Kedy Putin rozhodol pre vojnu, ako chcel rozdeliť Ukrajinu? Minimálny dôchod sa zvyšuje. Fico podporil vstup Ukrajiny do EÚ, chce jej v tom pomôcť

Prehovorili zdroje blízke Kremľu. Prečo šéf Kremľa znenávidel Ukrajinu a čo bolo poslednou kvapkou pri jeho rozhodnutí spustiť rozsiahlu inváziu proti susednej krajine. Vyšetrovanie mediálneho projektu Viorstka na základe výpovedí bývalých a súčasných ľudí z okruhu špičiek ruskej štátnej moci, odhaľuje rúško tajomstva nad osudovými krokmi Vladimira Putina.

Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu k národu v Moskve vo štvrtok 24. februára 2022. Oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny.

Putin sa rozhodol pre rozsiahlu inváziu už v roku 2021, tvrdí zdroj Viorstky, podľa ktorého ale takmer všetkých predstaviteľov takzvanej kremeľskej elity postavili pred hotovú vec až v deň D.

Ruský vládca prijal osudné rozhodnutie už koncom februára – začiatkom marca 2021, teda rok pred tým, ako vlani 24. februára spustil inváziu. Tri mesiace pred vojnou sa už hovorilo o rozdelení Ukrajiny.

Dvanásteho júla 2021 webová stránka Kremľa zverejnila článok Putina „O historickej jednote Rusov a Ukrajincov“. Podľa informátora Viorstky sa článok veľakrát prepisoval. Jedna z verzií obsahovala priamu hrozbu rozpútaním vojny. Táto vyhrážka sa ale do finálnej verzie nedostala.

 Osoba blízka kremeľskej administratíve prezradila, že v decembri, tri mesiace pred vojnou, sa už diskutovalo o tom, ako sa Ukrajina rozdelí medzi veľké korporácie. Za rozvoj každého regiónu mala byť podľa plánu zodpovedná jedna zo štátnych alebo súkromných korporácií blízkych Kremľu.

Negatívny vzťah k Ukrajine sa u Putina vytváral veľa rokov, píše Viorstka. Podľa jej zdrojov príčinou invázie bola v značnej miere akási osobná urážka a túžba po pomste.

Tri zdroje blízke Putinovi potvrdili, že „poslednou kvapkou“, po ktorej začal Putin pripravovať „špeciálnu vojenskú operáciu“, ako nazýva svoju agresiu, bolo uvalenie sankcií na Ukrajine proti médiám Viktora Medvedčuka. Proruský ukrajinský oligarcha Medvedčuk, Putinov kmotor (ruský prezident je krstným otcom jeho dcéry) žije v súčasnosti v ruskom exile, kam sa dostal potom, čo ho Moskva vymenila s Kyjevom za desiatky ukrajinských vojnových zajatcov.

Viktor Medvedčuk, ukrajinský proruský politik po zatknutí v Kyjeve. FOTO: SITA/AP

Rola Kovaľčuka

„Ten útok, keď mu vzali televíziu a (Medvedčukovu politickú) stranu začali drviť, Putina priam vytočil. Bral to ako osobný útok. Putin sa v tom čase pri rozhodovaní o vojne s Medvedčukom neradil. Rovnako, ako s nikým iným. Jediným človekom, ktorý mal neustály prístup k Putinovi, bol jeho priateľ Jurij Kovaľčuk (hlavný akcionár a bývalý predseda predstavenstva banky Rossia, osoba zo sankčných zoznamov EÚ, USA a ďalších krajín – pozn.),“ poznamenal zdroj odvolávajúci sa na jedného zo starých známych Putina.

Dva zdroje potvrdzujú, že Kovaľčuk zohral kľúčovú úlohu v rozhodnutí ruského prezidenta ísť do vojny. Počas pandémie koronavírusu Jurij Kovaľčuk ani neopúšťal Putinovu rezidenciu, aby pri návrate nemusel absolvovať karanténu. Bol to práve Kovaľčuk, kto presvedčil Putina, že Európa je rozdelená rozpormi a teraz je najlepší čas na rýchlu operáciu.

 Príprava na inváziu trvala takmer rok, celý ten čas ale v Kremli vychádzali z nesprávnych predpokladov a výpočtov, hovorí sa v investigatívnom článku.

Šojgu sa potešil

Ruský minister obrany Sergej Šojgu proti pripravovanej invázii nenamietal, Putinové rozhodnutie ho „dokonca potešilo“, píše Viorstka.

„Nechápal, v akom stave je armáda, a zaujímalo ho to. Veril, že Putin vie niečo, čo on nevie, a naozaj si myslel, že to bude niečo nie oveľa vážnejšie ako anexia Krymu,“ reprodukuje zdroj slová „Putinovho starého priateľa“.

Zdroj z kremeľskej administratívy tvrdí, že ruské úrady sa nepripravovali na dlhú vojnu. Skupina 160 Do vojny proti Ukrajine išli so 160-tisíc vojakmi, čo zjavne nestačí na dobytie krajiny so 44 miliónmi obyvateľov./agentury/

X X X

Katastrofálnejšie ako na Ukrajine? V USA sa hrali na vojnu o Taiwan a zostali šokovaní

 Je 22. apríla 2027, 72 hodín po prvom čínskom údere na Taiwane a po následnej odpovedi americkej armády. Už teraz sú straty na všetkých stranách ohromujúce, napísala agentúra AP.

 Fregata odpaľuje protivzdušnú raketu počas vojenského cvičenia Chan-kuang na Taiwane 26. júla 2022.

Bola to síce len vojnová hra, ale s vážnym účelom a vysokopostavenými hráčmi – členmi výboru Snemovne reprezentantov pre Čínu. Konflikt sa odohrával na stolných mapách a značkách v štýle stolnej hry Risk pod obrím zlatým lustrom v miestnosti parlamentného výboru pre dane a clá.

Cvičenie skúmalo americké diplomatické, ekonomické a vojenské možnosti, ak by sa Spojené štáty a Čína dostali na pokraj vojny o Taiwan; samosprávny ostrov, ktorý Peking vyhlasuje za súčasť svojho územia. Odohralo sa to minulý týždeň v noci a išlo o súčasť hĺbkovej revízie politiky USA voči Číne, ktorú výbor vykonáva v čase, keď sa pozornosť zákonodarcov, najmä v Snemovni reprezentantov vedenej republikánmi, sústreďuje na napäté vzťahy s vládou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

 Vo vojnovej hre rakety a strely Pekingu pršia na Taiwan a na americké sily rozmiestnené až v Japonsku a na Guame. Medzi počiatočné obete patria stovky, možno tisíce amerických vojakov. Straty Taiwanu a Číny sú ešte vyššie.

Pre Washington je skľučujúce, že v tejto hre nechali znepokojení a odcudzení spojenci Američanov bojovať na strane Taiwanu takmer osamotených. A zabudnite na to, že by USA zavolali na horúcu linku Si Ťin-pchingovi alebo niektorému z jeho najvyšších generálov, aby situáciu upokojil – to sa nestane, aspoň nie podľa tohto scenára hry na hrdinov.

Zákonodarcovia uvádzajú, že v ich hre nešlo o plánovanie vojny, ale o hľadanie spôsobov, ako posilniť americké odstrašovacie prostriedky, aby sa vojna, týkajúca sa USA, Číny a Taiwanu vôbec nezačala.

 Spojené štáty oficiálne neuznávajú taiwanskú vládu, ale sú najdôležitejším poskytovateľom zbraní a ďalšej bezpečnostnej pomoci Taiwanu. Si Ťin-pching nariadil svojej armáde, aby bola pripravená získať Taiwan späť v roku 2027, ak to bude potrebné, tak aj silou.

Hovorca čínskeho veľvyslanectva Liou Pcheng-jü na otázku AP, čo si myslí o vojnovej hre zákonodarcov, uviedol, že si Čína želá mierové zjednotenie s Taiwanom, ale vyhradzuje si „možnosť prijať všetky potrebné opatrenia“.

„Takzvaná ‚vojnová hra‘ americkej strany má podporiť a povzbudiť separatistov hlásiacich sa k ‚nezávislosti Taiwanu‘ a ďalej rozdúchať napätie v Taiwanskej úžine, proti čomu sa rozhodne staviame,“ dodal Liou.

 Vo vojnovej hre tvorili zákonodarcovia modrý tím v úlohe poradcov Rady národnej bezpečnosti. Ich pokyn od (imaginárneho) prezidenta znel: Ak je to možné, odradiť Čínu od prevzatia Taiwanu, ak nie, tak ju poraziť.

Odborníci expertnej skupiny Centrum pre novú americkú bezpečnosť (CNAS), ktorého výskum zahŕňa hernú podobu možných konfliktov s využitím realistických scenárov a odtajnených informácií, tvorili červený tím.

V hre sa všetko začalo tým, že opoziční zákonodarcovia na Taiwane sa vyslovili za nezávislosť. Podľa príbehu, ktorý vypracovala riaditeľka obranného programu CNAS Stacie Pettyjohnová, zareagovali naštvaní čínski činitelia množstvom neprijateľných požiadaviek, ktoré Taiwanu kládli. Čínska armáda medzitým presunula na pozície sily schopné invázie. Také kroky, ako zásoby krvi pre vojakov, naznačili, že nejde o bežné vojenské cvičenie.

 Nakoniec Čína zaviedla faktickú blokádu Taiwanu, čo nemohol ostrov, ktorý vyrába viac ako 60 percent svetovej produkcie polovodičov a ďalších špičkových technológií, dopustiť.

Kým sa americká armáda pripravovala na možný boj, zišli sa poradcovia amerického prezidenta zosobnení v tomto prípade členmi výboru Snemovne reprezentantov, pri drevených stoloch s rozloženou mapou a značkami vojsk.

Zasypávajú otázkami generála vo výslužbe Mika Holmesa, ktorý hrá úlohu predsedu zboru náčelníkov štábov. „Aké budú ekonomické následky, ak Spojené štáty prikročia k maximálnym finančným trestom? „padá jedna z otázok. „Katastrofálna,“ znie odpoveď, a to pre Spojené štáty aj pre Čínu.

Peking americkej ekonomike oplatí úder. „Kto pôjde povedať prezidentovi, že bude musieť Američanom oznámiť: ‚Povedzte zbohom svojim iPhonom?‘“ pýta sa republikánska poslankyňa Ashley Hinsonová.

Majú americkí predstavitelia nejaký spôsob, ako komunikovať so svojimi čínskymi náprotivkami, pýtajú sa zákonodarcovia. Nie, čínski predstavitelia sa už v minulosti vyhýbali telefonátom prostredníctvom horúcej linky medzi oboma krajinami, a to je problém, hovoria im vedúci cvičenia.

Vo vojnovej hre sú americkí predstavitelia odkázaní na to, aby sa snažili odovzdať správy svojim čínskym náprotivkom prostredníctvom vedúcich predstaviteľov amerických podnikov so sídlom v Číne. Prevádzok spoločností Dell, Apple, HP a ďalších sa Čína zmocní hneď po začatí útoku.

Sú potenciálne vojenské ciele v Číne „v blízkosti veľkých metropolitných oblastí, ktoré budú zahŕňať milióny a milióny ľudí?“ pýta sa republikánka Mikie Sherrillová. Urobil Taiwan všetko, čo mohol, aby sa pokúsil situáciu upokojiť?

Potom sa na papieri objavujú americké a čínske satelity, vesmírne zbrane, bezpilotné lietadlá, ponorky, pozemné sily, vojnové lode, stíhacie letky, kybernetickí bojovníci, komunikační experti, bankári, úradníci ministerstva financií a diplomati, ktorí idú do vojny.

Na konci, pred časťou venovanou poučeniu, prevádzkovatelia vojnovej hry odhalia daň za prvú vlnu bojov. Zákonodarcovia študujú stolovú mapu a mračia sa, keď sa dozvedia o obzvlášť ťažkých neúspechoch medzi americkými úspechmi.

Americké zásoby rakiet veľmi dlhého doletu?

Zmizli.

Svetové finančné trhy?

Otriasajú sa.

Spojenci USA?

Ukázalo sa, že čínski diplomati sa dobre pripravili a urobili všetko pre to, aby udržali amerických spojencov bokom konfliktu. A aj keby nie, zdá sa, že spojencov odradili totálne ekonomické opatrenia USA proti čínskej ekonomike, a tak sa budú pre tentoraz držať bokom.

 Na záver sa poslanci zhodli, že hra ukázala niekoľko kľúčových vojenských nedostatkov. Vyčerpanie rakiet je zlé, povedal poslanec Dusty Johnson Avšak najzreteľnejšie nedostatky sa objavili v diplomacii a v nevojenskom plánovaní, vrátane nedostatku priamej krízovej komunikácie medzi lídrami oboch strán. A cvičenie tiež vyzdvihlo riziká zanedbania prípravy balíka premyslených ekonomických sankcií a neschopnosti dosiahnuť konsenzus medzi spojencami.

„Ako sa blížime k roku 2027, budú sa nás snažiť izolovať,“ povedal na adresu Si Ťin-pchinga republikán Rob Wittman.

Mike Holmes v úlohe predsedu zboru náčelníkov štábov po prvých troch dňoch bojov zákonodarcov upokojoval.

„Prežili sme,“ povedal./agentury/

X X X

Ruský exprezident Medvedev takmer doslova zopakoval propagandu maďarského Fideszu o svetovej vojne

Medvedevove slová sú takmer úplne totožné s posolstvami Fideszu, píše maďarský denník Népszava.

Propaganda vlády premiéra Viktora Orbána sa veľmi podobá na propagandu Kremľa, konštatovalo v utorok internetové vydanie denníka Népszava. Ide o reakciu na vyjadrenie ruského exprezidenta a podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrija Medvedeva, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Svet je postavený na hlavu a pravdepodobne sa nachádza na pokraji novej svetovej vojny,“ povedal Medvedev v utorok na konferencii v Moskve. Dodal, že takáto svetová vojna nie je nevyhnutná, no „riziká jadrovej konfrontácie stále narastajú a sú vážnejšie než obavy z klimatickej zmeny“.

Medvedevovo chválenie Orbána

Medvedevove slová sú takmer úplne totožné s posolstvami Fideszu, píše Népszava. Pripomína, že bývalý ruský prezident sa nedávno pochvalne vyjadril o Orbánovi. „Maďarský premiér povedal, že Ukrajina je po finančnej stránke neexistujúca krajina a že len čo prestanú Spojené štáty a európske krajiny (Kyjev) podporovať, vojna sa skončí. Na európskeho politika to povedal odvážne a trefne,“ napísal ruský exprezident 14. apríla v aplikácii Telegram.

Népszava poznamenáva, že podľa expertov je cieľom Kremľa touto rétorikou dosiahnuť, aby Západ nedodával Ukrajine zbrane.

Medvedev je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina a je horlivým zástancom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, aktuality.sk

X X X

Jazzman Boris Čellár organizuje ceny Esprit: Prečo sa dostali do nominácie na Sexistický kix?

 Boris Čellár je hudobník, jazzový gitarista, hudobný redaktor aj organizátor cien Esprit.

Študoval na rakúskej Kunst Universität Graz odbor jazzová gitara, pričom sa venuje aj muzikoterapii, ambientnej hudbe a ako milovník práce s drevom vytvára aj jedinečné hudobné nástroje.

Už 30. apríla sa uskutoční vyhlásenie ankety jazzových cien Esprit, pričom do 26. apríla má možnosť hlasovať aj verejnosť v kategórii Cena verejnosti Esprit.

X Ako sa pôvodne jazzový gitarista a hudobný redaktor vydá na cestu organizácie odovzdávania hudobných cien?

Súvisí to s tým, že keď som študoval v Grazi jazzovú gitaru, tak sa mi v jeden večer náhodou podarilo zarezervovať si doménu jazz.sk. Všetko sa teda začalo portálom pre hudobníkov, hudobných nadšencov a fanúšikov jazzu. Hudobníci si mohli zariaďovať svoje koncerty a tvoriť si profily, pričom sme zistili, že mnoho z hudobníkov aj vydáva albumy a sú tvoriví, ale v širšej verejnosti o nich nepočuť.

Pri tej príležitosti, v rokou 2012, vyšiel nadpriemerný počet jazzových albumov, a to 19. Dovtedy to bol malý sviatok, keď ročne vyšli 3. Bolo to prelomové, keďže sme v tom roku začínali s portálom jazz.sk a po prvý raz bol 30. apríl ustanovený za Medzinárodný deň jazzu. Povedali sme si, že na to musíme reagovať a „na kolene“ vznikol Esprit. V priebehu 2 týždňov sme pripravili podujatie a stala sa z toho tradícia.

Máme pred sebou 11-ty ročník a podujatie stále posúvame a obohacujeme. Vzniká priestor na to, aby sa odkomunikovala práca slovenských hudobníkov, jazzmanov a ich umenie aj širšej verejnosti.

X  Tento rok je v rámci Espritu nominovaných 24 albumov. Darí sa posúvať jazz aj novému poslucháčovi?

Áno, je to úlohou nášho portálu aj Espritu. V období posledných 2 až 3 rokov vzniká veľa albumov a myslím si, že dôvodom môže byť aj to, že sme ako umelci boli zatvorení a nemali sme toľko priestoru hrať na verejnosti naživo. Tým pádom sa naša tvorba a potenciál presunuli do štúdia. S tým súvisí aj zvýšená podpora Fondu na podporu umenia a viac štátnych dotácií na umenie, aby prežilo. Veľa kolegov požiadalo o takúto podporu a vďaka tomu mohli vzniknúť albumy.

X Je daná podpora umenia dostatočná?

Oceňovanie organizujem viac než 11 rokov a musím povedať, že od času, kedy sa tieto veci podporovali minimálne, to ide dobrým smerom. Nástroje používajúce sa na to, kto podporu dostane a kto nie, tie sú citlivé. Často sa stáva, že niekto, kto by si podľa môjho odborného názoru danú podporu zaslúžil, ju nedostane. Stojí to na komisiách a ich zvážení, hodnotení.

Na oceňovaní vystúpi niekoľko bandov a umelcov. Podľa čoho sa rozhodujete, kto to bude?

Prvým kritériom je, aby účinkujúci vydal v minulom roku album a aby bol medzi nominovanými. Dramaturgiu večera robím ja a považujem za dôležité, aby to bol prierez jazzu aj žánrovo. Je totiž veľmi široký a nájdeme tam od úplne tradičného, ktorý zastupuje napríklad Bratislava Hot Serenaders, cez mainstreamový jazz štýlu hard-bop, groove až po súčasný moderný a orchestrálny.

Druhým kritériom teda je, aby sa tam objavila široká paleta účinkujúcich. Chcem, aby zazneli rôzne odtiene jazzu a veľmi sa teším, keď v danom roku môžem vybrať aj vokálny, spievaný jazz. Sám spievam a mám to rád. Spev je výborný komunikátor s publikom, nakoľko ho tvoria nielen milovníci jazzu. V tomto roku vystúpia klavirista Valér Miko, speváčka Ester Wiesnerová a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band.

X Tento rok na ocenených čaká nová soška od Jakuba Bachoríka. Ako komunikujete o jej výzore?

Keď sme založili Esprit, jednou z myšlienok a otázok bolo čo dáme oceneným. Zhodou okolností sme vtedy spolupracovali na podujatí, kde bola vytvarníčka Gordana Turuk. Narýchlo sme sa spojili. Zhodou okolností mala sklenenú plastiku, ktorú darovala legendárnemu jazzovému klaviristovi Herbiemu Hancockovi.

A on je taktiež ambasádorom Medzinárodného dňa jazzu. V tom momente sa všetko spojilo. Gordana síce hovorila, že sa na plastike nachádzajú husličky, no mne to pripomínalo kontrabas. Ten je symbolom, ktorý sa odjakživa v jazzovej hudbe nachádzal. Veď sa aj hovorí, že basa tvrdí muziku.

Kontrabas ako symbol prechádza ročníkmi a keďže niektorí hudobníci majú napríklad 2 ocenenia, nakoľko slovenská jazzová komunita nie je až tak veľká, vymyslel som, že po piatich rokoch sa vždy zmení materiál sošky. Začali sme sklom.

Do toho prišiel sochár Juraj Čutek, ktorý pracuje hlavne s drevom. Aktuálne spolupracujeme s umelcom Jakubom Bachoríkom. Tomu som veľmi rád, lebo je to blízka spolupráca a aj vekovo sme si blízki. Keď som prišiel k nemu do ateliéru, hneď sme si sadli čo sa idey týka. Umelcom nechávam voľné ruky v tom, ako motív spracujú, ale nosný je vždy motív kontrabasu.

 Môžem povedať aj perličku, ktorá sa nám stala. Soška Esprit od Juraja Čuteka bola fúziou kontrabasu a kriviek ženského tela. Vizuál našej sošky komunikujeme aj na billboardoch a stala sa nám taká vec, že sme sa dostali do nominácie na Sexistický kix. Vyhodnotili, že zneužívame ženské telo. Kde je hranica medzi nevkusným zneužitím ženskej krásy v reklame a umeleckým dielom reprezentujúcim podujatie? Je to rovnaké, akoby sme išli kritizovať plagáty výstavy múzea s vyobrazením Věstonickej venuše.

 X S vami je hmota, najmä drevo, veľmi spojená. Vytvorili ste vlastný hudobný nástroj WoodPack. Vytvárali ste ho približne od roku 2015 a v roku 2016 ste vyhrali prestížnu dizajnérsku súťaž na Bratislava Design Weeku. Ako dlho ste nosili nápad vytvoriť si vlastný hudobný nástroj v hlave?

V tých rokoch som začal tvoriť aj inú hudbu ako jazzovú, šlo o ambientnú hudbu. Cítil som, že počas hrania potrebujem drevený, zemitý zvuk, ktorý by obohatil istú frekvenciu v hudbe. Začal som pátrať, či takýto nástroj existuje. On existuje, je to jeden z najstarších nástrojov, aké ľudia v histórii používali. Volá sa štrbinový bubon, ktorý vznikal v Afrike. Tvoril sa z obrovských kmeňov stromu a slúžil na dorozumievanie sa. V Južnej Amerike to bol menší nástroj, ktorý sa používal pri rôznych ceremóniách a v Ázii sa našla bambusová verzia.

Mojím cieľom bolo spraviť z tohto etno tradičného nástroja niečo, čo bude perfektne vyladené, niečo, čo bude intuitívne, na čo sa bude veľmi ľahko hrať. A mám aj nejaké výtvarné cítenie, tak som chcel, aby to aj pekne vyzeralo. Sám som bol prekvapený, akú odozvu to dostalo, pretože mi nikdy nenapadlo ísť smerom k dizajnu. Nemal som takú ambíciu.

Niekto mi odporučil, aby som sa prihlásil na Bratislava Design Week, ktorého potenciál som vtedy vôbec nechápal. Vôbec som nevedel, že ide o profesionálnu prezentáciu dizajnérov. Myslel som si, že je to štýl predajnej výstavy. 3 dni pred začiatkom mi prišiel e-mail, že si umelci môžu pripraviť inštalácie a vtedy som pochopil, že by som tam so stolíkom, kde budem mať položený WoodPack, asi veľmi kričal.

Vymyslel som špeciálnu inštaláciu, pri ktorej si ľudia mohli zahrať na WoodPack a sprevádzala ich gitara, na ktorú hral ventilátor. Bol to úlet.

X WoodPack sa dostal aj do rúk profesionálnych hudobníkov, napríklad jazzového perkusionistu Giovanniho Hidalga. Ako vnímate to?

Áno, okrem neho to bol napríklad aj Richard Bona alebo Trilok Gurtu. Dnes je tých hudobníkov už mnoho aj preto, lebo ako jazzový hudobník k nim mám prístup a keď mali koncert, napísal som im, že by som ich rád pozdravil a ukázal im WoodPack. Giovanni Hidalgo si ho okamžite vzal na pódium a o 20 minút bol tento nástroj prvýkrát prezentovaný na One Day Jazz festivale.

 X V akých zoskupeniach aktuálne pôsobíte?

Momentálne najviac s anglickým multiinštrumentalistom a spevákom Ramim Shaafim, s ktorým máme projekt Musica Medica. Je to upokojujúca, relaxačná až meditatívna hudba.

Tiež so zoskupením WoodPack Brothers, čo sú profesionálni hudobníci a tvoríme improvizovanú, ale čiastočne už aj komponovanú hudbu. Neznejú tam však len WoodPacky, ale Valér Miko hrá klavír, Ajdži Sabo perkusie, Richard Salay rôzne nástroje a ja popri WoodPacku a píšťalách aj gitaru. A, samozrejme, spievame.

Tiež hrám v mojom obľúbenom triu kontrabas, gitara, klavír. Spolupracujem tiež s mojou partnerkou, Luciou Lužinskou.

X S Luciou spolupracujete od roku 2005. Ako si spomínate na vaše začiatky?

Naša spolupráca sa začala náhodne, pretože som mal dohodnuté jedno hranie, kde som mal hosťujúcu nemeckú speváčku. Zároveň bola aj herečka a dostala dôležitú rolu. Dva týždne pred akciou mi vystúpenie zrušila. Dostal som tip na Luciu, že vynikajúco spieva.

Zo svadby mojej sesternice som si odbehol do mesta do klubu, kde Lucia spievala. Dohodli sme spoluprácu, repertoár sme nacvičili len kvôli tomu jednému hraniu. Zafungovalo nám to po hudobnej aj ľudskej stránke. V tom čase som bol prijatý na školu do Amsterdamu aj Grazu a keďže nám to s Luciou fungovalo, rozhodol som sa pre Graz. Ten je bližšie.

 X Čo vám toto zahraničné štúdium na Kunst Universität Graz dalo?

V tom čase sa jazz na Slovensku študovať nedal. Dnes viem, že sa tu rozbiehajú rôzne školy, napríklad v Banskej Štiavnici. Mne štúdium dalo to, že sme sa stretávali mladí z celej Európy, zažili sme kultúrne presahy. Boli tam ľudia z Balkánu aj Brazílie.

Komunikácia a hrania boli veľmi inšpiratívne. Podarila sa nám napríklad albumová spolupráca s profesormi, ktorí nás učili, napríklad legendárny jazz pianista Fritz Pauer alebo bubeník Howard Curtis. Po všetkých stránkach bola škola v Grazi inšpiratívna.

X Aké nové spolupráce sa vám v poslednom období rozbehli?

Začali sme hrať projekt Richard Autner a Martin Geišberg band. To je úplne iný štýl hudby, ale našiel som si tam svoju polohu ambientnej gitary. Svoj život nesmerujem, nechávam sa unášať a veci prichádzajú samé v nejakých vlnách.

X Nosíte v hlave nejaký ďalší hudobný nástroj?

Momentálne nie. Pred dvomi rokmi ku mne prišla píšťala, ktorá sa volá native american style flute. Pôvodní obyvatelia Ameriky, Indiáni, mali svoj typ píšťaly a ja som dostal impulz vyrobiť si jednu píšťalu. Odvtedy ich robím vo vlnách a mám úspech.

Minulý rok v lete som dal na Instagram video píšťaly, ktorá sa volá dvojačka, lebo má dve komory, a v priebehu pár dní to malo 1,3 milióna vzhliadnutí a krásne reakcie. S tým sú spojené aj objednávky. Neviem teda povedať, či príde ešte niečo ďalšie. Uvidíme, rád sa nechám opäť prekvapiť.

Na prepise rozhovoru spolupracovali David Žák a Zorislav Poljak, aktuality.sk

X X X

Martin Behula:Fico ukázal Sulíkovi, v čom sa mýli

Predseda Smeru pokojne môže povedať, že podporuje vstup Ukrajiny do EÚ. Nepovažuje ho totiž za tému, ktorou sa vôbec stojí za to zaoberať.

Predsedovi Smeru sa do toho veľmi nechcelo, no nakoniec sa priznal: na stretnutí s veľvyslancami Spojených štátov, Veľkej Británie a krajín EÚ sa spoločne s Jurajom Blanárom a Monikou Beňovou prihlásili k podpore vstupu Ukrajiny do EÚ.

„Každá krajina, ktorá má vstúpiť do Európskej únie, musí byť na to primerane pripravená. Ak bude Smer vo vláde, urobíme všetko preto, aby sme Ukrajine k tejto pripravenosti pomohli,“ vyhlásil Robert Fico sám od seba aj verejne pred novinármi.

Vrátil sa štátnik?

No vidíte, šéf Smeru síce väčšinou hovorí to, čo chcú jeho antisystémoví a proruskí voliči počuť, no v skutočnosti je minimálne pragmaticky prozápadný. Aj vo fáze svojej kariéry, keď už otvorene nadbieha extrémistom, stále vie, kde má aspoň niektoré hranice a kde je náš geopolitický sever. Richard Sulík mal pravdu keď tvrdil, že „všetci sú prozápadní“. Žeby na stretnutie s veľvyslancami išiel opozičný politik a vrátil sa odtiaľ štátnik?

Ani náhodou. Smerácka podpora Ukrajiny nedokazuje vôbec nič. Iba to, aká chybná a obmedzená je predstava Richarda Sulíka o tom, čo je prozápadná orientácia. Predseda Smeru totiž nepredviedol žiadnu názorovú otočku a nemá ani dôvod nič tajiť.

xO Ukrajine a EÚ nehovorí nič iné, než to, čo tvrdil vždy. Rovnaký postoj má napríklad aj predseda parlamentu Boris Kollár, podľa ktorého bude môcť Ukrajina vstúpiť do EÚ len vtedy, ak splní všetky podmienky.

Robert Fico pokojne môže povedať, že Smer podporuje vstup Ukrajiny do EÚ. Nepovažuje ho totiž za aktuálnu tému, ktorou sa vôbec stojí za to zaoberať. Keď vlani v júni Európska komisia odporučila udeliť Ukrajine kandidátsky štatút, Robert Fico vyhlásil, že to ani nemá zmysel komentovať.

Dvojaký meter Bruselu

Preto ho komentoval útokom na dva zakladajúce štáty EÚ, ktorý jeho voličom ulahodil. „Ak si myslíte, že Francúzi, Nemci a ďalší sú pripravení za každú cenu zase zo spoločných peňazí ísť do ďalšieho štátu a pomáhať, ste na veľkom omyle,“ tvrdil sebavedomo a dodal, že vstup je otázkou „dlhých, dlhých, dlhých rokov“.

Robert Fico nepotrebuje spochybňovať európsku integráciu Ukrajiny. Naopak, tým, že nástojí na „plnení podmienok“ a „primeranej pripravenosti“, nenápadne kope do Bruselu. Naznačuje, že Ukrajina má dostať výhody, ktoré napríklad Slovensko nemalo, no Smer nič také nedovolí.

Tým u svojich voličov zaboduje. Veľká väčšina Slovákov nie je otvorene proti Európskej únii, no euroskeptikov, ktorí Bruselu nedôverujú a obávajú sa veľkých štátov, je čoraz viac. A Smer sa nebude hanbiť oslovovať ich.

Robert Fico vie, že vidinou vystúpenia z EÚ by si národ nezískal. V tom má Richard Sulík pravdu. Práve v tom je však zároveň jeho najväčší omyl. To, že Robert Fico nechce vystúpiť z EÚ, ešte neznamená, že ho môžeme považovať sa za prozápadného politika. To je po 24. februári 2022 veľmi slabé kritérium.

Predseda SaS mal vyše roka na to, aby si uvedomil, že o západnej orientácii dnes oveľa viac vypovedá postoj k vojne na Ukrajine. Z neho si Smer urobil jeden z pilierov predvolebnej kampane. Ním si chce získať národ. A konzistentne ním ukazuje, že nie je prozápadný. Naposledy Robert Fico touto témou veľvyslancov vystrašil až tak, že museli reagovať verejne.

Zhrození veľvyslanci

Britský veľvyslanec Nigel Baker napríklad vyjadril hlboké znepokojenie nad dezinformáciami, ktoré Smer šíri o dodávkach zbraní či o NATO a francúzska ambasáda sa bála o zahraničnopolitickú orientáciu Smeru. Teraz nič také z veľvyslanectiev neprišlo, no Smer neustúpil zo svojich pozícií ani o krok. Dokonca je na ne hrdý.

Stále tvrdia, že do zahraničnej politiky chcú vrátiť suverenitu. To v ich prípade znamená odmietanie „nezmyselných“ sankcií a dodávok zbraní Ukrajine, nástojenia na okamžitý mier, či tvrdenia, že v zahraničnej politike sme vazalmi EÚ, ktorá je vazalom Spojených štátov.

A po tom všetkom má Robert Fico ešte tú drzosť obávať sa, že strany ako Smer budú musieť EÚ zachraňovať ako v roku 2003, keď spoločne s Vladimírom Mečiarom podporil naše referendum o vstupe. Možno by Smer nemusel EÚ zachraňovať, keby o nej nehovorili o niečom cudzom, voči čomu sa Slovensko musí vymedzovať, alebo sa z toho vymaniť.

Smer EÚ, NATO a Západ neodmieta, len voči nim podnecuje nedôveru. A tá je možno ešte nebezpečnejšia. Stačí sa pozrieť, ako dopadlo referendum o brexite. Predseda Smeru možno autenticky nemá rád Brusel, no Slovensko z EÚ nás naozaj nevytiahne. Väčšie obavy než z Roberta Fica by sme tak mali mať z tých voličov, ktorí ho budú voliť, pretože ich presvedčil, že prozápadný nie je, aktuality.sk

X X X

Heger obviňuje Smer z manipulácie policajných nahrávok. Čekovský pustil hlas podobný Ficovi

 Zdá sa, že politici majú novú záľubu. Do éteru púšťajú často nezrozumiteľné nahrávky z telefónu. Pomocou nich sa verejnosti snažia ukázať svoj pohľad na svet. Nevie sa však, odkiaľ tie nahrávky majú, a často bývajú tendenčne zostrihané. Smer už dlhší čas na tlačových konferenciách používa nahrávky vyšetrovateľov NAKA. Odvoláva sa ne aj líder strany Robert Fico tvrdiac, že vyšetrovatelia (čurillovci) mali zadanie „zničiť Smer“.

Nezaradený poslanec Kristián Čekovský (Demokrati) na začiatok tlačovej konferencie pustil nahrávku, kde zaznel hlas podobný Ficovi.

„Pán Heger, veľmi správne, slovenská polícia má voľné ruky. Môže si robiť, čo chce, pokiaľ ide o trestné stíhania. Politici do toho nezasahujú, neexistujú žiadne politické objednávky na likvidáciu Smeru. Páči sa mi to, nerád by som bol, aby tu vznikla nejaká nová vláda v septembri po parlamentných voľbách. Ani Smer nevyhrá, ani Hlas nevyhrá, ani Republika nevyhrá, ani OĽaNO nevyhrá. Vyhrá Slovensko. Pán Heger poctivo pracuje,“ zaznelo z Čekovského telefónu.

Na záver priznal, že predmetnú nahrávku cielene zostrihali. Podľa Čekovského Fico už mesiace verejnosť manipuluje zostrihanými nahrávkami a takýmto spôsobom chcel na to poukázať.

 Obrátili sa na Žilinku

Podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) občania vnímajú, že je na Slovensku ohrozená demokracia. „Dnes sme chceli ukázať absurdnosť toho, kam je Robert Fico schopný zájsť,“ uviedol Heger. Fico podľa neho zo strachu tiahne do boja.

„Berie nahrávky, ktoré nevieme odkiaľ má, manipuluje a strihá ich tak, že diskredituje políciu,“ dodal premiér. Nahrávky sú podľa neho zmanipulované a štátne orgány by mali konať. „Spomíname si, keď boli medializované nahrávky z policajnej chaty. Robert Fico penil, že išlo o úniky z vyšetrovacích spisov,“ pripomenul Heger.

Predseda Smeru už od leta minulého roka opakovane púšťa nahrávku s citátom policajta Róberta Magulu. „Úloha je spraviť zo Smeru zločineckú skupinu, a tak úplne zničiť opozíciu,“ zaznieva zo Súmračnej. Koncom marca však v relácii Na telo televízie Markíza zaznela dlhšia časť, ktorá ukazuje, že Fico výrok interpretuje inak.

 Moderátor Michal Kovačič v relácii prehral o čom sa rozprávali pred pred známym citátom. Z nahrávky je zrejmé, že o zničení Smeru vyšetrovatelia nehovoria ako zadaní od vedenia, ale že ich z toho Fico a Peter Pellegrini (Hlas) obviňujú. Vyšetrovatelia hovoria o Ficovi ako o marketingovom mágovi.

„Vyzývame generálneho prokurátora, aby sa postavil pred verejnosť a aby zasiahol ako ten, čo chce hájiť spravodlivosť. Vidíme, že nekoná a pasívne sa prizerá tomu, ako Fico útočí a zastrašuje prokurátorov a sudcov,“ vyhlásil Heger.

Podľa neho by mal generálny prokurátor Maroš Žilinka zaujať vo veci jasný postoj. „Nemal by sa prizerať, ako sa manipuluje s verejnou mienkou,“ zdôraznil premiér. Dodal, že nateraz ešte nepodali trestné oznámenie, no žiadajú Žilinku, aby vyšetril, či sú nahrávky zákonné alebo ako sa k nim Fico dostal.

„Generálna prokuratúra sa nebude vyjadrovať k vyjadreniam politikov, špeciálne počas prebiehajúceho predvolebného boja. Ubezpečujeme, že príslušná prokuratúra vo veci koná,“ uviedla hovorkyňa generálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Nezrozumiteľné záznamy

Nie je to však jediný prípad možnej manipulácie s policajnými nahrávkami. Advokát Peter Kubina minulý týždeň na sociálnej sieti upozornil na nesprávny prepis nahrávok v prípade stíhaných vyšetrovateľov NAKA v tíme Jána Čurillu. Týka sa rozhovoru Čurillu s expolicajtom Jánom Kaľavským, z ktorého sa stal agent policajnej inšpekcie.

„Ja som ti, Jano, nepovedal, do p..i, že má, máš hovoriť vagabundom vonku, aby učili svedkov vypovedať,“ povedal Čurilla na zázname. Inšpekcia s Krajskou prokuratúrou v Bratislave však túto vetu prepísala inak. „Lebo ja som ti ale nepovedal, do p..i, že má, máš (nezrozumiteľné slová) vonku, aby učili svedkov vypovedať.”

 Manipulácia v tomto prípade podľa Kubinu spočíva v tom, že hoci na zvukovom zázname je všetko úplne zrozumiteľné, v prepise je pôvodná veta rozdelená na dve vety bodkou. Ako nezrozumiteľné sú podľa neho vynechané slová, ktoré sú pre význam vety podstatné.

Veta v pôvodnom znení podľa advokáta zbavuje Čurillu viny. V zmanipulovanom znení však znie opačne a používa sa v jeho neprospech./agentury/

X X X

Minimálne dôchodky čaká od júla „rozmrazenie“. Nárok na ne bude mať viac penzistov

Sociálna poisťovňa od júla zvýši sumy minimálneho dôchodku, po novom ho bude poberať dôchodcov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa s účinnosťou od 1. júla 2023 menia sumy minimálneho dôchodku a mení sa aj spôsob určenia jeho sumy.

 „Výška minimálneho dôchodku sa naviaže na sumu životného minima, ktoré bude určené od 1. júla 2023. O nových sumách minimálneho dôchodku bude Sociálna poisťovňa verejnosť včas informovať. O prepočet dôchodkov ju netreba žiadať, urobí tak automaticky a dôchodcovia, ktorých sa zmena týka, dostanú zo Sociálnej poisťovne rozhodnutia o zvýšení koncom júna a v júli,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

 Minimálny dôchodok sa „rozmrazí“ a naviaže na sumu životného minima

„Sumy minimálneho dôchodku sa nemenili od roku 2020. Vzhľadom na sociálno-ekonomické zmeny, najmä nárast inflácie, dôjde po zmene zákona k ich „rozmrazeniu“. Zároveň sa sumy minimálneho dôchodku opätovne naviažu na sumu životného minima,“ uvádza Kontúr.

Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, je od 1. júla 2023 stanovená na 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Suma minimálneho dôchodku sa ďalej zvyšuje o 2 % za 31. až 39. rok, 3 % za 40. až 49. rok, 5 % za 50. až 59. rok, 7 % za 60. a každý ďalší získaný rok dôchodkového poistenia, ktorý sa na minimálny dôchodok hodnotí.

Skupina dôchodcov s minimálnym dôchodkom sa rozšíri

Zmenou určenia sumy minimálneho dôchodku sa rozšíri okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. To znamená, že nárok na minimálny dôchodok vznikne aj tým dôchodcom, ktorí v súčasnosti minimálny dôchodok nepoberajú, lebo suma ich dôchodku je vyššia. Ak od 1. júla 2023 bude suma ich dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok im Sociálna poisťovňa začne vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku.

Prečo si nepožiadať o dôchodok z II. piliera? Existuje aj možnosť čerpania peňazí, o ktorej sa veľmi nehovorí…

O prepočet dôchodku netreba žiadať, urobí tak Sociálna poisťovňa automaticky

Nové sumy minimálneho dôchodku budú známe po zverejnení sumy životného minima platnej od 1. júla 2023. O nových sumách bude Sociálna poisťovňa verejnosť informovať osobitne a tieto sumy zverejní aj na svojej internetovej stránke. Poberateľ dôchodku si tak bude môcť aj sám overiť, či bude mať nárok na zvýšenie dôchodku na sumu minimálneho dôchodku a či sa suma jeho dôchodku zvýši.

Sociálna poisťovňa sumy minimálnych dôchodkov automaticky prepočíta a rozhodne zo zákona, to znamená, že poberatelia dôchodku nemusia o zvýšenie žiadať. Dôchodky vo zvýšenej sume im vyplatí v splátkach splatných v mesiaci júl 2023. Každý poberateľ starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorého sa uvedené zmeny týkajú, bude informovaný písomným rozhodnutím. Rozhodnutia bude Sociálna poisťovňa zasielať koncom júna a v júli tak, aby dôchodcovia boli o zvýšení dôchodku informovaní vopred./agentury/

X X X

Veľmi krátky návrat prozápadného Smeru

Robert Fico, Miroslav Lajčák a Robert Kaliňák počas stretnutia s Joeom Bidenom v Bielom dome vo Washingtone vo štvrtok 21. novembra 2013Zdroj: TASR

Poslankyňa Anna Záborská skúša tretíkrát pretlačiť obmedzenie interrupcii. Pri súčasných pomeroch v parlamente má šancu.

 1. Fico podporil vstup Ukrajiny do EÚ, chce jej v tom pomôcť

Predseda Smeru Robert Fico dnes mierne vybočil z doterajšieho kurzu a verejne vyhlásil podporu vstupu Ukrajiny do Európskej únie. Jeho vyjadrenie prekvapilo najmä preto, že Smer doposiaľ v súvislosti s Ukrajinou komunikuje len v súvislosti so zastavením dodávok zbraní pre Ukrajinu či nereálnym volaním po mierových rokovaniach.

SMER CHCE UKRAJINE POMÔCŤ. ALE NIE V OBRANE VOČI RUSKU: Stanovisko oznámil Fico po včerajšom stretnutí s veľvyslancami krajín EÚ, Veľkej Británie a Spojených štátov amerických. „Sme za členstvo Ukrajiny v EÚ, ale pri splnení podmienok,“ povedal s tým, že Slovensko má so vstupom do Únie skúsenosti. Prekvapilo tiež to, že Smer sa podľa Ficových slov nechce snahe Ukrajiny len prizerať. „Ak má Ukrajina ambíciu stať sa členským štátom EÚ, sme pripravení pomôcť, lebo obdobie prechodu k členstvu môže byť pomerne dlhé,“ doplnil, aktuality.sk

X X X

Podľa Roberta Fica dokazuje manipuláciu vyšetrovania: Vypočujte si nahrávku Františka Imreczeho s policajtmi

Pre nahrávku chce Smer podať trestné oznámenie. Imrecze tvrdí, že ho nikto nenavádzal, ako má vypovedať.

Nahrávka vznikla 11. júna 2021 v budove policajného prezídia v Bratislave, na základe súdom schválených odposluchov. Pochádza z vyšetrovania policajnej inšpekcie, ktorá stíha policajtov okolo Jána Čurillu pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Podľa obvinenia chceli účelovo stíhať ľudí z inšpekcie, NBÚ a SIS, aby zabránili vlastnému zadržaniu. Policajti vinu odmietajú.

Na približne 20 minútovom zázname počuť debatu bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a operatívcov NAKA. Podľa šéfa Smeru-SSD Roberta Fica dokazuje manipuláciu trestných konaní. František Imrecze bol totiž jedným z kľúčových svedkov v kauze Súmrak, kde boli pôvodne obvinení Robert Fico aj Robert Kaliňák. Obom obvinenie ako nezákonné zrušila generálna prokuratúra na základe paragrafu 363.

Smer kvôli osahu nahrávky pripravuje trestné oznámenie. František Imrecze reaguje, že ho na stretnutí nikto nenavádzal, ako má vypovedať. „Tento rozhovor, ktorý bol zaznamenaný, nasledoval až po poskytnutí informácií podstatných pre trestné konanie z mojej strany počas úkonov pred vyšetrovateľom,“ zdôraznil.

Smer umožnil novinárom vypočuť si celých dvadsať minút nahrávky v centrále strany na Súmračnej ulici v Bratislave, ale nedovolil jej kopírovanie. Aktuality.sk si ju preto vyžiadali od advokáta obvinených policajtov Petra Kubinu. Teraz si ju preto môžete vypočuť aj vy, aktuality.sk

X X X

Škoda Auto Slovensko oslavuje 30 rokov. Pripomína si najpredávanejšie modely a prináša jubilejnú ponuku

Sú značky, ktoré keď vyslovíme, každý vie, o čo ide. Či už známe módne domy, lahodné vína alebo ikonické automobilové značky. Jednou z nich je Škoda. Známa automobilka je na Slovensku v novodobej ére 30 rokov a rozhodla sa to aj poriadne osláviť. Fanúšikovia škodoviek sa majú tento rok na čo tešiť.

 „Tridsať rokov je skutočne dlhé obdobie a slovenské zastúpenie Škoda Auto Slovensko prešlo za ten čas obrovskými zmenami. Napriek tomu sme po celý čas cieľavedome budovali pozíciu lídra automobilového trhu a etablovali kľúčové kompetencie značky, ktoré dali značke nezameniteľný charakter. Vynikajúci pomer ceny a hodnoty, vysoká spoľahlivosť, autentický dizajn, premyslené (Simply Clever) riešenia či najlepšia ponuka variabilného priestoru vo svojej triede. A to všetko s najširšou sieťou autorizovaných showroomov a servisov s prozákazníckou orientáciou na Slovensku,“ zhodnotil Ing. Jaroslav Hercog, riaditeľ spoločnosti Škoda Auto Slovensko a dodal: “Keď sa obzrieme a vidíme všetky tie míľniky, ktoré sme dosiahli, dá sa povedať, že sme so značkou Škoda motorizovali Slovensko. Modely ako Felicia, Fabia, Octavia, ale aj Superb, Yeti, Karoq, Kodiaq či Kamiq patria z dlhodobého hľadiska medzi najobľúbenejšie modely z nášho portfólia.“

Škodovky za ostatných 30 rokov naozaj zaplavili Slovensko. Spoločnosť dodala za toto obdobie zákazníkom celkovo až 626 059 automo­bilov. To znamená, že v priemere každý šiesty Slovák vlastnil, alebo vlastní niektorý z modelov Škoda. Spoločnosť Škoda Auto Slovensko vznikla práve v apríli roku 1993 a od začiatku láme rekordy v predaji. Už v roku 1996 si automobilka pripísala prvý míľnik – 50 tisíc dodaných vozidiel. Iba ďalšie dva roky (1998) trvalo, aby slovenským motoristom dodala raz toľko vozidiel – 100 tisíc. Za ďalšie štyri roky (2002) tento počet znásobila na 250 000 dodaných vozidiel a v roku 2018 toto číslo zdvojnásobila. Rovný pol milión dodaných vozidiel si tak slovenské zastúpenie značky pripísalo pri oslavách svojho 25. výročia.

Viete, ktoré auto z ich „stajne“ je najpredávanejšie? Ak si myslíte, že Fabia, máte pravdu. Obľúbený hatchback Fabia tvorí tretinu celkových dodávok. Slováci si tak od jej predstavenia zakúpili až 212 172 kusov. V tesnom závese je Octavia so 151 907 dodanými kusmi naprieč generáciami. Tretie miesto obsadil niekdajší rekordér – svojho času absolútna jednotka v predajoch – model Felicia, za ktorého volant si sadlo 126 945 majiteľov. Prvú päťku uzatvára limuzína Superb (20 231 ks) a dnes už legendárny model Favorit (13 807 ks). O tom, že SUV a priestranné modely sú vyhľadávané zákazníkmi svedčí aj zvyšok TOP 10-ky, ktorú ďalej tvorí Karoq (11 004 ks), Yeti (10 840 ks), a Kodiaq (9 147 ks). Darilo sa tiež kombi verzii Favoritu – Forman, ktorého sa predalo 9048 kusov a top desiatku uzatvára aktuálny populárny model Scala s počtom 8 570 kusov.

Oslavujte s výhodnými modelmi

Ako správny oslávenec, aj Škoda Auto Slovensko si pripravila pre svojich fanúšikov prekvapenie. Automobilka ponúka cenovo výhodné modely 30 edition s nadštandardnou základnou výbavou a hodnotnými benefitmi, ako napr. servisný balík Basic na 5 rokov, resp. 75 000 km a finančný bonus až do výšky 1 200 eur. Tieto modely tak nie sú len ozdobené špeciálnou plaketkou, ale sú tak akýmsi poďakovaním pre zákazníkov, ktorí so značkou Škoda ostávajú dlhé roky. „Pri príležitosti našich osláv sme chceli priniesť aj niečo zaujímavé pre zákazníkov, a tak sa zrodila 30 edition, ktorá prináša množstvo benefitov pre modely Fabia, Scala, Kamiq či Karoq. Vďaka nej získajú zákazníci, ktorí sú verní značke Škoda bohatšiu výbavu, cenové zvýhodnenie, ale najmä päť rokov pohody so servisným balíkom Basic zdarma,“ vysvetlil Jaroslav Hercog.

Automobilka síce oslavuje a sumarizuje ostatných 30 úspešných rokov, no do budúcnosti má veľké plány. Pred tridsiatimi rokmi začínala s jedným modelom (Felicia), dnes zákazníkom ponúka Škoda Auto Slovensko celkovo osem modelov v 35 rôznych prevedeniach. Čoskoro k nim pribudnú aj ďalšie novinky, ktoré značka chystá v rámci svojej expanzie v oblasti elektromobility, ktorý započala už modelom Citigo iV a neskôr prvým plne elektrickým SUV Enyaq iV. Dnes sa značka ďalej sústredí na jej rozvoj, ako aj zatraktívnenie. Do roku 2030 pritom automobilka sľúbila predstaviť ďalšie tri elektromobily, všetky menšie ako súčasný Enyaq iV.

Už čoskoro tak pre fanúšikov značky čakajú ďalšie novinky, o ktorých bude možné zistiť viac informácií na www.skoda-auto.sk alebo v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda./agentury/

X X X

Anna Záborská chce opäť pretlačiť obmedzenie interrupcií. Čo ešte poslanci priniesli do parlamentu?

Šéf parlamentu Boris Kollár pripustil, že návrhov je toľko, že možno budú zákonodarcovia musieť časť presunúť na ďalšiu schôdzu.

Ak sa kresťanským poslancom podarí využiť aktuálnu situáciu v parlamente, na sklonku volebného obdobia môžu presadiť viacero zmien. Zákonodarný zbor bude diskutovať nielen o neslávne známom návrhu poslanca Martina Čepčeka, ktorý chce donútiť ľudí, aby chodili k notárovi, keď túžia sledovať porno.

Šéfka Kresťanskej únie Anna Záborská z poslaneckého klubu OĽaNO opäť predkladá svoju víziu úpravy interrupcií, jej kolega Richard Vašečka chce zregulovať výuku sexuálnej výchovy a Anna Andrejuvová s ďalšími kolegami plánuje pridať duchovným na výplate. Navyše, v druhom čítaní je aj zákon znemožňujúci transorodvým ľuďom zmeniť si pohlavie v dokladoch.

V máji čaká poslancov predposledná riadna schôdza parlamentu a prerokovať by na nej mali takmer 200 návrhov.

V minulosti neprešiel len o jeden hlas

Anná Záborská predkladá „zákon o pomoci ženám“ tretíkrát. V novembri 2021 neprešiel len o jeden hlas. Pri súčasnej situácii však má nádej na úspech.

Aktuálny návrh umožňuje tehotným matkám používať takzvané núdzové bývanie a zavádza príspevok 3170 eur pri narodení dieťaťa so zdravotným postihnutím. Okrem toho sa však dáva ženám povinnosť pred umelým prerušením tehotenstva vyplniť dotazník o tom, akú formu antikoncepcie používali a prečo sa rozhodli ísť na interrupciu. Lekár bude musieť ženu poučiť a odovzdať jej zoznam združení a cirkví, ktoré poskytujú ženám finančnú či materiálnu pomoc v tehotenstve či informácie o tehotenskom či rodičovskom príspevku.

Po uplynutí lehoty 48 hodín bude môcť žena interrupciu podstúpiť. Návrh chce tiež nahradiť výraz „umelé prerušenie tehotenstva“ za „umelé ukončenie tehotenstva“.

Cigániková: Návrh vydiera ženy

„Cieľom navrhovanej úpravy je vytvorenie podporných opatrení pre tehotnú ženu v prípade hlavne neplánovaného tehotenstva. Úprava má dať žene reálnu možnosť rozhodnúť sa po zvážení všetkých dostupných informácií a možností, ako zodpovedne nasmerovať svoj život,“ vysvetľuje návrh skupina poslancov v dôvodovej správe.

Anny Záborskej sme sa pýtali, či má tentoraz podporu pre svoj návrh a či sa rozprávala s Borisom Kollárom, ktorý ako predseda parlamentu uvažuje, že sa časť predložených zákonov presunie na ďalšiu schôdzu. Do uzávierky textu nám však neodpovedala.

Podľa kritičky návrhu, poslankyne SaS Jany Bittó Cigánikovej návrh privádza Slovensko na cestu Poľska a psychicky a citovo vydiera ženy. Pripomína napríklad, že 48 hodín budú musieť čakať aj ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu zo zdravotných dôvodov. „Čiže lekár bude mať na stole pacientku a on bude rozmýšľať, či existuje ešte nejaký iný zákrok a odkladať to,“ vysvetlila jeden z problémov so zákonom, ktorý podľa nej len dáva ženám prekážky k prístupu k interrupciám.

Naposledy sa o tomto návrhu malo rokovať v októbri minulého roka, no legislatívnou kľučkou jej v tom zabránil poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek. Ten mal predložený návrh podpory tehotných žien a chcel garantovať právo na bezpečnú a legálnu interrupciu. Opozičný politik však návrh stiahol a tak zabránil, aby sa o podobnom návrhu mohlo rokovať na najbližších šesť mesiacov.

V druhom čítaní budú poslanci rozhodovať aj o ďalšom kontroverznom návrhu Záborskej, ktorý zabraňuje transrodovým ľuďom zmeniť si v občianskom preukaze či pase pohlavie a rodné číslo.

Vašečka chce informácie o sexuálnej výchove

Záborskej kolega z Kresťanskej únie Richard Vašečka zas predložil novelu zákona o výchove a vzdelaní, ktorá zavádza povinnosť školy vopred informovať rodičov o sexuálnej výchove ich detí a vyžiadať si od nich informovaný súhlas.

„Návrh reaguje na prax, keď sa rôzne organizácie, ale aj učitelia snažia na školách prezentovať kontroverzné myšlienky o sexualite, s ktorými môžu mať mnohí rodičia problém,“ zdôvodňuje Vašečka návrh, podľa ktorého majú školy povinnosť rešpektovať práva rodičov na východu a vzdelanie v súlade s ich presvedčením.

Z hnutia OĽaNO prišiel aj ďalší návrh, ktorý tento raz zvýši financovanie cirkvám a náboženským spoločnostiam. Predložila ho trojica Anna Andrejuvová a Richard Vašečka z Obyčajných ľudí a Jozef Lukáč zo Sme rodina.

„Väčšina kňazov, pastorov, popov, kazateľov a rôznych náboženských cirkví a spoločností dostáva menej ako minimálnu mzdu. Za tri roky rýchlo rástla minimálna mzda a my v návrhu robíme iba to, že navrhujeme dorovnanie. Dnes sa pohybujú na hranici chudoby,“ vysvetlila pre Aktuality Andrejuvová.

Ako dodala, nízke platy zapríčinili opatrenia z roku 2020, keď sa zastavila valorizácia platov v štátnej správe. Zmena indexu financovania cirkví by mala mať vplyv na štátny rozpočet budúci rok v objeme viac ako štyri milióny eur. No podľa Andrejuvovej ide o opatrenia, ktoré plánovala pripraviť aj vláda.

Preplnený parlament

Otázne je, či sa vôbec o spomínaných návrhoch v parlamente rokovať bude. Do predčasných volieb zostávajú len dve riadne schôdze. Prvá sa uskutoční v máji a druhá v júni. Iba na tú najbližšiu je predložených približne 200 návrhov a je preto otázne, či na ne budú mať poslanci dosť času.

To pripúšťa aj predseda parlamentu Boris Kollár. V relácii V politike na TA3 uviedol, že prednosť budú mať vládne návrhy a zákony v druhom čítaní. Také, ktoré budú mať vplyv na štátny rozpočet, alebo budú iným spôsobom kontroverzné, by mali byť odsunuté na koniec schôdze.

V tejto súvislosti sa stretol v nedeľu s dočasne povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom a šéfom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom. Premiér pritom dlhšie apeloval na poslancov, aby do parlamentu nepredkladali populistické návrhy.

Knižný debut Obyčajný Matovič. Homo vulgaris šéfredaktora Aktuality.sk Petra Bárdyho o Igorovi Matovičovi si môžete objednať na obchod.aktuality.sk.

X X X

Prezidentské voľby v USA: Podľa Američanov by nemali kandidovať Joe Biden ani Donald Trump

Joe Biden je najstaršou osobou v Bielom dome a v prípade druhého štvorročného obdobia bude mať na jeho konci 86 rokov.

Približne polovica amerických demokratických voličov tvrdí, že prezident Joe Biden by sa nemal vo vo voľbách na budúci rok uchádzať o znovuzvolenie. To je pre 80-ročného Bidena znepokojujúci signál, napísala agentúra Reuters. V utorok zverejnený prieskum urobila so spoločnosťou Ipsos.

Biden bude kandidovať

Trojdňový prieskum bol dokončený v pondelok, deň pred Bidenovým oznámením, sa bude uchádzať o znovuzvolenie. Podľa výsledkov prieskumu Američania nie sú nadšení z možnej kandidatúry Bidena a jeho predchodcu Donalda Trumpa. Približne dve tretiny opýtaných si neželajú, aby sa niektorý z nich v roku 2024 opäť uchádzal o zvolenie.

V celoštátnom prieskume 44 percent registrovaných demokratických respondentov uviedlo, že Biden by sa nemal uchádzať o druhé funkčné obdobie, v porovnaní s 34 percentami republikánov, ktorí odpovedali, že Trump by nemal znovu kandidovať.

Iba 41 percent opýtaných – 74 percent demokratov a desať percent republikánov – schvaľovalo Bidenov výkon od nástupu do Bieleho domu v januári 2021.

Málo konkurentov

Podľa predpokladov bude mať Biden málo konkurentov v boji o demokratickú prezidentskú nomináciu. Demokratickej strane sa darilo v kongresových voľbách v roku 2022 lepšie, než sa očakávalo. Stratili síce kontrolu nad Snemovňou reprezentantov, ale udržali si Senát.

Biden je najstaršou osobou v Bielom dome a v prípade druhého štvorročného obdobia bude mať na jeho konci 86 rokov. Až 61 percent registrovaných demokratov v prieskume uviedlo, že je príliš starý na túto funkciu.

To, že je Trump (76) pristarý, si myslí 35 percent registrovaných republikánov.

DeSantis ešte nekandiduje

Trump je favoritom na republikánsku nomináciu a v prieskume mu dalo hlas 50 percent registrovaných republikánov. Guvernérovi štátu Florida Ronovi DeSantisovi dáva prednosť 24 percent republikánskych voličov, aj keď kandidatúru ešte neoznámil.

V hypotetickom súboji zvíťazil medzi registrovanými voličmi Biden so 43 percentami nad Trumpom s 38 percentami. Náskok pred Trumpom mal aj medzi nezávislými voličmi. V inom hypotetickom súboji dvoch kandidátov DeSantis zaostal za Bidenom viac – získal 34 percent oproti Bidenovým 43 percentám, aktuality.sk

X X X

Otvorený konflikt v slovenskom šoubiznise: Väčšina ľudí sa podriaďuje diablovi, tvrdí Mária Bartalos. Reakcia ľudí na seba nenechala dlho čakať

Herečka Mária Bartalos vystupuje posledné týždne pomerne radikálne. Ostro sa vyhraďuje voči všetkému, čo kresťanstvo považuje za hriech – od potratov až po lgbti vzťahyZdroj: Instagram: maria.bartalos

 Populárna slovenská herečka v poslednej dobe vo svojich názoroch poriadne pritvrdila.

V roku 2018 mal premiéru seriál Oteckovia, ktorý do povedomia verejnosti dostal mnoho začínajúcich slovenských hercov. Medzi nimi bola aj ambiciózna herečka Mária Havranová (pozn. redaktora, dnes už Bartalos), ktorá sa okamžite stala obľúbenou nielen na televíznych obrazovkách, ale aj na sociálnych sieťach.

Mária v čase, keď účinkovala v seriáli Oteckovia: Médiá ju vtedy spájali s hercom Marekom Fašiangom, svoju lásku však napokon našla po boku športovca AdriánaZdroj: Profimedia

Onedlho svojich fanúšikov prekvapila novinkou – a to, že si za manžela berie svojho priateľa, športovca Adriana. Dvojica onedlho oznámila tehotenstvo a dnes sú obidvaja rodičmi dvoch nádherných synčekov.

Koniec herectva aj kvôli cirkvi

Mária našla v materstve zmysel svojho života a ako viackrát medializovala, k herectvu sa nemá v pláne vrátiť. Oveľa viac ju to ťahá duchovnou cestou, čo potvrdila aj najnovším vyjadrením na sociálnych sieťach.

„Dospela som k zmene, ktorá tu nastane a cítim sa povinná vám o nej dať vedieť. Tí, čo ma sledujete, viete, že som kresťanka. Budem úprimná a poviem vám, že dlho som sa modlila za to, čo s týmito sociálnymi sieťami, pretože už ma nebavia ako kedysi. Moja pozornosť sa preniesla úplne inam. A trvalo to síce dlhšie, ale riešenie prišlo. Ak tu mám naďalej byť, chcem, aby moja aktivita mala vyšší zmysel. Preto tu budem pre vás ako motivátor k životu s Bohom,“ napísala influencerka, ktorá v minulosti prostredníctvom spomínaných komunikačných kanálov riešila zdieľala nielen momenty zo svojho rodinného života.

„Neskutočne obdivujem tých, ktorí po celom svete motivujú k vzťahu s Bohom a robia to úžasne. Lebo menia ľudské životy a bojujú tak za dobro a pravdu. Preto chcem aj ja prispieť k tomuto veľkému dielu, čím je doba horšia, tým viac to potrebujeme. Preto by som cez svoj profil chcela zdieľať úprimne najmä náš život, moje postrehy z rôznych oblastí. Chcem, aby ste vedeli, že na mojom profile nebude nikdy pretvárka, ale naopak úprimnosť a otvorenosť, ktorá je bránou k vytváraniu a prehlbovaniu vzťahov. Ak zostalo v niekom sklamanie, pokojne ma môžete prestať sledovať a len poďakujem, že ste tu doteraz boli. Ak je v niekom okrem prekvapenia aj kúsok zvedavosti, budem rada, keď zostanete,“ uviedla ďalej.

Viera aj kvôli manželovi

Hlboko veriacim človekom bol vždy aj jej manžel Adrián. Ten bol hlboko veriacim človekom ešte predtým, než sa spoznali.

„Mám rada zmeny v živote, malé, ale aj tie radikálne. A takou radikálnou bolo aj moje uverenie v Boha. A chcem, aby ste vedeli, že to nie je tradícia, ani náboženstvo, nie je to výchova. Je to rozhodnutie! A to moje bolo to najlepšie, aké som v živote urobila. Uplynulo 5 rokov odkedy sa zo mňa stal nový človek a týchto päť rokov sa ani nedá porovnať s tými 23 rokmi pred nimi. Ak si niekto myslí, že život bez Boha je “o dosť lepší”, zaručene pravý život s Bohom ešte nezažil. Je to podľa mňa to najvzrušujúcejšie čo človek môže na zemi zažiť. A rada vám to budem svojimi malými životnými svedectvami dokazovať,“ dodala vo svojom komentári, ktorý okamžite vzbudil záujem fanúšikov, ale aj bývalých kolegov z fachu.

Mária Bartalos našla v manželovi Adrianovi svoju spriaznenú dušu, foto: IG/maria.bartalosZdroj: Instagram

Medzi prvými sa ozval herec Marián Mitaš. „Prečo by sme mali odchádzať? Čokoľvek, čo ťa urobí šťastnou a neubližuje druhým je úplne v poriadku. Snáď len kontrolná otázka. Láska dvoch mužov alebo žien je tiež láska?“ opýtal sa, na čo Mária zareagovala.

„Od Boha určite nie. Boh má jasné stanovisko, po preštudovaní Biblie človek sám zistí, aké sú požehnania a odmeny od Boha, pokiaľ bude jeho nariadenia rešpektovať a aké sú kliatby v prípade, ak nie. Znie to možno tvrdo, ale svet je tvrdší a horší. Boh je záchrana pred tým všetkým.Ľuďom, ktorých stvoril, dal z lásky aj možnosť voľby, slobodu, aby spravili rozhodnutie, či budú počúvať na jeho slovo alebo sa podriadia diablovi. Väčšina ľudí podlieha tej druhej možnosti, niektorí bez toho, že by si boli toho vedomí,“ začala vysvetľovať Bartalos. Neskončila však len pri tom a pokračovala:

„Ak sa ľudia vo svojom živote trápia a riešia stále nejaké problémy, to nie je požehnanie, ani to, z čoho má Boh radosť. Ale ak je človek schopný si to uvedomiť a činiť pokárnie (čo znamená zmena myslenia) a odovzdať sa pod Božie vedenie, vtedy je schopný Boh v nás konať, skutočne nás meniť a nasmerovať na cestu požehnania, zdravia, prosperity v kžadej oblasti a naplnených potrieb. Najmä tých, ktoré môže naplniť ako jediný len Boh. Človek môže nájsť skutočný zmysel života len v niečom, čo nás samotných presahuje a nie je závislé na našich emóciách a pocitoch, ktoré dokážu človeka manipulovať. Ale je udavačom objektívneho štandardu, podľa ktorého vieme jasne zadefinovať, čo je dobré a čo zlé. V opačnom prípade to bude len výplod našej fantázie, či zhluk rôznych názorov, z ktorých si vydedukujeme nejaký náš subjektívny názor na danú vec.“

Pridali sa aj ďalší

Pod fotografiou Márie sa objavilo mnoho povzbudzujúcich komentárov, ale aj takých, ktorí nad názormi bývalej herečky krútia hlavou. „Mňa by zaujímalo, ako by ste sa zachovali, keby vám jeden z vašich synov, že je homosexuál alebo patrí k lgbti komunite,“ uvádza jeden z nich a k nemu sa pridávajú ďalšie. Na niektoré z nich dokonca Mária zareagovala.

„Ja si myslím, že je treba zastaviť takých ľudí, ako ste vy, ale takto sú žiaľ nezastaviteľné. Lebo ste svoj život odovzdali (nevedome) miesto Boha satanovi. Nie je možné žiť dobrý život bez Boha. A ak si myslíte, že áno, presvedčte ma,“ rázne vyjadrila svoj názor.

Jej vyjadrenie nenechalo chladným ani známe osobnosti, medzi nimi aj moderátora Rastislava Ilieva. „Až teraz sa ku mne dostalo toto posolstvo, v ktorom Mária Bartalos tvrdí, že láska dvoch mužov a žien „určite nie je od Boha.“ Milá Mária, neviem, čím ste si v živote museli prejsť, keď ste dospeli k názoru, že byť queer, je božím trestom a slobodným rozhodnutím každého človeka, lebo nie je. Preboha Mária, čo sa Vám stalo? Potrebujete pomoc?“ vyjadril sa prostredníctvom Instagramu. Pridala aj herečka Kristína Kanatová či herec Števo Martinovič. Ich vyjadrenie nájdete v galérii:, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.