Turecko Rusku a Ukrajine mierový plán. Generál varuje pred mohutnou presilou Rusov. Na Ukrajine v ozbrojených silách 65-tisíc žien. Do boja sa zapojí aj Zelenská, ktorá podporuje umirianí luďí? SR podporí mierovú konferenciu

Čo navrhuje Erdogan? Rusko a Ukrajina majú na stole nový mierový plán, ktorý navrhlo Turecko, uvádza Novaja Gazeta Europe s odvolaním sa na zdroj blízky spisu, v ktorom sú uvedené návrhy prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na zastavenie bojov.

Turecko navrhuje zastavenie vojny na súčasnej frontovej línii a povinné referendum o zahraničnej politike Ukrajiny v roku 2040. Referendum by sa malo konať pod medzinárodným dohľadom vo všetkých ukrajinských regiónoch vrátane tých, ktoré v čase zmrazenia vojny okupovalo Rusko, píše nezávislé vydanie denníka Novaja Gazeta Europe.

Turecko chce, aby Ukrajina poskytla záruky, že do roku 2040 nevstúpi do žiadneho bloku, pravdepodobne NATO, a aby Rusko upustilo od svojich námietok voči vstupu susednej krajiny do Európskej únie.

V pláne sa tiež stanovuje výmena všetkých väzňov a záväzok nezasahovať do vnútorných záležitostí.

Okrem toho Turecko navrhuje, aby sa Rusko a Spojené štáty navzájom zaviazali, že za žiadnych okolností nepoužijú jadrové zbrane, a aby obnovili Zmluvu o obmedzení počtu strategických zbraní (START-3).

Zdroj, ktorý cituje Novaja Gazeta Europe, uvádza, že Turecko hľadá podporu pre tento plán medzi európskymi štátmi a v krajinách globálneho Juhu.

Konferencia o mieri na Ukrajine sa má na žiadosť Kyjeva uskutočniť 15. a 16. júna vo švajčiarskom Bürgenstocku. Švajčiarsko plánuje pozvať na toto podujatie viac ako 100 krajín vrátane Ruska, ale vedenie v Moskve už vyhlásilo, že nemá záujem.

Ukrajinský prezident Zelenskyj pred dvoma rokmi predstavil vlastný desaťbodový mierový plán, ktorý predpokladá najmä stiahnutie všetkých ruských vojsk a obnovenie územnej celistvosti jeho krajiny vrátane Krymu. aktuality.sk

X X X

Berme si príklad z Izraela, povolajme do armády ženy, zaznelo v Kyjeve. Zelenskyj je proti

 Prinúti Ukrajinu vývoj na fronte a možno večné obavy o národnú bezpečnosť, aby si vojenskú uniformu povinne obliekli aj ženy? V Kyjeve sa objavili názory, že štát by mal pristúpiť k ich mobilizácii. Existuje však šanca, že by sa tento nápad podarilo presadiť?

Ukrajinská vojačka objíma svojho manžela počas stretnutia na železničnej stanici v Kramatorsku, v blízkosti donbaskej frontovej línie.

V súčasnosti sa Ukrajinky môžu prihlásiť do armády ako dobrovoľníčky. Mnohé z nich sa dokonca neboja, že ich odvelia do oblastí, kde sa bojuje. „Podiel vojačiek v ukrajinských ozbrojených silách tvorí 7,3 percenta,“ poznamenala agentúra UNIAN. (Priemer vo väčšine členských štátov NATO je vyšší, napríklad v britskej armáde je tento údaj 11 percent žien a v americkej až 17 percent.)

 O povolávacích rozkazoch určených ženám sa zmienila Oksana Hryhorjevová, ktorá pôsobí ako poradkyňa hlavného veliteľa pozemných vojsk pre otázky rodovej rovnosti. Tvrdí, že si treba zobrať príklad z Izraela, kde sa povinná vojenčina žien považuje už dlhé roky za samozrejmosť. „Naša ústava hovorí, že povinnosťou každého občana je obrana svojej vlasti, preto je úplne správne, že slúžia aj ženy,“ povedala pre denník The Times.

 Hryhorjevová podotkla, že Rusko nezmizne a tak aj v budúcnosti je potrebné počítať s dôkladnou ochranou Ukrajiny. Poukázala na Izrael, ktorý si musel zvyknúť na to, že od svojho vzniku v roku 1949 ohrozujú jeho existenciu viaceré nepriateľské štáty v regióne.

O možnom povolávaní žien sa vyslovila v čase, keď v parlamente vrcholila diskusia o návrhu zákona, ktorý upravuje pravidlá mobilizácie.U­krajinský parlament vo štvrtok napokon zákon schválil. Nová legislatívna úprava zavádza prísne postihy voči tým, ktorí sa mobilizácii vyhýbajú.

 Slová Hryhorjevovovej pochopiteľne vyvolali silný rozruch medzi Ukrajinkami. Samozrejme, že takáto zmena by nemohla nastať rýchlo, ale napriek tomu ženy dostali ubezpečenie, aby nezačali panikáriť. „Otázka mobilizácie žien nie je dnes aktuálna a štátne orgány sa ňou nezaoberajú,“ uviedla vo vyhlásení Ukrajinský rada pre obranu a národnú bezpečnosť.

Ukrajinky mohli spozornieť možno aj preto, že ich malá časť už podlieha odvodom: od októbra 2023 sa táto povinnosť vzťahuje na lekárky a zdravotné sestry (ale na front ich proti ich vôli nemôžu odveliť). Tie, čo neposlúchnu úradnú výzvu, riskujú, že zaplatia pokutu.

 Kým niektorým ženám naskakuje husia koža, keď si seba predstavia vo vojenskej rovnošate, naopak, iné považujú vojsko za súčasť svojho života (ako dobrovoľníčky sa môžu zapojiť do bojových operácií od roku 2018). „V súčasnosti je v ukrajinských ozbrojených silách 65-tisíc žien, čo je približne o 40 percent viac ako v roku 2021 pred rozsiahlym vpádom Ruska,“ informovala televízia Kanal 24.

Hryhorjevová tiež povedala, že v ukrajinskej spoločnosti pretrváva staré zmýšľanie. Poukázala na to, že od školského veku existuje výrazné rozdelenie na dve skupiny: „Chlapcov vedú k telesnej zdatnosti a dievčatá učia vyšívať alebo venovať sa domácim prácam. Fyzicky aj psychologicky musíme pripravovať dievčatá k obrane štátu,“ citoval ju The Times.

Vojenská lekárka Jarina Černohuzová, ktorá v armáde pôsobí v rozviedke, súhlasí s Hryhorjevovou. „Som veľká stúpenkyňa mobilizácie žien a myslím si, že by sme z nich mali vytvoriť bojový oddiel na základe prísneho výberu,“ uviedla podľa serveru Ukrinform.

 Žena kráča pred basreliéfom zobrazujúcim výjavy z 2. svetovej vojny pri Národnom múzeu dejín Ukrajiny v Kyjeve. Na Ukrajine sa objavili názory, že vojenským odvodom by mali podliehať aj ženy. Prezident Volodymyr Zelenskyj to však nepripúšťa.

Prezident Volodymyr Zelenskyj však nad úvahou o mobilizácii Ukrajiniek krúti nosom: „Ženy – nie. Nepodpíšem,“ vyhlásil už vlani v decembri na tlačovke, keď zdôraznil, že by určite vetoval zákon prikazujúci ženám narukovať.

 Čo sa týka Izraela, ktorý by jeho najväčší nepriatelia v oblasti najradšej vymazali z mapy sveta, jeho občianky sa zžili s povinnou vojenskou službou, a nikomu z politikov nenapadne, aby sa pokúsil o zmenu. Židovky musia nosiť vojenskú uniformu 24 mesiacov (muži až 32 mesiacov). Môžu však získať výnimku. Existuje ich viacero, napríklad keď matka vychováva malé deti. Brannej povinnosti sa môžu vyhnúť aj z náboženských dôvodov. Vzťahuje sa to napríklad na ženy, čo prísne dodržiavajú sabat, čo je u Židov deň odpočinku a modlitieb, ktorý pripadá na každú sobotu./agentury/

X X X

V Európskom parlamente diskutovali poslanci o situácii na Slovensku. Navzájom sa obviňovali

Do rozpravy sa zapojilo aj osem slovenských europoslancov. Debatu inicioval Vladimír Bilčík, podľa ktorého sa na Slovensku zhoršuje situácia s právnym štátom a slobodou médií.

Na rozprave o situácii na Slovensku v oblasti právneho štátu a slobody médií sa v stredu v pléne Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli zúčastnilo niekoľko desiatok europoslancov. Do rozpravy sa zapojilo aj osem slovenských poslancov EP.

Bilčík: Situácia s právnym štátom a slobodou médií v SR sa zhoršuje

Vladimír Bilčík (nezávislý/EPP), ktorý debatu počas aprílovej plenárnej schôdze EP inicioval, pre TASR uviedol, že Európsky parlament je aj parlamentom Slovenska a treba v ňom hovoriť o tom, čo sa deje v SR. Tvrdí pritom, že situácia s právnym štátom a slobodou médií v SR sa zhoršuje.

Bilčík uviedol, že nikto nespochybňuje výsledky volieb, ktoré sa podľa neho konali aj s použitím taktiky strašenia, dodal však, že ich víťazi majú aj zodpovednosť za stav krajiny. Predstavitelia koalície podľa neho útočia na novinárov a opozíciu, dávajú priestor dezinformačným webom, oslabujú boj proti korupcii a vyhrážajú sa aj sudcom.

„Slovenskí občania sú aj európski občania a žijú vo svete pravidiel. Ak chránite len pár svojich kamarátov a na spravodlivosť pre všetkých kašlete, sú za to postihy,“ zdôraznil. Dodal, že to isté platí aj pre oblasť médií, kde Slováci prichádzajú o možnosť slobodnej informovanosti. Spresnil, že za porušovanie pravidiel, ktoré platia v EÚ a mali by aj na Slovensku, je zodpovedný premiér a práve preto došlo k tejto debate v europarlamente.

Ivan Štefanec (KDH/EPP) uviedol, že útoky na slobodu prejavu sú útokmi na podstatu demokracie. Pripomenul, že kroky Roberta Fica sú kópiou maďarskej cesty, ktorí viedla k strate slobody slova a presadzovaniu iba vládneho názoru. Tvrdil, že maďarský premiér Viktor Orbán pred pol rokom zasahoval do slovenských parlamentných volieb a táto situácia sa zopakovala aj v prezidentských voľbách, keď maďarská verejnoprávna televízia počas moratória favorizovala jedného kandidáta s cieľom ovplyvniť voličov maďarskej národnosti na Slovensku.

Kritika Beňovej a Roth Neveďalovej

Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD/nezaradené) skritizovali túto „vymyslenú“ debatu ako ďalší pokus opozičných poslancov očierniť Slovensko. Na narážky iných zákonodarcov, že slovenská vláda je proruská, poukázali, že práve v tých chvíľach sa na východnom Slovensku konalo spoločné zasadnutie slovenskej a ukrajinskej vlády, pričom Slovensko hľadá spôsoby, ako čo najlepšie pomáhať Ukrajine.

Beňová zdôraznila, že vláda má záujem zodpovedať všetky otázky, ktoré dostala od Európskej komisie. Neveďalová pokračovala, že vláda má právo prijímať zákony, ktoré uzná za potrebné, pričom komunikuje s Bruselom, aby boli v súlade s európsku legislatívou.

„Táto polarizácia spoločnosti, ktorú tu predvádzate, je absolútne nevhodná. Vidíme, že na Slovensku sa množia útoky nielen na nás ako koaličných politikov, ale aj medzi ľuďmi. A to treba zastaviť,“ odkázala Neveďalová.

Miroslav Radačovský (Patriot/nezaradený) vyhlásil, že cenzúra na Slovensku už platí dlho, a to aj v RTVS, lebo za päť rokov vykonávania svojho mandátu ani raz nedostal šancu v televízii vystúpiť.

Michal Wiezik (PS/RE) vo svojom prejave Radačovskému odpovedal, že v televízii nebol preto, lebo je „fašista“. Dodal, že sedí v kúte „nevšímaných“ europoslancov zo skupiny nezaradených, kam teraz podľa neho patria aj poslankyne za Smer-SD. Odmietol obvinenia, že za kroky eurokomisie voči Slovensku môžu opoziční europoslanci, lebo Brusel podľa neho reaguje na konkrétne kroky vlády Roberta Fica, ktoré rozvracajú právny štát a sú ohrozením pre Slovensko. „My vám nedovolíme zatiahnuť nás do tejto proputinovskej línie,“ odkázal, aktuality.sk

X X X

Generál varuje pred mohutnou presilou Rusov. Ukrajina má nový mobilizačný zákon

 Zbrojná prevaha Ruska voči Ukrajine sa v priebehu týždňov zvýši na 10:1, ak Kongres Spojených štátov čoskoro nenájde spôsob, ako schváliť dodanie viac munície a zbraní Kyjevu, uviedol generál americkej armády v Európe Christopher Cavoli. Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok zákon, ktorý upravuje nábor nových brancov v krajine. Kontroverzná legislatíva bola prijatá po niekoľkých mesiacoch odkladov a tisíckach pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov.

X X X

Slovensko podporí mierovú konferenciu, ktorá sa uskutoční na žiadosť Ukrajiny v júni. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer). V rámci štvrtkového zasadnutia vlád SR a Ukrajiny rokoval spolu s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Považujem za mimoriadne potrebné podporovať akúkoľvek mierovú aktivitu. I keď je jasné, že sa na nej nezúčastní Ruská federácia, ide o dobrý začiatok. Význam by mohla priniesť určite účasť Číny či ďalších veľkých štátov. Maximálne podporujeme túto mierovú iniciatívu a Slovensko bude mať na konferencii svoje zastúpenie,“ poznamenal šéf slovenskej diplomacie.

Potvrdil, že slovensko-ukrajinské vzťahy sú priateľské a Slovensko je pripravené pokračovať v pomoci Ukrajine. Ministri sa dohodli aj na viacerých projektoch, ktoré majú podporiť fungovanie Ukrajiny. (tasr)

X X X

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok povedal, že Poľsko práve začalo s vytváraním vlastného systému protivzdušnej obrany Patriot a preto takýto systém nemôže dodať Ukrajine. Duda reagoval na otázku, či zvažoval sprístupnenie poľských systémov Patriot Ukrajine. „V Poľsku práve začíname so skladaním tohto systému; tento systém v Poľsku ešte vôbec nie je pripravený,“ odpovedal. Krajina podľa jeho slov nemá nič na odovzdanie Ukrajine, ani keby chcela.

Dodal, že batérie systémov Patriot na poľskom území tam boli umiestnené britskou a americkou armádou. Duda tiež pripomenul, že ruské strely už narušili poľský vzdušný priestor a krajina sa preto nachádza v situácii ohrozenia možným ruským útokom.

Duda povedal, že s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským rokoval o istých zásobách rakiet z obdobia Sovietskeho zväzu, ktoré má Poľsko k dispozícii. „V súčasnosti sú v skladoch a hovorili sme o ich odovzdaní ukrajinským protiraketovým obranným silám,“ povedal. Záležitosť plánuje prediskutovať s poľským ministrom obrany. (pap, tasr)

X X X

 Ukrajine údajne došli rakety pre systémy protivzdušnej obrany Patriot a Iris-T. Na sociálnej sieti X, predtým Twitter, to napísal novinár z nemeckého denníka Bild Julian Röpcke, ktorý sleduje boje na Ukrajine.

„Ukrajine došli rakety Patriot a Iris-T. Taktiež väčšina ostatných zásob prostriedkov protivzdušnej obrany je vyčerpaná alebo zničená,“ napísal. Röpcke tiež dodal, že západné krajiny majú vo svojich skladoch stovky systémov protivzdušnej obrany a tisíce rakiet, ktoré Ukrajina potrebuje.

Röpcke neskôr aktualizoval svoj príspevok a poznamenal, že radšej nepovie, že „Ukrajina má nula rakiet Patriot“. Podotkol, že pred dvomi týždňami dostal od nemenovaného zdroja presné číslo o počte rakiet pre systémy protivzdušnej obrany Patriot a Iris-T, ktoré má Ukrajina k dispozícii. Momentálne číslo vraj nepozná. „Samozrejme, neprezradím to. Ale to číslo bolo vtedy také malé, že sa teraz musí blížiť k ničomu,“ napísal Röpcke.

X X X

 Peter Pavel dodal, že Volodymyr Zelenskyj ho na schôdzke informoval o najaktuálnejších potrebách ukrajinskej armády. Týkajú sa munície, protivzdušnej obrany a prostriedkov na zaistenie chodu energetickej siete ako sú generátory, transformátory či kogeneračné jednotky.

„Prezident Zelenskyj zdôraznil, že potrebujú predovšetkým muníciu s kalibrom 155 mm a z ohľadu počtu – čím viac, tým lepšie. To je tiež našou snahou,“ povedal Pavel. ČR už vo svete podľa neho identifikovala viac než milión kusov munície, ktorú by na Ukrajinu mohla v prípade vyriešenia dostatku financií poslať. Doplnil, že podobnú iniciatívu vyvíja aj Estónsko, Veľká Británia či Francúzsko.

Ukrajina v lete podľa jeho slov očakáva ruskú ofenzívu. „Na to, aby ju mohli udržať, prípadne zastaviť, samozrejme potrebujú predovšetkým dostatok delostreleckej munície. Cieľom je dostať ju na Ukrajinu v čo najväčšom počte v čo najkratšom čase. Odkiaľ bude a ktorá krajina to zaistí, to už je pre Ukrajinu úplne druhotné,“ doplnil.

X X X

Česko pripravuje bilaterálnu bezpečnostnú dohodu s Ukrajinou a uzavretá by mohla byť v máji alebo v júni. Po skončení summitu Trojmoria v Litve to povedal český prezident Petr Pavel, ktorý sa pred začiatkom rokovania stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, informuje spravodajkyňa TASR.

Pavel vysvetlil, že Kyjev má záujem na tom, aby čo najskôr dostal prísľub členstva v NATO. Keďže je to ale v aktuálnej situácii predčasné, štáty, ktoré majú vôľu s Ukrajinou bližšie spolupracovať a poskytnúť jej bezpečnostné záruky, s ňou uzatvárajú bilaterálne bezpečnostné dohody.

„ČR s Ukrajinou túto bilaterálnu dohodu práve teraz dohaduje, takže o konkrétnych veciach je predčasné hovoriť, ale je možné očakávať, že niekedy v máji alebo v júni by dohoda mohla byť uzavretá,“ avizoval prezident.

Prvou krajinou, ktorá s Kyjevom takúto dohodu uzavrela, bola Veľká Británia, odvtedy podľa Pavla pribudlo ďalších sedem štátov. Obsah dohody bude pre každú krajinu podľa neho trochu odlišný. „Bude to možno o dodávkach materiálu, o pomoci, ktorá je nemateriálna – ako napríklad podpora so spravodajskými informáciami, prípadne s technológiami, môže to byť aj spolupráca v obrannom priemysle, ale aj prenos niektorej výroby na ukrajinské územie,“ načrtol možný obsah dokumentu český prezident.

X X X

Litovská vláda v rámci najnovšieho balíka pomoci dodala Ukrajine generátory, poľné lôžka a protidronové systémy. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje vyhlásenie litovského ministerstva obrany. „Podpora Ukrajiny zo strany Litvy je stabilná. Pomáhame Ukrajine všetkým, čí môžeme, a hľadáme spôsoby, ako pomoc zvýšiť,“ uviedol litovský minister obrany Laurynas Kasčiūnas.

Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu poskytla Litva Kyjivu pomoc už v hodnote 610 miliónov eur, konštatoval litovský rezort obrany. V tomto roku Vilnius dodal Ukrajine okrem iného 155-milimetrové delostrelecké granáty, obrnené vozidlá M577, muníciu do protitankových granátometov Carl Gustaf, systémy diaľkovej detonácie Rise-1 a zimné oblečenie.

X X X

Bielorus, ktorý čakal na súdny proces za urážku prezidenta Alexandra Lukašenka, zomrel vo vyšetrovacej väzbe. Oznámila to vo štvrtok bieloruská ľudskoprávna skupina Viasna.

Aľaksandr Kulinič (51) zomrel v utorok vo väzení v meste Brest, ktoré je známe tvrdým zaobchádzaním s opozičnými aktivistami, uviedla Viasna.

Podľa úradov bola príčinou smrti ischemická choroba srdca. Bieloruská exilová opozičná líderka Sviatlana Cichanovská však vyzvala na nezávislé vyšetrovanie a medzinárodný tlak na Bielorusko, aby skoncovalo s týraním politických väzňov.

Kulinič bol zadržaný 29. februára pre príspevky na sociálnych sieťach, v ktorých kritizoval ruskú inváziu na Ukrajinu a bieloruského lídra.

 X X X

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok uviedla, že na Ukrajine pôsobila britská špeciálna námorná jednotka a pomáhala Kyjevu vykonávať operácie proti ruskej armáde. Britské ministerstvo obrany sa k tomuto tvrdeniu zatiaľ nevyjadrilo.

FSB tvrdí, že prekazila plán britských špeciálnych jednotiek o vysadenie ukrajinských vojakov na piesočnom útese Tendrivská Kosa v Čiernom mori. Dodala, že zajala dôstojníka ukrajinských námorných špeciálnych síl.

Na ukrajinské špeciálne jednotky pri operácii údajne dohliadala britská špeciálna námorná jednotka Special Boat Service (SBS), uviedla FSB. To podľa nej svedčí „o priamom zapojení Spojeného kráľovstva do konfliktu“.

 X X X

Slovensko želá Ukrajine skoré členstvo v Európskej únii (EÚ). SR nie je krajinou, ktorá by chcela klásť prekážky, chce jej pomôcť pri zdieľaní skúsenosti z prístupových rokovaní a členstva v Únii. Po spoločnom rokovaní ukrajinskej a slovenskej vlády v Michalovciach o tom informoval premiér Robert Fico (Smer-SD). EÚ je podľa neho zárukou perspektívy a rozvoja krajiny a mierového rozvoja Ukrajiny.

„Podpora SR, pokiaľ ide o Ukrajinu a jej ambície stať sa členom EÚ, nie je špekulatívna. To je plnohodnotná podpora,“ podotkol Fico. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ opätovne ocenil slovenskú podporu pri eurointegračných snahách Ukrajiny.

 X X X

 Európsky parlament odmietol rozhodnúť o financovaní Rady EÚ z dôvodu neschopnosti krajín bloku poskytnúť Ukrajine dodatočné systémy protivzdušnej obrany Patriot. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na niektorých europoslancov prítomných na zasadnutí.

Dlhoročný poslanec Európskeho parlamentu, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, navrhol vyňať schvaľovanie rozpočtu Európskej rady z programu, kým členské štáty nenájdu sedem systémov Patriot, ktoré teraz Ukrajina naliehavo potrebuje.

Verhofstadt pripomenul slová šéfa európskej diplomacie, že európske krajiny majú sto systémov Patriot, kým Ukrajina potrebuje sedem. Jeho návrh sa stretol s búrlivým potleskom. Podporilo ho 515 poslancov, 62 zákonodarcov bolo proti.

X X X

Grécko po minuloročných požiaroch ponúka kompenzáciu turistom, ktorých evakuovali z Rodosu

Turisti, ktorí boli ubytovaní v hoteloch a evakuovali ich počas lesných požiarov, majú nárok na finančnú kompenzáciu na ubytovanie na šesť nocí v podobnom ubytovacom zariadení na Rodose.

Grécka vláda ponúka finančnú kompenzáciu na ubytovanie pre turistov, ktorí museli byť vlani v júli evakuovaní z ostrova Rodos. Oznámilo to vo štvrtok grécke ministerstvo cestovného ruchu, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Turisti, ktorí boli ubytovaní v hoteloch evakuovaných počas vlaňajších lesných požiarov na Rodose, majú nárok na finančnú kompenzáciu na ubytovanie na šesť nocí v podobnom ubytovacom zariadení na ostrove, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Žiadatelia sa musia zaregistrovať na webovej stránke Rodos Week, ktorú zriadilo ministerstvo cestovného ruchu. Majú nárok na vyplatenie 300 eur na pobyt v dvojlôžkovej izbe v trojhviezdičkovom hoteli.

V prípad trojlôžkovej izbe v päťhviezdičkovom hoteli stúpa finančná kompenzácia na šesť nocí na 500 eur. Úspešní žiadatelia môžu finančnú náhradu na ubytovanie v hoteloch využiť do 31. mája alebo od 1. októbra do 15. novembra. Ďalšie podrobnosti sú uvedené na webstránke Rodos Week.

Niektorí turisti nemajú nárok na kompenzáciu

Turisti, ktorí boli počas požiarov ubytovaní v prenajatých apartmánoch, napríklad prostredníctvom služby Airbnb, nemajú nárok na kompenzáciu.

Počas minuloročných ničivých lesných požiarov na Rodose bolo v júli z ostrova evakuovaných približne 20 000 ľudí vrátane občanov SR. Podľa miestnych úradov plamene zničili asi 17 770 hektárov pôdy v južnej časti ostrova.

Grécko bojuje s lesnými požiarmi každoročne najmä v letných mesiacoch. Podľa vlády sa požiare v uplynulých rokoch zhoršili vplyvom extrémnych horúčav a mimoriadne suchého a veterného počasia. Grécke ministerstvo civilnej ochrany minulý týždeň zvýšilo stupeň varovania pred lesnými požiarmi na „vysoké riziko“ po tom, čo v krajine zaznamenalo desiatky nových požiarov, aktuality.sk

X X X

Minister Kaliňák pripustil nákup izraelských systémov protivzdušnej obrany Barak

Taliansko stiahlo zo Slovenska systém protivzdušnej obrany SAMP/T Mamba. Minister aktuálne hľadá náhradu.

Rezort obrany v najbližších týždňoch ukončí diskusiu o obstaraní nového systému protivzdušnej obrany (PVO). Po štvrtkovom rokovaní vlády to uviedol minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Zároveň potvrdil stiahnutie talianskeho systému SAMP/T Mamba zo Slovenska. Taliansku poďakoval za jeho ročné poskytnutie.

„V najbližších týždňoch určite oznámime ukončenie diskusií o obstaraní nového systému protivzdušnej ochrany a zároveň budeme diskutovať s našimi ďalšími partnermi o posilnení našej protivzdušnej obrany,“ skonštatoval Kaliňák. Pripomenul, že Slovensko je naďalej chránené formou tzv. air policingu zo strany Česka, Poľska a Maďarska.

Na Patriot sú dlhé čakacie doby

Pripustil nákup izraelských systémov protivzdušnej obrany Barak. „Trochu predbiehate, ale dohodnime sa, že je tam vysoká pravdepodobnosť a myslím si, že vo veľmi krátkej dobe budeme o ďalších krokoch informovať,“ povedal minister. Kúpa systému Patriot je podľa neho už „mimo hry“. Dôvodom sú extrémne dlhé čakacie lehoty aj nemožnosť uplatniť na ne zľavu od USA určenú na vrtuľníky Viper.

Predošlú vládu kritizoval, že „rozdala celý systém protivzdušnej ochrany“. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ podľa Kaliňáka potvrdil, že darovaný systém S-300 patrí medzi najspoľahlivejšie systémy, aktuality.sk

X X X

Energetika, aj obnova po konci vojny. Fico a Šmyhal sa stretli v Michalovciach. Kyjev a Košice spojí železnica

 Plyn potečie, postaví sa železničná trať Kyjev – Košice, komerčné dodávky zbraní pokračujú, ukrajinské obilie sa na Slovensku predávať nebude a po vojne pomôžeme odmínovať Ukrajinu. Premiér Robert Fico po rokovaní s ukrajinskou vládou vedenou premiérom Denysom Šmyhalom odsúdil ruskú agresiu na Ukrajine, prisľúbil napadnutým susedom pomoc a verí, že sa im podarí integrácia do Európskej únie. “Každá vojna sa raz skončí a veríme, že to bude rýchlo,” uviedol po rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach premiér.

 “Vykopli sme loptu poriadne vysoko, niekto povie, že sú to len malé veci, ale sú to obrovské kroky dopredu,” pochválil sa Fico. Prioritou podľa premiéra je koniec vojny a nastolenie mieru, no zároveň si uvedomuje, že Slovensko je na takúto úlohu primalá krajina. Verí, že júnový samit vo Švajčiarsku rozbehne rozhovory o konci zabíjania. Rusko, ako agresor, zatiaľ pozvanie do Švajčiarska odmieta.

 V Michalovciach rokovala vo štvrtok slovenská a ukrajinská vláda. Výsledkom stretnutia sú energetické memorandá, zabezpečenie civilnej a humanitárnej pomoci či zlepšenie dopravy medzi susediacimi štátmi. Atmosféra po rokovaní bola priateľská, stretnutie premiérov sprevádzali úsmevy, dotyky a objatia.

“Treba dať nabok strach, predsudky, dať dohromady ľudí, odstrániť byrokratické prekážky a zistíte, že sa dajú prijímať zložité rozhodnutia,” ozrejmil Fico. Je presvedčený, že „byrokratické prekážky a úradnícke výmysly“ brzdia ochranu ukrajinskej suverenity a celistvosti. V otázkach vojenskej pomoci je postoj vlády nemenný. Komerčná vojenská spolupráca bude pokračovať a Slovensko chce pomôcť pri odmínovaní Ukrajiny.

“Použitie ruskej vojenskej sily bolo hrubým porušením medzinárodného práva,” vyhlásil Fico s tým, že na tomto nič meniť nechce a dodal, že Ukrajina potrebuje pomoc a solidaritu. Premiér dodal že Slovensko želá Ukrajine skoré členstvo v Európskej únii. Podľa premiéra je to záruka perspektívy a rozvoja.

Ukrajinský predseda vlády Denys Šmyhal poďakoval za konštruktívne rokovania. Ešte v januári nazval svoj vzťah s Ficom ako politiku nového pragmatizmu. Kým na januárovom stretnutí s Ficom v Užhorode neprišli s jasnými kontúrami medzinárodnej spolupráce, vo štvrtok v Michalovciach identifikovali päť oblastí, na ktoré sa budú vlády sústreďovať.

Najdôležitejšou oblasťou je podľa Šmyhala energetika. “V noci Rusi opäť zaútočili na civilnú energetickú infraštruktúru a všetky naše tri tepelné elektrárne boli zničené,” priblížil zlo, ktoré Rusko pácha.

“Pracujeme ďalej pre spravodlivý mier v Európe,” vyhlásil na záver Šmyhal. Tlačové vyhlásenie bolo bez otázok.

Premiéri sa dohodli na železničnom prepojení Kyjeva a Košíc, na spolupráci v oblasti energetiky – konkrétne na zlepšení prepojenia elektrických sietí, aby sme mohli Ukrajine lepšie dodávať elektrinu. So Šmyhalom sa dohodli na modernizácii cestného hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom aj na identifikácii ďalších cezhraničných projektov.

Slovensko podľa Fica bude garantovať koridory na vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov, no na Slovensku sa predávať nebudú. Premiér podľa svojich slov ponúkol Ukrajine pomoc v oblasti odmínovania vrátane výcviku ľudí.

Na prvý pohľad sa zdalo, že slovenský premiér, ktorý je známy svojimi kontroverznými názormi na vojnu na Ukrajine, zmenil pri ukrajinskej návšteve svoje vystupovanie.

Podľa politológa Radoslava Štefančíka je dobré, že Fico “nepoužíva rovnakú rétoriku aj k partnerom z iných vlád alebo Bruselu a je taký len smerom k svojim voličom”. “Fico ukázal, že je priateľom Ukrajiny a ukrajinského ľudu a to treba oceniť. Pozitívne hodnotím, že Fico dnes vystupoval ako štátnik a treba len dúfať, že to myslel aj úprimne,” podotkol Štefančík.

Dodal, že Fico je pragmatik a Ukrajina bude po vojne potrebovať pomoc s obnovením krajiny a to je príležitosť pre slovenské firmy. “Ak by Fico pokračoval v hrubej komunikácii, Slovensku by si z koláča po vojne neostalo nič. Takže okrem pekných reči treba v jeho rétorike vidieť aj poriadny kus pragmatizmu,” uzavrel politológ.

Susedom treba pomáhať

Príchody, spoločná fotografia, začiatok rokovaní a rozchod na osobitné stretnutia. O deviatej ráno sa v Michalovciach začalo rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády. Premiér Robert Fico sa na úvod pred kamerami objal s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhalom a predniesli pár slov. Následne sa presunuli na rokovanie za zatvorenými dverami, do priestorov Mestského úradu na Námestí osloboditeľov.

Vo štvrtok ráno sa na Mestskom úrade v perle Zemplína začalo rokovanie susedských vlád. Hoci sa postoj Slovenska voči Ukrajine v otázke dodávok zbraní po parlamentných voľbách zmenil, vláda zdôrazňuje, že to nemení nič na fakte, že susedom treba pomáhať.

 Po tom, ako sa premiér Robert Fico v januári stretol v Užhorode s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhalom, pozval svojho zahraničného kolegu na Slovensko. Slovo dalo slovo a vo štvrtok sa vlády stretli.

Ukrajinský premiér Šmyhal na úvod priblížil, ako ruské rakety poškodzujú ich energetickú infraštruktúru s vierou, že Ukrajina jedného dňa vstúpi do európskeho spoločenstva. „Na európskom kontinente musí zavládnuť trvalý mier,“ povedal. Slovenský premiér sa situáciu snaží podľa jeho slov uľahčiť. Ukrajinským kolegom prisľúbil, že ak bude treba dnes niečo schváliť, popoludní zasadne vláda, ktorá je podľa Fica uznášaniaschopná, a teda môže prijať rozhodnutia, ktoré by sa týkali spoločnej agendy.

Fico v príhovore pripomenul, že situácia, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí, je bezprecedentná, no priznal, že na oboch stranách môžu existovať rozdielne názory. Napriek tomu si podľa premiéra Slovensko dobre uvedomuje význam a dôležitosť pomoci susednej krajine.

„Verím, že po stretnutí si poviete, že stálo za to merať dlhú cestu z Kyjeva, že ste prišli na územia krajiny, kde majú suverénni politici vlastné názory, no zároveň majú srdce, rozumejú vašej situácii a chcú byť nápomocní, ako je to len možné,“ prihovoril sa Fico k ukrajinskej delegácii.

Slovenskú vládu následne vyzval, aby v bilaterálnych rozhovoroch so svojimi rezortnými ukrajinskými kolegami nehľadeli na možné administratívne prekážky, ale nechali sa viesť prioritným záujmom realizovať spoločné projekty, prospešné pre obyvateľov oboch krajín.

A kto pomôže nám, pýtajú sa Michalovce

Aká bola atmosféra pred stretnutím? Mestský úrad v Michalovciach je obohnaný zátarasami, desiatkami policajtov v uniformách či príslušníkov tajných služieb. V oknách sedia ostreľovači, nad hlavami lieta vrtuľník ministerstva vnútra a policajné drony monitorujú situáciu. Bežný život v perle Zemplína však pokračuje ďalej. Okoloidúci sa pri zátarasách pristavia, no sú len zvedaví, čo sa deje. Od vlády a od dnešných rokovaní nečakajú nič.

“Každá vojna sa raz skončí a treba im pomôcť odmínovať a vybudovať, aby menej trpeli,” priznal Peter. Spolu s kamarátom Zdenom sa opierali o zátarasy. “Keby vládol rozum a nie chamtivosť, situácia je už dávno vyriešená,” zhodnotil situáciu Zdeno.

Mladých zasadnutie vlády príliš nezaujíma. Hovoria, že im to je jedno a nerozumejú, čo môžu od medzinárodných rokovaní čakať. Nízky záujem majú aj dôchodcovia, ktorí však odkazujú, že mladých by to malo zaujímať viac.

“Pre nás to čo môže znamenať, my z toho nemáme nič. Chceme len vidieť Fica naživo,” zhodnotil Emil. Pripomenul, že večer hrajú Michalovce s Nitrou hokejovú ligu. Aktuálne sa hrá play off a viac ich zaujímalo, či sa vládni predstavitelia zastavia na derby.

Fico je známy tým, že hlása mierové riešenie Putinovej vojny. Michalovčania sú však skeptickí v tom, či sa mu na rokovaní podarí sa priblížiť k mieru. “To by musela do toho zasiahnuť Amerika a svetové mocnosti a nie my. My sme dedina,” okomentovali mierové snahy Slovenska Jaroslav s Emilom. Obaja sú dôchodcovia a doobeda len tak sedeli na Námestí osloboditeľov.

“Keby vláda pomáhala naším ľuďom,“ pohoršila sa Ľuba, vojny zo strany Ruska sa neobáva a nerozumie takýmto symbolom.

“My Slováci im budeme pomáhať a my dôchodcovia sa pôjdeme pásť alebo čo? Sami nemáme a ešte im dávame, ja s tým nesúhlasím, aby to takto bolo,” podotkla Iveta. Dodala, že netuší, či sa vláde podarí vyrokovať niečo, čo by pomohlo Slovensku.

 Prípravné práce

Parkovisko, z ktorého ešte včera vietor zdvíhal prach, ráno polievala cisterna, zástupy ľudí v oranžových vestách zametali ulice a nad hlavami lietal vrtuľník. Krátko po pol deviatej ráno sa v Michalovciach stretli slovenská a ukrajinská vláda. Pred Mestským úradom sa zišli desiatky protestujúcich s ukrajinskými vlajkami. Pri príchode ministrov sa ozýval krik a piskot, ministri im s úsmevom kývali. Na rokovanie sa dostavil aj námestník Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar.

 Na programe dňa boli rokovania o projektoch cezhraničnej spolupráce, dopravných prepojeniach a o spolupráci v oblasti energetiky. Ministri sa mali zaoberať aj obranným priemyslom, spoluprácou pri odmínovaní ukrajinských území či logistickou podporou. Jednou z hlavných tém stretnutia bude aj obnova Ukrajiny.

Slovenský premiér skonštatoval, že v porovnaní s tým, čo musia riešiť na Ukrajine, zvádzame na Slovensku smiešne žabomyšie vojny. „Možno si naši ľudia, hoci bývame veľmi blízko, ani neuvedomujú rozsah a rozmer tragédie, ktorej čelíte. A to hovorím úplne jasne napriek tomu, že na niektoré otázky máme rozdielne názory,” vyhlásil Fico.

„Veľmi si vážim, milý Denys, že na našom rokovaní v blízkosti Užhorodu sme sa počúvali s veľkým rešpektom a porozumením, pretože každá krajina má svoje záujmy. No určite nad týmito záujmami je mier a solidarita a to by mali byť aj dva styčné momenty, ktorým sa dnes budeme venovať,” dodal.

 Stretnutie sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach vyčlenilo podľa MV SR dostatočný počet policajtov, ktorí budú dohliadať na pokojný a nerušený priebeh a ochranu verejného poriadku počas celej doby spoločného stretnutia predstaviteľov oboch zúčastnených vlád./agentury/

X X X

Fico: Použitie ruskej vojenskej sily bolo porušením medzinárodného práva

Denys Šmyhaľ ocenil, že Slovensko podporuje Ukrajinu vo vojne s Ruskom a aj pri jeho snahe vstúpiť do Európskej únie.

MICHALOVCE: Použitie ruskej vojenskej sily bolo porušením medzinárodného práva, povedal po stretnutí slovenskej a ukrajinskej vlády premiér Robert Fico. Hovoril aj o podpore členstva Ukrajiny v EÚ.

Jeho náprotivok Denys Šmyhaľ poďakoval za slovenské zapojenie pri likvidácii mín, a tiež obyvateľom Slovenska za pomoc ukrajinským utečencom.

Na Mestskom úrade v Michalovciach sa stretli ministri a predsedovia slovenskej a ukrajinskej vlády. Po rokovaní obaja premiéri informovali, že sa dohodli na viacerých formách spolupráce.

„Nie sme krajina, ktorá by chcela klásť prekážky,“ poznamenal Fico pri otázke vstupu Ukrajiny do Európskej únie a zaželal, aby sa tak stalo čo najskôr. Zároveň slovenský premiér ponúkol súčinnosť pri hľadaní mierových riešení.

Šmyhaľ ocenil, že Slovensko podporuje Ukrajinu vo vojne s Ruskom a aj pri jeho snahe vstúpiť do Európskej únie.

Na rokovaní oboch vlád sa dohodli na železničnom prepojení Kyjeva a Košíc. Zlepšiť by sa mali prepojenia elektrických sietí a spolupracovať by mali aj na modernizácii hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.

Fico tiež ponúkol Ukrajine pomoc v oblasti odmínovania vrátane výcviku ľudí. „Na komerčnej báze je Slovenská republika pripravená spolupracovať aj vo vojenskej oblasti.“

Slovenský premiér poznamenal, že aj keď na Slovensku majú suverénni politici vlastné názory, „no zároveň majú srdce, rozumejú vašej situácii a chcú byť nápomocní, ako je to len možné.“, aktuality.sk

X X X

Európska komisia poslala slovenskej vláde ostrý list

Európska komisia pohrozila Slovensku zastavením peňazí z plánu obnovy, pretože vláda nevie jasne vysvetliť zrušenie ÚŠP a znižovanie trestov za ekonomickú trestnú činnosť.

Európska komisia (EK) adresovala 28. marca vicepremiérovi zodpovednému za plán obnovy Petrovi Kmecovi (Hlas) list, ktorý získal Denník N. V liste žiada EK vysvetlenie, kam presunuli prokurátorov po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry a prečo ich odstavili od káuz.

EK v liste tiež Slovensku pripomína, že sa samo zaviazalo Úrad špeciálnej prokuratúry zachovať ako záruku, že postráži, aby sa nerozkrádali peniaze z plánu obnovy.

Denník N tvrdí, že Európska komisia už priamo pohrozila Slovenskej republike zastavením peňazí z plánu obnovy, ktorý tvorí spolu vyše 6 miliárd eur. Vláda podľa nej nevie jasne vysvetliť zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a znižovanie trestov za ekonomickú trestnú činnosť.

Peter Kmec pre denník potvrdil, že na list zatiaľ neodpovedali. Pôvodne dostal termín do 10. apríla, lehotu však na ich žiadosť predĺžili do 19. apríla. Ako dôvod uviedla Kmecova hovorkyňa Loretta Pinke aj rozsah požadovaných štatistických informácií, aktuality.sk

X X X

Grécko po minuloročných požiaroch ponúka kompenzáciu turistom, ktorých evakuovali z Rodosu

Turisti, ktorí boli ubytovaní v hoteloch a evakuovali ich počas lesných požiarov, majú nárok na finančnú kompenzáciu na ubytovanie na šesť nocí v podobnom ubytovacom zariadení na Rodose.

Grécka vláda ponúka finančnú kompenzáciu na ubytovanie pre turistov, ktorí museli byť vlani v júli evakuovaní z ostrova Rodos. Oznámilo to vo štvrtok grécke ministerstvo cestovného ruchu, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Turisti, ktorí boli ubytovaní v hoteloch evakuovaných počas vlaňajších lesných požiarov na Rodose, majú nárok na finančnú kompenzáciu na ubytovanie na šesť nocí v podobnom ubytovacom zariadení na ostrove, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Žiadatelia sa musia zaregistrovať na webovej stránke Rodos Week, ktorú zriadilo ministerstvo cestovného ruchu. Majú nárok na vyplatenie 300 eur na pobyt v dvojlôžkovej izbe v trojhviezdičkovom hoteli.

V prípad trojlôžkovej izbe v päťhviezdičkovom hoteli stúpa finančná kompenzácia na šesť nocí na 500 eur. Úspešní žiadatelia môžu finančnú náhradu na ubytovanie v hoteloch využiť do 31. mája alebo od 1. októbra do 15. novembra. Ďalšie podrobnosti sú uvedené na webstránke Rodos Week.

Niektorí turisti nemajú nárok na kompenzáciu

Turisti, ktorí boli počas požiarov ubytovaní v prenajatých apartmánoch, napríklad prostredníctvom služby Airbnb, nemajú nárok na kompenzáciu.

Počas minuloročných ničivých lesných požiarov na Rodose bolo v júli z ostrova evakuovaných približne 20 000 ľudí vrátane občanov SR. Podľa miestnych úradov plamene zničili asi 17 770 hektárov pôdy v južnej časti ostrova.

Grécko bojuje s lesnými požiarmi každoročne najmä v letných mesiacoch. Podľa vlády sa požiare v uplynulých rokoch zhoršili vplyvom extrémnych horúčav a mimoriadne suchého a veterného počasia. Grécke ministerstvo civilnej ochrany minulý týždeň zvýšilo stupeň varovania pred lesnými požiarmi na „vysoké riziko“ po tom, čo v krajine zaznamenalo desiatky nových požiarov, aktuality.sk

X X X

 Rozdelené Slovensko na prahu studenej občianskej vojny?

 V športovom zápase môže vyhrať vždy len jeden. Porazený je, prirodzene, sklamaný, ale nezostáva mu nič iné, len zagratulovať víťazovi a prijať prehru. V politickom zápase sme však v posledných rokoch svedkami toho, že porazení nedokážu prijať prehru resp. nie sú schopní sa s ňou zmieriť, lebo sú presvedčení o svojej absolútnej pravde. To sa následne prenáša aj na ich voličov. Výsledkom je spoločenská hystéria.

Problém spočíva v tom, že na Slovensku sa každé voľby prezentujú ako osudové. Akoby nemalo dôjsť iba k prirodzenému striedaniu moci, čo je v demokracii bežné, ale mal nastať koniec sveta. Buď vyhrá absolútne dobro, alebo absolútne zlo.

Inak tomu nebolo ani v týchto voľbách – jeden tábor bol prezentovaný ako ten, ktorý chce zničiť demokraciu a ťahá nás smerom do Ruska. Druhý tábor tvrdil, že ich oponent je „kandidát vojny“. Kým tí prví neváhali vykresliť koaličného kandidáta ako aportovacieho psa, verne slúžiaceho svojmu pánovi, tí druhí strašili vojnou a liberalizmus prezentovali ako najväčšiu hrozbu. Z tohto hľadiska je to remíza.

S politikou, ktorá prezentuje nejaký ucelený program a hodnoty, to však nemá nič spoločné. Hrá sa len na emócie. Je to dané tým, že dnešná politika pripomína čoraz viac divadlo. Rozdiel je len v tom, že úlohu režisérov prevzali marketéri, hľadajúci spôsob, ako čo najlepšie predať svoj „produkt“. Komu sa podarí u publika vyvolať tú najsilnejšiu emóciu, ten napokon vyhrá. A keďže najsilnejšou emóciou je strach a hnev, tak ich v nebývalej miere nadužívali.

No zatiaľ čo po divadelnom predstavení v okamihu, keď spadne opona, emócia opadne (a zo skvelého výkonu hercov možno zostanú na tele len zimomriavky), voľby všetko zintenzívňujú a vybičované vášne tak v politike dlho pretrvávajú. Výsledkom je vystrašená a totálne rozhádaná spoločnosť.

Vzniká kolektívna hystéria, v ktorej sa jednotliví aktéri predháňajú v tom, kto viac preháňa. Keďže očakávali, že vyhrá ich pohľad na svet, čo sa však nestalo, tak zavládla hromadná frustrácia – ľudia vyhlasujú, že balia kufre a sťahujú sa do zahraničia. Niektorí dokonca riešia úzkosť z volieb psychofarmakami!

Žiadna apokalypsa sa nekoná, ani „studená občianska vojna“, len treba utlmiť emócie a dať prednosť rozumu.

Napriek tomu, že je to iba obyčajné pozérstvo, lebo v skutočnosti tak urobí len malý zlomok z nich, vyvolá to ďalšiu obrovskú emóciu. Ľudia sa navzájom utvrdzujú, že všetko je stratené a nič nemá zmysel, čím sa špirála zúfalstva prehlbuje. Zároveň sa vytráca zmysel pre realitu.

Spoločnosť je rozdelená, taká však vždy bola. Teraz je len o niečo viac polarizovaná. Veci je však možné vnímať aj z tej lepšej stránky. Pre začiatok by možno stačilo povedať – voľby boli regulárne, súper síce nehral celkom fér, ale o päť rokov pôjdeme k urnám znovu.

A keby sme chceli byť ešte pozitívnejší – prišlo voliť oveľa viac ľudí, ako bolo v prezidentských voľbách bežné. Tešme sa! Bol to sviatok demokracie a podľa výsledku sa Slovensko javí ako tolerantná krajina.

Žiadna apokalypsa sa teda nekoná, ani „studená občianska vojna“, len treba utlmiť emócie a dať prednosť rozumu./agentury/

X X X

Politická mapa sa po pol roku opäť prekope. Prežije Hlas?

 Vyhrotené prezidentské voľby, od ktorých mnohí veľa očakávali, sú konečne za nami. Odchod Petra Pellegriniho do Prezidentského paláca prekope celú politickú scénu, zvlášť fungovanie koalície. Predseda Hlasu je totiž veľká politická osobnosť, ktorá sa nedá len tak šmahom ruky nahradiť. Scenárov je niekoľko.

Slovensko je parlamentnou demokraciou, nie prezidentskou. Preto zvolením predsedu Hlasu za prezidenta sa nijako nemení rozloženie síl v Národnej rade a navonok ani stabilita koalície. Preto neexistuje ani dôvod na zmenu vo fungovaní koalície. Platí to však iba do určitej miery.

Či už Denisa Saková, alebo Richard Raši zasadnú na stoličku predsedu Národnej rady. Tak sa uvoľní jeden dôležitý post vo vláde – ministra hospodárstva alebo ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Šéf koaličnej SNS Andrej Danko si už dávnejšie robil zálusk na ministerstvo hospodárstva. Pellegrini to síce rázne odmietol, no nevieme, ako bola zobchodovaná podpora SNS v druhom kole. Musíme si počkať. Hoci SNS má počet ministerstiev primeraný sile v parlamente, šéf národniarov má kus pravdy, keď hovorí, že nemajú pod palcom žiadne dôležité ministerstvo. Tým rezort hospodárstva jednoznačne je.

V hre je však aj ministerstvo investícií, regiónov a informatizácie, pokiaľ sa šéfom parlamentu stane Raši. Toto ministerstvo je úplne umelé, bolo ušité (spolu ešte s eurofondmi) priamo pre Pellegriniho po voľbách 2016, keď sa mu neušiel žiadny významný rezort. Otázkou teda je, či toto ministerstvo nezrušiť a nepreviesť regióny pod nové ministerstvo cestovného ruchu a športu (kde by zapadlo) a investície logicky pod rezort ekonomiky.

Hoci sa po zvolení Pellegriniho za prezidenta v parlamente sily nemenia, pomery v koalícii sa po pol roku menia dramaticky. Vstupuje do novej éry. Ako dlho bude trvať?

Danko totiž už dávnejšie vyslovil jednu obavu. Bojí sa, že dominantný Robert Fico pohltí svojich bývalých spolustraníkov a vymaže Hlas. Hoci hlasisti srdnato vyhlasujú, že pokračujú bez ujmy ďalej, každý trochu politicky znalý človek vie, že Pellegriniho stranu čakajú poriadne turbulencie. A to len čo vyprchajú emócie z úspechu v prezidentských voľbách.

Na post predsedu si teraz robia zálusk Matúš Šutaj Eštok, Richard Raši i Denisa Saková, opomenúť nemožno ani ambiciózneho Erika Tomáša. No ani jeden zatiaľ nedosiahol Pellegriniho formát. Budú tak nielen jeho tieňom, ale aj tieňom svojho bývalého straníckeho šéfa – Roberta Fica. Už teraz vo vláde pôsobia ako poslušní ministri premiéra. Ak Pellegrini mal svoje dôvody na osamostatnenie sa od Smeru, pri súčasných vrcholných predstaviteľoch Hlasu by sme ich hľadali veľmi ťažko. Preto je možné, že po usadení sa Pellegriniho v Prezidentskom paláci začnú sympatizanti Hlasu pokukávať či húfnejšie sa vracať do domovského smeráckeho košiara. Úpadok preferencií Hlasu je preto viac ako pravdepodobný. No úplný pád nehrozí, pretože časť voličov Hlasu nikdy nebude voliť Smer. Otázka je, či si Hlas týchto voličov udrží a neutečú mu do nejakej opozičnej strany.

Samozrejme to všetko hrá do karát Ficovi, ktorý nebude chcieť úplne pochovať konkurenčnú ľavicovú stranu, ale ju udržiavať nažive, lebo mu to vyhovuje. No posilnenie dominancie Fica v koalícii je len otázkou času. A hoci sa po zvolení Pellegriniho za prezidenta v parlamente sily nemenia, pomery v koalícii sa po pol roku menia dramaticky. Vstupuje do novej éry. Ako dlho bude trvať?/agentury/

X x X

Ceny bývania prestali klesať. Kúpa bývania sa stáva pre mladých utópiou

Ceny nehnuteľností prestali klesať. Trh sa postupne stabilizoval a začiatok roka potvrdil, že pokles cien, ktorý trval vyše roka, neznamená prasknutie bubliny, ale je to iba mierna postupná korekcia cien. Nové údaje portálu Nehnuteľnosti.sk naznačujú, že ceny nehnuteľností svoj rast zastavili a postupne začínajú rásť.

„Na konci roku 2023 sa situácia konečne stabilizovala a môžeme vidieť mierny rast cien. Výraznejší posun vidno najmä pri dvojizbových bytoch, ktoré sú na slovenskom trhu najrozšírenejšie a je o ne aj najväčší záujem. Na zmeny trhu reagujú rýchlejšie. Pri poklese cien zlacneli medzi prvými a teraz rastú skôr ako iné nehnuteľnosti. Ich ceny rástli nielen medzi štvrtým kvartálom 2023 a prvým kvartálom 2024, ale aj medziročne,“ upozorňujú analytici portálu Nehnuteľnosti.sk.

 Napríklad v centre Košíc sa cena dvojizbových bytov medzikvartálne zvýšila až o desať percent. Medzikvartálne podľa údajov portálu ceny stúpali takmer vo všetkých sledovaných regiónoch. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom klesali ceny dvojizbových bytov len v Prešove a v okresoch Bratislava IV a Bratislava V.

Pri trojizbových bytoch je situácia trochu menej jednoznačná. Vo viacerých mestách ceny medzikvartálne úplne stagnovali, medziročne ceny prevažne klesali. „Väčšie byty vždy reagujú na zmeny situácie pomalšie. Dlhšie si držia hodnotu a ich cena rastie pomalšie. Na začiatku roku 2024 však vidíme trend rastu aj pri trojizbových bytoch. Medzi ťahúňov patria najmä obvody Košice I a Košice II,“ vyplýva zo stanoviska portálu Nehnuteľnosti.sk. Ceny trojizbových bytov v regióne Košice I stúpli medzikvartálne až takmer o štvrtinu.

Dostupnosť bývania sa nezlepšuje

Pre záujemcov o bývanie je to, samozrejme, zlá správa, pretože dostupnosť bývania sa nezlepšovala ani v čase, keď ceny bývania postupne klesali. Pokles cien bývania totiž sprevádzal výrazný rast cien úverov. Každý, kto potreboval na kúpu nehnuteľnosti hypotéku, sa tak k bývaniu nedostal jednoduchšie. „Rast nominálnych miezd tak ako jediný ukazovateľ pomohol mierne zlepšiť dostupnosť bývania meranú indexom dostupnosti bývania. Zlepšenie nastalo vo väčšine regiónov, jedinou výnimkou bol Košický kraj. Pri aktuálnej prognóze vývoja miezd by ceny nehnuteľností museli klesnúť o dodatočných sedem percent, aby index dosiahol svoj dlhodobý priemer,“ napísala Národná banka Slovenska do svojej správy Ekonomický a menový vývoj. Správu banka zverejnila začiatkom apríla, no zachytáva situáciu vo štvrtom kvartáli minulého roka.

Bývanie tak pre mnohých zostáva nedosiahnuteľné. „Dostupnosť bývania na Slovensku je jedna z najhorších v celej Európe. Preto ak niekto kupuje v dnešnej dobe nehnuteľnosť, tak je to za účelom vlastného bývania a sú to ľudia v strednom veku, ktorí buď kupujú svoje prvé bývanie, alebo svoje jestvujúce menia za väčšie. Investiční kupujúci z trhu prakticky zmizli. Pre mladých ľudí do 30 rokov je pri dnešných cenách a zvýšených sadzbách kúpa nehnuteľnosti vo väčšine prípadov utópia,“ hovorí Viktor Obtulovič, analytik spoločnosti Wilusa.

Zlacňovanie úverov prísť nemusí

Napriek tomu, že rast cien už nie je ekonomickou témou číslo jeden, pokles cien úverov je nateraz nepravdepodobný. „Trhové očakávania krotia optimizmus ohľadne zlacňovania hypoték. Finančné trhy na jednej strane predpokladajú znižovanie krátkodobých úrokových sadzieb, na druhej strane sú dlhodobé sadzby do veľkej miery ovplyvnené aj výhľadom v oblasti verejných financií,“ upozorňuje národná banka. K opätovnému nárastu cien nehnuteľností môže prispievať aj to, že kupujúci si už na vyššie ceny hypoték čiastočne zvykli. „Na realitný trh má okrem úrokových sadzieb silný vplyv aj nálada alebo spotrebiteľský sentiment. Môžeme konštatovať, že sa od konca minulého roka zlepšil. Záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti sa rozhýbali a začali chodiť na obhliadky nehnuteľností, a to vidíme aj na zvýšenom dopyte po kúpe nehnuteľnosti v porovnaní s minulým rokom. Klienti si začali zvykať na realitu úrokových sadzieb, ktoré sa pohybujú priemerne na úrovni 4,3 percenta,“ hovorí Viktor Obtulovič, analytik spoločnosti Wilusa.

 Podľa neho ceny na trhu nezvyšuje nedostatočná ponuka bytov. Tých je na trhu zatiaľ dosť. „Na Slovensku sa v roku 2023 dokončilo okolo 21-tisíc nehnuteľností čo je druhý najvyšší počet od vzniku samostatného Slovenska. Developeri však niektoré projekty v roku 2023 odložili do šuplíka, lebo majú nevypredané svoje portfólio. To môže spôsobiť nedostatok nových bytov na trhu v horizonte troch rokov. Momentálne však ponuka aj novostavieb, aj bytov na sekundárnom trhu je relatívne bohatá a záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti majú dobré podmienky na kúpu,“ dodáva Obtulovič./agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.