Babišovi milionáři Macura, Vondrák končí v ANO. Ostravsku nepomohli, od statisíců ze Sněmovny nechtějí. Ostrov lásky

Ing. Babiš je dobrý člověk, podnikatel, politik, jako Baťa ve Zlíně a doc. Čuba ve Slušovicích na Zlínsku. Babiš ze všech lidí, kteří jsou v parlamentu, jsou milionáři ze státních prostředků, protože sami by se k nim jinak těžko dostali. A přesto si toho někteří, jako Macura a Vondrák, neváží, nevážili, a ing. Babiše v nejdůležitější chvíli dokonce podrazili.

Co by měli pomoci, prospět mu a zavděčit se mu za to, co pro ně udělal, vystoupili proti němu. To je neodpustitelné, protože těmto lidem už nelze věřit, a zvláště ne ing. Babiš. Jednoduché: Okamžitě se jich zbavit. Vedle hnutí i z parlamentu. Takových lidí se rychle zbavili i šéfové stran a armády ve světě.

Sami Vondrák a Macura na Ostravsku nepomohli hlavně OKD, horníkům, kteří přišli o 45 až 50 tisíc bytů a řadu firem OKD, horníků v hodnotě na přes 60 miliard. Získal je Bakala, který s miliardami utekl do Švýcarska. Jediný ing. Babiš a prezident Zeman stále policisty a žalobce NSZ Zemana upozorňovali, aby Bakalu  vyšetřovali, soudili a miliardy OKD dostali zpět horníci. A o to se nesnažili ani politici Macura a Vondrák, kteří na Ostravsku žijí.

X X X

Primátor Ostravy Macura končí v ANO. Není divu, řekli Havlíček a Schillerová

Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše opouští jeden z jeho velkých kritiků. Ostravský primátor Tomáš Macura oznámil, že nesouhlasí se směřováním hnutí a hodlá také nabídnout svou funkci k dispozici. Macura v prezidentské volbě odmítl podpořit Babiše.

„Rozhodl jsem se k dnešnímu dni ukončit své členství v ANO,“ napsal v pondělí Macura na Twitteru. „Nemohu se smířit se směřováním hnutí, které je zcela odlišné od situace v době mého vstupu, a současně jsem již ztratil víru v možnost na tom ještě něco změnit,“ pokračoval.

„Respektuji však, že jsem byl zvolen primátorem právě za ANO, proto na zastupitelském klubu nabídnu svoji funkci k dispozici a nechám své kolegyně a kolegy, ať rozhodnou, koho chtějí, aby je dále vedl,“ dodal.

První místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček redakci iDNES.cz sdělil, že rozhodnutí Macury pro něj není překvapení. „Já se na rozdíl od pana Macury nedomnívám, že by hnutí ANO zásadně změnilo svou politiku, musíme ale reagovat na aktuální vývoj, ať již v době pandemie nebo v současné době, navíc v situaci, kdy již nejsme ve vládě, ale v opozici,“ uvedl.

„Podstata není v tom, že by nemohl prosazovat své myšlenky, ale že o cestě k jejich prosazování nepřesvědčil ostatní členy ANO a podle reakcí z posledních týdnů ani naše voliče. Vzhledem k tomu považuji jeho krok za racionální,“ dodal Havlíček.

Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová pro redakci iDNES.cz uvedla, že krok Tomáše Macury respektuje a myslí si, že podle jeho vyjádření bylo patrné, že k tomu směřuje. „Na druhou stranu příliš nerozumím tomu, co se na politice hnutí ANO změnilo za těch pár měsíců. Na podzim totiž kandidoval jako lídr hnutí ANO v Ostravě,“ napsala.

Nemá na to, myslí si o Babišovi

Macura se rozešel s ANO už, když došlo na volbu prezidenta a on odmítl podpořit Babiše. Šéf ANO podle jeho slov není schopen zasypávat příkopy. Řada lidí z ANO Babiše ani prý nevolila, ale bála se to přiznat.

Podobný postoj měl i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Ten se vzdal místopředsednické funkce v ANO, ale úřední post si ponechal. Schillerová několikrát obvinila Vondráka z podrazu. Vondrák o Babišovi řekl, že nemá potřebné vlastnosti pro působení na Hradě.

X X X

Prezident Zeman odmítl společnou tiskovou konferenci se zvoleným prezidentem Pavlem

Zvolený prezident Petr Pavel pozval končícího prezidenta Miloše Zemana na svou inauguraci 9. března a předal mu při setkání na zámku v Lánech přání své manželky Evy setkat se Zemanovou ženou Ivanou. Pavel jednal se Zemanem téměř hodinu, ale před novináře dorazil sám. Na dotaz proč, Pavel opáčil, že to Zeman odmítl se slovy, že takové společné tiskové konference nedělal nikdy.

 Pavel řekl, že nebyl před jednám s Milošem Zemanem nervózní. „My jsme se setkali mnohokrát, když jsem byl náčelníkem generálního štábu,“ řekl zvolený prezident.

Slib složí na společné schůzi obou komor Parlamentu ve Vladislavském sále na Pražském hradě do rukou šéfa Senátu Miloše Vystrčila 9. března.

Jednání s Macronem. I o pomoci Ukrajině

Prozradil, že ho tento týden čeká setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a prezidentem Litvy Gitanasem Nausedou. Pomoc Ukrajině, která čelí ruské agresi, musí být podle Petra Pavla rychlá, protože se brzy očekává profiofenziva ruského agresora.

Trvalo to více než dva týdny, než si končící prezident našel čas, aby se sešel se svým nástupcem Petrem Pavlem, který s rekordním počtem 3 359 151 hlasů ovládl přímou volbu hlavy státu.

Pavel Zemanovi řekl, že měl ve volební kampani štěstí na svůj tým, ale pomohly mu i zásadní chyby soupeře Andreje Babiše. Podle Zemana si Babiš volby do velké míry prohrál sám, řekl po jednání se Zemanem Petr Pavel „Zajímalo ho, jestli jsem to viděl tak, že já byl ten hvězdný a Andrej Babiš tak špatný, nebo pochválím Andreje Babiše,“ uvedl Pavel.

Končící prezident souhlasil s tím, že poskytne svému nástupci protokol z kontroly hospodaření Kanceláře prezidenta republiky a jí podřízených organizací, kterou dělal Nejvyšší kontrolní úřad.

Už dříve řekl, že kontroly zjistily podle prezidenta NKÚ Miloslava Kaly řadu pochybení, ale nic, co by mělo vést z pohledu k trestnímu stíhání.

Pavel podle svých slov Zemana požádal, aby už nedělal žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu. Končící prezident už při setkání s premiérem Petrem Fialou řekl, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu, i když si s touto myšlenkou pohrával. Zasáhl by tím ale do pravomocí nové hlavy státu, protože mandát Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu skončí až v srpnu.

Termín schůzky Zemana s Pavlem navrhl nově zvolený prezident a Zeman ho přijal. „Šlo jen o to, kdo ten první krok udělá. Já neměl sebemenší problém ho udělat, ale považoval jsem z logiky věci za správné, že tím iniciátorem bude ten, kdo bude ve funkci,“ řekl Petr Pavel.

 První setkání s prezidentem Zemanem bylo vstřícné a věcné. Pobavili jsme se o výsledku voleb, prezidentské realitě i bezpečnostních opatřeních na Hradě. Ocenil jsem součinnost při sdílení protokolů NKÚ i při přípravě inaugurace, kam přijal mé pozvání.

Do Karlovarského kraje a potom do Mnichova

Tento týden ho také ve středu a ve čtvrtek čeká cesta do Karlovarského kraje, jednoho ze tří (vedle Ústeckého a Moravskoslezského), v nichž měl větší podporu v přímé volbě hlavy státu bývalý premiér Andrej Babiš.

Hned po cestě na Karlovarsko zamíří Petr Pavel na Mnichovskou bezpečnostní konferenci, která se koná od pátku do neděle. Konference se Pavel účastnil i jako předseda Vojenského výboru NATO.

X X X

Pavel v Lánech zavádí změny, přitom ještě není ve funkci. Připustil bydlení na Hradě

Zvolený prezident Petr Pavel ještě oficiálně nejvyšší úřad v zemi nezastává, ale přesto již má na svědomí některé změny v Lánech. Novinářům se po schůzce s dosluhující hlavou státu pochlubil, že zařídil, aby novináři nemuseli během tiskové konference stát v zimě venku.

„První změna je, že nestojíte venku, ale můžete být tady. Jsem rád, že se to jednání uskutečnilo, i když se zpožděním,“ řekl Pavel v úvodu novinářům, kteří mohli být po letech uvnitř zámku v Lánech na tiskové konferenci.

Co se budoucnosti týče, bavili se oba prezidenti o předání moci a také inauguraci. „Z mé strany se jednalo o pozvání na inauguraci a zájem mé ženy setkat se s paní Zemanovou. Také šlo o personální složení kanceláři či o předání smluv,“ řekl.

 Hovořil také o tom, že zřejmě bude částečně na Pražském hradě bydlet. „Po převzetí Pražského hradu i kanceláří zvážíme možnosti bydlení, ale ještě uvidíme, možná to budeme střídat,“ sdělil také zvolený prezident.

V souladu s předchozími prohlášeními Pavel požádal Zemana, aby už nečinil do konce svého mandátu zásadní rozhodnutí. Na mysli měl zejména jmenování nového předsedy Ústavního soudu. Zeman v mezičase oznámil, že tento krok neučiní. Své rozhodnutí označil za vstřícné gesto na rozloučenou. Pavel již dříve oznámil Zemanovo vyjádření za správné, Zeman ho nyní podle něj potvrdil.

X X X

RUSKO  VYPUSTILO  PRÚZKUMNÉ  BALONY?

ZELENSKÝ  VYHAZUJE  POLITIKY

BERLUSCONI  VINÍ  ZA  VÁLKU  S  RUSKEM  ZELENSKÉHO,. KDYBY  BYL  PREMIÉREM  ITÁLIE,  SE  ZELENSKÝM  BY  SE  NESETKAL

Rusové vypustili průzkumné balony?, ukrajinské útočné brigády mají tisíce dobrovolníků

Nad Dnětropetrovskou oblastí se objevily ruské průzkumné balony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal zástupce velitele Národní gardy. Při té příležitosti prohlásil, že změny na úřadech budou pokračovat. Do útočných brigád se úřadům na Ukrajině přihlásilo více než 15 tisíc dobrovolníků. Palba ruských děl zabila v Nikopolu ženu, další je zraněná, uvedly úřady. Bývalý italský premiér Berlusconi řekl, že kdyby byl premiérem, neusiloval by o setkání se Zelenským.

V neděli se nad Dnětropetrovskou oblastí objevily ruské průzkumné balony, informovala agentura Ukrinform. Byly aktivovány systémy protiletadlové obrany, výsledek se ověřuje, sdělilo velení vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny.

 Zelenskyj v sobotu pomocí prezidentského dekretu odvolal Ruslana Dziubu, zástupce velitele Národní gardy, jež spadá pod ministerstvo vnitra. V oficiálním dokumentu svůj krok nezdůvodnil. Ve svém projevu pak přímo Dziubu nejmenoval, personální změny na úřadech však zmínil. S kolegy prý probral možnosti ochrany státních institucí od pokusů snížit jejich efektivitu zevnitř či zvenčí. „Není to jenom o konkrétních případech či proviněních. Stát bude nadále modernizovat i instituce samotné,“ uvedl ve videu.

Třiapadesátiletá žena přišla v neděli ráno o život při ruském ostřelování obytného domu ve městě Nikopol na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhej Lysak. Střepiny při dělostřeleckém ostřelování podle něj zranily také sedmaosmdesátiletou penzistku.

Do osmi brigád takzvané útočné gardy pro osvobození Donbasu a Krymu, kterou vytváří ukrajinské ministerstvo vnitra, se už přihlásilo více než 15 tisíc dobrovolníků. V televizi to v neděli oznámila mluvčí ministerstva Marjana Revaová.

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi v neděli prohlásil, že kdyby stál v čele italské vlády, tak by neusiloval o setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Berlusconi Zelenského obvinil, že může za válku s Ruskem. Kdyby přestal útočit na dvě proruské separatistické republiky na Donbasu, k válce by nedošlo, sdělil.

Nejméně 461 dětí přišlo od začátku války na Ukrajině o život, dalších 922 jich bylo zraněno. Podle ruské redakce BBC to oznámila ukrajinská generální prokuratura. Válku proti Ukrajině rozpoutalo Rusko loni 24. února. Nejvíce dětí přišlo k úhoně v Doněcké, Charkovské, Kyjevské, Chersonské, Záporožské, Mykolajivské, Černihivské, Luhanské a Dněpropetrovské oblasti.

Prokuratura upozornila, že nejde o definitivní údaje, ve výčtu jsou zahrnuty pouze děti, jejichž jména se podařilo potvrdit. V mnoha regionech pokračují boje a na okupovaných územích není sčítání ztrát možné.

X X X

POSLANEC  GAZDÍK  HLEDÁ  KORYTO  U  STUDENTŮ

Exministr školství, poslanec Gazdík hledá koryto na gymnáziu, studenti ho odmítají

Gazdík ředitelem gymnázia? Studentům vadí kumulace funkcí i zkrácený úvazek, sepsali petici

Studenti pražského gymnázia nechtějí za ředitele bývalého ministra školství Petra Gazdíka (STAN), a tak sepsali petici. Nelíbí se jim, že je zároveň poslancem, zastupitelem a nově i šéfem jejich školy. Petr Gazdík ale vzkazuje, že stihne všechno.

Petici podepsala během dvou dní více než třetina studentů. Vadí jim kumulace funkcí a zkrácený úvazek na čtyři dny v týdnu. „Gymnázium bylo sedm let řízeno jednou osobou na plný úvazek. Ředitel tady byl do té doby, než všichni žáci odešli,“ uvedl pro CNN Prima NEWS spoluautor petice, student Sebastián Sokol.

První školní den čeká Petra Gazdíka na gymnáziu 20. února. Po pondělí má za sebou nastupující ředitel schůzku s vedením školy i studenty. „Věříme, že se nám podařilo studenty přesvědčit o tom, že jejich obavy o budoucí fungování školy pod vedením pana Gazdíka nejsou na místě,“ sdělila redakci Ivana Janečková, zakladatelka školy a generální ředitelka společnosti Duhovka Group.

 „Studenty jsem ujistil, že obě své role budu díky flexibilní domluvě se školou zvládat. Z debaty s nimi jsem měl dobrý dojem,“ vzkázal v SMS zprávě CNN Prima NEWS Gazdík. Obavy studentů budoucí ředitel ale nerozptýlil. „Pan Gazdík náš názor nijak nezměnil,“ avizoval po schůzce Sebastián Kraml, spoluautor studentské petice.

Své o náročnosti postu ředitele gymnázia ví i předsedkyně jejich asociace Renata Schejbalová. „Jste ve výuce, chodíte na hospitace, řešíte ekonomické otázky, jednáte s rodiči, učiteli, řešíte například nějaké havárie, nenadálé situace. Chodím do práce na 7:00 a odcházím v rozmezí mezi 17:00 a 18:00,“ svěřila se redakci.

Havel kumulaci funkcí nezvládal

V podobné situaci jako Petr Gazdík byl půl roku i poslanec Ondřej Matěj Havel (TOP 09). Řediteloval i zasedal ve Sněmovně zároveň. „Smysluplně vykonávat obě pozice prostě nebylo slučitelné. Z toho důvodu jsem se nechal na pozici ředitele zastoupit,“ sdělil.

K nové funkci Petra Gazdíka se nechce hnutí Starostů a nezávislých vyjadřovat. Jejich koaliční partneři Piráti věří, že neohrozí fungování vládní koalice a schvalování zákonů. „V koaliční smlouvě máme slib, že každý z našich poslanců se bude věnovat práci poslance na plný úvazek a že si uspořádá další aktivity tak, aby to neohrozilo výkon funkce poslance,“ podotkl poslanec Jakub Michálek (Piráti).

Petr Gazdík tak bude jediným ředitelem školy ve Sněmovně. Opoziční hnutí ANO má v dolní komoře ředitele nemocnice a dva přednosty klinik.

X X X

STAROSTOVĚ  PRAHY  CHTĚJÍ  VYŠŠÍ  PŘÍSPĚVKY  NA  ŽÁKY

Pražští starostové žádají kvůli vysoké inflaci zvýšení příspěvků na žáka

Starostové pražských městských částí požadují po hlavním městě zvýšení příspěvku na žáka na 10 000 korun. Důvodem je stále rostoucí inflace a nedostatek financí na výkon státní správy. Mezi další požadavky starostů vůči městu patří posílení pravomocí při řízení městské policie a dorovnání výpadku příjmů na odvodech z loterií a her.

„Městské části jsou dnes podfinancované a ve chvíli, kdy máme inflaci víc než 15 procent, kdy se na nás valí neustálé zvyšování platů, se může stát, že budeme muset omezovat poskytované služby. Čili vyzvali jsme k tomu, aby se zvýšil takzvaný příspěvek na žáka a abychom začali řešit deficity výkonů státní správy, kdy jich spoustu platíme, ale nedostáváme za ně náklady, které s nimi máme,“ řekl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Pokud by se financování radnic nezměnilo, podle starostů hrozí, že budou omezeny služby nebo nebude dostatek peněz na provoz škol.

„Vláda opakovaně zvyšovala platy úředníků, ale nikdy nám s tím nepřišly peníze ze státního rozpočtu. Prostředky na úředníky proto bereme ze sekání trávy, investic a dalších věcí. Přitom rozpočty máme stejné. Už není, kde brát,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Může se podle něj stát, že okénka na přepážkách nebudou otevřena denně, ale pouze jeden den v týdnu, protože na zbylé dny nebude mít radnice peníze.

V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší. Všechny herny by měly zmizet do roku 2024. Do budoucna budou povolena pouze kasina s tzv. živou hrou. Radnice tak ročně přijdou v součtu asi o miliardu korun. Portlík upozornil, že vedení Prahy v uplynulých letech slíbilo tento výpadek dorovnat.

„Dnes ale není žádný recept, odkud se peníze vezmou. Pokud výpadek nahrazen nebude, hrozí, že sport bude značně omezen,“ řekl Portlík.

Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě) požadavek nesměřuje na přehodnocení zákazu hazardu, ale pouze na náhradu finančního výpadku.

V případě MPP chtějí starostové, aby měli větší vliv na její řízení na svém území. Bývalý starosta Prahy 3 a nynější radní Jiří Ptáček (TOP 09) řekl, že mohou na vedení MPP pouze apelovat, aby se případnými problémy zabývala.

Vliv by starostové nově rádi měli třeba na výběr ředitele obvodního oddělení, odměňování. Rovněž by chtěli mít například možnost vyzvat strážníky k odtahu špatně zaparkovaného auta.

X X X

VS  ZRUŠIL  ROZSUDEK  ŠLACHTY,  VIDKUN  SE  VRACÍ  NA  KRAJ

Vrchní soud zrušil rozsudek ve Šlachtově „výkladní skříni“. Kauza Vidkun se vrací zpátky ke KS  v Olomouci

 Vrchní soud v Olomouci zrušil v neveřejném jednání rozsudek ve známé olomoucké kauze Vidkun. Případ se nyní vrátí ke Krajskému soudu v Olomouci, jak vyplývá z údajů v justiční databázi. Kauza Vidkun hýbala léta českým veřejným míněním. Šlo v ní o údajné ohýbání policejního vyšetřování v Olomouckém kraji. Případ je také jedním z iniciátorů konce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu plukovníka Róberta Šlachty.

Soud původně v případu, který podle obžaloby odkrýval korupční vztahy mezi podnikateli, policisty a veřejnými činiteli, uložil podmínečné i peněžité tresty.

Odsouzeni byli bývalý olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec, vlivný podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Odvolaly se obě strany.

Šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj je již pravomocně zproštěn.

Olomoucký krajský soud v kauze vynesl rozsudek v červenci 2021. Na vrchní soud se případ dostal loni v dubnu. Letos v lednu bylo podle justiční databáze nařízeno několik neveřejných jednání.

„Mohu potvrdit, že probíhalo neveřejné zasedání, které trvalo 14 dnů,“ řekl ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik. Doplnil, že rozhodnutí soudu zatím sdělit nemůže s tím, že není vyhotoveno rozhodnutí a ani doručeno účastníkům řízení.

Na čem stojí Šlachtův největší případ a podmíněné tresty tří aktérů kauzy?

Známá kauza Vidkun, která byla veřejnosti zpočátku prezentována jako závažné ovlivňování trestního řízení, respektive ohýbání vyšetřování, byla nakonec odsouzena za zcela jiné právní argumentace. Vyplývá to z analýzy rozsudku, kterou provedl Ekonomický deník.

Hlavní podezřelý, exnáměstek olomoucké krajské policie Karel Kadlec, měl dle soudu zneužívat informace, které získal v průběhu své služby. Z rozsudku vyplývá, že měl Kadlec z posunování těchto informací dalším osobám získat nezákonný prospěch. Jak z rozsudku v kauze Vidkun dále vyplynulo, nalézací soud v podstatě rezignoval na posouzení účelu Kadlecem opatřovaných informací, ale i možnosti Kadlece, či jiných osob, mít z údajně neoprávněně získaných informací nějaký reálný prospěch.

Soudní líčení, v němž čelili obžalobě z dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trvalo půldruhého roku.

Jak se ukázalo, nakonec nejde o závažný kriminální případ s korupcí v pozadí, jak jej prezentoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Róberta Šlachty.

Radek Petrůj byl zproštěn v plné míře a znovu nastoupil k policii. Karel Kadlec a Ivan Kyselý byli zproštěni z pěti bodů obžaloby.

Kyselý byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání osmnácti měsíců s tříletou zkušební dobou a pokutě 2 100 000 korun.

Karel Kadlec odešel s dvouletou podmínkou a čtyřletým odkladem, pokutou 144 000 korun a zákazem zaměstnání v bezpečnostních sborech po dobu 4 let.

Exhejtman Jiří Rozbořil byl odsouzen k dvouletému trestu s podmíněným odkladem na 3 roky a pokutě 180 000 korun.

Připomeňme, že Kadlec, Kyselý a Rozbořil strávili tři měsíce ve vazbě a vyšetřování bylo prezentováno tak, že jde o velmi závažné zločiny – především ohýbání trestního řízení. Tuto argumentaci policie a žalobců soud nepřijal.

Hlavní podezřelý, exnáměstek olomoucké krajské policie Karel Kadlec měl dle soudu zneužívat informace, které získal v průběhu své služby. Dle dikce zákona měl z posunování těchto informací dalším osobám získat nezákonný prospěch. Tedy měl „jako úřední osoba v úmyslu opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, vykonával svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu“ a měl se dopustit přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

„Činil tak proto, aby se odvděčil za domnělé zásluhy o to, že nebyl odvolán ze své funkce, a domníval se, že takto podpoří svou kariéru v policejním sboru, případně zajistí své setrvání ve funkci náměstka ředitele KROK (Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje – pozn. red.) díky vlivu jiných osob, přičemž Karel Kadlec věděl či byl srozuměn s tím, že uvedené informace Ivan Kyselý či Jiří Rozbořil sdělí či mohou sdělit dalším nepovolaným osobám a že sdělení uvedených informací může vést k ohrožení či maření dosažení základního cíle trestního řízení, kterým je řádné a nestranné odhalování a objasňování trestné činnosti,“ popsal trestnou činnost Karla Kadlece soudce Martin Lýsek.

Pikantní na dikci rozsudku je, že jak hejtman Rozbořil, ani podnikatel Kyselý, nemohli setrvání Karla Kadlece ve funkci ovlivnit, nezákonný prospěch tedy zcela absentuje.

Redakce Ekonomického deníku rozsudek Krajského soudu v Ostravě, pobočky v Olomouci, v trestní věci Vidkun ve které figurují jako nepravomocně odsouzení k podmíněným trestům odnětí svobody vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, bývalý hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil a bývalý náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec, analyzovala.

Protože státní zástupce i obžalovaní podali proti rozsudku Krajského soudu v Olomouci odvolání, tak se tato trestní věc nachází u Vrchního soudu v Olomouci, kde byla přidělena senátu Martiny Kouřilové, která bude společně se soudci Jiřím Zouharem a Alešem Rýznarem ve věci rozhodovat.

Mediálně známou kauzu spustil v roce 2015 Róbert Šlachta s tehdejším ÚOOZ jako výkladní skříň své práce a samotné kauze a s ní související reorganizace policie bylo věnováno mediálně spousty hodin. Redakce Ekonomického deníku se případu podrobně věnuje a nyní zveřejňuje některé zjištění nalézacího soudu.

Rozsudek Krajského soudu v Ostravě, pobočka v Olomouci předsedy senátu
Martina Líska a tedy vina či nevina všech obžalovaných je založen na
„vnitřním přesvědčení Karla Kadlece“, které má soud za prokázané s konglomerátu rozhovorů, jak píše v rozsudku.

Zjednodušeně řečeno, soud odsoudil všechny obžalované pouze proto, protože je přesvědčen, že plukovník Kadlec neprováděl při rozhovorech se spoluobžalovanými operativně pátrací činnost, jak celou dobu trestního řízení tvrdil.

Soud Kadlece a a podnikatele Ivana Kyselého odsoudil za čtyři z devíti skutků, které jim byli původně kladeny za vinu. Přičemž u pěti skutků soud nevyloučil, že Kadlec informace získával, tedy prováděl operativně pátrací činnost.

K ovlivnění vyšetřování nedošlo

Důležité v rozsudku je, za co byli obžalovaní odsouzeni. Připomeňme, že Krajský soud odsoudil obžalované za skutky Králík, Kaštilová, Aquapark a Jezdecký areál Lazce, ve kterých se obžalovaní Kadlec, Kyselý a Rozbořil baví o před tím notně medializovaných kauzách.

Kauza Králík

Co tvrdil ÚOOZ? Trestní řízení proti Jaroslavu Králíkovi pro poškozování zájmů EU Karel Kadlec měl Ivanu Kyselému sdělovat podrobnosti o vyšetřování. Trestní stíhání nakonec nemělo být zahájeno. Jenomže vzápětí dává Karel Kadlec Radku Petrůjovi pokyny, aby „zajistil za každou cenu rozhodnutí o zahájení trestního stíhání v konkrétním termínu“. Policista pověřený vyšetřováním případu přitom původně chtěl věc odložit.

Kauza Hany Kaštilové-Tesařové

Šlo o případ, ve kterém se bývalá radní za ČSSD Hana Kaštilová- Tesařová měla dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele v době, kdy působila na olomouckém magistrátu.

Co tvrdil ÚOOZ? Karel Kadlec řekl Ivanu Kyselému podrobnosti o vyšetřování. Podnikatel měl kriminalistovi dát pokyn, aby ženě nabídli vyšetřovatelé institut spolupracující obviněné „s cílem získat další informace o trestní činnosti na Magistrátu města Olomouce“.

Kauza Aquapark

Šlo o trestní řízení kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Co tvrdil ÚOOZ? Karel Kadlec měl Ivanu Kyselému uvolnit informace o vyšetřování, údajně na pokyn Ivana Kyselého tak, aby se to „negativně nedotklo“ hejtmana Jiřího Rozbořila. V tomto kontextu se podle ÚOOZ nejspíš Ivan Kyselý dozvěděl i kroky, které následovaly v řešení kauzy.

Kauza závodiště Lazce – jezdecký areál

Šlo o trestní řízení týkající se okolností poskytnutí dotace na výstavbu areálu olomouckého aquaparku.

Co tvrdil ÚOOZ? Hejtman Jiří Rozbořil údajně chtěl ovlivnit vyšetřování kolem jezdeckého areálu Lazce v Olomouci, kvůli čemuž inicioval schůzku s podnikatelem Ivanem Kyselým. Ten jej měl dle usnesení odkázat na Karla Kadlece. Jemu pak, tvrdí ÚOOZ, nabídl politik úplatek, který měla uhradit osoba přímo spjatá s trestním řízením. Verze o úplatku se přitom vůbec nepotvrdila.

V těchto a ještě dalších trestních řízeních měl podle obžaloby bývalý policejní náměstek Karel Kadlec vynášet informace svému příteli podnikateli Ivanu Kyselému a podle jeho instrukcí ovlivňovat jednotlivá vyšetřování.

„Soustavně, pravidelně a dlouhodobě vyžadoval a neoprávněně si nechával sdělovat konkrétní informace z trestních řízení. V důsledku čehož v rámci Olomouckého kraje prostřednictvím Karla Kadlece a Radka Petrůje záměrně ohrožoval a mařil dosažení základního cíle trestního řízení,“ tvrdí ve své žalobě státní zástupce VSZ v Olomouci Miroslav Stoklásek.

Karel Kadlec tvrdí, a leckde je to snadno prokazatelné, že se s Kyselým bavil o mediálně známých kauzách, teda už o veřejnosti známých detailech.

V kauze Králík stejně jako v jiných kauzách soud konstatuje, že ze strany obžalovaných nedošlo k žádnému negativnímu ovlivnění kauzy, přičemž vinu Kadlece a Kyselého soud opírá o zjištění zachycené na nahrávkách, ve kterých Kadlec má sdělovat informace, které byly neveřejné a je nerozhodné, zda podnikatel Kyselý věděl nebo nevěděl nebo zda byly medializovány.

Ekonomický deník připomíná, že Karel Kadlec byl souzen kvůli údajnému zneužití pravomoci.

V této souvislosti Ekonomický deník prostudoval několik judikátů Nejvyššího
soudu na podobné téma, konkrétně následující: 3Tdo 665/20087Tdo 1059/20127 Tdo 516/2015 a 3 Tdo 546/2016.

Z nich vyplývá, že „přečinu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a) trestního zákoníku se dopustí úřední osoba, která v úmyslu
způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu anebo opatřit sobě nebo
jinému neoprávněný prospěch vykonává svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu.

Podle právní věty odsuzujícího rozsudku v kauze Vidkun představovala pohnutka obviněného Kadlece úmysl opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch.

Soud prvního stupně sice svou argumentaci příhodně uvedl citací z usnesení Nejvyššího soudu ze dne 20. května 2015 7 Tdo 516/2015, podle kterého pokud byl účel informací opatřených neoprávněnou lustrací takové povahy, že z něho nemohl mít pachatel ani jiné osoby žádný prospěch, nelze uvažovat o naplnění zákonných znaků trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 tr. zákoníku; prospěch pachatele a jiných osob by totiž musel vyplývat ze způsobu použití předmětných informací, nikoli ze způsobu jejich získání, byť šlo o způsob protiprávní.

Následně pak ale soud v podstatě rezignoval na posouzení účelu opatřených informací a možnosti obviněného či jiných osob mít z neoprávněně získaných informací nějaký reálný prospěch.

Připomeňme si, že Kadlecova obhajoba podpořená odposlechy říká, že se
v kauze Králík s Kyselým bavil proto, že mu Šlachtovi detektivové z ÚOOZ,
kteří kauzu šetřili společně s bývalým šéfem ČSSD v Olomouckém kraji Jiřím
Zemánkem, vyhrožovali a chtěli kauzu Králík odložit a Kadlec se bavil s Kyselým proto, aby zjistil, kdo má kauze zájem a jaké je pozadí. Což vyplývá i z některých svědeckých výpovědí před soudem.

Podobně tomu je i v dalších skutcích, za něž jsou odsuzování, tedy skutek Kaštilové a Aquapark.

Posledním skutkem, za který byl Kadlec a spol. odsouzeni je Jezdecký areál Lazce, ve kterém Kadlec na odposleších mluví s tehdejším hejtmanem a předsedou ROP Jiřím Rozbořilem ve kterém je Kadlec odsuzován za vynášení informací.

Argumentace Kadlece založená na tom, že se Kadlec baví s Rozbořilem jako zástupcem poškozeného a že Rozbořil měl veškeré informace z trestního oznámení doručeného z Finančně analytického útvaru a že mu tedy ani při dobré vůli nemohl říct nic jiného, u Krajského soudu v Olomouci neuspěla.

Z už citovaného judikátu Nejvyššího soudu z 20. května 2015 plyne že „pokud jde o jednání uvedené pod písmenem b) výroku, nalézací soud sice v odůvodnění zmínil, že M. N. již předtím podal na D. H. trestní oznámení, tuto skutečnost však do svých úvah nijak nepromítl. Nelze přitom přehlédnout, že pokud byl M. N. skutečně poškozeným ve věci vedené policejním orgánem, mohl patrně veškeré obviněným předané údaje získat i nahlédnutím do předmětného spisu, a pak by se jednání obviněného vztahovalo pouze ke snazšímu způsobu získání informace, rozhodně ne k prospěchu plynoucímu z povahy informace a jejího použití.“

Rozhodnutí nalézacího soudu tedy nereflektuje už delší dobu známé judikáty Nejvyššího soudu.

Nabízí se proto otázka: Nebyla tedy kauza Vidkun pouze mstou exšéfa bývalého ÚOOZ Róberta Šlachty, šéfa jeho ostravské expozitury Jiřího Komárka, a dalších, založená na prokázaných vymyšlených úředních záznamech a neoprávněném šmírování a špiclování?

A další: Nechodí tedy pachatelé, kteří chtěli skutečně ovlivňovat kauzy, na svobodě? Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

BUDE  NOVÝ  VÝBĚR  SOUDCŮ?

 Způsob výběru nových soudců se ukázal jako nesmyslný a těžkopádný, shodli se předsedové

 V roce 2022 proběhlo celkem 10 výběrových řízení na soudce a byla vyhlášena 4 soudcovská výběrová řízení. V praxi se podle závěrů posledního setkání Kolegia předsedů krajských soudů potvrdilo, že nová úprava v zákonu o soudech a soudcích, která platí již více než rok, přinesla výkladové obtíže. „Zákonný podklad vstupu do justice se však ukázal jako nesmyslný, neživotný, zbytečně komplikovaný až těžkopádný a nevedoucí k proklamovanému cílu,“ shodli se předsedové soudů. Ministerstvo spravedlnosti již připravilo úpravu příslušné vyhlášky.

Výběrová řízení na soudce proběhla na Krajském soudu v Ostravě a v Praze, dvakrát na Městském soudu v Praze, na krajských soudech v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a v Plzni a dvakrát na Krajském soudu v Hradci Králové. Soudcovská výběrová řízení proběhla na Krajském soudu v Brně, kde byla ukončena ústní část a na krajských soudech v Praze, Ostravě a v Plzni.

Loni také proběhlo celkem 5 výběrových řízení na justiční kandidáty v Praze, Ostravě a v Ústí nad Labem a vyhlášena byla 3 výběrová řízení v Hradci Králové, Brně a v Praze.

Jak chce ministerstvo spravedlnosti změnit vyhlášku o výběru nových soudců?: Výběr soudců a justičních funkcionářů by měl být neveřejný, žádá předseda Nejvyššího soudu

Kolegium se již v minulosti shodlo v tom, že nová zákonná úprava účinná od 1. ledna 2022
(zákon č. 218/2021 Sb., který novelizoval zákon o soudech a soudcích) přinesla výkladové obtíže. „Ty se nyní v praxi potvrdily. Kolegium oceňuje snahu ministerstva a Justiční akademie o překlenutí nedostatků nové úpravy, zákonný podklad vstupu do justice se však ukázal jako nesmyslný, neživotný, zbytečně komplikovaný až těžkopádný a nevedoucí k proklamovanému cílu,“ stojí v zápise z jednání Kolegia, který má Česká justice k dispozici.

Na základě vyhodnocení praktických poznatků z nové právní úpravy tak Kolegium připomnělo návrh změny zákonné úpravy, která by spočívala zejména ve zjednodušení výběrových řízení. Jako vhodná cesta by se podle předsedů jevilo spojení výběrového řízení na justičního kandidáta a výběrového řízení na soudce. Podle Kolegia by mělo dojít také k posílení pravomocí předsedů krajských soudů, nastavení jejich aktivní účasti ve výběrovém řízení při jejich osobní odpovědnosti za řízení a správu krajského soudu a okresních soudů v jejich obvodu. Novelou zákona o soudech a soudcích chtělo ministerstvo právě oslabit vliv předsedů soudů na výběr nových soudců a výběr více centralizovat.

Ministerstvo v současné době připravuje novelu vyhlášky, která má výběr kandidátů na soudce zlepšit. Primárně předsedové krajských soudců měli problém s tím, že vyhláška umožňuje, aby uchazeči mohli podávat více než jednu přihlášku do výběrových řízení na justiční kandidáty a soudce. To vedlo k tomu, že předsedové soudů do poslední chvíle nevěděli, s kým z uchazečů mohou počítat, pokud ti uspěli v předchozím výběrovém řízení u jiného soudu.

Generální sekretář Ústavního soudu Vlastimil Göttinger vytýká v připomínkách návrhu, že sice usnadňuje práci vyhlašovatelům výběrových řízení, ale má negativní dopad jak na uchazeče, tak i na cíl vyhlášky, kterým by měl být výběr těch nejlepších kandidátů. Uchazeči se logicky hlásí do co největšího počtu výběrových řízení, aby uspěli po náročném procesu příprav a nelze vyloučit ani situaci, kdy některý z nich bydlí na pomezí dvou krajských soudů. Jako alternativní řešení vidí centrální písemný test a jednotlivými krajskými soudy zajišťovaný ústní pohovor.

Jak vyplývá z důvodové zprávy, jde podle ministerstva spravedlnosti o drobné úpravy. „V oblasti výběrového řízení na pozici justičního kandidáta a odborné přípravy justičního kandidáta dochází zejména k drobným úpravám v oblasti oznámení o vyhlášení výběrového řízení, nepřípustnosti přihlášky, náležitostí přihlášky a jejího posuzování, odstranění odlišné úrovně obtížnosti testu aplikace práva oproti výběrovému řízení na funkci soudce, precizaci obsahové náplně pohovoru a rozšíření osob, u kterých mohou justiční kandidáti vykonávat odbornou přípravu,“ vysvětluje novelu vyhlášky spravedlnost. Eva Paseková, ceskajustice.cz

 X X X

KONTROLA  V  REZORTU  MINISTRA  VNITRA  RAKUŠANA

 Rakušan řeší „stomilionovou díru“, ve státní IT agentuře je mimořádná kontrola

Ministerstvo vnitra zastavilo zakázku na modernizaci projektu Czech POINT za desítky milionů korun. Šéf resortu Vít Rakušan (STAN) to zdůvodnil tím, že Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) nedokázala zakázku splnit. V agentuře kvůli tomu nařídil mimořádnou kontrolu.

V pondělí o tom informoval server Neovlivní.cz. Státní agentura NAKIT byla dodavatelem zakázky na modernizaci Czech POINT, kterou si od ní vnitro objednalo. Ke konci loňského roku se ale zjistilo, že požadované služby nedodala.

„Jakmile jsem dostal informaci, že NAKIT zakázku i přes opakované sliby nedokáže splnit a požaduje za ni víc peněz, ministerstvo vnitra zakázku zastavilo,“ řekl serveru Rakušan.

Ministr nařídil provést v agentuře mimořádnou kontrolu. „Jakmile budu znát výsledky, podniknu na jejich základě další kroky. Nicméně důležité je, že jsme zakázku zastavili dřív, než jsme za ni zaplatili, takže nám nevznikla žádná finanční újma,“ řekl ministr serveru Neovlivní.cz.

To, že ministerstvo za zakázku nezaplatilo, ale podle serveru neznamená, že státu nevznikla škoda. NAKIT totiž podle vyjádření zaměstnanců platil externím dodavatelům. „Jde téměř o 100 milionů korun, které NAKIT proplatil,“ řekl serveru pod příslibem anonymity jeden ze zaměstnanců agentury. Podle něj se ukázalo, že to, co firmy za peníze dodaly, je nepoužitelné, nebo využitelné jen zčásti. „Vnitro to NAKIT odmítlo proplatit, a v agentuře je tak stomilionová díra,“ dodal zaměstnanec.

„Je z toho velké pozdvižení, všichni se v tom nyní hrabou a zjišťuje se, kde se stala chyba. Dva roky se čerpaly služby a nemají výsledek,“ popsal serveru jeden z pracovníků NAKIT, ovšem pod podmínkou anonymity.

Dlouholetý šéf NAKIT Vladimír Dzurilla nechtěl zakázku komentovat s odůvodněním, že v agentuře už nepracuje a nemůže za ni hovořit. Mluvčí NAKIT Lukáš Trnka pouze uvedl, že do skončení kontroly se agentura k zakázce nemůže vyjadřovat.

Projekt Czech POINT, tedy Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál, umožňuje komunikaci občanů se státem prostřednictvím jednoho místa. Na něm je možné získat data z veřejných i neveřejných informačních systémů veřejné správy nebo úředně ověřit dokumenty a listiny. V současnosti je v Česku 7 364 poboček Czech POINT, v drtivé většině na obecních úřadech a na pobočkách České pošty.

Agentura NAKIT byla založena k 1. únoru 2016 jako servisní organizace ministerstva vnitra. Poskytuje služby v informačních a komunikačních technologiích. Mimo jiné zajišťuje koncepční rozvoj kritické komunikační infrastruktury a bezpečné řešení sdílených služeb státu.

Po Dzurillově odchodu ke konci loňského roku vede agenturu dočasně vedoucí jejího právního odboru Jan Ďoubal. Na místo ředitele vypsalo vnitro výběrové řízení. Původně byl na tuto funkci navržen právník Vladimír Chrástecký. Server Neovlivní.cz ale v prosinci uvedl, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům.

X X X

ARMÁDA  BEZ  PORADCE  PRO  ZÁLOHY  VOJÁKŮ,  KDO  BUDE  BOJOVAT?

 Armáda ruší místo poradce pro aktivní zálohy. Končí jejich propagátor Cimburek

Dlouhá léta byl Ludvík Cimburek tváří Aktivních záloh. Jako poradce náčelníka Generálního štábu AČR vnímal nejen potřeby záložáků, ale i navrhoval kroky k vylepšení jejich pozice. Mimo jiné stál u zrodu takzvaného dobrovolného předurčení. Nyní generální štáb jeho pozici bez náhrady ruší.

 „Stejně jako každý rok došlo k 1. lednu k úpravě systematizace tabulkových míst v rezortu. Pozice poradce náčelníka generálního štábu pro oblast Aktivní zálohy AČR byla zrušena, pan Ludvík Cimburek tedy nebude nikým nahrazen,“ uvádí Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení Generálního štábu AČR.

„Bylo to součástí širší systemizace. Jak bylo řečeno, tato pozice přestane existovat – stejně jako neexistovala před rokem 2015,“ zdůvodňuje rozhodnutí Cyprisová.

„Informaci mohu potvrdit. Na pozici budu působit do konce února,“ odpověděl Cimburek iDNES.cz bez uvedení bližších podrobností.

Cimburek byl do roku 2000 voják z povolání u 601. skupiny speciálních sil, od roku 2002 členem aktivních záloh u téže jednotky. V průběhu vojenské kariéry absolvoval v USA kurz Ranger a Kurz pro vyšší zpravodajské důstojníky. V letech 2001 – 2003 působil na pozici poradce prvního náměstka ministra obrany. Několik let pracoval jako headhunter a dále v oblasti energetiky.

„Každá armáda záložáky potřebuje. Vždy potřebujete mít vycvičeno víc lidí, než kolik lidí máte přímo v profesionální armádě. Dřív byla povinná vojenská služba, každý rok tak do zálohy odešlo kolem 100 tisíc vycvičených vojáků. Dnes nic takového nemáme,“ řekl dříve Cimburek, který byl nejen propagátorem záloh, ale také potřeby nabídnout občanům další možnosti, například institut takzvaného dobrovolného předurčení.

X X X

 ANGLIE  CHCE  ZNOVU  DO  EU?

 Jak udělat z brexitu úspěch? Britská elita snovala plány na tajné schůzce

Představitelé obou hlavních britských politických stran se minulý týden sešli se zástupci velkých podniků, diplomaty a analytiky na historickém sídle v anglickém hrabství Oxfordshire. Společně probírali potíže pramenící z odchodu Británie z Evropské unie a možné způsoby jejich nápravy. O schůzce informoval The Observer, který získal materiály o programu a svědectví jednoho z účastníků.

 Setkání, které ve čtvrtek a v pátek hostilo venkovské sídlo Ditchley Park, podle listu provázela značná míra utajení. Přivedlo dohromady zastánce brexitu, jako je člen britské vlády Michael Gove nebo bývalý lídr Konzervativní strany Michael Howard, a tváře opačného tábora včetně labouristy Davida Lammyho nebo konzervativce Davida Lidingtona.

Mezi nepolitickými účastníky byli předseda představenstva farmaceutické firmy GlaxoSmithKline John Symonds nebo vysoký manažer banky Goldman Sachs Oliver Robbins – ten byl dříve hlavním britským vyjednavačem v jednáních o brexitu.

Materiály distribuované na setkání podle The Observer akci popisovaly jako „soukromou diskusi“ s motivem „Jak můžeme z brexitu udělat úspěch společně s našimi evropskými sousedy?“ Nejmenovaný účastník schůzku hodnotil jako konstruktivní, velkým tématem podle něj byly negativní dopady na britskou ekonomiku.

„Bylo to o tom, jak se posunout od pozic ‚zůstat‘ a ‚odejít‘ k problémům, kterým teď čelíme a tomu, jak se můžeme dostat do nejlepší pozice ve snaze diskutovat s EU o změnách vzájemné dohody o obchodu a spolupráci,“ uvedl zdroj.

The Observer hodnotí setkání odpůrců a zastánců brexitu jako velmi neobvyklé. Odráží „sílící akceptování skutečnosti, mezi politiky ve dvou hlavních stranách, jakož i mezi lídry byznysu a úředníky, že brexit ve své současné podobě poškozuje ekonomiku Spojeného království a oslabuje jeho strategický vliv ve světě,“ napsal list.

Británie z Evropské unie vystoupila na začátku roku 2020 na základě výsledku referenda z června 2016, dohoda o novém partnerství mezi dvěma stranami vstoupila v platnost v roce 2021. Průzkumy veřejného mínění v posledních měsících nasvědčují tomu, že většina britských voličů považuje vystoupení z EU za chybu.

Nezávislý britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) odhaduje, že brexit bude mít v horizontu 15 let od roku 2016 za následek pokles hrubého domácího produktu (HDP) Británie o čtyři procenta.

Deník Financial Times v podrobné analýze z loňského října poukázal i na další signály o škodách v britské ekonomice a také na absenci konkrétnějších představ o možných ekonomických přínosech brexitu. Britský premiér Rishi Sunak přesto o měsíc později uvedl, že „brexit může této zemi přinést a již přinesl obrovské výhody a příležitosti“.

X X X

PEKAROVÁ  NEPOMOHLA  POSLANCI  FERIMU,  KDYŽ  POTŘEBOVAL  ZE  ZDRAVOTNÍCH  DŮVODŮ  SPOLEČICI  LÁSKY

 Feri před soudem: Nemám co skrývat. Konečně řeknu, jak to bylo, spoustu lidí to překvapí

V úterý se Obvodní soud pro Prahu 3 začne zabývat případem bývalého poslance Dominika Feriho, který je obžalován ze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj. Hrozí mu až desetileté vězení. Obžaloba tvrdí, že se jednoho ze skutků dopustil na tehdy sedmnáctileté dívce. Feri v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že je na úterní jednání zcela připravený a nashromáždil důkazy o své nevině, o níž prý ani na vteřinu nepochybuje.

„Vítám, že konečně přichází samotný soud. Jsem rád, že zatím je ambice, aby byl veřejný, protože nemám co skrývat. Oceňuji, že budu moci konečně předložit svou verzi a podložit ji konkrétními důkazními návrhy. Divím se, že to trvalo tak nesmírně dlouhou dobu, ale konečně to nastalo a je to dobře,“ řekl Feri v rozhovoru pro CNN Prima NEWS s tím, že je připravený před samotným líčením odpovídat na dotazy novinářů.

 Podle něj má kauza několik vrstev. „První rovina je právní, kdy drtivá většina případů byla pravomocně odložena, což většina novinářů opomíjí. Jsou to například známé příběhy a šlágry, jako je sprcha nebo noční stolek – to je pravomocně odložené a zítra se řešit nebude,“ zdůraznil bývalý poslanec.

„Jsem rád, že budu moci konečně zmínit, jak se ty věci skutečně odehrály. Myslím si, že dost lidí bude překvapeno, co zaznívalo v médiích a jaká je míra zjištění skutkového stavu. O své nevině jsem ani na vteřinu nepochyboval,“ pokračoval.

Je to velké zadostiučinění

Hlavní líčení je kromě úterka nařízené také na čtvrtek. Ani na jedno z nich se již Feri podle svých slov nepřipravuje. „Poslouchám orchestr a vůbec se nijak nepřipravuju. Myslím si, že už mám dostatečně připravenou obhajobu a sesbírané a nashromážděné důkazy. Už se jenom těším na samotné hlavní líčení. Je to velké zadostiučinění,“ dodal.

Feriho začala policie prověřovat poté, co jej několik žen obvinilo ze sexuálního nátlaku, obtěžování a násilí. Svědectví na jaře 2021 zveřejnily weby Deník N a Alarm. Feri po zveřejnění výpovědí odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování. Následně rezignoval na poslanecký mandát a oznámil, že nebude kandidovat v podzimních volbách do Sněmovny. Skončil také v TOP 09 a stáhl se z veřejného života.

Ze znásilnění Feriho policisté obvinili loni v březnu, státní zástupkyně ho obžalovala v polovině prosince. „Obviněné osobě je obžalobou kladeno za vinu jednání popsané pod třemi skutky a kvalifikované jako dva dokonané trestné činy znásilnění a jeden pokus o trestný čin znásilnění,“ uvedl tehdy mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Úterní líčení bude veřejné, předseda soudu Radek Mařík ale nevyloučil, že by na výslechy poškozených žen mohla být veřejnost z jednání vyloučena.

Na jednání bude soud vydávat vstupenky – pět jich bylo vyčleněno pro novináře, ty jsou podle Maříka již rozebrané. Dalších zhruba 20 vstupenek bude soud vydávat v úterý po otevření budovy soudu. První den hlavního líčení je podle předsedy v plánu zejména výslech obžalovaného a poškozených.

Feri už v minulosti uvedl, že je připraven prokázat svou nevinu, „tak jako ve všech již pravomocně odložených případech“. „Vítám, že po pomalu dvouletém čekání budu moci soudu předložit důkazy dokládající mou nevinu. Doposud jsem nemohl probíhající řízení veřejně jakkoliv věcně komentovat, což mělo za následek, že média byla odkázána pouze na jednostranná vyjádření. To se ale brzy změní,“ řekl v prosinci po podání obžaloby serveru Seznam Zprávy.

V souvislosti s případem se ve Sněmovně začalo debatovat o změně vymezení trestného činu znásilnění. Nynější znění zákona pojednává o donucení násilím, pohrůžkou násilí či jiné těžké újmy a o zneužití bezbrannosti oběti. Podle některých odborníků by ale definice znásilnění měla být v trestním zákoníku založena na absenci souhlasu.

X X X

 V  CHORVATSKU  OSTROV  LÁSKY  NA  PRODEJ

 Kupte si kus srdce. V Chorvatsku před Valentýnem prodávají část známého ostrova

V Chorvatsku je na prodej část turisticky atraktivního ostrůvku Galešnjak, který je pro svůj tvar připomínající srdce znám také jako Ostrov lásky. V souvislosti s nadcházejícím svátkem svatého Valentýna o tom v pondělí informovala agentura Reuters.

Neobydlený ostrůvek Galešnjak se nachází v Pašmanském průlivu nedaleko Zadaru a patří k nejznámějším chorvatským ostrovům. „Na ostrůvku a v jeho okolí se ročně pořídí přes milion fotografií a myslím, že jeho popularita je opravdu vysoká,“ řekl Silvestro Kardum, který zastupuje majitele prodávaných pozemků.

Na ostrově nejsou žádné budovy, každé léto sem však připlouvá na jachtách mnoho celebrit. „Beyoncé tam měla oslavu svých devětatřicátých narozenin a tráví tam každý rok několik dní nebo i týdnů, loni tam byl Michael Jordan, také Jeff Bezos, o celebrity v této oblasti není nouze,“ uvedl Kardum.

„Ostrov má rozlohu 142 000 metrů čtverečních a něco přes 40 000 metrů čtverečních je na prodej za cenu 13 milionů eur (309 milionů korun),“ dodal Kardum s tím, že potenciální kupci mu volají každý den.

Ostrov v současnosti pokrývá makchie, typický středomořský porost keřů a nízkých stromů. Deníku Slobodna Dalmacija v lednu Kardum řekl, že územní plán na prodávaných pozemcích umožňuje pěstování oliv či vinné révy a také stavbu vily nebo restaurace.

X X X

 KDE  JE  KOŽENÝ,  JAK  POMOHL  LIDEM  V  ČR  K  MILIONŮM?

 Viktor Kožený provedl největší polistopadový podvod. Co dnes dělá v bahamském exilu?

Příchod kapitalismu do Československa přinesl spoustu možností, s nimiž však byly spojeny také příslovečné velké oči. Díky nim poznamenal devadesátá léta mimo jiné obrovský finanční podvod, jehož hlavní viník nebyl dodnes potrestán.

Se značným uvolněním trhu v 90. letech přišla možnost zprivatizovat spoustu státních podniků. Metod, jak se stát majitelem většího či menšího podniku, bylo několik. Byla tu dražba akcií, restituce a další možnosti, kvůli kterým vzniklo Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky. Počátkem devadesátých let ale vešla ve známost tzv. kuponová privatizace, díky níž mohl každý běžný občan získat akcie některého z podniků.

Příchod privatizace

Princip byl víceméně prostý. Kterýkoli občan si mohl koupit kuponovou knížku za 1 035 korun, přičemž 35 korun stála knížka a 1 000 korun nutný kolek. Kuponová knížka obsahovala 10 kuponů po sto bodech, které mohl její držitel uplatnit v rámci privatizačních vln. Akcie firem, na které body uplatnil, mu byly v zaknihované formě připsány na účet ve Středisku cenných papírů, držitel se tak stal hrdým akcionářem některého ze zprivatizovaných podniků.

Metodu, která zřejmě vznikla v 80. letech v Kanadě, přinesl do České republiky Prognostický ústav ČSAV a pravděpodobně šlo o iniciativu Dušana Třísky, Tomáše Ježka a Václava Klause. První kuponovou knížku bylo možné koupit v říjnu roku 1991. První vlna kuponové privatizace přišla 18. května následujícího roku.

Velká šance na podvod

Přestože se Češi kuponové privatizace okamžitě chytli a kuponovou knížku si v republice koupilo 8,5 milionu lidí, řada ekonomů varovala před určitým nebezpečím. V kuponové metodě viděli spoustu prostoru pro obrovské podvody. V té době o sobě dávala vědět investiční společnost Harvard Capital and Consulting, jejímž zakladatelem a vlastníkem byl jistý Viktor Kožený.

Matka Viktora Koženého se v roce 1979 vdala společně s tehdy patnáctiletým Viktorem do Západního Německa. O čtyři roky později se Kožený sám vydal do USA, kde začal studovat na Harvardu, kde v roce 1989 získal bakalářský titul. Spojené státy ale musel po nějaké době opustit, protože se dostal do potíží se zákonem v souvislosti se zneužíváním odcizených kreditních karet.

Přestěhoval se tedy do Londýna, kde krátce pracoval jako investiční bankéř u společnosti Flemmings. Následně se vrátil do tehdejšího Československa, kde v roce 1990 založil Harvard Capital and Consulting. S jeho alma mater neměla firma společného vůbec nic, ale znělo to docela důvěryhodně. Když přišla kuponová privatizace, vycítil Kožený svou šanci na trhu.

Rozvoj reklamy

Kožený založil 6 různých investičních fondů a rozjel masivní reklamní kampaň, do které údajně vložil až 35 milionů korun. O reklamu se mu postarala agentura Mark BBDO, jejíž ředitel Marek Šebesták vymyslel reklamní slogan, který posléze zlidověl – jistota desetinásobku. Krátké a úderné heslo, cílící na to, co české občany momentálně nejvíce zajímá, shrnovalo víceméně všechno, co Kožený nabízel.

Jeho artiklem byl odkup jedné kuponové knížky, jejíž body investoval, a držiteli, jenž mu ji prodal, by následně poukázal zisk ve výši 10 000 korun. Vzhledem k tomu, že knížka byla za 1 035 korun, to desetinásobek úplně nebyl, v té době to ale pořád byla výše tří průměrných platů.

Na reklamní kampaň se chytli i další podnikatelé, reklamu po vzoru Koženého rozjely i fondy PPF Petra Kellnera a Všeobecný investiční fond Trend Michaela Kocába a Martina Kratochvíla. Koženému se přiznává, že nastartoval novodobý reklamní průmysl a víceméně přispěl ke vzhledu české reklamy, jak ji známe dnes. Agresivní reklama zabrala, podle všeho Koženému uvěřil zhruba každý desátý Čech a jeho společnost získala přes milion kuponových knížek.

Kožený na útěku

Kolem roku 1994 začali být držitelé, spoléhající na jistotu desetinásobku, mírně nervózní. Zdaleka ne všichni totiž své desetitisíce obdrželi. Viktor Kožený zareagoval na situaci trochu nečekaně – odjezdem na dovolenou na Bahamy, které shodou okolností platily za daňový exil. Když si v roce 1995 zařídil irské občanství, bylo jasné, že se vrátit nejspíš nehodlá a desetinásobek pro mnoho lidí přestal být jistotou.

Na mezinárodní zatykač na Viktora Koženého čekala česká justice do roku 2003, kdy jej vydal Obvodní soud v Praze. Mezitím si Kožený žil na vysoké noze. Měl k tomu cca 65 miliard, které mu vynesly spekulace s kuponovými knížkami. Koupil si luxusní sídlo v americkém Aspenu, navštěvoval luxusní londýnské podniky a zapojil se do privatizace ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Přitom se opět nedržel na uzdě, co se týče machinací. Tentokrát podvedl americké občany. Utekl tedy na Bahamy, které hledané osoby prakticky nevydávají.

Koženého život v osamění

V roce 2005 byl na Bahamách uvězněn a hrozilo mu vydání do USA. To nakonec bahamské úřady zamítly, a Kožený tak strávil v cele rok a půl místo 20 let, které mu v Americe hrozily. V roce 2010 byl v České republice jako uprchlý odsouzen k 10 letům vězení. Bahamy se tak staly jediným místem, kde může bez rizika žít. Není to špatné místo pro život, když máte 60 miliard, Koženého nakradený majetek se ale stále postupně tenčí.

Koženého manželka jej opustila a zůstala v Londýně. Zároveň Kožený platí na svých pět dcer, které ho příliš nevídají. Velkou část majetku ztratil kvůli rozvodu, ještě větší ale vynakládá na právníky, jež ho mají udržet na Bahamách. Kvůli soudním sporům prodal některé své nemovitosti, zbytek peněz převedl na svou matku. V současnosti se údajně věnuje problematice uprchlíků a automatizace práce.

X X X

BASKETBALISTÉ  PRAHY  DO  OLOMOUCE,  USPĚJÍ?

USK se vrací na místo, kde přišel o A1

3. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/23, Datum, čas, místo: 15.2.23, 18:00, Olomouc
Utkání: BK REDSTONE Olomoucko – USK Praha

Pražané mají druhý pokus na to, aby uspěli v Olomouci. První vzájemné utkání na Folimance vyhráli vysokým rozdílem 84:62, ale o týden později na půdě Redstone padli 78:84. Přitom v průběhu utkání měli až osmnáctibodový náskok, jenže poslední
čtvrtinu prohráli 25:15 a zadělali si na malér. USK měl tristní úspěšnost střelby
za dva body i trestných hodů. Třeba právě tahle jediná porážka je stála účast
v nadstavbové části skupiny A1.

To je historie, ale Sovy by ji měly mít na paměti. Nyní mají možnost odčinění svého nezdaru. Olomoucko je na předposledním místě tabulky s náskokem jedné výhry na poslední Hradec Králové, když uspělo v posledním kole právě na půdě sokolů 97:72. Má motivaci i kladnou emoci z posledního kola. To Pražané budou v roli favorita utkání a bude na nich, aby potvrdili svou papírovou kvalit

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Přistupujeme k tomu od zápasu k zápasu. Nastupujeme proti Olomoucku, týmu, který udělal pár hráčských změn a celkově je to jiný tým, v porovnání se začátkem sezóny. Ukazují velké nasazení a poslední zápas proti Hradci, který vyhráli obrovským rozdílem byl toho důkazem. Pro nás je to šance, jak si napravit chuť z posledního vzájemného zápasu, kdy jsme v Olomouci
vůbec nehráli naši hru. Takže zítřek bereme jako příležitost ukázat, že umíme zabojovat i proti tomuto neustále se zlepšujícímu týmu.“

Marcel Bátovský (hráč USK Praha): „Máme Olomoucku co vracet. Propadli jsme u nich v poslední čtvrtině, která nám nevyšla střelecky ani stran trpělivosti. Myslím, že jsme se z toho poučili. Budeme chtít naši šňůru vítězství prodloužit na šest, ale musíme si to poctivě odpracovat na hřišti.“/mš/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.