Babiš tvrdě proti Fialovi, pozdějšímu odchodu do důchodu. Orbán vyzývá ke konci války na Ukrajině

Předseda ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právu řekl, že je zásadně proti zvyšování věku odchodu do důchodu, že SPD je podnikatelský projekt a že jeho hnutí má zájem i o voliče pětikoalice nespokojené s vládou, a zlepšení všech  poměrů v ČR, lepší spokojenější a levnější život lidí a firem v ČR. Toho názoru je i Maďarsko, jak prohlásilo: V Evropě je na straně míru už jen Maďarsko a Vatikán.

BABIŠ  SE  NEVZDÁVÁ,  NADÁLE  SE  DÁVÁ  DO  BOJE  V  ČR  S  NESPRAVEDLNOSTÍ  FIALOVY  VLÁDY

PODLE  ODBORNÍKŮ  SE  MUSÍ  ANO  ZBAVIT  JEN  NEDŮVĚŘIVÝCH  ČLENŮ,  JAKO  JSOU  VONDRÁČEK,  MACURA  A  JINÍ,  KTERÝM  JDE  JEN  O  MILIONY  Z  FUNKCÍ,  SAMI  NIC  PRO  TO   ALE  NEDĚLAJÍ

X X X

X Otázka Babišovi ze sobotního rozhovoru: Po porážce v prezidentských volbách od vás odešel tým nejbližších spolupracovníků. Bartha, Vořechovský, Prchal. Jakými lidmi se teď obklopíte?

Ode mě nikdo neodešel. Já jsem si lidi vždycky vybíral. Tito kolegové byli předmětem nevybíravých útoků, takže to pro ně nebylo únosné. Byli jsme dopředu jasně domluveni, že pokud neuspěji, každý půjde dál svou cestou.

X Nemůžete za tu atmosféru svou vyhrocenou negativní kampaní?

Nedělal jsem vyhrocenou kampaň. To je jedna ze lží médií. Dělal jsem kontaktní kampaň.

X Prezident Zeman řekl, že jste si volby prohrál sám. Váš protikandidát Pavel měl podle něj mimo jiné štěstí, že jste udělal zásadní chyby.

Odkázal bych na výrok pana Klause, že média vyberou prezidenta a občané ho zvolí. V kampani myslím každý viděl obrovský rozdíl ve vedení diskusí, hlavně v České televizi. Ale ano, udělal jsem chyby. Určitě první tisková konference. Byl jsem pod vlivem negativní informace. Když útočí na rodinu, poštvávají proti mně syna, těžko zvládám emoce, ale určitě jsem nevedl žádnou negativní kampaň, naopak. Vláda a pan Pavel mluvili o válce, já o míru, ale média to celé otočila proti mně.

X Podle vás za porážku mohou jen média a jedna tisková konference, ale chyb bylo víc. Třeba vaše rétorické schopnosti, něco jste řekl, druhý den to upřesňoval, billboard, solidarita v NATO…

Byla to past a nesmysl. Redaktor si vymyslel hypoteticky, že Rusko napadne členský stát NATO, což by znamenalo třetí světovou válku, to se nestane. Špatně jsem to řekl. Všichni vědí, že jsem to tak nemyslel.

X Jak jste to myslel?

Jako premiér jsem plnil závazky Severoatlantické aliance – 700 vojáků do Pobaltí, gripeny do Estonska.

Co to je za otázku v rámci debaty, jestli pošlu mého syna do války? Nepošlu ho do války. Pokud pan příští prezident říká, že pošle svého syna do války, on je voják, tak ať si ho pošle, ale já nepošlu. Má se dělat všechno, aby válka nebyla. Nikdo nemluví o míru.

Ze mě udělali štváče. Přitom oni mluvili o válce rok. Pokud by hypoteticky bylo napadeno Polsko, poslal bych v souladu se smlouvou NATO profesionální armádu. Hlavní je ale mír. Nevím, jestli chceme třetí světovou válku, já nechci.

X Nemáte pocit, že jste zklamal Miloše Zemana a možná i některé další své voliče? Nejste premiér, nejste prezident.

Nová lež, kterou všichni opakujete, že jsem prohrál třikrát volby. Pan Fiala vede ODS od 18. ledna 2014. Od té doby se mnou ODS prohrála volby osmkrát. Já prohrál senátní a prezidentské. Hnutí ANO mělo ve sněmovních volbách 1 458 000 hlasů, 72 poslanců. ODS 732 tisíc hlasů, 34 poslanců. Nezaznamenal jsem, že by Spolu mělo slučovací sjezd a pan premiér Fiala byl předseda všech stran.

Já věděl, že nemůžeme nikdy vyhrát prezidentské volby

X Faktem zůstává, že vám prezident nabídl možnost skládat vládu.

Mohl jsem to zneužít, vzít to a rok se tvářit, že skládám vládu, a například vyměňovat úředníky. To by možná někdo udělal na mém místě, ale já jsem to udělat nechtěl. Pan Fiala podepsal pětikoalici, protože sami mě nemohli porazit.

Teď zase mluví o konci Babiše, což je velice úsměvné. Babiš dostal v prezidentské volbě přes 2 400 000 hlasů – o 80 tisíc hlasů víc než v roce 2021 celá pětikoalice a o milion víc než hnutí ANO. Já věděl, že nemůžeme nikdy vyhrát prezidentské volby. Všechny průzkumy ukazovaly, že prohraji proti každému. Svůj cíl mít více než hnutí ANO ve volbách 2021 jsem splnil v prvním kole. Jsem spokojený.

X Vy jste šel do voleb s tím, že prohrajete? Byla to tedy kampaň před budoucími volbami?

Chtěl jsem samozřejmě vyhrát a dělali jsme pro to všechno, ale proti médiím nemůžete vyhrát, když systematicky lžou, manipulují, vytrhávají výroky z kontextu a podprahově působí na lidi titulky nebo ošklivými fotografiemi a dělají kampaň ve prospěch jednoho kandidáta.

X Podle vás jsou občané tak nesvéprávní, že i když děláte kontaktní kampaň, nechají se ovlivnit absolutně médii a nezvolí vás?

Že jsou občané nesvéprávní, řekl v debatě na Primě pan Pavel. Povídal, že nemůže být referendum, protože občané nejsou ještě vyzrálí. Řekl také, že jsme takový malý národ, bezvýznamný, vysmíval se mi ohledně mírové konference, že nic neznamenáme, nikdo nás nebude poslouchat.

Je to o lidech. Premiér Lucemburkska Bettel vede ministát a má velký vliv v Unii. Kdyby to řekl Babiš, má to hned prohrané. Nikdo nekladl za celou prezidentskou kampaň nepříjemné otázky panu Pavlovi. U vás jste udělali pokus a potom to nějak skončilo.

X Neláká vás jako bohatého člověka jít do důchodu?

Určitě láká, možná bych to udělal, kdybych neměl takovou obrovskou podporu lidí, kteří chodili na setkání. A kdo nám narušoval mítinky? Voliči pana Pavla a pětikoalice. Kdo byl agresivní, kdo nás urážel? Téměř nás ušlapali v Jablonci. Kdo nám vyhrožoval? A co všechno dělali mně a kolegům – policie nás kontaktovala, že jim hrozí nebezpečí. Plivali jim na auta, propíchli pneumatiky, rozbili čelní sklo, vnikli do zahrady, ale to největší a nejhnusnější, že dehonestovali děti ve třídě.

X Koho a jak?

Děti mých blízkých spolupracovníků a poslankyň. Dítě mé kolegyně učitelé před celou třídou dehonestovali a říkali: Tvoje maminka dělá s tím Babišem? Dceru mé blízké spolupracovnice nevzali kvůli Babišovi ani do školy. Tohle dělali učitelé.

Děti chodily ze školy domů a rodičům, kteří nám fandili, říkali: Maminko, ve škole nás učili, že Babiš je zlo. To je to nejhorší. Je úplně neuvěřitelné, že lidi mají strach říct, že volili Babiše, že děti říkaly rodičům, nedám ti vnučku, když ho zvolíš, tady máš pět tisíc korun a dej mi hlasovací lístek. Některé firmy zavolaly zaměstnance a řekly: Dejte nám lístky, v hospodách dávali panáky zdarma za Babišův volební lístek.

X Občané mají právo vyjádřit svůj názor, i když je proti vám.

Tak, že nás tam téměř ušlapali, sprostě nám nadávali, chtěli nás fyzicky napadnout? To je podle vás normální? Viděl jste mítinky? Jak tlačili tito lidi na naše příznivce, jak ODS rozdávala píšťalky v Děčíně?

Když pětikoalice zjistila, že naše výjezdy jsou úspěšné, začala je od srpna narušovat. Kandidáti za pětikoalici do komunálních voleb. Zajímavé, že naši voliči nenarušovali mítink pana Pavla v Ústí, Ostravě ani Brně. Všechno to vypadalo, že přišel nový Havel, nová revoluce, obrovský happening na Staroměstském náměstí, zpívali tam sametovou hymnu. Pokud je toto vyrovnání s minulostí, jak říkal pan loutkovodič Kolář, tak fajn.

X Jste předseda ANO, pan Havlíček je stínový premiér, paní Schillerová hlavní tvář hnutí. Kdo mluví za ANO?

Milion lidí: Mach, Juchelka, Vildumetzová, Metnar. Máme fungující stínovou vládu, zasedá každý čtvrtek, vede ji Havlíček, protože paní Schillerová má moc práce v poslaneckém klubu, ale dělají všechno v týmu. Nehrajeme si na stínovou vládu jako naši předchůdci, že jeli někam na zabijačku. Stínový kabinet skutečně pracuje a má tiskovky, které vás nezajímají, protože máte svoji komerční vládu.

X Na tiskovce vaší stínové vlády jsem viděl média.

To byl pokus o vtip. V ANO máme názorové proudy, jako je Nacher – liberální, Havlíček – podnikatelský. Paní Schillerová jako bývalá ministryně financí dává jasně najevo, co si myslíme o politice této vlády.

X Pan Macura odešel, Ivo Vondrák skončil v předsednictvu. Nevypadá to, že jsou všechny proudy vítané.

Problém je, že kolegové na předsednictvo buď nepřijdou, nebo neříkají nic. Já jsem vyhověl panu Vondrákovi. Měli jsme setkání s politology a vyříkávali si to, ale naše věci se mají projednávat v rámci našich orgánů. To spíš vypadá, že každý, kdo se v hnutí vysloví proti Babišovi, je okamžitě populární, má obrovský mediální prostor, ale my postupujeme podle stanov, takže uvidíme, jak to všechno dopadne.

 X Vaše role?

Mediálně se upozadím, budu se věnovat budování hnutí a strategii.

X Tzv. triumvirát zkoušela v roce 2017 i ČSSD. Sobotka premiér, Chovanec předseda, Zaorálek volební lídr. ČSSD ve volbách dopadla neslavně. Nedopadnete obdobně?

Vůbec.

X Je to podobné – tři lidé ve vedení.

Jsem předseda, hlavní tvář. V jiných stranách, aby předseda byl předsedou, musí nakrmit kraje ministerstvy. Fiala Moravskoslezský financemi, Jihomoravský spravedlností, Středočeský dopravou, Prahu obranou, Plzeňský kulturou. Nejsilnější kraje si tam dělají svoje kšeftíky, berou si tam svoje kámoše, pak jste předseda a premiér. V hnutí ANO to tak nikdy nefungovala ani nebude.

X Občané si vládu zvolili, to nerespektujete?

Respektuji.

Musejí počítat se zablokovanou Sněmovnou a obstrukcemi, které ještě nezažili. Ze života ve Sněmovně budou mít peklo

X V roce 2024 budou volby senátní, krajské a evropské. Kdo bude kandidovat?

Na evropské volby se těším. Zúročím velké zkušenosti v Evropě a EU, je plno témat. Bude mě bavit o EU diskutovat a vysvětlovat voličům SPD, že vystupovat z EU je pitomost. Přišli bychom o trhy, znamenalo by to negativní dopad na zaměstnanost atd. Zákon o referendu ale určitě budeme podporovat. V evropských volbách se uvidí, kdo má perspektivu uspět i v parlamentních volbách 2025. Krajské organizace budou mít úkol navrhnout kandidáty. Krajské volby musíme s předstihem připravit, vybrat dobré kandidáty na hejtmany.

X Vy povedete kandidátku?

Nepovedu nic. Vybereme lídra.

X To bude kdo?

Ještě nevím.

X Souhlasíte se zvýšením věku odchodu do důchodu?

Zásadně ne. Vláda se s námi vůbec nebaví a teď by nás do toho chtěla zatáhnout. Ať se konečně Stanjura začne starat o příjmy a začnou šetřit. Na důchodce úplně kašlou. Nejdřív jim sebrali část slevy na jízdné (klesla ze 75 na 50 procent), nejsou schopni zajistit léky, chtějí je dokonce zdražit zvýšením DPH.

A teď ten podvod se změnou valorizace. Za neschopnost vlády krotit inflaci mají zaplatit důchodci. Od 1. června jim vezmou 1000 Kč měsíčně u průměrného důchodu proti tomu, co by měli podle valorizačního vzorečku dostat. Pojistka valorizace je v zákoně proto, aby amatérské vlády nesnížily svou nekompetencí seniorům životní úroveň. A ten zákon chtějí teď změnit.

V takovém případě musejí počítat se zablokovanou Sněmovnou a obstrukcemi, které ještě nezažili. Stejně jako s jinými asociálními zákony nebo zvyšováním daní. Když byly vládní strany v opozici, EET blokovaly přes 270 dní. Máme větší výdrž.

Ze života ve Sněmovně budou mít peklo. Kolikrát Fiala slíbil – ušetřím 100 miliard, pak 70? Neví, o čem mluví. Plete si schodky, zadlužení, celkově má chaos. Já bych důchodový věk naopak snižoval.

X Na kolik?

Když budeme ve vládě, řeknu. Zvolte si lepší vládu a budete chodit minimálně stejně. Tato vláda vám řekne, že půjdete v 68 letech. Získáme zdroje, aby naši důchodci měli zasloužené důchody a zasloužené stáří, aby se hranice vůbec neposouvala. Není k tomu důvod. V Evropě mají Francie, Itálie, Řecko, Slovensko 62 let. Proč ne my?

X Alena Schillerová ale rezolutně neřekla, že nesouhlasí. Naopak je o tom ochotna s pětikoalicí debatovat. Máme věřit vám, nebo paní Schillerové?

Pozdější odchod do důchodu není k debatě. Mluvil jsem s ní. Říkala, že žádný návrh neviděla, protože s námi koalice nekomunikuje, ne že by byla pro.

X Vláda říká, že v roce 2050 může chybět 300 miliard na důchody. Jak byste to vyřešili?

Vláda něco slibovala po volbách, programové prohlášení se liší od volebního programu a teď ani to už neplatí a vymlouvá se na Ukrajinu. Kvůli Ukrajině jsme nikdy neměli propad HDP, my kvůli covidu měli. Oni si jen dělají z lidí srandu.

X Premiér říká, že nevěděli, že bude Ukrajina, a vinu má i ANO, protože už za vás byla inflace.

Ukrajina na to má nepřímý dopad a určitě nelze neschopnost vlády schovávat jen za Ukrajinu. My jsme inflaci srazili v prosinci 2021 na 5,3 procenta. On má dneska 17 procent a nedělá nic, protože mu to vyhovuje. Je to inflační daň, Stanjura zkasíroval 137 miliard navíc a ty peníze nechce vrátit lidem. To je stále dokola. Ty Fialovy lži se už nedají poslouchat.

X Řekněte tři konkrétní věci, ve kterých podle vás lže.

Že jsme zadluženi, že my jsme lidem způsobili inflaci. Slíbil, že neukončíme výrobu spalovacích motorů, ale jeho předsednictví EU připravilo konec aut se spalovacími motory od roku 2035. To zlikviduje český automobilový průmysl, na kterém je závislá celá ekonomika. Říkal, že sníží cenu emisních povolenek, a opět – jím vedené předsednictví prosadilo, že se od roku 2027 naopak rozšíří i na domácnosti, takže to všem zdraží vytápění, ale i pohonné hmoty o tři až šest korun na litr.

Říkal, že nebude posouvat věk odchodu do důchodu, že nebude zvyšovat daně – je o tom debata. Nenecháme nikoho padnout, říkal, a podívejte, jak to vypadá.

X Chcete zůstat ve Sněmovně a zároveň vést kampaň v regionech. Obojí se stihnout nedá. Odejdete ze Sněmovny?

Proč bych odcházel? Mně se tam líbí. Nikdo tam nechodí. Vždycky naběhnou, když se hlasuje a kliká, aby měli účast, jinak jsou někde pryč. My jsme interpelace řešili, oni na ně nechodí a odmítají s námi debatovat.

 X Už to není žvanírna?

Já jsem šel do politiky hlavně proto, abych se snažil něco změnit, a změnil jsem dost už jako ministr financí – nejlepší rozpočet, nejnižší zadlužení, díky EET se vybralo víc daní. Proč to rušili?

X Slíbili to a vyšli vstříc kritice, že podnikatele šikanujete.

Manažeři to používají a má to 17 států v Evropě. Stěžují si ti, kteří nechtějí platit daně. Jako ministr financí jsem dal veřejné finance do pořádku. Platy šly nahoru, naše životní úroveň předběhla životní úroveň Itálie a Španělska, stali jsme se devátou nejvíce prosperující zemí v EU, šestou nejméně zadluženou.

X Možná proto jsme zadlužení a máme inflaci, že jste rozdával peníze.

Nerozdával. Dávali jsme peníze hasičům, protože si to zaslouží, vojákům, policistům, sestřičkám, učitelům, kteří teď učili děti, že Babiš je zlo. Plnili jsme sliby.

X Kde byste vzal peníze bez zvyšování daní?

Peníze jsou. V krizi se má investovat, ne škrtit. V Evropě je modernizační fond, který jsem vybojoval s Morawieckým, asi 600 miliard, evropské fondy 980 miliard, peníze v ČEZ. EET bylo 14 miliard ročně.

X Jak a proč chcete získat voliče ČSSD a SPD?

V rámci prezidentské kampaně se ukázalo, že Okamura a Šmarda zradili své voliče, kteří tuto asociální vládu nechtějí. Měli podpořit protivládního kandidáta – mě. SPD pro voliče nikdy nic neudělala a neprosadila, je to podnikatelský projekt pana předsedy. Jeden Úsvit už vytuneloval. Jsme tady pro lidi, pro občany. Co se týká SPD, ať lidi volí, koho chtějí, ale nedávají hlas straně, která by pro ně nic neudělala.

X SPD nikdy nebyla ve vládě.

Nikdy ani nebudou. Nechtějí být ve vládě, chtějí jen inkasovat peníze v opozici.

X Hnutí ANO teď bude levicová národovecká strana?

Hnutí ANO je Akce nespokojených občanů. Zastupujeme ty, kteří jsou nespokojeni s vládou Petra Fialy.

X S kým byste po sněmovních volbách 2025 mohli složit vládu, když chcete vysát voliče ČSSD a SPD?

Chceme oslovit i voliče pětikoalice. Doufám, že už pochopili, že si zvolili úplnou katastrofu, nejhorší vládu v historii této země. Nedělá pro lidi vůbec nic. Zase se ukázala asociální tvář staré, dobré, klasické ODS, jakou známe od devadesátek.

X Takže s ODS ne, když ji takto napadáte?

To není na mně. Nevím, kde budu. Možná hnutí řekne, že už Babiše nepotřebuje. Pro mě je důležité, že hnutí, které jsem vybudoval, vyhrálo osmkrát volby, je pořád tady. Nedopadlo jako Věci veřejné, Unie svobody, ODA.

X Jak hodnotíte dosavadní kroky zvoleného prezidenta?

Ještě není prezident. Na tiskovce říkali, že je prezident a že Zeman je Zeman, to mě baví.

X Jaká bude podle vás spolupráce vlády s novým prezidentem?

Výborná. Pan Pavel podle mě o ekonomice moc neví, je to vládní kandidát a v té neznalosti si budou rozumět.

X Tato vláda byla oceňována v Bruselu za zahraniční politiku, za předsednictví, podporu Ukrajině. Stejně tak ji chce dělat prezident.

Když jste v Bruselu v předklonu, tak vás potom ocení.

X X X

RUSKO  KRYM  NEPUSTÍ,  KDYŽ  ZAČALO  BOJOVAT  PROTI  NACISTŮM  NA  UKRAJINĚ

Nejen Chruščov. Krym dal Ukrajincům i Jelcin

V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině se často připomíná rok 1954, kdy tehdejší moskevský vůdce Nikita Chruščov prosadil vynětí poloostrova Krym z Ruské sovětské federativní socialistické republiky a jeho přičlenění k Ukrajinské SSR.

Často se hovoří o Chruščovově „daru“ u příležitosti 300. výročí Perejaslavské dohody, na jejímž základě byla v 17. století levobřežní Ukrajina připojena k carskému Rusku.

Mnozí ale verzi o „darování“ odmítají a tvrdí, že skutečný důvod předání Krymu Ukrajině byl ryze pragmatický: Poloostrov se po druhé světové válce a vyhnání krymských Tatarů nacházel v zuboženém stavu a jeho ekonomika založená na zemědělství byla rozvrácená. Ukrajina proto měla sehrát roli jakéhosi spasitele a poloostrov obnovit, pro což vykazovala z geografického a logistického hlediska lepší předpoklady.

Když se koncem roku 1991 Sovětský svaz rozpadl, začaly se šířit dohady, že Rusové Krym „darovali“ Ukrajincům podruhé, bez ohledu na to, že jim v té době poloostrov už několik desetiletí právoplatně patřil.

 „Druhé darování“ se odehrálo na schůzce lídrů tří slovanských sovětských republik v prosinci 1991 v běloruské rezervaci Bělověžská pušča, na níž Boris Jelcin (Rusko), Leonid Kravčuk (Ukrajina) a Stanislav Šuškevič (Bělorusko) podepsali dohodu o rozpuštění SSSR.

„Zabiraj!“

Kravčuk měl údajně celou dobu jednání brouka v hlavě, a to kvůli Krymu. Poloostrov sice administrativně patřil jeho republice, ale dobře si pamatoval, co se stalo v roce 1954, a také dobře věděl, že většinu krymské populace tvořili Rusové.

Těsně před podpisem dokumentu se prý naklonil k Jelcinovi a zeptal se jej: „Borisi Nikolajeviči, a co bude s Krymem?“

Jelcin to v daný moment nechtěl moc řešit. Více se prý zabýval myšlenkou, jak eliminuje Michaila Gorbačova, jenž ještě stále seděl v Kremlu. Jelcin měl nakonec mávnout rukou a Kravčukovi odpovědět: „Nu i zabiraj!“ (Tak si to vezmi!)

Kravčuk sám tento dialog s Jelcinem nikdy nepotvrdil. Z jeho pozdějších vyjádření ale vyplynulo, že Jelcina Krym až tolik nezajímal a že se ponechání poloostrova pod ukrajinskou správou nijak vehementně nebránil. „Říkal sice, že ,Krym je Rusko‘, ale neříkal ,Vraťte nám Krym‘,“ řekl Kravčuk v roce 2016, tedy v době, kdy byl poloostrov už dva roky anektovaný.

X X X

ORBÁN  ZNOVU  VYZVAL  K  UKONČENÍ  VÁLKY  NA  UKRAJINĚ,  ZABÍJENÍ  LIDÍ

Němci stanuli v čele válečného tábora, možná jsou ještě staré mapy, řekl Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu o stavu země znovu vyzval k ukončení bojů na Ukrajině a zahájení mírových jednání, jedině tak bude podle něj možné zabránit obětem. Obvinil také Evropskou unii z prodlužování války a Německo, že se postavilo do čela „válečného tábora“. Vztahy s Ruskem hodlá předseda maďarské vlády zachovat, informovaly agentury DPA a AP.

 „Lidské životy mohou být zachráněny pouze klidem zbraní,“ řekl podle DPA Orbán v dnešním projevu v Budapešti. Jednání s Ruskem, které před téměř rokem zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, Kyjev podmiňuje úplným stažením ruských vojsk. To Moskva odmítá.

Řekl také, že Evropská unie částečně může za to, že se válka na Ukrajině protahuje. „Když Rusko zaútočilo, Západ konflikt neizoloval, ale povýšil ho na celoevropskou úroveň,“ citovala Orbána agentura AP. „Válka na Ukrajině není konfliktem mezi armádami dobra a zla, ale mezi dvěma slovanskými zeměmi, které bojují proti sobě. Je to jejich válka, ne naše,“ dodal.

Maďarsko na rozdíl od většiny dalších členů Evropské unie a NATO odmítá dodávat Ukrajině zbraně a nedovoluje ani jejich převoz přes Maďarsko. Zdrženlivě se staví také k podpoře protiruských sankcí. Orbán, kterého kritici viní z autoritářského způsobu vlády, udržuje od svého nástupu do funkce v roce 2010 přátelské vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, připomněla DPA.

Vztahy mezi Budapeští a Moskvou nijak výrazně neochladly ani po zahájení ruské invaze na Ukrajinu před téměř rokem. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se i nadále setkával se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. „Nadále udržujeme hospodářské vztahy s Ruskem a doporučujeme to i našim aliančním partnerům,“ řekl Orbán.

Zároveň připustil, že Maďarsko je kvůli své politice vůči Rusku v rámci západních aliancí v izolaci. V „táboře míru“ podle něj zůstávají dva státy: Maďarsko a Vatikán. Zodpovědné za to je podle něj Německo, neboť po změně německého postoje vůči Rusku podlehly vnějšímu tlaku i ostatní země a přešly do „válečného tábora“, do jehož čela se Berlín postavil.

„Na začátku Němci nedodávali zbraně, pouze přilby,“ pokračoval Orbán. Nyní se však mají německé tanky Leopard brzy valit „přes ukrajinské území na východ, k ruským hranicím“. „Možná dokonce ještě existují staré mapy,“ řekl premiér v narážce na útok nacistického Německa proti tehdejšímu Sovětskému svazu.

Projev o stavu země pronesl Orbán v době, kdy Maďarsko čelí řadě politických a ekonomických překážek, a zároveň jen deset měsíců poté, co v parlamentních volbách získal čtvrté funkční období v řadě. Maďarská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 spadla do technické recese, zatímco maďarská měna forint za poslední rok ztratila 7,5 procenta vůči euru a 15 procent vůči dolaru. Inflace v Maďarsku patří k nejvyšším v EU a dosahuje více než 25 procent, což je výrazně více než průměr bloku, který činí zhruba deset procent.

X X X

Orbán: V Evropě je na straně míru už jen Maďarsko a Vatikán

Podle předsedy maďarské vlády Viktora Orbána se Evropa nepřímo dostala do války s Ruskem. „Na straně míru je už dnes v Evropě pouze Maďarsko a Vatikán,“ shrnul v sobotu ve svém projevu, v němž zhodnotil uplynulý rok.

Maďarský premiér upozornil, že pokud někdo při válečném konfliktu dodává jedné straně zbraně, informace z družic, cvičí vojáky a dodává peníze na chod státu a druhou stranu přitom postihuje sankcemi, dostává se nepřímo do války.

„Začínalo to přilbami a teď už jsme u dodávek tanků, výhledově i letadel a zanedlouho budeme slyšet o takzvaných mírových jednotkách,“ uvedl Orbán. Podle předsedy maďarské vlády je situace nebezpečná, jako když se náměsíčný dostane na střechu budovy.

Orbán zároveň zdůraznil, že členství v NATO je pro Maďarsko velmi důležité, protože se nachází ve východní části západního světa. „Historie nám neumožňuje ten luxus, abychom si mohli pohrávat s myšlenkou neutrality,“ dodal maďarský premiér. Orbán připomněl, že v ukrajinské armádě bojují i příslušníci maďarské menšiny ze Zakarpatska.

Předseda maďarské vlády se také vrátil k tématu, že Spojené státy poslaly do Budapešti jako velvyslance „lisovacího člověka“ (velvyslanec se jmenuje David Pressman, Orbán jeho příjmení odvodil od maďarského slova préselni, tedy lisovat – pozn. red.), aby „vlisoval“ Maďary do války. „Doufám, že příště nepošlou Pucciniho (od slova puč – pozn. red.),“ konstatoval Orbán.

Podle něj je míru na Ukrajině možné dosáhnout okamžitým příměřím a rusko-americkými mírovými jednáními. „Čím později se tak stane, tím větší cenu budeme za mír platit,“ míní Orbán.

X X X

PROČ  SE  NEDOHODNOU?  ZÁPAD  NECHCE  KONEC  BOJE?

NA  UKRAJINĚ  ZBYTEČNĚ  UMÍRAJÍ  JEN  UKRAJINCI  A  RUSOVÉ

TO  JE,  JAKO  KDYBY  ČEŠI  BOJOVALI  PROTI  SLOVÁKŮM

Mírová jednání mezi Kyjevem a Moskvou vypadala nadějně. Pak přišla Buča

 Ruský oligarcha Roman Abramovič je jednou z klíčových postav jednání mezi Moskvou a Kyjevem. Na snímku je zachycen při podpisu iniciativy o bezpečné přepravě obilí a potravin z ukrajinských přístavů, Istanbul 22. července 2022.

Absurdní požadavky ze strany ruské delegace či změna přístupu po masakru v Buči. Ruský nezávislý server Meduza popsal zákulisí jednání probíhajících mezi Kyjevem a Moskvou.

 Jednání o míru mezi Kyjevem a Moskvou ani rok po začátku invaze nenasvědčují tomu, že by měla přinést větší průlom. Obě země oficiálně kladou požadavky, které pro druhou stranu nepřipadají v úvahu.

Jak Rusko, tak Ukrajina nicméně od minulého února využívají své delegace vyjednávačů, které nadále představují svým protějškům podmínky kladené z vyšších pater. Nezávislý ruský server Meduza sestavil seznam lidí, kteří za Rusko s ukrajinskou stranou jednají a odhalil zákulisí těchto setkání.

Zpočátku racionální jednání se změnila v absurdní

Mírová jednání mezi Kyjevem a Moskvou ztroskotala na mrtvém bodě po odhalení masakru, kterého se ruské jednotky dopustily v Buči. Z víceméně konstruktivních debat o ukončení konfliktu, které probíhaly do konce března, přešly strany spíše k uzavírání dohod o výměně vězňů či ekonomických záležitostech, popsal web.

Ještě krátce po únorové invazi obě země vkládaly do těchto jednání mezi delegacemi naděje. Ze strany Kyjeva k tomu napomohlo i složení ruské skupiny, které nasvědčovalo tomu, že půjde o přínosné rozhovory, podotkl pro Meduzu jeden z ukrajinských vyjednávačů. S výjimkou náměstka ministra obrany Alexandra Fomina, který na schůzkách mluvil o denacifikaci, shrnul složení delegace jako racionální.

Nejsmířlivější přístup měl pak představovat bývalý ruský ministr kultury a šéf delegace Vladimir Medinskij. Právě on oznámil po měsíci od začátku války ústup ruské armády od útoků na Kyjev a Černihiv, což označil za „dva významné kroky k míru“.

Masakr v Buči změnil přístup k mírovým jednáním

Kyjevské předměstí Buča znovu ovládly ukrajinské síly. A ministerstvo obrany ukázalo, co po sobě zanechala ruská okupační vojska. Do společných hrobů muselo být pohřbeno dohromady téměř 300 civilistů.

Ve městě, které sousedí s Irpiní a leží 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva, podle úřadu ruští vojáci během měsíční okupace „náhodně vraždili místní civilní obyvatele“.

V Kremlu se nicméně setkal s kritikou, kterou nešetřili podle serveru převážně podporovatelé nevybíravého přístupu vůči Ukrajině. „Neděláme žádné ústupky, Medinskij se zřejmě mýlí,“ okomentoval rozhodnutí čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

Ačkoliv březnová jednání nasvědčovala slibnému postupu a mluvilo se i o schůzce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, vše změnilo podle ukrajinských zdrojů odhalení ruských zločinů na začátku dubna.

„Před Bučou nikdo zcela nechápal, jakou válku Rusko na Ukrajině vede. Ale velmi brzy se ukázalo, že Rusko nepřišlo na mírová jednání. Později jsme si uvědomili, že je to typický postoj ruské diplomacie: přijdete a něco říkáte, ale to, co máte na mysli, je něco úplně jiného,“ shrnul poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Putin pak o dva týdny později oznámil, že jednání uvázla na mrtvém bodě. Důvodem podle něj mělo být odchýlení Kyjeva od toho, na čem se obě strany dohodly při mírových hovorech v Istanbulu na konci března.

Existence ruské vyjednávací skupiny podle ukrajinské strany nicméně sloužila hlavně jako prostředek propagandy. Na setkáních měli její členové číst již připravené papíry a odchýlení se od nich nepřipadalo v úvahu.

„Proběhly nějaké scénky pro média, kdy členové delegací posunovali papíry po stole. Po zbytek času jen seděli, povídali si a vyprávěli historické vtipy,“ popsal jeden z účastníků jednání.

Abramovič na jednání nasazuje lidi ze svého blízkého okolí

Výraznou postavou ruského vyjednávání je ruský oligarcha a někdejší majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Miliardář má již řadu let blízký vztah s Putinem, kvůli němuž se dostal po začátku invaze na sankční seznam západních zemí.

Deník Wall Street Journal již dříve naznačil, že Abramovičovy snahy o mírová jednání mohou být motivovány touhou vymanit se sankcím.

Miliardář podle obou stran funguje jako prostředník, účastnil se také rozhovorů v Istanbulu na konci března, které před odhalením masakru přinesly jeden z největších průlomů na obou stranách.

Abramovič byl v březnu při jednání otráven

Rozhovory v Istanbulu přinesly možná větší pokrok, než se čekalo. Ukrajina představila Rusku plán, který by ji měl přivést k neutralitě, a mluví o možnosti schůzky na úrovni prezidentů. Spousta otázek ale zatím zůstává otevřená.

Nejméně dva členové ukrajinského vyjednávacího týmu a ruský miliardář Roman Abramovič zapojený do rozhovorů zřejmě přišli do kontaktu s chemickou zbraní, uvedly to zdroje deníku Wall Street Journal.

Do jednání s ukrajinskou stranou se pak zapojila řada Abramovičových známých, odhalil server. Jedním z nich je například filmový producent Alexandr Rodňanskij, který se díky působení v televizi znal i se Zelenským.

Jeho jméno je pak spojováno se zprostředkováním kontroverzní výměny zajatců, kdy se na Ukrajinu vrátila řada obránců Azovstalu výměnou za Putinova blízkého spolupracovníka Viktora Medvedčuka.

Vedle něj se jednání účastnil například i Alexander Vološin, který v minulosti působil jako šéf prezidentské kanceláře nebo dlouholetý obchodní partner Abramoviče David Davidovič.

Nedávno se rozrostla ruská mírová delegace o další osobu z blízkého okolí miliardáře – Sergeje Kapkova. Bývalý šéf Odboru kultury na moskevské radnici spolupracoval s oligarchou již na přelomu tisíciletí, když Abramovič působil jako guvernér Čukotky.

Kapkov může díky držení izraelského pasu bez omezení cestovat. Nedávno tak navštívil Istanbul i Kyjev. Podle serveru je jakousi pravou rukou Abramoviče při jednání na různých úrovních.

„Pokud někdo potřebuje zavolat (ruskému ministru obrany Sergeji) Šojguovi, udělá to Abramovič. Pokud už je komunikace navázána, všichni se znají a stačí zavolat nějakému generálovi, dělá to Kapkov. Ruská a ukrajinská armáda spolu málokdy komunikují přímo,“ popsal zdroj Meduzy blízký oběma vyjednavačům.

Na významnou roli miliardáře upozornil i zdroj z ukrajinské strany. „Abramovič komunikuje se zásadními hráči, jako je Šojgu nebo Putin. Jeho pomocníci dělají spíše technickou práci: připravují dokumenty nebo analýzy.“

X X X

EU  ZAMOŘENA  DROGY  A  ROZKRÁDÁNÍM  MAJETKU,  MILIONŮ?

Úředníci EU nechtějí do vykřičené čtvrti. Vždyť sami fetujete, namítl politik

Evropští úředníci v Bruselu berou drogy, neměli by se proto obávat plánovaného stěhování do chudších část města, kde bují obchod s narkotiky. Prohlásil to bruselský ministr pro územní plánování Pascal Smet. Snesla se na něj kritika, on však tvrdí, že to myslel jako vtip. Řada úředníků proti tomu, aby se přemístili do oblasti proslulé vysokou kriminalitou, protestuje.

„Spousta lidí, kteří pracují v evropských institucích, bere drogy,“ prohlásil Smet během setkání se zástupci Úřadu Evropské komise pro infrastrukturu a logistiku v Bruselu (OIB) za zavřenými dveřmi. Během schůzky se probírali plány na přesunutí části pracovníků evropských institucí z Evropské čtvrti do nízkopříjmové Severní čtvrti.

Autoři návrhu věří, že přítomnost evropských agentur by mohla přispět k rozvoji zanedbané oblasti. Proti přesunu se ovšem staví řada úředníků, které odrazuje nevalná pověst čtvrti, jež se vyznačuje vysokou kriminalitou, drogovým obchodem či nevěstinci.

Podle Smeta se úředníci chovají pokrytecky. „V Schumanovi také obchodují s drogami,“ prohlásil Smet s odkazem na náměstí (respektive kruhový objezd) Roberta Schumana, u něhož sídlí většina evropských institucí. „Pravděpodobně ne se stejnými drogami, které prodávají v Severní čtvrti, ale o něco bělejšími,“ naznačil, že zaměstnanci evropských institucí mají v oblibě kokain, uvádí server Politico.

Tajemníkova slova vyvolala velké pobouření. Část rozčilených úředníků poslala otevřený dopis evropskému komisaři pro rozpočet a lidské zdroje Johannesi Hahnovi, v němž Smetovy výroky označila za „nepřípustné“.

Smet si za svými poznámkami stojí. Vysvětluje, že je myslel jako sarkastický vtip. „Jen jsem řekl, že existují i další místa, kde jsou přítomni uživatelé drog, včetně Schumanova náměstí. Jsme jedno město. Neexistují čtvrti, které jsou pro lidi z Bruselu a jiné, které jsou pro Evropany.“

Tajemník připouští, že vysoká míra zločinnosti v oblasti je problém. Námitkám úředníků prý proto rozumí. Věří nicméně, že právě činitelé EU by měli jít příkladem. „Severní čtvrť je v plném rozmachu a EU chce být součástí této změny. Lidé z Komise mohou být činiteli změny. Tím, že sem přijdou, vylepší povahu sousedství.“

Odborová organizace Renouveau & Démocratie, jejíž představitelé jsou mezi signatáři dopisu, nesouhlasí. Vyčítá Evropské komisi, že jedná přezíravě a nebere dostatečně vážně ohled na bezpečí pracovníků. Cituje obyvatele čtvrti, podle kterých je zde „verbální a fyzické násilí všudypřítomné, každou noc dochází k násilným střetům a běžné jsou urážky a zastrašování“.

Bruselský státní zástupce a policejní ředitel pro severní zóny ve společné zprávě uvedli, že Severní čtvrť čelí celé škále problémů, jako jsou „různí potulující se lidé s různým pobytovým statusem, lidé trpící závislostí a problémy s duševním zdravím, squaty či široká dostupnost psychotropních látek“.

V reportáži rozhlasové stanice Bruzz si místní stěžují, že nemohou chodit na ulici, aniž by se s někým dostali do konfrontace. Jako problém zmiňují početnou přítomnost migrantů. Když nechtějí žadatelům poskytnout peníze, setkávají se s agresivním přístupem. „Zdá se, že míříme do no-go zóny, kde v ulicích vládnou gangy jako v některých čtvrtích v Marseille,“ zmínil majitel jednoho obchodu Músa, v jehož blízkosti se střílelo.

Evropská komise podle Politica pohlíží na možný přesun příznivě. Krok vnímá jako součást „zelenější“ strategie, jejímž cílem je zabírat méně kancelářských prostor a rozmístit úředníky po celém městě.

X X X

Není tam policie ani soudci. Srbové v Kosovu žijí kvůli sporům vlád ve vakuu

Srbové na severu Kosova se nemohou dovolat policii, na soudech chybějí soudci, kteří by rozhodovali jejich spory. Region s většinově srbským obyvatelstvem se ocitá v bezpečnostním vakuu, které způsobily nekončící spory mezi vládami v Prištině a Bělehradu, píše agentura AFP.

 Už tři měsíce jsou obyvatelé žijící na severu Kosova bez základních služeb, včetně policie, soudů či místní samosprávy. Kdo se chce rozvést, koupit byt nebo nahlásit policii násilnického manžela, nemá oficiálně za kým jít.

„Není tu žádná policie, nikdo, na koho bych se mohl obrátit. Musíme to tiše snášet. Není jiná možnost,“ říká Vasilije Milojević, třiaosmdesátiletý srbský důchodce žijící v severní části Mitrovice.

Obyvatelé této oblasti, kteří hovořili s agenturou AFP, tvrdí, že jsou kvůli nejnovější krizi stále častěji nuceni spoléhat jen sami na sebe. Podle nich je situace znepokojivá, stále však pod kontrolou. „Sousedé jsou tu jeden pro druhého. Na dvoře máme i psy,“ říká devětašedesátiletý Dželal Kazagić.

Mitrovica je už téměř pětadvacet let ohniskem třenic mezi Kosovem a Srbskem. Město rozděluje řeka Ibar, která odděluje etnické Albánce na jihu od Srbů na severu. Kosovo se ve snaze udržet klid na severu země snažilo obsadit tamní instituce lidmi z řad místního obyvatelstva, tedy převážně Srby.

Ti však zůstávali do značné míry loajální Srbsku a odmítali uznat svrchovanost Kosova. Podle kritiků plní kosovští Srbové příkazy z Bělehradu, včetně vyvolávání nepokojů. „Nemám dojem, že by Bělehradu šlo o práva Srbů. Jde jim o to, aby využili přítomnosti Srbů k podkopání naší demokracie,“ řekl v nedávném rozhovoru s agenturou AFP kosovský premiér Albin Kurti v souvislosti se situací na severu.

Zajišťujeme právo a pořádek, tvrdí ministr

V důsledku řady sporů mezi Kosovem a Srbskem v listopadu hromadně opustila pracovní místa většina srbských zaměstnanců ve státní správě. Šlo o policisty, soudce a dokonce i poslance kosovského parlamentu. Krok následoval po měsících stupňujícího se napětí. To vyvolaly snahy vlády v Prištině o zvýšení kontroly nad severem země, včetně zavedení nových pravidel týkajících se průkazů totožnosti či registračních značek automobilů.

Tyto plány vyvolaly na severu Kosova prudkou reakci. Srbové postavili řadu barikád na hlavních dopravních tazích, kosovská policie a mezinárodní mírové jednotky čelily střelbě.

Srbští i kosovští představitelé přiznávají, že jsou pod stále větším tlakem západních zemí, aby brzy uzavřeli dohodu, která by dosáhla kompromisu a vyřešila jejich dlouhodobé rozpory. Ty neustávají ani více než dvě desetiletí od doby, kdy proti sobě na konci devadesátých let vedli válku kosovskoalbánští povstalci a srbské síly. Boje zastavila až intervence NATO, po níž se srbští vojáci a vládní personál z odštěpenecké provincie stáhli.

Jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova v roce 2008 Bělehrad neuznal a jeho mocní spojenci Rusko a Čína zablokovali vstup nového státu do mezinárodních institucí včetně OSN.

Kosovský ministr vnitra Xhelal Sveçla tvrzení o bezpečnostním vakuu odmítl a prohlásil, že vláda je i nadále schopna zajistit na severu „právo a pořádek“. Kosovská policie je podle něj „funkčnější než kdy jindy“.

„Existují potíže, to je jasné. Ale tyto potíže vznikají v důsledku akcí tamních zločineckých skupin, které jsou rovněž podporovány a propagovány Srbskem,“ řekl Sveçla agentuře AFP. Ovšem ti, kteří doufají, že budou žít normální životy, se potýkají s novými překážkami i při těch nejvšednějších úkonech.

Devětatřicetiletá majitelka obchodu ze severní Mitrovice, která hovořila pod podmínkou anonymity, uvedla, že její rodina právě kupovala nový byt, když došlo k hromadným odchodům ze státní správy. Neměli nikoho, kdo by jim notářsky ověřil dokumenty, a tak pendlovali mezi Mitrovicí a Prištinou v naději, že se jim podaří nad byrokracií zvítězit. Marně.

„Mám dojem, že o obyčejné lidi se nikdo nestará, ani ti v Mitrovici, ani ti v Prištině,“ řekla. „Kdyby ti, kteří opustili instituce, mysleli na to, co budeme dělat my, občané, udělali by něco pro to, abychom se do těchto situací nedostali,“ postěžovala si.

Neklid ovšem panuje také mezi etnicky albánským obyvatelstvem Mitrovice, které žije převážně na jih od řeky Ibar. „Nemít policii, která by udržovala pořádek, je nebezpečné. Snadno se to může vymknout kontrole,“ řekl třiapadesátiletý strojník Nexhmedin Beka. „Jak by se měly řešit problémy na severu? Dal bych jim všechno, dokonce i autonomii, jen kdyby uznali Kosovo.“

X X X

  Cykloopatření mají smysl, potvrzuje výzkum

Výzkum zaměřený na dopravu v pražské aglomeraci prokázal, že cyklistická opatření zvyšují bezpečnost nejen cyklistů, ale také automobilistů. Nejbezpečnější jsou cyklostezky. Pokud na sebe cyklostezky, cyklopruhy a další dopravní opatření navazují, výrazně roste počet cyklistů, kteří je využívají.

„V posledních čtyřech letech jsme v Praze zaváděli různé typy cykloopatření. Tyto kroky měly řadu odpůrců, kteří argumentovali, že se zvýší počet nehod, ale opak byl pravdou. Ze statistiky nehodovosti vyplývá, že jsme naopak dosáhli zvýšení bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu,“ říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Přestože se cyklistická infrastruktura průběžně zlepšuje, stále není dostatečná. V řadě evropských zemích je cyklistika jako způsob dopravy po městě samozřejmostí již delší dobu a města ji pro její přínosy v oblasti mobility obyvatel intenzivně podporují. I Praha v posledních čtyřech letech začala více budovat infrastrukturu, která by cyklistům pohyb po městě usnadnila a snížila riziko dopravní nehody.

V Praze se v posledních letech stále častěji objevují nejrůznější cyklistická opatření, tzv. „šitá na míru“ možnostem města a potřebám občanů. Ať již v podobě vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty, nebo tzv. „ochranného“ jízdního pruhu pro cyklisty, společného pruhu pro autobusy, vozidla integrovaného záchranného systému, taxi a cyklisty, anebo piktogramového koridoru či tzv. cykloobousměrky.

Cílem Prahy je, aby dopravní prostor byl bezpečný pro všechny uživatele. Magistrát hlavního města Prahy zajímalo, jak bezpečná jsou integrační opatření pro cyklisty, a proto zadal zpracování výzkumu, i když jeho zpracování nebylo jednoduché pro omezené množství dat z důvodu nezbytnosti existence časových řad vývoje nehodovosti ve sledovaných lokalitách. Cílem bylo zjistit, zda má význam tuto infrastrukturu dále zřizovat.

Výzkum „Bezpečnost jízdy na kole podle typu infrastruktury“ zpracovaný Mgr. Michalem Šindelářem v roce 2022 prověřil 197 kilometrů úseků, na kterých bylo mimo jiné ujeto 34,4 milionu osobokilometrů na kole.

Výsledek je jednoznačný: přítomnost cyklistické infrastruktury zvyšuje bezpečnost, a to nejen cyklistů. Výzkum ale také ukázal, že se počet dopravních nehod na jednotlivých úsecích, které dlouhodobě sledoval, výrazně liší podle typu řešení.

Sedmkrát až dvanáctkrát bezpečnější jsou samostatné stezky fyzicky oddělené od ostatního provozu než uliční úseky, na nichž cyklistická infrastruktura zcela chybí. Další opatření také pomáhají, i když mají nižší přínos.

Jakákoliv integrační opatření stále výrazně zvyšují bezpečnost oproti úplné absenci cykloopatření. V mezikřižovatkových úsecích nejvíce zvyšují bezpečnost vyhrazené cyklopruhy a to dvakrát. Ochranné cyklopruhy 1,8krát a piktokoridory zvyšují bezpečnost 1,3krát. Integrační opatření mají smysl tam, kde nelze realizovat tu nejlepší možnou variantu.

Výzkum také jednoznačně potvrdil, že komplexně pojatá úprava dopravního značení, včetně cyklointegrace, zvyšuje bezpečnost a poukázal na řešení, která bezpečnosti příliš neprospěla. Jsou to především aplikace dopravního značení, které se objevily zpravidla před rokem 2016. Nové aplikace, dle výsledků, vedly k prokazatelnému snížení celkové nehodovosti. Starší opatření jsou tedy adeptem na revizi a další úpravu. Velkou pozornost si zaslouží i řešení, kde jsou vynechána opatření v křižovatkách.

Další výzkum, který byl rozšířen o sledování pouze cyklopruhů, výzkumná zpráva „Cyklopruhy a celková nehodovost před a po jejich zřízení“, Mgr. Michal Šindelář, 2022 potvrdila, že cyklopruhy, jako nejvíce diskutované dopravní opatření, nemají negativní vliv na celkovou nehodovost. V roce 2021 bylo v Praze evidováno celkem 17 492 nehod, z toho bylo s účastí jízdního kola zaznamenáno 287 nehod (1,64 %).  To znamená, že 98,3 % dopravních nehod se tedy odehraje bez přítomnosti cyklisty.

Z výzkumu vyplynulo, že v Praze bylo do května 2022 vyznačeno 69 km vyhrazených jízdních pruhů pro cyklisty. Data, potřebná pro ověření jejich vlivu na celkovou nehodovost, byla k dispozici pro 17 km z nich. Z podrobnější analýzy jednotlivých úseků pak vyplynulo, že mnohem významnější vliv na nehodovost, než samotné doplnění cyklopruhu měla změna dopravního značení jako jeden celek. Tedy zda došlo ke zlepšení rozhledových poměrů v křižovatkách, zavedení parkování atd. Praha zaměří svou pozornost také na úseky, kde je nadále potřeba zvyšovat bezpečnost a na které právě upozornil výzkum.

I když cyklostezka pro cyklistu bude vždy etalonem bezpečí, tak už pouhé namalování cyklopruhu na výpadovou komunikaci zajistí, že po ní cyklista ujede bez nehody dvojnásobnou vzdálenost než po zcela průměrné ulici bez cykloopatření. Celkovou nehodovost na úseku, nehledě na zřízení cyklopruhu ovlivňují křižovatky s nedostatečnou nebo nevhodnou místní úpravou. Současně platí, že zřízení cyklopruhu nezvýší celkovou nehodovost na dané komunikaci.

Stejně tak bezpečný je legální protisměrný provoz cyklistů v jednosměrných komunikacích. Jako zásadní se však jeví realizovat cyklistická opatření průběžně křižovatkovými úseky, jelikož v nich nehodovost skokově roste a opatření jsou zde proto nejpotřebnější.

Přestože výzkum sledoval jen vybraný počet silničních úseků v hlavním městě Praze a pracoval s daty za dobu 6 let, jeho výsledky jednoznačně prokazují, že správné budování cyklistické infrastruktury má i v hlavním městě Praze velký smysl, protože zásadně snižuje množství nehod s účastí cyklistů. Vít Hofman, mluvčí Magistrátu

X X X

MISTREM MEZI ŘEZAČI RÉVY JE PEDAGOG Z RAJHRADU JAN SCHOŘ

Nejlepší řezačem 18. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy se stal pravidelný účastník soutěže a pedagog ze Střední zahradnické školy Rajhrad, Jan Schoř. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami je obhájkyně loňského prvenství Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec. V kategorii Junior vyhrál Lukáš Sasínek ze SVIŠ Valtice. Vinařská akce, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby, se letos uskutečnila ve viničním statku Chateau Bzenec.

V pátek 17. února 2023 se do Bzence sjelo 73 soutěžících, kteří se na vinicích utkali ve speciální vinohradnické disciplíně. „Viniční statek Chateau Bzenec nám poskytl skvělé zázemí. Nespornou výhodou byla blízkost vinohradu, který navíc díky své specifické poloze nabídl zážitek nejen samotným účastníkům, ale také přihlížejícím divákům,“ zhodnotil Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže. Pochvaloval si i to, že letos bylo počasí k účastníkům alespoň částečně milosrdné, protože pršet začalo až po ukončení soutěže. O to složitější potom měla práci komise, která následně hodnotila výkony soutěžících v dešti.

Na účastníky čekalo 25 keřů révy odrůdy Rulandské bílé vysazené v roce 2005. Na jejich ořezání mělo 58 soutěžících z kategorie Elite patnáct minut a 15 soutěžících z kategorie Junior potom o 5 minut déle. „S ohledem na náročnost vinice, byly výkony soutěžících mimořádně vyrovnané. Naprostá většina jich pořezala všechny své vytyčené keře,“ uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad a vysvětlil, že je to dáno tím, že roste kvalita vinohradnické práce, a také proto, že se vinohradníci na soutěž lépe připravují.

Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u shodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících. Za správné ořezání keře bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Schořovi, který na soutěž do kategorie Junior pravidelně vozí své svěřence, se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 124 bodů.

V kategorii Junior zvítězil letos student ze Střední vinařské školy Valtice Lukáš Sasínek, který ořezal svých 25 keřů se ziskem 121 bodů. Mezi 16 soutěžícími ženami se stejně jako loni nejlépe umístila Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec, která získala 122 bodů.

První v obou hlavních kategoriích (Elite i Junior) si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek od BAHCO. Vítěz v hlavní kategorii navíc získal na víkend zapůjčení vozu od společnosti Agrotec Group a vítěz v kategorii Junior týdenní zápůjčku viničního traktoru od firmy Kubota.

Pro účastníky mistrovství, hosty i odbornou veřejnost byl připravený i doprovodný program s prezentací vinohradnické techniky nebo degustace vín. Součástí akce byla také přednáška na téma Možnosti eliminace přenosu chorob kmínku révy řezem, se kterou vystoupil Martin Vrabec ze společnosti Biocont.

Soutěž Mistrovství ČR v řezu révy vinné vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví. Za 18. ročníku si akce získala velkou oblibu a v posledních letech se jí účastnilo pravidelně kolem sedmdesáti soutěžících. Akce se ve své historii nekonala pouze v roce 2021, kvůli kovidové pandemii.

Pořadí

Kategorie Elite 1.Jan Schoř – Střední zahradnická škola Rajhrad, Václav Macháček – Vinařství Procházka Valtice, Vojtěch Brauner – Vinařství Plener Pavlov

Kategorie Elite – ženy: Miroslava Crlíková – ZD Sedlec, Simona Šťastná – Terezín, Dominika Černohorská – Vinařství Plener

Kategorie Junior: Lukáš Sasínek – Střední vinařská škola Valtice, Kateřina Janů – Střední zahradnická škola Rajhrad, Stanislav Žůrek – Střední vinařská škola Valtice

Ing. Kateřina Martykánová, Mgr. Renata Hlavačková

X X X

Čína pozorně sleduje, jak velkou cenu Rusko za válku platí, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci uvedl, že Čína bedlivě sleduje, jakou cenu Rusko platí za svou agresi na Ukrajině. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová řekla, že Rusko se chová barbarsky a nehumánně. Podle USA během invaze páchá zločiny proti lidskosti. Moldavská prezidentka Maia Sanduová řekla, že Ukrajina chrání před Ruskem i Moldavsko.

 „Bez NATO by Evropa nebyla v bezpečí. Je proto čas Alianci rozšířit a posílit, posílení NATO je v zájmu nás všech,“ řekl Stoltenberg, který je velkým zastáncem vstupu Finska a Švédska do NATO. Ratifikaci rozšíření Aliance ale brzdí Maďarsko a Turecko, obzvláště Ankara je považována za rozhodující. „Je to na Turecku,“ řekl generální tajemník.

Stoltenberg alianční země vyzval, aby zvýšily výdaje na společnou obranu. „Ano, peníze investované do obrany budou chybět jinde. Nic se ale nevyplatí více než obrana a bezpečnost,“ dodal.

Šéf NATO hovořil o tom, že napadení Ukrajiny mohlo šokovat, ale nemělo by nikoho překvapit. „Měsíce jsme se snažili Rusko zapojit do diplomatického úsilí,“ řekl s tím, že Putin se nakonec rozhodl pro válku. „Putin neplánuje mír, ale chce dále válčit, chystá další ofenzivy a mobilizuje stovky tisíc vojáků,“ varoval.

Podle Stoltenberga Rusko nesmí vyhrát, neboť by to bylo nejen katastrofou pro Ukrajinu, ale i ohrožením Evropy. „Víme, že Peking velmi podrobně sleduje, jak vysokou cenu Moskva platí,“ řekl. Bezpečnost podle šéfa NATO není regionální záležitostí, ale globální věcí. To, co se dnes děje na Ukrajině, se může stát i v Asii. „U Číny se nesmíme dopustit stejné chyby, jakou jsme udělali s Ruskem,“ dodal.

Harrisová: Rusko páchá zločiny proti lidskosti

„Spojené státy formálně uznávají, že Rusko páchá zločiny proti lidskosti. A já říkám, že všichni, kdo se těchto zločinů dopouští, a jejich nadřízení, kteří nesou spoluvinu, se budou zodpovídat,“ řekla Harrisová. „Spravedlnosti musí být učiněno zadost,“ dodala.

„Ruská vojska na Ukrajině páchají hrůzná zvěrstva a válečné zločiny. Ruská vojska systematicky útočí proti civilistům, dopouští se znásilňování, zabíjení ve stylu poprav, bití a deportací,“ řekla Harrisová. Rusko podle ní donutilo stovky tisíc Ukrajinců odejít z vlasti do Ruska, a to včetně dětí. „Krutě odtrhává děti od rodin,“ uvedla. Tyto činy, ve kterých Rusko pokračuje, označila za barbarské a nehumánní.

„Spojené státy budou vždy stát na straně spravedlnosti. A až se budoucí generace ohlédnout zpět, tak uvidí, že jsme dostáli úkolům, které jsou před námi,“ uvedla.

V projevu Harrisová hovořila o tom, že když byla v Mnichově na konferenci před rokem, varovala před blížící se ruskou invazí. „Nyní je rok poté a Ukrajina stále existuje, transatlantické partnerství je silnější než kdy dříve. A co je nejdůležitější, ukrajinský lid obstál,“ řekla. Zmínila, že USA stojí za svými spojeneckými závazky a že budou podporovat Ukrajinu, dokud to bude nutné. „Musíme zůstat silní, Rusko nesmí vyhrát,“ řekla.

Případný úspěch Ruska by podle Harrisové jen povzbudil ostatní autoritářské země, které by mohly chtít příkladu Moskvy následovat. Poukázala také na to, že vztahy mezi Pekingem a Moskvou se od počátku invaze prohloubily a že čínská podpora Rusku podkopává zásady mezinárodního práva. Zmínila také, že Moskvu podporují i Severní Korea a Írán.

Ukrajina chrání Moldavsko před Ruskem

Moldavská prezidentka Maia Sanduová na Mnichovské bezpečnostní konferenci uvedla, že ukrajinská armáda chrání Moldavsko před ruskou invazí. Země podle ní však potřebuje podporu NATO, aby mohla lépe čelit případným vzdušným útokům či ruské propagandě. Sanduová se rovněž setkala se zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem.

„Vidíme hrozby přicházející od různých představitelů Ruska, poslední od ministra zahraničí (Sergeje Lavrova), který naznačil, že Moldavsko může být další na řadě,“ uvedla Sanduová. „Ale dokud Ukrajina bude držet ruskou armádu daleko od našich hranic, věříme, že Moldavsko není bezprostředně ohroženo. Ukrajina nás chrání,“ dodala.

Podle Sanduové však Rusko vede proti její zemi hybridní válku, která se projevuje například v energetice či kybernetických útocích. Zopakovala také tvrzení ze začátku týdne, že se Rusko za pomoci násilných nepokojů a lidí dovezených ze zahraničí pokusí svrhnout moldavskou prozápadní garnituru a dosadit proruskou vládu, kterou by Moskva mohla použít proti Ukrajině.

Neutrální Moldavsko podle Sanduové potřebuje pomoc NATO při budování protivzdušné obrany. Připomněla, že vzdušný prostor Moldavska opakovaně narušily ruské střely mířící na ukrajinské cíle. Moldavsko potřebuje také podporu, aby mohlo čelit kybernetickým útokům a ruské propagandě a dezinformacím. Týká se to zejména sociálních sítí, jejichž mateřské firmy podle Sanduové nereagují na žádosti Moldavska, aby mazaly proválečné příspěvky.

Sanduová se na okraj bezpečnostní konference v bavorské metropoli setkala se zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem. „Jsem vděčná za neochvějnou podporu České republiky ohledně přijetí Moldavska do Evropské unie,“ uvedla na Twitteru s tím, že se těší na spolupráci a posílení vazeb mezi oběma zeměmi.

Moldavsko, kde žije asi 2,6 milionu obyvatel, je vklíněné mezi Ukrajinu a Rumunsko. Od začátku války na Ukrajině se dostalo pod enormní tlak zesílený obavami, že by Rusko mohlo rozšířit invazi i na moldavské území, aby k Moskvou ovládaným územím připojilo proruský separatistický region Podněstří.

Již od začátku války na Ukrajině před téměř rokem se i Moldavsko snaží navázat bližší vztahy se svými západními partnery. Loni v červnu přiznala EU Moldavsku, stejně jako i Ukrajině, status kandidátské země.

X X X

Inspekce viní policistu z usmrcení mladíka. Nepřiměřeně ho zalehl

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIPS) obvinila policistu, který loni v květnu při zákroku v Uherském Brodě zalehl sedmnáctiletého mladíka pod vlivem drog. Po zákroku přivolaných policistů zůstal mladík spoutaný, jeho stav se ale náhle zhoršil a i přes přítomnost záchranářů zemřel. Policista se podle inspekce dopustil usmrcení z nedbalosti.

Policii v Uherském Brodě zavolali svědci kvůli zvláštnímu chování sedmnáctiletého muže. Ten přes výzvy policistů opakovaně skákal do řeky Olšavy z sedmi metrového mostu. Hladina řeky tehdy přitom dosahovala pouze asi 27 centimetrů. Po druhém skoku přeběhl mladík silnici, poškodil jedno auto a schoval se u zídky.

„Šel jsem za ním, jestli se mu něco nestalo, když dvakrát skočil z mostu. Ptal jsem se ho, co se děje, on se podíval někam do prostoru. Pak rozpřáhl ruce, z polosedu mě chytil pod koleny, já ztratil rovnováhu. Skončili jsme tak, že on ležel na břiše a já na jeho zádech,“ popsal zákrok nyní již bývalý policista deníku Právo.

Mladík se dle výpovědi bránil, a proto policistovi pomohli další kolegové. Spoutali mu ruce a následně nohy, když agresivně kopal kolem sebe. Zavolali i záchranáře. Chvíli poté však mladík ztratil vědomí.

„Byl to mžik. Úplně se vypnul. Záchranáři ho začali oživovat, pomohli jsme jim ho odnést do sanitky. Po chvíli doktorka řekla, že zemřel,“ vypověděl muž.

Podle soudního lékaře byl mladík zadušen při zákroku, kdy mu policista vahou těla tlačil na hrudník, a znemožnil mu tak dýchání. Znalci také uvedli, že roli sehrálo i to, že mladík byl pod vlivem LSD a byl vyčerpán předchozí aktivitou, uvádí deník Právo.

Podle vyšetřovatelů šlo o nepřiměřený zákrok ze strany policisty. „Situace na místě byla klidná, poškozený se nedopouštěl žádného protiprávního jednání. Přesto jej obviněný za použití donucovacích prostředků na zemi zalehl vahou svého těla. Tak na něm ležel nejméně tři minuty ve snaze eliminovat jeho pokusy o vymanění se. A to i poté, co už byl poškozený spoután,“ zhodnotila zákrok GIBS.

Podle informací z vyšetřování se mladík léčil na psychiatrii a měl dlouhodobé problémy s drogami a alkoholem. Léky na poruchy chování a nálad nicméně údajně odmítal. Zasahující policista, kterého GIBS obvinila z nedbalostního usmrcení, dal krátce po události výpověď. Výsluhu i odchodné mu nadřízení pozastavili.

X X X

Návrat do sovětské éry. Kvůli sankcím začali Rusové vyrábět retro kola

Jedna z nejoblíbenějších značek jízdních kol v Sovětském svazu se po několika letech dostala zpět do kurzu. Jde mimo jiné i o důsledek války na Ukrajině, kvůli které začala Moskva upřednostňovat domácí výrobu před dovozem ze Západu. Mnoho západních firem totiž přestalo své díly do Ruska dovážet a v Rusku tak museli na tuto skutečnost zareagovat.

 Jízdní kolo značky Kama bylo v sovětských továrnách masivně vyráběno v 70. a 80. letech minulého století. Populární bylo hlavně díky své typické skládací konstrukci i výraznému červenému rámu. Po rozpadu Sovětského svazu ale vešlo toto kolo do zapomnění a ruští spotřebitelé začali preferovat západní výrobu. Nyní se ale situace začíná měnit, jak informovala agentura Reuters.

Ruská společnost Forward totiž nyní vrací značku Kama zpět do výroby. Jde o model, který se velmi podobá svému sovětskému protějšku. „Toto jízdní kolo bylo v Sovětském svazu snem každého cyklisty,“ řekl agentuře Reuters obchodní ředitel firmy Forward, kterým je Alexej Bojaryšnikov.

Nový model vyjde zájemce asi na 10 tisíc rublů, což je v přepočtu zhruba 3 tisíce korun. Bude se vyrábět z ruských dílů, ale i z těch ze zahraničí. Některé zahraniční společnosti sice své dodávky do Ruska ukončily, jiné v nich ale pokračují. Jde hlavně o firmy, které působí a vyrábí v Asii.

„Přišli jsme o díly z Japonska, Francie, Tchaj-wanu i České republiky. Ty nyní budou chybět,“ řekl Bojaryšnikov.

Už brzy tak firma Forward uvede na trh takové jízdní kolo, které ještě donedávna bylo ze strany cyklistů považováno skoro až za sběratelský předmět. V osmdesátých letech minulého století vyšlo zájemce asi na 98 rublů, což byla asi polovina tehdejší měsíční mzdy. Nešlo cenově sice o nejdostupnější kolo na trhu, i tak ale bylo velmi žádané.

„Toto kolo bylo možná úplně nejoblíbenější i nezajímavější. V té době ale obecně nebylo ještě moc na výběr,“ dodal Alexej Bojaryšnikov.

X X X

Rondokubistické památky v Poličce slaví 100 let

 České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus … všechny tyto názvy označují jeden architektonický styl – RONDOKUBISMUS, který patří do pokladnice evropského kulturního dědictví … a jeho výraznou stopu najdeme i v Poličce!

 Rondokubismus se zrodil ve dvacátých letech 20. století jako svébytná odrůda kubismu. Název slohu vznikl podle charakteristických kruhů a půloblouků na fasádě. Tento originální architektonický styl si našel své nadšence v jediné zemi na světě, a to v tehdejším Československu.

„Potřeba bytů v Poličce pro obyvatele města, ať již se jednalo o městské úředníky, profesory učitelského ústavu či lékaře a později i pro důstojníky přidělené do muniční továrny, podnítila v době první republiky čilý stavební ruch. Nejzřetelnější byl na dosud téměř nezastavěném území za Synským rybníkem, kde dosud stála pouze budova někdejšího c. k. učitelského ústavu (dnešního gymnázia) a několik stodol.“ uvádí historik umění PhDr. David Junek. „V letech 1923 a 1924 vznikly v relativné krátkém čase dva soubory architektonicky zajímavých rondokubistických činžovních domů. Na nábřeží Svobody byly vystavěny čtyři a v ulici E. Beneše pět domů, všechny podle návrhu architekta Václava Flégla z Prahy.“ dodává. Letošní rok si tedy připomínáme 100. výročí dokončení unikátní urbanistické kompozice činžovních domů na nábřeží.

Při příležitosti Mezinárodního dne průvodců pořádá muzeum v sobotu 18. února 2023 komentovanou procházku po památkách rondokubistické architektury v Poličce s poutavým výkladem PhDr. Davida Junka. Odchod z muzea je plánován na 14. hodinu. SIMONA VALACHOVÁ, Městské muzeum a galerie Polička

X X X

Tohle bundesliga potřebovala. Straka velebí klub, který fanoušci zachraňovali i vlastní krví

Letos to bude už jedenáct let, co se Bayern Mnichov naposledy musel před někým na konci sezony sklonit. Nyní má však největší hegemon nejlepších evropských fotbalových soutěží více vážných vyzyvatelů, jednoho i z ranku „velmi nečekaných“. I podle oddaného fanouška bavorského mančaftu a známého trenéra Františka Straky bundesliga oživení potřebovala. Zvlášť když se o něj stará především Union Berlín, pro který by se fanoušci rozkrájeli. Nebo by pro něj minimálně prodali svoji krev.

Německá bundesliga zažívá už více než dekádu festival monotónnosti. Po 34 kolech – ale spíše mnohem dříve – je jasné, že trofej patří Bayernu Mnichov.

Zdánlivě tato nadvláda může pokračovat. Kolos přezdívaný Stern des Südens tradičně okupuje po 20 zápasech první místo. Ale už daleko netradičněji má nemalé množství velmi dotěrných soupeřů.

 „Jsem velice rád, že bundesliga má teď pořádnou konkurenci. A netočí se vše jen kolem Bayernu. V mnoha minulých letech byla soutěž de facto o ničem. Mnichov si první pozici hlídal, nikoho na ni nepustil. Teď je to úplně něco jiného. Vyrovnanost táhne, vzbuzuje zájem nejen v Německu. Pět až šest týmů může hrát o titul. A zvláště Union Berlín je tím největším překvapením,“ zmiňuje pro CNN Prima NEWS klub z bývalého Východního Německa František Straka, trenér a velký milovník fotbalu u sousedů,

Na mocný Bayern ztrácí Union z druhé pozice pouhopouhý bod. „Málokdo čekal, že mu takto dlouho vydrží dech. Ale pořád ještě zbývá hodně zápasů na to, aby ten dech ztratil. Už na podzim se mu to částečně stalo, teď se opět veze na vlně. Sám jsem zvědavý, jak se Union s touto nečekanou situací vyrovná,“ pokračuje Straka.

Nečekaná situace, ale velmi příjemná. A berlínská značka má skrze své dějiny v „DNA“ vepsáno, že se dokáže popasovat i s těžkými – vyloženě existenčními – záležitostmi.

Boj se Stasi

Union se v době zdí a dráty rozděleného Německa stal rájem pro lidi, kteří chtěli uniknout od šedé reality, těžkosti žití ve východním bloku. Byl jakýmsi fotbalovým undergroundem. A jako to neměli „undoši“ jednoduché v Československu, to stejné platilo i pro fanoušky klubu z Berlína. Rebelsky založili vlastní ligu, která se měla odehrávat mimo státní dohled. Union ležel soudruhům z NDR v žaludku, a tak se dokonce zformovala speciální operační skupina zaměřená pouze na organizaci z části Treptow-Köpenick.

Na tribunách se mezi příznivce tradičně vtírali informátoři, aby poslouchali, jestli se mezi lidmi nešušká něco nevhodného. Byl dokonce ve hře zákaz klubu. Ale totalitu zvládl přežít.

Na hranici života a smrti se Union ocitl spíše až po sjednocení. Tvrdě ho zasáhly finanční problémy, kterých se nemohl zbavit. Fotbalově si v 90. letech vybojoval právo hrát druhou ligu, ale kvůli alarmujícím dluhům nedostal potřebnou licenci. Informátory na stadionu proto vystřídali exekutoři. Chtěli u pokladen zabavovat i peníze, které se vybraly na vstupném. Aby Union nepřišel o vše a mohl v úsporném režimu fungovat, část lístků prodávali dobrovolníci bokem.

Když nebyli finance na renovaci stadionu, šli „makat“ samotní fanoušci. Jindy loajální podporovatelé prodávali krev, aby z toho kápla nějaká ta marka. „Nesmírná oddanost. V nejtěžších chvílích se fanoušci Unionu postarali o to, že mohl klub vůbec dál fungovat. A v posledních letech získává renomé po celé Evropě,“ podotýká Straka.

Vánoční večírky na stadionu, kde se nesedí

K rozšířenější slávě byl Union velmi daleko ještě poměrně nedávno  – v sezoně 2005–2006 hrál až čtvrtou nejvyšší soutěž. Ale postupně se začal poctivě prokousávat nahoru, což v roce 2019 vyvrcholilo premiérovým postupem mezi elitu. A ve společnosti smetánky se zabydlel vskutku sympaticky, daleko za sebe odsunul proslulejšího městského soka Herthu.

 „Tým je velice nenápadný, působí skromně, má výborného trenéra,“ mluví Straka o Ursovi Fischerovi, který do Berlína přišel před pěti lety. „Dává mančaftu šarm i odhodlání, aby byl neustále hladový. Líbí se mi i jeho švýcarský přízvuk – naprosto super. Je to příklad, že se dá dělat fotbal na nejlepší úrovni i bez superhvězd za nezdravé množství peněz. Když všichni v klubu táhnou za jeden provaz, přináší to úspěch. Union má podle mě v celém Německu velkou popularitu a lidé si přejí něco podobného, co se povedlo Kaiserslauternu s trenérem Ottou Rehhagelem,“ připomíná tuzemský odborník zázrak z ročníku 1997–1998, kdy nováček získal titul.

Teď píše jinou pohádku tým, který má domov na místě v překladu nazvaném U Staré hájovny. „Alte Försterei,“ rozplývá se Straka nad útulným stadionem Unionu. Atypický je tím, že na něm většina diváků stále stojí jako za starých časů. O vánočních svátcích se tam tradičně koná večírek, svařák teče proudem, zpívá se… Další důkaz semknuté fanouškovské komunity. I tímto Union vybočuje.

Je pravým opakem „umělých“ klubů, kterým ohromné množství peněz zařídilo strmý let vzhůru. „Fotbal je obrovský byznys. Kdo má peníze, diktuje,“ míní Straka, kterému je sympatičtější cesta podložená zajímavou nebo dlouhou historií. Jako u Unionu.

Příkladem z opačného pólu je RB Lipsko. Jeden z nynějších uchazečů o mistrovský pohár nicméně ztrácí na Bayern sedm bodů. Berlíňané jsou před víkendovým utkáním se Schalke samotné špici podstatně blíž.

Straka dlouhodobě drží palce uskupení z Mnichova, ale případný šok s podpisem Union by zvládl vstřebat. Na nezvykle dramatický finiš se těší.

„Bayern má naprosto vynikající kádr s obrovskými zkušenostmi. Nejen z domácí scény, ale i s mezinárodními zápasy. V tomto směru má Union nevýhodu. Na druhou stranu to může být i benefit. Protože Bayern je ten mančaft, od kterého se čeká nejvíce. Vše je možné a já jsem opravdu zvědavý, jak to dopadne.“

X X X

BASKETBAL  V  PRAZE

Sedmá výhra v řadě a „suchý“ únor

4. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/2023. USK Praha – Královští sokoli 80:70 (19:22, 44:42, 61:51)
Domácí začali snušně v obraně a díky tomu vedli 8:4. Pak se dopustili dvou ztrát, které Hradci dopomohly k adaptaci. Ten přišel pod vedením nového trenéra s mnohem aktivnějším stylem basketbalu i zónovou obranou. První čtvrtina nakonec skončila lépe a zaslouženě pro hosty 22:19.

Ti se dostali až na rozdíl jedenácti bodů 32:21 po třinácti odehraných minutách, když si dopomohli šňůrou 10:2. Sovy se snažily dostat se co nejdříve zpět do vedení, ale
brzdily je ztráty míče. I tak o dvě minuty později snížily na rozdí 6 bodů a Hradec si bral oddechový čas. Sokoli podržel Šturanovič, do poločasu autor 13 bodů. Poločasové skóre 44:42 odpovídalo předvedené hře, byť Sovy vyhrály druhé dějství nakonec 25:20, které zakončili skvělou šňůrou 12:0.

Ta pokračovala i po návratu z šaten až na raketových 18:0 (50:42). V tu chvíli
se utkání zlomilo. Pražané bodově chudší třetí čtvrtinu vyhráli, dali v ní 17 bodů, ale co hlavně Hradci dovolili jen bodů 9. Hosté se dopustili do té doby 17 ztrát, kterých je domácí potrestali 24 body. Do poslední čtvrtiny tedy Sovy nastupovaly s vedením deseti bodů.

Sokoli i nadále bojovali a čtyři minuty před koncem se dostali na 67:62. Pak ale Böhm trefil trojku a Pipes přidal dvojku, což dodalo domácím trochu víc klidu. Reprezentant Böhm následně proměnil jeden trestný hod po páté osobní chybě Škrance a skóre bylo 73:63 dvě a půl minuty před koncem. Domácí ale drama nedopustili a došli si pro sedmou výhru v řadě. Nejlepším dnešním střelcem domácích se stal s 26 body
Pipes. Nejužitečnějším hráčem utkání byl zvolen Böhm, který se blýskl double double za 12 bodů a 11 doskoků. Nejúspěšnějším střelcem Hradce Králové se stal s 19 body Šturanovič.

Richard Kucsa (trenér Královští sokoli): „V první řadě gratulujeme k výhře USK. Jsou na dobré vlně a potvrdili to i dnes. Možná měli menší výpadek, ale dokázali se vrátit a potom si udrželi vedení. My jsme měli bodový výpadek v druhé a začátkem třetí čtvrtiny. To nás stále lepší výsledek nebo vyrovnanější koncovku. Máme na čem pracovat, to jsme viděli všichni, ale děkuji hráčům za přístup a energii. Pokud toto má být bod, na kterém budeme pracovat, budu spokojený. V dalším zápase se budeme chtít zase
zlepšit a šahat po výhře, kterou potřebujeme.“

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první řadě bych chtěl pogratulovat mým hráčům k jejich výkonu proti týmu, který pod novým koučem hrál tvrdší, živější basketbal. V první polovině jsme měli problém s tímto tempem soupeřit, hráli velmi dobře zejména v obraně, my jsme nedali množství střel a hru jsme neměli pevně v rukou. Nicméně, svým chlapcům bych chtěl pogratulovat nejen za dnešek, ale
za práci, kterou odvádějí poslední týdny, a zejména za to, jak tvrdě trénují s cílem zlepšovat se. Předvádějí konzistentní výkony a jsem opravdu hrdý, že tyto kluky můžu koučovat.“

Tomas Cavallero (hráč Královští sokoli): „Byli jsme v utkání po celou dobu. To je dobré. Měli jsme spoustu dobrých minut v útoku i obraně. Nesmíme nad tím dnešním utkáním tak přemýšlet, můžeme ho pustit z hlavy a soustředit se na to příští.“

David Böhm (hráč USK Praha): „Do dnešního zápasu jsme vstoupili jako do každého. Chtěli jsme vyhrát a potvrdit, že patříme spíše do skupiny A1. Takže chceme v téhle skupině vyhrát každý zápas. Zvládli jsme to docela dobře, ale byl tam úsek konec první, začátek druhé čtvrtiny. Ten jsme nezvládli a soupeř se na nás dotáhl. V druhém poločase jsme zachovali chladnou hlavu a hráli konstantně 20 minut. S dobrou
energií a zasloužili jsme si vyhrát. “/mš/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.