Zeman: Fiala v ČR jako pilot havarujícího letadla. Reuters: Čína se spojí s Tchaj-wanem. V USA rostoucí úrokové sazby. Stát se musí omluvit SPD, Okamurovi, úspěšná politická strana, řeší potíže lidí a podniků. Lepší, než Fiala, který špiní stranu Klause

. „Pohodlně se usadil v křesle, nalil si kafe z termosky a přepnul na autopilota. Bohužel, autopilot je blbě naprogramován, takže se letadlo řítí k zemi,“ míní Zeman. V rozhovoru pro MF DNES vypráví i o svých nedávných zdravotních potížích, mluví o slovenské volbě prezidenta, Izraeli či o tom, koho podpoří v eurovolbách a jak podle něj dopadnou.

X Původně jsme spolu měli dělat rozhovor 20. března, zhatila to ale vaše hospitalizace a následná operace. Co se přesně stalo a jste už úplně v pořádku?

Probudil jsem se ve tři čtvrtě na tři ráno a zjistil jsem, že mám mrtvou, nepohyblivou a studenou nohu. Nu, tak jsme na druhý den povolali lékaře, a když se ukázalo, že se situace nelepší, odvezli mě do nemocnice. Tam odhalili trombózu, tedy ucpání tepny. Nu a udělali skvělou operaci. Využívám této příležitosti, abych ze srdce poděkoval sestřičkám i lékařům motolské nemocnice za naprosto vynikající výkon a skvělé přátelské prostředí.

X X X

STÁT  SE  MUSÍ  OMLUVIT  SPD, OKAMUROVI, ÚSPĚŠNÁ  STRANA,  KTERÁ  SE  STARÁ   O  PROSPERITU  LIDÍ  A  FIREM  ČR

NENÍ,  JAKO  FIALA,  KTERÝ  MYSLÍ  NA  MILIONY  Z  POLITIKY,  NIC  NEUMÍ

Stát se má omluvit opoziční SPD za to, že ji vnitro spojilo s xenofobií

 Stát se má omluvit opozičnímu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) za to, že ministerstvo vnitra ve své zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí roku 2020 označilo SPD za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo jí dominantní úlohu při projevování předsudečné nenávisti. Uvedla to mluvčí SPD Barbora Šťastná. Obvodní soud pro Prahu 7 vyhověl v plném rozsahu žalobě SPD, která se omluvy domáhala, doplnila. Ministerstvo vnitra, které za ČR u soudu jedná, zváží odvolání.

Stát má omluvu zveřejnit na stránkách ministerstva vnitra a doručit ji SPD, uvedla mluvčí. „Ministerstvo vnitra vyčká na doručení rozsudku a podrobně se seznámí s jeho písemným odůvodněním. V návaznosti na vyhodnocení odůvodnění jsme případně připraveni podat odvolání k městskému soudu,“ sdělila mluvčí vnitra Hana Malá.

Vnitro ve zprávě z února 2021 v kapitole o projevech předsudečné nenávisti napsalo, že SPD hrála v této oblasti jednoznačně dominantní úlohu. „Soud dnes žalobci v plném rozsahu vyhověl,“ uvedla pro server Seznam Zprávy.cz soudkyně Iva Kaňáková.

„V řízení bylo na základě stovek provedených důkazů spolehlivě prokázáno, že SPD je legitimním demokratickým subjektem, jehož aktivity i ideologický program spočívají převážně v ochraně sociálně slabších obyvatel,“ sdělil předseda SPD Tomio Okamura. Zmínil i podporu mladých pracujících rodin, českých firem, podporu dostupnosti zdravotních služeb a šetření státu na výdajích. „Nikoliv v šíření nenávistných a xenofobních projevů, jak tvrdilo ministerstvo vnitra,“ uvedl.

SPD u soudu argumentovala tím, že vnitro zařazení hnutí do zprávy řádně neodůvodnilo a rezignovalo i na prokázání svých tvrzení. „V průběhu samotného soudního řízení ministerstvo předložilo podklady, kterými byly ve značné míře bulvární články či vyjádření osob, jejichž jednání dle soudu nebylo přičitatelné hnutí SPD,“ dodala Šťastná. Velké množství se podkladů se podle ní ani nevázalo k období, které napadená zpráva mapovala.

Hnutí SPD se ve zprávách vnitra objevilo opakovaně, opoziční subjekt to odmítal. Okamura hovořil mimo jiné o politické motivaci s ohledem na to, že vnitro bylo vedené ČSSD (dnešní SOCDEM), ceskajustice.cz

X X X

ORBÁN  NAHRADÍ  VE  VEDENÍ  EU  LEYENOVOU  Z  NĚMECKA?

UŽ  DÁVNO  MĚLA  BÝT  ODVOLÁNA

DNES  VYŠETŘOVÁNA  ZA  MILIARDY,  KTERÉ  JEJÍ  MANŽEL  NAKOUPIL  NA  COVID

Orbán cítí šanci „převzít“ po volbách Brusel. Chce prosadit vlastní vizi a hodnoty

Maďarský premiér Viktor Orbán cítí v nadcházejících evropských volbách příležitost pro prosazení své politiky konzervatismu a národní suverenity. Podle médií je novým typem euroskeptického politika, který nechce EU opustit, ale hodlá ji změnit podle svých potřeb. Pro tento účel hodlá sjednotit evropskou pravici. To však nebude vůbec jednoduché.

„V personě maďarského lídra se EU setkává s novým typem euroskeptika, který nechce blok opustit, ale naopak jej chce utvářet a vtisknout svou pečeť různým politikám, od podpory Ukrajiny přes boj proti změně klimatu až po migraci,“ komentuje Orbánovy ambice portál Politico.

„Naším plánem není opustit Brusel, ale převzít ho,“ řekl sám Orbán na konci minulého roku.

Orbán má řadu důvodů, proč z EU nechtít odejít. Maďarsko z eurofondů stále více čerpá, než do nich odvádí. Podpora EU je v Maďarsku stále vysoká, podle nedávného průzkumu Eurobarometru považuje členství v EU za dobrou věc 72 procent maďarských respondentů.

„Orbán může Evropskou unii kritizovat,“ říká András Bíró-Nagy, ředitel budapešťského think-tanku Policy Solutions. „Může říkat, že se ubírá špatným směrem, ale nemůže si zahrávat s členstvím Maďarska v EU. To je červená linie i pro voliče jeho vlastního Fideszu.“

Evropské volby se blíží a enfant terrible evropské politiky cítí, že má neobyčejnou šanci prosadit svou dlouhodobou vizi konzervativní Evropské unie ve větší míře reflektující hodnoty Budapešti. „Už dlouho jsem neviděl tak dobrou příležitost pro národní, konzervativní, suverenistické a křesťanské síly, aby se staly dominantními v Evropské unii,“ přiznal v březnu.

„Pokud chceme zachovat svobodu a suverenitu Maďarska, nemáme jinou možnost, než že musíme okupovat Brusel,“ prohlásil v březnu u příležitosti státního svátku, kterým si země připomíná začátek protihabsburské revoluce z roku 1848. Podle něj se probouzejí i ostatní národy, včetně Čechů, kteří se hodlají vzepřít dosavadnímu kurzu v EU a hodlají ji změnit.

Lídr nacionalistické pravice?

Orbán chce stát v centru této vlny. Hodlá „sjednotit pravici“ a „smést socialistické, levicové, progresivní a liberální nebezpečné lidi“. List The Wall Street Journal podotýká, že to nebude snadný úkol. Euroskeptické pravicové strany, ať se jedná o Stranu pro svobodu Geerta Wilderse v Nizozemsku či Národní sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penové ve Francii, mají rozdílné priority a často se zaměřují spíše na domácí problémy než na společný program.

Národní sdružení a další potenciální Orbánovi spojenci podle průzkumů mohli v letošním volbách do Evropského parlamentu získat významné zastoupení. Orbánovi by se posílená nacionalistická klika hodila. Po vyloučení z středopravicové Evropské lidové strany (EPP) je jeho strana Fidesz na půdě Evropského parlamentu politickým bezdomovcem. Spekuluje se, že by se mohla přidat k Evropským konzervativcům a reformistům (ECR), kteří více ladí s jejím současným politickým směřováním. Po červnových volbách by se frakce mohla stát v europarlamentu třetí nejsilnější skupinou.

V ECR je nejsilnějším hráčem italská premiérka Giorgia Meloniová, jíž Orbán dopřál sluchu při jednání o poslání pomoci Ukrajině, kterou Maďarsko bojkotovalo. Fidesz by mohl též zamířit k jiné nacionalistické frakci, Identitě a demokracii, které dominuje Le Penová. „Je však otázkou, jak by Orbán se svou vrozenou nedůvěrou k političkám mohl pracovat ve stranické rodině, které dominují dvě ženy, Le Penová a Meloniová,“ podotýká Edit Inotai, výzkumnice maďarského think-tanku Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy.

Maďarskému premiérovi momentálně hraje do karet i skutečnost, že jeho země od července bude předsedat Radě EU, což mu umožní nastolovat agendu. Dalším podstatným faktorem bude možné znovuzvolení amerického republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu. Trump je Orbánův blízký spojenec a podporovatel a Orbán věří, že exprezidentův triumf by byl vzpruhou pro jeho vlastní politiku konzervativní suverenity.

„Udělejme Evropu znovu velkou!“ prohlásil s jasnou narážkou na Trumpovo heslo „Udělejme Ameriku znovu velkou“. „Skutečnou změnu může přinést nová evropská pravice, jejíž součástí jsme i my, Maďaři. Pryč s Bruselem. Ať žije Evropa!“

Trojský kůň v srdci EU

Orbán ale nespoléhá jen na časově omezené příležitosti a hraje dlouhodobou hru. Jeho prodlouženou rukou v Bruselu je vládou podporovaný think-tank Mathias Corvinus Collegium (MCC), v jehož se čele je uznávaný maďarsko-kanadský sociolog a emeritní profesor sociologie z Kentské univerzity Frank Furendi. Ten se dlouhodobě specializuje na „evropské kulturní války“ a ve svých pracích mimo jiné kriticky nahlíží na používání termínu „populismus“ k očerňování euroskeptických, konzervativních politiků.

Podle Furendiho je cílem instituce poskytnou lidem „intelektuální zdroje“, aby mohli čelit dominantní kultuře, která šíří genderovou ideologii, a hrozí tak zničit „naši minulost“. V think-tankem vydávaných materiálech se objevují varování před využíváním sexuálním práv k démonizaci zemí střední a východní Evropy či před pokusy vytvořit Spojené státy evropské.

Poradce maďarského premiéra Balázs Orbán, jenž za MCC stojí, tvrdí, že centrum nabízí konzervativnější pohled na politiku a filozofii EU, který od vystoupení Británie z bloku chybí. „Všichni mohou říkat, že existuje plná shoda ohledně strategického směřování Evropy, ale není to pravda. Naším cílem je ovlivnit evropskou debatu.“

X X X

Biden: Zvažuji ukončení stíhání Juliana Assangeho

Americký prezident Joe Biden dnes na novinářský dotaz odpověděl, že zvažuje australskou žádost o ukončení stíhání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange, které trvá už deset let. Austrálie už roky vyzývá USA, aby stáhly obvinění proti Assangeovi, australskému občanovi, který je v současné době ve vazbě v Británii a bojuje u soudu, aby nebyl vydán do USA.

Assange byl v USA formálně obviněn z několika případů  špionáže a jednoho případu zneužití počítače v souvislosti se zveřejněním velkého množství tajných amerických dokumentů. Američtí žalobci tvrdí, že Assange povzbuzoval a pomáhal důstojníkovi vojenské rozvědky Bradleymu Edwardu Manningovi ukrást obsah diplomatických depeší a dokumentů amerických ozbrojených sil, které byly poté zveřejněny na webu WikiLeaks.

Austrálie tvrdí, že mezi zacházením amerických úřadů s Assangem a Manningem existuje nesoulad. Posledně jmenovaný byl původně odsouzen k 35 letům vězení, ale prezident Barrack Obama jej změnil na 7 let vězení, což umožnilo jeho propuštění v roce 2017.

Projekt WikiLeaks začal fungovat v roce 2006. V roce 2007 její zakladatelé oznámili, že tam mají být zveřejněny všechny tajné dokumenty státních i soukromých institucí potvrzující nezákonnou činnost těchto institucí. Web zaručuje anonymitu všem, kdo na něm zveřejňují tajné materiály.

Od té doby Wikileaks odhalily mimo jiné statisíce zpráv o amerických vojenských intervencích v Iráku a Afghánistánu, depeše z amerických ambasád z celého světa a informace o vězních v internačním táboře Guantánamo. Díky zveřejnění obsahu e-mailů Hillary Clintonové WikiLeaks se veřejnost dozvěděla, že francouzská rozvědka sehrála roli při vypuknutí povstání proti plukovníku Muammaru Kaddáfímu v Libyi.

Případné ukončení stíhání Juliana Assangeho je možné vnímat také jako únik před všemi problémy, které by ve světě reálné stíhání zakladatele WikiLeaks mohlo vyvolat, server vasevec,cz

X X X

Jeffrey Sachs: Extrémní arogance USA vedla k mnoha zbytečným válkám

Éra extrémní arogance USA, která následovala po rozpadu SSSR, vedla k mnoha zbytečným konfliktům a události na Ukrajině jsou jedním z nich, říká Jeffrey Sachs v rozhovoru pro čínský Global Times, který vedla Ma Ruiqiang v souvislosti se 75. výročím založení NATO. Světově známý americký +ekonom hovoří o tom, jak se NATO stalo hlavní příčinou globálních otřesů a jakou roli v tom sehrály Spojené státy a Evropa a současně hovořil o tom, jak budovat perspektivu globální bezpečnosti.

Global Times: Někteří věří, že NATO mělo být rozpuštěno ihned po skončení studené války, protože organizace vznikla jako její vedlejší produkt a její existence byla zdrojem zkázy na celé planetě. Co myslíte?

Jeffrey Sachs: NATO bylo vytvořeno v roce 1949 na obranu před možnou invazí Sovětského svazu do západní Evropy. Záměrem bylo vytvořit transatlantickou vojenskou alianci pod vedením a nadvládou Spojených států, s jejich vojenskou mocí koordinující obranu západoevropských ozbrojených sil proti Sovětskému svazu. Nejprve bylo v NATO 12 zemí. Jedním z cílů byla remilitarizace Německa pod americkou kontrolou s cílem zabránit německému vedení v zahájení nové války.

V roce 1988 vyzval sovětský prezident Michail Gorbačov k ukončení studené války. Řekl, že základem bezpečnosti v Evropě by měl být společný evropský domov. Bylo to gesto historických rozměrů, které mohlo vést k míru mezi Evropou, Spojenými státy a Sovětským svazem, včetně Ruska, pro další generace.

V roce 1990 vyzval kancléř Helmut Kohl po znovusjednocení Německa a aby ujistil Moskvu, že tento krok neohrozí Sovětský svaz, Německo a Spojené státy slíbily Gorbačovovi v nejistých podmínkách, že NATO se nerozšíří ani o palec na východ. V reakci na to rozpustil vojenskou alianci Varšavské smlouvy. Zdálo se, že nový svět je opravdu blízko.

Velkou chybou však bylo, že Washington viděl nový svět jako jednostranné vítězství Spojených států nad Ruskem, a nikoli jako vítězství světa spolu s ním. Když se Sovětský svaz v prosinci 1991 zhroutil na 15 nových nezávislých států a jeho nástupcem se stalo Rusko, rozhodly se Spojené státy jednat bez ohledu na své slovo a zahájily expanzi NATO na východ. NATO má v současnosti 32 členských států.

Američtí politici vlastně rozhodli, že Spojené státy zůstanou jedinou supervelmocí v unipolárním světě. V roce 1992 tak začala éra nejvyšší arogance Spojených států, která nás přivedla k mnoha zbytečným a nákladným válkám. Stejná arogance je stále základem zahraniční politiky USA, i když je nyní naprosto jasné, že nežijeme v unipolárním světě, ale v multipolárním světě.

Spojené státy se tak v 90. letech rozhodly pokračovat v rozšiřování NATO na východ s cílem částečně nebo úplně obklíčit Rusko a tím jej oslabit. Začlenění Ukrajiny a Gruzie do aliance má obklíčit ruské námořnictvo v Černém moři a oslabit jeho vojenskou sílu a geopolitickou roli. Británie použila stejný přístup během krymské války v roce 1853. To je základní důvod ukrajinského konfliktu.

NATO je vojenská aliance vedená Spojenými státy. Vzhledem k tomu, že Spojené státy nejsou defenzivní, ale útočnou velmocí, tak je i NATO útočným. Aliance podnikla řadu útočných akcí, včetně Srbska a Kosova, okupace Afghánistánu, bombardování Libye a militarizace Ukrajiny v zástupné válce mezi Spojenými státy a Ruskem.

Stručně řečeno, NATO se mělo rozpustit v roce 1990 a historie se mohla vyvíjet úplně jinak – mnohem mírumilovněji, kooperativněji a plodněji a bylo by mnohem méně válek. NATO měla nahradit OBSE, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která zahrnovala země západní a východní Evropy a také bývalý Sovětský svaz. Rozpuštěním NATO a posílením OSN bychom se jistě vyhnuli katastrofickým „válkám volby“, které rozpoutaly Spojené státy.

Global Times: Nedávno jste v rozhovoru řekl, že americký prezident Joe Biden prosazuje zájmy NATO v rozporu s vůlí amerického lidu. Mohl byste nám říci podrobněji, v čem přesně spočívá rozpor mezi vůlí amerického lidu a jednáním NATO?

Jeffrey Sachs: Americký lid chce mír. To je pravda – i přes zastrašování a propagandu americké vlády. Veřejnost nechce pokračovat ve vyzbrojování Ukrajiny a staví se proti izraelské válce v pásmu Gazy. Obecně platí, že samotná Amerika naléhavě potřebuje ekonomickou obnovu, ale vojenský rozpočet nadále roste a války z vědomé volby neutichají.

Global Times: V nedávném rozhovoru jste zmínil, že francouzský prezident Macron připustil, že ukrajinsko-ruský konflikt vyvolalo rozšíření NATO, ale jiní tvrdí opak, „jako by hráli hru“. Proč si myslíte, že Evropa nadále hraje tuto nákladnou „hru“? A kdo jsou nakonec oběti této „hry“ a kdo jsou jejími příjemci?

Jeffrey Sachs : Opravdu nechápu postoj Francie, Německa a Itálie k ukrajinskému konfliktu. Tato zástupná válka je způsobena rozšiřováním NATO a hlavní mocnosti západní Evropy to vědí. Boje na Ukrajině poškozují jejich vlastní bezpečnost a ekonomiku. Soukromě se na bukurešťském summitu aliance v roce 2008 postavili proti rozšíření NATO o Ukrajinu, protože věděli, že by to vedlo k hlubokému napětí s Ruskem a dokonce k vyhlídce na ozbrojený konflikt, což se nakonec stalo. A přesto se Evropané rozhodli následovat politickou linii USA. Je těžké pochopit proč, protože obyvatelé Evropy konflikt na Ukrajině neschvalují. Možná jsou bezpečnostní služby Spojených států (zejména CIA) a Evropy příliš silné, dokonce i ve vztahu k jejich civilním vládám. Tak či onak nemohu důsledně vysvětlit evropský postoj.

Global Times: 3. dubna generální tajemník NATO Stoltenberg navrhl vytvoření pětiletého fondu ve výši 100 miliard eur (107 miliard dolarů) pro Ukrajinu. Co si o tom myslíte?

Jeffrey Sachs: To je vysoce nepravděpodobné, protože generálové nebudou schopni zavázat země NATO k závazkům na příštích pět let. To by vyžadovalo souhlas všech vlád bez výjimky, a to si nedovedu představit. Domnívám se, že jde především o politickou rétoriku, nikoli o realitu. To, co Ukrajina skutečně potřebuje, jsou americko-ruské bezpečnostní rozhovory – včetně závazku NATO nerozšiřovat se o Ukrajinu. To nám umožní dosáhnout míru a zaručit bezpečnost pro Ukrajinu.

Global Times: NATO rozšiřuje svůj vliv v asijsko-pacifickém regionu. Jak vnímáte obvinění aliance a její kroky proti Číně?

Jeffrey Sachs: Myšlenka expanze NATO v Asii mi připadá jako zahraničněpolitické šílenství – odraz sebeklamu a arogance amerického bezpečnostního aparátu. Právě tato myšlenka je v rozporu se zakládající smlouvou NATO, která se týká výhradně obrany severoatlantické oblasti. Americké provokace proti Číně, zejména ohledně Tchaj-wanu, by mohly vést k válce podobné konfliktu na Ukrajině. Je zřejmé, že to bude krvavá tragédie a ohrožení přežití celého lidstva. Expanze NATO v Asii tuto vyhlídku zvyšuje. Proto si myslím, že expanze NATO do Asie je nesmysl.

Global Times: V roce 2022 Čína navrhla Globální bezpečnostní iniciativu. Jak hodnotíte kroky Číny k posílení globální bezpečnosti?

Jeffrey Sachs: Čínská mírová globální správa je postavena na 2200 letech zkušeností – během této doby, jak tomu rozumím, Čína nezačala ani jednu zahraniční válku. Čína nikdy nezaútočila na země Indického oceánu, navzdory svému obrovskému námořnictvu v 15. století.

Čína nikdy netoužila stát se globálním impériem a netoužila po světové hegemonii. Čína vždy tíhla k harmonii v mezinárodních vztazích a systému vzájemného respektu. Podle mého názoru tato státnická škola odpovídá dnešním světovým potřebám a úzce souvisí s Chartou OSN, jejímž účelem je zajišťovat mírové vztahy mezi suverénními zeměmi v souladu s vládou mezinárodního práva.

Proto velmi oceňuji výzvu Číny k míru, harmonii a posílení Charty OSN. Kromě toho důrazně podporuji čínský důraz na nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí. Když Spojené státy zasahují do domácí politiky nebo provádějí desítky „skrytých“ operací změny režimu po celém světě, porušují mezinárodní právo, vyvolávají nepokoje a vyvolávají válku – to vše poškozuje obecné blaho po celém světě.

Proto jeden návrh, který podporuji, je, aby se všechny země vzdaly vojenských základen v zahraničí a ponechaly své ozbrojené síly doma. USA má přes 800 vojenských základen po celém světě! Přál bych si, aby byly uzavřeny a aby byla zajištěna vzájemná bezpečnost prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN.

Jana Putzlacher, server vasevec.cz

X X X

Nic nezabrání sjednocení s Čínou, řekl Si bývalému prezidentovi Tchaj-wanu

: Reuters: Bývalý tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou se v Pekingu setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Ten na schůzce prohlásil, že žádné cizí zásahy nemohou zabránit sjednocení ostrova s pevninskou Čínou. Ma opět uvedl, že chce snížit napětí mezi oběma zeměmi.

 Ma Jing-ťiou vládl Tchaj-wanu od roku 2008 do roku 2016 a se svou Národní stranou (Kuomintangem) prosazoval politiku spolupráce s Pekingem. Loni se stal prvním tchajwanským exprezidentem od roku 1949, který do pevninské Číny přijel. Žádný úřadující tchajwanský prezident v pevninské Číně od roku 1949, kdy kontinentální část ovládli komunisté, nebyl.

Podobně jako loni i letos Ma uvedl, že cílem jeho cesty je snížit napětí mezi Tchaj-pejí a Pekingem, který považuje demokraticky fungující ostrov za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

Napětí ve vztazích se výrazně zvýšilo poté, co Ma Jing-ťioua vystřídala v prezidentské funkci prezidentka Cchaj Jing-wen z Demokratické pokrokové strany, která je tradičně vnímána jako síla odmítající sbližování s pevninskou Čínou. Peking s tchajwanskou prezidentkou odmítá jednat, protože ji považuje za separatistku.

„Na obou stranách Tchajwanského průlivu žijí Číňané… Rozdíly mezi našimi (politickými) systémy nemohou změnit fakt, že patříme do stejné země a stejného národa,“ podotkl Si Ťin-pching, který svého hosta přijal ve Velkém sále lidu, kde nejvyšší čínští představitelé obvykle jednají se zahraničními lídry. „Vnější vměšování nemůže zabránit historickému směřování ke sjednocení země,“ dodal.

Za vnější vměšování Peking pravidelně označuje podporu, které se Tchaj-peji dostává od západních zemí, jako jsou USA, jejichž prodej zbraní ostrovu Čínu zvlášť rozhořčuje.

X X X

V  USA  ZNOVU  ROSTOUCÍ  ÚROKOVÉ  SAZBY

Co právě řekl šéf největší americké banky svým akcionářům?

„Jamie Dimon si zachovává skeptický přístup k ekonomice USA a nevylučuje znovu rostoucí úrokové sazby ani dlouhodobě zvýšenou inflaci nad 2 %,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Jamie Dimon je zkušený generální ředitel a předseda představenstva největší americké banky JPMorgan Chase. Dimonův pondělní dopis akcionářům je v podnikatelském světě hojně čten díky jeho postavení jednoho z nejúspěšnějších lídrů v oblasti financí. Dopis se dotýká široké škály témat a jeho citace jsou uvedeny dále v článku. Generální ředitel uvedl, že má trvalé obavy z vysoké inflace, a zopakoval své varování, že svět možná vstupuje do nejrizikovějšího geopolitického období od druhé světové války. Dále řekl, že ačkoli se klíčové ekonomické ukazatele zdají být silné a míra inflace se snižuje, vidí mnoho potenciálních rizik. Trhy jsou v současné době podle něj příliš optimistické a re-inflační a potenciální recesní scénáře jsou nyní podceňované.

Dodal, že investoři věnují příliš mnoho pozornosti měsíčním statistikám a tomu co komunikuje Fed a málo pozornosti se věnuje dlouhodobým geopolitickým a fiskálním záležitostem. Místo toho by investoři měli přemýšlet o tom, co se může stát za rok či dva. „Malé změny úrokových sazeb v současnosti mohou mít v budoucnu menší dopad na inflaci, než si mnozí myslí,“ uvedl. Dimon se již dříve vyjádřil ke svým obavám z vysoké úrovně zadlužení USA, fiskálních stimulů a deficitních výdajů, jakož i k účinkům kvantitativního zpřísňování. „Dopady těchto geopolitických a ekonomických sil jsou velké a poněkud bezprecedentní,“ napsal. „Možná je plně pochopíme až poté, co se zcela projeví v průběhu několika let.“

Nejdůležitější výňatky z Dimonova dopisu

Inflace

„Mnoho klíčových ekonomických ukazatelů je dnes stále v dobré kondici a pravděpodobně se nyní zlepšují, což podporuje inflaci. Při výhledu na další měsíce je však třeba vzít v úvahu faktory, které ovlivní budoucnost. Jako inflační se jeví všechny následující faktory: pokračující fiskální výdaje, remilitarizace světa, restrukturalizace světového obchodu, kapitálové potřeby nové zelené ekonomiky a v budoucnu možná i vyšší náklady na energie (přestože v současné době existuje přebytek nabídky plynu a dostatek volných kapacit ropy) v důsledku nedostačujících investic do energetické infrastruktury.“

Dimon poukazuje na mnohé strukturální změny v posledních několika letech, které mohou dlouhodobě přiživovat inflaci. Proto se nyní zdá být nepravděpodobné, že by úrokové sazby měly v dalších letech spadnout zpět na nulu, nebo poblíž ní. Navíc v období silných deficitních politik má centrální banka na ekonomiku poněkud menší vliv.

O měkkém přistání (soft-landing)

„Hodnoty akcií jsou podle většiny měřítek na horní hranici oceňovacího rozpětí a úvěrové rozpětí je extrémně úzké. Zdá se, že tyto trhy oceňují až 80% šanci na měkké přistání – to znamená mírný ekonomický růst spolu s klesající inflací a úrokovými sazbami. Domnívám se, že šance jsou reálně mnohem nižší.“ Dimon uvedl, že banka JPMorgan je připravena přečkat širokou škálu okolností, včetně úrokových sazeb od 2-8 % a případné recese či expanze. Varoval také před přílišným soustředěním se na měsíční údaje o inflaci nebo mírné změny úrokových sazeb, neboť důležitější faktory jako vysoké vládní výdaje a restrukturalizace světového obchodu mohou spíše udržet inflaci na vysoké úrovni. Dimon však varoval, že pokud dojde k opětovnému zvýšení úrokových sazeb nebo k recesi, dojde k velkému pnutí – nejen v bankovním systému ale v celém finančním systému.

Ačkoli se nyní další zvyšování úrokových sazeb zdá být velmi nepravděpodobné, pokud inflace začne v dalších měsících znovu růst, centrální banky nebudou mít na výběr. To je to před čím se snaží Dimon varovat, ačkoli se jedná o méně pravděpodobnou variantu, podniky a banky by na tuto variantu měly být připravené, aby se neopakoval březen 2023.

Úrokové sazby a komerční nemovitosti

„Pokud se dlouhodobé výnosy státních dluhopisů zvýší nad 6 % a toto zvýšení bude doprovázeno recesí, dojde k velkému stresu nejen v bankovním systému, ale i u společností využívajících finanční páku a dluh. Nezapomeňte, že pouhé zvýšení výnosů o 2procentní body v podstatě snížilo hodnotu většiny finančních aktiv o 20 % a některá nemovitostní aktiva, konkrétně kancelářské nemovitosti, mohou mít kvůli dopadům recese a vyššímu počtu neobsazených míst ještě nižší hodnotu. Nezapomeňte také, že úvěrové rozpětí má tendenci se v době recese rozšiřovat, někdy i výrazně.“

Zde se Dimon odvolává na silné a široké výprodeje finančních aktiv v roce 2022, kdy například výnos 10letého státního dluhopisu USA během roku vzrostl z 1,5 % na 3,5 % na konci daného roku. Ačkoli je třeba dodat, že to bylo doprovázeno skutečným kvantitativním utahováním, které je již více než kompenzováno fiskální politikou, a to zhruba od počátku roku 2023. Od počátku roku 2024 výnosy těchtýž státních dluhopisů vzrostly o více než 0,5 %, ale na trhy to nemělo dosud negativní dopad.

Rostoucí geopolitická rizika

„Ruská invaze na Ukrajinu a následný útok na Izrael a pokračující násilí na Blízkém východě čím dál více narušují iluzi o tom, že je svět bezpečné a mírové místo. Amerika a svobodný západní svět si již nemohou udržovat falešný pocit bezpečí založený na lži, že diktatury a utlačovatelské národy nevyužijí své ekonomické a vojenské síly k prosazení svých cílů. To zejména proti tomu, co považují za slabé, neschopné a neorganizované západní demokracie. V neklidném světě si připomeňme, že národní bezpečnost je a vždy bude prvořadá, i když se zdá, že v klidných dobách její význam ustupuje.“

Role umělé inteligence

V souvislosti s prudkým nárůstem poptávky po umělé inteligenci Dimon zdůraznil „zásadní dopad“ této technologie a uvedl, že banka JPMorgan podnikla řadu kroků k rozšíření svých schopností v oblasti umělé inteligence.

Dimon uvedl, že společnost v současné době využívá AI více než 400 různými způsoby, od odhalování podvodů až po hledání nových marketingových strategií, přičemž plánuje prozkoumat, zda by jí mohlo pomoci využití generativní AI pro věci, jako je zákaznický servis nebo vývoj softwaru. „Ačkoli neznáme plný účinek ani přesné tempo, jakým AI změní naše podnikání – nebo jak ovlivní společnost jako celek, jsme zcela přesvědčeni, že důsledky budou mimořádné a možná stejně transformační jako některé významné technologické vynálezy posledních několika set let, mezi nimiž jsou například tiskařský lis, parní stroj, elektřina, výpočetní technika a internet.

Ing. Štěpán Křeček, MBA, Hlavní ekonom

x X X

Inflace se drží na 2,0 %. Stále máme ale inflaci nižší než Eurozóna.

Český statistický úřad dnes zveřejnil statistiku spotřebitelských cen. Ukázalo se, že v březnu zůstala inflace na 2,0 % stejně jako v únoru. To bylo pro trh nepříjemné překvapení. Sázelo se na pokles na 1,9 %. Nicméně i 2,0 % jsou krásná vzhledem k tomu, že se jedná o cíl centrální banky.

Meziměsíčně vzrostly ceny o 0,1 %. To bylo dáno tím, že vzrostl poplatek za dálniční známku o 53,3 %. To je brutální nárůst. Doufejme, že se to někde pozitivně projeví. Druhým motorem růstu cen byly pohonné hmoty, které podražily o 1,6 %.

X Co stojí za meziročním růstem cen?

V meziročním vyjádření jsme také viděli růst cen v dopravě, ten ale kompenzovaly levnější potraviny. Třeba mouka zlevnila o 27,8 %.

Nahoru tlačily ceny i položky související s bydlením. Třeba nájemné vyskočilo o 7,1 %. A teď si představte, že někteří chytráci bojují za vyšší zdanění nájemních bytů. Kam by asi majitel domu přesunul vyšší daň? Ano, na nájemníka! Jinými slovy, jsou zde silné nátlakové skupiny, které asi nevědomky tlačí na dražší nájmy.

Oproti loňskému roku nás přestaly trápit energie. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 5,2 % a tuhých paliv o 4,4 %.

Mnoho lidí už minulý měsíc začalo ukazovat na to, že celková inflace je sice nízká, ale služby nebezpečně zdražují. Já bych v tom žádný problém neviděl. Spíš to vnímám jako zdravý vývoj. V ceně služby je totiž cena práce zastoupena mnohem více než u zboží, a proto když rostou mzdy musí růst i ceny služby. A my potřebujeme vyšší mzdy, abychom nebyli levný a chudý zapadákov. Od toho se potom odrazí mnoho věcí, a zejména životní úroveň.

Pro mezinárodní porovnání je nutné využít stejný cenový index. K tomu se v EU používá harmonizovaný index (HICP). Ten pro ČR vychází na úrovni 2,2 %. Pro Eurozónu ale vychází na 2,4 %. Takže máme stále nižší inflaci než v EU. A to i přesto, že nám rok tvrdili, že máme vysokou inflaci kvůli koruně. Evidentně to byla lež s politickým opodstatněním.

X Co to znamená pro centrální banku?

Z pohledu centrální banky je klíčové, že jsme na inflačním cíli. Už není třeba tlačit inflaci níž. Proto je nutné snížit úrokové sazby. Jenže centrální banka na můj vkus snižuje úrokové sazby pomalu. Jako důvod se uvádí strach z oslabení koruny a vyšší ceny služeb. Podle mě je oboje přeceňované. To, že oslabí koruna je logické. To, že jsou dražší služby je také logické. Tento proces trvá už přes rok a inflace je nízká. Já bych se nebál příště snížit sazby více. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

V  BRNĚ  ODVOLALI   EXEKUTORA  HOMOLU

NSS odvolal kvůli převodům desítek milionů z funkce brněnského exekutora Homolu

 Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes odvolal z funkce brněnského exekutora Jaroslava Homolu, a to kvůli neodůvodněným převodům desítek milionů korun. Senát jednal v nepřítomnosti kárně žalovaného, bez omluvy nedorazil. Muž podle zástupkyně navrhovatele vinu dříve popřel, kárný návrh považoval za nesmysl. Homola byl dlouholetým soudním exekutorem v obvodu Brno-město. Proti rozhodnutí není odvolání přípustné.

Podle předsedy senátu Jiřího Pally šlo o závažný kárný delikt, kdy exekutor porušil povinnost vést odděleně peníze získané z exekucí od dalších účtů. Kárný návrh podala v roce 2021 tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Homolovi vytýkal bezmála 150 neodůvodněných převodů peněz mezi jeho zvláštními účty, které souvisely s výkonem jeho exekutorské činnosti, a provozními podnikatelskými účty. A neodůvodněné převody peněz ve prospěch třetích osob a za účelem soukromých plateb. Podle návrhu šlo o transakce asi za 65 milionů korun, a to v roce 2020. Část peněz putovala podle návrhu například i na pobyt zaměstnanců v Řecku.

„Narušil důstojnost exekutorského povolání a ohrozil důvěru v odborný a spravedlivý výkon exekuční činnosti,“ uvedla za navrhovatele Lucie Čevelová. Řekla, že pochybení nebyla výjimečná, ale systémová, převody označila za chaotické a nahodilé. Věcí se zabývala i policie, případ ale odložila. Podle Čevelové mimo jiné z toho důvodu, že nepřišla žádná stížnost na to, že by někomu nějaké peníze chyběly.

Ministerstvo dříve s mužem také jednalo o dohodě o vině a trestu. Homola ale podle Čevelové neprojevil žádnou sebereflexi, kárný návrh považovat za nesmysl a požadoval jeho zpětvzetí. Převody mezi účty vysvětloval v některých případech jako omyl či pochybení zaměstnance, u některých vysvětlení podle Čevelové ani nepodal. „Je zcela nepřípustné, aby exekutor nedokázal vysvětlit převod peněžních prostředků v řádu několika milionů korun,“ zdůraznila Čevelová.

Odvolání z funkce je nejpřísnější postih, který může kárný senát exekutorovi uložit. Jde o výjimečné opatření. První taková rozhodnutí soud vynesl v roce 2015, kdy odvolal z funkcí exekutory Oldřicha Svobodu z Hradce Králové a Iva Nedbálka z Ostravy. Svobodu senát potrestal za nerespektování dohledových orgánů a za průtahy. U Nedbálka šlo o vysoké dluhy a další nedostatky v činnosti, ceskajustice.cz

X X X

 HROMADNÉ   ŽALOBY,  PRO  LIDI  I  FIRMY   LEVNĚJŠÍ

Soudy zřejmě budou muset řešit hromadné žaloby spotřebitelů i mikropodniků

Spotřebitelé a drobní podnikatelé zřejmě získají právo vymáhat své nároky společně, soud by pak vydal jeden rozsudek. Hromadné žaloby uzákoní vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna, stejně jako novely souvisejících zákonů. Hromadné žaloby se mohou týkat zejména případů, kvůli kterým by se samostatně nevyplatilo lidem a mikropodnikům soudit kvůli nákladům řízení. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři.

V Česku zatím možnost hromadných řízení neexistuje a o jejich úpravě se dlouhodobě vedou diskuse. K zavedení kolektivních žalob nutí Česko unijní směrnice z listopadu 2020. Vládní návrh představuje podle ministerstva spravedlnosti její minimalistické začlenění do českého právního řádu. Sněmovna jej schválila s některými úpravami. Ve většině evropských států lze takto vznášet i nároky vzešlé z porušení práva na příznivé životní prostředí nebo z pracovněprávních vztahů.

Předloha umožňuje hromadná řízení u společného vymáhání většího množství nároků spotřebitelů a mikropodniků vůči podnikatelům. Poškození by se museli přihlásit. Žaloby by pak podávaly k Městskému soudu v Praze oprávněné neziskové organizace, tedy zapsané ve zvláštním seznamu. Zařazení mikropodniků pod zákonnou ochranu vládní novela nepředpokládala, rozšíření prosadila ve Sněmovně skupina koaličních poslanců v čele s Josefem Coganem (STAN). Úprava uvádí, že za spotřebitele se pro účely tohoto zákona bude pokládat i podnikatel, který zaměstnává méně než deset lidí osob a jehož roční obrat nebo bilanční suma roční rozvahy nepřesáhne 50 milionů korun.

Poslanec vládního hnutí STAN Josef Flek neprosadil návrh, aby spotřebitelé s pohledávkou do 3000 korun byli do hromadné žaloby zařazeni automaticky. Pokud by se řízení účastnit nechtěli, museli by se aktivně odhlásit. Sněmovna neschválila ani jeho další pozměňovací návrh na státní dotace oprávněným neziskovým organizacím. Peníze na tyto účely měl stát podle úpravy získat z příspěvků těch hromadně žalovaných, kteří by soud prohráli.

Sněmovna snížila podle návrhu ústavně-právního výboru počet spotřebitelů nutných pro hromadnou žalobu z 20 na polovinu a zvýšila horní hranici odměny žalobce z přisouzeného plnění. Zatímco podle vládní verze mohla představovat až pět procent, poslanci ji zvedli až na 16 procent. Možná by ale byla i paušální částka 2,5 milionu korun. Pokud by odměna stanovená procentem ale přesáhla 100 milionů korun a soud by ji pokládal za nepřiměřenou, mohl by ji až o polovinu snížit. Dolní komora pak už nehlasovala o návrhu poslanců opozičního hnutí ANO Patrika Nachera a Zuzany Ožanové, podle kterého aby odměna žalobce činila až 25 procent.

Dolní komora zamítla úpravu Nachera a Ožanové, aby neziskové organizace podávající žaloby nemusely být povinně zastoupeny advokátem. Žalobce bude podle vládního návrhu řízení financovat a má odpovídat za riziko neúspěchu ve sporu. Zákon o hromadném občanském řízení soudním se podle sněmovních úprav má vztahovat na spotřebitelské spory, které vznikly po 24. listopadu 2020, tedy od účinnosti evropské směrnice aktuality.sk

X X X

ARCHITEKTKA  JIŘIČNÁ  OBDIVOVALA  ZÁMEK  V  PARDUBICÍCH

Evu Jiřičnou pardubický zámek okouzlil

 Vzniklo to celkem náhodou, i když pro náhodu musí být vždy dobré podmínky. Architektku Evu Jiřičnou požádal na doporučení architekta Josefa Pleskota o spolupráci na rekonstrukci Zámku Pardubice v roce 2019 náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek. Ta výzvu přijala, v červenci 2019 na zámek osobně přijela a tak se začaly rodit jednotlivé projekty. Nejprve reprezentativní sál se skleněným schodištěm a posléze i další.

 „Při vytváření generelu rozvoje pardubického zámku jsme se několikrát na místě sešli s architekty Petrem Všetečkou, Ladislavem Lábusem a Josefem Pleskotem. Od začátku bylo jasné, že společenský sál musíme přesunout do třetího patra severního křídla, ale velká debata vznikla kolem jeho zázemí, obslužných prostor, umístění sociálních zařízení, šaten a umožnění bezbariérového přístupu. Také do té doby navržené úpravy sálu nedosahovaly reprezentativní úrovně, kterou jsme v těchto mimořádných prostorách chtěli získat.  Nakonec padlo rozhodnutí využít k zázemí i patro pod sálem. Otázkou bylo, jak to ale zajímavě propojit. A tady poprvé padlo od pana Pleskota jméno Evy Jiřičné s myšlenkou na její ikonická skleněná schodiště. Při vytížení paní architektky sídlící v Londýně to sice byla jen taková idea, ale proč to nezkusit. Dobře jsme udělali, a vznikly z toho krásně odvážné návrhy sálu a jeho zázemí,“ vzpomíná Roman Línek.

Před začátkem stavby

Celý proces úpravy společenských prostor zámku má několik postupných etap. Po úvodní studii následovalo projektování, které prováděl ateliér Masák &Partner s autorským dohledem ateliéru AI design Evy Jiřičné. Pardubický kraj poté soutěžil stavební firmu, kterou se stala společnost OHLA ŽS, a. s. Její zástupce potom pozval Roman Línek na jednání s Evou Jiřičnou těsně před předáním staveniště. „Vysoutěžená cena prací je přes 165 milionů včetně DPH, přičemž Pardubický kraj počítá s evropskými dotacemi,“ řekl Línek s tím, že se bude jednat o dotace programu IROP 2021+ prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. „Kromě běžných kontrolních dnů chceme pohlídat kvalitu prací i na mimořádných kontrolních dnech, kde bude Eva Jiřičná osobně přítomná. Stavba by měla být dokončena a zkolaudována do konce roku 2026,“ dodal Línek.

Bronzová kráska z Kladiny

Zájmu Evy Jiřičné o pardubický zámek využil ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek a přizval ji ke spolupráci i v několika menších projektech. „Naše muzeum získalo z archeologických nálezů několik výjimečných předmětů, které bychom chtěli návštěvníkům také výjimečným způsobem prezentovat. Expozice se bude jmenovat Bronzová kráska z Kladiny a představí mimořádný nález zdobeného tepaného vědra starého zřejmě až tři tisíce let. Expozice vznikne ve čtyřech místnostech v přízemí zámeckého paláce. Právě vitrína s nasvíceným bronzovým vědrem bude jejím zlatým hřebem. Dokumentace by měla být hotová letos na podzim a potom by práce za přibližně 6 milionů korun mohly začít.

 Enfiláda v třetím patře se také promění

Mezi výstavou uměleckého skla a reprezentativním sálem je ve třetím patře řada historických místností navzájem propojených dveřmi, tedy takzvaná enfiláda. Ta zahrnuje také vzácnou místnost s kazetovým stropem, která projde rekonstrukcí zároveň se sálem. „Oborně jsme zde prozkoumali nástěnné malby a možný mobiliář. Došli jsme k závěru, že právě tuto místnost necháme podle dochovaných fragmentů jako jedinou na zámku domalovat a vybavíme ji i nábytkem inspirovaným renesancí. Právě o jeho návrh jsme požádali paní architektu Evu Jiřičnou a ateliér AI – DESIGN. Předpokládáme, že i tady bude hotovo do roku 2026,“ informoval ředitel Libánek.  Tato místnost by pak měla být využívána k různým slavnostním účelům, ale bude i součástí prohlídkového okruhu.

Neříkej ne, kde můžeš říci ano

Pardubický zámek je podle Evy Jiřičné unikátní stavbou. I proto se držela svého hesla, neříkej ne, když můžeš říci ano, a dává to smysl. „Už když jsem poprvé stála na nádvoří a hleděla na zámek, stála jsem tu v úžasu. A teď vidím na vlastní oči i kazetový strop v jedné z místností, který znám jen z vizualizací. Je to nádhera, kterou hned tak někde v Evropě nenajdete. V Londýně jsem se naučila  poznávat a ocenit historické techniky stavitelů a umělců a nechat je při rekonstrukci vyniknout. Ale důležité je také, aby historické stavby mohly dále sloužit lidem. Abychom jim uměli prodloužit život i moderními prostředky současné doby.  Ve Velké Británii musí historické stavby vydělat na svůj provoz. Kromě výstav musí mít i atraktivní prostory pro společenský život, na pronájem a podobně.  Proto jsem moc ráda, že se můžu se svým týmem z ateliéru AI – DESIGN podílet i na úpravách společenské části tohoto krásného zámku.“

Skleněné schodiště pracuje se světlem

Součástí rekonstrukce na pardubickém zámku bude i propojení dvou sálů nad sebou ikonickým skleněným schodiště. Eva Jiřičná jich od 80. let minulého století realizovala už 47, to poslední v New Yorku. „Za tu dobu se hodně vylepšily technologie zpracování skla. Začínaly jsme s vrstvou obyčejného skla a plexiskla v kovové konstrukci, dnes už můžeme používat sklo s bezpečnostní fólií i bez kovové konstrukce. Tak jsou schody téměř neviditelné. Stabilitu točitým schodům dodává upevnění na drátěný válec po jejich obvodu. Konečnou podobu jim ale dá až konkrétní výrobce a já věřím, že na tom budeme s dodavatelskou firmou spolupracovat,“ dodala paní architektka.

PhDr. Zuzana Nováková, kancelář hejtmana

x x x

Nemocnice Sokolov získala akreditaci SAK

  Zdravotnický holding Penta Hospitals úspěšně pokračuje ve zvyšování kvality a bezpečnosti svých zdravotnických služeb. Po nemocnicích v Roudnici nad Labem, Vrchlabí, Ostrově nebo Písku nyní úspěšně prošla auditem Spojené akreditační komise (SAK) také Nemocnice Sokolov. Udělením akreditace SAK potvrdila, že v Sokolově je pacientům poskytována profesionální a bezpečná péče.

„Jednotlivé nemocnice jsme přebírali od různých provozovatelů. Chtěli jsme proto co nejrychleji sjednotit standardy poskytované péče. Plošná akreditace našich nemocnic už je jen oficiálním završením celého procesu, uvedla Barbora Vaculíková, generální ředitelka skupiny Penta Hospitals. Zároveň ocenila práci zaměstnanců sokolovské nemocnice, kteří se na zavádění pravidel managementu kvality a bezpečnosti podílel. „Tento úspěch je úspěchem nejen nemocnice, ale hlavně všech zaměstnanců, kteří dlouhodobě odvádí kvalitní a poctivou práci.

Získání akreditace předchází rozsáhlé šetření, při kterém se komise SAK zaměřuje, vedle samotného poskytování medicínské péče, i na takové věci, jako je fungování administrativy, organizačních procesů v nemocnici i jejím zázemí, včetně technických provozů nebo kuchyně, až po to, jakým nemocnice disponuje zázemím pro pacienty.

„Většinu odborných kritérií naše nemocnice splňovala už před akreditací. Náročnější tak byla spíše administrativa, která akreditaci provází a nastavení některých organizačních procesů. Nicméně jsem vděčná za potvrzení nezávislou autoritou, která nám poskytla jistotu, že máme tým, na který se můžeme spolehnout, a který zajišťuje kvalitní, odbornou a bezpečnou péči našim pacientům. Všem patří velký dík, shrnula průběh akreditačního procesu ředitelka nemocnice Jitka Bureš Samáková.

Udělením akreditace vše ale zdaleka nekončí. Nemocnice počítá s dalším zvyšováním kvality svých služeb. Už v letošním roce tak v Sokolově zahájí, společně s Karlovarským krajem, výstavbu nového urgentního příjmu. Kromě toho skupina Penta Hospitals počítá také s dalšími investicemi do modernizace přístrojového vybavení nemocnice i do vzdělávání jejích zaměstnanců.

Nemocnice Sokolov vznikla jako městské zdravotnické zařízení v roce 1846. Již v roce 1911 ji ale, z kapacitních důvodů, nahradila nemocnice nová, vybudovaná na vrchu Hart, kde se nachází dosud. Nemocnice Sokolov patří mezi páteřní zdravotnická zařízení v Karlovarském kraji a poskytuje jak akutní, tak plánovanou péči v širokém rozsahu, od základních oborů, až specializovanou oční kliniku. Od roku 2017 je nemocnice součástí skupiny Penta Hospitals CZ.

Skupina Penta Hospitals CZ je součástí největšího středoevropského zdravotnického holdingu Penta Hospitals International, který patří s téměř 24 000 zaměstnanci, 46 nemocnicemi a mnoha dalšími  zdravotnickými zařízeními, mezi nejvýznamnější poskytovatele zdravotních a sociálních služeb ve střední Evropě. V České republice Penta Hospitals CZ provozuje celkem deset nemocnic, pod značkou ALZHEIMER HOME síť 34 specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou i  desítky ambulancí různého typu. Skupina má téměř pět tisíc zaměstnanců a v roce 2023 dosáhla obratu téměř 6 miliard korun. V České republice je firma největším soukromým poskytovatelem následné intenzivní péče, nebo sociálních pobytových služeb. Vlastníkem holdingu je investiční skupina Penta. V roce 2023 Penta Hospitals ve svých zařízeních v České republice proinvestovala v oblasti modernizace a rozvoje více než půl miliardy korun a se se zhruba stejným objemem investic počítá i letos.

Vladislav Podracký

X X X

LIDÉ  NECHTĚJÍ  POŚKOZENÁ  KUŘATA

Vypelichané kuře protestovalo před Albertem. Ochráncům vadí kruté chovy

Obránci zvířat ve středu protestovali před pražskými prodejnami Albert. Vadí jim podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů řetězec odebírá. Řešením vzniklé situace podle vedoucího kampaně Radima Trojana je, aby obchodní řetězce přestaly odebírat kuřata z „nejkrutějších“ chovů, jinak budou v protestech pokračovat.

„Albert u nás odebírá kuřata z těch nejkrutějších chovů, kde jsou přešlechtěná tak, aby za co nejkratší dobu vyrostla do největších rozměrů. Kuřata se pak propadají pod váhou vlastního těla. Jsou nucena žít na podestýlce, která je plná jejich vlastních výkalů, od kterých mají bolavé popáleniny na nohou a břiše,“ popsal Radim Trojan ze spolku obránců zvířat Obraz a vedoucí kampaně, jejímž symbolem je obří vypelichané kuře, které dnes před vstupy do prodejen rozdávalo zákazníkům informační letáky.

„Jsme rozhořčeni. Chceme, aby nás Albert neklamal a zavázal se k dodržování vyšších standardů chovu. Neděláme si iluze, že v jiných obchodech to vypadá zásadně lépe,“ řekl jeden ze spoluorganizátorů protestu. Podle něho se alespoň jiné obchodní řetězce nehlásí k vysoké kvalitě kuřat a šetrnému zacházení s nimi. „U nás říkají, že českým lidem na kvalitě kuřat nezáleží, ale záleží,“ dodal.

Obránci zvířat na základě videí pořízených z chovů firmy Rabbit Trhový Štěpánov, od kterého Albert odebírá kuřata, zahájili kampaň, aby poukázali na špatné zacházení se zvířaty. Obráncům také vadí, že obchodní společnost Albert zaručuje šetrné zacházení s drůbeží, které ale nesplňuje.

Trojan následně upřesnil, že obchodní společnost Albert působí i v Belgii a Nizozemsku, kde se zavázala k tomu, aby drůbež nežila v takto špatných podmínkách. „Když to Albert dokázal v zahraničí, tak proč by měla mít naše kuřata horší podmínky,“ uvedla jedna z protestujících.

Lepší podmínky, vyšší cena?

Pokud by se zlepšily podmínky pro chov drůbeže, tak by se cena drůbeže zvedla o pár korun, uvedl Trojan který se opřel o ekonomickou studii, jenž si nechal vypracovat.

„Například v Nizozemsku nebylo navýšení cen nijak zásadní. Tím, že jsou zvířata zdravější, tím méně umírají, a to se na ceně projeví,“ doplnil.

„Chovy momentálně žádná pravidla neporušují. Pravidla jsou ale nedostatečná. Pokud by naše legislativa přitvrdila, hrozilo by, že prodejce sáhne po méně kvalitních produktech z ciziny,“ řekl jeden ze spoluorganizátorů protestu.

Řešením této situace podle Trojana je, aby řetězec Albert a ostatní obchodní řetězce přestaly odebírat kuřata z problematických velkochovů drůbeže. Podle jedné demonstrující budou protesty pokračovat do té doby, dokud se situace v obchodním řetězci Albert nezmění.

Protest obránců zvířat před prodejnami Albert kvůli špatným podmínkám chovu kuřat. (10. dubna 2024)

Dodavatelé podle mluvčího řetězce Albert Jiřího Marečka zaručují nejen český původ, ale také plné dodržování všech legislativních požadavků, včetně ohledu na pohodu zvířat, takzvaný animal welfare. Minimální standardy požadované od dodavatelů má řetězec podle Marečka na webu.

Státní veterinární správa při pravidelných kontrolách chovů nezjistila žádné pochybení. „Způsob chovu, ustájovací prostory i vedená evidence chovatele odpovídají požadavkům příslušné legislativy,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

„Pochopitelně chápeme, že některé detailní záběry nemocných a mrtvých kusů nepůsobí dobrým dojmem. Při chovu obdobného množství brojlerů přirozeně může být zdravotní stav některých kusů zhoršený a pochopitelně dochází i k určitým úhynům,“ řekl Vorlíček. Všechna kuřata chovaná na maso musí být v souladu s příslušnou vyhláškou alespoň dvakrát denně kontrolována.

X X X

 S návratem mladých lékařů do regionu pomáhají stipendia. Kraj rozdělí mezi vysokoškoláky dalších 6 milionů korun

Přimět absolventy lékařských fakult pocházející z našeho kraje, aby se po studiu vrátili zpět do regionu a poskytovali zde potřebnou lékařskou péči, tak to je cíl vyhlašovaného stipendijního programu, který je zaměřen na studenty oborů všeobecného a zubního lékařství. Rada Karlovarského kraje na pondělním zasedání schválila rozdělení podpory mezi 40 žadatelů v celkové výši 6 milionů korun.

„Jedná se o dotační program, prostřednictvím něhož se snažíme řešit problematiku nedostatku lékařů v kraji. Zájem o získání stipendia je ze strany studentů veliký, což je příslibem toho, že v budoucnu posílíme kapacity v oboru všeobecného i zubního lékařství. Ze 40 žádostí, které na úřadě evidujeme, 29 studentů žádalo o podporu opakovaně a zbylých 11 poprvé. Maximální výše dotace v jednotlivém případě činí 150 tisíc korun,“ upřesnil radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.

Studenti, kterým bude stipendium vyplaceno, se zavazují k tomu, že po úspěšném dokončení školy začnou do 3 let pracovat jako lékaři v Karlovarském kraji. Je pak zcela na nich, jestli to bude v některém ze zdravotnických zařízení při úvazku, jenž v souhrnu činí plný pracovní úvazek, anebo budou podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná s ordinační dobou v rozsahu minimálně 30 hodin týdně. Čím déle finanční podporu čerpali, tím více se zvyšuje délka jejich závazku. V případě, že nedodrží podmínky dotačního titulu, budou muset vyplacené prostředky, případně jejich poměrnou část, vrátit.

Celkově Karlovarský kraj vyplácí v rámci celé České republiky jedny z nejvyšších příspěvků zdravotníkům a nabízí nejširší a nejucelenější okruh podpory pro studenty medicíny, začínající lékaře i ty s mnohaletou praxí. Kompletní přehled poskytovaných benefitů najdou zájemci na webu Lékaři Karlovarského kraje.

Mgr. Veronika Svobodová, oddělení komunikace a marketingu

X X X

OSTRAVSKO  DOSTALO DALŠÍ FINANCE NA SPRAVEDLIVOU TRANSFORMACI. TENTOKRÁT NA VZDĚLÁVÁNÍ

TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání je další strategický projekt, na který Moravskoslezský kraj už získal evropské peníze. Z Operačního programu Spravedlivá transformace na něj půjde téměř miliarda. TPA má zvýšit kvalitu odborného vzdělávání na středních školách a tím i uplatnitelnost absolventů na trhu práce. Projekt TPA cílí i na vzdělávání na základních školách.

„Pro Moravskoslezský kraj bude projekt TPA znamenat opravdu výrazný posun ve kvalitě vzdělávání. Zjednodušeně se dá říci, že díky aktivitám projektu zvýšíme kompetence pedagogů na středních odborných i základních školách, například v oblasti nejmodernějších technologií, ale i v přístupu k výuce. Výsledkem bude posílení flexibility i podnikavosti žáků, rozšíření jejich kompetencí, ale i větší uplatnitelnost absolventů středních škol, “ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny a doplnil, že náklady krajského projektu TPA jsou vyčísleny na téměř 1,1 miliardy korun. Ministerstvo životního prostředí kraji přikleplo z Operačního programu Spravedlivé transformace 85 % způsobilých výdajů, tedy zhruba 924 milionů korun. Se zbylými výdaji počítá rozpočet Moravskoslezského kraje.

„Cílené vzdělávání pedagogů bude zaměřené nejen na odborné znalosti a cizí jazyky, zejména odbornou angličtinu. Učitelé se také budou důkladně seznamovat s nejmodernějšími digitálními technologiemi. Dále se projekt zaměří i na jejich přístup k výuce, například budou vedeni k tomu, aby sledovali pokroky jednotlivých žáků nebo pracovali s reflexí vlastní práce,“ popsal náplň projektu náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny s tím, že projekt TPA je do značné míry inspirován institucí Tknika ve španělském Baskicku, jejíž vzdělávací programy jsou konkurenceschopné na globální úrovni.

Mezi aktivitami projektu TPA je i tvorba inovativního vzdělávacího obsahu v oblasti odborného vzdělávání, takzvaných EduBoxů. „EduBoxy jsou softwarové aplikace s učebními texty, prezentacemi, daty pro 3D tisk učebních modelů, jejich součástí budou i aplikace pro virtuální nebo rozšířenou realitu. Jeden takový EduBox svým rozsahem pokryje až čtyři vyučovací hodiny. Pedagogové středních odborných škol je budou využívat pro výuku v oblasti automotive, informačních nebo vodíkových technologií, smart nebo například v oblasti eHealth. Eduboxů postupně vznikne až sedm stovek, a kromě podkladů pro výuku budou také obsahovat didaktiku pro učitele. Věřím, že jejich využití bude skutečně významným posunem ve středoškolském vzdělávání,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny.

V rámci projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání vyroste v Ostravě na ulici Dr. Malého nový objekt Moravskoslezské technologické akademie (MTA), která je hlavním partnerem projektu. MTA bude vývojovým, tréninkovým a školícím centrem pedagogů. „MTA bude vybudována s využitím environmentálně šetrných technologií, díky tomu to vlastně zároveň bude takovou učební pomůckou a prezentací několika možných příkladů dobré praxe z oblasti ekologie a udržitelnosti. Vybudování tohoto nového moderního objektu pojme zhruba třetinu rozpočtu projektu TPA, předpokládané náklady jsou architektonickou studií vyčísleny na 350 milionů korun,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková a doplnila, že projekt TPA jako celek má být dokončen v roce 2027. Jeho dalšími partnery jsou Krajské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a informační centrum (KVIC) a deset krajem zřizovaných středních škol./bir/

X X X

Třicet detonací najednou? V kamenolomu Sokolovské uhelné běžná rutina

  Přírodní kamenivo začíná být hlavně ve stavebnictví vzácnou surovinou. Proto se i SUAS GROUP snaží část kamene nahradit stavebním recyklátem, a to jak pro vlastní potřebu, tak jej chce nabízet i zákazníkům například ze stavebních firem. Zároveň ale pořád pokračuje těžba v kamenolomu Sokolovské uhelné v Horním Rozmyšlu. V loňském roce se zde vytěžilo přes 300 tisíc tun žuly certifikované pro inženýrské stavby a pozemní komunikace.

 V kamenolomu se provádějí pravidelné odstřely lomové stěny. „V případě, že máme připraveno 30 malých dílčích náloží, jde celkem o téměř 3000 kilogramů trhaviny. Náložky detonují rychlostí 6 tisíc metrů za sekundu, a to v krátkém časovém odstupu, takže to působí jako jeden výbuch. Trhavina působí přímo do skalního masívu. Těchto 30 malých náloží uvolní kolem 10 tun kameniva. Maximální povolená celková nálož u clonových odstřelů je až 5700 kilogramů trhaviny, tomu pak odpovídá i vyšší rozpojené množství kameniva,“ vysvětluje Petr Sacher, vedoucí sekce Báňské přípravy Sokolovské uhelné. Uvolněný kámen se pak drtí a třídí na kamenivo různých frakcí podle poptávky zákazníků.

Odstřely provázejí přísná bezpečnostní opatření. „Vždy musíme dodržet jasně daný bezpečnostní okruh. Máme stanovené hlídky, které mají na starosti, aby při odpalu nikdo nevjel do vymezeného prostoru. Samotnému odstřelu předchází zvuková signalizace,“ uvádí Petr Průša, technický vedoucí odstřelu a mistr trhacích prací, který před odstřelem kontroluje vše potřebné. Dobývání žuly v kamenolomu se musí kromě interních předpisů řídit vyhláškou Českého báňského úřadu.

Zásoby v kamenolomu v Horním Rozmyšlu vystačí při stávajícím objemu těžby na další desítky let. I přesto se čím dál vzácnější surovinu bude snažit skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná alespoň zčásti nahradit stavebním recyklátem. „Máme v plánu odebírat od stavebních firem a dalších dodavatelů stavební suť, kterou jsme schopni zpracovat na recyklát využitelný na dopravních stavbách, při budování ochranných a zpevňovacích násypů, k izolaci budov a zlepšení energetické účinnosti,“ dodává Pavel Francisko, člen představenstva skupiny SUAS GROUP a Sokolovská uhelná.

Kamenolom Sokolovské uhelné v Horním Rozmyšlu byl zprovozněn v roce 1994. Za dobu své existence získal už třikrát cenu Zlatý Permon, a sice v roce 2012, 2017 a v roce 2020. Prestižní ocenění se uděluje za bezpečnost v hornictví.

Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

x X X

V Praze startuje rok Franze Kafky, který nabídne pestrý kulturní program

Hlavní město ve spolupráci se organizací Prague City Tourism a Městskou knihovnou v Praze symbolicky zahájilo rok Franze Kafky u příležitosti výročí 100 let od jeho úmrtí. Nejen pro Pražany je připraven program pro děti i dospělé zahrnující řadu projektů s kafkovskou tematikou. Kromě projektů z oblasti filmu, literatury, divadla a hudby vznikla také komunikační kampaň, jejíž součástí je také speciálně nazdobená tramvaj s motivy Kafkova života, která vyráží do pražských ulic v úterý 9. dubna.

Platformu ke stému výročí úmrtí Franze Kafky inicioval a koordinuje Spolek Adalberta Stiffera a vzniká ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Nedávno byly k výročí spuštěny webové stránky Festival | Kafka 2024. Kromě stránek informujících o bohaté nabídce nejen pro Pražany bude po celý rok také projíždět Prahou „kafkovská tramvaj“ ozdobena ilustracemi české ilustrátorky Simony Lore. Kampaň k výročí tohoto významného spisovatele vyjde na 1 milion korun.

„Tento rok oživíme kafkovský narativ v metropoli. Díky úžasným kulturním projektům, které už odstartovaly nebo budou zanedlouho spuštěny, se Kafka a jeho osobité umění propíše do zážitků z metropole, který nabídneme Pražanům a návštěvníkům Prahy,“ popisuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil.

„Dbáme o historické a kulturní dědictví hlavního města. Připomenutí odkazu Franze Kafky a stopy, kterou zde v Praze navždy zanechal, je výjimečnou událostí. Věřím, že to ocení jak obyvatelé Prahy, tak i návštěvníci metropole z České republiky i zahraničí,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Během roku Franze Kafky se uskuteční také projekt ilustrátorky Magdaleny Jetelové s názvem Franz Kafka-Elevace, který představuje transformaci Novomlýnské vodárenské věže prostřednictvím poutavých ilustrací. Projekt je tak originálním propojením vizuálního umění a literatury a Praha na něj přispěla částkou 1,2 milionu korun.

 Vedle tohoto projektu hlavní město podpoří celkem 14 projektů v hodnotě 1,4 milionu korun. Mezi nimi je například inscenace Kafka has left the building v Divadle na Zábradlí nebo inscenace Kauza Kafka připravená Pražským komorním baletem. Mezi projekty se řadí i výstavy a publikace, například ve spolupráci s Židovským muzeem, Židovskou obcí, Pražským literárním domem německého jazyka nebo Revolver Revue a spolkem Architektura.

Množství různorodých aktivit naplňujících letošní výroční rok ukazuje, že Franz Kafka je jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Jeho odkaz je silný dodnes. Jsem velmi rád, že je Ministerstvo kultury součástí i průvodcem roku kafkovského připomínání, který nabízí velkou příležitost pohlédnout na dílo Franze Kafky z jiných perspektiv a rozvíjet jeho poselství. Ministerstvo kultury podpořilo mimo jiné speciální platformu kafka2024.cz, vypsalo speciální dotační titul, ze kterého rozdělí 4 miliony korun mezi desítky projektů a v rámci NPO podpořilo projekt kreativního učení, jehož výsledkem bude videohra,“ říká ministr kultury Martin Baxa.

„Osoba Franze Kafky je neodmyslitelně spojena s Prahou, a právě on je často důvodem k návštěvě metropole. Díky společenskovědnímu výzkumu z minulého roku víme, že právě za historií Franze Kafky přijíždějí primárně turisté z německy mluvících zemí, ale zájem o něj mají i návštěvníci ze Spojených států a v neposlední řadě samozřejmě tuzemští turisté,” vysvětluje spojení Prahy s osobou spisovatele předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro.

V rámci kafkovského narativu vznikla také webová stránka Franz Kafka – Prague.eu, kde zájemci naleznou základní informace o spisovateli, ikonická místa v Praze a také vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let života. Stejně tak je zde možné se seznámit s Kafkovou literární tvorbou prostřednictvím spolupráce s Městskou knihovnou v Praze.

„Městská knihovna v Praze, jako pražská kulturní příspěvková organizace, považovala za nezbytné spolupracovat na letošním programu a zapojit se i do mezinárodní spolupráce, která je při výročí německy píšícího, ale v české metropoli narozeného autora víc než smysluplná,” připojuje ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. „Řada akcí se uskuteční v červnu přímo v Městské knihovně v Praze, ale už nyní je otevřená výstava KAFKAesque v Centru současného umění DOX, Divadlo na zábradlí uvádí inscenaci Franz a kavka a téma se objeví i v rámci 29. Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy,” uzavírá Tomáš Řehák.

Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí

 X X X

 Jižní Čechy plné novinek pro turisty. Olympiáda dětí a mládeže, Žižkovo výročí či hodování s Petrem Vokem

Chcete si užít dovolenou, navštívit mezi prvními unikátní místa nebo získat větší cestovatelský rozhled? Pak určitě čtěte dále. Nové atraktivity ocení návštěvníci napříč všemi generacemi a zájmy.

Nová turistická sezona rovná se nové cíle a zážitky. Tato rovnice v jižních Čechách jednoduše platí i letos. Jednotlivé destinační oblasti v regionu si během zimních měsíců připravily řadu novinek, na které lákají nové návštěvníky i ty, kteří se do svých oblíbených míst rádi vracejí.

„Jižní Čechy mají neuvěřitelně pestrou a různorodou turistickou nabídku. I letos před hlavní sezónou představujeme další novinky a zajímavosti ze všech devíti jihočeských turistických oblastí. Děláme vše pro to, aby počty návštěvníků v jižních Čechách dále rostly. Cílem je, aby si čas v regionu pořádně užili a rádi se k nám vraceli,“ uvádí Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR).

A na co se konkrétně mohou návštěvníci těšit? JCCR chystá spoustu tipů na aktivní dovolenou, které budou zaměřené především na pěší a cykloturistiku. Nezapomínáme ale ani na další zajímavé tipy pro rodiny s dětmi, pivní turistiku nebo kulturní zážitky.

Letošní novinkou na Písecku je turistická karta, která nabízí celou řadu zajímavých aktivit a atraktivit za zvýhodněnou cenu nebo s benefitem. Tuto kartu je možné si vyzvednout v turistickém informačním centru v Písku, které nabízí také edukativní hru s názvem Bitva u Sudoměře. Na zámku Blatná můžete v dubnu navštívit psí festival, měsíc na to Kávovo-čokoládový festival a koncem léta zde očekávají narození malých alpačat, tedy lam, které jsou součástí tamního zámeckého parku.

Pěšky nebo na kole se od května můžete vydat po novém naučném vycházkovém okruhu kolem Nových Hradů. Deset interaktivních panelů o přírodě Novohradska instalovaných podél stezky zaujme nejen rodiny s dětmi. Na jaře bude také po náročných restauračních pracích otevřen poutní kostel v Římově, jehož návštěvu můžete spojit například s tradiční poutí.

Celoroční program vzniká v turistické oblasti Toulava, od Tábora až k nám… u příležitosti výročí 600 let od smrti Jan Žižky z Trocnova. V Táboře je otevřena nová expozice Husitského muzea, proběhne rekonstrukce historické bitvy, v říjnu můžete navštívit Žižkův vojenský tábor a chystají se i další akce k tomuto výročí. Otevírat se budou také dálkové stezky do Prčice pěšky i na kole, které budou k dispozici po celý rok, a kromě turistického zážitku z krásné krajiny nabídnou i interaktivní hru pro děti i dospělé.

Budějovicko koncem června přivítá na čtyři tisíce mladých sportovců u příležitosti pořádání XI. letní olympiády dětí a mládeže. Soutěžit se bude ve 20 různých sportech na 27 sportovištích. Nejen sportovci, ale i turisté se mohou těšit na pestrý doprovodný program. K tomu jsou samozřejmostí každoročně se opakující akce, jako jsou Holašovické slavnosti, Múzy na vodě či Budějovický majáles.

Už od začátku února mají navíc cestující vlakem do Českých Budějovice komfortnější podmínky. „Budějovické nádraží je krásně opravené a vlastní i novou úschovnou zavazadel. I díky tomu se cestování do krajského města stává atraktivnější. Věříme, že na to návštěvníci zareagují a o to častěji si najdou cestu do jižních Čech,“ doplňuje ředitel JCCR Petr Soukup.

Kulturní nadšence určitě přiláká program festivalu Jižní Svéráz 2024. Nabízí jedinečný zážitek propojující divadlo a tajemnou atmosféru neobvyklých míst a nečekaných scén. Čeká vás například představení při dobrodružné plavbě parníkem, koncert za svitu svíček na zámku Třeboň, divadlo pod širým nebem v Holašovicích a další dechberoucí zážitky.

Port 1560, to je nové kulturní a společenské centrum Českého Krumlova vybudované v areálu bývalého schwarzenberského pivovaru. V areálu našla spojení historie se současností, můžeme se těšit na výstavní expozice a další zajímavé akce.

Navštivte také Řemeslnou stezku turistické oblasti Šumavsko, která navazuje na své předchůdce Gastrostezku a Zážitkovou stezku. Uvede místní výrobce, kteří pracují s láskou. U každého z producentů bude možné získat i tematický suvenýr. Lákadlem v oblasti může být i Akademie kreativního cestovního ruchu a soutěž kreativních nápadů v rámci projektu s V4 a Gruzií. Jejím cílem je podpořit rozvoj inovativních nápadů pro kreativní služby a produkty cestovního ruchu. Tyto myšlenky poslouží jako modely pro další rozvoj a podpoří místní i mezinárodní zájmy v kreativním turismu. Pro vítěze je vypsaná finanční odměna.

Turistickou sezonu v České Kanadě orámují akce s názvem Kanadský tulák. Ty jsou v plánu na 27. 4. a 28. 9., kdy se půjde pochod z Kaprouna do Nové Bystřice, respektive z Nové Bystřice do Starého města pod Landštejnem. V destinaci pro tuto sezonu nachystali také například Dny města Jindřichův Hradec v červnu či červencový festival Dačická kostka.

Na Třeboňsku se bude kromě jiného také Hodovat s Petrem Vokem. Od května do srpna se budou konat prohlídky s degustací podle dobových receptů, při nichž se potkáte s kuchařem a Zuzanou Vojířovou a dozvíte se, jak a co se jedlo na dvoře Petra Voka. S letními prázdninami spustí turistická oblast Třeboňsko nové webové stránky, kde najdete tipy kam na výlet či za kulturou a co nového se v destinaci děje. 105 hodin plných vizuálního umění – výstavy, videomappingy, streetartový happening, workshopy a setkání s umělci, koncerty, light show i filmová promítání. To vše zažijete na srpnovém festivalu vizuální tvorby s názvem Vidiny.

 X X X

 Festival Open House Praha 2024 otevře v květnu město pro všechny a oslaví desetileté výročí

 Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov a prostorů na celém území hlavního města.

Open House Praha nechá veřejnost nahlédnout do budov spojených s významnými českými architekty, jejichž životní jubilea si letos připomínáme – například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Adolfa Benše, Josefa Fanty, Jana Gillara, Karla Hubáčka a dalších. Současně se bude věnovat tématu přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Budovy a výročí – Fuchs, Tyl, Benš, Fanta, Hubáček

Během festivalového víkendu bude otevřeno několik funkcionalistických skvostů, které připomínají významné československé architekty. Tou první je budova bývalé restaurace zimního stadionu Štvanice od Josefa Fuchse (*130 let). Stadion v minulosti několikrát sloužil jako místo konání mistrovství světa v hokeji a po roce 1959 byl využíván jako místo bruslení pro veřejnost. Jeho stav ale postupně chátral a roku 2011 byl i přes svou památkovou ochranu zbourán. Ušetřen zůstal jen objekt kavárny, kde dnes sídlí klub Fuchs2.

Návštěvníci se budou moci podívat i do technického zázemí nebo na střešní terasu  Veletržního paláce, jedné z realizací architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla (*140 let). V době svého vzniku patřila tato osmipodlažní konstruktivistická stavba, svého druhu největší na světě, k absolutní špičce moderní architektury. Kromě výstavních prostorů zde bylo kino, restaurace a kavárna na střešní terase. V roce 1974, tj. před 50 lety,  však palác zničil obrovský požár. Po dlouhých diskuzích bylo rozhodnuto tuto výjimečnou stavbu obnovit pro potřeby Národní galerie. V seznamu budov je ještě jedna nenápadná realizace od architekta Oldřicha Tyla – Garáže Pod Slovany na Novém Městě. V době své největší slávy nabízely garáže prvotřídní servis pro vozy své zámožné klientely a některé detaily z jejich bohatého vybavení se podařilo uchovat až dodnes.

V souvislosti s letošními jubilanty jsme ve spolupráci se Zdeňkem Lukešem připravili v rámci doprovodného programu na úterý 14. května od 18 hodin přednášku věnovanou tvorbě Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse, která se uskuteční v netradičních prostorách klubu Fuchs2. Objekt bývalé restaurace u rušné magistrály je posledním mementem kdysi slavného a dnes již zbouraného areálu zimního stadionu na ostrově Štvanice, kde se psaly sportovní dějiny. Přednáška přiblíží nejen historii místa, ale lidé budou mít také příležitost se podívat, jak prostor v posledních letech ožil alternativní kulturou a uměleckými instalacemi,“ říká Andrea Šenkyříková, kreativní ředitelka festivalu.

Během víkendu zájemci nahlédnou i do Základní školy a Mateřské školy Bílá, označované jako malý klenot československého funkcionalismu, který vynesl svému velmi mladému autorovi Janu Gillarovi (*120 let) mezinárodní uznání. Školní areál byl dokončen před devadesáti lety po vzoru nizozemských a německých škol typu open-air, jeho základem byl železobetonový skelet. Důraz byl kladen na maximalizaci plochy učeben, jejich přirozené osvětlení a propojení s okolní zelení.

K zástupcům českého funkcionalismu patří také stavby od Adolfa Benše (*140 let) jako budova Elektrických podniků Praha – Bubenská 1 a Terminál 4 na Letišti Václava Havla.

Letošních 70 let od úmrtí Josefa Fanty připomene festival zpřístupněním  neorenesanční budovy Hlávkovy studentské koleje, která byla slavnostně otevřena před 120 lety. Její fasádu zdobí sgrafita s motivy studentů, zemských znaků a svatováclavské orlice. Po několikaleté rekonstrukci budou otevřeny úchvatné secesní prostory v severním křídle Fantovy budovy Hlavního nádraží. K nahlédnutí bude i vládní salonek na 1. nástupišti, kde trávil čas při čekání na vlak císař František Josef I. nebo prezident T. G. Masaryk. Fantovo dílo připomene i budova Ministerstva obchodu a průmyslu ČR s ikonickou prosklenou kopulí, do které budou moci lidé v rámci festivalu vystoupat.

Posledního letošního jubilanta Karla Hubáčka (*100 let) připomene netradiční umělecký prostor Divadla DISK se střechou ve tvaru ponorky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen divadelní zázemí, ale i spletité podzemní chodby, jejichž historie sahá až do dávných středověkých dob. Karel Hubáček se také podílel se svým architektonickým ateliérem SIAL na rekonstrukci již zmiňovaného Veletržního paláce.

Novinky

Festival Open House Praha nabídne v programu více než 35 novinek na území 13 městských částí. Jednou z nich je například honosný Palác První české zajišťovací banky na Smetanově nábřeží ve stylu florální secese, který dnes obývá Goethe-Institut. Málokdo by hádal, že v těchto honosných prostorách je ukryta i dodnes funkční sauna, která zde byla zbudována v 70. letech, kdy v budově sídlilo Velvyslanectví Německé demokratické republiky. Sauna bude v průběhu festivalového víkendu otevřena k nahlédnutí, stejně jako honosné a dobře opečovávané interiéry. Foyer budovy bude navíc patřit výstavě Fotoalbum rodiny Kafkových, která nabídne mnoho dosud nepublikovaných fotografií ze života rodiny Franze Kafky, a připomene tím letošních 100 let od jeho úmrtí.

Další z novinek je Palác Škodových závodů, nynější sídlo Magistrátu hlavního města Prahy, které vzniklo podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka. V rámci festivalu budou k vidění reprezentativní Škodovy salonky s mimořádnou  umělecko-řemeslnou interiérovou výzdobou a zrestaurovaným dobovým mobiliářem.

Návštěvníkům se mimořádně otevře i velkolepá neorenesanční budova Staroměstské tržnice v Rytířské ulici. Ta vznikla podle návrhu Jindřicha Fialky, architekta vodárenské věže na Letné. Naposledy zde byly obchody a supermarket. Celý objekt byl následně v roce 2020 uzavřen v rámci plánů na celkovou rekonstrukci s cílem obnovit jeho původní funkci. O rok později od toho však rada města upustila, a od té doby tato historická památka v centru města stále čeká na svou obnovu.

Součástí letošního programu je Palác Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí, kde dnes sídlí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Autor návrhu této secesní budovy Osvald Polívka tehdy ke spolupráci přizval největší jména tehdejší výtvarné scény, a díky tomu zde můžeme dodnes obdivovat sochařská díla Bohuslava Schnircha nebo Ladislava Šalouna. Malebné atrium a prostory Knihovny Václava Havla zpřístupní klasicistní Deymův palác, v němž měl po roce 1989 svůj byt i Karel Schwarzenberg, jehož rodině palác patří. V blízkosti rušného náměstí Republiky se otevře i Měšťanský dům, dnes sídlo Domu zahraniční spolupráce, který je významnou pozdně klasicistní památkou. Letos se festivalu poprvé podařilo získat přístup i do kubistické soukromé vily Na Libušince, jedné z trojice unikátních obytných domů na Rašínově nábřeží, za jejímž návrhem stál významný český architekt Emil Králíček, mj. autor ikonické kubistické lampy na Jungmannově náměstí.

Poprvé do programu festivalu se připojí i několik budov v rámci areálu Pražského hradu. Navštívit bude možné například Prezidentskou rezidenci. Původně ji navrhl architekt Pavel Janák pro Edvarda Beneše, který se ale dokončení nedočkal, a tak dům využívali až komunističtí prezidenti. Od roku 1989 dům téměř nebyl obýván a sloužil většinou jako zázemí pro tiskové konference nebo jednání. V posledních letech však prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, při kterých se dbalo na zachování původních Janákových prvků. Návštěvníkům se otevře i další mimořádný objekt v Královské zahradě – Nová oranžerie od Evy Jiřičné, patronky festivalu. Stavbu této high-tech budovy ze skla a oceli iniciovala manželka prezidenta Olga Havlová. Provoz skleníku a péči o teplomilné rostliny zajišťuje řada automatických systémů a součástí skleníku jsou i dvě malé kašny – první od slovinského architekta Jožeho Plečnika a druhá, jejímž autorem byl Otto Rothmayer. Poslední otevřenou budovou na Pražském hradě pak bude Lobkowiczký palác, který v sobě elegantně mísí stavební prvky renesance i baroka. Dnes je palác jedinou soukromě vlastněnou částí Pražského hradu, která slouží jako muzeum s cennou sbírkou rodiny Lobkowiczů, jež je považována za největší a nejstarší soukromou uměleckou sbírku v České republice.

Jeden z největších moderních archivních areálů světa na pražském Chodovci letos oslaví 30 let od svého otevření a při té příležitosti budou moci zájemci nahlédnout do jeho útrob. Zpřístupněny budou Národní archiv a Státní oblastní archiv v Praze. Dominantou stavby jsou tři vysoké depozitární bloky s nápadným barevným keramickým obkladem, které ční nad okolní zástavbou. Návštěvníci si mohou projít místní knihovnu, ale také zdejší kinosál, badatelny, depozitáře či dezinfekční linku pro archiválie.

Poprvé bude zpřístupněna i monumentální trojkřídlá historická budova Národního archivu umístěná na třídě Milady Horákové v Dejvicích, v níž dnes sídlí ředitelství, knihovna a I. oddělení archivu. Během festivalové prohlídky bude možné nahlédnout i do bývalého bytu ředitele archivu a vystavena bude faksimile tzv. Zlaté buly sicilské, vydané 26. září 1212 v Basileji, která je dokumentem prvořadého významu pro české panovníky a české země.

Přístupnost a inkluze

I v letošním ročníku se organizátoři snaží bořit bariéry a otevřít město pro všechny. Přístupnost je jedním z hlavních témat a prolínat se bude napříč celým programem – ať už formou speciálních prohlídek pro návštěvníky se zrakovým postižením, neslyšící a děti, debaty o přístupnosti města, workshopu věnovanému fyzické přístupnosti budov či interaktivní městské hry Open Senses. Tu připravují ve spolupráci s Open House Praha na festivalový víkend studenti Katedry arts managementu VŠE a jejím cílem bude, vyzkoušet si na vlastní kůži, jakým výzvám musí každodenně čelit lidé s různými formami hendikepu při pohybu po městě. Inkluzivní program je možné realizovat díky zapojení do projektu Open House Europe s podporou Evropské unie.

Dobrovolníci

Festival Open House Praha je komunitní akcí. Budovy se otevřou díky zapojení stovek dobrovolníků*nic, ale také majitelům*kám, správcům*kyním budov a zaměstnancům*kyním firem, které v nich sídlí. Přihlásit se a pomoci s prováděním či koordinací provozu může každý, koho láká nahlédnout do zákulisí příprav akce. Ambasadorkou dobrovolnického programu je moderátorka, modelka, bývalá mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny a dobrovolnice Lejla Abbasová.

X X X

USK na výhru nestačilo. V pátek v Olomouci o záchranu sezóny

  1. předkolo play-off Kooperativa NBL 2023/2024

USK Praha – BBK REDSTONE Olomoucko 66:76 (13:22, 30:43, 50:57)

 Skóre prvního předkola play-off otevřel dvěma trojkami po sobě lídr USK z posledních zápasů, Matěj Šafařík. Pro USK se úvod zápasu vyvíjel slibně, ale ve druhé polovině vyrovnal na 10:10 Mc Brayer a následně poslal Olomouc do vedení Feštr. Domácí nedokázali skórovat strašidelných 7 minut a i kvůli tomu svítil na tabuli po 10 odehraných minutách stav 13:22.

Ve druhé čtvrtině se domácí vraceli do zápasu a náskok hostů stáhli na rozdíl 5 bodů, ale dvě trojky v řadě z ruky Klepače dostaly Olomoucko opět do 11 bodového vedení a domácí trenér Kuhn musel sáhnout po timeoutu. Ten Sovám nepomohl a bodové trápení pokračovalo. Poločas ukončili domácí se slabou 30% úspěšností za dva body. V porovnání s Olomoucí, který střílel dvakrát lépe, zaostávali domácí i v doskocích (17:20) či bodech z protiútoků (0:6). Do šaten se šlo za stavu 30:43, po buzzer beatru MC Brayera, který byl s jedenácti body zároveň nejlepším střelcem zápasu.

Do druhé poloviny vstoupili Hanáci opět lépe než Sovy. Do pozice bodového lídra se dostal Adamu, který šesti body v řadě natáhl náskok hostů už na 17 bodů! Domácí se ale vrátili do hry týmovým výkonem. Nejprve zaznamenal dva body Williams, po kterém se za tři body trefily postupně Švec a Vyroubal a důležité body zaznamenal spod koše i Petružela. Do závěrečné čtvrtiny se šlo za stavu 50:57.

V poslední periodě se Sovy snažili vyrovnat stav utkání už jen marně. USK se několikrát dotáhlo na soupeře na rozdíl čtyř bodů, ale na vyrovnání to už nestačilo. USK Praha v koncovce už jen ostřelovalo koš hostů, žádnou z trojek však nedokázal proměnit. Olomouc si z Folimanky odnesl výhru 66:76 a v předkole play-off tak vyhrává sérii na dvě vítězné utkání 1:0.

Martin Bašta (asistent trenéra USK): “Zápas se nehodnotí bohužel vůbec dobře, dostali jsme velkou facku, musíme se z toho oklepat a pro nás jednoznačně nic nekončí. Pojedeme do Olomouce vyhrát a vrátit boj zpátky na Folimanku.”

Andrew Hipsher (trenér OLO):  “Jsme rádi, že jsme dokázali vyhrát a získat první výhru v nadstavbě po tří letech. Jsem šťastný za náš tým a město, ale práce ještě není u konce. Nebyl jsem spokojen s tím, jak jsme doskakovali míče, nebyl jsem spokojen s tím, jak jsme zakončili zápas. Takže máme hodně prostoru pro zlepšení a musíme se soustředit na trénink těchto činností. Rozebereme si to na videu a budeme muset hrát mnohem lépe, abychom to v pátek ukončili.”

Lukáš Feštr (OLO) : „Jsem moc rád, že jsme tenhle ten zápas zvládli, protože to byl náš cíl a bez vyhry na Folimance by sme se do play-off nedostali. Jsem rád za tohle vítězství, no na druhou stranu si nemyslím, že jsme odehráli náš nejlepší zápas. Pořád tam byly mezery a nám nezbývá nic jiného než podat ještě lepší výkon v druhém zápase doma. Máme to ve svých rukou, víme, že USK se nevzdá, bude to s nima opět tvrdý fyzický a říkám, nám nezbývá nic jiného než zregenerovat a soustředit se sami na sebe, aby jsme zvládli zápas v pátek.”

Marek Vroubal (USK): “Gratuluju Olomoucku první výhře v sérii, my jsme do toho zápasu vstoupili nekoncentrovaní, možná jsme byli trošku nervózní. Nevím úplně co se stalo, hrozně špatně jsme stříleli, v obraně jsme si nepohlídali jejich situace jedna na jedna, hráli vlastně jenom izolaci a my jsme na to nebyli schopni vůbec nějakým způsobem reagovat. Druhej poločas už byl lepší, od toho bychom se chtěli odpíchnout do dalšího zápasu. V pátek jedeme do Olomouce, musíme zahodit tenhle zápas za hlavu a budeme bojovat o to vrátit sérii sem na Folimanku. Michal Fabrici

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.