Komunisti Číny úpravy v stanovách strany. Irán varoval Západ pred provokáciami

Posilnili postavenie Si Ťin-pchinga. V roku 2018 Si zrušil prezidentský limit dvoch funkčných období, ktorý so zámerom zabrániť ďalšej diktatúre podobnej Maovi zaviedol v 80.-tych rokoch vtedajší čínsky vodca Teng Siao-pching. Si Ťin-pching si tak ponechal možnosť stať sa doživotným vodcom krajiny.

Delegáti 20.-teho zjazdu vládnucej Komunistickej strany Číny v sobotu v jeho posledný deň jednomyseľne prijali uznesenie o zmenách v straníckych stanovách, čím posilnili postavenie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Delegáti schválili „hlavnú pozíciu“ Si Ťin-pchinga vo vedení krajiny. Pred samotným schválením dodatkov oznamovateľ v zdôvodnení opakovane spomínal prezidenta a jeho úspechy.

Zhruba 2 300 delegátov zjazdu tiež oficiálne vybralo približne 200-členný ústredný výbor strany, uviedli štátne médiá. Delegáti tiež hlasovali za podporu Si Ťin-pchingovej „pracovnej správy“ prednesenej na otvorení zjazdu minulú nedeľu.

Očakáva sa potvrdenie jeho funkcie v strane

„Bojujte za víťazstvo a tvrdo pracujte. Buďte odhodlaní posunúť sa vpred,“ odkázal čínsky prezident delegátom na záver zjazdu v Pekingu. Na prvú časť zasadnutia, keď pravdepodobne prebiehalo zmienené hlasovanie, zahraničné médiá nevpustili.

Nový ústredný výbor v nedeľu na svojom prvom zasadnutí zvolí reorganizované 25-členné politbyro, ako aj „všemocný“ stály výbor – najvyšší orgán vedenia krajiny. Na zozname funkcionárov už nefigurujú čínsky premiér Li Kche-čchiang ani vicepremiér Wang Jang.

Podľa agentúry AFP je už teraz takmer isté, že Si Ťin-pching bude v nedeľu potvrdený ako generálny tajomník strany na tretie päťročné funkčné obdobie, čím si upevní svoje postavenie najmocnejšieho čínskeho politika od čias Mao Ce-tunga.

V roku 2018 Si zrušil prezidentský limit dvoch funkčných období, ktorý so zámerom zabrániť ďalšej diktatúre podobnej Maovi zaviedol v 80.-tych rokoch vtedajší čínsky vodca Teng Siao-pching. Si Ťin-pching si tak ponechal možnosť stať sa doživotným vodcom krajiny.

X X X

Incident na koniec zjazdu čínskych komunistov, exprezidenta vyviedli z pódia

V Pekingu sa skončil 20. zjazd komunistickej strany Číny. Bezprecedentné tretie päťročné funkčné obdobie na čele strany si vďaka dodatku k straníckej ústave zabezpečil súčasný prezident Si Ťin-pching. Pozornosť vyvolal nezvyčajný incident, keď bol zo sály vyvedený bývalý prezident Chu Ťin-tchao. Zjazd, na ktorom rokovalo okolo 2 300 účastníkov, trval od minulej nedele a zmeny v straníckom vedení by mali byť zverejnené až túto nedeľu. Podľa agentúr však z tohto vedenia vypadne premiér Li Kche-čchiang.

 Na záverečnom zasadnutí tesne pred hlasovaním o zmenách v ústave došlo podľa agentúr k nečakanému incidentu. Podľa záznamov z kamier strážcovia poriadku v sále vyviedli z pódia z čestného miesta vedľa Si Ťin-pchinga bývalého čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa, ktorý sa im spočiatku bránil. Prezident Si sa na zákrok rozpačito pozeral. Chu nie je považovaný za priaznivca súčasného lídra strany. Bývalý prezident predstavuje starý „kolektívny“ model vedenia so zástupcami rôznych frakcií a s vekovými a funkčnými limitmi, ktorý chce deväťdesiatšesťročný Si Ťin-pching svojím tretím funkčným obdobím zvrátiť.

Nútené odvedenie krehko pôsobiaceho Chu Ťin-tchaa zo sály vyvolalo ohlas na sociálnych sieťach aj v západných médiách. Ako hlavnej udalosti záveru zjazdu si tento incident všímajú denník Financial Times či stanica BBC, ktorá pripomína, že situáciu nikto oficiálne nevysvetlil. O veľmi nezvyčajnom incidente nereferovali čínske štátne médiá, poznamenala agentúra AFP.

 Strana si zvolila nový ústredný výbor, ktorý má 205 členov. Na zverejnenom zozname nového výboru však chýba doterajší čínsky premiér a zástanca ekonomických reforiem Li Kche-čchiang. To podľa agentúry AP znamená, že už nemôže ďalej slúžiť v stálom výbore politbyra. Práve medzi členov tohto sedemčlenného najužšieho vedenia komunistickej strany má byť vytipovaný aj budúci premiér, ktorý toho súčasného vystrieda na marcovom zasadnutí čínskeho parlamentu.

Okrem Li Kche-čchianga chýbajú na zozname členov nového ústredného výboru aj ďalší traja členovia súčasného stáleho výboru. Členmi toho nového sa tak už nestanú ani Li Čan-šu, Wang Jang a Chan Čeng, pretože majú rovnako ako doterajší premiér vyše 67 rokov, čo je veková hranica, ktorá podľa pravidiel znemožňuje znovuzvolenie. Na novom zozname členov ústredného výboru okrem nich však chýbajú aj guvernér čínskej centrálnej banky a predseda bankového a poisťovacieho dozorného úradu.

 Si Ťin-pching stojí na čele Komunistickej strany Číny od novembra 2012 a prezidentom je od marca 2013. Podľa odborníkov sa postupne stal najmocnejším vodcom, akého Čína v posledných desaťročiach mala. Čínsky parlament na svojom zasadnutí v marci 2023 Si Ťin-pchinga podľa predpokladov zvolí ako prezidenta aj na ďalších päť rokov.

Teoreticky môže Si vládnuť neobmedzene dlho, pretože v roku 2018 parlament vyškrtol z ústavy klauzulu obmedzujúcu výkon funkcie prezidenta na dva po sebe nasledujúce mandáty, teda na desať rokov.

 Komunistická strana Číny sa tiež rozhodla po prvý raz zahrnúť do svojej charty zmienku o odpore Pekingu voči nezávislosti Taiwanu. Kongres „súhlasí s tým, aby sa do straníckej charty zaradilo vyhlásenie o… rozhodnej opozícii a odstrašovaní separatistov usilujúcich sa o nezávislosť Taiwanu,“ píše sa podľa agentúry AFP v rezolúcii.

Na túto zmienku o ostrovnom štáte blízko čínskej pevniny reagovala podľa agentúry Kjódó taiwanská Rada pre záležitosti pevninskej Číny (MAC). „Nepoľavíme v našom odhodlaní brániť našu suverenitu, demokraciu a slobodu,“ uviedla rada. Naliehala na Čínu, aby vzájomné spory medzi oboma krajinami vyriešila mierovou cestou a pragmaticky. Peking by podľa nej mal „opustiť starú mentalitu agresie a konfrontácie.“

Peking považuje Taiwan za vzbúreneckú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia. Podľa oficiálnej politiky jednej Číny na ostrove neexistuje samostatná politická entita. Taiwan pritom od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a vyše tri desaťročia aj demokratické zriadenie, zatiaľ čo v pevninskej Číne trvá režim jednej strany. Čína ostrovu hrozí ozbrojeným zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Prípadná obrana pred čínskou inváziou by bola podľa analytikov pre Taiwan náročnou operáciou s neistým výsledkom./agentury/

X X X

Irán varoval Západ pred provokáciami o účasti jeho dronov vo vojne na Ukrajine

Irán popiera, že dodáva Rusku zbrane pre použitie na Ukrajine. Moskva obvinila Západ, že sa takýmito obvineniami snaží na Teherán vyvíjať tlak.

Teherán varoval v sobotu európske štáty pred „provokatívnym prístupom“ po tom, čo vyzvali Organizáciu Spojených národov, aby prešetrila situáciu s iránskymi dronmi, o ktorých Západ tvrdí, že ich Rusko používa na Ukrajine.

Francúzsko, Británia a Nemecko poslali tento týždeň Organizácii spojených národov list, v ktorom organizáciu vyzvali na „nestranné“ vyšetrenie používania iránskych dronov vo vojne na Ukrajine. Tento list bol doručený po tom, čo Británia a Európska únia uvalili počas týždňa na Teherán v tejto súvislosti ďalšie sankcie.

Irán dodávky dronov popiera

Irán popiera, že dodáva Rusku zbrane pre použitie na Ukrajine a Moskva obvinila Západ, že sa takýmito obvineniami snaží na Teherán vyvíjať tlak.

„Iránska islamská republika považuje momentálne provokatívne prístupy Európskej únie a Británie za súčasť cieleného politického scenáru,“ skonštatoval hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí.

Zároveň „tvrdo“ odsúdil „deštruktívne“ opatrenia, ktoré Európska únia a Veľká Británia prijali, a dodal, že Teherán má právo reagovať na „akékoľvek nezodpovedné konanie a nebude váhať pri obraňovaní záujmov iránskeho ľudu“.

„Podporujeme mier a okamžitý koniec vojny na Ukrajine prostredníctvom politického procesu,“ dodal hovorca iránskeho rezortu. Zároveň znovu poprel „nepodložené tvrdenia“, že Irán dodáva Rusku drony pre použitie na Ukrajine.

Rezolúcia zlyháva

Francúzsko, Británia a Nemecko v liste adresovanom Organizácii spojených národov žiadajú vyšetriť možnosť, či Irán neporušuje Rezolúciu 2231 Bezpečnostnej rady tejto organizácie. Rezolúcia schvaľuje jadrovú dohodu z roku 2015 medzi Iránom a svetovými mocnosťami.

Na jej základe boli zrušené niektoré sankcie uvalené na Irán výmenou za to, že islamská republika obmedzí svoj jadrový program. Táto dohoda zlyhala, keď od nej v roku 2018 jednostranne odstúpil bývalý americký prezident Donald Trump.

Záležitosti týkajúce sa Ukrajiny „nemajú absolútne nič spoločné s Rezolúciou 2231, a to ani z vecného a ani obsahového hľadiska,“ uviedol hovorca iránskeho rezortu diplomacie.

Európske krajiny sa snažia „prezentovať zavádzajúcu interpretáciu“ a „vytvoriť spojitosť medzi ich nepodloženými tvrdeniami a danou rezolúciou“, doplnil hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí, aktuality.sk

X X X

  Ruské úrady v ukrajinskom Chersone vyzvali civilistov, aby v dôsledku napätej situácie na fronte mesto okamžite opustili. Majú sa presunúť na ľavý breh rieky Dneper. Podľa novín Ukrajinska pravda, úrady nariadili obyvateľom, aby si so sebou vzali doklady, peniaze, cennosti a oblečenie.

Podľa okupačných síl musia obyvatelia oblasť opustiť pre ostreľovanie a údajnú hrozbu teroristických útokov zo strany Kyjeva. „Všetci civilisti musia Cherson okamžite opustiť,“ citovala z vyhlásenia okupačných úradov agentúra Reuters.

Ruskom dosadení predstavitelia Chersonskej oblasti už v uplynulých dňoch oznámili, že kvôli pokračujúcej ukrajinskej ofenzíve evakuujú na ľavý breh rieky civilné obyvateľstvo. Počas týždňa vraj chcú takto presunúť 50 000 až 60 000 ľudí.

X X X

Japonský premiér Fumio Kišida v sobotu upozornil, že použitie jadrových zbraní zo strany Ruska by bolo vnímané ako „akt nepriateľstva proti ľudskosti“.

„Ruské vyhrážanie sa použitím jadrových zbraní je vážnou hrozbou pre mier a bezpečnosť medzinárodného spoločenstva a je absolútne neprijateľné,“ povedal Kišida počas návštevy Austrálie. AFP pripomína, že Japonsko je jedinou krajinou, proti ktorej boli použité jadrové zbrane.

X X X

Pri ukrajinskom ostreľovaní zahynuli v ruskom meste Šebekino dvaja ľudia. Na telegrame o tom informoval gubernátor Belgorodskej oblasti Vjačeslav Gladkov. Šebekino sa nachádza asi osem kilometrov od hraníc s Ukrajinou.

Najmenej desať ďalších osôb utrpelo podľa Gladkovho zranenia, stav viacerých z nich je vážny. Takmer 15 000 miestnych obyvateľov sa kvôli ostreľovaniu ocitlo bez dodávok elektriny, citovala gubernátora ruská agentúra TASS.

X X X

Povojnová obnova Ukrajiny bude pre svetové spoločenstvo úlohou na desaťročia.

V sobotu to uviedol nemecký kancelár Olaf Scholz vo videoodkaze zverejnenom pred medzinárodnou konferenciou o obnove Ukrajiny v Berlíne, ktorá sa začne v utorok (25.10).

„(Povojnová) obnova bude veľká, veľká úloha… Budeme musieť veľa investovať, aby to dobre fungovalo,“ povedal Scholz. Zdôraznil, že Ukrajina a Európska únia to nedokážu sami. „Môže to dokázať len celé svetové spoločenstvo, ktoré teraz podporuje Ukrajinu,“ dodal.

Podľa jeho slov je „dôležité, aby sme nielen konkrétne určili, čo je potrebné urobiť, kde je potrebné investovať a ako sa dá organizovať obnova, ale aby sme sa zamysleli aj nad tým, ako môže byť takáto obnova financovaná medzinárodným spoločenstvom, mnoho rokov, dokonca desaťročí“.

X X X

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v rozhovore pre nedeľné vydanie novín Frankfurter Allgemeine Zeitung varoval v súvislosti s nedávnymi ruskými náletmi na územie jeho krajiny pred ďalším prílevom vojnových utečencov.

„Ak už na Ukrajine nebude žiadna elektrina, vykurovanie a voda, môže to spustiť novú migračnú vlnu cunami,“ povedal Šmyhaľ v rozhovore, ktorý pred zverejním mala k dispozícii DPA.

X X X

Pár hodín atómovej vojny by bolo strašných ako celá druhá svetová

Až 34 miliónov mŕtvych by si vyžiadal iba päť hodín dlhý jadrový konflikt, keby Rusko zaútočilo na NATO a jeho členské štáty by sa mu revanšovali. Vyplýva to zo simulácie, ktorú urobili experti Princetonskej univerzity v USA.

 Na štúdiu upozornili noviny Daily Mail v súvislosti s rastúcimi obavami, že šéf Kremľa Vladimir Putin by mohol proti Ukrajine použiť atómové zbrane s následným rizikom skazy rozšírenej široko-ďaleko do sveta. Simulácia je síce päť rokov stará (zverejnili o dva roky neskôr po jej realizácii), ale možno o to viac aktuálna zo súčasného pohľadu.

Keby Putin nariadil odpáliť rakety s jadrovými hlavicami proti NATO, k 34 miliónom zabitých by pribudlo za pár hodín ešte 56 miliónov zranených. „Ide o najvážnejšiu krízu s potenciálnym jadrovým rozmerom zahŕňajúcu Rusko a USA/NATO od konca studenej vojny, aj keď sa riziko atómovej vojny stále považuje za malé,“ povedal pre časopis Newsweek Alex Glaser, jeden z autorov simulácie nazvanej Plán A.

 Počas druhej svetovej vojny zomrelo možno až 55 miliónov ľudí (presný údaj sa už nikdy nepodarí zistiť). Medzi týmito obeťami mohlo byť až 30 miliónov civilistov. Šialená atómová prestrelka medzi Ruskom a NATO by stála životy najmä civilistov. S určitosťou sa dá preto konštatovať, že ich počet zabitých by bol v priebehu piatich hodín dokonca vyšší ako počet tých, zahynuli počas druhej svetovej vojny v období 1939 – 1945.

Simulácia vychádza z toho, že Moskva by sa odhodlala zastaviť rozpínavosť NATO v Európe, respektíve vystaviť stopku jeho vojenským jednotkám „Zadunel ruský varovný výstrel zo základne neďaleko Kaliningradu, aby zastavil postup USA/NATO, skôr než tí odpovedia taktickým leteckým útokom,“ napísali autori štúdie o vypuknutí konfliktu, ktorý by bol v úvodnej fáze konvenčný, čiže ešte bez použitia zbraní hromadného ničenia.

Vyhrotenie konfliktu by malo nasledujúcu podobu: „Rusko odpáli rakety krátkeho doletu smerom k základniam NATO a k postupujúcim jednotkám v Európe. Aliancia by odpovedala približne 180 jadrovými zbraňami. V tejto fáze sa očakáva, že počet obetí bude približne 2,6 milióna.“

V ďalšej fáze by pribudlo ešte viac mŕtvych: „NATO z pozemných základní a z ponoriek spúšťa strategický jadrový útok zhruba s 600 jadrovými hlavicami. Rusko použije atómové zbrane z lietadiel, ponoriek a mobilných odpaľovacích rámp. Model predpokladá 3,4 milióna obetí z tejto fázy vojny, ktorá by trvala len 45 minút.“

 V záverečnej fáze hrôzostrašného scenára sa obe strany zamerajú na 30 najľudnatejších miest a ekonomických centier nepriateľa – udrú na každé z nich piatimi až desiatimi atómovými zbraňami s cieľom, aby po skončení konfliktu, aký svet ešte nezažil, zabránili opačnej strane pozviechať sa. Na túto skazu vo finálnej časti s veľkým počtom miliónov zabitých (najmä civilistov) by stačilo len 45 minút.

 Čo sa týka rizika použitia ruskej taktickej atómovej zbrane proti Ukrajine, hrozba spočíva v dvoch bodoch: Putin by ju mohol nasadiť proti postupujúcim ukrajinským vojakom alebo zaútočiť ňou na kľúčové miesta infraštruktúry. Zrejme by však čiastočne potrestal aj vlastný štát, ako to jasne naznačil nemecký expert ruského pôvodu Ivan Stepanov. „Šírenie rádioaktívneho spadu by záviselo od poveternostných podmienok, ale je veľmi pravdepodobné, že by smeroval do Ruska, aj keď v malom množstve,“ napísal na Twitteri. Nevylúčil, že rádioaktívne zamorenie by sa mohlo posúvať aj na západ, ale spad presúvajúci sa z východnej Ukrajiny by nemal spôsobiť paniku vo východoeurópskom regióne, čiže vrátane Slovenska. „Vietor je zvyčajne pomalý a je nepravdepodobné, že významný spad zasiahne krajiny NATO,“ poznamenal Stepanov. Dodal, že poveternostné podmienky súvisia nielen so smerom vetra, ale aj s dažďom, ktorý môže „zmyť“ spad na miesta v oblastiach, kde by začalo pršať./agentury/

X X X

Ukázala nemecká televízia Ukrajinu bez anektovaných území? Polícia vyvracia hoax

 Polícia Slovenskej republiky vyvracia hoax o tom, že nemecká štátna televízia ZDF ukázala mapu Ukrajiny bez násilne anektovaných území Ruskom. Televízia ZDF na Twitteri informovala, že fotografia kolujúca na internete je upravená fotka zo spravodajského programu Heute Journal z 10. októbra, ktorá bola na pozadí pridaná zámerne. Zároveň uistila, že takúto mapu Ukrajiny nikdy nepoužila.

 Polícia SR upozorňuje, že upravené fotografie sú obľúbeným nástrojom prokremeľských propagandistov. „Dezinformačné vody slovenského facebooku sa snažia legitimizovať ukradnutie ukrajinských území Ruskom. Aktuálne prebrali falošnú správu prokremeľských médií a proruských aktivistov o tom, že nemecká štátna televízia ZDF uznala anektované územia Ukrajiny ako súčasť Ruska,“ napísala Polícia SR.

Zároveň doplnila, že v skutočnosti sa spravodajstvo ZDF z 10. októbra od 12:30 nevenovalo téme „výpadkov vody a elektriny“ na Ukrajine, ako tvrdili propagandisti, ale vyšetrovaniu sabotáže na plynovode Nord Stream. V archíve televízie sa nachádza celý program. Hoax na Facebooku u nás šíril Tomáš Špaček z hnutia Republika. Na jeho účet polícia upozorňovala aj v prípade, keď zverejnil video českého dezinformátora Martina Kollera o údajnej genocíde Rusov na Ukrajine od roku 2014. Aj v tomto prípade išlo podľa polície o „absolútny nezmysel šírený ruskou propagandou.“/agentury/

X X X

USA: Rusko sa pokúsia zničiť Kachovskú priehradu. Rozliaty Dneper im môže pomôcť?

 Ruské sily sa pravdepodobne pokúsia vyhodiť do vzduchu priehradu Kachovskej vodnej elektrárne. Budú sa tak snažiť zakryť svoje stiahnutie z oblasti a zároveň tak budú chcieť zabrániť ukrajinským silám, aby ich prenasledovali hlbšie do Ruskom okupovanej Chersonskej oblasti. Vo svojom pravidelnom hodnotení vývoja vojny na Ukrajine to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

 Podľa ISW má Rusko „všetky dôvody na to, aby sa pokúsilo poskytnúť krytie svojim ustupujúcim silám a navyše tak rozšírilo rieku Dneper, ktorú by ukrajinské sily museli prekročiť, aby mohli pokračovať v protiofenzíve“. Ako inštitút už skôr uviedol, z útoku na priehradu ruské sily takmer určite obvinia Ukrajinu. Tá pritom na odpálenie priehrady do povetria nemá žiadny materiálny záujem, voda by mohla zaplaviť 80 ukrajinských miest a vysídliť stovky tisíc ľudí. Pritom by boli tiež narušené už teraz slabé dodávky elektriny na Ukrajine, dodal ISW.

 Zamínovanie priehrady Kachovskej vodnej elektrárne a možný útok na ňu spomenul už vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zástupca ruských okupačných úradov v Chersonskej oblasti Kirill Stremousov toto tvrdenie okamžite poprel. Povedal, že „ide o nepravdivú informáciu a že Zelenskyj je klamár“. A dodal, že naopak Ukrajinci sa snažia zakryť „vlastné zločinné plány“.

 Ruské sily tiež pokračujú v budovaní prechodov cez rieku Dnepr, dokončili provizórny most vedľa často ostreľovaného a poškodeného Antonivského mosta v Chersone. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany v pravidelnej správe, ktorá sa opiera o zistenia spravodajských služieb. „Hoci bolo použitie podobných mostov takmer určite zahrnuté do plánovania operácií v Európe za čias Sovietskeho zväzu, teraz je to pravdepodobne po prvý raz za niekoľko desaťročí, čo ruská armáda tento most potrebuje,“ uviedla britská rozviedka./agentury/

X X X

Maximálne 20 eur na domácnosť. Odhaduje zvýšenie nákladov po zastropovaní cien energií minister Krajniak

Na kompenzáciu vysokých cien vláda vyčlenila 190 miliónov eur pre ohrozené skupiny. Pokiaľ ide o rastúce ceny energií, domácnosti by podľa ministra práce sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka do konca novembra mali presne vedieť, ako sa budú ceny hýbať na budúci rok. Na kompenzáciu vysokých cien vláda vyčlenila 190 miliónov eur pre ohrozené skupiny.

„Moja predstava je, aby sme ich kompletne použili na vykompenzovanie cien energií, buď pre domácnosti, alebo dodávateľov domácností, aby faktúry boli nižšie,“ opísal plány minister.

Ceny chcú zastropovať v spolupráci s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, aby sa platby dvihli len minimálne, alebo vôbec. „Nárast nákladov by mal byť do 20 eur na priemernú domácnosť,“ vypočítal minister.

„Z peňazí schválených do konca roka by sme vedeli kompletne vyriešiť s malým nárastom pre domácnosti svietenie, varenie a ohrev teplej vody. Vykurovanie je najzložitejšie – tam máme 70 rôznych regiónov a počítame, aby to bolo pre každého fér,“ dodal Krajniak.

Politici sa v diskusnej relácii dotkli aj témy štátneho rozpočtu a rastúcich cien energií a tepla. Poslanci na aktuálnej schôdzi majú rozhodnúť aj o štátnom rozpočte na budúci rok. Podľa Krajniaka v tejto súvislosti neprebehli žiadne kšefty s opozíciou. Poslancov chcú vraj presviedčať o dôležitosti zákona a benefitoch, ktoré prinesie – napríklad o zvyšovaní platov pre zdravotníkov, aktuality.sk

X X X

Minister práce Krajniak: Nie sme homofóbna spoločnosť. Slovensko nenesie zodpovednosť za teroristický útok na Zámockej

Návrh SaS o partnerskom spolužití poslanci podľa Krajniaka nepodporili, lebo nebol v programovom vyhlásení. Minister spravodlivosti by mal čoskoro predložiť vládny návrh, ktorý upraví majetkoprávne vzťahy každému, kto žije v spoločnej domácnosti.

„Slovensko ako štát ani ako spoločnosť nenesie vinu za to, čo sa na Zámockej stalo. Vinu nesie vyšinutý jednotlivec nakazený na amerických weboch,“ vyhlásil v Sobotných dialógoch minister práce sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Tvrdí, že rešpektuje každého človeka. „To je však niečo úplne iné, ako presadzovať ideologické požiadavky LGBTI komunity. S tým nesúhlasím,“ dodal.

Žiadny štát sa podľa Krajniaka nemá ospravedlňovať za to, že sa stal terčom teroristického útoku. „Štát je obeťou, nie príčinou a vinníkom,“ tvrdí minister.

Návrh pre spoločné domácnosti

Krajniak je presvedčený, že na Slovensku už dnes máme dostatočne zakotvené práva akéhokoľvek občana a náš právny systém zakazuje diskrimináciu bez ohľadu na to, či je muž, alebo žena, alebo akú má sexuálnu orientáciu. LGBTI komunita pritom len nedávno vymenovala desiatky životných situácií, pri ktorých narážajú na systémové bariéry.

Poslanci tento týždeň neschválili návrh zákona o partnerskom spolužití z dielne SaS podľa ministra práce preto, že nebol v programovom vyhlásení vlády. Krajniak je však podľa svojich slov pripravený upraviť problematiku majetkoprávnych vzťahov pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti, či už ide o páry rovnakého, alebo opačného pohlavia, alebo napríklad starú mamu a vnúča. S takýmto návrhom podľa neho príde už čoskoro minister spravodlivosti Viliam Karas.

„Súhlasím s tým, že existuje väčšinová vôľa vo vláde a parlamente, aby sme upravili vzťahy a zjednodušili okolnosti. Máme na to inštitút aj v dedičskom konaní – nazývaný spoločná domácnosť,“ pripomenul Krajniak.

Pre všetky páry

Poslanec Erik Tomáš v dialógoch zdôraznil, že zákon z dielne SaS nebol o registrovaných partnerstvách, ani o manželstvách párov rovnakého pohlavia alebo adopciách detí týmito pármi. Takýto návrh by podľa svojich slov ako konzervatívny politik nepodporil.

„Mal vytvoriť len priestor na diskusiu o praktických otázkach všetkých párov. Je už taký módny trend v mladších generáciách, že žijú na hromádce. Preto sme to posunuli do druhého čítania. Aby sa praktické otázky akýchkoľvek párov doriešili,“ vysvetlil.

Lipšic žiada zmenu

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic prišiel po teroristickom útoku pred bratislavským podnikom Tepláreň s myšlienkou novely trestných kódexov, ktorá by uľahčila nasadenie odposluchov v prípade teroristických útokov. Súhlas súdu a prokurátora by si polícia vyžiadala až dodatočne.

Krajniak si vie predstaviť diskusiu na túto tému. Možnosti už konzultoval so šéfom NAKA Ľubomírom Daňkom.

„Pri únose dieťaťa môžu v zrýchlenom móde zapnúť odposluchy. Riaditeľ NAKA mi vysvetlil, že tu by sa to nedalo úplne presne použiť, ale viem si takú diskusiu predstaviť. Že by sa to nahodilo a ak by príkaz nebol dodatočne dodaný, muselo by sa všetko okamžite zmazať.“

Podľa Erika Tomáša (Smer-SD) chce Daniel Lipšic len zneužiť situáciu. Takýto návrh by nikdy nepodporil. Podľa poslanca stačí lokalizovať telefón, aktuality.sk

X X X

 V Bratislave kandiduje na poslancov miestneho aj mestského zastupiteľstva vyše 1200 kandidátov

Jeden primátor, 17 starostov a 45 poslancov mestského zastupiteľstva. V Bratislave by išlo voliť 56,1 percenta respondentov. Naopak, viac ako tretina respondentov odmieta ísť k volebným urnám a 13,5 percenta opýtaných ešte nevie, či pôjde voliť. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza. Realizoval sa v dňoch 10. až 14.októbra na vzorke 604 respondentov.

Lídrom v prieskume je súčasný primátor Matúš Vallo. Hlas by mu dalo 53,7 percenta rozhodnutých voličov. Za ním nasleduje Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Nové Mesto. Volili by ho 37,6 percenta.

Trojicu uzatvára Martin Mlýnek, za ktorého by hlasovalo 3,2 percenta respondentov. Nasleduje Miroslav Heredoš (2,9 percenta), Miroslav Vetrík (1,3 percenta), Peter Poláček (0,8 percenta), Martin Jakubec (0,5 percenta) a Andrej Trnovec (0,0 percenta).

Odstúpila jediná kandidátka

O post primátora Bratislavy sa uchádza už len sedem mužov. Herečka Milena Minichová oznámenie o vzdaní sa kandidatúry doručila mestskej volebnej komisii koncom septembra.

Post primátora chce obhájiť Matúš Vallo. Kandiduje za Team Bratislava a strany Progresívne Slovensko a SaS. V roku 2018 získal 58 578 hlasov, čo predstavovalo 36,5 percenta.

Podnikateľ a šéfkuchár Miroslav Heredoš kandiduje za Národnú koalíciu/nezávislí kandidáti. Pôvodne bol v Republike, potom odtiaľ odišiel.

Kotlebovci na kandidátku postavili manažéra, speváka, moderátora, šoumena, promótera a herca Martina Jakubca.

Dlhoročný starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý kandiduje za strany Sme rodina, Kresťanskodemokratické hnutie, Za ľudí, Dobrá voľba a umiernení a Szövetség – Magyarok. Nemzetiségek. Regiók. | Aliancia – Maďari. národnosti. regióny.

Prednosta Miestneho úradu mestskej časti Staré Mesto a manažér investičnej firmy Martin Mlýnek kandiduje za strany NOVA, Občianska konzervatívna strana, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Kresťanská únia.

Za Hnutie občan národ spravodlivosť kandiduje Peter Poláček, ktorý pôsobí ako štatutárny zástupca spoločnosti.

Manažér Andrej Trnovec kandiduje za Slovenskú ľudovú strana Andreja Hlinku. V roku 2018 sa chcel stať aj primátorom Bratislavy, no s 886 hlasmi skončil na ôsmom mieste.

Historik, teológ, zakladateľ Bratislavských korunovačných slávností a manažér Miroslav Vetrík kandiduje za Život – národná strana.

Ťažko v Starom Meste

Mestské zastupiteľstvo tvorí 45 poslancov, ktorých si budú voliť ľudia v 17 obvodoch.

Stať sa poslancom v mestskom zastupiteľstve chce 328 Bratislavčanov. Záujem majú aj deviati poslanci Národnej rady SR, dvaja viceprimátori aj 15 starostov, ale aj exstarostovia.

Piati kandidáti na primátora sa poistili a kandidujú aj za mestských poslancov. Neurobili tak Matúš Vallo, Martin Jakubec a Peter Poláček.

Zastupovať Bratislavčanov v mestskom zastupiteľstve chce 12 dôchodcov, štyria štátni radcovia, ale aj podpredseda samosprávneho kraja.

Mestským poslancom chce byť tiež upratovačka, chemik, vysokoškolský študent, spisovateľ, umelec, športovci či dvaja nezamestnaní.

Zamestnanie ekonóm si uviedlo 24 kandidátov, poslancom chce byť 42 manažérov, 6 učiteľov a 9 pedagógov. Záujem prejavilo aj päť lekárov, 21 právnikov a osem advokátov.

Z mestských častí budú mať náročné presadiť sa kandidáti za MČ Staré Mesto. Zvolení môžu byť iba štyria kandidáti poslanci, záujem má 50 ľudí. Najjednoduchšie to bude v Čuňove, kde je už poslanec istý. V mestskom zastupiteľstve môže mestskú časť zastupovať jeden poslanec a len jeden človek kandiduje.

Dvaja starostovia sú istí

Bratislava, podobne ako Košice, majú mestské časti. V hlavnom meste je ich 17 a každá má svojho starostu.

Nových starostov budú mať minimálne dve mestské časti. Kandidovať už nebude starostka Devína Ľubica Koľková, ktorá bola vo funkcii od roku 2006. Rudolf Kusý kandiduje za primátora, a tak v Novom Meste si zvolia nového starostu.

Vo zvyšných pätnástich mestských častiach kandidujú aj doterajší starostovia. V dvoch mestských častí už vedia, kto bude ich starostom aj v ďalšom období. Starosta Vrakune Martin Kuruc a jeho kolega Jozef Uhler z Jaroviec nemajú žiadnych protikandidátov.

Dokopy o starostovské kreslá má v Bratislave záujem až 62 kandidátov. Najviac, až desať, kandiduje na túto funkciu v Starom Meste. V dvoch je len jeden kandidát a v štyroch má súčasný starosta iba jedného vyzývateľa.

Trojnásobný záujem

V miestnych zastupiteľstvách 17 mestských častí pôsobí dokopy 266 poslancov. Záujem o túto funkciu má až 893 záujemcov. Len jeden z kandidátov bude nespokojný v Čunove. Tam pôsobí sedemčlenný poslanecký zbor a záujme majú ôsmi. Najväčší súboj bude v Starom Meste a Petržalke.

Farebné obálky

Spojené župné a komunálne voľby sa uskutočnia 29. októbra.

Za poslancov zastupiteľstva budú zvolení kandidáti, ktorí získajú vo volebnom obvode v poradí najviac platných hlasov. Za starostu alebo primátora bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov.

Voliči budú mať hlasovanie v jesenných spojených voľbách odlíšené farebne.

Na hlasovanie za poslancov obecných, respektíve mestských zastupiteľstiev a starostu, respektíve primátora bude slúžiť biela obálka.

V prípade Bratislavy a Košíc budú voliči vyberať aj starostu svojej mestskej časti a poslancov miestneho zastupiteľstva. Tieto hlasovacie lístky budú dávať taktiež do bielej obálky.

Na lístku na voľby starostu obce, respektíve primátora mesta a starostu mestskej časti môže volič zakrúžkovať len jedného kandidáta. Oba lístky vloží do bielej obálky. V prípade Bratislavy a Košíc pôjde o štyri lístky, pričom v týchto dvoch mestách bude lístok na voľby do mestského zastupiteľstva a lístok na voľby primátora mesta označený na ľavom okraji sivým pruhom.

X X X

Lekári v bratislavskej nemocnici vykonali unikátnu operáciu, pri pôrode zachránili novorodenca

Dieťaťu podľa UNB ešte pred narodením ultrazvukom diagnostikovali rozsiahly nádor, ktorý mu bránil prehĺtať plodovú vodu.

Tím lekárov Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v stredu (19. 10.) vykonal unikátnu operáciu, pri pôrode zachránili novorodenca s nádorom na krku. Nemocnica o tom informovala na sociálnej sieti.

Dieťaťu podľa UNB ešte pred narodením ultrazvukom diagnostikovali rozsiahly nádor, ktorý mu bránil prehĺtať plodovú vodu. U matky sa preto potvrdilo veľké množstvo plodovej vody v maternici, pri ktorom hrozil jej predčasný odtok.

Okrem toho nádor tlačil na krk novorodenca, čím hrozila nielen porucha prehĺtania, ale aj jeho udusenie. „Pri utlačenej dýchacej trubici vzniká riziko, že by sa dieťatko nedokázalo po pôrode nadýchnuť, pričom desať minút bez dychu môže mať u novorodenca fatálne následky,“ vysvetlila nemocnica

Pôrod sa preto uskutočnil za účasti viacerých odborných tímov pre prípad, že by bolo potrebné vykonať akútne otvorenie dýchacej trubice. Išlo o odborníkov z pôrodníckeho, novorodeneckého, anesteziologického a detského otorinolaryngologického tímu.

„Pri cisárskom reze sa vybral novorodenec bez prerušenia pupočníka, takže stále dochádzalo k výmene plynov cez placentu a nehrozilo udusenie. Pripojenému novorodencovi sa podarilo zaistiť dýchacie cesty zavedením trubice aj v mieste zúženia, takže nehrozilo udusenie,“ vysvetlila nemocnica s tým, že potom lekári prerušili pupočník a dokončený cisársky rez. Následne dieťa stabilizovali a preložili na intenzívne oddelenie. „Kde ho čaká definitívne doriešenie stavu,“ doplnila UNB, aktuality.sk

X X X

Radnica v Trenčíne obnoví sochu Holubice od Jozefa Fizela

Kým bude socha v ateliéri známeho trenčianskeho sochára, opravy sa dočká aj jej betónový podstavec.

Trenčianska radnica dá opraviť sochu Holubice od autora Jozefa Fizela. Renovácia bude pokračovaním spolupráce na projekte Hlava5. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

„Dielo Holubice sa nachádza vo verejnom priestore na sídlisku Sihoť. Je mierne poškodené, potrebuje očistiť a opraviť. V sobotu sochu prevezú zo sídliska Sihoť do ateliéru akademického sochára Igora Mosného,“ povedala hovorkyňa mesta Trenčín.

Ságová dodala, že kým bude socha v ateliéri známeho trenčianskeho sochára, opravy sa dočká aj jej betónový podstavec. Prvým objektom, ktorý dostal komplexnú opravu v roku 2020, bol Kubik – kocka na Soblahovskej ulici autorov Antona Štubňu a Jána Blichu. Holubice sú tak ďalším z umeleckých diel, ktorému sa vďaka spolupráci mesta Trenčín s projektom Hlava5 dostane viac pozornosti a opatery.

Za Hlavou5 je skupina mladých dizajnérov, výtvarníkov a architektov z Trenčína a Českej republiky. V rokoch 2018 a 2019 sa im podarilo zmapovať na území mesta viac ako stovku umeleckých diel umiestnených vo verejných priestoroch a vo verejných inštitúciách. Vznik týchto výtvarných diel sa datuje do rokov 1965 až 1989. Cieľom projektu je za pomoci mesta tieto sochy postupne obnoviť, aktuality.sk

X X X

 Reece James znáša zranenie kolena ťažko. Spraví všetko, aby stihol šampionát v Katare

 Anglický futbalový obranca Reece James je zdrvený zo zranenia kolena, ktoré ho pravedepodobne pripraví o majstrovstvá sveta, no spraví všetko pre to, aby sa v Katare objavil.

Dvadsaťdvaročný hráč Chelsea odkríval po hodine hry z ihriska v minulotýždňovom zápase Ligy majstrov na pôde AC Miláno (2:0) a už sa na trávnik nevrátil. Následne absolvoval podrobné vyšetrenia, ktoré potvrdili vážnosť zranenia a stanovili dĺžku liečby na osem týždňov. Anglicko nastúpi na MS na svoj prvý zápas 21. novembra proti Iránu.

„Je to zničujúce a MS sú už za mesiac. Keď som vyrastal, vždy som sa chcel zúčastniť na šampionáte a toto bola moja prvá príležitosť. Spravím všetko, aby som sa tam objavil, no toto zranenie prišlo v nesprávnom čase,“ povedal.

Ak James nestihne MS, bude to tvrdá rana pre trénera Garetha Southgatea. Na pravej strane obrany totiž nemôže s určitosťou počítať ani s Kyleom Walkerom z Manchestru City, ktorý mal zranenie v brušnej oblasti, a Trent Alexander-Arnold z Liverpoolu je mimo formy, aktuality.sk

X X X

Zasiahla vyššia moc. Vlhovú na štarte neuvidíte

Dnešný obrovský slalom žien v Söldene je zrušený. Petra Vlhová a jej súperky si na prvý štart v novej sezóne Svetového pohára alpských lyžiarok musia počkať.

 Dôvodom radikálneho riešenia je počasie. Na ľadovci Rettenbach i v jeho okolí husto pršalo celú noc a ideálne podmienky v rakúskom stredisku nepanovali ani predtým.

Ráno navyše prišlo husté sneženie, ktoré celú situáciu ešte viac skomplikovalo. Štart prvého kola posunuli najskôr o hodinu neskôr, ale nakoniec sa rozhodcovská komisia priklonila k zrušeniu celého sobotňajšieho programu.

Zajtra by sa mal ísť mužský obrovský slalom s bratmi Adamom a Andreasom Žampom. Aj tieto preteky sú v ohrození.

 Vlhová pred prvým obrovským slalomom sezóny deklarovala, že chce zaútočiť na pódium. Vlani i predvlani skončila pri tradičnej ouvertúre na tretej priečke.

„Rada by som dosiahla na tento hetrik. Cítim sa silná a pripravená,“ povedala Vlhová vo štvrtok na svojej videokonferencii.

Ženský kolotoč sa presúva na švajčiarsko-talianske pohraničie, kde sa 5. a 6. pôjdu dva zjazdy v strediskách Zermatt a Cervinia./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.