Behula: The Economist sa mýli. Fico SR nie je užitočný idiot. Tolerancia násilia v SR stále problémom. Čech v NHL vzdal sa 4,5 milióna. V Košiciach vyrábať vodík z odpadu

Predseda Smeru má oveľa bližšie k tým, ktorí užitočných idiotov využívajú pre vlastné ciele. Snaha Roberta Fica od vypuknutia ruskej vojny na Ukrajine nevyšla nazmar. Poďakovaním za kus dobrej roboty nech mu je článok britského magazínu The Economist, ktorý ho spomenul medzi užitočnými idiotmi Vladimira Putina.

Slovensko je podľa týždenníka pevnou tehlou v múre európskej podpory pre Ukrajinu, no tá sa po voľbách kvôli „rusofilnému ľavičiarovi“ Ficovi môže rozdrobiť.

Rusi sa na neho spoliehajú

O tom, že Robert Fico je pre Vladimira Putina užitočný, nemôže byť najmenších pochýb. Jeho video o tom, že „Európska únia je dobre trafená“ a vydala sa na samovražednú misiu, pretože zakázala dovoz ruskej ropy, v decembri minulého roka na Telegrame zdieľal kremeľský propagandista Vladimir Soloviov dokonca s ruským dabingom.

Počas osláv konca druhej svetovej vojny v máji na Slavíne predseda Smeru jasajúcemu davu priaznivcov vykladal, že vojna na Ukrajine mala príčinu, pretože „od roku 2014 ukrajinskí neonacisti vraždili občanov ruskej národnosti na Ukrajine“.

A v júni prokremeľský kanál Rybar na Telegrame zdieľal príspevok o dianí na Slovensku, ktorý sa končí slovami „spoliehame sa na vás, pán Fico“.

No to na označenie za užitočného idiota nestačí. Užitočný idiot by mal byť podľa tradičného chápania tohto pojmu niekto naivný, možno dokonca idealistický, kto slúži propagande nechtiac a diktátori či totalitné režimy len cynicky využívajú jeho nevedomosť vo svoj prospech.

Napríklad západní ľavicoví intelektuáli ako George Bernard Shaw, ktorí navštevovali Sovietsky zväz, aby im súdruhovia ukazovali výdobytky budovania beztriednej spoločnosti, a chudobu, hladomor a gulagy pred nimi starostlivo schovali za potemkinovskú fasádu pokroku. No Robert Fico nie je naivný či idealistický ani náhodou.

Realisti a fetišisti

Britský novinár James Bloodworth prišiel s vlastnou klasifikáciou moderných užitočných idiotov. Rozoznáva šesť základných typov. Hľadač potrebuje niečo, čomu by mohol veriť, a tak hľadá ideológiu, ktorá mu dá odpovede na všetky otázky. Utopista dokáže ospravedlniť každé zlo v mene vyššieho dobra.

Uctievači moci sa cítia poctení a polichotení, že režim si vybral práve ich, aby o ňom zvestovali pravdu vonku. Relativisti sú v niektorých prípadoch (napríklad ak ide o Spojené štáty) nekompromisní moralisti, no v iných prípadoch (napríklad ak ide o Putinovo Rusko), neustále hľadajú ospravedlňujúci kontext.

Fetišisti stability podľa Bloodwortha vnímajú ľudí len ako figúrky na veľkej šachovnici medzinárodných vzťahov. No a o čo ide nostalgikom, snáď v štáte, kde sa koniec druhej svetovej vojny oslavuje na Slavíne posiatom červenými sovietskymi vlajkami, nikomu vysvetľovať netreba. Ktorý typ užitočného idiota je teda šéf Smeru?

Má v sebe azda niečo z relativistu, ktorý vidí za vojnou provokácie ukrajinských nacistov a keď treba, pri ruskom ostreľovaní nemocníc a panelákov ako „protiargument“ na počkanie vytiahne trebárs bombardovanie Juhoslávie pod vedením NATO.

Pre moc urobí všetko

Je aj fetišistom stability, ktorý o vojne na Ukrajine najradšej hovorí ako o konflikte medzi Ruskom a Spojenými štátmi, na ktorý najviac doplácajú bežní Ukrajinci, Slovensko s ním nič nemá, a jeho ukončenie si musia dohodnúť mocnosti medzi sebou. No a ako bývalý komunista musí byť aspoň trochu aj nostalgikom, ktorému sa cnie za Sovietskym zväzom.

The Economist sa však mýli. Robert Fico nie je užitočným idiotom Vladimira Putina. Oveľa bližšie má k tým, ktorí užitočných idiotov využívajú. Rusko, kde inštitúcie musia poslúchať mocných, a tí sa nemusia zdržiavať právnym štátom, je azda jeho srdcu bližšie ako liberálna demokracia. Možno cíti aj súdružskú nostalgiu za červeným impériom kosáka a kladiva. A možno vôbec nie. Na tom nezáleží.

Predseda Smeru má úplne inú motiváciu ako užitoční idioti. Je najmä pragmatikom. Urobí čokoľvek, čo mu pomôže získať moc a udržať si ju. Ak od neho voliči chcú, aby sa stal falošným mierotvorcom, ktorý odmieta poslať na Ukrajinu čo i len náboj a do omrzenia vykrikuje „Mier! Mier! Mier!“, bude to robiť, až kým mu to bude prinášať percentá.

Užitočný idiot robí veci z presvedčenia. Pomýleného, amorálneho, niekedy i zvráteného, no z presvedčenia. Robert Fico ich robí preto, lebo je presvedčený, že vďaka ním vyhrá voľby. To je jediné presvedčenie, ktorým sa ešte riadi. Nie je užitočným idiotom. A práve preto je nebezpečnejší ako oni, aktuality.sk

X X X

Tolerancia násilia je na Slovensku stále veľkým problémom, tvrdí Zuzana Čaputová

Na Slovensku je veľká tolerancia násilia. Upozornila na to prezidentka SR Zuzana Čaputová po štvrtkom stretnutí s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom, ministerkou spravodlivosti Janou Dubovcovou a prvým viceprezidentom Policajného zboru Brankom Kiššom.

Diskutovali spolu o opatreniach na posilnenie ochrany žien pred násilím v súvislosti s úkladnou vraždou v Dubnici nad Váhom.

„Sú tri oblasti, kde sa dajú urobiť systémové kroky v prospech prevencie, v prospech ochrany obetí násilia najmä na ženách, ktoré je na Slovensku stále obrovským problémom, vrátane veľkej tolerancie násilia na ženách. Množstvo štatistik ukazuje, že spomedzi európskych krajín je tolerancia vo verejnej mienke ďaleko vyššia než by bolo zdravé,“ uviedla prezidentka.

Priblížila, že diskutovali o viacerých opatreniach na posilnenie ochrany žien pred násilím. Rozprávali sa napríklad o štandardných postupoch, ktoré by sa mohli prijať v horizonte týždňov. „Aby sa zjednotili postupy odborníkov v prípade starostlivosti o pacientov, ktorí môžu byť potenciálne nebezpeční,“ doplnila.

Ozrejmila, že novela Trestného zákona, o ktorej sa napokon v parlamente nerokovalo, zase obsahovala ustanovenia vhodné na riešenie problematiky násilia na ženách. Ide napríklad o detenčné centrá, ochrannú liečbu či nové inštitúty. Do úvahy podľa nej prichádza ich presadenie v skrátenom legislatívnom konaní.

Prezidentka poznamenala, že vylepšiť by sa dalo aj metodické usmernenie týkajúce sa násilia na ženách, posilniť tiež treba špecializáciu v tejto oblasti. „V neposlednom rade chce Policajný zbor posilniť komunikáciu o násilí na ženách. To znamená, aby sa posilnila rovina oznamovania a ohlasovania týchto skutkov,“ zhrnula, aktuality.sk

X X X

Objavili sa nové fotky Kollára s mafiánom Piťom, na Kube vraj nešlo o náhodu. Šéf Sme rodiny mlčí

 „Môžem vám ukázať 30 fotiek, každá z iného miesta. Chce teraz Boris Kollár povedať, že každý deň sme sa náhodou stretli v bare, potom v dome pri večeri, potom na Varadere v hoteli?“ pýta sa muž, ktorý bol pred rokmi na Kube spolu so súčasným šéfom parlamentu.

Pár dní po parlamentných voľbách v roku 2016 sa vo viacerých médiách objavili staršie fotografie predsedu Sme rodiny Borisa Kollára s mafiánom Jurajom Ondrejčákom alias Piťom.

Fotky vznikli na Kube niekedy okolo roku 2006 a okrem Kollára a Piťa na jednej z nich pózovali aj niekdajší prešovský primátor Pavel Hagyari a Tomáš Rajecký, známy z mafiánskych zoznamov.

Kollár po zverejnení záberov tvrdil, že ide o pokus zdiskreditovať ho, aby nevznikla pravicová vláda, a vyhlasoval, že na Kube sa s Piťom stretol iba náhodou. Necelé tri mesiace pred ďalšími voľbami sa Tomáš Rajecký rozhodol zverejniť ďalšie fotky z Kuby, na ktorých je Kollár spolu s Piťom.

V rozhovore pre Aktuality.sk okrem toho povedal, že nešlo o žiadnu náhodu, ale o spoločnú plánovanú dovolenku. Piťovi, ktorý dnes sedí vo väzení za sériu vrážd, vraj Kollár kupoval letenku. Šéf Sme rodiny mlčí a na otázky neodpovedá.

Rajecký: Boris riešil ubytovanie

„To môžem odprisahať, bol som tam (na Kube – pozn. red.) so svojou priateľkou a s pánom Hagyarim,“ hovoril kedysi Boris Kollár. „To poopravím – bol tam aj so svojou priateľkou a pánom Hagyarim,“ hovorí Rajecký.

„On (Boris Kollár, pozn. red.) chodieval často na Kubu a raz vymyslel, že poďme partia na Kubu, pozval môjho kamaráta,“ tvrdí tiež Rajecký. Kollár vraj mafiánovi zaplatil letenku a všetci spoločne leteli z Bratislavy do Prahy, odtiaľ do Paríža a potom do Havany. Keďže Piťo mal problémy s políciou, k partii sa vraj pridal až v metropole Česka.

Na Kube podľa Rajeckého bývali všetci spolu. „Áno, Boris zabezpečoval ubytovanie. V Havane sme bývali v dome, ktorý vybavil on a všetci sme tam spolu bývali. Odtiaľ sme odišli spolu do Varadera a aj tam sme všetci spolu bývali v hoteli,“ dodal.

Rajeckého verzia je v rozpore s tým, ako spoločné fotky s Piťom v roku 2016 vysvetľoval Kollár. Podľa predsedu Sme rodiny sa s Ondrejčákom aj Rajeckým na ostrove streli iba náhodou.

„Ja som tam bol s priateľkou, oni tam boli ako skupina,“ reagoval na novinárske otázky pred siedmimi rokmi. Na otázku, prečo sa spolu fotili, povedal, že on sa „odfotil s hocikým“ a o Piťovi vraj nevedel, že je známym mafiánom.

Náhoda každý deň?

„Môžem vám ukázať 30 fotiek, každá z iného miesta. Chce teraz Boris Kollár povedať, že každý deň sme sa náhodou stretli v bare, potom v dome pri večeri, potom na Varadere v hoteli?“ hovorí teraz Rajecký.

Doposiaľ nepublikované fotky, ktoré ukázal, zachytávajú Kollára v mori s Rajeckým či za stolom s Piťom.

O odpovede sme požiadali Borisa Kollára, Pavla Hagyariho aj poslankyňu Sme rodiny Moniku Péter, ktorá bola na Kube spolu s nimi. Predseda parlamentu na naše otázky nereagoval vôbec.

Péter najskôr uviedla, že je v nemocnici, neskôr už na sms správu neodpísala. Podľa Rajeckého ju Kollár na Kube fyzicky napadol. Péter to už v minulosti poprela. Poslankyňa je znovu na kandidátke Sme rodiny, patrí jej 10. miesto.

Pavel Hagyari, ktorý tiež za Sme rodinu kandiduje z 23. miesta, odmieta, že by išlo o spoločnú dovolenku Kollára s Piťom. „Je pravdou, že sme sa stretli, boli sme na večeri alebo na nejakej akcii, dokonca sme tuším boli na exkurzii, ale žili sme svojím životom,“ povedal nám.

 Hagyari: Nebývali sme spolu

Podľa Hagyariho nie je pravda, že by na Kube bývali spolu. „Nie, stopercentne nie. Nepopieram, že sme sa možno trikrát stretli. Tam, keď ste na Kube, zasa veľa možností nemáte. Je tam ten Hemingwayov bar. Možno tam bola nejaká dohoda, že poďme spolu niekam. Na Varadere máte oddelenie pre Kubáncov a pre zahraničných turistov, no tak nás tam dali,“ vysvetľuje.

Bývalý primátor Prešova tiež popiera, že by Kollár napadol Péter. Vraj boli obidvaja „zaľúbení“ a určite k žiadnemu útoku nedošlo.

Rajecký tvrdí, že v prípade Kollára mu nejde o žiadnu pomstu. O jeho stykoch s mafiánom Piťom sa vraj rozhovoril preto, lebo každý má právo vedieť, „čo je on ako verejný činiteľ za človeka“.

V minulosti sa už Rajecký podieľal na očierňovaní politického lídra. Pred voľbami v roku 2020 zabezpečil zverejnenie dokumentov, ktoré slúžili na diskreditáciu exprezidenta Andreja Kisku.

Dokumenty sa týkali podozrení zo spáchania daňových trestných činov Kiskovej firmy KTAG. V januári tohto roku dostal Rajecký za zverejnenie daňového tajomstva podmienku.

„Podľa môjho názoru táto vec nebola trestným činom. Ak bola, tak prijímam svoj trest a som s ním spokojný,“ komentuje svoj skutok dnes.

Zoroslav Kollár v pozadí

Boris Kollár bol v uplynulých dňoch pod tlakom aj pre výpoveď svojej bývalej partnerky Barbory Richterovej, ktorá povedala, že ju pred niekoľkými rokmi na Floride zbil do bezvedomia. Kollár útok priznal, tvrdí však, že len ochraňoval svoje dieťa, ktoré po ňom mala Richterová hodiť, čo zasa popiera ona.

Kollár mal pre kauzu čeliť odvolávaniu v parlamente, no napokon sa nenašlo dosť poslancov, ktorí by schôdzu otvorili.

„Je to jedna diskreditačná predvolebná kampaň, aby nás úplne vygumovali z politického života,“ reagoval šéf Národnej rady. Naznačoval pritom, že v pozadí môže všetko riadiť podnikateľ Zoroslav Kollára, ktorý je vraj bývalým milencom Richterovej.

Richterová priznala, že sa so Zoroslavom Kollárom pozná, no popiera, že by mal s celou vecou niečo spoločné. So Zoroslavom Kollárom sa pozná aj Rajecký.

„Zoroslava Kollára poznám veľa rokov. Sporadicky sa s ním stretávam. Určite s ním nič nekoordinujem ani nemám vedomosť, že by v tomto smere niečo podnikal, on sa na tom smeje,“ hovorí Rajecký, aktuality.sk

X X X

Český prezident Petr Pavel privítal vo štvrtok na Pražskom hrade prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Nasledovať bude súkromné rokovanie hláv štátov a tiež spoločné pracovné rokovanie s delegáciami.

Približne o 20.30 h dorazila kolóna s ukrajinským prezidentom pred prvé nádvorie Pražského hradu. Na Hradčianskom námestí ho potleskom privítal dav ľudí. Následne si Zelenskyj podal ruku s českým prezidentom a po hymnách oboch krajín sa prezidenti prešli popri nastúpených príslušníkoch hradnej stráže.

Ukrajinský prezident avizoval, že témou rokovaní s českými predstaviteľmi bude okrem vojenskej podpory Ukrajiny či summitu NATO aj európska a euroatlantická integrácia Ukrajiny, situácia okolo Záporožskej jadrovej elektrárne či povojnová obnova Ukrajiny.

Zelenskyj sa okrem Pavla stretne aj s premiérom Petrom Fialom a predsedami oboch komôr parlamentu. Šéfka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová na Twitteri uviedla, že návšteva ukrajinského prezidenta v ČR potvrdzuje silné spojenectvo medzi Českom a Ukrajinou.

Český vládny špeciál so Zelenským na palube pristál na Letisku Václava Havla vo štvrtok krátko pred 20.00 hod. Najvyššieho predstaviteľa Ukrajiny privítal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, fotografiu zverejnil na sociálnej sieti Twitter. (tasr)

X X X

 Bitka o voliča je v plnom prúde. Aké zbrane vytiahli politici? Pellegrini vydáva knihu, Dzurinda oprášil bicykel

Folklór, bicykle, nové knižky, deti, púte s veriacimi, ale aj pozvánka do vlastnej kuchyne. Jesenné parlamentné voľby sa blížia a predvolebná kampaň je v plnom prúde. Politici lovia voličov nielen tvárou v tvárou, ale aj na sociálnych sieťach. Kto ako vedie kampaň počas prázdnin a čím sa snaží presvedčiť?

 Politici budú kampaňovať tentokrát cez leto.

O návrat do parlamentnej politiky sa pokúša aj dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda. Po fiasku so spájaním strán Modrí a Demokrati sa napokon rozhodol pre stranu Most-Híd a jej terajšieho predsedu Lászlóa Sólymosa. Dzurindovi bude robiť v kampani garde bývalý šéf strany Béla Bugár, ktorý sa však rozhodol v týchto voľbách nekandidovať a spojencov podporí len na mítingoch. Dzurindovi prisľúbil podporu v kampani aj ekonomický expert Ivan Mikloš.

Dzurinda odštartoval svoju kampaň na bicykli

Dzurinda sa voličov opäť snaží získať v regiónoch zo sedla bicykla. Kampaň Na bicykli po Slovensku odštartovali so Sólymosom zahrievacím kolom v lakovkách v parku v Košiciach. Prvou oficiálnou etapou na Domaši podľa svojich slov popestoval telo, „dušu“ zase medzi kresťanmi na mariánskej púti na Spiši.

 Cestu k voličom si hľadá aj cez sociálne siete. Kým v politicky neaktívnom období ho na nich nebolo takmer vídať, teraz okrem pravidelných príspevkov k bicyklovej tour hodnotí v nedeľu udalosti týždňa v rubrike Čo týždeň dal. Voličov medzi študentmi hľadal v podniku pri internátoch v Mlynskej doline, v Prešove s Bugárom stavili zase na dominantu mesta PKO Čierny orol.

 Slovensko zažilo kampaň počas prázdninových mesiacov pred voľbami v rokoch 1994, 1998 a 2002, pričom Smer sa prvýkrát volieb samostatne zúčastnil v roku 2002. Mečiar vytiahol modelky a svetové celebrity, Dzurinda bicykel a Fico futbal.

Pellegrini: hra na akordeóne aj nová kniha

Podobne ako Dzurinda sa medzi veriacimi ukázal aj predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. S Denisou Sakovou a so županom Branislavom Becíkom sa zúčastnili 5. júla na celonárodnej púti a oslavách svätých Cyrila a Metoda v Nitre.

 Šéf Hlasu Peter Pellegrini vydáva knihu Slovensko vlastnou cestou. Prečítajte si z nej jednu z kapitol, je v galérii.

V predvečer sviatku sv. Cyrila a Metoda si ich pamiatku uctili na sídlisku v Petržalke aj poslanci Smeru. Medzi cirkevníkov prišli v stredu do Nových Zámkov s obrovským vencom spolu s predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom. Smer loví voličov v mladšej vekovej kategórii aj na sociálnej sieti TikTok, kde jeho účet patrí k najpopulárnejším.

S vencom okolo krku pri tabuli obce Havaj avizoval zase leto v regiónoch predseda Hlasu. Na Instagrame bývalého premiéra nechýbajú ani fotografie so seniormi, s deťmi či s krojovanými ženami. Svoje miesto má v rámci neho aj pes Gery. V jednom z príspevkov vytiahol aj akordeón, na ktorom – ako priznal – už 20 rokov nehral a väčšinu zabudol.

Pellegrini už dlhší čas na svojich sociálnych sieťach promuje novú knihu Slovensko vlastnou cestou, ktorá má vyjsť v piatok 7. júla. Princíp solidarity v štáte prirovnáva v knihe k rozprávke O troch grošoch. Publikáciu, z ktorej si môžete na našom webe pravda.sk prečítať druhú kapitolu, opisuje ako víziu toho, kam sa chce Slovensko po 30 rokoch posunúť.

 éf Hlasu Peter Pellegrini vydáva knihu Slovensko vlastnou cestou. Prečítajte si z nej jednu z kapitol, je v galérii.

Kým v kampani pred voľbami 2020 sa hnutie Sme rodina sústredilo na tému nájomných bytov, pred tými jesennými sú to chlebové témy. „Hrušky z Holandska, jablká z Talianska, ringloty zo Španielska, mrkva z Maďarska a úplný bonus je táto cibuľa, tá k nám prišla až z ďalekej Austrálie,“ prihovára sa vo videu voličom Boris Kollár. Aj pri cenách a pôvode potravín na slovenských stoloch operuje s normálnosťou, leitmotívom celej predvolebnej kampane Sme rodina. Riešením vysokých cien má byť podľa predsedu Národnej rady zriadenie štátneho potravinového reťazca.

Lídra Sme rodina sa v utorok pokúšali zvolaním mimoriadnej schôdze odvolať pre kauzu násilia na jeho expartnerke Barbore Richterovej. K odvolávaniu napokon nedošlo, keďže schôdzu sa nepodarilo otvoriť nielen v utorok, ale ani v stredu.

Matovič debatuje, Heger sa postavil za ženy

Dôstojnú budúcnosť pre všetkých sľubuje Progresívne Slovensko. Hnutie plánuje zverejniť svoj program v piatok 7. júla v Trenčíne, kde sa počas nasledujúceho víkendu koná festival Pohoda. Stretnúť sa s voličmi plánuje v rámci podujatia aj líder PS Michal Šimečka. Na Instagrame zverejnil výzvu Stretnime sa na Pohode.

PS, ktoré sa naposledy v predvolebnej koalícii so Spolu nedostalo do parlamentu, zorganizovalo vo viacerých mestách stretnutia s mladými ľuďmi a kvízy.

 Tvárou v tvár sa s voličmi stretáva aj expremiér a líder OĽaNO Igor Matovič. Do osobných stretnutí v regiónoch sa pustil ešte v marci šnúrou debát Bez ochranky.

Letné športy neobchádzajú ani ďalšieho bývalého premiéra Eduarda Hegera. Spolu s Andrejom Stančíkom sa ponorili do vôd Dunaja a nevynechali ani cyrilo-metodskú púť v Nitre.

Kollárovej kauzy spred 11 rokov, keď mal vyfackať bývalú partnerku Barboru Richterovú za to, že mala syna prehodiť cez obývačku, sa chopili nezaradení poslanci okolo Eduarda Hegera. Minulý týždeň zbierali podpisy pod zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu parlamentu. Hegerovi a poslancom zoskupených okolo neho a jednotky kandidátky Andrey Letanovskej vyčítali, že Kollárovu kauzu, ku ktorej sa inak vyjadroval na pôde Národnej rady, riešia pred voľbami len preto, že doteraz nepredstavili žiaden program.

 Sulík varí, Kolíková ukázala dcéry

Pod vedením politického marketéra Marka Prchala sa o hlasy voličov uchádza strana SASKA. Cez profil na Facebooku sa viac ako zvyčajne ukazuje exministerka spravodlivosti a odídenkyňa zo strany Za ľudí Mária Kolíková. V predvolebnej kampani ukázala nielen dcéry, mamu, psa a mačku, ale aj bývanie vrátane kuchyne.

 Gastronómiu si so sebou ťahá v ďalšom predvolebnom období aj Richard Sulík. Predseda SASKY prišiel pred voľbami so svojou treťou kuchárskou knihou Zo srdca Slovenska. Strana, ktorá hovorí, že má najlepší program, pozýva zapojiť sa do jeho kreovania aj ľudí v rámci Programovej ofenzívy./agentury/

X X X

Rozšírenie vodíka na Slovensku. Pribudnú nové čerpacie stanice

 Okrem elektromobilov chce Slovensko klásť dôraz aj na využitie vodíka v dopravných prostriedkoch. Autách, autobusoch, aj kamiónoch. Infraštruktúra však zatiaľ na to nie je pripravená.

 Na Slovensku je len niekoľko kusov áut s vodíkovým pohonom. Problémom nie je len cena, ale aj dostupnosť čerpacích staníc. Na Slovensku sú zatiaľ len dve. Jedna v Bratislave a druhá – mobilná, v Trnave. Zatiaľ ale ide o viac – menej súkromné projekty. Obe čerpacie stanice však vďaka plniacemu tlaku vyhovujú skôr nákladným autám a autobusom na vodíkový pohon.

V Košiciach si chcú vyrábať vodík z odpadu

Ministerstvo hospodárstva si pred necelými troma rokmi stanovilo za cieľ vybudovanie viacerých vodíkových čerpacích staníc. Exminister hospodárstva Richard Sulík (SaS) spolu s ministerstvom hospodárstva pripravil akčný plán, podľa ktorého sa má u nás na podporu vodíkových technológií do roku 2030 preinvestovať takmer miliarda eur. Prvé čerpacie stanice na vodík mali pribudnúť v Bratislave a Košiciach. V Košiciach zatiaľ nie je žiadna, otázne je to aj v iných krajských mestách.

Opäť len pre nákladiaky?

„Čerpacia stanica na vodík s tlakom cca 200 bar sa nachádza v Bratislave, čiže sa využíva najmä pre autobusy. Pripravuje sa čerpacia stanica v Trnave, Trenčíne a Košiciach,“ objasnila plány hovorkyňa ministerstva hospodárstva Mária Pavlusík. Má to ale jeden háčik. Podľa hovorkyne je momentálne otázne, či to bude s tlakom 200–350 bar pre ťažkú a hromadnú dopravu alebo s vyšším tlakom aj pre osobnú dopravu – automobily. „Momentálne výstavbu a aj variabilnosť možnosti tankovať obmedzuje nedoriešená legislatíva a normy, a na druhej strane dopyt, keďže na Slovensku nie sú osobné autá na vodík rozšírené,“ uzavrela Pavlusík.

 Spomínaný nižší plniaci tlak znamená, že nádrž vozidla je možné naplniť maximálne na 50 percent, z čoho prirodzene vychádza aj polovičný dojazd. Týka sa to predovšetkým osobných áut na vodíkový pohon. Niektoré štátne inštitúcie avizovali prechod na vodíkové vozidlá, na čo ale treba viac čerpacích staníc. Východiskom môže byť jedna, alebo viac mobilných čerpacích staníc na vodík. Podľa potreby môžu byť presúvané tak, aby bola možná jazda s vodíkovým vozidlom po Slovensku./agentury/

X X X

Poľské spravodajské služby nepotvrdili prítomnosť Wagnerovej skupiny v Bielorusku

Po tom, čo sa zakladateľ Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin pokúsil koncom júna zorganizovať v Rusku ozbrojenú vzburu, sa objavili špekulácie, že wagnerovci si vybudujú novú základňu v Bielorusku.

Poľské spravodajské služby nemajú nijaký dôkaz o tom, že sa príslušníci ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny presunuli do Bieloruska. Vyhlásil to vo štvrtok poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski, informuje TASR podľa správy agentúry PAP.

Po tom, čo sa zakladateľ Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin pokúsil koncom júna zorganizovať v Rusku ozbrojenú vzburu, sa objavili špekulácie, že wagnerovci si vybudujú novú základňu v Bielorusku. Výstavbu tábora naznačovali aj družicové zábery.

No podľa Kamiňského sa zdá, že vagnerovci zostali v Rusku. „Chcem zdôrazniť jednu vec: naše služby zatiaľ nepotvrdili prítomnosť Vagnerovej skupiny v Bielorusku, okrem jej lídra,” uviedol šéf poľského rezortu vnútra.

Zároveň však poukázal na to, že situácia sa môže kedykoľvek zmeniť a Poľsko preto pristúpilo k opatreniam, ktoré majú zabrániť destabilizácii na poľských hraniciach.

„Nepochybne môžu byť títo žoldnieri použití na to, aby zvýšili napätie na našich hraniciach,” uviedol Kamiňski s tým, že by sa malo rátať s možnými provokáciami.

„Wagnerova skupina môže byť tiež použitá v operáciách namierených na odvrátenie našej pozornosti od dôležitejších hrozieb, ktoré predstavuje ruský a bieloruský režim,” povedal minister.

Zároveň upozornil na to, že príslušníkmi Vagnerovej skupiny sú okrem ruských vojakov aj vrahovia a nebezpeční kriminálnici. Dodal, že Poľsko nikdy nedovolí, aby prišlo na jeho hraniciach k destabilizácii. Poľská vláda pritom minulý týždeň oznámila, že na hranice s Bieloruskom vyšle ďalších 500 policajtov, ktorí sa tam pridajú k 5000 pohraničníkom a 2000 vojakov.

„Je isté, že vagnerovskí žoldnieri neprídu do Bieloruska odpočívať. Budú mať za úlohu vykonať misiu namierenú proti Ukrajine, Litve alebo Poľsku,” domnieva sa Kamiňski.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko taktiež vo štvrtok oznámil, že Prigožin je v Petrohrade a jeho žoldnieri zostávajú v táboroch, kde sa nachádzali aj pred vzburou proti Moskve. Ukončenie ich nedávnej vzbury pomohol vyjednať práve Lukašenko a v rámci tejto dohody sa mal Prigožin presunúť do Bieloruska výmenou za bezpečnostné záruky pre seba a svojich žoldnierov, aktuality.sk

X X X

Naleteli tisíce. Biden bozkávajúci Čaputovú je fotomontáž

 Záber, ktorý navodzuje dojem, že prezident Spojených štátov amerických (USA) Joe Biden dáva slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej bozk na vlasy, je fotomontáž zložená z dvoch záberov vyhotovených počas dvoch rôznych udalostí. Fotografiu Bidena zhotovili v roku 2015 a záber Čaputovej pochádza zo záznamu z korunovácie britského kráľa Karola III. z mája 2023. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

 Fotografia, na ktorej je Biden v rovnakej póze ako na fotomontáži, ale pred ním je iná žena, bola pôvodne uverejnená 17. mája 2015 a jej autorom je fotograf agentúry Associated Press Evan Vucci. Vznikla počas prísahy novovymenovaného ministra obrany Asha Cartera. Žena na pôvodnej fotografii je Stephanie Carterová, manželka ministra Cartera.

Biden bol vtedy viceprezidentom vo vláde Baracka Obamu. Médiá v tom čase nezriedka písali o Bidenovom objatí Carterovej manželky: napríklad časopis Time uverejnil článok s titulkom „Joe Biden sa až príliš zblížil s manželkou nového ministra obrany“.

 Pomocou reverzného vyhľadávania fotografií AFP zistila, že záber slovenskej prezidentky použitý vo fotomontáži sa objavil v máji 2023 na Facebookku či v sekcii komentárov na webovej stránke nadhlad.com. Na záberoch má Čaputová oblečené rovnaké šaty a účes má upravený rovnako ako na fotomontáži. Aj osoby zachytené okolo nej sú v rovnakých polohách podobne ako na fotomontáži — okrem Bidena. Namiesto neho je na pôvodnej fotografii blondína sediaca za slovenskou prezidentkou. Americký prezident sa totiž na korunovácii Karola III. Nezúčastnil.

 Obdobná scéna zachytávajúca Čaputovú počas korunovácie je dohľadateľná aj vo videu na webovej stránke televízie Markíza. Pre AFP to potvrdil Tibor Mattyašovský, šéfredaktor spravodajstva Markízy. Prostredníctvom e-mailu pre agentúru uviedol, že predmetné zábery použité na webovej stránke tvnoviny.sk sú autentickými zábermi z korunovácie a pochádzajú z tlačovej agentúry Reuters./agentury/

X X X

Ceny ropy klesli, náladu ovplyvňujú najmä očakávania vyšších úrokov

Vo štvrtok pokles, pričom cena Brentu skĺzla k hranici 76 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch ovplyvňujú najmä očakávania zvýšenia úrokových sadzieb zo strany kľúčových centrálnych bánk, ktoré prekonali aj informáciu o poklese ropných zásob v USA.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 19.23 h SELČ 76,14 USD (69,86 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 51 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom dosiahla 71,47 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 32 centov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Trhy sa pripravujú na ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb v USA a eurozóne. Centrálne banky na obidvoch trhoch poukazujú na vysokú infláciu, ktorú potrebujú dostať pod kontrolu. Tá sa síce v posledných mesiacoch zmierňuje, stále je však vysoko nad inflačným cieľom na úrovni dvoch percent. Rast úrokových sadzieb však znižuje dopyt, čo už pocítili viaceré sektory hospodárstva. Ďalšie zvýšenie sadzieb tak môže znamenať zníženie dopytu po rope.

Výraznejšiemu poklesu cien ropy zabránila správa o poklese ropných zásob v USA za minulý týždeň. Americké ministerstvo energetiky vo štvrtok oznámilo, že zásoby ropy v USA klesli o 1,5 milióna barelov, zatiaľ čo analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s poklesom o jeden milión barelov. Pokles zaznamenali aj zásoby benzínu a ropných destilátov, aktuality.sk

X X X

Šéf ukrajinskej rozviedky: Rusko je na pokraji občianskej vojny

 Budanov hovoril s britským denníkom The Times o svojej analýze správ týkajúcich sa nedávnej ozbrojenej vzbury šéfa ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny.

Prigožin žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done

HUR preskúmala aj utajovanú štúdiu ruského ministerstva vnútra, aby bolo možné stanoviť, akú podporu mala vzbura vo verejnosti. Prigožin mal vraj podporu verejnosti v 17 zo 46 ruských oblastí. Ruského prezidenta Vladmira Putina podporovali naopak obyvatelia 21 regiónov. Vo zvyšných oblastiach Ruskej federácie mali obaja približne rovnakú podporu.

„Ruská spoločnosť je rozdelená na dve časti… Situácia naznačuje presne to, čo sme doteraz hovorili – že Ruská federácia je na pokraji občianskej vojny,“ uviedol Budanov s tým, že rozbuškou konfliktu môže byť aj malá domáca „aférka“/agentury/

X X X

 Zelenskyj rokoval v Bulharsku o vojenskej pomoci

Ukrajinský prezident na tlačovej konferencii po stretnutiach s tamojšími predstaviteľmi bránil právo Ukrajiny bojovať proti ruskej agresii a žiadať pri tom o pomoc iné štáty.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokoval vo štvrtok počas návštevy Bulharska o vojenskej pomoci Ukrajine. Bulharský parlament zároveň podporil vstup Ukrajiny do NATO po skončení vojny s Ruskom, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Počas krátkej návštevy, ktorú absolvoval Zelenskyj na pozvanie novej prozápadnej vlády, rokoval aj o európskej integrácii a energetickej spolupráci.

„Stretol som sa bulharským premiérom Nikolajom Denkovom, Hlavným cieľom našich rokovaní je, samozrejme, bezpečnosť našich krajín a našej celej Európy a podpora a spolupráca v oblasti obrany. Hlavnou prioritou sú energie a posilnenie našej jednoty v Európe,” napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

Ukrajinský prezident na tlačovej konferencii po stretnutiach s tamojšími predstaviteľmi bránil právo Ukrajiny bojovať proti ruskej agresii a žiadať pri tom o pomoc iné štáty.

Bulharský premiér po rokovaniach poukázal na podporu územnej celistvosti Ukrajiny zo strany Bulharska, ktoré je členom Európskej únie i NATO. „Bulharsko pevne podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, pretože sme presvedčený, že nezávislá a zvrchovaná Ukrajina je kľúčom k euroatlantickej bezpečnosti v regióne,” uviedol Denkov.

Schválili ukrajinský vstup do NATO

Bulharský parlament vo štvrtok schválil deklaráciu, v ktorej podporil vstup Ukrajiny do NATO po skončení vojny s Ruskom. Dokument, ktorý vyzýva na pokračovanie vojenskej a technickej pomoci pre brániacu sa Ukrajinu, podporila väčšina poslancov. Proti bola Bulharská socialistická strana (BSP) a nacionalistickí proruskí poslanci.

Zelenskyj sa neskôr stretol aj s bulharským prezidentom Rumanom Radevom, ktorý nesúhlasil s poskytovaním vojenského materiálu Ukrajine. „Trvám na to, že tento konflikt nemá vojenské riešenie a že posielaním väčšieho počtu zbraní sa nevyrieši,“ uviedol Radev. Zároveň vyzval na „nepretržité snahy o deeskaláciu, prímerie a mierové riešenie prostriedkami diplomacie”.

Napriek tomu, že úloha prezidenta v Bulharsku je z veľkej časti reprezentatívna, poskytuje platformu na ovplyvňovanie verejnej mienky. Veľká časť bulharskej populácie pritom sympatizuje s Ruskom, aj v dôsledku historických a kultúrnych väzieb medzi oboma krajinami, píše AP, aktuality.sk

X X X

Anketu Svetové auto roka 2023 ovládol Hyundai IONIQ 6

 Elektrický sedan Hyundai IONIQ 6 získal prestížne ocenenie World Car of the Year 2023 – Svetové auto roka 2023. Okrem hlavného titulu si odnáša aj tituly World Electric Vehicle (Svetové elektrické auto) a World Car Design of the Year (Svetový automobilový dizajn roka).

Trojité víťazstvo na World Car Awards

Kórejská automobilka Hyundai má v tomto roku ďalší dôvod na oslavu. Jej elektrický model IONIQ 6 ovládol tohtoročné ocenenia World Car of the Year, keď získal až tri ocenenia vrátane najvyššieho – Svetové auto roka 2023. O oceneniach rozhodla medzinárodná porota, ktorú tvorilo 100 automobilových novinárov z 32 krajín.

IONIQ 6 bol za víťaza vybraný spomedzi modelov, ktoré boli uvedené na trh v roku 2022. V prípade spoločnosti Hyundai ide navyše už o druhé trojnásobné ocenenie na World Car Awards za sebou. V minulom roku porota vyhlásila za víťaza v rovnakých kategóriách model IONIQ 5.

„Som nadšený z tohto prestížneho ocenenia, ktoré sme získali dva roky po sebe. Je uznaním obrovského talentu a neúnavného úsilia všetkých zamestnancov spoločnosti Hyundai Motor Company, vďaka ktorým sme mohli uviesť na trh elektromobily ako IONIQ 6,“ povedal Jaehoon Chang, prezident a CEO spoločnosti Hyundai Motor Company. „Toto ocenenie posilňuje našu snahu byť globálnym lídrom v oblasti elektromobilov a pomôže posilniť naše úsilie ako poskytovateľa riešení inteligentnej mobility.“

IONIQ 6 v predaji aj na Slovensku

IONIQ 6 je druhým modelom Hyundai z línie plne elektrických vozidiel IONIQ. Využíva vlastnú elektrickú platformu Electric-Global Modular Platform (E-GMP), ktorá umožňuje ultra-rýchle nabíjanie s napätím 800 V. Vďaka tomu auto poskytuje priestranný interiér a nabitie vysokonapäťového akumulátor z 10% na 80% kapacity iba za 18 minút. S ultra-nízkym koeficientom odporu vzduchu len 0,21 patrí IONIQ 6 k najaerody­namickejším a najefektívnejším elektrickým vozidlám na trhu. Jeho dojazd podľa WLTP je na jedno nabitie až do 614 km. Medzi mnohé zo zaujímavých funkcií IONIQ-u 6 patrí technológia Vehicle-to-Load (V2L), asistenčné jazdné systémy či pokročilá konektivita s aktualizáciami softvéru Over-the-Air (OTA). Priestranný a ergonomický interiér plne využíva predĺžený rázvor kolies s dĺžkou 2 950 mm a poskytuje celú radu komfortných funkcií, ako napríklad duálne farebné ambientné osvetlenie. Na Slovensku sa predáva od marca a jeho cena začína 46 490 eurách./agentury/

X X X

Tolerancia násilia je na Slovensku stále veľkým problémom, tvrdí Zuzana Čaputová

Na Slovensku je veľká tolerancia násilia. Upozornila na to prezidentka SR Zuzana Čaputová po štvrtkom stretnutí s ministrom zdravotníctva Michalom Palkovičom, ministerkou spravodlivosti Janou Dubovcovou a prvým viceprezidentom Policajného zboru Brankom Kiššom.

Diskutovali spolu o opatreniach na posilnenie ochrany žien pred násilím v súvislosti s úkladnou vraždou v Dubnici nad Váhom.

„Sú tri oblasti, kde sa dajú urobiť systémové kroky v prospech prevencie, v prospech ochrany obetí násilia najmä na ženách, ktoré je na Slovensku stále obrovským problémom, vrátane veľkej tolerancie násilia na ženách. Množstvo štatistik ukazuje, že spomedzi európskych krajín je tolerancia vo verejnej mienke ďaleko vyššia než by bolo zdravé,“ uviedla prezidentka.

Priblížila, že diskutovali o viacerých opatreniach na posilnenie ochrany žien pred násilím. Rozprávali sa napríklad o štandardných postupoch, ktoré by sa mohli prijať v horizonte týždňov. „Aby sa zjednotili postupy odborníkov v prípade starostlivosti o pacientov, ktorí môžu byť potenciálne nebezpeční,“ doplnila.

Ozrejmila, že novela Trestného zákona, o ktorej sa napokon v parlamente nerokovalo, zase obsahovala ustanovenia vhodné na riešenie problematiky násilia na ženách. Ide napríklad o detenčné centrá, ochrannú liečbu či nové inštitúty. Do úvahy podľa nej prichádza ich presadenie v skrátenom legislatívnom konaní.

Prezidentka poznamenala, že vylepšiť by sa dalo aj metodické usmernenie týkajúce sa násilia na ženách, posilniť tiež treba špecializáciu v tejto oblasti. „V neposlednom rade chce Policajný zbor posilniť komunikáciu o násilí na ženách. To znamená, aby sa posilnila rovina oznamovania a ohlasovania týchto skutkov,“ zhrnula, aktuality.sk

X X X

Expert ICAO: Prvé vlastné osobné lietadlo má pre Čínu obrovský význam

Prvé „veľké“ čínske dopravné lietadlo C919 chce priamo konkurovať Airbusu A320 a Boeingu 737. Má šancu?

 Prvý komerčný let čínskeho lietadla Comac C919 sa uskutočnil koncom mája.

V Číne sa koncom mája uskutočnil prvý komerčný let osobného lietadla domácej výroby s modelovým označením COMAC C919. COMAC je názov leteckej spoločnosti, ktorá ho vyrába, skratku možno rozšifrovať ako Commercial Aircraft Corporation of China.

Pekingu sa tak po rokoch snahy podarilo dosiahnuť míľnik, ktorý krajine umožní konkurovať západným výrobcom lietadiel, aj keď ešte stále je pomerne veľa kľúčových komponentov, vrátane leteckých motorov, dovážaných zo Západu. Vývoj čínskeho lietadla začal ešte v roku 2007. Viac o lietadle sa dozviete v tomto článku:

  Domčekom sme sa rozprávali o tom, či prvé čínske osobné lietadlo má šancu uspieť v tvrdej konkurencii Boeingu a Airbusu a ako dôležité môže pre Čínu byť.

X Číňania predstavili svoje prvé veľké dopravné lietadlo C919, vyrobené spoločnosťou COMAC. Má šancu uspieť v silnej konkurencii Boeingu a Airbusu? A prečo ho vôbec postavili?

Toto lietadlo je pokračovaním konceptu čínskej obchodnej politiky, ktorej cieľom je čo najväčšia samostatnosť vo všetkých oblastiach, vrátane leteckého a kozmického priemyslu. Začínali so silnou zahraničnou podporou, najprv ruskou. Potom americkou a francúzskou. V Číne sa začali vyrábať časti niektorých modelov Airbusu a Boeingu. Číňania tak nazbierali skúsenosti a zručnosti a mohli si dovoliť začať s projektom vlastného lietadla. Do produkcie sa napokon dostal model, ktorý má najväčšiu šancu na sériovú výrobu, no zároveň je v segmente, kde je najtvrdšie konkurenčné prostredie, reprezentované modelmi Airbus A 320 a Boeing 737. Čínske lietadlo môže v tejto konkurencii uspieť, ale je tam veľa faktorov, ktoré nie sú jasné.

X Aké faktory?

Je veľmi dôležité, aby lietadlo, ktoré bude lietať nielen v Číne, ale hlavne medzinárodne, malo podporu z hľadiska údržby. Ak poletí do cudzieho štátu, na letisku by malo mať zabezpečené, že v prípade potreby mu dokážu poskytnúť základnú technickú asistenciu a pravidelnú údržbu, ktorú potrebuje. Bez toho sa lietať nedá, inak bude musieť so sebou voziť celý štáb, technika a takzvaný „flyaway kit“. Zníži to hospodárnosť a zaberie priestor v oddeleniach s nákladom. A miesta pre cestujúcich budú obsadené jedným alebo dvoma technikmi.

X V čom spočíva problém s letiskovými základňami?

Boeing a Airbus majú po celom svete schválené údržbové organizácie, ktoré majú typové schválenie na vykonávanie údržby na konkrétnom type lietadla. Čínsky model C919 však zatiaľ nie je certifikovaný inde než v Číne. Predpokladám, že to by nemal byť väčší problém, používa veľa komponentov z USA a EÚ. A projektovali ho predsa s tým, aby schválený bol aj v EÚ a USA. Lenže to je iba prvý krok. Potom musia zabezpečiť kvalifikovaných technikov, ktorí tieto lietadlá budú udržiavať. Títo musia absolvovať typové skúšky a získať kvalifikáciu podľa európskych a amerických predpisov.

 Robert Domček: Čínske lietadlo C919 môže v konkurencii Boeingu a Airbusu uspieť, ale je tam veľa faktorov, ktoré nie sú jasné.

X Je to drahý proces?

Je predovšetkým časovo a logisticky veľmi náročný, pretože treba pre tých ľudí zabezpečiť nielen školenie, ale školiace materiály v angličtine alebo v iných jazykoch. Áno, je to aj drahé, pretože na to treba vyškoliť ľudí, ktorí musia absolvovať základné školenie a potom opakované školenia s certifikáciou. Certifikácia musí prebehnúť tak, aby mohli byť používané aj čínske náhradné diely, pretože predpokladám, že veľkú časť produkcie si budú chcieť Číňania robiť doma. Náhradné diely musia byť certifikované a zahrnuté do procesu logistiky pre tieto údržbové organizácie. To je komplikované. Airbus a Boeing na tom robili fakticky desaťročia. Takže to je asi najväčší problém, ktorý tam vidím. Mať správne podchytenú údržbu lietadiel, lebo školenie pilotov sa dá zabezpečiť. To vedia urobiť aj v Číne. Pilotov tam jednoducho dovezú a vyškolia. Ale čo sa týka technikov, je to komplikovanejšie, musia vytvoriť niekde veľkú bázu, zásobiť ju náhradnými dielmi, náradím a tak ďalej.

X Máš s čínskymi lietadlami skúsenosť. Videl si tento model aj na živo?

Nie. Ale navštívil som priamo továreň v Šanghaji, kde ho vyrábajú. Tam ho mali ako veľký prierezový model – vnútornú časť lietadla, rozmiestnenie sedadiel a batožinový priestor. To sú ale štandardné veci, tam by zvnútra takmer nikto nepoznal, že sedí v čínskom lietadle.

 X  Čo môže rozhodnúť o úspechu lietadla C919?

Zákazníci, nič iné. Boli pokusy s ruskými lietadlami podobnej kategórie MC 21, ktoré „pohoreli“ práve na tom, že sa nepodarilo získať kritický počet zákazníkov, aby sa oplatilo celý proces rozbehnúť a presadiť sa na zahraničných trhoch. Väčšinou je to tak, že keď lietadlo uznajú európske a americké letecké inštitúcie, uznajú ho aj národné inštitúcie tých krajín, ktoré ho chcú dovážať. Ako prvé ho ale zrejme uznajú úrady tých krajín, ktoré majú s Čínou dobré vzťahy.

X Čo môže byť achillovou pätou tohto lietadla?

Napríklad to, že ak dôjde k nejakým politickým treniciam, tak časť komponentov, ktorá je dovážaná zo západu, môže byť okamžite zablokovaná a to je skoro neprekonateľná prekážka. To sa týka motorov alebo avioniky, ktorá tiež nie je čínska. Takže toto vidím ako najkritickejšie a ako poznám Číňanov, určite pracujú na tom, aby to čo najskôr odkopírovali a robili sami doma.

 X Jednou z hlavných konkurenčných výhod lietadla C919 je jeho nižšia cena v porovnaní s priamymi konkurentmi. Môže sa vďaka nej presadiť masívnejšie?

Jednoznačne, čo sa týka ceny, má možnosť uspieť. Prvá vec je takzvaná zriaďovacia cena, a druhá vec sú náklady na údržbu a jej frekvencia. Keď sa uvádza lietadlo do sériovej výroby, dávajú väčšinou kratšie časy na údržbu. Vtedy sa vlastne skúma, do akej miery bude lietadlo spoľahlivé. Začnú s kratšími údržbovými programami, ktoré sú drahšie. Budú zohľadňovať viac procesov, takže to je asi achillova päta celého projektu.

X Čo mu môže, teda okrem ceny, pomôcť v konkurenčnom boji s Airbusom alebo Boeingom?

Čína má logistickú výhodu – na jednom mieste dokáže vyrobiť veľmi veľa vecí a zabezpečiť ich veľmi rýchlu prepravu. Takže ak budú vedieť vyrábať skutočne kritické komponenty doma v Číne, majú veľkú šancu uspieť, pričom lietadlo bude stále lacné a technologicky na úrovni. To isté sa stalo napríklad s autami.

X Je lietadlo C919 pre Čínu strategickým produktom?

Jednoznačne. Čína má obrovský vnútroštátny trh, kde sa denne prepravujú milióny ľudí a milióny ton ton tovaru. Vlastné komerčne dostupné lietadlo by im veľmi pomohlo, aj ak by bolo nasadzované len vnútroštátne. Navyše Čína je obrovským vývozcom tovarov a rôznych komodít prakticky do celého sveta a z dôvodov, ktoré asi netreba rozoberať má veľký ekonomický vplyv na mnohé rozvojové krajiny v Ázii a hlavne v Afrike. Tým môžu tento model ponúknuť v rámci rôznych „ekonomických vyrovnaní“, takže je možné, že o objednávky na C919 mať núdzu nebudú ani v zahraničí./agentury/

X X X

Minister zdravotníctva Palkovič: Zvažujem zvolanie mimoriadnej schôdze pre výpovede pediatrov

Asi tretina pediatrov na Slovensku dala výpoveď, hovorí minister zdravotníctva Michal Palkovič po dnešnom rokovaní vlády.

Hromadné výpovede z ambulantnej pohotovosti podali koncom júna stovky pediatrov na celom Slovensku. Pred pár dňami o tom informovala Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti.

Dôvodom je, že poslanci do parlamentu nepredložili žiaden návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí. Pediater, ktorý pracuje v ambulancii, je totiž povinný slúžiť aj na ambulantnej pohotovosti.

„S pánom premiérom zvažujeme, že mimoriadnu schôdzu budeme iniciovať,“ hovorí po dnešnom rokovaní vlády minister Palkovič.

 Odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Elena Prokopová vysvetlila, že týmto krokom pediatri vysielajú signál, že v ambulantnej pohotovostnej službe neslúžia dobrovoľne.

Pediatrov na Slovensku pritom ubúda a ich priemerný vek je na úrovni 59 rokov. Na štát a rezort zdravotníctva majú teraz viaceré požiadavky. Hovoria, že sú preťažení, nechcú slúžiť nad rámec pracovného času určeného zákonníkom práce a chcú mať právo na oddych po práci, aktuality.sk

X X X

Nečakaný krok Čecha v NHL. Vzdal sa 4,5 milióna, riskuje omnoho nižší plat

V roku 2018 si českého útočníka Filipa Zadinu vybral v drafte zo 6. miesta Detroit Red Wings. No 23-ročný rodák z Pardubíc si nedokázal vybojovať miesto v zostave a teraz sa odhodlal k nečakanému kroku.

 23-ročný Filip Zadina si už dres Detroitu Red Wings v NHL neoblečie.

Pred dvoma dňami bol umiestnený na trh a mohol po ňom siahnuť ktorýkoľvek klub z NHL. No neurobil tak žiaden. Zdalo sa, že bude pokračovať svoj boj o miesto v Detroite.

No Eliotte Friedman z kanadskej stanice Sportsnet oznámil, že dôjde k rozviazaniu zmluvy medzi Red Wings a hokejistom. Podľa pravidiel NHL môže takýto krok vyvolať len rozhodnutie hráča.

 Tým pádom sa vzdá 4,5 milióna dolárov, na ktoré by mal v nasledujúcich dvoch sezónach nárok. A čo bude ďalej? Zostáva mu veriť, že získa zmluvu u iného tímu v NHL. Ale s podstatne nižším platom.

Do organizácie „červených krídel“ patril Zadina od draftu 2018, keď si ho klub vybral ako celkovú šestku.

Počas 5 sezón zaň odohral celkovo 190 zápasov, v ktorých si do štatistík pripísal 68 bodov za 28 gólov a 40 asistencií. V uplynulom ročníku 2022/2023 mal v 30 zápasoch bilanciu 3 góly a 4 asistencie.

 Príbeh Zadinu pritom trvá už niekoľko dní. Jeho agent najskôr požiadal generálneho manažéra Detroitu Stevea Yzermana o výmenu. Nepodarilo sa.

Potom ho Yzerman skúšal ponúkať ostatným klubom cez tzv. waiver listinu: Mohol získať ktorýkoľvek z 31 klubov, ak by prijal jeho platnú zmluvu. Aj pre vysoké finančné plnenie po ňom opäť nikto nesiahol.

Krok českého hokejistu sa dá pochopiť azda len tak, že uprednostnil hokej pred peniazmi. V Detroite by mu opäť hrozil odchod na farmu. No v NHL nemá hráč istotu nikde. Bude zaujímavé sledovať, kam budú smerovať Zadinove kroky. A hlavne za koľko./agentury/

X X X

Rakúske ľadovce sa topia extrémne rýchlo. Turista: Pred 20 rokmi sme vystúpili rovno na Pasterze

Alpské ľadovce v Rakúsku zaznamenali v roku 2022 rekordný medziročný úbytok. Spôsobilo ho extrémne málo snehu v zime, vysoké letné teploty a saharský piesok priviaty vetrom. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

 Odborníci varujú, že rakúske ľadovce sa úplne roztopia najneskôr v roku 2075. Aktualizované klimatické údaje však naznačujú zrýchľovanie otepľovania a zmeny klímy, s veľkou pravdepodobnosťou preto zmiznú ešte skôr. Aj napriek vysokej nadmorskej výške sa totiž teploty vzduchu v Alpách pri západe slnka teraz pohybujú nad 20 stupňami Celzia.

Výrazný úbytok ľadovcov zaregistrovali aj turisti, ktorí do hôr prichádzajú s dlhším odstupom času. Ľadovec Pasterze v minulosti siahal výrazne nižšie do údolia, teraz meria len asi osem kilometrov./agentury/

X X X

Pred 20 rokmi sme vystúpili priamo na Pasterze

Na prelome milénia siahalo ľadové pole „až úplne tam hore, stačilo sa kúsok zviezť lanovkou a vystúpili ste priamo na Pasterze. Teraz je (ľadovec) o 100 – 150 metrov ďalej,“ uvádza Herbert Hoegl. Spolu s manželkou sa na Grossglocknerskú vysokohorskú cestu (Großglockner Hochalpenstrasse) vrátili približne po dvoch desaťročiach.

Großglockner Hochalpenstrasse každoročne navštívi asi jeden milión turistov. Najvyššie položená spevnená priesmyková cesta v Rakúsku je otvorená od mája do októbra, po zvyšok roka je neprejazdná pre veľké množstvo snehu. Rekord je 21 metrov v roku 1953. Úrady sa na ňu v lete snažia prilákať najmä cyklistov, motorkárov a elektromobily. V porovnaní s bežnými autami platia nižšie mýto. Niekoľkokrát sa tu konali aj cyklistické preteky Giro d’Italia.

 Cesta kopíruje starú obchodnú trasu z čias Keltov a Rimanov a spája mesto Bruck v spolkovej krajine Salzbursko s mestom Heiligenblut v Korutánsku. Nad ňou sa týči 3798 metrov vysoký Grossglockner. V rokoch 1930 až 1935 dala jej výstavba počas Veľkej hospodárskej krízy prácu približne 3000 nezamestnaným mužom. Od svojho dokončenia slúžila pre automobilky aj ako miesto na testovanie bŕzd a motorov.

X X X

Prvotriedna senzácia, ohlušujúce ovácie. Brit postavil Wimbledon na nohy, štvrtý hráč sveta skončil

Nórsky tenista Casper Ruud sa s účinkovaním vo Wimbledone rozlúčil už v 2. kole dvojhry.

 Trojnásobný grandslamový finalista a štvrtý hráč svetového rebríčka prehral s domácim Britom Liamom Broadym po päťsetovom boji 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 0:6. Opäť sa tak potvrdilo, že tráva nie je Ruudov obľúbený povrch. Pozrite sa, aký ošiaľ nastal na centrálnom kurte po premenení mečbolu:

Broady, ktorý je vo svetovom rebríčku ATP až na 142. mieste, si v závere štvrtého setu vyžiadal medical time out a nechal si zabandážovať zápästie. V rozhodujúcom dejstve však na dvorci dominoval a Ruudovi uštedril „kanára“.

Po víťazstve ťažko hľadal slová. „Keď som išiel v stredu spať, myslel som na to, o čom by som hovoril v pozápasovom interview v prípade víťazstva nad Casperom. Pred chvíľou som získal cenný skalp a vôbec neviem, čo mám na to povedať.“

 Ako veľkú senzáciu Brody dosiahol, najlepšie ilustruje skutočnosť, že posledným Britom, ktorý vo Wimbledone porazil hráča z top 4 rebríčka, bol Andy Murray vo finále v roku 2013 proti Novakovi Djokovičovi./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.