Čína ovládne Německo i Evropu? Scholz do Číny? Uprchlíky v EU nikdo neřeší, bude to Fiala?

  Zahraniční agentury oznamují, že kancléř Německa Olaf Scholz začátkem listopadu navštíví Čínu. Doprovázet ho bude početná skupina německých podnikatelů. Scholz odmítl potvrdit zprávy, že by Peking měl navštívit společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Cesta proběhne v době, kdy Berlín přehodnocuje své obchodní vztahy s Pekingem a Scholzova koalice diskutuje, zda povolit čínskému lodnímu gigantu Cosco investovat v největším německém přístavu Hamburku, uvádí tisk.

Kancléř Scholz povolil čínskému investorovi vstup do kontejnerového terminálu v hamburském přístavu. Číňané by převzali 35 procent akcií. Rozhodnutí šéfa německé vlády se setkalo s kritikou ve veřejném prostoru. Před transakcí varují i některá německá ministerstva, federální tajné služby a Evropská komise.

X X X

 PŘÍSTAV  V  HAMBURKU OVLÁDNE  ČÍNA?  NĚMECKO   NA  DNĚ?

Scholz chce prodat část hamburského přístavu čínské firmě. Proti tomu ho varují EU i USA.

 Německý kancléř Olaf Scholz chce i přes nesouhlas vlastních ministrů prosadit jeden důležitý obchod. Čínská státní firma COSCO má zájem o část přístavu v Hamburku. K uzavření dohody ji chybí už jen posvěcení od spolkové vlády, která je v tomhle rozdělená.

 Hned několik resortů varuje, že dohoda může ohrožovat bezpečnost Německa. Čína by totiž v podstatě získala mimořádné postavení, které by mohla zneužít. Takto to vidí i opozice, podle které by se Peking mohl dostat k datům o všech lodích, které Hamburkem proplouvají.

Německo je zemí včerejška. Motorem evropského růstu bude střední a východní Evropa

 Dále je tu obava z toho, že si Čína buduje monopolní postavení. Už dřív totiž koupila podíly i v dalších evropských přístavech. Postupně by tak mohla řídit zásobování celého kontinentu. Aby toho nebylo málo, Německo teď před obchodem víceméně varovala taky Evropská unie a nadšené by z něj nebyly ani Spojené státy.

Na prodej je sice jen část terminálu na nákladní kontejnery, jenže firma COSCO by k tomu získala právo na spolurozhodování. V budoucnu by tak teoreticky blokovala rozhodnutí, která se Pekingu nelíbí. Podle deníku Handelsblatt je totiž logické, že by v prvé řadě prosazovala zájmy Číny a snažila se ještě posílit nákup tamních výrobku.

Scholzovy důvody

Olaf Scholz se ale drží v Německu zavedeného hesla, že obchod nemůžeme míchat s politikou. Toto heslo bylo mimochodem vždycky spojované i s plynovody Nord Stream. Magazín Focus to ale vyvrací už jen tím, že Scholz je do celého kontraktu nepřímo zapleten.

V Německu sílí známky recese. Podle ministra hospodářství má země šanci úspěšně přestát jen zimu

Scholz Hamburku až do roku 2018 starostoval a na radnici jsou stále jeho spolustraníci. V dozorčí radě přístavů zase sedí jeden jeho blízký přítel, který obchod s Čínou prosazuje.

K tomu se přidává i Scholzvo současné postavení kancléře. Bude jím už skoro rok, ale teprve teď ho čeká první velká státní návštěva Pekingu, a to hned za pár týdnů. Německu na rozdíl od jiných spojenců bere obchod s Čínou jako čistě byznysovou věc, ve které mají politici jen pomáhat zájmům svých firem.

Velká část spolkové vlády s tím sice nesouhlasí a lidovou republiku podezírá, že sleduje hlavně své mocenské zájmy, ale Scholzova SPD zatím varování svých koaličních partnerů víceméně přehlíží

 X X X

ČÍNU  POVEDOU  KOMUNISTÉ

 Veškeré rozhodování bude nyní jen v rukou vedení Komunistické strany Číny, míní sinoložka

Výsledkem týdenního sjezdu Komunistické strany Číny je pokračování prezidenta Si Ťin-pchinga ve funkci generálního tajemníka, který byl zvolen už potřetí za sebou. To se v Číně nestalo od dob diktátora Mao Ce-tunga. Jen těžko lze z jeho strany očekávat náznak kompromisu směrem k Tchaj-wanu. Jak dopadl sledovaný souboj o místa v politbyru? A jaké je nové rozložení moci po sjezdu?

 V novém politbyru tentokrát chybí končící premiér Li Kche-čchiang i muž jménem Chu Čchun-chua, o kterém se mluvilo jako o možném novém premiérovi. Je mimo jiné známý kvůli své práci na úrovni hned několika provincií a dobrým osobním vztahům se zahraničím.

„Chu Čchun-chua si na vlastní kůži vyzkoušel stranickou práci hned v několika čínských provinciích a autonomních oblastech Tibetu. Jde tedy o službu, která je považovaná za dost neoblíbenou a taky obtížnou,“ popisuje zpravodaj v Asii David Jakš.

„To, co by v jiných zemích bylo považováno za výhodu, a sice osobní, velmi dobré vztahy se zahraničními politiky, se v jeho případě víc a víc ukazuje jako nežádoucí, protože právě premiér je považován za člověka zodpovědného za ekonomiku včetně zahraničních investic,“ dodává Jakš.

Vyvedení Chu Ťin-tchaa ze sálu

V této souvislosti některá asijská média spekulovala o tom, že dosazení Chu Čchun-chua do politbyra by bylo vstřícným gestem směrem k frakcím strany, které nejsou příliš nakloněné Si Ťin-Pchingovi.

Si Ťin-pching zůstane v čele komunistické strany Číny. Zajistil si třetí pětileté funkční období

 Chu Čchun-chua je taky považovaný za oblíbence a osobního chráněnce Si Ťin-pchingova předchůdce, bývalého šéfa strany a prezidenta Chu Ťin-tchaa. Ten byl v sobotu během rokování nečekaně vyveden ze sálu, přestože byl jedním z čestných hostů 20. sjezdu.

„Bylo to samozřejmě velmi překvapivé, ale pravděpodobně se mu udělalo špatně. Jinak si neumím vysvětlit, proč by čínská televize tyto záběry nepřerušila nebo nevymazala. Podle jednoho amerického komentátora jde o perfektní symbol toho, co se děje v čínské politice,“ popisuje Olga Lomová, sinoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„Před nástupem Si Ťin-pchinga se vedení Komunistické strany pokoušelo o jakési vyvažování. To je však definitivně pryč, protože Si Ťin-pching bez jakýchkoli zábran prosazuje radikálně socialistickou politiku,“ vysvětluje Lomová.

Všechna moc v rukou Si Ťin-pchinga

Podle Lomové však koncentrace moci v rukou jednoho muže není pouze výsledkem sjezdu, nýbrž vyústěním celé řady kroků, které sjezd potvrdil. „Si Ťin-pching se ve stálém výboru politbyra obklopil nejužšími spolupracovníky, kteří jsou mu loajální. Mnozí z nich ale nemají zkušenosti, které obvykle členové stálého výboru mají,“ říká.

„Si Ťin-pching bez jakýchkoli zábran prosazuje radikálně socialistickou politiku.“

Olga Lomová

Členem politbyra bude i Li Čchiang, šéf komunistické strany v Šanghaji. Výsledkem jeho politiky nulové tolerance covidu-19 v Šanghaji byla vysoká nespokojenost obyvatel a velká řada dalších problémů.

„Původně se spekulovalo, že má Li Čchinag našlápnuto do stálého výboru politbyra a že mu ale tato situace zlomí vaz. Nic takového se však nestalo a on se s velkou pravděpodobností stane příští rok na jaře premiérem,“ míní Lomová.

To, že se Li Čchiang v Číně stal mužem číslo dvě, ukazuje, že Si Ťin-pching završil proces, který intenzivně rozvíjel během minulých let, kdy byl u moci.

„Dojde k překrytí státních struktur strukturami stranickými, které vždy měly rozhodující pravomoc. Ale přece jen státní sektor, tedy premiér a vláda, měli jistou míru subjektivity. To se však pravděpodobně úplně ztratí a veškeré rozhodování bude jen v rukou vedení Komunistické strany Číny,“ dodává Lomová.

X X X

SUNAK  PREMIÉREM  BRITŮ

Rishi Sunak bude novým britským premiérem, Mordauntová odstoupila ze souboje

Reuters: Britská Konzervativní strana v pondělí potvrdila Rishiho Sunaka jako svého nového lídra, zároveň se stane novým premiérem Spojeného království. Před své spolustraníky předstoupí okolo 15.30 středoevropského letního času, podle listu The Guardian bude ale jeho proslov neveřejný.

 Sunak v pondělí v souboji o lídra konzervativců vyhrál poté, co jeho protikandidátka Penny Mordauntová z klání odstoupila. V čele země Sunak nahradí dosavadní premiérku Liz Trussovou, která ho letos na počátku září předstihla v obdobné volbě do čela konzervativců.

O sestavení vlády nyní Sunaka požádá král Karel III., podle britských médií by tak panovník mohl učinit už v úterý.

„Vybrali jsme si nového premiéra. Jde o historické rozhodnutí, které znovu ukázalo, jak rozmanitá a talentovaná naše strana je. Rishi má mou plnou podporu,“ uvedla jen několik minut před vyhlášením výsledků nominací Mordauntová.

Sunak je již třetím premiérem, který letos stane v čele britské vlády. Nejprve v červenci po řadě skandálů rezignoval Boris Johnson, kterého po dlouhé volbě nahradila v čele vlády Trussová. Na premiérském postu ale nezůstala ani dva měsíce, její mandát tak je nejkratší v historii.

O lídrovi Konzervativní strany, a tedy i o dalším premiérovi v nové volbě rozhodovalo 356 konzervativních poslanců.

X X X

UPRCHLÍKY  V  EVROPĚ  NIKDO  NEŘEŠÍ

FIALA  SE  PLETE  DO  ČINOSTI  EU,  CHCE  NAHRADIT

LEYENOVOU   A  MICHELA?

NEŘEŠÍ  ANI  POTÍŽE  LIDÍ  A  FIREM  ČR

Balkánskou cestou do Evropské unie přichází třikrát víc migrantů než loni

Desetkrát více migrantů než v roce 2018 a třikrát víc než loni přichází do zemí EU balkánskou cestou, řekla eurokomisařka Ylva Johanssonová. Ministr vnitra Vít Rakušan přivítal v Praze ministry odpovědné za migraci ze zemí Evropské unie, ale i z Turecka, odkud aktuálně do střední Evropy směřují velké počty syrských uprchlíkůJedna ze skupin nelegálních migrantů, které zadržela policie na území Zlínského kraje | foto: PČR Zlínský kraj

Česko kvůli tomu dokonce dočasně obnovilo kontroly na hranicích se Slovenskem. A Rakušan je bude chtít znovu prodloužit.

Zatím vláda prodloužila kontroly na česko-slovenské hranici do 28. října včetně. „Musíme udělat toto preventivní opatření, abychom odradili migranty od využívání této trasy,“ zdůvodnil to premiér Petr Fiala.

V Praze se v pondělí a v úterý koná dvoudenní ministerská konference o migraci v rámci takzvaného Pražského procesu. Ten sdružuje téměř 50 zemí, jde o země schengenského prostoru, ale i západního Balkánu, střední Asie či Turecka. Zúčastní se také zástupci unijních institucí a agentur. Rusko kvůli válce, kterou rozpoutalo proti Ukrajině, pozváno nebylo.

Podle eurokomisařky Johanssonové je třeba sladit vízovou politiku Evropské unie a západního Balkánu, podporovat unijní pohraniční agenturu Frontex nebo zintenzivnit potírání pašeráctví.

Mnozí migranti, kteří do EU vstupují bez dokladů, cestují díky volné vízové politice do balkánských zemí, odkud pak odchází do unijních států. Například Srbsko umožňuje snadný vstup občanům Indie, Burundi, Kuby a Tuniska. Bělehrad za to kritizovalo například Německo. Srbsko sice kritiku odmítlo, pravidla se ale rozhodlo zpřísnit. Nově od občanů těchto států vyžaduje předložit zaplacenou zpáteční letenku s konkrétním datem odletu.

Ve společné deklaraci ministři podpořili zřízení migračních center v zemích původu, která by měla informovat o rizicích spojených s migrací.

Evropa v náročné migrační výzvě uspěla, řekl Rakušan o migraci kvůli Putinově válce

Ministr vnitra Vít Rakušan prohlásil, že Evropa zvládá migraci z Ukrajiny kvůli válce, kterou rozpoutalo Rusko. „Evropa v této náročné migrační výzvě uspěla,“ řekl Rakušan a zdůraznil, že šlo o největší migrační vlnu od druhé světové války.

Johanssonová řekla, že v Evropské unii je v současnosti 4,3 milionu běženců z Ukrajiny. Evropská unie podle ní je a bude v postojích a v krocích vůči Rusku jednotná a podporuje také rekonstrukci Ukrajiny.

Ještě před jednáním s unijními ministry se ministr Rakušan sešel s Gillian Triggs z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

 Bez partnerů žádného řešení migrační krize nedosáhneme. Jednáme proto i se zeměmi mimo Schengen. Dnes a zítra se scházíme na Konferenci Pražského procesu o migraci. Už teď jsem se bilaterálně potkal i se zástupkyní vysokého komisaře UNHCR pro ochranu Gillian Triggs.

Meziroční růst migrace do Česka o 1200 procent

Nelegální migrace do České republiky meziročně stoupla o 1 200 procent. Od začátku roku 2022 policie zajistila cca 11 tisíc nelegálně tranzitujících migrantů, kteří přes Česko cestovali většinou do Německa, nejčastěji šlo o muže ze Sýrie.

„Chceme vyzvat Evropskou unii k jednání s Tureckem. Dohoda s Tureckem je zásadní,“ odvětil ministr vnitra Rakušan začátkem října na dotaz iDNES,cz, co se bude dít, aby se podařilo migraci přibrzdit.

Už začátkem září ministr vnitra ve Sněmovně řekl, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otevírá cestu do Evropy Syřanům. Přicházejí kvůli tomu ve větším počtu, ale ne ze země původu, ale z Turecka. „Máme otevřené stavidlo do Evropy ze strany Turecka,“ řekl doslova Rakušan.

Za problém označil to, že Maďarsko nepřijímá zpět uprchlíky, kteří směřují dál přes Slovensko a Česko do Německa, nebo do Rakouska. Znamená to, že nejsou ze strany Maďarska dodržovány dohody o navracení uprchlíků. „Máme tady dominový efekt,“ řekl ve Sněmovně Rakušan.

X X X

Říkejte mi premiére. Italská předsedkyně vlády Meloniová chce být oslovována mužským titulem

Nová předsedkyně italské vlády Giorgia Meloniová, která se o víkendu stala první ženou v této funkci, uvedla, že chce v oficiální komunikaci užívat titul premiér, nikoli premiérka. Vysloužila si tím kritiku zejména z levicových kruhů. Někteří v této souvislosti připomněli, že i její krajně pravicová strana Bratři Itálie má genderově nevyvážený název, informovala v pondělí agentura APA.

 „První žena v čele italské vlády se chce nechat oslovovat mužský titulem,“ podivila se podle agentury APA Laura Boldriniová, poslankyně za středolevicovou Demokratickou stranu. Boldriniová též kritizovala, že už název strany, kterou Meloniová vede od roku 2014, ignoruje ženy.

Meloniová podle místních médií uvedla, že chce být titulována „il presidente del Consiglio“ (předseda vlády), nikoli „la presidente“ nebo „la presidentessa“, napsal v neděli deník Il Messaggero.

Kritika se na Meloniovou kvůli tomu snesla i od odborové organizace italské veřejnoprávní televize Rai.

„Zatímco Itálie bojuje za prosazování evropských norem pro více žen ve veřejných funkcích, jsme nyní svědky kroku zpět,“ napsala v prohlášení odborová organizace Usigrai. Ta také zdůraznila, že vedení Rai nedávno schválilo, že ženská forma profesí by měla být užívána, kdykoli je to jen možné.

„Nikdo nemůže nutit naše kolegy, aby užívali v případě Meloniové mužskou formu její funkce,“ dodaly odbory.

Meloniové vláda, která je označována za nejpravicovější italský kabinet od druhé světové války, složila přísahu v sobotu. V úterý mají o důvěře vládě hlasovat poslanci, ve středu musí důvěru vládě vyslovit horní komora parlamentu. V obou komorách má pravicový blok pohodlnou většinu.

Nový kabinet má 25 členů, z toho je sedm žen, včetně Meloniové, což je méně než v předchozí vládě Maria Draghiho.

X X X

Fialův přítel na telefonu: Nelze válčit na ukrajinské i klimatické frontě zároveň. Klima musí ustoupit

Kvůli tlaku na dosažení Zelené dohody zapomněla Evropská unie na budování energetické bezpečnosti. Myslí si to alespoň poradce premiéra Petra Fialy Ondřej Krutílek, který je sám členem ODS a zároveň pracuje jako asistent europoslance Alexandra Vondry. V podcastu Bruselské chlebíčky říká, že klimatická politika Evropské unie není příčinou současné energetické krize, ale ani nepomáhá jejímu řešení.

 Evropská unie by podle Krutílka v současné krizové situaci měla minimálně na čas ustoupit od prosazování opatření v rámci Green Dealu.

Fialův přítel na telefonu: Nelze válčit na ukrajinské i klimatické frontě zároveň

„Vedli jsme svatý boj s CO2, nedívali jsme se nalevo napravo. A úplně jsme zapomněli, že je třeba brát v potaz, že to taky musí někdo zrealizovat a že to bude mít velký dopad na lidi z nízkopříjmových skupin,“ vysvětluje premiérův poradce.

‚Vyplní Putin formulář?‘

A zároveň vyjadřuje pochybnosti o smyslu uhlíkového cla, jehož zavedení je součástí klimatického balíčku.

„Trochu se obávám, že to fungovat nebude. Protože těmi hlavními, kteří mají být takzvaným CBAM zasaženi, jsou Rusko a Čína, pokud si dobře pamatuji. A budeme věřit Putinovi, že vyplní dobře formulář? Já nevím,“ krčí rameny

X X X

Čtvrtkařka Hejnová má dodatečně stříbro z olympiády v Londýně. Vítězná Ruska Anťuchová dopovala

Zuzana Hejnová dodatečně získá stříbrnou medaili v běhu na 400 m překážek z olympijských her v Londýně v roce 2012. Vítěznou Rusku Natalji Anťuchovou v pondělí Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) diskvalifikovala kvůli dopingu ze všech závodů od července 2012 do června následujícího roku.

Česká rekordmanka Hejnová doběhla v Londýně třetí za Anťuchovou a Američankou Lashindou Demusovou. Místo bronzu nakonec bude mít ve sbírce cennější kov. Oficiálně ji o tom zatím nikdo neinformoval.

Vážné zranění achilovky urychlilo moje rozhodnutí o konci kariéry, říká bývalá atletka Hejnová

„Pokud je to pravda, pak je dobře, že boží mlýny melou sice pomalu, ale jistě. Emoce z výsledku se už těžko změní. Rozhodující jsou pocity na stadionu v danou chvíli – a to jsem byla třetí. Stříbro pro Českou republiku se ale počítá,“ uvedla Hejnová ve vyjádření pro ČTK.

V Londýně se postarala o první běžeckou olympijskou medaili pro českou atletiku od stříbra Jarmily Kratochvílové v roce 1980 v Moskvě. Dodatečně její výsledek z hladké čtvrtky vyrovná.

Jednačtyřicetiletá Anťuchová dostala už loni v dubnu dávno po konci kariéry čtyřletý trest na základě McLarenovy zprávy o systematickém dopingu v Rusku. Distanc jí uložil Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne, medaile jí však ponechal.

Anťuchová přišla už o druhou medaili

Jednotka pro bezúhonnost atletiky se ale po analýze dat získaných ze systému LIMS moskevské antidopingové laboratoře v roce 2019 rozhodla přistoupit k diskvalifikaci Anťuchové. Mistryně Evropy z roku 2010 přišla už o druhou medaili z Londýna. Už dříve musela vrátit stříbro ze čtvrtkařské štafety kvůli dopingovým prohřeškům svých kolegyň.

Hejnová je další českou atletkou, která se takto posune v pořadí londýnských her. Oštěpař Vítězslav Veselý získal bronzovou medaili poté, co byl v roce 2016 kvůli dopingu diskvalifikován původně druhý Oleksandr Pjatnycja z Ukrajiny. Zpětné testování vzorků z her v Pekingu a Londýně odhalilo u Pjatnycji anabolický steroid turinabol.

Pětatřicetiletá rodačka z Liberce letos v květnu po vleklých zdravotních problémech ukončila kariéru a oznámila, že je těhotná. Potomek by se jí měl narodit už brzy.

Před Anťuchovou přišlo kvůli dopingu o medaile z londýnské olympiády několik ruských atletů. Zlato museli vrátit výškař Ivan Uchov, půlkařka Maria Savinovová, chodci Sergej Kirďapkin a Jelena Lašmanová, kladivářka Taťjana Lysenková a steeplařka Julia Zaripovová. Stříbro ztratily chodkyně Olga Kaniskinová, diskařka Darja Piščalnikovová a koulařka Jevgenija Kolodková a bronz výškařka Světlana Školinová a vícebojařka Taťjana Černovová.

X X X

Plyn dramaticky zlevňuje. Svítá naděje pro české firmy, nebo pokles ceny přichází pozdě?

Cena zemního plynu na klíčové burze v Nizozemsku se od přelomu srpna a září snížila už o více než dvě třetiny. Zatímco před dvěma měsíci se megawatthodina obchodovala za 350 eur, aktuální cena se pohybuje kolem stovky. Přitom právě drahý plyn představoval hrozbu pro tuzemský průmysl. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy končí letos fixace ceny osmi firmám z deseti.

Zemní plyn se poprvé od letošního června na energetické burze v Nizozemsku obchoduje za méně než 100 eur za megawatthodinu. Přitom ještě před dvěma měsíci stál stejný objem plynu 350 eur. Propad ceny zemního plynu se urychlil v posledním měsíci, kdy zlevnil na méně než polovinu. Od přelomu srpna a září je pak plyn lacinější o více než 70 procent.

 Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara to však momentálně pro tuzemské podniky prakticky nic neznamená. „Energie sice zlevňuje, ale je stále velice drahá, a firmy tedy mají veliké problémy. Nejen ty energeticky vysoce náročné, jako jsou sklárny, slévárny, výrobci stavebních materiálů nebo keramici, ale i jiné firmy a sektory, u kterých bychom to tolik nečekali. Patří mezi ně například IT průmysl či mobilní operátoři kvůli tomu, že musí udržovat v chodu své vysílače nebo servery,“ řekl Špicar CNN Prima NEWS.

Velký objem plynu skoro nikdo nedodá

Pro některé tuzemské podniky se prý dodatečné náklady na energie zvýší řádově o miliardy korun za rok. „Jen pro ilustraci, co to pro jednotlivé firmy znamená. Například pro Třinecké železárny se letos vícenáklady za energie vyšplhají do výše pěti miliard korun,“ dodal Špicar. Právě z průzkumu mezi členy Svazu průmyslu a dopravy vyplynulo, že až 80 procentům firem končí letos fixace cen energií, a tak nemají na příští rok zajištěny spolehlivé kontrakty na dodávky plynu nebo elektřiny.

Potíž je v tom, že za aktuální cenu plynu či elektřiny na burze není nikdo ochoten firmám dodat velké objemy. V minulosti byly podniky zvyklé, že energetické kontrakty sjednávaly na delší dobu, typicky na dva či tři roky. Jenže současná nejistota je tak obrovská, že se prakticky nenajde dodavatel, který by byl ochoten nabídnout víceletou smlouvu na energie za přijatelnou cenu.

„Aby nebyly ohroženy nejcitlivější a nejzranitelnější sektory, cena elektřiny by musela být nejvýše kolem 150 eur za megawatthodinu, v případě plynu by to muselo být kolem 70 až 80 eur za megawatthodinu,“ řekl dále Radek Špicar. Podle něho „je sice fajn, že spotová cena plynu se objeví pod 100 eury“, ale právě kvůli obří nejistotě je prakticky nemožné získat takovou cenu na celý příští rok nebo i delší období.

Časovaná bomba stále tiká

Špicar už dříve ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že v českém průmyslovém sektoru tiká časovaná bomba. „Pokud se ji nepodaří zajistit, tak na konci roku vybuchne. Sklárny propouštějí, velmi špatně jsou na tom například i výrobci stavebních materiálů. Ti další sice ještě drží, ale právě jen díky fixacím,“ řekl Radek Špicar v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Jak se bude cena plynu vyvíjet nadále, je velmi těžké odhadnout. Podle expertů, které oslovila americká stanice CNN, bude pro Evropu zcela zásadní vývoj v příštím roce. Letošní topnou sezónu prý starý kontinent zvládne, protože je poměrně dobře plynem zásoben. Jeho zásobníky už jsou naplněny z více než 90 procent. Navíc se připojilo příznivé podzimní počasí, které znamená nižší poptávku po zemním plynu, než je touto obou obvyklé.

Příští rok otestuje Evropu

Otázkou je, jaká bude nadcházející zima. „Zásoby mohou být na konci března na mimořádně nízké úrovni, pokud teploty v příštích týdnech výrazně klesnou,“ uvedl pro CNN Tomas Marzec-Manser z agentury ICIS (Independent Commodity Intelligence Services), která se zaměřuje na trh s plynem. A i když členské země Evropské unie svou spotřebu omezí alespoň o 15 procent v příštích pěti měsících, obnovení zásob bez přísunu ruského plynu bude mnohem větší úkol než v roce 2022. „Tohle je pouze začátek,“ dodal. Obnovení naplněnosti zásobníků bude pro Evropu příští velký test.

Sedmadvacítku prý také nemusí pro příští topnou sezonu zachránit vyjednání dalších dodávek na zkapalněný zemní plyn. „Návrat čínské poptávky po LNG totiž může představovat výzvu pro Evropu a její schopnost si nějaké dodávky vůbec dojednat,“ řekl CNN Sindre Knutsson, viceprezident pro zemní plyn výzkumné společnosti Rystad Energy. Naráží tím na fakt, že přestože je zemního plynu na světě víc než dost, je nyní obtížné ho v dostatečném objemu vytěžit a dostat právě do Evropy, a to za relativně příznivou cenu.

X X X

Lidé bojují proti drahým energiím. Mění zdroje vytápění, našli levnější alternativy

Rostoucí náklady nutí stále více lidí vylepšovat svá obydlí zateplením a přechodem na jiné zdroje tepla. Na vytápění totiž podle statistiků padnou přibližně dvě třetiny spotřeby energie v domácnostech. Zateplených domů proto v poslední době rychle přibývá.

Pohled na účty od energetických společností v poslední době přivedl nejednoho odběratele na pokraj infarktového stavu. Podle českého statistického úřadu proto stále více lidí zatepluje své domy. Zatímco v roce 2015 bylo zateplených 47 procent domácností, loni už to byla víc než polovina a s nástupem letošní energetické krize čísla dál rostou.

 Stavební úpravy svépomocí

Mnoho lidí zatepluje v dnešní době také svépomocí, protože sehnat řemeslníky je velký problém. Například Petr Pur sám zatepluje svůj dům na etapy už několik let. „Část domu byla postavená ze strašně slabé stěny, tak jsem to zateplil a druhý rok to bylo hned poznat. Tak jsem se rozhodl zateplit i zbytek z důvodu cen energií,“ popsal Pur.

Lidé také stále více ke stávajícímu způsobu vytápění přidávají další, levnější alternativy. Přibližně 20 procent domácností využívá k vytápění více zdrojů tepla. Typickým příkladem je rodinný dům a kombinace plynového kotle a krbu. Pro moderní způsob topení a současně zateplení se rozhodl i Jaroslav Vener. Také on provádí stavební úpravy svépomocí. „V baráku byl systém s elektrokotlem, což je v dnešní době neúnosné. Nejprve jsem pořídil tepelná čerpadla se systémem vzduch-vzduch, což je v podstatě klimatizace, která v zimě topí. A v druhé fázi jsem zateplil stěny domu polystyrenem o tloušťce 140 milimetrů,“ líčil Verner.

Orientační ceny zateplení fasádním polystyrenem sice nejsou zanedbatelné a pohybují se kolem tisíce korun za metr čtverečný bez DPH. Minerální vata je ještě o několik stokorun dražší. Tyto náklady se ale v dnešní době velmi rychle vrátí.

X X X

Před mikolajivským přístavem stojí kilometrové fronty. Kamiony čekají na složení obilí pro vývozu

Moc se o tom nemluví, ale Ukrajina stále vyváží na lodích obilí z přístavů Oděsa a Mikolajiv. Export surovin je ale kvůli bombardování mimořádně složitý logistický problém. Farmáři totiž musejí nejdřív obilí do přístavů nějak dopravit. Po železnici to většinou nejde, a tak se skoro všechno vozí nákladními auty. Před Mikolajivem proto čekají na vykládku stovky plně naložených náklaďáků.

 Čtyři muži už stojí osmý den na silnici. Na místě čeká asi dalších 800 náklaďáků a každý má naloženo kolem 20 tun obilí. Zrno ale nevykládají v přístavu do lodí, zase jde jenom přes nějaký mezisklad.

Před válkou podobný proces trval pouhé dva dny. Teď je to čtyřikrát až pětkrát déle. Během čekání si muži vaří jídlo na plynových vařičích, mají vodu a musí se s tím nějak smířit.

Klid ale nemají – ráno kousek od místa čekání dopadla raketa. Řidiči už jsou ale na podobné útoky zvyklí, protože v Záporoží nebo Mykolajivu je to podobné. Jednomu z mužů údajně dokonce střela zničila chatu za městem.

Po deseti dnech se řidiči vrátí domů, naloží další zrno a zase jedou zpátky. Odkud přesně lodě odplouvají a v jakém množství odvážejí zrno, se ale neví. Ukrajinské úřady podobné informace totiž nesdělují.

X X X

‚Hrubé ovlivnění výsledků.‘ Obyvatelé Moldavy půjdou znovu k volbám, soud zneplatnil původní hlasování

Obyvatelé Moldavy na Teplicku půjdou znovu ke komunálním volbám. Hlasování tam zneplatnil Krajský soud v Ústí nad Labem. Do obce se před volbami přistěhovaly víc než dvě desítky lidí. Starostka je nechala vyškrtnout ze seznamu voličů, protože podle ní na Moldavě ve skutečnosti nežijí. Předseda volební komise ale nechal hlasovat všechny, kteří k volbám přišli.

 Podle rozhodnutí ústeckého krajského soudu okrsková volební komise na Moldavě nebyla oprávněna k dopsání 27 voličů do seznamu, vysvětluje mluvčí soudu Veronika Suchoňová. „Bylo dovozeno, že došlo k hrubému ovlivnění výsledků těchto voleb,“ dodala.

Volby na Moldavě vyhrálo hnutí SPD se třemi zastupiteli, další hnutí Otevřeně ke všem má dva mandáty stejně jako hnutí Spolu a uskupení Rozvoj Moldavy a Nového Města.

X X X

KORECKÝ:  V  ČR  SE  MŮŽEME  DOČKAT  MINISTRA   HLADÍKA  V  POUTECH?

Můžeme se dočkat ministra v poutech. Zabavení Hladíkova PC svědčí o problému

Prohledání kanceláře Petra Hladíka (KDU-ČSL) a zabavení jeho počítače a mobilu svědčí o problému, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. Je přesvědčený, že prostému svědkovi se policie takto nevěnuje. Podle Koreckého může kauza na brněnském magistrátu znamenat další reputační problém vlády.

Lidovci i nadále trvají na tom, že novým ministrem životního prostředí má být právě Hladík. „Tipoval jsem, že do vlády nepůjde. Myslel jsem si, že lidovci mají silnější pud sebezáchovy. Čekal jsem, že se leknou toho, že by to mohlo přerůst v nějaký velký problém,“ okomentoval situaci Korecký.

 Hladík přitom oficiálně v kauze nefiguruje ani jako obžalovaný, ani jako obviněný. „Policie mu prohledala kancelář a zabavila počítač a mobil. Vycházím z toho, co říkal i Robert Šlachta – za třicet let své působnosti v policejních složkách nezažil, že by se u prostého svědka dělala taková prohlídka. Svědčí to o tom, že tam nějaký problém je. Pokud se u Hladíka prokáže, můžeme být svědky toho, že ministr bude vyváděn ze svého úřadu v poutech,“ uvedl komentátor. „Zatím bylo obviněno sedm lidí, ale to neznamená, že je konec,“ dodal.

Nominaci náměstka brněnské primátorky na post šéfa resortu životního prostředí považuje za komplikaci pro reputaci vládní pětikoalice. „Z rozhodnutí lidovců měl snad nejmenší radost premiér Petr Fiala. Mohli jmenovat nestraníka nebo by se našli další lidé. Vybrali si ale Hladíka, protože je viditelný reprezentant. Vláda se jen tak tak otřepala z kauzy Dozimetr a hnutí STAN, které nepomohly její reputaci, a najednou se jí tady může rodit další problém,“ uvažoval.

X X X

V  USA  NIKDO  DOPING  NEŘEŠÍ

Ošemetný případ tenistky Halepové. Kdyby byla z USA, nikdo doping neřeší, zní z Rumunska

Cítím se podvedená a zmatená, budu bojovat až do konce, nikdy jsem vědomě neužila žádnou zakázanou látku, dříve či později vyjde pravda najevo. Takto reagovala bývalá světová jednička Simona Halepová na zprávu, že má kvůli pozitivnímu dopingovému testu dočasně pozastavenou činnost. Tenistka se nedivila sama. Na nohou je s trochou přehánění i celé její rodné Rumunsko. Například tamní legenda Ilie Nastase mluví o diskriminaci.

Čím měla Halepová hřešit? Jako pozitivní jí během letošního US Open vyšel test na látku stimulující tvorbu hemoglobinu a červených krvinek s názvem Roxadustat. A ta je zapsaná na seznamu Světové antidopingové agentury (WADA). Od newyorského grandslamu sice neodehrála jediný zápas, ale ne proto, že by se ihned dozvěděla o svém dopingovém škraloupu.

V polovině září se totiž podrobila operaci nosu, díky které chtěla vítězka Wimbledonu i Roland Garros utnout přetrvávající potíže s dýcháním. Kvůli tomu předčasně ukončila sezonu, hodlala se pečlivě připravit na tu následující. Ale jestli do ní bude moct vstoupit, není aktuálně jasné. Mezinárodní jednotka pro bezúhonnost tenisu jí předběžně pozastavila činnost.

Nulová šance, že látku užila účelově

Pro samotnou Halepovou byla zpráva „největším šokem jejího života“. V Rumunsku se po závažném zjištění dočkala hromadného zastání. Málokdo věří tomu, že by si probíhající skandál jejich hrdinka – která je vzorem pro tisíce a tisíce dětí – zasloužila. „Neumím si vůbec představit, že by Simona něco takového udělala. Její brilantní kariéra je založena čistě na tvrdé práci. Možnost dopingu u ní vylučuji,“ uvedl šéf rumunského tenisového svazu George Cosac.

Podobně je na tom i 76letý Ilie Nastase. Bývalý tenista, stejně jako Halepová někdejší vládce žebříčku. Podle něj je celá kauza výsledkem diskriminace kvůli národnosti. „Nemůžu o tom moc mluvit, protože neznám detaily. Na to může dát odpověď jen Simona. Na druhou stranu, kdyby Simona byla Američanka, tak se tohle vůbec nepublikuje. Vůbec nic by se nedělo. Vím ze zdrojů ze světového tenisu o případech dvou tenistek, o kterých se vůbec nepsalo, ačkoliv byly v podobné situaci,“ konstatoval tenisový velikán 70. let minulého století.

 Ještě podotkl, že kdyby se jména dotyčných objevila v médiích, okamžitě by se od nich odklonili sponzoři. Zmiňovaný Cosac dodal, že hráčky dobře ví, jak pečlivě jsou kontrolovány a riskovat se nevyplácí. Může jít klidně o 20 dopingových testů ročně, přičemž příslušní lidé mohou na dveře profesionálek zaťukat, ať jsou zrovna kdekoliv na světě. Proto neustále musí hlásit svoji polohu.

Se slovy podpory přišel aktuální kouč Patrick Mouratoglou i bývalý trenér Darren Cahill, který v prohlášení uvedl: „Je nulová šance, že by Simona vědomě a účelově užila zakázanou látku. Neexistuje.“

Podle Světového antidopingového kodexu hrozí Halepové za užití látky typu Roxadustat až čtyřletý trest. Takovýto maximální distanc by v jejích 31 letech mohl znamenat konec kariéry.

Nejmedializovanější případ dopingu ve světě tenisu má na svědomí Maria Šarapovová. Ruská megastar sama světu v roce 2016 oznámila, že na Australian Open neprošla dopingovou zkouškou. Roky užívala látku meldonium, přičemž se nepodívala, že list zakázaných substancí byl aktualizován a právě meldonium na něm nově figurovalo. Po zásahu Mezinárodní sportovní arbitráže si odpykala „pouze“ 15měsíční distanc.

X X X

Litvínov odvolal po sedmi prohrách v řadě trenéra Růžičku. Tým povede asistent Mlejnek

Trenér Vladimír Růžička skončil na lavičce posledního týmu hokejové extraligy Litvínova. Spolu s ním odvolalo představenstvo klubu na pondělním mimořádném zasedání i asistenta Daniela Brandu. Tým převzal další Růžičkův dosavadní asistent Karel Mlejnek. Klub to uvedl na svém webu.

 Litvínov prohrál sedmkrát za sebou a získal během této série jediný bod. Naposledy v neděli na ledě Vítkovic utrpěl porážku 3:5. Na kontě má ze 14 zápasů devět bodů, o čtyři měně než třinácté Kladno.

„Vladimíru Růžičkovi i Danielu Brandovi děkujeme za služby odvedené pro Litvínov a přejeme jim v další kariéře i osobním životě mnoho štěstí a úspěchů,“ uvedl litvínovský klub. Nový realizační tým chce představit ve středu.

Růžička vydržel na lavičce svého mateřského klubu bezmála rok. Loni 9. listopadu nahradil slovenského trenéra Vladimíra Országha. Olympijský vítěz z Nagana a bývalý reprezentační kouč do Litvínova přišel z prvoligové Kadaně. Kouč dvojnásobných mistrů světa z let 2005 a 2010 po dlouholetém působení na lavičce pražské Slavie vedl v extralize také Chomutov a Hradec Králové.

S Litvínovem v minulé sezoně skončil třináctý a nepostoupil do play off, přesto s ním Verva v dubnu prodloužila smlouvu. V novém ročníku Růžička s týmem vybojoval jen dvě výhry.

Druhá změna v extralize

Pětačtyřicetiletý Mlejnek už vedl jako hlavní kouč v extralize Karlovy Vary. V letech 2018 až 2020 byl asistentem Miloše Říhy staršího u české reprezentace a v dalších dvou letech trénoval českou dvacítku.

Litvínov sáhl ke změně na lavičce jako druhý extraligový celek v této sezoně. Už 19. září skončili po dvou prohraných zápasech v Plzni Václav Baďouček s Milošem Říhou mladším a tým převzal jako nový hlavní kouč Petr Kořínek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.