Putin nepovažuje Zelenského za politika na vyjednávanie. Únos Vietnamca, zistenia o úplatkoch 

AFP: Čo majú spoločné bývalý príslušník KGB a zabávač? Putin a Zelenskyj súperia na bojisku aj v pohľade na svet. Jeden je bývalý príslušník KGB, ktorý sa pri moci drží už viac ako 20 rokov, nenávidený väčšinou sveta. Druhý býval zabávačom, kým sa z neho stal na Západe obdivovaný vojenský vodca. Medzi 70-ročným ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho 45-ročným ukrajinským náprotivkom Zelenským nejde len o stret armád, ale aj o stret dvoch protikladných osobností, píše AFP.

 Dva symboly s časnosti: prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj a ruský prezident Vladimir Putin.

„Očividne ide o dva zásadne odlišné typy lídrov. Jeden je moderný, mladý, neformálny a orientovaný na rozvoj. Druhý je uzavretý, zastaraný, autoritársky s komplexmi a šialenými nápadmi,“ uvádza ruský politológ Andrej Kolesnikov z moskovského centra Carnegie.

Putin aj Zelenskyj sa narodili v rovnakej krajine – Sovietskom zväze. Dvadsaťpäťročný vekový rozdiel sa však podpísal aj na ich rozdielnych prístupoch k svetu. Pre Putina je to túžba po moci zafarbená nostalgickým revanšizmom. Pre Zelenského je to otvorenosť Západu a modernita. Od vstupu ruských vojsk na Ukrajinu vlani 24. februára sa táto hodnotová opozícia premenila na opozíciu na bojisku, ktorá pripomína boj Davida s Goliášom.

 Herec Zelenskyj, prezident od roku 2019, nemal žiadne politické skúsenosti okrem výstupov na sociálnych sieťach. Tohto zvyku sa drží aj v čase vojny, keď každý večer zverejňuje dobre nacvičené videoprejavy, v ktorých Ukrajincom dodáva nádej a sľubuje víťazstvo. S črtami prehĺbenými rokom bojov, s tmavými očami a takmer vždy v khaki triku si ukrajinský prezident získal domácu i medzinárodnú popularitu.

Šéf Kremľa podľa ukrajinského politológa Anatolija Oktysjuka svoj náprotivok úplne zle odhadol. „Putin ho bral ako klauna, komika, šaška. Invázia je dôsledkom toho, že Zelenského podcenil, dôsledkom jeho arogancie a nedostatku rešpektu,“ uviedol Oktysjuk.

 Vladimir Putin, na rozdiel od svojho súpera ďaleko od miesta diania, získal imidž samotára, ktorý sa zdržiava najmä v Kremli, kde sa zúčastňuje na nekonečných videokonferenciách s ministrami a ďalšími vysokopostavenými úradníkmi a kde obviňuje Ukrajinu z nacizmu alebo sa vyhráža Západu.

Ruský prezident sa totiž väčšine verejných vystúpení vyhýba. K vojnovej zóne sa nikdy nepriblížil, čo je v rozpore s obrazom tvrdého, húževnatého muža, ktorý si roky pestoval predvádzaním bojových umení či jazdami na koni v tajge s odhalenou hruďou.

 „Pre mňa je to nikto,“ povedal o Putinovina konci januára Zelenskyj. Na okraj ekonomického fóra v Davose dokonca nadhodil, že Putin už dávno zomrel, a naznačil, že ho odvtedy zastupuje dvojník. Putin zase Zelenského a jeho tím označil za „bandu narkomanov a neonacistov“, ktorí stoja za „genocídou“ ruskojazyčného obyvateľstva na Ukrajine.

 Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?

„Putin Zelenského nepovažuje za ten druh politika, s ktorým sa dá hovoriť alebo vyjednávať. Zelenskyj je pre neho votrelec, sú nezlučiteľní,“ domnieva sa Kolesnikov./agentury/

X X X

Rusi roztočili kolesá vojenskej výroby, výrazne zvýšili aj výrobu rakiet Kinžal

 Rusko výrazne zvýšilo výrobu zbraní, podľa šéfa zbrojárskeho koncernu Čomezova niekde až 50-násobne. Týka sa to aj nadzvukových rakiet Kinžal. Do konca roka chce Rusko vyrobiť 300 nových bojových vrtuľníkov – je to množstvo, ktoré podľa Kyjeva Ukrajinci Rusom zostrelili.

X X X

Spojené štáty sa obávajú, že Čína zvažuje, že Rusku poskytne vojenské vybavenie na boje na Ukrajine, vrátane zbraní a munície. Televízii CBS to povedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý tiež zopakoval, že Čína podľa USA už Rusku istú vojenskú podporu – nie však zbrane a muníciu – poskytla.

„Boli sme svedkami toho, že čínske firmy ruské vojenské snaženie podporili vojenským vybavením, samozrejme v Číne neexistuje skutočný rozdiel medzi súkromnými spoločnosťami a štátom. Čoho sa obávame teraz, je, že Čína zvažuje aj poskytnutie zbraní a munície,“ uviedol Blinken.

X X X

Čečenský líder Ramzan Kadyrov v nedeľu vyhlásil, že jedného dňa založí svoju vlastnú súkromnú vojenskú spoločnosť podobnú žoldnierskej Vagnerovej skupine vedenej Jevgenijom Prigožinom.

Vzostup žoldnierskych skupín, akými sú napríklad vagnerovci, fungujúcich mimo tradičných ruských vojenských štruktúr vyvoláva medzi diplomatmi obavy, že by takéto skupiny jedného dňa mohli predstavovať hrozbu pre stabilitu v Rusku, uvádza Reuters.

Kadyrov vo svojom nedeľnom príspevku na platforme Telegram uviedol, že vagnerovci bojujúci na Ukrajine po boku ruských ozbrojených síl dosiahli „pôsobivé výsledky“. Súkromné vojenské spoločnosti zároveň nazval nevyhnutnosťou.

„Keď sa skončí moja služba štátu, vážne plánujem konkurovať nášmu drahému bratovi Jevgenijovi Prigožinovi a vytvoriť súkromnú vojenskú spoločnosť,“ uviedol Kadyrov, ktorý je hlavou ruskej Čečenskej republiky od roku 2007.

X X X

Ukrajina označila v nedeľu nútené presídľovanie svojho obyvateľstva na ruské územia za genocídu.

„Keď hovoríme o genocíde na Ukrajine, potom musíme hovoriť o téme nútených deportácií Ukrajincov a ukrajinských detí,“ uviedol pre televízne stanice RTL a ntv ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin.

„Nútené presídľovanie je jasným dôkazom o genocíde,“ dodal.

Útočná vojna Ruska proti svojmu západnému susedovi pritom trvá už takmer jeden rok. Samotná Moskva podľa Kostina celkom otvorene hovorí o „deukrajinizácii“.

„Keď takéto posolstvá prichádzajú od vysokopostavených politikov agresora, potom tu nejde o vojnovú propagandu, ale o jasné podnecovanie na páchanie zverstiev,“ podotkol ukrajinský generálny prokurátor.

X X X

Dve ruské rakety preleteli „nebezpečne blízko“ jadrových reaktorov Juhoukrajinskej atómovej elektrárne. V nedeľu to vyhlásila ukrajinská štátna energetická spoločnosť Enerhoatom.

Podľa Enerhoatomu preleteli v sobotu o 08.25 h miestneho času (07.25 h SEČ) a o 08.27 h (07.27 h SEČ) okolo reaktorov Juhoukrajinskej atómovej elektrárne dve ruské strely s plochou dráhou letu. Táto elektráreň sa nachádza v Mykolajivskej oblasti asi 350 kilometrov južne od Kyjeva a 80 kilometrov od pobrežia Čierneho mora.

„Riziko, že by strely mohli zasiahnuť reaktor a spôsobiť tak jadrovú katastrofu, bolo opäť vysoké,“ uviedol Enerhoatom. Incident zároveň označil za „ďalší dôkaz jadrového terorizmu, ktorý pácha Ruská federácia, čo ohrozuje bezpečnosť na celom svete“.

X X X

  Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell dnes na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyzval na rýchlejšiu a rozsiahlejšiu zbrojnú podporu Ukrajiny. Podporil tiež návrh estónskej premiérky Kaji Kallasovej, aby Európska únia nakupovala muníciu pre ukrajinskú armádu spoločne, ako počas pandémie pre svojich členov hromadne obstarávala vakcíny proti chorobe covid-19.

„Treba urobiť viac a treba konať rýchlejšie, stále toho treba veľa urobiť. Musíme zintenzívniť a urýchliť našu vojenskú podporu,“ povedal Borrell v prejave na záverečnom dni Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v bavorskej metropole.

Borrell sa následne zúčastnil na debate, v ktorej Kallasová hovorila o svojich obavách z nedostatočných kapacít na produkciu munície. Uviedla, že dopyt po munícii je obrovský, ale výroba značne obmedzená, preto by európsky zbrojársky priemysel mal dostať príslušné zákazky, aby mohol výrobnú kapacitu navýšiť. Podľa premiérky niektoré európske metropoly v tejto veci stále váhajú, čo len povzbudzuje Rusko, ktoré sa spolieha na to, že Európu podpora Ukrajiny nakoniec unaví.

Kallasovú v jej návrhu Borrell podporil. „S estónskou premiérkou úplne súhlasím a my na tom pracujeme,“ povedal. Podľa neho kapacity európskeho zbrojárskeho priemyslu musia byť navýšené ako na podporu Ukrajincov, tak aj v záujme bezpečnosti Európy./agentury/

X X X

Utečenci z Ukrajiny prinášajú výraznú úľavu nemeckému trhu práce. Šancu na robotu má každý

Utečenci z Ukrajiny prinášajú výraznú úľavu na napätý trh práce v Nemecku. Uviedol to Daniel Terzenbach, člen predstavenstva Spolkového úradu práce pre agentúru DPA, od ktorej správu prevzala TASR.

 Pred vojnou na Ukrajine utieklo už okolo 9 miliónov ľudí.

Informoval pritom, že zhruba rok od invázie ruskej armády na Ukrajinu bolo na plný pracovný úväzok v Nemecku zamestnaných o 65.000 Ukrajincov viac ako pred začiatkom bojov. Okrem toho ďalších 21.000 Ukrajincov našlo prácu na skrátený úväzok. Všetci tak pomáhajú Nemecku v boji s nedostatkom pracovnej sily. „Nemecký pracovný trh je schopný ich absorbovať,“ povedal Terzenbach.

Očakáva sa, že počet pracovníkov z Ukrajiny sa v najbližších týždňoch a mesiacoch výrazne zvýši, keď absolvujú integračné a odborné jazykové kurzy, ktoré ponúka Spolkový úrad pre migráciu a utečencov. Najmä od 2. štvrťroka 2023 bude k dispozícii väčší počet absolventov kurzov s dobrými jazykovými znalosťami.

 „Zámerne sme sa snažili, aby kvalifikácia ľudí bola rozpoznateľná a použiteľná,“ povedal Terzenbach. Zámerom podľa neho nebolo okamžite umiestniť utečencov na trh práce, ale využiť ich na základe ich vyhliadok.

V rokoch 2014 až 2016, počas vlny utečencov prevažne zo Sýrie, bolo cieľom mať 50 % ľudí zamestnaných do piatich až šiestich rokov od príchodu. To sa podarilo aj napriek problémom, ktoré priniesla pandémia nového koronavírusu. Teraz má Nemecko šancu zamestnať ešte vyššie percento utečencov prostredníctvom vylepšených postupov a cielenejších umiestnení.

„Šancu na trhu práce má takmer každý,“ povedal Terzenbach, podľa ktorého je evidentné, že veľká časť utečencov je ochotná zostať v Nemecku dlhodobo, učiť sa nemecký jazyk a pracovať.

„Vidíme veľmi vysokú úroveň motivácie, dokonca až do preťažovania samých seba,“ zdôraznil.

 Tento vývoj podporuje fakt, že do Nemecka prichádza stále viac mužov v produktívnom veku, bez ohľadu na povinnú vojenskú službu na Ukrajine. Prekážkou by sa podľa Terzenbacha mohla stať starostlivosť o deti.

„K dispozícii je príliš málo miest v zariadeniach pre deti, keďže samosprávy nerátali s krízou pri plánovaní dopytu. Preto potrebujeme dočasné preklenovacie riešenia, ako je rozšírenie ponuky opatrovateľov, ktorí sa starajú o niekoľko detí,“ vyhlásil.

Prezident Spolkového úradu pre migráciu a utečencov Hans-Eckhard Sommer už predtým informoval, že návštevnosť integračných a jazykových kurzov je lepšia ako v minulosti. Vlani sa na takýchto kurzoch zúčastnilo viac ako 500.000 prisťa­hovalcov. To bol dvojnásobok v porovnaní s rokom 2021, dodal Sommer./agentury/

X X X

Čoskoro vyprší zmluva s NATO, zvestujú extrémisti. V skutočnosti len nevedia čítať s porozumením

 Na takzvaných „mierových“ pochodoch po celom Slovensku predstavitelia extrémnej pravice okolo strany ĽS NS rozhlasujú, že budúci marec končí zmluva medzi Slovenskom a NATO. „Ide o veľmi nesprávnu interpretáciu textu zmluvy, čo však iba potvrdzuje ich neodbornú spôsobilosť v otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky,“ odkázalo ministerstvo obrany. Čo vlastne čítali členovia ĽS NS a kde sa pomýlili?

 Návštevníci tzv. mierových pochodov od začiatku februára na mnohých slovenských námestiach počúvajú výzvy k zastaveniu vojenskej pomoci Ukrajine a na ukončenie „americkej imperialistickej vojny“. Tieto výzvy šíria zväčša ľudia z okolia strany ĽS NS.

Tak to bolo napríklad aj ostatnú stredu v Žiline. Tieto reči tam hlásal poslanec ĽS NS Andrej Medvecký, ktorý v roku 2014 napadol cudzinca pre farbu jeho pleti pred diskotékou v oravskom Námestove. Ešte predtým bol odsúdený aj za šoférovanie pod vplyvom alkoholu. „Budúci rok je rokom, kedy končí zmluva s NATO,“ kričal Medvecký na námestí.

 Takéto informácie šíria aj ďalší členovia extrémistickej strany ĽS NS. „NATO nás ťahá do vojny s Ruskou federáciou. Ale 24. marca 2024 končí zmluvná viazanosť medzi Slovenskou republikou a NATO. Slovenská republika tak má po 20 rokoch historickú a jedinečnú možnosť odstúpiť od zmluvy s NATO a tým ukončiť členstvo v tejto zločineckej organizácii,“ tvrdí predseda ĽS NS Marian Kotleba.

 Ako doplnil poslanec tejto strany Rastislav Schlosár, v Národnej rade podali návrh uznesenia, ktorým žiadajú vládu a prezidentku o kroky smerujúce k vystúpeniu z NATO. Ako však sám dodáva, prijatiu takéhoto uznesenia veľké šance nedávajú. „Rozhodli sme sa preto vytvoriť aj občiansky tlak, aby vláda a prezidentka konali, a prišli sme preto s petíciou,“ uviedol Schlosár vo vzťahu k pripravovanej petícii.

„Chceme mier. Nechceme vojnu. Preto sme prišli s petíciou za mier, aby každý jeden človek na Slovensku mohol svojim podpisom jasne vyjadriť, že nechce bojovať vo vojne proti Rusku a nechce bojovať vo vojne za americké imperialistické záujmy,“ povedal predseda ĽS NS Marian Kotleba, ktorému zas za propagáciu neonacizmu zanikol mandát poslanca, kvôli čomu sa teraz sám označuje za politického disidenta.

 „Severoatlantická zmluva, ku ktorej Slovenská republika pristúpila a po jej schválení spojencami sa stala členskou krajinou aliancie, nemá žiadnu výpovednú lehotu. Zjednodušene povedané, naše členstvo nebolo uzavreté na dobu určitú, ale na dobu neurčitú,“ vysvetlil slovenský veľvyslanec pri NATO Peter Bátor. „NATO je jediným garantom našej bezpečnosti a obrany. Vystúpiť z neho období vojny v susednom štáte je absolútnym znížením bezpečnosti pre každého jedného občana, ktorý na Slovensku žije,“ dodáva.

Časovú neobmedzenosť členstva v NATO potvrdzuje aj ministerstvo obrany. Pripomína, že integračný proces Slovenska do NATO zavŕšilo 29. marca 2004 odovzdanie ratifikačných listín vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom americkej vláde ako depozitárovi. Slovensko sa tak formálne stalo zmluvnou stranou Severoatlantickej zmluvy tým, že uložilo u vlády Spojených Štátov amerických svoju listinu o pristúpení.

 Ako si teda možno vysvetliť fámy okolo konca zmluvnej viazanosti v marci 2024? Extrémisti je jednoducho pomýlili zmluvu, ktorú podpísalo Slovensko, so samotnou zakladateľskou zmluvou aliancie. Severoatlantická zmluva bola prijatá 4. apríla 1949 vo Washingtone.

„Po dvadsiatich rokoch platnosti tejto zmluvy môže ktorákoľvek zmluvná strana odstúpiť od zmluvy rok po tom, ako predloží vláde Spojených štátov amerických oznámenie o vypovedaní zmluvy, a tá informuje vlády ďalších zmluvných strán o uložení takej výpovede,“ uvádza článok 13 tejto zmluvy z roku 1949.

„Inými slovami, od roku 1969 dáva Článok 13 Washingtonskej zmluvy možnosť ktorejkoľvek strane v Aliancii vypovedať zmluvu, pričom sa rozhodnutie stane oficiálne platné rok po denunciácii,“ vysvetlilo ministerstvo obrany.

Členovia ĽS NS ale tento článok zjavne pochopili vo vzťahu k termínu vstupu do NATO, a preto sa domnievajú, že možnosť odstúpenia od zmluvy Slovensku nastane 20 rokov od vstupu. „Zo strany Vami spomínaných poslancov teda ide o veľmi nesprávnu interpretáciu textu zmluvy, čo však iba potvrdzuje ich neodbornú spôsobilosť v otázkach zahraničnej a bezpečnostnej politiky,“ uzavrel rezort obrany./agentury/

X X X

Prokurátor Mikuláš: Neriešim reči Fica s Kaliňákom o vražde Jána Kuciaka. V prípade únosu Vietnamca máme nové zistenia o úplatkoch

 Daniel Mikuláš dozoruje prípad vraždy Jána Kuciaka spojený s kauzou prípravy vrážd prokurátorov. Rieši aj novú korupčnú kauzu v súvislosti s únosom Vietnamca. Dôležitých svedkov chce vypočuť priamo v Nemecku. „Aby som to vedel priamo navnímať, aby som to mal z prvej ruky.“

X Robert Fico aj Robert Kaliňák v poslednom období často opakujú, že ešte uvidíme, kto je za vraždou Jána Kuciaka: „My raz povieme, kto Kuciaka zabil, a budú všetci šokovaní, kto Kuciaka zabil.“

x Ako vnímate tieto vyjadrenia politikov?

Nereflektujem na tieto vyjadrenia verejne činných osôb. Pokiaľ niekto disponuje informáciami, tie sú hodnotné a môžu byť prínosné pre objasnenie akéhokoľvek trestného činu, je jeho povinnosťou, aby tieto informácie poskytol orgánom činným v trestnom konaní, prípadne súdu.

X Je v hre, že by ste si predvolali Roberta Fica alebo Roberta Kaliňáka na výsluch a opýtali sa, čo iné vedia o tejto vražde?

Takýto dôkazný návrh sme nepodali. Podali sme viaceré iné návrhy, súd rozhodne, ktoré budú vykonané a ktoré nie. Ale tieto osoby, respektíve ich výsluch medzi našimi navrhovanými dôkazmi nie je.

X Robert Kaliňák v relácii Na telo spomenul, že ak by obžalovaného Kočnera súd oslobodil spod obžaloby, tak sa polícia bude musieť „vrátiť k tým verziám, ktoré nepreverovala tak poctivo a ktoré má k dispozícii“. Viete, na čo naráža exminister vnútra?

Netuším.

X Existuje alternatívna vyšetrovacia verzia vraždy Jána a Martiny, ktorú polícia vyšetrovala a málo sa jej venovala?

V drvivej väčšine prípadov polícia pracuje s viacerými alternatívami a vyšetrovacími verziami, ako sa skutok mohol stať. Až následne – vykonávaním dôkazov a ich hodnotením – sa vyšetrovacie línie zužujú. Dôkazy ukazujú, ktorá z počiatočných verzií platí.

Na začiatku prípravného konania sa vykoná značné množstvo dôkazov, ktoré nijako neprispievajú k zisteniu skutkového stavu. Ale keď boli vykonávané, tak vtedy sa javilo, že áno, z tých dôkazov budeme môcť čerpať nejaké informácie a môžu byť prínosom pre zistenie toho skutkového stavu veci. Neskôr sa ukáže, že to tak nie je.

X Marian Kočner už jednu takú alternatívu naznačil. Tvrdí, že Ján Kuciak napísal najviac článkov o DPH podvodoch, o bielych koňoch – a to bol vraj práve biznis Zoltána Andruskóa, ktorý sa k sprostredkovaniu vraždy Jána Kuciaka aj naozaj priznal. Kočner to podložil aj tým, že pred vraždou a po nej sa Andruskó stretol s nejakými mužmi z Maďarska a že je to podozrivé. Bola to jedna z vyšetrovacích verzií a je už definitívne vylúčená?

Obžaloba bola podaná aj na pána Kočnera. Pokiaľ zazneli jeho vyjadrenia, ktoré spomínate, vnímam to ako súčasť jeho obhajoby. Má legitímne právo na akýkoľvek spôsob obrany, ktorý si zvolí.

Pokiaľ budú predostreté takéto obhajobné verzie, budeme sa im venovať v záverečnej reči. Z pochopiteľných dôvodov vám nebudem rozprávať, akým spôsobom uvažujeme a akým spôsobom konkrétne vyjadrenia alebo nadväzujúce dôkazy vyhodnotíme v záverečnej reči.

X A bola to jedna z vyšetrovacích verzií? Je dostatočne preverená?

Že by ten skutok mal končiť u Zoltána Andruskóa?

X Áno. Že v skutočnosti Ján Kuciak ohrozoval svojimi článkami o bielych koňoch a DPH podvodoch napríklad Zoltána Andruskóa.

Na začiatku prípadu som nebol dozorujúci prokurátor ani prípravy vrážd, ani vo veci Jána Kuciaka. Podrobné detaily o tom, aké vyšetrovacie verzie mali byť formované na začiatku alebo aký bol rozsah vyšetrovacích verzií, nepoznám.

Ja som vtedy s vyšetrovateľmi ani s vyšetrovacím tímom, logicky, nekomunikoval. Viem to vyhodnotiť ex post, teda čo je obsahom spisu, aké boli vykonané dôkazy a či niekam smerovali alebo nesmerovali. Vo vyšetrovacom spise sa nachádza pomerne veľké množstvo dôkazov, ktoré sa ukázali ako nesúvisiace so skutkom, ktorý je prejednávaný. Oni však v spise ostali, lebo aj ostať museli, akurát ich nenavrhujeme vykonať v konaní pred súdom. Nevieme však ovplyvniť to, akým spôsobom s nimi pracujú iné strany konania alebo verejnosť. V záverečnej reči k tomu budete počuť viac.

X Dôkazy môže navrhovať aj Marian Kočner.

Samozrejme, my sme strany v konaní. Keď sa bavíme o štádiu hlavného pojednávania – je vecou senátu, či bude vykonaný dôkaz, ktorý navrhneme my alebo obžalovaný, či jeho obhajoba. Takisto môže odmietnuť vykonanie dôkazov – súd je pánom sporu.

 Spojené prípady

X Najprv prípad dozorovali Vladimír Turan a Juraj Novocký, istý čas aj Michal Šúrek. Nie je nevýhodou, že ste pri tom prípade neboli od začiatku a vhupli ste do tých desaťtisícov strán?

Za mňa je to určite ťažšia pozícia. Je mi rozhodne bližšie, ak nejakú vec dozorujem od počiatku. Keď dostanem nejakú trestnú vec od začiatku, tak absolvujem niektoré z procesných úkonov, idem sa pozrieť na miesto činu, je mi bližšia úzka interakcia s vyšetrovateľom. Nevyhovuje mi taký sterilný pohľad na vec, keď si to absorbujem iba zo spisu.

Pre mňa je dobré a prínosné, keď si viem urobiť názor na nejakú výpoveď osobne, viem vnímať, akým spôsobom určité tvrdenia protokolované v zápisnici osoba aj naozaj prednesie. Preto sa aj snažím v čo najširšej miere zúčastňovať vyšetrovacích úkonov. Je potom aj výhoda súdneho pojednávania, kde platí zásada ústnosti (osoby vypovedajú priamo pred súdom, pozn. red.).

Vec poškodeného Jána Kuciaka po odvolaniach na Najvyššom súde dozoroval kolega doktor Šúrek. Keď sme prišli s Matúšom Harkabusom na Úrad špeciálnej prokuratúry, kolega Šúrek mal v tom čase okrem množstva iných aj veľmi veľkú vec – zločineckú skupinu takáčovcov, tak preto prípad Jána Kuciaka bol pridelený Matúšovi Harkabusovi a príprava vrážd prokurátorov bola pridelená mne.

x Vy ste teraz spomenuli prípad prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a Daniela Lipšica, ktorý súd spojil s kauzou vraždy Jána x Kuciaka až potom, ako bol zrušený oslobodzujúci rozsudok Kočnera a Aleny Zsuzsovej.Je dobré a správne, že sa tieto dve kauzy spojili? Dáva to väčší zmysel?

Môj názor je, že áno. Bol to dobrý postup súdu. Zachytil som rôzne názory, možno aj opodstatnené, že proces bude trvať dlhšiu dobu.

Ale vidno to aj teraz, je to zrejmé z hlavných pojednávaní – skutkový dej opísaný v obžalobe poškodeného Jána Kuciaka a dej opísaný v obžalobe prípravy vrážd prokurátorov sa odohrával od leta 2017 do septembra 2018, keď boli zadržané prvé osoby podozrivé zo spáchania vraždy Jána Kuciaka. Odohrávalo sa to v priebehu plynutia tohto jedného roku. Leto a jeseň 2017 je časť skutku prípravy vrážd prokurátorov, následne zima a vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a potom pokračuje ďalšia časť príprav vrážd prokurátorov. Súd môže mať iný názor, ale nám sa to zatiaľ javí tak, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je len časťou celého časového obdobia. Bola čítaná podstatná časť komunikácie zo zaistených vecných stôp (Threema, pozn. red.). Je zrejmé, že tá komunikácia nadväzuje priebežne na tieto veci a prelína sa. Z môjho pohľadu to dáva komplexnejší obraz. Ale je to moje subjektívne hodnotenie.

X Ako ste reagovali, keď ste dostali na stôl tak spoločensky a mediálne citlivú kauzu?

Ako som mal reagovať?

X Potešili ste sa, že je to výzva, alebo ste prekrútili očami, že je to náročné a sú to desaťtisíce strán spisov?

Išiel som do toho s rešpektom ako do každej vážnej veci. Nemal som z toho strach, ale rešpekt áno. Uvedomujem si, že to bola a je veľmi medializovaná vec. Na súde vidno, koľko zväzkov je to. Keď dáme dokopy tie dve veci, vraždu aj prípravy vrážd, je to takmer 80 zväzkov spisového materiálu zhromaždeného v prípravnom konaní. Rozsahovo je to náročná vec a to hovorím iba o listinnej podobe toho spisu. Keď si ešte vezmeme, koľko informácií obsahujú zaistené vecné stopy od telefónov, tabletov… Poviem pravdu, dostať sa do toho tak, aby v tom bol človek zorientovaný a nebol za štatistu, to nám dalo s kolegom poriadne zabrať.

X Ako si spomínate na pondelok 26. februára 2018, keď sme sa všetci dozvedeli o vražde vo Veľkej Mači? Kde ste boli, čo ste robili?

Bol som v Martine, robil som na prokuratúre. Bolo to asi okolo obeda, keď to vyšlo von.

X Bolo to už skôr. Ale pýtam sa, či ste to nejako citlivo vnímali, keď sa povie, že zavraždili novinára na Slovensku.

Odhliadnuc od toho, že to bol novinár… Keď zavraždia dvoch mladých ľudí, tak emócie a názor to musí vyvolať, ako každá medializovaná vražda. O to viac to bolo v tejto veci, keďže to bolo masívne pokrývané médiami, čo je logické z titulu tej pracovnej činnosti Jána Kuciaka. Rezonovalo to veľmi.

X Predseda senátu Najvyššieho súdu Peter Paluda po zrušení prvostupňového rozhodnutia voči Kočnerovi a Zsuzsovej naznačil, že vaši kolegovia prokurátori mohli šikovnejšie pracovať s dôkazmi, napríklad správy z Threemy lepšie zasadiť do kontextu. Dávate si na to väčší pozor?

Dávame si na to určite pozor. Ale či väčší alebo menší, ako to robili prokurátori účastní predtým, neviem. Nesedel som na tých pojednávaniach, nebol som tam ako verejnosť, rozhodne by som to nehodnotil. Poviem jednu vec, čo je aj faktom. Až po rozhodnutí prvostupňového súdu (oslobodzujúci verdikt pre Kočnera a Zsuzsovú, pozn. red.) bol vo veci prípravy vrážd prokurátorov vypracovaný posudok Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (analýza šifier v správach z Threemy, pozn. red.). Z môjho pohľadu tiež významný a prínosný dôkaz. Vykonaný bol teraz na tomto druhom hlavnom pojednávaní, ale zabezpečený bol počas vyšetrovania vo veci prípravy vrážd. Týmto dôkazom kolegovia ani súd vtedy vo veci Kuciak nedisponovali. A takých dôkazov je viac.

 X Do akej miery tej jazykovednej analýze Threemy pripisujete váhu? Prvostupňový súd v oslobodzujúcom rozsudku povedal, že si nemôže správy vykladať inak ako aktéri Kočner a Zsuzsová tvrdia, v zmysle: neboli sme pri tom, nevideli sme im do hláv

Ten dôkaz hodnotíme ako každý iný, na konci je však podstatné, ako ho vyhodnotí súd. Mám na to názor, viem, ako sa k tomu dôkazu budeme vyjadrovať, ale tú nadstavbu úvah vám nepoviem. Bude predmetom záverečnej reči. A to, ako to vyhodnotí súd, nemôžem vedieť.

X Je náročnejšie prekladať slovíčka a vety do iného kontextu. Ale jazykovedci urobili zaujímavú časovú os a ukázali, v ktorých mesiacoc v období rokov 2017 a 2018 sa používali nejaké typy symbolov a šifier. Môže byť aj tá časová os tým pojítkom, že Kočner so Zsuzsovou v určitých časoch a mesiacoch používali šifry?

To budeme hodnotiť v záverečnej reči. Následne to vyhodnotí súd.

X V apríli by podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej mohol padnúť verdikt. Budete ešte navrhovať nejaké dôkazy?

Opakovane počas pojednávania sme súdu podávali návrhy na vykonanie rôznych dôkazov. Drvivá väčšina z nich bola súdom akceptovaná, boli vykonané. Zostalo ešte niekoľko dôkazov, ktoré sme navrhli vykonať a súd zatiaľ o nich nerozhodol. Nateraz nové a ďalšie dôkazy v rukách nemáme.

X Ak by to časovo išlo tak, ako naznačila predsedníčka senátu, že v apríli bude neprávoplatné rozhodnutie, máme šancu, že v roku 2023 bude tento prípad uzavretý?

Ja o tom nebudem rozhodovať, som prokurátor, nie sudca.

X Sú splnené podmienky na to, aby ste Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej navrhli doživotný trest?

Budete to počuť v záverečnej reči.

Svedkovia Andruskó a Tóth

X Jeden z kľúčových aktérov – Zoltán Andruskó už je právoplatne odsúdený za sprostredkovanie vraždy Jána Kuciaka. Vypovedá aj o príprave vrážd prokurátorov. Keď však prišiel prednedávnom na súd, vyčítavo povedal, že neboli dodržané dohody, ktoré s ním vaši kolegovia uzavreli. Vraj mu napríklad predchádzajúci dozorový prokurátor Turan sľuboval osem rokov, vyšetrovateľ len deväť. Súd mu napokon vymeral trest 15 rokov. Nasľubovala špeciálna prokuratúra tomuto mužovi nereálne výhody?

Nebol som vtedy dozorujúci prokurátor. K rozhovorom o tom, aký trest mu bol alebo mal byť ponúkaný v rámci prípravy dohody o vine a treste, sa preto neviem vyjadriť. Ale je verejne známe, že súd neakceptoval prvý návrh na schválenie dohody o vine a treste vo vzťahu k Andruskóovi, lebo ho vyhodnotil ako neprimeraný, v praxi sa to stáva a stalo sa to aj tu.

X Ale ak dôverujeme Andruskóovi a tomu, čo hovorí…

Nebudem špekulovať o procese tvorby dohody s Andruskóom. Podľa mňa to však nemá priamy súvis s jeho výpoveďami o skutkoch samotných.

X Čo bude ďalej s jeho obvinením z prípravy vrážd prokurátorov?

Aktuálne v tomto prípade nevykonávam dozor. Do budúcna však predpokladám úzku kominikáciu s kolegom, ktorý tú vec dozoruje.

X Peter Tóth bol mimoriadne dôležitým svedkom v prvom konaní pred súdom, v ďalšom kole pojednávaní v roku 2022 však odmietol vypovedať. Pred súdom vyhlásil, že bol obvinený v kauze sledovania novinárov a nechce si výpoveďou uškodiť. Sľúbil mu niekto na prokuratúre v minulosti beztrestnosť?

O tomto neviem, a predpokladám, že ak by sa tak stalo, tak takáto informácia by sa už k nám dostala.

X Ako vnímate fakt, že už nechce viac vypovedať?

Nikomu do hlavy nevidím, ani pánovi Tóthovi. Čo sa týka práva odoprieť vypovedať, toto bolo súdom akceptované. Súd urobil všetko pre to, aby pán Tóth prišiel na súd, vyjadril sa tam a súd to akceptoval. Ja nemám inú možnosť, len to akceptovať. Ako prokurátori sme zabezpečili listiny z polície, ktoré potvrdzovali argumentáciu a odôvodnenie odopretia výpovede zo strany Petra Tótha. Súd to vyhodnotil tak, že je to dôvodné. Postavil sa, pozdravil sa, odišiel. Jeho predchádzajúce výpovede však boli na súde prečítané.

X Tóth vypovedal o Kočnerovi, odovzdal polícii množstvo dôkazov, mobilov, listín. Nebola jeho spolupráca natoľko prínosná, aby ako benefit dostal zastavenie stíhania v súvislosti so sledovaním?

Špeciálna prokuratúra nedozoruje prípad sledovania novinárov. Vo všeobecnosti, pokiaľ to zváži ten konkrétny prokurátor a vyhodnotí, že obvinený spĺňa podmienky pre aplikáciu nejakého odklonu, teda „úľavy“, môže tak rozhodnúť.

X Ak by sa vás prokurátor, ktorý dozoruje kauzu sledovania novinárov, opýtal, či bol Tóth natoľko prínosným svedkom v prípade vraždy Jána Kuciaka, čo by ste mu povedali?

Pokiaľ by som mal požiadavku vyjadriť sa, dal by som korektnú informáciu. Stalo sa tak aj v iných prípadoch, že sa prokurátori dopytovali na rôzne osoby, či vypovedajú a akým spôsobom, a ja som podal informáciu.

X Akú informáciu by ste podali o Petrovi Tóthovi?

Korektnú. Ale treba povedať, že aj v rozhodnutí Najvyššieho súdu bolo spomenuté, že jeho výpoveď a dôkazy, ktoré poskytol, boli významné.

X Na druhej strane – bol šéfom sledovacieho komanda. Ak mali slúžiť podklady zo sledovania Jána Kuciaka aj na prípravu vraždy, prečo nebol súčasťou skupiny stíhanej za vraždu novinára?

Čo sa týka spisu vo veci poškodeného Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov, neidentifikoval som tam ani jeden dôkaz, ktorý by svedčil o vedomej účasti Petra Tótha či už na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, alebo v príprave vrážd prokurátorov.

X Súdu ste predostreli nový dôkaz: u Mariana Kočnera sa našla fotografia grid karty, cez ktorú sa zrejme prihlasoval do systému Sociálnej poisťovne. Je už preukázané, že si lustroval prokurátorov, Jána Kuciaka a jeho snúbenicu?

Na jednom z posledných hlavných pojednávaní ste si mohli všimnúť, že sme navrhovali vykonať dôkaz znaleckým posudkom, čo sa týka práve lustrácií ku konkrétnym osobám poškodených v tejto trestnej veci. Súd rozhodol tak, že pribral do trestného konania znalca, ktorý má podať takýto znalecký posudok.

 Kauza únosu Vietnamca

X Policajný prezident Štefan Hamran len nedávno potvrdil, že NAKA a špeciálna prokuratúra vyšetrujú korupciu v súvislosti s kauzou únosu Vietnamca. V čom spočíva podozrenie z korupcie? Ide o úplatok za umožnenie únosu alebo za to, že o ňom ľudia doposiaľ neprehovorili?

Ide o podozrenie z korupčného správania určitého okruhu osôb – teda poskytnutia úplatku na jednej strane a prijatia úplatku na druhej strane – v súvislosti s medializovanou trestnou vecou, ktorú má v dozore Krajská prokuratúra v Bratislave. Aby bolo úplne jasné, je to korupčné správanie, ktoré sprevádzalo práve ten únos Vietnamca, nie jeho vyšetrovanie.

X Je to hypotéza, podľa ktorej mal niekto zobrať milióny eur za to, že únos sa mohol vôbec stať?

Presné sumy vám nepoviem, ale trestné stíhanie je vedené pre podozrenie z korupčného správania – čiže zrejme tam nejaká nenáležitá výhoda išla, logicky.

X Smeruje vaše podozrenie voči konkrétnym osobám?

Podozrenie je širšie.

X V súvislosti s únosom Vietnamca sa spomínal bývalý poradca expremiéra Fica – Quang Le Hong, ktorý viedol našu ambasádu vo Vietname. Môžu sa týkať korupčné podozrenia aj jeho?

Podozrenia sa týkajú okruhu osôb, ktoré rozhodne konkretizovať nebudem ani nemôžem.

X Vypovedal u vás v tejto veci prezident Andrej Kiska

Zatiaľ nebol vypočutý, disponujeme jeho výpoveďou zo súvisiaceho konania.

X Čo také zásadné sa stalo v novembri 2022, že to odštartovalo toto vyšetrovanie? Podal niekto trestné oznámenie? Začal rozprávať niekto obvinený v inej veci?

Toto trestné stíhanie nie je vedené na podklade podaného trestného oznámenia. Trestné stíhanie bolo začaté 30. novembra minulého roka. Pravidelne sa stretávam s vyšetrovateľmi, ktorí tú vec majú pridelenú. Pred pár dňami som spracoval európsky vyšetrovací príkaz, ktorým žiadam o vykonanie viacerých dôkazov v Nemecku.

X Vycestujú naši vyšetrovatelia priamo do Nemecka?

Historickú korupciu nikdy nie je ľahké dokazovať. O to väčší dôraz treba klásť na rozsah a kvalitu vykonaných dôkazov. Z tohto dôvodu sme nemeckú stranu požiadali, aby umožnili našim vyšetrovateľom prítomnosť na úkonoch, ktoré sa budú vykonávať v Nemecku, pre naše konanie. Chcem, aby tam mohli byť slovenskí vyšetrovatelia, aby sa mohli pýtať a položiť doplňujúce otázky. Nemecký vyšetrovateľ, ktorý tú našu vec nepozná, položí desať otázok z našej žiadosti, spýta sa, či chce ešte niekto niečo doplniť, a ak nie, tak je hotovo. Ale Slovák, ak bude na mieste, bude vedieť reagovať na situáciu. Vyžiadali sme si aj ostatné nemecké rozhodnutie, aby som aj na základe neho vedel ďalej postupovať.

V ďalšom kole máme v pláne vyšetrovania určený rozsah dôkazov, ktoré chceme tiež vykonávať v Nemecku. Tie môžu z môjho pohľadu byť zvlášť významné a preukazné. Opäť zdôrazňujem, že je to historická korupcia, takže to nemusí byť tak, že pôjdeme do Nemecka, niekoho vypočujeme a vznášame obvinenie. Ale sú to dôkazy takej povahy, že zvažujem, že opäť požiadam nemeckú stranu, aby mohli byť prítomní aj slovenskí vyšetrovatelia.

X Budete tam aj vy?

Áno. Ak to bude nemeckou stranou akceptované a ako zahraničná pracovná cesta schválené, sú tam dva také úkony, pri ktorých chcem byť aj ja, aby som to vedel priamo navnímať, aby som to mal z prvej ruky.

X Sú to výsluchy dvoch svedkov?

Áno.

X Niektorí ľudia – obzvlášť politici – by mohli povedať, že začínate vyšetrovať politicky citlivú kauzu len pár mesiacov pred predčasnými voľbami. Takže je na mieste otázka, čo také závažné ste zistili v novembri 2022?

Pribudli nejaké informácie, ktorými polícia dovtedy nedisponovala.

X Prehovoril niekto z ochrankárov?

Pribudli nové informácie.

X Exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský avizoval, že nejakí ochrankári by chceli prehovoriť, ale generálny prokurátor Maroš Žilinka povedal na výbore v parlamente, že sa nikto neprihlásil. Prihlásili sa k vám?

Rešpektujme to, že je začaté trestné stíhanie vo veci a dokazujeme historickú korupciu. Nemôžeme informovať o všetkých úkonoch, plánoch, vykonaných dôkazoch úplne detailne.

X Nech v tom máme jasno – je podľa vás už preukázané, že sa únos dial cez Slovensko a za pomoci nášho vládneho špeciálu

Únos samotný je predmetom trestného konania, ktoré sa dozoruje na bratislavskej krajskej prokuratúre. U nás na špeciálnej prokuratúre je trestné stíhanie vedené primárne kvôli korupcii, nie k postupnosti, či osoba tá a tá bola vyvezená z tej krajiny, cez ten štát, tým a tým autom. Samozrejme, to vyšetrovanie môže priamo súvisieť s podozreniami v tejto veci. Ak zistíme nejaké významné okolnosti týkajúce sa podozrenia z iných trestných činov, samozrejme to odstúpime kolegom z Krajskej prokuratúry v Bratislave. Alebo máme druhú možnosť – požiadať pána generálneho prokurátora o vydanie výnimky, aby sme mohli na špeciálnej prokuratúre vykonávať dozor v súvisiacej veci, ktorú nemáme vo vecnej príslušnosti. Teda vyšetrovať aj únos Vietnamca, aj korupciu, prípadne aj iné trestné činy.

 Kauza Súmrak

X S kolegom Harkabusom dozorujete aj kauzu Súmrak, kde boli obvinení Fico a spol. Generálna prokuratúra ju cez paragraf 363 vrátila úplne na začiatok. Bolo znovu začaté trestné stíhanie vo veci?

Rozhodnutie o podanom návrhu na 363 v tej veci bolo také, že skutok právne kvalifikovaný ako zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny bol zrušený. Zrušené bolo obvinenie všetkým osobám aj uznesenie o začatí trestného stíhania. Táto časť skutku sa dostala do predprípravného konani.

X K tomuto smeruje moja otázka. Začali ste opäť trestné stíhanie vo veci?

Nateraz nie.

X A teraz tá druhá časť, ktorá už nepatrí pod špeciálnu prokuratúru – vyšetrovanie vyzradenia informácií z účtovníctva Andreja Kisku aj Igora Matoviča. Čo sa deje s touto časťou prípadu?

Tie skutky boli odstúpené príslušnej okresnej prokuratúre.

X Plánujete opäť vyšetrovať zločineckú skupinu?

Vyšetrovatelia na tej trestnej veci, samozrejme, pracujú. Neviem, aký obsah budú mať dôkazy, ktoré ešte nie sú vykonané. Až potom môžeme hodnotiť, či sú podkladom na to, aby mohlo byť začaté trestné stíhanie vo veci, a či sa vieme vpratať do limitu pre nás záväzného právneho názoru vysloveného rozhodnutím podľa paragrafu 363.

Za vyzradenie daňového tajomstva na objednávku je už právoplatne odsúdený Tomáš Rajecký. Povedal, že tak konal na pokyn Norberta Bödöra. Čo si má občan na Slovensku pomyslieť, ak GP na jednej strane zruší obvinenia Bödörovi, Ficovi a spol., ale iného muža za ten istý príbeh odsúdia?

Ja verejnú mienku netvorím, každý si môže urobiť svoj názor. Nepoznám presne trestnú vec pána Rajeckého, poznám rozhodnutie, ktoré bolo vyžiadané do veci Súmrak. Akými úvahami sa riadil dozorujúci prokurátor v tom konaní a ako to vyhodnotil súd, je mimo nás. Samozrejme, budeme vnímať, ako to bolo hodnotené v tej veci. Ak sú tam dva rozličné názory, ktoré vyvstávajú z veci Súmrak a veci pána Rajeckého, tak sa s tým budeme musieť vyrovnať. Dnes je to však primárne otázka na prokuratúru, ktorej boli tieto skutky (daňové tajomstvo) postúpené.

X Aj Najvyšší súd v kauze Súmrak pri prepustení Kaliňáka z väzby poznamenal, že „znenie skutkovej vety (o zločineckej skupine) vyznieva dosť vágne“. Nie je teda kritika GP oprávnená, že to bolo formulované nešťastne? Nie je aj vaša chyba, že ste vyšetrovateľa dostatočne neusmernili?

Rešpektujem názor Najvyššieho súdu aj rozhodnutie generálnej prokuratúry, ale pokiaľ hovoríme o začatí trestného stíhania alebo vznesení obvinenia, tými rozhodnutiami sa má vytvoriť priestor pre vykonávanie dokazovania pre podozrenie z nejakého trestného činu smerujúceho voči konkrétnej osobe. Na začiatku nemôže vyšetrovateľ disponovať takým objemom dôkazov, ktoré umožňujú skutok precizovať do takej podoby, ako je pri odsudzujúcom rozsudku.

Gro dokazovania sa vykoná po vznesení obvinenia, aby tá osoba mala priznané trestným poriadkom určená práva, ktorými sa môže brániť.

x Akú teda vyšetrujete zločineckú skupinu, keď zločinecká skupina mala vyzrádzať daňové tajomstvo, čo už však dozoruje iný okresný prokurátor? Aké skutky vám tam zostali?

Ale aj založenie, zosnovanie, prípadne členstvo alebo iné formy činnosti pre zločineckú skupinu sú samostatným skutkom.

x Čo mala robiť zločinecká skupina, ktorú teraz vyšetrujete, okrem vyzradenia daňového tajomstva?

Je tam vedené predprípravné konanie. Naznačím len toľko, že to, na čo sa pýtate, môžete vidieť napríklad aj vo veci Očistec.

 Maroš Žilinka a paragraf 363

X Na špeciálnej prokuratúre dlhodobo kritizujete, že generálna prokuratúra na základe paragrafu 363 ruší obvinenia práve v tých najcitlivejších kauzách. Hovoríte o dvojakých postupoch generálnej prokuratúry a jej šéfa Maroša Žilinku – a podľa vás nestoja s vami na rovnakom brehu. Prečo je to tak? Nejde predsa všetkým o rovnakú spravodlivosť?

Ja to nerozhodujem. Ja viem vysvetliť moje rozhodnutia. Iné vysvetlenie vám dať neviem. Ja viem, k čomu ma chcete dotlačiť, že čo si o tom myslím. Či to je dobré. No jasné, že nie je, pokiaľ sú v obdobných situáciách prijímané v konaní podľa § 363 Trestného poriadku rozdielne závery.

X Otázka znie, či je to len iný právny názor, ako máte vy, alebo je to niečo viac.

Ale čo viac?

X To my nevieme. Pýtame sa, či je niekto vydierateľný, či na nich niekto vplýva, či nie sú samostatní v tom, ako rozhodujú…

To ja nemám odkiaľ vedieť.

X Takže na to nemáte názor?

Ale mám na to názor.

X A ten je?

Ten vám nemôžem prezentovať.

Prokurátor Daniel Mikuláš

Študoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2007 pôsobil na prokuratúre v Martine, neskôr v Žiline. Na Úrad špeciálnej prokuratúry prišiel v júni 2021. Je poverený výkonom funkcie zástupcu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Dozoroval známe mediálne kauzy ako napríklad prípad študentky Judity, ktorá zavraždila svojho kamaráta, odsúdeného Patrika Dobáka v súvislosti s predajom dizajnérskych drog v Turci, riešil aj vyšetrovanie medzinárodného obchodu s anabolikami. Na špeciálnej prokuratúre dozoruje kauzu Súmrak, kde boli pôvodne obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Aktuálne dozoruje aj korupčnú kauzu, ktorá sa týka únosu Vietnamca cez naše územie, či prípravu vrážd prokurátorov.

Pri príležitosti piateho výročia smrti Jána Kuciaka redakcia Aktuality.sk prináša knihu s názvom KUCIAK. Okrem najdôležitejších textov investigatívneho novinára v nej nájdete aj aktuálne posuny v kauzách, zistenia vyšetrovateľov a rozhodnutia súdov o hlavných aktéroch jeho článkov, aktuality.sk

 X X X

Šeliga o spájaní: Rokujem s Hegerom aj s KDH. Nie sme ďaleko od dohody

 Podpredseda hnutia Za ľudí a poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (nezaradený) pripustil, že rokuje s viacerými politikmi z iných strán o ďalšom politickom pôsobení. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 potvrdil rozhovory s Eduardom Hegerom či Milanom Majerským z KDH.

 „Schopných ľudí, ktorí chcú pomáhať a ktorí chcú zastaviť nástup Smeru-SD, Hlasu-SD a Republiky, treba dávať dokopy. Môžem povedať, že nie sme ďaleko od finálnej dohody,“ poznamenal Šeliga. Podpredseda strany Hlas-SD a poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš (nezaradený) nekonkretizoval, s kým by sa Hlas-SD spojil po predčasných voľbách.

 Tomáš si tiež myslí, že prezidentka Zuzana Čaputová by mala pohroziť úradníckou vládou, aby docielila skorší termín predčasných volieb. Šeliga nevidí dôvod na vymenovanie úradníckej vlády.

„Chaos je v parlamente, nie na úrade vlády,“ povedal podpredseda strany Za ľudí s tým, že ak sa to hlava štátu aj rozhodne urobiť, bude to rešpektovať. Podľa jeho slov by sa na júnovom termíne mali dohodnúť najmä tí, ktorí povalili vládu. Tomáš poznamenal, že spoluzodpovednosť za súčasný stav má aj prezidentka, ktorá v decembri 2022 hovorila, že majú byť predčasné voľby ešte v prvom polroku 2023 a neskôr ustúpila zo svojej podmienky a súhlasila aj so septembrovým termínom.

 Šeliga nevie povedať, či sa podarí dohodnúť termín predčasných volieb. Potvrdil, že on nebude rokovať s lídrom Hlasu-SD Petrom Pellegrinim ani s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Podľa Tomáša sa o skoršom termíne volieb bude rokovať do poslednej chvíle.

 Obidvaja diskutujúci sa dotkli aj témy návrhu poslanca Igora Matoviča (OĽANO) na odmenu 500 eur za účasť na voľbách. Návrh „na 99 percent neprejde,“ tvrdí Šeliga, ktorý ho považuje za marketingový ťah. Návrh nepodporia ani poslanci z Hlasu-SD. Podpredsedu Hlasu-SD teší, že v parlamente momentálne prechádzajú aj opozičné návrhy, ako príklad uviedol rozmrazenie minimálnych dôchodkov.

 V súvislosti s možným darovaním stíhačiek MiG-29 pre Ukrajinu Tomáš pripomenul, že viacero ústavných právnikov sa vyjadrilo, že odvolaná vláda nemá právo o tom rozhodovať. Poukázal aj na to, že si všímajú opatrnosť našich spojencov pri posielaní stíhačiek na Ukrajinu. Šeliga poznamenal, že táto otázka sa nebude riešiť bez Národnej rady SR. Ako dodal, u nás sú stíhačky zaparkované v hangároch a na Ukrajine môžu pomôcť./agentury/

X X X

Prieskum dôveryhodnosti: Pellegrini predbehol prezidentku, tretí je Fico

Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je expremiér Peter Pellegrini so 42 %, nedôveruje mu 59 % opýtaných.

V porovnaní s posledným – septembrovým – prieskumom agentúry Focus si šéf Hlasu-SD polepšil o percento a zároveň tak v rebríčku predbehol prezidentku.

Focus vykonal prieskum pre diskusnú reláciu TV Markíza Na telo.

Zuzana Čaputová sa umiestnila druhá s podporou 39 %, nedôveru jej vyslovilo 60 % respondentov. Hlava štátu si pohoršila v sondáži o jedno percento.

Tretím najdôveryhodnejším je Robert Fico. Šéfovi Smeru dôveruje 33 % ľudí a nedôveruje 66 %. Jeho podpora sa oproti septembru nezmenila.

Štvrtý sa umiestnil šéf parlamentu a Sme rodina Boris Kollár (dôveruje 27 %, nedôveruje 71 %) Piaty skončil Milan Uhrík z Republiky (26 % / 58 %) a za ním líder národniarov Andrej Danko (24 % / 72 %).

Prieskum bol uskutočnený v dňoch od 1. februára až do 8. februára na vzorke 1017 respondentov.

Na opačnom konci je Matovič

Najnedôveryhodnejším politikom je podľa prieskumu bývalý premiér a šéf OĽaNO Igor Matovič. Nedôveruje mu až 91 % opýtaných. Naopak, dôveru mu vyslovilo 8 %.

Matovič skončil v meraní nedôvery pred druhým Marianom Kotlebom a tretím Mikulášom Dzurindom.

Súčasný premiér Eduard Heger (OĽaNO) skončil v rebríčku dôveryhodnosti za lídrom PS Michalom Šimečkom a pred predsedom SaS Richardom Sulíkom.

Predsedovi vlády dôveruje 19 %, nedôveruje 80 % respondentov. Pohoršil si o 3 percentuálne body, aktuality.sk

X X X

Nová daň od februára opäť predražila fajčenie. Koľko si priplatíte za cigarety, tabak či Iqosy?

 Fajčiari sa za svoj zlozvyk siahnu hlbšie do peňaženky. Od 1. februára sú opäť drahšie cigarety, cigary, ako aj bezdymové alternatívy ako žuvacie tabaky či elektronické “zahrievacie” zariadenia.

 Podľa prepočtov ceny najpredávanejších krabičiek pre rôzne druhy tabakových výrobkov narástli o niekoľko desiatok centov. Ešte v priebehu vlaňajška stála jedna škatuľka v priemere 4,25 eura, ukazujú najaktuálnejšie údaje finančnej správy. Teraz sa šplhá škatuľka už k 4,6 eura, v závislosti od výrobcu.

„Priemerná cena krabičky s kolkovým označením písmenom „I“ je 4,30 eura,“ priblížil Roman Hatadám, obchodný riaditeľ spoločnosti GGT, ktorá je najväčším distribútorom cigariet, tabakových výrobkov a doplnkového sortimentu určených na predaj prostredníctvom trafík a novinových stánkov na Slovensku.

Predaj kolku s takýmto označením je ešte možný do konca marca. Za „staré ceny“ tak bude možné nakupovať cigarety do konca tohto mesiaca, či do vypredania zásob. Po novom sa cena krabičky priemerne zvýši podľa Hatadáma o 0,30 eura.

 Manažér spoločnosti JTI, ktorá vlastní značky cigariet, ako sú Winston alebo Camel, Martin Jaroš upozorňuje, že cigarety so starými kontrolnými známkami sa môžu dopredať aj skôr. „Netreba sa spoliehať na to, že cigarety s nižšou cenou budú na trhu počas celého prechodného obdobia. Obchodníkom sa tieto staré zásoby rýchlo míňajú a nahrádza ich tovar s novou daňovou sadzbou,“ tvrdí.

Jednotliví výrobcovia majú ešte do konca marca čas stiahnuť z trhu výrobky so starou cenou a plne ich nahradiť novými. Preto sa ešte nedá vyčísliť, aké bude presné zdraženie, tvrdí Jaroš.

„Zdanenie jednej škatuľky sa zvyšuje približne o 20 centov, čo sa pravdepodobne u všetkých výrobcov plne premietne do ceny. Po započítaní drahších výrobných vstupov ako energie či materiál možno predpokladať zvýšenie ceny o niekoľko desiatok centov na škatuľku,“ opisuje situáciu.

Dane idú hore

Zdražovanie tabakových výrobkov je do veľkej mieri spôsobené zvyšovaním daní. Konkrétne ide o spotrebnú daň pre tabakové výrobky, ktorá sa zvyšuje podľa dlhodobého plánu. Podobné zdražovanie od februára bolo aj vlani.

„V prípade tabakových výrobkov bol na Slovensku už dávnejšie zavedený takzvaný „daňový kalendár, ktorý určil konkrétnu úpravu sadzieb na roky 2021 – 2023,“ napísalo tlačové oddelenie rezortu financií, ktoré má na starosti dane na Slovensku. Tento systém daňového kalendára zabezpečuje prehľadnosť a najmä predvídateľnosť budúceho vývoja sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov. „K zmene sadzieb spotrebnej dane z tabakových výrobkov dochádza vždy k 1. februáru,“ približuje rezort financií. Aj preto vie ministerstvo vo svojej daňovej prognóze odhadnúť, koľko miliónov na spotrebnej dani z tabaku vyberie.

So zdražovaním by mali pribudnúť aj dodatočné milióny eur do rozpočtu. Podľa najnovšej daňovej prognózy ministerstva financií sa vybralo v roku 2021 vďaka spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov vyše 852 miliónov eur. Odhad na rok 2022 je vyše 901 miliónov eur. Vyššie dane z tabakových výrobkov prinesú aj v tomto roku viac zdrojov do spoločnej štátnej kasy. Podľa prognózy by tento rok mohlo pritiecť viac ako 948 miliónov eur. To je medziročne viac o 47 miliónov. Pre lepší obraz, táto suma je menej ako jedno percento celoročného výkonu slovenskej ekonomiky.

V nasledujúcich rokoch by dokonca mohol výber presiahnuť 960 miliónov eur.

Daň sa aktuálne zvyšuje na všetky kategórie tabakových výrobkov. Drahší tak bude tabak, cigary či bezdymové výrobky. „Produkty bez obsahu tabaku, napríklad nikotínové vrecúška či kvapalné náplne do elektronických cigariet dani na Slovensku nepodliehajú,“ vysvetľuje Jaroš.

Aj alternatívy budú drahšie

Bezdymovým tabakovým výrobkom aktuálne holduje zhruba 13 percent celkovej populácie dospelých fajčiarov. Nárast ceny je takmer rovnaký ako pri klasických cigaretách. Za najlacnejšie balenie bezdymovej náplne si tak ľudia priplatia miesto doterajších 4,10 okolo 4,30 eur.

Náplne pod názvom Heets sa používajú do zariadenia IQOS na nahrievanie tabaku. Aj tie zdraželi. „Niekde stoja 4 eurá, niekde 4,20 a niekde 4,30 eura,“ hovorí čitateľka Natália s tým, že cena sa odlišuje, lebo na kolku nie je cena. Pri klasických cigaretách je cena uvedená na kolku. Preto je ich cena všade rovnaká. Ceny náplní Heets sa tak líšia v závislosti od trafiky./agentury/

X X X

Minister Naď: Naše migy by už nelietali. Slovensko by za ne mohlo dostať 150 miliónov eur

 Slovenské stíhačky MiG-29 by už nikdy nelietali, necvičia sa noví piloti a ich skladovanie si žiada náklady. Darovanie strojov Ukrajine by neznížilo obranyschopnosť Slovenska, 50 až 60 percent ich účtovnej hodnoty by sa Slovensku preplatilo cez európsky mierový nástroj. Skonštatoval to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Zopakoval prísľub, že do Národnej rady (NR) SR o tom diskutovať príde, keď to bude aktuálne.

 „Keď príde k tomu, aby sme rozhodli o darovaní migov na Ukrajinu a za akých podmienok, tak to najskôr prerokujeme v parlamente,“ podčiarkol Naď. Naznačil, že možno nepríde len s informáciou, ale aj s návrhom uznesenia. Podľa vlastných slov poslancom rád vysvetlí, aké náklady by si žiadalo udržanie stíhačiek v našich hangároch. Poznamenal, že aktuálne máme štyroch pilotov schopných ich riadiť a výcvik nových stopla už bývalá vláda.

Heger a Naď o začatí procesu poslania migov na Ukrajinu

Za posunutie stíhačiek by mohlo Slovensko dostať 150 miliónov eur

Očakáva, že Slovensko by za posunutie stíhačiek mohlo dostať okolo 150 miliónov eur z európskeho mierového nástroja. Predpokladá tiež, že táto pomoc Ukrajine z našej strany motivuje iné krajiny, aby opäť pomohli nám. Pripomenul, že po poslaní systému S-300 na Ukrajinu nám USA poskytli na nejaké obdobie systém Patriot a dali nám z ich fondov 200 miliónov dolárov na novú techniku.

 Minister obrany Jaroslav Naď si 9. decembra 2022 v Kyjeve prevzal z rúk prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského Rád Jaroslava Múdreho II. stupňa.

Čo sa týka ústavnosti posunutia zbraní Ukrajine v čase, keď je vláda len dočasne poverená, Naď skonštatoval, že sa líšia aj názory právnikov. Dali si vypracovať analýzu. Prikláňa sa k názoru, že zodpovednosť musí prevziať vláda a vybrať si z rôznych výkladov právnikov. Niektorí členovia dočasne povereného kabinetu sa podľa Naďových slov prikláňajú k tomu, aby posunutie stíhačiek ešte odobril parlament. Dodal, že koalícia aj SaS sú za podporu Ukrajiny vojenskou technikou, nielen stíhačkami a že to nevylúčili ani nezradení poslanci z Hlasu-SD.

 Minister tiež opätovne vyvrátil informácie o zasielaní povolávacích rozkazov. Skonštatoval, že videl rôzne falošné správy a dementoval ich. Vyhlásil, že mobilizácia sa nechystá a každý, kto to tvrdí, je falošný luhár, ktorý chce strašiť ľudí. V tejto súvislosti už apeloval aj na generálnu prokuratúru, aby preverila otázku šírenia poplašných správ.

Zastaviť pomoc Ukrajine by neznamenalo mier

Zastavenie podpory a pomoci Ukrajine by neznamenalo mier. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike sa na tom zhodli poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda brannobezpečnos­tného výboru Juraj Krúpa (SaS) s nezaradenými poslancami Tomášom Valáškom z Progresívneho Slovenska a Petrom Kmecom z mimoparlamentného Hlasu. Za podstatné považujú obnovu celistvosti Ukrajiny. Rovnako podčiarkli závažnosť hybridnej vojny a šírenia dezinformácií.

Peter Kmec o migoch: Hlas má štyri podmienky

„Zastavenie pomoci by znamenalo kapituláciu Kyjeva voči Rusku,“ vyhlásil Kmec. Poznamenal, že Slovensko napĺňa žiadosti Ukrajiny o pomoc v súlade s Chartou OSN. Nevidí v tom rozpor s medzinárodným právom. Podotkol, že podmienkou Hlasu-SD pri posielaní zbraní na Ukrajinu je najmä koordinácia so spojencami. Pretrváva podľa neho obava z neadekvátnej reakcie Ruska. Poukázal aj na napätie medzi inými krajinami, napríklad na poľsko-bieloruskej hranici. Považuje za dôležité, aby bola obnovená územná celistvosť a samostatnosť Ukrajiny.

Valášek pri otázke stopnutia pomoci Ukrajine poukázal na riziko rozšírenia vojny na celú Ukrajinu. „Putin nemá záujem o mier,“ vyhlásil. Obdobne sa vyjadril aj Krúpa. Z aktuálneho diania je podľa neho jasne vidieť, kto má o mier záujem. Ukrajinu podľa neho treba podporovať humanitárne i vojensky do konca vojny a dokým nezvíťazí. Ak by platil naratív, že poslanie zbraní Ukrajine nás zatiahne do vojny s Ruskom, už dávno by boli viaceré krajiny aktívne vo vojne.

Hybridná vojna je hrozbou

Diskutujúci sa zhodli aj na hrozbe dezinformácií a hybridnej vojny. Krúpa vyhlásil, že Rusko tieto nástroje využíva na rozkladanie spoločnosti. Cieľ vidí v rozložení protivníka zvnútra, nevojenským spôsobom, oslabiť ho, aby nevzdoroval tak silno. Informačná vojna v kyberpriestore by si podľa neho vyžadovala aktívnejší prístup našich tajných služieb a kompetentných orgánov. Cestu vidí napríklad v lepšom sledovaní finančných tokov pri rôznych alternatívnych weboch či konšpirátoroch.

Aj keď sa schváli uznesenie o migoch, zodpovednosť preberá vláda, uviedol Krúpa

Valášek súhlasí, že chýba aj poctivejšia spravodajská práca. Riešenia vidí okrem iného vo vzdelanostnej reforme, v podpore kritického myslenia. Za devastujúce označil, ak argumenty ruskej propagandy šíri bývalý trojnásobný premiér. Najlepší nástroj na riešenie majú podľa Valáška v rukách voliči, ktorí rozhodnú o ich zastúpení v parlamente.

Šírenie dezinformácií a propagandy označil Kmec za veľmi účinný nástroj agresora. Náročnejšia už je podľa neho obrana voči takýmto postupom. Skonštatoval, že je náročné nájsť rovnováhu a jednotnú cestu pri kontrole finančných tokov. Nejako nastaviť to však podľa neho treba. Zdôraznil potrebu stability, jednoty a súdržnosti západného priestoru.

Z pohľadu Kremľa sme nepriateľ

Čo sa týka ďalšieho vývoja vojny na Ukrajine, Krúpa predpokladá, že Rusko sa poučí a bude chcieť opätovne vyzbrojiť a zmodernizovať armádu, ale aj nastaviť na inú taktiku boja. Zdôraznil potrebu pripravenosti zo strany Aliancie. Kmec ráta s pokračujúcimi vyhláseniami Ruska o reakcii na podporu podporu Ukrajiny zo strany Západu a ďalšie.

 „Z pohľadu Kremľa sme nepriateľ, bola by samovražda napĺňať požiadavky typu byť neutrálny a držať sa mimo konfliktu,“ podčiarkol. Predpokladá, že Rusko sa bude snažiť naplniť svoje geopolitické záujmy a urobiť z Ukrajiny nárazníkovú zónu.

Valášek si myslí, že Rusko by bolo v ťažkej situácii, ak by napadlo niektorú krajinu NATO. Hovorí o vyčerpávaní síl Kremľa na území Ukrajiny i o posilnení na to, že Slovensko a ďalšie krajiny NATO posilnili svoju obranu./agentury/

X X X

Premiér Heger: Nie je týždňa, čo by Pellegrini nehral na dve strany

Nie je týždňa, čo by Peter Pellegrini nehral na dve strany, vyjadril sa v statuse na sociálnej sieti poverený premiér Eduard Heger s tým, že líder Hlasu – sociálna demokracia, sa snaží o politiku, ktorá bude ľúbivá pre všetkých. Podľa neho sú však situácie, keď politik musí zaujať jasný postoj.

 Parlament tento týždeň hlasoval o uznesení, ktorým poslanci odsúdili ruskú agresiu na Ukrajine, vraždenie, útoky na civilné objekty, vyjadrili podporu územnej celistvosti Ukrajiny a zároveň označili súčasný ruský režim za teroristický. Heger uznesenie považuje za také, za ktoré by nemal mať problém hlasovať žiadny demokratický európsky líder. „Družina okolo Petra Pellegriniho však nehlasovala. Slovami oportunistu Pellegriniho uznesenie nepodporil, lebo vraj nebude meditovať o tom, čo je terorizmus,“ napísal poverený premiér.

 Pellegrini sa podľa Hegera nevedel jednoznačne postaviť ani za očkovanie proti koronavírusu. Ako premiér sa vyjadril, že očkovanie by malo byť povinné, avšak ako opozičný poslanec už hovoril, že nikdy nedovolí, aby niekoho očkovali povinne. „Vakcínu spochybňoval a sám sa zaočkovať nedal. Po prieskume verejnej mienky, ktorý ukázal, že väčšina voličov Hlasu-SD je za očkovanie vyhlásil, že treba robiť kampaň, aby sa ľudia očkovali. Stojím si za tým, že Robert Fico a jeho dvojča Pellegrini svojimi výrokmi v čase pandémie ohrozovali životy občanov,“ skonštatoval poverený premiér.

 Pellegrini sa podľa Hegera v plnej kráse ukázal aj pred podpisom obrannej dohody s USA. „Tej dohody, ktorú ešte ako premiér sám pripravoval a obhajoval ju. V opozícii sa z obhajcu stal odporca. Všetko len pre získanie lacných politických bodov,“ dodal Heger, ktorý chce veriť, že Pellegrinimu je bližšia spoločnosť európskych lídrov v Bruseli ako Moskva alebo Minsk.

 „Mentálne sa však on a jeho družina od Fica nikdy neodpútali, len je to krajší obal populizmu a politickej zbabelosti jasne sa postaviť za správne, aj keď niekedy nepopulárne, veci,“ dodal na záver Eduard Heger, podľa ktorého sa tejto vláde dá vyčítať všeličo, ale nie nedostatok odvahy prijať dôležité rozhodnutia v strategickom záujme našej krajiny. A to je vraj rozdiel medzi nimi a Hlasom pána Pellegriniho./agentury/

X X X

Kraje šetria, rozpočty sú len na prežitie. Menej peňazí je na rozvoj, pre obce a cesty

 Samosprávy výpadok výberu dane z príjmu z dôvodu zvýšeného daňového bonusu vyrátali na 784 miliónov eur. Samosprávnych krajov sa to dotkne vo výške 30 percent, čo predstavuje približne 235 miliónov eur.

SLOVENSKO: Zmrazenie platov úradníkov, stopka podpore pre obce, občianske združenia a neziskové organizácie, utlmenie investičných akcií na rozvoj, ale aj menej výdavkov na propagáciu a marketing. Vyššie územné celky šetria, kde sa len dá.

Samosprávne kraje postihol najmä výpadok na podiele z výberu dane z príjmov, zvyšovanie cien energií či inflácia. Straty vyčísľujú v miliónoch až desiatkach miliónov eur.

Drahšia doprava

Košický samosprávny kraj predbežne vyčíslil dopad v prípade krátenia podielových daní na približne 33 miliónov eur.

„Kompenzáciou štátu vykryje iba približne tretinu z tohto výpadku. Rozpočet zaťažili aj výdavky na energie. Ak by sme mali porovnať nekrízový rok 2021 a súčasnosť, položka na energie pre kraj vzrástla z 3,1 mil. eur na 8 miliónov eur,“ vyčíslil Michal Hudák, hovorca Košického samosprávneho kraja

Košický kraj sa podľa hovorcu kvôli výpadku napríklad nebude môcť pustiť takmer do žiadnych nových investičných akcií na rozvoj kraja, financovaných z vlastného rozpočtu.

 „Výrazne sa to dotkne rekonštrukcií ciest a mostov II. a III. triedy. Výpadok negatívne ovplyvní aj dotácie kraja pre organizácie či rôzne združenia pôsobiace v kraji,“ doplnil Hudák. Po 12 rokoch bola župa nútená plošne upraviť cenu cestovného.

„Je dôležité zdôrazniť, že sa úplne neutlmuje aktivita kraja, naďalej prebiehajú a budú prebiehať investičné akcie, ktoré už mali schválené finančné krytie alebo sú napojené na granty či fondy Európskej únie.“

Menej na reklamu aj právnikov

„Kraju budú chýbať prostriedky na plánované investície do svojho majetku, na rozvojové aktivity, v menšom objeme oproti minulému roku bude tento rok i podpora pre obce, občianske združenia a neziskové organizácie prostredníctvom regionálnych dotácií,“ informovala Eva Lacová, hovorkyňa žilinskej župy.

Na margo šetrenia kraj upravil položku na propagáciu a marketing Žilinského samosprávneho kraja, kde bola rozpočtovaná suma viac ako 300-tisíc eur. Po tlaku poslancov ju kraj skresal o 160-tisíc eur. Na právne služby bola pripravená suma 300-tisíc, rovnako po poslaneckých návrhoch kraj znížil sumu o 100-tisíc eur.

V súvislosti s finančnou krízou riaditeľ úradu ŽSK Ondrej Buzala dodal, že to neboli jediné úsporné opatrenia a na šetrení začal kraj pracovať už v septembri.

Zmrazili platy úradníkom

Banskobystrický samosprávny kraj škrtol v rozpočte na budúci rok položku na dotácie. V roku 2022 pritom podporil mestá, obce, občianske združenia či neziskové organizácie dohromady sumou 2,8 milióna eur. Najčastejšie dotoval kultúrne podujatia či šport.

Banskobystrický kraj bude v budúcom roku hospodáriť s celkovým rozpočtom viac ako 410 miliónov eur. Medzi najväčšie výdavky rozpočtu, ktorý schválili župní poslanci, budú patriť verejná doprava a sociálne služby. Podľa hovorkyne samosprávneho kraja Lenky Štepánekovej „zhltnú spolu 60 percent daňových príjmov“.

Zostavovanie rozpočtu na rok 2023 bolo podľa riaditeľky odboru financií Úradu BBSK Andrey Holubčíkovej mimoriadne náročné. V rozpočte bude chýbať viac ako tridsať miliónov eur, kraj preto pristúpil k viacerým úsporným opatreniam – k šetreniu energií, k zmrazeniu platov úradníkov a k spomínanému pozastaveniu dotácií.

Zvyšovať zatiaľ nebude poplatky v zariadeniach sociálnych služieb ani cestovné v prímestských autobusoch.

Nemohli vytvoriť rezervu

Podľa prepočtov Trnavského samosprávneho kraja sa celkové výpadky finančných zdrojov v roku 2022 pohybujú až na úrovni 7,4 milióna eur. Od 1. januára tohto roku bol daňový bonus opäť navýšený, čo môže spôsobiť výpadok príjmov kraja len v tomto prípade až takmer 14 miliónov eur.

„Krátenie daní nebolo to jediné, čo vzalo prostriedky Trnavskému samosprávnemu kraju. Vláda a národná rada prijali viaceré rozhodnutia, ktorými výrazne negatívne zasiahli do rozpočtov samospráv. Ide napríklad o valorizáciu miezd, či mimoriadnu 500-eurovú odmenu pre zamestnancov,“ informovala Natália Petkáčová, riaditeľka Odboru komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja.

„Celkový negatívny vplyv na rozpočet v roku 2023 odhadujeme vo výške 24 miliónov eur. Nárast daňových príjmov v roku 2023 však bude len asi 4,8 milióna eur.“

 Vzhľadom na potrebu vykrytia rastúcich výdavkov a v záujme zachovania poskytovania verejných služieb nebolo v Trnavskom kraji možné v rozpočte na rok 2023 a ďalšie roky vytvoriť 5-percentnú rezervu, ktorou sa v minulých rokoch snažila župa eliminovať riziko nižšieho výberu dane z príjmov fyzických osôb.

„Vďaka dobrému hospodáreniu župy v predchádzajúcom období je rozpočet TTSK v kontexte aktuálnej hospodárskej situácie zostavený realisticky, pričom zabezpečí pokračovanie modernizácie kraja, avšak v okresanom rozsahu,“ konštatovala Petkáčová.

Rozsah a kvalitu poskytovaných verejných služieb zachová, no vo všetkých organizáciách zriadených krajom zaviedla župa úsporné opatrenia na zmiernenie negatívnych vplyvov nárastu cien energií.

„Kraj prijal opatrenia na zníženie energetickej náročnosti budov. Investovali sme do výmeny osvetlenia, regulácie kúrenia a podobne.“

Trnavský kraj sa zameria na dokončenie pripravených a rozbehnutých projektov.

„V oblasti sociálnej starostlivosti plánujeme rozširovať kapacity, napríklad prostredníctvom výstavby nového zariadenia v Moravskom Svätom Jáne v hodnote takmer 6 miliónov eur. Prioritou ostáva aj naďalej rekonštrukcia ciest a mostov. Pokračujeme aj s obnovou a modernizáciou športovísk pri našich 13 stredných školách,“ spresnila.

Optimalizovali výdavky

Trenčiansky samosprávny kraj ešte nevie v súčasnosti presne vyčísliť výpadok z dane pre fyzické osoby, nakoľko podľa Mateja Pláneka z úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja ešte nie je známa februárová prognóza Výboru pre daňové prognózy.

„Trenčiansky samosprávny kraj vzhľadom na predpokladaný vývoj plnenia daňových príjmov a v dôsledku zvýšených výdavkov spôsobených nárastom cien energií, vysokou infláciou, valorizáciou miezd zamestnancov vo verejnej správe a podobne musel optimalizovať výdavky,“ reagoval Plánek.

V porovnaní s predchádzajúcim obdobím Trenčiansky kraj rozpočtoval výrazne nižší objem finančných prostriedkov, a to pokles z 10,4 milióna eur na 3,5 milióna eur, určených na súvislé opravy ciest II. a III. triedy. V rámci originálnych kompetencií bol nútený prijať úsporné opatrenia, aby dokázal financovať základné prevádzkové požiadavky úradu aj organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

„V rámci investícií vzhľadom na zdrojové možnosti TSK boli vyčlenené finančné prostriedky predovšetkým na spolufinancovanie a dofinancovanie projektov z Európskych štrukturálnych investičných fondov. Uvedené skutočnosti tak umožnili TSK vyčleniť v rámci vlastných zdrojov finančné prostriedky na investície, a to len v objeme 6,6 milióna eur.“

Zatiaľ žiadne reštriktívne opatrenia

Nitriansky samosprávny kraj na čele s predsedom Branislavom Becíkom kritizuje rozhodnutie vlády a nezmyselné prijatie daňového bonusu.

Pridelená kompenzácia vo výške zhruba 13 miliónov eur, ako sa vyjadrilo komunikačné oddelenie Nitrianskeho samosprávneho kraja, sa javí pre rok 2023 momentálne ako nedostatočná. „Presné vyčíslenie dopadu na príjmovú časť rozpočtu bude možné a reálne najskôr v 2.polroku 2023. Zníženie dotácií alebo finančných príspevkov pre šport a kultúru nie sú riešením.“

 Nitriansky samosprávny kraj má schválený rozpočet na rok 2023. Zatiaľ neprijímal reštriktívne opatrenia vo výdavkovej časti bežného a kapitálového rozpočtu.

Drahšie obedy aj internáty

Samosprávnych krajov sa výpadok výberu dane z príjmu z dôvodu zvýšeného daňového bonusu dotkne vo výške 30 percent, čo predstavuje približne 235 miliónov eur.

„Z tejto sumy Prešovský samosprávny kraj bude znášať okolo 35 miliónov eur. Kraj zostavil a schválil úsporný rozpočet. Tento rozpočet môžeme označiť prívlastkom „na prežitie“, keďže zahŕňa len mzdy bez odmien, neúnosne vysoké výdavky na energie a nevyhnutné výdavky na chod inštitúcií a zabezpečovanie služieb, ktoré kraj zo zákona vykonáva,“ informovala Daša Jeleňová, hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja.

Župa je nútená prijať viaceré opatrenia, medzi ktorými je optimalizácia niektorých organizácií v oblastiach školstva, kultúry a sociálneho zabezpečenia.

„Znížené príjmy sa odrazia vo vyšších cenách za internáty, obedov v župných školách a nevyhnutné sa ukazuje aj zvyšovanie poplatkov za klientov v domoch sociálnych služieb,“ upresnila Jeleňová.

 V prímestskej autobusovej doprave pre zachovanie súčasného rozsahu dopravných služieb a sociálnych zliav došlo k zvýšeniu taríf. Ďalší negatívny dopad nedofinancovania samospráv sa bude týkať aj cestného a mostného programu v kraji.

„Tu sa však snažíme maximalizovať čerpanie fondov Európskej únie s tým, že sme pripravení financovanie zabezpečiť úverom zo štátnych mechanizmov. Ohrozenie je evidentné v grantových programoch smerovaných na podporu projektov obcí, miest a ďalších oprávnených subjektov, kde nateraz počítame s podstatne nižšou sumou ako tomu bolo doteraz.“

Prešovský kraj zaviedol vo svojom úrade v súvislosti s energetickou krízou viaceré úsporné opatrenia a vydal odporúčania organizáciám vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

„V rámci šetrenia zvažujeme prejsť aj na prácu z domu aspoň jeden deň v týždni, aby sa kancelárie tri dni temperovali a štyri dni vykurovali,“ informovala Jeleňová.

Menej na dotácie aj propagáciu

Bratislavský samosprávny kraj bude v tomto roku hospodáriť so sumou 275 miliónov eur.

„Rozpočet označujeme za stabilizačný a v rámci možností nastavený rozvojovo,“ poznamenal riaditeľ Odboru financií Úradu Bratislavského samosprávneho kraja Marek Vlčej.

V oblastiach vzdelávania, sociálnych služieb, ciest II. a III. triedy, ktoré má kraj v správe, dopravy a kultúry sa zachoval v takmer plnom rozsahu. V rámci niektorých aktivít dochádza k miernemu zníženiu sumy. Ide napríklad o oblasť cestovného ruchu, ktorú však kraj bude napriek tomu naďalej podporovať. Znížia sa prostriedky na propagáciu a nižší bude aj objem financií na dotácie.

Na Úrade Bratislavského samosprávneho kraja podľa Vlčeja začali pri opatreniach sami od seba, počet zamestnancov bol napríklad znížený o desať percent. Kraj tiež nastavil lepšie hospodárenie v oblasti energií, na niektoré krízy sa pripravoval priebežne, aktuality.sk

X X X

Všetci pracujúci si polepšia. Zhruba 10 eur mesačne im dvihne zmena kľúčovej veličiny

Ročná suma, ktorú štát pracujúcim nezdaňuje, by sa mala od začiatku budúceho roka výraznejšie zvýšiť. Dôvodom je očakávaný razantnejší nárast súm životného minima, na ktoré je nezdaniteľná časť základu dane naviazaná.

 Suma životného minima na plnoletú fyzickú osobu by mala od júla tohto roka stúpnuť o predpokladaných 12,7 percenta na 264,20 eura. Ročná nezdaniteľná suma, ktorá tvorí 21-násobok výšky životného minima, by tak na rok 2024 vzrástla na 5 548,20 eura. Oproti tomuto roku ide o nárast o viac ako 625 eur.

 Nárast ročnej nezdaniteľnej sumy o 625 eur by zamestnancom zvýšilo mesačnú nezdaniteľnú časť základu dane približne o 52 eur. Zamestnancom by sa tak znížila daň z príjmu, resp. zvýšil čistý mesačný príjem zhruba o 10 eur mesačne. V ročnom vyjadrení by tak mali čistý príjem vyšší o 120 eur. Samostatne zárobkovo činné osoby pocítia zvýšenie nezdaniteľnej sumy na rok 2024 až v roku 2025, pri podaní daňového priznania za rok 2024. Ich daň z príjmu za rok 2024 by mohla klesnúť o 120 eur.

 Mechanizmus zvyšovania súm životného minima sa od apríla tohto roka zmení. Sumy životného minima sa budú zvyšovať koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Vyplýva to z novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú začiatkom februára schválil parlament. Ak novelu zákona podpíše prezidentka SR Zuzana Čaputová, nadobudne účinnosť od 1. apríla tohto roka.

Životné minimum sa v súčasnosti upravuje k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa údajov Štatistického úradu SR alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší./agentury/

X X X

Architektka o budovaní novej štvrte: Územné plány zón sú kľúčové. Pozrite sa na Viedeň, najskôr ulice či námestia až potom domy

„Holanďania, Dáni, ale aj Česi sú pri navrhovaní nových mestských štvrtí omnoho ďalej ako my, majú viac skúseností najmä v realizačnej rovine,“ hovorí Katarína Smatanová, architektka a vedúca Ústavu urbanizmu a územného plánovania pri Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

 Architektka Katarína Smatanová je vedúcou Ústavu urbanizmu a územného plánovania pri Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave.

Trnava pripravuje medzinárodnú urbanistickú súťaž na novú mestskú štvrť. Jej výsledky majú byť podkladom pre nový územný plán zóny, ktorý presnejšie definuje, ako sa má daná lokalita v budúcnosti rozvíjať. Prečo je to dôležité?

Územný plán zóny je záväzný dokument pre všetkých dotknutých – samosprávy, štátnu správu, majiteľov pozemkov. Jeho vypracovanie zabezpečuje, aby sa územie optimálne rozvíjalo a aby sa napríklad jeho “vybrané” časti nemohli len tak meniť s meniacim sa politickým zastúpením či zmenou majiteľa pozemkov. Medzinárodná súťaž je dôležitá preto, aby vznikla možnosť nájsť čo najoptimálnejšie riešenie. Holanďania, Dáni, ale aj Česi sú pri navrhovaní nových mestských štvrtí omnoho ďalej ako my, majú viac skúseností najmä v realizačnej rovine. Takto vzniká možnosť priniesť aj k nám know-how teoretických princípov, ktoré sú overené aj praxou.

 V prípade novej trnavskej štvrte ide o územie s rozlohou približne 160 hektárov. Územný plán zóny sa však vypracováva aj pre menšie lokality. V akých prípadoch má vypracovanie detailnejšieho územného plánu zóny zmysel a kedy už nie?

V princípe má územný plán zóny zmysel vypracovať vždy, keď na danú lokalitu začne vznikať takzvaný rozvojový tlak, respektíve ešte pred jeho vznikom. Skúsení zástupcovia mesta či mestskí architekti, vedia tento moment odhadnúť. Sú územia, ktoré potrebujú mať územný plán zóny bez ohľadu na aktuálnosť tlaku. Napríklad také, ktoré sa nachádzajú v centrálnych polohách, len sú dočasne nevyužívané, prípadne sa v nich stavebná činnosť realizuje postupne.

x Dá sa územný plán zóny pokaziť alebo je to vždy výhra pre mesto a jeho obyvateľov?

Dá, ale legislatívne daný proces tvorby územného plánu zóny povinne „vťahuje“ do jeho návrhu rôznych aktérov vrátane obyvateľov. Takže na definitívnu podobu územného plánu zóny a súčasne aj zodpovednosť za jeho kvalitu majú veľký dopad práve obyvatelia.

 x Čo z toho majú bežní ľudia, ak má samospráva víziu o tom, ako sa má v budúcnosti vyzerať určitá lokalita?

Zjednodušene, územný plán zóny je kľúčový, pretože by mal v prvom rade definovať, ako bude v novej lokalite vyzerať verejný priestor – ulice, námestia, parky. Ide o priestory, z ktorých benefitujú všetci obyvatelia mesta. Keď fungujú a lokalita je dobre prepojená s ostatnými mestskými časťami, je možné viac využívať peší pohyb, bicykel, územie je prístupné a dostupné. Veľakrát vidíme, že vzniká pekná nová budova, ale v jej okolí nie sú napríklad ani základné chodníky, prípadne sú nedostatočné. Prípadne vzniká nová štvrť, ktorá akoby bola „odtrhnutá“ od svojho okolia, dá sa k nej dostať napríklad len autom. Ulice môžu byť úplne bez stromov, prípadne parkové priestory v novej štvrti úplne absentujú. Územný plán zóny ďalej definuje aj maximálnu výšku budov a detaily fungovania celej štvrte. Je to výhodou, pretože štvrť sa potom nemusí rozvíjať v závislosti od jedného developera, ale môže vznikať postupne, pokojne aj menšími stavebnými projektami. Stále je však garantované, že po dokončení bude štvrť ako celok fungovať. Vo Viedni takto napríklad stavajú známu štvrť Aspern – najskôr vybudovali napojenie na metro, ulice, centrálne jazero s rekreačnými priestormi a námestia. „Domy“ okolo vznikajú až teraz, a to postupne. Ak je teda územný plán zóny dobre navrhnutý, noví obyvatelia majú garantované, že v novej štvrti budú mať kvalitné verejné priestory. Súčasní obyvatelia zase, že nová štvrť by mala dobre fungovať – že z nej nebude uzavretá “enkláva”, prípadne developerská zástavba, kde metre štvorcové predajnej plochy “zjedia” aj všetky chodníky, mikropriestory či parky.

 x Môže to ovplyvniť aj ľudí žijúcich na opačných končinách mesta?

Naše slovenské mestá sú malé. Na jednej strane mesta vieme rýchlo pocítiť, keď na tej druhej niečo nefunguje – asi najrýchlejšie vo forme zvýšenej záťaže od automobilovej dopravy. Keď nebude nová štvrť dobre dostupná pre peších, tak budú všetci jej návštevníci závislí od použitia auta. Nová štvrť však môže priniesť okrem bývania a práce aj iné funkcie, ktoré doteraz napríklad v meste chýbali a obyvatelia z opačných strán ich môžu využívať – plaváreň, rekreácia či nové pracovné príležitosti. V neposlednom rade môže nová štvrť svojim riešením prispieť aj k celkovej adaptácií na klimatickú zmenu. V lete máme rozpálené centrá miest, veľké betónové (najmä parkovacie) plochy, o niekoľko stupňov viac ako je priemerná teplota. Vzduch v mestách prúdi len slabo. Nová štvrť môže byť navrhnutá s dobrou sieťou zelene a vodných prvkov tak, že bude vytvárať dobrú mikroklímu, ktorá vie pozitívne ovplyvniť aj svoje okolie.

x Majú samosprávy v takomto urbanistickom plánovaní rezervy? Chýbajú vízie, know-how, odborníci či financie?

Chýba najmä čas a kontinuita. Len samotné vyhlásenie a vyhodnotenie súťaže sa ráta v dlhých mesiacoch. Spracovanie územného plánu i zóny možno aj v rokoch. Ak chce vedenie mesta dosiahnuť niečo rýchlo viditeľné a hmatateľné, územný plán nie je v tomto smere atraktívny cieľ. Je to dokument, ktorého výsledky sú viditeľné až po dlhšom čase. Pre mnoho samospráv preto nie je prioritou jeho komplexné spracovanie, ale vystačia si skôr s drobnými zmenami tých existujúcich, ktoré sú len poopravené tak, aby umožňovali rýchlu plánovanú výstavbu. Ďalšie vedenie mesta zopakuje len tento proces. Chýba tiež komplexnosť nazerania na všetky zmeny aj tým, že vo vedení miest máme málokedy dlhodobú kontinuitu a snahu brániť „ozajstný“ verejný záujem./agentury/

X X X

Rusko zablokovalo portál The Bell píšuci o ekonomickom dosahu invázie

Agentúra Reuters pripomína, že tento server založila jedna z najprominentnejších ruských novinárok – Jelizaveta Osetinská.

Rusko zablokovalo v nedeľu prístup k spravodajskému internetovému portálu The Bell. Agentúra Reuters pripomína, že tento server založila jedna z najprominentnejších ruských novinárok – Jelizaveta Osetinská. Ide o dosiaľ posledný zo zásahov Ruska voči nezávislým médiám v krajine.

Moskva zablokovala od svojho vlaňajšieho napadnutia Ukrajiny už desiatky spravodajských portálov. Často ich pritom obviňovala, zo zverejňovania lživých správ o svojej „špeciálnej vojenskej operácii“ na Ukrajine, čo je termín, akým oficiálne nazýva inváziu.

Server The Bell publikuje najmä ekonomické správy. Doteraz bol jedným z mála zostávajúcich nezávislých mediálnych portálov prístupných v Rusku po tom, ako tamojšie úrady zablokovali médiá ako Mediazona, Meduza či Novaja Gazeta.

Už vlani pritom tento server informoval, že prestane pokrývať vojnu na Ukrajine, keďže by tak ohrozoval svojich novinárov. Naďalej však zverejňoval správy o dosahu invázie na ekonomiku krajiny.

The Bell založila v roku 2017 zmienená novinárka Osetinská, bývalá šéfredaktorka niekoľkých ruských ekonomických periodík vrátane denníka Vedomosti či ruskej verzie magazínu Forbes.

Osetinská, rovnako ako aj samotný portál The Bell, boli v Rusku už skôr označené za „zahraničných agentov“. Ako pripomína Reuters znamená to, že podliehali zvýšenej kontrole zo strany tamojších úradov, aktuality.sk

X X X

Úprimný Becker: Vo väzení som plakal, keď Novak vyhral Wimbledon

Dnes bude mať na filmovom festivale Berlinale premiéru dokument „Boom! Boom! Svet proti Borisovi Beckerovi.“ Zachytáva život tenisovej legendy od jeho triumfu vo Wimbledone až po odsúdenie a pobyt za mrežami.

  Becker bol odsúdený na dva a pol roka odňatia slobody a napokon strávil vo väzení osem mesiacov. Pri príležitosti premiéry filmu sa podelil o dojmy s médiami na tlačovej konferencii.

„Vyhrať Wimbledon vo veku 17 rokov je veľmi ťažké. Musíte byť trochu blázni, aby ste prekročili hranice a dosiahli niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo,“ cituje Beckera agentúra Reuters.

Okrem zaujímavostí z minulosti rozprával aj o svojom vzťahu s aktuálnou svetovou jednotkou, Novakom Djokovičom.

 „Kým som bol vo väzení, Novak bol pre mňa a moju rodinu veľkou oporou. Plakal som, keď som ho videl vyhrať Wimbledon,“ skonštatoval Becker a dodal: „Novak sa stal súčasťou mojej rodiny, aj keď všetci viete, že v roku 2016 sme prestali spolupracovať. Ale zostali sme si blízki, najmä v čase, keď som bol vo väzení,“ uviedol.

Becker je veľmi hrdý, že súčasťou jeho životného príbehu je pravdepodobne najväčší tenista všetkých čias. Pripomeňme si, že Novak a Becker prestali spolupracovať v roku 2016, ale zostali priateľmi.

Legendárneho nemeckého tenistu odsúdili v apríli 2022 vo Veľkej Británii na dva a pol roka väzenia za zatajenie majetku a pôžičiek v hodnote takmer 3 milióny eur s cieľom vyhnúť sa splateniu dlhu. Po ôsmich mesiacoch za mrežami ho prepustili a Veľká Británia ho deportovala do rodného Nemecka./agentury/

X X X

 Slovácko spravilo Viktorii Plzeň veľký škrt cez rozpočet

Futbalisti Viktorie Plzeň prehrali v nedeľnom dueli 20. kola najvyššej českej ligy s hráčmi Slovácka 0:2. V tabuľke sú na druhom mieste o dva body za Slaviou Praha.

Fortuna liga – 20. kolo:

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE – BOHEMIANS PRAHA 1905 1:0 (0:0)

Góly: 84. Potočný. /Králik odohral celý duel, Skovajsa (obaja Dynamo) hral do 64. minúty, Prekop (Bohemians) hral do 59. minúty, Čmelík nastúpil v 74. minúte, Grič a Šípoš (všetci Dynamo) sedeli na lavičke náhradníkov/

FK PARDUBICE – FC TRINITY ZLÍN 2:1 (1:0)

Góly: 7. Janošek, 69. Krobot – 90.+5 Kovinič. /Rakovan odohral celý duel, Hlinka hral do 84. minúty, Balaj (všetci Zlín) hral do 72. minúty, Budinský (Pardubice) sedel na lavičke náhradníkov/

1. FC SLOVÁCKO – FC VIKTORIA PLZEŇ 2:0 (1:0).

Góly: 26. Daníček, 63. Petržela, /Jirka (Plzeň) nastúpil v 70. minúte, Šimko (Slovácko) a Tvrdoň (Plzeň) sedeli na lavičke náhradníkov/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.