Odborář Středula na Hradě u gen. Pavla. ČR potřebuje odborníky, vyměnit Fialu. Bez generální stávky a dalších protestů se to neobejde

Středula: Vláda komunikuje nepříjemně, shodli jsme se s prezidentem. Situace je vážná. „Řadu věcí pan prezident chápe, ale pochopitelně tohle není záležitost, do které hlava státu vstupuje. Určitě bude chtít mluvit s panem premiérem a věřím tomu, že i s panem Jurečkou (ministr práce, pozn. red.). V některých tématech se určitě shodujeme – že je ta situace vážná a komunikace z pohledu vlády nepříjemná,“ sdělil Středula na tiskové konferenci.

Odbory žádají, aby se kabinet „zdržel strašení a přestal vypouštět balonky“. Vláda podle nich musí přijmout „spravedlivou daňovou reformu“ bez dopadu na seniory, rodiny či chudé. Zrušení superhrubé mzdy považují zástupci zaměstnanců za chybu, vládní strany ji podle nich mají napravit. Vláda má také hájit české zájmy v Evropské unii tak, aby opatření z Bruselu neničila domácí průmysl. Vést má sociální dialog.

Hlubší spolupráce Hradu s odbory

Středula rovněž vyzval hlavu státu, aby se pravidelně setkávala s dalšími odboráři. „Nabídl jsem, abychom se s panem prezidentem sešli všichni předsedové odborových svazů. Předal jsem mu stanovisko ke zvýšení minimální mzdy i k vládním návrhům. Bylo by to setkávání podle potřebnosti. Nechci otravovat pana prezidenta jen tak. Chtěl by také (Pavel) zástupce kanceláře prezidenta republiky, aby se účastnil tripartity, což vítám,“ řekl novinářům odborový předák.

Josef Středula se sám ucházel o prezidentskou funkci, před prvním kolem se ale kandidatury vzdal a podpořil Danuši Nerudovou, jež nakonec skončila na třetím místě. Vymezil se tehdy proti Pavlovi i proti jeho soupeři ve druhém kole Andreji Babišovi (ANO), a to kvůli jejich komunistické minulosti. Po volbách Pavlovi pogratuloval ke zvolení a uvedl, že doufá v to, že se mu podaří co nejdřív zahladit příkopy ve společnosti.

Středula představil Pavlovi postoj odborů ke změnám daní a penzí. Prezidenta požádal o setkání s předsedy a předsedkyněmi všech tří desítek svazů, které centrála zastřešuje.

Jednání prezidenta Pavla se šéfem ČMKOS Josefem Středulou trvalo více než hodinu. „S panem prezidentem jsme rozebírali zejména aktuální situaci, minimální mzdu, návrhy vlády, inflaci a komunikaci vlády s odbory,“ uvedl Středula. „K tématu penzí jsme se nedostali,“ dodal.

Jednání tripartity se bude nově účastnit i zástupce prezidentovy kanceláře. Odbory to vítají, řekl Středula. Podle něj by měla pokračovat i jeho případná setkání s prezidentem. Konat by se měla podle potřeby. Předseda ČMKOS uvedl, že pracovníci prezidentovy kanceláře budou hledat formát schůzek.

Středula požádal prezidenta Pavla o setkání se všemi předáky.„Panu prezidentovi jsem nabídl, že bychom se s ním rádi sešli všichni předsedové a předsedkyně odborových svazů, abychom probrali aktuální situaci.

„V některých tématech se určitě shodujeme, že ta situace je vážná. Například ta komunikace je velice nepříjemná z pohledu vlády. Může to vést k eskalaci. Setkání s námi může vést k tomu, že můžeme říct vlastní pohled na situaci v ČR, k tomu, co tady hrozí,“ uvedl Středula.

Odbory Pavlovi poslaly už své stanovisko k mimořádné červnové valorizaci důchodů. Vláda prosadila kvůli vysokým výdajům nižší přidání. Odboráři to kritizovali, postup označili za protiústavní. Konfederace považuje za zásadní problém vysokou inflaci. Navrhovala zastropování cen. S návrhy změn DPH, o nichž informovala média, odbory nesouhlasí.

„Ten návrh může zvednout inflaci až o sedm procentních bodů, což je nevídané nebezpečí. Jen to potvrzuje slova kritiků, kteří říkají, že návrh je proinflační,“ uvedl Středula. Podle odborů jsou ale změny daní a odvodů nutné, podíl skupin plátců by se měl přehodnotit a daňový mix upravit.

„Otázka daňové soustavy se musí řešit. Změny, které proběhly od 1. ledna 2023 způsobily minus 60 mld Kč. Je potřeba situaci napravit, debatovat, jaký bude podíl mezi jednotlivými daňovými plátci,“ míní Středula. „Musí se otevřít debata o daňovém systému, nikoli pouze o jednotlivých daních,“ dodal.

Proti reformě penzí protestovali odboráři z celé republiky na konci března před sídlem vlády.

Odboráři v březnu vyzvali kabinet, aby začal s politiky všech stran, s odbory a zaměstnavateli diskutovat o „možných úpravách důchodového systému za účelem jeho konsolidace“.

Předáci požadují dřívější důchod bez krácení pobírané částky pro profese z takzvané třetí a čtvrté kategorie. Týkalo by se to asi 400 000 lidí.

Odbory žádají, aby se kabinet „zdržel strašení a přestal vypouštět balonky“. Vláda podle nich musí přijmout „spravedlivou daňovou reformu“ bez dopadu na seniory, rodiny či chudé.

Zrušení superhrubé mzdy považují odboráři za chybu, vládní strany ji podle nich mají napravit. Vláda má také hájit české zájmy v Evropské unii tak, aby opatření neničila domácí průmysl. Vést má sociální dialog.

X X X

NAŠTVANOST  LIDÍ  ČR  NA  FIALU  A  SPOL  PŘESÁHLA   VŠECHNY  MEZE

FIALA  MUSÍ  ODEJÍT,  PODAT  DEMISI  PODLE  EXPERTŮ

ZASLOUŽIT  SE  O  TO  MUSÍ   ODBORY,  STŘEDULA,  JAKO  ZA  HAVLA  GENERÁLNÍ  STÁVKOU  S  PROFESORY  VYSOKÝCH  ŠKOL

ŠKOLY  DEMONSTRUJÍ   ZA  VYŠŠÍ  PLATY,  PROTOŽE  JE  FIALA   OPOMNĚL,  JAKO  DALŠÍ  REZORTY  A  DŮCHODCE

Naštvanost lidí přesáhla kritickou mez. Vláda má před sebou těžký úkol, míní politolog

„Společnost je krajně nespokojená s neschopností vlády řešit aktuální věci,“ řekl politolog na CNN Prima NEWS a zdůraznil, že vláda dostala špatné hodnocení ještě předtím, než došlo k razantním opatřením, která budou sociálně mnohem víc bolet.

Naštvanost lidí přesáhla kritickou mez. Vláda má před sebou těžký úkol, míní politolog© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Demonstrace na Václavském náměstí jsou podle něj masové. „Rajchlovi se podruhé podařilo ‚vyprodat‘ Václavák. Je vidět, že naštvanost přesáhla kritickou mez a lidé jsou ochotni častěji zaplňovat ulice,“ prohlásil Valeš. Část veřejnosti se prý domnívá, že i současná opozice je příliš krotká a že je potřeba nových politických stran a lídrů, kteří by se toho chopili s větší razancí.

    Vláda má podle něj před sebou těžké úkoly. „Když vidíme ty návrhy ministerstva financí jak pomoci státnímu rozpočtu, tak drtivá většina směřuje ke zhoršení už tak špatné ekonomické situace,“ sdělil Valeš a dodal, že kabinet rezignoval na boj s inflací.

Vznikne nová koalice?

Valeš zároveň podotkl, že se můžeme dočkat i přestavby politického systému. „Hnutí PRO může vzít část voličů ANO a SPD. Velkou část voličů Rajchlova PRO mohou být lidé, kteří k volbám nepřišli, protože pro ně ANO a SPD bylo slabým čajíčkem,“ odhadl politolog.

 Podle něj ale existuje i jiný scénář. „Jako je koalice Spolu, mohl by vzniknout subjekt spolupracujících národně orientovaných stran. Bylo by tam hnutí PRO, SPD a pravděpodobně ještě Trikolóra. Mohou spojit své síly a vytvořit něco na způsob koalice Spolu,“ popsal Valeš.

Hnutí PRO (Právo Respekt Odbornost), jehož předsedou je Jindřich Rajchl, uspořádalo demonstraci na Václavském náměstí v polovině března a také 16. dubna. Tisíce účastníků přinesly české vlajky a transparenty s nápisy jako „Pryč z NATO!“, „Ne válce!“ nebo „Prolhaná vláda a média“. Při skandování protestující nejčastěji volali po demisi vlády premiéra Petra Fialy (ODS), kterou Rajchl označil za „sebranku“.

V závěru dubnové demonstrace Rajchl řekl, že protestující si musí vzít zpět Českou republiku. Zároveň uvedl, že jeho poselstvím je láska a pozitivita. „Empatie, solidarita a láska je naše cesta vpřed,“ prohlásil. Na demonstraci dále vystoupil například poslanec SPD Jaroslav Foldyna, který obvinil vládu z likvidace průmyslu a zavádění cenzury. „Je potřeba, aby vláda odešla, než tuto zemi zničí. Jediná cesta, která k tomu legálně vede, jsou předčasné volby, které oni nikdy nedopustí,“ nechal se slyšet Foldyna.

X X X

VELKÉ  NAPĚTÍ  MEZI  VELMOCEMI

Napětí mezi velmocemi na maximu, řekl Guterres před Lavrovem

Guterres na pondělním jednání řekl, že ruská invaze způsobuje ukrajinskému státu a jeho lidu obrovské utrpení a devastaci. „Napětí mezi velmocemi je na historickém maximu. To samé platí i o riziku konfliktu,“ poznamenal generální tajemník, zatímco seděl vedle Lavrova.

Šéf ruské diplomacie předsedal jednání a rovněž se dostal ke slovu. „Jako během studené války jsme dosáhli nebezpečné situace, možná ještě nebezpečnější. Dostali jsme se do ní kvůli ztrátě důvěry v multilateralismus,“ prohlásil.

Guterres zároveň tlačil na pokračování dohody, která umožňuje bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře. Její platnost by měla vypršet 18. května. „Demonstruje to, že kooperace je základem k vytvoření větší bezpečnosti a prosperity pro všechny,“ zdůraznil.

X X X

ZA  MINISTRA  KALOUSKA  STÁTNÍ  DLUH  O  700  MILIARD  STOUPL

Radili Němcům a prohráli válku: Kalousek a Rusnok

Česká televize vaří ze stále stejných ingrediencí. Její diskusní pořady navštěvují jako prominentní hosté zcela neúspěšný ministr financí Kalousek a neúspěšný guvernér ČNB Rusnok.

Připomenu jen, že za působení M. Kalouska coby ministra financí v letech 2007 – 2013 vzrostl státní dluh o 700 mld. Kč a vláda, v níž byl ministrem, dokázala v letech 2007 a 2008 zkonzumovat také 158 mld. Kč, rozpočtových rezerv, které jim v kase nechala vláda pod mým vedením. Tedy tento milý muž dokázal za sedm let svého „panování“ na ministerstvu financí zvýšit státní dluh de facto o 858 mld. Kč.

A co pan exguvernér ČNB a někdejší ministr financí a pak průmyslu, Rusnok? Ten mj. proslul nikoliv jako bankovní odborník, ale jako skvělý lobbista soukromých penzijních fondů. Když se stal guvernérem ČNB po svém předchůdci Singerovi, převzal bezezbytku chybnou politiku udržování uměle nízké hodnoty koruny ve vztahu k euru (1:27) dalšími a dalšími stomiliardovými nákupy eur. Je pochopitelné, že ty stamiliardy českých korun, které používal k výměně za eura, byly jen vytištěny na rotačkách ČNB jen a jen pro tento účel.

A teď straší nového guvernéra. Jednalo se o nákupy eur představující astronomickou výši 2 bilionů Kč. A tentýž J. Rusnok ještě jako guvernér ČNB loni na podzim prosadil s podobně smýšlejícími členy Bankovní rady ČNB šílenou výši základní úrokové sazby 7%. To se pochopitelně velmi zamlouvá bankám, které měly tzv. povinné úložky u ČNB, ještě před časem úročeny jen 2% a teď je to už 7%. A samozřejmě, že oběh peněz nezadržitelně pokračuje a podnikatelé si musí půjčovat od bank peníze za úrokovou míru 8 – 9%, naproti tomu banky mohou chrochtat blahem. A tento člověk radí v ČT vládě, jak se dostat k přijatelnému schodku státního rozpočtu.

Jsou to opravdu knížecí rady od obou těchto „borců“. Oba radí hledat úspory ve výdajích a podle Kalouska jinak hrozí v budoucnu republice státní bankrot. K rozpočtu přistupuje jako vždy, jako starý opilý účetní, neboť radí zahájit plošné škrty ve všech resortech o 5 – 6%. Snížit počty státních zaměstnanců o 20% na úroveň roku 2016. A jako starý lidumil by škrtl i důchodový příplatek zasloužilým matkám za vychované dítě. A pak teprve, až se obyčejný člověk – občan pěkně zakrvácí a už nebude mít ani na slanou vodu, je možné sáhnout ke zvýšení daní z příjmu – jak jsem pochopil – o možnosti zvýšit daň z příjmu z 15 na 17%. Kdyby Kalousek myslel alespoň chviličku na středně velké a malé české firmy, nemůže takovouto nehoráznost vůbec vypustit z úst. Zdanit potřebují především velké firmy, které vytvářejí ve svých oborech a ve své oblasti působení oligopolní, de facto monopolní prostředí.

A co druhý náš popleta, J. Rusnok? Ten naštěstí žádné hraběcí rady, jak to dělat, aby byly schodky nižší, nemá. Co ví ale s jistotou a k tomu není potřeba žádný velký talent, schodek státu bude vyšší o desítky miliard korun. Kdyby četl mé články, dozvěděl by se to už před nějakým tím týdnem, kdy jsem uváděl, že schodek státu dosáhne výše 350 – 400 mld. Kč. Tedy v tomto roce.

Ani jednoho z účastníků debaty ovšem nenapadlo, že by bylo vhodné sáhnout např. na výdaje na obranu. V loňském roce činil jejich rozpočet cca 90 mld. Kč, v příštím roce už to má být nějakých 150 – 160 mld. Kč. A takový růst v situaci, kdy stagnuje ekonomika, lidé omezují spotřebu vlastně všeho, musí platit nejvyšší ceny elektrické energie ze všech zemí EU, je těžko představitelné. Tedy pro realisticky uvažujícího člověka, ale ne tak pro současnou vládu a pro její spřažence, jakými jsou Kalousek a Rusnok. Opět gratuluji ČT k výběru těch nejlepších komentátorů, kteří jsou k dané oblasti, tedy v ekonomice, k dispozici, expremiér ing. Jiří Paroubek, server, ceskajustice.cz

X X X

KENNEDY:  V  USA  SOCIALISMUS  PRO  BOHATÉ

Robert Kennedy Jr.: Proměňujeme USA v korporátní kleptokracii, socialismus pro bohaté

Ukrajina se stala pěšákem v zástupné válce mezi Ruskem a Spojenými státy, řekl Fox News v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem synovec Johna F. Kennedyho, právník a politik Robert Kennedy Jr. Prohlášení Washingtonu, že Kyjev je schopen vyhrát, nejsou pravdivá, uvedl muž, který se bude ucházet a nominaci Demokratické strany pro prezidentské volby 2024.

Tucker Carlson: Jsme potěšeni, že můžeme v naší show přivítat Roberta Kennedyho. Bobby, vítej! Děkuji, že jste přišel. Kvůli vašemu postoji k očkování vás často neberou vážně, ale vaše dnešní vystoupení nebylo ani tak o léčivech, ale o místě Ameriky ve světě a o tom, jak to zvládáme. Pokud vám to nevadí, rád bych vás požádal, abyste pro naše diváky shrnul, kde se nyní nacházíme a co bychom měli dělat dál?

Robert Kennedy Jr.: To byla dlouhá řeč, Tuckere. Ještě jednou děkuji za pozvání do vysílání. Takže hlavním tématem mého projevu bylo, myslím, zkorumpované spojení státní a korporátní moci. Proměňuje naši zemi v korporátní kleptokracii, v socialistický systém pro bohaté. To je tak pohodlný socialismus pro bohaté a zároveň krutý, nemilosrdný kapitalismus pro chudé. Kvůli němu jsme ve válce s jinou zemí a zachraňujeme banky.

Minulý měsíc americká vláda informovala 30 milionů chudých příjemců potravinových lístků o rozhodnutí snížit platby o 90 %. 15 milionů lidí bylo vyřazeno z Medicare. Ve stejném měsíci bylo přiděleno 300 milionů dolarů bance Silicon Valley a dalších 113 miliard dolarů Ukrajině. To znamená, že posíláme Ukrajině 113 miliard dolarů, zatímco celkový rozpočet Agentury pro ochranu životního prostředí je pouze 12 miliard dolarů a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí – 11 miliard dolarů. V případě nouze nebude 57 % občanů USA schopno rychle získat alespoň tisíc dolarů. Čtvrtina Američanů hladoví. Snižujeme sociální zabezpečení a přídělové karty o 90 % a zároveň pomáháme bankéřům a financujeme konflikt jednoduše proto, že si to můžeme dovolit. Jak to uděláme? Tiskneme peníze. Za posledních 14 let jsme tiskli peníze na několik století, což vedlo k inflaci, která žene ceny potravin nahoru.

Nazval bych to všechno daní z chudoby. Za dva roky vzrostly ceny základních potravin jako je kuřecí maso, mléko a mléčné výroky o 76 %. A my snížíme platby stravenek během jednoho měsíce a pomůžeme bankám! Nedává to žádný smysl. Je nutné zbavit se kontroly korporací nad vládou. Naše demokracie se mění v jakousi korporátní plutokracii.

– Myslím, že to, co jste řekl – a se vším z velké části souhlasím, ale i kdybych ne – vyvolává myšlenku: Bože, to je velmi zajímavé! Máte opravdu velmi ucelený pohled na svět, napsal jste na toto téma nejednu knihu, problematice jednoznačně rozumíte a rozhodně vás nezajímá osobní prospěch. Opravdu si tyto problémy nezaslouží širokou diskusi, a ještě k tomu veřejnou? Bylo by to hezké, jak se mi zdá, protože volební rok je za dveřmi.

„Myslím, že si to zaslouží, zvláště pokud jde o konflikty. Můj syn bojoval na straně Ukrajiny. Jak jsem dnes řekl, vážení starší a guru diplomacie jako Henry Kissinger, Jack Matlock a Larry Wilkinson jednomyslně prohlašují, že ukrajinský konflikt je pro naši zemi obrovským problémem, protože z čistě politického hlediska sbližuje Rusy s Číňany. Horší scénář si ani neumíme představit. Pomáháme Kyjevu z nějakého důvodu, ale ze soucitu s ukrajinským lidem na pozadí brutálního nepřátelství, respektu k jeho udatnosti a odvaze. Můj vlastní syn tam sloužil jako kulometčík v rámci oddílu speciálních sil a účastnil se útoku na Charkov. Američané se obávají o osud obětí bezpráví a utrpení, které musí snášet.

Otázkou ale je, proč bychom měli být na Ukrajině? Ministr obrany Lloyd Austin označuje za cíl vyčerpání Rusů a prezident Biden vyzýval ke svržení Vladimira Putina. Pokud je toto důvod, pak jsou Ukrajinci jen pěšáci v zástupném konfliktu mezi dvěma velmocemi.

A tady je další věc, kterou bych rád poznamenal, o které nikdo nemluví. Na ukrajinské straně bylo zabito 14 000 civilistů a 300 000 vojáků. Rusů umírá 7-8krát méně. Ukrajinci nepřežijí. Všechno, co se nám o tomto konfliktu říká, je lež!

– Souhlasím. Doufám, že i přes vaši kritiku inzerentů budou ostatní média projevovat větší úctu k naší zemi a jejím voličům a budou naslouchat tomu, o čem mluvíte, protože je to velmi důležité. Ještě jednou děkuji, že jste si udělal čas na komentář. Bobby Kennedy Jr byl s námi, díky. Díky moc, Tuckere., server vasevec.cz

X X X

Wagnerovci působili i v Súdánu: Pomohli zájmům Kremlu, Prigožin získal zlato

Ruská žoldnéřská jednotka Wagner má mít různé obchodní a vojenské vazby v Súdánu. Ačkoliv se objevily důkazy o působení organizace v dřívějších letech, nyní skupina popírá, že by se jakkoli podílela na současném konfliktu v zemi.

Nejen na Ukrajině. Podle několika zdrojů působí i v Súdánu, kde nyní zuří boje o moc mezi vládními jednotkami a paramilitantními skupinami, nechvalně proslulá Wagnerova skupina. Tvrdí, že tam má několik vlastních zájmů, jako například těžbu zlata. Podle šéfa organizace Jevgenije Prigožina však nyní žádný z jeho vojáků v africké zemi není.

To ve své reportáži částečně potvrdila i britská stanice BBC, která nenašla žádné důkazy o tom, že by se zde v současnosti ruští žoldnéři nacházeli. Nalezla ale informace o předchozích aktivitách v Súdánu, mezi něž se řadily vojenské operace, pomoc několika režimům a pašování nerostných surovin.

Stanice CNN ale dostala informace od Súdánců a regionálních diplomatů, že ruská žoldnéřská skupina zásobuje polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) raketami. Tento obchod pobíhá prostřednictvím libyjského armádního generála Khalifa Haftara. Ten podle zdrojů podporuje RSF, oficiálně se k tomu nevyjádřil.

Nicméně satelitní snímky analyzované americkými novináři a skupinou All Eyes on Wagner ukázaly, že ruské dopravní letadlo létá mezi dvěma klíčovými libyjskými leteckými základnami patřícími Haftarovi a využívanými ruskou bojovou skupinou. Tyto záběry také naznačily, že obě organizace se připravovaly na převrat ještě před vypuknutím násilností.

Těžba a pašování zlata

V roce 2017 podepsal tehdejší súdánský prezident Umar Bašír během návštěvy Moskvy řadu dohod s ruskou vládou. Mezi ně patřilo zřízení ruské námořní základny v přístavním městě Port Sudan u Rudého moře, nebo dohoda o těžbě zlata. Súdán je totiž v Africe třetím největším producentem cenné suroviny.

 Jednání probíhalo mezi súdánským ministerstvem pro nerostné suroviny a ruskou společností M Invest, která je, spolu s dceřinou firmou Meroe Gold, podle tvrzení amerického ministerstva financí jen krycí organizace pro aktivity Wagnerovců. „Prigožin využívá zdejší přírodní zdroje k osobnímu prospěchu,“ připomněla BBC prohlášení tehdejšího ministra financí Stevena Mnuchina z roku 2020. Proti oběma společnostem pak USA zavedly sankce.

Podle zjištění CNN bylo zlato přepravováno po zemi do Středoafrické republiky, kde skupina Wagner působí. O vývozu však neexistovaly žádné spisy v oficiálních súdánských obchodních knihách.

Deník Daily Telegraph se loni uvedl, že ozbrojenci značné množství zlata propašovali také přes síť vojenských letišť.

Další ruské zájmy

Od roku 2017 různé ruské a mezinárodní zdroje zveřejnily snímky, které dokázaly přítomnost ruských žoldáků v zemi. BBC se je podařilo nezávisle ověřit. Jednalo se o záběry, kde například pomáhali s výcvikem súdánských vojáků, nebo se zapojili do potlačování protestů.

Také na na Wagnerovce napojeném kanále sociální sítě Telegram se objevily snímky, na nichž vystupoval nejmenovaný vysoký velitel skupiny, jak při ceremoniálu před dvěma lety uděluje súdánským vojákům pamětní medaile.

Loni v červenci pak bylo zveřejněno video, na kterém údajně Rusové provádějí cvičení s výsadkem súdánských sil. Tentýž zdroj odkazoval na instagramový profil anonymního ruského žoldnéře, který si přezdívá freelancer, a v příspěvcích ze srpna a října 2021 sdílel příběhy o svých výkonech v Súdánu.

I v propagandistickém videu Wagnerovců z roku 2020 se uvedlo, že africká země je jedním ze států, kde žoldnéři působí.

Vliv Wagnerovců

Ze zprávy amerického ministerstva financí vyplynulo, že Wagnerova skupina v Súdánu prováděla polovojenské operace, podporovala zachování autoritářského režimu a podílela se na těžbě zlata.

„V roce 2018 měli asi sto mužů, kteří aktivně cvičili súdánské vojenské síly, odtud se vztah rozrostl,“ vysvětlila BBC Joana de Deus Pereiraová z britského bezpečnostního think-tanku Royal United Services Institute. Podle súdánských médií pak jejich počet vzrostl na pět set, aby operovali poblíž hranic se Středoafrickou republikou.

Deník Sudan Tribune uvedl, že když prezident Bašír v roce 2019 čelil lidovým protestům, ruští bojovníci situaci bedlivě sledovali spolu se súdánskými zpravodajskými a bezpečnostními službami. Informaci ovšem úřady africké země popřely.

Demonstrace pozoroval i autor knihy o ruských aktivitách v Africe Samuel Ramani. Podle něj Wagnerova skupina vymyslela vlastní mediální kampaň, aby pomohla tehdejšímu prezidentovi zůstat u moci. „Prigožin vyzval k tomu, aby protestující obvinili z proizraelského a protiislámského postoje,“ napsal.

Jenže kampaň se nezamlouvala prezidentovým bezpečnostním silám, čímž vzniklamezi oběma organizacemi rozepře. Wagnerovci následně přešli na druhou stranu, a rozhodli se pomoci generálu Abdelu Fattah al-Burhanovi, který nakonec Bašíra sesadil.

„Ministerstvo zahraničí v Moskvě nesouhlasilo s převratem. Prigožin ale ve skutečnosti změnu režimu uvítal,“ uvedl pro BBC Ramani.

V letech 2021 a 2022 pak žoldnéři znovu otočili, a posílili své vztahy s polovojenskými Jednotkami rychlé podpory, v současnosti bojujícími proti armádě generála Burhana. Důvodem bylo opět zlato, protože oligarcha Prigožin měl zájem o doly, které nedávno získal vůdce RSF Mohamed Hamdan Dagalo. Ten loni v Moskvě lobboval za posílení vztahů mezi Súdánem a Ruskem.

Podle odborníků si však Wagnerova armáda v aktuálním konfliktu nevybírá strany. „Skupina má různé vztahy s podniky generála Burhana i Dagala,“ sdělil BBC Kholood Khair z think-tanku Confluence Advisory.

Wagnerova skupina v Africe: – Žoldnéři již několik let působí ve Středoafrické republice, kde střeží diamantové doly.

– Jsou také v Libyi, kde se podle BBC mezi lety 2014 až 2020 zapojili do druhé občanské války.

– V Mali pomohli tamní vládě v boji proti islamistickým bojovníkům. Úřady však nikdy oficiálně nepřiznaly jejich přítomnost v zemi.

– Organizace Human Rights Watch obvinila wagnerovce ze závažného zneužívání civilistů v Africe, včetně mučení a zabíjení./agentury/

X X X

VSZ  BRADÁČOVÁ:  TRESTY  DROBNÝCH  KRÁDEŽÍ  NESPRAVEDLIVÉ

VSZ Bradáčová: Tresty pro pachatele opakovaných drobných krádeží nespravedlivé

 Způsob trestání lidí, kteří opakovaně páchají drobné krádeže například v obchodech, je nespravedlivý. Na sněmovním semináři to dnes řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Upozornila na to, že vzhledem k ustanovením v trestním zákoníku nakonec tito zloději dostávají podobné tresty vězení jako pachatelé mnohem závažnějších hospodářských trestných činů. Úprava takzvané recidivní – tedy opakované – krádeže proto podle ní potřebuje změnu.

„Je to jedna z věcí, která je v trestním právu hmotném nedokonalá,“ poznamenala vrchní státní zástupkyně na akci, kterou uspořádala Asociace organizací v oblasti vězeňství.

Trestní zákoník stanoví, že člověku, který ukradne věc v minimální hodnotě 10.000 korun, hrozí až dva roky vězení. Jestliže ale po odsouzení za krádež ukradne cokoliv dalšího – třeba jen sušenku v samoobsluze – automaticky spadá pod přísnější trestní sazbu v rozmezí od půl roku do tří let odnětí svobody. Za mřížemi je tak možné skončit za krádež zboží v hodnotě desítek či stovek korun. „Je opravdu ostudné soudit tyhle věci v trestním řízení,“ konstatoval dnes šéf Soudcovské unie Libor Vávra.

Bradáčová připomněla, že pachatelé opakovaných drobných krádeží jsou v nepříznivé ekonomické situaci, a nelze jim proto ukládat tresty peněžité. „Trestnou činnost páchají právě kvůli nedostatku finančních prostředků,“ zmínila.

„Těmto osobám jsou opakovaně ukládány podmínky. Je to pro ně jen odklad trestu, který pak přichází po mnoha letech. Svým způsobem života žijí dál. Poté dojde k přeměně (na nepodmíněný trest), a to se pak pohybujeme od tří roků výše,“ popsala Bradáčová. Uvedla, že způsobená škoda bývá přitom zanedbatelná ve srovnání s hospodářskými trestnými činy, u nichž se obvyklý trest pohybuje kolem pěti let.

„Recidivní krádež potřebuje změnu. Otázka je jakou,“ řekla státní zástupkyně. Poukázala na to, že v současné době mají pachatelé krádeží uložených mnoho alternativních trestů, které budou soudy ještě v následujících letech přeměňovat na nepodmíněné. Případná změna v právní úpravě se tak podle ní neprojeví rychle a nemusí nijak zásadně pomoci ke snížení počtu vězňů.

„Práce s těmito osobami je nákladná, ať už budou, nebo nebudou ve výkonu trestu – protože trestnou činnost budou pravděpodobně páchat nadále. Jediná možnost, jak snížit náklady, je s těmito osobami velmi důkladně pracovat hned po prvním odsouzení,“ míní Bradáčová. To by podle ní vyžadovalo přesun odpovídajících peněžních prostředků buď na Vězeňskou službu, nebo zásadně posílit ať už Probační a mediační službu, nebo jinou státní instituci, která by se o tyto lidi starala.

Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy se domnívá, že vhodnou změnou stávající právní úpravy by mohlo být stanovení určité minimální výše způsobené škody, od které by opakovaná krádež vůbec byla trestným činem, a nikoliv jen přestupkem proti majetku. Druhou variantou, která by podle něj mohla přispět ke snížení počtu vězňů, je to, aby opakovaná krádež měla stejnou trestní sazbu jako krádež první.

Pokud by recidivní krádež z trestního zákoníku vypadla, vedlo by to i k tomu, že by se tisíce drobnějších krádeží přesunuly z trestní do přestupkové agendy a musely by je řešit obce. Podle Vávry je k tomuto kroku zapotřebí politická odvaha.

X X X

ŽALOBCI  ŠETŘÍ  ĆAPÍ  HNÍZDO

Výpovědi v kauze Čapí hnízdo šetří žalobci, podle soudce mohli lhát dva svědci

Městské státní zastupitelství v Praze se zabývá podezřením na křivé výpovědi, které mohly zaznít při projednávání kauzy Čapí hnízdo u Městského soudu v Praze. Soudce Jan Šott v nepravomocném rozsudku, kterým zprostil obžalované Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby, označil za nepravdivé výpovědi exmanažera Čapího hnízda Františka Šlingra a finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové.

„Těmito podněty se nadále zabýváme. I v této souvislosti jsme vyčkali na doručení opisu rozsudku a všech protokolů z hlavního líčení, které věrně zachycují průběh hlavního líčení a výpovědi jednotlivých svědků. Je logické, že případné vytěžení poznatků je též nutné opřít o podklady, ze kterých je možné podezření na spáchání trestného činu dovozovat,“ uvedl v pondělí mluvčí žalobců Aleš Cimbala Cimbala.

„Nyní dostane přednost zpracování odůvodnění odvolání, poté se státní zástupce zaměří na vyřízení těchto poznatků,“ doplnil mluvčí. Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal proti rozsudku odvolání v polovině dubna. Kauzou se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Šlingr u soudu popisoval svoje působení na Farmě Čapí hnízdo od roku 2010 do roku 2013. S jistotou podle soudu tvrdil, že Babiš do vedení společnosti nijak nezasahoval a že při jednání s marketingovými specialisty Jakubem Antošem a Terezou Svěrákovou byl Babiš pouze prostředníkem.

„Tato výpověď je však, právě pokud jde o jednání s paní S. a panem A. v období od podzimu 2012, podle soudu zjevně nepravdivá,“ píše soudce v odůvodnění svého rozhodnutí. Odkazuje přitom na výpovědi obou svědků i jejich e-mailovou komunikaci. Z té podle soudu vyplývá, že oba vnímali Babiše jako faktického šéfa.

Soudce v rozsudku zmiňuje, že ačkoli výpovědi Svěrákové a Antoše prokazují, že přinejmenším od podzimu 2012 Babiš aktivně vystupoval za Farmu Čapí hnízdo, nejde o rozhodnou skutečnost pro posouzení jeho jednání v období do července 2010, kdy byla čerpána padesátimilionová dotace pro malé a střední podniky, které se obžaloba týká. Podle soudu jde o indicii, která by mohla naznačovat Babišovo dlouhodobější aktivní působení a podíl na rozhodování, další svědecké výpovědi však tuto domněnku nepotvrdily.

Procházková ve své výpovědi před soudem mimo jiné popřela, že jednala o úvěru pro Farmu Čapí hnízdo. Uvedla, že působila při oslovení banky pouze jako zprostředkovatel pro Nagyovou. Její výpověď je ale podle Šotta v rozporu se svědeckou výpovědí bankéře Filipa Koutného, který v bance HSBC, jež Čapímu hnízdu úvěr poskytla, v dané době pracoval. Jeho tvrzení navíc podporují i vnitřní záznamy banky, uvedl soud. I v případě Procházkové by se tak vyšetřovatelé měli podle Šotta zabývat tím, zda žena vypovídala křivě.

Soud dále konstatuje, že Agrofert zajistil v roce 2008 pro Čapí hnízdo bankovní úvěr, což svědčí o propojenosti obou subjektů. „Nicméně, vzhledem ke vztahu obžalovaného Babiše k jeho rodině a k samotnému projektu farmy je takové počínání rozumně vysvětlitelné, lidsky zcela pochopitelné a logické, a především není nijak nezákonné, z hlediska oprávněnosti žádosti o dotaci navíc není samo o sobě nijak podstatné,“ uvedl Šott.

V odůvodnění také soudce vysvětluje, že podle doporučení v pravidlech dotačního řízení není faktická propojenost při posouzení malého podniku podstatná. Podnik propojený s jiným může podle dokumentu ztratit svou pozici „malého nezávislého podniku“ jen v případě, kdy by působil na stejném či sousedním trhu, jako podnik s ním propojený.

Soudce se v odůvodnění věnuje i tomu, zda další ze svědků, někdejší manažer Čapího hnízda Tomáš Rak, nemohl spáchat trestný čin vydírání. Rak při vyšetřování případu nejprve na policii uvedl, že o vlastníkovi Čapího hnízda nevěděl. Na dalším výslechu v září 2021 ale muž řekl, že se z různých náznaků mohl domnívat, že Čapí hnízdo vlastní Agrofert nebo Babiš. Předtím ale po Agrofertu požadoval 350.000 korun, které mu firma údajně dlužila, a výpověď změnil až poté, co peníze nedostal. U soudu Rak vypovídat odmítl.

„Za dané situace soud konstatuje, že svědek je natolik nedůvěryhodný a jeho druhá výpověď natolik obecná, že ji nelze hodnotit jako podstatný věrohodný důkaz,“ uvedl v odůvodnění Šott. Soudce doplnil, že policisté už řešili, zda Raka stíhat pro křivou výpověď, nevěděli však, která z jeho výpovědí je nepravdivá, případ proto odložili.

X X X

SOUDKYNĚ  OS  V  MĚLNÍKU  BUŠTOVÁ  MIMO  SLUŽBU,  NESTAČÍ  NA  ŘÍZENÍ

Soudkyni z Mělníka chtějí zbavit taláru. Jedná chaoticky, natahuje na 30 řízení

Soudkyně Marcela Buštová z Okresního soudu v Mělníku opět čelí návrhu na odvolání z funkce. Důvodem jsou průtahy a rozhodnutí v rozporu se zákonem. Proto ji ministr spravedlnosti Pavel Blažek v této souvislosti dočasně postavil mimo funkci, jeho verdikt v březnu potvrdil kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS). Buštová podle něj mimo jiné vede 30 kauz s údajně neodůvodněnými průtahy.

O dalším návrhu na odvolání Buštové z funkce informoval v pondělí server Česká justice. Kárný senát ve svém rozhodnutí ohledně dočasného zproštění Buštové funkce uvedl, že mimo jiné vede 30 kauz s údajně neodůvodněnými průtahy. „Jakkoli kárný soud nyní nepředjímá, zda se kárně obviněná vytýkaného jednání skutečně dopustila, nemůže být pochyb o tom, že vytýkané jednání může přímo ohrožovat důvěru veřejnosti v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů,“ konstatoval podle webu kárný senát.

Odvolání za průtahy soudkyni už hrozilo. Loni v září ji ale kárný senát z funkce neodvolal a vyměřil jí maximální možný finanční postih. Rozhodl o tom, že bude rok pobírat o 30 procent nižší plat.

Podle České justice vedení mělnického soudu ovšem krátce na to přišlo na další průtahy, a to ve zmíněných 30 věcech. Současně se podle něj ukázalo, že soudkyně ve třech případech údajně rozhodla v rozporu se zákonem. Buštová má podle kárné žaloby i přes pomoc soudního aparátu nadále postupovat při řešení případů chaoticky a nekoncentrovaně.

Soudkyně, která působí v justici od roku 1999, naopak tvrdí, že se jí chce vedení soudu zbavit a je diskriminována kvůli svému věku. Uvádí rovněž, že kárný návrh následoval téměř ihned po předchozím kárném řízení, a nebyla jí tak dána možnost nápravy.

Soudkyně byla po předchozím kárném rozhodnutí převedena na rozhodování opatrovnických a posléze občanskoprávních věcí a údajně jí bylo nabízeno, že pokud rezignuje, může na soudu působit jako asistentka soudce, napsal server.

X X X

Speciální sazby pro recidivisty nebo částečná dekriminalizace neplacení výživného. Experti navrhli, jak snížit počet vězňů

 Odborníci na trestní právo a vězeňství připravili pět legislativních změn, které podle nich do dvou let pomohou snížit počet vězňů v Česku. Je mezi nimi zrušení vyšších trestních sazeb pro recidivisty, částečná dekriminalizace neplacení výživného či snížení dolních hranic sazeb u některých trestných činů. Návrhy dnes na sněmovním semináři představil Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Česko má čtvrtou nejvyšší míru uvěznění v Evropské unii: na 100.000 obyvatel připadá 180 vězňů. Počet vězňů opět stoupá od roku 2022. Zatímco loni se jejich stav zvýšil o zhruba čtyři stovky, v letošním roce jich k dnešnímu dni přibylo už 660. Za mřížemi je 19.712 vězňů a ubytovací kapacita věznic se blíží stoprocentnímu naplnění. Stát na výkon trestu ročně vynaloží 13,5 miliardy korun.

Vyspělé evropské státy přitom ohledně vězeňské populace vykazují poloviční až třetinové hodnoty než Česko. Drápal upozornil na to, že například Nizozemsko, Švédsko, Slovinsko či Norsko sice posílají do vězení více lidí než ČR, ale na mnohem kratší dobu. V Nizozemsku či Francii vůbec neexistují dolní hranice trestních sazeb, jinde jsou výrazně nižší než v Česku.

Drápal se domnívá, že český stát by měl zrušit vyšší sazby pro recidivisty, které postupně zavedl po roce 1989. „Současná úprava je nekoncepční. V moderním trestním právu se trestá za trestný čin – ne za to, jaký pachatel je,“ prohlásil. „Sazby jsou dostatečně široké na to, aby bylo recidivistům možné ukládat o něco přísnější tresty než prvopachatelům, ale zároveň jim neukládat tresty výrazně přísnější,“ řekl. Zrušení speciálních sazeb za opakování trestných činů, zejména u krádeží a drogových deliktů, by podle něj uspořilo státu miliardu korun ročně.

Snížení dolních hranic trestních sazeb navrhl Drápal u těžkého ublížení na zdraví a u kvalifikované distribuce drog. Ohledně prvního trestného činu poukázal na to, že zatímco u prostého ublížení na zdraví začíná sazba už na šesti měsících vězení, u těžkého ublížení je spodní sazba tříletá. „Rozdíl je přitom v tom, zda je poškozený na neschopence 42 dní, nebo více. Tyhle sazby by se měly překrývat, nebylo to v trestním zákoníku dostatečně promyšleno,“ míní. U rozsáhlejší distribuce drog pak sazba začíná na osmi letech vězení. „Soudy nyní tresty často ukládají pod dolní hranicí. Neměli bychom na ně tlačit, aby vyvažovaly nepromyšlenou represi ze strany zákonodárce,“ poznamenal právník.

Hlavní autor studie Jakub Drápal Foto: Bakala Foundation

U neplacení výživného by podle Drápala prospělo netrestat nedbalostní formu tohoto trestného činu. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové je přístup k trestání zanedbání povinné výživy otázkou ryze politickou, nikoliv právní. Bradáčová stejně tak míní, že navržené snížení sazeb by se u drogových deliktů ročně dotklo 60 až 100 pachatelů, u ublížení na zdraví pak ještě méně lidí. „Dopady na vězeňskou populaci budou minimální,“ odhadla. Obává se také zrušení pravidel k recidivě. „Potom bychom museli říct, že opakovaná vražda nemá být trestána přísněji,“ upozornila.

Mezi další Drápalem navrhovaná řešení patří také změna mechanismu převodu nezaplaceného peněžitého trestu na odnětí svobody a rovněž změna u takzvané kumulace trestů – tedy u případů, kdy si pachatelé postupně odpykávají několik uložených trestů vězení. Experti chtějí, aby soudy v těchto situacích mohly další trest uložit pod dolní hranicí sazby.

„Tak dlouho jsme se snažili neuvězňovat pachatele, až skončí ve vězení s několika podmíněnými tresty,“ konstatoval Drápal. Poukázal také na to, že podmíněné tresty soudci ukládají přísnější, než by uložili v nepodmíněné podobě.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra navržené změny podporuje. Myslí si ale, že pro politiky je bude obtížné prosadit, protože Česko je dlouhodobě jednou z nejbezpečnějších zemí světa právě i díky délce ukládaných trestů. Šéf Vězeňské služby Simon Michailidis dnes zopakoval, že bezpečnostní sbor podpoří veškerá opatření, která povedou ke snižování počtu vězňů a k lepší možnosti pracovat s vězni individuálně. „Snížit počty vězeňské populace se pokoušíme 20 let, možná více. Změnilo se toho málo,“ podotkl s tím, že kvůli tomu cítí silnou skepsi. Jeho předchůdce Petr Dohnal zdůraznil, že změny nesmí být na úkor bezpečnosti.

Problematikou kumulace trestů, zejména ohledně přeměny podmíněných trestů na trest nepodmíněný, se aktuálně zabývá i ministerstvo spravedlnosti. Na semináři to dnes uvedl náměstek Antonín Stanislav. Úřad řeší také to, zda by i vzhledem k inflaci nebylo na místě zvýšit výši tzv. nepatrné škody, která nyní činí 10.000 korun a která mimo jiné nastavuje hranici toho, odkdy je krádež trestným činem. U krádeže, neplacení alimentů a maření výkonu úředního rozhodnutí také zkoumá možnost dekriminalizace určitých jednání, případně snížení sazeb či přeformulování skutkové podstaty.

Jak informovala Česká justice, ministerstvo také chce, aby se peněžitý trest stal trestem univerzálním a aby ho soudy musely v některých případech ukládat povinně – konkrétně u prvotrestaných pachatelů nenásilné trestné činnosti – tedy například majetkových, hospodářských či daňových trestných činů. Podmínkou by byla povinnost pachatele uhradit způsobenou škodu a složit určitou částku do fondu obětí trestné činnosti. Příslušnou novelu trestního zákoníku plánuje ministerstvo zaslat do připomínkového řízení ještě v letošním roce.

Podle kriminologických výzkumů vysoké tresty neodrazují od páchání trestné činnosti a nesnižují recidivu. Dřívější studie Nejvyššího státního zastupitelství uvedla, že za přeplněnými věznicemi v Česku nestojí vysoká míra kriminality, ale mimo jiné právě nepřiměřeně vysoké tresty u trestných činů, které nenesou velké nebezpečí pro společnost. Drápal doplnil, že politika trestání v ČR potřebuje hlubší reformy, a to jak u trestních sazeb, tak u podmíněného trestu.

Podle kriminologických výzkumů vysoké tresty neodrazují od páchání trestné činnosti a nesnižují recidivu. Dřívější studie Nejvyššího státního zastupitelství uvedla, že za přeplněnými věznicemi nestojí vysoká míra kriminality v Česku, ale mimo jiné právě nepřiměřeně vysoké tresty u trestných činů, které nenesou velké nebezpečí pro společnost. ceskajustice.cz

X X X

JANEČEK  SI  STĚŽUJE  K  ÚS

Vnitro při volbě prezidenta chybovalo, stěžuje si Janeček znovu Ústavnímu soudu

Podnikatel Karel Janeček se znovu obrátil na Ústavní soud (ÚS), a to v souvislosti s volbou prezidenta. Janeček chtěl sám kandidovat, vnitro jej ale kvůli nedostatku platných podpůrných podpisů z voleb škrtlo. Už před volbami se neúspěšně domáhal registrace u soudů, včetně ústavního. Podnět k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) podal i po volbách, ale neuspěl.

Právě proti stručnému usnesení NSS směřuje jeho nynější ústavní stížnost. Janeček ji podal začátkem dubna, v pondělí se záznam objevil v přehledu plenárních věcí na webu ÚS.

Janeček už dříve uvedl, že výsledek voleb nezpochybňuje, ale kvůli budoucnosti se chce obrátit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Potřebuje kvůli tomu vyčerpat české opravné prostředky.

Soudcem zpravodajem se podle rozvrhu práce stal Pavel Šámal. Vzhledem k tomu, že jde o volební problematiku, bude rozhodovat celé plénum, tedy sbor všech soudců ÚS.

Janeček se domnívá, že vnitro chybovalo, když mu kandidaturu neumožnilo. Hrubě to prý ovlivnilo výsledek voleb. Poukazoval také na nerovnost mezi kandidáty s podporou poslanců či senátorů, a kandidáty občanskými, kteří potřebují získat nejméně 50 000 platných podpisů.

Po volbách kvůli tomu Janeček zpochybnil zvolení Pavla prezidentem, ale NSS už se jeho argumenty podruhé nezabýval, protože je vypořádal už před volbami, ve specifickém typu řízení, kde soud přezkoumává registrace kandidátních listin.

„Navrhovatel nemůže v řízení o vyslovení neplatnosti volby prezidenta úspěšně uplatnit argumentaci ohledně svého ‚nevpuštění‘ do prezidentské volby,“ stálo ve stručném usnesení NSS. Janeček poté v únoru řekl, že se chce obrátit do Štrasburku a věří, že tam uspěje. Výsledek lednových voleb hlavy státu a zvolení Pavla ale prý respektuje, jde mu o spravedlnost a příští volby.

Podnikatel a matematik loni vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73 000 podpisů. Úřad při kontrole část vyřadil, a Janeček tak spadl pod zákonem stanovenou hranici 50 000 podpisů, vyžadovaných pro takzvané občanské kandidáty na prezidenta.

Rozhodnutí napadl u NSS, který sice některé podpisy vrátil do hry, i tak ale Janeček stanovenou hranici těsně nezdolal – na rozdíl od podnikatele Karla Diviše, kterému soud kandidaturu nakonec za podobných okolností umožnil. Janeček před volbami neuspěl ani u ÚS, což jej prý šokovalo.

Voleb prezidenta se nakonec účastnilo devět kandidátů, ve druhém kole s výrazným náskokem porazil bývalý představitel armády a NATO Petr Pavel expremiéra a předsedu ANO Andreje Babiše.

X X X

Policie v akci. Za jediný den vybrali v Česku za rychlou jízdu 1,4 milionu

Téměř 2 800 přestupků odhalili uplynulý pátek policisté při celorepublikové akci Speed Marathon, při které se zaměřili na dodržování rychlosti na českých silnicích. I když řidiči měli o kontrolách dopředu informace, týkala se většina přestupků právě překročení limitů rychlosti. Policisté jich zaevidovali 2 146, z toho 1 996 případů s pokutami v hodnotě 1,4 milionu korun projednali na místě.

 Více než 700 policistů v pátek zkontrolovalo na tisícovce míst v Česku 5 226 aut. Vedle případů překročení povolené rychlosti hlídky mimo jiné zjistili u 14 řidičů řízení pod vlivem alkoholu a u 13 pod vlivem drog.

Ve 92 případech řidiči porušili zákaz držet za jízdy telefon. Osmdesátka přestupků se týkala nepřipoutání se řidiče nebo spolujezdců a v pěti autech nebylo dítě připoutané do autosedačky.

Do výběru lokalit, kde policisté kontrolovali projíždějící auta, se zapojila i veřejnost. Podle nedávného vyjádření ředitele dopravní policie Jiřího Zlého mezi vybranými místy byla nejen ta, kde řidiči překračují maximální povolenou rychlost, ale i která mohou být riziková pro nejzranitelnější občany.

Tedy v obcích, kolem škol, nemocnic, domovů seniorů či nákupních center nebo to byly výjezdy z účelových komunikací či příjezdové cesty k nemovitostem.

Nepřiměřená rychlost patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Loni byla hlavním důvodem u zhruba 12 000 nehod, což je přes 15 procent všech dopravních nehod. Zároveň byla rychlá jízda příčinou více než 43 procent smrtelných dopravních nehod. Kvůli rychlosti za volantem loni zemřelo 180 lidí.

X X X

V srpnu vyhodíme doručovatele. Česká pošta chystá další vlnu propouštění

Nad zaměstnanci České pošty visí hrozba dalšího hromadného propouštění. Po vlně 1 500 pošťáků, kteří skončí k 1. červenci, má přijít druhá vlna vyhazovů – k 1. srpnu. O práci na poště může tentokrát přijít dalších 529 lidí.

 Vyplývá to z oznámení o hromadném propouštění, které je adresováno Úřadu práce ČR a MF DNES ho má k dispozici. Podle něho má jen v Praze dostat výpovědi 120 listovních doručovatelů.

„Vedení pošty to s námi neprojednávalo. Snad k tomu dojde v květnu, ale žádnou oficiální informaci ze strany podniku o tom nemáme,“ reagoval šéf poštovních odborů Evžen Dvorský.

Mluvčí České pošty Matyáš Vitík informaci MF DNES potvrdil. Podnik podle něj Úřad práce ČR o dalším hromadném propouštění informoval minulý pátek. „Typových pozic, kterých se to týká, je 529. Je to maximální možné číslo. Reálně odchozích zaměstnanců bude méně,“ uvedl v SMS odpovědi.

Půjde hlavně o doručovatele

Mluvčí pošty potvrdil, že většina vyhazovů se tentokrát týká listovních doručovatelů. „Souvisí to s optimalizací listovní doručovací sítě vzhledem k úbytku listovních zásilek,“ uvedl. Jak už bylo řečeno, nejvíce listonošů pošta propustí v Praze. Společně s dalšími pozicemi zde státní podnik chystá zrušit přes 130 míst. 89 pozic pak má zaniknout ve Středočeském kraji, 69 v Olomouckém kraji, 44 v Moravskoslezském…

Odbory se domnívají, že toto propouštění souvisí s novým systémem doručování tzv. obyčejných listovních zásilek. Jak připustil současný šéf podniku Miroslav Štěpán, ty by měly být doručovány méně často. „Teď upravujeme, že s obyčejnými listovními zásilkami nebudeme obcházet každý druhý den, ale každý třetí,“ potvrdil již dříve pro MF DNES Štěpán.

Jednoduše řečeno, na méně časté doručovaní by měl vystačit menší počet listonošů. „Máme informace od našich členů, že se i významně zvětšují rajony. Podle nás se to nebude dát zvládnout,“ myslí Evžen Dvorský, který zastupuje jednu z několika odborových organizací zaměstnanců pošty.

Na rozdíl od této vlny propouštění, ke které má dojit k 1. srpnu, ta dříve avizovaná, která má proběhnout k 1. červenci, je spjatá převážně s rušením 300 poboček po celém Česku. Společně s nimi totiž končí i 950 lidí z přepážek a dalších 500 lidí přijde o práci v logistice. Dohromady skončí 1500 zaměstnanců.

Je to přeci jen o něco méně, než jak to vypadalo na začátku. Původně totiž pošta chtěla v červencové vlně propustit až 2269 lidí. Nicméně odbory si stěžují, že nabídky na ukončení pracovního poměru dostávají i lidé na nemocenské či na mateřských dovolených. „Těmto lidem jednoznačně doporučujeme, aby tyto dohody nepodepisovali. Přijde nám to nehorázné,“ rozčiluje se Dvorský.

Počty propuštěných nejsou konečné

„My nesouhlasíme s propouštěním. Je hmatatelné, že už teď jsou nedostatečné personální kapacity. Je například problém vykrývat absence a podobně,“ popsala situaci pro MF DNES předsedkyně další Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová.

Také podle Budweiserové počet propuštěných předložených vedením ještě není konečný. V průběhu května budou probíhat jednání s odbory a hlavním cílem bude počet rušených míst snížit. O kolik lidí nakonec pošta přijde ukážou ale až další měsíce. Rostoucí tlak na pošťáky totiž může vést k tomu, že sami od sebe začnou nakonec dávat výpovědi bez ohledu na plány vedení.

„Máme samozřejmě strach, jak dostupné a kvalitní budou poštovní služby. Čekáme s napětím, jak se bude transformační proces vyvíjet,“ dodává Budweiserová. Podle ní jde o další úsporný krok, který ale ekonomickou situaci neřeší. Pošta propouští ve vlnách už od roku 2018, stabilizaci podniku nicméně škrty nepřinesly. „Prošetřit se k prosperitě prostě není reálné,“ dodává Budweiserová.

V posledních letech celkově padá zájem o poštovní služby, a pošta má pravidelně každý rok zaznamenává zhruba desetiprocentní pokles počtu zásilek. Situaci v letošním roce ještě zhoršilo masivní zavádění datových schránek, které výrazně sníží množství papírových zpráv.

X X X

Obézních dětí přibývá, pomoci mohou léčebny

Tloušťka s sebou nese zdravotní komplikace

 Pandemická omezení jsou tatam, sportovní kluby a kroužky „jedou“ naplno, ale dětí s nadváhou stále přibývá. Podle lékařů si totiž zlozvyky z dob lockdownů přenášejí do současnosti. Situace z roku 2021, kdy už každé čtvrté dítě v Česku trpělo nadváhou, se tak nelepší, ba dokonce zhoršuje.

Navíc neplatí rčení, že děti z tloušťky „vyrostou“, naopak si zakládají na celou řadu zdravotních komplikací, jako je například vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Obézním dětem přitom často stačí jen ukázat, jak zdravěji žít, podle odborníků se jim totiž ve vlastních rodinách takového vzoru nedostává. Prvním krokem ke změně může být pobyt v dětské léčebně, kde kromě toho, že zhubnou, získají děti od specialistů i lepší informace. I o tom budou diskutovat dětští lékaři na VI. ročníku pediatrické konference Pohybem k životu, která startuje 27. dubna v Blansku.

Nárůst počtu obézních dětí se nedaří zastavit. Fakt, že už více než rok mohou děti opět sportovat bez omezení, na tom nic nezměnil. „Nejčerstvější data stále představuje studie Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost z roku 2021, podle které má problémy s váhou asi 26 % dětí, obézních je pak 16 %. Nicméně z naší praxe nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla lepšit, spíše naopak,“ říká organizátorka odborné konference v Blansku MUDr. Kateřina Bednaříková, pediatrička a ředitelka Dětské léčebny Křetín, která se specializuje na léčbu obezity. Znepokojující je však podle ní především tempo, jakým obézní děti přibývají – v roce 2016 jich trpělo obezitou „jen“ 10,3 %. U řady dětí „dědictví“ pandemie navíc stále přetrvává. „Děti získaly kila navíc i kvůli tomu, že měly doma neustále přístup k jídlu, a ztratily tak jakýkoliv režim. Mnohé se také naučily takzvaně zajídat nudu a podle slov rodičů se řadě z nich bohužel nedaří tyto zvyky odstranit a znovu nějaký režim nastavit,“ říká PhDr. Veronika Koch Ondrová, psycholožka v Dětské léčebně Křetín, která bude na konferenci přednášet. Nebylo tak podle ní výjimkou, že děti během pandemických roků přibraly i 15–20 kilogramů. Přestože v tomto období obézních dětí přibývalo více, je to podle lékařů spíše vyvrcholení dlouhodobého trendu. „Děti mají dlouhodobě vyšší příjem kalorií než jejich výdej. To vede k rozvoji nadváhy a později obezity. Jsou také zvyklé více mlsat, jíst mezi hlavními jídly a často se stravovat v různých fast foodech. Obrovskou porci kalorií mají na svědomí také slazené nápoje nebo energetické drinky,“ vypočítává MUDr. Bednaříková. Dětskou obezitu podle ní rozhodně nelze brát na lehkou váhu, protože s sebou nese řadu zdravotních rizik. „Je to například vysoký krevní tlak, u velmi obézních dětí se objevuje cukrovka 2. typu. Obezita také představuje enormní zatížení kloubů, což s sebou přináší nejrůznější ortopedické problémy. Obézní děti více trpí například respiračními infekty nebo se u nich častěji vyskytuje astma,“ varuje MUDr. Bednaříková. Příčina narůstajícího problému je podle odborníků v rodině. „Rodiče by se měli snažit děti zapojit do vhodných aktivit a najít udržitelný režim, který jejich potomkům pomůže mít váhu pod kontrolou. Pokud se to nepodaří, tak se nám děti do léčebny vrací, a často ve výrazně horším stavu, než od nás odjely,“ říká PhDr. Koch Ondrová. Není podle ní výjimkou, že dospívající klienti léčebny mají přes 100 kilogramů. „Zároveň je důležité, aby rodiče byli dětem vzorem a žili tak, jak si přejí, aby žilo jejich dítě. Aby mu ukázali, že zdravý životní styl je normální, ať už se to týká jídla, nebo pohybu,“ doplňuje.

Pokud už si rodiče opravdu neví rady, může jim ve správném nastavení zdravějšího režimu pro děti pomoci právě ozdravný pobyt v dětské léčebně. „Dětem ukážeme, jak by se měly stravovat, tedy pravidelně a vícekrát denně, a také jim představíme základy zdravé výživy. Léčebna také předvede možnosti pohybu. Ukážeme jim, že to není jen o monotónním cvičení nebo chození na procházky, ale že si mohou pohyb zpříjemnit například hledáním kešek nebo jízdou na koloběžce,“ říká MUDr. Bednaříková.

V léčebně se podle ní dětem obvykle podaří za 4 týdny zhubnout přibližně 7 kilogramů, ale především se metabolismus nastartuje a dítě může pokračovat v domácím prostředí. „Tam je samozřejmě klíčová následná podpora rodičů a také spolupráce praktického lékaře, který sleduje pokrok,“ uzavírá lékařka. Konference startuje 27. dubna a končí 28. dubna 2023. Mgr. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Markéta Pudilová

X X X

LETOS  V  ZIMĚ  VELKÁ  NEMOCNOST  DĚTÍ

Nemocnost dětí byla letos v zimě nevídaná, říkají pediatři

Děti bojují s respiračními infekty či angínami

  Chřipka, zdánlivě nekonečná rýma a nakonec angína. Toto v zimě u svých dětí zaznamenal letos v Česku nejeden rodič. Samotní dětští lékaři marně vzpomínají, kdy se naposledy setkali s tak velkým množstvím infekcí. Děti podle nich mnohem častěji trpěly opakujícími se respiračními infekty a také angínami. Příčinou jsou podle nich pravděpodobně pandemické roky, během kterých se dětem v důsledku izolace málo „posilovala“ imunita, a také se zvýšila agresivita virů a bakterií. Dětem se sníženou imunitou tak lékaři doporučují například tzv. speleoterapii – pobyt v krasové jeskyni, který opakovaným respiračním infekcím pomáhá předcházet. I o tom se budou bavit dětští lékaři na VI. ročníku pediatrické konference Pohybem k životu, která startuje 27. dubna v Blansku.

 Epidemie respiračních onemocnění v Česku vrcholila na přelomu loňského a letošního roku. V některých krajích se nemocnost podle údajů z hygienických stanic vyšplhala i přes 3 000 případů na 100 000 obyvatel, přičemž zasáhla především děti. „Situaci, která tady panovala v prosinci, opravdu nepamatuji. Kombinace epidemií chřipky, RS virů nebo covidu‑19 představovala obrovský nápor, který, sice v menší míře, ale přetrvává dosud,“ říká MUDr. Hana Zmrzlá, dětská lékařka a primářka dětské léčebny v Ostrově u Macochy.

Právě „její“ Jihomoravský kraj byl v rámci celého Česka epidemií stižen extrémně, na přelomu roku se nemocnost vyšplhala téměř ke 3 500 případů respiračních infekcí na 100 000 obyvatel a tento epidemický stav zde panoval ještě na začátku dubna. „Takové množství infekcí bych přičetla na vrub pandemickým rokům, kdy jsme používáním roušek sice zabránili šíření covidu, ale i dalších virů a bakterií. V kombinaci s izolací od kolektivů jsme tím přibrzdili tvorbu protilátek a nerozvíjeli si imunitní systém, aby dokázal bojovat s patogeny,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, dětská lékařka a ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny. Podle lékařů je však letošní sezóna specifická i výrazně zvýšeným výskytem bakteriálních onemocnění, hlavně angín.

„To je další důvod, proč je tento rok opravdu nevídaný. Z mého pohledu je však kromě slabších imunitních reakcí důvodem i evoluce samotných bakterií. Angíny nyní nemají typické příznaky a pacienti často na léčbu antibiotiky nereagují dostatečně, přetrvává pozitivita streptokoků a infekce se vracejí,“ popisuje MUDr. Zmrzlá. Obavu jí dělá také narůstající rezistence bakterií – hlavně v důsledku současného nedostatku antibiotik a jejich omezeného výběru. Přestože lékaři věří, že imunitu dětí se opět podaří „vytrénovat“, na návrat do klidných předpandemických let podle nich úplně spoléhat nelze.

Podle ní je důležité ve zbytku roku dětem imunitu posilovat, ať už zdravým životním stylem, dostatkem pohybu, nebo například otužováním. Jedním ze způsobů, jak pomoci dětem, které mají imunitu narušenou a vracejí se jim respirační infekce, je podle lékařů i dlouhodobý pobyt v krasových jeskyních, tzv. speleoterapie. Ta v Česku funguje přes 40 let a zakládá se na pobytu dětí v jeskyni, při kterém hrají hry, sportují nebo cvičí. „Při opakovaných pobytech v jeskyni a dodržování léčebného plánu pozorujeme již od začátku používání této terapie celkové posílení imunity dětí. Netrpí tolik akutními respiračními infekcemi, bývají méně nemocné a nepotřebují tolik léků,“ vysvětluje MUDr. Bednaříková. Pro tyto děti se počátkem března v Ostrově u Macochy otevřela nová léčebna v bezprostřední blízkosti krasové jeskyně, která se jako jediná v Česku využívá výhradně k léčebným účelům. Konference Pohybem k životu startuje 27. dubna a končí 28. dubna 2023.  Mgr. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Markéta Pudilová

X X X

LETIŠTNÍ  TECHNIKA  ZE  SOKOLOVSKA

Odlétáte na dovolenou? Letištní techniku kolem vás možná vyrobili v SUAS Technology na Sokolovsku

Tahače letadel a letištní schůdky pro cestující se montují mimo jiné z komponent vyrobených ve společnosti SUAS Technology u Sokolova. Společnost s téměř třicetiletou tradicí je vyrábí pro významného zákazníka, jenž dodává letištní techniku na letiště po celém světě.

Velké strojní části připravuje SUAS Technology takzvaně „na klíč“. „Jde v podstatě o strojírenskou výrobu od prostudování si výkresové dokumentace, následně přesného dělení materiálu pomocí laserového paprsku, obrábění, svařování, až po finální povrchové úpravy. Pro tyto práce potřebujeme moderní vybavení, proto v současnosti pořizujeme lasery na řezání plechů, nový tryskací box a rádi bychom do budoucna měli novou lakovnu, abychom sami dokázali kontrolovat celý proces výroby až do úplného dokončení,“ vysvětluje Martin Kováč, jednatel SUAS Technology.

Světový výrobce této techniky je dodavatelem nejen pro civilní, ale také pro armádní letiště. Nároky na kvalitu komponent jsou proto velmi vysoké. „Než jsme vůbec navázali obchodní vztah, což se tehdy podařilo našemu kolegovi Filipu Duškovi, bývalému jednateli, prošli jsme zhruba ročním testováním a auditem. Zákazník zkoumal vzorky výrobků z pohledu kvality svarů, ale i povrchové úpravy. Kvalita laku musí být například obdobná, jako je to v případě automotive. Dokládáme atesty materiálů se zaručeným chemickým složením, měřicí protokoly dokladující přesnost při zpracování komponent a další dokumentaci,“ popisuje Martin Kováč.

Díky dlouhodobě kvalitní výrobě a zodpovědnému přístupu k úrovni prací dosáhla společnost SUAS Technology loni ročního obratu ve výši cca 630 milionů korun, z toho strojírenská výroba činila cca 220 milionů korun. „Snažíme se s našimi zákazníky udržovat korektní vztahy a na bezproblémovou spolupráci se mohou spolehnout. Velmi úspěšně jsme se zhostili například výroby komponent pro výrobce traktorů a zemědělské techniky, pro výrobce dílů nákladních vozů a podíleli jsme se na výrobě techniky určené k opravám a výstavbě silnic, jako jsou válce nebo finishery. Věřím, že naši silnou a stabilizovanou strojírenskou společnost čekají zajímavé zakázky i v budoucnu,“ dodává Kováč.

SUAS Technology byla založena v roce 1993 pod názvem Důlní strojírenská společnost a od svého počátku využívá potenciálu i dlouholetých zkušeností vyplývajících ze strojírenské tradice regionu. Firma původně orientovaná především na servis a opravy těžební techniky díky své precizní a inovativní výrobě poměrně rychle expandovala i mimo Českou republiku. Svou nabídku postupně rozšířila o produkty s vysokou hodnotou ať už jde o komplexní technologické celky, nebo náročnou strojírenskou výrobu. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

Krajský soud v Brně zamítl žalobu, slévárna musí naplnit rozhodnutí krajského úřadu a omezit zápach

Slévárna Heunisch Brno, s.r.o., musí naplnit rozhodnutí Krajského úřadu Jihomoravského kraje a zajistit tak opatření pro omezení zápachu. Krajský soud v Brně (v pátek 21. dubna 2023) zamítl žalobu, kterou se slévárna domáhala zrušení tohoto rozhodnutí, které předtím v odvolacím řízení potvrdilo i Ministerstvo životního prostředí.

Slévárna Heunisch Brno, která je podle zjištění krajského úřadu zdrojem obtěžujícího zápachu v jihovýchodní části Brna, zaujala postoj, jež spočívá v odmítání jasných a doložených faktů a odsouvání plnění původně deklarovaných změn a termínů. Podala tak v září loňského roku žalobu proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které předtím zamítlo odvolání této firmy proti zpřísnění podmínek pro provoz továrny, o němž rozhodl krajský úřad. Slévárna se domáhala zrušení tohoto rozhodnutí a tvrdila, že není zdrojem obtěžujícího zápachu. Rozporovala nově stanovené emisní limity pro specifické znečišťující látky z její činnosti, které jsou prokazatelně zdrojem zápachu, a současně nesouhlasila ani s požadavky a harmonogramem uplatnění nových technických podmínek provozu.

Soudem potvrzené rozhodnutí zpřísňuje četnost měření emisí, stanovuje závazné termíny pro dokončení úprav technologií nebo povinnost výrobní prostory stavebně uzavřít tak, aby správně fungovala vzduchotechnika a pachově problémové látky mohly být účinně omezeny. Všechny nové povinnosti a podmínky provozu by se měly provádět v etapách v co nejkratším čase. Následovat by měly průběžné zkoušky a měření emisí tak, aby nejpozději od 1. května 2023 zápach lidi v obytných zónách jihovýchodní části města Brna (okolí Juliánova, Líšně, Vinohrad, Slatiny) neobtěžoval. Doposud slévárna tyto povinnosti neplnila a ani žádným způsobem krajský úřad neinformovala o způsobu naplnění podmínek žalovaného rozhodnutí.

Rozsudek Krajského soudu v Brně o zamítnutí žaloby je zpřístupněný na tomto odkazu. Potvrzené rozhodnutí o změně integrovaného povolení, vč. rozhodnutí o odvolání, je zpřístupněné na tomto odkazu. Mgr. Alena Knotková, tisková mluvčí

X X X

Počty českých pracovníků v zemědělství klesají,
sklizeň zachraňují pomocníci ze zahraničí

Zaměstnanost v zemědělství je v posledních třech letech relativně stabilizovaná, předloni klesla pouze o 1 procento na 97 800 lidí. Ještě před pětadvaceti lety však v oboru pracovalo téměř dvojnásobně více lidí. Zemědělské podniky proto doplňují nedostatek českých zaměstnanců sezónními pracovníky ze zahraničí.

Zahraničních pracovníků v tuzemském zemědělství přibývá. Zatímco v roce 2014 pracovalo v tomto odvětví 7 540 cizinců, loni to bylo 23 092 lidí, z toho 40 % z Ukrajiny. Jejich příliv nebo odchod však loni na několik měsíců přerušil agresivní útok Ruska na Ukrajinu. Často u nás v zemědělství pracují také Slováci, Rumuni, Bulhaři a Maďaři.

„V budoucnu se české zemědělství bez přílivu zahraničních pracovníků neobejde. Bez nich by nebylo mnoho zemědělských podniků schopno udržet rozsah výroby, protože nemohou sehnat dostatek českých zaměstnanců. Jsou to proto také cizinci, kterým za jejich velmi důležitou práci děkuji. I díky nim totiž máme na trhu dostatek potravin,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

V Česku evidovaly úřady práce na začátku dubna 254 891 volných pracovních míst, z nichž 7 173 bylo v oboru zemědělství a lesnictví. Nejvíce v živočišné výrobě, kde chybí především ošetřovatelé zvířat. V rostlinné výrobě zase scházejí lidé na sezonní práce na polích, sadech, vinicích a chmelnicích.

Generační obměna v českém zemědělství je ohrožena, proto je potřeba získávat a motivovat mladé zemědělce. V rámci Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023–2027 jsou na to určeny dva základní programy (intervence – podle Strategického plánu SZP):  

Program Zahájení činnosti mladého zemědělce usnadní farmářům začátky jejich podnikání tím, že s pomocí podpory mohou získat k podnikání prostředky například na nákup zemědělských nemovitostí, zejména pozemků, technologií, speciálních mobilních strojů a na investice pro zpracování vlastních produktů. Jde o jediný program, kde žadatelé získají peníze předem.

V rámci Doplňkové podpory příjmu získají mladí začínající zemědělci do 40 let příspěvek na hektar zemědělské půdy. Jde o doplňkový příjem po zahájení činnosti, který mladým začínajícím zemědělcům pomůže stabilizovat příjmy. Platba byla poskytována již v letech 2015–2022. Její sazba mezitím vzrostla z 886 korun na hektar v roce 2015 na 1 607 korun na hektar v roce 2022. Jde tak o dvojnásobek původní sazby.

„Chceme podporovat mladé zemědělce, abychom oboru zajistili generační obměnu. Každý zemědělec mladší 40 let už loni dostal k ostatním podporám z přímých plateb ještě přídavek více než 1 600 korun na hektar,“ uvedl ministr Nekula.

Mladí zemědělci budou také zvýhodňováni vyšší mírou podpory a výběrových kritérií v dalších investičních intervencích i pomocí poradenství a vzdělávání. Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

X X X

 Pardubicko pomáhá i nejmenším obcím v regionu s obnovou majetku

Radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil pokračuje ve svých cestách po Pardubickém kraji. Tentokrát se společně s krajskými zastupiteli Radko Martínkem a Josefem Bidmonem vydal do menších obcí u hranic s Jihomoravským a Olomouckým krajem. Vesnice jako Hartinkov, Víska u Jevíčka nebo Vysoká potřebují pomoc nejčastěji s obnovou majetku.

 Se zástupci samospráv jsme hovořili především o spolupráci při obnově majetku. Diskutovali jsme v této souvislosti také o možné spolupráci mezi obcemi, krajem a například zemědělci. Konkrétní příklad bychom našli ve Vísce u Jevíčka, kde by taková spolupráce mohla být na rekonstrukci jedné ze spojovacích komunikací. V Hartinkově zase chystají rekonstrukci hasičské zbrojnice, kde bychom jako kraj také rádi pomohli. V rámci podpory z programu obnovy venkova bude pokračovat i postupná rekonstrukce budovy místního obecního úřadu. Hartinkov má kolem 50 stálých obyvatel, podobně je na tom i nedaleká obec Vysoká. Pro takto malé vesnice není jednoduché dát dohromady takové finanční prostředky, které by jim umožnily ve větší míře investovat do obnovy obecního majetku. Bavili jsme se proto i o tom, jak se jim daří nebo nedaří dosahovat na dotace,“ uvedl radní Miroslav Krčil.

Důležitým bodem jednání byla také dostupnost zdravotnické služby a dosažitelnost lékařské péče. „Jde o vysoce důležité téma, které chceme i v rámci jednání krajské samosprávy akcentovat, dostupnost rychlé lékařské pomoci musí být zajištěna i v případě odlehlejších obcí na hranicích kraje, kde je v současné době situace složitější,“ dodal Miroslav Krčil s tím, že podobná úskalí pramenící z odlehlé polohy se řeší i v otázce zimní údržby silnic.

Kromě již zmíněných obcí radní Krčil zavítal také do Chornice a jednal i s vedením Hanácké zemědělské společnosti v Jevíčku. Tématem diskuze byla nejenom aktuální situace v sektoru zemědělství a potravinářství, ale také spolupráce s místním Odborným léčebným ústavem. „Jde o to, že plyn vyrobený v bioplynové stanici zemědělského podniku by mohl být surovinou pro výrobu tepla právě v našem léčebném ústavu,“ poznamenal radní Krčil. Bc. Denisa Píšová, kancelář hejtmana

X X X

TZ Parní vlak vyrazí do Polska již tuto sobotu. Je beznadějně vyprodaný

Již tuto sobotu 29. dubna se na další jízdu z Ústí nad Orlicí do polského Dzierżoniówa a Slezské Javořiny vydá historický parní vlak. Ten je v tuto chvíli beznadějně vyprodaný a zájemci bez dříve potvrzené rezervace se do něj nedostanou. Pro zájemce železniční nostalgie však budou i letos připraveny pravidelné letní jízdy. Zároveň kraj ve spolupráci s polskými partnery připravuje další parní výlety do Polska.

 „Zájem o zvýhodněný výlet parním vlakem do Polska byl opravdu enormní a kapacita byla na české straně naplněna za několik málo hodin. V případě, že některý ze zájemců zruší svoji rezervaci, oslovujeme další přihlášené. Pokud tedy zájemci o jízdu nemají potvrzenou rezervaci, nemohou se cesty zúčastnit, jelikož musíme dodržet stanovenou kapacitu vlaku, a to jak na české, tak na polské straně. Pro zájemce, kterým se nepodařilo jízdu zarezervovat, mám však dobrou zprávu, jelikož i do budoucna chceme tyto oblíbené jízdy opakovat. Kromě toho samozřejmě připravujeme také naše pravidelní letní sobotní jízdy,,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Historický vlakem vyjede z Ústí nad Orlicí před devátou hodinou ranní a pojede přes Lanšperk, Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Těchonín a Lichkov. Na polské straně pak přes města Mezilesí Klodsko, Dzierżoniów až Do Slezské Javořiny. Návrat do Ústí nad Orlicí je předpokládán mezi 20. a 21. hodinou.

 Cestující si mohou dopředu zvolit program, který je zajímá. „V Dzierżoniówě na nádraží bude čekat průvodce, který cestujícím ukáže expozici kolejových vozidel v budoucím Slezském železničním muzeu a Hilbertův mlýn. Kromě toho nabídne prohlídku města včetně výstupu na radniční věž, odkud je skvělý výhled na panorama Sovích hor a samotného města. V případě absolvování celé trasy až do Slezské Javořiny čeká na cestující prohlídka unikátního Železničního muzea ve Slezsku,“ nastínil možnosti pro cestující hejtman Martin Netolický. Mgr. Dominik Barták

X X X

Záběry brutálního zásahu: Security tým zmlátil fanouška Jablonce. Kde to jsme, ptají se lidé

Nepříjemnou dohru má víkendové fotbalové utkání mezi Českými Budějovicemi a Jabloncem. Během ligového duelu mělo dojít k potyčce fanoušků hostujícího celku s členy bezpečnostní agentury. Především záběry z konce zásahu security týmu vzbudily ohlas na sociálních sítích. Domácí Dynamo nicméně vyloučilo, že by došlo ze strany pořadatelské služby k pochybení.

Incident vzbudil velké emoce především na sociálních sítích. Video z konce zásahu se objevilo na Twitteru podcastu Za čárou, který v příspěvku oslovil LFA a domácí Dynamo České Budějovice s tím, zda jim přijde zásah adekvátní. „Proboha, kde to jsme? Kdo je za to zodpovědný,“ píše se u videa. Na něm totiž pořadatelé odtrhnou fanouška od jednoho ze svých členů a následně jej táhnou po zemi, jeden z členů security týmu do něj dokonce bezhlavě začne mlátit pěstmi. Další pak vyběhne na člověka, který potyčku nahrává.

Ochranka v Budějovicích zmlátila fanouška Jablonce

„O incidentu víme a řešíme to s Ligovou fotbalovou asociací (LFA). Více se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat s ohledem na probíhající šetření,” řekl Budějcké Drbně mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.

 Pro stejné médium se vyjádřil i domácí celek. „V sektoru hostujících fanouškům došlo k zásahu pořadatelské služby. Incident vyvolalo poškození sedačky na stadionu, kterou se následně jeden z fanoušků FK Jablonec podle kamerových záběrů, které má klub k dispozici, pokusil vhodit na hrací plochu. Pořadatelská služba výtržníka vyvedla ze stadionu. Klub vylučuje, že by došlo ze strany pořadatelské služby k pochybení, zásah naopak proběhl adekvátně k chování hostujících fanoušků,“ uvedl českobudějovický mluvčí Dušan Mendel s tím, že případem se bude zabývat policie, které klub nahlásil poškození majetku stadionu.

 Ve hře je disciplinární komise

Reagovala také LFA. „Pokud k tomu dostaneme informace a podklady, budeme se tím zabývat na další schůzi disciplinární komise,“ ubezpečil mluvčí LFA Štěpán Hanuš. Disciplinární komise zasedá ve čtvrtek.

Web Budějcká drbna mluvil i s očitými svědky. Ti přiznávají, že začátek střetu neviděli. „Nevím, jak to vzniklo, ale když jsem se tam podíval, už tam byli securiťáci a najednou začaly létat facky,“ uvedl fanoušek domácího Dynama, který si nepřál být jmenován. Zmínil také, že jeden z členů security měl dát facku dívce, která začala křičet. Od jiné svědkyně zase slyšel, že po vyvedení ze sektoru měl jiný z fanoušků Jablonce dostat od jednoho z pořadatelů hlavičku. „Pak se tam dostala policie a roztrhli je,“ dodal.

„Vím o tom okrajově. Mám prvotní informace o tom, že tam došlo k porušování návštěvního řádu. Naši chlapci tam vyvedli nějaké lidi z kotle domácích i hostí, předali je policii a ta je měla odvést na záchytnou stanici. Samozřejmě se tím budeme zabývat,“ ubezpečil Petr Schwarz, jednatel bezpečnostní agentury PS Patrol, jejíž zaměstnanci na stadionu hlídali.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.