Maďari sa nevzdávajú, spustili petíciu. Orbán: Ruská armáda nie je napadnúť NATO

Minister SR Káčer musí odísť: Výzva aj pre Gyimesiho. Spor medzi lídrom OĽaNO Igorom Matovičom a odvolaným ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom minulý týždeň pobúril nielen slovenských politických lídrov. Ozvali sa aj lídri maďarských strán, ktorí žiadali, aby sa šéf diplomacie ospravedlnil a odstúpil. Prestrelka po niekoľkých dňoch utíchla, no maďarská Aliancia sa nevzdáva a začala zbierať podpisy.

 Platforma SMK zbiera podpisy, chcú, aby sa Káčer ospravedlnil a odstúpil. Predstavitelia strany Aliancia – Szövetség sa ku Káčerovým slovám vyjadrili niekoľkými statusmi na sociálnej sieti a následne aj na tlačovej konferencii. Najráznejšie sa prezentoval šéf strany Krisztián Forró. Teraz sa rozhodli zbierať podpisy. Matovič chce hlavu Káčera: Zahral sa na siláka a ukázal sa ako nímand

Káčer sa musí ospravedlniť a odstúpiť

Neskôr na tlačovej konferencii uviedli, že vyjadrenia Káčera podrývajú dobré susedské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom. Dokazuje to podľa nich aj to, že maďarská strana si už predvolala slovenského veľvyslanca Pavla Hamžíka v Budapešti. Maďarsko podľa neho v otázke vojny na Ukrajine „prinajmenšom lavíruje“. Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú vzťahmi dvoch úplne rovnoprávnych a suverénnych štátov. Hamžík nechcel uviesť podrobnosti rozhovoru na maďarskom ministerstve zahraničných vecí.

„Ak pre pani prezidentku a pána dočasne povereného premiéra sú susedské vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom dôležité, mali by nájsť spôsob, ako ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera odvolať,“ uviedol Forró na margo vyjadrení šéfa diplomacie. Maďarská Aliancia je spojením troch strán, ktoré teraz fungujú ako platformy – Most-Híd, SMK a Spolupatričnosť.

 Členovia platformy SMK sa rozhodli protestovať proti „podnecujúcim výrokom“ šéfa diplomacie Káčera zbieraním podpisov. „Vyzývame ho, aby sa ospravedlnil a odstúpil!“ uviedli na sociálnej sieti. „S úctou prosíme naše miestne organizácie, starostov, občianske a spoločenské organizácie, občanov Slovenska, aby sa k nám pridali a podporili tento protest,“ dodali.

Gyimesi by sa mal tiež ospravedlniť

Síce všetci slová ministra odsúdili, nie každý však zvolil tak ostrú rétoriku. „Ako dlhoročný diplomat by mal vedieť, že takéto vyjadrenia ministra zahraničných vecí sú kontraproduktívne, neprospievajú dobrým vzťahom medzi susednými krajinami, vytvárajú zbytočné napätie medzi Slovákmi a Maďarmi a dávajú priestor aj populistickým politikom, ktorí po nich siahnu, aby ich v predvolebnej kampani zneužili,“ reagoval vtedy predseda strany Most-Híd a bývalý minister životného prostredia László Sólymos.

 „Preto, ak je to možné, prosím dočasne povereného ministra zahraničných vecí Slovenska, aby sa takýchto vyjadrení v budúcnosti zdržal,“ dodal na margo vyjadrení šéfa diplomacie. Predseda platformy Most-Híd Konrád Rigó si myslí, že tzv. maďarskú kartu hodil do ringu práve Matovič a spolu s Gyimesim ich označil za „veľmajstrov slovenského populistického politického bulváru“.

„Kritika Viktora Orbána mi neprekáža. Čo mi prekáža, to je, keď sa niekto urazí v mene Maďarov žijúcich na Slovensku, čiže aj v mene mojom. Rovnako mi prekáža, keď nás niekto chce použiť a zneužiť vo volebnej kampani,“ vyhlásil Rigó.

Pre tieho vyjadrenia si ho vzal Gyimesi na paškál. „Každá jedna krajina mala a má zradcov. Pán Rigó Konrád je v očiach drvivej väčšiny Maďarov žijúcich na Slovensku obyčajný zradca. Avšak dokážem pochopiť jeho vyjadrenia, pretože on a jeho rodina si prešli mnohými ťažkými skúškami a tragédiami. Myslím si, že to zanechalo vplyv na jeho psychike a chorým ľuďom by sme nemali ubližovať,“ reagoval.

Tieto slová nahnevali práve Sólymosa. „Odkedy som v politike, prežil som toho veľa. Vždy sa našli takí, ktorí svojimi populistickými či nenávistnými výrokmi zacielili na extrémisticky nastavený tábor voličov. Táto politika mi bols vždy cudzia, lebo spoločnosti neprináša nič dobré,“ napísal.

 „Ak však politik v politickom boji zneužíva osobnú tragédiu svojho súpera, za žiadnych okolností nemôžem akceptovať. Považujem to za politické dno, ktoré nemôžem a nemôžeme akceptovať,“ dodal Sólymos s tým, že Gyimesi svojimi vyjadreniami toto dno prerazil a prekročil všetky hranice a vyzval ho, aby sa Rigóovi ospravedlnil. Vyjadrenia dvoch poslancov sa však nepáčili ani Attilovi Agócsovi, primátorovi Fiľakova za Most-Híd. Vyjadreniami na adresu Rigóa sa u neho Gyimesi definitívne odpísal.

Vyzývali aj Čaputovú

Predseda hnutia OĽaNO spolu s Gyrörgyom Gyimesim opakovane vyzýval prezidentku Čaputovú, aby šéfa rezortu zahraničných vecí odvolala za urážlivé vyjadrenia na adresu Maďarov. Matovič dodal, že len prezidentka je zodpovedná a ako jediná má moc za slovné útoky voči Maďarom ministra stiahnuť z funkcie.

 „Keď pani prezidentka nestiahne ministra Káčera z funkcie, preberá zodpovednosť za pľuvanec do očí Maďarom žijúcim na Slovensku,“ povedal vtedy Matovič. Prezidentka to považuje za súčasť kampane. Hovorca prezidentky vtedy v stanovisku pre Pravdu uviedol, že Čaputovú prakticky každý týždeň niekto vyzýva k odvolaniu nejakého ministra.

„V odvolanej vláde prezidentka odoberá poverenie ministra na návrh premiéra, pričom nemôže vymenovať inú osobu na jeho miesto. Takéto výzvy preto považuje za súčasť začínajúcej sa predvolebnej kampane. Samotný výrok ministra zahraničných vecí považuje za nešťastne sformulovaný,“ reagoval Martin Strižinec.

 „Miesto toho, aby sa Káčer ospravedlnil, sa zahral na siláka a vyznel ako arogantný hulvát. Povedal, že sa nemá za čo ospravedlňovať, a tým dal svojim slovám desaťkrát väčšiu váhu a o to väčšiu nebezpečnosť,“ uviedol Matovič s tým, že Káčer len potvrdil, že svoje slová nepovedal len náhodne, ale že to bol premyslený a vykalkulovaný útok voči všetkým Maďarom. Podľa Matoviča Káčer ukázal, že nie je hodný byť aj naďalej ministrom zahraničných vecí, pretože nechráni záujem SR.

Káčer sa nebude nikomu ospravedlňovať

Káčer v diskusnej relácii televízie Markíza odpovedal na otázku, či v najbližších rokoch hrozí, že sa Maďarsko dopracuje k územným nárokom na Slovensko. „Keby bol býval Vladimír Putin úspešnejší a dnes ho máme na východných hraniciach, myslím si, že takýmto nárokom by sme už dnes priamo čelili, bohužiaľ,“ odpovedal. Matovič krátko po tomto výroku vystúpil spolu s Gyimesim na tlačovej besede a povedal, že zo strany Káčera ide o zásadné obvinenie voči významnému partnerovi Slovenska.

„Nebolo by dobré prebudiť spacieho džina maďarskej karty,“ povedal a žiadal od Káčera ospravedlnenie. Káčer na druhý deň na sociálnej sieti uviedol, že sa nebude ospravedlňovať za svoj výrok. „Nebudem sa nikomu ospravedlňovať za to, že chránim záujmy svojej krajiny, že jej teritoriálnu integritu, suverenitu a slobodu považujem za svätý grál snaženia našej diplomacie,“ napísal. Káčera sa neskôr zastal aj odvolaný premiér Heger./agentury/

X X X

  Orbán: Ruská armáda nie je v stave, aby mohla napadnúť NATO

Je zrejmé, že ruská armáda nie je v stave, aby mohla napadnúť Severoatlantickú alianciu a ešte dlho v takom stave nebude, vyhlásil v sobotu predseda maďarskej vlády a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán vo výročnom prejave o stave krajiny v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár. Orbán v prejave vysielanom naživo na Facebooku zdôraznil, že odmieta prerušiť vzťahy s Ruskom, informuje spravodajca TASR.

Maďarský premiér Viktor Orbán vystupuje s každoročným prejavom o stave krajiny 18. februára 2023 v Budapešti.

Maďarský ministerský predseda vyjadril presvedčenie, že vojna na Ukrajine je izolovaná, a že si to okrem Európy uvedomujú všade vo svete. „Netreba sa báť, že Rusko ohrozí bezpečnosť Maďarska,“ podčiarkol premiér, ktorý tiež pripomenul, že Maďarsko presadzovalo spoločnú armádu Európskej únie.

Maďarsko podľa jeho slov zachová ekonomické vzťahy s Ruskom a to odporučil aj celému západnému svetu. „Bez vzťahov nebudú mierové rokovania. Preto nepodporujeme, aby kňazi a cirkevní predstavitelia podliehali sankciám. Je dosť zlé, že sa to stáva umelcom a športovcom,“ poznamenal Orbán.

 Osemsto vojakov s dvesto kusmi techniky, sa zúčastnilo štvordenného intenzívneho výcviku v Lešti. Spolu tam „bojovali“ Slováci, Američania, Slovinci, no najväčšie zastúpenie mali Česi s Nemcami.

Konštatoval, že v strategických cieľoch Maďarsko súhlasí so Západom. „Aj Maďarsko potrebuje, aby Rusko nebolo hrozbou, a aby Ukrajina bola suverénna. Náš pohľad je rozdielny v prostriedkoch. Kým tí, ktorí presadzujú vojnu, to chcú dosiahnuť vojnou, my prímerím,“ zhrnul premiér, podľa ktorého iba dosiahnutím mieru je možné ukončiť utrpenie.

 Nórsko od 19. januára do 9. februára nasadilo stíhačky F-35 na ochranu islandského vzdušného priestoru. Je to už druhýkrát, čo Oslo vyslalo bojové stroje piatej generácie. Čo sa deje na severe? Video: NATO

Zostať mimo tejto vojny je podľa Orbána morálne správnym rozhodnutím; v podstate jediným správnym. Ako dodal, ukrajinských utečencov treba vpustiť, čo Maďarsko robí správne.

Členstvo v NATO je existenčnou otázkou, pretože podľa slov premiéra je Maďarsko príliš na východe na to, aby sa tohto členstva mohlo vzdať. Orbán vyjadril nádej, že na budúci rok v Spojených štátoch vyhrajú prezidentské voľby „republikánski priatelia“, že v Európe posilní demokracia a snaha o mier, a že si potom sadnú Američania s Rusmi k mierovým rokovaniam.

Okrem vojny je nepriateľom Maďarska aj inflácia. Kým rok 2022 bol najťažším od zmeny režimu, rok 2023 bude podľa Orbána najnebezpečnejším. „Infláciu do konca roka dostaneme na jednocifernú hodnotu,“ sľúbil predseda maďarskej vlády, ktorý avizoval k aktuálnej regulácii cien energií a potravín aj reguláciu v oblasti bankových úrokov.

K otázke zadržiavania vyplácania z fondov obnovy pre Maďarsko Orbán Európskej únii odkázal, že podľa jeho názoru by členské štáty Únie mali kontrolovať EÚ a nie naopak. „Ak chce Brusel za každú cenu viesť vojnu, tak by mal bojovať s infláciou,“ podčiarkol predseda maďarskej vlády./agentury/

X X X

Prezidentka: Čím skoršie voľby, tým lepšie pre túto krajinu

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ nie je definitívne rozhodnutá o svojej kandidatúre v nasledujúcich prezidentských voľbách. Hlavnou výzvou pre ňu je teraz doviesť krajinu do predčasných parlamentných volieb.

Prezidentka Zuzana Čaputová je presvedčená, že najvhodnejším termínom predčasných volieb by bol jún tohto roka. Tento názor zastávala už koncom vlaňajška, keď bola vláde Eduarda Hegera vyslovené nedôvera.

„Čím skoršie voľby, tým lepšie pre túto krajinu. Ľudia sa musia s údivom pozerať ako poslanci navrhujú rôzne návrhy, ktoré zaťažujú verejné financie. Júnový termín považuje za najlepší ale dokážem akceptovať aj septembrové obdobie,“ povedala Čaputova v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Preteky v populizme

Podľa nej v národnej rade momentálne panuje chaos a krajina čelí populizmu poslancov. Narážala tým na viacero návrhov, ktoré boli predložené do parlamentu a niektoré boli aj odsúhlasené – napríklad obedy zadarmo. Tieto návrhy totiž výrazne zaťažujú verejné financie, pričom vláda má momentálne obmedzený mandát.

Prezidentka odmietla tvrdenia niektorých politikov, ktorí ju vyzvali, aby radšej vymenovala úradnícku vládu, čím by dosiahla, že predčasné voľby budú skôr ako v septembri.

O tejto možnosti hovoril okrem iného aj predseda SaS Richard Sulík.

Hlava štátu však nechce využiť takýto krok, ktorý by bol takzvanou pákou, ako prinútil a dotlačil poslancov do júnových predčasných volieb. Považuje to za hazard, pričom by musela vymenovať vládu 16 odborníkov na veľmi krátku obmedzenú dobu.

Ako ďalej uviedla, v priebehu týždňa sa stretla s viacerými lídrami politických strán – Hegerom, Kollárom a Sulíkom a vyzvala ich, aby korigovali svojich poslancov a nepredkladali také veľké množstvom populistických návrhov.

Zároveň pripustila, že tento týždeň bola ochota medzi viacerými politickými stranami podporiť predčasné voľby aj v júni za istých podmienok. Avšak o pár dní môže byť realita iná, keďže sa to veľmi rýchlo mení.

Žiadne politické procesy

Čaputová zároveň povedala, že v súčasnosti intenzívne komunikuje s premiérom Eduardom Hegerom v demisii, keďže si musí žiadať jej súhlas pri dôležitých rozhodnutiach, ako napríklad pri Pláne obnovy alebo zdravotníctve.

Hlava štátu zároveň odmietla kritiku opozície, ktorej sa nepáčia viaceré obvinenia známych a veľkých káuz. Tento týždeň bol napríklad znovu obvinený guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír či predseda košického samosprávneho kraja Rastislva Trnka.

Rovnako tak pred pár dňami sa dohodol na vine a treste bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze za podplácanie.

Podľa jej slov nemá dôvod tieto prípady označovať ako politické procesy, ako to naznačujú strany Smer či Hlas. „Na Slovensku neprebiehajú politické procesy. Ak nastanú nejaké procesné chyby, tak ich treba napraviť,“ povedala.

Hlava štátu sa vyjadrila aj k svojmu nedávnemu návrhu, s ktorým sa obrátila na Ústavný súd SR ohľadom posúdenie paragrafu 363. Ten sa má vyjadriť, či generálny prokurátor nevyužíva tento inštitút nadmierne a či náhodou aj nezasahuje do právomoci súdov.

Jednou z možností, ako prípadne upraviť paragraf 363, je, aby generálny prokurátor nemohol zasahovať v trestnoprávnom konaní a zrušiť vyšetrovanie, pokiaľ už v tejto veci rozhodol súd a rozhodol napríklad o väzobnom stíhaní, aktuality.sk

X X X

Diplomat Wang I: Reakcia USA na čínsky balón bola hysterická a absurdná

Za „hysterickú a absurdnú“ označil v sobotu najvyššie postavený čínsky diplomat Wang I reakciu Washingtonu na údajný čínsky špionážny balón nad územím Spojených štátov.

 Najvyššie postavený čínsky diplomat Wang I hovorí počas druhého dňa 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 18. februára 2023.

„Na oblohe je mnoho balónov z mnohých krajín. Chcete zostreliť každý jeden z nich?“ spýtal sa Wang I na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v bavorskej metropole.

„Vyzývame Spojené štáty, aby nepodnikali takéto nezmyselné veci len pre to, aby odvrátili pozornosť od vlastných domácich problémov,“ dodal.

 Americký prezident Joe Biden nariadil 4. februára zostrelenie čínskeho balóna, ktorý sa pohyboval aj nad severozápadom USA v blízkosti citlivých vojenských objektov. Podľa Washingtonu išlo o špionážny balón. Peking tvrdí, že to bol zatúlaný civilný balón používaný na meteorologické ú­čely.

 Najvyšší čínsky diplomat zároveň kritizoval USA za ich „pomýlené“ vnímanie Pekingu ako geopolitickej výzvy a hrozby s tým, že Washington sa pokúša tohto ázijského giganta „pošpiniť“, cituje AFP.

S odvolaním sa na americký zákon na podporu výroby a vývoja čipov v Spojených štátoch a zníženie závislosti od ázijských dodávateľov Wang I uviedol, že išlo o „stopercentný protekcionizmus, stopercentné sebectvo, stopercentný jednostranný krok“.

 Pozrite si odpálenie strely AIM-9X Sidewinder, aká zničila čínsky špionážny balón. Video: US Air Force.

Najvyššie postavený čínsky diplomat hovoril na 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa zameriava predovšetkým na Ukrajinu. Vzhľadom na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu tento rok do bavorskej metropoly nepozvali žiadneho predstaviteľa Rus­ka./agentury/

X X X

Holandsko zatvorí svoj konzulát v Petrohrade a vyhostí ruských diplomatov

Holandská vláda v sobotu oznámila, že zatvorí svoj konzulát v Petrohrade a zároveň obmedzí počet ruských diplomatov na veľvyslanectve Moskvy v Haagu.

„Rusko sa stále pokúša tajne – pod rúškom diplomacie – dostať agentov (svojich) tajných služieb do Holandska. To nemôžeme dovoliť a ani nedovolíme,“ uviedol holandský minister zahraničných vecí Wopke Hoekstra.

„Rusko zároveň odmieta udeliť víza holandským diplomatom, ktorí by mali pracovať na (holandskom) konzuláte v Petrohrade či ambasáde v Moskve,“ dodal.

Holandská vláda v tejto súvislosti informovala, že sa rozhodla obmedziť počet diplomatov na ruskej ambasáde v Haagu tak, aby zodpovedal počtu diplomatov na holandskom veľvyslanectve v Moskve.

„Istý počet (ruských) diplomatov bude preto musieť opustiť krajinu do dvoch týždňov,“ avizovalo holanské ministerstvo zahraničných vecí bez konkrétneho počtu.

Holanská vláda taktiež naradila do utorka zatvorenie ruského obchodného úradu v Amsterdame.

Vyhostenie Rusov

Agentúra DPA uvádza, že hoci Hoekstra presne nekonkretizoval počet ruských diplomatov, ktorí majú Holandsko opustiť, hovoril o približne desiatich.

Holandsko vyhostilo vlani v marci pre podozrenie zo špionáže 17 ruských diplomatov. Moskva reagovala odvetným krokom a ako pripomína agentúra AP vyhostila 15 holandských diplomatov.

Obe krajiny sa odvtedy síce dohodli na prijatí nových diplomatov, Rusko však podľa Hoekstru odmietlo Holanďanom dosiaľ vydať víza. Holandský konzulát v Petrohrade sa tak podľa jeho slov zatvorí pre nedostatok personálu, pričom stať by sa tak malo v pondelok, aktuality.sk

X X X

Nová mestská štvrť ako v Hamburgu: Budeme mať 15-minútové mesto? Trnava chce dohnať Európu

 Na dvaapolkrát väčšej ploche akú zaberá historické centrum, má na okraji Trnavy vzniknúť v budúcnosti nová mestská štvrť. Jej podobu majú navrhnúť architekti v rámci pripravovanej urbanistickej súťaže s medzinárodnou účasťou.

Vizualizácia novej mestskej štvrte Oberbillwerder v Hamburgu. Trnava v nej vidí inšpiráciu pre svoj zámer novej mestskej štvrte na dosiaľ nezastavanom území.

Pri pohľade na mapu Trnavy udrie do oka priestor, ktorý vyzerá ako chýbajúci dielik skladačky. Práve tam má mesto v územnom pláne rezervu pre svoje rozširovanie. V priebehu desaťročí by tu mohla vzniknúť plnohodnotná mestská štvrť. Územie sa nachádza medzi zeleným pásom na sídlisku Družba a východným obchvatom. Zaberá asi 160 hektárov, čo je zhruba dvaapolkrát viac ako trnavské historické centrum.

 „Už v polovici 70. rokov minulého storočia bola pre toto územie zorganizovaná vyzvaná súťaž. Z tohto obdobia máme prvý zachovaný projekt – urbanistickú štúdiu v grafickej podobe,“ približuje hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová. Prvý územný plán, ktorý lokalitu navrhoval ako rozvojovú, vznikol v roku 1975. „Jeho autorom je architekt Miloslav Tengler. Tento dokument bol riadne schválený vtedajšou vládou a dostal silný mandát na ďalší rozvoj mesta,“ dopĺňa hovorkyňa.

Rôznorodé susedstvá

V najbližších rokoch očakáva radnica rozvoj tejto nezastavanej časti. Ako by mala nová štvrť vyzerať? Odpoveď dá víťazný architektonický návrh, ktorý vzíde z pripravovanej medzinárodnej urbanistickej súťaže. Jej výsledky majú byť podkladom pre územný plán zóny, ktorý na rozdiel od územného plánu rieši dotknuté územie detailnejšie.

Inšpiráciu vidí trnavský magistrát v nemeckom projekte Oberbillwerder. V Hamburgu navrhli architekti novú štvrť na ploche 124 hektárov. Aj v tomto prípade má vyrásť na okraji mesta medzi lúkami, kultivovanou poľnohospodárskou krajinou a rozľahlým predmestským prostredím. Dôraz sa pritom kladie na udržateľnú mobilitu i adaptáciu na klímu.

„Hamburg sme vybrali s ohľadom na podobnosť procesu aj situácie. Ide o pomerne veľké územie, ktoré vzniká na zelenej lúke v priamej nadväznosti na zastavané územie. Návrh je výsledkom medzinárodnej urbanistickej súťaže, momentálne sa na jej základe dopracováva územný plán. Ide o inšpiráciu procesom, ktorý má kvalitný výsledok,“ vysvetľuje Majtánová.

 Na toto územie má nadväzovať nová trnavská mestská štvrť.

Nová hamburská mestská štvrť je rozdelená do niekoľkých menších štvrtí s rôznou typológiou – Modrá štvrť (štvrť pri kanáli, výrazný vodný prvok), Zelená štvrť a Parková štvrť (v nadväznosti na park) či Staničná štvrť (miestne centrum). „To je aj náš cieľ – kvalitná kostra dopravnej, zelenej a modrej infraštruktúry s rôznorodými susedstvami, ktoré sa dokážu adaptovať na zmeny a výzvy budúcnosti,“ zdôrazňuje hovorkyňa.

15-minútové mesto

Architekti budú musieť zakomponovať do svojich súťažných návrhov požiadavky trnavskej samosprávy na typy a množstvo občianskeho vybavenia ako školské zariadenia, športoviská, detské ihriská, ale aj vodné prvky, plochy zelene, typy komunikácií či definovanie vhodného počtu budúcich obyvateľov lokality.

„Základom lokality bude jednoznačne holistický koncept 15-minútového mesta,“ zdôrazňuje Majtánová. Tento koncept hovorí o tom, že každý obyvateľ mesta by sa mal „po svojich“ dostať k základnej občianskej vybavenosti do 15-tich minút. V úvodnej fáze má vzniknúť aj jeden z rozsiahlych parkov, ktoré mesto plánuje v každej mestskej časti.

 „Naším cieľom je vytvoriť tu lesopark celomestského významu so silnou ekostabilitou a udržateľnou biodiverzitou,“ doplnila mestská architektka Mária Dida. Park má byť zároveň logickým počiatkom novej štvrte, ktorý zabezpečí komfort života jeho obyvateľov počas predpokladaného pozvoľného rozvoja v najbližších desaťročiach.

„Nová štvrť nemá za cieľ priniesť len nové bývanie, ale celé spektrum vhodných funkcií od práce, nezávadnej výroby, školstva, rekreácie až po služby, ktoré budú určite presahovať význam mestskej časti. Pri spolupráci všetkých aktérov máme šancu vybudovať ukážkové susedstvo v európskom meradle – štvrť s udržateľnou mobilitou, ktorá je inkluzívna, zelená a tichá,“ dodáva trnavská hovorkyňa.

 Cestné napojenie na budúcu trnavskú mestskú štvrť.

Víziou o budúcnosti dosiaľ nezastavaného územia, ktorú zadefinuje nový územný plán zóny, chce radnica otočiť vzťah medzi samosprávou a developermi. Ako informovala na svojom webe, nechce len reagovať na developerské projekty. Chce si sama určiť, akým smerom sa bude nová mestská štvrť rozvíjať.

Architektka Katarína Smatanová, ktorá vedie Ústav urbanizmu a územného plánovania pri Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave, hovorí, že územný plán zóny má zmysel vypracovať vždy, keď na danú lokalitu začne vznikať takzvaný rozvojový tlak, respektíve ešte pred jeho vznikom. „Skúsení zástupcovia mesta či mestskí architekti vedia tento moment odhadnúť,“ dopĺňa.

Nerozťahovať ale pretvoriť

Košice sa do šírky rozrastať veľmi nechcú, hoci v územnom pláne sú územia, kde sa počíta so zástavbou. Niektoré majú spracovaný územný plán zóny, iné nie. „Košice majú okrem územného plánu mesta momentálne spracovaných okolo 30 územných plánov zón, ktoré podrobne regulujú konkrétne územia,“ prezrádza hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Zároveň pripomína, že v intraviláne existujú mnohé plochy, ktoré sú nedostatočne alebo nevhodne využívané, takzvané brownfieldy. „Aj tie sú rezervou pre rast mesta. Ide o plochy, ktoré by vďaka transformácii vedeli naplniť aktuálne potreby mesta bez nutnosti rozrastať sa plošne do krajiny,“ dodáva Tokarčík.

Hlavný mestský architekt Petr Kropp považuje rozširovanie mesta do šírky za jeho dnešného hranice za nezodpovedné. „Investície do novej infraštruktúry, občianskej vybavenosti, dopravnej obslužnosti a predovšetkým ich dlhodobá údržba a prevádzkové náklady neúmerne zaťažujú už dnes veľmi obmedzený verejný rozpočet mesta,“ zdôvodňuje.

Vedenie mesta spolu s útvarom hlavného architekta preto vlani iniciovalo dvojkolovú medzinárodnú urbanistickú súťaž pre jedno z významných transformačných území na východnom okraji historického centra.

 „Nadobudla sa vízia, ako by dnes ešte zanedbaná oblasť v pešej dostupnosti od Dómu Svätej Alžbety, Hlavnej ulice a Hlavnej stanice, ktorá bola viac ako polstoročie v tieni rozvoja Košíc, mohla v budúcnosti vyzerať, a to ako nová uhlíkovo neutrálna štvrť s prívetivými zelenými priestranstvami, so súdobou architektúru, v ktorej sa býva aj pracuje, chodí do školy, nakupuje, športuje a relaxuje na nábreží Hornádu,“ približuje košický mestský architekt. Úvar hlavného architekta teraz podľa neho pripravuje zadanie pre územnú štúdiu, ktorá bude podkladom pre nový územný plán.

Do detailov pri zásadných lokalitách

Rezervy pre rozširovanie mesta má aj Žilina. Podľa hovorkyne radnice Barbory Zigovej nejde len o plochy určené na bývanie, keďže rozvoj mesta nie je len o tom. „Pre rozvojové lokality, nachádzajúce sa mimo terajšieho zastavaného územia, zatiaľ územné plány zón spracované nemáme. Máme ich spracované pre územia, ktoré by mali prejsť transformáciou na prevažne obytnú zónu,“ hovorí.

Trenčín má viacero rôzne veľkých lokalít, kde sa môže ďalej rozrastať. Nachádzajú sa v rôznych častiach a v územnom pláne sa s nimi počíta nielen pre rozvoj bývania, ale aj výroby či športu. „Územný plán mesta Trenčín je nastavený pre 65-tisíc obyvateľov, čiže ide o rozvoj pre asi 10-tisíc obyvateľov,“ spresňuje hovorkyňa.

Územné plány zón podľa nej magistrát nerieši. „Pre zásadnejšie lokality máme takzvanú detailnejšiu reguláciu, napríklad pre centrálnu mestskú zónu. Tá vzišla z medzinárodnej urbanistickej súťaže, kde bolo odovzdaných 59 návrhov z 21 krajín, následne sme spracovali podrobnú urbanistickú štúdiu, ktorá sa pretavila do územného plánu mesta. Podobne detailnejšie plánujeme zaregulovať aj ďalšie dve lokality, ktoré majú najväčší význam,“ dodáva.

Obe sú podľa nej špecifické svojou veľkosťou i polohou. „Veľkosť je dôležitá preto, že je možné riešiť aj širšie väzby a súvislosti v komplexnejších vzťahoch, napríklad vytvorením subcentier. Poloha je zase dôležitá kvôli dostupnosti ostatných služieb, centra a podobne. Má veľký vplyv na dopravné správanie a celkovo spôsob života, ktorý ovplyvní aj súčasné mesto,“ zdôvodňuje Ságová.

Banská Bystrica má približne 25 lokalít s potenciálom väčších obytných území. „Územný plán uvádza v dlhodobom horizonte potenciál na výstavbu asi 8 500 nových bytov či rodinných domov zhruba pre 20-tisíc obyvateľov,“ spresňuje hovorkyňa primátora Dominika Adamovičová. Pre niektoré lokality boli územné plány zón spracované už pred rokmi. „Okrem tých existujúcich nie sú v súčasnosti obstarané nové,“ dodáva./agentury/

X X X

Čaputová: Nemyslím si, že na Slovensku prebiehajú politické procesy

 Nemyslím si, že na Slovensku prebiehajú politické alebo spolitizované procesy. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Podčiarkla, že nemá dôvod mať pochybnosti.

 „Nemyslím si, že na Slovensku prebiehajú politické alebo spolitizované procesy. Ak sa stanú chyby, sú tu mechanizmy, ako ich napraviť,“ podčiarkla hlava štátu. Dodala, že politikom neprináleží hodnotiť prípadné porušenia či postupy v trestných kauzách. Uviedla, že chyby v konaniach sa stať môžu, a to aj v právnom a demokratickom štáte. Podstatné je mať možnosti a mechanizmy, ako ich napraviť.

 Rozumie obave, že sa po parlamentných voľbách môže krajina vydať na rôznu cestu porušovania princípov právneho štátu. Nechce však, aby sa voľby v demokracii vnímali ako riziko. „Je to zrkadlo, ako ľudia vnímajú spoločenské, politické dianie. Ako politici musíme urobiť všetko pre to, aby sme ľudí z politiky totálne neznechutili, aby mali ešte chuť k voľbám prísť,“ zdôraznila.

 Čo sa týka využívania paragrafu 363 Trestného poriadku, už len odborná polemika o možnosti jeho nadužívania podľa hlavy štátu dáva dôvod na to, aby bolo ustanovenie spresnené. Paragraf vníma ako veľmi silnú právomoc generálneho prokurátora, voči ktorej neexistuje opravný prostriedok. Aj preto sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, aby povedal, či je ustanovenie v súlade s Ústavou SR a nezávislosťou súdnej moci. Dodala, že následná úprava paragrafu sa bude odvíjať od záverov ÚS. Jednu z možností vidí v jeho zúžení.

Na otázku o návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi reagovala tým, že nie všetko, čo sa nám na postupoch sudcov alebo prokurátorov nepáči, je vhodné na takýto krok. Návrh podá podľa vlastných slov, len ak bude šanca na jeho úspech.

Prezidentka nebude hazardovať s odborníkmi, aby tlačila na poslancov

Prezidentka nebude hazardovať so špičkovými odborníkmi, ktorí by mohli byť súčasťou úradníckej vlády, len aby donútila politikov prijať skorší termín predčasných parlamentných volieb. Zdôraznila, že ak poslanci termín nezmenia, je to ich ich voľba. Úradnícku vládu je naďalej pripravená menovať v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera (OĽANO).

Hlava štátu zdôraznila, že otázka úradníckej vlády nie je jednoduchá. Podotkla, že ak ju politici vyzývajú využiť tento inštitút ako „páku na poslancov“, nie je to skutočný záujem o úradnícku vládu. Takejto vláde by podľa jej slov Národná rada SR nemusela vysloviť dôveru. Dodala, že by, navyše, prišli do vlády a vedúcich funkcií odborníci, ktorí by sa museli v čase krízy zoznamovať s celou agendou rezortu.

 Ak bude treba, takúto vládu menuje, no odmieta prehadzovanie si loptičky a zodpovednosti. Reagovala tak na rôzne výzvy poslancov a politikov počas uplynulého týždňa. Niektorí hovorili, že ak by prezidentka menovala úradnícku vládu, zrejme by sa veľmi rýchlo dohodli a schválili skorší termín predčasných volieb. Prezidentka zdôraznila, že rozhodnutie o termíne volieb je kompetencia poslancov a ich voľba.

 Prezidentka priblížila, že s dočasne poverenou vládou a premiérom je v intenzívnom kontakte, keďže na množstvo úkonov potrebujú jej súhlas. Pripomenula, že už v januári tohto roka informovala o tom, ktoré oblasti považuje za zásadné, ktoré bude intenzívne sledovať a že v prípade zlyhania v nich odoberie vláde poverenie.

 Odmieta pritom slová niektorých politikov o tom, že za schváleným septembrovým termínom volieb stojí ona. Zdôraznila, že od pádu vlády hovorila o potrebe čo najskoršieho termínu volieb, a to v prvej polovici roka 2023. Septembrový termín bola ochotná akceptovať len preto, aby bola možná dohoda na zmene ústavy potrebnej pre vyhlásenie predčasných volieb. Napriek tomu naďalej preferuje termín v júni.

 Bude prezidentka opätovne kandidovať?

Prezidentka sa zatiaľ nerozhodla, či bude opätovne kandidovať na túto pozíciu. Uviedla, že toto rozhodnutie zatiaľ neurobila, je pohltená bežnou agendou a nie kampaňovaním.

„To, čo je mojou prvoradou úlohou a povinnosťou, je, aby som spolu s ďalšími kľúčovými politikmi, hráčmi previedla Slovensko k predčasným voľbám s čo najmenšími stratami,“ povedala. Zatiaľ presne nekonkretizovala, kedy presne oznámi svoje stanovisko. Povedala, že ide o špecifické rozhodnutie. „Beriem to tak, že teraz mám byť plne sústredená na kvalitný výkon mojej funkcie. Toto považujem za najdôležitejšie,“ priblížila.

V súvislosti s ekonomickou a sociálnou situáciou v krajine povedala, že sa v tomto smere stretáva s odborníkmi. Poukázala však aj na skupiny ľudí, ktorí prepadli pri pomoci od štátu. Podľa nej sú to napríklad rodičia samoživitelia či dôchodcovia, ktorí žijú sami. Poukázala aj na ľudí, ktorí si nemôžu uplatniť napríklad daňový bonus. „Ak má parlament v tomto období dočasnom do predčasných volieb o niečom rozhodovať, je to pomoc so zvládaním ťažkej sociálnej situácie, a to adresným spôsobom,“ povedala hlava štátu.

 Ďalšou témou bola aj zahraničná politika, prezidentka je presvedčená, že v tejto situácii stojíme na správnej strane dejín. Dúfa, že to tak aj ostane. Tým, že pomáhame Ukrajine aj prostredníctvom vojenskej pomoci, sa vojenský konflikt od nás podľa jej slov vzďaľuje. Zároveň sa vyjadrila aj k možnému darovaniu uzemnených stíhačiek MiG-29 pre Ukrajinu. „Je potrebné, aby vláda spolu s ústavnými právnikmi našla základ v tejto zvláštnej situácii v ktorej sme, keďže máme odvolanú vládu, aby to bolo ústavne v poriadku,“ priblížila.

 Čaputová zatiaľ nekonkretizovala, kedy by mohol prísť na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu novozvolený český prezident Petr Pavel. Rovnako nevie, či sa zúčastní na jeho inaugurácii. Dodala, že v tomto termíne zrejme bude na návšteve Slovenska holandský kráľovský pár. Zároveň verí, že v najbližších mesiacoch pôjdu s novým českým prezidentom spoločne aj na Ukrajinu./ agentury/

X X X

Kauza poľovnícka chata: Policajná inšpekcia vypočula vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása

Advokát vyšetrovateľa tvrdí, že obvinenie je útokom na prácu polície.

ŽILINA: Úrad inšpekčnej služby v piatok vypočul policajného vyšetrovateľa NAKA Martina Juhása, známeho z kauzy poľovníckej chaty, na ktorej sa stretávali Robert Fico, Robert Kaliňák, otec Norberta Bödöra Miroslav Bödör, advokát exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara Marek Para a Gašparov syn Pavol.

Krajská prokuratúra Nitra vzniesla vyšetrovateľovi obvinenie za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v apríli 2022. Juhás mal podľa obvinenia zinscenovať vyšetrovanie pytliactva, aby mohol nahrať špičky Smeru.

Vyšetrovateľ Martin Juhás vypovedal vôbec prvý raz. Pred vznesením obvinenia ho nikto nevypočul. Roberta Fica či Roberta Kaliňáka áno. Policajtovi v prípade dokázania viny hrozí trest štyri až desať rokov.

Napojenia na prokurátorov

Martin Juhás v piatok absolvoval prvý výsluch ako obvinený. Trval približne sedem hodín a podľa jeho advokáta Romana Kvasnicu to bolo preto, že Juhás mal prvýkrát možnosť detailne popísať celý priebeh výkonu svojej činnosti vyšetrovateľa v trestnej veci pytliactva.

„Prvýkrát mal možnosť vyjadriť sa ku skutočnostiam, ktoré prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre označil ako dôvody jeho trestného stíhania.“ Výsluch by mohol pokračovať na konci februára či začiatkom marca.

Prítomný bol aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre Štefan Čepček. Prokurátor Jozef Pátrovič, ktorý Juhásovi vzniesol obvinenie, prípad nedozoruje.

Martin Juhás pri vypočúvaní zatiaľ nedostával žiadne otázky, nebol na to čas. Jeho advokát zváži, či svojmu klientovi odporučí, aby v budúcnosti odpovedal na otázky dozorujúceho prokurátora. Podľa neho sú prokurátori nitrianskej prokuratúry zaujatí. Narážal na to, že krajský prokurátor Ivan Mandalov bol Ficovým spolužiakom.

Ďalší nitriansky prokurátor Ivan Huszár je poľovník a jeho revír susedí s tým, kde poľuje skupina okolo Bödöra. Prokurátor vlastní parcelu priamo v revíri, kde je hospodárom Miroslav Bödör a kde malo dochádzať k pytliactvu.

„Na konci vypočúvania sme prokurátora upozornili, že pokiaľ nebude zákonným spôsobom rozhodnuté o námietke zaujatosti krajského prokurátora Ivana Mandalova a všetkých jemu podriadených prokurátorov Krajskej prokuratúry v Nitre, odporučíme nášmu klientovi, aby na otázky dozorujúceho prokurátora neodpovedal. Nevieme, či je zaujatý alebo nie. No myslíme si, že zaujatý je,“ komentoval Kvasnica.

Koho vypočuli a koho nie

Podľa advokáta Kvasnicu je zarážajúce, že Juhása pred vznesením obvinenia nikto nevypočul.

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Nitre Jozef Pátrovič, ktorý obvinenie Juhásovi vzniesol, nevypočul ani operatívcov, ktorí podozrenia z pytliactva odštartovali, ani sudcov, ktorí schválili odpočúvanie. Vypočul však Fica, Kaliňáka, Bödöra a advokátov, ktorí sa schádzali na chate a ich rozhovory zachytila súdom schválená kamera.

„V prípade nebol vypočutý nikto okrem údajných poškodených. Ale máme tu obvineného, ktorý je ohrozený na svojej existencii, bez toho, aby ktokoľvek zisťoval skutočný stav veci. Zodpovedne môžem vyhlásiť, že tento spor nie je o práve. Myslíme si, že vo veci začal konať zaujatý kolektív okolo prokurátora Mandalova. Určite budeme chcieť, aby bol Mandalov v tejto veci vypočutý,“ pokračoval Kvasnica.

Z prostredia Bödörovcov

Podľa Kvasnicu je obvinenie vyšetrovateľa Juhása priamym útokom na prácu polície a stabilitu orgánov činných v trestnom konaní. „Kladiem si otázku, či generálny prokurátor pozná podrobnosti o tomto konaní a ak nie, tak nastal čas sa s nimi oboznámiť, pretože toto je zneužitie prokuratúry,“ dodal.

Juhás počas výsluchu popísal aj stretnutie s nitrianskym krajským prokurátorom, ktorý mu mal vyčítať, že časť dôkazov získaných vyšetrovaním pytliactva postúpil Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Podľa trestného poriadku je to povinnosť. Postúpenie dôkazov mu však nielenže vyčítali, ale preniesli to aj do obvinenia.“

Pri tomto stretnutí mali prokurátori Krajskej prokuratúry v Nitre predovšetkým zisťovať, odkiaľ mala polícia informácie z prostredia Bödörovcov.

„Faktom je, že mnohé informácie, ktorými vyšetrovateľ a operatívni pracovníci polície disponovali, boli naozaj z tohto prostredia. Martin Juhás odmietol vyzradiť, odkiaľ tieto informácie polícia čerpala. Budeme zvedaví, či práve toto nie je hlavným dôvodom, prečo je trestne stíhaný,“ uzavrel Kvasnica.

Kde skončili videá

Prokurátor nitrianskej prokuratúry v obvinení vyšetrovateľovi tiež vyčíta, že žiadosť o nasadenie kamier do interiéru chaty bola neopodstatnená. Videá následne skončili ako jeden z dôkazov vo vyšetrovacom spise Očistec, ide o kauzu policajnej mafie, na ktorej čele mali stáť bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a jeho príbuzný Norbert Bödör.

Juhás sa v minulosti vyjadril, že obvinenie vníma ako snahu o zastrašovanie poctivých policajtov, ktorí sa pri vyšetrovaní trestnej činnosti riadia zákonom a nie záujmami rôznych politických skupín.

Proti obvineniu podal sťažnosť, v ktorej namietal, že prokurátori Krajskej prokuratúry v Nitre nie sú k jeho prípadu nestranní, ale aj to, že bolo vznesené predčasne, ešte predtým, akoby boli k prípadu vypočuté všetky osoby. Prokurátorka generálnej prokuratúry Katarína Habčáková v auguste sťažnosť zamietla.

Tajné stretnutia

Nahrávky z tajných stretnutí na poľovníckej chate sa dostali na verejnosť v októbri 2021. Podľa pôvodných informácií dal súhlas na odpočúvanie Okresný súd Nitra v rámci vyšetrovania trestného činu, ktorý súvisel s pytliactvom. Existovalo podozrenie, že na chate sa narába s nelegálne zabitou zverou.

V období, keď polícia monitorovala chatu, vznikli hodinové obrazovo-zvukové materiály a stovky prepisov rozhovorov, ktoré zachytili stretnutia špičiek Smeru-SD Roberta Fica a Roberta Kaliňáka s nitrianskym podnikateľom Miroslavom Bödörom a advokátmi, ktorí sa tu schádzali.

Pri príležitosti piateho výročia smrti Jána Kuciaka redakcia Aktuality.sk prináša knihu s názvom KUCIAK. Okrem najdôležitejších textov investigatívneho novinára v nej nájdete aj aktuálne posuny v kauzách, zistenia vyšetrovateľov a rozhodnutia súdov o hlavných aktéroch jeho článkov. Knihu si od dnes môžete objednať na obchod.aktuality.sk

X X X

Niektorí Slováci vedia zarobiť, aj keď v bankách sú mizerne nízke úroky

 Bežný slovenský investor, ktorý vložil svoje finančné prostriedky do podielových fondoch, dosiahol od začiatku roka 2017 do konca minulého roka kumulovaný výnos 10,4 %. Hoci nad minimálnym úročením v banke na úrovni 0 až 1 %, typickým hlavne pre ostatné roky investor vyhral, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb na Slovensku v rovnakom období vzrástli až o 32,9 %. V aktuálnej analýze na to upozornila analytička Wood & Company Eva Sadovská.

 Analytici investičnej spoločnosti zostavujú každý štvrťrok tzv. Index slovenského investora, a to na základe dát Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS). Index vychádza z údajov 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú jej členmi. Pri jeho výpočte zohľadňujú nielen výnosy, ale aj váhy jednotlivých fondov.

 „Počas analyzovaného obdobia, teda za ostatných šesť rokov, bola výnosnosť podielových fondov, a teda aj hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä vypuknutím pandémie COVID-19 na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022,“ priblížila Sadovská.

Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola podľa analytičky hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou inflácie, od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania. „Vojnou a krízou ovplyvnená nižšia hodnota indexu ale počas roka 2022 na rekordne vysokú infláciu nestačila,“ doplnila. Priemerná inflácia na Slovensku v minulom roku dosiahla 12,8 %.

 Najvyššiu výnosnosť za sledované obdobie dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom 36 %. Tomu zodpovedá ročný výnos na úrovni 5,3 %. „Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 24,4 % a ročný výnos 3,7 %. Iba tieto dva typy fondov tak dokázali od roku 2017 držať krok s infláciou,“ vyčíslila Sadovská.

Zmiešané fondy vykázali za rovnaké obdobie celkové zhodnotenie na úrovni 2 %, čomu zodpovedal ročný výnos 0,3 %. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 1,2 % a anualizovaný 0,2 %. Dlhopisové fondy vykázali stratu.

Počas minulého roka výnosnosť väčšiny typov fondov podľa Sadovskej klesla. Výnimkou boli realitné fondy. „Reality ako jediné zhodnotili a za uplynulý rok dosiahli výnos na úrovni 3,9 %,“ doplnila./agentury/

X X X

Opustí Matoviča? Gyimesi dostal neoficiálnu ponuku

 Poslanec Národnej rady SR György Gyimesi (OĽaNO) dostal neoficiálnu predvolebnú ponuku od Aliancie, ktorá združuje maďarské strany. Bližšie sa však k obsahu tejto ponuky nechce vyjadriť. Ako povedal, mal s predsedom Aliancie asi 20-minútový neformálny rozhovor medzi štyrmi očami.

 „Je pravda, že mi neformálne niečo ponúkol, ale nebudem o tom teraz hovoriť, keďže nemám mandát na to, aby som vynášal z rozhovoru medzi štyrmi očami,“ uviedol. Dodal, že ak príde pozvanie na oficiálne stretnutie, tak sa na ňom zúčastní a potom bude môcť o výsledkoch rokovania informovať verejnosť. „Dajú sa dať ponuky, ktoré sú automaticky určené na to, aby sa odmietli. A potom sú ponuky, ktoré majú za cieľ prekročiť päťpercentnú hranicu a mať zastúpenie v Národnej rade SR. To, o čom mi hovoril pán predseda, nesledovalo ten druhý cieľ,“ skonštatoval Gyimesi.

 Platforma Most-Híd, ktorá pôsobí v rámci Aliancie, Gyimesiho už viackrát verejne kritizovala. Gyimesi si však nemyslí, že ho en bloc odmieta. „Odmietajú ma niektorí politici z platformy, pretože ja robím hodnotovú a konzistentnú politiku a chránim záujem obyčajných ľudí. Nikdy to neboli ekonomické záujmy oligarchov alebo liberálno-progresívnych kruhov, vždy stál v centre mojej politiky občan a týchto ľudí to jednoducho vyrušuje,“ povedal./agentury/

X X X

 Vyšetrovateľ navrhuje väzbu pre košického župana Trnku

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v rámci akcie Valentín sedem osôb. Vyšetrovateľ podal podnet na návrh na vzatie do väzby dvoch obvinených, Richarda R. a Rastislava Trnku.

„Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie piatim osobám, Richardovi R., Rastislavovi T., Martinovi S., Jánovi S. a Antonovi T. za pokračovací zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe spáchaný formou spolupáchateľstva,“ doplnila hovorkyňa.

Dodala, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v súčasnosti nie je možné poskytnúť podrobnejšie informácie.

NAKA zasahovala v piatok na východe Slovenska v rámci akcie s krycím názvom Valentín, ktorá bola zameraná na dokumentovanie ekonomickej trestnej činnosti.

Podľa Aktuality.sk mal byť medzi zadržanými aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Úrad kraja ešte v piatok nemal informácie o policajnom zadržaní predsedu kraja.

Predražené teplomery

Meno šéfa Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku sa pred časom spomínalo v kauze predraženého nákupu teplomerov v čase koronakrízy.

Košická župa kúpila 191 teplomerov, ktoré sa mali umiestniť pri vstupe do budov. Zaplatila za ne dvojnásobnú sumy, ako v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji. V novembri 2021 o tom informoval Denník N.

V Košickom kraji sa cena za jeden teplomer vyšplhala na 866 eur. Župa teda zaplatila dovedna 165-tisíc eur za teplomery, nakupované v dvoch zákazkách (najprv 96 a potom 95 kusov teplomerov).

Ešte drahšie bezkontaktné teplomery kupovala Správa ciest KSK, ktorá zaplatila za 14 prístrojov viac ako 13-tisíc eur. V tomto prípade sa vyšplhala cena za kus na 944 eur. Dodávateľom všetkých 201 teplomerov bola košická firma United Corp. Jej majiteľom aj konateľom je Richard Reday.

Podľa nedávnych informácií Denníka N mala NAKA zadržať aj Redaya. Denníku však polícia nechcela potvrdiť, či medzi zadržanými bol aj on, aktuality.sk

X X X

Schránkové firmy? Cyprus sa zmenil na prísnu krajinu, hovorí jediná slovenská advokátka na ostrove

Pochádza z Košíc, právo vyštudovala v Banskej Bystrici. Doktorku Soňu Ajini už na základnej škole prezývali „ obhajca chudoby“. Pomáhať iným a hľadať spravodlivosť mala odmalička v sebe hlboko zakorenené, aj preto za rozhodla stať právničkou. Dva roky po vysokej škole obhájila doktorát a chcela sa pustiť do práce, lenže osud jej udal iný smer. Na lodi, ktorá z Cypru – ostrova Afrodity – mierila do Izraela, sa zoznámila s mladým, atraktívnym Cyperčanom. Bolo to osudové stretnutie, plavba loďou sa skončila a oni sa stále mali o čom rozprávať, neskôr nasledovali listy a telefonáty. (V tom čase ešte neexistovali e-maily ani SMS-ky).

Sedem rokov trval ich vzťah na diaľku, až sa mladá právnička rozhodla presťahovať za námorným inžinierom na Cyprus. So slovenským diplomom nebolo možné venovať sa svojmu povolaniu. Musela opäť študovať. Skončia námorné právo na univerzite v Londýne, naučila sa po grécky a začala pomáhať ľuďom v inej krajine. Dnes je špecialistkou na obchodné, námorné, zmluvné právo, právo duševného vlastníctva a arbitráže, je aj osobitným zástupcom libérijského námorného registra na Cypre. Vedie mnohé neziskové organizácie a je zakladajúcou členkou a riaditeľkou Medzinárodnej asociácie lodnej dopravy a obchodu žien na Cypre. Úzko spolupracuje aj so Slovenským a Českým veľvyslanectvom na ostrove.

 Naši a svetoví, 22. diel: Advokátka Soňa Ajini hovorí nielen o tom ako sa presadila medzi právnikmi na Cypre, ale aj o živote jej rodiny na ostrove.

Je jedinou Slovenkou v advokátskej komore na Cypre. Je úspech dostať sa tam? Pracovala v najväčšej advokátskej firme na ostrove, prečo sa osamostatnila? Nebol to risk?

Tvrdí, že s pokorou človek najďalej zájde. Bola to len pokora, ktorá jej vo vzdialenej krajine priniesla úspech? Sú situácie, keď aj v noci je schopná vstať z postele a ísť pomáhať. Čo, alebo kto ju zvykne vyburcovať až k takejto oddanosti ľuďom? Aké riziká čakajú mladé Slovensky na ostrove, ktoré uzavrú za peniaze fiktívne manželstvo s mužmi z krajín tretieho sveta?

Je aj naďalej Cyprus rajom pre schránkové firmy? Čo zmenili nové pravidlá proti praniu špinavých peňazí? Aký majú Slováci záujem žiť a pracovať na Cypre? Kde si na ostrove Afrodity kupujú letné domy?

 Z Košíc na čarovný ostrov v Stredozemnom mori. Pozrite si cestu advokátky Sone Ajini do krajiny, v ktorej vraj kedysi vládla bohyňa lásky Afrodita. Nahliadnite do života jej rodiny i zákulisia špičkového práva. Pozrite si ako pôvabná advokátka vyzerala ako malé dieťa, maturantka i počas promocie. Uvidíte aj jej šikovnú dcéru, ktorá chodí rada na Slovensko, manžela, námorného špecialistu a vášnivého motorkára, ich štvornohého domáceho miláčika, „slovenskú“ vianočnú kapustnicu, stromček i dedinu, kde žijú – ktorá sa volá Rozprávka.

Jej dcéra sa narodila na Cypre, ale hovorí dobre po slovensky. Vo videu úspešná medzinárodná právnička Soňa Ajini uvažuje, aká je šanca, že by jej dcéra študovala na Slovensku. Hovorí aj o tom, ako sa Cyprus mení, aké sú tam ceny a prečo si tam chcú mnohí cudzinci kúpiť dom alebo byt./agentury/

X X X

V Bulharsku zadržali sedem ľudí v súvislosti s nálezom 18 mŕtvych migrantov

Bulharská polícia zadržala sedem ľudí v súvislosti s opusteným nákladným autom, v ktorom bolo 18 mŕtvych migrantov. Podozrivých zadržali na rôznych miestach v krajine a vyšetrovatelia sa snažia určiť, či je medzi nimi aj vodič vozidla.

 Telá 18 migrantov ležia na zemi pri opustenom nákladnom aute v bulharskej denine Lokorsko, neďaleko Sofie 17. februára 2023. Bulharskí policajti našli v opustenom nákladnom vozidle 18 mŕtvych migrantov, oznámilo ministerstvo vnútra v Sofii.

Nákladné auto našli opustené pri diaľnici neďaleko hlavného mesta Sofia. Vodič tam nebol, ale polícia objavila cestujúcich v utajenom priestore pod nákladom dreva. Riaditeľ bulharskej vyšetrovacej služby Borislav Sarafov potvrdil, že všetci zosnulí zomreli v dôsledku udusenia, zhruba 10 až 12 hodín pred nálezom vozidla. Prevádzači utiekli od vozidla, keď si všimli úmrtí. Podľa Sarafova to je najsmrteľnejší incident týkajúci sa prevádzania migrantov.

 V nákladiaku bolo aj 34 preživších, ktorí boli podľa ministra zdravotníctva Assena Medžidijeva vo veľmi zlom stave.

Všetci ľudia vo vozidle sú z Afganistanu a do Bulharska prišli cez Turecko v nádeji, že sa dostanú do západnej Európy, uviedli úrady.

Vyšetrovanie naznačuje, že zadržaní podozriví patria k zločineckej skupine, ktorá sa zapájala do prevádzania migrantov cez hranicu s Tureckom k bulharsko-srbskej hranici, vyjadril sa Sarafov. Pasažieri platili za cestu päť až sedem tisíc eur na osobu.

Bulharsko leží na migračnej trase, ktorú migranti z Blízkeho východu a Afganistanu využívajú na cestu do Európy cez Turecko. Bulharsko postavilo pozdĺž svojej 259-kilometrovej hranice s Tureckom plot z ostnatého drôtu, no s pomocou prevádzačov sa stále mnohým migrantom darí prejsť./agentury/

X X X

Politici z EÚ a USA žiadajú vyvodenie zodpovednosti voči Putinovi

Kallasová pripomenula, že Putin môže pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu čeliť obvineniam z vojnových zločinov.

Estónska premiérka Kaja Kallasová a americký republikánsky senátor Lindsey Graham v piatok na 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencii žiadali vyvodenie právnych následkov voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi v spojitosti s ruskou útočnou vojnou na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Voči Putinovi musí byť vyvodená zodpovednosť za zločiny agresie, inak sa bude história znova opakovať, uviedla prostredníctvom oficiálneho tlmočníka Kallasová. Graham dodal, že ak Putin vyviazne beztrestne, v budúcnosti sa takéto činy môžu opakovať.

Kallasová pripomenula, že Putin môže pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu čeliť obvineniam z vojnových zločinov, nie však zo zločinov agresie voči Ukrajine. Na to bude podľa jej slov potrebný osobitný súdny dvor.

ICC nemôže stíhať „zločin agresie“, ak dotknuté krajiny neratifikovali Rímsky štatút, ktorým sa ustanovil Medzinárodný trestný súd. Doteraz to neurobili Rusko ani Ukrajina, pripomína DPA.

„V tejto útočnej vojne sa nevzdáme a nezabudneme,“ povedal Graham a dodal, že Putinove barbarské činy musia byť potrestané. „Na to potrebujeme súdny dvor, európsky súdny dvor, ktorý sa bude venovať trestným činom agresie,“ dodal americký senátor.

Americká Republikánska i Demokratická strana sa podľa jeho slov zhodujú, že voči Putinovi musí byť vyvodená zodpovednosť, aktuality.sk

X X X

Nehammer odmietol ruské tvrdenia, že Rakúsko nedodržiava svoju neutralitu a nestrannosť

Neutralita podľa Nehammera neznamená, že Rakúsko sa bude nečinne prizerať, keď sa v krajine vyskytuje špionáž.

Rakúsky spolkový kancelár Karl Nehammer v piatok odmietol obvinenia zo strany Ruska, že Rakúsko nedodržiava svoje záväzky nestrannej a neutrálnej krajiny. TASR správu prevzala z agentúr AP a APA.

„Tvrdenia Ruska, že nie sme neutrálni, sa míňajú účinku,“ povedal Nehammer na spoločnej tlačovej konferencii s fínskou premiérkou Sannou Marinovou vo Viedni.

Nedávne vyhostenie štyroch rakúskych diplomatov z Ruska označil za „nič iné ako protiopatrenie bez značného opodstatnenia“.

Viedeň 2. februára oznámila vyhostenie štyroch ruských diplomatov, pretože ich konanie „bolo v rozpore s ich diplomatickým štatútom a medzinárodnými dohodami“.

Neutralita podľa Nehammera neznamená, že Rakúsko sa bude nečinne prizerať, keď sa v krajine vyskytuje špionáž a dochádza k zneužívaniu pohostinnosti.

Kancelár dodal, že Rakúsko stojí v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky pri ostatných členských krajinách EÚ a k neutralite pristupuje v zmysle európskej solidarity.

Rakúsko a ďalšie členské krajiny EÚ vyhostili desiatky ruských diplomatov po začiatku vojenského ťaženia Moskvy na Ukrajine, na čo Rusko reagovalo odvetnými krokmi, pripomenula agentúra AFP. Vo vojensky neutrálnom Rakúsku sú však vyhostenia diplomatov zriedkavé, pričom Viedeň si udržiavala s Moskvou blízke vztahy, aktuality.sk

X X X

Maturity v kremnickej umeleckej škole sú ohrozené, učitelia nedostali mzdy, chystajú výpovede

 Ako budú poslední študenti dvoch kremnických súkromných škôl maturovať, je otázne.

KREMNICA: Učitelia aj ďalší zamestnanci súkromného gymnázia a súkromnej školy umeleckého priemyslu v Kremnici stále márne čakajú na svoje mzdy.

„Nedostali sme mzdy za december, január a keďže máme informáciu, že zriaďovateľ má zablokované účty, nevieme, čo sa udeje s februárovou výplatou,“ potvrdila jedna z pedagogičiek Andrea Rolková.

Spoločne s ostatnými kolegami chcú pre problémy v škole a situáciu s meškajúcimi platmi hromadne podať výpovede, pracovný pomer hodlajú ukončiť k 28. februáru. To môže zásadne skomplikovať marcové maturity asi dvadsiatky štvrtákov. Ide o posledných študentov, ktorí v oboch školách zostali.

Zamestnanci škôl: Strácame nádej

„K dnešnému dňu podávame trestné oznámenie pre nevyplatenie miezd, podpísali to všetci zamestnanci, ktorí v oboch školách ešte pracujú. Strácame totiž nádej, že súkromný zriaďovateľ splní svoj sľub a peniaze nám doplatí,“ povedala v piatok vychovávateľka Jaroslava Letríková. Vysvetlila, že nechcú skomplikovať maturity zostávajúcich študentov, no nikto od nich nemôže čakať, že budú mesiace pracovať zadarmo.

Problémy narastajú od konca minulého roka, keď školáci pre odpojenie školy od plynu prešli vynútene na dištančné vyučovanie. Väčšina žiakov prestúpila na iné stredné školy, ostala len približne dvadsiatka maturantov. Tí sa v januári pár dní učili v náhradných priestoroch, ktoré poskytlo mesto Kremnica, aktuálne vyučovanie opäť pokračuje len online. Dôvodom je skutočnosť, že zriaďovateľ sa pre dlh na nájomnom voči Banskobystrickému samosprávnemu kraju dostal do exekúcie a má zablokované účty.

Obe školy dlhujú na sociálnom i zdravotnom poistení, dlh majú aj na finančnej správe. Budovu školy odpojili pre nedoplatky od energií.

 Exekútora požiadali, aby peniaze na mzdy uvoľnil

Spoločnosť švédskeho podnikateľa Kemela Benaliho reagovala, že exekútora už pred nejakým časom požiadala o súhlas na vyplatenie miezd pre zamestnancov. Zatiaľ bez odpovede.

„Ide o peniaze, ktoré ako dotáciu dostáva zriaďovateľ škôl od štátu,“ poznamenal právny zástupca Benaliho Jaroslav Pilát s dôvetkom, že je na exekútorovi, ako požiadavku vyhodnotí.

Benali na otázky Aktualít odpovedal, že nie je jeho cieľom ohroziť maturitné skúšky zvyšných študentov. Školy plánoval zatvoriť až po zmaturovaní posledných. Keďže samosprávny kraj začal konať a dlh na nájomnom vymáha, škole teraz podľa neho hrozí okamžité zatvorenie.

Banskobystrická župa, ktorá súkromníkovi prenajíma budovy školy, dielní aj internátov, mesiace opakuje, že kým začala konať a pohľadávku vymáhať, čakala. Rodičom poskytla na začiatku aktuálneho školského roka, keď gymnázium a umelecká škola nedokázali otvoriť načas, zoznam príbuzných škôl, kam môžu ich deti prestúpiť. O dlhodobých problémoch škôl aj o spore zriaďovateľa so samosprávnym krajom Aktuality opakovane písali.

Nie je isté, kde budú maturovať

Ako a kde budú súčasní štvrtáci maturovať, je zatiaľ otázne. Ak sa zriaďovateľ rozhodne školy zavrieť, mal by ministerstvo školstva požiadať o ich vyradenie zo siete škôl a školských zariadení.

„V žiadosti o vyradenie je zriaďovateľ povinný uviesť, akým spôsobom bude zabezpečená výchova a vzdelávanie žiakov po zrušení školy. Je na jeho zodpovednosti, aby komunikoval so zriaďovateľmi a riaditeľmi škôl podobného zamerania o umiestnení žiakov,“ vysvetľovala ešte v decembri Kamila Strapková z Regionálneho úradu školskej správy v Banskej Bystrici.

Ak zriaďovateľ umiestnenie žiakov v iných školách sám nezabezpečí, práve regionálny úrad školskej správy v súčinnosti so zriaďovateľmi iných stredných škôl určí, kde budú môcť žiaci v štúdiu pokračovať, aktuality.sk

X X X

Čo má spoločné alkohol a chrípka? Budete sa čudovať

Imunitný systém si treba v chladnom počasí chrániť viac ako po iné, teplejšie obdobia roka. Počas studených dní sa darí zvlášť baktériám a vírusom, ktoré dokážu uspieť najmä u oslabených jedincov, napríklad u starších ľudí. Pokiaľ sa túžime vyhnúť sezónnym ochoreniam, buďme na pozore. Obranyschopnosť organizmu totiž dokáže oslabiť stres i alkohol.

 Ako funguje?

Imunita je komplexná, obranná schopnosť organizmu zvládať záťažové situácie, najčastejšie v podobe chorôb. Zvyčajne ju napádajú vírusy, choroboplodné zárodky, baktérie. Dokážu sa rýchlo zahniezdiť v ľudskom tele a vyvolať infekčné ochorenia, ktoré nás pripútajú na lôžko aj na viac ako dva týždne. Telo si vlastnú obranyschopnosť dokáže šikovne regulovať vďaka pravidelnému cvičeniu či pestrej strave. V prípade, ak zo stereotypu dobrej starostlivosti o naše telo predsa len vybočíme, počítať môžeme s nepríjemnými následkami. Imunitný systém totiž rúcajú viaceré nenápadné zlozvyky.

Viac zlosti i chorôb

Prvým zlým návykom je neustála podráždenosť, nervozita a stres. Ak sa dokážeme nahnevať pri doslova každej príležitosti, chrípka a iné obdobné choroby majú k nám o čosi bližšie. Stres je prirodzená reakcia organizmu na záťaž, tak fyzickú ako aj psychickú. V malej miere je pre telo vyslovene prospešný, pretože nás núti tvoriť, vymýšľať nové veci, učiť sa. V opačnom prípade sa však do tela vyplavuje priveľké množstvo hormónov adrenalínu a kortizolu.

 Posledná spomínaná látka patrí do kategórie typických stresových hormónov, ktoré môžu pri dlhodobej záťaži spôsobiť takzvaný chronický stres. Zatiaľ čo kortizol stúpa, v organizme klesá hladina prostaglandínov. Tieto hormóny regulujú krvný tlak, bránia zápalom a podporujú imunitný systém. Stres dokážeme potlačiť prechádzkami, meditáciou, počúvaním hudby či stretnutiami s pozitívne naladenými ľuďmi. Vyhnúť by sme sa naopak mali neustálemu sledovaniu negatívnych správ, namosúreným ľuďom a hádkam.

Alkohol skôr ubližuje

Imunitný systém je v boji s vírusmi vyzbrojený skvelými pomocníkmi. Ide predovšetkým o biele krvinky, takzvané T-bunky. Biele krvinky likvidujú choroboplodné zárodky a udržiavajú nás mimo ohrozenia infekčných chorôb. Existuje však spôsob, ako týmto neviditeľným nepriateľom choroboplodných látok ublížiť. Napríklad, pravidelné pitie alkoholu dokáže nabúrať celkovú imunitnú odozvu ľudského tela.

Hovorí sa, že napríklad jedno pivo u žien a dve u mužov denne už majú negatívny vplyv na imunitný systém. Alkohol totiž znižuje schopnosť bielych krviniek zabíjať mikróby. Okrem nádchy a kašľa sme pri pravidelnej konzumácii alkoholu viac chorľaví, lepia sa na nás infekčné choroby, zápaly a v najhoršom scenári sa objavuje aj rakovina. Naopak, imunitu povzbudzuje pitie pitnej vody, kedy má organizmus dostatočný priestor na vyplavovanie mikróbov z tela.

Kľúčový je počet hodín spánku

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá reálne, aj horší spánok v noci sa dokáže podpísať pod schopnosť tela bojovať s chorobami. Imunitný systém sa totiž počas nočného odpočinku snaží naberať čo najviac sily, aby mohol zvládnuť náročný deň. V tomto prípade tak platí priama úmera, že čím menej spíme, tým viac sily uberáme imunitnému systému. Viaceré výskumy potvrdzujú, že ľudia, ktorí spia menej ako sedem hodín denne sú náchylnejší na vírusové a bakteriálne ochorenia. Odborníci sa tiež dušujú, že chabý spánok má na svedomí aj úbytok bielych krviniek, ktoré chránia naše telo pred vonkajšími vplyvmi.

 Strážme si hmotnosť, pomáha to

Odborníci veria, že štíhli ľudia môžu mať lepšiu pozíciu v boji s infekciami. Nadváha a obezita predstavujú pre telo nielen fyzickú záťaž. Spôsobujú totiž celý rad srdcovocievnych ochorení, cukrovku, rakovinu či mŕtvicu. Obezita je dávno považovaná za faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje imunitu. V tejto súvislosti vedci urobili zopár zaujímavých výskumov. Aj v tomto prípade si svoje tézy otestovali na myšiach. Ukázalo sa, že obézne myši mali zníženú schopnosť produkovať prirodzené látky, ktoré bojujú proti baktériám a vírusom. Primeraná hmotnosť nezaťažuje telo, ktoré sa tak nezameriava na boj s civilizačnými, ale bežnými a vírusovými chorobami./agentury/

X X X

V terapii: Ako sa dostať k psychoterapii platenej poisťovňou? Prečo sú terapeuti drahí?

Chodiť na terapiu je finančne náročné a serióznu bezplatnú a kvalitnú psychoterapiu máme pokrytú len minimálne, hovorí pychoterapeut Martin Miler.

Článok je súčasťou seriálu V terapii, v ktorom sa každú sobotu venujeme praktickej stránke psychoterapie.

Jana, ktorá mala úzkosti, potrebovala v prvých dňoch najhorších stavov psychoterapiu aj dvakrát týždenne. Nad zazmluvnenými psychoterapeutmi ani nepremýšľala – cítila sa tak zle, že išla k prvej terapeutke, ktorá mala v najbližších dňoch voľný termín.

„Človek by urobil vtedy všetko, aby sa dostal z toho hrozného pocitu úzkosti,“ spomína Jana.

Spočiatku, teda v roku 2019 platila 29 eur za hodinu. Stav sa jej zlepšoval a postupne potrebovala len jedno stretnutie týždenne, neskôr len jedno za dva týždne a napokon prichádzala na sedenia nepravidelne.

Psychoterapeutka odvtedy zmenila cenu – najskôr na 40 eur za stretnutie a neskôr na 45 eur. Jana ako stála klientka platila pôvodnú sumu a až neskôr, po dlhšom prerušení terapie, začala platiť podľa práve aktuálneho cenníka. Zvýšenie ceny chápe a z jej pohľadu boli kvality odborníčky dostatočne vysoké na to, aby si 45 eur pýtala od začiatku. Uznáva však, že by to pre ňu bolo náročné.

„Keby som dnes potrebovala terapiu tak často ako v začiatkoch, neviem, ako by som to utiahla,“ priznáva. Situáciu s platením jej vtedy uľahčil aj fakt, že nemala väčšie finančné záväzky. Napriek tomu, že pôvodná suma zasiahla jej peňaženku, podľa vlastných slov neľutuje ani euro investované do psychoterapie.

Aj Matej, ktorému psychoterapiu odporúčal psychiater, platí za terapiu nemalé peniaze. „Za jedno sedenie platím 40 eur. Mal som aj obdobia, keď som sa objednával každý týždeň, mesačne ma to vyšlo na 160 eur.“

Desiatky eur

Dostupnosť psychoterapie je na Slovensku vo všeobecnosti nízka, dopyt je vysoký a čakacie lehoty sú neraz dlhé. A jej ceny určuje aj trh.

„Chodiť na terapiu je finančne náročné. Serióznu bezplatnú a kvalitnú psychoterapiu máme pokrytú len minimálne,“ hovorí psychoterapeut Martin Miler. Priemerná cena psychoterapie v hlavnom meste sa podľa neho môže pohybovať okolo 50 eur.

Podľa predsedníčky Slovenskej psychoterapeutickej spoločnosti (SPS) Zity Michlerovej sa priemerná cena psychoterapie na Slovensku určiť nedá, keďže aj u jedného terapeuta môže byť rôzna – napríklad sedenie po pracovnej dobe alebo v čase pracovného voľna môže byť drahšie. Vo väčších mestách sú ceny vyššie. Najlacnejšie sedenia sa pohybujú okolo 30 eur, u populárnych psychoterapeutov môže cena za jedno sedenie presiahnuť 70 eur.

Okrem veľkého dopytu zohráva úlohu aj fakt, že kritériá na získanie psychoterapeutického vzdelania sú nastavené prísne. Stať sa plnohodnotým terapeutom v slovenských podmienkach znamená vyštudovať jeden určených odborov (napr. špeciálna pedagogika, medicína či psychológia) a následne podstúpiť niekoľkoročný výcvik.

„Každé vzdelanie stojí nielen peniaze a čas. Psychoterapeutom sa človek nestáva, keď má 20 rokov. Veľa rokov trávi štúdiom – vysokou školou, výcvikom, skladaním skúšok a získavaním praxe. Neustále sa musí vzdelávať, sám podstupuje terapiu, supervízie a následne je potrebné, aby sa udržiaval v kondícii,“ vysvetľuje jeden z dôvodov vysokých cien psychoterapeutka Alena Hrčková.

Michlerová však pripomína, že cena je aj vecou dohody pacienta a terapeuta. „Mnohí terapeuti poskytujú zľavy pre seniorov, študentov či ženy na materskej dovolenke.“

Čakanie a platby poisťovní

Existuje však aj možnosť podstúpiť psychoterapiu preplatenú zdravotnou poisťovňou. Vo všeobecnosti sa na prvé sedenie u psychoterapeuta čaká od mesiaca do pol roka, u vychytených odborníkov dokonca aj rok, ale platí, že na psychoterapeutickú pomoc hradenú poisťovňou sa čaká dlhšie. Kratšie lehoty sa zase dajú očakávať pri online terapii. Čakacie doby závisia aj od veľkosti spádovej oblasti a počtu odborníkov, ktorí majú zmluvu so zdravotnými poisťovňami.

„Psychoterapií u zazmluvných psychológov či psychiatrov so psychoterapeutickým vzdelaním je len veľmi málo. Prístup k bezplatnej psychoterapii je často otázkou prinajmenšom niekoľkých mesiacov a počet sedení tiež limituje poisťovňa. Úplne absentuje sieť psychoterapeutov pre dospelých, ktorá by pomohla nielen nízkopríjmovým, ale aj ľuďom z bežne príjmových skupín, aby sa dostali k bezplatnej psychoterapii – pritom by to malo byť úplne legitímne a bežné,“ hovorí Miler.

Ministerstvo zdravotníctva má presne určené počty, koľko zazmluvnených odborníkov potrebuje na daný počet obyvateľov. „Sieť zazmluvnených odborníkov je veľmi malá. Väčšina poisťovní vám povie, že ju majú naplnenú, no to stále znamená, že je poddimenzovaná. Navyše platby od poisťovní sú veľmi nízke,“ vysvetľuje Miler.

Cena, ktorú terapeutovi preplatí poisťovňa, sa pritom odvíja od zmluvy so zdravotnou poisťovňou. „Táto cena môže byť rozdielna. Výsledná suma za hĺbkovú psychoterapiu sa môže pohybovať od 27 do 35 eur. Vzhľadom na dĺžku výkonu – sedenie trvá zhruba 50 minút – je toto finančné ohodnotenie nízke a nepokrýva náklady poskytovateľa. To je aj jeden z viacerých dôvodov, ktorý vedie k odlivu psychoterapeutov zo zdravotníckeho systému do súkromného sektora, kde cena môže odrážať reálne náklady terapeuta,“ vysvetľuje Michlerová. Dodáva však, že momentálne je problém s dostupnosťou zdravotnej starostlivosti vo viacerých odboroch, nielen psychoterapie.

Informácie v poisťovni

Napriek tomu sa dajú nájsť psychoterapeuti, ktorí majú zmluvu s poisťovňou. Neexistuje však ich jednotná databáza. Každý pacient sa o možnostiach môže informovať v pobočke svojej zdravotnej poisťovne. Všetky tri zdravotné poisťovne ponúkajú možnosť informovať sa o zazmluvnených poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti v najbližšom okolí – či už na webových stránkach, alebo v call centách.

„Psychoterapiu je možné absolvovať v rámci rôznych poradní a pracovísk, ktorých činnosť hradí štát alebo fungujú v rámci 3. sektora a terapia je poskytnutá bezplatne. V zdravotníctve je možné absolvovať psychoterapiu, ak ide o zdravotne indikovaný výkon – teda že pacient má diagnózu, ktorú možno efektívne ovplyvniť psychoterapiou. Vtedy ju preplatí zdravotná poisťovňa,“ hovorí Michlerová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pripomína, že poistenec môže psychiatra alebo klinického psychológa, ktorý má zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou, navštíviť priamo. „Psychiater alebo klinický psychológ rozhodne o potrebe poskytnutia psychoterapie a ak je indikovaná v súlade s platnou legislatívou a dohodnutými zmluvnými podmienkami, poisťovňa ju uhradí,“ uviedla Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP.

V prípade zdravotej poisťovne Union platí, že ak v okolí poistenca nie sú zazmluvnení psychoterapeuti alebo nemajú na niekoľko ďalších mesiacov voľné kapacity, je možné navštíviť nezmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. „Psychoterapiu uhrádzame u nezmluvného psychiatra, psychológa či psychoterapeuta (certifikovaní psychoterapeuti) do výšky 80 % v súlade s nárokom definovaným zákonom, podľa ktorého je počet sedení hradených poisťovňou 25 za rok,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Kristína Baluchová.

25 sedení?

Poisťovne vo všeobecnosti prelácajú hlavne 25 prvých sedení, podľa Michlerovej je však tento limit tak trochu mýtus. „Ak pacientovi terapia prospieva a terapeut vie zdravotnej poisťovni zdôvodniť prekročenie tohto limitu s vyhliadkou na zlepšenie stavu, tak sa tento počet môže aj navýšiť.“

V tom prípade je potrebné schválenie revíznym lekárom.

O postupe je dobré informovať sa aj na infolinke. VšZP napríklad ponúka nielen individuálnu terapiu, ale aj skupinovú, individuálnu s využitím špeciálnych foriem (arteterapia, muzikoterapia) či rodinnú terapiu. VšZP tiež ponúka možnosť bezplatnej psychologickej pomoci pre čerstvé mamičky a tehotné ženy, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.