Abstinujúca alkoholička: Bez alkoholu som ani nezspala. Generálny riaditeľ SND Drlička ponúkol demisiu

Zapíjala som aj fakt, že nemám rakovinu. „Pre ľudí okolo je normálne, keď človek pije. A nenormálne, keď nepije,“ hovorí žena, ktorá bojovala s alkoholizmom a abstinuje už osem a pol roka.

Miriam je príjemná, usmievavá šesťdesiatnička. Na prvý pohľad by vám ani nenapadlo, že sa roky borila so závislosťou od alkoholu. Hoci sa jej o niektorých veciach nehovorí ľahko, už o svojej minulosti dokáže rozprávať a na niektorých pasážach sa dokonca zasmeje. Hovoriť sa rozhodla aj preto, lebo dúfa, že jej príbeh by mohol niekomu pomôcť.

Miriam nám opísala svoju cestu k závislosti, ale aj to, ako jej z náročnej životnej situácie postupne pomáhali syn s manželkou, psychiater a napokon komunita Anonymných alkoholikov. „Veľa ľudí stále nechápe, že závislosť je choroba. Pre nich je to morálne zlyhanie. V ich očiach som slaboch, ktorý si nedokázal rozkázať,“ vysvetľuje v rozhovore.

Meno respondentky sme v duchu zásad Anonymných alkoholikov zmenili.

 X Abstinujete už vyše osem rokov, o triezvosť sa snažíte už dvanásť rokov. Viete po toľkom čase, kde pramenia vaše problémy s alkoholom?

Aj môj otec pil. Možno nebol priamo alkoholik, ale pil veľa a doma boli kvôli tomu hádky. Alkohol som nenávidela. Neskôr som sa vydala a môj manžel tiež veľa pil. Nepil tak, ako som neskôr pila ja – že by pri sebe nezniesol alkohol a potreboval by hneď všetok vypiť. Ale pil. Určite nemôže za to, čo sa mi stalo, ale k mojim problémom prispel aj náš životný štýl.

X Ako ste žili?

Boli sme veľmi spoločenskí. Chodili sme na zábavy, plesy, do folklórneho súboru, veľa sme cestovali. Všade bol alkohol.

Ja som najprv takmer vôbec nepila, lebo vo mne zostávala nenávisť k alkoholu. Stále mi ho však ponúkali s tým, že jeden pohárik mi neuškodí. Dala som si teda. A uvedomila som si, ako je mi dobre. Uvoľnila som sa, odrazu som nemala strach ani trému. A tak som sa odvážila piť aj viac. Najprv mi to nechutilo, ale neskôr som si našla obľúbené značky. Pila som stále viac. A moje spoločenské popíjanie sa prevalilo do závislosti.

X Ako sa to prejavovalo?

Už mi nestačilo to, čo som vypila medzi ľuďmi. Chcela som pokračovať, ale v spoločnosti som sa hanbila. Tak som si naliala aj po návrate domov. K mojej závislosti prispel aj fakt, že som bola workoholička a alkohol ma povzbudzoval v práci.

X Čo to znamená?

Môj život vyzeral zhruba takto: pracovná doba sa mi končila o štvrtej. Prišla som domov, navarila som, postarala som sa o veci v záhrade a domácnosti. Manžel veľa pracoval, chodil domov neskoro. Aj so synom mi pomáhali, ale väčšina povinností bola stále na mne. Keď sme o ôsmej poumývali riad po večeri, sadla som si k počítaču a ďalej som pracovala. Som účtovníčka, po večeroch som robila účtovníctvo pre podnikateľov.

Vedela som, že keď si dám večer tvrdé, povzbudí ma to. Trochu som si naliala o ôsmej, potom o desiatej… a o polnoci som si musela vypiť ešte trochu viac, aby som zaspala. Bola som nabudená a potrebovala som viac alkoholu, aby ma, naopak, utlmil. Alkohol bol pre mňa prostriedkom na povzbudenie aj uspanie.

X Ako dlho trvalo, kým ste sa prepracovali až k problému?

Zhruba päť rokov, závislosť sa u mňa prevalila až okolo päťdesiatky.

X Podľa niektorých štúdii je priemerný vek nástupu do alkoholizmu 26 rokov. U vás sa to teda prejavilo dosť neskoro.

Ja som si jednoducho vypestovala návyk. Možno mi k tomu pomohla aj genetická predispozácia.

X Kedy ste pochopili, že už máte problém?

Keď som si uvedomila, že nemôžem zaspať bez toho, aby som si nenaliala.

Stále som si však hovorila, že keď budem naozaj chcieť, prestanem. Presviedčala som sa, že to je v poriadku. No potom prišla chvíľa, keď som to nedokázala a naliala som si aj ráno.

X Nemali ste z toho problémy v práci?

Vtedy som už robila z domu. Ráno som sa nemusela ani obliecť do práce, nemusela som si sadnúť do auta. Mohla som si naliať hneď ráno. Nikdy som nešoférovala pod vplyvom, no možno som v sebe mala niekoľkokrát zostatkový alkohol.

X Mali ste chvíle, keď ste chceli prestať, ale nedarilo sa to?

Áno. Vždy som chvíľu vydržala, ale potom som do toho opäť spadla. Pila som v ťahoch, dokázala som aj tri mesiace nepiť, no potom som sa opäť rozpila.

Moje pitie sa preklopilo do závislosti v čase, keď mi diagnostikovali rakovinu prsníka. Mala som už po päťdesiatke. Dnes lekári potvrdzujú, že neexistuje bezpečná hranica alkoholu a že môže spôsobiť aj rakovinu. Spolu s cigaretami je to rizikový faktor číslo jeden. Vedela som, že to môžem mať z alkoholu. Prestala som teda piť.

Hrčku mi vybrali, metastázy nezistili. Po troch mesiacoch som išla na kontrolu a všetko bolo v poriadku. Tak som to chcela osláviť a opäť som sa dostala do ťahu.

X Kto ako prvý upozornil na to, že máte problém?

Syn. Už bol dospelý, žil s priateľkou, terajšou manželkou, no nečakane prišiel domov. Nič mi nepovedal, ale poslal mi mail s textom: Mama, čo to robíš? Je to nebezpečné.

Odpísala som mu, že viem, že by som nemala piť. Sľúbila som mu, že už nebudem. Niekoľkokrát mi to uveril.

X A potom?

Potom sme sa zhodli, že nabudúce už budem musieť vyhľadať pomoc. Veľmi som sa hanbila ísť za psychiatrom a povedať mu o svojich problémoch. Ale stále som dávala len sľuby, ktoré som nedodržala, takže som k nemu nakoniec musela ísť. Syn išiel so mnou.

Myslela som si, že mi predpíše lieky, ktoré si dám a budem vyliečená. Zistila som, že to tak nie je. Povedal mi, že som pravdepodobne závislá, ale že to môžeme skúsiť liečiť ambulantne, nie na liečení v psychiatrickej nemocnici. Bolo to aj preto, lebo som ešte vedela zastaviť ťah pitia.

Liečila som sa teda ambulantne. Mala som aj niekoľko recidív. Nikdy som však neotvorila fľašu preto, že by som sa chcela opiť. Chcela som si dať jeden pohárik.

X Ale nikdy to pri ňom nezostalo.

Nie.

X Koľko ste toho dokázali vypiť?

Za deň som dokázala vypiť sedemdecovú fľašu tvrdého. Nárazovo.

X To znamená?

Za dve hodiny.

X A to sa potom opakovalo niekoľko dní za sebou?

Kúpila som si fľašu, ktorú som si chcela rozdeliť na celý víkend. Ale vypila som ju hneď v piatok. V sobotu som si teda išla kúpiť ďalšiu a pre istotu som si kúpila hneď dve, aby som mala aj na nedeľu. Pila som počas víkendov, cez týždeň som pracovala, no niekedy som pitie nedokázala zastaviť ani v pondelok. Žijem na dedine, neskôr som si teda začala kupovať alkohol vo veľkopredajniach, lebo som si myslela, že u nás v dedine už počítali, koľko fliaš kupujem.

X Ako to bral váš manžel?

Môj manžel bol veľmi dobrý človek. Neriešil veci, ktoré nemusel. Moju závislosť aj riešil, aj neriešil. Zvykli sme piť spolu. Chcel, aby som pila, ale normálne – jeden dva poháre. A býval na mňa nahnevaný, že to nedokážem. Keď som to prehnala, povedal mi, aby som si dala na ďalší deň pozor. Napriek tomu, že som nemusela, skrývala som doma prázdne fľaše. Nielen pred ním, ale aj pred sebou.

Keď som prestala piť, môj muž bol veľmi rád.

Aký mala táto fáza vášho života vplyv na vašu rodinu?

Rozbilo ju to. Syn mi povedal, že ak sa ešte raz napijem, už ich nikdy neuvidím. A tak aj bolo. Bolo obdobie, keď som ich nevidela niekoľko mesiacov. Syn aj s jeho manželkou boli vždy pri mne, bolo to pre nich ťažké rozhodnutie, ale v tej situácii boli bezmocní.

X Ako ste to brali?

Myslela som si, že môj jediný syn ma už nikdy nechce vidieť. V tom čase som bola čerstvo starou mamou. Bola som z toho veľmi nešťastná, môj život stratil zmysel. A môj prvý úžasnýnápad bol, že sa teda upijem k smrti. Môj syn mi neskôr povedal, že to nemyslel tak, že ma už nikdy nechcel vidieť, len si chcel dať pauzu, mať kľud, tešiť sa zo svojej rodiny.

Ale moja hlúpa opitá hlava si to tak vysvetlila. Zrútila som sa.

Neskôr som sa od psychiatra dozvedela, že za ním stále chodí, aby sa informoval, ako sa mi darí. Svitla mi nádej, že nie je všetko stratené. Chcela som spraviť všetko pre to, aby moja rodina opäť fungovala.

X A už je to v poriadku.

Áno.

X Nikdy ste neboli na liečení, museli ste sa so závislosťou popasovať v domácich podmienkach. Aké bolo prvýkrát povedať poháru nie?

Na ten pohár som už bola nahnevaná. V čase, keď som ho odmietla, som už vedela, že si nesmiem dať ani ten prvý pohárik. Tým, že som pila v ťahoch, som vydržala nepiť aj tri mesiace či pol roka. Niekedy to však bol boj.

Sú rôzne metódy, ako prekonať chuť na alkohol. Napríklad som mala chodiť na prechádzky so psom, zatelefonovať blízkemu… No keď prišla myšlienka, že sa potrebujem posilniť, márne som išla so psom na prechádzku. Myslela som si, že už viem, že nesmiem viac ako jeden pohár a že to dokážem. Že si kúpim fľašu a vydrží mi celý víkend. Ale tak to nefungovalo.

X Čo vám teda pomohlo?

Psychiater mi poradil, aby som si vypestovala nové návyky. Mnohým ľuďom pomáha, keď idú na túru, na prechádzku, bicyklovať sa. U mňa to nefungovalo. Potom som sa dozvedela o spoločenstve Anonymných alkoholikov. A o tom, že tam je možnosť pomáhať druhým. Som najstaršie dieťa v početnejšej rodine. Dohliadala som na súrodencov, starala som sa o nich. Asi odtiaľ mám v sebe túžbu pomáhať iným. Takže ma to veľmi oslovilo a ich komunita mi veľmi pomohla.

Psychiater ma viedol tiež k tomu, aby som sama prišla na to, čo ma vie zastaviť pred prvým pohárikom. Ale nevedela som na to prísť. Zhrnula by som to tak, že moja prepitá hlava nevedela vyliečiť moju prepitú hlavu. V AA som dostala presný návod s odporúčaniami, čo mám robiť – na čom mám pracovať, mala som odporúčanú literatúru, odporúčanie chodiť na stretnutia a rozprávať sa s priateľmi. A práve to som potrebovala.

X Alkohol je na Slovensku na každom kroku, nesťažovalo vám to situáciu?

Mne to neprekážalo. Ak som nebola naštartovaná, vôbec mi nevadilo vidieť niekoho, ako pije. Problém bol, keď pil manžel. Bála som sa, aby nedopadol ako ja. Triezvy a opitý človek, to nie je ten istý. Keď pil, bola som nahnevaná, ale na nikoho iného som sa za to nehnevala. Psychiater sa ma aj pýtal, prečo sa hnevám, že pije. Či závidím, že on môže piť a ja nie. A ani to som v živote necítila. Iba mi to bolo ľúto, že si alkoholom kazí život… že nám kazí život.

X Vy ste si alkohol nakupovali v obchodoch, nemali ste potom problémy s nákupmi? Predsa len, sú tam regály plné alkoholu.

Najprv som sa obchodom vyhýbala alebo som poprosila manžela, aby sme veľké nákupy robili spolu. Tie menšie potom robil on. Obchodom som sa vedome vyhýbala. Ľudia, ktorí pijú v krčmách, sa na začiatku abstinencia musia vyhýbať krčmám. Ja som sa vyhýbala obchodom.

X Prežili ste si s alkoholom svoje. Ako ho dnes vnímate?

Mal by byť zakázaný. Alkohol je síce spoločensky tolerovaný, ale o to zradnejší. Je s nami od narodenia až po pohreb. Pohár je všade.

Osobne ho však ignorujem. Vnímam ho podobne ako gitary. Nehrám na gitare, takže sa o ne nezaujímam – nezaujímajú ma ich typy, ceny ani to, kde sa dajú kúpiť. A presne tak vnímam aj alkohol. Pre mňa neexistuje.

X Avšak za tých osem a pol roka čo abstinujete, vám alkohol určite ponúkli…

Zmenila som prácu, mám teda kolegov, ktorí nevedia o mojej minulosti. Mám aj priateľov, ktorí nevedia, že som kedysi pila a sem-tam ma ponúknu. Ale nemám skúsenosť s tým, že by ma nútili piť. Celkovo si myslím, že ženy veľmi neponúkajú. Často šoférujem, takže je úplne normálne, keď si nedám. Rešpektujú tiež, keď poviem, že alkohol nepatrí do môjho životného štýlu.

Vlani som však bola na rodinnej oslave. Celá rodina vie, čím som si prešla. Neviem, či to bolo zo slušnosti, ale dostala som tam otázku, či si nedám aspoň strik. Pre ľudí okolo je totiž normálne, keď človek pije. A nenormálne, keď nepije.

X Čo by sa podľa vás stalo, keby ste si ten strik dali?

Na 99,9 percenta sa rozpijem a som v ďalšom ťahu. Neviem, či by som ho dokázala zastaviť.

X Pred osem a pol rokmi ste mali poslednú recidívu, čo vás vtedy priviedlo k alkoholu?

Potrebovala som sa posilniť. Myseľ funguje tak, že zabudne, koľko trápenia mi alkohol spôsobil. V tom momente som uverila, že to zvládnem, že si alkohol rozdelím na tri dni a že s tým nebude žiadny problém. Ale tak to nešlo.

Po poslednej recidíve som mala rok a pol absťáky, chuť piť. Ale vedela som, že je to normálny prejav mojej mysle, mojich nervov. A že to prejde.

X Je to po toľkých rokoch boj?

Nie. Keď som bojovala, prehrávala som. Boj s alkoholom sa nedá vyhrať. V spoločenstve Anonymných alkoholikov hovoríme, že alkohol je úskočný mocný a bez pomoci je to na nás priveľa. Čaká za každým rohom. Vždy stopercentne pripravený, rovnakej sily a je iba na mne, či dnes mám tú silu, aby ma neoslovil. Skôr ho nevnímam, pre mňa neexistuje. Jednoducho teraz už nechcem piť.

X Aké je to pre vás teraz, keď vidíte na ulici niekoho opitého?

Je mi ho ľúto. Necítim žiadny odpor ani hnev. Je mi ľúto, že ešte z toho nenašiel cestu. Je chorý, alkoholizmus je choroba.

X Patríte do spoločenstva Anonymných alkoholikov. Nezverejňujete teda svoje mená, aj vy ste chceli, aby som vaše meno zmenila. Je to preto, že sa za svoju minulosť hanbíte?

Na jednej strane sa hanbím, no na druhej strane – anonymita k nám patrí. A nechcem, aby ma hocikto spájal s alkoholom. Pri najbližších mi to neprekáža, ale čo ak ma spozná kamarát môjho syna? Nechcem dostať do nepríjmnej situácie svojich blízkych, chránim tak rodinu.

Veľa ľudí stále nechápe, že závislosť je choroba. Pre nich je to morálne zlyhanie. V ich očiach som slaboch, ktorý si nedokázal rozkázať.

X Báli ste sa niekedy za tých osem rokov, že by ste mohli upadnúť do ďalšej recidívy?

Pred štyrmi rokmi zomrel môj manžel. Celá rodina bola v strehu, bála sa, že opäť začnem piť. V našom manželstve bolo všetko v poriadku, bolo to krásne manželstvo – rovnaké záujmy, záľuby, vedeli sme dobre spolupracovať. Jediné, čo robilo problém, bol práve alkohol.

Začala som však častejšie chodiť na stretnutia Anonymných alkoholikov. Hovorila som o tom. Ani smrť manžela ma však nevrátila k alkoholu. Podržal ma program a priatelia.

Ak máte problémy a cítite sa bezradní, môžete sa obrátiť na linky, ktoré vám poskytnú psychologickú pomoc.

Linka dôvery Nezábudka: 0800 800 566 (non-stop)

Národná linka na podporu duševného zdravia: 0800 193 193, po-pi: od 14.00 do 22.00; so-ne: od 10.00 do 18.00

Linka detskej istoty: 116 111 (non-stop)

IPčko.sk (www.ipcko.sk), bezplatná a anonymná poradňa pre mladých ľudí; poradenstvo mejlom na ipcko@ipcko.sk non-stop, čet od 7.00 do 24.00, aktuality.sk

X X X

Šéf SND urazil poslancov i národných umelcov. Ministerke Milanovej už ponúkol demisiu

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Matej Drlička ponúkol ministerke kultúry Natálii Milanovej (OĽaNO) demisiu. Spravil tak v súvislosti so svojimi vyjadreniami na panelovej diskusii v Budapešti.

 Priznal, že použil neadekvátny výber slov. Informoval o tom vo vyhlásení zverejnenom na profile SND na sociálnej sieti v reakcii na výzvu poslancov parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Drlička sa počas konferencie v Budapešti vyjadril na adresu politikov, že „nanešťastie ešte stále dýchajú“. Predmetné vyjadrenia zazneli na štvrtkovej diskusii na tému vzťahu kultúry a politiky v Budapešti v anglickom jazyku.

„Moje aktuálne rozpoloženie spôsobilo, že som pri niektorých vyjadreniach zvolil politicky nekorektný slovník, expresívnejší, ako by bolo vhodné. (…) Tieto vyjadrenia ma mrzia, pretože vôbec nekorešpondovali s tým, ako by som sa za bežných okolností vyjadroval v slovenčine,“ uviedol Drlička. Ospravedlnil sa, ak niekoho jeho spôsob komunikácie pohoršil. Dodal, že za svoje slová prijíma plnú zodpovednosť.

Voči jeho slovám sa ešte skôr ohradil výbor Národnej rady pre kultúru a médiá v spoločnom vyhlásení. Podľa jeho členov a členiek sú takéto vyjadrenia neprijateľné a za čiarou.

Členstvo výboru tiež pobúrili jeho posmešné slová o národných umelcoch. Riaditeľ SND o tých, ktorí pôsobili i pôsobia v súboroch SND povedal, „že sú hádam tie najdôležitejšie osoby na Slovensku“. Výbor to považuje za mimoriadne neslušné a nedôstojné.

Členstvo výboru tiež apelovalo na šéfku rezortu kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO), aby na tieto vyjadrenia reagovala a vyvodila z nich zodpovednosť. Šéfku rezortu kultúry Drličkovo vyjadrenie rovnako pohoršilo. Tá prerušila jeho pracovnú cestu, v piatok sa s ním osobne stretla.

 Členovia výboru poukázali i na to, že dané výroky sú obzvlášť neprijateľné v kontexte atmosféry na Slovensku, v atmosfére slovných i fyzických útokov, ale i obetí na životoch.

Vyjadrenie vydali predseda výboru Kristián Čekovský (OĽaNO), podpredsedníčka výboru Jana Žitňanská, (Za ľudí), podpredseda výboru Dušan Jarjabek (Smer) a členovia a členky výboru Monika Kozelová (OĽaNO), Jarmila Vaňová (OĽaNO), Róbert Halák (OĽaNO), Ľubica Laššáková (Hlas), Michal Luciak (SaS) a Milan Potocký (OĽaNO).

Na Drličkove vyjadrenia reagoval na sociálnej sieti aj poslanec NR SR a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Slová o tom, „ako naneštastie mnoho politikov ešte stále dýcha/žije”, označil za hanebné.

V kontexte teroristického útoku na LGBTI+ komunitu na Zámockej ulici v Bratislave a za situácie, keď strelec deklaroval zámer zabiť premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD) či bývalého ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS), poukázal Šeliga na to, že slová majú váhu.

Poslanec doplnil, že očakáva reakciu od kultúrnej obce i do vlastných radov, keďže často a oprávnene kritizuje politikov za ich slová. Drličkove slová podľa neho nie sú hodné nielen riaditeľa SND, umelca, ale ani človeka.

„A nie, nie som precitlivený, sám som zažil viackrát vyhrážky smrťou, ale stačilo, aj politici sú ľudia, robia dobré veci, robia chyby, každý má právo ich kritizovať, ľudia majú právo vo voľbách ich vymeniť, no hovoriť na medzinárodnom fóre v Budapešti o tom, ako na nešťastie ešte veľa politikov stále žije, to nie. Stačilo!,“ zakončil Šeliga svoj status./agentury/

X X X

Von der Leyenová: EÚ bude dávať Ukrajine 1,5 miliardy eur mesačne

 Európska únia plánuje dávať Ukrajine na budúci rok 1,5 miliardy eur mesačne. Potvrdila to v piatok na záver summitu EÚ v Bruseli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Informuje o tom TASR na základe správ agentúry AFP a magazínu Politico.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie v druhý a záverečný deň summitu EÚ v Bruseli v piatok 21. októbra 2022.

Ako pripomína Politico, Komisia sa k platbám Ukrajine zaviazala už predtým. Avšak kľúčové detaily — ako napríklad celková suma pomoci alebo koľko z nej bude musieť Kyjev vrátiť — zatiaľ neboli dohodnuté.

Von der Leyenová však zdôraznila, že Ukrajina bude môcť rátať na budúci rok s touto mesačnou pomocou ako „spoľahlivým zdrojom príjmu“. Podrobnosti budú musieť ešte doriešiť ministri financií členských krajín EÚ.

„Dôležité bolo dať signál Ukrajine, že si veľmi dobre uvedomujeme dôležitosť tohto spoľahlivého toku príjmov,“ povedala šéfka eurokomisie.

Kyjev aj Washington predtým kritizovali Európsku úniu, že otáľa s prisľúbenou pomocou Ukrajine. Sľúbila jej deväť miliárd eur, avšak doteraz zaplatila iba miliardu./agentury/

X X X

Matovičov nápad preplácať bločky v reštauráciách: Hotelieri, podnikatelia a SaS iba krútia hlavami

Prídete do reštaurácie, objednáte si, pokrm skonzumujete a zaplatíte. Čašník vám odovzdá bloček. Nainštalujete si do mobilu novú štátnu aplikáciu. Do nej načítate QR kód z bločku. Štát vám následne pošle späť na účet určitú sumu. Takto nejako by mal fungovať najnovší nápad z dielne ministra financí Igora Matoviča (OľaNO) a ktorý priniesli do parlamentu poslanci Obyčajných ľudí Anna Andrejuvová a Milan Vetrák.

 Platiť môže začať už od 15. novembra alebo najneskôr od 1. decembra tohto roku. Vo štvrtok ho poslanci poslali do druhého čítania a hlasovať sa má o ňom budúci štvrtok. Vytvorenie aplikácie má stáť 458 tisíc eur, jej prevádzka 298 tisíc ročne.

Tento systém má motivovať podnikateľov v službách oficiálne dokladovať tržby a ľudí platiť dane. „Primárnym cieľom predkladaného návrhu zákona je efektívne znižovanie daňovej medzery, zapojením širokej verejnosti do kontroly dodržiavania ustanovení zákona, čo bude mať vplyv na zvýšenie motivácie podnikateľov vydávať pokladničné doklady,“ vysvetľujú v dôvodovej správe poslanci.

 Okrem reštaurácií by takýto systém mohol fungovať aj v iných odvetviach. Všetko má upresniť až vládne nariadenie. „Nariadenie vlády Slovenskej republiky ustanoví, na aké tovary a služby možno príspevok uplatniť, spôsob označovania týchto tovarov a služieb na pokladničnom doklade, výšku príspevku, obdobie vyhotovovania dokladov, na základe ktorých si možno uplatniť nárok na príspevok, ako aj obdobie uplatňovania nároku na príspevok,“ píše sa v návrhu zákona.

Poslanci sami priznávajú, že o návrhu sa nediskutovalo v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Tvrdia však, že to bude mať pozitívne vplyvy na rodinu. „Nový nástroj kontroly sekundárne prispeje k pozitívnym sociálnym vplyvom a vplyvom na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, ktoré vyplývajú z možnosti fyzickej osoby získať osobitný finančný príspevok na úhradu tovarov a služieb, čo prispeje k úspore výdavkov pri neustále sa zvyšujúcej inflácii,“ dodávajú autori.

Nižšiu DPH nahradí „cashback“

Sám Matovič vo štvrtkovej parlamentnej rozprave priznal, že je to nápad ministerstva financií, ktorý ale predložili protredníctvom dvoch poslancov OĽaNO. Povedal tiež, že nižšia DPH v gastro sektore, po ktorej biznis tak dlho volá, sa určite v najbližšej dobe nezavedie. „Keď teraz tu niekto blúzni o tom, že lepšia je znížená DPH, no nie je lepšia znížená DPH, lebo minimálne pol roka nebude znížená DPH. Lebo to neprešlo minulý mesiac, tým pádom, keď najskôr by teoreticky mohla, tak možno od júla budúceho roku,“ tvrdí minister financií.

 Predstavil tiež, ako si predstavuje fungovanie svojej iniciatívy – za bločky by sa mohlo vracať 20 percent zo zaplatenej sumy. Povedal, že sa to môže dotýkať aj kaderníctiev. „Napríklad ďalší návrh môže byť na všetky kadernícke služby,“ hovoril v pléne Národnej rady predseda OĽaNO.

V rokovacej sále prosil poslancov, aby návrh podporili, aby štát vybral čo najviac daní. „Ak náš spoločný záujem je, aby fungovalo školstvo, zdravotníctvo, obrana, polícia, súdy, tak potrebujeme mať na to asi aj nejaké peniaze v spoločnej kase, a preto asi by sme mali mať spoločný záujem, že budeme sa snažiť získať do našej spoločnej kasy čo naviac,“ hovoril Matovič.

Kritizujú to hotelieri, aj SaS

Na návrh sa okamžite zniesla vlna kritiky. „Táto práca ministra financií je dokonalá ukážka toho, prečo sme odišli z koalície,“ tvrdí zareagovala strana na Facebooku. „Aby sme si nezvykali na časy bez „atómofiek“ Igora Matoviča, na svete je ďalšia a spĺňa všetky atribúty kvalitnej atómofky, napísali liberáli. „Nikto nevie, čo má priniesť, nemáme ako zmerať výsledky a efektivitu. Nevieme, koľko to bude stáť. Nikto ešte vlastne nevie, čo, kedy, ako a prečo. Pokojne sa tiež môže stať, že žiadny takýto zákon nikdy neuzrie svetlo sveta, lebo sa Igor začne hrať s niečím iným,“ konštatujú v statuse.

 Rovnako kritickí sú aj zástupcovia hotelierov a podnikateľského sektora. „Štát by nemal suplovať súkromné spoločnosti a vytvárať akúsi formu „cashbacku“ pre obyvateľov, ako je to v uvedenom predkladanom návrhu, ktorý nemožno nazvať systémovým opatrením a ani pomocou pre podnikateľské prostredie. Takéto opatrenie nie je zárukou vyššej návštevnosť ľudí v reštauráciách počas večerov či počas obdobia kedy sú tržby najnižšie,“ hovorí o návrhu Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Návštevnosti to nijako nepomôže, vraví Harbuľák, pretože v januári či februári ľudia viac šetria, čo prevádzkari vidia na nižších príjmoch a návštevnosti.

„Aj na týchto príkladoch je jasné, že tu absentovala odborná komunikácia a ciele, ktoré si tento návrh dáva, budú jednoducho nenaplnené. Budú to len ďalšie neúčelne vynaložené náklady, ktoré neprinesú želaný účel. Alebo inak povedané, ak predkladatelia sú toho názoru, že doteraz zavedené nástroje na zvýšenie efektivity výberu dane nefungujú, resp. neprinášajú želený výsledok, tak nech ich zrušia,“ pokračuje Harbuľák. Na záver upozorňuje, že štát im na margo požiadavky zníženia DPH hovorí, že príde o peniaze. Podľa neho nový návrh tiež ukrojí zo štátnej kasy, navyše, nikto nevie, koľko.

Vratky na zaplatené účty gastro sektor nezachráni, tvrdá Marián Galajda z Tatry Mountain Resorts. „Najprv je potrebné pomôcť samotným podnikateľom, aby mohli v súčasnej situácii pri násobne vyšších účtoch za energie vôbec variť a existovať. Napríklad čím skôr znížiť DPH a až potom riešiť všetko ostatné. Aby si ľudia tú večeru mali kde dať a bolo vôbec možné bločky získať,“ hovorí Galajda.

 Situáciu, ktorá sa aktuálne deje v parlamente nemožno nazvať inak než poslanecká anarchia, hovorí na margo diania v parlamente tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Marián Hošták. Za posledné mesiace sa v parlamente podľa neho rokuje o stovkách legislatívnych návrhov, ktoré majú zásadné negatívne vplyvy na celé podnikateľské prostredie, a to bez akejkoľvek vecnej diskusie so zamestnávateľmi a sociálnymi partnermi.

Matovičov návrh nazval „krátkozrakým účelovým politikárčením, ktoré sa tvári ako prorodinná politika“. Aj keď by nové pravidlá platili už o pár týždňov, podnikatelia o ňom vôbec nič nepočuli a rezort financií s nimi vôbec nekomunikoval. Hošták hovorí, že návrh zásadne ovplyvní činnosť sektoru obchodu a služieb, gastra či hotelierstva. Tvrdí, že potrebujú okamžitú pomoc kvôli cenám energií. Ak sa to nestane, tak domáce podniky skrachujú a nebude im mať kto dávať spomínané „bločky“.

„Spomedzi našej členskej základne máme informácie o tom, že viac ako polovica prevádzok v sektore HoReCa túto zimnú sezónu svoje prevádzky pravdepodobne ani neotvorí, a to najmä v dôsledku absencie pomoci zo strany štátu v časoch inflačnej a energetickej krízy, ktorá sa, zdá sa, vymyká z rúk,“ dodal Hošták./agentury/

X X X

NAKA zadržala stredoškoláka, podozrieva ho z účasti na terorizme. Polícia vypočúva aj ďalšieho mladíka

Ide o dva rozdielne prípady. Ten prvý by nemal nijako súvisieť s nedávnym útokom na Zámockej ulici v Bratislave. V druhom prípade mal študent verejne schvaľovať tento teroristický čin.

Elitní policajti z NAKA zadržali 16-ročného stredoškoláka v Nitre, ktorého podozrievajú z účasti na terorizme.

Pre Aktuality.sk to potvrdili viaceré na sebe nezávislé zdroje. Prípad by nemal nijako súvisieť s nedávným teroristickým útokom mladíka na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý pred podnikom Tepláreň zabil dvoch ľudí.

Polícia neskôr na sociálnej sieti informovala, že NAKA v spolupráci s Vojenským spravodajstvom v rámci vyšetrovania trestnej veci „SLOVAKBRO“ zabezpečila dôkazy o páchaní trestnej činnosti iným páchateľom.

„V tejto súvislosti príslušníci NAKA v súčinnosti s Vojenským spravodajstvom dňa 21.10.2022 vykonali realizáciu trestnej veci pod názvom „BALERION“ vedenej pre trestný čin Niektoré formy účasti na terorizme podľa § 419b ods. 2 Trestného zákona a Založenie, podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd § 421 ods. 1 Trestného zákona,“

Stredoškolák mal podľa informácií TV Markíza poskytovať návod na výrobu výbušniny na účel spáchania teroristického útoku. Polícia ho práve vypočúva, obvinený zatiaľ nie je.

Okrem stredoškoláka je zadržaná aj ďalšia osoba v Bratislave. Oba prípady podozrivých extrémistov dozoruje špeciálna prokuratúra.

V druhom prípade polícia zadržala 18-ročného študenta strednej školy v Bratislave, ktorý mal svojimi výrokmi verejne schvaľovať teroristický útok na Zámockej ulici.

„V súčasnosti prebiehajú procesné úkony, bližšie informácie poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Mladíka majú policajti vypočúvať, informuje o tom TV Markíza. Obvinený zatiaľ nie je, aktuality.sk

X X X

Meloniová predstavila zoznam navrhovaných ministrov. Taliansky prezident ju poveril zostavením vlády

Je medzi nimi aj jej koaličný partner Matteo Salvini, predseda strany Liga, ktorý sa má stať vicepremiérom a zároveň ministrom dopravy a infraštruktúry.

Líderka strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová, ktorú taliansky prezident Sergio Mattarella v piatok poveril zostavením vlády, mu predstavila zoznam navrhovaných ministrov. Je medzi nimi aj jej koaličný partner Matteo Salvini, predseda strany Liga, ktorý sa má stať vicepremiérom a zároveň ministrom dopravy a infraštruktúry. Informovala o tom agentúra ANSA.

Ďalším vicepremiérom Meloniovej kabinetu má byť bývalý predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani zo strany Vpred, Taliansko (FI) Silvia Berlusconiho. Tajani bude zároveň zastávať i post ministra zahraničných vecí.

Rezort vnútra povedie Matteo Piantedosi, obrany Guido Crosetto, zdravotníctva Orazio Schillaci a ministrom spravodlivosti bude Carlo Nordio.

Bývalý minister hospodárskeho rozvoja Giancarlo Giorgetti sa pod vedením Meloniovej postaví na čelo rezortu financií.

Vymenovanie premiérky a členov novej vlády je naplánované na sobotu o 10.00 h.

Giorgia Meloniová sa stane prvou ženou na čele vlády v histórii Talianska. Podľa agentúry AP bude jej kabinet zároveň prvým krajne pravicovým od konca druhej svetovej vojny, aktuality.sk

X X X

Lukašenko tvrdí, že sa nezapojí do vojny na Ukrajine

 Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok vyhlásil, že jeho krajina sa neplánuje zapojiť do konfliktu na Ukrajine. Bielorusko podľa neho žiadnu vojnu nepotrebuje.

 „Nikam sa nechystáme. Žiadnu vojnu tu dnes nemáme. A žiadnu ani nepotrebujeme,“ vyhlásil Lukašenko počas inšpekcie dronov bieloruskej výroby vo vojenskom stredisku na západe krajiny.

Bielorusko je podľa neho pripravené svoje drony predávať „každému, kto ich bude chcieť kúpiť“, ale nemá v úmysle poslať ich na Ukrajinu. „Nebolo by žiaduce, aby boli použité na Ukrajine. Veď Ukrajinci sú vlastne naši,“ povedal Lukašenko, ktorého režim je závislý od politickej a finančnej podpory Kremľa.

Lukašenko vo februári umožnil, aby sa Bielorusko stalo jedným z východiskových bodov masívnej ruskej invázie na Ukrajinu. V Bielorusku sa v poslednej dobe začali opäť sústreďovať veľké počty ruských vojakov a techniky, čo vyvolalo obavy z možného otvorenia nového frontu voči Ukrajine.

Alexandr Lukašenko nedávno obvinil Ukrajinu, že pripravovala útok voči Bielorusku, a ohlásil vytvorenie spoločnej bielorusko-ruskej bojovej skupiny, ktorú bude tvoriť približne 85-tisíc vojakov. Ukrajinská armáda v piatok varovala, že ak sa Bielorusko priamo zapojí do vojny, bude na to náležite reagovať.

Britské tajné služby sa domnievajú, že nasadenie ruských vojakov v Bielorusku je v skutočnosti len snahou o odvrátenie pozornosti. Kremeľ chce zrejme dosiahnuť len to, aby Ukrajina presunula na ochranu svojich hraníc s Bieloruskom časť svojich jednotiek, ktoré potom budú chýbať na iných úsekoch frontu, aktuality.sk

X X X

Spor(t)y Róberta Kotiana: Štyria za

 Keď koncom mája minister financií „bagrom“ presadil takzvaný prorodinný balíček, ktorého súčasť boli aj voľnočasové poukazy v hodnote 60 eur na mesiac a dieťa, zahlasovali za tento legislatívny paškvil aj štyria koaliční poslanci, bývalí športovci.

Ján Krošlák, Karol Kučera, Richard Nemec a Romana Tabák mali vedieť, že zákon je v predkladanej podobe nevykonateľný a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj protiústavný. To im však nebránilo, aby neskôr prelomili aj prezidentkino veto.

Prezidentka poslala zákon na Ústavný súd a ten ho pred niekoľkými dňami prijal na ďalšie konanie – rozhodovať sa o jeho protiústavnosti bude 9. novembra 2022. Podľa prezidentky bol zákon prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod, boli porušené ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti, navyše bol prijatý bez rozpočtového krytia.

Už táto situácia je tristná, realita je však oveľa tragi(komi)ckejšia.

V NR SR je totiž novela tohto zákona, predložená poslancami OĽaNO Lukášom Kyselicom a Milanom Vetrákom, ktorá prešla do druhého čítania aj vďaka hlasom spomínanej štvorice bývalých športovcov. Cieľom tejto novely je čiastočne vylepšiť tento kontroverzný a zjavne nepripravený zákon a odsunúť jeho účinnosť až na september 2024.

Toto odsunutie účinnosti zákona sa v novele nenachádza, predkladatelia zákona sú dohodnutí s poslancom Richardom Vašečkom, že to predloží ako pozmeňujúci návrh v druhom čítaní na práve prebiehajúcej schôdzi NR SR. Bystrý čitateľ už určite pochopil, že na „krúžkovné“, ktoré mohlo pri prepracovanej podobe priniesť do športových klubov niekoľko sto miliónov eur, treba zabudnúť.

Ak sa vám zdá, že už sme v suteréne, nie je to celkom tak. Vláda totiž nedávno prijala Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025 a mala by ho prerokovať NR SR. Pozorný čitateľ si určite všimne na strane 101 kapitolu Podpora športu, kde sa píše, že „celkové výdavky na šport sú rozpočtované na rok 2023 v sume 108 miliónov eur“. Stoosem miliónov je určených „na financovanie športu pre všetkých, školského športu a univerzitného športu, športu zdravotne znevýhodnených, výdavky súvisiace s reprezentáciou SR na medzinárodných športových podujatiach, národné športové projekty a športovú infraštruktúru“.

Ak si však všimneme, že v roku 2020 išlo v tejto kapitole na šport 119 miliónov, v roku 2021 to bolo 156 miliónov, v tomto roku 122 miliónov a v roku 2024 sa plánuje 104 miliónov, ani bývalý športovec si nemôže nevšimnúť, že sumy majú klesajúci trend. Šport teda nielenže prišiel nezvládnutím a odložením voľnočasových poukazov o niekoľko sto miliónov eur, ale dokonca v štátnom rozpočte sa mu prideľuje o niekoľko miliónov eur ročne menej. V čase rastúcich cien energií a dvojcifernej inflácie to môže byť zničujúce. S podporou spomínanej štvorice bývalých športovcov, aktuality.sk

X X X

Nedávno ani netušil, čo s ním bude a dnes budí „spiaceho obra” Poľska. Sen Ravasa? Reprezentácia

 Jeho futbalový príbeh určite púta pozornosť, aj keď odchodom do Poľska mierne zišiel z očí. Paradoxne, za našimi severnými hranicami patrí medzi najlepších na svojom poste. Slovenský brankár Henrich Ravas pomáha ťahať poľského „spiaceho obra” späť na vrchol a pre ŠPORT.sk takisto priznal, že sníva o reprezentačnej nominácii.

Už len klub, ktorého dres si oblieka Henrich Ravas, stojí za niekoľko slov. Áno, pokojne môžeme hovoriť o „spiacom obrovi” poľského futbalu. Widzew Lodž je štvornásobný majster Ekstraklasy. Na konte má aj veľké úspechy v pohárovej Európe.

„Červená armáda” dokázala v Pohári UEFA 1980/81 vyradiť slávny Manchester United a o dva roky neskôr ju v Pohári európskych majstrov (dnes Liga majstrov) zastavil taliansky Juventus na senzačnej ceste za „ušatou trofejou” až v semifinále. Widzew predtým vyradil vo štvrťfinále v tom čase európskeho suveréna Liverpool FC.

Lodž takisto ochutnal sladkú chuť skupinovej fázy súčasnej Ligy majstrov, ktorú si zahral v sezóne 1996/97. Rozprávka sa dostala do poslednej kapitoly a nad klubom sa začalo zmrákať. Novodobá história Widzewu je totiž poznačená tvrdým pádom až na dno, ktorý zapríčinilo panovanie jedného z najbohatších Poliakov Sylwestra Caceka. Smutným vyvrcholením bol bankrot z roku 2015, aktuality.sk

X X X

 Návrat Careyho Pricea je čoraz menej pravdepodobný. Bojí sa, že sa nebude môcť zahrať s deťmi

Juraj Slafkovský si v Montreale mohol zahrať aj s Careym Priceom, jedným z najlepších brankárov nedávneho obdobia. Zatiaľ čo najvyššie draftovaný 18-ročný slovenský mladík v úvode sezóny pravidelne nastupuje v drese Canadiens, o 17 rokov staršia hviezda si dáva nútenú prestávku. A možno aj doživotnú.

Ešte pred štartom tohto súťažného ročníka informovalo vedenie Montrealu, že Price pre problémy s kolenom nestihne úvod sezóny a v ohrození je aj jej pokračovanie. Olympijský víťaz zo Soči 2014 na sklonku sezóny 2020/21 takmer priviedol svoj tím k víťazstvu v Stanleyho pohári, ale po neúspešnom finále proti Tampe Bay prišli zdravotné komplikácie s kolenným kĺbom. Ešte vlani v júli podstúpil operáciu. Neskôr sa priznal k užívaniu návykových látok a absolvoval odvykaciu liečbu.

Do bránky sa vrátil v závere základnej časti uplynulej sezóny, ale len na päť zápasov. Odvtedy nič. Podľa generálneho manažéra Kenta Hughesa na Pricea pravdepodobne čaká ďalšia operácia, a potom dlhšia rehabilitácia. Keď sa neskôr spýtal svojho lekára, či má podstúpiť operáciu aj s rizikom, že si už možno nezachytá, odpoveď vôbec nebola jednoznačná.

„Trvá to už istý čas a stále mám opuchnuté koleno, čiže nemôžem kráčať do schodov, alebo dolu schodmi bez bolesti. Ak si to premietnem do pokračovania v kariére, nie je to dobrá perspektíva,“ komentoval Price pre web The Athletic a v súvislosti so svojím lekárom dodal: „Úspešnosť operácie je podľa neho 75 percent, ale pravdepodobne ešte menej. A navyše nemá takú skúsenosť s brankármi. Môže sa stať, že už nebudem hrať hokej, ale aj to, že si nebudem môcť kľaknúť a pohrať sa so svojimi deťmi. Čo potom? Vymenia mi celé koleno?”

Akokoľvek to nevyzerá dobre, najlepší brankár aj hráč sezóny 2014/15 nestráca nádej, že k 712 odchytaným zápasom v NHL pridá aj ďalšie. Pred aktuálnou sezónou navštívil spoluhráčov v tréningovom kempe v Montreale, ale po jeho skončení sa nepobral s nimi na súťažný ľad, ale do 80 km vzdialeného Granby, kde sa na farme oddal svojej vášni – lovu jeleňov.

„Keď môžem loviť zvieratá vo voľnej prírode, som šťastný človek. Rovnaké to je, keď trávim čas doma s rodinou. K tomu ozajstnému pocitu šťastia mi však chýbajú spoluhráči a ostré zápasy na ľade NHL. Stále mám v sebe túžbu hrať a vyhrávať pre nich. Pôjdem krok za krokom, ale návrat s mojím problémom sa nedá naplánovať,“ zakončil Price.

VRÁNA SA BUDE LIEČIŤ

Čech v službách Detroitu, Jakub Vrána, si na istý čas oddýchne od hokeja. Dvadsaťšesťročný útočník sa ocitol mimo súpisky Red Wings po tom, čo vstúpil do asistenčného programu NHL a hráčskej asociácie NHLPA. Ten bol ešte v roku 1996 zriadený na podporu hráčov pri prekonávaní závislosti od návykových látok, ale aj pri liečbe mentálneho zdravia a náročných rodinných problémoch. Vedenie profiligy ani Detroitu nešpecifikovali, aký problém sa vyskytol u bronzového medailistu z tohtoročných majstrovstiev sveta vo Fínsku.

Počas liečenia bude Vrána naďalej v Detroit poberať plat. Pred rokom podpísal s klubom trojročnú zmluvu so sezónnym príjmom 5,25 milióna dolárov. Vrána je trinástka draftu z roku 2014, dosiaľ odohral v NHL 323 zápasov s bilanciou 98 gólov a 91 asistencií. Šesť z doterajších siedmich sezón odohral v drese Washingtonu, v roku 2018 získal práve s týmto klubom Stanleyho pohár, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.