3600 mŕtvych a 10-tisíc zranených v Turecku a Sýrii. Počet mŕtvych po ničivom zemetrasení, ktoré dnes ráno zasiahlo Turecko a Sýriu, presiahol 3600. V Turecku zomrelo 2316 ľudí, uviedol tamojší úrad pre riešenie katastrof a mimoriadnych situácií (AFAD). Otrasy boli cítiť v jedenástich tureckých provinciách, zranených je vyše 13-tisíc.
Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ide o najväčšie zemetrasenie od roku 1939. Otrasy mali silu 7,8 stupňa. V Sýrii si katastrofa vyžiadala najmenej 1300 ľudských životov, uviedli agentúry. Druhé zemetrasenie o sile 7,6 stupňa zasiahlo podľa úradov juhovýchod Turecka predpoludním SEČ. Desiatky krajín ponúkajú zasiahnutým oblastiam pomoc. Svetoví politici vyjadrujú Turecku a Sýrii sústrasť. Pred poludním zasiahlo oblasť ďalšie zemetrasenie.
Najdôležitejšie informácie
Turecko a Sýriu zasiahli zemetrasenia o sile 7,8 a 7,7 stupňa. K prvým otrasom došlo o 4:17 h ráno. Počet obetí stúpol už na 3600, zranených je 13-tisíc ľudí. Epicentrum bolo pri meste Gazientep v hĺbke 18 km. V Turecku sa zrútilo vyše 3471 budov. Ide o najsilnejšie zemetrasenie za 84 rokov. Otrasy cítili milióny ľudí v Libanone, Izraeli či na Cypre. Pomoc ponúklo viacero štátov vrátane Slovenska. Škody podľa odhadov dosahujú jednu až 10 miliárd dolárov
Prezident Erdogan upozornil, že nedokáže povedať, na akom počte sa celková bilancia zastaví a ako dlho záchranné akcie potrvajú. Podľa AFAD sa v krajine zrútilo najmenej 3471 budov.
Ako uviedla agentúra Reuters, v celej Sýrii zomrelo 1300 ľudí, z toho 593 vo vládou kontrolovaných oblastiach v provinciách Halab (predtým Aleppo), Hamá, Latákíja a Tartús. Záchranná organizácia známa ako Biele prilby informovala o najmenej 700 prípadoch úmrtí v oblastiach na severozápade Sýrie, ktoré sú pod kontrolou opozície.
Televízia CNN na svojich internetových stránkach uvádza, že v celej Sýrii zomrelo najmenej 810 ľudí, z toho 430 vo vládou kontrolovaných oblastiach v provinciách Aleppo, Hamá, Latákíja a Tartús. Záchranná organizácia známa ako Biele prilby informovala najmenej o 380 prípadoch úmrtia a 1 000 prípadoch zranení v oblastiach na severozápade Sýrie, ktoré sú pod kontrolou opozície.
Otrasy so silou 7,8 stupňa, ktoré bolo cítiť až v Káhire, boli zaznamenané 33 kilometrov od mesta Gaziantep s ohniskom v hĺbke 18 kilometrov, uviedla americká geologická služba USGS. Po zemetrasení nasledovalo podľa tureckých úradov najmenej 20 ďalších otrasov, pričom najsilnejší z nich mal silu 6,6. Predpoludním SEČ juhovýchod Turecka zasiahlo ďalšie zemetrasenie, ktoré podľa Tureckého úradu pre riešenie katastrof a mimoriadnych situácií AFAD malo silu 7,6 stupňa. Otrasy boli opäť hlásené aj zo Sýrie a Libanonu.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR nemá informácie, že by medzi zranenými či obeťami zemetrasenia v Turecku a Sýrii boli aj Slováci. Situáciu však naďalej monitoruje.
„Z informácií, ktoré má Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR momentálne k dispozícii, nevyplýva, že by medzi zranenými či obeťami mali byť aj občania SR,“ priblížilo ministerstvo, ktoré je v kontakte s miestnymi úradmi.
Pomoc zo sveta
Británia vyšle do Turecka a Sýrie 76 záchranárov. „Británia posiela Turecku okamžitú pomoc vrátane 76 špecialistov, pátracích psov a potrebného vybavenia,“ napísal na Twitteri britský minister zahraničných vecí James Cleverly. V reakcii na požiadavku Turecka Londýn pošle aj prístroje na rezanie betónu, oporu budov či zachytávanie seizmickej aktivity. Príde aj špecializovaný lekársky tím.
Pomoc oblastiam zasiahnutým zemetrasením pošlú aj Spojené štáty. Americký prezident Joe Biden na Twitteri uviedol, že je „hlboko zarmútený stratami na životoch a škodami“, ktoré otrasy spôsobili. Dodal, že svojmu tímu prikázal monitorovať situáciu v spolupráci s tureckou stranou a poskytnúť všetku potrebnú pomoc“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odkázal, že Ukrajina je „nablízku priateľom v Turecku“ a je pripravená poskytnúť potrebnú pomoc. Rusko oznámilo, že má v pohotovosti 100 záchranárov, ktorí sú pripravení vyraziť na cestu. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell oznámil, že mobilizovaných bolo desať pátracích a záchranných tímov, ktoré majú podporiť tureckých záchranárov. Okrem Česka sú z Francúzska, Bulharska, Grécka alebo Poľska. Z Česka na miesto vyrazí tím príslušníkov hasičského zboru Prahy a Moravskosliezskeho kraja.
Charita Česká republika a humanitárna organizácia Člověk v tísni vyhlásili v pondelok zbierky na pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením v Turecku a Sýrii.
Maďarsko je pripravené vyslať záchrannú jednotku, oznámil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. „Táto 50-členná pátracia a záchranná jednotka je pripravená odcestovať už dnes. Ak Turci o to požiadajú, môže okamžite vyraziť,“ povedal šéf maďarskej diplomacie.
Premiér Viktor Orbán na Twitteri v súvislosti so zemetrasením, ktoré zasiahlo Turecko, vyjadril sústrasť tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Súčasne oznámil, že poveril maďarské úrady, aby poskytli Turecku okamžitú pomoc.
Otrasy s magnitúdom 7,8 mali epicentrum severne od tureckého mesta Gaziantep, zhruba 90 kilometrov od hranice so Sýriou.
Pomoc sľúbili aj vrcholní predstavitelia Francúzska, Nemecka a Talianska. „V myšlienkach sme s trúchliacimi rodinami,“ napísal na Twitteri francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Berlín podľa spolkového kancelára Olafa Scholza so „znepokojením“ sleduje správy o zemetrasení. „Nemecko samozrejme pošle pomoc,“ dodal spolkový kancelár.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová tiež vyjadrila solidaritu ľuďom, ktorých postihlo zemetrasenie. Minister zahraničných vecí Antonio Tajani uviedol, že hovoril so svojim tureckým náprotivkom Mevlütom Čavušoglom a ponúkol mu pomoc talianskeho úradu civilnej ochrany.
Pomoc Turecku a Sýrii prisľúbili aj ďalšie krajiny a organizácie vrátane EÚ a NATO. Z Holandska do oblasti vycestujú prieskumné a záchranné tímy, oznámil premiér Mark Rutte.
Izrael v pondelok uviedol, že ho Sýria požiadala o pomoc pri odstraňovaní dôsledkov ničivého zemetrasenia, a že je pripravený tejto žiadosti vyhovieť. Turecku zase prisľúbilo pomoc Grécko. Ide o zriedkavú spoluprácu medzi znepriatelenými susednými krajinami.
Do pomoci Turecku sa zapojí aj Slovensko, uviedol dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti.
Do krajiny podľa Hegera pocestuje 13 slovenských hasičov a dvaja horskí záchranári so psami. „Moje myšlienky smerujú k pozostalým v Turecku a Sýrii. Úprimnú sústrasť,“ dodal na sociálnej sieti.
Čaputová a Heger vyjadrili sústrasť
Slovensko je pripravené pomôcť Turecku a Sýrii, ktoré zasiahlo silné zemetrasenie, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. „Moje myšlienky a sústrasť smerujú všetkým, ktorých postihlo ničivé zemetrasenie v Turecku a Sýrii. Slovensko je pripravené pomôcť,“ napísala Čaputová.
Prezidentka zaslala tureckému kolegovi sústrastný telegram. „V tejto pohnutej chvíli želám vám a všetkým obyvateľom Turecka najmä mier, pokoj a bezpečie,“ uviedla.
Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger (OĽANO) vyjadril sústrasť rodinám obetí silného zemetrasenia, ktoré v noci na pondelok zasiahlo juhovýchod Turecka neďaleko hraníc so Sýriou. Heger to napísal v príspevku na sociálnej sieti.
Heger uviedol, že je hlboko zarmútený skazou, ktorú spôsobilo silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii. „Úprimnú sústrasť rodinám obetí a zraneným prajem skoré uzdravenie,“ dodal v príspevku na Twitteri.
Zeman kondoloval Erdoganovi a vyjadril sústrasť sýrskemu ľudu
Český prezident Miloš Zeman v pondelok kondoloval tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a tiež sýrskemu ľudu, ktorým vyjadril sústrasť.
„S hlbokým zármutkom som prijal správu o ničivom zemetrasení v Turecku, ktoré si dnes v noci vyžiadalo stovky ľudských životov a tisíce zranených,“ napísal Erdoganovi český prezident. V mene českej verejnosti vyjadril jemu aj rodinám obetí hlbokú sústrasť a zraneným poprial skoré uzdravenie.
Sústrasť vyjadril aj Sýrčanom, ktorých tiež postihlo tragické zemetrasenie so stovkami obetí a tisícmi zranených.
Zemetrasenie znamená obrovské materiálne škody, ktoré sa v Turecku budú pohybovať v rozmedzí od jednej do desiatich miliárd dolárov, a mohli by tak zodpovedať až dvom percentám hrubého domáceho produktu (HDP) tejto krajiny, uviedla americká služba USGS. Podľa tureckého prezidenta sa zrútilo viac ako 2 800 budov. Turecká líra zostúpila k doláru na rekordné minimum, oslabovali tiež turecké akcie. Prevádzku pozastavil ropný terminál Ceyhan na juhu Turecka a v dôsledku zemetrasenia sa podľa štátneho prevádzkovateľa ropovodov a plynovodov BOTAS prerušili aj dodávky plynu do niektorých provincií.
Otrasy so silou 7,8 stupňa, ktoré teraz zasiahli Turecko a Sýriu, so svojou silou vyrovnali najsilnejšiemu zemetraseniu v Turecku v novodobej histórii. V máji 1939 zasiahlo zemetrasenie so silou 7,8 stupňa severovýchodnú provinciu Erzincan a vyžiadalo si vyše 30 000 mŕtvych. Najsilnejšie zemetrasenie v histórii malo silu 9,5 stupňa a v máji 1960 spustošilo oblasť okolo miest Valdivia a Concepción na juhu Čile. Následné vlny cunami vtedy postihli aj Havaj, Japonsko či Filipíny, katastrofa si vyžiadala 2 000 až 6 000 mŕtvych.
Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.
Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam.
Varovanie pred cunami
Taliansky úrad civilnej ochrany v pondelok vydal varovanie pred možnými vlnami cunami v spojitosti so zemetrasením na juhovýchode Turecka. TASR správu prevzala z oficiálnej webovej stránky tohto úradu.
Varovanie pred cunami vydali na základe údajov strediska pre cunami talianskeho Národného inštitút geofyziky a vulkanológie (INGV). Obyvateľov v pobrežných oblastiach vyzval, aby sa presunuli na vyššie položené miesta a riadili sa pokynmi miestnych úradov.
Cunami je séria morských vĺn, spôsobených rýchlym pohybom veľkej masy vody, píše úrad civilnej ochrany. Nebezpečenstvo hrozí najmä pre ľudí v pobrežných oblastiach či na miestach s menšou nadmorskou výškou./agentury/
X X X
Vo veku 98 rokov zomrel Lubomír Štrougal. Podľa historika bol pravou rukou Gustáva Husáka
Vo veku 98 rokov zomrel dlhoročný predseda federálnej vlády a člen ÚV KSČ Lubomír Štrougal. „Pre mňa bude vždy spätý ako pravá ruka Gustáva Husáka, skutočný technokrat moci a jedna z hlavných tvárí takzvanej československej normalizácie,“ opísal osobnosť Štrougala pre portál seznamzpravy riaditeľ Ústavu pre štúdium totalitných režimov Ladislav Kudrna. O jeho úmrtí informoval ako prvý portál seznamzpravy.cz. Informáciu pre portál potvrdil exposlanec KSČM Jiří Dolejš.
Štrougal dlhodobo trpel vážnym duševným ochorením. Mal sa postaviť pred súd pre svoj údajný podiel na zabíjaní ľudí na československých hraniciach v čase komunistického režimu, prokurátor ale stíhanie vlani zastavil práve pre Štrougalov zdravotný stav.
Pri bývalom československom premiérovi experti konštatovali, že nie je schopný chápať obsah a zmysel úkonov trestného konania.
Štrougal bol spoločne s ďalšími komunistickými prominentmi stíhaný za to, že s ich tichým súhlasom pohraničníci koncom 80. rokov strieľali na ľudí utekajúcich cez hranice na Západ. Štrougala a ďalších bývalých ministrov Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu obvinil zo zranenia občanov vtedajšieho totalitného východného Nemecka.
Podľa záveru znalcov však Štrougal trpel demenciou, takže vyšetrovatelia vlani v lete stíhanie zastavili. Obete streľby sa ešte pokúšali toto rozhodnutie zvrátiť na Ústavnom súde, rozhodnutie doteraz nepadlo. „Namietali sme, že je posudok chybný. Lenže keď teraz doktor Štrougal zomrel, už nebude čo preskúmavať,“ podotkol Lubomír Müller, advokát, ktorý zastupuje poškodených – nemeckých občanov.
Štrougal sa narodil 19. októbra 1924 vo Veselí nad Lužnicí. Od roku 1948 bol pracovníkom aparátu Komunistickej strany Československa (KSČ), potom vedúcim tajomníkom krajského výboru v Českých Budějoviciach a od roku 1958 členom Ústredného výboru KSČ.
O rok neskôr sa stal ministrom poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva, potom ministrom vnútra (1965–1968) a od apríla 1968 podpredsedom vlády.
Od novembra 1968 do októbra 1988 bol členom predsedníctva ÚV KSČ. Predsedom vlády sa stal v januári 1970, keď najprv odmietol vstup vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968, aby sa potom pridal k „normalizácii“ pomerov v Československu a stal sa jednou z jej hlavných tvárí. Vo funkcii vydržal až do októbra 1988.
Podľa portálu seznamzpravy sa jedným z najvýznamnejších predstaviteľov Husákovho straníckeho a štátneho vedenia 70. a 80. rokov, v ktorom predstavoval „pragmatický náprotivok k ideologickým doktrinárom“, píše sa v jeho životopise na webovej stránke českého Úradu vlády. Pre rozpory s Milošom Jakešom rezignoval v októbri 1988 na funkciu predsedu federálnej vlády. V novembri 1989 bol jedným z kandidátov na funkciu generálneho tajomníka ÚV KSČ. V decembri 1989 úplne odišiel z politického života a vo februári 1990 bol vylúčený z KSČ./agentury/
X X X
Zuzana Čaputová privítala Miloša Zemana na Štrbskom Plese. Oficiálna rozlúčka bude zajtra
Dosluhujúca hlava štátu Miloš Zeman prišiel do Vysokých Tatier na rozlúčkovú návštevu Slovenska.
ŠTRBSKÉ PLESO: Na Štrbskom Plese dnes Zuzana Čaputová privítala českého prezidenta Miloša Zemana s manželkou, ktorý prišiel na rozlúčkovú návštevu.
„Som rada, že si vybral práve Vysoké Tatry – výnimočné miesto, ktoré majú radi Česi aj Slováci,“ uviedla slovenská prezidentka v pondelok večer na sociálnej sieti.
Pripomenula, že po dnešnej spoločnej večeri a neformálnych rozhovoroch hlavy štátov, ktoré kedysi tvorili jeden štátny celok, zajtra čaká spoločný oficiálny program.
Spoločne navštívia niekoľko miest a obcí na Spiši a čaká ich aj rokovanie s delegáciami a spoločná tlačová konferencia, aktuality.sk
X X X
Drahé energie: Minister Hirman rokoval s podnikateľmi o kompenzáciách
Nová schéma je určená skôr pre väčšie podniky a podniky náročnejšie na energiu. Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman v pondelok rokoval so zástupcami podnikateľov o podmienkach novej výzvy rezortu hospodárstva na kompenzáciu cien energií určenej pre väčšie podniky a podniky náročnejšie na energiu. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík.
Príprava výzvy k novej schéme
„Dnešné stretnutie sa uskutočnilo na základe dohody z konca minulého roka, ktorú sme mali medzi ministerstvom hospodárstva a zamestnávateľskými zväzmi. Táto znela, že hneď ako to bude možné po notifikácii, stretneme sa spolu a na odbornej úrovni pripravíme výzvu k novej schéme tak, aby bola čo najvýhodnejšia pre čo najväčší počet slovenských podnikateľov,“ uviedol Hirman po rokovaní.
Dočasný krízový rámec stanovuje základné legislatívne podmienky pre poskytovanie pomoci pre podniky v rámci Európskej únie. Finančný rámec pre schému bol notifikovaný vo výške 600 miliónov eur, pričom bližšie podmienky a jednotlivé finančné limity stanoví výzva a budú podľa rezortu pripravené v spolupráci so zástupcami zväzov a zamestnávateľov tak, aby sa nastavili čo najoptimálnejšie.
V nasledujúcich dňoch budú zástupcovia zväzov distribuovať firmám dotazníky na zozbieranie potrebných informáciía dát. Zástupcovia ministerstva a zväzov sa dohodli aj na vytvorení expertnej pracovnej skupiny pre prípravu detailov výzvy.
Štyri úrovne
Nová schéma je určená skôr pre väčšie podniky a podniky náročnejšie na energiu. Výška dotácie a jej maximálne limity sú stanovené v štyroch úrovniach, pričom základom je poskytnutie pomoci pre všetky podniky spĺňajúce všeobecné kritéria pomoci. Podmienkou vyplatenia vyšších limitov pomoci bude v troch zo štyroch možností medziročný pokles EBITDA (zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou) oproti roku 2021, a to minimálne o 40 %, alebo dosiahnutie zápornej EBITDA.
Ministerstvo hospodárstva (MH) SR už v minulom roku pripravilo a zrealizovalo schému pomoci podľa Dočasného krízového rámca v časti 2.1, ktorá je primárne určená pre menšie a stredné podniky a všetky subjekty vykonávajúce hospodárske činnosti. V decembri 2022 bolo vyplatených viac ako 13.000 žiadostí v sume viac ako 77 miliónov eur. O kompenzácie mohli požiadať podniky, ale i verejný sektor, ako sú samosprávy, domovy sociálnych služieb či občianske združenia.
Rezort hospodárstva plánuje pokračovať v tejto pomoci i v roku 2023. Výzva bude zverejnená v polovici februára, kedy bude možné spätne požiadať o kompenzácie za január. Žiadateľom, ktorí splnia podmienky uvedené vo výzve, bude poskytnutá dotácia vo výške 80 % oprávnených nákladov za energie z rozdielu z nákupnej ceny komodity a výšky stropu komodity, ktorá je v prípade elektriny vo výške 199 eur/megawatthodinu (MWh), v prípade plynu vo výške 99 eur/MWh. V tomto roku MH zdvojnásobuje limit na jednu hospodársku jednotku zo 100 000 eur na 200 000 eur na jeden mesiac, aktuality.sk
X X X
USA neplánujú vrátiť zvyšky zostreleného balóna Pekingu
USA tvrdia, že balón bol sofistikovaným výškovým špionážnym prostriedkom. Spojené štáty už vyzdvihli časť trosiek čínskeho balóna, ktoré po jeho zostrelení armádou USA dopadli do vôd Atlantického oceánu. Experti tento nález následne podrobia analýze, uviedol v pondelok Biely dom s tým, že Spojené štáty neplánujú vrátiť zvyšky balóna Pekingu. Informuje TASR s odvolaním sa na správu agentúry AFP.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v pondelok na brífingu dodal, že poveternostné podmienky ešte neumožnili pátranie pod hladinou, ale americká armáda sa k tomu ešte vráti. Spresnil tiež, že oblasť, kde sa trosky balóna po jeho zostrelení americkou stíhačkou rozptýlili, je „značná“.
Čína, podľa ktorej išlo o civilné výskumné zariadenie používané najmä na meteorologické účely, proti zostreleniu balóna protestovala a takúto reakciu Spojených štátov označila za „prehnanú“.
Spojené štáty pristúpili k tomuto kroku týždeň po tom, ako balón vstúpil do ich vzdušného priestoru pri Aljaške. Tvrdia, že balón bol sofistikovaným výškovým špionážnym prostriedkom.
Biden nariadil zostrelenie
Po tom, ako balón pomaly preletel nad centrálnou časťou Spojených štátov – údajne aj nad niekoľkými tajnými vojenskými objektmi – zamieril nad východné pobrežie USA. Vtedy prezident Joe Biden nariadil jeho zostrelenie. Došlo k nemu v sobotu pri pobreží Južnej Karolíny nad teritoriálnymi vodami USA.
Bidenova administratíva vykresľuje tento incident ako provokáciu Číny, ktorý sa zmenila „na niečo ako vlastný gól“, keďže americké spravodajské služby získali z daného zariadenia cenné údaje. Kirby spresnil, že dáta získané z balóna pred jeho zostrelením sa analyzujú a ďalšie sa americkí experti pokúsia získať z trosiek.
Jedným z už známych detailov podľa Kirbyho je, že balón mal vrtule a riadenie, ktoré mu umožňovali určitú kontrolu, aj keď ho unášal vietor vo veľkých výškách, aktuality.sk
X X X
Reznikov dopláca na škandály. Na poste ministra obrany ho má vystriedať hviezdny šéf rozviedky
K politickým rošádam v najbližších dňoch zrejme nedôjde. Jedným z dôvodov má byť blížiaci sa samit. Keď sa v úvode roka začal na ukrajinskom ministerstve obrany sypať jeden škandál za druhým, novinári kládli logickú otázku: mieni voči sebe politickú zodpovednosť vyvodiť aj samotný minister Oleksij Reznikov?
Niektorí z nich boli ešte pred pár dňami skeptickí. I samotný Reznikov najskôr oznámil, že si na ministerstve spravia audit. Pripustil však, že za kauzy, ktoré obehli ukrajinské médiá, nesie reputačnú zodpovednosť. Svoje možné odstúpenie nekomentoval.
V nedeľu však predseda frakcie vládnej Sluha ľudu vo Verchovnej rade Davyd Arachamija naznačil, že z Reznikova by sa mohol stať minister pre strategický priemysel a do čela ministerstva obrany by sa mal postaviť súčasný šéf vojenského spravodajstva Kyrylo Budanov. Podľa webu Hromadske mal Budanovovi tento post osobne navrhnúť prezident Volodymyr Zelenskyj.
K politickým rošádam ale v najbližších dňoch pravdepodobne nedôjde. Jedným z dôvodov má byť blížiace sa stretnutie ministrov obrany, ktoré sa uskutoční 14. februára v sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli.
Hviezdny šéf rozviedčikov
Budanov patrí k vôbec najmladším generálom v ukrajinskej histórii. Hodnosť generálmajor dostal vlani ako 36-ročný. V kariérnom rebríčku začal rýchlo postupovať po tom, čo v lete v roku 2016 došlo na Kryme k zabitiu dvoch ruských vojakov, presnejšie vojaka a príslušníka ruskej Federálnej bezpečnostnej služby.
FSB vtedy v stanovisku uviedla, že zaznamenala dva pokusy vstupu na Krym, ktoré vykonali jednotky špeciálnych operácií ukrajinského ministerstva obrany. Ukrajinci vtedy svoju účasť v prestrelke popierali. Denník Washington Post nedávno napísal, že Budanov mohol byť jedným z ľudí zapojených do operácie na nepriateľskom území.
Rusi mimochodom Budanovi a jeho ľuďom pripísali aj výbuch na Krymskom moste, ku ktorému došlo vlani v októbri. Ukrajinci sa k útoku na most, ako aj úderom na vojenské ciele hlboko vo vnútrozemí Ruska, síce neprihlásili, no Budanovov zástupca v jednom z rozhovorov pripustil, že ukrajinskí agenti vykonávajú operácie na území Ruska.
V roku 2020 sa Budanov postavil do čela Hlavného riaditeľstva spravodajstva pri rezorte obrany. Obzvlášť známym sa stal v novembri v roku 2021, keď vyhlásil, že Rusko na prelome januára a februára pripravuje rozsiahly útok. Ukrajinské politické vedenie i mnohí analytici to vtedy úplne vylučovali.
Aj vďaka tomu si šéf rozviedky neskôr získal dôveru ukrajinskej verejnosti, ktorá dnes podrobne sleduje každú jeho prognózu. Budanov nakoniec správne sprognózoval aj to, že sa ukrajinským ozbrojeným silám podarí do konca roka 2022 pod kontrolu znovu získať mesto Cherson.
Ku koncu roka prišiel s ďalším odvážnym tvrdením a síce, že horúca fáza vojny by sa mohla zavŕšiť už do konca leta 2023 a Ukrajine by sa nakoniec malo podariť obnoviť svoje pôvodné hranice z roku 1991.
Pokusy o atentát
Pokiaľ sa z Budanova skutočne stane minister, pravdepodobne sa zmení jeho doterajší asketický spôsob fungovania ako predstaviteľa obrannej rozviedky. O Kyrylovi Budanovi je totiž známe, že býva vo svojej kancelárii – podľa Washington Post v nej neustále znie klasická hudba – a len zriedkakedy vychádza na verejnosť.
K opatrnosti šéfa vojenského spravodajstva donútili pokusy o atentát.
Podľa dostupných informácií ich prežil najmenej desať. Napríklad v roku 2019 pod jeho automobil umiestnili nálož. Tá však vybuchla predčasne, a tak Budanov unikol smrti.
Zatiaľ nie je známe, kto by mohol Budanova nahradiť. Poslanec Oleksij Hončarenko však tvrdí, že by sa ním mohol stať zástupca šéfa prezidentskej kancelárie, veterán špeciálnych síl Roman Mašovec, aktuality.sk
X X X
Blaszczak: Poľsko buduje najsilnejšiu armádu v Európe
Poľsko buduje najsilnejšiu armádu v Európe, vyhlásil v pondelok minister obrany Mariusz Blaszczak v rozhovore pre poľské médiá.
Poľsko plánuje podľa Blaszczaka zvýšiť počet vojakov v armáde na najmenej 300-tisíc a bude ich podporovať územná obrana zložená z 50-tisíc ľudí. Armáda bude vybavená modernými bojovými systémami a zbraňami vrátane 366 amerických tankov Abrams a tisíc juhokórejských tankov K2.
Čo dokáže Abrams?: Americké supertanky idú do Poľska
„Bude to najsilnejšia pozemná sila v Európe. Dobre riadená a vybavená modernými zbraňami, aktívna sila NATO… , ktorá bude spolupracovať so silnými americkými jednotkami nasadenými v Poľsku,“ uviedol Blaszczak v rozhovore pre poľský týždenník Sieci (Siete).
Podľa poľského ministra obrany armádu v súčasnosti tvorí približne 164-tisíc vojakov, pričom vlani ju posilnilo rekordných 13 745 ľudí. Je to najviac od zrušenia brannej povinnosti v roku 2008, uviedol Blaszczak.
Minister dodal, že v dôsledku vojny Ruska na Ukrajine Poľsko musí zmodernizovať svoju obranu. Ak Rusko na Ukrajine uspeje, tak sa pravdepodobne bude snažiť napadnúť iné krajiny.
Poľská armáda preto musí byť schopná „odstrašiť každého potencionálneho agresora, aby ani kúsok poľskej zeme nebol okupovaný,“ uviedol Blaszczak. „Ak nebudeme schopní sa brániť, nik nám nepríde vo veľkom na pomoc,“ dodal šéf poľského rezortu obrany.
Patrioty vo Varšave
Poľská armáda v rámci vojenského cvičenia umiestnila v pondelok do Varšavy batérie systému protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot. Na letisku vo varšavskej časti Bemowo boli spozorované najmenej tri odpaľovacie zariadenia rakiet zem-vzduch.
Blaszczak v nedeľu na sociálnej sieti napísal, že presun batérií systému Patriot z leteckej základne v Sochaczewe do Varšavy je „dôležitým prvkom výcviku“ 3. varšavskej brigády protivzdušnej obrany.
Poľsko sa rozhodlo modernizovať svoju armádu pre bezpečnostné obavy, ktoré vzrástli vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Zbrane za miliardy dolárov nakúpila Varšava v uplynulom období od USA a Južnej Kórey.
Poľsko dostalo batérie systému Patriot aj od Nemecka na posilnenie obrany na východných hraniciach po tom, ako vlani v novembri zasiahla zatúlaná raketa poľskú obec Przewodów a zabila dvoch ľudí./agentury/
X X X
S Hegerom máme plán, dvojka od KDH je neadekvátna, hovorí Naď
Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si sám seba nevie predstaviť na kandidátke Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).
Volili by ste prípadnú stranu Eduarda Hegera a Jaroslava Naďa?
Ako ďalej uviedol v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní, pri téme KDH sa stotožňuje s lídrom hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igorom Matovičom. „Stotožňujem sa s Igorom, KDH sa opakovane nedostalo do Národnej rady SR práve kvôli tomu, že boli nerozvážni a silou mocou chceli ísť sami do volieb. Vždy dostali nad štyri percentá hlasov a dovolím si povedať, že teraz by dostali ešte menej, keď pôjdu do volieb samostatne. Z tejto polohy ponúkať dočasne poverenému premiérovi SR Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) ,dvojku‘ na kandidátke, nie je adekvátnou ponukou, a myslím si, že Heger na to nebude pozitívne reagovať,“ uviedol Naď. Dodal, že čokoľvek, čo ponúkne predseda KDH Milan Majerský Hegerovi alebo komukoľvek inému, nemusí na konci dňa „prejsť“.
Dočasne poverený šéf obrany taktiež vysvetlil, že Heger si ponuku od KDH váži, no skôr vidí cestu v tom, aby sa hnutie spájalo s konzervatívnymi silami, aby zbytočne neprepadli hlasy. „Spupnosť KDH v súvislosti s tým, že chcú ísť sami do volieb a opäť prepadnú hlasy, je nezodpovedné, zbytočné a zlé pre samotné KDH. V tomto hnutí je veľa ľudí, ktorých si osobne vážim, a myslím, že by bolo fajn, keby sa dostali do politiky. No mali by sa skôr spájať,“ tvrdí Naď. Zároveň dodal, že s Eduardom Hegerom majú vlastnú predstavu a svoj plán, ktorý v správny čas detailnejšie predstavia. „Nie je dobré, aby hlas demokratického voliča prepadával. Všetko ďalšie príde v najbližších dňoch a týždňoch,“ povedal.
Jaroslav Naď v relácii ďalej uviedol, že s Mikulášom Dzurindom, ktorý v súčasnosti pôsobí v strane Modrá koalícia, ešte nehovoria o možnom prepájaní. „Sústredím sa na to, že s Hegerom dávame dokopy svoje veci a na našu spoluprácu sa teším. Je to človek, ktorý je prirodzeným lídrom,“ dodal Naď./agentury/
X X X
Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste
Počas roku 2022 bol najčastejším hosťom politických diskusií líder strany Hlas Peter Pellegrini. V reláciách sa dovedna objavil 30-krát, a teda absolvoval o dve návštevy viac ako druhý najvyťaženejší politik, Boris Kollár (Sme rodina).
Analytici zo spoločnosti Newton Media porovnali účasť a výstupy politikov v roku 2022 v 6 diskusných reláciách – Na telo, O 5 minút 12, Na hrane, V politike, Sobotné dialógy a Braňo Závodský Naživo, v ktorých politici diskutovali celých 7 dní a 47 minút.
Do analýzy boli zahrnuté výstupy politikov parlamentných aj mimoparlamentných strán. Tradičnými hosťami diskusných relácií boli súčasní aj bývalí poslanci a ministri. Tvorili až 99,5 percent zo všetkých účastníkov diskusií.
V politických diskusiách sme sa najčastejšie stretávali s lídrami politických strán. Jedinou výnimkou bol opozičný Smer. Nasadenou jednotkou bol minulý rok podpredseda Juraj Blanár. V diskusiách sa objavil dvakrát častejšie ako predseda Smeru Robert Fico (10-krát). Častejšie ako Fico diskutovali aj Ladislav Kamenický (17-krát) a Richard Takáč (16-krát).
Prezidentka Zuzana Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát. Výnimkou bola relácia Braňa Závodského na Exprese, ktorú počas roka navštívila dvakrát.
Na Exprese sa najčastejšie striedali Richard Sulík (8-krát) a Igor Matovič (7-krát). Najvyváženejším médiom z pohľadu účasti politikov bola TV JOJ s reláciou Na hrane. Relácia V politike zas ponúkla najväčší priestor politikom z mimoparlamentných strán./agentury/
X X X
Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich
Cestovanie vlakom na Slovensku sa postupne mení. Ak sa však pri tomto tvrdení automaticky tešíte na modernejšie vlaky, lepšie cesty či krajšie stanice, brzdite. Reštauračných vozňov bude čoraz menej, chýbajú aj rušňovodiči a meškania striedajú neskoršie príchody vlakov.
Najväčšia zmena je to, že slovenské železnice postupne prechádzajú digitalizáciou. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) chce v roku 2023 motivovať ľudí, aby si kupovali cestovné lístky cez aplikáciu na mobile, cez internet, esemeskou alebo v automatoch na staniciach. Motiváciu chcú podporiť aj ekonomicky. Kamenné prevádzky čaká postupný zánik a pri kúpe lístka priamo vo vlaku od sprievodcu si budú musieť cestujúci priplatiť 50 centov za „službu“. Dôchodcovia či študenti by mali byť tejto povinnosti zbavení. Nič však zatiaľ nie je dohodnuté no ministerstvo dopravy pripúšťa, že novinka by mohla platiť od leta.
Povinná identifikácia
Digitalizácia a nákup lístkov cez internet so sebou prinášajú aj novú povinnosť. Sprievodcovia po novom žiadajú od cestujúcich doklady totožnosti. Netýka sa to len cezhraničných ciest, ale aj vnútroštátnych spojov. Aký je dôvod? Autobusové spoločnosti napríklad vyžadujú kontakt na cestujúceho v prípade meškania alebo zrušenia spoja. Železnice sa však obávajú falšovania lístkov, teda, že by si jeden QR kód „nazdieľalo“ viacero cestujúcich, ktorí by sa takto spoločne zviezli takpovediac „všetci za jedného“.
Oprávnenie majú policajti
Podľa zákona je občiansky preukaz verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona. Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. No občan nie je povinný preukázať sa občianskym preukazom každému kto oň požiada. Podľa odseku 1 tohto ustanovenia je „policajt oprávnený vyzvať osobu, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona, aby preukázala svoju totožnosť dokladom totožnosti, ak je to potrebné na plnenie úloh podľa tohto zákona“. ZDROJ: ÚOOÚ
Železnice chcú takémuto scenáru predísť tak, že na lístok zakúpený cez internet vedľa QR kódu uvádzajú aj meno a priezvisko kupujúceho. Pri zakúpení lístka v aplikácii ZSSK „Ideme vlakom“ musí cestujúci vyplniť meno manuálne. V prípade chybného vyplnenia políčok či preklepu však hrozí problém. Ak cestujúci nepredloží preukaz totožnosti alebo sa meno a priezvisko na lístku nezhoduje s menom a priezviskom uvedeným na doklade totožnosti, vlakvedúci má povinnosť považovať takúto osobu za cestujúceho bez platného cestovného dokladu. Následne ju môže aj vylúčiť z prepravy.
„Pri kontrole vo vlaku môže vlakvedúci požiadať o preukaz s fotografiou. Či už občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas alebo preukaz ZSSK s fotografiou na zľavnené cestovanie, aby mohol overiť totožnosť cestujúceho,“ vysvetlil hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Zároveň platia podmienky, že internetový cestovný lístok je neprenosný, platí iba pre cestujúceho, ktorého osobné údaje sú na lístku uvedené. Podľa Úradu na ochranu osobných údajov je tento postup v poriadku, pretože železničný dopravca disponuje právnym základom na spracovávanie osobných údajov. Iné to je však pri vyžiadaní občianskeho preukazu.
Obavy z falšovania
Slovenské železnice tvrdia, že ak by na lístku zakúpenom on-line nebolo uvedené meno cestujúceho, mohla by nastať situácia, že by si cestujúci vytlačil lístok viackrát, použil daný jeden lístok na viac ciest, prípadne by daný jeden lístok použilo viacero osôb. „V osobnej pokladnici používame bezpečnostné tlačivo, je jedinečné s ochrannými prvkami proti falšovaniu. Teda ak predáme cestovný lístok na takomto tlačive aj bez uvedenia mena a priezviska cestujúceho, máme istotu, že doklad použije len jedna osoba, pretože sa lístok nedá kopírovať,“ ozrejmil Kováč.
No kým sú údaje o cestujúcom samozrejmosťou napríklad na letenkách, nie všetci prepravcovia na Slovensku ich vyžadujú. „Všeobecne meno a priezvisko cestujúceho na cestovných lístkoch pre naše potreby nepotrebujeme – vyžadujeme ich obvykle iba v situácii, keď tento údaj od nás požaduje nejaká tretia strana. Napríklad ako zoznam cestujúcich pre pohraničnú políciu, daňový doklad na meno pre daňové úrady,“ vysvetlila pre denník Pravda Alexandra Janoušek Kostřicová, PR manažérka spoločnosti RegioJet. Spresnila, že, hlavným údajom je pre nich e-mail cestujúceho a prípadne telefónne číslo, vďaka ktorému môžu klienta kontaktovať v prípade nejakých mimoriadností alebo oneskorení. „Ani tieto údaje však nevyžadujeme povinne pri väčšine trás – snažíme sa nájsť rozumný kompromis medzi zložitosťou nákupu cestovného lístka pre cestujúceho a údajmi, ktoré od neho potrebujeme,“ dodala Janoušek Kostřicová.
Elektronický lístok postupne nahradí tlačené
Lístky z e-shopu netreba vytlačiť, stačí elektronická podoba v smartfóne alebo notebooku. Výnimkou sú lístky na autovlak do Českej republiky alebo lôžkové a ležadlové lístky do Českej republiky.
Cestovný lístok zakúpený cez e-shop je platný pre konkrétneho cestujúceho na konkrétny vybraný vlak
V prípade, že spoj mešká alebo bol odrieknutý, dá sa lístok použiť aj v nasledujúcich spojoch na rovnakej trase v čase platnosti.
Ak sa chce cestujúci vzdať cesty pred nástupom z dôvodu mimoriadnosti na strane dopravcu, či už je to meškanie vlaku, štrajk, kalamita, alebo nehoda na trati, môže lístok z e-shopu vrátiť v pokladniciach alebo ho reklamovať prostredníctvom mailovej adresy reklamacie@slovakrail.sk. Železnice cestujúcich ubezpečujú, že peniaze budú v oprávnenom prípade vrátené do 30 dní.
„Cestovné lístky sa predávajú vždy priradené ku konkrétnemu sedadlu v autobuse. Keďže sme medzinárodný dopravca, pri nástupe je vyžadovaná kontrola totožnosti, tá prebieha predložením osobného dokladu cestujúceho, vodič či iný pracovník FlixBusu zákazníka odbaví a označí, že je na palube prítomný,“ vysvetlil Tomáš Beránek, hovorca spoločnosti FlixBus. Zdôraznil, že jediná možná výnimka, v ktorej nie je meno absolútne nevyhnutne vyžadované, je vnútroštátna doprava. „Dôrazne odporúčame cestujúcim, aby meno a telefónny kontakt vždy pri nákupe cestovných lístkov uvádzali. Platný kontakt nám umožňuje kontaktovať zákazníka v prípade mimoriadnej situácie. Teda napríklad oneskorenie autobusu,“ uzavrel./agentury/
X X X
Peter Bárdy: Korupcia môže byť ten najmenší problém
Fico nemusí tajiť plány, čo chce urobiť so Slovenskom. Nasledujúce voľby budú o budúcnosti Slovenska. A témou číslo jeden nebude korupcia.
Pred voľbami 2020 sa mobilizovalo OĽaNO heslami typu, že „Slovensko je naša krajina, patrí všetkým občanom, nie korupčníkom, špekulantom a mafiánom. A keď sa začneme o ňu poriadne starať, prestanú z nej naše deti utekať a mnohé z tých, ktoré odišli, sa vrátia.“
„Zaľudia“ exprezidenta Andreja Kisku chceli „vrátiť Slovensko všetkým ľuďom“, čím odkazovali na ukradnutý štát Smerom a „našimi ľuďmi“.
Bola to kampaň, ktorej cieľom bolo nahradiť Fica na čele štátu, pretože Fico predstavoval korupciu. A korupcia znamenala menej peňazí do školstva, zdravotníctva, pre slobodné matky, dôchodcov…
Povolebné vlády ukázali, že nekradnúť nestačí a že na riadenie štátu treba mať okrem plamenných hesiel aj kus kvality. Protikorupčné heslá prekryla zúfalá túžba verejnosti žiť v štáte, ktorý je funkčný. Bezmála polovica Slovákov v minuloročnom prieskume odpovedala na otázku, či by chceli „mať silného lídra, ktorý sa nemusí zaťažovať parlamentom a voľbami“, že by to pre nás bolo pozitívne. Dva roky predtým takto uvažovala len štvrtina oslovených.
No a 51 percent oslovených by v oblasti zahraničnej bezpečnosti chcelo byť niekde uprostred medzi Západom a Východom.
Toto je prostredie, v ktorom sa udomácnil Robert Fico. Korupcia prestala byť témou, k tomu pomohlo aj využívanie paragrafu 363 Trestného poriadku bez riadneho a transparentného vysvetlenia. „Radšej budem žiť s povesťou korupčníka a mať goriliu hlavu ako byť spájaný s vraždou,“ povedal v marci 2019 exkluzívnom rozhovore pre Aktuality.sk bývalý šéf Penty Jaroslav Haščák.
Ficovej reputácii neškodí to, keď o ňom Igor Matovič hovorí ako o mafiánovi. Predseda Smeru sa stal stelesnením vodcu, ktorý chce Slovensko niekde uprostred medzi Západom a Východom.
Potvrdil to na minulotýždňovom stretnutí s predstaviteľmi veľvyslanectiev na Slovensku. Americký veľvyslanec po schôdzke povedal, ako je mimoriadne dôležité bojovať na Slovensku proti dezinformáciám vrátane tých, ktoré šíria lži o Spojených štátoch a ich veľvyslanectve. Britský ambasádor bol tvrdší: „Na stretnutí taktiež vyjadril hlboké znepokojenie nad vyjadreniami niektorých poslancov strany Smer-SD, ktorí opakovane šíria dezinformácie o vojenskom konflikte, dodávkach západných zbraní, o spojeneckých štátoch alebo o Severoatlantickej aliancii.“
Hlboké znepokojenie znamená v diplomatickej reči niečo dosť desivé.
Čo teda Smer odprezentoval diplomatom? S najväčšou pravdepodobnosťou to, čo denne sledujeme na sociálnych sieťach a tlačovkách. Fico chce vyhrať voľby, znovu vládnuť a je pre to ochotný urobiť čokoľvek.
Nasledujúce voľby nebudú o tom, koľko sa ukradne zo štátneho rozpočtu, ani o kvalitnom školstve, zdravotníctve, o pomoci dôchodcom, ekonomicky najviac ohrozeným skupinám. Budú o budúcnosti Slovenska. O tom, či ostaneme súčasťou demokratického a slobodného sveta alebo si necháme Ficom opäť ukradnúť krajinu. Tentoraz však s hrozbou, že sa staneme autokratickým satelitom režimu neslobody.
Predseda Smeru sa týmto plánom už ani netají, čo je o to viac desivé. Pretože vie, že takto uvažuje nemalé percento elektorátu. A to je ešte horšia správa, aktuality.sk
X X X
Prokrastinácia nie je synonymom lenivosti. Ide o zložitý problém s emocionálnym podtónom
Strach zo zlyhania, úzkosti, perfekcionizmus či nedostatok motivácie sú jednými z pričín prokrastinácie. Prokrastinácia je bežný problém, ktorý postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Môže viesť k stresu, úzkosti a pocitu nedostatočnosti, ako aj k negatívnemu vplyvu na produktivitu a problémom v práci.
Čo je však skutočnou príčinou, ktorá stojí za prokrastináciu a čo môžeme urobiť pre to, aby sme ju prekonali?
Neschopnosť zvládať negatívne emócie
S prokrastináciou sa viaže viacero negatívnych asociácií, pričom najčestejšou je lenivosť. Pokiaľ sme však schopní upratať celý dom, urobiť víkendový nákup, poliať všetky kvety v domácnosti a vyvenčiť susedovho psa, len aby sme sa vyhli povinnosti, ktorú musíme spraviť, bolo by nefér hovoriť o lenivosti.
Prokrastinácia v sebe ukrýva príčinu emocionálnejšej povahy. „Ľudia sa dostávajú do iracionálneho cyklu chronického odkladania, pretože nedokážu zvládať negatívne emócie v súvislosti s úlohami,“ vysvetľuje profesorka psychológie z Biskupskej univerzity v Quebecu Fuschia Siroisová pre The New York Times.
Prokrastinácia je odkladanie úlohy alebo rozhodnutia, často napriek tomu, že vieme, že by to mohlo viesť k negatívnym dôsledkom. Je to zložitý problém, ktorý môže byť spôsobený rôznymi faktormi vrátane strachu zo zlyhania, nedostatku motivácie či úzkosti z danej práce.
Nejde tak ani o neschopnosť hospodáriť s časom. „Prokrastinácia je problém s reguláciou emócií, nie s riadením času,“ uviedol pre The New York Times profesor psychológie a člen skupiny pre výskum prokrastinácie na Carleton University v Ottawe, Tim Pychyl.
Prečo prokrastinujeme
Jednou z hlavných príčin prokrastinácie je strach zo zlyhania. Ten sa môže prejavovať ako strach z toho, že nebudeme dostatočne dobrí, alebo z toho, že urobíme chybu. Môže sa tak zdať lákavé odložiť úlohy na neskôr, keďže nemôžeme v niečom zlyhať, ak to vôbec neurobíme.
Čelenie strachu zo zlyhania môže tento strach dlhodobo prekonať alebo sa ho aspoň naučiť zvládať. Keď budete nabudúce uvažovať o tom, že niečo odložíte len preto, aby ste sa vyhli prípadnému neúspechu, postavte sa k tomu čelom. Keď to urobíte, aj keď výsledok nebude ideálny, budete sa cítiť istejšie vo svojej schopnosti dokončiť úlohy.
Ďalšou príčinou prokrastinácie je nedostatok motivácie. Keď v úlohe alebo rozhodnutí nevidíme hodnotu, môže byť ťažké nájsť energiu a chuť na ich dokončenie. To môže byť obzvlášť náročné, keď úlohu považujeme za nedôležitú alebo nezaujímavú.
Existuje niekoľko stratégií, ktoré môžu pomôcť pri prokrastinácii, keď je motivácia nízka. Rozdeľte si úlohy na menšie, ľahšie zvládnuteľné časti. Používajte časovač, aby ste sa mohli sústrediť na prácu počas určitého času. Stanovte si odmenu, ktorá vás bude motivovať úlohu dokončiť a pripomínajte si, prečo danú úlohu musíte urobiť a aké výhody vám jej dokončene prinesie.
Perfekcionizmus môže byť tiež jednou z príčin odkladania úloh na neskôr. Štúdia z roku 2017 potvrdila, že osoby so sklonmi k perfekcionizmu sa častejšie dopúšťajú prokrastinácie. Jedným zo spôsobov, ako bojovať proti perfekcionizmu, je stanoviť si realistické ciele a zamerať sa skôr na dosiahnutie pokroku než na dokonalosť. Takisto je užitočné vzdorovať negatívnym myšlienkam a dať si povolenie robiť chyby.
Prokrastináciou k chorému srdcu
Okrem negatívnych dôsledkov na prácu a celkovú produktivitu môže mať prokrastinácia zlý vplyv aj na naše zdravie. Nedávna štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Journal of Behavioral Medicine naznačuje, že chronické odkladanie na neskôr môže spôsobiť riziko srdcových ochorení a hypertenzie.
Výsledky prieskumu ukázali, že skupina, ktorej bola diagnostikovaná buď hypertenzia, alebo kardiovaskulárne ochorenie, dosiahla v porovnaní so zdravými účastníkmi prieskumu výrazne vyššie skóre v ukazovateľoch prokrastinácie.
Skupina so srdcovými ochoreniami navyše vykazovala silnejšiu súvislosť medzi prokrastináciou a dvoma škodlivými stratégiami zvládania stresu (behaviorálna neangažovanosť a sebaobviňovanie) v porovnaní so zdravou kontrolnou skupinou.
Psychologička Fuschia Siroisová, ktorá je autorkou štúdie, navrhuje, že jedným zo spôsobov, ako môžu chronickí prokrastinátori znížiť stres, je zamerať sa na sebakritické myšlienky, ktoré narúšajú zvládanie stresu a pracovať s nimi.
Prepojenie s duševnými ochoreniami
Nielen fyzické zdravie je vystavené riziku poškodenia pri prokrastinácii, rovnako ohrozené je aj zdravie duševné. Viaceré štúdie spájajú prokrastináciu s depresiou, úzkosťou a nízkym sebavedomím.
Podľa Americkej psychologickej asociácie môže prokrastinácia zohrávať úlohu aj pri poruche pozornosti/hyperaktivity (ADHD), obsedantno-kompulzívnej poruche (OCD) a niekoľkých ďalších ochoreniach.
Keď sa držíme úlohy, aj keď táto úloha vyvoláva strach, zvládame náročné emócie. Mnohé duševné stavy vrátane bipolárnej poruchy, depresie a úzkosti môžu sťažovať reguláciu nálady. Prokrastinácia sa spája so správaním zameraným na duševné zdravie vrátane odkladania vyhľadania odbornej pomoci.
Ľudia s depresiou majú tendenciu zaoberať sa negatívnymi myšlienkami a pochybovať o sebe. Častejšie bojujú s nízkym sebavedomím a sú presvedčení, že nedokážu splniť danú úlohu.
Nižšia hladina energie a ťažkosti s motiváciou sú tiež dva bežné príznaky depresie. Ak niekto nedokáže nazbierať energiu na dokončenie úlohy, môže sa mu zdať jednoduchšie odložiť ju, kým sa nebude cítiť lepšie. Pri depresii však môže byť ťažké odhadnúť, či – alebo kedy – sa niekto cíti dostatočne motivovaný na dokončenie toho, čo potrebuje.
Včasná identifikácia a liečba
Pre všetky tieto negatívne a škodlivé vzorce správania je preto dôležité prokrastináciu včas identifikovať a čo najskôr ju začať riešiť. Pri snahe skoncovať s prokrastináciou je dôležité byť k sebe láskavý a pristupovať k zmene postupne.
Prokrastinácia je bežný problém a trpí ňou množstvo ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie či pracovné zameranie. So správnymi stratégiami a pozitívnym myslením sa dá s prokrastináciou bojovať. Pokiaľ máme pocit, že s problémom nevieme pracovať sami, nie je hanba vyhľadať odbornú pomoc, aktuality.sk
X X X
OSN si uctila obete zemetrasenia, Sýria požiadala o pomoc zo zahraničia
Sýria svoju žiadosť o pomoc adresovala členským štátom OSN, Medzinárodnému výboru Červeného kríža a ďalším humanitárnym organizáciám.
Sýrska vláda v pondelok požiadala medzinárodné spoločenstvo o pomoc po tom, ako v krajine zahynulo viac ako 800 ľudí v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 7,8 a epicentrom v susednom Turecku.
Ako s odvolaním sa na vyhlásenie sýrskeho ministerstva zahraničných vecí informovala agentúra AFP, Sýria svoju žiadosť o pomoc adresovala členským štátom OSN, Medzinárodnému výboru Červeného kríža a ďalším humanitárnym organizáciám.
Obete ničivého zemetrasenia, pri ktorom v Sýrii a Turecku podľa najnovšej bilancie zahynulo viac ako 2300 ľudí, si v pondelok minútou ticha uctilo Valné zhromaždenie OSN.
Generálny tajomník OSN António Guterres vo svojom vyhlásení uviedol, že tímy OSN sú na mieste, analyzujú situáciu, zbierajú informácie a poskytujú pomoc ľuďom zasiahnutým zemetrasením a dotrasmi.
„Spoliehame sa na medzinárodné spoločenstvo, že pomôže tisícom rodín postihnutých touto katastrofou, z ktorých mnohé už naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc v ťažko dostupných oblastiach,“ zdôraznil Guterres vo svojom vyhlásení.
Podľa najnovšej bilancie počet obetí zemetrasenia v oboch štátoch prekročil hranicu 2300: Turecko hlási 1498 mŕtvych a 8533 zranených, zatiaľ čo Sýria nateraz informovala o 810 obetiach na životoch, aktuality.sk
Nový slovenský vynález, ktorý šetrí elektrinu. Zarobil aj Soták a ponúkajú ho ďalším
Slovenská firma Fuergy poskytuje službu, vďaka ktorej môžu firmy zarábať na tom, že svojimi technológiami vyrábajú alebo spotrebovávajú elektrickú energiu vtedy, keď to vyhovuje prenosovej sústave.
Novinka sa zapáčila aj šéfovi Železiarní Podbrezová Vladimírovi Sotákovi. Systém vo fabrike na Horehroní reguluje oblúkovú pec. „Vďaka oblúkovej peci, ktorú majú vo svojom výrobnom podniku, a jej prepojeniu s energetickým trhom sme aktívnym riadením v reálnom čase dokázali pomôcť sústave na Slovensku a vďaka tomu boli železiarne ako koncový odberateľ odmenené,“ tvrdí v rozhovore pre denník Pravda spoluzakladateľ spoločnosti Fuergy Vladimír Miškovský.
X Ako by ste mohli zjednodušene vysvetliť, v čom podnikáte?
Podnikáme v optimalizácii ceny a spotreby elektrickej energie pre koncových zákazníkov. Služby sú zamerané na malé a stredné podniky, momentálne hlavne na veľké výrobné podniky. Tento rok by sme radi vstúpili aj do segmentu domácností.
X Môžeme povedať, že vašimi technológiami dokážete pre subjekty poskytovať lacnejšiu elektrinu?
Práve cena je to, s čím naše technologické riešenie pracuje. To znamená, že neznižujeme spotrebu, teda objem komodity, ktorú koncoví zákazníci spotrebujú. Prepájame zákazníka s odberovou sústavou, keď vznikajú finančné efekty práve vďaka takémuto prepojeniu. Neznižujeme priamo spotrebu, ale zabezpečíme klientovi na konci nižšiu cenu elektrickej energie.
Predstavme si malú fabriku s malým odberom elektriny. V januári dostala niekoľkonásobne vyššie faktúry za energie. Rozhodne sa to riešiť a zavolá vám. Ako jej dokážete skresať účty za energie?
Záleží na spotrebe zákazníka. To v konečnom dôsledku rozhodne o tom, o koľko mu dokážeme skresať účty za energie. Môžeme to rozdeliť na dva segmenty. Prvým sú softvérové riešenia. Náš softvér pracuje so spotrebou zariadenia, respektíve s jeho dostupnosťou v 15-minútových intervaloch. V prípade areálu Národný futbalový štadión to je tepelné čerpadlo a v prípade Železiarní Podbrezová to je zariadenie oblúková pec.
X Čo presne robí ten systém?
Náš systém v prípade tepelného čerpadla robí to, že ho zapína vtedy, keď zapnutie alebo jeho vypnutie prináša finančný efekt voči aktuálnemu stavu v sústave. To sú 15-minútové bloky, v ktorých môže ísť odchýlka do záporu alebo do kladných hodnôt. Systém ovláda výkon zariadenia tak, aby bol v protipóle k tejto odchýlke. Problém je v tom, že v reálnom čase sa to nevie presne stanoviť, len spätne sa vie, či bola odchýlka kladná, či záporná. Naše know-how je v tom, že firma nepotrebuje tím energetických expertov, ale zavedieme softvérové riešenie, ktoré žije svojím životom, predvída, čo sa bude diať, je automatické a zarába. Pomáha si pri tom umelou inteligenciou.
X Na základe čoho softvér pracuje, sú to zozbierané dáta od klienta?
Prvý krok je, že si od zákazníka zoberieme údaje o spotrebe za posledný rok. Každý dodávateľ je povinný to poskytnúť subjektu na požiadanie. Spraví sa analýza v našom systéme. Potom sa spraví analýza inštalovanej technológie u zákazníka. V prípade Železiarní Podbrezová to bola oblúková pec, v prípade automobilky to môžu byť veľké chladiace systémy a môžu to byť aj malé tepelné čerpadlá v bytovkách.
X Čo je ten druhý segment vo vašom podnikaní, to sú spomínané batériové úložiská?
Batérie sú univerzálny prvok. V tomto prípade je jedno, čo podnikateľ robí a či má technológie, ktoré vieme riadiť. Batéria sa dá dať všade. Najlepšia kombinácia je, ak u zákazníka nájdeme zariadenia, ktoré vieme využiť, a zároveň mu poskytneme batériu. Vieme poskytnúť aj samotnú batériu bez vlastného zariadenia, vďaka ktorej ušetrí.
X Aký je rozdiel medzi klasickým úložiskom a smart batériovým úložiskom brAIn od Fuergy?
Najklasickejšie využitie batérie je, že sa počas dňa nabije a zároveň vybije. Napríklad prebytkovou solárnou energiou. Za jeden deň solárna energia batériu nabije a a zákazník ju neskôr, napríklad večer, vybije. Batéria tak častokrát iba zbytočne dlho čaká na svoje vybitie. Návratnosť pri takomto využití je ale aj viac ako desať rokov. Preto takýto režim prevádzky batérie zákazníkom neodporúčame a považujeme ho za archaický. S naším riadením batérie je to podobné ako s čerpadlom či pecou. V minútových intervaloch batériu nabíjame alebo vybíjame nielen podľa toho, čo sa aktuálne deje v sieti, ale aj podľa toho, čo sa ešte len udeje. Ak napríklad očakávame veľký prebytok energie, úložisko sa čo najviac vybije a uvoľni svoju kapacitu na neskoršiu pomoc s odčerpaním energie zo siete. Za túto službu je úložisko, respektíve zákazník odmenený. Takéto zásahy, či už ide o nabíjanie, alebo vybíjanie, sa dejú neustále počas dňa a kapacita batérie je využitá na 100 percent.
X Batérie máte vlastné či od dodávateľa?
Dlho nám trvalo, kým sme našli dodávateľa, ktorého baterky tieto 15-minútové intervaly zvládajú. Do dnešného dňa sme otestovali 20 až 30 výrobcov. Dnešné batérie, ktoré používame, nám vychádzajú najlepšie. Výrobca ich životnosť deklaruje na 15 rokov. Nie sme baterková firma, neskladáme si batérie sami. Čo je najlepšie na trhu, tak integrujeme a použijeme. To, že sme vnímaní hlavne cez batérie, je spôsobené boomom v tejto téme. Nie je to len o batériách. Je dobré, keď tam batéria je, ale v budúcnosti to môže byť niečo lepšie a efektívnejšie ako batéria.
ČÍTAJTE VIACPrečo boli ceny elektriny také vysoké? Pozrite sa, čo sa deje vo Francúzsku
Aké sú pre takéhoto zákazníka investičné náklady?
Pokiaľ sa rozprávame o softvérovom riešení riadenia technológie, tak to dodávame bezplatne. Zhodnotíme najskôr ekonomiku prevádzky na zariadení. Ak zákazník súhlasí, tak to maximálne do mesiaca vie mať funkčné. V prípade batérie je dodanie okolo štyroch mesiacov. Cieľom je dodanie do jedného mesiaca. Unifikované polmegawattové batériové úložisko predávame približne od 300-tisíc eur, v závislosti od podmienok inštalácie. Úložisko tejto veľkosti, ak je vhodne umiestnené voči spotrebe odberného miesta, vie dosiahnuť návratnosť už od 2,5 roka.
X Na čom je potom založený váš biznismodel, keď tvrdíte, že softvérové riešenia poskytujete bezplatne?
Službu dodávame zadarmo. Na začiatok zákazník nič neplatí. Systém od prvého dňa generuje nejaký efekt, teda peniaze. Berieme si teda nejaký podiel z toho. Vďaka nám zákazník dostane niečo, s čím nepočítal, a my si z toho kúsok vezmeme a to je náš profit. Sme motivovaní k tomu, aby služba bola poskytovaná čo najefektívnejšie a pokiaľ nič nezarobíme klientovi, tak z toho nebudeme mať nič ani my.
Sme uprostred energetickej krízy a každá ušetrená kilowatthodina je dobrá. Dokážete elektrinu ušetriť pomocou vašich riešení?
Dokážeme, ale je to posunuté až na úroveň celej prenosovej sústavy. Batéria ako taká koncovému odbernému miestu objem komodity neušetrí. Pracuje len s cenou. Čo ušetrí, je to, že správnym riadením úložísk odberateľov vzniká menší tlak na podporné služby. To sú služby na vyrovnávanie prenosovej sústavy, ktoré zastrešuje Slovenská elektrizačná a prenosová sústava. Jej úloha je, aby podpornými službami neporiadok v sieti, teda v tom 15-minútovom intervale, vyrovnala. Aby nebol ani prebytok a ani nedostatok elektriny v sieti. Prebytok alebo nedostatok vzniká zlým riadením a zlou spotrebou všetkých odberných miest na Slovensku. Môžeme si predstaviť abstraktnú situáciu, keby všetci odberatelia na Slovensku mali náš systém, tak by podporné služby neboli potrebné na Slovensku. Baterka nespôsobí úsporu komodity na odbernom mieste, ale spôsobí úsporu komodity na tom, že nie je potrebné spúšťať takéto podporné služby. Na ne sú zvyčajne využívané rôzne fosílne zdroje, napríklad dieselové agregáty. Prichádza aj k veľkej úspore oxidu uhličitého aj vyrobenej elektriny.
X Poskytujete služby len pre podnikateľov či pokrývate aj segment domácností?
Tým, že domácnosti majú regulované a garantované ceny regulátorom, je pre nás zaujímavejšie momentálne poskytovať služby pre firmy, teda subjekty v neregulovanom segmente. Na budúci rok bude neudržateľné, aby domácnosti platili takéto nízke ceny, vtedy naše riešenie bude dávať pre domácnosti väčší zmysel a bude žiadané. Pripravujeme sa na to, aby sme vedeli zapájať tisíc domácností mesačne. Hľadáme tretie strany, ktoré by naše riešenie montovali. Domácnosti sú špecifické v tom, že riešenie chcú mať hneď do mesiaca nainštalované. Chceme to do konca roka dopracovať do štádia, aby sme boli na toto pripravení. Aby do mesiaca mali naše riešenie domácnosti nainštalované.
Ako budú vyzerať služby pre domácnosti?
Máme už skoro dve desiatky pilotných projektov v segmente domácnosti. Sú to dva smery pri domácnostiach. Buď príde domácnosť sama s tým, že si to chce zafinancovať. Je to ruka v ruke so solárnymi panelmi. Ak sa tam pridá aj batéria, tak tá zefektívňuje fungovanie fotovoltiky. Ak je dobre nadimenzovaná vzhľadom na spotrebu domu, tak stále využijete len 60 percent celkovej kapacity. Zvyšok ide do koša. Ak máte zlú zmluvu, tak to ide do siete a ešte za to zaplatíte. Batéria počíta a využije prebytky z fotovoltiky. Zároveň je prepojená na sústavu a svojou kapacitou robí rovnakú prácu ako veľké batérie. Plus má vlastný zdroj vo forme fotovoltiky. Vo výsledku batéria v domácnosti dosahuje také isté ekonomické návratnosti ako veľké batérie plus zefektívňuje výrobu fotovoltiky až na 90 percent. Len desať percent kapacity sa zmarí. Biznismodel na domácnosť je taký, že si to kúpi sama a ťaží z benefitu, ktorý jej služba poskytuje. Chceme mať aj produkty, kde to investor zabezpečí a domácnosť to dostane ako službu. Je to produkt, ktorý bude mať význam od budúceho roka, keď ceny pre domácnosti budú omnoho vyššie.
X Líši sa pomoc pre malý podnik s nízkym odberom a energeticky náročný podnik s vysokým odberom?
Veľkí odberatelia majú vlastných energetikov a energetické oddelenia. Venujú sa tomu dlhodobo. Majú zvyčajne optimalizačné opatrenia zavedené v nejakej miere. Menšie firmy nemajú takýchto energetikov a nerozumejú tomu v takej miere ako firmy, kde majú veľké energetické oddelenia. Vieme im poskytnúť naše služby a vďaka tomu dosiahnu podobný efekt ako firmy, ktoré majú energetické tímy. Náš systém pri malých firmách vie priniesť efekty, ktoré majú veľké firmy bez toho, aby im vznikli náklady v súvislosti s energetickými tímami.
X Na stránke píšete, že služby ste poskytli aj šéfovi železiarní Podbrezová Vladimírovi Sotákovi. Ako vyzerala pomoc?
Ponúkli sme im optimalizáciu spotreby v reálnom čase. To je naša služba flexibility. Zavedenie takejto služby trvalo zhruba dva týždne aj s testovaním. Vďaka aktívnemu riadeniu oblúkovej pece dochádza k zmenám ich výkonu. Systém vyhodnocuje, či je možné z hľadiska výroby pec vypnúť. Od nás prichádza digitálny povel na vypnutie a ich systém tento povel vyhodnocuje, či je kvôli výrobe takéto vypnutie možné. To sa opakuje každých 15 minút. Všetko je automatizované. Nás systém vyhodnotí stav siete, či v nej budú prebytky, alebo nedostatky. Systém vyšle signál, na akú dlhú dobu treba vypnúť pec. To sú napríklad len minútové intervaly, keď je pec vypnutá. Keďže tá pec má strašne veľký výkon, tak aj takéto malé vypnutia dokážu ušetriť obrovské množstva energie bez toho, aby sa proces výroby ohrozil. Ak sú signály, že v sieti bude nedostatok elektriny, železiarne vypnú pec a tým pomôžu stabilizovať prenosovú sústavu. Ako koncový odberateľ je vďaka takejto pomoci pre prenosovú sústavu finančne odmenený, a to je ten efekt, ktorý sa snažíme dosahovať. Či už je to cez zariadenia, alebo batériové úložiská. Výrobu a spotrebu energie regulujeme, posúvame v čase a hráme sa s odberom tak, aby každý regulačný zásah pomohol stabilizovať sieť.
Spoluzakladateľ spoločnosti Fuergy Vladimír Miškovský
Kedy ste firmu založili a pôsobíte len na Slovensku? Plánujete sa rozšíriť aj za hranice?
Oficiálne sme vznikli v roku 2018. Dovtedy sme pôsobili len na dobrovoľníckej báze. Do konca vlaňajška sme pôsobili len na Slovensku. Koncom minulého roka sme nainštalovali prvé úložisko v Česku. To bude nový trh, na ktorý tento rok vstúpime. Veľmi aktívne sa rozhliadame tiež na poľskom trhu.
X Získali ste 16-miliónovú investíciu do batériových úložísk brAIn. Na čo plánujete prostriedky použiť?
Primárne na rozvoj firmy, aby sme vedeli ešte viac podporiť vývoj v rámci našich riešení. Takisto vstup na zahraničné trhy si vyžaduje upravenie systémov. Peniaze pôjdu tiež na navýšenie interných kapacít. Primárne najväčší balík pôjde na to, aby sme vedeli batériové úložiská poskytovať ako službu. Tak ako poskytujeme softvér zadarmo a berieme si časť zo ziskov, tak podobne by to mohlo fungovať aj v prípade batérií. Odberné miesto nebude batériu kupovať, ale dostane ju od nás a podelíme sa s efektom. Vnímame, že dopyt podnikov je obrovský a bude aj v segmente domácností. Chceme sa výrazne skladovo predzásobiť, aby sme vedeli obratom zákazníkom inštalovať riešenia pri podpise zmluvy.
Začali firmy viac vnímať a riešiť energie ako svoju nákladovú položku a akú úlohu zohráva súčasná energetická kríza vo vašom biznise?
Prirovnávam to k tomu, že sme mali päť rokov predvolebnú kampaň. S kolegami sme prejazdili státisíce kilometrov. S podnikateľmi sme sa rozprávali a vieme, aké mali problémy pred 4 až 5 rokmi. Vysoké faktúry za energie vtedy nemali. Elektrina bola lacná a energie jednoducho neriešili. Už v tom čase sme ich upozorňovali, že ceny energií budú oveľa vyššie pre zelenú transformáciu. Nakoniec faktory zvýšenia cien energií boli iné, ale dôsledok je rovnaký. Teraz sa nám podnikatelia spätne ozývajú. Nákladová položka elektriny pri produkte tvorila päť percent, dnes je to pokojne aj 50 percent. Podnikatelia tak hľadajú a skúšajú rôznu pomoc. Fotovoltika je fajn, ale čakacia doba je strašne dlhá. Efekt je niekedy otázny. Ak prevádzka ide 24 hodín sedem dní v týždni, tak v noci im fotovoltika nepomôže. Aj pre tieto dôvody firmy hľadali iné riešenia a obracali sa na nás. Za rok 2022 sme podpísali kontrakty na úrovni osem miliónov eur.
Považujete sa ešte za začínajúcu firmu, teda startup?
Nikdy sme sa za startup vnútorne nepovažovali. Keď sa pozriete na našu fotku, tak ani nevyzeráme ako nejakí startupisti (smiech). Veľa členov tímu sú už seniornejší profesionáli s 20– či 30-ročnou praxou v energetike či v iných oblastiach. Od začiatku sme pristupovali k tomu, že je to biznis, kde je odborná profesionalita potrebná. V podstate dnes sa považujeme skôr za firmu ako startup.
Ako vidíte budúcnosť energetiky na Slovensku? Bude systém viac decentralizovaný a bude viac autonómnych energetických oblastí?
Trh je v rámci EÚ absolútne prepojený. Anglicko, Holandsko či Nemecko sú krajiny, ktoré sú v takýchto decentralizovaných riešeniach najďalej. Príde to určite. Ideál je odberateľ elektriny, ktorý si najviac vyrobí samostatne. Teda je čo najmenej závislý od vonkajších dodávok a zároveň sa správa zodpovedne voči okoliu. Teda to, čo berie zo siete, má dobre naplánované. Vízia je mať trh s transparentnými dátami, kde všetci vidia, čo robia a čo sa očakáva.
Vladimír Miškovský
Je jedným zo zakladateľov a člen predstavenstva spoločnosti Fuergy. Keď mal 18 rokov, založil svoju prvú firmu, v ktorej mal na starosti všetko od vývoja, programovania, riadenia až po účtovníctvo. Agentúra, ktorá pod jeho rukami vznikla, ponúkala komplexné reklamné služby pre lokálnu klientelu. V roku 2011 sa dostal do startupového prostredia, kde začínal ako konzultant a neskôr už startupom pomáhal aj s obchodnými aktivitami a s tvorbou marketingovej stratégie./agentury/
X X X
Banka, ktorá vám uľahčí podnikanie. K účtu získate množstvo benefitov
Ak ste sa vrhli na vlastný biznis, okrem mnohých povolení, potvrdení a dokladov venujte zvýšenú pozornosť aj podnikateľskému účtu, ktorý si musíte otvoriť. Okrem neho vám správna banka ponúkne aj mnohé novinky, ktoré vám ušetria kopu času a uľahčia život.
Je rozumné vybrať si najvhodnejší typ účtu s balíkom služieb a znížiť si tak priemerné náklady za využívanie každodenných bankových služieb. Čo banka, to rôzna ponuka, preto zvažujte pozorne. Tatra banka napríklad ponúka až 3 typy účtov. Ak ste sa rozhodli podnikať ako živnostník, máte možnosť otvoriť si nový podnikateľský účet pre živnostníkov a slobodné povolania cez aplikáciu Tatra banka a získate 100 % zľavu z poplatku za jeho vedenie až na 12 mesiacov. K novému účtu vám v banke pribalia benefity na rozbeh vášho biznisu v hodnote viac ako 760 eur.
V prípade, že ste si založili jednoosobovú s. r. o., môžete si v aplikácii banky otvoriť digitálny podnikateľský účet Tatra Business online a takisto získate 100 % zľavu z poplatku za jeho vedenie až na 12 mesiacov.
Ešte ste so svojím biznisom ani poriadne nezačali a peniaze sa už rýchlo rozkotúľali? K podnikateľskému účtu môžete získať aj úver vo výške 2000 eur, ktorý vám pomôže prekonať aj náročnejšie obdobie. S úverom je spojených aj niekoľko benefitov, s ktorými výzvu, akou začiatok podnikania určite je, hravo zvládnete.
Stačí pár klikov
Pri výbere banky, ktorej zveríte svoje zarobené peniaze, sa pozerajte aj na možnosť riešiť platby on-line. Internet banking a bankové aplikácie sú už dnes nevyhnutnosťou. Cez mobilnú aplikáciu Tatra banka si napríklad viete rýchlo a jednoducho zobraziť zostatky a pohyby na účte alebo kreditnej karte, odoslať platby, nastaviť si trvalý príkaz alebo inkaso, aktualizovať osobné údaje z občianskeho preukazu, nastaviť denné limity na debetnej alebo kreditnej karte podľa potreby a mnoho iného.
Doba je rýchla, a tak je úspora času pri práci s vašimi financiami veľmi dôležitá. Už nemusíte kvôli každému prevodu utekať do banky, stačí Internet banking a budete prekvapení ako dnes funguje moderné bankovníctvo. Po pár klikoch získate dokonalý prehľad o stave vašich financií. Okrem štandardných platieb a výpisov aj správu trvalých príkazov, investovanie do fondov alebo správu svojho doplnkového dôchodkového sporenia. Máte účet aj v inej banke? Žiadny problém. V tomto prípade si viete vybrané účty pridať do svojho Internet bankingu v záložke Účty v iných bankách.
Párovanie platieb k faktúram
Tatra banka ponúka možnosť získať okamžitý prehľad o dianí na vašich účtoch aj bez toho, aby ste sa museli prihlasovať do Internet bankingu alebo mobilnej aplikácie. Prostredníctvom API rozhrania si môžete automaticky sťahovať výpisy a párovať platby k faktúram či objednávkam. O čo ide? Premium API – účty je služba, ktorá umožňuje bezpečný a automatizovaný prístup k informáciám o dianí na vašich účtoch cez API rozhranie. Vďaka tomuto prepojeniu môžete pristupovať k pohybom a zostatkom na vašich účtoch cez váš účtovný alebo fakturačný systém a umožniť tak automatické párovanie platieb k faktúram alebo automatické odosielanie tovaru. Služba je dostupná 24/7 a informácie o pohyboch alebo zostatkoch sú dostupné okamžite po pripísaní prostriedkov na platobný účet.
Nie nadarmo sa hovorí, že čas sú peniaze. Tatra banka vám pomôže získať kontrolu nad vaším časom. A ten ako podnikateľ určite oceníte./agentury/
X X X
Rusko finančne krváca. Za ropu a plyn Kremeľ inkasuje rekordne malé peniaze?
Západné sankcie stlačili príjmy Ruska z predaja energií na najnižšiu úroveň od roku 2020. Mesačné rozpočtové príjmy Ruska z ropy a plynu v januári padli na najnižšiu úroveň od augusta 2020. Dôvodom bol vplyv západných sankcií, ukázali v piatok (3. 2.) zverejnené údaje ruského ministerstva financií.
Ruský prezident Vladimir Putin sa prihovára členom verejných vlasteneckých a mládežníckych organizácií vo štvrtok 2. februára na spomienkových slávnostiach pri príležitosti 80. výročia sovietskeho víťazstva v bitke o Stalingrad.
Mesačné daňové a colné príjmy z predaja energií sa v medziročnom porovnaní znížili o 46 %. Zatiaľ čo cena severomorskej ropnej zmesi Brent takmer stagnovala, priemerná cena ruskej zmesi Urals v januári medziročne padla o 42 % na 49,48 USD (45,24 eura) za barel (159 litrov).
Moskva sa pri financovaní svojich rozpočtových výdavkov spolieha na príjmy z predaja ropy a plynu – v minulom roku okolo 11,6 bilióna rubľov (165 miliárd USD). A keďže výdavky v dôsledku nákladov na vojnu na Ukrajine prudko vzrástli a príjmy z predaja energií klesajú, musela začať na krytie deficitu predávať devízové rezervy. V januári to bolo 425,5 miliardy RUB alebo 6,05 miliardy USD.
Ruské ministerstvo financií v piatok uviedlo, že vo februári takmer strojnásobí predaj devíz na 8,9 miliardy RUB alebo 130 miliónov USD denne, aby kompenzovalo pokles príjmov z predaja ropy a plynu.
Podľa analytikov ruskej štátnej banky Promsvyazbank by sa tento predaj mohol v marci opäť takmer zdvojnásobiť, keďže Moskva potrebuje pokryť deficit.
Ak sa ceny ruskej ropy v najbližších mesiacoch nezvýšia, rozpočtový deficit by podľa analytikov Credit Bank of Moscow mohol v tomto roku dosiahnuť 5,5 bilióna RUB (78 miliárd USD) alebo 3,8 % HDP.
Ruský rozpočet na rok 2023 počíta s deficitom na úrovni 2 % HDP a akýkoľvek väčší deficit by si vyžadoval kombináciu vyššieho predaja devízových rezerv, nižších výdavkov, vyšších pôžičiek alebo zvýšenia daní.
Ruský denník Kommersant v piatok uviedol, že Kremeľ uvažuje o zmene spôsobu výpočtu daní pre ropné a plynárenské spoločnosti, aby pokryl časť deficitu.
Severomorská ropná zmes Brent sa v piatok predávala približne po 82 USD za barel a ropa Urals po približne 53,60 USD za barel./agentury/
X X X
Generálny tajomník OSN sa obáva, že svet smeruje k rozsiahlejšej vojne
Guterres predstavil na Valnom zhromaždení OSN svoje priority na nadchádzajúci rok, ktoré sa sústredia najmä na ruskú inváziu na Ukrajine, klimatickú krízu a extrémnu chudobu.
Generálny tajomník OSN António Guterres sa obáva, že pravdepodobnosť ďalšej eskalácie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla svet nasmerovať k „rozsiahlejšej vojne“. Uviedol to v pondelok na pôde Valného zhromaždenia OSN. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Guterres predstavil na VZ OSN svoje priority na nadchádzajúci rok, ktoré sa sústredia najmä na ruskú inváziu na Ukrajine, klimatickú krízu a extrémnu chudobu.
„Vyhliadky na mier sa stále zmenšujú. Šanca ďalšej eskalácie a krviprelievania len narastá a ja sa obávam, že svet sa rúti do veľkej vojny – a nie je to nevedomky,“ vyhlásil Guterres.
Generálny tajomník OSN tiež poznamenal, že vedci a bezpečnostní experti posunuli ručičku symbolických Hodín súdneho dňa (Doomsday Clock), ktoré ukazujú, ako blízko je Zem k úplnému zničeniu, k dvanástej hodine. V súčasnosti ju od polnoci delí len 90 sekúnd, čo Guterres považuje za varovný signál.
„Rok 2023 sme začali s množstvom výziev, akým sme ešte nikdy nečelili. Musíme sa zobudiť a dať sa do práce,“ vyhlásil Guterres, ktorý v prejave spomenul aj ďalšie hrozby pre svetový mier, ako je napríklad izraelsko-palestínsky konflikt, situácia v Afganistane, Mjanmarsku či na Haiti, aktuality.sk
X X X
Zjazvený Otto, jeden z najnebezpečnejších nacistov, slúžil izraelskému Mossadu
Bol to jeden z najhorlivejších prívržencov nacistického režimu Adolfa Hitlera. Zachránil Mussoliniho a zroloval Horthyho syna do koberca. Podľa najnovších zistení však obávaný muž s jazvou vraždil pre izraelskú tajnú službu.
Otto Skorzeny bol svojho času označený za najnebezpečnejšieho človeka v Európe. Vraždil, zabíjal, likvidoval na pokyn Hitlerovho prsta. Porážka Nemecka však urobila škrt cez jeho skvelú kariéru.
Chytili ho, no podarilo sa mu uniknúť. Bez cudzej pomoci by sa tak stať nemohlo. A napriek nacistickej nevraživosti voči Židom sa neváhal spriahnuť s izraelskou tajnou službou.
Báli sa Egypta
Podľa portálu denníka Hárec ho Mossad poveril zabitím jedného z jeho niekdajších vlastných – Heinza Kruga. Chcel totiž odstrániť niekdajšieho blízkeho spolupracovníka Wernera von Brauna, autora slávnych rakiet V2.
Samotný von Braun neskôr šéfoval americkému vesmírnemu programu. A dotiahol ho až na Mesiac.
„Nie, mýlite sa. Je to môj príbuzný, sám prežil holokaust,“ tak reagoval agent Mossadu, keď Skorzenyho spoznali a verejne okríkli „vojnový zločinec“. Stalo sa tak v jeruzalemskom múzeu Jad Vašem venovanom obetiam holokaustu, kam nacista zavítal. A tváril sa pokorne.
Skorzeny, podobne ako Hitler rakúsky rodák, dostal za úlohu Kruga zlikvidovať. Krug totiž pracoval pre Egypt, na jeho raketovom programe. A arabský Egypt ešte v tom čase nebol ani zďaleka priateľom židovského Izraela.
Nechcel peniaze
Skorzenyho, tiež zvaného Hitlerovo komando, dolapili izraelskí tajní v Španielsku. Namiesto zadržania a postavenia pred tribunál však vznikla dohoda. Odstrániť Kruga.
Podľa zdrojov Hárecu sa Skorzeny stal bodyguardom vystrašeného vedca, ktorý sa bál izraelských hrozieb. Neuvedomil si však, koho si to vlastne objednal. V tom čase už nešlo o národného hrdinu, ale dvojitého agenta.
A zabijak so zjazvenou tvárou urobil s Krugom krátky proces v mníchovskom lese. A jeho telo s pomocou kumpánou zničili kyselinou. Čo za to všetko Skorzeny žiadal?
Vymazanie svojho mena zo zoznamu hľadaných nacistických zločincov Simona Wiesenthala, rakúskeho lovca nacistov. Podľa zdrojov denníka však aj Mossad bol na takýto kúsok krátky. A tak prominentnému nacistovi údajne iba poslali falošný list o jeho vyradení.
Skorzenymu to stačilo.
Otto Skorzeny
sa narodil vo Viedni. K nacistom sa pridal v 30. rokoch. Hitler ho poveroval tajnými misiami. V utajení, pod falošnými identitami, za nepriateľskými líniami. Na štýl hlavných postáv filmu Nehanební bastardi. Za svoje činy dostal priamo od Hitlera najvyššie vyznamenanie.
Okrem iného v roku 1943 zachránili život talianskemu diktátorovi a otcovi fašizmu Benitovi Mussolinimu. V roku 1944 zase s jeho pomocou udržali nacisti moc nad Maďarskom.
V rámci operácie Panzerfaust spacifikoval syna Miklósa Horthyho. Vtedajší maďarský vládca totiž vyjednával o prímerí so Sovietskym zväzom. Hortyho juniora údajne zabalil do koberca a hodil do lietadla smer Berlín.
Pohreb s nacistickými poctami
Na konci vojny ho zajali Američania. Dôstojníci SS v amerických uniformách mu mali umožniť útek. Sám Skorzeny tvrdil, že americké úrady ho pustili. To mu umožnilo utiecť cez Francúzsko do Španielska, pod krídla generála Franca.
Zomrel na rakovinu v Španielsku v roku 1975, no pochovaný je vo Viedni. Podľa viacerých zdrojov nechýbali na jeho rozlúčke nacistické pozdravy a piesne. Poznávacia jazva na ľavom líci bol pozostatok jedného z bojov zblízka, ktoré obľuboval, aktuality.sk
X X X
Tvrdý úder pre stroj na míňanie peňazí. Man City dobieha éra rozhadzovania
Už niekoľko rokov poukazovali konkurenčné európske kluby na porušovanie pravidiel finančnej fair-play v prípade Manchestru City a Paríža St. Germain. Prvý menovaný klub sa kvôli tomu môže ocitnúť vo veľkých problémoch.
Správy o porušovaní finančných pravidiel určite nepridajú na pohode tímu trénera Pepa Guardiolu.
Vedenie anglickej futbalovej Premier League začalo vyšetrovať Manchester City pre podozrenie z porušenia finančných pravidiel. Úradujúci majster čelí obvineniu, že v rokoch 2009 až 2018 neposkytol kompletné údaje z účtovníctva a nesplnil podmienky finančnej fair play.
V súvislosti s veľkými výdavkami na prestupy futbalistov a ich platy nenájdete na svete klub, ktorý by na tieto položky vynaložil v posledných rokoch viac, ako Manchester City.
Podľa denníka Marca bola na rozdiel od iných veľkoklubov ekonomika anglického majstra imúnna aj voči pandémii koronavírusu. A zatiaľ čo si ostatní museli uťahovať opasky, u „cityzens“ sa nič nedialo. Petrodoláre mali tiecť rovnako, ako predtým.
Marca zverejnila zaujímavú štatistiku, podľa ktorej dosiahol rozdiel medzi nákladmi a výdavkami Manchestru City od sezóny 2011/12 –1 046 miliónov eur. Druhý v tomto nelichotivom rebríčku míňania skončil Paríž St. Germain (-988 miliónov), tretí Juventus Turín (-553 miliónov).
V britských médiách sa objavili informácie, že v prípade potrestania môže hroziť Manchestru City odobratie bodov v aktuálnej sezóne, spomína sa dokonca aj možné odobratie majstrovských titulov vo vyšetrovaných rokov.
Od roku 2012 dokázal klub vybojovať šesť majstrovských titulov v Premier League, z toho tri vo vyšetrovanom období./agentury/
X X X
Ako vykoľajiť Ukrajinca? „Rusko, Rusko,“ hučali diváci v USA počas zápasu
Priaznivci z radov študentov sa v zápase americkej univerzitnej súťaže NCAA postarali o škandál. Obeťou nechutného skandovania z tribún sa stal 21-ročný ukrajinský basketbalista tímu Utah State University Max Šulga.
Kontroverzný moment sa udial počas víkendového zápasu medzi univerzitnými tímami Colorado State a Utah State (79:88). Hosťujúci Šulga sa v závere stretnutia postavil na čiaru pre trestné hody, keď sa z tribúny ozvalo skandovanie: „Rusko, Rusko.“
Očividne rozladený mladý Ukrajinec sa pozrel smerom na domácich priaznivcov, od ktorých vychádzalo nevhodné skandovanie.
Po stretnutí vydali zástupcovia Colorado State University vyhlásenie, v ktorom sa ospravedlnili za správanie svojich fanúšikov.
„V mene štátu Colorado sa ospravedlňujeme študentovi-športovcovi a štátu Utah. Ide o porušenie našej viery v športové správanie a univerzitné princípy komunity,“ napísala škola na Twitteri.
Šulga pochádza z Kyjeva, kde stále žije jeho rodina. Skandovanie bolo počuť aj počas priameho prenosu na televíznej stanici CBS Sports Network. Šulga vo víťaznom stretnutí svojho tímu zaznamenal deväť bodov, šesť asistencii a tri doskoky.
Na Twitteri sa po zápase ospravedlnil aj tréner domácich basketbalistov Niko Medved. „Rešpektujem Utah State University a Maxa Šulgu. Máme úžasných študentov, ale toto je neprijateľné. Úprimne sa ospravedlňujem,“ napísal na sociálnej sieti./agentury/
X X X
Útok Hašeka neostal bez odozvy: Šéf NHL Bettman Čecha schladil
Legendárny Dominik Hašek považuje pôsobenie syna Alexandra Ovečkina v Zápase hviezd NHL za pľuvanec do tváre obetiam vojny na Ukrajine. Reakcia na bývalého českého brankára na seba nenechala dlho čakať.
Hašekovi sa nepáčilo, že vedenie NHL dovolilo počas víkendového Zápasu hviezd vystupovať na ľade malému Sergejovi, synovi ruského kanoniera Alexandra Ovečkina.
„NHL klesla na úplné dno! Nechať Ovečkinovho syna vystupovať na ľade je pľuvancom do tváre približne 500 zabitým, tisíckam zranených a desaťtisícom unesených ukrajinských detí. NHL a Gary Bettman musia za tento ohavný čin zaplatiť,“ napísal Hašek na Twitteri.
Olympijského víťaza z Nagana 1998 rozladila asi skutočnosť, že malý Sergej patril medzi hlavné postavy v reportážach televízii, ktoré informovali o Zápase hviezd NHL.
Netrvalo dlho a na Hašeková slová zareagoval aj šéf NHL Gary Bettman. „Nemyslím si, že hovorí za českú vládu, ani za český ľud. Ale má právo na svoj názor, s ktorým mimochodom nesúhlasím,“ napísal Bettman.
Prestrelka medzi Hašekom a Bettmanom nadväzuje na ich predchádzajúce spory, ktoré rozpútala už takmer rok trvajúca vojna na Ukrajine.
V októbri Hašek napríklad namietal na štart ruských hokejistov v otváracích zápasoch NHL, ktoré hostila česká metropola. A popri tom žiadal aj odstúpenie Bettmana./agentury/