůli tomu rezignoval a akreditační úřad nařídil na Mendelově univerzitě hlubší kontrolu.

Studenti se podle Deníku N například hlásili na zkoušky až po tom, co se konaly, další student obhájil doktorský titul v době, kdy měl přerušené studium.

Navíc u 13 prací na Lesnické a dřevařské fakultě kontrola odhalila víc než 25procentní shodu. Plagiátem je přitom podle pravidel Mendelovy univerzity diplomová práce, která se s bakalářskou prací studenta shoduje z méně než 40 procent. A to je podle kontrolorů zcela nepřijatelné.

Nerudová Deníku N řekla, že závěry kontroly Národního akreditačního úřadu vnímá jako součást předvolebního boje. Mendelova univerzita v úterý vydala prohlášení, ve kterém zdůrazňuje, že kontrola není u konce a univerzita se zároveň snaží podle svých slov nastavit takové mechanismy, aby předešla možným pochybením do budoucnosti.

X X X

Pytel peněz eur Řekyně Kailiové z EU, milion a půl eur prý nebyl její. Korupce pod vedením Leyenové z Německa?

Peníze jsem ukrýt nechtěla, tvrdí Kailiová. Milion a půl eur prý nebyl její

Advokát bývalé místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové odmítl zprávy tisku, podle kterých jeho klientka před vyšetřovateli přiznala úmysl ukrýt velkou částku peněz v hotovosti. Vyšetřovatelé se domnívají, že peníze zabavené v domě Kailiové a u jejího otce pochází z trestné činnosti. Kailiová ale tvrdí, že o penězích dlouhou dobu nevěděla.

Podle deníků Le Soir a La Repubblica Kailiová před vyšetřovateli přiznala, že věděla o velkých částkách v hotovosti ve svém domě. Podle listů přiznala, že hned po zadržení svého partnera Franceska Giorgiho nařídila svému otci Alexandrosovi Kailisovi, aby ukryl velkou částku v hotovosti.

Vyšetřovatelé pak Kailise zadrželi s kufrem s několika stovkami tisíc eur. Celkově vyšetřovatelé během domovních a osobních prohlídek zabavili zhruba 1,5 milionu eur v hotovosti.

Advokát Kailiové Michalis Dimitrakopulos nicméně pro řecký list Kathimerini zprávy obou deníků popřel. „Paní Kailiová nikdy nepřiznala, že požádala otce, aby převzal peníze za účelem je schovat,“ uvedl.

Podle něj se bývalá místopředsedkyně dozvěděla o penězích jen krátce před svým zadržením před necelými dvěma týdny. Svého otce podle Dimitrakopulose požádala, aby peníze předal majiteli hotovosti.

Tím byl podle advokáta bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri. Dimitrakopulos zopakoval, že Kailiová se ve skandálu ohledně údajné korupce v Evropském parlamentu považuje za nevinnou.

Italský politik se snažil ovlivňovat dění ve prospěch Maroka a Kataru

Podle vyšetřovatelů hraje v tomto případu hlavní roli bývalý europoslanec Panzeri a jím řízená nevládní organizace Fight Impunity. Skrze ní se podle vyšetřovatelů snažil italský politik ovlivňovat dění v EP ve prospěch Maroka a Kataru. Panzerimu a Giorgimu soud minulý týden potvrdil vazbu, o Kailiové má rozhodnout ve čtvrtek.

Italský odborář Luca Visentini, který byl mezi zadrženými na začátku vyšetřování a pak ho soud podmíněně propustil, v úterý přiznal, že od nevládní organizace dostal dárek v hotovosti za méně než 50 tisíc eur (1,2 milionu korun).

Podle Visentiniho, který donedávna šéfoval evropské odborové centrále Etuc a po vypuknutí aféry odstoupil z čela mezinárodní konfederace Ituc, se ho nikdo nesnažil ovlivnit ani korumpovat, uvedla AFP.

„Nikdo po mě nic nechtěl výměnou za tento dárek a ani já jsem za něj nic nežádal,“ řekl Visentini. Bývalý eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos, který byl v čestné radě nevládní organizace, v pondělí uvedl, že v souvislosti s touto funkcí dostal od února 2021 do února 2022 od Fight Impunity na 60 tisíc eur (1,5 milionu korun).

X X X

FIALA  DĚLÁ  V  ČR  CHUDOBINEC,  TO  ZA  DR  HUSÁKA  NEBYLO

Dvě třetiny platu vezme splátka. Vlastní bydlení je nejhůře dostupné od revoluce.

Vlastní bydlení je pro Čechy stále méně dostupné. Zatímco průměrná splátka hypotéky je 32 tisíc korun, průměrný plat 39 tisíc. V Indexu dostupnosti bydlení podle krajů se pak nejhůře umístila Praha, nejlépe je na tom Ústecký kraj.

Byt 2+kk v novostavbě, nejlépe v patře s výhledem do zeleně. To byla představa Miroslavy Konečné. Dnes si sama říká, že byla asi naivní. „Před čtyřmi roky jsem si spočítala, že bych na něj mohla dosáhnout. Pak přišel covid a ceny vyletěly tak, že se začínám smiřovat s tím, že žádný vlastní byt už mít nebudu. Podívejte se teď, kolik všechno stojí,“ rozklikává stránky realitního serveru s bytem v pražských Strašnicích za šest a půl milionu korun o velikosti 36 metrů čtverečních.

Vlastní bydlení je v Česku prakticky nejhůře dostupné za celé porevoluční období. Ukazuje to mimo jiné takzvaný index dostupnosti bydlení, jehož aktuální hodnoty má MF DNES k dispozici.

X X X

Putin promluvil ve videu k bezpečnostním službám, Zelenskyj navštívil vojáky na frontě

Situace na okupovaném území Ukrajiny, které Rusko jednostranně prohlásilo za vlastní, je mimořádně složitá, uvedl v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Ve videoprojevu ke dni bezpečnostních služeb jejich zaměstnance vyzval, aby na Ukrajině potlačili operace zahraničních agentů a urychleně identifikovali „zrádce, špiony a sabotéry“, napsal ruskojazyčný server BBC.

 „Situace v Luhanské a Doněcké lidové republice, stejně jako v Chersonské a Záporožské oblasti, je skutečně složitá,“ uvedl Putin a bezpečnostním službám na Ukrajině slíbil, že jim poskytne nové vybavení, zbraně a „zkušený personál“.

Zmínil přitom dva proruské samozvané útvary na východě Ukrajiny a dvě ukrajinské oblasti, které Moskva letos na podzim v rámci svého vojenského tažení na Ukrajině připojila ke svému území. Předcházelo tomu hlasování, které Kreml označil za referendum, a jehož výsledky Kyjev ani Západ neuznávají.

Putin práci bezpečnostních služeb v těchto oblastech ocenil a ujistil, že „lidé, kteří tam žijí, ruští občané, jsou na jejich ochraně závislí“.

Zaměstnanci bezpečnostních služeb, mezi které patří tajná služba FSB, zahraniční rozvědka SVR a organizace FSO, která zajišťuje prezidentovu ochranu, 20. prosince v Rusku každoročně slaví profesní svátek.

Jejich hlavní prioritou je nyní podle prezidenta boj s terorismem. BBC připomíná, že v podobném projevu minulý rok, před vpádem na Ukrajinu, Putin za problém považoval také protesty mladých lidí proti svému režimu a „protistátní aktivity“.

Zelenskyj na frontové linii

Volodymyr Zelenskyj v úterý navštívil město Bachmut v Doněcké oblasti, kde se mezi ukrajinskými vojáky a ruskými invazními silami odehrávají ty nejtěžší boje. Informovala o tom kancelář ukrajinského prezidenta.

„Zelenskyj navštívil frontovou linii v Bachmutu a tamním vojákům předal vyznamenání a dary. Prezident už z Bachmutu odjel,“ řekl veřejnoprávní stanici Suspilne prezidentův mluvčí Serhij Nykyforov. Zelenskyj navštívil pozice mechanizovaných brigád, jejichž vojáci útočí na ruské vojáky na vstupu do města, a vyslechl si situační zprávu tamního velení.

Bachmut ležící na severu Doněcké oblasti byl před ruskou invazí městem se zhruba 70 tisíci obyvateli. Jde o významný dopravní uzel, přes který vedou silnice na Lysyčansk a Severodoněck, Slovjansk, Kramatorsk či Luhansk. Součástí fronty je od letošního května, kdy se Ukrajinci stáhli z obce Popasna, připomíná ruskojazyčný server BBC.

Město je od té doby pod pravidelnou palbou, většina obyvatel před boji utekla. Část budov je zničena, neteče voda a nefunguje elektřina.

Zelenskyj, který od vpádu ruských vojsk neopustil Ukrajinu, se na frontu vydal už poněkolikáté. Naposledy byl začátkem tohoto měsíce ve východoukrajinském Slovjansku.

X X X

UKRAJINKA  VÍCHOVÁ  O  ZELENSKÉM,  POTLAČUJE  SCHOPNÉ  POLITIKY

ZBYTEČNĚ  PŘES   150  MILIONŮ  MRTVÝCH,  ZNIČENÁ  MĚSTA,  ZEMĚ  BEZ  ENERGIE,  PLYNU,  PHM

Západ Zelenského přeceňuje, když si myslí, že je lídrem celého národa, říká ukrajinistka Víchová

Volodymyr Zelenskyj je v očích Západu výraznou politickou osobností a lídrem, který táhne celý národ. Podle ukrajinistky Lenky Víchové je však jako politik přeceňovaný a strhává na sebe příliš pozornosti, která se potom nedostává jiným. „Někteří lidé se tam musí držet a nebýt výraznými, protože to Zelenského a jeho okolí velmi znervózňuje,“ upozorňuje.

 „Obyčejné lidé na Západě Zelenského přeceňují tím, že si myslí, že je tím lídrem, který táhne celý ukrajinský národ. Je prezidentem země a vrchním velitele,“ vysvětluje Lenka  Víchová.

„A myslím, že jde o nepochopení ukrajinského národního charakteru, protože Ukrajinec si nevybírá cara, toho jediného lídra. Ukrajinec si historicky vybírá hejtmana, to znamená prvního mezi rovnými,“ dodává.

Podle ní se tak opomíjí množství hrdinů, kteří padli nebo bojují ve válce. Ti totiž pravděpodobně budou v příštích letech, až válka skončí, představovat v politickém životě Ukrajiny určitou sílu.

Likvidace politického vedení

Podle Víchové však osobnost Zelenského nepřeceňuje jen Západ, ale i Ruská federace, a to zejména pokud by byly pravdivé informace, které se v posledních dnech objevují v západním tisku a objevovaly se i na začátku útoku na Ukrajinu.

„Sama jsem mluvila s muži, kteří bránili Irpiň nebo severovýchod Ukrajiny bez toho, aniž by měli kontakt s ukrajinskou armádou.“

Lenka Víchová

A sice že že Vladimir Putin chtěl zlikvidovat politické vedení Ukrajiny.

„V tomto případě jde ale rovněž o nepochopení národního charakteru, jen opačně. Právě v únoru jsme totiž viděli, že velké procento Ukrajinců vzalo svůj život do vlastních rukou. Sama jsem mluvila s muži, kteří bránili Irpiň nebo severovýchod Ukrajiny bez toho, aniž by měli kontakt s ukrajinskou armádou. To znamená, že likvidací ukrajinského politického vedení by se Rusku nic nepovedlo,“ říká Víchová.

Zelenskyj vs. Porošenko

V posledních volbách, kdy současný prezident zvítězil nad Petrem Porošenkem, však Zelenskyj vystupoval striktně proti válce.

„Zelenskyj dnes plní volební program Porošenka, to jeho heslem bylo ,jazyk, víra, armáda‘.“

Lenka Víchová

„Bojoval proti Porošenkovi, který upozorňoval na to, že jsme ještě nevyhráli, válka pokračuje, že se musíme připravit, udržovat armádu bojeschopnou a postarat se o hybridní instrumenty, kterými se Ruská federace vklínila do Ukrajiny, jako je jazyk, kultura a náboženství,“ popisuje Víchová.

Zelenskyj naproti tomu razil tezi, že stačí přestat střílet a s Putinem se domluvit. „Takže Zelenskyj dnes plní volební program Porošenka, to jeho heslem bylo ,jazyk, víra, armáda‘,“ upozorňuje Víchová.

Důležitou roli v současnosti vedle armády sehrává i právě náboženství. Pravoslavná církev moskevského patriarchátu je totiž jedním z instrumentů Ruska na Ukrajině. Ještě za vlády Porošenka však došlo k odstřižení ukrajinské větve a ke vzniku nové ukrajinské církve.

„Ruská federace zakořenila na Ukrajině hybridním způsobem a využívala média. Využívala i toho, že každý, kdo sáhne na média, sahá na svobodu projevu, a k tomu využila náboženství. Každý, kdo sáhne na určitou církev, sahá na svobodu vyznání a tak dále. Tyto instrumenty jsou tak velice nebezpečné, mnohdy i nebezpečnější než konvenční zbraně,“ dodává Víchová.

X X X

Situace je extrémně obtížná, připustil Putin. Varoval před novými hrozbami

 Ruský prezident Vladimir Putin přiznal, že situace na okupovaných ukrajinských územích je extrémně obtížná. Při setkání s ruskými bezpečnostními složkami vyzval, ať zajistí bezpečnost zdejších obyvatel. Chce po nich rovněž, aby více sledovali ruskou společnost kvůli novým hrozbám. Tajné služby podle něj musí nyní identifikovat zrádce, špiony a sabotéry.

Situace v Doněcké a Luhanské lidové republice, v Chersonské a Záporožské oblasti, je extrémně obtížná,“ připustil Putin. Od ruského prezidenta je to velice vzácné prohlášení.

„Lidé, kteří tam žijí, občané Ruska, spoléhají na vás,

Prezident se setkal s členy ozbrojených sil v tlumeně osvětlené budově, podle AP zřejmě v nepoužívané továrně. S duněním dělostřelectva, které bylo slyšet v dálce, vojáky vyzval, aby si udrželi vervu, napsala agentura Reuters.

Moskva z některých údajných sabotážních a teroristických plánů Ukrajinců obviňuje i západní zpravodajské služby. V dubnu například Putin prohlásil, že americká tajná služba CIA radila Ukrajincům ohledně provedení atentátů na tváře ruské propagandy. Moskva často naznačuje, že Ukrajinci jsou jen figurka v pokusech Západu zničit Rusko.

X X X

Spor o prsa Korejky? Šípová se ostře pustila do Pirátů: Ženám se ve straně dobře nedýchá

Piráti na svém fóru řeší incident, ke kterému došlo krátce po odehrání finálového klání v Kataru. Pirátský exposlanec Mikuláš Ferjenčík totiž k těsnému vítězství fotbalistů Argentiny nad Francií napsal, že bylo „o prsa korejské ženy“. Ve sportu běžně používaná hláška však naštvala některé jeho kolegy. Ohradila se například senátorka Adéla Šípová (za Piráty), která nyní kvůli své reakcí čelí na sociálních sítích posměchu. Z pozdějšího vyjádření Šípové vychází, že se jí příliš nezastali ani členové Pirátů. Politička na fóru strany nešetřila kritikou.

„Od Pirátské strany jsem vždy očekávala, že má ve své DNA myšlenku pomáhat ženám v politickém angažmá,“ uvedla Šípová na pirátském fóru.

Následně vysvětlila, proč se proti výroku Ferjenčíka ohradila: „Vnímám jako škodlivé nechávat volný průběh sexistickým výrokům. Vyrovnané zastoupení žen a mužů v politice svědčí o úrovni demokracie. Součástí stranické kultury je podle mě i to, jak se muži vyjadřují o ženách. Bohužel si myslím, že ženám se v Pirátské straně příliš dobře nedýchá a vedení to moc netrápí.“

Šípová svou kritikou na adresu strany, za kterou v roce 2020 úspěšně kandidovala do horní komory Parlamentu, rozhodně nešetřila. K vedení Pirátů kolem jejich současného šéfa a člena vlády Ivana Bartoše dodala, že prý nezaznamenala žádnou aktivitu, která by vedla k podpoře aktivních političek.

„Někdo by mohl říct, že (Ferjenčíkův výrok) je jen maličkost, ale já to tak nevnímám. Sexismus je výrazem despektu k ženám. Pak se jedna ohradí a slízne za to další dávku despektu. Pirátům moc fandím, ale pomalu ztrácím naději. Nikdy by mě nenapadlo, že členové budou obhajovat ponižující výroky významných členů strany. Je to zklamání pro mě a určitě i pro mnoho voličů, kteří nás mají nebo měli za stranu bojující za ženskou otázku. Feministické proudy jsou zesměšňovány a umlčovány. A já pro svou politickou práci těžko hledám podporu. Vlastně ji nemám,“ prohlásila senátorka.

Nad jejím sporem s Ferjenčíkem vášnivě diskutují lidé na sociálních sítích. Někdejší poslanec totiž po strhujícím katarském finále napsal na Twitter následující výrok: „Argentina vs. Csaplár (populární fotbalový expert a trenér, narážka na tzv. ‚Csaplárovu past‘; pozn. red.), o prsa korejské ženy.“

Nevhodná urážka, nebo nevinný vtip?

I když jde na poli sportu o poměrně běžný a zaběhlý pojem, Ferjenčíkův výrok „o prsa“ přesto některé Piráty pobouřil. „Cože? Korejské ženy se zápasem nemají žádnou souvislost. Miki, smaž to, tohle je prostě ostuda,“ vyzvala Šípová svého kolegu. „Prsa (žen) s fotbalem nesouvisí. Taky nekomentuji sport srovnáním s formátem penisů,“ dodala.

Drtivá většina twitterových uživatelů se postavila za Ferjenčíka. Uživatelé Šípovou mimo jiné vinili z feministické hysterie, snahy cenzurovat humor či potřeby léčit si komplexy. Senátorka si však stála za svým. V pozdější reakci Ferjenčíkovi doporučila, aby příště použil jinou „metaforu“, čímž rozčílila další komentující.

 Ferjenčíka podpořil například odborník na zdravotnické právo a bývalý člen poradního vládního týmu koalice Pirátů a STAN Ondřej Dostál: „Super fotbalové hodnocení, ale za ta prsa korejské ženy budeš vyloučen ze svazáckého kolektivu. Doporučená literatura: Kunderův Žert. Progres, jak je známo, běží dokola a bledí fanatici – beroucí se smrtelně vážně – se rodí v každé epoše.“

Exposlance se zastali rovněž někteří členové Pirátů pod příspěvkem Šípové na fóru. „Existují různé zažité fráze, například ‚o prsa‘ či ‚o chlup‘. Lidová tvořivost k tomu přidává vtipnou složku, čímž vzniká ‚o prsa korejské ženy‘. Nelze popřít, že korejské ženy nemají pro evropské muže tak přitažlivý hrudník jako třeba Italky nebo Španělky, že? Nevadí mi vtipy, pokud nejsou myšleny ve zlém. Mnohem více mi vadí vztahovační lidé bez smyslu pro humor,“ uvedl člen plzeňských Pirátů Petr Vileta.

Rovněž se obrátil přímo k Šípové. „Děláš si někdy legraci sama ze sebe, nebo jsi neustále vážná?“ zeptal se. „Jsme zase jednou terčem posměchu,“ pronesl pak člen strany Jan Adam.

Pro Petra Jeníka byla vyjádření Šípové prý poslední kapkou v jeho rozhodování, zda rezignovat na členství v Pirátech: „Bylo to těžké, spousta pro a spousta proti. Jak se říká sportovní metaforou – bylo to ‚o prsa korejské ženy‘. No a pak mi to Adéla ulehčila. Hyperkorektnost, při které si vzájemně zakazujeme i takovéto metafory? To jako fakt? Tohle jsou současní Piráti? Přijměte, prosím, mou rezignaci na členství ve straně a můj statut, prosím, předělejte na registrovaného příznivce.“

 Gregorová: Záleží na publiku

Hned několik Pirátů se naopak Šípové zastalo, mezi nimi i europoslankyně Markéta Gregorová: „Je mi neskutečně líto, jaká kritika se i zevnitř strany strhla vůči Adéle. Od spolustraníků bych čekala, že učiní jiné komunikační kroky směrem ke své kolegyni než vulgární a hnusné komentáře na Facebooku.“

Podle Gregorové je v případě Ferjenčíkova výroku důležité rozlišovat prostor, kde ho daná osoba použije. „Každý máme přiblblých vtípků v rukávu celou řadu. Občas některý nepochybně i použijeme, ale snažíme se to dělat výhradně před publikem, u něhož víme, jak to bude přijato. Neumím si představit člověka, který naprosto stejně mluví v baru s partou kámošů a v práci na jednání firmy,“ doplnila europoslankyně.

Podporu již krátce po odehrání finále fotbalového mistrovství světa senátorce vyjádřil i Tomáš Guth Jarkovský, který za Piráty neúspěšně kandidoval v Jihočeském kraji během posledních sněmovních voleb: „Pomalu se jako společnost posouváme k tomu, že neustálé hodnocení ženských těl není v pořádku. Pak tu máme lidi, kteří si ani nic nenechají vzít v používání částí ženského těla doslova jako měřidla fotbalových výsledků.“

Další politici, kteří za Piráty sedí ve vládě, Sněmovně či v Europarlamentu, incident (alespoň na pirátském fóru) dosud nekomentovali.

X X X

Zemřela dcera světoznámého malíře Picassa. Ztvárnil ji na několika svých obrazech

Ve věku 87 let zemřela v úterý jedna z dcer španělského malíře Pabla Picassa Maya Ruizová-Picassová. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na rodinného právníka Richarda Malka. Ruizová-Picassová zasvětila život správě umělecké pozůstalosti svého otce, který jí ztvárnil i na několika obrazech.

Maya Ruizová-Picassová se narodila v roce 1935 ve Francii a byla prvorozenou dcerou Pabla Picassa a jeho druhé manželky Marie-Thérèse Walterové. Narození dítěte podle odborníků výrazně ovlivnilo život malíře, který dceru ztvárnil na několika obrazech z roku 1938.

Ruizová-Picassová byla fotografkou, celý život ale zasvětila správě umělecké pozůstalosti po svém otci, napsal deník El País. Silnému poutu mezi dcerou a otcem je do konce roku věnovaná výstava v Picassově muzeu v Paříži. Na ní jsou vystavena i některá díla, která dcera malíře předala francouzskému státu kvůli sporu o dědickou daň. Mezi darovanými díly byl i obraz Dítě s lízátkem sedící pod židlí, který zřejmě zobrazuje právě Picassovu dceru.

V příštím roce se Francie a Španělsko chystají připomenout 50. výročí úmrtí jednoho z nejvýznamnějších malířů 20. století. V rámci Picassova roku se uskuteční desítky akcí a výstav, informovaly na podzim Madrid a Paříž.

X X X

Univerzity jen pro muže. Tálibán zatrhl ženám přístup k vyššímu vzdělání

Afghánky nebudou mít až do odvolání přístup k vyššímu vzdělání. V úterý to oznámilo Tálibánem spravované ministerstvo vyššího vzdělání. Veřejné i soukromé školy nyní obdržely od ministerstva dopis který jim nařizuje bez prodlení zamezit studentkám v přístupu k vysokoškolskému vzdělání. Nařízení vzápětí odsoudily USA a Británie na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.

 Rozhodnutí, jež je platné do odvolání, vydal ministr pro vyšší vzdělání Nadá Muhammad Nadím. Mluvčí ministerstva jeho správnost potvrdil a dopis zaslaný vysokým školám zveřejnil na Twitteru. Tálibán nové nařízení oznámil v den jednání Rady bezpečnosti OSN o Afghánistánu.

„Tálibán nemůže očekávat, že se stane legitimním členem mezinárodní komunity, aniž by respektoval práva všech lidí v Afghánistánu, obzvlášť lidská práva a základní svobody žen a dívek,“ uvedl zástupce velvyslance Spojených států v OSN Robert Wood.

Vysokoškolské studium bylo doposud jednou z mála věcí, které islamistické hnutí Tálibán po nástupu k moci v minulém roce afghánským ženám nezakázalo. Nařízení hnutí oznámilo necelé tři měsíce poté, co tisíce žen a dívek v celé zemi skládaly přijímací zkoušky na univerzity. Středoškolské studium měly dívky zakázané již dříve.

Od loňského srpna hnutí práva a svobody Afghánek postupně omezuje. Zpočátku ženám nařídilo neopouštět domov bez mužského příbuzného a zahalovat si obličej na veřejnosti. Tálibán ženy rovněž vyloučil z většiny zaměstnání ve veřejné správě.

V uplynulých týdnech hnutí omezení svobod žen rozšířilo o zákaz chození do parků, lázní či tělocvičen.

V omezování práv a svobod žen Tálibán v Afghánistánu pokračuje, přestože má kvůli tomu podle listu The Washington Post zablokovaný přístup k sedmi miliardám dolarů v zahraničních rezervách.

Vlády západních zemí daly jasně najevo, že hlavní podmínkou pro zmírnění sankcí je zlepšení situace afghánských žen a dívek.

Tálibán při nástupu k moci sliboval umírněnost, za poslední rok ale významně omezil práva a svobody afghánských občanů, obzvlášť žen a dívek, a začal se vracet k tvrdému uplatňování práva šaría a některým praktikám obvyklým za jeho tvrdé vlády v 90. letech minulého století. Tehdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.

X X X

Nečekaně zemřel slovenský infektolog Vladimír Krčméry. Byl tváří boje s koronavirem

Ve věku 62 let zemřel slovenský infektolog Vladimír Krčméry. Informovala o tom slovenská média v čele s webem Noviny.sk. Podle nich se mu měl stát osudným oboustranný zápal plic. Krčméry patřil mezi nejvýznamnější odborníky na epidemiologii a tropickou medicínu na Slovensku. Byl prvním očkovaným proti koronaviru v zemi, přičemž se stal jednou z hlavních tváří slovenského boje s pandemií.

Krčméry proslul už před lety coby lékař, který velmi často vyrážel na zahraniční humanitární mise do nejodlehlejších koutů světa. Působil v Africe, Asii či Latinské Americe.

V posledních letech však už na mise nejezdil. Před časem totiž poněkolikáté bojoval s malárií, která se vážně podepsala na jeho zdraví. I nadále však působil coby lékař na Slovensku, kde patřil k nejcitovanějším expertům například ohledně pandemie koronaviru. Dokonce se v zemi stal prvním očkovaným.

Zprávu o jeho úmrtí jako první přinesl web Noviny.sk spadající pod televizi JOJ. Profesor Krčméry měl podlehnout oboustrannému zápalu plic.

„V pátek jsme spolu mluvili a přáli si k svátkům. Byl jako vždy plný energie. Žádné symptomy nemoci. Nemohu tomu uvěřit… Miloval lidi. Pomáhal potřebným doma i v cizině. Zachránil mnoho životů. Zůstane po něm prázdno. Odpočívej v pokoji, Vladko,“ napsal na Twitter český epidemiolog Rastislav Maďar.

Úctu k zesnulému odborníkovi a pedagogovi vyjádřil i slovenský premiér Eduard Heger. „Byl to člověk, který rozdal své srdce druhým. Pomáhal tam, kam se jiní báli vstoupit byť i jen myšlenkami. Těm, na které svět zapomněl – nejchudším z nejchudších,“ napsal na Facebooku předseda vlády.

Slovenská policie varovala před skupinami, které budou nyní o Krčmérym šířit nepravdivé zprávy. „Jeho smrt bude od začátku zneužívána šiřiteli hoaxů. To tak bohužel při úmrtích známých osobností bývá. Vladimír Krčméry patřil ke klíčovým osobnostem, díky kterým si pandemie koronaviru nevyžádala ještě větší počet obětí. Navzdory výhrůžkám a útokům se nenechal zastrašit a ve svém celoživotním poslání pokračoval až do své smrti,“ uvedla policie na svém Facebooku.

X X X

Slaví celá Argentina vítězství MS ve fotbale. Messiho tým vítaly stovky tisíc fanoušků. Prezident vyhlásil státní svátek

Tisíce fanoušků přivítaly uprostřed noci argentinské fotbalové mistry světa po příletu do Buenos Aires. Šampioni v čele s Lionelem Messim vystoupili z letadla krátce před třetí hodinou ráno místního času. Oslavy titulu v argentinské metropoli jsou naplánovány na odpoledne. Prezident Alberto Fernández vyhlásil na úterý státní svátek, aby země mohla třetí argentinský triumf na mistrovství světa oslavit.

Zlatou trofejí zamával fanouškům při výstupu z letadla Messi. Fotbalistům na uvítanou zahrála rocková skupina La Mosca skladbu „Muchachos“, kterou napsal jeden z fanoušků na melodii staré písně kapely a jež se pro argentinské příznivce stala neoficiální hymnou mistrovství světa v Kataru. Poté se výprava přesunula pomalou jízdou v otevřeném autobusu, z kterého zdravila čekající fanoušky, do sídla argentinské fotbalové asociace.

Argentinští reprezentanti byli doma netrpělivě očekáváni. Cestu jejich speciálu sledovalo podle agentury AP na leteckém radaru na internetu téměř 200 tisíc lidí.

Fotbalisté přespí v sídle asociace a naberou síly na odpolední oslavy na tradičním místě u obelisku na náměstí Republiky.

Argentina ovládla šampionát potřetí, předchozí tituly získala v letech 1978 a 1986. V nedělním dramatickém finále porazila obhájce prvenství z Francie po výsledku 3:3 a 4:2 po penaltovém rozstřelu./agentury/

X X X

BASKETBALISTÉ  PRAHY  DO  PARDUBIC

Poslední utkání roku 2022. 14. kolo Kooperativa NBL 2022/23
Datum, čas, místo: 21.12.22, 17:30, Pardubice. Utkání: BK KVIS Pardubice – USK Praha

V rámci čtrnáctého kola čeká USK Praha souboj s Beksou na jejich půdě. Půjde o jejich poslední utkání před svátky a Sovy budou chtít určitě zakončit kalendářní rok výhrou. Kádr trenéra Tabelliniho však sužuje široká marodka a je otázkou, kdo do středečního utkání nakonec bude schopen zasáhnout.

Pardubice po pomalejším rozjezdu v úvodu sezóny nabrali tempo a vyhráli čtyři ze svých posledních pěti utkání, když rozdílem dvou bodů podlehli Děčínu. Široký kádr trenéra Repeši čítá slušný bojový arzenál. Pod košem jsou velezkušený Rikič s Švrdlíkem a perimetr bodově obstarává trio reprezentantů Vyoral, Šafarčík a Pekárek. Do bodově dvouciferných čísel se vejde ještě chorvatský křídelník Čolak. Pražané mají co odčiňovat. Slušně rozehrané utkání s Ostravou nakonec ztratili v poslední čtvrtině, když nebyli schopni čelit podkošové síle soupeře. I v Pardubicích tohle může být slabé místo, které si Sovy musí pohlídat.
K lákadlům utkání bude jistě patřit souboj Pipese a Vyorala, tedy nejlepších střelců obou týmů.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Blížíme se k utkání ne v ideální kondici. Jen málo našich hráčů nebude hrát s nějakými fyzickými problémy. Naším hlavním cílem je vstoupit do utkání s vědomím, že náš soupeř je velmi fyzický a zkušený tým, budeme však bojovat až do konce zápasu. Pak uvidíme, co se bude dít. Budeme muset dát do hry maximum, abychom mohli Pardubicím fyzicky konkurovat. Pokud budeme
schopni zůstat v zápasu po celých 40 minut, může se stát cokoli… Naším hlavním cílem bude zůstat a hrát spolu, abychom jim mohli konkurovat i v této situaci.“

David Böhm (hráč USK Praha): „Tento zapas je pro nás velmi důležitý, jelikož po nepovedeném zápase s Ostravou se potřebujeme před svátkama vrátit na správnou vlnu. Pardubice jsou jeden z nejkvalitnějších týmu soutěže, což ukazuji u výsledky, ale mi po domácím zápase víme ze s nimi můžeme hrát. Budete muset udržet dobrý stabilní výkon po 40 minut, na čem v posledních dnech pracujeme.“

Zranění: Böhm – poranění lokte, Vlk – rozhodne aktuální stav, Petružela – rozhodne aktuální stav, Švec – rozhodne aktuální stav. /mš/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.