Andruskó o Kuciakovi: Telo sa nemalo nikdy nájsť. Kollár: Nádeje Ukrajine do NATO nezodpovedné. Boj s vysokými cenami energií pokračuje

Zsuzsová: Prokuratúra nepredložila jediný dôkaz. Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje v pondelok proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze prípravy vrážd prokurátorov výsluchom Zoltána Andruskó, ktorý je v kauze vraždy novinára právoplatne odsúdený. V rámci prípravy vrážd prokurátorov je vylúčený na samostatné konanie.

 Marian Kočner pred začiatkom pojednávania v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a v kauze prípravy vrážd prokurátorov na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok 21. apríla 2023.

Obžalovaná Alena Zsuzsová tvrdí, že prokuratúra nepredložila jediný dôkaz o tom, kedy a ako si mala objednať vraždu novinára Jána Kuciaka i pripravované vraždy prokurátorov. Odmietla tiež, že si mal u nej vraždy objednať Marian Kočner. Vyplýva to z jej pondelkovej výpovede.

„Neexistuje o tom žiadna komunikácia ani svedecká výpoveď, okrem protichodných výpovedí Zoltána Andruskóa,“ zdôraznila s tým, že jeho výpovede považuje za klamstvá. Nie je podľa nej ani žiadny dôkaz o tom, že by si ktorúkoľvek z vrážd u nej objednal Kočner. „Napriek tomu to obžaloba uvádza,“ podotkla.

Ďalej uviedla, že Andruskóvi nikdy nedala žiadne peniaze za žiadnu vraždu. Potvrdila, že sa zoznámili približne v roku 2010. Komunikácia extrahovaná z aplikácie Threema podľa nej nie je úplná a mala byť upravovaná. Tvrdí, že význam emotikonov vysvetlila.

Na prípadné otázky prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, rovnako ako Kočner, odmietla odpovedať. Zdôvodnila to tým, že sú podriadení špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, s ktorým sa mala v minulosti stretnúť.

Tvrdí, že v prípravnom konaní vypovedala pod tlakom zastrašovania a urážok zo strany orgánov činných v trestnom konaní a „neskutočným lynčom médií“. Podotkla, že trpí panickou poruchou.

Peniaze v utierke

Andruskó nadviazal na svoju výpoveď zo začiatku apríla. Vtedy hovoril o liste, ktorý mal ešte pred svojím zadržaním dať svojej známej. Svedok v ňom označoval Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera za objednávateľov vrážd. Uvádzal, že sa v tom čase cítil v ohrození života. V pondelok povedal, že dôvodom napísania listu boli vyhrážky zo strany Zsuzsovej. List bol predložený justičným orgánom len nedávno.

Keď začal Andruskó v minulosti vypovedať v kauze novinárovej vraždy, najskôr bola podľa jeho slov s policajtmi reč o tom, že mu bude zastavené trestné stíhanie. Napokon sa mala jeho obhajkyňa dohodnúť s prokurátorom, že mu bude navrhovať osem rokov väzenia. „Trest mi bol zdvojnásobený,“ podotkol. Zopakoval, že obsahom pôvodnej objednávky vraždy Kuciaka bol taký spôsob vykonania, aby nebolo nájdené telo. „Povedala mi, že vraždu objednal Marian Kočner,“ uviedol svedok na margo Zsuzsovej. Vypovedal tiež, že mal od obžalovanej dostať peniaze zabalené v kuchynskej papierovej utierke.

Obžalovaná Alena Zsuzsová odmietla, že by Andruskó komunikoval s Kočnerom prostredníctvom jej mobilu. Tvrdí, že mu počas leta 2017 trikrát požičala peniaze, dovedna 20 000 eur. Peniaze mali byť spravidla zabalené v papierovej utierke. „To znamená, že Zoltán Andruskó dostal odo mňa peniaze v bielej papierovej kuchynskej utierke, ale nie na žiadnu objednávku vraždy,“ zdôraznila.

 Dragič žiada o prepustenie

Darko Dragič, ktorý je obžalovaný v kauze prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho, žiada o prepustenie z väzby. Na dnešnom pojednávaní to oznámila jeho advokátka. Dôvodom podľa nej je, že stíhanie obžalovaného bosnianskeho občana je založené na výpovedi svedka Iliju Weissa, ktorý je právoplatne odsúdený za drogovú trestnú činnosť. Podľa obhajkyne však v jeho výpovedi existujú zásadné rozpory.

„Chcem požiadať súd, aby to dôsledne zvážil,“ uviedla obhajkyňa s tým, že súdu v tejto súvislosti zašle písomný návrh.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Weiss pre obžalovaného Dragiča zabezpečoval kradnuté auto, ktoré malo byť použité pri vražde Maroša Žilinku. Svedok vo svojej výpovedi na súde potvrdil stretnutia s obžalovaným. „Malo to byť rýchle auto bez dokladov, na ktorom sa dá voľačo spáchať a potom sa dá zlikvidovať,“ povedal Weiss. Dragič mu však podľa jeho slov nekonkretizoval, na čo má auto použiť, pričom on sám si myslel, že pôjde o prepad alebo lúpež. Obžalovaný ale podľa svedka povedal, že potom bude „veľké dusno“. Weiss doplnil, že Darko Dragič mu nakoniec neposkytol za auto sľúbené peniaze, preto ho nezabezpečil. Obžalovaný Dragič však v reakcii na výpoveď svedka odmietol, že by s ním riešil kúpu auta, vraždu alebo akýkoľvek spoločný biznis.

 V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Kočnera a Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Kočner, Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr./agentury/

X X X

Dávať teraz Ukrajine nádeje na vstup do NATO nezodpovedné, myslí si Kollár

Je neprípustné, aby do Severoatlantickej aliancie vstúpila krajina, v ktorej je vojenský konflikt. Dávať Ukrajine zbytočné nádeje je veľmi nezodpovedné, proces sa však začať môže.

V pondelok to po prvom bloku Konferencie predsedov parlamentov Európskej únie (EÚ) v Prahe uviedol predseda Národnej rady SR Boris Kollár, informuje spravodajkyňa TASR. Predseda Najvyššej rady Ukrajiny predtým povedal, že pozvánku by radi dostali na júlovom samite NATO vo Vilniuse.

„Určite nemôže vstúpiť do NATO krajina, kde je aktuálne vojenský konflikt, to je neprípustné. Myslím si, že by to ani neprešlo ratifikáciou členských krajín. Dávať tu nejaké zbytočné nádeje je veľmi nezodpovedné,“ vyhlásil Kollár. Vstúpiť je možné len v mieri, inak by sa aktivoval článok 5 a členské krajiny by sa museli zapojiť do vojny, povedal predseda NR SR.

Zdôraznil, že to neznamená, že by bol proti tomu, aby Ukrajina do NATO vstúpila. „Sme za to, ale v čase mieru a tak, ako sa to má. Proces môžete začať, ale nemôžete byť prijatý ako člen,“ spresnil Kollár.

V otázke vstupu do EÚ predseda slovenského parlamentu zopakoval postoj, že Ukrajina musí absolvovať celý proces tak, ako napríklad v minulosti Slovensko. „Mňa veľmi mrzí, že sú tam boje, že Ukrajina bola napadnutá, ale to neznamená, že sa z toho dôvodu urobí nejaká skratka. Všetky členské štáty musia mať rovnaké pravidlá,“ uzavrel šéf slovenského parlamentu.

V Prahe sa 24. a 25. apríla koná Konferencia predsedov parlamentov Európskej únie (EUSC), na ktorej sa zúčastňujú aj Švajčiarsko, Nórsko, Británia a kandidátske krajiny. Hlavnými témami sú ruská agresia na Ukrajine, energetická bezpečnosť či rozšírenie EÚ. Akcia uzatvorí parlamentnú dimenziu českého predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2022, aktuality.sk

X X X

Ako sme v centrále Smeru počúvali celú nahrávku F. Imreczeho a policajtov. Nátlak sme necítili

Robert Fico nahrávku považuje za dôkaz manipulácie veľkých káuz. Bývalý šef Finančnej správy oponuje, že policajti ho nikdy nenavádzali, ako má vypovedať. Prečítajte si, ako sa nahratý rozhovor naozaj odohral.

Po minulotýždňovej tlačovej besede Smeru sme sa na pondelok objednali do centrály strany na Súmračnej ulici v Bratislave. Smeráci totiž dali verejný prísľub, že si médiá môžu vypočuť celú asi dvadsaťminútovú nahrávku z debaty medzi Františkom Imreczem a policajtmi NAKA, ktorej úryvok púšťali na tlačovke – považujú ho za dôkaz manipulácie trestných konaní v ich neprospech.

„Udavači pod obrovským tlakom potom vo výpovediach hovoria úplný opak v porovnaní s tým, čo hovorili v prirodzenej, spontánnej výpovedi,“ vyhlásil Fico minulý piatok na tlačovke, jeho strana plánujú pre údajné manipulácie v kauzách podať aj trestné oznámenie.

My sme pri počúvaní nahrávky tlak na Imreczeho nezaregistrovali.

Podľa šéfa strany Roberta Fica nahrávka pochádza z vyšetrovania policajnej inšpekcie a Smeru ju vraj ktosi poslal do parlamentu. Inšpekcia stíha policajtov okolo Jána Čurillu pre zneužitie právomocí, pretože vraj chceli účelovo stíhať ľudí z inšpekčného tímu Oblúk, NBÚ, či SIS. Nahrávky sú v tomto konaní dôležitým dôkazom.

Predstavitelia strany svoj sľub aj dodržali – na dohodnutý termín dorazil s notebookom hovorca strany Ján Mažgút. Na USB kľúči mal spomínanú nahrávku a pustil ju v improvizovanej zasadačke: najprv na reproduktor a neskôr na vyžiadanie dovolil použiť aj vlastné slúchadlá.

Keďže nahrávka je pomerne ťažko zrozumiteľná, vypočuli sme si ju hneď niekoľkokrát. Na chvíľu sa zastavil aj Erik Kaliňák s kamarátom, ktorý toto intermezzo nahrával na mobil. Zostrihané video politik použil na sociálnych sieťach.

Od kávy až po zamykanie dverí

Imrecze bol jedným z kľúčových svedkov v kauze Súmrak, kde čelili obvineniam aj Robert Fico a Robert Kaliňák. Vypovedal o stretnutiach na úrade vlády, kde sa mala pripravovať diskreditácia exprezidenta Andreja Kisku, aj šéfa obyčajných ľudí Igora Matoviča. A práve tieto dve mená padli aj na spomínanej nahrávke.

Zvuk z 11. júna 2021 zachytáva celé stretnutie bývalého šéfa finančnej správy s policajtmi -od úvodnej debaty o káve až po záverečné zamykanie dverí. Imrecze mal v ten deň zrejme výsluch a policajti si ho odchytili na chodbe. Advokát sa debaty nezúčastnil.

Pripomeňme, že František Imrecze skončil v januári 2021 po zadržaní pri akcii Mýtnik vo vyšetrovacej väzbe. O pár mesiacov začal uvažovať o tom, že začne spolupracovať s políciou. Začiatkom júna absolvoval prvý výsluch, kde naznačil, o čom všetkom je pripravený vypovedať. Sám mal spomenúť aj tému diskreditácie prezidenta Andreja Kisku.

Aj potom, ako Smer vytiahol nahrávku jeho rozhovoru s policajtmi, Imrecze naďalej tvrdí, že ho policajti k ničomu nenavádzali.

„Vo všetkých mojich výpovediach som vypovedal pravdu v súlade s tým, ako som si na dané skutočnosti pamätal v deň výsluchu. Počas predmetného stretnutia, na ktoré sa pýtate ani počas akéhokoľvek iného stretnutia s OČTK som nevnímal, že by ma vyšetrovatelia NAKA navádzali ako mám vypovedať,“ reagoval pre Aktuality.sk.

Ako dodal, je všeobecne známe, že jeho spolupráca s políciou a prokuratúrou začala už v máji 2021. „Za dôležité však považujem uviesť, že tento rozhovor, ktorý bol zaznamenaný, nasledoval až po poskytnutí informácií podstatných pre trestné konanie z mojej strany počas úkonov pred vyšetrovateľom,“ zdôraznil.

Na nahrávke hovorí o debate s jedným z operatívcov z februára daného roka, keď ho zrejme viezli na špeciálnu prokuratúru.

„Ja si vás pamätám, keď sme šli na tú prokuratúru vo februári. Vtedy ste mi vysvetlili, čo to znamená (spolupracovať pozn. red.). Povedali ste, že je to ako spoveď – budete cítiť úľavu. Vtedy som tomu absolútne neveril. Musím povedať, že teraz ale cítim úľavu. Nebudem už v takom strese v tej base ako doteraz,“ rozpráva na nahrávke Imrecze.

Spomína aj na stres, ktorý mal počas zadržania s tým, že „nebol majster sveta ako Lajo Mako“. Narážal na zadržanie bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, pri akcii Božie mlyny v roku 2020.

„Ja som bol v absolútnom šoku, napriek stretávaniu sa s Čechom (Daniel Čech – Imreczeho dvojka na Finančnej správe bol zadržaný koncom roka 2020 pri akcii Judáš pozn. red.), som nemal ani páru, že toto sa stane,“ opisuje v odpočutom rozhovore bývalý prezident Finančnej správy.

Z celej akcie si vraj zapamätal len vyšetrovateľa Jána Čurillu a ďakoval manželke, že sa postarala o psa. Bál sa totiž, že by ho policajti zastrelili.

Spis KTAG na stole

Imrecze v nahratom rozhovore opisuje, aké ťažké bolo pre neho „prekročiť Rubikon” a začať spolupracovať. Nerobil si žiadne ilúzie, že ak by mlčal, tak by sa o neho niekto postaral.

„Keby som to ja udržal a vygeneroval si ďalšie obvinenia, ktoré by skončili obžalobou, alebo v base už odteraz za roky, na ktoré by ma odsúdili, myslíte si, že by sa niekto o mňa zaujímal z tých ľudí?” kladie si rečnícku otázku.

„Je to smutné, ale je to tak,” kontruje mu policajt.

Až potom, ako sa počas úvodu rozhovoru prelomili ľady medzi Imreczem a policajtmi, vyrukuje jeden z nich s otázkou, ktorá sa týka prezidenta Kisku a jeho firmy KTAG. „My sa vás chceme spýtať na jednu vec, konkrétnu vec. Jak to bolo s tým spisom na stole, čo sa týka Kisku a KTAG, kto ho doniesol? Boli ste prítomný?” povie policajt.

Imrecze reaguje, že nevie, kto spis vyniesol. Dodá, že to vyšetrovala aj inšpekcia so záverom, že informácie neunikli zo systémov Finančnej správy, ale zrejme priamo zo spisu.

„Ja som vtedy s Kažimírom (minister financií Peter Kažimír) Kiskovi pomáhal. Vy to neviete. Kažimír bol pod veľkým tlakom od Smeru, aby sme čo najskôr dávali podnety na parlamentný výbor. A my sme to s Kažimírom zdržovali. Bolo nám to proti srsti, taký odporný boj proti Kiskovi. Čiže my sme to zdržovali, ale kto vyniesol tie dáta, to neviem,” hovorí na nahrávke Imrecze.

Na rovinu

Tu policajt znovu začne priamou otázkou. „Na rovinu sa bavíme. Máme informáciu, že aj vy ste pri tom boli. Vieme určite, že tam bol Makó.” Ten mal byť na mieste, aby dotyčným na úrade vlády vysvetlil daňovú problematiku v súvislosti s prezidentovou firmou.

No a potom nasleduje pasáž, ktorú púšťal aj Robert Fico na tlačovej besede. „Ale myslím si, že ste tam boli prítomný na jednom stretku aj vy. Bolo trošku zasnežené, došli ste na striebornom passate, buď vy, alebo niekto iný. Bolo tam viac osôb naraz. Možno si nepamätáte, ja sa vás pýtam,” hovorí na nahrávke policajt.

Imrecze kontruje, že to nebolo stretnutie, kde sa lustroval spis KTAG. „Hovorím to bez papiera. Musím sa rozpamätať. Myslím si, že to bolo stretnutie ohľadom Matoviča, riešilo sa niečo s autom.”

Policajt dodáva podrobnosti – že stretnutie o ktorom hovorí on, malo byť na Úrade vlády na jeseň 2017 za prítomnosti Roberta Kaliňáka. Spomína detaily, ako ich čakali na mieste a dodáva, že tam bol aj Ľudovít Makó. Mal im mávať známy ochrankár a dolu údajne čakal aj Peter Kažimír.

„Fyzicky som došiel ja aj Makó. Neviem, či sme nedošli aj spolu,” spomína Imrecze.

Policajt hovorí, že poznajú detaily stretnutia – ako mali páni na úrade už čosi popité, fajčili cigary, venovali sa téme KTAG, kde im Makó vysvetľoval, ako to funguje.

„Porozmýšľajte, hovorím. Ja vás nepresviedčam, že to tak bolo,” dodáva policajt.

Imrecze reaguje: „Ešte raz, tu si musíme hovoriť pravdu. Pamätám si stretnutie u Fica v kancelárii na Úrade vlády, kde bol aj Kaliňák, kde som bol s Makóom a niečo sme preberali. Stopercentne sme nepreberali spis Kisku. Môžem odprisahať, nebol spis na stole, z ktorého by sme čítali. Ja vnímam, že to stretnutie bolo skôr o ďalších krokoch, že máme pripraviť materiál na výbor.”

Policajt opäť povie, že Imrecze má porozmýšľať. Debata končí filozofickou úvahou. „Čím častejšie sem budete chodiť, tým budete kľudnejší odchádzať. Ste bližšie k svojmu cieľu. Nie ste sám, teraz je veľmi veľa ľudí, ktorí sa takto rozhodli,” upokojujú Imreczeho policajti.

Ako vypovedá Imrecze naozaj

František Imrecze sa napokon na výsluchoch pred vyšetrovateľom NAKA rozpamätal na to, že stretnutí na Úrade vlády bolo viacero. Vypovedal o tom, že s Erikom Tomášom a Robertom Ficom riešili Igora Matoviča. Analýzu k tomu mal pripraviť Daniel Čech.

Hovoril ale aj o prípade firmy Andreja Kisku. Nikdy však netvrdil, že by bol na stole daňový spis spoločnosti KTAG. Spomenul si na dve stretnutia v kancelárii vtedajšieho premiéra. Zavolať ho tam mal Kaliňák s dôvetkom, nech vezme aj „Laja”, teda Makóa. Ten na prvom stretnutí podľa Imreczeho vytiahol akúsi schému dodávateľov KTAG. Na druhom stretnutí už mal byť aj Norbert Bödör a Tibor Gašpar.

Obe stretnutia sa mali odohrať v septembri až októbri 2017 po tom, ako redakcie viacerých médií dostali prvý email od anonyma označeného ako Yegor. Ten rozoslal novinárom protokol z daňovej kontroly firmy KTAG Andreja Kisku a jeho brata Jaroslava. KTAG si skrátila daň z príjmu za rok 2014 o 27-tisíc eur. Firma to uznala, daň doplatila. Celý problém spočíval v tom, že si Kiska chcel na firmu KTAG zaúčtovať aj výdavky na kampaň. To ale daniari neuznali a tak to musela firma doplatiť.

Za porušenie daňového tajomstva je už právoplatne odsúdený Tomáš Rajecký, ktorý sa k rozoslaniu dát priznal. Vypovedal, že tak urobil na požiadanie Bödöra a spomenul aj nervózny telefonát od Kaliňáka.

Vo svojej oficiálnej výpovedi pred vyšetrovateľom hovoril Imrecze aj o tlaku na to, aby finančná správa čím skôr posunula parlamentnému výboru podklady na bývalého prezidenta. Tejto záležitosti malo byť venované ďalšie stretnutie na Úrade vlády. Kiska neskôr dostal od parlamentu aj pokutu, ktorú zrušil až ústavný súd. Práve o výbore a snahe spolu s Kažimírom naťahovať čas, hovoril už na stretnutí s operatívcami 11. júna tak, ako to zachytáva nahrávka.

Inšpekcia vyhodnocuje

O reakciu na nahrávku sme ešte po tlačovej besede Smeru požiadali inšpekciu aj bratislavskú krajskú prokuratúru. Zvuk má totiž pochádzať z ich vyšetrovania.

„K predmetnej otázke bol prednostne oslovený vyšetrovateľ realizujúci trestnú vec, v rámci ktorej mala byť zabezpečená spomínaná nahrávka, pričom tento uviedol, že v predmetnej veci je na poskytovanie informácií vydané opatrenie dozorvykonávajúceho prokurátora krajskej prokuratúry Bratislava, ktorý si vyhradil právo na poskytovanie informácií z predmetného trestného konania. Avšak je možné uviesť, že Úrad inšpekčnej služby sa začal komplexne zaoberať medializovanými nahrávkami aj vo vzťahu k ich vyhodnocovaniu resp. prípadnej modifikácie,“ reagovala inšpekcia.

Krajská prokuratúra Bratislava odpovedala, že nekomentuje tlačové konferencie politických strán a nebude sa vyjadrovať k ďalším otázkam, aby nedošlo k ohrozeniu účelu trestného konania.

„V danom prípade ide o opätovné a účelové podsúvanie klamlivých informácií verejnosti s cieľom zdiskreditovať kľúčových svedkov, ako aj samotných vyšetrovateľov a operatívnych pracovníkov pri vyšetrovaní citlivých káuz. Pri vypočutí si kompletnej nahrávky je zrejmé, že k žiadnemu ovplyvňovaniu Františka Imreczeho zo strany policajtov NAKA nikdy nedošlo,“ reagovala Národná kriminálna agentúra.

Šátek: Operatívec môže zavádzať

Aktuality.sk požiadali o posúdenie nahrávky dlhoročného policajta a bývalého šéfa policajného Úradu boja proti korupcii Jozefa Šáteka. Ten počul len pasáže, ktoré si reportérka stihla poznamenať pri počúvaní záznamu v centrále Smeru.

„V prvom rade by mal docent trestného práva vedieť, že prípravné trestné konanie je neverejné. Dôkazy sa nemajú zverejňovať, aby súd dostal ucelenú predstavu, ktorá nie je mediálne ovplyvnená. Aby dostal spis, ktorý je v základných rysoch neverejný a práve pred súdom sa tieto fakty majú zverejniť,“ zdôrazňuje bývalý šéf Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek.

Roberta Fica upozornil, že miesto púšťania nahrávok na tlačových besedách má v prípade podozrenia z nezákonného konania podať trestné oznámenie.

„Pokiaľ k tomu nezaujme stanovisko príslušný orgán, to znamená inšpekcia, ktorá by to mala vyšetriť, myslím si, že by všetci mali tieto tlačovky ignorovať a písať o tom, že docent práva tu rozvracia právny poriadok, to je podstata veci. Týmto stále sa opakujúcim politickým zverejňovaním informácií zo spisu sú na svojich právach priamo poškodzovaní účastníci daného trestného konania,“ dodal Šátek.

Komentovať postup policajných operatívcov na nahrávke bez znalosti veci považuje Šátek za rizikové „Oni si ho zrejme stiahli a chceli si overiť, ako bude na nejaké veci reagovať a čo na to povie. Aby mu možno niečo pripomenuli, tak mu určité detaily naznačili. Teraz to začína byť rizikové. Je to v súlade so zákonom? Áno aj nie,“ hovorí Šátek.

Sám zastával názor, že po začatí trestného stíhania by už mal riešiť zásadné otázky len vyšetrovateľ „a vpustiť do toho právny formalizmus“. A ak by vyšetrovateľ s niekým najprv dve hodinky debatoval a potom si s tým istým človekom sadol a urobil výsluch, považoval by to už zrejme za problém.

„Ale v tomto prípade sa jednalo o neformálny rozhovor možného svedka s operatívnymi pracovníkmi, na čo títo zo zákona o policajnom zbore právo majú.“

Aby vedel celý postup komplexne zhodnotiť, musel by mať podľa svojich slov naštudovaný celý spis a vedieť, čo v tej dobe bolo už oficiálne zdokumentované. „Čo hovoril Imrecze , alebo čo jemu hovoria policajti. Muselo by sa detailne porovnať, či nešli nad rámec niektorých informácií, alebo nezavádzali. Operatívec totiž môže aj zavádzať, oťukávať si človeka nepravdivými informáciami,“ vysvetľuje dlhoročný policajt, aktuality.sk

X X X

Zola Mikeš: Záblesk normálnosti v Maďarsku?

Maďarská prezidentka vetovala návrh zákona z dielne Viktora Orbána, podľa ktorého malo byť umožnené udávať homosexuálne páry, ktoré načierno vychovávajú deti. Chvályhodný počin Katalin Novákovej však kazí odôvodnene veta návrhu.

Maďarský parlament prednedávnom prijal zákon, podľa ktorého by mohli Maďari anonymne udávať homosexuálne páry, ktoré „načierno“ vychovávajú deti. Ide o zákon z dielne Fideszu, ktorý maďarská prezidentka Katalin Nováková nakoniec vetovala. Je to po prvýkrát, čo sa prezidentka postavila proti zákonu Orbánovej strany, v ktorej i ona figurovala kedysi ako podpredsedníčka.

Podpora homofóbnych udavačov

Podľa zákona by mohli maďarskí občania udávať štátu rodičov rovnakého pohlavia, ak by tí vychovávali „protiprávne“ dieťa. Zákon takisto umožňoval udania osôb, ktoré spochybňujú gendrové role a rodinné ideály zakotvené v ústave, alebo právo dieťaťa na jeho identitu pohlavia, určenú pri pôrode. Legislatíva prešla parlamentom, schválili ju poslanci Fideszu, ktorí v ňom majú väčšinu. Vetovanie zákona znamená, že parlament bude musieť zákon opätovne prerokovať.

Maďarská prezidentka sa tak po prvýkrát postavila proti stupňovaniu tlaku na homosexuálne páry, ktoré sa ocitli v hľadáčiku spúšte Viktora Orbána. Maďarský parlament už predtým schválil homofóbne zákony o ochrane Maďarov pred homosexualitou, podľa ktorých sa na školách a mladistvým do 18 rokov nesmú predkladať príklady rovnopohlavných párov, ktoré žiju v spoločnom zväzku. V Maďarsku platia i zákony, ktoré výrazne obmedzujú práva LGBTI komunity, Orbán nechal do ústavy pripísať i vetu, že otec je muž a matka žena.

Zdôvodnenie veta sklamáva nádeje

Je nepochybne záslužné, že maďarská prezidentka svojím vetom tento trend prvýkrát spochybnila. Predtým, než začneme uvažovať, že v Maďarsku sa blýska na lepšie časy, si je však nutné prečítať si i zdôvodnenie tohto veta.

Katalin Nováková v ňom napísala, že zákon vetuje preto, lebo nespĺňa európske normy na ochranu whistleblowerov. Namiesto absurdity zákona teda poukazuje na nedostatočnú ochranu udavačov homosexuálnych párov. A to je rozhodne ten najmenší problém tejto homofóbnej legislatívy, aktuality.sk

X X X

Diplomat Kubiš: Kým sa na Ukrajine bojuje, nie je priestor na mierové rokovania

Myslím si, že krajine, ktorá sa bráni, je potrebné pomáhať všestranne vrátane dodávok zbraní do tej doby, kým si to Ukrajina bude priať,“ hovorí v podcaste denníka Pravda potenciálny kandidát na prezidenta, diplomat Ján Kubiš.

Exminister zahraničných vecí Ján Kubiš zvažuje svoju kandidatúru na prezidenta. Pôsobenie súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej zatiaľ nechcel hodnotiť, viac otvorený a kritický bol k dosluhujúcej vláde. A hoci hovoril o tom, že boj proti mafianizácii štátu je dôležitý, od Smeru, ktorý hovorí o politických procesoch sa bývalý minister zahraničných vecí nominovaný touto stranou, otvorene v tejto otázke nedištancoval./agentury/

X X X

Boj s vysokými cenami energií pokračuje. Pomoc dostanú všetci, odkazuje minister hospodárstva Hirman

 Niektorí hovoria, že kompenzácie nevyplácame a kolabuje systém. Sú to hoaxy, tvrdí šéf rezortu hospodárstva Karel Hirman.

Slováci stále bojujú s vysokými cenami energií. Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že ich bude aj naďalej kompenzovať. Ako dlho však nie je vôbec jasné. Rezort vyplatil doposiaľ viac ako 56 miliónov eur pre približne 40-tisíc žiadateľov na Slovensku.

Šéf hospodárstva Karel Hirman dnes predstavil spustenie výzvy na kompenzáciu cien energií pre hospodárske subjekty za mesiac marec. Rezort príjma žiadosť do konca júna. Žiadať o dotácie môžu žiadatelia aj za predošlé mesiace, a to za mesiace január a február.

 Ministerstvo hospodárstva prijalo ku koncu minulého týždňa tisíce žiadostí. Malo ísť o približne 56-tisíc žiadostí za asi 84 miliónov eur. „Rátame, že mnohí z nich budú žiadať sumárne za január, február a marec,“ hovorí poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

V súčasnosti trvá vybavenie žiadosti približne sedem dní, jej následné vyplatenie na účet je rôzne, trvať môže dva až tri týždne. Práve táto doba sa má podľa ministra Hirmana skrátiť.

Menšia chybovosť

Ministerstvo hospodárstva vysvetľuje, že pri vyplácaní kompenzácií je už nižšia chybovosť. Počet sťažností je podľa rezortu menší a zväčša ide len o jednotlivé prípady. Minister Hirman odmietol reči o tom, že by pomoc nevyplácali.

„Sú to všetko hoaxy,“ vyjadril sa šéf rezortu hospodárstva. Tvrdí tiež, že chybovosť sa znížila z pôvodných 30 percent len na 5 percent.

O tom či a akou formou budú kompenzovať energie aj v druhom kvartáli, bude ešte ministerstvo diskutovať v polovic mája. Podľa ministra Hirmana musia posúdiť stav štátneho rozpočtu či trhové ceny energií.

2fotky v galériiMinister K. Hirman počas tlačovej besedy o pomoci s cenami energiíZdroj: Aktuality

Ministerstvo pred pár mesiacmi avizovalo aj pomoc pre väčšie podniky a podniky náročnejšie na energiu pod označením „schéma 2.4“. Vyzerá to však, že od nej nakoniec upustili. „Keď sme ju pripravovali, stav na trhu bol úplne iný,“ povedal minister Hirman a dodáva, že mnohé firmy krízu zvládajú.

Nižšie účty za elektrinu, nižší nájom

Pomôcť s vysokými cenami má aj nariadenie vlády, ktorým sa všetkým odoberateľom vráti distribučný poplatok. „Podobné opatrenia vidíme aj v iných krajinách Európy,“ uviedol minister Hirman.

Ešte minulý týždeň, tesne pred skončením rokovaním vlády, pribudol spomínaný bod o zastropovaní distribučných poplatkov. Tie vláda znížila na úroveň roka 2022. Ministri schválili pomoc vo výške viac ako 325 miliónov pre veľkých odberateľov, ako sú firmy či krajské mestá. Rovnako sa pomoc týka aj stredných či malých odberateľov, ktorí majú odber 30 MWh ročne. Zastropovanú cenu budú mať po novom aj podnikatelia či samosprávy.

„Toto je zásadné opatrenie, ktoré pomáha všetkým odberateľom elektriny na území Slovenskej republiky. Je transparentné, rýchle, nebyrokratické,“ vysvetľuje počas dnešnej tlačovej besedy šéf hospodárstva Hirman.

Opatrenie sa odrazí na účtoch tých, ktorí prenajímajú napríklad budovy, kde sú ambulancie či obchody. Minister Hirman upozorňuje, že by sa to malo odraziť aj na nájomnom, ktoré by malo byť už nižšie aktuality.sk

X X X

Macron kritizoval výroky čínskeho veľvyslanca, ten spochybnil nezávislosť postsovietskych republík

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok kritizoval vyjadrenia čínskeho veľvyslanca v Paríži, ktorý spochybnil nezávislosť postsovietskych republík.

„Myslím si, že diplomat by sa nemal vyjadrovať takýmto spôsobom,“ povedal Macron novinárom. Zároveň zdôraznil, že hranice krajín, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu (ZSSR), sú „nedotknuteľné“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Čínsky veľvyslanec Lu Ša-jie v piatok pre francúzsku televíziu reagoval na otázku, či je podľa neho Krym súčasťou Ukrajiny. Odpovedal, že historicky je Krym súčasťou Ruska a Ukrajine ho daroval bývalý líder Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov.

Čínsky diplomat takisto povedal, že tieto bývalé republiky komunistického Sovietskeho zväzu „nemajú na základe medzinárodného práva štatút zvrchovaných krajín, pretože neexistuje medzinárodná zmluva potvrdzujúca ich postavenie ako nezávislých štátov“.

Výroky čínskeho veľvyslanca odsúdili ako neprijateľné viaceré krajiny, ktoré v minulosti tvorili ZSSR, aj západné štáty a Európska únia. EÚ vyjadrila presvedčenie, že vyjadrenia diplomata neodrážajú oficiálny postoj Pekingu.

Hovorkyňa rezortu diplomacie v Pekingu Mao Ning v pondelok uviedla, že „Čína po rozpade Sovietskeho zväzu rešpektuje štatút suverénneho štátu tých republík, ktoré boli jeho súčasťou“, aktuality.sk

X X X

Ceny ropy vzrástli

Ropa v pondelok popoludní vymazala väčšinu ranných strát. Objem obchodov bol však malý, keďže mnohí investori čakajú na ďalšie náznaky vývoja dopytu.

Neskôr v priebehu týždňa totiž americký Federálny rezervný systém (Fed) zverejní sériu kľúčových správ o pracovných miestach v USA, inflácii a spotrebiteľských výdavkoch pred májovým zasadnutím o menovej politike. Okrem toho niektoré z najväčších svetových ropných spoločností, vrátane spoločností Chevron a Exxon, koncom týždňa oznámia svoje zisky za 1. štvrťrok. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa v pondelok o 19.O3 h SELČ predával po 78,82 USD (71,64 eura). To bolo o 95 centov alebo 1,22 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júnového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent stúpla o 1,05 USD alebo 1,29 percenta na 82,71 USD za barel, aktuality.sk

X X X

 Ukrajinci na ľavobreží Chersonu. Predmostie protiofenzívy, či krycí manéver?

 Chýry o tom, že Ukrajinci na južnom fronte prekročili Dneper, zapôsobili ako bomba. Šéf miestnych ruských okupačných úradov ich poprel, Moskva ale masívnym bombardovaním Chersonu i priľahlého pravého brehu veľtoku, odkiaľ sa jej jednotky v novembri nútene stiahli, nepriamo potvrdila správy analytikov. Tých Kyjev pokarhal za nezodpovedný únik informácií.

 Ukrajinci pália na ruské pozície v Chersonskej oblasti z britskej húfnice typu M777.

Dneprom na juhu Ukrajiny už pol roka prechádza frontová línia. Je ostro sledovaná pre očakávanú ukrajinskú protiofenzívu. Tou by Kyjev chcel prerušiť pozemný koridor medzi Ruskom a anektovaným polostrovom Krym. Na naplnenie tohto cieľa by Ukrajinci potrebovali prekročiť nebezpečnú prírodnú bariéru, na ktorej vlani sami vyhodili do vzduchu mosty, aby tak prinútili Rusov na ústup z pravého brehu.

Na dolnom toku Dnepra pred jeho ústím do Čierneho mora je príroda najpevnejším obranným valom. Rieka tam dosahuje šírku vyše siedmich kilometrov, ak sa zarátajú aj bažiny na oboch brehoch.

Víkendová analýza amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), podľa ktorej sa Ukrajincom podarilo uchytiť sa na okupovanej strane rieky, preto vyvolala pochopiteľný rozruch.

 Presný úder. Rusi nie sú v bezpečí ani na ľavom brehu Dnepra

„Ukrajinské sily zaujali pozície na východnom (ľavom) brehu severne od obce Oleški (7 km juhozápadne od Chersonu). Zábery tiež naznačujú, že ruské sily nemusia mať pod kontrolou ostrovy na riekach Konka a Čajka,“ napísal ISW v nedeľu na základe geolokačných údajov z fotografií, ktoré v predchádzajúci deň zverejnili ruskí vojenskí blogeri.

Je to predzvesť chystanej veľkej protiofenzívy? Alebo len manéver na odpútanie pozornosti protivníka od hlavného úderu, ktorý Kyjev chystá niekde inde? A do akej miery sú vôbec informácie o ukrajinskej prítomnosti na ľavom brehu pravdivé?

Vladimir Saľdo, šéf okupačnej správy Chersonskej oblasti, ktorej východnú časť Rusko kontroluje, poprel správu amerického think tanku. „Na ľavom brehu rieky Dneper nie je žiadne nepriateľské oporné stanovište… Naša armáda toto územie plne kontroluje,“ napísal na komunikačnej platforme Telegram. Správy o vytvorení ukrajinského predmostia označil za lži v rámci informačnej vojny, ktorými chce nepriateľ demoralizovať obyvateľstvo.

Ruský vojnový bloger píšuci pod preudonymom Tridcatyj, jeden z tých, na hlásenia ktorých sa americkí analytici odvolávajú, označil šéfa chersonskej okupačnej správy za „hovoriacu hlavu, ktorá nemá predstavu o faktoch tvrdej reality“. „Saľdo hovorí, že Chochli (hanlivé označenie Ukrajincov – pozn.) sa na našom brehu neuchytili a že všetko je v poriadku… To isté Saľdo bľabotal aj predtým, ako sme opustili Cherson,“ pripomenul Tridcatyj jeho jesenné dementi chystaného ústupu zo západného brehu.

Ukrajinci pri Chersone prekročili Dneper

Príďte, ukážem ich

Ukrajinci sa úspešne vylodili na východnom brehu, usadili sa v oblasti lodnej stanice asi pol druha kilometra za nefunkčným Antonivským mostom, vytvárajú si stabilné zásoby, hromadia sily, prinášajú proviant a muníciu, tvrdí Tridcatyj.

Pochybovačom vojnový bloger ponúkol, aby sa prišli na frontovú líniu presvedčiť na vlastné oči. „Príďte, dáme vám prilbu, aj nepriestrelnú vestu a odprevadíme vás k Antonivskému mostu. Tam vám ukážeme prstom, kde sa na našom brehu zdržiavajú Chochli,“ dodal.

 Celkový pohľad na Antonivský most v Chersone na Ukrajine. Most, hlavný priechod cez rieku Dneper v Chersone, poškodili najskôr Ukrajinci a v novembri 2022 ho definitívne zničili ruské jednotky po tom, ako sa stiahli na druhý breh rieky.

Paradoxne, rovnako ako ruská okupačná správa, ani Kyjev sa neteší rozruchu okolo možného ukrajinského prieniku na ľavý breh Dnepra. Zverejnené informácie podľa Natalie Humeniakovej, hovorkyne južného zoskupenia ukrajinských ozbrojených síl, viedli k zintenzívneniu nepriateľského bombardovania a ostreľovania chersonského pravého brehu. Útoky, na ktoré agresor popri delostrelectve použil aj poltonové letecké bomby a drony, si vyžiadali smrť a zranenia viacerých civilistov a za obeť im padlo 30 obytných budov i škola, oznámila v televízii TSN. „Nepriateľ sa snažil zo všetkých síl dokázať, že stále drží pozície. Toto sú dôsledky, aké má únik informácií v hybridnej vojne,“ vyhlásila.

Bažiny bez cesty

V tom, aký význam môže mať ukrajinské predmostie pri Chersone, sa názory odborníkov rozchádzajú. Viacerí upozorňujú, že ide o mokrade bez chodníkov či ciest, ktoré nie sú vhodné na spustenie veľkej ofenzívy. Aj preto sa Rusi opevňujú na ľavom brehu Dnepra v podstate až v hĺbke pätnásť kilometrov od rieky.

„Ide o prípravu na protiofenzívu, ktorá by mala vytlačiť ruské okupačné vojská z územia Ukrajiny. Okrem toho by to malo odvrátiť pozornosť od iných smerov a byť tŕňom v chúlostivých miestach,“ povedal pre rádio Echo vojenský expert Jurij Fiodorov.

 Igor Girkin, zvaný Strelkov, bývalý veliteľ doneckých separatistov, o ukrajinskom predmostí na ľavom brehu Dnepra hovorí, že „je, aj nie je“.

„Vysvetlím,“ napísal na Telegrame ultranacionalista Strelkov, ktorý často kritizuje ruské vojenské velenie za zlyhania a neefektívnosť.

„Ukrajinci formálne majú malé predmostie – uchytili sa na ostrove pevnej pôdy v záplavovej oblasti rieky. Umiestnili tam posádku, zásobujú ju člnmi. V skutočnosti je pre nich (okrem propagandy) zmysel tohto predmostia zrejme nulový, pretože sa z neho dá postúpiť len do ďalšej lužnej bažiny,“ upozorňuje Strelkov. Penzionovaný plukovník ruskej tajnej služby FSB však pripúšťa, že môže ísť o manéver na odpútanie pozornosti od iných výsadkov, ktorými by si Ukrajinci mohli vytvoriť skutočné predmostie./agentury/

X X X

India sa do konca mesiaca stane najľudnatejšou krajinou na svete

India do konca apríla predbehne Čínu a s takmer jednou miliardou 430 miliónmi obyvateľov sa stane najľudnatejšou krajinou na svete.

V pondelok to oznámila Organizácia Spojených národov, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. „Do konca tohto mesiaca má populácia Indie dosiahnuť 1.425.775.850 obyvateľov, čím dorovná a následne predbehne populáciu pevninskej Číny,“ uviedlo Oddelenie OSN pre hospodárske a sociálne záležitosti (DESA).

Populačný fond OSN (UNFPA) minulý týždeň odhadol, že India sa stane najľudnatejšou krajinou na svete približne v polovici tohto roka. OSN odhaduje počet obyvateľov Zeme na osem miliárd 45 miliónov, India a Čína tvoria viac než jednu tretinu. Rast obyvateľov v oboch krajinách sa však spomaľuje, predovšetkým v Číne.

Vlani zaznamenala Čína prvýkrát za uplynulých šesť desaťročí pokles populácie. Ide o dejinný zvrat, ktorým sa zrejme začalo dlhé obdobie poklesu čínskej populácie. Podľa prognóz OSN by populácia Číny mala do konca storočia klesnúť na približne jednu miliardu obyvateľov.

Tento trend je spätý s desaťročiami prísnej populačnej politiky jedného dieťaťa. Čínska vláda tento program ukončila v roku 2016. Populácia Indie má podľa prognóz OSN takmer s určitosťou naďalej rásť. Obe krajiny však budú čeliť rýchlo starnúcemu obyvateľstvu.

India sa navyše musí vysporiadať so zabezpečením elektriny, jedla a bývania pre obyvateľov, pričom mnohé veľké indické mestá zápasia s nedostatkom vody, znečistením ovzdušia a vody, aktuality.sk

X X X

Otec Daniela Tupého: Bos piťovcov mi dávno povedal, kto mal byť zakrvavený na mieste vraždy. Vyšetrovateľka to vtedy vylúčila

 „Volal mi minister vnútra Kaliňák a povedal mi, že má pre mňa novinku. Zoznámil ma s novou vyšetrovateľkou s tým, že ona má nejakú svoju teóriu, ktorá by mohla viesť k vypátraniu páchateľov,“ spomína v rozhovore pre Aktuality.sk otec zavraždeného študenta Daniela Tupého. Vyšetrovanie sa vtedy vybralo po falošnej stope.

Daniela Tupého zavraždili v novembri 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave. Na prípade najprv pracovala vyšetrovateľka z krajského policajného riaditeľstva, neskôr jej prípad odňali a dostal ho špecializovaný tím, ktorý zriadil vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Práve toto vyšetrovanie sa vybralo úplne zlým smerom. Richard H. a ďalší muži blízki skupine piťovcov sa dokonca postavili pred súd, ten ich však oslobodil. Bos skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák sa počas vyšetrovania stretol aj s otcom Daniela Tupého.

„Chcel, aby som presvedčil vyšetrovateľku, nech zbytočne nerobí bububu na jeho ľudí. Hovoril, že má informácie, podľa ktorých toto bola vtedy jediná bitka v Bratislave, pri ktorej došlo ku krvavým útokom. A jeden z podozrivých – má prezývku Alarm – mal zakrvavené šaty a kdesi sa bol umyť a prezliecť – vtedy tam určite bol,“ spomína na stretnutie Daniel Tupý starší.

X Kedy ste prvý raz počuli o človeku menom Adam Puškár? V akých súvislostiach? Bol už aj v minulosti, počas prvotného vyšetrovania, medzi hlavnými podozrivými?

Prvotnou vyšetrovateľkou bolo na výsluch predvolaných strašne veľa ľudí. Bol tam predvolaný aj tento pán Puškár. Vtedy odmietol vypovedať. Keďže nikto z oficiálnych podozrivých nechcel vypovedať, čakalo sa na to, kedy sa získajú nejaké dôkazy. Mezditým došlo k vybočeniu celého vyšetrovania tým, že bolo presunuté na úplne inú koľaj – smerom voči piťovcom.

 X Pôvodnú vyšetrovateľku odvolali a prípad sa presunul na vtedajší Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Ako sa to stalo?

Volal mi vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák a povedal mi, že má pre mňa novinku. U neho v kancelárii ma zoznámil s vyšetrovateľkou, ktorá bola poverená vyšetrovaním tohto prípadu. On mi povedal, že ona má nejakú svoju teóriu – víziu, že by to mohlo ísť týmto smerom. Ešte hovoril, že je to také na hrane, ale že on s tým nechce nič mať a nič viac o tom vedieť.

X Ako Robert Kaliňák zdôvodnil, prečo prípad odňal pôvodnej vyšetrovateľke a zriadil špeciálny tím?

On tvrdil, že prišla za ním táto pani vyšetrovateľka s tým, že ona má svoju teóriu, ktorá by mohla viesť k vypátraniu páchateľov. Do hlavy nikomu vopred nevidíte. Mysleli sme si, že dobre, niečo sa našlo a skončilo to tak, ako to skončilo.

X Ona bola šéfkou vyšetrovacieho tímu od začiatku, alebo až neskôr?

Prišla a minister vnútra ju poveril vyšetrovaním. Pôvodná vyšetrovateľka, ktorá urobila všetku tú prácu, na ktorej sa neskôr stavalo, tá bola z prípadu odvolaná, teda jej ho zobrali.

 X Vysvetlil Robert Kaliňák, prečo má práve táto vyšetrovateľka jeho dôveru?

Človek sa vždy snaží nejakým spôsobom dôverovať práci toho vyšetrovateľa. Lenže tu sa išlo takým smerom, že sme z toho mali zvláštny pocit. Ona vždy prišla s tým, že mala na papieri napísaný nejaký scenárik, nejaké mená a celé jej vyšetrovanie bolo v podstate o tom, že chcela obviniť Richarda H. Na to potrebovala nejakých svedkov. Keď ich na mieste činu bolo štrnásť, čo bolo zdokumentované už pri prvom vyšetrovaní a boli odsledované autá, telefonické rozhovory a ona išla úplne iným smerom, vtedy to bolo tiež také zvláštne.

Potom to išlo na súd a ja som sa vyjadroval, že mám pocit, akoby chcel niekto piťovcov odstaviť. Ale viete, nebolo dosť informácií. Teraz máme v rukách kompletný spis a chvíľu bude trvať, kým si pozrieme celú históriu.

X Chcete si preštudovať spis, na čo sa zameriate? Čo považujete za zlomový bod?

Všetko. Či boli úkony robené tak, ako sa mali. A prečo táto druhá vyšetrovateľka ignorovala dobrú prácu, ktorá bola odvedená na začiatku.

X V rozsudku, ktorým boli oslobodení Richard H. a ďalší muži blízki piťovcom, sa spomína výpoveď otca jedného z obžalovaných. Vyšetrovateľka ho mala presviedčať, aby syn podpísal zápisnicu, akú oni „potrebujú“, lebo vie, že nebol na mieste činu. Zaregistrovali ste niečo podobné aj vy?

Pri tomto som samozrejme nebol, ale nejaké šumy vždy boli. Keď už to malo ísť na prokuratúru a potom na súd, hovoril som, že je to hlúposť ísť pred súd, keď nie sú žiadne rukolapné dôkazy.

X Spomínam si na vaše vyjadrenie, kde ste toto rozhodnutie označili za predčasné…

Ja som vtedy dokonca Kaliňáka žiadal, nech sa vyšetrovanie predĺži, aby sa získali aspoň ôsmi, deviati členovia tej útočiacej partie. Lebo aj svedkovia – chlapci, ktorí boli napadnutí – hovorili, že útočníkov bolo dvanásť až štrnásť. On pridal mesiac, alebo dva. Evidentne to niekto potreboval dostať rýchlo na súd, aby tých piťovcov od niečoho odstavili.

X Vy to teda vnímate tak, že prípad bol použitý na odstavenie piťovcov?

Uvidíme, čo je v spise. Či sa dozvieme niečo viac. Ak tam boli nejaké pochybenia, budeme na to samozrejme reagovať.

 X V priebehu vyšetrovania ste sa stretli aj s dnes právoplatne odsúdeným bosom piťovcov Jurajom Ondrejčákom alias Piťom. Ako k tomu došlo?

Bol som na služobnej ceste niekde v okolí Nitry, keď mi volal mladší syn, ktorý bol vtedy doma. Že na náš domáci telefón volal pán Ondrejčák a chcel by sa so mnou stretnúť. To už bolo za éry tej druhej vyšetrovateľky. Ja som sa s ňou skontaktoval a ona povedala, že by to bolo dobré a že to teda operatívci zastrešia. Tak som sa s Jurajom Ondrejčákom dohodol.

Stretli sme sa v Auparku a počúval som, čo hovorí. Povedal, že to neboli jeho ľudia. Chcel, aby som presvedčil vyšetrovateľku, nech zbytočne nerobí bububu na jeho ľudí. Hovoril, že má informácie, podľa ktorých toto bola vtedy jediná bitka v Bratislave, pri ktorej došlo ku krvavým útokom. A jeden z podozrivých – má prezývku Alarm – mal zakrvavené šaty a kdesi sa bol umyť a prezliecť – vtedy tam určite bol. Chcel odo mňa, aby som povedal vyšetrovateľke, nech si to preverí. Vyšetrovateľka dostala túto informáciu a povedala, že nevie nič o tom, že by tam mal byť. Pritom z mobilu bol takisto zmapovaný už v roku 2005.

X Upozornili ste ju na to, že tento človek bol po bitke zakrvavený?

Jasné. Hovoril som jej, že toto je informácia od pána Ondrejčáka. Išla za tým a výsledok bol vraj nie. Zasa vidíme, že to celé bolo akési zvláštne.

X Máte nejakú teóriu o tom, prečo to bolo také zvláštne?

Objavovali sa informácie, že jeden z útočníkov mal mať otca na polícii na relatívne dosť vysokej pozícii. To bola jedna informácia, ktorá mohla nasvedčovať tomu, že do toho niekto zasahuje. Na polícii už ale nerobí. Zrejme odišiel do dôchodku.

X A viete, koho otec to mal byť z tejto partie?

Teraz si to zistíme zo spisu.

X Juraj Ondrejčák mal policajtom odovzdať nejaký papierik s menami údajných útočníkov. Viete aké to boli mená?

Keď ho zatýkali v jeho vile, mal policajtom dať do ruky papierik, kde boli mená páchateľov. Tie by sa mali zhodovať s menami osôb, ktoré figurujú v tomto aktuálnom vyšetrovaní.

X Ešte ste si ten papierik v spise nedohľadali?

Nestihli sme. Je to príliš veľa informácií naraz a celý spis má asi osemtisíc strán.

 X Keď súdili ľudí blízkych piťovcom, oficiálne hovorili o útoku dvoma nožmi naraz. Viete, ako vznikla táto teória?

V expertíznej správe z pitvy sa spomína, že je možné, že bol použitý jeden nôž s jednou čepeľou a jeden nôž s dvoma čepeľami. Ako to bolo v skutočnosti, to ešte uvidíme.

X Práve spôsob útoku dvoma nožmi mal podľa vtedajšieho vyšetrovania potvrdzovať, že útočníkom bol Richard H., ktorého súd neskôr oslobodil…

Odposluchmi hovorov a lokalizáciou sa nepotvrdilo, že by tam boli muži, ktorí boli pôvodne obvinení. Práve naopak, potvrdilo sa, že tam bolo týchto štrnásť mužov a prišli na troch autách. Boli odsledovaní práve na základe toho, kde sa pripájali na mobilnú sieť.

X Vyšetrovatelia si z dát od operátorov vybrali údaje o ľuďoch z prostredia neonacistov. Niektorým z nich volal v osudný večer Puškár. Prekvapuje vás dnes, že trvalo takmer 18 rokov, kým nastal tento posun vo vyšetrovaní?

Pokiaľ potenciálni páchatelia odmietli vypovedať, tak na základe čoho ich môže niekto obviniť? Boli vypočúvaní aj v roku 2018, aj potom a jednoducho nevypovedali. Boli medzi potenciálnymi podozrivými. Boli tam, ale kto, čo, kde robil, na to sa svedok nenašiel. Potom prišlo k súhre náhod a až v spise uvidíme, čo sa udialo. Lebo v uznesení o vznesení obvinenia to samozrejme nie je detailne uvedené. Navyše si treba uvedomiť, že vyšetrovanie ešte nie je ukončené. Pokračuje.

X Dozvedeli ste sa, či konfrontácia kľúčového svedka na mieste činu z minulého týždňa potvrdila jeho výpoveď, alebo ju skôr spochybnila?

Zdá sa, že to bolo v tých intenciách, ako svedok vypovedal. Nebol veľký priestor, aby sme sa pýtali. Akurát sme sa s vyšetrovateľom dohodli, že zo všetkých vecí, ktoré sa udejú v priebehu vyšetrovania, dostaneme kópiu.

O svedkovi Vladimírovi M. polícia teda do apríla 2023 nevedela vôbec? Nikdy predtým sa jeho meno nespomínalo, nevedeli, kto to je?

Nespomínam si presne, ale mám pocit, že bol takisto medzi tými potenciálnymi svedkami, ktorí boli predvolávaní. Nie som si istý. Musíme sa pozrieť do spisu.

X Pri rozhodovaní o väzbe sa obvinený Adam Puškár pokúsil vinu preniesť práve na kľúčového svedka. Naznačoval, že môže byť rovnako podozrivý, ako on. Ako vnímate jeho výpoveď?

Ako obvinený má aj takúto možnosť obhajoby.

X Veríte tvrdeniu Vladimíra M., že udieral tak, že mal nôž v dlani ako boxer, keď ho potom cítil potrebu zahodiť do Dunaja?

 Je to trošku zvláštne. Nechcem to dopredu hodnotiť. Uvidíme, aké výpovede presne v spise nájdeme.

 X Pred niekoľkými dňami sme priniesli informáciu, že Puškár vytiahol nôž pri konflikte s lepičmi plagátov dva a pol roka od vraždy vášho syna. Ako to vnímate?

Je to prekvapivé. Predpokladám, že bol vtedy práve čerstvým absolventom práva. Je čudné, ak normálny človek pri prechádzke Bratislavou nosí nôž. Je to síce studená zbrať, ale prečo nosí nožík?

Aj to jeho vyjadrenie, že lepiči plagátov mali na neho mieriť pištoľou. Ak by to tak malo byť, povinnosťou policajtov by bolo zaistiť zbraň a poslať ju na expertízu. Nič takéto sa pravdepodobne nestalo. Jeho vyjadrenie vnímam v týchto súvislostiach.

Niekoľko vecí je zvláštnych. Ako je možné, že takýto človek dostal bezpečnostnú previerku v podstate rok po tom, ako bol ten útok na lepičov plagátov? A bez toho, aby niekto riadne skúmal, či bol do niečoho namočený. Ako sa dostal na Najvyšší súd?

X Ako vnímate Puškárovu „hru na skrývačku“ s policajtmi pred zadržaním?

 Využíval situáciu.

X Naznačil vám vyšetrovateľ, kedy by chcel prípad uzavrieť?

To neviem, ešte musí zrejme vypočuť manželku aj syna ako poškodených. Aj keď my o tom prípade veľa nevieme.

X S Danielom ste telefonovali niekoľko desiatok minút pred útokom…

Sedeli sme v obývačke a manželka mu volala. Skôr to nebral, lebo mali skúšku s kapelou. Išli na pivo a tam to zatvárali, tak sa presúvali do Propeleru. Keď bol ešte na bratislavskej strane mosta, tak sme mu volali. Manželka mu chcela oznámiť, že mu kúpila čierny dlhý kabát, ktorý chcel mať. Tak bol potešený. To mohlo byť asi o trištvrte na desať večer, keď sa ešte len dohadovali, kam pôjdu. K útoku došlo až okolo pol jedenástej.

X Ste v kontakte s partiou mladých ľudí, ktorí sa vtedy stali terčom útoku?

Danko tam mal vtedy len troch či štyroch kamarátov, ktorých poznal osobne. S tými jeho kamarátmi, ktorí na šťastie dostali len bitku, sme sa niekoľkokrát stretli. Syn je síce od Danka o šesť rokov mladší, ale poznal sa s tými chlapcami, ktorí chodili s Dankom na gymnázium. Niekoľkokrát sme si sadli a podebatovali, aktuality.sk

X X X

Podporenie kandidatúry Gyimesiho môže viesť k rozbitiu Aliancie, tvrdí Sólymos

Podporenie kandidatúry Györgya Gyimesiho môže viesť k rozbitiu mimoparlamentnej Aliancie.

Vyhlásil to predseda Republikovej rady strany Aliancia László Sólymos z platformy Most-Híd v reakcii na uznesenie Maďarskej konzervatívnej platformy podporiť napriek nesúhlasu platformy Most-Híd Gyimesiho kandidatúru na kandidátnej listine Aliancie. TASR o tom informovala hovorkyňa Aliancie Klára Magdeme.

„Gyimesi a Maďarská konzervatívna platforma strany Aliancia môže rozbiť stranu, ktorá vznikla zjednotením SMK, Mosta-Híd a Spolupatričnosti,“ uviedol Sólymos. Poukázal, že v platforme Most-Híd odmietajú „krajne populistickú a nenávistnú politiku a ich predstaviteľov“. „A odmietame ich aj teraz, lebo si myslíme, že štvavá politika v Aliancii nemá miesto,“ dodal.

Sólymos tvrdí, že Gyimesi podnecuje k nenávisti. „Sme presvedčení, že tento štýl politickej práce nemá miesto ani v našej zjednotenej strane, ani v maďarskej politike na Slovensku,“ poznamenal Sólymos.

Gyimesi ešte minulý týždeň avizoval, že opúšťa OĽANO. Argumentoval rozdielmi názorov v zásadných otázkach a tým, že nechce hnutiu svojimi postojmi škodiť, aktuality.sk

X X X

Štúdia o Rázsochách nepočíta s nemocnicami na Kramároch, Mickiewiczovej a v Podunajských Biskupiciach

Štúdia, ktorú majú Aktuality.sk k dispozícii, rozoberá ako jeden zo scenárov aj presun Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb na Rázsochy. Posudzuje aj súčasné nemocnice Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB). Ministerstvo tvrdí, že ju ešte bude aktualizovať kvôli lôžkam.

Má asi sto strán a opisuje, akú koncepciu by mohla mať nová nemocnica Rázsochy. Ale aj to, akú úlohu by mali mať súčasné nemocnice UNB na Kramároch, v Starom meste, Podunajských Biskupiciach, Ružinove a Petržalke, po tom čo sa Rázsochy postavia. Prepočítava lôžka, investície a analyzuje, čo sa kde zatvorí a presunie.

Aktuality.sk majú k dispozícií Štúdiu uskutočniteľnosti k Rázsochám, v podobe, v akej mala byť podľa našich informácií predložená ministerstvu zdravotníctva.

Je na nej dátum – február 2023. Rezort ju bližšie nekomentoval, odvoláva na to, že dokument sa bude ešte aktualizovať.

„Všetky uvedené otázky (čiastkové informácie) budú riešené v aktualizácii – dopracovaní Štúdie uskutočniteľnosti a po odsúhlasení na ministerstve zdravotníctva aj zverejnené,” uviedlo tlačové oddelenie.

Výstavba v horizonte siedmich rokov

Štúdiu objednával ešte minister Vladimír Lengvarský od firmy smart healthcare solutions za 77-tisíc eur. Spoločnosť sa mala pozrieť na súčasné nemocnice, vrátane ich technického stavu, zanalyzovať dopyt po zdravotnej starostlivosti a navrhnúť koncepciu pre Rázsochy aj to, čo bude s exitujúcimi nemocnicami. V skratke – na základe dát poskytnúť návrhy a odporúčania. Toľko všeobecný opis.

A teraz konkrétne, čo bolo v štúdii, ktorá mala ísť ministerstvu. Podľa prepočtov by Rázsochy mali mať ročne cez 38 tisíc hospitalizácií, optimálne 838 lôžok a desiatky ambulancií.

Okrem liečby by zabezpečovala aj výskum a výučbu budúcich lekárov.

Náklady na výstavbu nemocnice takýchto rozmerov boli odhadnuté na 707 miliónov eur (bez DPH). Do sumy je zahrnutá nielen stavba, ale aj technika, mobiliár, presuny oddelení z iných nemocníc UNB či rezerva.

Štúdia nedáva priamu odpoveď na kľúčovú otázku dnešných dní – či sa stíha postaviť hrubá stavba Rázsoch do termínu, ktorý od nás vyžaduje plán obnovy, teda do roku 2026.

Hovorí len o tom, že výstavba sa dá realizovať v horizonte siedmich rokov a prevádzka nemocnice by sa mohla spustiť v roku 2030.

Tri nemocnice

Navrhovaná koncepcia počíta s tým, že do novopostavenej nemocnice na Rázsochách by sa presunula prevádzka z Kramárov a tamojšia budova nemocnice by sa zatvorila. V ďalších rokoch by skončili aj nemocnice v Starom Meste a v Podunajských Biskupiciach.

Odvoláva sa na to, že ich technický stav je nevyhovujúci a navrhuje zvážiť ich odpredaj alebo iné využitie.

Nejde pritom o novú myšlienku, o takomto scenári sa hovorilo už v minulosti.

Čo sa týka nemocnice v Ružinove a Petržalke, tieto by mali byť zachované s tým, že sa zrekonštruujú. Náklady na obnovu každej z nich sa odhadujú na vyše 150 miliónov eur (bez DPH).

Po novom by plnili úlohu takzvaných mestských nemocníc. Odelenia ako ARO, chirurgia, interné či urgentný príjem by im ostali. Časť oddelení by sa však presunula na Rázsochy.

Z nemocnice Ružinov by sa presunuli odbornosti ako popáleniny, oftalmológia, či ORL, z Petržalky zase cievna chirurgia, ortopédia či gastroenterológia.

Na druhej strane, v nemocniciach by pribudli doliečovacie lôžka a geriatria, ktorá by sa tam presťahovala z Podunajských Biskupíc.

Otázkou podľa štúdie ostáva existencia pôrodnice a neonatológie v Ružinove. Odvolávajúc sa na demografické trendy a novú pôrodnicu na Boroch, predpokladá, že z dlhodobého hľadiska nebudú tieto oddelenia udržateľné.

V petržalskej nemocnici by mala pôrodnica zostať, ale štúdia hovorí aj to, že alternatívne by sa mohla presunúť do Národného ústavu detských chorôb.

Pri takomto scenári by ale v rámci UNB nebola žiadna pôrodnica, pretože ani na Rázsochách sa s ňou nepočíta.

Presun NÚSCH

S výnimkou pôrodnice, by mali byť na Rázsochách koncentrované všetky kľúčové, akútne odbornosti.

Špecializovanú starostlivosť budú zabezpečovať centrá – traumatologické, cerebrovaskulárne, transplantačné, hematoonkologické a národné toxikologické informačné centrum ako aj kardiovaskulárne centrum.

Ako jeden zo scenárov rozoberá aj presun Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) na Rázsochy. Podľa autorov štúdie je to dokonca „žiadúcim strategickým krokom”.

Dnes to funguje tak, že v prípade potreby pacientov presúvajú medzi nemocnicami, takto by sa centralizovala starostlivosť.

Obdobný presun už firma navrhla Národnému ústavu detských chorôb a to, aby sa do jeho priestorov presťahovalo detské kardiocentrum.

No či s NÚSCH – om alebo bez neho, na Rázsochách by kariológia mala byť tak či tak.

Robili aj na Boroch

V štúdií sa spomína viackrát aj nemocnica Bory, ktorá patrí Pente a je v blízkosti Rázsoch.

Autori hovoria o možnej synergii a o tom, že nemocnica Bory „určite bude plniť funkciu vysoko špecializovaného pracoviska s medzinárodnou erudíciou v odbornostiach onkológie a nukleárnej medicíny.”

Firma smart healthcare solutions, ktorá štúdiu na Rázsochy robila, sa v minulosti podielala aj na projektovej príprave nemocnice Bory.

Podľa denníka Sme, jeden zo spolumajiteľov spoločnosti Peter Čerňanský má firmu s bývalým partnerom Penty zodpovedným za zdravotníctvo Eduardom Matákom.

Rovnaká spoločnosť robila Štúdie uskutočniteľnosti aj pre štátne nemocnice v TrnaveBanskej Bystrici a pre Národný ústav detských chorôb v Bratislave.

Ministerstvo si firmu vybralo ešte za bývalého vedenia, zmluvu s ňou podpisoval exminister Lengvarský v decembri. Štúdiu dodali v tomto roku.

Teraz sa má podľa vyjadrenia rezortu aktualizovať „v súvislosti s návrhom na navýšenie lôžkového fondu.”

Štátny tajomník MZ Michal Palkovič už avizoval, že v nemocnici by malo byť 802 lôžok. Je to síce menej ako sa uvádza v štúdii, no porovnanie nie je so štúdiou, ale s tým, čo je aktuálne schválené a to je 653 lôžok.

Zároveň sa tak bude aktualizovať aj rozpočet. Ten pôvodný počítal s 281 mil. eur. Či sa bude navyšovať, alebo sa do neho podarí zmestiť vďaka iným škrtom, nie je jasné.

„Určenie predpokladanej ceny pre výstavbu hrubej stavby bude možný až po spracovaní rozpočtu z vyššieho stupňa dokumentácie,“ uviedlo ministerstvo.

Výsledná podoba Rázsoch bude závisieť aj od projektovej dokumentácie, ktorá sa ešte spracováva.

Plány B aj C

Keďže Rázsochy vyvolávajú ešte veľa otáznikov, pred vyše týždňom zasadal k téme aj mimoriadny zdravotnícky výbor a chcel od vedenia rezortu odpovede. Po viac ako dvoch hodinách skončil bez konkrétneho výsledku a tak bude pokračovať tento týždeň.

Jednou z otázok, ktorá sa riešila bola, či vôbec dokážeme postaviť hrubú stavbu Rázsoch do roku 2026. A pokiaľ nie, na aké iné projekty by sa mohli presunúť peniaze.

„Pracujeme s plánom B aj C,” reagovala veľmi všeobecne šéfka Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA), ktorá zodpovedá za plán obnovy, Lívia Vašáková.

Podľa našich informácií by mohla byť záložným plánom výstavba jednej z nemocníc – Trnava, Prešov, či niektorej z troch detských nemocníc.

NIKA to ani nepotvrdila ani nevyvrátila, hovorí, že nie je jej úlohou komentovať iné alternatívy. „NIKA však priebežne monitoruje pripravenosť viacerých projektov,” uviedla vedúca komunikačného oddelenia NIKA Barbora Belovická, aktuality.sk

X X X

Návrh novej mapy rozdelenia okresov. Podľa politológa ide o súčasť volebnej kampane OĽaNO

Návrh novej mapy rozdelenia okresov je čarbanica, ktorú treba hodiť do skartovačky, odkazujú politici Ministerstvu vnútra. Rezort má na reforme pritom pracovať od roku 2021.

 Rezort vnútra pod vedením Romana Mikulca (OĽaNO) má na reforme verejnej správy pracovať od roku 2021

Politológovia považujú reformu za potrebnú, kritizujú však postup, akým sa zatiaľ pripravuje. Špekulácie o „reforme“ sú podľa nich len súčasťou začínajúcej sa volebnej kampane hnutia OĽaNO.

Rezort vnútra na základe dokumentu, ktorý zverejnil denník Napunk, plánuje znížiť počet okresov zo súčasných 79 na 46. Okrem toho by vznikli takzvané subregióny so spádovými obcami. V nich by sídlili obecné úrady. Podľa návrhu by ich bolo 118, v súčasnosti sú v každej obci a tých je na Slovensku takmer tritisíc.

Zmeny by sa dotkli aj krajov. Po novom by z ôsmich ostalo len päť, Bratislava by zostala samostatným krajom. Okrem toho by existoval Západoslovenský kraj so sídlom v Nitre, Severoslovenský s centrom v Žiline, Stredoslovenský so sídlom v Banskej Bystrici a Východoslovenský kraj s centrom v Košiciach.

Čarbanica

Podľa bývalého predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a v súčasnosti člena strany Hlas Michala Kaliňáka návrh reformy nemožno považovať za riešenie problémov samospráv ani okresných úradov.

„Je to čarbanica, ktorá absolútne nereflektuje na problémy samospráv a úplne ignoruje podstatu ich modernizácie. Rizikom je celá táto mapa.

Pripomína kreslenie súdnej mapy, ktorej výsledkom je cestovanie ľudí za spravodlivosťou, pripomína kreslenie stratifikácie nemocníc, ktoré spôsobuje cestovanie ľudí za zdravím, a je podobná ako kreslenie grafikonu od zeleného stola, ktorý sa následne musel upravovať odstránením problémov, ktoré spôsobil ľuďom komplikovaním ich cestovania za prácou, do školy či k lekárovi,“ poznamenal Kaliňák.

Tvrdí, že je nemysliteľné, aby ministerstvo vnútra o takom závažnom dokumente mlčalo, aby ho tajilo. „Toto nie je ani otvorené a ani zodpovedné vládnutie,“ dodal Kaliňák.

Takýto model rozdelenia ešte v roku 1999 podporoval aj Robert Fico (Smer). Strana Smer napriek tomu teraz na otázku Pravdy reagovala, že považuje návrh reformy za populizmus, ktorým predkladatelia iba zastierajú a prekrývajú svoje každodenné zlyhávania.

Navrhované nové rozdelenie regiónov.

Hnutie Sme rodina by sa pred voľbami takýmito zmenami nezaoberalo a nechalo by to v pôvodnom stave. Po voľbách je otvorené k diskusii o tejto téme. Hnutie OĽaNO na otázky Pravdy o chystanej reforme do uzávierky vydania neodpovedalo.

Na pripravovanú reformu reagoval aj podpredseda strany Demokrati Miroslav Kollár. „Takáto zásadná reforma sa nezvykne ohlasovať a už vôbec nie spúšťať v závere volebného obdobia. Navyše skúsení reformátori vedia, že reforma územnej samosprávy sa nikdy nezačína prezentáciou mapy,“ zhrnul.

Dokončenie reformy verejnej správy a nová regionálna politika budú podľa neho jednou z nosných tém programu strany. Detaily chce predstaviť pri prezentácii jednotlivých programových pilierov.

Mimoparlamentná Aliancia tvrdí, že uniknutý návrh pravdepodobne pripravili na politickú objednávku v snahe o zníženie volebného potenciálu konkurenčných politických súperov minimálne na úrovni žúp. Predseda Aliancie Krisztián Forró poznamenal, že je absolútne neprijateľné, aby sa taká reforma pripravovala bez širokej diskusie a prizvania dotknutých strán. Návrhu podľa Aliancie chýba schopnosť vnímať realitu regiónov a potrieb ľudí a národnostných komunít.

„Okrem skutočnosti, že príprava materiálu nebola avizovaná odbornej, politickej a občianskej verejnosti, značným nedostatkom samotného materiálu je, že vôbec nezohľadňuje požiadavku spojenia – v súčasnosti rozdelených – prirodzených regiónov,“ tvrdí strana.

„Tento návrh treba hodiť do skartovačky. Pravdou však je, že súčasné usporiadanie samospráv si vyžaduje reformu,“ ozrejmila Aliancia. Tá pripravuje a v rámci kampane predstaví svoj návrh, ktorý bude jedným z priorít jej volebného programu.

O nás bez nás

Bratislavský župan a člen Sasky Juraj Droba prezentovaný návrh vôbec nepovažuje za reformu. „To, čo samosprávy na Slovensku v skutočnosti potrebujú, je dokončenie decentralizácie verejnej správy a nové usporiadanie kompetencií žúp, obcí aj štátnej správy. Aktuálny materiál však betónuje nevyhovujúci stav,“ tvrdí.

Reformu verejnej správy Droba považuje za nevyhnutnú, dodáva však, že nemôže byť „o nás bez nás“. „Je absolútne nevyhnutné, aby do procesu boli všetky samosprávy plnohodnotne zapojené. Nehovoriac o tom, že vláda je v demisii a ministri sú len dočasne poverení. O takýchto zásadných zmenách v systéme fungovania samospráv by už takáto vláda nemala ani uvažovať, nieto ešte konať,“ myslí si bratislavský župan.

Bývalý splnomocnenec vlády SR pre reformu verejnej správy a decentralizáciu štátu Viktor Nižňanský považuje súčasný návrh iba za podklad na diskusiu. V rozhovore pre Pravdu poukázal na nezvládnutie manažmentu procesu reformy, čo len prispelo k prehlbovaniu chaosu v predvolebnom období.

 Súčasť volebnej kampane?

„Reforma sa nachádza vo vysoko internej fáze, a preto akékoľvek potvrdenie, vyvrátenie by mohlo spôsobiť zbytočné reakcie, ktoré by sa neskôr mohli zneužiť na prípravu volebnej kampane niektorých jednotlivcov,“ ozrejmila hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Politológ Michal Cirner z Prešovskej univerzity si nemyslí, že ide o tému, pre ktorú by ľudia vstávali z gauča. „Jedine, ak by ich niekto začal strašiť a jednoduchým jazykom im vysvetlil, že ich obec príde o samostatnosť, respektíve budú musieť dochádzať ďalej na okresný úrad a podobne, čo je lož, no vieme, ako to v kampani chodí. Podľa mňa to politici veľmi používať nebudú, nie je to ľahká a ,sexi’ téma,“ myslí si politológ.

Podľa jeho slov je reforma potrebná, ale mala by jej predchádzať široká odborná a spoločenská diskusia. „Zmena územnosprávneho členenia by mala byť až posledným bodom, a to po riešení nového prerozdelenia kompetencií,“ dodáva Cirner.

„Naozaj si neviem predstaviť, ako by sa skutočnosť, že by ministerstvo priznalo, že nejakú reformu pripravuje, mohla zneužiť na prípravu volebnej kampane. Teda okrem prípadu, že by samotné ministerstvo a hnutie, ktoré nominovalo ministra Mikulca do funkcie, nemalo záujem túto reformu využiť vo volebnej kampani,“ reagoval na slová Ministerstva vnútra politológ Jozef Lenč z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Domnieva sa, že súčasťou kampane sa môže stať už samotný fakt, že sa na základe nejednoznačných vyjadrení ministerstva o tejto reforme špekuluje. „A možno toto je dôvod, prečo sa Ministerstvo k nej správa práve týmto spôsobom,“ tvrdí Lenč.

„Podobne ako presadzovanie 500 eur za účasť na voľbách, tak aj tieto špekulácie o „reforme“ sú len súčasťou začínajúcej volebnej kampane hnutia OĽaNO,“ uzavrel politológ Lenč./agentury/

X X X

Panika s obilím. Nedalo sa to riešiť inak?

Poplašné správy sa šíria rýchlosťou blesku. Inak to nebolo ani v prípade múky z ukrajinskej pšenice. Stačil jeden test na pesticídy a Slovensko ovládla panika, akú sme tu už dávno nemali.

 A hoci minister Samuel Vlčan v pondelok oznámil, že testované vzorky múky a obilia z Mlyna Kolárovo neboli kontaminované a ani zdraviu škodlivé, červík pochybností v hlavách ľudí nepochybne ostal, a najmä táto kauza poškodila dobré meno dotknutého mlyna. Opäť sa potvrdzuje platnosť slov: radšej hamovať, ako banovať.

Keď začiatkom minulého leta EÚ zrušila dovozné clá na obilie, zdôrazňovala sa najmä potreba pomôcť Ukrajine. Ojedinele síce v tejto súvislosti zaznievali kritické hlasy, no málokto počítal s tým, že by obilie z vojnou zmietanej krajiny mohlo zaplaviť náš trh. Primárne bolo predsa určené krajinám Afriky a Blízkeho východu. Lenže Poľsko, Maďarsko aj Slovensko napokon zaplavila lacná pšenica od nášho východného suseda a oheň bol na streche.

Tak ako vo všetkom ide o peniaze. Navrhovaná kompenzácie pre našich poľnohospodárov vo výške 57 miliónov eur sa im zdala malá, a tak sa Slováci spolu so svojimi susedmi „zaťali“, nehľadiac na to, že porušujú pravidlá EÚ.

Takáto reakcia sa v krajine, kde už aj tak viac ako polovica potravín pochádza z dovozu, dala očakávať. Obilie je jednou z málo komodít, pri ktorej sme ešte sebestační. Ak by sme ešte aj tu mali ustupovať, tak naše poľnohospodárstvo to môže „úplne zabaliť“.

Z tejto kauzy plynie niekoľko poučení: veci treba jasne pomenovať a nemaskovať ich za niečo, čo nie je pravda. Jedna vec je ochrana spotrebiteľov pred nekvalitnými potravinami, no neradno ju zamieňať za ochranu vlastného trhu. Nevypláca sa to, lebo strach je najlepší priateľ politikov a tí, keď môžu, zneužijú vo svoj prospech čokoľvek. A v neposlednom rade: predčasné uzávery, ktoré vzápätí politici dementujú, neprispievajú k všeobecnej dôvere ľudí v systém./agentury/

 X X X

 Kysucká nemocnica v Čadci zohrieva vodu slnečnými kolektormi

Teplá voda zo 48 slnečných kolektorov vylepší účet nemocnice

Kysucká nemocnica s poliklinikou (KNsP) Čadca inštalovala na svojej streche 48 kusov termických slnečných kolektorov TS 300 od výrobcu THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. Teplá voda z nich je využívaná pre práčovňu, kuchyňu a pre potreby pavilónu monobloku v KNsP Čadca. Informoval o tom vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Tomáš Jančařík.

,Výstavba doplnkového zdroja tepla, na báze obnoviteľných zdrojov energie pre prípravu teplej vody v plynovej kotolni PK1 KNsP Čadca, by mala ušetriť cca dve tretiny spotreby teplej vody nemocnice. Priemerná spotreba teplej vody je cca 14 m3/deň. Predpokladaný priemerný ročný energetický zisk zo slnečných kolektorov je 50 MWh/rok. Spolu 48 slnečných kolektorov je umiestnených na plochej streche nad strojovňou plynovej kotolne v 6 poliach po 8 kusov. Kvôli statike strechy nebolo možné inštalovať a kotviť kolektory priamo do strechy, ale bolo potrebne vytvoriť rozsiahlu oceľovú základovú nosnú konštrukciu pod polia slnečných kolektorov,“ vysvetlil T.Jančařík.

Dodal, že touto investíciou sa nemocnica snaží znižovať energetickú náročnosť. Pripravuje aj ďalšie kroky, okrem solárnych kolektorov aj výmenu varných kotlov v kuchyni. Zmena z parného ohrevu prinesie značné úspory. Nemocnica sa chce sa uchádzať aj o dotáciu na fotovoltické panely.

 Veľké projekty sú vítané

THERMO|SOLAR má za sebou realizácie desiatok veľkých projektov, podobných tomu v nemocnici v Čadci a to doma aj v zahraničí (napr. v ČR, Srbsku,…). Okrem nemocníc k veľkým realizáciám patria aj bytové domy, nápravné zariadenia, družstvá, mliekarne, domovy dôchodcov, hotely a pod.

Vlani dokončili 2 unikátne solárne systémy na jednom bytovom dome v Prievidzi, každý s 24 slnečnými kolektormi TS 500. Ďalšou väčšou realizáciou bola dodávka 36 kusov slnečných kolektorov TS300, nainštalovaných v Rakúsku na hlavnej chate v chatovej dedinke Hygna v Reith im Alpbachtal.

THERMO|SOLAR ako výrobca má rád takéto veľké projekty, lebo znamenajú zaručený odbyt vo väčších množstvách. V mnohých prípadoch ide naviac o projekty, ktoré sú realizované za plné trhové ceny a bez dotácií, čo svedčí o narastajúcom záujme a rastúcej rentabilite využívania slnečnej energie. Dramatický rast cien energií za posledné roky ďalej vylepšuje ekonomiku vyžívania slnečných kolektorov na výrobu tepla v porovnaní s elektrinou i zemným plynom.

Niekoľko príkladov realizácií slnečných kolektorov a solárnych systémov na budovách:

 Kaštieľ Mojmírovce, SR 2005 (40 kolektorov TS300, zásobník 500l, ohrev vody pre sprchy + ohrev bazéna, udržiavanie teploty v bazéne 28°C).

Pasívne domy Koberovy, ČR 2007. Súbor 13 pasívnych domov (3 kolektory TS 300 zaintegrované do strešného plášťa, Hlavná cena súťaže Energetický projekt roku 2007)

Solárny systém Poľnohospodárske družstvo Lovčica, máj 2017 (7x TS500 + 750l, TÚV)

Bytový dom Detva, 2017 (35 kolektorov TS 500, 4 akumulačné zásobníky, celkový objem zásobníkov 4000 l, TÚV, ročná produkcia 40 MWh tepelnej energie, diaľkové sledovanie) Solárny systém Bytový dom ZVOLEN, máj 2018 (16x TS 500 + 2000l, príprava TÚV)

Solárny systém Bytový dom BB – Sásová august/september 2018 ( 30ks TS500 + 4000l,TÚV)

SPŠ Stavebná v Trenčíne, 2018 (Prvá škola v energetickej triede A0 Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na úrovni 17,4%, 98 ks TS300, 14 blokov po 7ks,  2ks 1000l zásobníkov, príprava TÚV, ohrev bazénovej vody)

Solárny systém DSS Tekovská Breznica, apr/máj 2019, (30ks TS300 + 3000l, TÚV)

Hotel Jezerka Jizerské hory, ČR 2006 (78 + 42 kolektorov (na dvoch budovách), zásobníky 2×2000 litrov, ohrev pitnej vody, sezónny ohrev vonkajšieho a vnútorného bazéna)

Cca 80 krajín

Žiarske kolektory boli doteraz inštalované v cca 80 krajinách celého sveta a to aj na takých extrémnych miestach ako je najvyššia hora Nemecka Zugspitze, či Ohňová zem v Patagónii. Pracujú napríklad v Nepále, Argentíne, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, ale aj v Maroku, Egypte, Jordánsku, či v americkej Kalifornii.

 Komplexné služby

THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE. Počas viac ako 40 ročnej existencie vyrobil stovky tisíc solárnych systémov využívaných hlavne na prípravu teplej vody, ohrev vody v bazénoch, vykurovanie, výrobu priemyselného tepla a iné špeciálne účely. Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality.

THERMO|SOLAR poskytuje na slnečné kolektory 12 ročnú záruku. Na jednotlivé časti solárneho systému poskytujú záruku ich výrobcovia. Praxou overená životnosť slnečných kolektorov z produkcie žiarskej fabriky dosahuje 40 a viac rokov. Niektoré súčasti solárneho systému však potrebujú výmenu po uplynutí ich fyzickej alebo morálnej opotrebovanosti. Panely a nosné konštrukcie majú hurikánový test, čiže sú testované na odolanie rýchlosti vetra až do cca 230 km/h. Ing.Štefan Kuča

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.