Zelenskyj Čaputovej, pripojiť k mierovému plánu. Turecko odsúdilo Švédsko za figurínu Erdogana. Stíhaný expolicajt v Bosne

Oznámil to v piatok Zelenskyj na sociálnych sieťach. „Všetky kroky, ktoré povedú k ukončeniu tejto brutálnej vojenskej agresie Ruska a nastoleniu trvalého mieru na Ukrajine, ako Slovensko podporíme,“ napísala Čaputová na Facebooku.

 „S prezidentkou Zuzanou Čaputovou sme hovorili o ďalšej obrannej spolupráci medzi Ukrajinou a Slovenskom. Pozval som ju, aby sa pripojila k implementácii mierového plánu. Hovorili sme o spoločných medzinárodných podujatiach,“ napísal Zelenskyj.

Čaputová ubezpečila Zelenského, že Slovensko bude v rámci svojich možností a kapacít pokračovať v podpore Ukrajiny. Potvrdila, že jej prezident predstavil desaťbodový plán, ktorý má dosiahnuť spravodlivý mier a je v súlade s Chartou Organizácie Spojených národov. „Všetky kroky, ktoré povedú k ukončeniu tejto brutálnej vojenskej agresie Ruska a nastoleniu trvalého mieru v Ukrajine ako Slovensko podporíme,“ vyhlásila na sociálnej sieti.

Ako dodala prezidentka, Zelenskyj jej v telefonáte tiež zagratuloval k 30. výročiu vzniku Slovenskej republiky a občanom SR poprial v novom roku všetko dobré. Zároveň poďakoval za podporu, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine, vrátane pomoci ľuďom, ktorých vojna vyhnala zo svojej krajiny.

Ukrajinský prezident vyzýva na zorganizovanie celosvetového mierového summitu, kde by predstavil svoj plán na ukončenie vojny, nazývaný aj „recept na mier“ (Peace Formula). Zahŕňa napríklad stiahnutie ruských vojakov z medzinárodne uznaného územia Ukrajiny. To by znamenalo, že Rusko sa vzdá štyroch oblastí, ktoré anektovalo v septembri, a Krymského polostrova, ktorý anektovalo ešte v roku 2014. Rusko však opakovane vyhlasuje, že o tomto bode odmieta diskutovať./agentury/

X X X

Turecko odsúdilo Švédsko za obesenú figurínu Erdogana v Štokholme

Turecko si predvolalo švédskeho veľvyslanca v Ankare Staffana Herrströma, aby vyjadrilo ostrý protest voči „ohavnej” udalosti pred radnicou v Štokholme, kde demonštranti zavesili za nohy figurínu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Tureckí predstavitelia tento incident nazvali „teroristickou propagandou“ podporovateľov Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara zakázala, a ďalších kurdských militantných skupín.

Agentúra AFP približuje, že vo Švédsku sídliaci kurdský Výbor pre Rodžavu v stredajšom videu na Twitteri prirovnal Erdogana k talianskemu fašistickému diktátorovi Benitovi Mussolinimu, ktorý bol na konci druhej svetovej vojny popravený a zavesený hlavou dole.

„Dejiny ukazujú, ako skončia diktátori,“ uviedol výbor a Erdogana vyzval, aby „využil túto šancu a odstúpil, aby nemusel skončiť obesený dole hlavou na námestí Taksim“ v Istanbule.

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström tento čin odsúdil. „Vláda sa zasadzuje za otvorenú diskusiu o politických rozhodnutiach, avšak dôrazne odmieta hrozby a nenávisť voči politickým predstaviteľom,“ napísal na Twitteri. Dodal, že zobrazovanie prezidenta ako popraveného pred radnicou je ohavné.

Šéf tlačového oddelenia tureckej prezidentskej kancelárie Fahrettin Altun incident odsúdil a vyzval švédskych predstaviteľov, aby bezodkladne „podnikli potrebné kroky voči teroristickým skupinám“.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí si už v novembri predvolalo švédskeho ambasádora po tom, čo boli na budove veľvyslanectva v Štokholme premietané obrázky, ktoré vraj urážali Erdogana.

Turecko tvrdí, že prípad ukazuje, že Švédsko nedodržiava dohodu, ktorú uzavrelo s Ankarou ohľadom boja proti kurdským militantom. Táto podmienka je jednou z hlavných, ktorými Ankara podmieňuje súhlas so vstupom Švédska do NATO, aktuality.sk

X X X

Zlá správa pre senzáciechtivých, celé ministerstvo makalo. Hirman reaguje na Matoviča

 „Zlá správa pre senzáciechtivých. Celé ministerstvo makalo koncom roka 2022, rovnako aj hneď z kraja roka 2023,“ reaguje ministerstvo hospodárstva po tom, čo poslanec Igor Matovič skritizoval šéfa rezortu hospodárstva za vysoké faktúry za energie, ktoré od začiatku roka 2023 chodia malým či stredným firmám.

 Vo štvrtok exminister financií Matovič napísal na Facebook, že minister Hirman je na exotickej dovolenke v teplúčku, zatiaľ čo mnohým slovenským firmám začali chodiť niekoľkonásobné účty za energie. „Vzhľadom na grandiózne zlyhanie ministra hospodárstva pri (ne)riešení zálohových platieb na energie a skutočnosť, že si od Vianoc napriek ťaživej situácii užíva pokoj na trojtýždňovej exotickej dovolenke, neviem si predstaviť, že podporím akúkoľvek novú vládu, kde by pán Hirman mal byť ministrom,“ uviedol Matovič na sociálnej sieti.

 O deň na to hneď zareagoval samotný Hirman. Matoviča konkrétne nespomína, no je jasné, na koho reaguje. „Namiesto vypisovania po facebookoch robil všetko potrebné pre čo najmenší dopad energetickej krízy na kohokoľvek z veľmi rozmanitej štruktúry skupín odberateľov. Odporúčame podobný postup aj ostatným,“ reaguje rezort hospodárstva.

Aké riešenie teda vláda ponúka? Hirman hovorí, že v piatok na obed doručili balík opatrení nariadení vlády, ktorý vyrieši problémy so zálohovými platbami. „Ak prezidentka s opatreniami vysloví súhlas, vláda opatrenia v pondelok schváli a situácia sa stabilizuje,“ povedal Hirman s tým, že tento týždeň na týchto opatreniach intenzívne pracovali „bez toho, aby viedli komunikáciu na sociálnych sieťach“.

 V hre je riešenie, že sa štát preplatí vysoké ceny priamo u dodávateľov, a teda ich nebudú doplácať firmy spätne – čo je pre niektoré neskoro, lebo nárasty sú naozaj vysoké./agentury/

X X X

Heger po stretnutí s KDH a Remišovou o detailoch mlčí. Debata o 76 nabrala zlý smer, podpis Matoviča zatiaľ nemá

Stretnutie na úrovni troch lídrov. Predseda KDH Milan Majerský dnes išiel na rokovania s ponukou pre dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera. O detailoch stretnutia, ktoré iniciovala Veronika Remišová, však dočasne poverený premiér nehovoril. Čo sa týka novej 76, debata sa podľa neho uberá zlým smerom. Podpis Igora Matoviča nemá.

 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) a podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí)

Spájanie demokratických síl je po zbere podpisov na novú 76 a riešení sporov v OĽaNO ďalšou veľkou témou, ktorá v posledných dňoch rezonuje na slovenskej politickej scéne. Dnes sa majú s Hegerom stretnúť lídri dvoch strán.

 „Dôvod, prečo je 76 dôležitá je ten, aby sme vedeli ľuďom doručiť pomoc, ktorá je v rozpočte pripravená,“ uviedol. Čo sa týka straníckych vecí v rámci OĽaNO, zopakoval, že je dôležité, aby prebehla istá sebareflexia. „Sú to procesy, ktoré bežia za zatvorenými dverami a ja tieto procesy nekomentujem. Je to nepoctivé, ak bude uzavretá, budem informovať občanov,“ povedal.

„Nejde o to, kto si je s kým bližšie, lebo je príliš veľa v hre,“ odpovedal na margo toho, či by sa radšej spojil s Majerským alebo Dzurindom. Nekomentoval ani to, či by sa pridal na kandidátku KDH. „Pre mňa je dôležité nastaviť spoluprácu a jednotu a toto je prvoradé. Určite nejaké prestupy a podobne, to je kontraproduktívne. To my v demokratickej spoločnosti nepotrebujeme.“ K spolupráci s Matovičom sa nevyjadril. „Nechcem pôsobiť, že sa tomu vyhýbam, ale nepovažujem to za korektné, pokiaľ diskusia v hnutí prebieha,“ dodal.

 „Je dôležité, aby sme hľadali jednotu a spoluprácu, preto sa stretávam so zástupcami jednotlivých strán. Stretol som sa preto včera so zástupcom Aliancie a dnes som rokoval s pánom Majerským z KDH a Veronikou Remišovou a rokovania prebiehajú aj ďalej,“ povedal Heger s tým, že mu ide primárne o to, aby vybudovali medzi týmito subjektami jednotu. „Vidíme, demokrati doplácajú na to, že sa medzi sebou požierajú. Koncovka bude závisieť od dohody. Je dôležité, aby sme zabránili tomu, čo sa stalo v roku 2012. Musíme zabrániť spoločne návratu Roberta Fica a jeho dvojčaťa Petra Pelelgriniho,“ dodal.

 Stretnutie zvolala Remišová

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová pred pár dňami oznámila, že prebiehajú neformálne rokovania medzi Za ľudí, premiérom, OĽaNO a KDH. Dnešné stretnutie iniciovala sama šéfka Za ľudí. „S relevantnými partnermi spolupracujeme, na zajtra (13. januára, pozn. red.) som iniciovala neformálne stretnutie s partnermi KDH a aj s pánom premiérom,“ povedala pre Pravdu. „Pre mňa je dôležité, aby politici s rovnakými hodnotami a víziou pre Slovensko spolu komunikovali a to budem robiť aj naďalej,“ uviedla.

 KDH prichádza s ponukou pre Hegera

Rokovania s Hegerom tento týždeň potvrdil aj predseda kresťanských demokratov Milan Majerský. V hnutí sa aktuálne sústreďujú najmú na prípravu programu, aby ľuďom ponúkli kvalitné riešenia. „V našom hnutí vytvárame priestor pre konzervatívne a demokraticky zmýšľajúce osobnosti. Z toho dôvodu aj rokujeme s tými, ktorých považujeme za hodnoverných a hodnotovo blízkych, vrátane premiéra Hegera,“ potvrdil pre Pravdu Majerský s tým, že zásadné stanovisko budú komunikovať.

Dnes prichádza s ponukou. „KDH je hnutie s históriou, personálnym zázemím, jasným hodnotovým rámcom. Vnímajú to nielen voliči, ale tiež politici z iných strán. V našom hnutí vytvárame priestor pre konzervatívne a demokraticky zmýšľajúce osobnosti. Z toho dôvodu sa zajtra stretnem s premiérom Hegerom a budeme rokovať o našej ponuke,“ napísal včera na sociálnej sieti.

 Slovensko je podľa lídra Kresťanskodemokratického hnutia v obrovskej neistote. „Po hádkach, sporoch, obvineniach v rámci koalície prišiel pád vlády. KDH je pripravené uchádzať sa o dôveru voličov hoci aj v predčasných voľbách. Prirodzene, o KDH je záujem. Sme normálna strana s históriou, personálnym zázemím, jasným hodnotovým rámcom. Vnímajú to nielen voliči, ale tiež politici z iných strán,“ uviedol. „Keďže nie je jasný ani len termín parlamentných volieb, stále považujeme úvahy o možných predvolebných spoluprácach za predčasné,“ dodal.

Šéfka Za ľudí má plán

Stredové, pravicové a konzervatívne sily by mali podľa Remišovej vytvoriť jednotný blok založený na spoločných hodnotách. „Oproti demokratickým silám stojí presila. Smer sa akože rozdelil na dve strany. Jedna je Hlas, taká liberálnejšia, potom je tu Smer, Republika. Myslím si, že súčasné demokratické strany by sa mali oproti tejto presile konsolidovať. To znamená, že nejakým spôsobom by sa mali tvoriť koalície,“ uviedla v diskusnej relácii Na telo.

Spoluprácu si vie predstaviť s rovnako hodnotovo stredopravo, konzervatívne orientovanými stranami koalície. „To znamená, že takúto koalíciu si viem predstaviť s KDH, s OĽaNO alebo časťou OĽaNO,“ naznačila plány Remišová. Pri Za ľudí sa hovorilo aj o spolupráci s Mikulášom Dzurindom, ktorý intenzívne spolupracuje s lídrom Spolu Miroslavom Kollárom. Na spoločných fotografiách s Dzurindom a Kollárom sa objavil aj podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga, ktorý vystúpil aj na sneme Spolu. Podľa informácií denníka Pravda však Za ľudí neuvažuje o spojenectve s Dzurindom./agentury/

X X X

Stíhaný expolicajt Kučerka je v Bosne. Dostal pokutu 1000 eur a ak nabudúce nepríde na súd, hrozí mu zatykač

Expolicajta súdia za to, že mal prijímať úplatky od podozrivých osôb, ktoré chceli ovplyvniť úkony vo svojich kauzách.

Niekdajší šéf operatívcov NAKA Marián Kučerka síce chcel, aby o jeho korupčnom prípade rozhodol odvolací súd, ale pred jeho senát sa mu nedarí postaviť. Keď v novembri vytýčil Najvyšší súd prvý termín verejného zasadnutia, Kučerka tesne predtým dvakrát spadol a skončil v nemocnici. Krátko pred blížiacim sa novým termínom zasadnutia odcestoval do Bosny, kde zas podľa vlastného ospravedlnenia ochorel.

V prvom prípade náhlej Kučerkovej hospitalizácie súd verejné zasadnutie musel zrušiť. Dokladovanú práceneschopnosť potom Najvyšší súd preveril a vyhodnotil ju ako nedostatočnú. Expolicajtovi uložili pokutu, informovali Hospodárske noviny.

Tentoraz už okrem dnešného termínu odvolacieho konania totiž nariadil aj ďalšie termíny v januári aj vo februári tohto roka. A keď dorazilo na súd Kučerkovo ospravedlnenie, na veci sa nič nezmenilo – termín nezrušili.

(Článok pokračuje pod reakciou prokurátora na rozhodnutie súdu)

Kučerka sa ospravedlnil zo súdneho zasadnutia. V ospravedlnení, ktoré napísal 9. januára, uviedol, že bol navštíviť kamaráta v Sarajeve, ktorého pozná z Prahy. Tam mal zdravotné problémy, vyšetril ho lekár, ktorý mu mal nariadiť pokoj na lôžku a diagnostikovať ochorenie.

Na súde čítali aj doklad o práceneschopnosti, ktorý poslala súdu Kučerkova manželka – išlo o minuloročnú hospitalizáciu Kučerku v topoľčianskej nemocnici po úraze pádom, pre ktorý žiadal zrušiť predchádzajúce naplánované zasadnutie v novembri.

Rovnako tak sa súd zaoberal správou o vtedajšej Kučerkovej hospitalizácii od jeho ošetrujúceho lekára v nemocnici. Súd ospravedlnenie Kučerku neuznal, dal pokutu jemu aj jeho obhajcovi. Kučerka podal proti tomu sťažnosť, ktorú zamietli.

(Článok pokračuje pod videom s reakciami Kučerkovho advokáta)

Prokurátor zváži zatykač aj konanie proti ušlému

Prokurátor ÚŠP Martin Harkabus navrhol, aby sa voči Kučerkovi začalo konať ako voči ušlému. Prokurátor sa totiž domnieva, že expolicajt sa vyhýba trestnému konaniu. „Ani súčasné ospravedlnenie nespĺňa zákonné povinnosti,“ vyhlásil Harkabus a na „simulovanie“ jeho údajných zdravotných problémov nereflektuje.

Kučerka medzičasom získal narýchlo medzi sviatkami nový pas, starý mal stratiť. Podľa prokurátora sa Kučerka 9 dní pred plánovaným súdom premával medzi Chorvátskom a Bosnou. Celé sa to malo navyše diať v čase, kedy mal na Slovensku plánovaný iný úkon v inej veci – oboznámenie sa s obvinením.

Prokurátor uviedol, že zváži aj vydanie všetkých prípustných zatykačov na Kučerku, ktorými by zabezpečili dodanie stíhaného do väzby – ak by sa dnes prípad neskončil verdiktom.

Obhajca Kučerku Martin Bezák nevidí dôvod na postup, ktorý navrhol prokurátor. Podľa neho vyvodzuje závery, ktoré sa o nič neopierajú – napríklad pas si podľa neho musel vybaviť, aby mohol navštíviť kamaráta v Bosne. Okrem toho podľa neho je známy pobyt jeho klienta – to ale sudca spochybnil, lebo presnú adresu nepovedal. „Náš klient nepovedal, že by sa nehodlal vrátiť, on trvá na svojej prítomnosti na zasadnutí,“ dodal Bezák.

Advokát žiadal odročenie zasadnutia a preverenie, či sa Kučerka môže zúčastniť na ďalšom už naplánovanom termíne, ktorý bol už dávnejšie určený na budúci štvrtok.

Súd vzápätí uložil Kučerkovi ďalšiu poriadkovú pokutu, tento raz 1000 eur. Pripomenul, že už druhý raz si nesplnil povinnosť uviesť zjavné dôvody, ktoré znemožňujú jeho prítomnosť na pojednávaní. Zaslané ospravedlnenie za také nepovažuje.

Napokon však odročil zasadnutie na už naplánovaný termín 19. januára. Kučerka dostane mail, že ak na súd nepríde, tak zváži vydanie medzinárodného zatykača a prípadne aj konanie proti ušlému.

O Kučerkovej námietke zaujatosti voči predsedovi senátu NS SR Jurajovi Klimentovi sa nerozhodovalo, lebo už sa o nej v minulosti rozhodlo a bola zamietnutá. Kučerka namietal Klimenta preto, že je príbuzný s prokurátorom ÚŠP Ondrejom Repom. Ten Kučerkovu vec nedozoruje, ale Kučerka ho spomínal ako jedného z prokurátorov, ktorý na neho mali tlačiť, aby sa priznal a spolupracoval.

Prokurátor premýšľal ďalší postup

Dozorujúci prokurátor Matúš Harkabus v utorok popoludní, keď sa informácia o Kučerkovom ospravedlnení objavila, ešte nemal dostatok informácií. Celý deň mal hlavné pojednávanie v inej kauze. Ďalší postup si chce premyslieť.

„Zatykač je možné vydať vtedy, ak sú dôvody väzby u obžalovaného. Ešte som to nenaštudoval do takej miery, aby som zodpovedne povedal, či to ospravedlnenie je relevantné, či spĺňa zákonné podmienky alebo nespĺňa, či je možné konať a akou formou a či sú podľa môjho názoru dané dôvody väzby. Ak dospejem k takému názoru, súdu navrhnem takýto postup. Súd už teraz môže vydať zatýkací rozkaz, respektíve vziať obvineného do väzby, nemusí čakať na mňa,“ povedal prokurátor Harkabus. Z narýchlo prečítaného e-mailu videl nejaké ospravedlnenie a lekársku správu v srbskom jazyku.

Pripomeňme, že Bosna a Hercegovina sa stala útočiskom aj pre Kučerkovho exkolegu z polície a dobrého kamaráta Jána Kaľavského. Ten do krajiny odišiel v čase, keď ho obvinili z korupcie a vynášania informácií z polície a požiadal o azyl.

Zatiaľ nie je známa informácia, či sa bývalí kolegovia zo zboru s podobným osudom v krajine bývalej Juhoslávie stretli alebo si neprávoplatne odsúdený Kučerka vybral destináciu z iných dôvodov.

Posielali ho na 11 rokov do väzenia

Bývalý policajt Marián Kučerka mal vyšetrovať kauzy – podľa zistení svojich bývalých kolegov však údajne robil presný opak. Za peniaze mal pomôcť príbuznému politika a obchodníkom s palivami, ktorí sa ocitli na hrane zákona.

Špecializovaný trestný súd už rozhodol, že Kučerka je vinný, vymeral mu 11 rokov v miernom väzení, ako aj trest prepadnutia majetku. V prvom prípade mal Kučerku a jeho vtedajšieho šéfa Bernarda Slobodníka podplácať Norbert Bödör, ktorý čelí obvineniu ako hlava mafie v polícii. Práve on mal zaplatiť za to, že nebudú stíhať „mladého Žigu“ v známej kauze Valčeky. Aj v tomto prípade čelí Bödör trestnému stíhaniu. Koncom minulého roka bolo vyšetrovanie uzavreté návrhom na podanie obžaloby.

Pokiaľ ide o Kučerku, vlani v máji mu pribudlo ďalšie obvinenie. Policajná inšpekcia ho spolu s ďalším policajtom z NAKA stíha pre korupciu a zneužívanie právomoci, aktuality.sk

X X X

S doterajším predsedníctvom Slovenska vo V4 som spokojný, vyhlásil minister Káčer

Fungovanie krajín V4 v praktických otázkach hodnotí minister pozitívne napriek rozdielnym názorom s Maďarskom v niektorých politických otázkach.

Dočasne poverený šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer je spokojný s doterajším predsedníctvom Slovenska vo Vyšehradskej štvorke (V4). Fungovanie krajín V4 v praktických otázkach hodnotí pozitívne napriek rozdielnym názorom s Maďarskom v niektorých politických otázkach.

Podotkol, že postoje Maďarska v súvislosti s vojnou na Ukrajine do značnej miery ovplyvnili politickú spoluprácu v rámci V4. „Maďarsko často prezentovalo odlišné názory, asi ako jediná krajina EÚ, ale v konečnom dôsledku sa vždy podarilo nájsť zhodu na zásadných rozhodnutiach Európskej rady, či už ide o finančnú podporu alebo režim sankcií voči Rusku. Vždy sme aj s Maďarskom našli spoločnú nôtu,“ povedal Káčer v rámci rozhovoru pre TASR.

Politické nezhody však podľa Káčera nemusia žiadnym spôsobom ovplyvniť spoluprácu na projektoch V4. „Sú to rôzne infraštruktúrne projekty, kultúrna spolupráca, cezhraničná spolupráca. Sú to praktické veci, nové mosty, cesty, severo-južná trasa Via Carpatia atď.,“ priblížil.

Intenzita politických stretnutí sa mierne znížila

Káčer skonštatoval, že intenzita politických stretnutí sa mierne znížila, ale nie zastavila. „Stretli sa prezidenti V4 v Bratislave. Myslím si, že to bolo v dobrej, konštruktívnej atmosfére. Stretli sme sa aj na úrovni ministrov zahraničných vecí. Stretnutie bolo veľmi otvorené,“ priblížil. Pripomenul aj pracovné stretnutia na úrovni ministrov obrany či ministrov pre ekonomiku.

Pozitívne hodnotí zvýšenie prostriedkov pre Medzinárodný vyšehradský fond. „Je to praktický nástroj, ktorý je našou jedinou spoločnou inštitúciou. Funguje veľmi dobre,“ vysvetlil. „Počas nášho predsedníctva sme odsúhlasili aj niektoré aktivity fondu pre spoluprácu s Ukrajinou a Moldavskom. To sme doposiaľ nemali,“ dodal.

V tomto roku sa bude podľa neho Slovensko snažiť predsedníctvo využiť konštruktívne aj s novým fondom. „Naša vízia je, že Vyšehrad má v prvom rade podporovať silnejšiu Európu,“ skonštatoval, aktuality.sk

X X X

The Insider: Na pozadí vojny zažívajú v Rusku rozkvet sexuálne večierky, prostitútky však majú menej práce

V Rusku sa na pozadí vojenskej invázie na Ukrajinu darí sexuálnym večierkom. Dopyt po nich vzrástol, keďže ľudia sa chcú zbaviť stresu a rozptýliť, píše server The Insider s odvolaním sa na organizátorov týchto podujatí. Naopak, v oblasti erotických služieb je podľa neho situácia zložitejšia, sexuálne pracovníčky nižšej a strednej cenovej kategórie cítia dôsledky mobilizácie.

 Stas z Belgorodu má na profile na sieti VKontakte znaky Z a V, teda symboly ruskej invázie. Podľa webu The Insider hľadá bisexuálneho muža slovanského vzhľadu pre sex s ním a ženou. A tvrdí, že blízkosť hraníc s Ukrajinou a vojna, ktorú vlani rozpútalo Rusko, neovplyvnili jeho sexuálny život. Swingers party sa v Belgorode odohrávajú pravidelne. Ostreľovanie, protivzdušná obrana a množstvo vojakov nie sú pre orgie prekážkou, tvrdia ďalší priaznivci skupinového sexu z ruských regiónov.

„Môžem jednoznačne povedať, že tento rok (v roku 2022) bolo na swingers akciách viac ľudí,“ tvrdí Ilja Lukičev, ktorý takéto večierky organizuje. Tie sú uzavretými podujatiami, aj skupiny na sociálnych sieťach sú striktne moderované a neprijímajú cudzincov, píše The Insider. „Máme 70 správcov a v komunite je prísne zakázané diskutovať o politike, deťoch, LGBT+, drogách a ruskej pravoslávnej cirkvi,“ uviedol Lukičev. Ceny za účasť sa podľa neho od roku 2019 nezmenili. Ak vtedy stála vstupenka na swingers party pre mužov 5 000 rubľov, záujemca zaplatí rovnakú sumu aj teraz, píše The Insider.

 Minulý rok sa vraj vydaril organizátorom aj večierok zvaných Kinky Party, hoci sa vraj nezačal dobre. „Spočiatku, po 24. februári, bolo záujemcov o účasť viditeľne menej. V komunite panoval veľmi silný stres. Na druhej strane sú naše stretnutia miestom, kam sa ľudia chodia uvoľniť. Preto sme v marci usporiadali akciu nového formátu, bez sexuálnych interakcií – Kinky Care. Bolo možné prísť, pomaznať sa, navzájom sa pomasírovať a počúvať meditatívnu hudbu,“ opísala organizátorka Taisija Blanche.

Zvyčajne sa Kinky Party len málo podobá meditácii a nechýbajú na nej sexuálne interakcie, poznamenal The Insider, podľa ktorého tieto večierky znamenajú predbežný výber účastníkov, povinné tematické kostýmy, šou a erotické aktivity ako bičovanie. Taisija Blanche zároveň serveru povedala, že členovia ich komunity sa líšia od účastníkov swingers party alebo večierkov BDSM. „Kinky Party je o kultúre aktívneho súhlasu, skúmaní vlastnej zmyselnosti a bezpečia. Ľudia, ktorí k nám prichádzajú, vyznávajú rovnaké hodnoty. Mimochodom, preto sme po 24. februári nemali v komunite konflikty,“ tvrdí žena.

 Na Kinky Party sa zároveň zmenila nálada. „Ľudia píšu, že už nechcú odkladať svoje túžby. Dokonca aj tí, ktorí dlho riešili, či na Kinky Party prísť, si na pozadí toho, čo sa deje, uvedomili, že teraz je ten správny čas,“ tvrdí ďalšia organizátorka Tanja Dmitrijevová. Zhoršila sa však situácia s dodávateľmi – ubudlo ich. „Raz sa nám oneskoril strih videa, pretože strihačov mobilizovali,“ opísala Dmitrijevová.

Ruské sexuálne pracovníčky pritom zaznamenávajú pokles dopytu. „Najviac tento rok (rok 2022) zasiahol dievčatá pracujúce v nižšom a strednom cenovom segmente. Prvý veľký pokles odbytu prišiel vo februári a marci, druhý na konci septembra, keď vyhlásili mobilizáciu. Viac-menej stabilne sa cítia len VIP eskortné ženy a dominy,“ uviedla Irina Maslovová, zakladateľka hnutia Serebrjanaja roza, ktorá sa venuje ochrane práv sexuálnych pracovníčok. Hovorkyňa fóra sexuálnych pracovníkov Marina Avramenková nedávno uviedla, že prísun klientov sa znížil dvakrát až trikrát a príjmy klesli o 30 až 50 percent.

 Podľa ďalšej ženy, ktorá poskytuje sexuálnym pracovníčkam pomoc v oblasti práva, hlavnú ranu odboru zasadila mobilizácia. „Zrejme došlo k prehodnoteniu hodnôt a mnohí klienti teraz radšej nosia peniaze rodine. Niektorí sa oženili, nedávno nastal boom rýchlych sobášov, a tiež odmietli sexuálne služby,“ uviedla žena, u ktorej The Insider použil zmenené meno Kristina. Zákazníci podľa nej tiež častejšie žiadajú zľavu s odkazom, že idú do vojny. „Ale dievčatá, pokiaľ viem, takéto zľavy nedávajú,“ dodala.

Všetko má následky. „Ceny klesajú a sexuálna pracovníčka pri honbe za klientom súhlasí s nebezpečnejšími praktikami,“ uviedla Maslovová. „Schudobnenie obyvateľstva zároveň viedlo k tomu, že takýto zárobok hľadajú ženy, ktoré sa tým skôr nezaoberali,“ upozornila. O sexuálne pracovníčky sa pritom zrazu začali zaujímať bezpečnostné zložky, píše The Insider. „Dôvodom je zrejme zintenzívnenie všeobecného boja za morálku a zdržanlivosť,“ domnieva sa Maslovová./agentury/

X X X

Čo šaškujete? Putin verejne pokarhal ministra priemyslu

 Ruský prezident Vladimir Putin verejne pokarhal ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova, ktorému vyčítal absenciu zmlúv na obstarávanie civilných a vojenských lietadiel. Putin sa takto rozhorčil na stredajšom zasadnutí ruskej vlády, ktoré bolo prvým v roku 2023 a vysielalo sa v ruskej televízii.

 Manturova šéf Kremľa kritizoval niekoľko minút. Obviňoval ho z byrokratických prieťahov pri obstarávaní civilných a vojenských lietadiel. „Trvá to príliš dlho… Čo šaškujete? Kedy sa budú podpisovať zmluvy?“ pýtal sa ministra.

Manturova zároveň Putin viackrát prerušil, keď rozprával o podrobnostiach ohľadom obstarávania lietadiel, vrtuľníkov či lodí. „Tých 700 lietadiel vrátane vrtuľníkov…, to musíte riešiť s ministerstvom obrany… Viacero podnikov dosiaľ nedostalo objednávky,“ povedal šéf Kremľa, ktorý inak na zasadnutí chválil ministrov za to, ako sa správajú k hospodárstvu krajiny.

Manturov zastáva predmetný ministerský post už od roku 2012 a je považovaný za lojálneho Putinovi. So šéfom Kremľa v minulosti pravidelne chodieval na zahraničné aj domáce cesty. Vlani v lete bol poverený dohliadaním na ruský zbrojársky priemysel. Za úlohu to dostal v čase, keď už boli na bojisku na Ukrajine odhalené viaceré nedostatky ruského arzenálu zbraní.

Na zasadnutí Putinovi povedal, že jeho ministerstvo začalo v Petrohrade s programom na výrobu motorov do vrtuľníkov, ktoré sa predtým dovážali z Ukrajiny. Putin práve v tejto chvíli reagoval slovami, že všetko to trvá príliš dlho.

Manturov prisľúbil, že v tomto smere so svojimi ekonomickými partnermi spraví čo najviac. Čoraz rozrušenejšiemu Putinovi to však zjavne nestačilo a dodal: „Nie, urobte to do mesiaca. Nerozumiete situácii, v ktorej sa nachádzame? Treba to spraviť do mesiaca, nie neskôr.“/agentury/

X X X

Pokračuje súd v prípade vraždy Jána a Martiny. Zsuzsová sa zamotáva

Dvojicu mladých ľudí zavraždili vo februári 2018.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku pokračuje v pojednávaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Rozhoduje o vine či nevine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Obaja popierajú, že by boli zapojení do objednávky vraždy a snažia sa spochybňovať indície, ktoré by mohli potvrdzovať ich spoluúčasť. Alena Zsuzsová sa pri tom vo svojich vyjadreniach zamotala, aktuality.sk

X X X

Klus zatiaľ nebude členom strany Ďuriš Nicholsonovej. Má však ponuky z viacerých strán

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová včera pre Pravdu potvrdila, že zakladá stranu a bude jej líderkou. Jedným z mien, ktoré sa pri jej strane spomínali, bol takisto bývalý člen SaS Martin Klus. Zatiaľ však nebude členom strany, no Ďuriš Nicholsonovej bude pomáhať s programom.

 Martin Klus zatiaľ nebude členom vznikajúcej strany Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

Dostal ponuky z viacerých strán, ale aj z diplomatických kruhov. „Dohodli sme sa nateraz len na pomoci s programom a pri oslovovaní iných subjektov s perspektívou sa spájať,“ povedal pre Pravdu Klus.

 Ponuky z viacerých strán

U poslanca nateraz platí, že prioritu má aj naďalej presunu do diplomacie alebo európskych inštitúcii. „Uvidíme, či a kedy sa podarí,“ uviedol. Potvrdil však, že má ponuky aj od ostatných strán, resp. projektov budúcich politických strán. Podľa informácií Pravdy by medzi týmito stranami mal byť minimálne jeden z projektov, o ktorých hovorila aj Ďuriš Nicholsonová, teda projekt Mikuláša Dzurindu, Miroslava Kollára či Jána Budaja.

 „S rozhodnutím sa neponáhľam. Jednak kvôli zmieneným ambíciám v súvislosti s diplomatickou resp. euroinštitucionálnou kariérou, ale aj pre nejasnosť, kedy voľby vlastne budú a ako sa dovtedy vykryštalizuje stranícke portfólio,“ uviedol. O pomoci s prípravou programu, ale aj pri oslovovaní ďalších subjektov písal vo svojom dnešnom statuse. „Držím palce, Lucka. Keďže sa poznáme už 14 rokov, viem, že keď sa do niečoho pustíš, tak to nie je len výstrel do tmy a vždy to má hlavu aj pätu,“ napísal.

„Ako sme sa včera dohodli, som pripravený pomôcť. Jednak pri písaní programu – politický a volebný systém, zahraničná a európska politika, ale aj pri oslovovaní ďalších demokratických a stredopravých politických subjektov,“ vysvetľuje. V najbližších voľbách bude kľúčové, aby neprepadli hlasy. „Aby neprepadli hlasy tých z nás, ktorí máme spoločné hodnoty, aj videnie toho, ako a kam sa má Slovensko uberať,“ dodal.

Ďuriš Nicholsonová zakladá stranu

Ďuriš Nicholsonová vo štvrtok potvrdila, že zakladá stranu a bude jej líderkou. Postupne sa chystá predstaviť názov aj tváre strany. „Dianie na našej politickej scéne pôsobí na náš projekt ako urýchľovač. Dokážeme sa prispôsobiť termínu volieb, ktoré, zdá sa, budú predčasné. V projekte je momentálne okolo 90 ľudí, plánujeme veľké stretnutie, kreujeme štruktúry, stanovy a program a spustili sme proces registrácie strany. Chystáme sa na zber podpisov,“ uviedla s tým, že sa rozhodla stranu nekupovať, ale vyzbierať 10-tisíc podpisov a založiť vlastnú stranu.

 Lucia Ďuriš Nicholsonová

„Mám za sebou stretnutia s Mirom Kollárom, s Jánom Budajom aj s Mikulášom Dzurindom, s ktorými sme sa bavili o spájaní demokratických síl. Mám naplánované aj ďalšie stretnutia s ďalšími politikmi. Dialóg považujem za základ ďalšej spolupráce, nakoľko bude konkrétna a v akej forme budeme spolupracovať, ukáže čas,“ dodala./agentury/

X X X

Cena zlata vzrástla na 9-mesačné maximum

Cena zlata pokračuje v raste. V piatok sa dostala nad 1900 USD (1756,98 eura) za uncu (31,1 gramu) a na takmer 9-mesačné maximum. Podporuje ju predovšetkým oslabovanie dolára. Spomalenie inflácie v USA totiž podporuje očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude menej agresívna pri sprísňovaní menovej politiky.

Spotová cena zlata sa o 17.17 h SEČ nachádzala s plusom 13,79 USD alebo 0,73 % na 1910,88 USD za uncu. Februárový kontrakt na zlato si na komoditnej burze Comex polepšil o 15,30 USD alebo 0,81 % a o 17.08 h SEČ sa predával po 1914,10 USD za uncu. Cena najaktívnejšie obchodovaného kontraktu sa dostala na najvyššiu úroveň od konca apríla 2022.

Ak Fed podľa expertov neutlmí očakávania trhu, že vrchol úrokových sadzieb v USA je už blízko a že by sa mohli ešte tento rok dokonca znížiť, cena zlata zrejme bude pokračovať v raste a atakovať hranicu 2000 USD za uncu, aktuality.sk

X X X

Protestujúci pri vypnutom osvetlení blokovali hlavný cestný ťah na Donovaly. Svietili si baterkami i mobilmi

Protestné zhromaždenie občanov na Starých Horách v Banskobystrickom okrese, ktoré sa konalo v piatok podvečer, malo pokojný priebeh.

 Zvolal ho starosta Marián Gajdoš ako reakciu na extrémne zvýšenie cien energií a dlhodobé podfinancovanie samospráv, ktoré štát nerieši.

Po jeho skončení Gajdoš konštatoval, že protest, na ktorom sa podľa jeho odhadu zúčastnilo okolo stovky starých i mladých ľudí, prišli podporiť aj starostovia niektorých okolitých obcí a tiež z Podpoľania.

Protestujúci v čase od 17.00 do 18.00 h blokovali pri vypnutom verejnom osvetlení hlavný ťah na Donovaly, ktorý prechádza ich dedinou. Prechádzali z jednej strany cesty na druhú v 15-minútových časových intervaloch. Na protest dohliadala polícia a obecní hasiči.

Podľa Gajdoša problémy s cenami energií sa dotýkajú nielen miest a obcí, ale každého občana. Staré Hory majú po novom za elektrickú energiu platiť okolo 100-tisíc eur ročne, vlani ich vyšla približne na 27-tisíc eur. Nemajú to z čoho zaplatiť. Základné funkcie obce sú ohrozené, vypínajú už osvetlenie, obmedzili úradné hodiny na úrade, nemajú kde šetriť./agentury/

X X X

Vražda Jána Kuciaka: Kočner písal o „zm..ovi z Piešťan”. Podľa advokáta tým myslel prokurátora Žilinku, ktorého vraždu si mal objednať

 Kočner na súde ponúkal úplne iné vysvetlenie, koho pejoratívnym označením myslel – podľa neho to bol jeden známy advokát, ktorý sa v jeho kauze dodnes nespomínal. Právnik to okamžite vylúčil.

Z Kočnerovej Threemy vyplýva, že keď začiatkom februára 2018 Alena Zsuzsová pozerala večerné televízne noviny, zaujala ju reportáž o policajtovi Štefanovi Jombikovi. Ten bol Kočnerovi veľmi blízky, riešil viacero jeho prípadov.

Bývalý policajt Jombík z Národnej jednotky finančnej polície v Banskej Bystrici pôvodne vyšetroval Kočnerovu kauzu prevodov hotelov na Donovaloch, no stíhanie zastavil. Novinár Ján Kuciak potom v júni 2017 podrobne rozobral rozhodnutie policajta, ktorý sa podľa neho mýlil alebo zámerne neuviedol pravdu.

Po medializácii prípadu sa do kauzy vložil vtedajší prokurátor špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka a pohli sa ľady. Policajtovi Jombikovi prípad zobrali a Kočnera v daňovej kauze Donovaly obvinili.

Navyše, policajt Jombik následne čelil disciplinárke. Ako vo februári 2018 informovala Markíza v televíznych novinách, žiadne disciplinárne previnenie v postupoch policajta napokon nenašli. Túto reportáž následne komentovali Kočner so Zsuzsovou cez šifrovanú aplikáciu Threema. Tieto správy sa čítali na piatkovom verejnom pojednávaní.

Muž v Piešťanoch

„Aspon 1 dobra sprava dnes

„To ma sralo. Lebo to je správny chlap. Jeho po*ebal taký jeden zm.d z Piešťan…” vytočil sa Kočner. „

Na tieto správy okamžite zareagoval jeden z právnych zástupcov Kuciakovcov Roman Kvasnica. Ten upozornil, že správa o „zm..ovi z Piešťan” je kľúčová vo vzťahu k objednávke vrážd prokurátorov. „Obžalovaný Kočner tým ,zm..om z Piešťan‘ myslel prokurátora Maroša Žilinku, z ktorého objednávky vraždy je obžalovaný.” Kvasnica pripomenul, že Žilinka je naozaj z Piešťan a bol aktívny v daňovej kauze Donovaly, pričom upozornil na nezrovnalosti policajta Jombika.

K objednávke na likvidáciu Žilinku sa priznal sprostredkovateľ vraždy aj nájomný vrah, vypovedali aj o sledovaní v Piešťanoch. Napokon si vraždu na poslednú chvíľu rozmysleli.

 Kočnerove vysvetlenia

Kočner ponúkol vlastnú verziu vysvetlenia, kto je „zm.d z Piešťan”. Obžalovaný na súde povedal, že tým myslel advokáta Petra Filipa, „ktorý je tiež z Piešťan a ktorý sa významným spôsobom podieľal na tom, že vyšetrovateľ Jombík odišiel z polície.” Dodal, že ak niekto bude chcieť, môže záležitosť ešte objasniť.

Jeho obhajca Marek Para povedal, že nemôže za klienta bližšie vysvetľovať okolnosti správ. Avizoval však, že jeho klient sa ešte bude k správam z Threemy vyjadrovať.

„Pán Kočner zatiaľ odmietol vypovedať. Pokiaľ nebude vypovedať na hlavnom pojednávaní o nejakých podstatných skutočnostiach a aj o tomto, ja ho k tomu nemám ako nútiť alebo vyťažovať, nemám priestor, aby som od neho procesne získal túto informáciu,” povedal dozorový prokurátor prípadu Daniel Mikuláš.

S kolegom prokurátorom Matúšom Harkabusom majú názor na komunikáciu v Threeme aj jej kontext, ale hodnotiť správy je ešte predčasné. Prokurátori budú mať priestor v závere pojednávania, v záverečných rečiach sa môžu vyjadriť ku všetkým dôkazom a okolnostiam.

Filip: Je to blbosť

Kočnerovo vysvetlenie úplne nesedí. Vo februári 2018, keď Kočner spomína muža z Piešťan ako údajného advokáta Filipa a aj policajta Jombika, bol vyšetrovateľ v Banskej Bystrici ešte riadne v zbore. Nikto sa v tom čase teda nemohol postarať o jeho koniec v polícii. Odišiel až o viac ako pol roka neskôr.

„Je to blbosť, úplná blbosť,” reagoval na tieto vyjadrenie advokát Peter Filip. Síce sa v Piešťanoch narodil, no nikdy tam nebýval ani nepôsobil. Policajta Jombika síce pozná, no nie je pravdou, že by sa postaral o jeho koniec v polícii.

Policajt Jombik, ale aj jeho kolega Jaroslav Barochovský, ktorí boli obaja spriaznení Kočnerovi, z polície napokon odišli. Stalo sa tak na jeseň 2018, teda viac ako pol roka po vražde vo Veľkej Mači a v čase, keď už bol Kočner vo väzbe pre kauzu zmenky.

Pojednávanie pokračuje 23., 24. a 25. januára, predvolaný je vyšetrovateľ prípadu Peter Juhás, 24. januára by mal prísť opäť znalec Mikulaj.

Prokurátor Matúš Harkabus tiež navrhol vykonať ako dôkaz psychologický posudok na Kočnera, aktuality.sk

X X X

Svet z nej omdlieva a Slovenka do mikrofónu IIHF len tak tvrdí: To je normálka

 Nela Lopušanová, štrnásťročná Slovenska, ktorá na MS dievčat do osemnásť rokov zaujala nevšedným umom, si získala hokejový svet. Jej kúsok proti mladým Švédkam si na sociálnej sieti Twitter dokonca všimla aj jedna z najväčších hokejových hviezd Hilary Knightová. Zmohla sa len na jeden emotikon.

Hodnotiť človeka v štrnástich rokoch je zrejme predčasné, ale o Lopušanovej hádam už teraz môžeme povedať, že z nej rastie veľká hokejistka. Dokázala to aj počas šampionátu, keď ťahala výber neraz aj o štyri roky starších dievčat.

Človek by si myslel, že takýto šampionát je mimo záber mainstreamu. No možno aj je, lenže Lopušanová svojimi kúskami z neho spravila veľký hit. Všímajú si ju aj kanadské televízne stanice, napríklad aj TSN, ktorá na webe skomolila jej meno na Lopusansanova.

Zámorské médiá pripomínajú ešte jednu vec – na šampionátoch do osemnásť rokov dosiaľ nikdy nebodoval žiadny 14-ročný hokejista alebo hokejistka.

Jej deväť bodov prekonalo aj Johna Tavaresa a zaostáva jedine za Connorom Bedardom, ktorý ich ako hráč U16 získal na MS osemnásťročný viac.

Mladú Lopušanovú po zápase so Švédskom postavili pred mikrofón IIHF – tlmočníčku jej robila spoluhráčka Lily Sternová. „Ja ani neviem, skúšam to na tréningoch aj v zápasoch a ono mi to vychádza. U mňa je to také normálne,“ povedala na margo parádnej finty, ktorá v hokejovom svete nesie meno Michigan.

Reportéra jej následne pripomenula, že je vôbec prvou ženou, ktorá na MS použila túto krásnu fintu. „Je to moc super, som rada, že som to mohla byť ja. Je to veľká pocta,“ dodala./agentury/

X X X

Čo prezradili o českých prezidentských kandidátoch sociálne siete?

 „Je otázne, či Andrej Babiš naozaj kandiduje preto, aby prezidentské voľby vyhral,“ povedal český dátový analytik Josef Šlerka. Šéf programu Štúdií nových médií na Karlovej univerzite pre Pravdu pred prvým kolom hlasovania o hlave štátu, ktoré sa koná dnes a zajtra, zhodnotil kampaň troch hlavných kandidátov na internete. Čo prezradili sociálne siete o Andrejovi Babišovi, Danuši Nerudovej a Petrovi Pavlovi?

 x Ako termín prezidentských volieb ovplyvnil kampaň? Je zima, okrem toho boli vianočné sviatky.

Je pravdou, že kontaktná kampaň je počas vianočných sviatkov zložitejšia. Sociálne siete však ľudia používajú stále. Len sa na nich cez Vianoce zmenil tón kampane.

X Koho by ste volili v českých prezidentských voľbách?

Prvé kolo českých prezidentských volieb sa koná 13. a 14. januára.

 X V akom zmysle?

Kampaň bola milšia. Objavovali sa v nej rodinné prvky, kandidáti sa často fotili so svojimi príbuznými pri vianočnom stromčeku, čo je asi pochopiteľné. Ale hneď po sviatočnom období sa už naplno začala ostrá kampaň.

X Ako vyzerala?

Máme troch kandidátov, ktorí majú šancu získať prezidentský úrad. Andrej Babiš potrebuje mobilizovať nielen svojich voličov, ale aj prilákať k sebe ďalších. Napríklad takých, ktorí nechcú voliť. Ešte v decembri mal Babiš pomerne umiernenú kampaň, ktorá expremiéra predstavovala ako štátnika. Od začiatku januára sa však šéf ANO prezentuje ako odporca vlády a využíva tento mobilizačný aspekt.

 X Vyčleňovali sa aj Nerudová a Pavel voči niekomu?

Sú v inej pozícii ako Babiš. Danuše Nerudová aj Petr Pavel sú obaja Antibabiš. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že ak sa dostanú do druhého kola s bývalým predsedom vlády, majú šancu ho poraziť. V kampani sa potrebovali jeden od druhého odlíšiť, ale zároveň proti sebe nemohli byť príliš agresívni, aby neodpudili voličov súpera, lebo tieto hlasy môžu potrebovať. Takže Nerudová a Pavel síce viedli konfrontačnú kampaň, ale v tom zmysle, že zdôrazňovali, v čom sú iní. Ale vyslovene na seba neútočili. Keď sa pozrieme na kampane Babiša, Nerudovej a Pavla, každá bola profesionálna a zvolila trochu iný prístup. Dnes už nie je možné oddeliť pôsobenie v on-line priestore od ostatných vecí. Kampaň je marketingovým mixom. No všetci kandidáti sa spoliehali na stretnutia s voličmi. Každý z nich to vnímal tak, že pre volebné víťazstvo je takpovediac potrebné prešliapať si topánky.

X Čo by som sa však o troch hlavných kandidátoch dozvedel, keby som bol volič, ktorý nevie takmer nič o politike, a sledoval by som ich komunikáciu výlučne na internete?

Možno by ste nadobudli dojem, že všetci traja sú ľudovými kandidátmi, že sú v každodennom kontakte s obyvateľmi krajiny. Asi by ste si mohli tiež myslieť, že Česko má prezidentský, nie parlamentný systém. Pretože kandidáti často sľubovali veci, ktoré v rámci funkcie hlavy štátu nemôžu spraviť.

 X Dokonca kandidát krajne pravicových okamurovcov Jaroslav Bašta tvrdí, že odvolá vládu, čo je nereálne.

On vie, že jeho volebný zisk nebude vyšší ako popularita SPD, ktorá ho nominovala. Potrebuje k sebe prilákať najtvrdších odporcov vlády. Ale situácia v Česku je iná ako na Slovensku. Máme menšie tvrdé extrémistické jadro voličov. Bašta pravdepodobne získa do deväť percent hlasov, ale nie viac.

X Nevieme, kto sa dostane do druhého kola, ale posledné zverejnené prieskumy naznačovali, že by to mali byť Babiš a Pavel. Keď sa to naozaj stane, ako bude vyzerať ich súboj v on-line priestore?

Je otázne, či Babiš naozaj kandiduje preto, aby voľby vyhral, alebo preto, aby zostal viditeľný, čo je už súčasťou budúcej parlamentnej kampane. Takmer to vyzerá tak, že v hlasovaní ani nechce zvíťaziť. V druhom kole by s Pavlom podľa prieskumov prehral o 18 percent. To už je veľmi veľa. Ak chce Babiš stále pomýšľať na víťazstvo, potreboval by, aby sa stali viaceré veci naraz. Jeho súper by musel čeliť zásadnej kauze a jeho kampaň by zároveň musela byť výrazne aktivizačná a veľmi agresívna. Nevieme, či sa takého niečoho dočkáme. Zatiaľ sme neboli svedkami ničoho, čo by naznačovalo, že by sa dynamika volieb mala nejako zmeniť. Vyzerá tak, že v druhom kole budeme svedkami duelu Pavel verzus Babiš.

X Zaznamenali ste, že by sa kampaň snažili ovplyvniť nejakí zahraniční aktéri? Napríklad v súvislosti s postojmi jednotlivých kandidátov k ruskej vojne proti Ukrajine.

Nič také sme nezaznamenali. Čo sa týka Ukrajiny, dá sa povedať, že väčšina českej spoločnosti je na strane Kyjeva. Ak sa chcete u nás stať prezidentom, nemôžete byť rusofilom. V tomto sa Česko a Slovensko asi dosť líšia./agentury/

X X X

Nová politická téma. Matovič chráni spoločnosť

 Väčšinu spoluobčanov v novom roku najviac potešilo, že veľká časť politikov na Slovensku nestratila o politiku záujem. Dokonca ani v samej koalícii. Tento interes nemožno prekryť ani nadmierou cudnosti, s akou sa stavia napríklad k blížiacemu sa referendu, k situácii v školstve či v zdravotníctve.

 No pokiaľ ide o vcelku intímne otázky individuálneho života voličov, pristupuje k nim až s liberálnou otvorenosťou. Pri nich je predpoklad, že sa v nich každý volič vyzná, a keby sa nevyznal, možno mu ich priblížiť zákonom.

Vždy je tu však predpoklad, že zaujímavé sú všetky dostupné možnosti. Vláda síce akoby padla, no najmä pomyselná horizontálna poloha, v ktorej sa tým akosi nechtiac ocitla, vedie politikov k otázkam až výrazne sexuálneho charakteru.

Napríklad predseda najsilnejšieho parlamentného zoskupenia, ktorým je dosiaľ OĽaNO – Igor Matovič – sa jednoznačne vo svojich vyjadreniach začal orientovať práve týmto smerom. Nešetrí pritom kritikou ani poslancov, ani Prezidentský palác, ba ani rôzne iné sociálne zoskupenia. Možno preto čakať, že celá koalícia pôjde odteraz po pohlavnom živote občanov spoločne ako jeden muž a že mu pôjde „po krku ako po údenom“. Doterajšia korupcia, ako predmet politického záujmu, zostane už iba neškodnou, no napriek tomu značne výnosnou, zábavou.

Nie je to až také prekvapujúce, ako by sa mohlo zdať. Veď práve OĽaNO malo donedávna vo svojich radoch poslanca, ktorý tento vývoj citlivo predvídal a nadobudol – síce dosť predčasný – no predsa len neodolateľný pocit, že má práve v tejto oblasti už celkom „rozviazané ruky“. Chtivo do nich lapal zverené mu maloleté bezbranné bytosti, čo ho priviedlo až k následnému trestnému stíhaniu a k strate poslaneckého mandátu.

Je to možno i preto, že imunita v parlamente je zatiaľ takpovediac iba tak nejako intelektuálna a fakticky výroková, no vonkoncom zatiaľ ešte nie je dostatočne rukolapná. Lenže jedna lastovička nikdy nerobí leto a hnutie má aj bez onoho poslanca silný konzervatívny zástoj v oblasti religióznej pornografie už dostatočne dlho.

Napríklad popri nepopulárnych lotériách hravo zvláda aj vcelku dlhodobo obľúbené potraty, teda akoby ani o nič zložité nešlo. Rovnako oduševnene totiž chráni ženy, lesy i medvede. Menej už potom napríklad financie alebo hospodárstvo štátu. Koho by teda netešilo, že zo zdanlivo mdlých duší poslancov koalície začnú v najbližšom období tryskať pomerne zabudnuté a osviežujúce myšlienky Sigmunda Freuda, Carla Gustava Junga a Alfreda Adlera, trošku možno okorenené istou pikantnosťou Wilhelma Reicha alebo aspoň Ericha Fromma.

Ak sa napríklad poverená ministerka kultúry nevdojak dočíta vo Freudovom diele, že neurotické môžu byť aj celé kultúry, potom ju tá naša už nikdy ničím neprekvapí. Nuž len práve od veľkých výdavkov nás táto nová prínosná Matovičova politická téma asi celkom neochráni.

Lebo tak nejako sa svojho času vyjadril aj britský štátnik Philip Stanhope Chesterfield: „Sex – potešenie je chvíľkové, situácia smiešna a výdavky ohavné!“/agentury/X X X

Nová politická téma. Matovič chráni spoločnosť

Väčšinu spoluobčanov v novom roku najviac potešilo, že veľká časť politikov na Slovensku nestratila o politiku záujem. Dokonca ani v samej koalícii. Tento interes nemožno prekryť ani nadmierou cudnosti, s akou sa stavia napríklad k blížiacemu sa referendu, k situácii v školstve či v zdravotníctve.

 No pokiaľ ide o vcelku intímne otázky individuálneho života voličov, pristupuje k nim ažs liberálnou otvorenosťou. Pri nich je predpoklad, že sa v nich každý volič vyzná, a keby sa nevyznal, možno mu ich priblížiť zákonom.

Vždy je tu však predpoklad, že zaujímavé sú všetky dostupné možnosti. Vláda síce akoby padla, no najmä pomyselná horizontálna poloha, v ktorej sa tým akosi nechtiac ocitla, vedie politikov k otázkam až výrazne sexuálneho charakteru.

Napríklad predseda najsilnejšieho parlamentného zoskupenia, ktorým je dosiaľ OĽaNO – Igor Matovič – sa jednoznačne vo svojich vyjadreniach začal orientovať práve týmto smerom. Nešetrí pritom kritikou ani poslancov, ani Prezidentský palác, ba ani rôzne iné sociálne zoskupenia. Možno preto čakať, že celá koalícia pôjde odteraz po pohlavnom živote občanov spoločne ako jeden muž a že mu pôjde „po krku ako po údenom“. Doterajšia korupcia, ako predmet politického záujmu, zostane už iba neškodnou, no napriek tomu značne výnosnou, zábavou.

Nie je to až také prekvapujúce, ako by sa mohlo zdať. Veď práve OĽaNO malo donedávna vo svojich radoch poslanca, ktorý tento vývoj citlivo predvídal a nadobudol – síce dosť predčasný – no predsa len neodolateľný pocit, že má práve v tejto oblasti už celkom „rozviazané ruky“. Chtivo do nich lapal zverené mu maloleté bezbranné bytosti, čo ho priviedlo až k následnému trestnému stíhaniu a k strate poslaneckého mandátu.

Je to možno i preto, že imunita v parlamente je zatiaľ takpovediac iba tak nejako intelektuálna a fakticky výroková, no vonkoncom zatiaľ ešte nie je dostatočne rukolapná. Lenže jedna lastovička nikdy nerobí leto a hnutie má aj bez onoho poslanca silný konzervatívny zástoj v oblasti religióznej pornografie už dostatočne dlho.

Napríklad popri nepopulárnych lotériách hravo zvláda aj vcelku dlhodobo obľúbené potraty, teda akoby ani o nič zložité nešlo. Rovnako oduševnene totiž chráni ženy, lesy i medvede. Menej už potom napríklad financie alebo hospodárstvo štátu. Koho by teda netešilo, že zo zdanlivo mdlých duší poslancov koalície začnú v najbližšom období tryskať pomerne zabudnuté a osviežujúce myšlienky Sigmunda Freuda, Carla Gustava Junga a Alfreda Adlera, trošku možno okorenené istou pikantnosťou Wilhelma Reicha alebo aspoň Ericha Fromma.

Ak sa napríklad poverená ministerka kultúry nevdojak dočíta vo Freudovom diele, že neurotické môžu byť aj celé kultúry, potom ju tá naša už nikdy ničím neprekvapí. Nuž len práve od veľkých výdavkov nás táto nová prínosná Matovičova politická téma asi celkom neochráni.

Lebo tak nejako sa svojho času vyjadril aj britský štátnik Philip Stanhope Chesterfield: „Sex – potešenie je chvíľkové, situácia smiešna a výdavky ohavné!“/agentury/

X X X

Prokuratúra obžalovala muža podozrivého z vraždy expremiéra Abeho

Japonská prokuratúra vzniesla obžalobu voči mužovi podozrivému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho.

Tecuja Jamagami 8. júla z podomácky vyrobenej zbrane dvakrát odzadu vystrelil na Abeho počas predvolebného prejavu. Expremiér vážnym zraneniam a veľkej strate krvi neskôr podľahol. Jamagami útočil v meste Nara počas kampane pred voľbami do hornej komory japonského parlamentu. Informovala o tom v piatok agentúra AP s odvolaním sa na japonské médiá.

Útočníka polícia zadržala priamo na mieste. Podľa psychiatrického posudku z väzenského centra v meste Osaka, ktorý dokončili v utorok, je spôsobilý absolvovať súdny proces. Jamagami (42) je tiež obvinený z porušenia zákona o kontrole držby zbraní.

Jamagami vypovedal, že Abeho si ako terč útoku vybral pre napojenie premiéra na Cirkev zjednotenia. Voči nej cítil odpor pre dary, ktoré jej poskytla jeho matka a spôsobili rodinný bankrot. Abe nebol členom tejto cirkvi, ale v minulosti vystúpil na zhromaždení ktoré jej členovia organizovali.

Vražda expremiéra tiež viedla k neočakávanému odhaleniu úzkych väzieb medzi Cirkvou zjednotenia a mnohými konzervatívnymi zákonodarcami. Verejnosť v Japonsku to rozhnevalo a spôsobilo prudký pokles popularity vlády premiéra Fumia Kišidu, aktuality.sk

X X X

Cudzinec zo zámoria zaostril na slovenské školy. Trom odkázal obrovský majetok

 Ako blesk z jasného neba šokovala strednú školu vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici správa, že Kanaďan so slovenskými koreňmi im zanechal veľkú sumu peňazí. Napriek tomu, že nikto odtiaľ ho nepoznal, Louis John Gazdarica o nich vedel. Urobil im tak obrovskú radosť a z dedičstva vybudovali novú učebňu metrológie.

 Kanadský Slovák myslel na Spojenú školu v Banskej Bystrici, ktorej automobilový odbor sídli vo Vlkanovej, vo svojej poslednej vôli. Zrejme si ju vyhliadol najmä preto, že jeho vášňou boli, okrem iného, autá či motorky. S tamojšími študentmi mal teda spoločnú záľubu. No a svoje zohrával aj fakt, že za oceánom sa venoval tiež pedagogickej činnosti. V podstate úplne neznámym ľuďom odkázal Louis (†85) neuveriteľných 125-tisíc eur. Škola za ne zariadila a vybavila úplne novú učebňu metrológie.

Učiteľ odborných predmetov Štefan Šerfözö vysvetlil, že novinka im umožňuje presné merania strojných súčiastok. Využijú to študenti v odboroch automechanik, autotronik či v špeciálnom odbore puškár, kde sa venujú výrobe a oprave zbraní. Najmä športových alebo poľovníckych.

„Učebňa predstavuje celý priebeh meraní od základných až po najpresnejšie – elektronické. Tie sa robia s pomocou takéhoto špeciálneho stroja,“ ukázal Šerfözö na najväčšie zariadenie v miestnosti. Objasnil, že predtým sa tomu venovali len v triedach, kde vytvorili laboratóriá metrológie. Mali tam iba základné ručné prístroje s digitálnymi. „Úplne presné komplexné meranie súčiastok, odchýliek ich tvaru, sa tam nedalo robiť. Teraz vieme vykonávať odchýlky rovín, oblúkov, čiže samotných tvarov dielcov,“ ozrejmil.

Potlesk do neba

Riaditeľ školy Ján Žuffa hovorí, že novovytvorená učebňa nie je žiadnou zvláštnosťou. „Sú aj v iných školách. Táto je však výnimočná tým, že sme ju zriadili z peňazí kanadského filantropa, ktorého korene siahali na Slovensko. Jeho rodičia pochádzali z obce Liptovské Revúce,“ povedal. „Niekde si našiel, že takáto škola existuje a odkázal nám 125-tisíc eur, aby sme ich minuli na odborné dielne pre našich žiakov. My mu veľmi ďakujeme a symbolicky posielame potlesk do neba,“ pozrel sa na Louisovu fotografiu, ktorá zdobí stenu učebne, a začal tlieskať.

Škole šéfuje Žuffa dlhých 45 rokov, no nikdy predtým žiadny podobný dar nedostali. „Najskôr sme tomu ani nechceli veriť – došlo k tomu až keď sa na účte objavili tie peniaze,“ poznamenal. Spresnil, že do novinky z dedičstva investovali 85-tisíc eur, zvyšok použili na kúpu traktora a trenažéra. V krátkej dobe k nim pribudne aj nákladné auto. „Máme svoju vlastnú autoškolu. Doteraz sme robili kurzy len na vodičské preukazy skupiny B, no čoskoro sa k tomu pridá aj C. Tam je potrebný nákladiak do sedem ton,“ pripomenul.

Riaditeľ pokračoval, že správa o dedičstve bola pre neho obrovským prekvapením. „Niekto, kto nikdy v našej škole nebol, si niekde našiel, že tu existuje takýto študijný odbor. Išlo však o vzdelaného človeka, ktorý rád čítal a zrejme mal absolútne prelistované, čo ktorá škola v našom regióne poskytuje,“ mieni Žuffa. Podľa neho mal Gazdarica vzťah k Banskej Bystrici a okoliu, keďže Liptovské Revúce odtiaľ nie sú ďaleko. Vraj si želal, aby peniaze išli tam, kde majú strojárske a automobilové odbory.

Štedrý Kanaďan však obdaroval aj ďalšie dve školy na Liptove – polytechnickú v Ružomberku a základnú v Liptovskej Revúcej.

 Múdry filantrop

Zástupkyňa riaditeľa Renáta Bírešová priblížila, ako sa o dedičstve dozvedeli. „Asi pred pol rokom sem prišla posledná žijúca príbuzná pána Gazdaricu. Je ňou jeho sestra Mária, ktorá nám oznámila, že jej brat nám odkázal finančný dar. Je to taká jednoduchá žienka a mysleli sme si, že asi ide o žart. Veď nikdy predtým sme o takom mene nepočuli,“ opísala prvotné dojmy z nezvyčajnej návštevy. „O týždeň nato sa už ale okolo toho začalo realizovať všetko potrebné a peniaze sme dostali na účet,“ povedala s úsmevom. Vzápätí spomenula dobráka Louisa.

„Bol to veľmi múdry a vzdelaný človek. Narodil sa vo februári 1931 v maličkom kanadskom mestečku Tilley ako druhý syn z celkovo piatich detí. Navštevoval Albertskú univerzitu v Edmontone, kde získal titul z filozofie,“ vysvetlila. Louis počas svojej dlhej učiteľskej kariéry pôsobil na rôznych miestach so špecializáciou na francúzštinu. Okrem tohto jazyka vraj výborne ovládal slovenčinu, nemčinu a španielčinu. Vášnivo rád čítal, počúval hudbu, často písal listy a sledoval šport v televízii. V mladosti vynikal v atletike a bol boxerským šampiónom strednej váhy v Alberte.

Mal rád aj motorky, na ktorých často navštevoval svoju sestru na univerzite v Berkeley v časti San Francisca. Miloval vidiecky život a farmárčenie, ktorému sa intenzívnejšie venoval od roku 2002 so svojím bratom Cyrilom. Okrem neho mal aj ďalších dvoch – Carla a Steva. Prežila ho len sestra Maria Gazdarica z Calgary, vďaka ktorej došlo aj k realizácii jeho poslednej vôle. Umrel v júni 2016, no k naplneniu dedičstva došlo, vzhľadom na zdĺhavé „papierovačky“, s odstupom niekoľkých rokov./agentury/

X X X

Cena ruskej ropy v rubľoch padla na najnižšiu úroveň od novembra 2020

Mohol by to byť veľký problém pre ruské verejné financie. Na predaj ropy totiž pripadajú hlavné rozpočtové príjmy. Cena ruskej ropy v rubľoch padla na viac než 2-ročné minimum a pohybuje sa takmer o tretinu nižšie v porovnaní s cenou, s ktorou vláda počítala v tohtoročnom rozpočte. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Podľa výpočtov agentúry Reuters sa cena referenčnej ruskej ropy Urals v rubľoch dostala na najnižšiu úroveň od novembra 2020. To by mohol byť veľký problém pre ruské verejné financie. Na predaj ropy totiž pripadajú hlavné rozpočtové príjmy.

Rozpočtový deficit ruskej vlády dosiahol v minulom roku okolo 3,3 bilióna rubľov alebo 2,3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Priemerná cena Urals v januári klesla na 3233 RUB za barel (159 litrov). To je o 32,5 % menej v porovnaní s cenou 4788 rubľov za barel, respektíve 70,1 USD za barel, ktorú vláda používala pri zostavovaní rozpočtu na tento rok.

Cena ropy v rubľoch je dôležitá pre rozpočet a stanovenie dane z ťažby nerastných surovín aj cla na vývoz ruskej ropy, aktuality.sk

X X X

Firmy Donalda Trumpa dostali pokutu spolu 1,6 milióna dolárov

Americká tlačová agentúra pripomína, že takáto pokuta — ktorá nedosahuje ani cenu apartmánu v mrakodrape Trump Tower na newyorskej Piatej Avenue — môže sotva výraznejšie zasiahnuť Trumpovo podnikateľské impérium s celkovou hodnotou v miliardách dolárov.

Dvom firmám bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa uložil súd v New Yorku pokutu vo výške spolu 1,6 milióna dolárov za to, že ich manažéri sa 15 rokov vyhýbali plateniu daní z príjmu a namiesto si zariadili štedré bonusy. Informuje o tom TASR na základe správ agentúry AP a televízie NBC News.

Americká tlačová agentúra však pripomína, že takáto pokuta — ktorá nedosahuje ani cenu apartmánu v mrakodrape Trump Tower na newyorskej Piatej Avenue — môže sotva výraznejšie zasiahnuť Trumpovo podnikateľské impérium s celkovou hodnotou v miliardách dolárov.

Pokuta bola jediným možným trestom, ktorý mohol sudca uložiť Trump Corp. a Trump Payroll Corp. Tie sú dcérskymi spoločnosťami Trump Organization. V prípade išlo o dovedna 17 porušení zákona o daniach vrátane sprisahania a falšovania obchodných záznamov.

Jedinou obvinenou osobou v prípade bol 75-ročný bývalý finančný riaditeľ spoločnosti Allen Weisselberg. Ten priznal vinu ešte v auguste a stal sa hlavným svedkom prokuratúry, keď popísal spôsob, akým sa manažéri — vrátane neho — vyhýbali plateniu daní. On sám si takto prilepšil o 1,76 milióna dolárov v nepriamych výhodách. Zabezpečil si napríklad bývanie zdarma, luxusné autá či štipendiá na súkromných školách pre svoje vnúčatá.

Weisselberga poslal súd za mreže na päť mesiacov. Ak by sa nebol priznal, mohol dostať aj 15 rokov, aktuality.sk

X X X

Západné sankcie fungujú. Cenové stropy Kremeľ pripravujú o 160 miliónov eur za deň, ešte väčšia rana príde o pár týždňov

 Toto obmedzenie znižuje príjmy Ruska až o 160 miliónov eur denne. Vyplýva to z analýzy Centra pre výskum energie a čistoty vzduchu (CREA).

Desiatky miliónov strát denne

Skupina siedmich najvyspelejších krajín sveta G7 zaviedla od 5. decembra cenový strop na ruskú ropu vo výške 60 dolárov za barel. Obmedzenie objemu dodávok a zníženie cien spôsobuje, že príjmy režimu Vladimira Putina sa znížili o 180 miliónov eur denne. Rusko ale dokáže získať dvadsať miliónov eur denne zvýšením predaja rafinovaných ropných produktov. Denne tak Rusko prichádza práve o 160 miliónov eur. V decembri sa tak ruské príjmy z exportu nerastných surovín znížili o sedemnásť percent.

 V období od septembra do novembra minulého roku získalo Rusko z predaja fosílnych palív 795 miliónov eur denne. Opatrenia, ktoré už platia, znižujú príjem režimu Vladimira Putina zhruba na 640 miliónov eur denne. Pokles objemu dovážanej ropy prispieva k zníženiu príjmov o sumu 49 miliónov denne, výraznejší efekt má samotný pokles ceny, ktorý pre Rusko znamená pokles o 97 miliónov eur denne. Zastropovanie spočíva v tom, že spoločnosti zabezpečujúce vývoz ruskej ropy a ropných produktov musia vyvážať za nižšiu cenu, ako je strop, v prípade ropy ide o šesťdesiat dolárov za barel. V opačnom prípade nebudú mať prístup k západným službám, napríklad k poisteniu tankerov,“ hovorí Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank.

To môže byť pre režim v Kremli problém. Rusko je totiž vzhľadom na rozpútanie vojny na Ukrajine v medzinárodnej izolácii. „Sankcie a náklady na inváziu na Ukrajinu sa podpisujú na stave ruskej ekonomiky. Krajina je viac závislá od príjmov z exportu fosílnych palív,“ upozorňujú analytici CREA.

Situácia Ruska by sa mohla ďalej zhoršovať. Už 5. februára by mali byť účinné ďalšie obmedzenia. Od 5. februára chce koalícia G7 zaviesť cenové stropy aj na ruské ropné produkty, ako je nafta, petrolej a vykurovací olej. Po 5. februári by sa tak príjmy Ruska z exportu ropy mohli znížiť na 543 miliónov eur denne.

Západný svet môže ďalej znižovať cenový strop. Ak by sa znížil na 25 až 35 dolárov za barel, príjmy Ruska by sa znížili minimálne o sto miliónov eur denne. CREA očakáva, že medzinárodná komunita by aj neskôr mohla ďalej sprísňovať obmedzenia.

Analytici odhadujú, že zníženie stropu na 30 dolárov za barel by z príjmov Ruska odkrojilo 101 miliónov eur denne. V kombinácii s ďalšími opatreniami by príjmy Ruska podľa odhadov analytikov mohli klesnúť až na 320 miliónov eur denne.

Rekordný deficit

Kovanda upozorňuje na to, že už teraz cenové stropy zásadne poškodzujú ruský režim. „Zastropovanie vážne poškodzuje ruské verejné financie. Už v decembri prispelo k tomu, že Rusko vykázalo historický rozpočtový deficit,“ dopĺňa Kovanda. Podľa jeho slov už Rusko musí pristúpiť ku škrtom v oblasti výdavkov, ktoré nesúvisia s vojnou. Ruský deficit sa v decembri vyšplhal na 3,9 bilióna rubľov. Za celý rok 2022 sa rozpočtová diera v Rusku vyšplhala na 3,3 bilióna rubľov, teda viac ako 45 miliárd eur. Rusko napriek tomu oficiálne tvrdí, že vplyv cenových stropov doteraz nepocítilo. Vyhlásil to v stredu na brífingu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Správu priniesli agentúry Bloomberg a Reuters. „Pokiaľ ide o straty, nikto ešte nevidel uplatnenie špeciálnych limitov,“ povedal novinárom Peskov.

 EÚ je stále najväčším trhom, kam smeruje ruská ropa a zemný plyn. V decembri sa do EÚ doviezla ruská ropa v hodnote viac ako štyri miliardy eur. V prípade plynu sa hodnota importu vyšplhala nad hodnotu dvoch miliárd eur.

Slovenská stopa

Aj Slovensko prispieva k tomu, že Rusko má príjmy z exportu. Sme totiž jednou z krajín, ktorých závislosť od ruského plynu patrí k najvyšším. Slovensko bolo v decembri podľa CREA číslo osem v rebríčku najväčších importérov zemného plynu.

Celkovo sme z Ruska od začiatku vojny na Ukrajine doviezli nerastné suroviny, ktorých hodnota sa podľa CREA pohybuje okolo hranice štyroch miliárd eur./agentury/

X X X

Dzurindovi hrozí riadna blamáž

Expremiér Mikuláš Dzurinda sa síce usilovne snaží spájať stredopravicové strany, aby vo voľbách neprepadol ani jeden hlas nazmar, no deje sa pravý opak. Vznik nových strán ohlásilo viacero známych pravicových politikov.

 Odídenci z OĽaNO pod vedením Jána Budaja založili vlastná platformu, novú stranu ohlásila bývalá dvojka SaS europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová a novú stranu nevylúčili ani Jaroslav Naď s Eduardom Hegerom. Richard Sulík vyhlásil, že pod jeho vedením SaS s nikým do predvolebnej spolupráce nepôjde. A progresívci nabudení preferenciami nad 10 % sebavedomo vyhlasujú, že do volieb pôjdu sami. Namiesto spájania tu máme hyperinfláciu strán.

Jedine Dzurinda sa vzdal budovania novej strany a vstúpi spolu so svojím tímom (20–30 ľudí) do štruktúr strany Spolu Miroslava Kollára. Kto však bude nakoniec v zlepenci pravicových strán, nevedno. Veľa závisí aj od KDH, ktoré v piatok zatiaľ pripojenie vylúčilo. A usilovne sa bije o pritiahnutie Hegera, čo paradoxne manažuje Veronika Remišová (Za ľudí)…

Záujem o Hegera má aj Dzurinda, pretože žiadneho iného lídra nenašiel. Hoci, ako povedal, pozná iks ľudí so skvelým príbehom (aj zo zahraničia), ktorí chcú pomôcť. Kto to je, nevedno. Pokiaľ si Dzurinda myslí, že niekto mimo verejného života a politických skúseností, len na základe životného príbehu – nejaký nový Michal Truban – spasí Slovensko, tak sa mýli.

Ak na sa na čelo spájania postaví Heger, hrozí dzurindovcom riadna blamáž. Tento najnevýraznejší premiér v modernej histórii Slovenska, bez akejkoľvek charizmy, nemá pri verbovaní voličov v konkurencii Sulíka, Matoviča, B. Kolára i Šimečku šancu. Dzurindova nová SDK tak môže od začiatku zápasiť o prelezenie 5 %, nie o diktovanie tempa.

Aj teraz Heger ukazuje, že mu chýba akýkoľvek politický cit. Namiesto toho, aby tento dočasne poverený predseda vlády rýchlo riešil termín predčasných volieb, hľadá nejakú sedemdesiatšestku. Ignoruje volanie občanov i prezidentky, ktorá ho môže v ktoromkoľvek okamihu vymeniť. Samosprávam a firmám chodia šialené faktúry na energie vinou totálneho zlyhania Hegera a jeho ministrov a on sa predvádza s nejakým trápnym dresom. Časy „Cypru“ a „francúzskej Riviéry“ sú dávno preč.

Ego, namyslenosť a sebavedomie niektorých pravicových politikov sú také veľké, že nateraz znovu vylučujú spoločnú, konzistentnú a pozitívne ladenú politiku. Ak nenájdu skutočnú, nie umelú, jednotu pred voľbami, po voľbách to bude ešte horšie. Budú sa opäť predvádzať a hašteriť.

Jedno to nemôže to byť ani nepravicovým voličom a Smeru, Hlasu či SNS, pretože v takejto atmosfére sa bude podrývať všetko, čo príde do cesty. Slovensko zostane naďalej uviaznuté v bahne./agentury/

X X X

Premiér: Platia zastropované ceny, dodávatelia musia opraviť vysoké zálohové platby

Vláda od začiatku vojny na Ukrajine pracuje na opatreniach, aby boli občania v čo najmenšom rozsahu zasiahnutí jej následkami. Uviedol to premiér Eduard Heger.

Na sociálnej sieti napísal, že ministerstvo hospodárstva bude vyhlasovať ďalšie výzvy, ktoré majú pomôcť podnikateľom a samosprávam prejsť energetickou krízou.

„Prudká inflácia, nárast cien potravín či energetická kríza boli výzvy, ku ktorým sme pristúpili so všetkou vážnosťou a zodpovedne. Opatrenia, ktoré sme priniesli ešte v minulom roku na ochranu slovenských domácností a firiem, platia,“ poznamenal.

Pripomenul, že domácnosti platia zastropované ceny. „Ak im dodávatelia vystavili výrazne vyššie zálohové platby, tak nepostupovali správne a budú musieť pristúpiť k náprave,“ uviedol predseda vlády.

Pomoc podnikateľom

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Peter Švec v tejto súvislosti v stredu vyhlásil, že ľudia by nemali platiť neúmerne vysoké zálohy za energie, ktoré im predpísali dodávatelia. Podľa jeho slov by si mali počkať na korekciu týchto záloh.

„V tomto prípade určite neplatiť a čakať na korektúru faktúry,“ odporučil Švec.

Povedal tiež, že ministerstvo hospodárstva hľadá v týchto dňoch riešenie, ako pomôcť podnikateľom s vysokými zálohovými platbami za energie.

Doteraz fungujúca schéma z minulého roka, ktorá má pokračovať aj v tomto roku, pracovala s kompenzáciami až po úhrade faktúr.

„Premýšľame ísť dvoma cestami. Buď do tej schémy zahrnieme aj zálohové platby, to znamená možnosť preplatiť ich ešte počas januára. Alebo sa dohodnúť s dodávateľmi, aby posunuli termín splatnosti tak, aby kompenzácia z tej schémy prišla skôr, ako bude povinnosť uhradiť zálohovú platbu,“ priblížil Švec.

Opatrenia vlády

Vláda pre viac ako 13 000 subjektov z radov malých a stredných podnikateľov v závere minulého roka poskytla finančnú pomoc 77 miliónov eur a táto pomoc podľa Hegera pokračuje aj v roku 2023.

Premiér ďalej pripomenul, že ďalšie financie vo výške 40 miliónov eur poskytla vláda energeticky najnáročnejším podnikom. Vyhlásená je aj výzva v sume 400 miliónov eur pre dodávateľov tepla pre bytové a rodinné domy.

Štát taktiež spustili kampaň, ktorá má pomôcť ľuďom šetriť energie a znížiť si tak účty.

„Od minulého roka je vyhlásená očakávaná výzva z plánu obnovy na obnovu rodinných domov. Do roku 2026 vďaka tomu obnovíme 30 000 rodinných , čím výrazne znížime ich energetickú náročnosť,“ uzavrel bilancovanie Heger, aktuality.sk

X X X

Rok 2022 bol v Európe druhý najhorúcejší, pre viaceré krajiny rekordný. Zažívame ničivé následky otepľovania, hovoria vedci

 Európu zasiahli vlani dlhotrvajúce vlny horúčav, pričom mnohé krajiny zaznamenali rekordné sucho, ktoré bolo podľa analýz najhoršie na kontinente za posledných 500 rokov.

Výsledkom prudko stúpajúcich teplôt a nízkych zrážok boli lesné požiare, ktoré uvoľnili viac emisií ako v ktoromkoľvek lete za posledných 15 rokov, slabá úroda, ako aj nízke hladiny či vysychanie riek, čo komplikovalo lodnú dopravu. Extrémne horúčavy tiež spôsobili v európskych krajinách viac ako 20 000 nadmerných úmrtí.

Podľa správy Copernicus Climate Change Service (C3S), programu Európskej únie na pozorovanie Zeme, sa stal rok 2022 druhým najteplejším rokom v Európe. Rekord stále drží rok 2020.

Prispelo k tomu aj minulé leto, ktoré sa stalo najhorúcejším v histórii Európy. Dlhotrvajúce a intenzívne horúčavy zasiahli najmä západné krajiny. Nadpriemerné teploty panovali aj na jeseň, ktorá sa stala vlani treťou najteplejšou v histórii Európy, prekonali ju len roky 2020 a 2006.

Zimné teploty boli vlani okolo 1 °C nad priemerom, pričom teplotne nadpriemerných bolo deväť mesiacov roka. Pod priemerom sa držali len mesiace marec, apríl a september.

 Viaceré európske krajiny informujú, že rok 2022 bol pre ne z hľadiska teplôt rekordný.

Historicky najteplejší rok zaznamenalo vlani Spojené kráľovstvo, čo potvrdila jeho národná meteorologická služba začiatkom januára tohto roka. Podľa údajov Met Office bola priemerná ročná teplota v roku 2022 prvýkrát vyššia ako 10 °C, a prekonala tak predchádzajúce historické maximum 9,88 °C z roku 2014.

Rekordy dosiahli všetky štyri krajiny Spojeného kráľovstva, najvyššiu priemernú ročnú teplotu zaznamenalo Anglicko, nasledoval Wales, Severné Írsko a napokon Škótsko.

Podľa Marka McCarthyho, vedúceho Národného klimatického informačného centra Met Office, ktorého cituje BBC, je priemerná ročná teplota nad 10 °C „významným momentom v klimatologickej histórii“. Na základe pozorovacích záznamov je podľa neho zrejmé, že globálne otepľovanie spôsobené človekom už ovplyvňuje klímu Spojeného kráľovstva.

Rok 2022 bol najteplejším od začiatku zaznamenávania (1900) aj pre Francúzsko. Národná meteorologická a klimatická služba Météo-France informovala, že priemerná teplota v roku 2022 bola 14,5 °C, teda výrazne vyššia ako v roku 2020, ktorý držal predchádzajúci rekord s 14,07 °C.

Horúčavy sú podľa služby „príznakom klimatických zmien“. Teplejšie než zvyčajne boli všetky mesiace v roku okrem januára a apríla. Krajina tiež zaznamenala rekordný deficit zrážok, ktoré boli približne o 25 percent nižšie ako priemer.

 Írsko taktiež zaznamenalo vlani najteplejší rok v histórii, informovala o tom národná meteorologická služba Met Éireann. Podľa jej výročnej správy bol minulý rok o 0,06 °C teplejší ako predchádzajúci najteplejší rok 2007. Priemerná teplota vzduchu v tieni bola 10,83 °C, išlo tak o dvanásty teplotne abnormálny rok v rade. Jar a leto 2022 bol v krajine suchšie ako priemer, čo negatívne ovplyvnilo poľnohospodárstvo i širšiu spoločnosť.

Ako uviedol klimatológ z Met Éireann, Keith Lambkin, klimatické zmeny zvyšujú pravdepodobnosť výskytu častejších a extrémnejších udalostí súvisiacich s horúčavami.

Španielsky národný meteorologický úrad Aemet začiatkom januára informoval, že krajina zaznamenala v roku 2022 priemernú teplotu takmer 15,5 °C, čo je najviac od začiatku meraní v roku 1916. Bolo to vôbec prvýkrát, čo priemerná ročná teplota prekročila v Španielsku 15 °C.

Okrem marca a apríla boli ostatné mesiace roka 2022, najmä máj, júl a október, teplejšie ako zvyčajne, pričom krajina zaznamenala opakované vlny horúčav, ktoré si tam vyžiadali 4 744 obetí. Išlo tiež o jeden z najsuchších rokov v histórii Španielska, menej zrážok spadlo len v rokoch 2005 a 2017. Kombinácia sucha a tepla spôsobila mnohé požiare, ktoré zničili viac ako 300 000 hektárov pôdy.

 Vo Švajčiarsku bol rok 2022 nielen najteplejší, ale aj najslnečnejší od začiatku meraní v roku 1864. Priemerná ročná teplota bola 7,4 °C, čo je podľa meteorologického úradu MeteoSwiss 1,6 °C nad priemerom za posledných 30 rokov a zhruba o pol stupňa viac ako v roku 2018, ktorý bol doposiaľ vo Švajčiarsku rekordný. Na južnej strane Álp bola zaznamenaná druhá najmiernejšia zima od začiatku meraní a jar bola štvrtá namiernejšia.

Rekord zažilo vlani aj Taliansko. Rok 2022 bol najhorúcejší od roku 1800, kedy sa začali merania, a prekonal tak rok 2018. Odborníci predpokladali rekordne teplý rok už v júli uplynulého roka. Podľa Inštitútu vied o atmosfére a podnebí (ISAC) v porovnaní s priemerom za obdobie rokov 1991 až 2020 bola v roku 2022 priemerná ročná teplota o 1,15 °C vyššia.

Krajina tiež zaznamenala o 30 percent nižšie zrážky ako je historický priemer za obdobie 1991-2020. Letné suchá znížili hladinu vody v hlavných talianskych riekach o tri štvrtiny, poľnohospodárska produkcia sa znížili o tretinu.

Na Slovensku nebol rok 2022 najteplejším v histórii, no aj u nás bol výnimočný z hľadiska sucha. Podľa informácií SHMÚ sa vyskytli extrémne suché podmienky na viac ako polovici územia krajiny, pričom trvanie sucha bolo v niektorých oblastiach dlhšie ako 200 dní. Sucho výrazne zasiahlo lesné ekosystémy a vo väčšine okresov bola aj veľmi nízka úroda.

Uplynulé leto sa zároveň zaradilo medzi najteplejšie v histórii meteorologických meraní na Slovensku, v decembri zasa padol v Hurbanove historický rekord najdlhšieho súvislého obdobia bez celodenných mrazov.

 Analýza od Copernicus Climate Change Service tiež informovala, že celosvetovo bol rok 2022 piatym najteplejším od začiatku zaznamenávania. Ročná priemerná teplota bola v dôsledku klimatických zmien spôsobených človekom približne o 1,15 °C vyššia ako v predindustriálnom období.

Podľa údajov zhromaždených Svetovou meteorologickou organizáciou (WMO) bolo posledných osem rokov (2015 – 2022) osem najteplejších v histórii meteorologických pozorovaní, pričom rekordným ostáva globálne rok 2016.

WMO uvádza, že rok 2022 nebol najteplejším rokom v záznamoch kvôli pretrvávajúcemu výskytu La Niña, ochladzujúcej fázy ENSO oscilácie. Tento vplyv ochladzovania však bude krátkodobý a nezvráti dlhodobý trend otepľovania.

Očakáva sa, že tento rok bude globálne ešte teplejší, a to nielen kvôli neustále rastúcim emisiám skleníkových plynov, ale aj kvôli očakávanej zmene v systéme počasia v tropickom Pacifiku. Jav El Niňo má po fáze ochladzovania (La Niña) tento rok prejsť do fázy otepľovania, čo zvyčajne zvyšuje priemerné globálne teploty, informuje BBC.

Podľa WMO frekvencia a intenzita vĺn horúčav v Európe narastá rýchlejšie ako kdekoľvek inde na svete. Vedci EÚ opísali uplynulých 12 mesiacov ako „rok klimatických extrémov“ s rekordnými horúčavami nielen v Európe, ale i v Číne, Indii, Severnej a Južnej Amerike, poukázali aj na ničivé záplavy v Pakistane a Austrálii. Tieto dramatické prejavy počasia si vyžiadali mnohé obete na životoch, pripravili ľudí o živobytie a podkopali zdravotnú, potravinovú, energetickú a vodnú bezpečnosť a infraštruktúru.

 „Tieto udalosti poukazujú na to, že už zažívame ničivé následky nášho otepľujúceho sa sveta,“ uviedla v správe Samantha Burgess, zástupkyňa riaditeľa služby Copernicus. Dodala, že správa o roku 2022 poukazuje na to, že ak chceme predísť najhorším následkom klimatických zmien, bude potrebná včasná adaptácia, ako aj urýchlené zníženie emisií uhlíka s cieľom dosiahnutia čistej nuly, aby mal svet šancu udržať globálne otepľovanie na 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami.

K tomuto cieľu sa zaviazali krajiny EÚ, ako aj Spojené kráľovstvo, Kanada či Japonsko do roku 2050.

Podľa vedcov z programu C3S však globálne emisie aj napriek týmto cieľom naďalej rastú a v roku 2022 boli koncentrácie oxidu uhličitého v atmosfére v priemere približne 417 ppm, čo je najvyššia hodnota za viac ako dva milióny rokov. Koncentrácie metánu boli v priemere 1894 ppb, čo je najviac za viac ako 800 000 rokov. Podľa vedcov je súvislosť medzi koncentráciami skleníkových plynov a stúpajúcimi teplotami nespochybniteľná, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.